3/14/2003 - 3/14/2003
Stockholm, Sweden
SWEDISH NATIONAL SHORT COURSE CHAMPIONSHIPS
Stockholm, Sweden
25 meter pool
DAY TWO: March 14, 2003
Resultat finaler fredag morgon / Results finals day 2
Distanser 50 - 100 simmas i försök/semi/final
Distanser 200 - 400 samt lagkapper simmas i försök/final
Distanser 800 - 1500 simmas i direktfinaler
4x50 m fritt herrar
1 Lass 0 Linköpings Allmänna SS 1:28.23 Svenska Rekord - Senior
Marcus Piehl 1985 22.19 22.19
Lars Frölander 1974 21.35 43.54
Rickard Piehl 1984 22.43 1:05.97
Erik Dorch 1983 22.26 1:28.23
2 Trelleborgs SS 0 Trelleborgs Simsällskap 1:29.64
Filip Rudin 1986 23.04 23.04
Mattias Ohlin 1978 22.04 45.08
Jonas Tilly 1984 21.78 1:06.86
Christian Clausen 1980 22.78 1:29.64
3 Södertörns SS 0 Södertörns Simsällskap 1:29.96
Jesper Levander 1980 23.22 23.22
Stefan Nystrand 1981 21.04 44.26
Mikael Larsson 1980 23.18 1:07.44
Johan Levander 1980 22.52 1:29.96
4 SK Neptun Lag 1 0 Simklubben Neptun 1:30.61
Petter Stymne 1983 22.85 22.85
Johan Wallberg 1977 22.54 45.39
Johan Norling 1982 22.71 1:08.10
Peter Edvardsson 1981 22.51 1:30.61
5 Väsby SS 0 Väsby Simsällskap 1:30.90
Daniel Carlsson 1976 22.89 22.89
Jan Karlsson 1968 22.43 45.32
Erik Samuelsson 1985 22.93 1:08.25
Wictor Comstedt 1984 22.65 1:30.90
6 Södertälje SS Lag 1 0 Södertälje Simsällskap 1:31.69
John Miranda 1965 23.20 23.20
Jonas Åkesson 1971 22.54 45.74
Jan Helgesson 1974 23.16 1:08.90
Pär Helgesson 1972 22.79 1:31.69
7 Spårvägen SF 0 Spårvägens Simförening 1:31.93
Daniel Westman 1982 23.47 23.47
Magnus Egmar 1983 22.84 46.31
Magnus Kjellberg 1984 22.17 1:08.48
Jim Westman 1980 23.45 1:31.93
8 SK Elfsborg 0 Simklubben Elfsborg 1:32.01
Claes Andersson 1980 22.67 22.67
Mikko Mäkinen 1981 23.05 45.72
Anders Privér 1977 23.37 1:09.09
Linus Johannesson 1983 22.92 1:32.01
Gren 20, 50m FRISIM DAMER, Semifinaler
1 Therese Alshammar 1977 Simklubben Neptun 25.26
2 Anna-Karin Kammerling 1980 Sundsvalls Simsällskap 25.77
3 Josefin Lillhage 1980 Väsby Simsällskap 25.79
4 Hanna Eriksson 1984 Södertälje Simsällskap 25.85
4 Cathrin Carlzon 1983 Södertörns Simsällskap 25.85
6 Lina Petersson 1986 Karlskrona Simsällskap 26.00
7 Annica Löfstedt 1982 Örebro Simallians 26.10
8 Lorraine Flores 1980 Sundsvalls Simsällskap 26.16
9 Annika Hult 1986 Linköpings Allmänna SS 26.27
10 Emma Holmquist 1986 Malmö Kappsimningsklubb 26.49
11 Erika Gustavsson 1984 Växjö Simsällskap 26.56
12 Marina Sandback 1984 Västerås Simsällskap 26.62
13 Martina Lodin 1984 Sundsvalls Simsällskap 26.65
14 Jonna Nybäck 1988 Västerås Simsällskap 26.66
15 Annalena Hanson 1984 Stockholms Kappsimnings 26.69
16 Marie Klackenstam 1981 Ängelholms Simsällskap 26.85
Gren 17, 200m BRÖSTSIM DAMER, Finaler
1 Emma Igelström 1980 Spårvägens Simförening 31.70 1:06.84 1:42.95 2:19.64 Europa Rekord - Senior
2 Sara Larsson 1983 Ludvika Simsällskap 34.48 1:12.28 1:50.22 2:28.28
3 Josefin Wede 1987 Simklubben Sydsim 34.32 1:12.12 1:50.67 2:29.55
4 Malin Fredriksson 1986 Kalmar Simsällskap 35.16 1:13.34 1:51.66 2:29.79
5 Emma Gustafsson 1983 Växjö Simsällskap 35.02 1:12.81 1:50.98 2:30.94
6 Therese Bergström 1987 Linköpings Allmänna SS 33.95 1:12.40 1:52.16 2:33.20
7 Mariel Cronström 1988 Malmö Kappsimningsklubb 34.19 1:13.53 1:53.76 2:33.77
8 Kia Karelmo 1985 Umeå Simsällskap 35.46 1:14.24 1:54.12 2:34.85
Gren 8, 100m RYGGSIM DAMER, Finaler
1 Camilla Johansson 1974 Trelleborgs Simsällskap 30.02 1:01.50
2 Martina Svensson 1981 Linköpings Allmänna SS 30.36 1:02.50
3 Kim Ödin 1985 Trelleborgs Simsällskap 30.42 1:03.03
4 Elin Harnebrandt 1988 Simavdelningen 1902 30.61 1:03.46
5 Susannah Moonan 1987 Södertörns Simsällskap 30.84 1:03.73
6 Emma Wallin 1985 Sundsvalls Simsällskap 31.19 1:03.81
7 Carin Möller 1983 Kalmar Simsällskap 31.15 1:03.90
8 Erika Hegestig 1985 Jönköpings Simsällskap 31.39 1:04.22
Gren 10, 100m FJÄRILSIM DAMER, Finaler
1 Anna-Karin Kammerling 1980 Sundsvalls Simsällskap 26.76 58.61
2 Lena Hallander 1982 Malmö Kappsimningsklubb 27.44 59.43
3 Linda Knutsson 1985 Linköpings Allmänna SS 27.86 59.86
4 Gabriella Fagundez 1985 Väsby Simsällskap 28.11 1:00.22
5 Jenny Lindström 1984 Sundsvalls Simsällskap 28.27 1:00.37
6 Mia Brodén 1983 Falu Simsällskap 28.61 1:01.64
7 Eva Eriksson 1986 Skellefteå Simklubb 29.01 1:02.16
8 Annica Löfstedt 1982 Örebro Simallians 28.45 1:02.68
Gren 11, 100m BRÖSTSIM HERRAR, Finaler
1 Martin Gustavsson 1980 Malmö Kappsimningsklubb 27.53 59.42 Mästerskap Rekord - Senior
2 Patrik Isaksson 1973 Västerås Simsällskap 27.74 1:00.68
3 Joakim Nielsen 1984 Anderstorps Simsällskap 28.50 1:01.06 Svenska Rekord - Junior
4 Jakob Dorch 1985 Linköpings Allmänna SS 28.82 1:01.51
5 Filip Lundeholm 1982 Jönköpings Simsällskap 29.37 1:02.41
6 Jonas Andersson 1984 Simklubben Neptun 29.42 1:02.96
7 Andreas Eriksson 1984 Simklubben Neptun 29.56 1:03.41
8 Joakim Bjärmark 1982 Örebro Simallians 29.55 1:04.09
Gren 5, 100m FRISIM HERRAR, Finaler
1 Stefan Nystrand 1981 Södertörns Simsällskap 22.51 47.90 Mästerskap Rekord - Senior
2 Lars Frölander 1974 Linköpings Allmänna SS 23.23 48.13
3 Petter Stymne 1983 Simklubben Neptun 23.17 48.55
4 Marcus Piehl 1985 Linköpings Allmänna SS 23.38 49.16
5 Magnus Kjellberg 1984 Spårvägens Simförening 23.74 49.18
6 Jesper Levander 1980 Södertörns Simsällskap 24.38 49.75
7 David Nordenlilja 1981 Mölndals Allmänna Simsä 24.14 50.08
8 Jonas Persson 1983 Malmö Kappsimningsklubb 24.03 50.19
Gren 15, 100m MEDLEY DAMER, semifinal
1 Hanna Eriksson 1984 Södertälje Simsällskap 29.63 1:04.48
2 Ida Sandin 1985 Wisby Simsällskap 29.85 1:04.84
3 Katarina Tour 1987 Simklubben Neptun 30.56 1:05.00
4 Jennie Carlsson 1986 Linköpings Allmänna SS 30.21 1:05.20
5 Ida Börjesson 1985 Simklubben Laxen 30.28 1:05.32
6 Emma Holmquist 1986 Malmö Kappsimningsklubb 30.43 1:05.92
7 Marianne Lionell 1983 Södertälje Simsällskap 31.54 1:06.35
8 Linnea Tossavainen 1981 Södertälje Simsällskap 30.79 1:06.69
9 Johanna Groth 1986 Umeå Simsällskap 31.07 1:07.04
10 Kim Ödin 1985 Trelleborgs Simsällskap 29.95 1:07.16
11 Hannah Gustafsson 1983 Malmö Kappsimningsklubb 31.38 1:07.95
Gren 19, 100m MEDLEY HERRAR, Semifinaler
1 Erik Dorch 1983 Linköpings Allmänna SS 26.00 56.43
2 Jonas Tilly 1984 Trelleborgs Simsällskap 26.25 57.14
3 Jonatan Wik 1981 Spårvägens Simförening 26.44 57.56
4 Filip Lundeholm 1982 Jönköpings Simsällskap 26.79 57.60
5 Dan Hellström 1984 Malmö Kappsimningsklubb 26.67 58.02
6 Mujo Mujanovic 1983 Simklubben Ran 26.71 58.28
7 Peter Hjers 1974 Simklubben Neptun 27.47 58.33
8 Nicklas Peterson 1981 Simklubben Elfsborg 26.14 58.35
8 Daniel Halldén 1983 Skäret Simsällskap 26.75 58.35
10 Linus Johannesson 1983 Simklubben Elfsborg 27.04 58.38
11 Andreas Eriksson 1984 Simklubben Neptun 27.81 58.47
12 Daniel Lundberg 1982 Kungsbacka Simsällskap 27.10 58.50
13 Erik Jörstad 1982 Örebro Simallians 27.04 58.55
14 Johan Lundberg 1985 Kungsbacka Simsällskap 26.58 58.71
15 Rasmus Regnstrand 1985 Simklubben Neptun 27.20 59.23
16 Joakim Andersson 1979 Mölndals Allmänna Simsä 27.25 59.27
Gren 16, 200m RYGGSIM HERRAR, Finaler
1 Mattias Ohlin 1978 Trelleborgs Simsällskap 27.43 57.55 1:27.51 1:57.64 Svenska Rekord - Senior
2 Jens Petersson 1983 Stockholms Kappsimnings 28.30 58.74 1:29.01 2:00.01
3 Erik Samuelsson 1985 Väsby Simsällskap 28.31 59.00 1:29.81 2:00.25
4 Micke Jacobsson 1979 Täby Sim 28.94 1:00.00 1:31.00 2:01.19
5 Stefano Prestinoni 1977 Simklubben Neptun 28.43 59.90 1:31.61 2:03.55
6 Kristoffer Sjöstedt 1981 Södertälje Simsällskap 29.26 59.55 1:31.06 2:03.59
7 Magnus Key 1982 Jönköpings Simsällskap 30.08 1:01.45 1:33.11 2:05.22
8 Calle Brodén 1984 Örebro Simallians 30.22 1:02.05 1:34.27 2:06.36
Gren 18, 400m FRISIM DAMER, Finaler
1 Josefin Lillhage 1980 Väsby Simsällskap 58.91 2:03.06 3:08.12 4:12.69
2 Teresia Gimholt 1983 S 77 Stenungsund 1:02.71 2:07.69 3:13.06 4:16.49
3 Ann Berglund 1984 Jönköpings Simsällskap 1:02.19 2:06.95 3:11.82 4:16.54
4 Helen Svensson 1978 Malmö Kappsimningsklubb 1:02.85 2:08.58 3:14.51 4:17.36
5 Emilia Nilsson 1988 Linköpings Allmänna SS 1:02.31 2:07.76 3:13.82 4:19.70
6 Linda Jönsson 1985 Ystads Simsällskap 1:03.50 2:09.19 3:15.42 4:21.69
7 Emma Wallin 1985 Sundsvalls Simsällskap 1:03.19 2:10.34 3:17.94 4:21.82
8 Maria Öberg 1979 Malmö Kappsimningsklubb 1:03.26 2:10.00 3:18.01 4:25.57
Gren 20, 50m FRISIM DAMER, Finaler
1 Therese Alshammar 1977 Simklubben Neptun 24.49
2 Anna-Karin Kammerling 1980 Sundsvalls Simsällskap 24.98
3 Josefin Lillhage 1980 Väsby Simsällskap 25.41
4 Hanna Eriksson 1984 Södertälje Simsällskap 25.54
5 Cathrin Carlzon 1983 Södertörns Simsällskap 25.74
6 Lina Petersson 1986 Karlskrona Simsällskap 25.90
7 Annica Löfstedt 1982 Örebro Simallians 26.03
8 Lorraine Flores 1980 Sundsvalls Simsällskap 26.21
Gren 21, 50m FJÄRILSIM HERRAR, Finaler
1 Lars Frölander 1974 Linköpings Allmänna SS 23.89
2 Daniel Carlsson 1976 Väsby Simsällskap 23.95
3 Jonas Åkesson 1971 Södertälje Simsällskap 24.03
4 Joakim Dahl 1976 Landskrona Simsällskap 24.22
5 Erik Andersson 1984 Trollhättans Simsällska 24.39
6 Jan Karlsson 1968 Väsby Simsällskap 24.45
7 David Nordenlilja 1981 Mölndals Allmänna Simsä 24.53
8 Andreas Lentonsson 1980 Malmö Kappsimningsklubb 24.81
Gren 22, 1500m FRISIM HERRAR, Finaler
1 Johan Claar 1984 Jönköpings Simsällskap 59.46 2:02.30 3:05.42 4:08.59 15:30.53
5:10.52 6:12.91 7:15.83 8:18.42
9:20.36 10:23.11 11:24.94 12:27.34
13:29.34 14:30.74
2 Axel Pettersson 1983 Simklubben Neptun 56.78 1:58.34 3:00.60 4:02.90 15:31.61
5:04.98 6:07.19 7:09.83 8:12.73
9:15.56 10:18.75 11:21.89 12:25.45
13:28.80 14:31.29
3 Fredrik Gustafsson 1985 Malmö Kappsimningsklubb 59.52 2:02.25 3:05.42 4:08.27 15:44.79
5:09.76 6:11.78 7:14.74 8:18.20
9:21.36 10:24.72 11:28.46 12:32.66
13:37.05 14:41.28
4 Magnus Fredriksson 1979 Norrköpings Kappsimning 1:00.54 2:03.64 3:06.71 4:10.11 15:46.80
5:12.43 6:15.65 7:19.55 8:22.84
9:26.46 10:30.24 11:32.72 12:36.79
13:40.70 14:44.44
5 Simon Börjeson 1986 Polisens IF 59.03 2:02.03 3:05.20 4:08.21 15:49.43
5:10.85 6:14.16 7:17.80 8:21.82
9:25.55 10:29.50 11:33.18 12:37.60
13:42.19 14:46.62
6 Niklas Persson 1985 Malmö Kappsimningsklubb 59.93 2:02.20 3:05.82 4:09.20 16:00.51
5:11.87 6:15.48 7:19.59 8:23.41
9:27.84 10:32.60 11:37.56 12:43.40
13:49.44 14:55.61
7 Björn Schantz 1983 Simklubben Lödde 1:00.85 2:05.40 3:09.35 4:13.54 16:06.86
5:17.97 6:22.60 7:27.37 8:32.47
9:37.78 10:43.10 11:47.61 12:52.14
13:58.29 15:03.77
8 Kristofer Esbjörnsson 1984 Ängelholms Simsällskap 1:01.75 2:06.21 3:10.70 4:14.80 16:11.70
5:19.62 6:24.09 7:28.71 8:33.31
9:38.02 10:43.67 11:48.86 12:54.79
14:00.75 15:06.70
9 Magnus Löfgren 1979 Umeå Simsällskap 1:01.47 2:05.56 3:09.84 4:14.27 16:16.03
5:18.69 6:23.71 7:28.94 8:34.63
9:40.27 10:46.21 11:52.36 12:58.21
14:04.23 15:10.36
10 Gustaf Toll 1985 Danderyds Simklubb 1:01.70 2:07.20 3:12.40 4:17.61 16:18.98
5:22.86 6:28.64 7:34.79 8:40.80
9:46.32 10:51.83 11:57.43 13:03.22
14:08.70 15:14.76
11 Jonathan Good 1986 Spårvägens Simförening 1:01.25 2:06.88 3:12.88 4:19.50 16:37.86
5:26.09 6:33.39 7:40.66 8:48.16
9:55.85 11:03.22 12:10.34 13:17.84
14:25.06 15:32.52
12 Viktor Jönsson 1986 Simklubben Elfsborg 1:04.28 2:11.64 3:19.09 4:26.22 16:38.12
5:33.78 6:41.73 7:49.37 8:55.13
10:02.49 11:09.20 12:16.65 13:23.78
14:29.10 15:34.47
13 Alexander Persson 1985 Ystads Simsällskap 1:02.12 2:08.22 3:14.43 4:21.59 16:39.17
5:28.70 6:36.12 7:43.71 8:51.41
9:58.89 11:06.21 12:13.64 13:21.02
14:29.00 15:36.35
14 Victor Olsson 1985 Mölndals Allmänna Simsä 1:01.43 2:07.31 3:13.19 4:19.92 16:40.07
5:27.36 6:33.35 7:40.28 8:47.84
9:55.88 11:04.09 12:11.76 13:19.67
14:27.02 15:34.52
15 Adam Olsson 1988 Trelleborgs Simsällskap 1:02.83 2:08.72 3:14.91 4:21.71 16:42.35
5:28.10 6:35.13 7:42.21 8:49.74
9:58.47 11:06.54 12:14.05 13:21.80
14:29.57 15:36.06
16 Johannes Nordh 1985 Osby Simsällskap 1:03.10 2:09.64 3:16.59 4:23.78 16:46.43
5:31.19 6:38.71 7:46.54 8:54.69
10:02.12 11:09.84 12:17.90 13:26.01
14:34.06 15:41.56
17 Johan Joelsson 1987 Simsällskapet Delfin 1:03.22 2:10.06 3:16.91 4:23.80 16:47.64
5:30.92 6:38.23 7:45.90 8:53.61
10:00.92 11:08.85 12:16.47 13:24.51
14:32.31 15:40.41
18 Martin Birgersson 1987 Sjöbo Simsällskap 1:03.35 2:12.13 3:20.67 4:29.74 17:02.47
5:38.97 6:47.44 7:55.80 9:03.67
10:12.37 11:20.95 12:29.18 13:37.54
14:46.40 15:54.78
19 Kim Grimberg 1986 Jönköpings Simsällskap 1:02.39 2:07.50 3:13.59 4:20.67 17:06.79
5:28.98 6:38.85 7:49.04 8:58.67
10:08.86 11:18.98 12:29.31 13:39.22
14:49.14 15:59.24
20 Simon Sjödin 1986 Södertörns Simsällskap 1:01.67 2:08.03 3:15.43 4:24.19 17:15.01
5:33.95 6:44.59 7:55.86 9:06.64
10:16.64 11:28.66 12:39.69 13:50.41
14:59.95 16:09.20
21 Björn Persson 1986 Helsingborgs Simsällska 1:03.95 2:12.57 3:21.29 4:30.41 17:21.23
5:39.85 6:47.93 7:57.13 9:06.57
10:17.18 11:28.17 12:39.17 13:50.47
15:02.18 16:12.38
22 Jonatan Sjölander 1985 Simklubben Ran 1:05.14 2:13.60 3:22.51 4:31.95 17:33.49
5:42.35 6:53.04 8:03.82 9:15.10
10:26.63 11:38.55 12:49.97 14:02.89
15:15.02 16:27.04
Gren 23, 4*100m MEDLEY DAMER, Finaler
1 Sundsvalls SS 0 Sundsvalls Simsällskap 4:07.60
Emma Wallin 1985 31.12 1:03.76 1:03.76
Emma Svanbäck 1987 32.50 1:10.17 2:13.93
Jenny Lindström 1984 27.54 59.87 3:13.80
Anna-Karin Kammerling 1980 25.01 53.80 4:07.60
2 Lass 0 Linköpings Allmänna SS 4:09.84
Martina Svensson 1981 30.58 1:02.88 1:02.88
Therese Bergström 1987 32.80 1:10.61 2:13.49
Linda Knutsson 1985 27.29 59.86 3:13.35
Annika Hult 1986 26.70 56.49 4:09.84
3 Malmö KK Lag 1 0 Malmö Kappsimningsklubb 4:11.36
Emma Holmquist 1986 31.41 1:04.62 1:04.62
Mariel Cronström 1988 33.05 1:12.03 2:16.65
Lena Hallander 1982 26.76 58.93 3:15.58
Maria Öberg 1979 26.47 55.78 4:11.36
4 SK Neptun Lag 1 0 Simklubben Neptun 4:11.69
Therese Alshammar 1977 29.88 1:01.64 1:01.64
Katarina Tour 1987 33.14 1:11.36 2:13.00
Destiny Laurén 1976 28.85 1:02.32 3:15.32
Minna Ahonpää 1982 26.72 56.37 4:11.69
5 Södertörns SS 0 Södertörns Simsällskap 4:13.11
Susannah Moonan 1987 30.66 1:03.12 1:03.12
Maria Östling 1978 33.28 1:11.04 2:14.16
Cathrin Carlzon 1983 27.97 1:01.35 3:15.51
Hanne Holmertz 1987 27.10 57.60 4:13.11
6 Väsby SS 0 Väsby Simsällskap 4:14.08
Denise Helgesson 1984 31.70 1:05.41 1:05.41
Linn Bergman 1988 33.78 1:14.19 2:19.60
Gabriella Fagundez 1985 27.22 1:00.26 3:19.86
Josefin Lillhage 1980 26.10 54.22 4:14.08
7 SK Ran Lag 1 0 Simklubben Ran 4:15.80
Gisela Höpcke 1984 31.21 1:04.63 1:04.63
Caroline Drab 1985 31.93 1:09.01 2:13.64
Marina Svendsen 1985 29.99 1:05.19 3:18.83
Natalie Andersson 1979 26.97 56.97 4:15.80
8 Spårvägen SF 0 Spårvägens Simförening 4:18.19
Caroline Törnblom 1984 33.16 1:09.14 1:09.14
Emma Igelström 1980 30.10 1:05.14 2:14.28
Matilda Wik 1983 30.06 1:06.48 3:20.76
Emelie Kierkegaard 1977 26.79 57.43 4:18.19