10/5/2012 - 10/5/2012
Ann Arbor, USA
Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of Minnesota-MN ''A'' NT 1:42.40 11
1) Behrens, Tess A 20 2) Spencer, Haley J 21
3) Weiland, Becca L 19 4) Caflisch, Erin L 21
26.14 55.20 (29.06) 1:19.43 (24.23) 1:42.40 (22.97)
2 Michigan, University of-MI ''A'' NT 1:43.78 4
1) Deloof, Ali M 18 2) Chokran, Angie S 20
3) Cohagen, Ashley L 21 4) Mattingly, Zoe C 19
26.10 55.18 (29.08) 1:20.35 (25.17) 1:43.78 (23.43)
3 University of Minnesota-MN ''B'' NT 1:44.19 2
1) Spadoni, Marina K 18 2) Smith, Kierra 18
3) Simenec, Tori S 19 4) Votava, Lauren E 18
27.12 56.21 (29.09) 1:21.10 (24.89) 1:44.19 (23.09)
4 Michigan, University of-MI ''B'' NT 1:45.58
1) Pearson, Samantha D 21 2) Andracki, Julia M 21
3) Hubbard, Nikki K 20 4) Missiuna, Sharalynn 17
27.42 56.64 (29.22) 1:21.87 (25.23) 1:45.58 (23.71)
5 University of Minnesota-MN ''C'' NT x1:46.49
1) Anton, Katie P 19 2) Greenberg, Lauren R 21
3) Colton, Annalise M 21 4) Zeiger, Blake E 19
27.30 56.94 (29.64) 1:22.64 (25.70) 1:46.49 (23.85)
6 University of Minnesota-MN ''D'' NT x1:47.38
1) Pietila, Haley M 18 2) Jackson, Emma R 21
3) Ste. Marie, Devin M 18 4) Busack, Heidi J 20
27.02 57.53 (30.51) 1:22.81 (25.28) 1:47.38 (24.57)
7 Michigan, University of-MI ''C'' NT x1:50.47
1) Cameron, Erin N 20 2) Lang, Melissa J 20
3) Zoltowski, Alisa R 19 4) Carl, Katherine E 21
28.19 57.93 (29.74) 1:25.66 (27.73) 1:50.47 (24.81)
Event 3 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Janzen, Kiera A 19 Minnesota-MN NT 9:56.96 9
27.65 57.35 (29.70) 1:27.23 (29.88) 1:56.85 (29.62)
2:26.88 (30.03) 2:56.60 (29.72) 3:26.72 (30.12) 3:56.87 (30.15)
4:27.20 (30.33) 4:57.41 (30.21) 5:26.75 (29.34) 5:56.64 (29.89)
6:26.48 (29.84) 6:56.85 (30.37) 7:27.05 (30.20) 7:57.03 (29.98)
8:27.40 (30.37) 8:57.70 (30.30) 9:27.62 (29.92) 9:56.96 (29.34)
2 Bicek, Adrienne L 21 Michigan-MI NT 10:00.69 4
28.04 57.52 (29.48) 1:27.28 (29.76) 1:57.03 (29.75)
2:26.95 (29.92) 2:56.99 (30.04) 3:26.89 (29.90) 3:56.95 (30.06)
4:27.31 (30.36) 4:57.50 (30.19) 5:27.37 (29.87) 5:57.61 (30.24)
6:28.00 (30.39) 6:58.34 (30.34) 7:28.92 (30.58) 7:59.37 (30.45)
8:30.20 (30.83) 9:00.84 (30.64) 9:31.27 (30.43) 10:00.69 (29.42)
3 Wolf, Jessica J 18 Michigan-MI NT 10:12.20 3
28.03 58.02 (29.99) 1:28.34 (30.32) 1:58.94 (30.60)
2:29.69 (30.75) 3:00.29 (30.60) 3:31.14 (30.85) 4:01.95 (30.81)
4:32.78 (30.83) 5:03.63 (30.85) 5:34.68 (31.05) 6:05.63 (30.95)
6:36.68 (31.05) 7:07.75 (31.07) 7:38.68 (30.93) 8:09.64 (30.96)
8:40.50 (30.86) 9:11.46 (30.96) 9:42.25 (30.79) 10:12.20 (29.95)
4 Hatt, Savannah L 19 Michigan-MI NT 10:18.74 2
29.18 1:00.68 (31.50) 1:32.17 (31.49) 2:03.70 (31.53)
2:35.16 (31.46) 3:06.43 (31.27) 3:37.77 (31.34) 4:09.02 (31.25)
4:40.14 (31.12) 5:11.19 (31.05) 5:41.90 (30.71) 6:12.52 (30.62)
6:43.47 (30.95) 7:14.15 (30.68) 7:44.95 (30.80) 8:15.86 (30.91)
8:46.63 (30.77) 9:17.65 (31.02) 9:48.60 (30.95) 10:18.74 (30.14)
5 Szews, Hailey F 20 Minnesota-MN NT 10:23.68 1
28.22 58.91 (30.69) 1:30.05 (31.14) 2:01.24 (31.19)
2:32.81 (31.57) 3:03.97 (31.16) 3:35.42 (31.45) 4:06.92 (31.50)
4:38.37 (31.45) 5:10.20 (31.83) 5:41.72 (31.52) 6:13.42 (31.70)
6:44.90 (31.48) 7:16.45 (31.55) 7:47.87 (31.42) 8:19.38 (31.51)
8:51.19 (31.81) 9:22.77 (31.58) 9:53.90 (31.13) 10:23.68 (29.78)
6 Brandon, Loren E 21 Minnesota-MN NT 10:24.46
28.77 59.64 (30.87) 1:30.70 (31.06) 2:01.89 (31.19)
2:33.32 (31.43) 3:04.79 (31.47) 3:35.96 (31.17) 4:07.13 (31.17)
4:38.32 (31.19) 5:09.67 (31.35) 5:40.90 (31.23) 6:12.20 (31.30)
6:43.70 (31.50) 7:15.23 (31.53) 7:46.99 (31.76) 8:18.60 (31.61)
8:50.24 (31.64) 9:22.20 (31.96) 9:53.84 (31.64) 10:24.46 (30.62)
Event 5 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Plant, Jessica M 19 Minnesota-MN NT 1:48.67 9
25.73 52.91 (27.18) 1:20.39 (27.48) 1:48.67 (28.28)
2 Simenec, Tori S 19 Minnesota-MN NT 1:49.77 4
25.97 53.55 (27.58) 1:21.24 (27.69) 1:49.77 (28.53)
3 Weis, Lauren C 21 Minnesota-MN NT 1:50.60 3
26.49 54.38 (27.89) 1:22.53 (28.15) 1:50.60 (28.07)
4 Janzen, Kiera A 19 Minnesota-MN NT x1:51.55
26.33 54.78 (28.45) 1:23.41 (28.63) 1:51.55 (28.14)
5 Jones, Deirdre M 21 Michigan-MI NT 1:51.94 2
25.99 53.95 (27.96) 1:22.76 (28.81) 1:51.94 (29.18)
6 Mattingly, Zoe C 19 Michigan-MI NT 1:54.96 1
27.02 56.15 (29.13) 1:25.51 (29.36) 1:54.96 (29.45)
7 Carl, Katherine E 21 Michigan-MI NT 1:55.47
26.91 56.55 (29.64) 1:26.22 (29.67) 1:55.47 (29.25)
8 Schaefer, Molly N 19 Michigan-MI NT x1:58.36
26.88 56.40 (29.52) 1:27.10 (30.70) 1:58.36 (31.26)
Event 7 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Behrens, Tess A 20 Minnesota-MN NT 55.58 9
27.46 55.58 (28.12)
2 Deloof, Ali M 18 Michigan-MI NT 56.01 4
27.38 56.01 (28.63)
3 Pietila, Haley M 18 Minnesota-MN NT 57.27 3
28.10 57.27 (29.17)
4 Georger, Marie F 18 Michigan-MI NT 57.39 2
28.28 57.39 (29.11)
5 Lau, Yin Yan C 19 Michigan-MI NT 57.77 1
28.22 57.77 (29.55)
6 Anton, Katie P 19 Minnesota-MN NT 57.92
28.38 57.92 (29.54)
7 Cameron, Erin N 20 Michigan-MI NT x58.60
28.49 58.60 (30.11)
8 Spadoni, Marina K 18 Minnesota-MN NT x58.64
28.76 58.64 (29.88)
-- Pearson, Samantha D 21 Michigan-MI NT X57.81
28.18 57.81 (29.63)
-- Douglas, Kayla L 19 Michigan-MI NT X58.91
28.36 58.91 (30.55)
Event 9 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Spencer, Haley J 21 Minnesota-MN NT 1:03.05 9
30.22 1:03.05 (32.83)
2 Smith, Kierra 18 Minnesota-MN NT 1:03.08 4
30.03 1:03.08 (33.05)
3 Chokran, Angie S 20 Michigan-MI NT 1:03.50 3
29.91 1:03.50 (33.59)
4 Andracki, Julia M 21 Michigan-MI NT 1:04.81 2
29.98 1:04.81 (34.83)
5 Lang, Melissa J 20 Michigan-MI NT 1:05.50 1
30.76 1:05.50 (34.74)
6 Greenberg, Lauren R 21 Minnesota-MN NT 1:05.91
31.62 1:05.91 (34.29)
7 Hubbard, Nikki K 20 Michigan-MI NT x1:06.13
30.61 1:06.13 (35.52)
8 Jackson, Emma R 21 Minnesota-MN NT x1:06.45
31.35 1:06.45 (35.10)
Event 11 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ste. Marie, Devin M 18 Minnesota-MN NT 2:02.15 9
27.78 59.48 (31.70) 1:30.96 (31.48) 2:02.15 (31.19)
2 Beidler, Courtney L 20 Michigan-MI NT 2:02.17 4
27.94 59.42 (31.48) 1:30.80 (31.38) 2:02.17 (31.37)
3 Fayhee, Kally P 21 Michigan-MI NT 2:03.83 3
27.87 59.16 (31.29) 1:31.21 (32.05) 2:03.83 (32.62)
4 Colton, Annalise M 21 Minnesota-MN NT 2:04.70 2
28.26 1:00.38 (32.12) 1:32.47 (32.09) 2:04.70 (32.23)
5 Clarke, Christie L 18 Minnesota-MN NT 2:06.32 1
28.79 1:00.47 (31.68) 1:32.96 (32.49) 2:06.32 (33.36)
6 Barthelemy, Valerie A 21 Michigan-MI NT 2:07.35
29.39 1:01.64 (32.25) 1:34.53 (32.89) 2:07.35 (32.82)
7 Zima, Lauren K 18 Minnesota-MN NT x2:08.09
29.16 1:01.44 (32.28) 1:34.32 (32.88) 2:08.09 (33.77)
8 Johnson, Linnea L 21 Michigan-MI NT x2:11.22
28.74 1:01.69 (32.95) 1:35.69 (34.00) 2:11.22 (35.53)
Event 13 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Weiland, Becca L 19 Minnesota-MN NT 23.24 9
2 Votava, Lauren E 18 Minnesota-MN NT 23.60 4
3 Caflisch, Erin L 21 Minnesota-MN NT 23.74 3
4 Zeiger, Blake E 19 Minnesota-MN NT x23.88
5 Mattingly, Zoe C 19 Michigan-MI NT 24.11 2
6 Missiuna, Sharalynn 17 Michigan-MI NT 24.45 1
7 Lau, Yin Yan C 19 Michigan-MI NT 24.65
8 Aube'', Genevieve 20 Michigan-MI NT x24.66
-- Andracki, Julia M 21 Michigan-MI NT X24.85
Event 15 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 McCrady, Sarah 20 Minnesota-MN NP 314.55 9
2 Grunawalt, Katie J 21 Minnesota-MN NP 313.65 4
3 Keefer, Margaret 20 Minnesota-MN NP 312.00 3
4 Chen, Carey 18 Michigan-MI NP 285.60 2
5 Bridgewater, Erin M 20 Michigan-MI NP 285.45 1
6 Etterman, Katy M 19 Minnesota-MN NP x271.13
7 Kamstra, Sarah N 18 Michigan-MI NP 228.60
8 Maroukis, Bri L 20 Michigan-MI NP x211.65
-- Boyd, Emily K 19 Michigan-MI NP X267.23
-- Nazario, Marina J 19 Michigan-MI NP X240.45
-- Monroe, Cameron J 18 Michigan-MI NP X175.88
Event 17 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Votava, Lauren E 18 Minnesota-MN NT 50.95 9
25.08 50.95 (25.87)
2 Plant, Jessica M 19 Minnesota-MN NT 51.28 4
24.92 51.28 (26.36)
3 Caflisch, Erin L 21 Minnesota-MN NT 51.60 3
25.04 51.60 (26.56)
4 Zeiger, Blake E 19 Minnesota-MN NT x51.61
24.98 51.61 (26.63)
5 Jones, Deirdre M 21 Michigan-MI NT 52.11 2
25.32 52.11 (26.79)
6 Missiuna, Sharalynn 17 Michigan-MI NT 52.76 1
25.70 52.76 (27.06)
7 Deloof, Ali M 18 Michigan-MI NT 53.01
25.42 53.01 (27.59)
8 Carl, Katherine E 21 Michigan-MI NT x53.65
25.72 53.65 (27.93)
Event 19 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Behrens, Tess A 20 Minnesota-MN NT 2:02.06 9
28.87 59.97 (31.10) 1:31.44 (31.47) 2:02.06 (30.62)
2 Cohagen, Ashley L 21 Michigan-MI NT 2:02.41 4
28.14 58.39 (30.25) 1:29.77 (31.38) 2:02.41 (32.64)
3 Georger, Marie F 18 Michigan-MI NT 2:02.63 3
29.27 1:00.13 (30.86) 1:31.84 (31.71) 2:02.63 (30.79)
4 Pearson, Samantha D 21 Michigan-MI NT 2:03.25 2
29.68 1:00.15 (30.47) 1:31.50 (31.35) 2:03.25 (31.75)
5 Douglas, Kayla L 19 Michigan-MI NT x2:10.81
29.91 1:02.55 (32.64) 1:36.78 (34.23) 2:10.81 (34.03)
-- Pietila, Haley M 18 Minnesota-MN NT X2:03.24
29.07 1:00.11 (31.04) 1:31.42 (31.31) 2:03.24 (31.82)
-- Anton, Katie P 19 Minnesota-MN NT X2:03.62
29.27 1:00.15 (30.88) 1:31.72 (31.57) 2:03.62 (31.90)
-- Spadoni, Marina K 18 Minnesota-MN NT X2:10.14
29.92 1:02.11 (32.19) 1:36.03 (33.92) 2:10.14 (34.11)
Event 21 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Smith, Kierra 18 Minnesota-MN NT 2:13.87 9
30.85 1:05.03 (34.18) 1:39.78 (34.75) 2:13.87 (34.09)
2 Chokran, Angie S 20 Michigan-MI NT 2:19.33 4
31.49 1:06.66 (35.17) 1:42.95 (36.29) 2:19.33 (36.38)
3 Lang, Melissa J 20 Michigan-MI NT 2:21.10 3
31.29 1:07.02 (35.73) 1:43.22 (36.20) 2:21.10 (37.88)
4 Andracki, Julia M 21 Michigan-MI NT 2:23.55 2
32.13 1:09.06 (36.93) 1:45.98 (36.92) 2:23.55 (37.57)
5 Barthelemy, Valerie A 21 Michigan-MI NT x2:27.36
34.09 1:11.71 (37.62) 1:49.63 (37.92) 2:27.36 (37.73)
-- Spencer, Haley J 21 Minnesota-MN NT X2:17.73
31.83 1:07.18 (35.35) 1:42.47 (35.29) 2:17.73 (35.26)
-- Weitz, Elizabeth A 21 Minnesota-MN NT X2:22.15
32.79 1:08.84 (36.05) 1:45.50 (36.66) 2:22.15 (36.65)
-- Jackson, Emma R 21 Minnesota-MN NT X2:22.24
32.99 1:08.73 (35.74) 1:45.35 (36.62) 2:22.24 (36.89)
Event 23 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Janzen, Kiera A 19 Minnesota-MN NT 4:53.37 9
27.59 57.05 (29.46) 1:26.16 (29.11) 1:55.76 (29.60)
2:25.28 (29.52) 2:55.12 (29.84) 3:24.60 (29.48) 3:54.91 (30.31)
4:24.35 (29.44) 4:53.37 (29.02)
2 Bicek, Adrienne L 21 Michigan-MI NT 4:55.89 4
27.49 56.82 (29.33) 1:26.80 (29.98) 1:56.73 (29.93)
2:26.54 (29.81) 2:56.62 (30.08) 3:26.80 (30.18) 3:57.14 (30.34)
4:27.22 (30.08) 4:55.89 (28.67)
3 Wolf, Jessica J 18 Michigan-MI NT 5:00.00 3
27.47 57.29 (29.82) 1:27.60 (30.31) 1:58.03 (30.43)
2:28.69 (30.66) 2:59.21 (30.52) 3:29.69 (30.48) 4:00.24 (30.55)
4:30.69 (30.45) 5:00.00 (29.31)
4 Fayhee, Kally P 21 Michigan-MI NT 5:03.85 2
27.89 58.01 (30.12) 1:28.61 (30.60) 1:59.45 (30.84)
2:30.74 (31.29) 3:01.89 (31.15) 3:33.18 (31.29) 4:04.10 (30.92)
4:34.56 (30.46) 5:03.85 (29.29)
5 Hatt, Savannah L 19 Michigan-MI NT x5:04.08
28.75 59.84 (31.09) 1:30.89 (31.05) 2:01.87 (30.98)
2:32.79 (30.92) 3:03.41 (30.62) 3:34.03 (30.62) 4:04.61 (30.58)
4:35.11 (30.50) 5:04.08 (28.97)
-- Weis, Lauren C 21 Minnesota-MN NT X4:55.92
28.04 57.56 (29.52) 1:27.24 (29.68) 1:57.14 (29.90)
2:27.14 (30.00) 2:57.26 (30.12) 3:27.23 (29.97) 3:57.57 (30.34)
4:27.29 (29.72) 4:55.92 (28.63)
-- Szews, Hailey F 20 Minnesota-MN NT X5:08.06
28.54 59.40 (30.86) 1:30.31 (30.91) 2:01.37 (31.06)
2:32.57 (31.20) 3:03.61 (31.04) 3:34.88 (31.27) 4:06.31 (31.43)
4:37.47 (31.16) 5:08.06 (30.59)
-- Brandon, Loren E 21 Minnesota-MN NT X5:09.44
28.51 59.23 (30.72) 1:30.66 (31.43) 2:01.77 (31.11)
2:32.99 (31.22) 3:04.45 (31.46) 3:35.88 (31.43) 4:07.16 (31.28)
4:38.84 (31.68) 5:09.44 (30.60)
Event 25 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Weiland, Becca L 19 Minnesota-MN NT 55.21 9
25.98 55.21 (29.23)
2 Hubbard, Nikki K 20 Michigan-MI NT 57.28 4
26.30 57.28 (30.98)
3 Cohagen, Ashley L 21 Michigan-MI NT 57.76 3
27.01 57.76 (30.75)
4 Johnson, Linnea L 21 Michigan-MI NT 59.36 2
27.79 59.36 (31.57)
5 Zoltowski, Alisa R 19 Michigan-MI NT x1:01.14
28.46 1:01.14 (32.68)
-- Colton, Annalise M 21 Minnesota-MN NT X57.56
27.21 57.56 (30.35)
-- Ste. Marie, Devin M 18 Minnesota-MN NT X57.69
27.03 57.69 (30.66)
-- Zima, Lauren K 18 Minnesota-MN NT X1:00.10
28.70 1:00.10 (31.40)
Event 27 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 McCrady, Sarah 20 Minnesota-MN NP 319.43 9
2 Grunawalt, Katie J 21 Minnesota-MN NP 279.98 4
3 Keefer, Margaret 20 Minnesota-MN NP 277.28 3
4 Etterman, Katy M 19 Minnesota-MN NP x262.20
5 Bridgewater, Erin M 20 Michigan-MI NP 255.15 2
6 Kamstra, Sarah N 18 Michigan-MI NP 245.71 1
7 Chen, Carey 18 Michigan-MI NP 235.58
8 Nazario, Marina J 19 Michigan-MI NP x222.00
-- Maroukis, Bri L 20 Michigan-MI NP X249.68
-- Boyd, Emily K 19 Michigan-MI NP X225.83
-- Monroe, Cameron J 18 Michigan-MI NP X217.51
Event 29 Women 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Simenec, Tori S 19 Minnesota-MN NT 2:03.29 9
26.51 57.07 (30.56) 1:34.64 (37.57) 2:03.29 (28.65)
2 Beidler, Courtney L 20 Michigan-MI NT 2:05.07 4
27.08 58.88 (31.80) 1:35.48 (36.60) 2:05.07 (29.59)
3 Lang, Melissa J 20 Michigan-MI NT 2:06.09 3
26.61 1:00.11 (33.50) 1:36.06 (35.95) 2:06.09 (30.03)
4 Barthelemy, Valerie A 21 Michigan-MI NT 2:07.57 2
28.69 1:01.54 (32.85) 1:38.30 (36.76) 2:07.57 (29.27)
5 Georger, Marie F 18 Michigan-MI NT x2:10.16
28.10 59.79 (31.69) 1:39.58 (39.79) 2:10.16 (30.58)
-- Spencer, Haley J 21 Minnesota-MN NT X2:06.87
27.99 1:01.62 (33.63) 1:36.69 (35.07) 2:06.87 (30.18)
-- Pietila, Haley M 18 Minnesota-MN NT X2:07.52
28.09 59.18 (31.09) 1:37.47 (38.29) 2:07.52 (30.05)
-- Weitz, Elizabeth A 21 Minnesota-MN NT X2:08.39
28.23 1:01.27 (33.04) 1:37.82 (36.55) 2:08.39 (30.57)
-- Chokran, Angie S 20 Michigan-MI NT X2:09.46
28.68 1:02.43 (33.75) 1:38.81 (36.38) 2:09.46 (30.65)
-- Cameron, Erin N 20 Michigan-MI NT X2:12.79
28.62 1:00.93 (32.31) 1:41.33 (40.40) 2:12.79 (31.46)
Event 31 Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of Minnesota-MN ''A'' NT 3:25.74 11
1) Plant, Jessica M 19 2) Votava, Lauren E 18
3) Caflisch, Erin L 21 4) Simenec, Tori S 19
25.16 51.65 (51.65) 1:16.45 (24.80) 1:42.51 (50.86)
2:07.07 (24.56) 2:33.87 (51.36) 2:58.77 (24.90) 3:25.74 (51.87)
2 Michigan, University of-MI ''A'' NT 3:28.09 4
1) Jones, Deirdre M 21 2) Mattingly, Zoe C 19
3) Deloof, Ali M 18 4) Missiuna, Sharalynn 17
25.36 52.57 (52.57) 1:17.20 (24.63) 1:44.12 (51.55)
2:08.85 (24.73) 2:35.96 (51.84) 3:01.10 (25.14) 3:28.09 (52.13)
3 Michigan, University of-MI ''B'' NT 3:32.90 2
1) Lau, Yin Yan C 19 2) Cohagen, Ashley L 21
3) Fayhee, Kally P 21 4) Beidler, Courtney L 20
25.47 53.54 (53.54) 1:19.03 (25.49) 1:47.42 (53.88)
2:12.53 (25.11) 2:40.00 (52.58) 3:05.49 (25.49) 3:32.90 (52.90)
4 Michigan, University of-MI ''C'' NT x3:36.60
1) Aube'', Genevieve 20 2) Carl, Katherine E 21
3) Schaefer, Molly N 19 4) Johnson, Linnea L 21
26.07 54.78 (54.78) 1:20.43 (25.65) 1:48.50 (53.72)
2:13.76 (25.26) 2:42.20 (53.70) 3:08.19 (25.99) 3:36.60 (54.40)
5 Michigan, University of-MI ''D'' NT x3:43.90
1) Hatt, Savannah L 19 2) Wolf, Jessica J 18
3) Zoltowski, Alisa R 19 4) Hubbard, Nikki K 20
26.80 55.56 (55.56) 1:21.84 (26.28) 1:50.62 (55.06)
2:17.60 (26.98) 2:47.66 (57.04) 3:13.76 (26.10) 3:43.90 (56.24)
-- University of Minnesota-MN ''B'' NT X3:27.93
1) Weiland, Becca L 19 2) Zeiger, Blake E 19
3) Behrens, Tess A 20 4) Janzen, Kiera A 19
25.16 51.93 (51.93) 1:16.68 (24.75) 1:44.08 (52.15)
2:08.84 (24.76) 2:35.93 (51.85) 3:00.96 (25.03) 3:27.93 (52.00)
-- University of Minnesota-MN ''C'' NT X3:32.86
1) Weis, Lauren C 21 2) Ste. Marie, Devin M 18
3) Spadoni, Marina K 18 4) Busack, Heidi J 20
25.93 53.94 (53.94) 1:19.29 (25.35) 1:47.02 (53.08)
2:12.19 (25.17) 2:39.76 (52.74) 3:04.95 (25.19) 3:32.86 (53.10)
Event 2 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Michigan, University of-MI ''A'' NT 1:27.40 11
1) Ortiz, Miguel 21 2) Funk, Richard A 19
3) Fletcher, Sean D 20 4) Turk, Zachary D 22
22.13 46.91 (24.78) 1:08.02 (21.11) 1:27.40 (19.38)
2 Michigan, University of-MI ''B'' NT 1:29.83 4
1) Elliott, Reid M 18 2) Duckitt, Kyle M 21
3) Bosch, Dylan 19 4) Ortiz, Bruno 19
23.26 48.46 (25.20) 1:09.94 (21.48) 1:29.83 (19.89)
3 University of Minnesota-MN ''A'' NT 1:30.79 2
1) Hartbarger, Andrew A 19 2) Anderson, Jared L 22
3) Van Swol, Kyler T 21 4) Toomey, Derek M 20
23.76 48.80 (25.04) 1:10.80 (22.00) 1:30.79 (19.99)
4 University of Minnesota-MN ''B'' NT 1:32.98
1) Johnson, Christopher D 19 2) Hall, Josh S 21
3) Formosa, Larry J 21 4) Griggs, Ben T 21
24.15 49.81 (25.66) 1:11.94 (22.13) 1:32.98 (21.04)
5 Michigan, University of-MI ''C'' NT x1:33.33
1) McCarroll, Connor M 21 2) Oxner, Adam A 20
3) Wojciechowski, John A 20 4) Abdel Khalik, Hassaan M 20
24.32 51.10 (26.78) 1:13.08 (21.98) 1:33.33 (20.25)
6 University of Minnesota-MN ''C'' NT x1:34.84
1) Norsten, Gregory R 18 2) Cartwright, Max K 19
3) Whitaker, Sandy T 21 4) Miksch, Ryan A 19
24.87 50.80 (25.93) 1:13.54 (22.74) 1:34.84 (21.30)
7 Michigan, University of-MI ''D'' NT x1:35.50
1) Raynor, Will J 18 2) Moore, David S 21
3) Raisky, Jeremy J 19 4) Zimmerman, Matt L 18
24.25 50.83 (26.58) 1:13.66 (22.83) 1:35.50 (21.84)
Event 4 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jaeger, Connor L 21 Michigan-MI NT 9:08.33 9
25.61 53.42 (27.81) 1:21.32 (27.90) 1:49.36 (28.04)
2:17.42 (28.06) 2:45.49 (28.07) 3:13.87 (28.38) 3:41.42 (27.55)
4:08.88 (27.46) 4:36.44 (27.56) 5:04.14 (27.70) 5:31.56 (27.42)
5:58.96 (27.40) 6:26.55 (27.59) 6:53.93 (27.38) 7:21.30 (27.37)
7:48.59 (27.29) 8:16.09 (27.50) 8:42.53 (26.44) 9:08.33 (25.80)
2 Smith, CJ J 19 Minnesota-MN NT 9:16.76 4
25.52 53.19 (27.67) 1:21.25 (28.06) 1:49.25 (28.00)
2:17.36 (28.11) 2:45.47 (28.11) 3:13.64 (28.17) 3:41.61 (27.97)
4:09.19 (27.58) 4:36.88 (27.69) 5:04.87 (27.99) 5:32.91 (28.04)
6:00.93 (28.02) 6:29.15 (28.22) 6:57.42 (28.27) 7:25.69 (28.27)
7:53.90 (28.21) 8:21.71 (27.81) 8:49.80 (28.09) 9:16.76 (26.96)
3 Nesheim, Sean J 21 Minnesota-MN NT 9:28.17 3
25.95 54.68 (28.73) 1:23.21 (28.53) 1:51.80 (28.59)
2:20.37 (28.57) 2:49.07 (28.70) 3:17.77 (28.70) 3:46.49 (28.72)
4:15.28 (28.79) 4:44.22 (28.94) 5:12.69 (28.47) 5:40.96 (28.27)
6:09.55 (28.59) 6:37.91 (28.36) 7:06.35 (28.44) 7:35.06 (28.71)
8:03.57 (28.51) 8:32.00 (28.43) 9:00.36 (28.36) 9:28.17 (27.81)
4 Soley, Paul G 18 Michigan-MI NT 9:31.82 2
26.40 54.96 (28.56) 1:23.99 (29.03) 1:52.91 (28.92)
2:21.75 (28.84) 2:50.76 (29.01) 3:19.88 (29.12) 3:49.19 (29.31)
4:18.43 (29.24) 4:47.94 (29.51) 5:15.96 (28.02) 5:44.84 (28.88)
6:13.46 (28.62) 6:41.92 (28.46) 7:10.20 (28.28) 7:39.05 (28.85)
8:07.34 (28.29) 8:35.52 (28.18) 9:04.05 (28.53) 9:31.82 (27.77)
5 Ryan, Sean P 20 Michigan-MI NT 9:34.77 1
26.48 55.76 (29.28) 1:24.80 (29.04) 1:53.64 (28.84)
2:22.16 (28.52) 2:50.90 (28.74) 3:19.75 (28.85) 3:48.56 (28.81)
4:17.21 (28.65) 4:46.08 (28.87) 5:14.88 (28.80) 5:43.90 (29.02)
6:12.92 (29.02) 6:42.03 (29.11) 7:11.23 (29.20) 7:40.39 (29.16)
8:09.41 (29.02) 8:38.29 (28.88) 9:07.01 (28.72) 9:34.77 (27.76)
6 Redondo, Logan S 18 Minnesota-MN NT 9:39.54
26.79 55.58 (28.79) 1:24.66 (29.08) 1:53.98 (29.32)
2:22.69 (28.71) 2:51.59 (28.90) 3:20.42 (28.83) 3:49.15 (28.73)
4:17.92 (28.77) 4:46.83 (28.91) 5:15.54 (28.71) 5:44.55 (29.01)
6:13.82 (29.27) 6:43.04 (29.22) 7:12.56 (29.52) 7:42.21 (29.65)
8:11.62 (29.41) 8:41.12 (29.50) 9:11.02 (29.90) 9:39.54 (28.52)
7 Kelch, Zach N 21 Michigan-MI NT x9:49.54
26.39 55.67 (29.28) 1:24.73 (29.06) 1:54.31 (29.58)
2:24.01 (29.70) 2:53.73 (29.72) 3:23.57 (29.84) 3:53.18 (29.61)
4:23.02 (29.84) 4:53.29 (30.27) 5:22.97 (29.68) 5:52.59 (29.62)
6:22.58 (29.99) 6:52.90 (30.32) 7:22.49 (29.59) 7:52.35 (29.86)
8:22.21 (29.86) 8:51.89 (29.68) 9:21.45 (29.56) 9:49.54 (28.09)
Event 6 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Abdel Khalik, Hassaan M 20 Michigan-MI NT 1:38.80 9
23.08 48.28 (25.20) 1:13.95 (25.67) 1:38.80 (24.85)
2 Brumm, Pete J 18 Michigan-MI NT 1:38.87 4
22.76 48.01 (25.25) 1:13.65 (25.64) 1:38.87 (25.22)
3 Wynalda, Michael J 20 Michigan-MI NT 1:39.47 3
23.21 48.32 (25.11) 1:13.56 (25.24) 1:39.47 (25.91)
4 Kamiya, Ryutaro 20 Michigan-MI NT x1:39.92
23.22 48.54 (25.32) 1:14.41 (25.87) 1:39.92 (25.51)
5 Bravence, Ben A 19 Minnesota-MN NT 1:41.39 2
23.33 48.58 (25.25) 1:14.65 (26.07) 1:41.39 (26.74)
6 Newenhouse, Carl P 19 Minnesota-MN NT 1:42.78 1
23.89 49.80 (25.91) 1:16.21 (26.41) 1:42.78 (26.57)
7 Brebrick, Daniel R 20 Minnesota-MN NT 1:44.65
23.93 49.88 (25.95) 1:17.06 (27.18) 1:44.65 (27.59)
8 Capan, Hrvoje 21 Minnesota-MN NT x1:46.17
24.03 49.84 (25.81) 1:17.44 (27.60) 1:46.17 (28.73)
-- Killeen, Nick E 18 Michigan-MI NT X1:44.24
24.61 51.18 (26.57) 1:17.86 (26.68) 1:44.24 (26.38)
-- Ekleberry, Jonathon W 20 Michigan-MI NT X1:44.38
25.04 52.07 (27.03) 1:18.90 (26.83) 1:44.38 (25.48)
-- Soley, Paul G 18 Michigan-MI NT X1:45.24
24.82 52.39 (27.57) 1:19.03 (26.64) 1:45.24 (26.21)
-- Novakoff, Andrew S 22 Michigan-MI NT X1:45.34
24.59 52.20 (27.61) 1:20.03 (27.83) 1:45.34 (25.31)
-- Zimmerman, Matt L 18 Michigan-MI NT X1:46.20
24.80 51.90 (27.10) 1:19.38 (27.48) 1:46.20 (26.82)
-- Herman, Connor A 19 Michigan-MI NT X2:00.35
27.71 57.98 (30.27) 1:29.33 (31.35) 2:00.35 (31.02)
Event 8 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ortiz, Miguel 21 Michigan-MI NT 48.45 9
23.63 48.45 (24.82)
2 Hartbarger, Andrew A 19 Minnesota-MN NT 50.86 4
24.80 50.86 (26.06)
3 Elliott, Reid M 18 Michigan-MI NT 51.16 3
24.85 51.16 (26.31)
4 McCarroll, Connor M 21 Michigan-MI NT 51.20 2
24.89 51.20 (26.31)
5 Johnson, Christopher D 19 Minnesota-MN NT 51.57 1
25.37 51.57 (26.20)
6 Wojciechowski, John A 20 Michigan-MI NT x51.73
25.23 51.73 (26.50)
7 Whitaker, Sandy T 21 Minnesota-MN NT 52.43
25.39 52.43 (27.04)
8 Norsten, Gregory R 18 Minnesota-MN NT x52.75
25.49 52.75 (27.26)
-- Formosa, Larry J 21 Minnesota-MN NT X52.48
25.45 52.48 (27.03)
-- Raisky, Jeremy J 19 Michigan-MI NT X56.62
27.16 56.62 (29.46)
Event 10 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Funk, Richard A 19 Michigan-MI NT 54.93 9
26.03 54.93 (28.90)
2 Anderson, Jared L 22 Minnesota-MN NT 55.22 4
25.85 55.22 (29.37)
3 Hall, Josh S 21 Minnesota-MN NT 56.09 3
26.49 56.09 (29.60)
4 Ortiz, Bruno 19 Michigan-MI NT 56.23 2
26.46 56.23 (29.77)
5 Duckitt, Kyle M 21 Michigan-MI NT 56.65 1
26.71 56.65 (29.94)
6 Cartwright, Max K 19 Minnesota-MN NT 57.06
26.73 57.06 (30.33)
7 Oxner, Adam A 20 Michigan-MI NT x59.00
27.73 59.00 (31.27)
-- Moore, David S 21 Michigan-MI NT X59.51
27.38 59.51 (32.13)
-- Corbae, Paul J 18 Michigan-MI NT X59.94
28.21 59.94 (31.73)
Event 12 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bosch, Dylan 19 Michigan-MI NT 1:47.04 9
23.98 50.80 (26.82) 1:18.32 (27.52) 1:47.04 (28.72)
2 Van Swol, Kyler T 21 Minnesota-MN NT 1:48.36 4
23.95 51.44 (27.49) 1:19.76 (28.32) 1:48.36 (28.60)
3 Whitaker, Kyle W 20 Michigan-MI NT 1:48.93 3
23.93 51.97 (28.04) 1:20.60 (28.63) 1:48.93 (28.33)
4 Hatanaka, Brandon C 19 Minnesota-MN NT 1:50.11 2
24.79 52.64 (27.85) 1:21.04 (28.40) 1:50.11 (29.07)
5 Jaeger, Connor L 21 Michigan-MI NT 1:52.72 1
25.22 54.63 (29.41) 1:23.60 (28.97) 1:52.72 (29.12)
6 Cisneros, Alex 19 Minnesota-MN NT 1:53.77
25.07 53.88 (28.81) 1:23.78 (29.90) 1:53.77 (29.99)
7 Johnson, Drew M 21 Minnesota-MN NT x1:53.95
25.88 55.24 (29.36) 1:24.76 (29.52) 1:53.95 (29.19)
8 Miller, Dan H 19 Michigan-MI NT x2:02.28
25.48 55.12 (29.64) 1:28.14 (33.02) 2:02.28 (34.14)
Event 14 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Turk, Zachary D 22 Michigan-MI NT 20.14 9
2 Ortiz, Miguel 21 Michigan-MI NT 20.31 4
3 Toomey, Derek M 20 Minnesota-MN NT 20.45 3
4 Fletcher, Sean D 20 Michigan-MI NT 20.68 2
5 Griggs, Ben T 21 Minnesota-MN NT 21.08 1
6 Wynalda, Michael J 20 Michigan-MI NT x21.20
7 Miksch, Ryan A 19 Minnesota-MN NT 21.52
Event 16 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lesser, Jordan 20 Minnesota-MN NP 333.60 9
2 Pollard, Manny 18 Minnesota-MN NP 311.40 4
3 Ross, James Michigan-MI NP 300.90 3
4 Jaknke, Thomas Michigan-MI NP 300.38 2
5 Larsen, Erik K 19 Minnesota-MN NP 285.98 1
6 Rietberg, Nate Michigan-MI NP 283.73
7 Ross, Mikey Minnesota-MN NP x271.95
8 Bain, Kevin Michigan-MI NP x269.32
-- Faerber, Timothy Michigan-MI NP X275.33
Event 18 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ortiz, Bruno 19 Michigan-MI NT 45.02 9
21.86 45.02 (23.16)
2 Toomey, Derek M 20 Minnesota-MN NT 45.49 4
21.95 45.49 (23.54)
3 Griggs, Ben T 21 Minnesota-MN NT 46.39 3
22.24 46.39 (24.15)
4 Miksch, Ryan A 19 Minnesota-MN NT 46.78 2
22.31 46.78 (24.47)
5 Brebrick, Daniel R 20 Minnesota-MN NT x48.08
23.07 48.08 (25.01)
-- Turk, Zachary D 22 Michigan-MI NT X45.31
21.91 45.31 (23.40)
-- Wynalda, Michael J 20 Michigan-MI NT X45.86
22.37 45.86 (23.49)
-- Brumm, Pete J 18 Michigan-MI NT X46.15
22.08 46.15 (24.07)
-- Raynor, Will J 18 Michigan-MI NT X48.35
23.49 48.35 (24.86)
Event 20 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kamiya, Ryutaro 20 Michigan-MI NT 1:48.85 9
26.27 53.98 (27.71) 1:21.67 (27.69) 1:48.85 (27.18)
2 Newenhouse, Carl P 19 Minnesota-MN NT 1:49.34 4
26.31 54.32 (28.01) 1:22.15 (27.83) 1:49.34 (27.19)
3 Hartbarger, Andrew A 19 Minnesota-MN NT 1:50.90 3
26.11 54.25 (28.14) 1:22.93 (28.68) 1:50.90 (27.97)
4 Nesheim, Sean J 21 Minnesota-MN NT 1:52.41 2
26.84 55.54 (28.70) 1:24.19 (28.65) 1:52.41 (28.22)
5 Johnson, Christopher D 19 Minnesota-MN NT x1:53.00
26.80 55.84 (29.04) 1:24.97 (29.13) 1:53.00 (28.03)
-- McCarroll, Connor M 21 Michigan-MI NT X1:49.51
26.47 54.43 (27.96) 1:22.39 (27.96) 1:49.51 (27.12)
-- Raynor, Will J 18 Michigan-MI NT X1:52.03
26.24 54.98 (28.74) 1:23.34 (28.36) 1:52.03 (28.69)
Event 22 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Funk, Richard A 19 Michigan-MI NT 2:01.92 9
27.67 58.41 (30.74) 1:30.15 (31.74) 2:01.92 (31.77)
2 Hall, Josh S 21 Minnesota-MN NT 2:04.94 4
28.75 1:00.79 (32.04) 1:33.02 (32.23) 2:04.94 (31.92)
3 Anderson, Jared L 22 Minnesota-MN NT 2:06.24 3
28.17 1:00.16 (31.99) 1:33.41 (33.25) 2:06.24 (32.83)
4 Cartwright, Max K 19 Minnesota-MN NT 2:06.63 2
28.22 1:00.43 (32.21) 1:33.17 (32.74) 2:06.63 (33.46)
-- McNamara, Matthew J 18 Michigan-MI NT X2:03.65
27.86 59.22 (31.36) 1:31.32 (32.10) 2:03.65 (32.33)
-- Duckitt, Kyle M 21 Michigan-MI NT X2:03.85
28.06 1:00.16 (32.10) 1:32.39 (32.23) 2:03.85 (31.46)
-- Whitaker, Kyle W 20 Michigan-MI NT X2:05.41
27.81 1:00.31 (32.50) 1:32.76 (32.45) 2:05.41 (32.65)
-- Corbae, Paul J 18 Michigan-MI NT X2:09.74
29.42 1:03.27 (33.85) 1:36.61 (33.34) 2:09.74 (33.13)
-- Oxner, Adam A 20 Michigan-MI NT X2:12.51
29.69 1:03.46 (33.77) 1:38.22 (34.76) 2:12.51 (34.29)
-- Moore, David S 21 Michigan-MI NT X2:17.59
29.59 1:04.93 (35.34) 1:41.23 (36.30) 2:17.59 (36.36)
Event 24 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jaeger, Connor L 21 Michigan-MI NT 4:26.88 9
25.15 52.42 (27.27) 1:20.04 (27.62) 1:47.19 (27.15)
2:14.31 (27.12) 2:41.57 (27.26) 3:08.46 (26.89) 3:35.29 (26.83)
4:01.35 (26.06) 4:26.88 (25.53)
2 Bravence, Ben A 19 Minnesota-MN NT 4:34.07 4
24.64 51.44 (26.80) 1:18.80 (27.36) 1:46.06 (27.26)
2:13.85 (27.79) 2:41.87 (28.02) 3:09.55 (27.68) 3:37.85 (28.30)
4:06.46 (28.61) 4:34.07 (27.61)
3 Smith, CJ J 19 Minnesota-MN NT 4:35.35 3
25.28 52.77 (27.49) 1:20.21 (27.44) 1:48.00 (27.79)
2:16.01 (28.01) 2:44.45 (28.44) 3:12.80 (28.35) 3:40.92 (28.12)
4:08.95 (28.03) 4:35.35 (26.40)
4 Redondo, Logan S 18 Minnesota-MN NT 4:40.37 2
25.78 53.58 (27.80) 1:21.50 (27.92) 1:49.77 (28.27)
2:18.00 (28.23) 2:46.56 (28.56) 3:15.22 (28.66) 3:43.75 (28.53)
4:12.29 (28.54) 4:40.37 (28.08)
5 Cisneros, Alex 19 Minnesota-MN NT x4:42.52
25.42 53.19 (27.77) 1:21.69 (28.50) 1:50.50 (28.81)
2:19.53 (29.03) 2:48.53 (29.00) 3:17.76 (29.23) 3:47.19 (29.43)
4:15.56 (28.37) 4:42.52 (26.96)
-- Glanda, Justin R 19 Michigan-MI NT X4:32.69
25.26 52.56 (27.30) 1:19.85 (27.29) 1:47.49 (27.64)
2:14.73 (27.24) 2:42.06 (27.33) 3:09.55 (27.49) 3:37.44 (27.89)
4:05.69 (28.25) 4:32.69 (27.00)
-- Abdel Khalik, Hassaan M 20 Michigan-MI NT X4:34.81
25.83 53.70 (27.87) 1:21.36 (27.66) 1:49.07 (27.71)
2:17.10 (28.03) 2:44.94 (27.84) 3:12.95 (28.01) 3:41.19 (28.24)
4:09.34 (28.15) 4:34.81 (25.47)
-- Ryan, Sean P 20 Michigan-MI NT X4:41.09
25.74 53.83 (28.09) 1:22.53 (28.70) 1:51.28 (28.75)
2:19.95 (28.67) 2:48.33 (28.38) 3:16.55 (28.22) 3:45.41 (28.86)
4:13.93 (28.52) 4:41.09 (27.16)
-- Killeen, Nick E 18 Michigan-MI NT X4:41.52
25.59 53.95 (28.36) 1:22.89 (28.94) 1:52.06 (29.17)
2:20.64 (28.58) 2:49.31 (28.67) 3:17.62 (28.31) 3:46.23 (28.61)
4:14.39 (28.16) 4:41.52 (27.13)
-- Ekleberry, Jonathon W 20 Michigan-MI NT X4:41.62
26.00 54.37 (28.37) 1:23.21 (28.84) 1:51.85 (28.64)
2:20.79 (28.94) 2:49.87 (29.08) 3:18.84 (28.97) 3:47.57 (28.73)
4:15.68 (28.11) 4:41.62 (25.94)
-- Zimmerman, Matt L 18 Michigan-MI NT X4:48.84
26.01 55.18 (29.17) 1:24.57 (29.39) 1:53.74 (29.17)
2:23.06 (29.32) 2:52.32 (29.26) 3:21.17 (28.85) 3:50.71 (29.54)
4:20.07 (29.36) 4:48.84 (28.77)
-- Miller, Dan H 19 Michigan-MI NT X4:49.45
25.45 54.16 (28.71) 1:23.62 (29.46) 1:53.22 (29.60)
2:23.09 (29.87) 2:53.17 (30.08) 3:22.52 (29.35) 3:52.17 (29.65)
4:21.83 (29.66) 4:49.45 (27.62)
-- Novakoff, Andrew S 22 Michigan-MI NT X4:49.64
26.61 55.67 (29.06) 1:25.45 (29.78) 1:55.14 (29.69)
2:25.33 (30.19) 2:55.05 (29.72) 3:25.21 (30.16) 3:54.63 (29.42)
4:23.46 (28.83) 4:49.64 (26.18)
-- Kelch, Zach N 21 Michigan-MI NT X4:50.09
25.95 55.41 (29.46) 1:24.79 (29.38) 1:54.44 (29.65)
2:24.26 (29.82) 2:53.96 (29.70) 3:23.47 (29.51) 3:53.27 (29.80)
4:22.54 (29.27) 4:50.09 (27.55)
Event 26 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fletcher, Sean D 20 Michigan-MI NT 48.22 9
22.62 48.22 (25.60)
2 Van Swol, Kyler T 21 Minnesota-MN NT 48.25 4
22.52 48.25 (25.73)
3 Formosa, Larry J 21 Minnesota-MN NT 51.00 3
23.28 51.00 (27.72)
4 Johnson, Drew M 21 Minnesota-MN NT 51.04 2
23.88 51.04 (27.16)
5 Whitaker, Sandy T 21 Minnesota-MN NT x51.15
23.65 51.15 (27.50)
-- Bosch, Dylan 19 Michigan-MI NT X48.70
23.08 48.70 (25.62)
-- Brumm, Pete J 18 Michigan-MI NT X50.90
23.34 50.90 (27.56)
-- Elliott, Reid M 18 Michigan-MI NT X51.62
24.22 51.62 (27.40)
-- Raisky, Jeremy J 19 Michigan-MI NT X53.10
24.44 53.10 (28.66)
Event 28 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ross, Mikey Minnesota-MN NP 368.86 9
2 Pollard, Manny 18 Minnesota-MN NP 342.00 4
3 Lesser, Jordan 20 Minnesota-MN NP 334.88 3
4 Jaknke, Thomas Michigan-MI NP 310.05 2
5 Faerber, Timothy Michigan-MI NP 295.80 1
6 Ross, James Michigan-MI NP 280.50
7 Larsen, Erik K 19 Minnesota-MN NP x279.90
8 Bain, Kevin Michigan-MI NP x276.00
-- Rietberg, Nate Michigan-MI NP X275.40
Event 30 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Whitaker, Kyle W 20 Michigan-MI NT 1:49.70 9
24.10 51.74 (27.64) 1:23.24 (31.50) 1:49.70 (26.46)
2 Van Swol, Kyler T 21 Minnesota-MN NT 1:52.50 4
23.85 52.60 (28.75) 1:25.94 (33.34) 1:52.50 (26.56)
3 Hatanaka, Brandon C 19 Minnesota-MN NT 1:52.97 3
24.51 53.43 (28.92) 1:26.53 (33.10) 1:52.97 (26.44)
4 Hartbarger, Andrew A 19 Minnesota-MN NT 1:53.11 2
24.51 52.17 (27.66) 1:26.03 (33.86) 1:53.11 (27.08)
5 Norsten, Gregory R 18 Minnesota-MN NT x1:56.99
25.29 55.59 (30.30) 1:29.28 (33.69) 1:56.99 (27.71)
-- Bosch, Dylan 19 Michigan-MI NT X1:52.11
24.03 53.84 (29.81) 1:26.12 (32.28) 1:52.11 (25.99)
-- Wojciechowski, John A 20 Michigan-MI NT X1:54.34
24.37 53.60 (29.23) 1:28.29 (34.69) 1:54.34 (26.05)
-- Herman, Connor A 19 Michigan-MI NT X1:55.89
25.55 57.32 (31.77) 1:28.71 (31.39) 1:55.89 (27.18)
-- McNamara, Matthew J 18 Michigan-MI NT X1:56.23
25.98 54.24 (28.26) 1:27.68 (33.44) 1:56.23 (28.55)
-- Funk, Richard A 19 Michigan-MI NT X1:58.89
25.07 57.27 (32.20) 1:29.85 (32.58) 1:58.89 (29.04)
-- Duckitt, Kyle M 21 Michigan-MI NT X2:05.70
27.66 59.44 (31.78) 1:36.61 (37.17) 2:05.70 (29.09)
Event 32 Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Michigan, University of-MI ''A'' NT 2:58.81 11
1) Ortiz, Miguel 21 2) Fletcher, Sean D 20
3) Abdel Khalik, Hassaan M 20 4) Wynalda, Michael J 20
21.80 45.17 (45.17) 1:06.61 (21.44) 1:30.13 (44.96)
1:51.59 (21.46) 2:14.62 (44.49) 2:36.04 (21.42) 2:58.81 (44.19)
2 University of Minnesota-MN ''A'' NT 3:04.82 4
1) Toomey, Derek M 20 2) Griggs, Ben T 21
3) Miksch, Ryan A 19 4) Capan, Hrvoje 21
21.90 45.65 (45.65) 1:07.58 (21.93) 1:31.50 (45.85)
1:53.46 (21.96) 2:18.11 (46.61) 2:40.06 (21.95) 3:04.82 (46.71)
3 University of Minnesota-MN ''B'' NT 3:07.65 2
1) Nesheim, Sean J 21 2) Newenhouse, Carl P 19
3) Brebrick, Daniel R 20 4) Bravence, Ben A 19
22.38 46.45 (46.45) 1:08.38 (21.93) 1:32.80 (46.35)
1:55.49 (22.69) 2:20.72 (47.92) 2:43.13 (22.41) 3:07.65 (46.93)
4 University of Minnesota-MN ''C'' NT x3:12.23
1) Johnson, Drew M 21 2) Formosa, Larry J 21
3) Smith, CJ J 19 4) Whitaker, Sandy T 21
22.80 47.72 (47.72) 1:10.43 (22.71) 1:36.11 (48.39)
1:59.36 (23.25) 2:24.05 (47.94) 2:46.44 (22.39) 3:12.23 (48.18)
-- Michigan, University of-MI ''B'' NT X2:59.09
1) Turk, Zachary D 22 2) Ortiz, Bruno 19
3) Glanda, Justin R 19 4) Brumm, Pete J 18
21.44 44.77 (44.77) 1:05.88 (21.11) 1:29.09 (44.32)
1:50.12 (21.03) 2:13.87 (44.78) 2:35.34 (21.47) 2:59.09 (45.22)
-- Michigan, University of-MI ''C'' NT X3:09.07
1) Kamiya, Ryutaro 20 2) Jaeger, Connor L 21
3) Whitaker, Kyle W 20 4) McCarroll, Connor M 21
22.62 46.41 (46.41) 1:09.00 (22.59) 1:33.36 (46.95)
1:55.75 (22.39) 2:21.42 (48.06) 2:44.02 (22.60) 3:09.07 (47.65)
-- Michigan, University of-MI ''D'' NT X3:14.26
1) Miller, Dan H 19 2) Novakoff, Andrew S 22
3) Soley, Paul G 18 4) Zimmerman, Matt L 18
23.54 49.06 (49.06) 1:11.60 (22.54) 1:36.00 (46.94)
1:59.51 (23.51) 2:25.38 (49.38) 2:48.45 (23.07) 3:14.26 (48.88)