ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2007 USMS Short Course National Championships Day 4
5/20/2007-5/20/2007
Federal Way, Washington United States



 Hy-Tek Meet Services                                   5/20/2007 - 11:53AM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 33  Men 18-24 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 1:50.28  4/26/1992 JOHN KEPPELER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Russell, Jonath  24 WH2O              1:52.57    1:52.75         11  
        r:+0.64  26.58        54.83 (28.25)
        1:23.82 (28.99)     1:52.75 (28.93)
  2 Cuticchia, Tomm  24 CSI               2:08.83    2:03.54          9  
        r:+0.70  28.93        59.95 (31.02)
        1:32.15 (32.20)     2:03.54 (31.39)
  3 Fanning, Mark A  21 PNA               2:20.00    2:21.82          8  
        r:+0.67  32.77      1:07.08 (34.31)
        1:44.38 (37.30)     2:21.82 (37.44)
 -- Walker, Casey    22 SAWS              1:57.37         NS        
 
 Event 33  Men 25-29 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 1:48.47  4/30/1995 JOHN KEPPELER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Jackson, Kyle    25 IM                1:57.54    1:54.14         11  
        r:+0.64  27.56        56.48 (28.92)
        1:25.27 (28.79)     1:54.14 (28.87)
  2 Olver, Brian J   29 WH2O              1:57.00    1:55.18          9  
        r:+0.76  27.27        56.10 (28.83)
        1:25.58 (29.48)     1:55.18 (29.60)
  3 Erickson, Ben    25 LVM               1:59.00    1:58.44          8  
        r:+0.66  28.17        57.60 (29.43)
        1:28.46 (30.86)     1:58.44 (29.98)
  4 Auxier, James T  28 SKY               1:59.00    2:01.08          7  
        r:+0.69  28.70        59.57 (30.87)
        1:30.15 (30.58)     2:01.08 (30.93)
 -- Brown, Steven    28 TOC               2:07.08         NS        
 -- Johnsen, Nathan  26 OREG              2:07.42         NS        
 -- Scalise, Erik L  29 SNM               1:48.97         NS        
 
 Event 33  Men 30-34 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 1:48.64  2/10/2002 MARTIN ZUBERO
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Blessing, Tyler  34 TXLA              1:57.48    1:56.84         11  
        r:+0.67  27.03        56.31 (29.28)
        1:26.39 (30.08)     1:56.84 (30.45)
  2 Hezky, Peter M   31 STVN              1:55.50    1:58.98          9  
        r:+0.78  27.23        56.60 (29.37)
        1:27.22 (30.62)     1:58.98 (31.76)
  3 Wright, Brian W  32 WH2O              2:06.80    2:04.61          8  
        r:+0.73  29.30      1:01.30 (32.00)
        1:33.14 (31.84)     2:04.61 (31.47)
  4 Gallagher, Jose  30 MINN              2:16.88    2:07.67          7  
        r:+0.81  30.81      1:02.94 (32.13)
        1:35.31 (32.37)     2:07.67 (32.36)
  5 Mauk, Christoph  30 SBAS              2:16.52    2:11.62          6  
        r:+0.72  30.02      1:02.30 (32.28)
        1:37.13 (34.83)     2:11.62 (34.49)
  6 Kaufmann, Jon C  30 WH2O              2:14.00    2:14.85          5  
        r:+0.78  32.11      1:06.14 (34.03)
        1:39.95 (33.81)     2:14.85 (34.90)
 -- Thomas, Michael  32 UNAT              2:00.00         NS        
 -- Malone, Thomas   34 NYCH              2:21.00         NS        
 -- Grim, Frederick  30 REDT              2:41.05         NS        
 -- Arnold, Mark A   32 PNA               2:01.50         NS        
 
 Event 33  Men 35-39 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 1:50.11  5/17/2002 RONALD KARNAUGH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Hamilton, Rick   39 VACA              2:00.11    1:58.96         11  
        r:+0.69  27.79        56.96 (29.17)
        1:27.51 (30.55)     1:58.96 (31.45)
  2 Rubenstein, Joe  37 GAJA              2:16.56    2:13.66          9  
        r:+0.73  31.17      1:04.53 (33.36)
        1:39.09 (34.56)     2:13.66 (34.57)
  3 Connolly, Darri  35 USF               2:15.70    2:14.80          8  
        r:+0.74  31.73      1:05.14 (33.41)
        1:39.98 (34.84)     2:14.80 (34.82)
  4 Mattson, Mark E  36 IM                2:17.18    2:21.55          7  
        r:+0.89  32.73      1:07.61 (34.88)
        1:44.56 (36.95)     2:21.55 (36.99)
 -- Farrell, Andrew  36 NCMS              1:58.94         NS        
 -- Weitz, Eric D    37 TYR               2:05.45         NS        
 
 Event 33  Men 40-44 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 1:54.01  5/10/1998 WILLIAM SPECHT
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Stevenson, Chri  42 VMST              1:54.50    1:54.23         11  
        r:+0.71  26.27        54.71 (28.44)
        1:24.21 (29.50)     1:54.23 (30.02)
  2 Yarid, Jay       44 DAMM              2:11.09    2:00.16          9  
        r:+0.56  27.91        58.68 (30.77)
        1:29.85 (31.17)     2:00.16 (30.31)
  3 Horgan, Chris T  42 REDT              2:05.99    2:01.46          8  
        r:+0.70  28.09        57.79 (29.70)
        1:29.43 (31.64)     2:01.46 (32.03)
  4 Nygren, Mats     41 PNA               2:12.00    2:01.65          7  
        r:+0.73  28.75        59.22 (30.47)
        1:30.54 (31.32)     2:01.65 (31.11)
  5 Fischer, Niel E  42 CHIC              2:10.00    2:03.33          6  
        r:+0.86  30.04      1:01.93 (31.89)
        1:32.94 (31.01)     2:03.33 (30.39)
  6 Fish, Bob A      43 PNA               2:13.47    2:06.76          5  
        r:+0.82  30.93      1:02.53 (31.60)
        1:34.69 (32.16)     2:06.76 (32.07)
  7 Morley, David F  41 SWIF              2:09.19    2:07.69          4  
        r:+0.84  29.84      1:02.48 (32.64)
        1:35.42 (32.94)     2:07.69 (32.27)
  8 Ruiter, Steven   42 PNA               2:11.50    2:09.43          3  
        r:+0.75  30.80      1:02.87 (32.07)
        1:36.00 (33.13)     2:09.43 (33.43)
  9 Ballard, Pat M   44 MARY              2:08.50    2:09.56          2  
        r:+0.79  31.08      1:03.16 (32.08)
        1:36.27 (33.11)     2:09.56 (33.29)
 10 Hopson, Bruce E  41 SLAM              2:10.41    2:13.67          1  
        r:+0.79  31.56      1:04.91 (33.35)
        1:39.29 (34.38)     2:13.67 (34.38)
 11 Bratton, Wes L   42 INWM              2:21.00    2:15.16        
        r:+0.76  32.91      1:07.33 (34.42)
        1:41.87 (34.54)     2:15.16 (33.29)
 12 Joyner, Thomas   42 CMS               2:16.85    2:15.81        
        r:+0.83  31.80      1:05.47 (33.67)
        1:40.32 (34.85)     2:15.81 (35.49)
 13 McCarthy, Darre  41 OREG              2:17.50    2:19.25        
        r:+0.73  31.75      1:06.42 (34.67)
        1:42.65 (36.23)     2:19.25 (36.60)
 14 Mangrum, John W  44 NCMS              2:22.69    2:26.53        
        r:+0.79  35.45      1:12.60 (37.15)
        1:49.93 (37.33)     2:26.53 (36.60)
 -- Baron, Kurtis C  42 VCM               2:20.73         NS        
 -- Nelson, Timothy  41 OREG              2:20.50         NS        
 -- Pushka, Dave     43 IM                2:10.00         NS        
 -- Keppeler, John   40 PNA               1:57.27         NS        
 
 Event 33  Men 45-49 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 1:58.75  5/14/2006 CLAY BRITT
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Djang, Lincoln   47 INWM              2:07.38    2:04.25         11  
        r:+0.67  29.71      1:01.19 (31.48)
        1:32.48 (31.29)     2:04.25 (31.77)
  2 Specht, William  49 SPM               2:04.00    2:04.87          9  
        r:+0.71  29.75      1:01.54 (31.79)
        1:33.58 (32.04)     2:04.87 (31.29)
  3 Klein, Jonathan  49 NCMS              2:03.31    2:05.44          8  
        r:+0.70  29.15      1:00.59 (31.44)
        1:33.17 (32.58)     2:05.44 (32.27)
  4 Achar, Leon      45 CDI               2:15.00    2:06.74          7  
        r:+0.79  30.98      1:02.86 (31.88)
        1:35.10 (32.24)     2:06.74 (31.64)
  5 Olliges, Paul F  45 PNA               2:15.00    2:08.61          6  
                 30.88      1:03.38 (32.50)
        1:36.18 (32.80)     2:08.61 (32.43)
  6 Belin, Thomas H  45 IAMA              2:11.10    2:08.67          5  
        r:+0.66  29.58      1:02.24 (32.66)
        1:35.10 (32.86)     2:08.67 (33.57)
  7 Morales, John R  49 SRM               2:11.26    2:09.80          4  
        r:+0.76  30.88      1:03.57 (32.69)
        1:36.39 (32.82)     2:09.80 (33.41)
  8 Nalli, Lyle A    47 PNA               2:09.00    2:11.69          3  
        r:+0.82  31.47      1:04.48 (33.01)
        1:37.99 (33.51)     2:11.69 (33.70)
  9 Burns, Mike E    46 MINN              2:12.00    2:14.05          2  
        r:+0.83  31.76      1:05.03 (33.27)
        1:39.50 (34.47)     2:14.05 (34.55)
 10 Otto, Douglas E  48 OREG              2:13.47    2:16.88          1  
        r:+0.71  31.75      1:05.70 (33.95)
        1:41.22 (35.52)     2:16.88 (35.66)
 11 Portelance, Dou  48 PNA               2:05.00    2:17.01        
        r:+0.68  31.51      1:05.89 (34.38)
        1:41.74 (35.85)     2:17.01 (35.27)
 12 Hendrick, Marty  49 FLAQ              2:22.77    2:17.05        
        r:+0.68  33.70      1:08.83 (35.13)
        1:44.42 (35.59)     2:17.05 (32.63)
 13 Kosenkranius, L  47 PNA               2:22.00    2:17.15        
        r:+0.78  32.48      1:07.05 (34.57)
        1:42.61 (35.56)     2:17.15 (34.54)
 14 Benner, Tord E   48 NOVA              2:19.00    2:18.94        
        r:+0.79  31.76      1:07.82 (36.06)
        1:43.99 (36.17)     2:18.94 (34.95)
 15 Wolgemuth, Eric  46 PNA               2:19.50    2:19.65        
        r:+0.75  32.81      1:06.85 (34.04)
        1:42.61 (35.76)     2:19.65 (37.04)
 16 Haynie, Carl B   46 PNA               2:24.24    2:23.10        
        r:+0.60  32.66      1:08.45 (35.79)
        1:45.83 (37.38)     2:23.10 (37.27)
 17 Jaeger, Thomas   48 MDCM              2:28.47    2:28.74        
        r:+0.65  34.84      1:11.96 (37.12)
        1:49.91 (37.95)     2:28.74 (38.83)
 18 Piper, Roman K   47 PNA               2:28.73    2:29.50        
        r:+0.69  33.67      1:11.13 (37.46)
        1:50.35 (39.22)     2:29.50 (39.15)
 -- Littlefield, Ja  47 PNA               2:18.00         NS        
 
 Event 33  Men 50-54 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 2:04.64  5/20/2001 JIM MCCONICA
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Supple, Robert   52 NMMS              2:08.80    2:04.84         11  
        r:+0.75  29.16      1:00.32 (31.16)
        1:32.59 (32.27)     2:04.84 (32.25)
  2 Djang, Philipp   52 RHMS              2:08.00    2:05.93          9  
        r:+0.70  30.54      1:02.69 (32.15)
        1:34.39 (31.70)     2:05.93 (31.54)
  3 Ferroggiaro, Fr  53 NCMS              2:05.99    2:09.06          8  
        r:+0.74  31.45      1:03.94 (32.49)
        1:36.69 (32.75)     2:09.06 (32.37)
  4 Edwards, Wes     53 OREG              2:13.00    2:10.14          7  
        r:+0.84  30.62      1:03.79 (33.17)
        1:37.19 (33.40)     2:10.14 (32.95)
  5 Morales, Vincen  50 CARL              2:13.78    2:10.95          6  
        r:+0.84  31.68      1:04.24 (32.56)
        1:37.57 (33.33)     2:10.95 (33.38)
  6 Tarnapoll, Pete  50 NAM               2:20.00    2:15.22          5  
        r:+0.61  31.82      1:05.96 (34.14)
        1:40.56 (34.60)     2:15.22 (34.66)
  7 Welchlin, Bob    50 MOVY              2:20.44    2:18.40          4  
        r:+0.76  31.56      1:05.96 (34.40)
        1:41.70 (35.74)     2:18.40 (36.70)
  8 Smith, Jim P     50 NMMS              2:26.02    2:20.72          3  
        r:+0.73  34.15      1:08.59 (34.44)
        1:44.41 (35.82)     2:20.72 (36.31)
  9 Foreaker, Don C  54 SRM               2:30.00    2:26.28          2  
        r:+0.82  35.45      1:12.33 (36.88)
        1:49.62 (37.29)     2:26.28 (36.66)
 10 Knowlton, Bill   54 PNA               2:28.50    2:26.59          1  
        r:+0.67  35.01      1:11.00 (35.99)
        1:48.58 (37.58)     2:26.59 (38.01)
 11 Smith, Matthew   50 PNA               2:35.00    2:29.81        
        r:+0.93  35.16      1:12.89 (37.73)
        1:51.44 (38.55)     2:29.81 (38.37)
 12 Christensen, Th  51 LVM               2:32.15    2:40.21        
        r:+0.85  37.87      1:17.45 (39.58)
        1:58.52 (41.07)     2:40.21 (41.69)
 -- Cockburn, Alist  53 UTAH              2:16.71         NS        
 -- Farrand, David   52 WCM               2:21.65         NS        
 -- Bushey, Lawrenc  54 VCM               2:19.00         NS        
 -- Krauser, Larry   53 INWM              2:16.84         NS        
 -- Sylvester, John  50 PNA               2:29.00         NS        
 -- Lemaistre, Char  53 UNAT              2:14.47         NS        
 
 Event 33  Men 55-59 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 2:07.54  4/25/2004 TOD SPIEKER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Fischer, Chuck   55 CMS               2:22.02    2:16.77         11  
        r:+0.66  31.83      1:05.32 (33.49)
        1:40.32 (35.00)     2:16.77 (36.45)
  2 Thompson, Frank  55 MICH              2:22.00    2:19.87          9  
        r:+0.85  33.76      1:09.78 (36.02)
        1:46.56 (36.78)     2:19.87 (33.31)
  3 Johnson, Cliffo  55 SNM               2:24.00    2:20.04          8  
        r:+0.68  33.54      1:09.32 (35.78)
        1:45.48 (36.16)     2:20.04 (34.56)
  4 Jacobs, Ronald   55 PNA               2:23.80    2:20.07          7  
        r:+0.69  33.18      1:09.07 (35.89)
        1:45.24 (36.17)     2:20.07 (34.83)
  5 Tempest, David   56 PNA               2:32.70    2:22.60          6  
        r:+0.77  34.60      1:10.00 (35.40)
        1:46.56 (36.56)     2:22.60 (36.04)
  6 Mann, Steve A    55 OREG              2:24.00    2:24.90          5  
        r:+0.75  33.97      1:10.76 (36.79)
        1:47.78 (37.02)     2:24.90 (37.12)
  7 Inman, Grant M   55 ACTT              2:32.00    2:29.35          4  
        r:+0.70  36.38      1:14.08 (37.70)
        1:52.32 (38.24)     2:29.35 (37.03)
  8 Chaney, Richard  56 MICH              2:33.00    2:31.81          3  
        r:+0.64  34.49      1:12.09 (37.60)
        1:52.08 (39.99)     2:31.81 (39.73)
  9 Carney, Kent     59 CMS               2:31.62    2:37.55          2  
        r:+0.84  36.48      1:16.19 (39.71)
        1:57.47 (41.28)     2:37.55 (40.08)
 10 Koenig, Mike     55 PNA               2:52.31    2:41.40          1  
        r:+0.83  36.37      1:16.55 (40.18)
        1:59.41 (42.86)     2:41.40 (41.99)
 11 Wilkins, Bob     58 MSBC              2:58.70    2:47.26        
                 42.31      1:22.72 (40.41)
        2:06.18 (43.46)     2:47.26 (41.08)
 12 Hansen, Steve    55 MICH              2:46.00    2:54.12        
        r:+1.16  41.82      1:25.29 (43.47)
        2:10.04 (44.75)     2:54.12 (44.08)
 -- Warner, Frank    58 TYR               2:25.00         NS        
 -- Sloan, John      55 IM                2:55.88         NS        
 
 Event 33  Men 60-64 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 2:17.33  4/25/2004 RICHARD BURNS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Burns, Richard   63 TAM               2:22.00    2:20.68         11  
        r:+0.60  32.91      1:07.98 (35.07)
        1:44.42 (36.44)     2:20.68 (36.26)
  2 McColly, Michae  61 PNA               2:28.90    2:24.54          9  
        r:+0.57  34.03      1:10.26 (36.23)
        1:47.35 (37.09)     2:24.54 (37.19)
  3 Galine, Donald   61 WCM               2:38.88    2:30.80          8  
        r:+0.74  35.57      1:13.83 (38.26)
        1:52.54 (38.71)     2:30.80 (38.26)
  4 Lawrie, Jim      60 SNM               2:45.00    2:33.59          7  
        r:+0.80  37.10      1:16.00 (38.90)
        1:55.49 (39.49)     2:33.59 (38.10)
  5 Raffaelli, Larr  64 VCM               2:45.00    2:42.77          6  
        r:+0.83  39.11      1:20.59 (41.48)
        2:02.36 (41.77)     2:42.77 (40.41)
  6 Looye, Aart      63 MSBC              2:50.27    3:09.30          5  
        r:+0.78  43.34      1:30.75 (47.41)
        2:20.56 (49.81)     3:09.30 (48.74)
  7 Winokur, Eliot   63 METR              3:08.91    3:09.49          4  
        r:+0.77  45.99      1:32.25 (46.26)
        2:20.51 (48.26)     3:09.49 (48.98)
 -- Parsons, Roger   60 GOLD              2:48.62         NS        
 
 Event 33  Men 65-69 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 2:29.38  2/9/2003  BURWELL JONES
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Todd, Richard T  65 TCAM              2:27.62    2:25.65N        11  
        r:+0.72  33.70      1:10.99 (37.29)
        1:48.54 (37.55)     2:25.65 (37.11)
  2 Roddin, Hugh J   65 ANCM              2:42.90    2:31.69          9  
        r:+0.79  36.96      1:15.37 (38.41)
        1:53.28 (37.91)     2:31.69 (38.41)
  3 Laux, Michael A  65 CONN              3:00.00    2:47.40          8  
        r:+1.09  41.64      1:24.95 (43.31)
        2:07.56 (42.61)     2:47.40 (39.84)
  4 Nordby, Michael  66 PNA               2:53.00    2:50.84          7  
        r:+0.89  41.47      1:24.17 (42.70)
        2:08.43 (44.26)     2:50.84 (42.41)
  5 Norris, Robert   68 DAM               3:03.73    2:53.49          6  
                 39.86      1:23.04 (43.18)
        2:07.96 (44.92)     2:53.49 (45.53)
  6 Lake, Brent L    69 OREG              2:57.35    3:04.13          5  
        r:+0.92  40.75      1:28.18 (47.43)
        2:18.33 (50.15)     3:04.13 (45.80)
  7 Fasbender, Barr  69 STAN              3:04.73    3:04.81          4  
        r:+0.81  44.92      1:33.11 (48.19)
        2:20.77 (47.66)     3:04.81 (44.04)
  8 Monahan, Richar  65 METR              3:13.62    3:08.98          3  
        r:+0.85  45.15      1:33.15 (48.00)
        2:21.66 (48.51)     3:08.98 (47.32)
  9 Carlson, Lee A   66 PNA               3:12.02    3:12.69          2  
        r:+0.94  42.60      1:30.52 (47.92)
        2:21.49 (50.97)     3:12.69 (51.20)
 10 Reynolds, Bing   66 CMS               3:41.00    3:52.22          1  
        r:+1.34  54.47      1:53.93 (59.46)
      2:54.52 (1:00.59)     3:52.22 (57.70)
 11 McNamee, Michae  65 UNAT              4:00.00    4:03.77        
        r:+1.03  51.73      1:49.98 (58.25)
      2:56.27 (1:06.29)   4:03.77 (1:07.50)
 
 Event 33  Men 70-74 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 2:28.11  5/18/2003 BURWELL JONES
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Peterson, Dick   70 SMMM              2:55.00    2:54.76         11  
        r:+0.63  42.31      1:27.81 (45.50)
        2:12.79 (44.98)     2:54.76 (41.97)
  2 Mugavin, Ron     70 METR              3:05.47    2:57.18          9  
        r:+0.89  42.51      1:28.26 (45.75)
        2:14.09 (45.83)     2:57.18 (43.09)
  3 Knight, Vernon   72 HIMA              3:40.00    3:37.27          8  
        r:+0.81  52.87      1:48.16 (55.29)
        2:45.66 (57.50)     3:37.27 (51.61)
  4 Foley, Thomas K  72 PNA               4:05.00    4:00.02          7  
        r:+0.90  56.15    1:57.78 (1:01.63)
      2:59.47 (1:01.69)   4:00.02 (1:00.55)
 -- Grohe, William   73 USF               3:33.66         NS        
 
 Event 33  Men 75-79 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 2:45.08  2/24/2002 ROGER FRANKS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Miller, Bob K    78 PNA               2:53.00    2:49.46         11  
        r:+0.67  41.15      1:24.96 (43.81)
        2:08.51 (43.55)     2:49.46 (40.95)
  2 Mc Connell, Sta  75 HBSC              3:05.00    3:03.62          9  
        r:+0.99  42.94      1:29.51 (46.57)
        2:16.66 (47.15)     3:03.62 (46.96)
  3 Taylor, Thomas   76 PNA               3:21.58    3:16.64          8  
        r:+0.84  48.13      1:38.23 (50.10)
        2:28.68 (50.45)     3:16.64 (47.96)
  4 Kimball, Ken     76 SDSM              3:34.70    3:33.60          7  
        r:+0.75  46.82      1:41.39 (54.57)
        2:38.16 (56.77)     3:33.60 (55.44)
  5 Hathaway, Pierr  76 CVM               3:40.00    3:34.45          6  
               2:17.86      2:48.92 (31.06)
        3:35.37 (46.45)         3:34.45 ( )
  6 Stupfel, Don L   79 SMMM              3:56.62    4:20.86          5  
        r:+1.23  59.68    2:09.02 (1:09.34)
      3:18.33 (1:09.31)   4:20.86 (1:02.53)
 
 Event 33  Men 80-84 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 3:06.53  4/30/2000 RAY TAFT
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Webster, Dale A  81 SDSM              3:30.39    3:34.63         11  
        r:+0.90  49.12      1:43.65 (54.53)
        2:41.21 (57.56)     3:34.63 (53.42)
  2 Truby, Jack O    82 CMS               3:55.20    3:37.09          9  
        r:+1.01  50.44      1:45.11 (54.67)
        2:43.53 (58.42)     3:37.09 (53.56)
  3 Lowry, Paul (Bi  80 SDSM              4:06.88    3:40.83          8  
        r:+0.98  53.80      1:49.77 (55.97)
        2:44.88 (55.11)     3:40.83 (55.95)
  4 Silverstein, Lo  80 ARIZ              4:01.00    3:53.43          7  
        r:+0.97  55.31    1:55.97 (1:00.66)
      2:56.26 (1:00.29)     3:53.43 (57.17)
  5 Edwards, James   84 NEM               4:16.80    4:29.71          6  
      r:+0.76  1:00.42    2:10.75 (1:10.33)
      3:22.05 (1:11.30)   4:29.71 (1:07.66)
  6 Jones, Glynn     82 TOC               5:50.00    4:33.43          5  
      r:+1.00  1:07.94    2:17.54 (1:09.60)
      3:28.58 (1:11.04)   4:33.43 (1:04.85)
  7 Roudebush, Geor  82 PNA               4:50.53    4:41.08          4  
      r:+1.04  1:02.29    2:17.25 (1:14.96)
      3:31.35 (1:14.10)   4:41.08 (1:09.73)
  8 Gallaher, Larry  81 GAJA              5:22.98    4:46.99          3  
      r:+0.96  1:02.87    2:16.30 (1:13.43)
      3:34.41 (1:18.11)   4:46.99 (1:12.58)
 
 Event 33  Men 90-94 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 4:23.89  5/2/2004  WOODROW BOWERSOCK
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
 -- Triolo, Jim S    93 LAM               7:30.00         NS        
 
    

 Hy-Tek Meet Services                                   5/20/2007 - 12:23PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 34  Women 18-24 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 1:59.22  4/30/2000 SARA SCHWEITZER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Schweitzer, Mar  22 IM                2:10.58    2:09.86         11  
        r:+0.66  30.55      1:03.69 (33.14)
        1:37.32 (33.63)     2:09.86 (32.54)
  2 Belliveau, Adri  23 USF               2:29.92    2:17.61          9  
        r:+0.76  31.71      1:06.64 (34.93)
        1:42.26 (35.62)     2:17.61 (35.35)
  3 Miller, Ginny    22 SWOM              2:22.00    2:18.46          8  
        r:+0.64  31.90      1:06.93 (35.03)
        1:43.43 (36.50)     2:18.46 (35.03)
  4 Coburn, Angela   23 OREG              2:26.53    2:24.77          7  
        r:+0.71  34.68      1:11.30 (36.62)
        1:48.30 (37.00)     2:24.77 (36.47)
  5 Finley, Katrina  21 INWM              2:34.31    2:33.45          6  
        r:+0.78  35.12      1:13.33 (38.21)
        1:53.05 (39.72)     2:33.45 (40.40)
 -- Minehan, Jill N  20 PNA               2:20.80         NS        
 
 Event 34  Women 25-29 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 2:00.57  5/22/2005 PAMELA HANSON
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Crawford, Jessi  25 IOWA              2:16.02    2:09.89         11  
        r:+0.72  30.53      1:03.43 (32.90)
        1:36.80 (33.37)     2:09.89 (33.09)
  2 Grover, Mollie   26 TERR              2:12.54    2:11.90          9  
        r:+0.69  31.76      1:04.73 (32.97)
        1:38.45 (33.72)     2:11.90 (33.45)
  3 Kozlowski, Laur  29 IM                2:25.00    2:22.12          8  
        r:+0.78  32.70      1:08.04 (35.34)
        1:44.83 (36.79)     2:22.12 (37.29)
  4 Dane, Elizabeth  27 CRUZ              2:30.00    2:24.85          7  
        r:+0.71  34.36      1:10.93 (36.57)
        1:48.00 (37.07)     2:24.85 (36.85)
  5 Potts, Erin E    29 LVM               2:34.77    2:29.06          6  
        r:+0.72  34.51      1:12.46 (37.95)
        1:51.08 (38.62)     2:29.06 (37.98)
  6 Zywica, Jolene   25 IM                2:42.76    2:40.91          5  
        r:+0.74  37.53      1:18.36 (40.83)
        1:59.89 (41.53)     2:40.91 (41.02)
 -- Fry, Jessica L   27 RMST              2:32.14         NS        
 -- Green, Christen  25 OREG              2:35.00         NS        
 
 Event 34  Women 30-34 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 1:59.93  2/19/1996 K PIPES-NEILSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Limke, Tobi L    32 NBAC              2:17.39    2:13.02         11  
        r:+0.69  31.05      1:03.86 (32.81)
        1:38.43 (34.57)     2:13.02 (34.59)
  2 Roberts, Taunya  34 PNA               2:18.45    2:18.32          9  
        r:+0.68  32.16      1:06.57 (34.41)
        1:42.18 (35.61)     2:18.32 (36.14)
  3 McRae, Michelle  31 PNA               2:34.35    2:28.12          8  
        r:+0.78  35.13      1:12.02 (36.89)
        1:49.99 (37.97)     2:28.12 (38.13)
  4 Kondo, Michelle  30 PNA               2:33.00    2:35.55          7  
        r:+0.82  37.47      1:16.46 (38.99)
        1:56.20 (39.74)     2:35.55 (39.35)
  5 Ellis, Emilie C  32 PNA               2:33.00    2:43.73          6  
        r:+0.73  37.71      1:18.73 (41.02)
        2:02.15 (43.42)     2:43.73 (41.58)
  6 Fisher, Carlie   32 LAPS              2:44.43    2:49.63          5  
        r:+0.91  38.30      1:19.75 (41.45)
        2:03.76 (44.01)     2:49.63 (45.87)
 -- Parrish, Sally   32 INWM              2:26.02         NS        
 -- Miracle, Amy L   32 HSNM              2:30.50         NS        
 
 Event 34  Women 35-39 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 2:00.54  3/14/1998 K PIPES-NEILSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Gary, Kristin J  39 REDT              2:08.50    2:05.50         11  
        r:+0.69  29.47      1:00.74 (31.27)
        1:32.90 (32.16)     2:05.50 (32.60)
  2 Smith, Jody L    38 STAN              2:11.44    2:08.38          9  
        r:+0.67  30.07      1:01.44 (31.37)
        1:34.17 (32.73)     2:08.38 (34.21)
  3 Armentrout, Ann  35 REDT              2:19.10    2:20.67          8  
        r:+0.85  32.48      1:07.39 (34.91)
        1:43.88 (36.49)     2:20.67 (36.79)
  4 Mc Cormick, Jil  35 SRM               2:25.00    2:22.51          7  
        r:+0.72  32.40      1:08.40 (36.00)
        1:46.17 (37.77)     2:22.51 (36.34)
  5 Howell, Jan M    35 SNM               2:24.94    2:24.20          6  
        r:+0.68  33.26      1:09.71 (36.45)
        1:46.66 (36.95)     2:24.20 (37.54)
  6 Duggan, Karen L  36 WCM               2:23.00    2:25.61          5  
        r:+0.71  34.21      1:10.74 (36.53)
        1:47.77 (37.03)     2:25.61 (37.84)
  7 Mesler, Jennife  36 PNA               2:36.77    2:33.07          4  
        r:+0.76  36.08      1:14.53 (38.45)
        1:53.97 (39.44)     2:33.07 (39.10)
  8 Hulett, Jennife  38 FLAQ              2:35.26    3:07.82          3  
        r:+0.78  31.15    1:31.59 (1:00.44)
        2:21.39 (49.80)     3:07.82 (46.43)
 -- Gellatly, Jill   39 WMST              2:19.10         NS        
 -- Neuendorf, Donn  38 NEM               2:37.40         NS        
 
 Event 34  Women 40-44 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 2:04.55  5/18/2003 K PIPES-NEILSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Lohberg, Birgit  41 GOLD              2:16.08    2:14.78         11  
        r:+0.66  32.42      1:06.38 (33.96)
        1:40.84 (34.46)     2:14.78 (33.94)
  2 Gebhart, Janis   42 WMST              2:18.60    2:22.48          9  
        r:+0.74  32.96      1:08.12 (35.16)
        1:45.13 (37.01)     2:22.48 (37.35)
  3 Ekstrom, Gretch  40 TERR              2:26.84    2:23.19          8  
        r:+0.80  33.82      1:09.85 (36.03)
        1:46.58 (36.73)     2:23.19 (36.61)
  4 Tait, Christine  42 AKMS              2:30.86    2:27.17          7  
        r:+0.71  34.92      1:13.19 (38.27)
        1:51.01 (37.82)     2:27.17 (36.16)
  5 Vanderpoel, Nic  42 CMS               2:35.46    2:28.46          6  
        r:+0.75  36.25      1:13.82 (37.57)
        1:51.35 (37.53)     2:28.46 (37.11)
  6 McGuire, Kris    42 INWM              2:34.00    2:30.23          5  
        r:+0.71  35.46      1:13.46 (38.00)
        1:52.35 (38.89)     2:30.23 (37.88)
  7 Joy, Janine      43 AQUM              2:30.27    2:30.76          4  
        r:+0.83  36.30      1:14.64 (38.34)
        1:52.72 (38.08)     2:30.76 (38.04)
  8 Kupan, Cheryl A  42 NEM               2:27.70    2:30.85          3  
        r:+0.88  34.52      1:12.20 (37.68)
        1:51.98 (39.78)     2:30.85 (38.87)
  9 Kelley, Colleen  40 ARIZ              2:32.10    2:33.20          2  
        r:+0.73  36.30      1:14.48 (38.18)
        1:53.93 (39.45)     2:33.20 (39.27)
 10 Cleary, Kelly L  43 SQST              2:36.08    2:34.56          1  
        r:+0.87  36.44      1:14.68 (38.24)
        1:54.25 (39.57)     2:34.56 (40.31)
 11 Johnson, Anne T  42 PNA               2:35.00    2:41.96        
        r:+0.85  35.21      1:12.80 (37.59)
        1:54.78 (41.98)     2:41.96 (47.18)
 12 Speir, Kris      43 PNA               3:00.00    2:48.39        
        r:+0.92  39.74      1:22.78 (43.04)
        2:06.37 (43.59)     2:48.39 (42.02)
 13 Hirst, Cynthia   44 PNA               2:59.00    2:52.52        
        r:+0.74  39.89      1:23.72 (43.83)
        2:08.13 (44.41)     2:52.52 (44.39)
 14 Orner, Gayle A   44 OREG              3:08.10    3:12.13        
        r:+0.84  45.24      1:33.48 (48.24)
        2:23.19 (49.71)     3:12.13 (48.94)
 
 Event 34  Women 45-49 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 2:18.60  4/28/2002 KAREN EINSIDLER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Courtney, Zena   47 PNA               2:23.97    2:19.72         11  
        r:+0.64  34.35      1:09.97 (35.62)
        1:44.91 (34.94)     2:19.72 (34.81)
  2 Bailey, Monica   46 ARIZ              2:28.00    2:20.84          9  
        r:+0.95  33.77      1:10.07 (36.30)
        1:45.90 (35.83)     2:20.84 (34.94)
  3 Andrus-Hughes,   49 OREG              2:23.80    2:21.27          8  
        r:+0.76  34.06      1:10.97 (36.91)
        1:46.77 (35.80)     2:21.27 (34.50)
  4 Pace, Lisa A     45 PNA               2:35.41    2:24.21          7  
        r:+0.68  34.80      1:11.18 (36.38)
        1:48.01 (36.83)     2:24.21 (36.20)
  5 James, Paula     48 LVM               2:37.37    2:34.50          6  
        r:+0.74  36.62      1:15.68 (39.06)
        1:55.59 (39.91)     2:34.50 (38.91)
  6 Ciampa, Cindy    47 SKY               2:37.12    2:35.96          5  
        r:+0.85  37.19      1:16.52 (39.33)
        1:56.47 (39.95)     2:35.96 (39.49)
  7 Goodman, Ann R   48 OREG              2:42.58    2:36.58          4  
        r:+0.79  36.96      1:16.56 (39.60)
        1:56.85 (40.29)     2:36.58 (39.73)
  8 Westphal, Natas  48 MM                2:48.00    2:40.62          3  
        r:+0.72  37.82      1:17.82 (40.00)
        1:58.86 (41.04)     2:40.62 (41.76)
  9 Walker, Melinda  49 AKMS              2:39.00    2:42.41          2  
        r:+0.78  38.71      1:19.73 (41.02)
        2:01.43 (41.70)     2:42.41 (40.98)
 10 Hall, Ali R      45 TAM               3:15.00    2:43.04          1  
        r:+1.08  40.15      1:21.54 (41.39)
        2:02.31 (40.77)     2:43.04 (40.73)
 11 Graham, Kathy E  49 MSBC              2:48.10    2:44.98        
        r:+0.79  37.80      1:19.20 (41.40)
        2:01.83 (42.63)     2:44.98 (43.15)
 12 Hallmon, Lisa J  47 PNA               2:55.01    2:49.54        
        r:+0.71  38.66      1:20.27 (41.61)
        2:04.60 (44.33)     2:49.54 (44.94)
 -- Hajost, Cynthia  47 RMST              2:41.83         NS        
 -- Mc Call, Jane E  47 LAPS              2:35.48         NS        
 -- Cooley, Cathy L  49 PNA               2:40.00         NS        
 -- Bates, Penny S   45 CMS               2:36.00         NS        
 
 Event 34  Women 50-54 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 2:19.72  5/1/2005  KAREN HUMPHREYS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Landers, Patty   50 WCM               2:24.00    2:26.16         11  
        r:+0.68  34.17      1:10.88 (36.71)
        1:48.54 (37.66)     2:26.16 (37.62)
  2 Sing, Karen R    50 CARL              2:38.44    2:34.89          9  
        r:+0.70  35.53      1:14.66 (39.13)
        1:54.28 (39.62)     2:34.89 (40.61)
  3 Jones, Beth      50 RIDG              2:36.50    2:37.49          8  
        r:+0.74  36.52      1:15.50 (38.98)
        1:56.14 (40.64)     2:37.49 (41.35)
  4 O'Brien, Charle  50 WCM               2:38.00    2:37.69          7  
        r:+0.87  36.64      1:17.49 (40.85)
        1:58.92 (41.43)     2:37.69 (38.77)
  5 Hendryx, Teri L  53 OREG              2:50.00    2:43.27          6  
        r:+0.93  39.12      1:21.46 (42.34)
        2:03.60 (42.14)     2:43.27 (39.67)
  6 James, Katryn S  51 ARIZ              2:46.10    2:45.67          5  
        r:+0.82  37.86      1:19.83 (41.97)
        2:02.64 (42.81)     2:45.67 (43.03)
  7 Nunnallee, Debo  51 WMST              2:47.52    2:45.72          4  
        r:+0.70  39.25      1:22.41 (43.16)
        2:05.39 (42.98)     2:45.72 (40.33)
  8 Quinn, Phyllis   51 TOC               2:51.90    2:52.27          3  
        r:+0.78  42.07      1:25.16 (43.09)
        2:10.06 (44.90)     2:52.27 (42.21)
  9 Swan, Laurie     53 CMS               3:06.68    3:02.91          2  
        r:+0.79  43.40      1:29.05 (45.65)
        2:16.40 (47.35)     3:02.91 (46.51)
 10 Logsdon, Rebecc  53 PNA               4:00.00    3:59.93          1  
        r:+0.89  56.62      1:55.92 (59.30)
      2:59.35 (1:03.43)   3:59.93 (1:00.58)
 -- Braaten, Kitten  51 VMST              2:59.89         NS        
 -- Aiu, Mavis D     51 HIMA              2:50.00         NS        
 -- Watson, Lisa L   53 GAJA              3:09.91         NS        
 -- Abrams, Kathlee  51 PNA               2:45.00         NS        
 
 Event 34  Women 55-59 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 2:28.55  5/17/2002 B BARNETT-SALLEE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Gundred, Barb L  55 PNA               2:31.56    2:28.88         11  
        r:+0.75  35.08      1:11.71 (36.63)
        1:50.06 (38.35)     2:28.88 (38.82)
  2 Hardt, Leslie G  55 VCM               2:50.30    2:45.09          9  
        r:+0.87  36.87      1:17.98 (41.11)
        2:02.04 (44.06)     2:45.09 (43.05)
  3 Johnston, Bonni  55 MARY              3:04.00    2:47.05          8  
        r:+0.81  38.40      1:20.18 (41.78)
        2:04.00 (43.82)     2:47.05 (43.05)
  4 Schmidt, Jonell  56 ARIZ              2:35.20    2:47.17          7  
        r:+0.79  40.36      1:22.73 (42.37)
        2:05.30 (42.57)     2:47.17 (41.87)
  5 Casey, Kathrine  58 PNA               3:01.08    2:57.08          6  
        r:+0.93  42.65      1:27.95 (45.30)
        2:12.65 (44.70)     2:57.08 (44.43)
  6 Young, Lydia L   58 CMS               3:12.14    3:17.20          5  
        r:+0.88  46.70      1:36.28 (49.58)
        2:26.96 (50.68)     3:17.20 (50.24)
  7 Wright, Jill M   56 SAWS              3:14.50    3:17.92          4  
        r:+0.85  46.05      1:35.73 (49.68)
        2:27.12 (51.39)     3:17.92 (50.80)
 
 Event 34  Women 60-64 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 2:42.86  4/20/1997 BETSY JORDAN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Sasser, Constan  60 NEM               3:01.27    2:57.73         11  
        r:+1.01  41.74      1:26.55 (44.81)
        2:12.75 (46.20)     2:57.73 (44.98)
  2 Schweitzer, Sus  61 IM                3:33.67    3:18.15          9  
        r:+0.82  46.27      1:37.16 (50.89)
        2:28.84 (51.68)     3:18.15 (49.31)
  3 Adams, Carol H   63 NEM               3:20.48    3:23.64          8  
        r:+0.98  47.77      1:38.89 (51.12)
        2:31.30 (52.41)     3:23.64 (52.34)
  4 Tyler, Sarah L   62 SNM               3:30.00    3:26.91          7  
        r:+0.86  47.95      1:39.54 (51.59)
        2:33.43 (53.89)     3:26.91 (53.48)
  5 Anziano, Marcia  62 CMS               3:50.24    3:53.70          6  
        r:+1.39  55.47      1:54.40 (58.93)
      2:55.57 (1:01.17)     3:53.70 (58.13)
  6 Norris, Roswita  64 DAM               4:15.00    3:55.85          5  
        r:+0.99  57.09      1:56.62 (59.53)
      2:56.71 (1:00.09)     3:55.85 (59.14)
  7 Seidler, Jeanne  60 WMAC              5:11.94    5:09.93          4  
      r:+0.92  1:18.22    2:38.93 (1:20.71)
      3:57.43 (1:18.50)   5:09.93 (1:12.50)
 -- Miller, Kaetche  60 PNA               3:40.16         NS        
 -- Walker, Pinky M  64 PNA               3:11.00         NS        
 
 Event 34  Women 65-69 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 2:51.56  5/17/2002 BETSY JORDAN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Hlavacek, Ida M  65 VMST              3:11.76    3:15.53         11  
        r:+0.89  45.63      1:34.72 (49.09)
        2:26.14 (51.42)     3:15.53 (49.39)
  2 Durrant, Betsy   65 VMST              3:15.00    3:19.31          9  
        r:+0.86  46.44      1:35.96 (49.52)
        2:27.78 (51.82)     3:19.31 (51.53)
  3 Bower, Barbara   69 WMST              3:36.01    3:25.70          8  
        r:+0.89  49.95      1:42.28 (52.33)
        2:35.17 (52.89)     3:25.70 (50.53)
  4 Munn, Susan L    68 DAM               3:25.00    3:28.94          7  
        r:+1.21  50.73      1:42.25 (51.52)
        2:36.83 (54.58)     3:28.94 (52.11)
  5 Dyck, Grace C    65 CMS               3:45.00    3:32.05          6  
        r:+1.02  51.54      1:45.16 (53.62)
        2:39.62 (54.46)     3:32.05 (52.43)
  6 Amiad, Chaya     69 PNA               5:11.26    5:13.28          5  
      r:+0.92  1:13.23    2:35.76 (1:22.53)
      3:57.02 (1:21.26)   5:13.28 (1:16.26)
 
 Event 34  Women 70-74 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 2:59.07  4/30/2006 NANCY BROWN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Jordan, Betsy T  70 SDSM              3:05.00    3:03.06         11  
        r:+0.88  44.39      1:31.52 (47.13)
        2:18.61 (47.09)     3:03.06 (44.45)
  2 Robbins-Bonitz,  73 NCMS              4:01.70    3:55.28          9  
        r:+1.79  55.76      1:55.63 (59.87)
      2:56.40 (1:00.77)     3:55.28 (58.88)
  3 Tegner, Thyra    72 ALMA              4:31.97    4:20.65          8  
        r:+0.91  58.82    2:04.77 (1:05.95)
      3:14.48 (1:09.71)   4:20.65 (1:06.17)
 
 Event 34  Women 75-79 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 3:16.35  4/30/2000 DORIS STEADMAN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Kavadas, Janet   76 PNA               4:20.00    4:20.67         11  
      r:+0.89  1:03.00    2:09.37 (1:06.37)
      3:16.00 (1:06.63)   4:20.67 (1:04.67)
 
 Event 34  Women 80-84 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 3:41.49  5/17/2002 BUNNY CEDERLUND
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Phillips, Berni  80 PNA               4:31.33    4:38.54         11  
      r:+0.85  1:04.05    2:17.39 (1:13.34)
      3:32.53 (1:15.14)   4:38.54 (1:06.01)
  2 Stupfel, Gloria  80 SMMM              5:50.00    5:31.84          9  
      r:+1.01  1:19.26    2:43.09 (1:23.83)
      4:07.81 (1:24.72)   5:31.84 (1:24.03)
 -- Burke, Maryan N  82 PNA               5:12.00         DQ        
      r:+1.78  1:11.59    2:30.28 (1:18.69)
      3:50.69 (1:20.41)        DQ (1:14.79)
 
 Event 34  Women 85-89 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 4:07.66  2/8/2002  MARJORIE SHARPE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Kornfeld, Mauri  85 MVN               4:39.75    4:33.90         11  
      r:+1.12  1:08.99    2:19.15 (1:10.16)
      3:28.75 (1:09.60)   4:33.90 (1:05.15)
 
    

 Hy-Tek Meet Services                                   5/20/2007 - 12:51PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 35  Men 18-24 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 20.25  4/10/1994 ERIC MAUER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Smith, Christop  22 WH2O                21.79      21.37         11  
             r:+0.65                       
  2 Goldman, Brian   21 PNA                 22.12      21.59          9  
             r:+0.70                       
  3 Bannan, Brett T  24 UNAT                22.10      21.75          8  
             r:+0.68                       
  4 Copsey, Shane R  24 CMS                 22.28      22.18          7  
             r:+0.78                       
  5 Bernard, Chris   21 FLAQ                23.00      22.26          6  
             r:+0.84                       
  6 Egnaczak, Luke   22 NMMS                21.83      22.42          5  
             r:+0.73                       
  7 Kroll, Alden E   24 PNA                 22.40      22.46          4  
             r:+0.79                       
  8 Whitbeck, David  24 PNA                 22.90      22.83          3  
             r:+0.79                       
  9 Lang, Matthew E  24 CMS                 23.30      23.19          2  
             r:+0.75                       
 10 Hamma, Lance A   24 INWM                23.05      23.62          1  
             r:+0.83                       
 11 Rice, Jordan R   22 PNA                 23.92      23.68        
             r:+0.80                       
 12 Lintz, Ian M     20 SNM                 24.51      23.82        
             r:+0.77                       
 13 Hawthorne, Nath  21 WSU                 23.90      24.01        
             r:+0.71                       
 14 Fanning, Mark A  21 PNA                 23.00      24.36        
             r:+0.82                       
 15 Heide, Christop  20 PNA                 24.32      24.58        
             r:+0.82                       
 16 Cleary, Kevin H  23 OREG                25.12      25.00        
             r:+0.64                       
 17 Dibernardo, Dom  20 SMSC                25.67      25.12        
             r:+0.78                       
 18 Ito, Shingo      23 PNA                 25.10      25.35        
             r:+0.79                       
 19 Chmeliovas, Aud  24 PNA                 24.00      25.36        
             r:+0.83                       
 20 Shafer, Alexand  22 PNA                 26.28      26.53        
             r:+0.84                       
 21 Alne, Thomas J   18 GSM                 22.50      27.62        
             r:+1.00                       
 -- Solley, Michael  23 FLAQ                21.99         NS        
 -- Schmelzer, Devi  23 WSU                 24.90         NS        
 -- Vythoulkas, Chr  23 FLAQ                21.78         NS        
 -- Calhoun, Terenc  21 PNA                 23.11         NS        
 -- Lippold, Miles   23 PNA                 23.50         NS        
 -- Walker, Casey    22 SAWS                22.26         NS        
 -- Hercher, Jeremy  22 ROSE                24.50         NS        
 
 Event 35  Men 25-29 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 19.83  5/19/1991 ROBERT PEEL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Holsman, Trent   26 TOC                 22.15      20.96         11  
             r:+0.67                       
  2 Wilkins, Paul G  25 MSBC                21.62      21.03          9  
             r:+0.84                       
  3 Greenwood, Scot  29 TOC                 22.00      21.06          8  
             r:+0.73                       
  4 Gage, Jesse L    26 USF                 21.00      21.55          7  
             r:+0.76                       
  5 Ervin, Anthony   25 NYCH                19.91      21.59          6  
             r:+0.74                       
  6 Brannock, Justi  26 WH2O                22.43      21.66          5  
             r:+0.73                       
  7 Javorski, John   28 IM                  22.21      21.70          4  
             r:+0.73                       
  8 Fain, Jeremy S   29 REDT                22.07      22.12          3  
             r:+0.61                       
  9 Weston, Benjami  26 SSM                 21.49      22.21          2  
             r:+0.76                       
 10 Coralle, Steve   29 HIMA                20.60      22.24          1  
             r:+0.81                       
 11 Marshall, Gary   25 TOC                 22.50      22.28        
             r:+0.77                       
 12 Baker, Matthew   27 NYCH                21.30      22.34        
             r:+0.73                       
 13 Davie, Matthew   26 TOC                 21.30      22.62        
             r:+0.80                       
 14 Leahy, James P   26 TOC                 23.00      22.71        
             r:+0.71                       
 15 Donath, Jonatha  26 ARIZ                23.30      22.82        
             r:+0.77                       
 16 Fry, Jon M       27 ALEX                22.66      22.93        
             r:+0.72                       
 17 Allan, John F    27 BAC                 21.99      23.00        
             r:+0.77                       
 18 Uchitel, Dmitry  27 LVM                 23.55      23.16        
             r:+0.70                       
 18 Zwick, Jamie H   26 LVM                 22.50      23.16        
             r:+0.79                       
 20 Warren, Trevor   27 SWOM                23.00      23.26        
             r:+0.68                       
 21 Hassan, Omar A   26 ARIZ                24.24      23.33        
             r:+0.67                       
 22 Decker, Robert   26 PNA                 24.80      23.36        
             r:+0.74                       
 23 Pronin, Yan      26 LVM                 23.98      23.37        
             r:+0.83                       
 24 Paramonov, Dmit  28 PNA                 23.21      23.43        
             r:+0.78                       
 25 Juliano, Kevin   27 CMS                 24.63      23.78        
             r:+0.64                       
 26 Gould, Harold S  27 UNAT                24.50      23.80        
             r:+0.67                       
 27 Tourigny, David  27 PNA                 24.50      24.78        
             r:+0.78                       
 28 Price, Joe E     28 OHSP                27.07      25.17        
             r:+0.89                       
 29 Lynch, Bernard   29 TERR                24.50      25.21        
             r:+0.74                       
 30 Carse, Michael   27 FOG                 26.50      26.86        
             r:+0.85                       
 -- Suida, Nathan T  27 ARIZ                22.90         NS        
 -- Tate, Rich       27 SAWS                22.50         NS        
 
 Event 35  Men 30-34 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 20.15  5/18/1997 ADAM SCHMITT
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Wanie, Lee G     33 TOC                 21.50      21.34         11  
             r:+0.80                       
  2 Shipley, Bill    32 IM                  21.99      22.04          9  
             r:+0.75                       
  3 Anderes, Jeffre  30 LVM                 21.92      22.38          8  
             r:+0.82                       
  4 Murray, John I   30 PNA                 22.40      22.54          7  
             r:+0.90                       
  5 Fitzpatrick, Wi  34 OREG                22.49      22.71          6  
             r:+0.80                       
  6 Gaggero, David   30 TOC                 22.50      22.86          5  
             r:+0.74                       
  7 Walkenhorst, Ja  32 NEM                 22.50      22.87          4  
             r:+0.81                       
  8 Iglesias, Rodri  31 SSM                 22.80      22.92          3  
             r:+0.70                       
  9 Gallagher, Jose  30 MINN                24.22      23.18          2  
             r:+0.81                       
 10 Terndrup, Seth   31 NCMS                24.39      23.22          1  
             r:+0.88                       
 11 Glass, Mark      32 DAMM                23.34      23.27        
             r:+0.72                       
 12 Kline, Joel R    34 UNAT                22.70      23.44        
             r:+0.91                       
 13 Miller, Brian    34 RIDG                23.57      23.63        
             r:+0.72                       
 14 Foster, Ryan F   31 SSM                 24.72      23.97        
             r:+0.79                       
 15 Linderman, Ross  30 PNA                 24.75      24.04        
             r:+0.83                       
 16 Smith, Eric A    30 WSU                 24.15      24.14        
             r:+0.80                       
 17 Leid, Jeff G     33 ARIZ                24.91      24.16        
             r:+0.80                       
 18 Foster, Jared    31 CMS                 23.89      24.21        
             r:+0.84                       
 19 Rosaria, Steven  32 PNA                 24.82      24.56        
             r:+0.87                       
 20 Eide, Duke       33 PNA                 24.73      25.44        
             r:+0.84                       
 21 Hinds, Christop  31 PNA                 25.26      28.44        
             r:+0.78                       
 -- Wen, Patrick     34 WCM                 25.00         NS        
 -- Figueres, Ruben  33 IM                  25.35         NS        
 -- Thompson, Brian  30 PNA                 26.00         NS        
 -- Shivers, Todd C  32 OOPS                23.75         NS        
 
 Event 35  Men 35-39 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 20.73  5/16/1994 KEVIN DEFORREST
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Taylor, Curtis   35 OREG                22.00      21.70         11  
             r:+0.74                       
  2 Beach, Christop  37 TYR                 22.06      21.78          9  
             r:+0.81                       
  3 Wegner, Dan      35 TYR                 21.60      21.86          8  
             r:+0.86                       
  4 Tiltmann, Laren  37 WMAC                22.62      22.11          7  
             r:+0.75                       
  5 Hochstein, Erik  38 TYR                 23.62      22.22          6  
             r:+0.89                       
  6 McClung, Paton   37 SSM                 22.37      22.31          5  
             r:+0.74                       
  7 Mitchell, Jeffr  38 MVN                 22.30      22.50          4  
             r:+0.73                       
  8 Gilson, Matthew  39 NEM                 23.10      22.75          3  
             r:+0.85                       
  9 Sorensen, Micha  39 AKMS                22.23      22.95          2  
             r:+0.67                       
 10 Power, Michael   39 UCSB                22.91      23.06          1  
             r:+0.70                       
 11 Robling, Steve   37 PALM                23.18      23.13        
             r:+0.76                       
 12 Gill, Mark A     38 SKY                 24.50      23.22        
             r:+0.66                       
 13 Yee, Justin C    36 OREG                23.38      23.23        
             r:+0.82                       
 14 Whatley, Devin   38 PNA                 23.50      23.32        
             r:+0.73                       
 15 Drawz, Troy A    39 OREG                23.75      23.45        
             r:+0.74                       
 16 Rosinski, Thoma  37 CMS                 23.50      23.58        
             r:+0.86                       
 17 Tessin, Christo  36 PNA                 24.50      23.61        
             r:+0.84                       
 18 Connolly, Darri  35 USF                 23.81      23.82        
             r:+0.83                       
 19 Ellis, Andrew F  38 TERR                24.00      23.86        
             r:+0.72                       
 20 Young, Timothy   36 WMAC                25.00      23.95        
             r:+0.87                       
 21 Kuykendall, Jef  37 UNAT                24.55      23.98        
             r:+0.84                       
 22 Williams, John   38 PNA                 24.40      24.53        
             r:+0.81                       
 23 Austin, Brandon  35 PNA                 25.61      24.61        
             r:+0.94                       
 24 Martin, Dan A    35 PNA                 25.13      25.22        
             r:+0.90                       
 25 Wiersma, Lenny   35 SMSC                24.92      25.28        
             r:+0.72                       
 26 Sanders, Drew Y  37 TOC                 25.55      26.07        
             r:+0.95                       
 27 Brown, Robert A  36 INWM                26.50      26.64        
             r:+0.90                       
 28 Hartley, Michae  37 INWM                26.91      27.04        
             r:+0.81                       
 29 Ness, Kerry A    37 PNA                 30.89      30.70        
             r:+0.78                       
 -- Hurley, Todd M   38 PNA                 23.65         NS        
 -- Scheiner, Andre  38 STAN                24.91         NS        
 -- Farrell, Andrew  36 NCMS                22.21         NS        
 -- Bohlman, Lance   36 SNM                 21.00         NS        
 
 Event 35  Men 40-44 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 20.95  4/25/2004 PAUL SMITH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Landry, Richard  43 MMSC                23.00      21.89         11  
             r:+0.82                       
  2 Hiltabiddle, St  40 GSM                 22.07      21.94          9  
             r:+0.77                       
  3 Rodgers, Jeff M  40 OREG                22.55      22.43          7.5
             r:+0.79                       
  3 Segal, William   42 JAM                 22.40      22.43          7.5
             r:+0.75                       
  5 Stewart, Henry   43 NCMS                22.07      22.46          6  
             r:+0.73                       
  6 Nygren, Mats     41 PNA                 23.00      22.63          5  
             r:+0.84                       
  7 Eichler, Brad    41 ARKM                23.10      23.05          4  
             r:+0.74                       
  8 Mays, Brent      42 SCSA                23.02      23.24          3  
             r:+0.88                       
  9 Kabel, Douglas   41 OREG                23.49      23.94          2  
             r:+0.83                       
 10 Levy, Daniel J   41 WM                  24.21      24.19          1  
             r:+0.80                       
 11 Cleaver, Oliver  44 SAWS                23.68      24.21        
             r:+0.92                       
 11 Wagner, Blake J  40 PNA                 24.94      24.21        
             r:+0.85                       
 13 McDermott, Davi  44 PNA                 26.62      24.47        
             r:+0.72                       
 14 Stewart, Doug K  43 OREG                25.00      24.91        
             r:+0.75                       
 15 Fitzgerald, Jer  41 SWIF                24.88      24.93        
             r:+0.83                       
 16 Daugherty, Gord  41 UNAT                25.20      24.94        
             r:+0.87                       
 17 Lagerberg, Bria  44 PNA                 25.50      25.04        
             r:+0.84                       
 18 Gorman, Philip   43 SAWS                24.50      25.14        
             r:+0.77                       
 19 Ducolon, David   43 PNA                 25.60      25.27        
             r:+1.01                       
 20 Keever, Nate     40 CMS                 25.52      25.30        
             r:+0.82                       
 21 Kabel, Joe R     44 PNA                 25.90      25.70        
             r:+0.79                       
 22 Bobrov, Sergey   41 ALST                25.00      26.45        
             r:+1.04                       
 23 Kennedy, Keith   44 PNA                 27.00      26.82        
             r:+0.84                       
 24 Carrasco, Juan   42 FLAQ                27.82      27.17        
             r:+0.82                       
 -- Crowley, Kevin   43 MESC                31.00         DQ        
 -- Dillon, Duffy    42 FLAQ                25.00         NS        
 -- Fish, Bob A      43 PNA                 24.33         NS        
 -- Allen, Murray G  44 INWM                24.80         NS        
 -- Bockius, Edward  40 NEM                 23.20         NS        
 -- Brostuen, David  42 CMS                 25.59         NS        
 -- Goldman, Brian   42 NCMS                23.50         NS        
 -- Kahl, Steven E   44 CMS                 23.33         NS        
 
 Event 35  Men 45-49 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 21.29  5/14/2006 PAUL SMITH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Hering, Brad V   45 PNA                 23.43      22.50         11  
             r:+0.72                       
  2 Malsbury, David  45 VMST                23.16      22.91          9  
             r:+0.72                       
  3 Franklin, Sam D  49 LVM                 23.92      23.07          8  
             r:+0.77                       
  4 Emison, Thomas   48 MINN                22.99      23.09          7  
             r:+0.88                       
  5 Cooke, Todd      45 VMST                24.39      23.19          6  
             r:+0.83                       
  6 Stultz, Todd W   47 O*H*                23.20      23.26          5  
             r:+0.75                       
  7 Leigh, Jay W     48 PNA                 23.65      23.27          4  
             r:+0.84                       
  8 Rose, Cameron D  47 SAWS                23.54      23.30          3  
             r:+0.71                       
  9 Weiss, Karl A    46 PNA                 23.10      23.37          2  
             r:+0.77                       
 10 Baca, Jon L      47 PNA                 23.82      23.48          1  
             r:+0.83                       
 11 Wells, D Scott   46 FACT                23.60      23.51        
             r:+0.85                       
 12 Loudon, Rich     46 PNA                 23.70      23.76        
             r:+0.88                       
 12 Johnston, Mark   46 CMS                 23.75      23.76        
             r:+0.92                       
 12 Swanson, Victor  48 PNA                 25.50      23.76        
             r:+0.90                       
 15 Deloney, Wayne   47 MVN                 24.21      23.84        
             r:+0.86                       
 16 Mc Guire, Brian  47 INWM                23.90      23.99        
             r:+0.81                       
 16 Kelly, Michael   48 PNA                 24.09      23.99        
             r:+0.97                       
 18 Nalli, Lyle A    47 PNA                 23.89      24.03        
             r:+0.84                       
 19 Finney, Steve C  47 PNA                 24.80      24.10        
             r:+0.83                       
 20 Putterman, Dean  45 HOST                23.30      24.18        
             r:+0.82                       
 21 Livingston, Ger  48 SDSM                24.51      24.28        
             r:+0.87                       
 22 White, Steve G   46 WMST                23.70      24.36        
             r:+0.91                       
 23 Rowland, Jim     46 IM                  24.70      24.46        
             r:+0.86                       
 24 Schilling, Alex  47 TOC                 23.50      24.53        
             r:+0.89                       
 25 Sumerfield, Bil  46 OREG                25.10      24.79        
             r:+0.81                       
 26 Auchard, Bob E   46 ALMA                25.33      24.80        
             r:+0.78                       
 27 Rendell, George  45 SWOM                24.57      24.88        
             r:+0.78                       
 28 Callahan, James  45 UNAT                24.80      25.01        
             r:+0.97                       
 29 Roberts, Bill    45 ALEX                24.00      25.02        
             r:+0.83                       
 30 Freeman, Craig   48 STAN                24.87      25.12        
             r:+0.87                       
 31 Chinn, Colin     48 PNA                 25.33      25.17        
             r:+0.83                       
 32 Hauptschein, Ri  48 UNAT                25.00      25.18        
             r:+0.90                       
 33 Mann, Edward R   49 OREG                25.57      25.28        
             r:+0.82                       
 34 Romdane, Rachid  48 PNA                 25.60      25.30        
             r:+0.88                       
 35 Boytler, Bruce   48 PNA                 24.40      25.33        
             r:+0.85                       
 36 O'Brien, Michae  45 CMS                 27.00      25.45        
             r:+0.82                       
 37 Rabe, Jim D      46 OREG                25.49      25.57        
             r:+0.78                       
 38 Igawa, Allen D   45 PNA                 27.00      25.62        
             r:+0.83                       
 39 Webster, Jeffre  47 SNM                 26.15      25.64        
             r:+0.76                       
 40 Durban, Lars R   49 PNA                 27.50      25.68        
             r:+0.91                       
 41 Dunning, Tom E   47 PNA                 25.20      25.70        
             r:+0.86                       
 42 Graham, Errol    47 WH2O                26.00      25.73        
             r:+0.84                       
 43 Bailey, Dan V    49 PNA                 27.00      25.75        
             r:+1.02                       
 44 Boone, Lou       46 OREG                27.58      25.88        
             r:+0.86                       
 45 Albright, Phili  47 MVN                 25.80      25.90        
             r:+0.81                       
 46 Wren, Mark B     48 OREG                26.15      26.15        
             r:+0.71                       
 47 Schlemmer, Robe  47 PNA                 26.00      26.19        
             r:+0.86                       
 48 Tomasik, Joseph  46 UNAT                25.00      26.33        
             r:+1.11                       
 49 Naviaux, Willia  47 SNM                 26.15      26.41        
             r:+0.72                       
 50 Otruba, Zdenek   45 INWM                26.67      26.50        
             r:+0.92                       
 51 Anderson, Anton  47 PNA                 28.00      26.78        
             r:+1.07                       
 52 Harger, David W  48 SNM                 32.00      27.41        
             r:+0.99                       
 53 Havick, Paul M   46 PNA                 26.32      28.43        
             r:+0.88                       
 54 Raine, Charlie   47 LAPS                30.20      30.29        
             r:+0.76                       
 55 Lenhart, Edison  49 CMS                 26.32      31.39        
             r:+0.85                       
 56 Cattles, Steve   48 CMS                 26.32      38.37        
             r:+1.34                       
 57 Macias, Jesse G  49 INWM                26.32      52.78        
             r:+1.11                       
 -- Paulsen, Curtis  47 WMAC                26.04         NS        
 -- Cary, Dale K     49 PNA                 25.71         NS        
 -- Washburne, Bren  45 OREG                24.82         NS        
 -- Tongate, Terry   46 NOVA                25.90         NS        
 -- McGoorty, Mike   49 PNA                 23.90         NS        
 -- O'Neil, David R  48 PNA                 27.75         NS        
 -- Jones, Trevor A  45 PNA                 25.05         NS        
 -- Kriley, Mike R   48 GSM                 25.95         NS        
 -- Mooney, Jack     47 NEM                 25.70         NS        
 
 Event 35  Men 50-54 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 21.73  5/10/1998 RICHARD ABRAHAMS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Groselle, Jack   52 O*H*                22.01      22.37         11  
             r:+0.71                       
  2 Schatz, Gary L   52 WMST                22.40      22.62          9  
             r:+0.76                       
  3 Stinchcombe, Ma  50 CTM                 23.10      22.74          8  
             r:+0.92                       
  4 Supple, Robert   52 NMMS                23.50      22.75          7  
             r:+0.77                       
  5 Heath, Robert H  50 MAM                 23.20      22.99          6  
             r:+0.77                       
  6 Martin, Doug     54 ARKM                23.30      23.16          5  
             r:+0.73                       
  7 Blatt, Michael   51 VCM                 23.80      23.34          4  
             r:+0.82                       
  8 Krauser, Larry   53 INWM                23.44      23.42          3  
             r:+0.76                       
  9 Croshier, Mark   51 SDSM                23.85      23.59          2  
             r:+0.74                       
 10 Erickson, Tim D  50 FLAQ                23.90      23.61          1  
             r:+0.81                       
 11 Fochios, Dean T  53 ADMS                23.60      23.92        
             r:+0.81                       
 12 Philbrick, Larr  54 OREG                24.66      24.08        
             r:+0.74                       
 12 Welchlin, Bob    50 MOVY                24.51      24.08        
             r:+0.83                       
 14 Busch, Ralph T   50 PNA                 24.00      24.21        
             r:+0.80                       
 15 Mc Bride, Dunca  52 LAPS                23.80      24.26        
             r:+0.98                       
 15 Press, Oliver W  54 PNA                 23.00      24.26        
             r:+0.80                       
 17 Wetzel, Jeffrey  51 TXLA                23.64      24.35        
             r:+0.83                       
 18 Marshall, D Sco  50 WMST                24.70      24.41        
             r:+0.83                       
 19 Neville, Richar  50 FAST                24.90      24.43        
             r:+0.76                       
 20 Williams, Scott  52 TOC                 24.50      24.55        
             r:+0.77                       
 21 Brockbank, Doug  53 OREG                25.28      24.73        
             r:+0.78                       
 22 Heather, Michae  53 MVN                 25.22      24.76        
             r:+0.84                       
 23 Hercher, Heinz   50 ROSE                25.30      24.77        
             r:+0.82                       
 24 White, Bob L     52 WMAC                25.18      24.81        
             r:+0.86                       
 24 Morrison, Rober  53 INWM                24.59      24.81        
             r:+0.84                       
 26 Stehlin, Ed H    51 CMS                 24.90      25.17        
             r:+0.76                       
 27 Sullivan, James  54 LTKO                25.70      25.21        
             r:+0.80                       
 28 Meacham, Kevin   51 IAMA                26.49      25.22        
             r:+0.73                       
 29 Caligiuri, Dan   51 UNAT                25.22      25.24        
             r:+0.85                       
 30 Schmitz, Robert  54 NCMS                24.19      25.33        
             r:+0.84                       
 31 Kendrick, James  54 PNA                 26.24      25.54        
             r:+0.89                       
 32 Knowles-Jr., Pe  52 SWIF                26.09      25.59        
             r:+0.83                       
 33 Wagoner, Victor  51 LAPS                26.32      25.61        
             r:+0.73                       
 34 Lamour, Didier   50 MINN                25.43      25.91        
             r:+0.88                       
 34 Peyton, Mike W   51 OREG                26.20      25.91        
             r:+1.01                       
 36 Cabrey, David D  51 INWM                26.86      26.17        
             r:+0.72                       
 37 Smith, Gregory   53 NMMS                25.79      26.87        
             r:+0.88                       
 38 Leonard, Frank   52 PNA                 26.10      27.11        
             r:+0.80                       
 39 Keith, David R   50 PNA                 28.50      28.49        
             r:+1.03                       
 40 Heyes, Greg      52 LAPS                26.50      31.62        
             r:+0.76                       
 41 Nelson, James M  52 PNA                 26.31      35.11        
             r:+1.26                       
 42 Krueger, Kurt    52 BAM                 58.00      44.92        
             r:+1.25                       
 -- Nakhei, Toraj    51 OREG                28.27         NS        
 -- Hess, Richard W  52 CMS                 23.30         NS        
 -- Norman, Mark B   52 MVM                 24.00         NS        
 -- Hackett, Ted J   52 PNA                 26.50         NS        
 -- Spellberg, Geof  51 TAM                 26.10         NS        
 -- Lemaistre, Char  53 UNAT                23.30         NS        
 -- Sylvester, John  50 PNA                 25.00         NS        
 
 Event 35  Men 55-59 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 21.82  4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Jacobs, Ronald   55 PNA                 24.00      24.68         11  
             r:+0.89                       
  2 Owens, Carl H    55 MOST                26.14      24.85          9  
             r:+0.82                       
  3 Capers, Jim      55 DAMM                25.21      25.01          8  
             r:+0.88                       
  4 Bannan, Charles  55 OREG                24.92      25.08          7  
             r:+0.81                       
  5 Olson, Chuck A   57 MICH                24.50      25.27          6  
  6 Clark, Gordon F  55 PNA                 26.18      25.28          5  
             r:+0.72                       
  7 Purdie, James L  55 NAM                 25.46      25.32          4  
  8 Lintz, Steven P  56 SNM                 26.74      25.76          3  
             r:+0.80                       
  9 Knopf, Thomas H  59 TOC                 27.00      26.11          2  
             r:+0.83                       
 10 Dasch, Vern E    57 OREG                26.50      26.16          0.5
             r:+0.83                       
 10 Frisch, David J  58 SQST                26.05      26.16          0.5
             r:+0.81                       
 12 Wright, Larry E  58 PNA                 26.50      26.28        
             r:+0.92                       
 13 Carter, Gary T   57 WMST                27.43      26.75        
             r:+0.93                       
 14 Voegtlen, R Bar  58 PNA                 27.80      26.80        
             r:+0.95                       
 15 Callahan, Pat    57 SLAM                27.48      26.86        
             r:+0.95                       
 16 Fisk, Floyd M    55 SAWS                26.81      26.87        
             r:+0.87                       
 17 Sherwood, Reggi  55 OREG                29.20      27.13        
             r:+0.75                       
 18 Cohen, Jeremy M  58 SCAM                27.60      27.21        
             r:+0.84                       
 19 Wikander, Carro  55 OREG                27.94      27.54        
             r:+0.94                       
 20 McGrath, Peter   55 PNA                 30.83      28.43        
             r:+1.04                       
 21 Carlton, Brian   57 PNA                 28.10      30.22        
             r:+0.99                       
 22 Class, Patrick   58 SNM                 29.78      32.06        
             r:+0.90                       
 23 Andrus-Hughes,   55 OREG                35.50      35.25        
             r:+1.08                       
 -- Sherrill, Mike   57 TOC                 28.00         NS        
 -- Saltzman, Edwar  56 GAJA                27.97         NS        
 -- Varner, Tim      56 CMS                 28.16         NS        
 -- Barnick, Robert  55 MELO                25.50         NS        
 -- Ridinger, Kim S  55 LNM                 27.25         NS        
 
 Event 35  Men 60-64 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 22.30  5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Abrahams, Richa  62 CMS                 22.50      22.69         11  
             r:+0.85                       
  2 Mc Pherson, And  60 UNAT                23.95      24.15          8.5
             r:+0.77                       
  2 Smith, Robert S  63 OREG                24.10      24.15          8.5
             r:+0.85                       
  4 Dennis, D Craig  61 WCM                 25.29      24.87          7  
             r:+0.80                       
  5 De Lacy, James   60 WCM                 24.80      25.04          6  
             r:+0.87                       
  6 Meyerhoff, Rick  60 TAM                 25.20      25.41          5  
             r:+0.79                       
  7 Pilger, Robert   63 PNA                 26.70      25.72          4  
             r:+0.87                       
  8 Dick, Bill M     60 TOC                 25.00      25.75          2.5
             r:+0.89                       
  8 Galine, Donald   61 WCM                 25.88      25.75          2.5
             r:+0.75                       
 10 Stillinger, Ric  60 SAWS                26.81      25.85          1  
             r:+0.90                       
 11 Smyers, Jesse B  60 WCM                 26.70      25.96        
             r:+1.02                       
 12 Couch, Bob E     60 AWJ                 26.10      26.15        
             r:+0.82                       
 13 Stout, Jon       60 OREG                26.80      26.50        
             r:+0.97                       
 14 Silvey, Michael  62 OREG                28.50      26.76        
             r:+0.82                       
 15 Boak, Thomas D   63 WMST                26.20      26.93        
             r:+0.87                       
 16 Wolcott, Steve   61 INWM                26.50      27.00        
             r:+1.01                       
 17 Whitley, John K  64 SSM                 27.90      27.66        
             r:+0.79                       
 18 Carey, Edwin F   61 UNAT                27.10      28.06        
             r:+1.05                       
 19 Leet, John W     61 PNA                 29.10      28.55        
             r:+1.03                       
 20 Trull, John I    62 UNAT                28.45      28.59        
             r:+0.96                       
 21 Fuller, Vern     60 ARIZ                29.25      29.82        
             r:+0.96                       
 22 Schaefer, Don H  62 PNA                 31.50      30.90        
             r:+1.02                       
 23 Looye, Aart      63 MSBC                30.45      31.28        
             r:+1.01                       
 24 Pedersen, Lars   64 FLAQ                31.42      32.24        
             r:+0.89                       
 -- Amundsen, Josep  61 1776                27.11         NS        
 -- Brown, Wayne R   64 INWM                28.93         NS        
 -- Davis, Don M     62 RHMS                25.80         NS        
 -- McCormick, Paul  60 CMS                 25.60         NS        
 -- Abbott, William  61 CMS                 26.20         NS        
 
 Event 35  Men 65-69 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 23.66  5/17/2002 JEFF FARRELL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Landis, Tom      65 OREG                25.20      25.24         11  
             r:+0.83                       
  2 Freshley, Mike   66 SDSM                25.90      26.24          9  
             r:+0.81                       
  3 Clark, Jerry     69 NCMS                26.75      27.41          8  
             r:+0.82                       
  4 Southall, Henry  67 VERM                29.50      29.50          7  
             r:+0.93                       
  5 Mellow, Bill     65 OREG                35.00      32.50          6  
             r:+0.75                       
  6 Kempf, Raymond   66 UNAT                33.00      35.11          5  
             r:+1.11                       
  7 Monroe, Thomas   66 ARIZ                44.53      43.65          4  
             r:+1.19                       
  8 Dormann, Mike L  66 PNA                 55.00    1:04.06          3  
 -- Huber, Steven W  65 PNA                 34.00         NS        
 
 Event 35  Men 70-74 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 25.41  5/14/2006 CAV CAVANAUGH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Farrell, Jeff    70 SBM                 25.00      24.79N        11  
             r:+0.86                       
  2 Johnston, Bob    70 MARY                30.50      30.11          9  
             r:+1.13                       
  3 Rauch, Will      72 LVM                 30.00      30.27          8  
             r:+0.94                       
  4 Szasz, Ivan J    70 MSBC                33.52      31.47          7  
             r:+1.19                       
  5 Bevier, Jack     74 INWM                33.06      33.12          6  
  6 Plummer, Mark A  70 CMS                 33.19      35.60          5  
             r:+1.06                       
  7 Fritz, Jack R    74 ARIZ                34.78      36.08          4  
             r:+1.12                       
  8 Morrow, Albert   72 PNA                 35.00      38.53          3  
             r:+0.79                       
 -- Blake, William   70 SWAM                29.80         NS        
 
 Event 35  Men 75-79 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 26.94  4/30/2000 FRANK PIEMME
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Sonia, Donald F  77 GOLD                29.90      30.79         11  
             r:+0.92                       
  2 Dorse, Robert O  75 PNA                 32.14      32.49          9  
             r:+1.09                       
  3 Kimball, Ken     76 SDSM                32.90      32.62          8  
             r:+1.13                       
  4 Bower, Dick      76 WMST                32.07      33.00          7  
             r:+1.30                       
  5 Woods, Albert H  78 METR                33.35      34.22          6  
  6 Bond, William R  75 ARIZ                34.54      34.29          5  
             r:+1.06                       
  7 Conkey, Jim      75 SNM                 36.76      36.31          4  
             r:+1.19                       
  8 Rigley, Tom D    78 ARIZ                37.50      36.78          3  
  9 Hathaway, Pierr  76 CVM                 40.00      39.52          2  
             r:+1.16                       
 -- Lertzman, Alan   78 UNAT                40.50         NS        
 
 Event 35  Men 80-84 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 29.25  4/10/2005 FRANK PIEMME
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Piemme, Frank M  82 SDSM                30.25      30.02         11  
             r:+0.99                       
  2 Webster, Dale A  81 SDSM                32.26      32.36          9  
             r:+0.99                       
  3 Lamb, Willard J  84 OREG                35.00      32.66          8  
             r:+1.05                       
  4 Schmidt, Jurgen  84 SDSM                37.25      36.01          7  
             r:+0.94                       
  5 Newton, Dave     81 PNA                 40.00      40.40          6  
  6 Schomburg, Rich  81 USF                 42.05      40.98          5  
             r:+1.12                       
  7 Goldner, Fred H  80 CONN                49.80      45.65          4  
 -- Truby, Jack O    82 CMS                 36.50         NS        
 
 Event 35  Men 85-89 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 32.80  5/16/1999 WOODROW BOWERSOCK
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Young, Gilbert   85 OREG                38.30      37.52         11  
             r:+1.21                       
  2 Holden, Andrew   88 OREG                38.00      38.89          9  
  3 Smith, Richard   87 WCM                 55.00      51.20          8  
  4 Johnston, Willi  88 WCM                 55.44    1:01.03          7  
 
    

 Hy-Tek Meet Services                                   5/20/2007 - 13:10PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 36  Women 18-24 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 23.89  4/19/1998 JANET MAYVILLE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Bailey, Karla    23 IM                  24.99      24.68         11  
             r:+0.77                       
  2 Busche, Kelly C  22 ARIZ                25.40      24.78          9  
             r:+0.69                       
  3 Gallagher, Mari  24 PNA                 25.20      24.91          8  
             r:+0.69                       
  4 Bonney, Erin R   24 NCMS                25.18      25.09          7  
             r:+0.71                       
  5 Urbatchka, Lind  23 MOVY                26.12      25.17          6  
             r:+0.71                       
  6 Pierce, Shona D  22 PNA                 26.15      25.20          5  
             r:+0.75                       
  7 Jacobson, Erin   22 PNA                 25.99      25.74          4  
             r:+0.80                       
  8 Schneider, Leah  22 WMAC                26.40      25.77          3  
             r:+0.78                       
  9 Andelson, Angel  20 SCAM                25.75      25.81          2  
             r:+0.89                       
 10 Gray, Kathryn M  22 CRUZ                27.00      26.21          1  
             r:+0.66                       
 11 Urbatchka, Coll  20 UNAT                29.00      26.43        
             r:+0.77                       
 12 Brown, Sharnay   21 INWM                26.20      26.47        
             r:+0.70                       
 13 Carney, Monica   24 CRUZ                27.00      27.29        
 14 Skerkoski, Ann   24 SKY                 27.20      27.46        
 15 Palenica, Lisa   20 ARIZ                28.39      27.52        
             r:+0.76                       
 16 Kilgore, Stacy   22 NMMS                28.04      27.55        
             r:+0.74                       
 17 Ninivaggi, Meli  23 UNAT                29.50      27.78        
             r:+0.79                       
 18 Crawford, Kathr  23 IOWA                28.58      27.89        
             r:+0.82                       
 19 Luchini, Stepha  24 TOC                 27.00      27.91        
             r:+0.66                       
 20 Ahmed, Anika D   20 PNA                 27.50      28.14        
             r:+0.86                       
 21 Heath, Kristen   24 OREG                28.81      28.32        
             r:+0.84                       
 22 Couch, Natalie   24 AWJ                 29.40      28.68        
             r:+0.73                       
 23 Naylor, Elisha   20 PNA                 29.50      29.27        
             r:+0.85                       
 24 Saval, Amber M   20 INWM                29.45      29.29        
             r:+0.79                       
 25 Finley, Katrina  21 INWM                29.46      29.48        
             r:+0.75                       
 26 Mar, Emiko       20 PNA                 31.00      29.52        
             r:+0.87                       
 27 Pranke, Bridget  23 ARIZ                30.68      29.76        
             r:+0.97                       
 28 Shafer, Kara L   22 PNA                 34.97      34.75        
             r:+0.99                       
 29 Tomlinson-Macia  22 INWM                29.50      41.55        
             r:+1.26                       
 -- Crooks, Natalie  22 WSU                 28.60         NS        
 
 Event 36  Women 25-29 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 23.16  4/24/2005 PETRA MARTIN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Rau, Jocelyn M   28 WMAC                24.80      24.11         11  
             r:+0.76                       
  2 Linke, Lyndsey   27 CMS                 24.61      24.26          9  
             r:+0.67                       
  3 McLuckie, Lisa   28 FLAQ                25.50      24.93          8  
             r:+0.77                       
  4 Payne, Jaime J   27 METR                26.54      24.95          6.5
             r:+0.81                       
  4 Kownslar, Laura  26 UNAT                25.25      24.95          6.5
             r:+0.77                       
  6 Monu, Ngozi R    26 NYCH                24.20      24.98          5  
             r:+0.83                       
  7 West, Sherry B   29 WH2O                28.00      25.11          4  
             r:+0.71                       
  8 Matz, Kim E      25 PNA                 24.88      25.16          3  
             r:+0.71                       
  9 Lyons, Katie A   26 TOC                 25.50      25.30          2  
             r:+0.74                       
 10 Martin, Jennife  26 FLAQ                24.92      25.39          1  
             r:+0.72                       
 11 O'Reilly, Jenni  27 RMST                26.25      25.55        
             r:+0.79                       
 12 Singler, Maggie  27 STVN                26.75      26.09        
             r:+0.72                       
 13 Gustafson, Aubr  26 OREG                26.99      26.21        
             r:+0.68                       
 14 Lotts, Kelly C   29 PNA                 26.60      26.31        
             r:+0.87                       
 15 Friedman, Jodie  25 NYCH                26.18      26.58        
             r:+0.77                       
 16 Liberty, Laurel  25 IM                  27.50      26.80        
             r:+0.69                       
 17 Helm, Lisa A     27 SSM                 26.40      26.84        
             r:+0.81                       
 18 Lyons, Jenny R   25 UNAT                28.00      26.89        
             r:+0.72                       
 19 Frisch, Alexand  28 SQST                26.25      27.03        
             r:+0.76                       
 20 Doman, Mary E    25 LVM                 28.00      27.29        
             r:+0.83                       
 21 Schweiger, Kami  28 PNA                 28.82      27.52        
             r:+0.89                       
 22 Sullivan, Brian  27 NYCH                26.80      27.53        
             r:+1.02                       
 23 Schoenlank, Jul  27 METR                26.90      27.63        
             r:+0.81                       
 24 Zolla, Christy   29 SMSC                28.71      27.65        
             r:+0.75                       
 25 Giovanni, Melis  27 UCLA                27.30      27.76        
             r:+0.77                       
 26 Einberger, Susa  26 CMS                 28.77      27.80        
             r:+0.89                       
 27 Schneider, Erin  28 WMAC                28.00      27.85        
             r:+0.76                       
 28 Groff-Palermo,   27 REDT                28.39      28.35        
             r:+0.73                       
 29 Chow, Jackie I   28 DAM                 28.80      28.66        
             r:+1.01                       
 30 Zywica, Jolene   25 IM                  28.78      29.12        
             r:+0.86                       
 31 Bunker, Erin L   27 PNA                 28.82      29.17        
             r:+0.86                       
 32 Aron, Vanessa    26 FLAQ                30.73      29.45        
             r:+0.89                       
 33 Welch, Mary H    25 PNA                 31.59      32.93        
             r:+0.97                       
 34 Marcy, Marcia A  27 PNA                 36.25      33.60        
             r:+1.04                       
 -- Green, Christen  25 OREG                28.82         NS        
 -- Elwonger, Steph  29 OREG                26.03         NS        
 -- Djang, Amanda B  26 INWM                46.82         NS        
 -- Pencek, Janelle  25 IM                  28.82         NS        
 
 Event 36  Women 30-34 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 22.86  4/15/2000 ANGEL MARTINO
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Schaetz, Trina   34 WMAC                25.34      25.11         11  
             r:+0.84                       
  2 Philipps, Colle  31 PNA                 27.52      25.15          9  
             r:+0.77                       
  3 Weeks, Nikki L   34 OREG                26.00      25.41          8  
             r:+0.71                       
  4 Lee, Kristi D    31 SAWS                25.86      25.90          7  
  5 Kelsey, Jane M   31 REDT                26.60      26.32          6  
             r:+0.81                       
  6 Kyff, Jennifer   33 METR                27.17      26.37          5  
             r:+0.87                       
  7 Schneider, Sara  31 WMAC                27.00      26.43          4  
             r:+0.88                       
  8 McCrady, Christ  34 FLAQ                27.37      26.74          3  
             r:+0.80                       
  9 Guinee, Kathlee  33 NEM                 27.71      27.58          2  
             r:+0.79                       
 10 Kothe, Nicole A  33 IM                  27.50      27.95          1  
             r:+0.73                       
 11 Marvin, Linda L  33 CSI                 29.12      28.02        
 12 Van Enkenvoort,  33 WMAC                27.63      28.10        
             r:+0.81                       
 13 Bode, Christy M  31 MVN                 27.98      28.12        
             r:+0.77                       
 14 Krawchuk, Melan  31 METR                28.35      28.15        
             r:+0.87                       
 15 Kramer, Ellen M  32 OREG                29.77      28.43        
             r:+0.89                       
 16 Goldring, Laila  31 OREG                29.61      28.44        
             r:+0.71                       
 17 Atkinson, Karen  32 NEM                 27.72      28.70        
             r:+0.98                       
 18 Taggart, Angela  32 AKMS                29.45      28.85        
             r:+0.87                       
 19 Strausbaugh, El  30 OREG                29.59      28.97        
             r:+0.80                       
 20 Richardson, Sar  30 PNA                 28.88      29.29        
             r:+0.73                       
 -- Strand, Tara M   32 INWM                29.36         NS        
 -- Traher, Michell  32 SDSM                28.94         NS        
 
 Event 36  Women 35-39 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 23.53  2/4/1996  S NEILSON-BELL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Hageman, Heathe  36 NCMS                25.05      24.40         11  
             r:+0.67                       
  2 Eldridge, Beth   37 MOVY                23.86      24.49          9  
             r:+0.70                       
  3 Smith, Jody L    38 STAN                25.64      24.71          8  
             r:+0.80                       
  4 Chow, Michelle   38 DAMM                25.26      25.17          7  
             r:+0.83                       
  5 Ward, Jennifer   35 PNA                 26.49      25.76          6  
             r:+0.78                       
  6 Murray, Alexis   36 1776                26.96      25.87          5  
             r:+0.74                       
  7 Seubert, Trish   38 VMST                27.50      26.24          4  
             r:+0.80                       
  8 Mc Cormick, Jil  35 SRM                 29.00      26.30          3  
             r:+0.82                       
  9 Titzel, Shannon  36 AKMS                27.05      26.36          2  
             r:+0.70                       
 10 Eden, Kim G      38 CMS                 27.45      26.86          1  
             r:+0.84                       
 11 Wessling, Patri  38 MAAC                28.06      26.90        
             r:+0.78                       
 12 Tobey, Stacey W  38 CMS                 27.22      26.92        
             r:+0.87                       
 13 Crecelius, Nanc  37 WMST                27.30      27.26        
             r:+0.80                       
 14 Haberstich, Car  35 IM                  28.91      27.31        
             r:+0.92                       
 15 Burkart, Dana M  35 PAFC                29.01      28.07        
             r:+0.81                       
 16 Gleckman, Jenni  36 LTKO                29.03      28.23        
             r:+0.74                       
 17 McConnell, Mich  39 PNA                 27.95      28.91        
             r:+0.85                       
 18 Hippen, Karyn L  37 DKTA                29.62      28.94        
             r:+0.84                       
 19 Law, Cathy       39 OREG                28.91      29.20        
             r:+0.89                       
 20 Sanguinet, Aman  36 STAN                29.68      29.23        
             r:+0.88                       
 21 Scobbie, Karen   38 IM                  29.76      29.44        
             r:+0.77                       
 22 Settimi, Nora C  36 WMAC                28.86      29.81        
             r:+0.90                       
 23 White, LeighAnn  37 CMS                 29.68      29.82        
             r:+1.07                       
 24 Buehler, Paige   38 INWM                29.16      29.86        
             r:+0.76                       
 25 Launer, Tara Ly  38 RMST                30.90      31.01        
 26 Simpson, Rebecc  38 PNA                 34.00      31.46        
             r:+0.93                       
 27 Antilla, Kristi  38 PNA                 33.15      32.33        
             r:+0.94                       
 28 Singer, Shannon  37 PNA                 33.28      32.93        
             r:+0.95                       
 29 Edberg, Heather  35 INWM                37.00      35.05        
             r:+0.93                       
 30 McCullough, Jan  37 PNA                 36.58      36.17        
             r:+1.16                       
 -- Neuendorf, Donn  38 NEM                 27.95         NS        
 
 Event 36  Women 40-44 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 23.73  4/25/2004 MARIA DOELGER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Rapuano, Lisa    41 NBAC                25.90      24.46         11  
             r:+0.79                       
  2 Scott, Anna T P  44 CMS                 25.20      24.65          9  
             r:+0.77                       
  3 Welting, Lauree  41 TOC                 25.90      25.41          8  
             r:+0.83                       
  4 Campbell, Ellen  44 CMS                 26.50      26.28          7  
             r:+0.88                       
  5 Lee, Sarah B     40 CMS                 26.70      26.45          6  
             r:+0.76                       
  6 Major, Rebecca   43 ARIZ                26.00      26.82          5  
             r:+0.81                       
  7 Hagadorn, Heath  42 CMS                 27.49      27.12          4  
             r:+0.78                       
  8 Haney, Sue       44 IM                  27.18      27.25          3  
             r:+0.84                       
  9 Cleary, Kelly L  43 SQST                27.70      27.61          2  
             r:+0.70                       
 10 Hunt, Allison    43 ALMA                27.28      27.74          1  
             r:+0.85                       
 11 Stone, Beverly   43 IMSC                26.75      27.93        
             r:+0.82                       
 12 Thompson, Jenni  40 OREG                27.77      28.03        
             r:+0.84                       
 13 Bachman, Kari A  40 RGSC                29.24      28.21        
             r:+0.81                       
 14 McGuire, Kris    42 INWM                28.20      28.22        
             r:+0.88                       
 15 Crino, Heide P   40 CMS                 28.76      28.29        
             r:+0.82                       
 16 Chesler, Laurie  43 OREG                29.12      28.70        
             r:+0.84                       
 17 Soe, Jeanette G  42 ALMA                28.77      28.75        
             r:+0.80                       
 18 Hunter, Dee A    41 SQST                29.08      28.86        
             r:+0.80                       
 19 Whitney, Jamie   42 PNA                 29.00      29.22        
             r:+0.85                       
 20 Schreiner, Laur  42 OJAI                29.75      29.61        
             r:+0.86                       
 21 Dillenburg, Rob  44 RMST                30.70      29.70        
             r:+0.91                       
 22 Labelle, Laura   42 MSCM                30.97      30.19        
             r:+0.83                       
 23 Hooe, Donna L    44 GAJA                29.23      30.34        
             r:+0.82                       
 24 Cummins, Andrea  41 UNAT                29.20      30.70        
             r:+0.76                       
 25 Simmons, Stepha  40 OREG                31.20      30.86        
             r:+1.00                       
 26 Swoboda, Sandy   43 MARY                29.20      31.40        
             r:+0.83                       
 27 Moore, Kathy R   40 PNA                 31.12      32.22        
             r:+0.94                       
 28 Kerley, Lisamar  41 ALMA                29.24      34.98        
             r:+0.87                       
 -- Montgomery, Cou  42 UOS                 35.00         NS        
 
 Event 36  Women 45-49 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 24.74  5/14/2006 BRIGITTE HEUER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Hobbs, Liz A     45 ARIZ                25.80      25.00         11  
             r:+0.75                       
  2 Dahl, Lisa A     46 PNA                 24.95      25.10          9  
             r:+0.72                       
  3 Granger, Traci   49 LAPS                26.50      25.34          8  
             r:+0.86                       
  4 Heuer, Brigitte  47 WMST                26.29      25.56          7  
             r:+0.78                       
  5 Henderson, Kris  46 RIDG                26.17      26.01          6  
             r:+0.84                       
  6 Kessler, Laura   46 O*H*                27.10      26.07          5  
             r:+0.85                       
  7 Garnier, Kathy   46 CMS                 25.50      26.09          4  
             r:+0.84                       
  8 Andrus-Hughes,   49 OREG                26.30      26.27          3  
             r:+0.82                       
  9 Foley, Sharon E  47 OREG                26.95      26.78          2  
             r:+0.70                       
 10 Edwards, Kris E  45 BGWM                26.50      26.79          1  
             r:+0.89                       
 11 Plevich, Beth    45 CTM                 28.30      27.28        
             r:+0.87                       
 12 Howard, Laura T  46 BAM                 30.05      27.33        
             r:+0.76                       
 13 Spear, Karlin T  47 INWM                27.89      28.54        
             r:+0.83                       
 14 Gaynor, Patty A  46 NEM                 28.83      28.67        
             r:+0.83                       
 15 Dawson, Mandy W  45 RMST                29.11      28.73        
             r:+0.83                       
 16 Shelton, Cindy   46 PNA                 28.78      28.92        
             r:+1.00                       
 16 Hussey, June C   45 ARIZ                29.63      28.92        
             r:+0.83                       
 18 Binz, Karin S    45 LAPS                29.20      29.00        
             r:+0.82                       
 19 Morton, Andrea   45 WMST                29.31      29.01        
             r:+0.66                       
 20 Walker, Melinda  49 AKMS                30.00      29.03        
             r:+0.83                       
 21 Jensen, Sue      46 NEM                 30.79      29.31        
             r:+0.81                       
 22 Dymerski, Yvonn  46 PNA                 30.20      29.80        
             r:+0.86                       
 23 Bartholomew, Ki  48 LAPS                29.66      29.93        
             r:+0.93                       
 24 Salus, Rae       45 IM                  32.66      30.00        
             r:+0.94                       
 25 Tomlinson-Macia  48 INWM                30.59      33.76        
             r:+1.13                       
 26 Medina, Valerie  46 WH2O                39.00      33.89        
             r:+1.05                       
 27 Furlan, Nancee   48 IM                  34.68      34.03        
             r:+0.84                       
 28 Mann, Charlene   49 OREG                35.71      34.39        
 -- Allan, Lesley A  48 INWM                30.00         NS        
 -- Faurot, Michell  46 REDT                25.99         NS        
 -- Hajost, Cynthia  47 RMST                28.10         NS        
 
 Event 36  Women 50-54 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 25.30  5/17/2002 LAURA VAL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Crittenden, Lei  50 WCM                 26.80      26.16         11  
             r:+0.79                       
  2 Lippold, Mary B  51 PNA                 26.50      26.33          9  
             r:+0.79                       
  3 Moore, Jo        52 PNA                 28.00      26.84          8  
             r:+0.86                       
  4 Rosener, Karen   53 CMS                 27.50      27.12          7  
             r:+0.82                       
  5 Ayoob, Laurie    50 LAPS                27.44      27.43          6  
             r:+0.81                       
  6 Glassman, Debbi  53 PNA                 28.50      27.45          5  
             r:+0.88                       
  7 Grilli, Tracy L  50 NEM                 28.50      27.97          4  
             r:+0.76                       
  8 Hair, Margaret   52 INWM                29.50      28.01          3  
             r:+0.87                       
  9 Sawyer, Robyn L  50 MSBC                28.21      28.17          2  
             r:+0.86                       
 10 Wheeler, Barbar  50 TAM                 29.50      28.57          1  
             r:+0.77                       
 11 Menkens, Michel  50 PNA                 30.50      28.60        
             r:+0.91                       
 12 Lumbert Gentry,  50 UNAT                29.16      28.83        
             r:+0.80                       
 13 Townsend, Nancy  52 PNA                 29.67      29.23        
             r:+0.85                       
 14 Von Rosenstiel,  52 PNA                 29.78      29.34        
             r:+1.14                       
 15 Yarbrough, Kim   50 TXLA                30.28      29.68        
             r:+0.88                       
 15 Jones, Beth      50 RIDG                29.10      29.68        
 17 Taylor, Barbara  52 YCRC                29.68      29.83        
             r:+0.90                       
 18 Melick, Karen L  50 TYR                 30.50      30.18        
             r:+0.86                       
 19 Mason, Marianne  51 PNA                 32.50      32.23        
             r:+1.02                       
 20 Collins, Sue W   50 PNA                 32.65      33.21        
             r:+1.03                       
 21 Johnson, Janet   52 PNA                 34.00      33.53        
             r:+0.79                       
 22 Morris, Kathy L  52 PNA                 47.00      38.66        
             r:+1.06                       
 23 McNeel, Sandy    54 PNA                 41.00      39.15        
             r:+1.09                       
 24 Belza, Basia     52 PNA                 43.43      40.23        
             r:+1.17                       
 25 Thoma, Diane P   53 PNA                 31.89      41.26        
             r:+1.07                       
 -- Strauss, Judy    52 MELO                32.00         NS        
 -- Latham, Terry    52 DAMM                28.60         NS        
 -- Abrams, Kathlee  51 PNA                 30.00         NS        
 
 Event 36  Women 55-59 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 27.20  5/22/2005 CHARLOTTE DAVIS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Val, Laura B     55 TAM                 26.50      25.58N        11  
             r:+0.78                       
  2 Davis, Charlott  57 PNA                 28.00      27.03N         9  
  3 Altman, Christi  57 ARIZ                29.50      29.02          8  
             r:+0.82                       
  4 Miller, Celeste  57 SNM                 29.00      29.52          7  
             r:+1.02                       
  5 Johnston, Bonni  55 MARY                31.50      29.98          6  
             r:+1.01                       
  6 Hardt, Leslie G  55 VCM                 31.00      30.23          5  
             r:+0.94                       
  7 Havel, Germaine  58 WMAC                32.35      30.56          4  
             r:+0.98                       
  8 Kassen, Elizabe  55 PNA                 32.47      30.72          3  
             r:+0.97                       
  9 Shoenberger, Li  59 TAM                 31.29      31.38          2  
             r:+0.94                       
 10 Rousseau, Sandi  59 OREG                32.70      31.64          1  
             r:+0.78                       
 11 Casey, Kathrine  58 PNA                 33.11      31.94        
             r:+0.94                       
 12 Thurston, Becky  58 HIMA                31.15      32.24        
             r:+0.86                       
 13 Ophaug, Patrici  55 MINN                32.83      33.30        
             r:+0.80                       
 14 Blackburn, Jean  55 PNA                 36.38      34.52        
             r:+0.85                       
 15 Granovsky, Lora  56 NOVA                33.51      34.59        
             r:+0.99                       
 16 Kauls, Laura J   59 ANCM                40.00      35.37        
             r:+1.00                       
 17 Marquart, Lois   58 PNA                 35.50      37.10        
             r:+1.18                       
 -- Brittingham, Re  55 WCM                 29.60         NS        
 -- Williams, Judy   59 PNA                 43.00         NS        
 
 Event 36  Women 60-64 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 28.56  5/22/2005 CAROLYN BOAK
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Boak, Carolyn F  62 WMST                28.90      28.27N        11  
             r:+0.85                       
  2 Welch, Sarah     60 PNA                 31.50      30.06          9  
             r:+0.88                       
  3 Ward, Joy        64 OREG                32.49      31.11          8  
             r:+0.78                       
  4 Dillon, Sally A  60 PNA                 32.01      31.12          7  
             r:+0.93                       
  5 Webb, Linda J    61 FLAQ                33.79      31.96          6  
             r:+0.77                       
  6 Kranpitz, Nancy  62 WMAC                32.80      32.18          5  
             r:+0.95                       
  7 Sasser, Constan  60 NEM                 34.15      33.20          4  
             r:+0.95                       
  8 Dameron, Pam D   61 SQST                36.10      33.82          3  
  9 Tyler, Sarah L   62 SNM                 36.00      34.97          2  
             r:+0.77                       
 10 Roddin, Ruth A   64 ANCM                40.00      36.10          1  
             r:+1.13                       
 11 Anziano, Marcia  62 CMS                 35.11      37.83        
             r:+1.18                       
 12 Weinberg, Wendy  61 ARIZ                39.95      40.42        
             r:+1.04                       
 13 Malone, Bobbi    64 ARIZ                43.82      42.36        
             r:+1.12                       
 14 Vallandigham, J  60 INWM                45.27      44.12        
             r:+1.16                       
 15 Bradburn, Paule  60 UNAT                46.88      46.21        
             r:+1.05                       
 -- Christenson, Ca  60 WMAC                36.00         DQ        
 -- Calnek-Morris,   64 OREG                33.00         NS        
 -- Walker, Pinky M  64 PNA                 32.03         NS        
 
 Event 36  Women 65-69 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 30.45  5/18/1997 GAIL ROPER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Schreiner, Beth  66 VMST                31.95      30.42N        11  
             r:+0.87                       
  2 Frid, Barbara    65 OREG                31.90      31.53          9  
             r:+0.95                       
  3 Birkhead, Jane   66 MOST                33.48      31.72          8  
             r:+0.89                       
  4 Clifford, Gynt   68 SDSM                32.90      32.26          7  
             r:+0.73                       
  5 Boone, Kay M     66 MOST                33.53      33.96          6  
             r:+0.96                       
  6 Kraetzer, Midge  68 WCM                 40.00      34.61          5  
             r:+0.93                       
  7 Whitlock, Shell  67 MOST                40.48      39.13          4  
             r:+0.87                       
  8 Fritz, Jill D    66 ARIZ                42.62      40.23          3  
             r:+1.03                       
  9 Fasbender, Alic  68 UNAT              1:20.00      56.52          2  
 
 Event 36  Women 70-74 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 31.05  4/30/2000 GAIL ROPER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Little, Jeanne   70 SDSM                31.50      32.46         11  
             r:+1.09                       
  2 Correa, Juanita  71 TLN                 35.00      35.16          9  
             r:+1.10                       
  3 Keller, Kathlee  70 ARIZ                41.42      39.11          8  
             r:+1.05                       
  4 Tegner, Thyra    72 ALMA                41.59      41.08          7  
             r:+1.08                       
  5 Bayly, Helen H   70 ARIZ                44.95      43.63          6  
             r:+0.96                       
  6 Robbins-Bonitz,  73 NCMS                48.23      48.20          5  
             r:+1.21                       
  7 Bryce, Karen G   73 PNA                 49.60      52.41          4  
             r:+1.30                       
 -- Caldwell, Dionn  74 NOVA                42.95         NS        
 
 Event 36  Women 75-79 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 33.87  4/3/2005  GAIL ROPER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Bohl, Nan H      78 MOVY                36.75      36.39         11  
             r:+1.09                       
  2 Gladwell, Gail   75 PNA                 54.51      52.15          9  
             r:+1.27                       
 -- Roper, Gail P    77 ARIZ                35.61         NS        
 
 Event 36  Women 80-84 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 36.85  3/12/2006 FLORENCE CARR
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Carr, Florence   81 SYSM                38.78      43.59         11  
  2 Phillips, Berni  80 PNA                 53.91      54.02          9  
             r:+1.19                       
 -- Smith, Petey M   82 NEM                 50.00         NS        
 
 Event 36  Women 85-89 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 43.48  2/8/2002  MARJORIE SHARPE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Burrill, Billie  86 NEM                 51.96      48.76         11  
             r:+1.36                       
  2 Christian, Bett  85 MOVY              1:02.58      48.90          9  
             r:+1.17                       
  3 Kornfeld, Mauri  85 MVN                 49.22      49.83          8  
             r:+1.05                       
 -- Stangel, Paulin  85 OREG                57.08         NS        
 
    

 Hy-Tek Meet Services                                   5/20/2007 - 13:55PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 37  Men 18-24 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 1:52.82  5/16/1994 SIMON PERCY
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Bullock, Perry   21 FLAQ              1:54.96    1:56.22         11  
        r:+0.83  25.19        54.69 (29.50)
        1:27.91 (33.22)     1:56.22 (28.31)
  2 Saez, Devin F    23 LVM               2:01.11    2:00.51          9  
        r:+0.71  25.53        55.00 (29.47)
        1:31.26 (36.26)     2:00.51 (29.25)
  3 Smith, Christop  22 WH2O              2:03.24    2:06.15          8  
        r:+0.77  26.62        58.90 (32.28)
        1:35.63 (36.73)     2:06.15 (30.52)
  4 Cuticchia, Tomm  24 CSI               2:13.48    2:07.33          7  
        r:+0.70  26.63        57.31 (30.68)
        1:36.77 (39.46)     2:07.33 (30.56)
 -- Hercher, Jeremy  22 ROSE              2:25.50         DQ        
        r:+0.82  27.70      1:02.76 (35.06)
        1:47.41 (44.65)          DQ (33.38)
 -- Wallace, Taylor  23 SKY               2:20.00         NS        
 
 Event 37  Men 25-29 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 1:51.83  5/18/2003 NEIL PEIFFER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Scalise, Erik L  29 SNM               1:51.84    1:49.11N        11  
        r:+0.67  23.31        50.19 (26.88)
        1:22.15 (31.96)     1:49.11 (26.96)
  2 Jackson, Kyle    25 IM                1:59.74    1:55.92          9  
        r:+0.83  25.40        54.19 (28.79)
        1:29.36 (35.17)     1:55.92 (26.56)
  3 Olver, Brian J   29 WH2O              1:57.50    1:57.58          8  
        r:+0.70  24.82        54.07 (29.25)
        1:29.09 (35.02)     1:57.58 (28.49)
  4 Ignatov, Alex    25 DAM               2:03.50    1:58.62          7  
        r:+0.69  25.84        56.14 (30.30)
        1:30.30 (34.16)     1:58.62 (28.32)
  5 Cardoso, Rick V  28 NEM               1:59.00    1:58.76          6  
        r:+0.81  25.36        54.88 (29.52)
        1:29.78 (34.90)     1:58.76 (28.98)
  6 Rasmussen, Cody  29 SWOM              2:00.34    2:01.59          5  
        r:+0.82  25.95        56.99 (31.04)
        1:32.02 (35.03)     2:01.59 (29.57)
  7 Schmidt, Matthe  29 WH2O              2:00.00    2:01.67          4  
        r:+0.79  25.86        58.16 (32.30)
        1:31.65 (33.49)     2:01.67 (30.02)
  8 Ecklund, Tait C  25 SNM               2:02.36    2:05.16          3  
        r:+0.71  26.62        59.58 (32.96)
        1:34.90 (35.32)     2:05.16 (30.26)
  9 Wadley, Brian    27 WH2O              2:06.00    2:09.54          2  
        r:+0.90  27.39      1:03.48 (36.09)
        1:41.48 (38.00)     2:09.54 (28.06)
 10 Sayah, George S  28 PNA               2:12.50    2:10.50          1  
        r:+0.84  27.89      1:02.45 (34.56)
        1:39.70 (37.25)     2:10.50 (30.80)
 11 Decker, Robert   26 PNA               2:13.01    2:10.95        
        r:+0.75  28.50      1:03.13 (34.63)
        1:40.98 (37.85)     2:10.95 (29.97)
 12 Hurley, Daniel   27 WSU               2:09.50    2:11.05        
        r:+0.78  27.87      1:03.00 (35.13)
        1:42.25 (39.25)     2:11.05 (28.80)
 13 Carse, Michael   27 FOG               2:39.50    2:40.64        
        r:+0.88  32.76      1:17.13 (44.37)
        2:01.41 (44.28)     2:40.64 (39.23)
 -- Brown, Steven    28 TOC               1:56.50         NS        
 -- Ludwig, Jackson  26 PNA               2:07.00         NS        
 
 Event 37  Men 30-34 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 1:47.62  5/4/1997  RONALD KARNAUGH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Wanie, Lee G     33 TOC               1:59.00    1:56.69         11  
        r:+0.74  24.55        53.94 (29.39)
        1:28.97 (35.03)     1:56.69 (27.72)
  2 Blessing, Tyler  34 TXLA              1:58.04    1:57.28          9  
        r:+0.63  25.09        54.42 (29.33)
        1:29.25 (34.83)     1:57.28 (28.03)
  3 Polito, Chip     30 OREG              2:02.88    2:01.29          8  
        r:+0.81  25.60        56.26 (30.66)
        1:31.66 (35.40)     2:01.29 (29.63)
  4 Hezky, Peter M   31 STVN              1:56.50    2:01.58          7  
        r:+0.80  25.71        55.14 (29.43)
        1:31.29 (36.15)     2:01.58 (30.29)
  5 Stich, Darryl D  31 WMAC              2:04.22    2:03.48          6  
        r:+0.74  25.46        57.49 (32.03)
        1:33.91 (36.42)     2:03.48 (29.57)
  6 Morris, Chad     30 IM                2:07.00    2:03.89          5  
        r:+0.91  26.44      1:00.86 (34.42)
        1:36.12 (35.26)     2:03.89 (27.77)
  7 Mc Whorter, Mic  33 TOC               2:08.00    2:03.94          4  
        r:+0.70  26.44        57.04 (30.60)
        1:35.65 (38.61)     2:03.94 (28.29)
  8 Walkenhorst, Ja  32 NEM               2:04.75    2:04.62          3  
        r:+0.74  26.84      1:00.58 (33.74)
        1:35.42 (34.84)     2:04.62 (29.20)
  9 Iglesias, Rodri  31 SSM               2:05.42    2:05.39          2  
        r:+0.68  26.76        59.13 (32.37)
        1:35.91 (36.78)     2:05.39 (29.48)
 10 Selinger, Ili R  33 MAM               2:03.55    2:05.60          1  
        r:+0.81  26.09        58.01 (31.92)
        1:35.79 (37.78)     2:05.60 (29.81)
 11 Wright, Brian W  32 WH2O              2:14.90    2:08.40        
        r:+0.97  27.16        57.76 (30.60)
        1:38.07 (40.31)     2:08.40 (30.33)
 12 Jelen, Doug      33 UNAT              2:11.06    2:09.28        
        r:+0.68  26.97        59.22 (32.25)
        1:39.85 (40.63)     2:09.28 (29.43)
 13 Morrison, John   34 IM                2:15.47    2:12.20        
        r:+0.79  28.29      1:02.46 (34.17)
        1:41.13 (38.67)     2:12.20 (31.07)
 14 Kaufmann, Jon C  30 WH2O              2:15.50    2:12.41        
        r:+0.92  27.44      1:00.79 (33.35)
        1:40.81 (40.02)     2:12.41 (31.60)
 15 Davis, Caleb A   33 NEM               2:19.26    2:12.65        
        r:+0.95  27.78      1:02.70 (34.92)
        1:42.44 (39.74)     2:12.65 (30.21)
 16 Miller, Brian    34 RIDG              2:13.79    2:14.92        
        r:+0.81  28.90      1:04.94 (36.04)
        1:44.62 (39.68)     2:14.92 (30.30)
 17 Smith, Eric A    30 WSU               2:21.99    2:27.15        
        r:+0.86  29.93      1:08.56 (38.63)
        1:52.11 (43.55)     2:27.15 (35.04)
 -- Arnold, Thomas   32 LTKO              2:15.38         NS        
 -- Ash, Jeffrey M   30 NEM               2:11.05         NS        
 -- Thomas, Michael  32 UNAT              2:05.00         NS        
 
 Event 37  Men 35-39 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 1:48.74  12/22/2002RON KARNAUGH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Santos, Roque J  39 WCM               1:53.99    1:56.90         11  
        r:+0.78  26.63        56.07 (29.44)
        1:28.96 (32.89)     1:56.90 (27.94)
  2 Magee, Mark A    39 LVM               1:58.31    2:01.10          9  
        r:+0.72  25.95        57.06 (31.11)
        1:32.70 (35.64)     2:01.10 (28.40)
  3 Roddin, Jeffrey  38 ANCM              2:01.84    2:01.79          8  
        r:+0.72  25.70        55.66 (29.96)
        1:31.63 (35.97)     2:01.79 (30.16)
  4 Hamilton, Rick   39 VACA              2:04.41    2:02.85          7  
        r:+0.73  26.05        56.43 (30.38)
        1:33.14 (36.71)     2:02.85 (29.71)
  5 Kays, David E    39 PNA               2:09.55    2:06.32          6  
        r:+0.87  27.31      1:01.40 (34.09)
        1:37.85 (36.45)     2:06.32 (28.47)
  6 Goodison, Micha  35 TERR              2:05.33    2:07.07          5  
        r:+0.81  26.26      1:01.35 (35.09)
        1:36.70 (35.35)     2:07.07 (30.37)
  7 Doherty, Todd S  36 PNA               2:07.49    2:08.81          4  
        r:+0.76  27.50      1:00.35 (32.85)
        1:38.13 (37.78)     2:08.81 (30.68)
  8 Rubenstein, Joe  37 GAJA              2:15.33    2:15.93          3  
        r:+0.81  28.73      1:02.05 (33.32)
        1:43.03 (40.98)     2:15.93 (32.90)
  9 Adamavich, Doug  38 ARIZ              2:15.50    2:17.29          2  
        r:+0.97  29.58      1:07.46 (37.88)
        1:44.90 (37.44)     2:17.29 (32.39)
 10 Waud, Timothy P  39 OREG              2:14.16    2:23.74          1  
        r:+0.97  29.81      1:08.05 (38.24)
        1:50.81 (42.76)     2:23.74 (32.93)
 -- Stafford, Jeffr  37 FLAQ              2:15.51         DQ        
        r:+0.81  28.40      1:05.24 (36.84)
        1:45.58 (40.34)          DQ (33.82)
 -- Gjerdrum, Barry  37 PNA               2:45.00         NS        
 
 Event 37  Men 40-44 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 1:55.84  4/10/2006 RICH SAEGER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Meacham, Brad    41 ALMA              2:07.00    1:59.81         11  
        r:+0.80  25.53        55.85 (30.32)
        1:31.41 (35.56)     1:59.81 (28.40)
  2 Fischer, Niel E  42 CHIC              2:12.00    2:05.48          9  
        r:+0.85  27.51      1:00.02 (32.51)
        1:35.97 (35.95)     2:05.48 (29.51)
  3 Horgan, Chris T  42 REDT              2:06.09    2:06.05          8  
        r:+0.86  25.87        57.18 (31.31)
        1:35.61 (38.43)     2:06.05 (30.44)
  4 Yarid, Jay       44 DAMM              2:16.93    2:07.64          7  
        r:+0.76  27.40        58.51 (31.11)
        1:37.38 (38.87)     2:07.64 (30.26)
  5 Morley, David F  41 SWIF              2:10.14    2:08.80          6  
        r:+0.86  27.06        59.64 (32.58)
        1:39.52 (39.88)     2:08.80 (29.28)
  6 Ruiter, Steven   42 PNA               2:08.50    2:10.31          5  
        r:+0.86  27.20      1:00.03 (32.83)
        1:39.72 (39.69)     2:10.31 (30.59)
  7 Butcher, Gano    43 OREG              2:12.34    2:10.80          4  
        r:+0.73  27.65      1:01.47 (33.82)
        1:39.94 (38.47)     2:10.80 (30.86)
  8 Ballard, Pat M   44 MARY              2:08.50    2:12.88          3  
        r:+0.99  26.79        59.99 (33.20)
        1:41.28 (41.29)     2:12.88 (31.60)
  9 Ozun, Sabri      43 LVM               2:10.00    2:13.12          2  
        r:+0.75  26.57      1:02.41 (35.84)
        1:42.26 (39.85)     2:13.12 (30.86)
 10 Goessman, John   42 PNA               2:18.13    2:14.63          1  
        r:+0.75  27.36      1:03.68 (36.32)
        1:41.98 (38.30)     2:14.63 (32.65)
 11 Noftsker, Willi  40 PNA               2:25.00    2:17.78        
        r:+0.81  29.18      1:05.36 (36.18)
        1:46.46 (41.10)     2:17.78 (31.32)
 12 Smith, Daniel C  44 PNA               2:21.60    2:18.44        
        r:+0.82  28.63      1:07.65 (39.02)
        1:46.80 (39.15)     2:18.44 (31.64)
 13 Mangrum, John W  44 NCMS              2:18.10    2:31.15        
        r:+0.88  30.21      1:07.44 (37.23)
        1:55.35 (47.91)     2:31.15 (35.80)
 -- Baron, Kurtis C  42 VCM               2:14.99         NS        
 -- Cox, Randy R     44 CMS               2:04.50         NS        
 -- Hedrick, Tim K   43 VCM               2:13.50         NS        
 -- Pushka, Dave     43 IM                2:07.00         NS        
 -- Blavatnik, Alex  42 FLAQ              2:18.00         NS        
 
 Event 37  Men 45-49 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 1:58.92  5/14/2006 PAUL SMITH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Baker, Dennis G  45 OREG              1:58.65    1:58.92N        11  
        r:+0.83  25.17        55.88 (30.71)
        1:31.92 (36.04)     1:58.92 (27.00)
  2 Blank, Jon W     47 NCMS              2:03.01    2:05.45          9  
        r:+0.71  26.08        59.97 (33.89)
        1:35.15 (35.18)     2:05.45 (30.30)
  3 Smiley, Jon M    45 TXLA              2:08.08    2:09.13          8  
        r:+0.81  27.31      1:00.72 (33.41)
        1:38.20 (37.48)     2:09.13 (30.93)
  4 Swanson, Victor  48 PNA               2:18.37    2:12.43          7  
        r:+1.07  27.92      1:03.57 (35.65)
        1:42.52 (38.95)     2:12.43 (29.91)
  5 Coffey, Tom K    47 CONN              2:17.33    2:12.53          6  
        r:+0.77  27.82      1:03.38 (35.56)
        1:42.17 (38.79)     2:12.53 (30.36)
  6 Keck, Mike       47 TOC               2:15.00    2:12.98          5  
                 28.97      1:05.30 (36.33)
        1:43.12 (37.82)     2:12.98 (29.86)
  7 Belin, Thomas H  45 IAMA              2:20.30    2:15.13          4  
        r:+0.78  29.97      1:03.12 (33.15)
        1:43.22 (40.10)     2:15.13 (31.91)
  8 Otto, Douglas E  48 OREG              2:12.75    2:15.21          3  
        r:+0.80  29.19      1:03.53 (34.34)
        1:43.43 (39.90)     2:15.21 (31.78)
  9 Achar, Leon      45 CDI               2:18.00    2:15.26          2  
        r:+1.13  29.36      1:01.74 (32.38)
        1:44.18 (42.44)     2:15.26 (31.08)
 10 Matysek, Jim     47 NIAG              2:14.28    2:15.43          1  
        r:+0.96  29.86      1:06.00 (36.14)
        1:43.05 (37.05)     2:15.43 (32.38)
 11 Shipp, William   47 TERR              2:20.20    2:17.23        
        r:+0.78  28.77      1:04.91 (36.14)
        1:46.95 (42.04)     2:17.23 (30.28)
 12 Kosenkranius, L  47 PNA               2:22.00    2:17.32        
        r:+0.78  31.40      1:05.45 (34.05)
        1:45.74 (40.29)     2:17.32 (31.58)
 13 Amick, Jim       45 RIDG              2:19.53    2:19.39        
        r:+1.00  29.63      1:06.15 (36.52)
        1:47.51 (41.36)     2:19.39 (31.88)
 14 Portelance, Dou  48 PNA               2:20.00    2:22.35        
        r:+1.02  31.49      1:06.62 (35.13)
        1:49.64 (43.02)     2:22.35 (32.71)
 15 Seibert, Thomas  48 MOO               2:28.00    2:30.66        
        r:+0.82  30.60      1:10.51 (39.91)
        1:54.66 (44.15)     2:30.66 (36.00)
 16 Burr, Chuck      49 RIDG              2:25.42    2:33.53        
        r:+0.91  30.58      1:09.79 (39.21)
        1:56.71 (46.92)     2:33.53 (36.82)
 17 Dybdahl, Eric T  47 PNA               2:30.00    2:33.90        
        r:+1.03  30.58      1:08.93 (38.35)
        1:59.79 (50.86)     2:33.90 (34.11)
 18 Garcia, Doug A   45 WSU               2:55.00    2:44.75        
        r:+0.88  37.16      1:20.41 (43.25)
        2:07.32 (46.91)     2:44.75 (37.43)
 -- Holland, David   48 WMAC              2:10.00         DQ        
        r:+0.83  27.45      1:02.95 (35.50)
        1:40.62 (37.67)          DQ (32.39)
 -- Macias, Jesse G  49 INWM              2:22.69         DQ        
      r:+1.13  1:14.32    2:49.16 (1:34.84)
      4:30.85 (1:41.69)        DQ (1:17.26)
 -- Hamm, Michael L  49 LAPS              2:14.17         NS        
 -- Anderson, Bruce  46 LNM               2:09.00         NS        
 -- Wells, D Scott   46 FACT              2:16.10         NS        
 -- Richardson, Lar  47 NEM               2:20.00         NS        
 -- Hathaway, David  46 OREG              2:26.27         NS        
 -- Hollett, Peter   47 NCMS              2:09.37         NS        
 
 Event 37  Men 50-54 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 2:03.99  5/22/2005 MICHAEL MANN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Eldred, Spencer  50 HIMA              2:06.30    2:07.84         11  
        r:+0.79  27.23      1:01.90 (34.67)
        1:37.59 (35.69)     2:07.84 (30.25)
  2 Reudy, Tom       52 WH2O              2:12.00    2:07.86          9  
        r:+0.81  27.63      1:01.70 (34.07)
        1:38.25 (36.55)     2:07.86 (29.61)
  3 Von Hoffmann, G  51 NOVA              2:12.00    2:09.79          8  
        r:+0.73  27.02      1:02.11 (35.09)
        1:39.23 (37.12)     2:09.79 (30.56)
  4 Djang, Philipp   52 RHMS              2:10.00    2:10.77          7  
        r:+0.79  27.64        59.78 (32.14)
        1:39.32 (39.54)     2:10.77 (31.45)
  5 Kanzler, Matthe  50 STAN              2:15.00    2:11.19          6  
        r:+0.90  28.20      1:03.62 (35.42)
        1:41.25 (37.63)     2:11.19 (29.94)
  6 Morales, Vincen  50 CARL              2:14.83    2:12.94          5  
        r:+0.90  28.19      1:02.05 (33.86)
        1:41.34 (39.29)     2:12.94 (31.60)
  7 Erickson, Tim D  50 FLAQ              2:12.60    2:13.94          4  
        r:+0.80  28.06      1:03.68 (35.62)
        1:43.99 (40.31)     2:13.94 (29.95)
  8 Kevan, Stephen   52 OREG              2:16.08    2:14.37          3  
        r:+0.88  28.47      1:04.40 (35.93)
        1:42.75 (38.35)     2:14.37 (31.62)
  9 Russell, Brian   50 PNA               2:19.50    2:15.18          2  
        r:+0.80  28.32      1:02.17 (33.85)
        1:43.31 (41.14)     2:15.18 (31.87)
 10 Guadagni, Peter  52 WCM               2:22.00    2:17.93          1  
        r:+0.94  29.60      1:06.91 (37.31)
        1:46.09 (39.18)     2:17.93 (31.84)
 11 Nolte, Christop  50 CMS               2:15.50    2:19.39        
        r:+0.86  29.14      1:04.67 (35.53)
        1:46.49 (41.82)     2:19.39 (32.90)
 12 Stehlin, Ed H    51 CMS               2:22.00    2:24.72        
        r:+0.78  29.23      1:08.38 (39.15)
        1:51.42 (43.04)     2:24.72 (33.30)
 13 Ghaffarifar, Ma  50 CMS               2:26.00    2:25.34        
        r:+0.89  30.31      1:10.25 (39.94)
        1:53.16 (42.91)     2:25.34 (32.18)
 14 Portelance, Ron  50 PNA               2:28.92    2:26.79        
        r:+0.96  30.06      1:07.84 (37.78)
        1:52.10 (44.26)     2:26.79 (34.69)
 15 Bushey, Lawrenc  54 VCM               2:18.00    2:28.95        
        r:+0.85  30.63      1:11.10 (40.47)
        1:54.08 (42.98)     2:28.95 (34.87)
 16 Freeborn, Steph  51 PNA               2:24.90    2:29.44        
        r:+0.85  28.67      1:08.35 (39.68)
        1:54.98 (46.63)     2:29.44 (34.46)
 17 Reeder, Bill D   54 PNA               2:26.80    2:36.93        
        r:+1.14  33.66      1:15.61 (41.95)
        2:01.57 (45.96)     2:36.93 (35.36)
 18 Moore, Hugh C    52 PNA               2:35.00    2:37.60        
        r:+0.85  30.19      1:12.07 (41.88)
        1:59.47 (47.40)     2:37.60 (38.13)
 19 Weyhrauch, Thom  50 OREG              2:49.00    2:42.12        
        r:+1.04  32.44      1:14.47 (42.03)
        2:02.42 (47.95)     2:42.12 (39.70)
 -- Tarnapoll, Pete  50 NAM               2:28.00         DQ        
        r:+1.08  30.02      1:05.91 (35.89)
        1:48.38 (42.47)          DQ (32.93)
 -- Scovazzo, Vince  54 INWM              2:50.00         DQ        
        r:+1.11  34.43      1:19.43 (45.00)
        2:11.08 (51.65)          DQ (35.56)
 -- Bailey, John A   51 PNA               2:16.23         NS        
 -- Edwards, Kennet  52 WCM               2:22.46         NS        
 -- Lautman, Scott   54 PNA               2:20.60         NS        
 -- Bordovsky, Maur  50 WH2O              2:23.60         NS        
 -- Brockbank, Doug  53 OREG              2:27.87         NS        
 -- Beaudin, Gilles  52 EBSC              2:20.75         NS        
 -- Smith, Darrell   50 MINN              2:25.81         NS        
 
 Event 37  Men 55-59 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 2:09.92  5/10/1998 TIMOTHY GARTON
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Mc Conica, Jim   56 VCM               2:09.92    2:12.75         11  
        r:+0.95  28.73      1:02.40 (33.67)
        1:43.44 (41.04)     2:12.75 (29.31)
  2 MacDonald, Lee   55 CMS               2:16.00    2:14.48          9  
        r:+0.86  29.92      1:05.29 (35.37)
        1:43.00 (37.71)     2:14.48 (31.48)
  3 Clemmons, Jim    57 MAM               2:18.50    2:16.13          8  
        r:+0.72  29.01      1:04.92 (35.91)
        1:44.66 (39.74)     2:16.13 (31.47)
  4 Pendleton, Mike  55 OREG              2:20.05    2:19.24          7  
                 28.73      1:04.84 (36.11)
        1:46.53 (41.69)     2:19.24 (32.71)
  5 Fischer, Chuck   55 CMS               2:22.84    2:19.25          6  
        r:+0.97  30.22      1:06.68 (36.46)
        1:47.44 (40.76)     2:19.25 (31.81)
  6 Johnson, Cliffo  55 SNM               2:20.00    2:19.66          5  
        r:+0.96  29.64      1:06.09 (36.45)
        1:48.01 (41.92)     2:19.66 (31.65)
  7 Kerns, Hubie     57 VCM               2:17.00    2:22.94          4  
        r:+0.85  28.76      1:06.06 (37.30)
        1:47.83 (41.77)     2:22.94 (35.11)
  8 Inman, Grant M   55 ACTT              2:24.90    2:23.82          3  
        r:+0.76  30.76      1:08.79 (38.03)
        1:50.91 (42.12)     2:23.82 (32.91)
  9 McIntyre, Frank  56 DAMM              2:25.00    2:25.19          2  
        r:+0.82  30.51      1:09.94 (39.43)
        1:52.16 (42.22)     2:25.19 (33.03)
 10 Worden, Mark F   55 OREG              2:34.55    2:26.70          1  
        r:+0.78  31.93      1:11.29 (39.36)
        1:54.68 (43.39)     2:26.70 (32.02)
 11 Brockhahn, Leon  56 MICH              2:25.00    2:29.42        
        r:+0.94  32.02      1:11.89 (39.87)
        1:57.38 (45.49)     2:29.42 (32.04)
 12 Rhodes, Eric E   56 BAM               2:30.00    2:31.32        
        r:+1.03  32.62      1:11.90 (39.28)
        1:56.92 (45.02)     2:31.32 (34.40)
 13 Chaney, Richard  56 MICH              2:39.00    2:36.36        
        r:+0.89  32.48      1:11.56 (39.08)
        1:59.92 (48.36)     2:36.36 (36.44)
 14 Carney, Kent     59 CMS               2:33.67    2:40.54        
        r:+0.85  33.41      1:15.19 (41.78)
        2:02.25 (47.06)     2:40.54 (38.29)
 15 Varner, Tim      56 CMS               2:42.50    2:43.86        
        r:+1.06  34.58      1:16.50 (41.92)
        2:07.45 (50.95)     2:43.86 (36.41)
 -- Gruber, Glenn A  57 VCM               2:22.99         NS        
 -- Penn, William (  55 PNA               2:36.00         NS        
 -- Gleason, Steve   55 DSSM              2:35.55         NS        
 
 Event 37  Men 60-64 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 2:17.60  5/14/2006 ROBERT STRAND
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Strand, Robert   61 TOC               2:17.85    2:18.48         11  
        r:+0.80  29.86      1:06.14 (36.28)
        1:45.62 (39.48)     2:18.48 (32.86)
  2 Dennis, D Craig  61 WCM               2:27.20    2:24.12          9  
        r:+0.87  29.79      1:06.76 (36.97)
        1:51.74 (44.98)     2:24.12 (32.38)
  3 Couch, Bob E     60 AWJ               2:27.00    2:27.18          8  
        r:+0.95  32.06      1:09.64 (37.58)
        1:53.74 (44.10)     2:27.18 (33.44)
  4 Frost, Kenneth   62 TAM               2:30.00    2:27.25          7  
        r:+0.91  30.54      1:12.26 (41.72)
        1:51.31 (39.05)     2:27.25 (35.94)
  5 McColly, Michae  61 PNA               2:30.00    2:28.17          6  
        r:+1.09  32.24      1:09.76 (37.52)
        1:54.26 (44.50)     2:28.17 (33.91)
  6 Lawrie, Jim      60 SNM               2:40.00    2:33.87          5  
        r:+0.85  35.85      1:14.62 (38.77)
        1:58.85 (44.23)     2:33.87 (35.02)
  7 Bailey, Hop      60 ARIZ              2:36.00    2:35.05          4  
        r:+0.79  32.63      1:14.85 (42.22)
        2:00.06 (45.21)     2:35.05 (34.99)
  8 Peterson, Steve  60 PNA               2:33.85    2:35.21          3  
        r:+0.79  34.61      1:17.80 (43.19)
        1:59.28 (41.48)     2:35.21 (35.93)
  9 Figueiredo, Pau  61 WH2O              2:38.00    2:35.35          2  
        r:+0.97  32.67      1:12.24 (39.57)
        2:00.13 (47.89)     2:35.35 (35.22)
 10 Colonnese, Mich  63 MVN               2:47.63    2:56.36          1  
        r:+1.25  36.07      1:21.44 (45.37)
        2:15.82 (54.38)     2:56.36 (40.54)
 -- Stout, Jon       60 OREG              2:40.00         NS        
 
 Event 37  Men 65-69 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 2:24.24  5/17/2002 JEFF FARRELL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Freshley, Mike   66 SDSM              2:24.24    2:28.72         11  
        r:+0.91  29.80      1:09.09 (39.29)
        1:52.67 (43.58)     2:28.72 (36.05)
  2 Laux, Michael A  65 CONN              2:50.00    2:40.08          9  
        r:+0.94  34.18      1:17.47 (43.29)
        2:03.62 (46.15)     2:40.08 (36.46)
  3 Nakata, Ronald   68 OREG              2:43.00    2:42.40          8  
        r:+0.91  33.60      1:19.29 (45.69)
        2:06.27 (46.98)     2:42.40 (36.13)
  4 Mc Lachlan, Mur  66 MELO              2:50.00    2:45.15          7  
                 39.11      1:22.20 (43.09)
        2:09.24 (47.04)     2:45.15 (35.91)
  5 Nordby, Michael  66 PNA               2:48.00    2:53.42          6  
        r:+1.11  36.29      1:22.58 (46.29)
        2:13.49 (50.91)     2:53.42 (39.93)
  6 Perilman, Jim E  68 WCM               3:09.10    3:05.85          5  
        r:+1.14  42.60      1:33.43 (50.83)
        2:22.60 (49.17)     3:05.85 (43.25)
 
 Event 37  Men 70-74 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 2:32.54  5/18/2003 BURWELL JONES
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 O'Brien, Dennis  71 CMS               2:44.98    2:46.37         11  
        r:+0.96  32.87      1:17.12 (44.25)
        2:07.23 (50.11)     2:46.37 (39.14)
  2 Peterson, Dick   70 SMMM              2:45.00    2:49.62          9  
        r:+0.88  39.40      1:23.02 (43.62)
        2:09.66 (46.64)     2:49.62 (39.96)
  3 Best, Bob        74 SDSM              3:07.00    2:53.69          8  
        r:+1.03  34.75      1:19.11 (44.36)
        2:10.19 (51.08)     2:53.69 (43.50)
  4 Haworth, A Emor  71 WCM               2:57.59    3:01.60          7  
        r:+0.78  36.71      1:27.77 (51.06)
        2:19.71 (51.94)     3:01.60 (41.89)
  5 Bellem, Ray D    70 ARIZ              3:11.22    3:06.43          6  
        r:+1.03  41.48      1:30.81 (49.33)
        2:22.22 (51.41)     3:06.43 (44.21)
 
 Event 37  Men 75-79 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 2:54.47  4/23/2000 FRANK PIEMME
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Johnston, Graha  76 MOST              3:00.00    2:57.94         11  
        r:+1.08  40.39      1:25.49 (45.10)
        2:22.25 (56.76)     2:57.94 (35.69)
  2 Gillin, Gordon   76 ARIZ              3:35.41    3:24.86          9  
        r:+1.27  45.22      1:38.30 (53.08)
      2:40.43 (1:02.13)     3:24.86 (44.43)
  3 Dorse, Robert O  75 PNA               3:41.71    3:38.37          8  
        r:+1.20  50.64      1:49.41 (58.77)
      2:54.48 (1:05.07)     3:38.37 (43.89)
 
 Event 37  Men 80-84 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 3:10.28  4/10/2005 FRANK PIEMME
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Foster, Warren   82 O*H*              4:51.88    5:01.29         11  
      r:+1.43  1:16.31    2:24.42 (1:08.11)
      3:59.48 (1:35.06)   5:01.29 (1:01.81)
  2 Strong, Doug     82 DOC               7:15.88    8:31.74          9  
               3:21.01    4:56.41 (1:35.40)
      7:27.01 (2:30.60)   8:31.74 (1:04.73)
 
    

 Hy-Tek Meet Services                                   5/20/2007 - 14:36PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 38  Women 18-24 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 2:05.30  4/30/2000 SARA SCHWEITZER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Schweitzer, Mar  22 IM                2:10.78    2:11.57         11  
        r:+0.68  29.02      1:02.67 (33.65)
        1:40.98 (38.31)     2:11.57 (30.59)
  2 Bailey, Karla    23 IM                2:16.99    2:14.21          9  
        r:+0.78  29.50      1:03.28 (33.78)
        1:42.26 (38.98)     2:14.21 (31.95)
  3 Verbrugge, Mega  23 IAMA              2:19.27    2:18.25          8  
        r:+0.83  29.85      1:05.87 (36.02)
        1:46.37 (40.50)     2:18.25 (31.88)
  4 Miller, Stephan  24 PNA               2:25.78    2:21.05          7  
        r:+0.83  30.11      1:07.07 (36.96)
        1:48.76 (41.69)     2:21.05 (32.29)
  5 Leeming, Lindse  22 LVM               2:19.00    2:21.95          6  
        r:+0.94  31.17      1:07.68 (36.51)
        1:46.96 (39.28)     2:21.95 (34.99)
  6 Rietze, Susan M  24 SWOM              2:25.00    2:26.02          5  
        r:+0.88  30.78      1:08.72 (37.94)
        1:52.85 (44.13)     2:26.02 (33.17)
  7 Kunze, Brittany  23 PNA               2:27.32    2:27.24          4  
        r:+0.81  31.69      1:09.91 (38.22)
        1:51.79 (41.88)     2:27.24 (35.45)
  8 Crawford, Kathr  23 IOWA              2:29.01    2:33.43          3  
        r:+0.87  32.95      1:12.28 (39.33)
        1:57.99 (45.71)     2:33.43 (35.44)
  9 Ladd, Courtney   23 UNAT              2:32.34    2:55.65          2  
        r:+0.80  37.14      1:22.32 (45.18)
        2:13.21 (50.89)     2:55.65 (42.44)
 
 Event 38  Women 25-29 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 2:03.94  2/11/2006 ALLISON WAGNER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Crawford, Jessi  25 IOWA              2:17.97    2:12.76         11  
        r:+0.90  28.69      1:02.06 (33.37)
        1:42.31 (40.25)     2:12.76 (30.45)
  2 Lloyd, Allison   26 IM                2:13.96    2:15.37          9  
        r:+0.66  29.61      1:05.00 (35.39)
        1:42.84 (37.84)     2:15.37 (32.53)
  3 Mills, Courtney  28 CMS               2:26.36    2:16.47          8  
        r:+0.87  30.59      1:05.46 (34.87)
        1:45.34 (39.88)     2:16.47 (31.13)
  4 Chamberlin, Mel  26 METR              2:16.81    2:16.83          7  
        r:+0.57  30.54      1:07.18 (36.64)
        1:45.33 (38.15)     2:16.83 (31.50)
  5 O'Reilly, Jenni  27 RMST              2:22.53    2:17.81          6  
        r:+0.76  30.21      1:04.62 (34.41)
        1:46.12 (41.50)     2:17.81 (31.69)
  6 Humphries, Jane  25 NEM               2:18.38    2:19.02          5  
        r:+0.73  30.69      1:06.37 (35.68)
        1:47.46 (41.09)     2:19.02 (31.56)
  7 Lyons, Jenny R   25 UNAT              2:25.00    2:21.25          4  
        r:+0.67  30.46      1:05.41 (34.95)
        1:47.11 (41.70)     2:21.25 (34.14)
  8 Diel, Jessica A  26 WMAC              2:20.81    2:21.66          3  
        r:+0.70  29.43      1:05.08 (35.65)
        1:47.82 (42.74)     2:21.66 (33.84)
  9 Lawrence, Kari   25 NCMS              2:27.11    2:22.82          2  
        r:+0.74  30.58      1:07.37 (36.79)
        1:49.15 (41.78)     2:22.82 (33.67)
 10 Liberty, Laurel  25 IM                2:28.90    2:23.15          1  
        r:+0.71  30.48      1:07.08 (36.60)
        1:51.35 (44.27)     2:23.15 (31.80)
 11 Picek, Lisa E    27 STVN              2:26.70    2:25.34        
        r:+0.81  31.87      1:10.87 (39.00)
        1:51.57 (40.70)     2:25.34 (33.77)
 12 Seago, Leslie    25 IM                2:27.87    2:27.42        
        r:+0.87  31.25      1:09.77 (38.52)
        1:53.99 (44.22)     2:27.42 (33.43)
 13 Downing, Jennif  28 NEM               2:28.11    2:27.65        
        r:+0.81  31.69      1:08.26 (36.57)
        1:51.34 (43.08)     2:27.65 (36.31)
 14 Einberger, Susa  26 CMS               2:32.99    2:29.99        
        r:+0.83  30.98      1:09.30 (38.32)
        1:56.27 (46.97)     2:29.99 (33.72)
 15 Sorensen, Jenni  26 PNA               2:36.00    2:33.78        
        r:+0.86  31.54      1:11.23 (39.69)
        1:58.45 (47.22)     2:33.78 (35.33)
 16 Milam, Helen M   25 GAJA              2:35.99    2:33.79        
        r:+0.73  31.12      1:11.99 (40.87)
        1:56.42 (44.43)     2:33.79 (37.37)
 17 Smith, Andrea R  25 OREG              2:41.59    2:39.86        
        r:+0.91  35.67      1:17.39 (41.72)
        2:01.84 (44.45)     2:39.86 (38.02)
 -- Showell, Briann  27 OREG              2:18.50         NS        
 
 Event 38  Women 30-34 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 2:04.30  5/12/1996 K PIPES-NEILSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Rea, Maureen R   31 PNA               2:30.04    2:13.21         11  
        r:+0.84  28.48      1:03.36 (34.88)
        1:42.65 (39.29)     2:13.21 (30.56)
  2 Philipps, Colle  31 PNA               2:20.00    2:13.57          9  
        r:+0.82  30.43      1:03.76 (33.33)
        1:44.35 (40.59)     2:13.57 (29.22)
  3 Limke, Tobi L    32 NBAC              2:17.19    2:14.42          8  
        r:+0.89  29.44      1:02.51 (33.07)
        1:42.61 (40.10)     2:14.42 (31.81)
  4 Reaburn, Laurie  30 MOVY              2:30.00    2:18.85          7  
        r:+0.74  29.14      1:03.61 (34.47)
        1:45.79 (42.18)     2:18.85 (33.06)
  5 Paulsen, Kristi  30 IM                2:20.05    2:20.05          6  
        r:+0.72  29.47      1:04.41 (34.94)
        1:46.60 (42.19)     2:20.05 (33.45)
  6 Dillon, Jean M   33 PNA               2:25.17    2:22.90          5  
        r:+0.77  30.97      1:10.63 (39.66)
        1:50.14 (39.51)     2:22.90 (32.76)
  7 Nelson, Sara Q   34 OREG              2:25.61    2:23.87          4  
        r:+0.87  31.87      1:09.51 (37.64)
        1:50.30 (40.79)     2:23.87 (33.57)
  8 Pizer, Margaret  32 MESC              2:27.30    2:25.23          3  
        r:+0.75  31.15      1:09.31 (38.16)
        1:52.19 (42.88)     2:25.23 (33.04)
  9 Welch, Michele   30 REDT              2:28.63    2:25.24          2  
        r:+0.82  30.65      1:08.38 (37.73)
        1:52.28 (43.90)     2:25.24 (32.96)
 10 Stich, Chris S   30 WMAC              2:27.33    2:30.20          1  
        r:+0.80  33.16      1:09.47 (36.31)
      2:30.35 (1:20.88)         2:30.20 ( )
 11 Goldring, Laila  31 OREG              2:38.28    2:35.35        
        r:+0.73  32.50      1:12.24 (39.74)
        1:59.67 (47.43)     2:35.35 (35.68)
 12 Van Enkenvoort,  33 WMAC              2:32.00    2:37.50        
        r:+0.85  32.71      1:12.18 (39.47)
        1:58.81 (46.63)     2:37.50 (38.69)
 13 Ellis, Emilie C  32 PNA               2:34.30    2:38.78        
        r:+0.91  34.66      1:15.63 (40.97)
        2:01.97 (46.34)     2:38.78 (36.81)
 14 Rees, Karla E    34 MVM               2:43.74    2:44.45        
        r:+0.73  37.17      1:22.86 (45.69)
        2:06.84 (43.98)     2:44.45 (37.61)
 15 Kondo, Michelle  30 PNA               2:34.00    2:46.35        
        r:+0.87  37.87      1:19.72 (41.85)
        2:08.85 (49.13)     2:46.35 (37.50)
 -- Parrish, Sally   32 INWM              2:26.98         NS        
 -- Gordon, Jennife  33 GAJA              2:39.07         NS        
 -- McCrady, Christ  34 FLAQ              2:40.00         NS        
 -- Bauman, Jennife  34 GSM               2:33.78         NS        
 -- McClelland, Kat  30 DAMM              2:12.76         NS        
 
 Event 38  Women 35-39 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 2:05.24  3/14/1998 K PIPES-NEILSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Dodd, Laurie Z   35 UCLA              2:18.64    2:18.79         11  
        r:+0.75  29.62      1:05.73 (36.11)
        1:47.68 (41.95)     2:18.79 (31.11)
  2 Armentrout, Ann  35 REDT              2:22.03    2:20.21          9  
        r:+0.96  29.91      1:04.97 (35.06)
        1:47.47 (42.50)     2:20.21 (32.74)
  3 Farmer, Leanne   35 CARL              2:26.00    2:23.04          8  
        r:+0.67  31.53      1:09.26 (37.73)
        1:49.71 (40.45)     2:23.04 (33.33)
  4 Tobey, Stacey W  38 CMS               2:28.47    2:23.13          7  
        r:+0.83  30.59      1:08.01 (37.42)
        1:49.87 (41.86)     2:23.13 (33.26)
  5 Reece, Margaret  35 CHIC              2:26.00    2:24.24          6  
        r:+0.75  30.10      1:08.02 (37.92)
        1:50.86 (42.84)     2:24.24 (33.38)
  6 Sondgroth, Trac  35 PNA               2:30.40    2:27.82          5  
        r:+0.79  31.94      1:09.36 (37.42)
        1:51.87 (42.51)     2:27.82 (35.95)
  7 Schwartz, Miche  35 NCMS              2:32.73    2:29.35          4  
        r:+0.91  31.32      1:07.29 (35.97)
        1:55.30 (48.01)     2:29.35 (34.05)
  8 Collett, Tracy   36 GAJA              2:25.00    2:29.45          3  
        r:+0.62  31.57      1:10.39 (38.82)
        1:54.38 (43.99)     2:29.45 (35.07)
  9 Duggan, Karen L  36 WCM               2:25.00    2:31.34          2  
        r:+0.88  30.96      1:07.55 (36.59)
        1:51.04 (43.49)     2:31.34 (40.30)
 10 Franklin, Becky  38 SQST              2:33.48    2:39.01          1  
        r:+0.73  33.96      1:14.01 (40.05)
        2:02.28 (48.27)     2:39.01 (36.73)
 -- Hegeberg, Linda  37 PNA               2:23.45         NS        
 -- Crecelius, Nanc  37 WMST              2:32.63         NS        
 -- Harnett, Jennif  35 JAM               2:32.50         NS        
 -- Gedney, Suzanne  38 NBAC              2:32.83         NS        
 
 Event 38  Women 40-44 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 2:05.83  12/22/2002K PIPES-NEILSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Von Der Lippe,   41 CMS               2:06.00    2:06.30         11  
        r:+0.84  27.64      1:01.19 (33.55)
        1:36.50 (35.31)     2:06.30 (29.80)
  2 Lohberg, Birgit  41 GOLD              2:10.78    2:13.29          9  
        r:+0.80  28.39      1:03.27 (34.88)
        1:42.44 (39.17)     2:13.29 (30.85)
  3 Welting, Lauree  41 TOC               2:19.00    2:17.21          8  
        r:+0.82  29.26      1:03.46 (34.20)
        1:45.45 (41.99)     2:17.21 (31.76)
  4 Nowak, Elizabet  43 NCMS              2:19.37    2:21.19          7  
        r:+0.86  29.38      1:05.37 (35.99)
        1:46.73 (41.36)     2:21.19 (34.46)
  5 Dantzler, Amy L  42 WH2O              2:31.50    2:27.02          6  
        r:+0.80  31.37      1:09.59 (38.22)
        1:53.92 (44.33)     2:27.02 (33.10)
  6 Kupan, Cheryl A  42 NEM               2:25.00    2:27.88          5  
        r:+0.79  31.10      1:09.55 (38.45)
        1:53.72 (44.17)     2:27.88 (34.16)
  7 Vanderpoel, Nic  42 CMS               2:35.45    2:29.27          4  
        r:+0.96  31.86      1:09.25 (37.39)
        1:56.20 (46.95)     2:29.27 (33.07)
  8 Tait, Christine  42 AKMS              2:36.04    2:31.35          3  
        r:+0.76  32.19      1:09.83 (37.64)
        1:55.97 (46.14)     2:31.35 (35.38)
  9 Gebhart, Janis   42 WMST              2:20.50    2:32.85          2  
        r:+0.97  32.32      1:10.22 (37.90)
        1:56.30 (46.08)     2:32.85 (36.55)
 10 Berrueta, Gabri  40 SC                2:40.00    2:36.57          1  
        r:+0.99  33.75      1:16.94 (43.19)
        1:58.30 (41.36)     2:36.57 (38.27)
 11 Quitasol, Wendy  44 NBAC              2:38.00    2:38.14        
        r:+1.12  34.58      1:17.41 (42.83)
        2:02.22 (44.81)     2:38.14 (35.92)
 12 Layzer, Martha   42 PNA               2:38.64    2:42.45        
                 34.48      1:16.95 (42.47)
        2:05.20 (48.25)     2:42.45 (37.25)
 13 Kelley, Colleen  40 ARIZ              2:39.40    2:42.60        
        r:+1.01  35.55      1:14.76 (39.21)
        2:03.99 (49.23)     2:42.60 (38.61)
 14 Barry, Robin B   40 LVM               2:43.85    2:45.55        
        r:+0.96  35.78      1:19.60 (43.82)
        2:06.15 (46.55)     2:45.55 (39.40)
 15 Hirst, Cynthia   44 PNA               3:05.00    2:55.48        
        r:+0.94  37.71      1:22.58 (44.87)
        2:14.56 (51.98)     2:55.48 (40.92)
 16 Blomberg, Audre  41 PNA               3:14.92    3:13.20        
        r:+1.04  40.54      1:31.01 (50.47)
        2:26.67 (55.66)     3:13.20 (46.53)
 17 Orner, Gayle A   44 OREG              3:15.10    3:15.53        
        r:+1.13  50.26      1:40.24 (49.98)
        2:33.64 (53.40)     3:15.53 (41.89)
 -- Lee, Sarah B     40 CMS               2:26.00         NS        
 -- Swoboda, Sandy   43 MARY              2:37.40         NS        
 
 Event 38  Women 45-49 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 2:19.91  5/17/2002 ROBIN PARISI
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Crouch, Kim H    45 CMS               2:25.33    2:18.48N        11  
        r:+0.73  28.68      1:06.19 (37.51)
        1:46.54 (40.35)     2:18.48 (31.94)
  2 Pace, Lisa A     45 PNA               2:26.22    2:19.88N         9  
        r:+0.76  29.70      1:04.66 (34.96)
        1:47.73 (43.07)     2:19.88 (32.15)
  3 Block, Andrea J  45 IM                2:25.20    2:25.12          8  
        r:+0.88  29.19      1:07.27 (38.08)
        1:51.71 (44.44)     2:25.12 (33.41)
  4 Courtney, Zena   47 PNA               2:29.62    2:26.97          7  
        r:+0.84  30.82      1:05.55 (34.73)
        1:52.12 (46.57)     2:26.97 (34.85)
  5 Wilber, Dara     47 PALM              2:25.53    2:29.46          6  
        r:+0.90  32.72      1:10.91 (38.19)
        1:54.71 (43.80)     2:29.46 (34.75)
  6 Brown, Denise H  47 MICH              2:29.79    2:29.68          5  
        r:+0.84  32.71      1:10.54 (37.83)
        1:55.80 (45.26)     2:29.68 (33.88)
  7 Osborn, Ahelee   49 USF               2:34.40    2:30.01          4  
        r:+0.77  30.81      1:09.02 (38.21)
        1:54.37 (45.35)     2:30.01 (35.64)
  8 Bailey, Monica   46 ARIZ              2:30.00    2:33.74          3  
        r:+0.90  33.82      1:13.11 (39.29)
        1:59.19 (46.08)     2:33.74 (34.55)
  9 James, Paula     48 LVM               2:40.40    2:36.83          2  
        r:+1.09  32.93      1:12.72 (39.79)
        1:59.91 (47.19)     2:36.83 (36.92)
 10 Spence, Debby R  45 PNA               2:45.62    2:37.48          1  
                 31.77      1:11.95 (40.18)
        1:58.20 (46.25)     2:37.48 (39.28)
 11 Snider, Pam J    45 OREG              2:47.05    2:42.51        
        r:+0.88  34.18      1:17.06 (42.88)
        2:03.84 (46.78)     2:42.51 (38.67)
 12 Goodman, Ann R   48 OREG              2:49.23    2:45.06        
        r:+0.91  37.47      1:19.06 (41.59)
        2:07.43 (48.37)     2:45.06 (37.63)
 13 Fox, Christina   46 OREG              2:58.00    2:57.71        
        r:+0.89  43.58      1:27.17 (43.59)
        2:15.99 (48.82)     2:57.71 (41.72)
 14 Nolte, Susan D   46 CMS               2:52.89    3:01.45        
        r:+0.96  39.42      1:26.85 (47.43)
        2:19.41 (52.56)     3:01.45 (42.04)
 -- Hall, Ali R      45 TAM               3:15.00         NS        
 -- Mullaney, Amy B  47 ARIZ              2:46.50         NS        
 -- Mc Call, Jane E  47 LAPS              2:28.27         NS        
 -- Cooley, Cathy L  49 PNA               2:40.00         NS        
 -- Quinlan, Karen   45 COTA              2:30.57         NS        
 
 Event 38  Women 50-54 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 2:20.64  5/18/2003 DANIELLE OGIER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Crabbe, Colette  50 OREG              2:27.50    2:25.44         11  
        r:+0.86  30.93      1:08.11 (37.18)
        1:50.12 (42.01)     2:25.44 (35.32)
  2 Jaunzeme, Andra  54 PNA               2:40.00    2:33.25          9  
        r:+0.88  32.22      1:11.65 (39.43)
        1:55.71 (44.06)     2:33.25 (37.54)
  3 Maltry, Cynthia  52 WMAC              2:37.73    2:37.66          8  
        r:+0.86  32.76      1:13.07 (40.31)
        2:00.10 (47.03)     2:37.66 (37.56)
  4 Sawyer, Robyn L  50 MSBC              2:41.97    2:38.74          7  
        r:+0.89  34.58      1:14.62 (40.04)
        2:02.08 (47.46)     2:38.74 (36.66)
  5 Hair, Margaret   52 INWM              2:45.10    2:39.36          6  
        r:+0.81  36.15      1:16.45 (40.30)
        2:02.69 (46.24)     2:39.36 (36.67)
  6 Jaeger, Dawn     50 PNA               2:44.50    2:41.93          5  
        r:+0.86  33.52      1:14.22 (40.70)
        2:03.02 (48.80)     2:41.93 (38.91)
  7 Lumbert Gentry,  50 UNAT              2:57.62    2:46.67          4  
                 36.73      1:21.85 (45.12)
        2:10.02 (48.17)     2:46.67 (36.65)
  8 Taylor, Barbara  52 YCRC              2:49.96    2:47.61          3  
                 35.29      1:18.84 (43.55)
        2:08.79 (49.95)     2:47.61 (38.82)
  9 James, Katryn S  51 ARIZ              2:52.50    2:55.48          2  
        r:+1.03  40.39      1:23.27 (42.88)
        2:14.55 (51.28)     2:55.48 (40.93)
 10 Johns, Margaret  52 NEM               4:00.00    3:34.61          1  
        r:+0.94  49.22    1:49.88 (1:00.66)
        2:45.73 (55.85)     3:34.61 (48.88)
 -- Swigert, Debbie  51 WCM               2:30.00         DQ        
        r:+0.80  32.25      1:14.11 (41.86)
        2:05.67 (51.56)          DQ (35.26)
 -- Jones, Beth      50 RIDG              2:49.50         NS        
 -- Aiu, Mavis D     51 HIMA              2:55.00         NS        
 -- Mitchell, Aliso  53 MVN               2:58.43         NS        
 -- Sing, Karen R    50 CARL              2:38.00         NS        
 -- Sullivan, Linda  51 PNA               3:10.00         NS        
 -- Hendryx, Teri L  53 OREG              2:55.00         NS        
 
 Event 38  Women 55-59 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 2:29.14  5/22/2005 CHARLOTTE DAVIS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Davis, Charlott  57 PNA               2:35.00    2:31.99         11  
        r:+0.87  32.85      1:12.77 (39.92)
        1:58.57 (45.80)     2:31.99 (33.42)
  2 Miller, Celeste  57 SNM               2:45.00    2:41.08          9  
        r:+1.06  36.02      1:16.20 (40.18)
        2:05.85 (49.65)     2:41.08 (35.23)
  3 Schmidt, Jonell  56 ARIZ              2:35.50    2:43.27          8  
        r:+0.94  35.06      1:17.96 (42.90)
        2:06.69 (48.73)     2:43.27 (36.58)
  4 Alexander, Mart  57 WCM               3:10.16    2:52.19          7  
        r:+1.09  36.82      1:22.47 (45.65)
        2:11.91 (49.44)     2:52.19 (40.28)
  5 Guthrie, Sally   57 MICH              2:57.00    2:54.62          6  
                 37.49      1:22.67 (45.18)
        2:14.70 (52.03)     2:54.62 (39.92)
  6 Tyler, A Susan   58 SNM               3:04.44    3:03.11          5  
        r:+1.06  35.29      1:23.10 (47.81)
        2:20.88 (57.78)     3:03.11 (42.23)
  7 Asleson, Elke M  55 OREG              3:04.56    3:04.58          4  
        r:+0.81  38.60      1:24.95 (46.35)
        2:19.89 (54.94)     3:04.58 (44.69)
  8 Young, Lydia L   58 CMS               3:10.20    3:09.97          3  
        r:+0.96  44.94      1:33.42 (48.48)
        2:27.63 (54.21)     3:09.97 (42.34)
  9 Mariz, Linda F   58 PNA               3:30.00    3:12.31          2  
        r:+1.07  42.62      1:31.24 (48.62)
        2:26.50 (55.26)     3:12.31 (45.81)
 10 Wright, Jill M   56 SAWS              3:27.94    3:22.61          1  
        r:+1.08  45.53      1:33.37 (47.84)
      2:35.56 (1:02.19)     3:22.61 (47.05)
 11 Ellis, Susan H   59 AKMS              3:53.00    3:42.77        
        r:+1.86  52.96      1:52.11 (59.15)
      2:53.44 (1:01.33)     3:42.77 (49.33)
 -- Hummel, Barbara  55 NEM               2:48.35         NS        
 -- Williams, Judy   59 PNA               3:30.00         NS        
 
 Event 38  Women 60-64 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 2:43.09  5/22/2005 CAROLYN BOAK
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Dills, Suzanne   62 PNA               2:50.45    2:51.86         11  
        r:+1.01  36.16      1:19.72 (43.56)
        2:13.15 (53.43)     2:51.86 (38.71)
  2 Welch, Sarah     60 PNA               3:01.50    2:55.50          9  
                 38.25      1:25.21 (46.96)
        2:17.33 (52.12)     2:55.50 (38.17)
  3 Montrella, Beve  60 MVN               3:09.60    2:59.78          8  
        r:+0.88  40.72      1:27.15 (46.43)
        2:18.43 (51.28)     2:59.78 (41.35)
  4 Magee, Carolyn   61 INWM              3:19.80    3:15.72          7  
        r:+0.91  40.50      1:31.84 (51.34)
        2:30.59 (58.75)     3:15.72 (45.13)
  5 Lebsack, Linda   60 CMS               3:36.00    3:32.70          6  
                 48.35      1:46.63 (58.28)
      2:47.04 (1:00.41)     3:32.70 (45.66)
 -- Miller, Kaetche  60 PNA               3:45.89         NS        
 
 Event 38  Women 65-69 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 2:54.51  5/24/1992 CLARA WALKER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Meyers, Susan L  65 ISF               3:10.00    3:04.15         11  
        r:+1.03  38.87      1:26.68 (47.81)
        2:19.98 (53.30)     3:04.15 (44.17)
  2 Jebe, Margit H   68 SWFA              3:17.30    3:12.55          9  
        r:+0.93  43.71      1:33.47 (49.76)
        2:27.51 (54.04)     3:12.55 (45.04)
  3 Munn, Susan L    68 DAM               3:20.00    3:22.15          8  
        r:+1.06  47.69      1:42.45 (54.76)
        2:38.82 (56.37)     3:22.15 (43.33)
  4 Stretch, Nancy   67 TOC               3:45.00    3:36.32          7  
        r:+1.17  50.51      1:45.58 (55.07)
      2:47.38 (1:01.80)     3:36.32 (48.94)
 
 Event 38  Women 70-74 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 3:07.70  4/30/2006 NANCY BROWN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Jordan, Betsy T  70 SDSM              3:10.00    3:11.99         11  
        r:+0.98  46.74      1:33.75 (47.01)
        2:31.63 (57.88)     3:11.99 (40.36)
  2 Buchannan, Pegg  74 CMS               4:20.26    4:07.98          9  
        r:+1.03  58.13    2:05.81 (1:07.68)
      3:13.07 (1:07.26)     4:07.98 (54.91)
  3 Munger, Peony    72 INWM              4:37.99    4:53.27          8  
      r:+0.96  1:18.97    2:38.99 (1:20.02)
      3:57.09 (1:18.10)     4:53.27 (56.18)
 
 Event 38  Women 75-79 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 3:18.40  4/24/2005 GAIL ROPER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
 -- Alexander, Joan  75 WCM               4:00.00         NS        
 
 Event 38  Women 80-84 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 4:01.73  4/24/2005 LOIS KIVI NOCHMAN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
 -- Dunn, Betty C    82 NIAG              5:07.29         NS        
 
 Event 38  Women 85-89 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 4:42.83  4/30/2000 JEAN DURSTON
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Simonton, Rita   88 SDSM              5:19.61    5:14.16         11  
               1:16.29    2:27.45 (1:11.16)
      5:13.92 (2:46.47)      5:14.16 (0.24)
 
    

 Hy-Tek Meet Services                                   5/20/2007 - 15:14PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 39  Men 18-24 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 22.16  4/11/2006 MICHAEL SHELBY
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Bannan, Brett T  24 UNAT                23.30      23.06         11  
             r:+0.65                       
  2 Bernard, Chris   21 FLAQ                24.50      23.38          9  
             r:+0.79                       
  3 Saez, Devin F    23 LVM                 23.70      23.64          8  
             r:+0.69                       
  4 Egnaczak, Luke   22 NMMS                23.78      23.91          7  
             r:+0.70                       
  5 Ptasnik, Elliot  23 NYCH                24.21      24.09          6  
             r:+0.66                       
  6 Hamma, Lance A   24 INWM                26.61      25.58          5  
             r:+0.79                       
  7 Dibernardo, Dom  20 SMSC                26.43      26.26          4  
             r:+0.77                       
  8 Cleary, Kevin H  23 OREG                26.90      26.40          3  
             r:+0.65                       
  9 Collins, Ken A   20 PNA                 26.40      27.71          2  
             r:+0.72                       
 10 Ito, Shingo      23 PNA                 27.00      27.82          1  
             r:+0.78                       
 11 Lintz, Ian M     20 SNM                 28.59      28.94        
             r:+0.77                       
 -- Chmeliovas, Aud  24 PNA                 26.00         DQ        
             r:+0.80                       
 -- Barrett, Blake   23 UNAT                26.21         NS        
 -- Hawthorne, Nath  21 WSU                 27.50         NS        
 -- Vythoulkas, Chr  23 FLAQ                24.55         NS        
 -- Solley, Michael  23 FLAQ                26.55         NS        
 -- Lippold, Miles   23 PNA                 26.50         NS        
 -- Calhoun, Terenc  21 PNA                 25.96         NS        
 
 Event 39  Men 25-29 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 22.09  1/7/2006  BRENDAN COYNE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Gage, Jesse L    26 USF                 23.00      23.01         11  
             r:+0.71                       
  2 Weston, Benjami  26 SSM                 23.82      23.40          9  
             r:+0.75                       
  3 Wilkins, Paul G  25 MSBC                23.62      23.47          8  
             r:+0.85                       
  4 Rasmussen, Cody  29 SWOM                23.86      23.87          7  
             r:+0.78                       
  5 Leahy, James P   26 TOC                 26.00      24.10          6  
             r:+0.72                       
  6 Erickson, Ben    25 LVM                 24.50      24.11          5  
             r:+0.63                       
  7 Greenwood, Scot  29 TOC                 23.00      24.22          4  
             r:+0.74                       
  8 Javorski, John   28 IM                  25.42      24.23          3  
             r:+0.73                       
  9 Fain, Jeremy S   29 REDT                24.52      24.25          2  
             r:+0.63                       
 10 Ervin, Anthony   25 NYCH                23.32      24.27          1  
             r:+0.73                       
 11 Benedict, Willi  27 SMS                 25.99      24.38        
             r:+0.74                       
 12 Fry, Jon M       27 ALEX                23.85      24.42        
             r:+0.69                       
 13 Coralle, Steve   29 HIMA                23.00      24.67        
             r:+0.76                       
 13 Donath, Jonatha  26 ARIZ                24.90      24.67        
             r:+0.75                       
 15 Warren, Trevor   27 SWOM                25.50      25.12        
             r:+0.70                       
 16 Strahota, Jeffr  26 TERR                25.80      25.44        
             r:+0.68                       
 17 Baker, Matthew   27 NYCH                24.40      25.48        
             r:+0.70                       
 18 Juliano, Kevin   27 CMS                 25.99      25.58        
             r:+0.68                       
 19 Gould, Harold S  27 UNAT                25.50      25.70        
             r:+0.72                       
 20 Uchitel, Dmitry  27 LVM                 26.00      25.91        
             r:+0.67                       
 21 Allan, John F    27 BAC                 25.01      26.25        
             r:+0.76                       
 22 Pronin, Yan      26 LVM                 26.60      26.56        
             r:+0.67                       
 23 Aydin, Emre B    26 REDT                27.10      26.97        
             r:+0.70                       
 24 Paramonov, Dmit  28 PNA                 26.00      27.61        
             r:+0.80                       
 25 Tourigny, David  27 PNA                 27.17      27.65        
             r:+0.79                       
 -- Ambrose, Shawn   27 NYCH                24.72         NS        
 -- Brown, Steven    28 TOC                 23.75         NS        
 -- Tate, Rich       27 SAWS                24.32         NS        
 
 Event 39  Men 30-34 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 22.22  5/16/1999 BRIAN ALDERMAN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Wanie, Lee G     33 TOC                 24.50      23.65         11  
             r:+0.74                       
  2 Anderes, Jeffre  30 LVM                 24.61      24.37          9  
             r:+0.76                       
  3 Knittle, Brian   33 PNA                 25.00      24.43          8  
             r:+0.77                       
  4 Stich, Darryl D  31 WMAC                24.52      24.56          6.5
             r:+0.70                       
  4 Alex, Casey K    34 PNA                 26.22      24.56          6.5
             r:+0.83                       
  6 Shipley, Bill    32 IM                  26.00      24.73          5  
             r:+0.73                       
  7 Gaggero, David   30 TOC                 24.94      24.76          4  
             r:+0.70                       
  8 Mc Whorter, Mic  33 TOC                 26.50      24.88          3  
             r:+0.69                       
  9 Glass, Mark      32 DAMM                26.12      25.58          2  
             r:+0.71                       
 10 Linderman, Ross  30 PNA                 26.80      25.88          1  
             r:+0.85                       
 11 Leid, Jeff G     33 ARIZ                25.32      26.07        
             r:+0.80                       
 12 Mauk, Christoph  30 SBAS                26.85      26.23        
             r:+0.78                       
 13 Malone, Thomas   34 NYCH                26.25      27.33        
             r:+0.71                       
 14 Hinds, Christop  31 PNA                 27.53      31.44        
             r:+0.76                       
 -- Arnold, Mark A   32 PNA                 24.60         NS        
 -- Shivers, Todd C  32 OOPS                24.59         NS        
 -- Kline, Joel R    34 UNAT                26.88         NS        
 
 Event 39  Men 35-39 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 22.30  4/21/2002 WADE KING
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Sorensen, Micha  39 AKMS                23.00      23.74         11  
             r:+0.73                       
  2 Tiltmann, Laren  37 WMAC                24.99      24.56          9  
             r:+0.79                       
  3 Schaetz, Daniel  36 WMAC                24.50      24.58          8  
             r:+0.73                       
  4 Taylor, Curtis   35 OREG                25.00      24.68          7  
             r:+0.76                       
  5 Drawz, Troy A    39 OREG                26.50      24.95          6  
             r:+0.74                       
  6 Power, Michael   39 UCSB                25.34      24.97          5  
             r:+0.76                       
  7 Mitchell, Jeffr  38 MVN                 24.99      25.00          4  
             r:+0.72                       
  8 Robling, Steve   37 PALM                25.30      25.05          3  
             r:+0.77                       
  9 Campbell, Geoff  37 WMST                25.14      25.09          2  
             r:+0.87                       
 10 McClung, Paton   37 SSM                 24.86      25.19          1  
             r:+0.77                       
 11 Gill, Mark A     38 SKY                 25.50      25.33        
             r:+0.71                       
 12 Ashmore, Michae  35 SMSC                25.99      25.99        
             r:+0.77                       
 13 Rosinski, Thoma  37 CMS                 27.00      26.96        
             r:+0.91                       
 14 Wiersma, Lenny   35 SMSC                28.49      28.11        
             r:+0.76                       
 15 Brown, Robert A  36 INWM                30.00      31.14        
             r:+1.01                       
 -- Bohlman, Lance   36 SNM                 23.00         NS        
 
 Event 39  Men 40-44 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 22.87  5/18/2003 JOHN SMITH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Hiltabiddle, St  40 GSM                 23.56      23.08         11  
             r:+0.74                       
  2 Segal, William   42 JAM                 24.40      24.17          9  
             r:+0.75                       
  3 Rodgers, Jeff M  40 OREG                24.55      24.32          8  
             r:+0.80                       
  4 Stewart, Henry   43 NCMS                24.50      24.51          7  
             r:+0.69                       
  5 Ozun, Sabri      43 LVM                 24.80      24.68          5.5
             r:+0.73                       
  5 Scottoline, Bri  42 STAN                24.40      24.68          5.5
             r:+0.77                       
  7 Eichler, Brad    41 ARKM                25.10      24.71          4  
             r:+0.75                       
  8 Meacham, Brad    41 ALMA                26.00      24.72          3  
             r:+0.77                       
  9 Mays, Brent      42 SCSA                24.64      24.93          2  
             r:+0.84                       
 10 Wagner, Blake J  40 PNA                 25.83      25.42          1  
             r:+0.82                       
 11 Kabel, Douglas   41 OREG                26.29      25.76        
             r:+0.80                       
 12 McDermott, Davi  44 PNA                 27.65      26.90        
             r:+0.76                       
 13 Martin, Rob D    41 PNA                 28.10      27.08        
             r:+0.86                       
 14 Cleaver, Oliver  44 SAWS                25.95      27.09        
             r:+0.86                       
 15 Norman, Charles  40 PNA                 29.87      27.13        
             r:+0.71                       
 16 Stewart, Doug K  43 OREG                27.31      27.25        
             r:+0.75                       
 17 Fischer, Andy J  40 FLAQ                27.00      27.26        
             r:+0.84                       
 18 Gorman, Philip   43 SAWS                26.90      27.44        
             r:+0.76                       
 19 Karyukin, Andre  41 OREG                31.49      27.70        
             r:+0.83                       
 20 Daugherty, Gord  41 UNAT                28.13      28.12        
             r:+0.83                       
 21 Lagerberg, Bria  44 PNA                 29.10      28.35        
             r:+0.77                       
 22 Kabel, Joe R     44 PNA                 28.90      28.66        
             r:+0.80                       
 23 Lang, Joseph J   44 PNA                 28.27      28.97        
             r:+0.92                       
 -- Kahl, Steven E   44 CMS                 25.70         NS        
 -- Dillon, Duffy    42 FLAQ                27.00         NS        
 -- Powers, Robert   43 PNA                 27.00         NS        
 -- Larrivee, Franc  44 PNA                 30.50         NS        
 -- Allen, Murray G  44 INWM                27.90         NS        
 
 Event 39  Men 45-49 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 23.00  5/14/2006 PAUL SMITH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Hering, Brad V   45 PNA                 25.47      23.89         11  
             r:+0.71                       
  2 Specht, William  49 SPM                 24.20      24.12          9  
             r:+0.84                       
  3 Weiss, Karl A    46 PNA                 25.00      24.88          8  
             r:+0.76                       
  4 Franklin, Sam D  49 LVM                 26.16      24.99          7  
             r:+0.80                       
  5 Klein, Jonathan  49 NCMS                24.66      25.03          6  
             r:+0.78                       
  6 Cooke, Todd      45 VMST                26.81      25.50          5  
             r:+0.87                       
  7 Leigh, Jay W     48 PNA                 26.30      25.55          4  
             r:+0.86                       
  8 Vela, Steven P   46 PNA                 26.00      25.57          3  
             r:+0.90                       
  9 Johnston, Mark   46 CMS                 25.85      25.59          2  
             r:+0.83                       
 10 Mc Guire, Brian  47 INWM                25.50      25.64          1  
             r:+0.79                       
 11 Swanson, Victor  48 PNA                 27.80      25.76        
             r:+0.82                       
 12 Lee, Marshall M  48 CMS                 28.20      25.81        
             r:+0.84                       
 13 Deloney, Wayne   47 MVN                 25.59      25.87        
             r:+0.91                       
 14 Emison, Thomas   48 MINN                24.00      26.00        
             r:+0.89                       
 15 Bobrov, Evgeniy  47 ALST                25.50      26.02        
             r:+0.91                       
 16 Finney, Steve C  47 PNA                 27.80      26.05        
             r:+0.80                       
 17 Kelly, Michael   48 PNA                 26.01      26.41        
             r:+0.85                       
 17 Callahan, James  45 UNAT                26.90      26.41        
             r:+0.96                       
 19 White, Steve G   46 WMST                26.12      26.42        
             r:+0.83                       
 20 Coffey, Tom K    47 CONN                27.55      26.60        
             r:+0.71                       
 21 Burr, Chuck      49 RIDG                26.49      26.69        
             r:+0.82                       
 22 Rendell, George  45 SWOM                26.60      26.70        
             r:+0.86                       
 23 Washburne, Bren  45 OREG                27.06      27.37        
 24 Rabe, Jim D      46 OREG                28.50      27.49        
             r:+0.83                       
 25 Rowland, Jim     46 IM                  27.70      27.50        
             r:+0.86                       
 26 Boytler, Bruce   48 PNA                 27.60      27.54        
             r:+0.87                       
 27 Webster, Jeffre  47 SNM                 27.20      27.91        
             r:+0.78                       
 28 Romdane, Rachid  48 PNA                 28.80      28.20        
             r:+0.83                       
 29 Graham, Errol    47 WH2O                28.50      28.23        
             r:+0.83                       
 30 Schaufler, Kirb  47 PNA                 28.41      28.56        
             r:+0.82                       
 31 Wren, Mark B     48 OREG                28.10      28.66        
             r:+0.78                       
 32 Schlemmer, Robe  47 PNA                 30.00      28.84        
             r:+0.82                       
 33 Otruba, Zdenek   45 INWM                28.85      28.88        
             r:+0.83                       
 34 Durban, Lars R   49 PNA                 29.00      29.10        
             r:+0.82                       
 35 Stoermer, Paul   46 PNA                 28.80      29.11        
             r:+0.92                       
 36 Auchard, Bob E   46 ALMA                28.85      29.30        
             r:+0.77                       
 37 Naviaux, Willia  47 SNM                 29.80      30.38        
             r:+0.77                       
 38 Bailey, Dan V    49 PNA                 29.40      30.56        
             r:+0.99                       
 39 Traynor, John    47 AMS                 30.05      30.82        
             r:+0.85                       
 40 Anderson, Anton  47 PNA                 30.00      30.85        
             r:+1.12                       
 41 Boone, Lou       46 OREG                31.00      31.55        
             r:+0.82                       
 42 Havick, Paul M   46 PNA                 37.00      33.45        
             r:+1.06                       
 43 Cattles, Steve   48 CMS                 45.00      56.40        
             r:+1.25                       
 -- Cummins, James   46 UNAT                27.10         DQ        
             r:+0.86                       
 -- Hauptschein, Ri  48 UNAT                26.00         DQ        
 -- Putterman, Dean  45 HOST                28.50         NS        
 -- Kriley, Mike R   48 GSM                 25.40         NS        
 -- Kinney, John D   48 USF                 26.80         NS        
 -- Boorstein, Pete  46 RHMS                30.00         NS        
 -- Paulsen, Curtis  47 WMAC                28.89         NS        
 -- Cary, Dale K     49 PNA                 28.87         NS        
 -- Littlefield, Ja  47 PNA                 28.00         NS        
 -- O'Neil, David R  48 PNA                 31.07         NS        
 -- McNeal, Kevin C  45 PNA                 28.00         NS        
 
 Event 39  Men 50-54 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 23.19  4/25/2004 TRIP HEDRICK
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Stinchcombe, Ma  50 CTM                 25.50      25.34         11  
             r:+0.96                       
  2 Croshier, Mark   51 SDSM                27.02      25.37          9  
             r:+0.83                       
  3 Heath, Robert H  50 MAM                 25.55      25.44          8  
             r:+0.85                       
  4 O'Brien, Kerry   50 WCM                 25.89      25.61          7  
             r:+0.77                       
  5 Schatz, Gary L   52 WMST                25.36      25.62          6  
             r:+0.77                       
  6 Smith, Darrell   50 MINN                26.29      26.13          5  
             r:+0.78                       
  7 Martin, Doug     54 ARKM                26.60      26.27          4  
             r:+0.74                       
  8 Mc Bride, Dunca  52 LAPS                27.00      26.35          3  
             r:+0.76                       
  9 Freeborn, Steph  51 PNA                 27.20      26.45          2  
             r:+0.88                       
 10 Russell, Brian   50 PNA                 26.93      26.92          1  
             r:+0.80                       
 11 Heather, Michae  53 MVN                 28.22      26.99        
             r:+0.89                       
 12 Williams, Scott  52 TOC                 27.50      27.01        
             r:+0.84                       
 13 Kevan, Stephen   52 OREG                27.00      27.03        
             r:+0.84                       
 14 Romano, Greg     51 JAM                 27.70      27.22        
             r:+0.79                       
 15 Press, Oliver W  54 PNA                 27.00      27.50        
             r:+0.81                       
 16 Stehlin, Ed H    51 CMS                 27.10      27.77        
             r:+0.79                       
 17 Norsen, Marc A   50 PNA                 29.10      28.05        
             r:+0.79                       
 18 Miller, Steven   53 WM                  28.40      28.18        
             r:+0.88                       
 19 Spellberg, Geof  51 TAM                 28.90      28.32        
             r:+0.79                       
 20 Hercher, Heinz   50 ROSE                28.50      28.35        
             r:+0.78                       
 21 Peyton, Mike W   51 OREG                29.80      29.00        
             r:+0.80                       
 22 Portelance, Ron  50 PNA                 29.11      29.12        
             r:+0.99                       
 23 Moore, Hugh C    52 PNA                 29.90      29.21        
             r:+0.84                       
 24 Reeder, Bill D   54 PNA                 29.40      30.91        
             r:+1.12                       
 25 Hampton, Keith   53 INWM                31.00      31.31        
             r:+1.08                       
 26 Leonard, Frank   52 PNA                 33.63      31.71        
             r:+0.79                       
 -- Wetzel, Jeffrey  51 TXLA                27.25         DQ        
 -- Norman, Mark B   52 MVM                 27.00         NS        
 -- Edwards, Wes     53 OREG                28.00         NS        
 -- Hess, Richard W  52 CMS                 25.30         NS        
 -- Lamour, Didier   50 MINN                27.66         NS        
 -- Hackett, Ted J   52 PNA                 29.00         NS        
 -- Lautman, Scott   54 PNA                 26.50         NS        
 -- Graham, Donald   52 PNA                 24.41         NS        
 
 Event 39  Men 55-59 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 24.59  5/17/2002 RICHARD ABRAHAMS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Baird, Fred C    59 UTAH                26.75      26.44         11  
             r:+0.87                       
  2 Derr, John M     58 VCM                 27.00      26.76          9  
             r:+0.69                       
  3 Knopf, Thomas H  59 TOC                 27.54      27.26          8  
             r:+0.80                       
  4 Wright, Larry E  58 PNA                 28.45      27.77          7  
             r:+1.02                       
  5 Bannan, Charles  55 OREG                27.82      27.83          6  
             r:+0.85                       
  6 Owens, Carl H    55 MOST                28.56      27.84          5  
             r:+0.83                       
  7 Mann, Steve A    55 OREG                27.90      27.87          4  
             r:+0.75                       
  8 Callahan, Pat    57 SLAM                28.02      28.39          3  
             r:+0.94                       
  9 Clark, Gordon F  55 PNA                 28.82      28.41          2  
             r:+0.66                       
 10 Lintz, Steven P  56 SNM                 30.50      29.21          1  
             r:+0.83                       
 11 Carter, Gary T   57 WMST                30.53      29.83        
             r:+0.92                       
 12 Fisk, Floyd M    55 SAWS                30.31      29.86        
             r:+0.86                       
 13 Cohen, Jeremy M  58 SCAM                33.97      31.87        
             r:+0.98                       
 14 Liekkio, Peter   59 PNA                 33.30      32.49        
             r:+1.09                       
 15 Diel, Bruce N    58 MOVY                30.94      32.71        
             r:+0.81                       
 16 Varner, Tim      56 CMS                 30.95      33.63        
             r:+1.07                       
 -- Saltzman, Edwar  56 GAJA                34.36         NS        
 -- Zell, Kenneth M  59 OREG                33.24         NS        
 
 Event 39  Men 60-64 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 24.46  5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Abrahams, Richa  62 CMS                 25.25      25.27         11  
             r:+0.82                       
  2 Mc Pherson, And  60 UNAT                27.25      27.43          9  
             r:+0.77                       
  3 Smith, Robert S  63 OREG                27.90      28.23          8  
             r:+0.90                       
  4 Meyerhoff, Rick  60 TAM                 28.50      28.63          7  
             r:+0.77                       
  5 Dick, Bill M     60 TOC                 30.00      28.66          6  
             r:+0.83                       
  6 Monohon, Paul E  61 PNA                 29.00      29.15          5  
             r:+0.96                       
  7 Figueiredo, Pau  61 WH2O                30.00      30.24          4  
             r:+0.98                       
  8 Silvey, Michael  62 OREG                31.50      30.32          3  
             r:+0.81                       
  9 Wolcott, Steve   61 INWM                30.39      31.17          2  
             r:+1.01                       
 10 Trull, John I    62 UNAT                30.19      31.28          1  
             r:+1.08                       
 11 Whitley, John K  64 SSM                 32.20      32.02        
 -- De Lacy, James   60 WCM                 28.00         NS        
 -- Abbott, William  61 CMS                 27.80         NS        
 -- Wright, Ben      64 TAM                 32.20         NS        
 -- McCormick, Paul  60 CMS                 27.50         NS        
 
 Event 39  Men 65-69 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 27.44  5/14/2006 MIKE FRESHLEY
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Sheeley, Cappy   65 HIMA                29.90      27.36N        11  
             r:+0.68                       
  2 Petersen, Bert   68 OREG                28.58      27.91          9  
             r:+0.85                       
  3 Nakata, Ronald   68 OREG                31.50      30.44          8  
             r:+0.82                       
  4 Kilbourne, Char  67 FACT                35.50      37.00          7  
             r:+1.05                       
 -- Huber, Steven W  65 PNA                 38.00         NS        
 -- Mc Lachlan, Mur  66 MELO                36.10         NS        
 
 Event 39  Men 70-74 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 29.33  5/14/2006 BOB BAILIE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Farrell, Jeff    70 SBM                 30.00      29.83         11  
             r:+0.92                       
  2 O'Brien, Dennis  71 CMS                 30.24      31.26          9  
             r:+0.96                       
  3 Haworth, A Emor  71 WCM                 33.05      33.68          8  
             r:+0.68                       
  4 Szasz, Ivan J    70 MSBC                39.70      36.78          7  
             r:+1.01                       
  5 Morrow, Albert   72 PNA                 42.00      50.48          6  
  6 Fritz, Jack R    74 ARIZ                50.41      51.71          5  
             r:+1.21                       
 
 Event 39  Men 75-79 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 31.48  4/30/2000 FRANK PIEMME
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Jones, Ashley O  75 AAM                 33.00      32.89         11  
             r:+0.85                       
  2 Bond, William R  75 ARIZ                38.39      38.57          9  
             r:+1.04                       
  3 Mc Connell, Sta  75 HBSC                40.00      39.09          8  
             r:+1.01                       
  4 Sonia, Donald F  77 GOLD                41.50      40.63          7  
             r:+1.00                       
  5 Gillin, Gordon   76 ARIZ                43.06      42.72          6  
             r:+1.02                       
 
 Event 39  Men 80-84 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 35.10  3/6/2005  FRANK PIEMME
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Piemme, Frank M  82 SDSM                37.50      37.33         11  
             r:+1.06                       
  2 Wilson, Win B    80 NEM                 46.50      45.75          9  
  3 Foster, Warren   82 O*H*                56.90    1:08.04          8  
             r:+1.31                       
 
 Event 39  Men 85-89 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 41.99  4/10/2005 ANDREW HOLDEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Holden, Andrew   88 OREG                50.00      50.51         11  
             r:+1.16                       
 
    

 Hy-Tek Meet Services                                   5/20/2007 - 15:46PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 40  Women 18-24 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 25.46  4/30/2000 JENNIFER BROOKS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Urbatchka, Lind  23 MOVY                27.79      26.21         11  
             r:+0.59                       
  2 Busche, Kelly C  22 ARIZ                27.50      26.61          9  
             r:+0.66                       
  3 Andelson, Angel  20 SCAM                28.42      27.79          8  
             r:+0.90                       
  4 Schneider, Leah  22 WMAC                29.50      28.44          7  
             r:+0.77                       
  5 Bonney, Erin R   24 NCMS                28.45      28.73          6  
             r:+0.79                       
  6 Verbrugge, Mega  23 IAMA                30.11      28.83          5  
             r:+0.83                       
  7 Belliveau, Adri  23 USF                 29.69      28.96          4  
             r:+0.87                       
  8 Rietze, Susan M  24 SWOM                28.90      29.00          3  
             r:+0.90                       
  9 Urbatchka, Coll  20 UNAT                32.00      29.09          2  
             r:+0.78                       
 10 Ninivaggi, Meli  23 UNAT                31.50      29.17          1  
             r:+0.72                       
 11 Brown, Sharnay   21 INWM                29.78      29.91        
             r:+0.72                       
 12 Jacobson, Erin   22 PNA                 29.94      30.00        
             r:+0.79                       
 13 Kilgore, Stacy   22 NMMS                35.70      31.07        
             r:+0.80                       
 14 Palenica, Lisa   20 ARIZ                32.02      31.68        
             r:+0.98                       
 15 Moore, Sarah M   21 PNA                 32.30      31.82        
 16 Couch, Natalie   24 AWJ                 34.00      32.30        
             r:+0.73                       
 17 Pranke, Bridget  23 ARIZ                32.79      33.54        
             r:+0.92                       
 18 Mar, Emiko       20 PNA                 34.00      33.73        
             r:+0.88                       
 19 Naylor, Elisha   20 PNA                 35.00      34.11        
             r:+1.00                       
 -- Gray, Kathryn M  22 CRUZ                30.50         NS        
 -- Smith, Lauren E  20 PNA                 30.00         NS        
 -- Minehan, Jill N  20 PNA                 28.10         NS        
 -- Ahmed, Anika D   20 PNA                 31.45         NS        
 
 Event 40  Women 25-29 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 24.46  4/25/2004 NADINE ROLLAND
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Linke, Lyndsey   27 CMS                 25.48      25.49         11  
             r:+0.71                       
  2 Kownslar, Laura  26 UNAT                27.20      26.94          9  
             r:+0.77                       
  3 Payne, Jaime J   27 METR                29.05      27.31          8  
  4 Singler, Maggie  27 STVN                28.52      27.96          7  
             r:+0.70                       
  5 Lyons, Jenny R   25 UNAT                30.00      28.15          6  
             r:+0.72                       
  6 Martin, Jennife  26 FLAQ                27.43      28.37          5  
             r:+0.76                       
  7 Grover, Mollie   26 TERR                29.23      28.52          4  
             r:+0.72                       
  8 Sample, Autumn   25 TERR                29.22      28.55          3  
             r:+0.68                       
  9 Lotts, Kelly C   29 PNA                 29.50      28.62          2  
             r:+0.87                       
 10 Lyons, Katie A   26 TOC                 29.00      28.68          1  
             r:+0.78                       
 11 Liberty, Laurel  25 IM                  29.00      28.77        
             r:+0.71                       
 12 Zolla, Christy   29 SMSC                29.59      29.17        
             r:+0.75                       
 13 Seidler, Mindy   27 WMAC                31.22      29.24        
             r:+0.77                       
 14 Lee, Jackie      26 REDT                29.73      29.30        
             r:+0.89                       
 15 Lawrence, Kari   25 NCMS                30.23      29.45        
             r:+0.72                       
 16 Monu, Ngozi R    26 NYCH                28.65      29.50        
             r:+0.81                       
 17 Gustafson, Aubr  26 OREG                30.89      29.53        
             r:+0.67                       
 18 West, Sherry B   29 WH2O                31.00      29.65        
             r:+0.79                       
 19 Schneider, Erin  28 WMAC                30.80      29.82        
             r:+0.74                       
 20 Seago, Leslie    25 IM                  29.99      30.38        
             r:+0.84                       
 21 Frisch, Alexand  28 SQST                32.43      30.61        
             r:+0.76                       
 21 Nelson, Annika   27 WSU                 30.00      30.61        
             r:+0.72                       
 23 Schweiger, Kami  28 PNA                 31.46      30.79        
             r:+0.85                       
 24 Einberger, Susa  26 CMS                 30.62      30.81        
             r:+0.85                       
 25 Giovanni, Melis  27 UCLA                30.95      30.84        
             r:+0.76                       
 26 Chow, Jackie I   28 DAM                 30.99      31.15        
             r:+0.93                       
 27 Crandell, Kelly  26 PNA                 32.30      31.26        
             r:+0.95                       
 28 Kasamatsu, Tami  28 BAM                 30.95      31.29        
             r:+0.75                       
 29 Sullivan, Brian  27 NYCH                29.50      32.40        
             r:+0.92                       
 30 Aron, Vanessa    26 FLAQ                33.97      33.25        
             r:+0.96                       
 31 Marcy, Marcia A  27 PNA                 43.57      45.07        
             r:+0.84                       
 -- Elwonger, Steph  29 OREG                28.13         NS        
 -- Groff-Palermo,   27 REDT                31.31         NS        
 -- Matz, Kim E      25 PNA                 27.58         NS        
 
 Event 40  Women 30-34 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 24.18  4/15/2000 ANGEL MARTINO
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Weeks, Nikki L   34 OREG                28.19      27.55         11  
             r:+0.71                       
  2 Rea, Maureen R   31 PNA                 32.05      27.77          9  
             r:+0.88                       
  3 Philipps, Colle  31 PNA                 29.28      27.79          8  
             r:+0.78                       
  4 Paulsen, Kristi  30 IM                  27.95      27.98          7  
             r:+0.70                       
  5 Schaetz, Trina   34 WMAC                28.39      28.35          6  
             r:+0.83                       
  6 Schneider, Sara  31 WMAC                29.50      28.93          5  
             r:+0.89                       
  7 Hatakeyama, Chi  32 ALEX                29.58      29.06          4  
             r:+0.78                       
  8 McCrady, Christ  34 FLAQ                30.25      29.67          3  
             r:+0.80                       
  9 Kyff, Jennifer   33 METR                30.87      29.96          2  
             r:+0.89                       
 10 Richardson, Sar  30 PNA                 30.96      30.10          1  
             r:+0.70                       
 11 Bode, Christy M  31 MVN                 30.96      30.96        
             r:+0.68                       
 12 Stich, Chris S   30 WMAC                32.50      32.11        
             r:+0.91                       
 13 Krawchuk, Melan  31 METR                33.24      32.46        
             r:+0.88                       
 14 Marvin, Linda L  33 CSI                 34.46      33.46        
             r:+0.64                       
 -- Gordon, Jennife  33 GAJA                30.90         NS        
 -- Kothe, Nicole A  33 IM                  32.00         NS        
 -- Traher, Michell  32 SDSM                30.29         NS        
 
 Event 40  Women 35-39 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 25.54  5/18/2003 S VON DER LIPPE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Chow, Michelle   38 DAMM                27.70      27.23         11  
             r:+0.80                       
  2 Murray, Alexis   36 1776                29.79      27.61          9  
             r:+0.75                       
  3 Eldridge, Beth   37 MOVY                26.88      27.68          8  
             r:+0.70                       
  4 Hageman, Heathe  36 NCMS                29.22      28.05          7  
             r:+0.67                       
  5 Titzel, Shannon  36 AKMS                29.04      28.49          6  
             r:+0.71                       
  6 Mc Cormick, Jil  35 SRM                 31.00      28.85          5  
             r:+0.76                       
  7 Reece, Margaret  35 CHIC                29.90      28.95          4  
             r:+0.77                       
  8 Seubert, Trish   38 VMST                29.99      28.98          3  
             r:+0.78                       
  9 Howell, Jan M    35 SNM                 29.02      29.15          2  
             r:+0.73                       
 10 Wessling, Patri  38 MAAC                30.06      29.75          1  
             r:+0.75                       
 11 Crecelius, Nanc  37 WMST                29.74      29.97        
             r:+0.80                       
 12 Ward, Jennifer   35 PNA                 30.85      30.03        
             r:+0.79                       
 13 Schwartz, Miche  35 NCMS                30.59      30.37        
             r:+0.89                       
 14 Hulett, Jennife  38 FLAQ                34.43      30.79        
             r:+0.82                       
 15 Burkart, Dana M  35 PAFC                32.37      31.05        
             r:+0.80                       
 16 Sondgroth, Trac  35 PNA                 32.35      31.21        
             r:+0.79                       
 17 White, LeighAnn  37 CMS                 32.35      32.52        
             r:+0.84                       
 18 Scobbie, Karen   38 IM                  34.47      32.76        
             r:+0.74                       
 19 Settimi, Nora C  36 WMAC                34.00      33.04        
             r:+0.89                       
 20 Launer, Tara Ly  38 RMST                34.17      34.48        
             r:+0.85                       
 21 Antilla, Kristi  38 PNA                 44.90      36.70        
             r:+0.94                       
 -- Hegeberg, Linda  37 PNA                 30.99         NS        
 -- Neuendorf, Donn  38 NEM                 32.04         NS        
 -- Reykdal, Kim     35 PNA                 31.95         NS        
 
 Event 40  Women 40-44 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 25.40  5/14/2006 S VON DER LIPPE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Scott, Anna T P  44 CMS                 29.60      27.04         11  
             r:+0.80                       
  2 Delmage, Arlene  44 OREG                28.23      27.67          9  
             r:+0.83                       
  3 Campbell, Ellen  44 CMS                 30.50      28.48          8  
             r:+0.86                       
  4 Haney, Sue       44 IM                  29.71      29.81          7  
             r:+0.82                       
  5 Joy, Janine      43 AQUM                29.55      30.34          6  
             r:+0.92                       
  6 Jurey, Mary K    41 UNAT                31.80      30.46          5  
             r:+0.77                       
  7 Major, Rebecca   43 ARIZ                30.48      31.11          4  
             r:+0.83                       
  8 Hunt, Allison    43 ALMA                31.33      31.38          3  
             r:+0.86                       
  9 Labelle, Laura   42 MSCM                33.49      32.70          2  
             r:+0.84                       
 10 Schreiner, Laur  42 OJAI                32.20      32.92          1  
             r:+0.89                       
 11 Stone, Beverly   43 IMSC                31.55      33.00        
             r:+0.83                       
 12 Chesler, Laurie  43 OREG                31.16      33.57        
             r:+0.87                       
 13 Shore, Susan D   44 MSCM                34.89      34.59        
             r:+0.73                       
 14 Hooe, Donna L    44 GAJA                36.78      35.74        
             r:+0.91                       
 15 Beyer, Valerie   44 UNAT                45.00      36.69        
             r:+0.91                       
 16 Moore, Kathy R   40 PNA                 36.05      37.06        
             r:+1.00                       
 17 Meeks, Patti     42 CMS                 42.00      38.93        
             r:+0.89                       
 -- Adams, Kari S    41 LVM                 31.87         NS        
 
 Event 40  Women 45-49 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 27.02  5/10/1998 LAURA VAL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Granger, Traci   49 LAPS                27.80      26.78N        11  
             r:+0.85                       
  2 Dahl, Lisa A     46 PNA                 27.95      27.44          9  
             r:+0.71                       
  3 Krattli, Caroli  45 SDSM                27.90      27.55          8  
             r:+0.77                       
  4 Hobbs, Liz A     45 ARIZ                30.50      27.68          7  
             r:+0.74                       
  5 Block, Andrea J  45 IM                  28.50      28.33          6  
             r:+0.87                       
  6 Heuer, Brigitte  47 WMST                29.21      28.54          5  
             r:+0.77                       
  7 Simpson, Susann  47 NOVA                28.50      28.76          4  
             r:+0.90                       
  8 Edwards, Kris E  45 BGWM                28.50      28.85          3  
             r:+0.82                       
  9 Henderson, Kris  46 RIDG                29.15      29.10          2  
             r:+0.84                       
 10 Foley, Sharon E  47 OREG                30.50      29.34          1  
             r:+0.73                       
 11 Howard, Laura T  46 BAM                 32.09      30.10        
             r:+0.73                       
 12 Spence, Debby R  45 PNA                 32.55      30.32        
             r:+0.68                       
 13 Gibson, Kathy S  46 RMST                32.28      30.77        
             r:+0.76                       
 14 Morton, Andrea   45 WMST                32.21      31.91        
             r:+0.66                       
 15 Spear, Karlin T  47 INWM                31.70      32.02        
             r:+0.83                       
 16 Garnier, Kathy   46 CMS                 32.00      32.12        
             r:+0.88                       
 17 Hussey, June C   45 ARIZ                33.11      32.54        
             r:+0.87                       
 18 Hill, Jayne A    45 UNAT                31.46      32.56        
             r:+0.89                       
 19 Graham, Kathy E  49 MSBC                33.51      32.67        
             r:+0.88                       
 20 Dymerski, Yvonn  46 PNA                 32.50      32.74        
             r:+0.90                       
 21 Jensen, Sue      46 NEM                 33.66      32.82        
             r:+0.72                       
 22 Shelton, Cindy   46 PNA                 34.00      32.83        
             r:+1.01                       
 23 Servas, Karen A  45 MAAC                33.91      33.95        
             r:+0.82                       
 24 Hallmon, Lisa J  47 PNA                 38.00      35.03        
             r:+0.96                       
 -- Allan, Lesley A  48 INWM                35.16         NS        
 -- Faurot, Michell  46 REDT                30.35         NS        
 
 Event 40  Women 50-54 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 27.81  5/17/2002 LAURA VAL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Rosener, Karen   53 CMS                 29.30      28.90         11  
             r:+0.87                       
  2 O'Brien, Charle  50 WCM                 29.80      29.27          9  
             r:+0.82                       
  3 Maltry, Cynthia  52 WMAC                30.56      30.28          8  
             r:+0.90                       
  4 Sing, Karen R    50 CARL                30.14      30.32          7  
             r:+0.79                       
  5 Swigert, Debbie  51 WCM                 32.00      30.65          5.5
             r:+0.84                       
  5 O'Leary, Robin   50 PNA                 33.20      30.65          5.5
             r:+0.89                       
  7 Glassman, Debbi  53 PNA                 31.90      31.07          4  
             r:+0.81                       
  8 Ayoob, Laurie    50 LAPS                30.45      31.18          3  
             r:+0.88                       
  9 Menkens, Michel  50 PNA                 35.00      32.59          2  
             r:+0.85                       
 10 Taylor, Barbara  52 YCRC                33.46      32.72          1  
             r:+0.94                       
 11 Nunnallee, Debo  51 WMST                34.61      33.00        
             r:+0.85                       
 12 Jaeger, Dawn     50 PNA                 34.50      33.10        
             r:+0.92                       
 13 Collins, Sue W   50 PNA                 38.20      38.35        
             r:+0.90                       
 14 Morris, Kathy L  52 PNA                 48.96      53.58        
             r:+1.12                       
 
 Event 40  Women 55-59 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 29.73  5/10/1998 ARDETH MUELLER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Davis, Charlott  57 PNA                 31.00      30.02         11  
             r:+1.01                       
  2 Roche, Carolyn   56 CMS                 33.00      32.38          9  
  3 Tyler, A Susan   58 SNM                 33.49      32.98          8  
             r:+1.06                       
  4 Rousseau, Sandi  59 OREG                35.10      34.12          7  
  5 Altman, Christi  57 ARIZ                33.80      34.27          6  
             r:+0.88                       
  6 Johnston, Bonni  55 MARY                36.00      35.36          5  
             r:+1.04                       
  7 Thurston, Becky  58 HIMA                36.03      35.95          4  
             r:+1.00                       
  8 Kassen, Elizabe  55 PNA                 37.55      35.97          3  
             r:+1.03                       
  9 Asleson, Elke M  55 OREG                39.28      36.28          2  
             r:+0.81                       
 10 Weston, Susan L  56 SDSM                36.63      37.08          1  
             r:+1.34                       
 11 Mariz, Linda F   58 PNA                 42.00      37.61        
             r:+0.96                       
 
 Event 40  Women 60-64 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 32.43  4/13/2003 JOY WARD
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Boak, Carolyn F  62 WMST                32.90      31.95N        11  
             r:+0.87                       
  2 Ward, Joy        64 OREG                34.06      33.69          9  
             r:+0.80                       
  3 Welch, Sarah     60 PNA                 34.50      35.37          8  
             r:+0.93                       
  4 Kranpitz, Nancy  62 WMAC                38.50      36.49          7  
             r:+0.92                       
  5 Magee, Carolyn   61 INWM                39.71      38.79          6  
             r:+0.85                       
  6 Wise, Louise     64 CMS                 44.00      41.25          5  
             r:+1.04                       
  7 Hansen, Marsha   60 PNA                 45.89      43.33          4  
             r:+0.92                       
  8 Roddin, Ruth A   64 ANCM                50.00      44.13          3  
             r:+1.15                       
 
 Event 40  Women 65-69 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 34.45  3/30/1996 GAIL ROPER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Frid, Barbara    65 OREG                35.50      34.01N        11  
             r:+0.95                       
  2 Meyers, Susan L  65 ISF                 40.00      37.26          9  
  3 Kraetzer, Midge  68 WCM                 45.00      40.67          8  
  4 Clifford, Gynt   68 SDSM                42.30      40.72          7  
             r:+0.67                       
  5 Birkhead, Jane   66 MOST                48.26      42.67          6  
             r:+1.00                       
  6 Hlavacek, Ida M  65 VMST                41.37      43.68          5  
             r:+1.16                       
  7 Marens, Susan E  65 VMST                46.94      44.70          4  
             r:+1.05                       
 -- Kight, Betty G   65 MOST                46.94         NS        
 
 Event 40  Women 70-74 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 35.06  4/30/2000 GAIL ROPER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Bayly, Helen H   70 ARIZ                53.58      52.76         11  
             r:+1.14                       
 -- Little, Jeanne   70 SDSM                36.50         DQ        
             r:+1.01                       
 -- Caldwell, Dionn  74 NOVA                51.45         NS        
 
 Event 40  Women 75-79 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 39.05  4/24/2005 GAIL ROPER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
 -- Alexander, Joan  75 WCM                 50.00         NS        
 -- Roper, Gail P    77 ARIZ                41.04         NS        
 
 Event 40  Women 80-84 50 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 50.74  4/24/2005 LOIS KIVI NOCHMAN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Carr, Florence   81 SYSM                56.50      55.09         11  
  2 Krauser, June    80 GOLD              1:11.00    1:14.66          9  
  3 Stupfel, Gloria  80 SMMM              1:38.00    1:27.84          8  
 -- Dunn, Betty C    82 NIAG              1:18.06         NS        
 
    

 Hy-Tek Meet Services                                   5/20/2007 - 16:00PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 41  Men 18-24 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 54.65  5/14/2006 GARY MARSHALL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Ptasnik, Elliot  23 NYCH                57.53      57.67         11  
        r:+0.66  26.82        57.67 (30.85)
  2 Copsey, Shane R  24 CMS               1:02.51      57.84          9  
        r:+0.79  27.52        57.84 (30.32)
  3 Swanholm, Benja  23 ARIZ              1:02.38      59.42          8  
        r:+0.77  27.85        59.42 (31.57)
  4 Lang, Matthew E  24 CMS               1:06.21    1:01.83          7  
        r:+0.87  28.69      1:01.83 (33.14)
  5 Smith, Christop  22 WH2O              1:02.41    1:01.98          6  
        r:+0.74  29.21      1:01.98 (32.77)
  6 Kroll, Alden E   24 PNA               1:01.57    1:02.80          5  
        r:+0.93  29.08      1:02.80 (33.72)
  7 Rice, Jordan R   22 PNA               1:09.11    1:07.53          4  
        r:+0.80  30.35      1:07.53 (37.18)
  8 Cleary, Kevin H  23 OREG              1:09.50    1:10.16          3  
        r:+0.65  31.64      1:10.16 (38.52)
  9 Collins, Ken A   20 PNA               1:11.39    1:15.35          2  
        r:+0.81  34.63      1:15.35 (40.72)
 -- Goodman, Charle  23 UNAT              1:17.00         NS        
 -- Solley, Michael  23 FLAQ              1:01.99         NS        
 -- Barrett, Blake   23 UNAT              1:05.35         NS        
 
 Event 41  Men 25-29 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 55.66  5/14/2006 ADAM JERGER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Marshall, Gary   25 TOC                 56.00      54.92N        11  
        r:+0.78  26.13        54.92 (28.79)
  2 Esposito, James  27 STVN                59.00      59.16          9  
        r:+0.68  27.53        59.16 (31.63)
  3 Schmidt, Matthe  29 WH2O                59.99      59.90          8  
        r:+0.76  28.58        59.90 (31.32)
  4 Ignatov, Alex    25 DAM               1:03.50    1:00.22          7  
        r:+0.69  28.24      1:00.22 (31.98)
  5 Zwick, Jamie H   26 LVM               1:03.50    1:00.63          6  
        r:+0.80  28.66      1:00.63 (31.97)
  6 Valley, Scott R  29 SSM               1:02.10    1:02.47          5  
        r:+0.53  29.36      1:02.47 (33.11)
  7 Allan, John F    27 BAC               1:00.00    1:02.58          4  
        r:+0.72  28.77      1:02.58 (33.81)
  8 Cardoso, Rick V  28 NEM               1:04.00    1:02.99          3  
        r:+0.80  29.39      1:02.99 (33.60)
  9 Price, Joe E     28 OHSP              1:10.23    1:03.02          2  
        r:+0.92  29.82      1:03.02 (33.20)
 10 Fain, Jeremy S   29 REDT              1:04.35    1:03.85          1  
        r:+0.66  30.06      1:03.85 (33.79)
 11 Bogdan, Sander   28 PNA               1:04.87    1:04.17        
        r:+0.85  29.18      1:04.17 (34.99)
 12 Ecklund, Tait C  25 SNM               1:04.21    1:04.19        
        r:+0.74  30.27      1:04.19 (33.92)
 13 Leahy, James P   26 TOC               1:07.00    1:04.29        
        r:+0.87  29.61      1:04.29 (34.68)
 14 Fry, Jon M       27 ALEX              1:01.53    1:04.37        
        r:+0.80  29.56      1:04.37 (34.81)
 15 Sayah, George S  28 PNA               1:09.11    1:04.90        
        r:+0.90  30.09      1:04.90 (34.81)
 16 Lynch, Bernard   29 TERR              1:04.00    1:05.65        
        r:+0.82  30.99      1:05.65 (34.66)
 17 Uchitel, Dmitry  27 LVM               1:08.99    1:07.38        
        r:+0.91  31.28      1:07.38 (36.10)
 18 Decker, Robert   26 PNA               1:07.38    1:07.72        
        r:+0.94  31.26      1:07.72 (36.46)
 19 Walker, Martin   28 DAM               1:07.13    1:08.46        
                 32.38      1:08.46 (36.08)
 20 Aydin, Emre B    26 REDT              1:10.00    1:08.68        
        r:+0.88  32.12      1:08.68 (36.56)
 21 Porco, Filippo   29 NCMS              1:10.00    1:09.88        
        r:+0.99  32.87      1:09.88 (37.01)
 22 Carse, Michael   27 FOG               1:15.00    1:16.09        
        r:+0.91  35.62      1:16.09 (40.47)
 -- Stanchak, Micha  25 CMS               1:06.30         DQ        
        r:+0.86  32.44           DQ (36.39)
 -- Ambrose, Shawn   27 NYCH              1:03.84         NS        
 -- Ludwig, Jackson  26 PNA               1:04.00         NS        
 
 Event 41  Men 30-34 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 56.11  4/25/2004 JEFF COMMINGS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Commings, Jeff   33 USF                 56.11      55.85N        11  
        r:+0.71  26.25        55.85 (29.60)
  2 Walkenhorst, Ja  32 NEM               1:00.00    1:00.74          9  
        r:+0.76  28.21      1:00.74 (32.53)
  3 Morris, Chad     30 IM                1:01.90    1:01.40          8  
        r:+0.86  28.81      1:01.40 (32.59)
  4 Masumoto, Kenji  30 LVM               1:02.00    1:02.48          7  
        r:+0.80  29.20      1:02.48 (33.28)
  5 Polito, Chip     30 OREG              1:04.86    1:02.58          6  
        r:+0.85  29.34      1:02.58 (33.24)
  6 Ritter, Justin   31 SCAM              1:06.84    1:05.75          5  
        r:+0.96  31.37      1:05.75 (34.38)
  7 Murray, John I   30 PNA               1:09.50    1:06.38          4  
        r:+0.86  30.81      1:06.38 (35.57)
  8 Leid, Jeff G     33 ARIZ              1:09.18    1:06.54          3  
        r:+0.85  31.28      1:06.54 (35.26)
  9 Morrison, John   34 IM                1:07.16    1:07.46          2  
        r:+0.75  31.70      1:07.46 (35.76)
 10 Davis, Caleb A   33 NEM               1:11.79    1:08.08          1  
        r:+0.95  32.61      1:08.08 (35.47)
 11 Rosaria, Steven  32 PNA               1:11.78    1:08.67        
        r:+0.90  31.98      1:08.67 (36.69)
 12 Glass, Mark      32 DAMM              1:11.97    1:11.96        
        r:+0.69  32.78      1:11.96 (39.18)
 13 Eide, Duke       33 PNA               1:13.00    1:14.11        
        r:+0.84  34.66      1:14.11 (39.45)
 14 Lassen, Jason D  34 PNA               1:20.00    1:17.43        
        r:+0.90  36.96      1:17.43 (40.47)
 
 Event 41  Men 35-39 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 55.26  12/16/2001RON KARNAUGH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Santos, Roque J  39 WCM                 57.99      58.76         11  
        r:+0.79  27.70        58.76 (31.06)
  2 Tessin, Christo  36 PNA               1:01.00    1:01.00          9  
        r:+0.93  28.57      1:01.00 (32.43)
  3 Goodison, Micha  35 TERR              1:00.68    1:01.41          8  
        r:+0.78  28.66      1:01.41 (32.75)
  4 Schaetz, Daniel  36 WMAC              1:03.50    1:03.09          7  
        r:+0.76  30.24      1:03.09 (32.85)
  5 Doherty, Todd S  36 PNA               1:04.85    1:03.22          6  
        r:+0.75  30.19      1:03.22 (33.03)
  6 Beach, Christop  37 TYR               1:10.99    1:04.04          5  
        r:+0.84  30.02      1:04.04 (34.02)
  7 Roddin, Jeffrey  38 ANCM              1:02.60    1:04.12          4  
        r:+0.68  30.21      1:04.12 (33.91)
  8 Stafford, Jeffr  37 FLAQ              1:05.61    1:04.53          3  
        r:+0.77  30.32      1:04.53 (34.21)
  9 Hamilton, Rick   39 VACA              1:06.52    1:05.71          2  
        r:+0.70  31.05      1:05.71 (34.66)
 10 Campbell, Geoff  37 WMST              1:02.89    1:06.12          1  
        r:+0.93  30.36      1:06.12 (35.76)
 11 Yee, Justin C    36 OREG              1:08.24    1:06.41        
        r:+0.79  30.59      1:06.41 (35.82)
 12 Austin, Brandon  35 PNA               1:09.18    1:06.78        
        r:+0.94  31.28      1:06.78 (35.50)
 13 Waud, Timothy P  39 OREG              1:09.99    1:10.43        
        r:+0.87  33.27      1:10.43 (37.16)
 14 Adamavich, Doug  38 ARIZ              1:10.30    1:11.02        
        r:+0.93  33.23      1:11.02 (37.79)
 15 Sato, John J     35 PNA               1:13.00    1:13.64        
        r:+1.03  34.45      1:13.64 (39.19)
 16 Hartley, Michae  37 INWM              1:11.43    1:14.04        
        r:+0.88  34.23      1:14.04 (39.81)
 17 Ness, Kerry A    37 PNA               1:26.46    1:22.33        
        r:+0.76  38.33      1:22.33 (44.00)
 18 Badiozamani, Ka  38 PNA               1:29.50    1:23.23        
        r:+0.89  41.80      1:23.23 (41.43)
 -- Hurley, Todd M   38 PNA               1:05.30         NS        
 -- Gjerdrum, Barry  37 PNA               1:25.00         NS        
 -- Jones, Kenton R  39 SDSM              1:07.23         NS        
 -- Kickert, Brad J  35 PNA               1:12.00         NS        
 
 Event 41  Men 40-44 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 57.04  5/18/2003 WALLY DICKS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Landry, Richard  43 MMSC              1:04.76    1:00.58         11  
        r:+0.85  28.46      1:00.58 (32.12)
  2 Goessman, John   42 PNA               1:09.50    1:04.73          9  
        r:+0.83  30.96      1:04.73 (33.77)
  3 Mandel, Gil      40 NBAC              1:08.00    1:05.40          8  
        r:+0.75  29.86      1:05.40 (35.54)
  4 Butcher, Gano    43 OREG              1:07.56    1:06.06          7  
        r:+0.75  31.42      1:06.06 (34.64)
  5 McCarthy, Darre  41 OREG              1:07.10    1:06.74          6  
        r:+0.77  31.18      1:06.74 (35.56)
  6 Fitzgerald, Jer  41 SWIF              1:13.37    1:06.92          5  
        r:+0.83  31.58      1:06.92 (35.34)
  7 Smith, Daniel C  44 PNA               1:10.52    1:08.05          4  
        r:+0.92  31.93      1:08.05 (36.12)
  8 Norman, Charles  40 PNA               1:11.20    1:08.48          3  
        r:+0.88  32.16      1:08.48 (36.32)
  9 Chappell, Matth  43 USF               1:11.41    1:08.83          2  
        r:+0.82  32.71      1:08.83 (36.12)
 10 Keever, Nate     40 CMS               1:08.61    1:08.93          1  
        r:+0.77  32.24      1:08.93 (36.69)
 11 Groth, Bruce D   44 INWM              1:13.73    1:10.26        
        r:+0.88  33.45      1:10.26 (36.81)
 12 Hull, Brian C    41 INWM              1:11.32    1:11.38        
        r:+0.99  33.85      1:11.38 (37.53)
 13 Crowley, Kevin   43 MESC              1:16.20    1:14.36        
        r:+0.97  35.61      1:14.36 (38.75)
 14 Kalthoff, Karst  40 FLAQ              1:19.10    1:15.14        
        r:+0.85  34.23      1:15.14 (40.91)
 15 Hecker, Dennis   43 LVM               1:12.50    1:15.78        
        r:+1.08  35.47      1:15.78 (40.31)
 -- Baron, Kurtis C  42 VCM               1:08.08         DQ        
        r:+0.79  31.15           DQ (34.79)
 -- Larrivee, Franc  44 PNA               1:20.00         NS        
 -- Scottoline, Bri  42 STAN              1:01.00         NS        
 -- Cox, Randy R     44 CMS               1:03.00         NS        
 -- Brostuen, David  42 CMS               1:11.78         NS        
 -- Blavatnik, Alex  42 FLAQ              1:11.01         NS        
 -- Campbell, Drew   42 NEM               1:07.30         NS        
 -- Tremain, Kennet  43 BDGR              1:04.29         NS        
 -- Goldman, Brian   42 NCMS              1:08.80         NS        
 
 Event 41  Men 45-49 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 59.19  5/14/2006 JON BLANK
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Blank, Jon W     47 NCMS                59.19    1:00.46         11  
        r:+0.71  28.75      1:00.46 (31.71)
  2 Putterman, Dean  45 HOST              1:05.00    1:01.51          9  
        r:+0.76  28.67      1:01.51 (32.84)
  3 Holland, David   48 WMAC              1:05.00    1:03.40          8  
        r:+0.81  30.16      1:03.40 (33.24)
  4 Gendreau, Edmun  45 GBM               1:05.70    1:04.51          7  
        r:+0.72  30.29      1:04.51 (34.22)
  5 Rose, Cameron D  47 SAWS              1:04.91    1:04.79          6  
        r:+0.71  31.78      1:04.79 (33.01)
  6 Malsbury, David  45 VMST              1:04.40    1:04.96          5  
        r:+0.76  30.22      1:04.96 (34.74)
  7 Patterson, Terr  49 BDGR              1:07.00    1:04.97          4  
        r:+0.77  30.56      1:04.97 (34.41)
  8 Schafer, Ron P   49 HSAM              1:04.90    1:05.20          3  
        r:+0.91  30.63      1:05.20 (34.57)
  9 Matysek, Jim     47 NIAG              1:05.67    1:05.54          2  
        r:+0.86  30.67      1:05.54 (34.87)
 10 Smiley, Jon M    45 TXLA              1:05.57    1:05.69          1  
        r:+0.87  30.95      1:05.69 (34.74)
 11 Hamm, Michael L  49 LAPS              1:05.93    1:05.71        
        r:+0.81  30.61      1:05.71 (35.10)
 12 Baca, Jon L      47 PNA               1:06.63    1:05.76        
        r:+0.78  30.85      1:05.76 (34.91)
 13 Raine, Charlie   47 LAPS              1:06.00    1:06.26        
        r:+0.77  31.15      1:06.26 (35.11)
 14 Heinemann, Will  49 NIAG              1:05.67    1:06.45        
        r:+0.82  31.06      1:06.45 (35.39)
 15 Allen, Peter J   48 WMAC              1:05.29    1:06.54        
        r:+0.82  30.82      1:06.54 (35.72)
 16 Huffmire, David  48 SNM               1:07.00    1:06.76        
        r:+0.98  32.09      1:06.76 (34.67)
 17 Tongate, Terry   46 NOVA              1:05.10    1:06.81        
        r:+0.83  31.67      1:06.81 (35.14)
 18 Stultz, Todd W   47 O*H*              1:09.50    1:08.83        
        r:+0.74  33.22      1:08.83 (35.61)
 19 Kosenkranius, L  47 PNA               1:14.00    1:10.83        
        r:+0.80  33.59      1:10.83 (37.24)
 20 Sumerfield, Bil  46 OREG              1:12.88    1:11.94        
        r:+0.84  33.80      1:11.94 (38.14)
 21 Auchard, Bob E   46 ALMA              1:12.73    1:12.03        
        r:+0.77  34.30      1:12.03 (37.73)
 22 O'Brien, Michae  45 CMS               1:12.36    1:12.76        
        r:+0.81  34.27      1:12.76 (38.49)
 23 Washburne, Bren  45 OREG              1:10.00    1:14.23        
                 34.98      1:14.23 (39.25)
 24 Seibert, Thomas  48 MOO               1:13.27    1:14.47        
        r:+0.88  35.69      1:14.47 (38.78)
 -- Boorstein, Pete  46 RHMS              1:12.00         NS        
 -- Anderson, Bruce  46 LNM               1:03.90         NS        
 -- Jackson, Robert  47 PNA               1:05.00         NS        
 -- Ames, Kevin      49 PNA               1:14.00         NS        
 -- Tomasik, Joseph  46 UNAT              1:09.00         NS        
 
 Event 41  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 1:01.02  5/10/1998 DON MCKENZIE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Groselle, Jack   52 O*H*              1:03.10    1:02.31         11  
        r:+0.72  29.30      1:02.31 (33.01)
  2 Eldred, Spencer  50 HIMA              1:02.50    1:02.80          9  
        r:+0.80  29.11      1:02.80 (33.69)
  3 Von Hoffmann, G  51 NOVA              1:07.50    1:03.76          8  
        r:+0.81  29.71      1:03.76 (34.05)
  4 Blatt, Michael   51 VCM               1:09.87    1:05.88          7  
        r:+0.86  30.92      1:05.88 (34.96)
  5 Wagoner, Victor  51 LAPS              1:06.19    1:06.70          6  
        r:+0.74  31.02      1:06.70 (35.68)
  6 Bordovsky, Maur  50 WH2O              1:10.80    1:06.99          5  
        r:+0.83  31.54      1:06.99 (35.45)
  7 Neville, Richar  50 FAST              1:07.34    1:07.29          4  
        r:+0.76  31.15      1:07.29 (36.14)
  8 Marshall, D Sco  50 WMST              1:11.60    1:07.47          3  
        r:+0.86  31.74      1:07.47 (35.73)
  9 Schmitz, Robert  54 NCMS              1:05.98    1:08.05          2  
        r:+0.93  31.74      1:08.05 (36.31)
 10 Busch, Ralph T   50 PNA               1:07.00    1:08.76          1  
        r:+0.81  32.13      1:08.76 (36.63)
 11 Philbrick, Larr  54 OREG              1:11.69    1:08.81        
        r:+0.75  32.09      1:08.81 (36.72)
 12 Heyes, Greg      52 LAPS              1:10.50    1:09.37        
        r:+0.86  32.51      1:09.37 (36.86)
 13 Morrison, Rober  53 INWM              1:09.30    1:10.46        
        r:+0.88  33.01      1:10.46 (37.45)
 14 Wright, Mark     53 MERR              1:12.50    1:11.13        
        r:+0.88  33.58      1:11.13 (37.55)
 15 Williams, Scott  52 TOC               1:15.00    1:11.58        
        r:+0.82  33.45      1:11.58 (38.13)
 16 Norsen, Marc A   50 PNA               1:15.16    1:13.35        
        r:+0.80  35.03      1:13.35 (38.32)
 17 Dauser, John W   51 NOVA              1:15.35    1:13.50        
        r:+0.82  35.21      1:13.50 (38.29)
 18 Lee, Stanley H   50 YCRC              1:13.90    1:13.56        
        r:+0.82  34.59      1:13.56 (38.97)
 19 Lewis, Dave      50 MOVY              1:17.54    1:17.24        
        r:+0.80  36.17      1:17.24 (41.07)
 20 Reeder, Bill D   54 PNA               1:16.50    1:19.08        
        r:+1.10  38.51      1:19.08 (40.57)
 -- Reichle, Luke    51 MSCM              1:23.22         NS        
 -- Beaudin, Gilles  52 EBSC              1:08.75         NS        
 -- Ryerson, Dougla  53 WCM               1:08.00         NS        
 -- Bailey, John A   51 PNA               1:11.00         NS        
 
 Event 41  Men 55-59 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 1:03.22  5/20/2001 ROBERT STRAND
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Capers, Jim      55 DAMM              1:07.04    1:07.15         11  
        r:+0.94  31.74      1:07.15 (35.41)
  2 MacDonald, Lee   55 CMS               1:06.80    1:07.76          9  
        r:+0.86  32.16      1:07.76 (35.60)
  3 Stark, Allen L   58 OREG              1:07.44    1:07.86          8  
        r:+0.83  31.88      1:07.86 (35.98)
  4 Kerns, Hubie     57 VCM               1:07.00    1:08.04          7  
        r:+0.82  32.89      1:08.04 (35.15)
  5 Derr, John M     58 VCM               1:08.50    1:09.17          6  
        r:+0.71  32.82      1:09.17 (36.35)
  6 Clemmons, Jim    57 MAM               1:09.50    1:09.41          5  
        r:+0.72  32.61      1:09.41 (36.80)
  7 Fischer, Chuck   55 CMS               1:12.82    1:10.24          4  
        r:+0.93  33.12      1:10.24 (37.12)
  8 Wright, Robert   56 MOVY              1:09.02    1:10.61          3  
        r:+0.96  33.27      1:10.61 (37.34)
  9 Frisch, David J  58 SQST              1:14.35    1:11.97          2  
                 33.56      1:11.97 (38.41)
 10 Owens, Carl H    55 MOST              1:15.65    1:13.77          1  
        r:+0.85  34.14      1:13.77 (39.63)
 11 Hansen, Steve    55 MICH              1:13.91    1:13.91        
        r:+0.80  34.40      1:13.91 (39.51)
 12 Collins, Greg    58 PNA               1:25.00    1:16.08        
        r:+1.06  35.28      1:16.08 (40.80)
 13 Dasch, Vern E    57 OREG              1:17.50    1:17.62        
        r:+0.83  37.32      1:17.62 (40.30)
 14 Sherwood, Reggi  55 OREG              1:21.45    1:20.09        
        r:+0.76  37.50      1:20.09 (42.59)
 15 Wikander, Carro  55 OREG              1:21.45    1:23.23        
        r:+0.93  40.52      1:23.23 (42.71)
 16 Murray, Mike     56 WMAC              1:23.35    1:24.53        
        r:+1.07  39.13      1:24.53 (45.40)
 17 Hansen, Ron P    58 PNA               1:44.06    1:37.26        
        r:+1.19  43.79      1:37.26 (53.47)
 18 Hardwick, David  55 SWOM              1:38.40    1:41.51        
        r:+1.16  46.47      1:41.51 (55.04)
 -- Sloan, John      55 IM                1:19.11         NS        
 -- Barnick, Robert  55 MELO              1:15.32         NS        
 
 Event 41  Men 60-64 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 1:05.46  3/26/2006 ROBERT STRAND
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Strand, Robert   61 TOC               1:05.50    1:06.74         11  
        r:+0.75  30.59      1:06.74 (36.15)
  2 Frost, Kenneth   62 TAM               1:09.00    1:07.83          9  
        r:+0.89  31.44      1:07.83 (36.39)
  3 Parlapiano, Gar  60 TAM               1:10.99    1:09.57          8  
        r:+0.78  31.85      1:09.57 (37.72)
  4 Furlan, Dan J    60 IM                1:09.70    1:09.63          7  
        r:+0.93  32.60      1:09.63 (37.03)
  5 Smyers, Jesse B  60 WCM               1:15.10    1:11.77          6  
        r:+0.97  33.67      1:11.77 (38.10)
  6 Peterson, Steve  60 PNA               1:13.55    1:13.32          5  
        r:+0.83  34.79      1:13.32 (38.53)
  7 Boak, Thomas D   63 WMST              1:13.40    1:13.72          4  
        r:+0.86  34.49      1:13.72 (39.23)
  8 Carey, Edwin F   61 UNAT              1:12.00    1:17.13          3  
        r:+1.09  36.15      1:17.13 (40.98)
  9 Leet, John W     61 PNA               1:19.90    1:20.46          2  
        r:+1.09  37.71      1:20.46 (42.75)
 10 Brown, Wayne R   64 INWM              1:24.14    1:21.44          1  
        r:+0.95  38.01      1:21.44 (43.43)
 11 Carlson, Craig   60 PNA               1:30.56    1:22.37        
        r:+1.07  38.38      1:22.37 (43.99)
 12 Wakelin, Fred W  64 SWFA              1:25.00    1:23.09        
        r:+0.99  40.17      1:23.09 (42.92)
 13 Trull, John I    62 UNAT              1:24.47    1:24.56        
        r:+1.02  40.96      1:24.56 (43.60)
 14 Sather, Robert   64 UNAT              1:38.64    1:41.91        
        r:+1.10  47.76      1:41.91 (54.15)
 -- Wright, Ben      64 TAM               1:24.80         NS        
 -- Lambert, Roy D   60 OREG              1:24.01         NS        
 -- Chadsey, Willia  64 UNAT              1:19.75         NS        
 
 Event 41  Men 65-69 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 1:13.47  5/21/2006 MIKE FRESHLEY
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Todd, Richard T  65 TCAM              1:13.45    1:10.58N        11  
        r:+0.79  33.06      1:10.58 (37.52)
  2 Dyck, Mel        65 Unattached-CO     1:16.00    1:12.71N         9  
        r:+0.84  33.99      1:12.71 (38.72)
  3 Loewe, Raymond   65 PAFC              1:18.00    1:16.38          8  
        r:+1.03  35.47      1:16.38 (40.91)
  4 Laux, Michael A  65 CONN              1:20.00    1:16.80          7  
        r:+0.93  37.52      1:16.80 (39.28)
  5 Sheeley, Cappy   65 HIMA              1:18.00    1:17.07          6  
        r:+0.63  35.97      1:17.07 (41.10)
  6 Puchalski, Dona  68 FACT              1:20.30    1:17.55          5  
        r:+0.91  35.03      1:17.55 (42.52)
  7 Davis, Roy       65 PNA               1:20.00    1:17.67          4  
        r:+0.98  36.77      1:17.67 (40.90)
  8 McDougall, Alla  66 PNA               1:23.01    1:21.79          3  
        r:+1.07  38.93      1:21.79 (42.86)
  9 Reid, Walt E     66 PNA               1:27.00    1:23.42          2  
        r:+0.97  40.14      1:23.42 (43.28)
 10 Kilbourne, Char  67 FACT              1:21.50    1:27.60          1  
        r:+0.96  40.61      1:27.60 (46.99)
 11 Cody, Frank J    66 MICH              1:33.35    1:27.64        
        r:+1.09  40.86      1:27.64 (46.78)
 12 Hinnen, Michael  65 INWM              1:33.50    1:28.86        
        r:+1.21  42.12      1:28.86 (46.74)
 13 Mellow, Bill     65 OREG              1:35.00    1:32.92        
        r:+0.74  44.10      1:32.92 (48.82)
 -- Perilman, Jim E  68 WCM               1:22.44         DQ        
        r:+1.08  38.99           DQ (42.61)
 
 Event 41  Men 70-74 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 1:15.24  4/22/2001 JOHN KORTHEUER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Johnston, Bob    70 MARY              1:22.50    1:22.13         11  
        r:+0.93  37.90      1:22.13 (44.23)
  2 Best, Bob        74 SDSM              1:27.00    1:22.92          9  
        r:+0.95  39.05      1:22.92 (43.87)
  3 Peterson, Dick   70 SMMM              1:25.00    1:23.48          8  
        r:+1.07  40.51      1:23.48 (42.97)
  4 Patten, Bob W    72 CMS               1:21.60    1:24.08          7  
        r:+1.11  40.37      1:24.08 (43.71)
  5 Bellem, Ray D    70 ARIZ              1:29.50    1:29.29          6  
        r:+1.07  43.92      1:29.29 (45.37)
  6 Rehfeldt, Don L  72 PNA               1:46.00    1:40.68          5  
        r:+0.84  47.39      1:40.68 (53.29)
 -- Jelinek, Don P   73 MM                1:50.00         DQ        
        r:+0.91  52.12         DQ (1:02.30)
 -- Mugavin, Ron     70 METR              1:40.00         NS        
 
 Event 41  Men 75-79 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 1:22.64  4/30/2006 JOHN KORTHEUER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Jones, Ashley O  75 AAM               1:27.30    1:26.95         11  
        r:+0.91  41.82      1:26.95 (45.13)
  2 Knowles, Percy   76 SWIF              1:31.25    1:33.63          9  
        r:+0.93  43.54      1:33.63 (50.09)
  3 Haartz, F H Ted  79 ARIZ              1:39.00    1:38.88          8  
        r:+1.12  47.29      1:38.88 (51.59)
  4 Woods, Albert H  78 METR              1:35.43    1:38.90          7  
        r:+0.85  43.38      1:38.90 (55.52)
  5 Bauman, John H   76 WMAC              1:47.90    1:44.55          6  
        r:+1.08  49.72      1:44.55 (54.83)
  6 Bond, William R  75 ARIZ              1:42.54    1:47.96          5  
        r:+1.08  50.51      1:47.96 (57.45)
  7 Gallaher, Jerry  78 PNA               2:12.68    1:52.53          4  
        r:+1.11  50.79    1:52.53 (1:01.74)
 
 Event 41  Men 80-84 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 1:31.02  3/20/2005 FRANK PIEMME
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Piemme, Frank M  82 SDSM              1:32.00    1:34.54         11  
        r:+1.04  43.93      1:34.54 (50.61)
  2 Lowry, Paul (Bi  80 SDSM              1:55.93    1:46.97          9  
        r:+1.12  49.64      1:46.97 (57.33)
  3 Miesen, Lee J    80 OREG              1:48.00    1:52.00          8  
                 52.88      1:52.00 (59.12)
  4 Gallaher, Larry  81 GAJA              2:22.00    2:25.32          7  
      r:+1.66  1:08.35    2:25.32 (1:16.97)
 
    

 Hy-Tek Meet Services                                   5/20/2007 - 16:28PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 42  Women 18-24 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 1:02.86  5/18/2003 RILEY MANTS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Gallagher, Mari  24 PNA               1:09.00    1:07.03         11  
        r:+0.70  31.50      1:07.03 (35.53)
  2 Bailey, Karla    23 IM                1:09.99    1:08.71          9  
        r:+0.75  31.94      1:08.71 (36.77)
  3 Leeming, Lindse  22 LVM               1:11.00    1:10.42          8  
        r:+0.90  33.29      1:10.42 (37.13)
  4 Coburn, Angela   23 OREG              1:16.81    1:15.31          7  
        r:+0.85  35.37      1:15.31 (39.94)
  5 Kunze, Brittany  23 PNA               1:15.70    1:15.32          6  
        r:+0.81  36.04      1:15.32 (39.28)
  6 Kilgore, Stacy   22 NMMS              1:18.69    1:17.02          5  
        r:+0.80  36.19      1:17.02 (40.83)
  7 Couch, Natalie   24 AWJ               1:23.50    1:21.28          4  
        r:+0.75  39.34      1:21.28 (41.94)
  8 Heath, Kristen   24 OREG              1:22.88    1:23.92          3  
        r:+0.78  38.77      1:23.92 (45.15)
  9 Beattie, Megan   20 AKMS              1:23.62    1:24.13          2  
        r:+0.75  39.10      1:24.13 (45.03)
 10 Moore, Sarah M   21 PNA               1:23.00    1:26.97          1  
        r:+0.86  40.82      1:26.97 (46.15)
 11 Ladd, Courtney   23 UNAT              1:22.54    1:29.21        
        r:+0.79  41.50      1:29.21 (47.71)
 -- Tomlinson-Macia  22 INWM              1:23.77         DQ        
        r:+1.32  58.36         DQ (1:14.19)
 
 Event 42  Women 25-29 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 1:04.17  4/21/2002 ANDREA PACKARD
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Lloyd, Allison   26 IM                1:06.75    1:07.80         11  
        r:+0.67  31.56      1:07.80 (36.24)
  2 Chamberlin, Mel  26 METR              1:10.22    1:09.14          9  
        r:+0.68  33.26      1:09.14 (35.88)
  3 Kownslar, Laura  26 UNAT              1:11.45    1:10.74          8  
        r:+0.79  32.74      1:10.74 (38.00)
  4 McLuckie, Lisa   28 FLAQ              1:11.00    1:10.90          7  
        r:+0.78  32.97      1:10.90 (37.93)
  5 Lotts, Kelly C   29 PNA               1:13.20    1:11.57          6  
        r:+0.84  33.63      1:11.57 (37.94)
  6 Picek, Lisa E    27 STVN              1:13.79    1:12.73          5  
        r:+0.85  34.37      1:12.73 (38.36)
  7 O'Reilly, Jenni  27 RMST              1:14.08    1:12.80          4  
        r:+0.73  33.99      1:12.80 (38.81)
  8 Diel, Jessica A  26 WMAC              1:12.52    1:13.06          3  
        r:+0.72  34.02      1:13.06 (39.04)
  9 Humphries, Jane  25 NEM               1:15.61    1:13.56          2  
        r:+0.69  35.23      1:13.56 (38.33)
 10 Lyons, Katie A   26 TOC               1:13.50    1:14.27          1  
        r:+0.78  34.90      1:14.27 (39.37)
 11 Downing, Jennif  28 NEM               1:13.69    1:14.32        
        r:+0.83  35.24      1:14.32 (39.08)
 12 Lawrence, Kari   25 NCMS              1:18.51    1:14.36        
        r:+0.75  35.20      1:14.36 (39.16)
 13 Gustafson, Aubr  26 OREG              1:17.36    1:15.95        
        r:+0.66  36.08      1:15.95 (39.87)
 14 Paquette, Nicol  25 RIDG              1:16.55    1:16.04        
        r:+0.83  36.25      1:16.04 (39.79)
 15 Nelson, Annika   27 WSU               1:16.00    1:16.98        
        r:+0.68  36.94      1:16.98 (40.04)
 16 Lee, Jackie      26 REDT              1:19.50    1:17.33        
        r:+1.00  37.08      1:17.33 (40.25)
 17 Friedman, Jodie  25 NYCH              1:15.00    1:17.64        
        r:+0.75  37.04      1:17.64 (40.60)
 18 Milam, Helen M   25 GAJA              1:18.00    1:17.80        
        r:+0.76  35.94      1:17.80 (41.86)
 19 Seidler, Mindy   27 WMAC              1:21.61    1:17.81        
        r:+0.83  36.56      1:17.81 (41.25)
 20 Crandell, Kelly  26 PNA               1:20.73    1:18.09        
        r:+0.89  36.45      1:18.09 (41.64)
 21 Smith, Andrea R  25 OREG              1:20.52    1:20.94        
        r:+0.86  38.65      1:20.94 (42.29)
 22 Sorensen, Jenni  26 PNA               1:30.00    1:22.70        
        r:+0.85  39.07      1:22.70 (43.63)
 -- Showell, Briann  27 OREG              1:09.79         NS        
 -- Martin, Jennife  26 FLAQ              1:12.34         NS        
 -- Bunker, Erin L   27 PNA               1:23.85         NS        
 
 Event 42  Women 30-34 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 1:03.69  4/30/2000 WENKE HANSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 McClelland, Kat  30 DAMM              1:04.64    1:03.76         11  
        r:+0.78  29.85      1:03.76 (33.91)
  2 Schaetz, Trina   34 WMAC              1:10.34    1:09.69          9  
        r:+0.84  32.81      1:09.69 (36.88)
  3 Schneider, Sara  31 WMAC              1:11.44    1:10.59          8  
        r:+0.85  33.44      1:10.59 (37.15)
  4 Dillon, Jean M   33 PNA               1:11.82    1:11.51          7  
        r:+0.77  33.66      1:11.51 (37.85)
  5 Hatakeyama, Chi  32 ALEX              1:13.66    1:11.55          6  
        r:+0.80  34.17      1:11.55 (37.38)
  6 Rea, Maureen R   31 PNA               1:22.06    1:13.18          5  
        r:+0.87  34.71      1:13.18 (38.47)
  7 Reaburn, Laurie  30 MOVY              1:21.60    1:14.65          4  
        r:+0.83  35.47      1:14.65 (39.18)
  8 Logar, Christin  34 PNA               1:14.00    1:16.16          3  
        r:+0.82  35.40      1:16.16 (40.76)
  9 Wells, Janette   34 OREG              1:22.10    1:17.99          2  
        r:+0.97  36.23      1:17.99 (41.76)
 10 Kramer, Ellen M  32 OREG              1:24.16    1:21.34          1  
                 39.32      1:21.34 (42.02)
 11 Strausbaugh, El  30 OREG              1:23.54    1:22.30        
        r:+0.90  39.96      1:22.30 (42.34)
 12 Rees, Karla E    34 MVM               1:21.49    1:22.54        
        r:+0.75  39.09      1:22.54 (43.45)
 13 Taggart, Angela  32 AKMS              1:26.37    1:23.88        
        r:+0.92  39.43      1:23.88 (44.45)
 14 Ellis, Emilie C  32 PNA               1:24.40    1:23.89        
        r:+0.87  39.13      1:23.89 (44.76)
 15 Bork, Holly D    30 PNA               1:39.74    1:38.29        
        r:+1.05  46.43      1:38.29 (51.86)
 -- Barker, Heather  33 CMS               1:25.02         NS        
 -- Bauman, Jennife  34 GSM               1:19.65         NS        
 -- Gordon, Jennife  33 GAJA              1:21.87         NS        
 
 Event 42  Women 35-39 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 1:04.25  4/25/2004 S VON DER LIPPE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Farmer, Leanne   35 CARL              1:11.50    1:08.99         11  
        r:+0.69  32.85      1:08.99 (36.14)
  2 Sondgroth, Trac  35 PNA               1:20.56    1:15.83          9  
        r:+0.78  36.39      1:15.83 (39.44)
  3 Collett, Tracy   36 GAJA              1:16.00    1:18.63          8  
        r:+0.62  37.35      1:18.63 (41.28)
  4 Haberstich, Car  35 IM                1:18.47    1:18.76          7  
        r:+0.93  36.73      1:18.76 (42.03)
  5 Bussart, Megan   36 PNA               1:22.00    1:20.30          6  
        r:+0.93  39.93      1:20.30 (40.37)
  6 Settimi, Nora C  36 WMAC              1:17.29    1:21.10          5  
        r:+0.91  37.98      1:21.10 (43.12)
  7 Law, Cathy       39 OREG              1:21.78    1:22.36          4  
        r:+0.91  38.84      1:22.36 (43.52)
  8 Sanguinet, Aman  36 STAN              1:24.54    1:25.12          3  
        r:+0.90  39.66      1:25.12 (45.46)
  9 Antilla, Kristi  38 PNA               1:32.28    1:29.86          2  
        r:+0.92  44.08      1:29.86 (45.78)
 10 McCullough, Jan  37 PNA               1:46.89    1:45.80          1  
        r:+1.19  49.90      1:45.80 (55.90)
 -- Duggan, Karen L  36 WCM               1:14.00         NS        
 -- Harnett, Jennif  35 JAM               1:25.00         NS        
 -- Edberg, Heather  35 INWM              1:30.00         NS        
 -- Hegeberg, Linda  37 PNA               1:12.58         NS        
 -- Frieder, Marisa  37 OREG              1:23.18         NS        
 
 Event 42  Women 40-44 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 1:03.09  5/14/2006 S VON DER LIPPE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Von Der Lippe,   41 CMS               1:03.09    1:04.12         11  
        r:+0.86  30.29      1:04.12 (33.83)
  2 Nowak, Elizabet  43 NCMS              1:12.23    1:12.06          9  
        r:+0.77  33.44      1:12.06 (38.62)
  3 Lee, Sarah B     40 CMS               1:14.00    1:13.27          8  
        r:+0.80  34.35      1:13.27 (38.92)
  4 Campbell, Ellen  44 CMS               1:13.50    1:13.32          7  
        r:+0.87  34.76      1:13.32 (38.56)
  5 Berrueta, Gabri  40 SC                1:15.00    1:14.08          6  
        r:+0.88  35.63      1:14.08 (38.45)
  6 Jurey, Mary K    41 UNAT              1:19.10    1:16.52          5  
        r:+0.75  36.30      1:16.52 (40.22)
  7 Kupan, Cheryl A  42 NEM               1:15.20    1:16.72          4  
        r:+0.76  35.96      1:16.72 (40.76)
  8 Delmage, Arlene  44 OREG              1:25.00    1:18.28          3  
        r:+0.92  37.86      1:18.28 (40.42)
  9 Dantzler, Amy L  42 WH2O              1:19.95    1:18.37          2  
        r:+0.79  37.39      1:18.37 (40.98)
 10 Watkins, Elizab  41 OREG              1:18.00    1:18.85          1  
        r:+0.87  37.15      1:18.85 (41.70)
 11 Soe, Jeanette G  42 ALMA              1:22.99    1:20.06        
        r:+0.77  36.99      1:20.06 (43.07)
 12 Quitasol, Wendy  44 NBAC              1:19.00    1:20.23        
        r:+0.96  38.17      1:20.23 (42.06)
 13 Scott, Sheryl L  44 NEM               1:22.71    1:21.17        
        r:+0.85  38.13      1:21.17 (43.04)
 14 Speir, Kris      43 PNA               1:25.00    1:22.55        
        r:+0.82  39.55      1:22.55 (43.00)
 15 Barry, Robin B   40 LVM               1:24.25    1:23.68        
        r:+0.91  40.52      1:23.68 (43.16)
 16 Crino, Heide P   40 CMS               1:24.20    1:23.79        
        r:+0.85  39.40      1:23.79 (44.39)
 17 Del Rio, Laura   41 PNA               1:26.20    1:24.34        
        r:+0.90  40.55      1:24.34 (43.79)
 18 Whitney, Jamie   42 PNA               1:24.19    1:24.99        
        r:+0.87  40.29      1:24.99 (44.70)
 19 Dillenburg, Rob  44 RMST              1:26.80    1:27.25        
        r:+0.90  40.82      1:27.25 (46.43)
 20 Blomberg, Audre  41 PNA               1:40.29    1:33.82        
        r:+1.06  43.87      1:33.82 (49.95)
 21 Kerley, Lisamar  41 ALMA              1:28.59    1:35.26        
        r:+0.79  45.86      1:35.26 (49.40)
 -- Cummins, Andrea  41 UNAT              1:17.00         NS        
 
 Event 42  Women 45-49 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 1:10.76  5/18/2003 MELINDA MANN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Krattli, Caroli  45 SDSM              1:06.13    1:06.01N        11  
        r:+0.77  31.55      1:06.01 (34.46)
  2 Crouch, Kim H    45 CMS               1:12.93    1:10.39N         9  
        r:+0.73  32.98      1:10.39 (37.41)
  3 Heuer, Brigitte  47 WMST              1:17.44    1:14.63          8  
        r:+0.79  35.19      1:14.63 (39.44)
  4 Kessler, Laura   46 O*H*              1:17.50    1:15.61          7  
        r:+0.82  35.83      1:15.61 (39.78)
  5 Wilber, Dara     47 PALM              1:14.41    1:15.98          6  
        r:+0.86  35.64      1:15.98 (40.34)
  6 Gibson, Kathy S  46 RMST              1:20.75    1:17.58          5  
        r:+0.78  37.72      1:17.58 (39.86)
  7 Berg, Tonya K    48 PNA               1:18.00    1:19.86          4  
        r:+0.93  37.45      1:19.86 (42.41)
  8 Mullaney, Amy B  47 ARIZ              1:21.50    1:20.07          3  
        r:+0.81  37.83      1:20.07 (42.24)
  9 Henderson, Kris  46 RIDG              1:18.66    1:20.28          2  
        r:+0.84  38.01      1:20.28 (42.27)
 10 Utigard-Rathbun  49 UNAT              1:22.48    1:20.95          1  
        r:+0.91  37.79      1:20.95 (43.16)
 11 Gaynor, Patty A  46 NEM               1:22.07    1:21.49        
        r:+0.87  37.81      1:21.49 (43.68)
 12 Howard, Laura T  46 BAM               1:19.36    1:22.14        
        r:+0.77  37.11      1:22.14 (45.03)
 13 Dawson, Mandy W  45 RMST              1:26.07    1:22.27        
        r:+0.85  38.53      1:22.27 (43.74)
 14 Walker, Melinda  49 AKMS              1:21.00    1:22.53        
        r:+0.77  39.64      1:22.53 (42.89)
 15 Spear, Karlin T  47 INWM              1:22.55    1:22.61        
                 38.43      1:22.61 (44.18)
 16 Hill, Jayne A    45 UNAT              1:24.19    1:24.46        
        r:+0.97  40.90      1:24.46 (43.56)
 17 Morton, Andrea   45 WMST              1:27.50    1:24.49        
        r:+0.70  40.11      1:24.49 (44.38)
 18 Diddams, Margar  45 PNA               1:25.27    1:25.07        
        r:+0.83  40.86      1:25.07 (44.21)
 19 Harrington, Sus  49 OREG              1:28.00    1:25.95        
        r:+0.82  39.58      1:25.95 (46.37)
 20 Bartholomew, Ki  48 LAPS              1:26.00    1:26.55        
        r:+0.84  40.27      1:26.55 (46.28)
 21 Van Cleave, Jul  48 WMAC              1:27.26    1:27.02        
        r:+1.04  41.35      1:27.02 (45.67)
 22 Redwine, Roxann  47 OREG              1:27.95    1:28.39        
        r:+0.96  41.08      1:28.39 (47.31)
 23 Chin-Ogilvie, A  46 FLAQ              1:32.37    1:30.13        
        r:+0.90  42.27      1:30.13 (47.86)
 24 Nolte, Susan D   46 CMS               1:27.95    1:30.27        
        r:+0.96  42.98      1:30.27 (47.29)
 25 White, Lisa L    48 WMST              1:34.35    1:33.60        
        r:+0.92  44.40      1:33.60 (49.20)
 26 Roof, Anna Lea   46 MOVY              1:42.60    1:41.37        
                 48.80      1:41.37 (52.57)
 -- Binz, Karin S    45 LAPS              1:26.30         NS        
 
 Event 42  Women 50-54 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 1:14.82  4/30/2000 SUSAN JONES-ROY
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Melick, Karen L  50 TYR               1:15.00    1:13.93N        11  
        r:+0.82  35.38      1:13.93 (38.55)
  2 Crittenden, Lei  50 WCM               1:15.50    1:15.31          9  
        r:+0.85  35.66      1:15.31 (39.65)
  3 Crabbe, Colette  50 OREG              1:16.00    1:16.01          8  
        r:+0.86  36.44      1:16.01 (39.57)
  4 Bennett, Lisa A  51 SQST              1:15.63    1:16.55          7  
        r:+0.76  35.61      1:16.55 (40.94)
  5 Jaunzeme, Andra  54 PNA               1:19.00    1:17.41          6  
        r:+0.93  36.46      1:17.41 (40.95)
  6 Smith, Paula J   52 AKMS              1:21.90    1:20.62          5  
        r:+0.84  38.14      1:20.62 (42.48)
  7 Wheeler, Barbar  50 TAM               1:22.50    1:22.34          4  
                 38.69      1:22.34 (43.65)
  8 Finch, Merry B   52 YCRC              1:20.80    1:23.00          3  
        r:+0.89  39.78      1:23.00 (43.22)
  9 Seaton, Jessica  54 WH2O              1:31.00    1:27.33          2  
        r:+0.94  41.77      1:27.33 (45.56)
 10 Kinnear, Renee   52 SFAM              1:26.54    1:27.57          1  
        r:+0.94  41.68      1:27.57 (45.89)
 11 Yarbrough, Kim   50 TXLA              1:27.91    1:28.95        
        r:+0.89  40.95      1:28.95 (48.00)
 12 Sullivan, Linda  51 PNA               1:30.00    1:31.56        
        r:+0.86  43.22      1:31.56 (48.34)
 13 Johnson, Janet   52 PNA               1:31.60    1:32.10        
        r:+0.78  45.05      1:32.10 (47.05)
 14 Smath, Meg       50 SKY               1:32.56    1:35.84        
        r:+0.87  44.88      1:35.84 (50.96)
 15 Sherwood, Diann  53 OREG              1:43.67    1:36.09        
        r:+0.89  46.08      1:36.09 (50.01)
 16 Johns, Margaret  52 NEM               1:31.92    1:39.87        
        r:+0.98  47.05      1:39.87 (52.82)
 -- Rosener, Karen   53 CMS               1:24.90         NS        
 -- Cosens, Barbara  51 INWM              1:34.71         NS        
 
 Event 42  Women 55-59 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 1:17.43  4/25/2004 GINGER PIERSON
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Hummel, Barbara  55 NEM               1:19.38    1:17.15N        11  
        r:+0.96  36.16      1:17.15 (40.99)
  2 Alexander, Mart  57 WCM               1:25.23    1:27.08          9  
        r:+1.17  40.28      1:27.08 (46.80)
  3 O'Brien, Trudy   57 CMS               1:34.00    1:31.50          8  
        r:+1.12  42.90      1:31.50 (48.60)
  4 Granovsky, Lora  56 NOVA              1:34.44    1:32.64          7  
        r:+0.99  42.87      1:32.64 (49.77)
  5 Casey, Kathrine  58 PNA               1:41.25    1:34.61          6  
        r:+0.93  44.85      1:34.61 (49.76)
 -- Reina, Ann E     56 NAST              1:43.38         NS        
 
 Event 42  Women 60-64 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 1:20.19  5/2006    BOAK/PIERSON
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Pierson, Ginger  61 OREG              1:26.00    1:22.31         11  
        r:+0.88  38.52      1:22.31 (43.79)
  2 Dillon, Sally A  60 PNA               1:33.49    1:29.76          9  
        r:+0.97  42.48      1:29.76 (47.28)
  3 Webb, Linda J    61 FLAQ              1:36.24    1:31.22          8  
                 43.95      1:31.22 (47.27)
  4 Dameron, Pam D   61 SQST              1:36.50    1:32.62          7  
        r:+0.97  44.01      1:32.62 (48.61)
  5 Christenson, Ca  60 WMAC              1:38.31    1:33.28          6  
        r:+1.09  43.34      1:33.28 (49.94)
  6 Litt, Arni H     61 PNA               1:34.00    1:36.51          5  
                 45.02      1:36.51 (51.49)
  7 Wise, Louise     64 CMS               1:40.00    1:40.55          4  
        r:+1.06  47.94      1:40.55 (52.61)
  8 Adams, Carol H   63 NEM               1:46.49    1:43.87          3  
        r:+1.04  49.58      1:43.87 (54.29)
  9 Schreiber, Shir  60 INWM              1:49.47    1:45.03          2  
        r:+1.02  50.11      1:45.03 (54.92)
 10 Hansen, Marsha   60 PNA               1:50.60    1:45.79          1  
        r:+0.89  49.04      1:45.79 (56.75)
 11 Vallandigham, J  60 INWM              1:58.54    1:50.87        
        r:+1.04  52.92      1:50.87 (57.95)
 12 Weinberg, Wendy  61 ARIZ              1:49.99    1:57.44        
        r:+1.00  52.79    1:57.44 (1:04.65)
 -- Miller, Kaetche  60 PNA               1:35.43         NS        
 
 Event 42  Women 65-69 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 1:23.95  4/25/2004 JOANN LEILICH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Jebe, Margit H   68 SWFA              1:33.50    1:33.53         11  
        r:+0.96  44.08      1:33.53 (49.45)
  2 Durrant, Betsy   65 VMST              1:35.00    1:37.63          9  
        r:+1.07  46.40      1:37.63 (51.23)
  3 Marens, Susan E  65 VMST              1:45.49    1:43.50          8  
        r:+1.15  49.99      1:43.50 (53.51)
  4 Dyck, Grace C    65 CMS               1:48.00    1:45.61          7  
        r:+1.25  51.56      1:45.61 (54.05)
  5 Whitlock, Shell  67 MOST              1:55.48    2:00.30          6  
        r:+0.89  55.07    2:00.30 (1:05.23)
  6 Haworth, Joyce   69 WCM               2:01.71    2:04.57          5  
        r:+1.17  58.80    2:04.57 (1:05.77)
 -- Kight, Betty G   65 MOST              1:43.27         NS        
 
 Event 42  Women 70-74 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 1:32.12  4/9/2000  GAIL ROPER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Ryman, Donna M   70 CMS               1:48.50    1:43.12         11  
        r:+1.03  49.33      1:43.12 (53.79)
  2 Buchannan, Pegg  74 CMS               2:10.06    2:05.66          9  
      r:+1.10  1:01.26    2:05.66 (1:04.40)
  3 Robbins-Bonitz,  73 NCMS              2:20.52    2:18.31          8  
      r:+1.23  1:04.00    2:18.31 (1:14.31)
  4 Munger, Peony    72 INWM              2:16.34    2:23.58          7  
      r:+0.90  1:09.59    2:23.58 (1:13.99)
 -- Bryce, Karen G   73 PNA               2:16.25         NS        
 
 Event 42  Women 75-79 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 1:37.04  3/19/2006 ANN HIRSCH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Bohl, Nan H      78 MOVY              1:45.95    1:49.30         11  
        r:+1.13  51.81      1:49.30 (57.49)
  2 Gladwell, Gail   75 PNA               2:12.90    2:19.62          9  
      r:+1.33  1:06.29    2:19.62 (1:13.33)
 -- Snyder, Hannelo  76 SLAM              2:18.00         NS        
 
 Event 42  Women 85-89 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 2:25.54  8/14/1999 JEAN DURSTON
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Christian, Bett  85 MOVY              2:45.75    2:30.63         11  
               1:09.21    2:30.63 (1:21.42)
 -- Stangel, Paulin  85 OREG              2:34.84         NS        
 
    

 Hy-Tek Meet Services                                   5/20/2007 - 16:54PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 43  Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
         NATL: N 1:30.81  4/25/2004 YMCA INDY FIT
                          B CHRISTOFFEL, B DWYER, C KILIAN, A DAWKINS
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 FLAQ  'A'                     1:32.00    1:33.56         22  
     1) Bernard, Chris D M21          2) McLuckie, Lisa W28  r:+0.43  
     3) Bullock, Perry M21  r:+0.20   4) Martin, Jennifer M W26r:+0.22
        r:+0.83  22.44        47.21 (24.77)
        1:08.57 (21.36)     1:33.56 (24.99)
  2 PNA  'A'                      1:35.80    1:34.41         18  
     1) Kroll, Alden E M24            2) Pierce, Shona D W22  r:+0.26 
     3) Jacobson, Erin C W22  r:+0.43 4) Goldman, Brian M M21  r:+0.41
        r:+0.75  22.60        47.70 (25.10)
        1:13.09 (25.39)     1:34.41 (21.32)
  3 ARIZ  'A'                     1:38.00    1:35.95         16  
     1) Suida, Nathan T M27           2) Busche, Kelly C W22  r:+0.30 
     3) Major, Rebecca P W43  r:+0.17 4) Donath, Jonathan L M26r:+0.30
        r:+0.78  22.38        46.72 (24.34)
        1:13.08 (26.36)     1:35.95 (22.87)
  4 USF  'A'                      1:38.50    1:36.38         14  
     1) Osborn, Ahelee Sue M W49      2) Commings, Jeff P M33  r:+0.30
     3) Belliveau, Adrienne C r:+0.38 4) Gage, Jesse L M26  r:+0.11   
        r:+0.74  27.22        48.84 (21.62)
        1:15.46 (26.62)     1:36.38 (20.92)
  5 WH2O  'A'                     1:35.00    1:37.70         12  
     1) Olver, Brian J M29            2) Ames-Klein, Kiley C W3r:+0.56
     3) Dantzler, Amy L W42  r:+0.14  4) Smith, Christopher S Mr:+0.17
        r:+0.69  22.34        49.62 (27.28)
        1:15.93 (26.31)     1:37.70 (21.77)
  6 LVM  'A'                      1:44.44    1:37.84         10  
     1) Saez, Devin F M23             2) Leeming, Lindsey A W22       
     3) Doman, Mary E W25             4) Anderes, Jeffrey S M30       
        r:+0.66  22.17        49.37 (27.20)
        1:16.43 (27.06)     1:37.84 (21.41)
  7 SWOM  'A'                     1:39.76    1:39.42          8  
     1) Miller, Ginny W22             2) Rasmussen, Cody C M29 r:+0.34
     3) Rietze, Susan M W24  r:+0.25  4) Warren, Trevor W M27  r:+0.25
        r:+0.81  26.04        49.67 (23.63)
        1:16.65 (26.98)     1:39.42 (22.77)
  8 TOC  'A'                      1:40.70    1:39.91          6  
     1) Marshall, Gary N M25          2) Luchini, Stephanie L Wr:+0.19
     3) Quinn, Phyllis E W51  r:+0.04 4) Wanie, Lee G M33  r:-0.12    
        r:+0.76  21.93        49.39 (27.46)
        1:18.70 (29.31)     1:39.91 (21.21)
  9 INWM  'A'                     1:42.00    1:41.87          4  
     1) Hamma, Lance A M24            2) Finley, Katrina R W21        
     3) Brown, Sharnay N W21          4) Mc Guire, Brian M47          
        r:+0.83  23.41        51.39 (27.98)
        1:18.42 (27.03)     1:41.87 (23.45)
 10 WSU  'A'                      1:39.00    1:43.47          2  
     1) Schmelzer, Devin J M23        2) Nelson, Annika T W27  r:+0.18
     3) Crooks, Natalie A W22 r:+0.43 4) Lyons, Jason M M22  r:+0.14  
        r:+0.77  24.45        52.69 (28.24)
        1:21.47 (28.78)     1:43.47 (22.00)
 11 SKY  'A'                      1:48.00    1:44.58        
     1) Gill, Mark A M38              2) Segnitz, Robin P W39         
     3) Skerkoski, Ann E W24          4) Auxier, James T M28          
        r:+0.76  23.86        55.16 (31.30)
        1:21.93 (26.77)     1:44.58 (22.65)
 12 ARIZ  'B'                     1:46.50    1:46.08        
     1) Swanholm, Benjamin S M23      2) Palenica, Lisa A W20         
     3) Pranke, Bridget A W23         4) Hassan, Omar A M26           
        r:+0.77  23.70        52.29 (28.59)
        1:22.45 (30.16)     1:46.08 (23.63)
 13 INWM  'B'                     1:50.00    1:53.30        
     1) Hull, Brian C M41             2) Saval, Amber M W20           
     3) McGuire, Kris W42             4) Hartley, Michael G M37       
        r:+1.03  28.77        58.80 (30.03)
        1:26.27 (27.47)     1:53.30 (27.03)
 14 PNA  'B'                      1:58.00    1:57.92        
     1) Moore, Sarah M W21            2) Moore, Hugh C M52            
     3) Reid, Walt E M66              4) Crandell, Kelly J W26        
        r:+0.89  29.83        57.50 (27.67)
        1:28.32 (30.82)     1:57.92 (29.60)
 
 Event 43  Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================================
         NATL: N 1:29.40  5/21/1990 S. CAL AQUATIC
                          C PONTHIER, D GRANER, K BUSH, P MCCLAFFERTY
    Team                             Seed     Finals       Points 
=========================================================================================
  1 TOC  'A'                      1:30.81    1:31.40         22  
     1) Holsman, Trent T M26          2) Welting, Laureen W41  r:+0.44
     3) Lyons, Katie A W26  r:+0.17   4) Greenwood, Scott C M29r:+0.21
        r:+0.64  20.62        45.74 (25.12)
        1:10.80 (25.06)     1:31.40 (20.60)
  2 WMAC  'A'                     1:33.15    1:32.92         18  
     1) Stich, Darryl D M31           2) Tiltmann, Laren A M37 r:+0.07
     3) Schaetz, Trina R W34  r:+0.23 4) Rau, Jocelyn M W28  r:+0.04  
        r:+0.76  22.22        44.42 (22.20)
        1:09.29 (24.87)     1:32.92 (23.63)
  3 NYCH  'A'                     1:29.00    1:32.94         16  
     1) Monu, Ngozi R W26             2) Sullivan, Brianne W27 r:-0.09
     3) Baker, Matthew T M27  r:+0.00 4) Ervin, Anthony L M25  r:+0.16
        r:+0.82  24.32        50.57 (26.25)
        1:12.20 (21.63)     1:32.94 (20.74)
  4 IM  'A'                       1:34.50    1:33.72         14  
     1) Shipley, Bill M32             2) Kozlowski, Laura W29  r:+0.29
     3) Paulsen, Kristina W30 r:-0.06 4) Javorski, John M28  r:+0.13  
        r:+0.73  22.41        47.60 (25.19)
        1:12.78 (25.18)     1:33.72 (20.94)
  5 OREG  'A'                     1:40.50    1:37.14         12  
     1) Fitzpatrick, William J M34    2) Gustafson, Aubree M W26      
     3) Weeks, Nikki L W34            4) Yee, Justin C M36            
        r:+0.83  22.78        49.15 (26.37)
        1:14.59 (25.44)     1:37.14 (22.55)
  6 CMS  'A'                      1:38.30    1:37.41         10  
     1) Linke, Lyndsey M W27          2) Juliano, Kevin M27  r:+0.14  
     3) Mills, Courtney W W28 r:+0.35 4) Foster, Jared M31  r:+0.05   
        r:+0.71  24.23        47.66 (23.43)
        1:14.06 (26.40)     1:37.41 (23.35)
  7 DAMM  'A'                     1:37.00    1:38.51          8  
     1) Glass, Mark M32               2) Capers, Jim M55  r:+0.31     
     3) Chow, Michelle H W38  r:+0.14 4) McClelland, Katie W30 r:+0.11
        r:+0.70  23.03        48.22 (25.19)
        1:13.47 (25.25)     1:38.51 (25.04)
  8 NEM  'A'                      1:36.80    1:38.81          6  
     1) Walkenhorst, Jared W M32      2) Humphries, Jane E W25 r:+0.31
     3) Downing, Jennifer W28 r:+0.26 4) Cardoso, Rick V M28  r:+0.11 
        r:+0.79  22.86        49.49 (26.63)
        1:17.39 (27.90)     1:38.81 (21.42)
  9 WMAC  'B'                     1:39.70    1:39.02          4  
     1) Schaetz, Daniel J M36         2) Diel, Jessica A W26          
     3) Schneider, Sarah M W31        4) Nowak, Peter J M25           
        r:+0.81  23.41        49.54 (26.13)
        1:15.43 (25.89)     1:39.02 (23.59)
 10 STVN  'A'                     1:37.50    1:39.26          2  
     1) Esposito, James C M27         2) Hezky, Peter M M31  r:+0.15  
     3) Picek, Lisa E W27  r:+0.24    4) Singler, Maggie M W27 r:+0.15
        r:+0.74  23.48        49.31 (25.83)
        1:17.10 (27.79)     1:39.26 (22.16)
 11 FLAQ  'A'                     1:44.00    1:41.78        
     1) Erickson, Tim D M50           2) McCrady, Christine W34       
     3) Hulett, Jennifer A W38        4) Dillon, Duffy M42            
        r:+0.89  23.64        52.81 (29.17)
        1:17.59 (24.78)     1:41.78 (24.19)
 12 IM  'B'                       1:44.20    1:42.43        
     1) Morris, Chad M30              2) Kothe, Nicole A W33          
     3) Haney, Sue W44                4) Morrison, John M34           
        r:+0.83  22.74        50.57 (27.83)
        1:17.73 (27.16)     1:42.43 (24.70)
 13 PNA  'A'                      1:48.99    1:43.32        
     1) Linderman, Ross A M30         2) McRae, Michelle A W31        
     3) Murray, John I M30            4) Townsend, Nancy M W52        
        r:+0.91  24.24        51.08 (26.84)
        1:13.99 (22.91)     1:43.32 (29.33)
 14 NCMS  'A'                     1:40.00    1:44.31        
     1) Porco, Filippo M M29          2) Lawrence, Kari C W25         
     3) Schwartz, Michelle L W35      4) Schmitz, Robert M54          
                 25.79        52.88 (27.09)
        1:20.05 (27.17)     1:44.31 (24.26)
 15 PNA  'B'                      1:48.99    1:51.84        
     1) Whitney, Jamie F W42          2) Hinds, Christopher R M31     
     3) Logar, Christine M W34        4) Rosaria, Steven M M32        
        r:+0.89  29.97        58.25 (28.28)
        1:27.45 (29.20)     1:51.84 (24.39)
 16 FLAQ  'B'                     1:58.00    2:01.49        
     1) Pedersen, Lars M64            2) Aron, Vanessa W26  r:+0.78   
     3) Webb, Linda J W61  r:+0.38    4) Kalthoff, Karsten M40 r:-0.17
        r:+1.09  32.10      1:01.51 (29.41)
        1:35.76 (34.25)     2:01.49 (25.73)
 -- TERR  'A'                     1:41.00         DQ        
     1) Grover, Mollie K W26          2) Ekstrom, Gretchen F W40      
     3) Ellis, Andrew F M38           4) Goodison, Michael R M35      
        r:+0.75  26.04        52.29 (26.25)
        1:15.14 (22.85)          DQ (23.28)
 -- MOVY  'A'                     1:56.00         NS        
     1) Eldridge, Beth W37            2) Reaburn, Laurie W30  r:+0.00 
     3) Diel, Bruce N M58  r:+0.00    4) Lewis, Dave M50  r:+0.00     
 -- LVM  'A'                      1:49.10         NS        
     1) Erickson, Ben M25             2) Potts, Erin E W29  r:+0.00   
     3) Adams, Kari S W41  r:+0.00    4) Zwick, Jamie H M26  r:+0.00  
 -- INWM  'A'                     2:10.00         NS        
     1) Scovazzo, Vincent A M54       2) Edberg, Heather C W35 r:+0.00
     3) Djang, Amanda B W26  r:+0.00  4) Djang, Lincoln P M47  r:+0.00
 -- WCM  'A'                      1:49.00         NS        
 
 Event 43  Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
================================================================================================
         NATL: N 1:30.17  4/25/2004 ROCKY MTN
                          K GARNIER, S VON DER LIPPE, J SMITH, P SMITH
    Team                             Seed     Finals       Points 
================================================================================================
  1 CMS  'A'                      1:35.40    1:34.83         22  
     1) Rosinski, Thomas J M37        2) Lee, Marshall M M48  r:+0.41 
     3) Von Der Lippe, Susan Gr:+0.30 4) Scott, Anna T Pettis Wr:+0.15
        r:+0.87  23.46        47.27 (23.81)
        1:10.99 (23.72)     1:34.83 (23.84)
  2 NCMS  'A'                     1:34.00    1:36.09         18  
     1) Klein, Jonathan E M49         2) Nowak, Elizabeth A W43r:+0.41
     3) Blank, Jon W M47  r:+0.16     4) Hageman, Heather M W36r:+0.11
        r:+0.77  23.33        49.53 (26.20)
        1:12.01 (22.48)     1:36.09 (24.08)
  3 PNA  'A'                      1:38.50    1:39.16         16  
     1) Kays, David E M39             2) Ward, Jennifer A W35  r:+0.34
     3) Sondgroth, Tracey A W3r:+0.35 4) Nelson, Kirk E M37  r:+0.33  
        r:+0.83  23.57        48.67 (25.10)
        1:15.95 (27.28)     1:39.16 (23.21)
  4 STAN  'A'                     1:41.44    1:40.46         14  
     1) Scheiner, Andrew D M38        2) Sanguinet, Amanda K W3r:+0.48
     3) Scottoline, Brian P M4r:+0.10 4) Smith, Jody L W38  r:-0.09   
        r:+0.90  24.07        53.45 (29.38)
        1:16.61 (23.16)     1:40.46 (23.85)
  5 WMST  'A'                     1:45.50    1:42.16         12  
     1) Campbell, Geoff E M37         2) White, Steve G M46           
     3) Gebhart, Janis R W42          4) Crecelius, Nancy A W37       
        r:+0.89  23.44        47.57 (24.13)
        1:15.07 (27.50)     1:42.16 (27.09)
  6 NBAC  'A'                     1:49.00    1:42.67         10  
     1) Mandel, Gil M40               2) Tulintseff, Alexander N M42  
     3) Gedney, Suzanne W38           4) Rapuano, Lisa W41            
        r:+0.88  25.71        52.53 (26.82)
        1:18.64 (26.11)     1:42.67 (24.03)
  7 CMS  'B'                      1:44.10    1:42.97          8  
     1) Joyner, Thomas T M42          2) Nolte, Christopher C Mr:+0.28
     3) Lee, Sarah B W40  r:+0.46     4) Campbell, Ellen A W44 r:+0.41
        r:+0.78  25.39        51.64 (26.25)
        1:18.16 (26.52)     1:42.97 (24.81)
  8 ALMA  'A'                     1:44.50    1:42.98          6  
     1) Auchard, Bob E M46            2) Hunt, Allison W43  r:+0.43   
     3) Soe, Jeanette G W42  r:+0.39  4) Meacham, Brad M41  r:+0.31   
        r:+0.79  24.93        52.33 (27.40)
        1:20.68 (28.35)     1:42.98 (22.30)
  9 OREG  'A'                     1:45.50    1:45.00          4  
     1) Butcher, Gano M43             2) Chesler, Laurie K W43 r:+0.38
     3) Law, Cathy W39  r:+0.15       4) Kabel, Douglas A M41  r:+0.36
        r:+0.71  23.66        52.37 (28.71)
        1:21.29 (28.92)     1:45.00 (23.71)
 10 PNA  'B'                      1:48.44    1:46.29          2  
     1) Wagner, Blake J M40           2) Layzer, Martha M W42         
     3) Mesler, Jennifer L W36        4) Williams, John M M38         
        r:+0.85  24.29        53.54 (29.25)
        1:22.21 (28.67)     1:46.29 (24.08)
 11 WMAC  'A'                     1:40.60    1:47.61        
     1) Holland, David A M48          2) Van Cleave, Julie M W4r:+0.56
     3) Settimi, Nora C W36  r:+0.36  4) Young, Timothy M36  r:+0.34  
        r:+0.78  23.50        53.99 (30.49)
        1:23.06 (29.07)     1:47.61 (24.55)
 12 LVM  'A'                      1:56.60    1:47.85        
     1) Ozun, Sabri M43               2) James, Paula W48             
     3) Barry, Robin B W40            4) Franklin, Sam D M49          
        r:+0.84  23.47        52.86 (29.39)
        1:30.41 (37.55)     1:47.85 (17.44)
 13 PNA  'C'                      1:53.50    1:55.69        
     1) Del Rio, Laura L W41          2) Ducolon, David M43           
     3) Lang, Joseph J M44            4) Rogers, Katherine P W40      
        r:+0.85  32.26        58.05 (25.79)
        1:24.17 (26.12)     1:55.69 (31.52)
 14 PNA  'D'                      1:57.75    1:55.78        
     1) Kennedy, Keith C M44          2) Norman, Charles L M40        
     3) Simpson, Rebecca R W38        4) Singer, Shannon R W37        
        r:+0.88  27.28        51.84 (24.56)
        1:22.69 (30.85)     1:55.78 (33.09)
 15 ANCM  'A'                     2:12.00    2:04.24        
     1) Roddin, Jeffrey H M38         2) Kauls, Laura J W59           
     3) Roddin, Ruth A W64            4) Roddin, Hugh J M65           
        r:+0.67  22.67        57.19 (34.52)
        1:34.24 (37.05)     2:04.24 (30.00)
 16 CMS  'C'                      2:10.70    2:26.57        
     1) White, LeighAnn W37           2) Meeks, Patti W42             
     3) Reynolds, Bing M66            4) Cattles, Steve M48           
        r:+0.88  29.73      1:04.40 (34.67)
        1:45.23 (40.83)     2:26.57 (41.34)
 
 Event 43  Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
=======================================================================================================
         NATL: N 1:38.10  5/18/2003 ARIZONA
                          B ROTH, J SWAGERTY-HILL, M KEEVER, G PATCHING
    Team                             Seed     Finals       Points 
=======================================================================================================
  1 CMS  'A'                      1:35.30    1:36.76N        22  
     1) Crouch, Kim H W45             2) Garnier, Kathy L W46  r:+0.40
     3) Abrahams, Richard T M6r:+0.00 4) Johnston, Mark A M46  r:+0.00
        r:+0.72  25.57        56.43 (30.86)
        1:19.99 (23.56)     1:36.76 (16.77)
  2 PNA  'A'                      1:39.20    1:40.13         18  
     1) Busch, Ralph T M50            2) Dahl, Lisa A W46  r:+0.28    
     3) Freeborn, Stephen L M5r:+0.47 4) Lippold, Mary B W51  r:+0.25 
        r:+0.80  24.13        49.05 (24.92)
        1:13.84 (24.79)     1:40.13 (26.29)
  3 PNA  'B'                      1:43.00    1:41.56         16  
     1) Pace, Lisa A W45              2) Chinn, Colin M48  r:+0.46    
     3) Courtney, Zena H W47  r:+0.34 4) Baca, Jon L M47  r:+0.13     
        r:+0.75  26.38        51.42 (25.04)
        1:18.60 (27.18)     1:41.56 (22.96)
  4 WCM  'A'                      1:41.00    1:43.97         14  
     1) O'Brien, Kerry L M50          2) O'Brien, Charlene A W5r:+0.25
     3) Crittenden, Leianne S r:+0.26 4) Dennis, D Craig M61  r:+0.07 
        r:+0.75  25.31        53.33 (28.02)
        1:19.82 (26.49)     1:43.97 (24.15)
  5 LAPS  'B'                     1:49.00    1:44.24         12  
     1) Wagoner, Victor E M51         2) Mc Call, Jane E W47          
     3) Binz, Karin S W45             4) Heyes, Greg M52              
        r:+0.82  24.95        53.50 (28.55)
        1:20.72 (27.22)     1:44.24 (23.52)
  6 WMST  'A'                     1:43.40    1:44.37         10  
     1) Marshall, D Scot M50          2) Carter, Gary T M57  r:+0.33  
     3) Boak, Carolyn F W62  r:+0.24  4) Heuer, Brigitte C W47 r:+0.31
        r:+0.87  24.79        50.71 (25.92)
        1:16.24 (25.53)     1:44.37 (28.13)
  7 LAPS  'A'                     1:41.50    1:44.66          8  
     1) Hamm, Michael L M49           2) Ayoob, Laurie W50  r:+0.22   
     3) Granger, Traci S W49  r:+0.33 4) Mc Bride, Duncan Q M52r:+0.23
        r:+0.78  26.39        53.84 (27.45)
        1:19.37 (25.53)     1:44.66 (25.29)
  8 OREG  'B'                     1:49.50    1:45.97          6  
     1) Washburne, Brent C M45        2) Goodman, Ann R W48           
     3) Crabbe, Colette M W50         4) Brockbank, Doug M53          
        r:+0.79  24.49        54.42 (29.93)
        1:22.22 (27.80)     1:45.97 (23.75)
  9 RIDG  'A'                     1:44.50    1:46.47          4  
     1) Amick, Jim M45                2) Burr, Chuck M49  r:+0.00     
     3) Henderson, Kristin W Wr:+0.19 4) Jones, Beth W50  r:+0.41     
        r:+0.85  25.60        51.08 (25.48)
        1:17.54 (26.46)     1:46.47 (28.93)
 10 PNA  'C'                      1:46.40    1:47.10          2  
     1) Moore, Jo W52                 2) Dybdahl, Eric T M47          
     3) Russell, Brian A M50          4) Shelton, Cindy I W46         
        r:+0.81  27.74        53.95 (26.21)
        1:19.46 (25.51)     1:47.10 (27.64)
 11 SDSM  'A'                     1:46.20    1:47.36        
     1) Krattli, Caroline M W45       2) Livingston, Gerald C M48     
     3) Weston, Susan L W56           4) Croshier, Mark W M51         
        r:+0.76  26.11        50.15 (24.04)
        1:24.29 (34.14)     1:47.36 (23.07)
 12 CMS  'B'                      1:47.70    1:53.24        
     1) Ghaffarifar, Manu M50         2) Nolte, Susan D W46           
     3) Rosener, Karen K W53          4) Stehlin, Ed H M51            
        r:+0.88  26.79      1:00.25 (33.46)
        1:28.13 (27.88)     1:53.24 (25.11)
 13 PNA  'E'                      1:55.36    2:01.10        
     1) Stoermer, Paul F M46          2) Dymerski, Yvonne W46         
     3) Diddams, Margaret A D W45     4) Nelson, James M M52          
        r:+0.77  26.87        57.08 (30.21)
        1:26.76 (29.68)     2:01.10 (34.34)
 14 ARIZ  'A'                     2:04.20    2:02.11        
     1) James, Katryn S W51           2) Mullaney, Amy B W47  r:+0.44 
     3) Fritz, Jack R M74  r:+0.73    4) Stites, Jim S M49  r:+0.30   
        r:+0.99  30.89      1:01.00 (30.11)
        1:36.54 (35.54)     2:02.11 (25.57)
 15 INWM  'A'                     2:11.00    2:15.40        
     1) Hampton, Keith M53            2) Schreiber, Shirley J Wr:+0.23
     3) Magee, Carolyn M W61  r:+0.69 4) Cabrey, David D M51  r:+0.42 
        r:+1.07  28.12      1:11.56 (43.44)
        1:48.87 (37.31)     2:15.40 (26.53)
 -- PNA  'D'                      1:50.91         DQ        
     1) Schaufler, Kirby D M47        2)                              
     3) Gross, Lynn M W46             4) Grandine, Thomas A M48       
        r:+0.78  26.03        58.19 (32.16)
        1:29.83 (31.64)          DQ (26.13)
 -- PNA  'F'                      2:10.00         DQ        
     1) Duggan, Patricia (Pat) M W54  2) Leonard, Frank W M52  r:+0.00
     3) Spence, Debby R W45  r:+0.00  4) Reeder, Bill D M54  r:+0.00  
 -- OREG  'A'                     1:42.50         DQ        
     1) Edwards, Wes M53              2) Foley, Sharon E W47  r:+0.35 
     3) Andrus-Hughes, Karen Wr:-0.09 4) Otto, Douglas E M48  r:+0.36 
        r:+0.83  23.41        49.76 (26.35)
        1:14.76 (25.00)          DQ (24.03)
 -- NOVA  'A'                     1:48.00         NS        
     1) Simpson, Susanne B W47        2) Tongate, Terry L M46         
     3) Dauser, John W M51            4) Granovsky, Lora W56          
 
 Event 43  Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
==============================================================================================================
         NATL: N 1:48.78  5/16/1999 TAMALPAIS
                          R BURNS, E CAZALET, C JENKINS, N RIDOUT
    Team                             Seed     Finals       Points 
==============================================================================================================
  1 TAM  'A'                      1:48.00    1:46.37N        22  
     1) Burns, Richard M63            2) Meyerhoff, Rick D M60        
     3) Shoenberger, Linda R W59      4) Val, Laura B W55             
        r:+1.05  25.44        50.38 (24.94)
        1:21.43 (31.05)     1:46.37 (24.94)
  2 PNA  'A'                      1:46.10    1:48.71N        18  
     1) Voegtlen, R Barney M58        2) Davis, Charlotte M W57       
     3) Welch, Sarah W60              4) Jacobs, Ronald M55           
        r:+0.88  26.35        53.32 (26.97)
        1:24.25 (30.93)     1:48.71 (24.46)
  3 OREG  'A'                     1:55.50    1:51.36         16  
     1) Pendleton, Mike L M55         2) Rousseau, Sandi W59          
     3) Ward, Joy W64                 4) Smith, Robert S M63          
        r:+0.70  25.21    1:28.35 (1:03.14)
         1:36.27 (7.92)     1:51.36 (15.09)
  4 SNM  'A'                      2:03.55    1:53.63         14  
     1) Lintz, Steven P M56           2) Tyler, A Susan W58  r:+0.32  
     3) Miller, Celeste W57  r:+0.41  4) Johnson, Clifford H M5r:+0.00
        r:+0.84  26.28        58.06 (31.78)
        1:30.06 (32.00)     1:53.63 (23.57)
  5 CMS  'A'                      1:57.20    1:54.60         12  
     1) MacDonald, Lee H M55          2) Roche, Carolyn M W56         
     3) O'Brien, Trudy A W57          4) Selles, Carl H M60           
        r:+0.83  25.35        55.07 (29.72)
        1:29.31 (34.24)     1:54.60 (25.29)
  6 PNA  'B'                      1:57.87    1:55.24         10  
     1) McColly, Michael M61          2) Dillon, Sally A W60          
     3) Kassen, Elizabeth K W55       4) Pilger, Robert T M63         
        r:+1.07  28.03        59.04 (31.01)
        1:29.47 (30.43)     1:55.24 (25.77)
  7 ARIZ  'A'                     2:00.80    1:58.54          8  
     1) Schmidt, Jonelle G W56        2) Fuller, Vern M60             
     3) Bailey, Hop M60               4) Altman, Christie W57         
        r:+0.89  31.23        59.60 (28.37)
        1:29.53 (29.93)     1:58.54 (29.01)
  8 OREG  'B'                     2:00.50    1:59.61          6  
     1) Dasch, Vern E M57             2) Asleson, Elke M W55          
     3) Pierson, Ginger L W61         4) Bannan, Charles M55          
        r:+0.82  26.66      1:01.04 (34.38)
        1:35.08 (34.04)     1:59.61 (24.53)
  9 CMS  'B'                      1:22.50    2:05.97          4  
     1) Fischer, Chuck M55            2) Carney, Kent M59             
     3) Anziano, Marcia W62           4) Wise, Louise W64             
        r:+0.86  25.16        54.28 (29.12)
        1:31.00 (36.72)     2:05.97 (34.97)
 10 PNA  'C'                      2:05.46    2:06.22          2  
     1) Blackburn, Jean L W55         2) Casey, Kathrine J W58 r:+0.44
     3) Leet, John W M61  r:+0.47     4) Peterson, Steven B M60r:+0.62
        r:+0.88  34.77      1:07.46 (32.69)
        1:36.24 (28.78)     2:06.22 (29.98)
 11 PNA  'D'                      2:13.50    2:18.22        
     1) Litt, Arni H W61              2) Moore, Jane A W56  r:+0.48   
     3) Nordby, Michael C M66 r:+0.14 4) Schaefer, Don H M62  r:+0.36 
        r:+0.74  36.10      1:15.98 (39.88)
        1:46.95 (30.97)     2:18.22 (31.27)
 12 WMAC  'A'                     2:25.60    2:19.03        
     1) Kranpitz, Nancy W62           2) Bauman, John H M76  r:+0.52  
     3) Murray, Mike M56  r:+0.51     4) Havel, Germaine L W58 r:+0.55
        r:+0.88  33.00      1:17.37 (44.37)
        1:48.84 (31.47)     2:19.03 (30.19)
 13 ARIZ  'B'                     2:37.30    2:37.81        
     1) Gillin, Gordon H M76          2) Weinberg, Wendy L W61 r:+0.43
     3) Malone, Bobbi W64  r:+0.58    4) Haartz, F H Ted M79  r:+0.66 
        r:+1.00  35.77      1:18.07 (42.30)
        2:01.28 (43.21)     2:37.81 (36.53)
 14 PNA  'E'                      2:35.97    2:40.71        
     1) Ensign, Jeanne W60            2) Gladwell, Gail A W75  r:+0.96
     3) McKinlay, Michael M63 r:+0.39 4) Taylor, Thomas T M76  r:+0.03
        r:+1.15  43.51      1:36.77 (53.26)
        2:08.79 (32.02)     2:40.71 (31.92)
 
 Event 43  Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
=====================================================================================================================
         NATL: N 2:00.31  5/17/2002 SAN DIEGO
                          BOB BEST, BETSY JORDAN, JEANNE LITTLE, BILL EARLEY
    Team                             Seed     Finals       Points 
=====================================================================================================================
  1 SDSM  'A'                     2:02.10    1:59.75N        22  
     1) Freshley, Mike R M66          2) Little, Jeanne W70           
     3) Clifford, Gynt H W68          4) Best, Bob M74                
        r:+0.32  26.49        58.98 (32.49)
        1:52.34 (53.36)      1:59.75 (7.41)
  2 OREG  'A'                     2:09.50    2:00.29N        18  
     1) Radcliff, David A M73         2) Schumann, Susanne W69        
     3) Frid, Barbara W65             4) Landis, Tom M65              
        r:+0.91  27.03      1:03.15 (36.12)
        1:34.92 (31.77)     2:00.29 (25.37)
  3 WCM  'A'                      2:41.00    2:25.91         16  
     1) Haworth, Joyce M W69          2) Kraetzer, Midge S W68        
     3) Perilman, Jim E M68           4) Haworth, A Emory M71         
        r:+1.09  49.12      1:23.11 (33.99)
        1:55.14 (32.03)     2:25.91 (30.77)
  4 CMS  'A'                      2:23.50    2:26.64         14  
     1) Dyck, Grace C W65             2) Ryman, Donna M W70           
     3) Plummer, Mark A M70           4) O'Brien, Dennis A M71        
        r:+1.13  40.21        57.43 (17.22)
        1:20.71 (23.28)   2:26.64 (1:05.93)
  5 ARIZ  'A'                     2:33.60    2:37.02         12  
     1) Bellem, Ray D M70             2) Keller, Kathleen E W70       
     3) Bayly, Helen H W70            4) Bond, William R M75          
        r:+1.05  35.50      1:15.91 (40.41)
        2:03.31 (47.40)     2:37.02 (33.71)
 
 Event 43  Mixed 75+ 200 Yard Freestyle Relay
============================================================================================================================
         NATL: N 2:35.78  4/29/2001 FMM
                          F CARR, B CLEAVLAND, R KENNER, P HUTINGER
    Team                             Seed     Finals       Points 
============================================================================================================================
 -- NEM  'A'                      2:25.00         NS        
     1) Smith, Petey M H W82          2) Edwards, James K M84         
     3) Burrill, Billie Ann W86       4) Wilson, Win B M80            
 
                                          Women - Team Rankings - Through Event 43                                          
 
  1. Pacific Northwest Aquatics       1722   2. Colorado Masters Swimming        1017
  3. Oregon Masters                  829.5   4. Team Illinois Masters             542
  5. Wisconsin Masters Aquatic Club    483   6. Arizona Masters                   446
  7. Walnut Creek Masters            343.5   8. New England Masters               289
  9. San Diego Swim Masters            280  10. Woodlands Masters Swim Team       279
 11. Inland Northwest Masters          259  12. The Olympic Club                  254
 13. Virginia Masters Swim Team        248  14. Missouri Valley                   241
 15. Red Tide of New York City Inc     207  16. North Carolina Masters Swimmin    197
 17. Masters of South Texas            196  18. North Baltimore Aquatic Club M    168
 19. Fort Lauderdale Aquatics          145  20. Metro Masters Swim Club         143.5
 21. Unattached                        142  22. Sierra Nevada Masters             130
 23. Alaska Masters Swimming           129  24. Mission Viejo Masters             120
 25. Dallas Aquatic Masters            119  26. SwimQuest Masters                 117
 27. Las Vegas Masters                 114  28. Tamalpais Aquatic Masters         112
 29. Los Angeles Peninsula Swimmers    109  29. Gold Coast Masters                109
 31. University of San Francisco Ma    101  32. Terrapin Masters                  100
 33. Michigan Masters                   92  34. Carlsbad Swim Masters              86
 35. Southwest Ohio Masters             81  36. Irvine Novaquatics                 69
 36. Sawtooth Masters                   69  38. Ucla Bruin Masters                 68
 38. Swim Kentucky Masters              68  38. West Hollywood Aquatics            68
 41. Reston Masters Swim Team           66  42. Stanford Masters                   65
 43. Team Ridgelea                    61.5  44. YMCA Indy Swim Fit                 60
 44. Hawkeye Masters                    60  46. Ventura County Masters             59
 46. Brunswick Ywca Barracudas          59  48. Davis Aquatic Masters              58
 49. San Mateo Master Marlins           57  50. Southwest Florida Aquatics         56
 51. Santa Cruz Masters Aquatics        54  51. Georgia                            54
 53. Almaden Masters                    51  54. Santa Rosa Masters                 47
 55. Florida Maverick Masters           46  55. Maryland Masters                   46
 57. Sarasota YMCA Sharks               44  58. Colonials 1776                     41
 58. Iowa Masters Swimming              41  60. Yuba City Raquet Club              36
 61. Slowtwitch.com                     35  62. Alexandria Masters Swimming        34
 62. Strawberry Canyon Aquatic Mast     34  62. Utah Masters Swimming              34
 65. Stevens Technical Institute        33  66. Chico Masters Swimming             32
 66. Palmetto Masters                   32  68. Team Tyr                           30
 68. O*H*I*O Masters Swim Club          30  70. AquaSol Masters                    29
 71. Maine Masters Swim Club            28  72. Tater Ledgard Nadadores            27
 73. Montgomery Ancient Mariners        26  74. Sport City                         25
 75. Masters Swimming BC                22  76. Nyc Hydras                         19
 77. Atlanta Water Jocks                18  78. Southern Masters Swimmers          15
 79. Gold Wave Masters                  14  80. New Mexico Masters                 13
 81. Garden State Masters               12  82. Rio Grande Swim Club               11
 82. Swim Smarter Masters               11  84. Hawaii Masters                     10
 84. Mountain View Masters              10  86. Pennypack Aquatic & Fitness Cl      8
 87. Noblesville Adult Swim Team         7  87. Minnesota Masters Swim Club         7
 87. Sacramento Masters                  7  87. Modesto Area Aquatic Club           7
 91. Henderson Southern Nevada Mast      6  92. Berkeley Aquatic Masters            5
 93. Montana Masters                     3  93. Washington State University Ma      3
 93. Simon Fraser Aquatics               3  96. Meridian Swim Club Masters          2
 96. De Futen                            2  96. Cardinal Swimming Indiana           2
 96. Caltech Masters                     2 100. Santa Maria Swim Club               1
100. St Louis Masters                    1 100. Ojai Masters                        1
 
    

 Hy-Tek Meet Services                                   5/20/2007 - 17:57PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 45  Men 18-24 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 4:29.67  2/18/2001 ROMAIN BARNIER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Russell, Jonath  24 WH2O              4:45.57    4:36.95         11  
        r:+0.66  25.25        52.88 (27.63)
        1:21.22 (28.34)     1:49.52 (28.30)
        2:17.87 (28.35)     2:46.00 (28.13)
        3:13.98 (27.98)     3:42.11 (28.13)
        4:09.86 (27.75)     4:36.95 (27.09)
  2 Whitbeck, David  24 PNA               4:50.00    4:49.97          9  
        r:+0.78  26.18        54.99 (28.81)
        1:23.70 (28.71)     1:53.15 (29.45)
        2:22.51 (29.36)     2:52.15 (29.64)
        3:21.94 (29.79)     3:51.97 (30.03)
        4:21.35 (29.38)     4:49.97 (28.62)
  3 Alne, Thomas J   18 GSM               6:21.00    6:30.46          8  
        r:+1.02  33.48      1:11.05 (37.57)
        1:51.14 (40.09)     2:32.03 (40.89)
        3:13.16 (41.13)     3:54.48 (41.32)
        4:35.52 (41.04)     5:15.45 (39.93)
        5:55.30 (39.85)     6:30.46 (35.16)
 
 Event 45  Men 25-29 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 4:26.87  2/18/2001 LIONEL MOREAU
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Brannock, Justi  26 WH2O              4:55.69    4:51.41         11  
        r:+0.72  25.84        54.89 (29.05)
        1:24.46 (29.57)     1:53.94 (29.48)
        2:23.31 (29.37)     2:53.18 (29.87)
        3:22.85 (29.67)     3:52.53 (29.68)
        4:22.32 (29.79)     4:51.41 (29.09)
  2 Wadley, Brian    27 WH2O              5:06.00    4:57.43          9  
        r:+0.88  27.37        56.98 (29.61)
        1:27.73 (30.75)     1:57.98 (30.25)
        2:28.78 (30.80)     2:58.54 (29.76)
        3:28.88 (30.34)     3:59.69 (30.81)
        4:29.13 (29.44)     4:57.43 (28.30)
  3 Nowak, Peter J   25 WMAC              5:07.68    5:02.58          8  
        r:+0.72  28.34        59.35 (31.01)
        1:28.84 (29.49)     1:58.43 (29.59)
        2:28.62 (30.19)     2:58.94 (30.32)
        3:29.81 (30.87)     4:00.79 (30.98)
        4:32.03 (31.24)     5:02.58 (30.55)
  4 Strahota, Jeffr  26 TERR              5:03.68    5:05.05          7  
        r:+0.71  26.86        56.75 (29.89)
        1:27.59 (30.84)     1:58.71 (31.12)
        2:29.75 (31.04)     3:01.29 (31.54)
        3:32.62 (31.33)     4:03.98 (31.36)
        4:35.07 (31.09)     5:05.05 (29.98)
  5 Stanchak, Micha  25 CMS               5:32.19    5:23.98          6  
        r:+0.85  28.14        59.82 (31.68)
        1:32.03 (32.21)     2:04.73 (32.70)
        2:37.83 (33.10)     3:11.38 (33.55)
        3:44.97 (33.59)     4:18.13 (33.16)
        4:51.43 (33.30)     5:23.98 (32.55)
  6 Pronin, Yan      26 LVM               5:30.00    5:27.72          5  
                 28.25        59.23 (30.98)
        1:30.97 (31.74)     2:03.57 (32.60)
        2:37.40 (33.83)     3:11.91 (34.51)
        3:46.62 (34.71)     4:21.59 (34.97)
        4:56.21 (34.62)     5:27.72 (31.51)
  7 Porco, Filippo   29 NCMS              5:53.49    5:39.72          4  
        r:+0.86  30.31      1:03.46 (33.15)
        1:37.29 (33.83)     2:11.47 (34.18)
        2:46.05 (34.58)     3:20.86 (34.81)
        3:55.78 (34.92)     4:31.01 (35.23)
        5:06.46 (35.45)     5:39.72 (33.26)
 -- Hurley, Daniel   27 WSU               5:20.00         NS        
 -- Auxier, James T  28 SKY               4:52.00         NS        
 
 Event 45  Men 30-34 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 4:29.49  2/25/1996 MATTHEW CETLINSKI
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Selinger, Ili R  33 MAM               4:59.00    4:59.80         11  
        r:+0.86  27.02        55.60 (28.58)
        1:25.19 (29.59)     1:55.05 (29.86)
        2:25.17 (30.12)     2:55.48 (30.31)
        3:26.10 (30.62)     3:57.29 (31.19)
        4:28.76 (31.47)     4:59.80 (31.04)
  2 Ash, Jeffrey M   30 NEM               5:18.91    5:02.56          9  
        r:+0.84  26.37        56.17 (29.80)
        1:27.07 (30.90)     1:58.56 (31.49)
        2:30.12 (31.56)     3:01.59 (31.47)
        3:32.27 (30.68)     4:03.51 (31.24)
        4:33.05 (29.54)     5:02.56 (29.51)
  3 Foster, Ryan F   31 SSM               5:12.75    5:03.38          8  
        r:+0.78  27.97        58.18 (30.21)
        1:28.86 (30.68)     1:59.65 (30.79)
        2:30.49 (30.84)     3:01.18 (30.69)
        3:31.91 (30.73)     4:02.72 (30.81)
        4:33.63 (30.91)     5:03.38 (29.75)
  4 Walker, Jon A    32 PNA               5:18.74    5:04.95          7  
        r:+0.85  27.70        58.05 (30.35)
        1:28.94 (30.89)     2:00.09 (31.15)
        2:31.16 (31.07)     3:01.93 (30.77)
        3:31.84 (29.91)     4:02.92 (31.08)
        4:34.06 (31.14)     5:04.95 (30.89)
  5 Jelen, Doug      33 UNAT              5:25.33    5:09.14          6  
        r:+0.72  29.29      1:00.75 (31.46)
        1:32.22 (31.47)     2:03.94 (31.72)
        2:35.72 (31.78)     3:06.73 (31.01)
        3:37.89 (31.16)     4:09.02 (31.13)
        4:39.58 (30.56)     5:09.14 (29.56)
  6 Miller, Brian    34 RIDG              5:10.66    5:10.94          5  
        r:+0.84  27.34        57.06 (29.72)
        1:27.65 (30.59)     1:58.88 (31.23)
        2:30.29 (31.41)     3:01.99 (31.70)
        3:34.34 (32.35)     4:07.10 (32.76)
        4:39.55 (32.45)     5:10.94 (31.39)
  7 Kaufmann, Jon C  30 WH2O              5:25.00    5:11.93          4  
        r:+0.89  28.98      1:00.67 (31.69)
        1:32.76 (32.09)     2:04.87 (32.11)
        2:36.32 (31.45)     3:07.52 (31.20)
        3:38.59 (31.07)     4:09.60 (31.01)
        4:41.43 (31.83)     5:11.93 (30.50)
  8 Davis, Caleb A   33 NEM               5:30.62    5:13.08          3  
        r:+1.00  28.46        59.61 (31.15)
        1:30.55 (30.94)     2:01.69 (31.14)
        2:33.29 (31.60)     3:04.95 (31.66)
        3:37.23 (32.28)     4:09.74 (32.51)
        4:42.06 (32.32)     5:13.08 (31.02)
  9 Eliott, Scot J   32 OREG              5:14.99    5:13.13          2  
        r:+0.91  28.82        59.54 (30.72)
        1:31.21 (31.67)     2:03.06 (31.85)
        2:35.51 (32.45)     3:07.17 (31.66)
        3:39.17 (32.00)     4:11.67 (32.50)
        4:44.63 (32.96)     5:13.13 (28.50)
 10 Ritter, Justin   31 SCAM              5:23.00    5:18.14          1  
        r:+0.94  28.40        59.89 (31.49)
        1:32.40 (32.51)     2:05.28 (32.88)
        2:38.18 (32.90)     3:10.97 (32.79)
        3:42.90 (31.93)     4:15.64 (32.74)
        4:47.56 (31.92)     5:18.14 (30.58)
 11 Everett, Travis  30 SAWS              5:19.83    5:21.76        
        r:+0.89  28.34        59.52 (31.18)
        1:31.44 (31.92)     2:04.29 (32.85)
        2:37.11 (32.82)     3:10.08 (32.97)
        3:43.31 (33.23)     4:16.53 (33.22)
        4:49.56 (33.03)     5:21.76 (32.20)
 12 Gallagher, Jose  30 MINN              5:49.66    5:30.33        
        r:+0.87  31.42      1:04.38 (32.96)
        1:37.08 (32.70)     2:10.40 (33.32)
        2:43.77 (33.37)     3:17.20 (33.43)
        3:50.64 (33.44)     4:24.18 (33.54)
        4:57.87 (33.69)     5:30.33 (32.46)
 13 Deangelis, Rock  34 WH2O              5:37.00    5:33.68        
        r:+0.99  30.13      1:01.89 (31.76)
        1:35.43 (33.54)     2:09.52 (34.09)
        2:44.70 (35.18)     3:19.22 (34.52)
        3:53.59 (34.37)     4:27.56 (33.97)
        5:01.82 (34.26)     5:33.68 (31.86)
 14 Martin, Greg J   32 PNA               5:25.00    5:36.69        
        r:+1.00  29.55      1:01.60 (32.05)
        1:34.91 (33.31)     2:08.86 (33.95)
        2:42.99 (34.13)     3:17.50 (34.51)
        3:52.26 (34.76)     4:27.30 (35.04)
        5:02.28 (34.98)     5:36.69 (34.41)
 -- Murray, John I   30 PNA               5:15.00         NS        
 
 Event 45  Men 35-39 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 4:33.97  5/17/2002 RONALD KARNAUGH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Hochstein, Erik  38 TYR               4:45.00    4:43.17         11  
        r:+0.93  25.99        53.88 (27.89)
        1:22.21 (28.33)     1:50.77 (28.56)
        2:19.33 (28.56)     2:48.17 (28.84)
        3:16.52 (28.35)     3:44.70 (28.18)
        4:13.72 (29.02)     4:43.17 (29.45)
  2 Wegner, Dan      35 TYR               4:45.00    4:50.00          9  
        r:+0.89  25.40        53.27 (27.87)
        1:21.86 (28.59)     1:50.82 (28.96)
        2:20.27 (29.45)     2:50.14 (29.87)
        3:20.41 (30.27)     3:50.87 (30.46)
        4:21.15 (30.28)     4:50.00 (28.85)
  3 Magee, Mark A    39 LVM               4:49.20    4:52.36          8  
        r:+0.75  26.86        55.80 (28.94)
        1:25.11 (29.31)     1:54.55 (29.44)
        2:24.28 (29.73)     2:53.82 (29.54)
        3:23.78 (29.96)     3:53.75 (29.97)
        4:23.37 (29.62)     4:52.36 (28.99)
  4 Kays, David E    39 PNA               4:58.00    4:53.92          7  
        r:+0.93  26.92        55.60 (28.68)
        1:24.93 (29.33)     1:54.98 (30.05)
        2:25.04 (30.06)     2:55.20 (30.16)
        3:25.30 (30.10)     3:55.64 (30.34)
        4:25.26 (29.62)     4:53.92 (28.66)
  5 Scheiner, Andre  38 STAN              4:59.79    4:57.59          6  
        r:+0.91  27.87        57.13 (29.26)
        1:26.65 (29.52)     1:56.45 (29.80)
        2:26.34 (29.89)     2:56.26 (29.92)
        3:26.43 (30.17)     3:56.56 (30.13)
        4:27.39 (30.83)     4:57.59 (30.20)
  6 Nelson, Kirk E   37 PNA               5:01.77    5:02.03          5  
        r:+0.91  28.31        58.22 (29.91)
        1:28.74 (30.52)     1:59.58 (30.84)
        2:30.23 (30.65)     3:00.93 (30.70)
        3:31.71 (30.78)     4:02.21 (30.50)
        4:32.65 (30.44)     5:02.03 (29.38)
  7 Ellis, Andrew F  38 TERR              5:10.00    5:03.27          4  
        r:+0.76  26.91        56.82 (29.91)
        1:27.45 (30.63)     1:58.41 (30.96)
        2:29.47 (31.06)     3:00.31 (30.84)
        3:31.20 (30.89)     4:02.16 (30.96)
        4:33.25 (31.09)     5:03.27 (30.02)
  8 Gilson, Matthew  39 NEM               5:04.50    5:04.65          3  
        r:+0.86  26.53        56.57 (30.04)
        1:26.81 (30.24)     1:57.64 (30.83)
        2:28.81 (31.17)     3:00.09 (31.28)
        3:30.81 (30.72)     4:02.41 (31.60)
        4:33.80 (31.39)     5:04.65 (30.85)
  9 Drawz, Troy A    39 OREG              5:29.50    5:11.85          2  
        r:+0.86  28.16        59.42 (31.26)
        1:30.85 (31.43)     2:02.74 (31.89)
        2:34.61 (31.87)     3:06.60 (31.99)
        3:38.78 (32.18)     4:10.95 (32.17)
        4:41.81 (30.86)     5:11.85 (30.04)
 10 Sorensen, Micha  39 AKMS              5:02.30    5:15.22          1  
        r:+0.76  27.82        58.17 (30.35)
        1:29.62 (31.45)     2:01.48 (31.86)
        2:33.39 (31.91)     3:05.61 (32.22)
        3:38.14 (32.53)     4:10.86 (32.72)
        4:43.33 (32.47)     5:15.22 (31.89)
 11 Jones, Kenton R  39 SDSM              5:14.90    5:15.63        
        r:+0.76  28.34        59.67 (31.33)
        1:31.56 (31.89)     2:04.10 (32.54)
        2:35.54 (31.44)     3:07.71 (32.17)
        3:39.62 (31.91)     4:12.15 (32.53)
        4:44.40 (32.25)     5:15.63 (31.23)
 12 Martin, Dan A    35 PNA               5:18.57    5:22.84        
        r:+0.98  28.34      1:00.35 (32.01)
        1:32.95 (32.60)     2:05.99 (33.04)
        2:38.86 (32.87)     3:11.84 (32.98)
        3:44.86 (33.02)     4:18.35 (33.49)
        4:50.92 (32.57)     5:22.84 (31.92)
 13 Williams, John   38 PNA               5:29.18    5:26.33        
        r:+0.81  29.97      1:02.12 (32.15)
        1:34.89 (32.77)     2:07.63 (32.74)
        2:40.76 (33.13)     3:14.35 (33.59)
        3:47.57 (33.22)     4:21.18 (33.61)
        4:54.32 (33.14)     5:26.33 (32.01)
 14 Kuykendall, Jef  37 UNAT              5:29.36    5:27.84        
        r:+0.84  29.76      1:01.49 (31.73)
        1:34.15 (32.66)     2:07.36 (33.21)
        2:40.97 (33.61)     3:14.02 (33.05)
        3:47.47 (33.45)     4:21.34 (33.87)
        4:54.89 (33.55)     5:27.84 (32.95)
 15 Wiersma, Lenny   35 SMSC              5:22.08    5:29.43        
        r:+0.82  28.87      1:00.49 (31.62)
        1:33.21 (32.72)     2:06.54 (33.33)
        2:40.38 (33.84)     3:14.21 (33.83)
        3:48.38 (34.17)     4:22.63 (34.25)
        4:56.60 (33.97)     5:29.43 (32.83)
 16 Young, Timothy   36 WMAC              5:50.00    5:47.32        
        r:+1.00  31.18      1:05.23 (34.05)
        1:39.04 (33.81)     2:13.52 (34.48)
        2:48.04 (34.52)     3:23.11 (35.07)
        3:58.86 (35.75)     4:34.73 (35.87)
        5:11.64 (36.91)     5:47.32 (35.68)
 
 Event 45  Men 40-44 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 4:41.58  4/23/2006 DENNIS BAKER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Shaffer, Mike G  41 VCM               4:53.00    4:47.27         11  
        r:+0.81  25.83        53.99 (28.16)
        1:22.99 (29.00)     1:52.31 (29.32)
        2:21.75 (29.44)     2:51.20 (29.45)
        3:20.53 (29.33)     3:49.84 (29.31)
        4:19.05 (29.21)     4:47.27 (28.22)
  2 Nygren, Mats     41 PNA               4:50.00    4:47.89          9  
        r:+0.86  26.02        54.47 (28.45)
        1:23.50 (29.03)     1:52.78 (29.28)
        2:22.37 (29.59)     2:51.85 (29.48)
        3:21.57 (29.72)     3:51.15 (29.58)
        4:20.28 (29.13)     4:47.89 (27.61)
  3 Rodrigues, Gerr  44 UCLA              4:50.05    4:49.16          8  
        r:+0.74  26.16        54.57 (28.41)
        1:23.82 (29.25)     1:53.17 (29.35)
        2:22.78 (29.61)     2:52.44 (29.66)
        3:22.01 (29.57)     3:51.64 (29.63)
        4:21.07 (29.43)     4:49.16 (28.09)
  4 Ogorzelec, Greg  40 WH2O              5:29.32    5:12.57          7  
        r:+0.89  29.04      1:00.10 (31.06)
        1:31.53 (31.43)     2:02.94 (31.41)
        2:34.39 (31.45)     3:05.72 (31.33)
        3:37.41 (31.69)     4:08.78 (31.37)
        4:40.76 (31.98)     5:12.57 (31.81)
  5 Lang, Joseph J   44 PNA               5:25.00    5:23.54          6  
        r:+0.96  29.62      1:01.11 (31.49)
        1:33.87 (32.76)     2:06.76 (32.89)
        2:40.15 (33.39)     3:13.43 (33.28)
        3:46.68 (33.25)     4:19.44 (32.76)
        4:51.94 (32.50)     5:23.54 (31.60)
  6 Joyner, Thomas   42 CMS               5:32.56    5:24.22          5  
        r:+0.81  30.31      1:02.74 (32.43)
        1:35.69 (32.95)     2:08.98 (33.29)
        2:42.22 (33.24)     3:14.84 (32.62)
        3:47.65 (32.81)     4:20.42 (32.77)
        4:52.98 (32.56)     5:24.22 (31.24)
  7 Noftsker, Willi  40 PNA               5:30.00    5:28.04          4  
        r:+0.88  29.25      1:01.32 (32.07)
        1:34.36 (33.04)     2:07.55 (33.19)
        2:40.93 (33.38)     3:14.92 (33.99)
        3:48.73 (33.81)     4:22.78 (34.05)
        4:55.87 (33.09)     5:28.04 (32.17)
  8 Royko, Mark      42 IM                6:22.00    6:22.18          3  
        r:+1.10  33.33      1:10.05 (36.72)
        1:47.51 (37.46)     2:25.31 (37.80)
        3:03.87 (38.56)     3:42.95 (39.08)
        4:22.60 (39.65)     5:02.63 (40.03)
        5:43.56 (40.93)     6:22.18 (38.62)
  9 Hecker, Dennis   43 LVM               6:35.00    6:37.39          2  
        r:+1.14  33.63      1:10.70 (37.07)
        1:50.62 (39.92)     2:29.84 (39.22)
        3:10.35 (40.51)     3:50.88 (40.53)
        4:32.65 (41.77)     5:14.69 (42.04)
        5:57.60 (42.91)     6:37.39 (39.79)
 -- Ruiter, Steven   42 PNA               5:15.50         NS        
 
 Event 45  Men 45-49 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 4:46.63  4/30/2000 JIM MCCONICA
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Baker, Dennis G  45 OREG              4:41.07    4:39.10N        11  
        r:+0.82  25.77        53.76 (27.99)
        1:22.00 (28.24)     1:50.11 (28.11)
        2:18.34 (28.23)     2:46.91 (28.57)
        3:14.91 (28.00)     3:43.13 (28.22)
        4:11.17 (28.04)     4:39.10 (27.93)
  2 Wells, D Scott   46 FACT              5:11.10    4:59.88          9  
        r:+0.81  27.10        56.91 (29.81)
        1:27.25 (30.34)     1:57.73 (30.48)
        2:28.38 (30.65)     2:58.86 (30.48)
        3:29.26 (30.40)     3:59.63 (30.37)
        4:29.99 (30.36)     4:59.88 (29.89)
  3 Colbeck, Pete L  45 PNA               5:05.00    5:01.55          8  
        r:+0.89  28.00        58.20 (30.20)
        1:28.71 (30.51)     1:59.12 (30.41)
        2:29.32 (30.20)     2:59.37 (30.05)
        3:29.67 (30.30)     3:59.95 (30.28)
        4:30.72 (30.77)     5:01.55 (30.83)
  4 Morales, John R  49 SRM               5:11.44    5:05.73          7  
        r:+0.91  28.38        58.91 (30.53)
        1:29.38 (30.47)     2:00.41 (31.03)
        2:31.26 (30.85)     3:02.37 (31.11)
        3:33.23 (30.86)     4:04.20 (30.97)
        4:35.05 (30.85)     5:05.73 (30.68)
  5 Hollett, Peter   47 NCMS              5:04.14    5:08.02          6  
        r:+0.89  27.77        58.32 (30.55)
        1:29.39 (31.07)     2:00.73 (31.34)
        2:31.97 (31.24)     3:03.09 (31.12)
        3:34.15 (31.06)     4:05.38 (31.23)
        4:36.96 (31.58)     5:08.02 (31.06)
  6 Emison, Thomas   48 MINN              5:10.00    5:11.37          5  
        r:+0.92  28.02        57.94 (29.92)
        1:29.21 (31.27)     2:00.65 (31.44)
        2:32.74 (32.09)     3:05.17 (32.43)
        3:37.54 (32.37)     4:09.58 (32.04)
        4:41.43 (31.85)     5:11.37 (29.94)
  7 Burns, Mike E    46 MINN              5:10.00    5:13.21          4  
        r:+0.90  28.14        58.27 (30.13)
        1:29.09 (30.82)     2:00.46 (31.37)
        2:32.29 (31.83)     3:04.32 (32.03)
        3:36.44 (32.12)     4:08.93 (32.49)
        4:41.41 (32.48)     5:13.21 (31.80)
  8 Keck, Mike       47 TOC               5:25.00    5:14.47          3  
        r:+0.82  29.33      1:00.92 (31.59)
        1:33.00 (32.08)     2:05.59 (32.59)
        2:37.79 (32.20)     3:09.72 (31.93)
        3:41.05 (31.33)     4:12.05 (31.00)
        4:43.40 (31.35)     5:14.47 (31.07)
  9 Valley, Eric S   45 PNA               5:18.53    5:14.68          2  
        r:+0.84  29.25      1:00.80 (31.55)
        1:32.76 (31.96)     2:04.78 (32.02)
        2:36.67 (31.89)     3:08.18 (31.51)
        3:39.89 (31.71)     4:11.43 (31.54)
        4:43.37 (31.94)     5:14.68 (31.31)
 10 Holland, David   48 WMAC              5:30.00    5:24.37          1  
        r:+0.88  28.10        58.83 (30.73)
        1:30.43 (31.60)     2:02.36 (31.93)
        2:35.29 (32.93)     3:09.06 (33.77)
        3:43.31 (34.25)     4:17.82 (34.51)
        4:51.92 (34.10)     5:24.37 (32.45)
 11 Olliges, Paul F  45 PNA               5:25.00    5:29.48        
        r:+0.96  30.27      1:02.45 (32.18)
        1:34.84 (32.39)     2:07.20 (32.36)
        2:39.96 (32.76)     3:13.12 (33.16)
        3:47.23 (34.11)     4:21.72 (34.49)
        4:56.19 (34.47)     5:29.48 (33.29)
 12 Stites, Jim S    49 ARIZ              5:41.99    5:31.64        
        r:+1.00  30.97      1:04.03 (33.06)
        1:38.03 (34.00)     2:12.69 (34.66)
        2:46.95 (34.26)     3:20.95 (34.00)
        3:54.97 (34.02)     4:28.86 (33.89)
        5:00.93 (32.07)     5:31.64 (30.71)
 13 Livingston, Ger  48 SDSM              5:31.45    5:32.69        
        r:+1.00  29.79      1:02.59 (32.80)
        1:36.07 (33.48)     2:09.66 (33.59)
        2:43.40 (33.74)     3:17.13 (33.73)
        3:51.49 (34.36)     4:25.59 (34.10)
        5:00.15 (34.56)     5:32.69 (32.54)
 14 Grandine, Thoma  48 PNA               5:35.00    5:34.52        
        r:+0.94  30.69      1:04.05 (33.36)
        1:37.39 (33.34)     2:11.11 (33.72)
        2:45.18 (34.07)     3:18.84 (33.66)
        3:52.66 (33.82)     4:27.18 (34.52)
        5:01.40 (34.22)     5:34.52 (33.12)
 15 Schlemmer, Robe  47 PNA               5:39.00    5:37.13        
        r:+0.84  29.91      1:03.06 (33.15)
        1:37.61 (34.55)     2:12.04 (34.43)
        2:46.28 (34.24)     3:20.88 (34.60)
        3:55.78 (34.90)     4:30.29 (34.51)
        5:04.42 (34.13)     5:37.13 (32.71)
 16 Shipp, William   47 TERR              5:30.00    5:37.85        
        r:+0.84  29.00      1:00.94 (31.94)
        1:33.86 (32.92)     2:07.86 (34.00)
        2:42.21 (34.35)     3:17.36 (35.15)
        3:52.84 (35.48)     4:28.15 (35.31)
        5:03.15 (35.00)     5:37.85 (34.70)
 17 Durban, Lars R   49 PNA               6:00.00    5:41.58        
        r:+0.82  30.58      1:03.05 (32.47)
        1:36.97 (33.92)     2:11.46 (34.49)
        2:46.18 (34.72)     3:20.90 (34.72)
        3:56.01 (35.11)     4:31.32 (35.31)
        5:07.02 (35.70)     5:41.58 (34.56)
 18 Dybdahl, Eric T  47 PNA               5:50.00    5:47.74        
        r:+1.14  31.89      1:06.65 (34.76)
        1:41.81 (35.16)     2:18.31 (36.50)
        2:53.98 (35.67)     3:29.29 (35.31)
        4:04.04 (34.75)     4:39.57 (35.53)
        5:14.22 (34.65)     5:47.74 (33.52)
 19 Roberts, Bill    45 ALEX              5:39.00    5:53.61        
        r:+0.87  30.48      1:03.91 (33.43)
        1:39.28 (35.37)     2:15.44 (36.16)
        2:51.68 (36.24)     3:28.02 (36.34)
        4:04.73 (36.71)     4:41.58 (36.85)
        5:18.24 (36.66)     5:53.61 (35.37)
 20 Stoermer, Paul   46 PNA               5:55.50    6:00.89        
        r:+0.98  31.13      1:05.01 (33.88)
        1:40.77 (35.76)     2:17.50 (36.73)
        2:54.66 (37.16)     3:31.71 (37.05)
        4:09.19 (37.48)     4:46.39 (37.20)
        5:24.34 (37.95)     6:00.89 (36.55)
 21 Boytler, Bruce   48 PNA               6:10.30    6:01.24        
        r:+0.99  32.82      1:09.48 (36.66)
        1:46.67 (37.19)     2:24.07 (37.40)
        3:01.44 (37.37)     3:38.98 (37.54)
        4:15.95 (36.97)     4:51.64 (35.69)
        5:26.75 (35.11)     6:01.24 (34.49)
 
 Event 45  Men 50-54 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 4:47.57  5/20/2001 JIM MCCONICA
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Kanzler, Matthe  50 STAN              5:15.00    5:13.93         11  
        r:+0.86  28.66        59.82 (31.16)
        1:31.95 (32.13)     2:04.11 (32.16)
        2:35.98 (31.87)     3:08.06 (32.08)
        3:40.15 (32.09)     4:11.83 (31.68)
        4:43.46 (31.63)     5:13.93 (30.47)
  2 O'Brien, Kerry   50 WCM               5:16.00    5:16.79          9  
        r:+0.84  28.45        59.63 (31.18)
        1:32.19 (32.56)     2:04.73 (32.54)
        2:37.09 (32.36)     3:09.70 (32.61)
        3:42.24 (32.54)     4:14.68 (32.44)
        4:46.53 (31.85)     5:16.79 (30.26)
  3 Copeland, Rob    50 GAJA              5:11.34    5:16.90          8  
        r:+0.96  28.79      1:00.26 (31.47)
        1:31.57 (31.31)     2:03.27 (31.70)
        2:35.31 (32.04)     3:07.11 (31.80)
        3:39.27 (32.16)     4:12.14 (32.87)
        4:44.83 (32.69)     5:16.90 (32.07)
  4 White, Bob L     52 WMAC              5:33.12    5:22.32          7  
        r:+0.89  29.31      1:01.01 (31.70)
        1:33.89 (32.88)     2:06.35 (32.46)
        2:39.63 (33.28)     3:12.65 (33.02)
        3:45.75 (33.10)     4:19.19 (33.44)
        4:51.49 (32.30)     5:22.32 (30.83)
  5 Kriger, Joel     53 DAM               5:30.00    5:24.52          6  
                 30.92      1:03.43 (32.51)
        1:35.77 (32.34)     2:08.59 (32.82)
        2:41.27 (32.68)     3:14.05 (32.78)
        3:46.95 (32.90)     4:19.84 (32.89)
        4:52.68 (32.84)     5:24.52 (31.84)
  6 Ferroggiaro, Fr  53 NCMS              5:12.00    5:26.22          5  
        r:+0.80  30.11      1:02.46 (32.35)
        1:35.19 (32.73)     2:08.79 (33.60)
        2:42.05 (33.26)     3:15.17 (33.12)
        3:48.22 (33.05)     4:21.33 (33.11)
        4:54.16 (32.83)     5:26.22 (32.06)
  7 Nolte, Christop  50 CMS               5:27.00    5:33.02          4  
        r:+0.90  30.07      1:02.56 (32.49)
        1:35.71 (33.15)     2:09.10 (33.39)
        2:43.05 (33.95)     3:17.04 (33.99)
        3:51.25 (34.21)     4:25.76 (34.51)
        5:00.03 (34.27)     5:33.02 (32.99)
  8 Graham, Frederi  50 PNA               5:49.64    5:39.09          3  
        r:+0.88  30.80      1:03.89 (33.09)
        1:38.31 (34.42)     2:12.87 (34.56)
        2:47.70 (34.83)     3:22.71 (35.01)
        3:57.69 (34.98)     4:32.21 (34.52)
        5:06.41 (34.20)     5:39.09 (32.68)
  9 Knowles-Jr., Pe  52 SWIF              5:36.05    5:41.23          2  
        r:+1.01  32.05      1:06.50 (34.45)
        1:40.86 (34.36)     2:15.10 (34.24)
        2:50.01 (34.91)     3:24.73 (34.72)
        3:59.28 (34.55)     4:33.56 (34.28)
        5:08.18 (34.62)     5:41.23 (33.05)
 10 Miller, Steven   53 WM                5:49.00    5:47.32          1  
        r:+1.01  31.56      1:06.00 (34.44)
        1:40.98 (34.98)     2:16.42 (35.44)
        2:51.48 (35.06)     3:26.68 (35.20)
        4:01.99 (35.31)     4:38.10 (36.11)
        5:13.61 (35.51)     5:47.32 (33.71)
 11 Foreaker, Don C  54 SRM               6:14.00    5:47.65        
        r:+0.92  30.17      1:03.52 (33.35)
        1:39.12 (35.60)     2:15.25 (36.13)
        2:51.45 (36.20)     3:27.22 (35.77)
        4:02.86 (35.64)     4:38.45 (35.59)
        5:13.91 (35.46)     5:47.65 (33.74)
 12 Boleda, Orlando  52 PNA               6:00.00    5:49.15        
        r:+0.98  32.95      1:08.70 (35.75)
        1:44.67 (35.97)     2:20.30 (35.63)
        2:55.79 (35.49)     3:31.33 (35.54)
        4:05.99 (34.66)     4:41.45 (35.46)
        5:16.67 (35.22)     5:49.15 (32.48)
 13 Wright, Mark     53 MERR              5:55.00    5:56.98        
        r:+1.00  32.16      1:06.65 (34.49)
        1:43.07 (36.42)     2:19.36 (36.29)
        2:55.59 (36.23)     3:32.26 (36.67)
        4:08.70 (36.44)     4:45.38 (36.68)
        5:21.99 (36.61)     5:56.98 (34.99)
 14 Durban, Eric     51 PNA               6:00.01    5:57.70        
        r:+0.85  31.73      1:06.50 (34.77)
        1:42.43 (35.93)     2:18.43 (36.00)
        2:54.61 (36.18)     3:30.99 (36.38)
        4:07.89 (36.90)     4:44.87 (36.98)
        5:21.95 (37.08)     5:57.70 (35.75)
 15 Ghaffarifar, Ma  50 CMS               6:05.00    5:58.06        
        r:+1.05  32.23      1:06.57 (34.34)
        1:41.73 (35.16)     2:16.92 (35.19)
        2:53.11 (36.19)     3:30.25 (37.14)
        4:07.18 (36.93)     4:44.63 (37.45)
        5:22.33 (37.70)     5:58.06 (35.73)
 16 Scovazzo, Vince  54 INWM              6:15.00    6:07.61        
        r:+0.99  34.04      1:10.58 (36.54)
        1:48.16 (37.58)     2:26.39 (38.23)
        3:04.48 (38.09)     3:42.24 (37.76)
        4:19.79 (37.55)     4:56.84 (37.05)
        5:33.45 (36.61)     6:07.61 (34.16)
 17 De Wit, John N   54 PNA               6:13.00    6:20.73        
        r:+1.38  32.78      1:08.61 (35.83)
        1:45.45 (36.84)     2:23.59 (38.14)
        3:02.30 (38.71)     3:41.23 (38.93)
        4:20.98 (39.75)     5:01.01 (40.03)
        5:41.61 (40.60)     6:20.73 (39.12)
 18 Stinchcombe, Ma  50 CTM               5:40.00    6:25.63        
        r:+1.00  25.29        51.91 (26.62)
        1:08.97 (17.06)     1:58.21 (49.24)
        2:39.23 (41.02)   3:56.13 (1:16.90)
        4:38.72 (42.59)     5:15.48 (36.76)
        5:50.24 (34.76)     6:25.63 (35.39)
 19 Murphy, Patrick  52 PNA               7:15.00    6:37.73        
        r:+0.96  34.72      1:12.72 (38.00)
        1:52.14 (39.42)     2:32.12 (39.98)
        3:12.65 (40.53)     3:54.12 (41.47)
        4:35.42 (41.30)     5:17.29 (41.87)
        5:58.55 (41.26)     6:37.73 (39.18)
 20 Weyhrauch, Thom  50 OREG              6:59.04    6:41.32        
        r:+1.05  34.27      1:13.07 (38.80)
      2:34.99 (1:21.92)     3:16.07 (41.08)
        3:57.49 (41.42)     4:39.17 (41.68)
        5:21.43 (42.26)     6:02.54 (41.11)
        6:41.28 (38.74)      6:41.32 (0.04)
 
 Event 45  Men 55-59 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 4:59.74  5/14/2006 JIM MCCONICA
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Mc Conica, Jim   56 VCM               4:59.74    4:57.82N        11  
        r:+0.88  27.91        57.91 (30.00)
        1:28.09 (30.18)     1:58.32 (30.23)
        2:28.80 (30.48)     2:59.05 (30.25)
        3:29.52 (30.47)     3:59.87 (30.35)
        4:29.56 (29.69)     4:57.82 (28.26)
  2 Pendleton, Mike  55 OREG              5:43.05    5:23.16          9  
        r:+0.69  29.23      1:00.91 (31.68)
        1:33.30 (32.39)     2:05.98 (32.68)
        2:39.06 (33.08)     3:12.29 (33.23)
        3:45.95 (33.66)     4:18.67 (32.72)
        4:51.43 (32.76)     5:23.16 (31.73)
  3 Gruber, Glenn A  57 VCM               5:35.00    5:34.89          8  
        r:+0.99  30.44      1:03.38 (32.94)
        1:37.06 (33.68)     2:10.98 (33.92)
        2:44.37 (33.39)     3:18.60 (34.23)
        3:53.04 (34.44)     4:27.28 (34.24)
        5:01.81 (34.53)     5:34.89 (33.08)
  4 Olson, Chuck A   57 MICH              5:35.00    5:36.38          7  
        r:+0.81  30.76      1:04.03 (33.27)
        1:37.57 (33.54)     2:10.67 (33.10)
        2:44.50 (33.83)     3:18.72 (34.22)
        3:52.50 (33.78)     4:26.87 (34.37)
        5:01.52 (34.65)     5:36.38 (34.86)
  5 Penn, William (  55 PNA               5:48.00    5:37.77          6  
        r:+0.86  30.09      1:03.21 (33.12)
        1:37.44 (34.23)     2:12.23 (34.79)
        2:47.03 (34.80)     3:22.45 (35.42)
        3:57.25 (34.80)     4:31.83 (34.58)
        5:05.87 (34.04)     5:37.77 (31.90)
  6 Purdie, James L  55 NAM               5:43.20    5:42.65          5  
        r:+0.81  31.07      1:04.74 (33.67)
        1:38.67 (33.93)     2:13.40 (34.73)
        2:48.59 (35.19)     3:23.16 (34.57)
        3:57.89 (34.73)     4:33.23 (35.34)
        5:09.11 (35.88)     5:42.65 (33.54)
  7 McIntyre, Frank  56 DAMM              5:45.00    5:43.57          4  
        r:+0.87  32.59      1:07.40 (34.81)
        1:42.21 (34.81)     2:18.07 (35.86)
        2:53.45 (35.38)     3:28.52 (35.07)
        4:03.47 (34.95)     4:38.04 (34.57)
        5:12.13 (34.09)     5:43.57 (31.44)
  8 Baird, Fred C    59 UTAH              5:48.00    5:44.35          3  
        r:+0.93  31.54      1:06.31 (34.77)
        1:41.61 (35.30)     2:17.00 (35.39)
        2:52.31 (35.31)     3:27.77 (35.46)
        4:02.95 (35.18)     4:38.09 (35.14)
        5:12.14 (34.05)     5:44.35 (32.21)
  9 Tempest, David   56 PNA               6:05.40    5:51.63          2  
        r:+0.98  32.59      1:07.01 (34.42)
        1:42.40 (35.39)     2:18.20 (35.80)
        2:53.96 (35.76)     3:30.73 (36.77)
        4:06.42 (35.69)     4:42.31 (35.89)
        5:17.92 (35.61)     5:51.63 (33.71)
 10 Worden, Mark F   55 OREG              5:59.38    5:57.63          1  
        r:+0.82  33.62      1:09.39 (35.77)
        1:46.24 (36.85)     2:23.50 (37.26)
        3:00.56 (37.06)     3:37.82 (37.26)
        4:14.20 (36.38)     4:49.94 (35.74)
        5:24.73 (34.79)     5:57.63 (32.90)
 11 Norris, James G  59 PNA               6:12.00    6:05.70        
        r:+1.05  34.52      1:12.35 (37.83)
        1:50.57 (38.22)     2:28.20 (37.63)
        3:05.10 (36.90)     3:41.07 (35.97)
        4:18.08 (37.01)     4:55.05 (36.97)
        5:31.32 (36.27)     6:05.70 (34.38)
 12 Chaney, Richard  56 MICH              6:34.00    6:32.53        
        r:+0.88  33.74      1:10.73 (36.99)
        1:50.26 (39.53)     2:30.96 (40.70)
        3:11.21 (40.25)     3:51.68 (40.47)
        4:32.00 (40.32)     5:12.80 (40.80)
        5:53.57 (40.77)     6:32.53 (38.96)
 13 Carlton, Brian   57 PNA               6:12.80    6:37.45        
        r:+1.10  34.03      1:12.91 (38.88)
        1:54.45 (41.54)     2:35.01 (40.56)
        3:15.37 (40.36)     3:56.19 (40.82)
        4:37.24 (41.05)     5:18.97 (41.73)
        5:59.35 (40.38)     6:37.45 (38.10)
 14 McGrath, Peter   55 PNA               6:59.20    7:04.06        
        r:+0.91  35.87      1:18.03 (42.16)
        2:01.55 (43.52)     2:45.94 (44.39)
        3:30.41 (44.47)     4:14.11 (43.70)
        4:58.13 (44.02)     5:42.75 (44.62)
        6:25.59 (42.84)     7:04.06 (38.47)
 15 Hansen, Ron P    58 PNA               7:49.05    8:07.56        
        r:+1.26  43.94      1:32.11 (48.17)
      3:10.69 (1:38.58)     3:59.37 (48.68)
        4:50.46 (51.09)   6:32.04 (1:41.58)
        7:22.24 (50.20)     8:07.27 (45.03)
         8:12.64 (5.37)         8:07.56 ( )
 16 Hardwick, David  55 SWOM              9:07.30    9:35.16        
        r:+1.15  43.28      1:38.31 (55.03)
      2:39.94 (1:01.63)   3:42.33 (1:02.39)
      4:43.61 (1:01.28)   5:44.95 (1:01.34)
      6:45.13 (1:00.18)   7:45.27 (1:00.14)
      8:45.34 (1:00.07)     9:35.16 (49.82)
 -- Thompson, Frank  55 MICH              5:45.00         DQ        
        r:+1.12  31.34      1:06.59 (35.25)
        1:44.07 (37.48)                    
 -- Moore, Michael   56 UNAT              7:40.00         NS        
 
 Event 45  Men 60-64 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 5:32.93  1/21/2006 JAMES MCCLEERY
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 McCormick, Paul  60 CMS               5:34.00    5:21.61N        11  
        r:+1.00  30.40      1:02.36 (31.96)
        1:35.19 (32.83)     2:08.07 (32.88)
        2:41.03 (32.96)     3:13.41 (32.38)
        3:45.81 (32.40)     4:18.41 (32.60)
        4:50.45 (32.04)     5:21.61 (31.16)
  2 McCleery, James  61 PNA               5:34.03    5:29.74N         9  
        r:+0.80  30.15      1:02.79 (32.64)
        1:35.78 (32.99)     2:09.52 (33.74)
        2:43.24 (33.72)     3:16.95 (33.71)
        3:50.29 (33.34)     4:23.76 (33.47)
        4:57.21 (33.45)     5:29.74 (32.53)
  3 Selles, Carl H   60 CMS               5:55.00    5:38.18          8  
        r:+0.94  30.03      1:02.05 (32.02)
        1:35.45 (33.40)     2:09.58 (34.13)
        2:44.22 (34.64)     3:19.13 (34.91)
        3:54.25 (35.12)     4:29.81 (35.56)
        5:04.87 (35.06)     5:38.18 (33.31)
  4 McColly, Michae  61 PNA               5:54.60    5:45.34          7  
        r:+1.06  31.06      1:05.45 (34.39)
        1:40.59 (35.14)     2:15.90 (35.31)
        2:50.69 (34.79)     3:25.77 (35.08)
        4:00.99 (35.22)     4:36.62 (35.63)
        5:11.97 (35.35)     5:45.34 (33.37)
  5 Couch, Bob E     60 AWJ               5:44.00    5:46.84          6  
        r:+0.93  30.67      1:04.39 (33.72)
        1:39.66 (35.27)     2:15.72 (36.06)
        2:50.72 (35.00)     3:26.34 (35.62)
        4:02.01 (35.67)     4:37.63 (35.62)
        5:12.85 (35.22)     5:46.84 (33.99)
  6 Raffaelli, Larr  64 VCM               6:25.00    6:07.31          5  
        r:+0.85  33.21      1:09.72 (36.51)
        1:47.77 (38.05)     2:25.72 (37.95)
        3:03.66 (37.94)     3:41.15 (37.49)
        4:17.92 (36.77)     4:55.59 (37.67)
        5:32.63 (37.04)     6:07.31 (34.68)
  7 Bailey, Hop      60 ARIZ              5:59.00    6:08.86          4  
        r:+0.82  34.47      1:11.01 (36.54)
        1:48.31 (37.30)     2:25.90 (37.59)
        3:03.31 (37.41)     3:40.65 (37.34)
        4:18.20 (37.55)     4:55.51 (37.31)
        5:32.57 (37.06)     6:08.86 (36.29)
  8 Smith, Melvin H  64 PNA               6:45.11    6:40.90          3  
        r:+1.18  34.91      1:14.31 (39.40)
        1:54.93 (40.62)     2:36.05 (41.12)
        3:18.01 (41.96)     3:58.75 (40.74)
        4:39.78 (41.03)     5:20.92 (41.14)
        6:01.75 (40.83)     6:40.90 (39.15)
  9 Carlson, Craig   60 PNA               7:21.17    6:50.71          2  
        r:+1.07  35.44      1:14.23 (38.79)
        1:54.34 (40.11)     2:35.39 (41.05)
        3:17.45 (42.06)     4:00.25 (42.80)
        4:43.26 (43.01)     5:26.40 (43.14)
        6:09.35 (42.95)     6:50.71 (41.36)
 10 Colonnese, Mich  63 MVN               6:43.92    6:54.98          1  
        r:+1.17  35.92      1:15.91 (39.99)
        1:57.99 (42.08)     2:40.54 (42.55)
        3:22.89 (42.35)     4:05.82 (42.93)
        4:48.85 (43.03)     5:30.93 (42.08)
        6:12.96 (42.03)     6:54.98 (42.02)
 11 Woods, Tom M     64 VMST              7:05.00    7:05.86        
        r:+1.10  39.03      1:21.08 (42.05)
        2:03.80 (42.72)     2:46.20 (42.40)
        3:29.23 (43.03)     4:12.42 (43.19)
        4:55.44 (43.02)     5:38.76 (43.32)
        6:22.79 (44.03)     7:05.86 (43.07)
 12 Looye, Aart      63 MSBC              6:55.06    7:29.71        
                 37.00      1:18.85 (41.85)
        2:02.77 (43.92)     2:48.24 (45.47)
        3:34.31 (46.07)     4:20.63 (46.32)
        5:07.81 (47.18)     5:55.10 (47.29)
        6:43.28 (48.18)     7:29.71 (46.43)
 -- Wolcott, Steve   61 INWM              6:40.00         NS        
 
 Event 45  Men 65-69 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 5:44.52  5/18/1997 GRAHAM JOHNSTON
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Landis, Tom      65 OREG              5:38.00    5:37.64N        11  
        r:+0.94  30.20      1:03.27 (33.07)
        1:37.45 (34.18)     2:11.92 (34.47)
        2:46.07 (34.15)     3:20.23 (34.16)
        3:54.41 (34.18)     4:28.63 (34.22)
        5:03.63 (35.00)     5:37.64 (34.01)
  2 Clark, Jerry     69 NCMS              6:20.00    6:18.31          9  
        r:+0.88  34.08      1:11.64 (37.56)
        1:50.17 (38.53)     2:28.23 (38.06)
        3:06.23 (38.00)     3:44.91 (38.68)
        4:23.73 (38.82)     5:03.23 (39.50)
        5:41.73 (38.50)     6:18.31 (36.58)
  3 Dyck, Mel        65 Unattached-CO     6:30.00    6:27.29          8  
        r:+0.97  32.87      1:10.01 (37.14)
        1:48.93 (38.92)     2:28.34 (39.41)
        3:08.32 (39.98)     3:48.84 (40.52)
        4:29.04 (40.20)     5:09.24 (40.20)
        5:48.67 (39.43)     6:27.29 (38.62)
  4 Puchalski, Dona  68 FACT              7:12.12    6:36.76          7  
        r:+0.96  33.37      1:11.48 (38.11)
        1:51.17 (39.69)     2:31.72 (40.55)
        3:13.67 (41.95)     3:54.45 (40.78)
        4:35.55 (41.10)     5:17.20 (41.65)
        5:58.11 (40.91)     6:36.76 (38.65)
  5 Southall, Henry  67 VERM              7:04.00    7:07.89          6  
        r:+0.95  38.88      1:23.37 (44.49)
        2:09.66 (46.29)     2:55.62 (45.96)
        3:40.29 (44.67)     4:26.30 (46.01)
        5:10.09 (43.79)     5:52.69 (42.60)
        6:32.40 (39.71)     7:07.89 (35.49)
  6 Monahan, Richar  65 METR              7:09.84    7:11.81          5  
        r:+1.07  37.64      1:19.11 (41.47)
        2:01.12 (42.01)     2:44.04 (42.92)
        3:27.44 (43.40)     4:11.64 (44.20)
        4:56.62 (44.98)     5:42.00 (45.38)
        6:27.03 (45.03)     7:11.81 (44.78)
  7 Lake, Brent L    69 OREG              7:02.43    7:15.72          4  
        r:+1.08  37.77      1:19.63 (41.86)
        2:04.49 (44.86)     2:49.59 (45.10)
        3:34.72 (45.13)     4:19.79 (45.07)
        5:04.85 (45.06)     5:48.44 (43.59)
        6:32.70 (44.26)     7:15.72 (43.02)
  8 Mohr, Ralph W    65 OREG              7:03.49    7:16.87          3  
        r:+1.10  39.04      1:23.77 (44.73)
        2:07.78 (44.01)     2:53.64 (45.86)
        3:37.33 (43.69)     4:22.05 (44.72)
        5:06.49 (44.44)     5:51.02 (44.53)
        6:35.56 (44.54)     7:16.87 (41.31)
  9 Norris, Robert   68 DAM               7:36.31    7:50.71          2  
        r:+1.13  44.49      1:32.14 (47.65)
        2:20.32 (48.18)     3:08.55 (48.23)
        3:57.40 (48.85)     4:45.52 (48.12)
        5:33.25 (47.73)     6:20.18 (46.93)
        7:06.36 (46.18)     7:50.71 (44.35)
 10 Davis, Robert R  66 PNA               7:52.49    7:55.72          1  
        r:+1.05  40.66      1:25.07 (44.41)
        2:13.09 (48.02)     3:01.75 (48.66)
        3:50.22 (48.47)     4:39.87 (49.65)
        5:29.78 (49.91)     6:19.39 (49.61)
        7:09.34 (49.95)     7:55.72 (46.38)
 11 Cook, Herb S     65 PNA               8:30.00    8:19.64        
                 43.39      1:29.17 (45.78)
        2:17.78 (48.61)     3:08.32 (50.54)
        3:59.96 (51.64)     4:51.90 (51.94)
        5:44.00 (52.10)     6:36.37 (52.37)
        7:29.19 (52.82)     8:19.64 (50.45)
 
 Event 45  Men 70-74 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 5:51.37  5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Radcliff, David  73 OREG              6:04.81    5:57.07         11  
        r:+0.93  32.97      1:08.95 (35.98)
        1:46.41 (37.46)     2:23.15 (36.74)
        2:59.77 (36.62)     3:35.80 (36.03)
        4:11.78 (35.98)     4:47.36 (35.58)
        5:23.35 (35.99)     5:57.07 (33.72)
  2 Rauch, Will      72 LVM               7:15.00    6:51.28          9  
        r:+0.97  36.10      1:15.99 (39.89)
        1:57.38 (41.39)     2:39.63 (42.25)
        3:21.91 (42.28)     4:04.70 (42.79)
        4:46.95 (42.25)     5:28.81 (41.86)
        6:10.52 (41.71)     6:51.28 (40.76)
  3 King, Bill       73 OREG              7:39.00    7:45.57          8  
                 39.30      1:22.84 (43.54)
        2:08.80 (45.96)     2:55.81 (47.01)
        3:42.61 (46.80)     4:31.04 (48.43)
        5:20.16 (49.12)     6:08.89 (48.73)
        6:58.02 (49.13)     7:45.57 (47.55)
  4 Plummer, Mark A  70 CMS               7:45.10    8:03.34          7  
        r:+1.12  42.77      1:28.57 (45.80)
        2:16.81 (48.24)     3:06.34 (49.53)
        3:56.77 (50.43)     4:46.97 (50.20)
        5:36.50 (49.53)     6:26.35 (49.85)
        7:16.75 (50.40)     8:03.34 (46.59)
  5 Bevier, Jack     74 INWM              8:31.26    8:12.86          6  
        r:+1.01  39.11      1:24.68 (45.57)
        2:16.02 (51.34)     3:07.69 (51.67)
        4:00.49 (52.80)     4:53.78 (53.29)
        5:44.71 (50.93)     6:34.95 (50.24)
        7:25.87 (50.92)     8:12.86 (46.99)
 
 Event 45  Men 75-79 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 6:43.59  4/21/2002 ROGER FRANKS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Taylor, Thomas   76 PNA               7:07.71    7:08.37         11  
        r:+0.98  40.27      1:21.76 (41.49)
        2:04.29 (42.53)     2:48.18 (43.89)
        3:32.09 (43.91)     4:15.91 (43.82)
        4:59.92 (44.01)     5:43.54 (43.62)
        6:27.18 (43.64)     7:08.37 (41.19)
  2 Sonia, Donald F  77 GOLD              7:59.00    8:47.71          9  
        r:+1.00  40.92      1:30.27 (49.35)
        2:24.70 (54.43)     3:19.41 (54.71)
        4:13.88 (54.47)     5:08.52 (54.64)
        6:04.90 (56.38)     7:02.31 (57.41)
        7:59.08 (56.77)     8:47.71 (48.63)
  3 Hubbard, Donald  79 SDSM              9:06.50    9:00.58          8  
        r:+1.09  48.24      1:43.99 (55.75)
        2:39.02 (55.03)     3:35.44 (56.42)
        4:29.90 (54.46)     5:25.93 (56.03)
        6:18.13 (52.20)     7:14.42 (56.29)
        8:08.26 (53.84)     9:00.58 (52.32)
  4 Stupfel, Don L   79 SMMM              9:31.49   10:12.88          7  
        r:+1.19  51.87    1:52.96 (1:01.09)
      2:53.73 (1:00.77)   3:53.76 (1:00.03)
      4:56.77 (1:03.01)   5:59.22 (1:02.45)
      7:01.81 (1:02.59)   8:08.70 (1:06.89)
      9:12.48 (1:03.78)  10:12.88 (1:00.40)
  5 Kabel, Robert L  75 OREG             10:39.00   10:58.52          6  
               1:01.63    2:06.89 (1:05.26)
      3:12.35 (1:05.46)   4:15.26 (1:02.91)
      5:19.72 (1:04.46)   6:27.82 (1:08.10)
      7:35.93 (1:08.11)   8:45.14 (1:09.21)
      9:52.32 (1:07.18)  10:58.52 (1:06.20)
 
 Event 45  Men 80-84 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 7:17.43  4/24/2005 FRANK PIEMME
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Schmidt, Jurgen  84 SDSM              8:19.81    7:48.66         11  
        r:+1.00  41.16      1:25.89 (44.73)
        2:13.28 (47.39)     3:01.38 (48.10)
        3:48.30 (46.92)     4:37.34 (49.04)
        5:26.80 (49.46)     6:15.33 (48.53)
        7:03.47 (48.14)     7:48.66 (45.19)
  2 Lamb, Willard J  84 OREG              8:09.00    8:12.26          9  
                 38.64      1:23.50 (44.86)
        2:11.53 (48.03)     3:01.49 (49.96)
        3:51.35 (49.86)     4:43.21 (51.86)
        5:36.15 (52.94)     6:30.53 (54.38)
        7:23.93 (53.40)     8:12.26 (48.33)
  3 Goldner, Fred H  80 CONN              9:30.52    8:52.99          8  
                 44.89      1:37.94 (53.05)
        2:32.04 (54.10)     3:27.55 (55.51)
        4:23.16 (55.61)     5:17.96 (54.80)
        6:12.34 (54.38)     7:06.63 (54.29)
        8:01.04 (54.41)     8:52.99 (51.95)
  4 Wilson, Win B    80 NEM               8:21.60    9:14.70          7  
        r:+1.16  50.62      1:46.91 (56.29)
        2:45.26 (58.35)     3:42.59 (57.33)
        4:39.83 (57.24)     5:36.78 (56.95)
        6:32.99 (56.21)     7:28.53 (55.54)
        8:22.17 (53.64)     9:14.70 (52.53)
  5 Schomburg, Rich  81 USF              10:18.76    9:44.14          6  
        r:+1.16  50.31      1:50.03 (59.72)
        2:49.18 (59.15)     3:48.33 (59.15)
      4:48.94 (1:00.61)   5:50.42 (1:01.48)
      6:50.69 (1:00.27)     7:50.20 (59.51)
        8:50.07 (59.87)     9:44.14 (54.07)
  6 Jones, Glynn     82 TOC              12:30.00   11:00.85          5  
               1:07.30    2:15.16 (1:07.86)
      3:22.61 (1:07.45)   4:29.65 (1:07.04)
      5:36.40 (1:06.75)   6:43.13 (1:06.73)
      7:49.48 (1:06.35)   8:55.24 (1:05.76)
      9:59.30 (1:04.06)  11:00.85 (1:01.55)
 
 Event 45  Men 85-89 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 8:28.81  4/22/2001 JIM EUBANK
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Young, Gilbert   85 OREG              8:50.25    9:13.75         11  
        r:+1.14  47.39      1:39.18 (51.79)
        2:33.70 (54.52)     3:29.86 (56.16)
        4:26.60 (56.74)     5:24.13 (57.53)
        6:22.58 (58.45)     7:21.29 (58.71)
        8:19.05 (57.76)     9:13.75 (54.70)
  2 Smith, Richard   87 WCM              12:00.00   10:54.33          9  
                 59.09    2:04.84 (1:05.75)
      3:11.15 (1:06.31)   4:18.30 (1:07.15)
      5:24.82 (1:06.52)   6:31.60 (1:06.78)
      7:38.22 (1:06.62)   8:44.63 (1:06.41)
      9:50.44 (1:05.81)  10:54.33 (1:03.89)
  3 Johnston, Willi  88 WCM              13:43.38   17:28.85          8  
               1:30.82    3:22.00 (1:51.18)
      5:11.33 (1:49.33)   7:03.17 (1:51.84)
      8:54.23 (1:51.06)  10:45.13 (1:50.90)
     12:35.64 (1:50.51)  16:04.72 (3:29.08)
     17:28.49 (1:23.77)     17:28.85 (0.36)
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT