1/12/2002 - 1/19/2002
Sydney, Australia
NSW 13 - 19yrs/OVER AGE & OPEN CHAMPIONSHIPS
12-19 JANUARY 2002 - SYDNEY AQUATIC CENTRE
Results
Event 146 Women 19 & Over 50 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 GRAHAM, ELKA (NSWIS) 20 MANLY 26.51 26.61
1 FITCH, ALISON 21 NORTH SHORE, NZ 26.90 26.61
3 KEADY, SACHA 20 THE HILLS 26.53 27.28
4 GITEAU, KASEY 19 KINGSCLIFF 27.41 27.35
5 FORD, SUZIE 35 WARRINGAH AQUA. 28.77 27.71
6 HOLLAND, CARLEY 19 ENGADINE 27.86 28.14
7 BLACKBURN, LISA 30 SYDNEY UNI 27.73 28.17
8 STONEY, CLEMENTINE (AIS) 20 ALBURY 27.20 28.40
9 WAGNER, JODIE 19 GOSFORD STINGRAY 28.93 28.88
10 NILAN, KATIE 20 SYDNEY UNI 27.74 28.96
-------------------------------------------------------------------------
11 BROWN, KIMBERLY 19 KATOOMBA RSL 28.29 29.09
12 STEPHAN, VANESSA 19 GALSTON 28.47 29.14
-------------------------------------------------------------------------
13 DICKINSON, SARAH 19 SYDNEY UNI 28.74 29.96
Event 147 Girls 17-18 50 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 MCCLEAVE, ERIN 17 ALBURY 27.21 27.18
2 THOMSON, KIRSTEN (NSWIS) 18 SYDNEY UNI 26.94 27.35
3 WHITE, AMANDA 17 FORRESTERS BEACH 27.54 27.48
4 DOYLE, PETA 18 WARRINGAH AQUA. 27.35 27.98
5 VAN LINT, EMMA 17 ALBURY 27.76 27.99
6 WATSON, JESS 17 KINGSCLIFF 27.11 28.16
7 BIGNELL, LOREN 18 SLC AQUADOT 28.44 28.35
8 HENESS, SKYE 18 THIRROUL 28.20 28.52
9 GAY, HOLLY 17 FORRESTERS BEACH 28.40 28.63
10 WICKHAM, ZOE 18 KNOX PYMBLE 28.18 28.68
-------------------------------------------------------------------------
11 THOMAS, BERNADETTE 18 RYDE 29.26 28.92
12 LANGFORD, REGAN 17 MACQUARIE FIELDS 28.55 28.93
-------------------------------------------------------------------------
13 LOOK, ANNE 17 EASTERN EDGE 29.22 29.17
14 COOK, VICTORIA 17 CARLILE 29.03 29.26
15 HAINES, KADIE 18 EMERTON 29.59 29.38
16 MADOERY, MARTINA 17 EASTERN EDGE 29.39 29.51
17 SPEET, MELANIE 17 SANS SOUCI 29.40 29.54
18 SIVYER, REANA 17 UNITED 29.50 29.70
Event 148 Girls 16 Year Olds 50 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 PILGRIM, YVETTE 16 FORRESTERS BEACH 27.92 27.77
2 LEWIS, ANGELA 16 TUGGERANONG VIK. 27.97 27.97
3 SLUITER, ALISON 16 BSC ROCKDALE 27.89 28.00
4 ABBOTT, JESSICA (NSWIS) 16 HURSTVILLE AQUA. 26.81 28.01
5 VANCE, STEPHANIE 16 SLC AQUADOT 27.73 28.06
6 MARTIN, BROOKE 16 FORRESTERS BEACH 28.44 28.08
7 MILES, HAYLEY 16 ALSTONVILLE 27.80 28.22
8 WATT, ABBEY 16 SAWTELL 27.74 28.41
9 BERNARD, NATALIE 16 NORTH SHORE, NZ 28.22 28.48
10 ANDERSON, LAUREN 16 ABBOTSLEIGH 28.43 28.56
-------------------------------------------------------------------------
11 COLLINS, ALICIA 16 FORRESTERS BEACH 29.18 28.66
12 GAYNOR, ALYCIA 16 SLC AQUADOT 28.88 28.85
-------------------------------------------------------------------------
13 MELVILLE, ROSE 16 CASTLE HILL RSL 28.00 28.98
14 GRAHAM, KASSANDRA 16 BLACKTOWN CITY 29.21 29.18
15 STELZER, AYME 16 MCDONALD 28.58 29.22
16 RYAN, STEFANIE 16 WILKINSON 29.99 29.34
17 STOVE, HANNAH 16 GUNNEDAH 28.70 29.36
18 GILFORD, JODIE 16 CAMPBELLTOWN 28.93 29.43
19 OLIVER, TORI 16 CARLILE 29.39 29.81
20 DUMA, GRACE 16 WEST WALLSEND 29.77 29.83
21 MULCAHY, FELICITY 16 WILKINSON 28.55 29.87
22 THOMAS, JENNI 16 WILLOUGHBY 29.14 29.92
23 GRUBB, ASHLEIGH 16 JONES 29.70 29.99
24 TIERNEY, ROBYN 16 SAC SEALS 29.12 30.01
25 SMITH, KATE 16 HORNSBY 29.96 30.69
Event 149 Girls 15 Year Olds 50 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 WHEELER, SARAH 15 WILKINSON 28.22 27.75
2 SHARKEY, BRITTANY 15 KIAMA 27.69 27.76
3 HURLEY, ANGELA 15 ILLAWARRA DEVILS 28.13 27.90
4 SU, SUSAN 15 MACQUARIE FIELDS 28.09 28.14
5 MELLOR, STEPHANIE 15 MAROUBRA 27.89 28.17
6 MAY, ERIN 15 ALBURY 27.94 28.31
7 LEAYR, MELISSA 15 HUNTER 27.96 28.57
8 MORGAN, KATE 15 WOLLONGONG 28.53 28.66
9 WILSON, LARA 15 SLC AQUADOT 28.57 28.71
10 WOOTON, ELLEN 15 DAPTO 28.12 28.72
-------------------------------------------------------------------------
11 MCMEEKING, CANDICE 15 PORT MACQUARIE 27.93 28.78
12 LAWRENCE, NICCI 15 ALSTONVILLE 28.73 28.86
-------------------------------------------------------------------------
13 LEAVERS, SARAH 15 BLACKTOWN CITY 28.46 28.94
14 GIBBONS, ELISE 15 MINGARA AQUATIC 29.15 29.02
15 BALLARD, AMELIA 15 ALBURY 29.06 29.10
16 JONES, ALISON 15 SWIMWEST 28.73 29.29
17 HANLON, ERIN 15 KATOOMBA RSL 30.04 29.47
18 MCCLUSKEY, LISA 15 CORRIMAL 29.05 29.58
19 GILBERT, JACQUI 15 THE HILLS 29.11 29.65
20 MILLS, ALEXANDRA 15 LISMORE MEMORIAL 29.50 29.69
21 BAINBRIDGE, KYLIE 15 CARLILE 29.51 29.70
22 JOHNSON, REANNON 15 JONES 29.66 29.93
23 GALGUT, YAEL 15 EASTERN EDGE 29.53 29.94
24 GRAHAM, JULIA 15 WILLOUGHBY 29.76 29.96
25 BYRNE, LAURA 15 CORRIMAL 29.69 29.97
26 DOYLE, JENNA 15 AUBURN 29.82 30.10
27 GIBSON, KAYA 15 HORNSBY 29.70 30.16
28 FITZSIMONS, RIKKI 15 MAROUBRA 29.65 30.22
29 GIBSON, HANNAH 15 ALSTONVILLE 29.32 30.26
30 CROSS, JESSICA 15 WARRINGAH AQUA. 29.19 30.31
31 HOUGHTON, KERRYN 15 REVESBY WORKERS 30.00 30.51
32 SUTTON, NYREE 15 STH CROSS BRINDA 29.82 31.07
Event 150 Girls 14 Year Olds 50 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 MITCHELL, MELISSA 14 WILKINSON 27.29 27.46
2 PASIECZNY, SYLWIA 14 SAC SEALS 28.18 28.28
3 PRIESTLY, JENNA 14 GINNINDERRA 28.32 28.35
4 PESTELL, ELLY 14 HORNSBY 28.50 28.38
5 WELLER, GABRIELLE 14 WILKINSON 27.73 28.39
6 ABBOTT, CHLOE 14 SAC SEALS 28.22 28.46
7 SWEENEY, SARAH 14 ABBOTSLEIGH 28.12 28.52
8 CREIGHTON, LATITIA 14 CASINO 27.99 28.58
9 SKILLMAN, MORGAN 14 GOULBURN 29.52 28.75
10 HOSKING, TAMARA 14 BURLEY GRIFFIN 28.45 28.82
-------------------------------------------------------------------------
11 JOHNSON, KATE 14 ALSTONVILLE 29.07 28.85
11 BENTLEY, STEPHANIE 14 MACQUARIE FIELDS 28.20 28.85
-------------------------------------------------------------------------
13 JAMES, MICHELLE 14 EASTERN EDGE 28.07 28.88
14 POINTER, BROOKE 14 GALSTON 28.95 28.91
15 DOHERTY, RACHEL 14 ATLANTIS 27.80 28.94
16 FITTON, RENEE 14 MINGARA AQUATIC 28.36 28.96
17 BAXTER, HOLLY 14 SYDNEY UNI 28.68 29.01
18 DILLON, BETH 14 SLC AQUADOT 29.14 29.06
19 HENNESSY, MEGAN 14 INSWIM 29.30 29.09
20 WILLIS, FRANCESCA 14 WARRINGAH AQUA. 28.60 29.18
20 BRUNNER, ASHLEIGH 14 CARLILE 29.30 29.18
22 LUCK, HANNAH 14 SAC SEALS 29.20 29.21
23 HATFIELD, SAMANTHA 14 PITTWATER 29.57 29.30
24 BERRYMAN, ELIZA 14 SAC SEALS 28.62 29.46
25 OLIVER, KRISTI 14 CARLILE 29.61 29.52
26 HOUGHTON-SMITH, ALLYSHA 14 ILLAWARRA DEVILS 29.76 29.56
27 BRAWAND, CHANTAL 14 MAROUBRA 30.02 29.66
28 BROWN, ALICE 14 HUNTER 29.55 29.67
29 BYRNE, LOUISE 14 KU-RING-GAI 29.59 29.79
30 DYSON, NICOLE 14 MAROUBRA 30.30 29.84
31 ARVANITOPOULOS, ANNA 14 UNISWIM 30.05 29.86
Event 151 Girls 13 Year Olds 50 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 KENNEDY, ELISE 13 MAROUBRA 27.38 27.73
2 HOTCHIN, EMMA 13 NORTH SHORE, NZ 28.53 28.57
3 DUCKER, AMY 13 INSWIM 29.31 28.72
4 BARTLETT, LAUREN 13 SLC AQUADOT 29.16 28.97
5 LESLIE, KATE 13 KINGSCLIFF 29.20 29.11
6 STEWART, JACQUI 13 MACQUARIE FIELDS 30.30 29.14
7 MOONEY, LAURA 13 JONES 29.87 29.28
8 BOZSITY, MARY ANNE 13 SYDNEY UNI 29.37 29.39
9 SEXTON, ORLANDA 13 BOWRAL 29.66 29.54
10 WRIGHT, PHOEBE 13 BSC ROCKDALE 29.39 29.61
-------------------------------------------------------------------------
11 SAMAHA, NATALIE 13 CAMPBELLTOWN 29.66 J29.65
12 ZALEWSKI, SARAH 13 NAROOMA 29.18 J29.65
-------------------------------------------------------------------------
13 SEARSTON, RACHEL 13 UNITED 28.64 29.67
14 HOLESGROVE, JAMIE 13 SWIMWEST 29.59 29.81
15 HOUSEGO, CLAIRE 13 SLC AQUADOT 29.44 29.82
16 WILLIAMS, SARAH 13 CARLILE 29.79 29.86
17 WATT, DOMINICA 13 WILLOUGHBY 29.34 29.89
17 ZANETIC, NATASHA 13 MACQUARIE FIELDS 30.63 29.89
19 HUYNH, CHRISTINE 13 BANKSTOWN SPORTS 29.30 29.98
20 BIRD, KATIE 13 GINNINDERRA 30.22 30.01
21 WALSH, ALEX 13 MACARTHUR INDOOR 29.71 30.10
22 PEPPER, KELLY 13 PORT MACQUARIE 29.97 30.12
23 CHESTERFIELD, KIRRA 13 WEST WALLSEND 29.90 30.17
24 HALICEK, OLIVIA 13 MACQUARIE FIELDS 30.18 30.19
25 JACKSON, ELYSE 13 KNOX PYMBLE 30.43 30.21
26 DAWKING, EBONY 13 RYDE 30.33 30.24
27 WHEATLEY, ZOE 13 ILLAWARRA DEVILS 29.79 30.25
28 ONG, MING 13 CARLILE 29.51 30.26
29 SCHAFER, TAMARIN 13 SAC SEALS 29.87 30.30
30 BENNETT, KYLIE 13 GINNINDERRA 30.26 30.33
31 BRAUNIG, NASTASSJIA 13 SLC AQUADOT 29.80 30.38
32 KING, ALISON 13 BLACKTOWN CITY 30.55 30.39
32 PARKER, LAUREN 13 NOVOCASTRIAN 30.30 30.39
34 TALTY, CHRISTINE 13 MACQUARIE FIELDS 30.75 30.41
35 GASSON, MONIQUE 13 BURLEY GRIFFIN 30.60 30.43
36 LEVY, BROOKE 13 WILLOUGHBY 30.43 30.50
36 O'DONNELL, JESSICA 13 WEST WALLSEND 30.61 30.50
38 DE ALMEIDA, ALISHA 13 HORNSBY 30.54 30.51
39 STUECKRADT, MELISSA 13 STH CROSS BRINDA 30.76 30.62
Event 152 Men 19 & Over 50 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 RICKARD, NATHAN (NSWIS) 22 SYDNEY UNI 23.20 23.53
1 HAWKE, BRETT (NSWIS) 26 SYDNEY UNI 22.18 23.53
3 JENKINS, DAVID (AIS) 24 SYDNEY UNI 22.80 23.98
4 DENNER, BEN (NSWIS) 20 ILLAWARRA DEVILS 23.97 24.07
5 PINE, ADAM (AIS) 25 BALLINA INDOOR 23.17 24.14
6 TOROK, ADAM 22 SYDNEY UNI 24.50 24.15
7 KERR, PETER 25 MCDONALD 24.59 24.24
8 SMERDON, KYLE 22 SYDNEY UNI 23.50 24.27
9 THORPE, IAN (NSWIS) 19 SLC AQUADOT 23.74 24.29
10 TRICKETT, BEN 21 WILLOUGHBY 24.44 24.48
-------------------------------------------------------------------------
11 PAYNE, MISHA 20 AUBURN 24.14 24.51
12 WILLIAMS, NIC (NSWIS) 19 TELOPEA 23.96 24.59
-------------------------------------------------------------------------
13 THEW, PETER 19 KINGSCLIFF 23.86 24.66
14 HUGHES, GAVIN 21 CARLILE 24.22 24.73
14 GIBSON, CAMERON 19 NORTH SHORE, NZ 24.84 24.73
16 JONES, DANIEL 19 ABBOTSLEIGH 24.72 24.79
17 MURPHY, ADAM 22 SANS SOUCI 24.05 24.95
18 VERMEULEN, ASHLEY 19 TEAM DIOMIS 24.92 25.05
19 DORRINGTON, ANDREW 21 WINDSOR 25.01 25.08
20 SPENCER, TIM 21 WINDSOR 25.42 25.33
21 DENNIS, PAUL 19 SEA EAGLES 25.42 25.34
22 SWINNERTON, MICHAEL 19 TOONGABBIE 24.66 25.38
23 BIRKS, GENE 19 KINGSCLIFF 24.88 25.42
24 AUNGLE, MICHAEL 21 AUBURN 25.32 25.64
25 BASIL-JONES, AARON 19 SAC SEALS 25.27 25.71
26 DOO, JON 19 WILLOUGHBY 25.92 26.06
27 MACDONALD, SHAUN 20 HORNSBY 25.52 26.16
28 JOHNSON, BRADLEY 22 SYDNEY UNI 25.53 26.79
29 RUTTER, ADAM 19 JONES 25.26 27.13
Event 153 Boys 17-18 50 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 ELDER, ALI 17 ABBOTSLEIGH 24.18 24.57
2 TAYLOR, JOSHUA 18 FORRESTERS BEACH 24.49 24.60
3 LAFOREST, TIM 18 MANLY 24.49 24.69
4 DODD, TIM 18 PITTWATER 24.53 24.75
5 DOWNEY, JAMES 17 CHARLESTOWN 24.62 24.90
6 BATES, JOEL 17 WILKINSON 24.51 24.99
7 MCDONALD, CAMERON 17 CHARLESTOWN 25.17 25.22
8 BROOKS, PAUL 17 MACQUARIE FIELDS 25.49 25.23
9 DUFTY, JOEL 17 BOWRAL 25.12 25.36
10 JACKSON, DAMIAN 17 SANS SOUCI 25.21 25.38
-------------------------------------------------------------------------
11 COOMBES, ALEXANDER 18 KNOX PYMBLE 25.48 J25.38
12 HOGAN, MATTHEW 17 ALBURY 25.77 25.42
-------------------------------------------------------------------------
13 GOFF, PETER 17 BSC ROCKDALE 25.25 25.55
14 BROWN, ADAM 17 GALSTON 25.91 25.56
15 GAVIN, GRANT 17 WINDSOR 25.45 25.62
16 DAVIS, MATTHEW 18 ILLAWARRA DEVILS 25.48 25.68
16 LINSEY, IAN 18 PITTWATER 25.70 25.68
16 DAVIS, RYAN 17 CARLILE 26.14 25.68
19 BINSKIN, GRANT 18 MCDONALD 25.86 25.76
20 ROBERTS, JUSTIN 17 BARKER AQUATICS 25.88 25.81
21 BEISLER, ADAM 17 CHARLESTOWN 25.47 25.83
22 COLLET, ANTHONY 18 UNISWIM 25.68 25.96
23 MORRIS, MATT 17 GINNINDERRA 26.33 26.25
24 STERN, MICHAEL 17 KNOX PYMBLE 26.10 26.27
25 ODEWAHN, GARY 17 TELOPEA 26.35 26.30
26 ASQUINI, ANTONY 17 AUBURN 26.78 26.32
27 MCMEEKING, COREY 18 PORT MACQUARIE 25.84 26.33
28 GRIFFEY, ROBERT 17 MERRYLANDS 26.26 26.37
29 GREEN, BRETT 18 LISMORE MEMORIAL 26.78 26.46
30 LANNING, JEFFREY 17 KNOX PYMBLE 26.37 26.51
31 FERNANDEZ, DAVID 17 RYDE 26.13 26.54
32 SKILLMAN, ROBERT 17 GOULBURN 26.79 26.77
32 RUDD, STEVEN 17 JONES 25.80 26.77
34 DURLACHER, CHRIS 18 GOSFORD STINGRAY 26.41 26.80
35 LEE, CAMERON 17 ENGADINE 26.80 26.89
36 BRENNAN, ANDREW 17 ILLAWARRA DEVILS 26.79 27.03
37 JANES, MICHAEL 17 GOULBURN 26.66 27.05
38 SULLIVAN, MICHAEL 18 GOULBURN 26.73 27.36
39 ELSTON, ELI 17 CARLILE 26.34 27.48
Event 154 Boys 16 Year Olds 50 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 JONES, TRISTAN 16 WODEN 24.25 24.70
2 LEE, HENRY 16 SAC SEALS 24.47 24.87
3 MUMME, CHRIS 16 ABBOTSLEIGH 24.50 25.13
4 KEMP, JARRAD 16 AKUBRA KEMPSEY 25.69 25.28
5 WILLIAMS, LUKE 16 ALBURY 25.22 25.55
6 MURDOCH, CHAIS 16 SYDNEY UNI 25.23 25.57
7 SPROTT, WILLIAM 16 BELLINGEN 25.87 25.64
8 NASH, PETER 16 CARLILE 26.29 25.74
9 GAMBIN, RYAN 16 KINGSCLIFF 25.71 25.76
10 MCKEON, DANIEL 16 EASTERN EDGE 25.72 25.79
-------------------------------------------------------------------------
11 BUFFIER, IAN 16 UNITED 25.09 25.85
12 PINNOCK, ANDREW 16 FORRESTERS BEACH 24.76 25.88
-------------------------------------------------------------------------
13 AYTON, DEAN 16 EASTERN EDGE 26.07 25.90
14 SALVESTRO, SHANNON 16 GRIFFITH 25.24 25.94
15 TERECHOVS, AARON 16 SHOALHAVEN ACAD, 25.91 26.18
16 MCKENZIE, SCOTT 16 CAMPBELLTOWN 26.08 26.20
17 LAKIN, TIM 16 UNI OF NEWCASTLE 26.90 26.27
18 WATTERS, KYLE 16 WEST WALLSEND 26.72 26.30
19 BURLEY, RYAN 16 WEST WALLSEND 25.74 26.32
20 SUBLOO, JON 16 CARLILE 26.42 26.35
21 DALE, JAMES 16 KNOX PYMBLE 25.89 26.37
22 O'SULLIVAN, PATRICK 16 MUDGEE 26.90 26.38
23 OUSBY, TRENT 16 KINGSCLIFF 26.29 26.39
24 DEAN, SIMON 16 ILLAWARRA DEVILS 26.05 26.56
25 FEATHERSTON, CHARLES 16 GINNINDERRA 27.06 26.61
26 PASIECZNY, MARIUSZ 16 SAC SEALS 26.36 26.70
27 SLATER, JON 16 TELOPEA 26.34 26.73
28 COOK, ROHAN 16 KNOX PYMBLE 26.59 26.79
29 SIMSON, LUKE 16 BATHURST CITY 26.98 26.81
30 ANDERSON, NICK 16 NORTH SHORE, NZ 26.50 26.88
31 LEEDS, MATTHEW 16 CASTLE HILL RSL 26.71 26.90
32 CRISP, MICHAEL 16 SANS SOUCI 26.86 26.96
32 ROBINSON, JAMES 16 EASTERN EDGE 26.80 26.96
34 BROWN, MORGAN 16 KATOOMBA RSL 26.51 26.98
35 MIDDLETON, BEN 16 CARLILE 26.98 27.00
36 LOCKLEY, SHAUN 16 BLACKTOWN CITY 26.84 27.07
37 HORNE, TIM 16 MACARTHUR INDOOR 26.79 27.23
38 CHAPMAN, LUKE 16 EASTERN EDGE 27.16 27.36
39 ESSEX, RYAN 16 SLADEM 26.77 27.52
40 THOMAS, SCOTT 16 COMMERCIAL, QLD 27.04 27.70
Event 155 Boys 15 Year Olds 50 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 PALMER, KIRK 15 GOSFORD STINGRAY 24.57 24.57
2 WISE, LUCAS 15 ALSTONVILLE 25.15 25.29
3 YEE, DARREN 15 THE HILLS 25.05 25.35
4 WILSON, GREG 15 WARRINGAH AQUA. 25.39 25.36
5 TURNHAM, JAMES 15 BELLINGEN 25.71 25.39
6 SZCZUDLO, DANIEL 15 MACQUARIE FIELDS 26.24 25.55
7 DAY, LUKE 15 WILKINSON 26.53 25.62
8 MILLER, TOM 15 EASTERN EDGE 25.76 25.71
9 WRITER, GRANT 15 BALLINA MEMORIAL 25.92 25.73
10 ABOOD, MATT 15 KINGSCLIFF 25.86 25.77
-------------------------------------------------------------------------
11 KOBETSKY, NIK 15 GINNINDERRA 25.88 25.79
12 GILLESPIE, CHRIS 15 KNOX PYMBLE 25.97 25.81
-------------------------------------------------------------------------
13 TAYLOR, MATT 15 ENGADINE 25.86 25.92
14 GAMMON, ADAM 15 WILKINSON 25.56 26.03
15 STREATER, EVAN 15 CORRIMAL 26.47 26.18
16 BUFFIER, SCOTT 15 UNITED 25.54 26.19
17 MCKEOWN, BRETT 15 KINGSCLIFF 26.71 26.22
18 MUNIZ, ADAM 15 PLATYPUS 26.24 26.40
19 BAZZI, ZACHARIA 15 BANKSTOWN SPORTS 26.37 26.41
20 LAPHAM, JAI 15 SLC AQUADOT 26.10 26.50
21 SHAW, TIMOTHY 15 SANS SOUCI 26.71 26.54
22 WALKINGTON, JOSH 15 BALLINA MEMORIAL 26.24 26.56
23 MCGILL, KIERNAN 15 TELOPEA 26.52 26.58
24 HASTIE, GUY 15 SEA EAGLES 26.46 26.68
25 TOWNSEND, COLIN 15 AUBURN 26.58 26.71
26 LEE, ROBERT 15 WILKINSON 26.49 26.72
27 HESFORD, BLAKE 15 SLC AQUADOT 27.35 26.76
28 BENZIE, DOUGLAS 15 KINGSCLIFF 27.11 26.82
29 VERMEULEN, HAMISH 15 TEAM DIOMIS 26.56 26.84
30 STEWART, PHILLIP 15 MACQUARIE FIELDS 27.13 26.86
31 KOH, JASON 15 BANKSTOWN SPORTS 27.08 26.87
31 HOWES, JACOB 15 GINNINDERRA 26.73 26.87
33 EVANS, KYLE 15 PLATYPUS 26.79 26.94
34 TODD, NICHOLAS 15 ILLAWARRA DEVILS 26.98 26.95
35 MARTIN, BEN 15 WODEN 26.65 26.96
36 REKSMISS, CHRIS 15 NOWRA 26.76 26.98
37 MULLIGAN, LIAM 15 GALSTON 26.89 27.01
38 PRESS, ANDREW 15 CARLILE 27.23 27.04
39 RIFKIN, DANIEL 15 WARRINGAH AQUA. 27.34 27.05
40 FERTYKOWSKI, MARK 15 K . P . D 27.12 27.08
41 CAMERON, JASON 15 BSC ROCKDALE 26.62 27.15
42 HUTCHISON, LUKE 15 BLACKTOWN CITY 26.86 27.32
42 BRAGG, DAVID 15 COFFS HARBOUR AQ 26.58 27.32
44 HUNTLEY, BEN 15 BURLEY GRIFFIN 27.20 27.40
45 COLLEY, STUART 15 SLC AQUADOT 26.75 27.51
46 HUSH, MICHAEL 15 TUGGERANONG VIK. 26.94 27.59
47 THWAITES, SAMUEL 15 SWIMWEST 27.24 27.79
48 MEANEY, SEAN 15 WILKINSON 27.36 27.85
Event 156 Boys 14 Year Olds 50 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 PIPER, GLENN 14 TOONGABBIE 25.63 25.71
2 JOHNSON, RYAN 14 GOSFORD STINGRAY 25.18 25.79
3 WORLEY, JOHNNY 14 EASTERN EDGE 26.22 26.07
3 MINOGUE, JOSH 14 ILLAWARRA DEVILS 25.80 26.07
5 LAWLESS, DAVID 14 SMITHFIELD 26.96 26.10
6 COTTELL, JUSTIN 14 BLACKTOWN CITY 26.70 26.11
7 MONK, KENRICK 14 BLACKTOWN CITY 26.25 26.22
8 KNIGHT, WILLIAM 14 SHOALHAVEN ACAD, 26.69 26.29
9 BRITS, GRANT 14 TOONGABBIE 26.85 26.36
10 DIXON, JOHN 14 RIPPLES ST MARYS 26.29 26.45
-------------------------------------------------------------------------
11 BEE, MARK 14 WARRINGAH AQUA. 26.88 26.46
12 MOLSON, SEAN 14 SAC SEALS 26.28 26.52
-------------------------------------------------------------------------
13 TOMKINSON, TROY 14 MERRYLANDS 26.19 26.62
14 LEE, NICK 14 TELOPEA 26.98 26.70
15 LO BLANCO, MARCO 14 EASTERN EDGE 25.96 26.73
16 RICHARDSON, PETER 14 ABBOTSLEIGH 26.69 26.79
17 LEWIS, JOEL 14 BLACKTOWN CITY 27.10 26.90
18 MARTIN, NATHAN 14 INSWIM 27.11 26.91
19 HOLDSWORTH, AARON 14 ILLAWARRA DEVILS 26.84 26.93
20 KING, DAMIEN 14 MAROUBRA 26.50 26.99
Event 157 Boys 13 Year Olds 50 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 PICKWORTH, NATHAN 13 ENGADINE 26.25 26.36
2 BINGHAM, ADAM 13 TUGGERANONG VIK. 26.84 26.67
3 DONALD, NIC 13 UNITED 26.41 26.71
4 EASTWOOD, GEOFFREY 13 BELLINGEN 26.89 26.89
5 WISE, DAVID 13 KNOX PYMBLE 27.36 27.08
6 HEPBURN, DOUG 13 KNOX PYMBLE 27.88 27.27
7 BIHANCOV, IAN 13 SMITHFIELD 27.14 27.32
7 STEIN, ZAC 13 KU-RING-GAI 27.19 27.32
9 POOL, BEN 13 ALSTONVILLE 28.01 27.33
10 BARNES, CIARAN 13 KINGSCLIFF 27.56 27.40
-------------------------------------------------------------------------
11 FOTOPOULOS, HARRISON 13 KNOX PYMBLE 27.75 27.50
12 CHERRINGTON, ANTHONY 13 MAROUBRA 27.13 27.51
-------------------------------------------------------------------------
13 CAMILLERI, CLINTON 13 CAMPBELLTOWN 28.80 27.65
14 MILLIKEN, PHILLIP 13 LIVERPOOL 27.84 27.70
15 MITCHELL, DAVID 13 ILLAWARRA DEVILS 28.93 27.84
16 FINE, ANTHONY 13 SYDNEY UNI 28.56 27.91
17 BURR, ALEXANDER 13 WEST WALLSEND 27.88 27.92
18 SCIARA, ANDREW 13 RYDE 28.17 28.13
19 MARSHALL, ROLAND 13 SEA EAGLES 28.51 28.22
20 PARKES, STEPHEN 13 SANS SOUCI 28.12 28.24
21 MAHENDRADATTA, THEO 13 UNISWIM 28.58 28.26
22 ROSS, ALEXANDER 13 EASTERN EDGE 27.87 28.35
23 HWANG, CHRIS 13 EASTERN EDGE 28.59 28.36
24 RICHARDSON, MATT 13 CORRIMAL 28.33 28.40
25 HARRIS, RODNEY 13 ORANA AQUATIC 28.19 28.47
25 DAVID, BENEDICT 13 HUNTERS HILL 29.11 28.47
27 CRAIG, BRENDON 13 WILKINSON 28.42 28.51
28 ADAM, VLAD 13 BURLEY GRIFFIN 28.98 28.62
29 SCANLON, LUKE 13 MACQUARIE FIELDS 29.06 28.65
30 HANCOCK, CHADD 13 SANS SOUCI 28.90 28.66
31 BARRASS, JEFF 13 MAROUBRA 28.54 28.69
32 WIVELL, JAMES 13 NOVOCASTRIAN 29.03 28.73
32 MAGUIRE, MARK 13 KU-RING-GAI 28.01 28.73
34 CLUFF, BRANDON 13 LITHGOW 29.19 28.85
35 CROSS, SHANE 13 WARRINGAH AQUA. 28.64 28.92
Event 158 Women 19 & Over 200 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 STONEY, CLEMENTINE (AIS) 20 ALBURY 2:11.50 2:16.19
2 THOMSON, KIRSTY 21 MANLY 2:20.00 2:21.86
3 MCLEAN, HANNAH 20 NORTH SHORE, NZ 2:14.00 2:21.90
4 RODIER, YVETTE 20 HUNTER 2:19.26 2:24.14
5 GITEAU, KASEY 19 KINGSCLIFF 2:16.56 2:25.67
6 RAY, ANNEKE 21 ILLAWARRA DEVILS 2:30.24 2:26.36
7 THOMAS, LAURA 20 WILLOUGHBY 2:22.01 2:29.57
8 STEPHAN, VANESSA 19 GALSTON 2:30.43 2:31.16
Event 159 Girls 17-18 200 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 WHITE, AMANDA 17 FORRESTERS BEACH 2:26.45 2:21.86
2 JENKINS, KIRSTEN 18 JONES 2:25.59 2:24.32
3 BLOFFWITCH, SKYE 17 FORRESTERS BEACH 2:27.55 2:24.42
4 SLADE, NICOLE 18 UNITED 2:31.50 2:26.05
5 CALLAGHAN, TARYN 18 UNITED 2:20.63 2:26.36
6 HAINES, KADIE 18 EMERTON 2:28.62 2:27.90
7 AVERY, NERISSA 17 GINNINDERRA 2:23.97 2:28.80
8 ARACO, KATIE 17 SMITHFIELD 2:25.35 2:29.60
9 BOYD, PETA 18 WILKINSON 2:29.13 2:29.90
10 MEDCALF, TARYN 17 SLC AQUADOT 2:26.15 2:30.61
-------------------------------------------------------------------------
11 MURPHY, HAILEY 17 WEST WALLSEND 2:28.83 2:31.37
12 LOOK, ANNE 17 EASTERN EDGE 2:30.21 2:32.74
-------------------------------------------------------------------------
13 HAIN, ASHLEE 17 UNI OF NEWCASTLE 2:34.50 2:33.14
14 HENNESSY, LEONIE 17 INSWIM 2:36.77 2:36.61
15 BERCHTOLD, KATE 17 BSC ROCKDALE 2:34.77 2:38.57
16 GOLDACRE, JESSICA 18 CASTLE HILL RSL 2:35.93 2:43.87
17 PATON, SIOBHAN 18 TELOPEA 2:36.85 2:47.44
Event 160 Girls 16 Year Olds 200 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 INGRAM, MELISSA 16 NORTH SHORE, NZ 2:14.32 2:17.52
2 TUCKER, KELLY (NSWIS) 16 K . P . D 2:14.15 2:17.73
3 CLARKE, KARA 16 WARRINGAH AQUA. 2:19.47 2:23.33
4 BISCHKOPF, KRYSTLE 16 CARLILE 2:18.02 2:24.29
5 PILGRIM, YVETTE 16 FORRESTERS BEACH 2:23.58 2:25.31
6 ABBOTT, JESSICA (NSWIS) 16 HURSTVILLE AQUA. 2:16.43 2:26.93
7 HOPCROFT, DANIELLE 16 CARLILE 2:20.77 2:27.61
8 SULLIVAN, JULIA 16 WARRINGAH AQUA. 2:27.61 2:28.03
9 HAWES, KATE 16 TELOPEA 2:30.24 2:31.93
10 CROSSINGHAM, CHARNELLE 16 NOVOCASTRIAN 2:29.60 2:32.21
-------------------------------------------------------------------------
11 BAUMGARTNER, ALIX 16 ROSELANDS 2:35.01 2:34.00
12 COLLINS, ALICIA 16 FORRESTERS BEACH 2:33.48 2:34.06
-------------------------------------------------------------------------
13 FAIRBAIRN, FIONA 16 AUBURN 2:32.95 2:35.53
14 OLIVER, TORI 16 CARLILE 2:29.51 2:35.60
15 SCRENCI, MELISSA 16 BANKSTOWN SPORTS 2:35.13 2:36.25
16 FRANCOIS, JULIETTE 16 RODD SQUAD 2:40.13 2:36.81
Event 161 Girls 15 Year Olds 200 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 PATON, SARAH 15 TELOPEA 2:21.30 2:21.87
2 CAMPBELL, ANNA 15 ALSTONVILLE 2:18.96 2:24.09
3 BLOFFWITCH, JAYE 15 FORRESTERS BEACH 2:22.53 2:26.85
4 RAMSLAND, LISA 15 TOONGABBIE 2:27.76 2:27.10
5 JOHNSON, REANNON 15 JONES 2:25.39 2:27.54
6 SHARKEY, BRITTANY 15 KIAMA 2:30.94 2:29.53
7 BENTLEY, NATALIE 15 CARLILE 2:28.09 2:31.14
8 RODIER, DESIREE 15 HUNTER 2:29.70 2:32.17
9 CORNER, ELLEN 15 UNITED 2:31.03 2:32.50
10 WHEELER, SARAH 15 WILKINSON 2:28.86 2:33.54
-------------------------------------------------------------------------
11 BALLARD, AMELIA 15 ALBURY 2:31.47 2:33.75
12 ORLANDO, MARIE 15 SMITHFIELD 2:34.55 2:34.40
-------------------------------------------------------------------------
13 GIBBONS, ELISE 15 MINGARA AQUATIC 2:37.59 2:35.16
14 NASH, LISA 15 CARLILE 2:28.89 2:35.93
15 LAMOTTE, KELLIE 15 WAGGA WAGGA 2:37.47 2:36.31
16 LEAVERS, SARAH 15 BLACKTOWN CITY 2:36.20 2:36.85
17 SMITH, GRACE 15 THE HILLS 2:39.18 2:37.19
18 BROCKWAY, CHRISTINA 15 GINNINDERRA 2:33.76 2:37.25
19 MCCLUSKEY, LISA 15 CORRIMAL 2:36.30 2:37.26
20 GALGUT, YAEL 15 EASTERN EDGE 2:35.00 2:38.89
21 DAVIDSON, EMMA 15 BELLINGEN 2:37.49 2:39.77
22 ROBINSON, DANIELLE 15 JONES 2:42.38 2:39.83
Event 162 Girls 14 Year Olds 200 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 GILLEY, MORGAINE 14 ABBOTSLEIGH 2:22.87 2:26.53
2 JAMES, MICHELLE 14 EASTERN EDGE 2:22.24 2:26.84
3 SWEENEY, SARAH 14 ABBOTSLEIGH 2:24.39 2:28.12
4 ABBOTT, CHLOE 14 SAC SEALS 2:29.23 2:28.82
5 MCLEOD, MICHELLE 14 TELOPEA 2:28.91 2:29.77
6 THOMSON, HAYLEY 14 LISMORE MEMORIAL 2:33.93 2:31.52
7 HERDER, EMMA 14 TUGGERAH TITANS 2:31.55 2:31.96
8 ROBERTSON, ALANA 14 CARLILE 2:35.23 2:33.44
9 DAVEY, JESSICA 14 MAROUBRA 2:35.93 2:33.65
10 HOSKING, TAMARA 14 BURLEY GRIFFIN 2:32.92 2:33.94
-------------------------------------------------------------------------
11 ARAKI, ERINA 14 WARRINGAH AQUA. 2:33.53 2:34.59
12 DIXON, AMANDA 14 MACARTHUR INDOOR 2:36.79 2:35.28
-------------------------------------------------------------------------
13 HARRIS, MEGAN 14 SLC AQUADOT 2:34.93 2:35.34
14 FITZGIBBON, EMMA 14 TELOPEA 2:40.02 2:36.53
15 BURKE, ASHLEIGH 14 BLACKTOWN CITY 2:33.47 2:36.56
16 OLIVER, SHAE 14 CARLILE 2:39.78 2:36.61
17 BARRINGTON, CORINA 14 SLADEM 2:38.75 2:36.71
18 BORG, LAUREN 14 THE HILLS 2:38.93 2:37.26
19 ALBERT, CATHERINE 14 UNITED 2:30.28 2:37.40
20 SPENDLOVE, JESSICA 14 BANKSTOWN SPORTS 2:37.10 2:38.00
21 SYMONS, BROOKE 14 BURLEY GRIFFIN 2:37.28 2:38.33
22 BLOODWORTH, EMILY 14 K . P . D 2:40.34 2:40.56
23 STOVE, PENNY 14 GUNNEDAH 2:42.48 2:41.38
24 LUCK, HANNAH 14 SAC SEALS 2:42.32 2:42.14
25 UNICOMB, ASHLEY 14 WOLLONGONG 2:38.82 2:42.61
26 POWERS, MEGAN 14 CAMPBELLTOWN 2:40.08 2:42.91
27 LEWIS, SAMANTHA 14 SMITHFIELD 2:41.42 2:45.57
28 READETT, TRACEY 14 MACARTHUR INDOOR 2:40.30 2:47.37
Event 163 Girls 13 Year Olds 200 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 SEARSTON, RACHEL 13 UNITED 2:22.49 2:25.18
2 HARPER, SOLEIL 13 UNITED 2:28.40 2:27.80
3 DUCKER, AMY 13 INSWIM 2:30.43 2:29.84
4 KENNEDY, ELISE 13 MAROUBRA 2:25.28 2:29.92
5 MOONEY, LAURA 13 JONES 2:33.44 2:31.17
6 BARTLETT, LAUREN 13 SLC AQUADOT 2:27.88 2:31.19
7 ONG, MING 13 CARLILE 2:30.94 2:31.55
8 PARKER, LAUREN 13 NOVOCASTRIAN 2:33.92 2:32.05
9 MCCOLGAN, COURTNEY 13 SAC SEALS 2:36.21 2:34.31
10 TARANTO, NICOLE 13 K . P . D 2:36.98 2:34.52
-------------------------------------------------------------------------
11 CLARKE, ABBY 13 BURLEY GRIFFIN 2:38.97 2:34.94
12 MANSELL, KRYSTEN 13 STH CROSS BRINDA 2:33.21 2:35.19
-------------------------------------------------------------------------
13 ANDRIOLO, SOPHIE 13 TELOPEA 2:36.44 2:36.36
14 BIRD, KATIE 13 GINNINDERRA 2:35.32 2:37.30
15 TALTY, CHRISTINE 13 MACQUARIE FIELDS 2:39.56 2:37.53
16 HARTNETT, ALISON 13 RODD SQUAD 2:36.77 2:38.32
17 SAMAHA, NATALIE 13 CAMPBELLTOWN 2:42.20 2:38.68
18 WARD, KYLIE 13 NOVOCASTRIAN 2:40.22 2:38.81
19 WALMSLEY, KATE 13 RODD SQUAD 2:44.62 2:40.32
20 DOOLEY, LAUREN 13 CARLILE 2:42.14 2:40.86
20 BRAUNIG, NASTASSJIA 13 SLC AQUADOT 2:39.28 2:40.86
22 RIFKIN, DANIELLE 13 AUBURN 2:44.77 2:40.91
23 SCHAFER, TAMARIN 13 SAC SEALS 2:38.07 2:41.45
24 CAMERON-LEE, CHLOE 13 PADSTOW 2:35.47 2:41.82
25 FRANCIS, HOLLY 13 SLC AQUADOT 2:44.87 2:43.76
26 SHAMLEY, CLAIRE 13 NOVOCASTRIAN 2:44.23 2:43.84
27 CHAPMAN, NICOLE 13 MINGARA AQUATIC 2:42.31 2:45.58
28 COX, AMANDA 13 SAC SEALS 2:44.44 2:45.83
29 BENNETT, KYLIE 13 GINNINDERRA 2:43.96 2:47.85
30 SEXTON, ORLANDA 13 BOWRAL 2:42.34 2:51.50
Event 164 Men 19 & Over 100 LC Meter Butterfly AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 PINE, ADAM (AIS) 25 BALLINA INDOOR 53.09 55.90
2 KING, ZANE 24 MINGARA AQUATIC 54.66 56.24
3 SHEERAN, NICK 23 NORTH SHORE, NZ 54.70 56.40
4 DUNCAN, JONATHON 19 NORTH SHORE, NZ 57.40 57.25
5 KENT, DEAN 23 NORTH SHORE, NZ 57.80 57.28
6 HALL, MATTHEW (NSWIS) 19 CAMPBELLTOWN 56.22 57.67
7 HIGGINS, MICHAEL 21 CARLILE 56.70 58.06
8 ROLFF, ETHAN 19 KINGSCLIFF 57.62 58.27
9 WILLIAMS, NIC (NSWIS) 19 TELOPEA 55.03 58.86
10 BEYNON, RHYS 20 JONES 58.45 59.15
-------------------------------------------------------------------------
11 PAYNE, MISHA 20 AUBURN 58.67 59.36
12 SPARSHOTT, ROBERT 19 THE HILLS 58.78 1:00.25
-------------------------------------------------------------------------
13 THEW, PETER 19 KINGSCLIFF 58.57 1:01.01
14 LIGHTFOOT, AARON 21 WEST WALLSEND 59.84 1:02.58
-- JENKINS, DAVID (AIS) 24 SYDNEY UNI 56.50 DQ
Event 165 Boys 17-18 100 LC Meter Butterfly AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 DODD, TIM 18 PITTWATER 56.54 57.15
2 COOMBES, ALEXANDER 18 KNOX PYMBLE 58.29 57.19
3 BROOKS, PAUL 17 MACQUARIE FIELDS 58.58 57.95
4 TAYLOR, JOSHUA 18 FORRESTERS BEACH 56.91 57.96
5 TREMBATH, TREVOR 18 MINGARA AQUATIC 57.35 58.18
6 BEISLER, ADAM 17 CHARLESTOWN 58.63 58.73
7 DAVIS, RYAN 17 CARLILE 58.87 58.83
8 ODEWAHN, GARY 17 TELOPEA 57.05 58.87
9 LINSEY, IAN 18 PITTWATER 57.42 58.94
10 MCMEEKING, COREY 18 PORT MACQUARIE 59.73 59.19
-------------------------------------------------------------------------
11 HOTCHIN, CHRIS 17 NORTH SHORE, NZ 59.73 59.48
12 RICHARDS, ANDREW (NSWIS) 18 SMITHFIELD 58.08 J59.48
-------------------------------------------------------------------------
13 SHEERAN, OLIVER 18 NORTH SHORE, NZ 59.50 59.69
14 BROWN, ADAM 17 GALSTON 59.33 59.77
15 DOWNEY, JAMES 17 CHARLESTOWN 57.68 59.88
16 RIFKIN, DAVID 17 WARRINGAH AQUA. 59.24 1:00.00
17 MORDAUNT, MATT 17 CARLILE 1:02.68 1:01.19
18 ASQUINI, ANTONY 17 AUBURN 1:01.36 1:01.47
19 MCDONALD, CAMERON 17 CHARLESTOWN 57.93 1:01.50
20 SIXSMITH, JOSHUA 18 BURLEY GRIFFIN 1:03.25 1:01.53
21 WALLINGTON, DAMIEN 17 GOSFORD STINGRAY 1:01.44 1:01.62
22 WRATE, TIMOTHY 17 KNOX PYMBLE 1:01.55 1:01.64
23 KLOPPER, STEPHEN 17 AUBURN 1:02.78 1:01.82
23 MICHAILOW, ANDREW 18 ENGADINE 59.85 1:01.82
25 HICKS, CHRIS 17 SLC AQUADOT 1:03.98 1:02.44
26 BINSKIN, GRANT 18 MCDONALD 1:02.70 1:02.66
27 DAVIS, MATTHEW 18 ILLAWARRA DEVILS 1:03.28 1:02.97
28 SKILLMAN, ROBERT 17 GOULBURN 1:02.42 1:02.99
29 ROBERTS, JUSTIN 17 BARKER AQUATICS 1:00.25 1:03.01
30 REPETI, ADRIAN 18 SMITHFIELD 1:01.88 1:03.10
Event 166 Boys 16 Year Olds 100 LC Meter Butterfly AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 LEE, HENRY 16 SAC SEALS 56.97 57.63
2 GAMBIN, RYAN 16 KINGSCLIFF 59.04 57.94
3 LORY, MATTHEW 16 NORTH SHORE, NZ 56.60 59.07
4 THOMAS, SCOTT 16 COMMERCIAL, QLD 59.56 59.35
5 CAMPBELL, DAN 16 CAMPBELLTOWN 59.54 59.50
6 OUSBY, TRENT 16 KINGSCLIFF 59.62 59.71
7 TALTY, ANTHONY 16 MACQUARIE FIELDS 1:00.22 59.74
8 MCKEON, DANIEL 16 EASTERN EDGE 58.56 1:00.05
9 KOBAYASHI, KIKAI 16 TELOPEA 1:00.31 1:00.25
10 SPROTT, WILLIAM 16 BELLINGEN 1:01.80 1:00.27
-------------------------------------------------------------------------
11 STAMP, DANIEL 16 NOVOCASTRIAN 1:00.98 1:00.75
12 DEMMOCKS, STEVEN 16 KATOOMBA RSL 1:02.10 1:00.83
-------------------------------------------------------------------------
13 CHIN, ASHLEY 16 FORRESTERS BEACH 1:02.33 1:00.96
14 MUMME, CHRIS 16 ABBOTSLEIGH 59.63 1:00.97
15 KEMP, JARRAD 16 AKUBRA KEMPSEY 1:00.63 1:01.04
16 PINNOCK, ANDREW 16 FORRESTERS BEACH 58.16 1:01.65
17 TERECHOVS, AARON 16 SHOALHAVEN ACAD, 1:01.86 1:01.71
18 SLATER, JON 16 TELOPEA 1:01.92 1:01.77
19 THOMPSON, SHAUN 16 CARLILE 1:01.74 1:01.83
20 LAKIN, TIM 16 UNI OF NEWCASTLE 1:04.29 1:02.02
21 MURDOCH, CHAIS 16 SYDNEY UNI 1:01.12 1:02.05
22 BURLEY, RYAN 16 WEST WALLSEND 1:03.86 1:02.17
23 PASIECZNY, MARIUSZ 16 SAC SEALS 1:01.11 1:02.72
24 MIDDLETON, BEN 16 CARLILE 1:05.24 1:03.07
25 MIRANDA, CHRISTIAN 16 BANKSTOWN SPORTS 1:03.29 1:03.16
26 LEVI, ANDREW 16 MACARTHUR INDOOR 1:04.93 1:03.24
27 REARDON, MATTHEW 16 WILKINSON 1:02.40 1:03.59
28 HWANG, JAMES 16 EASTERN EDGE 1:02.96 1:03.68
29 DEAN, SIMON 16 ILLAWARRA DEVILS 1:03.46 1:03.81
30 THOMAS, BRAD 16 OAK FLATS 1:03.69 1:04.39
31 BUFFIER, IAN 16 UNITED 1:02.75 1:04.53
32 WATTERS, KYLE 16 WEST WALLSEND 1:06.60 1:04.57
33 AYTON, DEAN 16 EASTERN EDGE 1:03.40 1:04.58
34 ROBINSON, JAMES 16 EASTERN EDGE 1:04.84 1:04.87
35 COBBIN, NATHAN 16 CASTLE HILL RSL 1:05.28 1:04.98
Event 167 Boys 15 Year Olds 100 LC Meter Butterfly AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 WILSON, GREG 15 WARRINGAH AQUA. 58.79 58.31
2 LAPHAM, JAI 15 SLC AQUADOT 58.69 59.39
3 GOTOVAC, LINCOLN 15 TELOPEA 59.68 59.43
4 CAMERON, JASON 15 BSC ROCKDALE 59.60 59.50
5 BUFFIER, SCOTT 15 UNITED 59.35 59.88
6 MCGILL, KIERNAN 15 TELOPEA 1:01.54 1:00.34
7 BENZIE, DOUGLAS 15 KINGSCLIFF 59.56 1:00.64
8 DAY, LUKE 15 WILKINSON 1:01.22 1:00.73
9 EVANS, KYLE 15 PLATYPUS 1:01.88 1:00.99
10 TURNHAM, JAMES 15 BELLINGEN 1:00.57 1:01.02
-------------------------------------------------------------------------
11 SZCZUDLO, DANIEL 15 MACQUARIE FIELDS 1:01.67 1:01.11
12 WRITER, GRANT 15 BALLINA MEMORIAL 1:01.19 1:01.34
-------------------------------------------------------------------------
13 MCKEOWN, BRETT 15 KINGSCLIFF 1:04.33 1:01.84
14 HESFORD, BLAKE 15 SLC AQUADOT 1:03.20 1:02.40
15 HAWORTH, MARK 15 MACQUARIE FIELDS 1:02.74 1:02.48
16 YEE, DARREN 15 THE HILLS 1:01.60 1:02.85
17 PRESS, ANDREW 15 CARLILE 1:02.82 1:02.92
18 FROST, KIERAN 15 CAMPBELLTOWN 1:03.26 1:03.58
19 SUTIC, DANIEL 15 MOUNT PRITCHARD 1:05.02 1:04.12
20 GREENBLO, SHAUN 15 SYDNEY UNI 1:04.29 1:04.15
21 BALDOCK, CLINTON 15 NEPEAN 1:05.24 1:04.42
22 GILLESPIE, CHRIS 15 KNOX PYMBLE 1:03.25 1:04.61
23 LEE, ROBERT 15 WILKINSON 1:06.22 1:04.69
24 STEWART, PHILLIP 15 MACQUARIE FIELDS 1:04.27 1:04.78
25 CAMPBELL, JON 15 CAMPBELLTOWN 1:05.01 1:04.83
26 MURPHY, CAMERON 15 CHARLESTOWN 1:06.07 1:05.07
27 WEIERS, AARON 15 UNITED 1:03.85 1:05.17
28 MILLER, TOM 15 EASTERN EDGE 1:02.98 1:05.27
29 FINCHER, BEN 15 CHARLESTOWN 1:05.29 1:05.36
30 TOWNSEND, COLIN 15 AUBURN 1:04.66 1:05.40
Event 168 Boys 14 Year Olds 100 LC Meter Butterfly AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 MINOGUE, JOSH 14 ILLAWARRA DEVILS 1:01.39 1:00.70
2 LO BLANCO, MARCO 14 EASTERN EDGE 1:01.94 1:01.38
3 COTTELL, JUSTIN 14 BLACKTOWN CITY 1:02.24 1:01.99
4 LEWANDOWSKI, MICHAEL 14 MINGARA AQUATIC 1:01.92 1:02.32
5 LEE, NICK 14 TELOPEA 1:02.24 1:02.52
6 BEE, MARK 14 WARRINGAH AQUA. 1:03.37 1:02.57
7 BRITS, GRANT 14 TOONGABBIE 1:04.09 1:02.73
8 BLANCH, CALLAN 14 NOVOCASTRIAN 1:02.75 1:03.14
9 CRITCHLEY, JACOB 14 WENDEN 1:04.43 1:03.18
10 NEUSUESS, NICK 14 CHARLESTOWN 1:05.34 1:03.35
-------------------------------------------------------------------------
11 HOLDSWORTH, AARON 14 ILLAWARRA DEVILS 1:03.93 1:03.57
12 PIPER, GLENN 14 TOONGABBIE 1:03.72 1:03.59
-------------------------------------------------------------------------
13 CRISP, JACK 14 SMITHFIELD 1:05.93 1:03.88
14 BROWN, ADAM 14 MACQUARIE FIELDS 1:04.59 1:04.08
15 KOH, KENNETH 14 BANKSTOWN SPORTS 1:04.25 1:04.42
16 RESTANTE, BEN 14 CORRIMAL 1:04.07 1:04.61
17 PAVASOVIC, LUKE 14 MACQUARIE FIELDS 1:06.87 1:04.67
18 JACKSON, HAYDEN 14 NOVOCASTRIAN 1:06.67 1:04.85
19 MEARS, JOSH 14 CANBERRA 1:07.26 1:04.98
20 VRACA, JOSEPH 14 AUBURN 1:05.65 1:05.48
21 BERGIN, PATRICK 14 HUNTER 1:07.87 1:05.49
22 HAYDON, MATTHEW 14 TOONGABBIE 1:04.86 1:05.55
--- Finals ---
Event 146 Women 19 & Over 50 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 GRAHAM, ELKA (NSWIS) 20 MANLY 26.61 26.39 35
2 FITCH, ALISON 21 NORTH SHORE, NZ 26.61 26.44
3 KEADY, SACHA 20 THE HILLS 27.28 26.92 30
4 GITEAU, KASEY 19 KINGSCLIFF 27.35 27.01 26
5 FORD, SUZIE 35 WARRINGAH AQUA. 27.71 27.92 23
6 HOLLAND, CARLEY 19 ENGADINE 28.14 28.13 20
7 BLACKBURN, LISA 30 SYDNEY UNI 28.17 28.27 17
8 NILAN, KATIE 20 SYDNEY UNI 28.96 28.57 14
9 WAGNER, JODIE 19 GOSFORD STINGRAY 28.88 28.88 11
10 BROWN, KIMBERLY 19 KATOOMBA RSL 29.09 29.58 8
Event 147 Girls 17-18 50 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 THOMSON, KIRSTEN (NSWIS) 18 SYDNEY UNI 27.35 26.88 35
2 MCCLEAVE, ERIN 17 ALBURY 27.18 27.21 30
3 WHITE, AMANDA 17 FORRESTERS BEACH 27.48 27.51 26
4 VAN LINT, EMMA 17 ALBURY 27.99 27.84 23
5 WATSON, JESS 17 KINGSCLIFF 28.16 27.88 20
6 DOYLE, PETA 18 WARRINGAH AQUA. 27.98 27.94 17
7 BIGNELL, LOREN 18 SLC AQUADOT 28.35 28.47 14
8 HENESS, SKYE 18 THIRROUL 28.52 28.66 11
9 WICKHAM, ZOE 18 KNOX PYMBLE 28.68 28.71 8
10 GAY, HOLLY 17 FORRESTERS BEACH 28.63 28.79 7
Event 148 Girls 16 Year Olds 50 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 ABBOTT, JESSICA (NSWIS) 16 HURSTVILLE AQUA. 28.01 27.44 35
2 PILGRIM, YVETTE 16 FORRESTERS BEACH 27.77 27.66 30
3 LEWIS, ANGELA 16 TUGGERANONG VIK. 27.97 27.70 26
4 SLUITER, ALISON 16 BSC ROCKDALE 28.00 27.85 23
5 MARTIN, BROOKE 16 FORRESTERS BEACH 28.08 27.91 20
6 MILES, HAYLEY 16 ALSTONVILLE 28.22 27.92 17
7 VANCE, STEPHANIE 16 SLC AQUADOT 28.06 28.23 14
8 WATT, ABBEY 16 SAWTELL 28.41 28.32 11
9 ANDERSON, LAUREN 16 ABBOTSLEIGH 28.56 28.55 8
10 BERNARD, NATALIE 16 NORTH SHORE, NZ 28.48 28.64
Event 149 Girls 15 Year Olds 50 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 HURLEY, ANGELA 15 ILLAWARRA DEVILS 27.90 27.52 35
2 WHEELER, SARAH 15 WILKINSON 27.75 27.64 30
3 SHARKEY, BRITTANY 15 KIAMA 27.76 27.65 26
4 SU, SUSAN 15 MACQUARIE FIELDS 28.14 27.78 23
5 MELLOR, STEPHANIE 15 MAROUBRA 28.17 27.89 20
6 MAY, ERIN 15 ALBURY 28.31 27.95 17
7 MORGAN, KATE 15 WOLLONGONG 28.66 28.05 14
8 LEAYR, MELISSA 15 HUNTER 28.57 28.56 11
9 WOOTON, ELLEN 15 DAPTO 28.72 28.66 8
10 WILSON, LARA 15 SLC AQUADOT 28.71 28.98 7
Event 150 Girls 14 Year Olds 50 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 MITCHELL, MELISSA 14 WILKINSON 27.46 27.53 35
2 ABBOTT, CHLOE 14 SAC SEALS 28.46 27.81 30
3 CREIGHTON, LATITIA 14 CASINO 28.58 28.05 26
4 PASIECZNY, SYLWIA 14 SAC SEALS 28.28 28.14 23
5 PRIESTLY, JENNA 14 GINNINDERRA 28.35 28.15 20
6 SWEENEY, SARAH 14 ABBOTSLEIGH 28.52 28.28 17
7 PESTELL, ELLY 14 HORNSBY 28.38 28.30 14
8 WELLER, GABRIELLE 14 WILKINSON 28.39 28.45 11
9 HOSKING, TAMARA 14 BURLEY GRIFFIN 28.82 28.70 8
10 SKILLMAN, MORGAN 14 GOULBURN 28.75 28.78 7
Event 151 Girls 13 Year Olds 50 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 KENNEDY, ELISE 13 MAROUBRA 27.73 27.59 35
2 HOTCHIN, EMMA 13 NORTH SHORE, NZ 28.57 28.39
3 BARTLETT, LAUREN 13 SLC AQUADOT 28.97 28.55 30
4 LESLIE, KATE 13 KINGSCLIFF 29.11 28.63 26
5 DUCKER, AMY 13 INSWIM 28.72 28.75 23
6 BOZSITY, MARY ANNE 13 SYDNEY UNI 29.39 29.29 20
7 SEXTON, ORLANDA 13 BOWRAL 29.54 29.47 17
8 WRIGHT, PHOEBE 13 BSC ROCKDALE 29.61 29.54 14
9 STEWART, JACQUI 13 MACQUARIE FIELDS 29.14 29.71 11
10 MOONEY, LAURA 13 JONES 29.28 29.72 8
Event 152 Men 19 & Over 50 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 HAWKE, BRETT (NSWIS) 26 SYDNEY UNI 23.53 23.24 35
2 RICKARD, NATHAN (NSWIS) 22 SYDNEY UNI 23.53 23.29 30
3 JENKINS, DAVID (AIS) 24 SYDNEY UNI 23.98 23.47 26
4 DENNER, BEN (NSWIS) 20 ILLAWARRA DEVILS 24.07 23.93 23
5 THORPE, IAN (NSWIS) 19 SLC AQUADOT 24.29 24.15 20
6 TOROK, ADAM 22 SYDNEY UNI 24.15 24.17 17
7 KERR, PETER 25 MCDONALD 24.24 24.24 14
8 PAYNE, MISHA 20 AUBURN 24.51 24.46 11
9 SMERDON, KYLE 22 SYDNEY UNI 24.27 24.57 8
10 TRICKETT, BEN 21 WILLOUGHBY 24.48 24.65 7
Event 153 Boys 17-18 50 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 TAYLOR, JOSHUA 18 FORRESTERS BEACH 24.60 24.15 35
2 ELDER, ALI 17 ABBOTSLEIGH 24.57 24.32 30
3 DODD, TIM 18 PITTWATER 24.75 24.44 26
4 BATES, JOEL 17 WILKINSON 24.99 24.69 23
5 DOWNEY, JAMES 17 CHARLESTOWN 24.90 24.85 20
6 DUFTY, JOEL 17 BOWRAL 25.36 24.86 17
7 LAFOREST, TIM 18 MANLY 24.69 24.87 14
8 MCDONALD, CAMERON 17 CHARLESTOWN 25.22 25.46 11
9 JACKSON, DAMIAN 17 SANS SOUCI 25.38 25.53 8
10 HOGAN, MATTHEW 17 ALBURY 25.42 25.54 7
Event 154 Boys 16 Year Olds 50 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 JONES, TRISTAN 16 WODEN 24.70 24.65 35
2 MUMME, CHRIS 16 ABBOTSLEIGH 25.13 24.66 30
3 LEE, HENRY 16 SAC SEALS 24.87 24.76 26
4 KEMP, JARRAD 16 AKUBRA KEMPSEY 25.28 25.10 23
5 WILLIAMS, LUKE 16 ALBURY 25.55 25.39 20
6 NASH, PETER 16 CARLILE 25.74 25.44 17
7 GAMBIN, RYAN 16 KINGSCLIFF 25.76 25.45 14
8 SPROTT, WILLIAM 16 BELLINGEN 25.64 25.49 11
9 MURDOCH, CHAIS 16 SYDNEY UNI 25.57 25.67 8
10 MCKEON, DANIEL 16 EASTERN EDGE 25.79 27.14 7
Event 155 Boys 15 Year Olds 50 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 PALMER, KIRK 15 GOSFORD STINGRAY 24.57 24.56 35
2 TURNHAM, JAMES 15 BELLINGEN 25.39 25.09 30
3 WILSON, GREG 15 WARRINGAH AQUA. 25.36 25.10 26
4 YEE, DARREN 15 THE HILLS 25.35 25.11 23
5 WISE, LUCAS 15 ALSTONVILLE 25.29 25.37 20
6 SZCZUDLO, DANIEL 15 MACQUARIE FIELDS 25.55 25.57 17
7 MILLER, TOM 15 EASTERN EDGE 25.71 25.62 14
8 WRITER, GRANT 15 BALLINA MEMORIAL 25.73 25.84 11
8 ABOOD, MATT 15 KINGSCLIFF 25.77 25.84 11
10 DAY, LUKE 15 WILKINSON 25.62 25.93 7
Event 156 Boys 14 Year Olds 50 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 PIPER, GLENN 14 TOONGABBIE 25.71 25.29 35
2 WORLEY, JOHNNY 14 EASTERN EDGE 26.07 25.39 30
3 MINOGUE, JOSH 14 ILLAWARRA DEVILS 26.07 25.71 26
4 JOHNSON, RYAN 14 GOSFORD STINGRAY 25.79 25.84 23
5 LAWLESS, DAVID 14 SMITHFIELD 26.10 26.09 20
6 BRITS, GRANT 14 TOONGABBIE 26.36 26.10 17
7 COTTELL, JUSTIN 14 BLACKTOWN CITY 26.11 26.16 14
8 KNIGHT, WILLIAM 14 SHOALHAVEN ACAD, 26.29 26.19 11
9 MONK, KENRICK 14 BLACKTOWN CITY 26.22 26.37 8
10 DIXON, JOHN 14 RIPPLES ST MARYS 26.45 26.71 7
Event 157 Boys 13 Year Olds 50 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 PICKWORTH, NATHAN 13 ENGADINE 26.36 26.03 35
2 DONALD, NIC 13 UNITED 26.71 26.23 30
3 EASTWOOD, GEOFFREY 13 BELLINGEN 26.89 26.60 26
4 BINGHAM, ADAM 13 TUGGERANONG VIK. 26.67 26.62 23
5 WISE, DAVID 13 KNOX PYMBLE 27.08 26.91 20
6 HEPBURN, DOUG 13 KNOX PYMBLE 27.27 27.19 17
7 STEIN, ZAC 13 KU-RING-GAI 27.32 27.20 14
8 POOL, BEN 13 ALSTONVILLE 27.33 27.32 11
9 BIHANCOV, IAN 13 SMITHFIELD 27.32 27.37 8
10 BARNES, CIARAN 13 KINGSCLIFF 27.40 27.43 7
Event 177 Women Open 200 LC Meter Breaststroke OPEN
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 ABBOTT, JESSICA (NSWIS) 16 HURSTVILLE AQUA. 2:41.38 2:35.74 35
2 RYCHVALSKY, REBEKAH 19 CAMPBELLTOWN 2:40.61 2:36.16 30
3 LEE, AMANDA 15 ENGADINE 2:40.79 2:36.99 26
4 BROWN, PRUDENCE 17 THE HILLS 2:41.58 2:38.93 23
5 BORG, ASHLEIGH 16 THE HILLS 2:42.49 2:39.44 20
6 BLACKBURN, LISA 30 SYDNEY UNI 2:42.97 2:41.40 17
7 DRAYTON, SAMANTHA 14 MACQUARIE SHORES 2:42.04 2:42.32 14
8 OLIVER, KRISTI 14 CARLILE 2:44.66 2:43.27 11
9 MARTIN, BROOKE 16 FORRESTERS BEACH 2:43.98 2:43.95 8
10 POULTON, SHARON 16 CAMPBELLTOWN 2:44.19 2:46.10 7
Event 178 Men Open 200 LC Meter Backstroke OPEN
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 WATSON, JOSH (NSWIS) 24 KINGSCLIFF 2:08.71 2:02.01 35
2 GIBSON, CAMERON 19 NORTH SHORE, NZ 2:09.46 2:02.25
3 BURNS, ANDREW (NSWIS) 19 TOONGABBIE 2:10.07 2:04.29 30
4 ROLFF, ETHAN 19 KINGSCLIFF 2:09.31 2:05.00 26
5 HAWK, RICHARD 17 NORTH SHORE, NZ 2:12.44 2:08.35
6 NASH, PETER 16 CARLILE 2:10.15 2:10.10 23
7 RICHARDS, ANDREW (NSWIS) 18 SMITHFIELD 2:10.80 2:10.23 20
8 DELANEY, CAMERON (NSWIS) 21 TOONGABBIE 2:08.70 2:10.48 17
9 STEED, TRENT (AIS) 24 CAMPBELLTOWN 2:12.02 2:10.86 14
10 MIDDLETON, BEN 16 CARLILE 2:13.24 2:14.54 11
Event 158 Women 19 & Over 200 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 STONEY, CLEMENTINE (AIS) 20 ALBURY 2:16.19 2:13.40 35
2 MCLEAN, HANNAH 20 NORTH SHORE, NZ 2:21.90 2:19.39
3 THOMSON, KIRSTY 21 MANLY 2:21.86 2:20.15 30
4 GITEAU, KASEY 19 KINGSCLIFF 2:25.67 2:21.51 26
5 RODIER, YVETTE 20 HUNTER 2:24.14 2:21.91 23
6 THOMAS, LAURA 20 WILLOUGHBY 2:29.57 2:25.49 20
7 RAY, ANNEKE 21 ILLAWARRA DEVILS 2:26.36 2:26.77 17
8 STEPHAN, VANESSA 19 GALSTON 2:31.16 2:29.76 14
Event 159 Girls 17-18 200 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 WHITE, AMANDA 17 FORRESTERS BEACH 2:21.86 2:19.89 35
2 BLOFFWITCH, SKYE 17 FORRESTERS BEACH 2:24.42 2:22.68 30
3 JENKINS, KIRSTEN 18 JONES 2:24.32 2:23.91 26
4 CALLAGHAN, TARYN 18 UNITED 2:26.36 2:25.04 23
5 MEDCALF, TARYN 17 SLC AQUADOT 2:30.61 2:26.73 20
6 AVERY, NERISSA 17 GINNINDERRA 2:28.80 2:26.87 17
7 HAINES, KADIE 18 EMERTON 2:27.90 2:27.60 14
8 SLADE, NICOLE 18 UNITED 2:26.05 2:29.12 11
9 ARACO, KATIE 17 SMITHFIELD 2:29.60 2:29.95 8
10 BOYD, PETA 18 WILKINSON 2:29.90 2:32.48 7
Event 160 Girls 16 Year Olds 200 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 TUCKER, KELLY (NSWIS) 16 K . P . D 2:17.73 2:16.75 35
2 INGRAM, MELISSA 16 NORTH SHORE, NZ 2:17.52 2:17.41
3 BISCHKOPF, KRYSTLE 16 CARLILE 2:24.29 2:20.48 30
4 CLARKE, KARA 16 WARRINGAH AQUA. 2:23.33 2:21.40 26
5 PILGRIM, YVETTE 16 FORRESTERS BEACH 2:25.31 2:22.27 23
6 HOPCROFT, DANIELLE 16 CARLILE 2:27.61 2:22.80 20
7 SULLIVAN, JULIA 16 WARRINGAH AQUA. 2:28.03 2:27.12 17
8 HAWES, KATE 16 TELOPEA 2:31.93 2:32.46 14
9 BAUMGARTNER, ALIX 16 ROSELANDS 2:34.00 2:36.16 11
Event 161 Girls 15 Year Olds 200 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 PATON, SARAH 15 TELOPEA 2:21.87 2:19.89 35
2 CAMPBELL, ANNA 15 ALSTONVILLE 2:24.09 2:20.48 30
3 JOHNSON, REANNON 15 JONES 2:27.54 2:24.04 26
4 BLOFFWITCH, JAYE 15 FORRESTERS BEACH 2:26.85 2:26.33 23
5 RAMSLAND, LISA 15 TOONGABBIE 2:27.10 2:27.04 20
6 SHARKEY, BRITTANY 15 KIAMA 2:29.53 2:29.55 17
7 CORNER, ELLEN 15 UNITED 2:32.50 2:30.09 14
8 RODIER, DESIREE 15 HUNTER 2:32.17 2:30.38 11
9 BENTLEY, NATALIE 15 CARLILE 2:31.14 2:31.21 8
10 WHEELER, SARAH 15 WILKINSON 2:33.54 2:40.75 7
Event 162 Girls 14 Year Olds 200 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 JAMES, MICHELLE 14 EASTERN EDGE 2:26.84 2:21.33 35
2 GILLEY, MORGAINE 14 ABBOTSLEIGH 2:26.53 2:24.55 30
3 SWEENEY, SARAH 14 ABBOTSLEIGH 2:28.12 2:25.70 26
4 MCLEOD, MICHELLE 14 TELOPEA 2:29.77 2:28.11 23
5 ABBOTT, CHLOE 14 SAC SEALS 2:28.82 2:28.28 20
6 HERDER, EMMA 14 TUGGERAH TITANS 2:31.96 2:30.76 17
7 THOMSON, HAYLEY 14 LISMORE MEMORIAL 2:31.52 2:30.79 14
8 ROBERTSON, ALANA 14 CARLILE 2:33.44 2:32.46 11
9 HOSKING, TAMARA 14 BURLEY GRIFFIN 2:33.94 2:32.83 8
10 DAVEY, JESSICA 14 MAROUBRA 2:33.65 2:38.38 7
Event 163 Girls 13 Year Olds 200 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 SEARSTON, RACHEL 13 UNITED 2:25.18 2:22.25 35
2 HARPER, SOLEIL 13 UNITED 2:27.80 2:27.02 30
3 KENNEDY, ELISE 13 MAROUBRA 2:29.92 2:27.17 26
4 BARTLETT, LAUREN 13 SLC AQUADOT 2:31.19 2:27.31 23
5 MOONEY, LAURA 13 JONES 2:31.17 2:29.90 20
6 DUCKER, AMY 13 INSWIM 2:29.84 2:30.63 17
7 PARKER, LAUREN 13 NOVOCASTRIAN 2:32.05 2:31.86 14
8 ONG, MING 13 CARLILE 2:31.55 2:32.26 11
9 MCCOLGAN, COURTNEY 13 SAC SEALS 2:34.31 2:35.23 8
10 TARANTO, NICOLE 13 K . P . D 2:34.52 2:37.96 7
Event 164 Men 19 & Over 100 LC Meter Butterfly AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 PINE, ADAM (AIS) 25 BALLINA INDOOR 55.90 54.79 35
2 SHEERAN, NICK 23 NORTH SHORE, NZ 56.40 55.07
3 KING, ZANE 24 MINGARA AQUATIC 56.24 55.87 30
4 DUNCAN, JONATHON 19 NORTH SHORE, NZ 57.25 56.65
5 HALL, MATTHEW (NSWIS) 19 CAMPBELLTOWN 57.67 56.80 26
6 WILLIAMS, NIC (NSWIS) 19 TELOPEA 58.86 57.93 23
7 ROLFF, ETHAN 19 KINGSCLIFF 58.27 58.45 20
8 PAYNE, MISHA 20 AUBURN 59.36 58.47 17
Event 165 Boys 17-18 100 LC Meter Butterfly AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 DODD, TIM 18 PITTWATER 57.15 55.20 35
2 TAYLOR, JOSHUA 18 FORRESTERS BEACH 57.96 56.94 30
3 BROOKS, PAUL 17 MACQUARIE FIELDS 57.95 57.38 26
4 TREMBATH, TREVOR 18 MINGARA AQUATIC 58.18 57.49 23
4 COOMBES, ALEXANDER 18 KNOX PYMBLE 57.19 57.49 23
6 ODEWAHN, GARY 17 TELOPEA 58.87 58.67 17
7 LINSEY, IAN 18 PITTWATER 58.94 58.70 14
8 BEISLER, ADAM 17 CHARLESTOWN 58.73 58.76 11
9 DAVIS, RYAN 17 CARLILE 58.83 58.77 8
10 MCMEEKING, COREY 18 PORT MACQUARIE 59.19 1:00.19 7
Event 166 Boys 16 Year Olds 100 LC Meter Butterfly AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 LEE, HENRY 16 SAC SEALS 57.63 56.85 35
2 GAMBIN, RYAN 16 KINGSCLIFF 57.94 57.99 30
3 CAMPBELL, DAN 16 CAMPBELLTOWN 59.50 58.57 26
4 LORY, MATTHEW 16 NORTH SHORE, NZ 59.07 59.01
5 MCKEON, DANIEL 16 EASTERN EDGE 1:00.05 59.36 23
6 OUSBY, TRENT 16 KINGSCLIFF 59.71 59.73 20
7 THOMAS, SCOTT 16 COMMERCIAL, QLD 59.35 59.78
8 KOBAYASHI, KIKAI 16 TELOPEA 1:00.25 59.91 17
9 TALTY, ANTHONY 16 MACQUARIE FIELDS 59.74 1:00.29 14
10 SPROTT, WILLIAM 16 BELLINGEN 1:00.27 1:00.55 11
Event 167 Boys 15 Year Olds 100 LC Meter Butterfly AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 WILSON, GREG 15 WARRINGAH AQUA. 58.31 57.81 35
2 BENZIE, DOUGLAS 15 KINGSCLIFF 1:00.64 58.14 30
3 LAPHAM, JAI 15 SLC AQUADOT 59.39 58.49 26
4 GOTOVAC, LINCOLN 15 TELOPEA 59.43 58.66 23
5 BUFFIER, SCOTT 15 UNITED 59.88 59.51 20
6 TURNHAM, JAMES 15 BELLINGEN 1:01.02 59.75 17
7 MCGILL, KIERNAN 15 TELOPEA 1:00.34 1:00.10 14
8 CAMERON, JASON 15 BSC ROCKDALE 59.50 1:00.11 11
9 DAY, LUKE 15 WILKINSON 1:00.73 1:00.60 8
10 EVANS, KYLE 15 PLATYPUS 1:00.99 1:00.78 7
Event 168 Boys 14 Year Olds 100 LC Meter Butterfly AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 MINOGUE, JOSH 14 ILLAWARRA DEVILS 1:00.70 59.89 35
2 LEWANDOWSKI, MICHAEL 14 MINGARA AQUATIC 1:02.32 1:00.48 30
3 BRITS, GRANT 14 TOONGABBIE 1:02.73 1:01.09 26
4 LEE, NICK 14 TELOPEA 1:02.52 1:01.34 23
4 BEE, MARK 14 WARRINGAH AQUA. 1:02.57 1:01.34 23
6 COTTELL, JUSTIN 14 BLACKTOWN CITY 1:01.99 1:01.58 17
7 LO BLANCO, MARCO 14 EASTERN EDGE 1:01.38 1:01.63 14
8 BLANCH, CALLAN 14 NOVOCASTRIAN 1:03.14 1:02.96 11
9 NEUSUESS, NICK 14 CHARLESTOWN 1:03.35 1:03.90 8
10 CRITCHLEY, JACOB 14 WENDEN 1:03.18 1:03.99 7
Event 169 Boys 13 Year Olds 100 LC Meter Butterfly AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 DONALD, NIC 13 UNITED 1:01.08 1:00.59 35
2 BINGHAM, ADAM 13 TUGGERANONG VIK. 1:03.22 1:02.75 30
3 EASTWOOD, GEOFFREY 13 BELLINGEN 1:06.48 1:03.76 26
4 BOURIS, ALEXANDER 13 EASTERN EDGE 1:04.31 1:04.30 23
5 BIHANCOV, IAN 13 SMITHFIELD 1:04.81 1:04.46 20
6 PURCELL, GRAHAM 13 SLC AQUADOT 1:06.59 1:04.51 17
7 PICKWORTH, NATHAN 13 ENGADINE 1:06.97 1:05.23 14
8 PARKES, STEPHEN 13 SANS SOUCI 1:07.36 1:07.07 11
9 CAMILLERI, CLINTON 13 CAMPBELLTOWN 1:06.82 1:07.41 8
10 LOUIE, ELLIS 13 SAC SEALS 1:07.35 1:07.73 7
Event 179 Women Open 100 LC Meter Freestyle OPEN
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 GRAHAM, ELKA (NSWIS) 20 MANLY 57.28 55.97 35
2 FITCH, ALISON 21 NORTH SHORE, NZ 58.02 56.67
3 THOMSON, KIRSTEN (NSWIS) 18 SYDNEY UNI 58.63 57.24 30
4 MITCHELL, MELISSA 14 WILKINSON 59.19 58.34 26
5 KEADY, SACHA 20 THE HILLS 58.64 58.68 23
6 GITEAU, KASEY 19 KINGSCLIFF 58.55 59.08 20
7 MCCLEAVE, ERIN 17 ALBURY 1:00.03 1:00.65 17
8 WATSON, JESS 17 KINGSCLIFF 1:00.00 1:00.66 14
9 PATON, SARAH 15 TELOPEA 59.84 1:02.25 11
Event 180 Men Open 200 LC Meter IM OPEN
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 KENT, DEAN 23 NORTH SHORE, NZ 2:08.79 2:04.06
2 THORPE, IAN (NSWIS) 19 SLC AQUADOT 2:10.47 2:06.58 35
3 HIGGINS, MICHAEL 21 CARLILE 2:08.49 2:07.58 30
4 BEYNON, RHYS 20 JONES 2:10.93 2:08.22 26
5 ROGERS, PHIL (NSWIS) 30 SYDNEY UNI 2:13.84 2:09.70 23
6 STEED, TRENT (AIS) 24 CAMPBELLTOWN 2:13.33 2:10.65 20
7 RICHARDS, ANDREW (NSWIS) 18 SMITHFIELD 2:12.60 2:12.27 17
8 MONTGOMERIE, PETER 19 CAMPBELLTOWN 2:13.19 2:13.02 14
9 WILLIAMS, FRANCIS 23 TELOPEA 2:13.96 2:15.60 11
10 BEISLER, ADAM 17 CHARLESTOWN 2:14.20 2:15.70 8
Event 170 Women Open 50 LC Meter Butterfly OPEN
===============================================================================
Name Age Team Prelims Semis
===============================================================================
Semi-Finals
1 BERNARD, NATALIE 16 NORTH SHORE, NZ 29.08 28.65
2 DAVENPORT, LARA (NSWIS) 18 CAMPBELLTOWN 29.46 29.27
3 WHEELER, SARAH 15 WILKINSON 29.46 29.31
4 VANCE, STEPHANIE 16 SLC AQUADOT 29.43 29.38
5 VAN LINT, EMMA 17 ALBURY 29.84 29.50
6 COATES, SAMANTHA 14 SLC AQUADOT 29.78 29.77
7 MARTIN, BROOKE 16 FORRESTERS BEACH 29.93 30.01
8 KENNEDY, ELISE 13 MAROUBRA 30.33 30.06
9 BLOFFWITCH, SKYE 17 FORRESTERS BEACH 29.94 30.10
10 MCCLUSKEY, LISA 15 CORRIMAL 30.38 30.14
-------------------------------------------------------------------------
11 WOOTON, ELLEN 15 DAPTO 30.16 30.23
12 GRUBB, ASHLEIGH 16 JONES 30.40 30.29
-------------------------------------------------------------------------
13 DOYLE, PETA 18 WARRINGAH AQUA. 30.03 30.31
14 MAY, ERIN 15 ALBURY 30.55 30.33
15 GILFORD, JODIE 16 CAMPBELLTOWN 30.41 30.45
16 FITTON, RENEE 14 MINGARA AQUATIC 30.49 30.59
17 SULLIVAN, JULIA 16 WARRINGAH AQUA. 30.42 30.64
18 GAY, HOLLY 17 FORRESTERS BEACH 30.46 30.79
19 HOSKING, TAMARA 14 BURLEY GRIFFIN 30.60 30.87
20 JONES, ALISON 15 SWIMWEST 30.59 31.08
Event 171 Men Open 50 LC Meter Breaststroke OPEN
===============================================================================
Name Age Team Prelims Semis
===============================================================================
1 FERGUSON, STEVEN 21 NORTH SHORE, NZ 29.09 28.96
2 MCBRIEN, STEVEN (NSWIS) 24 THE HILLS 29.41 29.33
3 SWINNERTON, MICHAEL 19 TOONGABBIE 30.57 30.04
4 BEASLEY, JAMES 19 KNOX PYMBLE 30.58 30.25
5 ROGERS, PHIL (NSWIS) 30 SYDNEY UNI 29.71 30.39
6 JONES, TRISTAN 16 WODEN 30.55 31.10
7 TRICKETT, LUKE 19 WILLOUGHBY 31.25 31.12
8 DEAN, SIMON 16 ILLAWARRA DEVILS 31.28 31.52
9 KERR, PETER 25 MCDONALD 31.25 31.77
10 WILLIAMS, FRANCIS 23 TELOPEA 32.14 31.80
-------------------------------------------------------------------------
11 TAPRELL, DEREK 17 JUNEE 31.53 31.81
12 HOTCHIN, CHRIS 17 NORTH SHORE, NZ 31.83 31.85
-------------------------------------------------------------------------
13 VRACA, JOSEPH 14 AUBURN 32.47 31.88
14 PETERSON, STEPHEN 20 NORTH SHORE, NZ 31.93 31.96
15 GOFF, PETER 17 BSC ROCKDALE 32.00 31.98
16 GAVIN, GRANT 17 WINDSOR 31.76 32.01
17 EELS, SEAN 17 KINGSCLIFF 31.97 32.06
18 SPENCER, TIM 21 WINDSOR 32.41 32.16