10/18/2002 - 10/19/2002
Austin and San Antonio, Texas,, USA
TEX-MEX INTERNATIONAL SWIM MEET
Austin, Texas
October 18, 2002
Short Course Yards
and
San Antonio, Texas
October 19, 2002
Short Course Meters
RESULTS
Event 1 Women 200 Yard Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
1 Univ of Texas C 1:35.19
1) Tanica Jamison 21 2) Joscelin Yeo 19
3) Martha Guleke 20 4) Elizabeth Wycliffee 19
24.01 46.90 1:11.11 1:35.19
2 Univ of Texas A 1:36.74
1) Kaela Humphries 19 2) Sarah Wanezek 20
3) Jaclyn Faulkner 18 4) Michelle Molina 19
24.48 48.29 1:12.58 1:36.74
3 Univ of Texas B 1:36.83
1) Jenna Bridges 20 2) Lacey Elliott 20
3) Erin Phenix 21 4) Jennifer Robbins 18
24.59 48.35 1:12.93 1:36.83
4 CCS A 1:37.26
1) Hayley McGregory 16 2) Monica Williams 24
3) Andrea Axtell 16 4) Meghan Flanagan 17
24.30 48.35 1:12.76 1:37.26
5 Mexico A 1:39.49
1) Atenas Lopez 15 2) Maritza Paredes 15
3) Teresa Victor 15 4) Lorena Pontones 25
24.87 49.97 1:14.48 1:39.49
6 CCS B 1:40.81
1) Danna Davidson 16 2) Sarah Woodbury 17
3) Tiffany Sammis 16 4) Shandra Case 16
24.79 49.81 1:15.01 1:40.81
Event 2 Men 200 Yard Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
1 CCS A 1:22.29
1) Neil Walker 26 2) Nate Dusing 23
3) Josh Davis 30 4) Garrett Weber-Gale 17
20.77 40.49 1:00.66 1:22.29
2 Univ of Texas A 1:22.82
1) Austin McAnally 20 2) Ian Crocker 20
3) Chris Kemp 21 4) Tony Diers 21
21.34 41.84 1:02.39 1:22.82
3 Univ of Texas B 1:24.62
1) Daniel Ditoro 19 2) John Suchand 18
3) Sean Foley 21 4) Rainer Kendrick 20
21.99 43.05 1:03.69 1:24.62
4 Univ of Texas C 1:26.57
1) David Kahn 18 2) Paul Ridgeway 18
3) Andrew Davidson 19 4) James Fike 21
22.07 43.65 1:05.72 1:26.57
5 Mexico A 1:26.73
1) Josh Ilika 25 2) Alejandro Siqueiros 19
3) Marco Gonzalez 24 4) Ivan Lopez 18
21.14 42.91 1:04.94 1:26.73
6 CCS B 1:26.99
1) John Lonergan 23 2) Will Sarosdy 17
3) Daniel Rohleder 16 4) Ryan Kafer 25
21.87 44.12 1:05.90 1:26.99
7 Univ of Texas D 1:27.86
1) Matt Timberlake 21 2) Greg Norman 20
3) Gregor Greiner 18 4) Shamus Crosby 19
21.95 44.25 1:06.02 1:27.86
8 Univ of Texas F 1:28.52
1) John Nabors 19 2) Nate O'Brien 19
3) Andrew Hartner 20 4) John Patterson 18
22.18 44.06 1:05.44 1:28.52
9 Univ of Texas E 1:28.68
1) Brendan Hansen 21 2) Aaron Peirsol 19
3) Damon Rourke 19 4) Wade Kelley 18
22.88 44.26 1:06.83 1:28.68
10 Univ of Texas G 1:31.60
1) Colin Gaffney 18 2) Cooper Phillips 20
3) Christian Schurr 18 4) Tomer Feingold 23
23.02 46.41 1:08.47 1:31.60
--- Univ of Texas H DQ
1) Matt Molnar 18 2) Rick Rauch 20
3) Cliff Robbins 18
22.87 45.35 1:07.34
Event 3 Women 500 Yard Freestyle
Name Age Team Finals Time
1 Tobie Smith 28 CCS 4:57.07
27.93 57.45 1:27.33 1:57.44
2:27.64 2:57.76 3:27.86 3:57.91
4:27.73 4:57.07
2 Andrea Axtell 16 CCS 4:57.89
26.80 56.51 1:26.26 1:56.41
2:26.67 2:57.53 3:27.79 3:58.12
4:28.61 4:57.89
3 Tanica Jamison 21 Univ of Texas 4:58.57
27.27 56.69 1:26.87 1:57.14
2:27.12 2:57.35 3:27.89 3:58.51
4:28.88 4:58.57
4 Kelsey Ditto 13 CCS 5:00.13
27.62 57.47 1:28.32 1:59.00
2:29.48 3:00.38 3:30.40 4:01.35
4:31.03 5:00.13
5 Rebecca Orr 15 CCS 5:00.46
27.90 57.78 1:28.50 1:59.14
2:29.83 3:00.44 3:30.91 4:01.42
4:31.53 5:00.46
6 Atenas Lopez 15 Mexico 5:03.56
28.84 59.67 1:30.81 2:01.72
2:32.46 3:02.82 3:32.73 4:02.59
4:33.76 5:03.56
7 Liz Hoffman 19 Univ of Texas 5:03.90
28.11 58.35 1:29.15 2:00.07
2:30.84 3:02.16 3:33.48 4:04.85
4:35.40 5:03.90
8 Monica Williams 24 CCS 5:05.89
28.70 59.35 1:30.70 2:02.34
2:33.15 3:04.06 3:34.59 4:05.65
4:36.54 5:05.89
9 Claudia Farias 18 Mexico 5:06.04
29.81 1:00.62 1:31.44 2:02.17
2:32.90 3:03.73 3:34.40 4:05.17
4:36.14 5:06.04
10 Kristy Siminski 19 Univ of Texas 5:06.55
27.40 57.27 1:27.88 1:58.40
2:29.25 3:00.66 3:32.22 4:04.21
4:35.93 5:06.55
11 Delia Huang 16 CCS 5:07.63
27.96 58.26 1:28.97 2:00.00
2:31.54 3:02.57 3:33.78 4:05.12
4:36.74 5:07.63
12 Kaela Humphries 19 Univ of Texas 5:08.01
29.31 59.85 1:30.66 2:02.11
2:33.82 3:05.07 3:36.00 4:06.65
4:37.65 5:08.01
13 Danna Davidson 16 CCS 5:08.96
28.02 58.48 1:29.88 2:01.33
2:32.78 3:04.18 3:35.71 4:06.87
4:38.04 5:08.96
14 Jenna Bridges 20 Univ of Texas 5:09.88
28.08 58.94 1:30.37 2:01.84
2:33.42 3:04.99 3:36.72 4:08.61
4:40.38 5:09.88
15 Mandy Ballo 13 CCS 5:10.26
28.14 59.11 1:30.57 2:02.30
2:33.69 3:05.40 3:36.87 4:08.26
4:39.83 5:10.26
16 Amanda Larence 18 Univ of Texas 5:10.43
28.29 58.66 1:29.58 2:00.79
2:32.16 3:03.85 3:35.62 4:07.14
4:38.81 5:10.43
17 Ashley Razo 18 Univ of Texas 5:10.68
28.61 1:00.79 1:33.01 2:05.41
2:37.72 3:08.74 3:39.28 4:10.52
4:40.87 5:10.68
18 Michelle Molina 19 Univ of Texas 5:10.88
28.55 59.18 1:30.48 2:01.96
2:33.55 3:05.22 3:36.84 4:08.52
4:40.14 5:10.88
19 Tiffany Sammis 16 CCS 5:12.99
28.77 59.90 1:31.47 2:03.48
2:35.45 3:07.31 3:39.19 4:11.19
4:42.91 5:12.99
20 Jenny Cray 22 Univ of Texas 5:14.92
28.61 1:00.18 1:32.51 2:04.74
2:36.65 3:08.75 3:40.77 4:12.60
4:44.13 5:14.92
21 Alisa Schuknecht 19 Univ of Texas 5:15.56
29.03 1:00.59 1:32.72 2:04.67
2:36.62 3:08.58 3:40.37 4:11.94
4:43.91 5:15.56
22 Mayra Miranda 18 Mexico 5:16.62
27.90 58.01 1:28.97 2:00.21
2:32.04 3:04.26 3:37.05 4:10.10
4:43.58 5:16.62
23 Emily Ballenger 21 Univ of Texas 5:16.89
29.16 1:00.84 1:32.48 2:04.21
2:36.69 3:08.90 3:41.16 4:13.61
4:45.71 5:16.89
24 Celeste Rogers 18 Univ of Texas 5:22.78
30.15 1:03.32 1:37.02 2:10.74
2:44.22 3:17.23 3:49.61 4:21.15
4:52.16 5:22.78
25 Jaclyn Faulkner 18 Univ of Texas 5:26.15
28.99 1:00.53 1:32.87 2:05.77
2:39.06 3:12.40 3:46.01 4:19.70
4:52.82 5:26.15
26 Martha Guleke 20 Univ of Texas 5:33.48
29.04 1:00.99 1:33.91 2:07.71
2:41.78 3:16.01 3:50.46 4:25.03
4:59.60 5:33.48
27 Erin Phenix 21 Univ of Texas 5:35.32
30.01 1:03.22 1:37.23 2:11.49
2:45.63 3:19.66 3:53.61 4:27.78
5:01.89 5:35.32
Event 4 Men 500 Yard Freestyle
Name Age Team Finals Time
1 Josh Ilika 25 Mexico 4:27.93
24.84 52.13 1:19.42 1:46.91
2:14.47 2:41.52 3:08.73 3:35.86
4:02.86 4:27.93
2 Chris Kemp 21 Univ of Texas 4:28.53
24.77 51.54 1:18.66 1:46.24
2:13.79 2:41.16 3:08.73 3:36.23
4:03.09 4:28.53
3 Adam Preston 18 CCS 4:29.77
24.61 51.39 1:18.84 1:46.04
2:13.61 2:41.00 3:08.20 3:35.32
4:02.71 4:29.77
4 Aaron Peirsol 19 Univ of Texas 4:33.28
24.89 52.07 1:19.20 1:46.75
2:14.27 2:42.16 3:10.06 3:38.17
4:05.95 4:33.28
5 Leo Salinas 22 Mexico 4:36.21
25.94 53.70 1:21.68 1:49.67
2:17.83 2:45.87 3:13.76 3:41.88
4:09.73 4:36.21
6 Ivan Lopez 18 Mexico 4:36.54
25.82 53.40 1:21.61 1:49.72
2:17.80 2:46.14 3:14.39 3:42.15
4:09.70 4:36.54
7 Alejandro Siqueiros 19 Mexico 4:36.93
25.59 52.59 1:20.20 1:47.90
2:15.92 2:43.93 3:12.14 3:40.51
4:09.16 4:36.93
8 John Nabors 19 Univ of Texas 4:39.90
26.25 54.50 1:23.00 1:51.37
2:19.65 2:47.83 3:16.27 3:44.53
4:12.62 4:39.90
9 Nate O'Brien 19 Univ of Texas 4:41.61
26.57 55.44 1:24.05 1:51.70
2:19.56 2:47.88 3:16.91 3:46.43
4:13.28 4:41.61
10 Caleb McDermott 16 CCS 4:42.11
25.28 53.15 1:21.45 1:50.03
2:18.58 2:47.53 3:16.12 3:45.17
4:13.94 4:42.11
11 David Kahn 18 Univ of Texas 4:46.02
26.12 54.96 1:23.91 1:53.05
2:21.85 2:50.48 3:19.15 3:48.19
4:17.06 4:46.02
12 John Suchand 18 Univ of Texas 4:46.12
25.95 55.25 1:24.75 1:54.08
2:23.13 2:52.02 3:20.69 3:49.52
4:17.98 4:46.12
13 Rick Rauch 20 Univ of Texas 4:47.36
26.32 54.96 1:24.24 1:53.76
2:22.99 2:52.55 3:21.79 3:50.95
4:19.57 4:47.36
14 John Patterson 18 Univ of Texas 4:47.79
26.46 55.22 1:24.20 1:53.24
2:22.36 2:51.43 3:20.73 3:50.22
4:19.70 4:47.79
15 Jose Lopez 28 Mexico 4:47.85
26.71 55.88 1:25.13 1:54.16
2:23.25 2:52.60 3:21.78 3:51.04
4:20.17 4:47.85
16 Cooper Phillips 20 Univ of Texas 4:50.29
26.66 55.97 1:25.62 1:55.34
2:25.37 2:54.89 3:24.26 3:53.68
4:22.30 4:50.29
17 Wade Kelley 18 Univ of Texas 4:50.45
26.82 56.48 1:26.57 1:56.86
2:27.04 2:56.29 3:25.40 3:54.66
4:23.40 4:50.45
18 Colin Gaffney 18 Univ of Texas 4:53.63
27.37 57.00 1:27.25 1:57.67
2:27.68 2:57.61 3:27.30 3:56.88
4:26.07 4:53.63
19 Daniel Ditoro 19 Univ of Texas 4:53.68
25.79 54.88 1:24.67 1:54.97
2:25.52 2:55.99 3:25.70 3:55.62
4:25.44 4:53.68
20 Andrew Hartner 20 Univ of Texas 4:56.24
25.99 55.15 1:25.11 1:55.22
2:25.44 2:55.70 3:26.16 3:56.78
4:27.04 4:56.24
21 Justin Ashby 17 CCS 4:56.54
26.24 56.01 1:26.63 1:56.99
2:27.53 2:58.50 3:29.18 3:59.74
4:29.36 4:56.54
22 Damon Rourke 19 Univ of Texas 4:57.20
26.20 55.77 1:26.20 1:56.59
2:26.79 2:56.49 3:26.78 3:57.68
4:27.69 4:57.20
23 Greg Norman 20 Univ of Texas 4:57.63
26.42 55.86 1:26.53 1:57.47
2:28.77 3:00.11 3:31.31 4:00.60
4:29.24 4:57.63
24 Rainer Kendrick 20 Univ of Texas 4:58.31
26.92 58.49 1:29.92 2:01.17
2:31.50 3:01.87 3:31.65 4:00.71
4:29.87 4:58.31
25 Brendan Hansen 21 Univ of Texas 4:58.58
27.13 58.10 1:29.07 2:00.23
2:31.28 3:01.80 3:31.96 4:01.84
4:31.00 4:58.58
26 Cliff Robbins 18 Univ of Texas 5:00.05
26.26 55.83 1:25.75 1:56.59
2:27.09 2:57.67 3:28.09 3:59.15
4:29.89 5:00.05
27 Stephen Weber 15 CCS 5:11.48
26.91 56.85 1:28.58 1:59.89
2:31.76 3:03.83 3:36.36 4:08.27
4:40.38 5:11.48
Event 5 Women 200 Yard IM
Name Age Team Finals Time
1 Joscelin Yeo 19 Univ of Texas 2:01.70
26.22 57.67 1:33.08 2:01.70
2 Tanica Jamison 21 Univ of Texas 2:06.13
27.57 59.16 1:37.41 2:06.13
3 Kaela Humphries 19 Univ of Texas 2:06.80
28.59 1:00.74 1:37.62 2:06.80
4 Sarah Wanezek 20 Univ of Texas 2:08.40
26.81 59.47 1:38.06 2:08.40
5 Alexi Spann 15 CCS 2:08.85
29.07 1:02.93 1:38.36 2:08.85
6 Amanda Larence 18 Univ of Texas 2:09.67
28.78 1:03.03 1:39.19 2:09.67
7 Elizabeth Wycliffee 19 Univ of Texas 2:09.99
28.23 1:00.56 1:39.30 2:09.99
8 Jenna Bridges 20 Univ of Texas 2:10.37
28.36 1:02.98 1:41.30 2:10.37
9 Beth McCullough 16 CCS 2:10.59
28.95 1:02.34 1:40.62 2:10.59
10 Tracey Hemmerle 19 Univ of Texas 2:10.71
28.97 1:03.53 1:40.12 2:10.71
11 Shandra Case 16 CCS 2:10.93
28.09 1:01.17 1:40.12 2:10.93
12 Meghan Flanagan 17 CCS 2:11.43
28.51 1:02.23 1:41.64 2:11.43
13 Lacey Elliott 20 Univ of Texas 2:12.20
29.11 1:03.64 1:42.22 2:12.20
14 Nancy Garcia 23 Mexico 2:12.52
29.52 1:03.71 1:42.17 2:12.52
14 Ashley Razo 18 Univ of Texas 2:12.52
28.16 1:02.12 1:41.94 2:12.52
16 Liz Hoffman 19 Univ of Texas 2:13.59
29.91 1:05.31 1:44.59 2:13.59
17 Alisa Schuknecht 19 Univ of Texas 2:14.14
29.30 1:05.56 1:43.68 2:14.14
18 Paola Espana 23 Mexico 2:14.30
27.97 1:01.67 1:43.69 2:14.30
19 Ashlee Fotinakes 21 Univ of Texas 2:15.10
29.26 1:05.60 1:44.77 2:15.10
19 Kristy Siminski 19 Univ of Texas 2:15.10
29.14 1:05.26 1:46.06 2:15.10
21 Julia Trinh 15 CCS 2:15.70
30.03 1:04.34 1:44.41 2:15.70
22 Jennifer Robbins 18 Univ of Texas 2:16.56
28.34 1:02.84 1:44.80 2:16.56
23 Claudia Farias 18 Mexico 2:17.06
29.36 1:06.17 1:46.96 2:17.06
24 Lauren Mertesdorf 14 CCS 2:18.29
30.02 1:05.38 1:46.05 2:18.29
25 Emily Ballenger 21 Univ of Texas 2:21.30
31.22 1:09.23 1:49.32 2:21.30
26 Nina Stratoudakis 18 Univ of Texas 2:30.49
32.17 1:10.03 1:55.62 2:30.49
--- Jenny Cray 22 Univ of Texas DQ
29.08 1:06.91 1:50.35 DQ
Event 6 Men 200 Yard IM
Name Age Team Finals Time
1 Nate Dusing 23 CCS 1:51.10
23.68 51.69 1:24.80 1:51.10
2 Josh Davis 30 CCS 1:51.25
23.84 51.42 1:25.80 1:51.25
3 Tommy Hannan 22 Usa 1:51.76
24.48 53.50 1:25.67 1:51.76
4 Joe Montague 23 Usa 1:52.73
24.13 52.90 1:26.66 1:52.73
5 Cesar Uribe 22 Mexico 1:54.06
24.21 53.05 1:26.61 1:54.06
6 Paul Ridgeway 18 Univ of Texas 1:54.14
24.46 53.83 1:26.61 1:54.14
7 Aaron Peirsol 19 Univ of Texas 1:54.50
24.95 52.83 1:28.26 1:54.50
8 Brendan Hansen 21 Univ of Texas 1:55.58
25.39 55.57 1:28.25 1:55.58
9 Rainer Kendrick 20 Univ of Texas 1:56.01
24.50 54.52 1:28.17 1:56.01
10 Tony Diers 21 Univ of Texas 1:56.06
25.03 55.84 1:29.39 1:56.06
11 Pablo Marmolejo 17 Mexico 1:56.38
24.39 53.81 1:29.92 1:56.38
12 Jose Lopez 28 Mexico 1:56.92
25.69 56.38 1:28.51 1:56.92
13 Greg Norman 20 Univ of Texas 1:57.58
24.93 55.47 1:29.39 1:57.58
14 Nate O'Brien 19 Univ of Texas 1:57.59
25.77 54.58 1:30.18 1:57.59
15 John Nabors 19 Univ of Texas 1:57.67
25.78 57.20 1:32.27 1:57.67
16 James Fike 21 Univ of Texas 1:57.93
25.11 55.85 1:30.58 1:57.93
17 David Kahn 18 Univ of Texas 1:58.08
25.50 56.28 1:29.99 1:58.08
18 John Patterson 18 Univ of Texas 1:59.78
26.18 55.39 1:32.39 1:59.78
19 Alejandro Jacobo 18 CCS 1:59.80
26.48 58.50 1:31.84 1:59.80
20 Andrew Davidson 19 Univ of Texas 2:00.36
25.53 55.89 1:32.06 2:00.36
21 Ian Crocker 20 Univ of Texas 2:00.37
24.25 55.20 1:32.21 2:00.37
22 Chris Kemp 21 Univ of Texas 2:00.86
25.96 58.43 1:33.80 2:00.86
23 Colin Gaffney 18 Univ of Texas 2:00.90
27.32 57.09 1:33.51 2:00.90
24 Cliff Robbins 18 Univ of Texas 2:01.00
26.10 56.02 1:32.44 2:01.00
25 Cooper Phillips 20 Univ of Texas 2:01.26
25.71 56.59 1:33.97 2:01.26
26 Jerr Merritt 14 CCS 2:01.56
27.08 58.63 1:33.50 2:01.56
27 Wade Kelley 18 Univ of Texas 2:01.65
26.17 57.13 1:34.13 2:01.65
28 Shamus Crosby 19 Univ of Texas 2:02.43
26.98 58.23 1:36.32 2:02.43
29 Christian Schurr 18 Univ of Texas 2:02.50
26.04 57.44 1:32.31 2:02.50
30 Damon Rourke 19 Univ of Texas 2:04.28
26.12 58.28 1:35.95 2:04.28
31 Austin Spann 17 CCS 2:04.32
27.33 1:00.09 1:34.80 2:04.32
32 Tomer Feingold 23 Univ of Texas 2:05.14
26.16 58.24 1:35.40 2:05.14
33 Rick Rauch 20 Univ of Texas 2:06.21
26.54 1:00.40 1:37.84 2:06.21
34 Matt Molnar 18 Univ of Texas 2:07.02
27.66 1:00.59 1:36.54 2:07.02
35 Scott Spann 14 CCS 2:07.91
28.50 1:02.09 1:37.23 2:07.91
Event 7 Women 50 Yard Freestyle
Name Age Team Finals Time
1 Sarah Wanezek 20 Univ of Texas 23.73
2 Lacey Elliott 20 Univ of Texas 24.15
3 Hayley McGregory 16 CCS 24.18
4 Jennifer Robbins 18 Univ of Texas 24.42
5 Martha Guleke 20 Univ of Texas 24.50
6 Teresa Victor 15 Mexico 24.52
7 Michelle Molina 19 Univ of Texas 24.71
8 Danna Davidson 16 CCS 24.84
9 Erin Phenix 21 Univ of Texas 24.85
9 Sarah Woodbury 17 CCS 24.85
11 Elizabeth Wycliffee 19 Univ of Texas 25.00
12 Meghan Flanagan 17 CCS 25.04
13 Atenas Lopez 15 Mexico 25.05
14 Jaclyn Faulkner 18 Univ of Texas 25.23
15 Ashlee Fotinakes 21 Univ of Texas 25.27
16 Lorena Pontones 25 Mexico 25.39
17 Sarah Jacobson 16 Texas Aquatics 25.55
18 Maritza Paredes 15 Mexico 25.69
19 Rebecca Orr 15 CCS 25.71
20 Celeste Rogers 18 Univ of Texas 26.03
21 Tracey Hemmerle 19 Univ of Texas 26.23
22 Tiffany Sammis 16 CCS 26.70
23 Nina Stratoudakis 18 Univ of Texas 27.70
Event 8 Men 50 Yard Freestyle
Name Age Team Finals Time
1 Neil Walker 26 CCS 20.53
2 Jeremy McDonnell 22 CCS 20.95
3 Garrett Weber-Gale 17 CCS 21.09
3 Ian Crocker 20 Univ of Texas 21.09
5 Tommy Hannan 22 Usa 21.26
6 Sean Foley 21 Univ of Texas 21.38
7 Austin McAnally 20 Univ of Texas 21.42
8 Ryan Kafer 25 CCS 21.46
9 Tony Diers 21 Univ of Texas 21.50
10 James Fike 21 Univ of Texas 21.52
11 Shamus Crosby 19 Univ of Texas 21.70
12 John Lonergan 23 CCS 21.77
13 John Suchand 18 Univ of Texas 21.87
14 Graeme Cowgill 19 CCS 22.00
14 Matt Timberlake 21 Univ of Texas 22.00
16 Daniel Ditoro 19 Univ of Texas 22.07
17 Emilio Garmendia 19 Mexico 22.10
18 Andrew Davidson 19 Univ of Texas 22.26
19 Daniel Rohleder 16 CCS 22.29
20 Gregor Greiner 18 Univ of Texas 22.40
21 Christian Schurr 18 Univ of Texas 22.41
22 Andrew Hartner 20 Univ of Texas 22.47
23 Paul Ridgeway 18 Univ of Texas 22.58
23 Justin Ashby 17 CCS 22.58
25 Matt Molnar 18 Univ of Texas 22.87
26 Will Sarosdy 17 CCS 22.90
27 Jerr Merritt 14 CCS 23.21
28 Stephen Weber 15 CCS 24.14
Event 9 Women 400 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 CCS A 3:49.07
1) Hayley McGregory 16 2) Alexi Spann 15
3) Andrea Axtell 16 4) Monica Williams 24
27.74 55.86 1:26.37 2:00.48
2:26.39 2:56.23 3:21.54 3:49.07
2 Univ of Texas B 3:57.90
1) Sarah Wanezek 20 2) Amanda Larence 18
3) Ashley Razo 18 4) Elizabeth Wycliffee 19
29.27 1:00.28 1:31.76 2:06.94
2:34.03 3:05.28 3:30.53 3:57.90
3 Univ of Texas C 4:00.26
1) Tanica Jamison 21 2) Joscelin Yeo 19
3) Alisa Schuknecht 19 4) Emily Ballenger 21
28.79 58.59 1:27.96 2:01.33
2:29.95 3:02.29 3:30.25 4:00.26
4 Univ of Texas A 4:00.51
1) Kaela Humphries 19 2) Ashlee Fotinakes 21
3) Michelle Molina 19 4) Kristy Siminski 19
29.87 1:00.65 1:33.06 2:08.97
2:36.63 3:08.20 3:33.18 4:00.51
5 CCS B 4:02.35
1) Rebecca Orr 15 2) Danna Davidson 16
3) Shandra Case 16 4) Meghan Flanagan 17
29.63 1:00.15 1:32.39 2:08.48
2:36.42 3:08.46 3:34.19 4:02.35
6 Mexico A 4:04.67
1) Kenia Salinas 15 2) Nancy Garcia 23
3) Paola Espana 23 4) Atenas Lopez 15
28.52 59.77 1:17.56 2:11.70
2:39.21 3:10.05 3:36.50 4:04.67
7 Univ of Texas D 4:11.35
1) Lacey Elliott 20 2) Tracey Hemmerle 19
3) Jenny Cray 22 4) Liz Hoffman 19
30.18 1:01.46 1:33.72 2:10.55
2:40.20 3:12.89 3:40.77 4:11.35
Event 10 Men 400 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 CCS A 3:17.89
1) Neil Walker 26 2) Jeremy McDonnell 22
3) Nate Dusing 23 4) Josh Davis 30
23.93 48.71 1:14.97 1:45.68
2:07.69 2:33.63 2:54.51 3:17.89
2 Univ of Texas A 3:22.63
1) Aaron Peirsol 19 2) Brendan Hansen 21
3) Ian Crocker 20 4) Chris Kemp 21
24.70 50.72 1:16.43 1:45.90
2:09.30 2:37.06 2:59.00 3:22.63
3 Mexico A 3:23.04
1) Juan Rodela 22 2) Jose Lopez 28
3) Josh Ilika 25 4) Alejandro Siqueiros 19
24.25 50.06 1:17.21 1:48.44
2:10.52 2:36.53 2:58.62 3:23.04
4 CCS B 3:27.68
1) Garrett Weber-Gale 17 2) Alejandro Jacobo 18
3) Daniel Rohleder 16 4) Adam Preston 18
24.93 51.47 1:18.99 1:50.58
2:14.14 2:41.54 3:03.74 3:27.68
( 5 Univ of Texas B 3:28.01
1) Andrew Davidson 19 2) Paul Ridgeway 18
3) Daniel Ditoro 19 4) Tony Diers 21
25.36 52.11 1:18.80 1:50.02
2:13.71 2:41.86 3:03.98 3:28.01
6 Univ of Texas C 3:29.03
1) Nate O'Brien 19 2) James Fike 21
3) Rainer Kendrick 20 4) Gregor Greiner 18
25.83 52.45 1:19.79 1:51.55
2:14.48 2:41.22 3:04.07 3:29.03
7 Mexico B 3:30.22
1) Cesar Uribe 22 2) Marco Gonzalez 24
3) Pablo Marmolejo 17 4) Ivan Lopez 18
24.77 51.58 1:19.25 1:49.81
2:13.93 2:41.28 3:04.53 3:30.22
8 Univ of Texas D 3:30.43
1) David Kahn 18 2) Christian Schurr 18
3) Sean Foley 21 4) John Nabors 19
25.81 53.91 1:20.83 1:51.59
2:15.04 2:43.24 3:05.82 3:30.43
9 Univ of Texas E 3:35.31
1) Colin Gaffney 18 2) Tomer Feingold 23
3) John Suchand 18 4) Matt Timberlake 21
26.84 53.23 1:22.17 1:56.47
2:19.31 2:47.33 3:09.86 3:35.31
10 Univ of Texas F 3:35.34
1) Damon Rourke 19 2) Matt Molnar 18
3) Austin McAnally 20 4) Rick Rauch 20
26.30 53.88 1:22.15 1:54.78
2:18.92 2:47.09 3:10.08 3:35.34
11 Univ of Texas G 3:39.19
1) Cooper Phillips 20 2) Greg Norman 20
3) Wade Kelley 18 4) John Patterson 18
26.90 55.43 1:23.17 1:55.06
2:19.54 2:48.24 3:12.51 3:39.19
--- Univ of Texas H XDQ
1) Andrew Hartner 20 2) Cliff Robbins 18
3) Shamus Crosby 19
26.57 53.89 1:23.42 1:57.40
2:23.09 2:53.08 3:14.92 DQ
Event 11 Women 200 SC Meter Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 CCS A 1:59.59
1) Hayley McGregory 16 2) Alexi Spann 15
3) Andrea Axtell 16 4) Monica Williams 24
29.90 1:03.69 1:32.31 1:59.59
2 A&M A 2:02.39
1) Courtney Patterson 19 2) Kelsey Savage 20
3) Millie Reynolds 20 4) Brittany King 20
30.71 1:06.25 1:35.10 2:02.39
3 A&M B 2:02.83
1) Ashley Roark 19 2) Britney Pesek 18
3) Erin Briskie 18 4) Katy Lieb 18
31.36 1:05.94 1:35.30 2:02.83
4 Mexico A 2:02.89
1) Kenia Salinas 15 2) Adriana Marmolejo 20
3) Paola Espana 23 4) Maritza Paredes 15
30.81 1:05.00 1:34.97 2:02.89
5 CCS B 2:07.46
1) Rebecca Orr 15 2) Danna Davidson 16
3) Shandra Case 16 4) Meghan Flanagan 17
32.48 1:09.07 1:39.53 2:07.46
6 A&M C 2:07.88
1) Stephanie Ward 19 2) Karri Tibball 22
3) Katy Lietzau 20 4) Rachel Condit 18
33.10 1:09.42 1:39.89 2:07.88
7 Mexico B 2:08.35
1) Atenas Lopez 15 2) Nancy Garcia 23
3) Teresa Victor 15 4) Lorena Pontones 25
32.28 1:10.44 1:40.07 2:08.35
Event 12 Men 200 SC Meter Medley Relay
Team Relay Finals Tim 1 CCS A 1:42.40
1) Neil Walker 26 2) Jeremy McDonnell 22
3) Nate Dusing 23 4) Graeme Cowgill 19
25.76 54.89 1:19.08 1:42.40
2 Mexico A 1:43.94
1) Juan Rodela 22 2) Marco Gonzalez 24
3) Josh Ilika 25 4) Emilio Garmendia 19
26.38 55.44 1:19.96 1:43.94
3 A&M A 1:45.96
1) Matt Rose 21 2) Alfredo Jacobo 20
3) Scott Hansen 20 4) Scott Mueller 20
26.36 56.20 1:22.37 1:45.96
4 Mexico B 1:48.99
1) Cesar Uribe 22 2) Jose Lopez 28
3) Pablo Marmolejo 17 4) Alejandro Siqueiros 19
27.58 57.97 1:24.31 1:48.99
5 CCS B 1:49.42
1) Garrett Weber-Gale 17 2) Alejandro Jacobo 18
3) Daniel Rohleder 16 4) Will Sarosdy 17
27.58 58.62 1:24.54 1:49.42
6 A&M D 1:49.89
1) Josh Hill 20 2) David Friggel 20
3) Joel Travnicek 20 4) Ryan Kemp 18
28.55 58.79 1:25.85 1:49.89
7 A&M E 1:50.82
1) Matt Day 21 2) Zach Widener 21
3) Joe Watson 18 4) Joel Benson 19
29.26 59.96 1:26.13 1:50.82
8 A&M C 1:50.97
1) Matt Neal 19 2) Alex Dawson 19
3) Mark Solomon 19 4) Jon Moeller 19
28.69 59.34 1:26.36 1:50.97
9 A&M B 1:51.69
1) Dan Blanchard 20 2) Brett Ruoff 23
3) Devin Saez 19 4) Ross Collins 20
27.52 58.62 1:25.68 1:51.69
10 Alamo Area A 2:02.45
1) Michael Gresenz 16 2) Jonathan Quirarte 17
3) Ruben Valdez 18 4) Aaron Sepulveda 16
31.12 1:05.43 1:35.99 2:02.45
Event 13 Women 400 SC Meter IM
Name Age Team Finals Time
1 Kara Morelli 18 A&M 4:59.51
33.06 1:09.96 1:48.48 2:26.11
3:08.42 3:51.29 4:26.03 4:59.51
2 Adriana Marmolejo 20 Mexico 5:00.76
32.94 1:09.51 1:49.13 2:28.23
3:09.80 3:51.99 4:27.67 5:00.76
3 Ashley Roark 19 A&M 5:00.94
33.81 1:11.62 1:51.99 2:30.39
3:11.75 3:53.80 4:28.20 5:00.94
4 Kelsey Savage 20 A&M 5:03.38
34.21 1:11.66 1:51.37 2:29.40
3:11.56 3:53.60 4:28.91 5:03.38
5 Nancy Garcia 23 Mexico 5:03.47
33.92 1:10.59 1:50.81 2:29.49
3:11.82 3:54.46 4:29.72 5:03.47
6 Shandra Case 16 CCS 5:06.22
32.70 1:10.22 1:49.41 2:27.57
3:12.55 3:57.20 4:32.66 5:06.22
7 Alexi Spann 15 CCS 5:06.87
34.35 1:13.32 1:54.66 2:35.16
3:15.27 3:55.91 4:32.80 5:06.87
8 Alexandra Baldree 21 A&M 5:07.99
33.88 1:10.93 1:50.80 2:31.51
3:14.29 3:58.54 4:33.96 5:07.99
9 Katy Lietzau 20 A&M 5:10.18
32.97 1:09.78 1:50.74 2:30.71
3:14.17 3:58.73 4:35.25 5:10.18
10 Paty Villrreal 19 A&M 5:10.42
34.63 1:12.49 1:52.36 2:31.76
3:16.36 4:01.48 4:37.34 5:10.42
11 Claudia Farias 18 Mexico 5:10.82
34.03 1:10.75 1:52.10 2:32.64
3:17.58 4:02.48 4:37.24 5:10.82
12 Beth McCullough 16 CCS 5:17.21
33.83 1:13.34 1:54.23 2:33.93
3:19.73 4:05.73 4:42.31 5:17.21
13 Kelsey Ditto 13 CCS 5:17.36
35.43 1:15.41 1:56.54 2:37.15
3:23.43 4:10.79 4:45.84 5:17.36
14 Laura Fry 20 A&M 5:21.99
34.99 1:13.15 1:54.37 2:35.18
3:23.05 4:10.78 4:46.70 5:21.99
Event 14 Men 400 SC Meter IM
Name Age Team Finals Time
1 Scott Mueller 20 A&M 4:39.88
30.17 1:04.86 1:41.12 2:16.59
2:55.74 3:35.20 4:08.27 4:39.88
2 Caleb McDermott 16 CCS 4:43.25
30.33 1:06.06 1:42.16 2:17.07
2:59.33 3:41.98 4:13.80 4:43.25
3 Alex Dawson 19 A&M 4:43.45
31.09 1:05.50 1:44.79 2:22.29
3:01.11 3:40.44 4:12.86 4:43.45
4 Ivan Lopez 18 Mexico 4:43.74
29.84 1:03.95 2:18.28
3:01.53 3:43.58 4:14.54 4:43.74
5 Scott Hansen 20 A&M 4:47.57
28.53 1:01.41 1:38.47 2:15.16
2:57.62 3:41.07 4:14.91 4:47.57
6 Matt Day 21 A&M 4:54.34
30.33 1:04.78 1:41.05 2:17.08
3:02.02 3:47.16 4:20.99 4:54.34
--- Ruben Valdez 18 Alamo Area DQ
31.80 1:10.57 1:54.01 2:38.17
3:27.04 4:17.46 4:58.86 DQ
Event 15 Women 100 SC Meter Butterfly
Name Age Team Finals Time
1 Andrea Axtell 16 CCS 1:02.80
29.77 1:02.80
2 Paola Espana 23 Mexico 1:04.91
30.75 1:04.91
3 Katy Lietzau 20 A&M 1:04.97
31.15 1:04.97
4 Millie Reynolds 20 A&M 1:04.98
31.09 1:04.98
5 Teresa Victor 15 Mexico 1:05.01
30.24 1:05.01
6 Kara Morelli 18 A&M 1:05.70
31.57 1:05.70
7 Atenas Lopez 15 Mexico 1:06.37
31.53 1:06.37
8 Shandra Case 16 CCS 1:07.28
31.81 1:07.28
9 Karri Tibball 22 A&M 1:08.09
32.27 1:08.09
10 Erin Briskie 18 A&M 1:09.00
31.73 1:09.00
11 Tiffany Moore 19 A&M 1:09.63
33.42 1:09.63
12 Maritza Paredes 15 Mexico 1:09.96
31.72 1:09.96
13 Courtney Patterson 19 A&M 1:10.02
32.74 1:10.02
14 Rachel Condit 18 A&M 1:11.43
33.84 1:11.43
15 Katie Fancher 19 A&M 1:12.95
33.69 1:12.95
16 Kristin Curtiss 18 A&M 1:15.17
34.98 1:15.17
Event 16 Men 100 SC Meter Butterfly
Name Age Team Finals Time
1 Josh Ilika 25 Mexico 55.20
25.90 55.20
2 Tommy Hannan 22 Usa 56.40
26.42 56.40
3 Cesar Uribe 22 Mexico 56.74
26.33 56.74
4 Pablo Marmolejo 17 Mexico 57.53
26.98 57.53
5 Joe Montague 23 Usa 57.90
27.73 57.90
6 Daniel Rohleder 16 CCS 58.11
27.26 58.11
7 Scott Hansen 20 A&M 58.23
27.22 58.23
8 Garrett Weber-Gale 17 CCS 58.89
27.15 58.89
9 Devin Saez 19 A&M 58.99
28.15 58.99
10 Matt Rose 21 A&M 59.25
27.35 59.25
11 Joe Watson 18 A&M 59.80
27.35 59.80
12 Mark Solomon 19 A&M 59.83
28.14 59.83
13 David Friggel 20 A&M 1:00.57
28.17 1:00.57
14 Joel Travnicek 20 A&M 1:00.58
28.61 1:00.58
15 Joel Benson 19 A&M 1:01.63
29.08 1:01.63
16 Jose Lopez 28 Mexico 1:01.90
28.64 1:01.90
17 Zach Widener 21 A&M 1:02.79
29.20 1:02.79
18 Will Sarosdy 17 CCS 1:04.55
28.10 1:04.55
19 Alfredo Jacobo 20 A&M 1:04.72
29.68 1:04.72
20 Jon Moeller 19 A&M 1:05.57
30.25 1:05.57
21 Tom Waguespack 21 A&M 1:06.26
30.76 1:06.26
22 Ross Collins 20 A&M 1:10.50
30.13 1:10.50
Event 17 Women 200 SC Meter Freestyle
Name Age Team Finals Time
1 Atenas Lopez 15 Mexico 2:05.82
31.27 1:03.89 1:35.38 2:05.82
2 Monica Williams 24 CCS 2:06.30
31.22 1:03.78 1:35.16 2:06.30
3 Rebecca Orr 15 CCS 2:09.85
31.04 1:04.06 1:37.20 2:09.85
4 Tiffany Moore 19 A&M 2:10.07
31.51 1:04.69 1:37.21 2:10.07
5 Meghan Flanagan 17 CCS 2:10.59
30.50 1:03.35 1:37.03 2:10.59
6 Tobie Smith 28 CCS 2:11.38
31.08 1:04.20 1:37.88 2:11.38
7 Lorena Pontones 25 Mexico 2:11.40
32.23 1:06.03 1:39.16 2:11.40
8 Tiffany Sammis 16 CCS 2:11.55
31.06 1:04.33 1:38.20 2:11.55
9 Kelsey Ditto 13 CCS 2:11.69
31.04 1:04.40 1:38.44 2:11.69
10 Danna Davidson 16 CCS 2:11.88
31.51 1:05.09 1:38.69 2:11.88
11 Paty Villrreal 19 A&M 2:12.44
32.22 1:05.60 1:39.38 2:12.44
12 Mayra Miranda 18 Mexico 2:12.51
31.27 1:04.45 1:38.39 2:12.51
13 Katie Fancher 19 A&M 2:12.55
31.95 1:05.59 1:39.39 2:12.55
14 Claudia Farias 18 Mexico 2:12.70
32.53 1:06.00 1:39.67 2:12.70
15 Casey Mucha 20 A&M 2:12.86
31.49 1:05.13 1:39.23 2:12.86
16 Katy Lieb 18 A&M 2:13.44
31.98 1:05.56 1:39.63 2:13.44
17 Sarah Woodbury 17 CCS 2:17.68
1:04.45 2:17.68
18 Britney Pesek 18 A&M 2:17.86
32.19 1:06.90 2:17.86
19 Brittany King 20 A&M 2:18.17
32.55 1:07.78 1:43.60 2:18.17
20 Maritza Paredes 15 Mexico 2:18.38
32.59 1:07.95 1:43.67 2:18.38
21 Rachel Condit 18 A&M 2:18.52
31.94 1:07.84 1:44.88 2:18.52
22 Stephanie Ward 19 A&M 2:18.78
32.91 1:08.34 1:44.27 2:18.78
23 Laura Fry 20 A&M 2:20.27
33.73 1:09.38 1:45.11 2:20.27
24 Emily Wetterauer 18 A&M 2:25.33
34.19 1:11.66 1:48.62 2:25.33
Event 18 Men 200 SC Meter Freestyle
Name Age Team Finals Time
1 Nate Dusing 23 CCS 1:52.77
26.59 55.58 1:24.29 1:52.77
2 Josh Ilika 25 Mexico 1:52.92
26.74 55.79 1:25.01 1:52.92
3 Adam Preston 18 CCS 1:53.00
26.75 55.37 1:24.37 1:53.00
4 Alejandro Siqueiros 19 Mexico 1:55.27
27.37 56.57 1:55.27
5 Leo Salinas 22 Mexico 1:56.53
27.82 57.32 1:26.93 1:56.53
6 Ivan Lopez 18 Mexico 1:56.54
27.51 57.33 1:27.15 1:56.54
7 Mark Solomon 19 A&M 1:57.12
27.24 56.64 1:26.98 1:57.12
8 Joel Travnicek 20 A&M 1:59.48
27.88 58.02 1:28.65 1:59.48
9 Dan Blanchard 20 A&M 1:59.69
26.99 57.16 1:27.94 1:59.69
10 Matt Neal 19 A&M 1:59.76
28.26 58.56 1:29.00 1:59.76
11 Joel Benson 19 A&M 2:00.52
28.20 58.34 1:29.65 2:00.52
12 Ryan Kemp 18 A&M 2:00.86
28.41 59.51 1:30.78 2:00.86
13 Graeme Cowgill 19 CCS 2:00.96
28.15 59.26 1:30.39 2:00.96
14 Josh Hill 20 A&M 2:04.24
27.52 57.75 1:30.29 2:04.24
15 Devin Saez 19 A&M 2:04.55
28.51 59.99 1:32.46 2:04.55
16 Joe Watson 18 A&M 2:07.90
29.01 1:01.68 1:35.33 2:07.90
17 Tom Waguespack 21 A&M 2:08.04
29.43 1:01.93 1:35.40 2:08.04
Event 19 Women 100 SC Meter Breaststroke
Name Age Team Finals Time
1 Alexi Spann 15 CCS 1:11.80
34.51 1:11.80
2 Adriana Marmolejo 20 Mexico 1:15.55
35.98 1:15.55
3 Kelsey Savage 20 A&M 1:17.00
37.05 1:17.00
4 Britney Pesek 18 A&M 1:17.01
36.74 1:17.01
5 Karri Tibball 22 A&M 1:18.58
37.26 1:18.58
6 Emily Semrau 19 A&M 1:18.95
37.54 1:18.95
7 Danna Davidson 16 CCS 1:19.29
38.12 1:19.29
8 Erin Briskie 18 A&M 1:19.86
38.11 1:19.86
9 Alexandra Baldree 21 A&M 1:20.00
38.42 1:20.00
10 Kristin Curtiss 18 A&M 1:20.83
39.00 1:20.83
11 Beth McCullough 16 CCS 1:20.87
39.31 1:20.87
Event 20 Men 100 SC Meter Breaststroke
Name Age Team Finals Time
1 Marco Gonzalez 24 Mexico 1:04.79
30.41 1:04.79
2 Jeremy McDonnell 22 CCS 1:05.31
30.98 1:05.31
3 Alejandro Jacobo 18 CCS 1:06.49
31.40 1:06.49
4 Jose Lopez 28 Mexico 1:06.52
31.45 1:06.52
5 David Friggel 20 A&M 1:07.45
31.40 1:07.45
6 Alfredo Jacobo 20 A&M 1:07.91
32.06 1:07.91
7 Joe Montague 23 Usa 1:08.00
32.36 1:08.00
8 Alex Dawson 19 A&M 1:08.07
32.34 1:08.07
9 Jon Moeller 19 A&M 1:09.11
32.39 1:09.11
10 Scott Mueller 20 A&M 1:09.16
32.65 1:09.16
11 Zach Widener 21 A&M 1:10.18
32.83 1:10.18
12 Brett Ruoff 23 A&M 1:11.33
33.00 1:11.33
13 Ryan Kemp 18 A&M 1:15.17
35.20 1:15.17
14 Jonathan Quirarte 17 Alamo Area 1:17.08
35.49 1:17.08
15 Dan Davee 16 Alamo Area 1:20.51
36.28 1:20.51
Event 21 Women 100 SC Meter Backstroke
Name Age Team Finals Time
1 Hayley McGregory 16 CCS 1:02.79
30.57 1:02.79
2 Kenia Salinas 15 Mexico 1:06.30
32.02 1:06.30
3 Andrea Axtell 16 CCS 1:06.56
32.54 1:06.56
4 Ashley Roark 19 A&M 1:07.34
32.65 1:07.34
5 Courtney Patterson 19 A&M 1:08.93
33.04 1:08.93
6 Rebecca Orr 15 CCS 1:09.21
34.04 1:09.21
7 Atenas Lopez 15 Mexico 1:10.10
34.34 1:10.10
8 Katy Lieb 18 A&M 1:10.22
34.92 1:10.22
9 Meghan Flanagan 17 CCS 1:10.28
34.35 1:10.28
10 Teresa Victor 15 Mexico 1:10.81
34.52 1:10.81
11 Stephanie Ward 19 A&M 1:11.87
35.47 1:11.87
12 Brittany King 20 A&M 1:12.31
35.39 1:12.31
13 Emily Wetterauer 18 A&M 1:19.60
Event 22 Men 100 SC Meter Backstroke
Name Age Team Finals Time
1 Neil Walker 26 CCS 55.89
27.37 55.89
2 Matt Rose 21 A&M 56.89
27.70 56.89
3 Juan Rodela 22 Mexico 56.99
28.07 56.99
4 Tommy Hannan 22 Usa 57.37
28.06 57.37
5 Nate Dusing 23 CCS 57.53
27.88 57.53
6 Cesar Uribe 22 Mexico 59.79
7 Daniel Rohleder 16 CCS 59.91
29.76 59.91
8 Garrett Weber-Gale 17 CCS 1:00.15
29.36 1:00.15
9 Dan Blanchard 20 A&M 1:00.39
29.38 1:00.39
10 Caleb McDermott 16 CCS 1:00.64
30.04 1:00.64
11 Matt Neal 19 A&M 1:01.13
29.94 1:01.13
12 Josh Hill 20 A&M 1:01.86
29.96 1:01.86
13 Matt Day 21 A&M 1:03.04
30.36 1:03.04
14 Ross Collins 20 A&M 1:06.28
32.65 1:06.28
15 Michael Gresenz 16 Alamo Area 1:08.42
32.68 1:08.42
16 Brett Ruoff 23 A&M 1:08.66
32.47 1:08.66
17 Josh Hively 18 Alamo Area 1:13.26
34.96 1:13.26
Event 23 Women 800 SC Meter Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
1 CCS A 8:33.72
1) Tobie Smith 28 2) Andrea Axtell 16
3) Monica Williams 24 4) Hayley McGregory 16
31.69 1:05.25 1:38.89 2:11.12
2:40.47 3:12.12 3:44.76 4:17.30
4:48.03 5:20.94 5:53.82 6:26.48
6:55.45 7:27.59 8:00.61 8:33.72
2 Mexico A 8:42.86
1) Lorena Pontones 25 2) Mayra Miranda 18
3) Claudia Farias 18 4) Atenas Lopez 15
32.21 1:05.80 1:39.40 2:12.08
2:42.61 3:15.75 3:49.65 4:23.46
4:55.01 5:28.12 6:01.80 6:34.92
7:05.06 7:37.81 8:10.81 8:42.86
3 A&M A 8:45.11
1) Katie Fancher 19 2) Paty Villrreal 19
3) Casey Mucha 20 4) Tiffany Moore 19
31.64 1:05.24 1:38.96 2:11.25
2:42.00 3:15.42 3:49.12 4:22.27
4:52.94 5:26.81 6:01.23 6:34.80
7:05.74 7:39.19 8:12.06 8:45.11
4 CCS B 8:46.95
1) Rebecca Orr 15 2) Kelsey Ditto 13
3) Shandra Case 16 4) Danna Davidson 16
31.38 1:05.19 1:39.32 2:12.17
2:42.49 3:16.09 3:50.34 4:22.56
4:52.93 5:26.71 6:01.00 6:34.75
7:05.62 7:39.27 8:12.98 8:46.95
5 A&M B 8:54.17
1) Katy Lietzau 20 2) Katy Lieb 18
3) Courtney Patterson 19 4) Kara Morelli 18
32.46 1:06.29 1:39.90 2:13.61
2:44.05 3:17.30 3:51.34 4:25.16
4:56.33 5:30.72 6:06.25 6:41.54
7:12.10 7:45.59 8:20.03 8:54.17
Event 24 Men 800 SC Meter Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
1 CCS A 7:40.40
1) Adam Preston 18 2) Caleb McDermott 16
3) Garrett Weber-Gale 17 4) Neil Walker 26
27.29 56.45 1:26.54 1:56.19
2:23.39 2:53.43 3:24.41 3:54.41
4:20.29 4:48.90 5:17.58 5:45.04
6:11.68 6:42.47 7:12.82 7:40.40
2 Mexico A 7:40.82
1) Ivan Lopez 18 2) Alejandro Siqueiros 19
3) Josh Ilika 25 4) Leo Salinas 22
27.61 56.89 1:27.14 1:56.58
2:22.48 2:50.95 3:21.03 3:50.75
4:16.78 4:45.69 5:15.48 5:44.41
6:11.71 6:42.08 7:12.26 7:40.82
3 A&M A 7:54.74
1) Scott Mueller 20 2) Mark Solomon 19
3) Joel Travnicek 20 4) Matt Rose 21
27.34 56.54 1:26.38 1:56.53
2:23.18 2:53.17 3:24.03 3:54.46
4:21.20 4:51.02 5:22.19 5:53.21
6:20.77 6:51.42 7:23.06 7:54.74
4 A&M C 8:11.94
1) Devin Saez 19 2) Jon Moeller 19
3) Scott Hansen 20 4) Ryan Kemp 18
28.51 59.46 1:31.45 2:03.08
2:29.93 4:05.92 4:32.41 5:03.42
5:35.68 6:08.84 6:34.81
7:05.80 7:38.61 8:11.94
5 A&M B 8:14.15
1) Matt Day 21 2) Dan Blanchard 20
3) Matt Neal 19 4) Joel Benson 19
28.69 59.74 1:31.54 2:03.08
2:29.88 3:00.73 3:33.89 4:07.92
4:36.03 5:06.92 5:39.15 6:11.82
6:39.62 7:10.55 8:14.15 8:14.15
Event 25 Women 800 SC Meter Freestyle
Name Age Team Finals Time
1 Claudia Farias 18 Mexico 8:55.94
32.84 1:07.06 1:41.38 2:15.58
2:49.34 3:22.89 3:56.53 4:30.11
5:03.65 5:36.87 6:10.06 6:43.31
7:16.71 7:50.00 8:23.85 8:55.94
2 Andrea Axtell 16 CCS 8:59.88
31.06 1:04.94 1:39.13 2:13.23
2:47.09 3:21.47 3:55.51 4:29.74
5:03.59 5:37.53 6:11.63 6:45.82
7:19.95 7:53.54 8:27.22 8:59.88
3 Tobie Smith 28 CCS 9:02.06
32.77 1:07.39 1:42.19 2:16.57
2:50.97 3:25.39 3:59.90 4:33.93
5:07.62 5:41.30 6:15.09 6:48.92
7:22.53 7:56.00 8:29.49 9:02.06
4 Kelsey Ditto 13 CCS 9:05.62
33.04 1:07.33 1:41.96 2:16.97
2:51.31 3:26.05 4:00.29 4:34.83
5:08.80 5:43.32 6:17.61 6:51.85
7:25.70 8:00.04 8:33.63 9:05.62
5 Paty Villrreal 19 A&M 9:09.80
33.17 1:07.48 1:42.01 2:16.32
2:50.79 3:25.00 3:59.69 4:34.04
5:08.22 5:42.66 6:17.18 6:51.86
7:26.43 8:01.19 8:35.73 9:09.80
6 Atenas Lopez 15 Mexico 9:11.77
33.09 1:07.62 1:42.30 2:17.15
2:52.05 3:26.89 4:01.27 4:36.08
5:10.91 5:45.86 6:20.62 6:55.24
7:29.67 8:03.51 8:38.03 9:11.77
7 Kara Morelli 18 A&M 9:14.73
33.07 1:08.07 1:43.21 2:18.44
2:53.15 3:28.18 4:03.35 4:38.46
5:13.11 5:48.09 6:22.76 6:57.39
7:31.75 8:06.20 8:40.74 9:14.73
8 Rebecca Orr 15 CCS 9:15.27
33.24 1:08.02 1:42.81 2:17.45
2:52.23 3:26.84 4:01.36 4:36.18
5:11.02 5:45.97 6:20.83 6:55.38
7:30.06 8:04.82 8:40.02 9:15.27
9 Delia Huang 16 CCS 9:16.55
32.18 1:07.17 1:41.87 2:16.39
2:51.11 3:26.57 4:02.07 4:37.60
5:12.95 5:48.25 6:23.04 6:58.28
7:33.05 8:07.78 8:42.54 9:16.55
10 Tiffany Moore 19 A&M 9:30.46
32.70 1:07.52 1:43.10 2:19.16
2:55.49 3:31.91 4:08.19 4:44.42
5:19.98 5:55.80 6:31.91 7:08.23
7:44.06 8:19.86 8:55.43 9:30.46
11 Laura Fry 20 A&M 9:31.55
34.23 1:09.72 1:45.41 2:21.23
2:56.97 3:32.59 4:08.58 4:44.59
5:20.33 5:56.20 6:31.94 7:08.09
7:44.20 8:20.22 8:56.15 9:31.55
12 Katie Fancher 19 A&M 9:41.49
33.63 1:09.78 1:46.10 2:22.69
2:59.59 3:36.25 4:12.85 4:49.99
5:26.53 6:02.52 6:38.97 7:15.73
7:52.58 8:29.65 9:05.71 9:41.49
Event 26 Women 200 SC Meter Backstroke
Name Age Team Finals Time
1 Hayley McGregory 16 CCS 2:14.83
31.69 1:05.72 1:40.59 2:14.83
2 Ashley Roark 19 A&M 2:24.34
34.87 1:11.64 1:47.75 2:24.34
3 Courtney Patterson 19 A&M 2:25.72
34.86 1:11.72 1:48.80 2:25.72
4 Rebecca Orr 15 CCS 2:27.75
34.92 1:12.67 1:49.98 2:27.75
5 Stephanie Ward 19 A&M 2:29.09
36.57 1:14.30 1:52.24 2:29.09
6 Katy Lieb 18 A&M 2:30.61
36.90 1:14.51 1:52.80 2:30.61
7 Nancy Garcia 23 Mexico 2:31.81
37.38 1:15.47 1:53.76 2:31.81
8 Meghan Flanagan 17 CCS 2:35.58
35.81 1:14.03 1:53.74 2:35.58
9 Brittany King 20 A&M 2:36.06
37.21 1:17.27 1:57.20 2:36.06
Event 27 Men 200 SC Meter Backstroke
Name Age Team Finals Time
1 Juan Rodela 22 Mexico 2:03.98
30.15 1:02.50 1:33.48 2:03.98
2 Josh Hill 20 A&M 2:08.35
30.34 1:02.90 1:35.37 2:08.35
3 Josh Davis 30 CCS 2:09.21
31.63 1:04.55 1:37.15 2:09.21
4 Daniel Rohleder 16 CCS 2:09.59
31.84 1:05.20 1:38.06 2:09.59
5 Matt Neal 19 A&M 2:10.80
31.51 1:04.85 1:38.30 2:10.80
6 Matt Day 21 A&M 2:11.48
31.08 1:04.16 1:37.58 2:11.48
7 Garrett Weber-Gale 17 CCS 2:11.63
30.57 1:03.99 1:38.18 2:11.63
8 Dan Blanchard 20 A&M 2:11.85
31.07 1:04.68 1:38.59 2:11.85
9 Matt Rose 21 A&M 2:13.32
30.75 1:04.30 1:38.15 2:13.32
10 Mark Solomon 19 A&M 2:16.93
32.54 1:07.17 1:42.12 2:16.93
11 Alex Dawson 19 A&M 2:18.14
33.04 1:08.68 1:43.88 2:18.14
12 Scott Hansen 20 A&M 2:18.36
32.79 1:08.17 1:43.88 2:18.36
13 Ross Collins 20 A&M 2:23.49
33.26 2:23.49
Event 28 Women 100 SC Meter Freestyle
Name Age Team Finals Time
1 Hayley McGregory 16 CCS 58.81
28.59 58.81
2 Monica Williams 24 CCS 59.60
28.89 59.60
3 Atenas Lopez 15 Mexico 59.72
29.48 59.72
4 Karri Tibball 22 A&M 1:00.67
29.69 1:00.67
5 Delia Huang 16 CCS 1:00.85
29.76 1:00.85
6 Lorena Pontones 25 Mexico 1:00.86
29.94 1:00.86
7 Meghan Flanagan 17 CCS 1:00.90
29.77 1:00.90
8 Teresa Victor 15 Mexico 1:00.97
29.61 1:00.97
9 Maritza Paredes 15 Mexico 1:01.47
29.77 1:01.47
10 Sarah Woodbury 17 CCS 1:01.62
1:01.67 1:01.62
11 Brittany King 20 A&M 1:01.66
29.65 1:01.66
12 Danna Davidson 16 CCS 1:02.06
30.06 1:02.06
13 Rebecca Orr 15 CCS 1:02.23
30.22 1:02.23
14 Katy Lieb 18 A&M 1:02.67
30.51 1:02.67
14 Beth McCullough 16 CCS 1:02.67
30.47 1:02.67
16 Tiffany Sammis 16 CCS 1:02.69
30.56 1:02.69
17 Rachel Condit 18 A&M 1:02.79
30.78 1:02.79
18 Mayra Miranda 18 Mexico 1:02.80
30.24 1:02.80
19 Britney Pesek 18 A&M 1:03.02
1:03.02 1:03.02
20 Casey Mucha 20 A&M 1:03.43
30.68 1:03.43
21 Alexi Spann 15 CCS 1:03.46
30.50 1:03.46
22 Courtney Patterson 19 A&M 1:03.48
30.71 1:03.48
23 Katy Lietzau 20 A&M 1:04.25
31.04 1:04.25
24 Katie Fancher 19 A&M 1:04.26
31.10 1:04.26
25 Ashley Roark 19 A&M 1:04.52
31.15 1:04.52
26 Kelsey Savage 20 A&M 1:04.68
31.77 1:04.68
27 Paty Villrreal 19 A&M 1:04.73
31.71 1:04.73
28 Emily Wetterauer 18 A&M 1:05.28
29 Kristin Curtiss 18 A&M 1:07.35
32.21 1:07.35
30 Caitlin Gresenz 14 Alamo Area 1:09.76
31 Sophie Peterson 14 Alamo Area 1:11.47
Event 29 Men 100 SC Meter Freestyle
Name Age Team Finals Time
1 Neil Walker 26 CCS 50.35
24.39 50.35
2 Nate Dusing 23 CCS 51.42
24.73 51.42
3 Matt Rose 21 A&M 52.28
24.96 52.28
4 Josh Davis 30 CCS 52.91
24.95 52.91
5 Alejandro Siqueiros 19 Mexico 52.99
25.71 52.99
6 Adam Preston 18 CCS 53.30
26.09 53.30
7 Dan Blanchard 20 A&M 53.45
25.62 53.45
8 Garrett Weber-Gale 17 CCS 53.46
26.10 53.46
9 Scott Mueller 20 A&M 53.69
25.94 53.69
10 Ryan Kemp 18 A&M 53.95
26.02 53.95
11 Graeme Cowgill 19 CCS 54.31
25.52 54.31
12 Emilio Garmendia 19 Mexico 54.71
25.43 54.71
13 Josh Hill 20 A&M 55.21
26.32 55.21
14 Leo Salinas 22 Mexico 55.39
27.24 55.39
15 Joel Travnicek 20 A&M 55.67
26.91 55.67
16 Joe Watson 18 A&M 56.31
27.26 56.31
17 Devin Saez 19 A&M 56.68
27.12 56.68
18 Joel Benson 19 A&M 56.84
27.43 56.84
19 Ross Collins 20 A&M 57.06
26.88 57.06
20 Ivan Lopez 18 Mexico 57.11
27.60 57.11
21 Jon Moeller 19 A&M 57.29
26.91 57.29
22 Alfredo Jacobo 20 A&M 58.27
27.99 58.27
23 Tom Waguespack 21 A&M 58.65
28.16 58.65
24 Brett Ruoff 23 A&M 58.89
27.22 58.89
25 Ruben Valdez 18 Alamo Area 59.43
28.47 59.43
26 Aaron Sepulveda 16 Alamo Area 1:00.19
29.16 1:00.19
27 Josh Hively 18 Alamo Area 1:02.43
30.17 1:02.43
28 Michael Gresenz 16 Alamo Area 1:02.78
30.27 1:02.78
29 Will Sarosdy 17 CCS 1:06.83
30.38 1:06.83
Event 30 Women 200 SC Meter Breaststroke
Name Age Team Finals Time
1 Alexi Spann 15 CCS 2:30.56
34.80 1:12.83 1:51.53 2:30.56
2 Adriana Marmolejo 20 Mexico 2:37.05
36.30 1:16.08 1:56.49 2:37.05
3 Kelsey Savage 20 A&M 2:43.56
39.01 1:21.28 2:02.61 2:43.56
4 Alexandra Baldree 21 A&M 2:45.48
39.13 1:20.93 2:02.84 2:45.48
5 Nancy Garcia 23 Mexico 2:45.58
39.49 1:21.15 2:03.26 2:45.58
6 Beth McCullough 16 CCS 2:48.89
39.32 1:22.30 2:05.49 2:48.89
7 Danna Davidson 16 CCS 2:49.97
39.90 1:23.17 2:07.00 2:49.97
8 Emily Semrau 19 A&M 2:50.37
40.09 1:23.89 2:07.08 2:50.37
9 Karri Tibball 22 A&M 2:50.71
39.24 1:23.42 2:07.32 2:50.71
9 Erin Briskie 18 A&M 2:50.71
38.97 1:23.24 2:07.04 2:50.71
11 Britney Pesek 18 A&M 2:52.09
39.55 1:23.66 2:08.61 2:52.09
12 Kristin Curtiss 18 A&M 2:53.02
40.52 1:24.77 2:08.72 2:53.02
13 Stephanie Ward 19 A&M 2:53.13
41.28 1:25.31 2:09.77 2:53.13
Event 31 Men 200 SC Meter Breaststroke
Name Age Team Finals Time
1 Alejandro Jacobo 18 CCS 2:24.67
32.94 1:09.16 1:46.17 2:24.67
2 Jose Lopez 28 Mexico 2:25.65
33.94 1:11.29 1:48.99 2:25.65
3 Alex Dawson 19 A&M 2:25.73
33.55 1:11.68 1:49.29 2:25.73
4 David Friggel 20 A&M 2:27.82
33.83 1:11.45 1:49.41 2:27.82
5 Jon Moeller 19 A&M 2:28.86
33.86 1:11.99 1:50.83 2:28.86
6 Zach Widener 21 A&M 2:28.87
33.79 1:12.36 1:51.30 2:28.87
7 Marco Gonzalez 24 Mexico 2:28.97
34.24 1:12.46 1:50.04 2:28.97
8 Scott Mueller 20 A&M 2:29.11
34.55 1:12.77 1:50.97 2:29.11
9 Alfredo Jacobo 20 A&M 2:33.08
34.64 1:13.35 1:53.32 2:33.08
10 Jeremy McDonnell 22 CCS 2:37.82
35.41 1:15.25 1:56.23 2:37.82
11 Ryan Kemp 18 A&M 2:39.29
36.53 1:17.87 1:59.09 2:39.29
12 Brett Ruoff 23 A&M 2:40.08
35.44 1:16.54 1:58.76 2:40.08
Event 32 Women 200 SC Meter Butterfly
Name Age Team Finals Time
1 Andrea Axtell 16 CCS 2:18.50
30.43 1:05.17 1:41.38 2:18.50
2 Paola Espana 23 Mexico 2:20.19
32.04 1:07.66 1:43.29 2:20.19
3 Katy Lietzau 20 A&M 2:20.88
32.61 1:08.36 1:44.50 2:20.88
4 Kara Morelli 18 A&M 2:23.34
32.81 1:09.39 1:46.28 2:23.34
5 Claudia Farias 18 Mexico 2:24.85
33.90 1:10.39 1:47.70 2:24.85
6 Shandra Case 16 CCS 2:26.21
33.20 1:10.07 1:47.55 2:26.21
7 Millie Reynolds 20 A&M 2:27.94
34.46 1:12.90 1:51.29 2:27.94
8 Laura Fry 20 A&M 2:28.17
35.52 1:14.10 1:51.07 2:28.17
9 Atenas Lopez 15 Mexico 2:29.00
33.52 1:11.62 1:50.44 2:29.00
10 Alexandra Baldree 21 A&M 2:31.48
35.00 1:13.32 1:52.13 2:31.48
11 Tiffany Moore 19 A&M 2:35.36
35.35 1:14.81 1:55.02 2:35.36
12 Kelsey Ditto 13 CCS 2:37.03
35.97 1:16.27 1:57.73 2:37.03
13 Erin Briskie 18 A&M 2:42.29
35.55 1:17.25 2:00.84 2:42.29
14 Rachel Condit 18 A&M 2:42.38
36.20 1:17.60 1:59.98 2:42.38
Event 33 Men 200 SC Meter Butterfly
Name Age Team Finals Time
1 Josh Ilika 25 Mexico 2:03.03
27.88 59.36 1:31.22 2:03.03
2 Joe Montague 23 Usa 2:03.61
28.13 59.50 1:32.14 2:03.61
3 Tommy Hannan 22 Usa 2:04.78
28.31 1:00.37 1:32.83 2:04.78
4 Pablo Marmolejo 17 Mexico 2:06.12
28.53 1:00.49 1:32.85 2:06.12
5 Cesar Uribe 22 Mexico 2:08.28
29.61 1:02.91 1:35.65 2:08.28
6 Daniel Rohleder 16 CCS 2:10.53
29.06 1:02.38 1:36.62 2:10.53
7 Devin Saez 19 A&M 2:11.23
29.68 1:02.98 1:36.66 2:11.23
8 Scott Hansen 20 A&M 2:11.57
29.22 1:02.94 1:37.28 2:11.57
9 Mark Solomon 19 A&M 2:11.88
29.68 1:03.09 1:37.52 2:11.88
10 Joel Travnicek 20 A&M 2:14.89
30.51 1:04.42 1:39.41 2:14.89
11 Matt Neal 19 A&M 2:16.58
30.44 1:05.25 1:40.48 2:16.58
12 Joel Benson 19 A&M 2:20.67
31.56 1:07.41 1:44.76 2:20.67
13 Joe Watson 18 A&M 2:20.94
31.35 1:07.37 1:44.66 2:20.94
14 David Friggel 20 A&M 2:20.98
30.97 1:05.84 1:42.94 2:20.98
15 Matt Day 21 A&M 2:24.87
30.71 1:06.77 1:45.47 2:24.87
16 Tom Waguespack 21 A&M 2:31.98
32.24 1:09.21 1:49.14 2:31.98
--- Zach Widener 21 A&M DQ
29.81 1:05.31 1:42.14 DQ
Event 34 Women 400 SC Meter Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
1 CCS A 3:58.03
1) Monica Williams 24 2) Danna Davidson 16
3) Hayley McGregory 16 4) Andrea Axtell 16
29.71 1:00.25 1:29.31 2:00.87
2:28.92 2:59.40 3:27.40 3:58.03
2 Mexico B 4:04.25
1) Lorena Pontones 25 2) Maritza Paredes 15
3) Adriana Marmolejo 20 4) Atenas Lopez 15
30.54 1:01.60 1:31.40 2:03.36
2:33.00 3:04.16 3:33.87 4:04.25
3 CCS B 4:05.45
1) Rebecca Orr 15 2) Meghan Flanagan 17
3) Sarah Woodbury 17 4) Tiffany Sammis 16
29.78 1:00.78 1:30.61 2:02.40
2:31.50 3:03.72 3:33.50 4:05.45
4 A&M A 4:05.71
1) Karri Tibball 22 2) Brittany King 20
3) Rachel Condit 18 4) Kara Morelli 18
29.99 1:01.52 1:30.88 2:02.65
2:32.88 3:04.98 3:34.36 4:05.71
5 A&M B 4:11.91
1) Courtney Patterson 19 2) Casey Mucha 20
3) Britney Pesek 18 4) Katy Lieb 18
31.06 1:04.03 1:33.98 2:06.39
3:10.91 3:39.83 4:11.91
6 A&M C 4:18.99
1) Katy Lietzau 20 2) Katie Fancher 19
3) Kelsey Savage 20 4) Emily Wetterauer 18
31.26 1:04.92 1:36.00 2:10.69
2:41.77 3:14.40 3:45.10 4:18.99
Event 35 Men 400 SC Meter Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
1 CCS A 3:30.69
1) Neil Walker 26 2) Nate Dusing 23
3) Garrett Weber-Gale 17 4) Graeme Cowgill 19
25.35 51.38 1:16.35 1:43.27
2:08.39 2:36.92 3:02.22 3:30.69
2 Mexico A 3:34.75
1) Emilio Garmendia 19 2) Alejandro Siqueiros 19
3) Marco Gonzalez 24 4) Josh Ilika 25
26.05 1:02.66 1:19.28 1:47.01
2:13.27 2:41.63 3:06.68 3:34.75
3 A&M B 3:39.28
1) Ryan Kemp 18 2) Joel Travnicek 20
3) Jon Moeller 19 4) Scott Hansen 20
26.27 54.22 1:19.99 1:49.05
2:14.54 2:42.88 3:08.80 3:39.28
4 A&M C 3:43.74
1) Matt Neal 19 2) Joe Watson 18
3) Joel Benson 19 4) Devin Saez 19
27.06 55.38 1:21.79 1:51.27
2:17.48 2:46.35 3:43.74
5 Mexico B 3:46.34
1) Leo Salinas 22 2) Ivan Lopez 18
3) Jose Lopez 28 4) Cesar Uribe 22
27.85 56.25 1:23.81 1:53.98
2:21.03 2:51.19 3:17.49 3:46.34
6 A&M D 3:48.82
1) David Friggel 20 2) Ross Collins 20
3) Alex Dawson 19 4) Mark Solomon 19
27.74 57.46 1:24.15 1:55.81
2:22.81 2:52.61 3:19.02 3:48.82
7 Alamo Area A 4:08.14
1) Ruben Valdez 18 2) Josh Hively 18
3) Michael Gresenz 16 4) Aaron Sepulveda 16
29.69 1:00.86 1:30.12 2:04.14
2:33.04 3:07.01 3:36.26 4:08.14
(Event 35 Men 400 SC Meter Freestyle Relay)
Team Relay Finals Time
--- A&M A DQ
1) Dan Blanchard 20 2) Josh Hill 20
3) Matt Rose 21 4) Scott Mueller 20
25.48 53.40 1:18.51 1:46.53
2:10.73 2:37.06 3:02.06 DQ
Event 36 Men 1500 SC Meter Freestyle
Name Age Team Finals Time
1 Ivan Lopez 18 Mexico 15:52.57
29.76 1:01.90 1:34.21 2:05.98
2:38.07 3:10.63 3:43.12 4:15.21
4:47.48 5:19.60 5:51.61 6:23.92
6:55.50 7:26.96 7:58.59 8:30.07
9:01.91 9:33.44 10:05.11 10:36.81
11:08.24 11:39.64 12:11.24 12:42.99
13:14.78 13:46.35 14:18.32 14:50.06
15:21.93 15:52.57
2 Alejandro Siqueiros 19 Mexico 16:07.22
30.23 1:36.14
2:41.31 3:46.62
5:24.23 16:07.22
3 Adam Preston 18 CCS 16:10.72
29.67 1:02.26 1:34.74 2:07.39
2:40.27 3:13.11 3:45.72 4:17.92
4:50.36 5:23.00 5:55.31 6:27.67
6:59.88 7:32.27 8:04.58 8:37.05
9:09.61 9:41.88 10:13.96 10:46.42
11:19.11 11:51.90 12:24.92 12:57.54
13:29.80 14:02.42 14:34.85 15:07.16
15:39.71 16:10.72
4 Caleb McDermott 16 CCS 16:10.83
30.05 1:02.98 1:35.48 2:08.05
2:41.01 3:13.43 3:46.15 4:18.98
4:51.44 5:23.96 5:56.76 6:29.45
7:01.88 7:34.58 8:06.89 8:39.67
9:12.90 9:45.80 10:18.59 10:51.35
11:23.72 11:56.37 12:28.88 13:00.83
13:33.15 14:05.54 14:37.94 15:10.33
15:41.67 16:10.83
5 Leo Salinas 22 Mexico 16:25.28
30.68 1:03.56 1:36.37 2:09.67
2:42.43 3:15.47 3:49.16 4:22.52
4:55.84 5:29.15 6:02.36 6:35.67
7:08.65 7:41.53 8:14.45 8:47.11
9:19.85 9:52.70 10:25.45 10:58.35
11:31.25 12:04.18 12:37.03 13:09.93
13:42.92 14:15.74 14:48.72 15:21.37
15:53.69 16:25.28