ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
NCSA Juniors Summer 2003 Day 4
8/16/2003-8/16/2003
Houston,, TX USA

2003 NCSA Junior Long Course Championship - 8/12/2003 to 8/16/2003       
                         Hosted By Woodlands Swimming                          
                            Sanction # GULC 03-018                             
                                    Results                                    
 
Event 25  Girls 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:03.39  OLY
        2:04.89  NAT
        2:06.99  OPEN
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Stratton, Jenni     17 David Douglas SC-OR  2:06.43    2:04.60 NAT+    20.5
                  29.96     1:01.14 (31.18)     1:33.17 (32.03)     2:04.60 (31.43)                                                                                
  1 Carter, Austen      16 Team Greenville-SC   2:07.62    2:04.60 NAT     20.5
                  29.39     1:00.86 (31.47)     1:32.77 (31.91)     2:04.60 (31.83)                                                                                
  3 Jennings, Christin  16 Team Greenville-SC   2:08.27    2:06.46 OPEN    18  
                  29.76     1:01.65 (31.89)     1:33.93 (32.28)     2:06.46 (32.53)                                                                                
  4 Huang, Delia        17 Circle C-ST          2:07.97    2:06.75 OPEN    17  
                  30.44     1:02.09 (31.65)     1:34.44 (32.35)     2:06.75 (32.31)                                                                                
  5 Rodriquez, Jessica  13 Mission Aurora-CO    2:08.89    2:07.05         16  
                  30.01     1:02.12 (32.11)     1:34.99 (32.87)     2:07.05 (32.06)                                                                                
  6 Denby, Kara         17 CSA-SC               2:08.89    2:08.18         15  
                  29.14     1:01.48 (32.34)     1:34.81 (33.33)     2:08.18 (33.37)                                                                                
  7 Rogers, Rebecca     17 Aquabears-PC         2:08.77    2:08.25         14  
                  29.88     1:02.26 (32.38)     1:35.27 (33.01)     2:08.25 (32.98)                                                                                
  8 McCarthy, Meredith  16 The Woodlands-GU     2:08.94    2:08.65         13  
                  29.56     1:01.71 (32.15)     1:35.17 (33.46)     2:08.65 (33.48)                                                                                
  9 Spence, Whitney     15 Pacific Swim-SI      2:07.18    2:09.89         12  
                  30.39     1:02.90 (32.51)     1:36.29 (33.39)     2:09.89 (33.60)                                                                                
B - Final
 10 Dunphy, Ashley      17 Psa-SC               2:09.37    2:07.13         10  
                  29.63     1:01.63 (32.00)     1:34.33 (32.70)     2:07.13 (32.80)                                                                                
 11 Weber, Taylor       15 The Woodlands-GU     2:09.48    2:08.47          8  
                  30.43     1:02.87 (32.44)     1:35.96 (33.09)     2:08.47 (32.51)                                                                                
 12 Jasmer, Kimberly    16 Scat-Or-OR           2:09.72    2:08.94          7  
                  30.67     1:02.92 (32.25)     1:36.46 (33.54)     2:08.94 (32.48)                                                                                
 13 McLane, Julianne    15 Terrapins-PC         2:09.28    2:09.11          6  
                  30.52     1:02.81 (32.29)     1:36.26 (33.45)     2:09.11 (32.85)                                                                                
 14 Gordon, Colleen     16 Fcst-GU              2:09.48    2:09.21          5  
                  30.54     1:03.17 (32.63)     1:36.47 (33.30)     2:09.21 (32.74)                                                                                
 15 Thomas, Joanna      13 Atlantic City-MA     2:09.75    2:09.38          4  
                  30.60     1:03.56 (32.96)     1:36.62 (33.06)     2:09.38 (32.76)                                                                                
 16 Kinsella, Eve       16 Fort Lauderdale-FG   2:09.85    2:09.41          3  
                  30.25     1:03.01 (32.76)     1:36.39 (33.38)     2:09.41 (33.02)                                                                                
 17 Fayssoux, Lauren    18 Atom-Mechlenburg-NC  2:08.96    2:09.50          2  
                  30.01     1:02.44 (32.43)     1:36.18 (33.74)     2:09.50 (33.32)                                                                                
 18 Grandy, Lauren      14 BTA-GU               2:09.76    2:09.72          1  
                  30.90     1:03.41 (32.51)     1:36.65 (33.24)     2:09.72 (33.07)                                                                                
 
Event 26  Boys 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:52.49  OLY
        1:53.69  NAT
        1:55.69  OPEN
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Keenan, James       18 Terrapins-PC         1:57.34    1:56.02         22  
                  27.30       56.90 (29.60)     1:26.78 (29.88)     1:56.02 (29.24)                                                                                
  2 Coan, Matt          18 Fort Lauderdale-FG   1:58.13    1:56.54         19  
                  26.20       55.12 (28.92)     1:25.76 (30.64)     1:56.54 (30.78)                                                                                
  3 Hard, James         17 The Woodlands-GU     1:57.87    1:56.96         18  
                  27.15       56.52 (29.37)     1:26.57 (30.05)     1:56.96 (30.39)                                                                                
  4 Work, Tobias        17 Ccsc-NE              1:56.66    1:57.03         17  
                  27.24       56.52 (29.28)     1:26.71 (30.19)     1:57.03 (30.32)                                                                                
  5 Cormier, Kyle       17 Club Makos-SE        1:58.16    1:57.39         16  
                  28.16       57.52 (29.36)     1:27.56 (30.04)     1:57.39 (29.83)                                                                                
  6 Madson, Logan       16 Bend-OR              1:58.25    1:57.57         15  
                  27.65       57.39 (29.74)     1:27.68 (30.29)     1:57.57 (29.89)                                                                                
  7 Biel, Matt          16 Terrapins-PC         1:58.09    1:57.78         14  
                  27.98       57.43 (29.45)     1:27.63 (30.20)     1:57.78 (30.15)                                                                                
  8 Dwelley, John       17 Terrapins-PC         1:58.21    1:58.53         13  
                  27.52       57.32 (29.80)     1:27.86 (30.54)     1:58.53 (30.67)                                                                                
  9 McDermott, Caleb    17 Circle C-ST          1:58.26    2:00.60         12  
                  27.33       57.19 (29.86)     1:28.95 (31.76)     2:00.60 (31.65)                                                                                
B - Final
 10 Copple, Blake       18 Boise YMCA-SR        1:58.78    1:56.49         10  
                  27.44       56.71 (29.27)     1:26.51 (29.80)     1:56.49 (29.98)                                                                                
 11 Stahl, Greg         17 The Woodlands-GU     1:58.83    1:57.80          8  
                  27.26       57.13 (29.87)     1:27.55 (30.42)     1:57.80 (30.25)                                                                                
 12 Hardy, Jason        17 Terrapins-PC         1:59.46    1:58.26          7  
                  27.54       57.52 (29.98)     1:28.74 (31.22)     1:58.26 (29.52)                                                                                
 13 McNeill, Ryan       18 Fast-Ca-CA           1:58.77    1:58.77          6  
                  28.13       57.87 (29.74)     1:28.35 (30.48)     1:58.77 (30.42)                                                                                
 14 Deckert, Mike       17 Terrapins-PC         1:58.87    1:58.84          5  
                  28.18       58.11 (29.93)     1:29.19 (31.08)     1:58.84 (29.65)                                                                                
 15 Nilsson, Eric       16 Cuda-Ne-NE           1:58.78    1:59.16          4  
                  28.04       58.01 (29.97)     1:29.03 (31.02)     1:59.16 (30.13)                                                                                
 16 Cowling, TJ         18 Coast Guard-VA       1:58.77    1:59.44          3  
                  27.97       57.79 (29.82)     1:28.60 (30.81)     1:59.44 (30.84)                                                                                
 17 Thompson, Taylor    17 Team Greenville-SC   1:59.79    2:02.08          2  
                  28.23       59.11 (30.88)     1:30.75 (31.64)     2:02.08 (31.33)                                                                                
 18 Tortora, Vincent    16 Mesa Aquatics-CA     1:59.77    2:02.10          1  
                  28.43       58.71 (30.28)     1:30.10 (31.39)     2:02.10 (32.00)                                                                                
 
Event 27  Girls 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:12.59  OLY
        1:13.29  NAT
        1:14.99  OPEN
    Name                     Age Team                 Prelims      Semis        
===============================================================================
Semi-Finals
  1 Pangilinan, Jackie        17 Middies-MR           1:12.61    1:11.98 OLY+   
                  34.34     1:11.98 (37.64)                                                                                                                        
  2 Boosalis, Maryann         16 Industry Hills-CA    1:14.86    1:13.58 OPEN   
                  35.15     1:13.58 (38.43)                                                                                                                        
  3 Embick, Jessica           16 Portland Aquatic-OR  1:15.72    1:14.79 OPEN   
                  35.07     1:14.79 (39.72)                                                                                                                        
  4 Flynn, Kelly              13 The Woodlands-GU     1:15.61    1:15.11        
                  35.41     1:15.11 (39.70)                                                                                                                        
  5 Lentz, Brittany           17 BTA-GU               1:16.21    1:15.17        
                  35.86     1:15.17 (39.31)                                                                                                                        
  6 Stockwell, Sarah          16 Valley Aquatics-PN   1:15.58    1:15.19        
                  35.74     1:15.19 (39.45)                                                                                                                        
  7 McLaughlin, Ashley        17 Wolverine Aq.-MI     1:15.12    1:15.60        
                  34.92     1:15.60 (40.68)                                                                                                                        
  8 Jensen, Alicia            16 Team FoxJet-MN       1:16.17    1:15.84        
                  36.25     1:15.84 (39.59)                                                                                                                        
  9 Denby, Kara               17 CSA-SC               1:15.03    1:15.90        
                  35.71     1:15.90 (40.19)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Maguire, Caitlin          16 Squids-NE            1:17.31    1:16.03        
                  36.51     1:16.03 (39.52)                                                                                                                        
 11 Kuestermeyer, Bailey      16 Valley Aquatics-PN   1:16.59    1:16.13        
                  37.11     1:16.13 (39.02)                                                                                                                        
 12 Kowalchuk, Morgan         16 Poseidon-VA          1:17.72    1:16.18        
                  36.19     1:16.18 (39.99)                                                                                                                        
 13 Jaeger, Melissa           17 Wolverine Aq.-MI     1:16.53    1:16.58        
                  36.07     1:16.58 (40.51)                                                                                                                        
 14 Blakeley, Hannah          16 Bakersfield Swim-CC  1:17.61    1:16.99        
                  36.28     1:16.99 (40.71)                                                                                                                        
 15 Beck, Christie            15 Unat Cyclone Sw.-SC  1:17.89    1:17.16        
                  37.19     1:17.16 (39.97)                                                                                                                        
 16 Best, Ashley              17 West Coast Aq.-PN    1:18.33    1:17.23        
                  36.83     1:17.23 (40.40)                                                                                                                        
 17 Reiter, McKenzie          17 Afox-AZ              1:18.29    1:17.40        
                  36.70     1:17.40 (40.70)                                                                                                                        
 18 Defiori, Kim              17 BTA-GU               1:18.59    1:17.75        
                  35.37     1:17.75 (42.38)                                                                                                                        
 18 Finn, Alisa               12 NTSC-IL              1:18.48    1:17.75        
                  37.62     1:17.75 (40.13)                                                                                                                        
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 20 Harper, Kirsten           16 Aquabears-PC         1:19.17    1:17.85        
                  37.24     1:17.85 (40.61)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Silvester, Karina         15 Santa Monica-CA      1:18.87    1:17.90        
                  37.26     1:17.90 (40.64)                                                                                                                        
 22 Blank, Abby               17 Spokane Area-IE      1:18.95    1:17.98        
                  37.20     1:17.98 (40.78)                                                                                                                        
 23 O'Donnell, Tarin          17 Jersey Wahoos-MA     1:19.23    1:18.11        
                  36.81     1:18.11 (41.30)                                                                                                                        
 24 Degolig, Hailey           16 Terrapins-PC         1:18.67    1:18.19        
                  37.14     1:18.19 (41.05)                                                                                                                        
 25 Muck, Molly               18 BTA-GU               1:19.26    1:18.91        
                  37.34     1:18.91 (41.57)                                                                                                                        
 26 Galaz, Natalie            18 Fast-Ca-CA           1:19.16    1:19.59        
                  37.60     1:19.59 (41.99)                                                                                                                        
 27 Jackson, Summer           16 Unat Highlander-FL   1:19.09    1:20.03        
                  37.64     1:20.03 (42.39)                                                                                                                        
 
Event 28  Boys 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:04.29  OLY
        1:05.39  NAT
        1:06.79  OPEN
    Name                     Age Team                 Prelims      Semis        
===============================================================================
  1 Nilsson, Blake            17 Ccat Swimming-CA     1:06.71    1:05.83 OPEN   
                  30.98     1:05.83 (34.85)                                                                                                                        
  2 Kornfeld, Paul            16 BTA-GU               1:09.12    1:06.18 OPEN   
                  31.38     1:06.18 (34.80)                                                                                                                        
  3 Donohue, Kevin            17 Squids-NE            1:07.37    1:06.79 OPEN   
                  31.54     1:06.79 (35.25)                                                                                                                        
  4 Angelo, Tyler             15 Aquabears-PC         1:11.68    1:06.99        
                  31.51     1:06.99 (35.48)                                                                                                                        
  5 Miranda, Kyle             17 Boulder Swimming-CO  1:08.14    1:07.11        
                  31.32     1:07.11 (35.79)                                                                                                                        
  6 Bartell, Kevin            18 Bakersfield Swim-CC  1:07.04    1:07.12        
                  31.05     1:07.12 (36.07)                                                                                                                        
  7 Merritt, Jerr             15 Circle C-ST          1:09.24    1:07.29        
                  31.85     1:07.29 (35.44)                                                                                                                        
  8 Fiske, Brian              17 Squids-NE            1:17.61    1:07.54        
                  31.03     1:07.54 (36.51)                                                                                                                        
  9 Dong, Jacob               18 Fast-Ca-CA           1:07.96    1:07.60        
                  32.01     1:07.60 (35.59)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Nuess, C.J.               17 Spokane Area-IE      1:25.23    1:07.84        
                  32.73     1:07.84 (35.11)                                                                                                                        
 11 Mahoney, Sean             15 Terrapins-PC         1:16.97    1:07.86        
                  32.28     1:07.86 (35.58)                                                                                                                        
 12 Chen, Easton              16 Aquabears-PC         1:13.24    1:07.92        
                  31.93     1:07.92 (35.99)                                                                                                                        
 13 Nelson, Michael           18 Aquabears-PC         1:10.16    1:08.23        
                  31.90     1:08.23 (36.33)                                                                                                                        
 14 Campbell, Jared           16 Aquabears-PC         1:11.73    1:08.43        
 15 Trabona, Trohn            18 The Woodlands-GU     1:10.31    1:08.89        
                  32.56     1:08.89 (36.33)                                                                                                                        
 16 Knoff, Kyle               18 Fast-Ca-CA           1:09.49    1:09.01        
                  33.04     1:09.01 (35.97)                                                                                                                        
 17 Bullock, Perry            17 Fort Lauderdale-FG   1:14.93    1:09.28        
                  32.45     1:09.28 (36.83)                                                                                                                        
 18 Zech, Nick                15 Pacific Swim-SI      1:11.91    1:09.47        
                  32.57     1:09.47 (36.90)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Leelachati, Dan           18 Fast-Ca-CA           1:09.83    1:09.71        
                  33.30     1:09.71 (36.41)                                                                                                                        
 20 Vivo, Jeffery             17 Metro Miami-FG       1:15.85    1:09.96        
                  32.74     1:09.96 (37.22)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 White, Chris              16 Team Greenville-SC   1:10.74    1:09.98        
                  33.20     1:09.98 (36.78)                                                                                                                        
 22 Beaman, Tyson             18 BTA-GU               1:12.03    1:11.15        
                  33.27     1:11.15 (37.88)                                                                                                                        
 
Event 29  Girls 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        2:17.99  OLY
        2:19.99  NAT
        2:22.29  OPEN
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Parkhurst, Michell  15 Machine Aquatics     2:23.63    2:19.23 NAT     22  
                  32.57     1:08.04 (35.47)     1:44.00 (35.96)     2:19.23 (35.23)                                                                                
  2 Stanton, Madeleine  16 BTA-GU               2:22.80    2:20.08 OPEN-   19  
                  31.94     1:07.73 (35.79)     1:44.06 (36.33)     2:20.08 (36.02)                                                                                
  3 McLane, Julianne    15 Terrapins-PC         2:23.73    2:20.94 OPEN-   18  
                  33.32     1:08.70 (35.38)     1:45.13 (36.43)     2:20.94 (35.81)                                                                                
  4 Elbert, Skye        15 Afox-AZ              2:24.44    2:21.18 OPEN-   17  
                  33.00     1:09.13 (36.13)     1:45.66 (36.53)     2:21.18 (35.52)                                                                                
  5 Holmes, Erin        14 Channel Cats-IE      2:22.92    2:23.03         16  
                  33.48     1:09.46 (35.98)     1:46.07 (36.61)     2:23.03 (36.96)                                                                                
  6 Abe, Carissa        18 Fast-Ca-CA           2:26.76    2:23.87         15  
                1:47.48     2:23.87 (36.39)                                                                                                                        
  7 Johnson, Caroline   17 Springfield Aq.-MV   2:24.63    2:24.42         14  
                  33.59     1:10.13 (36.54)     1:47.68 (37.55)     2:24.42 (36.74)                                                                                
  8 Marizu, Cecilia     15 Reno Aquatics-PC     2:26.64    2:27.09         13  
                  34.56     1:11.33 (36.77)     1:48.68 (37.35)     2:27.09 (38.41)                                                                                
  9 Carter, Leslie      16 Unat Clovis Swim-CA  2:26.78    2:28.21         12  
                  34.32     1:11.46 (37.14)     1:50.08 (38.62)     2:28.21 (38.13)                                                                                
B - Final
 10 Atkinson, Brooke    14 Pine Crest-FG        2:27.53    2:24.23         10  
                  33.64     1:09.87 (36.23)     1:46.92 (37.05)     2:24.23 (37.31)                                                                                
 11 Deyorco, Sarah      15 Terrapins-PC         2:28.49    2:24.76          8  
                  34.28     1:10.08 (35.80)     1:47.51 (37.43)     2:24.76 (37.25)                                                                                
 12 Heyrman, Melissa    15 Orcas-ROC-MN         2:27.15    2:25.46          7  
                  34.50     1:11.31 (36.81)     1:48.62 (37.31)     2:25.46 (36.84)                                                                                
 13 Scott, Stephanie    18 Dolphins-CA          2:26.80    2:26.23          6  
                  34.56     1:11.74 (37.18)     1:49.65 (37.91)     2:26.23 (36.58)                                                                                
 14 Craig, Skylar       16 Reno Aquatics-PC     2:27.92    2:26.72          5  
                  35.67     1:12.51 (36.84)     1:49.95 (37.44)     2:26.72 (36.77)                                                                                
 15 Black, Sara         17 Poseidon-VA          2:27.19    2:27.86          4  
                  34.26     1:11.14 (36.88)     1:49.24 (38.10)     2:27.86 (38.62)                                                                                
 16 Spence, Whitney     15 Pacific Swim-SI      2:27.43    2:28.64          3  
                  35.33     1:12.83 (37.50)     1:51.17 (38.34)     2:28.64 (37.47)                                                                                
 17 Craft, Mallory      16 River's Edge-OH      2:28.75    2:28.91          2  
                  34.70     1:12.55 (37.85)     1:51.66 (39.11)     2:28.91 (37.25)                                                                                
 18 Walsh, Ginny        17 Wfly-St-ST           2:28.12    2:31.85          1  
                  35.29     1:13.34 (38.05)     1:52.70 (39.36)     2:31.85 (39.15)                                                                                
 
Event 30  Boys 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        2:04.19  OLY
        2:06.79  NAT
        2:09.09  OPEN
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 McDermott, Caleb    17 Circle C-ST          2:09.15    2:07.05 OPEN-   22  
                  29.94     1:02.23 (32.29)     1:34.59 (32.36)     2:07.05 (32.46)                                                                                
  2 Casey, Aaron        14 Santa Monica-CA      2:10.44    2:08.91 OPEN    19  
                  30.85     1:03.27 (32.42)     1:36.36 (33.09)     2:08.91 (32.55)                                                                                
  3 Deweese, Ryan       17 Poseidon-VA          2:09.52    2:08.92 OPEN    18  
                  30.52     1:02.98 (32.46)     1:36.48 (33.50)     2:08.92 (32.44)                                                                                
  4 Simpson, Eric       17 Cuda-Ne-NE           2:09.49    2:10.38         17  
                  30.45     1:03.00 (32.55)     1:36.32 (33.32)     2:10.38 (34.06)                                                                                
  5 Nuess, C.J.         17 Spokane Area-IE      2:11.33    2:10.59         16  
                  30.98     1:04.52 (33.54)     1:38.46 (33.94)     2:10.59 (32.13)                                                                                
  6 Floyd, Travis       17 City of Midland-WT   2:12.47    2:10.97         15  
                  30.60     1:04.39 (33.79)     1:38.48 (34.09)     2:10.97 (32.49)                                                                                
  7 Smiddy, Matthew     16 Metro Miami-FG       2:12.23    2:11.17         14  
                  31.29     1:04.21 (32.92)     1:37.53 (33.32)     2:11.17 (33.64)                                                                                
  8 McCallen, John      16 Bellingham Bay-PN    2:11.99    2:11.28         13  
                  30.62     1:03.47 (32.85)     1:36.95 (33.48)     2:11.28 (34.33)                                                                                
  9 Mai, Eric           16 BTA-GU               2:12.44    2:11.40         12  
                  30.46     1:03.47 (33.01)     1:37.57 (34.10)     2:11.40 (33.83)                                                                                
B - Final
 10 Russell, David      16 Cuda-Ne-NE           2:15.21    2:09.74         10  
                  29.50     1:02.23 (32.73)     1:36.31 (34.08)     2:09.74 (33.43)                                                                                
 11 Good, Chris         16 DU Hilltoppers-CO    2:12.55    2:10.86          8  
                  30.57     1:03.46 (32.89)     1:37.50 (34.04)     2:10.86 (33.36)                                                                                
 12 Hopper, Jace        16 Desert Storm-CA      2:13.04    2:12.01          7  
                  31.38     1:04.57 (33.19)     1:38.54 (33.97)     2:12.01 (33.47)                                                                                
 13 Stahl, Bryan        17 The Woodlands-GU     2:12.82    2:12.55          6  
                  32.29     1:05.86 (33.57)     1:39.79 (33.93)     2:12.55 (32.76)                                                                                
 14 Pinto, Jonathan     18 Fort Lauderdale-FG   2:12.69    2:13.90          5  
                  31.13     1:04.65 (33.52)     1:39.04 (34.39)     2:13.90 (34.86)                                                                                
 15 Lake, Nick          17 Providence Aq.-NE    2:13.85    2:14.12          4  
                  32.19     1:05.83 (33.64)     1:40.48 (34.65)     2:14.12 (33.64)                                                                                
 16 Fiske, Brian        17 Squids-NE            2:12.67    2:14.57          3  
                  31.03     1:04.95 (33.92)     1:40.00 (35.05)     2:14.57 (34.57)                                                                                
 17 Holmberg, Henry     18 Bend-OR              2:13.96    2:15.69          2  
                  31.79     1:05.89 (34.10)     1:40.72 (34.83)     2:15.69 (34.97)                                                                                
 18 Thompson, Taylor    17 Team Greenville-SC   2:15.65    2:16.87          1  
                  32.40     1:07.28 (34.88)     1:42.20 (34.92)     2:16.87 (34.67)                                                                                
 
Event 31  Girls 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:02.39  OLY
        1:03.09  NAT
        1:04.39  OPEN
    Name                     Age Team                 Prelims      Semis        
===============================================================================
Semi-Finals
  1 Raatz, Katherine          14 Afox-AZ              1:03.76    1:03.61 OPEN   
                  29.13     1:03.61 (34.48)                                                                                                                        
  2 Weber, Taylor             15 The Woodlands-GU     1:05.05    1:03.87 OPEN   
                  29.95     1:03.87 (33.92)                                                                                                                        
  3 Jaeger, Melissa           17 Wolverine Aq.-MI     1:04.53    1:04.11 OPEN   
  4 Braun, Megan              13 Team FoxJet-MN       1:05.22    1:04.15 OPEN   
                  30.34     1:04.15 (33.81)                                                                                                                        
  5 Lago, Jennifer            16 Unat Metro Miami-FG  1:04.59    1:04.16 OPEN   
                  30.77     1:04.16 (33.39)                                                                                                                        
  6 Blair, Michelle           18 Highlander Aq.-FL    1:05.21    1:04.71        
                  30.53     1:04.71 (34.18)                                                                                                                        
  7 Bradord, Jackie           17 Terrapins-PC         1:06.00    1:04.78        
                  30.59     1:04.78 (34.19)                                                                                                                        
  8 Lautzenheiser, Natalie    17 Fort Wayne-IN        1:05.68    1:04.79        
                  30.46     1:04.79 (34.33)                                                                                                                        
  9 Yamamoto, Erin            16 Pacific Swim-SI      1:05.47    1:04.83        
                  30.62     1:04.83 (34.21)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Freeman, Chelsey          17 Valley Aquatics-PN   1:05.17    1:04.90        
                  30.78     1:04.90 (34.12)                                                                                                                        
 11 Greene, Chelsea           14 Industry Hills-CA    1:05.07    1:04.94        
                  30.22     1:04.94 (34.72)                                                                                                                        
 12 Vancleave, Lauren         15 BTA-GU               1:06.34    1:05.25        
                  30.61     1:05.25 (34.64)                                                                                                                        
 13 Akerfelds, Aleksa         14 Middies-MR           1:06.24    1:05.26        
                  30.93     1:05.26 (34.33)                                                                                                                        
 14 Congdon, Stacy            15 Highlander Aq.-FL    1:05.49    1:05.31        
                  30.47     1:05.31 (34.84)                                                                                                                        
 15 Lockhart, Jill            15 Yorktown Swim Cl-IN  1:06.62    1:05.63        
                  30.90     1:05.63 (34.73)                                                                                                                        
 16 Gyuris, Vanda             15 CSA-SC               1:05.66    1:05.66        
                  30.89     1:05.66 (34.77)                                                                                                                        
 17 Brinks, Hannah            15 Burkwood-VA          1:05.25    1:05.69        
                  31.23     1:05.69 (34.46)                                                                                                                        
 18 Stevens, Allison          16 Fast-Pv-PV           1:05.65    1:05.73        
                  31.06     1:05.73 (34.67)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Staley, Tara              17 Desert Storm-CA      1:06.15    1:05.88        
                  30.86     1:05.88 (35.02)                                                                                                                        
 20 Bialas, Amber             17 Tac-Va-VA            1:06.02    1:05.94        
                  30.72     1:05.94 (35.22)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Freeman, Corie Beth       17 Valley Aquatics-PN   1:06.65    1:05.96        
                  31.10     1:05.96 (34.86)                                                                                                                        
 22 Jackson, Summer           16 Unat Highlander-FL   1:06.16    1:05.98        
                  30.29     1:05.98 (35.69)                                                                                                                        
 23 Jensen, Alicia            16 Team FoxJet-MN       1:06.55    1:06.02        
                  31.69     1:06.02 (34.33)                                                                                                                        
 24 Gart, Laura               17 NTSC-IL              1:06.63    1:06.22        
                  31.08     1:06.22 (35.14)                                                                                                                        
 25 Kim, Jane                 15 Fast-Ca-CA           1:06.38    1:06.39        
                  31.31     1:06.39 (35.08)                                                                                                                        
 26 Brasier, Karen            18 Gist-GU              1:05.77    1:06.56        
                  30.51     1:06.56 (36.05)                                                                                                                        
 27 Benedict, Dana            16 Sandpipers - Nv-CA   1:06.35    1:06.74        
                  31.16     1:06.74 (35.58)                                                                                                                        
 
Event 32  Boys 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          55.39  OLY
          55.99  NAT
          57.19  OPEN
    Name                     Age Team                 Prelims      Semis        
===============================================================================
  1 Meyers, Ronald            17 Fort Lauderdale-FG     57.47      56.77 OPEN   
                  26.89       56.77 (29.88)                                                                                                                        
  2 Lundgaard, Bret           17 Desert Storm-CA        58.16      57.41        
                  27.28       57.41 (30.13)                                                                                                                        
  3 Amick, Mason              17 Vsc-OR                 58.13      57.84        
                  27.01       57.84 (30.83)                                                                                                                        
  4 Rice, Michael             18 Fort Lauderdale-FG     58.68      57.86        
                  26.85       57.86 (31.01)                                                                                                                        
  5 Cox, Andrew               17 Bakersfield Swim-CC    58.87      57.88        
                  27.11       57.88 (30.77)                                                                                                                        
  6 Carranza, Travis          18 Santa Rosa-PC          58.55      57.92        
                  27.24       57.92 (30.68)                                                                                                                        
  7 Walsh, J.B.               16 Tac-Va-VA              57.89      57.97        
                  27.36       57.97 (30.61)                                                                                                                        
  8 Ehret, Jonathan           17 Afox-AZ                58.57      58.02        
                  26.94       58.02 (31.08)                                                                                                                        
  9 Floyd, Travis             17 City of Midland-WT     58.70      58.30        
                  27.46       58.30 (30.84)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Andrews, Joseph           17 Lac-Or-OR              58.37      58.32        
                  27.56       58.32 (30.76)                                                                                                                        
 11 Dylla, Mark               14 Aces Swim Club-CO      59.11      58.35        
                  27.30       58.35 (31.05)                                                                                                                        
 12 Thompson, Craig           17 Gevv-IN                59.03      58.38        
                  27.69       58.38 (30.69)                                                                                                                        
 13 Volsen, Ryan              16 Spokane Area-IE        58.66      58.42        
                  27.91       58.42 (30.51)                                                                                                                        
 13 Pinkston, Bryan           16 Poseidon-VA            58.60      58.42        
                  27.91       58.42 (30.51)                                                                                                                        
 15 Krompier, Jesse           15 Aquabears-PC           58.24      58.47        
                  27.82       58.47 (30.65)                                                                                                                        
 16 Brown, Andrew             17 BTA-GU                 58.50      58.49        
                  27.54       58.49 (30.95)                                                                                                                        
 17 Lorring, Peter            17 Reno Aquatics-PC       58.54      58.56        
                  27.44       58.56 (31.12)                                                                                                                        
 18 Madson, Logan             16 Bend-OR                58.60      58.66        
                  27.98       58.66 (30.68)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Brown, Zachery            16 Harris County-GU       59.19      58.67        
                  27.28       58.67 (31.39)                                                                                                                        
 20 Work, Tobias              17 Ccsc-NE                58.64      59.00        
                  27.75       59.00 (31.25)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Angelo, Tyler             15 Aquabears-PC           58.91      59.11        
                  28.52       59.11 (30.59)                                                                                                                        
 22 Melton, Austin            16 DU Hilltoppers-CO      58.71      59.18        
                  27.35       59.18 (31.83)                                                                                                                        
 23 Thula, Luis               17 Fort Lauderdale-FG     59.41      59.20        
                  28.11       59.20 (31.09)                                                                                                                        
 24 Broadbent, Dougie         17 Bch Heatwave-CA        59.17      59.30        
                  26.96       59.30 (32.34)                                                                                                                        
 25 Gooch, George             18 BTA-GU                 58.86      59.41        
                  27.72       59.41 (31.69)                                                                                                                        
 26 Ranahan, Kellen           15 Terrapins-PC           59.48      59.42        
                  27.74       59.42 (31.68)                                                                                                                        
 27 Kearbey, Kyle             17 Killer Whales-MV       59.13      59.57        
                  28.04       59.57 (31.53)                                                                                                                        
 
Event 33  Girls 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Conejo Simi Aquatics-SC  'A'                4:00.46    1:48.27         44  
     1) Tourtellotte, Leah 17           2) Cheng, Genie 17                
     3) Gyuris, Vanda 15                4) Denby, Kara 17                 
                  27.60       55.06 (27.46)     1:21.88 (26.82)     1:48.27 (26.39)                                                                                
  2 Pacific Swim-SI  'A'                        3:59.77    1:50.50         38  
     1) McClurg, Hannah 16              2) Yamamoto, Erin 16              
     3) Brown, Tiffany 17               4) Spence, Whitney 15             
                  27.63       55.52 (27.89)     1:38.69 (43.17)     1:50.50 (11.81)                                                                                
  3 The Woodlands Swim Team-GU  'A'             3:58.82    1:50.58         36  
     1) McClelland, Ashley 16           2) Purtell, Shaunna 14            
     3) McCarthy, Meredith 16           4) Gates, Katie 17                
                  28.25       56.68 (28.43)     1:23.02 (26.34)     1:50.58 (27.56)                                                                                
  4 New England Barracudas-NE  'A'              4:05.04    1:51.60         34  
     1) Stutius, Erica 17               2) Colson, Stephanie 18           
     3) Krems, Kate 17                  4) Laffee, Nikki 17               
                  28.67       56.09 (27.42)     1:24.15 (28.06)     1:51.60 (27.45)                                                                                
  5 Swim Macon-GA  'A'                          4:05.94    1:52.13         32  
     1) Dadiisman, Bethany 17           2) Jones, Heather 16              
     3) Gausche, Brigette 14            4) Wright, Katie 17               
                  28.20       56.40 (28.20)     1:23.92 (27.52)     1:52.13 (28.21)                                                                                
  6 Blue Tide Aquatics-GU  'A'                  4:03.64    1:52.68         30  
     1) Stanton, Madeleine 16           2) Grandy, Lauren 14              
     3) Hain, Melissa 15                4) Duerringer, Emily 17           
                  28.53       57.12 (28.59)     1:25.24 (28.12)     1:52.68 (27.44)                                                                                
  7 Highlander Aquatics-FL  'A'                 4:06.14    1:52.88         28  
     1) Blair, Michelle 18              2) Stewart, Jenna 14              
     3) Parent, Michelle 18             4) Congdon, Stacy 15              
                  28.45       55.80 (27.35)     1:25.36 (29.56)     1:52.88 (27.52)                                                                                
  8 Fullerton Aquatic Sports-CA  'A'            3:34.09Y   1:53.19         26  
     1) Abe, Carissa 18                 2) Kim, Jane 15                   
     3) Galaz, Natalie 18               4) Dinh, Thuy-mi 15               
                  27.99       55.74 (27.75)     1:24.33 (28.59)     1:53.19 (28.86)                                                                                
  9 Valley Aquatics Swim Team-PN  'A'           4:06.33    1:53.41         24  
     1) Friedhoff, Caitlin 18           2) Freeman, Corie Beth 17         
     3) Stockwell, Sarah 16             4) Kuestermeyer, Bailey 16        
                  28.11       56.01 (27.90)     1:43.28 (47.27)     1:53.41 (10.13)                                                                                
 10 Ywca Middies-MR  'A'                        4:05.87    1:53.90         20  
     1) Akerfelds, Aleksa 14            2) Pangilinan, Jackie 17          
     3) Haley, Crissy 17                4) Rohrs, Lisa 17                 
                  29.13       56.26 (27.13)     1:24.30 (28.04)     1:53.90 (29.60)                                                                                
 11 Industry Hills Aquatics-CA  'A'             4:02.76    1:54.04         16  
     1) Boosalis, Maryann 16            2) Greene, Chelsea 14             
     3) Miller, Abby 16                 4) Wong, Melissa 18               
                  27.63       56.50 (28.87)     1:25.19 (28.69)     1:54.04 (28.85)                                                                                
 12 The Woodlands Swim Team-GU  'B'             4:06.65    1:54.09         14  
     1) Weber, Taylor 15                2) Amundsen, Kelsey 12            
     3) Flynn, Kelly 13                 4) Smidlein, Alyssa 17            
                  28.02       56.65 (28.63)     1:54.09 (57.44)                                                                                                    
 13 Walnut Creek Aquabears-PC  'A'              4:05.71    1:54.25         12  
     1) Holmam, Amanda 13               2) Skropeta, Kathryn 14           
     3) Harper, Kirsten 16              4) Lewis, Kelsey 14               
                  27.63       56.53 (28.90)     1:25.54 (29.01)     1:54.25 (28.71)                                                                                
 14 Terrapins Swim Team-PC  'A'                 3:57.17    1:54.41         10  
     1) Bradord, Jackie 17              2) Bard, Presley 15               
     3) McLane, Julianne 15             4) Buchanan, McKenzie 14          
                  28.74       56.96 (28.22)     1:25.45 (28.49)     1:54.41 (28.96)                                                                                
 15 Bay & Ocean State Squids-NE  'A'            4:05.07    1:54.66          8  
     1) Haron, Katie 14                 2) Healey, Meghan 16              
     3) Dunn, Mariele 15                4) Kaufmann, Christine 14         
                  27.34       56.45 (29.11)     1:25.23 (28.78)     1:54.66 (29.43)                                                                                
 16 Poseidon Swimming Inc.-VA  'A'              3:33.81Y   1:54.94          6  
     1) Fraley, Lauren 16               2) Kowalchuk, Morgan 16           
     3) Black, Sara 17                  4) Neely, Laura 17                
                  46.10       57.39 (11.29)     1:28.09 (30.70)     1:54.94 (26.85)                                                                                
 17 Club Makos-SE  'A'                          4:06.12    1:55.09          4  
     1) Yeager, Marie 18                2) Lozier, Sarah 16               
     3) Taylor, Amanda 18               4) Carr, Jessica 16               
                  29.38       59.23 (29.85)     1:26.71 (27.48)     1:55.09 (28.38)                                                                                
 18 Blue Tide Aquatics-GU  'B'                  3:33.41Y   1:55.23          2  
     1) Defiori, Kim 17                 2) Muck, Molly 18                 
     3) Vancleave, Lauren 15            4) Lentz, Brittany 17             
                  28.75       57.93 (29.18)     1:26.45 (28.52)     1:55.23 (28.78)                                                                                
 19 Arizona Desert Fox-AZ  'B'                  4:02.73    1:56.54        
     1) Zimmerman, Joni 15              2) Reiter, McKenzie 17            
     3) Gratton, Emilie 14              4) Puschak, Jaclyn 14             
                  29.69       58.21 (28.52)     1:27.72 (29.51)     1:56.54 (28.82)                                                                                
 20 Bay & Ocean State Squids-NE  'B'            3:34.93Y   1:58.21        
     1) Woodward, Lindsay 17            2) Finn, Courtney 16              
     3) Olerio, Brittany 14             4) Maguire, Caitlin 16            
                  27.95       57.12 (29.17)     1:27.28 (30.16)     1:58.21 (30.93)                                                                                
 21 Terrapins Swim Team-PC  'B'                 4:06.00    1:59.26        
     1) Brix, Katelyn 14                2) Degolig, Hailey 16             
     3) Deyorco, Sarah 15               4) Langner, Bailey 15             
                  29.36       59.85 (30.49)     1:29.15 (29.30)     1:59.26 (30.11)                                                                                
 -- Arizona Desert Fox-AZ  'A'                  3:59.68         DQ        
     1) Swaney, Nicole 15               2) Elbert, Skye 15                
     3) Li, Jing 15                     4) Raatz, Katherine 14            
                  28.26       55.11 (26.85)     1:29.37 (34.26)          DQ (21.82)                                                                                
 
Event 34  Boys 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Swim Team-FG  'A'           3:34.45    1:37.90         44  
     1) Coan, Matt 18                   2) Rice, Michael 18               
     3) Bullock, Perry 17               4) Meyers, Ronald 17              
                  24.73       49.58 (24.85)     1:14.06 (24.48)     1:37.90 (23.84)                                                                                
  2 Bakersfield Swim Club-CC  'A'               3:35.24    1:37.92         38  
     1) Whittington, Mark 17            2) Cox, Andrew 17                 
     3) Beckman, Adam 16                4) Bartell, Kevin 18              
                  23.64       47.83 (24.19)     1:12.54 (24.71)     1:37.92 (25.38)                                                                                
  3 Blue Tide Aquatics-GU  'A'                  3:38.87    1:38.32         36  
     1) Mai, Eric 16                    2) Belew, Micah 17                
     3) Kornfeld, Paul 16               4) Raiford, Brad 18               
                  25.20       49.81 (24.61)     1:14.53 (24.72)     1:38.32 (23.79)                                                                                
  4 The Woodlands Swim Team-GU  'A'             3:39.45    1:39.66         34  
     1) Schuber, Michael 16             2) Stahl, Bryan 17                
     3) Trabona, Trohn 18               4) Stahl, Greg 17                 
                  25.35       50.56 (25.21)     1:15.09 (24.53)     1:39.66 (24.57)                                                                                
  5 Bay & Ocean State Squids-NE  'A'            3:12.57Y   1:39.79         32  
     1) Taylor, Sam 16                  2) Riley, Sean 18                 
     3) Bailey, James 18                4) Donohue, Kevin 17              
                  26.08       50.54 (24.46)     1:15.13 (24.59)     1:39.79 (24.66)                                                                                
  6 Blue Tide Aquatics-GU  'B'                  3:12.37Y   1:40.85         30  
     1) Brown, Andrew 17                2) Gooch, George 18               
     3) Beaman, Tyson 18                4) Leckey, Kevin 16               
                  25.66       51.27 (25.61)     1:15.85 (24.58)     1:40.85 (25.00)                                                                                
  7 Terrapins Swim Team-PC  'A'                 3:39.11    1:40.88         28  
     1) Dwelley, John 17                2) Keenan, James 18               
     3) Ranahan, Kellen 15              4) Hardy, Jason 17                
                  25.71       50.11 (24.40)     1:15.41 (25.30)     1:40.88 (25.47)                                                                                
  8 Walnut Creek Aquabears-PC  'A'              3:39.94    1:41.19         26  
     1) Rothberg, Dash 16               2) Chen, Easton 16                
     3) Campbell, Jared 16              4) Bacharach, Kevin 18            
                  24.77       50.68 (25.91)     1:15.65 (24.97)     1:41.19 (25.54)                                                                                
  9 New England Barracudas-NE  'A'              3:41.72    1:41.21         24  
     1) Rubenstein, Billy 17            2) Russell, David 16              
     3) Simpson, Eric 17                4) Nilsson, Eric 16               
                  25.71       51.20 (25.49)     1:16.35 (25.15)     1:41.21 (24.86)                                                                                
 10 Fullerton Aquatic Sports-CA  'A'            3:11.99Y   1:42.15         20  
     1) Dong, Jacob 18                  2) McNeill, Ryan 18               
     3) Heinz, Jeff 18                  4) Leelachati, Dan 18             
                  25.94       50.95 (25.01)     1:15.88 (24.93)     1:42.15 (26.27)                                                                                
 11 Walnut Creek Aquabears-PC  'B'              3:12.47Y   1:43.27         16  
     1) Angelo, Tyler 15                2) Nelson, Michael 18             
     3) Krompier, Jesse 15              4) Campbell, Nick 14              
                  25.75       51.40 (25.65)     1:35.98 (44.58)      1:43.27 (7.29)                                                                                
 12 The Woodlands Swim Team-GU  'B'             3:41.69    1:43.71         14  
     1) Hard, James 17                  2) VanNatta, John 16              
     3) Bolen, Nick 17                  4) Ulrey, David 16                
                  26.11       51.91 (25.80)     1:17.91 (26.00)     1:43.71 (25.80)                                                                                
 13 Bay & Ocean State Squids-NE  'B'            3:12.61Y   1:45.22         12  
     1) Langelier, Mike 15              2) Bullitt, Ben 17                
     3) Rasin, Arkady 16                4) Fiske, Brian 17                
                  26.93       53.05 (26.12)     1:19.15 (26.10)     1:45.22 (26.07)                                                                                
 14 Industry Hills Aquatics-CA  'A'             3:28.07    1:48.09         10  
     1) Deters, Andrew 15               2) Kim, Edward 15                 
     3) Jafari, Michael 17              4) Mendoza, John 15               
                  27.08       54.05 (26.97)     1:20.70 (26.65)     1:48.09 (27.39)     
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT