ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Utah Senior State SCY Championships
2/23/2013-2/23/2013
St. George, USA

Licensed to Cottonwood Heights Aquatics
                                   HY-TEK''s MEET MANAGER 4.0 2/16/2013 08:31 PM
            2013 UT SR State Championships - 2/15/2013 to 2/16/2013            
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
              2:03.49  S
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wasatch Front Fish Market-UT  ''A''           1:48.00    1:47.34 S       40  
     1) White, Rhyan E 13               2) Stephenson, Tyler 15           
     3) Moore, Lillian F 16             4) Pataray, Kristine G 17         
                  29.01       59.84 (30.83)     1:23.57 (23.73)     1:47.34 (23.77)
  2 Hilltop Aquatic Swim Team-UT  ''A''           2:05.27    1:55.89 S       34  
     1) Davis, Natalie A 13             2) Christiansen, Shannon A 15     
     3) Smith, Katie A 15               4) King, McKenna G 15             
                  33.35     1:07.91 (34.56)     1:38.99 (31.08)     1:55.89 (16.90)
  3 Devil Ray Aquatic Team-UT  ''A''              1:53.44    1:57.50 S       32  
     1) Sorensen, Abbey C 15            2) Smith, Marah A 15              
     3) Shaw, Emily P 15                4) Hill, Hayley B 14              
                  26.93       57.86 (30.93)     1:30.61 (32.75)     1:57.50 (26.89)
  4 West Valley Aquatics-UT  ''A''                2:03.37    1:57.90 S       30  
     1) Simonson, Shaelynn J 16         2) Flower, Madelyn D 13           
     3) Bambrick, Mikayla G 15          4) Jackson, Claire N 15           
                  32.69     1:07.95 (35.26)     1:38.45 (30.50)     1:57.90 (19.45)
  5 Cache Valley Marlins-UT  ''A''                1:57.53    1:57.96 S       28  
     1) Spindler, Ashlee J 17           2) Burtis, Anya M 16              
     3) Israelsen, Annika 15            4) Jensen, Kelcey J 15            
                  31.08     1:10.34 (39.26)     1:30.34 (20.00)     1:57.96 (27.62)
  6 Wasatch Front Fish Market-UT  ''B''           2:01.00    1:58.03 S       26  
     1) Oliver, Kelsey K 16             2) Shum, Anna L 12                
     3) Graff, Courtney K 15            4) Brooks, Claire S 15            
                  29.78     1:03.87 (34.09)     1:42.06 (38.19)     1:58.03 (15.97)
  7 Southern Utah Swimming Associa-UT  ''A''      2:00.05    1:58.72 S       24  
     1) Greer, Kayla 15                 2) Wawrzyniak, Madison L 17       
     3) Trimble, Tessa N 17             4) Draney, Amelia 17              
                  29.06     1:04.43 (35.37)     1:33.86 (29.43)     1:58.72 (24.86)
  8 Park City Swimming-UT  ''A''                  2:00.17    1:59.17 S       22  
     1) Shumilova, Milava C 13          2) Hess, Joelle A 13              
     3) Selznick, Rozie N 14            4) Sitz, Ashley M 16              
                  30.16     1:04.43 (34.27)     1:32.60 (28.17)     1:59.17 (26.57)
  9 Park City Swimming-UT  ''B''                  2:01.61    1:59.89 S       18  
     1) McDonald, Natalie J 16          2) Beller, Elise E 11             
     3) Burke, Bailey M 16              4) Peterson, Grace L 17           
                  28.86     1:03.88 (35.02)     1:37.06 (33.18)     1:59.89 (22.83)
 10 Cottonwood Heights Aquatics-UT  ''A''         2:00.25    2:00.06 S       14  
     1) Finley, Alaina M 17             2) Binder, Ava N 14               
     3) Overstreet, Kaitlyn M 18        4) Nelson, Olivia 16              
                  28.65     1:04.66 (36.01)     1:33.09 (28.43)     2:00.06 (26.97)
 11 Lehi Aquatics Swim Team-UT  ''A''                  NT    2:00.39 S       12  
     1) VanLaningham, Hannah 14         2) Hansen, Hannah 16              
     3) McGregor, Jentry A 16           4) Struthers, Ellie M 16          
 12 Southern Utah Swimming Associa-UT  ''B''      2:12.10    2:04.83         10  
     1) Watt, Allie M 14                2) Smith, Zoe N 15                
     3) Hafen, Eliza R 16               4) Draney, Megan 15               
                  29.35       45.64 (16.29)     1:38.12 (52.48)     2:04.83 (26.71)
 13 Cottonwood Heights Aquatics-UT  ''B''         2:04.49    2:05.09          8  
     1) Davis, Morgan T 12              2) Tyler, Lily M 15               
     3) Woodland, Julianna R 15         4) Lee, Maddie R 15               
                  31.02     1:04.42 (33.40)     1:33.25 (28.83)     2:05.09 (31.84)
 14 Otac-Orem Timpanogos Aquatic C-UT  ''A''           NT    2:05.51          6  
     1) Earl, Lauren E 15               2) Payne, Maren L 17              
     3) Glenn, Marggie M 15             4) Watkins, Rachel J 17           
                  33.67     1:12.09 (38.42)     1:42.15 (30.06)     2:05.51 (23.36)
 15 Kearns Youth Aquatic Team-UT  ''A''           2:03.32    2:06.24          4  
     1) Gouge, Alisa M 16               2) Fullmer, Jessica A 15          
     3) Walker, Sami 16                 4) Walker, Alex 17                
                  29.89     1:04.90 (35.01)     1:33.40 (28.50)     2:06.24 (32.84)
 16 Cottonwood Heights Aquatics-UT  ''C''         2:08.31   x2:06.85        
     1) Bassham, Sienna N 14            2) Hibbard, Anna M 13             
     3) Harries, Alex L 11              4) Huntzinger, McKenna R 16       
                  30.34     1:04.53 (34.19)     1:30.47 (25.94)     2:06.85 (36.38)
 17 Utah Valley Aquatics-UT  ''A''                1:59.89    2:07.33          2  
     1) Maccabee, Abi M 14              2) McClain, Rebekah 18            
     3) Mertz, Nichole 15               4) Hartley, Alix 15               
                  28.01     1:01.42 (33.41)     1:38.83 (37.41)     2:07.33 (28.50)
 18 Southern Utah Swimming Associa-UT  ''C''      2:14.20   x2:09.59        
     1) Petersen, Sydnie R 15           2) Pantelakis, Alyssa * 14        
     3) Wallace, Alissa M 17            4) LeBaron, Kaylee 17             
                  31.79     1:09.56 (37.77)     1:38.38 (28.82)     2:09.59 (31.21)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
              1:58.49  S
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wasatch Front Fish Market-UT  ''A''           1:41.00    1:41.12 S       40  
     1) Nguyen, Brendan K 18            2) Avery, Daniel J 16             
     3) Neal, Hunter M 16               4) Sorensen, James D 16           
                  25.88       54.87 (28.99)     1:19.27 (24.40)     1:41.12 (21.85)
  2 Utah Valley Aquatics-UT  ''A''                1:43.51    1:42.18 S       34  
     1) Hulme, Oli P 18                 2) Morris, John H 16              
     3) Anderson, Connor T 16           4) Christensen, Colton K 17       
                  27.35       55.94 (28.59)     1:19.83 (23.89)     1:42.18 (22.35)
  3 Kearns Youth Aquatic Team-UT  ''A''           1:45.77    1:43.40 S       32  
     1) Jensen, Jorgen B 17             2) Shelley, Brandan K 19          
     3) Walker, Mitchell 16             4) Jensen, Braden D 15            
                  27.41       54.55 (27.14)     1:20.07 (25.52)     1:43.40 (23.33)
  4 Southern Utah Swimming Associa-UT  ''A''      1:44.24    1:43.83 S       30  
     1) Bleazard, Spencer B 16          2) Smith, Makai A 17              
     3) Paddock, Zack A 17              4) Brown, Mitchell Y 17           
                  26.18       55.99 (29.81)     1:21.17 (25.18)     1:43.83 (22.66)
  5 Cache Valley Marlins-UT  ''A''                1:43.01    1:44.09 S       28  
     1) Herzog, Riley T 15              2) Roe, Porter E 16               
     3) Stewart, Ben R 17               4) O''Very, Sean A 18              
                  27.44       56.30 (28.86)     1:21.56 (25.26)     1:44.09 (22.53)
  6 Southwest Aquatic Team Crawdad-UT  ''A''      1:40.45    1:45.26 S       26  
     1) Roberts, Grant B 16             2) Nelson, Peter C 15             
     3) Froerer, Devin L 18             4) Johnston, Cory M 17            
                  27.46       57.23 (29.77)     1:21.41 (24.18)     1:45.26 (23.85)
  7 Hilltop Aquatic Swim Team-UT  ''B''           1:56.49    1:46.04 S       24  
     1) Cookson, Aaron N 17             2) Freeman, Parker W 15           
     3) Okelberry, Steven S 15          4) Mickelson, Ryan A 16           
                  27.19       57.41 (30.22)     1:22.49 (25.08)     1:46.04 (23.55)
  8 Wasatch Front Fish Market-UT  ''B''           1:48.50    1:46.78 S       22  
     1) Brinton, Jarren P 17            2) Swanson, Jack P 15             
     3) Nordstrom, Patrick W 15         4) Western, Stephen M 16          
                  15.25   1:46.78 (1:31.53)                                        
  9 Utah Valley Aquatics-UT  ''B''                1:50.67    1:46.88 S       18  
     1) Maccabee, Aleks P 16            2) Graham, Wyatt 15               
     3) Gashler, Kyle 18                4) McClain, Christopher S 15      
                  26.86       56.46 (29.60)     1:23.06 (26.60)     1:46.88 (23.82)
 10 Cottonwood Heights Aquatics-UT  ''A''         1:45.92    1:47.23 S       14  
     1) Freeman, Trey P 12              2) Hone, Mitch S 16               
     3) Gutierrez, Long M 17            4) Harries, Brock B 15            
                  28.46     1:01.78 (33.32)     1:24.92 (23.14)     1:47.23 (22.31)
 11 Devil Ray Aquatic Team-UT  ''A''              1:58.30    1:48.18 S       12  
     1) Wistisen, Austin B 14           2) Le Mon, Haven R 15             
     3) Howell, Jayden N 17             4) Topham, Regie M 16             
                  28.20     1:00.19 (31.99)     1:26.39 (26.20)     1:48.18 (21.79)
 12 Lehi Aquatics Swim Team-UT  ''A''                  NT    1:48.49 S       10  
     1) Johnson, Ty C 17                2) Hegemann, Cameron J 17         
     3) Shawgo, Jonathan A 15           4) Clegg, Cody J 17               
                  27.98       57.54 (29.56)     1:23.49 (25.95)     1:48.49 (25.00)
 13 Southern Utah Swimming Associa-UT  ''B''      1:49.30    1:49.10 S        8  
     1) Roberts, CJ J 17                2) Crawford, Quinn Q 18           
     3) Pantelakis, Michael D 16        4) Wallace, Nathan J 15           
                  28.88       59.73 (30.85)     1:26.28 (26.55)     1:49.10 (22.82)
 14 Otac-Orem Timpanogos Aquatic C-UT  ''A''      1:48.99    1:50.79 S        6  
     1) Guerra, Santiago 17             2) Oviatt, Michael 17             
     3) Puertas, Anthony A 13           4) Harris, Chad D 17              
                  28.22       59.84 (31.62)     1:27.71 (27.87)     1:50.79 (23.08)
 15 Park City Swimming-UT  ''A''                  1:51.36    1:51.16 S        4  
     1) Peterson, Cole J 13             2) Carfi, Zach M 18               
     3) Hess, Lucas O 12                4) Rigby-Ferris, Dave D 14        
                  29.30       58.31 (29.01)     1:25.49 (27.18)     1:51.16 (25.67)
 16 West Valley Aquatics-UT  ''A''                1:50.00    1:52.64 S        2  
     1) Robinson, Kayce M 16            2) Corbridge, Brayden 17          
     3) Darling, Kyle 16                4) Corbridge, Jaxzen M 14         
                  29.18     1:02.31 (33.13)     1:27.41 (25.10)     1:52.64 (25.23)
 17 Otac-Orem Timpanogos Aquatic C-UT  ''B''      1:55.99    1:59.47        
     1) Dizon, Michael L 15             2) Amor, Ramon I 16               
     3) Jackson, Austin S 16            4) Dickson, Kingsley K 15         
                  31.02     1:06.14 (35.12)     1:34.91 (28.77)     1:59.47 (24.56)
 -- Hilltop Aquatic Swim Team-UT  ''A''           1:54.01         DQ        
     1) Pollock, Ethan J 16             2) Nielson, Christopher T 18      
     3) Hunter, Kade A 15               4) Doel, Gavin T 15               
                  26.05       55.20 (29.15)     1:19.65 (24.45)          DQ (22.36)
 
Event 3  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.89  S
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Moore, Lillian F    16 WFFM-UT                58.59      56.38 S       20  
                  26.43       56.38 (29.95)                                        
  2 Smith, Katie A      15 HAST-UT              1:00.46      58.99 S       17  
                  27.65       58.99 (31.34)                                        
  3 White, Rhyan E      13 WFFM-UT                58.87      59.18 S       16  
                  28.04       59.18 (31.14)                                        
  4 Francis, Brianna R  17 DRAT-UT              1:00.34      59.45 S       15  
                  28.20       59.45 (31.25)                                        
  5 Wells, McKenzie K   18 UVRA-UT              1:01.20      59.51 S       14  
                  27.89       59.51 (31.62)                                        
  6 Draney, Amelia      17 SUSA-UT                59.77      59.75 S       13  
                  28.45       59.75 (31.30)                                        
  7 Hansen, Hannah      16 LA-UT                1:01.46    1:02.41 S       12  
                  27.66     1:02.41 (34.75)                                        
  8 Pataray, Kristine   17 WFFM-UT              1:01.55    1:03.45 S       11  
                  25.63     1:03.45 (37.82)                                        
B - Final
  9 Graff, Courtney K   15 WFFM-UT              1:01.85    1:00.66 S        9  
                  28.21     1:00.66 (32.45)                                        
 10 Shumilova, Milava   13 PCS-UT               1:03.12    1:01.65 S        7  
                  28.74     1:01.65 (32.91)                                        
 11 Callaway, Madison   17 WFFM-UT              1:02.25    1:02.46 S        6  
                  29.36     1:02.46 (33.10)                                        
 12 Israelsen, Annika   15 CVM-UT               1:02.70    1:02.78 S        5  
                  29.77     1:02.78 (33.01)                                        
 13 Shum, Anna L        12 WFFM-UT              1:03.25    1:03.74 S        4  
                  29.60     1:03.74 (34.14)                                        
 14 Overstreet, Kaitly  18 CHAT-UT              1:03.66    1:03.77 S        3  
                  29.90     1:03.77 (33.87)                                        
 15 Hale, Katie E       12 PCS-UT               1:04.90    1:04.32 S        2  
                  16.19     1:04.32 (48.13)                                        
 16 Smith, Marah A      15 DRAT-UT              1:03.46    1:04.97 S        1  
                  30.41     1:04.97 (34.56)                                        
 
Event 3  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.89  S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Moore, Lillian F          16 WFFM-UT                56.19      58.59 qS     
                  27.72       58.59 (30.87)                                        
  2 White, Rhyan E            13 WFFM-UT                59.83      58.87 qS     
                  28.16       58.87 (30.71)                                        
  3 Draney, Amelia            17 SUSA-UT                59.92      59.77 qS     
                  27.89       59.77 (31.88)                                        
  4 Francis, Brianna R        17 DRAT-UT                58.82    1:00.34 qS     
                  28.56     1:00.34 (31.78)                                        
  5 Smith, Katie A            15 HAST-UT                59.62    1:00.46 qS     
                  27.81     1:00.46 (32.65)                                        
  6 Wells, McKenzie K         18 UVRA-UT                59.79    1:01.20 qS     
                  28.73     1:01.15 (32.42)      1:01.20 (0.05)                    
  7 Hansen, Hannah            16 LA-UT                1:01.14    1:01.46 qS     
                  27.37     1:01.46 (34.09)                                        
  8 Pataray, Kristine G       17 WFFM-UT              1:01.78    1:01.55 qS     
                  27.66     1:01.51 (33.85)      1:01.55 (0.04)                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Graff, Courtney K         15 WFFM-UT              1:01.09    1:01.85 qS     
                  28.89     1:01.85 (32.96)                                        
 10 Callaway, Madison N       17 WFFM-UT              1:02.72    1:02.25 qS     
                  29.26     1:02.25 (32.99)                                        
 11 Israelsen, Annika         15 CVM-UT               1:06.86    1:02.70 qS     
                  30.48     1:02.70 (32.22)                                        
 12 Shumilova, Milava C       13 PCS-UT               1:02.39    1:03.12 qS     
                  29.32     1:03.12 (33.80)                                        
 13 Shum, Anna L              12 WFFM-UT              1:02.83    1:03.25 qS     
                  28.71     1:03.23 (34.52)      1:03.25 (0.02)                    
 14 Smith, Marah A            15 DRAT-UT                59.63    1:03.46 qS     
                  29.38     1:03.46 (34.08)                                        
 15 Overstreet, Kaitlyn M     18 CHAT-UT                57.77    1:03.66 qS     
                  30.05     1:03.66 (33.61)                                        
 16 Hale, Katie E             12 PCS-UT               1:07.91    1:04.90 qS     
-------------------------------------------------------------------------
 17 Burke, Bailey M           16 PCS-UT               1:05.71    1:05.13 S      
                  30.18     1:05.13 (34.95)                                        
 18 Trimble, Tessa N          17 SUSA-UT              1:00.67    1:05.27 S      
                  31.32     1:05.27 (33.95)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Burk, Breanna L           17 HAST-UT              1:05.36    1:05.74 S      
                  30.56     1:05.74 (35.18)                                        
 20 Sorensen, Abbey C         15 DRAT-UT              1:03.86    1:05.75 S      
                  29.26     1:05.75 (36.49)                                        
 21 Edwards, Hannah M         13 CHAT-UT              1:07.00    1:05.87 S      
                  30.96     1:05.87 (34.91)                                        
 22 Bambrick, Mikayla G       15 WVA-UT               1:03.83    1:06.13 S      
                  30.74     1:06.13 (35.39)                                        
 23 Brooks, Claire S          15 WFFM-UT              1:06.52    1:06.23 S      
                  20.00     1:06.23 (46.23)                                        
 24 Flower, Madelyn D         13 WVA-UT               1:04.55    1:06.40 S      
                  30.50     1:06.40 (35.90)                                        
 25 Barrow, Mackenzie A       18 SWAT-UT              1:08.41    1:06.41 S      
                  30.51     1:06.41 (35.90)                                        
 26 Buelte, Natalie C         16 Unattached-UT        1:10.94    1:06.74 S      
                  30.83     1:06.74 (35.91)                                        
 27 VanValkenburg, Audree     17 WFFM-UT              1:05.71    1:06.96 S      
 28 McGregor, Jentry A        16 LA-UT                1:05.01    1:07.12 S      
                  30.91     1:07.12 (36.21)                                        
 29 Payne, Maren L            17 OTAC-UT              1:07.23    1:07.34 S      
                  31.49     1:07.34 (35.85)                                        
 30 Woodland, Julianna R      15 CHAT-UT              1:06.06    1:07.37 S      
                  30.76     1:07.37 (36.61)                                        
 31 Anders, Rachel S          15 DRAT-UT              1:06.85    1:07.39 S      
                  31.25     1:07.39 (36.14)                                        
 32 Shum, Sara Y              15 WFFM-UT              1:11.20    1:08.71 S      
                  31.72     1:08.71 (36.99)                                        
 33 Watt, Allie M             14 SUSA-UT              1:09.18    1:09.98        
                  32.40     1:09.98 (37.58)                                        
 34 Harries, Alex L           11 CHAT-UT              1:10.55    1:10.17        
                  32.56     1:10.17 (37.61)                                        
 35 Wallace, Alissa M         17 SUSA-UT              1:08.32    1:10.19        
                  20.95     1:10.19 (49.24)                                        
 36 Sitz, Ashley M            16 PCS-UT                    NT    1:10.28        
                  31.53     1:10.28 (38.75)                                        
 37 Barnes, Alina A           13 Unattached-UT        1:07.50    1:10.67        
                  32.93     1:10.67 (37.74)                                        
 38 Hartley, Alix             15 UVRA-UT              1:17.96    1:10.77        
                  21.21     1:10.77 (49.56)                                        
 38 LeBaron, Kaylee           17 SUSA-UT              1:09.29    1:10.77        
                  32.48     1:10.77 (38.29)                                        
 40 Moberly, Jessica E        15 HAST-UT              1:09.57    1:10.93        
                  33.27     1:10.93 (37.66)                                        
 41 Fitch, Ariel P            17 PCS-UT               1:13.68    1:11.19        
 42 Miller, Kate E            14 DRAT-UT              1:15.96    1:14.41        
                  34.99     1:14.41 (39.42)                                        
 -- Murphy, Sam D             16 HAST-UT              1:07.28        DFS        
 
Event 4  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:02.99  S
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hutchings, Mitchel  17 Unattached-UT          54.16      53.02 S       20  
                  24.99       53.02 (28.03)                                        
  2 Anderson, Connor T  16 UVRA-UT                54.33      54.28 S       17  
                  25.29       54.28 (28.99)                                        
  3 O''Very, Sean A      18 CVM-UT                 54.42      54.52 S       16  
                  25.30       54.52 (29.22)                                        
  4 Froerer, Devin L    18 SWAT-UT                54.35      54.95 S       15  
                  25.02       54.95 (29.93)                                        
  5 Pollock, Ethan J    16 HAST-UT                54.77      55.05 S       14  
                  25.64       55.05 (29.41)                                        
  6 Neal, Hunter M      16 WFFM-UT                55.42      55.11 S       13  
                  38.27       55.11 (16.84)                                        
  7 Stewart, Ben R      17 CVM-UT                 55.24      55.49 S       12  
                  26.14       55.49 (29.35)                                        
 -- Fellows, Kent J     18 Byu Swimming-UT        53.58     X51.34 S      
                  24.24       51.34 (27.10)                                        
B - Final
  9 Nielson, Christoph  18 HAST-UT                55.82      54.36 S        9  
                  25.85       54.36 (28.51)                                        
 10 Nguyen, Brendan K   18 WFFM-UT                55.55      55.34 S        7  
                  25.93       55.34 (29.41)                                        
 11 Hunter, Kade A      15 HAST-UT                55.43      55.66 S        6  
                  26.04       55.66 (29.62)                                        
 12 Christensen, Colto  17 UVRA-UT                55.93      56.53 S        5  
                  26.16       56.53 (30.37)                                        
 13 Jensen, Braden D    15 KYAT-UT                57.02      56.64 S        4  
                  26.52       56.64 (30.12)                                        
 14 Jensen, Jorgen B    17 KYAT-UT                56.89      56.85 S        3  
                  26.06       56.85 (30.79)                                        
 15 Paddock, Zack A     17 SUSA-UT                56.93      58.45 S        2  
                  27.04       58.45 (31.41)                                        
 -- Hanselmann, Christ  22 Byu Swimming-UT        57.06     X57.20 S      
                  15.94       57.20 (41.26)                                        
 
Event 4  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:02.99  S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fellows, Kent J           18 Byu Swimming-UT        53.04      53.58 qS     
                  25.30       53.58 (28.28)                                        
  2 Hutchings, Mitchell S     17 Unattached-UT          55.26      54.16 qS     
                  25.79       54.16 (28.37)                                        
  3 Anderson, Connor T        16 UVRA-UT                55.61      54.33 qS     
                  25.92       54.33 (28.41)                                        
  4 Froerer, Devin L          18 SWAT-UT                57.97      54.35 qS     
                  25.18       54.35 (29.17)                                        
  5 O''Very, Sean A            18 CVM-UT                 59.90      54.42 qS     
                  25.16       54.42 (29.26)                                        
  6 Pollock, Ethan J          16 HAST-UT                55.44      54.77 qS     
                  25.49       54.77 (29.28)                                        
  7 Stewart, Ben R            17 CVM-UT                 55.50      55.24 qS     
                  25.89       55.24 (29.35)                                        
  8 Neal, Hunter M            16 WFFM-UT                55.89      55.42 qS     
                  25.32       55.42 (30.10)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hunter, Kade A            15 HAST-UT                54.63      55.43 qS     
                  25.97       55.43 (29.46)                                        
 10 Nguyen, Brendan K         18 WFFM-UT                57.38      55.55 qS     
                  26.15       55.55 (29.40)                                        
 11 Nielson, Christopher T    18 HAST-UT                53.03      55.82 qS     
                  26.14       55.82 (29.68)                                        
 12 Christensen, Colton K     17 UVRA-UT                57.77      55.93 qS     
                  28.10       55.93 (27.83)                                        
 13 Jensen, Jorgen B          17 KYAT-UT                56.93      56.89 qS     
                  26.12       56.89 (30.77)                                        
 14 Paddock, Zack A           17 SUSA-UT                56.14      56.93 qS     
                  26.61       56.93 (30.32)                                        
 15 Jensen, Braden D          15 KYAT-UT                58.40      57.02 qS     
                  26.36       57.02 (30.66)                                        
 16 Hanselmann, Christian M   22 Byu Swimming-UT        56.95      57.06 qS     
                  26.55       57.06 (30.51)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Herzog, Riley T           15 CVM-UT               1:02.01      57.16 S      
                  27.11       57.16 (30.05)                                        
 18 McPhie, John M            17 Unattached-UT          57.47      57.17 S      
                  27.08       57.17 (30.09)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Walker, Mitchell          16 KYAT-UT                59.20      57.20 S      
                  26.70       57.20 (30.50)                                        
 20 Bleazard, Spencer B       16 SUSA-UT                56.15      57.28 S      
                  26.63       57.28 (30.65)                                        
 21 Roberts, Grant B          16 SWAT-UT                56.44      57.89 S      
                  26.98       57.89 (30.91)                                        
 22 Hulme, Oli P              18 UVRA-UT                57.55      57.93 S      
                  28.42       57.93 (29.51)                                        
 23 Harries, Brock B          15 CHAT-UT                56.96      57.94 S      
                  27.15       57.94 (30.79)                                        
 24 McCURRY, Caleb J          21 HAST-UT                55.57      58.00 S      
                  27.02       58.00 (30.98)                                        
 25 Nordstrom, Patrick W      15 WFFM-UT                59.06      58.08 S      
                  26.98       58.08 (31.10)                                        
 26 Doel, Gavin T             15 HAST-UT              1:00.13      58.23 S      
                  27.16       58.23 (31.07)                                        
 27 Rosenvall, Christian W    16 HAST-UT                56.73      58.38 S      
                  27.09       58.38 (31.29)                                        
 27 Wallace, Nathan J         15 SUSA-UT              1:00.73      58.38 S      
                  27.44       58.38 (30.94)                                        
 29 Gashler, Kyle             18 UVRA-UT                57.54      58.75 S      
                  27.69       58.75 (31.06)                                        
 30 Smith, Makai A            17 SUSA-UT              1:00.59      59.17 S      
 31 Simon, Jonah P            15 WFFM-UT              1:01.84      59.36 S      
                  27.25       59.36 (32.11)                                        
 32 Shawgo, Jonathan A        15 LA-UT                  56.32      59.41 S      
                  27.46       59.41 (31.95)                                        
 33 Johnson, Jeff C           15 Pirates-UT             59.61      59.42 S      
                  27.13       59.42 (32.29)                                        
 34 Cookson, Aaron N          17 HAST-UT                59.79      59.46 S      
                  27.58       59.46 (31.88)                                        
 35 Oliver, Dominic J         16 WFFM-UT              1:01.00      59.69 S      
                  27.70       59.69 (31.99)                                        
 36 Swanson, Jack P           15 WFFM-UT              1:01.95      59.85 S      
 37 Hess, Lucas O             12 PCS-UT                 58.86      59.90 S      
                  27.89       59.90 (32.01)                                        
 38 Freeman, Parker W         15 HAST-UT                59.91    1:00.06 S      
                  27.85     1:00.06 (32.21)                                        
 39 Kidd, Josh W              16 UVRA-UT                58.28    1:00.12 S      
                  28.20     1:00.12 (31.92)                                        
 40 Amor, Ramon I             16 OTAC-UT              1:00.32    1:00.13 S      
                  28.13     1:00.13 (32.00)                                        
 41 Howell, Jayden N          17 DRAT-UT                59.81    1:00.16 S      
                  27.79     1:00.16 (32.37)                                        
 42 Puertas, Anthony A        13 OTAC-UT              1:00.78    1:00.55 S      
                  28.73     1:00.55 (31.82)                                        
 43 Binder, Jack C            12 CHAT-UT              1:01.14    1:00.68 S      
                  28.57     1:00.68 (32.11)                                        
 44 Clegg, Cody J             17 LA-UT                1:00.74    1:01.10 S      
                  28.08     1:01.10 (33.02)                                        
 45 Johnson, Ashby A          16 SUSA-UT              1:06.10    1:01.24 S      
                  27.79     1:01.24 (33.45)                                        
 46 Wright, Preston T         18 HAST-UT              1:02.43    1:01.27 S      
                  28.80     1:01.27 (32.47)                                        
 47 Oman, Tyler K             17 UVRA-UT                59.20    1:01.47 S      
                  28.54     1:01.47 (32.93)                                        
 48 Mertz, McKay B            17 UVRA-UT              1:02.31    1:01.87 S      
                  28.81     1:01.87 (33.06)                                        
 49 Johnson, Ty C             17 LA-UT                     NT    1:01.95 S      
                  29.15     1:01.95 (32.80)                                        
 50 Jarrett, Tyler D          18 CVM-UT               1:06.94    1:03.09        
 51 Jackson, Austin S         16 OTAC-UT                   NT    1:03.21        
                  29.46     1:03.21 (33.75)                                        
 52 Froerer, Justin T         15 SWAT-UT              1:02.52    1:03.35        
                  29.56     1:03.35 (33.79)                                        
 53 Tanaka, Toshi T           16 DRAT-UT              1:01.65    1:03.70        
                  29.74     1:03.70 (33.96)                                        
 54 Rigby-Ferris, Dave D      14 PCS-UT               1:12.15    1:05.15        
                  30.11     1:05.15 (35.04)                                        
 55 Bunnell, Dallin K         14 HAST-UT              1:11.83    1:08.55        
                  32.20     1:08.55 (36.35)                                        
 -- Morris, John H            16 UVRA-UT                59.46     X56.88 S      
                  27.17       56.88 (29.71)                                        
 -- Tanner, Josh R            22 Byu Swimming-UT      1:01.09L        DQ        
 
Event 5  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:49.89  S
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hansen, Hannah      16 LA-UT                2:26.18    2:25.00 S       20  
                  32.19     1:08.76 (36.57)     1:47.28 (38.52)     2:25.00 (37.72)
  2 Stephenson, Tyler   15 WFFM-UT              2:30.08    2:30.39 S       17  
                  33.12     1:10.29 (37.17)     1:49.46 (39.17)     2:30.39 (40.93)
  3 Orr, Ciera D        16 SWAT-UT              2:33.13    2:30.50 S       16  
                  33.76     1:11.34 (37.58)     1:50.37 (39.03)     2:30.50 (40.13)
  4 Buker, Samantha H   16 HAST-UT              2:34.33    2:32.71 S       15  
                  35.13     1:14.02 (38.89)     1:53.52 (39.50)     2:32.71 (39.19)
  5 Binder, Ava N       14 CHAT-UT              2:34.49    2:34.98 S       14  
                  35.22     1:14.71 (39.49)     1:54.54 (39.83)     2:34.98 (40.44)
  6 Smith, Marah A      15 DRAT-UT              2:34.79    2:36.75 S       13  
                  35.11     1:15.00 (39.89)     1:55.39 (40.39)     2:36.75 (41.36)
  7 Gouge, Alisa M      16 KYAT-UT              2:33.83    2:37.83 S       12  
                  35.40     1:15.31 (39.91)     1:56.62 (41.31)     2:37.83 (41.21)
 -- O''Very, Meghan      19 Byu Swimming-UT      2:28.43   X2:28.83 S      
                  32.52     1:09.36 (36.84)     1:48.18 (38.82)     2:28.83 (40.65)
B - Final
  9 Flower, Madelyn D   13 WVA-UT               2:38.72    2:33.12 S        9  
                  34.93     1:13.49 (38.56)     1:53.24 (39.75)     2:33.12 (39.88)
 10 Hess, Joelle A      13 PCS-UT               2:34.98    2:38.44 S        7  
                  36.15     1:15.83 (39.68)     1:56.92 (41.09)     2:38.44 (41.52)
 11 Oliver, Kelsey K    16 WFFM-UT              2:38.41    2:38.80 S        6  
                  36.08     1:15.92 (39.84)     1:56.94 (41.02)     2:38.80 (41.86)
 12 Karratti, Anna      18 Unattached-UT        2:39.20    2:39.23 S        5  
                  35.54     1:16.35 (40.81)     1:57.98 (41.63)     2:39.23 (41.25)
 13 Burk, Megan R       16 HAST-UT              2:42.34    2:40.23 S        4  
                  35.86     1:16.36 (40.50)     1:58.38 (42.02)     2:40.23 (41.85)
 14 Fullmer, Jessica A  15 KYAT-UT              2:39.63    2:40.82 S        3  
                  36.35     1:16.44 (40.09)     1:57.24 (40.80)     2:40.82 (43.58)
 15 Burtis, Anya M      16 CVM-UT               2:40.76    2:41.79 S        2  
                  35.44     1:15.69 (40.25)     1:57.76 (42.07)     2:41.79 (44.03)
 16 Shum, Anna L        12 WFFM-UT              2:39.18    2:43.78 S        1  
                  37.06     1:19.52 (42.46)     2:02.67 (43.15)     2:43.78 (41.11)
 
Event 5  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:49.89  S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hansen, Hannah            16 LA-UT                2:41.72    2:26.18 qS     
                  32.16     1:08.39 (36.23)     1:47.03 (38.64)     2:26.18 (39.15)
  2 O''Very, Meghan            19 Byu Swimming-UT      2:28.59    2:28.43 qS     
                  33.24     1:10.25 (37.01)     1:49.02 (38.77)     2:28.43 (39.41)
  3 Stephenson, Tyler         15 WFFM-UT              2:29.53    2:30.08 qS     
                  33.68     1:11.47 (37.79)     1:50.23 (38.76)     2:30.08 (39.85)
  4 Orr, Ciera D              16 SWAT-UT              2:38.92    2:33.13 qS     
                  34.41     1:12.91 (38.50)     1:52.70 (39.79)     2:33.13 (40.43)
  5 Gouge, Alisa M            16 KYAT-UT              2:49.77    2:33.83 qS     
                  34.36     1:13.06 (38.70)     1:53.33 (40.27)     2:33.83 (40.50)
  6 Buker, Samantha H         16 HAST-UT              2:35.41    2:34.33 qS     
                  35.17     1:14.32 (39.15)     1:54.56 (40.24)     2:34.33 (39.77)
  7 Binder, Ava N             14 CHAT-UT              2:34.70    2:34.49 qS     
                  34.93     1:14.26 (39.33)     1:54.12 (39.86)     2:34.49 (40.37)
  8 Smith, Marah A            15 DRAT-UT              2:34.07    2:34.79 qS     
                  34.97     1:14.14 (39.17)     1:54.25 (40.11)     2:34.79 (40.54)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hess, Joelle A            13 PCS-UT               2:31.76    2:34.98 qS     
                  35.46     1:14.13 (38.67)     1:54.37 (40.24)     2:34.98 (40.61)
 10 Oliver, Kelsey K          16 WFFM-UT              2:31.85    2:38.41 qS     
                  35.52     1:15.00 (39.48)     1:55.99 (40.99)     2:38.41 (42.42)
 11 Flower, Madelyn D         13 WVA-UT               2:33.20    2:38.72 qS     
                  35.23     1:15.71 (40.48)     1:57.72 (42.01)     2:38.72 (41.00)
 12 Shum, Anna L              12 WFFM-UT              2:39.30    2:39.18 qS     
                  35.78     1:17.10 (41.32)     1:59.28 (42.18)     2:39.18 (39.90)
 13 Karratti, Anna            18 Unattached-UT        2:42.29    2:39.20 qS     
                  35.13     1:15.66 (40.53)     1:57.44 (41.78)     2:39.20 (41.76)
 14 Fullmer, Jessica A        15 KYAT-UT              2:42.44    2:39.63 qS     
                  36.60     1:17.08 (40.48)     1:58.54 (41.46)     2:39.63 (41.09)
 15 Burtis, Anya M            16 CVM-UT               2:35.96    2:40.76 qS     
                  35.72     1:15.80 (40.08)     1:57.81 (42.01)     2:40.76 (42.95)
 16 Burk, Megan R             16 HAST-UT              2:41.94    2:42.34 qS     
                  36.31     1:16.86 (40.55)     1:59.47 (42.61)     2:42.34 (42.87)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Davis, Natalie A          13 HAST-UT              2:47.82    2:42.96 S      
 18 Christiansen, Shannon A   15 HAST-UT              2:43.19    2:43.56 S      
                  35.91     1:17.66 (41.75)     2:00.46 (42.80)     2:43.56 (43.10)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wawrzyniak, Madison L     17 SUSA-UT              2:47.91    2:46.00 S      
                  37.89   2:46.00 (2:08.11)                                        
 20 Selznick, Rozie N         14 PCS-UT               2:49.27    2:46.53 S      
                  37.95     1:20.10 (42.15)     2:04.55 (44.45)     2:46.53 (41.98)
 21 Orr, Tiani L              16 SWAT-UT              2:54.95    2:46.65 S      
                  36.66     1:19.00 (42.34)     2:02.85 (43.85)     2:46.65 (43.80)
 22 Anders, Rachel S          15 DRAT-UT              3:11.53L   2:47.83 S      
                  38.09     1:21.17 (43.08)     2:04.58 (43.41)     2:47.83 (43.25)
 23 Callaway, Madison N       17 WFFM-UT              2:46.98    2:48.20 S      
                  38.89     1:20.57 (41.68)     2:04.79 (44.22)     2:48.20 (43.41)
 24 Smith, Danica             17 CHAT-UT              2:34.42    2:48.45 S      
                  38.36     1:20.13 (41.77)     2:03.95 (43.82)     2:48.45 (44.50)
 25 Lauder, Maddie C          16 LA-UT                     NT    2:49.05 S      
                  37.53     1:19.27 (41.74)     2:03.67 (44.40)     2:49.05 (45.38)
 26 Hibbard, Anna M           13 CHAT-UT              2:49.19    2:49.17 S      
                  37.29     1:20.16 (42.87)     2:04.60 (44.44)     2:49.17 (44.57)
 27 Shaw, Emily P             15 DRAT-UT              2:49.27    2:51.26        
                  37.36     1:20.81 (43.45)     2:05.55 (44.74)     2:51.26 (45.71)
 28 Morris, Abbi              14 UVRA-UT              2:44.37    2:51.82        
                  39.76     1:23.34 (43.58)     2:08.01 (44.67)     2:51.82 (43.81)
 29 Graves, Shelby E          14 HAST-UT              2:55.69    2:52.09        
                  39.14     1:22.87 (43.73)     2:07.59 (44.72)     2:52.09 (44.50)
 30 Smith, Charlee J          15 Unccat-UT            2:42.18    2:52.40        
                  38.17     1:21.53 (43.36)     2:06.68 (45.15)     2:52.40 (45.72)
 31 Beller, Elise E           11 PCS-UT               2:47.63    2:55.89        
                  39.98     1:24.59 (44.61)     2:10.90 (46.31)     2:55.89 (44.99)
 32 Hamula, Katie J           15 WFFM-UT              3:06.52    3:02.61        
                  40.00     1:25.34 (45.34)     2:13.31 (47.97)     3:02.61 (49.30)
 -- Tyler, Lily M             15 CHAT-UT              2:49.21         DQ        
                  36.28     1:18.38 (42.10)     2:03.65 (45.27)          DQ (46.71)
 -- Simonson, Shaelynn J      16 WVA-UT               2:48.30        DFS        
 
Event 6  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:42.69  S
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Carfi, Zach M       18 PCS-UT               2:17.69    2:15.79 S       20  
                  30.36     1:04.53 (34.17)     1:39.61 (35.08)     2:15.79 (36.18)
  2 Morris, John H      16 UVRA-UT              2:16.88    2:17.63 S       17  
                  31.55     1:06.43 (34.88)     1:42.23 (35.80)     2:17.63 (35.40)
  3 Avery, Daniel J     16 WFFM-UT              2:18.19    2:18.53 S       16  
                  30.64     1:04.78 (34.14)     1:41.02 (36.24)     2:18.53 (37.51)
  4 Graham, Wyatt       15 UVRA-UT              2:27.02    2:21.02 S       15  
                  32.44     1:07.73 (35.29)     1:44.71 (36.98)     2:21.02 (36.31)
  5 Hallows, Hunter T   17 WCST-UT              2:22.86    2:21.50 S       14  
                  31.72     1:07.39 (35.67)     1:44.16 (36.77)     2:21.50 (37.34)
  6 Hegemann, Cameron   17 LA-UT                2:26.29    2:26.78 S       13  
                  32.48     1:10.05 (37.57)     1:48.64 (38.59)     2:26.78 (38.14)
 -- Ballif, Greg K      18 Byu Swimming-UT      2:08.35   X2:09.30 S      
                  28.15       59.74 (31.59)     1:33.58 (33.84)     2:09.30 (35.72)
 -- King, Michael D     23 UN7-UT               2:14.57   X2:09.67 S      
                  30.27     1:03.30 (33.03)     1:36.35 (33.05)     2:09.67 (33.32)
B - Final
  9 Nelson, Peter C     15 SWAT-UT              2:27.81    2:23.05 S        9  
                  32.66     1:09.43 (36.77)     1:47.21 (37.78)     2:23.05 (35.84)
 10 Pantelakis, Michae  16 SUSA-UT              2:27.14    2:27.32 S        7  
                  32.64     1:10.41 (37.77)     1:49.14 (38.73)     2:27.32 (38.18)
 11 Oliver, Dominic J   16 WFFM-UT              2:27.21    2:27.47 S        6  
                  33.88     1:10.94 (37.06)     1:49.57 (38.63)     2:27.47 (37.90)
 12 Simon, Jonah P      15 WFFM-UT              2:31.52    2:29.42 S        5  
                  33.22     1:11.61 (38.39)     1:50.67 (39.06)     2:29.42 (38.75)
 13 Higley, Tanner D    16 Unattached           2:32.54    2:29.50 S        4  
                  32.70     1:10.47 (37.77)     1:50.57 (40.10)     2:29.50 (38.93)
 14 Corbridge, Brayden  17 WVA-UT               2:28.93    2:29.91 S        3  
                  32.92     1:10.23 (37.31)     1:50.16 (39.93)     2:29.91 (39.75)
 15 Felts, Haydn J      16 CVM-UT               2:30.45    2:30.28 S        2  
                  33.54     1:10.86 (37.32)     1:50.06 (39.20)     2:30.28 (40.22)
 16 Swanson, Jack P     15 WFFM-UT              2:31.84    2:31.69 S        1  
                  34.04     1:12.68 (38.64)     1:52.50 (39.82)     2:31.69 (39.19)
 
Event 6  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:42.69  S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ballif, Greg K            18 Byu Swimming-UT      2:13.29    2:08.35 qS     
                  28.00       59.68 (31.68)     1:33.36 (33.68)     2:08.35 (34.99)
  2 King, Michael D           23 UN7-UT               2:06.36    2:14.57 qS     
                  30.55     1:05.74 (35.19)     1:40.65 (34.91)     2:14.57 (33.92)
  3 Morris, John H            16 UVRA-UT              2:15.48    2:16.88 qS     
                  31.49     1:06.49 (35.00)     1:42.59 (36.10)     2:16.88 (34.29)
  4 Carfi, Zach M             18 PCS-UT               2:17.06    2:17.69 qS     
                  30.76     1:05.34 (34.58)     1:41.28 (35.94)     2:17.69 (36.41)
  5 Avery, Daniel J           16 WFFM-UT              2:18.42    2:18.19 qS     
                  31.71     1:06.90 (35.19)     1:42.08 (35.18)     2:18.19 (36.11)
  6 Hallows, Hunter T         17 WCST-UT              2:23.97    2:22.86 qS     
                  31.59     1:07.01 (35.42)     1:44.35 (37.34)     2:22.86 (38.51)
  7 Hegemann, Cameron J       17 LA-UT                     NT    2:26.29 qS     
                  32.82     1:10.16 (37.34)     1:48.90 (38.74)     2:26.29 (37.39)
  8 Graham, Wyatt             15 UVRA-UT              2:26.28    2:27.02 qS     
                  33.48     1:11.53 (38.05)     1:49.10 (37.57)     2:27.02 (37.92)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pantelakis, Michael D     16 SUSA-UT              2:24.52    2:27.14 qS     
                                1:14.28 ( )     1:49.51 (35.23)     2:27.14 (37.63)
 10 Oliver, Dominic J         16 WFFM-UT              2:34.36    2:27.21 qS     
                  33.89     1:11.34 (37.45)     1:49.57 (38.23)     2:27.21 (37.64)
 11 Nelson, Peter C           15 SWAT-UT              2:30.08    2:27.81 qS     
                  33.10     1:10.61 (37.51)     1:50.08 (39.47)     2:27.81 (37.73)
 12 Corbridge, Brayden        17 WVA-UT               2:28.06    2:28.93 qS     
                  33.45     1:10.48 (37.03)     1:49.63 (39.15)     2:28.93 (39.30)
 13 Felts, Haydn J            16 CVM-UT               3:05.34L   2:30.45 qS     
                  34.06     1:12.06 (38.00)     1:50.63 (38.57)     2:30.45 (39.82)
 14 Simon, Jonah P            15 WFFM-UT              2:37.45    2:31.52 qS     
                  34.19     1:12.49 (38.30)     1:52.48 (39.99)     2:31.52 (39.04)
 15 Swanson, Jack P           15 WFFM-UT              2:31.53    2:31.84 qS     
                  33.29     1:12.15 (38.86)     1:52.15 (40.00)     2:31.84 (39.69)
 16 Higley, Tanner D          16 Unattached           2:28.55    2:32.54 qS     
                  33.50     1:11.74 (38.24)     1:52.52 (40.78)     2:32.54 (40.02)
-------------------------------------------------------------------------
 17 De Oliveira, Victor       15 WFFM-UT              2:36.73    2:33.49 S      
                  33.32     1:11.73 (38.41)     1:51.73 (40.00)     2:33.49 (41.76)
 18 Crawford, Quinn Q         18 SUSA-UT                   NT    2:34.84 S      
                  33.19                             1:53.88 ( )     2:34.84 (40.96)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Johnson, Ashby A          16 SUSA-UT              2:33.07    2:36.91 S      
                  34.70     1:14.18 (39.48)     1:55.87 (41.69)     2:36.91 (41.04)
 20 Le Mon, Haven R           15 DRAT-UT              2:34.77    2:37.06 S      
                  35.66     1:15.47 (39.81)     1:56.71 (41.24)     2:37.06 (40.35)
 21 Binder, Jack C            12 CHAT-UT              2:42.45    2:37.55 S      
                  36.10     1:16.71 (40.61)     1:57.65 (40.94)     2:37.55 (39.90)
 22 Puertas, Anthony A        13 OTAC-UT              2:40.97    2:39.27 S      
                  35.32     1:15.90 (40.58)     1:58.20 (42.30)     2:39.27 (41.07)
 23 Harding, Joseph S         13 HAST-UT              2:39.00    2:39.77 S      
                  35.60     1:15.95 (40.35)     1:58.45 (42.50)     2:39.77 (41.32)
 24 Hone, Mitch S             16 CHAT-UT              2:35.54    2:42.35 S      
                  35.53     1:15.90 (40.37)     1:58.68 (42.78)     2:42.35 (43.67)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.89  S
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Pataray, Kristine   17 WFFM-UT                24.95      24.82 S       20  
  2 Jackson, Claire N   15 WVA-UT                 25.48      24.97 S       17  
  3 Mertz, Nichole      15 UVRA-UT                25.47      25.11 S       16  
  4 Smith, Katie A      15 HAST-UT                25.21      25.12 S       15  
  5 Wells, McKenzie K   18 UVRA-UT                25.81      25.33 S       14  
  6 Brooks, Claire S    15 WFFM-UT                25.59      25.68 S       13  
  7 Stephenson, Tyler   15 WFFM-UT                25.70      26.29 S       12  
 -- Bradshaw, Kiereste  19 Byu Swimming-UT        25.25     X25.04 S      
B - Final
  9 King, McKenna G     15 HAST-UT                25.97      25.53 S        9  
 10 Spindler, Ashlee J  17 CVM-UT                 26.10      25.83 S        7  
 11 Finley, Alaina M    17 CHAT-UT                26.52      26.05 S        6  
 12 White, JC C         14 WFFM-UT                26.28      26.14 S        5  
 13 Buelte, Natalie C   16 Unattached-UT          26.61      26.46 S        4  
 14 Patterson, Samanth  15 HAST-UT                26.37      26.52 S        3  
 15 Fruehan, Emma V     15 HAST-UT                26.58      26.86 S        2  
 16 Hansen, Hannah      16 LA-UT                  26.24      26.88 S        1  
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.89  S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pataray, Kristine G       17 WFFM-UT                24.11      24.95 qS     
  2 Smith, Katie A            15 HAST-UT                24.84      25.21 qS     
  3 Bradshaw, Kieresten M     19 Byu Swimming-UT        25.25      25.25 qS     
  4 Mertz, Nichole            15 UVRA-UT                25.04      25.47 qS     
  5 Jackson, Claire N         15 WVA-UT                 24.65      25.48 qS     
  6 Brooks, Claire S          15 WFFM-UT                25.30      25.59 qS     
  7 Stephenson, Tyler         15 WFFM-UT                25.29      25.70 qS     
  8 Wells, McKenzie K         18 UVRA-UT                25.73      25.81 qS     
-------------------------------------------------------------------------
  9 King, McKenna G           15 HAST-UT                25.57      25.97 qS     
 10 Spindler, Ashlee J        17 CVM-UT                 25.33      26.10 qS     
 11 Hansen, Hannah            16 LA-UT                  25.64      26.24 qS     
 12 White, JC C               14 WFFM-UT                26.23      26.28 qS     
 13 Patterson, Samantha L     15 HAST-UT                26.77      26.37 qS     
 14 Finley, Alaina M          17 CHAT-UT                26.56      26.52 qS     
 15 Fruehan, Emma V           15 HAST-UT                26.30      26.58 qS     
 16 Buelte, Natalie C         16 Unattached-UT          26.27      26.61 qS     
-------------------------------------------------------------------------
 17 Nelson, Olivia            16 CHAT-UT                26.82      26.62 S      
 18 Greer, Kayla              15 SUSA-UT                25.70      26.71 S      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Orr, Ciera D              16 SWAT-UT                27.68      26.74 S      
 20 McGregor, Jentry A        16 LA-UT                  29.05      26.75 S      
 21 Brooks, Sophia R          17 WFFM-UT                26.80      26.76 S      
 22 Graves, Miranda A         16 HAST-UT                26.82      26.84 S      
 23 Kroll, Gracie E           14 WFFM-UT                27.39      26.86 S      
 24 Burtis, Anya M            16 CVM-UT                 26.78      26.87 S      
 25 Sitz, Ashley M            16 PCS-UT                 26.02      26.94 S      
 26 Struthers, Ellie M        16 LA-UT                  27.67      26.96 S      
 27 Maccabee, Abi M           14 UVRA-UT                31.41L     26.99 S      
 28 Loden, Abigail            17 WFFM-UT                27.30      27.02 S      
 29 Smith, Zoe N              15 SUSA-UT                25.69      27.07 S      
 29 Draney, Megan             15 SUSA-UT                27.43      27.07 S      
 31 Flower, Madelyn D         13 WVA-UT                 26.53      27.15 S      
 32 Young, Sydney K           17 HAST-UT                27.17      27.16 S      
 33 Hale, Katie E             12 PCS-UT                 27.22      27.17 S      
 34 Karratti, Anna            18 Unattached-UT          26.89      27.22 S      
 35 Karahalios, Kiki          15 WFFM-UT                27.37      27.25 S      
 36 Fitch, Ariel P            17 PCS-UT                 26.64      27.31 S      
 37 Watkins, Rachel J         17 OTAC-UT                   NT      27.33 S      
 38 Jensen, Kelcey J          15 CVM-UT                 27.88      27.45 S      
 39 Shum, Sara Y              15 WFFM-UT                27.86      27.57 S      
 40 Hibbard, Anna M           13 CHAT-UT                27.48      27.60 S      
 41 Hafen, Eliza R            16 SUSA-UT                27.74      27.71 S      
 42 Huntzinger, McKenna R     16 CHAT-UT                26.64      27.75 S      
 43 Earl, Lauren E            15 OTAC-UT                27.93      27.76 S      
 44 Christiansen, Shannon A   15 HAST-UT                27.65      27.80 S      
 45 House, Kendal V           15 PCS-UT                 26.47      27.81 S      
 46 LeBaron, Kaylee           17 SUSA-UT                28.01      27.88 S      
 47 Beller, Elise E           11 PCS-UT                 27.30      27.96        
 48 Trimble, Tessa N          17 SUSA-UT                27.66      28.00        
 49 Wright, Britte J          15 HAST-UT                28.73      28.11        
 50 Glenn, Marggie M          15 OTAC-UT                27.67      28.12        
 51 Lauder, Maddie C          16 LA-UT                     NT      28.23        
 51 Bambrick, Mikayla G       15 WVA-UT                 27.16      28.23        
 53 Wawrzyniak, Madison L     17 SUSA-UT                27.34      28.30        
 54 Bassham, Sienna N         14 CHAT-UT                27.75      28.33        
 55 Hartley, Alix             15 UVRA-UT                28.73      28.37        
 56 Shaw, Emily P             15 DRAT-UT                27.82      28.49        
 57 Harries, Alex L           11 CHAT-UT                31.77L     28.53        
 58 Orr, Tiani L              16 SWAT-UT                28.48      28.55        
 59 Ehrmantraut, McKenna T    13 HAST-UT                31.01L     28.61        
 60 Lee, Maddie R             15 CHAT-UT                28.03      28.67        
 61 Parker, Jessica L         18 UN6-UT                 27.06      28.71        
 62 Ellis, Sarah J            13 CHAT-UT                26.92      28.79        
 63 Peterson, Grace L         17 PCS-UT                 27.32      28.93        
 64 Davis, Morgan T           12 CHAT-UT                28.50      29.02        
 65 VanLaningham, Hannah      14 LA-UT                  29.31      30.38        
 -- Francis, Brianna R        17 DRAT-UT                25.56     X25.85 S      
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.09  S
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Shelley, Brandan K  19 KYAT-UT                22.44      22.33 S       20  
  2 Anderson, Connor T  16 UVRA-UT                22.61      22.57 S       17  
  3 Topham, Regie M     16 DRAT-UT                22.72      22.74 S       16  
  4 Smith, Makai A      17 SUSA-UT                22.71      22.75 S       15  
  5 Roe, Porter E       16 CVM-UT                 22.93      22.78 S       14  
  6 Cookson, Aaron N    17 HAST-UT                22.90      22.94 S       13  
  7 Doel, Gavin T       15 HAST-UT                23.08      23.04 S       12  
 -- Fellows, Kent J     18 Byu Swimming-UT        22.28     X21.64 S      
B - Final
  9 Brown, Mitchell Y   17 SUSA-UT                23.14      22.94 S        8  
  9 Nielson, Christoph  18 HAST-UT                23.25      22.94 S        8  
 11 Froerer, Devin L    18 SWAT-UT                23.27      23.31 S        6  
 12 Neal, Hunter M      16 WFFM-UT                23.30      23.49 S        5  
 13 Hunter, Kade A      15 HAST-UT                23.21      23.58 S        4  
 14 Paddock, Zack A     17 SUSA-UT                23.27      23.61 S        3  
 15 Jensen, Jorgen B    17 KYAT-UT                23.38      23.91 S        2  
 16 Okelberry, Steven   15 HAST-UT                23.41      24.06 S        1  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.09  S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fellows, Kent J           18 Byu Swimming-UT        21.97      22.28 qS     
  2 Shelley, Brandan K        19 KYAT-UT                21.85      22.44 qS     
  3 Anderson, Connor T        16 UVRA-UT                22.88      22.61 qS     
  4 Smith, Makai A            17 SUSA-UT                22.72      22.71 qS     
  5 Topham, Regie M           16 DRAT-UT                22.22      22.72 qS     
  6 Cookson, Aaron N          17 HAST-UT                22.15      22.90 qS     
  7 Roe, Porter E             16 CVM-UT                 23.70      22.93 qS     
  8 Doel, Gavin T             15 HAST-UT                22.63      23.08 qS     
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brown, Mitchell Y         17 SUSA-UT                22.50      23.14 qS     
 10 Hunter, Kade A            15 HAST-UT                23.40      23.21 qS     
 11 Nielson, Christopher T    18 HAST-UT                22.06      23.25 qS     
 12 Paddock, Zack A           17 SUSA-UT                24.18      23.27 qS     
 12 Froerer, Devin L          18 SWAT-UT                23.76      23.27 qS     
 14 Neal, Hunter M            16 WFFM-UT                22.83      23.30 qS     
 15 Jensen, Jorgen B          17 KYAT-UT                22.50      23.38 qS     
 16 Okelberry, Steven S       15 HAST-UT                24.27      23.41 qS     
-------------------------------------------------------------------------
 17 Harris, Chad D            17 OTAC-UT                22.94      23.43 S      
 18 Wallace, Nathan J         15 SUSA-UT                23.28      23.59 S      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Jensen, Braden D          15 KYAT-UT                23.56      23.61 S      
 20 Guerra, Santiago          17 OTAC-UT                24.61      23.94 S      
 21 Corbridge, Brayden        17 WVA-UT                 24.58      23.97 S      
 22 LeBaron, Thomas M         16 BEST-UT                23.86      23.98 S      
 23 McCURRY, Caleb J          21 HAST-UT                22.67      23.99 S      
 24 Bleazard, Spencer B       16 SUSA-UT                23.70      24.01 S      
 25 Oviatt, Michael           17 OTAC-UT                23.87      24.02 S      
 26 Johnston, Cory M          17 SWAT-UT                26.73      24.03 S      
 27 Freeman, Parker W         15 HAST-UT                22.94      24.09 S      
 28 Hallows, Hunter T         17 WCST-UT                23.79      24.11 S      
 29 McClain, Christopher S    15 UVRA-UT                24.30      24.12 S      
 30 Mickelson, Ryan A         16 HAST-UT                24.29      24.27 S      
 31 Nordstrom, Patrick W      15 WFFM-UT                23.26      24.28 S      
 32 Wright, Preston T         18 HAST-UT                24.68      24.29 S      
 33 Walker, Joe M             16 HAST-UT                23.70      24.38 S      
 34 Ferrin, Christopher R     16 WFFM-UT                24.59      24.50 S      
 35 Roberts, CJ J             17 SUSA-UT                35.86      24.51 S      
 36 Corbridge, Jaxzen M       14 WVA-UT                 24.83      24.55 S      
 37 Roberts, Grant B          16 SWAT-UT                24.82      24.57 S      
 37 Johnson, Jeff C           15 Pirates-UT             24.61      24.57 S      
 37 Simon, Jonah P            15 WFFM-UT                24.96      24.57 S      
 40 Clark, Colby W            16 SUSA-UT                25.12      24.86 S      
 41 De Oliveira, Victor       15 WFFM-UT                24.30      24.93 S      
 42 Johnson, Ashby A          16 SUSA-UT                24.50      25.04 S      
 43 Bushman, Jason G          15 HAST-UT                24.38      25.06 S      
 44 Clegg, Cody J             17 LA-UT                  26.46      25.07 S      
 45 Maccabee, Aleks P         16 UVRA-UT                25.18      25.16        
 46 Oliver, Dominic J         16 WFFM-UT                26.19      25.24        
 47 Howell, Jayden N          17 DRAT-UT                25.76      25.28        
 48 Dizon, Michael L          15 OTAC-UT                24.45      25.32        
 49 Huff, Alec M              15 LA-UT                  25.64      25.48        
 50 Amor, Ramon I             16 OTAC-UT                   NT      25.67        
 51 Tanaka, Toshi T           16 DRAT-UT                25.18      25.70        
 52 Hager, Luke R             15 SUSA-UT                32.36      25.73        
 53 Kidd, Josh W              16 UVRA-UT                25.48      25.86        
 54 Wistisen, Austin B        14 DRAT-UT                26.11      26.14        
 55 Higley, Tanner D          16 Unattached             26.66      27.01        
 -- Oman, Tyler K             17 UVRA-UT                24.86         DQ        
 
Event 9  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:14.09  S
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Draney, Amelia      17 SUSA-UT              1:57.25    1:53.64 S       20  
                  27.07       56.26 (29.19)     1:25.29 (29.03)     1:53.64 (28.35)
  2 Moore, Lillian F    16 WFFM-UT              1:58.34    1:53.69 S       17  
                  27.18       55.86 (28.68)     1:24.82 (28.96)     1:53.69 (28.87)
  3 Graff, Courtney K   15 WFFM-UT              2:01.47    1:59.32 S       16  
                  27.79       58.04 (30.25)     1:28.91 (30.87)     1:59.32 (30.41)
  4 Barrow, Mackenzie   18 SWAT-UT              2:02.46    2:02.71 S       15  
                  27.76       58.33 (30.57)     1:31.03 (32.70)     2:02.71 (31.68)
  5 Pataray, Kristine   17 WFFM-UT              2:00.90    2:04.70 S       14  
                  27.77       59.20 (31.43)     1:32.20 (33.00)     2:04.70 (32.50)
  6 Brooks, Claire S    15 WFFM-UT              2:02.41    2:05.00 S       13  
                  29.11     1:01.05 (31.94)     1:33.74 (32.69)     2:05.00 (31.26)
  7 Stephenson, Tyler   15 WFFM-UT              2:01.38    2:14.47         12  
                  30.06     1:03.48 (33.42)     1:39.13 (35.65)     2:14.47 (35.34)
 -- Bradshaw, Kiereste  19 Byu Swimming-UT      2:01.38   X2:00.93 S      
                  27.63       57.86 (30.23)     1:29.25 (31.39)     2:00.93 (31.68)
B - Final
  9 Jackson, Claire N   15 WVA-UT               2:02.84    2:00.88 S        9  
                  28.16       58.76 (30.60)     1:30.36 (31.60)     2:00.88 (30.52)
 10 Mertz, Nichole      15 UVRA-UT              2:03.42    2:02.68 S        7  
                  28.76     1:00.30 (31.54)     1:31.64 (31.34)     2:02.68 (31.04)
 11 Graves, Miranda A   16 HAST-UT              2:04.34    2:03.31 S        6  
                  28.09       59.27 (31.18)   2:03.31 (1:04.04)                    
 12 Israelsen, Annika   15 CVM-UT               2:04.14    2:03.45 S        5  
                  28.62       59.67 (31.05)     1:31.79 (32.12)     2:03.45 (31.66)
 13 Spindler, Ashlee J  17 CVM-UT               2:02.94    2:04.23 S        4  
                  28.81     1:00.07 (31.26)     1:32.33 (32.26)     2:04.23 (31.90)
 14 Finley, Alaina M    17 CHAT-UT              2:04.22    2:06.28 S        3  
                  29.31     1:01.33 (32.02)     1:34.14 (32.81)     2:06.28 (32.14)
 15 Sorensen, Abbey C   15 DRAT-UT              2:03.44    2:13.66 S        2  
                  29.81     1:03.84 (34.03)     1:38.99 (35.15)     2:13.66 (34.67)
 -- O''Very, Meghan      19 Byu Swimming-UT      2:03.42   X2:06.67 S      
                  28.03       59.30 (31.27)     1:32.70 (33.40)     2:06.67 (33.97)
 
Event 9  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:14.09  S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Draney, Amelia            17 SUSA-UT              1:52.29    1:57.25 qS     
                  28.00       58.36 (30.36)     1:28.06 (29.70)     1:57.25 (29.19)
  2 Moore, Lillian F          16 WFFM-UT              1:56.44    1:58.34 qS     
                  27.96       58.16 (30.20)     1:28.22 (30.06)     1:58.34 (30.12)
  3 Pataray, Kristine G       17 WFFM-UT              1:58.19    2:00.90 qS     
  4 Stephenson, Tyler         15 WFFM-UT              2:00.47    2:01.38 qS     
                  28.42       58.74 (30.32)     1:29.78 (31.04)     2:01.38 (31.60)
  4 Bradshaw, Kieresten M     19 Byu Swimming-UT      1:59.31    2:01.38 qS     
                  27.68       58.40 (30.72)     1:29.93 (31.53)     2:01.38 (31.45)
  6 Graff, Courtney K         15 WFFM-UT              1:59.08    2:01.47 qS     
                  28.23       59.12 (30.89)     1:30.53 (31.41)     2:01.47 (30.94)
  7 Brooks, Claire S          15 WFFM-UT              2:04.36    2:02.41 qS     
                  28.81     1:00.02 (31.21)     1:31.99 (31.97)     2:02.41 (30.42)
  8 Barrow, Mackenzie A       18 SWAT-UT              2:01.76    2:02.46 qS     
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jackson, Claire N         15 WVA-UT               1:56.49    2:02.84 qS     
                  28.25       59.92 (31.67)     1:32.38 (32.46)     2:02.84 (30.46)
 10 Spindler, Ashlee J        17 CVM-UT               1:59.47    2:02.94 qS     
 11 Mertz, Nichole            15 UVRA-UT              2:02.78    2:03.42 qS     
 11 O''Very, Meghan            19 Byu Swimming-UT      1:54.62    2:03.42 qS     
                  27.84       58.72 (30.88)     1:30.98 (32.26)     2:03.42 (32.44)
 13 Sorensen, Abbey C         15 DRAT-UT              2:00.71    2:03.44 qS     
                  28.14       59.62 (31.48)     1:31.66 (32.04)     2:03.44 (31.78)
 14 Israelsen, Annika         15 CVM-UT               2:04.21    2:04.14 qS     
 15 Finley, Alaina M          17 CHAT-UT              2:01.94    2:04.22 qS     
                  27.97       59.08 (31.11)     1:31.56 (32.48)     2:04.22 (32.66)
 16 King, McKenna G           15 HAST-UT              2:02.70    2:04.23 qS     
                  28.34       59.34 (31.00)     1:31.65 (32.31)     2:04.23 (32.58)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Graves, Miranda A         16 HAST-UT              2:09.29    2:04.34 S      
                  29.16     1:00.83 (31.67)     1:33.04 (32.21)     2:04.34 (31.30)
 18 Loden, Abigail            17 WFFM-UT              2:04.36    2:04.47 S      
                  29.12     1:00.38 (31.26)     1:32.89 (32.51)     2:04.47 (31.58)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hill, Hayley B            14 DRAT-UT              2:04.80    2:04.49 S      
                  28.62     1:00.18 (31.56)     1:32.74 (32.56)     2:04.49 (31.75)
 20 Edwards, Hannah M         13 CHAT-UT              2:04.37    2:05.37 S      
 21 Patterson, Samantha L     15 HAST-UT              2:05.14    2:05.77 S      
                  29.27     1:01.27 (32.00)     1:33.82 (32.55)     2:05.77 (31.95)
 22 VanValkenburg, Audree     17 WFFM-UT              2:09.51    2:05.82 S      
                  30.21     1:02.20 (31.99)     1:33.91 (31.71)     2:05.82 (31.91)
 23 Buker, Samantha H         16 HAST-UT              2:05.69    2:06.34 S      
                  29.78     1:01.84 (32.06)     1:34.54 (32.70)     2:06.34 (31.80)
 24 Struthers, Ellie M        16 LA-UT                2:05.38    2:06.44 S      
                  30.22     1:02.95 (32.73)     1:35.45 (32.50)     2:06.44 (30.99)
 25 Buelte, Natalie C         16 Unattached-UT        2:04.39    2:06.98 S      
                  29.55     1:01.93 (32.38)     1:34.77 (32.84)     2:06.98 (32.21)
 26 Burk, Breanna L           17 HAST-UT              2:06.94    2:07.42 S      
                  29.57     1:01.60 (32.03)     1:34.77 (33.17)     2:07.42 (32.65)
 27 Flake, Megan R            16 PCS-UT               2:22.62    2:07.55 S      
                  29.18     1:01.45 (32.27)     1:34.63 (33.18)     2:07.55 (32.92)
 28 Selznick, Rozie N         14 PCS-UT               2:11.22    2:07.63 S      
                  29.55     1:01.40 (31.85)     1:34.67 (33.27)     2:07.63 (32.96)
 29 Orr, Ciera D              16 SWAT-UT              2:14.43    2:07.77 S      
                  30.00     1:02.54 (32.54)     1:35.65 (33.11)     2:07.77 (32.12)
 30 Cazier, Makayla N         13 UVRA-UT              2:05.90    2:07.90 S      
                  29.77     1:02.36 (32.59)     1:35.56 (33.20)     2:07.90 (32.34)
 31 Draney, Megan             15 SUSA-UT              2:05.83    2:07.99 S      
                  29.86     1:01.93 (32.07)     1:34.93 (33.00)     2:07.99 (33.06)
 32 Davis, Natalie A          13 HAST-UT              2:08.37    2:08.08 S      
                  30.42     1:03.23 (32.81)     1:36.15 (32.92)     2:08.08 (31.93)
 33 Young, Sydney K           17 HAST-UT              2:03.11    2:08.10 S      
                  28.95     1:01.71 (32.76)     1:34.97 (33.26)     2:08.10 (33.13)
 34 LeBaron, Kaylee           17 SUSA-UT              2:03.50    2:08.49 S      
                  29.25     1:01.33 (32.08)     1:35.18 (33.85)     2:08.49 (33.31)
 35 Greer, Kayla              15 SUSA-UT              2:29.90    2:08.65 S      
                  29.18     1:01.92 (32.74)     1:35.73 (33.81)     2:08.65 (32.92)
 36 Bassham, Sienna N         14 CHAT-UT              2:10.98    2:08.84 S      
                  30.74     1:03.51 (32.77)     1:36.39 (32.88)     2:08.84 (32.45)
 37 Nelson, Olivia            16 CHAT-UT              2:05.57    2:09.09 S      
                  29.55     1:02.02 (32.47)     1:35.62 (33.60)     2:09.09 (33.47)
 38 Miller, Kate E            14 DRAT-UT              2:04.86    2:09.10 S      
 39 Russell, Megan H          14 CHAT-UT              2:10.19    2:09.17 S      
                  30.60     1:03.40 (32.80)     1:36.73 (33.33)     2:09.17 (32.44)
 40 White, JC C               14 WFFM-UT              2:06.83    2:09.41 S      
                  29.73     1:03.02 (33.29)     1:36.45 (33.43)     2:09.41 (32.96)
 41 McGregor, Jentry A        16 LA-UT                2:05.91    2:10.08 S      
                  31.68     1:05.83 (34.15)   2:10.07 (1:04.24)      2:10.08 (0.01)
 42 Kroll, Gracie E           14 WFFM-UT              2:11.22    2:10.22 S      
                  30.60     1:03.81 (33.21)     1:37.40 (33.59)     2:10.22 (32.82)
 43 Hartley, Alix             15 UVRA-UT              2:12.57    2:10.27 S      
                  29.97     1:03.39 (33.42)     1:37.38 (33.99)     2:10.27 (32.89)
 44 Fullmer, Jessica A        15 KYAT-UT              2:09.35    2:10.30 S      
                  30.52     1:04.36 (33.84)     1:37.90 (33.54)     2:10.30 (32.40)
 45 Barnes, Alina A           13 Unattached-UT        2:08.62    2:11.03 S      
                  29.68     1:03.17 (33.49)     1:37.34 (34.17)     2:11.03 (33.69)
 46 Karahalios, Kiki          15 WFFM-UT              2:11.24    2:11.31 S      
                  30.31     1:03.18 (32.87)     1:37.14 (33.96)     2:11.31 (34.17)
 47 Moberly, Jessica E        15 HAST-UT              2:31.73L   2:11.32 S      
                  30.46     1:04.20 (33.74)     1:38.18 (33.98)     2:11.32 (33.14)
 48 Earl, Lauren E            15 OTAC-UT              2:11.47    2:11.37 S      
                  30.97     1:04.96 (33.99)     1:38.33 (33.37)     2:11.37 (33.04)
 49 Huntzinger, McKenna R     16 CHAT-UT              2:17.68    2:12.23 S      
                  30.74     1:03.85 (33.11)     1:38.23 (34.38)     2:12.23 (34.00)
 50 McClain, Rebekah          18 UVRA-UT              2:13.08    2:12.66 S      
                  30.79     1:04.72 (33.93)     1:39.22 (34.50)     2:12.66 (33.44)
 51 Shum, Sara Y              15 WFFM-UT              2:12.03    2:12.95 S      
                  30.12     1:04.24 (34.12)     1:38.78 (34.54)     2:12.95 (34.17)
 52 Graves, Shelby E          14 HAST-UT              2:13.42    2:12.97 S      
                  31.29     1:05.98 (34.69)     1:40.39 (34.41)     2:12.97 (32.58)
 53 Smith, Zoe N              15 SUSA-UT              2:24.23    2:13.29 S      
                  30.19     1:04.37 (34.18)     1:39.62 (35.25)     2:13.29 (33.67)
 54 Hibbard, Anna M           13 CHAT-UT              2:09.48    2:13.32 S      
                  30.66     1:03.86 (33.20)     1:38.25 (34.39)     2:13.32 (35.07)
 55 Watkins, Rachel J         17 OTAC-UT              2:11.62    2:13.46 S      
                  31.26     1:05.37 (34.11)     1:39.85 (34.48)     2:13.46 (33.61)
 56 Wright, Britte J          15 HAST-UT              2:10.71    2:14.02 S      
                  30.68     1:04.52 (33.84)     1:39.32 (34.80)     2:14.02 (34.70)
 57 Watt, Allie M             14 SUSA-UT              2:12.35    2:15.85        
                  31.28     1:06.01 (34.73)     1:40.96 (34.95)     2:15.85 (34.89)
 58 Bulkley, Shelby J         15 OTAC-UT              2:13.26    2:17.00        
                  31.06     1:05.56 (34.50)     1:41.18 (35.62)     2:17.00 (35.82)
 59 Day, Heather S            15 CHAT-UT              2:16.05    2:17.37        
                  31.88     1:06.51 (34.63)     1:42.68 (36.17)     2:17.37 (34.69)
 60 Parker, Jessica L         18 UN6-UT               2:09.02    2:17.41        
                  31.79     1:06.25 (34.46)     1:41.59 (35.34)     2:17.41 (35.82)
 61 Wallace, Alissa M         17 SUSA-UT                   NT    2:20.96        
                  31.57     1:07.21 (35.64)     1:44.73 (37.52)     2:20.96 (36.23)
 62 Fruehan, Emma V           15 HAST-UT              2:44.14    2:21.26        
                  32.16     1:08.34 (36.18)     1:45.96 (37.62)     2:21.26 (35.30)
 63 Shaw, Emily P             15 DRAT-UT              2:19.04    2:24.66        
                  32.05     1:08.36 (36.31)     1:46.23 (37.87)     2:24.66 (38.43)
 64 Smith, Danica             17 CHAT-UT              2:15.60    2:25.89        
                  32.42     1:09.04 (36.62)     1:47.74 (38.70)     2:25.89 (38.15)
 65 Ehrmantraut, McKenna T    13 HAST-UT              2:18.53    2:26.22        
                  32.71     1:10.23 (37.52)     1:49.16 (38.93)     2:26.22 (37.06)
 -- Brooks, Sophia R          17 WFFM-UT              2:05.89        DFS        
 -- Hubert, Rachel A          18 HAST-UT              1:55.03        DFS        
 
Event 10  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.29  S
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Gutierrez, Long M   17 CHAT-UT              1:44.79    1:41.71 S       20  
                  24.48       51.31 (26.83)     1:16.92 (25.61)     1:41.71 (24.79)
  2 Anderson, Connor T  16 UVRA-UT              1:44.98    1:45.55 S       17  
                  24.49       51.45 (26.96)     1:18.75 (27.30)     1:45.55 (26.80)
  3 O''Very, Sean A      18 CVM-UT               1:46.08    1:46.11 S       16  
                  24.73       51.68 (26.95)     1:19.02 (27.34)     1:46.11 (27.09)
  4 Sorensen, James D   16 WFFM-UT              1:45.53    1:46.62 S       15  
                  24.78       52.04 (27.26)     1:19.56 (27.52)     1:46.62 (27.06)
  5 Christensen, Colto  17 UVRA-UT              1:48.29    1:47.72 S       14  
                  25.14                             1:20.45 ( )     1:47.72 (27.27)
  6 Brinton, Jarren P   17 WFFM-UT              1:45.79    1:48.13 S       13  
                  24.89       52.14 (27.25)     1:20.32 (28.18)     1:48.13 (27.81)
 -- Tanner, Josh R      22 Byu Swimming-UT      1:43.34   X1:45.34 S      
                  24.29       51.23 (26.94)     1:18.31 (27.08)     1:45.34 (27.03)
 -- Fellows, Kent J     18 Byu Swimming-UT      1:45.11   X1:45.46 S      
                  24.41       50.94 (26.53)     1:18.03 (27.09)     1:45.46 (27.43)
B - Final
  9 Harries, Brock B    15 CHAT-UT              1:48.59    1:45.24 S        9  
                  24.41       50.80 (26.39)     1:17.98 (27.18)     1:45.24 (27.26)
 10 Stewart, Ben R      17 CVM-UT               1:50.04    1:47.88 S        7  
                  25.29       53.15 (27.86)     1:22.52 (29.37)     1:47.88 (25.36)
 11 Pollock, Ethan J    16 HAST-UT              1:48.55    1:49.06 S        6  
                  25.57       52.99 (27.42)     1:21.18 (28.19)     1:49.06 (27.88)
 12 Roe, Porter E       16 CVM-UT               1:48.74    1:49.42 S        5  
                  25.63       53.36 (27.73)     1:21.79 (28.43)     1:49.42 (27.63)
 13 Froerer, Devin L    18 SWAT-UT              1:49.63    1:51.78 S        4  
                  25.65       53.83 (28.18)     1:22.74 (28.91)     1:51.78 (29.04)
 14 Shelley, Brandan K  19 KYAT-UT              1:49.99    1:52.37 S        3  
                  25.26       53.52 (28.26)     1:22.85 (29.33)     1:52.37 (29.52)
 15 Neal, Hunter M      16 WFFM-UT              1:49.73    1:53.95 S        2  
                  25.77       54.53 (28.76)     1:24.99 (30.46)     1:53.95 (28.96)
 16 Avery, Daniel J     16 WFFM-UT              1:49.52    1:55.18 S        1  
                  26.13       55.21 (29.08)     1:25.40 (30.19)     1:55.18 (29.78)
 
Event 10  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.29  S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tanner, Josh R            22 Byu Swimming-UT      1:46.39    1:43.34 qS     
                  23.75       49.50 (25.75)     1:16.31 (26.81)     1:43.34 (27.03)
  2 Gutierrez, Long M         17 CHAT-UT              1:39.38    1:44.79 qS     
                  25.18       52.46 (27.28)     1:18.18 (25.72)     1:44.79 (26.61)
  3 Anderson, Connor T        16 UVRA-UT              1:45.26    1:44.98 qS     
                  24.85       51.91 (27.06)     1:18.90 (26.99)     1:44.98 (26.08)
  4 Fellows, Kent J           18 Byu Swimming-UT      1:44.60    1:45.11 qS     
                  24.47       50.83 (26.36)     1:17.57 (26.74)     1:45.11 (27.54)
  5 Sorensen, James D         16 WFFM-UT              1:45.34    1:45.53 qS     
                  24.98       51.86 (26.88)     1:19.21 (27.35)     1:45.53 (26.32)
  6 Brinton, Jarren P         17 WFFM-UT              1:44.32    1:45.79 qS     
                  25.14       51.90 (26.76)     1:19.26 (27.36)     1:45.79 (26.53)
  7 O''Very, Sean A            18 CVM-UT               1:46.81    1:46.08 qS     
                  24.38       50.82 (26.44)     1:18.24 (27.42)     1:46.08 (27.84)
  8 Christensen, Colton K     17 UVRA-UT              1:50.87    1:48.29 qS     
                  25.12       52.08 (26.96)     1:20.20 (28.12)     1:48.29 (28.09)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pollock, Ethan J          16 HAST-UT              1:49.99    1:48.55 qS     
                  25.52       52.87 (27.35)     1:20.80 (27.93)     1:48.55 (27.75)
 10 Harries, Brock B          15 CHAT-UT              1:47.71    1:48.59 qS     
                  25.01       52.27 (27.26)     1:20.63 (28.36)     1:48.59 (27.96)
 11 Roe, Porter E             16 CVM-UT               1:49.87    1:48.74 qS     
                  25.37       53.40 (28.03)     1:21.38 (27.98)     1:48.74 (27.36)
 12 Avery, Daniel J           16 WFFM-UT              1:50.14    1:49.52 qS     
                  26.47       55.12 (28.65)     1:22.70 (27.58)     1:49.52 (26.82)
 13 Froerer, Devin L          18 SWAT-UT              1:47.81    1:49.63 qS     
                  25.07       52.76 (27.69)     1:21.40 (28.64)     1:49.63 (28.23)
 14 Neal, Hunter M            16 WFFM-UT              1:50.03    1:49.73 qS     
                  25.12       52.91 (27.79)     1:21.94 (29.03)     1:49.73 (27.79)
 15 Shelley, Brandan K        19 KYAT-UT              1:54.83    1:49.99 qS     
                  24.71       52.76 (28.05)     1:21.67 (28.91)     1:49.99 (28.32)
 16 Stewart, Ben R            17 CVM-UT               1:48.56    1:50.04 qS     
                  25.55       53.52 (27.97)     1:22.08 (28.56)     1:50.04 (27.96)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Freeman, Trey P           12 CHAT-UT              1:54.65    1:51.87 S      
                  26.14       54.62 (28.48)     1:23.62 (29.00)     1:51.87 (28.25)
 18 Western, Stephen M        16 WFFM-UT              1:52.36    1:52.30 S      
                  26.28                             1:24.10 ( )     1:52.30 (28.20)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Harris, Chad D            17 OTAC-UT              1:50.85    1:52.43 S      
                  26.82       55.33 (28.51)     1:23.97 (28.64)     1:52.43 (28.46)
 20 McClain, Christopher S    15 UVRA-UT              1:50.51    1:52.77 S      
                  26.48       55.19 (28.71)     1:24.29 (29.10)     1:52.77 (28.48)
 21 Corbridge, Brayden        17 WVA-UT               1:49.65    1:53.12 S      
                  26.05       54.26 (28.21)     1:23.99 (29.73)     1:53.12 (29.13)
 22 Doel, Gavin T             15 HAST-UT              1:56.64    1:53.38 S      
                  25.85       54.32 (28.47)     1:23.84 (29.52)     1:53.38 (29.54)
 23 Okelberry, Steven S       15 HAST-UT              1:50.76    1:53.44 S      
                  26.21       55.85 (29.64)     1:25.13 (29.28)     1:53.44 (28.31)
 24 Mertz, McKay B            17 UVRA-UT              1:54.62    1:53.90 S      
                  26.32       55.24 (28.92)     1:24.79 (29.55)     1:53.90 (29.11)
 25 Hegemann, Cameron J       17 LA-UT                1:51.09    1:54.34 S      
                  26.50       56.28 (29.78)     1:26.24 (29.96)     1:54.34 (28.10)
 26 Hillman, Garrett M        16 Unattached           1:58.93    1:54.48 S      
                  26.50       55.46 (28.96)     1:25.20 (29.74)     1:54.48 (29.28)
 27 Freeman, Parker W         15 HAST-UT              1:54.09    1:55.09 S      
                  26.49       55.54 (29.05)     1:25.21 (29.67)     1:55.09 (29.88)
 28 Ferrin, Christopher R     16 WFFM-UT              1:53.86    1:55.28 S      
                  26.64     1:25.35 (58.71)     1:55.28 (29.93)                    
 29 Felts, Haydn J            16 CVM-UT               1:52.68    1:55.32 S      
                  27.35       56.54 (29.19)     1:55.32 (58.78)                    
 30 Maccabee, Aleks P         16 UVRA-UT              2:12.73L   1:55.94 S      
                  27.91       57.85 (29.94)     1:27.08 (29.23)     1:55.94 (28.86)
 31 Mickelson, Ryan A         16 HAST-UT              1:55.33    1:56.10 S      
                  26.60       56.22 (29.62)     1:26.89 (30.67)     1:56.10 (29.21)
 32 Johnston, Cory M          17 SWAT-UT              2:15.57    1:56.41 S      
                  26.48       55.39 (28.91)     1:26.15 (30.76)     1:56.41 (30.26)
 33 Hulme, Oli P              18 UVRA-UT              2:33.88    1:56.74 S      
                  27.26       57.34 (30.08)     1:27.33 (29.99)     1:56.74 (29.41)
 34 Rosenvall, Christian W    16 HAST-UT              1:56.32    1:56.93 S      
                  26.74       55.85 (29.11)     1:26.07 (30.22)     1:56.93 (30.86)
 35 Darling, Kyle             16 WVA-UT               1:48.90    1:56.98 S      
                  26.12       55.32 (29.20)     1:25.78 (30.46)     1:56.98 (31.20)
 36 Clark, Colby W            16 SUSA-UT              1:57.70    1:57.15 S      
                  26.74       56.23 (29.49)     1:26.95 (30.72)     1:57.15 (30.20)
 37 Howell, Jayden N          17 DRAT-UT              2:02.00    1:57.39 S      
                  27.33       56.91 (29.58)     1:27.25 (30.34)     1:57.39 (30.14)
 38 Hess, Lucas O             12 PCS-UT               1:58.67    1:57.85 S      
                  26.87       57.16 (30.29)     1:27.99 (30.83)     1:57.85 (29.86)
 39 Brown, Mitchell Y         17 SUSA-UT                   NT    1:57.86 S      
                  26.23       54.82 (28.59)     1:25.74 (30.92)     1:57.86 (32.12)
 40 McPhie, John M            17 Unattached-UT        1:55.44    1:57.97 S      
                  26.58       56.43 (29.85)     1:27.59 (31.16)     1:57.97 (30.38)
 41 Herzog, Riley T           15 CVM-UT               1:57.59    1:58.02 S      
                  27.31       57.53 (30.22)     1:28.59 (31.06)     1:58.02 (29.43)
 42 Bushman, Jacob J          14 DRAT-UT              1:58.63    1:58.58 S      
                  27.53       58.02 (30.49)     1:29.21 (31.19)     1:58.58 (29.37)
 43 Nordstrom, Patrick W      15 WFFM-UT              1:58.54    1:58.97 S      
                  26.93       56.94 (30.01)     1:28.19 (31.25)     1:58.97 (30.78)
 44 Wallace, Nathan J         15 SUSA-UT              1:59.27    1:59.11 S      
                  27.72       56.31 (28.59)     1:27.71 (31.40)     1:59.11 (31.40)
 45 Jackson, Austin S         16 OTAC-UT              1:56.25    1:59.26 S      
                  27.67       57.81 (30.14)     1:28.96 (31.15)     1:59.26 (30.30)
 46 Wright, Preston T         18 HAST-UT              1:57.88    1:59.53        
                  27.37       57.70 (30.33)     1:29.23 (31.53)     1:59.53 (30.30)
 47 Nelson, Peter C           15 SWAT-UT              2:02.50    1:59.56        
                  28.52       59.14 (30.62)     1:29.76 (30.62)     1:59.56 (29.80)
 48 Smith, Calvin L           16 WFFM-UT              1:58.40    1:59.59        
                  27.41       57.77 (30.36)     1:28.99 (31.22)     1:59.59 (30.60)
 49 Corbridge, Jaxzen M       14 WVA-UT               2:07.22    2:00.13        
                  27.21       57.83 (30.62)     1:29.41 (31.58)     2:00.13 (30.72)
 50 De Oliveira, Victor       15 WFFM-UT              1:59.14    2:01.19        
                  27.77       58.24 (30.47)     1:29.33 (31.09)     2:01.19 (31.86)
 51 Shawgo, Jonathan A        15 LA-UT                1:56.00    2:01.26        
                  27.68       58.16 (30.48)     1:29.80 (31.64)     2:01.26 (31.46)
 52 Crawford, Quinn Q         18 SUSA-UT                   NT    2:01.89        
                  27.38       58.57 (31.19)     1:30.32 (31.75)     2:01.89 (31.57)
 53 Bunnell, Dallin K         14 HAST-UT              2:04.56    2:02.00        
                  27.90       58.86 (30.96)     1:30.02 (31.16)     2:02.00 (31.98)
 54 Dizon, Michael L          15 OTAC-UT              2:05.92    2:02.14        
                  27.11       57.90 (30.79)     1:30.01 (32.11)     2:02.14 (32.13)
 55 Peterson, Cole J          13 PCS-UT               2:01.18    2:02.42        
                  28.24       59.16 (30.92)     1:31.53 (32.37)     2:02.42 (30.89)
 56 Harding, Jerimiah J       15 HAST-UT              2:01.58    2:03.57        
                  28.24       59.29 (31.05)     1:31.75 (32.46)     2:03.57 (31.82)
 57 Rigby-Ferris, Dave D      14 PCS-UT               2:06.47    2:05.13        
                  28.15     1:00.56 (32.41)     1:33.31 (32.75)     2:05.13 (31.82)
 58 Barrow, Ethan E           16 SWAT-UT              2:15.58    2:05.25        
                  28.21       59.87 (31.66)     1:32.86 (32.99)     2:05.25 (32.39)
 59 Binder, Jack C            12 CHAT-UT              2:16.60    2:05.82        
                  27.81       59.98 (32.17)     1:33.58 (33.60)     2:05.82 (32.24)
 60 Robinson, Kayce M         16 WVA-UT               2:12.00    2:08.61        
                  29.13     1:01.50 (32.37)     1:35.20 (33.70)     2:08.61 (33.41)
 61 Froerer, Justin T         15 SWAT-UT              2:16.54    2:09.53        
                  29.45     1:02.01 (32.56)     1:35.67 (33.66)     2:09.53 (33.86)
 
Event 11  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.59  S
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 White, Rhyan E      13 WFFM-UT                57.48      57.40 S       20  
                  27.97       57.40 (29.43)                                        
  2 Francis, Brianna R  17 DRAT-UT              1:00.60      58.79 S       17  
                  29.34       58.79 (29.45)                                        
  3 Wells, McKenzie K   18 UVRA-UT              1:00.76      59.40 S       16  
                  29.34       59.40 (30.06)                                        
  4 Sorensen, Abbey C   15 DRAT-UT              1:00.16      59.91 S       15  
                  29.10       59.91 (30.81)                                        
  5 Shumilova, Milava   13 PCS-UT               1:01.47    1:00.50 S       14  
                  29.65     1:00.50 (30.85)                                        
  6 Finley, Alaina M    17 CHAT-UT              1:02.04    1:01.18 S       13  
                  30.21     1:01.18 (30.97)                                        
  7 Gouge, Alisa M      16 KYAT-UT              1:00.44    1:02.74 S       12  
                  30.35     1:02.74 (32.39)                                        
  8 Smith, Katie A      15 HAST-UT              1:02.34    1:03.26 S       11  
                  30.39     1:03.26 (32.87)                                        
B - Final
  9 King, McKenna G     15 HAST-UT              1:02.54    1:01.20 S        9  
                  29.70     1:01.20 (31.50)                                        
 10 Burke, Bailey M     16 PCS-UT               1:02.58    1:03.10 S        7  
                  30.67     1:03.10 (32.43)                                        
 11 Hale, Katie E       12 PCS-UT               1:03.38    1:03.65 S        6  
                  31.83     1:03.65 (31.82)                                        
 12 Kroll, Gracie E     14 WFFM-UT              1:04.49    1:03.99 S        5  
                  31.07     1:03.99 (32.92)                                        
 13 Barrow, Mackenzie   18 SWAT-UT              1:03.95    1:04.34 S        4  
                  31.13     1:04.34 (33.21)                                        
 14 Davis, Natalie A    13 HAST-UT              1:04.82    1:04.47 S        3  
                  31.21     1:04.47 (33.26)                                        
 15 Cazier, Makayla N   13 UVRA-UT              1:04.48    1:04.97 S        2  
                  31.94     1:04.97 (33.03)                                        
 16 Overstreet, Kaitly  18 CHAT-UT              1:04.67    1:06.03 S        1  
                  32.06     1:06.03 (33.97)                                        
 
Event 11  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.59  S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 White, Rhyan E            13 WFFM-UT                56.51      57.48 qS     
                  28.21       57.48 (29.27)                                        
  2 Sorensen, Abbey C         15 DRAT-UT                59.44    1:00.16 qS     
                  29.53     1:00.16 (30.63)                                        
  3 Gouge, Alisa M            16 KYAT-UT                59.93    1:00.44 qS     
                  29.58     1:00.44 (30.86)                                        
  4 Francis, Brianna R        17 DRAT-UT                58.89    1:00.60 qS     
                  30.06     1:00.60 (30.54)                                        
  5 Wells, McKenzie K         18 UVRA-UT                59.43    1:00.76 qS     
                  29.64     1:00.76 (31.12)                                        
  6 Shumilova, Milava C       13 PCS-UT               1:00.12    1:01.47 qS     
                  30.00     1:01.47 (31.47)                                        
  7 Finley, Alaina M          17 CHAT-UT              1:00.32    1:02.04 qS     
                  30.69     1:02.04 (31.35)                                        
  8 Smith, Katie A            15 HAST-UT              1:03.52    1:02.34 qS     
                  30.23     1:02.34 (32.11)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 King, McKenna G           15 HAST-UT              1:03.45    1:02.54 qS     
                  30.65     1:02.54 (31.89)                                        
 10 Burke, Bailey M           16 PCS-UT               1:05.73    1:02.58 qS     
 11 Hale, Katie E             12 PCS-UT               1:06.82    1:03.38 qS     
                  31.09     1:03.38 (32.29)                                        
 12 Barrow, Mackenzie A       18 SWAT-UT              1:02.27    1:03.95 qS     
                  31.15     1:03.95 (32.80)                                        
 13 Cazier, Makayla N         13 UVRA-UT              1:05.16    1:04.48 qS     
                  31.51     1:04.48 (32.97)                                        
 14 Kroll, Gracie E           14 WFFM-UT              1:04.11    1:04.49 qS     
                  31.16     1:04.49 (33.33)                                        
 15 Overstreet, Kaitlyn M     18 CHAT-UT                58.65    1:04.67 qS     
                  31.38     1:04.67 (33.29)                                        
 16 Davis, Natalie A          13 HAST-UT              1:05.16    1:04.82 qS     
                  32.04     1:04.82 (32.78)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Simonson, Shaelynn J      16 WVA-UT               1:05.33    1:05.22 S      
                  31.89     1:05.22 (33.33)                                        
 18 Karahalios, Kiki          15 WFFM-UT              1:06.90    1:05.25 S      
                  31.25     1:05.25 (34.00)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Mertz, Nichole            15 UVRA-UT              1:03.66    1:05.49 S      
                  31.96     1:05.49 (33.53)                                        
 20 White, JC C               14 WFFM-UT              1:03.48    1:05.67 S      
                  31.21     1:05.67 (34.46)                                        
 21 Maccabee, Abi M           14 UVRA-UT              1:06.35    1:05.73 S      
                  32.57     1:05.73 (33.16)                                        
 22 Struthers, Ellie M        16 LA-UT                1:11.55    1:05.98 S      
 23 Greer, Kayla              15 SUSA-UT              1:04.67    1:06.08 S      
                  32.60     1:06.08 (33.48)                                        
 24 Miller, Kate E            14 DRAT-UT              1:07.13    1:06.17 S      
                  32.23     1:06.17 (33.94)                                        
 25 Earl, Lauren E            15 OTAC-UT              1:05.35    1:06.19 S      
                  32.60     1:06.19 (33.59)                                        
 26 Flake, Megan R            16 PCS-UT               1:05.86    1:06.21 S      
                  32.65     1:06.21 (33.56)                                        
 27 Anders, Rachel S          15 DRAT-UT              1:06.04    1:06.57 S      
                  32.53     1:06.57 (34.04)                                        
 28 Peterson, Grace L         17 PCS-UT               1:05.05    1:06.74 S      
                  32.91     1:06.74 (33.83)                                        
 29 Brooks, Sophia R          17 WFFM-UT              1:05.00    1:06.79 S      
                  32.83     1:06.79 (33.96)                                        
 30 Oliver, Kelsey K          16 WFFM-UT              1:04.59    1:06.89 S      
                  32.46     1:06.89 (34.43)                                        
 31 Wright, Britte J          15 HAST-UT              1:06.46    1:07.28 S      
                  32.34     1:07.28 (34.94)                                        
 32 Watt, Allie M             14 SUSA-UT              1:05.76    1:07.46 S      
                  33.18     1:07.46 (34.28)                                        
 33 Jensen, Kelcey J          15 CVM-UT               1:08.55    1:07.83 S      
                  33.50     1:07.83 (34.33)                                        
 34 Hess, Joelle A            13 PCS-UT               1:04.09    1:07.89 S      
                  33.21     1:07.89 (34.68)                                        
 35 Glenn, Marggie M          15 OTAC-UT              1:06.28    1:08.00 S      
                  32.71     1:08.00 (35.29)                                        
 36 Woodland, Julianna R      15 CHAT-UT              1:06.51    1:08.31 S      
                  32.30     1:08.31 (36.01)                                        
 37 Smith, Zoe N              15 SUSA-UT              1:08.10    1:08.42 S      
                  33.42     1:08.42 (35.00)                                        
 38 Orr, Tiani L              16 SWAT-UT              1:07.11    1:09.43 S      
                  34.24     1:09.43 (35.19)                                        
 39 Binder, Ava N             14 CHAT-UT              1:07.81    1:09.53 S      
                  33.34     1:09.53 (36.19)                                        
 40 Ehrmantraut, McKenna T    13 HAST-UT              1:08.84    1:09.64        
                  33.96     1:09.64 (35.68)                                        
 41 Bulkley, Shelby J         15 OTAC-UT              1:07.65    1:09.94        
                  33.66     1:09.94 (36.28)                                        
 42 Bassham, Sienna N         14 CHAT-UT              1:12.28    1:10.09        
                  34.32     1:10.09 (35.77)                                        
 43 Draney, Megan             15 SUSA-UT              1:09.54    1:10.60        
                  35.05     1:10.60 (35.55)                                        
 43 Bambrick, Mikayla G       15 WVA-UT               1:08.33    1:10.60        
                  34.29     1:10.60 (36.31)                                        
 45 Murphy, Sam D             16 HAST-UT              1:09.44    1:11.04        
                  34.48     1:11.04 (36.56)                                        
 46 Davis, Morgan T           12 CHAT-UT              1:09.82    1:11.22        
                  33.97     1:11.22 (37.25)                                        
 47 Trimble, Tessa N          17 SUSA-UT              1:09.91    1:11.75        
                  34.56     1:11.75 (37.19)                                        
 48 VanLaningham, Hannah      14 LA-UT                1:09.41    1:12.04        
                  35.80     1:12.04 (36.24)                                        
 49 Hafen, Eliza R            16 SUSA-UT                   NT    1:12.36        
                  35.22     1:12.36 (37.14)                                        
 50 Sitz, Ashley M            16 PCS-UT               1:18.03    1:12.62        
                  34.36     1:12.62 (38.26)                                        
 51 Payne, Maren L            17 OTAC-UT              1:17.69    1:12.72        
                  34.94     1:12.72 (37.78)                                        
 52 Tyler, Lily M             15 CHAT-UT              1:15.61    1:13.33        
                  35.64     1:13.33 (37.69)                                        
 53 Wawrzyniak, Madison L     17 SUSA-UT              1:13.22    1:14.78        
                  37.06     1:14.78 (37.72)                                        
 54 Fruehan, Emma V           15 HAST-UT              1:25.11    1:15.12        
                  36.37     1:15.12 (38.75)                                        
 55 House, Kendal V           15 PCS-UT               1:35.69    1:15.39        
                  37.37     1:15.39 (38.02)                                        
 56 Parker, Jessica L         18 UN6-UT               1:13.79    1:16.16        
                  37.13     1:16.16 (39.03)                                        
 
Event 12  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:04.19  S
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hutchings, Mitchel  17 Unattached-UT          53.19      54.14 S       20  
                  26.72       54.14 (27.42)                                        
  2 Nguyen, Brendan K   18 WFFM-UT                54.74      54.52 S       17  
                  26.69       54.52 (27.83)                                        
  3 Nielson, Christoph  18 HAST-UT                55.82      54.65 S       16  
                  27.02       54.65 (27.63)                                        
  4 Sorensen, James D   16 WFFM-UT                55.19      56.11 S       15  
                  27.39       56.11 (28.72)                                        
  5 Brinton, Jarren P   17 WFFM-UT                54.49      56.32 S       14  
                  27.25       56.32 (29.07)                                        
 -- King, Michael D     23 UN7-UT                 55.80     X54.71 S      
                  26.90       54.71 (27.81)                                        
 -- Hanselmann, Christ  22 Byu Swimming-UT        55.24     X54.82 S      
                  26.77       54.82 (28.05)                                        
 -- Tanner, Josh R      22 Byu Swimming-UT        53.61     X58.46 S      
                  27.39       58.46 (31.07)                                        
B - Final
  9 Hulme, Oli P        18 UVRA-UT                57.18      57.16 S        9  
                  28.11       57.16 (29.05)                                        
 10 Bleazard, Spencer   16 SUSA-UT                57.72      57.19 S        7  
                  28.32       57.19 (28.87)                                        
 11 Harries, Brock B    15 CHAT-UT                57.12      57.58 S        6  
                  27.22       57.58 (30.36)                                        
 12 Jensen, Jorgen B    17 KYAT-UT                57.40      58.13 S        5  
                  28.66       58.13 (29.47)                                        
 13 Oviatt, Michael     17 OTAC-UT                58.47      58.48 S        4  
                  29.22       58.48 (29.26)                                        
 14 Jarrett, Tyler D    18 CVM-UT                 58.60      58.66 S        3  
                  29.09       58.66 (29.57)                                        
 15 Morris, John H      16 UVRA-UT                58.26      59.02 S        2  
                  29.36       59.02 (29.66)                                        
 16 Jensen, Braden D    15 KYAT-UT                58.43    1:00.69 S        1  
                  29.60     1:00.69 (31.09)                                        
 
Event 12  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:04.19  S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hutchings, Mitchell S     17 Unattached-UT          55.30      53.19 qS     
                  26.07       53.19 (27.12)                                        
  2 Tanner, Josh R            22 Byu Swimming-UT        54.61      53.61 qS     
                  26.29       53.61 (27.32)                                        
  3 Brinton, Jarren P         17 WFFM-UT                55.87      54.49 qS     
                  54.83           54.49 ( )                                        
  4 Nguyen, Brendan K         18 WFFM-UT                55.10      54.74 qS     
                  26.97       54.74 (27.77)                                        
  5 Sorensen, James D         16 WFFM-UT                55.49      55.19 qS     
                  27.48       55.19 (27.71)                                        
  6 Hanselmann, Christian M   22 Byu Swimming-UT        55.40      55.24 qS     
  7 O''Very, Sean A            18 CVM-UT                 54.99      55.42 qS     
  8 King, Michael D           23 UN7-UT               1:01.88      55.80 qS     
                  26.95       55.80 (28.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Nielson, Christopher T    18 HAST-UT                53.31      55.82 qS     
                  27.82       55.82 (28.00)                                        
 10 Harries, Brock B          15 CHAT-UT                56.47      57.12 qS     
                  27.81       57.12 (29.31)                                        
 11 Hulme, Oli P              18 UVRA-UT                58.59      57.18 qS     
                  28.33       57.18 (28.85)                                        
 12 Jensen, Jorgen B          17 KYAT-UT                57.41      57.40 qS     
                  28.18       57.40 (29.22)                                        
 13 Christensen, Colton K     17 UVRA-UT                58.94      57.71 qS     
                  27.99       57.71 (29.72)                                        
 14 Bleazard, Spencer B       16 SUSA-UT                55.83      57.72 qS     
                  28.54       57.72 (29.18)                                        
 15 Morris, John H            16 UVRA-UT                59.01      58.26 qS     
                  28.97       58.26 (29.29)                                        
 16 Jensen, Braden D          15 KYAT-UT              1:01.67      58.43 qS     
                  28.85       58.43 (29.58)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Oviatt, Michael           17 OTAC-UT                57.29      58.47 S      
 18 Jarrett, Tyler D          18 CVM-UT               1:00.18      58.60 S      
                  29.12       58.60 (29.48)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 LeBaron, Thomas M         16 BEST-UT                58.36      58.96 S      
                  59.08           58.96 ( )                                        
 20 Maccabee, Aleks P         16 UVRA-UT                58.11      59.24 S      
                  29.50       59.24 (29.74)                                        
 21 Paddock, Zack A           17 SUSA-UT                59.56      59.40 S      
                  29.33       59.40 (30.07)                                        
 22 Johnson, Ty C             17 LA-UT                  58.59      59.67 S      
 23 Smith, Makai A            17 SUSA-UT                59.81      59.71 S      
                  29.31       59.71 (30.40)                                        
 24 Roberts, Grant B          16 SWAT-UT                56.83      59.81 S      
                  28.92       59.81 (30.89)                                        
 25 Guerra, Santiago          17 OTAC-UT                59.91      59.85 S      
                  29.45       59.85 (30.40)                                        
 26 Harris, Chad D            17 OTAC-UT              1:43.58      59.99 S      
                  29.04       59.99 (30.95)                                        
 27 Freeman, Trey P           12 CHAT-UT                58.56    1:00.15 S      
                  29.74     1:00.15 (30.41)                                        
 28 Shelley, Brandan K        19 KYAT-UT                59.91    1:00.35 S      
 29 Huff, Alec M              15 LA-UT                1:12.64    1:00.50 S      
                  28.97     1:00.50 (31.53)                                        
 30 Johnston, Cory M          17 SWAT-UT              1:03.98    1:00.83 S      
                  29.94     1:00.83 (30.89)                                        
 31 Smith, Calvin L           16 WFFM-UT                59.98    1:01.34 S      
                  30.05     1:01.34 (31.29)                                        
 32 Walker, Mitchell          16 KYAT-UT              1:01.83    1:01.45 S      
                  30.27     1:01.45 (31.18)                                        
 33 McPhie, John M            17 Unattached-UT        1:00.24    1:01.52 S      
                  29.71     1:01.52 (31.81)                                        
 34 Peterson, Cole J          13 PCS-UT               1:00.36    1:01.59 S      
                  30.54     1:01.59 (31.05)                                        
 35 Rosenvall, Christian W    16 HAST-UT                59.09    1:01.67 S      
 36 Mickelson, Ryan A         16 HAST-UT              1:02.05    1:01.90 S      
                  30.01     1:01.90 (31.89)                                        
 37 Wistisen, Austin B        14 DRAT-UT              1:03.08    1:02.26 S      
                  30.22     1:02.26 (32.04)                                        
 38 Western, Stephen M        16 WFFM-UT              1:02.65    1:02.48 S      
                  30.38     1:02.48 (32.10)                                        
 39 Le Mon, Haven R           15 DRAT-UT              1:03.57    1:02.54 S      
                  30.41     1:02.54 (32.13)                                        
 40 Clark, Colby W            16 SUSA-UT              1:02.78    1:02.58 S      
                  30.77     1:02.58 (31.81)                                        
 41 Robinson, Kayce M         16 WVA-UT               1:02.83    1:03.03 S      
                  30.63     1:03.03 (32.40)                                        
 42 Ferrin, Christopher R     16 WFFM-UT              1:03.81    1:03.23 S      
                  30.28     1:03.23 (32.95)                                        
 43 Roberts, CJ J             17 SUSA-UT              1:02.30    1:03.45 S      
                  30.33     1:03.45 (33.12)                                        
 44 Harding, Jerimiah J       15 HAST-UT              1:04.77    1:03.55 S      
                  30.99     1:03.55 (32.56)                                        
 45 Barrow, Ethan E           16 SWAT-UT              1:04.54    1:03.64 S      
                  31.46     1:03.64 (32.18)                                        
 46 Nelson, Peter C           15 SWAT-UT              1:04.85    1:03.74 S      
                  31.14     1:03.74 (32.60)                                        
 47 Bushman, Jason G          15 HAST-UT              1:03.48    1:05.56        
                  31.82     1:05.56 (33.74)                                        
 48 Brown, Mitchell Y         17 SUSA-UT                   NT    1:05.71        
                  31.26     1:05.71 (34.45)                                        
 49 Harding, Joseph S         13 HAST-UT              1:07.73    1:06.33        
                  32.02     1:06.33 (34.31)                                        
 50 Hone, Mitch S             16 CHAT-UT              1:05.81    1:06.51        
                  32.28     1:06.51 (34.23)                                        
 51 Puertas, Anthony A        13 OTAC-UT              1:06.76    1:07.49        
                  31.89     1:07.49 (35.60)                                        
 52 Kidd, Josh W              16 UVRA-UT              1:07.11    1:07.81        
                  32.88     1:07.81 (34.93)                                        
 -- Clegg, Cody J             17 LA-UT                1:37.83         DQ        
                  31.10          DQ (33.59)                                        
 
Event 13  Women 400 Yard IM
===============================================================================
              5:25.29  S
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Moore, Lillian F    16 WFFM-UT              4:39.97    4:31.46 S       20  
                  28.17     1:00.51 (32.34)     1:34.77 (34.26)     2:09.00 (34.23)
        2:48.58 (39.58)     3:28.94 (40.36)     4:00.69 (31.75)     4:31.46 (30.77)
  2 McDonald, Natalie   16 PCS-UT               4:44.95    4:46.01 S       17  
                  29.08     1:02.55 (33.47)     1:37.93 (35.38)     2:12.22 (34.29)
        2:55.22 (43.00)     3:39.04 (43.82)     4:13.17 (34.13)     4:46.01 (32.84)
  3 Gouge, Alisa M      16 KYAT-UT              4:50.65    4:51.51 S       16  
                  32.06     1:09.27 (37.21)     1:46.82 (37.55)     2:23.06 (36.24)
        3:04.86 (41.80)     3:46.50 (41.64)     4:19.54 (33.04)     4:51.51 (31.97)
  4 White, Rhyan E      13 WFFM-UT              4:55.53    4:56.09 S       15  
                  30.39     1:04.78 (34.39)     1:41.90 (37.12)     2:18.59 (36.69)
        3:03.53 (44.94)     3:48.50 (44.97)     4:22.72 (34.22)     4:56.09 (33.37)
  5 Oliver, Kelsey K    16 WFFM-UT              4:55.68    4:58.31 S       14  
                  32.36     1:11.45 (39.09)     1:49.52 (38.07)     2:27.38 (37.86)
        3:10.02 (42.64)     3:52.95 (42.93)     4:25.61 (32.66)     4:58.31 (32.70)
  6 Edwards, Hannah M   13 CHAT-UT              4:59.66    5:03.09 S       13  
                  31.52     1:07.97 (36.45)   2:29.16 (1:21.19)                    
            3:12.33 ( )     3:55.92 (43.59)     4:30.87 (34.95)     5:03.09 (32.22)
  7 Shum, Anna L        12 WFFM-UT              5:00.24    5:04.73 S       12  
                  30.88     1:07.77 (36.89)     1:48.15 (40.38)     2:26.53 (38.38)
        3:10.53 (44.00)     3:55.11 (44.58)     4:30.66 (35.55)     5:04.73 (34.07)
  8 Simonson, Shaelynn  16 WVA-UT               5:01.33    5:05.25 S       11  
                  30.73     1:09.44 (38.71)     1:47.11 (37.67)     2:25.91 (38.80)
        3:11.00 (45.09)     3:57.48 (46.48)   5:05.25 (1:07.77)                    
B - Final
  9 Fullmer, Jessica A  15 KYAT-UT              5:01.97    4:59.22 S        9  
                  33.28     1:13.24 (39.96)     1:50.51 (37.27)     2:29.34 (38.83)
        3:09.62 (40.28)     3:51.24 (41.62)     4:25.80 (34.56)     4:59.22 (33.42)
 10 Callaway, Madison   17 WFFM-UT              5:01.58    5:03.77 S        7  
                  31.53     1:07.99 (36.46)     1:46.37 (38.38)     2:25.04 (38.67)
        3:09.47 (44.43)     3:52.75 (43.28)     4:29.09 (36.34)     5:03.77 (34.68)
 11 Binder, Ava N       14 CHAT-UT              5:16.14    5:10.19 S        6  
                  32.79     1:12.31 (39.52)     1:51.86 (39.55)     2:30.81 (38.95)
        3:12.90 (42.09)     3:55.50 (42.60)     4:34.35 (38.85)     5:10.19 (35.84)
 12 Harries, Alex L     11 CHAT-UT              5:20.08    5:11.56 S        5  
                  34.09     1:12.03 (37.94)     1:52.53 (40.50)     2:31.20 (38.67)
        3:15.64 (44.44)     4:00.11 (44.47)     4:37.87 (37.76)     5:11.56 (33.69)
 13 Cazier, Makayla N   13 UVRA-UT              5:05.34    5:11.76 S        4  
                  33.28     1:14.15 (40.87)     1:53.97 (39.82)     2:33.80 (39.83)
        3:17.24 (43.44)     4:01.77 (44.53)     4:37.66 (35.89)     5:11.76 (34.10)
 14 Beller, Elise E     11 PCS-UT               5:19.87    5:14.00 S        3  
                  33.22     1:15.97 (42.75)     1:56.35 (40.38)     2:36.30 (39.95)
        3:21.87 (45.57)     4:06.72 (44.85)     4:41.69 (34.97)     5:14.00 (32.31)
 15 Hill, Hayley B      14 DRAT-UT              5:23.76    5:15.58 S        2  
                  36.34     1:20.68 (44.34)     1:58.42 (37.74)                    
            3:23.53 ( )     4:09.39 (45.86)   5:15.67 (1:06.28)         5:15.58 ( )
 16 McClain, Rebekah    18 UVRA-UT              5:22.81    5:18.22 S        1  
                  34.30     1:16.54 (42.24)     1:55.86 (39.32)     2:34.31 (38.45)
        3:22.25 (47.94)     4:08.94 (46.69)     4:43.56 (34.62)     5:18.22 (34.66)
 
Event 13  Women 400 Yard IM
===============================================================================
              5:25.29  S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Moore, Lillian F          16 WFFM-UT              4:33.81    4:39.97 qS     
                  29.23     1:02.28 (33.05)     1:38.13 (35.85)     2:13.64 (35.51)
        2:53.97 (40.33)     3:34.82 (40.85)     4:07.65 (32.83)     4:39.97 (32.32)
  2 McDonald, Natalie J       16 PCS-UT               4:54.23    4:44.95 qS     
                  29.36     1:02.91 (33.55)     1:37.61 (34.70)     2:11.83 (34.22)
        2:54.73 (42.90)     3:38.89 (44.16)     4:12.04 (33.15)     4:44.95 (32.91)
  3 Gouge, Alisa M            16 KYAT-UT              5:00.57    4:50.65 qS     
                  32.26     1:09.01 (36.75)     1:45.62 (36.61)     2:21.90 (36.28)
        3:03.05 (41.15)     3:44.44 (41.39)     4:18.12 (33.68)     4:50.65 (32.53)
  4 White, Rhyan E            13 WFFM-UT              4:55.95    4:55.53 qS     
                  30.71     1:05.42 (34.71)     1:41.41 (35.99)     2:17.87 (36.46)
        3:02.92 (45.05)     3:47.92 (45.00)     4:22.34 (34.42)     4:55.53 (33.19)
  5 Oliver, Kelsey K          16 WFFM-UT              4:50.43    4:55.68 qS     
                  31.41     1:08.54 (37.13)     1:45.57 (37.03)     2:22.32 (36.75)
        3:05.18 (42.86)     3:48.49 (43.31)     4:22.21 (33.72)     4:55.68 (33.47)
  6 Smith, Marah A            15 DRAT-UT              4:55.02    4:56.11 qS     
                  31.42     1:07.87 (36.45)     1:46.71 (38.84)     2:23.69 (36.98)
        3:05.24 (41.55)     3:46.66 (41.42)     4:22.09 (35.43)     4:56.11 (34.02)
  7 Edwards, Hannah M         13 CHAT-UT              5:03.49    4:59.66 qS     
                  31.25     1:07.67 (36.42)     1:48.45 (40.78)     2:28.43 (39.98)
        3:11.15 (42.72)     3:54.00 (42.85)     4:27.81 (33.81)     4:59.66 (31.85)
  8 Shum, Anna L              12 WFFM-UT              4:55.52    5:00.24 qS     
                  30.45     1:05.66 (35.21)     1:45.65 (39.99)     2:24.47 (38.82)
        3:06.56 (42.09)     3:49.97 (43.41)     4:26.36 (36.39)     5:00.24 (33.88)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Simonson, Shaelynn J      16 WVA-UT               5:16.45    5:01.33 qS     
                  31.30     1:09.39 (38.09)     1:47.47 (38.08)     2:24.93 (37.46)
        3:08.13 (43.20)     3:53.21 (45.08)     4:27.69 (34.48)     5:01.33 (33.64)
 10 Callaway, Madison N       17 WFFM-UT              5:10.43    5:01.58 qS     
                  32.69     1:08.52 (35.83)     1:45.83 (37.31)     2:24.46 (38.63)
        3:07.86 (43.40)     3:51.18 (43.32)     4:26.92 (35.74)     5:01.58 (34.66)
 11 Fullmer, Jessica A        15 KYAT-UT              5:02.11    5:01.97 qS     
                  32.44     1:11.80 (39.36)     1:49.68 (37.88)     2:28.13 (38.45)
        3:09.73 (41.60)     3:53.22 (43.49)     4:28.39 (35.17)     5:01.97 (33.58)
 12 Cazier, Makayla N         13 UVRA-UT              5:00.27    5:05.34 qS     
                  34.03     1:13.34 (39.31)     1:51.02 (37.68)     2:28.04 (37.02)
        3:12.14 (44.10)     3:56.51 (44.37)     4:31.15 (34.64)     5:05.34 (34.19)
 13 Binder, Ava N             14 CHAT-UT              5:10.36    5:16.14 qS     
                  32.95     1:13.20 (40.25)     1:54.70 (41.50)     2:34.29 (39.59)
        3:17.12 (42.83)     4:00.12 (43.00)     4:39.46 (39.34)     5:16.14 (36.68)
 14 Barnes, Alina A           13 Unattached-UT        5:10.50    5:16.33 qS     
                  34.47     1:15.15 (40.68)     1:54.95 (39.80)     2:34.84 (39.89)
        3:20.11 (45.27)     4:05.90 (45.79)     4:40.96 (35.06)     5:16.33 (35.37)
 15 Beller, Elise E           11 PCS-UT               5:18.29    5:19.87 qS     
                  35.35     1:19.98 (44.63)     2:00.57 (40.59)     2:41.47 (40.90)
        3:26.10 (44.63)     4:10.88 (44.78)     4:45.55 (34.67)     5:19.87 (34.32)
 16 Harries, Alex L           11 CHAT-UT              5:18.95    5:20.08 qS     
                  35.72     1:16.72 (41.00)     1:58.18 (41.46)     2:38.43 (40.25)
        3:22.68 (44.25)     4:07.84 (45.16)     4:45.32 (37.48)     5:20.08 (34.76)
-------------------------------------------------------------------------
 17 McClain, Rebekah          18 UVRA-UT              5:07.14    5:22.81 S      
                  33.49     1:15.62 (42.13)     1:56.02 (40.40)     2:35.15 (39.13)
        3:23.54 (48.39)     4:12.55 (49.01)     4:47.95 (35.40)     5:22.81 (34.86)
 18 Ellis, Sarah J            13 CHAT-UT              5:12.20    5:23.21 S      
                  32.52     1:11.93 (39.41)     1:53.89 (41.96)     2:35.65 (41.76)
        3:21.96 (46.31)     4:09.62 (47.66)     4:47.37 (37.75)     5:23.21 (35.84)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hill, Hayley B            14 DRAT-UT              5:21.57    5:23.76 S      
                  36.02     1:22.10 (46.08)     2:01.11 (39.01)     2:38.95 (37.84)
        3:27.89 (48.94)     4:16.08 (48.19)     4:50.17 (34.09)     5:23.76 (33.59)
 20 Day, Heather S            15 CHAT-UT              5:25.07    5:25.70        
                  35.54     1:15.05 (39.51)     1:56.32 (41.27)     2:37.87 (41.55)
        3:23.87 (46.00)     4:11.98 (48.11)     4:49.29 (37.31)     5:25.70 (36.41)
 21 Davis, Morgan T           12 CHAT-UT              5:24.73    5:34.04        
                  34.11     1:16.91 (42.80)     1:58.66 (41.75)     2:40.35 (41.69)
        3:27.88 (47.53)     4:15.84 (47.96)     4:55.15 (39.31)     5:34.04 (38.89)
 -- Russell, Megan H          14 CHAT-UT              5:20.96        DFS        
 
Event 14  Men 400 Yard IM
===============================================================================
              4:59.09  S
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Gutierrez, Long M   17 CHAT-UT              4:12.47    4:07.83 S       20  
                  25.35       54.45 (29.10)     1:27.08 (32.63)     1:57.92 (30.84)
        2:33.96 (36.04)     3:10.79 (36.83)     3:40.96 (30.17)     4:07.83 (26.87)
  2 Nguyen, Brendan K   18 WFFM-UT              4:24.28    4:17.40 S       17  
                  27.76       58.57 (30.81)     1:31.10 (32.53)   2:40.61 (1:09.51)
        3:17.48 (36.87)                             3:47.66 ( )     4:17.40 (29.74)
  3 Pantelakis, Michae  16 SUSA-UT              4:30.97    4:26.83 S       16  
                  28.71     1:02.40 (33.69)     1:36.99 (34.59)     2:10.91 (33.92)
        2:49.26 (38.35)     3:28.01 (38.75)     3:58.44 (30.43)     4:26.83 (28.39)
  4 Avery, Daniel J     16 WFFM-UT              4:25.48    4:28.17 S       15  
                  29.22     1:02.36 (33.14)     1:36.94 (34.58)     2:11.41 (34.47)
        2:48.99 (37.58)     3:27.92 (38.93)     3:59.01 (31.09)     4:28.17 (29.16)
  5 Carfi, Zach M       18 PCS-UT               4:32.14    4:29.20 S       14  
                  28.63     1:01.93 (33.30)     1:37.98 (36.05)     2:13.30 (35.32)
        2:49.94 (36.64)     3:26.95 (37.01)     3:58.92 (31.97)     4:29.20 (30.28)
  6 Mertz, McKay B      17 UVRA-UT              4:32.57    4:30.94 S       13  
                  29.19     1:02.76 (33.57)     1:36.51 (33.75)     2:09.99 (33.48)
        2:49.83 (39.84)     3:29.96 (40.13)     4:01.10 (31.14)     4:30.94 (29.84)
  7 Darling, Kyle       16 WVA-UT               4:38.30    4:33.15 S       12  
                  27.05       58.38 (31.33)     1:34.40 (36.02)     2:07.98 (33.58)
        2:50.19 (42.21)     3:32.54 (42.35)     4:03.92 (31.38)     4:33.15 (29.23)
  8 Cookson, Aaron N    17 HAST-UT              4:39.12    4:45.95 S       11  
                  30.30     1:04.13 (33.83)     1:39.78 (35.65)     2:16.24 (36.46)
        2:58.18 (41.94)     3:32.75 (34.57)     4:13.86 (41.11)     4:45.95 (32.09)
B - Final
  9 Gashler, Kyle       18 UVRA-UT              4:40.53    4:37.80 S        9  
                  28.70     1:01.55 (32.85)     1:36.38 (34.83)     2:10.99 (34.61)
        2:51.10 (40.11)     3:32.95 (41.85)     4:05.37 (32.42)     4:37.80 (32.43)
 10 Hess, Lucas O       12 PCS-UT               4:46.65    4:40.50 S        7  
                  28.84     1:01.88 (33.04)     1:37.75 (35.87)     2:14.29 (36.54)
        2:55.55 (41.26)     3:37.48 (41.93)     4:09.71 (32.23)     4:40.50 (30.79)
 11 Graham, Wyatt       15 UVRA-UT              4:49.34    4:40.95 S        6  
                  31.14     1:08.61 (37.47)     1:44.99 (36.38)     2:20.79 (35.80)
        2:57.38 (36.59)     3:35.41 (38.03)     4:08.66 (33.25)     4:40.95 (32.29)
 12 Hillman, Garrett M  16 Unattached           4:42.88    4:43.64 S        5  
                  29.45     1:05.20 (35.75)     1:40.99 (35.79)     2:15.11 (34.12)
        2:57.54 (42.43)     3:40.06 (42.52)     4:13.03 (32.97)     4:43.64 (30.61)
 13 Swanson, Jack P     15 WFFM-UT              4:48.32    4:44.23 S        4  
                  29.59     1:05.03 (35.44)     1:43.17 (38.14)     2:21.03 (37.86)
        3:02.66 (41.63)     3:44.06 (41.40)     4:13.17 (29.11)     4:44.23 (31.06)
 14 Johnson, Jeff C     15 Pirates-UT           4:47.06    4:51.74 S        3  
                  28.67     1:01.80 (33.13)     1:40.35 (38.55)     2:17.59 (37.24)
        3:00.83 (43.24)     3:44.71 (43.88)     4:18.53 (33.82)     4:51.74 (33.21)
 15 Bushman, Jacob J    14 DRAT-UT              5:00.72    4:59.27          2  
                  31.57     1:08.30 (36.73)     1:46.17 (37.87)     2:22.61 (36.44)
        3:08.72 (46.11)     3:54.79 (46.07)     4:27.53 (32.74)     4:59.27 (31.74)
 
Event 14  Men 400 Yard IM
===============================================================================
              4:59.09  S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gutierrez, Long M         17 CHAT-UT              4:02.63    4:12.47 qS     
                  26.00       55.50 (29.50)     1:28.58 (33.08)     2:00.35 (31.77)
        2:36.54 (36.19)     3:13.28 (36.74)     3:43.68 (30.40)     4:12.47 (28.79)
  2 Nguyen, Brendan K         18 WFFM-UT              4:28.27    4:24.28 qS     
                  28.14     1:00.04 (31.90)     1:32.92 (32.88)     2:05.68 (32.76)
        2:43.36 (37.68)     3:21.70 (38.34)     3:53.25 (31.55)     4:24.28 (31.03)
  3 Avery, Daniel J           16 WFFM-UT              4:26.05    4:25.48 qS     
                  28.77     1:01.74 (32.97)     1:36.09 (34.35)     2:09.71 (33.62)
        2:46.26 (36.55)     3:23.95 (37.69)     3:55.52 (31.57)     4:25.48 (29.96)
  4 Pantelakis, Michael D     16 SUSA-UT              4:25.83    4:30.97 qS     
                  28.20     1:01.54 (33.34)     1:36.63 (35.09)     2:11.16 (34.53)
        2:49.92 (38.76)     3:29.62 (39.70)     4:00.58 (30.96)     4:30.97 (30.39)
  5 Carfi, Zach M             18 PCS-UT               4:31.57    4:32.14 qS     
                  28.72     1:01.75 (33.03)     1:37.88 (36.13)     2:13.58 (35.70)
        2:50.16 (36.58)     3:27.78 (37.62)     4:00.34 (32.56)     4:32.14 (31.80)
  6 Mertz, McKay B            17 UVRA-UT              4:41.63    4:32.57 qS     
                  29.10     1:02.72 (33.62)     1:36.69 (33.97)     2:10.63 (33.94)
        2:50.32 (39.69)     3:30.35 (40.03)     4:01.97 (31.62)     4:32.57 (30.60)
  7 Darling, Kyle             16 WVA-UT               4:42.02    4:38.30 qS     
                  28.02     1:00.26 (32.24)     1:36.39 (36.13)     2:10.72 (34.33)
        2:53.48 (42.76)     3:36.08 (42.60)     4:08.06 (31.98)     4:38.30 (30.24)
  8 Cookson, Aaron N          17 HAST-UT              4:33.28    4:39.12 qS     
                  29.62     1:03.83 (34.21)     1:38.54 (34.71)     2:13.71 (35.17)
        2:54.18 (40.47)     3:35.71 (41.53)     4:07.72 (32.01)     4:39.12 (31.40)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gashler, Kyle             18 UVRA-UT              4:37.10    4:40.53 qS     
                  29.78     1:03.74 (33.96)     1:38.75 (35.01)     2:13.53 (34.78)
        2:53.45 (39.92)     3:35.23 (41.78)     4:08.06 (32.83)     4:40.53 (32.47)
 10 Hillman, Garrett M        16 Unattached           4:45.28    4:42.88 qS     
                  29.77     1:04.86 (35.09)     1:40.77 (35.91)     2:15.53 (34.76)
        2:57.05 (41.52)     3:39.35 (42.30)     4:12.04 (32.69)     4:42.88 (30.84)
 11 Hess, Lucas O             12 PCS-UT               4:44.41    4:46.65 qS     
                  29.61     1:03.55 (33.94)     1:41.34 (37.79)     2:18.69 (37.35)
        3:01.36 (42.67)     3:44.06 (42.70)     4:16.36 (32.30)     4:46.65 (30.29)
 12 Johnson, Jeff C           15 Pirates-UT           4:56.89    4:47.06 qS     
                  28.37     1:01.58 (33.21)     1:40.43 (38.85)     2:16.44 (36.01)
        2:59.64 (43.20)     3:42.98 (43.34)     4:16.17 (33.19)     4:47.06 (30.89)
 13 Swanson, Jack P           15 WFFM-UT              4:50.75    4:48.32 qS     
                  28.58     1:03.45 (34.87)     1:41.51 (38.06)     2:18.50 (36.99)
        3:00.25 (41.75)     3:43.25 (43.00)     4:15.87 (32.62)     4:48.32 (32.45)
 14 Graham, Wyatt             15 UVRA-UT              4:47.22    4:49.34 qS     
                  32.52     1:10.06 (37.54)     1:47.61 (37.55)     2:23.94 (36.33)
        3:02.57 (38.63)     3:42.40 (39.83)     4:16.82 (34.42)     4:49.34 (32.52)
 15 Bushman, Jacob J          14 DRAT-UT              4:56.93    5:00.72 q      
                  31.63     1:10.45 (38.82)     1:49.00 (38.55)     2:25.65 (36.65)
        3:11.96 (46.31)     3:57.76 (45.80)     4:29.49 (31.73)     5:00.72 (31.23)
 
Event 15  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
              4:10.19  S
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wasatch Front Fish Market-UT  ''A''           3:37.80    3:36.54 S       40  
     1) Moore, Lillian F 16             2) Brooks, Claire S 15            
     3) Stephenson, Tyler 15            4) Pataray, Kristine G 17         
                  25.54       53.30 (53.30)     1:19.55 (26.25)     1:47.87 (54.57)
        2:13.96 (26.09)     2:42.67 (54.80)     3:08.30 (25.63)     3:36.54 (53.87)
  2 Hilltop Aquatic Swim Team-UT  ''A''           3:40.64    3:42.80 S       34  
     1) King, McKenna G 15              2) Smith, Katie A 15              
     3) Young, Sydney K 17              4) Verdejo, Jordan T 17           
                  26.72       55.70 (55.70)     1:21.27 (25.57)     1:49.83 (54.13)
        2:16.68 (26.85)     2:46.71 (56.88)     3:13.44 (26.73)     3:42.80 (56.09)
  3 Devil Ray Aquatic Team-UT  ''A''              3:42.45    3:45.10 S       32  
     1) Hill, Hayley B 14               2) Miller, Kate E 14              
     3) Sorensen, Abbey C 15            4) Francis, Brianna R 17          
                  27.89       57.94 (57.94)     1:25.33 (27.39)     1:55.80 (57.86)
        2:21.41 (25.61)     2:50.97 (55.17)     3:16.47 (25.50)     3:45.10 (54.13)
  4 Park City Swimming-UT  ''A''                  3:48.69    3:47.51 S       30  
     1) Shumilova, Milava C 13          2) Burke, Bailey M 16             
     3) Selznick, Rozie N 14            4) McDonald, Natalie J 16         
                  27.18       56.75 (56.75)     1:24.51 (27.76)     1:54.48 (57.73)
        2:21.94 (27.46)     2:51.87 (57.39)     3:18.60 (26.73)     3:47.51 (55.64)
  5 Southern Utah Swimming Associa-UT  ''A''      3:46.14    3:47.69 S       28  
     1) Greer, Kayla 15                 2) Draney, Megan 15               
     3) Smith, Zoe N 15                 4) Draney, Amelia 17              
                  27.63       57.56 (57.56)     1:25.55 (27.99)     1:55.99 (58.43)
        2:24.37 (28.38)     2:55.15 (59.16)     3:20.54 (25.39)     3:47.69 (52.54)
  6 Wasatch Front Fish Market-UT  ''B''           3:48.26    3:48.97 S       26  
     1) Graff, Courtney K 15            2) White, Rhyan E 13              
     3) Loden, Abigail 17               4) Kroll, Gracie E 14             
                  27.12       57.03 (57.03)     1:23.79 (26.76)     1:52.87 (55.84)
        2:20.46 (27.59)     2:50.83 (57.96)     3:18.27 (27.44)     3:48.97 (58.14)
  7 West Valley Aquatics-UT  ''A''                3:50.00    3:50.79 S       24  
     1) Jackson, Claire N 15            2) Bambrick, Mikayla G 15         
     3) Simonson, Shaelynn J 16         4) Flower, Madelyn D 13           
                  26.62       54.62 (54.62)     1:21.98 (27.36)     1:52.58 (57.96)
        2:20.62 (28.04)     2:52.57 (59.99)     3:19.61 (27.04)     3:50.79 (58.22)
  8 Lehi Aquatics Swim Team-UT  ''A''                  NT    3:51.01 S       22  
     1) Struthers, Ellie M 16           2) Lauder, Maddie C 16            
     3) McGregor, Jentry A 16           4) Hansen, Hannah 16              
                  27.99       58.28 (58.28)     1:26.21 (27.93)     1:57.46 (59.18)
        2:24.41 (26.95)     2:54.21 (56.75)     3:20.72 (26.51)     3:51.01 (56.80)
  9 Utah Valley Aquatics-UT  ''A''                3:52.25    3:51.61 S       18  
     1) Mertz, Nichole 15               2) McClain, Rebekah 18            
     3) Hartley, Alix 15                4) Wells, McKenzie K 18           
                  26.84       56.13 (56.13)     1:24.63 (28.50)   1:56.54 (1:00.41)
        2:24.87 (28.33)     2:56.20 (59.66)     3:22.27 (26.07)     3:51.61 (55.41)
 10 Cottonwood Heights Aquatics-UT  ''A''         3:50.01    3:52.81 S       14  
     1) Edwards, Hannah M 13            2) Huntzinger, McKenna R 16       
     3) Finley, Alaina M 17             4) Nelson, Olivia 16              
                  28.02       58.89 (58.89)     1:27.53 (28.64)   1:59.11 (1:00.22)
        2:25.73 (26.62)     2:55.28 (56.17)     3:22.21 (26.93)     3:52.81 (57.53)
 11 Hilltop Aquatic Swim Team-UT  ''B''           3:51.85    3:53.57 S       12  
     1) Graves, Miranda A 16            2) Davis, Natalie A 13            
     3) Buker, Samantha H 16            4) Patterson, Samantha L 15       
                  27.58       57.77 (57.77)     1:25.91 (28.14)     1:56.84 (59.07)
        2:24.94 (28.10)     2:55.37 (58.53)     3:23.08 (27.71)     3:53.57 (58.20)
 12 Park City Swimming-UT  ''B''                  3:55.57    3:57.73 S       10  
     1) Sitz, Ashley M 16               2) Flake, Megan R 16              
     3) House, Kendal V 15              4) Hess, Joelle A 13              
                  28.64   1:00.46 (1:00.46)     1:28.38 (27.92)     1:58.94 (58.48)
        2:26.83 (27.89)     2:57.72 (58.78)     3:26.10 (28.38)   3:57.73 (1:00.01)
 13 Park City Swimming-UT  ''C''                  4:00.42   x4:00.09 S      
     1) Peterson, Grace L 17            2) Fitch, Ariel P 17              
     3) Beller, Elise E 11              4) Hale, Katie E 12               
                  28.96   1:00.97 (1:00.97)     1:29.25 (28.28)   2:01.12 (1:00.15)
        2:29.74 (28.62)   3:01.96 (1:00.84)     3:30.42 (28.46)     4:00.09 (58.13)
 14 Southern Utah Swimming Associa-UT  ''B''      4:04.59    4:02.37 S        8  
     1) Pantelakis, Alyssa * 14         2) Wawrzyniak, Madison L 17       
     3) Trimble, Tessa N 17             4) LeBaron, Kaylee 17             
                  30.64   1:04.03 (1:04.03)     1:33.10 (29.07)   2:05.72 (1:01.69)
        2:33.49 (27.77)     3:03.63 (57.91)     3:31.75 (28.12)     4:02.37 (58.74)
 15 Cottonwood Heights Aquatics-UT  ''B''         3:57.48    4:02.70 S        6  
     1) Overstreet, Kaitlyn M 18        2) Hibbard, Anna M 13             
     3) Ellis, Sarah J 13               4) Lee, Maddie R 15               
                  30.13   1:02.92 (1:02.92)     1:31.01 (28.09)     2:02.88 (59.96)
        2:31.45 (28.57)   3:04.13 (1:01.25)     3:32.21 (28.08)     4:02.70 (58.57)
 16 Otac-Orem Timpanogos Aquatic C-UT  ''A''      4:05.99    4:03.34 S        4  
     1) Watkins, Rachel J 17            2) Payne, Maren L 17              
     3) Earl, Lauren E 15               4) Bulkley, Shelby J 15           
                  28.46       59.55 (59.55)     1:28.83 (29.28)   2:02.16 (1:02.61)
        2:30.36 (28.20)   3:02.64 (1:00.48)     3:31.36 (28.72)   4:03.34 (1:00.70)
 17 Cottonwood Heights Aquatics-UT  ''C''         4:05.15   x4:08.28 S      
     1) Russell, Megan H 14             2) Tyler, Lily M 15               
     3) Bassham, Sienna N 14            4) Harries, Alex L 11             
                  30.03   1:01.73 (1:01.73)     1:31.38 (29.65)   2:05.43 (1:03.70)
        2:34.32 (28.89)   3:06.41 (1:00.98)     3:35.69 (29.28)   4:08.28 (1:01.87)
 18 Kearns Youth Aquatic Team-UT  ''A''           4:05.98    4:09.55 S        2  
     1) Fullmer, Jessica A 15           2) Walker, Sami 16                
     3) Walker, Alex 17                 4) Gouge, Alisa M 16              
                  29.19   1:01.17 (1:01.17)     1:33.02 (31.85)   2:08.52 (1:07.35)
        2:39.05 (30.53)   3:12.02 (1:03.50)     3:39.14 (27.12)     4:09.55 (57.53)
 
Event 16  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
              3:43.79  S
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wasatch Front Fish Market-UT  ''A''           3:18.95    3:16.16 S       40  
     1) Brinton, Jarren P 17            2) Avery, Daniel J 16             
     3) Neal, Hunter M 16               4) Sorensen, James D 16           
                  24.09       49.24 (49.24)     1:12.77 (23.53)     1:38.69 (49.45)
        2:02.32 (23.63)     2:28.35 (49.66)     2:51.21 (22.86)     3:16.16 (47.81)
  2 Hilltop Aquatic Swim Team-UT  ''A''           3:21.56    3:19.60 S       34  
     1) Nielson, Christopher T 18       2) Doel, Gavin T 15               
     3) Pollock, Ethan J 16             4) Cookson, Aaron N 17            
                  24.52       50.05 (50.05)     1:14.18 (24.13)     1:40.68 (50.63)
        2:04.87 (24.19)     2:31.13 (50.45)     2:54.31 (23.18)     3:19.60 (48.47)
  3 Utah Valley Aquatics-UT  ''A''                3:25.43    3:20.80 S       32  
     1) Morris, John H 16               2) Christensen, Colton K 17       
     3) Mertz, McKay B 17               4) Anderson, Connor T 16          
                  25.39       51.63 (51.63)     1:15.07 (23.44)     1:40.67 (49.04)
        2:05.41 (24.74)     2:32.46 (51.79)     2:55.45 (22.99)     3:20.80 (48.34)
  4 Kearns Youth Aquatic Team-UT  ''A''           3:20.53    3:21.74 S       30  
     1) Shelley, Brandan K 19           2) Jensen, Braden D 15            
     3) Walker, Mitchell 16             4) Jensen, Jorgen B 17            
                  23.51       49.22 (49.22)     1:13.57 (24.35)     1:40.27 (51.05)
        2:04.94 (24.67)     2:31.85 (51.58)     2:55.63 (23.78)     3:21.74 (49.89)
  5 Hilltop Aquatic Swim Team-UT  ''B''           3:17.46    3:21.88 S       28  
     1) Mickelson, Ryan A 16            2) Okelberry, Steven S 15         
     3) Freeman, Parker W 15            4) Hunter, Kade A 15              
                  24.91       52.38 (52.38)     1:16.26 (23.88)     1:42.59 (50.21)
        2:06.27 (23.68)     2:32.82 (50.23)     2:56.18 (23.36)     3:21.88 (49.06)
  6 Cottonwood Heights Aquatics-UT  ''A''         3:23.17    3:22.60 S       26  
     1) Binder, Jack C 12               2) Freeman, Trey P 12             
     3) Harries, Brock B 15             4) Gutierrez, Long M 17           
                  26.25       55.71 (55.71)     1:21.03 (25.32)     1:48.62 (52.91)
        2:12.06 (23.44)     2:37.58 (48.96)     2:59.15 (21.57)     3:22.60 (45.02)
  7 Southern Utah Swimming Associa-UT  ''A''      3:23.98    3:22.89 S       24  
     1) Wallace, Nathan J 15            2) Bleazard, Spencer B 16         
     3) Brown, Mitchell Y 17            4) Smith, Makai A 17              
                  24.36       51.34 (51.34)     1:15.80 (24.46)     1:42.48 (51.14)
        2:06.03 (23.55)     2:32.68 (50.20)     2:56.62 (23.94)     3:22.89 (50.21)
  8 Wasatch Front Fish Market-UT  ''B''           3:32.20    3:26.00 S       22  
     1) Nguyen, Brendan K 18            2) Western, Stephen M 16          
     3) Ferrin, Christopher R 16        4) Nordstrom, Patrick W 15        
                  24.35       50.27 (50.27)     1:14.84 (24.57)     1:42.16 (51.89)
        2:06.86 (24.70)     2:35.01 (52.85)     2:58.96 (23.95)     3:26.00 (50.99)
  9 Otac-Orem Timpanogos Aquatic C-UT  ''A''      3:28.99    3:27.78 S       18  
     1) Oviatt, Michael 17              2) Dizon, Michael L 15            
     3) Guerra, Santiago 17             4) Harris, Chad D 17              
                  24.99       52.01 (52.01)     1:17.81 (25.80)     1:46.14 (54.13)
        2:10.44 (24.30)     2:37.83 (51.69)     3:02.15 (24.32)     3:27.78 (49.95)
 10 Utah Valley Aquatics-UT  ''B''                3:37.02    3:27.97 S       14  
     1) McClain, Christopher S 15       2) Hulme, Oli P 18                
     3) Oman, Tyler K 17                4) Maccabee, Aleks P 16           
                  24.68       51.31 (51.31)     1:16.06 (24.75)     1:43.08 (51.77)
        2:08.22 (25.14)     2:36.19 (53.11)     3:01.06 (24.87)     3:27.97 (51.78)
 11 Southwest Aquatic Team Crawdad-UT  ''A''      3:20.28    3:29.16 S       12  
     1) Johnston, Cory M 17             2) Nelson, Peter C 15             
     3) Roberts, Grant B 16             4) Froerer, Devin L 18            
                  25.38       53.33 (53.33)     1:18.72 (25.39)     1:46.06 (52.73)
        2:10.72 (24.66)     2:38.21 (52.15)     3:02.18 (23.97)     3:29.16 (50.95)
 12 Southern Utah Swimming Associa-UT  ''B''      3:43.50    3:30.74 S       10  
     1) Roberts, CJ J 17                2) Johnson, Ashby A 16            
     3) Pantelakis, Michael D 16        4) Paddock, Zack A 17             
                  25.84       53.39 (53.39)     1:18.83 (25.44)     1:46.26 (52.87)
        2:11.34 (25.08)     2:39.20 (52.94)     3:03.43 (24.23)     3:30.74 (51.54)
 13 Lehi Aquatics Swim Team-UT  ''A''                  NT    3:33.98 S        8  
     1) Johnson, Ty C 17                2) Huff, Alec M 15                
     3) Shawgo, Jonathan A 15           4) Hegemann, Cameron J 17         
                  25.75       54.14 (54.14)     1:20.09 (25.95)     1:49.08 (54.94)
        2:14.68 (25.60)     2:43.62 (54.54)     3:07.87 (24.25)     3:33.98 (50.36)
 14 West Valley Aquatics-UT  ''A''                3:30.00    3:35.69 S        6  
     1) Corbridge, Brayden 17           2) Corbridge, Jaxzen M 14         
     3) Robinson, Kayce M 16            4) Darling, Kyle 16               
                  24.91       51.66 (51.66)     1:17.05 (25.39)     1:46.04 (54.38)
        2:14.01 (27.97)     2:44.77 (58.73)     3:09.16 (24.39)     3:35.69 (50.92)
 15 Devil Ray Aquatic Team-UT  ''A''              3:40.93    3:36.71 S        4  
     1) Howell, Jayden N 17             2) Bushman, Jacob J 14            
     3) Tanaka, Toshi T 16              4) Topham, Regie M 16             
                  25.69       54.17 (54.17)     1:20.68 (26.51)     1:49.92 (55.75)
        2:16.19 (26.27)     2:45.32 (55.40)     3:09.53 (24.21)     3:36.71 (51.39)
 16 Park City Swimming-UT  ''A''                  3:40.78    3:41.36 S        2  
     1) Hess, Lucas O 12                2) Rigby-Ferris, Dave D 14        
     3) Peterson, Cole J 13             4) Carfi, Zach M 18               
                  25.61       53.49 (53.49)     1:20.69 (27.20)     1:51.29 (57.80)
        2:17.66 (26.37)     2:46.99 (55.70)     3:12.54 (25.55)     3:41.36 (54.37)
 17 Otac-Orem Timpanogos Aquatic C-UT  ''B''      3:40.99    3:43.83        
     1) Jackson, Austin S 16            2) Puertas, Anthony A 13          
     3) Amor, Ramon I 16                4) Dickson, Kingsley K 15         
                  26.07       54.07 (54.07)     1:21.52 (27.45)     1:52.32 (58.25)
        2:18.88 (26.56)     2:49.00 (56.68)     3:15.11 (26.11)     3:43.83 (54.83)
 18 Southern Utah Swimming Associa-UT  ''C''      3:40.55   x3:44.22        
     1) Nielsen, Creed B 16             2) Myers, Justin 13               
     3) Hager, Luke R 15                4) Clark, Colby W 16              
                  26.62       57.40 (57.40)     1:25.19 (27.79)     1:55.50 (58.10)
        2:22.47 (26.97)     2:51.17 (55.67)     3:16.01 (24.84)     3:44.22 (53.05)
 
Event 17  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
             20:43.89  S
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Draney, Amelia      17 SUSA-UT             17:46.74   17:45.67 S       20  
                  29.32     1:00.63 (31.31)     1:32.43 (31.80)     2:04.35 (31.92)
        2:36.47 (32.12)     3:08.53 (32.06)     3:41.08 (32.55)     4:12.96 (31.88)
        4:44.52 (31.56)     5:16.19 (31.67)     5:47.77 (31.58)     6:19.60 (31.83)
        6:51.77 (32.17)     7:24.12 (32.35)     7:55.82 (31.70)     8:28.05 (32.23)
        9:00.18 (32.13)     9:32.36 (32.18)    10:04.31 (31.95)    10:35.60 (31.29)
       11:14.26 (38.66)    11:47.63 (33.37)    12:20.63 (33.00)    12:53.17 (32.54)
       13:26.01 (32.84)    13:58.66 (32.65)    14:32.00 (33.34)    15:04.93 (32.93)
       15:37.99 (33.06)    16:10.78 (32.79)    16:43.25 (32.47)    17:15.22 (31.97)
       17:45.67 (30.45)
  2 McDonald, Natalie   16 PCS-UT              18:15.08   18:23.68 S       17  
                  29.41     1:01.64 (32.23)     1:34.91 (33.27)     2:08.62 (33.71)
        2:42.25 (33.63)     3:15.71 (33.46)     3:49.48 (33.77)     4:23.37 (33.89)
        4:57.03 (33.66)     5:31.06 (34.03)     6:04.95 (33.89)     6:38.73 (33.78)
        7:12.66 (33.93)     7:46.22 (33.56)     8:19.89 (33.67)     8:53.97 (34.08)
        9:27.84 (33.87)    10:01.93 (34.09)    10:35.67 (33.74)    11:09.88 (34.21)
       11:43.81 (33.93)    12:17.85 (34.04)    12:52.62 (34.77)    13:26.02 (33.40)
       13:58.82 (32.80)    14:31.67 (32.85)    15:05.15 (33.48)    15:38.22 (33.07)
       16:11.60 (33.38)    16:44.61 (33.01)    17:05.67 (21.06)    17:28.45 (22.78)
       18:23.68 (55.23)
  3 Shumilova, Milava   13 PCS-UT              18:35.18   18:34.40 S       16  
                  30.15     1:03.29 (33.14)     1:37.60 (34.31)     2:11.90 (34.30)
        2:46.00 (34.10)     3:19.99 (33.99)     3:54.37 (34.38)     4:28.94 (34.57)
        5:03.43 (34.49)     5:37.54 (34.11)     6:11.94 (34.40)     6:46.25 (34.31)
        7:20.73 (34.48)     7:55.32 (34.59)     8:29.53 (34.21)     9:03.80 (34.27)
        9:38.16 (34.36)    10:12.31 (34.15)    10:46.41 (34.10)    11:20.30 (33.89)
       11:53.77 (33.47)    12:27.99 (34.22)    13:01.49 (33.50)    13:35.01 (33.52)
       14:08.78 (33.77)    14:42.88 (34.10)    15:16.36 (33.48)    15:49.85 (33.49)
       16:23.30 (33.45)    16:56.89 (33.59)    17:30.05 (33.16)    18:03.19 (33.14)
       18:34.40 (31.21)
  4 Graff, Courtney K   15 WFFM-UT             18:38.54   18:36.64 S       15  
                  29.76     1:03.03 (33.27)     1:37.21 (34.18)     2:11.07 (33.86)
        2:44.73 (33.66)     3:18.46 (33.73)     3:52.85 (34.39)     4:27.21 (34.36)
        5:01.27 (34.06)     5:35.43 (34.16)     6:09.30 (33.87)     6:43.79 (34.49)
        7:17.86 (34.07)     7:51.86 (34.00)     8:26.40 (34.54)     9:00.58 (34.18)
        9:35.30 (34.72)    10:10.30 (35.00)    10:45.17 (34.87)    11:19.61 (34.44)
       11:53.67 (34.06)    12:27.81 (34.14)    13:02.44 (34.63)    13:36.80 (34.36)
       14:11.30 (34.50)    14:45.60 (34.30)    15:20.24 (34.64)    15:54.28 (34.04)
       16:28.67 (34.39)    17:01.82 (33.15)    17:33.96 (32.14)    18:05.64 (31.68)
       18:36.64 (31.00)
  5 Jackson, Claire N   15 WVA-UT              19:27.40   18:49.89 S       14  
                  30.29     1:04.02 (33.73)     1:38.35 (34.33)     2:12.72 (34.37)
        2:47.12 (34.40)     3:21.35 (34.23)     3:55.67 (34.32)     4:29.96 (34.29)
        5:04.36 (34.40)     5:38.75 (34.39)     6:13.78 (35.03)     6:48.61 (34.83)
        7:23.44 (34.83)     7:58.17 (34.73)     8:32.80 (34.63)     9:07.32 (34.52)
        9:41.76 (34.44)    10:16.16 (34.40)    10:51.09 (34.93)    11:26.36 (35.27)
       12:01.43 (35.07)    12:36.15 (34.72)    13:10.62 (34.47)    13:44.81 (34.19)
       14:19.63 (34.82)    14:54.90 (35.27)    15:29.55 (34.65)    16:04.09 (34.54)
       16:38.91 (34.82)    17:13.09 (34.18)    17:47.24 (34.15)    18:20.02 (32.78)
       18:49.89 (29.87)
  6 Buker, Samantha H   16 HAST-UT             19:16.03   18:51.30 S       13  
                  31.39     1:05.57 (34.18)     1:39.96 (34.39)     2:15.15 (35.19)
        2:49.71 (34.56)     3:24.54 (34.83)     3:59.84 (35.30)     4:34.80 (34.96)
        5:09.35 (34.55)     5:44.40 (35.05)     6:19.21 (34.81)     6:53.75 (34.54)
        7:28.42 (34.67)     8:02.84 (34.42)     8:37.48 (34.64)     9:12.08 (34.60)
        9:46.84 (34.76)    10:21.50 (34.66)    10:55.94 (34.44)    11:30.42 (34.48)
       12:04.36 (33.94)    12:38.55 (34.19)    13:13.07 (34.52)    13:46.84 (33.77)
       14:21.29 (34.45)    14:55.60 (34.31)    15:29.64 (34.04)    16:03.97 (34.33)
       16:38.62 (34.65)    17:12.49 (33.87)    17:46.81 (34.32)    18:20.12 (33.31)
       18:51.30 (31.18)
  7 Russell, Megan H    14 CHAT-UT             18:58.19   18:51.95 S       12  
                  31.06     1:04.80 (33.74)     1:39.11 (34.31)     2:13.55 (34.44)
        2:47.80 (34.25)     3:22.27 (34.47)     3:56.61 (34.34)     4:31.07 (34.46)
        5:05.95 (34.88)     5:40.54 (34.59)     6:14.92 (34.38)     6:49.31 (34.39)
        7:23.84 (34.53)     7:58.53 (34.69)     8:33.43 (34.90)     9:07.71 (34.28)
        9:42.56 (34.85)    10:16.96 (34.40)    10:51.68 (34.72)    11:26.23 (34.55)
       12:00.92 (34.69)    12:35.34 (34.42)    13:09.99 (34.65)    13:44.35 (34.36)
       14:18.66 (34.31)    14:52.83 (34.17)    15:27.51 (34.68)    16:01.94 (34.43)
       16:36.35 (34.41)    17:11.18 (34.83)    17:45.47 (34.29)    18:19.38 (33.91)
       18:51.95 (32.57)
  8 Patterson, Samanth  15 HAST-UT             19:09.93   19:09.73 S       11  
                  30.10     1:03.59 (33.49)     1:37.66 (34.07)     2:12.36 (34.70)
        2:46.91 (34.55)     3:21.62 (34.71)     3:56.16 (34.54)     4:30.92 (34.76)
        5:05.68 (34.76)     5:40.42 (34.74)     6:15.22 (34.80)     6:50.05 (34.83)
        7:25.28 (35.23)     7:59.89 (34.61)     8:34.35 (34.46)     9:09.46 (35.11)
        9:44.18 (34.72)    10:19.17 (34.99)    10:54.16 (34.99)    11:29.21 (35.05)
       12:04.35 (35.14)    12:39.76 (35.41)    13:15.28 (35.52)    13:49.93 (34.65)
       14:25.52 (35.59)    15:00.85 (35.33)    15:37.01 (36.16)    16:12.75 (35.74)
       16:48.48 (35.73)    17:23.85 (35.37)    17:59.47 (35.62)    18:34.87 (35.40)
       19:09.73 (34.86)
  9 Graves, Miranda A   16 HAST-UT             20:15.12   19:25.66 S        9  
                  30.04     1:03.67 (33.63)     1:38.59 (34.92)     2:14.01 (35.42)
        2:48.65 (34.64)     3:23.61 (34.96)     3:59.02 (35.41)     4:34.53 (35.51)
        5:09.54 (35.01)     5:45.17 (35.63)     6:20.07 (34.90)     6:55.43 (35.36)
        7:30.75 (35.32)     8:06.61 (35.86)     8:42.89 (36.28)     9:18.08 (35.19)
        9:53.89 (35.81)    10:29.92 (36.03)    11:05.94 (36.02)    11:42.01 (36.07)
       12:17.58 (35.57)    12:53.43 (35.85)    13:30.26 (36.83)    14:05.31 (35.05)
       14:41.19 (35.88)    15:16.97 (35.78)    15:53.46 (36.49)    16:29.51 (36.05)
       17:05.66 (36.15)    17:41.68 (36.02)    18:17.42 (35.74)    18:52.45 (35.03)
       19:25.66 (33.21)
 10 Hill, Hayley B      14 DRAT-UT             20:49.20L  19:42.73 S        7  
                  32.42     1:08.18 (35.76)     1:45.09 (36.91)                    
            2:58.67 ( )     3:35.18 (36.51)     4:12.03 (36.85)     4:48.70 (36.67)
        5:25.08 (36.38)     6:01.47 (36.39)     6:37.73 (36.26)     7:13.09 (35.36)
        7:48.58 (35.49)     8:24.95 (36.37)     9:00.81 (35.86)     9:36.83 (36.02)
       10:13.08 (36.25)    10:48.76 (35.68)    11:24.53 (35.77)    12:00.63 (36.10)
       12:36.04 (35.41)    13:12.20 (36.16)    13:47.99 (35.79)    14:24.67 (36.68)
       15:00.75 (36.08)    15:36.60 (35.85)    16:11.87 (35.27)    16:48.07 (36.20)
       17:23.81 (35.74)    17:59.05 (35.24)    18:33.96 (34.91)    19:09.11 (35.15)
       19:42.73 (33.62)
 11 VanValkenburg, Aud  17 WFFM-UT             20:42.34   19:50.32 S        6  
                  31.18     1:05.43 (34.25)     1:40.88 (35.45)     2:17.18 (36.30)
        2:53.67 (36.49)     3:30.38 (36.71)     4:07.13 (36.75)     4:43.97 (36.84)
        5:21.04 (37.07)     5:57.62 (36.58)     6:33.98 (36.36)     7:10.29 (36.31)
        7:46.36 (36.07)     8:22.75 (36.39)     8:59.37 (36.62)     9:35.83 (36.46)
       10:12.45 (36.62)    10:48.41 (35.96)    11:24.07 (35.66)    12:00.05 (35.98)
       12:36.53 (36.48)    13:13.18 (36.65)    13:49.67 (36.49)    14:25.99 (36.32)
       15:02.41 (36.42)    15:38.44 (36.03)    16:14.58 (36.14)    16:50.65 (36.07)
       17:26.72 (36.07)    18:02.89 (36.17)    18:39.06 (36.17)    19:15.27 (36.21)
       19:50.32 (35.05)
 
Event 18  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
             19:47.59  S
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sorensen, James D   16 WFFM-UT             16:36.78   16:23.72 S       20  
                  26.17       55.17 (29.00)     1:25.36 (30.19)     1:55.60 (30.24)
        2:25.92 (30.32)     2:56.54 (30.62)     3:27.24 (30.70)     3:57.37 (30.13)
        4:27.84 (30.47)     4:58.37 (30.53)     5:29.00 (30.63)     5:59.62 (30.62)
        6:29.79 (30.17)     7:00.06 (30.27)     7:29.89 (29.83)     8:00.31 (30.42)
        8:30.61 (30.30)     9:00.68 (30.07)     9:30.26 (29.58)    10:00.16 (29.90)
       10:29.77 (29.61)    10:59.67 (29.90)    11:29.52 (29.85)    11:59.04 (29.52)
       12:28.83 (29.79)    12:58.63 (29.80)    13:28.20 (29.57)    13:57.69 (29.49)
       14:27.28 (29.59)    14:56.85 (29.57)    15:26.64 (29.79)    15:55.87 (29.23)
       16:23.72 (27.85)
  2 Brinton, Jarren P   17 WFFM-UT             17:03.28   16:32.16 S       17  
                  26.40       55.46 (29.06)     1:25.59 (30.13)     1:55.92 (30.33)
        2:26.41 (30.49)     2:56.84 (30.43)     3:27.58 (30.74)     3:57.96 (30.38)
        4:28.17 (30.21)     4:58.69 (30.52)     5:29.22 (30.53)     5:59.95 (30.73)
        6:30.02 (30.07)     7:00.34 (30.32)     7:30.36 (30.02)     8:00.69 (30.33)
        8:30.96 (30.27)     9:01.03 (30.07)     9:30.91 (29.88)    10:00.54 (29.63)
       10:30.32 (29.78)    11:00.06 (29.74)    11:29.93 (29.87)    11:59.57 (29.64)
       12:29.45 (29.88)    12:59.24 (29.79)    13:29.32 (30.08)    13:59.88 (30.56)
       14:30.13 (30.25)    15:00.66 (30.53)    15:31.55 (30.89)    16:02.23 (30.68)
       16:32.16 (29.93)
  3 Freeman, Trey P     12 CHAT-UT             17:13.67   16:57.78 S       16  
                  27.55       57.97 (30.42)     1:29.20 (31.23)     2:00.89 (31.69)
        2:32.10 (31.21)     3:03.81 (31.71)     3:35.05 (31.24)     4:06.71 (31.66)
        4:38.25 (31.54)     5:09.43 (31.18)     5:40.58 (31.15)     6:11.88 (31.30)
        6:43.04 (31.16)     7:14.24 (31.20)     7:45.36 (31.12)     8:16.29 (30.93)
        8:47.37 (31.08)     9:18.55 (31.18)     9:49.36 (30.81)    10:20.22 (30.86)
       10:50.91 (30.69)    11:21.65 (30.74)    11:52.85 (31.20)    12:23.88 (31.03)
       12:54.98 (31.10)    13:25.81 (30.83)    13:57.12 (31.31)    14:28.20 (31.08)
       14:58.86 (30.66)    15:29.39 (30.53)    15:59.60 (30.21)    16:29.72 (30.12)
       16:57.78 (28.06)
  4 Pantelakis, Michae  16 SUSA-UT             16:36.98   17:06.41 S       15  
                  27.21       57.55 (30.34)     1:28.43 (30.88)     1:59.46 (31.03)
        2:30.15 (30.69)     3:01.04 (30.89)     3:32.26 (31.22)     4:03.53 (31.27)
        4:35.00 (31.47)     5:06.07 (31.07)     5:37.50 (31.43)     6:08.93 (31.43)
        6:40.04 (31.11)     7:11.15 (31.11)     7:42.83 (31.68)     8:14.12 (31.29)
        8:45.54 (31.42)     9:16.97 (31.43)     9:47.94 (30.97)    10:19.63 (31.69)
       10:50.96 (31.33)    11:22.67 (31.71)    11:54.68 (32.01)    12:26.27 (31.59)
       12:58.30 (32.03)    13:29.47 (31.17)    14:00.98 (31.51)    14:32.34 (31.36)
       15:03.78 (31.44)    15:35.20 (31.42)    16:05.70 (30.50)    16:36.59 (30.89)
       17:06.41 (29.82)
  5 Darling, Kyle       16 WVA-UT              17:40.44   17:08.08 S       14  
                  27.55       57.70 (30.15)     1:28.46 (30.76)     1:59.25 (30.79)
        2:29.92 (30.67)     3:00.91 (30.99)     3:31.79 (30.88)     4:02.79 (31.00)
        4:34.29 (31.50)     5:05.90 (31.61)     5:37.53 (31.63)     6:08.98 (31.45)
        6:40.60 (31.62)     7:12.25 (31.65)     7:43.74 (31.49)     8:15.14 (31.40)
        8:46.56 (31.42)     9:18.25 (31.69)     9:49.87 (31.62)    10:21.52 (31.65)
       10:52.99 (31.47)    11:24.64 (31.65)    11:56.27 (31.63)    12:27.97 (31.70)
       12:59.39 (31.42)    13:30.89 (31.50)    14:02.27 (31.38)    14:33.63 (31.36)
       15:04.99 (31.36)    15:36.46 (31.47)    16:07.74 (31.28)    16:38.77 (31.03)
       17:08.08 (29.31)
  6 Pollock, Ethan J    16 HAST-UT             17:10.56   17:23.46 S       13  
                  27.79       58.19 (30.40)     1:28.86 (30.67)     1:59.48 (30.62)
        2:29.87 (30.39)     3:00.47 (30.60)     3:30.40 (29.93)     4:00.49 (30.09)
        4:30.55 (30.06)     5:01.21 (30.66)     5:31.62 (30.41)     6:01.91 (30.29)
        6:32.02 (30.11)     7:02.45 (30.43)     7:32.99 (30.54)     8:02.97 (29.98)
        8:33.87 (30.90)     9:04.58 (30.71)     9:35.14 (30.56)    10:03.75 (28.61)
       10:46.63 (42.88)    11:23.26 (36.63)    11:56.09 (32.83)    12:28.59 (32.50)
       13:01.54 (32.95)    13:35.25 (33.71)    14:07.87 (32.62)    14:40.56 (32.69)
       15:14.20 (33.64)    15:47.02 (32.82)    16:18.92 (31.90)    16:51.84 (32.92)
       17:23.46 (31.62)
  7 Western, Stephen M  16 WFFM-UT             17:56.51   17:36.49 S       12  
                  27.98       59.41 (31.43)     1:31.23 (31.82)     2:03.32 (32.09)
        2:35.42 (32.10)     3:07.44 (32.02)     3:39.60 (32.16)     4:12.01 (32.41)
        4:44.68 (32.67)     5:17.32 (32.64)     5:49.66 (32.34)     6:21.82 (32.16)
        6:54.71 (32.89)     7:27.03 (32.32)     7:59.93 (32.90)     8:32.20 (32.27)
        9:04.44 (32.24)     9:36.83 (32.39)    10:08.95 (32.12)    10:41.04 (32.09)
       11:13.41 (32.37)    11:45.50 (32.09)    12:17.66 (32.16)    12:49.46 (31.80)
       13:21.59 (32.13)    13:53.81 (32.22)    14:25.86 (32.05)    14:58.21 (32.35)
       15:30.01 (31.80)    16:02.26 (32.25)    16:34.10 (31.84)    17:05.80 (31.70)
       17:36.49 (30.69)
  8 Hillman, Garrett M  16 Unattached          18:08.73   17:40.92 S       11  
                  28.31       58.89 (30.58)     1:30.95 (32.06)     2:02.49 (31.54)
        2:34.77 (32.28)     3:06.70 (31.93)     3:38.79 (32.09)     4:10.52 (31.73)
        4:42.65 (32.13)     5:14.36 (31.71)     5:46.78 (32.42)     6:19.21 (32.43)
        6:51.64 (32.43)     7:24.07 (32.43)     7:56.73 (32.66)     8:29.16 (32.43)
        9:01.58 (32.42)     9:33.91 (32.33)    10:06.48 (32.57)    10:38.69 (32.21)
       11:11.27 (32.58)    11:43.78 (32.51)    12:16.59 (32.81)    12:49.06 (32.47)
       13:21.66 (32.60)    13:54.31 (32.65)    14:27.22 (32.91)    14:59.82 (32.60)
       15:32.91 (33.09)    16:05.84 (32.93)    16:37.94 (32.10)    17:09.52 (31.58)
       17:40.92 (31.40)
  9 Bushman, Jacob J    14 DRAT-UT             18:08.80   17:44.92 S        9  
                  29.43     1:01.38 (31.95)     1:33.33 (31.95)     2:05.56 (32.23)
        2:38.11 (32.55)     3:10.62 (32.51)     3:43.11 (32.49)     4:14.93 (31.82)
        4:46.89 (31.96)     5:18.97 (32.08)     5:51.20 (32.23)     6:23.81 (32.61)
        6:56.25 (32.44)     7:28.48 (32.23)     8:00.64 (32.16)     8:33.55 (32.91)
        9:06.27 (32.72)     9:38.84 (32.57)    10:11.41 (32.57)    10:43.92 (32.51)
       11:16.64 (32.72)    11:49.23 (32.59)    12:21.90 (32.67)    12:54.94 (33.04)
       13:27.51 (32.57)    14:00.46 (32.95)    14:33.31 (32.85)    15:06.69 (33.38)
       15:39.30 (32.61)    16:11.40 (32.10)    16:43.00 (31.60)    17:14.23 (31.23)
       17:44.92 (30.69)
 10 Smith, Calvin L     16 WFFM-UT             19:03.36   18:19.51 S        7  
                  29.71     1:02.26 (32.55)     1:35.71 (33.45)     2:09.24 (33.53)
        2:42.99 (33.75)     3:16.68 (33.69)     3:50.33 (33.65)     4:23.76 (33.43)
        4:57.55 (33.79)     5:31.15 (33.60)     6:04.72 (33.57)     6:38.28 (33.56)
        7:11.52 (33.24)     7:44.76 (33.24)     8:18.13 (33.37)     8:51.80 (33.67)
        9:25.26 (33.46)     9:58.57 (33.31)    10:32.17 (33.60)    11:05.72 (33.55)
       11:39.18 (33.46)    12:12.54 (33.36)    12:46.14 (33.60)    13:19.42 (33.28)
       13:52.87 (33.45)    14:26.36 (33.49)    14:59.71 (33.35)    15:33.29 (33.58)
       16:07.14 (33.85)    16:40.90 (33.76)    17:14.66 (33.76)    17:47.83 (33.17)
       18:19.51 (31.68)
 11 Graham, Wyatt       15 UVRA-UT             18:42.35   18:34.00 S        6  
                  30.38     1:04.43 (34.05)     1:38.38 (33.95)     2:12.44 (34.06)
        2:46.46 (34.02)     3:20.48 (34.02)     3:54.45 (33.97)     4:28.27 (33.82)
        5:01.83 (33.56)     5:35.30 (33.47)     6:09.23 (33.93)     6:43.12 (33.89)
        7:16.93 (33.81)     7:51.03 (34.10)     8:25.01 (33.98)     8:59.03 (34.02)
        9:32.90 (33.87)    10:06.72 (33.82)    10:40.70 (33.98)    11:14.60 (33.90)
       11:48.75 (34.15)    12:23.03 (34.28)    12:56.96 (33.93)    13:30.92 (33.96)
       14:05.07 (34.15)    14:39.21 (34.14)    15:13.82 (34.61)    15:48.01 (34.19)
       16:22.60 (34.59)    16:56.52 (33.92)    17:30.20 (33.68)    18:03.10 (32.90)
       18:34.00 (30.90)
 12 Shawgo, Jonathan A  15 LA-UT               19:22.62   18:34.10 S        5  
                  30.48     1:02.99 (32.51)     1:36.36 (33.37)     2:10.67 (34.31)
        2:44.87 (34.20)     3:19.13 (34.26)     3:53.43 (34.30)     4:28.06 (34.63)
        5:02.03 (33.97)     5:36.76 (34.73)     6:10.98 (34.22)     6:45.85 (34.87)
        7:20.72 (34.87)     7:55.67 (34.95)     8:29.99 (34.32)     9:04.30 (34.31)
        9:39.28 (34.98)    10:13.96 (34.68)    10:49.22 (35.26)    11:23.43 (34.21)
       11:57.79 (34.36)    12:32.49 (34.70)    13:07.19 (34.70)    13:41.46 (34.27)
       14:14.78 (33.32)    14:47.95 (33.17)    15:21.78 (33.83)    15:54.38 (32.60)
       16:27.41 (33.03)    16:59.67 (32.26)    17:32.29 (32.62)    18:04.34 (32.05)
       18:34.10 (29.76)
 13 Bunnell, Dallin K   14 HAST-UT             19:44.99   18:42.47 S        4  
                  31.35     1:04.53 (33.18)     1:38.74 (34.21)     2:13.80 (35.06)
        2:48.07 (34.27)     3:21.51 (33.44)     3:55.46 (33.95)     4:29.78 (34.32)
        5:03.94 (34.16)     5:38.08 (34.14)     6:12.44 (34.36)     6:46.55 (34.11)
        7:20.16 (33.61)     7:54.39 (34.23)     8:28.21 (33.82)     9:02.05 (33.84)
        9:36.45 (34.40)    10:11.02 (34.57)    10:45.42 (34.40)    11:19.57 (34.15)
       11:53.53 (33.96)    12:27.25 (33.72)    13:01.46 (34.21)    13:35.78 (34.32)
       14:10.39 (34.61)    14:45.54 (35.15)    15:19.46 (33.92)    15:54.02 (34.56)
       16:28.35 (34.33)    17:02.65 (34.30)    17:36.67 (34.02)    18:10.31 (33.64)
       18:42.47 (32.16)
 
Event 19  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
              4:45.89  S
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wasatch Front Fish Market-UT  ''A''           3:56.65    3:57.83 S       40  
     1) White, Rhyan E 13               2) Stephenson, Tyler 15           
     3) Moore, Lillian F 16             4) Pataray, Kristine G 17         
                  29.70   1:01.49 (1:01.49)     1:35.16 (33.67)   2:14.91 (1:13.42)
        2:45.51 (30.60)     3:04.36 (49.45)     3:29.78 (25.42)     3:57.83 (53.47)
  2 Hilltop Aquatic Swim Team-UT  ''A''           4:07.98    4:09.52 S       34  
     1) King, McKenna G 15              2) Buker, Samantha H 16           
     3) Smith, Katie A 15               4) Hubert, Rachel A 18            
                  30.25   1:01.44 (1:01.44)                       2:14.58 (1:13.14)
        2:44.37 (29.79)     3:14.47 (59.89)     3:41.04 (26.57)     4:09.52 (55.05)
  3 Southern Utah Swimming Associa-UT  ''A''      4:15.23    4:14.94 S       32  
     1) Draney, Amelia 17               2) Wawrzyniak, Madison L 17       
     3) Trimble, Tessa N 17             4) Smith, Zoe N 15                
                  31.94       54.86 (54.86)                       2:21.86 (1:27.00)
        3:16.70 (54.84)   3:44.63 (1:22.77)     4:14.94 (30.31)                    
  4 Park City Swimming-UT  ''A''                  4:09.72    4:16.62 S       30  
     1) Shumilova, Milava C 13          2) Hess, Joelle A 13              
     3) McDonald, Natalie J 16          4) Selznick, Rozie N 14           
                  31.18   1:05.51 (1:05.51)     1:40.14 (34.63)   2:19.22 (1:13.71)
        2:48.28 (29.06)     3:18.89 (59.67)     3:46.55 (27.66)     4:16.62 (57.73)
  5 Utah Valley Aquatics-UT  ''A''                4:22.03    4:16.75 S       28  
     1) Cazier, Makayla N 13            2) Wells, McKenzie K 18           
     3) Mertz, Nichole 15               4) Hartley, Alix 15               
  6 Wasatch Front Fish Market-UT  ''B''           4:13.27    4:17.19 S       26  
     1) Kroll, Gracie E 14              2) Oliver, Kelsey K 16            
     3) Callaway, Madison N 17          4) Brooks, Claire S 15            
                  30.29   1:01.73 (1:01.73)     1:36.67 (34.94)   2:15.26 (1:13.53)
        2:44.83 (29.57)   3:22.54 (1:07.28)     3:48.51 (25.97)     4:17.19 (54.65)
  7 Cottonwood Heights Aquatics-UT  ''A''         4:07.15    4:17.42 S       24  
     1) Finley, Alaina M 17             2) Binder, Ava N 14               
     3) Overstreet, Kaitlyn M 18        4) Edwards, Hannah M 13           
                  29.54   1:02.08 (1:02.08)     1:36.28 (34.20)   2:15.08 (1:13.00)
        2:41.60 (26.52)   3:18.57 (1:03.49)     3:46.23 (27.66)     4:17.42 (58.85)
  8 Devil Ray Aquatic Team-UT  ''A''              4:02.03    4:18.84 S       22  
     1) Sorensen, Abbey C 15            2) Francis, Brianna R 17          
     3) Anders, Rachel S 15             4) Miller, Kate E 14              
                  28.25       58.28 (58.28)     1:30.08 (31.80)   2:07.64 (1:09.36)
        2:33.91 (26.27)   3:21.65 (1:14.01)     3:48.79 (27.14)     4:18.84 (57.19)
  9 Lehi Aquatics Swim Team-UT  ''A''                  NT    4:19.85 S       18  
     1) Struthers, Ellie M 16           2) Lauder, Maddie C 16            
     3) Hansen, Hannah 16               4) McGregor, Jentry A 16          
 10 Hilltop Aquatic Swim Team-UT  ''B''           4:19.53    4:28.00 S       14  
     1) Davis, Natalie A 13             2) Christiansen, Shannon A 15     
     3) Burk, Breanna L 17              4) Verdejo, Jordan T 17           
                  30.09   1:01.62 (1:01.62)     1:36.30 (34.68)   2:15.25 (1:13.63)
        2:44.11 (28.86)   3:28.23 (1:12.98)     3:58.15 (29.92)     4:28.00 (59.77)
 11 Park City Swimming-UT  ''B''                  4:26.94    4:31.31 S       12  
     1) Flake, Megan R 16               2) Beller, Elise E 11             
     3) Burke, Bailey M 16              4) House, Kendal V 15             
 12 Otac-Orem Timpanogos Aquatic C-UT  ''A''           NT    4:34.85 S       10  
     1) Earl, Lauren E 15               2) Payne, Maren L 17              
     3) Glenn, Marggie M 15             4) Watkins, Rachel J 17           
 13 Southern Utah Swimming Associa-UT  ''B''      4:29.35    4:36.12 S        8  
     1) Greer, Kayla 15                 2) Watt, Allie M 14               
     3) Wallace, Alissa M 17            4) Draney, Megan 15               
 14 Park City Swimming-UT  ''C''                  4:38.41   x4:37.92 S      
     1) Peterson, Grace L 17            2) Sitz, Ashley M 16              
     3) Hale, Katie E 12                4) Fitch, Ariel P 17              
 15 Cottonwood Heights Aquatics-UT  ''B''         4:22.17    4:40.67 S        6  
     1) Ellis, Sarah J 13               2) Tyler, Lily M 15               
     3) Woodland, Julianna R 15         4) Nelson, Olivia 16              
 16 Cottonwood Heights Aquatics-UT  ''C''         4:34.64   x4:41.96 S      
     1) Bassham, Sienna N 14            2) Hibbard, Anna M 13             
     3) Harries, Alex L 11              4) Huntzinger, McKenna R 16       
 
Event 20  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
              4:17.99  S
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hilltop Aquatic Swim Team-UT  ''A''           3:40.41    3:40.13 S       40  
     1) Pollock, Ethan J 16             2) Nielson, Christopher T 18      
     3) Hunter, Kade A 15               4) Cookson, Aaron N 17            
                  26.81       54.98 (54.98)     1:24.09 (29.11)   1:56.82 (1:01.84)
        2:22.28 (25.46)     2:51.77 (54.95)     3:14.91 (23.14)     3:40.13 (48.36)
  2 Wasatch Front Fish Market-UT  ''A''           3:44.67    3:40.37 S       34  
     1) Nguyen, Brendan K 18            2) Avery, Daniel J 16             
     3) Neal, Hunter M 16               4) Sorensen, James D 16           
                  26.66       54.89 (54.89)     1:24.15 (29.26)   1:58.47 (1:03.58)
        2:23.71 (25.24)     2:52.76 (54.29)     3:15.33 (22.57)     3:40.37 (47.61)
  3 Utah Valley Aquatics-UT  ''A''                3:46.52    3:44.18 S       32  
     1) Maccabee, Aleks P 16            2) Morris, John H 16              
     3) Anderson, Connor T 16           4) Christensen, Colton K 17       
                  28.16       57.02 (57.02)     1:26.84 (29.82)   2:00.32 (1:03.30)
        2:25.64 (25.32)     2:55.59 (55.27)     3:18.72 (23.13)     3:44.18 (48.59)
  4 Kearns Youth Aquatic Team-UT  ''A''           3:45.96    3:49.22 S       30  
     1) Jensen, Jorgen B 17             2) Shelley, Brandan K 19          
     3) Walker, Mitchell 16             4) Jensen, Braden D 15            
                  28.58       59.14 (59.14)     1:27.04 (27.90)   2:00.65 (1:01.51)
        2:26.61 (25.96)     2:58.16 (57.51)     3:22.49 (24.33)     3:49.22 (51.06)
  5 Southern Utah Swimming Associa-UT  ''A''      3:51.30    3:51.47 S       28  
     1) Bleazard, Spencer B 16          2) Smith, Makai A 17              
     3) Paddock, Zack A 17              4) Brown, Mitchell Y 17           
                  28.37       57.85 (57.85)     1:29.00 (31.15)   2:04.59 (1:06.74)
        2:30.30 (25.71)     3:00.69 (56.10)     3:24.94 (24.25)     3:51.47 (50.78)
  6 Cottonwood Heights Aquatics-UT  ''A''         3:46.27    3:51.84 S       26  
     1) Harries, Brock B 15             2) Binder, Jack C 12              
     3) Gutierrez, Long M 17            4) Freeman, Trey P 12             
                  26.33       54.93 (54.93)     1:27.76 (32.83)   2:06.05 (1:11.12)
        2:31.18 (25.13)     2:59.29 (53.24)     3:24.65 (25.36)     3:51.84 (52.55)
  7 Southwest Aquatic Team Crawdad-UT  ''A''      3:57.15    3:52.43 S       24  
     1) Roberts, Grant B 16             2) Nelson, Peter C 15             
     3) Froerer, Devin L 18             4) Johnston, Cory M 17            
                  28.09       58.89 (58.89)     1:29.97 (31.08)   2:05.30 (1:06.41)
        2:30.65 (25.35)     3:00.38 (55.08)     3:24.94 (24.56)     3:52.43 (52.05)
  8 Wasatch Front Fish Market-UT  ''B''           3:54.69    3:52.67 S       22  
     1) Brinton, Jarren P 17            2) Swanson, Jack P 15             
     3) Nordstrom, Patrick W 15         4) Western, Stephen M 16          
                  26.91       56.11 (56.11)     1:27.12 (31.01)   2:03.99 (1:07.88)
        2:30.41 (26.42)     3:01.02 (57.03)     3:25.84 (24.82)     3:52.67 (51.65)
  9 Hilltop Aquatic Swim Team-UT  ''B''           3:53.53    3:54.49 S       18  
     1) Rosenvall, Christian W 16       2) Freeman, Parker W 15           
     3) Okelberry, Steven S 15          4) Doel, Gavin T 15               
                  29.51   1:01.12 (1:01.12)     1:31.33 (30.21)   2:06.01 (1:04.89)
        2:32.14 (26.13)     3:03.63 (57.62)     3:27.24 (23.61)     3:54.49 (50.86)
 10 Utah Valley Aquatics-UT  ''B''                3:54.43    3:57.60 S       14  
     1) Hulme, Oli P 18                 2) Graham, Wyatt 15               
     3) Kidd, Josh W 16                 4) McClain, Christopher S 15      
                  28.91       59.17 (59.17)     1:29.75 (30.58)   2:06.16 (1:06.99)
        2:31.56 (25.40)     3:03.92 (57.76)     3:29.33 (25.41)     3:57.60 (53.68)
 11 Otac-Orem Timpanogos Aquatic C-UT  ''A''      3:55.99    3:58.94 S       12  
     1) Oviatt, Michael 17              2) Puertas, Anthony A 13          
     3) Harris, Chad D 17               4) Guerra, Santiago 17            
                  28.55       57.82 (57.82)     1:31.22 (33.40)   2:09.81 (1:11.99)
        2:36.31 (26.50)     3:06.63 (56.82)     3:31.30 (24.67)     3:58.94 (52.31)
 12 Lehi Aquatics Swim Team-UT  ''A''                  NT    4:02.93 S       10  
     1) Huff, Alec M 15                 2) Hegemann, Cameron J 17         
     3) Shawgo, Jonathan A 15           4) Clegg, Cody J 17               
                  30.24   1:02.19 (1:02.19)     1:32.77 (30.58)   2:07.04 (1:04.85)
        2:30.83 (23.79)   3:07.51 (1:00.47)     3:32.66 (25.15)     4:02.93 (55.42)
 13 Southern Utah Swimming Associa-UT  ''B''      4:02.29    4:03.41 S        8  
     1) Clark, Colby W 16               2) Johnson, Ashby A 16            
     3) Pantelakis, Michael D 16        4) Wallace, Nathan J 15           
                  30.19   1:02.33 (1:02.33)     1:35.01 (32.68)   2:13.52 (1:11.19)
        2:40.50 (26.98)     3:12.39 (58.87)     3:36.12 (23.73)     4:03.41 (51.02)
 14 Devil Ray Aquatic Team-UT  ''A''              4:01.64    4:04.10 S        6  
     1) Wistisen, Austin B 14           2) Le Mon, Haven R 15             
     3) Howell, Jayden N 17             4) Topham, Regie M 16             
                  30.56   1:02.83 (1:02.83)                       2:12.52 (1:09.69)
        2:39.96 (27.44)     3:11.75 (59.23)     3:36.43 (24.68)     4:04.10 (52.35)
 15 Park City Swimming-UT  ''A''                  3:57.93    4:04.27 S        4  
     1) Peterson, Cole J 13             2) Carfi, Zach M 18               
     3) Hess, Lucas O 12                4) Rigby-Ferris, Dave D 14        
                  29.89   1:01.29 (1:01.29)     1:30.89 (29.60)   2:05.19 (1:03.90)
        2:33.76 (28.57)   3:06.85 (1:01.66)     3:34.03 (27.18)     4:04.27 (57.42)
 16 Southern Utah Swimming Associa-UT  ''C''      4:17.50   x4:20.88        
     1) Roberts, CJ J 17                2) Crawford, Quinn Q 18           
     3) Myers, Justin 13                4) Hager, Luke R 15               
                  30.54   1:03.90 (1:03.90)     1:35.65 (31.75)   2:13.52 (1:09.62)
        2:44.86 (31.34)   3:22.41 (1:08.89)     3:50.67 (28.26)     4:20.88 (58.47)
 
Event 21  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:59.99  S
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Draney, Amelia      17 SUSA-UT              5:21.05    5:04.06 S       20  
                  27.85       57.53 (29.68)     1:28.14 (30.61)     1:58.91 (30.77)
        2:29.93 (31.02)     3:00.71 (30.78)     3:31.91 (31.20)     4:02.91 (31.00)
        4:33.98 (31.07)     5:04.06 (30.08)                                        
  2 Hubert, Rachel A    18 HAST-UT              5:20.97    5:11.97 S       17  
                  28.14       58.44 (30.30)     1:29.43 (30.99)     2:01.01 (31.58)
        2:32.64 (31.63)     3:04.75 (32.11)     3:36.93 (32.18)     4:08.81 (31.88)
        4:40.84 (32.03)     5:11.97 (31.13)                                        
  3 Graff, Courtney K   15 WFFM-UT              5:21.52    5:20.94 S       16  
                  28.37       59.49 (31.12)     1:31.95 (32.46)     2:04.11 (32.16)
        2:36.58 (32.47)     3:09.77 (33.19)     3:43.29 (33.52)     4:15.48 (32.19)
        4:48.59 (33.11)     5:20.94 (32.35)                                        
  4 Jackson, Claire N   15 WVA-UT               5:29.27    5:21.85 S       15  
                  28.45     1:00.52 (32.07)     1:33.37 (32.85)     2:06.50 (33.13)
        2:39.84 (33.34)     3:13.54 (33.70)     3:46.88 (33.34)     4:20.02 (33.14)
        4:51.91 (31.89)     5:21.85 (29.94)                                        
  5 Buker, Samantha H   16 HAST-UT              5:32.45    5:27.13 S       14  
                  29.77     1:01.91 (32.14)     1:34.56 (32.65)     2:08.27 (33.71)
        2:41.36 (33.09)     3:15.07 (33.71)     3:48.65 (33.58)     4:22.28 (33.63)
        4:55.22 (32.94)     5:27.13 (31.91)                                        
  6 Burk, Breanna L     17 HAST-UT              5:33.05    5:39.17 S       13  
                  30.24     1:03.14 (32.90)     1:37.44 (34.30)     2:12.34 (34.90)
        2:47.26 (34.92)     3:21.96 (34.70)     3:56.60 (34.64)     4:31.38 (34.78)
        5:06.05 (34.67)     5:39.17 (33.12)                                        
  7 Graves, Miranda A   16 HAST-UT              5:30.48    5:41.21 S       12  
                  29.03     1:01.21 (32.18)     1:34.44 (33.23)     2:08.57 (34.13)
        2:43.12 (34.55)     3:18.41 (35.29)     3:54.82 (36.41)     4:31.31 (36.49)
        5:07.17 (35.86)     5:41.21 (34.04)                                        
 -- Miller, Kate E      14 DRAT-UT              5:40.75   X5:40.79 S      
                  30.01     1:02.49 (32.48)     1:36.61 (34.12)     2:12.19 (35.58)
        2:47.33 (35.14)     3:22.13 (34.80)     3:57.28 (35.15)     4:31.95 (34.67)
        5:07.23 (35.28)     5:40.79 (33.56)                                        
B - Final
  9 Hill, Hayley B      14 DRAT-UT              5:35.76    5:28.50 S        9  
                  28.76     1:00.56 (31.80)     1:33.07 (32.51)     2:06.49 (33.42)
        2:39.91 (33.42)     3:13.88 (33.97)     3:47.86 (33.98)     4:22.03 (34.17)
        4:56.16 (34.13)     5:28.50 (32.34)                                        
 10 LeBaron, Kaylee     17 SUSA-UT              5:37.91    5:34.41 S        7  
                  29.44     1:02.82 (33.38)     1:37.34 (34.52)     2:11.85 (34.51)
        2:46.29 (34.44)     3:20.81 (34.52)     3:55.17 (34.36)     4:29.52 (34.35)
        5:02.73 (33.21)     5:34.41 (31.68)                                        
 11 Loden, Abigail      17 WFFM-UT              5:40.61    5:34.84 S        6  
                                                                        2:10.91 ( )
        2:45.46 (34.55)     3:20.48 (35.02)     3:54.49 (34.01)     4:28.86 (34.37)
        5:03.32 (34.46)     5:34.84 (31.52)                                        
 12 White, Rhyan E      13 WFFM-UT              5:38.23    5:37.19 S        5  
                  30.97     1:04.70 (33.73)     1:38.88 (34.18)     2:14.06 (35.18)
        2:48.34 (34.28)     3:23.48 (35.14)     3:57.31 (33.83)     4:31.36 (34.05)
        5:04.54 (33.18)     5:37.19 (32.65)                                        
 13 Barrow, Mackenzie   18 SWAT-UT              5:34.43    5:37.53 S        4  
                  27.86       59.51 (31.65)     1:33.14 (33.63)     2:07.52 (34.38)
        2:42.56 (35.04)     3:17.82 (35.26)     3:53.43 (35.61)     4:29.40 (35.97)
        5:04.81 (35.41)     5:37.53 (32.72)                                        
 14 Patterson, Samanth  15 HAST-UT              5:35.25    5:38.16 S        3  
                  29.48     1:02.15 (32.67)     1:36.19 (34.04)     2:10.96 (34.77)
        2:45.71 (34.75)     3:20.39 (34.68)     3:55.01 (34.62)     4:29.12 (34.11)
        5:04.42 (35.30)     5:38.16 (33.74)                                        
 15 Russell, Megan H    14 CHAT-UT              5:37.02    5:38.78 S        2  
                  30.87     1:04.21 (33.34)     1:38.29 (34.08)     2:12.89 (34.60)
        2:47.44 (34.55)     3:22.17 (34.73)     3:56.63 (34.46)     4:31.20 (34.57)
        5:05.41 (34.21)     5:38.78 (33.37)                                        
 16 Edwards, Hannah M   13 CHAT-UT              5:33.84    5:40.13 S        1  
                  29.63     1:02.81 (33.18)     1:37.16 (34.35)     2:12.04 (34.88)
        2:47.35 (35.31)     3:22.70 (35.35)     3:57.94 (35.24)     4:32.59 (34.65)
        5:06.95 (34.36)     5:40.13 (33.18)                                        
 
Event 21  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:59.99  S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hubert, Rachel A          18 HAST-UT              5:07.55    5:20.97 qS     
                  29.73     1:01.68 (31.95)     1:34.13 (32.45)     2:06.79 (32.66)
        2:39.18 (32.39)     3:11.53 (32.35)     3:44.13 (32.60)     4:16.78 (32.65)
        4:49.24 (32.46)     5:20.97 (31.73)                                        
  2 Draney, Amelia            17 SUSA-UT              4:59.38    5:21.05 qS     
                  29.43     1:02.50 (33.07)     1:35.38 (32.88)     2:07.89 (32.51)
        2:40.89 (33.00)     3:14.21 (33.32)     3:45.99 (31.78)     4:17.38 (31.39)
        4:49.69 (32.31)     5:21.05 (31.36)                                        
  3 Graff, Courtney K         15 WFFM-UT              5:17.48    5:21.52 qS     
                  28.65     1:00.73 (32.08)     1:33.20 (32.47)     2:05.91 (32.71)
        2:38.75 (32.84)     3:11.69 (32.94)     3:44.85 (33.16)     4:16.92 (32.07)
        4:49.87 (32.95)     5:21.52 (31.65)                                        
  4 Jackson, Claire N         15 WVA-UT               5:22.73    5:29.27 qS     
                  29.54     1:01.93 (32.39)     1:35.22 (33.29)     2:08.77 (33.55)
        2:42.62 (33.85)     3:16.38 (33.76)     3:50.62 (34.24)     4:24.49 (33.87)
        4:57.89 (33.40)     5:29.27 (31.38)                                        
  5 Graves, Miranda A         16 HAST-UT              5:32.76    5:30.48 qS     
                  29.69     1:02.24 (32.55)     1:35.20 (32.96)     2:08.83 (33.63)
        2:42.76 (33.93)     3:16.49 (33.73)     3:50.67 (34.18)     4:24.76 (34.09)
        4:58.51 (33.75)     5:30.48 (31.97)                                        
  6 McDonald, Natalie J       16 PCS-UT               5:18.94    5:32.23 qS     
                  29.29     1:02.51 (33.22)     1:35.90 (33.39)     2:08.41 (32.51)
        2:41.80 (33.39)     3:15.46 (33.66)     3:49.79 (34.33)     4:24.94 (35.15)
        4:59.34 (34.40)     5:32.23 (32.89)                                        
  7 Buker, Samantha H         16 HAST-UT              5:25.05    5:32.45 qS     
                  30.28     1:03.14 (32.86)     1:36.87 (33.73)     2:10.87 (34.00)
        2:45.23 (34.36)     3:19.20 (33.97)     3:52.67 (33.47)     4:26.44 (33.77)
        4:59.88 (33.44)     5:32.45 (32.57)                                        
  8 Burk, Breanna L           17 HAST-UT              5:36.53    5:33.05 qS     
                  29.66     1:02.01 (32.35)     1:35.15 (33.14)     2:08.82 (33.67)
        2:43.08 (34.26)     3:17.60 (34.52)     3:52.43 (34.83)     4:27.35 (34.92)
        5:01.43 (34.08)     5:33.05 (31.62)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Edwards, Hannah M         13 CHAT-UT              5:33.45    5:33.84 qS     
                  29.77     1:02.30 (32.53)     1:36.47 (34.17)     2:10.45 (33.98)
        2:44.53 (34.08)     3:19.03 (34.50)     3:53.73 (34.70)     4:27.97 (34.24)
        5:01.92 (33.95)     5:33.84 (31.92)                                        
 10 Barrow, Mackenzie A       18 SWAT-UT              5:59.90    5:34.43 qS     
                  28.67     1:01.50 (32.83)     1:35.58 (34.08)     2:10.36 (34.78)
        2:44.81 (34.45)     3:19.31 (34.50)     3:53.46 (34.15)     4:27.74 (34.28)
        5:01.83 (34.09)     5:34.43 (32.60)                                        
 11 Patterson, Samantha L     15 HAST-UT              5:30.80    5:35.25 qS     
                  28.85     1:00.49 (31.64)     1:33.50 (33.01)     2:07.50 (34.00)
        2:42.19 (34.69)     3:17.06 (34.87)     3:52.28 (35.22)     4:26.86 (34.58)
        5:02.03 (35.17)     5:35.25 (33.22)                                        
 12 Hill, Hayley B            14 DRAT-UT              5:40.66    5:35.76 qS     
                  30.02     1:02.86 (32.84)     1:36.22 (33.36)     2:10.04 (33.82)
        2:44.24 (34.20)     3:18.99 (34.75)     3:53.50 (34.51)     4:28.37 (34.87)
        5:02.82 (34.45)     5:35.76 (32.94)                                        
 13 Russell, Megan H          14 CHAT-UT              5:38.22    5:37.02 qS     
                  31.17     1:04.51 (33.34)     1:38.50 (33.99)     2:12.78 (34.28)
        2:47.10 (34.32)     3:21.34 (34.24)     3:55.60 (34.26)     4:29.92 (34.32)
        5:04.08 (34.16)     5:37.02 (32.94)                                        
 14 LeBaron, Kaylee           17 SUSA-UT              5:33.72    5:37.91 qS     
                  29.65     1:03.84 (34.19)     1:38.88 (35.04)     2:14.51 (35.63)
        2:49.56 (35.05)     3:23.65 (34.09)     3:58.68 (35.03)     4:33.04 (34.36)
        5:06.38 (33.34)     5:37.91 (31.53)                                        
 15 White, Rhyan E            13 WFFM-UT              5:39.09    5:38.23 qS     
                  30.12     1:03.90 (33.78)     1:39.33 (35.43)     2:14.40 (35.07)
        2:49.63 (35.23)     3:23.96 (34.33)     3:58.63 (34.67)     4:32.26 (33.63)
        5:05.63 (33.37)     5:38.23 (32.60)                                        
 16 Loden, Abigail            17 WFFM-UT              5:35.37    5:40.61 qS     
                  30.50     1:04.16 (33.66)     1:38.18 (34.02)     2:12.50 (34.32)
        2:47.60 (35.10)     3:21.72 (34.12)     3:56.73 (35.01)     4:31.56 (34.83)
        5:06.53 (34.97)     5:40.61 (34.08)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Miller, Kate E            14 DRAT-UT              5:38.00    5:40.75 S      
                  30.52     1:03.42 (32.90)     1:37.37 (33.95)     2:12.33 (34.96)
        2:47.49 (35.16)     3:22.56 (35.07)     3:58.17 (35.61)     4:33.00 (34.83)
        5:07.33 (34.33)     5:40.75 (33.42)                                        
 18 Cazier, Makayla N         13 UVRA-UT              5:31.38    5:41.58 S      
                  30.11     1:03.93 (33.82)     1:39.31 (35.38)     2:14.31 (35.00)
        2:49.50 (35.19)     3:24.31 (34.81)     3:58.88 (34.57)     4:34.03 (35.15)
        5:08.68 (34.65)     5:41.58 (32.90)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Fullmer, Jessica A        15 KYAT-UT              5:34.66    5:41.61 S      
                  30.58     1:04.88 (34.30)     1:39.91 (35.03)     2:14.90 (34.99)
        2:49.86 (34.96)     3:24.44 (34.58)     3:59.40 (34.96)     4:34.05 (34.65)
        5:08.58 (34.53)     5:41.61 (33.03)                                        
 20 Davis, Natalie A          13 HAST-UT              5:46.73    5:41.93 S      
 21 Morris, Abbi              14 UVRA-UT              5:43.87    5:42.04 S      
 22 Struthers, Ellie M        16 LA-UT                5:42.41    5:42.58 S      
                  32.11     1:06.09 (33.98)     1:40.95 (34.86)     2:16.05 (35.10)
        2:51.60 (35.55)     3:26.41 (34.81)     4:00.98 (34.57)     4:35.38 (34.40)
        5:10.09 (34.71)     5:42.58 (32.49)                                        
 23 Sorensen, Abbey C         15 DRAT-UT              5:48.63    5:43.51 S      
 24 Kroll, Gracie E           14 WFFM-UT              5:48.02    5:44.63 S      
 25 VanValkenburg, Audree     17 WFFM-UT              5:39.85    5:45.36 S      
                  30.67     1:04.05 (33.38)     1:38.27 (34.22)     2:13.03 (34.76)
        2:47.43 (34.40)     3:22.28 (34.85)     3:57.70 (35.42)     4:33.76 (36.06)
        5:09.95 (36.19)     5:45.36 (35.41)                                        
 26 Shum, Anna L              12 WFFM-UT              5:44.63    5:45.54 S      
 27 Karahalios, Kiki          15 WFFM-UT              5:55.79    5:46.89 S      
                  30.46     1:04.19 (33.73)     1:38.92 (34.73)     2:12.96 (34.04)
        2:47.41 (34.45)     3:22.90 (35.49)     3:58.85 (35.95)     4:35.40 (36.55)
        5:11.29 (35.89)     5:46.89 (35.60)                                        
 28 Moberly, Jessica E        15 HAST-UT              5:43.31    5:48.58 S      
 29 Bassham, Sienna N         14 CHAT-UT              5:57.51    5:48.84 S      
                  31.12     1:04.96 (33.84)     1:39.49 (34.53)     2:14.49 (35.00)
        2:50.23 (35.74)     3:26.40 (36.17)     4:02.54 (36.14)     4:38.73 (36.19)
        5:14.37 (35.64)     5:48.84 (34.47)                                        
 30 McGregor, Jentry A        16 LA-UT                5:39.38    5:49.01 S      
                  31.52     1:06.02 (34.50)     1:41.56 (35.54)     2:17.10 (35.54)
        2:52.10 (35.00)     3:27.15 (35.05)     4:02.89 (35.74)     4:39.01 (36.12)
        5:14.51 (35.50)     5:49.01 (34.50)                                        
 31 Bambrick, Mikayla G       15 WVA-UT               5:48.78    5:51.59 S      
 32 Graves, Shelby E          14 HAST-UT              6:05.58    5:52.34 S      
                  31.87     1:08.03 (36.16)     1:44.94 (36.91)     2:21.34 (36.40)
        2:57.35 (36.01)     3:33.32 (35.97)     4:08.65 (35.33)     4:43.96 (35.31)
        5:18.65 (34.69)     5:52.34 (33.69)                                        
 33 Hartley, Alix             15 UVRA-UT              5:56.49    5:52.44 S      
                  31.60     1:06.38 (34.78)     1:41.65 (35.27)     2:17.28 (35.63)
        2:52.79 (35.51)     3:29.21 (36.42)     4:05.60 (36.39)     4:41.98 (36.38)
        5:18.17 (36.19)     5:52.44 (34.27)                                        
 34 White, JC C               14 WFFM-UT              5:56.36    5:52.67 S      
                  30.80     1:04.60 (33.80)     1:39.47 (34.87)     2:14.88 (35.41)
        2:50.93 (36.05)     3:27.48 (36.55)     4:04.41 (36.93)     4:41.14 (36.73)
        5:17.38 (36.24)     5:52.67 (35.29)                                        
 35 Shum, Sara Y              15 WFFM-UT              6:12.04    5:53.43 S      
                  30.55     1:05.10 (34.55)     1:42.43 (37.33)     2:18.89 (36.46)
        2:56.06 (37.17)     3:32.21 (36.15)     4:08.44 (36.23)     4:43.55 (35.11)
        5:19.06 (35.51)     5:53.43 (34.37)                                        
 36 Burk, Megan R             16 HAST-UT              5:42.23    5:57.42 S      
                  32.22     1:07.30 (35.08)     1:43.76 (36.46)     2:20.33 (36.57)
        2:56.91 (36.58)     3:33.84 (36.93)     4:11.04 (37.20)     4:47.61 (36.57)
        5:23.35 (35.74)     5:57.42 (34.07)                                        
 37 Draney, Megan             15 SUSA-UT              5:57.99    5:59.66 S      
                  31.33     1:04.99 (33.66)     1:40.05 (35.06)     2:16.38 (36.33)
        2:54.10 (37.72)     3:31.15 (37.05)     4:08.89 (37.74)     4:46.62 (37.73)
        5:24.38 (37.76)     5:59.66 (35.28)                                        
 38 Harries, Alex L           11 CHAT-UT              5:52.98    6:05.75        
 39 Pantelakis, Alyssa *      14 SUSA-UT              5:59.43    6:09.61        
                  32.56     1:08.68 (36.12)     1:46.33 (37.65)     2:23.93 (37.60)
        3:01.72 (37.79)     3:39.57 (37.85)     4:17.45 (37.88)     4:55.04 (37.59)
        5:33.15 (38.11)     6:09.61 (36.46)                                        
 40 Day, Heather S            15 CHAT-UT              5:58.21    6:09.83        
                  32.10     1:07.19 (35.09)     1:44.14 (36.95)     2:21.76 (37.62)
        3:00.14 (38.38)     3:38.66 (38.52)     4:16.84 (38.18)     4:55.54 (38.70)
        5:33.46 (37.92)     6:09.83 (36.37)                                        
 -- Oliver, Kelsey K          16 WFFM-UT              5:29.16        DFS        
 
Event 22  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:37.29  S
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brinton, Jarren P   17 WFFM-UT              4:52.90    4:44.77 S       20  
                  25.74       53.84 (28.10)     1:23.14 (29.30)     1:52.09 (28.95)
        2:21.40 (29.31)     2:49.86 (28.46)     3:19.01 (29.15)     3:48.55 (29.54)
        4:17.47 (28.92)     4:44.77 (27.30)                                        
  2 Sorensen, James D   16 WFFM-UT              4:51.99    4:49.08 S       17  
                  25.51       53.65 (28.14)     1:23.12 (29.47)     1:52.86 (29.74)
        2:22.50 (29.64)     2:51.58 (29.08)     3:21.22 (29.64)     3:50.81 (29.59)
        4:20.21 (29.40)     4:49.08 (28.87)                                        
  3 McClain, Christoph  15 UVRA-UT              4:53.98    4:56.18 S       16  
                  26.14       54.72 (28.58)     1:23.87 (29.15)     1:54.25 (30.38)
        2:24.42 (30.17)     2:54.82 (30.40)     3:25.51 (30.69)     3:56.32 (30.81)
        4:27.12 (30.80)     4:56.18 (29.06)                                        
  4 Darling, Kyle       16 WVA-UT               4:57.99    4:57.69 S       15  
                  26.32       55.48 (29.16)     1:25.57 (30.09)     1:56.13 (30.56)
        2:26.85 (30.72)     2:57.40 (30.55)     3:27.99 (30.59)     3:58.47 (30.48)
        4:28.81 (30.34)     4:57.69 (28.88)                                        
  5 Christensen, Colto  17 UVRA-UT              4:55.15    5:00.26 S       14  
                  26.15       54.91 (28.76)     1:24.67 (29.76)     1:54.99 (30.32)
        2:25.19 (30.20)     2:56.25 (31.06)     3:27.39 (31.14)     3:58.67 (31.28)
        4:29.85 (31.18)     5:00.26 (30.41)                                        
  6 Corbridge, Brayden  17 WVA-UT               4:57.43    5:03.81 S       13  
                  27.42       57.22 (29.80)     1:27.91 (30.69)     1:59.06 (31.15)
        2:30.65 (31.59)     3:01.90 (31.25)     3:33.16 (31.26)     4:03.72 (30.56)
        4:34.10 (30.38)     5:03.81 (29.71)                                        
  7 Western, Stephen M  16 WFFM-UT              4:58.06    5:03.94 S       12  
                  27.45                             1:28.78 ( )     2:00.14 (31.36)
        2:31.34 (31.20)                             3:33.09 ( )     4:03.97 (30.88)
        5:03.94 (59.97)                                                            
 -- Fellows, Kent J     18 Byu Swimming-UT      4:53.64   X4:44.40 S      
                  24.46       51.69 (27.23)     1:20.09 (28.40)     1:49.14 (29.05)
        2:18.46 (29.32)     2:47.44 (28.98)     3:16.87 (29.43)     3:46.41 (29.54)
        4:15.91 (29.50)     4:44.40 (28.49)                                        
B - Final
  9 Pantelakis, Michae  16 SUSA-UT              5:00.61    4:55.48 S        9  
                  26.33       55.72 (29.39)     1:25.64 (29.92)     1:55.57 (29.93)
        2:25.88 (30.31)     2:55.90 (30.02)     3:25.78 (29.88)     3:55.57 (29.79)
        4:25.87 (30.30)     4:55.48 (29.61)                                        
 10 Hunter, Kade A      15 HAST-UT              5:01.66    4:57.66 S        7  
                  26.71       56.18 (29.47)     1:26.26 (30.08)     1:56.92 (30.66)
        2:27.59 (30.67)     2:58.77 (31.18)     3:29.77 (31.00)     4:00.72 (30.95)
        4:30.22 (29.50)     4:57.66 (27.44)                                        
 11 Harries, Brock B    15 CHAT-UT              5:03.35    4:59.44 S        6  
                  26.65       55.30 (28.65)     1:25.76 (30.46)     1:56.77 (31.01)
        2:27.13 (30.36)     2:57.87 (30.74)     3:28.81 (30.94)     3:59.88 (31.07)
        4:31.05 (31.17)     4:59.44 (28.39)                                        
 12 Jensen, Braden D    15 KYAT-UT              5:02.98    5:01.51 S        5  
                  25.73       53.98 (28.25)     1:23.11 (29.13)     1:53.32 (30.21)
        2:24.56 (31.24)     2:56.00 (31.44)     3:27.49 (31.49)     3:59.30 (31.81)
        4:31.10 (31.80)     5:01.51 (30.41)                                        
 13 Froerer, Devin L    18 SWAT-UT              5:04.41    5:04.52 S        4  
                  25.77       54.73 (28.96)     1:25.76 (31.03)     1:56.55 (30.79)
        2:28.17 (31.62)     2:59.62 (31.45)     3:31.66 (32.04)     4:04.20 (32.54)
        4:35.69 (31.49)     5:04.52 (28.83)                                        
 14 Harris, Chad D      17 OTAC-UT              5:05.43    5:04.84 S        3  
                  27.20       56.89 (29.69)     1:27.63 (30.74)     1:58.26 (30.63)
        2:29.13 (30.87)     3:00.40 (31.27)     3:32.26 (31.86)     4:04.12 (31.86)
        4:35.52 (31.40)     5:04.84 (29.32)                                        
 15 Maccabee, Aleks P   16 UVRA-UT              5:08.33    5:08.82 S        2  
                  28.28       59.11 (30.83)     1:30.42 (31.31)     2:01.81 (31.39)
        2:33.51 (31.70)     3:05.51 (32.00)     3:37.47 (31.96)     4:08.72 (31.25)
        4:39.52 (30.80)     5:08.82 (29.30)                                        
 16 Felts, Haydn J      16 CVM-UT               5:05.19    5:11.20 S        1  
                  27.71       57.92 (30.21)     1:29.00 (31.08)     2:00.49 (31.49)
        2:32.12 (31.63)     3:04.28 (32.16)     3:36.18 (31.90)     4:08.63 (32.45)
        4:40.35 (31.72)     5:11.20 (30.85)                                        
 
Event 22  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:37.29  S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tanner, Josh R            22 Byu Swimming-UT      4:54.08    4:45.42 qS     
                  24.84       52.57 (27.73)     1:20.95 (28.38)     1:50.30 (29.35)
        2:19.34 (29.04)     2:48.55 (29.21)     3:18.22 (29.67)     3:48.11 (29.89)
        4:17.40 (29.29)     4:45.42 (28.02)                                        
  2 Sorensen, James D         16 WFFM-UT              4:47.61    4:51.99 qS     
                  25.39       53.67 (28.28)     1:23.24 (29.57)     1:53.44 (30.20)
        2:23.86 (30.42)     2:53.71 (29.85)     3:23.64 (29.93)     3:53.63 (29.99)
        4:23.78 (30.15)     4:51.99 (28.21)                                        
  3 Brinton, Jarren P         17 WFFM-UT              4:41.83    4:52.90 qS     
                  26.00       54.25 (28.25)     1:23.49 (29.24)     1:53.09 (29.60)
        2:23.04 (29.95)     2:52.99 (29.95)     3:23.10 (30.11)     3:53.03 (29.93)
        4:23.45 (30.42)     4:52.90 (29.45)                                        
  4 Fellows, Kent J           18 Byu Swimming-UT      4:45.58    4:53.64 qS     
                  25.95       54.80 (28.85)     1:24.53 (29.73)     1:54.80 (30.27)
        2:24.05 (29.25)     2:53.41 (29.36)     3:23.63 (30.22)     3:54.23 (30.60)
        4:24.56 (30.33)     4:53.64 (29.08)                                        
  5 McClain, Christopher S    15 UVRA-UT              4:56.95    4:53.98 qS     
                  26.55       55.45 (28.90)     1:24.82 (29.37)     1:54.82 (30.00)
        2:24.87 (30.05)     2:54.60 (29.73)     3:24.42 (29.82)     3:54.89 (30.47)
        4:25.41 (30.52)     4:53.98 (28.57)                                        
  6 Christensen, Colton K     17 UVRA-UT              5:03.84    4:55.15 qS     
                  26.07       54.37 (28.30)     1:23.83 (29.46)     1:53.44 (29.61)
        2:23.30 (29.86)     2:53.54 (30.24)     3:23.79 (30.25)     3:54.82 (31.03)
        4:25.72 (30.90)     4:55.15 (29.43)                                        
  7 Corbridge, Brayden        17 WVA-UT               5:08.43    4:57.43 qS     
                  26.94       56.01 (29.07)     1:26.02 (30.01)     1:56.45 (30.43)
        2:26.69 (30.24)     2:56.57 (29.88)     3:26.98 (30.41)     3:57.54 (30.56)
        4:28.05 (30.51)     4:57.43 (29.38)                                        
  8 Darling, Kyle             16 WVA-UT               4:54.82    4:57.99 qS     
                  25.80       54.82 (29.02)     1:24.66 (29.84)     1:55.15 (30.49)
        2:26.07 (30.92)     2:56.90 (30.83)     3:27.62 (30.72)     3:58.37 (30.75)
        4:29.00 (30.63)     4:57.99 (28.99)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Western, Stephen M        16 WFFM-UT              5:08.54    4:58.06 qS     
                  27.43       57.05 (29.62)     1:27.43 (30.38)     1:57.57 (30.14)
        2:27.73 (30.16)     2:57.93 (30.20)     3:28.18 (30.25)     3:58.41 (30.23)
        4:28.62 (30.21)     4:58.06 (29.44)                                        
 10 Pantelakis, Michael D     16 SUSA-UT              4:54.85    5:00.61 qS     
                  26.97       57.30 (30.33)     1:27.98 (30.68)     1:58.88 (30.90)
        2:29.72 (30.84)     3:00.35 (30.63)     3:30.88 (30.53)     4:01.30 (30.42)
        4:31.66 (30.36)     5:00.61 (28.95)                                        
 11 Nielson, Christopher T    18 HAST-UT              4:47.69    5:00.99 qS     
                  27.27       56.59 (29.32)     1:26.47 (29.88)     1:56.93 (30.46)
        2:27.75 (30.82)     2:59.00 (31.25)     3:30.44 (31.44)     4:01.53 (31.09)
        4:32.28 (30.75)     5:00.99 (28.71)                                        
 12 Hunter, Kade A            15 HAST-UT              5:00.73    5:01.66 qS     
                  26.25       56.18 (29.93)     1:26.81 (30.63)     1:58.21 (31.40)
        2:29.19 (30.98)     3:00.90 (31.71)     3:31.80 (30.90)     4:03.27 (31.47)
        4:34.58 (31.31)     5:01.66 (27.08)                                        
 13 Jensen, Braden D          15 KYAT-UT              5:27.46    5:02.98 qS     
                  26.32       55.24 (28.92)     1:25.80 (30.56)     1:56.78 (30.98)
        2:28.32 (31.54)     2:59.93 (31.61)     3:31.34 (31.41)     4:02.80 (31.46)
        4:33.92 (31.12)     5:02.98 (29.06)                                        
 14 Harries, Brock B          15 CHAT-UT              5:01.52    5:03.35 qS     
                  26.01       55.16 (29.15)     1:24.81 (29.65)     1:55.33 (30.52)
        2:26.46 (31.13)     2:58.17 (31.71)     3:29.94 (31.77)     4:01.99 (32.05)
        4:34.01 (32.02)     5:03.35 (29.34)                                        
 15 Froerer, Devin L          18 SWAT-UT              4:58.40    5:04.41 qS     
                  25.81       55.11 (29.30)     1:25.59 (30.48)     1:56.46 (30.87)
        2:27.98 (31.52)     2:58.76 (30.78)     3:30.67 (31.91)     4:02.21 (31.54)
        4:33.89 (31.68)     5:04.41 (30.52)                                        
 16 Felts, Haydn J            16 CVM-UT               5:09.16    5:05.19 qS     
                  27.48       57.65 (30.17)     1:28.42 (30.77)     1:59.27 (30.85)
        2:29.82 (30.55)     3:00.85 (31.03)     3:32.16 (31.31)     4:03.62 (31.46)
        4:34.61 (30.99)     5:05.19 (30.58)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Harris, Chad D            17 OTAC-UT              4:59.67    5:05.43 S      
                  26.76       56.15 (29.39)     1:26.56 (30.41)     1:57.20 (30.64)
        2:28.16 (30.96)     2:58.97 (30.81)     3:30.61 (31.64)     4:02.78 (32.17)
        4:34.87 (32.09)     5:05.43 (30.56)                                        
 18 Maccabee, Aleks P         16 UVRA-UT              5:15.55    5:08.33 S      
                  28.25       59.66 (31.41)     1:30.69 (31.03)     2:01.78 (31.09)
        2:32.28 (30.50)     3:03.28 (31.00)     3:35.48 (32.20)     4:07.59 (32.11)
        4:38.88 (31.29)     5:08.33 (29.45)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Mickelson, Ryan A         16 HAST-UT              5:17.63    5:10.52 S      
                  27.93       59.84 (31.91)     1:31.61 (31.77)     2:03.41 (31.80)
        2:35.13 (31.72)     3:06.84 (31.71)     3:38.57 (31.73)     4:10.39 (31.82)
        4:41.51 (31.12)     5:10.52 (29.01)                                        
 20 Hillman, Garrett M        16 Unattached           5:10.49    5:10.56 S      
                  27.53       57.81 (30.28)     1:29.46 (31.65)     2:01.13 (31.67)
        2:32.86 (31.73)     3:04.72 (31.86)     3:36.89 (32.17)     4:08.91 (32.02)
        4:40.35 (31.44)     5:10.56 (30.21)                                        
 21 Okelberry, Steven S       15 HAST-UT              5:21.55    5:10.86 S      
                  27.91       59.09 (31.18)     1:31.25 (32.16)     2:03.34 (32.09)
        2:35.00 (31.66)     3:06.92 (31.92)     3:38.41 (31.49)     4:10.16 (31.75)
        4:41.62 (31.46)     5:10.86 (29.24)                                        
 22 Freeman, Trey P           12 CHAT-UT              4:58.76    5:11.11 S      
                  27.74       58.60 (30.86)     1:30.15 (31.55)     2:01.91 (31.76)
        2:34.18 (32.27)     3:06.00 (31.82)     3:37.66 (31.66)     4:09.86 (32.20)
        4:41.44 (31.58)     5:11.11 (29.67)                                        
 23 Ferrin, Christopher R     16 WFFM-UT              5:14.78    5:13.42 S      
                  26.57       56.31 (29.74)     1:27.07 (30.76)     1:58.85 (31.78)
        2:30.64 (31.79)     3:02.96 (32.32)     3:35.31 (32.35)     4:08.07 (32.76)
        4:40.75 (32.68)     5:13.42 (32.67)                                        
 24 Bushman, Jacob J          14 DRAT-UT              5:12.72    5:13.70 S      
                  28.34       59.47 (31.13)     1:31.50 (32.03)     2:03.21 (31.71)
        2:35.18 (31.97)     3:07.17 (31.99)     3:39.10 (31.93)     4:11.26 (32.16)
        4:43.42 (32.16)     5:13.70 (30.28)                                        
 25 Smith, Calvin L           16 WFFM-UT              5:16.79    5:14.53 S      
                  27.77       58.76 (30.99)     1:30.65 (31.89)     2:02.97 (32.32)
        2:35.64 (32.67)     3:07.88 (32.24)     3:40.25 (32.37)     4:12.46 (32.21)
        4:44.46 (32.00)     5:14.53 (30.07)                                        
 26 McPhie, John M            17 Unattached-UT        5:15.47    5:14.72 S      
                  27.26       58.45 (31.19)     1:30.46 (32.01)     2:02.91 (32.45)
        2:35.10 (32.19)     3:07.14 (32.04)     3:38.76 (31.62)     4:11.08 (32.32)
        4:43.63 (32.55)     5:14.72 (31.09)                                        
 27 Walker, Mitchell          16 KYAT-UT              5:24.58    5:18.72 S      
                  27.60       57.79 (30.19)     1:29.66 (31.87)     2:02.56 (32.90)
        2:36.09 (33.53)     3:09.66 (33.57)     3:42.88 (33.22)     4:15.90 (33.02)
        4:47.71 (31.81)     5:18.72 (31.01)                                        
 28 Crawford, Quinn Q         18 SUSA-UT              5:18.79    5:18.86 S      
                  28.05       58.93 (30.88)     1:30.07 (31.14)     2:02.33 (32.26)
        2:34.32 (31.99)     3:07.00 (32.68)     3:40.30 (33.30)     4:14.02 (33.72)
        4:46.24 (32.22)     5:18.86 (32.62)                                        
 29 Clark, Colby W            16 SUSA-UT              5:22.68    5:20.07 S      
                  27.68       58.02 (30.34)     1:30.45 (32.43)     2:03.26 (32.81)
        2:36.60 (33.34)     3:10.11 (33.51)     3:43.02 (32.91)     4:16.59 (33.57)
        4:49.36 (32.77)     5:20.07 (30.71)                                        
 30 Whisenant, Josh           15 UTES-UT              5:08.84    5:20.92 S      
                  28.63     1:00.48 (31.85)     1:33.29 (32.81)     2:05.97 (32.68)
        2:38.57 (32.60)     3:11.08 (32.51)     3:43.55 (32.47)     4:16.62 (33.07)
        4:49.20 (32.58)     5:20.92 (31.72)                                        
 31 Hess, Lucas O             12 PCS-UT               5:15.36    5:21.35 S      
                  28.65     1:00.25 (31.60)     1:32.30 (32.05)     2:05.07 (32.77)
        2:37.73 (32.66)     3:10.45 (32.72)     3:43.65 (33.20)     4:16.94 (33.29)
        4:49.35 (32.41)     5:21.35 (32.00)                                        
 32 Corbridge, Jaxzen M       14 WVA-UT               5:38.89    5:21.45 S      
                  28.21     1:00.31 (32.10)     1:33.12 (32.81)     2:06.17 (33.05)
        2:39.39 (33.22)     3:11.49 (32.10)     3:44.22 (32.73)     4:17.54 (33.32)
        4:50.13 (32.59)     5:21.45 (31.32)                                        
 33 Swanson, Jack P           15 WFFM-UT              5:30.69    5:23.16 S      
                  27.75       59.20 (31.45)     1:31.41 (32.21)     2:04.18 (32.77)
        2:37.10 (32.92)     3:10.38 (33.28)     3:43.70 (33.32)     4:17.52 (33.82)
        4:50.89 (33.37)     5:23.16 (32.27)                                        
 34 Jackson, Austin S         16 OTAC-UT              5:15.33    5:25.24 S      
                  29.55     1:01.88 (32.33)     1:34.79 (32.91)     2:07.61 (32.82)
        2:41.41 (33.80)     3:14.31 (32.90)     3:47.38 (33.07)     4:20.55 (33.17)
        4:53.51 (32.96)     5:25.24 (31.73)                                        
 35 Wright, Preston T         18 HAST-UT              5:26.81    5:25.38 S      
                  27.83       58.40 (30.57)     1:30.37 (31.97)     2:03.32 (32.95)
        2:36.77 (33.45)     3:10.32 (33.55)     3:44.32 (34.00)     4:18.38 (34.06)
        4:52.59 (34.21)     5:25.38 (32.79)                                        
 36 Johnson, Ty C             17 LA-UT                5:15.15    5:26.22 S      
                  30.32     1:03.22 (32.90)     1:35.93 (32.71)     2:08.85 (32.92)
        2:42.29 (33.44)     3:15.80 (33.51)     3:49.40 (33.60)     4:23.21 (33.81)
        4:55.23 (32.02)     5:26.22 (30.99)                                        
 37 Peterson, Cole J          13 PCS-UT               5:19.27    5:26.41 S      
                  28.58     1:00.78 (32.20)     1:33.43 (32.65)     2:06.92 (33.49)
        2:40.32 (33.40)     3:14.41 (34.09)     3:47.88 (33.47)     4:21.50 (33.62)
        4:54.57 (33.07)     5:26.41 (31.84)                                        
 38 Rigby-Ferris, Dave D      14 PCS-UT               5:28.13    5:26.57 S      
                  28.51     1:01.19 (32.68)     1:34.48 (33.29)     2:08.05 (33.57)
        2:41.52 (33.47)     3:15.44 (33.92)     3:48.83 (33.39)     4:22.08 (33.25)
        4:55.07 (32.99)     5:26.57 (31.50)                                        
 39 Bunnell, Dallin K         14 HAST-UT              5:31.35    5:26.83 S      
                  29.23     1:02.13 (32.90)     1:35.23 (33.10)     2:08.73 (33.50)
        2:42.21 (33.48)     3:16.38 (34.17)     3:49.52 (33.14)     4:22.37 (32.85)
        4:55.32 (32.95)     5:26.83 (31.51)                                        
 40 Howell, Jayden N          17 DRAT-UT              5:20.64    5:28.64 S      
                  28.43       59.37 (30.94)     1:32.24 (32.87)     2:05.80 (33.56)
        2:39.46 (33.66)     3:13.34 (33.88)     3:47.83 (34.49)     4:21.65 (33.82)
        4:55.76 (34.11)     5:28.64 (32.88)                                        
 41 Wallace, Nathan J         15 SUSA-UT              5:35.19    5:28.71 S      
                  28.06     1:00.01 (31.95)     1:32.53 (32.52)     2:05.68 (33.15)
        2:39.97 (34.29)     3:14.29 (34.32)     3:48.75 (34.46)     4:23.23 (34.48)
        4:56.33 (33.10)     5:28.71 (32.38)                                        
 42 Nordstrom, Patrick W      15 WFFM-UT              5:34.10    5:30.95 S      
                  28.20       59.81 (31.61)     1:32.64 (32.83)     2:05.90 (33.26)
        2:39.56 (33.66)     3:13.60 (34.04)     3:48.00 (34.40)     4:22.92 (34.92)
        4:57.57 (34.65)     5:30.95 (33.38)                                        
 43 Binder, Jack C            12 CHAT-UT              5:36.12    5:33.19 S      
                  29.25     1:02.35 (33.10)     1:36.75 (34.40)     2:10.53 (33.78)
        2:44.26 (33.73)     3:18.33 (34.07)     3:52.58 (34.25)     4:27.23 (34.65)
        5:01.64 (34.41)     5:33.19 (31.55)                                        
 44 Barrow, Ethan E           16 SWAT-UT              5:33.70    5:38.32        
                  29.22     1:02.24 (33.02)     1:36.35 (34.11)     2:10.83 (34.48)
        2:45.67 (34.84)     3:20.61 (34.94)     3:56.17 (35.56)   5:05.52 (1:09.35)
        5:38.32 (32.80)                                                            
 45 Hager, Luke R             15 SUSA-UT              5:35.27    5:38.91        
                  29.47     1:03.55 (34.08)     1:38.48 (34.93)     2:14.00 (35.52)
        2:49.43 (35.43)     3:24.53 (35.10)     3:58.81 (34.28)     4:33.23 (34.42)
        5:07.47 (34.24)     5:38.91 (31.44)                                        
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:19.19  S
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Francis, Brianna R  17 DRAT-UT              1:07.34    1:05.45 S       20  
                  31.34     1:05.45 (34.11)                                        
  2 Hansen, Hannah      16 LA-UT                1:07.41    1:06.44 S       17  
                  31.53     1:06.44 (34.91)                                        
  3 Orr, Ciera D        16 SWAT-UT              1:09.48    1:08.78 S       16  
                  32.19     1:08.78 (36.59)                                        
  4 Stephenson, Tyler   15 WFFM-UT              1:09.68    1:10.20 S       15  
                  32.88     1:10.20 (37.32)                                        
  5 Smith, Marah A      15 DRAT-UT              1:10.71    1:10.50 S       14  
                  32.93     1:10.50 (37.57)                                        
  6 Vasquez, Marcela G  15 RACE-UT              1:11.55    1:11.04 S       13  
                  33.79     1:11.04 (37.25)                                        
  7 Moore, Lillian F    16 WFFM-UT              1:11.35    1:15.03 S       12  
                  35.04     1:15.03 (39.99)                                        
 -- O''Very, Meghan      19 Byu Swimming-UT      1:08.62   X1:07.97 S      
                  31.94     1:07.97 (36.03)                                        
B - Final
  9 Wells, McKenzie K   18 UVRA-UT              1:11.73    1:09.46 S        9  
                  32.96     1:09.46 (36.50)                                        
 10 Buker, Samantha H   16 HAST-UT              1:12.99    1:10.12 S        7  
                  33.53     1:10.12 (36.59)                                        
 11 Burtis, Anya M      16 CVM-UT               1:13.25    1:12.73 S        6  
                  34.37     1:12.73 (38.36)                                        
 12 Pataray, Kristine   17 WFFM-UT              1:12.19    1:12.77 S        5  
                  34.26     1:12.77 (38.51)                                        
 13 Hess, Joelle A      13 PCS-UT               1:12.03    1:12.99 S        4  
                  34.79     1:12.99 (38.20)                                        
 14 Flower, Madelyn D   13 WVA-UT               1:13.25    1:13.72 S        3  
                  35.34     1:13.72 (38.38)                                        
 15 Binder, Ava N       14 CHAT-UT              1:13.76    1:13.74 S        2  
                  34.91     1:13.74 (38.83)                                        
 16 Karratti, Anna      18 Unattached-UT        1:13.18    1:14.00 S        1  
                  34.14     1:14.00 (39.86)                                        
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:19.19  S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Francis, Brianna R        17 DRAT-UT              1:04.72    1:07.34 qS     
                  31.89     1:07.34 (35.45)                                        
  2 Hansen, Hannah            16 LA-UT                1:06.93    1:07.41 qS     
                  31.66     1:07.41 (35.75)                                        
  3 O''Very, Meghan            19 Byu Swimming-UT      1:08.17    1:08.62 qS     
                  32.19     1:08.62 (36.43)                                        
  4 Orr, Ciera D              16 SWAT-UT              1:09.39    1:09.48 qS     
                  33.06     1:09.48 (36.42)                                        
  5 Stephenson, Tyler         15 WFFM-UT              1:08.92    1:09.68 qS     
                  33.07     1:09.68 (36.61)                                        
  6 Smith, Marah A            15 DRAT-UT              1:09.49    1:10.71 qS     
                  33.27     1:10.71 (37.44)                                        
  7 Moore, Lillian F          16 WFFM-UT              1:08.12    1:11.35 qS     
                  33.66     1:11.35 (37.69)                                        
  8 Vasquez, Marcela G        15 RACE-UT              1:13.88    1:11.55 qS     
                  34.08     1:11.55 (37.47)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wells, McKenzie K         18 UVRA-UT              1:10.34    1:11.73 qS     
                  33.83     1:11.73 (37.90)                                        
 10 Hess, Joelle A            13 PCS-UT               1:12.00    1:12.03 qS     
                  34.09     1:12.03 (37.94)                                        
 11 Pataray, Kristine G       17 WFFM-UT              1:09.38    1:12.19 qS     
                  33.86     1:12.19 (38.33)                                        
 12 Gouge, Alisa M            16 KYAT-UT              1:13.00    1:12.97 qS     
                  34.04     1:12.97 (38.93)                                        
 13 Buker, Samantha H         16 HAST-UT              1:11.71    1:12.99 qS     
                  34.77     1:12.99 (38.22)                                        
 14 Karratti, Anna            18 Unattached-UT        1:12.37    1:13.18 qS     
                  33.92     1:13.18 (39.26)                                        
 15 Burtis, Anya M            16 CVM-UT               1:11.49    1:13.25 qS     
                  34.63     1:13.25 (38.62)                                        
 15 Flower, Madelyn D         13 WVA-UT               1:12.82    1:13.25 qS     
                  34.78     1:13.25 (38.47)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Binder, Ava N             14 CHAT-UT              1:12.36    1:13.76 S      
                  34.84     1:13.76 (38.92)                                        
 18 Simonson, Shaelynn J      16 WVA-UT               1:17.11    1:13.98 S      
                  35.27     1:13.98 (38.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Shum, Anna L              12 WFFM-UT              1:11.95    1:14.03 S      
                  34.17     1:14.03 (39.86)                                        
 20 Oliver, Kelsey K          16 WFFM-UT              1:12.09    1:14.04 S      
                  35.14     1:14.04 (38.90)                                        
 21 Israelsen, Annika         15 CVM-UT               1:29.26    1:14.11 S      
 22 Christiansen, Shannon A   15 HAST-UT              1:11.70    1:14.14 S      
                  35.25     1:14.14 (38.89)                                        
 23 Smith, Danica             17 CHAT-UT              1:12.30    1:14.38 S      
                  35.37     1:14.38 (39.01)                                        
 24 Wawrzyniak, Madison L     17 SUSA-UT              1:13.22    1:14.99 S      
                  35.07     1:14.99 (39.92)                                        
 25 Shumilova, Milava C       13 PCS-UT               1:14.88    1:15.27 S      
                  36.10     1:15.27 (39.17)                                        
 26 Hibbard, Anna M           13 CHAT-UT              1:16.09    1:15.34 S      
                  35.88     1:15.34 (39.46)                                        
 27 Tyler, Lily M             15 CHAT-UT              1:14.77    1:15.56 S      
                  35.44     1:15.56 (40.12)                                        
 28 Verdejo, Jordan T         17 HAST-UT              1:11.17    1:15.68 S      
                  35.50     1:15.68 (40.18)                                        
 29 Burk, Megan R             16 HAST-UT              1:14.53    1:15.80 S      
                  35.82     1:15.80 (39.98)                                        
 30 Jackson, Claire N         15 WVA-UT               1:14.41    1:16.14 S      
                  36.11     1:16.14 (40.03)                                        
 31 Fullmer, Jessica A        15 KYAT-UT              1:18.27    1:16.85 S      
                  37.08     1:16.85 (39.77)                                        
 32 Jensen, Kelcey J          15 CVM-UT               1:18.14    1:17.05 S      
                  36.54     1:17.05 (40.51)                                        
 33 Callaway, Madison N       17 WFFM-UT              1:17.63    1:17.25 S      
                  36.78     1:17.25 (40.47)                                        
 34 Lauder, Maddie C          16 LA-UT                1:17.22    1:17.27 S      
                  36.26     1:17.27 (41.01)                                        
 35 Martinez, Ashton M        16 HAST-UT              1:16.86    1:17.30 S      
                  35.59     1:17.30 (41.71)                                        
 36 Selznick, Rozie N         14 PCS-UT               1:18.01    1:17.31 S      
                  37.07     1:17.31 (40.24)                                        
 37 Brooks, Claire S          15 WFFM-UT              1:14.99    1:17.32 S      
                  35.92     1:17.32 (41.40)                                        
 38 Shaw, Emily P             15 DRAT-UT              1:14.75    1:17.38 S      
                  36.37     1:17.38 (41.01)                                        
 39 Orr, Tiani L              16 SWAT-UT              1:19.10    1:17.57 S      
                  36.64     1:17.57 (40.93)                                        
 40 Anders, Rachel S          15 DRAT-UT              1:16.67    1:18.19 S      
                  36.84     1:18.19 (41.35)                                        
 41 Smith, Charlee J          15 Unccat-UT            1:14.49    1:18.29 S      
                  36.58     1:18.29 (41.71)                                        
 42 Davis, Morgan T           12 CHAT-UT              1:17.67    1:19.98        
                  37.56     1:19.98 (42.42)                                        
 43 Watt, Allie M             14 SUSA-UT              1:19.68    1:20.00        
                  37.74     1:20.00 (42.26)                                        
 44 Payne, Maren L            17 OTAC-UT              1:16.92    1:20.64        
                  37.74     1:20.64 (42.90)                                        
 45 Beller, Elise E           11 PCS-UT               1:18.02    1:21.28        
                  39.09     1:21.28 (42.19)                                        
 46 Smith, Zoe N              15 SUSA-UT              1:20.45    1:21.43        
                  38.45     1:21.43 (42.98)                                        
 47 Shum, Sara Y              15 WFFM-UT              1:21.22    1:21.46        
                  37.44     1:21.46 (44.02)                                        
 48 Parker, Jessica L         18 UN6-UT               1:18.62    1:21.73        
                  38.71     1:21.73 (43.02)                                        
 49 Huntzinger, McKenna R     16 CHAT-UT              1:23.29    1:22.95        
                  38.82     1:22.95 (44.13)                                        
 50 Sitz, Ashley M            16 PCS-UT               1:25.31    1:25.47        
 51 Hamula, Katie J           15 WFFM-UT              1:24.35    1:25.87        
 52 Ehrmantraut, McKenna T    13 HAST-UT              1:26.75    1:30.36        
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:12.09  S
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Gutierrez, Long M   17 CHAT-UT              1:00.24      58.91 S       20  
                  27.44       58.91 (31.47)                                        
  2 Shelley, Brandan K  19 KYAT-UT              1:00.65    1:01.67 S       17  
                  28.24     1:01.67 (33.43)                                        
  3 Roe, Porter E       16 CVM-UT               1:02.46    1:02.80 S       16  
                  29.50     1:02.80 (33.30)                                        
  4 Morris, John H      16 UVRA-UT              1:03.64    1:03.70 S       15  
                  30.77     1:03.70 (32.93)                                        
  5 Avery, Daniel J     16 WFFM-UT              1:02.62    1:04.54 S       14  
                  30.10     1:04.54 (34.44)                                        
  6 Hegemann, Cameron   17 LA-UT                1:04.67    1:05.27 S       13  
                  21.03     1:05.27 (44.24)                                        
 -- King, Michael D     23 UN7-UT                 59.80     X58.50 S      
                  27.97       58.50 (30.53)                                        
 -- Ballif, Greg K      18 Byu Swimming-UT        58.70     X58.70 S      
                  27.50       58.70 (31.20)                                        
B - Final
  9 Nielson, Christoph  18 HAST-UT              1:05.48    1:02.41 S        9  
                  29.72     1:02.41 (32.69)                                        
 10 Hallows, Hunter T   17 WCST-UT              1:05.21    1:03.60 S        7  
                  29.69     1:03.60 (33.91)                                        
 11 Freeman, Parker W   15 HAST-UT              1:05.53    1:04.88 S        6  
                  31.19     1:04.88 (33.69)                                        
 12 Graham, Wyatt       15 UVRA-UT              1:06.38    1:05.89 S        5  
                  31.41     1:05.89 (34.48)                                        
 13 Nelson, Peter C     15 SWAT-UT              1:06.22    1:06.58 S        4  
                  31.27     1:06.58 (35.31)                                        
 14 Oliver, Dominic J   16 WFFM-UT              1:07.03    1:06.80 S        3  
                  31.26     1:06.80 (35.54)                                        
 15 Smith, Makai A      17 SUSA-UT              1:07.53    1:07.50 S        2  
                  33.03     1:07.50 (34.47)                                        
 16 Jensen, Jorgen B    17 KYAT-UT              1:07.42    1:09.52 S        1  
                  32.36     1:09.52 (37.16)                                        
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:12.09  S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ballif, Greg K            18 Byu Swimming-UT        59.23      58.70 qS     
                  27.66       58.70 (31.04)                                        
  2 King, Michael D           23 UN7-UT                 56.73      59.80 qS     
                  28.45       59.80 (31.35)                                        
  3 Gutierrez, Long M         17 CHAT-UT                59.38    1:00.24 qS     
                  28.22     1:00.24 (32.02)                                        
  4 Shelley, Brandan K        19 KYAT-UT              1:02.36    1:00.65 qS     
                  28.37     1:00.65 (32.28)                                        
  5 Roe, Porter E             16 CVM-UT               1:02.93    1:02.46 qS     
                  29.29     1:02.46 (33.17)                                        
  6 Avery, Daniel J           16 WFFM-UT              1:04.55    1:02.62 qS     
                  29.34     1:02.62 (33.28)                                        
  7 Morris, John H            16 UVRA-UT              1:02.37    1:03.64 qS     
                  30.65     1:03.64 (32.99)                                        
  8 Hegemann, Cameron J       17 LA-UT                1:31.64    1:04.67 qS     
                  30.92     1:04.67 (33.75)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hallows, Hunter T         17 WCST-UT              1:03.41    1:05.21 qS     
                  30.37     1:05.21 (34.84)                                        
 10 Nielson, Christopher T    18 HAST-UT              1:01.59    1:05.48 qS     
                  31.07     1:05.48 (34.41)                                        
 11 Freeman, Parker W         15 HAST-UT              1:05.45    1:05.53 qS     
                  30.78     1:05.53 (34.75)                                        
 12 Nelson, Peter C           15 SWAT-UT              1:04.98    1:06.22 qS     
                  31.60     1:06.22 (34.62)                                        
 13 Graham, Wyatt             15 UVRA-UT              1:06.35    1:06.38 qS     
                  31.54     1:06.38 (34.84)                                        
 14 Oliver, Dominic J         16 WFFM-UT              1:06.50    1:07.03 qS     
                  31.75     1:07.03 (35.28)                                        
 15 Jensen, Jorgen B          17 KYAT-UT              1:08.28    1:07.42 qS     
                  31.17     1:07.42 (36.25)                                        
 16 Smith, Makai A            17 SUSA-UT              1:08.95    1:07.53 qS     
                  31.60     1:07.53 (35.93)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Swanson, Jack P           15 WFFM-UT              1:06.03    1:08.10 S      
                  31.81     1:08.10 (36.29)                                        
 18 Rosenvall, Christian W    16 HAST-UT              1:11.76    1:08.41 S      
                  32.51     1:08.41 (35.90)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Simon, Jonah P            15 WFFM-UT              1:11.95    1:09.41 S      
                  33.31     1:09.41 (36.10)                                        
 20 Higley, Tanner D          16 Unattached           1:07.29    1:09.74 S      
                  32.85     1:09.74 (36.89)                                        
 21 Le Mon, Haven R           15 DRAT-UT              1:09.95    1:10.02 S      
                  33.13     1:10.02 (36.89)                                        
 22 Oman, Tyler K             17 UVRA-UT              1:11.07    1:10.12 S      
                  33.47     1:10.12 (36.65)                                        
 23 Jensen, Braden D          15 KYAT-UT              1:11.15    1:10.40 S      
                  32.95     1:10.40 (37.45)                                        
 24 De Oliveira, Victor       15 WFFM-UT              1:09.70    1:10.41 S      
                  33.21     1:10.41 (37.20)                                        
 25 Cookson, Aaron N          17 HAST-UT              1:11.81    1:10.74 S      
                  33.18     1:10.74 (37.56)                                        
 26 Crawford, Quinn Q         18 SUSA-UT              1:09.16    1:10.81 S      
                  32.53     1:10.81 (38.28)                                        
 27 Brown, Mitchell Y         17 SUSA-UT                   NT    1:11.11 S      
                  32.69     1:11.11 (38.42)                                        
 28 Johnson, Ashby A          16 SUSA-UT              1:08.13    1:11.26 S      
                  33.26     1:11.26 (38.00)                                        
 29 Carlson, Brayden R        15 DRAT-UT              1:11.33    1:11.59 S      
                  33.39     1:11.59 (38.20)                                        
 30 Binder, Jack C            12 CHAT-UT              1:10.79    1:11.61 S      
                  33.98     1:11.61 (37.63)                                        
 31 Corbridge, Brayden        17 WVA-UT               1:08.58    1:11.88 S      
                  33.59     1:11.88 (38.29)                                        
 32 Hone, Mitch S             16 CHAT-UT              1:10.47    1:12.67        
                  33.66     1:12.67 (39.01)                                        
 33 Puertas, Anthony A        13 OTAC-UT              1:13.51    1:12.79        
                  34.52     1:12.79 (38.27)                                        
 34 Corbridge, Jaxzen M       14 WVA-UT               1:15.36    1:13.13        
                  33.85     1:13.13 (39.28)                                        
 35 Froerer, Justin T         15 SWAT-UT              1:19.45    1:14.05        
                  34.99     1:14.05 (39.06)                                        
 36 Bushman, Jason G          15 HAST-UT              1:15.24    1:14.37        
 37 Harding, Jerimiah J       15 HAST-UT              1:12.06    1:15.01        
                  35.94     1:15.01 (39.07)                                        
 38 Robinson, Kayce M         16 WVA-UT               1:14.09    1:15.93        
                  36.09     1:15.93 (39.84)                                        
 -- Harris, Chad D            17 OTAC-UT                   NT         DQ        
 
Event 25  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:36.69  S
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Moore, Lillian F    16 WFFM-UT              2:09.70    2:05.68 S       20  
                  28.15       59.76 (31.61)     1:32.16 (32.40)     2:05.68 (33.52)
  2 Smith, Katie A      15 HAST-UT              2:21.21    2:19.52 S       17  
                  29.95     1:05.86 (35.91)     1:42.82 (36.96)     2:19.52 (36.70)
  3 Graff, Courtney K   15 WFFM-UT              2:17.67    2:20.02 S       16  
                  30.03     1:05.03 (35.00)     1:42.79 (37.76)     2:20.02 (37.23)
  4 Callaway, Madison   17 WFFM-UT              2:24.87    2:20.44 S       15  
                  31.70     1:06.34 (34.64)     1:42.88 (36.54)     2:20.44 (37.56)
  5 White, Rhyan E      13 WFFM-UT              2:18.86    2:20.54 S       14  
                  31.03     1:06.90 (35.87)     1:44.50 (37.60)     2:20.54 (36.04)
  6 Draney, Amelia      17 SUSA-UT              2:17.45    2:23.09 S       13  
                  32.36     1:10.05 (37.69)     1:49.23 (39.18)     2:23.09 (33.86)
  7 Overstreet, Kaitly  18 CHAT-UT              2:25.50    2:23.92 S       12  
                  31.21     1:07.05 (35.84)     1:44.76 (37.71)     2:23.92 (39.16)
  8 Trimble, Tessa N    17 SUSA-UT              2:27.50    2:30.13 S       11  
                                                    1:52.65 ( )     2:30.13 (37.48)
B - Final
  9 Shum, Anna L        12 WFFM-UT              2:30.30    2:23.79 S        9  
                  31.03     1:06.32 (35.29)     1:44.16 (37.84)     2:23.79 (39.63)
 10 Bambrick, Mikayla   15 WVA-UT               2:29.33    2:25.50 S        7  
                  30.24     1:07.62 (37.38)     1:46.97 (39.35)     2:25.50 (38.53)
 11 VanValkenburg, Aud  17 WFFM-UT              2:28.39    2:35.10 S        6  
                  32.81     1:09.59 (36.78)     1:50.02 (40.43)     2:35.10 (45.08)
 12 Barnes, Alina A     13 Unattached-UT        2:37.11    2:35.19 S        5  
                  34.16     1:13.13 (38.97)     1:54.16 (41.03)     2:35.19 (41.03)
 13 Harries, Alex L     11 CHAT-UT              2:38.52    2:35.63 S        4  
                  34.71     1:14.24 (39.53)     1:55.14 (40.90)     2:35.63 (40.49)
 14 Wallace, Alissa M   17 SUSA-UT              2:45.71    2:47.82          3  
                  35.61     1:17.13 (41.52)     2:01.74 (44.61)     2:47.82 (46.08)
 
Event 25  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:36.69  S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Moore, Lillian F          16 WFFM-UT              2:07.47    2:09.70 qS     
                  29.00     1:01.94 (32.94)     1:36.27 (34.33)     2:09.70 (33.43)
  2 Draney, Amelia            17 SUSA-UT              2:15.06    2:17.45 qS     
                  30.87     1:05.73 (34.86)     1:41.73 (36.00)     2:17.45 (35.72)
  3 Graff, Courtney K         15 WFFM-UT              2:14.84    2:17.67 qS     
                  30.21     1:05.71 (35.50)     1:41.78 (36.07)     2:17.67 (35.89)
  4 White, Rhyan E            13 WFFM-UT              2:18.91    2:18.86 qS     
                  30.84     1:06.73 (35.89)     1:43.40 (36.67)     2:18.86 (35.46)
  5 Smith, Katie A            15 HAST-UT              2:27.53    2:21.21 qS     
                  29.74     1:07.70 (37.96)     1:44.27 (36.57)     2:21.21 (36.94)
  6 Callaway, Madison N       17 WFFM-UT              2:19.43    2:24.87 qS     
                  32.05     1:08.28 (36.23)     1:47.14 (38.86)     2:24.87 (37.73)
  7 Overstreet, Kaitlyn M     18 CHAT-UT              2:16.52    2:25.50 qS     
                  31.74     1:06.91 (35.17)     1:44.65 (37.74)     2:25.50 (40.85)
  8 Trimble, Tessa N          17 SUSA-UT              2:25.03    2:27.50 qS     
                  33.73     1:11.99 (38.26)     1:50.29 (38.30)     2:27.50 (37.21)
-------------------------------------------------------------------------
  9 VanValkenburg, Audree     17 WFFM-UT              2:30.57    2:28.39 qS     
                  33.84     1:11.26 (37.42)     1:49.42 (38.16)     2:28.39 (38.97)
 10 Bambrick, Mikayla G       15 WVA-UT               2:28.85    2:29.33 qS     
                  31.61     1:09.04 (37.43)     1:49.08 (40.04)     2:29.33 (40.25)
 11 Shum, Anna L              12 WFFM-UT              2:27.46    2:30.30 qS     
                  31.85     1:09.69 (37.84)     1:49.68 (39.99)     2:30.30 (40.62)
 12 Barnes, Alina A           13 Unattached-UT        2:31.04    2:37.11 q      
                  33.90     1:13.25 (39.35)     1:55.13 (41.88)     2:37.11 (41.98)
 13 Harries, Alex L           11 CHAT-UT              2:39.50    2:38.52 q      
                  35.49     1:15.46 (39.97)     1:57.33 (41.87)     2:38.52 (41.19)
 14 Wallace, Alissa M         17 SUSA-UT                   NT    2:45.71 q      
                  35.20     1:16.10 (40.90)     1:59.42 (43.32)     2:45.71 (46.29)
 -- Smith, Marah A            15 DRAT-UT              2:17.70        DFS        
 
Event 26  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:25.29  S
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Gutierrez, Long M   17 CHAT-UT              2:03.71    1:52.57 S       20  
                  25.70       54.92 (29.22)     1:25.00 (30.08)     1:52.57 (27.57)
  2 Hutchings, Mitchel  17 Unattached-UT        1:58.11    1:58.78 S       17  
                  26.22       55.68 (29.46)     1:25.91 (30.23)     1:58.78 (32.87)
  3 Pollock, Ethan J    16 HAST-UT              2:00.79    2:01.02 S       16  
                  27.35       57.63 (30.28)     1:29.21 (31.58)     2:01.02 (31.81)
  4 Neal, Hunter M      16 WFFM-UT              2:06.38    2:03.59 S       15  
                  27.04       57.38 (30.34)     1:29.84 (32.46)     2:03.59 (33.75)
  5 McPhie, John M      17 Unattached-UT        2:11.09    2:09.57 S       14  
                  28.66     1:01.98 (33.32)     1:36.53 (34.55)     2:09.57 (33.04)
  6 Hess, Lucas O       12 PCS-UT               2:13.03    2:09.88 S       13  
                  29.12     1:01.94 (32.82)     1:36.01 (34.07)     2:09.88 (33.87)
  7 Gashler, Kyle       18 UVRA-UT              2:11.02    2:09.99 S       12  
                  28.42     1:00.95 (32.53)     1:34.53 (33.58)     2:09.99 (35.46)
  8 Darling, Kyle       16 WVA-UT               2:09.58    2:10.04 S       11  
                  28.07     1:01.00 (32.93)     1:35.48 (34.48)     2:10.04 (34.56)
B - Final
  9 Pantelakis, Michae  16 SUSA-UT              2:17.86    2:14.54 S        9  
                  29.62     1:05.24 (35.62)     1:40.71 (35.47)     2:14.54 (33.83)
 10 Puertas, Anthony A  13 OTAC-UT              2:20.06    2:14.72 S        7  
                  30.07     1:03.86 (33.79)     1:40.20 (36.34)     2:14.72 (34.52)
 11 Binder, Jack C      12 CHAT-UT              2:21.74    2:15.90 S        6  
                  30.13     1:04.83 (34.70)     1:39.73 (34.90)     2:15.90 (36.17)
 12 Kidd, Josh W        16 UVRA-UT              2:17.53    2:16.94 S        5  
                  28.78     1:03.50 (34.72)     1:40.33 (36.83)     2:16.94 (36.61)
 13 Hillman, Garrett M  16 Unattached           2:20.39    2:19.60 S        4  
                  30.00     1:05.38 (35.38)     1:42.22 (36.84)     2:19.60 (37.38)
 14 Clegg, Cody J       17 LA-UT                2:24.08    2:27.32          3  
                  29.86     1:08.08 (38.22)     1:48.39 (40.31)     2:27.32 (38.93)
 15 Bleazard, Spencer   16 SUSA-UT              2:27.42    2:27.92          2  
                  32.25     1:10.14 (37.89)     1:52.45 (42.31)     2:27.92 (35.47)
 16 Shawgo, Jonathan A  15 LA-UT                2:23.73    2:30.64          1  
                  30.58     1:08.21 (37.63)     1:49.20 (40.99)     2:30.64 (41.44)
 
Event 26  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:25.29  S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hutchings, Mitchell S     17 Unattached-UT        2:03.70    1:58.11 qS     
                  26.96       57.67 (30.71)     1:27.86 (30.19)     1:58.11 (30.25)
  2 Pollock, Ethan J          16 HAST-UT              2:00.64    2:00.79 qS     
                  26.93       58.12 (31.19)     1:30.09 (31.97)     2:00.79 (30.70)
  3 Gutierrez, Long M         17 CHAT-UT              1:46.99    2:03.71 qS     
                  27.90       59.96 (32.06)     1:33.02 (33.06)     2:03.71 (30.69)
  4 Neal, Hunter M            16 WFFM-UT              2:07.77    2:06.38 qS     
                  27.90       59.35 (31.45)     1:32.42 (33.07)     2:06.38 (33.96)
  5 Darling, Kyle             16 WVA-UT               2:17.30    2:09.58 qS     
                  28.17     1:00.72 (32.55)     1:34.98 (34.26)     2:09.58 (34.60)
  6 Gashler, Kyle             18 UVRA-UT              2:10.11    2:11.02 qS     
                  29.40     1:02.80 (33.40)     1:36.25 (33.45)     2:11.02 (34.77)
  7 McPhie, John M            17 Unattached-UT        2:13.47    2:11.09 qS     
                  29.59     1:03.64 (34.05)     1:38.38 (34.74)     2:11.09 (32.71)
  8 Hess, Lucas O             12 PCS-UT               2:14.50    2:13.03 qS     
                  29.95     1:03.91 (33.96)     1:38.86 (34.95)     2:13.03 (34.17)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kidd, Josh W              16 UVRA-UT              2:11.29    2:17.53 qS     
                  29.56     1:02.93 (33.37)     1:39.63 (36.70)     2:17.53 (37.90)
 10 Pantelakis, Michael D     16 SUSA-UT              2:07.59    2:17.86 qS     
                  29.74     1:05.02 (35.28)     1:40.75 (35.73)     2:17.86 (37.11)
 11 Puertas, Anthony A        13 OTAC-UT              2:16.64    2:20.06 qS     
                  29.81     1:05.57 (35.76)     1:42.54 (36.97)     2:20.06 (37.52)
 12 Hillman, Garrett M        16 Unattached           2:17.76    2:20.39 qS     
                  30.12     1:05.60 (35.48)     1:43.49 (37.89)     2:20.39 (36.90)
 13 Binder, Jack C            12 CHAT-UT              2:26.10    2:21.74 qS     
                  31.87     1:07.86 (35.99)     1:45.86 (38.00)     2:21.74 (35.88)
 14 Shawgo, Jonathan A        15 LA-UT                     NT    2:23.73 qS     
                  28.90     1:04.54 (35.64)     1:44.04 (39.50)     2:23.73 (39.69)
 15 Clegg, Cody J             17 LA-UT                     NT    2:24.08 qS     
                  29.72     1:06.31 (36.59)     1:44.83 (38.52)     2:24.08 (39.25)
 16 Bleazard, Spencer B       16 SUSA-UT                   NT    2:27.42 q      
                  30.16     1:06.32 (36.16)     1:46.57 (40.25)     2:27.42 (40.85)
 
Event 27  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:00.89  S
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jackson, Claire N   15 WVA-UT                 55.80      52.80 S       20  
                  25.81       52.80 (26.99)                                        
  2 Draney, Amelia      17 SUSA-UT                53.46      52.99 S       17  
                  26.11       52.99 (26.88)                                        
  3 Pataray, Kristine   17 WFFM-UT                54.09      54.68 S       16  
                  26.35       54.68 (28.33)                                        
  4 Francis, Brianna R  17 DRAT-UT                54.98      55.08 S       15  
                  26.42       55.08 (28.66)                                        
  5 Sorensen, Abbey C   15 DRAT-UT                55.19      55.67 S       13.5
                  26.64       55.67 (29.03)                                        
  5 Stephenson, Tyler   15 WFFM-UT                54.79      55.67 S       13.5
                  26.96       55.67 (28.71)                                        
  7 Spindler, Ashlee J  17 CVM-UT                 56.13      56.57 S       12  
                  27.01       56.57 (29.56)                                        
 -- Bradshaw, Kiereste  19 Byu Swimming-UT        54.82     X54.10 S      
                  25.94       54.10 (28.16)                                        
B - Final
  9 Mertz, Nichole      15 UVRA-UT                56.33      54.94 S        9  
                  26.53       54.94 (28.41)                                        
 10 Hubert, Rachel A    18 HAST-UT                56.62      54.97 S        7  
                  27.03       54.97 (27.94)                                        
 11 Brooks, Claire S    15 WFFM-UT                56.27      55.27 S        6  
                  27.04       55.27 (28.23)                                        
 12 King, McKenna G     15 HAST-UT                56.92      55.71 S        5  
                  26.78       55.71 (28.93)                                        
 13 Barrow, Mackenzie   18 SWAT-UT                56.82      57.32 S        4  
                  27.45       57.32 (29.87)                                        
 14 Brooks, Sophia R    17 WFFM-UT                56.86      57.36 S        3  
                  27.71       57.36 (29.65)                                        
 15 Buelte, Natalie C   16 Unattached-UT          56.59      58.63 S        2  
                  27.63       58.63 (31.00)                                        
 16 Finley, Alaina M    17 CHAT-UT                56.93      59.06 S        1  
                  28.48       59.06 (30.58)                                        
 
Event 27  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:00.89  S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Draney, Amelia            17 SUSA-UT                54.28      53.46 qS     
                  26.11       53.46 (27.35)                                        
  2 Pataray, Kristine G       17 WFFM-UT                52.84      54.09 qS     
                  26.06       54.09 (28.03)                                        
  3 Stephenson, Tyler         15 WFFM-UT                54.63      54.79 qS     
                  26.64       54.79 (28.15)                                        
  4 Bradshaw, Kieresten M     19 Byu Swimming-UT        54.44      54.82 qS     
                  26.25       54.82 (28.57)                                        
  5 Francis, Brianna R        17 DRAT-UT                53.55      54.98 qS     
                  26.60       54.98 (28.38)                                        
  6 Sorensen, Abbey C         15 DRAT-UT                53.32      55.19 qS     
                  26.11       55.19 (29.08)                                        
  7 Jackson, Claire N         15 WVA-UT                 53.17      55.80 qS     
                  27.18       55.80 (28.62)                                        
  8 Spindler, Ashlee J        17 CVM-UT                 54.90      56.13 qS     
                  26.87       56.13 (29.26)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brooks, Claire S          15 WFFM-UT                54.92      56.27 qS     
                  27.41       56.27 (28.86)                                        
 10 Mertz, Nichole            15 UVRA-UT                55.31      56.33 qS     
                  27.49       56.33 (28.84)                                        
 11 Buelte, Natalie C         16 Unattached-UT          57.33      56.59 qS     
                  27.06       56.59 (29.53)                                        
 12 Hubert, Rachel A          18 HAST-UT                53.74      56.62 qS     
                  27.64       56.62 (28.98)                                        
 13 Barrow, Mackenzie A       18 SWAT-UT                57.17      56.82 qS     
                  27.43       56.82 (29.39)                                        
 14 Brooks, Sophia R          17 WFFM-UT              1:05.78L     56.86 qS     
                  27.60       56.86 (29.26)                                        
 15 King, McKenna G           15 HAST-UT                56.55      56.92 qS     
                  27.21       56.92 (29.71)                                        
 16 Finley, Alaina M          17 CHAT-UT                57.57      56.93 qS     
                  27.80       56.93 (29.13)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 White, JC C               14 WFFM-UT                56.77      57.24 S      
                  27.53       57.24 (29.71)                                        
 18 Miller, Kate E            14 DRAT-UT                58.95      57.33 S      
                  27.82       57.33 (29.51)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hansen, Hannah            16 LA-UT                1:02.32      57.35 S      
                  27.23       57.35 (30.12)                                        
 20 Graff, Courtney K         15 WFFM-UT                56.29      57.61 S      
                  27.36       57.61 (30.25)                                        
 21 McGregor, Jentry A        16 LA-UT                1:07.69      57.69 S      
                  27.63       57.69 (30.06)                                        
 22 Nelson, Olivia            16 CHAT-UT                56.76      57.79 S      
                  27.59       57.79 (30.20)                                        
 23 Verdejo, Jordan T         17 HAST-UT                55.49      57.83 S      
                  28.04       57.83 (29.79)                                        
 24 Burk, Breanna L           17 HAST-UT                58.72      57.84 S      
                  28.21       57.84 (29.63)                                        
 25 Struthers, Ellie M        16 LA-UT                  57.06      57.92 S      
                  27.77       57.92 (30.15)                                        
 26 Burke, Bailey M           16 PCS-UT               1:00.14      57.94 S      
                  27.66       57.94 (30.28)                                        
 27 Orr, Ciera D              16 SWAT-UT              1:01.81      58.10 S      
                  27.96       58.10 (30.14)                                        
 28 Greer, Kayla              15 SUSA-UT                58.41      58.25 S      
                  28.21       58.25 (30.04)                                        
 29 Cazier, Makayla N         13 UVRA-UT                57.90      58.26 S      
                  28.25       58.26 (30.01)                                        
 30 Selznick, Rozie N         14 PCS-UT                 56.33      58.28 S      
                  28.11       58.28 (30.17)                                        
 31 LeBaron, Kaylee           17 SUSA-UT                59.91      58.34 S      
                  27.97       58.34 (30.37)                                        
 32 Flower, Madelyn D         13 WVA-UT                 56.70      58.44 S      
                  27.91       58.44 (30.53)                                        
 33 Patterson, Samantha L     15 HAST-UT                58.55      58.47 S      
                  28.42       58.47 (30.05)                                        
 34 Loden, Abigail            17 WFFM-UT                57.62      58.63 S      
                  28.52       58.63 (30.11)                                        
 35 Edwards, Hannah M         13 CHAT-UT                57.50      58.68 S      
                  28.48       58.68 (30.20)                                        
 36 Hill, Hayley B            14 DRAT-UT                58.24      58.76 S      
                  28.33       58.76 (30.43)                                        
 37 Hibbard, Anna M           13 CHAT-UT              1:00.08      58.77 S      
                  28.25       58.77 (30.52)                                        
 38 Maccabee, Abi M           14 UVRA-UT              1:00.41      58.81 S      
                  28.20       58.81 (30.61)                                        
 39 VanValkenburg, Audree     17 WFFM-UT              1:00.00      58.82 S      
                  28.64       58.82 (30.18)                                        
 40 Buker, Samantha H         16 HAST-UT                58.46      58.87 S      
                  28.42       58.87 (30.45)                                        
 41 Young, Sydney K           17 HAST-UT                57.04      59.00 S      
                  28.20       59.00 (30.80)                                        
 42 Smith, Zoe N              15 SUSA-UT                56.62      59.01 S      
                  28.69       59.01 (30.32)                                        
 43 Graves, Miranda A         16 HAST-UT                57.16      59.20 S      
                  28.01       59.20 (31.19)                                        
 44 Watkins, Rachel J         17 OTAC-UT                58.75      59.23 S      
                  28.47       59.23 (30.76)                                        
 45 Kroll, Gracie E           14 WFFM-UT                59.88      59.26 S      
                  28.23       59.26 (31.03)                                        
 46 Karahalios, Kiki          15 WFFM-UT              1:00.08      59.32 S      
                  28.22       59.32 (31.10)                                        
 47 Draney, Megan             15 SUSA-UT                56.83      59.34 S      
                  28.46       59.34 (30.88)                                        
 48 Earl, Lauren E            15 OTAC-UT              1:03.79      59.35 S      
                  28.59       59.35 (30.76)                                        
 49 Burtis, Anya M            16 CVM-UT                 58.05      59.67 S      
                  28.33       59.67 (31.34)                                        
 50 Hale, Katie E             12 PCS-UT                 59.81      59.70 S      
                  29.40       59.70 (30.30)                                        
 51 Karratti, Anna            18 Unattached-UT          58.95      59.76 S      
                  28.37       59.76 (31.39)                                        
 52 Lee, Maddie R             15 CHAT-UT                59.98      59.99 S      
                  28.90       59.99 (31.09)                                        
 53 Davis, Natalie A          13 HAST-UT                59.44    1:00.05 S      
                  28.69     1:00.05 (31.36)                                        
 54 Sitz, Ashley M            16 PCS-UT                 59.31    1:00.15 S      
                  28.17     1:00.15 (31.98)                                        
 55 Lauder, Maddie C          16 LA-UT                     NT    1:00.37 S      
                  29.07     1:00.37 (31.30)                                        
 56 Shum, Sara Y              15 WFFM-UT              1:00.39    1:00.47 S      
                  28.55     1:00.47 (31.92)                                        
 57 Wawrzyniak, Madison L     17 SUSA-UT              1:05.35    1:00.56 S      
                  28.54     1:00.56 (32.02)                                        
 58 Trimble, Tessa N          17 SUSA-UT              1:00.17    1:00.70 S      
                  29.08     1:00.70 (31.62)                                        
 59 Hafen, Eliza R            16 SUSA-UT                   NT    1:00.89 S      
                  28.72     1:00.89 (32.17)                                        
 60 Jensen, Kelcey J          15 CVM-UT               1:00.45    1:00.90        
                  29.81     1:00.90 (31.09)                                        
 61 Huntzinger, McKenna R     16 CHAT-UT                58.18    1:00.95        
                  29.07     1:00.95 (31.88)                                        
 62 Wright, Britte J          15 HAST-UT              1:00.03    1:01.02        
                  28.92     1:01.02 (32.10)                                        
 63 House, Kendal V           15 PCS-UT                 58.16    1:01.03        
 64 Burk, Megan R             16 HAST-UT                59.59    1:01.41        
                  30.18     1:01.41 (31.23)                                        
 65 Hartley, Alix             15 UVRA-UT              1:00.03    1:01.51        
                  29.57     1:01.51 (31.94)                                        
 66 Glenn, Marggie M          15 OTAC-UT              1:03.23    1:01.58        
                  28.94     1:01.58 (32.64)                                        
 67 Fruehan, Emma V           15 HAST-UT              1:10.60    1:01.59        
                  29.63     1:01.59 (31.96)                                        
 68 Fitch, Ariel P            17 PCS-UT               1:00.59    1:01.67        
                  29.15     1:01.67 (32.52)                                        
 69 Shaw, Emily P             15 DRAT-UT              1:01.10    1:01.69        
                  29.39     1:01.69 (32.30)                                        
 70 Bulkley, Shelby J         15 OTAC-UT              1:06.49    1:01.70        
                  29.70     1:01.70 (32.00)                                        
 71 Christiansen, Shannon A   15 HAST-UT              1:04.37    1:01.88        
                  29.66     1:01.88 (32.22)                                        
 72 Davis, Morgan T           12 CHAT-UT              1:04.03    1:01.96        
                  29.16     1:01.96 (32.80)                                        
 73 Bassham, Sienna N         14 CHAT-UT              1:09.50L   1:02.03        
                  29.82     1:02.03 (32.21)                                        
 74 Parker, Jessica L         18 UN6-UT                 58.75    1:02.12        
                  29.54     1:02.12 (32.58)                                        
 75 McClain, Rebekah          18 UVRA-UT              1:02.49    1:02.30        
                  29.61     1:02.30 (32.69)                                        
 76 Peterson, Grace L         17 PCS-UT                 59.43    1:02.53        
                  29.63     1:02.53 (32.90)                                        
 77 Ehrmantraut, McKenna T    13 HAST-UT              1:08.42L   1:03.82        
                  30.37     1:03.82 (33.45)                                        
 78 Smith, Danica             17 CHAT-UT              1:02.15    1:04.76        
                  30.36     1:04.76 (34.40)                                        
 79 VanLaningham, Hannah      14 LA-UT                1:05.51    1:06.91        
                  31.70     1:06.91 (35.21)                                        
 80 Martinez, Ashton M        16 HAST-UT              1:05.82    1:07.71        
                  31.80     1:07.71 (35.91)                                        
 -- Flake, Megan R            16 PCS-UT                 58.67         DQ        
                  28.50          DQ (30.83)                                        
 -- Russell, Megan H          14 CHAT-UT              1:01.11         DQ        
 -- Vasquez, Marcela G        15 RACE-UT              1:00.27         DQ        
                  28.60          DQ (32.52)                                        
 
Event 28  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                54.79  S
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 O''Very, Sean A      18 CVM-UT                 48.69      48.38 S       20  
                  23.18       48.38 (25.20)                                        
  2 Anderson, Connor T  16 UVRA-UT                48.85      49.00 S       17  
                  23.52       49.00 (25.48)                                        
  3 Sorensen, James D   16 WFFM-UT                48.81      49.53 S       16  
                  23.71       49.53 (25.82)                                        
  4 Avery, Daniel J     16 WFFM-UT                49.66      49.99 S       15  
                  24.32       49.99 (25.67)                                        
  5 Shelley, Brandan K  19 KYAT-UT                49.29      50.10 S       14  
                  23.73       50.10 (26.37)                                        
  6 Brinton, Jarren P   17 WFFM-UT                49.53      50.27 S       13  
                  24.22       50.27 (26.05)                                        
 -- Fellows, Kent J     18 Byu Swimming-UT        47.59     X47.31 S      
                  22.99       47.31 (24.32)                                        
 -- Tanner, Josh R      22 Byu Swimming-UT        47.87     X47.49 S      
                  23.02       47.49 (24.47)                                        
B - Final
  9 Christensen, Colto  17 UVRA-UT                49.92      50.22 S        9  
                  24.61       50.22 (25.61)                                        
 10 Stewart, Ben R      17 CVM-UT                 50.62      50.68 S        7  
                  24.55       50.68 (26.13)                                        
 11 Brown, Mitchell Y   17 SUSA-UT                50.22      50.96 S        6  
                  24.31       50.96 (26.65)                                        
 12 Froerer, Devin L    18 SWAT-UT                50.62      51.08 S        5  
                  24.31       51.08 (26.77)                                        
 13 Doel, Gavin T       15 HAST-UT                50.40      51.31 S        4  
                  24.55       51.31 (26.76)                                        
 14 Pollock, Ethan J    16 HAST-UT                50.46      52.20 S        3  
                  24.76       52.20 (27.44)                                        
 15 Jensen, Jorgen B    17 KYAT-UT                50.63      52.27 S        2  
                  25.22       52.27 (27.05)                                        
 16 Neal, Hunter M      16 WFFM-UT                50.02      53.15 S        1  
                  25.08       53.15 (28.07)                                        
 
Event 28  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                54.79  S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fellows, Kent J           18 Byu Swimming-UT        48.19      47.59 qS     
                  23.03       47.59 (24.56)                                        
  2 Tanner, Josh R            22 Byu Swimming-UT        49.23      47.87 qS     
                  23.28       47.87 (24.59)                                        
  3 O''Very, Sean A            18 CVM-UT                 48.49      48.69 qS     
                  23.18       48.69 (25.51)                                        
  4 Sorensen, James D         16 WFFM-UT                48.30      48.81 qS     
                  23.62       48.81 (25.19)                                        
  5 Anderson, Connor T        16 UVRA-UT                48.50      48.85 qS     
                  23.57       48.85 (25.28)                                        
  6 Hutchings, Mitchell S     17 Unattached-UT          49.54      49.13 qS     
                  23.85       49.13 (25.28)                                        
  7 Shelley, Brandan K        19 KYAT-UT                49.61      49.29 qS     
                  23.51       49.29 (25.78)                                        
  8 Brinton, Jarren P         17 WFFM-UT                50.31      49.53 qS     
                  23.94       49.53 (25.59)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Avery, Daniel J           16 WFFM-UT                49.38      49.66 qS     
                  23.94       49.66 (25.72)                                        
 10 Christensen, Colton K     17 UVRA-UT                51.89      49.92 qS     
                  24.54       49.92 (25.38)                                        
 11 Neal, Hunter M            16 WFFM-UT                49.86      50.02 qS     
                  24.10       50.02 (25.92)                                        
 12 Brown, Mitchell Y         17 SUSA-UT                50.38      50.22 qS     
                  23.92       50.22 (26.30)                                        
 13 Doel, Gavin T             15 HAST-UT                50.58      50.40 qS     
                  24.11       50.40 (26.29)                                        
 14 Pollock, Ethan J          16 HAST-UT                51.43      50.46 qS     
                  24.46       50.46 (26.00)                                        
 15 Froerer, Devin L          18 SWAT-UT                52.19      50.62 qS     
                  50.66           50.62 ( )                                        
 15 Stewart, Ben R            17 CVM-UT                 51.55      50.62 qS     
                  24.62       50.62 (26.00)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Jensen, Jorgen B          17 KYAT-UT                48.91      50.63 S      
                  24.53       50.63 (26.10)                                        
 18 Smith, Makai A            17 SUSA-UT                49.75      50.73 S      
                  24.90       50.73 (25.83)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Harris, Chad D            17 OTAC-UT                50.63      50.83 S      
                  24.86       50.83 (25.97)                                        
 20 Nguyen, Brendan K         18 WFFM-UT                49.92      51.03 S      
                  24.77       51.03 (26.26)                                        
 21 Hallows, Hunter T         17 WCST-UT                51.21      51.41 S      
                  24.69       51.41 (26.72)                                        
 22 Jensen, Braden D          15 KYAT-UT                52.04      51.55 S      
                  25.22       51.55 (26.33)                                        
 23 Freeman, Parker W         15 HAST-UT                50.78      51.58 S      
                  25.03       51.58 (26.55)                                        
 24 Paddock, Zack A           17 SUSA-UT                53.00      51.81 S      
                  24.80       51.81 (27.01)                                        
 25 Morris, John H            16 UVRA-UT                53.35      51.89 S      
                  25.54       51.89 (26.35)                                        
 26 Corbridge, Brayden        17 WVA-UT                 50.16      51.96 S      
                  25.19       51.96 (26.77)                                        
 27 Okelberry, Steven S       15 HAST-UT                50.75      52.02 S      
                  25.02       52.02 (27.00)                                        
 28 LeBaron, Thomas M         16 BEST-UT                51.30      52.12 S      
                  24.53       52.12 (27.59)                                        
 28 Wright, Preston T         18 HAST-UT                54.48      52.12 S      
                  25.02       52.12 (27.10)                                        
 30 McClain, Christopher S    15 UVRA-UT                51.72      52.25 S      
                  25.03       52.25 (27.22)                                        
 31 Roberts, Grant B          16 SWAT-UT                53.23      52.53 S      
                  25.41       52.53 (27.12)                                        
 31 Hegemann, Cameron J       17 LA-UT                1:02.54      52.53 S      
                  25.91       52.53 (26.62)                                        
 33 Oviatt, Michael           17 OTAC-UT                51.76      52.55 S      
                  25.04       52.55 (27.51)                                        
 34 Nordstrom, Patrick W      15 WFFM-UT                51.30      52.57 S      
                  25.13       52.57 (27.44)                                        
 35 Wallace, Nathan J         15 SUSA-UT                51.36      52.69 S      
                  24.76       52.69 (27.93)                                        
 36 Rosenvall, Christian W    16 HAST-UT                52.89      52.73 S      
                  25.40       52.73 (27.33)                                        
 37 Guerra, Santiago          17 OTAC-UT                52.35      52.84 S      
                  25.11       52.84 (27.73)                                        
 38 Mertz, McKay B            17 UVRA-UT                53.32      52.85 S      
                  25.88       52.85 (26.97)                                        
 39 Simon, Jonah P            15 WFFM-UT                53.57      52.93 S      
                  25.64       52.93 (27.29)                                        
 40 Western, Stephen M        16 WFFM-UT                52.99      53.06 S      
                  25.44       53.06 (27.62)                                        
 41 Mickelson, Ryan A         16 HAST-UT                53.03      53.12 S      
 41 Ferrin, Christopher R     16 WFFM-UT                53.31      53.12 S      
                  25.40       53.12 (27.72)                                        
 43 Bleazard, Spencer B       16 SUSA-UT                52.49      53.14 S      
                  25.65       53.14 (27.49)                                        
 44 Roberts, CJ J             17 SUSA-UT                52.70      53.15 S      
                  25.66       53.15 (27.49)                                        
 45 Hulme, Oli P              18 UVRA-UT                54.65      53.16 S      
                  25.75       53.16 (27.41)                                        
 46 Felts, Haydn J            16 CVM-UT                 56.28      53.20 S      
                  25.80       53.20 (27.40)                                        
 47 Topham, Regie M           16 DRAT-UT                50.75      53.39 S      
                  25.28       53.39 (28.11)                                        
 48 Walker, Joe M             16 HAST-UT                52.98      53.57 S      
                  24.92       53.57 (28.65)                                        
 49 Johnston, Cory M          17 SWAT-UT                54.59      53.60 S      
                  25.92       53.60 (27.68)                                        
 50 De Oliveira, Victor       15 WFFM-UT                53.87      53.61 S      
                  25.78       53.61 (27.83)                                        
 51 Oman, Tyler K             17 UVRA-UT                54.58      53.63 S      
                  26.03       53.63 (27.60)                                        
 52 Nelson, Peter C           15 SWAT-UT                55.83      53.64 S      
                  25.74       53.64 (27.90)                                        
 53 Carfi, Zach M             18 PCS-UT                 55.35      53.91 S      
                  25.91       53.91 (28.00)                                        
 54 Jackson, Austin S         16 OTAC-UT              1:35.86      54.08 S      
                  26.04       54.08 (28.04)                                        
 55 Bushman, Jason G          15 HAST-UT                54.72      54.12 S      
                  26.44       54.12 (27.68)                                        
 56 Maccabee, Aleks P         16 UVRA-UT                54.44      54.42 S      
                  26.34       54.42 (28.08)                                        
 57 Herzog, Riley T           15 CVM-UT                 55.80      54.45 S      
 58 Johnson, Ty C             17 LA-UT                     NT      54.61 S      
                  26.36       54.61 (28.25)                                        
 59 Howell, Jayden N          17 DRAT-UT                54.45      54.63 S      
                  25.67       54.63 (28.96)                                        
 60 Smith, Calvin L           16 WFFM-UT                55.48      54.73 S      
                  26.33       54.73 (28.40)                                        
 61 Dizon, Michael L          15 OTAC-UT                53.62      54.74 S      
                  26.68       54.74 (28.06)                                        
 62 Clark, Colby W            16 SUSA-UT                55.38      54.89        
                  26.26       54.89 (28.63)                                        
 63 Swanson, Jack P           15 WFFM-UT                54.48      54.95        
                  26.13       54.95 (28.82)                                        
 64 Johnson, Jeff C           15 Pirates-UT             55.53      54.98        
                  26.17       54.98 (28.81)                                        
 65 Corbridge, Jaxzen M       14 WVA-UT                 54.25      55.01        
                  25.98       55.01 (29.03)                                        
 66 Peterson, Cole J          13 PCS-UT                 54.30      55.15        
                  26.60       55.15 (28.55)                                        
 67 Tanaka, Toshi T           16 DRAT-UT                56.46      55.37        
                  26.63       55.37 (28.74)                                        
 68 Huff, Alec M              15 LA-UT                1:01.65      55.58        
                  26.48       55.58 (29.10)                                        
 69 Bushman, Jacob J          14 DRAT-UT                56.14      55.70        
                  27.15       55.70 (28.55)                                        
 70 Carlson, Brayden R        15 DRAT-UT                57.89      55.95        
                  26.83       55.95 (29.12)                                        
 71 Oliver, Dominic J         16 WFFM-UT              1:00.09      56.08        
                  27.35       56.08 (28.73)                                        
 72 Kidd, Josh W              16 UVRA-UT                56.36      56.23        
                  27.02       56.23 (29.21)                                        
 73 Shawgo, Jonathan A        15 LA-UT                  56.09      56.31        
                  27.04       56.31 (29.27)                                        
 74 Crawford, Quinn Q         18 SUSA-UT                   NT      56.67        
                  26.63       56.67 (30.04)                                        
 75 Hager, Luke R             15 SUSA-UT              1:11.03      56.77        
                  27.68       56.77 (29.09)                                        
 76 Amor, Ramon I             16 OTAC-UT                   NT      57.05        
                  27.57       57.05 (29.48)                                        
 77 Rigby-Ferris, Dave D      14 PCS-UT                 57.97      58.69        
                  27.85       58.69 (30.84)                                        
 78 Robinson, Kayce M         16 WVA-UT                 59.79      58.92        
                  28.22       58.92 (30.70)                                        
 79 Higley, Tanner D          16 Unattached             59.48    1:00.96        
                  29.08     1:00.96 (31.88)                                        
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
              2:29.89  S
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Francis, Brianna R  17 DRAT-UT              2:10.96    2:05.08 S       20  
                  27.81       59.02 (31.21)     1:34.96 (35.94)     2:05.08 (30.12)
  2 Moore, Lillian F    16 WFFM-UT              2:11.04    2:07.38 S       17  
                  27.60       59.89 (32.29)     1:37.46 (37.57)     2:07.38 (29.92)
  3 Wells, McKenzie K   18 UVRA-UT              2:13.11    2:11.01 S       16  
                  28.58     1:00.67 (32.09)     1:39.42 (38.75)     2:11.01 (31.59)
  4 Orr, Ciera D        16 SWAT-UT              2:17.92    2:17.14 S       15  
                  29.53     1:04.85 (35.32)     1:44.23 (39.38)     2:17.14 (32.91)
  5 Israelsen, Annika   15 CVM-UT               2:19.44    2:17.97 S       14  
                  29.70     1:05.08 (35.38)     1:46.09 (41.01)     2:17.97 (31.88)
  6 Oliver, Kelsey K    16 WFFM-UT              2:19.30    2:20.85 S       13  
                  31.27     1:06.80 (35.53)     1:48.53 (41.73)     2:20.85 (32.32)
  7 Spindler, Ashlee J  17 CVM-UT               2:14.84    2:21.77 S       12  
                  30.56     1:05.85 (35.29)     1:47.99 (42.14)     2:21.77 (33.78)
  8 Stephenson, Tyler   15 WFFM-UT              2:16.89    2:32.24         11  
                  31.80     1:12.52 (40.72)     1:54.54 (42.02)     2:32.24 (37.70)
B - Final
  9 Smith, Katie A      15 HAST-UT              2:20.37    2:17.11 S        9  
                  28.82     1:05.06 (36.24)     1:45.71 (40.65)     2:17.11 (31.40)
 10 Hess, Joelle A      13 PCS-UT               2:22.84    2:19.94 S        7  
                  32.25     1:08.16 (35.91)     1:47.94 (39.78)     2:19.94 (32.00)
 11 Mertz, Nichole      15 UVRA-UT              2:20.43    2:21.35 S        6  
                  30.91     1:06.07 (35.16)     1:49.17 (43.10)     2:21.35 (32.18)
 12 Edwards, Hannah M   13 CHAT-UT              2:23.53    2:22.48 S        5  
                  31.28     1:08.93 (37.65)     1:50.78 (41.85)     2:22.48 (31.70)
 13 Fullmer, Jessica A  15 KYAT-UT              2:23.36    2:23.65 S        4  
                  32.44     1:07.66 (35.22)     1:50.77 (43.11)     2:23.65 (32.88)
 14 Burk, Breanna L     17 HAST-UT              2:21.72    2:26.23 S        3  
                  31.83     1:10.92 (39.09)     1:53.11 (42.19)     2:26.23 (33.12)
 15 Pataray, Kristine   17 WFFM-UT              2:20.42    2:33.35          2  
                  34.41     1:14.11 (39.70)     1:59.11 (45.00)     2:33.35 (34.24)
 -- Brooks, Claire S    15 WFFM-UT              2:23.80         DQ        
                  33.54     1:12.79 (39.25)     1:56.79 (44.00)          DQ (30.59)
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
              2:29.89  S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Francis, Brianna R        17 DRAT-UT              2:04.03    2:10.96 qS     
                  29.18     1:02.76 (33.58)     1:40.08 (37.32)     2:10.96 (30.88)
  2 Moore, Lillian F          16 WFFM-UT              2:09.87    2:11.04 qS     
                  27.89     1:01.25 (33.36)     1:39.62 (38.37)     2:11.04 (31.42)
  3 Wells, McKenzie K         18 UVRA-UT              2:10.50    2:13.11 qS     
                  28.83     1:01.27 (32.44)     1:41.17 (39.90)     2:13.11 (31.94)
  4 Spindler, Ashlee J        17 CVM-UT               2:12.49    2:14.84 qS     
                  30.36     1:03.33 (32.97)     1:43.30 (39.97)     2:14.84 (31.54)
  5 Gouge, Alisa M            16 KYAT-UT              2:16.34    2:15.06 qS     
                  30.33     1:03.23 (32.90)     1:43.32 (40.09)     2:15.06 (31.74)
  6 O''Very, Meghan            19 Byu Swimming-UT      2:13.37    2:16.11 qS     
                  29.85     1:04.07 (34.22)     1:43.11 (39.04)     2:16.11 (33.00)
  7 Stephenson, Tyler         15 WFFM-UT              2:17.05    2:16.89 qS     
                  29.48     1:06.01 (36.53)     1:44.52 (38.51)     2:16.89 (32.37)
  8 Orr, Ciera D              16 SWAT-UT              2:17.00    2:17.92 qS     
                  29.60     1:05.12 (35.52)     1:44.37 (39.25)     2:17.92 (33.55)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Oliver, Kelsey K          16 WFFM-UT              2:16.36    2:19.30 qS     
                  31.23     1:06.22 (34.99)     1:47.85 (41.63)     2:19.30 (31.45)
 10 Israelsen, Annika         15 CVM-UT               2:22.18    2:19.44 qS     
                  30.27     1:06.45 (36.18)     1:47.61 (41.16)     2:19.44 (31.83)
 11 Smith, Katie A            15 HAST-UT              2:16.10    2:20.37 qS     
                  29.03     1:05.46 (36.43)     1:47.73 (42.27)     2:20.37 (32.64)
 12 Pataray, Kristine G       17 WFFM-UT              2:16.71    2:20.42 qS     
                  30.53     1:07.25 (36.72)     1:49.42 (42.17)     2:20.42 (31.00)
 13 Mertz, Nichole            15 UVRA-UT              2:21.58    2:20.43 qS     
                  30.69     1:05.73 (35.04)     1:48.77 (43.04)     2:20.43 (31.66)
 14 King, McKenna G           15 HAST-UT              2:18.14    2:20.91 qS     
                  31.11     1:06.32 (35.21)     1:48.78 (42.46)     2:20.91 (32.13)
 15 Burk, Breanna L           17 HAST-UT              2:20.12    2:21.72 qS     
                  30.37     1:07.89 (37.52)     1:49.46 (41.57)     2:21.72 (32.26)
 16 Hess, Joelle A            13 PCS-UT               2:16.74    2:22.84 qS     
                  32.04     1:08.22 (36.18)     1:49.11 (40.89)     2:22.84 (33.73)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Fullmer, Jessica A        15 KYAT-UT              2:19.99    2:23.36 S      
                  32.81     1:08.74 (35.93)     1:50.71 (41.97)     2:23.36 (32.65)
 18 Edwards, Hannah M         13 CHAT-UT              2:23.77    2:23.53 S      
                  31.62     1:09.17 (37.55)     1:51.29 (42.12)     2:23.53 (32.24)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Brooks, Claire S          15 WFFM-UT              2:28.88    2:23.80 S      
                  31.98     1:10.03 (38.05)     1:53.52 (43.49)     2:23.80 (30.28)
 20 Simonson, Shaelynn J      16 WVA-UT               2:20.09    2:24.33 S      
                  31.02     1:07.24 (36.22)     1:50.77 (43.53)     2:24.33 (33.56)
 21 Hibbard, Anna M           13 CHAT-UT              2:27.33    2:24.97 S      
                  32.35     1:09.68 (37.33)     1:51.08 (41.40)     2:24.97 (33.89)
 22 Watt, Allie M             14 SUSA-UT              2:25.44    2:25.28 S      
                  32.21     1:08.12 (35.91)     1:51.89 (43.77)     2:25.28 (33.39)
 23 Anders, Rachel S          15 DRAT-UT              2:25.60    2:25.62 S      
                  31.13     1:08.34 (37.21)     1:52.28 (43.94)     2:25.62 (33.34)
 24 Flower, Madelyn D         13 WVA-UT               2:21.10    2:25.63 S      
                  32.04     1:10.06 (38.02)     1:52.15 (42.09)     2:25.63 (33.48)
 25 Brooks, Sophia R          17 WFFM-UT              2:53.81L   2:27.44 S      
                  32.67     1:09.75 (37.08)     1:55.34 (45.59)     2:27.44 (32.10)
 26 Greer, Kayla              15 SUSA-UT              2:28.72    2:28.19 S      
                  32.35     1:09.28 (36.93)   2:28.19 (1:18.91)                    
 27 Young, Sydney K           17 HAST-UT              2:29.18    2:28.20 S      
                  32.87     1:11.74 (38.87)     1:56.20 (44.46)     2:28.20 (32.00)
 28 LeBaron, Kaylee           17 SUSA-UT              2:48.91    2:28.22 S      
                  32.50     1:12.18 (39.68)     1:58.02 (45.84)     2:28.22 (30.20)
 29 Callaway, Madison N       17 WFFM-UT              2:22.42    2:28.87 S      
                  31.93     1:09.12 (37.19)     1:53.51 (44.39)     2:28.87 (35.36)
 30 Graves, Miranda A         16 HAST-UT              2:34.64    2:29.01 S      
                  32.75     1:11.01 (38.26)     1:57.21 (46.20)     2:29.01 (31.80)
 31 Christiansen, Shannon A   15 HAST-UT              2:24.95    2:29.45 S      
                  34.11     1:12.62 (38.51)     1:53.87 (41.25)     2:29.45 (35.58)
 32 Payne, Maren L            17 OTAC-UT              2:27.38    2:29.65 S      
                  32.17     1:11.07 (38.90)     1:55.05 (43.98)     2:29.65 (34.60)
 33 Verdejo, Jordan T         17 HAST-UT              2:19.36    2:29.67 S      
                  32.72     1:13.84 (41.12)     1:56.47 (42.63)     2:29.67 (33.20)
 34 Graves, Shelby E          14 HAST-UT              2:36.02    2:29.73 S      
                  35.65     1:14.03 (38.38)     1:58.13 (44.10)     2:29.73 (31.60)
 35 Bambrick, Mikayla G       15 WVA-UT               2:24.66    2:30.28        
                  31.27     1:10.54 (39.27)     1:56.79 (46.25)     2:30.28 (33.49)
 36 Loden, Abigail            17 WFFM-UT              2:47.51L   2:30.33        
                  33.31     1:12.24 (38.93)     1:58.46 (46.22)     2:30.33 (31.87)
 37 Harries, Alex L           11 CHAT-UT              2:54.31L   2:30.63        
                  32.84     1:12.24 (39.40)     1:57.03 (44.79)     2:30.63 (33.60)
 38 Binder, Ava N             14 CHAT-UT              2:24.92    2:30.77        
                  32.47     1:11.63 (39.16)     1:54.26 (42.63)     2:30.77 (36.51)
 39 Beller, Elise E           11 PCS-UT               2:38.08    2:31.07        
                  34.67     1:15.26 (40.59)     1:59.10 (43.84)     2:31.07 (31.97)
 40 Burtis, Anya M            16 CVM-UT               2:26.52    2:31.73        
                  33.42     1:12.85 (39.43)     1:56.67 (43.82)     2:31.73 (35.06)
 41 Wawrzyniak, Madison L     17 SUSA-UT              2:34.94    2:32.04        
                  35.33     1:16.01 (40.68)     1:58.00 (41.99)     2:32.04 (34.04)
 42 House, Kendal V           15 PCS-UT                    NT    2:32.54        
                  32.05     1:14.42 (42.37)     1:59.85 (45.43)     2:32.54 (32.69)
 43 Day, Heather S            15 CHAT-UT              2:30.02    2:33.25        
                  33.65     1:13.41 (39.76)     1:58.19 (44.78)     2:33.25 (35.06)
 44 Shaw, Emily P             15 DRAT-UT              2:32.17    2:33.73        
                  33.83     1:14.17 (40.34)     1:57.56 (43.39)     2:33.73 (36.17)
 45 Woodland, Julianna R      15 CHAT-UT              2:55.63L   2:34.24        
                  32.09     1:10.81 (38.72)     1:55.90 (45.09)     2:34.24 (38.34)
 46 Smith, Zoe N              15 SUSA-UT                   NT    2:34.93        
                  32.82     1:12.68 (39.86)     1:59.25 (46.57)     2:34.93 (35.68)
 47 Trimble, Tessa N          17 SUSA-UT              2:23.49    2:35.06        
                  31.41     1:15.31 (43.90)     2:00.86 (45.55)     2:35.06 (34.20)
 48 Moberly, Jessica E        15 HAST-UT              2:35.65    2:35.30        
                  32.31     1:14.55 (42.24)     2:01.78 (47.23)     2:35.30 (33.52)
 49 Russell, Megan H          14 CHAT-UT              2:33.52    2:35.42        
                  35.37   2:01.73 (1:26.36)     2:35.42 (33.69)                    
 50 Tyler, Lily M             15 CHAT-UT              2:36.10    2:35.91        
                  35.66     1:14.59 (38.93)     1:57.85 (43.26)     2:35.91 (38.06)
 51 Wallace, Alissa M         17 SUSA-UT              2:34.36    2:37.43        
                  33.76     1:16.40 (42.64)     2:01.78 (45.38)     2:37.43 (35.65)
 52 Hartley, Alix             15 UVRA-UT              2:37.58    2:37.45        
                  34.74     1:17.78 (43.04)     2:05.06 (47.28)     2:37.45 (32.39)
 53 Murphy, Sam D             16 HAST-UT              2:36.81    2:37.88        
                  33.75     1:11.66 (37.91)   2:37.88 (1:26.22)                    
 54 Hamula, Katie J           15 WFFM-UT              2:35.71    2:39.46        
                  34.31     1:14.95 (40.64)     2:02.02 (47.07)     2:39.46 (37.44)
 -- Smith, Marah A            15 DRAT-UT              2:15.48        DFS        
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
              2:18.29  S
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Nguyen, Brendan K   18 WFFM-UT              2:03.10    2:00.97 S       20  
                  26.21       56.98 (30.77)     1:32.49 (35.51)     2:00.97 (28.48)
  2 Morris, John H      16 UVRA-UT              2:02.85    2:01.60 S       17  
                  27.59       59.92 (32.33)     1:33.78 (33.86)     2:01.60 (27.82)
  3 Nielson, Christoph  18 HAST-UT              2:05.77    2:02.41 S       16  
                  26.54       57.45 (30.91)     1:34.22 (36.77)     2:02.41 (28.19)
  4 Roe, Porter E       16 CVM-UT               2:01.91    2:02.65 S       15  
                  26.67       57.81 (31.14)     1:33.80 (35.99)     2:02.65 (28.85)
  5 Stewart, Ben R      17 CVM-UT               2:06.37    2:04.36 S       14  
                  26.71       59.84 (33.13)     1:35.92 (36.08)     2:04.36 (28.44)
  6 Avery, Daniel J     16 WFFM-UT              2:02.44    2:06.89 S       13  
                  28.00     1:00.11 (32.11)     1:36.94 (36.83)     2:06.89 (29.95)
 -- King, Michael D     23 UN7-UT               2:04.81   X1:59.08 S      
                  25.10       56.69 (31.59)     1:31.08 (34.39)     1:59.08 (28.00)
 -- Ballif, Greg K      18 Byu Swimming-UT      2:01.76   X2:01.61 S      
                  26.11       57.99 (31.88)     1:31.67 (33.68)     2:01.61 (29.94)
B - Final
  9 Cookson, Aaron N    17 HAST-UT              2:08.91    2:04.94 S        9  
                  27.32                             1:36.37 ( )     2:04.94 (28.57)
 10 Harries, Brock B    15 CHAT-UT              2:08.44    2:06.35 S        7  
                  26.28       57.84 (31.56)     1:37.95 (40.11)     2:06.35 (28.40)
 11 Hallows, Hunter T   17 WCST-UT              2:08.73    2:07.05 S        6  
                  28.21     1:00.28 (32.07)     1:37.02 (36.74)     2:07.05 (30.03)
 12 Whisenant, Josh     15 UTES-UT              2:08.24    2:07.76 S        5  
                  28.14     1:00.57 (32.43)     1:39.36 (38.79)     2:07.76 (28.40)
 13 Hegemann, Cameron   17 LA-UT                2:07.60    2:07.96 S        4  
                  28.06     1:01.10 (33.04)     1:39.40 (38.30)     2:07.96 (28.56)
 14 Hulme, Oli P        18 UVRA-UT              2:08.03    2:08.02 S        3  
                  26.66       57.34 (30.68)     1:37.87 (40.53)     2:08.02 (30.15)
 15 Pantelakis, Michae  16 SUSA-UT              2:08.89    2:09.29 S        2  
                  28.42     1:02.23 (33.81)     1:40.12 (37.89)     2:09.29 (29.17)
 16 Shelley, Brandan K  19 KYAT-UT              2:08.44    2:17.51 S        1  
                  28.76     1:03.23 (34.47)     1:43.89 (40.66)     2:17.51 (33.62)
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
              2:18.29  S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ballif, Greg K            18 Byu Swimming-UT      2:03.25    2:01.76 qS     
                  26.00       57.65 (31.65)     1:31.22 (33.57)     2:01.76 (30.54)
  2 Roe, Porter E             16 CVM-UT               2:02.55    2:01.91 qS     
                  26.32       56.30 (29.98)     1:33.10 (36.80)     2:01.91 (28.81)
  3 Avery, Daniel J           16 WFFM-UT              2:05.63    2:02.44 qS     
                  27.79       59.80 (32.01)     1:34.40 (34.60)     2:02.44 (28.04)
  4 Morris, John H            16 UVRA-UT              2:01.34    2:02.85 qS     
                  28.18       59.90 (31.72)     1:34.74 (34.84)     2:02.85 (28.11)
  5 Nguyen, Brendan K         18 WFFM-UT              2:00.95    2:03.10 qS     
                  26.20       57.60 (31.40)     1:33.93 (36.33)     2:03.10 (29.17)
  6 King, Michael D           23 UN7-UT               1:56.92    2:04.81 qS     
                  25.70       59.55 (33.85)     1:35.23 (35.68)     2:04.81 (29.58)
  7 Nielson, Christopher T    18 HAST-UT              1:56.40    2:05.77 qS     
                  27.77       59.48 (31.71)     1:36.93 (37.45)     2:05.77 (28.84)
  8 Stewart, Ben R            17 CVM-UT               2:06.89    2:06.37 qS     
                  27.04       59.21 (32.17)     1:37.14 (37.93)     2:06.37 (29.23)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hegemann, Cameron J       17 LA-UT                2:06.80    2:07.60 qS     
                  28.96     1:01.44 (32.48)     1:38.86 (37.42)     2:07.60 (28.74)
 10 Hulme, Oli P              18 UVRA-UT              2:12.75    2:08.03 qS     
                  26.84       57.81 (30.97)     1:37.73 (39.92)     2:08.03 (30.30)
 11 Whisenant, Josh           15 UTES-UT              2:08.03    2:08.24 qS     
                  27.60     1:00.76 (33.16)     1:39.18 (38.42)     2:08.24 (29.06)
 12 Harries, Brock B          15 CHAT-UT              2:05.75    2:08.44 qS     
                  26.64       58.65 (32.01)     1:40.48 (41.83)     2:08.44 (27.96)
 12 Shelley, Brandan K        19 KYAT-UT              2:11.40    2:08.44 qS     
                  27.66     1:01.07 (33.41)     1:38.52 (37.45)     2:08.44 (29.92)
 14 Hallows, Hunter T         17 WCST-UT              2:09.12    2:08.73 qS     
                  28.54     1:02.28 (33.74)     1:39.27 (36.99)     2:08.73 (29.46)
 15 Pantelakis, Michael D     16 SUSA-UT              2:05.80    2:08.89 qS     
                  28.35     1:02.72 (34.37)     1:40.81 (38.09)     2:08.89 (28.08)
 16 Cookson, Aaron N          17 HAST-UT              2:09.45    2:08.91 qS     
                  28.00     1:00.89 (32.89)     1:40.31 (39.42)     2:08.91 (28.60)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Nelson, Peter C           15 SWAT-UT              2:10.91    2:09.00 S      
                  28.96     1:02.69 (33.73)     1:39.24 (36.55)     2:09.00 (29.76)
 18 Roberts, Grant B          16 SWAT-UT              2:15.60    2:09.19 S      
                  27.15       59.75 (32.60)     1:39.07 (39.32)     2:09.19 (30.12)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Mertz, McKay B            17 UVRA-UT              2:10.72    2:09.73 S      
                  28.61     1:00.96 (32.35)     1:40.18 (39.22)     2:09.73 (29.55)
 20 Paddock, Zack A           17 SUSA-UT              2:06.56    2:09.82 S      
                  27.33     1:00.68 (33.35)     1:39.51 (38.83)     2:09.82 (30.31)
 21 Walker, Mitchell          16 KYAT-UT              2:13.70    2:09.98 S      
                  27.99     1:00.55 (32.56)     1:39.55 (39.00)     2:09.98 (30.43)
 22 Rosenvall, Christian W    16 HAST-UT              2:12.20    2:10.32 S      
                  27.83                             1:40.30 ( )     2:10.32 (30.02)
 23 Freeman, Trey P           12 CHAT-UT              2:11.67    2:10.56 S      
                  29.05     1:01.03 (31.98)     1:41.67 (40.64)     2:10.56 (28.89)
 24 Oman, Tyler K             17 UVRA-UT              2:14.60    2:11.30 S      
                  29.08     1:03.93 (34.85)     1:42.48 (38.55)     2:11.30 (28.82)
 25 Froerer, Devin L          18 SWAT-UT              2:13.66    2:11.61 S      
                  25.99     1:00.67 (34.68)     1:42.84 (42.17)     2:11.61 (28.77)
 26 Gashler, Kyle             18 UVRA-UT              2:09.98    2:11.74 S      
                  28.10     1:01.95 (33.85)     1:40.05 (38.10)     2:11.74 (31.69)
 27 Graham, Wyatt             15 UVRA-UT              2:14.46    2:12.42 S      
                  30.95     1:04.89 (33.94)     1:41.53 (36.64)     2:12.42 (30.89)
 28 Johnson, Jeff C           15 Pirates-UT           2:16.05    2:12.84 S      
                  27.80     1:01.89 (34.09)     1:41.72 (39.83)     2:12.84 (31.12)
 29 Oviatt, Michael           17 OTAC-UT              2:13.57    2:14.29 S      
                  29.26     1:02.29 (33.03)     1:42.93 (40.64)     2:14.29 (31.36)
 30 Smith, Makai A            17 SUSA-UT              2:11.57    2:14.33 S      
                  22.56     1:02.82 (40.26)     1:44.64 (41.82)     2:14.33 (29.69)
 31 Simon, Jonah P            15 WFFM-UT              2:15.12    2:15.00 S      
                  28.78     1:03.37 (34.59)     1:44.23 (40.86)     2:15.00 (30.77)
 32 Oliver, Dominic J         16 WFFM-UT              2:13.55    2:15.02 S      
                  28.18     1:04.41 (36.23)     1:43.15 (38.74)     2:15.02 (31.87)
 33 Mickelson, Ryan A         16 HAST-UT              2:14.98    2:15.27 S      
                  30.37     1:04.99 (34.62)     1:46.00 (41.01)     2:15.27 (29.27)
 34 Johnson, Ashby A          16 SUSA-UT              2:10.12    2:15.45 S      
                  28.57     1:04.29 (35.72)     1:44.57 (40.28)     2:15.45 (30.88)
 35 Jarrett, Tyler D          18 CVM-UT               2:17.90    2:16.58 S      
                  29.62     1:02.75 (33.13)     1:44.45 (41.70)     2:16.58 (32.13)
 36 Nordstrom, Patrick W      15 WFFM-UT              2:23.94    2:16.88 S      
                  28.21     1:02.35 (34.14)     1:46.09 (43.74)     2:16.88 (30.79)
 37 Hillman, Garrett M        16 Unattached           2:12.84    2:17.83 S      
                  29.82     1:04.64 (34.82)     1:46.29 (41.65)     2:17.83 (31.54)
 38 Huff, Alec M              15 LA-UT                2:19.84    2:18.73        
                  30.15     1:03.27 (33.12)   2:18.73 (1:15.46)                    
 39 Clegg, Cody J             17 LA-UT                2:17.18    2:18.89        
                  29.06     1:03.62 (34.56)     1:47.06 (43.44)     2:18.89 (31.83)
 40 Dizon, Michael L          15 OTAC-UT              2:41.60    2:19.06        
                  29.85     1:06.77 (36.92)     1:47.94 (41.17)     2:19.06 (31.12)
 41 Amor, Ramon I             16 OTAC-UT              2:23.17    2:20.30        
                  28.40     1:06.19 (37.79)     1:48.08 (41.89)     2:20.30 (32.22)
 42 Roberts, CJ J             17 SUSA-UT                   NT    2:21.06        
                  27.93     1:03.06 (35.13)     1:46.90 (43.84)     2:21.06 (34.16)
 43 Hager, Luke R             15 SUSA-UT                   NT    2:23.94        
                  31.85     1:09.46 (37.61)     1:54.26 (44.80)     2:23.94 (29.68)
 44 Carlson, Brayden R        15 DRAT-UT              2:43.27    2:24.82        
                  34.15     1:11.99 (37.84)     1:53.43 (41.44)     2:24.82 (31.39)
 45 Higley, Tanner D          16 Unattached           2:26.23    2:24.95        
                  30.93     1:11.01 (40.08)     1:49.93 (38.92)     2:24.95 (35.02)
 46 Puertas, Anthony A        13 OTAC-UT              2:24.14    2:25.06        
                  29.32     1:08.54 (39.22)     1:52.02 (43.48)     2:25.06 (33.04)
 47 Harding, Jerimiah J       15 HAST-UT              2:16.65    2:25.23        
                  32.15     1:09.15 (37.00)     1:52.26 (43.11)     2:25.23 (32.97)
 48 Froerer, Justin T         15 SWAT-UT              2:21.93    2:29.25        
                  30.68     1:12.12 (41.44)     1:54.70 (42.58)     2:29.25 (34.55)
 49 Bunnell, Dallin K         14 HAST-UT              2:29.71    2:29.96        
                  33.16     1:10.71 (37.55)     1:58.45 (47.74)     2:29.96 (31.51)
 -- Neal, Hunter M            16 WFFM-UT              2:07.44        DFS        
 
Event 31  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:30.29  S
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 White, Rhyan E      13 WFFM-UT              2:06.46    2:05.70 S       20  
                  29.04     1:00.73 (31.69)     1:33.47 (32.74)     2:05.70 (32.23)
  2 Shumilova, Milava   13 PCS-UT               2:09.95    2:08.03 S       17  
                  29.90     1:01.86 (31.96)     1:35.08 (33.22)     2:08.03 (32.95)
  3 Sorensen, Abbey C   15 DRAT-UT              2:12.19    2:11.79 S       16  
                  30.48     1:03.39 (32.91)     1:37.57 (34.18)     2:11.79 (34.22)
  4 Finley, Alaina M    17 CHAT-UT              2:13.94    2:13.38 S       15  
                  31.46     1:04.75 (33.29)     1:39.48 (34.73)     2:13.38 (33.90)
  5 King, McKenna G     15 HAST-UT              2:17.70    2:15.55 S       14  
                  31.04     1:04.88 (33.84)     1:40.05 (35.17)     2:15.55 (35.50)
  6 Burke, Bailey M     16 PCS-UT               2:15.05    2:16.62 S       13  
                  31.89     1:05.80 (33.91)     1:41.36 (35.56)     2:16.62 (35.26)
  7 Davis, Natalie A    13 HAST-UT              2:16.34    2:17.42 S       12  
                  32.33     1:06.57 (34.24)     1:42.10 (35.53)     2:17.42 (35.32)
  8 Barrow, Mackenzie   18 SWAT-UT              2:16.94    2:22.28 S       11  
                  32.31     1:07.98 (35.67)     1:45.18 (37.20)     2:22.28 (37.10)
B - Final
  9 Hale, Katie E       12 PCS-UT               2:19.30    2:15.18 S        9  
                  31.76     1:06.03 (34.27)     1:41.16 (35.13)     2:15.18 (34.02)
 10 Flake, Megan R      16 PCS-UT               2:19.07    2:18.67 S        7  
                  32.63     1:07.37 (34.74)     1:43.16 (35.79)     2:18.67 (35.51)
 11 Cazier, Makayla N   13 UVRA-UT              2:18.70    2:18.97 S        6  
                  31.28     1:05.91 (34.63)     1:42.69 (36.78)     2:18.97 (36.28)
 12 Earl, Lauren E      15 OTAC-UT              2:20.62    2:20.54 S        5  
                  32.85     1:08.26 (35.41)     1:44.48 (36.22)     2:20.54 (36.06)
 13 Peterson, Grace L   17 PCS-UT               2:21.66    2:21.13 S        4  
                  32.99     1:08.30 (35.31)     1:44.70 (36.40)     2:21.13 (36.43)
 14 Kroll, Gracie E     14 WFFM-UT              2:18.73    2:22.93 S        3  
                  31.66     1:07.64 (35.98)     1:45.61 (37.97)     2:22.93 (37.32)
 15 Karahalios, Kiki    15 WFFM-UT              2:21.64    2:26.92 S        2  
                  33.03     1:09.27 (36.24)     1:47.83 (38.56)     2:26.92 (39.09)
 16 Buelte, Natalie C   16 Unattached-UT        2:21.21    2:27.94 S        1  
                  34.30     1:11.13 (36.83)     1:49.85 (38.72)     2:27.94 (38.09)
 
Event 31  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:30.29  S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 White, Rhyan E            13 WFFM-UT              2:04.92    2:06.46 qS     
                  30.14     1:03.12 (32.98)     1:35.55 (32.43)     2:06.46 (30.91)
  2 Shumilova, Milava C       13 PCS-UT               2:08.46    2:09.95 qS     
                  31.19     1:03.80 (32.61)     1:37.34 (33.54)     2:09.95 (32.61)
  3 Gouge, Alisa M            16 KYAT-UT              2:08.61    2:10.08 qS     
                  30.27     1:03.21 (32.94)     1:36.88 (33.67)     2:10.08 (33.20)
  4 McDonald, Natalie J       16 PCS-UT               2:12.65    2:12.16 qS     
                  30.74     1:03.79 (33.05)     1:37.65 (33.86)     2:12.16 (34.51)
  5 Sorensen, Abbey C         15 DRAT-UT              2:13.42    2:12.19 qS     
                  31.05     1:04.51 (33.46)     1:38.39 (33.88)     2:12.19 (33.80)
  6 Finley, Alaina M          17 CHAT-UT              2:12.70    2:13.94 qS     
                  31.57     1:04.92 (33.35)     1:39.77 (34.85)     2:13.94 (34.17)
  7 Burke, Bailey M           16 PCS-UT               2:23.94    2:15.05 qS     
                  32.06     1:05.83 (33.77)     1:40.15 (34.32)     2:15.05 (34.90)
  8 Davis, Natalie A          13 HAST-UT              2:15.44    2:16.34 qS     
                  32.99     1:07.40 (34.41)     1:42.05 (34.65)     2:16.34 (34.29)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Barrow, Mackenzie A       18 SWAT-UT              2:22.66    2:16.94 qS     
                  32.12     1:06.52 (34.40)     1:42.04 (35.52)     2:16.94 (34.90)
 10 King, McKenna G           15 HAST-UT              2:30.54    2:17.70 qS     
                  32.37     1:07.57 (35.20)     1:42.84 (35.27)     2:17.70 (34.86)
 11 Cazier, Makayla N         13 UVRA-UT              2:20.54    2:18.70 qS     
                  32.74     1:07.79 (35.05)     1:43.80 (36.01)     2:18.70 (34.90)
 12 Kroll, Gracie E           14 WFFM-UT              2:26.37    2:18.73 qS     
                  31.35     1:05.98 (34.63)     1:42.55 (36.57)     2:18.73 (36.18)
 13 Flake, Megan R            16 PCS-UT               2:35.26    2:19.07 qS     
                  33.32     1:08.45 (35.13)     1:44.20 (35.75)     2:19.07 (34.87)
 14 Hale, Katie E             12 PCS-UT               2:25.26    2:19.30 qS     
                  33.91     1:09.43 (35.52)     1:44.99 (35.56)     2:19.30 (34.31)
 15 Earl, Lauren E            15 OTAC-UT              2:27.08    2:20.62 qS     
                  33.36     1:08.20 (34.84)     1:44.42 (36.22)     2:20.62 (36.20)
 16 Buelte, Natalie C         16 Unattached-UT        2:20.14    2:21.21 qS     
                  33.73     1:09.21 (35.48)     1:46.08 (36.87)     2:21.21 (35.13)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Karahalios, Kiki          15 WFFM-UT              2:26.78    2:21.64 S      
                  33.62     1:09.39 (35.77)     1:45.20 (35.81)     2:21.64 (36.44)
 18 Peterson, Grace L         17 PCS-UT               2:28.14    2:21.66 S      
                  33.53     1:09.31 (35.78)     1:45.55 (36.24)     2:21.66 (36.11)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Mertz, Nichole            15 UVRA-UT              2:19.36    2:21.71 S      
                  33.70     1:09.59 (35.89)     1:46.31 (36.72)     2:21.71 (35.40)
 20 Watt, Allie M             14 SUSA-UT              2:24.08    2:21.79 S      
                  33.81     1:09.52 (35.71)     1:45.85 (36.33)     2:21.79 (35.94)
 21 Simonson, Shaelynn J      16 WVA-UT               2:20.88    2:22.48 S      
                  33.13     1:09.67 (36.54)     1:46.70 (37.03)     2:22.48 (35.78)
 22 Greer, Kayla              15 SUSA-UT              2:22.71    2:22.74 S      
                  33.29     1:09.52 (36.23)     1:46.66 (37.14)     2:22.74 (36.08)
 23 Overstreet, Kaitlyn M     18 CHAT-UT              2:08.77    2:22.94 S      
                  32.71     1:08.87 (36.16)     1:45.92 (37.05)     2:22.94 (37.02)
 24 Selznick, Rozie N         14 PCS-UT               2:21.60    2:23.05 S      
                  34.19     1:10.22 (36.03)     1:47.04 (36.82)     2:23.05 (36.01)
 25 Hess, Joelle A            13 PCS-UT               2:21.33    2:23.17 S      
                  34.58     1:10.48 (35.90)     1:46.92 (36.44)     2:23.17 (36.25)
 26 Miller, Kate E            14 DRAT-UT              2:25.56    2:24.51 S      
                  33.25     1:08.94 (35.69)     1:34.16 (25.22)     2:24.51 (50.35)
 27 White, JC C               14 WFFM-UT              2:25.77    2:25.17 S      
                  32.89     1:09.32 (36.43)     1:46.94 (37.62)     2:25.17 (38.23)
 28 Anders, Rachel S          15 DRAT-UT              2:24.39    2:25.28 S      
                  34.02     1:11.20 (37.18)     1:48.36 (37.16)     2:25.28 (36.92)
 29 Hill, Hayley B            14 DRAT-UT              2:27.77    2:26.21 S      
                  34.63     1:11.17 (36.54)     1:49.27 (38.10)     2:26.21 (36.94)
 30 McClain, Rebekah          18 UVRA-UT              2:24.06    2:26.72 S      
                  33.99     1:11.34 (37.35)     1:49.35 (38.01)     2:26.72 (37.37)
 31 Nelson, Olivia            16 CHAT-UT              2:32.06    2:27.60 S      
                  35.23     1:12.22 (36.99)     1:50.21 (37.99)     2:27.60 (37.39)
 32 Wright, Britte J          15 HAST-UT              2:30.65    2:27.76 S      
                  35.29     1:13.75 (38.46)     1:51.54 (37.79)     2:27.76 (36.22)
 33 Barnes, Alina A           13 Unattached-UT        2:28.82    2:27.95 S      
                  35.63     1:13.22 (37.59)     1:50.56 (37.34)     2:27.95 (37.39)
 34 Orr, Tiani L              16 SWAT-UT              2:33.17    2:28.06 S      
                  34.95     1:12.54 (37.59)     1:51.09 (38.55)     2:28.06 (36.97)
 35 Woodland, Julianna R      15 CHAT-UT              2:34.17    2:28.51 S      
                  34.03     1:11.38 (37.35)     1:50.44 (39.06)     2:28.51 (38.07)
 36 Brooks, Sophia R          17 WFFM-UT              2:46.19L   2:28.63 S      
                  35.24     1:12.83 (37.59)     1:51.61 (38.78)     2:28.63 (37.02)
 37 Patterson, Samantha L     15 HAST-UT              2:33.41    2:29.59 S      
                  34.74     1:13.92 (39.18)     1:51.61 (37.69)     2:29.59 (37.98)
 38 Bulkley, Shelby J         15 OTAC-UT              2:38.60    2:30.34        
                  35.50     1:13.48 (37.98)     1:52.39 (38.91)     2:30.34 (37.95)
 39 Glenn, Marggie M          15 OTAC-UT              2:34.75    2:30.75        
                  35.26     1:13.03 (37.77)     1:51.79 (38.76)     2:30.75 (38.96)
 40 Draney, Megan             15 SUSA-UT              2:54.62    2:31.15        
                  35.94     1:14.04 (38.10)     1:53.44 (39.40)     2:31.15 (37.71)
 41 Murphy, Sam D             16 HAST-UT              2:29.56    2:31.47        
                  35.30     1:13.40 (38.10)     1:53.31 (39.91)     2:31.47 (38.16)
 42 Davis, Morgan T           12 CHAT-UT              2:27.56    2:32.21        
                  35.48     1:13.63 (38.15)     1:53.41 (39.78)     2:32.21 (38.80)
 43 Bassham, Sienna N         14 CHAT-UT              2:31.73    2:32.46        
                  35.18     1:13.42 (38.24)     1:52.96 (39.54)     2:32.46 (39.50)
 44 Ehrmantraut, McKenna T    13 HAST-UT              2:31.17    2:32.83        
                  35.89     1:14.88 (38.99)     1:55.55 (40.67)     2:32.83 (37.28)
 45 Hamula, Katie J           15 WFFM-UT              2:29.99    2:32.88        
                  37.00     1:15.77 (38.77)     1:54.68 (38.91)     2:32.88 (38.20)
 46 VanLaningham, Hannah      14 LA-UT                2:35.51    2:33.09        
                  36.33     1:14.45 (38.12)     1:54.17 (39.72)     2:33.09 (38.92)
 47 Martinez, Ashton M        16 HAST-UT              2:40.73    2:39.85        
                  37.67     1:17.99 (40.32)     1:59.53 (41.54)     2:39.85 (40.32)
 48 Fitch, Ariel P            17 PCS-UT                    NT    2:43.52        
                  38.45     1:21.19 (42.74)     2:04.18 (42.99)     2:43.52 (39.34)
 49 Hafen, Eliza R            16 SUSA-UT              2:45.18    2:45.84        
                  40.15     1:23.68 (43.53)     2:05.83 (42.15)     2:45.84 (40.01)
 -- Binder, Ava N             14 CHAT-UT              2:23.94         DQ        
                  34.77     1:13.00 (38.23)     1:52.15 (39.15)          DQ (37.92)
 
Event 32  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:20.89  S
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Gutierrez, Long M   17 CHAT-UT              2:00.91    1:53.51 S       20  
                  27.14       56.80 (29.66)     1:25.06 (28.26)     1:53.51 (28.45)
  2 Hutchings, Mitchel  17 Unattached-UT        1:55.74    1:56.97 S       17  
                  27.47       57.61 (30.14)     1:28.02 (30.41)     1:56.97 (28.95)
  3 Brinton, Jarren P   17 WFFM-UT              1:56.80    1:59.05 S       16  
                  27.59       57.94 (30.35)     1:28.83 (30.89)     1:59.05 (30.22)
  4 O''Very, Sean A      18 CVM-UT               1:58.19    1:59.30 S       15  
                  27.78       57.00 (29.22)     1:27.71 (30.71)     1:59.30 (31.59)
  5 Anderson, Connor T  16 UVRA-UT              2:01.88    1:59.80 S       14  
                  28.24       58.90 (30.66)     1:29.92 (31.02)     1:59.80 (29.88)
  6 Sorensen, James D   16 WFFM-UT              1:59.03    2:02.75 S       13  
                  28.39       59.39 (31.00)     1:31.02 (31.63)     2:02.75 (31.73)
 -- Tanner, Josh R      22 Byu Swimming-UT      1:58.14   X1:57.00 S      
                  27.52       57.53 (30.01)     1:28.15 (30.62)     1:57.00 (28.85)
 -- Hanselmann, Christ  22 Byu Swimming-UT      1:58.44   X1:58.51 S      
                  27.68       57.61 (29.93)     1:28.21 (30.60)     1:58.51 (30.30)
B - Final
  9 Nguyen, Brendan K   18 WFFM-UT              2:03.38    2:02.82 S        9  
                  28.35       59.53 (31.18)     1:31.38 (31.85)     2:02.82 (31.44)
 10 Maccabee, Aleks P   16 UVRA-UT              2:03.34    2:04.02 S        7  
                  30.19     1:01.69 (31.50)     1:33.03 (31.34)     2:04.02 (30.99)
 11 Christensen, Colto  17 UVRA-UT              2:05.86    2:05.11 S        6  
                  29.47     1:00.92 (31.45)     1:33.39 (32.47)     2:05.11 (31.72)
 12 Herzog, Riley T     15 CVM-UT               2:05.36    2:05.45 S        5  
                  29.55     1:01.59 (32.04)     1:33.93 (32.34)     2:05.45 (31.52)
 13 Freeman, Trey P     12 CHAT-UT              2:06.05    2:06.31 S        4  
                  29.92     1:02.64 (32.72)     1:35.28 (32.64)     2:06.31 (31.03)
 14 Oviatt, Michael     17 OTAC-UT              2:07.10    2:08.46 S        3  
                  30.32     1:03.45 (33.13)   2:08.46 (1:05.01)                    
 15 Hulme, Oli P        18 UVRA-UT              2:05.66    2:08.95 S        2  
                  29.96     1:02.85 (32.89)     1:36.04 (33.19)     2:08.95 (32.91)
 16 Jensen, Jorgen B    17 KYAT-UT              2:05.57    2:09.18 S        1  
                  30.16     1:02.71 (32.55)     1:36.99 (34.28)     2:09.18 (32.19)
 
Event 32  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:20.89  S
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hutchings, Mitchell S     17 Unattached-UT        2:01.95    1:55.74 qS     
                  27.99       57.00 (29.01)     1:26.88 (29.88)     1:55.74 (28.86)
  2 Brinton, Jarren P         17 WFFM-UT              1:59.01    1:56.80 qS     
                  27.42       56.92 (29.50)     1:27.17 (30.25)     1:56.80 (29.63)
  3 Tanner, Josh R            22 Byu Swimming-UT      2:00.16    1:58.14 qS     
                  27.63       57.80 (30.17)     1:28.64 (30.84)     1:58.14 (29.50)
  4 O''Very, Sean A            18 CVM-UT               2:09.82    1:58.19 qS     
                  27.32       56.42 (29.10)     1:26.65 (30.23)     1:58.19 (31.54)
  5 Hanselmann, Christian M   22 Byu Swimming-UT      1:58.72    1:58.44 qS     
                  28.03       57.42 (29.39)     1:27.73 (30.31)     1:58.44 (30.71)
  6 Sorensen, James D         16 WFFM-UT              2:01.90    1:59.03 qS     
                  28.04       58.33 (30.29)     1:28.98 (30.65)     1:59.03 (30.05)
  7 Gutierrez, Long M         17 CHAT-UT              1:52.27    2:00.91 qS     
                  29.70     1:01.13 (31.43)     1:30.33 (29.20)     2:00.91 (30.58)
  8 Anderson, Connor T        16 UVRA-UT              2:03.89    2:01.88 qS     
                  28.92       59.78 (30.86)     1:31.26 (31.48)     2:01.88 (30.62)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Maccabee, Aleks P         16 UVRA-UT              2:08.22    2:03.34 qS     
                  29.93     1:01.46 (31.53)     1:32.36 (30.90)     2:03.34 (30.98)
 10 Nguyen, Brendan K         18 WFFM-UT              2:03.26    2:03.38 qS     
                  28.77     1:00.27 (31.50)     1:31.81 (31.54)     2:03.38 (31.57)
 11 Herzog, Riley T           15 CVM-UT               2:06.32    2:05.36 qS     
                  29.47     1:01.20 (31.73)     1:33.99 (32.79)     2:05.36 (31.37)
 12 Jensen, Jorgen B          17 KYAT-UT              2:06.47    2:05.57 qS     
                  29.60     1:01.58 (31.98)     1:33.70 (32.12)     2:05.57 (31.87)
 13 Hulme, Oli P              18 UVRA-UT              2:09.95    2:05.66 qS     
                  29.44     1:00.67 (31.23)     1:33.17 (32.50)     2:05.66 (32.49)
 14 Christensen, Colton K     17 UVRA-UT              2:08.79    2:05.86 qS     
                  29.40     1:00.85 (31.45)     1:33.26 (32.41)     2:05.86 (32.60)
 15 Freeman, Trey P           12 CHAT-UT              2:05.59    2:06.05 qS     
                  29.97     1:01.99 (32.02)     1:34.52 (32.53)     2:06.05 (31.53)
 16 Oviatt, Michael           17 OTAC-UT              2:10.40    2:07.10 qS     
                  30.08     1:02.03 (31.95)     1:34.74 (32.71)     2:07.10 (32.36)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Jarrett, Tyler D          18 CVM-UT               2:12.44    2:07.12 S      
                  30.27     1:02.22 (31.95)     1:34.88 (32.66)     2:07.12 (32.24)
 18 Roberts, Grant B          16 SWAT-UT              2:12.40    2:07.81 S      
                  29.27     1:01.19 (31.92)     1:34.37 (33.18)     2:07.81 (33.44)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Paddock, Zack A           17 SUSA-UT              2:09.38    2:09.06 S      
                  30.50     1:03.72 (33.22)     1:36.85 (33.13)     2:09.06 (32.21)
 20 Johnson, Ty C             17 LA-UT                     NT    2:09.08 S      
                  31.75     1:05.29 (33.54)     1:38.35 (33.06)     2:09.08 (30.73)
 21 Smith, Calvin L           16 WFFM-UT              2:09.83    2:09.09 S      
                  30.26     1:02.86 (32.60)     1:36.16 (33.30)     2:09.09 (32.93)
 22 Johnston, Cory M          17 SWAT-UT              2:34.12    2:09.92 S      
                  30.19     1:03.25 (33.06)     1:36.70 (33.45)     2:09.92 (33.22)
 23 Harries, Brock B          15 CHAT-UT              2:06.07    2:09.97 S      
                  30.44     1:03.44 (33.00)     1:37.30 (33.86)     2:09.97 (32.67)
 24 Peterson, Cole J          13 PCS-UT               2:11.22    2:10.46 S      
                  31.71     1:04.46 (32.75)     1:38.45 (33.99)     2:10.46 (32.01)
 25 McClain, Christopher S    15 UVRA-UT              2:09.07    2:10.82 S      
                  31.25     1:04.42 (33.17)     1:38.26 (33.84)     2:10.82 (32.56)
 26 Bleazard, Spencer B       16 SUSA-UT              2:11.37    2:10.84 S      
                  30.22     1:03.87 (33.65)     1:37.89 (34.02)     2:10.84 (32.95)
 27 Carfi, Zach M             18 PCS-UT               2:15.99    2:11.39 S      
                  30.90     1:04.03 (33.13)     1:38.16 (34.13)     2:11.39 (33.23)
 28 Guerra, Santiago          17 OTAC-UT              2:13.79    2:12.44 S      
                                1:06.38 ( )     1:39.97 (33.59)     2:12.44 (32.47)
 29 Mertz, McKay B            17 UVRA-UT              2:16.14    2:12.57 S      
                  31.78     1:05.36 (33.58)     1:39.67 (34.31)     2:12.57 (32.90)
 30 McPhie, John M            17 Unattached-UT        2:13.47    2:12.72 S      
                  30.90     1:05.19 (34.29)     1:39.89 (34.70)     2:12.72 (32.83)
 31 Western, Stephen M        16 WFFM-UT              2:15.44    2:12.86 S      
                  30.92     1:04.21 (33.29)     1:38.38 (34.17)     2:12.86 (34.48)
 32 Clark, Colby W            16 SUSA-UT              2:14.96    2:14.71 S      
                  32.53     1:07.19 (34.66)     1:41.46 (34.27)     2:14.71 (33.25)
 33 Gashler, Kyle             18 UVRA-UT              2:14.40    2:14.87 S      
                  32.31     1:06.52 (34.21)     1:41.21 (34.69)     2:14.87 (33.66)
 34 Le Mon, Haven R           15 DRAT-UT              2:17.68    2:15.11 S      
                  32.26     1:07.00 (34.74)     1:41.44 (34.44)     2:15.11 (33.67)
 35 Ferrin, Christopher R     16 WFFM-UT              2:22.93    2:16.38 S      
                  32.23     1:06.32 (34.09)     1:41.36 (35.04)     2:16.38 (35.02)
 36 Graham, Wyatt             15 UVRA-UT              2:14.72    2:16.94 S      
                  31.67     1:06.38 (34.71)     1:42.13 (35.75)     2:16.94 (34.81)
 37 Barrow, Ethan E           16 SWAT-UT              2:32.72    2:17.25 S      
                  32.33     1:07.52 (35.19)     1:42.97 (35.45)     2:17.25 (34.28)
 38 Wallace, Nathan J         15 SUSA-UT              2:17.07    2:18.20 S      
                  32.35     1:07.75 (35.40)     1:43.47 (35.72)     2:18.20 (34.73)
 39 Robinson, Kayce M         16 WVA-UT               2:17.66    2:19.85 S      
                  31.86     1:07.31 (35.45)     1:44.19 (36.88)     2:19.85 (35.66)
 40 Bushman, Jacob J          14 DRAT-UT              2:19.86    2:19.96 S      
                  33.26     1:08.58 (35.32)     1:44.76 (36.18)     2:19.96 (35.20)
 41 Johnson, Ashby A          16 SUSA-UT              2:18.03    2:22.03        
                  32.64     1:08.46 (35.82)     1:45.56 (37.10)     2:22.03 (36.47)
 42 Roberts, CJ J             17 SUSA-UT                   NT    2:24.74        
                  31.93     1:08.05 (36.12)     1:46.22 (38.17)     2:24.74 (38.52)
 43 Hone, Mitch S             16 CHAT-UT              2:22.21    2:27.67        
                  34.40     1:11.64 (37.24)     1:49.79 (38.15)     2:27.67 (37.88)
 
Event 33  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
              1:55.59  S
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wasatch Front Fish Market-UT  ''A''           1:40.16    1:39.34 S       40  
     1) Brooks, Claire S 15             2) Moore, Lillian F 16            
     3) Stephenson, Tyler 15            4) Pataray, Kristine G 17         
                  25.49       49.83 (24.34)     1:14.78 (24.95)     1:39.34 (24.56)
  2 Hilltop Aquatic Swim Team-UT  ''A''           1:44.90    1:42.80 S       34  
     1) Smith, Katie A 15               2) Hubert, Rachel A 18            
     3) Verdejo, Jordan T 17            4) King, McKenna G 15             
                  25.18       51.08 (25.90)     1:17.79 (26.71)     1:42.80 (25.01)
  3 West Valley Aquatics-UT  ''A''                1:45.34    1:44.27 S       32  
     1) Flower, Madelyn D 13            2) Bambrick, Mikayla G 15         
     3) Simonson, Shaelynn J 16         4) Jackson, Claire N 15           
                  26.73       53.73 (27.00)     1:20.05 (26.32)     1:44.27 (24.22)
  4 Southern Utah Swimming Associa-UT  ''A''      1:44.49    1:44.85 S       30  
     1) Draney, Megan 15                2) Greer, Kayla 15                
     3) Smith, Zoe N 15                 4) Draney, Amelia 17              
                  26.97       53.71 (26.74)     1:20.52 (26.81)     1:44.85 (24.33)
  5 Utah Valley Aquatics-UT  ''A''                1:47.77    1:44.96 S       28  
     1) Mertz, Nichole 15               2) Hartley, Alix 15               
     3) Maccabee, Abi M 14              4) Wells, McKenzie K 18           
                  25.64       52.96 (27.32)     1:19.96 (27.00)     1:44.96 (25.00)
  6 Devil Ray Aquatic Team-UT  ''A''              1:43.83    1:45.46 S       26  
     1) Miller, Kate E 14               2) Anders, Rachel S 15            
     3) Smith, Marah A 15               4) Sorensen, Abbey C 15           
                  27.02       54.58 (27.56)     1:20.51 (25.93)     1:45.46 (24.95)
  7 Hilltop Aquatic Swim Team-UT  ''B''           1:49.17    1:46.03 S       24  
     1) Graves, Miranda A 16            2) Patterson, Samantha L 15       
     3) Burk, Breanna L 17              4) Fruehan, Emma V 15             
                  26.72       52.96 (26.24)     1:19.47 (26.51)     1:46.03 (26.56)
  8 Wasatch Front Fish Market-UT  ''B''           1:45.92    1:46.22 S       22  
     1) White, Rhyan E 13               2) Loden, Abigail 17              
     3) Graff, Courtney K 15            4) Kroll, Gracie E 14             
                  26.19       53.24 (27.05)     1:19.61 (26.37)     1:46.22 (26.61)
  9 Park City Swimming-UT  ''B''                  1:48.53    1:46.27 S       18  
     1) Shumilova, Milava C 13          2) Hale, Katie E 12               
     3) Selznick, Rozie N 14            4) Sitz, Ashley M 16              
                  26.72       53.65 (26.93)     1:19.76 (26.11)     1:46.27 (26.51)
 10 Cottonwood Heights Aquatics-UT  ''A''         1:46.60    1:46.48 S       14  
     1) Finley, Alaina M 17             2) Nelson, Olivia 16              
     3) Edwards, Hannah M 13            4) Hibbard, Anna M 13             
                  26.70       53.72 (27.02)     1:20.25 (26.53)     1:46.48 (26.23)
 11 Park City Swimming-UT  ''A''                  1:45.51    1:47.51 S       12  
     1) House, Kendal V 15              2) Flake, Megan R 16              
     3) Burke, Bailey M 16              4) McDonald, Natalie J 16         
                  27.35       54.32 (26.97)     1:20.81 (26.49)     1:47.51 (26.70)
 12 Cache Valley Marlins-UT  ''A''                1:46.57    1:48.05 S       10  
     1) Spindler, Ashlee J 17           2) Jensen, Kelcey J 15            
     3) Israelsen, Annika 15            4) Burtis, Anya M 16              
                  26.37       54.24 (27.87)     1:21.53 (27.29)     1:48.05 (26.52)
 13 Lehi Aquatics Swim Team-UT  ''A''                  NT    1:48.85 S        8  
     1) McGregor, Jentry A 16           2) VanLaningham, Hannah 14        
     3) Lauder, Maddie C 16             4) Struthers, Ellie M 16          
                  26.25       55.04 (28.79)     1:22.22 (27.18)     1:48.85 (26.63)
 14 Otac-Orem Timpanogos Aquatic C-UT  ''A''           NT    1:49.48 S        6  
     1) Earl, Lauren E 15               2) Bulkley, Shelby J 15           
     3) Watkins, Rachel J 17            4) Payne, Maren L 17              
                  27.37       54.95 (27.58)     1:21.72 (26.77)     1:49.48 (27.76)
 15 Park City Swimming-UT  ''C''                  1:50.36   x1:50.07 S      
     1) Fitch, Ariel P 17               2) Peterson, Grace L 17           
     3) Beller, Elise E 11              4) Hess, Joelle A 13              
                  27.02       55.26 (28.24)     1:22.59 (27.33)     1:50.07 (27.48)
 16 Southern Utah Swimming Associa-UT  ''B''      1:50.90    1:50.35 S        4  
     1) Hafen, Eliza R 16               2) Wawrzyniak, Madison L 17       
     3) Trimble, Tessa N 17             4) LeBaron, Kaylee 17             
                  27.62       54.96 (27.34)     1:22.73 (27.77)     1:50.35 (27.62)
 17 Cottonwood Heights Aquatics-UT  ''B''         1:49.03    1:51.23 S        2  
     1) Binder, Ava N 14                2) Huntzinger, McKenna R 16       
     3) Lee, Maddie R 15                4) Harries, Alex L 11             
                  27.97       55.88 (27.91)     1:23.32 (27.44)     1:51.23 (27.91)
 18 Cottonwood Heights Aquatics-UT  ''C''         1:52.76   x1:55.15 S      
     1) Day, Heather S 15               2) Russell, Megan H 14            
     3) Bassham, Sienna N 14            4) Tyler, Lily M 15               
                  28.92       58.14 (29.22)     1:26.08 (27.94)     1:55.15 (29.07)
 
Event 34  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
              1:42.59  S
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hilltop Aquatic Swim Team-UT  ''A''           1:29.25    1:30.08 S       40  
     1) Doel, Gavin T 15                2) Hunter, Kade A 15              
     3) Nielson, Christopher T 18       4) Cookson, Aaron N 17            
                  23.37       45.70 (22.33)     1:08.02 (22.32)     1:30.08 (22.06)
  2 Wasatch Front Fish Market-UT  ''A''           1:33.04    1:30.61 S       34  
     1) Sorensen, James D 16            2) Brinton, Jarren P 17           
     3) Avery, Daniel J 16              4) Neal, Hunter M 16              
                  22.78       45.21 (22.43)     1:07.93 (22.72)     1:30.61 (22.68)
  3 Southern Utah Swimming Associa-UT  ''A''      1:32.18    1:30.91 S       32  
     1) Wallace, Nathan J 15            2) Paddock, Zack A 17             
     3) Smith, Makai A 17               4) Brown, Mitchell Y 17           
                  23.37       46.23 (22.86)     1:08.72 (22.49)     1:30.91 (22.19)
  4 Utah Valley Aquatics-UT  ''A''                1:35.74    1:32.72 S       30  
     1) Christensen, Colton K 17        2) Morris, John H 16              
     3) McClain, Christopher S 15       4) Anderson, Connor T 16          
                  23.24       46.93 (23.69)     1:10.75 (23.82)     1:32.72 (21.97)
  5 Cottonwood Heights Aquatics-UT  ''A''         1:35.40    1:32.87 S       28  
     1) Gutierrez, Long M 17            2) Freeman, Trey P 12             
     3) Binder, Jack C 12               4) Harries, Brock B 15            
                  20.87       45.61 (24.74)     1:10.49 (24.88)     1:32.87 (22.38)
  6 Hilltop Aquatic Swim Team-UT  ''B''           1:34.27    1:33.50 S       26  
     1) Freeman, Parker W 15            2) Walker, Joe M 16               
     3) Mickelson, Ryan A 16            4) Pollock, Ethan J 16            
                  23.24       46.51 (23.27)     1:10.46 (23.95)     1:33.50 (23.04)
  7 Kearns Youth Aquatic Team-UT  ''A''           1:30.13    1:34.05 S       24  
     1) Shelley, Brandan K 19           2) Jensen, Braden D 15            
     3) Walker, Mitchell 16             4) Jensen, Jorgen B 17            
                  22.96       46.61 (23.65)     1:10.62 (24.01)     1:34.05 (23.43)
  8 Otac-Orem Timpanogos Aquatic C-UT  ''A''      1:33.99    1:34.34 S       22  
     1) Harris, Chad D 17               2) Guerra, Santiago 17            
     3) Oviatt, Michael 17              4) Dizon, Michael L 15            
                  23.39       46.97 (23.58)     1:09.92 (22.95)     1:34.34 (24.42)
  9 Wasatch Front Fish Market-UT  ''B''           1:37.71    1:34.86 S       18  
     1) Nordstrom, Patrick W 15         2) Ferrin, Christopher R 16       
     3) De Oliveira, Victor 15          4) Nguyen, Brendan K 18           
                  23.77       47.73 (23.96)     1:11.82 (24.09)     1:34.86 (23.04)
 10 Southwest Aquatic Team Crawdad-UT  ''A''      1:33.43    1:35.67 S       14  
     1) Johnston, Cory M 17             2) Nelson, Peter C 15             
     3) Roberts, Grant B 16             4) Froerer, Devin L 18            
                  24.55       48.83 (24.28)     1:12.81 (23.98)     1:35.67 (22.86)
 11 Cache Valley Marlins-UT  ''A''                1:31.30    1:35.68 S       12  
     1) Roe, Porter E 16                2) Herzog, Riley T 15             
     3) Jarrett, Tyler D 18             4) Stewart, Ben R 17              
                  23.26       47.75 (24.49)     1:12.46 (24.71)     1:35.68 (23.22)
 12 Southern Utah Swimming Associa-UT  ''B''      1:40.41    1:37.17 S       10  
     1) Clark, Colby W 16               2) Johnson, Ashby A 16            
     3) Bleazard, Spencer B 16          4) Pantelakis, Michael D 16       
                  25.11       49.64 (24.53)     1:13.27 (23.63)     1:37.17 (23.90)
 13 Utah Valley Aquatics-UT  ''B''                1:39.78    1:37.38 S        8  
     1) Hulme, Oli P 18                 2) Oman, Tyler K 17               
     3) Maccabee, Aleks P 16            4) Mertz, McKay B 17              
                  24.53       48.98 (24.45)     1:13.44 (24.46)     1:37.38 (23.94)
 14 Devil Ray Aquatic Team-UT  ''A''              1:39.11    1:37.57 S        6  
     1) Topham, Regie M 16              2) Carlson, Brayden R 15          
     3) Tanaka, Toshi T 16              4) Howell, Jayden N 17            
                  22.72       47.44 (24.72)     1:13.16 (25.72)     1:37.57 (24.41)
 15 Lehi Aquatics Swim Team-UT  ''A''                  NT    1:39.61 S        4  
     1) Johnson, Ty C 17                2) Huff, Alec M 15                
     3) Clegg, Cody J 17                4) Shawgo, Jonathan A 15          
                  24.50       49.55 (25.05)     1:14.41 (24.86)     1:39.61 (25.20)
 16 West Valley Aquatics-UT  ''A''                1:37.00    1:39.83 S        2  
     1) Darling, Kyle 16                2) Robinson, Kayce M 16           
     3) Corbridge, Jaxzen M 14          4) Corbridge, Brayden 17          
                  24.15       51.47 (27.32)     1:15.17 (23.70)     1:39.83 (24.66)
 17 Park City Swimming-UT  ''A''                  1:42.56    1:40.24 S      
     1) Hess, Lucas O 12                2) Rigby-Ferris, Dave D 14        
     3) Peterson, Cole J 13             4) Carfi, Zach M 18               
                  24.57       50.55 (25.98)     1:15.64 (25.09)     1:40.24 (24.60)
 18 Otac-Orem Timpanogos Aquatic C-UT  ''B''      1:40.99    1:42.14 S      
     1) Dickson, Kingsley K 15          2) Jackson, Austin S 16           
     3) Puertas, Anthony A 13           4) Amor, Ramon I 16               
                  25.01       50.33 (25.32)     1:16.80 (26.47)     1:42.14 (25.34)
 
Event 101  Mixed 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sorensen, James D         16 WFFM-UT                   NT   10:00.16        
                  26.17       55.17 (29.00)     1:25.36 (30.19)     1:55.60 (30.24)
        2:25.92 (30.32)     2:56.54 (30.62)     3:27.24 (30.70)     3:57.37 (30.13)
        4:27.84 (30.47)     4:58.37 (30.53)     5:29.00 (30.63)     5:59.62 (30.62)
        6:29.79 (30.17)     7:00.06 (30.27)     7:29.89 (29.83)     8:00.31 (30.42)
        8:30.61 (30.30)     9:00.68 (30.07)     9:30.26 (29.58)    10:00.16 (29.90)
       10:29.77 (29.61)    10:59.67 (29.90)    11:29.52 (29.85)    11:59.04 (29.52)
       12:28.83 (29.79)    12:58.63 (29.80)    13:28.20 (29.57)    13:57.69 (29.49)
       14:27.28 (29.59)    14:56.85 (29.57)    15:26.64 (29.79)    15:55.87 (29.23)
           10:00.16 ( )
  2 Brinton, Jarren P         17 WFFM-UT                   NT   10:00.54        
                  26.40       55.46 (29.06)     1:25.59 (30.13)     1:55.92 (30.33)
        2:26.41 (30.49)     2:56.84 (30.43)     3:27.58 (30.74)     3:57.96 (30.38)
        4:28.17 (30.21)     4:58.69 (30.52)     5:29.22 (30.53)     5:59.95 (30.73)
        6:30.02 (30.07)     7:00.34 (30.32)     7:30.36 (30.02)     8:00.69 (30.33)
        8:30.96 (30.27)     9:01.03 (30.07)     9:30.91 (29.88)    10:00.54 (29.63)
       10:30.32 (29.78)    11:00.06 (29.74)    11:29.93 (29.87)    11:59.57 (29.64)
       12:29.45 (29.88)    12:59.24 (29.79)    13:29.32 (30.08)    13:59.88 (30.56)
       14:30.13 (30.25)    15:00.66 (30.53)    15:31.55 (30.89)    16:02.23 (30.68)
           10:00.54 ( )
  3 Pollock, Ethan J          16 HAST-UT                   NT   10:03.75        
                  27.79       58.19 (30.40)     1:28.86 (30.67)     1:59.48 (30.62)
        2:29.87 (30.39)     3:00.47 (30.60)     3:30.40 (29.93)     4:00.49 (30.09)
        4:30.55 (30.06)     5:01.21 (30.66)     5:31.62 (30.41)     6:01.91 (30.29)
        6:32.02 (30.11)     7:02.45 (30.43)     7:32.99 (30.54)     8:02.97 (29.98)
        8:33.87 (30.90)     9:04.58 (30.71)     9:35.14 (30.56)    10:03.75 (28.61)
       10:46.63 (42.88)    11:23.26 (36.63)    11:56.09 (32.83)    12:28.59 (32.50)
       13:01.54 (32.95)    13:35.25 (33.71)    14:07.87 (32.62)    14:40.56 (32.69)
       15:14.20 (33.64)    15:47.02 (32.82)    16:18.92 (31.90)    16:51.84 (32.92)
           10:03.75 ( )
  4 Darling, Kyle             16 WVA-UT                    NT   10:21.52        
                  27.55       57.70 (30.15)     1:28.46 (30.76)     1:59.25 (30.79)
        2:29.92 (30.67)     3:00.91 (30.99)     3:31.79 (30.88)     4:02.79 (31.00)
        4:34.29 (31.50)     5:05.90 (31.61)     5:37.53 (31.63)     6:08.98 (31.45)
        6:40.60 (31.62)     7:12.25 (31.65)     7:43.74 (31.49)     8:15.14 (31.40)
        8:46.56 (31.42)     9:18.25 (31.69)     9:49.87 (31.62)    10:21.52 (31.65)
       10:52.99 (31.47)    11:24.64 (31.65)    11:56.27 (31.63)    12:27.97 (31.70)
       12:59.39 (31.42)    13:30.89 (31.50)    14:02.27 (31.38)    14:33.63 (31.36)
       15:04.99 (31.36)    15:36.46 (31.47)    16:07.74 (31.28)    16:38.77 (31.03)
           10:21.52 ( )
  5 Draney, Amelia            17 SUSA-UT                   NT   10:35.60        
  6 Graham, Wyatt             15 UVRA-UT                   NT   11:14.60