ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Santa Clara 37th International Day 2
5/23/2004-5/23/2004
Santa Clara, California, USA

   Santa Clara XXXVII International Swim Meet
                 May 20 - 23, 2004   
         George Haines International Swim Center                 
 
                      50 meter pool
                    
                         RESULTS

                    DAY TWO: May 21, 2004
        
 
 Event 3  Women 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
         Meet: ^ 54.93  2002      Natalie Coughlin
        World: # 53.77  9/20/2000 Inge de Bruijn - Ned
     American: & 53.99  8/29/2002 Natalie Coughlin
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Coughlin, Natalie A    21 CAL-PC              55.66      54.77^  22  
        26.44     54.77                    
  2 Lanne, Colleen A       24 NOVA-CA             56.38      55.90   19  
        26.88     55.90                    
  3 Williams, Stefanie M   24 ABSC-GA             56.98      56.45   18  
        27.39     56.45                    
  4 Rose, Gabrielle E      26 UN-PC               56.67      56.75   17  
        27.20     56.75                    
  5 Shealy, Courtney A     26 ABSC-GA             57.02      56.91   16  
        27.59     56.91                    
  6 McNamee, Lyndsay B     20 TIGR-PC             57.20      56.94   15  
        27.57     56.94                    
  7 Jamison, Tanica Y      22 TXLA-ST             57.22      57.45   14  
        28.19     57.45                    
  8 Correia, Maritza C C   22 Broward Aquatic-    57.21      57.47   13  
        27.93     57.47                    
  9 Limpert, Marianne L    31 North Baltimore-    57.18      57.50   12  
        27.80     57.50                    
 
                            === B - Final ===                            
 
 10 Cope, Haley G          25 UN-PC               57.71      56.68   10  
        27.99     56.68                    
 11 Joyce, Kara Lynn       18 CW-MI               57.68      56.72    8  
        27.69     56.72                    
 12 Radke, Katrina D       33 SC-PC               57.47      57.07    7  
        27.57     57.07                    
 13 Wanezek, Sarah K       21 UN-ST               57.74      57.26    6  
        27.97     57.26                    
 14 Price, Keiko M         25 CAL-PC              57.54      57.41    5  
        27.40     57.41                    
 15 Arsenault, Samantha J  22 ABSC-GA             57.85      57.46    4  
        28.00     57.46                    
 16 Dwelley, Kate E        15 TERA-PC             57.75      57.50    3  
        28.03     57.50                    
 17 Harada, Kim E          23 STAR-PN             57.28      57.69    2  
        28.25     57.69                    
 18 Nicholls, Laura        25 PICK                57.54      57.72    1  
        28.21     57.72                    
 
                            === C - Final ===                            
 
 19 Descenza, Mary E       19 ABSC-GA             58.23      56.94  
        27.78     56.94                    
 20 Silver, Emily S        18 NOVA-CA             58.42      57.69  
        27.58     57.69                    
 21 Marsman, Marie C       21 Daca-PC             57.96      58.05  
        28.38     58.05                    
 22 Serrano, Tania         24 CG                  58.00      58.08  
        28.42     58.08                    
 23 Monsees, Courtney A    15 SCSC-PC             58.26      58.12  
        28.19     58.12                    
 24 Jeffrey, Rhi R         17 FAST-FG             57.91      58.18  
        28.56     58.18                    
 25 Foschi, Jessica K      23 LIAC-MR             58.09      58.33  
        28.64     58.33                    
 26 Siminski, Kristy E     20 UN-ST               58.36      58.62  
        28.72     58.62                    
 27 Woessner, Susan S      23 TXLA-ST             58.24      58.69  
        28.66     58.69                    
 
    

 Event 4  Men 100 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
         Meet: ^ 1:02.13  6/27/2003 Brendan J Hansen, CCS-ST
        World: #   59.78  2003      Kosuke Kitajima - Jpn
     American: & 1:00.21  2003      Ed Moses
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Hansen, Brendan S      22 TXLA-ST           1:04.02    1:01.80^  22  
        29.04   1:01.80                    
  2 Dickens, Scott         19 Ubc Dolphins      1:04.01    1:02.66   19  
        29.39   1:02.66                    
  3 Mains, Matt               ROW               1:04.00    1:04.06   18  
        30.36   1:04.06                    
  4 Sirisanont, Ratapong   27 OU-PC             1:05.03    1:04.22   17  
        30.63   1:04.22                    
  5 Denniston, Dave R      25 NOVA-CA           1:05.34    1:04.55   16  
        30.35   1:04.55                    
  6 Szabo, Dominick Z      21 North Baltimore-  1:04.97    1:04.91   15  
        30.21   1:04.91                    
  7 Fortuny, Alvaro        24 GOA               1:05.53    1:05.33   14  
        30.14   1:05.33                    
  8 Davis, Phil J          23 STAR-PN           1:05.42    1:05.73   13  
        31.22   1:05.73                    
 -- Huang, Matthew         20 Ubc Dolphins      1:05.31         DQ  
        30.74   1:04.58                    
 
                            === B - Final ===                            
 
 10 Vanderkaay, Christian  22 CW-MI             1:06.40    1:05.73   10  
        31.19   1:05.73                    
 11 Eddy, Ricky W          19 UN-PC             1:06.64    1:05.81    8  
        30.91   1:05.81                    
 12 Lopez, Alex            25 GSC-FL            1:07.42    1:05.92    7  
        31.43   1:05.92                    
 13 Smith, Matt C          23 SCSC-PC           1:06.82    1:06.21    6  
        31.14   1:06.21                    
 14 Fowler, Patrick D      23 SCSC-PC           1:06.35    1:06.57    5  
        31.55   1:06.57                    
 15 Hurley, Ryan P         18 CUBU-PV           1:06.55    1:06.89    4  
        32.22   1:06.89                    
 16 Marshall, Gary         22 UN-PC             1:06.87    1:07.57    3  
        31.82   1:07.57                    
 17 Tam, Ansel             24 GSC-FL            1:07.93    1:07.60    2  
        31.74   1:07.60                    
 18 Clements, Joey T       20 North Baltimore-  1:07.74    1:08.03    1  
        32.31   1:08.03                    
 
                            === C - Final ===                            
 
 19 Bassett, Ethan C       23 CUBU-PV           1:07.98    1:07.95  
        32.56   1:07.95                    
 20 Nissen, Troy           15 AH-SN             1:08.00    1:07.99  
        32.24   1:07.99                    
 21 Albright, Andrew       20 CW-MI             1:08.60    1:08.03  
        31.97   1:08.03                    
 22 Thiessen, Chad         18 Ubc Dolphins      1:08.26    1:08.06  
        31.18   1:08.06                    
 23 Zaich, Paul D          17 AZOT-CA           1:08.79    1:08.24  
        32.06   1:08.24                    
 24 Weltz, Scott W         17 SVAA-PC           1:09.03    1:08.31  
        32.85   1:08.31                    
 25 Kibbe, Jim P           19 CW-MI             1:09.11    1:08.92  
        32.95   1:08.92                    
 26 Smith, Joe P           19 CAL-PC            1:08.64    1:09.16  
        32.06   1:09.16                    
 -- Laban, Josh N          21 SCST-IL           1:09.32         DQ  
 
         
 
 Event 5  Women 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
         Meet: ^ 2:27.45  1997      Samantha Riley
        World: # 2:22.99  2003      Amanda Beard - Usa
     American: & 2:22.99  2003      Amanda Beard
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Kirk, Tara J           21 UN-PC             2:32.06    2:28.26   22  
        34.71   1:12.14   1:50.17   2:28.26
  2 Stitts, Staciana C     22 NOVA-CA           2:32.29    2:29.79   19  
        33.95   1:12.26   1:51.07   2:29.79
  3 Kowal, Kristy A        25 ABSC-GA           2:33.00    2:30.35   18  
        34.58   1:12.92   1:51.76   2:30.35
  4 Hoff, Katie E          14 North Baltimore-  2:33.47    2:31.76   17  
        34.96   1:13.37   1:52.15   2:31.76
  5 Spann, Alexi C         17 TXLA-ST           2:31.70    2:33.31   16  
        35.80   1:15.00   1:53.72   2:33.31
  6 Pierse, Annamay        20 Ubc Dolphins      2:34.71    2:33.34   15  
        35.32   1:13.89   1:54.01   2:33.34
  7 Quann, Megan M         20 Titans-PN         2:34.39    2:34.39   14  
        35.04   1:14.54   1:54.21   2:34.39
  8 Blackburn, Lisa           ROW               2:34.40    2:34.64   13  
        36.00   1:15.46   1:55.47   2:34.64
  9 Roby, Ashley E         23 ABSC-GA           2:35.69    2:35.62   12  
        35.51   1:14.88   1:55.00   2:35.62
 
                            === B - Final ===                            
 
 10 Hughes, Stephanie G    25 UN-PC             2:36.20    2:35.89   10  
        36.35   1:16.96   1:56.52   2:35.89
 11 Mange, Michelle        17 Ubc Dolphins      2:36.23    2:36.63    8  
        36.78   1:16.71   1:56.63   2:36.63
 12 Liu, Erica S           17 Daca-PC           2:37.29    2:37.11    7  
        35.88   1:15.95   1:56.60   2:37.11
 13 Ertter, Lindsey R      21 ABSC-GA           2:40.40    2:37.43    6  
        35.68   1:16.00   1:56.22   2:37.43
 14 Davis, Laura M         20 UN-PC             2:40.83    2:38.43    5  
        37.15   1:17.59   1:58.14   2:38.43
 15 Dunnigan, Amanda M     16 North Baltimore-  2:40.07    2:38.72    4  
        37.83   1:18.13   1:58.40   2:38.72
 16 Hemmerle, Tracey L     20 UN-ST             2:40.72    2:38.98    3  
        37.13   1:17.24   1:58.32   2:38.98
 17 Degolia, Hailey        16 PLS-PC            2:39.34    2:39.87    2  
        36.82   1:17.27   1:58.43   2:39.87
 18 Schmidt, Heidi K       21 Daca-PC           2:39.95    2:41.56    1  
        36.12   1:16.62   1:58.46   2:41.56
 
                            === C - Final ===                            
 
 19 Zvijerac, Mila         19 Ubc Dolphins      2:42.87    2:39.21  
        35.72   1:16.23   1:57.38   2:39.21
 20 Hardy, Jessica A       17 NOVA-CA           2:42.09    2:39.29  
        36.90   1:17.06   1:58.20   2:39.29
 21 Yevak, Katie J         21 ABSC-GA           2:42.22    2:39.54  
        36.85   1:17.29   1:58.23   2:39.54
 22 Miller, Marcella M     20 UN-PC             2:43.49    2:40.74  
        37.48   1:18.09   1:59.18   2:40.74
 23 Clemens, Alison P      15 Agua Swim Team-M  2:43.01    2:41.74  
        36.25   1:16.52   1:58.26   2:41.74
 24 Avilla, Leah K         18 UN-ST             2:42.38    2:43.22  
        37.68   1:19.08   2:00.88   2:43.22
 25 Freeman, Katy N        17 WCAB-PC           2:44.60    2:43.63  
        37.60   1:19.02   2:00.74   2:43.63
 26 Gilbert, Kirsten E     20 UN-PC             2:42.89    2:44.19  
        37.33   1:19.80   2:02.25   2:44.19
 27 Swensen, Katie B       16 PLS-PC            2:44.38    2:48.38  
        39.29   1:22.29   2:06.41   2:48.38
 
                

 Event 6  Men 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
         Meet: ^ 1:50.18  2002      Rick Say
        World: # 1:44.06  7/25/2001 Ian Thorpe - Aus
     American: & 1:45.99  2003      Michael Phelps
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Hayden, Brent          20 Ubc Dolphins      1:52.18    1:50.26   22  
        25.87     53.55   1:22.39   1:50.26
  2 Johnston, Mark         24 Ubc Dolphins      1:51.37    1:50.39   19  
        26.26     53.95   1:22.13   1:50.39
  3 Walker, Niel S         27 TXLA-ST           1:52.83    1:50.57   18  
        25.37     53.55   1:21.75   1:50.57
  4 Lochte, Ryan           19 DBSA-FL           1:52.44    1:51.08   17  
        26.30     55.17   1:23.32   1:51.08
  5 Keller, Klete          22 CW-MI             1:52.91    1:51.17   16  
        26.98     55.24   1:23.40   1:51.17
  6 Rogan, Markus A        22 UN-PC             1:51.91    1:51.59   15  
        26.20     54.95   1:23.30   1:51.59
  7 Vanderkaay, Peter      20 CW-MI             1:52.80    1:51.65   14  
        26.91     55.59   1:23.88   1:51.65
  8 Ketchum, Dan J         22 CW-MI             1:52.84    1:52.42   13  
        27.30     55.75   1:24.23   1:52.42
  9 Mull, Cameron S        27 Santa Cruz-PC     1:52.87    1:52.72   12  
        26.49     55.31   1:24.29   1:52.72
 
                            === B - Final ===                            
 
 10 Beal, Daniel S         18 SBSC-CA           1:54.00    1:51.47   10  
        26.92     55.32   1:24.01   1:51.47
 11 Peirsol, Aaron W       20 TXLA-ST           1:53.96    1:52.44    8  
        25.97     54.52   1:23.56   1:52.44
 12 Klueh, Michael P       17 TXLA-ST           1:53.10    1:52.68    7  
        26.55     55.20   1:24.38   1:52.68
 13 Liscinsky, Mark M      22 CUBU-PV           1:54.16    1:53.28    6  
        26.83     55.62   1:24.49   1:53.28
 14 Ilika, Josh               MEX               1:53.50    1:53.34    5  
        26.56     55.29   1:24.55   1:53.34
 15 DeJong, Chris          20 CW-MI             1:54.93    1:53.39    4  
        27.31     56.41   1:26.07   1:53.39
 16 Crocker, Ian L         21 TXLA-ST           1:53.14    1:54.22    3  
        25.55     54.40   1:23.97   1:54.22
 17 Tucker, Scott E        29 NOVA-CA           1:54.60    1:54.44    2  
        26.40     55.11   1:24.51   1:54.44
 18 Foster, John M         17 NOVA-CA           1:54.95    1:56.86    1  
        26.76     55.76   1:25.80   1:56.86
 
                            === C - Final ===                            
 
 19 Cramer, Jayme          21 UN-PC             1:55.08    1:51.93  
        26.64     55.01   1:23.82   1:51.93
 20 Clements, Kevin R      24 North Baltimore-  1:55.01    1:52.32  
        26.40     54.83   1:23.78   1:52.32
 21 Hurd, Andrew           21 TO*               1:55.41    1:54.51  
        27.58     57.14   1:26.32   1:54.51
 22 Weston, Ben C          23 Santa Cruz-PC     1:55.14    1:54.88  
        27.31     55.96   1:25.21   1:54.88
 23 Grant, Andy W          19 UN-PC             1:55.47    1:54.99  
        27.75     56.99   1:26.86   1:54.99
 24 Panos, Tyler B         20 TROJ-CA           1:55.58    1:55.47  
        27.62     57.28   1:26.75   1:55.47
 25 Cho, Jung Mo           19 KOREA             1:56.03    1:55.48  
        27.36     56.33   1:25.98   1:55.48
 26 Rohleder, Daniel S     17 TXLA-ST           1:56.36    1:56.81  
        27.57     57.24   1:27.62   1:56.81
 27 Mills, Matt S          21 SRVL-PC           1:55.86    1:56.89  
        27.98     57.66   1:27.69   1:56.89
 
                        
 
 Event 7  Women 400 LC Meter Freestyle
=========================================================================
         Meet: ^ 4:11.15  1990      Janet Evans
        World: # 4:03.85  9/22/1988 Janet Evans - Usa
     American: & 4:03.85  9/22/1988 Janet Evans
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Munz, Diana M          21 Silver Dolphins-  4:17.70    4:12.90   22  
        30.01   1:01.85   1:34.04   2:06.24
      2:38.40   3:10.51   3:42.50   4:12.90
  2 Binder, Adrienne M     19 SBSC-CA           4:16.70    4:13.09   19  
        29.99   1:01.41   1:33.23   2:05.46
      2:37.75   3:10.15   3:42.21   4:13.09
  3 Ziegler, Kate          15 FISH-PV           4:14.28    4:13.25   18  
        29.92   1:01.46   1:33.72   2:05.70
      2:38.29   3:10.82   3:43.15   4:13.25
  4 McLarty, Sara          21 DBSA-FL           4:15.16    4:13.50   17  
        30.37   1:02.30   1:34.50   2:06.50
      2:38.46   3:10.61   3:42.42   4:13.50
  5 Sandeno, Kaitlin S     21 TROJ-CA           4:17.92    4:16.03   16  
        30.37   1:02.16   1:34.51   2:06.80
      2:39.27   3:11.35   3:44.11   4:16.03
  6 Keller, Kalyn D        19 TROJ-CA           4:17.12    4:16.26   15  
        30.73   1:02.87   1:35.05   2:07.63
      2:39.58   3:12.11   3:44.64   4:16.26
  7 Hansen, Erika          34 Unattached        4:18.60    4:18.58   14  
        30.70   1:02.94   1:35.64   2:07.91
      2:40.73   3:13.12   3:46.20   4:18.58
  8 Reilly, Erin P         19 CAL-PC            4:19.05    4:19.71   13  
        30.79   1:02.89   1:35.42   2:08.08
      2:40.87   3:13.66   3:47.37   4:19.71
  9 Chandler, Ashley N     20 CAL-PC            4:17.76    4:21.29   12  
        30.21   1:02.32   1:34.96   2:08.07
      2:41.16   3:14.80   3:48.32   4:21.29
 
                            === B - Final ===                            
 
 10 Foschi, Jessica K      23 LIAC-MR           4:21.39    4:17.81   10  
        30.17   1:02.49   1:35.08   2:07.63
      2:40.69   3:13.79   3:46.04   4:17.81
 11 Kiel, Alyssa M         17 Silver Dolphins-  4:20.55    4:18.21    8  
        30.16   1:02.19   1:34.75   2:07.62
      2:40.49   3:13.26   3:46.16   4:18.21
 12 Doody, Kelly           24 Ubc Dolphins      4:20.51    4:18.83    7  
        30.70   1:03.92   1:36.94   2:10.29
      2:43.02   3:15.59   3:47.71   4:18.83
 13 Hackett, Shannon       17 Ubc Dolphins      4:21.56    4:19.22    6  
        30.86   1:03.18   1:36.01   2:08.78
      2:41.63   3:14.67   3:47.34   4:19.22
 14 Dwelley, Kate E        15 TERA-PC           4:20.95    4:19.51    5  
        30.61   1:03.22   1:36.56   2:09.29
      2:41.94   3:14.91   3:47.50   4:19.51
 15 Burke, Rachael M       20 CUBU-PV           4:19.14    4:20.25    4  
        30.35   1:02.38   1:35.01   2:07.55
      2:40.79   3:14.17   3:47.50   4:20.25
 16 Beaudry, Maya          16 Ubc Dolphins      4:20.60    4:20.33    3  
        30.74   1:03.31   1:36.13   2:09.06
      2:41.75   3:14.83   3:47.90   4:20.33
 17 Ditto, Kelsey E        15 TXLA-ST           4:19.62    4:20.98    2  
        29.68   1:01.56   1:34.25   2:08.04
      2:41.78   3:15.84   3:49.47   4:20.98
 18 Gravelle, Julie           UL-PC             4:19.19    4:22.45    1  
        31.10   1:03.66   1:36.62   2:10.14
      2:43.24   3:16.79   3:49.98   4:22.45
 
                            === C - Final ===                            
 
 19 Illescas, Jennifer P   16 Agua Swim Team-M  4:24.35    4:20.89  
        30.29   1:03.11   1:36.65   2:09.88
      2:43.06   3:16.62   3:49.48   4:20.89
 20 Brooks, Ellen J        17 North Baltimore-  4:23.84    4:20.91  
        30.73   1:03.46   1:36.38   2:09.66
      2:42.74   3:15.83   3:48.85   4:20.91
 20 Narum, Jen L           15 PLS-PC            4:21.80    4:20.91  
        30.07   1:02.29   1:35.48   2:08.68
      2:41.79   3:15.17   3:48.48   4:20.91
 22 Koch, Becky            21 Villanova-MA      4:22.30    4:21.02  
        30.20   1:02.56   1:35.59   2:08.63
      2:41.83   3:15.27   3:48.77   4:21.02
 23 Maust, Claire V        19 SWAT-GA           4:24.26    4:22.20  
        30.53   1:02.93   1:36.34   2:09.29
      2:42.80   3:16.19   3:49.89   4:22.20
 24 Brooks, Margot M       16 Silver Dolphins-  4:24.39    4:22.68  
        30.75   1:03.91   1:36.92   2:10.11
      2:43.41   3:17.05   3:50.63   4:22.68
 25 Charron Watson, Chane     UL-PC             4:22.00    4:23.00  
        30.52   1:02.52   1:35.69   2:08.95
      2:42.51   3:16.30   3:50.27   4:23.00
 26 Schieman, Ellis L      17 Silver Dolphins-  4:25.36    4:25.90  
        30.61   1:03.89   1:37.86   2:11.83
      2:44.85   3:18.39   3:52.01   4:25.90
 27 Stahley, Desiree L     19 UN-PC             4:25.10    4:28.40  
        30.41   1:03.48   1:37.13   2:10.66
      2:44.70   3:19.01   3:53.91   4:28.40
 

  
 Event 8  Men 400 LC Meter IM
=========================================================================
         Meet: ^ 4:18.74  1995      Sergey Marinuik
        World: # 4:09.09  2003      Michael Phelps - Usa
     American: & 4:09.09  2003      Michael Phelps
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Phelps, Michael F      18 North Baltimore-  4:23.53    4:14.98^  22  
        27.57     57.36   1:30.35   2:02.35
      2:39.05   3:16.30   3:46.32   4:14.98
  2 Vendt, Erik K          23 TROJ-CA           4:25.31    4:17.23^  19  
        27.95     59.51   1:32.99   2:05.30
      2:40.88   3:17.73   3:48.29   4:17.23
  3 Johns, Brian           21 Ubc Dolphins      4:26.15    4:22.20   18  
        28.14     59.77   1:33.65   2:06.72
      2:44.70   3:22.93   3:53.75   4:22.20
  4 Margalis, Robert       22 SPA-FG            4:29.35    4:25.93   17  
        28.97   1:00.70   1:35.70   2:09.07
      2:47.34   3:25.37   3:56.49   4:25.93
  5 Wilkens, Tom P         28 UN-PC             4:28.25    4:28.64   16  
        28.01   1:00.29   1:35.44   2:09.86
      2:46.75   3:25.04   3:57.46   4:28.64
  6 Kim, Bang H            24 GSC-FL            4:31.03    4:28.65   15  
        29.03   1:01.53   1:36.05   2:10.20
      2:48.93   3:27.37   3:59.10   4:28.65
  7 Mellouli, Oussama      20 TROJ-CA           4:29.11    4:29.51   14  
        28.44   1:00.63   1:35.97   2:10.05
      2:49.13   3:28.89   4:00.45   4:29.51
  8 Lochte, Ryan           19 DBSA-FL           4:30.09    4:29.69   13  
        28.48   1:00.61   1:36.07   2:10.50
      2:50.58   3:30.40   4:01.37   4:29.69
  9 Monsees, Zac A         18 SCSC-PC           4:31.63    4:34.32   12  
        27.85   1:00.36   1:35.83   2:10.67
      2:51.32   3:32.71   4:03.11   4:34.32
 
                            === B - Final ===                            
 
 10 Molina, Miguel S       19 CAL-PC            4:36.46    4:30.63   10  
        29.95   1:03.86   1:40.06   2:15.08
      2:52.02   3:30.04   4:01.14   4:30.63
 11 Sayao, Carlos          21 TO*               4:35.05    4:30.83    8  
        29.04   1:02.57   1:37.66   2:11.20
      2:49.85   3:28.96   4:00.78   4:30.83
 12 Donnelly, Eric R       23 GSC-FL            4:31.81    4:32.27    7  
        29.05   1:02.14   1:37.43   2:11.68
      2:50.51   3:30.09   4:02.24   4:32.27
 13 Lathrope, Scott P      17 OAPB-PC           4:37.96    4:34.96    6  
        28.64   1:01.19   1:36.67   2:10.20
      2:50.18   3:31.52   4:04.11   4:34.96
 14 Smalley, Maverick R    16 TXLA-ST           4:39.26    4:39.10    5  
        28.65   1:01.43   1:37.73   2:13.53
      2:53.40   3:34.40   4:07.55   4:39.10
 15 Wollner, Samuel B      18 Agua Swim Team-M  4:40.67    4:39.12    4  
        29.61   1:01.55   1:38.58   2:13.30
      2:56.32   3:37.85   4:09.93   4:39.12
 16 Douville, Nick         20 CW-MI             4:40.56    4:41.21    3  
        30.19   1:04.33   1:40.21   2:14.87
      2:56.47   3:37.59   4:10.17   4:41.21
 17 Newman, Keenan C       19 UN-PC             4:38.78    4:45.10    2  
        29.77   1:04.30   1:41.71   2:17.79
      2:58.82   3:40.33   4:13.44   4:45.10
 -- Weltz, Scott W         17 SVAA-PC           4:33.88         DQ  
        29.25   1:02.44   1:39.21   2:14.26
      2:51.81   3:30.17   4:03.30   4:34.36
 
                            === C - Final ===                            
 
 19 Stephens, Mark P       20 UN-PC             4:42.02    4:36.60  
        29.31   1:04.25   1:40.65   2:16.06
      2:54.78   3:35.22   4:06.98   4:36.60
 20 Bassett, Ethan C       23 CUBU-PV           4:40.99    4:36.80  
        29.39   1:03.26   1:40.55   2:17.14
      2:56.36   3:34.59   4:06.87   4:36.80
 21 Brown, Thomas J        20 UN-PC             4:43.89    4:40.79  
        30.47   1:05.64   1:43.16   2:20.39
      2:59.16   3:38.67   4:10.07   4:40.79
 22 Hinrichsen, Phillip P  15 CUBU-PV           4:42.05    4:42.04  
        28.86   1:01.02   1:36.20   2:11.55
      2:54.17   3:37.82   4:10.61   4:42.04
 23 Di Iulio, Eric         21 UN-PC             4:43.61    4:42.74  
        30.26   1:04.26   1:42.35   2:19.08
      3:00.29   3:40.98   4:13.00   4:42.74
 24 Fahey, Paul J          20 TROJ-CA           4:43.78    4:42.75  
        29.90   1:04.18   1:42.25   2:17.93
      2:57.83   3:36.58   4:10.86   4:42.75
 25 Miller, Robert         19 Ubc Dolphins      4:44.10    4:46.17  
        30.69   1:04.81   1:40.92   2:15.64
      2:58.91   3:42.15   4:15.15   4:46.17
 26 Zaich, Paul D          17 AZOT-CA           4:44.81    4:47.53  
        31.45   1:06.79   1:47.61   2:25.67
      3:04.24   3:43.65   4:15.92   4:47.53
 27 Anderson, Alex A       16 FISH-PV           4:43.66    4:48.20  
        30.37   1:05.15   1:42.45   2:18.43
      3:01.37   3:45.12   4:17.15   4:48.20
 
              
 
 Event 9  Women 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
         Meet: ^ 58.87  2002      Inky DeBruijn
        World: # 56.61  9/17/2000 Inge de Bruijn - Ned
     American: & 57.58  8/9/2000  Dara Torres
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Descenza, Mary E       19 ABSC-GA           1:01.94    1:00.06   22  
        28.26   1:00.06                    
  2 Kirk, Dana J           19 UN-PC             1:00.43    1:00.81   19  
        29.02   1:00.81                    
  3 Jamison, Tanica Y      22 TXLA-ST           1:01.28    1:00.87   18  
        28.93   1:00.87                    
  4 Yeo, Joscelin             TXLA-ST           1:01.92    1:01.32   17  
        28.75   1:01.32                    
  5 Duplessis, Renate M    22 GSC-FL            1:01.17    1:01.66   16  
        28.90   1:01.66                    
  6 Hoff, Katie E          14 North Baltimore-  1:01.64    1:01.76   15  
        29.01   1:01.76                    
  7 Wanezek, Sarah K       21 UN-ST             1:01.83    1:01.82   14  
        29.09   1:01.82                    
  8 Hyman, Misty D         25 AFOX-PC           1:01.01    1:02.08   13  
        29.12   1:02.08                    
  9 Goodwin, Beth A        24 NOVA-CA           1:01.78    1:02.48   12  
        29.30   1:02.48                    
 
                            === B - Final ===                            
 
 10 Fratesi, Jennifer         ROW               1:02.64    1:01.85   10  
        29.71   1:01.85                    
 11 Catalano, Shannon K    22 TIGR-PC           1:02.83    1:02.32    8  
        29.07   1:02.32                    
 12 Goetsch, Emily B       18 North Baltimore-  1:02.31    1:02.43    7  
        29.48   1:02.43                    
 13 Axtell, Andrea L       17 TXLA-ST           1:03.13    1:02.59    6  
        29.47   1:02.59                    
 14 Yevak, Katie J         21 ABSC-GA           1:02.64    1:02.60    5  
        29.69   1:02.60                    
 15 Dorr, McCall J         23 OAPB-PC           1:02.01    1:02.95    4  
        29.81   1:02.95                    
 16 Sutton, Stef           15 Tacoma-PN         1:02.24    1:03.04    3  
        29.74   1:03.04                    
 17 Thomas, Tara R         14 NOVA-CA           1:02.02    1:03.87    2  
        29.64   1:03.87                    
 18 Harm, Tricia A         20 ABSC-GA           1:03.22    1:04.99    1  
        30.48   1:04.99                    
 
                            === C - Final ===                            
 
 19 Burton, Loni           24 HSC-CC            1:03.43    1:02.24  
        29.36   1:02.24                    
 20 Martinez, Jamie M      15 Daca-PC           1:03.45    1:02.74  
        29.68   1:02.74                    
 21 Henahan, Lindsay C     22 AFOX-PC           1:03.29    1:02.96  
        29.36   1:02.96                    
 22 Babicz, Annie M        18 CAL-PC            1:03.49    1:03.53  
        29.80   1:03.53                    
 23 Rains, Megan E         18 Tacoma-PN         1:03.32    1:03.91  
        29.77   1:03.91                    
 24 Hughes, Stephanie G    25 UN-PC             1:03.53    1:04.05  
        30.22   1:04.05                    
 25 Christ, Dana M         14 Atlantis-MI       1:03.44    1:04.15  
        30.38   1:04.15                    
 26 Sandeno, Kaitlin S     21 TROJ-CA           1:03.59    1:04.29  
        30.69   1:04.29                    
 27 Daly, Ashley J         19 UN-PC             1:03.56    1:04.54  
        30.39   1:04.54                    
 
              
 
 Event 10  Men 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
         Meet: ^ 1:56.06  6/27/2003 Michael F Phelps, NORTH BALTIMORE
        World: # 1:53.93  2003      Michael Phelps - Usa
     American: & 1:53.93  2003      Michael Phelps
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Malchow, Thomas        27 CW-MI             2:01.36    1:58.66  
        27.25     57.73   1:28.21   1:58.66
  2 Livingston, Andrew        PR                2:02.40    2:01.13  
        27.79     58.50   1:29.53   2:01.13
  3 Ilika, Josh               MEX               2:02.71    2:02.76  
        27.26     58.18   1:30.15   2:02.76
  4 O'Connor, Kellan P     23 TROJ-CA           2:03.48    2:03.17  
        28.05     59.17   1:31.01   2:03.17
  5 Lawler, James W        21 SCSC-PC           2:03.14    2:03.81  
        27.00     58.84   1:30.94   2:03.81
  6 Tarwater, Davis        20 CW-MI             2:03.19    2:04.00  
        27.80     59.43   1:31.62   2:04.00
  7 Abercrombie, JD D      22 TXLA-ST           2:04.83    2:05.57  
        27.33     58.50   1:31.51   2:05.57
  8 Valdivieso, Juan P     23 CUBU-PV           2:05.02    2:05.58  
        28.52   1:00.10   1:32.72   2:05.58
  9 Ma, Zayd               21 CW-MI             2:05.28    2:05.63  
        28.03     59.74   1:32.61   2:05.63
 
                            === B - Final ===                            
 
 10 Cramer, Jayme          21 UN-PC             2:07.27    2:03.46  
        27.79     59.32   1:31.73   2:03.46
 11 Sun, Hougzhe M         18 UN-PC             2:08.45    2:03.95  
        27.83     58.63   1:31.11   2:03.95
 12 Kim, Bang H            24 GSC-FL            2:06.34    2:04.72  
        28.84   1:00.79   1:32.84   2:04.72
 13 Cho, Jung Mo           19 KOREA             2:05.73    2:05.09  
        28.14     59.88   1:32.59   2:05.09
 14 O'Neil, Patrick Q      19 CAL-PC            2:06.30    2:05.63  
        28.06     59.92   1:32.56   2:05.63
 14 Rohleder, Daniel S     17 TXLA-ST           2:06.06    2:05.63  
        28.41   1:00.29   1:33.18   2:05.63
 16 Shevchik, Daniel J     23 NOVA-CA           2:07.47    2:06.69  
        28.22     59.81   1:32.45   2:06.69
 17 Douville, Nick         20 CW-MI             2:07.66    2:13.96  
        29.95   1:03.23   1:38.67   2:13.96
 -- Rogan, Markus A        22 UN-PC             2:07.30         DQ  
        27.90   1:00.53   1:34.46   2:08.12
 
                            === C - Final ===                            
 
 19 Zaferes, Tom G         18 CAB-PC            2:08.34    2:06.30  
        28.62   1:00.79   1:33.65   2:06.30
 20 Margalis, Robert       22 SPA-FG            2:08.79    2:06.42  
        28.80   1:01.59   1:34.58   2:06.42
 21 Kendrick, Rainer K     21 TXLA-ST           2:07.90    2:06.78  
        28.39   1:00.15   1:33.06   2:06.78
 22 Ringe, David E         22 TROJ-CA           2:08.91    2:08.23  
        28.11   1:00.95   1:34.68   2:08.23
 22 Wollner, Samuel B      18 Agua Swim Team-M  2:09.05    2:08.23  
        30.23   1:02.29   1:35.85   2:08.23
 24 Neligan, Brendan       21 TROJ-CA           2:09.40    2:08.47  
        28.15   1:00.39   1:34.27   2:08.47
 25 Mills, Matt S          21 SRVL-PC           2:08.65    2:08.67  
        28.49   1:01.06   1:34.91   2:08.67
 26 McDonald, Matt S       21 UN-PC             2:09.04    2:08.70  
        27.88   1:00.58   1:34.65   2:08.70
 -- Carranza, Travis J     19 SRN-PC            2:09.06         NS  

            
 
 Event 11  Women 400 LC Meter Freestyle Relay
================================================================================
         Meet: ^ 3:48.52  2001      Texas Aquatics
        World: # 3:36.61  9/16/2000 Usa Olympic Team
     American: & 3:36.61  9/16/2000 Usa Olympic Team
    Team                                   Seed     Finals Points 
================================================================================
                              === Timed Finals ===                              
 
  1 ABSC-GA  'A'                        3:49.00    3:47.03^  44  
     1) Williams, Stefanie M 24      2) Shealy, Courtney A 26       
     3) Arsenault, Samantha J 22     4) Descenza, Mary E 19         
        27.54     56.96   1:24.68   1:53.72
      2:20.94   2:50.61   3:17.57   3:47.03
  2 Ubc Dolphins  'A'                   3:52.67    3:52.94   38  
     1) Doody, Kelly 24              2) Beaudry, Maya 16            
     3) Clapham, Caroline 23         4) Meredith, Caitlin 20        
        28.60     59.14   1:27.28   1:57.01
      2:24.90   2:55.35   3:23.15   3:52.94
  3 Tacoma-PN  'A'                      3:53.76    3:55.82   36  
     1) Forelli, Krissy A 16         2) Rains, Megan E 18           
     3) Strouse, Emily R 20          4) McIntyre, Missy G 16        
        28.75     59.02   1:28.17   1:59.32
      2:26.88   2:57.15   3:24.79   3:55.82
  4 Ubc Dolphins  'B'                   4:01.91    3:57.36   34  
     1) Hackett, Shannon 17          2) Doody, Hayley 18            
     3) Nicholls, Stephanie 18       4) Landry, Michelle 19         
        28.74     59.32   1:28.16   1:58.31
      2:27.30   2:57.77   3:26.39   3:57.36
  5 TERA-PC  'A'                        3:57.50    3:59.20   32  
     1) Dwelley, Kate E 15           2) Rogers, Lauren M 16         
     3) Bard, Presley S 16           4) McLane, Julianne M 16       
        27.98     57.97   1:26.99   1:57.52
      2:26.43   2:57.66   3:27.48   3:59.20
  6 ABSC-GA  'B'                        3:56.00    3:59.41   30  
     1) Georoff, Andrea A 20         2) Kearns, Paige A 21          
     3) Harm, Tricia A 20            4) Grams, Beth R 20            
        28.88     58.83   1:27.43   1:58.42
                2:58.94   3:27.73   3:59.41
  7 TROJ-CA  'A'                        3:51.14    3:59.59   28  
     1) Fargus, Joanna F 22          2) Sandeno, Kaitlin S 21       
     3) Galloway, Joy 20             4) Keller, Kalyn D 19          
        28.70     59.31   1:28.44   1:59.53
      2:27.90   2:58.92   3:28.81   3:59.59
  8 CUBU-PV  'A'                        3:57.68    3:59.91   26  
     1) Kemp, Liz A 16               2) Burke, Rachael M 20         
     3) Henriques, Alice M 23        4) Law, Colleen M 16           
        28.32     58.46   1:28.37   1:59.82
      2:29.03   2:59.65   3:28.38   3:59.91
  9 SCSC-PC  'A'                        4:00.00    4:01.66   24  
     1) Monsees, Courtney A 15       2) Hdez, Gabriella M 17        
     3) Wei, Stephanie R 12          4) Voight, Jenny E 19          
        28.54     58.34   1:27.26   1:58.63
      2:28.03   3:00.32   3:29.60   4:01.66
 10 Silver Dolphins-LE  'A'             3:56.12    4:02.65   20  
     1) O'Donnell-McCarthy, Fiona M  2) Kiel, Alyssa M 17           
     3) Schieman, Ellis L 17         4) Munz, Diana M 21            
        28.52     59.69   1:29.32   2:00.96
      2:30.37   3:02.90   3:31.76   4:02.65
 11 WEST-PC  'A'                        4:05.00    4:04.75   16  
     1) Isaacs, Dory J 15            2) Covey, Lisa L 21            
     3) Logan, Melissa A 18          4) Simonds, Shannon M 16       
        29.46   1:01.55   1:31.55   2:03.38
      2:32.69   3:04.57   3:33.42   4:04.75
 12 PST-SN  'A'                         4:06.58    4:04.91   14  
     1) Olson, Jill 18               2) Lee, Caitlin 14             
     3) Stephensen, Whitney N 15     4) Stowe, Samantha L 18        
        30.05   1:01.69   1:31.59   2:03.85
      2:33.72   3:05.05   3:34.38   4:04.91
 13 PASC-PC  'A'                        4:01.20    4:06.30   12  
     1) Beyer, Courtney 17           2) Bishop, Brooke 17           
     3) Urban, Jeannie 19            4) Hildebrandt, Danielle 16    
        29.52   1:00.08   1:30.42   2:03.27
      2:31.94   3:03.34   3:33.97   4:06.30
 14 Tacoma-PN  'B'                      4:04.36    4:06.44   10  
     1) Klobuchar, Maddy M 18        2) Sutton, Stef 15             
     3) Carlaw, Lyndsey M 24         4) Matz, Heather J 18          
        30.12   1:01.58   1:31.67   2:04.06
      2:33.02   3:05.10   3:34.91   4:06.44
 15 SMST-SN  'A'                        4:00.00    4:07.72    8  
     1) Stravers, Kelly E 18         2) Frazier, Karen R 15         
     3) Caines, Lauren W 17          4) Dyer, Renee D 21            
        29.44   1:01.65   1:32.44   2:06.16
      2:35.96   3:08.34   3:36.54   4:07.72
 16 SVAA-PC  'A'                        4:09.89    4:09.39    6  
     1) Rachford, Shannon E 16       2) Taheri, Nicole A 19         
     3) Simpson, Cara L 14           4) Clarke, Emily A 14          
        29.04   1:01.10   1:31.85   2:04.64
      2:34.10   3:08.04   3:37.27   4:09.39
 
            
 
 Event 12  Men 400 LC Meter Freestyle Relay
================================================================================
         Meet: ^ 3:22.35  2001      Phoenix Swim Club
        World: # 3:13.67  9/16/2000 Australia Olympic Team
     American: & 3:13.86  9/16/2000 Usa Olympic Team
    Team                                   Seed     Finals Points 
================================================================================
                              === Timed Finals ===                              
 
  1 CW-MI  'A'                          3:25.00    3:23.87   44  
     1) Ketchum, Dan J 22            2) DeJong, Chris 20            
     3) Vanderkaay, Peter 20         4) Keller, Klete 22            
        25.33     51.67   1:16.43   1:42.64
      2:07.00   2:33.46   2:58.02   3:23.87
  2 Ubc Dolphins  'A'                   3:23.35    3:23.92   38  
     1) Johns, Brian 21              2) Mintenko, Mike 28           
     3) Johnston, Mark 24            4) Hayden, Brent 20            
        25.11     51.70   1:15.72   1:42.49
      2:06.91   2:33.76   2:57.98   3:23.92
  3 TROJ-CA  'A'                        3:29.26    3:32.90   36  
     1) Panos, Tyler B 20            2) Staley, Trent W 22          
     3) Mellouli, Oussama 20         4) Vendt, Erik K 23            
        26.24     53.36   1:18.50   1:46.21
      2:11.46   2:39.18   3:04.98   3:32.90
  4 Ubc Dolphins  'B'                   3:36.94    3:34.07   34  
     1) Rudolf, Darryl 19            2) Schach, Ben 19              
     3) Dickens, Scott 19            4) Strelzow, Desmond 18        
        26.13     53.19   1:18.49   1:46.24
      2:12.29   2:40.63   3:06.07   3:34.07
  5 ABSC-GA  'A'                        3:37.00    3:37.06   32  
     1) Laban, Josh N 21             2) Osborn, Peter D 20          
     3) Alleyne, Damian A 21         4) Mendoza, Miguel T 22        
        26.00     54.02   1:19.76   1:47.75
      2:12.88   2:40.40   3:07.63   3:37.06
  6 SCSC-PC  'A'                        3:35.00    3:38.42   30  
     1) Smith, Matt C 23             2) Lawler, James W 21          
     3) Monsees, Zac A 18            4) Smith, Taylor B 15          
        26.70     54.76   1:20.58   1:48.40
      2:13.97   2:41.94   3:09.02   3:38.42
  7 GSC-FL  'A'                         3:31.00    3:39.44   28  
     1) Kim, Bang H 24               2) Lopez, Alex 25              
     3) Sioui, Adam 22               4) Roberts, Kenny G 17         
        26.74     54.75   1:20.49   1:48.43
      2:14.56   2:43.17   3:39.44          
  8 SMST-SN  'A'                        3:40.00    3:39.64   26  
     1) Seiler, David E 15           2) Wagner, Garrett M M 18      
     3) Kemp, Nik E 19               4) Robinson, Curtis J 19       
        26.87     55.31   1:22.59   1:51.57
      2:17.63   2:46.45   3:12.30   3:39.64
  9 CUBU-PV  'A'                        3:34.72    3:39.84   24  
     1) Liscinsky, Mark M 22         2) Valdivieso, Juan P 23       
     3) Dufek, Chris J 19            4) Bassett, Ethan C 23         
        25.66     52.99   1:19.37   1:47.90
      2:14.36   2:44.05   3:10.58   3:39.84
 10 PASC-PC  'A'                        3:45.29    3:41.67   20  
     1) Reinhardt, Will 19           2) Reinhardt, Robert 18        
     3) Thompson, Bradley 17         4) Simon, Brett N 21           
        25.89     54.28   1:20.39   1:50.35
      2:17.78   2:47.27   3:13.20   3:41.67
 11 PST-SN  'A'                         3:44.10    3:43.05   16  
     1) Edwards, Mason 18            2) Huffman-Eddy, Jon 16        
     3) Harris, Clay 16              4) Derrick, Seth 23            
        26.84     55.79   1:23.30   1:52.63
      2:20.69   2:49.00   3:15.00   3:43.05
 12 TERA-PC  'A'                        3:45.00    3:44.85   14  
     1) Laguitao, Jeff               2) Dwelley, John A 18          
     3) Gray, Sam Y 17               4) Keenan, James 19            
        27.26     56.82   1:22.29   1:50.41
      2:18.17   2:47.56   3:14.99   3:44.85
 13 CUBU-PV  'B'                        3:43.07    3:54.77   12  
     1) Hinrichsen, Phillip P 15     2) Gibson, Chris R 20          
     3) Melillo, Simone 15           4) McDonald, Adam C 15         
        28.09     58.31   1:25.89   1:56.73
      2:25.48   2:56.08   3:24.14   3:54.77
 
                    Combined Team Scores - Through Event 12                     
 
 1. UBC Dolphins                      268  2. Club Wolverine                    210
 3. Athens Bulldog Swim Club          208  4. Trojan Swim Club                  190
 5. Unattached - PC                   162  6. Longhorn Aquatics               154.5
 7. Santa Clara Swim Club             117  8. NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB      106
 9. Lake Erie Silver Dolphins         103  9. Curl-Burke Swim Club              103
11. Gator Swim Club                   100 12. California Aquatics              76.5
13. Irvine Novaquatics                 74 14. Terrapins                          54
15. Tacoma Swim Club                   49 16. The Fish                           48
17. Daytona Beach Swim Assoc.          47 18. Region of Waterloo                 41
19. SIERRA MARLINS SWIM TEAM           37 20. Palo Alto Swim Team                32
21. Penguin Swim Team                  30 21. Toronto All Stars                  30
23. Santa Barbara Swim Club            29 24. Unattached - ST                    23
24. Korea                              23 24. Mexican National Team              23
24. Tiger Aquatics                     23 28. Puerto Rico                        19
29. St. Pete Aquatics                  17 29. Oakland Undercurrents              17
31. West Coast Aquatics                16 32. Team Starbucks                     15
33. South Sound Titans                 14 33. Unattached                         14
33. Guatemala                          14 36. Arizona Desert Fox                 13
36. Long Island Aquatic Club           13 36. Broward Aquatic                    13
36. Island Swimming                    13 40. Santa Cruz County Aquatics         12
40. Villanova University               12 42. Silicon Valley Aquatics            11
43. Orinda Aquatics                    10 44. Pleasanton Seahawks                 8
44. De Anza Cupertino Aquatics          8 44. California Capital Aquatics         8
47. Swimcraft                           7 48. Corvallis Aquatic Team              6
48. San Ramon Livermore Aquatics        6 50. Arden Hills Swimming                5
51. Asphalt Green Unified Aquatics      4 52. Club Natation Rougedo               1
52. PICKERING SWIM CLUB                 1                                          

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT