National Catholics - Meet Results


1/28/2007 - 1/29/2007   Villanova, Pennsylvania, USA
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          NC: * 1:47.25   1/30/2005 GOOD COUNSEL, GC   -                       
                         K Kyle, C Haase, L KEMP, M Waters                 
NAT'L RECORD: & 1:43.16  11/13/2004 HARTLAND ARROWHEAD, WI                     
 Meet Qualifying:  2:06.49
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 BISHOP O'CONNELL HIGH SCHOOL  'A'                 1:53.47    1:51.10        
     1) FRITZ, HILARY JR                2) MACEDONIA, MAGGIE JR           
     3) O'MALLEY, KAYLA SO              4) MACEDONIA, ANNA JR             
       28.43    30.71    27.09    24.87                                    
  2 GOOD COUNSEL  'A'                                 1:54.34    1:51.71        
     1) MILLS, KAITLIN FR               2) HAASE, COLLEEN SR              
     3) KLING, CHELSEA SR               4) RIBAR, MORGAN SR               
       28.51    29.13    28.60    25.47                                    
  3 MOUNT DE SALES ACADEMY  'A'                       1:54.19    1:52.34        
     1) DEAN, EMILY JR                  2) MOORE, JENNA JR                
     3) HAMIL, JACKIE JR                4) RILEY, MATTIE JR               
       28.77    31.17    28.01    24.39                                    
  4 ACADEMY OF NOTRE DAME  'A'                        1:58.78    1:54.49        
     1) BARRY, GALEN JR                 2) BURGER, CAROLINE FR            
     3) HARVEY, MEGAN SR                4) TATLOW, LESLIE SO              
       28.57    33.20    26.70    26.02                                    
  5 NOTRE DAME PREPARATORY SCHOOL  'A'                1:58.82    1:56.81        
     1) BRODERICK, EMILY FR             2) SMITH, DAISY SO                
     3) BRODERICK, MAGGIE JR            4) MULDERRIG, MAGGIE SR           
       31.42    31.62    28.27    25.50                                    
  6 PAUL VI CATHOLIC HIGH SCHOOL  'A'                 1:58.66    1:57.07        
     1) FITZ, NATALIE 09                2) MATHENY, NATALIE 08            
     3) HUMMEL, MO 08                   4) BARTOLETTA, MELISSA 08         
       30.44    33.21    28.09    25.33                                    
  7 RYAN GIRLS  'A'                                   1:58.70    1:58.39        
     1) KUHN, SARA SO                   2) KRZACZEK, KIM SR               
     3) WILLIAMS, KELLEY SR             4) ENGLISH, LISA FR               
       29.67    31.48    30.26    26.98                                    
  8 SETON SCHOOL  'A'                                 1:59.03    1:58.71        
     1) DUNN, JESSICA JR                2) KENNA, MARY-KATE SO            
     3) MAZZOCCOLI, LEA JR              4) DOONIS, ALEX 7                 
       29.27    34.19    29.46    25.79                                    
B - Final
  9 SAINTMARY'S HIGH SCHOOL  'A'                      2:01.64    2:01.13        
     1) SCHNEIDER, JESSIE SO            2) O'LEARY, ERIN FR               
     3) RANDOLPH, COLLEEN FR            4) SMITH, SARA JR                 
       31.41    35.04    28.78    25.90                                    
 10 OAKCREST SCHOOL  'A'                              2:02.43    2:01.23        
     1) CHANG, KELLIE SR                2) KENIS, SARAH FR                
     3) KENIS, ELIZABETH SO             4) GALLAND, KATHRYN SR            
       30.30    34.04    29.03    27.86                                    
 11 ARCHBISHOP WOOD HIGH SCHOOL  'A'                  2:01.71    2:01.32        
     1) RIOS, CHRISTINA JR              2) DONOVAN, MEGEN SR              
     3) FINN, AMY JR                    4) GANNON, BRIDGET JR             
       30.75    33.03    30.27    27.27                                    
 12 GEORGETOWN VISITATION  'A'                        2:02.54    2:01.41        
     1) DIBBLE, SARAH JR                2) SULLIVAN, LAUREN SR            
     3) BOWES, AUDREY JR                4) HEFFERNAN, KATIE FR            
       30.97    33.48    29.94    27.02                                    
 13 ARCHBISHOP CARROLL HIGH SCHOOL  'A'               2:03.20    2:01.47        
     1) WALSH, MOLLIE FR                2) BARKOFSKI, JENNIFER FR         
     3) GREGOIRE, CORINNE JR            4) CORLISS, MEGAN JR              
       29.74    34.18    30.97    26.58                                    
 14 ARCHBISHOP SPALDING  'A'                          2:02.92    2:01.93        
     1) MILLER, COLLEEN 10              2) HARBARGER, RACHEL 10           
     3) WILLIAMS, MEGAN 9               4) HEALY, DONNA 12                
       30.24    36.34    29.44    25.91                                    
 15 ACADEMY OF THE HOLY CROSS  'A'                    2:04.13    2:02.07        
     1) JOYAL, MADDI SO                 2) BLAU, STEPHANIE SO             
     3) HONDROS, JULIA FR               4) JUMP, ANGELA JR                
       31.06    34.62    29.15    27.24                                    
 16 SAINT PETER AND PAUL H.S.  'A'                    2:04.89    2:03.12        
     1) SEEBODE, LAUREN SO              2) GORDON, CELENA JR              
     3) HANNA, JESSICA JR               4) WALSH, KELLY SR                
       31.92    37.35    26.86    26.99                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          NC: * 1:36.10        1996 PAUL VI                                    
NAT'L RECORD: & 1:31.22   2/25/2000 CINNCINNATI ST. XAVIER, OH                 
 Meet Qualifying:  1:46.50
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 LOYOLA BLAKEFIELD  'A'                            1:38.16    1:37.42        
     1) PELTON, GREG SO                 2) RODDY, SEAN SO                 
     3) DANZ, EVAN JR                   4) QUESENBERRY, ANDREW SR         
       25.19    27.01    24.10    21.12                                    
  2 ST. JOSEPH'S PREP  'A'                            1:38.14    1:37.80        
     1) BELECANECH, MATT 9              2) FENNINGHAM, JIM 12             
     3) MAHON, GREG 10                  4) MAHON, TERENCE                 
       25.34    27.54    23.05    21.87                                    
  3 GEORGETOWN PREPARATORY SCHOOL  'A'                1:38.23    1:37.92        
     1) FOX, BRADY SO                   2) RELIHAN, ANDREW JR             
     3) CHANG, WON HO FR                4) SPENCER, ADAM SO               
       23.70    27.68    23.77    22.77                                    
  4 MALVERN PREP SWIMMING  'A'                        1:38.70    1:38.25        
     1) MCCARTHY, TOM SR                2) MCANELLY, ERIC SR              
     3) DUNLAP, SCOTT SR                4) WHITNEY, IAN JR                
       25.00    27.55    23.59    22.11                                    
  5 LA SALLE COLLEGE HIGH SCHOOL  'A'                 1:39.54    1:38.71        
     1) DOMANSKI, TODD JR               2) SZYSZKO, BLASE SO              
     3) WILLS, BRENDAN SR               4) GALLAGHER, GARRETT SR          
       26.20    27.27    23.55    21.69                                    
  6 BISHOP O'CONNELL HIGH SCHOOL  'A'                 1:42.05    1:40.72        
     1) SHANNON, MATT JR                2) SCHMITT, BRIAN SR              
     3) FLACH, MICHAEL SO               4) BOURNE, SEAN JR                
       26.73    26.82    24.43    22.74                                    
  7 DEMATHA CATHOLIC HIGH SCHOOL  'A'                 1:40.23    1:41.23        
     1) MCCLURG, ROSS JR                2) WOLLMAN, EVAN SO               
     3) KOON, KEVIN SR                  4) ROBINSON III, SOLOMON SR       
       26.29    27.02    24.94    22.98                                    
  8 GONZAGA COLLEGE HIGH SCHOOL  'A'                  1:43.00    1:42.52        
     1) LICHTENFELS, RYAN JR            2) WHEATLEY, ZACH JR              
     3) DONAHUE, PETE SR                4) WHIPKEY, BRENDAN SO            
       27.06    27.71    25.79    21.96                                    
B - Final
  9 PAUL VI CATHOLIC HIGH SCHOOL  'A'                 1:45.45    1:43.89        
     1) SPINA, ALEX 09                  2) HUETHER, STEPHEN 08            
     3) CHAUVIN, KEVIN 08               4) PUENTES, MIGUEL 07             
       27.93    28.28    25.64    22.04                                    
 10 GOOD COUNSEL  'A'                                 1:44.93    1:44.28        
     1) CALLANAN, KEVIN SR              2) HALEY, PATRICK SR              
     3) REINHEIMER, MATT SO             4) GIGIOLI, JOHN SR               
       26.67    29.00    25.03    23.58                                    
 11 MOUNT ST. JOSEPH HS  'A'                          1:46.73    1:46.82        
     1) ALLEN, NICK 12                  2) HAGAR, PATRICK 09              
     3) CAVEY, JT 12                    4) BEAVERS, JOE 12                
       28.49    30.91    24.06    23.36                                    
 12 DON BOSCO PREP HS  'A'                            1:47.71    1:46.89        
     1) CARROLL, RYAN                   2) BREITWEISER, BILLY             
     3) CASCIANO, COLLIN                4) SAINDON, BRIAN                 
       27.91    30.06    25.58    23.34                                    
 13 CALVERT HALL COLLEGE HIGH SCHO  'A'               1:47.36    1:47.42        
     1) SEIPP, PAT FR                   2) BROWN, MICHAEL FR              
     3) WARREN, ARNY JR                 4) KOLB, MATT JR                  
       27.83    31.00    24.81    23.78                                    
 14 FATHER JUDGE  'A'                                 1:49.49    1:48.41        
     1) MOORE, NICK SO                  2) OZIMKIEWICZ, KEVIN SO          
     3) QUIGLEY, BRIAN SR               4) ZIELINSKI, DAN SO              
       27.50    30.58    26.58    23.75                                    
 15 ST. JOHN'S COLLEGE HIGH SCHOOL  'A'               1:48.92    1:49.44        
     1) GALLOWAY, BRENDAN-MICHAEL SR    2) DUNCKEL, CHRIS JR              
     3) KIRSCH, KYLE FR                 4) MILLER, CHRIS JR               
       29.49    29.86    26.65    23.44                                    
 16 SETON SCHOOL  'A'                                 1:51.03    1:52.21        
     1) KOEHR, DANIEL FR                2) COOK, NEVIN JR                 
     3) COOK, CONNOR FR                 4) CORKERY, BILLY 12              
       29.71    27.40    28.94    26.16                                    
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          NC: * 1:47.91   1/29/2006 KATE ZIEGLER, O'Connell                    
NAT'L RECORD: & 1:45.49  11/23/2002 RHI JEFFREY, DELRAY BEACH ATL,             
 Meet Qualifying:  2:15.50
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 MARSILII, CAITLIN         JR O'CONNELL            1:58.81    1:55.59        
      28.03   29.26   29.44   28.86                                
  2 GIBSON, CARLY             SR HOLY CROSS           1:58.65    1:55.61        
      27.68   29.01   29.78   29.14                                
  3 BROWN, MAGGIE             SO NDP                  1:58.73    1:56.87        
      27.72   29.80   29.67   29.68                                
  4 O'MALLEY, KAYLA           SO O'CONNELL            1:58.54    1:56.88        
      27.65   29.39   29.75   30.09                                
  5 WEBB, BLAIR               SO GC                   1:59.01    1:57.80        
      27.28   29.66   30.62   30.24                                
  6 PAAVOLA, JORDAN           FR NDP                  2:00.21    2:00.81        
      26.97   29.25   31.39   33.20                                
  7 KIANG, KATIE              JR GC                   2:01.20    2:01.29        
      28.46   29.97   31.10   31.76                                
  8 FLEAGLE, KELLY            JR COHS                 2:02.51    2:02.19        
      28.11   30.74   31.75   31.59                                
B - Final
  9 MAGAW, LINDSEY            11 ASPA                 2:03.96    2:02.57        
      29.25   31.20   31.69   30.43                                
 10 HEALY, DONNA              12 ASPA                 2:04.68    2:02.76        
      28.84   30.55   31.28   32.09                                
 11 HURLEY, KELLY             SR VISI                 2:03.53    2:02.99        
      29.16   31.46   31.24   31.13                                
 12 SMITH, JACLYN             SR ARCHBISHOP WOOD      2:03.36    2:03.08        
      28.57   30.94   31.71   31.86                                
 13 DONAHUE, JESSICA          SO HOLY CROSS           2:03.65    2:03.59        
      28.71   30.76   31.81   32.31                                
 14 HAMIL, JACKIE             JR MOUNT DE SALES       2:03.66    2:04.78        
      29.39   30.90   31.87   32.62                                
 15 NEVIN, JENNY              JR MOUNT DE SALES       2:06.58    2:05.09        
      29.25   31.88   32.63   31.33                                
 16 THOMPSON, BIANCA          JR ELIZABETH SETON      2:06.89    2:08.26        
      29.41   31.43   33.12   34.30                                
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          NC: * 1:40.02        1988 JOHN KENNEDY, ST JOE'S/NJ                  
NAT'L RECORD: & 1:34.96    3/1/1991 JOE HUDEPOHL, CINCINNATI, OH               
 Meet Qualifying:  1:57.50
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 SHEA, RYAN                11 MT. ST. JOE HS       1:44.48    1:40.52        
      23.50   25.33   25.97   25.72                                
  2 MCGINLEY, JOHN            SO MP                   1:43.11    1:42.70        
      24.01   25.68   26.26   26.75                                
  3 GRIMMETT-NORRIS, ROBERT   SR GEORGETOWN PREP      1:44.15    1:43.16        
      23.80   26.37   26.26   26.73                                
  4 DAVISON, HUGH             FR LB                   1:46.43    1:45.66        
      24.29   26.78   27.44   27.15                                
  5 BALHOFF, ANDREW           SR LB                   1:46.62    1:46.22        
      23.97   26.20   27.53   28.52                                
  6 WALKER, TED               SO LA SALLE             1:45.85    1:46.75        
      24.16   26.55   27.48   28.56                                
  7 EVANS, CONOR              JR HEIGHTS              1:47.79    1:47.66        
      24.60   27.45   27.91   27.70                                
  8 CONSIDINE, AIDAN          JR DEMATHA              1:48.10    1:48.05        
      24.66   27.07   28.27   28.05                                
B - Final
  9 NESS, VINCENT             JR GONZAGA              1:48.63    1:47.64        
      24.65   27.14   27.84   28.01                                
 10 HALE-KUPIEC, THOMAS       07 PAUL VI              1:48.86    1:48.35        
      25.03   27.19   28.12   28.01                                
 11 MACKENZIE, DOUG           SO GONZAGA              1:48.13    1:48.46        
      25.31   27.23   28.13   27.79                                
 12 STODTER, CASEY            SO GC                   1:48.65    1:48.51        
      25.53   27.34   27.73   27.91                                
 13 COOPER, ZACH              SR LB                   1:50.17    1:50.66        
      24.53   27.02   29.57   29.54                                
 14 FINLEY, ANDREW            JR MP                   1:50.01    1:50.85        
      25.13   27.68   28.82   29.22                                
 15 MCGLONE, JIM              11 STJO                 1:50.06    1:51.31        
      25.26   28.05   29.20   28.80                                
 16 HOLT, JOHN                SR LA SALLE             1:49.94    1:51.49        
      24.96   27.77   29.72   29.04                                
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
          NC: * 2:07.27   1/28/2007 COLLEEN HAASE, GC   -                      
NAT'L RECORD: & 1:58.45   5/20/2000 NATALIE COUGHLIN, NOVATO, CA               
 Meet Qualifying:  2:35.00
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 HAASE, COLLEEN            SR GC                   2:10.88    2:07.27*       
      27.63   33.41   34.41   31.82                                
  2 MACEDONIA, MAGGIE         JR O'CONNELL            2:14.76    2:11.08        
      29.40   32.33   38.51   30.84                                
  3 GODWIN, REBECCA           SR NDP                  2:13.02    2:13.46        
      29.34   34.85   38.15   31.12                                
  4 KOTONIAS, JENNIFER        SO HOLY CROSS           2:13.02    2:13.67        
      29.40   32.82   40.12   31.33                                
  5 GALLAGHER, THERESA        SO MOUNT DE SALES       2:14.19    2:13.82        
      29.26   34.61   39.39   30.56                                
  6 BARRY, GALEN              JR NOTRE DAME           2:15.83    2:14.62        
      28.79   32.04   42.02   31.77                                
  7 DUNN, JESSICA             JR SETON                2:14.98    2:17.16        
      29.74   34.07   40.66   32.69                                
  8 RANDOLPH, COLLEEN         FR SMHS                 2:16.82    2:18.12        
      30.28   37.18   39.12   31.54                                
B - Final
  9 DONOVAN, MEGEN            SR ARCHBISHOP WOOD      2:18.50    2:15.83        
      31.60   35.86   38.37   30.00                                
 10 FRITZ, HILARY             JR O'CONNELL            2:16.91    2:15.91        
      30.15   31.98   42.17   31.61                                
 11 KUHN, SARA                SO RYAN                 2:18.71    2:17.75        
      30.83   33.75   41.37   31.80                                
 12 MILLS, KAITLIN            FR GC                   2:19.89    2:19.72        
      30.30   32.85   43.95   32.62                                
 13 KENIS, SARAH              FR OAK                  2:21.82    2:19.86        
      30.78   34.64   41.21   33.23                                
 14 ERICKSON, SARAH           SR HOLY CROSS           2:21.54    2:20.18        
      31.09   35.87   41.13   32.09                                
 15 SHEERIN, CATE             SR ST. JOHN'S           2:20.16    2:20.56        
      29.92   35.94   42.04   32.66                                
 16 HARDING, ARIELLE          JR GC                   2:22.77    2:22.65        
      31.29   37.97   40.37   33.02                                
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
          NC: * 1:53.88        1997 SCOTT WERNER, PAUL VI                      
NAT'L RECORD: & 1:46.31   11/6/2004 BRADLEY ALLY, FT. LAUD. ST. TH             
 Meet Qualifying:  2:14.00
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 RELIHAN, ANDREW           JR GEORGETOWN PREP      1:56.62    1:56.60        
      25.91   29.41   32.85   28.43                                
  2 RODDY, SEAN               SO LB                   2:00.06    1:57.87        
      26.26   30.28   33.14   28.19                                
  3 PELTON, GREG              SO LB                   2:00.85    1:58.53        
      25.32   29.41   35.65   28.15                                
  4 COOK, NEVIN               JR SETON                1:58.45    1:59.05        
      26.37   30.63   33.62   28.43                                
  5 MCANELLY, ERIC            SR MP                   1:59.49    1:59.16        
      25.89   30.60   34.33   28.34                                
  6 WEPASNICK, ZACK           SO GC                   1:59.80    1:59.20        
      26.21   30.75   34.42   27.82                                
  7 DONAHUE, PETE             SR GONZAGA              1:58.76    2:00.67        
      26.75   31.69   32.97   29.26                                
  8 BELECANECH, MATT           9 STJO                 2:01.40    2:02.38        
      27.02   30.41   36.71   28.24                                
B - Final
  9 MAHON, GREG               10 STJO                 2:01.61    2:00.46        
      25.40   30.83   35.93   28.30                                
 10 WOLLMAN, EVAN             SO DEMATHA              2:03.12    2:01.04        
      26.82   32.16   33.46   28.60                                
 11 WHEATLEY, ZACH            JR GONZAGA              2:03.75    2:01.38        
      26.37   31.94   34.31   28.76                                
 12 SIDMAN, JOHN-HOWARD       JR GEORGETOWN PREP      2:03.29    2:02.78        
      27.11   31.37   34.66   29.64                                
 13 FLACH, MICHAEL            SO O'CONNELL            2:05.22    2:03.31        
      26.42   31.70   37.25   27.94                                
 14 O'DONNELL, CAREY          12 STJO                 2:05.38    2:03.97        
      26.20   31.68   36.96   29.13                                
 15 THEIN, TYLER              SO LB                   2:03.97    2:04.38        
      26.33   32.31   36.56   29.18                                
 16 WOODS, GREG               JR LA SALLE             2:06.22    2:06.92        
      26.95   31.65   37.17   31.15                                
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          NC: * 23.96        1992 LIZ LAUWAERT, PAUL VI                        
NAT'L RECORD: & 22.30  11/22/2002 CHRISTINA SWINDLE, FL, FLA                   
 Meet Qualifying:  28.50
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 WATERS, MEGAN             SR GC                     24.70      24.05        
  2 RILEY, MATTIE             JR MOUNT DE SALES         24.88      24.95        
  3 KING, TANA                08 PAUL VI                25.47      25.13        
  4 MOORE, JENNA              JR MOUNT DE SALES         25.27      25.30        
  5 MACEDONIA, ANNA           JR O'CONNELL              25.72      25.54        
  6 REYES, VANESSA            JR GC                     25.52      25.60        
  7 HANNA, JESSICA            JR SSPP                   25.82      25.67        
  8 MULDERRIG, MAGGIE         SR NDP                    25.52      25.68        
B - Final
  9 KRZACZEK, KIM             SR RYAN                   26.11      25.70        
  9 BARRY, MEGHAN             JR HOLY CROSS             25.85      25.70        
 11 CAPOZZOLI, CASEY          JR NDP                    26.11      25.96        
 12 SMITH, SARA               JR SMHS                   26.19      25.98        
 13 BARTOLETTA, MELISSA       08 PAUL VI                26.31      26.11        
 14 ERIKSON, KATIE            JR COHS                   26.49      26.14        
 15 BRATMAN, SARAH            SR MOUNT DE SALES         26.09      26.25        
 16 GADDI, COURTNEY           JR GC                     26.43      26.29        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          NC: * 20.33        1996 MIKE BITTENGER, MALVERN                      
NAT'L RECORD: & 19.69   5/11/2002 MICHAEL CAVIC, TUSTIN, CA                    
 Meet Qualifying:  24.50
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 QUESENBERRY, ANDREW       SR LB                     21.86      21.63        
  2 SHIPLEY, RYAN             SR GONZAGA                21.71      21.64        
  3 HAFKIN, JOSH              SR GEORGETOWN PREP        22.03      21.73        
  4 MCQUAID, SAM              SR SSPP                   22.07      21.81        
  5 MCCARTHY, TOM             SR MP                     22.17      21.96        
  6 SCHMITT, BRIAN            SR O'CONNELL              21.47      22.04        
  7 VALLARIO, KEVIN           SO GC                     22.25      22.16        
  8 GALLAGHER, GARRETT        SR LA SALLE               22.22      22.43        
B - Final
  9 WHIPKEY, BRENDAN          SO GONZAGA                22.55      21.96        
 10 DANZ, EVAN                JR LB                     22.35      22.28        
 11 SIDERAS, ANDREW           FR LA SALLE               22.34      22.43        
 12 LYTLE, PAT                09 PAUL VI                22.66      22.46        
 12 DOMANSKI, TODD            JR LA SALLE               22.42      22.46        
 14 DUNLAP, SCOTT             SR MP                     22.54      22.60        
 15 WHITNEY, IAN              JR MP                     22.48      22.87        
 15 MAHONEY, JAMES            SO LA SALLE               22.74      22.87        
 
Event 9  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          NC: * 56.83    2/4/2001 JESSIE BROSCH, SR-                           
NAT'L RECORD: & 52.41   11/9/1996 MISTY HYMAN,  PHOENIX, AZ                    
 Meet Qualifying:  1:10.50
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 DEAN, EMILY               JR MOUNT DE SALES         59.33      59.28        
      27.43   31.85                                                
  2 GIBSON, CARLY             SR HOLY CROSS           1:00.81      59.32        
      28.02   31.30                                                
  3 O'MALLEY, KAYLA           SO O'CONNELL            1:00.59      59.41        
      28.56   30.85                                                
  4 PAAVOLA, JORDAN           FR NDP                    59.75      59.78        
      27.99   31.79                                                
  5 CHANG, KELLIE             SR OAK                  1:01.80    1:01.36        
      28.93   32.43                                                
  6 KLING, CHELSEA            SR GC                   1:02.18    1:01.85        
      29.54   32.31                                                
  7 SHEERIN, CATE             SR ST. JOHN'S           1:01.95    1:02.52        
      29.59   32.93                                                
  8 FLEAGLE, KELLY            JR COHS                 1:02.41    1:03.17        
      30.10   33.07                                                
B - Final
  9 MURRAY, KATIE             SO GC                   1:03.26    1:01.42        
      29.04   32.38                                                
 10 BRODERICK, MAGGIE         JR NDP                  1:03.33    1:03.47        
      29.48   33.99                                                
 11 KENIS, ELIZABETH          SO OAK                  1:04.19    1:03.53        
      29.45   34.08                                                
 12 HEDRICK, KRISTI           FR MOUNT DE SALES       1:03.99    1:03.57        
      29.33   34.24                                                
 13 HUMMEL, MO                08 PAUL VI              1:04.67    1:04.42        
      29.63   34.79                                                
 14 HAMIL, JACKIE             JR MOUNT DE SALES       1:04.21    1:04.75        
      30.86   33.89                                                
 15 FALCONE, STEPHANIE        JR HOLY CHILD           1:04.85    1:04.93        
      29.97   34.96                                                
 16 RANDOLPH, COLLEEN         FR SMHS                 1:04.89    1:06.02        
      31.23   34.79                                                
 
Event 10  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          NC: * 49.39        1996 MIKE BITTENGER, MALVERN                      
NAT'L RECORD: & 47.10   2/22/1997 NATE DUSING, LEXINGTON, KY                   
 Meet Qualifying:  58.50
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 MAHON, GREG               10 STJO                   52.72      52.25        
      24.33   27.92                                                
  2 CHANG, WON HO             FR GEORGETOWN PREP        52.81      52.65        
      24.84   27.81                                                
  3 DUNLAP, SCOTT             SR MP                     53.65      53.09        
      24.92   28.17                                                
  4 CAVEY, JT                 12 MT. ST. JOE HS         53.65      53.15        
      25.03   28.12                                                
  5 WARREN, ARNY              JR CALVERT HALL           54.22      53.61        
      24.72   28.89                                                
  6 SEAWRIGHT, GERRY          SO GEORGETOWN PREP        54.23      54.10        
      25.18   28.92                                                
  7 POOL, JON                 SR GEORGETOWN PREP        53.89      54.23        
      25.93   28.30                                                
  8 SMITH, ALEX               JR DEMATHA                54.42      55.18        
      26.04   29.14                                                
B - Final
  9 DANZ, EVAN                JR LB                     55.17      53.51        
      24.95   28.56                                                
 10 DRISCOLL, RICKY           SR MP                     55.27      55.51        
      26.18   29.33                                                
 11 WILLS, BRENDAN            SR LA SALLE               54.89      55.54        
      25.82   29.72                                                
 12 LEVITO, VINCE             SR LA SALLE               55.84      55.72        
      25.25   30.47                                                
 13 PEREZ, JP                 JR GEORGETOWN PREP        55.47      55.74        
      26.24   29.50                                                
 14 CARROLL, RYAN                DON BOSCO              56.63      56.37        
      26.76   29.61                                                
 15 SHANNON, MATT             JR O'CONNELL              56.27      56.55        
      26.18   30.37                                                
 16 EVANS, CONOR              JR HEIGHTS                56.19      56.79        
      26.55   30.24                                                
 
Event 11  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          NC: * 52.33    2/2/2003 LIZ KEMP, GOOD COUNSEL                       
NAT'L RECORD: & 48.59  11/23/2002 KARA LYNN JOYCE, YPSILANTI, MI               
 Meet Qualifying:  1:01.50
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 WATERS, MEGAN             SR GC                     54.62      52.49        
      25.32   27.17                                                
  2 BAUST, KATE               SR NDP                    55.22      55.01        
      26.30   28.71                                                
  3 REYES, VANESSA            JR GC                     55.18      55.15        
      26.42   28.73                                                
  4 KING, TANA                08 PAUL VI                56.32      55.25        
      27.19   28.06                                                
  5 RILEY, MATTIE             JR MOUNT DE SALES         55.56      55.79        
      26.61   29.18                                                
  6 SHEA, ERIN                FR MOUNT DE SALES         56.41      55.96        
      26.81   29.15                                                
  7 CAPOZZOLI, CASEY          JR NDP                    56.13      56.09        
      27.21   28.88                                                
  8 GADDI, COURTNEY           JR GC                     56.54      57.61        
      28.08   29.53                                                
B - Final
  9 RIBAR, MORGAN             SR GC                     57.78      56.02        
      26.98   29.04                                                
 10 BARRY, MEGHAN             JR HOLY CROSS             56.96      56.37        
      26.89   29.48                                                
 11 HEALY, DONNA              12 ASPA                   57.17      56.51        
      27.44   29.07                                                
 11 MULDERRIG, MAGGIE         SR NDP                    56.86      56.51        
      27.19   29.32                                                
 13 LANGLOIS, NICOLE          JR ELIZABETH SETON        58.47      57.58        
      27.51   30.07                                                
 13 SMITH, JACLYN             SR ARCHBISHOP WOOD        57.63      57.58        
      27.96   29.62                                                
 15 TATLOW, LESLIE            SO NOTRE DAME             58.48      57.64        
      27.44   30.20                                                
 16 KELLY, GRACE              FR BMHS                   58.54      57.74        
      28.18   29.56                                                
 
Event 12  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          NC: * 45.90   1/28/2007 RYAN SHEA, Mt. St. Joe HS                    
NAT'L RECORD: & 43.43   2/15/1991 JOE HUDEPOHL, CINCINATTI, OH                 
 Meet Qualifying:  53.00
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 SHEA, RYAN                11 MT. ST. JOE HS         47.80      45.90*       
      22.56   23.34                                                
  2 MCGINLEY, JOHN            SO MP                     46.94      46.74        
      22.31   24.43                                                
  3 MURPHY, BRENDAN           SR GONZAGA                48.69      46.99        
      22.25   24.74                                                
  4 GRIMMETT-NORRIS, ROBERT   SR GEORGETOWN PREP        47.85      48.12        
      22.91   25.21                                                
  5 MAHON, TERENCE               STJO                   48.26      48.29        
      22.97   25.32                                                
  6 VALLARIO, KEVIN           SO GC                     48.71      48.43        
      23.29   25.14                                                
  7 CONSIDINE, AIDAN          JR DEMATHA                48.67      48.79        
      23.54   25.25                                                
  8 MCGLONE, JIM              11 STJO                   48.84      48.97        
      23.39   25.58                                                
B - Final
  9 WHIPKEY, BRENDAN          SO GONZAGA                50.02      48.53        
      23.65   24.88                                                
 10 QUESENBERRY, ANDREW       SR LB                     50.14      48.83        
      23.72   25.11                                                
 11 WALKER, TED               SO LA SALLE               48.95      48.99        
      23.85   25.14                                                
 12 SHIPLEY, RYAN             SR GONZAGA                49.54      49.15        
      23.97   25.18                                                
 13 MCKEE, RYAN               SR MP                     49.63      49.30        
      23.73   25.57                                                
 14 SIDERAS, ANDREW           FR LA SALLE               49.66      49.40        
      24.18   25.22                                                
 15 LYTLE, PAT                09 PAUL VI                50.09      50.11        
      24.29   25.82                                                
 16 SULLIVAN, PAT             SO GONZAGA                49.62      50.22        
      24.34   25.88                                                
 
Event 13  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          NC: * 4:40.23   1/29/2006 KATE ZIEGLER, O'Connell                    
NAT'L RECORD: & 4:37.30   5/14/1988 JANET EVANS, EL DORADO, CA                 
 Meet Qualifying:  5:40.00
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 MARSILII, CAITLIN         JR O'CONNELL            5:05.39    5:05.10        
      28.32   30.23   30.29   30.59   30.86   30.99   31.20   31.33
      31.43   29.86                                                
  2 GODWIN, REBECCA           SR NDP                  5:05.58    5:10.45        
      28.39   30.43   30.94   31.22   31.65   31.87   32.12   31.91
      31.58   30.34                                                
  3 BROWN, MAGGIE             SO NDP                  5:11.93    5:10.47        
      28.38   30.46   31.17   31.40   31.52   31.95   31.34   31.77
      31.86   30.62                                                
  4 WEBB, BLAIR               SO GC                   5:10.63    5:15.51        
      28.87   30.93   31.41   31.79   31.72   32.04   32.03   32.28
      32.80   31.64                                                
  5 KOTONIAS, JENNIFER        SO HOLY CROSS           5:12.90    5:16.95        
      28.90   31.16   31.74   32.00   32.30   32.46   32.47   32.32
      32.47   31.13                                                
  6 MURRAY, KATIE             SO GC                   5:24.12    5:20.48        
      29.05   31.55   32.10   32.28   32.76   32.51   32.40   32.51
      32.98   32.34                                                
  7 MAGAW, LINDSEY            11 ASPA                 5:22.57    5:22.82        
      29.94   31.84   32.72   32.80   32.14   32.44   32.52   33.04
      33.17   32.21                                                
  8 WARWICK, DANIELLE         FR MOUNT DE SALES       5:23.36    5:27.11        
      28.73   32.16   32.93   33.05   33.36   33.29   33.71   33.68
      33.45   32.75                                                
B - Final
  9 LINK, KARA                SO GC                   5:27.42    5:25.53        
      29.56   31.75   32.23   32.75   33.12   33.20   33.36   33.23
      33.48   32.85                                                
 10 HENNESSEY, BRIDGET        JR RYAN                 5:26.44    5:27.73        
      29.32   32.34   33.16   33.35   33.46   33.11   33.72   33.80
      33.81   31.66                                                
 11 SHEA, ERIN                FR MOUNT DE SALES       5:30.21    5:27.98        
      29.93   32.73   33.27   33.39   33.04   33.18   33.34   33.76
      32.84   32.50                                                
 12 GATTI, MEAGAN             SR VISI                 5:30.29    5:31.01        
      30.48   33.77   33.82   33.58   33.52   33.81   33.31   33.30
      33.44   31.98                                                
 13 O'LEARY, ERIN             FR SMHS                 5:29.22    5:32.38        
      29.93   33.03   33.26   33.69   33.64   33.91   33.89   34.83
      34.15   32.05                                                
 14 ERICKSON, SARAH           SR HOLY CROSS           5:26.09    5:32.41        
      30.06   32.79   33.70   34.03   33.39   33.28   33.77   34.24
      34.38   32.77                                                
 15 SCHULT, PATTI             10 ASPA                 5:29.29    5:33.28        
      30.93   33.17   33.60   34.26   33.63   33.90   33.89   33.88
      33.54   32.48                                                
 16 HURLEY, KELLY             SR VISI                 5:32.53    5:37.78        
      30.48   33.43   33.22   33.58   33.83   34.62   34.11   34.93
      35.07   34.51                                                
 
Event 14  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          NC: * 4:29.11        1977 BOB HACKETT, FORDHAM PREP                  
NAT'L RECORD: & 4:16.39   5/14/1983 JEFF KOSTOFF, UPLAND, CA                   
 Meet Qualifying:  5:20.00
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 FOX, BRADY                SO GEORGETOWN PREP      4:47.32    4:37.23        
      24.86   27.38   27.88   28.06   27.82   28.31   28.73   28.67
      28.52   27.00                                                
  2 SMITH, ALEX               JR DEMATHA              4:46.70    4:46.97        
      25.58   27.80   28.50   28.72   29.41   29.38   29.34   29.65
      29.44   29.15                                                
  3 NESS, VINCENT             JR GONZAGA              4:51.38    4:51.16        
      25.77   28.95   29.77   29.29   29.58   29.74   29.41   29.84
      29.51   29.30                                                
  4 BELECANECH, RYAN          11 STJO                 4:50.56    4:51.78        
      25.83   28.17   28.85   29.42   30.26   30.03   30.13   30.34
      30.09   28.66                                                
  5 SAINDON, BRIAN               DON BOSCO            4:53.67    4:56.82        
      26.24   28.79   29.24   29.57   29.99   30.30   30.65   31.06
      30.74   30.24                                                
  6 DAVISON, HUGH             FR LB                   4:55.37    4:58.87        
      25.69   28.93   29.92   29.76   30.06   30.35   30.77   31.14
      31.26   30.99                                                
  7 STODTER, CASEY            SO GC                   4:49.67    5:01.13        
      26.82   29.69   30.23   30.55   30.70   30.18   31.20   30.97
      30.80   29.99                                                
  8 HALE-KUPIEC, THOMAS       07 PAUL VI              4:56.08    5:06.27        
      26.82   29.07   29.65   30.52   30.82   30.88   31.49   32.45
      32.58   31.99                                                
B - Final
  9 LICHTENFELS, RYAN         JR GONZAGA              4:58.95    4:50.21        
      25.60   28.20   29.09   29.80   29.99   29.98   29.74   29.74
      29.41   28.66                                                
 10 BALHOFF, ANDREW           SR LB                   4:56.63    4:53.25        
      25.31   27.43   28.45   29.55   30.13   30.24   30.27   30.66
      30.49   30.72                                                
 11 FLACH, MICHAEL            SO O'CONNELL            5:00.85    4:56.57        
      26.07   28.68   29.67   30.18   30.32   30.43   30.32   30.66
      30.43   29.81                                                
 12 MACKENZIE, MIKE           SR GEORGETOWN PREP      4:59.24    4:59.67        
      26.95   29.41   30.15   30.80   30.51   30.69   30.97   30.91
      30.41   28.87                                                
 13 MUKRI, PATRICK            JR HEIGHTS              4:58.09    5:00.84        
      26.56   29.20   29.99   30.58   30.77   30.95   31.21   30.95
      30.72   29.91                                                
 14 PARSHALL, JERRY           SR GEORGETOWN PREP      5:03.05    5:02.59        
      26.91   29.81   30.78   31.19   30.92   31.16   31.09   30.79
      30.42   29.52                                                
 15 JEFFERS, BRIAN            SR LA SALLE             5:01.41    5:05.64        
      26.89   29.78   30.40   31.10   31.17   31.02   31.60   31.70
      31.17   30.81                                                
 16 FRANCESCO, COLIN          11 STJO                 5:01.94    5:06.98        
      26.21   29.09   29.89   30.71   31.35   31.68   32.17   32.59
      31.89   31.40                                                
 
Event 15  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          NC: * 1:38.51   1/29/2006 GOOD COUNSEL, GC   -                       
                         L KEMP, V Reyes, M Ribar, M Waters                
NAT'L RECORD: & 1:33.71  11/23/2002 ANN ARBOR PIONEED, MI                      
 Meet Qualifying:  1:48.50
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 GOOD COUNSEL  'A'                                 1:42.44    1:40.79        
     1) REYES, VANESSA JR               2) GADDI, COURTNEY JR             
     3) WEBB, BLAIR SO                  4) WATERS, MEGAN SR               
       25.82    26.21    24.89    23.87                                    
  2 MOUNT DE SALES ACADEMY  'A'                       1:41.91    1:41.60        
     1) GALLAGHER, THERESA SO           2) NEVIN, JENNY JR                
     3) MOORE, JENNA JR                 4) RILEY, MATTIE JR               
       26.05    26.22    24.99    24.34                                    
  3 NOTRE DAME PREPARATORY SCHOOL  'A'                1:43.08    1:42.45        
     1) BAUST, KATE SR                  2) CAPOZZOLI, CASEY JR            
     3) PAAVOLA, JORDAN FR              4) GODWIN, REBECCA SR             
       26.32    25.77    25.42    24.94                                    
  4 ACADEMY OF THE HOLY CROSS  'A'                    1:44.46    1:44.01        
     1) KOTONIAS, JENNIFER SO           2) ERICKSON, SARAH SR             
     3) BARRY, MEGHAN JR                4) GIBSON, CARLY SR               
       26.28    26.76    26.01    24.96                                    
  5 PAUL VI CATHOLIC HIGH SCHOOL  'A'                 1:45.94    1:44.33        
     1) MCKINSTRY, KAT 10               2) MATHENY, NATALIE 08            
     3) LUTZ, MALLORY 08                4) KING, TANA 08                  
       26.88    26.58    26.12    24.75                                    
  6 BISHOP O'CONNELL HIGH SCHOOL  'A'                 1:43.75    1:44.37        
     1) FIMIAN, KRISTIN SR              2) MARSILII, CAITLIN JR           
     3) GENTSCH, KATIE FR               4) MACEDONIA, ANNA JR             
       26.15    25.93    27.18    25.11                                    
  7 SAINT PETER AND PAUL H.S.  'A'                    1:46.07    1:46.48        
     1) WALSH, KELLY SR                 2) GORDON, CELENA JR              
     3) SEEBODE, LAUREN SO              4) HANNA, JESSICA JR              
       28.82    24.87    27.27    25.52                                    
  8 ARCHBISHOP CARROLL HIGH SCHOOL  'A'               1:47.15    1:48.13        
     1) WALSH, MOLLIE FR                2) GREGOIRE, CORINNE JR           
     3) KELLY, MARY CLAIRE SR           4) CORLISS, MEGAN JR              
       26.67    27.21    27.61    26.64                                    
B - Final
  9 ACADEMY OF NOTRE DAME  'A'                        1:48.44    1:44.88        
     1) HARVEY, MEGAN SR                2) TATLOW, LESLIE SO              
     3) BURGER, CAROLINE FR             4) HAYES, CAROLINE SO             
       25.90    25.55    26.25    27.18                                    
 10 SETON SCHOOL  'A'                                 1:48.51    1:46.91        
     1) DUNN, JESSICA JR                2) MAZZOCCOLI, LEA JR             
     3) MORCH, MEGHAN JR                4) DOONIS, ALEX 7                 
       26.37    28.24    26.68    25.62                                    
 11 CARDINAL O'HARA  'A'                              1:48.19    1:47.04        
     1) ERIKSON, KATIE JR               2) MCGRORY, KELLIE JR             
     3) SEIFRIED, JAMIE SO              4) FLEAGLE, KELLY JR              
       26.69    27.73    26.95    25.67                                    
 12 ARCHBISHOP WOOD HIGH SCHOOL  'A'                  1:48.65    1:47.77        
     1) SMITH, JACLYN SR                2) DAVIS, ALYSE SO                
     3) GANNON, BRIDGET JR              4) RIOS, CHRISTINA JR             
       28.15    26.64    26.53    26.45                                    
 13 RYAN GIRLS  'A'                                   1:51.62    1:48.85        
     1) MCKENZIE, MAUREEN SR            2) DWYER, BRIDGET SR              
     3) ENGLISH, LISA FR                4) MASTRANGELO, LAURA SR          
       28.14    26.50    26.95    27.26                                    
 14 SAINTMARY'S HIGH SCHOOL  'A'                      1:51.46    1:50.36        
     1) MELLIN, EMILY SO                2) OLECHOWSKI, CLAIRE SO          
     3) POPE, AMANDA SO                 4) CORTESE, OLIVIA FR             
       28.09    27.47    27.91    26.89                                    
 15 ARCHBISHOP SPALDING  'A'                          1:50.84    1:50.71        
     1) MILLER, COLLEEN 10              2) MARTIN, KATHRYN 9              
     3) HARBARGER, RACHEL 10            4) HEALY, DONNA 12                
       27.06    28.41    28.46    26.78                                    
 16 BISHOP MCNAMARA HIGH SCHOOL  'A'                  1:53.18    1:53.96        
     1) PETERS, SHANNON FR              2) MINOR, ERICA SO                
     3) COLLINS, JESSICA JR             4) ADAMS, CHRISTINE JR            
       28.96    29.06    28.32    27.62                                    
 
Event 16  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          NC: * 1:26.93   1/28/2007 MALVERN PREP SWIMMING, MP   -              
                         J MCGINLEY, I Whitney, S Dunlap, T McCarthy       
NAT'L RECORD: & 1:22.80    3/9/1996 BIRMINGHAM BROTHER RICE, MI                
 Meet Qualifying:  1:37.00
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 MALVERN PREP SWIMMING  'A'                        1:27.73    1:26.93*       
     1) MCGINLEY, JOHN SO               2) WHITNEY, IAN JR                
     3) DUNLAP, SCOTT SR                4) MCCARTHY, TOM SR               
       21.81    22.44    21.60    21.08                                    
  2 GONZAGA COLLEGE HIGH SCHOOL  'A'                  1:28.53    1:27.46        
     1) SHIPLEY, RYAN SR                2) WHIPKEY, BRENDAN SO            
     3) SULLIVAN, PAT SO                4) MURPHY, BRENDAN SR             
       22.01    21.85    22.40    21.20                                    
  3 LOYOLA BLAKEFIELD  'A'                            1:29.95    1:27.59        
     1) DAVISON, HUGH FR                2) QUESENBERRY, ANDREW SR         
     3) DANZ, EVAN JR                   4) BALHOFF, ANDREW SR             
       22.42    21.39    21.93    21.85                                    
  4 LA SALLE COLLEGE HIGH SCHOOL  'A'                 1:30.34    1:28.38        
     1) GALLAGHER, GARRETT SR           2) SIDERAS, ANDREW FR             
     3) WILLS, BRENDAN SR               4) DOMANSKI, TODD JR              
       22.07    22.18    22.20    21.93                                    
  5 GEORGETOWN PREPARATORY SCHOOL  'A'                1:30.31    1:29.64        
     1) SPENCER, ADAM SO                2) CHANG, WON HO FR               
     3) GRIMMETT-NORRIS, ROBERT SR      4) HAFKIN, JOSH SR                
       23.75    22.41    22.22    21.26                                    
  6 ST. JOSEPH'S PREP  'A'                            1:31.35    1:30.20        
     1) FENNINGHAM, JIM 12              2) O'DONNELL, CAREY 12            
     3) MAHON, GREG 10                  4) MCGLONE, JIM 11                
       23.07    22.81    22.00    22.32                                    
  7 MOUNT ST. JOSEPH HS  'A'                          1:31.97    1:31.16        
     1) SHEA, RYAN 11                   2) CAVEY, JT 12                   
     3) BLASDEL, GAVIN 11               4) KRABBE, DAVID 11               
       22.37    22.81    23.02    22.96                                    
  8 BISHOP O'CONNELL HIGH SCHOOL  'A'                 1:31.48    1:31.47        
     1) SCHMITT, BRIAN SR               2) FLACH, MICHAEL SO              
     3) BOURNE, SEAN JR                 4) SHANNON, MATT JR               
       22.26    22.91    23.23    23.07                                    
B - Final
  9 PAUL VI CATHOLIC HIGH SCHOOL  'A'                 1:34.00    1:31.42        
     1) LYTLE, PAT 09                   2) WILSON, BEN 07                 
     3) HUETHER, STEPHEN 08             4) PUENTES, MIGUEL 07             
       22.67    23.37    23.03    22.35                                    
 10 GOOD COUNSEL  'A'                                 1:32.51    1:31.88        
     1) WEPASNICK, ZACK SO              2) GIGIOLI, JOHN SR               
     3) STODTER, CASEY SO               4) VALLARIO, KEVIN SO             
       23.34    23.82    23.00    21.72                                    
 11 DEMATHA CATHOLIC HIGH SCHOOL  'A'                 1:33.34    1:32.57        
     1) CONSIDINE, AIDAN JR             2) ROBINSON III, SOLOMON SR       
     3) CREEVY, TJ JR                   4) SMITH, ALEX JR                 
       23.06    23.10    23.00    23.41                                    
 12 FATHER JUDGE  'A'                                 1:36.88    1:35.51        
     1) MOORE, NICK SO                  2) QUIGLEY, BRIAN SR              
     3) ZIELINSKI, DAN SO               4) OZIMKIEWICZ, KEVIN SO          
       24.29    23.75    23.26    24.21                                    
 13 CALVERT HALL COLLEGE HIGH SCHO  'A'               1:37.96    1:36.00        
     1) WARREN, ARCHIE SO               2) BROWN, BEN SO                  
     3) ROBERTS, DAVE FR                4) SEIPP, PAT FR                  
       24.60    23.92    23.54    23.94                                    
 14 CARDINAL O'HARA  'A'                              1:36.60    1:36.56        
     1) HAWKINS, THOMAS JR              2) BUEMI, ANDREW SR               
     3) KANE, JAMES SR                  4) OROPOLLO, NATE SO              
       23.10    24.70    24.92    23.84                                    
 15 ST. JOHN'S COLLEGE HIGH SCHOOL  'A'               1:37.89    1:37.59        
     1) MILLER, CHRIS JR                2) KIRSCH, KYLE FR                
     3) HOLDER, MICHAEL JR              4) DUNCKEL, CHRIS JR              
       23.81    23.55    25.85    24.38                                    
 16 BISHOP MCNAMARA HIGH SCHOOL  'A'                  1:47.65    1:45.99        
     1) ALLEGRO, MAX FR                 2) BOLUDA, MIGUEL                 
     3) FERNANDEZ, DEVIN SR             4) FITTS, MARCUS SR               
       24.46    30.09    27.45    23.99                                    
 
Event 17  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          NC: * 57.39    2/3/2002 BRIDGET KIMMEL, NDP-                         
NAT'L RECORD: & 52.86   5/23/1998 NATALIE COUGHLIN, NOVATO, CA                 
 Meet Qualifying:  1:10.00
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 FRITZ, HILARY             JR O'CONNELL            1:00.50      59.77        
      29.19   30.58                                                
  2 MILLS, KAITLIN            FR GC                   1:00.77    1:00.06        
      29.32   30.74                                                
  3 BARRY, GALEN              JR NOTRE DAME           1:00.72    1:00.23        
      29.23   31.00                                                
  4 DEAN, EMILY               JR MOUNT DE SALES       1:00.22    1:00.32        
      29.19   31.13                                                
  5 RIBAR, MORGAN             SR GC                   1:01.95    1:01.19        
      29.91   31.28                                                
  6 DUNN, JESSICA             JR SETON                1:02.35    1:02.63        
      30.20   32.43                                                
  7 KIANG, KATIE              JR GC                   1:03.07    1:02.96        
      30.65   32.31                                                
  8 KUHN, SARA                SO RYAN                 1:02.91    1:03.18        
      30.38   32.80                                                
B - Final
  9 MACEDONIA, ANNA           JR O'CONNELL            1:03.21    1:02.20        
      30.38   31.82                                                
 10 CHANG, KELLIE             SR OAK                  1:04.77    1:03.17        
      30.92   32.25                                                
 11 WARWICK, DANIELLE         FR MOUNT DE SALES       1:04.05    1:03.68        
      31.15   32.53                                                
 12 TAMBERRINO, LUCY          SO O'CONNELL            1:04.48    1:03.93        
      31.19   32.74                                                
 13 HEDRICK, KRISTI           FR MOUNT DE SALES       1:05.55    1:04.63        
      31.28   33.35                                                
 14 FALCONE, STEPHANIE        JR HOLY CHILD           1:04.58    1:04.95        
      31.59   33.36                                                
 15 MILLER, COLLEEN           10 ASPA                 1:04.94    1:05.03        
      31.75   33.28                                                
 16 GUNN, KRISTEN             SO GC                   1:05.44    1:05.13        
      31.31   33.82                                                
 
Event 18  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          NC: * 49.71        1998 TOMMY HANNAN, MT. ST. JOSEPH'S               
NAT'L RECORD: & 46.82  11/19/1999 ALEX LIM, BOLLES, FL                         
 Meet Qualifying:  1:01.00
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 HAFKIN, JOSH              SR GEORGETOWN PREP        52.49      49.86        
      23.97   25.89                                                
  2 FOX, BRADY                SO GEORGETOWN PREP        52.57      51.96        
      24.98   26.98                                                
  3 MCCARTHY, TOM             SR MP                     53.29      53.53        
      25.95   27.58                                                
  4 BELECANECH, MATT           9 STJO                   54.28      53.67        
      26.64   27.03                                                
  5 PELTON, GREG              SO LB                     54.03      54.03        
      26.47   27.56                                                
  6 SEAWRIGHT, GERRY          SO GEORGETOWN PREP        55.02      54.30        
      26.16   28.14                                                
  7 GILLESPIE, ANDREW         JR ROMAN                  54.47      54.82        
      26.39   28.43                                                
  8 COOPER, ZACH              SR LB                     55.15    1:06.91        
      33.14   33.77                                                
B - Final
  9 MAHON, TERENCE               STJO                   55.62      54.76        
      26.74   28.02                                                
 10 MCCLURG, ROSS             JR DEMATHA                55.68      55.80        
      26.95   28.85                                                
 11 MANNION, PATRICK             DEVON                  55.56      55.91        
      26.79   29.12                                                
 12 SPENCER, ADAM             SO GEORGETOWN PREP        56.53      56.80        
      27.09   29.71                                                
 13 SHANNON, MATT             JR O'CONNELL              56.91      57.08        
      27.80   29.28                                                
 14 MACKENZIE, DOUG           SO GONZAGA                57.24      57.11        
      28.14   28.97                                                
 15 DOMANSKI, TODD            JR LA SALLE               57.39      57.83        
      27.96   29.87                                                
 16 GALLAGHER, GARRETT        SR LA SALLE               57.17      57.87        
      28.74   29.13                                                
 
Event 19  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          NC: * 1:02.86   1/28/2007 COLLEEN HAASE, GC   -                      
NAT'L RECORD: &   59.20   5/13/2005 JESSICA HARDY, LONG BEACH, CA              
 Meet Qualifying:  1:18.00
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 HAASE, COLLEEN            SR GC                   1:06.48    1:02.86*       
      29.57   33.29                                                
  2 BAUST, KATE               SR NDP                  1:08.68    1:08.58        
      32.53   36.05                                                
  3 MACEDONIA, MAGGIE         JR O'CONNELL            1:08.99    1:09.18        
      31.77   37.41                                                
  4 KRZACZEK, KIM             SR RYAN                 1:09.28    1:09.29        
      32.09   37.20                                                
  5 GALLAGHER, THERESA        SO MOUNT DE SALES       1:11.22    1:10.15        
      33.13   37.02                                                
  6 MOORE, JENNA              JR MOUNT DE SALES       1:09.63    1:10.80        
      32.52   38.28                                                
  7 SMITH, DAISY              SO NDP                  1:10.43    1:10.98        
      33.60   37.38                                                
  8 NEVIN, JENNY              JR MOUNT DE SALES       1:11.56    1:11.59        
      34.21   37.38                                                
B - Final
  9 RIVERA, JULIA             FR GC                   1:11.79    1:11.55        
      33.12   38.43                                                
 10 WOODMAN, MARIA            12 IND                  1:12.52    1:12.29        
      33.71   38.58                                                
 11 DONOVAN, MEGEN            SR ARCHBISHOP WOOD      1:11.86    1:12.42        
      34.46   37.96                                                
 12 O'LAUGHLIN, SARAH         SR NDP                  1:12.43    1:12.63        
      34.38   38.25                                                
 13 SULLIVAN, LAUREN          SR VISI                 1:13.70    1:12.69        
      34.75   37.94                                                
 14 VIOLA, STEPHANIE          SR PRENDIE              1:13.30    1:13.40        
      34.10   39.30                                                
 15 BURGER, CAROLINE          FR NOTRE DAME           1:13.60    1:13.46        
      34.36   39.10                                                
 16 KILGALLIN, ELIZABETH      FR O'CONNELL            1:13.69    1:13.59        
      34.89   38.70                                                
 
Event 20  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          NC: * 57.06        1996 SCOTT WERNER, PAUL VI                        
NAT'L RECORD: & 53.66   2/20/1998 PATRICK FOWLER, FEDERAL WAY                  
 Meet Qualifying:  1:07.50
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 COOK, NEVIN               JR SETON                  59.16      58.53        
      27.69   30.84                                                
  2 WOLLMAN, EVAN             SO DEMATHA                59.37      58.87        
      27.71   31.16                                                
  3 RODDY, SEAN               SO LB                   1:00.03      59.69        
      27.97   31.72                                                
  4 MCANELLY, ERIC            SR MP                   1:00.75    1:00.31        
      28.64   31.67                                                
  5 DONAHUE, PETE             SR GONZAGA              1:00.18    1:00.59        
      28.44   32.15                                                
  6 RELIHAN, ANDREW           JR GEORGETOWN PREP      1:01.72    1:00.98        
      29.16   31.82                                                
  7 SZYSZKO, BLASE            SO LA SALLE             1:01.46    1:01.36        
      28.54   32.82                                                
  8 SCHMITT, BRIAN            SR O'CONNELL            1:01.13    1:02.54        
      28.13   34.41                                                
B - Final
  9 SIDMAN, JOHN-HOWARD       JR GEORGETOWN PREP      1:01.96    1:01.16        
      29.22   31.94                                                
 10 WHEATLEY, ZACH            JR GONZAGA              1:01.93    1:01.75        
      28.81   32.94                                                
 11 WEPASNICK, ZACK           SO GC                   1:02.76    1:02.15        
      29.37   32.78                                                
 12 FENNINGHAM, JIM           12 STJO                 1:02.64    1:02.16        
      29.02   33.14                                                
 13 MCQUAID, SAM              SR SSPP                 1:03.16    1:02.55        
      29.32   33.23                                                
 14 POOL, JON                 SR GEORGETOWN PREP      1:03.11    1:02.75        
      29.91   32.84                                                
 15 HALEY, PATRICK            SR GC                   1:03.26    1:03.45        
      29.70   33.75                                                
 16 BELECANECH, RYAN          11 STJO                 1:03.39    1:04.73        
      30.67   34.06                                                
 
Event 21  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          NC: * 3:34.74   1/29/2006 GOOD COUNSEL, GC   -                       
                         L KEMP, V Reyes, P Edwards, M Waters              
NAT'L RECORD: & 3:24.08  11/17/1996 JACKSONVILLE BOLLES, FL                    
 Meet Qualifying:  4:21.00
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 GOOD COUNSEL  'A'                                 3:43.25    3:38.20        
     1) REYES, VANESSA JR               2) KIANG, KATIE JR                
     3) WEBB, BLAIR SO                  4) WATERS, MEGAN SR               
       26.28    55.02    26.41    55.19    26.29    55.14    25.15    52.85
  2 NOTRE DAME PREPARATORY SCHOOL  'A'                3:44.34    3:42.73        
     1) BAUST, KATE SR                  2) GODWIN, REBECCA SR             
     3) CAPOZZOLI, CASEY JR             4) PAAVOLA, JORDAN FR             
       27.07    56.06    26.72    56.21    26.55    55.35    26.29    55.11
  3 BISHOP O'CONNELL HIGH SCHOOL  'A'                 3:44.13    3:42.88        
     1) O'MALLEY, KAYLA SO              2) MARSILII, CAITLIN JR           
     3) EVANS, NICOLE JR                4) MACEDONIA, MAGGIE JR           
       26.87    55.30    27.14    56.21             58.10    24.90    53.27
  4 ACADEMY OF THE HOLY CROSS  'A'                    3:45.97    3:42.95        
     1) KOTONIAS, JENNIFER SO           2) DONAHUE, JESSICA SO            
     3) BARRY, MEGHAN JR                4) GIBSON, CARLY SR               
       27.50    56.20    26.95    56.76    26.39    56.31    25.84    53.68
  5 MOUNT DE SALES ACADEMY  'A'                       3:47.25    3:44.54        
     1) GALLAGHER, THERESA SO           2) SHEA, ERIN FR                  
     3) NEVIN, JENNY JR                 4) DEAN, EMILY JR                 
       26.93    56.24    27.66    56.36    27.03    56.44    26.63    55.50
  6 PAUL VI CATHOLIC HIGH SCHOOL  'A'                 3:53.79    3:48.17        
     1) MCKINSTRY, KAT 10               2) BARTOLETTA, MELISSA 08         
     3) LUTZ, MALLORY 08                4) KING, TANA 08                  
       27.53    58.44    27.02    56.54    27.15    57.98    25.76    55.21
  7 RYAN GIRLS  'A'                                   3:51.71    3:51.22        
     1) MASTRANGELO, LAURA SR           2) HENNESSEY, BRIDGET JR          
     3) KRZACZEK, KIM SR                4) KUHN, SARA SO                  
       27.84    58.26    28.34    59.37    27.03    57.66    27.03    55.93
  8 ARCHBISHOP WOOD HIGH SCHOOL  'A'                  3:54.53    3:51.27        
     1) SMITH, JACLYN SR                2) FINN, AMY JR                   
     3) DAVIS, ALYSE SO                 4) DONOVAN, MEGEN SR              
       28.93    59.97    28.38    59.69    27.00    56.75    26.39    54.86
B - Final
  9 ACADEMY OF NOTRE DAME  'A'                        3:55.77    3:47.09        
     1) HARVEY, MEGAN SR                2) BARRY, GALEN JR                
     3) BURGER, CAROLINE FR             4) TATLOW, LESLIE SO              
       26.56    55.15    26.78    56.23    27.59    58.20    26.67    57.51
 10 SAINTMARY'S HIGH SCHOOL  'A'                      3:56.92    3:55.50        
     1) CORTESE, OLIVIA FR              2) SMITH, SARA JR                 
     3) O'LEARY, ERIN FR                4) RANDOLPH, COLLEEN FR           
       28.54                               28.90  1:00.44    26.79    56.36
 11 ELIZABETH SETON HIGH SCHOOL  'A'                  3:56.75    3:56.66        
     1) BARLOW, VALERIE SO              2) MAYNARD, MERCEDES SO           
     3) THOMPSON, BIANCA JR             4) LANGLOIS, NICOLE JR            
       29.62  1:02.61    27.14    58.99    27.18    57.23    27.45    57.83
 12 CARDINAL O'HARA  'A'                              3:58.81    3:57.88        
     1) FLEAGLE, KELLY JR               2) HARNISH, KATIE FR              
     3) SEIFRIED, JAMIE SO              4) ERIKSON, KATIE JR              
       27.45    56.61    29.43  1:01.73    28.13  1:00.40    27.50    59.14
 13 OAKCREST SCHOOL  'A'                              4:01.67    3:57.96        
     1) KENIS, ELIZABETH SO             2) GALLAND, KATHRYN SR            
     3) KENIS, SARAH FR                 4) CHANG, KELLIE SR               
       29.20  1:01.01    29.06  1:01.04    28.31    59.21    27.30    56.70
 14 GEORGETOWN VISITATION  'A'                        4:00.72    4:01.10        
     1) HEFFERNAN, KATIE FR             2) GATTI, MEAGAN SR               
     3) SULLIVAN, LAUREN SR             4) HURLEY, KELLY SR               
       28.81  1:01.68    28.98  1:01.24    28.80  1:00.26    27.32    57.92
 15 ST. JOHN'S COLLEGE HIGH SCHOOL  'A'               4:06.45    4:03.19        
     1) NEUMANN, KATIE FR               2) SHEERIN, CATE SR               
     3) CROCK, HALEY SO                 4) LADAS, JOANNA FR               
       29.51  1:02.78    27.23    57.73    30.17  1:03.83    28.24    58.85
 16 ARCHBISHOP SPALDING  'A'                          4:07.61    4:04.70        
     1) MAGAW, LINDSEY 11               2) SCHULT, PATTI 10               
     3) MARTIN, KATHRYN 9               4) WILLIAMS, MEGAN 9              
       29.67  1:01.11    30.08  1:02.08    29.74  1:02.14    28.05    59.37
 
Event 22  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          NC: * 3:10.72    2/1/2004 LASALLE COLLEGE HIGH SCHOOL                
                         J WELSH, A DIMENNA, J WORSTER, P GALLAGHER        
NAT'L RECORD: & 3:01.80    2/1/1999 TOLEDO/JACKSONVILLE                        
 Meet Qualifying:  3:40.00
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 GEORGETOWN PREPARATORY SCHOOL  'A'                3:16.19    3:12.37        
     1) SEAWRIGHT, GERRY SO             2) FOX, BRADY SO                  
     3) GRIMMETT-NORRIS, ROBERT SR      4) HAFKIN, JOSH SR                
       23.71    49.64    22.56    47.54    22.71    48.52    22.06    46.67
  2 LOYOLA BLAKEFIELD  'A'                            3:20.29    3:13.31        
     1) DAVISON, HUGH FR                2) PELTON, GREG SO                
     3) COOPER, ZACH SR                 4) BALHOFF, ANDREW SR             
       23.45    48.83    22.93    47.98    23.20    48.95    22.66    47.55
  3 MALVERN PREP SWIMMING  'A'                        3:16.80    3:14.29        
     1) MCKEE, RYAN SR                  2) FINLEY, ANDREW JR              
     3) MCANELLY, ERIC SR               4) MCGINLEY, JOHN SO              
       23.85    49.68    23.43    49.80    23.14    48.84    22.03    45.97
  4 GONZAGA COLLEGE HIGH SCHOOL  'A'                  3:17.58    3:14.47        
     1) MACKENZIE, DOUG SO              2) SULLIVAN, PAT SO               
     3) SHIPLEY, RYAN SR                4) MURPHY, BRENDAN SR             
       23.69    49.45    23.85    49.82    22.99    48.62    22.39    46.58
  5 ST. JOSEPH'S PREP  'A'                            3:17.35    3:15.95        
     1) BELECANECH, MATT 9              2) FRANCESCO, COLIN 11            
     3) MCGLONE, JIM 11                 4) MAHON, TERENCE                 
       24.27    49.43    23.76    50.63    22.73    48.24    22.24    47.65
  6 LA SALLE COLLEGE HIGH SCHOOL  'A'                 3:19.91    3:18.47        
     1) SIDERAS, ANDREW FR              2) DE FRANCO, BEN SR              
     3) HOLT, JOHN SR                   4) WALKER, TED SO                 
       23.75    49.54    23.63    50.36    23.88    50.50    22.97    48.07
  7 MOUNT ST. JOSEPH HS  'A'                          3:20.31    3:18.51        
     1) CAVEY, JT 12                    2) KRABBE, DAVID 11               
     3) BLASDEL, GAVIN 11               4) SHEA, RYAN 11                  
       23.90    51.21    23.56    50.45    23.92    50.60    22.36    46.25
  8 GOOD COUNSEL  'A'                                 3:21.17    3:21.88        
     1) CALLANAN, KEVIN SR              2) STODTER, CASEY SO              
     3) WEPASNICK, ZACK SO              4) VALLARIO, KEVIN SO             
       24.52    51.33    24.80    52.28    24.18    50.37    15.61    47.90
B - Final
  9 DEMATHA CATHOLIC HIGH SCHOOL  'A'                 3:23.05    3:20.89        
     1) CONSIDINE, AIDAN JR             2) CREEVY, TJ JR                  
     3) KUNDRAT, JOHN FR                4) SMITH, ALEX JR                 
       23.82    49.28    24.04    49.84    24.35    51.41    24.36    50.36
 10 PAUL VI CATHOLIC HIGH SCHOOL  'A'                 3:27.94    3:22.34        
     1) LYTLE, PAT 09                   2) HALE-KUPIEC, THOMAS 07         
     3) WILSON, BEN 07                  4) CHAUVIN, KEVIN 08              
       24.33    50.12    23.71    49.73    24.14    51.08    24.25    51.41
 11 DON BOSCO PREP HS  'A'                            3:27.52    3:25.83        
     1) BREITWEISER, BILLY              2) CARROLL, RYAN                  
     3) CASCIANO, COLLIN                4) SAINDON, BRIAN                 
       24.47    50.72    25.68    54.09    24.25    50.59    24.22    50.43
 12 CALVERT HALL COLLEGE HIGH SCHO  'A'               3:31.20    3:28.20        
     1) WHITE, CORMAC SO                2) WARREN, ARCHIE SO              
     3) KOLB, MATT JR                   4) WARREN, ARNY JR                
       24.90    52.91    24.95    52.76    24.55    52.02    23.86    50.51
 13 CARDINAL O'HARA  'A'                              3:41.52    3:35.18        
     1) HAWKINS, THOMAS JR              2) KANE, JAMES SR                 
     3) BUEMI, ANDREW SR                4) OROPOLLO, NATE SO              
       25.43    54.25    25.06    53.59    24.27    51.86    26.24    55.48
 14 ST. JOHN'S COLLEGE HIGH SCHOOL  'A'               3:40.16    3:38.40        
     1) ROCHE, TOMMY SR                 2) POTTER, JACK SO                
     3) GALLOWAY, BRENDAN-MICHAEL SR    4) MILLER, CHRIS JR               
       26.44    55.01    26.60    56.13             55.05    24.58    52.21
 15 BISHOP O'CONNELL HIGH SCHOOL  'A'                 3:39.27    3:40.41        
     1) MECKLEY, JOHN HENRY SO          2) FONT, KEEFER JR                
     3) REILLY, JP SR                   4) BAUERNFEND, DAVID JR           
       24.96    52.39    28.80    58.21    25.02    55.91    25.42    53.90
 16 SETON SCHOOL  'A'                                 3:48.11    3:42.77        
     1) COOK, CONNOR FR                 2) KOEHR, DANIEL FR               
     3) CORKERY, BILLY 12               4) COOK, NEVIN JR                 
       26.23    54.41    26.83    57.60    27.11    57.92    24.82    52.84

Results Link Embed HTML: