4/11/2001 - 4/11/2001
Fort Lauderdale, Florida, USA
YMCA National Meets
2001 National YMCA Short Course
Swimming and Diving Championship
Results
Event 21 Women 400 Yard IM Swimming Competition
===============================================================================
National: * 4:15.90 1994 S. Maggio
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Johnson, Brittany 16 Win.-Salem Cent. 4:22.02 4:17.76 20
27.73 58.84 1:32.29 2:04.68 2:42.02 3:19.62 3:49.01 4:17.76
2 Carvsone, Ashley 16 N. Central FL 4:26.65 4:20.24 17
28.24 59.66 1:33.44 2:06.50 2:43.88 3:21.30 3:51.16 4:20.24
3 Koch, Jen 17 Gamble -nippert 4:26.27 4:23.70 16
28.30 1:00.30 1:34.19 2:07.80 2:44.55 3:22.36 3:53.42 4:23.70
4 Babicz, Annie 15 Sarasota 4:31.05 4:23.80 15
27.54 58.88 1:33.63 2:08.06 2:44.80 3:21.97 3:53.77 4:23.80
5 Bowman, Carolyn 17 Cheshire Branch 4:30.80 4:25.55 14
27.90 59.91 1:34.95 2:09.66 2:46.57 3:24.51 3:55.53 4:25.55
6 Morgan, Summer L 13 Downtown Spokane 4:29.78 4:25.91 13
28.47 1:00.78 1:35.88 2:09.61 2:47.18 3:24.31 3:55.66 4:25.91
7 Brockman, Betsy Jo 17 M.E. Lyons 4:28.00 4:27.43 12
28.89 1:01.08 1:35.62 2:09.69 2:47.12 3:24.94 3:56.84 4:27.43
8 Strunk, Deanna 17 Tri Valley Branc 4:26.22 4:28.17 11
28.91 1:01.99 1:35.59 2:08.75 2:47.29 3:25.99 3:58.66 4:28.17
B - Final
9 Hyjek, Christine 18 San Pedro & Pen. 4:32.99 4:28.98 9
29.00 1:01.76 1:37.48 2:12.39 2:49.88 3:27.80 3:58.74 4:28.98
10 Wheatley, Amy 16 Competitive Swim 4:32.19 4:29.42 7
29.94 1:03.65 1:38.44 2:12.36 2:49.53 3:26.34 3:58.47 4:29.42
11 Fenn, Molly A 14 Westport Weston 4:32.90 4:30.17 6
28.20 1:02.19 1:35.81 2:08.95 2:49.52 3:30.12 4:00.49 4:30.17
12 Jones, Kelly 18 South Community 4:31.23 4:30.39 5
28.72 1:02.25 1:37.35 2:11.78 2:49.28 3:27.16 3:59.47 4:30.39
13 Stine, Allison 15 Harrisburg West 4:31.48 4:31.11 4
29.10 1:01.83 1:36.35 2:10.93 2:49.40 3:28.25 3:59.85 4:31.11
14 Cutler, Laura 17 Win.-Salem Cent. 4:32.81 4:31.30 3
28.53 1:01.06 1:35.96 2:10.04 2:49.29 3:28.64 4:00.46 4:31.30
15 Simpson, Taylor 16 Spartanburg 4:32.31 4:32.82 2
28.79 1:01.96 1:37.04 2:11.83 2:51.68 3:31.71 4:02.72 4:32.82
16 Ottenbreit, Kelly 18 Hamden/N. Haven 4:32.60 4:33.43 1
29.74 1:02.97 1:38.15 2:12.35 2:52.41 3:32.12 4:03.24 4:33.43
Preliminaries
17 Merte, Jennifer 16 Plymouth 4:33.24
18 Smirniotis, Lydia 17 N.W. Dupage 4:33.57
19 Schoborg, Liz 17 Gamble -nippert 4:33.74
20 Miller, Anna 14 Spartanburg 4:34.35
21 Morris, Kailey 13 Bloomsburg Area 4:35.68
22 Reynolds, Michelle 18 Powel Crosley 4:36.49
23 Koepcke, Kirsten 18 Kishwaukee 4:36.68
24 Ladewski, Katie 17 Plymouth 4:36.74
25 Buckley, Sara X 15 North Shore 4:37.19
26 Rusch, Emily 16 Champaign County 4:37.33
27 Olin, Christy 18 N.W. Dupage 4:37.45
28 Stapleton, Emily 18 Schroeder 4:37.93
29 Feinthel, Jackie 17 Montclair 4:38.09
30 Erwin, Tara 16 Hamilton Area 4:38.30
31 Ramirez, Elena 14 Champaign County 4:38.62
32 Chovanec, Mimi 13 N.W. Dupage 4:38.90
33 Carvsone, Julie 14 N. Central FL 4:39.61
34 Harlow, Lauren 15 North Shore 4:39.72
35 Coyle, Sarah 14 Huntington 4:39.76
36 Davidson, Jessica H 15 North Shore 4:39.96
36 Tower, Lauren 17 Win.-Salem Cent. 4:39.96
38 Prater, Kendra 13 Huntington 4:40.60
39 Foster, Alexandra 16 Hamilton Area 4:40.81
40 Buckley, Alexis 16 Walla Walla Ymc 4:40.92
41 Hereford, Courtney 13 Huntington 4:40.98
42 Gebhardt, Theresa 15 M.E. Lyons 4:41.37
43 Clark, Meagan 16 Win.-Salem Cent. 4:41.60
44 Charley, Amy C 15 Waynesboro 4:41.84
45 Carey, Jaclyn 14 Hamden/N. Haven 4:42.03
46 Taft, Lauren M 17 Wilton 4:42.23
47 Stratton, Katie 13 N.W. Dupage 4:42.72
48 Foglizzo, Diane 17 Upper Main Line 4:42.83
49 Harrington, Brittany 17 Competitive Swim 4:42.85
50 Cipoletti, Ann 14 Huntington 4:43.15
51 Hagen, Kelly 17 Powel Crosley 4:43.55
52 Pucci, Mallory 14 Capital Area 4:44.03
53 Parent, Allyson 15 Glens Falls 4:44.07
54 Evanosky, Lauren C 14 Westport Weston 4:44.09
55 Orellana, Jen 16 Capital Area 4:44.13
56 Gunderson, Julie 16 Bloomsburg Area 4:45.14
57 Moran, Devon M 13 Wilton 4:45.48
58 McDonald, Molly 16 Catawba Valley 4:45.74
59 Irrigang, Lauren 17 Kennett Square 4:45.92
60 Bollinger, Jessica L 16 Wilton 4:46.03
61 Fahs, Stephanie 17 High Street 4:46.35
62 Ollayos, Marjorie 17 N.W. Dupage 4:46.89
63 McKenzie, Ellen H 17 Grand Rapids SE 4:46.98
64 Steelman, Taylor 15 Win.-Salem Cent. 4:47.20
65 Weidert, Janet M 16 Downtown Spokane 4:47.56
66 DeMarrais, Grace 14 Somerset Hills 4:47.59
67 Vogel, Jen L 13 South Shore 4:47.96
68 Riesen, Julie 17 Countryside 4:48.37
69 Clay, Ashley 13 Win.-Salem Cent. 4:50.59
70 Ang, Heather 16 Montclair 4:50.94
71 O'Brien, Kate Gill G 16 South Shore 4:51.02
72 Sutton, Bonnie L 15 Waynesboro 4:51.40
73 Cantwell, Rachel 15 Tri Valley Branc 4:51.68
74 Crapster, Megan 14 East Hartford 4:52.03
75 Palmer, Randi 14 Plymouth 4:52.14
76 Sakolsky, Jenna 16 Montclair 4:57.65
-- Westberg, Janine 14 N.W. Dupage DQ
Event 21 Women 400 Yard IM Swimming Competition
===============================================================================
National: * 4:15.90 1994 S. Maggio
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Johnson, Brittany 16 Win.-Salem Cent. 4:22.02
28.13 59.44 1:32.90 2:05.43 2:43.14 3:20.75 3:52.11 4:22.02
2 Strunk, Deanna 17 Tri Valley Branc 4:26.22
28.86 1:01.39 1:34.72 2:07.57 2:45.91 3:24.32 3:56.15 4:26.22
3 Koch, Jen 17 Gamble -nippert 4:26.27
28.68 1:01.23 1:35.35 2:09.08 2:46.28 3:24.20 3:55.79 4:26.27
4 Carvsone, Ashley 16 N. Central FL 4:26.65
28.62 1:00.87 1:34.83 2:08.63 2:46.76 3:25.65 3:56.65 4:26.65
5 Brockman, Betsy Jo 17 M.E. Lyons 4:28.00
28.79 1:01.51 1:35.88 2:09.53 2:47.26 3:25.23 3:56.97 4:28.00
6 Morgan, Summer L 13 Downtown Spokane 4:29.78
29.06 1:02.13 1:37.31 2:11.18 2:49.08 3:27.68 3:59.36 4:29.78
7 Bowman, Carolyn 17 Cheshire Branch 4:30.80
27.91 1:00.35 1:35.72 2:10.42 2:48.72 3:27.75 3:59.98 4:30.80
8 Babicz, Annie 15 Sarasota 4:31.05
28.47 1:00.13 1:36.28 2:11.75 2:49.29 3:27.38 3:59.99 4:31.05
-------------------------------------------------------------------------
9 Jones, Kelly 18 South Community 4:31.23
29.01 1:02.13 1:37.52 2:11.88 2:49.76 3:27.81 3:59.89 4:31.23
10 Stine, Allison 15 Harrisburg West 4:31.48
29.19 1:02.51 1:36.64 2:11.28 2:49.81 3:29.06 4:00.68 4:31.48
11 Wheatley, Amy 16 Competitive Swim 4:32.19
29.26 1:01.90 1:36.58 2:11.06 2:47.84 3:26.04 3:59.46 4:32.19
12 Simpson, Taylor 16 Spartanburg 4:32.31
28.42 1:01.25 1:36.42 2:11.43 2:51.24 3:31.30 4:02.23 4:32.31
13 Ottenbreit, Kelly 18 Hamden/N. Haven 4:32.60
29.39 1:02.11 1:37.35 2:11.70 2:51.70 3:31.58 4:02.53 4:32.60
14 Cutler, Laura 17 Win.-Salem Cent. 4:32.81
28.46 1:00.86 1:35.06 2:09.21 2:48.99 3:29.06 4:01.33 4:32.81
15 Fenn, Molly A 14 Westport Weston 4:32.90
28.85 1:02.05 1:36.32 2:09.76 2:50.93 3:32.16 4:02.73 4:32.90
16 Hyjek, Christine 18 San Pedro & Pen. 4:32.99
29.05 1:01.80 1:37.16 2:12.42 2:50.64 3:29.86 4:01.59 4:32.99
-------------------------------------------------------------------------
17 Merte, Jennifer 16 Plymouth 4:33.24
28.95 1:02.39 1:37.36 2:11.82 2:51.35 3:31.59 4:02.97 4:33.24
18 Smirniotis, Lydia 17 N.W. Dupage 4:33.57
29.66 1:02.65 1:38.57 2:13.26 2:52.39 3:31.65 4:02.99 4:33.57
-------------------------------------------------------------------------
19 Schoborg, Liz 17 Gamble -nippert 4:33.74
28.50 1:01.32 1:35.77 2:09.23 2:49.33 3:29.37 4:02.12 4:33.74
20 Miller, Anna 14 Spartanburg 4:34.35
28.90 1:03.08 1:37.28 2:11.07 2:52.26 3:33.28 4:04.20 4:34.35
21 Morris, Kailey 13 Bloomsburg Area 4:35.68
28.41 1:00.78 1:36.03 2:10.93 2:52.35 3:33.48 4:05.24 4:35.68
22 Reynolds, Michelle 18 Powel Crosley 4:36.49
28.56 1:00.55 1:36.92 2:12.55 2:52.93 3:34.26 4:05.98 4:36.49
23 Koepcke, Kirsten 18 Kishwaukee 4:36.68
29.10 1:02.69 1:37.73 2:11.92 2:52.88 3:33.88 4:06.14 4:36.68
24 Ladewski, Katie 17 Plymouth 4:36.74
28.50 1:00.69 1:36.71 2:12.91 2:52.14 3:32.67 4:05.26 4:36.74
25 Buckley, Sara X 15 North Shore 4:37.19
29.23 1:02.16 1:38.32 2:14.01 2:53.89 3:34.16 4:05.83 4:37.19
26 Rusch, Emily 16 Champaign County 4:37.33
30.45 1:04.57 1:41.55 2:16.91 2:56.25 3:35.31 4:06.56 4:37.33
27 Olin, Christy 18 N.W. Dupage 4:37.45
28.15 1:00.08 1:34.92 2:08.66 2:51.53 3:34.28 4:06.39 4:37.45
28 Stapleton, Emily 18 Schroeder 4:37.93
29.52 1:03.84 1:39.00 2:12.25 2:53.07 3:34.02 4:07.19 4:37.93
29 Feinthel, Jackie 17 Montclair 4:38.09
29.62 1:02.53 1:38.02 2:13.02 2:54.83 3:37.03 4:08.22 4:38.09
30 Erwin, Tara 16 Hamilton Area 4:38.30
28.95 1:02.74 1:40.00 2:16.07 2:56.64 3:38.52 4:09.07 4:38.30
31 Ramirez, Elena 14 Champaign County 4:38.62
28.95 1:01.69 1:36.95 2:12.43 2:52.75 3:33.81 4:06.90 4:38.62
32 Chovanec, Mimi 13 N.W. Dupage 4:38.90
29.78 1:03.95 1:37.58 2:10.64 2:53.23 3:36.19 4:08.13 4:38.90
33 Carvsone, Julie 14 N. Central FL 4:39.61
29.85 1:03.76 1:39.88 2:15.66 2:55.57 3:35.90 4:07.97 4:39.61
34 Harlow, Lauren 15 North Shore 4:39.72
29.06 1:02.63 1:36.78 2:11.44 2:52.98 3:35.22 4:07.93 4:39.72
35 Coyle, Sarah 14 Huntington 4:39.76
30.12 1:04.37 1:39.93 2:14.61 2:55.79 3:36.86 4:08.85 4:39.76
36 Davidson, Jessica H 15 North Shore 4:39.96
29.35 1:03.01 1:37.96 2:12.82 2:54.69 3:36.39 4:08.91 4:39.96
36 Tower, Lauren 17 Win.-Salem Cent. 4:39.96
30.88 1:07.01 1:42.74 2:17.67 2:55.76 3:34.47 4:07.65 4:39.96
38 Prater, Kendra 13 Huntington 4:40.60
31.47 1:06.93 1:42.35 2:17.34 2:57.61 3:37.48 4:09.57 4:40.60
39 Foster, Alexandra 16 Hamilton Area 4:40.81
29.90 1:05.28 1:42.72 2:18.39 2:55.98 3:35.35 4:08.73 4:40.81
40 Buckley, Alexis 16 Walla Walla Ymc 4:40.92
30.65 1:05.79 1:41.07 2:15.95 2:56.87 3:37.82 4:09.73 4:40.92
41 Hereford, Courtney 13 Huntington 4:40.98
29.46 1:02.57 1:38.74 2:13.22 2:55.29 3:37.72 4:09.92 4:40.98
42 Gebhardt, Theresa 15 M.E. Lyons 4:41.37
30.16 1:05.50 1:43.08 2:19.56 2:58.95 3:38.96 4:10.26 4:41.37
43 Clark, Meagan 16 Win.-Salem Cent. 4:41.60
31.20 1:06.19 1:42.84 2:18.88 2:57.66 3:37.01 4:09.62 4:41.60
44 Charley, Amy C 15 Waynesboro 4:41.84
29.98 1:05.16 1:39.93 2:14.69 2:54.51 3:35.65 4:09.67 4:41.84
45 Carey, Jaclyn 14 Hamden/N. Haven 4:42.03
30.33 1:04.73 1:42.17 2:18.89 2:58.98 3:40.11 4:11.85 4:42.03
46 Taft, Lauren M 17 Wilton 4:42.23
28.50 1:00.73 1:37.40 2:14.06 2:55.35 3:37.87 4:10.80 4:42.23
47 Stratton, Katie 13 N.W. Dupage 4:42.72
29.94 1:04.35 1:39.46 2:15.33 2:56.18 3:36.68 4:10.25 4:42.72
48 Foglizzo, Diane 17 Upper Main Line 4:42.83
30.35 1:04.96 1:42.71 2:19.71 2:58.50 3:38.32 4:11.72 4:42.83
49 Harrington, Brittany 17 Competitive Swim 4:42.85
30.22 1:04.65 1:41.58 2:17.59 2:57.48 3:37.38 4:10.19 4:42.85
50 Cipoletti, Ann 14 Huntington 4:43.15
30.15 1:04.50 1:41.07 2:16.41 2:55.49 3:35.48 4:09.91 4:43.15
51 Hagen, Kelly 17 Powel Crosley 4:43.55
29.83 1:03.87 1:41.36 2:17.14 2:57.41 3:39.70 4:12.28 4:43.55
52 Pucci, Mallory 14 Capital Area 4:44.03
29.72 1:03.22 1:38.75 2:15.35 2:57.87 3:42.56 4:13.70 4:44.03
53 Parent, Allyson 15 Glens Falls 4:44.07
29.35 1:04.17 1:39.35 2:13.73 2:56.15 3:38.73 4:12.40 4:44.07
54 Evanosky, Lauren C 14 Westport Weston 4:44.09
30.16 1:05.85 1:41.33 2:16.68 2:58.05 3:39.01 4:11.85 4:44.09
55 Orellana, Jen 16 Capital Area 4:44.13
30.53 1:05.58 1:42.93 2:19.40 2:58.84 3:39.59 4:12.56 4:44.13
56 Gunderson, Julie 16 Bloomsburg Area 4:45.14
31.42 1:06.13 1:42.85 2:17.90 2:59.50 3:41.11 4:14.14 4:45.14
57 Moran, Devon M 13 Wilton 4:45.48
29.79 1:03.02 1:38.40 2:13.60 2:56.23 3:39.16 4:12.72 4:45.48
58 McDonald, Molly 16 Catawba Valley 4:45.74
28.81 1:02.95 1:39.81 2:16.53 2:57.42 3:39.93 4:13.22 4:45.74
59 Irrigang, Lauren 17 Kennett Square 4:45.92
30.42 1:05.07 1:40.76 2:15.94 2:59.59 3:43.15 4:14.64 4:45.92
60 Bollinger, Jessica L 16 Wilton 4:46.03
30.59 1:06.04 1:42.75 2:19.59 3:00.15 3:40.73 4:13.72 4:46.03
61 Fahs, Stephanie 17 High Street 4:46.35
30.23 1:05.33 1:42.75 2:19.85 2:59.53 3:40.37 4:13.47 4:46.35
62 Ollayos, Marjorie 17 N.W. Dupage 4:46.89
31.69 1:07.31 1:44.55 2:20.78 3:00.93 3:42.27 4:15.74 4:46.89
63 McKenzie, Ellen H 17 Grand Rapids SE 4:46.98
30.30 1:05.41 1:40.36 2:15.31 2:56.82 3:39.36 4:13.91 4:46.98
64 Steelman, Taylor 15 Win.-Salem Cent. 4:47.20
30.04 1:04.88 1:41.57 2:18.44 2:59.93 3:42.75 4:15.25 4:47.20
65 Weidert, Janet M 16 Downtown Spokane 4:47.56
30.08 1:04.72 1:42.30 2:19.20 3:00.89 3:42.62 4:15.93 4:47.56
66 DeMarrais, Grace 14 Somerset Hills 4:47.59
29.49 1:03.78 1:40.42 2:17.44 2:58.19 3:39.45 4:13.77 4:47.59
67 Vogel, Jen L 13 South Shore 4:47.96
31.25 1:06.51 1:42.95 2:18.56 3:02.07 3:45.11 4:17.52 4:47.96
68 Riesen, Julie 17 Countryside 4:48.37
31.21 1:06.78 1:45.62 2:22.54 3:02.70 3:43.48 4:16.74 4:48.37
69 Clay, Ashley 13 Win.-Salem Cent. 4:50.59
30.31 1:06.50 1:41.73 2:16.48 2:59.50 3:42.97 4:17.55 4:50.59
70 Ang, Heather 16 Montclair 4:50.94
30.44 1:05.38 1:41.80 2:17.45 3:00.94 3:44.96 4:18.47 4:50.94
71 O'Brien, Kate Gill G 16 South Shore 4:51.02
32.14 1:09.63 1:46.42 2:23.30 3:06.08 3:48.59 4:20.40 4:51.02
72 Sutton, Bonnie L 15 Waynesboro 4:51.40
31.53 1:08.23 1:43.16 2:18.88 3:01.99 3:46.38 4:19.79 4:51.40
73 Cantwell, Rachel 15 Tri Valley Branc 4:51.68
32.17 1:09.14 1:45.75 2:21.39 3:02.90 3:44.56 4:19.15 4:51.68
74 Crapster, Megan 14 East Hartford 4:52.03
31.51 1:07.45 1:43.81 2:19.76 3:02.19 3:44.44 4:19.16 4:52.03
75 Palmer, Randi 14 Plymouth 4:52.14
30.96 1:07.11 1:44.58 2:21.49 3:02.02 3:44.70 4:18.81 4:52.14
76 Sakolsky, Jenna 16 Montclair 4:57.65
31.43 1:07.87 1:47.47 2:25.65 3:06.63 3:47.83 4:23.13 4:57.65
-- Westberg, Janine 14 N.W. Dupage DQ
29.10 1:01.66 1:36.66 2:11.42 2:52.28 3:33.13 4:04.13 DQ
Event 22 Men 400 Yard IM Swimming Competition
===============================================================================
National: * 3:52.90 1999 D. Sevchik
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Trupin, Dan 17 Champaign County 3:59.50 3:53.43 20
23.72 51.18 1:20.78 1:50.05 2:24.10 2:59.04 3:27.03 3:53.43
2 Clark, Ian 16 Upper Main Line 4:03.12 3:58.11 17
26.03 56.25 1:25.76 1:54.54 2:28.27 3:01.98 3:30.57 3:58.11
3 Chesson, Win 17 Chapel Hill 4:02.49 3:58.56 16
24.95 54.32 1:25.47 1:56.54 2:30.48 3:05.49 3:32.62 3:58.56
4 McCollum, Nick 17 Fairfield Branch 4:02.99 3:59.60 15
25.49 54.35 1:25.07 1:55.36 2:30.19 3:05.39 3:33.45 3:59.60
5 Alexandrov, Mike 16 Champaign County 4:01.69 4:00.18 14
24.90 54.15 1:26.19 1:57.23 2:30.97 3:05.29 3:33.63 4:00.18
6 Martinek, Tomas 19 Johnstown Br. NY 4:03.49 4:02.08 13
25.92 55.41 1:26.84 1:57.36 2:31.77 3:06.59 3:35.17 4:02.08
7 Mammano, Joseph D 18 Flushing YMCA 4:04.86 4:03.85 12
25.80 55.31 1:27.67 1:58.69 2:34.08 3:09.90 3:37.40 4:03.85
8 Delamare, Dorian 16 Somerset Hills 4:04.54 4:10.66 11
25.85 55.46 1:27.95 2:00.12 2:36.44 3:12.89 3:42.00 4:10.66
B - Final
9 Nead, Kevin 15 Countryside 4:08.93 4:03.27 9
25.37 54.62 1:25.84 1:56.52 2:31.47 3:07.39 3:35.59 4:03.27
10 Parr, Evan 18 Aurora Family 4:07.28 4:05.20 7
25.67 55.31 1:27.15 1:58.23 2:33.47 3:09.02 3:38.01 4:05.20
11 Tomes, Marty 17 M.E. Lyons 4:04.96 4:05.45 6
24.49 52.64 1:24.20 1:55.63 2:33.78 3:11.64 3:39.37 4:05.45
12 Pinto, Pedro 19 Roanoke Central 4:07.29 4:07.24 5
24.66 53.34 1:24.89 1:56.23 2:32.05 3:08.64 3:38.54 4:07.24
13 DeSandre, Robert 18 Hamilton Area 4:08.61 4:07.37 4
25.87 55.22 1:27.04 1:59.73 2:34.85 3:10.91 3:39.85 4:07.37
14 Stoneburner, John 17 Blue Ash 4:09.16 4:07.54 3
25.38 54.98 1:26.73 1:58.61 2:34.17 3:10.23 3:39.76 4:07.54
15 Storm, Andy 16 Bloomsburg Area 4:06.67 4:10.71 2
26.11 55.98 1:30.98 2:04.80 2:38.27 3:12.38 3:42.24 4:10.71
16 Loewer, Joshua 18 Spartanburg 4:09.68 4:16.10 1
26.68 56.09 1:29.18 2:01.50 2:38.19 3:16.62 3:46.66 4:16.10
Preliminaries
17 Carey, Brian H 16 Westport Weston 4:10.47
18 Scott, John 16 Competitive Swim 4:10.90
19 Bushelman, Chris 18 M.E. Lyons 4:10.95
20 Nuess, CJ J 14 Downtown Spokane 4:11.52
21 Nicholas, Brian 19 South Community 4:11.80
22 Mitchell, Neville 16 New Canaan 4:13.16
23 Rooney, Ryan 16 M.E. Lyons 4:13.92
24 Ryder, Andrew 16 Pulaski Hensel 4:14.91
25 Palmer, Jeremy 17 Plymouth 4:15.14
26 Huckabee, Ryan 17 Chapel Hill 4:15.70
27 Deal, Ryan 16 Somerset Hills 4:15.80
28 Kellogg, Tom W 17 Downtown Spokane 4:16.08
29 Houchin, Joe 16 Capital Area 4:16.36
30 Welsh, Bryan 18 Hamilton Area 4:16.81
31 McGrath, John T 17 South Shore 4:17.49
31 Ashenfelter, Jay 16 Montclair 4:17.49
33 McGrath, Jason W 15 North Shore 4:17.55
34 Volosin, Peter 15 Roanoke Central 4:17.61
35 Troyan, Jordan 16 Pottstown 4:17.65
36 Leavitt, Jack 16 North Shore 4:17.93
37 Schauer, Adam 15 Capital Area 4:18.05
38 Falk, Ryan 17 Sarasota 4:18.13
39 Miller, Tony 15 Ann Arundel Coun 4:18.29
40 Sinetar, Dan 17 Cortland County 4:18.31
41 Libertiny, Nick 17 New Canaan 4:18.40
42 Reed, Chris 17 Champaign County 4:18.65
43 Hoffmaster, Ryan 17 Ann Arundel Coun 4:18.70
44 Lathrop, TJ 15 Sarasota 4:19.48
45 Koscianski, Ryan 16 Powel Crosley 4:19.73
46 Meyers, Eric 18 Powel Crosley 4:19.85
47 Hilliard, Chris 18 Greensboro Cent. 4:20.35
48 Redinger, Dane 17 Tuscarawas Co. Y 4:20.43
49 Farina, David J 17 Wilton 4:20.93
50 Madden, Reid 15 Central Virginia 4:21.66
51 Bowling, Steven 15 Flint 4:22.02
52 Tupper, Vincent M 14 Red Bank 4:22.23
53 Roth, Bradley 15 Tri Valley Branc 4:22.25
54 Chambers, Matthew 16 Kishwaukee 4:22.68
55 Chana, Matt 17 North Suburban 4:22.85
56 Liston, Grey 16 Capital Area 4:22.91
57 Vockrodt, Toby 15 Pulaski Hensel 4:22.98
58 Bazylewicz, David F 16 North Shore 4:24.13
59 Shepherd, Josh 18 Roanoke Central 4:25.67
60 Malmgren, Graham 15 N.W. Dupage 4:25.68
61 Becker, John 14 M.E. Lyons 4:25.88
62 Huggins, Zach 18 Ashtabula County 4:25.92
63 Kyrejko, Andrew 13 Montclair 4:26.01
64 Pell, Richard 17 Spartanburg 4:26.48
65 Northcutt, Michael 14 Huntington 4:27.52
66 Weisz, Robbie 16 Win.-Salem Cent. 4:28.03
67 Limouze, Thomas 17 Powel Crosley 4:28.04
68 Ogden, Sean 17 Glens Falls 4:28.67
69 Sebastian, Michael 17 High Street 4:29.01
70 Asseff, Ben 15 Huntington 4:29.53
71 Tichenor, Brian 15 Ann Arundel Coun 4:30.96
72 Heim, Richard 17 Ann Arundel Coun 4:32.29
73 Quinnette, Tyler 17 Salem County 4:33.45
74 Tillman, Nicholas S 16 Gr. Holyoke YMCA 4:35.61
75 Howard, Jared 18 High Street 4:40.22
-- Gustafson, Gus L 17 Grand Rapids SE DQ
Event 22 Men 400 Yard IM Swimming Competition
===============================================================================
National: * 3:52.90 1999 D. Sevchik
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Trupin, Dan 17 Champaign County 3:59.50
24.66 53.27 1:24.40 1:54.53 2:28.46 3:03.02 3:31.74 3:59.50
2 Alexandrov, Mike 16 Champaign County 4:01.69
25.82 55.45 1:27.37 1:58.91 2:32.40 3:06.40 3:34.79 4:01.69
3 Chesson, Win 17 Chapel Hill 4:02.49
24.70 53.43 1:24.78 1:54.74 2:30.44 3:06.62 3:34.97 4:02.49
4 McCollum, Nick 17 Fairfield Branch 4:02.99
25.96 55.25 1:25.79 1:56.03 2:31.36 3:07.37 3:35.66 4:02.99
5 Clark, Ian 16 Upper Main Line 4:03.12
26.74 57.28 1:27.81 1:56.27 2:30.10 3:04.20 3:34.25 4:03.12
6 Martinek, Tomas 19 Johnstown Br. NY 4:03.49
25.74 55.59 1:26.75 1:57.28 2:31.87 3:07.56 3:36.21 4:03.49
7 Delamare, Dorian 16 Somerset Hills 4:04.54
25.32 54.44 1:25.43 1:55.89 2:31.85 3:07.84 3:36.49 4:04.54
8 Mammano, Joseph D 18 Flushing YMCA 4:04.86
26.10 55.45 1:27.46 1:58.49 2:34.19 3:10.28 3:38.13 4:04.86
-------------------------------------------------------------------------
9 Tomes, Marty 17 M.E. Lyons 4:04.96
24.91 53.84 1:25.72 1:56.56 2:33.23 3:09.88 3:37.86 4:04.96
10 Storm, Andy 16 Bloomsburg Area 4:06.67
26.07 56.59 1:30.80 2:03.41 2:36.35 3:09.51 3:38.39 4:06.67
11 Parr, Evan 18 Aurora Family 4:07.28
25.42 54.66 1:25.91 1:57.47 2:33.50 3:09.38 3:38.87 4:07.28
12 Pinto, Pedro 19 Roanoke Central 4:07.29
24.74 53.42 1:25.30 1:56.87 2:32.92 3:09.37 3:39.27 4:07.29
13 DeSandre, Robert 18 Hamilton Area 4:08.61
26.11 55.62 1:27.69 1:59.52 2:34.17 3:10.15 3:39.68 4:08.61
14 Nead, Kevin 15 Countryside 4:08.93
25.96 55.72 1:27.12 1:57.71 2:33.72 3:10.67 3:40.45 4:08.93
15 Stoneburner, John 17 Blue Ash 4:09.16
25.44 55.01 1:27.19 1:59.42 2:35.02 3:11.39 3:41.06 4:09.16
16 Loewer, Joshua 18 Spartanburg 4:09.68
26.03 55.84 1:28.34 1:59.99 2:35.53 3:12.65 3:41.81 4:09.68
-------------------------------------------------------------------------
17 Carey, Brian H 16 Westport Weston 4:10.47
26.99 57.23 1:29.20 2:00.21 2:36.93 3:13.90 3:42.36 4:10.47
18 Scott, John 16 Competitive Swim 4:10.90
25.43 54.77 1:25.85 1:58.56 2:35.81 3:13.69 3:42.90 4:10.90
-------------------------------------------------------------------------
19 Bushelman, Chris 18 M.E. Lyons 4:10.95
26.60 55.94 1:27.68 1:59.36 2:37.69 3:16.26 3:44.02 4:10.95
20 Nuess, CJ J 14 Downtown Spokane 4:11.52
25.79 55.58 1:27.94 2:00.23 2:35.96 3:12.87 3:42.83 4:11.52
21 Nicholas, Brian 19 South Community 4:11.80
26.46 56.80 1:30.03 2:02.38 2:39.54 3:16.81 3:44.46 4:11.80
22 Mitchell, Neville 16 New Canaan 4:13.16
26.73 57.77 1:28.65 1:59.84 2:37.09 3:15.30 3:44.64 4:13.16
23 Rooney, Ryan 16 M.E. Lyons 4:13.92
26.76 57.97 1:31.01 2:02.77 2:38.75 3:15.53 3:45.23 4:13.92
24 Ryder, Andrew 16 Pulaski Hensel 4:14.91
26.84 57.54 1:29.77 2:01.67 2:38.59 3:15.21 3:45.67 4:14.91
25 Palmer, Jeremy 17 Plymouth 4:15.14
26.97 57.62 1:30.14 2:02.06 2:38.57 3:15.31 3:45.73 4:15.14
26 Huckabee, Ryan 17 Chapel Hill 4:15.70
26.64 57.60 1:30.33 2:02.58 2:40.24 3:18.27 3:47.85 4:15.70
27 Deal, Ryan 16 Somerset Hills 4:15.80
26.64 57.32 1:29.93 2:01.89 2:37.81 3:14.94 3:45.96 4:15.80
28 Kellogg, Tom W 17 Downtown Spokane 4:16.08
27.14 57.87 1:31.21 2:03.70 2:40.01 3:17.22 3:47.26 4:16.08
29 Houchin, Joe 16 Capital Area 4:16.36
26.39 57.75 1:30.38 2:03.79 2:41.19 3:19.29 3:48.29 4:16.36
30 Welsh, Bryan 18 Hamilton Area 4:16.81
26.55 57.23 1:31.22 2:04.64 2:40.27 3:16.31 3:47.23 4:16.81
31 McGrath, John T 17 South Shore 4:17.49
26.97 57.77 1:31.50 2:04.91 2:41.35 3:18.96 3:49.30 4:17.49
31 Ashenfelter, Jay 16 Montclair 4:17.49
27.53 59.00 1:31.15 2:02.42 2:41.17 3:19.58 3:48.71 4:17.49
33 McGrath, Jason W 15 North Shore 4:17.55
26.68 56.81 1:28.52 1:59.79 2:39.07 3:19.06 3:48.58 4:17.55
34 Volosin, Peter 15 Roanoke Central 4:17.61
27.40 59.09 1:32.07 2:03.50 2:41.13 3:18.71 3:48.65 4:17.61
35 Troyan, Jordan 16 Pottstown 4:17.65
26.17 56.91 1:29.80 2:02.68 2:39.79 3:17.81 3:48.49 4:17.65
36 Leavitt, Jack 16 North Shore 4:17.93
26.94 57.72 1:28.87 2:00.24 2:38.90 3:18.21 3:48.25 4:17.93
37 Schauer, Adam 15 Capital Area 4:18.05
26.66 58.79 1:30.86 2:03.11 2:42.15 3:21.37 3:50.53 4:18.05
38 Falk, Ryan 17 Sarasota 4:18.13
27.48 58.46 1:32.81 2:06.16 2:41.86 3:18.02 3:48.49 4:18.13
39 Miller, Tony 15 Ann Arundel Coun 4:18.29
26.57 57.87 1:31.90 2:04.53 2:41.76 3:19.76 3:50.04 4:18.29
40 Sinetar, Dan 17 Cortland County 4:18.31
26.61 56.37 1:28.64 2:01.15 2:39.56 3:18.57 3:48.32 4:18.31
41 Libertiny, Nick 17 New Canaan 4:18.40
27.38 58.53 1:31.83 2:04.39 2:41.17 3:18.92 3:48.88 4:18.40
42 Reed, Chris 17 Champaign County 4:18.65
26.64 57.76 1:29.98 2:02.71 2:40.52 3:19.52 3:49.28 4:18.65
43 Hoffmaster, Ryan 17 Ann Arundel Coun 4:18.70
26.48 56.50 1:29.90 2:03.17 2:40.06 3:17.44 3:48.68 4:18.70
44 Lathrop, TJ 15 Sarasota 4:19.48
26.56 56.32 1:30.07 2:02.57 2:40.46 3:19.11 3:49.97 4:19.48
45 Koscianski, Ryan 16 Powel Crosley 4:19.73
26.61 56.53 1:28.85 2:00.45 2:39.93 3:19.00 3:50.14 4:19.73
46 Meyers, Eric 18 Powel Crosley 4:19.85
27.49 59.76 1:33.73 2:07.94 2:44.58 3:21.14 3:50.99 4:19.85
47 Hilliard, Chris 18 Greensboro Cent. 4:20.35
26.14 56.13 1:30.82 2:04.39 2:42.09 3:20.47 3:50.90 4:20.35
48 Redinger, Dane 17 Tuscarawas Co. Y 4:20.43
26.83 57.44 1:31.52 2:04.39 2:41.73 3:19.92 3:51.32 4:20.43
49 Farina, David J 17 Wilton 4:20.93
27.47 59.82 1:33.20 2:06.37 2:42.62 3:19.05 3:50.41 4:20.93
50 Madden, Reid 15 Central Virginia 4:21.66
27.45 58.32 1:31.50 2:05.46 2:43.42 3:22.25 3:52.52 4:21.66
51 Bowling, Steven 15 Flint 4:22.02
26.86 57.25 1:29.33 2:01.57 2:41.01 3:21.98 3:51.79 4:22.02
52 Tupper, Vincent M 14 Red Bank 4:22.23
28.62 1:01.09 1:34.10 2:07.83 2:43.99 3:21.12 3:52.03 4:22.23
53 Roth, Bradley 15 Tri Valley Branc 4:22.25
25.81 56.43 1:30.55 2:03.70 2:43.07 3:22.60 3:52.83 4:22.25
54 Chambers, Matthew 16 Kishwaukee 4:22.68
26.76 57.97 1:31.15 2:03.95 2:42.38 3:21.79 3:52.37 4:22.68
55 Chana, Matt 17 North Suburban 4:22.85
26.62 58.28 1:32.98 2:06.67 2:45.54 3:25.63 3:54.50 4:22.85
56 Liston, Grey 16 Capital Area 4:22.91
26.45 56.33 1:28.67 2:00.32 2:42.10 3:23.73 3:53.77 4:22.91
57 Vockrodt, Toby 15 Pulaski Hensel 4:22.98
28.21 1:01.14 1:34.65 2:07.10 2:45.00 3:23.15 3:53.75 4:22.98
58 Bazylewicz, David F 16 North Shore 4:24.13
27.62 59.02 1:30.56 2:02.12 2:43.39 3:24.58 3:54.78 4:24.13
59 Shepherd, Josh 18 Roanoke Central 4:25.67
26.93 57.49 1:31.90 2:05.55 2:44.57 3:23.53 3:55.01 4:25.67
60 Malmgren, Graham 15 N.W. Dupage 4:25.68
27.33 58.73 1:30.61 2:02.64 2:42.92 3:24.36 3:55.38 4:25.68
61 Becker, John 14 M.E. Lyons 4:25.88
28.13 1:00.89 1:34.76 2:07.72 2:46.16 3:25.46 3:56.61 4:25.88
62 Huggins, Zach 18 Ashtabula County 4:25.92
26.90 57.73 1:31.84 2:05.04 2:44.40 3:23.51 3:55.81 4:25.92
63 Kyrejko, Andrew 13 Montclair 4:26.01
27.94 1:00.36 1:35.41 2:09.92 2:48.45 3:27.26 3:57.27 4:26.01
64 Pell, Richard 17 Spartanburg 4:26.48
27.30 58.75 1:32.20 2:05.06 2:45.35 3:25.46 3:56.62 4:26.48
65 Northcutt, Michael 14 Huntington 4:27.52
28.94 1:01.28 1:35.19 2:08.61 2:47.23 3:27.60 3:58.19 4:27.52
66 Weisz, Robbie 16 Win.-Salem Cent. 4:28.03
26.39 56.78 1:32.19 2:07.05 2:46.50 3:27.30 3:58.74 4:28.03
67 Limouze, Thomas 17 Powel Crosley 4:28.04
27.13 58.22 1:31.89 2:05.37 2:44.74 3:25.85 3:57.56 4:28.04
68 Ogden, Sean 17 Glens Falls 4:28.67
28.09 1:01.12 1:35.87 2:09.51 2:48.65 3:28.08 3:59.07 4:28.67
69 Sebastian, Michael 17 High Street 4:29.01
27.11 59.59 1:34.67 2:09.00 2:46.57 3:25.32 3:57.72 4:29.01
70 Asseff, Ben 15 Huntington 4:29.53
27.81 1:00.90 1:35.48 2:09.01 2:47.59 3:27.43 3:59.34 4:29.53
71 Tichenor, Brian 15 Ann Arundel Coun 4:30.96
27.18 59.53 1:32.89 2:05.98 2:47.36 3:29.47 4:00.72 4:30.96
72 Heim, Richard 17 Ann Arundel Coun 4:32.29
27.69 59.71 1:35.65 2:09.96 2:49.01 3:29.38 4:01.54 4:32.29
73 Quinnette, Tyler 17 Salem County 4:33.45
27.34 59.19 1:34.50 2:09.16 2:47.37 3:26.75 4:00.68 4:33.45
74 Tillman, Nicholas S 16 Gr. Holyoke YMCA 4:35.61
27.52 59.55 1:33.87 2:07.62 2:48.56 3:30.68 4:03.91 4:35.61
75 Howard, Jared 18 High Street 4:40.22
27.15 1:00.06 1:33.75 2:08.61 2:51.86 3:34.45 4:07.08 4:40.22
-- Gustafson, Gus L 17 Grand Rapids SE DQ
Event 23 Women 100 Yard Freestyle Swimming Competition
===============================================================================
National: * 49.23 1998 S. Williams
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Helwig, Rebecca 17 Somerset Hills 52.43 51.42 20
25.05 51.42
2 Wooddall-Gainey, Clare 14 Roanoke Central 52.71 51.52 17
24.91 51.52
3 Seskevics, Abby 17 Tri-Cities Fam. 52.36 51.73 16
24.99 51.73
4 Nelson, Katie 15 San Pedro & Pen. 52.36 51.84 15
25.27 51.84
5 Petric, Sara 17 Schroeder 51.93 51.97 14
24.65 51.97
6 McHugh, Carolynn 17 Gamble -nippert 52.35 52.19 13
24.73 52.19
7 McCue, Mary T 16 Red Bank 52.62 52.55 12
25.13 52.55
8 Skoda, Alexis 17 Somerset Hills 52.74 52.57 11
25.34 52.57
B - Final
9 Harris, Heather 16 Fargo-Moorhead 52.75 52.11 9
25.23 52.11
10 Nichols, Ruth 17 Chapel Hill 52.77 52.62 7
25.25 52.62
11 Haupt, Sarah 17 Carlisle 52.98 52.63 6
25.30 52.63
12 Schwanhausser, Lori A 17 Wilton 52.87 52.76 5
25.46 52.76
13 Linek, Laura 18 Greater Canendai 52.98 53.00 4
25.33 53.00
14 Kovenock, Kate 18 Old Town 53.03 53.02 3
25.66 53.02
15 Cascao, Livia 18 Roanoke Central 53.06 53.03 2
25.48 53.03
16 King, Abbie 14 Bath Area 52.82 53.36 1
25.15 53.36
Preliminaries
17 Brown, Lindsey 15 Saginaw 53.07
18 Stephens, Jessica 15 Bloomsburg Area 53.10
18 McGuire, Bernetta 16 Roanoke Central 53.10
20 Huff, Amanda 17 Stanley Cty Fam 53.12
21 Richardson, Lacy 16 Roanoke Central 53.17
22 Kline, Elissa 18 Glens Falls 53.19
23 Smith, Lindsey 16 Plymouth 53.23
24 Irby, Jennifer 17 Western/Catonsv. 53.25
25 Fenn, Molly A 14 Westport Weston 53.28
26 Dlugonski, Dee 18 Washington PA 53.30
27 Martin, Noelle 14 Win.-Salem Cent. 53.35
28 Davidoff, Cara 15 Palisades Malibu 53.36
29 Brown, Kristin E 16 Hanover Family Y 53.44
30 Borta, Jennifer 15 McHenry Co. 53.47
30 Gerber, Stefanie J 16 Flushing YMCA 53.47
32 McKinlay, Courtlandt 17 Cheshire Branch 53.49
32 Dudley, Kaki A 15 Wilton 53.49
34 Thelin, Torey 16 Darien YMCA 53.55
35 Moffat, Emily A 18 Wilton 53.60
36 Shirley, Liz 17 Sarasota 53.69
37 Redcay, Kelly 16 Tri Valley Branc 53.71
37 Ball, Katie 15 M.E. Lyons 53.71
37 Shalla, Elaine 15 Flint 53.71
40 Sparks, Nicole N 18 Wilton 53.75
40 Reed, Sarah 18 Upper Main Line 53.75
42 Moyer, Kathleen A 16 Birmingham YMCA 53.78
43 Melvin, Anne 18 Marshfield Area 53.84
43 Byron, Liz 17 Bloomsburg Area 53.84
45 Henning, Ashley 14 State College 53.87
46 Kim, Julie 14 Lakeland Hills 53.89
47 Raleigh, Christie 13 Ocean County 53.93
48 Kos, Courtney 16 Ann Arundel Coun 54.01
49 Graham, Larisa J 17 Grand Rapids SE 54.08
50 Grover, Jenny B 17 Boise West Branc 54.14
51 Nuess, Brittany C 17 Downtown Spokane 54.17
51 DeMarrais, Kelly 12 Somerset Hills 54.17
53 Melvin, Krista 18 Marshfield Area 54.19
54 Maglich, Nicole 17 Sarasota 54.20
55 Moughty, Kaitlin M 16 Wilton 54.22
56 Barrentine, Holly 15 South Community 54.24
57 Blevins, Jessica 18 Huntington 54.25
58 Mathews, Rachel 18 South Toledo 54.27
59 Brewer, Shannon 16 Catawba Valley 54.28
60 Lubinski, Annalisa 15 San Pedro & Pen. 54.29
61 Deering, Nikki 16 Win.-Salem Cent. 54.30
62 Laputka, Kaleena 15 Burlington Co. 54.31
62 Afong, Sara K 16 Boise West Branc 54.31
62 Felty, Trista 16 Tri Valley Branc 54.31
65 Kolodzey, Catherine 17 Burlington Co. 54.35
66 Carr, Cari 16 Plymouth 54.39
67 Linsenmann, Kim 17 Kennett Square 54.40
68 Alcaide, Jessie 16 Bath Area 54.42
69 Spaulding, Crissy 18 Flint 54.44
69 Vine, Sara 16 Eau ClaireYMCA 54.44
71 Vranesic, Marsena 17 Leboanon Valley 54.45
72 Bullock, Morgan 14 Darien YMCA 54.46
73 Helwig, Elizabeth 16 Somerset Hills 54.47
74 Vaughan, Amanda 16 Spartanburg 54.50
74 Jamerson, Brittney D 14 Peidmont 54.50
76 Stevens, Kellie 15 Champaign County 54.51
77 Galey, Hannah 14 Harrison Co 54.60
78 McVey, Laura 17 Phoenixville 54.63
78 Clark, Page 15 Huntington Twnsp 54.63
80 Nowak, Agnes 18 North Suburban 54.64
80 Barba, Liz 16 Meadville 54.64
82 Fink, Lexi 18 Stevens Point 54.66
83 Callaway, Morgan 13 Brandywine 54.67
84 Brager, Laura 17 Green Bay 54.73
85 Markovich, Emily 18 Lake County 54.74
85 Prater, Kendra 13 Huntington 54.74
87 Braunschweiger, Sarah 16 Gr. Lowell Fam Y 54.75
87 Cooper, Kelsey 14 Springfield 54.75
89 Trabert, Manuela 18 J.B. Chambers 54.77
89 Sander, Erin 18 Gamble -nippert 54.77
91 French, Meredith 17 Countryside 54.78
92 Rush, Regina 15 Metuchen-Edison 54.79
93 Senn, Brittany 14 Ridgewood OH Y 54.80
93 Konst, Danielle E 15 Boise West Branc 54.80
95 Reed, Lauren 16 Metuchen-Edison 54.83
96 Miller, Kathryn M 18 Wilton 54.84
96 Stein, Rebecca 17 Penobscot Bay YM 54.84
98 Brager, Kristy 15 Green Bay 54.85
98 Walker, Maryann C 14 Lakeland Hills 54.85
100 Scott, Sarah 14 Chapel Hill 54.89
100 Leonard, Kari 18 Casco Bay YMCA 54.89
102 Pennington, Barbara W 13 Wilton 54.92
103 Besecker, Sarah 17 Chambersbury 54.95
104 Guers, Lindsay 13 Tri Valley Branc 54.96
105 Wild, Erica 17 State College 54.97
106 Cleveland, Jennifer 17 Greensboro Cent. 55.00
107 Shieh, Wendy 15 Plymouth 55.01
107 Rice, Liz J 15 Wilton 55.01
109 Kenny, Natalie 17 Champaign County 55.03
110 Gordon, Kate 15 Phoenixville 55.05
111 Braza, Laura 15 Schroeder 55.08
112 Nowak, Mary 18 Aurora Family 55.13
113 Wray, Krista 16 Countryside 55.14
113 Kaczka, Katie 14 Metuchen-Edison 55.14
115 Haley, Meg 17 South Community 55.18
116 Hughes, Katie 15 Plymouth 55.20
116 Budd, Courtney 17 State College 55.20
118 Korsedal, Liz 18 Flint 55.25
119 Kristic, Jelena M 17 Flushing YMCA 55.28
120 Cole, Leigh 13 Plymouth 55.29
121 Kraemer, Amy 13 Mid Delmarva 55.30
122 Weeks, Emily J 15 Minot 55.35
123 Fisher, Sarah 16 Harrisburg West 55.37
124 Irrigang, Lauren 17 Kennett Square 55.39
125 Lenz, Sarah 18 McHenry Co. 55.42
125 Schmidt, Alyson 14 Countryside 55.42
127 Posey, Ashley 16 Tri Valley Branc 55.43
127 Plunkett, Bonnie 16 Ridley Area 55.43
129 Bassman, Jennifer 18 Fanwood - Scotch 55.44
130 Cook, Ashley 17 Central Virginia 55.45
131 Stiles, Kara 13 Plymouth 55.47
132 Bianco, Liane 16 Harrisburg West 55.53
133 Pisano, Courtney J 14 Lakeland Hills 55.55
134 Swaney, Andrea 17 Hamilton Area 55.56
135 Hagen, Jenny 15 Powel Crosley 55.58
136 Mathes, Carly 14 South Community 55.60
137 Magee, Ellen 16 M.E. Lyons 55.61
138 Garvey, Katie 17 Fargo-Moorhead 55.62
139 Riley, Sirae 16 Leboanon Valley 55.63
140 Barolin, Laura 15 Burlington Co. 55.66
141 Vanderberg, Erin L 17 Lakeland Hills 55.67
142 Hunt, Betsy 15 Plymouth 55.69
143 Smith, Hannah 13 Plymouth 55.70
144 Connell, Deidre 16 New Canaan 55.71
145 Thomasson, Diane 17 Ann Arundel Coun 55.73
146 Schooley, Sarah Beth 15 Stanley Cty Fam 55.74
146 Boehme, Stephanie 14 Schroeder 55.74
148 Duggan, Shannon M 17 Wilton 55.78
149 Lewis, Jennie 14 Darien YMCA 55.80
150 Carson, Kelly 17 Pottstown 55.81
151 Wissink, Christine 15 Cortland County 55.86
152 Nelson, Britt 17 Cortland County 55.93
153 Abbott, Lauren 15 North Suburban 55.94
154 Johnson, Payton 13 Champaign County 55.96
155 Girman, Cathy 16 Burlington Co. 56.03
156 Hager, Chrissy 15 Flint 56.07
157 Kahn, Julianne 13 Plymouth 56.08
158 Smith, Lindsey 17 Powel Crosley 56.09
159 Dellagiovanna, Maria V 15 Flushing YMCA 56.18
160 Gurman, Annie 17 Eau ClaireYMCA 56.19
161 Larrimore, Jamie 19 Talbot Co. YMCA 56.26
162 Davis, Lindsay 15 Saginaw 56.30
163 DeBarros, Katie 16 Ann Arundel Coun 56.34
164 Johnson, Ashley 16 Countryside 56.36
165 Hall, Michelle 18 Chapel Hill 56.37
166 Nordquist, Jessica 18 Altavista Area Y 56.40
167 Caggiano, Jessica 17 Hunterdon 56.41
167 Ziegelmann, Sarah 12 Fargo-Moorhead 56.41
169 Ranney, Caitlin 17 Glens Falls 56.44
170 McLaughlin, Maureen 14 Harford County 56.54
171 Brombaugh, Megan 17 Champaign County 56.55
172 Verbeck, Marlana 17 Flint 56.57
173 Lennon, Jessie 16 Montclair 56.88
174 Trumbo, Whitney 15 Phoenixville 56.99
175 Patterson, Kate 17 Schroeder 57.05
176 Harounzadeh, Margus 17 Leboanon Valley 57.20
177 Endicott, Darcey 17 Lima Family 57.25
178 Crown, Jordan 18 Stratford 57.27
179 Mohorn, Heather 13 Greensboro Cent. 57.31
180 Morrison, Erin 13 Darien YMCA 57.36
181 Williams, Kristen 14 Howard Cty Fam Y 59.13
-- Skoda, Catherine 14 Somerset Hills DQ
-- Kephart, Laura 18 State College DQ
-- McDonald, Molly 16 Catawba Valley DQ
Event 23 Women 100 Yard Freestyle Swimming Competition
===============================================================================
National: * 49.23 1998 S. Williams
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Petric, Sara 17 Schroeder 51.93
24.95 51.93
2 McHugh, Carolynn 17 Gamble -nippert 52.35
25.17 52.35
3 Seskevics, Abby 17 Tri-Cities Fam. 52.36
25.15 52.36
3 Nelson, Katie 15 San Pedro & Pen. 52.36
25.51 52.36
5 Helwig, Rebecca 17 Somerset Hills 52.43
25.48 52.43
6 McCue, Mary T 16 Red Bank 52.62
25.41 52.62
7 Wooddall-Gainey, Clare 14 Roanoke Central 52.71
25.53 52.71
8 Skoda, Alexis 17 Somerset Hills 52.74
25.46 52.74
-------------------------------------------------------------------------
9 Harris, Heather 16 Fargo-Moorhead 52.75
25.63 52.75
10 Nichols, Ruth 17 Chapel Hill 52.77
25.25 52.77
11 King, Abbie 14 Bath Area 52.82
25.41 52.82
12 Schwanhausser, Lori A 17 Wilton 52.87
25.59 52.87
13 Haupt, Sarah 17 Carlisle 52.98
25.53 52.98
13 Linek, Laura 18 Greater Canendai 52.98
25.37 52.98
15 Kovenock, Kate 18 Old Town 53.03
25.67 53.03
16 Cascao, Livia 18 Roanoke Central 53.06
25.49 53.06
-------------------------------------------------------------------------
17 Brown, Lindsey 15 Saginaw 53.07
25.42 53.07
18 Stephens, Jessica 15 Bloomsburg Area 53.10
25.75 53.10
18 McGuire, Bernetta 16 Roanoke Central 53.10
25.30 53.10
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
20 Huff, Amanda 17 Stanley Cty Fam 53.12
25.35 53.12
21 Richardson, Lacy 16 Roanoke Central 53.17
25.52 53.17
22 Kline, Elissa 18 Glens Falls 53.19
25.84 53.19
23 Smith, Lindsey 16 Plymouth 53.23
25.97 53.23
24 Irby, Jennifer 17 Western/Catonsv. 53.25
25.36 53.25
25 Fenn, Molly A 14 Westport Weston 53.28
25.60 53.28
26 Dlugonski, Dee 18 Washington PA 53.30
25.19 53.30
27 Martin, Noelle 14 Win.-Salem Cent. 53.35
25.65 53.35
28 Davidoff, Cara 15 Palisades Malibu 53.36
25.59 53.36
29 Brown, Kristin E 16 Hanover Family Y 53.44
25.95 53.44
30 Borta, Jennifer 15 McHenry Co. 53.47
25.50 53.47
30 Gerber, Stefanie J 16 Flushing YMCA 53.47
25.72 53.47
32 McKinlay, Courtlandt 17 Cheshire Branch 53.49
26.05 53.49
32 Dudley, Kaki A 15 Wilton 53.49
25.93 53.49
34 Thelin, Torey 16 Darien YMCA 53.55
25.93 53.55
35 Moffat, Emily A 18 Wilton 53.60
26.33 53.60
36 Shirley, Liz 17 Sarasota 53.69
26.11 53.69
37 Redcay, Kelly 16 Tri Valley Branc 53.71
25.63 53.71
37 Ball, Katie 15 M.E. Lyons 53.71
26.14 53.71
37 Shalla, Elaine 15 Flint 53.71
26.16 53.71
40 Sparks, Nicole N 18 Wilton 53.75
25.76 53.75
40 Reed, Sarah 18 Upper Main Line 53.75
25.91 53.75
42 Moyer, Kathleen A 16 Birmingham YMCA 53.78
25.64 53.78
43 Melvin, Anne 18 Marshfield Area 53.84
25.27 53.84
43 Byron, Liz 17 Bloomsburg Area 53.84
25.67 53.84
45 Henning, Ashley 14 State College 53.87
25.71 53.87
46 Kim, Julie 14 Lakeland Hills 53.89
26.30 53.89
47 Raleigh, Christie 13 Ocean County 53.93
26.06 53.93
48 Kos, Courtney 16 Ann Arundel Coun 54.01
26.19 54.01
49 Graham, Larisa J 17 Grand Rapids SE 54.08
26.02 54.08
50 Grover, Jenny B 17 Boise West Branc 54.14
26.42 54.14
51 Nuess, Brittany C 17 Downtown Spokane 54.17
26.33 54.17
51 DeMarrais, Kelly