ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
TYR Northeast Counties ASA Senior & Junior Long Course 2001 Championships
5/13/2001-5/13/2001
Sheffield, England

TYR NECASA Senior & Junior Long Course 2001
Ponds Forge Sheffield [50 Metres]
Day 1 Finals 
Saturday  12th May 2001
 
EVENT 201 FINAL OF EVENT 101 MENS 100 Metres FREESTYLE          
 
Place	Name			YoB	Club			Time    		
1.	Paul BELK		(77)	Bath Univ	   	52.56		
2.	Marc SPACKMAN	(79)	Bath Univ	   	52.62		
3.	Alexander SCOTCHER(80)	Loughboro Un	52.67		
4.	Paul PALMER		(74)	Bath Univ	   	53.59		
5.	Chris COOK		(79)	Co Newcastle	54.29		
6.	Michael ROY		(83)	Durham Aqua	   	54.72		
7.	Martin WEBSTER	(85)	Co Leeds	   	54.76		
8.	Adam HODSON		(83)	Co Sheffield	55.57		
9.	Adrian LONSDALE	(83)	Co Bradford	   	55.74		
10.	Justin GEORGE	(84)	South Hunsley 	56.64		

EVENT 202 FINAL OF EVENT 102 WOMENS 200 Metres FREESTYLE        
 
Place	Name			YoB	Club			Time    		
1.	Karen LEGG		(78)	Ferndown	 	2:01.55		
2.	Karen NISBET	(81)	Co Leeds	 	2:03.35		
3.	Joanna FARGUS	(82)	Bath Univ	 	2:06.14		
4.	Sarah COLLINGS	(78)	Co Bradford	 	2:07.02		
5.	Caroline SAXBY	(83)	Durham Aqua	 	2:08.74		
6.	Claire WINDEATT	(85)	KingstonHul	 	2:08.95		
7.	Claire JOHNSON	(85)	Co Leeds	 	2:09.80		
8.	Yvette HAYDEN	(87)	Co Leeds	 	2:10.16		
9.	Joanne JACKSON	(86)	Durham Aqua	 	2:10.55		
10.	Danielle BERRY	(88)	Co Newcastle	2:13.63		

EVENT 203 FINAL OF EVENT 103 MENS 50 Metres BREASTSTROKE        
 
Place	Name			YoB	Club			Time    		
1.	Gavin BRETTELL	(76)	Co Birm'ham	   	28.93		
2.	James GIBSON	(80)	LCLM/WITS	   	28.94		
3.	Martin DOUGLAS	(73)	Co Newcastle	21.16		
4.	Phil WRIGHT		(81)	Durham Aqua	   	31.38		
5.	Matthew MOODY	(84)	Durham Aqua	   	31.90		
6.	Mark VARDY		(82)	Rotherham Mo	32.27		
7.	Alistair DAVIES	(79)	Donc Dartes	   	32.55		
8.	Philip STANTON	(84)	Bo Kirklees	   	32.70		
9.	Robert CHILDS	(80)	Co Leeds	   	32.76		
10.	John HARDBATTLE	(84)	Bo Kirklees	   	33.33		


EVENT 204 FINAL OF EVENT 104 WOMENS 100 Metres BREASTSTROKE     
 
Place	Name			YoB	Club			Time    		
1.	Heidi EARP		(80)	Nova Cent'n	 	1:11.26		
2.	Sarah WHEWELL	(80)	Co Newcastle	1:14.46		
3.	Holly DAVIS		(85)	KingstonHull	1:16.10		
4.	Julia PRESTON	(86)	Co Leeds	 	1:16.65		
5.	Shanna KING		(87)	Middlesboro	 	1:17.80		
6.	Laura WHING		(88)	Durham Aqua	 	1:17.91		
7.	Emma STOTT		(85)	Bo Barnsley	 	1:19.25		
8.	Rachael WILSON	(88)	Durham Aqua	 	1:19.30		

.	Hannah FAY		(86)	Darlington	 	1:20.43		
10.	Zoe TAYLOR		(87)	Bo Kirklees	 	1:21.32		

EVENT 205 FINAL OF EVENT 105 MENS 400 Metres INDIVIDUAL MEDLEY  
 
Place	Name			YoB	Club			Time    		
1.	Adam FAULKNER	(81)	Nova Cent'n	 	4:29.41		
2.	Robin FRANCIS	(82)	Bath Univ	 	4:30.11		
3.	Joe ROEBUCK		(85)	Rotherham Mo	4:42.47		
4.	Paul WILSON		(84)	Co Newcastle	4:50.31		
5.	John BATES		(86)	KingstonHull	4:55.23		
6.	Anthony CAINE	(85)	Co Leeds	 	4:56.98		
7.	Ian HULME		(84)	Durham Aqua	 	4:59.69		
8.	Chris ALDERTON	(87)	Durham Aqua	 	5:08.07		
9.	Ciaran R HANSEN	(87)	Durham Aqua	 	5:29.15		

EVENT 206 FINAL OF EVENT 106 WOMENS 100 Metres BUTTERFLY        
 
Place	Name			YoB	Club			Time    		
1.	Nicola JACKSON	(84)	Durham Aqua	 	1:00.50  	
2.	Sarah WHEWELL	(80)	Co Newcastle	1:04.38		
3.	Natasha CRAWLEY	(86)	Middlesboro	 	1:05.39		
4.	Claire WINDEATT	(85)	KingstonHull	1:05.45		
5.	Maria YOUNG		(81)	Durham Aqua	 	1:06.39		
6.	Rachel THOMPSON	(84)	Co Newcastle	1:06.87		
7.	Joanne JACKSON	(86)	Durham Aqua	 	1:07.15		
8.	Kathryn EVANS	(81)	Nova Cent'n	 	1:07.47		
9.	Clare RICKETTS	(85)	Co Sund'land	1:07.76		
10.	Jenny HOGGARD	(85)	York City		1:08.98		

EVENT 207 FINAL OF EVENT 107 MENS 100 Metres BACKSTROKE         
		
 
Place			Name	YoB	Club			Time    		
1.	Adam RUCKWOOD	(74)	Co Birm'ham	   	56.56   	
2.	Steven BROADLEY	(80)	Co Bradford	 	1:00.35		
3.	Micael DOWNES	(79)	Co Newcastle	1:01.43		
4.	Andre THIRLWELL	(85)	Co Newcastl	e	1:02.17		
5.	Cris HULME		(82)	Co Newcastl	e	1:02.85		
6.	Aam HODSON		(83)	Co Sheffiel	d	1:03.37		
7.	Jason SMITH		(76)	Thirsk WH	 	1:04.65		
8.	Peter WEBSTER	(86)	Tadcaster		1:05.51		
9.	Phil	ip STANTON	(84)	Bo Kirklees	 	1:05.67		

EVENT 208 FINAL OF EVENT 108 WOMENS 50 Metres BACKSTROKE    		    
 
Place	Name			YoB	Club			Time    		
1.	K SEXTON		(82)	Portsmouth N	30.18		
2.	MelaniARSHALL	(82)	Loughboro Un	30.51		
3.	Sarah LAMBERT	(81)	Selby	  	   	31.28		
4.	Stephanie PROUD	(88)	Durham Aqua	   	31.47		
5.	Sarah RICKWOOD	(84)	Bo Kirklees	   	31.49		
6.	Jennifer COLE	(84)	Co Leeds	   	31.83		
7.	Natas	ha CRAWLEY	(86)	Middlesboro	   	32.32		
8.	Sharon READ		(85)	Middlesboro	   	32.56		
9.	Pane McLEAN		(75)	Co Newcastle	32.79		
10.	Claire JOHNSON	(85)	Co Leeds	   	33.17		

EVENT 209 FINAL OF EVENT 109 MENS 200 Metres BUTTERFLY
 
Place	Name	YoB	Club	Time    		
1.	James HICKMAN	(76)	Co Leeds	 	1:57.68		
2.	Darren WIGG		(80)	Co Newcastle	2:02.14		
3.	Andrew HOGG		(84)	Scarborough	 	2:07.21		
4.	Richard DAVIES	(82)	Co Leeds	 	2:08.05		
5.	Nick JACKSON	(79)	Co Newcastle	2:09.80		
6.	Jeremy WOON		(84)	Co Newcastle	2:12.90		
7.	Jean-Paul ADAM	(77)	Co Sheffield	2:13.08		
8.	Paul WOODLEY	(82)	Co Newcastle	2:13.10		
9.	Richard WAKELEY	(84)	Co Leeds	 	2:15.61		
10.	Richard SAVAGE	(86)	Co Newcastle	2:17.35		

EVENT 210 FINAL OF EVENT 110 WOMENS 200 Metres INDIVIDUAL MEDLEY
 
Place	Name			YoB	Club			Time    		
1.	Julie FORT		(82)	Co Newcastle	2:20.35		
2.	Holly FOX		(84)	Reading	 	2:20.54		
3.	Kathryn EVANS	(81)	Nova Cent'n	 	2:25.03		
4.	Julia PRESTON	(86)	Co Leeds	 	2:25.21		
5.	Claire LIGGINS	(81)	Rotherham Mo	2:28.76		
6.	Joanne DAWSON	(84)	Co Leeds	 	2:29.06		
7.	Heidi EARP		(80)	Nova Cent'n	 	2:29.40		
8.	Julie HALL		(85)	Durham Aqua	 	2:29.59		
9.	Rachel THOMPSON	(84)	Co Newcastle	2:30.83		
10.	Danielle BERRY	(88)	Co Newcastle	2:32.54		

EVENT 211 FINAL OF EVENT 111 MENS 400 Metres FREESTYLE          
 
Place	Name			YoB	Club			Time    		
1.	Adam FAULKNER	(81)	Nova Cent'n	 	3:57.14		
2.	Alan BIRCHER		Bath Univ	 	3:59.65		
3.	Ben LACK		(82)	Co Sheffield	4:09.35		
4.	Tom HERBERT		(85)	Co Leeds	 	4:12.33		
5.	Lawrence BLACKFORD(83)	Bo Kirklees	 	4:12.78		
5.	Martin WEBSTER	(85)	Co Leeds	 	4:12.78		
7.	Andrew TRACEY	(85)	Bo Kirklees	 	4:19.12		
8.	David PROUD		(85)	Durham Aqua	 	4:21.57		
9.	Paul WILSON		(84)	Co Newcastle	4:22.60		
10.	Richard WAKELEY	(84)	Co Leeds	 	4:22.74		

EVENT 212 FINAL OF EVENT 112 WOMENS 50 Metres FREESTYLE         
 
Place	Name			YoB	Club			Time    		
1.	Melanie MARSHALL	(82)	Loughboro Un	26.34		
2.	Rosalind BRETT	(79)	Loughboro Un	26.51		
3.	Nicola JACKSON	(84)	Durham Aqua	   	26.69		
4.	Karen LEGG		(78)	Ferndown	   	26.75		
5.	Janine BELTON	(79)	Loughboro Un	26.90		
6.	Claire WINDEATT	(85)	KingstonHull	27.51		
7.	Sarah LAMBERT	(81)	Selby	   	   	27.84		
8.	Sharon READ		(85)	Middlesboro	   	28.19		
9.	Eleanor KING	(86)	Bo Kirklees	   	28.21		
10.	Danielle CLEGG	(83)	Rotherham Mo	28.50		


EVENT 213 FINAL OF EVENT 113 MENS 200 Metres BREASTSTROKE       
 
Place	Name			YoB	Club			Time    		
1.	Darren MEW		(79)	Bath Univ	 	2:18.73		
2.	Chris COOK		(79)	Co Newcastle	2:20.51		
3.	Darren WIGG		(80)	Co Newcastle	2:22.95		
4.	Chris WILSON	(85)	Durham Aqua	 	2:26.31		
5.	Mark VARDY		(82)	Rotherham Mo	2:33.06		
6.	John HARDBATTLE	(84)	Bo Kirklees	 	2:34.31		
7.	Matthew MOODY	(84)	Durham Aqua	 	2:38.45		
8.	Ben DOUGLAS		(85)	Middlesboro	 	2:42.22		
9.	Gawain NG		(85)	York City	 	2:42.34		
10.	Terry CLARKE	(85)	Co Leeds	 	2:44.85		

EVENT 215 FINAL OF EVENT 115 MENS 50 Metres BUTTERFLY           
 
Place	Name			YoB	Club			Time    		
1.	Richard DAVIES	(82)	Co Leeds	   	26.31		
2.	Andrew HOGG		(84)	Scarborough	   	26.54		
3.	Justin GEORGE	(84)	South Hunsle	26.58		
4.	Steven BROADLEY	(80)	Co Bradford	   	27.35		
5.	Phil WRIGHT		(81)	Durham Aqua	   	27.52		
6.	Ian HULME		(84)	Durham Aqua	   	27.70		
7.	Jean-Paul ADAM	(77)	Co Sheffield	27.74		
8.	Steven MILLICAN	(85)	Rotherham Mo	27.92		
9.	Adrian LONSDALE	(83)	Co Bradford	   	27.98		
10.	Richard WAKELEY	(84)	Co Leeds	   	28.49		

EVENT 216 FINAL OF EVENT 116 WOMENS 200 Metres BACKSTROKE       
 
Place	Name			YoB	Club			Time    		
1.	Sarah PRICE		(79)	Barnet Copt	 	2:12.33		
2.	Katy SEXTON		(82)	Portsmouth N	2:14.51		
3.	Julie FORT		(82)	Co Newcastle	2:20.09		
4.	Stephanie PROUD	(88)	Durham Aqua	 	2:20.87		
5.	Sarah RICKWOOD	(84)	Bo Kirklees	 	2:26.12		
6.	Caroline SAXBY	(83)	Durham Aqua	 	2:27.41		
7.	Julia PRESTON	(86)	Co Leeds	 	2:29.04		
8.	Sarah LAMBERT	(81)	Selby	 	 	2:29.76		
9.	Helen WOOD		(84)	Bo Kirklees	 	2:30.61		
10.	Natalie CLEGG	(85)	Rotherham Mo	2:31.71


TYR NECASA Senior & Junior Long Course 2001
Ponds Forge Sheffield [50Metres]
Day 2 Finals Sunday 13th May

 
EVENT 401 FINAL OF EVENT 301 WOMENS 100 Metres FREESTYLE        
 
Place	Name	YoB	Club	Time    		
1.	Nicola JACKSON	(84)	Durham Aqua	   57.11		
2.	Sarah WHEWELL	(80)	Co Newcastle	   57.68		
3.	Claire WINDEATT	(85)	KingstonHull	   58.83		
4.	Julie FORT	(82)	Co Newcastle	   59.33		
5.	Claire JOHNSON	(85)	Co Leeds	 1:00.18		
6.	Yvette HAYDEN	(87)	Co Leeds	 1:00.57		
7.	Natasha CRAWLEY	(86)	Middlesboro	 1:00.60		
7.	Eleanor KING	(86)	Bo Kirklees	 1:00.60		
9.	Hannah CREELMAN	(85)	Thirsk WH	 1:00.86		
10.	Kate RICHARDSON	(87)	KingstonHull	 1:01.42		

EVENT 402 FINAL OF EVENT 302 MENS 200 Metres FREESTYLE          
 
Place	Name	YoB	Club	Time    		
1.	Stuart TREES	(81)	Co Leeds	 1:54.78		
2.	Darren WIGG	(80)	Co Newcastle	 1:56.75		
3.	Martin WEBSTER	(85)	Co Leeds	 1:58.79		
4.	Jeremy WOON	(84)	Co Newcastle	 1:59.18		
5.	Ben LACK	(82)	Co Sheffield	 1:59.76		
6.	Lawrence BLACKFORD	(83)	Bo Kirklees	 2:00.51		
7.	Paul WOODLEY	(82)	Co Newcastle	 2:00.59		
8.	Michael ROY	(83)	Durham Aqua	 2:02.01		
9.	Andrew TRACEY	(85)	Bo Kirklees	 2:04.19		
10.	John BATES	(86)	KingstonHull	 2:04.90		

EVENT 403 FINAL OF EVENT 303 WOMENS 50 Metres BREASTSTROKE      
 
Place	Name	YoB	Club	Time    		
1.	Kate HEYWOOD	(87)	Lincoln Vulc	   32.58		
2.	Jenn CORNES	(82)	Moors	   35.19		
3.	Danielle PLACE	(87)	Co Leeds	   35.23		
4.	Holly DAVIS	(85)	KingstonHull	   36.05		
5.	Shanna KING	(87)	Middlesboro	   36.32		
6.	Laura WHING	(88)	Durham Aqua	   36.68		
7.	Laura DYSON	(85)	Stocksbridge	   37.01		
8.	Emma STOTT	(85)	Bo Barnsley	   37.37		
9.	Hannah FAY	(86)	Darlington	   37.54		
10.	Emma PURCELL	(84)	Selby	   37.95		

EVENT 404 FINAL OF EVENT 304 MENS 100 Metres BREASTSTROKE       
 
Place	Name	YoB	Club	Time    		
1.	Chris COOK	(79)	Co Newcastle	 1:03.91		
2.	Chris WILSON	(85)	Durham Aqua	 1:09.28		
3.	Mark VARDY	(82)	Rotherham Mo	 1:09.97		
4.	John HARDBATTLE	(84)	Bo Kirklees	 1:10.09		
5.	Matthew MOODY	(84)	Durham Aqua	 1:10.31		
6.	Philip STANTON	(84)	Bo Kirklees	 1:11.40		
7.	Ian HULME	(84)	Durham Aqua	 1:11.58		
8.	Alistair DAVIES	(79)	Donc Dartes	 1:11.74		

9.	David GIBSON	(84)	Co Sund'land	 1:12.63		
10.	Peter WILLIAMSON	(81)	Co Newcastle	 1:13.50		

EVENT 405 FINAL OF EVENT 305 WOMENS 400 Metres INDIVIDUAL MEDLEY
 
Place	Name	YoB	Club	Time    		
1.	Holly FOX	(84)	Reading	 4:52.85		
2.	Julia PRESTON	(86)	Co Leeds	 4:58.13		
3.	Rebecca SHAW	(85)	Co Leeds	 5:03.86		
4.	Claire LIGGINS	(81)	Rotherham Mo	 5:12.61		
5.	Julie HALL	(85)	Durham Aqua	 5:15.11		
6.	Clare RICKETTS	(85)	Co Sund'land	 5:17.23		
7.	Suzanna KAMINSKI	(85)	Bo Kirklees	 5:17.36		
8.	Joanne DAWSON	(84)	Co Leeds	 5:17.45		
9.	Stephanie MAUGHAN	(87)	KingstonHull	 5:24.21		
10.	Emma COLLINGS	(82)	Co Bradford	 5:28.44		

EVENT 406 FINAL OF EVENT 306 MENS 100 Metres BUTTERFLY          
 
Place	Name	YoB	Club	Time    		
1.	James HICKMAN	(76)	Co Leeds	   54.14		
2.	Richard DAVIES	(82)	Co Leeds	   57.22		
3.	Andrew HOGG	(84)	Scarborough	   57.98		
4.	Robert WHITTLE	(76)	Newcastle Un	   59.47		
5.	Justin GEORGE	(84)	South Hunsle	   59.65		
6.	Jean-Paul ADAM	(77)	Co Sheffield	 1:00.40		
7.	Nick JACKSON	(79)	Co Newcastle	 1:00.69		
8.	Richard WAKELEY	(84)	Co Leeds	 1:00.76		
9.	Graeme PATTERSON	(83)	Tynemouth	 1:02.42		
	Chris SURTEES	(84)	Middlesboro	DNF				

EVENT 407 FINAL OF EVENT 307 WOMENS 100 Metres BACKSTROKE       
 
Place	Name	YoB	Club	Time    		
1.	Julie FORT	(82)	Co Newcastle	 1:04.82		
2.	Sarah RICKWOOD	(84)	Bo Kirklees	 1:05.96		
3.	Stephanie PROUD	(88)	Durham Aqua	 1:06.25		
4.	Sarah WHEWELL	(80)	Co Newcastle	 1:07.60		
5.	Natasha CRAWLEY	(86)	Middlesboro	 1:08.49		
6.	Amy CLAYDEN	(87)	Tadcaster	 1:09.66		
7.	Kim ORWIN	(85)	Rotherham Mo	 1:10.00		
8.	Michelle HUNTER	(88)	Co Newcastle	 1:10.18		
9.	Emily SURTEES	(87)	Middlesboro	 1:10.29		
10.	Jemma SENCZYSZYN	(86)	Co Bradford	 1:11.49		

EVENT 408 FINAL OF EVENT 308 MENS 50 Metres BACKSTROKE          
 
Place	Name	YoB	Club	Time    		
1.	Neil WILLEY	(76)	Bath Univ	   25.91		
2.	Michael DOWNES	(79)	Co Newcastle	   28.61		
3.	Steven BROADLEY	(80)	Co Bradford	   28.66		
4.	Andrew HOGG	(84)	Scarborough	   28.93		
5.	Phil WRIGHT	(81)	Durham Aqua	   29.19		
6.	Robert WHITTLE	(76)	Newcastle Un	   29.45		
6.	Chris HULME	(82)	Co Newcastle	   29.45		
8.	Jason SMITH	(76)	Thirsk WH	   29.75		
9.	Philip STANTON	(84)	Bo Kirklees	   30.53		
10.	Justin GEORGE	(84)	South Hunsle	   30.66		

EVENT 409 FINAL OF EVENT 309 WOMENS 200 Metres BUTTERFLY        
 
Place	Name	YoB	Club	Time    		
1.	Margaretha PEDDER	(80)	Portsmouth N	 2:13.50		
2.	Natalie TURNER	(82)	Stockport Mo	 2:18.43		
3.	Joanne JACKSON	(86)	Durham Aqua	 2:20.76		
4.	Rachel THOMPSON	(84)	Co Newcastle	 2:24.58		
5.	Maria YOUNG	(81)	Durham Aqua	 2:25.53		
6.	Danielle BERRY	(88)	Co Newcastle	 2:26.93		
7.	Suzanna KAMINSKI	(85)	Bo Kirklees	 2:27.00		
8.	Clare RICKETTS	(85)	Co Sund'land	 2:29.48		
9.	Claire LIGGINS	(81)	Rotherham Mo	 2:29.55		
	Leanne WADDINGTON	(83)	Bo Kirklees	DNF				

EVENT 410 FINAL OF EVENT 310 MENS 200 Metres INDIVIDUAL MEDLEY  
 
Place	Name	YoB	Club	Time    		
1.	Joe ROEBUCK	(85)	Rotherham Mo	 2:14.70		
2.	Jeremy WOON	(84)	Co Newcastle	 2:15.07		
3.	Paul WILSON	(84)	Co Newcastle	 2:15.33		
4.	Adam HODSON	(83)	Co Sheffield	 2:17.20		
5.	Nick JACKSON	(79)	Co Newcastle	 2:17.89		
6.	Ian HULME	(84)	Durham Aqua	 2:18.51		
7.	John BATES	(86)	KingstonHull	 2:19.98		
8.	Dominic HEGARTY	(85)	Bo Kirklees	 2:21.81		
9.	Peter WILLIAMSON	(81)	Co Newcastle	 2:23.56		
10.	Anthony CAINE	(85)	Co Leeds	 2:24.14		

EVENT 411 FINAL OF EVENT 311 WOMENS 400 Metres FREESTYLE        
 
Place	Name	YoB	Club	Time    		
1.	Rebecca COOKE	(83)	Reading	 4:16.67		
2.	Sarah COLLINGS	(78)	Co Bradford	 4:21.98		
3.	Margaretha PEDDER	(80)	Portsmouth N	 4:23.45		
4.	Caroline SAXBY	(83)	Durham Aqua	 4:26.13		
5.	Claire JOHNSON	(85)	Co Leeds	 4:26.20		
6.	Amanda WINSTANLEY	(86)	Co Leeds	 4:34.74		
7.	Tara JOHNSON	(86)	Durham Aqua	 4:37.71		
8.	Yvette HAYDEN	(87)	Co Leeds	 4:39.53		
9.	Stephanie PROUD	(88)	Durham Aqua	 4:41.50		
10.	Emma COLLINGS	(82)	Co Bradford	 4:47.07		

EVENT 412 FINAL OF EVENT 312 MENS 50 Metres FREESTYLE           
 
Place	Name	YoB	Club	Time    		
1.	Adrian LONSDALE	(83)	Co Bradford	   24.68		
2.	Phil WRIGHT	(81)	Durham Aqua	   25.14		
3.	Brett NICHOLLS	(81)	Co Sheffield	   25.30		
4.	Robert CALLADINE	(83)	Bo Kirklees	   25.31		
5.	Alistair DAVIES	(79)	Donc Dartes	   25.56		
6.	Mark ROBINSON	(83)	South Tyne	   25.58		
7.	Michael ROY	(83)	Durham Aqua	   25.63		
8.	Justin GEORGE	(84)	South Hunsle	   25.71		
9.	Kevin NICHOLAS	(77)	Donc Dartes	   25.92		
10.	Mark FOSTER	(70)	Bath Univ	   28.60

Time Trial
1.	Mark FOSTER	(70)	Bath Univ	22.13 GBR	

EVENT 413 FINAL OF EVENT 313 WOMENS 200 Metres BREASTSTROKE     
 
Place	Name	YoB	Club	Time    		
1.	Danielle PLACE	(87)	Co Leeds	 2:41.41		
2.	Holly DAVIS	(85)	KingstonHull	 2:46.35		
3.	Rebecca SHAW	(85)	Co Leeds	 2:49.63		
4.	Laura WHING	(88)	Durham Aqua	 2:50.35		
5.	Laura RIDES	(85)	Newburn	 2:50.86		
6.	Rachael WILSON	(88)	Durham Aqua	 2:51.48		
7.	Joanne DAWSON	(84)	Co Leeds	 2:52.49		
8.	Emma STOTT	(85)	Bo Barnsley	 2:52.96		
9.	Hannah FAY	(86)	Darlington	 2:53.21		
10.	Emma STODDARD	(85)	Co Sheffield	 2:55.65		

EVENT 415 FINAL OF EVENT 315 WOMENS 50 Metres BUTTERFLY         
 
Place	Name	YoB	Club	Time    		
1.	Nicola JACKSON	(84)	Durham Aqua	   27.41		
2.	Alexa WHITE	(79)	Crawley	   28.43		
3.	Claire WINDEATT	(85)	KingstonHull	   30.16		
4.	Laura DYSON	(85)	Stocksbridge	   30.40		
5.	Holly DAVIS	(85)	KingstonHull	   30.65		
6.	Sharon READ	(85)	Middlesboro	   30.68		
7.	Natasha CRAWLEY	(86)	Middlesboro	   30.71		
8.	Clare RICKETTS	(85)	Co Sund'land	   30.82		
9.	Rachel THOMPSON	(84)	Co Newcastle	   30.83		
10.	Suzanna KAMINSKI	(85)	Bo Kirklees	   31.21		

EVENT 416 FINAL OF EVENT 316 MENS 200 Metres BACKSTROKE         
 
Place	Name	YoB	Club	Time    		
1.	Paul WOODLEY	(82)	Co Newcastle	 2:10.56		
2.	Steven BROADLEY	(80)	Co Bradford	 2:10.99		
3.	Michael DOWNES	(79)	Co Newcastle	 2:14.04		
4.	Chris HULME	(82)	Co Newcastle	 2:15.65		
5.	Andrew HOGG	(84)	Scarborough	 2:15.97		
6.	Joe ROEBUCK	(85)	Rotherham Mo	 2:17.52		
7.	Peter WEBSTER	(86)	Tadcaster	 2:18.40		
8.	Nick JACKSON	(79)	Co Newcastle	 2:19.82		
9.	John BATES	(86)	KingstonHull	 2:20.23		
10.	Alistair MILLS	(85)	Scarborough	 2:20.30		

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT