4/10/2001 - 4/10/2001
Fort Lauderdale, Florida, USA
YMCA National Meets
2001 National YMCA Short Course
Swimming and Diving Championship
Results
Event 10 Women 3 mtr Diving Diving Competition
===============================================================================
National: * 489.25 1998 C. Lerew
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Pagnotta, Corey 18 New Canaan 406.15 396.20
2 Lashnits, Erin 17 New Canaan 371.20 369.50
3 Bunting, Ali 15 Schroeder 326.35 356.40
4 Relich, Taylor 17 Schroeder 351.10 339.15
5 Coleman, Allison 15 New Canaan 312.90 336.60
6 Olson, Gail 17 Schroeder 313.25 328.10
7 Topol, Casey 16 New Canaan 361.05 327.00
8 Shaw, Laura 17 New Canaan 311.40 315.85
Event 10 Women 3 mtr Diving Diving Competition
===============================================================================
National: * 489.25 1998 C. Lerew
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Pagnotta, Corey 18 New Canaan 406.15
2 Lashnits, Erin 17 New Canaan 371.20
3 Topol, Casey 16 New Canaan 361.05
4 Relich, Taylor 17 Schroeder 351.10
5 Bunting, Ali 15 Schroeder 326.35
6 Olson, Gail 17 Schroeder 313.25
7 Coleman, Allison 15 New Canaan 312.90
8 Shaw, Laura 17 New Canaan 311.40
9 Nizlek, April 15 New Canaan 296.30
10 Ceresa, Catherine 18 New Canaan 289.55
11 Hanson, Alana 15 New Canaan 260.05
12 Bunting, Samantha 14 Schroeder 259.00
13 McGarry, Jessica 17 Cheshire Branch 250.80
14 Smith, Margret 17 New Canaan 216.20
15 Raneri, Samantha 17 New Canaan 187.20
Event 11 Women 200 Yard Freestyle Swimming Competition
===============================================================================
National: * 1:46.33 1998 S. Williams
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Johnson, Brittany 16 Win.-Salem Cent. 1:50.49 1:49.55
25.78 53.61 1:21.57 1:49.55
2 Nelson, Katie 15 San Pedro & Pen. 1:51.30 1:50.63
26.13 53.82 1:22.25 1:50.63
3 Harris, Heather 16 Fargo-Moorhead 1:52.27 1:51.07
25.85 53.89 1:22.47 1:51.07
4 Covey, Rikki J 16 Downtown Spokane 1:53.65 1:52.71
26.65 55.32 1:24.22 1:52.71
5 Tomes, Megan 15 M.E. Lyons 1:52.91 1:53.00
27.17 56.04 1:24.83 1:53.00
6 Skoda, Alexis 17 Somerset Hills 1:52.85 1:53.45
26.66 55.56 1:24.73 1:53.45
7 Novak, Cassie 17 Cheshire Branch 1:53.22 1:53.59
26.66 55.42 1:24.66 1:53.59
8 Nichols, Ruth 17 Chapel Hill 1:53.99 1:53.94
26.47 55.46 1:24.77 1:53.94
B - Final
9 Moffat, Emily A 18 Wilton 1:54.31 1:53.08
27.15 55.90 1:24.71 1:53.08
10 Webb, Melissa 17 Huntington 1:54.06 1:53.48
26.60 55.10 1:24.06 1:53.48
11 Schwanhausser, Lori A 17 Wilton 1:55.09 1:54.12
26.61 55.79 1:25.59 1:54.12
12 Koepcke, Kirsten 18 Kishwaukee 1:54.98 1:54.26
26.60 55.54 1:25.12 1:54.26
13 Parks, Catherine 18 Win.-Salem Cent. 1:54.95 1:54.35
27.23 55.88 1:25.13 1:54.35
14 Ball, Katie 15 M.E. Lyons 1:54.36 1:54.42
27.16 55.53 1:25.09 1:54.42
15 Morris, Kailey 13 Bloomsburg Area 1:54.47 1:54.57
27.60 56.42 1:25.86 1:54.57
16 Petric, Sara 17 Schroeder 1:54.72 1:56.87
26.12 55.23 1:25.79 1:56.87
Event 11 Women 200 Yard Freestyle Swimming Competition
===============================================================================
National: * 1:46.33 1998 S. Williams
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Johnson, Brittany 16 Win.-Salem Cent. 1:50.49
26.14 54.29 1:22.46 1:50.49
2 Nelson, Katie 15 San Pedro & Pen. 1:51.30
26.42 54.69 1:23.08 1:51.30
3 Harris, Heather 16 Fargo-Moorhead 1:52.27
25.83 53.92 1:23.04 1:52.27
4 Skoda, Alexis 17 Somerset Hills 1:52.85
26.12 54.74 1:23.79 1:52.85
5 Tomes, Megan 15 M.E. Lyons 1:52.91
26.90 55.43 1:23.97 1:52.91
6 Novak, Cassie 17 Cheshire Branch 1:53.22
26.52 55.07 1:24.10 1:53.22
7 Covey, Rikki J 16 Downtown Spokane 1:53.65
26.79 55.55 1:24.82 1:53.65
8 Nichols, Ruth 17 Chapel Hill 1:53.99
26.36 55.02 1:24.48 1:53.99
-------------------------------------------------------------------------
9 Webb, Melissa 17 Huntington 1:54.06
26.47 55.03 1:24.76 1:54.06
10 Moffat, Emily A 18 Wilton 1:54.31
26.78 55.33 1:24.44 1:54.31
11 Ball, Katie 15 M.E. Lyons 1:54.36
27.13 55.76 1:25.00 1:54.36
12 Morris, Kailey 13 Bloomsburg Area 1:54.47
27.33 56.12 1:25.40 1:54.47
13 Petric, Sara 17 Schroeder 1:54.72
26.32 55.00 1:24.78 1:54.72
14 Parks, Catherine 18 Win.-Salem Cent. 1:54.95
27.01 55.95 1:25.45 1:54.95
15 Koepcke, Kirsten 18 Kishwaukee 1:54.98
26.47 55.10 1:25.28 1:54.98
16 Schwanhausser, Lori A 17 Wilton 1:55.09
26.09 54.65 1:24.57 1:55.09
-------------------------------------------------------------------------
17 Keever, Brandy 18 Countryside 1:55.12
26.62 55.50 1:25.16 1:55.12
18 Bissett, Ashley C 16 Red Bank 1:55.13
27.46 56.39 1:25.73 1:55.13
-------------------------------------------------------------------------
19 Gerber, Stefanie J 16 Flushing YMCA 1:55.26
26.53 55.26 1:25.39 1:55.26
20 Hendrickson, Tracie 16 Champaign County 1:55.28
26.96 56.32 1:25.90 1:55.28
21 Kline, Elissa 18 Glens Falls 1:55.31
26.78 55.55 1:24.68 1:55.31
22 Afong, Sara K 16 Boise West Branc 1:55.33
26.96 56.17 1:25.75 1:55.33
23 Seskevics, Abby 17 Tri-Cities Fam. 1:55.36
26.74 55.34 1:25.36 1:55.36
24 Stevens, Kellie 15 Champaign County 1:55.41
26.76 56.10 1:26.07 1:55.41
25 Kenny, Natalie 17 Champaign County 1:55.81
27.01 56.29 1:25.94 1:55.81
26 Reed, Sarah 18 Upper Main Line 1:55.96
26.47 55.95 1:26.05 1:55.96
27 Miller, Anna 14 Spartanburg 1:56.06
26.74 56.12 1:26.33 1:56.06
28 Felty, Trista 16 Tri Valley Branc 1:56.07
27.54 56.79 1:26.47 1:56.07
29 Moughty, Kaitlin M 16 Wilton 1:56.09
26.64 55.65 1:25.64 1:56.09
30 Grover, Jenny B 17 Boise West Branc 1:56.26
27.44 57.19 1:27.25 1:56.26
31 Kim, Julie 14 Lakeland Hills 1:56.42
27.12 56.48 1:26.45 1:56.42
32 Melvin, Krista 18 Marshfield Area 1:56.43
26.51 55.81 1:25.67 1:56.43
33 Kennedy, Kendra 16 Metuchen-Edison 1:56.45
27.04 56.26 1:26.15 1:56.45
34 Shalla, Amber 15 Flint 1:56.47
26.93 56.40 1:26.65 1:56.47
35 Moyer, Kathleen A 16 Birmingham YMCA 1:56.56
26.53 55.71 1:25.77 1:56.56
36 Kovenock, Kate 18 Old Town 1:56.58
26.31 55.25 1:25.65 1:56.58
37 DeMarrais, Kelly 12 Somerset Hills 1:56.72
27.08 56.92 1:27.28 1:56.72
38 Sparks, Nicole N 18 Wilton 1:56.77
26.53 55.25 1:25.63 1:56.77
39 Buckley, Sara X 15 North Shore 1:56.90
27.04 56.24 1:26.58 1:56.90
40 Shalla, Elaine 15 Flint 1:57.04
27.40 57.05 1:27.32 1:57.04
41 Dudley, Kaki A 15 Wilton 1:57.16
26.80 56.19 1:26.57 1:57.16
42 Lubinski, Annalisa 15 San Pedro & Pen. 1:57.23
27.03 57.17 1:27.56 1:57.23
43 Miller, Kathryn M 18 Wilton 1:57.28
27.11 56.42 1:26.90 1:57.28
44 Chambers, Patricia D 17 Lakeland Hills 1:57.35
27.49 56.81 1:26.90 1:57.35
44 Hanke, Abby 16 Eau ClaireYMCA 1:57.35
27.30 56.33 1:26.42 1:57.35
46 Merte, Jennifer 16 Plymouth 1:57.36
26.89 56.49 1:27.19 1:57.36
47 Thomasson, Diane 17 Ann Arundel Coun 1:57.37
27.16 56.85 1:27.22 1:57.37
48 Brown, Kristin E 16 Hanover Family Y 1:57.44
26.80 56.72 1:27.81 1:57.44
49 Jamerson, Brittney D 14 Peidmont 1:57.51
27.40 57.37 1:27.58 1:57.51
50 Fisher, Sarah 16 Harrisburg West 1:57.58
27.02 56.51 1:26.89 1:57.58
51 McDonald, Molly 16 Catawba Valley 1:57.65
26.84 56.18 1:26.86 1:57.65
52 Sander, Erin 18 Gamble -nippert 1:57.69
27.33 56.92 1:27.17 1:57.69
53 Irrigang, Lauren 17 Kennett Square 1:57.70
26.95 56.44 1:26.93 1:57.70
54 Nowak, Mary 18 Aurora Family 1:57.94
27.29 56.73 1:27.14 1:57.94
55 Carr, Cari 16 Plymouth 1:58.03
27.51 57.40 1:27.98 1:58.03
56 Hagen, Kelly 17 Powel Crosley 1:58.14
27.70 57.57 1:27.85 1:58.14
57 Maglich, Nicole 17 Sarasota 1:58.19
27.26 56.62 1:27.10 1:58.19
58 Vaughan, Amanda 16 Spartanburg 1:58.22
27.30 57.44 1:27.97 1:58.22
59 Dlugonski, Dee 18 Washington PA 1:58.30
26.53 55.86 1:27.03 1:58.30
59 Posey, Ashley 16 Tri Valley Branc 1:58.30
28.02 57.95 1:28.17 1:58.30
61 Erwin, Tara 16 Hamilton Area 1:58.43
27.70 57.78 1:28.38 1:58.43
62 Buckley, Alexis 16 Walla Walla Ymc 1:58.46
27.78 56.93 1:27.55 1:58.46
63 Brown, Lindsey 15 Saginaw 1:58.55
27.61 57.41 1:28.13 1:58.55
64 Rush, Regina 15 Metuchen-Edison 1:58.68
27.01 56.99 1:27.92 1:58.68
64 Vranesic, Marsena 17 Leboanon Valley 1:58.68
26.36 56.32 1:27.60 1:58.68
66 Holderman, Esmie 16 San Pedro & Pen. 1:58.71
28.87 58.90 1:28.96 1:58.71
66 Johnson, Abby 17 Tri-Cities Fam. 1:58.71
27.17 56.53 1:27.10 1:58.71
68 Pucci, Mallory 14 Capital Area 1:58.89
27.62 57.31 1:27.68 1:58.89
69 McCoy, April 17 Competitive Swim 1:58.91
27.19 57.14 1:28.00 1:58.91
69 French, Meredith 17 Countryside 1:58.91
27.06 56.59 1:27.35 1:58.91
71 Senn, Brittany 14 Ridgewood OH Y 1:58.93
27.48 57.56 1:28.42 1:58.93
72 Miller, Ellie 14 M.E. Lyons 1:58.94
27.73 57.39 1:28.16 1:58.94
73 Haley, Meg 17 South Community 1:59.04
27.77 57.79 1:28.16 1:59.04
74 Murphy, Kristen 13 Sarasota 1:59.05
27.95 58.19 1:29.13 1:59.05
75 Hughes, Katie 15 Plymouth 1:59.08
28.37 58.20 1:28.85 1:59.08
76 Whittam, Elizabeth 17 State College 1:59.10
27.36 57.38 1:28.15 1:59.10
77 Besecker, Sarah 17 Chambersbury 1:59.17
27.22 56.75 1:27.69 1:59.17
78 Capella, Anna 16 N. Central FL 1:59.20
28.14 58.31 1:29.03 1:59.20
79 Wray, Krista 16 Countryside 1:59.24
28.50 58.84 1:29.00 1:59.24
80 Warrick, Amanda 18 Upper Main Line 1:59.30
27.37 57.38 1:28.20 1:59.30
80 Brager, Kristy 15 Green Bay 1:59.30
28.51 59.59 1:29.77 1:59.30
82 Reed, Lauren 16 Metuchen-Edison 1:59.61
27.68 57.93 1:28.97 1:59.61
83 Coyle, Sarah 14 Huntington 1:59.88
28.03 58.51 1:29.40 1:59.88
84 Plunkett, Bonnie 16 Ridley Area 1:59.99
27.54 57.64 1:28.96 1:59.99
85 Mathes, Carly 14 South Community 2:00.12
28.68 59.28 1:29.91 2:00.12
86 Harrington, Brittany 17 Competitive Swim 2:00.21
27.17 57.38 1:28.63 2:00.21
87 Trefzger, Eleanor 15 Catawba Valley 2:00.24
27.95 58.01 1:29.26 2:00.24
88 Mackos, Marisa 17 Blue Ash 2:00.28
27.40 57.86 1:29.45 2:00.28
89 Kapelewski, Chrissy 16 Ann Arundel Coun 2:00.34
27.91 58.03 1:29.01 2:00.34
90 Barba, Liz 16 Meadville 2:00.60
27.68 57.98 1:29.47 2:00.60
91 Galey, Hannah 14 Harrison Co 2:00.83
27.70 58.11 1:29.51 2:00.83
92 Bowling, Danielle 16 Flint 2:00.84
28.16 58.35 1:29.30 2:00.84
93 Restivo, Michaela D 17 Flushing YMCA 2:00.90
27.37 57.49 1:28.77 2:00.90
94 Moerschbacher, Jenny 18 Bloomsburg Area 2:01.07
27.73 57.92 1:29.02 2:01.07
95 Nelson, Britt 17 Cortland County 2:01.22
27.77 58.28 1:29.21 2:01.22
96 Hunt, Betsy 15 Plymouth 2:01.24
28.45 58.48 1:29.67 2:01.24
97 Magee, Ellen 16 M.E. Lyons 2:01.59
28.51 58.80 1:30.00 2:01.59
98 Lamura, Veronica E 18 Red Bank 2:01.84
28.86 59.26 1:30.55 2:01.84
99 Mohorn, Heather 13 Greensboro Cent. 2:02.05
27.54 58.15 1:30.15 2:02.05
100 Boehme, Stephanie 14 Schroeder 2:02.14
28.19 58.70 1:30.54 2:02.14
101 Graves, Caitlin 16 Brandywine 2:02.29
28.36 59.15 1:30.62 2:02.29
102 Abbott, Lauren 15 North Suburban 2:02.45
27.27 57.37 1:29.63 2:02.45
103 Hooley, Whitney 14 Wooster Ohio 2:02.56
28.24 59.33 1:31.07 2:02.56
104 Gurman, Annie 17 Eau ClaireYMCA 2:02.67
28.12 58.64 1:30.53 2:02.67
105 Harounzadeh, Margus 17 Leboanon Valley 2:02.77
27.95 58.37 1:30.73 2:02.77
106 Barnhill, Jamie 14 Lake County 2:04.46
28.43 59.77 1:32.07 2:04.46
107 Mosler, Tristen 17 San Pedro & Pen. 2:09.87
29.32 1:01.53 1:35.66 2:09.87
-- Lawes, Kate L 17 Red Bank DQ
-- Helwig, Elizabeth 16 Somerset Hills DQ
-- Bullock, Morgan 14 Darien YMCA DQ
Event 12 Men 200 Yard Freestyle Swimming Competition
===============================================================================
National: * 1:37.35 2000 Jayme Cramer
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Trupin, Dan 17 Champaign County 1:40.60 1:36.42*
22.42 46.89 1:11.81 1:36.42
2 Leassner, Max 18 Blue Ash 1:42.26 1:39.94
23.06 48.19 1:14.35 1:39.94
3 Ernst, Doug 18 Ridgewood NJ Y 1:41.05 1:40.48
23.29 48.31 1:14.21 1:40.48
3 Chesson, Win 17 Chapel Hill 1:41.28 1:40.48
23.74 48.94 1:14.49 1:40.48
5 Tillman, Jeremy R 18 Gr. Holyoke YMCA 1:42.21 1:41.18
23.74 49.35 1:15.31 1:41.18
6 Castillo, Matthew R 18 Flushing YMCA 1:42.13 1:41.94
23.63 49.68 1:15.82 1:41.94
7 McCollum, Nick 17 Fairfield Branch 1:42.55 1:42.12
24.23 50.11 1:16.49 1:42.12
8 Covey, Joe D 18 Downtown Spokane 1:41.61 1:42.70
23.76 49.90 1:16.20 1:42.70
B - Final
9 Wever, Matt C 17 Boise West Branc 1:43.26 1:41.84
23.87 49.75 1:15.91 1:41.84
10 Knepley, Mark 17 Upper Main Line 1:42.70 1:41.86
23.59 49.56 1:16.23 1:41.86
11 Humphrey, Ben 17 Win.-Salem Cent. 1:42.95 1:42.11
24.18 49.90 1:16.15 1:42.11
12 Haar, Greg 17 Schroeder 1:42.89 1:42.26
24.47 50.63 1:16.82 1:42.26
13 Wallan, Matt 16 Parkersburg YMCA 1:43.35 1:42.87
24.17 50.39 1:16.84 1:42.87
14 Jamerson, Trevor T 17 Peidmont 1:43.03 1:43.26
24.30 50.54 1:16.73 1:43.26
15 Swonger, Andy 17 Springfield 1:42.99 1:43.31
24.34 50.64 1:17.35 1:43.31
16 Stevens, Chris 17 Champaign County 1:42.93 1:43.95
24.39 50.89 1:17.79 1:43.95
Event 12 Men 200 Yard Freestyle Swimming Competition
===============================================================================
National: * 1:37.35 2000 Jayme Cramer
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Trupin, Dan 17 Champaign County 1:40.60
22.94 48.25 1:14.23 1:40.60
2 Ernst, Doug 18 Ridgewood NJ Y 1:41.05
23.82 48.75 1:14.40 1:41.05
3 Chesson, Win 17 Chapel Hill 1:41.28
23.55 48.81 1:14.93 1:41.28
4 Covey, Joe D 18 Downtown Spokane 1:41.61
23.77 49.39 1:15.46 1:41.61
5 Castillo, Matthew R 18 Flushing YMCA 1:42.13
23.62 49.25 1:15.86 1:42.13
6 Tillman, Jeremy R 18 Gr. Holyoke YMCA 1:42.21
24.12 49.73 1:15.76 1:42.21
7 Leassner, Max 18 Blue Ash 1:42.26
23.35 49.06 1:15.31 1:42.26
8 McCollum, Nick 17 Fairfield Branch 1:42.55
24.39 50.48 1:16.61 1:42.55
-------------------------------------------------------------------------
9 Knepley, Mark 17 Upper Main Line 1:42.70
22.93 48.69 1:15.40 1:42.70
10 Haar, Greg 17 Schroeder 1:42.89
24.48 50.86 1:17.06 1:42.89
11 Stevens, Chris 17 Champaign County 1:42.93
23.98 50.34 1:16.70 1:42.93
12 Humphrey, Ben 17 Win.-Salem Cent. 1:42.95
24.52 50.64 1:16.97 1:42.95
13 Swonger, Andy 17 Springfield 1:42.99
23.50 49.48 1:16.20 1:42.99
14 Jamerson, Trevor T 17 Peidmont 1:43.03
23.78 49.96 1:16.20 1:43.03
15 Wever, Matt C 17 Boise West Branc 1:43.26
23.75 49.74 1:16.05 1:43.26
16 Wallan, Matt 16 Parkersburg YMCA 1:43.35
24.47 50.93 1:16.99 1:43.35
-------------------------------------------------------------------------
17 Fillingham, Yale 17 Blomington-Norma 1:43.37
24.76 50.94 1:17.14 1:43.37
18 Bertke, Matt 17 M.E. Lyons 1:43.41
24.04 49.67 1:16.70 1:43.41
-------------------------------------------------------------------------
19 Tiemeier, Brian 16 Powel Crosley 1:43.88
24.56 50.61 1:16.80 1:43.88
20 Nead, Kevin 15 Countryside 1:43.90
24.73 51.09 1:17.55 1:43.90
21 Mammano, Joseph D 18 Flushing YMCA 1:44.15
24.72 50.84 1:17.48 1:44.15
22 Levan, Jared 17 Tri Valley Branc 1:44.19
24.28 51.12 1:17.54 1:44.19
23 Ma, Zayd 17 Plymouth 1:44.39
24.64 50.72 1:17.39 1:44.39
24 Searby, Ryan 17 Champaign County 1:44.42
24.03 50.13 1:16.92 1:44.42
25 Tomes, Michael 17 M.E. Lyons 1:44.54
24.42 50.63 1:17.66 1:44.54
26 Carothers, Peter 15 M.E. Lyons 1:44.59
24.94 52.05 1:18.71 1:44.59
27 Guarnier, Bryan 17 Glens Falls 1:44.64
24.92 50.94 1:17.47 1:44.64
28 Nicholas, Brian 19 South Community 1:44.78
25.07 51.74 1:18.55 1:44.78
29 Lippincott, Tad 18 Flint 1:44.90
24.01 50.16 1:17.46 1:44.90
30 Bushelman, Chris 18 M.E. Lyons 1:45.04
24.72 50.88 1:18.18 1:45.04
31 Evans, Tommy 16 Pulaski Hensel 1:45.07
24.71 51.16 1:18.13 1:45.07
32 Boyd, Josh 17 Spartanburg 1:45.48
24.55 51.29 1:18.53 1:45.48
32 Robson, Scott 16 N.W. Dupage 1:45.48
24.29 50.65 1:18.13 1:45.48
34 Neubauer, Quintin 17 Blue Ash 1:45.58
24.37 50.93 1:18.24 1:45.58
35 Perez, Chris W 17 Wilton 1:45.65
24.57 50.43 1:17.10 1:45.65
36 Turner, Eric 16 South Community 1:45.85
24.52 51.65 1:19.01 1:45.85
37 Ziccardi, Andrew 17 Montclair 1:45.91
24.33 51.21 1:18.91 1:45.91
38 Stanczyk, Eric 17 N.W. Dupage 1:46.19
24.49 51.17 1:18.99 1:46.19
38 Poole, Brad 17 Spartanburg 1:46.19
24.26 51.00 1:18.46 1:46.19
40 Groth, Christian G 18 Birmingham YMCA 1:46.29
24.78 51.82 1:19.65 1:46.29
40 Dorsch, Matt M 17 Birmingham YMCA 1:46.29
24.67 51.36 1:18.70 1:46.29
42 Bowling, Steven 15 Flint 1:46.32
24.91 51.54 1:18.62 1:46.32
43 Grant, Gary S 15 Lakeland Hills 1:46.45
23.98 51.15 1:19.21 1:46.45
44 Grados, Jordan 17 Greater Johnstow 1:46.46
24.72 51.40 1:19.46 1:46.46
45 DiSalvatore, Tom 18 Kennett Square 1:46.87
24.28 51.39 1:18.69 1:46.87
45 Mendell, Scott R 15 Lakeland Hills 1:46.87
25.09 52.28 1:19.86 1:46.87
47 Chambers, Matthew 16 Kishwaukee 1:46.88
24.74 51.80 1:19.55 1:46.88
48 Thiry, Joshua 17 New Kensington 1:46.92
24.80 51.92 1:19.64 1:46.92
49 Green, William 18 N.W. Dupage 1:46.95
24.27 50.63 1:18.38 1:46.95
50 Redinger, Dane 17 Tuscarawas Co. Y 1:46.96
25.04 51.78 1:19.39 1:46.96
51 Becker, John 14 M.E. Lyons 1:46.99
24.91 52.32 1:20.09 1:46.99
52 Farrell, Chris J 17 Red Bank 1:47.04
25.74 52.10 1:19.43 1:47.04
53 Remaly, Mark 16 Bloomsburg Area 1:47.05
25.53 52.50 1:19.91 1:47.05
54 Shelton, Jesse S 17 SW Washington 1:47.07
25.25 52.24 1:19.33 1:47.07
55 Schauer, Adam 15 Capital Area 1:47.08
23.80 49.99 1:17.98 1:47.08
56 Hershberger, Benji 17 Sarasota 1:47.23
24.91 51.40 1:18.91 1:47.23
57 Huckabee, Ryan 17 Chapel Hill 1:47.31
25.00 51.86 1:19.62 1:47.31
58 Boyd, Lucas T 17 Downtown Spokane 1:47.33
24.55 51.10 1:19.14 1:47.33
59 Copple, Blake R 15 Boise West Branc 1:47.37
24.93 52.51 1:20.76 1:47.37
60 Roebuck, Phillip 15 Powel Crosley 1:47.38
24.79 51.72 1:19.36 1:47.38
61 Hauffe, Justin 17 Champaign County 1:47.40
24.77 51.28 1:19.15 1:47.40
62 Williams, Erik L 15 Grand Rapids SE 1:47.53
24.17 51.08 1:18.79 1:47.53
63 Porter, Brian 16 Hockomock YMCA 1:47.55
24.83 52.53 1:20.48 1:47.55
64 Zarrilli, Mike 17 New Canaan 1:47.57
25.36 51.91 1:19.12 1:47.57
65 Lawlor, James 16 Summit Branch 1:47.72
24.60 51.95 1:19.89 1:47.72
66 Vimr, Ross 15 Champaign County 1:47.89
25.53 53.01 1:20.77 1:47.89
67 Farber, Matthew 17 Bloomsburg Area 1:48.06
25.77 52.91 1:20.37 1:48.06
68 Edgu, Yavuz 17 Appleton 1:48.24
24.70 51.58 1:20.13 1:48.24
69 Skarsgard, Brock D 17 Minot 1:48.32
24.29 51.25 1:19.67 1:48.32
70 Pelanda, Ray 17 North Canton Ymc 1:48.44
24.52 51.77 1:20.10 1:48.44
71 Stein, David 16 N.W. Dupage 1:48.58
25.24 52.74 1:20.77 1:48.58
72 Chana, Matt 17 North Suburban 1:48.67
25.28 52.42 1:20.41 1:48.67
72 Lone, Jonaid 15 Ridgewood NJ Y 1:48.67
25.16 52.60 1:20.53 1:48.67
74 Madden, Reid 15 Central Virginia 1:48.71
25.68 53.10 1:20.89 1:48.71
75 Huggins, Zach 18 Ashtabula County 1:48.73
24.56 51.52 1:19.85 1:48.73
76 Brown, Michael 16 State College 1:49.05
24.87 52.22 1:20.25 1:49.05
77 Ewalt, Kyle 17 San Pedro & Pen. 1:49.14
25.06 52.48 1:20.89 1:49.14
78 Koscianski, Ryan 16 Powel Crosley 1:49.20
25.07 52.00 1:20.11 1:49.20
79 Roth, Bradley 15 Tri Valley Branc 1:49.30
24.48 51.79 1:20.30 1:49.30
80 Miller, Tony 15 Ann Arundel Coun 1:49.35
24.98 52.48 1:20.96 1:49.35
81 Toresco, John 18 Ocean County 1:49.61
25.00 52.68 1:21.04 1:49.61
81 Czuchnicki, Anthony 16 Madison Area 1:49.61
25.59 52.94 1:21.19 1:49.61
83 Klimas, Kyle 17 Burlington Co. 1:49.65
25.84 53.47 1:21.62 1:49.65
84 Braam, Mitch 17 N.W. Dupage 1:49.87
25.37 52.93 1:21.51 1:49.87
85 Barnes, Chris 17 M.E. Lyons 1:50.01
25.73 53.44 1:21.87 1:50.01
86 Cooper Huff, Deron 17 Hamden/N. Haven 1:50.14
25.33 52.95 1:21.61 1:50.14
87 Boucher, Kevin 17 Roanoke Central 1:50.26
25.06 52.21 1:20.67 1:50.26
88 Easley, Seth D 16 Valley Shore 1:50.63
25.45 53.23 1:21.77 1:50.63
89 Clemmons, Daniel 18 Spartanburg 1:50.93
25.62 53.71 1:22.55 1:50.93
90 Santago, Anthony 15 Win.-Salem Cent. 1:51.33
25.71 53.64 1:22.52 1:51.33
91 Ryan, Michael 18 Green Bay 1:51.75
26.02 53.55 1:22.19 1:51.75
92 Jennings, Jason 17 Echelon YMCA 1:52.70
25.03 52.87 1:22.02 1:52.70
93 Straszynski, Dan 17 Hamilton Area 1:55.94
26.57 55.92 1:26.32 1:55.94
94 Howard, Jared 18 High Street 1:57.22
25.48 54.16 1:25.41 1:57.22
Event 13 Women 100 Yard Backstroke Swimming Competition
===============================================================================
National: * 55.29 1998 S. Williams
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Haupt, Sarah 17 Carlisle 57.68 55.96
27.30 55.96
2 Tomes, Megan 15 M.E. Lyons 57.97 57.03
28.04 57.03
3 Vanderberg, Erin L 17 Lakeland Hills 57.87 57.50
28.06 57.50
4 Keever, Brandy 18 Countryside 58.61 57.98
28.16 57.98
5 Strunk, Deanna 17 Tri Valley Branc 58.50 58.12
28.54 58.12
6 Fessel, Jacque 16 Gamble -nippert 58.15 58.24
28.43 58.24
7 Stapleton, Emily 18 Schroeder 58.57 58.31
28.46 58.31
8 Harris, Heather 16 Fargo-Moorhead 58.54 58.43
28.47 58.43
B - Final
9 Moore, Brennan 16 Spartanburg 59.00 58.55
28.85 58.55
10 Falco, Jamie 14 Hamden/N. Haven 58.92 59.06
28.93 59.06
11 Whetstone, Catherine 13 Hunterdon 59.39 59.15
28.74 59.15
12 Fadel, Cara E 16 Boise West Branc 59.33 59.16
28.92 59.16
13 Schaffer, Sarah 16 Ann Arundel Coun 58.99 59.29
29.23 59.29
14 Fabiano, Laura 16 Montclair 59.40 59.52
29.27 59.52
15 Covey, Rikki J 16 Downtown Spokane 59.36 59.64
29.52 59.64
16 Kennedy, Kendra 16 Metuchen-Edison 58.88 1:00.52
30.19 1:00.52
Event 13 Women 100 Yard Backstroke Swimming Competition
===============================================================================
National: * 55.29 1998 S. Williams
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Haupt, Sarah 17 Carlisle 57.68
27.77 57.68
2 Vanderberg, Erin L 17 Lakeland Hills 57.87
28.43 57.87
3 Tomes, Megan 15 M.E. Lyons 57.97
28.47 57.97
4 Fessel, Jacque 16 Gamble -nippert 58.15
28.44 58.15
5 Strunk, Deanna 17 Tri Valley Branc 58.50
28.62 58.50
6 Harris, Heather 16 Fargo-Moorhead 58.54
28.37 58.54
7 Stapleton, Emily 18 Schroeder 58.57
28.68 58.57
8 Keever, Brandy 18 Countryside 58.61
28.48 58.61
-------------------------------------------------------------------------
9 Kennedy, Kendra 16 Metuchen-Edison 58.88
28.78 58.88
10 Falco, Jamie 14 Hamden/N. Haven 58.92
28.87 58.92
11 Schaffer, Sarah 16 Ann Arundel Coun 58.99
29.30 58.99
12 Moore, Brennan 16 Spartanburg 59.00
28.95 59.00
13 Fadel, Cara E 16 Boise West Branc 59.33
28.56 59.33
14 Covey, Rikki J 16 Downtown Spokane 59.36
29.37 59.36
15 Whetstone, Catherine 13 Hunterdon 59.39
28.90 59.39
16 Fabiano, Laura 16 Montclair 59.40
29.43 59.40
-------------------------------------------------------------------------
17 Hooley, Whitney 14 Wooster Ohio 59.42
28.68 59.42
18 Barnes, Jessica 16 Brandywine 59.48
29.16 59.48
-------------------------------------------------------------------------
19 Ottenbreit, Haley 15 Hamden/N. Haven 59.51
29.12 59.51
20 Skoda, Catherine 14 Somerset Hills 59.53
28.95 59.53
21 Redcay, Kelly 16 Tri Valley Branc 59.55
28.58 59.55
22 Petric, Sara 17 Schroeder 59.64
28.66 59.64
23 Grieb, Heather 16 Ridgewood NJ Y 59.69
28.88 59.69
24 Reed, Sarah 18 Upper Main Line 59.71
29.07 59.71
25 Koehn, Ashley 17 Schroeder 59.84
28.89 59.84
26 Laputka, Kaleena 15 Burlington Co. 59.99
29.08 59.99
27 Patterson, Kate 17 Schroeder 1:00.00
29.26 1:00.00
28 Brager, Laura 17 Green Bay 1:00.19
29.25 1:00.19
29 Smoak, Emily 14 Mid Delmarva 1:00.24
29.06 1:00.24
30 Charley, Amy C 15 Waynesboro 1:00.27
29.14 1:00.27
31 Smith, Lindsey 16 Plymouth 1:00.29
29.27 1:00.29
32 Cooper, Kelsey 14 Springfield 1:00.36
29.19 1:00.36
33 Clay, Ashley 13 Win.-Salem Cent. 1:00.55
29.18 1:00.55
34 Krisman, Monica 17 N.W. Dupage 1:00.66
30.07 1:00.66
35 Johnson, Payton 13 Champaign County 1:00.71
29.32 1:00.71
36 Hartney, Shannon R 16 Wilton 1:00.76
29.57 1:00.76
37 Henning, Ashley 14 State College 1:00.82
29.18 1:00.82
38 McCue, Mary T 16 Red Bank 1:00.84
29.10 1:00.84
39 Vine, Sara 16 Eau ClaireYMCA 1:00.87
29.39 1:00.87
40 DeMarrais, Kelly 12 Somerset Hills 1:00.88
29.94 1:00.88
41 Eickman, Meagan 15 Spartanburg 1:00.93
29.16 1:00.93
42 Mathews, Rachel 18 South Tole