7/18/2013 - 7/18/2013
Orlando, USA
YCF Swimming 7/18/2013 - 9:34 PM
2013 SZS Summer Sectionals - 7/18/2013 to 7/21/2013
2013 Southern Zone South Sectional
YMCA Aquatic Center, Orlando
Event 1 Women 1500 LC Meter Freestyle
==================================================================
Name Age Team Seed Finals
==================================================================
1 Neidigh, Ashley A 18 Bolles School Sh 16:53.26 17:00.59
2 Marinheiro, Melissa M 16 South Florida Aq 17:10.20 17:04.87
3 Earley, Erin C 14 Hopkins Mariner- 17:29.51 17:10.15
4 Duggan, Katherine E 16 Highlander Aquat 17:25.18 17:14.51
5 Bowser, Savannah L 15 Gulf Coast Swim- 17:28.45 17:23.76
6 Williams, Kahra C 15 Gator Swim Club- 17:31.07 17:28.77
7 Hargrave, Sarah J 18 Adirondack Aquat 17:36.91 17:31.07
8 Squartino, Geena 17 SwimFast-FG 17:48.78 17:34.67
9 Illenye, Ashley A 16 Scarlet Aquatics 17:37.96 17:40.79
10 Hauser, Kaitlyn T 15 T2 Aquatics-FL 18:04.58 17:44.99
11 Boucher, Mary E 21 Golden Panther A 18:16.09 17:45.08
12 Iturbe, Astrid 16 Emil Friedman 17:59.04 17:54.28
13 Langford, Olivia G 19 Swim Florida-FL 17:30.67 18:02.84
14 Soares, Eugenia 16 Emil Friedman 18:15.05 18:04.64
15 Kassis, Anna R 16 Bolles School Sh 17:34.35Y 18:08.06
16 Carlisle, Caroline A 20 Scarlet Aquatics 17:24.20Y 18:08.23
17 Castaneda, Karen A 16 Scarlet Aquatics 18:32.85 18:10.78
18 Felix, Catherine C 18 Hilton Head Aqua 17:45.91 18:11.40
19 Heron, Kelley E 13 South Florida Aq 18:13.11 18:17.07
20 Hornedo, Zuleimarie 21 PUR 18:32.15 18:19.25
21 Herman, Kylie F 16 South Florida Aq 18:26.81 18:22.41
22 Shi, Cindy Y 17 Scarlet Aquatics 17:44.18Y 18:22.57
23 Koert, Alyx P 16 T2 Aquatics-FL 17:54.60Y 18:22.58
24 Petrelis, Christina M 19 Scarlet Aquatics 18:10.07 18:23.78
25 Zogby, Leah A 15 Adirondack Aquat 17:54.75Y 18:24.22
26 Wargo, Elizabeth L 14 Hopkins Mariner- 18:35.41 18:27.16
27 Mulvenna, Ann C 14 Scarlet Aquatics 17:59.04Y 18:28.09
28 Maloy, Gwyneth C 14 Hopkins Mariner- 18:36.15 18:30.19
29 Smith, Olivia G 14 Hopkins Mariner- NT 18:33.87
30 McLeod, Lauren R 16 T2 Aquatics-FL 18:27.00 18:39.32
31 Gill, Victoria E 14 Hilton Head Aqua 17:54.95Y 18:45.26
32 Holt, Morgan A 15 Ntc Aquatics-FL 18:03.26 18:51.35
33 Szilagyi, Teresa J 16 T2 Aquatics-FL 18:37.22 18:54.15
34 Alabanza, Catherine C 15 Scarlet Aquatics 17:51.84Y 19:02.17
35 Loomis, Ashley B 13 Adirondack Aquat NT 19:12.06
YCF Swimming 7/18/2013 - 9:34 PM
2013 SZS Summer Sectionals - 7/18/2013 to 7/21/2013
2013 Southern Zone South Sectional
YMCA Aquatic Center, Orlando
Event 2 Men 800 LC Meter Freestyle
==================================================================
Name Age Team Seed Finals
==================================================================
1 Frayler, Arthur 19 GAAC-MA 8:02.01 8:16.80
2 Morales, Yeziel 17 PUR 8:22.45 8:19.00
3 Rutkin, Lance J 18 Swim Fort Lauder 8:16.94 8:23.41
4 Hilzen, Robert M 18 Scarlet Aquatics 8:27.58 8:26.20
5 Riepe, Nicholas P 18 Scarlet Aquatics 8:32.83 8:27.80
6 De Pawlikowski, Bolec 16 Metro Aquatic Cl 9:54.84Y 8:28.63
7 Geunes, Eric P 15 Gator Swim Club- 8:49.81 8:28.82
8 Davila, Rafael A 15 Gator Swim Club- 8:42.68 8:28.96
9 Hosfeld, Marco A 17 Swim Fort Lauder 8:34.96 8:28.97
10 Ordaz, Eric 16 T2 Aquatics-FL 8:47.21 8:29.40
11 Samuelson, Logan B 17 Swim Florida-FL 8:16.02 8:29.63
12 Messuri, Michael A 18 Swim Florida-FL 8:37.22 8:30.91
13 Curley, Michael H 20 Highlander Aquat 8:29.67 8:34.23
14 Nielsen, Matthew D 17 Gulf Coast Swim- 8:41.95 8:34.79
15 Stobbe, Eric A 17 Scarlet Aquatics 8:21.66 8:34.94
16 Haley, Connor A 18 Adirondack Aquat 8:38.27 8:35.34
17 Woodrow, Blake O 16 Gulf Coast Swim- 8:45.95 8:35.95
18 Doo, Kevin D 15 Scarlet Aquatics 8:51.11 8:37.23
19 Miller, John H 17 Crawfish Aquatic 8:38.70 8:37.83
20 Hollowsky, Liam O 16 T2 Aquatics-FL 8:52.63 8:39.19
21 Akker, Lucas A 22 West Florida Lig 8:53.22 8:39.26
22 Chambers, Cameron M 22 Shark Aquatics-F 8:39.76 8:39.64
23 Deedrick, John T 21 Club Seminole-FL 9:39.93Y 8:39.91
24 Garcia, Raul 16 PUR 8:55.66 8:40.58
25 Ng, Eric D 16 Scarlet Aquatics 9:59.26Y 8:41.32
26 Stamper, Bradley A 18 Bolles School Sh 8:33.97 8:41.53
27 Gayetsky, Daniel J 17 Scarlet Aquatics 8:57.22 8:42.97
28 Cline, Cody T 15 Wahoo''s of Welli 8:57.17 8:43.08
29 Hammond, James J 16 Hilton Head Aqua 8:51.17 8:43.15
30 Basalo, Miguel A 16 Metro Aquatic Cl 9:00.56 8:43.60
31 Bungert, Max J 17 Gator Swim Club- 8:44.28 8:43.81
32 Rojas, Marc A 19 South Florida Aq 8:25.40 8:43.85
33 Zacka, Edward J 17 Gulf Coast Swim- 8:57.18 8:44.14
34 Warner, Shawn M 18 Saint Andrew''s S 8:53.57 8:44.44
35 Lemarie, Shawn R 16 T2 Aquatics-FL 8:50.49 8:47.44
36 Quillen, Michael B 17 Gator Swim Club- 9:40.44Y 8:47.54
37 Deseda, Carlos 14 Emil Friedman 8:50.25 8:48.98
38 Christian, Brandon A 15 West Florida Lig 9:39.44Y 8:49.70
39 Huang, Scott 18 Scarlet Aquatics 8:59.49 8:50.40
40 Fernandez, Arturo 15 Emil Friedman 8:50.05 8:50.45
41 Perez, David R 17 Highlander Aquat 8:43.90 8:50.87
42 Marsolek, Dylan J 19 Plantation Swim- 8:33.21 8:50.91
43 Nardozzi, Matthew A 16 Highlander Aquat 8:57.90 8:52.76
44 Gibbons, Vincent 16 UN-NJ 9:47.32Y 8:52.80
45 Tosh, Caleb J 17 Southside Athlet 8:47.50 8:53.29
46 Harriott, Joshua K 15 Swim Florida-FL 9:04.02 8:56.63
47 Balbo, Christopher M 15 Scarlet Aquatics 8:41.27 8:56.76
48 Norris, Christopher J 20 Area Tallahassee 8:49.06 8:57.79
49 Maquet, Samuel C 15 Scarlet Aquatics 9:56.14Y 8:59.89
50 Pena, Alexander E 17 Highlander Aquat 8:34.61 8:59.94
51 Keer, Dylan T 15 Swim Florida-FL 9:59.55Y 9:11.23
52 Sholudko, Austen W 16 Adirondack Aquat 10:00.47Y 9:12.67
53 Pineda, Michael J 17 T2 Aquatics-FL 8:57.90 9:26.94
YCF Swimming 7/18/2013 - 9:34 PM
2013 SZS Summer Sectionals - 7/18/2013 to 7/21/2013
2013 Southern Zone South Sectional
YMCA Aquatic Center, Orlando
Event 3 Women 200 LC Meter Medley Relay
====================================================================
Team Seed Finals
====================================================================
1 Saint Andrew''s S-FG ''A'' 2:04.64 1:58.52
1) Karosas, Tasija A 17 2) Bradford-Feldman, Rachael R 1
3) Moroney, Megan J 16 4) Nava, Caroline K 16
2 Area Tallahassee-FL ''A'' 2:03.08 2:00.60
1) Yambor-Maul, Alyssa M 18 2) Lombardi, Lia N 18
3) Merritt, Alexandria J 19 4) Barnard, Delaney P 17
3 Westminster Acad-FG ''A'' 2:05.75 2:01.90
1) Remersaro, Ines 20 2) Mullin, Kerryn P 22
3) Wilson, Nicole 22 4) Nederlanden, Jessica T 20
4 Golden Panther A-FG ''A'' 2:00.95 2:02.84
1) Popova, Valeriia 21 2) Chadwick, Jessica 18
3) Nord, Therese 20 4) Duranso, Katelyn R 18
5 Scarlet Aquatics-NJ ''A'' 2:03.44 2:02.96
1) Pfaff, Morgan S 19 2) Slepian, Sarah N 15
3) Guinee, Brittany A 21 4) Moser, Mary C 21
6 Crawfish Aquatic-LA ''A'' 2:02.51 2:03.14
1) Beene, Caroline L 16 2) Balkom, Cameron A 18
3) Trahan, Erin K 16 4) Padial, Victoria E 17
7 Metro Aquatic Cl-FG ''A'' 2:08.77 2:03.68
1) Renfurm, Brienne A 16 2) Noya, Arianna 16
3) Paez, Isabella 17 4) Robles, Carla A 18
8 PUR ''A'' 2:08.00 2:04.25
1) Carlo, Erika A 17 2) Casellas, Patricia 23
3) Rosario, Marines 16 4) Dorsey, Falan 19
9 Swim Fort Lauder-FG ''A'' 2:04.93 2:04.37
1) Driscoll, Lauren N 19 2) Zubero, Elizabeth J 15
3) Tipton, Amanda L 16 4) Katcher, Olivia E 17
10 Bolles School Sh-FL ''A'' 2:04.21 2:04.41
1) Debever, Mckenna V 17 2) Haila, Meghan A 17
3) Harmeling, Kierstyn S 16 4) Aubley, Brittany G 17
11 Gator Swim Club-FL ''A'' 2:01.81 2:04.42
1) Shimansky, Tierney L 16 2) Burns, Hannah C 16
3) Williams, Kahra C 15 4) Trematerra, Lindsey V 16
12 X-Cel Swimming-NJ ''A'' 2:06.39 2:06.44
1) Giglio, Marisa E 19 2) Brown, Alexandra L 17
3) Tang, Melinda 13 4) Lydzinski, Kara M 14
13 Scarlet Aquatics-NJ ''B'' 2:07.09 2:06.55
1) Aarts, Nicole B 15 2) Han, Joanna M 16
3) Wang, Karen 16 4) Wu, Cynthia M 16
14 Adirondack Aquat-NE ''A'' 2:09.78 2:06.63
1) Devers, Aidan G 16 2) Carle, Alyssa M 19
3) Eck, Taylor M 13 4) Nasson, Sydney M 16
15 Golden Panther A-FG ''B'' 2:10.00 2:06.78
1) Meara, Danielle M 20 2) Boucher, Mary E 21
3) Madison, Jeanmarie L 21 4) Jonsson, Anna 20
16 Tiger Aquatics S-LA ''A'' 2:06.62 2:07.14
1) Rush, Emily H 18 2) Jason, Joy D 18
3) Black, Clayton E 15 4) Rodriguez, Katelyn M 17
17 Lake Lytal Light-FG ''A'' 2:06.78 2:07.21
1) Suarez, Julie A 17 2) Hudson, Madison M 17
3) Herfurth, Christina N 16 4) Ingram, Fabiana J 16
18 Plantation Swim-FG ''B'' 2:10.62 2:07.61
1) Diamond, Jenna 17 2) Randolph, Courtney M 21
3) Moser, Allison N 18 4) Campbell, Cheriesse N 22
19 South Florida Aq-FG ''A'' 2:07.97 2:07.83
1) Marinheiro, Marcella M 18 2) Rodriguez, Jessica 14
3) Lopez, Maria A 17 4) Marinheiro, Melissa M 16
20 West Florida Lig-FL ''A'' 2:09.40 2:08.12
1) Miller, Chelsea L 17 2) Koda, Nicole L 17
3) Clarke, Madeline M 17 4) Roper, Hannah J 18
21 Gulliver Swim Cl-FG ''A'' 2:11.12 2:09.01
1) Aulicino, Natalie K 15 2) Sanchez, Mashlie N 17
3) Sanchez, Namilla S 15 4) Urquidi, Nicole P 15
22 Crawfish Aquatic-LA ''B'' 2:08.54 2:09.40
1) Huffman, Olivia R 14 2) Turnley, Chanler D 14
3) Frederic, Jeanne M 14 4) Hunt, Ashlyn G 14
23 Plantation Swim-FG ''A'' 2:08.20 2:09.58
1) Abad, Meagan M 16 2) Wozab, Natalya L 15
3) Robinson, Krissa A 17 4) Oliva, Sophia M 17
24 South Florida Aq-FG ''B'' 2:10.49 2:10.52
1) Heron, Kelley E 13 2) Muniz, Bianca 21
3) Hunter, Amber N 17 4) Herman, Kylie F 16
25 T2 Aquatics-FL ''B'' 2:15.62 2:10.65
1) Arbelaez, Melissa 16 2) Gillen, Nora E 16
3) Hauser, Kaitlyn T 15 4) Fistrovic, Niki M 16
26 Hopkins Mariner-CT ''A'' 2:15.42 2:12.68
1) Earley, Shannon I 17 2) Generoso, Rica A 15
3) Wargo, Elizabeth L 14 4) Seidner, Mollie R 14
27 Evolution Aquati-NE ''A'' 2:07.83 2:13.01
1) Burzillo, Maria L 15 2) Kean, Erin M 15
3) Lie, Alison F 16 4) Carbone, Corinne E 14
28 Hilton Head Aqua-SC ''A'' 2:29.81 2:13.60
1) Kurtz, Karah M 14 2) Field, Madison K 15
3) Felix, Catherine C 18 4) Gill, Victoria E 14
29 Adirondack Aquat-NE ''B'' 2:22.03 2:13.99
1) Buckley, Kellen R 17 2) Proulx, Colleen E 15
3) Zogby, Leah A 15 4) Fromkin, Sydney E 17
30 Hopkins Mariner-CT ''B'' 2:21.92 2:14.68
1) Gustinis, Grace E 13 2) Flaherty, Hannah N 14
3) Smith, Olivia G 14 4) Maloy, Gwyneth C 14
31 City Of Lafayett-LA ''A'' 2:11.04 2:15.23
1) Miller, Jessica R 18 2) Olivier, Alison P 16
3) Buttaci, Anna P 18 4) Barczyk, Victoria E 16
32 City Of Lafayett-LA ''B'' 2:16.60 2:18.16
1) Boudreaux, Meridith L 19 2) Bordelon, Nicole E 16
3) Latiolais, Randi M 17 4) Viator, Taylor J 16
33 Miami Country Da-FG ''A'' 2:19.99 2:19.06
1) Sher, Eva 12 2) Rodriguez, Emma I 15
3) Mullen, April I 14 4) Jones, Madisyn T 15
34 Evolution Aquati-NE ''B'' 2:19.34 2:22.27
1) Doyle, Lilian E 14 2) Coffey, Bridget C 16
3) Kean, Meghan R 17 4) Le, Kim T 16
-- T2 Aquatics-FL ''A'' 2:00.32 DQ
1) Haan, Elise M 15 2) Golovkina, Ksenia V 23
3) 4) Erndl, Erika A 35
-- Hilton Head Aqua-SC ''B'' 2:16.00 DQ
1) Felix, Elizabeth J 16 2) Ley, Cassandra S 18
3) Hammond, Emily A 18 4) Wammock, Erica L 18
-- Saint Andrew''s S-FG ''B'' 2:08.20 DQ
1) Goodwin, Darby E 16 2)
3) Ghali, Miriyam A 16 4) Ruth, Brenna J 17
YCF Swimming 7/18/2013 - 9:34 PM
2013 SZS Summer Sectionals - 7/18/2013 to 7/21/2013
2013 Southern Zone South Sectional
YMCA Aquatic Center, Orlando
Event 4 Men 200 LC Meter Medley Relay
====================================================================
Team Seed Finals
====================================================================
1 Westminster Acad-FG ''A'' 1:45.61 1:42.42
1) Ramirez, Daniel Z 20 2) Penny, Gregory R 22
3) Sullivan, Garland W 21 4) Barbar, Anthony J 20
2 Bolles School Sh-FL ''A'' 1:46.05 1:45.61
1) Mahaffey, Dakota W 15 2) Andrews, Parker C 16
3) Dressel, Caeleb R 16 4) Edwards, Zachary P 21
3 Westminster Acad-FG ''B'' 1:55.94 1:47.43
1) Robbins, Daniel D 21 2) Cantrelle, Gilles 23
3) Abreu, Maximiliano 22 4) Phillips, Jacob L 20
4 Swim Fort Lauder-FG ''A'' 1:49.90 1:48.12
1) Andrade, Vicente 24 2) Rosenbaum, Ryan B 18
3) Pazos, Enzo J 18 4) Marcoux, Raphael 15
5 Saint Andrew''s S-FG ''A'' 1:49.15 1:48.53
1) Hayhoe, Luke K 17 2) Cassidy, Quinn A 17
3) Matheus, Kevin 18 4) Kohner, Gage S 17
6 PUR ''A'' 1:52.65 1:49.71
1) Morales, Yeziel 17 2) Alvarez, David g 17
3) Solivan, Andres 16 4) Martinez Cruz, William 16
7 Scarlet Aquatics-NJ ''A'' 1:51.87 1:49.86
1) Kang, Philip 18 2) Huang, Scott 18
3) Wang, Christopher 17 4) Long, Jack 18
8 Scarlet Aquatics-NJ ''B'' 1:55.82 1:50.10
1) Stobbe, Eric A 17 2) Oren, Igal 21
3) Marte, Nick J 17 4) Spiropoulos, Gregory M 17
9 South Florida Aq-FG ''A'' 1:51.76 1:50.11
1) Morante, Carlo M 20 2) Rodriguez, Alex 22
3) Parada, Ivan R 18 4)
10 Bolles School Sh-FL ''B'' 1:47.32 1:50.98
1) Howerton, Clayton H 16 2) Andrasco, Jacob J 15
3) McKinney, William H 17 4) Wilmoth, Kevin B 21
11 Crawfish Aquatic-LA ''A'' 1:51.53 1:50.99
1) Alleman, Gage C 17 2) Dejean, Silas A 17
3) Hutchinson, Mason R 17 4) Bone, Colin M 15
12 Metro Aquatic Cl-FG ''A'' 1:54.72 1:51.40
1) De Pawlikowski, Boleck 16 2) Omana, Carlos T 20
3) Olano, Juan S 18 4) Ballestas, Julian F 18
13 South Florida Aq-FG ''B'' 1:57.98 1:52.38
1) Lucas, Juan S 14 2) Rojas, Marc A 19
3) Gonzalez, Matthew J 18 4) Capote, Ryan A 15
14 T2 Aquatics-FL ''A'' 1:56.09 1:52.84
1) Gutknecht, Chase T 18 2) Lyster, Ripley E 15
3) Thoman, Brandon R 19 4) Brennan, Aidan P 18
15 Lake Lytal Light-FG ''A'' 1:54.40 1:53.19
1) Pisani, William J 15 2) Rintel, Andreas 16
3) Andrews, Richard T 20 4) Bach-Crosby, Eric E 17
16 Area Tallahassee-FL ''A'' 1:53.24 1:53.79
1) Hinson, Hunter L 21 2) Dehner, Alex W 18
3) Fortier, Scott J 18 4) Briggs, Joseph P 17
17 T2 Aquatics-FL ''B'' 1:59.92 1:53.82
1) Ordaz, Eric 16 2) Lewis, Nicholas A 16
3) Delcompare, Lucca G 15 4) Erickson, Dane R 17
18 Tiger Aquatics S-LA ''A'' 1:51.99 1:53.95
1) Borel, Nathan A 17 2) Lewis, Bradford 16
3) Grenfell, Brady D 16 4) Seagraves, Nicholas M 16
19 X-Cel Swimming-NJ ''A'' 1:57.95 1:54.29
1) Filipovic, Harun 19 2) Andronov, Daniel R 17
3) Chan, Jeffrey 17 4) Tong, Eric H 14
20 Emil Friedman ''A'' 1:55.54 1:54.40
1) Vegas, Gonzalo 16 2) Deseda, Juan Pablo 16
3) Deseda, Carlos 14 4) Fernandez, Eladio 14
21 Gator Swim Club-FL ''B'' 1:53.53 1:54.42
1) Quillen, Michael B 17 2) Guy, Cameron R 17
3) Basting, Parker J 18 4) Bungert, Max J 17
22 West Florida Lig-FL ''A'' 1:52.30 1:54.98
1) Spiric, Stefan 16 2) Christian, Brandon A 15
3) Thompson, Matthew R 20 4) Wright, Taylor M 19
23 Swim Florida-FL ''B'' 1:57.42 1:55.96
1) Leo, Marco S 16 2) Tillotson, Jason C 15
3) Klemm, Cory A 16 4) Harriott, Joshua K 15
24 Swim Florida-FL ''A'' 1:51.21 1:56.14
1) Samuelson, Logan B 17 2) Custodio, Aaron S 19
3) Herby, Collan T 17 4) Messuri, Michael A 18
25 Metro Aquatic Cl-FG ''B'' 2:01.36 1:56.84
1) Gullage, Richard P 17 2) Lopez, Manuel G 16
3) Arrieta, Alexander A 15 4) Madeira, Miguel M 16
26 City Of Lafayett-LA ''A'' 1:59.19 1:59.49
1) Billeaud, Mark W 16 2) McCollough, Austin M 17
3) Davidson, Bryce C 17 4) Cook, Samuel H 18
27 Tiger Aquatics S-LA ''B'' 1:53.00 2:01.69
1) Rodriguez, Lance M 14 2) Coleman, Brady K 17
3) Comardelle, Chase N 15 4) Panepinto, Casey J 18
28 Miami Country Da-FG ''A'' 2:10.99 2:06.13
1) Watson, Wiley J 15 2) Marchesani, Alessandro B 13
3) Goya, Alexis A 14 4) Spiliotis, Demetri G 15
29 YMCA of Central-FL ''A'' 1:54.14 2:10.60
1) Anthony, Nicolas W 16 2) Wright, David J 16
3) Messinger, Ryan B 17 4) Tatro, Case A 17
YCF Swimming 7/18/2013 - 9:34 PM
2013 SZS Summer Sectionals - 7/18/2013 to 7/21/2013
2013 Southern Zone South Sectional
YMCA Aquatic Center, Orlando
Event 5 Women 200 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
Team Seed Finals
====================================================================
1 T2 Aquatics-FL ''A'' 1:48.28 1:45.53
1) Mueller, Justine L 26 2) Haan, Elise M 15
3) Golovkina, Ksenia V 23 4) Erndl, Erika A 35
2 Saint Andrew''s S-FG ''A'' 1:51.17 1:47.10
1) Ruth, Brenna J 17 2) Karosas, Tasija A 17
3) Nava, Caroline K 16 4) Moroney, Megan J 16
3 Area Tallahassee-FL ''A'' 1:49.22 1:48.10
1) Barnard, Delaney P 17 2) Merritt, Alexandria J 19
3) Yambor-Maul, Alyssa M 18 4) Williams, Cecilia A 17
4 Swim Fort Lauder-FG ''A'' 1:53.46 1:50.04
1) McKnight, Lindsey L 19 2) Driscoll, Lauren N 19
3) Tipton, Amanda L 16 4) Katcher, Olivia E 17
5 Bolles School Sh-FL ''A'' 1:56.12 1:50.75
1) Harmeling, Kierstyn S 16 2) Williams, Jasmine M 18
3) Aubley, Brittany G 17 4) Debever, Mckenna V 17
6 Golden Panther A-FG ''A'' 1:49.90 1:50.96
1) Nord, Therese 20 2) Jonsson, Anna 20
3) Chadwick, Jessica 18 4) Popova, Valeriia 21
7 Scarlet Aquatics-NJ ''A'' 1:53.50 1:51.01
1) Wu, Cynthia M 16 2) Gorham, Jessica M 17
3) Winnan, Brynja C 20 4) Moser, Mary C 21
8 Saint Andrew''s S-FG ''B'' 1:56.20 1:51.04
1) Goodwin, Darby E 16 2) Keith, Mckenna F 16
3) Schirmer, Abigail F 17 4) McCartin, Colleen J 15
9 Metro Aquatic Cl-FG ''A'' 1:55.79 1:51.07
1) Paez, Isabella 17 2) Robles, Carla A 18
3) Noya, Arianna 16 4) Renfurm, Brienne A 16
10 Westminster Acad-FG ''A'' 1:51.72 1:51.19
1) Nederlanden, Jessica T 20 2) Wilson, Nicole 22
3) Lapshova, Yulia 18 4) Remersaro, Ines 20
11 Gator Swim Club-FL ''A'' 1:55.62 1:51.70
1) Trematerra, Lindsey V 16 2) Burns, Hannah C 16
3) Williams, Kahra C 15 4) Shimansky, Tierney L 16
12 PUR ''A'' 1:51.55 1:52.07
1) Carrasquillo, Ariana 15 2) Rios, Yamilka 17
3) Mejias, Valerie 16 4) Burgos, Maria V 16
13 Scarlet Aquatics-NJ ''B'' 1:53.25 1:52.36
1) Aarts, Nicole B 15 2) Torres, Julianne C 17
3) Gibson-Brokop, Lindsay 20 4) Guinee, Brittany A 21
14 Hilton Head Aqua-SC ''A'' 1:54.58 1:52.66
1) Hammond, Emily A 18 2) Ley, Cassandra S 18
3) Felix, Elizabeth J 16 4) Wammock, Erica L 18
15 X-Cel Swimming-NJ ''A'' 1:53.04 1:53.35
1) Brown, Alexandra L 17 2) Tang, Melinda 13
3) Liu, Jamie G 13 4) Lydzinski, Kara M 14
16 Golden Panther A-FG ''B'' 1:52.00 1:53.59
1) Duranso, Katelyn R 18 2) Meara, Danielle M 20
3) Madison, Jeanmarie L 21 4) Boucher, Mary E 21
17 Plantation Swim-FG ''A'' 1:52.94 1:54.43
1) Oliva, Sophia M 17 2) Adams, Chloe J 17
3) Manrique, Camila 16 4) Moser, Allison N 18
18 Adirondack Aquat-NE ''A'' 1:57.66 1:54.56
1) Fromkin, Sydney E 17 2) Hargrave, Sarah J 18
3) Nasson, Sydney M 16 4) Nasson, Stephanie A 19
19 Crawfish Aquatic-LA ''B'' 1:53.11 1:54.78
1) Huffman, Olivia R 14 2) Turnley, Chanler D 14
3) Frederic, Jeanne M 14 4) Hunt, Ashlyn G 14
20 South Florida Aq-FG ''A'' 1:54.82 1:54.87
1) Lopez, Maria A 17 2) Marinheiro, Marcella M 18
3) Hunter, Amber N 17 4) Marinheiro, Melissa M 16
21 Plantation Swim-FG ''B'' 1:57.59 1:55.03
1) Pacitti, Alexandra L 16 2) Campbell, Cheriesse N 22
3) Randolph, Courtney M 21 4) Abad, Meagan M 16
22 West Florida Lig-FL ''A'' 1:56.64 1:55.10
23 City Of Lafayett-LA ''B'' 2:03.16 1:56.06
1) Barczyk, Victoria E 16 2) Miller, Jessica R 18
3) Boudreaux, Meridith L 19 4) Buttaci, Anna P 18
24 Gulliver Swim Cl-FG ''A'' 1:57.49 1:56.48
1) Urquidi, Nicole P 15 2) Ellis, Brooke N 14
3) Aulicino, Natalie K 15 4) Sanchez, Namilla S 15
25 Lake Lytal Light-FG ''A'' 1:54.11 1:56.90
1) Pisani, Jenna M 14 2) Hudson, Madison M 17
3) Suarez, Julie A 17 4) Ingram, Fabiana J 16
26 Crawfish Aquatic-LA ''A'' 1:49.88 1:57.18
1) Miller, Amy E 15 2) Simar, Sarah E 17
3) Kudijaroff, Sarah H 17 4) Miller, Mary K 17
27 Hopkins Mariner-CT ''A'' 1:57.42 1:57.42
1) Generoso, Rica A 15 2) Wargo, Elizabeth L 14
3) Earley, Erin C 14 4) Seidner, Mollie R 14
28 Hilton Head Aqua-SC ''B'' 2:04.79 1:58.15
1) Field, Madison K 15 2) Kurtz, Karah M 14
3) Gill, Victoria E 14 4) Felix, Catherine C 18
29 South Florida Aq-FG ''B'' 1:59.40 1:58.43
1) Heron, Kelley E 13 2) Herman, Kylie F 16
3) Perez, Delanie 13 4) Muniz, Bianca 21
30 Evolution Aquati-NE ''A'' 1:56.34 1:59.53
1) Burzillo, Maria L 15 2) Coffey, Bridget C 16
3) Lie, Alison F 16 4) Carbone, Corinne E 14
31 Adirondack Aquat-NE ''B'' 2:04.00 2:01.35
1) Eck, Taylor M 13 2) Carle, Alyssa M 19
3) Proulx, Colleen E 15 4) Huber, Olivia G 17
32 Hopkins Mariner-CT ''B'' 2:03.60 2:04.20
1) Earley, Shannon I 17 2) Flaherty, Hannah N 14
3) Gustinis, Grace E 13 4) Maloy, Gwyneth C 14
33 Miami Country Da-FG ''A'' 2:03.99 2:05.16
1) Sher, Eva 12 2) Mullen, April I 14
3) Jones, Madisyn T 15 4) Rodriguez, Emma I 15
34 City Of Lafayett-LA ''A'' 2:05.25 2:05.30
1) Viator, Taylor J 16 2) Olivier, Alison P 16
3) Bordelon, Nicole E 16 4) Latiolais, Randi M 17
35 Evolution Aquati-NE ''B'' 2:07.58 2:07.12
1) Kean, Meghan R 17 2) Le, Kim T 16
3) Kean, Erin M 15 4) Doyle, Lilian E 14
-- T2 Aquatics-FL ''B'' 1:58.73 DQ
1) Hauser, Kaitlyn T 15 2)
3) Gillen, Nora E 16 4) Fistrovic, Niki M 16
YCF Swimming 7/18/2013 - 9:34 PM
2013 SZS Summer Sectionals - 7/18/2013 to 7/21/2013
2013 Southern Zone South Sectional
YMCA Aquatic Center, Orlando
Event 5 Women 200 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
Team Seed Finals
====================================================================
1 T2 Aquatics-FL ''A'' 1:48.28 1:45.53
1) Mueller, Justine L 26 2) Haan, Elise M 15
3) Golovkina, Ksenia V 23 4) Erndl, Erika A 35
2 Saint Andrew''s S-FG ''A'' 1:51.17 1:47.10
1) Ruth, Brenna J 17 2) Karosas, Tasija A 17
3) Nava, Caroline K 16 4) Moroney, Megan J 16
3 Area Tallahassee-FL ''A'' 1:49.22 1:48.10
1) Barnard, Delaney P 17 2) Merritt, Alexandria J 19
3) Yambor-Maul, Alyssa M 18 4) Williams, Cecilia A 17
4 Swim Fort Lauder-FG ''A'' 1:53.46 1:50.04
1) McKnight, Lindsey L 19 2) Driscoll, Lauren N 19
3) Tipton, Amanda L 16 4) Katcher, Olivia E 17
5 Bolles School Sh-FL ''A'' 1:56.12 1:50.75
1) Harmeling, Kierstyn S 16 2) Williams, Jasmine M 18
3) Aubley, Brittany G 17 4) Debever, Mckenna V 17
6 Golden Panther A-FG ''A'' 1:49.90 1:50.96
1) Nord, Therese 20 2) Jonsson, Anna 20
3) Chadwick, Jessica 18 4) Popova, Valeriia 21
7 Scarlet Aquatics-NJ ''A'' 1:53.50 1:51.01
1) Wu, Cynthia M 16 2) Gorham, Jessica M 17
3) Winnan, Brynja C 20 4) Moser, Mary C 21
8 Saint Andrew''s S-FG ''B'' 1:56.20 1:51.04
1) Goodwin, Darby E 16 2) Keith, Mckenna F 16
3) Schirmer, Abigail F 17 4) McCartin, Colleen J 15
9 Metro Aquatic Cl-FG ''A'' 1:55.79 1:51.07
1) Paez, Isabella 17 2) Robles, Carla A 18
3) Noya, Arianna 16 4) Renfurm, Brienne A 16
10 Westminster Acad-FG ''A'' 1:51.72 1:51.19
1) Nederlanden, Jessica T 20 2) Wilson, Nicole 22
3) Lapshova, Yulia 18 4) Remersaro, Ines 20
11 Gator Swim Club-FL ''A'' 1:55.62 1:51.70
1) Trematerra, Lindsey V 16 2) Burns, Hannah C 16
3) Williams, Kahra C 15 4) Shimansky, Tierney L 16
12 PUR ''A'' 1:51.55 1:52.07
1) Carrasquillo, Ariana 15 2) Rios, Yamilka 17
3) Mejias, Valerie 16 4) Burgos, Maria V 16
13 Scarlet Aquatics-NJ ''B'' 1:53.25 1:52.36
1) Aarts, Nicole B 15 2) Torres, Julianne C 17
3) Gibson-Brokop, Lindsay 20 4) Guinee, Brittany A 21
14 Hilton Head Aqua-SC ''A'' 1:54.58 1:52.66
1) Hammond, Emily A 18 2) Ley, Cassandra S 18
3) Felix, Elizabeth J 16 4) Wammock, Erica L 18
15 X-Cel Swimming-NJ ''A'' 1:53.04 1:53.35
1) Brown, Alexandra L 17 2) Tang, Melinda 13
3) Liu, Jamie G 13 4) Lydzinski, Kara M 14
16 Golden Panther A-FG ''B'' 1:52.00 1:53.59
1) Duranso, Katelyn R 18 2) Meara, Danielle M 20
3) Madison, Jeanmarie L 21 4) Boucher, Mary E 21
17 Plantation Swim-FG ''A'' 1:52.94 1:54.43
1) Oliva, Sophia M 17 2) Adams, Chloe J 17
3) Manrique, Camila 16 4) Moser, Allison N 18
18 Adirondack Aquat-NE ''A'' 1:57.66 1:54.56
1) Fromkin, Sydney E 17 2) Hargrave, Sarah J 18
3) Nasson, Sydney M 16 4) Nasson, Stephanie A 19
19 Crawfish Aquatic-LA ''B'' 1:53.11 1:54.78
1) Huffman, Olivia R 14 2) Turnley, Chanler D 14
3) Frederic, Jeanne M 14 4) Hunt, Ashlyn G 14
20 South Florida Aq-FG ''A'' 1:54.82 1:54.87
1) Lopez, Maria A 17 2) Marinheiro, Marcella M 18
3) Hunter, Amber N 17 4) Marinheiro, Melissa M 16
21 Plantation Swim-FG ''B'' 1:57.59 1:55.03
1) Pacitti, Alexandra L 16 2) Campbell, Cheriesse N 22
3) Randolph, Courtney M 21 4) Abad, Meagan M 16
22 West Florida Lig-FL ''A'' 1:56.64 1:55.10
23 City Of Lafayett-LA ''B'' 2:03.16 1:56.06
1) Barczyk, Victoria E 16 2) Miller, Jessica R 18
3) Boudreaux, Meridith L 19 4) Buttaci, Anna P 18
24 Gulliver Swim Cl-FG ''A'' 1:57.49 1:56.48
1) Urquidi, Nicole P 15 2) Ellis, Brooke N 14
3) Aulicino, Natalie K 15 4) Sanchez, Namilla S 15
25 Lake Lytal Light-FG ''A'' 1:54.11 1:56.90
1) Pisani, Jenna M 14 2) Hudson, Madison M 17
3) Suarez, Julie A 17 4) Ingram, Fabiana J 16
26 Crawfish Aquatic-LA ''A'' 1:49.88 1:57.18
1) Miller, Amy E 15 2) Simar, Sarah E 17
3) Kudijaroff, Sarah H 17 4) Miller, Mary K 17
27 Hopkins Mariner-CT ''A'' 1:57.42 1:57.42
1) Generoso, Rica A 15 2) Wargo, Elizabeth L 14
3) Earley, Erin C 14 4) Seidner, Mollie R 14
28 Hilton Head Aqua-SC ''B'' 2:04.79 1:58.15
1) Field, Madison K 15 2) Kurtz, Karah M 14
3) Gill, Victoria E 14 4) Felix, Catherine C 18
29 South Florida Aq-FG ''B'' 1:59.40 1:58.43
1) Heron, Kelley E 13 2) Herman, Kylie F 16
3) Perez, Delanie 13 4) Muniz, Bianca 21
30 Evolution Aquati-NE ''A'' 1:56.34 1:59.53
1) Burzillo, Maria L 15 2) Coffey, Bridget C 16
3) Lie, Alison F 16 4) Carbone, Corinne E 14
31 Adirondack Aquat-NE ''B'' 2:04.00 2:01.35
1) Eck, Taylor M 13 2) Carle, Alyssa M 19
3) Proulx, Colleen E 15 4) Huber, Olivia G 17
32 Hopkins Mariner-CT ''B'' 2:03.60 2:04.20
1) Earley, Shannon I 17 2) Flaherty, Hannah N 14
3) Gustinis, Grace E 13 4) Maloy, Gwyneth C 14
33 Miami Country Da-FG ''A'' 2:03.99 2:05.16
1) Sher, Eva 12 2) Mullen, April I 14
3) Jones, Madisyn T 15 4) Rodriguez, Emma I 15
34 City Of Lafayett-LA ''A'' 2:05.25 2:05.30
1) Viator, Taylor J 16 2) Olivier, Alison P 16
3) Bordelon, Nicole E 16 4) Latiolais, Randi M 17
35 Evolution Aquati-NE ''B'' 2:07.58 2:07.12
1) Kean, Meghan R 17 2) Le, Kim T 16
3) Kean, Erin M 15 4) Doyle, Lilian E 14
-- T2 Aquatics-FL ''B'' 1:58.73 DQ
1) Hauser, Kaitlyn T 15 2)
3) Gillen, Nora E 16 4) Fistrovic, Niki M 16
YCF Swimming 7/18/2013 - 9:34 PM
2013 SZS Summer Sectionals - 7/18/2013 to 7/21/2013
2013 Southern Zone South Sectional
YMCA Aquatic Center, Orlando
Event 6 Men 200 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
Team Seed Finals
====================================================================
1 Westminster Acad-FG ''A'' 1:34.80 1:32.87
1) Ramirez, Daniel Z 20 2) Robbins, Daniel D 21
3) Sullivan, Garland W 21 4) Barbar, Anthony J 20
2 Saint Andrew''s S-FG ''A'' 1:36.78 1:35.59
1) Matheus, Kevin 18 2) Kohner, Gage S 17
3) Hayhoe, Luke K 17 4) Cassidy, Quinn A 17
3 Bolles School Sh-FL ''A'' 1:36.55 1:35.72
1) Stamper, Bradley A 18 2) Wilmoth, Kevin B 21
3) Dressel, Caeleb R 16 4) Edwards, Zachary P 21
4 Scarlet Aquatics-NJ ''A'' 1:43.41 1:37.67
1) Wang, Christopher 17 2) Long, Jack 18
3) Oren, Igal 21 4) Spiropoulos, Gregory M 17
5 PUR ''A'' 1:38.58 1:38.65
1) Fantauzzi, Anthony S 19 2) Collazo, Kevin N 20
3) Wiley, Jose A 20 4) Collazo, Kenneth 19
6 West Florida Lig-FL ''A'' 1:38.87 1:38.87
1) Spiric, Stefan 16 2) Thompson, Matthew R 20
3) Wright, Taylor M 19 4) Akker, Lucas A 22
7 Westminster Acad-FG ''B'' 1:37.27 1:39.37
1) Phillips, Jacob L 20 2) Abreu, Maximiliano 22
3) Cantrelle, Gilles 23 4) Halliburton, Andrew S 19
8 Swim Fort Lauder-FG ''A'' 1:41.28 1:39.49
1) Marcoux, Raphael 15 2) Andrade, Vicente 24
3) Pazos, Enzo J 18 4) Rutkin, Lance J 18
9 Bolles School Sh-FL ''B'' 1:37.71 1:39.52
1) Heath, Grady W 16 2) Mahaffey, Dakota W 15
3) Howerton, Clayton H 16 4) McKinney, William H 17
10 Metro Aquatic Cl-FG ''A'' 1:45.58 1:40.15
1) Madeira, Miguel M 16 2) Lopez, Manuel G 16
3) Arrieta, Alexander A 15 4) Basalo, Miguel A 16
11 South Florida Aq-FG ''A'' 1:41.13 1:40.52
1) Rodriguez, Alex 22 2) Parada, Ivan R 18
3) Babi, Endi 25 4) Rojas, Marc A 19
12 Area Tallahassee-FL ''A'' 1:41.11 1:40.53
1) Briggs, Joseph P 17 2) Dehner, Alex W 18
3) Fortier, Scott J 18 4) Hinson, Hunter L 21
13 Scarlet Aquatics-NJ ''B'' 1:43.11 1:41.45
1) Leland, Trevor P 20 2) Hilzen, Robert M 18
3) McGraw, Richard C 21 4) Calloni, Thomas B 16
14 Lake Lytal Light-FG ''A'' 1:43.62 1:41.65
1) Andrews, Richard T 20 2) Bach-Crosby, Eric E 17
3) Mamola, James A 17 4) Pisani, William J 15
15 Gator Swim Club-FL ''B'' 1:40.13 1:41.76
1) Bungert, Max J 17 2) Guy, Cameron R 17
3) Basting, Parker J 18 4) Geunes, Eric P 15
16 X-Cel Swimming-NJ ''A'' 1:29.69 1:41.87
1) Chan, Jeffrey 17 2) Filipovic, Harun 19
3) Andronov, Daniel R 17 4) Tong, Eric H 14
17 T2 Aquatics-FL ''B'' 1:47.61 1:42.93
1) Lemarie, Shawn R 16 2) Pineda, Michael J 17
3) Ordaz, Eric 16 4) Thoman, Brandon R 19
18 South Florida Aq-FG ''B'' 1:45.11 1:44.26
1) Gonzalez, Matthew J 18 2) Monti, Alexander E 15
3) Valery, Gustavo E 15 4) Capote, Ryan A 15
19 Emil Friedman ''A'' 1:40.36 1:44.67
1) Deseda, Juan Pablo 16 2) Fernandez, Eladio 14
3) Deseda, Carlos 14 4) Mestre, Alberto 14
20 City Of Lafayett-LA ''A'' 1:44.91 1:45.00
1) Billeaud, Mark W 16 2) McCollough, Austin M 17
3) Davidson, Bryce C 17 4) Cook, Samuel H 18
21 Metro Aquatic Cl-FG ''B'' 1:47.36 1:48.07
22 Miami Country Da-FG ''A'' 1:49.99 1:50.00
1) Goya, Alexis A 14 2) Kassab, Isaac S 17
3) Marchesani, Alessandro B 13 4) Watson, Wiley J 15
23 YMCA of Central-FL ''A'' 1:45.10 1:51.84
1) Anthony, Nicolas W 16 2) Tatro, Case A 17
3) Messinger, Ryan B 17 4) Wright, David J 16
-- Swim Florida-FL ''B'' 1:46.58 DQ
1) Keer, Dylan T 15 2) Tillotson, Jason C 15
3) Herby, Collan T 17 4) Custodio, Aaron S 19
-- Swim Florida-FL ''A'' 1:37.65 DQ
1) Leo, Marco S 16 2) Samuelson, Logan B 17
3) Messuri, Michael A 18 4) Klemm, Cory A 16
-- T2 Aquatics-FL ''A'' 1:43.90 DQ
1) Gutknecht, Chase T 18 2) Erickson, Dane R 17
3) Brennan, Aidan P 18 4)