ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2002 Southwest Zone Long Course Championships - Day 3
8/11/2002-8/11/2002
Irvine, CA USA


                        2002 SW Zone LCM Championships                         
                     UC Irvine, Irvine, CA Aug. 9-11, 2002                     
                                    Results                                    
 
Event 23  Women 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Fiona           29 Nova-33                        5:00.47  
       32.74  1:09.52  1:47.27  2:25.71  3:05.04  3:44.29  4:23.81  5:00.47
 
Event 23  Women 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gavigan, Stacey A         32 Uci-33                         5:01.48  
       33.59  1:10.24  1:48.53  2:27.52  3:06.87  3:46.10  4:25.05  5:01.48
  2 Kozowyk, Stephanie        33 Uci-33                         5:33.43  
       35.08  1:15.00  1:57.66  2:40.66  3:24.54  4:07.59  4:51.04  5:33.43
  3 Clark, Helen              33 Nova-33                        5:50.48  
       39.23  1:22.42  2:07.66  2:53.90  3:39.40  4:24.85  5:09.55  5:50.48
  4 Tong, Connie              31 Uci-33                         6:06.27  
       40.24  1:24.77  2:11.23  2:58.06  3:45.41  4:32.52  5:20.39  6:06.27
  5 Garland, Allison          30 Nova-33                        6:17.79  
       41.23  1:26.64  2:14.93  3:03.67  3:52.89  4:41.43  5:30.67  6:17.79
  6 Jones, Danah M            31 Mission-33                     6:52.29  
       46.78  1:37.57  2:29.98  3:22.72  4:15.95  5:09.34  6:02.73  6:52.29
  7 Cooper, Lee               34 Nova-33                        6:55.34  
       47.89  1:40.60  2:33.75  3:25.96  4:18.83  5:12.53  6:05.64  6:55.34
  8 Fujimoto, Takako          34 Beach-33                       7:59.65  
       47.17           2:36.00  3:31.11           5:24.33  6:20.81  7:59.65
 
Event 23  Women 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coover, Janet             39 San Diego-44                   5:14.28  
       33.99  1:12.16  1:51.80  2:32.00  3:12.81  3:53.63  4:34.14  5:14.28
  2 Brooksay, Janice          38 Unat-SPMA-33                   5:35.57  
       37.29  1:18.51  2:00.93  2:43.77  3:26.35  4:09.39  4:52.67  5:35.57
  3 Foster, Jeri              36 Uci-33                         6:06.44  
       40.03  1:23.69  2:09.51  2:57.10  3:45.36  4:33.80  5:22.30  6:06.44
  4 Estelle, Leclerc          35 San Diego-44                   6:09.75  
       42.02  1:26.73  2:12.95  3:00.05  3:47.66  4:35.77  5:23.13  6:09.75
  5 Hodges, Jill              37 Nova-33                        7:41.83  
       49.59  1:44.75  2:45.83  3:45.59  4:46.85  5:46.95  6:45.43  7:41.83
 
Event 23  Women 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kubasek, Lynn             44 Uci-33                         6:50.84  
       45.60  1:36.80  2:28.21  3:20.56  4:13.66  5:06.39  6:00.05  6:50.84
  2 Staffan, Michelle         44 Nova-33                        8:22.72  
       51.91  1:53.13  2:58.19  4:05.63  5:10.00  6:16.18  7:19.75  8:22.72
 
Event 23  Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lumbert Nauful, Kerri     45 Unat-SPMA-33                   5:57.87  
       39.09  1:22.08  2:07.07  2:52.60  3:38.77  4:26.02  5:13.07  5:57.87
  2 Jordan, Nina P            46 Nova-33                        6:06.27  
       40.93  1:26.34  2:13.62  3:01.28  3:48.99  4:35.31  5:21.92  6:06.27
  3 Deschenes, Elizabeth      49 Nova-33                        6:08.61  
       41.80  1:27.25  2:14.71  3:01.80  3:48.97  4:36.53  5:23.65  6:08.61
 
Event 23  Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bloore, Judy A            50 Henderson-33                   6:35.33  
       44.00  1:33.52  2:23.79  3:13.69  4:04.81  4:56.05  5:47.20  6:35.33
  2 Peterson, Ellena          53 Nova-33                        7:02.58  
       46.73  1:39.31  2:33.26  3:26.95  4:21.25  5:15.97  6:10.28  7:02.58
  3 Miles, Margie             50 Uci-33                         7:38.89  
       46.65  1:41.96  2:41.40  3:41.62  4:42.49  5:42.69  6:42.96  7:38.89
  4 Murray, Sandra            51 Nova-33                        8:00.48  
       52.52  1:51.80  2:52.23  3:55.37  4:58.41  6:00.82  7:01.44  8:00.48
 
Event 23  Women 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kotzbach, Bonnie          58 Mission-33                     6:40.76  
       47.42  1:38.34  2:29.71  3:21.11  4:11.45  5:01.97  5:52.67  6:40.76
  2 Johnson, Lucy             55 Uci-33                         7:01.82  
       46.95  1:39.17  2:33.21  3:27.57  4:21.91  5:16.99  6:10.36  7:01.82
 
Event 23  Women 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramey, Marilyn A          62 HSAM-44                        7:13.43  
       50.89  1:46.91  2:41.92  3:36.89  4:31.17  5:25.72  6:20.83  7:13.43
  2 Valderhaug, Marlee        61 HSAM-44                        7:18.77  
       49.85  1:44.50  2:39.59  3:37.02  4:32.69  5:28.80  6:24.80  7:18.77
  3 Dyck, Grace               61 Arizona-48                     7:47.54  
       52.65  1:52.13  2:51.44  3:52.57  4:52.06  5:52.64  6:51.57  7:47.54
 
Event 23  Women 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Altus, Grace              78 Ojai-33                        9:26.98  
     1:07.67  2:17.72  3:28.87  4:41.58  5:52.49  7:04.58  8:16.58  9:26.98
 
Event 23  Women 80-84 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            84 Golden West-33                 8:29.78  
       57.86  2:00.87  3:06.56  4:11.83  5:16.78  6:22.12  7:26.20  8:29.78
  2 Kornfeld, Maurine         81 Coast-33                       8:47.53  
       55.47  2:03.42  3:11.90  4:22.45  5:32.05  6:39.64  7:48.21  8:47.53
  3 Bowersock, Lousie         80 Coast-33                       9:36.20  
     1:10.55  2:21.16  3:32.23  4:47.56  6:01.79  7:15.49  8:29.04  9:36.20
 
Event 24  Women 76-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC Irvine Masters-33  'A'                                   2:01.81  
     1) Showalter, Sara M 21            2) Buhagiar, Kristen 20           
     3) Gavigan, Stacey A 32            4) Larsson, Kristin 21            
       30.37  1:02.27  1:33.20  2:01.81                                    
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  2:05.56  
     1) Newell, Christina 23            2) Flahive, Shannon 21            
     3) Lucas, Megan 23                 4) Huszcz, Nicole 21              
       33.82  1:04.07  1:35.14  2:05.56                                    
 
Event 24  Women 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  2:01.09  
     1) Dealva, Danielle 23             2) Lydell, Marianne 23            
     3) Sugden, Marni 26                4) Hickman, Gabriela 29           
       28.64    59.93  1:31.16  2:01.09                                    
 
Event 24  Women 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC Irvine Masters-33  'A'                                   2:11.13  
     1) Nellen, Valerie 32              2) Alvarez, Phyllis 43            
     3) Turner, Abril 32                4) Kozowyk, Stephanie 33          
       32.21  1:06.28  1:38.98  2:11.13                                    
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  2:15.37  
     1) Clark, Helen 33                 2) Lastelic, Barbara 36           
     3) Petersen, Fiona 29              4) Garland, Allison 30            
       31.79  1:05.18  1:38.39  2:15.37                                    
  3 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             2:18.73  
     1) Reilly, Margaret 33             2) Kotzbach, Bonnie 58            
     3) Jones, Danah M 31               4) Greenfield, Jennifer 28        
       31.05  1:09.14  1:47.27  2:18.73                                    
 
Event 24  Women 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  2:31.77  
     1) Cooper, Lee 34                  2) Jordan, Nina P 46              
     3) Deschenes, Elizabeth 49         4) Leff, Cathryn 40               
       36.68  1:17.61  1:54.61  2:31.77                                    
  2 UC Irvine Masters-33  'A'                                   2:38.47  
     1) Kubasek, Lynn 44                2) Tong, Connie 31                
     3) Miles, Margie 50                4) Foster, Jeri 36                
       39.56  1:18.45  2:03.06  2:38.47                                    
 -- Irvine Novaquatics-33  'B'                                       DQ  
     1) Staffan, Michelle 44            2) Hodges, Jill 37                
     3) Smith, Alison D 46              4) Ball, Jennifer 43              
       51.96  1:36.21                                                      
 
Event 24  Women 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  2:57.20  
     1) Murray, Sandra 51               2) Peterson, Ellena 53            
     3) Flahive, Jenny 47               4) Caldwell, Dionne 70            
       45.37           1:08.12  2:57.20                                    
 
Event 25  Men 76-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC Irvine Masters-33  'A'                                   1:51.94  
     1) Adnan, Kareem 20                2) Flores, Enrique 21             
     3) Trowbridge, Jesse 21            4) Wang, Eric 24                  
       27.58    55.04  1:22.79  1:51.94                                    
 
Event 25  Men 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-44  'A'                              1:45.25  
     1) Hughes, David R 28              2) Neilsen, Eric 37               
     3) Sweeney, Kyle 19                4) Pentland, Matt 26              
       26.23    54.87  1:20.22  1:45.25                                    
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  1:45.85  
     1) Kopp, Jim 28                    2) Mercier, Steve 30              
     3) Murphy, Liam 30                 4) Phalan, Jim 27                 
       26.78    53.29  1:20.86  1:45.85                                    
  3 UC Irvine Masters-33  'A'                                   1:52.69  
     1) R/O Wingender, John 23          2) Dober, Tory 28                 
     3) R/O Frederickson, Will 32       4) Yotter, Ethan 25               
       27.59    53.97  1:24.98  1:52.69                                    
 
Event 25  Men 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC Irvine Masters-33  'A'                                   1:49.64  
     1) Bergen, Bert 35                 2) Darby, Rich 41                 
     3) R/O Keenan, Patrick 30          4) Jackson, Scott 27              
       25.30    55.42  1:21.57  1:49.64                                    
  2 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             1:51.99  
     1) Hope, Gary 34                   2) Alexander, Jason 33            
     3) DeJesus, Marcial 34             4) Herlihy, Brendan 26            
       27.60    57.96  1:26.61  1:51.99                                    
  3 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  2:03.91  
     1) Grecco, Paul 41                 2) Roddy, Michael 25              
     3) Collins, Michael 36             4)                                
       29.32  1:05.25  1:33.42  2:03.91                                    
 
Event 25  Men 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC Irvine Masters-33  'A'                                   1:51.58  
     1) Burns, Howard 51                2) Templin, John 48               
     3) Zornig, Scott 43                4) Sullivan, Daniel 42            
       27.67    55.66  1:24.76  1:51.58                                    
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  1:54.50  
     1) Benner, Tord 43                 2) Tongate, Terry 42              
     3) Wasko, Frank A 42               4) Shumate, Tim 41                
       31.16    58.54  1:28.65  1:54.50                                    
  3 Irvine Novaquatics-33  'B'                                  2:03.21  
     1) Bonano, Greg 45                 2) Hayward, David 42              
     3) Schumacher, Dan 42              4) Huszcz, M.J. 55                
       31.66  1:04.61  1:33.02  2:03.21                                    
 
Event 25  Men 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 West Hollywood Aquatics-33  'A'                             2:07.04  
     1) Bauer, Jon 50                   2) Olson, Jay 53                  
     3) Larson, Charles A 50            4) Figueiredo, Paulo 56           
       31.09  1:04.20  1:36.85  2:07.04                                    
  2 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             2:16.42  
     1) Dahlen, Ed 51                   2) Rolph, Robert 71               
     3) Lindegren, Karl 42              4) Willment, Steve 44             
       33.20  1:14.02  2:16.42                                             
  3 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  2:20.79  
     1) Bias, Philip H 48               2) Neyenhuis, Dan 58              
     3) Greenberg, Henry 54             4) Cross, Brook 52                
       41.51  1:14.70  1:48.74  2:20.79                                    
  4 UC Irvine Masters-33  'A'                                   2:22.54  
     1) Amr, Med 60                     2) Murray, Allen K 58             
     3) Schlup, Pat L 62                4) Hoops, Alan L 49               
       34.98  1:07.33  1:49.41  2:22.54                                    
 
Event 25  Men 320-359 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Coast Masters-33  'A'                                       3:15.82  
     1) McFarland, S Wayne 78           2) Campbell, Russell 74           
     3) Merrick, Bob 82                 4) Bowerstock, Woody 89           
       50.58  1:40.28  2:25.75  3:15.82                                    
 
Event 26  Women 19-24 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Flahive, Shannon          21 Nova-33                        2:53.03  
     2:07.76  2:53.03                                                      
  2 Showalter, Sara M         21 Uci-33                         2:54.57  
     2:08.88  2:54.57                                                      
 
Event 26  Women 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Liotta, Brenda            40 Arizona-48                     3:28.15  
  2 Sanderson, Kirsten        41 Unat-SPMA-33                   3:51.67  
     2:51.09  3:51.67                                                      
  3 Kubasek, Lynn             44 Uci-33                         4:03.34  
       54.64  1:56.72  3:00.99  4:03.34                                    
 
Event 26  Women 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Melick, Karen             45 Scaq-33                        3:06.39  
     2:19.13  3:06.39                                                      
  2 Seaton, Jessica           49 WH2O-33                        3:31.90  
       48.49  1:43.13  2:37.71  3:31.90                                    
  3 Jordan, Nina P            46 Nova-33                        3:34.13  
                       2:38.75  3:34.13                                    
  4 Moore, Edna               47 Daland-33                      3:42.77  
       50.33  1:47.79  2:45.63  3:42.77                                    
 
Event 26  Women 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierson, Ginger           56 Multnomah-37                   3:34.60  
                       2:37.42  3:34.60                                    
 
Event 26  Women 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Valderhaug, Marlee        61 HSAM-44                        4:25.42  
     1:02.66  2:10.91  3:19.06  4:25.42                                    
 
Event 27  Men 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dober, Tory               28 Uci-33                         2:52.85  
       40.39  1:26.79  2:11.68  2:52.85                                    
 
Event 27  Men 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruffner, Michael          37 Team Tyr-30                    2:36.34  
       35.52  1:15.95  1:55.80  2:36.34                                    
  2 Collins, Michael          36 Nova-33                        2:54.46  
       40.51  1:25.91  2:10.85  2:54.46                                    
  3 Fitzgerald, Mike          37 Scaq-33                        3:02.66  
       40.49  1:27.22  2:15.05  3:02.66                                    
  4 Gardner, Nick             37 Scaq-33                        3:10.67  
       44.04  1:31.46  2:20.67  3:10.67                                    
  5 Barbrick, Peter K         39 Nova-33                        3:23.61  
       44.41  1:35.43  2:29.67  3:23.61                                    
 
Event 27  Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tongate, Terry            42 Nova-33                        3:05.85  
       43.08  1:27.21  2:16.28  3:05.85                                    
  2 Grecco, Paul              41 Nova-33                        3:15.81  
       43.48  1:32.93  2:24.97  3:15.81                                    
 
Event 27  Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Templin, John             48 Uci-33                         2:49.68  
       39.25  1:22.51  2:06.44  2:49.68                                    
  2 Kanzler, Matthew          45 Santa Clara-38                 2:52.38  
       39.80  1:24.50  2:08.91  2:52.38                                    
  3 Kraetsch, John            45 Bakersfield Swim-33            2:52.66  
       40.02  1:23.71  2:08.70  2:52.66                                    
  4 Bordovsky, Mauro          46 WH2O-33                        2:54.39  
       39.29  1:23.63  2:08.75  2:54.39                                    
  5 Wussler, Mark             47 San Diego-44                   3:00.32  
       41.03  1:27.40  2:13.63  3:00.32                                    
  6 Butler, Bill              46 San Diego-44                   3:23.22  
       46.36  1:37.99  2:31.82  3:23.22                                    
 
Event 27  Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Derr, John M              53 Ventura-33                     2:53.71  
       39.86  1:24.55  2:10.23  2:53.71                                    
  2 Liotta, Robert            51 Arizona-48                     2:56.59  
       40.65  1:26.86  2:12.98  2:56.59                                    
  3 Burns, Howard             51 Uci-33                         3:12.51  
       42.13  1:30.55  2:21.41  3:12.51                                    
  4 Cross, Brook              52 Nova-33                        3:19.90  
       44.60  1:35.58  2:25.65  3:19.90                                    
  5 Bauer, Jon                50 WH2O-33                        3:23.80  
       45.93  1:38.78  2:30.91  3:23.80                                    
  6 McCauley, Wayne           54 Slugs-33                       3:30.69  
       47.37  1:39.88  2:35.40  3:30.69                                    
  7 Olson, Jay                53 WH2O-33                        3:31.66  
       48.26  1:41.70  2:36.81  3:31.66                                    
  8 Greenberg, Henry          54 Nova-33                        3:47.31  
       53.66  1:52.77  2:51.15  3:47.31                                    
 
Event 27  Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Allen K           58 Uci-33                         3:03.86  
       43.12  1:30.59  2:17.26  3:03.86                                    
 
Event 27  Men 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlup, Pat L             62 Uci-33                         3:13.30  
       43.89  1:33.18  2:22.91  3:13.30                                    
  2 Dyck, Mel                 61 Arizona-48                     3:15.64  
       45.81  1:36.57  2:26.84  3:15.64                                    
 
Event 27  Men 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             69 Unat-SPMA-33                   4:09.59  
       55.18  1:59.96  3:05.67  4:09.59                                    
 
Event 27  Men 75-79 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             77 Ojai-33                        3:59.92  
       51.54  1:51.84  2:56.15  3:59.92                                    
  2 Lowry, Biff               75 CLVM-33                        4:05.42  
       56.02  1:58.65  3:03.02  4:05.42                                    
 
Event 28  Women 19-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dealva, Danielle          23 Nova-33                          28.38  
  2 DeFelice, Heather         23 San Diego-44                     28.48  
  3 Larsson, Kristin          21 Uci-33                           29.77  
  4 Haff, Aletta              21 San Diego-44                     30.32  
  5 Huszcz, Nicole            21 Nova-33                          30.64  
  6 Flahive, Shannon          21 Nova-33                          31.19  
  7 Lydell, Marianne          23 Nova-33                          31.30  
  8 Buhagiar, Kristen         20 Uci-33                           32.28  
  9 Newell, Christina         23 Nova-33                          33.83  
 
Event 28  Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hickman, Gabriela         29 Nova-33                          29.16  
  2 McGookin, Alison          27 Team Tyr-30                      30.28  
  3 Sugden, Marni             26 Nova-33                          30.75  
  4 Espino, Jennifer          28 Unat-SPMA-33                     30.80  
  5 Petersen, Fiona           29 Nova-33                          30.87  
  6 Greenfield, Jennifer      28 Mission-33                       31.43  
 
Event 28  Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Buys, Jeni                33 Team Tyr-30                      28.51  
  2 Gavigan, Stacey A         32 Uci-33                           30.28  
  3 Reilly, Margaret          33 Mission-33                       31.00  
  4 Turner, Abril             32 Uci-33                           32.20  
  5 Clark, Helen              33 Nova-33                          33.91  
  6 Jones, Danah M            31 Mission-33                       38.57  
  7 Tong, Connie              31 Uci-33                           38.67  
 
Event 28  Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coover, Janet             39 San Diego-44                     32.04  
  2 Lastelic, Barbara         36 Nova-33                          34.07  
  3 Foster, Jeri              36 Uci-33                           34.26  
  4 Hodges, Jill              37 Nova-33                          43.12  
 
Event 28  Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pipes-Neilsen, Karlyn     40 San Diego-44                     28.01  
  2 ** Levine, Kathy          42 Unat-AZ-48                       31.58  
  3 Nemeth, Sally             43 Unat-SPMA-33                     33.40  
  4 Liotta, Brenda            40 Arizona-48                       33.43  
  5 Alvarez, Phyllis          43 Uci-33                           34.63  
  6 Leff, Cathryn             40 Nova-33                          36.47  
  7 Sanderson, Kirsten        41 Unat-SPMA-33                     40.28  
  8 Ball, Jennifer            43 Nova-33                          41.95  
 
Event 28  Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kleine-Spang, Morri       46 WH2O-33                          31.34  
  2 Lumbert Nauful, Kerri     45 Unat-SPMA-33                     32.58  
  3 Kleine-Spang, Lindy       46 WH2O-33                          33.67  
  4 Deschenes, Elizabeth      49 Nova-33                          37.06  
  5 Flahive, Jenny            47 Nova-33                          37.85  
  6 Smith, Alison D           46 Nova-33                          55.21  
 
Event 28  Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Swagerty-Hill, Jane       51 Arizona-48                       30.02  
  2 Bradbury, Debbie          51 Unat-SPMA-33                     33.12  
  3 Bloore, Judy A            50 Henderson-33                     36.82  
  4 Peterson, Ellena          53 Nova-33                          38.39  
  5 Miles, Margie             50 Uci-33                           42.55  
  6 Murray, Sandra            51 Nova-33                          45.67  
 
Event 28  Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kotzbach, Bonnie          58 Mission-33                       38.55  
  2 Johnson, Lucy             55 Uci-33                           39.87  
 
Event 28  Women 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldwell, Dionne          70 Nova-33                          47.99  
 
Event 28  Women 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Altus, Grace              78 Ojai-33                          52.93  
 
Event 28  Women 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            84 Golden West-33                   51.98  
  2 Kornfeld, Maurine         81 Coast-33                         54.02  
  3 Bowersock, Lousie         80 Coast-33                         59.74  
 
Event 29  Men 19-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweeney, Kyle             19 San Diego-44                     25.61  
  2 Conk, Will                24 Mission-33                       25.82  
  3 Adnan, Kareem             20 Uci-33                           27.81  
  4 Wang, Eric                24 Uci-33                           29.12  
 
Event 29  Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Phalan, Jim               27 Nova-33                          24.56  
  2 Pentland, Matt            26 San Diego-44                     25.68  
  3 Hughes, David R           28 San Diego-44                     26.46  
  4 Herlihy, Brendan          26 Mission-33                       26.50  
  5 Kopp, Jim                 28 Nova-33                          27.37  
  6 Jackson, Scott            27 Uci-33                           29.03  
  7 Sacks, Nate               26 Uci-33                           31.97  
 
Event 29  Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           34 Scaq-33                          24.96  
  2 Vetter, Stefan            33 Unat-SDI-44                      26.87  
  3 Mercier, Steve            30 Nova-33                          26.93  
  4 Sekido, Jeff              32 WH2O-33                          27.58  
  5 Murphy, Liam              30 Nova-33                          28.34  
  6 Wen, Patrick              30 Ucla-33                          28.91  
  7 DeJesus, Marcial          34 Mission-33                       29.03  
  8 Alexander, Jason          33 Mission-33                       30.00  
  9 Martin, Johnny            32 Nova-33                          30.01  
 
Event 29  Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bergen, Bert              35 Uci-33                           25.29  
  2 Loren, Gregory J          37 Solana Beach-44                  27.16  
  3 Golden, Spencer J         38 ORCA-33                          27.27  
  4 Neilsen, Eric             37 San Diego-44                     29.75  
  5 Barbrick, Peter K         39 Nova-33                          29.79  
 
Event 29  Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fujimoto, Stanley         42 Unat-SPMA-33                     24.71  
  2 Shumate, Tim              41 Nova-33                          26.81  
  3 Steinbrinck, Scott        42 Unat-SPMA-33                     26.83  
  4 Sullivan, Daniel          42 Uci-33                           27.62  
  5 Englehart, Chris          40 Team Masters-33                  28.20  
  6 Willment, Steve           44 Mission-33                       28.91  
  7 Schumacher, Dan           42 Nova-33                          28.96  
  8 Zornig, Scott             43 Uci-33                           29.33  
  9 Graham, Errol             43 WH2O-33                          29.83  
 10 Hayward, David            42 Nova-33                          30.29  
 11 Darby, Rich               41 Uci-33                           31.04  
 12 Lindegren, Karl           42 Mission-33                       34.90  
 13 Bahamon, Luis E           41 WH2O-33                          37.23  
 
Event 29  Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dozer, Gregory J          45 Arizona-48                       27.35  
  2 Kraetsch, John            45 Bakersfield Swim-33              27.75  
  3 Wussler, Mark             47 San Diego-44                     27.93  
  4 Djang, Philipp A          48 RIOGR-53                         28.82  
  5 Rabinowitz, Ilan          47 Mission-33                       29.90  
  6 Bonano, Greg              45 Nova-33                          32.34  
  7 Butler, Bill              46 San Diego-44                     32.36  
 
Event 29  Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn             53 Caltech-33                       29.16  
  2 Bauer, Jon                50 WH2O-33                          31.47  
  3 Dahlen, Ed                51 Mission-33                       32.20  
  4 Harvey, Phil              51 Uci-33                           42.08  
 
Event 29  Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Watson, George A          55 Team Tyr-30                      28.30  
  2 Neyenhuis, Dan            58 Nova-33                          33.00  
  3 Huszcz, M.J.              55 Nova-33                          39.96  
 
Event 29  Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            61 San Diego-44                     30.24  
  2 Anderson, Fred W          60 Nova-33                          32.72  
  3 Amr, Med                  60 Uci-33                           32.93  
 
Event 29  Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             69 Unat-SPMA-33                     35.93  
 
Event 29  Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Don                 70 Olympic Club-38                  29.98  
  2 Congelliere, Bob          73 Scaq-33                          33.90  
  3 Bartle, Barry             70 Unat-SPMA-33                     34.83  
  4 Kimball, Ken              72 San Diego-44                     36.47  
  5 Rolph, Robert             71 Mission-33                       39.56  
  6 Judson, Graham            74 HSAM-44                          48.90  
  7 Campbell, Russell         74 Coast-33                         49.64  
 
Event 29  Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             77 Ojai-33                          32.79  
  2 Achée, Emile              75 Coast-33                         44.94  
  3 McFarland, S Wayne        78 Coast-33                         50.07  
 
Event 29  Men 85-89 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bowerstock, Woody         89 Coast-33                         38.85  
 
Event 30  Women 19-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Flahive, Shannon          21 Nova-33                        1:20.73  
       37.17  1:20.73                                                      
 
Event 30  Women 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sugden, Marni             26 Nova-33                        1:11.13  
       33.18  1:11.13                                                      
  2 McGookin, Alison          27 Team Tyr-30                    1:15.61  
       34.65  1:15.61                                                      
  3 Petersen, Fiona           29 Nova-33                        1:16.51  
       34.24  1:16.51                                                      
 
Event 30  Women 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            33 Arizona-48                     1:06.16  
       31.59  1:06.16                                                      
  2 Gavigan, Stacey A         32 Uci-33                         1:10.13  
       32.95  1:10.13                                                      
 
Event 30  Women 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pipes-Neilsen, Karlyn     40 San Diego-44                   1:06.01  
       30.88  1:06.01                                                      
 
Event 30  Women 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierson, Ginger           56 Multnomah-37                   1:36.63  
       44.65  1:36.63                                                      
 
Event 30  Women 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramey, Marilyn A          62 HSAM-44                        2:01.91  
       58.78  2:01.91                                                      
 
Event 31  Men 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hughes, David R           28 San Diego-44                   1:04.34  
       30.00  1:04.34                                                      
  2 Yotter, Ethan             25 Uci-33                         1:06.00  
       31.12  1:06.00                                                      
 
Event 31  Men 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hope, Gary                34 Mission-33                     1:04.99  
       30.28  1:04.99                                                      
  2 Wen, Brendon              33 Strawberrry Cany-24            1:05.44  
       31.03  1:05.44                                                      
  3 Mercier, Steve            30 Nova-33                        1:07.80  
       30.29  1:07.80                                                      
  4 Wen, Patrick              30 Ucla-33                        1:18.85  
       37.23  1:18.85                                                      
 
Event 31  Men 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pease, Richard            37 TeamVortex - Rmm-32            1:00.58  
       28.75  1:00.58                                                      
  2 Loren, Gregory J          37 Solana Beach-44                1:06.33  
       30.91  1:06.33                                                      
  3 Neilsen, Eric             37 San Diego-44                   1:21.19  
       39.29  1:21.19                                                      
 
Event 31  Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Daniel          42 Uci-33                         1:04.36  
       30.50  1:04.36                                                      
  2 Wasko, Frank A            42 Nova-33                        1:06.07  
       29.83  1:06.07                                                      
  3 Englehart, Chris          40 Team Masters-33                1:12.81  
       34.23  1:12.81                                                      
  4 Hayward, David            42 Nova-33                        1:19.39  
       35.92  1:19.39                                                      
  5 Graham, Errol             43 WH2O-33                        1:27.44  
       38.77  1:27.44                                                      
 
Event 31  Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Paul V            45 Scaq-33                          56.85  
       26.69    56.85                                                      
  2 Belardi, Jim              45 Scaq-33                        1:00.69  
       28.59  1:00.69                                                      
  3 Boyer, Duane              46 WH2O-33                        1:08.62  
       32.33  1:08.62                                                      
  4 Djang, Philipp A          48 RIOGR-53                       1:16.31  
       37.43  1:16.31                                                      
  5 Bonano, Greg              45 Nova-33                        1:19.69  
       36.71  1:19.69                                                      
  6 Hoops, Alan L             49 Uci-33                         1:28.98  
       38.55  1:28.98                                                      
 
Event 31  Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Howard             51 Uci-33                         1:14.96  
       33.49  1:14.96                                                      
  2 Greenberg, Henry          54 Nova-33                        1:24.57  
       39.45  1:24.57                                                      
  3 Larson, Charles A         50 WH2O-33                        1:27.64  
       40.92  1:27.64                                                      
 
Event 31  Men 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Figueiredo, Paulo         56 WH2O-33                        1:17.15  
       36.55  1:17.15                                                      
 
Event 31  Men 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            61 San Diego-44                   1:26.64  
       40.10  1:26.64                                                      
  2 Anderson, Fred W          60 Nova-33                        1:43.75  
       42.41  1:43.75                                                      
 
Event 31  Men 65-69 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             69 Unat-SPMA-33                   1:59.97  
       53.02  1:59.97                                                      
 
Event 32  Women 19-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dealva, Danielle          23 Nova-33                        2:37.45  
       36.80  1:16.46  1:57.33  2:37.45                                    
  2 Haff, Aletta              21 San Diego-44                   2:50.77  
       37.61  1:20.95  2:03.43  2:50.77                                    
 
Event 32  Women 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            33 Arizona-48                     2:28.77  
       35.61  1:13.04  1:51.21  2:28.77                                    
 
Event 32  Women 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lastelic, Barbara         36 Nova-33                        3:15.59  
       46.66  1:36.21  2:26.48  3:15.59                                    
  2 Hodges, Jill              37 Nova-33                        3:45.78  
       50.97  1:51.38  2:50.15  3:45.78                                    
 
Event 32  Women 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kubasek, Lynn             44 Uci-33                         3:54.67  
       56.92           2:59.40  3:54.67                                    
 
Event 32  Women 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shigaki, Carol            47 WH2O-33                        3:19.89  
       45.46  1:36.57  2:28.86  3:19.89                                    
 
Event 32  Women 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bloore, Judy A            50 Henderson-33                   3:41.21  
       50.90  1:48.42  2:46.66  3:41.21                                    
  2 Murray, Sandra            51 Nova-33                        4:29.12  
     1:01.92  2:09.24  3:20.45  4:29.12                                    
 
Event 32  Women 75-79 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Altus, Grace              78 Ojai-33                        5:39.54  
     1:17.43  2:45.50  4:11.64  5:39.54                                    
 
Event 32  Women 80-84 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine         81 Coast-33                       5:20.72  
     1:15.76  2:39.56  4:00.77  5:20.72                                    
 
Event 33  Men 19-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweeney, Kyle             19 San Diego-44                   2:23.56  
       34.67  1:12.12  1:48.80  2:23.56                                    
  2 Flores, Enrique           21 Uci-33                         3:02.41  
       43.09  1:29.56  2:16.08  3:02.41                                    
 
Event 33  Men 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pentland, Matt            26 San Diego-44                   2:25.74  
       35.54  1:13.21  1:49.92  2:25.74                                    
  2 Yotter, Ethan             25 Uci-33                         2:32.10  
       36.00  1:14.55  1:53.81  2:32.10                                    
  3 Herlihy, Brendan          26 Mission-33                     2:32.86  
       36.68  1:15.97  1:56.53  2:32.86                                    
 
Event 33  Men 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wen, Brendon              33 Strawberrry Cany-24            2:41.38  
       38.49  1:20.21  2:02.34  2:41.38                                    
 
Event 33  Men 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Collins, Michael          36 Nova-33                        2:51.44  
       40.62  1:24.57  2:08.19  2:51.44                                    
 
Event 33  Men 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shumate, Tim              41 Nova-33                        2:40.19  
       38.72  1:19.43  2:00.39  2:40.19                                    
  2 Grecco, Paul              41 Nova-33                        2:52.82  
       40.18  1:22.85  2:07.57  2:52.82                                    
  3 Benner, Tord              43 Nova-33                        3:01.33  
       44.53  1:31.53  2:17.39  3:01.33                                    
  4 Darby, Rich               41 Uci-33                         3:06.70  
       41.24  1:30.14  2:19.57  3:06.70                                    
 
Event 33  Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Djang, Philipp A          48 RIOGR-53                       2:37.05  
       36.89  1:16.96  1:57.47  2:37.05                                    
  2 Hatton, Bruce R           45 WH2O-33                        2:46.43  
       39.38  1:21.57  2:04.25  2:46.43                                    
 
Event 33  Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenberg, Henry          54 Nova-33                        3:45.57  
       53.46  1:51.32  2:47.56  3:45.57                                    
 
Event 33  Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Selby, Douglas            57 HSAM-44                        3:17.98  
       48.45  1:38.99  2:29.38  3:17.98                                    
  2 Neyenhuis, Dan            58 Nova-33                        3:38.92  
       51.55  1:47.93  2:45.15  3:38.92                                    
 
Event 33  Men 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Amr, Med                  60 Uci-33                         3:51.67  
              1:53.02  2:53.94  3:51.67                                    
  2 Kovary, Steven A          61 Soba-38                        3:57.23  
       53.88  1:53.55  2:54.74  3:57.23                                    
 
Event 33  Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kimball, Ken              72 San Diego-44                   3:50.32  
       53.19  1:53.41  2:54.79  3:50.32                                    
  2 Bartle, Barry             70 Unat-SPMA-33                   3:52.39  
       52.58  1:51.21  2:50.14  3:52.39                                    
 
Event 33  Men 75-79 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lowry, Biff               75 CLVM-33                        4:08.27  
       56.86  2:00.77  3:03.79  4:08.27                                    
 
Event 33  Men 80-84 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrick, Bob              82 Coast-33                       4:47.37  
     1:06.54  2:20.90  3:37.45  4:47.37                                    
 
Event 33  Men 85-89 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bowerstock, Woody         89 Coast-33                       5:00.43  
     1:08.68  2:25.19  3:43.81  5:00.43                                    
 
Event 34  Women 19-24 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Showalter, Sara M         21 Uci-33                         5:42.35  
       35.19  1:19.27  2:05.76  2:50.61  3:36.85  4:24.33  5:04.19  5:42.35
 
Event 34  Women 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gavigan, Stacey A         32 Uci-33                         5:42.18  
       34.13  1:13.59  2:01.32  2:48.90  3:38.22  4:27.98  5:05.96  5:42.18
 
Event 34  Women 35-39 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Estelle, Leclerc          35 San Diego-44                   7:23.48  
       46.88  1:42.12  2:43.04  3:40.72  4:45.19  5:49.61  6:38.17  7:23.48
 
Event 34  Women 40-44 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pipes-Neilsen, Karlyn     40 San Diego-44                   5:15.73  
       32.31  1:10.16  1:51.81  2:32.17  3:18.48  4:05.57  4:40.89  5:15.73
 
Event 34  Women 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Seaton, Jessica           49 WH2O-33                        7:22.87  
       48.08  1:46.69  2:48.79  3:51.46  4:46.47  5:42.71  6:36.37  7:22.87
 
Event 35  Men 19-24 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Flores, Enrique           21 Uci-33                         5:55.35  
       36.32  1:19.17  2:09.10  2:57.21  3:46.53  4:35.81  5:16.03  5:55.35
 
Event 35  Men 25-29 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yotter, Ethan             25 Uci-33                         5:18.27  
       31.92  1:08.80  1:49.65  2:29.31  3:17.72  4:07.01  4:42.69  5:18.27
  2 Dober, Tory               28 Uci-33                         5:33.85  
       34.67  1:16.19  1:59.40  2:41.18  3:28.88  4:18.42  4:56.83  5:33.85
 
Event 35  Men 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hope, Gary                34 Mission-33                     5:43.17  
       34.04  1:13.55  2:01.33  2:47.63  3:36.86  4:27.04  5:06.07  5:43.17
 
Event 35  Men 40-44 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Benner, Tord              43 Nova-33                        6:40.54  
       40.51  1:27.51  2:23.09  3:15.02  4:09.22  5:05.88  5:54.57  6:40.54
 
Event 35  Men 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dozer, Gregory J          45 Arizona-48                     5:06.78  
       30.70  1:06.55  1:46.52  2:26.38  3:11.17  3:56.87  4:32.56  5:06.78
  2 Kanzler, Matthew          45 Santa Clara-38                 5:20.62  
       32.26  1:09.99  1:54.91  2:38.37  3:23.23  4:09.30  4:45.81  5:20.62
  3 Templin, John             48 Uci-33                         5:34.94  
       35.81  1:20.88  2:05.87  2:51.16  3:36.00  4:20.64  4:58.61  5:34.94
  4 Hatton, Bruce R           45 WH2O-33                        5:39.85  
       35.49  1:17.39  2:03.07  2:47.41  3:36.70  4:25.60  5:02.92  5:39.85
  5 Kraetsch, John            45 Bakersfield Swim-33            5:44.43  
       34.61  1:18.38  2:08.56           3:43.96  4:30.77  5:08.45  5:44.43
  6 Boyer, Duane              46 WH2O-33                        5:50.73  
       36.67  1:17.14  2:02.88  2:48.46  3:38.79  4:29.36  5:10.30  5:50.73
 
Event 35  Men 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yost, Hunter              51 Arizona-48                     5:39.98  
       33.78  1:13.34  2:00.48  2:46.32  3:36.25  4:26.97  5:03.66  5:39.98
  2 Greenberg, Henry          54 Nova-33                        7:10.72  
       43.20  1:35.23  2:33.31           4:35.75  5:37.37  6:25.98  7:10.72
 
Event 35  Men 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Figueiredo, Paulo         56 WH2O-33                        6:37.36  
       40.67  1:27.98  2:23.21  3:17.91  4:16.46  5:15.73  5:57.34  6:37.36
 
Event 35  Men 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Douglas           60 RIOGR-53                       6:59.03  
       49.57           2:39.92  3:35.71  4:32.35  5:30.24  6:15.86  6:59.03
  2 Kovary, Steven A          61 Soba-38                        7:53.76  
       56.63  2:00.70  3:02.59  4:03.09  5:12.62  6:22.05  7:08.80  7:53.76
 -- Schlup, Pat L             62 Uci-33                              DQ  
       46.94  1:40.19  2:33.50           4:15.62  5:06.85  5:54.49         
 
Event 36  Women 76-99 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  4:48.27  
     1) Newell, Christina 23            2) Flahive, Shannon 21            
     3) Lydell, Marianne 23             4) Huszcz, Nicole 21              
       34.68  1:11.95  1:45.34  2:22.20  2:57.24  3:37.53  4:10.33  4:48.27
 
Event 36  Women 100-119 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  4:27.60  
     1) Dealva, Danielle 23             2) Lucas, Megan 23                
     3) Petersen, Fiona 29              4) Hickman, Gabriela 29           
       32.72  1:08.97  1:41.02  2:16.89  2:49.59  3:25.08  3:54.97  4:27.60
  2 UC Irvine Masters-33  'A'                                   4:34.58  
     1) Showalter, Sara M 21            2) Gavigan, Stacey A 32           
     3) Kozowyk, Stephanie 33           4) Larsson, Kristin 21            
       32.41  1:10.87  1:42.80  2:18.27  2:51.82  3:29.74  4:00.68  4:34.58
 
Event 36  Women 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'B'                                  5:26.51  
     1) Clark, Helen 33                 2) Lastelic, Barbara 36           
     3) Garland, Allison 30             4) Leff, Cathryn 40               
       35.98  1:13.78  1:51.34  2:32.10  3:12.11  3:56.95  4:40.73  5:26.51
  2 UC Irvine Masters-33  'A'                                   5:28.98  
     1) Foster, Jeri 36                 2) Kubasek, Lynn 44               
     3) Tong, Connie 31                 4) Turner, Abril 32               
       36.42  1:17.32  2:00.30  2:49.09  3:29.69  4:14.99  4:49.36  5:28.98
 
Event 36  Women 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  5:59.27  
     1) Cooper, Lee 34                  2) Jordan, Nina P 46              
     3) Hodges, Jill 37                 4) Deschenes, Elizabeth 49        
       44.69  1:34.88           1:54.37  2:13.83  2:57.51  3:43.05  5:59.27
 
Event 36  Women 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  6:38.15  
     1) Murray, Sandra 51               2) Peterson, Ellena 53            
     3) Flahive, Jenny 47               4) Caldwell, Dionne 70            
       48.73  1:45.66           2:13.10  2:30.75  5:15.38  5:40.24  6:38.15
 
Event 36  Men 100-119 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  3:57.66  
     1) Roddy, Michael 25               2) Kopp, Jim 28                   
     3) Mercier, Steve 30               4) Phalan, Jim 27                 
       26.01    53.69  1:22.99  1:57.64  2:25.50  2:56.47  3:25.04  3:57.66
  2 UC Irvine Masters-33  'A'                                   4:12.56  
     1) Flores, Enrique 21              2) Dober, Tory 28                 
     3) Yotter, Ethan 25                4)                                
       31.03  1:04.05  1:33.59  2:06.38  2:36.68  3:10.41  3:39.84  4:12.56
 
Event 36  Men 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC Irvine Masters-33  'A'                                   4:13.92  
     1) Bergen, Bert 35                 2) Darby, Rich 41                 
     3) Wang, Eric 24                   4) Adnan, Kareem 20               
       26.78    56.45  1:27.67  2:05.80  2:35.88  3:14.56  3:43.05  4:13.92
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  4:42.47  
     1) Barbrick, Peter K 39            2) Martin, Johnny 32              
     3) Grecco, Paul 41                 4) Tongate, Terry 42              
       34.71  1:11.08  1:47.09  2:26.97  2:58.76  3:35.15  4:06.34  4:42.47
 
Event 36  Men 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  4:05.29  
     1) Collins, Michael 36             2) Schumacher, Dan 42             
     3) Wasko, Frank A 42               4) Shumate, Tim 41                
       29.86  1:01.23  1:30.01  2:01.29  2:31.82  3:05.72  3:33.17  4:05.29
  2 UC Irvine Masters-33  'A'                                   4:11.41  
     1) Burns, Howard 51                2) Templin, John 48               
     3) Sullivan, Daniel 42             4) Zornig, Scott 43               
       31.13  1:05.46  1:34.96  2:08.45  2:38.20  3:10.97  3:39.34  4:11.41
 
Event 36  Men 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  5:01.69  
     1) Bias, Philip H 48               2) Neyenhuis, Dan 58              
     3) Greenberg, Henry 54             4) Hayward, David 42              
       35.43  1:17.57  1:55.07  2:34.90  3:09.15  3:47.52  4:21.57  5:01.69
  2 UC Irvine Masters-33  'A'                                   5:34.16  
     1) Hoops, Alan L 49                2) Murray, Allen K 58             
     3) Schlup, Pat L 62                4) Amr, Med 60                    
       35.72  1:15.57  1:52.93  2:38.19  3:17.17  4:03.03  4:47.62  5:34.16
 
Event 36  Mixed 100-119 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             4:01.74  
     1) Conk, Will 24                   2) Hope, Gary 34                  
     3) Herlihy, Brendan 26             4) DeJesus, Marcial 34            
       29.10    59.69  1:28.51  2:00.28  2:28.89  2:58.58  3:27.35  4:01.74
 
Event 36  Mixed 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             4:41.02  
     1) Greenfield, Jennifer 28         2) Reilly, Margaret 33            
     3) Rabinowitz, Ilan 47             4) Alexander, Jason 33            
       33.89           1:44.27  2:21.90  2:54.90  3:32.90  4:05.80  4:41.02
  2 Mission Viejo Nadadores-33  'B'                             5:24.38  
     1) Dahlen, Ed 51                   2) Jones, Danah M 31              
     3) Kotzbach, Bonnie 58             4) Willment, Steve 44             
 
Event 36  Mixed 240-279 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Heartland Swim Association Mas-44  'A'                      6:23.75  
     1) Selby, Douglas 57               2) Valderhaug, Marlee 61          
     3) Ramey, Marilyn A 62             4) Judson, Graham 74              
       36.21  1:14.59           1:35.52  2:01.66  2:53.50  3:39.86  6:23.75
 
Event 36  Mixed 320-359 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Coast Masters-33  'A'                                       8:34.15  
     1) Kornfeld, Maurine 81            2) Bowersock, Lousie 80           
     3) Campbell, Russell 74            4) Bowerstock, Woody 89           
       58.61  2:06.05  3:07.70  4:28.74  5:20.78  6:32.41  7:27.10  8:34.15
 
Event 37  Women 19-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 DeFelice, Heather         23 San Diego-44                     35.95  
  2 Flahive, Shannon          21 Nova-33                          36.73  
  3 Showalter, Sara M         21 Uci-33                           37.92  
  4 Buhagiar, Kristen         20 Uci-33                           40.33  
  5 Larsson, Kristin          21 Uci-33                           40.84  
 
Event 37  Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hickman, Gabriela         29 Nova-33                          38.55  
  2 Greenfield, Jennifer      28 Mission-33                       41.71  
 
Event 37  Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Buys, Jeni                33 Team Tyr-30                      41.40  
  2 Turner, Abril             32 Uci-33                           41.41  
  3 Reilly, Margaret          33 Mission-33                       41.61  
  4 Clark, Helen              33 Nova-33                          46.99  
  5 Tong, Connie              31 Uci-33                           54.39  
 
Event 37  Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coover, Janet             39 San Diego-44                     38.77  
  2 Hodges, Jill              37 Nova-33                        1:02.69  
 
Event 37  Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nemeth, Sally             43 Unat-SPMA-33                     42.84  
  2 ** Levine, Kathy          42 Unat-AZ-48                       44.28  
  3 Sanderson, Kirsten        41 Unat-SPMA-33                     49.06  
  4 Kubasek, Lynn             44 Uci-33                           50.48  
  5 Ball, Jennifer            43 Nova-33                        1:00.21  
 
Event 37  Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Melick, Karen             45 Scaq-33                          39.23  
  2 Seaton, Jessica           49 WH2O-33                          44.34  
  3 Jordan, Nina P            46 Nova-33                          46.09  
  4 Kleine-Spang, Lindy       46 WH2O-33                          46.71  
  5 Flahive, Jenny            47 Nova-33                          49.50  
  6 Smith, Alison D           46 Nova-33                        1:03.59  
 
Event 37  Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Ellena          53 Nova-33                          53.23  
 
Event 37  Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierson, Ginger           56 Multnomah-37                     42.83  
 
Event 37  Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramey, Marilyn A          62 HSAM-44                          52.54  
  2 Valderhaug, Marlee        61 HSAM-44                          56.85  
 
Event 38  Men 19-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Conk, Will                24 Mission-33                       34.06  
  2 Wang, Eric                24 Uci-33                           41.15  
 
Event 38  Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dober, Tory               28 Uci-33                           33.56  
  2 Kopp, Jim                 28 Nova-33                          34.62  
  3 Jackson, Scott            27 Uci-33                           38.15  
 
Event 38  Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Liam              30 Nova-33                          39.28  
  2 DeJesus, Marcial          34 Mission-33                       41.14  
  3 Alexander, Jason          33 Mission-33                       41.68  
 
Event 38  Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruffner, Michael          37 Team Tyr-30                      31.50  
  2 Bergen, Bert              35 Uci-33                           32.80  
  3 Fitzgerald, Mike          37 Scaq-33                          35.10  
  4 Collins, Michael          36 Nova-33                          37.47  
  5 Barbrick, Peter K         39 Nova-33                          37.61  
  6 Golden, Spencer J         38 ORCA-33                          38.20  
  7 Gardner, Nick             37 Scaq-33                          38.60  
  8 Neilsen, Eric             37 San Diego-44                     38.88  
 
Event 38  Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruffner, Steve            41 Team Tyr-30                      33.51  
  2 Tongate, Terry            42 Nova-33                          33.65  
  3 Grecco, Paul              41 Nova-33                          38.34  
  4 Steinbrinck, Scott        42 Unat-SPMA-33                     38.42  
  5 Benner, Tord              43 Nova-33                          40.61  
  6 Darby, Rich               41 Uci-33                           43.76  
  7 Hayward, David            42 Nova-33                          50.31  
 
Event 38  Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dozer, Gregory J          45 Arizona-48                       33.97  
  2 Templin, John             48 Uci-33                           34.88  
  3 Wussler, Mark             47 San Diego-44                     34.94  
  4 Bordovsky, Mauro          46 WH2O-33                          36.04  
  5 Kraetsch, John            45 Bakersfield Swim-33              36.75  
  6 Butler, Bill              46 San Diego-44                     41.45  
  7 Jackson, Wayne            46 WH2O-33                          42.64  
 
Event 38  Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Liotta, Robert            51 Arizona-48                       36.13  
  2 Burns, Howard             51 Uci-33                           37.22  
  3 McCauley, Wayne           54 Slugs-33                         39.40  
  4 Cross, Brook              52 Nova-33                          41.31  
  5 Dahlen, Ed                51 Mission-33                       42.67  
 
Event 38  Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Allen K           58 Uci-33                           40.79  
  2 Neyenhuis, Dan            58 Nova-33                          46.62  
 
Event 38  Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Mel                 61 Arizona-48                       40.47  
  2 Anderson, Fred W          60 Nova-33                          48.08  
 
Event 38  Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Russell         74 Coast-33                       1:07.45  
 
Event 38  Men 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lowry, Biff               75 CLVM-33                          49.67  
 
Event 38  Men 80-84 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrick, Bob              82 Coast-33                         54.52  
 
Event 39  Women 19-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsson, Kristin          21 Uci-33                         1:04.75  
       31.27  1:04.75                                                      
  2 Huszcz, Nicole            21 Nova-33                        1:08.62  
       33.02  1:08.62                                                      
  3 Newell, Christina         23 Nova-33                        1:16.47  
       35.73  1:16.47                                                      
 
Event 39  Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hickman, Gabriela         29 Nova-33                        1:05.73  
       31.60  1:05.73                                                      
  2 Petersen, Fiona           29 Nova-33                        1:06.31  
       32.01  1:06.31                                                      
  3 McGookin, Alison          27 Team Tyr-30                    1:06.71  
       32.17  1:06.71                                                      
 
Event 39  Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            33 Arizona-48                     1:01.91  
       30.48  1:01.91                                                      
  2 Buys, Jeni                33 Team Tyr-30                    1:02.41  
       30.22  1:02.41                                                      
  3 Gavigan, Stacey A         32 Uci-33                         1:05.99  
       31.68  1:05.99                                                      
  4 Clark, Helen              33 Nova-33                        1:14.53  
       36.64  1:14.53                                                      
  5 Tong, Connie              31 Uci-33                         1:21.97  
       38.80  1:21.97                                                      
  6 Fujimoto, Takako          34 Beach-33                       1:31.43  
       43.84  1:31.43                                                      
  7 Cooper, Lee               34 Nova-33                        1:35.69  
       46.37  1:35.69                                                      
 
Event 39  Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Foster, Jeri              36 Uci-33                         1:17.08  
       36.64  1:17.08                                                      
  2 Lastelic, Barbara         36 Nova-33                        1:17.38  
       37.83  1:17.38                                                      
  3 Leclerc, Estelle          35 SSHC-33                        1:24.94  
       41.47  1:24.94                                                      
  4 Hodges, Jill              37 Nova-33                        1:39.42  
       48.19  1:39.42                                                      
 
Event 39  Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 ** Levine, Kathy          42 Unat-AZ-48                     1:12.95  
       33.93  1:12.95                                                      
  2 Alvarez, Phyllis          43 Uci-33                         1:16.31  
       36.55  1:16.31                                                      
  3 Nemeth, Sally             43 Unat-SPMA-33                   1:16.64  
       36.30  1:16.64                                                      
  4 Leff, Cathryn             40 Nova-33                        1:28.62  
       43.18  1:28.62                                                      
  5 Kubasek, Lynn             44 Uci-33                         1:29.52  
       42.45  1:29.52                                                      
  6 Sanderson, Kirsten        41 Unat-SPMA-33                   1:31.12  
       43.13  1:31.12                                                      
  7 Ball, Jennifer            43 Nova-33                        1:33.84  
       45.08  1:33.84                                                      
 
Event 39  Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kleine-Spang, Morri       46 WH2O-33                        1:11.51  
       34.31  1:11.51                                                      
  2 Lumbert Nauful, Kerri     45 Unat-SPMA-33                   1:13.78  
       34.73  1:13.78                                                      
  3 Kleine-Spang, Lindy       46 WH2O-33                        1:15.20  
       36.22  1:15.20                                                      
  4 Jordan, Nina P            46 Nova-33                        1:19.14  
       37.67  1:19.14                                                      
  5 Deschenes, Elizabeth      49 Nova-33                        1:23.51  
       41.38  1:23.51                                                      
  6 Flahive, Jenny            47 Nova-33                        1:24.13  
       40.57  1:24.13                                                      
 
Event 39  Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bloore, Judy A            50 Henderson-33                   1:28.47  
       40.91  1:28.47                                                      
  2 Miles, Margie             50 Uci-33                         1:40.24  
       46.23  1:40.24                                                      
 
Event 39  Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Lucy             55 Uci-33                         1:32.51  
       43.15  1:32.51                                                      
 
Event 39  Women 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldwell, Dionne          70 Nova-33                        1:50.40  
       53.53  1:50.40                                                      
 
Event 39  Women 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Altus, Grace              78 Ojai-33                        1:59.17  
       57.19  1:59.17                                                      
 
Event 39  Women 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            84 Golden West-33                 1:52.49  
       50.85  1:52.49                                                      
  2 Kornfeld, Maurine         81 Coast-33                       1:59.69  
       57.76  1:59.69                                                      
  3 Bowersock, Lousie         80 Coast-33                       2:12.74  
     1:04.02  2:12.74                                                      
 
Event 40  Men 19-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Conk, Will                24 Mission-33                       58.80  
       28.46    58.80                                                      
  2 Adnan, Kareem             20 Uci-33                         1:00.55  
       29.47  1:00.55                                                      
  3 Flores, Enrique           21 Uci-33                         1:01.13  
  4 Trowbridge, Jesse         21 Uci-33                         1:03.25  
       29.70  1:03.25                                                      
 
Event 40  Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Herlihy, Brendan          26 Mission-33                       59.23  
       29.13    59.23                                                      
  2 Kopp, Jim                 28 Nova-33                        1:07.71  
  3 Sacks, Nate               26 Uci-33                         1:13.08  
       34.57  1:13.08                                                      
 
Event 40  Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           34 Scaq-33                          52.78  
       25.76    52.78                                                      
  2 Vetter, Stefan            33 Unat-SDI-44                    1:00.22  
       29.04  1:00.22                                                      
  3 Mercier, Steve            30 Nova-33                        1:00.48  
       28.98  1:00.48                                                      
  4 Hope, Gary                34 Mission-33                     1:01.11  
       29.12  1:01.11                                                      
  5 Menzel, Todd              30 Team Tyr-30                    1:01.84  
       29.47  1:01.84                                                      
  6 Murphy, Liam              30 Nova-33                        1:02.77  
       29.79  1:02.77                                                      
  7 Wen, Brendon              33 Strawberrry Cany-24            1:02.90  
       30.07  1:02.90                                                      
  8 Martin, Johnny            32 Nova-33                        1:05.15  
       31.53  1:05.15                                                      
  9 Alexander, Jason          33 Mission-33                     1:06.44  
       31.61  1:06.44                                                      
 10 DeJesus, Marcial          34 Mission-33                     1:07.64  
       32.72  1:07.64                                                      
 11 Wen, Patrick              30 Ucla-33                        1:07.71  
       32.10  1:07.71                                                      
 
Event 40  Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bergen, Bert              35 Uci-33                           55.62  
       26.53    55.62                                                      
  2 Loren, Gregory J          37 Solana Beach-44                  59.34  
       27.80    59.34                                                      
  3 Golden, Spencer J         38 ORCA-33                        1:01.52  
       29.23  1:01.52                                                      
  4 Fitzgerald, Mike          37 Scaq-33                        1:02.60  
  5 Barbrick, Peter K         39 Nova-33                        1:09.39  
       32.57  1:09.39                                                      
 
Event 40  Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fujimoto, Stanley         42 Unat-SPMA-33                     57.66  
       27.19    57.66                                                      
  2 Sullivan, Daniel          42 Uci-33                           59.13  
       28.92    59.13                                                      
  3 Shumate, Tim              41 Nova-33                        1:00.00  
       28.13  1:00.00                                                      
  4 Steinbrinck, Scott        42 Unat-SPMA-33                   1:00.43  
       28.86  1:00.43                                                      
  5 Englehart, Chris          40 Team Masters-33                1:03.61  
       31.00  1:03.61                                                      
  6 Willment, Steve           44 Mission-33                     1:03.66  
       30.91  1:03.66                                                      
  7 Schumacher, Dan           42 Nova-33                        1:05.98  
       31.12  1:05.98                                                      
  8 Graham, Errol             43 WH2O-33                        1:10.14  
       32.92  1:10.14                                                      
  9 Benner, Tord              43 Nova-33                        1:10.17  
       33.56  1:10.17                                                      
 10 Darby, Rich               41 Uci-33                         1:14.87  
       34.01  1:14.87                                                      
 11 Lindegren, Karl           42 Mission-33                     1:22.77  
       38.24  1:22.77                                                      
 12 Bahamon, Luis E           41 WH2O-33                        1:25.58  
       38.99  1:25.58                                                      
 
Event 40  Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Paul V            45 Scaq-33                          55.35  
       26.32    55.35                                                      
  2 Wussler, Mark             47 San Diego-44                   1:00.58  
  3 Buckley, Tim              47 Scaq-33                        1:05.15  
       31.16  1:05.15                                                      
  4 Bias, Philip H            48 Nova-33                        1:08.43  
       32.31  1:08.43                                                      
  5 Rabinowitz, Ilan          47 Mission-33                     1:08.57  
       31.35  1:08.57                                                      
  6 Bonano, Greg              45 Nova-33                        1:12.57  
       34.77  1:12.57                                                      
  7 Butler, Bill              46 San Diego-44                   1:16.29  
       35.53  1:16.29                                                      
 
Event 40  Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cross, Brook              52 Nova-33                        1:07.93  
       33.45  1:07.93                                                      
  2 Fink, Greg                53 Uci-33                         1:09.50  
       33.87  1:09.50                                                      
  3 Dahlen, Ed                51 Mission-33                     1:17.38  
       35.98  1:17.38                                                      
 
Event 40  Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Watson, George A          55 Team Tyr-30                    1:02.52  
  2 Davis, Don M              58 Mud Sharks-38                  1:06.72  
       30.72  1:06.72                                                      
  3 Selby, Douglas            57 HSAM-44                        1:17.44  
       36.44  1:17.44                                                      
  4 Huszcz, M.J.              55 Nova-33                        1:33.03  
 
Event 40  Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Amr, Med                  60 Uci-33                         1:18.56  
       36.92  1:18.56                                                      
  2 Kovary, Steven A          61 Soba-38                        1:19.07  
       38.69  1:19.07                                                      
  3 Anderson, Fred W          60 Nova-33                        1:19.21  
       37.41  1:19.21                                                      
 
Event 40  Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bartle, Barry             70 Unat-SPMA-33                   1:17.98  
       37.31  1:17.98                                                      
  2 Kimball, Ken              72 San Diego-44                   1:24.08  
       40.83  1:24.08                                                      
  3 Rolph, Robert             71 Mission-33                     1:38.01  
       45.91  1:38.01                                                      
 
Event 40  Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Achée, Emile              75 Coast-33                       1:50.92  
  2 Paul, Eugene A            75 Nova-33                        2:06.01  
       56.71  2:06.01                                                      
 
Event 40  Men 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrick, Bob              82 Coast-33                       1:40.78  
       46.90  1:40.78                                                      
 
Event 40  Men 85-89 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bowerstock, Woody         89 Coast-33                       1:38.56  
       47.75  1:38.56                                                      
 
Event 41  Women 76-99 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  4:57.34  
     1) Dealva, Danielle 23             2) Flahive, Shannon 21            
     3) Lucas, Megan 23                 4) Hickman, Gabriela 29           
       34.83  1:10.60  1:51.27  2:36.59  3:10.79  3:50.45  4:22.19  4:57.34
  2 UC Irvine Masters-33  'A'                                   5:09.14  
     1) Buhagiar, Kristen 20            2) Showalter, Sara M 21           
     3) Gavigan, Stacey A 32            4) Larsson, Kristin 21            
       44.23  1:28.42  2:06.78  2:55.28  3:25.70  4:03.41  4:34.74  5:09.14
 
Event 41  Women 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC Irvine Masters-33  'A'                                   5:50.19  
     1) Turner, Abril 32                2) Tong, Connie 31                
     3) Kozowyk, Stephanie 33           4) Alvarez, Phyllis 43            
       46.13  1:32.68  2:13.53  3:03.58  3:39.96  4:25.94  5:05.54  5:50.19
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  5:51.58  
     1) Clark, Helen 33                 2) Lastelic, Barbara 36           
     3) Petersen, Fiona 29              4) Huszcz, Nicole 21              
       46.44  1:43.99  2:22.86  3:16.50  3:52.62  4:37.04  5:12.23  5:51.58
  3 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             6:25.13  
       54.92  1:53.43  2:37.15  3:27.29  4:03.46  4:52.32  6:25.13         
 
Event 41  Women 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC Irvine Masters-33  'B'                                   7:20.40  
     1) Kubasek, Lynn 44                2) Foster, Jeri 36                
     3) Johnson, Lucy 55                4) Miles, Margie 50               
       51.24  1:47.13  2:36.43  3:34.70  4:24.77  5:41.33  6:27.15  7:20.40
 
Event 41  Men 100-119 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC Irvine Masters-33  'A'                                   5:03.78  
     1) Flores, Enrique 21              2) Dober, Tory 28                 
     3) Yotter, Ethan 25                4) Jackson, Scott 27              
       39.70  1:22.79  1:59.24  2:43.00  3:14.28  3:50.57  4:24.33  5:03.78
 
Event 41  Men 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  4:00.35  
     1) Shumate, Tim 41                 2) Tongate, Terry 42              
     3) Wasko, Frank A 42               4) Phalan, Jim 27                 
       34.44  1:14.43  1:50.24  2:33.15  3:02.93  3:40.18  4:00.35         
  2 UC Irvine Masters-33  'A'                                   5:10.11  
     1) Darby, Rich 41                  2) Bergen, Bert 35                
     3) Adnan, Kareem 20                4) Fink, Greg 53                  
       41.36  1:25.01  2:07.45  2:56.63  3:26.74  4:00.70  4:34.57  5:10.11
 
Event 41  Men 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC Irvine Masters-33  'A'                                   4:31.90  
     1) Burns, Howard 51                2) Templin, John 48               
     3) Sullivan, Daniel 42             4) Zornig, Scott 43               
       33.59  1:08.76  1:43.91  2:24.82  2:54.94  3:28.83  3:57.97  4:31.90
 
Event 41  Men 200-239 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 West Hollywood Aquatics-33  'A'                             5:23.44  
     1) Bordovsky, Mauro 46             2) Bauer, Jon 50                  
     3) Figueiredo, Paulo 56            4) Larson, Charles A 50           
       36.28  1:17.04  2:01.20  2:51.99  3:28.70  4:11.90  4:46.48  5:23.44
  2 UC Irvine Masters-33  'A'                                   6:25.15  
     1) Hoops, Alan L 49                2) Murray, Allen K 58             
     3) Schlup, Pat L 62                4) Amr, Med 60                    
       54.73  1:54.11  2:36.76  3:23.02  4:03.26  4:54.96  5:37.94  6:25.15
 
Event 41  Mixed 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             4:39.12  
     1) Herlihy, Brendan 26             2) DeJesus, Marcial 34            
     3) Conk, Will 24                   4) Hope, Gary 34                  
       34.45  1:10.41  1:46.54  2:28.01  2:57.90  3:33.44  4:03.87  4:39.12
  2 San Diego Swim Masters-44  'A'                              5:25.80  
     1) Pipes-Neilsen, Karlyn 40        2) Sweeney, Kyle 19               
     3) Neilsen, Eric 37                4) Estelle, Leclerc 35            
       33.48  1:09.38  1:49.78  2:35.36  3:14.58  4:00.40  4:42.04  5:25.80
 
Event 41  Mixed 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             5:59.35  
     1) Rabinowitz, Ilan 47             2) Lindegren, Karl 42             
     3) Willment, Steve 44              4) Alexander, Jason 33            
       44.58  1:31.22  2:25.18  3:26.60  4:02.89  4:48.25  5:59.35         
 
Event 41  Mixed 200-239 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  5:37.63  
     1) Bias, Philip H 48               2) Greenberg, Henry 54            
     3) Hayward, David 42               4) Neyenhuis, Dan 58              
       41.67  1:26.66  2:10.22  2:58.26  3:36.02  4:19.38  4:57.52  5:37.63
 
Event 41  Mixed 240-279 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Heartland Swim Association Mas-44  'A'                      7:29.21  
     1) Selby, Douglas 57               2) Valderhaug, Marlee 61          
     3) Ramey, Marilyn A 62             4) Judson, Graham 74              
       45.38  1:31.38  2:28.75  3:33.75  4:31.04  5:34.75  6:29.18  7:29.21
 
Event 42  Men 25-29 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dober, Tory               28 Uci-33                        10:35.40  
       33.60  1:10.81  1:48.78  2:28.27  3:07.86  3:47.74  4:27.60  5:07.74
     5:49.20  6:30.54  7:10.54  7:51.28  9:12.86  9:12.86  9:54.25 10:35.40
 
Event 42  Men 30-34 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Menzel, Todd              30 Team Tyr-30                    9:25.71  
       32.50  1:07.11  1:42.24  2:18.10  2:53.52  3:29.32  4:05.27  4:41.13
     5:16.98  5:53.13  6:20.44  7:04.55  8:15.95  8:15.95  8:51.66  9:25.71
  2 Murphy, Liam              30 Nova-33                       10:46.00  
       35.71  1:13.84  1:53.89  2:34.91  3:16.10  3:58.01  4:39.57  5:21.40
     6:02.56  6:44.20  7:25.54  8:06.96  9:29.48  9:29.48 10:09.19 10:46.00
 
Event 42  Men 35-39 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pease, Richard            37 TeamVortex - Rmm-32            9:29.55  
       33.15  1:09.37  1:45.26  2:21.43  2:57.18  3:33.37  4:09.01  4:44.83
     5:20.68  5:56.40  6:32.31  7:08.22  8:19.77  8:19.77  8:55.25  9:29.55
  2 Gardner, Nick             37 Scaq-33                       11:46.81  
       37.62  1:22.09  2:05.30  2:49.94  3:34.18  4:19.30  5:04.66  5:50.59
     6:36.24  7:21.71  8:07.05  8:51.98 10:21.18 10:21.18 11:04.85 11:46.81
 
Event 42  Men 40-44 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayman, Philip            41 WH2O-33                       10:22.48  
       33.95  1:11.90  1:50.70  2:30.72  3:10.48  3:49.96  4:29.43  5:08.83
     5:47.62  6:26.99  7:06.08  7:45.74  9:03.27  9:03.27  9:42.66 10:22.48
  2 Grecco, Paul              41 Nova-33                       11:31.32  
       39.20  1:20.56  2:02.54  2:44.85  3:28.29  4:12.03  4:56.31  5:40.79
     6:26.02  7:11.17  7:55.87  8:40.12 10:08.04 10:08.04 10:50.92 11:31.32
  3 Hayward, David            42 Nova-33                       12:22.66  
              1:26.40           3:01.20           4:36.28           6:11.45
              7:46.52           9:21.80 10:56.34 10:56.34 12:22.66         
 
Event 42  Men 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatton, Bruce R           45 WH2O-33                       10:33.53  
       35.67  1:15.39  1:55.68  2:36.59  3:16.43  3:56.82  4:36.64  5:17.08
     5:56.96  6:37.33  7:16.93  7:56.87  9:15.96  9:15.96  9:55.02 10:33.53
  2 Bias, Philip H            48 Nova-33                       11:06.49  
       36.75  1:19.01  2:01.44  2:44.29  3:25.64  4:08.46  4:51.19  5:33.32
     6:15.15  6:58.49  7:40.95  8:22.44  9:45.74  9:45.74 10:27.07 11:06.49
 
Event 42  Men 50-54 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jay                53 WH2O-33                       12:19.42  
       40.98  1:26.78  2:13.01  3:00.57  3:47.74  4:35.30  5:22.07  6:08.70
     6:55.80  7:43.12  8:30.45  9:17.38 10:50.21 10:50.21 11:35.75 12:19.42
 
Event 42  Men 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Watson, George A          55 Team Tyr-30                    9:49.03  
       32.50  1:08.00  1:44.14  2:20.31  2:56.57  3:33.28  4:10.21  4:47.85
     5:25.28  6:03.07  6:40.86  7:19.04  8:35.40  8:35.40  9:13.03  9:49.03
  2 Davis, Don M              58 Mud Sharks-38                 11:00.95  
       35.67  1:15.57  1:56.67  2:38.36  3:19.36  4:00.96  4:42.63  5:24.66
     6:06.74  6:49.44  7:31.89  8:15.37  9:41.71  9:41.71 10:22.85 11:00.95
  3 Selby, Douglas            57 HSAM-44                       11:50.74  
              1:24.35           2:54.37           4:24.26           5:54.89
              7:25.42           8:55.70 10:24.66 10:24.66 11:50.74         
  4 Trapp, Tom                58 Beach-33                      14:45.66  
       48.28  1:41.34  2:35.10  3:30.79  4:25.66  5:22.22  6:17.71  7:13.76
     8:09.94  9:06.83 10:03.24 11:01.37 12:54.59 12:54.59 13:50.50 14:45.66
 
Event 42  Men 60-64 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Douglas           60 RIOGR-53                      12:26.41  
       42.10  1:29.69  2:18.11  3:05.91  3:54.16  4:42.18  5:30.08  6:17.61
     7:05.32  7:52.30  8:39.75  9:26.20 10:59.22 10:59.22 11:44.84 12:26.41
 
Event 42  Men 70-74 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bartle, Barry             70 Unat-SPMA-33                  13:46.79  
       43.47  1:33.70  2:24.88           4:11.51  5:04.37  5:57.12  6:50.01
     7:43.33  8:36.16  9:29.07 10:22.17 12:06.62 12:06.62 13:00.10 13:46.79
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT