ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Janet Evans Invit. 2003 Day 3
7/13/2003-7/13/2003
Los Angeles, CA USA

2003 Janet Evans Invitational 
Day Three Finals Results 

July 12, 2003 

SPEEDO 2003 JANET EVANS INVITATIONAL  JULY 10-13, 2003
HOST: UNIV. OF SOUTHERN CALIF. AND SOUTHERN CALIFORNIA SWIMMING
HELD AT: MC DONALD'S SWIM STADIUM - LOS ANGELES, CA - SANC# 03-003
JULY  12, 2003

EVENT:  13  WOMEN's   200  METERS  FREESTYLE

WORLD               1:56.64   F. VAN ALMSICK    GERMANY           8/03/02
AMERICAN            1:57.90   N. HAISLETT       USA               7/27/92
JEI MEET            1:58.02   CLAUDIA POHL      COSTA RICA        2000
QUALIFYING FOR NATIONAL            2:04.89
QUALIFYING FOR YARD MINIMUM        1:56.39
QUALIFYING FOR THIS MEET           2:10.28

FINAL RESULTS
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL

    1)  VOLLMER, DANA        15  FAST-NT            2:02.36         2:01.01
           :28.31   :58.63  1:30.07  2:01.01
    2)  KELLER, KALYN        18  UNAT               2:03.79         2:01.99
           :29.23  1:00.34  1:31.33  2:01.99
    3)  LANNE, COLLEEN       23  NOVA               2:04.67         2:02.71
           :28.17   :58.57  1:30.29  2:02.71
    4)  CHANDLER, ASHLEY     19  SUN DEVILS         2:05.39         2:03.93
           :29.52  1:00.53  1:32.46  2:03.93
    5)  Krohn, Jana          21  TROJAN             2:03.74         2:04.67
           :28.87  1:00.02  1:32.10  2:04.67
    6)  PAREDES, MARITZA     17  MEXICO             2:05.08         2:05.14
           :28.99  1:00.57  1:33.17  2:05.14
    7)  PIPER, CARLY         19  WISCONSIN AQUATI   2:04.81         2:06.37
           :29.77  1:01.54  1:34.42  2:06.37
    8)  SPENCE, WHITNEY      15  PACIFIC SWIM       2:05.12         2:06.85
           :29.73  1:01.72  1:34.58  2:06.85

CONSOLATION FINAL

    9)  HAYES, JESSICA       20  FORD               2:06.11         2:03.19
           :28.82   :59.93  1:31.63  2:03.19
   10)  KIEL, ALYSSA         16  LAKE ERIE          2:05.82         2:04.29
           :29.83  1:01.33  1:33.17  2:04.29
   11)  CONNEALY, CAIT       18  ARIZONA FOX        2:06.36         2:04.43
           :29.46  1:01.07  1:33.29  2:04.43
   12)  NYMEYER, LACEY       17  FORD               2:05.80         2:04.64
           :29.68  1:01.58  1:33.47  2:04.64
   13)  Sandeno, Kaitlin     20  TROJAN             2:05.44         2:04.70
           :29.74  1:01.13  1:33.09  2:04.70
   14)  VOLCAN, ERIN         19  NOVA               2:05.85         2:04.76
           :29.51  1:01.48  1:33.24  2:04.76
   15)  Pedder, Margie       23  TROJAN             2:05.49         2:05.23
           :30.03  1:01.47  1:33.57  2:05.23
   16)  DWELLEY, KATE        14  TERRAPIN           2:05.98         2:05.52
           :29.75  1:01.39  1:33.78  2:05.52

BONUS FINAL

   17)  MEDINA, LAUREN       20  CALIF AQUATICS     2:06.92         2:06.06
           :30.09  1:02.10  1:34.40  2:06.06
   18)  STANFORD, MANDY      23  SUN DEVILS         2:07.04         2:06.31
           :30.25  1:02.40  1:34.71  2:06.31
   19)  BLONDIN, STACY       18  NORTH COAST        2:06.37         2:06.61
           :30.61  1:02.81  1:35.20  2:06.61
   20)  KREUTZJANS, BECKY    18  NORTH COAST        2:06.93         2:06.96
           :30.33  1:02.31  1:35.04  2:06.96
   21)  NELSON, KATIE        17  SAN PEDRO          2:06.92         2:07.19
           :30.30  1:02.44  1:35.19  2:07.19
   22)  PENDLETON, BETHANY   21  WISCONSIN AQUATI   2:07.07         2:08.41
           :30.18  1:02.51  1:35.64  2:08.41
   23)  SAVINI, CAROLYNE     21  TEAM PITTSBURGH    2:07.14         2:08.50
           :30.17  1:02.67  1:35.70  2:08.50
   24)  KEMP, HEATHER        20  AUBURN             2:07.43         2:10.31
           :30.04  1:02.56  1:36.59  2:10.31






          SPEEDO 2003 JANET EVANS INVITATIONAL  JULY 10-13, 2003
     HOST: UNIV. OF SOUTHERN CALIF. AND SOUTHERN CALIFORNIA SWIMMING
   HELD AT: MC DONALD'S SWIM STADIUM - LOS ANGELES, CA - SANC# 03-003
                              JULY  12, 2003

EVENT:  14    MEN's   200  METERS  FREESTYLE

WORLD               1:44.06   IAN THORPE        AUSTRALIA         7/25/01
AMERICAN            1:46.73   JOSH DAVIS        USA               2000
JEI MEET            1:49.87   MICHAEL KLIM      AUS               1997
QUALIFYING FOR NATIONAL            1:53.69
QUALIFYING FOR YARD MINIMUM        1:46.33
QUALIFYING FOR THIS MEET           1:59.84

FINAL RESULTS
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL

    1)  CRAMER, JAYME        20  STANFORD           1:53.30         1:49.37 **
           :25.84   :53.32  1:21.19  1:49.37
   ** JEI MEET
    2)  JONES, BEN           21  AUBURN             1:51.82         1:50.75
           :26.22   :54.31  1:22.83  1:50.75
    3)  VANDERKAAY, PETER    19  CLUB WOLVERINE     1:53.25         1:51.50
           :26.44   :54.86  1:23.27  1:51.50
    4)  KETCHUM, DAN         21  CLUB WOLVERINE     1:54.07         1:51.98
           :26.70   :54.92  1:23.97  1:51.98
    5)  WAGNER, GARRETT      18  SIERRA MARLINS     1:53.45         1:52.42
           :27.18   :55.87  1:24.80  1:52.42
    6)  MULL, CAMERON        26  SANTA CRUZ         1:53.71         1:53.66
           :26.56   :55.45  1:24.94  1:53.66
    7)  OWEN, MATTHEW        19  ARIZONA FOX        1:54.27         1:53.98
           :26.95   :55.76  1:25.53  1:53.98
    8)  KEVORKIAN, ARAM      20  NORTH COAST        1:53.70         1:55.38
           :26.44   :55.26  1:25.19  1:55.38

CONSOLATION FINAL

    9)  MILLS, MATT          20  SAN RAMON          1:54.87         1:53.13
           :27.31   :56.29  1:25.54  1:53.13
   10)  Lee, Jeff            22  TROJAN             1:54.56         1:53.25
           :26.86   :56.10  1:24.94  1:53.25
   11)  VAYO, LOUIS          17  FAST               1:54.82         1:53.55
           :27.31   :56.48  1:25.56  1:53.55
   12)  BURMESTER, MOSS      22  HARLEQUIN          1:54.42         1:53.86
           :26.90   :56.15  1:25.19  1:53.86
   13)  VOSS, ROBERT         20  HARLEQUIN          1:54.59         1:54.30
           :26.79   :56.08  1:25.64  1:54.30
   14)  WIESNER, ERIC        20  WISCONSIN AQUATI   1:54.97         1:54.91
           :26.85   :55.74  1:25.64  1:54.91
   15)  BEAL, DANIEL         17  SANTA BARBARA      1:55.25         1:55.59
           :27.10   :56.71  1:26.80  1:55.59
   16)  GRANT, ANDY          18  SAN RAMON          1:54.97         1:55.84
           :27.15   :56.76  1:26.58  1:55.84

BONUS FINAL

   17)  DE JONG, CHRIS       19  CLUB WOLVERINE     1:55.87         1:53.22
           :26.44   :55.55  1:24.81  1:53.22
   18)  JEFFERS, BYRON       20  FORD               1:55.54         1:53.79
           :26.09   :54.40  1:23.93  1:53.79
   19)  TARWATER, DAVIS      19  CLUB WOLVERINE     1:55.38         1:54.25
           :27.46   :56.95  1:26.10  1:54.25
   20)  VAN WIE, DOUG        19  AUBURN             1:55.57         1:54.54
           :27.35   :56.80  1:26.11  1:54.54
   21)  HOCHSTEIN, ERIK      34  UNAT               1:55.95         1:55.45
           :27.42   :56.77  1:26.48  1:55.45
   22)  FOSTER, JOHN         16  UNAT               1:55.72         1:55.59
           :27.25   :56.40  1:26.38  1:55.59
   23)  BRUCKART, JOE        22  CALIF AQUATICS     1:55.40         1:56.42
           :26.87   :56.09  1:26.21  1:56.42
   24)  DeBERRY, TYLER       19  FORD               1:55.44         1:56.85
           :27.03   :56.74  1:26.81  1:56.85






          SPEEDO 2003 JANET EVANS INVITATIONAL  JULY 10-13, 2003
     HOST: UNIV. OF SOUTHERN CALIF. AND SOUTHERN CALIFORNIA SWIMMING
   HELD AT: MC DONALD'S SWIM STADIUM - LOS ANGELES, CA - SANC# 03-003
                              JULY  12, 2003

EVENT:  15  WOMEN's   200  METERS  BREASTSTROKE

WORLD               2:22.99   HUI QI            CHINA             2001
AMERICAN            2:24.56   KRISTY KOWAL      USA               2000
JEI MEET            2:24.51   PENNY HEYNS       UNIV. CALGARY     1999
QUALIFYING FOR NATIONAL            2:38.09
QUALIFYING FOR YARD MINIMUM        2:30.91
QUALIFYING FOR THIS MEET           2:51.49

FINAL RESULTS
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL

    1)  ROBY, ASHLEY         22  ATHENS BULLDOG     2:34.89         2:30.95
           :34.81  1:13.03  1:51.54  2:30.95
    2)  HEHN, KERI           22  MINNESOTA          2:33.34         2:32.10
           :35.28  1:13.53  1:52.85  2:32.10
    3)  CAVERLY, KRISTEN     18  MET WEST           2:36.12         2:32.58
           :35.34  1:13.99  1:53.01  2:32.58
    4)  LIU, ERICA           16  DE ANZA            2:37.30         2:35.15
           :36.19  1:15.39  1:55.61  2:35.15
    5)  WAGNER, JESSICA      21  FORD               2:38.42         2:35.48
           :35.39  1:14.20  1:54.64  2:35.48
    6)  DUERK, LAUREN        19  AUBURN             2:37.72         2:38.70
           :36.31  1:16.22  1:57.24  2:38.70
    7)  KIME, KATIE          14  ROSE BOWL          2:38.04         2:39.54
           :36.63  1:16.70  1:57.96  2:39.54
    8)  CREEK, CHRISTINE     18  CONEJO SIMI        2:38.93         2:40.90
           :36.82  1:17.07  1:58.98  2:40.90

CONSOLATION FINAL

    9)  STITTS, STACIANA     21  NOVA               2:40.50         2:35.03
           :35.20  1:13.78  1:53.85  2:35.03
   10)  ELLIS, ALEXANDRA     14  BLUE FINS          2:39.82         2:37.62
           :37.66  1:18.17  1:58.28  2:37.62
   11)  DEGOLIA, HAILEY      16  TERRAPIN           2:40.07         2:37.64
           :36.36  1:16.53  1:56.87  2:37.64
   12)  PATTERSON, GENNA     17  TUALATIN           2:40.19         2:37.70
           :36.09  1:16.09  1:56.41  2:37.70
   13)  SIEPER, ERIN         19  FORD               2:39.58         2:39.40
           :36.22  1:15.98  1:56.87  2:39.40
   14)  SCHMIDT, HEIDI       20  DE ANZA            2:40.63         2:39.72
           :35.95  1:15.29  1:56.37  2:39.72
   15)  CANNON, CHRISTI      18  BENGAL TIGER       2:40.57         2:40.85
           :37.80  1:17.80  1:59.56  2:40.85
   16)  MC GETTRICK, GREER   20  CLOVIS SWIM CLUB   2:41.23         2:42.40
           :37.63  1:18.88  2:00.91  2:42.40

BONUS FINAL

   17)  BOHNETT, BRITTANY    15  COLORADO SPRINGS   2:41.64         2:38.59
           :36.86  1:17.52  1:58.12  2:38.59
   18)  SWART, ASHLEY        18  KAMEHAMEHA         2:41.25         2:40.39
           :36.85  1:17.78  1:58.73  2:40.39
   19)  SIEPER, KRISTINA     17  AZOT               2:42.07         2:40.63
           :36.48  1:16.99  1:58.68  2:40.63
   20)  GILBERT, KIRSTEN     19  MET WEST           2:41.82         2:42.54
           :36.80  1:17.56  1:59.68  2:42.54
   21)  PATTERSON, LIZETTE   15  CANYONS            2:42.71         2:42.69
           :37.82  1:19.45  2:01.00  2:42.69
   22)  PISUIA, EMILY        20  WISCONSIN AQUATI   2:42.23         2:42.75
           :36.90  1:18.51  2:00.63  2:42.75
   23)  COOK, JENNIFER       18  NOVA               2:43.12         2:44.47
           :37.00  1:18.82  2:02.12  2:44.47
   24)  SARNECKI, AMALIA     19  WISCONSIN AQUATI   2:42.68         2:44.51
           :37.49  1:18.83  2:01.87  2:44.51






          SPEEDO 2003 JANET EVANS INVITATIONAL  JULY 10-13, 2003
     HOST: UNIV. OF SOUTHERN CALIF. AND SOUTHERN CALIFORNIA SWIMMING
   HELD AT: MC DONALD'S SWIM STADIUM - LOS ANGELES, CA - SANC# 03-003
                              JULY  12, 2003

EVENT:  16    MEN's   200  METERS  BREASTSTROKE

WORLD               2:09.97   KOSUKE KITAYAMA   JAPAN             10/02/02
AMERICAN            2:10.16   M. BARROWMAN      USA               7/29/92
JEI MEET            2:16.09   TOM WILKENS       SANTA CLARA       1999
QUALIFYING FOR NATIONAL            2:22.39
QUALIFYING FOR YARD MINIMUM        2:18.99
QUALIFYING FOR THIS MEET           2:36.89

FINAL RESULTS
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL

    1)  OWEN, GREG           22  FORD               2:24.02         2:20.10
           :31.73  1:07.29  1:43.95  2:20.10
    2)  MARSHALL, GARY       21  STANFORD           2:21.41         2:20.92
           :32.70  1:07.94  1:44.19  2:20.92
    3)  BRUCE, MICHAEL       21  STANFORD           2:23.19         2:21.06
           :31.64  1:07.94  1:44.11  2:21.06
    4)  VIGLIONE, MATT       16  TUALATIN           2:24.70         2:21.62
           :32.44  1:08.18  1:44.59  2:21.62
    5)  LOWE, MATT           17  UNAT-AZ            2:24.56         2:22.70
           :31.84  1:08.47  1:45.68  2:22.70
    6)  WOLFE, NICK          19  STANFORD           2:22.40         2:22.77
           :33.11  1:08.73  1:45.50  2:22.77
    7)  ALBRIGHT, ANDREW     19  CARMEL             2:21.96         2:22.89
           :32.88  1:08.39  1:45.48  2:22.89
    8)  FOWLER, PATRICK      22  SANTA CLARA        2:24.92         2:23.53
           :32.40  1:08.24  1:46.09  2:23.53

CONSOLATION FINAL

    9)  FLORES, BAYANI       24  WALNUT CREEK       2:25.45         2:22.02
           :31.93  1:07.83  1:44.71  2:22.02
   10)  NEWMAN, KEENAN       18  STANFORD           2:25.15         2:23.65
           :33.34  1:09.89  1:47.60  2:23.65
   11)  PUCHALSKI, DANNY     21  NGSV               2:25.46         2:24.78
           :32.55  1:09.42  1:47.20  2:24.78
   12)  WARE, ADAM           23  SWIM PASADENA      2:25.25         2:25.22
           :32.55  1:09.67  1:46.83  2:25.22
   13)  BROWN, THOMAS        20  STANFORD           2:26.20         2:25.49
           :33.54  1:10.39  1:48.10  2:25.49
   14)  PARK, STEVEN         16  CANYONS            2:25.88         2:25.76
           :33.28  1:09.89  1:47.57  2:25.76
   15)  MAHONEY, SEAN        14  TERRAPIN           2:25.63         2:26.23
           :33.12  1:10.11  1:47.94  2:26.23
   16)  BROWN, JARROD        22  HARLEQUIN          2:26.12         2:26.70
           :33.20  1:10.28  1:48.42  2:26.70

BONUS FINAL

   17)  PRIEST, ANDREW       24  NOVA               2:26.38         2:26.11
           :32.85  1:09.83  1:47.33  2:26.11
   18)  FOLLMER, DOUG        21  FORD               2:27.69         2:26.14
           :32.88  1:09.71  1:47.53  2:26.14
   19)  CLEMENTS, JOEY       20  SUN DEVILS         2:28.64         2:26.15
           :33.18  1:10.12  1:48.24  2:26.15
   20)  CRISTE, JOHN         14  CANYONS            2:27.81         2:26.18
           :33.15  1:10.34  1:48.09  2:26.18
   21)  CHRISTIANA, JOE      18  BENGAL TIGER       2:26.99         2:27.18
           :31.80  1:09.92  1:49.78  2:27.18
   22)  LEELACHATI, DAN      18  FAST               2:28.41         2:27.58
           :34.51  1:12.20  1:49.90  2:27.58
   23)  SCHMIDT, MATHEW      16  DE ANZA            2:27.08         2:27.99
           :33.99  1:10.98  1:49.20  2:27.99
   24)  ZECH, NICK           15  PACIFIC SWIM       2:29.83         2:30.00
           :34.19  1:12.81  1:51.77  2:30.00






          SPEEDO 2003 JANET EVANS INVITATIONAL  JULY 10-13, 2003
     HOST: UNIV. OF SOUTHERN CALIF. AND SOUTHERN CALIFORNIA SWIMMING
   HELD AT: MC DONALD'S SWIM STADIUM - LOS ANGELES, CA - SANC# 03-003
                              JULY  12, 2003

EVENT:  17  WOMEN's    50  METERS  FREESTYLE

WORLD                :24.13   INGE DE BRUIJN    NETHERLANDS       2000
AMERICAN             :24.63   DARA TORRES       USA               2000
JEI MEET             :25.04   DARA TORRES       STANFORD          2000
QUALIFYING FOR NATIONAL             :26.79
QUALIFYING FOR YARD MINIMUM         :24.76
QUALIFYING FOR THIS MEET            :28.14

FINAL RESULTS
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL

    1)  JOYCE, KARALYNN      17  CLUB WOLVERINE      :26.60          :25.39
    2)  VOLLMER, DANA        15  FAST-NT             :26.17          :25.90
    3)  LANNE, COLLEEN       23  NOVA                :26.40          :26.00
    4)  NYMEYER, LACEY       17  FORD                :26.85          :26.24
    5)  SWINDLE, CHRISTINA   18  MIAMI SWIMMING      :26.60          :26.43
    6)  SILVER, EMILY        17  NOVA                :26.84          :26.52
    7)  MESKILL, ELIZABETH   25  NOVA                :26.61          :26.53
    8)  BRYARLY, MEREDITH    24  NOVA                :26.86          :26.66

CONSOLATION FINAL

    9)  HACKETT, RYANN       18  FORD                :26.98          :26.56
   10)  HAYES, JESSICA       20  FORD                :27.01          :26.64
   11)  BOUTWELL, LACEY      20  MET WEST            :26.89          :26.77
   12)  GROSS, PEGGY         34  NORTH COAST         :26.91          :26.86
   13)  VANDENBERG, KIM      19  ORINDA              :26.95          :26.99
   14)  O'NEIL, ERIN         17  ACADEMY             :27.10          :27.31
   15)  RAATZ, KATHERINE     14  ARIZONA FOX         :27.05          :27.40
   16)  VOLCAN, ERIN         19  NOVA                :27.00          :27.51

BONUS FINAL

   17)  CASHION, COURTNEY    17  NOVA                :27.12          :26.66
   18)  DE ALVA, DANIELLE    24  NOVA                :27.12          :26.94
   19)  LIGGETT, ANNE        17  TUALATIN            :27.23          :26.98
   20)  SMITH, MARSHI        19  FORD                :27.22          :27.06
   21)  THOMAS, TARA         13  NOVA                :27.17          :27.07
   22)  Galloway, Joy        19  TROJAN              :27.23          :27.13
   23)  MC CLURG, HANNAH     16  PACIFIC SWIM        :27.18          :27.26
   24)  FRANCIS, PAIGE       25  NOVA                :27.17          :27.35






          SPEEDO 2003 JANET EVANS INVITATIONAL  JULY 10-13, 2003
     HOST: UNIV. OF SOUTHERN CALIF. AND SOUTHERN CALIFORNIA SWIMMING
   HELD AT: MC DONALD'S SWIM STADIUM - LOS ANGELES, CA - SANC# 03-003
                              JULY  12, 2003

EVENT:  18    MEN's    50  METERS  FREESTYLE

WORLD                :21.64   ALEXANDER POPOV   RUSSIA            6/16/00
AMERICAN             :21.76   GARY HALL, JR.    USA               2000
JEI MEET             :22.30   ANTHONY ERVIN     PHOENIX           2000
QUALIFYING FOR NATIONAL             :23.69
QUALIFYING FOR YARD MINIMUM         :22.09
QUALIFYING FOR THIS MEET            :25.29

FINAL RESULTS
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL

    1)  WOODWARD, GABE       24  NOVA                :23.33          :23.25
    2)  MUHAMMAD, SABIR      27  UNAT-SE             :23.17          :23.32
    3)  LANE, EVAN           20  CALIF AQUATICS      :23.53          :23.52
    4)  NOVAK, JOE           26  NOVA                :23.78          :23.56
    5)  BRUNELLI, NICK       20  SUN DEVILS          :23.65          :23.58
    6)  ANDERSON, LUKE       21  NOVA                :23.75          :23.60
    7)  HALL, GARY           28  CALIF AQUATICS      :23.43          :23.70
    7)  MARSHALL, MATT       20  WISCONSIN AQUATI    :23.70          :23.70

CONSOLATION FINAL

    9)  MARSHALL, PETER      21  STANFORD            :23.88          :23.41
   10)  SCHNELL, ANDREW      21  STANFORD            :23.97          :23.74
   11)  JEFFERS, BYRON       20  FORD                :23.90          :23.81
   12)  FOLKER, NICK         26  CALIF AQUATICS      :24.03          :23.82
   13)  RUCKER, MATTHEW      21  BENGAL TIGER        :24.05          :23.96
   14)  O'BRYAN, BOBBY       21  STANFORD            :23.99          :24.01
   15)  MANIA, ADAM          19  WISCONSIN AQUATI    :23.97          :24.02
   16)  WALLACE, WILEY       21  SUN DEVILS          :24.04          :24.15

BONUS FINAL

   17)  KELLY, RYAN          27  VALLEY SPLASH       :24.14          :23.90
   18)  ZAABADICK, BOBBY     23  SUN DEVILS          :24.30          :24.02
   19)  LYON, MATT           19  CALIF AQUATICS      :24.06          :24.15
   20)  STEPHENS, JAMMAL     23  NOVA                :24.26          :24.21
   21)  Dobkin, Cary         20  TROJAN              :24.30          :24.23
   22)  Ringe, David         21  TROJAN              :24.18          :24.43
   23)  BAER, SCOTT          20  NOVA                :24.14          :24.63
   24)  CRAMER, JAYME        20  STANFORD            :24.17          :25.38






          SPEEDO 2003 JANET EVANS INVITATIONAL  JULY 10-13, 2003
     HOST: UNIV. OF SOUTHERN CALIF. AND SOUTHERN CALIFORNIA SWIMMING
   HELD AT: MC DONALD'S SWIM STADIUM - LOS ANGELES, CA - SANC# 03-003
                              JULY  12, 2003

EVENT:  19  WOMEN's   400  METERS  INDIVIDUAL MEDLEY

WORLD               4:33.59   YANA KLOCHKOVA    UKRAINE           2000
AMERICAN            4:37.58   SUMMER SANDERS    USA               7/26/92
JEI MEET            4:41.71   JOANNE MALAR      UNIV. CALGARY     2000
QUALIFYING FOR NATIONAL            4:57.79
QUALIFYING FOR YARD MINIMUM        4:40.97
QUALIFYING FOR THIS MEET           5:17.48

FINAL RESULTS
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL

    1)  Sandeno, Kaitlin     20  TROJAN             4:55.80         4:44.16
           :30.79  1:04.72  1:41.78  2:17.38
          2:58.81  3:40.49  4:12.98  4:44.16
    2)  CAVERLY, KRISTEN     18  MET WEST           4:53.18         4:45.40
           :31.39  1:06.49  1:43.53  2:19.74
          2:59.61  3:40.10  4:12.93  4:45.40
    3)  Kwasny, Michala      22  UNAT               4:53.37         4:51.90
           :30.95  1:05.94  1:43.85  2:21.46
          3:02.86  3:44.60  4:18.58  4:51.90
    4)  BINDER, ADRIENNE     18  SANTA BARBARA      4:54.30         4:53.04
           :31.47  1:06.74  1:45.09  2:22.17
          3:04.27  3:47.67  4:20.85  4:53.04
    5)  KELLER, KALYN        18  UNAT               4:56.74         4:53.67
           :31.50  1:06.20  1:44.59  2:22.07
          3:06.36  3:50.10  4:22.63  4:53.67
    6)  LEE, EUN HAE         18  KOREA              4:57.02         4:54.57
           :30.98  1:05.94  1:43.73  2:21.11
          3:04.77  3:48.33  4:21.79  4:54.57
    7)  DUERK, LAUREN        19  AUBURN             4:55.02         4:59.24
           :32.88  1:10.20  1:48.09  2:25.76
          3:07.76  3:50.50  4:25.15  4:59.24
    8)  DWELLEY, KATE        14  TERRAPIN           4:55.62         5:00.93
           :31.38  1:06.88  1:46.03  2:24.98
          3:09.26  3:53.99  4:27.75  5:00.93

CONSOLATION FINAL

    9)  BURGOYNE, CARRIE     21  CALGARY            4:59.66         4:54.44
           :31.33  1:07.19  1:45.77  2:23.69
          3:05.15  3:48.16  4:21.95  4:54.44
   10)  DURAND, DENA         22  CALGARY            4:57.46         4:55.91
           :31.58  1:07.09  1:44.90  2:22.23
          3:03.65  3:45.62  4:20.91  4:55.91
   11)  KIEL, ALYSSA         16  LAKE ERIE          4:57.90         4:56.97
           :32.46  1:09.03  1:48.53  2:25.95
          3:08.99  3:52.33  4:25.04  4:56.97
   12)  BARTON, ANN          18  SUN DEVILS         5:00.85         4:57.12
           :31.73  1:07.11  1:45.10  2:21.95
          3:06.55  3:50.93  4:24.65  4:57.12
   13)  BOHNETT, BRITTANY    15  COLORADO SPRINGS   4:59.61         4:58.40
           :32.79  1:09.70  1:49.39  2:28.16
          3:09.16  3:50.56  4:25.31  4:58.40
   14)  HOULTON, MOLLY       15  FORD               4:58.88         4:59.00
           :31.77  1:07.81  1:46.51  2:24.92
          3:08.66  3:52.77  4:26.34  4:59.00
   15)  EADS, COURTNEY       16  CLAREMONT          5:01.16         5:00.41
           :30.82  1:05.90  1:45.76  2:25.35
          3:09.33  3:53.76  4:27.96  5:00.41
   16)  PENDLETON, BETHANY   21  WISCONSIN AQUATI   5:00.84         5:00.66
           :31.63  1:07.99  1:47.90  2:26.67
          3:09.47  3:53.68  4:27.11  5:00.66

BONUS FINAL

   17)  MACKEY, NICOLE       18  NOVA               5:02.66         4:57.96
           :31.76  1:09.17  1:48.69  2:26.60
          3:08.46  3:50.30  4:24.92  4:57.96
   18)  MORELLI, LISA        20  NORTH COAST        5:04.35         4:59.93
           :31.63  1:07.50  1:46.20  2:23.44
          3:08.65  3:53.26  4:27.22  4:59.93
   19)  BUNCH, BLAKELEY      16  BOULDER CITY       5:03.18         5:00.76
           :32.48  1:09.54  1:48.56  2:26.62
          3:10.40  3:54.32  4:27.85  5:00.76
   20)  MONSEES, COURTNEY    14  SANTA CLARA        5:01.33         5:00.88
           :31.74  1:07.13  1:47.33  2:26.53
          3:10.70  3:55.22  4:28.57  5:00.88
   21)  NG, AMY              19  CALIF AQUATICS     5:04.47         5:01.10
           :32.34  1:09.31  1:47.69  2:25.44
          3:09.28  3:53.39  4:27.71  5:01.10
   22)  PISUIA, EMILY        20  WISCONSIN AQUATI   5:01.36         5:01.42
           :31.98  1:09.51  1:49.08  2:27.82
          3:09.96  3:53.22  4:28.04  5:01.42
   23)  SCHWALB, JENNIFER    17  INDIAN WELLS       5:02.86         5:02.98
           :32.17  1:09.11  1:49.05  2:28.39
          3:10.65  3:53.46  4:28.76  5:02.98
   24)  KIME, KATIE          14  ROSE BOWL          5:04.71         5:07.65
           :31.99  1:09.25  1:49.68  2:29.49
          3:12.28  3:55.52  4:31.43  5:07.65






          SPEEDO 2003 JANET EVANS INVITATIONAL  JULY 10-13, 2003
     HOST: UNIV. OF SOUTHERN CALIF. AND SOUTHERN CALIFORNIA SWIMMING
   HELD AT: MC DONALD'S SWIM STADIUM - LOS ANGELES, CA - SANC# 03-003
                              JULY  12, 2003

EVENT:  20    MEN's   400  METERS  INDIVIDUAL MEDLEY

WORLD               4:11.09   MICHAEL PHELPS    USA               8/15/02
AMERICAN            4:11.09   MICHAEL PHELPS                      8/15/02
JEI MEET            4:13.93   Erik Vendt        TROJAN            2002
QUALIFYING FOR NATIONAL            4:33.49
QUALIFYING FOR YARD MINIMUM        4:20.99
QUALIFYING FOR THIS MEET           4:55.09

FINAL RESULTS
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL

    1)  DIIULIO, ERIC        20  PALO ALTO          4:31.98         4:29.71
           :28.68  1:01.11  1:37.02  2:11.99
          2:51.71  3:30.19  4:00.49  4:29.71
    2)  VAYO, LOUIS          17  FAST               4:36.18         4:30.25
           :29.20  1:03.03  1:36.50  2:09.05
          2:49.32  3:30.26  4:01.04  4:30.25
    3)  TRUPIN, DANIEL       20  STANFORD           4:35.94         4:31.58
           :28.74  1:01.85  1:38.06  2:12.38
          2:52.13  3:30.43  4:01.52  4:31.58
    4)  DORR, JOHN           19  UNAT-PC            4:36.13         4:31.97
           :28.85  1:01.41  1:36.04  2:10.11
          2:48.95  3:28.87  4:00.55  4:31.97
    5)  SHEVCHIK, DANIEL     22  NOVA               4:35.48         4:32.84
           :28.68  1:00.94  1:34.62  2:08.08
          2:49.36  3:30.75  4:03.08  4:32.84
    6)  BARBER, JUSTIN       18  CARSON             4:31.98         4:33.28
           :29.46  1:02.08  1:36.95  2:11.64
          2:50.93  3:30.82  4:02.77  4:33.28
    7)  JENSEN, MATTHEW      18  CANYONS            4:35.27         4:34.03
           :28.70  1:01.55  1:37.22  2:11.96
          2:51.40  3:31.72  4:03.47  4:34.03
    8)  Fahey, Paul          20  TROJAN             4:32.14         4:36.01
           :28.48  1:01.08  1:37.24  2:11.70
          2:51.00  3:30.59  4:03.66  4:36.01

CONSOLATION FINAL

    9)  LIEBHOLD, TIMOTHY    20  WISCONSIN AQUATI   4:37.10         4:33.61
           :29.58  1:03.35  1:38.90  2:12.60
          2:52.20  3:31.89  4:03.90  4:33.61
   10)  VAN WIE, DOUG        19  AUBURN             4:39.92         4:35.43
           :29.01  1:02.32  1:37.19  2:10.99
          2:52.45  3:33.54  4:05.50  4:35.43
   11)  WRIGHT, TRAVIS       17  BENGAL TIGER       4:37.33         4:35.59
           :29.79  1:01.62  1:38.00  2:12.09
          2:54.06  3:35.21  4:05.91  4:35.59
   12)  GRAVES, PAUL         20  TROJAN             4:40.36         4:37.46
           :28.97  1:01.83  1:37.06  2:12.12
          2:52.48  3:32.97  4:05.71  4:37.46
   13)  MONSEES, ZAC         17  SANTA CLARA        4:39.66         4:39.28
           :28.80  1:02.11  1:38.23  2:13.32
          2:54.62  3:35.99  4:07.81  4:39.28
   14)  HILL, STEVEN         18  CLUB WOLVERINE     4:39.09         4:40.16
           :29.55  1:02.32  1:39.01  2:14.57
          2:56.28  3:37.90  4:09.70  4:40.16
   15)  NEWMAN, KEENAN       18  STANFORD           4:38.00         4:43.50
           :29.74  1:04.07  1:41.55  2:18.67
          2:59.10  3:40.06  4:13.01  4:43.50
   16)  BAER, PETER          16  NOVA               4:40.35         4:43.80
           :30.30  1:04.82  1:41.50  2:16.99
          2:58.75  3:40.70  4:13.59  4:43.80

BONUS FINAL

   17)  LATHROPE, SCOTT      17  ORINDA             4:41.23         4:32.08
           :27.77  1:00.51  1:34.64  2:08.04
          2:48.38  3:29.40  4:00.87  4:32.08
   18)  BISHOP, THOMAS       17  CY-FAIR            4:41.48         4:34.72
           :29.71  1:03.64  1:41.20  2:17.77
          2:55.82  3:34.21  4:05.00  4:34.72
   19)  HANSEN, TIM          17  CY-FAIR            4:41.03         4:37.40
           :29.68  1:02.52  1:39.04  2:15.07
          2:54.17  3:33.78  4:05.63  4:37.40
   20)  HEWKO, DANIEL        17  NOVA               4:42.36         4:39.62
           :29.45  1:02.98  1:39.65  2:15.11
          2:54.45  3:34.74  4:07.91  4:39.62
   21)  CHEUNG-LAU, CEDRIC   16  CLAREMONT          4:42.75         4:42.38
           :30.21  1:04.87  1:42.22  2:17.72
          2:59.44  3:40.13  4:12.48  4:42.38
   22)  REED, BUDDY          20  SUN DEVILS         4:40.73         4:43.07
           :29.21  1:03.08  1:39.10  2:14.36
          2:56.04  3:37.37  4:11.01  4:43.07
   23)  LUNDGAARD, BRET      17  DESERT STORM       4:40.55         4:43.19
           :28.86  1:02.42  1:39.41  2:15.37
          2:55.94  3:37.26  4:10.90  4:43.19
   24)  BROWN, THOMAS        20  STANFORD           4:41.99         4:46.45
           :29.87  1:04.96  1:43.84  2:21.40
          3:01.71  3:41.91  4:14.56  4:46.45






          SPEEDO 2003 JANET EVANS INVITATIONAL  JULY 10-13, 2003
     HOST: UNIV. OF SOUTHERN CALIF. AND SOUTHERN CALIFORNIA SWIMMING
   HELD AT: MC DONALD'S SWIM STADIUM - LOS ANGELES, CA - SANC# 03-003
                              JULY  12, 2003

EVENT:  21  WOMEN's   800  METERS  FREESTYLE RELAY

WORLD               7:55.47   GDR NATL TEAM     GDR NATL TEAM     8/18/87
AMERICAN            7:56.53   USA NATL TEAM     USA NATL TEAM     7/25/01
QUALIFYING FOR NATIONAL            8:40.99
FINAL RESULTS     TIMED FINALS

RANK      TEAM                                    TIME

  1)  SUN DEVILS "A"                              8:22.60
   1) SCHMIDT, RORY   18   :30.31   3) STANFORD, MANDY 23  4:43.14
                          1:02.24                          5:15.25
                          1:34.46                          5:47.54
                          2:06.60                          6:19.35
   2) BARTON, ANN     18  2:36.28   4) CHANDLER, ASHLEY19  6:47.90
                          3:08.49                          7:18.73
                          3:41.44                          7:50.51
                          4:13.25                          8:22.60

  2)  FORD "A"                                    8:28.50
   1) NYMEYER, LACEY  17   :30.40   3) WILLIS, KATIE   19  4:42.14
                          1:02.51                          5:14.66
                          1:34.82                          5:47.76
                          2:06.50                          6:20.49
   2) HAYES, JESSICA  20  2:35.43   4) SMITH, MARSHI   19  6:49.31
                          3:07.31                          7:21.42
                          3:39.75                          7:54.82
                          4:12.19                          8:28.50

  3)  NORTH COAST "A"                             8:30.29
   1) BLONDIN, STACY  18   :30.80   3) HAYTER, BLAKE   14  4:44.60
                          1:03.11                          5:17.45
                          1:35.62                          5:50.81
                          2:06.90                          6:23.34
   2) KREUTZJANS, BECK18  2:36.42   4) TUKEY, VALERIE  17  6:52.72
                          3:08.57                          7:25.00
                          3:41.50                          7:57.75
                          4:14.37                          8:30.29

  4)  PACIFIC SWIM "A"                            8:35.90
   1) MC CLURG, HANNAH16   :30.30   3) BROWN, TIFFANY  16  4:49.22
                          1:03.33                          5:22.13
                          1:36.92                          5:55.68
                          2:09.88                          6:29.31
   2) YAMAMOTO, ERIN  16  2:39.84   4) SPENCE, WHITNEY 15  6:58.71
                          3:12.03                          7:30.88
                          3:45.80                          8:03.85
                          4:19.84                          8:35.90

  5)  TROJAN "B"                                  8:36.40
   1) Fargus, Joanna  21   :30.33   3) MIRANDA, AMY    21  4:46.07
                          1:02.68                          5:18.73
                          1:36.15                          5:52.10
                          2:09.30                          6:24.80
   2) VAZHENIN, ANASTA18  2:38.79   4) Kozak, Marisa   20  6:54.77
                          3:10.93                          7:27.90
                          3:43.68                          8:02.12
                          4:15.98                          8:36.40

  6)  TERRAPINS "A"                               8:38.75
   1) MC LANE, JULIANN15   :29.80   3) ROGERS, LAUREN  16  4:48.02
                          1:01.98                          5:20.08
                          1:35.25                          5:52.81
                          2:08.08                          6:25.09
   2) DWELLEY, KATE   14  2:37.98   4) ROWE, ALI       18  6:55.53
                          3:10.92                          7:29.92
                          3:45.09                          8:04.46
                          4:18.39                          8:38.75

  7)  NORTH COAST "B"                             8:38.77
   1) FRANCIS, MARY BE15   :30.92   3) WESLEY, JENNA   15  4:50.28
                          1:04.61                          5:23.23
                          1:38.61                          5:57.54
                          2:11.56                          6:30.35
   2) HARTWELL, ALI   17  2:41.29   4) ALLEN, BRITTANY 16  7:00.73
                          3:14.28                          7:33.53
                          3:48.05                          8:06.46
                          4:21.17                          8:38.77

  8)  SIERRA MARLINS "A"                          8:39.28
   1) COTA, STEPHANIE 15   :30.69   3) RIGHOS, ARLIE   18  4:50.34
                          1:03.02                          5:23.44
                          1:35.06                          5:56.95
                          2:06.54                          6:29.83
   2) CAINES, LAUREN  16  2:37.43   4) JOHNSON, ELIZABE16  6:59.75
                          3:10.77                          7:32.55
                          3:45.42                          8:06.29
                          4:19.97                          8:39.28

  9)  UCLA "A"                                    8:39.88
   1) NIETO, JEANNETTE20   :30.43   3) BUCK, LINDSEY   19  4:47.14
                          1:02.51                          5:19.71
                          1:35.07                          5:52.84
                          2:07.99                          6:26.77
   2) SMART, LINDSEY  21  2:37.86   4) UNAPHUM, ALEXIS 19  6:57.64
                          3:10.53                          7:31.83
                          3:44.33                          8:05.71
                          4:17.85                          8:39.88

 10)  FORD "B"                                    8:40.64
   1) HACKETT, RYANN  18   :30.50   3) LOECHER, BRIANNA20  4:47.29
                          1:03.78                          5:20.45
                          1:37.23                          5:54.87
                          2:10.24                          6:30.51
   2) GRESDAL, JENNA  18  2:39.61   4) HOULTON, MOLLY  15  7:00.46
                          3:11.85                          7:33.33
                          3:44.37                          8:07.09
                          4:17.42                          8:40.64

 11)  ACADEMY "A"                                 8:42.03
   1) KRZEMIENSKI, KEL15   :30.41   3) MC WILLIAMS, KAT20  4:51.49
                          1:03.23                          5:24.98
                          1:37.00                          5:58.49
                          2:10.48                          6:30.73
   2) O'NEIL, ERIN    17  2:40.47   4) KRAUS, LINDSAY  18  7:00.62
                          3:13.74                          7:32.80
                          3:47.41                          8:07.44
                          4:20.69                          8:42.03

 12)  SUN DEVILS "B"                              8:47.05
   1) SAKURAI, MIKYLA 16   :30.40   3) BARTON, EMILY   13  4:52.35
                          1:03.02                          5:26.04
                          1:36.52                          6:00.53
                          2:10.79                          6:34.13
   2) WILCOX, KARI    20  2:41.08   4) HENNESEY, KAT   19  7:04.44
                          3:13.91                          7:38.47
                          3:48.04                          8:13.17
                          4:22.01                          8:47.05

 13)  CY-FAIR "A"                                 8:49.72
   1) LUNSMANN, LESLIE19   :30.20   3) BARDWELL, SARAH 16  4:54.97
                          1:03.02                          5:29.23
                          1:36.86                          6:04.46
                          2:11.03                          6:39.12
   2) BASSO, ALEX     15  2:41.91   4) KEILY, JAIME    15  7:08.96
                          3:16.01                          7:41.78
                          3:50.75                          8:15.75
                          4:24.14                          8:49.72

 14)  SANTA CLARA "A"                             8:52.70
   1) HDEZ, GABRIELA  16   :30.51   3) PAGE, DANIELLE  21  4:55.99
                          1:03.47                          5:29.83
                          1:38.54                          6:04.14
                          2:13.81                          6:38.13
   2) VOIGHT, JENNY   18  2:43.93   4) HUNTER, KELSEY  17  7:09.35
                          3:17.41                          7:43.26
                          3:51.49                          8:18.38
                          4:24.99                          8:52.70

 15)  SIERRA MARLINS "B"                          8:56.60
   1) TWILLING, KENDAL15   :31.26   3) ROBBINS, ERICA  17  4:59.71
                          1:04.39                          5:33.68
                          1:38.53                          6:07.92
                          2:11.88                          6:41.71
   2) WAGNER, ELIZABET16  2:43.71   4) DALEY, KRISTA   19  7:12.78
                          3:18.69                          7:47.70
                          3:54.22                          8:22.34
                          4:29.14                          8:56.60

 16)  BENGAL TIGER "A"                            8:57.01
   1) MARTIN, HANNAH  18   :31.47   3) WOLTERS, MEGAN  19  4:59.28
                          1:05.27                          5:33.43
                          1:39.26                          6:08.05
                          2:12.06                          6:41.97
   2) HONIGMAN, CASEY 17  2:44.21   4) WRIGHT, JAMIE   15  7:13.57
                          3:17.39                          7:48.30
                          3:52.59                          8:22.78
                          4:28.95                          8:57.01

 17)  NAPERVILLE "A"                              9:07.01
   1) MARIK, MELISSA  14   :29.78   3) MOLINA, AMBER   13  4:57.79
                          1:03.15                          5:33.96
                          1:37.65                          6:12.27
                          2:11.59                          6:49.69
   2) FIENE, MEGHAN   16  2:42.65   4) BRATSOS, BETHANY14  7:19.60
                          3:16.27                          7:53.40
                          3:51.25                          8:29.89
                          4:26.37                          9:07.01

 18)  INDIAN WELLS "A"                            9:21.80
   1) SEAMAN, LANI    18   :31.75   3) SPEER, LISA     18  5:11.26
                          1:05.37                          5:49.27
                          1:40.01                          6:28.26
                          2:13.94                          7:06.66
   2) SPEER, AMY      15  2:46.98   4) SCHWALB, JENNIFE17  7:37.63
                          3:23.10                          8:12.08
                          4:00.51                          8:47.19
                          4:37.89                          9:21.80

      WEST COAST "A"                              DISQUAL
   1) BEST, ASHLEY    17   :31.98   3) BROWN, MEGAN    16  5:01.35
                          1:06.29                          5:36.64
                          1:41.74                          6:12.19
                          2:17.30                          6:47.59
   2) MENARD, LAURA   15  2:48.00   4) CHANDLER, ERICA 19  7:18.32
                          3:21.70                          7:51.82
                          3:55.93                          8:25.69
                          4:29.77                          DISQUAL

      TROJAN "A"                                  DISQUAL
   1) Galloway, Joy   19   :30.37   3) Pedder, Margie  23  4:38.86
                          1:02.61                          5:10.45
                          1:34.59                          5:42.95
                          2:05.77                          6:14.68
   2) Krohn, Jana     21  2:34.09   4) SANDENO, KAITLIN20  6:44.00
                          3:05.21                          7:16.20
                          3:37.10                          7:48.16
                          4:09.35                          DISQUAL







          SPEEDO 2003 JANET EVANS INVITATIONAL  JULY 10-13, 2003
     HOST: UNIV. OF SOUTHERN CALIF. AND SOUTHERN CALIFORNIA SWIMMING
   HELD AT: MC DONALD'S SWIM STADIUM - LOS ANGELES, CA - SANC# 03-003
                              JULY  12, 2003

EVENT:  22    MEN's   800  METERS  FREESTYLE RELAY

WORLD               7:04.66   AUSTRALIA         AUSTRALIA         7/27/01
AMERICAN            7:11.81   USA NATL TEAM     USA NATL TEAM     8/26/02
QUALIFYING FOR NATIONAL            7:53.79
FINAL RESULTS     TIMED FINALS

RANK      TEAM                                    TIME

  1)  CLUB WOLVERINE "A"                          7:37.83
   1) DE JONG, CHRIS  19   :26.73   3) TARWATER, DAVIS 19  4:13.40
                           :56.12                          4:43.35
                          1:25.88                          5:13.27
                          1:54.72                          5:43.34
   2) VANDERKAAY, PETE19  2:20.36   4) KETCHUM, DAN    21  6:10.09
                          2:49.38                          6:39.50
                          3:18.87                          7:09.27
                          3:46.86                          7:37.83

  2)  TROJAN "A"                                  7:42.27
   1) Staley, Trent   21   :26.94   3) Fahey, Paul     20  4:14.17
                           :56.01                          4:44.01
                          1:24.84                          5:14.57
                          1:53.47                          5:45.28
   2) Lee, Jeff       22  2:19.76   4) TOLMACHOFF, ERIK22  6:11.67
                          2:49.54                          6:41.36
                          3:18.90                          7:11.77
                          3:47.05                          7:42.27

  3)  SAN RAMON "A"                               7:44.41
   1) MORSE, IVAN     20   :27.58   3) VOGELGESANG, KEI20  4:19.96
                           :56.59                          4:49.99
                          1:26.68                          5:20.14
                          1:57.07                          5:49.97
   2) GRANT, ANDY     18  2:23.96   4) MILLS, MATT     20  6:16.76
                          2:53.62                          6:46.29
                          3:23.55                          7:15.48
                          3:52.95                          7:44.41

  4)  CLUB WOLVERINE "B"                          7:45.77
   1) PORTH, MIKE     21   :27.33   3) HILL, STEVEN    18  4:19.48
                           :56.51                          4:49.87
                          1:26.50                          5:20.91
                          1:56.86                          5:50.90
   2) THOMPSON, CHRIS 24  2:23.88   4) CARRAL, JORGE   19  6:18.03
                          2:53.18                          6:47.27
                          3:22.98                          7:16.53
                          3:51.93                          7:45.77

  5)  TERRAPINS "A"                               7:50.58
   1) DWELLEY, JOHN   17   :27.30   3) KEENAN, JAMEM   18  4:22.09
                           :56.58                          4:51.76
                          1:26.82                          5:22.40
                          1:57.91                          5:52.18
   2) Gausman, Mike   23  2:24.36   4) BIEL, MATT      16  6:18.98
                          2:54.46                          6:49.29
                          3:25.23                          7:20.67
                          3:54.79                          7:50.58

  6)  FORD "A"                                    7:57.14
   1) DeBERRY, TYLER  19   :27.02   3) WIMER, DANIEL   21  4:16.52
                           :56.11                          4:47.46
                          1:25.39                          5:20.11
                          1:54.06                          5:54.31
   2) JEFFERS, BYRON  20  2:20.34   4) ROLLINS, DAVE   18  6:21.08
                          2:49.68                          6:52.68
                          3:19.67                          7:25.34
                          3:49.45                          7:57.14

  7)  CY-FAIR "A"                                 7:57.49
   1) CHAPMAN, CRAIG  19   :27.93   3) HANSEN, TIM     17  4:22.63
                           :57.55                          4:52.71
                          1:28.14                          5:23.43
                          1:58.92                          5:55.13
   2) BISHOP, THOMAS  17  2:26.02   4) BERESIK, BRYAN  17  6:21.72
                          2:55.68                          6:52.22
                          3:25.89                          7:25.05
                          3:55.17                          7:57.49

  8)  TROJAN "B"                                  7:59.05
   1) Dobkin, Cary    20   :28.04   3) Coble, Chris    20  4:28.75
                           :58.79                          4:59.18
                          1:30.10                          5:29.77
                          2:01.73                          5:59.28
   2) Ringe, David    21  2:29.18   4) NASH, ALEX      21  6:27.07
                          2:59.70                          6:57.67
                          3:30.65                          7:28.42
                          4:00.63                          7:59.05

  9)  SUN DEVILS "B"                              8:04.85
   1) ZEMAITIS, JOHN  20   :27.28   3) RAHAEUSER, EVAN 20  4:27.27
                           :56.33                          4:57.73
                          1:27.08                          5:29.65
                          1:58.50                          6:02.39
   2) MECONIS, BRETT  19  2:26.08   4) MILLER, DEREK   20  6:29.97
                          2:57.74                          7:01.05
                          3:29.32                          7:33.29
                          4:00.25                          8:04.85

 10)  NORTH COAST "A"                             8:16.19
   1) RICCITELLI, NATE17   :27.15   3) TUCKER, RYAN    17  4:35.30
                           :57.74                          5:07.43
                          1:30.80                          5:40.66
                          2:04.29                          6:12.84
   2) SCHULTZ, ANDRE  14  2:32.56   4) RODMAN, SPENCER 16  6:41.16
                          3:03.11                          7:12.51
                          3:34.92                          7:44.68
                          4:06.15                          8:16.19

 11)  SAN RAMON "B"                               8:16.75
   1) SCIOSCIA, SAMUEL17   :29.00   3) GREMBAN, PATRICK20  4:35.05
                          1:00.64                          5:07.11
                          1:33.50                          5:39.41
                          2:05.50                          6:09.85
   2) KRAUSE, BOBBY   16  2:33.58   4) BEATTIE, JULIAN 16  6:37.94
                          3:04.04                          7:09.75
                          3:35.52                          7:43.56
                          4:05.90                          8:16.75

 12)  WEST MICHIGAN "A"                           8:18.56
   1) DE JONG, ADAM   15   :27.47   3) HEYBOER, PHILLIP15  4:34.63
                           :57.61                          5:06.06
                          1:30.47                          5:38.69
                          2:04.71                          6:10.71
   2) SCHEERHORN, ANDR21  2:30.96   4) GOSSELAR, PETE  20  6:40.00
                          3:00.57                          7:12.63
                          3:32.75                          7:45.61
                          4:06.74                          8:18.56

 13)  VALLEY SPLASH "A"                           8:23.13
   1) KIKUTA, KYLE    17   :29.11   3) MORIN, BILLY    19  4:40.32
                          1:01.26                          5:11.76
                          1:35.88                          5:44.82
                          2:09.38                          6:18.17
   2) WILLIAMS, NATHAN19  2:38.06   4) RUDY, CHARLIE   18  6:45.94
                          3:09.01                          7:16.96
                          3:40.44                          7:49.37
                          4:11.09                          8:23.13

      SUN DEVILS "A"                              DISQUAL
   1) VONSCHOFF, SCOTT24   :26.55   3) HICKMAN, TOMMY  18  4:17.06
                           :54.80                          4:47.04
                          1:23.25                          5:18.81
                          1:52.98                          5:51.52
   2) CROWDER, BOBBY  20  2:19.60   4) BRUNELLI, NICK  20  6:16.89
                          2:49.12                          6:45.97
                          3:19.52                          7:16.59
                          3:50.82                          DISQUAL



ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT