7/7/2002 - 7/7/2002
Landskrona, Sweden
Swedish Long Course National Championships
Landskrona, Sweden
DAY FIVE: July 7, 2002
Outdoor 50m pool
Results
MEN'S 200m BUTTERFLY
PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m 100 m 150 m 200 m
FÖRENING LAND
1. Tero Välimaa 78 3347 26.75 57.53 1:29.45 2:01.22
Simklubben Neptun
2. Jonatan Dahlberg 80 1074 28.13 59.76 1:31.89 2:03.53
Simklubben Neptun
3. Johannes Nordenstam 80 0617 28.13 59.57 1:32.31 2:04.09
Väsby Simsällskap
4. Johan Wilén 83 2949 28.68 1:00.89 1:34.54 2:08.73
Väsby Simsällskap
5. Tobias Lindström 79 0861 29.26 1:01.34 1:34.97 2:09.83
Karlstads Simsällskap
6. Daniel Halldén 83 0623 28.72 1:01.63 1:35.65 2:10.64
Skäret Simsällskap
7. Axel Hellström 81 1155 29.85 1:02.70 1:36.69 2:11.69
Jönköpings Simsällskap
8. Per Rantzén 85 0031 30.18 1:03.74 1:39.19 2:14.11
Malmö Kappsimningsklubb
WOMEN'S 100m FREESTYLE
PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m 100 m
FÖRENING LAND
1. Therese Alshammar 77 7955 26.78 55.51
Simklubben Neptun
2. Johanna Sjöberg 78 6618 26.64 55.66
Södertälje Simsällskap
3. Josefin Lillhage 80 5135 27.42 56.18
Väsby Simsällskap
4. Anna-Karin Kammerling 80 7249 27.23 56.90
Sundsvalls Simsällskap
5. Cathrin Carlzon 83 5228 27.49 57.12
Södertörns Simsällskap
6. Lisa Wänberg 79 5025 27.89 57.35
Malmö Kappsimningsklubb
7. Lotta Wänberg 79 5026 28.40 57.94
Malmö Kappsimningsklubb
8. Claire Hedenskog 80 5138 28.05 58.80
Göteborgs Sim
MEN'S 100m BACKSTROKE
PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m 100 m
FÖRENING LAND
1. Jens Petersson 83 1837 28.15 58.18
Stockholms Kappsimningsklubb
2. Peter Segerlund 82 1847 28.57 59.30
Simklubben Neptun
3. Nicklas Peterson 81 0807 28.65 59.72
Simklubben Elfsborg
4. Stefano Prestinoni 77 2590 29.16 1:00.09
Simklubben Neptun
5. Johan Sunrydh 83 3287 29.40 1:00.10
Simavdelningen 1902
6. Gregor Brunmar 82 2770 29.89 1:00.73
Simklubben Lödde
7. Michael Berndtsson 85 0836 29.46 1:01.28
Simklubben Elfsborg
8. Calle Brodén 84 0487 30.39 1:01.34
Örebro Simallians
WOMEN'S 100m BREASTSTROKE
PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m 100 m
FÖRENING LAND
1. Emma Igelström 80 8081 31.61 1:07.27 Euro. Rec.
Spårvägens Simförening
EUROPA SR REKORD
2. Sara Larsson 83 6839 34.10 1:11.94
Ludvika Simsällskap
3. Hanna Eriksson 84 5481 34.21 1:13.29
Södertälje Simsällskap
4. Caroline Drab 85 5089 34.51 1:13.39
Simklubben Ran
5. Emma Gustafsson 83 5352 35.44 1:13.81
Växjö Simsällskap
6. Stina Lindman 81 7217 34.98 1:15.30
Simklubben Poseidon
7. Marianne Lionell 83 5480 35.02 1:15.72
Södertälje Simsällskap
8. Michaela Lind 81 6092 35.17 1:16.16
Danderyds Simklubb
MEN'S 100m BREASTSTROKE
PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m 100 m
FÖRENING LAND
1. Martin Gustavsson 80 2336 29.71 1:03.47
Malmö Kappsimningsklubb
2. Filip Lundeholm 82 0133 30.39 1:04.53
Jönköpings Simsällskap
3. Jakob Dorch 85 4617 30.86 1:05.86
Linköpings Allmänna SS
4. Joakim Bjärmark 82 0481 31.05 1:06.00
Örebro Simallians
5. Andreas Holmskov 84 1636 31.86 1:07.01
Simklubben Lödde
6. Gabriel Linton 82 0488 32.09 1:07.75
Örebro Simallians
7. Erik Brannestål 80 1695 31.93 1:08.07
Väsby Simsällskap
8. Johan Brehmer 75 1273 30.53 1:08.41
Tyresö Simsällskap
WOMEN'S 200m BACKSTROKE
PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m 100 m 150 m 200 m
FÖRENING LAND
1. Carin Möller 83 8039 33.39 1:08.13 1:43.81 2:19.25
Kalmar Simsällskap
2. Martina Svensson 81 5140 33.45 1:08.67 1:44.94 2:20.58
Göteborgs Sim
3. Emilia Nilsson 88 5272 33.83 1:09.21 1:45.78 2:21.06
Linköpings Allmänna SS
4. Emma Wallin 85 6246 33.45 1:08.72 1:45.54 2:21.26
Sundsvalls Simsällskap
5. Kim Ödin 85 7078 33.52 1:08.97 1:46.49 2:23.15
Trelleborgs Simsällskap
6. Erika Hegestig 85 5107 34.10 1:10.04 1:47.89 2:24.64
Jönköpings Simsällskap
7. Terese Larsson 80 6835 33.88 1:10.25 1:47.93 2:25.64
Ludvika Simsällskap
8. Elin Harnebrandt 88 7052 35.25 1:12.91 1:51.37 2:29.01
Simavdelningen 1902
WOMEN'S 100m BUTTERFLY
PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m 100 m
FÖRENING LAND
1. Anna-Karin Kammerling 80 7249 27.30 59.17
Sundsvalls Simsällskap
2. Johanna Sjöberg 78 6618 27.90 59.51
Södertälje Simsällskap
3. Lena Hallander 82 5678 28.63 1:01.26
Malmö Kappsimningsklubb
4. Gabriella Fagundez 85 6310 28.89 1:01.58
Väsby Simsällskap
5. Mia Brodén 83 5665 28.88 1:02.66
Falu Simsällskap
6. Jenny Lindström 84 6141 29.55 1:02.91
Sundsvalls Simsällskap
7. Destiny Laurén 76 5374 30.65 1:03.68
Simklubben Neptun
8. Annica Löfstedt 82 5457 29.33 1:04.47
Örebro Simallians
WOMEN'S 400m MEDLEY
PLAC NAMN FÖDD KOD 100 m 200 m 300 m 400 m
FÖRENING LAND
1. Sara Nordenstam 83 5570 1:05.19 2:21.45 3:43.58 4:51.70
Väsby Simsällskap
2. Emilia Nilsson 88 5272 1:07.37 2:22.06 3:51.65 4:59.34
Linköpings Allmänna SS
3. Teresia Gimholt 83 6302 1:08.40 2:26.74 3:53.17 5:01.08
S 77 Stenungsund
4. Lovisa Romelsjö 84 5198 1:08.52 2:27.19 3:54.60 5:02.76
Göteborgs Sim
5. Linda Jönsson 85 6150 1:08.15 2:29.40 3:55.42 5:03.43
Ystads Simsällskap
6. Eva Berglund 84 5116 1:10.42 2:29.91 3:56.29 5:04.79
Jönköpings Simsällskap
7. Ida Börjesson 85 6581 1:09.74 2:28.87 3:59.11 5:08.51
Simklubben Laxen
8. Emma Bengtsson 86 5014 1:09.62 2:28.38 3:59.04 5:08.83
Malmö Kappsimningsklubb
MEN'S 50m FREESTYLE
PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m
FÖRENING LAND
1. Stefan Nystrand 81 0253 23.09
Södertörns Simsällskap
2. Claes Andersson 80 0802 23.31
Simklubben Elfsborg
3. Per Nylin 82 3122 23.34
Norrköpings Kappsimningsklubb
4. Petter Stymne 83 0297 23.70
Skövde Simsällskap
5. David Andréasson 81 3285 23.76
Mölndals Allmänna Simsällskap
6. Fredrik Weng 80 0496 23.88
Västerås Simsällskap
7. Johan Norling 82 2594 24.27
Simklubben Neptun
8. Dennis Hedö 85 1339 24.41
Turebergs Simklubb
WOMEN'S 400m FREESTYLE
PLAC NAMN FÖDD KOD 100 m 200 m 300 m 400 m
FÖRENING LAND
1. Ida Mattsson 85 8093 1:01.14 2:05.77 3:11.55 4:17.22
Trelleborgs Simsällskap
SVENSKT JR REKORD
2. Åsa Sandlund 79 5152 1:02.96 2:07.59 3:12.63 4:17.47
Linköpings Allmänna SS
3. Ann Berglund 84 5117 1:02.89 2:08.61 3:15.06 4:21.08
Jönköpings Simsällskap
4. Sandra Steffensen 82 7074 1:01.87 2:07.71 3:14.38 4:21.41
Trelleborgs Simsällskap
5. Maria Öberg 79 8602 1:02.74 2:09.46 3:16.56 4:22.86
Simklubben Poseidon
6. Lotta Wänberg 79 5026 1:04.00 2:12.04 3:20.29 4:26.17
Malmö Kappsimningsklubb
7. Mia Ydfors 84 7066 1:03.82 2:11.83 3:20.35 4:26.90
Simklubben Neptun
8. Helen Svensson 78 5039 1:04.09 2:12.86 3:23.37 4:32.90
Malmö Kappsimningsklubb
MEN'S 4x100m MEDLEY RELAY
PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m 100 m 400 m
FÖRENING LAND
1. Malmö KK Lag 1 9999 3:50.16
Malmö Kappsimningsklubb
Fredrik Engdahl 77 0018 29.16 1:00.67 1:00.67
Martin Gustavsson 80 2336 28.76 1:01.99 2:02.66
Andreas Lentonsson 80 0752 25.43 56.97 2:59.63
Eric la Fleur 79 0107 23.54 50.53 3:50.16
2. SK Neptun Lag 1 9999 3:51.89
Simklubben Neptun
Peter Segerlund 82 1847 29.23 1:00.40 1:00.40
Peter Hjers 74 1976 30.47 1:06.88 2:07.28
Tero Välimaa 78 3347 24.58 53.60 3:00.88
Peter Edvardsson 81 3500 24.53 51.01 3:51.89
3. SK Elfsborg 9999 3:56.08
Simklubben Elfsborg
Nicklas Peterson 81 0807 29.07 1:00.11 1:00.11
Per Friberg 80 5724 31.18 1:07.61 2:07.72
Anders Privér 77 0968 26.46 57.69 3:05.41
Claes Andersson 80 0802 23.86 50.67 3:56.08
4. SK Lödde 9999 3:56.30
Simklubben Lödde
Gregor Brunmar 82 2770 30.11 1:01.67 1:01.67
Andreas Holmskov 84 1636 31.92 1:07.29 2:08.96
Björn Lundin 82 2255 24.85 54.68 3:03.64
Mattias Olshed 78 2978 25.30 52.66 3:56.30
5. Jönköpings SS 9999 3:56.83
Jönköpings Simsällskap
Gustaf Bergström 82 1194 29.62 1:00.99 1:00.99
Filip Lundeholm 82 0133 30.18 1:04.98 2:05.97
Daniel Hult 83 0128 26.58 57.89 3:03.86
Tobias Lindbom 79 0139 24.99 52.97 3:56.83
6. Väsby SS Herrar Lag 1 9999 3:58.60
Väsby Simsällskap
Anders Jönsson 79 3102 29.95 1:03.19 1:03.19
Erik Brannestål 80 1695 31.14 1:08.12 2:11.31
Daniel Carlsson 76 3104 24.76 54.50 3:05.81
Johannes Nordenstam 80 0617 25.21 52.79 3:58.60
7. Ösa 9999 4:00.75
Örebro Simallians
Calle Brodén 84 0487 30.44 1:01.57 1:01.57
Joakim Bjärmark 82 0481 31.46 1:08.10 2:09.67
Nikola Kördel 78 0473 26.22 58.64 3:08.31
Erik Jörstad 82 0482 24.31 52.44 4:00.75
8. SK Poseidon 9999 4:01.40
Simklubben Poseidon
Martin Harlenbäck 83 2756 30.59 1:02.25 1:02.25
David Hyddmark 86 0106 32.09 1:08.51 2:10.76
Patrik Johansson 82 3268 25.55 56.60 3:07.36
Harald Svensson 83 0115 25.02 54.04 4:01.40
WOMEN'S 4x100m MEDLEY RELAY
PLAC NAMN FÖDD KOD 50 m 100 m 400 m
FÖRENING LAND
1. Väsby SS Damer Lag 1 9999 4:15.52
Väsby Simsällskap
SVENSKT SR REKORD
Malin Svahnström 80 6594 32.58 1:07.37 1:07.37
Sara Nordenstam 83 5570 33.01 1:10.69 2:18.06
Gabriella Fagundez 85 6310 27.98 1:01.39 3:19.45
Josefin Lillhage 80 5135 27.03 56.07 4:15.52
2. Trelleborgs SS 9999 4:22.20
Trelleborgs Simsällskap
Camilla Johansson 74 7307 32.22 1:05.65 1:05.65
Ida Mattsson 85 8093 34.97 1:15.47 2:21.12
Emma Pålsson 82 6929 28.29 1:03.18 3:24.30
Sandra Steffensen 82 7074 27.72 57.90 4:22.20
3. Södertälje SS 9999 4:23.35
Södertälje Simsällskap
Hanna Eriksson 84 5481 32.88 1:08.76 1:08.76
Marianne Lionell 83 5480 34.61 1:15.58 2:24.34
Johanna Sjöberg 78 6618 27.94 1:00.17 3:24.51
Linnea Tossavainen 81 5478 27.39 58.84 4:23.35
4. SK Neptun Lag 1 9999 4:24.60
Simklubben Neptun
Therese Alshammar 77 7955 31.73 1:05.12 1:05.12
Malin Wiberg 88 5105 36.39 1:17.10 2:22.22
Destiny Laurén 76 5374 29.73 1:02.94 3:25.16
Mia Ydfors 84 7066 28.48 59.44 4:24.60
5. Lass 4:28.27
Linköpings Allmänna SS
Emilia Nilsson 88 5272 33.18 1:07.87 1:07.87
Therese Bergström 87 7609 34.90 1:15.93 2:23.80
Linda Knutsson 85 5550 29.35 1:04.11 3:27.91
Maria Hjärne 86 5273 28.68 1:00.36 4:28.27
6. Göteborg Sim Lag 1 9999 4:29.01
Göteborgs Sim
Martina Svensson 81 5140 32.96 1:07.66 1:07.66
Alexandra Göransson 82 5195 35.20 1:16.52 2:24.18
Lovisa Romelsjö 84 5198 30.88 1:06.56 3:30.74
Claire Hedenskog 80 5138 27.71 58.27 4:29.01
7. SK Ran 9999 4:29.33
Simklubben Ran
Gisela Höpcke 84 5400 33.65 1:09.61 1:09.61
Caroline Drab 85 5089 33.91 1:13.49 2:23.10
Pernilla Kullman 78 31.48 1:08.03 3:31.13
Natalie Andersson 79 8078 27.54 58.20 4:29.33
8. Västerås SS 9999 4:32.94
Västerås Simsällskap
Johanna Fahlén 83 5071 33.35 1:09.14 1:09.14
Frida Hagen 86 5498 34.82 1:16.63 2:25.77
Marina Sandback 84 5066 29.92 1:05.65 3:31.42
Jonna Nybäck 88 6502 29.45 1:01.52 4:32.94
MEN'S 800m FREESTYLE
PLAC NAMN FÖDD KOD 100 m 200 m 300 m 400 m
FÖRENING LAND 500 m 600 m 700 m 800 m
1. Micke Jacobsson 79 1089 59.34 2:02.26 3:05.71 4:09.24
Täby Sim 5:12.45 6:15.65 7:18.64 8:20.38
2. Hannes Kohnke 81 0025 1:00.28 2:03.92 3:07.67 4:11.66
Malmö Kappsimningsklubb 5:15.20 6:19.03 7:23.31 8:25.12
3. Mattias Olshed 78 2978 1:01.59 2:06.14 3:10.23 4:14.12
Simklubben Lödde 5:17.99 6:21.50 7:25.01 8:26.16
4. Niklas Persson 85 0024 59.76 2:02.28 3:05.89 4:10.29
Malmö Kappsimningsklubb 5:15.11 6:20.08 7:24.45 8:26.90
5. Mikael E Rosén 74 1366 59.68 2:03.16 3:07.83 4:14.25
Södertörns Simsällskap 5:19.90 6:24.82 7:29.99 8:32.44
6. Simon Börjeson 86 2399 1:01.51 2:06.09 3:10.72 4:15.56
Polisens IF 5:21.24 6:26.97 7:32.45 8:36.16
7. Magnus Fredriksson 79 0651 59.86 2:03.70 3:08.12 4:12.64
Norrköpings Kappsimningsklubb 5:19.00 6:26.27 7:33.45 8:38.72
8. Magnus Egmar 83 0453 1:00.51 2:04.82 3:10.47 4:16.65
Spårvägens Simförening 5:22.48 6:29.09 7:35.53 8:38.79