ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Pan Am Masters, day 3
6/7/2013-6/7/2013
Sarasota, FL USA

2013 Pan-American Masters Championship           6/7/2013 - 9:40 AM
               2013 Pan-American Masters Championship               
                     Presented by Myrtha Pools                      
 
 Event 7  Women 25-29 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 2:17.30  7/16/2007 KANA OHASHI, JPN
         NATL: N 2:19.97  8/20/1989 DIANE GRANER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Terrell, Stephanie L   25 SFTL-USA          2:40.50    2:38.88  
                 36.35      1:16.16 (39.81)
        1:57.97 (41.81)     2:38.88 (40.91)
  2 Bergfield, Alana N     26 WMST-USA          2:47.31    2:42.26  
                 38.83      1:19.81 (40.98)
        2:01.30 (41.49)     2:42.26 (40.96)
  3 Chadwick, Lisa M       25 MASC-CAN          2:43.75    2:47.49  
                 39.02      1:20.48 (41.46)
        2:04.31 (43.83)     2:47.49 (43.18)
  4 Brandon, Celeste A     29 BLU-USA           2:46.29    2:51.73  
                 39.27      1:21.36 (42.09)
        2:06.46 (45.10)     2:51.73 (45.27)
  5 Medina, Milagros       26 UCV-VEN           2:54.18    2:59.10  
                 41.33      1:27.42 (46.09)
        2:13.48 (46.06)     2:59.10 (45.62)
  6 Salazar, Mariflor D    29 VIK-VEN           3:06.00    3:21.53  
                 45.75      1:36.01 (50.26)
        2:29.04 (53.03)     3:21.53 (52.49)
 
 Event 7  Women 30-34 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 2:17.61  8/6/2009  SARABETH METZGER, USA
         NATL: N 2:17.61  8/6/2009  SARABETH METZGER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Chance, Danielle R     32 BLU-USA           2:32.85    2:36.04  
                 35.97      1:14.18 (38.21)
        1:54.49 (40.31)     2:36.04 (41.55)
  2 Genova, Lucianna       33 GOLD-USA          2:54.62    2:55.64  
                 40.45      1:24.26 (43.81)
        2:10.28 (46.02)     2:55.64 (45.36)
  3 Goodwin, Amy           32 IM-USA            2:59.15    2:58.45  
                 40.42      1:25.18 (44.76)
        2:12.37 (47.19)     2:58.45 (46.08)
  4 Vera, Candida K        30 MV-VEN            2:48.00    2:58.63  
                 40.28      1:24.20 (43.92)
        2:11.36 (47.16)     2:58.63 (47.27)
  5 Kasprzak, Laura        34 IM-USA            2:56.29    3:10.09  
                 44.50      1:33.32 (48.82)
        2:23.25 (49.93)     3:10.09 (46.84)
  6 Orihuela, Maria  MG    34 MASN-VEN          3:00.00    3:12.89  
                 44.30      1:34.54 (50.24)
        2:25.02 (50.48)     3:12.89 (47.87)
  7 Rodriguez, Jessica     33 BERI-MEX          3:15.00    3:15.57  
                 46.67      1:35.65 (48.98)
        2:26.38 (50.73)     3:15.57 (49.19)
  8 Perez, Erika           34 MCH-MEX           3:11.48    3:15.88  
                 43.71      1:32.74 (49.03)
        2:24.53 (51.79)     3:15.88 (51.35)
  9 Poggi, Maria V         34 V+A-ARG           3:13.46    3:16.83  
                 44.14      1:32.81 (48.67)
        2:25.80 (52.99)     3:16.83 (51.03)
 -- Columbus, Mikki        30 AGUA-USA          2:50.00         NS  
 
 Event 7  Women 35-39 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 2:18.20  8/10/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA
         NATL: N 2:18.20  8/10/1997 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Petersen, Nathalie GM  38 SITH-AHO          2:56.01    2:52.58  
                 40.71      1:24.95 (44.24)
        2:10.04 (45.09)     2:52.58 (42.54)
  2 Christopher, Deven M   39 GOLD-USA          2:54.61    2:53.13  
                 40.99      1:24.38 (43.39)
        2:09.24 (44.86)     2:53.13 (43.89)
  3 Chocholata, Petra      36 SLPL-CZE          2:59.70    2:53.52  
                 41.08      1:24.56 (43.48)
        2:09.83 (45.27)     2:53.52 (43.69)
  4 Febres, Ivanova        38 SFTL-USA          3:20.00    3:13.34  
                 43.16      1:33.16 (50.00)
        2:24.53 (51.37)     3:13.34 (48.81)
 
 Event 7  Women 40-44 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 2:23.18  8/6/2009  JODY SMITH, USA
         NATL: N 2:23.18  8/6/2009  JODY SMITH
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Tejeda, Ana Y          42 DOM-DOM           2:36.27    2:35.55  
                 35.62      1:14.55 (38.93)
        1:55.50 (40.95)     2:35.55 (40.05)
  2 Wetstone, Susan        40 PSM-USA           2:38.15    2:38.13  
                 35.98      1:15.69 (39.71)
        1:56.92 (41.23)     2:38.13 (41.21)
  3 Texel, Paula M         43 SPM-USA           2:47.61    2:42.25  
                 37.00      1:17.56 (40.56)
        1:59.96 (42.40)     2:42.25 (42.29)
  4 Mauri, Carolina        44 CRCE-CRC          2:48.97    2:45.64  
                 37.69      1:19.95 (42.26)
        2:03.27 (43.32)     2:45.64 (42.37)
  5 Steinberg, Kiki        42 SYSM-USA          2:40.00    2:47.44  
                 37.11      1:18.80 (41.69)
        2:02.86 (44.06)     2:47.44 (44.58)
  6 Okuhara, F?rida        44 AMPN-BRA          3:20.00    3:14.95  
                 46.74      1:35.07 (48.33)
        2:25.53 (50.46)     3:14.95 (49.42)
  7 Zappi, Cristina        44 CGA-VEN           3:14.00    3:18.18  
                 45.95      1:35.98 (50.03)
        2:28.18 (52.20)     3:18.18 (50.00)
  8 Lizana, Loreto G       42 SI-CHI            3:21.71    3:19.45  
                 45.76      1:36.27 (50.51)
        2:29.36 (53.09)     3:19.45 (50.09)
  9 Ruales Velez, Glitza   40 AQAC-COL          3:27.00    3:23.71  
                 47.67      1:38.58 (50.91)
        2:31.41 (52.83)     3:23.71 (52.30)
 10 Campo Espitia, Olga C  44 ACCO-COL          3:05.25    3:41.08  
                 48.94      1:43.72 (54.78)
        2:42.84 (59.12)     3:41.08 (58.24)
 11 Volz, Kristin R        40 SFTL-USA          3:49.10    3:50.22  
            2:55.16 ( )     3:50.22 (55.06)
 -- Braun, Erika L         41 NCMS-USA          2:35.00         NS  
 -- Hankins, Malena B      40 GAJA-USA          2:51.33         NS  
 -- Lassen, Megan M        43 SFTL-USA          3:00.00         NS  
 
 Event 7  Women 45-49 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 2:26.06  5/22/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA
         NATL: N 2:26.06  5/22/2009 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Reynolds, Ellen M      49 SAWS-USA          2:29.82    2:29.68  
                 35.76      1:13.73 (37.97)
        1:52.81 (39.08)     2:29.68 (36.87)
  2 Petersen, Charlotte    49 SPM-USA           2:45.00    2:39.47  
                 38.20      1:18.60 (40.40)
        1:59.38 (40.78)     2:39.47 (40.09)
  3 Gellatly, Jill E       46 COOG-USA          2:43.00    2:39.73  
                 38.51      1:18.85 (40.34)
        1:59.76 (40.91)     2:39.73 (39.97)
  4 Lohberg, Birgit        48 GOLD-USA          2:36.60    2:40.84  
                 38.39      1:18.63 (40.24)
        2:00.55 (41.92)     2:40.84 (40.29)
  5 Vazquez, Maria E       48 GAJA-USA          2:44.72    2:49.47  
                 39.59      1:21.47 (41.88)
        2:05.28 (43.81)     2:49.47 (44.19)
  6 Countryman, Marianne   49 GAJA-USA          2:55.00    2:54.35  
                 40.64      1:24.31 (43.67)
        2:09.65 (45.34)     2:54.35 (44.70)
  7 Swanson, Kimberly      48 FACT-USA          3:02.20    2:56.90  
                 40.92      1:25.80 (44.88)
        2:12.26 (46.46)     2:56.90 (44.64)
  8 Bowman, Rachel H       48 SYSM-USA          3:07.88    3:09.16  
                 44.08      1:31.50 (47.42)
        2:20.52 (49.02)     3:09.16 (48.64)
  9 Gon?alves, Ana Paula   48 GNU-BRA           3:05.00    3:09.82  
                 43.91      1:32.42 (48.51)
        2:22.76 (50.34)     3:09.82 (47.06)
 10 Kinugawa, Carla        46 ECP-BRA           4:00.00    3:26.02  
                 50.12      1:44.64 (54.52)
        2:36.36 (51.72)     3:26.02 (49.66)
 11 Battaglini, Silvia     48 COU-ARG           3:20.00    3:35.40  
                 48.39      1:42.84 (54.45)
        2:39.92 (57.08)     3:35.40 (55.48)
 -- Dilworth, Elyce        47 WMAC-USA          3:32.00        DNF  
                 51.70      1:46.52 (54.82)
 -- Figueroa, Judith A     49 CP-VEN            4:50.99         NS  
 -- Repassy, Lisa N        47 SYSM-USA          3:05.33         NS  
 -- Cleary, Katherine P    48 SPM-USA           3:02.00         NS  
 -- Buendia, Pepa          48 CDDQ-ECU          3:07.07         NS  
 
 Event 7  Women 50-54 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 2:33.03  2/19/2011 LYNN MARSHALL, CAN
         NATL: N 2:36.56  8/11/2012 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Shirriff, Janis L      52 USM-CAN           2:44.06    2:49.35  
                 38.78      1:20.80 (42.02)
        2:04.87 (44.07)     2:49.35 (44.48)
  2 Ingraham, Susan R      54 MOST-USA          2:58.12    2:55.03  
                 41.36      1:25.76 (44.40)
        2:11.03 (45.27)     2:55.03 (44.00)
  3 Chafe, Susan           53 EMSC-CAN          2:57.93    2:59.18  
                 43.83      1:29.43 (45.60)
        2:15.58 (46.15)     2:59.18 (43.60)
  4 Skomra, Kim C          53 NIAG-USA          3:08.00    3:00.47  
                 41.47      1:26.50 (45.03)
        2:13.57 (47.07)     3:00.47 (46.90)
  5 De la Mora-Vidales, A  54 ACA-MEX           3:15.11    3:12.80  
                 45.10      1:34.45 (49.35)
        2:24.48 (50.03)     3:12.80 (48.32)
  6 Boivin, Janine         53 CAMO-CAN          3:15.86    3:13.75  
                 43.99      1:32.98 (48.99)
        2:23.68 (50.70)     3:13.75 (50.07)
  7 Cabada, Maria          50 CRCE-CRC          3:29.65    3:23.70  
                 48.14      1:40.31 (52.17)
        2:32.22 (51.91)     3:23.70 (51.48)
  8 Hernandez, Josephine   51 CRCE-CRC          3:40.57    3:29.91  
                 49.26      1:42.71 (53.45)
        2:37.77 (55.06)     3:29.91 (52.14)
  9 Thomas, Ann B          53 SFTL-USA          3:35.08    3:30.04  
                 47.02      1:41.16 (54.14)
        2:36.97 (55.81)     3:30.04 (53.07)
 10 Brennan, Lee           51 GOLD-USA          4:10.00    3:30.72  
                 49.60      1:43.98 (54.38)
        2:38.11 (54.13)     3:30.72 (52.61)
 11 Bennett, Sarah L       50 SFTL-USA          4:03.02    3:42.09  
                 50.22      1:46.29 (56.07)
        2:45.25 (58.96)     3:42.09 (56.84)
 12 Biese, Anelise R       54 SI-CHI            4:30.00    4:32.35  
               1:01.09    2:12.26 (1:11.17)
      3:21.84 (1:09.58)   4:32.35 (1:10.51)
 -- Chappell, Melinda E    53 GSMS-USA          3:48.25         NS  
 
 Event 7  Women 55-59 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 2:47.52  8/6/2009  N.STEADMAN MARTIN, USA
         NATL: N 2:47.52  8/6/2009  N STEADMAN MARTIN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Iseppi, Esther         55 S-AM-SUI          2:58.00    2:58.51  
                 43.03      1:28.38 (45.35)
        2:14.38 (46.00)     2:58.51 (44.13)
  2 Einsidler, Karen L     57 UCLA-USA          2:54.65    2:59.32  
                 42.35      1:27.08 (44.73)
        2:13.76 (46.68)     2:59.32 (45.56)
  3 Larson, Linda L        58 SFTL-USA          3:07.52    3:02.92  
                 43.91      1:29.30 (45.39)
        2:16.90 (47.60)     3:02.92 (46.02)
  4 Martorell, Aroma M     55 CPM-BRA           3:10.00    3:04.34  
                 44.36      1:31.42 (47.06)
        2:19.28 (47.86)     3:04.34 (45.06)
  5 Geld, Sara S           55 OST-BRA           3:02.00    3:12.35  
                 41.22      1:28.89 (47.67)
        2:20.24 (51.35)     3:12.35 (52.11)
  6 Arango, Silvia SA      57 AQAC-COL          4:00.00    3:56.30  
                 55.64    1:56.67 (1:01.03)
      2:57.15 (1:00.48)     3:56.30 (59.15)
  7 Larios, Leticia G      57 ACA-MEX           4:00.00    4:00.75  
                 56.28    1:58.04 (1:01.76)
      2:59.75 (1:01.71)   4:00.75 (1:01.00)
  8 Grossman, Gail L       58 FACT-USA          4:50.00    4:58.19  
                                2:26.66 ( )
      3:44.97 (1:18.31)   4:58.19 (1:13.22)
  9 Rico, Olga OR          55 ACCO-COL          4:30.00    5:18.41  
               1:17.51    2:36.55 (1:19.04)
      3:57.34 (1:20.79)   5:18.41 (1:21.07)
 -- Lukashova, Liudmila A  58 ASM-RUS           4:20.00         DQ  
 -- Rangel Fernandez, Car  56 CGA-VEN           4:00.00         NS  
 
 Event 7  Women 60-64 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 2:48.78  6/26/2011 LAURA VAL, USA
         NATL: N 2:48.78  6/26/2011 LAURA VAL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Craffey, Joan P        60 AGUA-USA          3:06.00    3:04.10  
                 45.15      1:31.89 (46.74)
        2:19.04 (47.15)     3:04.10 (45.06)
  2 Walker, Deb W          62 SRQM-USA          3:15.00    3:06.01  
                 45.32      1:33.08 (47.76)
        2:20.71 (47.63)     3:06.01 (45.30)
  3 Kohn, Catherine K      60 SLAM-USA          3:15.00    3:22.86  
                 48.24      1:39.85 (51.61)
        2:32.77 (52.92)     3:22.86 (50.09)
  4 Landey, Leslie J       63 GAJA-USA          3:30.00    3:26.14  
                 46.77      1:38.54 (51.77)
        2:31.83 (53.29)     3:26.14 (54.31)
  5 Lyman, Carolyn B       63 UTAH-USA          3:20.57    3:26.48  
                 46.08      1:39.36 (53.28)
        2:33.08 (53.72)     3:26.48 (53.40)
  6 Callaway, Linda        60 MOST-USA          4:16.80    4:07.47  
               1:01.86    2:04.04 (1:02.18)
      3:07.41 (1:03.37)   4:07.47 (1:00.06)
  7 RiBEIRO, Monica R      62 TLN-PER           4:12.79    4:17.71  
                 59.23    2:06.52 (1:07.29)
      3:14.68 (1:08.16)   4:17.71 (1:03.03)
  8 Butter-Sturman, Lin    64 FACT-USA          4:10.38    4:18.53  
               1:01.02    2:09.32 (1:08.30)
      3:16.47 (1:07.15)   4:18.53 (1:02.06)
  9 Cioffi, Maria I        63 ACQ-ARG           4:35.20    4:23.98  
               1:00.54    2:07.24 (1:06.70)
      3:16.16 (1:08.92)   4:23.98 (1:07.82)
 10 Martin, Michelle E     64 SFTL-USA          4:20.75    4:28.44  
               1:04.77    2:14.32 (1:09.55)
      3:23.70 (1:09.38)   4:28.44 (1:04.74)
 11 Sellers, Melanie B     61 WMST-USA          5:00.00    4:54.87  
               1:08.28    2:24.28 (1:16.00)
      3:41.35 (1:17.07)   4:54.87 (1:13.52)
 12 Castro, Fanny H        62 ACCO-COL          5:05.19    5:03.34  
               1:10.39    2:25.83 (1:15.44)
      3:46.37 (1:20.54)   5:03.34 (1:16.97)
 13 Hamilton, Rebecca J    61 GAJA-USA          4:59.66    5:36.50  
               1:12.08    2:45.83 (1:33.75)
      4:15.14 (1:29.31)   5:36.50 (1:21.36)
 -- Canaval, Ana Maria     62 CTTM-PER          3:15.08         DQ  
 -- Pace, Jesse N          61 SAST-USA          3:20.00         NS  
 
 Event 7  Women 65-69 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 3:00.24  9/7/2011  MARGIT OHLSSON, SWE
         NATL: N 3:05.15  7/9/2011  DIANN UUSTAL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Uustal, Diann B        67 GAJA-USA          3:10.11    3:10.32  
                 43.71      1:32.22 (48.51)
        2:23.00 (50.78)     3:10.32 (47.32)
  2 Slifer, Kathy M        68 NEM-USA           3:22.00    3:35.43  
                 52.67      1:46.97 (54.30)
        2:41.91 (54.94)     3:35.43 (53.52)
  3 Mitchell, Jeannie R    67 GOLD-USA          3:32.75    3:39.88  
                 51.39      1:47.33 (55.94)
        2:45.49 (58.16)     3:39.88 (54.39)
  4 Ventura, Rosa V        66 SFTL-USA          3:37.00    3:44.93  
                 54.78      1:52.38 (57.60)
        2:49.96 (57.58)     3:44.93 (54.97)
  5 Barber, Gina C         66 GAJA-USA          5:32.33    5:16.28  
               1:11.05    2:34.23 (1:23.18)
      3:54.81 (1:20.58)   5:16.28 (1:21.47)
  6 Montilva Ramirez, Mor  68 CGA-VEN           6:31.34    6:13.28  
               1:28.81    3:04.36 (1:35.55)
      4:42.87 (1:38.51)   6:13.28 (1:30.41)
 
 Event 7  Women 70-74 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 3:11.54  7/14/2012 SATOKO TAKEUJI, JPN
         NATL: N 3:18.02  7/6/2012  JOY WARD
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Gilligan, Chris S      70 SYSM-USA          3:45.50    3:38.68  
                 51.55      1:47.37 (55.82)
        2:44.62 (57.25)     3:38.68 (54.06)
  2 Foley, Carolynn        70 AAA-USA           3:59.22    4:08.52  
                 56.02    2:01.31 (1:05.29)
      3:08.37 (1:07.06)   4:08.52 (1:00.15)
  3 Hlavacek, Ida M        71 VMST-USA          4:15.59    4:14.03  
                 58.08    2:01.54 (1:03.46)
      3:07.93 (1:06.39)   4:14.03 (1:06.10)
  4 Zentgraf, Karen W      72 CMS-USA           4:52.58    4:28.01  
               1:04.10    2:12.86 (1:08.76)
      4:28.01 (2:15.15)                    
  5 Getzendaner, Janet J   73 PSM-USA           4:14.00    4:35.47  
               1:07.98    2:17.82 (1:09.84)
      3:30.49 (1:12.67)   4:35.47 (1:04.98)
  6 O''Leary, Kathleen      70 FACT-USA          4:13.00    5:00.05  
               1:09.42    2:25.64 (1:16.22)
      3:42.88 (1:17.24)   5:00.05 (1:17.17)
  7 Kemayd, Margarita      74 LNNM-URU          4:25.00    5:01.45  
               1:13.10    2:31.32 (1:18.22)
      3:51.34 (1:20.02)   5:01.45 (1:10.11)
  8 Vetter, Helen L        73 SYSM-USA          5:18.36    5:10.88  
               1:15.24    2:36.33 (1:21.09)
      3:55.44 (1:19.11)   5:10.88 (1:15.44)
  9 Ottosen, Sue C         70 GAJA-USA          5:15.35    5:41.19  
               1:20.97    2:47.07 (1:26.10)
      4:16.49 (1:29.42)   5:41.19 (1:24.70)
 10 Hutinger, Margie       73 FMM-USA           5:58.59    5:49.57  
               1:20.88    2:48.63 (1:27.75)
      4:20.58 (1:31.95)   5:49.57 (1:28.99)
 -- Haase, Judith L        73 GAJA-USA          6:19.13         DQ  
 
 Event 7  Women 75-79 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 3:34.35  6/16/2006 JANE ASHER, GBR
         NATL: N 3:39.41  8/23/1999 DORIS STEADMAN
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Newell, Sally          76 NCMS-USA          4:09.85    4:18.22  
               1:02.20    2:07.83 (1:05.63)
      3:15.33 (1:07.50)   4:18.22 (1:02.89)
  2 Henderson, Martha J    77 FACT-USA          4:59.17    4:53.77  
               1:11.43    2:28.55 (1:17.12)
      3:44.47 (1:15.92)   4:53.77 (1:09.30)
 -- Czekala, Charlotte G   75 GAJA-USA          7:30.00         DQ  
 
 Event 7  Women 80-84 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 3:47.96  5/6/2012  JANE ASHER, GBR
         NATL: N 3:53.12  3/13/2010 BETTY LORENZI
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Coleman, Jill          83 MARY-USA          5:30.00    4:43.67  
               1:08.57    2:18.29 (1:09.72)
      3:30.63 (1:12.34)   4:43.67 (1:13.04)
 
 Event 7  Women 85-89 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 4:11.77  7/6/2012  BETTY LORENZI, USA
         NATL: N 4:01.09  3/9/2013  BETTY LORENZI
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Lorenzi, Betty S       86 FACT-USA          4:05.53    4:27.81  
               3:18.22    4:27.81 (1:09.59)
  2 Gordon, Edna B         87 SRQM-USA          6:04.15    5:52.59  
               1:18.59    2:49.06 (1:30.47)
      4:22.06 (1:33.00)   5:52.59 (1:30.53)
 
 Event 7  Women 90-94 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 5:17.36  3/3/2006  WILLY VAN RYSEL, GBR
         NATL: N 5:29.07  6/29/1997 AILEEN SOULE
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Sanddal, Charlotte E   91 MM-USA            7:02.41    7:36.10  
                                3:53.14 ( )
      7:36.10 (3:42.96)                    
 
 Event 7  Women 95-99 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 6:29.99  3/6/2010  MIEKO NAGAOKA, JPN
         NATL: N 7:52.01  7/15/2007 EDITH HENDRY
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Dunivin, Anne A        97 GAJA-USA         11:32.56   14:16.54  
                                6:59.66 ( )
     14:16.54 (7:16.88)                    



 Event 8  Men 25-29 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 2:03.62  6/11/2012 CHRIS KING, RSA
         NATL: N 2:07.57  8/23/1992 JOHN KEPPELER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Sevieri, Eduardo F     29 ESP-BRA           2:12.35    2:11.99  
                 30.11      1:02.97 (32.86)
        1:37.87 (34.90)     2:11.99 (34.12)
  2 Mauri, Jonathan        29 CRCE-CRC          2:22.42    2:37.78  
                 36.67      1:16.48 (39.81)
        1:57.68 (41.20)     2:37.78 (40.10)
  3 Montero, Francisco     27 UCMA-CHI          2:33.50    2:39.95  
                 38.16      1:18.38 (40.22)
        1:59.65 (41.27)     2:39.95 (40.30)
  4 Mendoza, Francisco J   27 ADAC-VEN          3:10.01    3:08.65  
                 44.25      1:31.75 (47.50)
        2:20.92 (49.17)     3:08.65 (47.73)
  5 Chertok, Zachary R     25 NEM-USA           3:25.87    3:27.78  
                 49.53      1:42.18 (52.65)
        2:35.04 (52.86)     3:27.78 (52.74)
 
 Event 8  Men 30-34 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 2:02.75  11/24/2000ROGERIO ROMERO, BRA
         NATL: N 2:05.62  7/9/1994  SEAN MURPHY
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Bradley, Edward (Ted)  30 SPM-USA           2:19.88    2:17.51  
                 31.82      1:05.88 (34.06)
        1:41.63 (35.75)     2:17.51 (35.88)
  2 Roper, Matthew D       32 DAM-USA           2:33.98    2:24.73  
                 33.98      1:10.92 (36.94)
        1:48.07 (37.15)     2:24.73 (36.66)
  3 Zamudio, Daniel        30 F-SC-MEX          2:26.00    2:27.17  
                 34.20      1:11.27 (37.07)
        1:49.07 (37.80)     2:27.17 (38.10)
  4 Mascardi, Lucas E      31 CVP-ARG           2:25.00    2:27.78  
                 32.22      1:09.91 (37.69)
        1:48.48 (38.57)     2:27.78 (39.30)
  5 Wilson, Jacob N        30 WMST-USA          2:29.20    2:30.24  
                 34.81      1:12.07 (37.26)
        1:52.30 (40.23)     2:30.24 (37.94)
  6 Nieto, Jonathan JN     32 CNSC-VEN          2:28.00    2:31.22  
                 35.08      1:13.34 (38.26)
        1:52.18 (38.84)     2:31.22 (39.04)
  7 Zorrilla, Gustavo      31 V+A-ARG           2:25.00    2:33.52  
                 33.67      1:10.91 (37.24)
        1:51.61 (40.70)     2:33.52 (41.91)
  8 Ramos Gallardo, Guill  34 ACA-MEX           3:15.00    2:50.44  
                 39.50      1:21.19 (41.69)
        2:05.55 (44.36)     2:50.44 (44.89)
  9 Camargo Dunlop, Sergi  31 ADAC-VEN          2:50.23    3:00.49  
                 41.94      1:28.29 (46.35)
        2:16.52 (48.23)     3:00.49 (43.97)
 10 Zu?iga, Bruno R        32 F-SC-MEX          2:55.00    3:01.51  
                 42.15      1:27.91 (45.76)
        2:14.65 (46.74)     3:01.51 (46.86)
 -- Sabala, Michael C      33 CTRI-USA          2:32.00         NS  
 
 Event 8  Men 35-39 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 2:09.26  7/9/2000  DANIEL VEATCH, USA
         NATL: N 2:07.16  7/29/2001 RON KARNAUGH
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Morais, Hugo S         38 CPM-BRA           2:30.00    2:31.51  
                 36.36      1:14.63 (38.27)
        1:53.13 (38.50)     2:31.51 (38.38)
  2 Campbell, Ryan B       37 SFTL-USA          2:40.00    2:37.48  
                 35.79      1:15.09 (39.30)
        1:56.73 (41.64)     2:37.48 (40.75)
  3 Vidal, Mariano         39 UBC.-ARG          2:35.00    2:38.41  
                 36.79      1:16.18 (39.39)
        1:57.44 (41.26)     2:38.41 (40.97)
  4 Caron, Sylvain         37 CAMO-CAN          2:29.97    2:42.51  
                 37.27      1:17.66 (40.39)
        2:00.78 (43.12)     2:42.51 (41.73)
  5 Romero, Julian A       37 FYMC-CAN          2:59.99    3:08.06  
                 44.39      1:34.11 (49.72)
        2:24.98 (50.87)     3:08.06 (43.08)
  6 Manzanilla, Hector J   38 CGA-VEN           3:00.00    3:14.87  
                 43.93      1:33.47 (49.54)
        2:24.81 (51.34)     3:14.87 (50.06)
 -- Rodriguez, Ivan        38 CTTM-PER          2:35.00         NS  
 
 Event 8  Men 40-44 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 2:12.77  8/1/2010  MARK VOGEL, DEN
         NATL: N 2:13.37  8/10/2006 SEAN MURPHY
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Mortimer, Steve R      43 SYSM-USA          2:20.25    2:20.72  
                 32.48      1:07.69 (35.21)
        1:43.74 (36.05)     2:20.72 (36.98)
  2 Mc Kay, Matthew G      42 TOC-USA           2:20.00    2:24.01  
                 32.49      1:08.18 (35.69)
        1:45.70 (37.52)     2:24.01 (38.31)
  3 Lysenko, Andriii V     40 TT-UKR            2:30.00    2:30.98  
                 35.31      1:13.61 (38.30)
        1:52.30 (38.69)     2:30.98 (38.68)
  4 Munguia, Elias S       41 UNAT-USA          2:29.91    2:33.60  
                 34.61      1:13.40 (38.79)
        1:53.75 (40.35)     2:33.60 (39.85)
  5 Karren, Kelly S        40 UTAH-USA          2:34.86    2:33.99  
                 35.39      1:14.55 (39.16)
        1:55.08 (40.53)     2:33.99 (38.91)
  6 Wray, James G          42 SFTL-USA          2:30.00    2:34.86  
                 35.88      1:14.82 (38.94)
        1:55.96 (41.14)     2:34.86 (38.90)
  7 Farrell, Andrew J      43 SFTL-USA          2:23.74    2:36.86  
                 35.98      1:15.39 (39.41)
        1:56.56 (41.17)     2:36.86 (40.30)
  8 Collazos, Andres       42 ARRA-COL          2:34.15    2:37.18  
                 35.93      1:15.01 (39.08)
        1:55.46 (40.45)     2:37.18 (41.72)
  9 Lende, Daniel H        44 UNAT-USA          2:38.00    2:39.20  
                 36.89      1:17.03 (40.14)
        1:58.95 (41.92)     2:39.20 (40.25)
 10 Batlle, Juan P         43 EE-CHI            2:38.00    2:42.47  
                 36.07      1:15.53 (39.46)
        1:58.43 (42.90)     2:42.47 (44.04)
 11 Dominguez Laiz, Alan   42 LMN-ARG           2:55.12    2:57.44  
                 41.36      1:25.95 (44.59)
        2:12.09 (46.14)     2:57.44 (45.35)
 12 Schmaltz, Joel         43 GSMS-USA          3:09.21    3:04.94  
                 42.74      1:28.43 (45.69)
        2:16.66 (48.23)     3:04.94 (48.28)
 13 Brenes, Marco          42 CRCE-CRC          3:16.74    3:09.75  
                                1:31.29 ( )
        2:20.25 (48.96)     3:09.75 (49.50)
 -- Rivas, Juan F          41 ACCO-COL          2:15.00         NS  
 
 Event 8  Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 2:13.37  8/12/2012 RICH SAEGER, USA
         NATL: N 2:13.37  8/12/2012 RICH SAEGER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Marocco, Eduardo       45 GNU-BRA           2:12.82    2:11.56W 
                 30.80      1:03.83 (33.03)
        1:37.52 (33.69)     2:11.56 (34.04)
  2 Sundahl, Philip J      48 WMST-USA          2:21.88    2:23.99  
                 33.88      1:09.86 (35.98)
        1:47.15 (37.29)     2:23.99 (36.84)
  3 Dixon, Glenn S         49 NEM-USA           2:25.82    2:27.42  
                 34.75      1:11.48 (36.73)
        1:49.44 (37.96)     2:27.42 (37.98)
  4 Kinugawa, Thomas L     48 ECP-BRA           2:50.00    2:33.94  
                 36.40      1:14.96 (38.56)
        1:55.20 (40.24)     2:33.94 (38.74)
  5 Hopson, Bruce E        47 SLAM-USA          2:38.75    2:36.70  
                 35.59      1:13.98 (38.39)
        1:55.02 (41.04)     2:36.70 (41.68)
  6 Zanoni, Marcelo F      45 LIRA-BRA          2:47.00    2:49.16  
                 37.15      1:18.39 (41.24)
        2:03.04 (44.65)     2:49.16 (46.12)
  7 Venegas, Hugo          45 MCH-MEX           2:53.33    2:52.04  
                 40.10      1:23.20 (43.10)
        2:08.10 (44.90)     2:52.04 (43.94)
  8 Leal, Gonzalo          45 LNNM-URU          2:30.00    2:53.42  
                 37.37      1:20.26 (42.89)
        2:06.83 (46.57)     2:53.42 (46.59)
  9 Abad, Fernando         49 PLAN-USA          3:14.16    3:07.28  
                 46.01      1:32.32 (46.31)
        2:19.76 (47.44)     3:07.28 (47.52)
 -- Mench, Edward H        47 SYSM-USA          2:34.73         NS  
 -- Christie, James B      46 FMM-USA           2:45.90         NS  
 -- Byers, Christopher H   48 NCMS-USA          2:34.00         NS  
 -- Harper, Jim            46 GOLD-USA          2:35.00         NS  
 
 Event 8  Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 2:17.57  6/11/2012 MICHAEL SODERLUND, USA
         NATL: N 2:17.57  6/11/2012 MICHAEL SODERLUND
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Vicioso, Danilo        50 DOM-DOM           2:30.00    2:33.50  
                 34.79      1:13.31 (38.52)
        1:54.38 (41.07)     2:33.50 (39.12)
  2 Newman, Steven M       51 SYSM-USA          2:38.26    2:34.98  
                 36.44      1:15.57 (39.13)
        1:56.16 (40.59)     2:34.98 (38.82)
  3 Mc Ginley, Patrick B   50 ROSE-USA          2:49.12    2:51.35  
                 39.98      1:24.27 (44.29)
        2:09.55 (45.28)     2:51.35 (41.80)
  4 Boone, Lou             52 OREG-USA          2:51.82    2:52.00  
                 41.39      1:23.39 (42.00)
        2:07.31 (43.92)     2:52.00 (44.69)
  5 Treiman, Gerald S      53 UTAH-USA          2:50.90    2:54.06  
                 41.90      1:25.80 (43.90)
        2:10.26 (44.46)     2:54.06 (43.80)
  6 Mangrum, John W        50 NCMS-USA          2:50.12    2:57.70  
                 41.48      1:26.48 (45.00)
        2:12.40 (45.92)     2:57.70 (45.30)
  7 Valencia, Jose A       50 DELF-COL          3:09.00    3:09.50  
                 44.64      1:33.43 (48.79)
        2:24.06 (50.63)     3:09.50 (45.44)
  8 Paolelli, Fabio        51 CR-T-CRC          3:12.12    3:10.88  
                 44.42      1:32.48 (48.06)
        2:22.92 (50.44)     3:10.88 (47.96)
  9 Barros, Sebastian D    50 CRF-BRA           3:25.00    3:11.06  
                 43.37      1:32.11 (48.74)
        2:22.26 (50.15)     3:11.06 (48.80)
 10 Puchi Torrens, Alfred  53 MASN-VEN          3:20.00    3:20.68  
                 46.85      1:37.88 (51.03)
        2:31.44 (53.56)     3:20.68 (49.24)
 -- Perez, Arnaldo A       51 CM-PUR            2:30.00         NS  
 -- Fesenko, Sergii L      54 AQUA-UKR          2:33.77         NS  
 -- Larkin, Doug           52 LINS-USA          2:46.86         NS  
 
 Event 8  Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 2:23.84  8/4/2011  TOM BARTON, USA
         NATL: N 2:23.84  8/4/2011  TOM BARTON
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Shake, Scott D         55 ARIZ-USA          2:29.35    2:29.97  
                 35.63      1:14.08 (38.45)
        1:52.76 (38.68)     2:29.97 (37.21)
  2 Klein, Jonathan E      56 NCMS-USA          2:30.91    2:33.97  
                 35.96      1:15.53 (39.57)
        1:55.77 (40.24)     2:33.97 (38.20)
  3 Brackett, Bill A       55 CMS-USA           2:40.00    2:35.50  
                 35.64      1:14.68 (39.04)
        1:55.53 (40.85)     2:35.50 (39.97)
  4 Hendrick, Marty        55 SFTL-USA          2:40.28    2:38.30  
                 38.99      1:19.04 (40.05)
        1:58.80 (39.76)     2:38.30 (39.50)
  5 Ockerman, Jeff         58 NASH-USA          2:40.08    2:41.10  
                 37.96      1:18.42 (40.46)
        2:00.19 (41.77)     2:41.10 (40.91)
  6 Bliss, Thomas G        59 BLU-USA           2:57.00    2:45.21  
                 39.09      1:19.57 (40.48)
        2:01.81 (42.24)     2:45.21 (43.40)
  7 Jones, Judd            55 GAJA-USA          2:48.24    2:47.97  
                 37.82      1:19.23 (41.41)
        2:02.88 (43.65)     2:47.97 (45.09)
  8 Sylvester, John E      56 SYSM-USA          2:59.99    2:59.82  
                 39.29      1:23.55 (44.26)
        2:11.62 (48.07)     2:59.82 (48.20)
  9 Fanelli, Michael       59 ACM-USA           3:29.50    3:30.16  
                 48.46      1:41.58 (53.12)
        2:37.48 (55.90)     3:30.16 (52.68)
 -- Tobon, Luis F          56 ACCO-COL          3:01.00         DQ  
 
 Event 8  Men 60-64 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 2:33.94  5/6/2012  JIM MCCONICA, USA
         NATL: N 2:33.94  5/6/2012  JIM MC CONICA
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Bright, David          60 NEM-USA           2:49.50    2:47.05  
                 39.97      1:22.49 (42.52)
        2:05.91 (43.42)     2:47.05 (41.14)
  2 Schmidt, George L      63 GOLD-USA          2:55.75    2:49.11  
                 39.69      1:23.16 (43.47)
        2:07.61 (44.45)     2:49.11 (41.50)
  3 Courtney, Jack W       60 AGM-USA           2:55.00    2:49.44  
                 38.74      1:20.88 (42.14)
        2:05.01 (44.13)     2:49.44 (44.43)
  4 Leech, J Nathan        64 FACT-USA          2:46.00    2:58.99  
                 40.41      1:24.78 (44.37)
        2:13.21 (48.43)     2:58.99 (45.78)
  5 Glidden, Chip          63 MOVY-USA          3:01.36    3:00.70  
                 42.97      1:27.66 (44.69)
      3:00.70 (1:33.04)                    
  6 Tharp, Greg J          63 WMST-USA          2:46.44    3:03.17  
                 40.83      1:24.79 (43.96)
        2:14.41 (49.62)     3:03.17 (48.76)
  7 Warner, Frank          64 PSM-USA           2:59.00    3:08.78  
                 42.04      1:29.99 (47.95)
        2:19.20 (49.21)     3:08.78 (49.58)
  8 Cowing, John M         64 MICH-USA          3:18.40    3:24.86  
                 50.17      1:42.50 (52.33)
        2:35.62 (53.12)     3:24.86 (49.24)
  9 Miller, Jim W          63 VMST-USA          3:45.50    3:33.27  
                 51.39      1:45.38 (53.99)
        2:40.84 (55.46)     3:33.27 (52.43)
 10 Ramirez Perriggo, Rey  60 CTTM-PER          3:58.00    3:49.60  
                 52.56      1:49.95 (57.39)
      2:52.84 (1:02.89)     3:49.60 (56.76)
 11 Roman Cabra, Francisc  62 ACCV-COL          3:10.09    4:13.97  
                 56.78    2:02.27 (1:05.49)
      3:10.29 (1:08.02)   4:13.97 (1:03.68)
 -- Alvarado, Felix G      60 ACCO-COL          4:59.50         DQ  
 -- Claflin, Casey         60 SYSM-USA          2:45.00         NS  
 
 Event 8  Men 65-69 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 2:40.95  2/22/2008 BERND HORSTMANN, GER
         NATL: N 2:41.76  8/6/2009  RICHARD BURNS
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Reid, Joe              65 GAJA-USA          2:55.35    2:52.29  
                 39.17      1:20.99 (41.82)
        2:06.81 (45.82)     2:52.29 (45.48)
  2 Buble, Petr            67 SLPL-CZE          2:55.63    3:02.62  
                 43.27      1:27.83 (44.56)
        2:15.28 (47.45)     3:02.62 (47.34)
  3 McColly, Michael       68 PSM-USA           3:09.00    3:02.69  
                 44.57      1:31.19 (46.62)
        2:18.34 (47.15)     3:02.69 (44.35)
  4 Schwartz, Marvin B     65 ARKM-USA          3:02.68    3:04.49  
                 43.55      1:30.04 (46.49)
        2:18.49 (48.45)     3:04.49 (46.00)
  5 Parsons, Roger L       66 GOLD-USA          3:15.85    3:14.79  
                 45.09      1:34.53 (49.44)
        2:25.88 (51.35)     3:14.79 (48.91)
  6 Martinez, Jorge E      66 SDSM-USA          3:22.27    3:27.32  
                 51.06      1:43.21 (52.15)
        2:35.66 (52.45)     3:27.32 (51.66)
  7 Bernstein, Rich        67 AGUA-USA          3:40.00    3:28.66  
                 50.97      1:44.52 (53.55)
        2:37.07 (52.55)     3:28.66 (51.59)
  8 Winokur, Eliot         69 CM-PUR            3:45.00    3:34.78  
                 51.15      1:44.76 (53.61)
        2:39.90 (55.14)     3:34.78 (54.88)
  9 Rutenberg, Howard      66 ARKM-USA          3:38.00    3:42.11  
                 51.44                     
            2:45.82 ( )     3:42.11 (56.29)
 10 Fernandez, Manuel      68 ACCO-COL          5:13.00    5:21.88  
               1:14.87    2:36.84 (1:21.97)
      4:00.92 (1:24.08)   5:21.88 (1:20.96)
 -- Soderstrom, Jan        68 SYSM-USA          3:08.70         NS  
 -- Ramirez, Jose          67 CGA-VEN           4:15.00         NS  
 
 Event 8  Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 2:48.10  3/14/2009 BARRY YOUNG, NZL
         NATL: N 2:55.19  8/15/2005 BURWELL JONES
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Reed, Ed               70 CTMS-USA          3:06.18    3:07.58  
                 44.96      1:33.72 (48.76)
        2:22.09 (48.37)     3:07.58 (45.49)
  2 Walker, Larry          70 SLAM-USA          3:21.23    3:15.36  
                 44.63      1:33.46 (48.83)
        2:25.43 (51.97)     3:15.36 (49.93)
  3 Dye, Dean              72 SYSM-USA          3:40.00    3:31.31  
                 50.33      1:45.48 (55.15)
        2:40.44 (54.96)     3:31.31 (50.87)
  4 Sanchez, Jaime         74 PMS-PER           3:39.00    3:46.06  
                 51.26                     
            2:50.43 ( )     3:46.06 (55.63)
  5 Gillanders, David      74 ARKM-USA          3:55.63    4:01.82  
                 56.67    1:59.58 (1:02.91)
      3:05.34 (1:05.76)     4:01.82 (56.48)
  6 Oakes, David W         73 SYSM-USA          4:00.00    4:02.46  
                 58.01    1:59.80 (1:01.79)
      3:02.00 (1:02.20)   4:02.46 (1:00.46)
  7 Meintjies, Bruce E     72 FLA-USA           4:22.26    4:34.92  
                 58.12    2:10.91 (1:12.79)
      3:24.10 (1:13.19)   4:34.92 (1:10.82)
 -- Enyart, James N        72 FMM-USA           6:00.00         DQ  
 -- Leen, Walter D         71 GAJA-USA          6:49.26         NS  
 
 Event 8  Men 75-79 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 2:57.72  6/13/2010 BURWELL JONES, USA
         NATL: N 2:57.72  6/13/2010 BURWELL JONES
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Magee, Pete            76 MINN-USA          3:42.00    3:59.90  
                 53.43    1:53.76 (1:00.33)
      2:57.48 (1:03.72)   3:59.90 (1:02.42)
  2 Coles, Bill            78 SDSM-USA          4:01.48    4:17.79  
                 59.71    2:06.06 (1:06.35)
      3:13.20 (1:07.14)   4:17.79 (1:04.59)
  3 Kung, Luke C           76 FACT-USA          4:57.09    5:00.95  
               1:09.58    2:34.06 (1:24.48)
      3:50.63 (1:16.57)   5:00.95 (1:10.32)
 -- Hurley, John T         76 ADMS-USA          7:47.00         NS  
 
 Event 8  Men 80-84 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 3:16.82  3/7/2004  KEIJIRO NAKAMURA, JPN
         NATL: N 3:28.97  6/2/2012  CLARKE MITCHELL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Jones, Burwell         80 SYSM-USA          3:30.00    3:16.22W 
                 44.72      1:33.91 (49.19)
        2:25.57 (51.66)     3:16.22 (50.65)
  2 Mitchell, Clarke E     81 GAJA-USA          3:32.84    3:27.80N 
                 46.52      1:38.70 (52.18)
        2:34.02 (55.32)     3:27.80 (53.78)
  3 Beach, Robert E        83 SPM-USA           4:38.04    4:26.90  
               1:04.54    2:12.62 (1:08.08)
      3:20.87 (1:08.25)   4:26.90 (1:06.03)
  4 Coulter, Robert G      80 FACT-USA          4:32.75    4:27.42  
               1:00.41    2:10.86 (1:10.45)
      3:20.84 (1:09.98)   4:27.42 (1:06.58)
  5 Monne, John N          83 ATB-CAN           4:18.00    4:32.11  
               1:03.88    2:15.35 (1:11.47)
      3:27.43 (1:12.08)   4:32.11 (1:04.68)
  6 Bauman, John H         83 WMAC-USA          4:41.90    4:35.83  
               1:04.62    2:15.85 (1:11.23)
      3:29.23 (1:13.38)   4:35.83 (1:06.60)
 -- Suarez Sevilla, Nelso  81 JDP-ECU           5:20.00         NS  
 
 Event 8  Men 85-89 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 3:28.59  7/19/2008 KEIJIRO NAKAMURA, JPN
         NATL: N 4:04.33  6/14/2008 WILLARD LAMB
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Hiers, James L         89 FMM-USA           4:22.97    4:46.96  
               1:08.06    2:25.60 (1:17.54)
      3:41.27 (1:15.67)   4:46.96 (1:05.69)
  2 Williams, Robert M     86 FMM-USA           6:03.00    4:58.03  
               1:07.75    2:23.82 (1:16.07)
      3:43.70 (1:19.88)   4:58.03 (1:14.33)
  3 Hutinger, Paul         89 FMM-USA           5:30.00    6:06.85  
               1:21.71    2:56.60 (1:34.89)
      4:37.10 (1:40.50)   6:06.85 (1:29.75)
 -- Mitchell, Jack         86 GAJA-USA          4:47.33         NS  
 
 Event 8  Men 90-94 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        WORLD: W 4:05.77  7/16/2007 GORO KOBAYASHI, JPN
         NATL: N 4:46.15  6/22/2008 JOHN MERRILL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Taylor, John C         92 GAJA-USA         11:45.00   10:55.85  
               2:22.24    5:02.77 (2:40.53)
      7:59.65 (2:56.88)  10:55.85 (2:56.20)
  2 Figueroa, Victor       90 ESC-PUR          12:19.20   11:13.25  
               2:27.04    5:34.19 (3:07.15)
      8:30.90 (2:56.71)  11:13.25 (2:42.35)


 Event 9  Women 18-24 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 58.25  7/22/2012 JENNY VON JOUANNE
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Chow, Linda S          20 UNAT-CAN          1:04.80    1:04.53  
                 29.94      1:04.53 (34.59)
  2 Grippo, Lauren         22 GOLD-USA          1:13.24    1:08.26  
                 31.89      1:08.26 (36.37)
  3 Terrazas, Sofia C      21 MCH-MEX           1:24.30    1:09.79  
                 33.99      1:09.79 (35.80)
  4 Acosta, Karla A        21 ADAC-VEN          1:10.23    1:20.80  
                 37.75      1:20.80 (43.05)
  5 Narvaez, Danielle M    19 SRQM-USA          1:10.00    1:36.27  
                 41.96      1:36.27 (54.31)
 -- Showalter, Corinne A   23 SYSM-USA          1:05.00         NS  
 
 Event 9  Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 57.71  6/21/2008 AIMEE RAMM, GBR
         NATL: N 56.97  6/29/2012 ANDREA GEOROFF
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Brandon, Celeste A     29 BLU-USA           1:05.08    1:04.06  
                 30.56      1:04.06 (33.50)
  2 Retotar, Allison       26 UNAT-USA          1:03.35    1:04.62  
                 30.58      1:04.62 (34.04)
  3 Lavado Mora, Corymar   27 CGA-VEN           1:06.32    1:09.69  
                 32.61      1:09.69 (37.08)
  4 Medina, Lorena LM      29 MCH-MEX           1:25.60    1:26.42  
                 39.96      1:26.42 (46.46)
  5 Gil, Sol A             28 ADAC-VEN          1:50.34    1:42.48  
                 48.70      1:42.48 (53.78)
 -- Zimniewicz, Brittney   26 UNAT-USA          1:05.00         NS  
 -- Hodge, Lyndsay R       27 AGUA-USA          1:18.90         NS  
 -- Jenkins, Chloe         26 SYSM-USA          1:20.00         NS  
 
 Event 9  Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 55.24  7/11/2009 ERIKA ERNDL, USA
         NATL: N 54.59  8/5/2009  ERIKA ERNDL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Jones, Ruth N          30 NCMS-USA            59.36      58.37  
                 27.45        58.37 (30.92)
  2 Mu?oz Lozano, Grace C  31 CDDQ-ECU          1:05.00    1:02.73  
                 30.20      1:02.73 (32.53)
  3 Gar?, Daiane C         32 COMP-BRA          1:01.00    1:03.87  
                 30.29      1:03.87 (33.58)
  4 Smolik, Amber          30 FCST-USA          1:04.33    1:04.06  
                 30.57      1:04.06 (33.49)
  5 Genova, Lucianna       33 GOLD-USA          1:09.82    1:09.58  
                 33.66      1:09.58 (35.92)
  6 Paz, Omaivi C          33 ADAC-VEN          1:10.58    1:10.56  
                 32.38      1:10.56 (38.18)
  7 Lauren Smith, Jennife  34 SYSM-USA          1:14.02    1:11.41  
                 33.05      1:11.41 (38.36)
  8 Arellano, Diana P      31 F-SC-MEX          1:10.00    1:11.53  
                 34.11      1:11.53 (37.42)
  9 Couch, Natalie         30 SYSM-USA          1:09.82    1:12.78  
                 33.54      1:12.78 (39.24)
 10 Griffin Algarra, Alej  32 CGA-VEN           1:12.35    1:13.93  
                 34.21      1:13.93 (39.72)
 11 Kasprzak, Laura        34 IM-USA            1:07.99    1:14.28  
                 33.59      1:14.28 (40.69)
 12 Poggi, Maria V         34 V+A-ARG           1:15.16    1:17.86  
                 35.89      1:17.86 (41.97)
 13 Casta?eda, Susette S   33 F-SC-MEX          1:22.00    1:18.71  
                 36.99      1:18.71 (41.72)
 14 Perez, Erika           34 MCH-MEX           1:16.05    1:20.20  
                 37.35      1:20.20 (42.85)
 15 Aponte Aguilar, Jeimy  34 CGA-VEN           1:19.86    1:20.77  
                 37.92      1:20.77 (42.85)
 16 Robinson, Katie        32 SYSM-USA          1:45.00    1:21.16  
                 36.73      1:21.16 (44.43)
 17 Segnini, Natalia       32 CRCE-CRC          1:36.00    1:22.58  
                 39.05      1:22.58 (43.53)
 18 Mora, Maria L          30 ANMS-CRC          1:31.33    1:23.92  
                 40.18      1:23.92 (43.74)
 19 Sandoval, Damarys      32 CGA-VEN           1:31.50    1:28.11  
                 40.19      1:28.11 (47.92)
 20 Aquino, Maria E        31 CSMV-VEN          1:40.00    1:33.94  
                 44.75      1:33.94 (49.19)
 -- Columbus, Mikki        30 AGUA-USA          1:06.40         NS  
 -- Ataya, Patricia M      33 CP-VEN            1:14.93         NS  
 -- Moss, Toni             33 GOLD-USA          1:04.25         NS  
 
 Event 9  Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 58.38  8/23/1998 TRACIE MOLL, USA
         NATL: N 58.87  7/2/1995  S NEILSON-BELL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Nappi, Keri            35 NEM-USA           1:05.39    1:06.65  
                 32.55      1:06.65 (34.10)
  2 Killinski, Jennifer L  35 UNAT-USA          1:07.00    1:07.37  
                 32.30      1:07.37 (35.07)
  3 Szekeres, Naomi O      35 SFTL-USA          1:10.00    1:07.65  
                 32.19      1:07.65 (35.46)
  4 Dreaver, Karen D       35 CFM-USA           1:00.00    1:07.76  
                 32.81      1:07.76 (34.95)
  5 Hennig, Katy S         36 SYSM-USA          1:05.00    1:10.03  
                 32.95      1:10.03 (37.08)
  6 Oliveros, Janina I     35 CHHV-VEN          1:08.35    1:10.29  
                 32.89      1:10.29 (37.40)
  7 Chavez, Patricia       38 MCH-MEX           1:10.00    1:10.51  
                 34.05      1:10.51 (36.46)
  8 Christopher, Deven M   39 GOLD-USA          1:09.81    1:10.54  
                 33.09      1:10.54 (37.45)
  9 Payano, Cynthia M      38 DOM-DOM           1:09.48    1:11.49  
                 34.03      1:11.49 (37.46)
 10 Villamizar, Ednna Z    39 MV-VEN            1:09.30    1:12.35  
                 33.66      1:12.35 (38.69)
 11 Villalobos, Gabriela   37 BELE-CRC          1:12.94    1:12.97  
                 36.43      1:12.97 (36.54)
 12 Febres, Ivanova        38 SFTL-USA          1:20.00    1:18.62  
                 37.01      1:18.62 (41.61)
 13 Cruz, Monica P         36 MCH-MEX           1:24.42    1:24.12  
                 41.01      1:24.12 (43.11)
 14 Medina, Carolina E     36 GUA-GUA           1:43.00    1:27.18  
                 38.44      1:27.18 (48.74)
 15 Hernandez Araujo, Eri  35 CGA-VEN           1:24.12    1:31.94  
                 42.63      1:31.94 (49.31)
 16 Ramos, Kattya          36 BELE-CRC          1:47.34    1:39.94  
                 45.61      1:39.94 (54.33)
 
 Event 9  Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 58.43  8/17/2003 MARIA DOELGER, USA
         NATL: N 53.78  7/4/2008  DARA TORRES
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Braun, Erika L         41 NCMS-USA            57.99      58.50  
                 27.30        58.50 (31.20)
  2 Fortin, Ana J          41 TH-HON            1:00.50    1:01.82  
                 28.96      1:01.82 (32.86)
  3 S?guin, Andr?a         44 CAMO-CAN          1:05.20    1:03.37  
                 29.66      1:03.37 (33.71)
  4 Texel, Paula M         43 SPM-USA           1:08.26    1:07.36  
                 31.27      1:07.36 (36.09)
  5 Di Bonaventura, Carol  44 MASN-VEN          1:07.55    1:08.19  
                 32.25      1:08.19 (35.94)
  6 McCrady, Christine     40 SFTL-USA          1:13.17    1:11.60  
                 34.92      1:11.60 (36.68)
  7 Tucker, Mary G         43 SYSM-USA          1:14.34    1:14.44  
                 35.92      1:14.44 (38.52)
  8 Schied, Summer W       41 SYSM-USA          1:35.00    1:21.06  
                 38.31      1:21.06 (42.75)
  9 Kishpaugh, Shelley     43 SYSM-USA          1:18.00    1:22.21  
                 39.46      1:22.21 (42.75)
 10 Chang, Daiana A        41 GUA-GUA           1:28.00    1:24.12  
                 39.55      1:24.12 (44.57)
 11 Garcia, Luisa          41 ACCO-COL          1:32.58    1:25.04  
                 40.88      1:25.04 (44.16)
 12 Greene, Dana M         44 NCMS-USA          1:28.58    1:37.01  
                 43.05      1:37.01 (53.96)
 13 Torres, Lariza E       43 ADAC-VEN          1:57.00    1:47.33  
                 50.04      1:47.33 (57.29)
 14 Enriquez, Soemia K     41 GUA-GUA           2:03.00    1:51.44  
                 54.10      1:51.44 (57.34)
 15 Agudelo Zuluaga, Safi  42 DELF-COL          1:55.00    2:08.09  
                 56.98    2:08.09 (1:11.11)
 16 Melo Franzoni, Meliss  40 AMPN-BRA          2:09.00    2:24.58  
               1:01.33    2:24.58 (1:23.25)
 17 Cabrera, Miriam E      41 ADAC-VEN          1:48.32    2:46.99  
 -- Fernandez, Carolina    40 ECA-VEN           1:06.30         NS  
 -- Fahey, Lisa            43 AGUA-USA          1:17.63         NS  
 -- Ramos, Marcia C        41 GNU-BRA           1:07.19         NS  
 -- Riley, Jennifer C      41 NCMS-USA          1:25.00         NS  
 -- Rivera, Maria C        40 ECA-VEN           1:02.50         NS  
 
 Event 9  Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 59.79  8/5/2007  K.PIPES-NEILSEN, USA
         NATL: N 59.62  6/17/2012 FALL WILLEBOORDSE
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Reynolds, Ellen M      49 SAWS-USA          1:03.32    1:02.28  
                 30.67      1:02.28 (31.61)
  2 Lohberg, Birgit        48 GOLD-USA          1:03.50    1:03.27  
                 30.84      1:03.27 (32.43)
  3 Petersen, Charlotte    49 SPM-USA           1:05.00    1:04.62  
                 31.64      1:04.62 (32.98)
  4 Hennessey, Lynnette M  49 HHAC-USA          1:07.79    1:06.02  
                 32.03      1:06.02 (33.99)
  5 Swanson, Kimberly      48 FACT-USA          1:09.50    1:07.73  
                 32.58      1:07.73 (35.15)
  6 Countryman, Marianne   49 GAJA-USA          1:08.06    1:09.14  
                 33.02      1:09.14 (36.12)
  7 Wolff, Celia           47 NCMS-USA          1:08.06    1:09.55  
                 32.81      1:09.55 (36.74)
  8 Enei, Gina             47 SI-CHI            1:10.00    1:10.18  
                 33.91      1:10.18 (36.27)
  9 Carmichael, Larissa    46 SYSM-USA          1:06.57    1:10.71  
                 33.14      1:10.71 (37.57)
 10 Fernandez, Veronica    48 VIK-VEN           1:10.00    1:10.92  
                 33.19      1:10.92 (37.73)
 11 Sordo, Dianna L        47 NIAG-USA          1:13.00    1:12.90  
                 34.51      1:12.90 (38.39)
 12 Fuss, Karen K          47 GSMS-USA          1:13.75    1:13.34  
                 34.02      1:13.34 (39.32)
 13 Clark, Dawn            49 SPM-USA           1:14.61    1:15.57  
 14 Marinheiro, Edileide   45 SOFL-USA          1:14.01    1:19.59  
                 35.96      1:19.59 (43.63)
 15 Lendo, Rosalba F       48 F-SC-MEX          1:21.00    1:24.15  
                 39.48      1:24.15 (44.67)
 16 Nolan, Susan B         49 T2NM-USA          1:24.38    1:24.18  
                 41.30      1:24.18 (42.88)
 17 Campanella, Silvia     47 CDHA-ARG          1:28.96    1:25.70  
                 40.76      1:25.70 (44.94)
 18 Escandon Guarnizo, Ma  48 DELF-COL          1:38.00    1:32.78  
                 44.17      1:32.78 (48.61)
 19 Salazar, Maria Marta   49 BELE-CRC          1:37.86    1:34.34  
                 44.38      1:34.34 (49.96)
 20 Alvarez, Marianela     47 CSMV-VEN          1:36.00    1:34.59  
                 43.82      1:34.59 (50.77)
 21 Garcia, Claudia I      46 ACCO-COL          1:35.50    1:36.16  
                 45.25      1:36.16 (50.91)
 22 Cifuentes Cuadros, Al  49 DELF-COL          1:38.00    1:40.15  
                 44.35      1:40.15 (55.80)
 23 Tome, Maria I          48 SYSM-USA          1:45.00    1:42.65  
                 47.22      1:42.65 (55.43)
 24 Matamoros, Marianela   48 CRCE-CRC          1:52.36    1:49.11  
                 47.52    1:49.11 (1:01.59)
 25 Montilla, Mariela MM   46 ADAC-VEN          1:38.05    1:54.08  
                 50.76    1:54.08 (1:03.32)
 26 Narvaez, Zoraya        46 SRQM-USA          2:10.00    2:36.99  
               1:10.48    2:36.99 (1:26.51)
 -- Sauber, Lori A         47 FMM-USA           1:39.90         NS  
 -- Cleary, Katherine P    48 SPM-USA           1:12.00         NS  
 -- Repassy, Lisa N        47 SYSM-USA          1:10.00         NS  
 -- Diaz, Lilia S          47 MASN-VEN          1:20.00         NS  
 
 Event 9  Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 1:01.13  8/19/2001 LAURA VAL, USA
         NATL: N 1:01.13  8/19/2001 LAURA VAL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Jones, Eney            53 DAMM-USA          1:04.65    1:05.40  
                 31.35      1:05.40 (34.05)
  2 Ditommaso, Laurie A    51 GSM-USA           1:08.14    1:07.74  
                 32.50      1:07.74 (35.24)
  3 Ingraham, Susan R      54 MOST-USA          1:07.91    1:08.77  
                 33.65      1:08.77 (35.12)
  4 Hung, Maria E          53 ECA-VEN           1:08.00    1:09.12  
                 33.64      1:09.12 (35.48)
  5 Groselle, Laura L      53 SYSM-USA          1:09.01    1:09.81  
                 34.37      1:09.81 (35.44)
  6 Skomra, Kim C          53 NIAG-USA          1:11.00    1:11.91  
                 34.00      1:11.91 (37.91)
  7 Thomas, Ann B          53 SFTL-USA          1:12.37    1:13.84  
                 34.31      1:13.84 (39.53)
  8 Jones, Maureen         50 SYSM-USA          1:19.30    1:15.83  
                 35.27      1:15.83 (40.56)
  9 Lavery, Catherine F    54 GAJA-USA          1:16.77    1:15.85  
                 36.29      1:15.85 (39.56)
 10 Kirkpatrick, Laura A   53 BLU-USA           1:13.50    1:16.78  
                 35.87      1:16.78 (40.91)
 11 Perez de Ferari, Clau  51 SI-CHI            1:14.00    1:16.90  
                 37.24      1:16.90 (39.66)
 12 Poorman, Jeanne M      51 T2NM-USA          1:15.09    1:18.68  
                 36.75      1:18.68 (41.93)
 13 Montgomery, Victoria   53 CASC-USA          2:00.00    1:24.38  
                 39.70      1:24.38 (44.68)
 14 Ferrari, Silvia Elena  54 MAB-ARG           1:25.80    1:28.01  
                 41.08      1:28.01 (46.93)
 15 Hidalgo, Elizabeth     54 CDAP-VEN          1:38.00    1:29.07  
                 42.05      1:29.07 (47.02)
 16 Veronezi, Julia F      52 AMPN-BRA          1:30.00    1:35.10  
                 44.45      1:35.10 (50.65)
 17 Greenwood, Irene E     52 BELE-CRC          1:43.52    1:36.95  
                 44.24      1:36.95 (52.71)
 18 Moure de Godoy, Elva   53 WMST-USA          1:41.78    1:40.44  
                 49.50      1:40.44 (50.94)
 19 Salcedo, Livia M       53 CSMV-VEN          1:36.00    1:42.80  
                 44.53      1:42.80 (58.27)
 20 Peters, Deb            51 MLMS-USA          1:45.00    1:51.48  
                 53.58      1:51.48 (57.90)
 21 Wood, Cindi L          53 GOLD-USA          1:55.76    1:51.51  
                 49.84    1:51.51 (1:01.67)
 22 Rubio, Guadalupe       54 MCH-MEX           1:46.12    1:53.46  
                 50.32    1:53.46 (1:03.14)
 23 Molina, Ana T          54 ANMS-CRC          2:06.68    2:00.59  
               1:00.47    2:00.59 (1:00.12)
 -- Weger, Tammy J         53 SYSM-USA          1:23.40         NS  
 
 Event 9  Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 1:02.02  8/16/2008 LAURA VAL, USA
         NATL: N 1:02.02  8/13/2007 VAL\VAL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Early, Marilyn E       56 MICH-USA          1:10.37    1:09.45  
                 33.59      1:09.45 (35.86)
  2 Grilli, Tracy L        56 NEM-USA           1:10.96    1:10.15  
                 33.80      1:10.15 (36.35)
  3 Kryka, Nancy           58 SYSM-USA          1:14.46    1:10.69  
                 33.32      1:10.69 (37.37)
  4 Cipriano, Deborah R    56 GSM-USA           1:13.84    1:11.17  
                 34.77      1:11.17 (36.40)
  5 Lippold, Mary B        57 PSM-USA           1:11.00    1:11.22  
                 34.22      1:11.22 (37.00)
  6 Devanney, Celia C      56 GOLD-USA          1:13.40    1:13.73  
                 34.86      1:13.73 (38.87)
  7 Protzman, Barbara      59 GOLD-USA          1:18.36    1:17.23  
                 36.22      1:17.23 (41.01)
  8 Carpenter, Kelley C    56 SYSM-USA          1:15.17    1:19.18  
                 37.45      1:19.18 (41.73)
  9 Penn, Ginger           57 GAJA-USA          1:31.55    1:26.87  
                 40.55      1:26.87 (46.32)
 10 Ocampo, Patricia PO    56 ACCO-COL          1:27.33    1:30.47  
                 40.58      1:30.47 (49.89)
 11 Hopson, Linda K        58 SYSM-USA          1:45.00    1:37.88  
                 46.13      1:37.88 (51.75)
 12 DeVilla Garcia, Tania  55 MCH-MEX           1:44.00    1:38.78  
                 47.58      1:38.78 (51.20)
 13 Grossman, Gail L       58 FACT-USA          1:59.83    2:04.21  
                 58.72    2:04.21 (1:05.49)
 14 Murillo Quintero, Zaf  59 CGA-VEN           2:15.00    2:11.05  
               1:04.40    2:11.05 (1:06.65)
 15 Singleton, Kathy       56 SYSM-USA          2:09.66    2:28.02  
               1:03.42    2:28.02 (1:24.60)
 16 Due?as De La Torre, M  55 JDP-ECU           2:00.00    2:51.04  
               1:18.88    2:51.04 (1:32.16)
 -- Almand, Jennifer       55 GAJA-USA          1:14.06         NS  
 
 Event 9  Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 1:03.83  8/5/2011  LAURA VAL, USA
         NATL: N 1:03.83  8/5/2011  LAURA VAL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Davis, Charlotte M     63 PSM-USA           1:09.00    1:08.92  
                 34.05      1:08.92 (34.87)
  2 Cole, Janie            60 DAMM-USA          1:15.00    1:14.37  
                 35.48      1:14.37 (38.89)
  3 Steiger, Regula E      61 SVB-SUI           1:13.79    1:14.95  
                 35.17      1:14.95 (39.78)
  4 Craffey, Joan P        60 AGUA-USA          1:18.00    1:15.87  
                 36.78      1:15.87 (39.09)
  5 Olano de Abuchaibe, L  60 ACCO-COL          1:14.60    1:16.10  
                 36.11      1:16.10 (39.99)
  6 Halfacre, Susan E      61 GSC-USA           1:23.00    1:20.85  
                 37.50      1:20.85 (43.35)
  7 Quintero, Myriam       64 ACCO-COL          1:24.00    1:21.62  
                 39.64      1:21.62 (41.98)
  8 Quevedo, Hortencia     62 MCH-MEX           1:26.00    1:25.41  
                 40.86      1:25.41 (44.55)
  9 Lyman, Carolyn B       63 UTAH-USA          1:26.15    1:25.99  
                 40.28      1:25.99 (45.71)
 10 Silva, Marcia MA       60 ANMB-BRA          1:28.03    1:26.61  
                 39.59      1:26.61 (47.02)
 11 Maloney, Beth          63 BERK-USA          1:31.20    1:29.39  
                 41.57      1:29.39 (47.82)
 12 Labrado, Gloria E      64 MCH-MEX           1:33.17    1:30.35  
                 42.33      1:30.35 (48.02)
 13 Berk, Sherie           60 SFTL-USA          1:31.61    1:31.52  
                 41.32      1:31.52 (50.20)
 14 Babineau, Melanie M    60 SRQM-USA          1:40.00    1:37.20  
                 45.34      1:37.20 (51.86)
 15 Voigt, Miriam H        64 AMPN-BRA          1:45.00    1:37.48  
                 47.43      1:37.48 (50.05)
 16 Fialho Prado, Creuza   64 SESP-BRA          2:00.00    1:41.78  
                 49.92      1:41.78 (51.86)
 17 Butter-Sturman, Lin    64 FACT-USA          2:06.74    1:50.72  
                 51.89      1:50.72 (58.83)
 18 Bucchioni, Isa Gabrie  61 COMP-BRA          1:15.00    1:51.67  
                 47.27    1:51.67 (1:04.40)
 19 Castro, Fanny H        62 ACCO-COL          1:54.30    1:53.55  
                 53.16    1:53.55 (1:00.39)
 20 Hennig, Nancy S        64 SYSM-USA          1:52.00    1:55.47  
                 53.44    1:55.47 (1:02.03)
 21 Fazzano, Catalina U    60 GOLD-USA          2:06.83    1:59.10  
                 56.95    1:59.10 (1:02.15)
 22 Acosta, Magdalena A    62 MCH-MEX           1:10.00    2:11.88  
               1:00.57    2:11.88 (1:11.31)
 23 Sellers, Melanie B     61 WMST-USA          2:00.00    2:17.02  
               1:06.98    2:17.02 (1:10.04)
 24 Benitez Cortes, Angel  64 ACA-MEX           2:05.00    2:22.26  
               1:03.13    2:22.26 (1:19.13)
 25 Hamilton, Rebecca J    61 GAJA-USA          2:20.54    2:42.89  
               1:13.60    2:42.89 (1:29.29)
 26 Jinesta, Marta X       60 ANMS-CRC          2:55.30    2:49.22  
               1:18.53    2:49.22 (1:30.69)
 -- RiBEIRO, Monica R      62 TLN-PER           1:33.25         DQ  
 -- Santana, Anita Matos   62 ANMB-BRA          1:34.10         DQ  
 -- Ogier, Danielle        61 GOLD-USA          1:14.52         NS  
 
 Event 9  Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 1:12.00  8/19/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER
         NATL: N 1:12.10  8/12/2010 CAROLYN BOAK
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Davis, Aida            65 PMS-PER           1:19.50    1:13.99  
                 36.81      1:13.99 (37.18)
  2 Uustal, Diann B        67 GAJA-USA          1:14.76    1:14.70  
                 34.29      1:14.70 (40.41)
  3 Webb, Linda            68 SFTL-USA          1:25.60    1:26.25  
                 40.34      1:26.25 (45.91)
  4 Mitchell, Jeannie R    67 GOLD-USA          1:26.60    1:29.25  
                 41.56      1:29.25 (47.69)
  5 Abe, Cherry Yumiko S   68 BODY-BRA          1:42.00    1:42.67  
                 47.23      1:42.67 (55.44)
  6 Ensign, Jeanne         67 PSM-USA           1:49.16    1:51.03  
                 52.75      1:51.03 (58.28)
  7 Suttie, Rae E          69 FACT-USA          1:52.79    1:53.44  
                 52.10    1:53.44 (1:01.34)
  8 Riley, Linda M         66 SYSM-USA          2:50.00    1:58.07  
                 53.96    1:58.07 (1:04.11)
  9 Ricciardi, Maria Beat  66 CCP-BRA           1:59.00    2:06.79  
                 55.60    2:06.79 (1:11.19)
 10 McKenney, Marilynn     66 FACT-USA          2:24.90    2:16.54  
               1:04.30    2:16.54 (1:12.24)
 11 Aldana Romero, Maria   67 ACA-MEX           2:00.00    2:21.82  
               1:06.13    2:21.82 (1:15.69)
 12 Salazar, Carmen H      65 ADAC-VEN          1:50.00    2:27.50  
               1:03.10    2:27.50 (1:24.40)
 13 Aponte de Bueno, Rosa  67 CGA-VEN           2:53.00    2:46.77  
               1:19.46    2:46.77 (1:27.31)
 
 Event 9  Women 70-74 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 1:14.28  9/5/2009  YOSHIKO OSAKI, JPN
         NATL: N 1:19.94  8/23/1999 GAIL ROPER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Hackett, Jeanne T      70 FACT-USA          1:41.44    1:42.27  
                 47.01      1:42.27 (55.26)
  2 Foley, Carolynn        70 AAA-USA           1:42.65    1:43.47  
                 48.78      1:43.47 (54.69)
  3 Kemayd, Margarita      74 LNNM-URU          2:06.00    1:59.52  
                 56.12    1:59.52 (1:03.40)
  4 Ottosen, Sue C         70 GAJA-USA          2:14.53    2:20.70  
               1:05.53    2:20.70 (1:15.17)
  5 Hutinger, Margie       73 FMM-USA           2:32.77    2:35.57  
               1:10.12    2:35.57 (1:25.45)
  6 Haase, Judith L        73 GAJA-USA          2:49.00    2:36.83  
               1:13.07    2:36.83 (1:23.76)
  7 Miller, Jan H          70 MLMS-USA          2:23.83    2:54.70  
               1:11.23    2:54.70 (1:43.47)
 -- Verth, Ann             71 SYSM-USA          2:05.66         NS  
 
 Event 9  Women 75-79 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 1:20.15  8/5/2006  JANE ASHER, GBR
         NATL: N 1:26.36  7/31/2005 GAIL ROPER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Little, Jeanne         76 MVN-USA           1:32.71    1:32.48  
                 43.26      1:32.48 (49.22)
  2 Tucker, Betty Lou      76 GOLD-USA          1:58.27    2:16.52  
               1:04.56    2:16.52 (1:11.96)
  3 Czekala, Charlotte G   75 GAJA-USA          2:57.74    2:57.64  
               1:13.99    2:57.64 (1:43.65)
 -- Fishlock, Shirley J    77 FACT-USA          1:33.05         NS  
 
 Event 9  Women 80-84 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 1:24.18  6/19/2011 JANE ASHER, GBR
         NATL: N 1:27.55  3/7/2009  GAIL ROPER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Ferreira DA Silva, Te  81 MG-BRA            2:58.00    2:50.46  
               1:23.99    2:50.46 (1:26.47)
 
 Event 9  Women 85-89 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 1:43.68  6/9/2012  JEAN TROY, USA
         NATL: N 1:43.68  6/9/2012  JEAN TROY
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Troy, Jean D           86 FMM-USA           1:43.52    1:53.50  
                 53.87      1:53.50 (59.63)
  2 Goodlad, Phyllis       85 MARY-USA          2:07.25    2:31.08  
               1:10.91    2:31.08 (1:20.17)
  3 Brown, Ellen T         88 FACT-USA          3:33.94    3:43.68  
               1:43.26    3:43.68 (2:00.42)
 
 Event 9  Women 95-99 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 2:56.83  6/14/2009 MIEKO NAGAOKA, JPN
         NATL: N 3:08.43  8/15/2005 JULIA DOLCE
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Dodson, Nancy Ann      95 SYSM-USA          4:05.00    4:10.10  
               2:00.65    4:10.10 (2:09.45)
  2 Dunivin, Anne A        97 GAJA-USA          4:52.20    6:23.66  
               3:04.28    6:23.66 (3:19.38)


 Event 10  Men 18-24 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 49.37  6/28/2012 JOSH SCHNEIDER
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Rheinlander, Rhet R    21 SYSM-USA            58.10      56.87  
                 27.41        56.87 (29.46)
  2 Dominguez Araujo, Joe  20 ENJA-VEN            57.00      57.35  
                 26.48        57.35 (30.87)
  3 Rivas, Rowyn A         23 UCV-VEN           1:02.99      59.91  
                 28.90        59.91 (31.01)
  4 VanderHorst, Brandon   22 UNAT-USA          1:03.00    1:02.91  
                 29.50      1:02.91 (33.41)
  5 Rojas, Gustavo A       19 ADAC-VEN          1:15.32    1:28.95  
                 37.77      1:28.95 (51.18)
 -- Salcedo Meza, Alberto  19 ENJA-VEN            54.85         NS  
 
 Event 10  Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 50.74  8/13/2000 NICK SHACKELL, USA
         NATL: N 50.74  8/13/2000 NICK SHACKELL
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 McGinnis, Matthew W    28 NCMS-USA            52.00      50.45W 
                 24.08        50.45 (26.37)
  2 Vasconcelos, Alexandr  26 OST-BRA             55.00      54.35  
                 26.41        54.35 (27.94)
  3 Leite, Rene            29 GNU-BRA             57.00      54.51  
                 25.94        54.51 (28.57)
  4 Godoy, Jose A          27 CHHV-VEN            53.85      56.16  
                 26.77        56.16 (29.39)
  5 Garza, Richard J       25 WOW-USA           1:01.15      57.60  
                 27.48        57.60 (30.12)
  6 Perez Monasterio, Ces  25 ADAC-VEN            56.50      58.36  
                 27.02        58.36 (31.34)
  7 Ortiz, Daniel          26 CRCE-CRC            57.90      58.70  
                 28.80        58.70 (29.90)
  8 Orozco Mu?oz, Carlos   29 ACCO-COL            56.32      58.78  
                 27.77        58.78 (31.01)
  9 Gonzalez Quero, Migue  29 CSMV-VEN            59.50    1:00.02  
                 28.17      1:00.02 (31.85)
 10 Balderamos, William R  29 CIMS-CAY          1:04.99    1:01.40  
                 31.04      1:01.40 (30.36)
 11 Ramirez, Agustin       29 F-SC-MEX          1:00.00    1:01.83  
                 29.98      1:01.83 (31.85)
 12 Zaragoza Guerra, Fran  27 ACA-MEX             58.00    1:01.94  
                 28.98      1:01.94 (32.96)
 13 Rosa, Javier JR        27 ACJ-ARG           1:03.12    1:02.75  
                 30.03      1:02.75 (32.72)
 14 Hernandez, Juan J      29 MASN-VEN            59.03    1:02.78  
                 29.26      1:02.78 (33.52)
 15 Altman-Kurosaki, Jona  25 AGUA-USA          1:02.00    1:03.28  
                 30.05      1:03.28 (33.23)
 16 Thomas, Justin L       29 CIMS-CAY            59.00    1:05.29  
                 30.73      1:05.29 (34.56)
 17 Lorenzo, Luis M        27 VIK-VEN           1:02.13    1:05.63  
                 31.46      1:05.63 (34.17)
 18 Contreras Cabrera, Gu  28 ADAC-VEN          1:00.00    1:05.71  
                 29.76      1:05.71 (35.95)
 19 Martinez, Camilo E     28 AQAC-COL          1:06.00    1:05.87  
                 30.83      1:05.87 (35.04)
 20 Franco, Alejandro      28 OPTA-COL          1:05.00    1:10.07  
                 33.39      1:10.07 (36.68)
 21 Urbina, Humberto       29 MCH-MEX           1:08.00    1:11.14  
                 32.75      1:11.14 (38.39)
 22 Garro, Alejandro       28 CRCE-CRC          1:27.17    1:17.26  
                 35.56      1:17.26 (41.70)
 23 Chaves, Vladimir       29 CRCE-CRC          1:50.46    1:33.05  
                 39.25      1:33.05 (53.80)
 -- Campos, Jorge          29 CRCE-CRC          1:06.02         NS  
 -- Flores Flores, Juan M  29 ANV-MEX             54.36         NS  
 -- Houchin, Charlie       26 UNAT-USA            50.60         NS  
 
 Event 10  Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 50.84  9/18/2009 S.KUNZELMANN, GER
         NATL: N 49.63  6/28/2012 NICHOLAS BRUNELLI
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Sanvicente, Lourenco   34 ALJ-BRA             55.90      56.72  
                 27.21        56.72 (29.51)
  2 Kendig, Jamie M        33 SYSM-USA            57.26      57.25  
                 27.33        57.25 (29.92)
  3 Ulloa, David           32 CRCE-CRC            58.44      58.41  
                 28.38        58.41 (30.03)
  4 Sifontes, Juan P       34 MV-VEN              59.80      58.73  
                 27.67        58.73 (31.06)
  5 Silva Rodrigues, Rodr  34 PRAI-BRA            58.50      59.20  
                 27.86        59.20 (31.34)
  6 Hernandez, Alexander   32 CGA-VEN           1:00.56    1:00.00  
                 28.91      1:00.00 (31.09)
  7 Ramos Gallardo, Guill  34 ACA-MEX           1:05.00    1:02.38  
                 29.15      1:02.38 (33.23)
  8 Acosta, Andres         34 MV-VEN            1:01.50    1:03.07  
                 29.68      1:03.07 (33.39)
  9 Olivera, Mariano A     33 ECHE-ARG          1:03.00    1:03.39  
                 30.61      1:03.39 (32.78)
 10 Pedro, Torres S        31 ADAC-VEN          1:04.00    1:03.40  
                 30.38      1:03.40 (33.02)
 11 Forti, Leonardo J      31 ECHE-ARG          1:01.00    1:03.43  
                 30.04      1:03.43 (33.39)
 12 Cubillan, Pedro E      33 MV-VEN            1:03.00    1:03.94  
                 30.72      1:03.94 (33.22)
 13 Campos, Manuel         33 ANMS-CRC          1:04.30    1:04.34  
                 30.96      1:04.34 (33.38)
 14 Delgado, Rafael A      30 ADAC-VEN            59.44    1:05.83  
                 30.73      1:05.83 (35.10)
 15 Velasquez, Ivan D      31 DELF-COL          1:11.00    1:09.85  
                 33.55      1:09.85 (36.30)
 16 Dardon, Hugo I         30 GUA-GUA           1:15.05    1:11.90  
                 34.59      1:11.90 (37.31)
 17 Cano, Fabian           30 CRCE-CRC          1:14.63    1:12.12  
                 34.32      1:12.12 (37.80)
 18 Murillo, Javier J      34 CPA-VEN           1:12.00    1:12.67  
                 33.83      1:12.67 (38.84)
 19 Chavarria, Luis V      33 ANMS-CRC          1:13.27    1:13.58  
                 35.88      1:13.58 (37.70)
 20 Alcala Guerrero, Yimi  34 PNU-VEN           1:37.12    1:15.04  
                 34.40      1:15.04 (40.64)
 21 Koro, Michael          31 SYSM-USA          1:19.00    1:20.29  
                 37.68      1:20.29 (42.61)
 22 Quevedo, Javier JQ     30 ADAC-VEN          1:29.00    1:32.76  
                 40.76      1:32.76 (52.00)
 -- Guerra Mejias, Pedro   32 CP-VEN            1:10.00         NS  
 -- Linares, Sebastian     32 CRCE-CRC          1:11.08         NS  
 -- Novikov, Anton         31 ASM-RUS           1:08.50         NS  
 -- Sabala, Michael C      33 CTRI-USA            59.00         NS  
 
 Event 10  Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 50.78  9/27/2009 HIDEAKI HARA, JPN
         NATL: N 51.49  7/16/1995 ROWDY GAINES
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Salcedo, Bernardo C    39 ALJ-BRA             55.97      56.23  
                 26.89        56.23 (29.34)
  2 Christoffel, Ben J     37 INDY-USA            56.61      56.53  
                 26.89        56.53 (29.64)
  3 Hidalgo, Hugo D        36 MV-VEN              57.50      56.69  
                 26.57        56.69 (30.12)
  4 Garcia Manzo, Carlos   35 GUA-GUA             57.00      56.78  
                 26.63        56.78 (30.15)
  5 Franchi, Orlando J     39 ECA-VEN             58.00      58.35  
                 27.52        58.35 (30.83)
  6 Thomas, Steven M       35 SFTL-USA            59.90      58.60  
                 27.34        58.60 (31.26)
  7 Brunetto, Andre T      35 ALJ-BRA             55.97      58.80  
                 28.14        58.80 (30.66)
  8 Mieses, Franklin M     39 DOM-DOM           1:00.23      59.28  
                 28.12        59.28 (31.16)
  9 Santos, Sandro C       37 OST-BRA           1:00.00      59.53  
                 27.83        59.53 (31.70)
 10 Campbell, Ryan B       37 SFTL-USA            58.00      59.87  
                 29.21        59.87 (30.66)
 11 Navarro, Jeiko         39 CRCE-CRC          1:01.14    1:00.65  
                 28.64      1:00.65 (32.01)
 12 Caron, Sylvain         37 CAMO-CAN            58.78    1:01.84  
                 29.94      1:01.84 (31.90)
 13 Mora, Eduardo          35 CRCE-CRC          1:04.49    1:03.82  
                 30.39      1:03.82 (33.43)
 14 Velez, Rafael A        39 DOM-DOM             59.60    1:04.13  
                 29.42      1:04.13 (34.71)
 15 Lyons, Anthony         36 CIMS-CAY          1:04.50    1:04.79  
                 30.69      1:04.79 (34.10)
 16 Glass, Mark W          39 WMST-USA          1:00.34    1:07.16  
                 27.19      1:07.16 (39.97)
 17 Vogel, Michel          37 SFTL-USA          1:20.00    1:08.67  
                 33.15      1:08.67 (35.52)
 18 Aguabella, Pablo       36 CRCE-CRC          1:08.95    1:09.16  
                 32.68      1:09.16 (36.48)
 19 Sandi, Alejandro       35 BELE-CRC          1:08.00    1:11.15  
                 32.34      1:11.15 (38.81)
 20 Alegria, Rodrigo       37 JC-ARG            1:09.00    1:11.44  
                 34.36      1:11.44 (37.08)
 21 Oviedo, Juan Carlos    35 ANV-MEX           1:13.70    1:11.49  
                 32.78      1:11.49 (38.71)
 22 Castillo, Pablo C      36 BELE-CRC          1:11.48    1:11.64  
                 32.44      1:11.64 (39.20)
 23 Guevara Cordero, Jose  38 MV-VEN            1:10.00    1:15.84  
                 36.36      1:15.84 (39.48)
 24 Alvarado, Marco        36 CRCE-CRC          1:30.25    1:37.14  
                 44.08      1:37.14 (53.06)
 25 Bueno Aponte, Orlando  35 CGA-VEN           1:50.00    1:54.29  
                 53.01    1:54.29 (1:01.28)
 -- Vidal, Mariano         39 UBC.-ARG            59.75         DQ  
      Swimmer swam in wrong lane
 -- Delgado, Roberto E     38 NOVA-USA            58.00         NS  
 -- DeTillio, Jordan R     36 UNAT-USA          1:04.57         NS  
 -- Perera, Boabdil        38 CRCE-CRC          1:05.94         NS  
 -- Silver, Isaac M        35 FACT-USA            59.90         NS  
 -- Agostini, Armando J    38 CGA-VEN           1:10.00         NS  
 -- Roman Pulgarin, Franc  36 ACCV-COL          1:05.57         NS  
 -- Albino, Jorge E        38 CC-BRA              59.85         NS  
 -- Thormann, Henrique L   37 GOLD-USA            59.45         NS  
 
 Event 10  Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 51.72  8/1/2010  VLAD PYSHNENKO, USA
         NATL: N 51.72  8/1/2010  VLAD PYSHNENKO
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Beatty, Mark S         44 GAJA-USA            57.59      55.80  
                 26.73        55.80 (29.07)
  2 Saretsky, Barry J      44 EMSC-CAN            56.20      56.75  
                 27.00        56.75 (29.75)
  3 Packer, Ryan K         43 PSM-USA             58.99      56.97  
                 26.86        56.97 (30.11)
  4 Sammartino, Lucas Pat  40 CVP-ARG             57.90      57.03  
                 27.28        57.03 (29.75)
  5 Monsalve, Osman D      41 MV-VEN              57.94      58.92  
                 29.12        58.92 (29.80)
  6 Carvalho, Rodrigo S    42 ALJ-BRA             58.00      58.94  
                 28.09        58.94 (30.85)
  7 Gonzalez, Enrique D    42 CVP-ARG             58.20      59.22  
                 28.14        59.22 (31.08)
  8 Hernandez, William     44 GOLD-USA          1:00.75    1:01.20  
                 28.24      1:01.20 (32.96)
  9 O''Leary, Shawn B       43 MESC-USA          1:03.51    1:01.21  
                 28.71      1:01.21 (32.50)
 10 Starshinin, Aleksandr  44 PSDN-RUS          1:00.00    1:01.53  
                 29.30      1:01.53 (32.23)
 11 Batlle, Juan P         43 EE-CHI            1:03.00    1:03.12  
                 30.23      1:03.12 (32.89)
 12 Pardo, Robert R        40 SFTL-USA          1:04.53    1:04.81  
                 30.70      1:04.81 (34.11)
 13 Tyle, Scott            44 SYSM-USA          1:04.99    1:05.96  
                 31.35      1:05.96 (34.61)
 14 Aldana, Gregorio       40 ACCO-COL          1:05.00    1:07.45  
                 31.72      1:07.45 (35.73)
 15 Schmaltz, Joel         43 GSMS-USA          1:12.85    1:11.58  
                 33.27      1:11.58 (38.31)
 16 Mendez, Miguel L       44 CPA-VEN           1:12.00    1:11.59  
                 33.13      1:11.59 (38.46)
 17 Castro, Raul G         43 CGA-VEN           1:10.00    1:12.45  
                 35.75      1:12.45 (36.70)
 18 Cruz, Luis A           43 MV-VEN            1:10.00    1:12.78  
                 33.78      1:12.78 (39.00)
 19 Martz, Adam J          42 SFTL-USA          1:19.58    1:21.67  
                 40.41      1:21.67 (41.26)
 20 Arias, Mauro           42 ANMS-CRC          1:45.00    1:30.71  
                 41.00      1:30.71 (49.71)
 21 McGinley, Matthew B    44 SYSM-USA          1:33.02    1:33.70  
                 42.01      1:33.70 (51.69)
 -- Williams, Gregg J      41 SPM-USA           1:10.86         NS  
 -- Bocaletti, Enrique     42 CRCE-CRC          1:28.45         NS  
 -- Strozier, Matthew F    40 AGUA-USA          1:00.00         NS  
 -- Ramon, Juan F          44 EH-COL            1:23.00         NS  
 -- Rodriguez, Hector J    40 DMAS-VEN          1:10.13         NS  
 
 Event 10  Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 53.77  8/19/2005 MARCO COLOMBO, ITA
         NATL: N 53.90  8/23/1999 JACK GROSELLE
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Gonzalez Bayona, Leon  45 CVP-ARG             56.55      56.29  
                 27.20        56.29 (29.09)
  2 Weber, Mark A          46 SYSM-USA            55.93      56.94  
                 27.34        56.94 (29.60)
  3 Boosin, Michael J      47 UNAT-USA            58.92      57.64  
                 27.95        57.64 (29.69)
  4 Carvalho, Roberto Car  48 MTC-BRA             58.00      57.86  
                 28.06        57.86 (29.80)
  5 Linehan, Gregory P     46 SYSM-USA          1:01.00    1:00.77  
                 28.96      1:00.77 (31.81)
  6 Lage, Terry L          45 SFTL-USA          1:01.04    1:00.79  
                 29.28      1:00.79 (31.51)
  7 Sousa J?nior, Sidney   46 PRAI-BRA            59.90    1:03.58  
                 30.23      1:03.58 (33.35)
  8 Sanchez, Marlon M      46 MV-VEN            1:02.00    1:03.98  
                 30.82      1:03.98 (33.16)
  9 Bokorney, Mark B       49 SYSM-USA          1:08.00    1:05.65  
                 31.36      1:05.65 (34.29)
 10 Kuhn, Brian F          47 WOO-USA           1:03.00    1:06.79  
                 30.71      1:06.79 (36.08)
 11 Monroy, Francisco FM   49 EE-CHI            1:03.00    1:06.85  
                 31.97      1:06.85 (34.88)
 12 Arango, Enrique        49 OPTA-COL          1:06.00    1:09.20  
                 33.21      1:09.20 (35.99)
 13 Machado Ruas, Fernand  45 PRAI-BRA          1:05.00    1:09.46  
                 33.95      1:09.46 (35.51)
 14 Reinke, Federico       45 GEBA-ARG          1:08.00    1:11.32  
                 33.74      1:11.32 (37.58)
 15 Katz, Rob D            49 SYSM-USA          1:15.00    1:11.40  
                 34.31      1:11.40 (37.09)
 16 Abad, Fernando         49 PLAN-USA          1:13.60    1:12.12  
                 34.37      1:12.12 (37.75)
 17 Monsalve Zapata, Gust  48 OPTA-COL          1:18.00    1:18.81  
                 37.15      1:18.81 (41.66)
 18 Law, Wida              45 SYSM-USA          1:15.00    1:22.65  
                 35.72      1:22.65 (46.93)
 19 Franzoni, Walcir       45 AMPN-BRA          1:17.00    1:23.48  
                 36.74      1:23.48 (46.74)
 20 Bruzual, Gustavo J     45 CGA-VEN           1:12.00    1:42.38  
                 39.89    1:42.38 (1:02.49)
 -- Parra, Daniel          49 MV-VEN            1:05.10         DQ  
      False start
 -- Oliva, Stepan          47 WIN-USA             59.00         NS  
 -- Dietze, Stephan M      46 F-SC-MEX            59.80         NS  
 -- Morales, Miguel A      48 CTTM-PER          1:04.20         NS  
 -- Brice?o Uzcategui, Ri  46 ADAC-VEN          1:30.16         NS  
 -- Ortega Walcheff, Jesu  46 ADAC-VEN          1:30.12         NS  
 -- Tatterson, Bryan R     49 SFTL-USA            59.80         NS  
 -- Jimenez, Carlos A      49 RICE-USA            59.16         NS  
 -- Harper, Jim            46 GOLD-USA          1:04.00         NS  
 -- Spino, Thomas J        46 NCMJ-USA          1:10.00         NS  
 
 Event 10  Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 54.94  8/7/2009  BOB BUGG, USA
         NATL: N 54.93  3/21/2004 JACK GROSELLE
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Switzer, Keith M       50 CASC-USA            56.70      56.09  
                 27.70        56.09 (28.39)
  2 Francois, Jean-Marc    50 ECA-VEN             57.50      58.32  
                 28.74        58.32 (29.58)
  3 Stewart, Henry D       50 NCMS-USA            58.49      58.50  
                 27.78        58.50 (30.72)
  4 Newman, Steven M       51 SYSM-USA          1:04.17      59.64  
                 29.24        59.64 (30.40)
  5 Beattie, John R        52 BLU-USA             58.82    1:00.06  
                 28.62      1:00.06 (31.44)
  6 Saylor, Brian D        53 SYSM-USA            58.51    1:00.18  
                 29.34      1:00.18 (30.84)
  7 Gardiasz, Eduardo D    50 COU-ARG           1:02.05    1:01.64  
                 29.94      1:01.64 (31.70)
  8 Kromskiy, Dmitry       52 PSDN-RUS          1:00.90    1:01.65  
                 29.48      1:01.65 (32.17)
  9 Guimar?es, Mauricio P  54 OST-BRA           1:00.83    1:02.19  
                 30.57      1:02.19 (31.62)
 10 Panzarino, Stephen     52 SYSM-USA          1:05.42    1:02.20  
                 28.92      1:02.20 (33.28)
 11 Oliveira, Leonidas LO  53 COMP-BRA            59.60    1:02.49  
                 28.90      1:02.49 (33.59)
 12 Zappi, Federico A      51 CGA-VEN           1:01.00    1:03.82  
                 30.21      1:03.82 (33.61)
 13 Cortina, Jorge A       54 UNAT-USA          1:01.60    1:04.31  
                 30.47      1:04.31 (33.84)
 14 Swanson, Charles W     50 CATM-USA          1:06.69    1:04.66  
                 31.39      1:04.66 (33.27)
 14 Barros, Sebastian D    50 CRF-BRA           1:10.00    1:04.66  
                 31.29      1:04.66 (33.37)
 16 Thompson, Reese E      54 MOVY-USA          1:05.69    1:04.94  
                 30.53      1:04.94 (34.41)
 17 Brown, Doug            51 T2NM-USA          1:06.27    1:05.71  
                 32.19      1:05.71 (33.52)
 18 Grossman, Steve W      52 SYSM-USA          1:06.20    1:06.09  
                 32.07      1:06.09 (34.02)
 19 Correa, Pedro R        51 PRM-PUR           1:08.43    1:07.38  
                 32.29      1:07.38 (35.09)
 20 Ayres Netto, Marcelo   54 OST-BRA           1:08.00    1:08.03  
                 33.37      1:08.03 (34.66)
 21 Bowman, Roger L        53 SYSM-USA          1:11.00    1:10.68  
                 33.99      1:10.68 (36.69)
 22 Mangrum, John W        50 NCMS-USA          1:03.00    1:10.71  
                 34.48      1:10.71 (36.23)
 23 Paolelli, Fabio        51 CR-T-CRC          1:14.15    1:11.24  
                 34.44      1:11.24 (36.80)
 24 Gonzalez Lopez, Danie  50 DELF-COL          1:10.00    1:11.34  
                 34.44      1:11.34 (36.90)
 25 Letourneau, John       52 SYSM-USA          1:13.68    1:12.68  
                 34.14      1:12.68 (38.54)
 26 Dietrich, Gregory S    53 ACCO-COL          1:12.50    1:13.37  
                 35.02      1:13.37 (38.35)
 27 Peters, Gene           51 MLMS-USA          1:25.00    1:13.39  
                 33.30      1:13.39 (40.09)
 28 Diaz, Sergio           50 F-SC-MEX          1:14.00    1:14.35  
                 35.20      1:14.35 (39.15)
 29 Ponce, Jose A          53 PLAN-USA          1:23.57    1:27.41  
                 40.93      1:27.41 (46.48)
 -- Buddemeyer, Marcos     52 APAN-BRA          1:06.00         DQ  
      Swimmer swam in wrong lane
 -- Lopez, Jose B          51 ADAC-VEN          1:53.30         NS  
 -- Hernandez, Alan        53 MV-VEN            1:09.25         NS  
 -- Gonzalez, Luis R       52 CSMV-VEN          1:10.00         NS  
 -- Perez, Gustavo A       54 ECA-VEN           1:10.00         NS  
 -- Silva, Omar M          54 PMS-PER           1:07.51         NS  
 -- Perez, Arnaldo A       51 CM-PUR            1:01.00         NS  
 -- West, Michael B        51 NPYM-USA          1:06.00         NS  
 
 Event 10  Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 56.08  7/23/2009 JACK GROSELLE, USA
         NATL: N 56.08  7/23/2009 JACK GROSELLE
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Groselle, Jack R       59 SYSM-USA            58.46      58.51  
                 28.38        58.51 (30.13)
  2 Sherman, Bill          55 MOVY-USA            59.74      59.09  
                 28.82        59.09 (30.27)
  3 Supple, Robert C       59 CAQM-USA            59.50    1:00.22  
                 28.64      1:00.22 (31.58)
  4 Fuxa, Jiri             56 SCHU-CZE          1:03.40    1:03.14  
                 29.40      1:03.14 (33.74)
  5 Fochios, Dean T        59 WMAC-USA          1:02.15    1:03.33  
                 29.74      1:03.33 (33.59)
  6 Newman, John C         57 FACT-USA          1:01.50    1:03.45  
                 30.11      1:03.45 (33.34)
  7 Klein, Jonathan E      56 NCMS-USA          1:00.48    1:03.46  
                 30.34      1:03.46 (33.12)
  8 Jones, Judd            55 GAJA-USA          1:05.52    1:04.32  
                 30.70      1:04.32 (33.62)
  9 Parra, Francisco J     56 CGA-VEN           1:02.50    1:04.52  
                 31.22      1:04.52 (33.30)
 10 Service, Jeffrey P     56 GOLD-USA          1:07.47    1:06.08  
                 31.41      1:06.08 (34.67)
 11 Dondi, Beda C          58 SFTL-USA          1:08.56    1:07.12  
                 33.59      1:07.12 (33.53)
 12 Freeman, Stephan J     57 SPM-USA           1:08.47    1:07.37  
                 33.13      1:07.37 (34.24)
 13 Gomez, Eloy H          57 OST-BRA           1:07.50    1:07.52  
                 31.74      1:07.52 (35.78)
 13 Sylvester, John E      56 SYSM-USA          1:07.00    1:07.52  
                 31.54      1:07.52 (35.98)
 15 Weigand, Tom J         56 SYSM-USA          1:08.57    1:07.95  
                 32.77      1:07.95 (35.18)
 16 Sheahan, Dan           56 VMST-USA          1:11.62    1:08.40  
                 33.09      1:08.40 (35.31)
 17 Godoy, Francisco J     55 WMST-USA          1:06.00    1:09.08  
                 32.78      1:09.08 (36.30)
 18 Hetu, Daniel           57 CAMO-CAN          1:14.32    1:10.74  
                 33.78      1:10.74 (36.96)
 19 Mejlachowicz, Mario    59 COMP-BRA          1:13.00    1:11.31  
                 34.69      1:11.31 (36.62)
 20 Elliott, Jeffrey A     55 SYSM-USA          1:20.00    1:13.94  
                 35.37      1:13.94 (38.57)
 21 Azoz, Antonio          55 MV-VEN            1:12.00    1:13.95  
                 35.09      1:13.95 (38.86)
 22 Knowles, Ross S        57 SYSM-USA          1:06.60    1:14.02  
                 35.03      1:14.02 (38.99)
 23 Ioannou, Jorge S       55 CGA-VEN           1:21.00    1:16.77  
                 35.22      1:16.77 (41.55)
 24 Cortes, Jorge A        56 CGA-VEN           1:08.00    1:19.32  
 25 Due?as, Sergio R       56 JDP-ECU           1:15.00    1:28.30  
                 41.90      1:28.30 (46.40)
 26 Miller, Jamie A        59 NCMS-USA          1:17.25    1:38.83  
 -- Strauss, Trip          55 ARKM-USA          1:01.90         NS  
 -- Houang, Paul           58 COMP-BRA          1:10.00         NS  
 -- Sharpe, Thomas L       57 NCMJ-USA          1:10.00         NS  
 
 Event 10  Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 58.61  8/15/2005 RICHARD ABRAHAMS, USA
         NATL: N 58.61  8/15/2005 RICHARD ABRAHAMS
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Martin, Doug           60 ARKM-USA          1:00.00      59.66  
                 28.35        59.66 (31.31)
  2 Williams, Bruce F      60 WMST-USA          1:03.00      59.78  
                 28.69        59.78 (31.09)
  3 Perout, Jeffrey J      60 SYSM-USA          1:05.00    1:02.60  
                 29.73      1:02.60 (32.87)
  4 Dodson, Phil L         60 IM-USA            1:02.40    1:02.63  
                 30.45      1:02.63 (32.18)
  5 Gruber, Glenn A        64 VCM-USA           1:03.37    1:04.73  
                 30.47      1:04.73 (34.26)
  6 Martin, Jack R         62 1776-USA          1:05.00    1:05.16  
                 31.66      1:05.16 (33.50)
  7 Rollins, Bruce W       64 WMST-USA          1:07.13    1:07.18  
                 32.36      1:07.18 (34.82)
  8 Leech, J Nathan        64 FACT-USA          1:05.00    1:08.28  
                 32.41      1:08.28 (35.87)
  9 Warner, Frank          64 PSM-USA           1:10.00    1:12.02  
                 34.32      1:12.02 (37.70)
 10 Eisner, Steven B       61 1776-USA          1:06.50    1:12.25  
                 33.82      1:12.25 (38.43)
 11 Franzon, Olof          61 ADMS-USA          1:11.77    1:12.75  
                 34.61      1:12.75 (38.14)
 12 Visani, Massimo        62 CTTM-PER          1:13.22    1:14.21  
                 34.50      1:14.21 (39.71)
 13 Walker, Allan          60 FACT-USA          1:13.76    1:17.89  
                 37.25      1:17.89 (40.64)
 14 Saltzman, Edward M     63 GAJA-USA          1:20.00    1:21.31  
                 38.90      1:21.31 (42.41)
 15 Alvarado, Felix G      60 ACCO-COL          1:39.98    1:40.59  
                 46.20      1:40.59 (54.39)
 16 Seguel, Pedro          64 UCMA-CHI          2:15.00    1:43.88  
                 45.79      1:43.88 (58.09)
 17 Jimenez, Luis A        64 ANMS-CRC          1:54.22    1:59.92  
               1:00.82      1:59.92 (59.10)
 18 Ortega, Luis D         63 MIQQ-CHI          1:55.00    2:10.53  
                 58.32    2:10.53 (1:12.21)
 -- Miller, Jim W          63 VMST-USA          1:16.00         NS  
 -- Urdaneta, Americo A    64 CP-VEN            2:11.63         NS  
 -- Alderson, Pat          61 GSMS-USA          1:05.53         NS  
 -- Schmidt, George L      63 GOLD-USA          1:07.00         NS  
 -- Claflin, Casey         60 SYSM-USA          1:04.00         NS  
 -- Pineyro, Luis          61 F-SC-MEX          1:04.00         NS  
 
 Event 10  Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 1:00.38  8/12/2010 RICHARD ABRAHAMS, USA
         NATL: N 1:00.38  8/12/2010 RICHARD ABRAHAMS
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Childs, Lee            65 GOLD-USA          1:03.63    1:02.33  
                 29.92      1:02.33 (32.41)
  2 Quiggin, David         69 GOLD-USA          1:03.57    1:03.30  
                 31.22      1:03.30 (32.08)
  3 Couch, Bob E           66 SYSM-USA          1:07.00    1:05.76  
                 31.70      1:05.76 (34.06)
  4 Bashmakov, Alexander   67 PSDN-RUS          1:08.34    1:09.78  
                 34.09      1:09.78 (35.69)
  5 Ferraz, Jose E         68 GOLD-USA          1:10.00    1:10.48  
                 33.08      1:10.48 (37.40)
  6 Reichle, Bill          65 BERK-USA          1:14.42    1:12.50  
                 35.22      1:12.50 (37.28)
  7 Villalobos, Carlos A   66 ACCO-COL          1:11.00    1:12.91  
                 35.55      1:12.91 (37.36)
  8 Lee, Charles B         69 THT-USA           1:15.00    1:13.68  
                 35.34      1:13.68 (38.34)
  9 Peterson, Steven B     67 PSM-USA           1:14.60    1:14.72  
                 36.13      1:14.72 (38.59)
 10 Bertrand, Robert T     65 GOLD-USA          1:08.30    1:15.43  
                 37.15      1:15.43 (38.28)
 11 Henderson, Gary W      68 FACT-USA          1:18.22    1:15.56  
                 37.00      1:15.56 (38.56)
 12 Bernstein, Rich        67 AGUA-USA          1:19.00    1:17.80  
                 38.12      1:17.80 (39.68)
 13 Gonzalez, Cesar A      67 ACCO-COL          1:18.05    1:18.89  
                 35.65      1:18.89 (43.24)
 14 Claridge, Don A        68 SYSM-USA          1:24.71    1:22.20  
                 38.25      1:22.20 (43.95)
 15 Rivera, Ivar I         66 ADAC-VEN          1:55.22    1:37.02  
                 42.75      1:37.02 (54.27)
 16 Azcurra, Enrique M     67 UNAT-USA          1:10.35    1:37.15  
                 42.28      1:37.15 (54.87)
 17 Pinzon Pocaterra, Rod  65 ADAC-VEN          1:28.56    1:40.27  
                 45.68      1:40.27 (54.59)
 18 Sanchez, Walter        68 PMS-PER           1:25.00    1:41.50  
                 43.17      1:41.50 (58.33)
 19 Mahoney, J Barry       69 NEM-USA           2:10.00    1:46.85  
                 52.78      1:46.85 (54.07)
 20 Almeida, Manoel Luiz   67 SESP-BRA          1:52.20    1:59.01  
                 55.75    1:59.01 (1:03.26)
 -- Rutenberg, Howard      66 ARKM-USA          1:21.00         DQ  
      No touch at turn or finish
 -- Meyerhoff, Rick        66 TAM-USA           1:13.00         NS  
 -- Seidman, Lawrence B    66 GSM-USA           1:14.58         NS  
 -- Dudley, Bill           69 GAJA-USA          1:11.50         NS  
 -- Lopez, Jose H          67 ADAC-VEN          1:50.12         NS  
 
 Event 10  Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 1:05.40  8/15/2005 CAV CAVANAUGH, USA
         NATL: N 1:05.40  8/15/2005 CAV CAVANAUGH
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Lodwig, Keefe L        70 SYSM-USA          1:07.19    1:05.95  
                 31.15      1:05.95 (34.80)
  2 Andersen, Peter        70 SDSM-USA          1:11.20    1:12.01  
                 34.21      1:12.01 (37.80)
  3 Walker, Larry          70 SLAM-USA          1:17.47    1:16.46  
                 35.38      1:16.46 (41.08)
  4 Miller, Andrew R       72 FACT-USA          1:17.19    1:19.51  
                 36.77      1:19.51 (42.74)
  5 Oakes, David W         73 SYSM-USA          1:30.00    1:26.14  
                 39.22      1:26.14 (46.92)
  6 Laughlin, Peter G      70 FACT-USA          1:22.20    1:29.03  
                 39.33      1:29.03 (49.70)
  7 Monardes L?pez, Amanc  70 MASM-CHI          1:28.51    1:29.08  
                 40.10      1:29.08 (48.98)
  8 Ward, James E          74 SFTL-USA          1:35.02    1:33.25  
                 45.92      1:33.25 (47.33)
  9 Hollander, Martin W    74 SYSM-USA          1:35.98    1:35.68  
                 45.06      1:35.68 (50.62)
 10 Meintjies, Bruce E     72 FLA-USA           1:36.60    1:35.70  
                 44.41      1:35.70 (51.29)
 11 Bathurst, Bruce A      72 UNAT-USA          1:51.59    1:52.20  
                 49.54    1:52.20 (1:02.66)
 -- Rodenfels, Bill        71 FACT-USA          1:26.69         NS  
 
 Event 10  Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 1:06.63  7/12/2009 DAVID RADCLIFF, USA
         NATL: N 1:06.63  7/12/2009 DAVID RADCLIFF
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Cavanaugh, Cav         78 GOLD-USA          1:18.00    1:13.37  
                 34.88      1:13.37 (38.49)
  2 Morrow, Andy B         75 GOLD-USA          1:15.00    1:16.99  
                 36.16      1:16.99 (40.83)
  3 Magee, Pete            76 MINN-USA          1:19.69    1:18.58  
                 36.82      1:18.58 (41.76)
  4 Clark, Jerry           76 NCMS-USA          1:25.00    1:20.36  
                 38.41      1:20.36 (41.95)
  5 Katz, Jerry A          75 GSM-USA           1:25.00    1:22.77  
                 40.82      1:22.77 (41.95)
  6 Mart?nez, Sergio       77 NCMS-USA          1:19.88    1:25.63  
                 39.73      1:25.63 (45.90)
  7 Stollmeyer, Michael A  76 ACCO-COL          1:23.40    1:26.81  
                 41.11      1:26.81 (45.70)
 -- Bailie, Bob            78 WMST-USA          1:17.50         NS  
 -- Verth, Tom             75 SYSM-USA          1:11.72         NS  
 
 Event 10  Men 80-84 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 1:13.12  7/2/2011  ROBERTO ALBERICHE, ESP
         NATL: N 1:16.04  3/12/2011 GRAHAM JOHNSTON
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Johnston, Graham M     82 MOST-USA          1:19.08    1:21.50  
                 39.86      1:21.50 (41.64)
  2 Lindsley, Phil         80 FACT-USA          1:39.68    1:39.47  
                 48.32      1:39.47 (51.15)
  3 Woods, Albert H        84 GAJA-USA          1:45.45    1:42.96  
                 47.77      1:42.96 (55.19)
  4 Stolz, Irwin W         84 GAJA-USA          1:45.33    1:44.10  
                 49.41      1:44.10 (54.69)
  5 Penaloza, Jose B       81 PMS-PER           1:40.05    1:44.78  
                 47.47      1:44.78 (57.31)
  6 Silva, Manoel F        81 TTC-BRA           3:40.00    2:29.12  
               1:11.32    2:29.12 (1:17.80)
 -- Beach, Robert E        83 SPM-USA           1:43.67         NS  
 -- Neubig, Philip H       84 BMST-USA          2:30.00         NS  
 
 Event 10  Men 85-89 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 1:23.25  6/6/2010  FRANK PIEMME, USA
         NATL: N 1:23.25  6/6/2010  FRANK PIEMME
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Cornell, John E        86 FACT-USA          1:56.31    1:49.37  
                 50.15      1:49.37 (59.22)
  2 Randall, Charlie P     85 SYSM-USA          1:52.00    1:53.64  
                 54.66      1:53.64 (58.98)
  3 Williams, Robert M     86 FMM-USA           1:58.00    2:00.55  
                 54.73    2:00.55 (1:05.82)
  4 Hiers, James L         89 FMM-USA           1:51.37    2:03.85  
  5 Hellmann, Hans J       86 SYSM-USA          2:01.80    2:31.75  
               1:04.16    2:31.75 (1:27.59)
 -- Mitchell, Jack         86 GAJA-USA          2:22.22         NS  
 -- Silverio, Joaquin      87 GOLD-USA          3:00.00         NS  
 
 Event 10  Men 90-94 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        WORLD: W 1:38.05  9/24/2006 GORO KOBAYASHI, JPN
         NATL: N 1:43.22  8/11/2003 WOODY BOWERSOCK
    Name                  Age Club                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Graves, Edwin H        90 FACT-USA          1:54.21    2:13.61  
                 59.38    2:13.61 (1:14.23)
  2 Figueroa, Victor       90 ESC-PUR           6:19.20    4:57.12  
  3 Taylor, John C         92 GAJA-USA          5:20.57    6:03.48  
               2:44.14    6:03.48 (3:19.34)