7/21/2002 - 7/21/2002
Los Angeles, California,, USA
SPEEDO 2002 JANET EVANS INVITATIONAL
HOST: UNIVERSITY OF SOUTHERN CALIFORNIA AND SOUTHERN CALIFORNIA SWIMMING
HELD AT: MC DONALD'S SWIM STADIUM
LOS ANGELES, CA
JULY 18-21, 2002
DAY FOUR: JULY 21, 2002
EVENT: 23 WOMEN's 100 METERS BUTTERFLY
WORLD :56.61 INGE DE BRUIJN NED 9/17/00
AMERICAN :57.58 DARA TORRES STANFORD 8/9/00
MEET :58.48 JENNY THOMPSON STANFORD 2000
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS 1:02.39
QUALIFYING FOR NATIONALS 1:03.09
QUALIFYING FOR THIS MEET 1:07.16
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) DESCENZA, MARY 17 ACADEMY IL 1:02.81 1:00.48
:29.03 1:00.48
2) GOODWIN, BETHANY 22 NOVA 1:01.13 1:00.50
:28.31 1:00.50
3) SHALD, MIRANDA 20 SUN DEVILS AZ 1:02.34 1:02.59
:29.49 1:02.59
4) KOZAK, MARISA 19 BEND OR 1:03.31 1:02.72
:29.60 1:02.72
5) ERRECART, ROBIN 20 TIGER PC 1:02.84 1:02.85
:29.82 1:02.85
6) DORR, MC CALL 21 ORINDA PC 1:03.18 1:03.04
:29.74 1:03.04
7) MESKILL, ELIZABETH 24 NO COAST SI 1:03.32 1:03.08
:28.97 1:03.08
8) SZEKELY, ILIDIKO 23 CAPITAL AREA MI 1:03.19 1:03.16
:30.49 1:03.16
CONSOLATION FINAL
9) WEILBACHER, ANNE 20 C WOLVERINE MI 1:03.48 1:03.08
:29.93 1:03.08
10) GOETSCH, EMILY 16 NO BALTIMORE MD 1:03.45 1:03.49
:30.46 1:03.49
11) GALLOWAY, JULIE 16 FLEET GU 1:03.95 1:03.51
:30.30 1:03.51
12) GRIFFITH, NATALIE 20 CAL PC 1:04.07 1:03.72
:30.41 1:03.72
13) DE PAUL, ASHLEY 17 AZOT 1:04.20 1:03.73
:30.02 1:03.73
14) REILLY, ERIN 17 SIERRA MARLIN SN 1:04.08 1:03.98
:30.48 1:03.98
15) COLLINS, ELIZABETH 19 REGINA 1:03.90 1:04.00
:30.42 1:04.00
16) LAWLESS, ALESSANDRA 19 AUBURN SE 1:04.01 1:04.50
:30.45 1:04.50
BONUS FINAL
17) KONG, FLORA 17 NOVA 1:04.57 1:03.26
:29.78 1:03.26
18) STURDY, REBECCA 17 THUNDERBIRD PN 1:04.49 1:03.89
:30.54 1:03.89
19) DAPHNIS, ARTEMIS 18 FORD AZ 1:05.00 1:03.98
:30.55 1:03.98
20) NYMEYER, LACEY 16 FORD AZ 1:04.59 1:04.26
:30.12 1:04.26
21) VAN WELIE, LIZ 22 NEW ZEALAND 1:04.95 1:04.48
:31.17 1:04.48
22) MAURO, FLORENCE 19 SUN DEVILS AZ 1:04.82 1:04.74
:30.11 1:04.74
23) BOTSFORD, BETH 21 FORD AZ 1:04.28 1:04.90
:30.95 1:04.90
24) DALEY, KRISTA 18 SIERRA MARLIN SN 1:04.67 1:05.76
:31.19 1:05.76
EVENT: 24 MEN's 100 METERS BUTTERFLY
WORLD :51.81 MICHAEL KLIM AUS 12/12/99
AMERICAN :52.25 IAN CROCKER USA 7/26/01
MEET :53.52 MIKE MINTENKO PALO ALTO 2000
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS :55.39
QUALIFYING FOR NATIONALS :55.99
QUALIFYING FOR THIS MEET 1:00.50
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) PHELPS, MICHAEL 17 NO BALTIMORE MD :54.49 :53.44 **
:25.67 :53.44
** MEET
2) LEE, JEFF 21 TROJAN :55.11 :55.06
:26.34 :55.06
3) SHEERAN, NICK 24 NEW ZEALAND :55.46 :55.31
:25.91 :55.31
4) MARSHALL, MATT 20 WISCONSIN WI :56.03 :55.61
:25.99 :55.61
5) ABERCROMBIE, JOHN 20 TROJAN :55.71 :55.62
:25.88 :55.62
6) VELOZ, JUAN 19 FORD AZ :55.47 :55.74
:26.30 :55.74
7) BURMESTER, MOSS 21 NEW ZEALAND :55.84 :55.77
:26.35 :55.77
8) RINGE, DAVID 20 TROJAN :56.50 :55.92
:26.16 :55.92
CONSOLATION FINAL
9) RANSENBERG, SCOTT 20 STANFORD PC :56.80 :55.77
:26.09 :55.77
10) TRUPIN, DAN 19 CHAMPAIGN IL :56.85 :55.91
:26.84 :55.91
11) HESSLER, CARL 21 SANTA CLARA PC :57.22 :55.92
:26.43 :55.92
12) MC DONALD, MATT 19 STANFORD PC :56.50 :56.54
:26.50 :56.54
13) TOLMACHOFF, ERIK 21 TROJAN :57.24 :56.64
:26.74 :56.64
14) TATE, ACE 22 SUN DEVILS AZ :56.65 :57.09
:26.57 :57.09
15) KARLSON, RYAN 18 NO COAST SI :57.18 :57.21
:26.61 :57.21
16) CROWDER, BOBBY 19 SUN DEVILS AZ :56.99 :57.61
:26.57 :57.61
BONUS FINAL
17) DASH, JEFF 21 SWM ATLANTA GA :57.59 :55.91
:26.54 :55.91
18) O'BRYAN, BOBBY 20 STANFORD PC :57.73 :56.64
:26.09 :56.64
19) CARTER, PAUL 44 TROJAN :57.29 :57.16
:26.81 :57.16
20) KWOK, MARK 25 TROJAN :57.53 :57.20
:27.37 :57.20
21) TORPEY, PAT 20 WISCONSIN WI :57.62 :57.27
:27.39 :57.27
22) RUDOLF, DARRYL 18 UBC DOLPHINS :57.78 :57.81
:27.33 :57.81
23) URIBE, CESAR MEXICO :57.70 :58.31
:27.39 :58.31
24) BEAL, DANNY 16 SANTA BARBARA :57.89 :58.41
:27.74 :58.41
EVENT: 25 WOMEN's 100 METERS BACKSTROKE
WORLD 1:00.16 CIHONG HE CHINA 9/10/94
AMERICAN 1:00.18 NATALIE COUGHLIN USA 7/29/01
MEET 1:01.69 B.J. BEDFORD COLORADO SPRINGS 1998
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS 1:04.59
QUALIFYING FOR NATIONALS 1:05.59
QUALIFYING FOR THIS MEET 1:09.99
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) COUGHLIN, NATALIE 19 CAL PC 1:03.28 1:00.52 **
:29.74 1:00.52
** MEET
2) MC LEAN, HANNAH 21 NEW ZEALAND 1:03.17 1:02.69
:30.16 1:02.69
3) COPE, HALEY 23 CAL PC 1:03.86 1:02.85
:30.77 1:02.85
4) FARRELL, MAUREEN 19 CANYONS 1:04.28 1:03.25
:30.91 1:03.25
5) MAC MANUS, DIANA 16 NOVA 1:04.34 1:03.42
:31.28 1:03.42
6) VOLCAN, ERIN 18 NOVA 1:04.44 1:04.01
:31.19 1:04.01
7) BOTSFORD, BETH 21 FORD AZ 1:04.28 1:04.23
:31.75 1:04.23
8) MC CAULEY, SARAH 21 WISCONSIN WI 1:04.90 1:05.10
:32.07 1:05.10
CONSOLATION FINAL
9) MOSS, JERI 17 NOVA 1:05.58 1:04.26
:31.52 1:04.26
10) HAYES, JESSICA 19 NOVA 1:05.30 1:04.55
:31.73 1:04.55
11) TSAI, HUI WAI 18 NOVA 1:04.93 1:04.96
:31.93 1:04.96
12) INGRAM, MELISSA 17 NEW ZEALAND 1:05.37 1:05.06
:32.02 1:05.06
13) CRUZAT, JESSICA 16 NOVA 1:06.32 1:05.50
:32.02 1:05.50
14) SPIVEY, TAYLOR 20 UCLA 1:05.43 1:05.93
:32.07 1:05.93
15) KIKUCHI, YUUKA 16 AZOT 1:06.14 1:06.39
:32.33 1:06.39
16) SHALD, MIRANDA 20 SUN DEVILS AZ 1:06.30 1:07.33
:32.38 1:07.33
BONUS FINAL
17) BOUTWELL, LACEY 19 METWEST PC 1:06.58 1:05.72
:32.86 1:05.72
18) HASSEBROEK, BETSY 20 WISCONSIN WI 1:06.36 1:05.74
:32.34 1:05.74
19) FRANCIS, PAIGE 24 TEXAS AQUA ST 1:07.04 1:06.96
:32.42 1:06.96
20) SCHNEIDER, KRISTEN 21 REGINA 1:07.09 1:07.09
:32.68 1:07.09
21) DALONZO, LINDSAY 19 TIGER PC 1:06.75 1:07.13
:32.58 1:07.13
22) MOLINA, FABIOLA BRAZIL 1:07.09 1:07.14
:32.82 1:07.14
23) HASTINGS, CHELSE 18 CAL PC 1:07.00 1:07.69
:32.89 1:07.69
24) PEASE, LARA 15 AZOT 1:06.58 1:07.98
:32.80 1:07.98
EVENT: 26 MEN's 100 METERS BACKSTROKE
WORLD :53.60 LENNY KRAZELBURG USA 8/24/99
AMERICAN :53.60 LENNY KRAZELBURG USA 8/24/99
MEET :54.60 LENNY KRAZELBURG TROJAN 2000
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS :57.79
QUALIFYING FOR NATIONALS :58.49
QUALIFYING FOR THIS MEET 1:04.67
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) KRAYZELBURG, LENNY 26 TROJAN :56.03 :55.00
:26.97 :55.00
2) PEIRSOL, AARON 18 NOVA :57.11 :55.18
:27.16 :55.18
3) BAL, RANDALL 21 STANFORD PC :57.34 :55.98
:26.79 :55.98
4) MARSHALL, PETER 20 STANFORD PC :56.75 :56.13
:27.35 :56.13
5) SMOLINSKI, TODD 21 MINNESOTA MN :57.26 :56.85
:27.66 :56.85
6) HUSSEIN, AHMED 19 FAST :57.59 :57.38
:28.04 :57.38
7) DE JONG, CHRISTIAN 18 WEST MICHIGAN MI :58.17 :57.90
:28.23 :57.90
8) STALEY, TRENT 20 TROJAN :58.68 :58.39
:28.69 :58.39
CONSOLATION FINAL
9) ROLLINS, DAVE 17 FORD AZ :59.99 :58.72
:28.77 :58.72
10) KRAUSE, AARON 20 NO BALTIMORE MD :58.97 :58.73
:28.51 :58.73
11) GIBSON, CAMERON 19 NEW ZEALAND :59.29 :58.92
:28.74 :58.92
12) EARHART, RYAN 21 CINCINNATI OH :59.32 :59.63
:29.16 :59.63
13) BAUHART, ROLAND 22 UBC DOLPHINS :59.78 :59.76
:29.57 :59.76
14) MALFATT, JOHN 22 NOVA 1:00.14 1:00.39
:28.96 1:00.39
15) HACK, ANDY 19 C WOLVERINE MI 1:00.36 1:00.76
:29.61 1:00.76
16) GIBB, DEREK 21 AUBURN SE 1:00.38 1:01.11
:29.27 1:01.11
BONUS FINAL
17) COLE, ANDREW 17 NOVA 1:00.59 :59.32
:28.59 :59.32
18) CUNNINGHAM, TUCKER 18 STANFORD PC 1:00.38 1:00.10
:29.28 1:00.10
19) NASH, ALEX 20 TROJAN 1:00.92 1:00.24
:29.69 1:00.24
20) BEZERRA, DIOGO 21 MISSION VIEJO 1:00.62 1:00.68
:29.86 1:00.68
21) WARM, MICHAEL 17 SIERRA MARLIN SN 1:01.51 1:00.83
:29.59 1:00.83
22) DAGGETT, JAMES 20 STANFORD PC 1:01.29 1:00.88
:29.40 1:00.88
23) RINGE, DAVID 20 TROJAN 1:01.39 1:01.15
:29.86 1:01.15
ANDERSON, CHRISTOPHE 20 WISCONSIN WI 1:00.52 DISQUAL
:28.94 DISQUAL
EVENT: 27 WOMEN's 100 METERS BREASTSTROKE
WORLD 1:06.52 PENNY HEYNS RSA 8/23/99
AMERICAN 1:07.05 MEGAN QUANN PUYALLUP 9/18/00
MEET 1:06.95 PENNY HEYNS UNIV CALGARY 1999
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS 1:12.59
QUALIFYING FOR NATIONALS 1:13.29
QUALIFYING FOR THIS MEET 1:19.99
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) KIRK, TARA 20 METWEST PC 1:12.11 1:08.51
:32.44 1:08.51
2) STITTS, STACIANA 20 CAL PC 1:11.20 1:09.86
:33.35 1:09.86
3) BEARD, AMANDA 20 FORD AZ 1:11.08 1:10.11
:33.33 1:10.11
4) SIEPER, ERIN 18 STOP 1:13.30 1:12.26
:33.76 1:12.26
5) CAVERLY, KRISTEN 17 NGSV 1:12.56 1:13.08
:35.03 1:13.08
6) TEO, NICOLETTE 16 MISSION VIEJO 1:13.53 1:13.30
:34.77 1:13.30
7) ORR, ALICE 19 TROJAN 1:14.08 1:13.81
:34.40 1:13.81
8) REICHARDT, BRITTANY 20 STARBUCKS PN 1:14.10 1:14.30
:34.60 1:14.30
CONSOLATION FINAL
9) MILLER, KAMMY 18 TROJAN 1:14.31 1:12.44
:34.24 1:12.44
10) FIELD, AMY 24 TYR IL 1:14.59 1:13.22
:34.87 1:13.22
11) KILKUTS, COURTNEY 14 AZOT 1:14.23 1:13.59
:34.62 1:13.59
12) STEIN, KELLI 20 C WOLVERINE MI 1:14.74 1:14.63
:35.72 1:14.63
13) BOWEN, MAGGIE 22 AUBURN SE 1:15.42 1:14.69
:35.28 1:14.69
14) DOTSON, TIFFANY 14 NO BALTIMORE MD 1:14.90 1:14.73
:35.23 1:14.73
15) MC GETTRICK, GREER 19 SANTA CLARA PC 1:14.57 1:14.95
:35.70 1:14.95
16) PARMENTER, JENNY 21 TROJAN 1:15.18 1:15.37
:35.53 1:15.37
BONUS FINAL
17) SIEPER, KRISTINA 16 STOP 1:15.48 1:13.87
:34.87 1:13.87
18) JEDICK, JOSIE 21 SUN DEVILS AZ 1:16.41 1:15.28
:35.44 1:15.28
19) PISULA, EMILY 20 WISCONSIN WI 1:15.98 1:15.94
:35.73 1:15.94
20) CAPLES, COURTNEY 20 SUN DEVILS AZ 1:16.54 1:16.48
:35.64 1:16.48
21) BARTLETT, MELISSA 20 SUN DEVILS AZ 1:17.36 1:16.74
:36.87 1:16.74
22) RODRIGUEZ, JACLYN 17 CINCINNATI OH 1:16.06 1:16.94
:36.37 1:16.94
23) MARMOLEJO, ADRIANA MEXICO 1:16.93 1:17.44
:36.85 1:17.44
24) SCHLATTER, RACHEL 18 WISCONSIN WI 1:17.06 1:17.75
:36.74 1:17.75
EVENT: 28 MEN's 100 METERS BREASTSTROKE
WORLD :59.94 ROMAN SLOUDNOV RUS 7/23/01
AMERICAN 1:00.29 ED MOSES CURL-BURKE 3/28/01
MEET 1:02.83 PHILIP ROGERS AUSTRALIA IN. SP 1991
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS 1:04.29
QUALIFYING FOR NATIONALS 1:05.39
QUALIFYING FOR THIS MEET 1:12.49
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) IMAI, RYOSUKE 24 TROJAN 1:03.49 1:03.15
:29.70 1:03.15
2) DENNISTON, DAVID 23 NOVA 1:05.44 1:03.91
:30.04 1:03.91
3) ZAKRZEWSKI, KEVIN 20 WISCONSIN WI 1:05.54 1:04.87
:30.50 1:04.87
4) MARSHALL, GARY METWEST PC 1:05.65 1:04.96
:31.15 1:04.96
5) CASTRO, EVAN 20 REDLANDS 1:04.73 1:05.07
:30.39 1:05.07
5) BRUCE, GEORGE 20 STANFORD PC 1:05.47 1:05.07
:30.57 1:05.07
7) FOWLER, PATRICK 21 SANTA CLARA PC 1:05.97 1:05.79
:30.82 1:05.79
8) HACK, JOSH 20 C WOLVERINE MI 1:06.22 1:06.55
:31.13 1:06.55
CONSOLATION FINAL
9) HUANG, MATTHEW 18 UBC DOLPHINS 1:06.66 1:05.86
:31.00 1:05.86
10) KIEPFER, DANIEL 21 NOVA 1:06.52 1:06.26
:31.17 1:06.26
11) CUKER, AARON 20 SANTA BARBARA 1:06.56 1:06.55
:31.45 1:06.55
12) FEALEY, GARTH 20 NOVA 1:06.62 1:06.62
:30.97 1:06.62
13) BARONE, JAMES 22 NO BALTIMORE MD 1:06.43 1:06.85
:31.67 1:06.85
14) LOWE, MATT 16 MINOT ND 1:06.40 1:06.91
:31.57 1:06.91
15) GONZALEZ, MARCO 24 NOVA 1:06.89 1:07.00
:31.12 1:07.00
16) BYMA, QUENTIN 21 NO COAST SI 1:06.81 1:08.17
:31.01 1:08.17
BONUS FINAL
17) AL-KUDMANI, AHMAD 22 TROJAN 1:07.99 1:06.71
:31.17 1:06.71
18) STEVENS, NATE 20 FORD AZ 1:07.21 1:06.90
:31.75 1:06.90
19) WARD, EMERSON 19 SUN DEVILS AZ 1:07.23 1:07.01
:31.43 1:07.01
20) HOWARD, TRAVIS 20 FLA ATLANTIC FG 1:07.35 1:07.29
:31.47 1:07.29
21) NEUMAN, BRIAN 21 WISCONSIN WI 1:07.06 1:07.47
:32.12 1:07.47
22) WARE, ADAM 22 NOVA 1:07.44 1:07.69
:31.72 1:07.69
23) MAC DONALD, RUSSELL 19 LAKESIDE KY 1:07.37 1:07.99
:31.04 1:07.99
24) LOPEZ, JOSE MEXICO 1:08.25 1:08.38
:31.88 1:08.38
EVENT: 29 WOMEN's 200 METERS INDIVIDUAL MEDLEY
WORLD 2:09.72 YANYAN WU CHINA 10/17/97
AMERICAN 2:11.91 SUMMER SANDERS USA 7/30/92
MEET 2:15.14 GABRIELLE ROSE NOVAQUATICS 2001
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS 2:20.49
QUALIFYING FOR NATIONALS 2:21.49
QUALIFYING FOR THIS MEET 2:29.49
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) BOWEN, MAGGIE 22 AUBURN SE 2:20.34 2:15.33
:30.54 1:04.97 1:43.98 2:15.33
2) ROSE, GABRIELLE 24 NOVA 2:18.32 2:15.43
:28.78 1:03.28 1:42.73 2:15.43
3) BEARD, AMANDA 20 FORD AZ 2:20.31 2:19.03
:30.15 1:07.72 1:46.26 2:19.03
4) CAVERLY, KRISTEN 17 NGSV 2:19.09 2:21.04
:31.41 1:07.06 1:47.68 2:21.04
5) MACKEY, NICOLE 17 UNAT 2:20.94 2:21.72
:30.53 1:06.94 1:48.00 2:21.72
6) BINDER, ADRIENNE 17 SANTA BARBARA 2:21.66 2:21.91
:31.27 1:08.01 1:49.78 2:21.91
7) VAN WELIE, LIZ 22 NEW ZEALAND 2:22.09 2:22.31
:31.16 1:08.95 1:50.63 2:22.31
8) MC CAULEY, SARAH 21 WISCONSIN WI 2:21.74 2:24.23
:30.94 1:08.14 1:51.93 2:24.23
CONSOLATION FINAL
9) NG, AMY 18 CAL PC 2:24.48 2:21.02
:31.58 1:06.85 1:48.86 2:21.02
10) DAPHNIS, ARTEMIS 18 FORD AZ 2:22.27 2:21.40
:30.24 1:07.49 1:49.26 2:21.40
11) GRIFFITH, NATALIE 20 CAL PC 2:22.57 2:22.26
:30.62 1:08.06 1:49.58 2:22.26
12) PISULA, EMILY 20 WISCONSIN WI 2:24.26 2:22.76
:30.58 1:07.89 1:49.72 2:22.76
13) KREUTZJANS, BECKY 17 BLUE FINS SI 2:24.71 2:23.81
:31.04 1:07.45 1:51.56 2:23.81
14) HAYES, JESSICA 19 NOVA 2:24.55 2:23.92
:31.23 1:07.02 1:51.61 2:23.92
15) KEARNEY, STACY 20 UCLA 2:24.56 2:24.28
:31.55 1:08.55 1:51.05 2:24.28
16) GALLOWAY, JULIE 16 FLEET GU 2:25.11 2:26.44
:31.26 1:09.80 1:53.32 2:26.44
BONUS FINAL
17) HOULTON, MOLLY 14 UNAT AZ 2:25.92 2:23.93
:31.58 1:08.47 1:51.00 2:23.93
18) JOHNSON, SARA 20 C WOLVERINE MI 2:25.16 2:24.15
:31.86 1:08.85 1:51.50 2:24.15
19) KIKUCHI, YUUKA 16 AZOT 2:26.15 2:24.91
:31.57 1:07.48 1:51.07 2:24.91
20) TURSICK, EMLYNN 16 SANTA BARBARA 2:26.60 2:25.13
:30.75 1:07.55 1:52.55 2:25.13
21) HWANG, JANE 15 NOVA 2:25.90 2:25.56
:31.45 1:09.73 1:53.18 2:25.56
22) HARDT, KATE 18 RENO PC 2:25.75 2:25.86
:32.60 1:09.97 1:52.59 2:25.86
23) DE PAUL, ASHLEY 17 AZOT 2:25.37 2:26.64
:30.47 1:08.33 1:53.03 2:26.64
24) CHIN, ALYSSA 18 ROSE BOWL 2:26.76 2:26.78
:31.91 1:09.36 1:53.67 2:26.78
EVENT: 30 MEN's 200 METERS INDIVIDUAL MEDLEY
WORLD 1:58.16 JANI SIEVINEN FIN 9/11/94
AMERICAN 1:59.77 TOM DOLAN USA 9/21/00
MEET 2:02.54 ATTILA CZENE SUN DEVIL 2000
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS 2:06.99
QUALIFYING FOR NATIONALS 2:08.39
QUALIFYING FOR THIS MEET 2:18.04
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) PHELPS, MICHAEL 17 NO BALTIMORE MD 2:03.95 2:02.60
:26.34 :57.08 1:34.35 2:02.60
2) TRUPIN, DAN 19 CHAMPAIGN IL 2:05.41 2:04.25
:26.76 :59.05 1:35.67 2:04.25
3) KENT, DEAN 23 NEW ZEALAND 2:07.40 2:04.97
:26.88 :58.67 1:35.12 2:04.97
4) JEFFERS, BYRON 19 FORD AZ 2:05.64 2:05.40
:26.58 :58.81 1:35.63 2:05.40
5) GALLOWAY, JAMES 21 AUBURN SE 2:06.63 2:06.49
:27.77 1:01.02 1:37.39 2:06.49
6) VELOZ, JUAN 19 FORD AZ 2:06.48 2:06.62
:26.40 :58.69 1:37.08 2:06.62
7) SIRISANONT, RATAPONG 26 OAKLAND PC 2:05.89 2:07.10
:28.20 1:00.73 1:36.25 2:07.10
8) CROWDER, BOBBY 19 SUN DEVILS AZ 2:07.07 2:12.21
:27.28 1:00.30 1:40.33 2:12.21
CONSOLATION FINAL
9) KETCHUM, DANIEL 20 CINCINNATI OH 2:07.66 2:08.16
:27.87 1:00.60 1:39.59 2:08.16
10) LEE, JEFF 21 TROJAN 2:10.80 2:08.89
:26.55 :58.94 1:39.32 2:08.89
11) DORR, JOHN 18 SAN RAMON VLY PC 2:09.24 2:09.00
:28.40 1:01.89 1:39.32 2:09.00
12) RAHAEUSER, EVAN 19 SUN DEVILS AZ 2:09.42 2:09.70
:27.61 1:00.70 1:40.09 2:09.70
13) RANSOM, KYLE 17 CINCINNATI OH 2:09.11 2:09.83
:27.91 1:00.54 1:39.61 2:09.83
14) SCALISE, ERIK 24 RENO PC 2:08.87 2:09.89
:28.50 1:01.04 1:39.99 2:09.89
15) ABERCROMBIE, JOHN 20 TROJAN 2:11.19 2:10.43
:27.26 1:02.34 1:40.58 2:10.43
16) CARVER, KRIS 19 C WOLVERINE MI 2:09.44 2:10.67
:28.25 1:02.34 1:40.35 2:10.67
BONUS FINAL
17) KWOK, MARK 25 TROJAN 2:11.68 2:09.18
:27.42 1:01.67 1:40.04 2:09.18
18) DIIULIO, ERIC 19 PALO ALTO PC 2:11.72 2:09.77
:28.81 1:02.72 1:40.33 2:09.77
19) STALEY, TRENT 20 TROJAN 2:12.23 2:10.00
:28.18 :59.95 1:39.96 2:10.00
20) BROWN, THOMAS 19 STANFORD PC 2:12.23 2:10.79
:28.91 1:03.83 1:41.20 2:10.79
21) JACOBS, RICH 20 STARBUCKS PN 2:12.09 2:11.46
:28.29 1:02.41 1:41.69 2:11.46
22) ZUIDERHOF, MATTHEW 21 WISCONSIN WI 2:11.52 2:11.67
:27.98 1:02.62 1:42.44 2:11.67
23) WHEELER, MATT 21 SANTA BARBARA 2:11.68 2:12.73
:28.49 1:02.99 1:42.46 2:12.73
24) NEUMAN, BRIAN 21 WISCONSIN WI 2:11.25 2:16.44
:29.35 1:04.66 1:43.83 2:16.44
EVENT: 31 WOMEN's 1500 METERS FREESTYLE
WORLD 15:52.10 JANET EVANS USA/FULLERTON 3/26/88
AMERICAN 15:52.10 JANET EVANS USA/FULLERTON 3/26/88
MEET 16:28.53 KAITLIN SANDENO NGSV 1999
QUALIFYING FOR NATIONALS 17:06.69
QUALIFYING FOR THIS MEET 18:15.39
FINAL RESULTS TIMED FINALS
RANK NAME YEAR TEAM TIME
1) PEIRSOL, HAYLEY 16 NOVA 16:27.78 **
1:02.29 2:07.23 3:13.03 4:18.69 5:24.46
6:30.62 7:36.65 8:42.83 9:49.37 10:55.85
12:02.72 13:09.65 14:16.67 15:23.22 16:27.78
** MEET
2) SACKETT, MEGHAN 15 NO BALTIMORE MD 16:40.10
1:03.66 2:09.42 3:15.82 4:22.33 5:28.82
6:35.14 7:41.55 8:48.42 9:55.28 11:02.70
12:10.00 13:17.97 14:25.82 15:33.46 16:40.10
3) HUTCHINSON, CLAIRE 15 NO BALTIMORE MD 16:54.79
1:06.25 2:14.83 3:23.38 4:31.55 5:39.68
6:47.83 7:56.01 9:03.78 10:11.47 11:19.22
12:26.81 13:33.94 14:41.51 15:48.64 16:54.79
4) PIPER, CARLY 18 WISCONSIN WI 16:55.98
1:04.19 2:11.43 3:18.90 4:26.14 5:33.95
6:41.84 7:50.03 8:58.14 10:06.65 11:15.08
12:23.44 13:31.61 14:40.00 15:48.53 16:55.98
5) BROOKS, ELLEN 15 NO BALTIMORE MD 17:00.80
1:05.93 2:14.60 3:23.19 4:31.38 5:39.90
6:48.15 7:55.75 9:03.44 10:11.53 11:19.65
12:27.91 13:36.44 14:44.61 15:52.68 17:00.80
6) EBERWEIN, LORI 20 C WOLVERINE MI 17:01.20
1:05.13 2:13.24 3:21.31 4:29.17 5:37.21
6:45.40 7:53.44 9:01.78 10:10.09 11:18.73
12:27.63 13:36.38 14:45.28 15:54.08 17:01.20
7) COTA, STEPHANIE 14 SIERRA MARLIN SN 17:03.39
1:07.08 2:16.83 3:26.47 4:35.32 5:43.98
6:51.93 8:00.01 9:07.53 10:15.47 11:23.95
12:32.15 13:40.28 14:48.37 15:56.39 17:03.39
8) MC DONALD, LAURA 18 NOVA 17:10.59
1:05.96 2:14.28 3:23.04 4:31.92 5:40.67
6:50.04 7:59.90 9:09.23 10:18.69 11:28.00
12:37.70 13:46.89 14:55.97 16:04.43 17:10.59
9) FRANCIS, MARY BETH 14 PACIFIC SWIM SI 17:16.80
1:05.25 2:14.10 3:22.84 4:32.25 5:42.04
6:50.85 8:00.12 9:09.56 10:19.27 11:28.92
12:38.98 13:48.88 14:59.01 16:08.59 17:16.80
10) COTTON, JESSICA 15 TIGER PC 17:17.10
1:05.72 2:14.54 3:23.34 4:31.99 5:41.40
6:50.43 7:59.55 9:08.78 10:18.04 11:27.66
12:37.30 13:47.20 14:57.38 16:07.64 17:17.10
11) STANFORD, MANDY 22 SUN DEVILS AZ 17:19.38
1:07.15 2:17.03 3:26.64 4:36.17 5:45.56
6:55.06 8:04.51 9:14.34 10:24.03 11:33.91
12:43.53 13:53.15 15:02.69 16:11.69 17:19.38
12) MC WILLIAMS, KATIE 19 ACADEMY IL 17:20.52
1:05.73 2:14.96 3:24.20 4:33.42 5:42.34
6:51.68 8:01.50 9:11.24 10:20.56 11:30.67
12:40.58 13:51.02 15:01.60 16:11.68 17:20.52
13) CARTY, TAMARA 20 C WOLVERINE MI 17:22.08
1:09.36 2:18.92 3:27.85 4:36.77 5:45.91
6:55.29 8:04.70 9:14.43 10:24.28 11:34.32
12:43.88 13:53.81 15:03.65 16:13.38 17:22.08
14) KELLER, KALYN 17 SUN DEVILS AZ 17:22.62
1:04.51 2:12.44 3:21.44 4:31.05 5:40.95
6:51.06 8:01.03 9:11.28 10:21.71 11:32.04
12:42.87 13:53.58 15:04.03 16:14.13 17:22.62
15) KEATING, LIZ 18 CINCINNATI OH 17:26.63
1:08.11 2:18.25 3:28.40 4:38.56 5:49.02
6:58.37 8:07.96 9:17.84 10:27.78 11:38.19
12:48.03 13:58.09 15:08.31 16:18.44 17:26.63
16) REILLY, ERIN 17 SIERRA MARLIN SN 17:29.09
1:08.18 2:18.64 3:27.37 4:36.58 5:46.01
6:55.52 8:05.03 9:15.26 10:25.84 11:36.54
12:47.01 13:57.78 15:08.59 16:19.61 17:29.09
17) MC CULLOUGH, AMY 19 C WOLVERINE MI 17:35.02
1:06.65 2:15.93 3:25.33 4:35.13 5:44.78
6:54.42 8:05.00 9:16.02 10:27.50 11:38.56
12:49.70 14:01.03 15:12.85 16:24.73 17:35.02
18) LEES, JEN 19 PLEASANTON PC 17:36.48
1:04.92 2:14.23 3:24.14 4:34.58 5:45.72
6:57.17 8:08.89 9:20.11 10:31.55 11:42.43
12:53.21 14:03.94 15:15.77 16:26.43 17:36.48
19) WEISENTHAL, LAURIN 18 AZOT 17:38.71
1:09.07 2:20.51 3:31.64 4:42.61 5:53.80
7:05.14 8:16.26 9:27.58 10:38.91 11:49.93
13:00.34 14:10.97 15:21.31 16:31.06 17:38.71
20) SHERIDAN, ALEXIS 19 SW PASADENA 17:41.79
1:09.78 2:21.47 3:33.16 4:44.16 5:54.74
7:05.00 8:15.31 9:25.72 10:36.67 11:47.39
12:58.22 14:09.23 15:20.82 16:31.77 17:41.79
21) GLENN, ERIN 19 METWEST PC 17:44.50
1:09.54 2:21.08 3:31.28 4:42.23 5:52.72
7:03.08 8:13.14 9:23.84 10:35.17 11:46.12
12:57.78 14:09.44 15:21.65 16:33.30 17:44.50
22) KERN, JULIE 21 C WOLVERINE MI 17:47.18
1:07.64 2:17.67 3:27.50 4:37.34 5:47.65
6:58.47 8:09.34 9:20.62 10:32.84 11:45.30
12:58.04 14:11.24 15:24.68 16:36.27 17:47.18
23) TINNEY, KRISSY 20 C WOLVERINE MI 17:49.38
1:06.70 2:16.97 3:27.78 4:39.02 5:49.91
7:00.79 8:11.75 9:23.19 10:34.62 11:46.65
12:58.86 14:11.65 15:24.16 16:37.34 17:49.38
24) RODRIGUEZ, JACLYN 17 CINCINNATI OH 17:55.09
1:08.69 2:19.49 3:30.04 4:40.58 5:51.55
7:02.43 8:13.84 9:25.55 10:38.12 11:50.76
13:03.61 14:16.72 15:30.10 16:43.18 17:55.09
EVENT: 32 MEN's 1500 METERS FREESTYLE
WORLD 14:34.56 GRANT HACKETT AUS 7/29/01
AMERICAN 14:56.81 CHRIS THOMPSON USA 9/23/00
MEET 15:19.12 RYK NEETHLING HILLENBRAND 1999
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS 15:47.49
QUALIFYING FOR NATIONALS 16:03.49
QUALIFYING FOR THIS MEET 17:15.09
FINAL RESULTS TIMED FINALS
RANK NAME YEAR TEAM TIME
1) VENDT, ERIK 21 TROJAN 15:06.70 **
:57.68 1:58.37 2:59.32 4:00.37 5:01.51
6:01.94 7:02.70 8:03.68 9:04.44 10:05.29
11:05.98 12:06.98 13:07.78 14:08.41 15:06.70
** MEET
2) THOMPSON, CHRIS 23 C WOLVERINE MI 15:15.90
:58.87 2:00.09 3:01.59 4:02.86 5:03.81
6:04.59 7:05.63 8:07.21 9:08.75 10:10.40
11:11.98 12:13.68 13:15.41 14:16.67 15:15.90
3) JENSEN, LARSEN 16 BAKERSFIELD CC 15:17.16
:59.87 2:01.32 3:02.48 4:04.29 5:05.67
6:06.81 7:08.18 8:09.34 9:11.05 10:12.67
11:14.30 12:15.38 13:16.34 14:17.49 15:17.16
4) CHO, SUNG MO 17 KOREA 15:22.92
:58.28 1:58.85 2:59.71 4:00.74 5:01.74
6:02.47 7:03.42 8:05.01 9:07.52 10:10.04
11:12.37 12:15.15 13:17.99 14:21.32 15:22.92
5) HAN, KYUCHUL 20 KOREA 15:27.04
:59.39 2:00.91 3:02.45 4:04.46 5:07.00
6:09.35 7:11.23 8:13.13 9:15.25 10:17.15
11:19.67 12:22.05 13:24.33 14:26.58 15:27.04
6) HEWKO, ADAM 16 NOVA 15:57.10
1:00.99 2:05.50 3:09.74 4:13.74 5:18.10
6:22.56 7:26.61 8:30.86 9:35.24 10:39.37
11:43.22 12:47.23 13:50.94 14:54.75 15:57.10
7) MURAD, MICHAEL 21 NO COAST SI 15:59.99
1:00.74 2:04.74 3:09.19 4:12.96 5:16.80
6:20.92 7:25.17 8:29.65 9:34.48 10:39.09
11:44.15 12:48.86 13:53.51 14:57.80 15:59.99
8) DEBERRY, TYLER 18 FORD AZ 16:01.62
1:00.21 2:04.22 3:08.67 4:12.77 5:17.15
6:21.15 7:25.55 8:29.74 9:34.26 10:38.69
11:43.20 12:48.09 13:53.04 14:57.99 16:01.62
9) KAUFMANN, SCOTT 19 RENO PC 16:05.13
1:02.27 2:07.75 3:12.75 4:17.72 5:22.90
6:27.91 7:32.26 8:36.70 9:41.03 10:45.67
11:50.17 12:54.46 13:58.99 15:03.01 16:05.13
10) KNOPP, CORY 15 NO BALTIMORE MD 16:10.38
1:02.10 2:07.46 3:12.06 4:16.87 5:21.52
6:26.57 7:31.42 8:36.04 9:41.10 10:45.70
11:50.42 12:55.65 14:00.81 15:06.18 16:10.38
11) LEAN, RYAN 18 NOVA 16:11.60
1:00.71 2:04.81 3:08.76 4:13.02 5:17.07
6:21.34 7:25.99 8:30.90 9:36.54 10:42.53
11:48.38 12:54.67 14:00.95 15:07.37 16:11.60
12) HILL, STEVEN 17 C WOLVERINE MI 16:13.65
1:03.40 2:09.13 3:13.91 4:18.46 5:23.86
6:27.63 7:32.62 8:37.80 9:42.51 10:48.66
11:54.50 13:00.84 14:06.91 15:12.04 16:13.65
13) ARMSTRONG, SCOTT 22 NO BALTIMORE MD 16:14.03
1:03.45 2:09.23 3:14.37 4:19.43 5:24.19
6:29.22 7:33.96 8:38.70 9:43.69 10:48.90
11:53.61 12:58.19 14:03.36 15:08.69 16:14.03
14) BAER, PETER 15 NOVA 16:14.04
1:02.30 2:07.82 3:13.56 4:19.41 5:25.14
6:30.62 7:36.19 8:41.34 9:46.88 10:52.21
11:57.34 13:02.30 14:07.15 15:11.77 16:14.04
15) JOYCE, SEAN 20 C WOLVERINE MI 16:18.08
1:01.97 2:07.05 3:11.83 4:16.85 5:22.16
6:27.16 7:32.88 8:38.31 9:43.80 10:49.80
11:56.07 13:02.07 14:07.61 15:13.17 16:18.08
16) MA, ZAYD 19 C WOLVERINE MI 16:20.48
1:02.37 2:07.72 3:13.73 4:20.60 5:26.97
6:32.54 7:37.61 8:43.00 9:49.00 10:54.65
11:59.97 13:05.61 14:11.32 15:16.87 16:20.48
17) ANDERSON, ZACH 18 SUN DEVILS AZ 16:21.04
1:00.78 2:04.66 3:09.12 4:14.13 5:18.66
6:24.05 7:29.28 8:35.29 9:41.32 10:47.80
11:54.41 13:01.41 14:08.30 15:15.47 16:21.04
18) KOCH, ERIC 21 SANTA BARBARA 16:22.14
1:02.96 2:08.30 3:13.99 4:20.10 5:26.90
6:32.78 7:38.64 8:44.29 9:50.53 10:56.17
12:01.56 13:07.59 14:13.56 15:18.94 16:22.14
19) SPANSAIL, SCOTT 15 AZOT 16:28.21
1:01.82 2:07.03 3:11.85 4:16.86 5:22.34
6:28.48 7:34.65 8:40.97 9:48.01 10:55.05
12:02.26 13:09.06 14:16.16 15:23.10 16:28.21
20) ACKLEY, ANDREW 19 WISCONSIN WI 16:30.38
1:03.14 2:09.97 3:16.50 4:23.06 5:29.74
6:35.25 7:41.24 8:47.05 9:53.22 11:00.12
12:06.37 13:12.80 14:19.29 15:25.68 16:30.38
21) DOUVILLE, NICHOLAS 18 DAYTON OH 16:36.70
1:02.75 2:08.04 3:13.95 4:20.02 5:26.71
6:33.28 7:39.84 8:46.63 9:53.87 11:01.74
12:09.64 13:17.62 14:25.39 15:32.18 16:36.70
22) MONSEES, ZAC 16 SANTA CLARA PC 16:38.87
1:02.15 2:07.90 3:14.00 4:19.98 5:25.85
6:31.91 7:38.19 8:44.60 9:50.58 10:57.70
12:06.13 13:14.55 14:23.38 15:31.62 16:38.87
23) KEVORKIAN, ARAM 19 NO COAST SI 16:40.68
1:00.05 2:04.90 3:10.13 4:15.96 5:22.03
6:28.91 7:35.96 8:43.40 9:51.08 10:59.01
12:07.51 13:16.05 14:24.90 15:33.28 16:40.68
24) BRENNAN, JOSEPH 21 TROJAN 16:41.86
1:04.19 2:12.23 :00.00 4:27.49 5:34.32
6:40.72 7:47.43 8:54.65 10:00.90 11:07.88
12:14.81 13:21.83 14:29.34 :00.00 16:41.86
EVENT: 33 WOMEN's 400 METERS MEDLEY RELAY
WORLD 3:58.30 USA OLYMPIC TEAM USA OLYMPIC TEAM 9/23/00
AMERICAN 3:58.30 USA OLYMPIC TEAM USA OLYMPIC TEAM 9/23/00
QUALIFYING FOR NATIONALS 4:25.89
FINAL RESULTS TIMED FINALS
RANK TEAM TIME
1) CAL PC 4:12.33
1) COPE, HALEY 23 1:03.55 3) COUGHLIN, NATALI19 3:14.44
2) STITTS, STACIANA20 2:13.88 4) BECKS, DANIELLE 20 4:12.33
2) NO BALTIMORE MD 4:25.49
1) FRANCIK, COURTNE14 1:07.88 3) GOETSCH, EMILY 16 3:26.35
2) DOTSON, TIFFANY 14 2:22.86 4) SACKETT, MEGHAN 15 4:25.49
3) SUN DEVILS AZ 4:27.17
1) SHALD, MIRANDA 20 1:08.72 3) MAURO, FLORENCE 19 3:29.43
2) JEDICK, JOSIE 21 2:24.43 4) SZIGETI, FLORENC21 4:27.17
4) SANTA BARBARA 4:27.80
1) TURSICK, EMLYNN 16 1:07.99 3) RYS, RACHEL 14 3:29.51
2) BINDER, ADRIENNE17 2:25.43 4) FALZONE, LISA 17 4:27.80
4) STARBUCKS PN 4:27.80
1) JOHNSON, DESIREE19 1:08.22 3) HINGSBERGEN, EVE21 3:30.02
2) REICHARDT, BRITT20 2:22.57 4) HARADA, KIM 21 4:27.80
6) RENO PC 4:32.36
1) SMITH, MARSHI 18 1:09.93 3) CRAIG, SKYLAR 15 3:32.37
2) HOUSTON, KATY 15 2:24.71 4) HARDT, KATE 18 4:32.36
7) SUN DEVILS "B" 4:32.44
1) TOWNSEND, BROOKE22 1:08.16 3) FISCHER, SARAH 19 3:30.74
2) CAPLES, COURTNEY20 2:26.31 4) WILCOX, KARI 19 4:32.44
8) CINCINNATI OH 4:32.94
1) LAMB, TRISHA 18 1:09.50 3) VOGEL, RANDI 18 3:33.81
2) RODRIGUEZ, JACLY17 2:27.48 4) KROEGER, NICOLE 17 4:32.94
9) RENO "B" 4:33.33
1) RIGDON, CHARLENE19 1:06.78 3) WALK, JACKIE 20 3:31.95
2) HEJNY, BETH 18 2:24.23 4) CLENDENIN, ASHLE21 4:33.33
10) ACADEMY IL 4:34.40
1) O'NEIL, ERIN 16 1:09.73 3) DESCENZA, MARY 17 3:33.28
2) MC WILLIAMS, KAT19 2:31.45 4) KRZEMIENSKI, KEL14 4:34.40
11) CINCINNATI "B" 4:38.95
1) BULLA, MAGGI 18 1:09.62 3) LOECHLE, MEREDIT18 3:38.01
2) COOPER, ABBY 15 2:28.25 4) KEATING, LIZ 18 4:38.95
12) SW PASADENA 4:45.75
1) HITCH, KIMBERLY 19 1:11.23 3) FISHBACK, TAWNE 19 3:43.47
2) SIRACUSE, MELISS17 2:32.22 4) WILEY, ALEXANDRA15 4:45.75
13) SBSC "B" 4:46.13
1) ZEMJANIS, SARMA 14 1:10.55 3) MURRAY, CHELSEA 20 3:43.49
2) ELLER, ALLISON 18 2:35.53 4) MOECKEL, JENNIFE19 4:46.13
14) SW PASA "B" 4:57.69
1) NICHOLAS, RENEE 16 1:13.64 3) TAYLOR, LINDSAY 17 3:53.47
2) WETZEL, JENNIFER15 2:41.35 4) HURLSTON, MACKEN16 4:57.69
EVENT: 34 MEN's 400 METERS MEDLEY RELAY
WORLD 3:33.73 USA OLYMPIC TEAM USA OLYMPIC TEAM 9/23/00
AMERICAN 3:33.73 USA OLYMPIC TEAM USA OLYMPIC TEAM 9/23/00
QUALIFYING FOR NATIONALS 3:55.69
FINAL RESULTS TIMED FINALS
RANK TEAM TIME
1) TROJAN 3:45.63
1) KRAYZELBURG, LEN26 :27.69 3) ABERCROMBIE, JOH20 2:23.87
:55.94 2:53.50
2) IMAI, RYOSUKE 24 1:25.21 4) LEE, JEFF 21 3:18.31
1:58.66 3:45.63
2) SUN DEVILS AZ 3:52.77
1) BRUNELLI, NICK 19 :28.21 3) TATE, ACE 22 2:30.24
:58.01 3:01.52
2) WARD, EMERSON 19 1:28.48 4) VONSCHOFF, SCOTT23 3:25.65
2:04.17 3:52.77
3) NO BALTIMORE MD 3:55.68
1) KRAUSE, AARON 20 :28.75 3) PHELPS, MICHAEL 17 2:35.43
:59.77 3:04.01
2) BARONE, JAMES 22 1:32.48 4) KERPELMAN, ADAM 20 3:28.55
2:10.38 3:55.68
4) SANTA BARBARA 3:57.71
1) WHEELER, MATT 21 :30.26 3) BEAL, DANNY 16 2:34.31
1:01.52 3:05.73
2) CUKER, AARON 20 1:31.88 4) NELSON, ANDERS 21 3:30.27
2:07.47 3:57.71
5) SUN DEVILS "B" 4:00.50
1) CROWDER, BOBBY 19 :29.70 3) HORTON, KYLE 19 :00.00
1:01.24 3:08.94
2) GEMMELL, JOSHUA 19 1:32.51 4) MEADOWS, GAVIN 24 3:33.75
2:09.49 4:00.50
6) STARBUCKS PN 4:01.81
1) ROSE, DEREK 20 :29.36 3) JACOBS, RICH 20 2:35.34
1:00.71 3:08.02
2) EKHOFF, LUKE 20 1:31.59 4) WOLFE, JIM 19 3:33.41
2:07.84 4:01.81
7) CINCINNATI OH 4:08.48
1) RANSOM, KYLE 17 :29.90 3) TANNER, SCOTT 17 2:42.53
1:01.77 3:15.04
2) HINE, DAVID 18 1:35.54 4) KETCHUM, DANIEL 20 3:41.34
2:14.26 4:08.48
8) RENO PC 4:08.55
1) BRAY, BRENDON 20 :31.30 3) SCALISE, ERIK 24 2:41.93
1:04.94 3:12.63
2) KAUFMANN, SCOTT 19 1:37.88 4) BRAUN, CHRISTOPH20 3:39.65
2:14.90 4:08.55
9) SBSC "B" 4:11.75
1) BOWEN, MICHAEL 15 :31.03 3) ROBINSON, DAVID 21 2:44.44
1:03.12 3:16.65
2) PRODANAVICH, DAV20 1:38.21 4) CARTLEDGE, JONAT20 3:42.99
2:17.51 4:11.75
10) CINCINNATI "B" 4:15.84
1) GOETTKE, RICH 17 :31.46 3) BITTNER, ROSS 16 2:46.82
1:04.99 3:20.92
2) LINDENSCHMIDT, E16 :00.00 4) THOMPSON, DUSTIN19 3:46.83
2:19.37 4:15.84
11) TM SANTA MONICA 4:28.52
1) CASEY, AARON 13 :33.39 3) ROOS, THOMAS 17 2:51.85
1:07.79 3:27.77
2) SILVESTER, ALEX 17 1:42.53 4) ROOS, ANDREW 17 3:56.13
2:22.10 4:28.29
TROJAN "B" DISQUAL
1) STALEY, TRENT 20 :29.73 3) TOLMACHOFF, ERIK21 2:32.92
1:00.45 3:03.31
2) AL-KUDMANI, AHMA22 1:31.30 4) HOCHSTEIN, ERIK 33 3:28.73
2:06.72 DISQUAL