ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Scottish National and Youth Championships
6/24/2001-6/24/2001
Glasgow, Scotland Great Britain

SCOTTISH NATIONAL OPEN & YOUTH CHAMPIONSHIPS
Glasgow, Scotland, Great Britain
June 22 - 24, 2001 

50 meter pool


EVENT 151 FINAL OF EVENT 101 MENS 400 Metres FREESTYLE 

1. Jamie SALTER           (76)     Co Edinburgh        3:50.47  WCQT
2. Edward SINCLAIR        (80)     Millfield           3:50.53  WCQT
3. Paul PALMER            (74)     Bath Univ           3:54.26
4. Adam FAULKNER          (81)     Nova Cent'n         3:58.59
5. Alan BIRCHER           (81)     Bath Univ           3:58.85
6. Christopher WHITCOMBE  (83)     Co Aberdeen         4:03.33
7. Jeffrey MIKSIS         (80)     BrownUni USA        4:05.42
8. Andrew JAMESON         (81)     Co Aberdeen         4:06.07



EVENT 152 FINAL OF EVENT 102 WOMENS 400 Metres FREESTYLE 

1. Sarah COLLINGS         (78)     Bath Univ           4:16.85
2. Karen NISBET           (81)     Co Leeds            4:17.05
3. Nathalie BROWN         (83)     Bo Southend         4:18.01
4. Holly FOX              (84)     Reading             4:18.03
5. Bryony FOX             (88)     Reading             4:27.09
6. Sally STEVENS          (81)     Co Coventry         4:27.49
7. Marie JONES            (85)     Co Aberdeen         4:29.24
8. Sarah JAMES            (86)     Stockport Mo        4:30.99



EVENT 153 FINAL OF EVENT 103 MENS 50 Metres BREASTSTROKE 

1. Gavin BRETTELL         (76)     Co Birm'ham         28.38
2. James GIBSON           (80)     Loughboro Un        28.49
3. Darren MEW             (79)     Bath Univ           28.53
4. Andrew BREE            (81)     Ulster SrnSq        29.93
5. Michael WILLIAMSON     (81)     Ulster SrnSq        29.95
6. Jonathan LEWIS         (80)     West Wales          30.46
7. Michael KANE           (82)     Co Glasgow          31.10
8. Robert LEE             (83)     StirlingSwim        31.75



EVENT 154 FINAL OF EVENT 104 WOMENS 50 Metres BREASTSTROKE

1. Zoe BAKER              (76)     Co Sheffield        31.62
2. Heidi EARP             (80)     Nova Cent'n         32.74
3. Kirsty BALFOUR         (84)     Co Edinburgh        32.80
4. Jaime KING             (76)     Bath Univ           32.97
5. Alison SHEPPARD        (72)     Milngavie &b        33.36
6. Nicole THORNLEY        (77)     Co Salford          33.52
7. Rachel GENNER          (82)     Co Coventry         33.53
8. Claire-Jane McPHERSON  (80)     Co Glasgow          34.45



EVENT 155 FINAL OF EVENT 105 BOYS 15 YEARS 50 Metres BREASTSTROKE

1. Barry MURPHY           (85)     Leinster            31.59
2. Lyle SIBBALD           (85)     Bo'ness             31.72
3. Philip LLOYD           (86)     Co Aberdeen         32.80
4. Andrew MAYOR           (86)     South Lanark        32.96
5. Simon BIRCH            (85)     Stockport Mo        33.11
6. Tom MAY                (86)     Hatfield            33.50
7. Andrew McKIE           (85)     Co Glasgow          33.74
8. Scott PORTEOUS         (86)     Co Aberdeen         34.28



EVENT 156 FINAL OF EVENT 106 GIRLS 15 YEARS 50 Metres BREASTSTROKE

1. Hayley PRESTON         (85)     Heart Of Mid        35.22
2. Sarah CAMPBELL         (86)     South Lanark        35.48
3. Jennifer WATSON        (86)     Ulster JnrSq        36.39
4. Lucinda LOW            (86)     Co Aberdeen         37.13
5. Keeley BARRETT         (85)     Wigan Wasps         37.22
6. Vikki SMITH            (86)     South Lanark        37.24
7. Cara MARTIN            (86)     East Lothian        37.39
  Fiona McCORMACK         (85)     Kirkintilloc        DIS ST  



EVENT 157 FINAL OF EVENT 107 BOYS 16 YEARS 50 Metres BREASTSTROKE

1. Jamie PARKINSON        (85)     Cumbernauld         31.82
2. Craig HOUSTON          (85)     N Ayrshire          32.00
3. Chris WILSON           (85)     Wear Valley         32.05
4. Mathew TRODDEN         (84)     Tayside             32.22
5. Lewis GALL             (84)     Alloa               32.82
6. Gary LYONS             (84)     Dunbarton           33.41
7. Roger BARNES           (84)     Midlothian          33.53
8. Richard WARD           (85)     Hamilton Dis        33.83



EVENT 158 FINAL OF EVENT 108 GIRLS 16 YEARS 50 Metres BREASTSTROKE

1. Sally PEARCE           (85)     Cumbernauld         35.31
2. Bryony McPHERSON       (85)     South Aberde        35.42
3. Emily BYARS            (84)     Heart Of Mid        35.97
4. Nicola BAIRD           (85)     Tayside             36.76
5. Catherine PICKTHALL    (84)     Barrow              38.57
6. Jilly BURROWS          (85)     East Lothian        38.66
7. Lynn HARDIE            (85)     Highland            39.56
8. Joanne McALPINE        (84)     Alloa               40.28



EVENT 159 FINAL OF EVENT 109 MENS 100 Metres BUTTERFLY

1. James HICKMAN          (76)     Co Leeds            54.14
2. Robert GREENWOOD       (79)     Bolton Metro        54.76
3. Stephen PARRY          (77)     Stockport Mo        54.84
4. David CARRY            (81)     Aberdeen            56.04
5. Chris JONES            (78)     Co Edinburgh        56.54
6. Alex BOYCE             (80)     Loughboro Un        57.07
7. Kevin BARTER           (79)     Co Coventry         57.16
8. David COX              (78)     Manchester A        57.18



EVENT 160 FINAL OF EVENT 110 WOMENS 100 Metres BUTTERFLY

1. Nicola JACKSON         (84)     Derwentside         1:00.77
2. Georgina LEE           (81)     Camphill Ed         1:00.97
3. Margie PEDDER          (82)     Portsmouth N        1:01.50
4. Natalie TURNER         (82)     Stockport Mo        1:02.01
5. Jenna COYNE            (81)     Stockport Mo        1:02.92
6. Kerry MARTIN           (75)     StirlingSwim        1:02.96
7. Thea EVANSON           (80)     Loughboro Un        1:03.70
8. Sarah PYNE             (80)     Loughboro Un        1:04.21



EVENT 161 FINAL OF EVENT 111 MENS 200 Metres BACKSTROKE 

1. Gregor TAIT            (79)     Co Edinburgh        2:00.18  NEW SCOTTISH RECORD
2. Simon MILITIS          (77)     Portsmouth N        2:03.08
3. James GODDARD          (83)     Stockport Mo        2:05.00
4. David O'BRIEN          (83)     Prescot             2:06.28
5. Michael LATHWOOD       (81)     Co Salford          2:10.74
6. Christian COWIE        (79)     Loughboro Un        2:11.52
7. Robert LANG            (84)     Co Aberdeen         2:12.31
8. Steven BROADLEY        (80)     Co Bradford         2:16.22



EVENT 162 FINAL OF EVENT 112 WOMENS 200 Metres BACKSTROKE 

1. Joanna FARGUS          (82)     Bath Univ           2:11.04  BRITISH RECORD & WCQT
2. Katy SEXTON            (82)     Portsmouth N        2:11.65  WCQT
3. Sarah PRICE            (79)     Barnet Copt         2:11.90  WCQT
4. Louise COULL           (84)     Ren 96              2:15.71  SCOTTISH RECORD
5. Julie FORT             (82)     Co Newcastle        2:16.91
6. Helen DON DUNCAN       (81)     Co Coventry         2:19.09
7. Gemma RITCHIE          (84)     StirlingSwim        2:20.54
8. Sarah RICKWOOD         (84)     Bo Kirklees         2:24.75



EVENT 163 FINAL OF EVENT 113 MENS 50 Metres FREESTYLE 

1. Mark FOSTER            (70)     Bath Univ           22.43
2. Matthew KIDD           (79)     Leatherhead         22.92
3. Paul BELK              (77)     Bath Univ           23.32
4. Alex SCOTCHER          (80)     Loughboro Un        23.64
5. David LEITH            (80)     Co Edinburgh        23.71
6. Christopher COZENS     (82)     Loughboro Un        23.99
7. Steven EVANS           (80)     West Wales          24.32
8. Alasdair HALL          (84)     Dunbarton           24.50



EVENT 164 FINAL OF EVENT 114 WOMENS 50 Metres FREESTYLE 

1. Alison SHEPPARD        (72)     Milngavie &b        25.66
2. Rosalind BRETT         (79)     Loughboro Un        25.80
3. Melanie MARSHALL       (82)     Loughboro Un        26.13
4. Karen PICKERING        (71)     Ipswich             26.29
5. Janine BELTON          (79)     Loughboro Un        26.48
6. Julie DOUGLAS          (80)     Loughboro Un        26.82
7. Vicky COOK             (85)     Hatfield            26.88
8. Penny PORTER           (78)     Loughboro Un        27.04



EVENT 165 FINAL OF EVENT 115 BOYS 15 YEARS 50 Metres FREESTYLE 

1. Barry MURPHY           (85)     Leinster            25.32
2. Craig HUTCHISON        (85)     Kingdom             25.91
3. Lee AITKEN             (86)     Carnegie            26.04
4. Lyle SIBBALD           (85)     Bo'ness             26.05
5. Paul GREENHOUGH        (86)     Stockport Mo        26.12
6. David WHITEFORD        (85)     Highland            26.15
7. Iain MACMILLAN         (86)     Inverleith          26.16
8. Michael DONOHOE        (86)     Leinster            26.20



EVENT 166 FINAL OF EVENT 116 GIRLS 15 YEARS 50 Metres FREESTYLE

1. Hannah CREELMAN        (85)     Thirsk WH           27.95
2. Ann JAROCKI            (86)     Leinster            28.06
3. Carey ABEL             (86)     Elgin               28.40
4. Melissa CHUCK          (86)     Leatherhead         28.60
5. Johanna GALVIN         (85)     Leinster            29.04
6. Catherine GARNER       (85)     Highland            29.06
7. Karen MOORE            (86)     Carnegie            29.10
8. Hayley PRESTON         (85)     Heart Of Mid        29.89



EVENT 167 FINAL OF EVENT 117 BOYS 16 YEARS 50 Metres FREESTYLE 

1. Jamie PARKINSON        (85)     Cumbernauld         25.21
2. Craig HOUSTON          (85)     N Ayrshire          25.37
3. Andrew PALMER          (85)     Wigan Wasps         25.74
4. Bobby SCOTT            (85)     Tayside             25.84
5. Tom JESSOP             (85)     Duns                25.91
6. Lewis GALL             (84)     Alloa               26.05
7. Graeme GOWANS          (85)     Tayside             26.23
8. Owen TAYLOR            (85)     Kingdom             26.25



EVENT 168 FINAL OF EVENT 118 GIRLS 16 YEARS 50 Metres FREESTYLE 

1. Holly NICHOLSON        (85)     Heart Of Mid        28.17
2. Lauren GREENSHIELDS    (84)     Peebles             28.31
3. Emily BYARS            (84)     Heart Of Mid        29.02
4. Catherine PICKTHALL    (84)     Barrow              29.62
5. Lynsey McMILLAN        (85)     N Ayrshire          29.74
6. Carol THAIN            (85)     Bathgate            29.78
7. Nicola BAIRD           (85)     Tayside             29.92
8. Lynn HARDIE            (85)     Highland            30.12



EVENT 169 WOMENS 4x200m FREESTYLE RELAY 

1. City of Aberdeen       (01)     Co Aberdeen         8:52.22
2. Leinster               (01)     Leinster            9:02.60
3. Carnegie               (01)     Carnegie            9:19.35
  City of Glasgow         (01)     Co Glasgow          DIS O 4L
  South Aberdeenshire     (01)     South Aberde        DIS O 6L



EVENT 170 MENS 4x200m FREESTYLE RELAY

1. City of Bradford       (01)     Co Bradford         8:16.74
2. South Lanarkshire      (01)     South Lanark        8:18.24
3. Leinster               (00)     Leinster            8:18.36
4. Carnegie               (01)     Carnegie            8:26.41
5. City of Glasgow        (01)     Co Glasgow          8:36.37
  City of Aberdeen        (01)     Co Aberdeen         DIS O 2L
  Warrender BC            (01)     Warrender           DIS O 4L



EVENT 251 FINAL OF EVENT 201 MENS 100 Metres FREESTYLE 

1. Matthew KIDD           (79)     Leatherhead        50.05
2. Paul BELK              (77)     Bath Univ          50.79
3. Adam RUCKWOOD          (74)     Co Birm'ham        50.89
4. Paul PALMER            (74)     Bath Univ          50.90
5. Marc SPACKMAN          (79)     Bath Univ          51.51
6. Alex SCOTCHER          (80)     Loughboro Un       51.70
7. David LEITH            (80)     Co Edinburgh       52.10
8. Greg BOOTH             (81)     Co Coventry        52.39



EVENT 252 FINAL OF EVENT 202 WOMENS 100 Metres FREESTYLE

1. Karen PICKERING        (71)     Ipswich            55.85
2. Rosalind BRETT         (79)     Loughboro Un       56.34
3. Melanie MARSHALL       (82)     Loughboro Un       56.41
4. Janine BELTON          (79)     Loughboro Un       56.81
5. Kathryn EVANS          (81)     Nova Cent'n        57.19
6. Vicky COOK             (85)     Hatfield           57.71
7. Charlotte DALLAS       (83)     Ealing             57.78
8. Kerry MARTIN           (75)     StirlingSwim       57.89



EVENT 253 FINAL OF EVENT 203 MENS 50 Metres BACKSTROKE

1. Gregor TAIT            (79)     Co Edinburgh       26.25  SCOTTISH RECORD
2. Michael LATHWOOD       (81)     Co Salford         27.57
3. David O'BRIEN          (83)     Prescot            28.03
4. Graeme WRIGHT          (83)     Alloa              28.47
5. Alex BOYCE             (80)     Loughboro Un       28.54
6. Richard THOMPSON       (84)     Ulster JnrSq       28.90
7. Darren WARD            (85)     StirlingSwim       29.02
8. Steven BROADLEY        (80)     Co Bradford        29.20



EVENT 254 FINAL OF EVENT 204 WOMENS 50 Metres BACKSTROKE

1. Sarah PRICE            (79)     Barnet Copt        29.33  BRITISH RECORD & WCQT
2. Joanna FARGUS          (82)     Bath Univ          29.87
3. Katy SEXTON            (82)     Portsmouth N       29.95
4. Zoe CRAY               (74)     Ipswich            30.20
5. Louise COULL           (84)     Ren 96             30.36  SCOTTISH RECORD
6. Alison SHEPPARD        (72)     Milngavie &b       30.37
7. Sarah RICKWOOD         (84)     Bo Kirklees        31.27
8. Rowena CORNISH         (83)     First Aqua         31.62



EVENT 255 FINAL OF EVENT 205 BOYS 15 YEARS 50 Metres BACKSTROKE

1. Paul GREENHOUGH        (86)     Stockport Mo       30.51
2. Mark DUNFORD           (85)     Co Aberdeen        30.52
3. Craig HUTCHISON        (85)     Kingdom            30.72
4. Ross STEWART           (86)     Elgin              30.76
5. Lee AITKEN             (86)     Carnegie           31.01
6. Jody FORBES            (86)     East Lothian       31.19
7. Steven PULLEN          (85)     West Wales         31.28
8. Bruce GRAY             (86)     Sth Ayrshire       31.98



EVENT 256 FINAL OF EVENT 206 GIRLS 15 YEARS 50 Metres BACKSTROKE

1. Laura THOMAS           (85)     West Wales         33.07
2. Ann JAROCKI            (86)     Leinster           33.21
3. Melissa CHUCK          (86)     Leatherhead        33.28
4. Johanna GALVIN         (85)     Leinster           33.89
5. Catherine GARNER       (85)     Highland           33.91
6. Karen MOORE            (86)     Carnegie           34.77
7. Natalie WARD           (85)     South Lanark       34.80
  Karen ANDERSON          (85)     Bathgate           DIS ST



EVENT 257 FINAL OF EVENT 207 BOYS 16 YEARS 50 Metres BACKSTROKE

1. Paul ROBAN             (85)     Leinster           29.12
2. Mathew HORVATH         (84)     Leatherhead        29.56
3. Calum JACK             (84)     South Aberde       30.24
4. Chris HALL             (85)     East Lothian       30.55
5. Richard EATON          (85)     Alloa              30.71
6. Bryan WRIGHT           (85)     Alloa              31.15
7. Michael CHRISTIE       (84)     South Aberde       32.00
8. Tom JESSOP             (85)     Duns               32.04



EVENT 258 FINAL OF EVENT 208 GIRLS 16 YEARS 50 Metres BACKSTROKE

1. Holly NICHOLSON        (85)     Heart Of Mid       32.14
2. Emily BYARS            (84)     Heart Of Mid       32.21
3. Ashley GILCHRIST       (84)     Tayside            32.73
4. Laurie ADAIR           (84)     Heart Of Mid       33.25
5. Donna SIMPSON          (85)     Co Bradford        33.92
6. Kim BREMNER            (84)     Warrender          34.00
7. Lynn HARDIE            (85)     Highland           35.09



EVENT 259 FINAL OF EVENT 209 MENS 100 Metres BREASTSTROKE

1. Ian EDMOND             (78)     Co Edinburgh       1:03.05
1. Darren MEW             (79)     Bath Univ          1:03.05
3. Gavin BRETTELL         (76)     Co Birm'ham        1:03.10
4. Chris COOK             (79)     Co Newcastle       1:03.31
5. James GIBSON           (80)     Loughboro Un       1:04.52
6. Michael WILLIAMSON     (81)     Ulster SrnSq       1:05.27
7. Andrew AYERS           (76)     West Wales         1:07.61
8. Andrew PUGH            (82)     Trafford Met       1:08.26




EVENT 260 FINAL OF EVENT 210 WOMENS 100 Metres BREASTSTROKE

1. Kirsty BALFOUR         (84)     Co Edinburgh       1:10.34  SCOTTISH RECORD
2. Heidi EARP             (80)     Nova Cent'n        1:10.42
3. Jaime KING             (76)     Bath Univ          1:10.50
4. Rachel GENNER          (82)     Co Coventry        1:12.62
5. Zoe BAKER              (76)     Co Sheffield       1:12.71
6. Emma ROBINSON          (78)     Bath Univ          1:12.72
7. Claire-Jane McPHERSON  (80)     Co Glasgow         1:15.77
  Nicole THORNLEY         (77)     Co Salford         DIS T 1L



EVENT 261 FINAL OF EVENT 211 MENS 200 Metres BUTTERFLY 

1. James HICKMAN          (76)     Co Leeds           1:58.53
2. Stephen PARRY          (77)     Stockport Mo       1:59.28
3. Robert GREENWOOD       (79)     Bolton Metro       2:01.62
4. Richard HAMPSON        (81)     Wigan Wasps        2:03.08
5. Darren WIGG            (80)     Co Newcastle       2:03.38
6. Mark LEWIS             (83)     StirlingSwim       2:03.75
7. Chris JONES            (78)     Co Edinburgh       2:04.69
8. David COX              (78)     Manchester A       2:07.77



EVENT 262 FINAL OF EVENT 212 WOMENS 200 Metres BUTTERFLY 

1. Georgina LEE           (81)     Camphill Ed        2:11.44
2. Margie PEDDER          (82)     Portsmouth N       2:12.52
3. Nicola JACKSON         (84)     Derwentside        2:13.23
4. Natalie TURNER         (82)     Stockport Mo       2:13.41
5. Jenna COYNE            (81)     Stockport Mo       2:18.83
6. Sarah PYNE             (80)     Loughboro Un       2:19.15
7. Joanne JACKSON         (86)     Derwentside        2:19.16
8. Caroline SMART         (82)     Portsmouth N       2:19.75



EVENT 263 FINAL OF EVENT 213 MENS 400 Metres INDIVIDUAL MEDLEY

1. Adrian TURNER          (77)     Co Salford         4:23.80
2. Simon MILITIS          (77)     Portsmouth N       4:23.97
3. James GODDARD          (83)     Stockport Mo       4:27.93
4. Andrew BREE            (81)     Ulster SrnSq       4:30.10
5. Jeffrey MIKSIS         (80)     BrownUni USA       4:38.70
6. Neil Van Den BROEK     (79)     Co Coventry        4:39.34
7. Darren WARD            (85)     StirlingSwim       4:41.44
8. Neil ASHCROFT          (83)     Stockport Mo       4:41.74



EVENT 264 FINAL OF EVENT 214 WOMENS 400 Metres INDIVIDUAL MEDLEY

1. Holly FOX              (84)     Reading            4:50.14
2. Thea EVANSON           (80)     Loughboro Un       4:54.89
3. Julie FORT             (82)     Co Newcastle       4:57.82
4. Kirsty ORR             (82)     Co Edinburgh       5:04.23
5. Laura McGARVEY         (85)     Ren 96             5:06.60
6. Sarah JAMES            (86)     Stockport Mo       5:08.85
7. Sinead TYRRELL         (85)     Leinster           5:11.00
8. Claire McGARVEY        (84)     Ren 96             5:15.02



EVENT 215 MENS 800 Metres FREESTYLE

1. Graeme SMITH           (76)     Stockport Mo       7:57.93  WCQT
2. Adam FAULKNER          (81)     Nova Cent'n        8:06.06
3. Alan BIRCHER           (81)     Bath Univ          8:10.17
4. Andrew JAMESON         (81)     Co Aberdeen        8:21.65
5. Christopher WHITCOMBE  (83)     Co Aberdeen        8:27.97
6. Robert LANG            (84)     Co Aberdeen        8:40.54
7. Lawrence BLACKFORD     (83)     Bo Kirklees        8:41.11
8. John OWEN              (83)     Bathgate           8:45.82
9. Lewis ANDREWS          (85)     Berkhamsted        8:49.17
10. Derek McGOWN          (84)     South Lanark       8:53.97
11. Conor ODEA            (86)     Leinster           8:55.87
12. Ruairidh MACKAY       (81)     Aberdeen           8:55.97
13. Graham POW            (84)     StirlingSwim       9:01.14
14. Stuart LAMONT         (84)     Aberdeen           9:03.90
15. Iain TOUGH            (87)     Co Aberdeen        9:09.73
16. Richard FRASER        (84)     Ren 96             9:22.37
17. Neil YOUNG            (84)     Alloa              9:27.90



EVENT 216 WOMENS 1500 Metres FREESTYLE

1. Rebecca COOK           (83)     Reading            16:34.23
2. Nathalie BROWN         (83)     Bo Southend        16:43.12
3. Sarah COLLINGS         (78)     Bath Univ          16:46.60
4. Holly FOX              (84)     Reading            17:08.92
5. Bryony FOX             (88)     Reading            17:17.89
6. Sarah JAMES            (86)     Stockport Mo       17:19.53
7. Marie JONES            (85)     Co Aberdeen        17:38.32  SCOTTISH JUNIOR RECORD
8. Gail ANDERSON          (83)     Cumbernauld        18:48.11



EVENT 267 MENS 4x100m MEDLEY RELAY

1. South Lanarkshire      (01)     South Lanark       4:11.23
2. Tayside                (01)     Tayside            4:12.62
3. Leinster               (01)     Leinster           4:13.32
4. City of Aberdeen       (01)     Co Aberdeen        4:13.55
5. Carnegie               (01)     Carnegie           4:15.08
6. City of Glasgow        (01)     Co Glasgow         4:15.48
7. Ren 96 Swim Team       (01)     Ren 96             4:16.21
8. City of Aberdeen       (01)     Co Aberdeen        4:16.33
9. South Lanarkshire      (01)     South Lanark       4:16.92
10. City of Bradford      (01)     Co Bradford        4:16.94
11. Heart of Midlothian   (01)     Heart Of Mid       4:18.45
12. Warrender BC          (01)     Warrender          4:18.90
13. Tayside               (01)     Tayside            4:26.09
14. East Lothian          (01)     East Lothian       4:27.09
15. South Aberdeenshire   (01)     South Aberde       4:34.83



EVENT 268 WOMENS 4x100m MEDLEY RELAY

1. City of Edinburgh      (01)     Co Edinburgh       4:36.88
2. City of Aberdeen       (01)     Co Aberdeen        4:37.35
3. Borough of Kirklees    (01)     Bo Kirklees        4:37.76
4. Leinster               (01)     Leinster           4:40.35
5. South Aberdeenshire    (01)     South Aberde       4:41.44
6. Tayside                (01)     Tayside            4:41.71
7. City of Glasgow        (01)     Co Glasgow         4:46.27
8. South Lanarkshire      (01)     South Lanark       4:50.68
9. City of Aberdeen       (01)     Co Aberdeen        4:55.50
10. Warrender BC          (01)     Warrender          4:55.61
11. Carnegie              (01)     Carnegie           4:57.64
12. East Lothian          (01)     East Lothian       5:04.45



EVENT 351 FINAL OF EVENT 301 MENS 200 Metres FREESTYLE
Senior Record: Graeme Smith 1:51.14 Jul00
Junior Record: Graham Wilson  1:55.37 Jun81
 
1. Edward SINCLAIR        (80)     Millfield          1:50.14
2. Paul BELK              (77)     Bath Univ          1:50.29
3. Jamie SALTER           (76)     Co Edinburgh       1:50.33
4. Marc SPACKMAN          (79)     Bath Univ          1:50.90
5. David LEITH            (80)     Co Edinburgh       1:53.15
6. Steven MELLOR          (73)     Satellite          1:53.57
7. Graeme SMITH           (76)     Stockport Mo       1:54.72
8. Jeffrey MIKSIS         (80)     BrownUni USA       1:55.30



EVENT 352 FINAL OF EVENT 302 WOMENS 200 Metres FREESTYLE
Senior Record: Ruth Gilfillan 02:01.66 Sep88
Junior record: Angela Pendrich 02:05.33 Aug91
 
1. Nicola JACKSON         (84)     Derwentside        1:59.32  BRITISH RECORD
2. Karen LEGG             (78)     Ferndown           2:00.17
3. Karen PICKERING        (71)     Ipswich            2:00.30
4. Charlotte DALLAS       (83)     Ealing             2:02.54
5. Karen NISBET           (81)     Co Leeds           2:02.66
6. Janine BELTON          (79)     Loughboro Un       2:02.85
7. Margie PEDDER          (82)     Portsmouth N       2:04.13
8. Sarah PRICE            (79)     Barnet Copt        2:04.67



EVENT 353 FINAL OF EVENT 303 MENS 50 Metres BUTTERFLY
Senior Record: Cameron Black 24.71 Jul99
Junior Record: Alasdair Hall 26.11 Oct00
 
1. Cameron BLACK          (77)     First Aqua         25.30
2. Alasdair HALL          (84)     Dunbarton          25.69
2. Alex BOYCE             (80)     Loughboro Un       25.69
4. Christopher COZENS     (82)     Loughboro Un       26.00
5. Kevin BARTER           (79)     Co Coventry        26.07
6. Alex SCOTCHER          (80)     Loughboro Un       26.31
7. Neil LOWE              (81)     East Lothian       26.34
8. Paul STEVENSON         (81)     Co Edinburgh       26.45



EVENT 354 FINAL OF EVENT 304 WOMENS 50 Metres BUTTERFLY
Senior Record: Kerry Martin 28.29 Jul00
Junior Record: Anna Gray 28.99 May92
 
1. Alison SHEPPARD        (72)     Milngavie &b       27.05   BRITISH RECORD
2. Rosalind BRETT         (79)     Loughboro Un       27.76
3. Nicola JACKSON         (84)     Derwentside        28.28
4. Jenna COYNE            (81)     Stockport Mo       28.46
5. Kerry MARTIN           (75)     StirlingSwim       28.65
6. Julie DOUGLAS          (80)     Loughboro Un       29.06
7. Natalie TURNER         (82)     Stockport Mo       29.54
8. Vicky COOK             (85)     Hatfield           29.67



EVENT 355 FINAL OF EVENT 305 BOYS 15 YEARS 50 Metres BUTTERFLY
Senior Record: Cameron Black 24.71 Jul99
Junior Record: Alasdair Hall 26.11 Oct00
 
1. Michael DONOHOE        (86)     Leinster           27.47
2. Barry MURPHY           (85)     Leinster           28.04
3. Lee AITKEN             (86)     Carnegie           28.10
4. Gregor McMILLAN        (86)     Co Aberdeen        28.23
5. Iain MACMILLAN         (86)     Inverleith         28.24
6. Steven PULLEN          (85)     West Wales         28.45
7. Andrew McKIE           (85)     Co Glasgow         28.62
8. Paul GREENHOUGH        (86)     Stockport Mo       29.04



EVENT 356 FINAL OF EVENT 306 GIRLS 15 YEARS 50 Metres BUTTERFLY
Senior Record: Kerry Martin 28.29 Jul00
Junior Record: Anna Gray 28.99 May92
 
1. Sinead TYRELL          (85)     Leinster           30.28
2. Isabel AGIUS           (85)     Heart Of Mid       30.97
3. Vikki SMITH            (86)     South Lanark       31.21
4. Melissa CHUCK          (86)     Leatherhead        31.30
5. Amanda PUGH            (85)     Trafford Met       31.32
6. Johanna GALVIN         (85)     Leinster           31.69
7. Jemma MILLER           (86)     Co Bradford        31.90
8. Hannah DEWAR           (86)     Dunbarton          32.15



EVENT 357 FINAL OF EVENT 307 BOYS 16 YEARS 50 Metres BUTTERFLY
Senior Record: Cameron Black 24.71 Jul99
Junior Record: Alasdair Hall 26.11 Oct00
 
1. Martin LEEL            (85)     Aberdeen           26.97
2. Alasdair FRONDIGOUN    (84)     South Lanark       27.19
3. Bobby SCOTT            (85)     Tayside            27.41
4. Gary LYONS             (84)     Dunbarton          27.80
5. Gary JOHNSTON          (85)     First Aqua         28.18
6. Richard WARD           (85)     Hamilton Dis       28.23
7. Graeme GOWANS          (85)     Tayside            28.54
8. Martin BROOKS          (85)     Stockport Mo       28.78



EVENT 358 FINAL OF EVENT 308 GIRLS 16 YEARS 50 Metres BUTTERFLY
Senior Record: Kerry Martin 28.29 Jul00
Junior Record: Anna Gray 28.99 May92
 
1. Laura McGARVEY         (85)     Ren 96             30.33
2. Cairsty GRASSIE        (85)     Aberdeen           31.31
3. Louise HENDERSON       (84)     Warrender          31.55
4. Kim BREMNER            (84)     Warrender          32.35
5. Joanne McALPINE        (84)     Alloa              32.36
6. Lynsey McMILLAN        (85)     N Ayrshire         32.79
7. Sarah WILLIAMS         (84)     Bathgate           32.90
8. Lynn HARDIE            (85)     Highland           33.37



EVENT 359 FINAL OF EVENT 309 MENS 100 Metres BACKSTROKE
Senior Record: Gregor Tait 56.52 Apr01
Junior Record: Bryan Morgan 59.98 Apr96
 
1. Adam RUCKWOOD          (74)     Co Birm'ham        55.79
2. Gregor TAIT            (79)     Co Edinburgh       55.91
3. Alasdair HALL          (84)     Dunbarton          59.80
4. David LEITH            (80)     Co Edinburgh       59.99
5. Michael LATHWOOD       (81)     Co Salford         1:00.07
6. Graeme WRIGHT          (83)     Alloa              1:01.57
7. Steven BROADLEY        (80)     Co Bradford        1:02.11
8. Paul WOODLEY           (82)     Co Newcastle       1:02.41



EVENT 360 FINAL OF EVENT 310 WOMENS 100 Metres BACKSTROKE
Senior Record: Beverley Rose 01:03.61 Aug84
Junior Record: Louise Coull 01:04.75 Jul99
 
1. Katy SEXTON            (82)     Portsmouth N       1:02.13
2. Joanna FARGUS          (82)     Bath Univ          1:02.42
3. Zoe CRAY               (74)     Ipswich            1:03.56
4. Melanie MARSHALL       (82)     Loughboro Un       1:03.91
5. Louise COULL           (84)     Ren 96             1:03.99
6. Julie FORT             (82)     Co Newcastle       1:04.50
7. Sarah RICKWOOD         (84)     Bo Kirklees        1:05.41
8. Gemma RITCHIE          (84)     StirlingSwim       1:06.03



EVENT 361 FINAL OF EVENT 311 MENS 200 Metres BREASTSTROKE
Senior Record: David Wilkie 2:15.11 Jul76
Junior Record: Ross Martin 2:25.39 Apr98
 
1. Ian EDMOND             (78)     Co Edinburgh       2:12.70   SCOTTISH RECORD
2. Chris COOK             (79)     Co Newcastle       2:16.95
3. Andrew BREE            (81)     Ulster SrnSq       2:17.43
4. Michael WILLIAMSON     (81)     Ulster SrnSq       2:19.11
5. Darren MEW             (79)     Bath Univ          2:20.19
6. Chris WILSON           (85)     Wear Valley        2:23.75
7. Neil Van Den BROEK     (79)     Co Coventry        2:24.71
8. Ross MARTIN            (82)     South Lanark       2:26.17



EVENT 362 FINAL OF EVENT 312 WOMENS 200 Metres BREASTSTROKE
Senior Record: Jean Hill 02:31.57 Aug87
Junior Record: Lauren Greenshields 2:35.44 Dec99
 
1. Jaime KING             (76)     Bath Univ          2:30.05
2. Heidi EARP             (80)     Nova Cent'n        2:30.87
3. Kirsty BALFOUR         (84)     Co Edinburgh       2:32.61
4. Amy KONOWALIK          (86)     Nova Cent'n        2:38.87
5. Emma ROBINSON          (78)     Bath Univ          2:40.30
6. Rachel GENNER          (82)     Co Coventry        2:41.41
7. Claire-Jane McPHERSON  (80)     Co Glasgow         2:43.22
8. Jennifer BAND          (85)     StirlingSwim       2:44.05



EVENT 363 FINAL OF EVENT 313 MENS 200 Metres INDIVIDUAL MEDLEY
Senior Record: Neil Cochran 02:03.20 Mar88
Junior Record: Darren Ward 02:10.97 Apr01
 
1. Adrian TURNER          (77)     Co Salford         2:03.47
2. Matthew KIDD           (79)     Leatherhead        2:04.27
3. Michael COLE           (78)     Co Edinburgh       2:04.96
4. James GODDARD          (83)     Stockport Mo       2:05.85
5. David CARRY            (81)     Aberdeen           2:06.28
6. Darren WIGG            (80)     Co Newcastle       2:06.61
7. Kris GILCHRIST         (83)     Co Edinburgh       2:13.06
8. Darren WARD            (85)     StirlingSwim       2:13.49



EVENT 364 FINAL OF EVENT 314 WOMENS 200 Metres INDIVIDUAL MEDLEY
Senior Record: Jean Hill 2:17.21 Jul86
Junior Record: Shona Smart 2:21.71 Jul86
 
1. Kathryn EVANS          (81)     Nova Cent'n        2:17.34
2. Sarah WHEWELL          (80)     Co Newcastle       2:17.94
3. Thea EVANSON           (80)     Loughboro Un       2:20.72
4. Holly FOX              (84)     Reading            2:21.06
5. Kirsty ORR             (82)     Co Edinburgh       2:24.79
6. Emily BYARS            (84)     Co Edinburgh       2:27.04
7. Sarah HENDERSON        (84)     StirlingSwim       2:27.50
8. Samantha GREEN         (84)     Leatherhead        2:29.44



EVENT 367 MENS 4x100m. FREESTYLE RELAY
Senior Record: National Team 3:27.15 Dec98
Junior Record: National Team 3:42.98 Apr94
Club Team Rec: Milngavie & Bearsden 3:32.996 Apr94
 
1. City of Bradford       (01)     Co Bradford        3:43.23
2. South Lanarkshire      (01)     South Lanark       3:43.73
3. Leinster               (01)     Leinster           3:44.79
4. Ren 96 Swim Team       (01)     Ren 96             3:46.10
5. Heart of Midlothian    (01)     Heart Of Mid       3:46.77
6. City of Aberdeen       (01)     Co Aberdeen        3:47.97
7. Tayside                (01)     Tayside            3:48.83
8. Carnegie               (01)     Carnegie           3:49.42
9. City of Glasgow        (01)     Co Glasgow         3:50.41
10. Tayside               (01)     Tayside            3:51.42
11. City of Aberdeen      (01)     Co Aberdeen        3:53.55
12. East Lothian          (01)     East Lothian       3:53.87
13. Warrender BC          (01)     Warrender          4:00.13



EVENT 368 WOMENS 4x100m. FREESTYLE RELAY
Senior Record: National Team 3:51.52 Sep98
Junior Record: National Team 4:09.36 Apr86
Club Team Rec: Stirling 4:03.15 Jun95
 
1. Loughborough           (01)     Loughboro Un       3:45.68
2. City of Aberdeen       (01)     Co Aberdeen        4:06.18
3. Ren 96 Swim Team       (01)     Ren 96             4:08.16
4. Leinster               (01)     Leinster           4:09.43
5. City of Edinburgh      (01)     Co Edinburgh       4:10.63
6. Borough of Kirklees    (01)     Bo Kirklees        4:12.81
7. City of Glasgow        (01)     Co Glasgow         4:13.93
8. Tayside                (01)     Tayside            4:14.62
9. Carnegie               (01)     Carnegie           4:19.56
10. City of Aberdeen      (01)     Co Aberdeen        4:26.51
11. South Lanarkshire     (01)     South Lanark       4:27.16
12. East Lothian          (01)     East Lothian       4:27.97



ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT