ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2002 SHARK OPEN
6/23/2002-6/23/2002
Sarasota, FL USA

Licensed to Swim Florida                                  Hy-Tek's Meet Manager
                     2002 SHARK OPEN - 6/21/02 to 6/23/02                      
                                2002 SHARK OPEN                                
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Buddemeyer, Samantha       8 Swim-FL                          40.02  
  2 Piper, Jessica             8 SYS-FL                           41.43  
  3 Bugatti, Cha-Cha           8 SYS-FL                           41.65  
  4 Rochette, Natalie          8 Swim-FL                          42.21  
  5 Holtry, Bailey             8 Swim-FL                          45.41  
  6 Ehmann, Ashley             6 SYS-FL                           46.04  
  7 Randolph, Jessica          7 Pst-FG                           46.53  
  8 Lindstrom, Dakota          8 SYS-FL                           46.55  
  9 Keer, Haley                8 Swim-FL                          46.61  
 10 Wenzel, Tara               8 SYS-FL                           47.98  
 11 Diamond, Jenna             6 Pst-FG                           50.62  
 12 Kirsch, Julie              8 HHST-FL                          50.79  
 13 Swanbeck, Sarah            7 Swim-FL                          51.58  
 14 Sommer, Ashley             7 Swim-FL                          53.71  
 15 Wiesenthal, Nicole         7 Pst-FG                           54.40  
 16 Browder, Alexandra         8 Pst-FG                           54.69  
 17 Barter, Lindsay            7 Swim-FL                          57.99  
 18 Davis, Cameron             6 SYS-FL                         1:02.14  
 19 Gardi, Amy                 7 SYS-FL                         1:28.15  
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Buddemeyer, Samantha       8 Swim-FL                          46.55  
  2 Bugatti, Cha-Cha           8 SYS-FL                           50.89  
  3 Rochette, Natalie          8 Swim-FL                          51.46  
  4 Piper, Jessica             8 SYS-FL                           53.25  
  5 Holtry, Bailey             8 Swim-FL                          55.26  
  6 Randolph, Jessica          7 Pst-FG                           57.70  
  7 Keer, Haley                8 Swim-FL                          59.17  
  8 Wenzel, Tara               8 SYS-FL                         1:03.13  
  9 Swanbeck, Sarah            7 Swim-FL                        1:03.26  
 10 Lindstrom, Dakota          8 SYS-FL                         1:04.94  
 11 Davis, Cameron             6 SYS-FL                         1:04.95  
 12 Barter, Lindsay            7 Swim-FL                        1:05.16  
 13 Ehmann, Ashley             6 SYS-FL                         1:06.22  
 14 Browder, Alexandra         8 Pst-FG                         1:11.40  
 15 Diamond, Jenna             6 Pst-FG                         1:12.20  
 16 Sommer, Ashley             7 Swim-FL                        1:12.98  
 17 Wiesenthal, Nicole         7 Pst-FG                         1:13.43  
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Buddemeyer, Samantha       8 Swim-FL                          55.72  
  2 Piper, Jessica             8 SYS-FL                           55.87  
  3 Rochette, Natalie          8 Swim-FL                          56.29  
  4 Holtry, Bailey             8 Swim-FL                          56.92  
  5 Bugatti, Cha-Cha           8 SYS-FL                           57.93  
  6 Lindstrom, Dakota          8 SYS-FL                           59.96  
  7 Browder, Alexandra         8 Pst-FG                         1:01.19  
  8 Randolph, Jessica          7 Pst-FG                         1:02.70  
  9 Wenzel, Tara               8 SYS-FL                         1:04.77  
 10 Swanbeck, Sarah            7 Swim-FL                        1:07.06  
 11 Ehmann, Ashley             6 SYS-FL                         1:07.20  
 12 Keer, Haley                8 Swim-FL                        1:09.62  
 13 Sommer, Ashley             7 Swim-FL                        1:10.67  
 14 Barter, Lindsay            7 Swim-FL                        1:10.99  
 15 Kirsch, Julie              8 HHST-FL                        1:17.50  
 16 Diamond, Jenna             6 Pst-FG                         1:20.74  
 -- Davis, Cameron             6 SYS-FL                              DQ  
 -- Meerman, Michelle          7 SYS-FL                              DQ  
 -- Gardi, Amy                 7 SYS-FL                              DQ  
 -- Wiesenthal, Nicole         7 Pst-FG                              DQ  
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Buddemeyer, Samantha       8 Swim-FL                          46.63  
  2 Bugatti, Cha-Cha           8 SYS-FL                           50.19  
  3 Rochette, Natalie          8 Swim-FL                          51.45  
  4 Holtry, Bailey             8 Swim-FL                          51.99  
  5 Piper, Jessica             8 SYS-FL                           56.64  
  6 Browder, Alexandra         8 Pst-FG                           58.87  
  7 Diamond, Jenna             6 Pst-FG                           59.78  
  8 Ehmann, Ashley             6 SYS-FL                         1:00.68  
  9 Randolph, Jessica          7 Pst-FG                         1:02.54  
 10 Nelson, Sara               8 Swim-FL                        1:10.10  
 11 Lindstrom, Dakota          8 SYS-FL                         1:10.23  
 12 Wiesenthal, Nicole         7 Pst-FG                         1:10.37  
 13 Swanbeck, Sarah            7 Swim-FL                        1:16.13  
 14 Barter, Lindsay            7 Swim-FL                        1:23.15  
 15 Sommer, Ashley             7 Swim-FL                        1:27.00  
 -- Wenzel, Tara               8 SYS-FL                              DQ  
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Milne, Sharla             10 Pst-FG                 32.69      32.69  
  2 Stephens, Carter          10 Seva-VA                33.17      33.17  
  3 Raybon, Raquel            10 SYS-FL                 33.86      33.86  
  4 Bone, Cayman              10 SYS-FL                 34.29      34.29  
  5 Dorante, Valentina        10 Pst-FG                 34.68      34.68  
  6 Lightbourn, McKayla       10 SYS-FL                 34.90      34.90  
  7 Wheelock, Meghan          10 Seva-VA                35.16      35.16  
  8 LaCamera, Caroline        10 SYS-FL                 35.40      35.40  
Preliminaries
  9 Borja, Tatiana            10 Pst-FG                 35.75             
 10 Barnett, Leah             10 SYS-FL                 36.25             
 11 Evenson, Rebecca          10 SYS-FL                 36.39             
 12 Todd, Christina           10 Swim-FL                36.70             
 13 Ehmann, Erika              9 SYS-FL                 36.80             
 14 Hotic, Sanja              10 Swim-FL                37.08             
 15 Angat, Lauren              9 Swim-FL                37.45             
 16 Linn, Ashlee               9 SYS-FL                 37.70             
 17 Kane, Casey               10 SYS-FL                 37.91             
 18 Silvano, Jasmine          10 Pst-FG                 37.98             
 19 Clark, Mckenzie            9 SYS-FL                 38.41             
 20 Foster, Katherine         10 Pst-FG                 38.42             
 21 Gillezeau, Patricia       10 SYS-FL                 38.91             
 22 Knisley, Corey            10 SYS-FL                 39.14             
 23 Harrington, Rachel         9 Swim-FL                39.82             
 24 Lawson, Katelyn            9 Swim-FL                39.84             
 25 Byers, Christan            9 Swim-FL                40.58             
 26 Powell, Kaitlyn           10 Pst-FG                 40.65             
 27 Tucker, Ashleigh          10 SYS-FL                 41.65             
 28 Whittemore, Leigh         10 SYS-FL                 41.68             
 29 O'Day, Courtney            9 Swim-FL                42.38             
 30 Leonard, Shelby            9 SYS-FL                 42.46             
 31 Hart, Grant               10 SYS-FL                 42.74             
 32 Jones, Ava                 9 SYS-FL                 42.87             
 33 Cotugno, Meghan            9 Swim-FL                43.05             
 34 Demshar, Sarah Ashley     10 SYS-FL                 43.29             
 35 Voege, Andrea             10 SYS-FL                 43.54             
 36 Howell, Kristen           10 SYS-FL                 44.62             
 37 Stone, Kendell            10 SYS-FL                 45.52             
 38 Quinn, Sarah               9 SYS-FL                 45.72             
 39 Garcia, Jacque             9 SYS-FL                 46.15             
 40 Farber, Jenny             10 Pst-FG                 47.58             
 41 Pulice-farrow, Lexi       10 SYS-FL                 48.39             
 42 Castro, Jessica M         10 Swim-FL                49.37             
 43 Morales, Laura            10 SYS-FL                 49.53             
 44 Hetman, Tori               9 SYS-FL                 50.36             
 45 Leap, Taryn                9 SYS-FL                 53.15             
 46 Boritz, Meagan             9 SYS-FL                 59.08             
 47 Bartley, Keira             9 SYS-FL               1:00.64             
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Randolph, Courtney        10 Pst-FG               1:09.63    1:07.91  
  2 Milne, Sharla             10 Pst-FG               1:11.07    1:08.64  
  3 Stephens, Carter          10 Seva-VA              1:14.30    1:13.68  
  4 Bone, Cayman              10 SYS-FL               1:14.40    1:13.80  
  5 Raybon, Raquel            10 SYS-FL               1:14.10    1:14.12  
  6 Lightbourn, McKayla       10 SYS-FL               1:14.53    1:16.31  
  7 Borja, Tatiana            10 Pst-FG               1:16.89    1:17.21  
  8 Plocharsky, Kaitlyn       10 SYS-FL               1:17.41    1:17.57  
Preliminaries
  9 Dorante, Valentina        10 Pst-FG               1:17.63             
 10 Evenson, Rebecca          10 SYS-FL               1:18.01             
 11 Piper, Lauren             10 SYS-FL               1:18.42             
 12 Gonzalez, Lillian         10 Pst-FG               1:19.38             
 13 Wheelock, Meghan          10 Seva-VA              1:20.50             
 14 Ehmann, Erika              9 SYS-FL               1:20.75             
 15 Foster, Katherine         10 Pst-FG               1:21.08             
 16 Todd, Christina           10 Swim-FL              1:21.34             
 17 Barnett, Leah             10 SYS-FL               1:22.73             
 18 LaCamera, Caroline        10 SYS-FL               1:22.96             
 19 Hotic, Sanja              10 Swim-FL              1:24.88             
 20 Linn, Ashlee               9 SYS-FL               1:25.95             
 21 Clark, Mckenzie            9 SYS-FL               1:26.45             
 22 Lawson, Katelyn            9 Swim-FL              1:26.62             
 23 Knisley, Corey            10 SYS-FL               1:26.75             
 24 Kane, Casey               10 SYS-FL               1:27.28             
 25 Gillezeau, Patricia       10 SYS-FL               1:27.54             
 26 Angat, Lauren              9 Swim-FL              1:29.15             
 27 Silvano, Jasmine          10 Pst-FG               1:30.19             
 28 Powell, Kaitlyn           10 Pst-FG               1:30.86             
 29 Leonard, Shelby            9 SYS-FL               1:31.23             
 30 Bugatti, Cha-Cha           8 SYS-FL               1:31.95             
 31 Whittemore, Leigh         10 SYS-FL               1:32.91             
 32 Carter, Kathleen          10 Swim-FL              1:33.60             
 33 Tucker, Ashleigh          10 SYS-FL               1:33.65             
 34 Buddemeyer, Samantha       8 Swim-FL              1:33.89             
 35 Jones, Ava                 9 SYS-FL               1:34.66             
 36 Harrington, Rachel         9 Swim-FL              1:36.67             
 37 Hart, Grant               10 SYS-FL               1:37.77             
 38 Cotugno, Meghan            9 Swim-FL              1:37.85             
 39 O'Day, Courtney            9 Swim-FL              1:38.94             
 40 Howell, Kristen           10 SYS-FL               1:39.37             
 41 Byers, Christan            9 Swim-FL              1:40.48             
 42 Piper, Jessica             8 SYS-FL               1:41.87             
 43 Garcia, Jacque             9 SYS-FL               1:42.32             
 44 Farber, Jenny             10 Pst-FG               1:42.73             
 45 Lindstrom, Dakota          8 SYS-FL               1:46.12             
 46 Castro, Jessica M         10 Swim-FL              1:46.40             
 47 Wenzel, Tara               8 SYS-FL               1:47.44             
 48 Stone, Kendell            10 SYS-FL               1:48.94             
 49 Quinn, Sarah               9 SYS-FL               1:50.45             
 50 Voege, Andrea             10 SYS-FL               1:51.17             
 51 Randolph, Jessica          7 Pst-FG               1:52.70             
 52 Pulice-farrow, Lexi       10 SYS-FL               1:55.04             
 53 Hetman, Tori               9 SYS-FL               1:55.95             
 54 Leap, Taryn                9 SYS-FL               1:56.49             
 55 Potocki, Samantha          9 Swim-FL              1:56.89             
 56 Swanbeck, Sarah            7 Swim-FL              1:57.31             
 57 Parsons, Marissa           9 Pst-FG               2:02.41             
 58 Sommer, Ashley             7 Swim-FL              2:07.06             
 59 Barter, Lindsay            7 Swim-FL              2:07.68             
 60 Boritz, Meagan             9 SYS-FL               2:14.28             
 61 Browder, Alexandra         8 Pst-FG               2:14.94             
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Randolph, Courtney        10 Pst-FG               2:28.28    2:24.23  
  2 Milne, Sharla             10 Pst-FG               2:28.59    2:24.49  
  3 Raybon, Raquel            10 SYS-FL               2:35.52    2:37.18  
  4 Dorante, Valentina        10 Pst-FG               2:36.92    2:39.93  
  5 Bone, Cayman              10 SYS-FL               2:40.41    2:40.48  
  6 Borja, Tatiana            10 Pst-FG               2:43.87    2:43.81  
  7 Lightbourn, McKayla       10 SYS-FL               2:47.15    2:46.69  
  8 Foster, Katherine         10 Pst-FG               2:48.13    2:48.70  
Preliminaries
  9 Stephens, Carter          10 Seva-VA              2:48.33             
 10 Ehmann, Erika              9 SYS-FL               2:50.60             
 11 Plocharsky, Kaitlyn       10 SYS-FL               2:52.10             
 12 Clark, Mckenzie            9 SYS-FL               3:02.06             
 13 LaCamera, Caroline        10 SYS-FL               3:05.78             
 14 Silvano, Jasmine          10 Pst-FG               3:17.80             
 15 Powell, Kaitlyn           10 Pst-FG               3:21.52             
 16 Farber, Jenny             10 Pst-FG               3:40.22             
 
Girls 10 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Milne, Sharla             10 Pst-FG                         5:07.41  
  2 Randolph, Courtney        10 Pst-FG                         5:14.35  
  3 Raybon, Raquel            10 SYS-FL                         5:28.73  
  4 Bone, Cayman              10 SYS-FL                         5:30.81  
  5 Lightbourn, McKayla       10 SYS-FL                         5:34.87  
  6 Gonzalez, Lillian         10 Pst-FG                         5:40.51  
  7 Foster, Katherine         10 Pst-FG                         5:42.07  
  8 Evenson, Rebecca          10 SYS-FL                         5:52.74  
  9 Piper, Lauren             10 SYS-FL                         5:56.68  
 10 Plocharsky, Kaitlyn       10 SYS-FL                         5:57.48  
 11 Farber, Jenny             10 Pst-FG                         7:35.72  
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Milne, Sharla             10 Pst-FG                 37.63      37.33  
  2 Randolph, Courtney        10 Pst-FG                 38.50      38.60  
  3 Plocharsky, Kaitlyn       10 SYS-FL                 39.47      39.36  
  4 Raybon, Raquel            10 SYS-FL                 40.29      39.64  
  5 Bone, Cayman              10 SYS-FL                 40.24      39.88  
  6 Piper, Lauren             10 SYS-FL                 40.79      41.24  
  7 Lightbourn, McKayla       10 SYS-FL                 40.65      41.88  
  8 Stephens, Carter          10 Seva-VA                42.28      42.22  
Preliminaries
  9 Evenson, Rebecca          10 SYS-FL                 43.04             
 10 Gonzalez, Lillian         10 Pst-FG                 43.82             
 11 Clark, Mckenzie            9 SYS-FL                 44.30             
 12 Wheelock, Meghan          10 Seva-VA                44.35             
 13 LaCamera, Caroline        10 SYS-FL                 44.39             
 14 Borja, Tatiana            10 Pst-FG                 44.60             
 15 Barnett, Leah             10 SYS-FL                 45.26             
 16 Knisley, Corey            10 SYS-FL                 45.27             
 17 Dorante, Valentina        10 Pst-FG                 45.65             
 18 Carter, Kathleen          10 Swim-FL                45.93             
 19 Silvano, Jasmine          10 Pst-FG                 46.41             
 20 Powell, Kaitlyn           10 Pst-FG                 46.94             
 21 Whittemore, Leigh         10 SYS-FL                 47.03             
 22 Tucker, Ashleigh          10 SYS-FL                 47.21             
 23 Hotic, Sanja              10 Swim-FL                47.25             
 24 Kane, Casey               10 SYS-FL                 47.48             
 25 Ehmann, Erika              9 SYS-FL                 47.94             
 26 Todd, Christina           10 Swim-FL                47.97             
 27 Leonard, Shelby            9 SYS-FL                 48.25             
 28 Gillezeau, Patricia       10 SYS-FL                 48.38             
 29 Foster, Katherine         10 Pst-FG                 48.92             
 30 Angat, Lauren              9 Swim-FL                49.84             
 31 O'Day, Courtney            9 Swim-FL                49.93             
 32 Demshar, Sarah Ashley     10 SYS-FL                 50.66             
 33 Linn, Ashlee               9 SYS-FL                 51.40             
 34 Stone, Kendell            10 SYS-FL                 51.44             
 35 Hart, Grant               10 SYS-FL                 51.56             
 36 Lawson, Katelyn            9 Swim-FL                51.62             
 37 Jones, Ava                 9 SYS-FL                 52.15             
 38 Howell, Kristen           10 SYS-FL                 52.23             
 39 Byers, Christan            9 Swim-FL                53.09             
 40 Parsons, Marissa           9 Pst-FG                 54.21             
 41 Garcia, Jacque             9 SYS-FL                 54.43             
 42 Cotugno, Meghan            9 Swim-FL                54.73             
 43 Voege, Andrea             10 SYS-FL                 55.78             
 44 Potocki, Samantha          9 Swim-FL                57.11             
 45 Hetman, Tori               9 SYS-FL                 57.13             
 46 Leap, Taryn                9 SYS-FL                 58.76             
 47 Quinn, Sarah               9 SYS-FL                 59.12             
 48 Harrington, Rachel         9 Swim-FL                59.43             
 48 Farber, Jenny             10 Pst-FG                 59.43             
 50 Pulice-farrow, Lexi       10 SYS-FL               1:01.15             
 51 Castro, Jessica M         10 Swim-FL              1:04.92             
 52 Boritz, Meagan             9 SYS-FL               1:13.66             
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Milne, Sharla             10 Pst-FG               1:19.91    1:17.71  
  2 Plocharsky, Kaitlyn       10 SYS-FL               1:23.84    1:22.77  
  3 Bone, Cayman              10 SYS-FL               1:23.40    1:23.62  
  4 Raybon, Raquel            10 SYS-FL               1:22.23    1:23.81  
  5 Piper, Lauren             10 SYS-FL               1:24.68    1:26.63  
  6 Lightbourn, McKayla       10 SYS-FL               1:27.24    1:27.90  
  7 Borja, Tatiana            10 Pst-FG               1:30.13    1:32.46  
  8 Gonzalez, Lillian         10 Pst-FG               1:31.91    1:34.24  
Preliminaries
  9 Clark, Mckenzie            9 SYS-FL               1:32.45             
 10 Wheelock, Meghan          10 Seva-VA              1:33.51             
 11 Barnett, Leah             10 SYS-FL               1:36.94             
 12 Foster, Katherine         10 Pst-FG               1:37.73             
 13 LaCamera, Caroline        10 SYS-FL               1:38.80             
 14 Gillezeau, Patricia       10 SYS-FL               1:40.83             
 15 Ehmann, Erika              9 SYS-FL               1:40.93             
 16 Todd, Christina           10 Swim-FL              1:41.03             
 17 Linn, Ashlee               9 SYS-FL               1:41.64             
 18 Tucker, Ashleigh          10 SYS-FL               1:41.73             
 19 Angat, Lauren              9 Swim-FL              1:42.33             
 20 Leonard, Shelby            9 SYS-FL               1:43.44             
 21 Powell, Kaitlyn           10 Pst-FG               1:43.99             
 22 Jones, Ava                 9 SYS-FL               1:46.12             
 23 Bugatti, Cha-Cha           8 SYS-FL               1:48.75             
 24 Garcia, Jacque             9 SYS-FL               1:49.86             
 25 Demshar, Sarah Ashley     10 SYS-FL               1:50.48             
 26 Stone, Kendell            10 SYS-FL               1:53.40             
 27 Quinn, Sarah               9 SYS-FL               1:53.42             
 28 Harrington, Rachel         9 Swim-FL              1:57.14             
 29 Leap, Taryn                9 SYS-FL               2:04.48             
 30 Saetta, Daniella          10 Pst-FG               2:08.46             
 31 Swanbeck, Sarah            7 Swim-FL              2:19.04             
 32 Barter, Lindsay            7 Swim-FL              2:25.08             
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Randolph, Courtney        10 Pst-FG                 43.28      42.20  
  2 Piper, Lauren             10 SYS-FL                 44.11      43.78  
  3 Lightbourn, McKayla       10 SYS-FL                 45.43      45.13  
  4 Stephens, Carter          10 Seva-VA                45.13      45.49  
  5 Dorante, Valentina        10 Pst-FG                 45.75      46.22  
  6 Clark, Mckenzie            9 SYS-FL                 46.65      46.41  
  7 Gonzalez, Lillian         10 Pst-FG                 45.78      47.07  
  8 Barnett, Leah             10 SYS-FL                 48.28      47.27  
Preliminaries
  9 Todd, Christina           10 Swim-FL                49.48             
 10 Ehmann, Erika              9 SYS-FL                 49.72             
 11 Wheelock, Meghan          10 Seva-VA                50.08             
 12 Angat, Lauren              9 Swim-FL                51.52             
 13 Linn, Ashlee               9 SYS-FL                 51.90             
 14 Silvano, Jasmine          10 Pst-FG                 52.09             
 15 LaCamera, Caroline        10 SYS-FL                 53.20             
 16 Leonard, Shelby            9 SYS-FL                 53.40             
 17 Tucker, Ashleigh          10 SYS-FL                 53.60             
 18 Demshar, Sarah Ashley     10 SYS-FL                 54.85             
 19 Gillezeau, Patricia       10 SYS-FL                 55.03             
 20 Harrington, Rachel         9 Swim-FL                58.04             
 21 Bugatti, Cha-Cha           8 SYS-FL                 58.38             
 22 Garcia, Jacque             9 SYS-FL                 59.40             
 23 Powell, Kaitlyn           10 Pst-FG               1:00.46             
 24 Parsons, Marissa           9 Pst-FG               1:00.89             
 25 Farber, Jenny             10 Pst-FG               1:01.99             
 26 Stone, Kendell            10 SYS-FL               1:06.81             
 27 Swanbeck, Sarah            7 Swim-FL              1:07.21             
 28 Jones, Ava                 9 SYS-FL               1:07.47             
 29 Leap, Taryn                9 SYS-FL               1:09.87             
 30 Barter, Lindsay            7 Swim-FL              1:13.89             
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Randolph, Courtney        10 Pst-FG               1:31.76    1:31.76  
  2 Milne, Sharla             10 Pst-FG               1:32.00    1:32.00  
  3 Bone, Cayman              10 SYS-FL               1:35.05    1:35.05  
  4 Lightbourn, McKayla       10 SYS-FL               1:37.80    1:37.80  
  5 Piper, Lauren             10 SYS-FL               1:38.00    1:38.00  
  6 Gonzalez, Lillian         10 Pst-FG               1:40.40    1:40.40  
  7 Dorante, Valentina        10 Pst-FG               1:40.85    1:40.85  
  8 Plocharsky, Kaitlyn       10 SYS-FL               1:40.86    1:40.86  
Preliminaries
  9 Clark, Mckenzie            9 SYS-FL               1:44.49             
 10 Stephens, Carter          10 Seva-VA              1:47.33             
 11 Barnett, Leah             10 SYS-FL               1:47.52             
 12 Knisley, Corey            10 SYS-FL               1:48.64             
 13 Foster, Katherine         10 Pst-FG               1:49.47             
 14 Wheelock, Meghan          10 Seva-VA              1:49.62             
 15 Todd, Christina           10 Swim-FL              1:50.75             
 16 Ehmann, Erika              9 SYS-FL               1:51.98             
 17 Angat, Lauren              9 Swim-FL              1:52.42             
 18 Demshar, Sarah Ashley     10 SYS-FL               1:53.17             
 19 Linn, Ashlee               9 SYS-FL               1:53.43             
 20 Evenson, Rebecca          10 SYS-FL               1:54.60             
 21 LaCamera, Caroline        10 SYS-FL               1:55.24             
 22 Tucker, Ashleigh          10 SYS-FL               1:55.26             
 23 Silvano, Jasmine          10 Pst-FG               1:57.91             
 24 Gillezeau, Patricia       10 SYS-FL               1:58.95             
 25 Harrington, Rachel         9 Swim-FL              1:59.80             
 26 Byers, Christan            9 Swim-FL              2:00.13             
 27 Leonard, Shelby            9 SYS-FL               2:00.67             
 28 Hotic, Sanja              10 Swim-FL              2:01.00             
 29 Lawson, Katelyn            9 Swim-FL              2:06.27             
 30 O'Day, Courtney            9 Swim-FL              2:06.77             
 31 Garcia, Jacque             9 SYS-FL               2:06.79             
 32 Kane, Casey               10 SYS-FL               2:08.02             
 33 Farber, Jenny             10 Pst-FG               2:10.11             
 34 Whittemore, Leigh         10 SYS-FL               2:10.18             
 35 Hart, Grant               10 SYS-FL               2:13.48             
 36 Howell, Kristen           10 SYS-FL               2:13.74             
 37 Cotugno, Meghan            9 Swim-FL              2:18.25             
 38 Voege, Andrea             10 SYS-FL               2:25.20             
 39 Jones, Ava                 9 SYS-FL               2:26.48             
 40 Hetman, Tori               9 SYS-FL               2:26.68             
 41 Pulice-farrow, Lexi       10 SYS-FL               2:27.30             
 41 Parsons, Marissa           9 Pst-FG               2:27.30             
 43 Stone, Kendell            10 SYS-FL               2:28.33             
 44 Boritz, Meagan             9 SYS-FL               2:30.68             
 45 Leap, Taryn                9 SYS-FL               2:32.33             
 46 Morales, Laura            10 SYS-FL               2:36.70             
 47 Castro, Jessica M         10 Swim-FL              3:01.29             
 -- Bartley, Keira             9 SYS-FL                   DQ              
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Randolph, Courtney        10 Pst-FG                           35.72  
  2 Raybon, Raquel            10 SYS-FL                           35.98  
  3 Stephens, Carter          10 Seva-VA                          36.23  
  4 Piper, Lauren             10 SYS-FL                           36.77  
  5 Wheelock, Meghan          10 Seva-VA                          38.45  
  6 Plocharsky, Kaitlyn       10 SYS-FL                           38.62  
  7 Gonzalez, Lillian         10 Pst-FG                           40.85  
  8 Todd, Christina           10 Swim-FL                          41.04  
  9 Borja, Tatiana            10 Pst-FG                           41.45  
 10 Silvano, Jasmine          10 Pst-FG                           41.85  
 11 Barnett, Leah             10 SYS-FL                           43.50  
 12 Dorante, Valentina        10 Pst-FG                           44.61  
 13 Whittemore, Leigh         10 SYS-FL                           44.73  
 14 Hotic, Sanja              10 Swim-FL                          44.91  
 15 Lawson, Katelyn            9 Swim-FL                          46.55  
 16 Ehmann, Erika              9 SYS-FL                           47.13  
 17 Clark, Mckenzie            9 SYS-FL                           47.77  
 18 Powell, Kaitlyn           10 Pst-FG                           47.96  
 19 LaCamera, Caroline        10 SYS-FL                           48.20  
 20 Angat, Lauren              9 Swim-FL                          48.68  
 21 Kane, Casey               10 SYS-FL                           50.11  
 22 Knisley, Corey            10 SYS-FL                           50.21  
 23 Tucker, Ashleigh          10 SYS-FL                           52.11  
 24 Linn, Ashlee               9 SYS-FL                           53.03  
 25 Garcia, Jacque             9 SYS-FL                           53.24  
 26 Hart, Grant               10 SYS-FL                           53.50  
 27 Voege, Andrea             10 SYS-FL                           54.16  
 28 Buddemeyer, Samantha       8 Swim-FL                          55.57  
 29 Leonard, Shelby            9 SYS-FL                           56.61  
 30 Gillezeau, Patricia       10 SYS-FL                           57.36  
 31 Parsons, Marissa           9 Pst-FG                           57.45  
 32 Stone, Kendell            10 SYS-FL                           57.95  
 33 Harrington, Rachel         9 Swim-FL                          58.34  
 34 O'Day, Courtney            9 Swim-FL                          59.06  
 35 Castro, Jessica M         10 Swim-FL                        1:00.29  
 36 Demshar, Sarah Ashley     10 SYS-FL                         1:01.22  
 37 Jones, Ava                 9 SYS-FL                         1:01.51  
 38 Leap, Taryn                9 SYS-FL                         1:02.73  
 39 Howell, Kristen           10 SYS-FL                         1:03.82  
 40 Cotugno, Meghan            9 Swim-FL                        1:04.94  
 41 Hetman, Tori               9 SYS-FL                         1:06.73  
 42 Quinn, Sarah               9 SYS-FL                         1:09.50  
 43 Morales, Laura            10 SYS-FL                         1:16.29  
 44 Swanbeck, Sarah            7 Swim-FL                        1:17.64  
 45 Barter, Lindsay            7 Swim-FL                        1:19.75  
 -- Pulice-farrow, Lexi       10 SYS-FL                              DQ  
 -- Byers, Christan            9 Swim-FL                             DQ  
 -- Keer, Haley                8 Swim-FL                             DQ  
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Randolph, Courtney        10 Pst-FG               1:17.16    1:15.74  
  2 Milne, Sharla             10 Pst-FG               1:17.38    1:16.21  
  3 Raybon, Raquel            10 SYS-FL               1:19.70    1:17.50  
  4 Piper, Lauren             10 SYS-FL               1:25.64    1:26.34  
  5 Stephens, Carter          10 Seva-VA              1:28.42    1:26.39  
  6 Bone, Cayman              10 SYS-FL               1:30.07    1:28.19  
  7 Plocharsky, Kaitlyn       10 SYS-FL               1:29.76    1:30.31  
  8 Borja, Tatiana            10 Pst-FG               1:31.55    1:31.89  
Preliminaries
  9 Wheelock, Meghan          10 Seva-VA              1:32.66             
 10 Lightbourn, McKayla       10 SYS-FL               1:37.84             
 11 Foster, Katherine         10 Pst-FG               1:39.42             
 12 Todd, Christina           10 Swim-FL              1:40.19             
 13 Carter, Kathleen          10 Swim-FL              1:40.45             
 14 Whittemore, Leigh         10 SYS-FL               1:42.47             
 15 Ehmann, Erika              9 SYS-FL               1:43.70             
 16 Barnett, Leah             10 SYS-FL               1:44.76             
 17 Dorante, Valentina        10 Pst-FG               1:45.79             
 18 Kane, Casey               10 SYS-FL               1:47.09             
 19 Angat, Lauren              9 Swim-FL              1:47.88             
 20 Hotic, Sanja              10 Swim-FL              1:49.79             
 21 Evenson, Rebecca          10 SYS-FL               1:50.10             
 22 LaCamera, Caroline        10 SYS-FL               1:50.32             
 23 Lawson, Katelyn            9 Swim-FL              1:58.72             
 24 Powell, Kaitlyn           10 Pst-FG               1:58.95             
 25 Tucker, Ashleigh          10 SYS-FL               1:59.26             
 26 Garcia, Jacque             9 SYS-FL               1:59.61             
 27 Byers, Christan            9 Swim-FL              2:01.99             
 28 Linn, Ashlee               9 SYS-FL               2:04.67             
 29 Gillezeau, Patricia       10 SYS-FL               2:07.96             
 30 O'Day, Courtney            9 Swim-FL              2:09.67             
 -- Gonzalez, Lillian         10 Pst-FG                   DQ              
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Milne, Sharla             10 Pst-FG               2:44.80    2:43.02  
  2 Randolph, Courtney        10 Pst-FG               2:47.49    2:48.98  
  3 Raybon, Raquel            10 SYS-FL               2:53.15    2:53.19  
  4 Piper, Lauren             10 SYS-FL               3:02.70    3:00.61  
  5 Bone, Cayman              10 SYS-FL               2:57.56    3:01.25  
  6 Plocharsky, Kaitlyn       10 SYS-FL               3:04.48    3:02.37  
  7 Stephens, Carter          10 Seva-VA              3:08.31    3:07.34  
  8 Gonzalez, Lillian         10 Pst-FG               3:03.72    3:11.51  
Preliminaries
  9 Borja, Tatiana            10 Pst-FG               3:08.62             
 10 Dorante, Valentina        10 Pst-FG               3:14.89             
 -- Foster, Katherine         10 Pst-FG                   DQ              
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Plantation-FG  'A'                                          2:12.36  
     1) Milne, Sharla 10                2) Randolph, Courtney 10          
     3) Dorante, Valentina 10           4) Borja, Tatiana 10              
  2 Sarasota YMCA Sharks-FL  'A'                                2:17.69  
     1) Raybon, Raquel 10               2) Piper, Lauren 10               
     3) Bone, Cayman 10                 4) Lightbourn, McKayla 10         
  3 Sarasota YMCA Sharks-FL  'B'                                2:25.25  
     1) Plocharsky, Kaitlyn 10          2) Ehmann, Erika 9                
     3) Evenson, Rebecca 10             4) LaCamera, Caroline 10          
  4 Sarasota YMCA Sharks-FL  'C'                                2:30.15  
     1) Linn, Ashlee 9                  2) Barnett, Leah 10               
     3) Kane, Casey 10                  4) Clark, Mckenzie 9              
  5 Swim Florida-FL  'A'                                        2:34.67  
     1) Harrington, Rachel 9            2) Angat, Lauren 9                
     3) Hotic, Sanja 10                 4) Todd, Christina 10             
  6 Plantation-FG  'B'                                          2:35.99  
     1) Randolph, Jessica 7             2) Farber, Jenny 10               
     3) Diamond, Jenna 6                4) Parsons, Marissa 9             
  7 Swim Florida-FL  'B'                                        2:41.78  
     1) Buddemeyer, Samantha 8          2) Byers, Christan 9              
     3) O'Day, Courtney 9               4) Rochette, Natalie 8            
  8 Sarasota YMCA Sharks-FL  'D'                                2:42.21  
     1) Tucker, Ashleigh 10             2) Hart, Grant 10                 
     3) Gillezeau, Patricia 10          4) Knisley, Corey 10              
  9 Sarasota YMCA Sharks-FL  'E'                                2:56.57  
     1) Bugatti, Cha-Cha 8              2) Lindstrom, Dakota 8            
     3) Ehmann, Ashley 6                4) Piper, Jessica 8               
 10 Swim Florida-FL  'C'                                        3:15.29  
     1) Holtry, Bailey 8                2) Sommer, Ashley 7               
     3) Swanbeck, Sarah 7               4) Castro, Jessica M 10           
 11 Plantation-FG  'C'                                          3:18.81  
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Plantation-FG  'A'                                          2:30.66  
     1) Milne, Sharla 10                2) Dorante, Valentina 10          
     3) Randolph, Courtney 10           4) Borja, Tatiana 10              
  2 Sarasota YMCA Sharks-FL  'A'                                2:37.37  
     1) Plocharsky, Kaitlyn 10          2) Lightbourn, McKayla 10         
     3) Raybon, Raquel 10               4) Piper, Lauren 10               
  3 Sarasota YMCA Sharks-FL  'B'                                2:49.17  
     1) Evenson, Rebecca 10             2) Clark, Mckenzie 9              
     3) Whittemore, Leigh 10            4) Bone, Cayman 10                
  4 Plantation-FG  'B'                                          2:52.22  
     1) Powell, Kaitlyn 10              2) Gonzalez, Lillian 10           
     3) Silvano, Jasmine 10             4) Foster, Katherine 10           
  5 Sarasota YMCA Sharks-FL  'C'                                2:58.12  
     1) LaCamera, Caroline 10           2) Barnett, Leah 10               
     3) Knisley, Corey 10               4) Ehmann, Erika 9                
  6 Swim Florida-FL  'C'                                        3:07.62  
     1) Buddemeyer, Samantha 8          2) Byers, Christan 9              
     3) Lawson, Katelyn 9               4) O'Day, Courtney 9              
  7 Sarasota YMCA Sharks-FL  'D'                                3:12.37  
     1) Tucker, Ashleigh 10             2) Leonard, Shelby 9              
     3) Hart, Grant 10                  4) Kane, Casey 10                 
  8 Swim Florida-FL  'A'                                        3:14.15  
     1) Hotic, Sanja 10                 2) Keer, Haley 8                  
     3) Castro, Jessica M 10            4) Angat, Lauren 9                
 -- Swim Florida-FL  'B'                                             DQ  
     1) Rochette, Natalie 8             2) Harrington, Rachel 9           
     3) Potocki, Samantha 9             4) Cotugno, Meghan 9              
 -- Sarasota YMCA Sharks-FL  'E'                                     DQ  
     1) Hetman, Tori 9                  2) Lindstrom, Dakota 8            
     3) Piper, Jessica 8                4) Wenzel, Tara 8                 
 -- Plantation-FG  'C'                                               DQ  
     1) Parsons, Marissa 9              2) Browder, Alexandra 8           
     3) Randolph, Jessica 7             4) Farber, Jenny 10               
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kasmer, Emily A           12 Unattached             29.96      29.96  
  2 Shortt, Brittney          12 Seva-VA                31.01      31.01  
  3 Carrion, Frances          12 Pst-FG                 31.34      31.34  
  4 Hart, Megan               12 SYS-FL                 31.42      31.42  
  5 Caicedo, Ana              12 Pst-FG                 31.76      31.76  
  6 Marre, Marylee            12 Pst-FG                 31.95      31.95  
  7 Landis, Shellby           11 Pst-FG                 31.99      31.99  
  8 Steele, Heather           12 Swim-FL                32.22      32.22  
Preliminaries
  9 Modglin, Amy              11 Swim-FL                32.26             
 10 Caysido, Raquel           12 Pst-FG                 32.42             
 11 Seuch, Jenna              12 SYS-FL                 32.54             
 12 Knisley, Krista           12 SYS-FL                 32.66             
 13 Knoch, Ashley             12 SYS-FL                 32.83             
 14 McCoy, Danie              11 SYS-FL                 33.14             
 15 Daniels, Tobie            11 SYS-FL                 33.28             
 16 Matias, Alejandrina       12 Pst-FG                 33.37             
 17 Harrington, Heather       12 Swim-FL                33.39             
 18 Davies, Charlotte         12 Swim-FL                33.68             
 19 Wolfe, Megan              11 HHST-FL                33.70             
 20 Montes, Laura             11 Pst-FG                 33.90             
 21 Gann, Brittney            12 Swim-FL                33.96             
 22 Collins, Blair            11 SYS-FL                 34.18             
 23 Skrocki, Samamtha         12 Pst-FG                 34.20             
 24 Byers, Christiana         12 Swim-FL                34.64             
 25 Armes, Katie              11 Swim-FL                34.66             
 26 Cardet, Lucie             11 Pst-FG                 35.10             
 27 Blassneck, Wesley         11 Swim-FL                35.24             
 28 Maxey, Lauren             11 SYS-FL                 35.29             
 29 Laperriere, Emilie        12 SYS-FL                 35.39             
 30 Wean, Ashley              12 SYS-FL                 35.73             
 31 Kerfoot, Sarah            12 Swim-FL                35.87             
 32 Lucas, Millessa           12 Swim-FL                36.05             
 33 Freeland, Leeza           12 HHST-FL                36.07             
 34 Kreiger, Alicia           12 Pst-FG                 36.30             
 35 Marin, Krista             11 Pst-FG                 36.42             
 36 Macaione, Cassie          11 Pst-FG                 36.53             
 37 Garriott, Emily           12 SYS-FL                 36.56             
 38 Quinn, Kaitlin            12 SYS-FL                 36.59             
 39 Lolley, Tara              12 SYS-FL                 36.81             
 40 Spinella, Melinda         11 SYS-FL                 36.95             
 41 McCoy, Caiti              12 SYS-FL                 37.40             
 42 Campbell, Cheriesse       11 Pst-FG                 37.44             
 43 Broxson, Brandi           12 Swim-FL                38.21             
 44 Greene, Kaytlin           12 SYS-FL                 38.71             
 45 Randolph, Raquel          11 Swim-FL                38.78             
 46 Bennett, Canace           12 Swim-FL                39.04             
 47 Smith, Nicole             12 Swim-FL                39.35             
 48 Butler, Christine         12 SYS-FL                 39.78             
 49 Knighton, Marissa         11 Swim-FL                40.96             
 50 Hopper, Amanda            11 SYS-FL                 41.52             
 51 Bash, Michelle            11 HHST-FL                41.67             
 52 Wenzel, Holly             11 SYS-FL                 42.34             
 53 Boritz, Jacquelyn         11 SYS-FL                 43.24             
 54 Gaitan, Maria             12 Swim-FL                45.66             
 55 D'Intino, Nichole R       11 Swim-FL                46.63             
 56 Warren, Shelby            11 SYS-FL                 46.98             
 57 Kimble, Tatyana           11 Swim-FL                49.26             
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kasmer, Emily A           12 Unattached           1:05.47    1:02.85  
  2 Showalter, Corinne        11 SYS-FL               1:05.34    1:06.12  
  3 Modglin, Amy              11 Swim-FL              1:07.30    1:06.49  
  4 Caicedo, Ana              12 Pst-FG               1:07.95    1:07.92  
  5 Carrion, Frances          12 Pst-FG               1:07.89    1:07.99  
  6 Steele, Heather           12 Swim-FL              1:08.07    1:08.63  
  7 Shortt, Brittney          12 Seva-VA              1:09.03    1:09.27  
  8 Hart, Megan               12 SYS-FL               1:08.97    1:10.45  
Preliminaries
  9 Seuch, Jenna              12 SYS-FL               1:09.04             
 10 Knoch, Ashley             12 SYS-FL               1:10.33             
 11 Marre, Marylee            12 Pst-FG               1:10.43             
 12 Caysido, Raquel           12 Pst-FG               1:10.66             
 13 Landis, Shellby           11 Pst-FG               1:11.10             
 14 Davies, Charlotte         12 Swim-FL              1:11.15             
 15 McCoy, Danie              11 SYS-FL               1:11.45             
 16 Gann, Brittney            12 Swim-FL              1:12.03             
 17 Harrington, Heather       12 Swim-FL              1:13.20             
 18 Collins, Blair            11 SYS-FL               1:13.44             
 19 Skrocki, Samamtha         12 Pst-FG               1:13.64             
 20 Knisley, Krista           12 SYS-FL               1:13.99             
 21 Montes, Laura             11 Pst-FG               1:14.00             
 22 Daniels, Tobie            11 SYS-FL               1:15.59             
 23 Armes, Katie              11 Swim-FL              1:15.91             
 24 Matias, Alejandrina       12 Pst-FG               1:16.55             
 25 Maxey, Lauren             11 SYS-FL               1:16.60             
 26 Lucas, Millessa           12 Swim-FL              1:16.98             
 27 Marin, Krista             11 Pst-FG               1:17.41             
 28 Lolley, Tara              12 SYS-FL               1:17.44             
 29 Wolfe, Megan              11 HHST-FL              1:17.64             
 30 Kerfoot, Sarah            12 Swim-FL              1:17.71             
 31 Laperriere, Emilie        12 SYS-FL               1:17.95             
 32 Cardet, Lucie             11 Pst-FG               1:18.18             
 33 Kreiger, Alicia           12 Pst-FG               1:18.84             
 34 Blassneck, Wesley         11 Swim-FL              1:19.20             
 35 Quinn, Kaitlin            12 SYS-FL               1:19.25             
 36 Campbell, Cheriesse       11 Pst-FG               1:20.03             
 37 Byers, Christiana         12 Swim-FL              1:21.40             
 38 Wean, Ashley              12 SYS-FL               1:22.65             
 39 Spinella, Melinda         11 SYS-FL               1:22.66             
 40 Macaione, Cassie          11 Pst-FG               1:23.78             
 41 Freeland, Leeza           12 HHST-FL              1:25.06             
 42 Bennett, Canace           12 Swim-FL              1:25.19             
 43 McCoy, Caiti              12 SYS-FL               1:25.33             
 44 Knighton, Marissa         11 Swim-FL              1:26.12             
 45 Butler, Christine         12 SYS-FL               1:29.21             
 46 Waugh, Casey              12 Swim-FL              1:29.52             
 47 Masiak, Margaret          11 SYS-FL               1:31.46             
 48 Clayton, Christine        11 SYS-FL               1:32.11             
 49 Broxson, Brandi           12 Swim-FL              1:33.64             
 50 Randolph, Raquel          11 Swim-FL              1:34.24             
 51 Hopper, Amanda            11 SYS-FL               1:34.77             
 52 Boritz, Jacquelyn         11 SYS-FL               1:40.51             
 53 Wenzel, Holly             11 SYS-FL               1:43.63             
 54 Bash, Michelle            11 HHST-FL              1:44.48             
 55 Warren, Shelby            11 SYS-FL               1:50.24             
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kasmer, Emily A           12 Unattached           2:23.91    2:18.34  
  2 Modglin, Amy              11 Swim-FL              2:21.26    2:22.77  
  3 Caicedo, Ana              12 Pst-FG               2:25.86    2:25.67  
  4 Knoch, Ashley             12 SYS-FL               2:25.96    2:26.02  
  5 Carrion, Frances          12 Pst-FG               2:26.29    2:26.06  
  6 Steele, Heather           12 Swim-FL              2:25.53    2:27.11  
  7 Caysido, Raquel           12 Pst-FG               2:29.93    2:29.03  
  8 Landis, Shellby           11 Pst-FG               2:28.41    2:29.48  
Preliminaries
  9 Hart, Megan               12 SYS-FL               2:30.26             
 10 Seuch, Jenna              12 SYS-FL               2:31.04             
 11 Gann, Brittney            12 Swim-FL              2:31.31             
 12 McCoy, Danie              11 SYS-FL               2:32.42             
 13 Montes, Laura             11 Pst-FG               2:33.16             
 14 Lucas, Millessa           12 Swim-FL              2:37.71             
 15 Collins, Blair            11 SYS-FL               2:37.79             
 16 Marre, Marylee            12 Pst-FG               2:38.38             
 17 Skrocki, Samamtha         12 Pst-FG               2:41.41             
 18 Campbell, Cheriesse       11 Pst-FG               2:42.06             
 19 Harrington, Heather       12 Swim-FL              2:42.59             
 20 Maxey, Lauren             11 SYS-FL               2:43.34             
 21 Marin, Krista             11 Pst-FG               2:47.18             
 22 Quinn, Kaitlin            12 SYS-FL               2:47.77             
 23 Macaione, Cassie          11 Pst-FG               2:57.68             
 24 Kreiger, Alicia           12 Pst-FG               2:58.47             
 25 Knighton, Marissa         11 Swim-FL              3:10.51             
 -- Cardet, Lucie             11 Pst-FG                   DQ              
 
Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Modglin, Amy              11 Swim-FL                        4:51.56  
  2 Kasmer, Emily A           12 Unattached                     5:02.29  
  3 Caicedo, Ana              12 Pst-FG                         5:02.84  
  4 Knoch, Ashley             12 SYS-FL                         5:07.09  
  5 Landis, Shellby           11 Pst-FG                         5:09.59  
  6 Davies, Charlotte         12 Swim-FL                        5:09.82  
  7 Carrion, Frances          12 Pst-FG                         5:11.33  
  8 Caysido, Raquel           12 Pst-FG                         5:12.70  
  9 Gann, Brittney            12 Swim-FL                        5:13.66  
 10 Seuch, Jenna              12 SYS-FL                         5:14.51  
 11 Montes, Laura             11 Pst-FG                         5:21.25  
 12 McCoy, Danie              11 SYS-FL                         5:22.72  
 13 Skrocki, Samamtha         12 Pst-FG                         5:32.07  
 14 Collins, Blair            11 SYS-FL                         5:33.84  
 15 Marre, Marylee            12 Pst-FG                         5:34.99  
 16 Campbell, Cheriesse       11 Pst-FG                         5:42.29  
 17 Maxey, Lauren             11 SYS-FL                         5:43.61  
 18 Marin, Krista             11 Pst-FG                         5:57.07  
 19 Kreiger, Alicia           12 Pst-FG                         6:01.47  
 20 Macaione, Cassie          11 Pst-FG                         6:07.92  
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kasmer, Emily A           12 Unattached             34.84      34.12  
  2 Showalter, Corinne        11 SYS-FL                 36.41      36.46  
  3 Steele, Heather           12 Swim-FL                37.36      37.06  
  4 Shortt, Brittney          12 Seva-VA                37.01      37.09  
  5 Modglin, Amy              11 Swim-FL                37.23      37.34  
  6 Collins, Blair            11 SYS-FL                 37.77      37.49  
  7 Caysido, Raquel           12 Pst-FG                 37.64      37.64  
  8 Caicedo, Ana              12 Pst-FG                 38.19      38.59  
Preliminaries
  9 Carrion, Frances          12 Pst-FG                 38.89             
 10 Skrocki, Samamtha         12 Pst-FG                 39.22             
 11 Marre, Marylee            12 Pst-FG                 39.59             
 12 Landis, Shellby           11 Pst-FG                 40.02             
 13 Knoch, Ashley             12 SYS-FL                 40.46             
 14 Hart, Megan               12 SYS-FL                 40.56             
 15 McCoy, Danie              11 SYS-FL                 40.76             
 16 Matias, Alejandrina       12 Pst-FG                 41.10             
 17 Maxey, Lauren             11 SYS-FL                 41.45             
 18 Daniels, Tobie            11 SYS-FL                 41.59             
 19 Cardet, Lucie             11 Pst-FG                 41.95             
 20 Seuch, Jenna              12 SYS-FL                 42.11             
 21 Montes, Laura             11 Pst-FG                 42.14             
 22 Knisley, Krista           12 SYS-FL                 42.21             
 23 Kerfoot, Sarah            12 Swim-FL                42.22             
 24 Quinn, Kaitlin            12 SYS-FL                 42.43             
 25 Gann, Brittney            12 Swim-FL                42.71             
 26 Lolley, Tara              12 SYS-FL                 42.90             
 27 Wolfe, Megan              11 HHST-FL                43.93             
 28 Waugh, Casey              12 Swim-FL                44.04             
 29 Kreiger, Alicia           12 Pst-FG                 44.21             
 30 Davies, Charlotte         12 Swim-FL                44.22             
 31 Armes, Katie              11 Swim-FL                44.27             
 32 Byers, Christiana         12 Swim-FL                44.60             
 33 Blassneck, Wesley         11 Swim-FL                44.64             
 34 Knighton, Marissa         11 Swim-FL                45.27             
 35 Spinella, Melinda         11 SYS-FL                 45.32             
 36 Macaione, Cassie          11 Pst-FG                 45.75             
 37 Marin, Krista             11 Pst-FG                 46.34             
 38 McCoy, Caiti              12 SYS-FL                 46.35             
 39 Campbell, Cheriesse       11 Pst-FG                 46.38             
 40 Freeland, Leeza           12 HHST-FL                46.39             
 41 Bennett, Canace           12 Swim-FL                46.85             
 42 Randolph, Raquel          11 Swim-FL                47.06             
 43 Lucas, Millessa           12 Swim-FL                47.70             
 44 Clayton, Christine        11 SYS-FL                 48.18             
 45 Laperriere, Emilie        12 SYS-FL                 48.39             
 46 Wean, Ashley              12 SYS-FL                 48.50             
 47 Hopper, Amanda            11 SYS-FL                 50.18             
 48 Broxson, Brandi           12 Swim-FL                51.33             
 49 Wenzel, Holly             11 SYS-FL                 51.63             
 50 Butler, Christine         12 SYS-FL                 52.43             
 51 Boritz, Jacquelyn         11 SYS-FL                 52.81             
 52 Bash, Michelle            11 HHST-FL                57.75             
 53 Masiak, Margaret          11 SYS-FL                 58.21             
 54 Warren, Shelby            11 SYS-FL                 59.60             
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kasmer, Emily A           12 Unattached           1:13.68    1:12.51  
  2 Modglin, Amy              11 Swim-FL              1:17.85    1:18.55  
  3 Caysido, Raquel           12 Pst-FG               1:18.88    1:19.76  
  4 Shortt, Brittney          12 Seva-VA              1:19.26    1:19.91  
  5 Collins, Blair            11 SYS-FL               1:20.75    1:20.88  
  6 Steele, Heather           12 Swim-FL              1:20.71    1:22.29  
  7 Landis, Shellby           11 Pst-FG               1:20.16    1:22.49  
  8 Marre, Marylee            12 Pst-FG               1:21.19    1:23.56  
Preliminaries
  9 Caicedo, Ana              12 Pst-FG               1:22.14             
 10 Carrion, Frances          12 Pst-FG               1:22.32             
 11 Skrocki, Samamtha         12 Pst-FG               1:23.00             
 12 Montes, Laura             11 Pst-FG               1:25.34             
 13 McCoy, Danie              11 SYS-FL               1:25.82             
 14 Hart, Megan               12 SYS-FL               1:25.91             
 15 Matias, Alejandrina       12 Pst-FG               1:26.29             
 16 Seuch, Jenna              12 SYS-FL               1:27.40             
 17 Gann, Brittney            12 Swim-FL              1:27.57             
 18 Maxey, Lauren             11 SYS-FL               1:28.08             
 19 Daniels, Tobie            11 SYS-FL               1:28.59             
 20 Lolley, Tara              12 SYS-FL               1:28.94             
 21 Quinn, Kaitlin            12 SYS-FL               1:28.99             
 22 Marin, Krista             11 Pst-FG               1:30.78             
 23 Macaione, Cassie          11 Pst-FG               1:33.86             
 24 Campbell, Cheriesse       11 Pst-FG               1:34.05             
 25 Armes, Katie              11 Swim-FL              1:34.17             
 26 Knighton, Marissa         11 Swim-FL              1:35.02             
 27 Kreiger, Alicia           12 Pst-FG               1:36.36             
 28 Spinella, Melinda         11 SYS-FL               1:36.98             
 29 Greene, Kaytlin           12 SYS-FL               1:37.33             
 30 McCoy, Caiti              12 SYS-FL               1:38.47             
 31 Bennett, Canace           12 Swim-FL              1:38.93             
 32 Garriott, Emily           12 SYS-FL               1:40.48             
 33 Laperriere, Emilie        12 SYS-FL               1:42.89             
 34 Wean, Ashley              12 SYS-FL               1:46.40             
 35 Butler, Christine         12 SYS-FL               1:52.59             
 36 Boritz, Jacquelyn         11 SYS-FL               1:54.04             
 37 Wenzel, Holly             11 SYS-FL               1:55.18             
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Knoch, Ashley             12 SYS-FL                 39.61      38.80  
  2 Steele, Heather           12 Swim-FL                42.23      42.82  
  3 Shortt, Brittney          12 Seva-VA                43.24      43.54  
  4 Harrington, Heather       12 Swim-FL                44.49      44.20  
  5 Kreiger, Alicia           12 Pst-FG                 45.48      45.44  
  6 Hart, Megan               12 SYS-FL                 47.94      46.24  
  7 Campbell, Cheriesse       11 Pst-FG                 48.44      46.84  
  8 Collins, Blair            11 SYS-FL                 49.49      48.62  
Preliminaries
  9 Maxey, Lauren             11 SYS-FL                 49.51             
 10 Armes, Katie              11 Swim-FL                49.85             
 11 Daniels, Tobie            11 SYS-FL                 50.10             
 12 Lucas, Millessa           12 Swim-FL                51.05             
 13 Greene, Kaytlin           12 SYS-FL                 51.62             
 14 Cardet, Lucie             11 Pst-FG                 51.90             
 15 Lolley, Tara              12 SYS-FL                 52.29             
 16 McCoy, Caiti              12 SYS-FL                 52.73             
 17 Spinella, Melinda         11 SYS-FL                 52.80             
 18 Garriott, Emily           12 SYS-FL                 53.07             
 19 Wenzel, Holly             11 SYS-FL                 53.71             
 20 Wean, Ashley              12 SYS-FL                 54.93             
 21 Laperriere, Emilie        12 SYS-FL                 55.11             
 22 Bennett, Canace           12 Swim-FL                56.16             
 23 Knighton, Marissa         11 Swim-FL                57.59             
 24 Boritz, Jacquelyn         11 SYS-FL                 58.44             
 25 Butler, Christine         12 SYS-FL               1:01.54             
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Knoch, Ashley             12 SYS-FL               1:26.06    1:26.06  
  2 Steele, Heather           12 Swim-FL              1:33.85    1:33.85  
  3 Modglin, Amy              11 Swim-FL              1:35.42    1:35.42  
  4 Shortt, Brittney          12 Seva-VA              1:35.53    1:35.53  
  5 Harrington, Heather       12 Swim-FL              1:38.90    1:38.90  
  6 Marre, Marylee            12 Pst-FG               1:42.93    1:42.93  
  7 Collins, Blair            11 SYS-FL               1:43.66    1:43.66  
  8 Blassneck, Wesley         11 Swim-FL              1:43.67    1:43.67  
Preliminaries
  9 Knisley, Krista           12 SYS-FL               1:44.15             
 10 Armes, Katie              11 Swim-FL              1:47.71             
 11 Matias, Alejandrina       12 Pst-FG               1:49.30             
 12 Kerfoot, Sarah            12 Swim-FL              1:49.97             
 13 Lucas, Millessa           12 Swim-FL              1:50.03             
 14 Randolph, Raquel          11 Swim-FL              1:51.90             
 15 Spinella, Melinda         11 SYS-FL               1:52.64             
 16 Cardet, Lucie             11 Pst-FG               1:53.49             
 17 Greene, Kaytlin           12 SYS-FL               1:53.62             
 18 Freeland, Leeza           12 HHST-FL              1:53.81             
 19 Lolley, Tara              12 SYS-FL               1:54.14             
 20 Byers, Christiana         12 Swim-FL              1:54.22             
 21 Wenzel, Holly             11 SYS-FL               1:55.00             
 22 Daniels, Tobie            11 SYS-FL               1:55.90             
 23 Garriott, Emily           12 SYS-FL               1:58.12             
 24 McCoy, Caiti              12 SYS-FL               2:00.17             
 25 Bennett, Canace           12 Swim-FL              2:00.62             
 25 Wean, Ashley              12 SYS-FL               2:00.62             
 27 Laperriere, Emilie        12 SYS-FL               2:01.40             
 28 Hopper, Amanda            11 SYS-FL               2:02.24             
 29 Knighton, Marissa         11 Swim-FL              2:02.66             
 30 Boritz, Jacquelyn         11 SYS-FL               2:04.00             
 31 Kimble, Tatyana           11 Swim-FL              2:07.87             
 32 Butler, Christine         12 SYS-FL               2:08.96             
 33 D'Intino, Nichole R       11 Swim-FL              2:09.64             
 34 Broxson, Brandi           12 Swim-FL              2:12.25             
 35 Bash, Michelle            11 HHST-FL              2:14.39             
 36 Gaitan, Maria             12 Swim-FL              2:14.40             
 37 Warren, Shelby            11 SYS-FL               2:27.26             
 -- Smith, Nicole             12 Swim-FL                  DQ              
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kasmer, Emily A           12 Unattached                       32.97  
  2 Skrocki, Samamtha         12 Pst-FG                           34.57  
  3 Hart, Megan               12 SYS-FL                           34.79  
  4 Carrion, Frances          12 Pst-FG                           35.25  
  5 Caysido, Raquel           12 Pst-FG                           36.13  
  6 Landis, Shellby           11 Pst-FG                           36.33  
  7 Montes, Laura             11 Pst-FG                           36.63  
  8 Seuch, Jenna              12 SYS-FL                           36.97  
  9 Gann, Brittney            12 Swim-FL                          37.25  
 10 Maxey, Lauren             11 SYS-FL                           37.58  
 11 Steele, Heather           12 Swim-FL                          37.71  
 12 Caicedo, Ana              12 Pst-FG                           38.25  
 13 Macaione, Cassie          11 Pst-FG                           38.77  
 14 McCoy, Danie              11 SYS-FL                           38.96  
 15 Blassneck, Wesley         11 Swim-FL                          39.73  
 16 Daniels, Tobie            11 SYS-FL                           40.05  
 17 Armes, Katie              11 Swim-FL                          40.25  
 18 Knisley, Krista           12 SYS-FL                           40.27  
 19 Cardet, Lucie             11 Pst-FG                           40.56  
 20 Wolfe, Megan              11 HHST-FL                          40.92  
 21 Quinn, Kaitlin            12 SYS-FL                           41.11  
 22 Campbell, Cheriesse       11 Pst-FG                           41.23  
 23 Lolley, Tara              12 SYS-FL                           43.67  
 24 Greene, Kaytlin           12 SYS-FL                           43.87  
 25 Matias, Alejandrina       12 Pst-FG                           43.92  
 26 Wean, Ashley              12 SYS-FL                           44.29  
 27 Marin, Krista             11 Pst-FG                           44.74  
 28 Kerfoot, Sarah            12 Swim-FL                          45.14  
 29 Freeland, Leeza           12 HHST-FL                          45.80  
 30 Byers, Christiana         12 Swim-FL                          46.02  
 31 Randolph, Raquel          11 Swim-FL                          46.23  
 32 Lucas, Millessa           12 Swim-FL                          47.70  
 33 Butler, Christine         12 SYS-FL                           47.84  
 34 Spinella, Melinda         11 SYS-FL                           47.99  
 35 Garriott, Emily           12 SYS-FL                           48.25  
 36 Knighton, Marissa         11 Swim-FL                          49.33  
 37 Bash, Michelle            11 HHST-FL                          49.35  
 38 Laperriere, Emilie        12 SYS-FL                           49.70  
 39 Hopper, Amanda            11 SYS-FL                           49.84  
 40 Bennett, Canace           12 Swim-FL                          50.28  
 41 McCoy, Caiti              12 SYS-FL                           50.79  
 42 Smith, Nicole             12 Swim-FL                          51.00  
 43 Wenzel, Holly             11 SYS-FL                           55.03  
 44 Boritz, Jacquelyn         11 SYS-FL                           56.12  
 45 Gaitan, Maria             12 Swim-FL                          56.53  
 46 D'Intino, Nichole R       11 Swim-FL                          57.72  
 47 Broxson, Brandi           12 Swim-FL                        1:00.25  
 48 Kimble, Tatyana           11 Swim-FL                        1:07.20  
 49 Warren, Shelby            11 SYS-FL                         1:11.07  
 -- Shortt, Brittney          12 Seva-VA                             DQ  
 
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kasmer, Emily A           12 Unattached           1:12.56    1:10.68  
  2 Modglin, Amy              11 Swim-FL              1:19.24    1:17.08  
  3 Knoch, Ashley             12 SYS-FL               1:20.16    1:17.29  
  4 Hart, Megan               12 SYS-FL               1:18.65    1:17.47  
  5 Showalter, Corinne        11 SYS-FL               1:18.49    1:19.21  
  6 Montes, Laura             11 Pst-FG               1:19.56    1:19.22  
  7 Skrocki, Samamtha         12 Pst-FG               1:19.16    1:20.64  
  8 Gann, Brittney            12 Swim-FL              1:21.61    1:21.22  
Preliminaries
  9 Caysido, Raquel           12 Pst-FG               1:21.65             
 10 Carrion, Frances          12 Pst-FG               1:21.90             
 11 Shortt, Brittney          12 Seva-VA              1:21.92             
 12 Seuch, Jenna              12 SYS-FL               1:22.20             
 13 Maxey, Lauren             11 SYS-FL               1:25.22             
 14 Landis, Shellby           11 Pst-FG               1:25.31             
 15 Davies, Charlotte         12 Swim-FL              1:27.12             
 16 Caicedo, Ana              12 Pst-FG               1:27.56             
 17 McCoy, Danie              11 SYS-FL               1:28.25             
 18 Macaione, Cassie          11 Pst-FG               1:29.74             
 19 Knisley, Krista           12 SYS-FL               1:29.80             
 20 Marre, Marylee            12 Pst-FG               1:32.04             
 21 Wolfe, Megan              11 HHST-FL              1:34.92             
 22 Armes, Katie              11 Swim-FL              1:36.24             
 23 Marin, Krista             11 Pst-FG               1:37.75             
 24 Campbell, Cheriesse       11 Pst-FG               1:37.87             
 25 Daniels, Tobie            11 SYS-FL               1:38.24             
 26 Lolley, Tara              12 SYS-FL               1:38.72             
 27 Cardet, Lucie             11 Pst-FG               1:39.97             
 28 Kerfoot, Sarah            12 Swim-FL              1:41.13             
 29 Spinella, Melinda         11 SYS-FL               1:42.93             
 30 Wean, Ashley              12 SYS-FL               1:44.96             
 31 Randolph, Raquel          11 Swim-FL              1:45.77             
 32 Freeland, Leeza           12 HHST-FL              1:46.91             
 33 Bennett, Canace           12 Swim-FL              1:49.11             
 34 Butler, Christine         12 SYS-FL               1:49.98             
 35 Lucas, Millessa           12 Swim-FL              1:50.06             
 36 Knighton, Marissa         11 Swim-FL              1:50.62             
 37 Byers, Christiana         12 Swim-FL              1:51.35             
 38 Matias, Alejandrina       12 Pst-FG               1:52.55             
 39 McCoy, Caiti              12 SYS-FL               1:53.32             
 40 Hopper, Amanda            11 SYS-FL               1:58.94             
 41 Boritz, Jacquelyn         11 SYS-FL               2:02.49             
 42 Laperriere, Emilie        12 SYS-FL               2:02.96             
 43 Masiak, Margaret          11 SYS-FL               2:04.22             
 44 Bash, Michelle            11 HHST-FL              2:11.54             
 
Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kasmer, Emily A           12 Unattached           2:45.74    2:40.84  
  2 Modglin, Amy              11 Swim-FL              2:47.30    2:45.05  
  3 Knoch, Ashley             12 SYS-FL               2:48.32    2:47.28  
  4 Carrion, Frances          12 Pst-FG               2:50.07    2:48.87  
  5 Caysido, Raquel           12 Pst-FG               2:54.22    2:52.18  
  6 Shortt, Brittney          12 Seva-VA              2:51.43    2:52.78  
  7 Caicedo, Ana              12 Pst-FG               2:55.31    2:55.82  
  8 Landis, Shellby           11 Pst-FG               2:51.08    2:56.07  
Preliminaries
  9 McCoy, Danie              11 SYS-FL               2:55.81             
 10 Seuch, Jenna              12 SYS-FL               2:55.85             
 11 Montes, Laura             11 Pst-FG               2:57.09             
 12 Gann, Brittney            12 Swim-FL              2:59.34             
 13 Skrocki, Samamtha         12 Pst-FG               3:00.69             
 14 Marre, Marylee            12 Pst-FG               3:04.05             
 15 Marin, Krista             11 Pst-FG               3:11.28             
 16 Macaione, Cassie          11 Pst-FG               3:18.73             
 -- Cardet, Lucie             11 Pst-FG                   DQ              
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Sarasota YMCA Sharks-FL  'A'                                2:04.23  
     1) Showalter, Corinne 11           2) Hart, Megan 12                 
     3) Knoch, Ashley 12                4) Seuch, Jenna 12                
  2 Plantation-FG  'A'                                          2:05.24  
     1) Carrion, Frances 12             2) Caicedo, Ana 12                
     3) Marre, Marylee 12               4) Caysido, Raquel 12             
  3 Swim Florida-FL  'A'                                        2:11.54  
     1) Modglin, Amy 11                 2) Gann, Brittney 12              
     3) Harrington, Heather 12          4) Steele, Heather 12             
  4 Sarasota YMCA Sharks-FL  'B'                                2:11.71  
     1) Knisley, Krista 12              2) McCoy, Danie 11                
     3) Collins, Blair 11               4) Daniels, Tobie 11              
  5 Plantation-FG  'B'                                          2:13.00  
     1) Landis, Shellby 11              2) Skrocki, Samamtha 12           
     3) Matias, Alejandrina 12          4) Montes, Laura 11               
  6 Swim Florida-FL  'B'                                        2:18.65  
     1) Armes, Katie 11                 2) Kerfoot, Sarah 12              
     3) Blassneck, Wesley 11            4) Davies, Charlotte 12           
  7 Plantation-FG  'C'                                          2:21.77  
     1) Cardet, Lucie 11                2) Kreiger, Alicia 12             
     3) Marin, Krista 11                4) Macaione, Cassie 11            
  8 Sarasota YMCA Sharks-FL  'C'                                2:25.10  
     1) Maxey, Lauren 11                2) Laperriere, Emilie 12          
     3) Lolley, Tara 12                 4) Quinn, Kaitlin 12              
  9 Swim Florida-FL  'C'                                        2:33.46  
     1) Lucas, Millessa 12              2) Broxson, Brandi 12             
     3) Knighton, Marissa 11            4) Bennett, Canace 12             
 
Girls 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Sarasota YMCA Sharks-FL  'A'                                2:24.47  
     1) Collins, Blair 11               2) Knoch, Ashley 12               
     3) Hart, Megan 12                  4) Seuch, Jenna 12                
  2 Plantation-FG  'A'                                          2:30.36  
     1) Caysido, Raquel 12              2) Kreiger, Alicia 12             
     3) Carrion, Frances 12             4) Caicedo, Ana 12                
  3 Swim Florida-FL  'A'                                        2:31.55  
     1) Modglin, Amy 11                 2) Harrington, Heather 12         
     3) Steele, Heather 12              4) Davies, Charlotte 12           
  4 Plantation-FG  'B'                                          2:34.82  
     1) Landis, Shellby 11              2) Campbell, Cheriesse 11         
     3) Montes, Laura 11                4) Marre, Marylee 12              
  5 Sarasota YMCA Sharks-FL  'B'                                2:40.96  
     1) McCoy, Danie 11                 2) Daniels, Tobie 11              
     3) Maxey, Lauren 11                4) Knisley, Krista 12             
  6 Swim Florida-FL  'B'                                        2:43.01  
     1) Kerfoot, Sarah 12               2) Byers, Christiana 12           
     3) Gann, Brittney 12               4) Lucas, Millessa 12             
  7 Plantation-FG  'C'                                          2:43.88  
     1) Marin, Krista 11                2) Cardet, Lucie 11               
     3) Skrocki, Samamtha 12            4) Matias, Alejandrina 12         
  8 Sarasota YMCA Sharks-FL  'C'                                2:57.47  
     1) Quinn, Kaitlin 12               2) Greene, Kaytlin 12             
     3) Garriott, Emily 12              4) Lolley, Tara 12                
  9 Swim Florida-FL  'C'                                        3:03.05  
     1) Knighton, Marissa 11            2) Armes, Katie 11                
     3) Smith, Nicole 12                4) Bennett, Canace 12             
 
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Thomas, Barbara           14 Pst-FG                 28.95      28.39  
  2 Jacoby, Lauren            13 CUBU-PV                28.42      28.42  
  3 Garzon, Andrea            14 MAC-FG                 29.11      29.01  
  4 Snell, Mandy              14 SYS-FL                 30.11      29.94  
  5 Barnett, Brooke           14 SYS-FL                 30.60      29.96  
  6 Maglich, Morgan           14 SYS-FL                 30.27      30.12  
  7 Murphy, Kristen           14 SYS-FL                 30.66      30.19  
  8 Camacho, Maria            14 Pst-FG                 30.66      30.38  
Preliminaries
  9 Smith, Ali                13 Pst-FG                 30.97             
 10 Pacheco, Laura            14 Swim-FL                31.04             
 11 Nunez, Brittnay           14 Swim-FL                31.06             
 12 Anderson, Kara            13 Swim-FL                31.09             
 13 Stewart, Sara             13 Seva-VA                31.21             
 13 Wenzel, Alex              13 SYS-FL                 31.21             
 15 Richardson, Nancy         14 CUBU-PV                31.43             
 16 Nicholas, Christy         13 CUBU-PV                31.49             
 17 Hudak, Caitlin            13 SYS-FL                 31.59             
 18 Erdo, Jacqueline          13 Pst-FG                 32.35             
 19 Kane, Kelly               13 SYS-FL                 32.59             
 19 Dorante, Victoria         13 Pst-FG                 32.59             
 21 Jernstrome, Jana          13 Pst-FG                 32.69             
 22 Sgrignoli, Kym            14 Pst-FG                 32.72             
 23 Potocki, Shannon          14 Swim-FL                32.75             
 24 Clark, Kelsey             13 SYS-FL                 32.96             
 25 Singletary, Brittany      13 MAC-FG                 33.24             
 26 Powell, Kara              13 Pst-FG                 33.33             
 27 Johnson, Jamie            13 Swim-FL                33.39             
 28 Drew, Shania              14 SYS-FL                 33.71             
 29 Mayers, Elizabeth         13 SYS-FL                 33.79             
 30 Rhoades, Erin             14 SYS-FL                 34.61             
 31 Caysido, Rebecca          14 Pst-FG                 34.69             
 32 Petrescue, Britteny       14 Swim-FL                34.73             
 33 Romig, Patricia           14 SYS-FL                 34.75             
 34 Nolla, Daniela            13 SYS-FL                 35.06             
 35 Steele, Amanda            13 Swim-FL                35.07             
 36 Lerer, Alexia             13 SYS-FL                 35.26             
 37 Tucker, Aubry             13 SYS-FL                 35.58             
 38 Clay, Breanna             13 Swim-FL                35.59             
 39 Knicker, Kathy            14 SYS-FL                 35.66             
 40 Leonard, Bailey           13 SYS-FL                 35.87             
 
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Jacoby, Lauren            13 CUBU-PV              1:02.25    1:00.78  
  2 Nichols, Christine        14 CUBU-PV              1:02.17    1:00.87  
  3 Thomas, Barbara           14 Pst-FG               1:03.24    1:01.91  
  4 Garzon, Andrea            14 MAC-FG               1:03.77    1:01.95  
  5 Snell, Mandy              14 SYS-FL               1:05.14    1:04.25  
  6 Pacheco, Laura            14 Swim-FL              1:05.01    1:04.91  
  7 Maglich, Morgan           14 SYS-FL               1:05.77    1:04.96  
  8 Largo, Ashley             13 Swim-FL              1:05.67    1:06.10  
Preliminaries
  9 Murphy, Kristen           14 SYS-FL               1:06.11             
 10 Smith, Ali                13 Pst-FG               1:06.60             
 11 Nicholas, Christy         13 CUBU-PV              1:06.61             
 12 Barnett, Brooke           14 SYS-FL               1:06.84             
 13 Broten, Whitney           14 CUBU-PV              1:06.88             
 14 Stewart, Sara             13 Seva-VA              1:06.99             
 15 Hudak, Caitlin            13 SYS-FL               1:07.21             
 16 Camacho, Maria            14 Pst-FG               1:07.23             
 17 Nunez, Brittnay           14 Swim-FL              1:07.26             
 18 Richardson, Nancy         14 CUBU-PV              1:08.04             
 19 Wenzel, Alex              13 SYS-FL               1:08.21             
 20 Nix, Crystal              13 Pst-FG               1:08.77             
 20 Erdo, Jacqueline          13 Pst-FG               1:08.77             
 22 Dorante, Victoria         13 Pst-FG               1:09.04             
 23 Clark, Kelsey             13 SYS-FL               1:09.75             
 24 Pinto, Taina              13 Pst-FG               1:10.10             
 25 Sgrignoli, Kym            14 Pst-FG               1:10.90             
 26 Potocki, Shannon          14 Swim-FL              1:11.65             
 27 Drew, Shania              14 SYS-FL               1:11.95             
 28 Kane, Kelly               13 SYS-FL               1:12.38             
 29 Johnson, Jamie            13 Swim-FL              1:13.15             
 30 Singletary, Brittany      13 MAC-FG               1:13.96             
 31 Jernstrome, Jana          13 Pst-FG               1:14.03             
 32 Romig, Patricia           14 SYS-FL               1:14.29             
 33 Mayers, Elizabeth         13 SYS-FL               1:14.33             
 34 Brown, Stephanie          13 Seva-VA              1:14.54             
 35 Knicker, Kathy            14 SYS-FL               1:15.09             
 36 Caysido, Rebecca          14 Pst-FG               1:15.56             
 37 Tucker, Aubry             13 SYS-FL               1:15.71             
 38 Powell, Kara              13 Pst-FG               1:15.90             
 39 Rodriquez, Bailey         14 SYS-FL               1:16.63             
 40 Nolla, Daniela            13 SYS-FL               1:17.53             
 41 Petrescue, Britteny       14 Swim-FL              1:18.41             
 42 Steele, Amanda            13 Swim-FL              1:19.23             
 43 Clay, Breanna             13 Swim-FL              1:19.50             
 44 Lerer, Alexia             13 SYS-FL               1:20.32             
 45 Leonard, Bailey           13 SYS-FL               1:20.47             
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Nichols, Christine        14 CUBU-PV              2:15.05    2:12.37  
  2 Thomas, Barbara           14 Pst-FG               2:17.39    2:12.69  
  3 Jacoby, Lauren            13 CUBU-PV              2:17.06    2:16.62  
  4 Garzon, Andrea            14 MAC-FG               2:21.36    2:17.21  
  5 Murphy, Kristen           14 SYS-FL               2:17.44    2:21.16  
  6 Maglich, Morgan           14 SYS-FL               2:23.31    2:22.19  
  7 Barnett, Brooke           14 SYS-FL               2:23.02    2:22.38  
  8 Snell, Mandy              14 SYS-FL               2:18.28    2:28.52  
Preliminaries
  9 Smith, Ali                13 Pst-FG               2:24.38             
 10 Hudak, Caitlin            13 SYS-FL               2:25.14             
 11 Dorante, Victoria         13 Pst-FG               2:25.91             
 12 Wenzel, Alex              13 SYS-FL               2:26.90             
 13 Nunez, Brittnay           14 Swim-FL              2:26.95             
 14 Stewart, Sara             13 Seva-VA              2:28.76             
 15 Erdo, Jacqueline          13 Pst-FG               2:29.64             
 16 Clark, Kelsey             13 SYS-FL               2:29.65             
 17 Pinto, Taina              13 Pst-FG               2:30.72             
 18 Nicholas, Christy         13 CUBU-PV              2:30.95             
 19 Broten, Whitney           14 CUBU-PV              2:31.49             
 20 Nix, Crystal              13 Pst-FG               2:33.48             
 21 Drew, Shania              14 SYS-FL               2:34.04             
 22 Tucker, Aubry             13 SYS-FL               2:40.36             
 23 Powell, Kara              13 Pst-FG               2:43.26             
 24 Brown, Stephanie          13 Seva-VA              2:43.35             
 25 Caysido, Rebecca          14 Pst-FG               2:47.02             
 26 Jernstrome, Jana          13 Pst-FG               2:49.79             
 27 Petrescue, Britteny       14 Swim-FL              2:55.60             
 
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pacheco, Laura            14 Swim-FL                        4:33.99  
  2 Thomas, Barbara           14 Pst-FG                         4:39.34  
  3 Nichols, Christine        14 CUBU-PV                        4:39.57  
  4 Murphy, Kristen           14 SYS-FL                         4:39.69  
  5 Largo, Ashley             13 Swim-FL                        4:48.57  
  6 Nunez, Brittnay           14 Swim-FL                        4:51.85  
  7 Barnett, Brooke           14 SYS-FL                         4:54.27  
  8 Dorante, Victoria         13 Pst-FG                         4:56.28  
  9 Jacoby, Lauren            13 CUBU-PV                        4:59.17  
 10 Hudak, Caitlin            13 SYS-FL                         5:00.46  
 11 Clark, Kelsey             13 SYS-FL                         5:02.35  
 12 Maglich, Morgan           14 SYS-FL                         5:02.59  
 13 Broten, Whitney           14 CUBU-PV                        5:05.79  
 14 Smith, Ali                13 Pst-FG                         5:10.76  
 15 Wenzel, Alex              13 SYS-FL                         5:11.45  
 16 Drew, Shania              14 SYS-FL                         5:14.22  
 17 Nicholas, Christy         13 CUBU-PV                        5:18.58  
 18 Tucker, Aubry             13 SYS-FL                         5:30.07  
 19 Powell, Kara              13 Pst-FG                         5:35.20  
 20 Kane, Kelly               13 SYS-FL                         5:38.09  
 21 Brown, Stephanie          13 Seva-VA                        5:40.98  
 22 Jernstrome, Jana          13 Pst-FG                         6:08.00  
 
Girls 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Snell, Mandy              14 SYS-FL                        18:13.10  
  2 Murphy, Kristen           14 SYS-FL                        18:16.85  
  3 Largo, Ashley             13 Swim-FL                       19:22.98  
  4 Dorante, Victoria         13 Pst-FG                        19:24.63  
  5 Clark, Kelsey             13 SYS-FL                        20:04.83  
  6 Smith, Ali                13 Pst-FG                        20:41.42  
  7 Tucker, Aubry             13 SYS-FL                        21:31.88  
  8 Stewart, Sara             13 Seva-VA                       21:43.62  
 
Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Jacoby, Lauren            13 CUBU-PV              1:15.23    1:12.89  
  2 Broten, Whitney           14 CUBU-PV              1:13.76    1:14.02  
  3 Rossetti, Dominque        14 Swim-FL              1:16.25    1:14.47  
  4 Wenzel, Alex              13 SYS-FL               1:16.38    1:14.92  
  5 Nix, Crystal              13 Pst-FG               1:17.15    1:16.07  
  6 Murphy, Kristen           14 SYS-FL               1:17.63    1:16.28  
  7 Snell, Mandy              14 SYS-FL               1:18.64    1:16.96  
  8 Maglich, Morgan           14 SYS-FL               1:19.11    1:18.70  
Preliminaries
  9 Brown, Stephanie          13 Seva-VA              1:19.22             
 10 Richardson, Nancy         14 CUBU-PV              1:19.28             
 11 Hudak, Caitlin            13 SYS-FL               1:19.65             
 12 Largo, Ashley             13 Swim-FL              1:19.88             
 13 Pinto, Taina              13 Pst-FG               1:19.95             
 14 Nicholas, Christy         13 CUBU-PV              1:19.99             
 15 Barnett, Brooke           14 SYS-FL               1:20.81             
 16 Smith, Ali                13 Pst-FG               1:22.21             
 17 Powell, Kara              13 Pst-FG               1:22.80             
 18 Sgrignoli, Kym            14 Pst-FG               1:23.12             
 19 Erdo, Jacqueline          13 Pst-FG               1:23.42             
 20 Drew, Shania              14 SYS-FL               1:24.24             
 21 Nolla, Daniela            13 SYS-FL               1:25.01             
 22 Potocki, Shannon          14 Swim-FL              1:25.62             
 23 Singletary, Brittany      13 MAC-FG               1:29.80             
 24 Knicker, Kathy            14 SYS-FL               1:29.86             
 25 Tucker, Aubry             13 SYS-FL               1:31.27             
 26 Johnson, Jamie            13 Swim-FL              1:31.34             
 27 Caysido, Rebecca          14 Pst-FG               1:32.93             
 28 Jernstrome, Jana          13 Pst-FG               1:33.15             
 29 Steele, Amanda            13 Swim-FL              1:35.41             
 30 Mayers, Elizabeth         13 SYS-FL               1:35.59             
 31 Petrescue, Britteny       14 Swim-FL              1:36.66             
 32 Leonard, Bailey           13 SYS-FL               1:37.61             
 33 Rodriquez, Bailey         14 SYS-FL               1:38.73             
 34 Clay, Breanna             13 Swim-FL              1:42.67             
 
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Thomas, Barbara           14 Pst-FG               2:35.15    2:33.09  
  2 Garzon, Andrea            14 MAC-FG               2:40.57    2:37.07  
  3 Broten, Whitney           14 CUBU-PV              2:39.18    2:38.31  
  4 Wenzel, Alex              13 SYS-FL               2:41.55    2:39.70  
  5 Snell, Mandy              14 SYS-FL               2:38.79    2:42.54  
  6 Richardson, Nancy         14 CUBU-PV              2:46.32    2:44.69  
  7 Brown, Stephanie          13 Seva-VA              2:45.95    2:44.73  
  8 Hudak, Caitlin            13 SYS-FL               2:45.42    2:45.82  
Preliminaries
  4 Murphy, Kristen           14 SYS-FL               2:40.17             
 10 Nicholas, Christy         13 CUBU-PV              2:47.44             
 11 Pinto, Taina              13 Pst-FG               2:48.03             
 12 Nix, Crystal              13 Pst-FG               2:49.42             
 13 Sgrignoli, Kym            14 Pst-FG               2:53.44             
 14 Drew, Shania              14 SYS-FL               2:56.18             
 15 Powell, Kara              13 Pst-FG               3:01.21             
 
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Thomas, Barbara           14 Pst-FG               1:20.70    1:17.38  
  2 Camacho, Maria            14 Pst-FG               1:16.82    1:17.63  
  3 Nichols, Christine        14 CUBU-PV              1:19.97    1:19.79  
  4 Sgrignoli, Kym            14 Pst-FG               1:27.09    1:27.00  
  5 Barnett, Brooke           14 SYS-FL               1:30.94    1:27.63  
  6 Nunez, Brittnay           14 Swim-FL              1:31.42    1:28.00  
  7 Richardson, Nancy         14 CUBU-PV              1:28.36    1:28.08  
  8 Singletary, Brittany      13 MAC-FG               1:30.78    1:30.51  
Preliminaries
  9 Stewart, Sara             13 Seva-VA              1:31.47             
 10 Smith, Ali                13 Pst-FG               1:33.05             
 11 Erdo, Jacqueline          13 Pst-FG               1:34.36             
 12 Nolla, Daniela            13 SYS-FL               1:37.31             
 13 Petrescue, Britteny       14 Swim-FL              1:37.70             
 14 Clark, Kelsey             13 SYS-FL               1:38.71             
 15 Brown, Stephanie          13 Seva-VA              1:43.27             
 16 Caysido, Rebecca          14 Pst-FG               1:44.34             
 17 Rodriquez, Bailey         14 SYS-FL               1:44.48             
 18 Leonard, Bailey           13 SYS-FL               1:49.00             
 
Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Camacho, Maria            14 Pst-FG               2:43.54    2:43.54  
  2 Rhoades, Erin             14 SYS-FL               3:05.69    3:05.69  
  3 Richardson, Nancy         14 CUBU-PV              3:07.11    3:07.11  
  4 Nunez, Brittnay           14 Swim-FL              3:07.43    3:07.43  
  5 Pacheco, Laura            14 Swim-FL              3:07.92    3:07.92  
  6 Sgrignoli, Kym            14 Pst-FG               3:09.66    3:09.66  
  7 Singletary, Brittany      13 MAC-FG               3:12.62    3:12.62  
  8 Clark, Kelsey             13 SYS-FL               3:13.30    3:13.30  
Preliminaries
  9 Nolla, Daniela            13 SYS-FL               3:26.38             
 10 Kane, Kelly               13 SYS-FL               3:26.67             
 11 Petrescue, Britteny       14 Swim-FL              3:34.39             
 
Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Barbara           14 Pst-FG                         1:09.11  
  2 Garzon, Andrea            14 MAC-FG                         1:09.80  
  3 Jacoby, Lauren            13 CUBU-PV                        1:11.39  
  4 Snell, Mandy              14 SYS-FL                         1:11.84  
  5 Pinto, Taina              13 Pst-FG                         1:12.25  
  6 Nix, Crystal              13 Pst-FG                         1:13.49  
  7 Pacheco, Laura            14 Swim-FL                        1:13.53  
  8 Stewart, Sara             13 Seva-VA                        1:13.55  
  9 Barnett, Brooke           14 SYS-FL                         1:14.12  
 10 Murphy, Kristen           14 SYS-FL                         1:15.34  
 11 Hudak, Caitlin            13 SYS-FL                         1:16.84  
 12 Nunez, Brittnay           14 Swim-FL                        1:17.21  
 13 Dorante, Victoria         13 Pst-FG                         1:17.34  
 14 Nicholas, Christy         13 CUBU-PV                        1:18.37  
 15 Wenzel, Alex              13 SYS-FL                         1:18.69  
 16 Largo, Ashley             13 Swim-FL                        1:18.84  
 17 Romig, Patricia           14 SYS-FL                         1:20.26  
 18 Potocki, Shannon          14 Swim-FL                        1:25.44  
 19 Knicker, Kathy            14 SYS-FL                         1:26.03  
 20 Caysido, Rebecca          14 Pst-FG                         1:26.78  
 21 Johnson, Jamie            13 Swim-FL                        1:27.94  
 22 Leonard, Bailey           13 SYS-FL                         1:28.43  
 23 Powell, Kara              13 Pst-FG                         1:28.87  
 24 Brown, Stephanie          13 Seva-VA                        1:30.40  
 25 Kane, Kelly               13 SYS-FL                         1:33.19  
 26 Petrescue, Britteny       14 Swim-FL                        1:37.86  
 
Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Snell, Mandy              14 SYS-FL               2:45.35    2:35.11  
  2 Rossetti, Dominque        14 Swim-FL              2:42.50    2:39.01  
  3 Anderson, Kara            13 Swim-FL              2:45.75    2:41.46  
  4 Stewart, Sara             13 Seva-VA              2:52.02    2:43.87  
  5 Pinto, Taina              13 Pst-FG               2:47.97    2:44.71  
  6 Nix, Crystal              13 Pst-FG               2:53.33    2:46.56  
  7 Dorante, Victoria         13 Pst-FG               2:53.17    2:49.36  
  8 Clark, Kelsey             13 SYS-FL               2:53.74    2:53.09  
 
Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nichols, Christine        14 CUBU-PV              2:32.77    2:30.94  
  2 Pacheco, Laura            14 Swim-FL              2:39.54    2:36.52  
  3 Rossetti, Dominque        14 Swim-FL              2:40.05    2:37.12  
  4 Camacho, Maria            14 Pst-FG               2:38.98    2:39.35  
  5 Garzon, Andrea            14 MAC-FG               2:38.63    2:40.55  
  6 Anderson, Kara            13 Swim-FL              2:42.58    2:42.40  
  7 Broten, Whitney           14 CUBU-PV              2:39.52    2:46.66  
Preliminaries
  9 Largo, Ashley             13 Swim-FL              2:44.05             
 10 Richardson, Nancy         14 CUBU-PV              2:44.07             
 11 Nunez, Brittnay           14 Swim-FL              2:46.51             
 12 Nix, Crystal              13 Pst-FG               2:49.29             
 13 Pinto, Taina              13 Pst-FG               2:50.32             
 14 Sgrignoli, Kym            14 Pst-FG               2:50.50             
 15 Stewart, Sara             13 Seva-VA              2:52.10             
 16 Rhoades, Erin             14 SYS-FL               2:53.37             
 17 Erdo, Jacqueline          13 Pst-FG               2:58.36             
 18 Romig, Patricia           14 SYS-FL               3:01.97             
 19 Brown, Stephanie          13 Seva-VA              3:03.75             
 20 Kane, Kelly               13 SYS-FL               3:04.40             
 21 Caysido, Rebecca          14 Pst-FG               3:11.12             
 22 Jernstrome, Jana          13 Pst-FG               3:17.18             
Finals
 -- Thomas, Barbara           14 Pst-FG               2:32.08         DQ  
 
Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nichols, Christine        14 CUBU-PV                        5:14.27  
  2 Thomas, Barbara           14 Pst-FG                         5:21.36  
  3 Broten, Whitney           14 CUBU-PV                        5:39.29  
  4 Largo, Ashley             13 Swim-FL                        5:42.91  
  5 Pinto, Taina              13 Pst-FG                         5:44.14  
  6 Smith, Ali                13 Pst-FG                         5:45.29  
  7 Wenzel, Alex              13 SYS-FL                         5:50.03  
  8 Clark, Kelsey             13 SYS-FL                         5:51.37  
  9 Stewart, Sara             13 Seva-VA                        5:59.29  
 10 Erdo, Jacqueline          13 Pst-FG                         6:03.20  
 11 Rhoades, Erin             14 SYS-FL                         6:12.46  
 12 Brown, Stephanie          13 Seva-VA                        6:28.47  
 
Girls 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Duenas, Vanessa           16 MAC-FG                         4:32.43  
  2 Maglich, Nicole           18 SYS-FL                         4:37.17  
  3 Babicz, Annie             16 SYS-FL                         4:41.92  
  4 Manan, Carolina           15 MAC-FG                         4:44.79  
  5 Singletary, Monica        16 MAC-FG                         4:45.13  
  6 Vivo, Kacie               18 MAC-FG                         4:47.43  
  7 Largo, Lindsey            15 Swim-FL                        4:48.17  
  8 Brunette, Sarah H         16 SYS-FL                         4:52.20  
  9 Heebner, Marissa          15 CUBU-PV                        4:52.87  
 10 O'Sullivan, Caroline      16 CUBU-PV                        4:53.41  
 11 Wray, Krista              17 CY-FL                          4:55.08  
 12 Scoppetuolo, Leigh Ann    15 Pst-FG                         4:55.96  
 13 Wallace, Kelly            17 Seva-VA                        4:59.57  
 14 Babcock, Laura            16 Seva-VA                        5:00.66  
 15 Marshall, Christine       15 Seva-VA                        5:01.96  
 16 Good, Ashley              15 Pst-FG                         5:04.86  
 17 Hatch, Stephanie          15 SYS-FL                         5:05.09  
 18 Ruby, Claudia             15 Pst-FG                         5:06.41  
 19 Guerra, Mercedes          15 Pst-FG                         5:14.53  
 20 Boudreau, Kelly           15 Pst-FG                         5:15.14  
 21 Reynolds, Dora            17 SYS-FL                         5:35.96  
 22 Drew, Allie               16 SYS-FL                         5:45.95  
 
Girls 15 & Over 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Maglich, Nicole           18 SYS-FL                        17:50.34  
  2 Duenas, Vanessa           16 MAC-FG                        17:57.13  
  3 Largo, Lindsey            15 Swim-FL                       18:04.64  
  4 Heebner, Marissa          15 CUBU-PV                       18:39.24  
  5 Manan, Carolina           15 MAC-FG                        18:41.47  
  6 O'Sullivan, Caroline      16 CUBU-PV                       18:47.90  
  7 Brunette, Sarah H         16 SYS-FL                        19:01.11  
  8 Reynolds, Dora            17 SYS-FL                        19:54.18  
  9 Guerra, Mercedes          15 Pst-FG                        20:05.77  
 10 Boudreau, Kelly           15 Pst-FG                        20:19.57  
 11 Proksell, Siobhan         16 Pst-FG                        22:41.24  
 -- DeGruccio, Jennifer       17 Pst-FG                              DQ  
 
Girls 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tanaka, Masami            23 CUBU-PV                        5:04.67  
  2 Duenas, Vanessa           16 MAC-FG                         5:15.69  
  3 Miller, Alli              15 YTO-FL                         5:21.22  
  4 Largo, Lindsey            15 Swim-FL                        5:23.39  
  5 Collier, Michelle         17 CUBU-PV                        5:24.28  
  6 Vivo, Kacie               18 MAC-FG                         5:25.76  
  7 Manan, Carolina           15 MAC-FG                         5:29.17  
  8 Cox, Vanessa              15 SYS-FL                         5:31.99  
  9 Quinn, Maureen            16 Swim-FL                        5:33.49  
 10 Good, Ashley              15 Pst-FG                         5:36.01  
 11 Wray, Krista              17 CY-FL                          5:36.92  
 12 Babcock, Laura            16 Seva-VA                        5:40.53  
 13 Hayes, Kelly              17 MAC-FG                         5:40.63  
 14 Marshall, Christine       15 Seva-VA                        5:41.75  
 15 Scoppetuolo, Leigh Ann    15 Pst-FG                         5:43.30  
 16 Finch, Chelsea            16 Seva-VA                        5:46.24  
 17 Wallace, Kelly            17 Seva-VA                        5:52.78  
 18 Boudreau, Kelly           15 Pst-FG                         5:54.11  
 19 Neill, Erin               17 CUBU-PV                        5:57.60  
 
Girls 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Tanaka, Masami            23 CUBU-PV                28.29      27.36  
  2 Nichols, Christine        14 CUBU-PV                28.53      28.23  
  3 Ullrich, Laura            18 CUBU-PV                28.81      28.35  
  4 Babicz, Annie             16 SYS-FL                 29.04      28.47  
  5 Ruby, Claudia             15 Pst-FG                 28.59      28.59  
  6 Maglich, Nicole           18 SYS-FL                 29.29      28.75  
  7 Filak, Christine          19 CUBU-PV                29.11      29.02  
  8 Marshall, Christine       15 Seva-VA                29.04      29.75  
B - Final
  9 Hurd, Megan               17 CUBU-PV                29.78      29.08  
 10 Singletary, Monica        16 MAC-FG                 29.86      29.45  
 11 Samilo, Nicole            15 Swim-FL                29.94      29.56  
 12 Wallace, Kelly            17 Seva-VA                30.09      29.89  
 13 O'Toole, Ashley           15 Swim-FL                30.05      29.99  
 14 Tracy, Meghan             17 CUBU-PV                29.99      30.23  
 15 Cox, Vanessa              15 SYS-FL                 30.42      30.39  
 16 Brady, Laura              15 SYS-FL                 30.65      30.67  
Preliminaries
 16 Calanog, Michelle         18 CUBU-PV                30.54             
 18 Scoppetuolo, Leigh Ann    15 Pst-FG                 30.71             
 19 Nam, Jennifer             18 CUBU-PV                30.72             
 20 Hudak, Courtney           16 SYS-FL                 30.74             
 21 Johnson, Jessica          15 Swim-FL                30.77             
 22 Juranovic, Veronica       15 MAC-FG                 30.95             
 23 Proksell, Siobhan         16 Pst-FG                 31.13             
 24 Paradis, Virginia         15 CUBU-PV                31.19             
 24 Finch, Chelsea            16 Seva-VA                31.19             
 26 Quinn, Maureen            16 Swim-FL                31.24             
 27 Hatch, Stephanie          15 SYS-FL                 31.30             
 28 Hayes, Kelly              17 MAC-FG                 31.31             
 29 Good, Ashley              15 Pst-FG                 31.35             
 30 Crawford, Shannon         16 Swim-FL                31.50             
 31 Osborne, Kelsey           15 Seva-VA                31.95             
 32 Burnside, Jennifer        17 SYS-FL                 32.32             
 33 DeGruccio, Jennifer       17 Pst-FG                 32.36             
 34 Capes, Missy              15 Swim-FL                32.54             
 35 Armes, Meaghan            17 Swim-FL                32.86             
 36 Reynolds, Dora            17 SYS-FL                 33.10             
 37 Boudreau, Kelly           15 Pst-FG                 33.14             
 38 Andrews, Jennifer         16 SYS-FL                 34.23             
 39 Leonard, Becky            15 SYS-FL                 34.27             
 40 Corral, Yvette            16 SYS-FL                 34.40             
 41 LO Schiavo, Amanda        16 Swim-FL                34.76             
 42 Rodriquez, Bailey         14 SYS-FL                 35.20             
 43 Weisenborn, Nicole        17 Swim-FL                35.21             
 44 Drew, Allie               16 SYS-FL                 36.80             
 45 McKinnon, Katie           17 SYS-FL                 37.84             
 46 Foote, Emily              16 SYS-FL                 52.02             
 
Girls 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ullrich, Laura            18 CUBU-PV              1:01.33    1:00.40  
  2 Hurd, Megan               17 CUBU-PV              1:02.24    1:01.65  
  3 Maglich, Nicole           18 SYS-FL               1:03.77    1:01.93  
  4 Singletary, Monica        16 MAC-FG               1:02.59    1:02.09  
  5 Babicz, Annie             16 SYS-FL               1:03.02    1:02.23  
  6 Samilo, Nicole            15 Swim-FL              1:03.61    1:02.49  
  7 Ruby, Claudia             15 Pst-FG               1:03.33    1:02.88  
  8 Miller, Alli              15 YTO-FL               1:03.78    1:03.02  
B - Final
  9 Marshall, Christine       15 Seva-VA              1:04.18    1:02.49  
 10 Filak, Christine          19 CUBU-PV              1:04.08    1:03.48  
 11 Wallace, Kelly            17 Seva-VA              1:04.76    1:03.88  
 12 Johnson, Jessica          15 Swim-FL              1:04.99    1:04.19  
 13 O'Toole, Ashley           15 Swim-FL              1:05.16    1:04.25  
 14 Largo, Lindsey            15 Swim-FL              1:05.50    1:04.69  
 15 Scoppetuolo, Leigh Ann    15 Pst-FG               1:04.88    1:04.81  
 16 Heebner, Marissa          15 CUBU-PV              1:05.22    1:05.28  
Preliminaries
 17 Tracy, Meghan             17 CUBU-PV              1:05.98             
 17 Hayes, Kelly              17 MAC-FG               1:05.98             
 19 O'Sullivan, Caroline      16 CUBU-PV              1:06.25             
 20 Juranovic, Veronica       15 MAC-FG               1:06.32             
 21 Good, Ashley              15 Pst-FG               1:06.34             
 22 Hudak, Courtney           16 SYS-FL               1:06.39             
 23 Cox, Vanessa              15 SYS-FL               1:06.41             
 24 Calanog, Michelle         18 CUBU-PV              1:06.45             
 25 Wray, Krista              17 CY-FL                1:06.84             
 26 Paradis, Virginia         15 CUBU-PV              1:07.41             
 27 Reynolds, Dora            17 SYS-FL               1:07.72             
 28 Brady, Laura              15 SYS-FL               1:08.00             
 29 Crawford, Shannon         16 Swim-FL              1:08.04             
 30 Finch, Chelsea            16 Seva-VA              1:08.19             
 31 Osborne, Kelsey           15 Seva-VA              1:08.30             
 32 Nam, Jennifer             18 CUBU-PV              1:08.31             
 33 Hatch, Stephanie          15 SYS-FL               1:08.43             
 34 Babcock, Laura            16 Seva-VA              1:08.51             
 35 Brunette, Sarah H         16 SYS-FL               1:08.81             
 36 Proksell, Siobhan         16 Pst-FG               1:08.92             
 37 Guerra, Mercedes          15 Pst-FG               1:09.66             
 38 Reischl, Alyson           17 Swim-FL              1:09.75             
 39 DeGruccio, Jennifer       17 Pst-FG               1:11.02             
 40 Burnside, Jennifer        17 SYS-FL               1:11.28             
 41 Capes, Missy              15 Swim-FL              1:11.42             
 42 Boudreau, Kelly           15 Pst-FG               1:11.56             
 43 Armes, Meaghan            17 Swim-FL              1:12.23             
 44 ferguson, laura           16 Swim-FL              1:13.39             
 45 Leonard, Becky            15 SYS-FL               1:14.21             
 46 Andrews, Jennifer         16 SYS-FL               1:14.29             
 47 Corral, Yvette            16 SYS-FL               1:15.82             
 48 Cohen, Meghan             15 SYS-FL               1:16.36             
 49 Drew, Allie               16 SYS-FL               1:19.30             
 50 Box, Christine            15 GCST-FL              1:19.96             
 51 McKinnon, Katie           17 SYS-FL               1:21.03             
 52 Foote, Emily              16 SYS-FL               2:10.26             
 -- LO Schiavo, Amanda        16 Swim-FL                  DQ              
 
Girls 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Duenas, Vanessa           16 MAC-FG               2:13.11    2:10.10  
  2 Ullrich, Laura            18 CUBU-PV              2:12.83    2:10.79  
  3 Singletary, Monica        16 MAC-FG               2:14.07    2:12.36  
  4 O'Toole, Ashley           15 Swim-FL              2:18.32    2:16.39  
  5 Hurd, Megan               17 CUBU-PV              2:16.05    2:16.73  
  6 Vivo, Kacie               18 MAC-FG               2:19.88    2:17.54  
  7 Maglich, Nicole           18 SYS-FL               2:14.97    2:20.19  
  8 Manan, Carolina           15 MAC-FG               2:17.06    2:22.26  
B - Final
  9 Scoppetuolo, Leigh Ann    15 Pst-FG               2:21.75    2:17.02  
 10 Johnson, Jessica          15 Swim-FL              2:21.22    2:17.55  
 11 Heebner, Marissa          15 CUBU-PV              2:20.25    2:18.40  
 12 O'Sullivan, Caroline      16 CUBU-PV              2:21.54    2:20.50  
 13 Calanog, Michelle         18 CUBU-PV              2:23.04    2:20.95  
 14 Cox, Vanessa              15 SYS-FL               2:21.44    2:21.42  
 15 Brunette, Sarah H         16 SYS-FL               2:21.73    2:24.86  
 16 Hudak, Courtney           16 SYS-FL               2:23.11    2:27.25  
Preliminaries
  1 Tanaka, Masami            23 CUBU-PV              2:12.75             
  7 Samilo, Nicole            15 Swim-FL              2:16.56             
 19 Quinn, Maureen            16 Swim-FL              2:23.52             
 20 Marshall, Christine       15 Seva-VA              2:23.60             
 21 Good, Ashley              15 Pst-FG               2:23.98             
 22 Nam, Jennifer             18 CUBU-PV              2:25.36             
 23 Crawford, Shannon         16 Swim-FL              2:25.41             
 24 Wallace, Kelly            17 Seva-VA              2:25.69             
 25 Tracy, Meghan             17 CUBU-PV              2:25.87             
 26 Babcock, Laura            16 Seva-VA              2:26.78             
 27 Hatch, Stephanie          15 SYS-FL               2:27.56             
 28 Paradis, Virginia         15 CUBU-PV              2:27.62             
 29 Finch, Chelsea            16 Seva-VA              2:28.88             
 30 Reynolds, Dora            17 SYS-FL               2:29.13             
 31 Juranovic, Veronica       15 MAC-FG               2:30.34             
 32 Boudreau, Kelly           15 Pst-FG               2:30.59             
 33 Guerra, Mercedes          15 Pst-FG               2:31.40             
 34 Osborne, Kelsey           15 Seva-VA              2:32.00             
 35 Brady, Laura              15 SYS-FL               2:35.14             
 36 Proksell, Siobhan         16 Pst-FG               2:37.75             
 37 Andrews, Jennifer         16 SYS-FL               2:38.15             
 38 DeGruccio, Jennifer       17 Pst-FG               2:39.23             
 39 Corral, Yvette            16 SYS-FL               2:42.60             
 40 Drew, Allie               16 SYS-FL               2:52.97             
 -- Babicz, Annie             16 SYS-FL                   DQ              
 
Girls 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Filak, Christine          19 CUBU-PV              1:09.95    1:08.71  
  2 Wallace, Kelly            17 Seva-VA              1:12.53    1:11.64  
  3 Maglich, Nicole           18 SYS-FL               1:12.79    1:12.25  
  4 Finch, Chelsea            16 Seva-VA              1:13.27    1:12.73  
  5 Ruby, Claudia             15 Pst-FG               1:13.42    1:13.64  
  6 Manan, Carolina           15 MAC-FG               1:14.14    1:14.02  
  7 Largo, Lindsey            15 Swim-FL              1:14.99    1:14.41  
  8 Osborne, Kelsey           15 Seva-VA              1:13.88    1:15.10  
B - Final
  9 Hudak, Courtney           16 SYS-FL               1:15.17    1:12.44  
 10 Hatch, Stephanie          15 SYS-FL               1:15.63    1:13.83  
 11 Good, Ashley              15 Pst-FG               1:15.30    1:13.94  
 12 Crawford, Shannon         16 Swim-FL              1:18.20    1:14.64  
 13 Heebner, Marissa          15 CUBU-PV              1:16.05    1:15.33  
 14 Cox, Vanessa              15 SYS-FL               1:17.52    1:15.62  
 15 Guerra, Mercedes          15 Pst-FG               1:16.70    1:16.05  
 16 Nam, Jennifer             18 CUBU-PV              1:19.24    1:18.27  
Preliminaries
 14 Calanog, Michelle         18 CUBU-PV              1:17.28             
 18 Juranovic, Veronica       15 MAC-FG               1:19.45             
 19 Johnson, Jessica          15 Swim-FL              1:19.88             
 20 Paradis, Virginia         15 CUBU-PV              1:22.06             
 21 Tracy, Meghan             17 CUBU-PV              1:22.15             
 22 DeGruccio, Jennifer       17 Pst-FG               1:25.41             
 23 Weisenborn, Nicole        17 Swim-FL              1:25.62             
 24 Drew, Allie               16 SYS-FL               1:26.09             
 25 Leonard, Becky            15 SYS-FL               1:26.54             
 26 Burnside, Jennifer        17 SYS-FL               1:28.42             
 27 Capes, Missy              15 Swim-FL              1:28.59             
 28 LO Schiavo, Amanda        16 Swim-FL              1:29.62             
 29 Corral, Yvette            16 SYS-FL               1:30.04             
 30 McKinnon, Katie           17 SYS-FL               1:34.20             
 31 Armes, Meaghan            17 Swim-FL              1:36.28             
 32 Foote, Emily              16 SYS-FL               2:33.32             
 
Girls 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Filak, Christine          19 CUBU-PV              2:37.78    2:31.88  
  2 Maglich, Nicole           18 SYS-FL               2:34.37    2:32.95  
  3 Singletary, Monica        16 MAC-FG               2:37.21    2:32.99  
  4 Manan, Carolina           15 MAC-FG               2:36.27    2:35.18  
  5 Vivo, Kacie               18 MAC-FG               2:37.68    2:35.92  
  6 Finch, Chelsea            16 Seva-VA              2:35.65    2:36.96  
  7 Osborne, Kelsey           15 Seva-VA              2:40.05    2:38.80  
  8 Wallace, Kelly            17 Seva-VA              2:40.49    2:42.50  
B - Final
  9 Hudak, Courtney           16 SYS-FL               2:40.78    2:36.41  
 10 Cox, Vanessa              15 SYS-FL               2:41.93    2:38.84  
 11 Hatch, Stephanie          15 SYS-FL               2:44.28    2:40.44  
 12 Heebner, Marissa          15 CUBU-PV              2:41.70    2:40.55  
 13 Good, Ashley              15 Pst-FG               2:42.19    2:40.91  
 14 Crawford, Shannon         16 Swim-FL              2:45.56    2:41.83  
 15 Scoppetuolo, Leigh Ann    15 Pst-FG               2:42.90    2:41.90  
 16 Guerra, Mercedes          15 Pst-FG               2:45.83    2:45.27  
Preliminaries
 17 Marshall, Christine       15 Seva-VA              2:47.11             
 18 Babcock, Laura            16 Seva-VA              2:51.89             
 19 Paradis, Virginia         15 CUBU-PV              2:52.22             
 20 Juranovic, Veronica       15 MAC-FG               2:53.78             
 21 Quinn, Maureen            16 Swim-FL              2:57.86             
 22 Drew, Allie               16 SYS-FL               3:04.68             
 
Girls 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Tanaka, Masami            23 CUBU-PV              1:13.18    1:09.87  
  2 Babicz, Annie             16 SYS-FL               1:17.22    1:15.46  
  3 Quinn, Maureen            16 Swim-FL              1:23.86    1:20.42  
  4 Samilo, Nicole            15 Swim-FL              1:21.22    1:20.65  
  5 Collier, Michelle         17 CUBU-PV              1:22.16    1:20.74  
  6 Babcock, Laura            16 Seva-VA              1:25.75    1:25.28  
  7 Tracy, Meghan             17 CUBU-PV              1:29.24    1:27.07  
  8 Hayes, Kelly              17 MAC-FG               1:28.06    1:29.06  
B - Final
  9 Marshall, Christine       15 Seva-VA              1:29.48    1:26.27  
 10 Cox, Vanessa              15 SYS-FL               1:31.79    1:26.87  
 11 Capes, Missy              15 Swim-FL              1:30.95    1:28.29  
 12 Boudreau, Kelly           15 Pst-FG               1:32.68    1:29.54  
 13 Osborne, Kelsey           15 Seva-VA              1:32.18    1:32.28  
 14 Neill, Erin               17 CUBU-PV              1:30.71    1:32.32  
 15 Armes, Meaghan            17 Swim-FL              1:32.75    1:35.21  
 16 Finch, Chelsea            16 Seva-VA              1:34.16    1:36.79  
Preliminaries
 13 Burnside, Jennifer        17 SYS-FL               1:31.90             
 18 Proksell, Siobhan         16 Pst-FG               1:38.26             
 
Girls 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tanaka, Masami            23 CUBU-PV                        2:29.37  
  2 Babicz, Annie             16 SYS-FL                         2:47.07  
  3 Collier, Michelle         17 CUBU-PV                        2:47.77  
  4 Samilo, Nicole            15 Swim-FL                        2:54.46  
  5 Quinn, Maureen            16 Swim-FL                        2:57.14  
  6 Hayes, Kelly              17 MAC-FG                         3:01.15  
  7 Babcock, Laura            16 Seva-VA                        3:02.92  
  8 Reischl, Alyson           17 Swim-FL                        3:07.35  
  9 ferguson, laura           16 Swim-FL                        3:10.27  
 10 Boudreau, Kelly           15 Pst-FG                         3:11.06  
 11 Neill, Erin               17 CUBU-PV                        3:11.20  
 
Girls 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Duenas, Vanessa           16 MAC-FG                         1:05.11  
  2 Babicz, Annie             16 SYS-FL                         1:05.40  
  3 Ullrich, Laura            18 CUBU-PV                        1:06.15  
  4 O'Toole, Ashley           15 Swim-FL                        1:07.81  
  5 Vivo, Kacie               18 MAC-FG                         1:08.34  
  6 Maglich, Nicole           18 SYS-FL                         1:08.56  
  7 Largo, Lindsey            15 Swim-FL                        1:08.87  
  8 Calanog, Michelle         18 CUBU-PV                        1:09.82  
  9 Quinn, Maureen            16 Swim-FL                        1:09.90  
 10 Wray, Krista              17 CY-FL                          1:10.07  
 11 Singletary, Monica        16 MAC-FG                         1:10.16  
 12 Samilo, Nicole            15 Swim-FL                        1:11.74  
 13 Hurd, Megan               17 CUBU-PV                        1:12.01  
 14 Marshall, Christine       15 Seva-VA                        1:12.84  
 15 Hudak, Courtney           16 SYS-FL                         1:12.97  
 16 O'Sullivan, Caroline      16 CUBU-PV                        1:13.51  
 17 Ruby, Claudia             15 Pst-FG                         1:14.01  
 18 Finch, Chelsea            16 Seva-VA                        1:14.26  
 19 Good, Ashley              15 Pst-FG                         1:14.85  
 20 Johnson, Jessica          15 Swim-FL                        1:15.08  
 21 Leonard, Becky            15 SYS-FL                         1:15.85  
 22 Reischl, Alyson           17 Swim-FL                        1:16.89  
 23 Wallace, Kelly            17 Seva-VA                        1:17.73  
 24 Brady, Laura              15 SYS-FL                         1:18.04  
 25 Cox, Vanessa              15 SYS-FL                         1:18.68  
 26 Tracy, Meghan             17 CUBU-PV                        1:19.24  
 27 Corral, Yvette            16 SYS-FL                         1:21.13  
 28 Hatch, Stephanie          15 SYS-FL                         1:21.25  
 29 Andrews, Jennifer         16 SYS-FL                         1:22.40  
 30 Proksell, Siobhan         16 Pst-FG                         1:23.81  
 31 Paradis, Virginia         15 CUBU-PV                        1:24.27  
 32 Capes, Missy              15 Swim-FL                        1:25.20  
 33 Reynolds, Dora            17 SYS-FL                         1:27.04  
 34 Drew, Allie               16 SYS-FL                         1:27.76  
 35 ferguson, laura           16 Swim-FL                        1:31.70  
 -- Guerra, Mercedes          15 Pst-FG                              DQ  
 -- DeGruccio, Jennifer       17 Pst-FG                              DQ  
 
Girls 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Duenas, Vanessa           16 MAC-FG               2:31.98    2:19.76  
  2 O'Toole, Ashley           15 Swim-FL              2:30.88    2:25.52  
  3 Largo, Lindsey            15 Swim-FL              2:30.85    2:26.09  
  4 Calanog, Michelle         18 CUBU-PV              2:36.97    2:31.83  
  5 Vivo, Kacie               18 MAC-FG               2:36.88    2:32.62  
  6 Wray, Krista              17 CY-FL                2:39.45    2:35.14  
  7 Quinn, Maureen            16 Swim-FL              2:41.09    2:36.09  
  8 Collier, Michelle         17 CUBU-PV              2:40.31    2:38.92  
B - Final
  9 O'Sullivan, Caroline      16 CUBU-PV              2:48.96    2:40.05  
 10 Babcock, Laura            16 Seva-VA              2:52.13    2:46.59  
Preliminaries
  1 Henshaw, Jennifer         21 GCST-FL              2:27.39             
 11 Hudak, Courtney           16 SYS-FL               2:50.42             
 
Girls 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Tanaka, Masami            23 CUBU-PV              2:35.32    2:22.78  
  2 Duenas, Vanessa           16 MAC-FG               2:30.69    2:25.46  
  3 Babicz, Annie             16 SYS-FL               2:35.45    2:29.76  
  4 Samilo, Nicole            15 Swim-FL              2:35.44    2:32.22  
  5 Collier, Michelle         17 CUBU-PV              2:36.25    2:35.40  
  6 Singletary, Monica        16 MAC-FG               2:37.12    2:35.98  
  7 O'Toole, Ashley           15 Swim-FL              2:39.38    2:37.07  
  8 Cox, Vanessa              15 SYS-FL               2:38.60    2:39.38  
B - Final
  9 Marshall, Christine       15 Seva-VA              2:46.82    2:36.57  
 10 Ullrich, Laura            18 CUBU-PV              2:40.20    2:36.77  
 11 Quinn, Maureen            16 Swim-FL              2:40.42    2:38.41  
 12 Finch, Chelsea            16 Seva-VA              2:46.55    2:40.88  
 13 Scoppetuolo, Leigh Ann    15 Pst-FG               2:42.34    2:41.64  
 14 Babcock, Laura            16 Seva-VA              2:47.52    2:43.91  
 15 Hayes, Kelly              17 MAC-FG               2:43.73    2:48.01  
 16 Osborne, Kelsey           15 Seva-VA              2:49.82    2:50.82  
Preliminaries
  2 Henshaw, Jennifer         21 GCST-FL              2:33.37             
 14 Wray, Krista              17 CY-FL                2:43.81             
 15 Guerra, Mercedes          15 Pst-FG               2:45.79             
 20 Boudreau, Kelly           15 Pst-FG               2:51.46             
 21 Neill, Erin               17 CUBU-PV              2:55.88             
 22 Lerer, Alexia             13 SYS-FL               3:07.38             
 
Girls 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Curl/Burke Swim Club-PV  'A'                                4:09.22  
     1) Ullrich, Laura 18               2) Hurd, Megan 17                 
     3) Filak, Christine 19             4) Tanaka, Masami 23              
  2 Metro Aquatic Club OF Miam-FG  'A'                          4:12.40  
     1) Singletary, Monica 16           2) Duenas, Vanessa 16             
     3) Garzon, Andrea 14               4) Vivo, Kacie 18                 
  3 Sarasota YMCA Sharks-FL  'A'                                4:16.41  
     1) Maglich, Nicole 18              2) Babicz, Annie 16               
     3) Murphy, Kristen 14              4) Snell, Mandy 14                
  4 Plantation-FG  'A'                                          4:18.63  
     1) Ruby, Claudia 15                2) Thomas, Barbara 14             
     3) Scoppetuolo, Leigh Ann 15       4) Smith, Ali 13                  
  5 Swim Florida-FL  'A'                                        4:19.24  
     1) Johnson, Jessica 15             2) Largo, Ashley 13               
     3) O'Toole, Ashley 15              4) Samilo, Nicole 15              
  6 Curl/Burke Swim Club-PV  'B'                                4:20.02  
     1) Jacoby, Lauren 13               2) Nichols, Christine 14          
     3) Nicholas, Christy 13            4) Richardson, Nancy 14           
  7 South Eastern Virginia Aquatic-VA  'A'                      4:23.61  
     1) Wallace, Kelly 17               2) Finch, Chelsea 16              
     3) Osborne, Kelsey 15              4) Marshall, Christine 15         
  8 Swim Florida-FL  'B'                                        4:24.90  
     1) Rossetti, Dominque 14           2) Pacheco, Laura 14              
     3) Anderson, Kara 13               4) Largo, Lindsey 15              
  9 Sarasota YMCA Sharks-FL  'B'                                4:25.52  
     1) Maglich, Morgan 14              2) Hudak, Courtney 16             
     3) Barnett, Brooke 14              4) Cox, Vanessa 15                
 10 Sarasota YMCA Sharks-FL  'C'                                4:29.54  
     1) Hudak, Caitlin 13               2) Wenzel, Alex 13                
     3) Reynolds, Dora 17               4) Brunette, Sarah H 16           
 11 Plantation-FG  'B'                                          4:32.44  
     1) Good, Ashley 15                 2) Camacho, Maria 14              
     3) Nix, Crystal 13                 4) Erdo, Jacqueline 13            
 12 Metro Aquatic Club OF Miam-FG  'B'                          4:34.64  
     1) Manan, Carolina 15              2) Hayes, Kelly 17                
     3) Juranovic, Veronica 15          4) Singletary, Brittany 13        
 13 Sarasota YMCA Sharks-FL  'D'                                4:39.07  
     1) Brady, Laura 15                 2) Hatch, Stephanie 15            
     3) Rhoades, Erin 14                4) Clark, Kelsey 13               
 14 Plantation-FG  'C'                                          4:42.00  
     1) Guerra, Mercedes 15             2) Pinto, Taina 13                
     3) Proksell, Siobhan 16            4) Dorante, Victoria 13           
 15 Plantation-FG  'D'                                          4:47.76  
     1) Sgrignoli, Kym 14               2) Boudreau, Kelly 15             
     3) DeGruccio, Jennifer 17          4) Caysido, Rebecca 14            
 16 Swim Florida-FL  'C'                                        5:03.61  
     1) Potocki, Shannon 14             2) Armes, Katie 11                
     3) Clay, Breanna 13                4) LO Schiavo, Amanda 16          
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marshall, Kyle             8 Swim-FL                          37.78  
  2 Marsolek, Dylan            8 Pst-FG                           40.04  
  3 Thoman, Brandon            8 Swim-FL                          40.65  
  4 Bradley, Scott             8 Swim-FL                          41.74  
  5 Watts, Andy                8 SYS-FL                           42.47  
  6 Leftowitz, Sam             8 Swim-FL                          43.85  
  7 Bradley, Matt              7 Swim-FL                          50.95  
  8 Holtry, Barrett            7 Swim-FL                          52.50  
  9 Sommer, Adam               7 Swim-FL                        1:00.31  
 10 Jones, Ian                 7 SYS-FL                         1:01.94  
 11 Moulton, Christopher       8 SYS-FL                         1:02.31  
 12 Lyman, Cole                7 SYS-FL                         1:25.18  
 13 Moulton, Trey              6 SYS-FL                         1:52.02  
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marshall, Kyle             8 Swim-FL                          48.17  
  2 Bradley, Scott             8 Swim-FL                          50.74  
  3 Marsolek, Dylan            8 Pst-FG                           51.47  
  4 Thoman, Brandon            8 Swim-FL                          51.74  
  5 Watts, Andy                8 SYS-FL                           51.84  
  6 Leftowitz, Sam             8 Swim-FL                        1:01.50  
  7 Bradley, Matt              7 Swim-FL                        1:01.55  
  8 Jones, Ian                 7 SYS-FL                         1:01.88  
  9 Moulton, Christopher       8 SYS-FL                         1:07.70  
 10 Holtry, Barrett            7 Swim-FL                        1:09.27  
 11 Sommer, Adam               7 Swim-FL                        1:14.30  
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marshall, Kyle             8 Swim-FL                          56.59  
  2 Marsolek, Dylan            8 Pst-FG                           59.57  
  3 Thoman, Brandon            8 Swim-FL                          59.82  
  4 Watts, Andy                8 SYS-FL                         1:00.24  
  5 Leftowitz, Sam             8 Swim-FL                        1:02.89  
  6 Holtry, Barrett            7 Swim-FL                        1:09.33  
  7 Bradley, Scott             8 Swim-FL                        1:10.80  
  8 Moulton, Christopher       8 SYS-FL                         1:17.88  
 -- Sommer, Adam               7 Swim-FL                             DQ  
 -- Jones, Ian                 7 SYS-FL                              DQ  
 -- Lyman, Cole                7 SYS-FL                              DQ  
 -- Moulton, Trey              6 SYS-FL                              DQ  
 -- Bradley, Matt              7 Swim-FL                             DQ  
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marshall, Kyle             8 Swim-FL                          46.91  
  2 Marsolek, Dylan            8 Pst-FG                           49.81  
  3 Thoman, Brandon            8 Swim-FL                          52.55  
  4 Bradley, Scott             8 Swim-FL                        1:02.58  
  5 Watts, Andy                8 SYS-FL                         1:05.18  
  6 Holtry, Barrett            7 Swim-FL                        1:08.79  
  7 Moulton, Christopher       8 SYS-FL                         1:13.23  
  8 Sommer, Adam               7 Swim-FL                        1:18.85  
 -- Leftowitz, Sam             8 Swim-FL                             DQ  
 -- Bradley, Matt              7 Swim-FL                             DQ  
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Nunez, Jonathon           10 Swim-FL                31.37      31.37  
  2 Barona, Kevin             10 MAC-FG                 32.99      32.99  
  3 Moore, Leslie             10 Pst-FG                 33.12      33.12  
  4 Wiesenthal, Jason         10 Pst-FG                 33.47      33.47  
  5 Stephenson, Harry          9 Swim-FL                33.83      33.83  
  6 Rauch, Marty              10 SYS-FL                 33.92      33.92  
  7 Fierro, Alejandro         10 MAC-FG                 34.05      34.05  
  8 Davis, Kirt                9 SYS-FL                 36.97      36.97  
Preliminaries
  9 Chen, Christopher         10 Pst-FG                 38.62             
 10 Parsons, Jason            10 Pst-FG                 38.76             
 11 Tucci, Michael            10 Pst-FG                 38.89             
 12 Swanbeck, Robert          10 Swim-FL                39.20             
 13 Broxson, Dustin           10 Swim-FL                39.29             
 14 Sgrignoli, Timmy           9 Pst-FG                 39.45             
 15 Jones, AJ                  9 SYS-FL                 39.46             
 16 Rheinlander, Rhet          9 SYS-FL                 39.83             
 17 Garcia, Daniel             9 MAC-FG                 41.22             
 18 Laperriere, Daniel        10 SYS-FL                 41.62             
 19 Kirkwood, Scotty          10 Swim-FL                42.74             
 20 Bugatti, Kavanaugh        10 SYS-FL                 42.79             
 21 Williams, Ryan            10 Swim-FL                43.13             
 22 Bowie, Kevin               9 Pst-FG                 43.91             
 23 Curhan, Daniel            10 SYS-FL                 47.62             
 24 Gaitan, Eddie              9 Swim-FL              1:05.18             
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Nunez, Jonathon           10 Swim-FL              1:08.83    1:08.18  
  2 Wiesenthal, Jason         10 Pst-FG               1:13.09    1:12.46  
  3 Stephenson, Harry          9 Swim-FL              1:12.29    1:13.78  
  4 Moore, Leslie             10 Pst-FG               1:13.25    1:14.11  
  5 Rauch, Marty              10 SYS-FL               1:14.16    1:15.26  
  6 McCULLA, Greg             10 Swim-FL              1:19.38    1:18.15  
  7 Marshall, Kyle             8 Swim-FL              1:22.36    1:19.76  
  8 Davis, Kirt                9 SYS-FL               1:20.55    1:20.48  
Preliminaries
  2 Barona, Kevin             10 MAC-FG               1:11.70             
  7 Fierro, Alejandro         10 MAC-FG               1:15.04             
 11 Parsons, Jason            10 Pst-FG               1:24.00             
 12 Chen, Christopher         10 Pst-FG               1:24.44             
 13 Jones, AJ                  9 SYS-FL               1:25.44             
 14 Swanbeck, Robert          10 Swim-FL              1:25.48             
 15 Sgrignoli, Timmy           9 Pst-FG               1:25.94             
 16 Tucci, Michael            10 Pst-FG               1:27.44             
 17 Varela, Carlos            10 MAC-FG               1:30.52             
 18 Marsolek, Dylan            8 Pst-FG               1:30.66             
 19 Williams, Ryan            10 Swim-FL              1:31.63             
 20 Rheinlander, Rhet          9 SYS-FL               1:32.22             
 21 Garcia, Daniel             9 MAC-FG               1:32.88             
 22 Thoman, Brandon            8 Swim-FL              1:33.14             
 23 Broxson, Dustin           10 Swim-FL              1:36.06             
 24 Bradley, Scott             8 Swim-FL              1:36.86             
 25 Bugatti, Kavanaugh        10 SYS-FL               1:37.26             
 26 Bowie, Kevin               9 Pst-FG               1:37.66             
 27 Watts, Andy                8 SYS-FL               1:39.79             
 28 Laperriere, Daniel        10 SYS-FL               1:40.09             
 29 Leftowitz, Sam             8 Swim-FL              1:44.41             
 30 Curhan, Daniel            10 SYS-FL               1:47.52             
 31 Portnow, David             9 SYS-FL               1:50.25             
 32 Moulton, Christopher       8 SYS-FL               2:18.04             
 33 Sommer, Adam               7 Swim-FL              2:19.48             
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Nunez, Jonathon           10 Swim-FL              2:27.73    2:26.82  
  2 Stephenson, Harry          9 Swim-FL              2:33.12    2:32.63  
  3 Wiesenthal, Jason         10 Pst-FG               2:37.93    2:37.96  
  4 Barona, Kevin             10 MAC-FG               2:34.54    2:38.30  
  5 Moore, Leslie             10 Pst-FG               2:40.49    2:41.41  
  6 Rauch, Marty              10 SYS-FL               2:47.35    2:45.12  
  7 Fierro, Alejandro         10 MAC-FG               2:46.60    2:49.08  
  8 Marshall, Kyle             8 Swim-FL              2:53.66    2:52.05  
Preliminaries
  9 Davis, Kirt                9 SYS-FL               3:01.20             
 10 Parsons, Jason            10 Pst-FG               3:02.73             
 11 Sgrignoli, Timmy           9 Pst-FG               3:08.35             
 12 Jones, AJ                  9 SYS-FL               3:11.58             
 13 Marsolek, Dylan            8 Pst-FG               3:17.20             
 
Boys 10 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephenson, Harry          9 Swim-FL                        5:18.13  
  2 Wiesenthal, Jason         10 Pst-FG                         5:31.44  
  3 Moore, Leslie             10 Pst-FG                         5:40.60  
  4 Rauch, Marty              10 SYS-FL                         5:56.27  
  5 Williams, Ryan            10 Swim-FL                        7:29.41  
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 McCULLA, Greg             10 Swim-FL                38.87      38.03  
  2 Rauch, Marty              10 SYS-FL                 39.27      38.20  
  3 Wiesenthal, Jason         10 Pst-FG                 39.45      39.76  
  4 Moore, Leslie             10 Pst-FG                 43.29      40.40  
  5 Nunez, Jonathon           10 Swim-FL                41.83      41.31  
  6 Chen, Christopher         10 Pst-FG                 43.52      41.97  
  7 Jones, AJ                  9 SYS-FL                 44.59      41.99  
  8 Davis, Kirt                9 SYS-FL                 41.73      42.99  
Preliminaries
  4 Barona, Kevin             10 MAC-FG                 40.74             
 10 Fierro, Alejandro         10 MAC-FG                 44.79             
 11 Stephenson, Harry          9 Swim-FL                45.50             
 12 Sgrignoli, Timmy           9 Pst-FG                 46.47             
 13 Garcia, Daniel             9 MAC-FG                 47.38             
 14 Swanbeck, Robert          10 Swim-FL                48.20             
 15 Broxson, Dustin           10 Swim-FL                48.63             
 16 Parsons, Jason            10 Pst-FG                 49.12             
 17 Rheinlander, Rhet          9 SYS-FL                 49.30             
 18 Curhan, Daniel            10 SYS-FL                 49.70             
 19 Tucci, Michael            10 Pst-FG                 50.63             
 20 Laperriere, Daniel        10 SYS-FL                 50.90             
 21 Bowie, Kevin               9 Pst-FG                 51.48             
 22 Williams, Ryan            10 Swim-FL                51.66             
 23 Varela, Carlos            10 MAC-FG                 53.79             
 24 Bugatti, Kavanaugh        10 SYS-FL                 54.87             
 25 Portnow, David             9 SYS-FL                 58.19             
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 McCULLA, Greg             10 Swim-FL              1:23.94    1:21.89  
  2 Rauch, Marty              10 SYS-FL               1:26.07    1:24.04  
  3 Wiesenthal, Jason         10 Pst-FG               1:25.84    1:24.39  
  4 Barona, Kevin             10 MAC-FG               1:26.35    1:27.22  
  5 Moore, Leslie             10 Pst-FG               1:28.49    1:29.37  
  6 Chen, Christopher         10 Pst-FG               1:29.69    1:30.71  
  7 Davis, Kirt                9 SYS-FL               1:30.09    1:32.95  
  8 Parsons, Jason            10 Pst-FG               1:37.18    1:39.61  
Preliminaries
  9 Tucci, Michael            10 Pst-FG               1:37.68             
 10 Jones, AJ                  9 SYS-FL               1:38.15             
 11 Swanbeck, Robert          10 Swim-FL              1:38.79             
 12 Marshall, Kyle             8 Swim-FL              1:39.77             
 13 Sgrignoli, Timmy           9 Pst-FG               1:40.29             
 14 Curhan, Daniel            10 SYS-FL               1:45.08             
 15 Rheinlander, Rhet          9 SYS-FL               1:47.04             
 16 Bowie, Kevin               9 Pst-FG               1:50.39             
 17 Laperriere, Daniel        10 SYS-FL               1:54.92             
 18 Bugatti, Kavanaugh        10 SYS-FL               1:58.01             
 -- Marsolek, Dylan            8 Pst-FG                   DQ              
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Chen, Christopher         10 Pst-FG                 41.17      44.01  
  2 Nunez, Jonathon           10 Swim-FL                40.94      44.97  
  3 Barona, Kevin             10 MAC-FG                 45.05      45.23  
  4 Stephenson, Harry          9 Swim-FL                47.79      47.04  
  5 Sgrignoli, Timmy           9 Pst-FG                 45.56      48.17  
  6 McCULLA, Greg             10 Swim-FL                48.43      48.43  
  7 Fierro, Alejandro         10 MAC-FG                 49.04      48.58  
  8 Varela, Carlos            10 MAC-FG                 49.40      49.58  
Preliminaries
  9 Marshall, Kyle             8 Swim-FL                49.54             
 10 Tucci, Michael            10 Pst-FG                 50.20             
 11 Curhan, Daniel            10 SYS-FL                 52.36             
 12 Laperriere, Daniel        10 SYS-FL                 53.42             
 13 Rheinlander, Rhet          9 SYS-FL                 54.96             
 14 Bowie, Kevin               9 Pst-FG                 55.08             
 15 Swanbeck, Robert          10 Swim-FL                57.25             
 16 Jones, AJ                  9 SYS-FL                 57.39             
 -- Bugatti, Kavanaugh        10 SYS-FL                   DQ              
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Barona, Kevin             10 MAC-FG               1:34.80    1:34.80  
  2 Chen, Christopher         10 Pst-FG               1:38.40    1:38.40  
  3 Nunez, Jonathon           10 Swim-FL              1:38.64    1:38.64  
  4 Stephenson, Harry          9 Swim-FL              1:40.71    1:40.71  
  5 Fierro, Alejandro         10 MAC-FG               1:46.54    1:46.54  
  6 Davis, Kirt                9 SYS-FL               1:49.34    1:49.34  
  7 Parsons, Jason            10 Pst-FG               1:53.17    1:53.17  
  8 Tucci, Michael            10 Pst-FG               1:53.73    1:53.73  
Preliminaries
  9 Sgrignoli, Timmy           9 Pst-FG               1:54.32             
 10 Marshall, Kyle             8 Swim-FL              1:56.00             
 11 Rheinlander, Rhet          9 SYS-FL               1:58.90             
 12 Broxson, Dustin           10 Swim-FL              2:01.91             
 13 McCULLA, Greg             10 Swim-FL              2:02.33             
 14 Curhan, Daniel            10 SYS-FL               2:02.42             
 15 Bowie, Kevin               9 Pst-FG               2:05.34             
 16 Kirkwood, Scotty          10 Swim-FL              2:05.46             
 17 Laperriere, Daniel        10 SYS-FL               2:09.58             
 18 Bugatti, Kavanaugh        10 SYS-FL               2:10.69             
 19 Williams, Ryan            10 Swim-FL              2:12.91             
 20 Leftowitz, Sam             8 Swim-FL              2:24.39             
 21 Gaitan, Eddie              9 Swim-FL              2:27.49             
 22 Sommer, Adam               7 Swim-FL              2:28.90             
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nunez, Jonathon           10 Swim-FL                          35.06  
  2 Moore, Leslie             10 Pst-FG                           35.53  
  3 Barona, Kevin             10 MAC-FG                           36.32  
  4 Wiesenthal, Jason         10 Pst-FG                           37.33  
  5 Rauch, Marty              10 SYS-FL                           37.54  
  6 Fierro, Alejandro         10 MAC-FG                           40.93  
  7 Parsons, Jason            10 Pst-FG                           42.45  
  8 Chen, Christopher         10 Pst-FG                           43.79  
  9 Jones, AJ                  9 SYS-FL                           46.88  
 10 Garcia, Daniel             9 MAC-FG                           47.32  
 11 Davis, Kirt                9 SYS-FL                           48.40  
 12 Thoman, Brandon            8 Swim-FL                          49.89  
 13 Tucci, Michael            10 Pst-FG                           51.99  
 14 Sgrignoli, Timmy           9 Pst-FG                           55.06  
 15 Broxson, Dustin           10 Swim-FL                          56.09  
 16 Rheinlander, Rhet          9 SYS-FL                           57.52  
 17 Bugatti, Kavanaugh        10 SYS-FL                         1:01.03  
 18 Curhan, Daniel            10 SYS-FL                         1:04.96  
 19 Bowie, Kevin               9 Pst-FG                         1:05.75  
 20 Laperriere, Daniel        10 SYS-FL                         1:12.05  
 -- Kirkwood, Scotty          10 Swim-FL                             DQ  
 -- Gaitan, Eddie              9 Swim-FL                             DQ  
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Nunez, Jonathon           10 Swim-FL              1:18.57    1:17.30  
  2 Moore, Leslie             10 Pst-FG               1:22.05    1:19.11  
  3 Rauch, Marty              10 SYS-FL               1:24.33    1:24.33  
  4 Wiesenthal, Jason         10 Pst-FG               1:24.57    1:25.04  
  5 Stephenson, Harry          9 Swim-FL              1:32.23    1:27.35  
  6 McCULLA, Greg             10 Swim-FL              1:37.17    1:30.98  
  7 Parsons, Jason            10 Pst-FG               1:37.04    1:36.63  
  8 Davis, Kirt                9 SYS-FL               1:47.65    1:55.07  
Preliminaries
  3 Barona, Kevin             10 MAC-FG               1:22.57             
  7 Fierro, Alejandro         10 MAC-FG               1:33.94             
Finals
 10 Chen, Christopher         10 Pst-FG               1:42.27             
Preliminaries
 12 Jones, AJ                  9 SYS-FL               1:48.24             
 13 Tucci, Michael            10 Pst-FG               1:55.44             
 14 Swanbeck, Robert          10 Swim-FL              1:57.64             
 15 Garcia, Daniel             9 MAC-FG               1:58.13             
 16 Sgrignoli, Timmy           9 Pst-FG               1:59.26             
 17 Bugatti, Kavanaugh        10 SYS-FL               2:10.36             
 18 Laperriere, Daniel        10 SYS-FL               2:47.18             
 -- Williams, Ryan            10 Swim-FL                  DQ              
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Nunez, Jonathon           10 Swim-FL              2:56.40    2:54.83  
  2 Stephenson, Harry          9 Swim-FL              3:03.12    3:01.92  
  3 Moore, Leslie             10 Pst-FG               3:03.39    3:03.25  
  4 Chen, Christopher         10 Pst-FG               3:06.92    3:07.02  
  5 Rauch, Marty              10 SYS-FL               3:09.45    3:08.21  
  6 McCULLA, Greg             10 Swim-FL              3:06.23    3:09.62  
  7 Wiesenthal, Jason         10 Pst-FG               3:07.45    3:10.04  
  8 Fierro, Alejandro         10 MAC-FG               3:16.08    3:14.80  
Preliminaries
  9 Parsons, Jason            10 Pst-FG               3:24.10             
 10 Tucci, Michael            10 Pst-FG               3:37.81             
 11 Swanbeck, Robert          10 Swim-FL              3:44.40             
 12 Marsolek, Dylan            8 Pst-FG               3:47.79             
 13 Bowie, Kevin               9 Pst-FG               4:02.04             
 -- Davis, Kirt                9 SYS-FL                   DQ              
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Florida-FL  'A'                                        2:17.57  
     1) McCULLA, Greg 10                2) Marshall, Kyle 8               
     3) Stephenson, Harry 9             4) Nunez, Jonathon 10             
  2 Plantation-FG  'A'                                          2:24.17  
     1) Wiesenthal, Jason 10            2) Moore, Leslie 10               
     3) Chen, Christopher 10            4) Parsons, Jason 10              
  3 Sarasota YMCA Sharks-FL  'A'                                2:26.64  
     1) Rauch, Marty 10                 2) Davis, Kirt 9                  
     3) Bugatti, Kavanaugh 10           4) Jones, AJ 9                    
  4 Metro Aquatic Club OF Miam-FG  'A'                          2:27.36  
     1) Fierro, Alejandro 10            2) Varela, Carlos 10              
     3) Garcia, Daniel 9                4) Barona, Kevin 10               
  5 Plantation-FG  'B'                                          2:43.21  
     1) Tucci, Michael 10               2) Sgrignoli, Timmy 9             
     3) Marsolek, Dylan 8               4) Bowie, Kevin 9                 
  6 Sarasota YMCA Sharks-FL  'B'                                2:52.57  
     1) Rheinlander, Rhet 9             2) Laperriere, Daniel 10          
     3) Curhan, Daniel 10               4) Nicholas, Carter 9             
 -- Swim Florida-FL  'B'                                             DQ  
     1) Leftowitz, Sam 8                2) Sommer, Adam 7                 
     3) Williams, Ryan 10               4) Thoman, Brandon 8              
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Plantation-FG  'A'                                          2:37.89  
     1) Wiesenthal, Jason 10            2) Chen, Christopher 10           
     3) Moore, Leslie 10                4) Sgrignoli, Timmy 9             
  2 Swim Florida-FL  'A'                                        2:47.65  
     1) Swanbeck, Robert 10             2) Stephenson, Harry 9            
     3) Nunez, Jonathon 10              4) Marshall, Kyle 8               
  3 Sarasota YMCA Sharks-FL  'A'                                2:52.98  
     1) Jones, AJ 9                     2) Davis, Kirt 9                  
     3) Rauch, Marty 10                 4) Bugatti, Kavanaugh 10          
  4 Metro Aquatic Club OF Miam-FG  'A'                          3:00.59  
  5 Plantation-FG  'B'                                          3:03.93  
     1) Bowie, Kevin 9                  2) Tucci, Michael 10              
     3) Parsons, Jason 10               4) Marsolek, Dylan 8              
  6 Swim Florida-FL  'B'                                        3:24.46  
     1) Broxson, Dustin 10              2) Williams, Ryan 10              
     3) Thoman, Brandon 8               4) Bradley, Scott 8               
  7 Sarasota YMCA Sharks-FL  'B'                                3:31.17  
     1) Curhan, Daniel 10               2) Rheinlander, Rhet 9            
     3) Watts, Andy 8                   4) Laperriere, Daniel 10          
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Detra, Austin             12 SYS-FL                 30.17      30.17  
  2 Patino, Diego             12 Swim-FL                30.75      30.75  
  3 Araque, Carlos            12 MAC-FG                 31.13      31.13  
  4 Aching, Williams          12 Pst-FG                 32.68      32.68  
  4 Ferrari, Robert           12 SYS-FL                 32.68      32.68  
  6 Voigts, Zachary           11 SYS-FL                 32.76      32.76  
  7 Lopez Cantera, Victor     11 MAC-FG                 33.08      33.08  
  8 Novakoff, Andrew          12 Unattached             33.11      33.11  
Preliminaries
  9 Ahlberg, Kamden           12 SYS-FL                 33.56             
 10 Whittemore, Chip E        12 SYS-FL                 34.19             
 11 Sgrignoli, Kory           11 Pst-FG                 34.92             
 12 Kaminske, Matthew         11 SYS-FL                 35.23             
 13 Pinto, Gabriel            11 Pst-FG                 36.44             
 14 Pepper, Chase             11 Pst-FG                 37.34             
 15 Pepper, Clayton           11 Pst-FG                 37.64             
 16 Jernstrome, Jack          11 Pst-FG                 37.96             
 17 Kirsch, Bryan             11 HHST-FL                41.25             
 18 Moulton, Nicholas         11 SYS-FL                 43.44             
 19 Watts, Stryker            11 SYS-FL                 44.58             
 20 Payton, Cassidy           11 SYS-FL                 49.81             
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Detra, Austin             12 SYS-FL               1:04.55    1:03.64  
  2 Patino, Diego             12 Swim-FL              1:04.97    1:04.18  
  3 Araque, Carlos            12 MAC-FG               1:05.37    1:05.29  
  4 Voigts, Zachary           11 SYS-FL               1:09.26    1:09.72  
  5 Novakoff, Andrew          12 Unattached           1:11.34    1:10.56  
  6 Aching, Williams          12 Pst-FG               1:12.46    1:11.09  
  7 Sgrignoli, Kory           11 Pst-FG               1:13.63    1:13.28  
  8 Whittemore, Chip E        12 SYS-FL               1:12.54    1:13.40  
Preliminaries
  9 Ahlberg, Kamden           12 SYS-FL               1:14.08             
 10 Ferrari, Robert           12 SYS-FL               1:14.12             
 11 Lopez Cantera, Victor     11 MAC-FG               1:14.91             
 12 Pinto, Gabriel            11 Pst-FG               1:18.77             
 13 Jernstrome, Jack          11 Pst-FG               1:24.30             
 14 Pepper, Chase             11 Pst-FG               1:27.50             
 15 Pepper, Clayton           11 Pst-FG               1:30.11             
 16 Watts, Stryker            11 SYS-FL               1:34.08             
 17 Moulton, Nicholas         11 SYS-FL               2:04.66             
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Detra, Austin             12 SYS-FL               2:17.38    2:17.24  
  2 Araque, Carlos            12 MAC-FG               2:22.51    2:20.04  
  3 Voigts, Zachary           11 SYS-FL               2:29.46    2:30.40  
  4 Aching, Williams          12 Pst-FG               2:35.47    2:33.29  
  5 Novakoff, Andrew          12 Unattached           2:36.93    2:33.51  
  6 Whittemore, Chip E        12 SYS-FL               2:35.85    2:36.28  
  7 Lopez Cantera, Victor     11 MAC-FG               2:42.15    2:37.99  
  8 Kaminske, Matthew         11 SYS-FL               2:40.15    2:40.22  
Preliminaries
  9 Pinto, Gabriel            11 Pst-FG               2:48.88             
 10 Pepper, Chase             11 Pst-FG               3:07.20             
 11 Pepper, Clayton           11 Pst-FG               3:07.47             
 12 Jernstrome, Jack          11 Pst-FG               3:13.92             
 
Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Detra, Austin             12 SYS-FL                         4:46.56  
  2 Araque, Carlos            12 MAC-FG                         4:55.30  
  3 Voigts, Zachary           11 SYS-FL                         5:08.64  
  4 Novakoff, Andrew          12 Unattached                     5:17.77  
  5 Whittemore, Chip E        12 SYS-FL                         5:26.97  
  6 Kaminske, Matthew         11 SYS-FL                         5:34.85  
  7 Pinto, Gabriel            11 Pst-FG                         5:50.79  
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Novakoff, Andrew          12 Unattached             37.60      36.06  
  2 Detra, Austin             12 SYS-FL                 37.54      36.12  
  3 Araque, Carlos            12 MAC-FG                 35.66      36.21  
  4 Lopez Cantera, Victor     11 MAC-FG                 37.97      37.20  
  5 Aching, Williams          12 Pst-FG                 39.33      37.97  
  6 Voigts, Zachary           11 SYS-FL                 39.44      39.14  
  7 Patino, Diego             12 Swim-FL                40.60      39.20  
  8 Sgrignoli, Kory           11 Pst-FG                 41.13      39.76  
Preliminaries
  8 Ahlberg, Kamden           12 SYS-FL                 40.78             
 10 Pinto, Gabriel            11 Pst-FG                 41.85             
 11 Ferrari, Robert           12 SYS-FL                 42.99             
 12 Whittemore, Chip E        12 SYS-FL                 43.86             
 13 Pepper, Clayton           11 Pst-FG                 46.09             
 14 Jernstrome, Jack          11 Pst-FG                 51.26             
 15 Moulton, Nicholas         11 SYS-FL                 57.72             
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Detra, Austin             12 SYS-FL               1:16.45    1:16.06  
  2 Novakoff, Andrew          12 Unattached           1:17.59    1:18.57  
  3 Voigts, Zachary           11 SYS-FL               1:21.34    1:22.19  
  4 Aching, Williams          12 Pst-FG               1:21.42    1:23.58  
  5 Patino, Diego             12 Swim-FL              1:23.94    1:24.96  
  6 Lopez Cantera, Victor     11 MAC-FG               1:24.52    1:25.25  
  7 Sgrignoli, Kory           11 Pst-FG               1:27.67    1:27.89  
  8 Ahlberg, Kamden           12 SYS-FL               1:26.86    1:28.32  
Preliminaries
  9 Pinto, Gabriel            11 Pst-FG               1:28.15             
 10 Kaminske, Matthew         11 SYS-FL               1:30.39             
 11 Whittemore, Chip E        12 SYS-FL               1:31.04             
 12 Jernstrome, Jack          11 Pst-FG               1:49.19             
 13 Moulton, Nicholas         11 SYS-FL               2:04.27             
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Araque, Carlos            12 MAC-FG                 38.98      38.14  
  2 Patino, Diego             12 Swim-FL                38.44      38.34  
  3 Sgrignoli, Kory           11 Pst-FG                 43.97      44.06  
  4 Ahlberg, Kamden           12 SYS-FL                 47.37      46.50  
  5 Pepper, Chase             11 Pst-FG                 49.16      47.90  
  6 Kaminske, Matthew         11 SYS-FL                 55.26      52.78  
  7 Pepper, Clayton           11 Pst-FG                 58.58      57.14  
Preliminaries
  7 Watts, Stryker            11 SYS-FL                 56.94             
 -- Moulton, Nicholas         11 SYS-FL                   DQ              
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Patino, Diego             12 Swim-FL              1:24.47    1:24.47  
  2 Araque, Carlos            12 MAC-FG               1:26.54    1:26.54  
  3 Aching, Williams          12 Pst-FG               1:35.15    1:35.15  
  4 Voigts, Zachary           11 SYS-FL               1:35.92    1:35.92  
  5 Sgrignoli, Kory           11 Pst-FG               1:37.41    1:37.41  
  6 Ferrari, Robert           12 SYS-FL               1:41.55    1:41.55  
  7 Ahlberg, Kamden           12 SYS-FL               1:42.82    1:42.82  
  8 Kirsch, Bryan             11 HHST-FL              1:51.43    1:51.43  
Preliminaries
  9 Pepper, Chase             11 Pst-FG               1:54.07             
 10 Watts, Stryker            11 SYS-FL               2:05.36             
 11 Pepper, Clayton           11 Pst-FG               2:09.35             
 12 Payton, Cassidy           11 SYS-FL               2:11.78             
 13 Jernstrome, Jack          11 Pst-FG               2:12.15             
 14 Forbes, Robert            11 SYS-FL               2:23.67             
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Detra, Austin             12 SYS-FL                           34.22  
  2 Lopez Cantera, Victor     11 MAC-FG                           34.60  
  3 Novakoff, Andrew          12 Unattached                       35.76  
  4 Aching, Williams          12 Pst-FG                           36.54  
  5 Patino, Diego             12 Swim-FL                          37.86  
  6 Ahlberg, Kamden           12 SYS-FL                           38.36  
  7 Pepper, Chase             11 Pst-FG                           38.66  
  8 Whittemore, Chip E        12 SYS-FL                           39.00  
  9 Sgrignoli, Kory           11 Pst-FG                           39.52  
 10 Ferrari, Robert           12 SYS-FL                           42.12  
 11 Pinto, Gabriel            11 Pst-FG                           43.29  
 12 Pepper, Clayton           11 Pst-FG                           46.57  
 13 Kaminske, Matthew         11 SYS-FL                           47.25  
 14 Kirsch, Bryan             11 HHST-FL                          54.96  
 15 Moulton, Nicholas         11 SYS-FL                         1:00.95  
 16 Payton, Cassidy           11 SYS-FL                         1:06.88  
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Araque, Carlos            12 MAC-FG               1:11.36    1:12.19  
  2 Detra, Austin             12 SYS-FL               1:17.05    1:15.35  
  3 Aching, Williams          12 Pst-FG               1:21.45    1:18.80  
  4 Patino, Diego             12 Swim-FL              1:22.58    1:20.13  
  5 Whittemore, Chip E        12 SYS-FL               1:24.76    1:23.41  
  6 Voigts, Zachary           11 SYS-FL               1:24.83    1:23.44  
  7 Novakoff, Andrew          12 Unattached           1:22.05    1:24.13  
  8 Sgrignoli, Kory           11 Pst-FG               1:28.01    1:25.59  
Preliminaries
  9 Ahlberg, Kamden           12 SYS-FL               1:28.63             
 10 Pinto, Gabriel            11 Pst-FG               1:38.77             
 11 Ferrari, Robert           12 SYS-FL               1:39.99             
 12 Pepper, Chase             11 Pst-FG               1:46.62             
 13 Pepper, Clayton           11 Pst-FG               1:48.55             
 14 Jernstrome, Jack          11 Pst-FG               1:55.11             
 -- Moulton, Nicholas         11 SYS-FL                   DQ              
 -- Lopez Cantera, Victor     11 MAC-FG                   DQ              
 
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Araque, Carlos            12 MAC-FG               2:38.72    2:37.38  
  2 Detra, Austin             12 SYS-FL               2:41.32    2:37.62  
  3 Patino, Diego             12 Swim-FL              2:45.87    2:49.65  
  4 Voigts, Zachary           11 SYS-FL               2:54.51    2:52.84  
  5 Aching, Williams          12 Pst-FG               2:54.19    2:56.07  
  6 Novakoff, Andrew          12 Unattached           2:53.93    2:57.12  
  7 Lopez Cantera, Victor     11 MAC-FG               2:59.12    2:59.58  
  8 Sgrignoli, Kory           11 Pst-FG               3:05.66    2:59.76  
Preliminaries
  9 Pinto, Gabriel            11 Pst-FG               3:15.20             
 10 Pepper, Chase             11 Pst-FG               3:34.95             
 11 Pepper, Clayton           11 Pst-FG               3:41.66             
 12 Jernstrome, Jack          11 Pst-FG               3:49.77             
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Sarasota YMCA Sharks-FL  'A'                                2:09.42  
     1) Detra, Austin 12                2) Voigts, Zachary 11             
     3) Whittemore, Chip E 12           4) Ahlberg, Kamden 12             
  2 Plantation-FG  'A'                                          2:21.72  
     1) Aching, Williams 12             2) Sgrignoli, Kory 11             
     3) Pinto, Gabriel 11               4) Pepper, Chase 11               
 
Boys 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Sarasota YMCA Sharks-FL  'A'                                2:31.19  
  2 Plantation-FG  'A'                                          2:38.38  
 
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Amer, Nader               14 Seva-VA                27.36      26.77  
  2 Allan, Zig                14 Swim-FL                27.88      27.83  
  3 Rothblatt, Justin         13 Pst-FG                 28.02      27.97  
  4 Chandler, Tommy           14 CUBU-PV                28.56      28.01  
  5 Lacayo, Francisco         13 MAC-FG                 28.54      28.30  
  6 Wheelock, Ryan            14 Seva-VA                28.05      28.45  
  7 Newmeyer, Ryan            14 CUBU-PV                28.81      28.81  
  8 Yorston, Alp              14 Pst-FG                 29.19      29.26  
Preliminaries
  9 Finelli, Drew             14 CUBU-PV                29.24             
 10 Fonseca, Javier           14 MAC-FG                 29.61             
 11 Materan, Samuel           13 Pst-FG                 29.94             
 11 Armbrister, Shane         14 Pst-FG                 29.94             
 13 McCULLA, Alex             14 Swim-FL                30.02             
 14 Miller, Tyler             14 SYS-FL                 30.49             
 15 Perez, Nicholas           13 SYS-FL                 30.59             
 16 Kleynhans, Colton         13 Pst-FG                 30.95             
 17 Crawford, Matt            13 Swim-FL                31.06             
 18 Vinci, Michael            14 Unattached             31.12             
 19 Modglin, Nathan           13 Swim-FL                31.55             
 20 Diaz, Christopher         13 MAC-FG                 31.64             
 21 Crete, Ryan               14 SYS-FL                 31.69             
 22 Clayton, Seth             14 SYS-FL                 32.61             
 23 Sliwicki, Ronnie          13 HHST-FL                33.61             
 
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Amer, Nader               14 Seva-VA                59.13      57.73  
  2 Allan, Zig                14 Swim-FL              1:02.46    1:00.21  
  3 Newmeyer, Ryan            14 CUBU-PV              1:01.80    1:01.13  
  4 Rothblatt, Justin         13 Pst-FG               1:01.76    1:01.34  
  5 Finelli, Drew             14 CUBU-PV              1:02.76    1:02.10  
  6 Rojas, Daniel             14 Pst-FG               1:01.33    1:02.30  
  7 Wheelock, Ryan            14 Seva-VA              1:02.94    1:05.74  
  6 McCULLA, Alex             14 Swim-FL              1:02.51             
Preliminaries
  9 Reischl, Matt             14 Swim-FL              1:03.78             
 10 Polin, Max                14 Pst-FG               1:04.86             
 11 Armbrister, Shane         14 Pst-FG               1:05.34             
 12 Todd, Matt                13 Swim-FL              1:05.59             
 13 Lacayo, Francisco         13 MAC-FG               1:05.64             
 14 Fonseca, Javier           14 MAC-FG               1:05.75             
 15 Materan, Samuel           13 Pst-FG               1:05.76             
 15 Miller, Tyler             14 SYS-FL               1:05.76             
 17 Kolesov, Oleg             13 Swim-FL              1:06.16             
 18 Chandler, Chase           13 Seva-VA              1:06.29             
 19 Hayes, Kevin              13 MAC-FG               1:06.91             
 20 Yorston, Alp              14 Pst-FG               1:07.28             
 21 Modglin, Nathan           13 Swim-FL              1:07.69             
 22 Perez, Nicholas           13 SYS-FL               1:08.38             
 23 Crete, Ryan               14 SYS-FL               1:08.70             
 24 Kleynhans, Colton         13 Pst-FG               1:09.12             
 25 Vinci, Michael            14 Unattached           1:09.62             
 26 Crawford, Matt            13 Swim-FL              1:09.65             
 27 Clayton, Seth             14 SYS-FL               1:12.04             
 28 Sliwicki, Ronnie          13 HHST-FL              1:17.10             
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Amer, Nader               14 Seva-VA              2:10.49    2:07.37  
  2 Allan, Zig                14 Swim-FL              2:14.62    2:11.14  
  3 Finelli, Drew             14 CUBU-PV              2:14.28    2:12.26  
  4 Rojas, Daniel             14 Pst-FG               2:16.92    2:13.51  
  5 Chandler, Tommy           14 CUBU-PV              2:17.66    2:15.71  
  6 Newmeyer, Ryan            14 CUBU-PV              2:16.10    2:16.60  
  7 Todd, Matt                13 Swim-FL              2:19.73    2:19.86  
  8 Hayes, Kevin              13 MAC-FG               2:19.52    2:20.27  
Preliminaries
  9 Austin, Michael           13 Swim-FL              2:20.75             
 10 Fonseca, Javier           14 MAC-FG               2:21.69             
 11 Polin, Max                14 Pst-FG               2:21.86             
 12 McCULLA, Alex             14 Swim-FL              2:22.17             
 13 Modglin, Nathan           13 Swim-FL              2:22.34             
 14 Armbrister, Shane         14 Pst-FG               2:23.54             
 15 Materan, Samuel           13 Pst-FG               2:23.83             
 16 Rothblatt, Justin         13 Pst-FG               2:24.40             
 17 Chandler, Chase           13 Seva-VA              2:25.73             
 18 Miller, Tyler             14 SYS-FL               2:26.77             
 19 Wheelock, Ryan            14 Seva-VA              2:26.91             
 20 Crete, Ryan               14 SYS-FL               2:27.94             
 21 Kleynhans, Colton         13 Pst-FG               2:31.75             
 22 Vinci, Michael            14 Unattached           2:32.12             
 23 Yorston, Alp              14 Pst-FG               2:37.10             
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Amer, Nader               14 Seva-VA                        4:32.70  
  2 Finelli, Drew             14 CUBU-PV                        4:38.20  
  3 Allan, Zig                14 Swim-FL                        4:41.49  
  4 Newmeyer, Ryan            14 CUBU-PV                        4:42.65  
  5 Hayes, Kevin              13 MAC-FG                         4:50.91  
  6 Austin, Michael           13 Swim-FL                        4:51.86  
  7 Todd, Matt                13 Swim-FL                        4:54.97  
  8 Rojas, Daniel             14 Pst-FG                         4:55.20  
  9 Modglin, Nathan           13 Swim-FL                        4:55.74  
 10 Materan, Samuel           13 Pst-FG                         5:00.64  
 11 Rothblatt, Justin         13 Pst-FG                         5:01.61  
 12 Crete, Ryan               14 SYS-FL                         5:01.95  
 13 Chandler, Chase           13 Seva-VA                        5:05.66  
 14 Miller, Tyler             14 SYS-FL                         5:12.77  
 15 Vinci, Michael            14 Unattached                     5:13.55  
 16 Armbrister, Shane         14 Pst-FG                         5:13.76  
 17 Yorston, Alp              14 Pst-FG                         5:47.40  
 
Boys 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Amer, Nader               14 Seva-VA                       18:09.76  
  2 Finelli, Drew             14 CUBU-PV                       18:55.89  
  3 Hayes, Kevin              13 MAC-FG                        18:57.94  
  4 Modglin, Nathan           13 Swim-FL                       19:14.66  
  5 Todd, Matt                13 Swim-FL                       19:18.55  
  6 Crete, Ryan               14 SYS-FL                        19:18.60  
  7 Newmeyer, Ryan            14 CUBU-PV                       19:28.00  
  8 Austin, Michael           13 Swim-FL                       19:28.68  
  9 Miller, Tyler             14 SYS-FL                        19:52.38  
 10 Rojas, Daniel             14 Pst-FG                        19:58.66  
 11 Vinci, Michael            14 Unattached                    20:00.13  
 12 Chandler, Chase           13 Seva-VA                       20:09.91  
 13 Materan, Samuel           13 Pst-FG                        20:23.67  
 14 Polin, Max                14 Pst-FG                        21:07.81  
 15 Rothblatt, Justin         13 Pst-FG                        21:46.09  
 
Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 McCULLA, Alex             14 Swim-FL              1:10.46    1:08.15  
  2 Lacayo, Francisco         13 MAC-FG               1:09.65    1:09.29  
  3 Chandler, Tommy           14 CUBU-PV              1:10.92    1:09.48  
  4 Wheelock, Ryan            14 Seva-VA              1:11.12    1:10.79  
  5 Rothblatt, Justin         13 Pst-FG               1:11.13    1:11.19  
  6 Chandler, Chase           13 Seva-VA              1:12.04    1:13.25  
  7 Crete, Ryan               14 SYS-FL               1:13.71    1:14.94  
  8 Crawford, Matt            13 Swim-FL              1:17.56    1:16.90  
Preliminaries
  9 Armbrister, Shane         14 Pst-FG               1:19.72             
 10 Vinci, Michael            14 Unattached           1:20.70             
 11 Diaz, Christopher         13 MAC-FG               1:23.65             
 12 Materan, Samuel           13 Pst-FG               1:25.05             
 13 Modglin, Nathan           13 Swim-FL              1:25.23             
 14 Miller, Tyler             14 SYS-FL               1:25.89             
 15 Clayton, Seth             14 SYS-FL               1:26.35             
 16 Yorston, Alp              14 Pst-FG               1:27.80             
 17 Sliwicki, Ronnie          13 HHST-FL              1:33.69             
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Amer, Nader               14 Seva-VA              2:27.65    2:26.37  
  2 Lacayo, Francisco         13 MAC-FG               2:32.52    2:28.62  
  3 Chandler, Tommy           14 CUBU-PV              2:34.00    2:29.59  
  4 McCULLA, Alex             14 Swim-FL              2:34.57    2:33.31  
  5 Chandler, Chase           13 Seva-VA              2:33.43    2:36.81  
  6 Wheelock, Ryan            14 Seva-VA              2:35.03    2:37.28  
  7 Crete, Ryan               14 SYS-FL               2:41.83    2:42.89  
  8 Vinci, Michael            14 Unattached           2:53.31    2:51.65  
Preliminaries
  9 Kleynhans, Colton         13 Pst-FG               2:54.15             
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Wheelock, Ryan            14 Seva-VA              1:20.72    1:18.72  
  2 Rojas, Daniel             14 Pst-FG               1:20.34    1:18.73  
  3 Finelli, Drew             14 CUBU-PV              1:21.78    1:21.06  
  4 Allan, Zig                14 Swim-FL              1:23.02    1:21.71  
  5 Fonseca, Javier           14 MAC-FG               1:22.10    1:22.27  
  6 Austin, Michael           13 Swim-FL              1:25.23    1:22.38  
  7 Lacayo, Francisco         13 MAC-FG               1:24.00    1:26.06  
  8 Yorston, Alp              14 Pst-FG               1:27.24    1:27.61  
Preliminaries
  9 Crawford, Matt            13 Swim-FL              1:30.86             
 10 Materan, Samuel           13 Pst-FG               1:33.01             
 11 Todd, Matt                13 Swim-FL              1:33.14             
 12 Armbrister, Shane         14 Pst-FG               1:34.38             
 13 Kleynhans, Colton         13 Pst-FG               1:35.48             
 14 Diaz, Christopher         13 MAC-FG               1:35.57             
 15 Modglin, Nathan           13 Swim-FL              1:35.81             
 16 Clayton, Seth             14 SYS-FL               1:35.92             
 
Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reischl, Matt             14 Swim-FL                        2:52.53  
  2 Allan, Zig                14 Swim-FL                        2:55.01  
  3 Fonseca, Javier           14 MAC-FG                         2:55.73  
  4 Austin, Michael           13 Swim-FL                        2:59.39  
  5 Kleynhans, Colton         13 Pst-FG                         3:10.20  
  6 Crete, Ryan               14 SYS-FL                         3:12.28  
  7 Yorston, Alp              14 Pst-FG                         3:13.50  
 
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Amer, Nader               14 Seva-VA                        1:04.15  
  2 Polin, Max                14 Pst-FG                         1:06.28  
  3 Lacayo, Francisco         13 MAC-FG                         1:07.31  
  4 Chandler, Tommy           14 CUBU-PV                        1:08.19  
  5 Rojas, Daniel             14 Pst-FG                         1:08.38  
  6 Allan, Zig                14 Swim-FL                        1:09.08  
  7 Hayes, Kevin              13 MAC-FG                         1:09.83  
  8 Rothblatt, Justin         13 Pst-FG                         1:10.63  
  9 Todd, Matt                13 Swim-FL                        1:11.62  
 10 Reischl, Matt             14 Swim-FL                        1:12.38  
 11 Fonseca, Javier           14 MAC-FG                         1:13.35  
 12 Austin, Michael           13 Swim-FL                        1:13.89  
 13 Chandler, Chase           13 Seva-VA                        1:15.23  
 14 Diaz, Christopher         13 MAC-FG                         1:15.50  
 15 Kleynhans, Colton         13 Pst-FG                         1:16.49  
 16 Wheelock, Ryan            14 Seva-VA                        1:16.88  
 17 Crawford, Matt            13 Swim-FL                        1:17.88  
 18 Vinci, Michael            14 Unattached                     1:18.07  
 19 Clayton, Seth             14 SYS-FL                         1:18.37  
 20 Materan, Samuel           13 Pst-FG                         1:19.26  
 21 Miller, Tyler             14 SYS-FL                         1:20.40  
 22 Perez, Nicholas           13 SYS-FL                         1:20.61  
 
Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Amer, Nader               14 Seva-VA              2:27.26    2:27.18  
  2 Polin, Max                14 Pst-FG               2:39.15    2:31.79  
  3 Austin, Michael           13 Swim-FL              2:39.61    2:33.58  
  4 Todd, Matt                13 Swim-FL              2:38.72    2:36.25  
  5 Hayes, Kevin              13 MAC-FG               2:41.99    2:39.76  
  6 Kleynhans, Colton         13 Pst-FG               3:00.16    2:52.07  
 
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allan, Zig                14 Swim-FL              2:36.34    2:28.78  
  2 Finelli, Drew             14 CUBU-PV              2:32.05    2:30.02  
  3 Polin, Max                14 Pst-FG               2:34.34    2:31.17  
  4 Chandler, Tommy           14 CUBU-PV              2:32.22    2:31.35  
  5 Rojas, Daniel             14 Pst-FG               2:33.20    2:32.39  
  6 Newmeyer, Ryan            14 CUBU-PV              2:36.17    2:34.18  
  7 Hayes, Kevin              13 MAC-FG               2:36.68    2:36.55  
  8 Austin, Michael           13 Swim-FL              2:36.47    2:37.31  
Preliminaries
  9 Wheelock, Ryan            14 Seva-VA              2:37.97             
 10 Fonseca, Javier           14 MAC-FG               2:39.41             
 11 Chandler, Chase           13 Seva-VA              2:42.63             
 12 Lacayo, Francisco         13 MAC-FG               2:44.44             
 13 Todd, Matt                13 Swim-FL              2:46.58             
 14 Kleynhans, Colton         13 Pst-FG               2:51.36             
 
Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Finelli, Drew             14 CUBU-PV                        5:14.94  
  2 Hayes, Kevin              13 MAC-FG                         5:21.55  
  3 Chandler, Tommy           14 CUBU-PV                        5:22.11  
  4 Amer, Nader               14 Seva-VA                        5:22.47  
  5 Polin, Max                14 Pst-FG                         5:26.89  
  6 Austin, Michael           13 Swim-FL                        5:31.42  
  7 Newmeyer, Ryan            14 CUBU-PV                        5:34.69  
  8 Rojas, Daniel             14 Pst-FG                         5:36.95  
  9 Todd, Matt                13 Swim-FL                        5:45.46  
 10 Chandler, Chase           13 Seva-VA                        5:48.26  
 11 Vinci, Michael            14 Unattached                     5:51.82  
 12 Crete, Ryan               14 SYS-FL                         5:56.49  
 13 Materan, Samuel           13 Pst-FG                         5:58.25  
 
Boys 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernard, Christopher      16 Pst-FG                         4:15.41  
  2 Brado, Matt               22 CUBU-PV                        4:16.96  
  3 Alende, Abraham           15 MAC-FG                         4:19.45  
  4 Foss, Andrew              17 CUBU-PV                        4:20.47  
  5 Hershberger, Benji        18 SYS-FL                         4:23.97  
  6 Guerra, Michael           15 MAC-FG                         4:24.25  
  7 Morris, James             18 CUBU-PV                        4:24.34  
  8 Swick, Michael            16 SYS-FL                         4:29.90  
  9 Hershberger, Jordan       15 SYS-FL                         4:30.36  
 10 Sullivan, Chris           15 Swim-FL                        4:30.92  
 11 Dorante, Miguel           15 Pst-FG                         4:33.06  
 12 Hutchison, John           15 CUBU-PV                        4:34.85  
 13 Grubin, Ilya              17 MAC-FG                         4:36.54  
 14 Lathrop, T.J.             16 SYS-FL                         4:36.91  
 15 Davison, Daniel           16 CUBU-PV                        4:37.38  
 16 Parsons, Jonathan         15 Pst-FG                         4:39.03  
 17 Combs, Howard             15 GCST-FL                        4:41.04  
 18 Sandler, Jason            15 Pst-FG                         4:42.59  
 19 Douglas, Kevin            16 Seva-VA                        4:42.86  
 20 Skuba, Josoph             15 Pst-FG                         4:46.69  
 21 Lavernia, David           16 MAC-FG                         4:46.96  
 22 Galasso, Mike             16 CUBU-PV                        4:47.24  
 23 Williams, Ryon            15 Seva-VA                        4:52.19  
 24 Schneider, Brandon        15 Pst-FG                         4:52.54  
 25 Kommer, Scott             15 Seva-VA                        4:53.60  
 26 Osborne, Luke             17 Seva-VA                        5:02.79  
 
Boys 15 & Over 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernard, Christopher      16 Pst-FG                        16:55.78  
  2 Sullivan, Chris           15 Swim-FL                       17:09.88  
  3 Alende, Abraham           15 MAC-FG                        17:18.44  
  4 Foss, Andrew              17 CUBU-PV                       17:25.50  
  5 Morris, James             18 CUBU-PV                       17:34.92  
  6 Hershberger, Benji        18 SYS-FL                        17:45.99  
  7 Swick, Michael            16 SYS-FL                        17:56.50  
  8 Hutchison, John           15 CUBU-PV                       18:03.21  
  9 Parsons, Jonathan         15 Pst-FG                        18:08.70  
 10 Lathrop, T.J.             16 SYS-FL                        18:13.06  
 11 Hershberger, Jordan       15 SYS-FL                        18:21.00  
 12 Lavernia, David           16 MAC-FG                        18:49.77  
 13 Grubin, Ilya              17 MAC-FG                        18:54.83  
 14 Skuba, Josoph             15 Pst-FG                        19:51.57  
 15 Davis, Danny              16 Pst-FG                        19:59.10  
 
Boys 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Moses, Ed                 22 CUBU-PV                        4:42.50  
  2 Betts, Justin             21 CUBU-PV                        4:52.10  
  3 Rodriguez, David          18 Pst-FG                         4:56.65  
  4 Campbell, Brent           19 Pst-FG                         4:56.77  
  5 Bernard, Christopher      16 Pst-FG                         4:57.42  
  6 Hutchison, John           15 CUBU-PV                        4:59.18  
  7 Pitts, Cabot              17 CUBU-PV                        4:59.97  
  8 Webb, Tim                 17 SYS-FL                         5:03.03  
  9 Meringolo, Cole           16 Pst-FG                         5:05.27  
 10 Douglas, Kevin            16 Seva-VA                        5:06.76  
 11 Dorante, Miguel           15 Pst-FG                         5:08.25  
 12 Alende, Abraham           15 MAC-FG                         5:08.32  
 13 Morris, James             18 CUBU-PV                        5:08.69  
 14 Hershberger, Benji        18 SYS-FL                         5:09.42  
 15 Parsons, Jonathan         15 Pst-FG                         5:12.30  
 16 Sullivan, Chris           15 Swim-FL                        5:12.34  
 17 Lambiro, Sebastian        16 Pst-FG                         5:12.38  
 18 Sandler, Jason            15 Pst-FG                         5:16.68  
 19 Vinci, Chris              16 Unattached                     5:17.93  
 20 Lathrop, T.J.             16 SYS-FL                         5:23.21  
 21 Williams, Ryon            15 Seva-VA                        5:24.90  
 22 Hershberger, Jordan       15 SYS-FL                         5:25.20  
 23 Mursuli, Alex             15 MAC-FG                         5:27.04  
 24 Kommer, Scott             15 Seva-VA                        5:29.35  
 25 Ganiel, Kevin             15 Pst-FG                         5:40.53  
 
Boys 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ammons, Nnamnse           20 CUBU-PV                24.86      24.58  
  2 Brado, Matt               22 CUBU-PV                25.63      25.03  
  3 Pascale, Joe              19 CUBU-PV                25.39      25.30  
  4 Betts, Justin             21 CUBU-PV                26.09      25.88  
  4 Campbell, Brent           19 Pst-FG                 26.06      25.88  
  6 Moses, Ed                 22 CUBU-PV                25.14      29.21  
  7 Marrs, Jarrod             27 CUBU-PV                25.57      29.29  
  8 Eddy, Rick                17 CUBU-PV                25.91      29.75  
B - Final
  9 Vivo, Jeffrey             16 MAC-FG                 26.79      25.72  
 10 Muriel, William           18 MAC-FG                 26.10      25.81  
 11 Dorante, Miguel           15 Pst-FG                 27.13      26.33  
 12 Skuba, Josoph             15 Pst-FG                 26.66      26.41  
 13 Rodriguez, David          18 Pst-FG                 26.80      26.57  
 14 Davis, Danny              16 Pst-FG                 27.08      26.72  
 15 Sullivan, Sean            16 CUBU-PV                26.77      26.75  
 16 Suriano, Fransisco        23 CUBU-PV                27.12      27.35  
Preliminaries
 17 Webb, Tim                 17 SYS-FL                 27.38             
 18 Swick, Michael            16 SYS-FL                 27.62             
 19 Davison, Daniel           16 CUBU-PV                27.68             
 20 Diaz, Michael             17 MAC-FG                 27.83             
 21 Osborne, Luke             17 Seva-VA                28.22             
 22 Araque, Javier            17 MAC-FG                 28.39             
 22 Lavernia, David           16 MAC-FG                 28.39             
 24 Hershberger, Benji        18 SYS-FL                 28.52             
 25 Hershberger, Jordan       15 SYS-FL                 28.77             
 26 Stokes, Christian         17 Swim-FL                28.79             
 27 Lathrop, T.J.             16 SYS-FL                 29.08             
 28 Mursuli, Alex             15 MAC-FG                 29.15             
 29 Keyser, Mikhael           18 LPA-FL                 29.18             
 30 Schneider, Brandon        15 Pst-FG                 29.27             
 31 Lopez, Humberto           17 MAC-FG                 29.32             
 32 Combs, Howard             15 GCST-FL                29.35             
 33 Croteau, Jeremy           16 Swim-FL                31.41             
 34 Robley, Chris             16 Swim-FL                31.84             
 35 Rudes, Daniel             15 Pst-FG                 31.94             
 36 Weber, Bobby              16 Swim-FL                37.51             
 
Boys 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brado, Matt               22 CUBU-PV                54.79      53.65  
  2 Ammons, Nnamnse           20 CUBU-PV                55.23      54.20  
  3 Muriel, William           18 MAC-FG                 55.45      54.58  
  4 Pascale, Joe              19 CUBU-PV                54.95      55.15  
  5 Bernard, Christopher      16 Pst-FG                 57.27      55.80  
  6 Foss, Andrew              17 CUBU-PV                57.19      56.74  
  7 Guerra, Michael           15 MAC-FG                 57.63      56.77  
  8 Moses, Ed                 22 CUBU-PV                56.52      59.85  
B - Final
  9 Vivo, Jeffrey             16 MAC-FG                 58.73      56.64  
 10 Dorante, Miguel           15 Pst-FG                 58.43      57.25  
 11 Campbell, Brent           19 Pst-FG                 58.47      57.37  
 12 Alende, Abraham           15 MAC-FG                 58.40      57.79  
 13 Webb, Tim                 17 SYS-FL                 59.21      58.11  
 14 Davis, Danny              16 Pst-FG                 59.12      58.37  
 15 Skuba, Josoph             15 Pst-FG                 58.62      58.72  
 16 Hershberger, Benji        18 SYS-FL                 59.43      59.38  
Preliminaries
  2 Marrs, Jarrod             27 CUBU-PV                54.85             
 15 Betts, Justin             21 CUBU-PV                58.99             
 16 Eddy, Rick                17 CUBU-PV                59.00             
 20 Hutchison, John           15 CUBU-PV                59.64             
 21 Douglas, Kevin            16 Seva-VA                59.75             
 22 Davison, Daniel           16 CUBU-PV                59.81             
 23 Baird, Jonathan           21 CUBU-PV              1:00.13             
 24 Diaz, Michael             17 MAC-FG               1:00.50             
 25 Swick, Michael            16 SYS-FL               1:00.87             
 26 Williams, Ryon            15 Seva-VA              1:01.42             
 27 Hershberger, Jordan       15 SYS-FL               1:01.46             
 28 Lavernia, David           16 MAC-FG               1:01.48             
 29 Araque, Javier            17 MAC-FG               1:01.68             
 30 Galasso, Mike             16 CUBU-PV              1:01.96             
 31 Osborne, Luke             17 Seva-VA              1:02.07             
 32 Sullivan, Chris           15 Swim-FL              1:02.69             
 33 Mursuli, Alex             15 MAC-FG               1:03.05             
 34 Lathrop, T.J.             16 SYS-FL               1:03.43             
 35 Combs, Howard             15 GCST-FL              1:03.60             
 36 Schneider, Brandon        15 Pst-FG               1:03.84             
 37 Stokes, Christian         17 Swim-FL              1:04.57             
 38 Lopez, Humberto           17 MAC-FG               1:04.62             
 39 Kommer, Scott             15 Seva-VA              1:04.75             
 40 Keyser, Mikhael           18 LPA-FL               1:06.16             
 41 Croteau, Jeremy           16 Swim-FL              1:08.31             
 42 Motola, Jared             17 Pst-FG               1:09.96             
 43 Robley, Chris             16 Swim-FL              1:12.69             
 44 Rudes, Daniel             15 Pst-FG               1:18.30             
 -- Pitts, Cabot              17 CUBU-PV                  DQ              
 
Boys 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Muriel, William           18 MAC-FG               2:04.27    1:56.97  
  2 Brado, Matt               22 CUBU-PV              2:04.72    1:58.31  
  3 Bernard, Christopher      16 Pst-FG               2:03.40    2:04.34  
  4 Webb, Tim                 17 SYS-FL               2:05.00    2:04.84  
  5 Dorante, Miguel           15 Pst-FG               2:05.86    2:04.92  
  6 Alende, Abraham           15 MAC-FG               2:05.42    2:05.03  
  7 Guerra, Michael           15 MAC-FG               2:05.48    2:05.08  
  8 Foss, Andrew              17 CUBU-PV              2:05.97    2:07.77  
B - Final
  9 Rodriguez, David          18 Pst-FG               2:09.03    2:03.53  
 10 Morris, James             18 CUBU-PV              2:06.16    2:06.25  
 11 Hutchison, John           15 CUBU-PV              2:08.50    2:06.62  
 12 Ammons, Nnamnse           20 CUBU-PV              2:10.29    2:07.74  
 13 Pascale, Joe              19 CUBU-PV              2:08.93    2:07.91  
 14 Pitts, Cabot              17 CUBU-PV              2:10.44    2:08.45  
 15 Hershberger, Benji        18 SYS-FL               2:06.59    2:15.34  
 16 Hershberger, Jordan       15 SYS-FL               2:11.25    2:19.18  
Preliminaries
 17 Davison, Daniel           16 CUBU-PV              2:12.01             
 18 Douglas, Kevin            16 Seva-VA              2:12.03             
 19 Lathrop, T.J.             16 SYS-FL               2:12.92             
 20 Parsons, Jonathan         15 Pst-FG               2:12.94             
 21 Skuba, Josoph             15 Pst-FG               2:13.03             
 22 Diaz, Michael             17 MAC-FG               2:13.91             
 23 Sullivan, Chris           15 Swim-FL              2:13.96             
 24 Swick, Michael            16 SYS-FL               2:14.67             
 25 Davis, Danny              16 Pst-FG               2:15.04             
 26 Lavernia, David           16 MAC-FG               2:15.14             
 27 Sandler, Jason            15 Pst-FG               2:15.33             
 28 Sullivan, Sean            16 CUBU-PV              2:16.36             
 29 Galasso, Mike             16 CUBU-PV              2:16.95             
 30 Williams, Ryon            15 Seva-VA              2:17.29             
 31 Hamm, Cache               16 Njst-CO              2:19.06             
 32 Osborne, Luke             17 Seva-VA              2:19.52             
 33 Schneider, Brandon        15 Pst-FG               2:19.89             
 34 Kommer, Scott             15 Seva-VA              2:22.60             
 35 Robley, Chris             16 Swim-FL              2:51.21             
 
Boys 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Rodriguez, David          18 Pst-FG               1:05.59    1:02.17  
  2 Campbell, Brent           19 Pst-FG               1:05.47    1:02.56  
  3 Meringolo, Cole           16 Pst-FG               1:06.08    1:03.89  
  4 Foss, Andrew              17 CUBU-PV              1:06.00    1:04.31  
  5 Pitts, Cabot              17 CUBU-PV              1:05.93    1:04.38  
  6 Bernard, Christopher      16 Pst-FG               1:06.91    1:05.59  
  7 Webb, Tim                 17 SYS-FL               1:06.03    1:06.03  
  8 Douglas, Kevin            16 Seva-VA              1:07.38    1:07.62  
B - Final
  9 Pascale, Joe              19 CUBU-PV              1:07.90    1:06.34  
 10 Davis, Danny              16 Pst-FG               1:09.16    1:09.29  
 11 Skuba, Josoph             15 Pst-FG               1:10.38    1:09.94  
 12 Kommer, Scott             15 Seva-VA              1:10.95    1:10.03  
 13 Quitian, Fabio            16 Pst-FG               1:10.60    1:10.17  
 14 Sandler, Jason            15 Pst-FG               1:11.11    1:10.38  
 15 Araque, Javier            17 MAC-FG               1:11.20    1:10.55  
 16 Osborne, Luke             17 Seva-VA              1:11.01    1:11.31  
Preliminaries
 11 Hershberger, Benji        18 SYS-FL               1:09.28             
 12 Hershberger, Jordan       15 SYS-FL               1:09.88             
 19 Keyser, Mikhael           18 LPA-FL               1:15.91             
 20 Lavernia, David           16 MAC-FG               1:16.54             
 21 Ganiel, Kevin             15 Pst-FG               1:17.25             
 22 Lopez, Humberto           17 MAC-FG               1:21.61             
 23 Schneider, Brandon        15 Pst-FG               1:23.66             
 24 Croteau, Jeremy           16 Swim-FL              1:27.14             
 25 Weber, Bobby              16 Swim-FL              1:45.75             
 
Boys 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Rodriguez, David          18 Pst-FG               2:21.37    2:14.38  
  2 Campbell, Brent           19 Pst-FG               2:19.24    2:15.33  
  3 Meringolo, Cole           16 Pst-FG               2:22.21    2:16.22  
  4 Pitts, Cabot              17 CUBU-PV              2:23.26    2:19.82  
  5 Foss, Andrew              17 CUBU-PV              2:19.74    2:21.43  
  6 Douglas, Kevin            16 Seva-VA              2:23.47    2:21.99  
  7 Webb, Tim                 17 SYS-FL               2:23.38    2:24.65  
  8 Hershberger, Benji        18 SYS-FL               2:26.76    2:33.48  
B - Final
  9 Quitian, Fabio            16 Pst-FG               2:28.27    2:24.67  
 10 Sandler, Jason            15 Pst-FG               2:29.72    2:28.67  
 11 Kommer, Scott             15 Seva-VA              2:32.25    2:29.22  
 12 Bernard, Christopher      16 Pst-FG               2:26.93    2:30.53  
 13 Galasso, Mike             16 CUBU-PV              2:33.14    2:30.69  
 14 Davison, Daniel           16 CUBU-PV              2:32.32    2:33.07  
 15 Hershberger, Jordan       15 SYS-FL               2:30.99    2:37.32  
 16 Sullivan, Chris           15 Swim-FL              2:32.20    2:41.27  
Preliminaries
 17 Araque, Javier            17 MAC-FG               2:33.75             
 18 Osborne, Luke             17 Seva-VA              2:36.78             
 19 Williams, Ryon            15 Seva-VA              2:38.84             
 20 Hamm, Cache               16 Njst-CO              2:41.09             
 21 Ganiel, Kevin             15 Pst-FG               2:44.98             
 -- Betts, Justin             21 CUBU-PV                  DQ              
 
Boys 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Moses, Ed                 22 CUBU-PV              1:09.44    1:02.13  
  2 Marrs, Jarrod             27 CUBU-PV              1:11.79    1:04.05  
  3 Eddy, Rick                17 CUBU-PV              1:11.09    1:06.72  
  4 Suriano, Fransisco        23 CUBU-PV              1:11.53    1:07.22  
  5 Baird, Jonathan           21 CUBU-PV              1:12.09    1:08.14  
  6 Betts, Justin             21 CUBU-PV              1:12.61    1:08.43  
  7 Sullivan, Sean            16 CUBU-PV              1:13.93    1:12.48  
  8 Vivo, Jeffrey             16 MAC-FG               1:13.58    1:14.72  
B - Final
  9 Vinci, Chris              16 Unattached           1:16.45    1:13.92  
 10 Campbell, Brent           19 Pst-FG               1:15.56    1:15.39  
 11 Lambiro, Sebastian        16 Pst-FG               1:17.62    1:15.47  
 12 Osborne, Luke             17 Seva-VA              1:15.00    1:15.69  
 13 Grubin, Ilya              17 MAC-FG               1:16.87    1:16.44  
 14 Dorante, Miguel           15 Pst-FG               1:16.92    1:16.69  
 15 Quitian, Fabio            16 Pst-FG               1:17.32    1:17.32  
 16 Kommer, Scott             15 Seva-VA              1:18.23    1:17.82  
Preliminaries
 17 Parsons, Jonathan         15 Pst-FG               1:18.37             
 18 Douglas, Kevin            16 Seva-VA              1:19.04             
 19 Diaz, Michael             17 MAC-FG               1:20.39             
 20 Mursuli, Alex             15 MAC-FG               1:21.46             
 21 Williams, Ryon            15 Seva-VA              1:21.85             
 22 Hamm, Cache               16 Njst-CO              1:24.08             
 23 Stokes, Christian         17 Swim-FL              1:25.66             
 24 Robley, Chris             16 Swim-FL              1:41.75             
 
Boys 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Moses, Ed                 22 CUBU-PV                        2:16.06  
  2 Marrs, Jarrod             27 CUBU-PV                        2:24.43  
  3 Suriano, Fransisco        23 CUBU-PV                        2:25.28  
  4 Betts, Justin             21 CUBU-PV                        2:29.29  
  5 Baird, Jonathan           21 CUBU-PV                        2:31.94  
  6 Eddy, Rick                17 CUBU-PV                        2:32.58  
  7 Sullivan, Sean            16 CUBU-PV                        2:39.91  
  8 Vivo, Jeffrey             16 MAC-FG                         2:40.48  
  9 Dorante, Miguel           15 Pst-FG                         2:41.78  
 10 Grubin, Ilya              17 MAC-FG                         2:41.91  
 11 Lambiro, Sebastian        16 Pst-FG                         2:42.98  
 12 Vinci, Chris              16 Unattached                     2:44.46  
 13 Osborne, Luke             17 Seva-VA                        2:44.82  
 14 Parsons, Jonathan         15 Pst-FG                         2:45.07  
 15 Diaz, Michael             17 MAC-FG                         2:48.85  
 16 Kommer, Scott             15 Seva-VA                        2:49.30  
 17 Morris, James             18 CUBU-PV                        2:50.79  
 18 Mursuli, Alex             15 MAC-FG                         2:50.86  
 
Boys 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Muriel, William           18 MAC-FG                           58.62  
  2 Ammons, Nnamnse           20 CUBU-PV                        1:00.76  
  3 Brado, Matt               22 CUBU-PV                        1:01.24  
  4 Pascale, Joe              19 CUBU-PV                        1:01.60  
  5 Webb, Tim                 17 SYS-FL                         1:01.72  
  6 Guerra, Michael           15 MAC-FG                         1:02.15  
  7 Bernard, Christopher      16 Pst-FG                         1:02.33  
  8 Campbell, Brent           19 Pst-FG                         1:03.75  
  9 Meringolo, Cole           16 Pst-FG                         1:03.77  
 10 Vinci, Chris              16 Unattached                     1:03.86  
 11 Lambiro, Sebastian        16 Pst-FG                         1:04.96  
 12 Quitian, Fabio            16 Pst-FG                         1:05.18  
 13 Lathrop, T.J.             16 SYS-FL                         1:05.42  
 14 Araque, Javier            17 MAC-FG                         1:05.62  
 15 Williams, Ryon            15 Seva-VA                        1:05.71  
 16 Galasso, Mike             16 CUBU-PV                        1:06.08  
 17 Davison, Daniel           16 CUBU-PV                        1:06.95  
 18 Hershberger, Benji        18 SYS-FL                         1:07.03  
 19 Grubin, Ilya              17 MAC-FG                         1:07.23  
 20 Sandler, Jason            15 Pst-FG                         1:07.70  
 21 Parsons, Jonathan         15 Pst-FG                         1:07.92  
 22 Sullivan, Chris           15 Swim-FL                        1:08.40  
 23 Douglas, Kevin            16 Seva-VA                        1:08.54  
 24 Swick, Michael            16 SYS-FL                         1:08.56  
 25 Skuba, Josoph             15 Pst-FG                         1:10.18  
 26 Hershberger, Jordan       15 SYS-FL                         1:10.37  
 27 Davis, Danny              16 Pst-FG                         1:10.53  
 28 Ganiel, Kevin             15 Pst-FG                         1:13.27  
 29 Schneider, Brandon        15 Pst-FG                         1:14.95  
 30 Lopez, Humberto           17 MAC-FG                         1:15.74  
 31 Stokes, Christian         17 Swim-FL                        1:17.13  
 32 Motola, Jared             17 Pst-FG                         1:28.99  
 33 Robley, Chris             16 Swim-FL                        1:37.88  
 
Boys 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Muriel, William           18 MAC-FG               2:25.27    2:10.54  
  2 Guerra, Michael           15 MAC-FG               2:19.96    2:14.90  
  3 Meringolo, Cole           16 Pst-FG               2:24.55    2:16.91  
  4 Webb, Tim                 17 SYS-FL               2:20.25    2:18.51  
  5 Lathrop, T.J.             16 SYS-FL               2:27.56    2:26.09  
  6 Sullivan, Chris           15 Swim-FL              2:28.11    2:26.46  
  7 Williams, Ryon            15 Seva-VA              2:25.96    2:26.83  
  8 Galasso, Mike             16 CUBU-PV              2:29.75    2:27.54  
B - Final
  9 Vinci, Chris              16 Unattached           2:30.62    2:23.08  
 10 Grubin, Ilya              17 MAC-FG               2:32.25    2:30.04  
 11 Parsons, Jonathan         15 Pst-FG               2:37.01    2:32.31  
 
Boys 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Betts, Justin             21 CUBU-PV              2:20.16    2:13.57  
  2 Muriel, William           18 MAC-FG               2:20.80    2:17.04  
  3 Hutchison, John           15 CUBU-PV              2:21.73    2:17.46  
  4 Campbell, Brent           19 Pst-FG               2:21.54    2:18.91  
  5 Bernard, Christopher      16 Pst-FG               2:23.25    2:19.92  
  6 Rodriguez, David          18 Pst-FG               2:22.29    2:20.75  
  7 Baird, Jonathan           21 CUBU-PV              2:22.27    2:22.14  
 -- Moses, Ed                 22 CUBU-PV              2:21.79         DQ  
B - Final
  9 Lambiro, Sebastian        16 Pst-FG               2:23.75    2:20.55  
 10 Vivo, Jeffrey             16 MAC-FG               2:26.94    2:20.79  
 11 Dorante, Miguel           15 Pst-FG               2:24.34    2:21.14  
 12 Sullivan, Sean            16 CUBU-PV              2:25.56    2:23.81  
 13 Vinci, Chris              16 Unattached           2:26.79    2:23.93  
 14 Pitts, Cabot              17 CUBU-PV              2:27.22    2:26.25  
 15 Douglas, Kevin            16 Seva-VA              2:23.96    2:26.49  
 16 Parsons, Jonathan         15 Pst-FG               2:27.43    2:28.24  
Preliminaries
 11 Guerra, Michael           15 MAC-FG               2:24.11             
 18 Alende, Abraham           15 MAC-FG               2:27.53             
 19 Quitian, Fabio            16 Pst-FG               2:27.99             
 20 Suriano, Fransisco        23 CUBU-PV              2:31.03             
 21 Sandler, Jason            15 Pst-FG               2:31.68             
 22 Sullivan, Chris           15 Swim-FL              2:32.26             
 23 Kommer, Scott             15 Seva-VA              2:32.71             
 24 Araque, Javier            17 MAC-FG               2:32.92             
 25 Mursuli, Alex             15 MAC-FG               2:32.93             
 26 Eddy, Rick                17 CUBU-PV              2:34.04             
 27 Meringolo, Cole           16 Pst-FG               2:34.81             
 28 Williams, Ryon            15 Seva-VA              2:35.48             
 29 Ganiel, Kevin             15 Pst-FG               2:41.43             
 30 Robley, Chris             16 Swim-FL              3:10.14             
 
Boys 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Curl/Burke Swim Club-PV  'A'                                3:38.59  
     1) Moses, Ed 22                    2) Marrs, Jarrod 27               
     3) Brado, Matt 22                  4) Ammons, Nnamnse 20             
  2 Metro Aquatic Club OF Miam-FG  'A'                          3:48.23  
     1) Vivo, Jeffrey 16                2) Muriel, William 18             
     3) Guerra, Michael 15              4) Alende, Abraham 15             
  3 Plantation-FG  'A'                                          3:54.97  
     1) Rodriguez, David 18             2) Campbell, Brent 19             
     3) Dorante, Miguel 15              4) Bernard, Christopher 16        
  4 Curl/Burke Swim Club-PV  'B'                                4:00.82  
     1) Sullivan, Sean 16               2) Foss, Andrew 17                
     3) Pascale, Joe 19                 4) Betts, Justin 21               
  5 Plantation-FG  'B'                                          4:01.25  
     1) Rojas, Daniel 14                2) Skuba, Josoph 15               
     3) Davis, Danny 16                 4) Meringolo, Cole 16             
  6 Sarasota YMCA Sharks-FL  'A'                                4:02.86  
     1) Webb, Tim 17                    2) Hershberger, Benji 18          
     3) Swick, Michael 16               4) Hershberger, Jordan 15         
  7 South Eastern Virginia Aquatic-VA  'A'                      4:06.02  
     1) Osborne, Luke 17                2) Douglas, Kevin 16              
     3) Williams, Ryon 15               4) Amer, Nader 14                 
  8 Plantation-FG  'C'                                          4:08.41  
     1) Rothblatt, Justin 13            2) Lambiro, Sebastian 16          
     3) Sandler, Jason 15               4) Polin, Max 14                  
  9 Metro Aquatic Club OF Miam-FG  'B'                          4:11.96  
     1) Diaz, Michael 17                2) Grubin, Ilya 17                
     3) Araque, Javier 17               4) Lavernia, David 16             
 10 Plantation-FG  'D'                                          4:14.04  
     1) Parsons, Jonathan 15            2) Schneider, Brandon 15          
     3) Quitian, Fabio 16               4) Armbrister, Shane 14           
 11 Swim Florida-FL  'A'                                        4:15.83  
     1) Stokes, Christian 17            2) Allan, Zig 14                  
     3) Sullivan, Chris 15              4) Croteau, Jeremy 16             
 12 Metro Aquatic Club OF Miam-FG  'C'                          4:20.74  
     1) Mursuli, Alex 15                2) Lacayo, Francisco 13           
     3) Fonseca, Javier 14              4) Hayes, Kevin 13                
 13 Sarasota YMCA Sharks-FL  'C'                                4:41.56  
     1) Crete, Ryan 14                  2) Miller, Tyler 14               
     3) Perez, Nicholas 13              4) Clayton, Seth 14               

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT