4/9/2001 - 4/9/2001
Fort Lauderdale, Florida, USA
YMCA National Meets
2001 National YMCA Short Course
Swimming and Diving Championship
Results
Event 1 Women 500 Yard Freestyle Swimming Competition
===============================================================================
National: * 4:43.73 1979 K. Linehan
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Nelson, Katie 15 San Pedro & Pen. 4:54.91 4:51.94
27.01 56.52 1:25.92 1:55.40 2:24.99 2:54.43 3:23.88 3:53.47
4:22.96 4:51.94
2 Novak, Cassie 17 Cheshire Branch 4:57.96 4:55.75
27.68 57.29 1:27.19 1:57.12 2:27.33 2:57.18 3:27.13 3:56.98
4:26.70 4:55.75
3 Carvsone, Ashley 16 N. Central FL 4:59.98 4:56.30
27.77 57.40 1:26.99 1:56.88 2:26.89 2:57.00 3:27.16 3:57.23
4:27.33 4:56.30
4 Miller, Anna 14 Spartanburg 5:01.18 4:57.69
27.00 56.70 1:26.46 1:56.60 2:26.84 2:57.12 3:27.65 3:58.39
4:28.82 4:57.69
5 Koepcke, Kirsten 18 Kishwaukee 5:00.39 4:58.35
26.52 55.45 1:25.15 1:55.12 2:25.43 2:55.93 3:26.72 3:57.61
4:28.58 4:58.35
6 Westberg, Janine 14 N.W. Dupage 5:00.71 4:59.61
27.69 57.46 1:27.49 1:57.52 2:27.37 2:57.90 3:28.47 3:59.25
4:29.97 4:59.61
7 Covey, Rikki J 16 Downtown Spokane 4:59.87 5:04.26
27.42 57.21 1:27.36 1:57.93 2:29.06 3:00.61 3:32.02 4:03.34
4:34.12 5:04.26
8 Webb, Melissa 17 Huntington 4:59.28 5:05.75
27.24 56.70 1:26.46 1:56.60 2:27.28 2:58.66 3:30.32 4:02.09
4:33.94 5:05.75
B - Final
9 Carey, Jaclyn 14 Hamden/N. Haven 5:03.48 4:59.01
27.97 57.68 1:27.49 1:57.73 2:27.90 2:58.28 3:28.59 3:59.06
4:29.77 4:59.01
10 Reynolds, Michelle 18 Powel Crosley 5:02.57 4:59.08
27.91 57.77 1:28.04 1:58.49 2:29.09 2:59.60 3:29.91 4:00.04
4:29.96 4:59.08
11 Brockman, Betsy Jo 17 M.E. Lyons 5:02.35 4:59.84
28.13 58.01 1:28.21 1:58.64 2:29.09 2:59.59 3:30.02 4:00.50
4:30.65 4:59.84
12 Ball, Katie 15 M.E. Lyons 5:01.37 5:00.25
27.96 57.65 1:27.84 1:58.18 2:28.76 2:59.26 3:30.06 4:00.51
4:30.77 5:00.25
13 Erwin, Tara 16 Hamilton Area 5:01.85 5:01.06
27.40 57.04 1:27.76 1:58.70 2:29.51 3:00.25 3:30.97 4:01.76
4:31.94 5:01.06
14 Parks, Catherine 18 Win.-Salem Cent. 5:04.05 5:01.84
28.28 58.36 1:28.79 1:59.10 2:29.39 2:59.73 3:30.46 4:01.30
4:31.95 5:01.84
15 Hendrickson, Tracie 16 Champaign County 5:02.89 5:02.41
27.72 57.88 1:28.45 1:59.22 2:29.79 3:00.61 3:31.31 4:02.08
4:32.79 5:02.41
16 Dudley, Kaki A 15 Wilton 5:03.85 5:02.60
27.83 57.95 1:28.36 1:59.33 2:29.96 3:01.02 3:31.66 4:02.46
4:33.20 5:02.60
Event 1 Women 500 Yard Freestyle Swimming Competition
===============================================================================
National: * 4:43.73 1979 K. Linehan
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Nelson, Katie 15 San Pedro & Pen. 4:54.91
27.32 56.85 1:26.52 1:56.20 2:26.17 2:56.07 3:25.99 3:55.94
4:25.97 4:54.91
2 Novak, Cassie 17 Cheshire Branch 4:57.96
27.71 57.07 1:27.16 1:57.52 2:27.95 2:57.95 3:28.09 3:58.05
4:28.02 4:57.96
3 Webb, Melissa 17 Huntington 4:59.28
27.30 57.02 1:27.39 1:58.03 2:28.61 2:59.09 3:29.29 3:59.47
4:29.51 4:59.28
4 Covey, Rikki J 16 Downtown Spokane 4:59.87
27.34 56.97 1:27.32 1:57.95 2:28.48 2:58.99 3:29.40 3:59.93
4:30.45 4:59.87
5 Carvsone, Ashley 16 N. Central FL 4:59.98
28.01 57.76 1:27.73 1:58.15 2:28.61 2:59.14 3:29.75 4:00.20
4:30.55 4:59.98
6 Koepcke, Kirsten 18 Kishwaukee 5:00.39
27.12 56.72 1:27.05 1:57.69 2:28.33 2:59.07 3:29.77 4:00.38
4:31.22 5:00.39
7 Westberg, Janine 14 N.W. Dupage 5:00.71
28.45 58.41 1:28.48 1:58.72 2:28.95 2:59.50 3:30.34 4:00.97
4:31.64 5:00.71
8 Miller, Anna 14 Spartanburg 5:01.18
26.45 55.53 1:25.34 1:55.86 2:26.34 2:57.29 3:28.44 3:59.27
4:30.58 5:01.18
-------------------------------------------------------------------------
9 Ball, Katie 15 M.E. Lyons 5:01.37
28.20 57.59 1:27.82 1:58.31 2:28.60 2:58.92 3:29.28 3:59.88
4:30.80 5:01.37
10 Erwin, Tara 16 Hamilton Area 5:01.85
27.54 57.36 1:27.79 1:58.59 2:29.56 3:00.55 3:31.36 4:01.79
4:32.66 5:01.85
11 Brockman, Betsy Jo 17 M.E. Lyons 5:02.35
28.48 58.69 1:28.71 1:59.02 2:29.30 2:59.72 3:30.22 4:00.90
4:31.84 5:02.35
12 Reynolds, Michelle 18 Powel Crosley 5:02.57
27.90 58.27 1:28.86 1:59.39 2:30.21 3:00.72 3:31.59 4:02.20
4:32.59 5:02.57
13 Hendrickson, Tracie 16 Champaign County 5:02.89
27.57 57.36 1:28.01 1:58.99 2:30.09 3:00.87 3:31.81 4:02.60
4:33.26 5:02.89
14 Carey, Jaclyn 14 Hamden/N. Haven 5:03.48
27.89 57.80 1:28.00 1:58.41 2:29.07 2:59.71 3:30.82 4:02.07
4:33.29 5:03.48
15 Dudley, Kaki A 15 Wilton 5:03.85
27.70 57.68 1:28.07 1:58.57 2:29.25 3:00.07 3:31.10 4:02.15
4:33.29 5:03.85
16 Parks, Catherine 18 Win.-Salem Cent. 5:04.05
27.45 56.81 1:27.03 1:57.61 2:28.33 2:59.19 3:30.25 4:01.47
4:32.99 5:04.05
-------------------------------------------------------------------------
17 Harris, Heather 16 Fargo-Moorhead 5:05.01
26.61 56.12 1:26.34 1:57.01 2:27.95 2:59.63 3:31.26 4:03.01
4:34.74 5:05.01
18 Bissett, Ashley C 16 Red Bank 5:05.08
28.04 57.69 1:28.12 1:58.98 2:29.77 3:01.03 3:32.25 4:03.39
4:34.56 5:05.08
-------------------------------------------------------------------------
19 Moffat, Emily A 18 Wilton 5:05.45
27.90 57.26 1:27.69 1:58.38 2:29.18 3:00.04 3:30.96 4:02.14
4:33.90 5:05.45
20 Lubinski, Annalisa 15 San Pedro & Pen. 5:05.77
27.53 58.01 1:28.97 2:00.37 2:31.56 3:02.94 3:34.37 4:05.71
4:36.74 5:05.77
21 Feinthel, Jackie 17 Montclair 5:05.93
28.32 58.78 1:29.43 2:00.54 2:31.73 3:02.62 3:33.66 4:04.76
4:36.11 5:05.93
22 Maglich, Nicole 17 Sarasota 5:06.06
28.17 58.15 1:28.65 1:59.31 2:29.82 3:00.58 3:31.76 4:03.40
4:34.83 5:06.06
23 Tomes, Megan 15 M.E. Lyons 5:06.25
27.70 57.81 1:28.45 1:59.35 2:30.11 3:01.23 3:32.17 4:03.80
4:35.21 5:06.25
24 Stevens, Kellie 15 Champaign County 5:07.36
27.39 57.31 1:28.36 1:59.49 2:30.40 3:01.85 3:33.36 4:05.01
4:36.71 5:07.36
25 Holderman, Esmie 16 San Pedro & Pen. 5:07.51
29.11 59.54 1:30.40 2:01.72 2:32.85 3:03.91 3:35.16 4:06.21
4:37.20 5:07.51
26 Hyjek, Christine 18 San Pedro & Pen. 5:07.52
28.63 59.25 1:30.05 2:01.13 2:32.03 3:02.87 3:34.04 4:05.42
4:36.52 5:07.52
27 Moore, Brennan 16 Spartanburg 5:07.89
27.57 57.94 1:29.08 2:00.23 2:31.71 3:03.02 3:34.76 4:06.17
4:37.54 5:07.89
28 Smirniotis, Lydia 17 N.W. Dupage 5:08.71
28.25 58.41 1:28.80 1:59.76 2:31.12 3:02.65 3:34.36 4:06.09
4:37.71 5:08.71
29 Fisher, Sarah 16 Harrisburg West 5:08.83
28.05 58.00 1:28.82 2:00.10 2:31.51 3:02.90 3:34.33 4:05.94
4:37.67 5:08.83
30 Fabiano, Laura 16 Montclair 5:09.11
28.26 58.59 1:29.48 2:00.50 2:31.33 3:02.54 3:33.86 4:05.90
4:37.82 5:09.11
31 Miller, Ellie 14 M.E. Lyons 5:09.66
28.04 57.91 1:28.65 2:00.17 2:31.47 3:03.03 3:34.83 4:06.63
4:38.43 5:09.66
32 Buckley, Alexis 16 Walla Walla Ymc 5:10.07
29.13 59.83 1:30.22 2:00.67 2:31.54 3:03.02 3:34.56 4:06.24
4:38.39 5:10.07
33 Hereford, Courtney 13 Huntington 5:10.45
28.34 58.94 1:29.93 2:01.27 2:32.70 3:04.36 3:36.23 4:07.83
4:39.30 5:10.45
34 Simpson, Taylor 16 Spartanburg 5:10.63
28.19 59.05 1:30.39 2:02.16 2:33.63 3:05.13 3:36.75 4:08.29
4:39.91 5:10.63
35 McCoy, April 17 Competitive Swim 5:10.85
28.88 1:00.18 1:31.43 2:02.97 2:34.26 3:05.57 3:37.03 4:08.35
4:39.56 5:10.85
36 Buckley, Sara X 15 North Shore 5:10.89
28.22 58.55 1:29.66 2:01.25 2:32.66 3:04.25 3:35.99 4:08.00
4:39.63 5:10.89
37 Afong, Sara K 16 Boise West Branc 5:11.13
28.26 58.74 1:29.65 2:00.86 2:32.28 3:04.08 3:36.04 4:07.73
4:39.79 5:11.13
38 Nowak, Mary 18 Aurora Family 5:11.31
28.18 58.43 1:29.37 2:00.63 2:31.99 3:03.49 3:35.12 4:07.03
4:39.18 5:11.31
39 Murphy, Kristen 13 Sarasota 5:11.36
27.93 58.46 1:29.77 2:01.46 2:33.06 3:04.80 3:36.54 4:08.55
4:40.45 5:11.36
40 Bullock, Morgan 14 Darien YMCA 5:11.39
27.87 58.41 1:29.85 2:01.51 2:32.83 3:04.47 3:36.25 4:08.54
4:40.26 5:11.39
41 Shalla, Amber 15 Flint 5:12.05
27.25 57.22 1:28.31 1:59.44 2:30.81 3:02.60 3:34.91 4:07.44
4:40.14 5:12.05
42 Jamerson, Brittney D 14 Peidmont 5:12.53
28.51 59.63 1:31.49 2:03.28 2:35.24 3:06.80 3:38.40 4:10.10
4:41.71 5:12.53
43 Holman, Meredith 18 Spartanburg 5:12.90
28.12 58.58 1:29.51 2:00.58 2:31.80 3:03.50 3:35.71 4:08.27
4:40.85 5:12.90
44 Chovanec, Mimi 13 N.W. Dupage 5:13.01
28.56 59.51 1:30.87 2:02.74 2:34.94 3:07.04 3:38.94 4:10.76
4:42.82 5:13.01
45 Harrington, Brittany 17 Competitive Swim 5:13.34
28.67 59.87 1:31.13 2:02.43 2:34.49 3:06.10 3:37.68 4:09.48
4:41.30 5:13.34
46 Coyle, Sarah 14 Huntington 5:13.42
28.26 58.83 1:30.46 2:02.33 2:34.24 3:06.34 3:38.86 4:11.13
4:42.93 5:13.42
47 Warrick, Amanda 18 Upper Main Line 5:13.53
28.41 59.30 1:30.74 2:02.41 2:34.17 3:06.03 3:38.03 4:10.15
4:42.19 5:13.53
48 Ottenbreit, Haley 15 Hamden/N. Haven 5:13.64
28.77 59.57 1:30.69 2:02.28 2:34.36 3:06.22 3:38.33 4:10.55
4:42.67 5:13.64
49 Mackos, Marisa 17 Blue Ash 5:13.74
27.92 58.83 1:30.39 2:02.38 2:34.12 3:06.14 3:38.01 4:10.49
4:42.53 5:13.74
50 Ames, Sara 17 Sarasota 5:13.89
28.87 59.96 1:31.37 2:03.05 2:34.91 3:06.82 3:38.58 4:10.62
4:42.62 5:13.89
51 Carvsone, Julie 14 N. Central FL 5:13.98
28.61 59.42 1:30.85 2:02.53 2:34.48 3:06.22 3:38.25 4:10.04
4:42.13 5:13.98
52 Trefzger, Eleanor 15 Catawba Valley 5:14.13
28.09 58.51 1:30.09 2:01.58 2:33.40 3:05.41 3:37.80 4:10.20
4:42.65 5:14.13
53 Zarba, Nicole M 16 North Shore 5:14.16
27.37 57.98 1:29.10 2:00.64 2:32.55 3:04.92 3:37.23 4:09.61
4:42.23 5:14.16
54 Brunette, Sarah 15 Sarasota 5:14.29
28.85 59.82 1:31.18 2:02.92 2:34.84 3:06.53 3:38.26 4:10.31
4:42.97 5:14.29
55 Christy, Emily 13 Boyertown Area 5:14.30
29.32 1:00.91 1:32.71 2:05.03 2:36.62 3:08.65 3:40.71 4:12.36
4:44.34 5:14.30
56 Carr, Cari 16 Plymouth 5:14.71
28.64 59.45 1:31.03 2:02.92 2:34.98 3:07.55 3:39.61 4:11.80
4:43.70 5:14.71
57 Kos, Courtney 16 Ann Arundel Coun 5:15.43
28.32 59.53 1:31.30 2:03.14 2:34.51 3:06.22 3:38.58 4:10.83
4:43.66 5:15.43
58 Miller, Shannon 18 N.W. Dupage 5:15.50
28.59 59.51 1:30.93 2:02.67 2:34.96 3:07.67 3:40.29 4:12.84
4:44.74 5:15.50
59 Wenzel, Lorna 17 Pulaski Hensel 5:15.67
29.41 1:00.49 1:32.04 2:03.67 2:35.66 3:07.42 3:39.71 4:12.05
4:44.21 5:15.67
60 Gebhardt, Theresa 15 M.E. Lyons 5:16.16
30.01 1:01.15 1:33.22 2:05.37 2:36.95 3:08.98 3:40.93 4:12.87
4:44.85 5:16.16
60 Hughes, Katie 15 Plymouth 5:16.16
29.28 1:00.48 1:32.21 2:04.29 2:36.64 3:09.24 3:41.26 4:13.33
4:45.35 5:16.16
62 Lamura, Veronica E 18 Red Bank 5:16.37
29.13 1:00.22 1:32.09 2:03.90 2:35.60 3:07.57 3:39.73 4:12.24
4:44.85 5:16.37
63 Parent, Allyson 15 Glens Falls 5:16.71
27.84 58.91 1:31.13 2:03.72 2:35.67 3:08.06 3:40.18 4:12.48
4:45.12 5:16.71
64 Miller, Kathryn M 18 Wilton 5:17.49
29.35 1:01.02 1:32.96 2:05.44 2:37.76 3:10.27 3:42.60 4:14.87
4:46.71 5:17.49
64 McKenzie, Ellen H 17 Grand Rapids SE 5:17.49
28.73 59.88 1:31.61 2:03.64 2:35.82 3:08.16 3:40.41 4:12.98
4:45.78 5:17.49
66 Felty, Trista 16 Tri Valley Branc 5:18.09
28.48 59.18 1:30.74 2:02.73 2:34.77 3:07.18 3:39.88 4:12.72
4:45.53 5:18.09
67 McCarthy, Lindsay A 16 North Shore 5:18.17
28.56 59.61 1:31.23 2:03.09 2:35.14 3:07.25 3:39.89 4:12.76
4:45.59 5:18.17
68 Cooper, Elizabeth 18 Hamden/N. Haven 5:18.46
29.44 1:00.65 1:32.33 2:04.19 2:36.34 3:08.63 3:41.05 4:13.93
4:46.45 5:18.46
69 Meil, Kathleen 16 N.W. Dupage 5:19.75
29.57 1:01.82 1:33.83 2:06.35 2:38.64 3:11.18 3:44.02 4:16.35
4:48.08 5:19.75
70 Nelson, Britt 17 Cortland County 5:20.20
28.71 59.99 1:31.82 2:04.31 2:36.51 3:09.18 3:41.92 4:14.90
4:47.79 5:20.20
71 Vogel, Jen L 13 South Shore 5:20.98
29.06 1:00.56 1:32.67 2:04.99 2:37.95 3:10.63 3:43.96 4:16.98
4:49.99 5:20.98
72 Powell, Ashleigh 16 South Toledo 5:21.09
29.20 1:00.72 1:32.97 2:05.57 2:38.15 3:11.02 3:43.42 4:16.03
4:48.80 5:21.09
73 O'Connor, Cara A 18 Westport Weston 5:21.36
30.16 1:02.07 1:34.30 2:06.57 2:39.17 3:11.77 3:44.29 4:16.72
4:49.44 5:21.36
74 Palmer, Randi 14 Plymouth 5:21.46
28.67 59.64 1:31.64 2:04.03 2:36.36 3:08.99 3:42.45 4:15.46
4:48.73 5:21.46
75 Ang, Heather 16 Montclair 5:22.96
28.38 59.44 1:31.89 2:04.30 2:36.97 3:09.68 3:42.99 4:16.89
4:50.38 5:22.96
76 French, Meredith 17 Countryside 5:25.45
28.86 1:00.31 1:32.34 2:04.71 2:37.24 3:10.50 3:43.88 4:17.60
4:51.69 5:25.45
77 Mohorn, Heather 13 Greensboro Cent. 5:30.95
28.42 1:00.08 1:33.07 2:07.25 2:41.22 3:15.04 3:49.28 4:23.78
4:57.39 5:30.95
Event 2 Men 500 Yard Freestyle Swimming Competition
===============================================================================
National: * 4:23.21 1997 Adam Messner
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Figh, Matthew 18 Competitive Swim 4:33.36 4:28.29
24.56 51.31 1:18.43 1:45.94 2:13.38 2:40.68 3:07.79 3:35.37
4:02.08 4:28.29
2 Bertke, Matt 17 M.E. Lyons 4:36.14 4:32.65
25.91 53.51 1:20.70 1:48.69 2:16.15 2:44.02 3:11.78 3:39.29
4:06.25 4:32.65
3 Ma, Zayd 17 Plymouth 4:36.18 4:33.06
25.26 52.05 1:19.29 1:46.93 2:14.85 2:43.06 3:10.91 3:38.99
4:06.63 4:33.06
4 Boyd, Josh 17 Spartanburg 4:36.03 4:34.25
25.06 52.44 1:20.24 1:48.13 2:16.08 2:44.22 3:12.20 3:40.46
4:08.25 4:34.25
5 Mammano, Joseph D 18 Flushing YMCA 4:35.70 4:34.54
25.26 52.08 1:19.51 1:47.29 2:15.10 2:43.23 3:11.21 3:39.44
4:07.45 4:34.54
6 McCollum, Nick 17 Fairfield Branch 4:36.89 4:35.24
25.12 52.11 1:19.91 1:48.04 2:16.19 2:44.47 3:12.61 3:40.77
4:08.65 4:35.24
7 Diette, Danny F 18 Wilton 4:35.79 4:36.12
24.73 51.68 1:19.06 1:47.04 2:15.18 2:43.38 3:11.99 3:40.55
4:08.68 4:36.12
8 Wever, Matt C 17 Boise West Branc 4:36.10 4:48.87
25.18 52.55 1:20.28 1:48.85 2:17.90 2:47.58 3:17.69 3:48.07
4:18.89 4:48.87
B - Final
9 Tomes, Marty 17 M.E. Lyons 4:37.31 4:34.07
25.38 53.08 1:21.30 1:50.14 2:18.25 2:45.57 3:13.03 3:40.53
4:07.28 4:34.07
10 Ernst, Doug 18 Ridgewood NJ Y 4:39.14 4:35.35
25.20 52.02 1:19.51 1:47.28 2:15.04 2:43.44 3:11.22 3:39.49
4:07.53 4:35.35
11 Mendell, Scott R 15 Lakeland Hills 4:40.69 4:38.24
25.49 53.09 1:21.00 1:49.22 2:17.19 2:45.25 3:13.53 3:42.10
4:10.46 4:38.24
12 Jamerson, Trevor T 17 Peidmont 4:39.14 4:38.34
25.01 52.80 1:20.88 1:49.46 2:18.00 2:46.26 3:14.65 3:42.95
4:11.21 4:38.34
13 Stevens, Chris 17 Champaign County 4:38.63 4:38.43
25.14 52.97 1:21.40 1:50.14 2:18.66 2:47.19 3:15.47 3:43.64
4:11.82 4:38.43
14 Mitchell, Neville 16 New Canaan 4:38.65 4:40.83
25.70 53.29 1:21.65 1:50.20 2:18.98 2:47.51 3:16.31 3:45.07
4:13.25 4:40.83
15 Carey, Brian H 16 Westport Weston 4:40.16 4:40.92
26.38 54.41 1:22.73 1:51.21 2:19.93 2:48.32 3:16.88 3:45.30
4:13.13 4:40.92
16 Szweda, Brad 18 N.W. Dupage 4:40.91 4:42.34
25.01 53.05 1:21.39 1:50.18 2:19.06 2:48.13 3:17.10 3:46.16
4:14.86 4:42.34
Event 2 Men 500 Yard Freestyle Swimming Competition
===============================================================================
National: * 4:23.21 1997 Adam Messner
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Figh, Matthew 18 Competitive Swim 4:33.36
25.14 52.34 1:19.70 1:47.13 2:14.93 2:42.56 3:10.77 3:38.82
4:06.43 4:33.36
2 Mammano, Joseph D 18 Flushing YMCA 4:35.70
25.05 52.05 1:19.42 1:47.26 2:15.20 2:43.42 3:11.79 3:40.13
4:08.52 4:35.70
3 Diette, Danny F 18 Wilton 4:35.79
24.89 52.00 1:19.77 1:47.69 2:16.16 2:44.45 3:12.71 3:41.07
4:09.09 4:35.79
4 Boyd, Josh 17 Spartanburg 4:36.03
25.22 52.48 1:20.42 1:48.63 2:16.73 2:44.77 3:12.91 3:41.28
4:09.62 4:36.03
5 Wever, Matt C 17 Boise West Branc 4:36.10
24.85 52.34 1:20.19 1:48.25 2:16.39 2:44.73 3:13.03 3:40.96
4:08.71 4:36.10
6 Bertke, Matt 17 M.E. Lyons 4:36.14
25.91 54.21 1:22.00 1:49.65 2:16.97 2:44.87 3:12.77 3:40.75
4:08.56 4:36.14
7 Ma, Zayd 17 Plymouth 4:36.18
25.03 52.04 1:19.86 1:47.97 2:16.06 2:44.29 3:12.62 3:40.92
4:08.92 4:36.18
8 McCollum, Nick 17 Fairfield Branch 4:36.89
25.15 52.56 1:20.48 1:48.66 2:16.83 2:45.00 3:13.31 3:41.54
4:09.64 4:36.89
-------------------------------------------------------------------------
9 Tomes, Marty 17 M.E. Lyons 4:37.31
26.12 54.33 1:22.65 1:51.04 2:19.45 2:46.72 3:14.19 3:41.99
4:09.70 4:37.31
10 Stevens, Chris 17 Champaign County 4:38.63
24.80 51.99 1:19.77 1:48.03 2:16.45 2:45.27 3:14.31 3:43.02
4:11.48 4:38.63
11 Mitchell, Neville 16 New Canaan 4:38.65
25.78 53.31 1:21.65 1:49.92 2:18.18 2:46.39 3:14.63 3:42.93
4:11.39 4:38.65
12 Jamerson, Trevor T 17 Peidmont 4:39.14
24.55 51.82 1:19.69 1:47.55 2:15.87 2:44.11 3:12.57 3:41.71
4:10.56 4:39.14
12 Ernst, Doug 18 Ridgewood NJ Y 4:39.14
24.89 51.84 1:19.18 1:46.82 2:14.74 2:42.81 3:11.04 3:39.90
4:09.54 4:39.14
14 Carey, Brian H 16 Westport Weston 4:40.16
26.07 53.95 1:22.17 1:50.53 2:19.22 2:47.49 3:16.31 3:44.77
4:12.63 4:40.16
15 Mendell, Scott R 15 Lakeland Hills 4:40.69
26.13 54.11 1:22.00 1:50.18 2:18.29 2:46.65 3:15.19 3:43.88
4:12.63 4:40.69
16 Szweda, Brad 18 N.W. Dupage 4:40.91
25.23 52.45 1:20.32 1:48.49 2:16.80 2:45.31 3:14.03 3:43.16
4:12.23 4:40.91
-------------------------------------------------------------------------
17 Humphrey, Ben 17 Win.-Salem Cent. 4:41.07
24.99 51.84 1:19.33 1:47.22 2:15.40 2:43.70 3:12.28 3:41.74
4:11.69 4:41.07
18 Remaly, Mark 16 Bloomsburg Area 4:41.20
25.99 53.55 1:21.66 1:49.66 2:17.99 2:46.44 3:15.07 3:43.76
4:12.84 4:41.20
-------------------------------------------------------------------------
19 Stanczyk, Eric 17 N.W. Dupage 4:41.82
25.95 53.87 1:22.43 1:50.75 2:19.11 2:47.69 3:16.17 3:45.20
4:14.10 4:41.82
20 Tomes, Michael 17 M.E. Lyons 4:41.83
24.62 51.55 1:19.71 1:48.60 2:16.92 2:45.80 3:14.41 3:44.09
4:13.42 4:41.83
21 Robson, Scott 16 N.W. Dupage 4:41.89
25.17 52.86 1:21.36 1:49.85 2:18.57 2:46.98 3:16.05 3:44.89
4:13.94 4:41.89
22 Blaszko, Matt 17 Ridgewood NJ Y 4:42.45
25.48 53.37 1:21.81 1:50.27 2:18.74 2:47.59 3:16.53 3:45.54
4:14.28 4:42.45
23 Bowling, Steven 15 Flint 4:42.69
25.52 53.15 1:21.74 1:50.42 2:19.19 2:47.65 3:16.15 3:45.08
4:14.35 4:42.69
24 McLin, Shawn 16 Tri Valley Branc 4:42.75
24.76 51.79 1:19.95 1:49.10 2:18.24 2:47.70 3:16.47 3:45.11
4:14.52 4:42.75
25 Tiemeier, Brian 16 Powel Crosley 4:43.02
25.48 53.71 1:22.74 1:51.63 2:20.00 2:48.32 3:17.15 3:46.29
4:15.08 4:43.02
26 Nicholas, Brian 19 South Community 4:43.21
25.76 53.70 1:22.07 1:50.68 2:19.92 2:48.90 3:17.70 3:47.27
4:15.91 4:43.21
27 Fillingham, Yale 17 Blomington-Norma 4:43.88
25.40 52.91 1:21.05 1:49.72 2:18.61 2:47.64 3:16.50 3:45.36
4:14.85 4:43.88
28 Copple, Blake R 15 Boise West Branc 4:44.52
25.18 52.87 1:21.16 1:49.87 2:18.84 2:48.12 3:17.35 3:46.66
4:16.12 4:44.52
29 Hershberger, Benji 17 Sarasota 4:44.61
26.38 54.11 1:22.13 1:50.32 2:18.72 2:47.33 3:16.43 3:45.75
4:15.28 4:44.61
30 Farrell, Chris J 17 Red Bank 4:44.84
26.50 54.61 1:23.21 1:52.24 2:20.89 2:49.67 3:18.47 3:47.39
4:16.45 4:44.84
31 Bushelman, Chris 18 M.E. Lyons 4:44.93
25.61 53.55 1:22.27 1:50.97 2:19.45 2:48.28 3:17.85 3:47.30
4:16.49 4:44.93
32 Rooney, Ryan 16 M.E. Lyons 4:45.13
26.07 54.04 1:22.53 1:51.35 2:20.35 2:49.35 3:18.23 3:47.34
4:16.50 4:45.13
33 Haar, Greg 17 Schroeder 4:45.37
26.46 55.24 1:23.07 1:51.85 2:20.35 2:48.83 3:17.71 3:47.10
4:16.38 4:45.37
34 Green, William 18 N.W. Dupage 4:45.46
25.12 52.81 1:20.90 1:49.20 2:18.08 2:47.53 3:17.08 3:46.98
4:16.56 4:45.46
35 Koslosky, Kevin J 16 Wilton 4:46.31
25.85 53.58 1:22.28 1:51.75 2:21.09 2:50.45 3:20.12 3:49.16
4:18.14 4:46.31
36 Giuffre, Jared 16 Aurora Family 4:46.83
27.35 56.00 1:25.09 1:54.78 2:23.82 2:52.26 3:21.19 3:50.11
4:18.88 4:46.83
37 Chana, Matt 17 North Suburban 4:46.97
26.22 54.59 1:23.45 1:52.50 2:21.63 2:50.65 3:19.92 3:49.36
4:18.59 4:46.97
38 Vimr, Ross 15 Champaign County 4:47.57
26.19 54.79 1:23.64 1:52.91 2:22.20 2:51.05 3:20.35 3:49.71
4:18.99 4:47.57
39 Straszynski, Dan 17 Hamilton Area 4:48.44
25.91 53.80 1:22.70 1:51.97 2:21.70 2:51.33 3:21.10 3:50.80
4:19.98 4:48.44
40 Fisher, Mark 16 Hamilton Area 4:48.51
26.34 54.55 1:23.54 1:52.77 2:22.39 2:51.96 3:21.64 3:50.89
4:20.00 4:48.51
41 Turner, Eric 16 South Community 4:48.55
25.66 53.85 1:22.55 1:51.03 2:19.82 2:49.31 3:18.63 3:48.56
4:18.91 4:48.55
42 Wolfgruber, Christian K 16 Wilton 4:49.24
25.43 53.74 1:22.84 1:52.07 2:21.39 2:51.41 3:20.94 3:50.94
4:20.71 4:49.24
43 Lathrop, TJ 15 Sarasota 4:49.28
26.27 54.50 1:23.10 1:52.54 2:22.25 2:51.86 3:21.84 3:51.52
4:20.79 4:49.28
44 Ziccardi, Andrew 17 Montclair 4:49.84
25.39 53.22 1:21.82 1:51.23 2:20.98 2:50.81 3:20.37 3:50.26
4:20.30 4:49.84
45 Meyers, Eric 18 Powel Crosley 4:49.86
26.51 55.32 1:24.41 1:53.77 2:22.59 2:51.85 3:21.39 3:51.05
4:20.75 4:49.86
46 Bazylewicz, David F 16 North Shore 4:50.28
26.05 54.32 1:23.29 1:52.54 2:22.09 2:51.75 3:21.52 3:51.32
4:21.29 4:50.28
47 Cramer, Joey 16 M.E. Lyons 4:50.32
27.37 56.89 1:26.82 1:56.46 2:25.64 2:54.74 3:23.98 3:53.79
4:22.37 4:50.32
48 Perez, Chris W 17 Wilton 4:51.00
25.22 52.41 1:20.31 1:48.61 2:17.18 2:46.29 3:16.20 3:47.21
4:18.99 4:51.00
49 Groth, Christian G 18 Birmingham YMCA 4:51.09
26.00 54.44 1:23.19 1:52.38 2:22.15 2:51.94 3:21.94 3:52.29
4:22.27 4:51.09
50 Madden, Reid 15 Central Virginia 4:51.63
26.83 55.50 1:24.57 1:53.93 2:23.49 2:53.06 3:22.72 3:52.60
4:22.53 4:51.63
51 Horner, Robert 17 Capital Area 4:51.71
26.56 55.09 1:24.37 1:54.04 2:23.81 2:53.59 3:23.61 3:53.73
4:23.46 4:51.71
52 Lone, Jonaid 15 Ridgewood NJ Y 4:52.22
26.44 55.12 1:24.44 1:54.13 2:23.96 2:54.10 3:24.05 3:54.21
4:24.04 4:52.22
53 Lanier, Matt 16 Win.-Salem Cent. 4:52.39
26.18 54.70 1:23.78 1:53.30 2:22.97 2:52.92 3:22.98 3:53.10
4:23.11 4:52.39
54 Northcutt, Michael 14 Huntington 4:52.54
26.79 55.82 1:25.54 1:54.76 2:24.05 2:53.54 3:23.05 3:52.98
4:23.01 4:52.54
55 Schauer, Adam 15 Capital Area 4:52.90
24.53 51.69 1:19.95 1:49.53 2:19.57 2:50.54 3:21.54 3:52.37
4:22.89 4:52.90
56 Barnes, Steven 18 Brandywine 4:53.04
26.18 54.41 1:23.28 1:52.67 2:22.29 2:52.27 3:22.31 3:52.56
4:23.23 4:53.04
57 Volosin, Peter 15 Roanoke Central 4:53.65
25.65 53.50 1:22.75 1:52.43 2:22.38 2:52.63 3:22.62 3:53.11
4:23.79 4:53.65
58 Boucher, Kevin 17 Roanoke Central 4:53.67
26.83 55.11 1:23.55 1:52.59 2:22.19 2:52.11 3:22.14 3:52.83
4:23.93 4:53.67
59 Kline, Andrew 17 Mount Vernon Ymc 4:54.73
26.75 55.55 1:25.43 1:55.29 2:25.30 2:55.31 3:25.16 3:55.33
4:25.62 4:54.73
60 Kellogg, Tom W 17 Downtown Spokane 4:57.95
25.99 54.06 1:23.26 1:53.05 2:23.10 2:53.70 3:24.50 3:55.70
4:27.13 4:57.95
61 Mitchell, Drew 17 Champaign County 5:01.92
26.72 55.83 1:25.63 1:55.97 2:26.67 2:57.38 3:28.99 4:00.21
4:31.29 5:01.92
62 Easley, Seth D 16 Valley Shore 5:02.60
26.26 54.77 1:24.42 1:54.78 2:25.76 2:56.81 3:28.31 3:59.82
4:31.71 5:02.60
63 Edgu, Yavuz 17 Appleton 5:02.68
25.72 53.44 1:22.32 1:52.00 2:23.19 2:54.25 3:26.81 3:59.11
4:32.11 5:02.68
Event 3 Women 200 Yard IM Swimming Competition
===============================================================================
National: * 2:01.12 1988 J. Jorgensen
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Johnson, Brittany 16 Win.-Salem Cent. 2:03.89 2:01.75
27.03 58.07 1:33.31 2:01.75
2 Babicz, Annie 15 Sarasota 2:04.94 2:04.83
27.07 1:00.34 1:35.30 2:04.83
3 Bowman, Carolyn 17 Cheshire Branch 2:05.59 2:04.87
27.05 1:00.31 1:35.07 2:04.87
4 Skoda, Alexis 17 Somerset Hills 2:07.15 2:06.39
28.21 1:00.19 1:36.58 2:06.39
5 Stanchock, Courtney 17 Bloomsburg Area 2:06.80 2:06.43
27.65 1:00.60 1:36.47 2:06.43
6 Bailey, Karla 17 N.W. Dupage 2:07.22 2:07.11
28.61 1:00.85 1:37.37 2:07.11
7 McCue, Mary T 16 Red Bank 2:07.15 2:07.15
27.48 59.73 1:36.63 2:07.15
8 Fenn, Molly A 14 Westport Weston 2:06.84 2:08.19
27.46 59.71 1:38.84 2:08.19
B - Final
9 Koch, Jen 17 Gamble -nippert 2:08.43 2:05.89
27.66 59.68 1:36.03 2:05.89
10 Strunk, Deanna 17 Tri Valley Branc 2:08.84 2:07.21
28.45 59.78 1:37.62 2:07.21
11 Carvsone, Ashley 16 N. Central FL 2:08.12 2:07.63
28.24 1:00.86 1:38.37 2:07.63
12 Wheatley, Amy 16 Competitive Swim 2:08.09 2:08.05
28.27 1:01.33 1:37.27 2:08.05
13 Jones, Kelly 18 South Community 2:07.73 2:08.23
28.14 1:00.81 1:37.33 2:08.23
14 Morgan, Summer L 13 Downtown Spokane 2:08.55 2:08.54
27.84 1:01.76 1:38.61 2:08.54
15 Ladewski, Katie 17 Plymouth 2:08.38 2:08.81
27.76 1:01.59 1:39.60 2:08.81
16 Schoborg, Liz 17 Gamble -nippert 2:08.56 2:08.94
27.94 1:00.60 1:39.07 2:08.94
Event 3 Women 200 Yard IM Swimming Competition
===============================================================================
National: * 2:01.12 1988 J. Jorgensen
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Johnson, Brittany 16 Win.-Salem Cent. 2:03.89
27.61 59.52 1:34.90 2:03.89
2 Babicz, Annie 15 Sarasota 2:04.94
26.83 59.84 1:35.10 2:04.94
3 Bowman, Carolyn 17 Cheshire Branch 2:05.59
27.36 1:00.74 1:36.07 2:05.59
4 Stanchock, Courtney 17 Bloomsburg Area 2:06.80
27.79 1:00.45 1:36.63 2:06.80
5 Fenn, Molly A 14 Westport Weston 2:06.84
27.13 59.24 1:38.68 2:06.84
6 Skoda, Alexis 17 Somerset Hills 2:07.15
27.80 59.66 1:36.91 2:07.15
6 McCue, Mary T 16 Red Bank 2:07.15
27.67 59.93 1:36.35 2:07.15
8 Bailey, Karla 17 N.W. Dupage 2:07.22
28.75 1:00.89 1:37.53 2:07.22
-------------------------------------------------------------------------
9 Jones, Kelly 18 South Community 2:07.73
28.12 1:00.10 1:36.98 2:07.73
10 Wheatley, Amy 16 Competitive Swim 2:08.09
28.15 1:01.85 1:36.38 2:08.09
11 Carvsone, Ashley 16 N. Central FL 2:08.12
28.07 1:01.21 1:38.85 2:08.12
12 Ladewski, Katie 17 Plymouth 2:08.38
27.10 1:00.09 1:37.91 2:08.38
13 Koch, Jen 17 Gamble -nippert 2:08.43
27.23 59.84 1:37.44 2:08.43
14 Morgan, Summer L 13 Downtown Spokane 2:08.55
28.16 1:01.36 1:38.30 2:08.55
15 Schoborg, Liz 17 Gamble -nippert 2:08.56
28.32 1:00.62 1:38.90 2:08.56
16 Strunk, Deanna 17 Tri Valley Branc 2:08.84
28.74 1:00.94 1:38.56 2:08.84
-------------------------------------------------------------------------
17 Cutler, Laura 17 Win.-Salem Cent. 2:08.98
27.55 1:00.30 1:39.03 2:08.98
18 Haupt, Sarah 17 Carlisle 2:09.10
26.94 59.10 1:38.85 2:09.10
-------------------------------------------------------------------------
19 Ramirez, Elena 14 Champaign County 2:09.39
27.56 1:00.72 1:39.20 2:09.39
20 Hyjek, Christine 18 San Pedro & Pen. 2:09.63
28.77 1:02.97 1:39.89 2:09.63
21 Novak, Cassie 17 Cheshire Branch 2:09.87
29.67 1:01.02 1:39.96 2:09.87
22 Stapleton, Emily 18 Schroeder 2:10.25
28.83 1:00.13 1:39.03 2:10.25
23 Falco, Jamie 14 Hamden/N. Haven 2:10.36
27.66 1:00.26 1:39.53 2:10.36
24 Olin, Christy 18 N.W. Dupage 2:10.41
27.49 59.99 1:40.25 2:10.41
25 Stine, Allison 15 Harrisburg West 2:10.47
28.69 1:01.03 1:39.32 2:10.47
26 Merte, Jennifer 16 Plymouth 2:10.58
28.53 1:01.77 1:40.76 2:10.58
27 Tower, Lauren 17 Win.-Salem Cent. 2:10.78
29.08 1:02.22 1:39.80 2:10.78
28 Prater, Kendra 13 Huntington 2:10.79
28.91 1:01.73 1:40.69 2:10.79
29 Ottenbreit, Kelly 18 Hamden/N. Haven 2:11.07
28.45 1:01.49 1:40.87 2:11.07
30 McKinlay, Courtlandt 17 Cheshire Branch 2:11.12
28.42 1:01.92 1:40.25 2:11.12
31 Whittam, Elizabeth 17 State College 2:11.21
29.00 1:02.46 1:39.73 2:11.21
32 Helwig, Elizabeth 16 Somerset Hills 2:11.58
27.82 1:01.24 1:40.26 2:11.58
33 Simpson, Taylor 16 Spartanburg 2:11.80
29.01 1:02.89 1:41.74 2:11.80
34 Nuess, Brittany C 17 Downtown Spokane 2:11.82
28.74 1:01.49 1:40.65 2:11.82
35 McDonald, Molly 16 Catawba Valley 2:11.89
28.27 1:02.74 1:41.60 2:11.89
36 Fadel, Cara E 16 Boise West Branc 2:11.91
28.16 59.41 1:39.79 2:11.91
37 Buckley, Sara X 15 North Shore 2:12.00
28.38 1:02.72 1:41.53 2:12.00
38 Rusch, Emily 16 Champaign County 2:12.10
28.99 1:03.49 1:42.33 2:12.10
39 Shieh, Wendy 15 Plymouth 2:12.17
27.97 1:00.97 1:40.07 2:12.17
40 Graham, Larisa J 17 Grand Rapids SE 2:12.19
27.77 1:01.99 1:40.55 2:12.19
41 Allen, Amy Beth 17 High Street 2:12.24
27.55 59.64 1:40.54 2:12.24
42 Kim, Julie 14 Lakeland Hills 2:12.25
28.19 1:01.46 1:41.95 2:12.25
42 Evanosky, Lauren C 14 Westport Weston 2:12.25
27.98 1:01.15 1:41.86 2:12.25
44 Krisman, Monica 17 N.W. Dupage 2:12.28
29.11 1:01.35 1:41.76 2:12.28
45 Davidson, Jessica H 15 North Shore 2:12.36
28.94 1:02.16 1:41.83 2:12.36
46 Charley, Amy C 15 Waynesboro 2:12.45
28.54 1:02.02 1:41.37 2:12.45
47 Johnson, Abby 17 Tri-Cities Fam. 2:12.60
27.57 1:40.50 2:12.60
48 Cantwell, Christina 13 Tri Valley Branc 2:12.70
29.90 1:02.15 1:39.88 2:12.70
49 Hagen, Kelly 17 Powel Crosley 2:12.73
28.79 1:03.75 1:41.97 2:12.73
50 Foglizzo, Diane 17 Upper Main Line 2:12.79
29.40 1:03.85 1:41.19 2:12.79
51 Fabiano, Laura 16 Montclair 2:12.96
28.21 1:01.38 1:42.49 2:12.96
52 Harlow, Lauren 15 North Shore 2:12.97
28.53 1:01.32 1:41.69 2:12.97
53 Magee, Ellen 16 M.E. Lyons 2:13.08
29.01 1:04.63 1:42.16 2:13.08
53 Flick, Jamie 18 Bloomsburg Area 2:13.08
30.00 1:05.58 1:42.22 2:13.08
55 Kristic, Jelena M 17 Flushing YMCA 2:13.14
29.24 1:03.06 1:40.29 2:13.14
56 Foster, Alexandra 16 Hamilton Area 2:13.26
29.43 1:04.87 1:41.58 2:13.26
57 Sparks, Nicole N 18 Wilton 2:13.29
29.12 1:03.32 1:43.19 2:13.29
58 Bianco, Liane 16 Harrisburg West 2:13.30
28.61 1:02.20 1:40.44 2:13.30
59 Clark, Meagan 16 Win.-Salem Cent. 2:13.33
29.12 1:03.66 1:41.16 2:13.33
60 Rhoades, Jesse 16 Green Bay 2:13.45
28.69 1:03.07 1:40.69 2:13.45
61 Brewer, Shannon 16 Catawba Valley 2:13.54
27.93 1:02.40 1:41.67 2:13.54
62 Knox, Susannah 17 Montclair 2:13.73
27.59 1:01.88 1:40.93 2:13.73
63 Grieb, Heather 16 Ridgewood NJ Y 2:13.85
28.21 1:01.05 1:42.54 2:13.85
64 McKenzie, Ellen H 17 Grand Rapids SE 2:13.99
28.63 1:02.58 1:42.74 2:13.99
65 Barnes, Jessica 16 Brandywine 2:14.14
29.13 1:01.76 1:42.84 2:14.14
66 Stratton, Katie 13 N.W. Dupage 2:14.34
28.89 1:02.12 1:41.86 2:14.34
67 Taft, Lauren M 17 Wilton 2:14.36
28.47 1:03.02 1:43.65 2:14.36
68 Orellana, Jen 16 Capital Area 2:14.38
29.85 1:05.49 1:43.11 2:14.38
69 Dimugno, Stephanie 17 Cheshire Branch 2:14.40
28.26 1:01.81 1:42.00 2:14.40
70 Cook, Stacie 15 Huntington 2:14.42
29.60 1:03.98 1:43.38 2:14.42
70 Clay, Ashley 13 Win.-Salem Cent.