ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2004 Canadian Open SC Nationals Day 4
11/28/2004-11/28/2004
Calgary, Alberta Canada

2004 Canadian Open & Short Course Nationals - 11/25/2004 to 11/28/2004  
                           Sanction #: AB 1372                           
 
 Event 21  Women 200 SC Meter Fly
=========================================================================
 Meet Qualifying:  2:20.54
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Lacroix, Audry   21 MONTREAL          2:13.39    2:12.35   942   50  
                 30.08      1:03.52 (33.44)
        1:37.59 (34.07)     2:12.35 (34.76)
  2 Downing, Macken  18 UVIC-PCSA         2:17.67    2:14.05   916   30  
                 30.35      1:04.37 (34.02)
        1:38.74 (34.37)     2:14.05 (35.31)
  3 Burgoyne, Carri  22 UC SWIM CLUB      2:17.43    2:14.47   910   20  
                 30.36      1:04.23 (33.87)
        1:38.85 (34.62)     2:14.47 (35.62)
  4 Sui, Vicky       19 SIMON FRASER      2:17.18    2:16.36   882   15  
                 30.44      1:04.43 (33.99)
        1:39.55 (35.12)     2:16.36 (36.81)
  5 Lachance-Fortin  19 ROUGE ET OR       2:18.29    2:17.99   858   14  
                 30.63      1:05.28 (34.65)
        1:40.88 (35.60)     2:17.99 (37.11)
  6 Brankovsky, Jen  22 U AT BUFFALO      2:18.30    2:18.23   855   13  
                 30.19      1:04.38 (34.19)
        1:40.80 (36.42)     2:18.23 (37.43)
  7 Kabesh, Kim      17 SILVER TIDE       2:18.52    2:18.43   852   12  
                 30.97      1:05.88 (34.91)
        1:42.06 (36.18)     2:18.43 (36.37)
  8 Alroubaie, Sara  23 MANITOBA MARLINS  2:20.39    2:19.64   834   11  
                 30.53      1:05.47 (34.94)
        1:41.50 (36.03)     2:19.64 (38.14)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Roy L'Ecuyer, C  20 MUSTANG BOUCHERV  2:21.64    2:16.70   877    9  
                 30.03      1:04.55 (34.52)
        1:39.93 (35.38)     2:16.70 (36.77)
 10 Balazs, Zsofi    14 TORONTO ALL STAR  2:21.65    2:18.38   853    7  
                 30.40      1:05.28 (34.88)
        1:42.49 (37.21)     2:18.38 (35.89)
 11 Savard, Audrey   19 BEAUPORT          2:20.51    2:19.44   837    6  
                 31.93      1:07.68 (35.75)
        1:43.25 (35.57)     2:19.44 (36.19)
 12 Bernier, Joanie  20 MONTREAL          2:21.14    2:19.59   835    5  
                 31.79      1:06.93 (35.14)
        1:43.39 (36.46)     2:19.59 (36.20)

Event 22  Men 200 SC Meter Fly
=========================================================================
 Meet Qualifying:  2:06.40
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Jacks, Jesse     22 UVIC-PCSA         2:04.63    2:01.83   906   50  
                 27.47        58.26 (30.79)
        1:29.70 (31.44)     2:01.83 (32.13)
  2 Schjott, Jonath  23 UC SWIM CLUB      2:04.21    2:02.37   897   30  
                 27.85        58.75 (30.90)
        1:30.23 (31.48)     2:02.37 (32.14)
  3 Hyder, Cameron   22 UC SWIM CLUB      2:04.51    2:04.16   868   20  
                 27.59        58.86 (31.27)
        1:31.19 (32.33)     2:04.16 (32.97)
  4 Blouin, Jonatha  15 CSQ               2:04.68    2:04.42   864   15  
                 27.52        59.05 (31.53)
        1:31.39 (32.34)     2:04.42 (33.03)
  5 Drolet, Philipp  18 ELITE/UBCT        2:05.66    2:04.90   856   14  
                 28.41        59.94 (31.53)
        1:32.11 (32.17)     2:04.90 (32.79)
  6 Vanderkam, Brad  21 LONDON            2:05.93    2:04.92   856   13  
                 27.61        59.43 (31.82)
        1:31.70 (32.27)     2:04.92 (33.22)
  7 Babi, Endi       16 ETOBICOKE         2:05.60    2:05.62   845   12  
                 27.70        59.33 (31.63)
        1:32.28 (32.95)     2:05.62 (33.34)
  8 Senecal, Thomas  20 NEWMARKET/UBCT    2:04.93    2:06.27   834   11  
                 27.59        59.11 (31.52)
        1:31.90 (32.79)     2:06.27 (34.37)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Ng, Callum       19 UBC DOLPHINS/UBC  2:07.05    2:02.87   889    9  
                 27.90        59.34 (31.44)
        1:31.32 (31.98)     2:02.87 (31.55)
 10 Murray, Chad     23 UC SWIM CLUB      2:06.55    2:05.54   846    7  
                 27.27        58.73 (31.46)
        1:31.50 (32.77)     2:05.54 (34.04)

Event 23  Women 200 SC Meter Breast
=========================================================================
 Meet Qualifying:  2:38.61
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Stoody, Kathlee  22 SIMON FRASER      2:32.33    2:28.10   961   50  
                 34.60      1:12.62 (38.02)
        1:50.26 (37.64)     2:28.10 (37.84)
  2 Van Oosten, Lau  26 UC SWIM CLUB      2:31.48    2:28.24   959   30  
                 33.76      1:11.85 (38.09)
        1:50.95 (39.10)     2:28.24 (37.29)
  3 Pierse, Hanna    16 EDMONTON KEYANO   2:32.67    2:30.46   929   20  
                 35.30      1:13.43 (38.13)
        1:52.23 (38.80)     2:30.46 (38.23)
  4 Petelski, Chris  26 UVIC-PCSA         2:32.41    2:31.89   910   15  
                 34.71      1:12.82 (38.11)
        1:52.08 (39.26)     2:31.89 (39.81)
  5 Rich, Whitney    16 LONDON            2:34.55    2:32.92   897   14  
                 34.01      1:11.93 (37.92)
        1:51.17 (39.24)     2:32.92 (41.75)
  6 Tyler, Jillian   16 CASCADE           2:35.49    2:33.51   889   13  
                 35.39      1:14.19 (38.80)
        1:53.10 (38.91)     2:33.51 (40.41)
  7 McKinnon, Sabri  15 BEAUPORT          2:36.49    2:35.58   862   12  
                 35.70      1:14.72 (39.02)
        1:54.82 (40.10)     2:35.58 (40.76)
  8 Johnson, Haylee  18 UBC DOLPHINS/UBC  2:36.57    2:35.61   862   11  
                 35.25      1:14.83 (39.58)
        1:55.04 (40.21)     2:35.61 (40.57)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Spooner, Emma    21 UC SWIM CLUB      2:36.91    2:34.72   873    9  
                 35.77      1:14.95 (39.18)
        1:54.45 (39.50)     2:34.72 (40.27)
 10 Edgecumbe, Marc  20 U OF LETHBRIDGE   2:38.00    2:35.50   863    7  
                 35.62      1:14.97 (39.35)
        1:55.15 (40.18)     2:35.50 (40.35)
 11 Crevier, Genevi  16 SAMAK             2:37.89    2:35.53   863    6  
                 35.40      1:14.64 (39.24)
        1:54.90 (40.26)     2:35.53 (40.63)
 12 Ratelle, Marie-  18 MÉGOPHIAS         2:37.47    2:36.06   856    5  
                 36.24      1:16.31 (40.07)
        1:56.19 (39.88)     2:36.06 (39.87)
 13 Labbett, Kimmi   17 TORONTO ALL STAR  2:36.65    2:37.04   843    4  
                 36.23      1:16.23 (40.00)
        1:56.57 (40.34)     2:37.04 (40.47)
 14 Hirsch, Kim      19 UC SWIM CLUB      2:38.61    2:37.66   836    3  
                 35.98      1:16.05 (40.07)
        1:57.06 (41.01)     2:37.66 (40.60)

Event 24  Men 200 SC Meter Breast
=========================================================================
 Meet Qualifying:  2:21.61
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Huang, Matthew   20 UBC DOLPHINS/UBC  2:18.03    2:14.78   951   50  
                 30.20      1:03.89 (33.69)
        1:38.42 (34.53)     2:14.78 (36.36)
  2 Mains, Matt      23 ROW               2:20.07    2:15.71   937   30  
                 31.83      1:06.41 (34.58)
        1:40.67 (34.26)     2:15.71 (35.04)
  3 Brown, Mike      20 UC SWIM CLUB      2:19.67    2:16.57   924   20  
                 31.03      1:05.29 (34.26)
        1:40.34 (35.05)     2:16.57 (36.23)
  4 Boulianne, Mich  26 MONTREAL          2:19.03    2:17.91   905   15  
                 31.24      1:06.41 (35.17)
        1:42.17 (35.76)     2:17.91 (35.74)
  5 Bois, Mathieu    16 MONTREAL          2:21.68    2:19.55   881   14  
                 32.02      1:07.88 (35.86)
        1:44.11 (36.23)     2:19.55 (35.44)
  6 Glassman, Zacha  18 MCGILL            2:22.72    2:21.03   860   13  
                 32.16      1:07.96 (35.80)
        1:44.50 (36.54)     2:21.03 (36.53)

Event 25  Women 100 SC Meter Free
=========================================================================
 Meet Qualifying:  58.10
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Nicholls, Laura  26 TORONTO ALL STAR    55.75      55.66   956   50  
                 26.36        55.66 (29.30)
  2 Stefanyshyn, Ke  22 UBC DOLPHINS        56.53      55.81   951   30  
                 27.12        55.81 (28.69)
  3 Saumur, Genevie  17 MONTREAL            56.61      55.97   945   20  
                 26.78        55.97 (29.19)
  4 Beckberger, Jen  18 AJAX                56.81      56.30   934   15  
                 26.99        56.30 (29.31)
  5 Clapham, Caroli  23 UBC DOLPHINS        56.80      56.42   929   14  
                 26.99        56.42 (29.43)
  6 Beaudry, Maya    16 UBC DOLPHINS        56.71      56.58   924   13  
                 27.25        56.58 (29.33)
  7 Reimer, Brittan  16 SURREY              56.79      56.72   919   12  
                 27.76        56.72 (28.96)
  8 Morningstar, Er  15 CALGARY PATRIOTS    57.05      57.32   898   11  
                 27.43        57.32 (29.89)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Poon, Victoria   20 MONTREAL            57.29      56.57   924    9  
                 27.04        56.57 (29.53)
 10 Lys, Alexandra   19 UC SWIM CLUB        57.47      56.79   916    7  
                 27.85        56.79 (28.94)
 11 Pomerleau, Kirs  16 CASCADE             57.34      56.91   912    6  
                 27.53        56.91 (29.38)
 12 Toogood, Julian  17 MANITOBA MARLINS    57.18      57.10   905    5  
                 28.06        57.10 (29.04)
 13 Porenta, Jen     19 TORONTO ALL STAR    57.43      57.25   900    4  
                 27.65        57.25 (29.60)
 14 Theron, Sasha    18 TORONTO ALL STAR    57.59      57.37   896    3  
                 28.09        57.37 (29.28)
 15 Grant, Laura     20 UC SWIM CLUB        57.28      57.76   882    2  
                 28.45        57.76 (29.31)
 16 Wong, Emily      16 NEPEAN              57.52      57.82   880    1  
                 28.06        57.82 (29.76)


Event 26	Men's 100 Freestyle
  1 Say, Rick        26 ISLAND              50.11      48.28  1016   50  
                 23.58        48.28 (24.70)
  2 Hankewich, Chad  23 GOLDFINS            49.90      49.38   971   30  
                 23.91        49.38 (25.47)
  3 Lupien, Yannick  24 ROUGE ET OR         50.37      49.63   961   20  
                 23.97        49.63 (25.66)
  4 Smerdon, Kyle    19 NORTH YORK          51.11      50.45   928   15  
                 24.35        50.45 (26.10)
  5 Wilkins, Paul    23 SIMON FRASER        51.45      50.96   908   14  
                 24.87        50.96 (26.09)
  6 Hyder, Cameron   22 UC SWIM CLUB        51.11      51.04   905   13  
                 24.98        51.04 (26.06)

Event 27  Women 200 SC Meter Back
=========================================================================
 Meet Qualifying:  2:19.41
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Meredith, Caitl  20 UBC DOLPHINS/UBC  2:14.26    2:12.81   971   50  
                 31.34      1:04.64 (33.30)
        1:38.80 (34.16)     2:12.81 (34.01)
  2 Reimer, Brittan  16 SURREY            2:16.89    2:14.04   952   30  
                 32.44      1:06.15 (33.71)
        1:40.37 (34.22)     2:14.04 (33.67)
  3 Bouchard, Melan  22 ROUGE ET OR       2:17.19    2:14.41   947   20  
                 32.86      1:06.93 (34.07)
        1:40.67 (33.74)     2:14.41 (33.74)
  4 Komarnycky, Ale  15 ETOBICOKE         2:17.78    2:15.63   929   15  
                 32.95      1:07.05 (34.10)
        1:41.56 (34.51)     2:15.63 (34.07)
  5 Bayliss, Lynett  19 UC SWIM CLUB      2:16.30    2:15.73   927   14  
                 32.15      1:05.74 (33.59)
        1:40.23 (34.49)     2:15.73 (35.50)
  6 Murdoch, Kately  17 UC SWIM CLUB      2:17.37    2:16.50   916   13  
                 32.37      1:06.54 (34.17)
        1:41.54 (35.00)     2:16.50 (34.96)
  7 Hoekstra, Mallo  17 EDMONTON KEYANO   2:17.69    2:16.81   911   12  
                 33.37      1:08.39 (35.02)
        1:42.93 (34.54)     2:16.81 (33.88)
  8 Carroll, Jennif  23 MÉGOPHIAS         2:17.25    2:18.12   892   11  
                 31.59      1:06.23 (34.64)
        1:41.74 (35.51)     2:18.12 (36.38)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Soucisse, Gabri  14 BEACONSFIELD      2:18.39    2:16.40   917    9  
                 32.51      1:07.37 (34.86)
        1:41.83 (34.46)     2:16.40 (34.57)
 10 Wilkinson, Juli  16 NORTH YORK        2:18.09    2:16.55   915    7  
                 31.88      1:06.34 (34.46)
        1:41.69 (35.35)     2:16.55 (34.86)
 11 Yestrau, Landic  17 MANITOBA MARLINS  2:18.01    2:17.38   903    6  
                 32.11      1:06.69 (34.58)
        1:41.78 (35.09)     2:17.38 (35.60)
 12 Salli, Rachelle  14 LANGLEY           2:20.44    2:18.56   886    5  
                 33.51      1:08.82 (35.31)
        1:44.16 (35.34)     2:18.56 (34.40)

Event 28  Men 200 SC Meter Back
=========================================================================
 Meet Qualifying:  2:05.30
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Beavers, Keith   21 ROW               2:03.81    2:00.51   954   50  
                 28.69        59.29 (30.60)
        1:30.18 (30.89)     2:00.51 (30.33)
  2 Miller, Robert   20 UBC DOLPHINS/UBC  2:04.57    2:02.46   922   30  
                 29.07      1:00.16 (31.09)
        1:31.62 (31.46)     2:02.46 (30.84)
  3 Strelzow, Desmo  19 UBC DOLPHINS/UBC  2:04.61    2:03.02   913   20  
                 28.92      1:00.09 (31.17)
        1:31.77 (31.68)     2:03.02 (31.25)
  4 Langlois, Bruno  17 ROUGE ET OR       2:05.23    2:03.83   900   15  
                 29.83      1:01.20 (31.37)
        1:32.62 (31.42)     2:03.83 (31.21)
  5 Langlois, Dan    16 AJAX              2:04.76    2:04.51   889   14  
                 28.48        59.66 (31.18)
        1:31.76 (32.10)     2:04.51 (32.75)
  6 Hawes, Matt      18 NEPEAN            2:06.16    2:04.67   886   13  
                 29.17      1:00.18 (31.01)
        1:32.56 (32.38)     2:04.67 (32.11)
  7 Tapp, Jake       16 LANGLEY           2:06.81    2:04.94   882   12  
                 29.88      1:01.68 (31.80)
        1:33.65 (31.97)     2:04.94 (31.29)


Event 29  Women 400 SC Meter Medley Relay
================================================================================
    Team                             Seed     Finals       Points 
================================================================================
                              === Timed Finals ===                              
 
  1 MONTREAL  'A'                 4:07.97    4:07.48         50  
     1) Saumur, Genevieve 17         2) Laprade, Michelle 23        
     3) Lacroix, Audry 21            4) Poon, Victoria 20           
                 30.33    1:02.48 (1:02.48)
        1:34.32 (31.84)   2:12.54 (1:10.06)
        2:39.83 (27.29)     3:11.43 (58.89)
        3:38.28 (26.85)     4:07.48 (56.05)
  2 UC SWIM CLUB  'A'             4:07.26    4:09.21         30  
     1) Gammel, Erin 24              2) Van Oosten, Lauren 26       
     3) Baker, Andrea 20             4) Lys, Alexandra 19           
                 30.00    1:00.99 (1:00.99)
        1:33.35 (32.36)   2:10.57 (1:09.58)
        2:39.69 (29.12)   3:13.33 (1:02.76)
        3:40.14 (26.81)     4:09.21 (55.88)
  3 UBC DOLPHINS  'A'             4:08.27    4:13.49         20  
     1) Meredith, Caitlin 20         2) Johnson, Haylee 18          
     3) Stefanyshyn, Kelly 22        4) Clapham, Caroline 23        
                 30.71    1:03.08 (1:03.08)
        1:36.98 (33.90)   2:16.29 (1:13.21)
        2:43.92 (27.63)     3:16.00 (59.71)
        3:43.57 (27.57)     4:13.49 (57.49)
  4 UC SWIM CLUB  'B'             4:11.40    4:16.95         15  
     1) Kubas, Hanna 19              2) Spooner, Emma 21            
     3) Burgoyne, Carrie 22          4) Grant, Laura 20             
                 30.87    1:03.61 (1:03.61)
        1:37.89 (34.28)   2:16.21 (1:12.60)
        2:45.38 (29.17)   3:19.29 (1:03.08)
        3:46.95 (27.66)     4:16.95 (57.66)
  5 UC SWIM CLUB  'C'             4:16.43    4:19.48         14  
     1) Murdoch, Katelyn 17          2) Hirsch, Kim 19              
     3) Heinz, Juliana 20            4) Stilling, Joanie 16         
                 31.68    1:04.52 (1:04.52)
        1:39.44 (34.92)   2:18.12 (1:13.60)
        2:47.75 (29.63)   3:22.25 (1:04.13)
        3:49.18 (26.93)     4:19.48 (57.23)
  6 ROUGE ET OR  'A'              4:16.76    4:19.51         13  
     1) Bouchard, Melanie 22         2) Pouret, Barbara 21          
     3) Lachance-Fortin, Alex 19     4) Charron-Watson, Chanelle 20 
                 31.82    1:05.16 (1:05.16)
        1:38.86 (33.70)   2:18.98 (1:13.82)
        2:47.63 (28.65)   3:21.97 (1:02.99)
        3:49.63 (27.66)     4:19.51 (57.54)
  7 MANITOBA MARLINS  'A'         4:13.44    4:19.57         12  
     1) Yestrau, Landice 17          2) Dack, Gen 19                
     3) Alroubaie, Sara 23           4) Toogood, Julianne 17        
                 31.48    1:04.87 (1:04.87)
        1:39.86 (34.99)   2:19.77 (1:14.90)
        2:48.49 (28.72)   3:22.15 (1:02.38)
        3:49.61 (27.46)     4:19.57 (57.42)
  8 SIMON FRASER  'A'             4:17.46    4:19.74         11  
     1) Mulhern, Courtenay 18        2) Stoody, Kathleen 22         
     3) Sui, Vicky 19                4) Dykes, Amber 20             
                 33.01    1:08.03 (1:08.03)
        1:41.53 (33.50)   2:20.97 (1:12.94)
        2:48.70 (27.73)   3:22.13 (1:01.16)
        3:49.89 (27.76)     4:19.74 (57.61)
  9 UBC DOLPHINS  'B'             4:11.99    4:19.85        
     1) Doody, Hayley 19             2) Pierse, Annamay 20          
     3) Nicholls, Stephanie 19       4) Beaudry, Maya 16            
                 33.06    1:07.66 (1:07.66)
        1:42.07 (34.41)   2:21.35 (1:13.69)
        2:50.26 (28.91)   3:23.90 (1:02.55)
        3:50.66 (26.76)     4:19.85 (55.95)
 10 NEPEAN  'A'                   4:18.21    4:20.65        
     1) McQueen, Shannon 17          2) Obas, Katrina 16            
     3) Gillespie, Emily 17          4) Wong, Emily 16              
                 31.45    1:04.81 (1:04.81)
        1:38.55 (33.74)   2:17.74 (1:12.93)
        2:47.87 (30.13)   3:24.07 (1:06.33)
        3:51.26 (27.19)     4:20.65 (56.58)
 11 CASCADE  'A'                  4:25.62    4:20.84        
     1) Pomerleau, Kirsten 16        2) Tyler, Jillian 16           
     3) Snodgrass, Shelbi 14         4) Starratt, Pamela 16         
                 31.07    1:04.03 (1:04.03)
        1:37.20 (33.17)   2:14.88 (1:10.85)
        2:45.56 (30.68)   3:21.68 (1:06.80)
        3:49.68 (28.00)     4:20.84 (59.16)
 12 LANGLEY  'A'                  4:21.23    4:25.31        
     1) Kotlowski, Katie 16          2) Dodds, Melanie 15           
     3) Rawlings, Kayla 17           4) Salli, Rachelle 14          
                 32.11    1:06.20 (1:06.20)
        1:41.96 (35.76)   2:21.11 (1:14.91)
        2:51.07 (29.96)   3:25.66 (1:04.55)
        3:54.37 (28.71)     4:25.31 (59.65)
 13 MUSTANG BOUCHERV  'A'              NT    4:27.16        
     1) Roy L'Ecuyer, Chrystele 20   2) Darsigny, Joanie 19         
     3) Frechette, Anne-Marie 17     4) Bussiere, Melania 32        
                 32.00    1:06.32 (1:06.32)
        1:41.10 (34.78)   2:21.21 (1:14.89)
        2:51.92 (30.71)   3:26.79 (1:05.58)
        3:55.39 (28.60)   4:27.16 (1:00.37)
 14 UBC DOLPHINS  'C'             4:22.12    4:28.51        
     1) Cooper, Brittany 18          2) Zvijerac, Mila 19           
     3) McNeill, Carolyn 21          4) Cope, Oriana 19             
                 33.24    1:08.30 (1:08.30)
        1:43.07 (34.77)   2:23.14 (1:14.84)
        2:54.20 (31.06)   3:29.45 (1:06.31)
        3:57.93 (28.48)     4:28.51 (59.06)
 15 NEPEAN  'B'                   4:25.11    4:29.22        
     1) Gillespie, Lisa 15           2) DE Palezieux, Brianna 15    
     3) Roberts, Karly 16            4) Blaskovits, Farriss 15      
                 32.49    1:06.36 (1:06.36)
        1:41.63 (35.27)   2:22.32 (1:15.96)
        2:53.99 (31.67)   3:30.84 (1:08.52)
        3:58.37 (27.53)     4:29.22 (58.38)
 16 ETOBICOKE  'A'                4:24.57    4:29.72        
     1) Komarnycky, Alexa 15         2) McTeague, Amanda 15         
     3) MacLeod, Jamie 17            4) Lee Ha, Catherine 17        
                 33.12    1:06.60 (1:06.60)
        1:42.17 (35.57)   2:22.76 (1:16.16)
        2:53.77 (31.01)   3:30.48 (1:07.72)
        3:58.33 (27.85)     4:29.72 (59.24)

Event 30  Men 400 SC Meter Medley Relay
================================================================================
    Team                             Seed     Finals       Points 
================================================================================
                              === Timed Finals ===                              
 
  1 UC SWIM CLUB  'A'             3:42.40    3:41.50         50  
     1) Ballem, Josh 27              2) Knabe, Morgan 23            
     3) Murray, Chad 23              4) Hyder, Cameron 22           
                 27.30        56.91 (56.91)
        1:25.33 (28.42)   1:58.01 (1:01.10)
        2:23.03 (25.02)     2:51.91 (53.90)
        3:15.44 (23.53)     3:41.50 (49.59)
  2 UBC DOLPHINS  'B'             3:40.77    3:43.43         30  
     1) Ng, Callum 19                2) Huang, Matthew 20           
     3) Mintenko, Mike 29            4) Johnston, Mark 25           
                 26.84        56.01 (56.01)
        1:24.51 (28.50)   1:58.20 (1:02.19)
        2:23.38 (25.18)     2:52.71 (54.51)
        3:16.58 (23.87)     3:43.43 (50.72)
  3 MONTREAL  'A'                 3:45.16    3:47.13         20  
     1) Castonguay, Francois 22      2) Boulianne, Michel 26        
     3) Bourdages, Dominiques 23     4) Heroux, Mathieu 23          
                 28.21        57.74 (57.74)
        1:26.60 (28.86)   2:00.23 (1:02.49)
        2:25.56 (25.33)     2:56.21 (55.98)
        3:20.06 (23.85)     3:47.13 (50.92)
  4 SIMON FRASER  'A'             3:45.26    3:47.27         15  
     1) Steinhauer, Felix 21         2) Brekke, Trevor 27           
     3) Lim, Lubrey 21               4) Wilkins, Paul 23            
                 26.92        57.13 (57.13)
        1:26.15 (29.02)   2:00.18 (1:03.05)
        2:25.80 (25.62)     2:56.46 (56.28)
        3:20.70 (24.24)     3:47.27 (50.81)
  5 UC SWIM CLUB  'B'             3:47.70    3:47.74         14  
     1) Wollach, Pascal 17           2) Brown, Mike 20              
     3) Schjott, Jonathan 23         4) Betuzzi, Ray 17             
                 27.73        57.88 (57.88)
        1:27.31 (29.43)   2:01.29 (1:03.41)
        2:26.90 (25.61)     2:56.93 (55.64)
        3:21.00 (24.07)     3:47.74 (50.81)
  6 ROUGE ET OR  'A'              3:45.96    3:51.15         13  
     1) Langlais, Jean-Francois 25   2) Blais, Guillaume 22         
     3) Murray, Nicolas 18           4) Lupien, Yannick 24          
                 27.81        58.28 (58.28)
        1:27.61 (29.33)   2:02.38 (1:04.10)
        2:28.26 (25.88)     2:59.40 (57.02)
        3:23.73 (24.33)     3:51.15 (51.75)
  7 UBC DOLPHINS  'C'             3:41.00    3:53.14         12  
     1) Miller, Robert 20            2) Thiessen, Chad 19           
     3) Schach, Ben 19               4) Blair, Aaron 19             
                 28.70        59.01 (59.01)
        1:29.02 (30.01)   2:04.11 (1:05.10)
        2:30.41 (26.30)     3:01.08 (56.97)
        3:25.55 (24.47)     3:53.14 (52.06)
  8 ROW  'A'                           NT    3:54.53         11  
     1) Beavers, Keith 21            2) Delaney, Clayton 23         
     3) Mains, Matt 23               4) Hughes, David 18            
                 27.93        57.01 (57.01)
        1:28.02 (31.01)   2:03.26 (1:06.25)
        2:29.50 (26.24)     2:59.49 (56.23)
        3:25.57 (26.08)     3:54.53 (55.04)


Event 31  Women 200 SC Meter Free
=========================================================================
 Meet Qualifying:  2:05.13
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Reimer, Brittan  16 SURREY            2:02.43    1:59.59   967   50  
                 29.06        59.83 (30.77)
        1:30.23 (30.40)     1:59.59 (29.36)
  2 Beaudry, Maya    16 UBC DOLPHINS      2:02.20    1:59.70   965   30  
                 28.78        58.84 (30.06)
        1:29.04 (30.20)     1:59.70 (30.66)
  3 Charron-Watson,  20 ROUGE ET OR       2:03.04    2:02.17   925   20  
                 29.21      1:00.43 (31.22)
        1:31.65 (31.22)     2:02.17 (30.52)
  4 Nicholls, Laura  26 TORONTO ALL STAR  2:03.17    2:02.38   921   15  
                 28.20        58.80 (30.60)
        1:30.70 (31.90)     2:02.38 (31.68)
  5 Grant, Laura     20 UC SWIM CLUB      2:04.19    2:03.14   909   14  
                 28.77        59.56 (30.79)
        1:31.07 (31.51)     2:03.14 (32.07)
  6 Horner, Stephan  15 BEACONSFIELD      2:04.46    2:03.39   905   13  
                 29.04      1:00.56 (31.52)
        1:32.02 (31.46)     2:03.39 (31.37)
  7 Porenta, Jen     19 TORONTO ALL STAR  2:03.46    2:03.72   899   12  
                 29.18      1:00.29 (31.11)
        1:32.09 (31.80)     2:03.72 (31.63)


Event 32  Men 200 SC Meter Free
=========================================================================
 Meet Qualifying:  1:53.69
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Say, Rick        26 ISLAND            1:50.31    1:46.18  1023   50  
                 24.49        50.80 (26.31)
        1:18.29 (27.49)     1:46.18 (27.89)
  2 Hankewich, Chad  23 GOLDFINS          1:51.43    1:48.00   989   30  
                 25.52        52.81 (27.29)
        1:20.04 (27.23)     1:48.00 (27.96)
  3 Lupien, Yannick  24 ROUGE ET OR       1:52.93    1:50.54   942   20  
                 25.81        53.76 (27.95)
        1:22.90 (29.14)     1:50.54 (27.64)
  4 Hyder, Cameron   22 UC SWIM CLUB      1:52.38    1:51.25   929   15  
                 26.23        54.61 (28.38)
        1:22.85 (28.24)     1:51.25 (28.40)
  5 Betuzzi, Ray     17 UC SWIM CLUB      1:51.84    1:51.74   921   14  
                 25.64        53.87 (28.23)
        1:23.34 (29.47)     1:51.74 (28.40)
  6 Smerdon, Kyle    19 NORTH YORK        1:53.41    1:52.71   903   13  
                 25.44        53.63 (28.19)
        1:22.32 (28.69)     1:52.71 (30.39)
  7 Cormack, Richar  22 UC SWIM CLUB      1:53.23    1:53.14   896   12  
                 26.67        55.09 (28.42)
        1:24.31 (29.22)     1:53.14 (28.83)
  8 Burger, Elliot   21 SIMON FRASER      1:53.53    1:53.22   894   11  
                 26.68        55.23 (28.55)
        1:24.56 (29.33)     1:53.22 (28.66)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 D'Amico, Gavin   17 EDMONTON KEYANO   1:53.57    1:53.11   896    9  
                 27.15        56.06 (28.91)
        1:24.92 (28.86)     1:53.11 (28.19)
 10 Newman, Wesley   17 DDO               1:53.97    1:53.13   896    7  
                 26.87        56.27 (29.40)
        1:25.35 (29.08)     1:53.13 (27.78)
 11 Wollach, Pascal  17 UC SWIM CLUB      1:53.56    1:53.33   892    6  
                 26.89        55.71 (28.82)
        1:24.49 (28.78)     1:53.33 (28.84)
 12 Edey, Brian      25 EDMONTON KEYANO   1:53.59    1:53.43   890    5  
                 26.77        55.53 (28.76)
        1:24.66 (29.13)     1:53.43 (28.77)
 13 Laflamme, Kevin  19 ROUGE ET OR       1:53.86    1:53.58   888    4  
                 27.15        56.51 (29.36)
        1:25.68 (29.17)     1:53.58 (27.90)


Event 33  Women 100 SC Meter Breast
=========================================================================
 Meet Qualifying:  1:13.90
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Van Oosten, Lau  26 UC SWIM CLUB      1:10.23    1:08.30  1004   50  
                 32.56      1:08.30 (35.74)
  2 Blackburn, Lisa  32 ROW               1:10.33    1:09.28   976   30  
                 32.80      1:09.28 (36.48)
  3 Tyler, Jillian   16 CASCADE           1:10.76    1:10.01   955   20  
                 33.42      1:10.01 (36.59)
  4 Stoody, Kathlee  22 SIMON FRASER      1:11.95    1:10.03   954   15  
                 33.38      1:10.03 (36.65)
  5 Spooner, Emma    21 UC SWIM CLUB      1:11.56    1:10.44   942   14  
                 33.66      1:10.44 (36.78)
  6 Petelski, Chris  26 UVIC-PCSA         1:12.32    1:10.54   939   13  
                 33.88      1:10.54 (36.66)
  7 Laprade, Michel  23 MONTREAL          1:10.95    1:10.96   928   12  
                 32.65      1:10.96 (38.31)
  8 Pitchik, Helen   14 TORONTO ALL STAR  1:12.40    1:12.07   897   11  
                 33.72      1:12.07 (38.35)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Pierse, Hanna    16 EDMONTON KEYANO   1:13.10    1:11.43   914    9  
                 34.24      1:11.43 (37.19)
 10 Rich, Whitney    16 LONDON            1:12.80    1:11.50   912    7  
                 33.70      1:11.50 (37.80)
 11 Morningstar, Er  15 CALGARY PATRIOTS  1:12.42    1:12.11   895    6  
                 34.15      1:12.11 (37.96)
 12 Johnson, Haylee  18 UBC DOLPHINS/UBC  1:13.51    1:12.40   887    5  
                 34.44      1:12.40 (37.96)
 13 McKinnon, Sabri  15 BEAUPORT          1:12.97    1:12.84   875    4  
                 34.59      1:12.84 (38.25)
 14 Hirsch, Kim      19 UC SWIM CLUB      1:13.31    1:12.95   872    3  
                 34.75      1:12.95 (38.20)
 15 Ratelle, Marie-  18 MÉGOPHIAS         1:13.46    1:13.00   871    2  
                 34.72      1:13.00 (38.28)
 16 Pierse, Annamay  20 UBC DOLPHINS      1:13.95    1:13.11   868    1  
                 34.58      1:13.11 (38.53)

Event 34  Men 100 SC Meter Breast
=========================================================================
 Meet Qualifying:  1:05.20
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Knabe, Morgan    23 UC SWIM CLUB      1:01.81    1:01.19   983   50  
                 28.85      1:01.19 (32.34)
  2 Huang, Matthew   20 UBC DOLPHINS/UBC  1:02.52    1:01.37   977   30  
                 29.13      1:01.37 (32.24)
  3 Dickens, Scott   20 UBC DOLPHINS      1:04.62    1:03.19   919   20  
                 29.83      1:03.19 (33.36)
  4 Steinhauer, Fel  21 SIMON FRASER      1:03.88    1:03.28   916   15  
                 29.43      1:03.28 (33.85)
  5 Mains, Matt      23 ROW               1:04.29    1:03.35   914   14  
                 30.32      1:03.35 (33.03)
  6 Boulianne, Mich  26 MONTREAL          1:04.60    1:04.28   884   13  
                 29.84      1:04.28 (34.44)
  7 Winkelmeyer, Ky  18 SIMON FRASER      1:04.82    1:04.33   883   12  
                 30.42      1:04.33 (33.91)
  8 Monaco, Marco    18 TORONTO ALL STAR  1:04.74    1:04.38   881   11  
                 30.37      1:04.38 (34.01)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Bois, Mathieu    16 MONTREAL          1:05.40    1:03.21   918    9  
                 29.82      1:03.21 (33.39)
 10 Toro, Eduardo    17 NORTH YORK        1:05.23    1:04.55   876    7  
                 30.27      1:04.55 (34.28)
 11 Caguiat, Johnat  17 CHAMPION          1:05.75    1:04.73   870    6  
                 30.43      1:04.73 (34.30)


Event 35  Women 400 SC Meter IM
=========================================================================
 Meet Qualifying:  4:59.47
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Komarnycky, Ale  15 ETOBICOKE         4:58.16    4:50.55   930   50  
                 31.80      1:07.33 (35.53)
        1:44.30 (36.97)     2:20.26 (35.96)
        3:02.14 (41.88)     3:44.32 (42.18)
        4:17.83 (33.51)     4:50.55 (32.72)
  2 Lachance-Fortin  19 ROUGE ET OR       4:57.95    4:54.31   905   30  
                 30.57      1:05.37 (34.80)
        1:44.10 (38.73)     2:21.49 (37.39)
        3:04.45 (42.96)     3:46.21 (41.76)
        4:20.73 (34.52)     4:54.31 (33.58)
  3 Bouchard, Melan  22 ROUGE ET OR       4:55.97    4:54.57   903   20  
                 31.32      1:06.20 (34.88)
        1:44.07 (37.87)     2:20.46 (36.39)
        3:03.71 (43.25)     3:47.31 (43.60)
        4:21.19 (33.88)     4:54.57 (33.38)
  4 Charron-Watson,  20 ROUGE ET OR       5:00.11    4:55.75   895   15  
                 31.59      1:07.01 (35.42)
        1:45.37 (38.36)     2:22.17 (36.80)
        3:05.90 (43.73)     3:50.08 (44.18)
        4:23.58 (33.50)     4:55.75 (32.17)
  5 Rich, Whitney    16 LONDON            4:59.44    4:55.97   893   14  
                 31.91      1:08.84 (36.93)
        1:47.83 (38.99)     2:26.44 (38.61)
        3:06.79 (40.35)     3:46.80 (40.01)
        4:21.59 (34.79)     4:55.97 (34.38)
  6 Brankovsky, Jen  22 U AT BUFFALO      5:01.27    4:59.40   870   13  
                 31.36      1:06.86 (35.50)
        1:44.75 (37.89)     2:22.99 (38.24)
        3:05.99 (43.00)     3:50.05 (44.06)
        4:24.92 (34.87)     4:59.40 (34.48)


Event 36  Men 400 SC Meter IM
=========================================================================
 Meet Qualifying:  4:30.20
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Aubry, Jonathan  19 MONTREAL          4:33.69    4:23.79   932   50  
                 28.96      1:01.75 (32.79)
        1:35.22 (33.47)     2:08.69 (33.47)
        2:45.86 (37.17)     3:24.04 (38.18)
        3:54.94 (30.90)     4:23.79 (28.85)
  2 Hyder, Cameron   22 UC SWIM CLUB      4:34.16    4:25.08   922   30  
                 27.83        59.89 (32.06)
        1:33.45 (33.56)     2:07.10 (33.65)
        2:45.52 (38.42)     3:25.43 (39.91)
        3:55.75 (30.32)     4:25.08 (29.33)


Event 37  Women 100 SC Meter Fly
=========================================================================
 Meet Qualifying:  1:04.36
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Lacroix, Audry   21 MONTREAL          1:00.23      59.91   951   50  
                 28.27        59.91 (31.64)
  2 Stefanyshyn, Ke  22 UBC DOLPHINS      1:01.23    1:00.86   920   30  
                 28.23      1:00.86 (32.63)
  3 Sui, Vicky       19 SIMON FRASER      1:01.42    1:01.03   914   20  
                 28.71      1:01.03 (32.32)
  4 Downing, Macken  18 UVIC-PCSA         1:02.43    1:01.10   912   15  
                 28.74      1:01.10 (32.36)
  5 Alroubaie, Sara  23 MANITOBA MARLINS  1:02.19    1:02.77   858   14  
                 29.11      1:02.77 (33.66)
  6 Burgoyne, Carri  22 UC SWIM CLUB      1:03.33    1:02.80   857   13  
                 29.53      1:02.80 (33.27)
  7 Saumur, Genevie  17 MONTREAL          1:03.09    1:03.41   838   12  
                 29.08      1:03.41 (34.33)
  8 Rolland, Nadine  29 SAMAK             1:02.49    1:03.67   830   11  
                 29.35      1:03.67 (34.32)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Kabesh, Kim      17 SILVER TIDE       1:03.54    1:02.49   867    9  
                 29.18      1:02.49 (33.31)
 10 Lachance-Fortin  19 ROUGE ET OR       1:03.82    1:03.05   849    7  
                 29.74      1:03.05 (33.31)
 11 Chard, Christin  20 UC SWIM CLUB      1:03.53    1:03.42   837    6  
                 30.09      1:03.42 (33.33)
 12 Baker, Andrea    20 UC SWIM CLUB      1:03.69    1:03.54   834    5  
                 29.72      1:03.54 (33.82)
 13 Clapham, Caroli  23 UBC DOLPHINS      1:03.81    1:03.63   831    4  
                 29.54      1:03.63 (34.09)
 14 Kapustianyk, Co  15 GOLDFINS          1:04.05    1:04.13   815    3  
                 30.10      1:04.13 (34.03)


Event 38  Men 100 SC Meter Fly
=========================================================================
 Meet Qualifying:  56.91
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Hankewich, Chad  23 GOLDFINS            54.78      53.89   944   50  
                 25.31        53.89 (28.58)
  2 Langlais, Jean-  25 ROUGE ET OR         54.74      54.34   928   30  
                 24.99        54.34 (29.35)
  3 Murray, Chad     23 UC SWIM CLUB        56.59      54.56   920   20  
                 25.84        54.56 (28.72)
  4 Ballem, Josh     27 UC SWIM CLUB        55.40      54.79   911   15  
                 25.67        54.79 (29.12)
  5 Jacks, Jesse     22 UVIC-PCSA           56.09      55.51   885   14  
                 26.14        55.51 (29.37)
  6 Vanderkam, Brad  21 LONDON              56.43      56.05   866   13  
                 25.83        56.05 (30.22)
  7 Lim, Lubrey      21 SIMON FRASER        56.79      56.54   848   12  
                 26.56        56.54 (29.98)
  8 Schjott, Jonath  23 UC SWIM CLUB        56.50      56.55   848   11  
                 26.43        56.55 (30.12)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Hogan, Erik      19 UC SWIM CLUB        56.94      56.51   849    9  
                 26.48        56.51 (30.03)
 10 Senecal, Thomas  20 NEWMARKET/UBCT      56.83      56.58   847    7  
                 26.36        56.58 (30.22)
 11 Hankewich, Bren  21 GOLDFINS            56.80      56.68   843    6  
                 26.28        56.68 (30.40)
 12 Hortness, Richa  19 U OF LETHBRIDGE     57.19      56.72   842    5  
                 26.44        56.72 (30.28)
 13 Bronson, Justin  18 OSHAWA              57.01      56.85   837    4  
                 26.78        56.85 (30.07)
 14 Blouin, Jonatha  15 CSQ                 57.00      56.89   836    3  
                 26.66        56.89 (30.23)


Event 39  Women 1500 SC Meter Free
=========================================================================
 Meet Qualifying:  17:38.22
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
                          === Timed Finals ===                           
 
  1 Reimer, Brittan  16 SURREY           16:21.90   16:41.02   930   50  
                 30.21      1:02.89 (32.68)
        1:35.92 (33.03)     2:08.90 (32.98)
        2:42.08 (33.18)     3:15.14 (33.06)
        3:48.41 (33.27)     4:21.75 (33.34)
        4:55.02 (33.27)     5:28.42 (33.40)
        6:01.54 (33.12)     6:34.82 (33.28)
        7:08.25 (33.43)     7:41.68 (33.43)
        8:15.07 (33.39)     8:48.74 (33.67)
        9:22.40 (33.66)     9:56.03 (33.63)
       10:29.75 (33.72)    11:03.68 (33.93)
       11:37.62 (33.94)    12:11.57 (33.95)
       12:45.62 (34.05)    13:19.78 (34.16)
       13:53.62 (33.84)    14:27.71 (34.09)
       15:01.69 (33.98)    15:35.48 (33.79)
       16:09.37 (33.89)    16:41.02 (31.65)
  2 Jellie, Emiley   16 ROW              16:57.62   16:49.34   914   30  
                 31.27      1:04.85 (33.58)
        1:38.42 (33.57)     2:12.14 (33.72)
        2:45.61 (33.47)     3:19.40 (33.79)
        3:53.32 (33.92)     4:27.18 (33.86)
        5:01.22 (34.04)     5:34.88 (33.66)
        6:08.85 (33.97)     6:42.77 (33.92)
        7:16.69 (33.92)     7:50.48 (33.79)
        8:24.30 (33.82)     8:58.18 (33.88)
        9:31.89 (33.71)    10:05.78 (33.89)
       10:39.76 (33.98)    11:13.53 (33.77)
       11:47.32 (33.79)    12:21.46 (34.14)
       12:55.17 (33.71)    13:28.86 (33.69)
       14:02.69 (33.83)    14:36.34 (33.65)
       15:09.68 (33.34)    15:43.32 (33.64)
       16:16.85 (33.53)    16:49.34 (32.49)
  3 Bell, Mandy      16 UC SWIM CLUB     17:29.34   17:11.08   871   20  
                 32.16      1:06.67 (34.51)
        1:41.54 (34.87)     2:16.23 (34.69)
        2:51.02 (34.79)     3:25.67 (34.65)
        4:00.43 (34.76)     4:35.32 (34.89)
        5:10.09 (34.77)     5:45.24 (35.15)
        6:20.19 (34.95)     6:55.23 (35.04)
        7:30.24 (35.01)     8:05.24 (35.00)
        8:40.22 (34.98)     9:14.89 (34.67)
        9:49.54 (34.65)    10:24.13 (34.59)
       10:58.59 (34.46)    11:32.93 (34.34)
       12:07.17 (34.24)    12:41.28 (34.11)
       13:15.22 (33.94)    13:49.06 (33.84)
       14:22.76 (33.70)    14:56.98 (34.22)
       15:31.05 (34.07)    16:05.29 (34.24)
       16:39.07 (33.78)    17:11.08 (32.01)
  4 Balazs, Zsofi    14 TORONTO ALL STAR 17:38.48   17:11.19   871   15  
                 32.13      1:07.12 (34.99)
        1:42.66 (35.54)     2:17.78 (35.12)
        2:52.31 (34.53)     3:26.93 (34.62)
        4:01.62 (34.69)     4:36.79 (35.17)
        5:12.18 (35.39)     5:47.10 (34.92)
        6:20.29 (33.19)     6:54.00 (33.71)
        7:28.07 (34.07)     8:02.25 (34.18)
        8:36.65 (34.40)     9:10.80 (34.15)
        9:45.07 (34.27)    10:19.42 (34.35)
       10:53.88 (34.46)    11:28.75 (34.87)
       12:03.13 (34.38)    12:37.72 (34.59)
       13:12.19 (34.47)    13:46.89 (34.70)
       14:21.63 (34.74)    14:56.42 (34.79)
       15:31.14 (34.72)    16:05.96 (34.82)
       16:40.45 (34.49)    17:11.19 (30.74)
  5 Mayzes, Sarah    17 ISLAND           17:11.58   17:20.83   852   14  
                 32.12      1:06.43 (34.31)
        1:40.99 (34.56)     2:15.76 (34.77)
        2:50.34 (34.58)     3:24.87 (34.53)
        3:59.20 (34.33)     4:33.34 (34.14)
        5:07.48 (34.14)     5:41.71 (34.23)
        6:15.95 (34.24)     6:50.35 (34.40)
        7:24.80 (34.45)     7:59.12 (34.32)
        8:33.54 (34.42)     9:08.32 (34.78)
        9:43.14 (34.82)    10:17.92 (34.78)
       10:53.01 (35.09)    11:28.14 (35.13)
       12:02.98 (34.84)    12:38.09 (35.11)
       13:13.42 (35.33)    13:48.65 (35.23)
       14:24.40 (35.75)    14:59.72 (35.32)
       15:35.28 (35.56)    16:10.65 (35.37)
       16:46.02 (35.37)    17:20.83 (34.81)
  6 Perreault, Patr  19 BEAUPORT         17:22.33   17:35.71   824   13  
                 32.37      1:07.21 (34.84)
        1:42.42 (35.21)     2:17.75 (35.33)
        2:52.96 (35.21)     3:28.12 (35.16)
        4:03.25 (35.13)     4:38.37 (35.12)
        5:13.53 (35.16)     5:48.92 (35.39)
        6:24.11 (35.19)     6:59.41 (35.30)
        7:34.60 (35.19)     8:10.10 (35.50)
        8:45.36 (35.26)     9:20.77 (35.41)
        9:56.10 (35.33)    10:31.57 (35.47)
       11:06.87 (35.30)    11:42.04 (35.17)
       12:17.61 (35.57)    12:53.12 (35.51)
       13:28.35 (35.23)    14:03.92 (35.57)
       14:39.35 (35.43)    15:14.78 (35.43)
       15:50.35 (35.57)    16:25.92 (35.57)
       17:01.34 (35.42)    17:35.71 (34.37)


Event 40  Men 800 SC Meter Free
=========================================================================
 Meet Qualifying:  8:30.62
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
                          === Timed Finals ===                           
 
  1 Lavoie, Malcolm  18 UOFA SWIM CENTRE  8:07.71    8:14.54   897   50  
                 28.63      1:00.00 (31.37)
        1:31.18 (31.18)     2:02.59 (31.41)
        2:33.98 (31.39)     3:05.08 (31.10)
        3:36.06 (30.98)     4:07.29 (31.23)
        4:38.47 (31.18)     5:09.47 (31.00)
        5:40.64 (31.17)     6:11.48 (30.84)
        6:42.49 (31.01)     7:13.51 (31.02)
        7:44.46 (30.95)     8:14.54 (30.08)
  2 Cochrane, Ryan   16 ISLAND            8:20.64    8:18.84   880   30  
                 28.57        59.73 (31.16)
        1:30.80 (31.07)     2:01.97 (31.17)
        2:33.34 (31.37)     3:05.15 (31.81)
        3:36.29 (31.14)     4:07.38 (31.09)
        4:38.76 (31.38)     5:10.27 (31.51)
        5:42.45 (32.18)     6:14.54 (32.09)
        6:46.83 (32.29)     7:18.68 (31.85)
        7:50.16 (31.48)     8:18.84 (28.68)
  3 Derban, Michael  20 UC SWIM CLUB      8:23.92    8:19.22   878   20  
                 28.76        59.98 (31.22)
        1:31.43 (31.45)     2:03.05 (31.62)
        2:34.94 (31.89)     3:06.74 (31.80)
        3:38.87 (32.13)     4:10.71 (31.84)
        4:42.26 (31.55)     5:13.90 (31.64)
        5:45.46 (31.56)     6:16.93 (31.47)
        6:48.47 (31.54)     7:19.47 (31.00)
        7:50.08 (30.61)     8:19.22 (29.14)
  4 Cormack, Richar  22 UC SWIM CLUB      8:23.44    8:27.16   847   15  
                 28.90      1:00.36 (31.46)
        1:31.92 (31.56)     2:03.47 (31.55)
        2:34.90 (31.43)     3:06.72 (31.82)
        3:38.63 (31.91)     4:10.92 (32.29)
        4:41.93 (31.01)     5:13.45 (31.52)
        5:45.32 (31.87)     6:18.22 (32.90)
        6:51.74 (33.52)     7:24.89 (33.15)
        7:56.00 (31.11)     8:27.16 (31.16)
  5 Derban, Willie   19 UC SWIM CLUB      8:23.86    8:27.60   845   14  
                 29.68      1:01.02 (31.34)
        1:31.77 (30.75)     2:03.07 (31.30)
        2:34.39 (31.32)     3:06.07 (31.68)
        3:37.66 (31.59)     4:09.54 (31.88)
        4:41.76 (32.22)     5:14.05 (32.29)
        5:46.55 (32.50)     6:19.23 (32.68)
        6:52.24 (33.01)     7:24.94 (32.70)
        7:57.33 (32.39)     8:27.60 (30.27)
  6 Rodrigue, Charl  19 MONTREAL          8:27.25    8:29.92   836   13  
                 28.91        59.96 (31.05)
        1:31.68 (31.72)     2:03.58 (31.90)
        2:35.65 (32.07)     3:07.84 (32.19)
        3:40.06 (32.22)     4:12.13 (32.07)
        4:43.56 (31.43)     5:15.55 (31.99)
        5:47.66 (32.11)     6:20.47 (32.81)
        6:53.35 (32.88)     7:26.34 (32.99)
        7:58.51 (32.17)     8:29.92 (31.41)

Event 41  Women 200 SC Meter Medley Relay
================================================================================
    Team                             Seed     Finals       Points 
================================================================================
                              === Timed Finals ===                              
 
  1 UC SWIM CLUB  'A'             1:54.13    1:53.50         50  
     1) Gammel, Erin 24              2) Van Oosten, Lauren 26       
     3) Baker, Andrea 20             4) Grant, Laura 20             
                 28.31        59.86 (31.55)
        1:27.70 (27.84)     1:53.50 (25.80)
  2 MONTREAL  'A'                 1:53.22    1:53.71         30  
     1) Saumur, Genevieve 17         2) Laprade, Michelle 23        
     3) Lacroix, Audry 21            4) Poon, Victoria 20           
                 28.62      1:00.48 (31.86)
        1:28.06 (27.58)     1:53.71 (25.65)
  3 UBC DOLPHINS  'A'             1:55.45    1:54.12         20  
     1) Meredith, Caitlin 20         2) Johnson, Haylee 18          
     3) Stefanyshyn, Kelly 22        4) Clapham, Caroline 23        
                 29.51      1:02.72 (33.21)
        1:29.01 (26.29)     1:54.12 (25.11)
  4 UC SWIM CLUB  'B'             1:56.30    1:55.53         15  
     1) Kubas, Hanna 19              2) Spooner, Emma 21            
     3) Heinz, Juliana 20            4) Lys, Alexandra 19           
                 29.74      1:02.08 (32.34)
        1:30.10 (28.02)     1:55.53 (25.43)
  5 TORONTO ALL STAR  'A'              NT    1:56.83         14  
     1) Nicholls, Laura 26           2) Pitchik, Helen 14           
     3) Kumentas, Nadia 17           4) Porenta, Jen 19             
                 29.57      1:02.53 (32.96)
        1:30.86 (28.33)     1:56.83 (25.97)
  6 SIMON FRASER  'A'             2:00.27    1:58.48         13  
     1) Mulhern, Courtenay 18        2) Stoody, Kathleen 22         
     3) Sui, Vicky 19                4) Dykes, Amber 20             
                 32.17      1:04.72 (32.55)
        1:32.17 (27.45)     1:58.48 (26.31)
  7 ROUGE ET OR  'A'              1:56.74    1:58.74         12  
     1) Menard, Marielle 24          2) Pouret, Barbara 21          
     3) Lachance-Fortin, Alex 19     4) Charron-Watson, Chanelle 20 
                 29.84      1:03.39 (33.55)
        1:31.91 (28.52)     1:58.74 (26.83)
  8 CASCADE  'A'                  2:00.50    1:58.88         11  
     1) Pomerleau, Kirsten 16        2) Tyler, Jillian 16           
     3) Snodgrass, Shelbi 14         4) Starratt, Pamela 16         
                 29.59      1:02.41 (32.82)
        1:32.07 (29.66)     1:58.88 (26.81)
  9 UC SWIM CLUB  'C'             1:59.50    1:59.03        
     1) Murdoch, Katelyn 17          2) Hirsch, Kim 19              
     3) Burgoyne, Carrie 22          4) Stilling, Joanie 16         
                 30.18      1:03.83 (33.65)
        1:32.82 (28.99)     1:59.03 (26.21)
 10 MANITOBA MARLINS  'A'         1:58.82    1:59.15        
     1) Yestrau, Landice 17          2) Dack, Gen 19                
     3) Alroubaie, Sara 23           4) Toogood, Jennifer 19        
                 29.23      1:04.81 (35.58)
        1:32.92 (28.11)     1:59.15 (26.23)
 11 NEPEAN  'A'                   1:59.79    2:00.34        
     1) McQueen, Shannon 17          2) Obas, Katrina 16            
     3) Roberts, Karly 16            4) Wong, Emily 16              
                 30.54      1:04.11 (33.57)
        1:34.24 (30.13)     2:00.34 (26.10)
 12 UC SWIM CLUB  'D'             2:01.73    2:00.48        
     1) Maxey, Amanda 17             2) Long, Allison 13            
     3) Chard, Christine 20          4) Wolstenholme, Moira 16      
                 30.96      1:05.04 (34.08)
        1:33.97 (28.93)     2:00.48 (26.51)
 13 SAMAK  'A'                    1:58.50    2:01.31        
     1) Rolland, Nadine 29           2) Crevier, Genevieve 16       
     3) Marcoux, Isabelle 19         4) Godbout, Véronique 27       
                 30.37      1:04.52 (34.15)
        2:01.31 (56.79)                    
 14 BEACONSFIELD  'A'                  NT    2:01.42        
     1) Soucisse, Gabrielle 14       2) Kastner, Jasmine 17         
     3) Horner, Stephanie 15         4) Stanworth-Belleville, Karah 
                 30.57      1:04.98 (34.41)
        1:34.05 (29.07)     2:01.42 (27.37)
 15 TORONTO ALL STAR  'B'              NT    2:01.92        
     1) Balazs, Zsofi 14             2) Lakatos, Niki 17            
     3) McKinnon, Kaleigh 14         4) DiFazio, Justina 17         
                 31.53      1:05.53 (34.00)
        1:35.28 (29.75)     2:01.92 (26.64)
 16 LANGLEY  'A'                  2:00.36    2:02.17        
     1) Kotlowski, Katie 16          2) Dodds, Melanie 15           
     3) Rawlings, Kayla 17           4) Salli, Rachelle 14          
                 30.85      1:05.80 (34.95)
        1:34.77 (28.97)     2:02.17 (27.40)

Event 42  Men 200 SC Meter Medley Relay
================================================================================
    Team                             Seed     Finals       Points 
================================================================================
                              === Timed Finals ===                              
 
  1 UBC DOLPHINS  'A'             1:40.53    1:40.53         50  
     1) Ng, Callum 19                2) Huang, Matthew 20           
     3) Mintenko, Mike 29            4) Johnston, Mark 25           
                 25.39        53.62 (28.23)
        1:17.48 (23.86)     1:40.53 (23.05)
  2 UC SWIM CLUB  'A'             1:41.51    1:40.72         30  
     1) Ballem, Josh 27              2) Knabe, Morgan 23            
     3) Murray, Chad 23              4) Hyder, Cameron 22           
                 26.39        54.15 (27.76)
        1:18.33 (24.18)     1:40.72 (22.39)
  3 SIMON FRASER  'A'             1:42.65    1:42.16         20  
     1) Steinhauer, Felix 21         2) Brekke, Trevor 27           
     3) Lim, Lubrey 21               4) Wilkins, Paul 23            
                 26.14        54.62 (28.48)
        1:19.55 (24.93)     1:42.16 (22.61)
  4 ROUGE ET OR  'A'              1:43.76    1:42.33         15  
     1) Langlais, Jean-Francois 25   2) Blais, Guillaume 22         
     3) Murray, Nicolas 18           4) Lupien, Yannick 24          
                 26.06        54.24 (28.18)
        1:20.05 (25.81)     1:42.33 (22.28)
  5 MONTREAL  'A'                 1:42.17    1:44.59         14  
     1) Heroux, Mathieu 23           2) Boulianne, Michel 26        
     3) Guillotte, Nicolas 21        4) Bourdages, Dominiques 23    
                 27.14        55.50 (28.36)
        1:21.57 (26.07)     1:44.59 (23.02)
  6 UBC DOLPHINS  'B'             1:44.12    1:45.45         13  
     1) Miller, Robert 20            2) Dickens, Scott 20           
     3) Schach, Ben 19               4) Strelzow, Jason 22          
                 27.20        56.92 (29.72)
        1:22.54 (25.62)     1:45.45 (22.91)
  7 ROW  'A'                      1:49.89    1:45.84         12  
     1) Beavers, Keith 21            2) Delaney, Clayton 23         
     3) Mains, Matt 23               4) Hughes, David 18            
                 26.57        55.61 (29.04)
        1:20.65 (25.04)     1:45.84 (25.19)
  8 UC SWIM CLUB  'B'             1:45.68    1:46.45         11  
     1) Wollach, Pascal 17           2) Cormack, Richard 22         
     3) Schjott, Jonathan 23         4) Betuzzi, Ray 17             
                 27.21        57.98 (30.77)
        1:23.33 (25.35)     1:46.45 (23.12)

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT