3/15/2003 - 3/15/2003
Stockholm, Sweden
SWEDISH NATIONAL SHORT COURSE CHAMPIONSHIPS
Stockholm, Sweden
25 meter pool
DAY THREE: March 15, 2003
Resultat Totalt - Officiell
Tävling INNE-SM (25m) 2003 Utskriftsdatum 15 mars 2003
Tävlingsort STOCKHOLM Utskriftstid 18:46
Arrangör SSF/STHLMS SIMFÖRBUND
Gren 15, 100m MEDLEY DAMER, Finaler
Plac. Namn Född Förening 50m Tid Status
---------------
1 Hanna Eriksson 1984 Södertälje Simsällskap 28.34 1:01.62
2 Jennie Carlsson 1986 Linköpings Allmänna SS 29.96 1:04.39
3 Ida Sandin 1985 Wisby Simsällskap 29.84 1:04.78
4 Ida Börjesson 1985 Simklubben Laxen 30.19 1:04.92
5 Emma Holmquist 1986 Malmö Kappsimningsklubb 29.90 1:04.94
6 Katarina Tour 1987 Simklubben Neptun 30.69 1:05.01
7 Linnea Tossavainen 1981 Södertälje Simsällskap 30.01 1:05.92
8 Marianne Lionell 1983 Södertälje Simsällskap 30.62 1:05.96
Gren 19, 100m MEDLEY HERRAR, Finaler
Plac. Namn Född Förening 50m Tid Status
----------------------------
1 Erik Dorch 1983 Linköpings Allmänna SS 25.34 55.63
2 Jonas Tilly 1984 Trelleborgs Simsällskap 26.03 56.19
3 Jonatan Wik 1981 Spårvägens Simförening 26.06 57.54
4 Peter Hjers 1974 Simklubben Neptun 27.23 58.02
5 Linus Johannesson 1983 Simklubben Elfsborg 26.92 58.23
6 Mujo Mujanovic 1983 Simklubben Ran 26.59 58.54
7 Daniel Halldén 1983 Skäret Simsällskap 26.89 58.68
- Filip Lundeholm 1982 Jönköpings Simsällskap DSQ
Gren 24, 4*50m MEDLEY DAMER, Finaler
Plac. Namn Född Förening 50m Tid Status
--------------------------------------------------
1 Sundsvalls SS 0 Sundsvalls Simsällskap 1:52.97 SR Rekord - Senior
Jenny Lindström 1984 29.42 29.42
Emma Svanbäck 1987 32.36 1:01.78
Anna-Karin Kammerling 1980 25.58 1:27.36
Lorraine Flores 1980 25.61 1:52.97
2 Lass 0 Linköpings Allmänna SS 1:54.60
Martina Svensson 1981 29.51 29.51
Therese Bergström 1987 32.49 1:02.00
Linda Knutsson 1985 27.07 1:29.07
Annika Hult 1986 25.53 1:54.60
3 Malmö KK Lag 1 0 Malmö Kappsimningsklubb 1:55.04
Emma Holmquist 1986 30.12 30.12
Mariel Cronström 1988 33.02 1:03.14
Lena Hallander 1982 26.19 1:29.33
Maria Öberg 1979 25.71 1:55.04
4 Spårvägen SF 0 Spårvägens Simförening 1:55.13
Emelie Kierkegaard 1977 28.74 28.74
Emma Igelström 1980 29.55 58.29
Matilda Wik 1983 29.34 1:27.63
Lena Karlsson 1984 27.50 1:55.13
5 Södertörns SS 0 Södertörns Simsällskap 1:55.60
Susannah Moonan 1987 29.38 29.38
Maria Östling 1978 32.19 1:01.57
Cathrin Carlzon 1983 27.52 1:29.09
Hanne Holmertz 1987 26.51 1:55.60
6 Väsby SS 0 Väsby Simsällskap 1:55.87
Denise Helgesson 1984 30.89 30.89
Josefin Lillhage 1980 31.73 1:02.62
Gabriella Fagundez 1985 26.93 1:29.55
Therese Mattsson 1985 26.32 1:55.87
7 Kalmar S 0 Kalmar Simsällskap 1:57.57
Carin Möller 1983 30.30 30.30
Malin Fredriksson 1986 32.57 1:02.87
Jennie Lindh 1984 27.32 1:30.19
Sandra Seijsing 1983 27.38 1:57.57
- SK Neptun Lag 1 0 Simklubben Neptun DSQ
Jeanette Tour 1987 30.82 30.82
Gren 25, 200m BRÖSTSIM HERRAR, Finaler
Plac. Namn Född Förening 50m 100m 150m Tid Status
--------------------------------------------------------------------------------
1 Martin Gustavsson 1980 Malmö Kappsimningsklubb 29.53 1:02.10 1:34.77 2:07.66 SR Rekord - Senior
2 Jakob Dorch 1985 Linköpings Allmänna SS 29.95 1:04.30 1:39.05 2:14.05
3 Joakim Nielsen 1984 Anderstorps Simsällskap 30.19 1:04.40 1:39.40 2:14.88
4 Jonas Andersson 1984 Simklubben Neptun 31.14 1:06.42 1:41.88 2:17.17
5 Andreas Eriksson 1984 Simklubben Neptun 30.95 1:06.45 1:42.39 2:19.28
6 Dag Jönsson 1981 Västerås Simsällskap 31.50 1:06.78 1:42.89 2:20.02
7 David Landgren 1980 Malmö Kappsimningsklubb 31.84 1:07.41 1:43.60 2:20.70
8 David Hyddmark 1986 Simklubben Poseidon 32.11 1:07.36 1:44.10 2:21.47
Gren 26, 100m FRISIM DAMER, Semifinaler
Plac. Namn Född Förening 50m Tid Status
--------------------------------------------------------------------------------
1 Therese Alshammar 1977 Simklubben Neptun 26.52 54.89
2 Josefin Lillhage 1980 Väsby Simsällskap 26.98 55.81
3 Cathrin Carlzon 1983 Södertörns Simsällskap 26.90 55.86
4 Anna-Karin Kammerling 1980 Sundsvalls Simsällskap 26.63 56.67
5 Annica Löfstedt 1982 Örebro Simallians 26.71 56.83
6 Maria Öberg 1979 Malmö Kappsimningsklubb 27.68 56.94
7 Annika Hult 1986 Linköpings Allmänna SS 27.43 57.06
8 Lina Petersson 1986 Karlskrona Simsällskap 27.65 57.24
9 Minna Ahonpää 1982 Simklubben Neptun 27.70 57.27
10 Jenny Redlund 1981 Malmö Kappsimningsklubb 27.69 57.30
11 Denise Helgesson 1984 Väsby Simsällskap 27.72 57.33
12 Natalie Andersson 1979 Simklubben Ran 27.52 57.61
13 Lorraine Flores 1980 Sundsvalls Simsällskap 27.19 57.79
14 Marina Sandback 1984 Västerås Simsällskap 27.54 57.92
15 Hanna Eriksson 1984 Södertälje Simsällskap 27.63 58.00
16 Anna Folkesson 1980 Umeå Simsällskap 27.50 58.96
Gren 27, 100m RYGGSIM HERRAR, Semifinaler
Plac. Namn Född Förening 50m Tid Status
--------------------------------------------------------------------------------
1 Mattias Ohlin 1978 Trelleborgs Simsällskap 26.07 54.16
2 Jens Petersson 1983 Stockholms Kappsimnings 26.90 55.96
3 Stefano Prestinoni 1977 Simklubben Neptun 27.39 56.85
4 Nicklas Peterson 1981 Simklubben Elfsborg 27.37 57.21
5 Michael Berndtsson 1985 Simklubben Elfsborg 27.83 57.62
6 Niclas Gustafsson 1981 Kristianstads SLS 27.87 57.72
7 Erik Samuelsson 1985 Väsby Simsällskap 27.70 57.74
8 Calle Brodén 1984 Örebro Simallians 28.04 58.15
9 Kristoffer Sjöstedt 1981 Södertälje Simsällskap 28.55 58.19
10 Stefan Di Grado 1982 Spårvägens Simförening 28.10 58.29
11 Olof Gustafsson 1985 Malmö Kappsimningsklubb 28.68 58.37
12 Gustaf Bergström 1982 Jönköpings Simsällskap 27.97 58.47
13 Fredrik Öberg 1987 Hallsbergs SK 28.53 58.85
13 Anders Jönsson 1979 Väsby Simsällskap 27.79 58.85
15 Mattias Rantzén 1982 Malmö Kappsimningsklubb 28.61 58.97
16 Anders Svensson 1983 Turebergs Simklubb 28.03 59.04
Gren 28, 200m RYGGSIM DAMER, Finaler
Plac. Namn Född Förening 50m 100m 150m Tid Status
--------------------------------------------------------------------------------
1 Camilla Johansson 1974 Trelleborgs Simsällskap 31.60 1:04.87 1:38.35 2:11.95
2 Emma Wallin 1985 Sundsvalls Simsällskap 31.84 1:05.92 1:40.28 2:13.69
3 Kim Ödin 1985 Trelleborgs Simsällskap 31.87 1:06.04 1:40.54 2:14.79
4 Emilia Nilsson 1988 Linköpings Allmänna SS 32.09 1:06.18 1:40.67 2:15.81
5 Erika Hegestig 1985 Jönköpings Simsällskap 32.09 1:06.90 1:42.10 2:16.93
6 Petra Allestad 1985 Wisby Simsällskap 33.22 1:08.10 1:43.95 2:19.40
7 Martina Svensson 1981 Linköpings Allmänna SS 32.17 1:06.65 1:42.86 2:19.88
8 Carin Möller 1983 Kalmar Simsällskap 32.79 1:07.97 1:44.33 2:20.21
Gren 29, 50m FRISIM HERRAR, Finaler
Plac. Namn Född Förening Tid Status
--------------------------------------------------------------------------------
1 Stefan Nystrand 1981 Södertörns Simsällskap 21.85 Mästerskap Rekord - Senior
2 Claes Andersson 1980 Simklubben Elfsborg 22.30
3 David Nordenlilja 1981 Mölndals Allmänna Simsä 22.53
4 Marcus Piehl 1985 Linköpings Allmänna SS 22.54
5 Jonas Tilly 1984 Trelleborgs Simsällskap 22.72
6 Jan Karlsson 1968 Väsby Simsällskap 22.94
7 Jonas Åkesson 1971 Södertälje Simsällskap 22.95
8 Erik Andersson 1984 Trollhättans Simsällska 23.00
Gren 29, 50m FRISIM HERRAR, Semifinaler
Plac. Namn Född Förening Tid Status
--------------------------------------------------------------------------------
1 Stefan Nystrand 1981 Södertörns Simsällskap 22.06 Mästerskap Rekord - Senior
2 David Nordenlilja 1981 Mölndals Allmänna Simsä 22.58
3 Marcus Piehl 1985 Linköpings Allmänna SS 22.62
4 Claes Andersson 1980 Simklubben Elfsborg 22.67
5 Jonas Tilly 1984 Trelleborgs Simsällskap 22.76
6 Erik Andersson 1984 Trollhättans Simsällska 22.86
7 Jonas Åkesson 1971 Södertälje Simsällskap 23.09
8 Jan Karlsson 1968 Väsby Simsällskap 23.10
9 John Miranda 1965 Södertälje Simsällskap 23.11
10 Patrik Isaksson 1973 Västerås Simsällskap 23.22
11 Wictor Comstedt 1984 Väsby Simsällskap 23.25
12 Erik Dorch 1983 Linköpings Allmänna SS 23.38
13 Rickard Piehl 1984 Linköpings Allmänna SS 23.45
14 Filip Rudin 1986 Trelleborgs Simsällskap 23.52
15 Petter Stymne 1983 Simklubben Neptun 23.61
16 Joakim Dahl 1976 Landskrona Simsällskap 23.64
Gren 30, 50m FJÄRILSIM DAMER, Semifinaler
Plac. Namn Född Förening Tid Status
--------------------------------------------------------------------------------
1 Lena Hallander 1982 Malmö Kappsimningsklubb 27.22
2 Gabriella Fagundez 1985 Väsby Simsällskap 27.39
3 Anna-Karin Kammerling 1980 Sundsvalls Simsällskap 27.41
4 Linda Knutsson 1985 Linköpings Allmänna SS 27.44
5 Jenny Lindström 1984 Sundsvalls Simsällskap 27.54
6 Annica Löfstedt 1982 Örebro Simallians 27.86
7 Jennie Lindh 1984 Kalmar Simsällskap 28.11
8 Ann-Louise Jakobsson 1988 Fagersta Simklubb 28.25
9 Emelie Kierkegaard 1977 Spårvägens Simförening 28.41
10 Mia Brodén 1983 Falu Simsällskap 28.47
11 Eva Eriksson 1986 Skellefteå Simklubb 28.49
12 Maria Tegård 1981 Polisens IF 28.58
13 Jennie Carlsson 1986 Linköpings Allmänna SS 28.64
13 Sara Englund 1988 Polisens IF 28.64
13 Anna Loman 1976 Simklubben Poseidon 28.64
16 Helena Brandelius 1981 Saltsjöbadens Idrottsfö 28.80
Gren 30, 50m FJÄRILSIM DAMER, Finaler
Plac. Namn Född Förening Tid Status
--------------------------------------------------------------------------------
1 Anna-Karin Kammerling 1980 Sundsvalls Simsällskap 26.10
2 Lena Hallander 1982 Malmö Kappsimningsklubb 26.97
3 Gabriella Fagundez 1985 Väsby Simsällskap 27.33
4 Linda Knutsson 1985 Linköpings Allmänna SS 27.46
5 Jenny Lindström 1984 Sundsvalls Simsällskap 27.60
6 Annica Löfstedt 1982 Örebro Simallians 27.91
7 Jennie Lindh 1984 Kalmar Simsällskap 28.19
8 Ann-Louise Jakobsson 1988 Fagersta Simklubb 28.68
Gren 31, 400m FRISIM HERRAR, Finaler
Plac. Namn Född Förening 100m 200m 300m Tid Status
--------------------------------------------------------------------------------
1 Peter Edvardsson 1981 Simklubben Neptun 55.36 1:53.93 2:52.14 3:50.93
2 Micke Jacobsson 1979 Täby Sim 55.27 1:54.29 2:53.15 3:51.70
3 Jesper Levander 1980 Södertörns Simsällskap 57.18 1:56.10 2:54.16 3:53.23
4 Axel Pettersson 1983 Simklubben Neptun 56.33 1:56.71 2:57.29 3:56.40
5 Fredrik Gustafsson 1985 Malmö Kappsimningsklubb 56.08 1:56.15 2:57.62 3:59.99
6 Tony Lennartsson 1965 Helsingborgs Simsällska 57.65 1:58.81 3:01.50 4:02.63
7 Simon Börjeson 1986 Polisens IF 57.71 2:00.02 3:03.63 4:04.16
8 Niklas Persson 1985 Malmö Kappsimningsklubb 57.05 1:58.39 3:01.92 4:05.06
Gren 32, 100m FJÄRILSIM HERRAR, Semifinaler
Plac. Namn Född Förening 50m Tid Status
--------------------------------------------------------------------------------
1 Lars Frölander 1974 Linköpings Allmänna SS 24.47 51.83 Mästerskap Rekord - Senior
2 Erik Andersson 1984 Trollhättans Simsällska 24.91 53.33 SR Rekord - Junior
3 Daniel Carlsson 1976 Väsby Simsällskap 24.76 53.99
4 Joakim Dahl 1976 Landskrona Simsällskap 25.33 54.35
5 Johannes Nordenstam 1980 Väsby Simsällskap 25.69 55.02
6 Hans Brickner 1982 Södertälje Simsällskap 25.55 55.31
7 Tor Sundin 1984 Upsala Simsällskap 25.40 55.48
8 Andreas Lentonsson 1980 Malmö Kappsimningsklubb 25.60 55.53
9 Marcus Andersson 1981 Malmö Kappsimningsklubb 25.87 55.57
10 Martin Harlenbäck 1983 Simklubben Poseidon 26.09 56.25
11 Johan Gustavsson 1983 Malmö Kappsimningsklubb 26.17 56.51
12 Samba Sjödin 1985 Södertörns Simsällskap 26.71 56.79
13 Björn Göransson 1979 Helsingborgs Simsällska 26.38 56.84
14 Petri Tuovila 1981 Borlänge Simsällskap 26.44 56.90
15 Daniel Hult 1983 Jönköpings Simsällskap 26.96 56.95
16 Martin Lundgren 1982 Södertälje Simsällskap 26.74 57.73
Gren 33, 100m BRÖSTSIM DAMER, Semifinaler
Plac. Namn Född Förening 50m Tid Status
--------------------------------------------------------------------------------
1 Emma Igelström 1980 Spårvägens Simförening 30.82 1:05.29 World record
2 Caroline Drab 1985 Simklubben Ran 33.11 1:10.45
3 Josefin Wede 1987 Simklubben Sydsim 33.60 1:10.64
4 Sara Larsson 1983 Ludvika Simsällskap 33.48 1:10.69
5 Emma Svanbäck 1987 Sundsvalls Simsällskap 33.48 1:10.76
6 Malin Fredriksson 1986 Kalmar Simsällskap 34.26 1:11.01
7 Therese Bergström 1987 Linköpings Allmänna SS 33.69 1:11.47
8 Maria Östling 1978 Södertörns Simsällskap 33.86 1:11.53
9 Emma Gustafsson 1983 Växjö Simsällskap 34.02 1:11.70
10 Katarina Tour 1987 Simklubben Neptun 33.76 1:11.85
11 Johanna Nyysti 1984 Stockholms Kappsimnings 33.74 1:12.52
12 Mariel Cronström 1988 Malmö Kappsimningsklubb 33.85 1:12.67
13 Kia Karelmo 1985 Umeå Simsällskap 34.64 1:13.12
14 Emma Ekman 1989 Ludvika Simsällskap 35.15 1:13.16
15 Frida Hagen 1986 Västerås Simsällskap 34.17 1:13.62
Gren 34, 4*200m FRISIM DAMER, Finaler
Plac. Namn Född Förening 100m 200m Tid Status
--------------------------------------------------------------------------------
1 SK Neptun Lag 1 0 Simklubben Neptun 8:09.91
Minna Ahonpää 1982 1:00.59 2:04.36 2:04.36
Therese Alshammar 1977 56.31 1:58.56 4:02.92
Destiny Laurén 1976 59.92 2:03.94 6:06.86
Mia Ydfors 1984 59.15 2:03.05 8:09.91
2 Väsby SS 0 Väsby Simsällskap 8:10.57
Josefin Lillhage 1980 57.23 1:58.44 1:58.44
Gabriella Fagundez 1985 58.53 2:01.90 4:00.34
Denise Helgesson 1984 58.67 2:04.22 6:04.56
Elin Ericson 1986 1:00.83 2:06.01 8:10.57
3 Malmö KK Lag 1 0 Malmö Kappsimningsklubb 8:18.12
Maria Öberg 1979 59.50 2:04.66 2:04.66
Jenny Redlund 1981 58.71 2:03.42 4:08.08
Linda Erlandsson 1983 1:00.78 2:05.39 6:13.47
Helen Svensson 1978 1:00.28 2:04.65 8:18.12
4 Kalmar S 0 Kalmar Simsällskap 8:20.66
Malin Fredriksson 1986 1:00.81 2:03.56 2:03.56
Carin Möller 1983 59.70 2:04.64 4:08.20
Jennie Lindh 1984 1:02.18 2:05.79 6:13.99
Sandra Seijsing 1983 1:01.47 2:06.67 8:20.66
5 Lass 0 Linköpings Allmänna SS 8:23.44
Linda Knutsson 1985 59.70 2:05.40 2:05.40
Emilia Nilsson 1988 1:00.36 2:04.71 4:10.11
Astrid Armgarth 1988 1:01.73 2:06.16 6:16.27
Annika Hult 1986 1:00.43 2:07.17 8:23.44
6 Jönköpings SS 0 Jönköpings Simsällskap 8:26.87
Ann Berglund 1984 1:00.78 2:04.06 2:04.06
Sandra Johansson 1985 1:01.92 2:08.45 4:12.51
Erika Hegestig 1985 1:02.60 2:09.39 6:21.90
Eva Berglund 1984 1:00.14 2:04.97 8:26.87
7 Malmö KK Lag 2 0 Malmö Kappsimningsklubb 8:28.36
Linn Akkad 1982 1:02.08 2:06.98 2:06.98
Frida Wallin 1983 1:01.81 2:07.89 4:14.87
Emma Holmquist 1986 1:00.84 2:06.82 6:21.69
Magdalena Kuras 1988 1:01.58 2:06.67 8:28.36
8 S 77 0 S 77 Stenungsund 8:28.52
Petra Granlund 1987 1:01.43 2:06.20 2:06.20
Teresia Gimholt 1983 1:00.91 2:05.31 4:11.51
Anna Fälth 1984 1:01.39 2:07.20 6:18.71
Elin Jansson 1984 1:03.66 2:09.81 8:28.52
Gren 35, 4*100m MEDLEY HERRAR, Finaler
Plac. Namn Född Förening 50m 100m Tid Status
--------------------------------------------------------------------------------
1 Lass 0 Linköpings Allmänna SS 3:39.46
Rickard Piehl 1984 28.20 58.69 58.69
Jakob Dorch 1985 28.03 1:00.94 1:59.63
Lars Frölander 1974 23.80 51.08 2:50.71
Marcus Piehl 1985 23.20 48.75 3:39.46
2 Malmö KK Lag 1 0 Malmö Kappsimningsklubb 3:39.68
Fredrik Engdahl 1977 27.77 57.06 57.06
Martin Gustavsson 1980 27.40 58.83 1:55.89
Andreas Lentonsson 1980 24.58 54.53 2:50.42
Jonas Persson 1983 22.88 49.26 3:39.68
3 SK Neptun Lag 1 0 Simklubben Neptun 3:42.16
Stefano Prestinoni 1977 27.24 56.37 56.37
Jonas Andersson 1984 29.07 1:02.84 1:59.21
Jonatan Dahlberg 1980 25.20 54.80 2:54.01
Petter Stymne 1983 22.25 48.15 3:42.16
4 Väsby SS 0 Väsby Simsällskap 3:42.99
Erik Samuelsson 1985 27.24 56.50 56.50
Johannes Nordenstam 1980 29.42 1:04.45 2:00.95
Daniel Carlsson 1976 23.55 52.23 2:53.18
Jan Karlsson 1968 23.73 49.81 3:42.99
5 SK Elfsborg 0 Simklubben Elfsborg 3:46.25
Nicklas Peterson 1981 27.79 57.66 57.66
Per Friberg 1980 28.81 1:02.91 2:00.57
Anders Privér 1977 25.24 56.48 2:57.05
Claes Andersson 1980 22.51 49.20 3:46.25
6 Ösa 0 Örebro Simallians 3:47.82
Calle Brodén 1984 28.55 58.02 58.02
Joakim Bjärmark 1982 29.23 1:03.34 2:01.36
Nikola Kördel 1978 25.34 56.28 2:57.64
Erik Jörstad 1982 23.64 50.18 3:47.82
7 Malmö KK Lag 4 0 Malmö Kappsimningsklubb 3:50.88
Mattias Rantzén 1982 28.74 58.62 58.62
Martin Bank 1982 29.39 1:06.16 2:04.78
Johan Gustavsson 1983 25.85 56.36 3:01.14
Marcus Andersson 1981 23.60 49.74 3:50.88
8 Södertälje SS Lag 1 0 Södertälje Simsällskap 3:52.34
Kristoffer Sjöstedt 1981 28.86 58.93 58.93
Fredrik Henlöv 1986 30.42 1:05.55 2:04.48
Hans Brickner 1982 25.74 56.59 3:01.07
Daniel Thomasson 1982 24.14 51.27 3:52.34