6/18/2001 - 6/18/2001
Mt. Washington, Maryland, USA
NBAC
NBAC June Long Course Invitational - 6/15/2001 to 6/18/2001
NBAC Invitational Long Course Championships
Results
Event 81 Men Open 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB-MD 'B' 2:07.80 2:07.59 40
1) GROTH, TIMOTHY 14 2) KOBB, JORDAN 13
3) PALLACE, DREW 13 4) BULKLEY, ADAM 13
2 PDR SWIM TEAM-MA 'B' 2:00.79 2:07.68 34
1) ELLERSON, MICHAEL 16 2) INGRAM, MALCOLM 13
3) DIMENNA, ADAM 15 4) BARFORD, JONATHAN 18
-- PDR SWIM TEAM-MA 'A' 1:55.79 DQ
1) GALLAGHER, PATRICK 15 2) WASHINGTON, DARRYL 17
3) BAGLEY, MARK 18 4) AMMONS, NNAMNSE 19
Event 83 Men 12 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB-MD 'A' 2:15.13 2:16.06 40
1) LANSER, CHIP 12 2) MCADOREY, HUGH 12
3) ROWE, IAN 11 4) DEGROSS, EVAN 12
2 PDR SWIM TEAM-MA 'A' 2:20.59 2:31.49 34
1) BROWN, JUSTIN 11 2) ELLERSON, PHILLIP 11
3) GALLAS, MILES 12 4) DIFRANCO, BEN 12
3 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB-MD 'C' 2:45.01 2:39.45 32
1) KRAMER, CHRISTOPHER 10 2) RODDY, SEAN 10
3) HUTCHINSON, NEIL 10 4) SURHOFF, AUSTIN 10
Event 84 Women 12 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB-MD 'A' 2:14.59 2:16.29 40
1) HARPOLE, NICOLE 12 2) HOCK, STEPHANIE 12
3) KNAPIK, ASHLEY 12 4) DELP, KRISTINA 12
2 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB-MD 'B' 2:20.89 2:22.97 34
1) MORROW, PATRICIA 12 2) LONG, AMANDA 12
3) MORLOCK, AMY 12 4) KARABELAS, GEORGIA 11
3 PDR SWIM TEAM-MA 'A' 2:20.59 2:26.22 32
1) JOHNSON, PORSCHE 11 2) FREELAND, JESSICA 11
3) HAYES, YASMIN 11 4) ANDREWS, CHELSEA 10
4 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB-MD 'C' 2:35.01 2:33.04 30
1) SCHAEFER, DANIELLE 10 2) HAMMOND, MORGAN 10
3) MCADOREY, MEGHAN 10 4) STAUB, ANDREA 9
Event 85 Men Open 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 STINSON, JON 19 LAC-MA 2:17.86 2:10.91 20
2 COBLE, CASEY 19 LAC-MA 2:20.85 2:15.35 17
3 FISHMAN, ALAN 17 AAC-PV 2:19.28 2:17.76 16
4 KISTLER, WILL 16 GREEN TERROR-MD 2:19.42 2:18.50 15
5 STEPP, DAVID 16 EAGLES-MD 2:22.78 2:21.34 14
6 ZIMONJIC, ZIMA 18 NBAC-MD 2:22.63 2:21.63 13
7 SMITH, ROB 19 LAC-MA 2:25.37 2:22.18 12
8 BARONE, JAMES 21 NBAC-MD 2:19.31 2:22.32 11
9 WALLEY, DAN 15 TRIDENT-MA 2:27.08 2:26.92 9
B - Final
11 KRAJEWSKI, JACK 16 DONS-MD 2:28.57 2:22.26 6
12 GALLAGHER, PATRICK 15 PDR-MA 2:30.17 2:24.37 5
13 THORN, ANDREW 15 LAC-MA 2:27.25 2:24.52 4
14 WASHINGTON, DARRYL 17 PDR-MA 2:29.22 2:27.04 3
15 STARR, CHRIS 16 DONS-MD 2:28.62 2:28.13 2
16 MARQUES, SANDER 16 CLIPPERS-MD 2:31.34 2:30.02 1
17 ELLERSON, MICHAEL 16 PDR-MA 2:32.38 2:31.17
18 FUHRMAN, NATHAN 16 NBAC-MD 2:32.90 2:31.47
19 AINSWORTH, MATT 15 MAC-MD 2:32.41 2:31.64
20 ADLER, JASON 15 CUBU-PV 2:31.19 2:35.77
Event 86 Women Open 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 YEAGER, ASHLEY 16 LAC-MA 2:26.66 2:23.21 20
2 VERDIN, EMILY 15 SHARKS-PV 2:30.77 2:25.07 17
3 WHITE, BRIELLE 17 PDR-MA 2:31.92 2:28.05 16
4 SMITH, RYAN 17 LAC-MA 2:31.37 2:28.14 15
5 LEARS, ERIN 18 NBAC-MD 2:32.61 2:29.08 14
6 BELLER, YENG LAN E 12 CUBU-PV 2:34.84 2:30.72 13
7 ROSS, BLYTHE 16 NBAC-MD 2:33.80 2:31.94 12
8 CHRISTENSEN, MEI 12 FISH-PV 2:35.82 2:33.08 11
9 GALAN, JULIE 18 MPS-MA 2:35.69 2:34.59 9
B - Final
11 CARROLL, EMILY 17 MAC-MD 2:36.76 2:32.22 6
12 KIMMEL, BRIDGET 16 NBAC-MD 2:36.23 2:32.47 5
13 DANOWSKI, ASHLEY 18 LAC-MA 2:39.94 2:33.61 4
14 THACKSTON, JENNIFER 15 MAC-MD 2:38.08 2:36.55 3
15 SPEARMAN, DANIELLE 15 EAGLES-MD 2:41.14 2:36.90 2
16 HIRSCH, SARA 16 GREEN TERROR-MD 2:41.59 2:37.08 1
17 RILEY, MEGAN 15 NBAC-MD 2:40.04 2:37.45
18 POOL, ALEXIA 16 CUBU-PV 2:42.70 2:38.99
19 WILLIAMS, LIZ 15 NBAC-MD 2:38.71 2:41.46
Event 87 Men 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 KNOPP, CORY 14 NBAC-MD 2:23.76 2:20.77 20
2 ZEBLEY, NICO 14 NBAC-MD 2:21.01 2:23.17 17
3 O'CONNELL, MIKE 13 GREEN TERROR-MD 2:26.11 2:25.34 16
4 PALLACE, DREW 13 NBAC-MD 2:29.43 2:25.93 15
5 GROTH, TIMOTHY 14 NBAC-MD 2:30.65 2:28.13 14
6 MORROW, CHRIS 14 NBAC-MD 2:32.72 2:29.65 13
7 DRAGELIN, JOHN 14 CUBU-PV 2:30.16 2:29.98 12
8 ROSE, BOBBY 13 CBAC-MD 2:28.22 2:30.54 11
9 BULKLEY, ADAM 13 NBAC-MD 2:30.55 2:30.99 9
10 COLLINS, BRYAN 13 GREEN TERROR-MD 2:31.07 2:31.59 7
Event 88 Women 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 FRANCIK, COURTNEY 13 NBAC-MD 2:29.32 2:24.97 20
2 KEMP, LIZ 13 CUBU-PV 2:31.27 2:29.83 17
3 BOTEK, ANNE MARIE 13 NBAC-MD 2:40.08 2:32.50 16
4 SMITH, LYNDSEY 13 GREEN TERROR-MD 2:34.96 2:33.67 15
5 DOGGER, ANNA 14 LAC-MA 2:36.55 2:34.11 14
6 DOTSON, TIFFANY 13 NBAC-MD 2:39.66 2:34.19 13
7 ROBERTSON-PHILLIPS, ZEA 13 NBAC-MD 2:36.13 2:36.49 12
8 LAW, COLLEEN 13 CUBU-PV 2:37.01 2:38.77 11
9 DELL, CHRISTINE 13 CLIPPERS-MD 2:39.94 2:39.18 9
10 MACCHEROLA, SAM 14 GREEN TERROR-MD 2:38.71 2:40.22 7
Event 89 Men 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 RAY, ALEX 12 CUBU-PV 34.35 33.22 20
2 LANSER, CHIP 12 NBAC-MD 33.62 33.33 17
3 MCDONALD, ADAM 12 CUBU-PV 33.70 33.82 16
4 SCARLETT, BRIAN 12 NBAC-MD 34.44 34.55 15
5 SIEMASKO, ROB 12 LAC-MA 34.59 34.72 14
6 GRIMMETT-NORRIS, ROBERT 11 CUBU-PV 34.85 35.11 13
7 ACKERMAN, COLIN 11 CLIPPERS-MD 36.47 36.67 12
8 RICHARDS, WILL 12 CBAC-MD 36.40 37.39 11
9 SAKELL, NICK 12 UNBAC-MD 37.16 37.50 9
10 LICHTENFELS, RYAN 11 FISH-PV 36.77 37.57 7
Event 90 Women 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 GREEN, MCKENZIE 12 CUBU-PV 34.56 32.94 20
2 HARPOLE, NICOLE 12 NBAC-MD 34.57 34.43 17
3 DELP, KRISTINA 12 NBAC-MD 35.50 35.03 16
4 KIM, JESSICA 12 FISH-PV 36.17 35.50 15
5 GRAHAM, RACHAEL 12 GREEN TERROR-MD 35.93 35.58 14
6 SPEARMAN, CAROLINE 12 EAGLES-MD 35.54 36.14 13
7 TABOR, LAUREN 12 GREEN TERROR-MD 35.62 36.39 12
8 SPEIDEL, ALLIE 11 CLIPPERS-MD 36.82 36.83 11
9 HOCK, STEPHANIE 12 NBAC-MD 36.01 37.21 9
10 MORROW, PATRICIA 12 NBAC-MD 36.93 37.49 7
Event 91 Men 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 SIEMASKO, BRANDON 10 LAC-MA 36.36 36.41 20
2 SURHOFF, AUSTIN 10 NBAC-MD 38.36 37.45 17
3 OFFUTT, BRYAN 9 GREEN TERROR-MD 38.47 38.69 16
4 HENDERSON, STEPHEN 10 CLIPPERS-MD 39.35 39.34 15
5 FLACH, MICHAEL 10 FISH-PV 39.55 39.47 14
6 HUTCHINSON, NEIL 10 NBAC-MD 39.99 40.14 13
7 GALLAGHER, STEPHEN 10 TRIDENT-MA 40.56 40.43 12
8 SMITH, MARK 10 GREEN TERROR-MD 40.90 40.44 11
9 RODDY, SEAN 10 NBAC-MD 40.99 41.23 9
10 SIMARD, PHILIPPE 10 NBAC-MD 40.93 41.87 7
Event 92 Women 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 RIEFENSTAHL, KATE 10 TRIDENT-MA 33.22 33.60 20
2 FRITZ, HILLARY 10 FISH-PV 37.57 37.65 17
3 KING, BLAIR 10 EAGLES-MD 38.17 37.74 16
4 MOLANO, CHANELE 10 CUBU-PV 37.62 37.91 15
5 DEAN, EMILY 10 CLIPPERS-MD 38.23 38.10 14
6 SCHAEFER, DANIELLE 10 NBAC-MD 37.89 38.56 13
7 BELL, JULIE 10 FISH-PV 39.77 39.74 12
8 SHERRER, SARA 10 NBAC-MD 39.28 40.22 11
9 HAMMOND, MORGAN 10 NBAC-MD 39.77 40.67 9
10 FOREST, ERIN 10 CLIPPERS-MD 39.41 41.59 7
Event 93 Men Open 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 KERPELMAN, ADAM 19 NBAC-MD 53.25 52.08 20
2 HOLLINGER, CAMERON 16 LAC-MA 54.54 53.12 17
3 AMMONS, NNAMNSE 19 PDR-MA 55.72 54.12 16
4 WASHINGTON, DARRYL 17 PDR-MA 56.20 55.16 15
5 KISTLER, WILL 16 GREEN TERROR-MD 56.55 56.38 14
6 BARONE, JAMES 21 NBAC-MD 57.73 57.03 13
7 THORN, ANDREW 15 LAC-MA 57.82 57.09 12
8 FISHMAN, ALAN 17 AAC-PV 58.20 57.86 11
9 STEPP, DAVID 16 EAGLES-MD 58.44 57.98 9
10 FIELD, ELI 15 PDR-MA 57.67 59.06 7
B - Final
11 EMORY, MICHAEL 18 CUBU-PV 58.46 57.32 6
12 STINSON, JON 19 LAC-MA 58.84 58.24 5
13 STARR, CHRIS 16 DONS-MD 58.55 58.29 4
14 GALLAGHER, PATRICK 15 PDR-MA 59.91 58.48 3
15 WALLEY, DAN 15 TRIDENT-MA 58.81 58.60 2
16 RICKETTS, SCOTT 16 CATY-MD 59.36 58.68 1
17 FUHRMAN, NATHAN 16 NBAC-MD 59.69 58.73
18 SMITH, ROB 19 LAC-MA 59.95 59.06
19 DIMENNA, ADAM 15 PDR-MA 59.62 59.77
Event 94 Women Open 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 LAVELL, ELIZABETH 19 NAAC-MD 1:00.68 59.74 20
2 WILLIAMS, LIZ 15 NBAC-MD 1:03.09 1:00.01 17
3 SAPPEY, LISA 17 MAC-MD 1:02.60 1:01.58 16
4 VERDIN, EMILY 15 SHARKS-PV 1:03.79 1:01.80 15
5 CARROLL, EMILY 17 MAC-MD 1:02.88 1:02.12 14
6 CRUZ, LENORE 16 GBSA-MD 1:03.43 1:02.69 13
7 WHITE, BRIELLE 17 PDR-MA 1:03.86 1:02.80 12
8 RAWLICK, PATTY 16 NBAC-MD 1:03.55 1:02.85 11
9 SMITH, RYAN 17 LAC-MA 1:02.37 1:03.57 9
10 BILLET, LINDSAY 17 LAC-MA 1:02.20 1:03.98 7
B - Final
11 KIMMEL, BRIDGET 16 NBAC-MD 1:04.02 1:01.29 6
12 SPEARMAN, DANIELLE 15 EAGLES-MD 1:03.93 1:02.59 5
13 THACKSTON, JENNIFER 15 MAC-MD 1:04.41 1:03.35 4
14 EWALT, ERIN 17 DONS-MD 1:05.00 1:03.67 3
15 POOL, ALEXIA 16 CUBU-PV 1:04.74 1:04.27 2
16 O'SULLIVAN, CAROLINE 15 CUBU-PV 1:05.33 1:04.53 1
17 WHITE, LAUREN 16 LAC-MA 1:04.10 1:04.61
18 WHITE, JULIENNE 18 LAC-MA 1:04.50 1:04.66
19 RIESENFELD, KARIN 19 EAGLES-MD 1:05.25 1:05.27
20 KENWORTHY, CATHY 17 FISH-PV 1:05.50 1:05.53
Event 95 Men 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 KNOPP, CORY 14 NBAC-MD 57.56 56.22 20
2 ROSE, BOBBY 13 CBAC-MD 58.92 57.54 17
3 LOLLAR, MAX 14 MAC-MD 59.78 57.75 16
4 LOMBARDI, NICHOLAS 14 DONS-MD 59.24 58.89 15
5 GALLAGHER, CHRIS 13 TRIDENT-MA 59.45 59.24 14
6 POOL, CHRISTOPHER 13 CUBU-PV 59.44 59.28 13
7 CARPENTER, ADAM 14 NAAC-MD 1:02.20 1:00.72 12
8 KING JR., RODNEY 14 NBAC-MD 1:02.37 1:00.82 10
8 O'CONNELL, MIKE 13 GREEN TERROR-MD 1:00.23 1:00.82 10
10 ROSEBERRY, EVAN 13 TRIDENT-MA 1:02.02 1:01.52 7
Event 96 Women 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 LAW, COLLEEN 13 CUBU-PV 1:00.25 1:00.07 20
2 LUTTERMOSER, ALLISON 14 LAC-MA 1:02.14 1:00.64 17
3 DOTSON, TIFFANY 13 NBAC-MD 1:03.50 1:00.75 16
4 FRANCIK, COURTNEY 13 NBAC-MD 1:01.54 1:01.05 15
5 BROWN, WHITNEY 13 NBAC-MD 1:02.15 1:01.37 14
6 KEMP, LIZ 13 CUBU-PV 1:01.92 1:01.40 13
7 MACCHEROLA, SAM 14 GREEN TERROR-MD 1:02.60 1:01.71 12
8 BELLIS, CAROLINE 14 CUBU-PV 1:03.78 1:02.82 11
9 SMITH, LYNDSEY 13 GREEN TERROR-MD 1:03.82 1:03.11 9
10 DAWSON, ANNIE 14 NAAC-MD 1:03.80 1:03.56 7
Event 97 Men 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 HINRICHSEN, PHILLIP 12 CUBU-PV 1:03.20 1:01.55 20
2 RAY, ALEX 12 CUBU-PV 1:04.03 1:01.60 17
3 ROSE, BILLY 12 CBAC-MD 1:02.84 1:02.19 16
4 LANSER, CHIP 12 NBAC-MD 1:02.95 1:02.23 15
5 MCDONALD, ADAM 12 CUBU-PV 1:05.46 1:04.24 14
6 RICHARDS, WILL 12 CBAC-MD 1:04.64 1:04.86 13
7 MELILLO, SIMONE 12 MAC-MD 1:07.38 1:05.87 12
8 ROWE, IAN 11 NBAC-MD 1:07.19 1:06.69 11
9 DEGROSS, EVAN 12 NBAC-MD 1:06.88 1:06.71 9
10 ROBERTSON-PHILLIPS, ZACH 12 NBAC-MD 1:07.28 1:08.52 7
Event 98 Women 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 DELP, KRISTINA 12 NBAC-MD 1:04.51 1:02.65 20
2 TABOR, LAUREN 12 GREEN TERROR-MD 1:04.61 1:03.62 17
3 GIBSON, CARLY 12 CUBU-PV 1:06.19 1:04.48 16
4 MORLOCK, AMY 12 NBAC-MD 1:06.55 1:06.02 15
5 MERRITT, SARAH 12 CATY-MD 1:07.11 1:06.55 14
6 GRAHAM, RACHAEL 12 GREEN TERROR-MD 1:07.61 1:06.84 13
7 GONZALEZ, JACKIE 12 UNBAC-MD 1:08.10 1:06.90 12
8 KNAPIK, ASHLEY 12 NBAC-MD 1:06.86 1:07.11 11
9 HOCK, STEPHANIE 12 NBAC-MD 1:07.36 1:07.59 9
10 LONG, AMANDA 12 NBAC-MD 1:08.21 1:08.64 7
Event 99 Men 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 SURHOFF, AUSTIN 10 NBAC-MD 1:12.83 1:10.92 20
2 FLACH, MICHAEL 10 FISH-PV 1:12.51 1:11.28 17
3 SIEMASKO, BRANDON 10 LAC-MA 1:13.30 1:11.84 16
4 KRAMER, CHRISTOPHER 10 NBAC-MD 1:14.28 1:12.77 15
5 HUTCHINSON, NEIL 10 NBAC-MD 1:13.37 1:13.38 14
6 CREEVY, T.J. 10 NAAC-MD 1:13.93 1:13.45 13
7 CHRISTENSEN, JONATHAN 10 FISH-PV 1:15.96 1:14.34 12
8 OFFUTT, BRYAN 9 GREEN TERROR-MD 1:13.96 1:16.75 11
9 SAKELL, WILLIE 10 UNBAC-MD 1:17.93 1:17.37 9
10 SMITH, MARK 10 GREEN TERROR-MD 1:16.64 1:17.38 7
Event 100 Women 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 RIEFENSTAHL, KATE 10 TRIDENT-MA 1:06.24 1:03.77 20
2 MOLANO, CHANELE 10 CUBU-PV 1:11.75 1:10.09 17
3 KING, BLAIR 10 EAGLES-MD 1:12.02 1:11.45 16
4 FERRARO, ALEXANDRA 10 FISH-PV 1:12.37 1:12.60 15
5 TABOR, ELIZABETH 10 UNMDY-MD 1:15.69 1:13.33 14
6 HAMMOND, MORGAN 10 NBAC-MD 1:13.74 1:13.51 13
7 FRITZ, HILLARY 10 FISH-PV 1:15.36 1:14.15 12
8 MCADOREY, MEGHAN 10 NBAC-MD 1:15.42 1:14.40 11
9 BROWN, ALLIE 10 UNBAC-MD 1:16.13 1:15.18 9
10 STAUB, ANDREA 9 NBAC-MD 1:14.85 1:16.11 7
Event 101 Men Open 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 PHELPS, MICHAEL 15 NBAC-MD 1:59.34 1:57.61 20
2 COBLE, CASEY 19 LAC-MA 2:14.98 2:10.45 17
3 BAGLEY, MARK 18 PDR-MA 2:19.30 2:17.51 16
4 EMORY, MICHAEL 18 CUBU-PV 2:27.81 2:22.11 15
5 HOPKINS, JAMIE 16 NBAC-MD 2:27.10 2:23.38 14
6 FIELD, ELI 15 PDR-MA 2:22.86 2:25.52 13
7 DIMENNA, ADAM 15 PDR-MA 2:37.81 2:30.15 12
8 FUHRMAN, NATHAN 16 NBAC-MD 2:34.76 2:30.37 11
9 SKRABACZ, ERIC 15 CBAC-MD 2:34.28 2:31.62 9
10 WISTHOFF, ADAM 18 CATY-MD 2:36.46 2:34.31 7
B - Final
11 DEMPSEY, ROBERT 15 NBAC-MD 2:42.28 2:39.39 6
12 KOVATICH, MICHAEL 18 PDR-MA 2:46.19 2:43.45 5
Event 102 Women Open 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 GOETSCH, EMILY 15 NBAC-MD 2:23.79 2:20.59 20
2 LEARS, ERIN 18 NBAC-MD 2:24.80 2:24.72 17
3 WILLIAMS, LIZ 15 NBAC-MD 2:35.05 2:26.46 16
4 BETZING, LAUREN 16 NBAC-MD 2:31.79 2:28.22 15
5 BELLER, YENG LAN E 12 CUBU-PV 2:33.96 2:29.46 14
6 MCINTYRE, DANIELLE 16 LAC-MA 2:32.57 2:30.50 13
7 BALAGUER, BETSY 16 CATY-MD 2:34.01 2:31.33 12
8 KIMMEL, BRIDGET 16 NBAC-MD 2:37.08 2:32.37 11
9 YEAGER, ASHLEY 16 LAC-MA 2:33.43 2:32.72 9
10 KENWORTHY, CATHY 17 FISH-PV 2:37.46 2:37.38 7
B - Final
11 TAYLOR, LAUREN 16 DONS-MD 2:39.15 2:34.93 6
12 COLEMAN, JILL 20 SHARKS-PV 2:37.70 2:35.27 5
13 CLARKE, ALY 15 CBAC-MD 2:43.32 2:38.51 4
14 PRICE, BRONWEN 17 NAAC-MD 2:38.51 2:39.05 3
15 DOBSON, EMILY 15 CBAC-MD 2:44.65 2:39.56 2
16 O'SULLIVAN, CAROLINE 15 CUBU-PV 2:46.28 2:45.41 1
17 POOL, ALEXIA 16 CUBU-PV 2:48.33 2:46.44
Event 103 Men 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 KNOPP, CORY 14 NBAC-MD 2:17.89 2:15.16 20
2 GALLAGHER, CHRIS 13 TRIDENT-MA 2:19.64 2:19.36 17
3 WANDNER, IAN 14 CUBU-PV 2:28.43 2:23.24 16
4 DUGAN, MATT 14 CUBU-PV 2:25.98 2:26.98 15
5 BULKLEY, ADAM 13 NBAC-MD 2:31.13 2:31.32 14
6 PALLACE, DREW 13 NBAC-MD 2:36.97 2:31.44 13
7 MARTIN, KENNY 13 NBAC-MD 2:36.35 2:32.71 12
8 LOLLAR, MAX 14 MAC-MD 2:41.56 2:35.19 11
9 POOL, CHRISTOPHER 13 CUBU-PV 2:38.38 2:39.63 9
-- ZEBLEY, NICO 14 NBAC-MD 2:32.77 DQ
Event 104 Women 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 LUTTERMOSER, ALLISON 14 LAC-MA 2:31.02 2:28.64 20
2 HOPKINS, KATIE 14 NBAC-MD 2:33.51 2:28.66 17
3 ILER, ABIGAIL 14 NAAC-MD 2:30.75 2:28.71 16
4 BELLIS, CAROLINE 14 CUBU-PV 2:32.78 2:29.78 15
5 KARP, AMANDA 13 NBAC-MD 2:35.40 2:32.76 14
6 FRANCIK, COURTNEY 13 NBAC-MD 2:33.37 2:32.83 13
7 KEMP, LIZ 13 CUBU-PV 2:31.94 2:35.41 12
8 SANBOWER, BECKY 14 LAC-MA 2:39.05 2:35.73 11
9 MAULE, COURTNEY 13 LAC-MA 2:39.65 2:36.76 9
10 PELOQUIN, KELLY 13 NBAC-MD 2:40.07 2:38.96 7
Event 105 Men 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 HINRICHSEN, PHILLIP 12 CUBU-PV 1:07.86 1:07.12 20
2 ROSE, BILLY 12 CBAC-MD 1:12.21 1:11.30 17
3 GRIMMETT-NORRIS, ROBERT 11 CUBU-PV 1:13.20 1:12.85 16
4 MELILLO, SIMONE 12 MAC-MD 1:14.29 1:14.26 15
5 MCDONALD, ADAM 12 CUBU-PV 1:15.36 1:14.87 14
6 ROWE, IAN 11 NBAC-MD 1:14.71 1:15.48 13
7 SCHLEGEL, MAX 12 NAAC-MD 1:17.36 1:16.50 12
8 ROBERTSON-PHILLIPS, ZACH 12 NBAC-MD 1:16.21 1:16.92 11
9 GALLAS, MILES 12 PDR-MA 1:22.52 1:20.44 9
10 LICHTENFELS, RYAN 11 FISH-PV 1:23.30 1:24.89 7
Event 106 Women 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 KNAPIK, ASHLEY 12 NBAC-MD 1:09.53 1:08.68 20
2 HARPOLE, NICOLE 12 NBAC-MD 1:11.87 1:09.08 17
3 CHRISTENSEN, MEI 12 FISH-PV 1:13.07 1:09.52 16
4 RAMEY, SARAH 11 CUBU-PV 1:13.50 1:12.54 15
5 DELP, KRISTINA 12 NBAC-MD 1:14.18 1:12.68 14
6 LONG, AMANDA 12 NBAC-MD 1:15.52 1:14.64 13
7 GONZALEZ, JACKIE 12 UNBAC-MD 1:15.83 1:14.68 12
8 MORLOCK, AMY 12 NBAC-MD 1:16.16 1:14.70 11
9 GREEN, MCKENZIE 12 CUBU-PV 1:17.89 1:16.25 9
10 GIBSON, CARLY 12 CUBU-PV 1:19.88 1:19.23 7
Event 107 Men 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 HUTCHINSON, NEIL 10 NBAC-MD 1:24.92 1:21.99 20
2 SMITH, MARK 10 GREEN TERROR-MD 1:24.46 1:22.23 17
3 KRAMER, CHRISTOPHER 10 NBAC-MD 1:25.28 1:23.75 16
4 SIEMASKO, BRANDON 10 LAC-MA 1:27.51 1:25.46 15
5 CREEVY, T.J. 10 NAAC-MD 1:27.91 1:26.58 14
6 GALLAGHER, STEPHEN 10 TRIDENT-MA 1:32.68 1:29.18 13
7 MORLOCK, KEVIN 10 NBAC-MD 1:31.17 1:29.23 12
8 FLACH, MICHAEL 10 FISH-PV 1:29.67 1:29.41 11
9 SIMARD, PHILIPPE 10 NBAC-MD 1:31.10 1:29.85 9
10 CHRISTENSEN, JONATHAN 10 FISH-PV 1:30.70 1:30.45 7
Event 108 Women 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 RIEFENSTAHL, KATE 10 TRIDENT-MA 1:17.72 1:17.91 20
2 DEAN, EMILY 10 CLIPPERS-MD 1:24.22 1:20.46 17
3 MCADOREY, MEGHAN 10 NBAC-MD 1:25.90 1:23.34 16
4 GRIFFITH, COURTNEY 9 GREEN TERROR-MD 1:31.85 1:28.63 15
5 MASON, MOLLY 10 NAAC-MD 1:30.61 1:29.09 14
6 MOLANO, CHANELE 10 CUBU-PV 1:29.08 1:30.64 13
7 MULLICAN, LINDSAY 9 LAC-MA 1:29.73 1:31.60 12
8 STAUB, ANDREA 9 NBAC-MD 1:31.45 1:32.53 11
9 BROWN, ALLIE 10 UNBAC-MD 1:32.64 1:33.35 9
10 FRITZ, HILLARY 10 FISH-PV 1:32.45 1:35.07 7
Event 109 Men Open 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 ADLER, JASON 15 CUBU-PV 16:54.45 16:54.17 20
2 ZEBLEY, NICO 14 NBAC-MD 17:27.11 16:58.73 17
3 DUGAN, MATT 14 CUBU-PV 17:43.36 17:06.51 16
4 ROSEBERRY, EVAN 13 TRIDENT-MA 17:53.32 17:14.34 15
5 JOHNSON, TJ 17 LAC-MA 16:48.76 17:18.21 14
6 WISTHOFF, MATT 15 RAC-MD 18:00.00 17:19.04 13
7 FIELD, ELI 15 PDR-MA 17:07.13 17:24.58 12
8 ROBINSON, BEN 18 LAC-MA 16:45.97 17:26.46 11
9 NEWTON, TIM 16 EAGLES-MD 17:41.06 17:31.99 9
10 HAMILTON, TED 16 CUBU-PV 18:19.65 17:40.93 7
11 WALLEY, DAN 15 TRIDENT-MA 17:46.04 17:51.77 6
12 HONIGBERG, MIKE 15 CUBU-PV 17:44.72 18:07.06 5
13 MORRIS, JAMES 17 CUBU-PV 18:25.26 18:08.78 4
14 WILSON, ANDREW 17 RAC-MD 18:00.00 18:13.12 3
15 DRAGELIN, JOHN 14 CUBU-PV 18:15.50 18:22.29 2
16 GALLAGHER, PATRICK 15 PDR-MA 18:04.01 18:25.28 1
17 KING JR., RODNEY 14 NBAC-MD 18:37.29 18:29.62
18 MORROW, CHRIS 14 NBAC-MD 19:20.99 18:39.77
19 DIMENNA, ADAM 15 PDR-MA 18:03.86 18:45.79
20 QUASE, JOEY 14 CUBU-PV 19:20.17 19:10.29
21 BENECKI, STEVEN 13 FISH-PV 19:05.44 19:16.00
Event 110 Women Open 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 SACKETT, MEGHAN 14 NBAC-MD 17:04.83 16:55.36 20
2 HUTCHINSON, CLAIRE 14 NBAC-MD 17:21.87 17:10.31 17
3 BROOKS, ELLEN 14 NBAC-MD 17:22.44 17:28.72 16
4 LEARS, ERIN 18 NBAC-MD 17:44.92 17:29.68 15
5 WINDSTEIN, JENNIFER 18 LAC-MA 17:15.81 17:41.54 14
6 SWINLEY, LESLIE 13 CUBU-PV 17:21.34 17:45.80 13
7 RILEY, MEGAN 15 NBAC-MD 18:17.60 17:53.73 12
8 KENWORTHY, CATHY 17 FISH-PV 17:35.74 17:55.79 11
9 WHITE, LAUREN 16 LAC-MA 18:03.76 17:55.89 9
10 HASER, CHELSEA 14 GREEN TERROR-MD 18:07.65 18:06.40 7
11 PHYSIOC, FELICE 14 CUBU-PV 18:34.78 18:06.67 6
12 WARWICK, KRISTEN 13 RAC-MD 18:25.62 18:19.89 5
13 WHITE, JULIENNE 18 LAC-MA 17:56.13 18:24.93 4
14 DANOWSKI, ASHLEY 18 LAC-MA 18:21.83 18:35.17 3
15 DAEL, MARYFRANCES 16 NBAC-MD 19:45.97 18:36.85 2
16 MCDERMOTT, ELANA 17 CUBU-PV 19:01.32 18:39.18 1
17 SURKOVICH, BRITTANY 15 RAC-MD 18:53.88 18:49.92
18 WILES, HOPE 14 NBAC-MD 19:20.45 18:56.31
19 HUNTER, KELSEY 15 RAC-MD 18:40.49 18:58.10
20 SANBOWER, BECKY 14 LAC-MA 18:45.87 19:04.68
21 HADLEY, MEG 15 NAAC-MD 19:18.38 19:07.42
22 SHRADER, MEGHAN 15 NAAC-MD 19:30.30 19:12.04
23 HUBBARD, KATRINA 15 MAC-MD 19:30.51 19:16.17
24 CONROY, ANNE 13 CUBU-PV 19:09.79 19:16.62
25 CHRISTENSEN, MEI 12 FISH-PV 20:09.92 19:26.75
26 EDWARDS, DEANNA 13 EAGLES-MD 19:51.00 19:27.21
27 LUKENS, ELISABETH 14 NBAC-MD 20:30.57 19:39.23
28 CLARKE, ALY 15 CBAC-MD 19:50.75 19:49.35
29 DUNNIGAN, SHANNON 15 UNBAC-MD 20:20.01 19:54.16
30 KAUFMAN, AMY 14 GBSA-MD 20:10.80 19:54.32
31 CONSTANTINO, DANA 13 FISH-PV 19:56.34 20:00.15
Event 111 Men 12 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 HINRICHSEN, PHILLIP 12 CUBU-PV 4:43.93 4:37.16 20
2 RAY, ALEX 12 CUBU-PV 4:53.59 4:43.86 17
3 LANSER, CHIP 12 NBAC-MD 5:01.15 4:48.59 16
4 ROSE, BILLY 12 CBAC-MD 4:53.34 4:48.97 15
5 MELILLO, SIMONE 12 MAC-MD 4:53.57 4:54.10 14
6 ROBERTSON-PHILLIPS, ZACH 12 NBAC-MD 4:58.12 4:54.23 13
7 RICHARDS, WILL 12 CBAC-MD 5:01.96 4:55.46 12
8 GALAN, PETER 11 MPS-MA 5:03.11 4:56.27 11
9 DEGROSS, EVAN 12 NBAC-MD 5:02.35 4:56.37 9
10 SAKELL, NICK 12 UNBAC-MD 5:05.91 4:57.37 7
11 ROWE, IAN 11 NBAC-MD 5:09.24 5:03.08 6
12 DIFRANCO, BEN 12 PDR-MA 5:22.25 5:11.86 5
13 WESTON-DAWKES, DANIEL 12 RAC-MD 5:15.01 5:16.64 4
14 MCADOREY, HUGH 12 NBAC-MD 5:20.05 5:17.40 3
15 GALLAS, MILES 12 PDR-MA 5:18.71 5:19.26 2
16 KRAMER, CHRISTOPHER 10 NBAC-MD 5:21.00 5:26.76 1
17 BROWN, JUSTIN 11 PDR-MA 5:18.34 5:28.24
Event 112 Women 12 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 KNAPIK, ASHLEY 12 NBAC-MD 4:50.88 4:49.53 20
2 GONZALEZ, JACKIE 12 UNBAC-MD 4:59.84 4:49.98 17
3 MORLOCK, AMY 12 NBAC-MD 4:58.01 4:50.70 16
4 LANPHIER, KATELYN 11 NBAC-MD 5:10.65 5:00.71 15
5 MERRITT, SARAH 12 CATY-MD 5:09.17 5:06.22 14
6 KARABELAS, GEORGIA 11 NBAC-MD 5:08.81 5:06.47 13
7 HOCK, STEPHANIE 12 NBAC-MD 5:13.89 5:07.84 12
8 LONG, AMANDA 12 NBAC-MD 5:23.60 5:08.18 11
9 GRIFFITH, BROOKE 12 GREEN TERROR-MD 5:12.29 5:08.57 9
10 MORROW, PATRICIA 12 NBAC-MD 5:21.06 5:08.75 7
11 GIBSON, CARLY 12 CUBU-PV 5:13.31 5:10.31 6
12 HUNTER, TARYN 12 RAC-MD 5:25.00 5:11.42 5
13 SINKO, MOLLY 12 NBAC-MD 5:16.34 5:17.41 4
14 BARNES, ALLISON 12 UNBAC-MD 5:36.53 5:17.53 3
15 BROWN, TAYLOR 12 UNBAC-MD 5:20.13 5:17.71 2
16 HAMMOND, MORGAN 10 NBAC-MD 5:15.03 5:20.64 1
17 FREELAND, JESSICA 11 PDR-MA 5:26.50 5:24.33
18 BAILEY, CAITLIN 12 NBAC-MD 5:50.01 5:24.34
19 SHUGHRUE, KATRINA 12 NBAC-MD 5:29.37 5:25.25
20 MULLICAN, KELLY 11 LAC-MA 5:25.01 5:25.46
21 KIM, JESSICA 12 FISH-PV 5:18.96 5:28.48
22 COOK, JACKIE 12 UNBAC-MD 5:44.55 5:35.77
23 SCHAEFER, DANIELLE 10 NBAC-MD 5:32.18 5:44.92
24 KING, BLAIR 10 EAGLES-MD 5:31.25 5:45.25
25 SPEARMAN, CAROLINE 12 EAGLES-MD 5:22.15 5:51.43
Event 113 Men Open 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 PDR SWIM TEAM-MA 'A' 8:25.00 8:38.35 40
Event 114 Women Open 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB-MD 'A' 8:35.67 8:38.35 40