1/7/2005 - 1/7/2005
Clemson, South Carolina, USA
Licensed to Clemson University Hy-Tek's Meet Manager 01/07/2005 03:01 PM
Clemson vs Auburn - 01/07/2005
Results
Event 1 Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Auburn University 'A' NT 3:46.19 11
1) Hoelzer, Margaret SR 2) Stupp, Julie FR
3) Lunsmann, Leslie JR 4) Kolukanova, Jana JR
2 Auburn University 'B' NT 3:47.90 4
1) Volcan, Erin JR 2) Duerk, Lauren JR
3) Bethune, Tawnie SO 4) Anderson, Jenni JR
3 Clemson University-SC 'B' NT 4:09.92 2
1) Kroeger, Nicole SO 2) Gresset, Aurelie SR
3) Hicks, Kate SO 4) Boden, Caroline SO
-- Auburn University 'C' NT DQ
1) Peirsol, Hayley SO 2) Binder, Adrienne SO
3) Moss, Jeri JR 4) Denby, Kara SO
-- Clemson University-SC 'A' NT DQ
1) Cefalu, Sarah SO 2) Shafer, Ashley JR
3) Grove, Jen FR 4) Pirovitz, Amanda FR
Event 2 Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Auburn University 'A' NT 3:20.78 11
1) Van Wie, Doug JR 2) Osborne, Sean SO
3) Cady, Kurt JR 4) Wochomurka, Ryan SR
23.98 49.21 26.11 56.13 23.09 50.37 21.49 45.07
2 Clemson University-SC 'A' NT 3:27.50 4
1) Johnson, Joel SO 2) Bergren, Andy FR
3) Rappold, Tommy SR 4) Vahle, Mark FR
24.92 51.73 26.71 57.84 22.49 50.03 22.67 47.90
3 Auburn University 'B' NT 3:29.33 2
1) Lundquist, Bryan SO 2) Maras, David FR
3) Scott, John SO 4) Pascale, Joe SO
26.58 54.03 27.03 59.48 22.74 49.69 21.79 46.13
4 Clemson University-SC 'B' NT 3:31.97
1) Crout, Jay SO 2) Ruszka, Attila FR
3) Kanoy, Ben JR 4) Dillon, Charlie JR
26.22 53.73 27.49 58.72 24.28 52.44 22.52 47.08
5 Clemson University-SC 'C' NT 3:42.88
1) Raisor, Patrick FR 2) Dorris, Will SO
3) Gettys, Mark 4) Balderston, Matt FR
27.21 55.27 28.01 1:00.67 26.51 57.18 23.57 49.76
Event 3 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Coventry, Kirsty JR Auburn NT 9:58.40 9
28.58 30.16 30.19 30.40 30.45 30.51 30.75 30.45
30.44 30.37 29.62 29.67 29.93 30.05 29.89 29.52
29.68 29.63 29.39 28.72
2 Routh, Kim JR CU-SC NT 10:04.37 4
28.84 30.53 30.96 30.87 30.74 30.71 30.84 30.48
30.31 30.25 29.88 29.84 30.17 29.93 30.03 29.85
30.21 30.18 30.55 29.20
3 Kukors, Emily FR Auburn NT 10:05.21 3
28.93 30.94 30.80 30.96 30.96 30.70 30.85 30.54
30.52 30.35 29.47 29.67 30.04 30.24 30.67 30.45
30.60 30.59 29.76 28.17
4 Sandison, Whitney FR CU-SC NT 10:23.54 2
29.11 31.30 31.24 31.55 31.39 31.49 31.21 31.23
31.17 31.50 31.20 31.19 31.10 31.12 31.24 31.48
31.21 31.42 31.33 31.06
5 Lawless, Alessandra SR Auburn NT 10:26.75 1
28.62 30.88 31.47 31.45 31.28 31.23 31.40 31.36
31.28 31.61 31.42 31.34 31.68 31.93 31.74 31.76
31.78 31.42 31.99 31.11
6 Carlton, Nicole JR CU-SC NT 10:28.89
29.08 31.00 31.32 31.11 31.03 31.18 31.32 31.39
31.55 31.70 31.39 31.56 32.01 31.49 31.87 31.96
31.88 32.02 32.28 31.75
Event 4 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mengering, Jonathan JR CU-SC NT 9:26.81 9
26.07 27.67 28.14 28.33 28.53 28.51 28.66 28.76
28.74 28.69 28.84 28.62 28.89 28.64 28.46 28.41
28.81 28.44 28.36 27.24
2 Shanteau, Eric JR Auburn NT 9:33.37 4
26.50 28.82 28.94 29.25 29.18 29.00 28.94 29.23
28.95 29.31 28.82 29.46 28.45 29.04 28.94 28.81
28.48 28.40 27.50 27.35
3 Geary, Sean FR CU-SC NT 9:34.69 3
26.38 29.19 29.20 29.04 29.16 29.20 28.86 28.92
28.98 28.88 29.02 28.81 28.68 28.88 29.05 28.92
28.36 28.69 28.55 27.92
4 Johnson, Mark SO Auburn NT 9:40.14 2
26.77 29.46 29.32 29.84 30.20 29.81 29.84 30.01
30.02 29.51 28.20 28.62 28.78 29.15 29.08 29.25
29.09 29.14 27.37 26.68
5 MacLennan, Brett SO CU-SC NT 9:42.10 1
27.07 29.35 29.28 29.08 29.19 29.23 28.90 28.97
28.99 29.13 29.06 29.02 28.98 29.21 29.62 29.61
29.71 29.63 29.45 28.62
6 Knopp, Cory FR Auburn NT 9:50.56
27.21 29.24 29.69 29.55 29.85 30.06 30.10 29.92
29.57 29.42 28.86 29.78 29.49 29.69 30.39 30.19
30.33 29.68 29.14 28.40
7 Smith, Jeff FR Auburn NT 9:53.64
27.63 30.12 30.01 30.16 29.86 29.77 29.52 29.64
29.53 29.56 29.65 29.51 29.47 29.92 29.99 30.26
29.84 30.11 29.67 29.42
Event 5 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kolukanova, Jana JR Auburn NT 1:51.10 9
26.78 27.91 28.05 28.36
2 Moss, Jeri JR Auburn NT 1:52.11 4
26.68 28.22 28.60 28.61
3 Routh, Kim JR CU-SC NT 1:53.27 3
27.34 28.84 29.19 27.90
4 Peirsol, Hayley SO Auburn NT 1:53.65 2
27.13 28.80 29.09 28.63
5 Carter, Peg E FR CU-SC NT 1:54.80 1
27.12 29.23 29.19 29.26
6 Amardeilh, Anne SO Auburn NT 1:57.03
27.89 29.49 29.90 29.75
7 Kroeger, Nicole SO CU-SC NT 2:01.08
28.37 30.42 31.31 30.98
Event 6 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Van Wie, Doug JR Auburn NT 1:41.62 9
24.23 26.11 26.22 25.06
2 Cady, Kurt JR Auburn NT 1:42.32 4
24.31 26.11 26.20 25.70
3 Slocki, Daniel SO Auburn NT 1:42.45 3
24.08 25.91 26.33 26.13
4 Reed, Buddy SR CU-SC NT 1:42.55 2
23.73 26.15 26.37 26.30
5 Barry, Seth SO Auburn NT 1:42.95 1
24.09 26.36 26.50 26.00
6 Middleton, Greg JR CU-SC NT 1:43.42
24.01 26.26 26.53 26.62
7 Regone, Brian SO CU-SC NT 1:45.48
24.78 26.37 26.96 27.37
8 Raisor, Patrick FR CU-SC NT 1:50.27
25.51 27.62 28.27 28.87
Event 7 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Swindle, Christina SO Auburn NT 23.95 9
2 Anderson, Jenni JR Auburn NT 24.41 4
3 Volcan, Erin JR Auburn NT 24.51 3
4 McLaurin, Rachel FR CU-SC NT 24.92 2
5 Bethune, Tawnie SO Auburn NT 24.98 1
6 Deering, Nikki JR CU-SC NT 25.19
7 Deters, Kallie SO CU-SC NT 25.51
8 Meeuwsen, Bethany FR CU-SC NT 25.79
Event 8 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bousquet, Fred SR Auburn NT 20.10 9
2 Vahle, Mark FR CU-SC NT 20.96 4
3 Lundquist, Bryan SO Auburn NT 21.70 3
4 Russell, Stephen FR CU-SC NT 21.72 2
5 Pascale, Joe SO Auburn NT 21.83 1
6 Livnat, Shai FR Auburn NT 22.30
7 Thompson, Taylor FR CU-SC NT 22.42
8 Balderston, Matt FR CU-SC NT 22.58
Event 9 Women 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kukors, Emily FR Auburn NT 2:02.59 9
26.78 32.22 35.91 27.68
2 Denby, Kara SO Auburn NT 2:07.21 4
28.55 33.33 36.93 28.40
3 Lunsmann, Leslie JR Auburn NT 2:07.31 3
27.74 31.81 38.03 29.73
4 Stupp, Julie FR Auburn NT 2:08.19 2
28.09 33.10 36.84 30.16
5 Guindon, Liz SO CU-SC NT 2:10.16 1
27.62 34.23 37.50 30.81
6 Shafer, Ashley JR CU-SC NT 2:13.22
29.51 35.54 37.39 30.78
7 Gresset, Aurelie SR CU-SC NT 2:13.40
29.79 35.18 37.46 30.97
8 Allen, Jill FR CU-SC NT 2:17.55
29.75 35.22 40.16 32.42
Event 10 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jones, BJ SR Auburn NT 1:52.69 6.5
23.95 29.77 34.16 24.81
1 Osborne, Sean SO Auburn NT 1:52.69 6.5
24.85 29.48 31.74 26.62
3 Schneider, Joey SO Auburn NT 1:55.67 3
25.42 29.74 35.54 24.97
4 Raynovich, Jordan JR CU-SC NT 1:55.75 2
25.67 29.96 32.97 27.15
5 Ruszka, Attila FR CU-SC NT 1:57.16 1
25.27 30.19 33.43 28.27
6 Bergren, Andy FR CU-SC NT 1:58.32
25.34 30.55 34.55 27.88
7 Crout, Jay SO CU-SC NT 2:03.25
26.53 31.19 36.70 28.83
8 Maras, David FR Auburn NT 2:09.99
27.71 35.91 35.35 31.02
Event 11 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hoelzer, Margaret SR Auburn NT 55.82 9
25.87 29.95
2 Lawless, Alessandra SR Auburn NT 57.65 4
27.23 30.42
3 Carter, Peg E FR CU-SC NT 59.09 3
28.13 30.96
4 Grove, Jen FR CU-SC NT 1:00.24 2
28.10 32.14
5 Guindon, Liz SO CU-SC NT 1:00.28 1
27.99 32.29
6 Amardeilh, Anne SO Auburn NT 1:00.57
28.79 31.78
7 Duerk, Lauren JR Auburn NT 1:01.02
28.85 32.17
8 Hicks, Kate SO CU-SC NT 1:03.04
29.93 33.11
Event 12 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rappold, Tommy SR CU-SC NT 50.74 9
23.21 27.53
2 Cady, Kurt JR Auburn NT 51.41 4
24.16 27.25
3 Johnson, Mark SO Auburn NT 51.70 3
24.25 27.45
4 Kanoy, Ben JR CU-SC NT 52.92 2
25.00 27.92
5 Shanteau, Eric JR Auburn NT 53.36 1
24.92 28.44
6 Middleton, Greg JR CU-SC NT 53.91
25.15 28.76
7 Vahle, Mark FR CU-SC NT 54.35
25.25 29.10
8 Smith, Jeff FR Auburn NT 55.10
25.86 29.24
Event 13 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kolukanova, Jana JR Auburn NT 50.80 9
24.54 26.26
2 Lunsmann, Leslie JR Auburn NT 52.43 4
25.55 26.88
3 Binder, Adrienne SO Auburn NT 54.46 3
26.70 27.76
4 McLaurin, Rachel FR CU-SC NT 54.82 2
26.49 28.33
5 Pirovitz, Amanda FR CU-SC NT 54.88 1
26.34 28.54
6 Boden, Caroline SO CU-SC NT 54.91
26.81 28.10
7 Meeuwsen, Bethany FR CU-SC NT 55.72
26.61 29.11
Event 14 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wochomurka, Ryan SR Auburn NT 44.58 9
21.51 23.07
2 Reed, Buddy SR CU-SC NT 47.21 4
22.67 24.54
3 Barry, Seth SO Auburn NT 47.35 3
22.85 24.50
4 Russell, Stephen FR CU-SC NT 47.51 2
22.44 25.07
5 Dillon, Charlie JR CU-SC NT 47.87 1
23.17 24.70
6 Lundquist, Bryan SO Auburn NT 47.98
23.38 24.60
7 Regone, Brian SO CU-SC NT 48.19
23.43 24.76
Event 15 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Coventry, Kirsty JR Auburn NT 56.07 9
27.82 28.25
2 Moss, Jeri JR Auburn NT 56.82 4
27.87 28.95
3 Swindle, Christina SO Auburn NT 59.18 3
28.61 30.57
4 Deering, Nikki JR CU-SC NT 1:00.45 2
29.23 31.22
5 Cefalu, Sarah SO CU-SC NT 1:01.07 1
29.28 31.79
6 Peirsol, Hayley SO Auburn NT 1:02.34
30.83 31.51
7 Kroeger, Nicole SO CU-SC NT 1:04.27
31.27 33.00
Event 16 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Schneider, Joey SO Auburn NT 51.56 9
25.60 25.96
2 Johnson, Joel SO CU-SC NT 51.69 4
25.17 26.52
3 Shanteau, Eric JR Auburn NT 53.19 3
26.11 27.08
4 Crout, Jay SO CU-SC NT 54.15 2
26.35 27.80
5 Rappold, Tommy SR CU-SC NT 54.72 1
25.80 28.92
6 Thompson, Taylor FR CU-SC NT 54.97
26.84 28.13
Event 17 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Routh, Kim JR CU-SC NT 4:54.71 9
29.01 29.23 29.50 29.61 29.88 30.01 29.76 30.07
29.53 28.11
2 Hoelzer, Margaret SR Auburn NT 4:55.06 4
27.70 29.55 29.89 30.13 30.17 30.04 29.81 29.97
29.55 28.25
3 Carlton, Nicole JR CU-SC NT 5:07.22 3
28.91 30.72 30.85 31.11 31.08 31.03 31.15 31.12
31.24 30.01
4 Sandison, Whitney FR CU-SC NT 5:07.70 2
29.19 30.74 31.17 31.18 31.28 31.09 31.21 31.08
31.06 29.70
-- Binder, Adrienne SO Auburn NT X4:47.45
27.23 28.94 29.12 29.13 29.19 29.00 28.94 28.82
28.92 28.16
Event 18 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Slocki, Daniel SO Auburn NT 4:37.42 9
25.71 27.52 28.12 28.33 28.50 28.24 28.11 28.12
27.73 27.04
2 Mengering, Jonathan JR CU-SC NT 4:37.81 4
25.73 27.99 28.04 28.31 28.30 28.40 28.30 28.25
28.27 26.22
3 MacLennan, Brett SO CU-SC NT 4:44.61 3
26.02 27.71 28.09 28.29 28.56 28.65 28.97 29.74
30.34 28.24
4 Geary, Sean FR CU-SC NT 4:50.05 2
25.94 28.88 29.57 29.47 29.41 29.44 29.31 29.40
29.54 29.09
5 Gettys, Mark CU-SC NT 5:06.55 1
27.01 29.37 30.55 30.92 30.91 31.36 31.35 31.76
32.31 31.01
-- Livnat, Shai FR Auburn NT X4:30.51
25.50 27.51 27.50 27.31 27.49 27.43 27.28 27.07
26.87 26.55
-- Scott, John SO Auburn NT X4:43.81
26.24 28.61 29.06 29.08 29.01 29.05 29.01 28.97
28.02 26.76
-- Knopp, Cory FR Auburn NT X4:47.79
26.24 28.57 29.32 29.55 29.30 29.46 29.42 29.58
28.88 27.47
Event 19 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Shafer, Ashley JR CU-SC NT 1:05.88 9
31.18 34.70
2 Gresset, Aurelie SR CU-SC NT 1:09.74 4
33.11 36.63
3 Cefalu, Sarah SO CU-SC NT 1:11.04 3
33.34 37.70
4 Allen, Jill FR CU-SC NT 1:13.57 2
34.78 38.79
-- Stupp, Julie FR Auburn NT X1:04.94
30.73 34.21
-- Amardeilh, Anne SO Auburn NT X1:05.47
31.44 34.03
-- Duerk, Lauren JR Auburn NT X1:05.49
31.48 34.01
-- Binder, Adrienne SO Auburn NT X1:07.84
32.65 35.19
Event 20 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bergren, Andy FR CU-SC NT 58.42 9
27.69 30.73
2 Ruszka, Attila FR CU-SC NT 59.49 4
28.46 31.03
3 Dorris, Will SO CU-SC NT 1:02.01 3
29.07 32.94
4 Raynovich, Jordan JR CU-SC NT 1:02.81 2
29.35 33.46
-- Osborne, Sean SO Auburn NT X56.88
27.08 29.80
-- Maras, David FR Auburn NT X59.88
28.01 31.87
-- Johnson, Mark SO Auburn NT X1:02.34
29.06 33.28
-- Van Wie, Doug JR Auburn NT X1:03.54
30.04 33.50
Event 21 Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Clemson University-SC 'A' NT 3:39.37 11
1) Guindon, Liz SO 2) Deering, Nikki JR
3) Boden, Caroline SO 4) McLaurin, Rachel FR
26.34 55.23 25.38 54.23 26.39 54.94 26.20 54.97
2 Clemson University-SC 'B' NT 3:42.92 4
1) Grove, Jen FR 2) Pirovitz, Amanda FR
3) Carter, Peg E FR 4) Meeuwsen, Bethany FR
27.00 56.71 25.93 55.18 25.85 53.91 26.66 57.12
-- Auburn University 'A' NT X3:28.07
1) Anderson, Jenni JR 2) Kukors, Emily FR
3) Swindle, Christina SO 4) Coventry, Kirsty JR
25.75 53.30 16.77 51.16 24.47 52.01 25.02 51.60
-- Auburn University 'B' NT X3:29.05
1) Moss, Jeri JR 2) Volcan, Erin JR
3) Denby, Kara SO 4) Lawless, Alessandra SR
25.80 53.09 24.48 51.29 24.56 51.00 25.65 53.67
Event 22 Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Clemson University-SC 'B' NT 3:12.74 11
1) Middleton, Greg JR 2) Johnson, Joel SO
3) Regone, Brian SO 4) Thompson, Taylor FR
23.02 47.66 23.37 49.36 22.70 47.56 22.95 48.16
-- Auburn University 'A' NT X3:04.39
1) Jones, BJ SR 2) Livnat, Shai FR
3) Schneider, Joey SO 4) Cady, Kurt JR
22.49 45.93 22.39 46.58 22.31 46.66 21.41 45.22
-- Auburn University 'B' NT X3:11.52
1) Pascale, Joe SO 2) Barry, Seth SO
3) Slocki, Daniel SO 4) Scott, John SO
23.40 47.64 22.36 47.19 22.64 47.91 23.54 48.78
-- Clemson University-SC 'C' NT DQ
1) Mengering, Jonathan JR 2) Geary, Sean FR
3) Raisor, Patrick FR 4) Gettys, Mark
23.97 49.48 24.16 51.21 23.26 48.99 26.37 55.40
-- Clemson University-SC 'A' NT DQ
1) Reed, Buddy SR 2) Russell, Stephen FR
3) MacLennan, Brett SO 4) Dillon, Charlie JR
22.81 47.21 21.91 46.87 22.48 47.12 22.29 46.83
Event 23 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Seagraves, Lynnsey SO Auburn NT 235.75 9
2 Korth, Rachel SR Auburn NT 220.60 4
3 Leathers, Shastin JR CU-SC NT 206.00 3
4 Strating, JamieLea FR Auburn NT 202.70 2
5 Watcke, Jess JR CU-SC NT 176.75 1
6 Wells, Emilie JR CU-SC NT 95.90
Event 24 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Segerlin, Steven SO Auburn NT 311.55 9
2 Bricker, Matt SR Auburn NT 262.65 4
3 Sivulka, Andrew SR Auburn NT 260.90 3
4 Lindley, Marsh JR CU-SC NT 240.70 2
Event 25 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Seagraves, Lynnsey SO Auburn NT 458.00 9
2 Strating, JamieLea FR Auburn NT 445.05 4
3 Korth, Rachel SR Auburn NT 431.10 3
4 Watcke, Jess JR CU-SC NT 380.70 2
5 Wells, Emilie JR CU-SC NT 242.85 1
Event 26 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bricker, Matt SR Auburn NT 551.60 9
2 Segerlin, Steven SO Auburn NT 535.70 4
3 Sivulka, Andrew SR Auburn NT 528.20 3
4 Lindley, Marsh JR CU-SC NT 382.75 2