2/12/2010 - 2/12/2010
Sydney, Australia
SOPAC - Site License 12/02/2010 - 18:12PM
2010 NSW State Open Championships - 12/02/2010 to 14/02/2010
2010 NSW State Open Championships
Event 1 Men 400 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 PARK, TAE HWAN 20 KOR 3:52.61 3:45.03 35
26.43 55.13 1:24.26 1:53.25
2:22.06 2:50.37 3:18.62 3:45.03
2 HURLEY, ROBERT (NSWIS 21 WIAQ 3:53.28 3:49.78 30
26.55 55.49 1:24.65 1:53.90
2:22.83 2:51.86 3:20.94 3:49.78
3 NAPOLEON, RYAN 19 STPET 3:55.67 3:51.42 26
26.56 55.34 1:25.15 1:54.49
2:24.09 2:53.71 3:23.25 3:51.42
4 COCHRANE, RYAN 21 IS 3:55.60 3:51.59 23
27.10 56.49 1:25.90 1:55.56
2:24.90 2:54.49 3:23.74 3:51.59
5 FRASER-HOLMES, THOMAS 18 HUNT 3:57.32 3:52.66 20
26.61 55.47 1:24.82 1:54.63
2:24.39 2:54.09 3:23.88 3:52.66
6 PASIALIS, THEODORE (N 20 SOSC 3:55.40 3:53.56 17
27.13 56.79 1:26.89 1:56.83
2:26.52 2:56.14 3:25.28 3:53.56
7 TERRY, MATTHEW 20 REDLL 3:56.98 3:57.99 14
27.38 57.04 1:27.09 1:57.29
2:27.24 2:57.63 3:28.25 3:57.99
8 MCKENDRY, NED 17 STPET 3:57.05 3:58.01 11
27.62 58.57 1:28.49 1:58.84
2:28.93 2:59.26 3:29.21 3:58.01
9 SMITH, CAMERON 23 STPET 3:58.07 3:59.06 8
28.10 59.01 1:29.47 2:00.30
2:30.61 3:00.88 3:30.88 3:59.06
10 WORSLEY, BLAKE 22 IS 3:56.48 3:59.66 5
27.52 58.07 1:28.38 1:59.04
2:29.43 2:59.68 3:30.16 3:59.66
=== B - Final ===
11 KILLEY, JARROD (NSWIS 19 HUNT 4:00.23 3:56.36
27.56 57.45 1:27.75 1:58.28
2:28.70 2:58.88 3:28.85 3:56.36
12 EGGLETON, WALLY 17 BLKC 3:58.20 3:56.68
27.20 56.81 1:27.02 1:57.53
2:27.98 2:58.41 3:28.42 3:56.68
12 BEATO, ANDREW (NSWIS) 24 BLKC 3:59.54 3:56.68
27.56 57.46 1:27.70 1:57.88
2:28.07 2:58.15 3:28.00 3:56.68
14 ASBURY, SHANE (VIS) 20 NUN 4:01.00 4:00.46
26.75 56.28 1:25.96 1:56.53
2:27.04 2:58.35 3:29.55 4:00.46
15 LARKIN, MITCHELL 16 STPET 4:02.24 4:00.70
28.16 59.00 1:29.60 2:00.07
2:30.61 3:01.14 3:31.52 4:00.70
16 HANSON, RYAN 19 WIAQ 4:01.58 4:00.84
28.06 58.44 1:29.19 2:00.09
2:30.53 3:01.11 3:31.49 4:00.84
17 CASEY, KIERAN 19 MING 4:02.17 4:01.31
27.36 57.36 1:27.83 1:58.41
2:29.36 3:00.59 3:31.61 4:01.31
18 COWBURN, JAMES 19 GBR 4:02.45 4:02.99
28.02 58.54 1:29.27 2:00.37
2:31.49 3:02.50 3:33.51 4:02.99
19 LACUNA, JESSIE 16 PHIL 4:03.68 4:08.12
28.50 59.41 1:30.53 2:01.91
2:33.45 3:05.02 3:36.96 4:08.12
=== Preliminaries ===
14 MCMILLAN, ANDREW 24 NSSAK 4:00.25
27.67 58.00 1:28.14 1:59.22
2:29.61 3:00.29 3:30.73 4:00.25
20 PEARCE, ROY 19 KAWTR 4:02.78
28.51 59.23 1:29.46 2:00.02
2:30.50 3:01.49 3:32.43 4:02.78
22 PARKER, SAMUEL 16 HUNT 4:04.14
27.28 58.12 1:28.11 1:59.27
2:29.76 3:01.37 3:32.99 4:04.14
23 BUTLER, RICHARD 19 GBR 4:04.79
27.93 58.18 1:29.51 2:01.21
2:31.93 3:02.89 3:34.51 4:04.79
24 STANLEY, MATTHEW 18 NSSAK 4:05.34
28.68 58.53 1:29.46 2:00.74
2:32.23 3:03.66 3:34.92 4:05.34
25 NEWALL, BRETT 20 WAQAK 4:05.50
28.02 58.33 1:28.94 2:00.09
2:31.31 3:02.78 3:34.31 4:05.50
26 JACKSON, BAILEY (AIS) 18 TSSAQ 4:06.35
27.99 58.67 1:29.52 2:00.47
2:31.66 3:03.11 3:34.97 4:06.35
27 PATIENCE, SHANE 19 SZRWN 4:07.32
28.02 58.54 1:29.36 2:00.75
2:32.14 3:04.06 3:35.82 4:07.32
28 PARSLOW, ADAM 25 NUN 4:07.96
28.29 58.73 1:30.05 2:01.70
2:32.74 3:04.37 3:36.58 4:07.96
29 KANG, YONG HWAN 24 KOR 4:08.54
28.33 58.99 1:30.30 2:01.72
2:33.20 3:04.96 3:37.02 4:08.54
30 SHEPPARD, SAM 19 NUN 4:08.76
28.07 58.95 1:30.72 2:02.58
2:34.84 3:06.40 3:37.89 4:08.76
31 MCKEON, DAVID 17 WIAQ 4:09.73
28.79 1:00.40 1:32.09 2:04.05
2:35.46 3:07.45 3:39.34 4:09.73
32 PATRULESCU, ALEXANDER 18 SOSC 4:09.97
28.24 59.23 1:30.66 2:02.47
2:34.42 3:06.44 3:38.59 4:09.97
33 HANSFORD, ZACH 18 BLKC 4:10.59
28.27 59.11 1:31.00 2:03.26
2:35.57 3:07.54 3:39.63 4:10.59
34 HARRINGTON, ADAM 18 GBR 4:11.18
28.69 1:00.11 1:31.86 2:04.44
2:35.84 3:08.34 3:40.09 4:11.18
35 APPELQVIST, DYLAN 18 TELO 4:11.39
28.57 59.87 1:31.57 2:03.67
2:35.76 3:08.16 3:40.20 4:11.39
36 FRIESS, LOUI 17 LIVP 4:11.71
28.36 58.98 1:30.71 2:02.91
2:35.28 3:07.82 3:39.92 4:11.71
37 SIBIR, BRANDON 16 MUSC 4:11.94
28.53 59.16 1:30.90 2:03.06
2:34.67 3:07.07 3:39.73 4:11.94
38 WINNING, HEATH 15 HUNT 4:13.02
29.13 1:00.60 1:31.97 2:04.44
2:36.65 3:09.31 3:41.65 4:13.02
39 ASHFORD, LUKE 23 SLCA 4:13.52
27.54 58.24 1:29.35 2:01.51
2:33.17 3:06.32 3:40.00 4:13.52
40 HAMILTON, ERIC 16 SOSC 4:13.82
27.93 59.16 1:30.78 2:04.11
2:35.87 3:08.31 3:42.35 4:13.82
41 GRANT, NATHAN 17 BLKC 4:14.39
29.47 1:01.72 1:33.67 2:06.65
2:38.58 3:10.90 3:42.83 4:14.39
42 CROSSWELL, PAUL 16 HA 4:15.95
28.84 1:00.60 1:32.99 2:05.61
2:38.34 3:11.20 3:44.47 4:15.95
42 APPLEGARTH, RHYS 19 WVSOT 4:15.95
28.90 1:00.52 1:32.18 2:04.67
2:37.03 3:10.25 3:43.42 4:15.95
44 O''BRIEN, KYLE 17 SLCA 4:16.16
28.86 1:00.64 1:32.99 2:05.54
2:38.25 3:11.29 3:44.39 4:16.16
45 MCDERMOTT, BENJAMIN 15 TRGR 4:17.47
29.01 1:01.27 1:34.42 2:07.66
2:40.69 3:13.48 3:46.09 4:17.47
46 RISPOLI, NICHOLAS 15 EPBL 4:17.95
29.09 1:01.39 1:33.68 2:07.07
2:39.80 3:13.46 3:46.71 4:17.95
47 MUMMERY, DAVID 18 KAWTR 4:18.93
29.55 1:01.17 1:33.70 2:06.27
2:39.35 3:12.93 3:46.58 4:18.93
48 CONNELLAN, ALEXANDER 16 CHBC 4:19.93
29.03 1:01.17 1:33.93 2:07.08
2:40.44 3:14.06 3:47.45 4:19.93
49 CLARKE, BILLY 16 RYDE 4:20.58
29.60 1:02.15 1:34.95 2:08.72
2:42.48 3:15.37 3:48.99 4:20.58
50 THORNTON, BENJAMIN 14 BAYS 4:22.16
29.13 1:01.93 1:34.89 2:07.91
2:41.72 3:15.35 3:49.48 4:22.16
51 MALONEY, SEAN 14 WODN 4:22.94
28.95 1:01.35 1:34.85 2:08.80
2:42.65 3:16.72 3:50.57 4:22.94
52 CHANCELLOR, THOMAS 16 WILB 4:23.84
28.71 1:00.94 1:34.61 2:08.34
2:42.00 3:16.62 3:50.86 4:23.84
53 MCCABE, JOEL 15 WIZA 4:25.73
29.31 1:02.02 1:35.60 2:09.47
2:43.69 3:17.92 3:52.62 4:25.73
54 JACKSON, SCOTT 19 SSSD 4:26.98
29.72 1:02.67 1:35.71 2:10.21
2:43.91 3:19.03 3:53.13 4:26.98
-- MOLTNER, SCOTT 17 CARL NS
-- LOANEY, HARRISON 17 NSYD NS
-- WOODROW, MATTHEW 22 SZRWN NS
-- BAGDATLI, CIHAN 15 CORR NS
Combined Team Scores - Through Event 1
1. St Peters Western, Qld 45 2. Korea 35
3. Wests Illawarra Aquatic 30 4. Island, Can 28
5. Hunter 20 6. Sopac Swim Club 17
7. Redcliffe Leagues, Qld 14
SOPAC - Site License 12/02/2010 - 18:17PM
2010 NSW State Open Championships - 12/02/2010 to 14/02/2010
2010 NSW State Open Championships
Event 2 Women 50 LC Meter Butterfly
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 ALSHAMMAR, THERESE (N 32 SWED 26.13 25.60 35
2 SEEBOHM, EMILY 17 BROTH 26.73 26.58 30
3 GALVEZ, FELICITY (AIS 24 SOSC 27.16 26.87 26
4 RICE, STEPHANIE 21 STPET 27.33 26.90 23
5 MILLS, ALICE (AIS) 23 CHAND 27.17 26.98 20
6 COUTTS, ALICIA (AIS) 22 CHAND 27.48 27.45 17
7 GANDY, ELLEN 18 GBR 27.85 27.46 14
8 FOSTER, SALLY (AIS) 24 CAQ 27.55 27.58 11
9 MEE, NICOLE 17 CRAN 27.71 27.74 8
10 ZALEWSKI, ELLESE 18 NUN 27.75 28.15 5
=== B - Final ===
11 SMITH, AMY 19 STPET 28.01 27.70
12 ELMSLIE, BRITTANY 15 NOOSA 27.90 27.79
13 REESE, SHAYNE (VIS) 27 NUN 28.31 28.01
14 THOMAS, EMILY 19 NSSAK 27.98 28.09
15 DOWNING, MACKENZIE 23 UVPCS 28.30 28.20
16 PALMER, HAYLEY 20 NSSAK 28.07 28.24
17 JOHNSON, ZOE (AIS) 17 SPLC 28.28 28.31
18 RICHTER, SAMANTHA 20 NSSAK 28.39 28.38
19 SINCLAIR, CAITLIN 17 MLCM 28.37 28.45
20 GRAY, EMMA 20 SYDU 28.45 28.84
=== Preliminaries ===
21 CLARKE, CHARLOTTE 18 NWD 28.52
22 GESSLER, AMAKA 19 AQGCB 28.66
23 MEERTENS, KIRSTIE 17 MUSC 28.81
24 ASH, JESSICA 19 NWD 28.88
25 WHITE, HAYLEY 20 CRAN 28.92
26 BURGER, MARNI 16 MEV 28.96
27 STAPLES, JACKIE 20 NWD 29.00
28 TONNET, EMMA-LOUISE 17 MING 29.07
29 SMITH, ELIZA 16 HUNT 29.08
30 GLEW, JESSIE 20 CRAN 29.10
30 CATER, PHOEBE 18 MUSC 29.10
32 BLAKE, PAIGE 17 BLKC 29.27
33 LAURICELLA, JESSICA 16 SLCA 29.28
34 BIRD, LEAH 16 HUNT 29.40
35 CHILCOTT, TARA 15 EPBL 29.43
36 DUMUR, ARMONY 18 FRA 29.45
37 ELLIOT, KAILAH 18 MLCM 29.47
37 IRELAND, WHITNEY 16 NWD 29.47
39 JOHNSON, KATE 22 SYDU 29.53
40 JOHNSON, GEMMA 19 SYDU 29.55
41 MILLER, GEORGIA 14 WRAQ 29.58
41 WHITE, AMY 20 NUN 29.58
43 CARPENTER, CHELSEA (V 22 NUN 29.63
44 BAILEY, MEG 13 HUNT 29.66
45 HIJIKATA, SHORI 16 LCOV 29.74
46 FITZGERALD, ZOE 20 CRAN 29.85
47 MORRISON, JESSICA 17 MEV 29.89
48 DUNCAN, EMMA 15 NWD 29.94
49 HANSFORD, STACEY (NSW 19 BLKC 29.95
50 KING, RACHELLE 17 MING 29.98
50 MERLINO, ALICIA 15 PICT 29.98
52 TAYLOR, CHLOE 14 MUSC 30.01
53 CHEN, ELLY 17 SPLC 30.13
54 REDMAN, SAMANTHA 15 NOVO 30.16
55 BOWD, MICHELLE 15 PRSL 30.17
56 BIRD, ROCHELLE 16 HUNT 30.19
57 OEHM, CAITLAN 15 SWMW 30.28
58 ELKERTON, ZOE 16 WIAQ 30.31
59 KIDD, CHRISTINE 17 GLEN 30.32
60 ABBOTT, SAMANTHA 14 USWM 30.33
61 STUART, ALICE 12 MUSC 30.36
62 BARNES, ALEISHA 21 MEV 30.48
62 PAYNE, EMMA 14 THIL 30.48
64 LI, JENNY 15 RYDE 30.55
65 STARNOVSKY, SARAH 15 CMBT 30.61
66 FORBES, BAYLEE 12 THIL 30.63
67 SUZUKI, MAYA 15 GLEN 30.64
68 PALU, LUCY 14 WIZA 30.71
69 TAYLOR, SOPHIE 13 RYDE 30.74
70 MCCAW, KAITLYN 13 MLCM 30.76
71 RAYNER, LIANA 19 SLCA 30.77
72 WHEATLEY, REBECCA 20 BANK 30.83
73 CANNELL, STEPHANIE 16 WILB 30.91
73 RYAN, LAUREN 17 MUSC 30.91
75 WORTHINGTON, INDYANA 14 ATLN 30.95
76 MURPHY, MONIQUE 15 TNGV 31.19
77 LEE, HA-YEON 17 MLCM 31.23
78 MULHOLLAND, SALLY 16 SPLC 31.26
79 GROVES, BRITTANY 14 ISWM 31.42
79 TURNER, CARLEY 14 KINS 31.42
81 TABRETT, LUCY 12 NOVO 31.46
82 OLESCH-BYRNE, ALANIS 13 MLCM 31.50
83 HOBSON, HANNAH 16 YUNG 31.54
84 FRYER, OLIVIA 13 MTAN 31.57
85 CHENERY, ALYCE 19 RIPL 31.74
86 PENSINI, EMMA 14 GLST 31.79
87 OUZAS, CHRISTINA 14 SPLC 31.80
88 GOLD, JENNA ROSE 15 ABBT 31.83
89 WISE, STEPHANIE 14 WODN 31.84
90 SHAW, TAHLIA 17 PICT 31.89
91 MCNEVIN, JESSICA 17 CMBT 32.04
92 BYGRAVE, ANNIE 14 EPBL 32.12
93 GENTLE, EMILY 15 AQBN 32.16
94 JACKSON, TAHNIE 19 WIZA 32.22
95 TUNBRIDGE, SAMANTHA 14 ISWM 32.40
96 COURTNEY, CLARE 15 SPLC 32.75
97 BOWDEN, NICOLE 19 LIVP 32.86
98 MCSPADDEN, KIRSTEN 19 RYDE 33.36
-- WAUGH, KIRSTY 17 NOVO NS
-- ROWLEY, BIANCA 16 CSCAK NS
-- FEGAN, NATALIE 17 CHRD NS
-- BAIN, MONIQUE 15 LCOV NS
-- ARNDT, SUMMALEA 15 WIND NS
-- MOLTNER, RAEGAN 15 CARL NS
-- SCHLICHT, JEMMA 12 MLC NS
Combined Team Scores - Through Event 2
1. St Peters Western, Qld 68 2. Sopac Swim Club 43
3. Chandler, Qld 37 4. Korea 35
4. Sweden 35 6. Wests Illawarra Aquatic 30
6. Brothers, Qld 30 8. Island, Can 28
9. Hunter 20 10. Great Britain 14
10. Redcliffe Leagues, Qld 14 12. Central Aquatic, WA 11
13. Cranbrook Eastern Edge 8 14. Nunawading, Vic 5
SOPAC - Site License 12/02/2010 - 18:26PM
2010 NSW State Open Championships - 12/02/2010 to 14/02/2010
2010 NSW State Open Championships
Event 3 Men 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 D''ARCY, NICK 22 NOOSA 2:00.56 1:56.82 35
26.58 56.95 1:26.97 1:56.82
2 WRIGHT, CHRIS 21 COMM 2:03.00 1:59.54 30
26.46 57.27 1:28.78 1:59.54
3 TIMMS, CALUM 19 MUSC 2:00.84 2:00.08 26
27.16 57.64 1:28.40 2:00.08
4 MCMILLAN, ANDREW 24 NSSAK 2:02.11 2:00.70 23
27.08 57.98 1:28.97 2:00.70
5 HIRNIAK, STEFAN 25 IS 2:01.57 2:00.79 20
27.19 57.75 1:29.15 2:00.79
6 BURMESTER, MOSS 28 NSSAK 2:02.87 2:01.43 17
27.04 57.47 1:28.97 2:01.43
7 PAVONI, ROBERTO 18 GBR 2:02.59 2:01.58 14
27.61 59.16 1:30.36 2:01.58
8 IRVINE, GRANT 18 STPET 2:03.09 2:01.70 11
27.07 58.14 1:29.74 2:01.70
9 LEWIS, BRADLEY 20 MTAN 2:02.86 2:02.16 8
26.71 57.29 1:29.25 2:02.16
10 STAPLES, LACHLAN (NSW 19 KINS 2:02.13 2:02.57 5
27.38 58.41 1:30.46 2:02.57
=== B - Final ===
11 MALLETT, ADAM 20 GBR 2:03.26 2:02.52
28.23 59.46 1:31.14 2:02.52
12 BURNETT, SHAUN 19 NSSAK 2:04.27 2:03.05
27.67 58.55 1:30.39 2:03.05
13 QAIUM, KEIRAN 17 LIVP 2:05.86 2:04.11
27.40 59.01 1:31.33 2:04.11
14 TRANTER, DANIEL 18 LIVP 2:05.12 2:04.37
27.60 59.01 1:31.27 2:04.37
15 KABLE, ADAM 22 COMM 2:03.72 2:04.43
27.88 58.76 1:30.65 2:04.43
16 CHYRA, JORDON 17 WIAQ 2:05.90 2:04.49
28.02 59.90 1:32.44 2:04.49
17 GOO, JOHN 20 RYDE 2:04.70 2:05.85
28.10 59.57 1:31.78 2:05.85
18 O''DONNELL, MARK 19 MLC 2:07.17 2:06.15
27.52 59.52 1:32.18 2:06.15
19 MACKAY, DEAN 19 MING 2:06.22 2:07.16
29.11 1:01.74 1:34.06 2:07.16
20 ASHBY, SAM (VIS) 21 NUN 2:06.35 2:09.22
27.64 1:00.25 1:33.62 2:09.22
=== Preliminaries ===
16 ASBURY, SHANE (VIS) 20 NUN 2:05.81
28.11 1:00.44 1:32.82 2:05.81
22 ROSS, ALEXANDER 21 CRAN 2:08.53
28.26 1:00.79 1:34.00 2:08.53
23 MORRIS, HUGO 15 WODN 2:08.59
27.61 59.79 1:33.63 2:08.59
24 CHILCOTT, LUKE 17 MING 2:08.94
27.80 1:00.69 1:34.47 2:08.94
25 PEARCE, ROY 19 KAWTR 2:09.79
29.35 1:02.57 1:35.91 2:09.79
26 CLARKE, ALEX 17 SLCA 2:09.81
27.92 1:00.38 1:34.73 2:09.81
27 HERZOG, KURT 17 CHBC 2:10.50
28.21 1:01.30 1:35.21 2:10.50
28 SIBIR, BRANDON 16 MUSC 2:10.90
28.57 1:01.46 1:35.29 2:10.90
29 CASEY, BRADY 17 MING 2:11.68
29.00 1:02.70 1:37.36 2:11.68
30 BRIDGE, KEELAN 16 WOYW 2:11.76
28.75 1:01.94 1:36.14 2:11.76
31 SCHUBERT, SAMUEL 17 GUNN 2:11.80
29.22 1:02.22 1:36.65 2:11.80
32 MCPARLANE, THOMAS 16 WOYW 2:11.88
29.20 1:03.44 1:37.73 2:11.88
33 HANSFORD, JACOB 14 BLKC 2:11.99
29.37 1:03.19 1:37.35 2:11.99
34 GROCHALA, BRANDON 15 LIVP 2:12.46
28.14 1:01.19 1:36.68 2:12.46
35 GEORGIOU, TIMOTHY 20 LIVP 2:12.66
28.40 1:01.52 1:36.92 2:12.66
36 GHAZI, KEVIN 18 EPBL 2:12.87
28.40 1:00.52 1:34.80 2:12.87
37 KINGSBURY, SHANE 18 LIVP 2:12.96
29.04 1:03.16 1:38.82 2:12.96
38 GRINTER, NICHOLAS 18 SLCA 2:13.06
29.57 1:02.89 1:37.34 2:13.06
39 DOYLE, BRADEN 18 WVSOT 2:13.79
29.23 1:02.87 1:37.64 2:13.79
40 PAPPAS, MARTIN 17 LIVP 2:14.60
30.40 1:04.83 1:39.58 2:14.60
41 CANNELL, NICHOLAS 17 HA 2:14.89
29.59 1:04.22 1:39.16 2:14.89
42 VINCENT, DUNCAN 16 RYDE 2:15.95
30.76 1:05.46 1:40.48 2:15.95
43 MILLER, RYAN 16 TRGR 2:16.15
29.25 1:02.87 1:38.76 2:16.15
44 MILLER, NATHAN 16 TRGR 2:16.71
29.35 1:03.92 1:38.80 2:16.71
45 SHEIL, ALEXANDER 17 SOSC 2:16.90
29.76 1:04.00 1:40.02 2:16.90
46 MILTON, BEN 17 NOVO 2:17.37
30.14 1:04.76 1:40.92 2:17.37
47 HANSFORD, ZACH 18 BLKC 2:18.12
29.59 1:03.98 1:41.00 2:18.12
48 MUMMERY, DAVID 18 KAWTR 2:21.30
30.22 1:05.37 1:43.22 2:21.30
-- ROBERTSON, NICK 14 CARL NS
-- PHILLIPS, SCOTT 16 SLCA NS
Combined Team Scores - Through Event 3
1. St Peters Western, Qld 79 2. Island, Can 48
3. Sopac Swim Club 43 4. North Shore, Nzl 40
5. Chandler, Qld 37 6. Sweden 35
6. Noosa, Qld 35 6. Korea 35
9. Wests Illawarra Aquatic 30 9. Brothers, Qld 30
9. Commercial, Qld 30 12. Great Britain 28
13. Macquarie University 26 14. Hunter 20
15. Redcliffe Leagues, Qld 14 16. Central Aquatic, WA 11
17. Cranbrook Eastern Edge 8 17. Mount Annan 8
19. Kingswim 5 19. Nunawading, Vic 5
SOPAC - Site License 12/02/2010 - 18:33PM
2010 NSW State Open Championships - 12/02/2010 to 14/02/2010
2010 NSW State Open Championships
Event 4 Women 100 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 JONES, LEISEL (VIS) 24 NUN 1:08.47 1:05.85 35
31.11 1:05.85
2 KATSOULIS, SARAH (VIS 25 NUN 1:10.54 1:08.18 30
32.18 1:08.18
3 MARSHALL, SAMANTHA (N 17 CRAN 1:10.33 1:09.24 26
32.70 1:09.24
4 MORRISON, KRISTY (NSW 24 CHRD 1:13.26 1:10.34 23
32.84 1:10.34
5 CARPENTER, CHELSEA (V 22 NUN 1:12.97 1:10.94 20
33.70 1:10.94
6 PICKETT, LEISTON 18 STHP 1:12.87 1:12.10 17
33.71 1:12.10
7 LEGGE, JESSICA 17 NOVO 1:12.80 1:12.42 14
33.75 1:12.42
8 GIERKE, ASHLEA 19 NOOSA 1:12.96 1:12.45 11
34.30 1:12.45
9 FORBES, LIBBY 17 MLC 1:13.52 1:13.85 8
34.45 1:13.85
10 RITENBERG, TAYLOR 18 NWD 1:13.61 1:14.16 5
35.15 1:14.16
=== B - Final ===
11 FRANCIS, GRACE 20 NSSAK 1:14.21 1:12.61
34.55 1:12.61
12 LENNOX, MAGGIE 17 HA 1:14.97 1:13.71
34.76 1:13.71
13 PALMER, AFTON 17 GOSF 1:14.19 1:13.94
34.69 1:13.94
14 BORROW, CARISSA 15 NOVO 1:16.36 1:15.07
35.73 1:15.07
15 WHITE, AMY 20 NUN 1:16.17 1:15.17
35.60 1:15.17
16 BAKER, SARAH 15 MUSC 1:15.37 1:15.31
35.36 1:15.31
17 QUINN, JESSIE 16 CARL 1:15.17 1:15.67
35.31 1:15.67
18 NAKAGAMI, RIE 21 CARL 1:15.54 1:16.94
35.82 1:16.94
19 POTTER, JESSICA 15 MING 1:15.75 1:16.96
36.54 1:16.96
20 RAMSAY, MEAGAN 18 GIND 1:15.26 1:18.22
37.02 1:18.22
=== Preliminaries ===
21 STEED, ASHLEIGH 14 USWM 1:16.38
35.70 1:16.38
22 HANSEN, JESSICA 14 MLC 1:16.48
35.21 1:16.48
23 BURNES, JORDAN 18 MING 1:16.78
36.46 1:16.78
24 SCHEMBRI, JESSICA 16 GIND 1:16.83
35.85 1:16.83
25 SANDER, RENATA 18 MTC 1:16.94
36.52 1:16.94
26 MILLIKIN, CARLEE 15 WILB 1:17.01
37.41 1:17.01
27 COOPER, NICOLE 14 CARL 1:17.23
36.09 1:17.23
28 MIDDLETON, MIKAELA 14 AQBN 1:17.53
36.75 1:17.53
29 GOODIE, REBEKAH 16 MUSC 1:17.78
36.61 1:17.78
30 VAN BREUGEL, CASSANDR 15 KPD 1:18.02
36.29 1:18.02
31 MACAROUNAS, CATHERINE 15 TRGR 1:18.07
36.60 1:18.07
32 O''CONNELL, AMY 14 CHRD 1:18.31
36.57 1:18.31
33 PITTS, BIANCA 19 TNGV 1:18.54
36.88 1:18.54
34 ADAMS, KATHERINE 14 RAVN 1:19.17
37.21 1:19.17
35 BOWDEN, KELLY 15 LIVP 1:19.77
38.28 1:19.77
36 PURCELL, STEPHANIE 17 SLCA 1:19.85
37.73 1:19.85
37 CUTTING, LEAH 17 NWD 1:19.88
37.97 1:19.88
38 KOSEV, NATASHA 14 GIND 1:19.97
37.89 1:19.97
39 WESTHEAFER, CHARLOTTE 14 ABBT 1:20.06
37.64 1:20.06
40 STREATFIELD, ASHLEIGH 16 TNGV 1:20.08
37.87 1:20.08
41 SQUIRES, JESSICA 14 NOVO 1:20.16
37.59 1:20.16
42 CHILCOTT, BETH 15 EPBL 1:20.32
37.63 1:20.32
43 NEWMAN, ELISE 17 NCAQ 1:20.42
37.54 1:20.42
44 TEYS, PETA 14 LIVP 1:20.78
37.83 1:20.78
45 TEBBUTT, BROOKE 16 RIPL 1:20.87
37.82 1:20.87
46 HOGAN, CLORINDA 13 LIVP 1:20.98
38.83 1:20.98
47 ANSCHAU, HAYLEY 14 BLKC 1:21.03
38.76 1:21.03
48 BARD, HAYLEY 14 NOVO 1:21.04
38.17 1:21.04
49 HOUGHTON, BRITTANY 19 SLCA 1:21.06
36.70 1:21.06
50 JACKSON, TAHNIE 19 WIZA 1:21.36
38.23 1:21.36
51 SLOANE, LAUREN 13 SPLC 1:21.45
38.17 1:21.45
52 CAMPBELL, MICHAELA 13 SSSD 1:21.47
37.96 1:21.47
53 STONE, REBECCA 15 GOSF 1:21.49
38.43 1:21.49
54 ARNDT, SUMMALEA 15 WIND 1:21.52
37.76 1:21.52
55 SCHIPP, MONIQUE 20 NUSW 1:21.57
38.16 1:21.57
56 DAWKING, BRONTE 15 RYDE 1:21.64
56 HARE, RACHEL 18 WVSOT 1:21.64
37.95 1:21.64
58 PEVY-SIEVER, TAYLA 13 NOVO 1:21.69
38.53 1:21.69
59 GRENFELL, LAURA 14 SSSD 1:21.90
38.94 1:21.90
60 HUMPHREYS, ALEX 13 WWI 1:22.02
38.03 1:22.02
61 HARDWICK, CORAL 16 MING 1:22.18
37.68 1:22.18
62 ROSSKELLY, JESSICA 13 WIAQ 1:22.20
38.84 1:22.20
63 KIDD, CHRISTINE 17 GLEN 1:22.27
38.77 1:22.27
64 KERRIDGE, LAURA 17 MLC 1:22.49
38.15 1:22.49
65 PEJKOVIC, KAITLYN 14 ABBT 1:22.52
38.36 1:22.52
66 JAMES, BROOKE 14 GIND 1:22.62
38.75 1:22.62
67 TAN, MELANIE 17 MLCM 1:22.78
38.86 1:22.78
68 GREIG, LIZA 16 BANK 1:22.79
39.30 1:22.79
69 KLEPAC, EMILY 13 MLCM 1:23.09
38.40 1:23.09
70 FOLEY, TEGAN 15 MING 1:23.24
38.39 1:23.24
71 HERISSON, CLAUDIA 13 MUSC 1:23.29
39.68 1:23.29
72 BELBIN, FELICITY 28 HA 1:23.56
38.63 1:23.56
73 JOBSON, SOPHIE 14 ABBT 1:23.66
39.41 1:23.66
74 O''BRIEN, NICOLA 17 BREA 1:24.41
39.21 1:24.41
75 ANDREWS, STEPHANIE 15 SSSD 1:24.51
39.97 1:24.51
76 POLLARD-HUGHES, TAYLA 11 THIL 1:24.75
39.70 1:24.75
77 HOOD, JESSICA 15 WODN 1:25.30
39.70 1:25.30
78 PENSINI, EMMA 14 GLST 1:25.55
39.79 1:25.55
79 CURRELL, KIMBERLEE 15 WIND 1:25.63
39.66 1:25.63
80 OH, REENA 11 KNXP 1:25.93
40.24 1:25.93
81 ERICKSON, CAITLIN 16 BAYS 1:26.33
40.10 1:26.33
82 BARTELS, LOUISA 12 HUNH 1:27.34
39.80 1:27.34
-- ELLIOT, KAILAH 18 MLCM DQ
-- WALLACE, TESSA 16 PWCA NS
-- ZHANG, GRACE 13 MUSC NS
-- LE, MICHAELA 15 SPLC NS
Combined Team Scores - Through Event 4
1. Nunawading, Vic 90 2. St Peters Western, Qld 79
3. Island, Can 48 4. Noosa, Qld 46
5. Sopac Swim Club 43 6. North Shore, Nzl 40
7. Chandler, Qld 37 8. Sweden 35
8. Korea 35 10. Cranbrook Eastern Edge 34
11. Commercial, Qld 30 11. Brothers, Qld 30
11. Wests Illawarra Aquatic 30 14. Great Britain 28
15. Macquarie University 26 16. Castle Hill Rsl Dolphins 23
17. Hunter 20 18. Southport Olympic, Qld 17
19. Novocastrian 14 19. Redcliffe Leagues, Qld 14
21. Central Aquatic, WA 11 22. Mlc Aquatic, Vic 8
22. Mount Annan 8 24. Kingswim 5
24. Norwood, SA 5
SOPAC - Site License 12/02/2010 - 18:52PM
2010 NSW State Open Championships - 12/02/2010 to 14/02/2010
2010 NSW State Open Championships
Event 103 Men 10 & Over 50 LC Meter Freestyle Multi-Disability
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
1 LEEK, PETER (AIS) 21 CRAN 27.23 27.31 35
2 COWDREY, MATTHEW (AIS 21 NWD 25.68 26.44 30
3 LEVY, MATTHEW (AIS) 23 WRAQ 28.68 29.27 26
4 ELIASON, RICHARD 21 GIND 26.14 27.10 23
5 PASTERFIELD, ANDREW 20 CHRD 25.58 25.56 20
6 TIDY, JEREMY 22 NUN 25.49 25.70 17
7 DONACHIE, PATRICK 26 CMBT 27.12 27.54 14
8 RUSSO, SEAN 18 USWM 26.80 26.45 11
9 AUPRINCE, MICHAEL 16 REVW 28.12 28.43 8
10 PENDLETON, RICK 25 BAYS 27.11 27.17 5
11 JONES, BRADLEY 15 QBAN 27.47 27.92
12 DOHNT, JAY (AIS) 20 LP 42.80 33.29
13 RHIND, AARON 18 GIND 36.34 36.89
14 RUMSEY, DANIEL 20 PICT 32.16 32.34
15 SMITH, HAYDEN 20 WENT 29.98 30.53
16 CORRY, KEIRAN 17 NBAY 31.78 32.72
17 COX, OLIVER 13 WRAQ 34.15 35.02
18 FONG, SEAN 28 WRAQ 35.98 36.96
19 HAWKES, JAMIE 15 MCQF 34.06 34.04
20 CANNON, AARON 15 WIAQ 35.94 34.42
21 FONTAN-HOLDER, BINDI 19 WRAQ 32.23 32.45
22 WICKENS, REAGAN 15 SLCA 42.25 41.75
23 D''ABRERA, TIMOTHY 18 WODN 37.51 36.69
-- SINNAMON, RODERICK 17 SEAG 31.60 NS
Combined Team Scores - Through Event 103
1. Nunawading, Vic 133 2. Cranbrook Eastern Edge 99
3. St Peters Western, Qld 79 4. North Shore, Nzl 70
5. Warringah Aquatic 69 5. Castle Hill Rsl Dolphins 69
7. Norwood, SA 58 8. Southport Olympic, Qld 52
9. Island, Can 48 10. Noosa, Qld 46
11. Sopac Swim Club 43 11. Wizards 43
13. Chandler, Qld 37 14. Mingara Aquatic 35
14. Sweden 35 14. Korea 35
17. UniSwim 33 18. Macquarie University 31
18. Slc Aquadot 31 20. Wests Illawarra Aquatic 30
20. Liverpool 30 20. Brothers, Qld 30
20. Commercial, Qld 30 24. Ginninderra 28
24. Great Britain 28 26. TigerSharks, Vic 26
27. The Hobart Aquatic Club, Tas 23 28. Campbelltown 22
29. Aquaburn 20 29. Hunter 20
31. Revesby Workers 19 32. Nelson Bay Rsl 17
32. Melbourne Vicentre, Vic 17 32. Lefevre Portside, SA 17
35. Springwood 14 35. Redcliffe Leagues, Qld 14
35. Novocastrian 14 35. Albury 14
39. Central Aquatic, WA 11 39. Traralgon, Vic 11
41. Mlc Aquatic, Vic 8 41. Mount Annan 8
43. Bayside 5 43. Ryde-Carlile 5
43. Kingswim 5
SOPAC - Site License 12/02/2010 - 19:39PM
2010 NSW State Open Championships - 12/02/2010 to 14/02/2010
2010 NSW State Open Championships
Event 104 Women 10 & Over 50 LC Meter Freestyle Multi-Disability
=========================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
1 FREENEY, JACQUELINE 17 AQAZ 32.61 32.33 35
2 COLE, ELLIE (AIS) 18 TGSH 32.26 31.57 30
3 LEO, KARA 17 WIZA 31.47 31.57 26
4 CORRY, TAYLOR 15 NBAY 33.15 31.59 23
5 HOUGHTON, TENEALE 18 LIVP 29.31 29.11 20
6 LUCAS, SIAN 20 WIZA 31.82 31.73 17
7 EADIE, SHERRIE 23 SLCA 32.38 32.89 14
8 VAN ROOSMALEN, TEIGAN 18 MING 30.72 31.12 11
9 TONKIN, ELLIE 18 WODN 33.05 33.74 8
10 FOWLER, AMANDA 13 SPRW 36.74 34.27 5
11 DRENNAN, AMANDA 21 NUN 32.71 35.01
12 BUNCE, BREANNA 22 ISWM 33.96 34.32
13 ROGERS, SHELLEY (AIS) 21 NWD 40.00 40.31
14 ROSS, SHARNI 17 LIVP 37.17 38.41
15 AGER, CATHERINE 19 RYDE 33.61 34.24
16 HORLER, RACHEL 18 GOSF 38.81 42.36
17 ROSE, SARAH 23 WRAQ 42.46 47.57
18 THOMAS, RAKIYA 11 MCPK 39.66 38.35
19 LAU, NOMIKI 13 SYDU 35.43 35.98
20 MILLER, EMILIE 14 KINW 1:49.77 1:44.58
21 MCNAMARA, ANNA 17 CHRD 48.39 47.14
22 STAINES, RACHEL 15 BLNY 49.90 50.64
-- BAMFORD, APRIL 17 MTAN 44.26 NS
Combined Team Scores - Through Event 104
1. Nunawading, Vic 187 2. St Peters Western, Qld 181
3. North Shore, Nzl 153 4. Norwood, SA 135
5. Cranbrook Eastern Edge 107 6. Sopac Swim Club 89
7. Wizards 86 8. Chandler, Qld 71
8. Island, Can 71 10. Brothers, Qld 70
10. Korea 70 12. Castle Hill Rsl Dolphins 69
12. Warringah Aquatic 69 14. Southport Olympic, Qld 66
15. Sweden 65 16. TigerSharks, Vic 56
17. Aquaburn 55 18. Wests Illawarra Aquatic 53
19. Liverpool 50 19. Commercial, Qld 50
21. Albury 49 22. Noosa, Qld 46
22. Mingara Aquatic 46 24. Slc Aquadot 45
25. Nelson Bay Rsl 40 26. Ginninderra 39
27. Aqua Z 35 28. Lefevre Portside, SA 34
28. Mlc Aquatic, Vic 34 30. UniSwim 33
31. Macquarie University 31 31. Hunter 31
33. West Coast, WA 30 33. Kawana Waters, Qld 30
35. Great Britain 28 36. Waverley, Nzl 26
37. Melbourne Vicentre, Vic 25 38. The Hobart Aquatic Club, Tas 23
39. Novocastrian 22 39. Central Aquatic, WA 22
39. Campbelltown 22 42. Springwood 19
42. Revesby Workers 19 44. Pacific Sea Wolves, Can 17
44. Southside Penrhos Wesley, WA 17 46. SwimZone Racing, Nzl 14
46. Redcliffe Leagues, Qld 14 46. Blacktown City 14
46. Capital, Nzl 14 50. Traralgon, Vic 11
50. Sydney University 11 50. Trinity Grammar School 11
53. Mount Annan 8 53. Woden 8
55. Aquagym, Nzl 5 55. Mlc Marlins 5
55. Ryde-Carlile 5 55. Kingswim 5
55. Bayside 5
SOPAC - Site License 12/02/2010 - 19:47PM
2010 NSW State Open Championships - 12/02/2010 to 14/02/2010
2010 NSW State Open Championships
Event 5 Men 50 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 RICKARD, BRENTON 26 STHP 28.57 28.51 35
2 SNYDERS, GLENN 22 NSSAK 28.45 28.59 30
3 MORRISON, BRAD 21 CHRD 28.93 28.76 26
4 WURZER, KARL 24 HA 29.61 29.15 23
5 STACEY, JAMES 21 AQBN 29.28 29.18 20
6 CROOK, DANIEL 19 MEV 29.19 29.29 17
7 CALDER, CRAIG (AIS) 20 ALBU 29.60 29.63 14
8 MEYER, JEREMY (AIS) 18 TRL 29.85 29.94 11
9 ABBOTT, SHAUN 20 USWM 29.77 29.95 8
10 INKLEY, SEAN 21 MUSC 29.55 30.14 5
=== B - Final ===
11 PALMER, JOSHUA 18 PAC 29.94 29.61
12 SONSIE, ROWAN 20 NUN 30.09 29.86
13 LAIDLER, JACK 19 NUN 30.04 29.93
14 CONDOS, MATTHEW 18 SLCA 30.19 30.04
15 SYKES, BUSTER 16 BROTH 30.32 30.13
16 LEWIS, BRADLEY 20 MTAN 30.23 30.16
17 ABBOTT, TRENT 18 USWM 30.26 30.47
18 PICKLES, ALISTAIRE 27 SYDU 30.76 30.57
19 D''ARCY-EVANS, NICHOLA 19 NUN 30.57 30.69
20 KERR, PETER 33 CRAN 30.53 30.81
=== Preliminaries ===
21 TRANTER, DANIEL 18 LIVP 30.89
22 FROST, ADAM 19 SYDU 30.92
23 ASHFORD, LUKE 23 SLCA 30.94
24 COLLINS, ALEX 18 NOOSA 31.06
25 ETTER, JAMES 20 SYDU 31.14
26 AJAKA, MICHAEL 18 MLCM 31.23
27 CLAY, RYAN 17 MTAN 31.30
28 CROSS, SHANE 21 CARL 31.54
29 GOLDSCHMIDT, SIMON 36 CRAN 31.55
30 CROSSWELL, PAUL 16 HA 31.71
31 POWER, JACOB 20 TRLM 31.76
32 CHEN, ANDY 15 GIND 31.79
33 GRANT, NATHAN 17 BLKC 32.09
34 IRVINE, BRENDAN 16 BAYS 32.12
35 HALLIDAY, TIM 20 SYDU 32.24
36 SCARFE, ALEX 19 SLCA 32.25
37 ELLIOTT, TOMAS 15 KINS 32.32
38 SHIRATSUKA, SOTARO 16 NTEND 32.41
39 FARNELL, SCOTT 21 ATLN 32.42
40 COOK, SAM 17 TRLM 32.55
40 HARRIS, TIM 16 CARL 32.55
42 HAGBERG, ARON 17 SEAG 32.72
43 KAN, MATTHEW 17 SPLC 32.93
44 VAN BREUGEL, CAMERON 17 KPD 32.97
45 CASEY, BRADY 17 MING 33.20
46 VEITCH, ATAWHAI 14 NEPN 33.23
47 CHIEN, MAX 15 RYDE 33.41
48 WOODWORTH, LUKE 15 WIND 33.46
49 DISALVO, SAM 15 BAYS 33.66
50 ROTHWELL, HUGH 30 LCOV 33.77
51 THOMPSON, CHRISTOPHER 16 BAQU 34.21
52 JOHNSTON, PETER 30 MLND 35.01
-- RIGBY, KYLE 18 NOOSA NS
-- WHITE, SPENCER 18 SYDU NS
Combined Team Scores - Through Event 5
1. Nunawading, Vic 90 2. St Peters Western, Qld 79
3. North Shore, Nzl 70 4. Southport Olympic, Qld 52
5. Castle Hill Rsl Dolphins 49 6. Island, Can 48
7. Noosa, Qld 46 8. Sopac Swim Club 43
9. Chandler, Qld 37 10. Sweden 35
10. Korea 35 12. Cranbrook Eastern Edge 34
13. Macquarie University 31 14. Brothers, Qld 30
14. Commercial, Qld 30 14. Wests Illawarra Aquatic 30
17. Great Britain 28 18. The Hobart Aquatic Club, Tas 23
19. Hunter 20 19. Aquaburn 20
21. Melbourne Vicentre, Vic 17 22. Redcliffe Leagues, Qld 14
22. Albury 14 22. Novocastrian 14
25. Traralgon, Vic 11 25. Central Aquatic, WA 11
27. Mount Annan 8 27. Mlc Aquatic, Vic 8
27. UniSwim 8 30. Kingswim 5
30. Norwood, SA 5
SOPAC - Site License 12/02/2010 - 19:48PM
2010 NSW State Open Championships - 12/02/2010 to 14/02/2010
2010 NSW State Open Championships
Event 6 Women 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 SEEBOHM, EMILY 17 BROTH 55.55 55.39 35
27.38 55.39
2 ALSHAMMAR, THERESE (N 32 SWED 55.57 55.44 30
26.79 55.44
3 COUTTS, ALICIA (AIS) 22 CHAND 56.09 55.67 26
27.32 55.67
4 GALVEZ, FELICITY (AIS 24 SOSC 56.37 55.84 23
27.02 55.84
5 NAY, MEAGEN 21 STPET 55.95 55.89 20
27.06 55.89
6 DINIGJAN, MERINDAH (A 19 SSW 56.19 56.01 17
27.52 56.01
7 HIND, NATASHA 20 CAPWN 56.34 56.04 14
27.45 56.04
8 FOSTER, SALLY (AIS) 24 CAQ 56.28 56.08 11
27.03 56.08
9 MILLS, ALICE (AIS) 23 CHAND 56.39 56.32 8
27.52 56.32
10 GESSLER, AMAKA 19 AQGCB 56.35 56.47 5
27.40 56.47
=== B - Final ===
11 BARRETT, BRONTE (AIS) 21 ALBAN 56.78 56.08
27.73 56.08
12 BAINBRIDGE, ANGIE (AI 20 HUNT 56.54 56.20
27.44 56.20
13 NEILSON, JADE (AIS) 18 MIAMI 56.47 56.29
27.42 56.29
14 REESE, SHAYNE (VIS) 27 NUN 56.88 56.75
27.62 56.75
15 MARSHALL, PENELOPE 20 NSSAK 57.07 56.84
28.04 56.84
16 PALMER, HAYLEY 20 NSSAK 56.49 56.90
27.70 56.90
17 ELMSLIE, BRITTANY 15 NOOSA 56.73 56.94
27.83 56.94
18 GRANLUND, PETRA 22 SWED 56.95 57.08
28.14 57.08
19 PARSLOW, BELINDA 22 NUN 57.32 57.87
28.17 57.87
20 ZALEWSKI, ELLESE 18 NUN 58.07 58.62
28.61 58.62
=== Preliminaries ===
21 MORRISON, JESSICA 17 MEV 58.08
27.97 58.08
22 PANKHURST, LISA 20 COLSL 58.14
28.07 58.14
23 O''NEIL, JENNI 18 NWD 58.67
28.71 58.67
24 ASHWOOD, JESSICA (NSW 16 BAYS 58.85
28.61 58.85
25 CATER, PHOEBE 18 MUSC 58.88
28.52 58.88
25 JOHNSON, KATE 22 SYDU 58.88
28.60 58.88
27 MATSUO, AMI 13 CARL 58.96
28.36 58.96
28 GANDY, ELLEN 18 GBR 59.02
28.26 59.02
29 ASH, JESSICA 19 NWD 59.14
29.00 59.14
30 FRIESS, CLAUDIA 14 LIVP 59.15
28.92 59.15
31 MILLER, GEORGIA 14 WRAQ 59.24
28.72 59.24
32 DUNCAN, EMMA 15 NWD 59.32
29.14 59.32
33 JOHNSON, ZOE (AIS) 17 SPLC 59.33
28.69 59.33
34 ALKHALDI, JASMINE 16 PHIL 59.37
29.10 59.37
35 SMITH, AMY 19 STPET 59.39
29.18 59.39
36 MEE, NICOLE 17 CRAN 59.42
28.79 59.42
37 FINDLEY, CHELSEA 15 NOVO 59.44
29.14 59.44
38 GRAY, EMMA 20 SYDU 59.45
28.68 59.45
39 RICHTER, SAMANTHA 20 NSSAK 59.51
28.47 59.51
40 DOWNING, MACKENZIE 23 UVPCS 59.66
28.86 59.66
41 ELLIOT, KAILAH 18 MLCM 59.68
28.74 59.68
42 WRIGHT, LEANNE 15 CARL 59.70
28.53 59.70
43 GLEW, JESSIE 20 CRAN 59.75
28.50 59.75
44 TAYLOR, CHLOE 14 MUSC 59.84
28.60 59.84
45 SCHLICHT, JEMMA 12 MLC 59.88
28.34 59.88
46 VAN BALEN, MONIQUE 19 RYDE 59.92
28.51 59.92
47 BIRD, LEAH 16 HUNT 59.94
28.60 59.94
48 LIIMATAINEN, JENNA 15 CHBC 1:00.04
28.85 1:00.04
49 CALDWELL, ALICIA 14 CARL 1:00.09
28.58 1:00.09
50 MIDDLETON, MIKAELA 14 AQBN 1:00.13
29.02 1:00.13
51 SLOMAN, ASHLEIGH 16 KINS 1:00.51
29.50 1:00.51
52 GOULD, AMELIA 14 MUSC 1:00.58
29.32 1:00.58
52 BURGER, MARNI 16 MEV 1:00.58
28.89 1:00.58
54 RASDALL, LILY 14 CARL 1:00.67
29.58 1:00.67
55 BURLEIGH, SHANI 17 RI 1:00.79
28.97 1:00.79
56 KILLEY, ERIN 17 HUNT 1:00.84
29.25 1:00.84
57 BLAKE, PAIGE 17 BLKC 1:00.85
29.54 1:00.85
58 SCHNYDER, KAITLYN 16 GIND 1:00.89
29.15 1:00.89
58 PALU, LUCY 14 WIZA 1:00.89
29.67 1:00.89
60 RYAN, LAUREN 17 MUSC 1:00.92
29.33 1:00.92
61 PATRULESCU, ANDREA 16 SOSC 1:00.99
29.13 1:00.99
62 HUDSON, BROOKE 16 PTMQ 1:01.07
29.54 1:01.07
63 JOHNSON, GEMMA 19 SYDU 1:01.15
28.93 1:01.15
63 MORGAN, EMMA 13 WILB 1:01.15
29.42 1:01.15
63 CATER, SKYE 17 WRAQ 1:01.15
29.39 1:01.15
66 FITZGERALD, ZOE 20 CRAN 1:01.23
29.61 1:01.23
67 BEST, JESSICA 15 BAYS 1:01.24
29.63 1:01.24
68 LAURICELLA, JESSICA 16 SLCA 1:01.25
29.38 1:01.25
68 FORBES, LIBBY 17 MLC 1:01.25
29.61 1:01.25
70 ROGERS, ALEXANDRA 16 KNXP 1:01.29
29.70 1:01.29
71 CHEN, NICOLE 12 SPLC 1:01.31
29.16 1:01.31
72 TAYLOR, SOPHIE 13 RYDE 1:01.32
29.82 1:01.32
73 FRYER, OLIVIA 13 MTAN 1:01.43
29.48 1:01.43
74 LI, JENNY 15 RYDE 1:01.49
29.83 1:01.49
75 TEYS, RACHEL 17 LIVP 1:01.52
28.88 1:01.52
76 BIRD, ROCHELLE 16 HUNT 1:01.58
29.60 1:01.58
77 HOWARD, ELISE 15 RI 1:01.64
29.71 1:01.64
78 SUZUKI, MAYA 15 GLEN 1:01.67
29.51 1:01.67
79 FORBES, SARAH 15 MLC 1:01.81
29.68 1:01.81
80 KING, RACHELLE 17 MING 1:01.85
29.56 1:01.85
80 HIJIKATA, SHORI 16 LCOV 1:01.85
29.96 1:01.85
82 STIRTON, NICOLA 14 CARL 1:01.91
30.23 1:01.91
83 DHONDY, TANAZ 14 SSSD 1:01.99
30.65 1:01.99
83 HOUGHTON, BRITTANY 19 SLCA 1:01.99
29.37 1:01.99
85 MACRAE, VICTORIA 16 KNXP 1:02.00
29.99 1:02.00
86 REID, EMMA 13 BAYS 1:02.07
30.02 1:02.07
86 LAWS, ELOISE 15 MUSC 1:02.07
29.96 1:02.07
88 ANDERSON, ALECIA 15 THIL 1:02.13
29.87 1:02.13
89 MCLEAN, RACHEL 19 CAS 1:02.18
30.41 1:02.18
90 DUMUR, ARMONY 18 FRA 1:02.19
29.91 1:02.19
91 BARNES, ALEISHA 21 MEV 1:02.26
29.81 1:02.26
92 CRAN, ALLISON 14 MLC 1:02.39
30.12 1:02.39
93 CHILCOTT, TARA 15 EPBL 1:02.47
30.39 1:02.47
94 MASTRO, ALEXIS 14 WIAQ 1:02.50
29.90 1:02.50
95 MCCONNELL, ALEXANDRA 15 RYDE 1:02.58
30.31 1:02.58
96 REDMAN, SAMANTHA 15 NOVO 1:02.59
30.28 1:02.59
97 LEE, HA-YEON 17 MLCM 1:02.64
30.34 1:02.64
98 FAIRWEATHER, REMY 12 KAWTR 1:02.67
30.17 1:02.67
99 TRAFICANTE, JESSICA 18 TELO 1:02.68
30.22 1:02.68
100 SCHIWY, IMOGEN 14 TELO 1:02.70
30.04 1:02.70
101 SHAW, BELINDA 23 MING 1:02.71
29.72 1:02.71
101 WHEATLEY, REBECCA 20 BANK 1:02.71
30.23 1:02.71
103 DONALDSON, EMMA 14 GUNN 1:02.72
30.41 1:02.72
104 GOLD, JENNA ROSE 15 ABBT 1:02.76
30.41 1:02.76
105 WILLIAMS, PHOEBE 17 WVSOT 1:02.77
30.22 1:02.77
106 RICHARDSON, CAITLYN 13 ENGA 1:02.82
30.48 1:02.82
107 TUCKERMAN, SARAH 14 MLCM 1:02.86
30.06 1:02.86
108 WISE, STEPHANIE 14 WODN 1:02.89
29.94 1:02.89
109 OUZAS, CHRISTINA 14 SPLC 1:02.90
30.52 1:02.90
109 RAYNER, LIANA 19 SLCA 1:02.90
30.30 1:02.90
111 TABRETT, LUCY 12 NOVO 1:02.93
30.42 1:02.93
111 PEVY-SIEVER, TAYLA 13 NOVO 1:02.93
30.46 1:02.93
113 BOOTH, REBECCA 13 ABBT 1:02.95
30.36 1:02.95
114 GROUNDWATER, CATRIONA 16 CHBC 1:03.01
30.39 1:03.01
115 WATTS, SAMANTHA 16 CHBC 1:03.05
30.88 1:03.05
116 EDWARDS, OLIVIA 15 CARL 1:03.07
30.84 1:03.07
117 COLQUHOUN, BETHANY 15 TNGV 1:03.20
30.19 1:03.20
117 ADAMS, KATHERINE 14 RAVN 1:03.20
30.02 1:03.20
119 MORGAN, BROOKLYN 14 NEPN 1:03.25
30.49 1:03.25
120 SCHIPP, MONIQUE 20 NUSW 1:03.29
30.63 1:03.29
121 COLLINS, JESSICA 15 HUNT 1:03.32
30.34 1:03.32
122 BERNARD, ALANA 15 CMBT 1:03.33
30.36 1:03.33
123 DARGUE, NIKKI 18 CARL 1:03.42
30.63 1:03.42
124 TURNER, LAUREN 18 BAQU 1:03.44
30.47 1:03.44
125 PAYNE, EMMA 14 THIL 1:03.46
30.49 1:03.46
126 ARNDT, SUMMALEA 15 WIND 1:03.51
30.41 1:03.51
127 TONNET, EMMA-LOUISE 17 MING 1:03.54
30.22 1:03.54
128 MURPHY, MONIQUE 15 TNGV 1:03.63
31.04 1:03.63
129 STEED, ASHLEIGH 14 USWM 1:03.64
29.88 1:03.64
130 KERRIDGE, LAURA 17 MLC 1:03.70
30.09 1:03.70
131 HARE, RACHEL 18 WVSOT 1:03.72
31.04 1:03.72
132 TEYS, PETA 14 LIVP 1:03.83
30.55 1:03.83
133 SQUIRES, JESSICA 14 NOVO 1:03.85
30.92 1:03.85
134 TAMBLYN, HEIDI 15 CSHD 1:03.90
29.97 1:03.90
135 JOHNSON, BRITTANY 20 MLND 1:03.91
30.98 1:03.91
136 CHAMBERLAIN, ALEX 16 MTAN 1:03.98
30.87 1:03.98
136 WORTHINGTON, INDYANA 14 ATLN 1:03.98
30.97 1:03.98
138 BENNETT, SIMONE 19 BLKC 1:04.01
30.10 1:04.01
139 SLOANE, LAUREN 13 SPLC 1:04.17
30.66 1:04.17
140 HOPKINS, ANNABEL 13 GOSF 1:04.28
30.85 1:04.28
140 SAAGHY, EMMALEE 14 BLKC 1:04.28
30.23 1:04.28
142 CHILCOTT, BETH 15 EPBL 1:04.32
30.41 1:04.32
143 DAWKING, BRONTE 15 RYDE 1:04.43
31.37 1:04.43
144 ZHU, VIVIAN 11 PARC 1:04.45
31.13 1:04.45
145 MARLEY, BRONAGH 16 CARL 1:04.53
31.08 1:04.53
146 JONES, TIARNA 16 CHRD 1:04.56
30.79 1:04.56
147 JOBSON, SOPHIE 14 ABBT 1:04.67
31.57 1:04.67
148 AIKEN, TAYLOR 17 SYDU 1:04.68
31.08 1:04.68
149 HUTTON, ZOE 13 MLC 1:04.74
30.69 1:04.74
150 PRATT, SAMANTHA 13 LCOV 1:04.85
30.95 1:04.85
151 HOBSON, HANNAH 16 YUNG 1:04.95
30.99 1:04.95
152 TURNER, CARLEY 14 KINS 1:05.02
31.33 1:05.02
153 MACAROUNAS, CATHERINE 15 TRGR 1:05.05
31.14 1:05.05
154 SMITH, SHANNEN 15 THIL 1:05.27
31.41 1:05.27
154 MCNEVIN, JESSICA 17 CMBT 1:05.27
31.31 1:05.27
156 MCCAW, KAITLYN 13 MLCM 1:05.68
31.22 1:05.68
157 CANNELL, STEPHANIE 16 WILB 1:06.11
31.23 1:06.11
158 MCSPADDEN, KIRSTEN 19 RYDE 1:06.12
32.15 1:06.12
159 BURNES, JORDAN 18 MING 1:06.19
31.30 1:06.19
160 TIEMS, ELIZABETH 15 MLCM 1:06.49
31.48 1:06.49
161 PENSINI, EMMA 14 GLST 1:06.86
31.57 1:06.86
162 TUNBRIDGE, SAMANTHA 14 ISWM 1:07.51
31.76 1:07.51
-- HAYES, GEORGIA 15 EPBL NS
-- HOUGHTON, TENEALE 18 LIVP NS
-- FEGAN, NATALIE 17 CHRD NS
-- SACILOTTO, GINA 21 EPBL NS
-- DONALDSON, HANNAH 12 BAYS NS
-- COLOMBINI, ALESSANDRA 12 BAYS NS
-- TURNBULL, GABRIELLE 13 SLCA NS
-- BAIN, MONIQUE 15 LCOV NS
-- FRANCIS, GRACE 20 NSSAK NS
Combined Team Scores - Through Event 6
1. St Peters Western, Qld 99 2. Nunawading, Vic 90
3. Chandler, Qld 71 4. North Shore, Nzl 70
5. Sopac Swim Club 66 6. Brothers, Qld 65
6. Sweden 65 8. Southport Olympic, Qld 52
9. Castle Hill Rsl Dolphins 49 10. Island, Can 48
11. Noosa, Qld 46 12. Korea 35
13. Cranbrook Eastern Edge 34 14. Macquarie University 31
15. Commercial, Qld 30 15. Wests Illawarra Aquatic 30
17. Great Britain 28 18. The Hobart Aquatic Club, Tas 23
19. Central Aquatic, WA 22 20. Aquaburn 20
20. Hunter 20 22. Melbourne Vicentre, Vic 17
22. Southside Penrhos Wesley, WA 17 24. Redcliffe Leagues, Qld 14
24. Capital, Nzl 14 24. Novocastrian 14
24. Albury 14 28. Traralgon, Vic 11
29. UniSwim 8 29. Mlc Aquatic, Vic 8
29. Mount Annan 8 32. Norwood, SA 5
32. Kingswim 5 32. Aquagym, Nzl 5
SOPAC - Site License 12/02/2010 - 19:48PM
2010 NSW State Open Championships - 12/02/2010 to 14/02/2010
2010 NSW State Open Championships
Event 7 Men 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 PARK, TAE HWAN 20 KOR 49.96 49.45 35
24.10 49.45
2 D''ORSOGNA, TOMMASO (A 19 WES 50.08 49.80 30
24.28 49.80
3 PROSSER, CAMERON (AIS 24 MLC 50.06 49.90 26
23.97 49.90
4 LAUTERSTEIN, ANDREW ( 22 SOSC 50.25 50.09 23
23.97 50.09
5 RICHARDSON, KYLE 22 COMM 49.95 50.16 20
23.87 50.16
6 MONK, KENRICK 22 STPET 50.65 50.66 17
24.46 50.66
7 FFROST, NICHOLAS 23 STHP 50.69 50.74 14
24.64 50.74
8 ABOOD, MATTHEW (NSWIS 23 SYDU 50.65 51.02 11
24.22 51.02
9 DELANEY, ASHLEY (AIS) 23 NUN 51.05 51.32 8
24.51 51.32
10 MAXWELL, TE HAUMI 15 MLCM 50.79 51.39 5
24.22 51.39
=== B - Final ===
11 KILLEY, JARROD (NSWIS 19 HUNT 51.25 51.05
24.57 51.05
12 MURPHY, PATRICK (AIS) 25 MEV 51.34 51.29
25.04 51.29
13 TO, KENNETH (NSWIS) 17 TRGR 51.13 51.32
24.33 51.32
14 BRODIE, LEITH 23 STPET 51.50 51.82
25.03 51.82
14 JACK, MICHAEL 24 WAQAK 51.56 51.82
25.07 51.82
16 ALATI, JOEL 17 CAA 51.46 51.84
25.06 51.84
17 BENSON, WILLIAM 22 NSSAK 51.60 51.93
24.89 51.93
18 DIXON, MITCHELL 20 SOSC 51.88 52.07
25.13 52.07
19 TOWNSING, LLOYD 24 MEV 51.67 52.44
25.25 52.44
20 PINE, ADAM (NSWIS) 33 GIND 51.76 55.28
25.70 55.28
=== Preliminaries ===
21 ROBERTS, MATTHEW 16 NOVO 51.93
24.91 51.93
22 O''DONNELL, CARL 22 NSSAK 51.97
25.11 51.97
23 FRASER-HOLMES, THOMAS 18 HUNT 52.01
25.20 52.01
24 PALMER, KIRK (AIS) 23 BAQU 52.08
25.38 52.08
25 WORSLEY, BLAKE 22 IS 52.10
25.09 52.10
26 MCKENDRY, NED 17 STPET 52.13
25.41 52.13
27 COTTELL, JUSTIN 22 BLKC 52.17
25.25 52.17
28 CAMPBELL, BEN 20 CRAN 52.25
25.18 52.25
29 MILLER, TOM (NSWIS) 23 CRAN 52.29
25.06 52.29
30 VAROY, NIELSEN 18 ROSAK 52.30
24.69 52.30
31 THOMAS, MATT 23 NSSAK 52.33
25.44 52.33
32 BEINKE, SAM 24 LP 52.51
25.39 52.51
33 HIRNIAK, STEFAN 25 IS 52.61
25.61 52.61
33 SMITH, CAMERON 23 STPET 52.61
26.26 52.61
35 NAPOLEON, RYAN 19 STPET 52.76
25.53 52.76
36 WILLIS, GORDON 21 SYDU 52.77
25.28 52.77
37 HANSON, RYAN 19 WIAQ 52.80
25.45 52.80
38 FLINT, SAM 17 SSSD 52.84
25.98 52.84
39 STACK, JAIMIE 17 SSSD 52.88
25.32 52.88
40 PATRULESCU, ALEXANDER 18 SOSC 52.89
25.51 52.89
41 PATTERSON, MITCHELL ( 23 WRAQ 52.90
25.11 52.90
42 ABOOD, ANDREW 19 KNGC 52.95
25.39 52.95
42 BUTCHER, PHIL 19 MUSC 52.95
25.44 52.95
44 SAUNDERS, JEREMY 20 NUN 53.01
25.63 53.01
45 SWANEPOEL, CORNEY 23 ROSAK 53.03
24.92 53.03
46 MCCONNELL, SAM 20 SYDU 53.12
25.61 53.12
47 JACKSON, BAILEY (AIS) 18 TSSAQ 53.14
25.80 53.14
48 READ, ANDREW 17 CAA 53.23
25.59 53.23
49 MCGREGOR, BRUCE 22 NOOSA 53.30
25.42 53.30
50 JORDAN, ZANE 18 SYDU 53.37
25.31 53.37
51 LARKIN, MITCHELL 16 STPET 53.40
26.15 53.40
51 SYKES, BUSTER 16 BROTH 53.40
25.37 53.40
53 WISE, DAVID 21 SYDU 53.51
25.50 53.51
54 ROUGHLEY, NATHAN 16 MUSC 53.52
25.90 53.52
55 STANLEY, MATTHEW 18 NSSAK 53.59
25.96 53.59
56 SCHOFIELD, TIMOTHY 18 MING 53.73
26.03 53.73
57 WHENUAROA, ZAC 15 BROTH 53.74
25.55 53.74
58 LACUNA, JESSIE 16 PHIL 53.75
26.34 53.75
59 BUTLER, RICHARD 19 GBR 53.80
26.22 53.80
60 GOO, JOHN 20 RYDE 53.90
26.32 53.90
61 STOCK, JEREMY 19 WRAQ 53.96
25.10 53.96
62 CASEY, KIERAN 19 MING 53.97
26.23 53.97
63 SHEA, JOSHUA 17 SLCA 54.00
26.37 54.00
63 COWBURN, JAMES 19 GBR 54.00
25.97 54.00
65 MCDONALD, ADAM 17 COLSL 54.14
26.04 54.14
66 FINLAY, MICHAEL 19 OCASL 54.17
25.55 54.17
67 HERZOG, KURT 17 CHBC 54.23
25.97 54.23
68 MCKEON, DAVID 17 WIAQ 54.24
25.99 54.24
69 KEAN, GARETH 18 CAPWN 54.27
25.93 54.27
70 TERRY, MATTHEW 20 REDLL 54.30
26.38 54.30
71 PARKER, SAMUEL 16 HUNT 54.33
26.41 54.33
72 PARSLOW, ADAM 25 NUN 54.35
26.09 54.35
73 EDMONDS, BEN 18 NWD 54.36
26.10 54.36
74 D''ARCY-EVANS, NICHOLA 19 NUN 54.39
26.03 54.39
75 DENNIS, NATHAN 18 MING 54.48
26.34 54.48
76 SIBIR, BRANDON 16 MUSC 54.53
26.43 54.53
77 GEORGIOU, TIMOTHY 20 LIVP 54.59
25.86 54.59
78 LONG, ELLIOT 15 WILB 54.60
25.99 54.60
79 YOUNG, MICHAEL 17 CARL 54.62
26.23 54.62
80 CURTIS, DYLAN 18 WRAQ 54.65
25.59 54.65
81 CONDOS, MATTHEW 18 SLCA 54.70
25.93 54.70
82 STEPHENSON, CARLOS 21 SYDU 54.72
25.96 54.72
83 MCMURRAY, ALEXANDER 17 LIVP 54.73
26.06 54.73
84 MCPARLANE, THOMAS 16 WOYW 54.79
26.38 54.79
85 ALLEN, CRAIG 18 NOVO 54.97
26.84 54.97
86 TAYLOR, MATT 23 LCOV 54.99
25.68 54.99
87 WHITELEY, BEN 15 KNXP 55.02
26.36 55.02
88 SPENCE, MATT 17 NCAQ 55.05
26.52 55.05
89 HERZOG, LUKE 17 CHBC 55.08
26.38 55.08
90 MILLER, NATHAN 16 TRGR 55.10
26.47 55.10
91 COOK, SAM 17 TRLM 55.16
26.72 55.16
92 APPLEGARTH, RHYS 19 WVSOT 55.28
26.54 55.28
93 DOYLE, BRADEN 18 WVSOT 55.29
26.80 55.29
94 KANG, YONG HWAN 24 KOR 55.30
26.87 55.30
95 HANSFORD, ZACH 18 BLKC 55.32
26.74 55.32
96 O''BRIEN, KYLE 17 SLCA 55.35
26.43 55.35
97 CHILCOTT, LUKE 17 MING 55.38
26.66 55.38
98 BRIDGE, KEELAN 16 WOYW 55.40
26.70 55.40
99 CLAY, RYAN 17 MTAN 55.56
26.07 55.56
100 PATIENCE, SHANE 19 SZRWN 55.61
26.57 55.61
101 SHEIL, ALEXANDER 17 SOSC 55.84
26.99 55.84
101 WINNING, HEATH 15 HUNT 55.84
27.30 55.84
103 MILTON, BEN 17 NOVO 55.88
27.29 55.88
104 MACKAY, LACHLAN 15 KNXP 55.92
27.02 55.92
105 TURNER, JAYDEN 15 NTEND 55.99
26.50 55.99
106 HOLIDAY, JACK 17 MJET 56.21
27.25 56.21
107 PERRY, ALEXANDER 16 KNXP 56.26
26.30 56.26
108 BENNETT, EWAN 15 MLC 56.29
26.85 56.29
108 MULHERIN, JACKSON 15 BLKC 56.29
27.18 56.29
110 HANSFORD, JACOB 14 BLKC 56.31
27.05 56.31
110 HARRIS, RICHARD 19 COLSL 56.31
27.40 56.31
112 TOPALIDIS, PETER 13 AUBN 56.34
27.12 56.34
113 MILLER, RYAN 16 TRGR 56.35
26.72 56.35
114 GOURLEY, EDWARD 17 GOSF 56.38
26.76 56.38
115 CUNNEEN, LIAM 14 ATLN 56.45
27.40 56.45
116 MCSPADDEN, ANDREW 19 RYDE 56.52
27.81 56.52
117 NOGAROTTO, EMILIO 15 AQBN 56.59
27.16 56.59
118 BARTON, BRANDON 16 CRAN 56.64
26.95 56.64
119 RISPOLI, NICHOLAS 15 EPBL 56.66
27.15 56.66
120 LONG, MITCHELL 17 RYDE 56.75
27.03 56.75
121 VINCENT, NICKLAUS 18 RYDE 56.82
27.52 56.82
122 ENGEL, ALEXANDER 16 BAYS 56.83
27.40 56.83
122 PHILLIPS, SCOTT 16 SLCA 56.83
27.07 56.83
124 MALALA, JAYDEN 14 BLKC 56.87
27.16 56.87
125 FROST, RYAN 19 LIVP 56.88
27.41 56.88
126 STANWELL, JAMES 15 KNXP 56.94
26.85 56.94
127 MAHONEY, ADAM 15 WIZA 57.01
27.38 57.01
128 HAMILTON, JORDAN 16 GIND 57.12
27.43 57.12
129 DAVY, CAMERON 15 NOVO 57.24
26.93 57.24
130 DANNAOUI, BILAL 15 MLCM 57.39
27.57 57.39
131 PIERUCCI, SIDNEY 17 RYDE 57.55
27.68 57.55
132 GRINTER, NICHOLAS 18 SLCA 57.72
27.74 57.72
133 CHANCELLOR, THOMAS 16 WILB 57.96
27.67 57.96
134 RIGBY, KYLE 18 NOOSA 58.27
26.78 58.27
135 WILSON, ANTHONY 18 RYDE 58.61
27.76 58.61
-- CLARKE, BILLY 16 RYDE DQ
-- JOVANOVICH, BOBBY 20 BROTH NS
-- OSBORNE, RHYS 21 WWI NS
-- ARMFEILD, MATTHEW 21 NUN NS
-- JONES, DANIEL 27 BAQU NS
-- SNYDERS, GLENN 22 NSSAK NS
-- MCMILLAN, ANDREW 24 NSSAK NS
-- MAGNUSSON, JAMES 18 MUSC NS
-- KALMS, ADAM 16 NOVO NS
-- ROBERTS, JAMES 18 NTEND NS
-- PRYOR, MITCHELL 18 NUN NS
-- COWDREY, MATTHEW (AIS 21 NWD NS
-- ROBERTSON, NICK 14 CARL NS
-- INNES, RILEY 14 TRGR NS
-- BAGDATLI, CIHAN 15 CORR NS
-- PARIS, MICHAEL 17 SEAG NS
-- SCHAFER, BEN 14 WILB NS
-- LOANEY, HARRISON 17 NSYD NS
-- HUTT, NICHOLAS 15 TRGR NS
Combined Team Scores - Through Event 7
1. St Peters Western, Qld 116 2. Nunawading, Vic 98
3. Sopac Swim Club 89 4. Chandler, Qld 71
5. Korea 70 5. North Shore, Nzl 70
7. Southport Olympic, Qld 66 8. Sweden 65
8. Brothers, Qld 65 10. Commercial, Qld 50
11. Castle Hill Rsl Dolphins 49 12. Island, Can 48
13. Noosa, Qld 46 14. Cranbrook Eastern Edge 34
14. Mlc Aquatic, Vic 34 16. Macquarie University 31
17. West Coast, WA 30 17. Wests Illawarra Aquatic 30
19. Great Britain 28 20. The Hobart Aquatic Club, Tas 23
21. Central Aquatic, WA 22 22. Aquaburn 20
22. Hunter 20 24. Melbourne Vicentre, Vic 17
24. Southside Penrhos Wesley, WA 17 26. Capital, Nzl 14
26. Novocastrian 14 26. Redcliffe Leagues, Qld 14
26. Albury 14 30. Sydney University 11
30. Traralgon, Vic 11 32. UniSwim 8
32. Mount Annan 8 34. Kingswim 5
34. Aquagym, Nzl 5 34. Mlc Marlins 5
34. Norwood, SA 5
SOPAC - Site License 12/02/2010 - 19:49PM
2010 NSW State Open Championships - 12/02/2010 to 14/02/2010
2010 NSW State Open Championships
Event 8 Women 400 LC Meter IM
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 RICE, STEPHANIE 21 STPET 4:49.33 4:40.37 35
29.18 1:03.27 1:39.79 2:15.49
2:56.07 3:36.98 4:09.82 4:40.37
2 HAMILL, SAMANTHA 18 KAWTR 4:55.08 4:41.28 30
29.28 1:02.49 1:38.66 2:13.82
2:54.69 3:36.41 4:09.75 4:41.28
3 WIEGERSMA, NATALIE 20 WAVSL 4:49.75 4:41.37 26
29.82 1:03.95 1:40.40 2:16.14
2:56.61 3:37.32 4:10.16 4:41.37
4 KOMARNYCKY, ALEXA 20 IS 4:49.67 4:42.71 23
30.47 1:04.65 1:41.47 2:17.52
2:58.65 3:39.89 4:11.94 4:42.71
5 GODDARD, TALIA 21 NUN 4:54.94 4:52.64 20
30.61 1:05.48 1:42.94 2:19.93
3:02.37 3:44.57 4:18.93 4:52.64
6 STAPLES, JACKIE 20 NWD 4:58.08 4:54.46 17
30.78 1:05.85 1:43.31 2:19.99
3:03.28 3:46.74 4:21.18 4:54.46
7 HANSFORD, STACEY (NSW 19 BLKC 5:00.31 4:57.14 14
30.07 1:05.38 1:44.54 2:22.58
3:06.07 3:48.96 4:23.55 4:57.14
8 RAMSAY, MEAGAN 18 GIND 4:57.72 4:57.38 11
30.96 1:07.53 1:47.00 2:25.67
3:07.18 3:49.09 4:24.04 4:57.38
9 LEGGE, JESSICA 17 NOVO 5:01.60 5:00.13 8
31.27 1:08.02 1:47.02 2:24.83
3:06.24 3:49.84 4:25.40 5:00.13
10 CUTTING, LEAH 17 NWD 5:03.61 5:03.58 5
31.75 1:08.33 1:48.33 2:26.82
3:10.73 3:55.76 4:30.19 5:03.58
=== B - Final ===
11 TOPRAK, SUAY 15 MLCM 5:09.19 5:04.23
32.00 1:09.30 1:48.56 2:26.83
3:11.67 3:56.95 4:31.16 5:04.23
12 CHURCHILL, CLEMENTINE 20 RYDE 5:07.26 5:05.60
32.99 1:10.82 1:49.70 2:27.75
3:12.42 3:57.20 4:31.78 5:05.60
13 BAILEY, MEG 13 HUNT 5:13.43 5:09.28
33.25 1:10.81 1:49.72 2:28.81
3:13.21 3:58.54 4:34.86 5:09.28
14 LEE, ALLY 16 CARL 5:14.49 5:10.60
32.15 1:10.25 1:50.02 2:29.26
3:15.48 4:01.07 4:36.15 5:10.60
15 QUINN, JESSIE 16 CARL 5:15.33 5:14.05
32.58 1:10.89 1:52.54 2:32.83
3:17.52 4:03.16 4:39.75 5:14.05
16 SHORT, MICHELLE 15 SOSC 5:18.07 5:14.25
33.10 1:11.44 1:50.49 2:30.22
3:16.31 4:02.63 4:38.98 5:14.25
17 ONG, MING-FEN 14 CARL 5:20.37 5:15.22
33.51 1:11.80 1:52.64 2:32.28
3:18.30 4:04.08 4:40.08 5:15.22
18 GASPAROTTO, ELYSSIA 14 WOYW 5:18.06 5:19.93
31.06 1:06.90 1:48.68 2:28.92
3:16.41 4:05.05 4:43.20 5:19.93
=== Preliminaries ===
11 RITENBERG, TAYLOR 18 NWD 5:04.21
33.23 1:11.22 1:51.86 2:32.00
3:15.13 3:57.33 4:31.73 5:04.21
14 WILLIAMS, PHOEBE 17 WVSOT 5:10.66
32.57 1:09.40 1:48.93 2:28.10
3:14.19 4:01.20 4:36.70 5:10.66
15 MILLER, CHELSEA 17 CMBT 5:12.50
32.01 1:09.71 1:49.95 2:29.05
3:14.52 4:00.06 4:36.98 5:12.50
21 BORROW, CARISSA 15 NOVO 5:19.39
32.97 1:10.00 1:53.26 2:35.68
3:21.14 4:05.37 4:43.50 5:19.39
23 ELKERTON, ZOE 16 WIAQ 5:21.17
32.40 1:10.74 1:52.21 2:32.10
3:20.06 4:08.72 4:45.74 5:21.17
24 DHONDY, TANAZ 14 SSSD 5:22.49
33.72 1:11.38 1:54.07 2:35.20
3:24.30 4:12.91 4:48.46 5:22.49
25 BROWN, BRIELLA 14 CARL 5:25.35
33.47 1:11.56 1:53.64 2:35.01
3:23.13 4:12.58 4:49.24 5:25.35
26 PEVY-SIEVER, TAYLA 13 NOVO 5:28.38
33.14 1:11.09 1:54.31 2:35.86
3:23.37 4:11.99 4:50.96 5:28.38
27 LAZAROU, TEGAN 14 BLKC 5:29.67
35.18 1:15.76 1:56.83 2:36.95
3:26.07 4:15.33 4:53.37 5:29.67
28 PAYNE, EMMA 14 THIL 5:38.01
33.60 1:13.66 1:58.47 2:42.66
3:31.97 4:22.32 5:00.56 5:38.01
-- TEYS, PETA 14 LIVP NS
-- HOYLES, SARAH 15 BAYS NS
-- GILMOUR, TIANNI 13 PWCA NS
Combined Team Scores - Through Event 8
1. St Peters Western, Qld 151 2. Nunawading, Vic 118
3. Sopac Swim Club 89 4. Island, Can 71
4. Chandler, Qld 71 6. Korea 70
6. North Shore, Nzl 70 8. Southport Olympic, Qld 66
9. Sweden 65 9. Brothers, Qld 65
11. Commercial, Qld 50 12. Castle Hill Rsl Dolphins 49
13. Noosa, Qld 46 14. Cranbrook Eastern Edge 34
14. Mlc Aquatic, Vic 34 16. Macquarie University 31
17. Kawana Waters, Qld 30 17. Wests Illawarra Aquatic 30
17. West Coast, WA 30 20. Great Britain 28
21. Norwood, SA 27 22. Waverley, Nzl 26
23. The Hobart Aquatic Club, Tas 23 24. Central Aquatic, WA 22
24. Novocastrian 22 26. Hunter 20
26. Aquaburn 20 28. Southside Penrhos Wesley, WA 17
28. Melbourne Vicentre, Vic 17 30. Blacktown City 14
30. Capital, Nzl 14 30. Albury 14
30. Redcliffe Leagues, Qld 14 34. Ginninderra 11
34. Traralgon, Vic 11 34. Sydney University 11
37. UniSwim 8 37. Mount Annan 8
39. Aquagym, Nzl 5 39. Mlc Marlins 5
39. Kingswim 5
SOPAC - Site License 12/02/2010 - 19:49PM
2010 NSW State Open Championships - 12/02/2010 to 14/02/2010
2010 NSW State Open Championships
Event 9 Women 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 HOCKING, BELINDA (AIS 19 ALBU 2:14.86 2:08.36 35
30.37 1:02.69 1:35.65 2:08.36
2 NAY, MEAGEN 21 STPET 2:12.32 2:10.31 30
31.08 1:04.12 1:37.48 2:10.31
3 INGRAM, MELISSA 24 NSSAK 2:14.63 2:11.23 26
31.31 1:04.34 1:38.07 2:11.23
4 BLUNDELL, JESSIE 19 NSSAK 2:14.60 2:12.88 23
31.71 1:05.30 1:39.11 2:12.88
5 O''NEIL, JENNI 18 NWD 2:15.75 2:13.30 20
32.17 1:05.75 1:39.74 2:13.30
6 CALDWELL, HILARY 19 PSW 2:15.86 2:15.32 17
31.72 1:05.86 1:40.74 2:15.32
7 MARSHALL, PENELOPE 20 NSSAK 2:16.26 2:15.36 14
32.22 1:06.35 1:41.00 2:15.36
8 SMITH, ELIZA 16 HUNT 2:17.82 2:16.99 11
31.91 1:06.41 1:41.70 2:16.99
9 WHITE, JORDAN 16 CRAN 2:19.17 2:18.13 8
32.35 1:06.67 1:42.05 2:18.13
10 CLARKE, CHARLOTTE 18 NWD 2:17.72 2:24.03 5
32.48 1:08.74 1:46.61 2:24.03
=== B - Final ===
11 FRANCIS, GRACE 20 NSSAK 2:25.16 2:19.18
32.98 1:09.31 1:44.96 2:19.18
12 SINCLAIR, CAITLIN 17 MLCM 2:21.52 2:20.02
32.57 1:08.11 1:44.36 2:20.02
13 KING, RACHELLE 17 MING 2:22.10 2:20.22
32.92 1:08.59 1:45.37 2:20.22
14 LOH, GRACE 18 MEV 2:19.73 2:20.29
32.66 1:08.24 1:44.71 2:20.29
15 BRETTLE, HOLLY 16 MEV 2:25.14 2:22.44
33.09 1:08.89 1:45.86 2:22.44
16 CALDWELL, ALICIA 14 CARL 2:25.17 2:22.84
33.00 1:09.43 1:46.25 2:22.84
17 MEERTENS, KIRSTIE 17 MUSC 2:23.48 2:23.08
33.51 1:09.88 1:46.70 2:23.08
18 RYAN, LAUREN 17 MUSC 2:24.51 2:25.18
34.50 1:11.17 1:48.25 2:25.18
19 HOPKINS, ANNABEL 13 GOSF 2:25.68 2:27.30
33.98 1:11.21 1:49.61 2:27.30
20 GOUDIS, ADELE 14 MUSC 2:25.57 2:30.17
34.34 1:12.02 1:51.21 2:30.17
=== Preliminaries ===
12 IRELAND, WHITNEY 16 NWD 2:20.77
33.49 1:09.61 1:45.86 2:20.77
22 LAWS, ELOISE 15 MUSC 2:26.00
34.91 1:12.60 1:50.28 2:26.00
23 BURLEIGH, SHANI 17 RI 2:26.54
32.83 1:10.05 1:48.31 2:26.54
24 MARCEDDO, SAMANTHA 15 GIND 2:27.03
33.73 1:10.37 1:48.75 2:27.03
25 STONE, ASHLEY 15 BAYS 2:27.30
34.95 1:12.07 1:49.80 2:27.30
26 LIIMATAINEN, JENNA 15 CHBC 2:27.79
34.66 1:11.16 1:49.79 2:27.79
27 PALU, LUCY 14 WIZA 2:28.36
34.44 1:11.85 1:50.13 2:28.36
28 ABBOTT, SAMANTHA 14 USWM 2:28.68
34.57 1:12.36 1:50.43 2:28.68
29 STIRTON, NICOLA 14 CARL 2:29.09
34.70 1:11.97 1:50.81 2:29.09
30 BEST, JESSICA 15 BAYS 2:29.59
33.94 1:11.96 1:50.74 2:29.59
31 TEYS, RACHEL 17 LIVP 2:29.80
33.31 1:10.20 1:49.83 2:29.80
32 TEYS, PETA 14 LIVP 2:30.02
35.18 1:12.92 1:51.52 2:30.02
33 EVERINGHAM, ERIN 17 GOSF 2:30.28
34.93 1:13.58 1:52.48 2:30.28
34 TAPE, SHARNI 15 MING 2:30.29
35.07 1:13.05 1:51.99 2:30.29
35 LITVER, JULIE 14 CRAN 2:30.65
34.83 1:13.75 1:52.25 2:30.65
36 WRIGHT, LEANNE 15 CARL 2:30.68
35.25 1:12.76 1:51.79 2:30.68
37 STREATFIELD, ASHLEIGH 16 TNGV 2:31.06
35.37 1:14.49 1:53.11 2:31.06
38 TAN, MELANIE 17 MLCM 2:31.09
35.72 1:13.94 1:52.43 2:31.09
39 SCHIWY, IMOGEN 14 TELO 2:31.90
35.64 1:14.32 1:53.61 2:31.90
40 DARGUE, NIKKI 18 CARL 2:31.92
35.30 1:12.94 1:51.86 2:31.92
41 ANDERSON, ALECIA 15 THIL 2:32.00
35.03 1:14.11 1:53.08 2:32.00
42 MCCONNELL, ALEXANDRA 15 RYDE 2:32.03
35.87 1:14.40 1:53.60 2:32.03
43 HOGAN, CLORINDA 13 LIVP 2:32.06
35.89 1:14.33 1:53.67 2:32.06
44 COOK, JESSICA 20 MING 2:32.46
35.22 1:13.37 1:53.09 2:32.46
45 BIRD, REBEKAH 16 PRSL 2:32.48
35.01 1:13.21 1:53.17 2:32.48
46 THOMPSON, RACHEL 15 ABBT 2:32.56
34.96 1:13.44 1:53.01 2:32.56
47 ANDREWS, STEPHANIE 15 SSSD 2:33.16
36.08 1:14.51 1:54.20 2:33.16
48 OLESCH-BYRNE, ALANIS 13 MLCM 2:33.27
35.07 1:13.56 1:53.93 2:33.27
49 HARDWICK, CORAL 16 MING 2:33.29
34.83 1:13.36 1:53.63 2:33.29
50 MORGAN, EMMA 13 WILB 2:33.34
36.14 1:14.82 1:54.76 2:33.34
50 COURTNEY, CLARE 15 SPLC 2:33.34
36.09 1:14.97 1:54.21 2:33.34
52 SCHEMBRI, JESSICA 16 GIND 2:33.71
35.84 1:14.26 1:53.88 2:33.71
53 BOOTH, REBECCA 13 ABBT 2:33.85
35.91 1:15.28 1:55.20 2:33.85
54 HOKIN, MICHAELA 12 MTAN 2:34.25
35.99 1:14.95 1:54.64 2:34.25
55 MASTRO, ALEXIS 14 WIAQ 2:34.26
34.68 1:13.99 1:54.25 2:34.26
56 BARD, HAYLEY 14 NOVO 2:34.30
35.56 1:14.22 1:54.15 2:34.30
57 MURPHY, MONIQUE 15 TNGV 2:34.33
36.72 1:16.48 1:56.70 2:34.33
58 MACRAE, VICTORIA 16 KNXP 2:34.48
35.54 1:14.56 1:54.78 2:34.48
59 LEWIS, KATIE 21 CMBT 2:34.52
35.68 1:14.27 1:54.16 2:34.52
60 DUFFY, KIRSTEN 14 WIZA 2:34.56
36.19 1:15.10 1:55.23 2:34.56
61 CHENERY, ALYCE 19 RIPL 2:34.85
35.19 1:14.61 1:55.14 2:34.85
62 COBDEN, ELIZABETH 15 RYDE 2:34.88
36.42 1:16.11 1:56.13 2:34.88
63 CROCKART, LAURA 15 RYDE 2:35.11
36.85 1:15.60 1:56.11 2:35.11
64 SCHLICHT, JEMMA 12 MLC 2:35.22
34.87 1:14.22 1:54.59 2:35.22
65 O''CONNOR, JESSIE 16 WIZA 2:35.76
36.63 1:15.32 1:55.44 2:35.76
66 SIMONE, JULIANA 12 HUNH 2:35.80
35.69 1:15.07 1:55.95 2:35.80
67 PATMORE, PAIGE 12 MENI 2:35.99
36.71 1:16.18 1:56.69 2:35.99
68 BYRNE, TAYLOR 13 MUSC 2:36.78
36.60 1:15.90 1:56.35 2:36.78
69 CALVERT, NICOLE 17 THIL 2:36.95
35.80 1:15.35 1:56.62 2:36.95
70 MORRIS-BEVERSTOCK, BR 15 MENI 2:37.76
36.16 1:16.51 1:57.98 2:37.76
71 HANSEN, JESSICA 14 MLC 2:37.83
36.79 1:16.90 1:57.48 2:37.83
72 GROVES, BRITTANY 14 ISWM 2:37.93
36.60 1:16.59 1:57.52 2:37.93
73 SHEPHARD, JORDAN 17 ATLN 2:38.08
35.32 1:14.21 1:55.32 2:38.08
74 HOBSON, HANNAH 16 YUNG 2:38.24
37.00 1:17.03 1:58.25 2:38.24
75 MARLEY, BRONAGH 16 CARL 2:38.78
38.05 1:18.76 1:59.18 2:38.78
76 HOLDEN, MEGHAN 14 BAQU 2:38.90
35.98 1:16.08 1:57.66 2:38.90
77 BACON, MICHAELA 16 NOVO 2:39.59
36.46 1:17.22 1:59.13 2:39.59
78 ARCHER, SHELBY 14 COSC 2:39.74
36.67 1:17.89 1:59.82 2:39.74
79 JALVO, ALISON 15 THIL 2:40.45
37.06 1:17.80 1:59.64 2:40.45
80 ZHU, VIVIAN 11 PARC 2:40.65
37.44 1:18.00 1:59.81 2:40.65
81 JOHNSON, AMBER 17 MLND 2:47.39
37.45 1:19.61 2:03.74 2:47.39
-- JONES, TIARNA 16 CHRD NS
-- THOMAS, EMILY 19 NSSAK NS
-- SIDDLE, KATELYN 17 CHRD NS
-- SILK, LAUREN 16 GLEN NS
-- TIEMS, ELIZABETH 15 MLCM NS
-- ROWLEY, BIANCA 16 CSCAK NS
-- HARE, BRONTE 12 BAYS NS
-- COLOMBINI, ALESSANDRA 12 BAYS NS
-- BLAKE, PAIGE 17 BLKC NS
-- SCHOCHER, KAYLA 15 REVW NS
-- BENNETT, SAMANTHA 18 NUN NS
-- CHAN, GABRIELLA 20 SYDU NS
Combined Team Scores - Through Event 9
1. St Peters Western, Qld 181 2. North Shore, Nzl 133
3. Nunawading, Vic 118 4. Sopac Swim Club 89
5. Chandler, Qld 71 5. Island, Can 71
7. Korea 70 8. Southport Olympic, Qld 66
9. Brothers, Qld 65 9. Sweden 65
11. Norwood, SA 52 12. Commercial, Qld 50
13. Albury 49 13. Castle Hill Rsl Dolphins 49
15. Noosa, Qld 46 16. Cranbrook Eastern Edge 42
17. Mlc Aquatic, Vic 34 18. Hunter 31
18. Macquarie University 31 20. Kawana Waters, Qld 30
20. Wests Illawarra Aquatic 30 20. West Coast, WA 30
23. Great Britain 28 24. Waverley, Nzl 26
25. The Hobart Aquatic Club, Tas 23 26. Central Aquatic, WA 22
26. Novocastrian 22 28. Aquaburn 20
29. Pacific Sea Wolves, Can 17 29. Southside Penrhos Wesley, WA 17
29. Melbourne Vicentre, Vic 17 32. Capital, Nzl 14
32. Blacktown City 14 32. Redcliffe Leagues, Qld 14
35. Ginninderra 11 35. Sydney University 11
35. Traralgon, Vic 11 38. Mount Annan 8
38. UniSwim 8 40. Aquagym, Nzl 5
40. Mlc Marlins 5 40. Kingswim 5
SOPAC - Site License 12/02/2010 - 19:49PM
2010 NSW State Open Championships - 12/02/2010 to 14/02/2010
2010 NSW State Open Championships
Event 10 Men 50 LC Meter Backstroke
=========================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 ARNAMNART, DANIEL (NS 20 AQBN 25.67 25.23 35
2 STOECKEL, HAYDEN (AIS 25 NWD 26.47 25.54 30
3 DELANEY, ASHLEY (AIS) 23 NUN 26.10 25.62 26
4 HURLEY, ROBERT (NSWIS 21 WIAQ 26.18 25.94 23
5 BELL, DANIEL 19 NSSAK 26.55 26.15 20
6 BEINKE, SAM 24 LP 26.81 26.65 17
7 GATFIELD, JOHN 19 SZRWN 26.63 26.71 14
8 TO, KENNETH (NSWIS) 17 TRGR 26.77 27.03 11
9 BLACKBORROW, DANIEL 25 MEV 26.91 27.22 8
10 JOVANOVICH, BOBBY 20 BROTH 26.95 27.25 5
=== B - Final ===
11 KEAN, GARETH 18 CAPWN 27.00 26.92
12 CHAPMAN, RHETT 19 SLCA 27.24 27.21
13 EDMONDS, BEN 18 NWD 27.58 27.33
14 MAHONEY, TRAVIS 19 NUN 27.15 27.41
15 CROSS, SHANE 21 CARL 27.60 27.51
16 LEWIS, BRADLEY 20 MTAN 27.29 27.53
17 READ, ANDREW 17 CAA 27.33 27.54
18 WHENUAROA, ZAC 15 BROTH 27.73 27.81
19 GILBERT, MICHAEL 17 BAQU 27.86 27.83
20 WISE, DAVID 21 SYDU 27.83 28.37
=== Preliminaries ===
16 STOCK, JEREMY 19 WRAQ 27.53
22 DIXON, MITCHELL 20 SOSC 27.98
23 O''DONNELL, MARK 19 MLC 28.08
24 YOUNG, MICHAEL 17 CARL 28.09
25 JORDAN, ZANE 18 SYDU 28.21
26 HARRINGTON, ADAM 18 GBR 28.32
27 SCHOFIELD, TIMOTHY 18 MING 28.41
28 HOLIDAY, JACK 17 MJET 28.44
29 ROBERTS, MATTHEW 16 NOVO 28.47
30 MALLETT, ADAM 20 GBR 28.62
31 HORE, RYAN 15 TNGV 28.74
32 MORRIS, HUGO 15 WODN 28.76
33 EASTWOOD, GEOFFREY 21 DORR 28.79
34 HONEY, NICHOLAS 17 GIND 28.81
35 OSBORNE, RHYS 21 WWI 28.98
36 SHEA, JOSHUA 17 SLCA 29.07
37 SPENCE, MATT 17 NCAQ 29.14
38 HARRIS, RICHARD 19 COLSL 29.19
39 BRIDGE, KEELAN 16 WOYW 29.26
40 REEKIE, NICHOLAS 15 KPD 29.28
41 MAHONEY, ADAM 15 WIZA 29.37
42 HELLINGA, NIELS 20 SYDU 29.42
43 DEAN, JOHN 21 CRSS 29.52
44 LONG, ELLIOT 15 WILB 29.53
45 WISE, BENJAMIN 20 WODN 29.54
46 MCDERMOTT, BENJAMIN 15 TRGR 29.58
47 ROUGHLEY, NATHAN 16 MUSC 29.59
48 SCHUBERT, SAMUEL 17 GUNN 29.75
48 BARTON, BRANDON 16 CRAN 29.75
50 GOURLEY, EDWARD 17 GOSF 29.82
51 HAWTHORNE, NICHOLAS 14 MING 29.96
52 GRANT, SHANE 15 BLKC 29.99
53 MCKEON, DAVID 17 WIAQ 30.01
54 FINLAY, MICHAEL 19 OCASL 30.15
55 COOK, SAM 17 TRLM 30.27
56 DENNIS, NATHAN 18 MING 30.32
57 NOGAROTTO, EMILIO 15 AQBN 30.43
58 ENGEL, ALEXANDER 16 BAYS 30.60
59 BENNETT, EWAN 15 MLC 30.70
59 HAMILTON, JORDAN 16 GIND 30.70
61 MALALA, JAYDEN 14 BLKC 30.94
62 YABSLEY, DAMIEN 15 GLST 31.11
-- HALLIDAY, TIM 20 SYDU DQ
-- MCSHANE, NICHOLAS 16 BAQU NS
-- LONG, MITCHELL 17 RYDE NS
-- GEORGEVITS, MATTHEW 14 CARL NS
-- STANLEY, CAMERON 22 NSSAK NS
-- TREFFERS, BENJAMIN (A 18 BLGR NS
-- ARMFEILD, MATTHEW 21 NUN NS
-- REID, LACHLAN 16 BAYS NS
Combined Team Scores - Through Event 10
1. St Peters Western, Qld 181 2. North Shore, Nzl 153
3. Nunawading, Vic 144 4. Sopac Swim Club 89
5. Norwood, SA 82 6. Chandler, Qld 71
6. Island, Can 71 8. Brothers, Qld 70
8. Korea 70 10. Southport Olympic, Qld 66
11. Sweden 65 12. Aquaburn 55
13. Wests Illawarra Aquatic 53 14. Commercial, Qld 50
15. Albury 49 15. Castle Hill Rsl Dolphins 49
17. Noosa, Qld 46 18. Cranbrook Eastern Edge 42
19. Mlc Aquatic, Vic 34 20. Hunter 31
20. Macquarie University 31 22. West Coast, WA 30
22. Kawana Waters, Qld 30 24. Great Britain 28
25. Waverley, Nzl 26 26. Melbourne Vicentre, Vic 25
27. The Hobart Aquatic Club, Tas 23 28. Novocastrian 22
28. Central Aquatic, WA 22 30. Southside Penrhos Wesley, WA 17
30. Pacific Sea Wolves, Can 17 30. Lefevre Portside, SA 17
33. Blacktown City 14 33. SwimZone Racing, Nzl 14
33. Redcliffe Leagues, Qld 14 33. Capital, Nzl 14
37. Ginninderra 11 37. Traralgon, Vic 11
37. Trinity Grammar School 11 37. Sydney University 11
41. UniSwim 8 41. Mount Annan 8
43. Mlc Marlins 5 43. Aquagym, Nzl 5
43. Kingswim 5
SOPAC - Site License 12/02/2010 - 20:17PM
2010 NSW State Open Championships - 12/02/2010 to 14/02/2010
2010 NSW State Open Championships
Event 12 Women 400 LC Meter Medley Relay
==================================================================================
Team Seed Finals Points
==================================================================================
1 NUN ''A'' 4:05.93 4:11.64 35
1) BENNETT, SAMANTHA 18 2) JONES, LEISEL (VIS) 24
3) ZALEWSKI, ELLESE 18 4) REESE, SHAYNE (VIS) 27
31.06 1:04.11 1:36.05 2:12.75
2:41.44 3:15.18 3:42.24 4:11.64
2 CRAN ''A'' 4:13.26 4:14.78 30
1) WHITE, JORDAN 16 2) MARSHALL, SAMANTHA (NSWIS) 17
3) MEE, NICOLE 17 4) GLEW, JESSIE 20
32.06 1:05.25 1:37.77 2:14.72
2:43.08 3:15.91 3:43.90 4:14.78
3 NUN ''B'' 4:10.65 4:17.01 26
1) CARPENTER, CHELSEA (VIS) 22 2) KATSOULIS, SARAH (VIS) 25
3) GODDARD, TALIA 21 4) PARSLOW, BELINDA 22
32.97 1:07.45 1:39.84 2:16.20
2:45.70 3:19.80 3:47.56 4:17.01
4 NWD ''A'' 4:12.71 4:18.90 23
1) IRELAND, WHITNEY 16 2) RITENBERG, TAYLOR 18
3) ASH, JESSICA 19 4) O''NEIL, JENNI 18
31.52 1:03.68 1:38.58 2:18.30
2:47.23 3:21.10 3:49.38 4:18.90
5 MUSC ''A'' 4:19.34 4:23.30 20
1) MEERTENS, KIRSTIE 17 2) BAKER, SARAH 15
3) CATER, PHOEBE 18 4) TAYLOR, CHLOE 14
32.28 1:06.05 1:40.84 2:20.58
2:49.47 3:23.72 3:52.03 4:23.30
6 MLCM ''A'' 4:27.56 4:26.48 17
1) TAN, MELANIE 17 2) ELLIOT, KAILAH 18
3) SINCLAIR, CAITLIN 17 4) TOPRAK, SUAY 15
32.61 1:07.24 1:42.75 2:23.69
2:52.89 3:27.19 3:55.38 4:26.48
7 NOVO ''A'' 4:23.50 4:32.48 14
1) BARD, HAYLEY 14 2) BORROW, CARISSA 15
3) REDMAN, SAMANTHA 15 4) FINDLEY, CHELSEA 15
34.15 1:11.68 1:46.22 2:26.48
2:56.98 3:32.80 4:00.99 4:32.48
8 WILB ''A'' 4:28.93 4:32.95 11
1) BREWER, GENIEVE 15 2) MILLIKIN, CARLEE 15
3) CANNELL, STEPHANIE 16 4) MORGAN, EMMA 13
33.83 1:09.17 1:45.06 2:25.01
2:55.83 3:32.35 4:01.40 4:32.95
9 MUSC ''B'' 4:25.86 4:33.88 8
1) OWEN, MADALEINE 16 2) GOODIE, REBEKAH 16
3) STUART, ALICE 12 4) GOULD, AMELIA 14
32.54 1:06.77 1:43.52 2:25.80
2:57.39 3:32.35 4:01.36 4:33.88
10 BLKC ''A'' 4:29.98 4:34.36 5
1) BENNETT, SIMONE 19 2) ANSCHAU, HAYLEY 14
3) BLAKE, PAIGE 17 4) HANSFORD, STACEY (NSWIS) 19
33.28 1:08.45 1:46.46 2:28.39
2:58.26 3:33.66 4:02.70 4:34.36
11 GIND ''A'' 4:26.74 4:35.73
1) MARCEDDO, SAMANTHA 15 2) SCHEMBRI, JESSICA 16
3) RAMSAY, MEAGAN 18 4) SCHNYDER, KAITLYN 16
32.89 1:08.71 1:44.52 2:26.65
2:56.78 3:32.63 4:02.36 4:35.73
12 CARL ''A'' 4:29.20 4:35.95
1) CALDWELL, ALICIA 14 2) NAKAGAMI, RIE 21
3) QUINN, JESSIE 16 4) WRIGHT, LEANNE 15
32.73 1:07.97 1:45.26 2:27.47
2:59.04 3:35.71 4:04.40 4:35.95
13 CHRD ''A'' 4:23.01 4:36.45
1) SIDDLE, KATELYN 17 2) MORRISON, KRISTY (NSWIS) 24
3) FEGAN, NATALIE 17 4) JONES, TIARNA 16
34.25 1:10.88 1:45.14 2:25.93
2:56.56 3:32.60 4:02.51 4:36.45
14 CARL ''B'' 4:33.34 4:37.52
1) DARGUE, NIKKI 18 2) COOPER, NICOLE 14
3) BROWN, BRIELLA 14 4) MATSUO, AMI 13
33.00 1:09.26 1:45.94 2:27.72
3:00.45 3:38.11 4:06.64 4:37.52
15 GOSF ''A'' 5:06.99 4:38.61
1) EVERINGHAM, ERIN 17 2) PALMER, AFTON 17
3) STONE, REBECCA 15 4) HOPKINS, ANNABEL 13
33.35 1:09.75 1:43.62 2:23.82
2:56.77 3:35.13 4:05.55 4:38.61
16 NOVO ''B'' 4:32.80 4:39.93
1) BACON, MICHAELA 16 2) LEGGE, JESSICA 17
3) MCDONALD, EMMA 14 4) SQUIRES, JESSICA 14
35.48 1:14.76 1:48.36 2:27.73
2:59.60 3:37.13 4:06.99 4:39.93
17 SLCA ''A'' 4:34.56 4:40.16
1) PRICE, TONEYA 16 2) PURCELL, STEPHANIE 17
3) LAURICELLA, JESSICA 16 4) HOUGHTON, BRITTANY 19
34.25 1:11.15 1:47.41 2:30.57
3:00.39 3:36.85 4:05.99 4:40.16
18 BAYS ''A'' 4:33.88 4:41.41
1) STONE, ASHLEY 15 2) ERICKSON, CAITLIN 16
3) BEST, JESSICA 15 4) ASHWOOD, JESSICA (NSWIS) 16
33.80 1:09.93 1:49.08 2:34.20
3:05.49 3:42.83 4:10.42 4:41.41
19 THIL ''A'' 4:40.98 4:41.81
1) ANDERSON, ALECIA 15 2) POLLARD-HUGHES, TAYLAH 11
3) PAYNE, EMMA 14 4) CALVERT, NICOLE 17
33.17 1:08.51 1:46.89 2:30.57
3:01.04 3:37.84 4:08.39 4:41.81
20 GLEN ''A'' 4:47.89 4:46.28
1) SILK, LAUREN 16 2) KIDD, CHRISTINE 17
3) SUZUKI, MAYA 15 4) SCHULZE, ELLEN 15
33.11 1:09.50 1:47.33 2:32.15
3:03.54 3:42.06 4:11.83 4:46.28
21 MLCM ''B'' 4:40.12 4:50.12
1) OLESCH-BYRNE, ALANIS 13 2) KLEPAC, EMILY 13
3) LEE, HA-YEON 17 4) LIANG, CYNTHIA 14
34.42 1:11.14 1:49.02 2:34.09
3:05.77 3:43.62 4:14.47 4:50.12
22 RYDE ''A'' 4:36.44 4:52.01
1) TAYLOR, SOPHIE 13 2) CROCKART, LAURA 15
3) LI, JENNY 15 4) VAN BALEN, MONIQUE 19
34.11 1:10.82 1:50.08 2:34.08
3:06.50 3:43.07 4:15.45 4:52.01
23 RYDE ''B'' 4:49.32 4:53.03
1) DAWKING, BRONTE 15 2) NAM, JENNIFER 12
3) MCSPADDEN, KIRSTEN 19 4) MCCONNELL, ALEXANDRA 15
34.27 1:09.85 1:50.08 2:36.51
3:10.23 3:49.17 4:19.61 4:53.03
24 THIL ''B'' 4:44.19 4:56.77
1) JALVO, ALISON 15 2) MATER, KATHRYN 14
3) FORBES, BAYLEE 12 4) SMITH, SHANNEN 15
36.80 1:15.85 1:56.45 2:41.30
3:13.18 3:52.11 4:22.84 4:56.77
-- NWD ''B'' 4:25.10 DQ
1) CLARKE, CHARLOTTE 18 2) CUTTING, LEAH 17
3) STAPLES, JACKIE 20 4) DUNCAN, EMMA 15
31.54 1:04.77 1:42.56 2:25.35
2:56.03 3:30.68 3:59.08
Combined Team Scores - Through Event 12
1. Nunawading, Vic 260 2. St Peters Western, Qld 181
3. North Shore, Nzl 153 4. Norwood, SA 105
5. Sopac Swim Club 103 6. Cranbrook Eastern Edge 72
7. Chandler, Qld 71 7. Island, Can 71
9. Brothers, Qld 70 9. Korea 70
11. Macquarie University 67 12. Southport Olympic, Qld 66
13. Sweden 65 14. Hunter 61
15. Aquaburn 55 16. Wests Illawarra Aquatic 53
17. Commercial, Qld 50 18. Castle Hill Rsl Dolphins 49
18. Albury 49 20. Noosa, Qld 46
21. Novocastrian 36 22. Blacktown City 35
23. Mlc Aquatic, Vic 34 24. Kawana Waters, Qld 30
24. West Coast, WA 30 26. Willoughby 28
26. Great Britain 28 28. Bayside 26
28. Waverley, Nzl 26 30. Melbourne Vicentre, Vic 25
31. Waves, Nzl 23 31. The Hobart Aquatic Club, Tas 23
33. Mlc Marlins 22 33. Central Aquatic, WA 22
35. Pacific Sea Wolves, Can 17 35. Southside Penrhos Wesley, WA 17
35. Lefevre Portside, SA 17 38. Redcliffe Leagues, Qld 14
38. Capital, Nzl 14 38. SwimZone Racing, Nzl 14
41. Ginninderra 11 41. Sydney University 11
41. Trinity Grammar School 11 41. Traralgon, Vic 11
45. UniSwim 8 45. Mount Annan 8
47. Aquagym, Nzl 5 47. Kingswim 5
SOPAC - Site License 12/02/2010 - 20:32PM
2010 NSW State Open Championships - 12/02/2010 to 14/02/2010
2010 NSW State Open Championships
Event 13 Men 400 LC Meter Medley Relay
==================================================================================
Team Seed Finals Points
==================================================================================
1 NUN ''A'' 3:43.70 3:52.98 35
1) MAHONEY, TRAVIS 19 2) LAIDLER, JACK 19
3) ASHBY, SAM (VIS) 21 4) SAUNDERS, JEREMY 20
28.67 58.50 1:28.57 2:03.51
2:29.67 3:00.95 3:25.54 3:52.98
2 MUSC ''A'' 3:51.77 3:54.63 30
1) ROUGHLEY, NATHAN 16 2) INKLEY, SEAN 21
3) BUTCHER, PHIL 19 4) TIMMS, CALUM 19
29.22 1:00.10 1:30.56 2:07.88
2:32.82 3:02.18 3:27.76 3:54.63
3 SLCA ''A'' 3:55.21 3:54.85 26
1) CHAPMAN, RHETT 19 2) CONDOS, MATTHEW 18
3) CLARKE, ALEX 17 4) SHEA, JOSHUA 17
28.52 58.69 1:29.17 2:04.09
2:30.51 3:02.04 3:27.36 3:54.85
4 AQBN ''A'' 3:56.41 3:57.39 23
1) ARNAMNART, DANIEL (NSWIS) 20 2) STACEY, JAMES 21
3) YIU, TREVOR 17 4) NOGAROTTO, EMILIO 15
27.22 56.37 1:25.42 2:00.22
2:28.35 3:02.09 3:27.57 3:57.39
5 NUN ''B'' 3:50.50 3:57.98 20
1) SONSIE, ROWAN 20 2) D''ARCY-EVANS, NICHOLAS 19
3) ASBURY, SHANE (VIS) 20 4) PARSLOW, ADAM 25
29.74 1:01.69 1:32.40 2:08.09
2:34.03 3:04.27 3:29.72 3:57.98
6 GIND ''A'' 3:57.80 4:00.78 17
1) HONEY, NICHOLAS 17 2) CHEN, ANDY 15
3) PINE, ADAM (NSWIS) 33 4) HAMILTON, JORDAN 16
29.23 1:00.15 1:32.09 2:10.41
2:35.53 3:04.99 3:31.06 4:00.78
7 CARL ''A'' 4:00.89 4:00.87 14
1) YOUNG, MICHAEL 17 2) HARRIS, TIM 16
3) ROBERTSON, NICK 14 4) CROSS, SHANE 21
28.62 58.76 1:31.36 2:09.62
2:36.31 3:07.95 3:33.22 4:00.87
8 KINS ''A'' 4:00.88 4:01.10 11
1) MACCABE, MATTHEW 15 2) ELLIOTT, TOMAS 15
3) STAPLES, LACHLAN (NSWIS) 19 4) STENNETT, RHEECE 17
31.18 1:03.76 1:34.75 2:10.61
2:35.96 3:05.50 3:30.84 4:01.10
9 BLKC ''A'' 3:53.50 4:01.85 8
1) KELSHAW, ALEX 18 2) GRANT, NATHAN 17
3) FELL, MICHAEL 17 4) EGGLETON, WALLY 17
29.03 59.43 1:31.22 2:08.58
2:35.60 3:06.79 3:32.89 4:01.85
10 CRAN ''A'' 4:00.42 4:03.26 5
1) ROSS, ALEXANDER 21 2) KERR, PETER 33
3) MILLER, TOM (NSWIS) 23 4) CAMPBELL, BEN 20
29.25 1:01.71 1:33.84 2:11.44
2:38.14 3:10.16 3:35.16 4:03.26
11 NCAQ ''A'' 4:09.50 4:08.71
1) KENNEDY, ANDREW 17 2) WOODS, JOHN 15
3) SPENCE, MATT 17 4) BOLAND, TIMOTHY 17
28.74 1:00.37 1:33.64 2:13.37
2:39.08 3:11.70 3:38.27 4:08.71
12 SLCA ''B'' 4:07.92 4:12.76
1) PHILLIPS, SCOTT 16 2) SCARFE, ALEX 19
3) O''BRIEN, KYLE 17 4) GRINTER, NICHOLAS 18
31.28 1:04.42 1:36.77 2:16.36
2:43.80 3:16.42 3:43.44 4:12.76
13 BAYS ''A'' 4:10.62 4:13.36
1) BEARD, JOSH 16 2) IRVINE, BRENDAN 16
3) PENDLETON, RICK 25 4) ENGEL, ALEXANDER 16
30.12 1:00.75 1:33.49 2:11.06
2:40.80 3:16.24 3:43.22 4:13.36
14 RYDE ''A'' 4:04.92 4:13.55
1) GOO, JOHN 20 2) CHIEN, MAX 15
3) VINCENT, DUNCAN 16 4) PIERUCCI, SIDNEY 17
30.43 1:02.96 1:37.07 2:15.31
2:43.56 3:16.47 3:43.72 4:13.55
15 CHRD ''A'' 4:13.79 4:16.76
1) PASTERFIELD, ANDREW 20 2) MORRISON, BRAD 21
3) AARSEN, DOMINIC 16 4) MCDONALD, CRAIG 39
31.78 1:05.00 1:36.69 2:13.21
2:42.73 3:16.49 3:44.67 4:16.76
16 RYDE ''B'' 4:21.15 4:25.38
1) MCSPADDEN, ANDREW 19 2) WONG, ERIC 13
3) CLARKE, BILLY 16 4) LONG, MITCHELL 17
32.03 1:05.98 1:42.12 2:22.12
2:52.85 3:28.11 3:55.85 4:25.38
17 THIL ''A'' 4:19.26 4:25.86
1) HAGGLUND, MATHEW 18 2) ROCHE, RYAN 13
3) JALVO, BENJAMIN 14 4) PAYNE, ANDREW 16
31.17 1:04.66 1:40.20 2:20.78
2:52.16 3:28.71 3:55.63 4:25.86
18 WIZA ''A'' 4:26.32 4:33.64
1) MAHONEY, ADAM 15 2) BRUNT, JAKE 14
3) MCCABE, JOEL 15 4) MAURER, KYLE 14
32.88 1:07.94 1:45.46 2:28.13
2:57.54 3:32.34 4:01.03 4:33.64
-- SYDU ''A'' 3:51.64 DQ
1) JORDAN, ZANE 18 2) ETTER, JAMES 20
3) MCCONNELL, SAM 20 4) WILLIS, GORDON 21
28.99 1:01.54 1:32.50 2:08.99
2:34.50 3:04.77 3:29.48
Combined Team Scores - Through Event 13
1. Nunawading, Vic 315 2. St Peters Western, Qld 181
3. North Shore, Nzl 153 4. Norwood, SA 105
5. Sopac Swim Club 103 6. Macquarie University 97
7. Aquaburn 78 8. Cranbrook Eastern Edge 77
9. Island, Can 71 9. Chandler, Qld 71
11. Korea 70 11. Brothers, Qld 70
13. Southport Olympic, Qld 66 14. Sweden 65
15. Hunter 61 16. Wests Illawarra Aquatic 53
17. Commercial, Qld 50 18. Albury 49
18. Castle Hill Rsl Dolphins 49 20. Noosa, Qld 46
21. Blacktown City 43 22. Novocastrian 36
23. Mlc Aquatic, Vic 34 24. West Coast, WA 30
24. Kawana Waters, Qld 30 26. Ginninderra 28
26. Great Britain 28 26. Willoughby 28
29. Slc Aquadot 26 29. Waverley, Nzl 26
29. Bayside 26 32. Melbourne Vicentre, Vic 25
33. The Hobart Aquatic Club, Tas 23 33. Waves, Nzl 23
35. Central Aquatic, WA 22 35. Mlc Marlins 22
37. Southside Penrhos Wesley, WA 17 37. Lefevre Portside, SA 17
37. Pacific Sea Wolves, Can 17 40. Kingswim 16
41. Carlile 14 41. Capital, Nzl 14
41. Redcliffe Leagues, Qld 14 41. SwimZone Racing, Nzl 14
45. Traralgon, Vic 11 45. Sydney University 11
45. Trinity Grammar School 11 48. Mount Annan 8
48. UniSwim 8 50. Aquagym, Nzl 5