7/19/2002 - 7/19/2002
Los Angeles, California,, USA
SPEEDO 2002 JANET EVANS INVITATIONAL
HOST: UNIVERSITY OF SOUTHERN CALIFORNIA AND SOUTHERN CALIFORNIA SWIMMING
HELD AT: MC DONALD'S SWIM STADIUM
LOS ANGELES, CA JULY 18-21, 2002
50-meter Pool
DAY TWO: July 19, 2002
RESULTS
EVENT: 3 WOMEN's 100 METERS FREESTYLE
WORLD :53.77 INGE DE BRUIJN NED 9/20/00
AMERICAN :54.07 JENNY THOMPSON STANFORD 8/14/00
MEET :54.27 JENNY THOMPSON STANFORD 2000
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS :57.19
QUALIFYING FOR NATIONALS :57.89
QUALIFYING FOR THIS MEET 1:00.31
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) BENKO, LINDSAY 25 TROJAN :57.36 :55.59
:27.42 :55.59
2) ROSE, GABRIELLE 24 NOVA :56.84 :55.80
:26.89 :55.80
3) MULLER, HELENE 24 UNAT MW :57.21 :56.60
:27.58 :56.60
4) COPE, HALEY 23 CAL PC :57.49 :57.52
:27.89 :57.52
5) OWEN, RADA 23 AUBURN SE :58.14 :57.91
:28.21 :57.91
6) BOUTWELL, LACEY 19 METWEST PC :57.66 :58.11
:28.22 :58.11
7) MESKILL, ELIZABETH 24 NO COAST SI :57.91 :58.38
:00.00 :58.38
8) HAYES, JESSICA 19 NOVA :57.98 :58.50
:28.02 :58.50
CONSOLATION FINAL
9) BECKS, DANIELLE 20 CAL PC :58.21 :57.21
:27.76 :57.21
10) MC CAULEY, SARAH 21 WISCONSIN WI :58.61 :57.30
:00.00 :57.30
11) SZIGETI, FLORENCIA 21 SUN DEVILS AZ :58.44 :57.78
:28.18 :57.78
12) CASHION, COURTNEY 16 NOVA :58.60 :57.88
:28.06 :57.88
13) PARMENTER, JENNY 21 TROJAN :58.52 :58.10
:28.24 :58.10
14) SMITH, MARSHI 18 RENO PC :58.70 :58.55
:28.62 :58.55
15) SILVER, EMILY 16 UNAT :58.56 :58.60
:28.32 :58.60
16) GALLOWAY, JOY 18 UNAT :58.74 :58.81
:28.25 :58.81
BONUS FINAL
17) JOYCE, KARA LYNN 16 C WOLVERINE MI :58.96 :57.46
:27.98 :57.46
18) BRYARLY, MEREDITH 23 NOVA :58.82 :57.87
:28.09 :57.87
19) KEMP, HEATHER 19 AUBURN SE :58.85 :58.06
:28.52 :58.06
20) NYMEYER, LACEY 16 FORD AZ :58.95 :58.65
:28.53 :58.65
21) LYMAN, JENNIFER 20 WISCONSIN WI :58.82 :58.80
:28.88 :58.80
22) JEFFS, TONI 33 NEW ZEALAND :58.85 :58.82
:28.54 :58.82
23) VOLCAN, ERIN 18 NOVA :58.86 :59.14
:28.82 :59.14
24) FALZONE, LISA 17 SANTA BARBARA :59.19 :59.44
:28.84 :59.44
EVENT: 4 MEN's 100 METERS FREESTYLE
WORLD :47.84 P. VANDENHOOGENB NED 9/19/00
AMERICAN :48.33 ANTHONY ERVIN USA 7/27/01
MEET :50.00 GUSTAVO BORGES BRAZIL 2000
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS :51.19
QUALIFYING FOR NATIONALS :51.99
QUALIFYING FOR THIS MEET :54.62
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) LEZAK, JASON 26 NOVA :51.93 :49.84 **
:23.68 :49.84
** MEET
2) TUCKER, SCOTT 27 NOVA :52.45 :50.04
:24.06 :50.04
3) VONSCHOFF, SCOTT 23 SUN DEVILS AZ :51.91 :50.53
:24.49 :50.53
4) BAL, RANDALL 21 STANFORD PC :52.23 :50.58
:24.38 :50.58
5) SCHNELL, ANDREW 20 STANFORD PC :52.25 :51.44
:24.82 :51.44
6) VENCILL, KICKER 24 NOVA :52.28 :51.47
:24.88 :51.47
7) JEFFERS, BYRON 19 FORD AZ :51.98 :51.54
:24.44 :51.54
8) KELLER, KLETE 20 C WOLVERINE MI :52.32 :51.81
:25.51 :51.81
CONSOLATION FINAL
9) BRUNELLI, NICK 19 SUN DEVILS AZ :52.48 :51.07
:24.52 :51.07
10) TISDALL, JUSTIN 20 UBC DOLPHINS :52.54 :51.95
:25.00 :51.95
11) MEADOWS, GAVIN 24 SUN DEVILS AZ :52.68 :52.00
:25.46 :52.00
12) DE JONG, CHRISTIAN 18 WEST MICHIGAN MI :52.50 :52.25
:25.50 :52.25
13) FEHR, ERIC 25 ALPINE PC :52.58 :52.27
:25.14 :52.27
14) KETCHUM, DANIEL 20 CINCINNATI OH :52.70 :52.60
:25.92 :52.60
15) CARVIN, CHAD 28 MISSION VIEJO :52.59 :52.71
:00.00 :52.71
16) WOODWARD, GABE 23 PHOENIX AZ :52.56 :52.88
:25.75 :52.88
BONUS FINAL
17) ORTIZ, ISMAEL 19 PANAMA :52.72 :52.64
:25.12 :52.64
18) TRUPIN, DAN 19 CHAMPAIGN IL :53.03 :52.69
:26.02 :52.69
19) NELSON, ANDERS 21 SANTA BARBARA :52.94 :52.77
:25.87 :52.77
20) LEASSNER, MAX 19 FORD AZ :52.86 :52.90
:25.75 :52.90
21) ZEMAITIS, JOHN 19 SUN DEVILS AZ :52.96 :52.94
:25.68 :52.94
22) SHEERAN, NICK 24 NEW ZEALAND :53.04 :52.97
:25.68 :52.97
23) HOCHSTEIN, ERIK 33 TROJAN :52.78 :53.10
:25.78 :53.10
24) KERPELMAN, ADAM 20 NO BALTIMORE MD :52.83 :53.11
:25.64 :53.11
S, CA JULY 17-21, 2002
JULY 19, 2002
EVENT: 5 WOMEN's 200 METERS BUTTERFLY
WORLD 2:05.81 SUSAN O'NEILL AUS 5/17/00
AMERICAN 2:05.88 MISTY HYMAN USA 9/20/00
MEET 2:09.18 SUSAN O'NEILL QUEENSLAND 1997
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS 2:16.69
QUALIFYING FOR NATIONALS 2:17.29
QUALIFYING FOR THIS MEET 2:28.26
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) DESCENZA, MARY 17 ACADEMY IL 2:17.25 2:12.18
:30.66 1:04.04 1:38.23 2:12.18
2) VAN WELIE, LIZ 22 NEW ZEALAND 2:18.83 2:15.08
:31.15 1:05.30 1:39.94 2:15.08
3) SZEKELY, ILIDIKO 23 CAPITAL AREA MI 2:16.63 2:16.14
:31.51 1:07.05 1:42.15 2:16.14
4) BOWEN, MAGGIE 22 AUBURN SE 2:17.08 2:16.54
:31.36 1:06.01 1:40.88 2:16.54
5) GOETSCH, EMILY 16 NO BALTIMORE MD 2:17.38 2:16.64
:30.83 1:05.06 1:40.06 2:16.64
6) ERRECART, ROBIN 20 TIGER PC 2:17.00 2:18.39
:31.29 1:05.85 1:41.56 2:18.39
7) KREUTZJANS, BECKY 17 BLUE FINS SI 2:18.12 2:18.55
:31.58 1:06.51 1:42.54 2:18.55
8) GALLOWAY, JULIE 16 FLEET GU 2:18.53 2:20.59
:31.96 1:08.04 1:44.19 2:20.59
CONSOLATION FINAL
9) KELLER, KALYN 17 SUN DEVILS AZ 2:18.85 2:18.27
:31.55 1:06.65 1:42.47 2:18.27
10) MORELLI, LISA 19 NO COAST SI 2:19.99 2:19.65
:31.51 1:07.47 1:43.53 2:19.65
11) EADS, COURTNEY 15 CLAREMONT CLUB 2:20.05 2:19.69
:31.84 1:07.59 1:43.99 2:19.69
12) RYS, RACHEL 14 SANTA BARBARA 2:19.44 2:19.97
:30.69 1:06.00 1:42.77 2:19.97
13) WEILBACHER, ANNE 20 C WOLVERINE MI 2:20.07 2:20.09
:32.04 1:08.34 1:44.51 2:20.09
14) GRIFFITH, NATALIE 20 CAL PC 2:21.50 2:20.27
:31.55 1:06.99 1:42.89 2:20.27
15) REILLY, ERIN 17 SIERRA MARLIN SN 2:20.16 2:23.30
:32.26 1:08.53 1:45.66 2:23.30
16) VALERIO, HEATHER 21 TROJAN 2:22.03 2:24.83
:32.15 1:08.16 1:46.34 2:24.83
BONUS FINAL
17) DALEY, KRISTA 18 SIERRA MARLIN SN 2:22.55 2:19.30
:33.03 1:08.45 1:43.85 2:19.30
18) COTTON, JESSICA 15 TIGER PC 2:22.86 2:19.99
:32.32 1:08.06 1:44.01 2:19.99
19) SISSENER, KRISTEN 20 CAL PC 2:22.69 2:21.12
:31.97 1:07.64 1:43.92 2:21.12
20) HOPKINS, KATIE 15 NO BALTIMORE MD 2:23.54 2:21.73
:32.15 1:07.93 1:45.07 2:21.73
21) CARTY, TAMARA 20 C WOLVERINE MI 2:23.21 2:22.79
:33.11 1:09.16 1:45.65 2:22.79
22) LAWLESS, ALESSANDRA 19 AUBURN SE 2:23.24 2:23.13
:33.19 1:09.76 1:46.76 2:23.13
23) TITCOMB, KATIE 20 SUN DEVILS AZ 2:24.33 2:23.20
:32.77 1:09.29 1:46.41 2:23.20
24) ORR, ALICE 19 TROJAN 2:22.06 2:24.01
:31.42 1:07.59 1:45.10 2:24.01
EVENT: 6 MEN's 200 METERS BUTTERFLY
WORLD 1:54.58 MICHAEL PHELPS USA 7/24/01
AMERICAN 1:54.58 MICHAEL PHELPS USA 7/24/01
MEET 1:55.84 TOM MALCHOW WOLVERINE 2000
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS 2:03.19
QUALIFYING FOR NATIONALS 2:04.69
QUALIFYING FOR THIS MEET 2:18.51
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) PHELPS, MICHAEL 17 NO BALTIMORE MD 1:59.92 1:56.51
:26.40 :55.48 1:26.21 1:56.51
2) VELOZ, JUAN 19 FORD AZ 1:59.24 1:59.06
:26.77 :56.86 1:28.05 1:59.06
3) BURMESTER, MOSS 21 NEW ZEALAND 2:01.44 2:01.19
:27.21 :58.06 1:29.57 2:01.19
4) LEE, JEFF 21 TROJAN 2:03.07 2:03.31
:27.13 :57.61 1:29.82 2:03.31
5) KWOK, MARK 25 TROJAN 2:04.08 2:03.89
:27.94 :59.39 1:31.61 2:03.89
6) DASH, JEFF 21 SWM ATLANTA GA 2:04.82 2:04.37
:27.90 :59.57 1:32.12 2:04.37
7) ERAZO, EDDIE 16 BLUE FINS SI 2:04.92 2:04.50
:28.09 :59.44 1:32.32 2:04.50
8) RINGE, DAVID 20 TROJAN 2:03.91 2:04.54
:27.54 :59.24 1:32.18 2:04.54
CONSOLATION FINAL
9) TORPEY, PAT 20 WISCONSIN WI 2:05.41 2:02.80
:28.05 :59.56 1:31.16 2:02.80
10) ABERCROMBIE, JOHN 20 TROJAN 2:06.32 2:03.04
:26.90 :57.69 1:29.94 2:03.04
11) DOUVILLE, NICHOLAS 18 DAYTON OH 2:05.83 2:06.37
:28.89 1:00.91 1:33.52 2:06.37
12) SIRISANONT, RATAPONG 26 OAKLAND PC 2:05.32 2:06.68
:28.87 1:01.48 1:33.34 2:06.68
13) CLARK, TYLER 17 CANYONS 2:06.96 2:06.88
:28.98 1:01.15 1:34.38 2:06.88
14) ANDERSON, ZACH 18 SUN DEVILS AZ 2:06.89 2:07.23
:29.22 1:01.21 1:34.07 2:07.23
15) BEAL, DANNY 16 SANTA BARBARA 2:06.51 2:07.77
:28.51 1:00.65 1:34.47 2:07.77
16) NOVAK, HEATH 21 C WOLVERINE MI 2:07.20 2:08.53
:28.77 1:01.34 1:34.83 2:08.53
BONUS FINAL
17) KENT, DEAN 23 NEW ZEALAND 2:07.21 2:02.59
:27.64 :59.07 1:30.83 2:02.59
18) PELECHYTIK, JAN 21 REGINA 2:08.75 2:05.84
:28.10 :59.84 1:32.86 2:05.84
19) KLEYN, AARON 19 TROJAN 2:07.97 2:06.14
:28.77 1:00.85 1:33.56 2:06.14
20) GALLOWAY, JAMES 21 AUBURN SE 2:07.49 2:06.31
:28.65 1:00.70 1:33.35 2:06.31
21) MA, ZAYD 19 C WOLVERINE MI 2:07.54 2:06.87
:28.80 1:00.93 1:34.30 2:06.87
22) MC DONALD, MATT 19 STANFORD PC 2:07.26 2:07.90
:28.16 1:00.43 1:33.62 2:07.90
23) ARAUJO, GUSTAVO 19 SAN LUIS OBISPO 2:07.87 2:08.16
:29.08 1:01.74 1:34.94 2:08.16
24) DORR, JOHN 18 SAN RAMON VLY PC 2:07.85 2:08.42
:28.88 1:01.71 1:34.83 2:08.42
EVENT: 7 WOMEN's 200 METERS BACKSTROKE
WORLD 2:06.62 K. EGERSZEGI HUNGARY 8/25/91
AMERICAN 2:08.60 BETSY MITCHELL LONGHORN 6/27/86
MEET 2:12.32 TOMOKO HAGEWARA JAPAN 1997
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS 2:17.99
QUALIFYING FOR NATIONALS 2:19.99
QUALIFYING FOR THIS MEET 2:30.09
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) MC LEAN, HANNAH 21 NEW ZEALAND 2:17.21 2:14.54
:31.61 1:05.80 1:40.29 2:14.54
2) INGRAM, MELISSA 17 NEW ZEALAND 2:16.94 2:15.53
:32.71 1:06.76 1:41.19 2:15.53
3) MAC MANUS, DIANA 16 NOVA 2:19.20 2:16.46
:32.82 1:07.39 1:42.68 2:16.46
4) VOLCAN, ERIN 18 NOVA 2:15.96 2:16.90
:32.24 1:06.52 1:41.60 2:16.90
5) MOSS, JERI 17 NOVA 2:19.59 2:17.14
:32.81 1:06.94 1:42.10 2:17.14
6) FARRELL, MAUREEN 19 CANYONS 2:17.38 2:18.39
:32.98 1:07.88 1:43.34 2:18.39
7) BOTSFORD, BETH 21 FORD AZ 2:18.15 2:18.82
:32.74 1:08.08 1:43.58 2:18.82
8) HAYES, JESSICA 19 NOVA 2:18.62 2:19.92
:32.91 1:07.70 1:43.72 2:19.92
CONSOLATION FINAL
9) COUGHLIN, NATALIE 19 CAL PC 2:20.86 2:13.65
:31.56 1:05.24 1:39.77 2:13.65
10) CRUZAT, JESSICA 16 NOVA 2:21.11 2:19.15
:33.16 1:08.73 1:44.24 2:19.15
11) CAVERLY, KRISTEN 17 NGSV 2:20.54 2:19.30
:33.62 1:08.60 1:44.21 2:19.30
12) FRANCIK, COURTNEY 14 NO BALTIMORE MD 2:21.22 2:19.91
:33.62 1:08.58 1:44.62 2:19.91
13) MACKEY, NICOLE 17 UNAT 2:20.21 2:20.13
:33.00 1:08.22 1:44.83 2:20.13
14) WILLEY, KRIS 20 SIERRA MARLIN SN 2:20.35 2:20.57
:33.98 1:09.64 1:45.49 2:20.57
15) MC CAULEY, SARAH 21 WISCONSIN WI 2:19.76 2:20.66
:33.86 1:09.71 1:45.81 2:20.66
16) KIKUCHI, YUUKA 16 AZOT 2:20.34 2:20.69
:32.99 1:08.27 1:44.22 2:20.69
BONUS FINAL
17) HOULTON, MOLLY 14 UNAT AZ 2:21.23 2:19.24
:33.30 1:08.24 1:43.95 2:19.24
18) HASTINGS, CHELSE 18 CAL PC 2:22.58 2:20.49
:33.87 1:09.66 1:46.02 2:20.49
19) NG, AMY 18 CAL PC 2:21.70 2:20.68
:33.57 1:09.34 1:45.63 2:20.68
20) HASSEBROEK, BETSY 20 WISCONSIN WI 2:21.77 2:21.45
:33.38 1:08.93 1:45.10 2:21.45
21) PEASE, LARA 15 AZOT 2:22.59 2:22.59
:33.80 1:10.21 1:46.82 2:22.59
22) VIVEROS, RENEE 15 CANYONS 2:22.67 2:22.84
:34.13 1:10.46 1:47.30 2:22.84
23) TURSICK, EMLYNN 16 SANTA BARBARA 2:22.39 2:24.69
:34.38 1:10.61 1:47.80 2:24.69
24) KOZAK, MARISA 19 BEND OR 2:22.54 2:25.35
:34.23 1:10.82 1:48.52 2:25.35
EVENT: 8 MEN's 200 METERS BACKSTROKE
WORLD 1:55.15 AARON PEIRSOL NOVAQUATICS 3/20/02
AMERICAN 1:55.15 AARON PEIRSOL NOVAQUATICS 3/20/02
MEET 1:57.68 LENNY KRAYZELBUR TROJAN 1999
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS 2:04.19
QUALIFYING FOR NATIONALS 2:06.79
QUALIFYING FOR THIS MEET 2:18.79
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) PEIRSOL, AARON 18 NOVA 2:03.25 1:59.09
:28.21 :58.16 1:28.56 1:59.09
2) KRAYZELBURG, LENNY 26 TROJAN 2:01.74 1:59.33
:28.41 :58.73 1:29.12 1:59.33
3) DE JONG, CHRISTIAN 18 WEST MICHIGAN MI 2:03.59 2:03.23
:29.36 1:00.22 1:32.20 2:03.23
4) STALEY, TRENT 20 TROJAN 2:04.10 2:03.71
:29.20 1:01.15 1:32.90 2:03.71
5) MARSHALL, PETER 20 STANFORD PC 2:04.40 2:04.02
:28.38 :59.63 1:32.09 2:04.02
6) HUSSEIN, AHMED 19 FAST 2:04.86 2:04.81
:29.16 1:01.11 1:33.26 2:04.81
7) EARHART, RYAN 21 CINCINNATI OH 2:05.74 2:05.67
:29.31 1:01.09 1:33.62 2:05.67
8) BAUHART, ROLAND 22 UBC DOLPHINS 2:06.33 2:06.48
:29.96 1:01.73 1:34.10 2:06.48
CONSOLATION FINAL
9) GIBSON, CAMERON 19 NEW ZEALAND 2:06.50 2:06.04
:30.19 1:01.96 1:34.12 2:06.04
10) RAHAEUSER, EVAN 19 SUN DEVILS AZ 2:08.30 2:06.85
:30.28 1:01.80 1:34.37 2:06.85
11) COLE, ANDREW 17 NOVA 2:07.83 2:07.33
:29.69 1:01.83 1:34.68 2:07.33
12) CROWDER, BOBBY 19 SUN DEVILS AZ 2:07.36 2:07.73
:29.61 1:01.41 1:34.17 2:07.73
13) CIFERRI, BRINK 21 WISCONSIN WI 2:09.07 2:08.43
:30.72 1:02.77 1:35.84 2:08.43
14) SMOLINSKI, TODD 21 MINNESOTA MN 2:08.36 2:08.55
:29.85 1:02.71 1:36.10 2:08.55
15) BAER, PETER 15 NOVA 2:09.00 2:09.51
:31.48 1:04.04 1:37.18 2:09.51
16) ERAZO, EDDIE 16 BLUE FINS SI 2:08.71 2:11.61
:31.08 1:04.32 1:38.21 2:11.61
BONUS FINAL
17) KRAUSE, AARON 20 NO BALTIMORE MD 2:09.39 2:07.58
:29.67 1:02.27 1:35.24 2:07.58
18) BEZERRA, DIOGO 21 MISSION VIEJO 2:10.15 2:09.30
:30.44 1:03.54 1:36.96 2:09.30
18) CUNNINGHAM, TUCKER 18 STANFORD PC 2:09.78 2:09.30
:30.40 1:02.84 1:35.95 2:09.30
20) NASH, ALEX 20 TROJAN 2:09.87 2:09.45
:31.17 1:04.28 1:37.38 2:09.45
21) SPANSAIL, SCOTT 15 AZOT 2:09.67 2:10.37
:31.26 1:04.50 1:37.70 2:10.37
22) RANSOM, KYLE 17 CINCINNATI OH 2:10.51 2:10.84
:31.22 1:04.06 1:37.86 2:10.84
23) HACK, ANDY 19 C WOLVERINE MI 2:09.73 2:11.21
:31.42 1:04.03 1:37.38 2:11.21
24) WARM, MICHAEL 17 SIERRA MARLIN SN 2:09.87 2:12.85
:31.05 1:04.45 1:38.29 2:12.85
EVENT: 9 WOMEN's 400 METERS FREESTYLE
WORLD 4:03.85 JANET EVANS USA 9/22/88
AMERICAN 4:03.85 JANET EVANS USA 9/22/88
MEET 4:09.04 CLAUDIA POHL COSTA RICA 2000
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS 4:19.39
QUALIFYING FOR NATIONALS 4:21.69
QUALIFYING FOR THIS MEET 4:34.99
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) BENKO, LINDSAY 25 TROJAN 4:15.87 4:10.60
:28.74 :59.79 1:31.52 2:03.77
2:35.96 3:07.84 3:39.50 4:10.60
2) PEIRSOL, HAYLEY 16 NOVA 4:18.27 4:14.85
:30.01 1:01.49 1:33.65 2:05.66
2:38.29 3:10.81 3:43.02 4:14.85
3) BINDER, ADRIENNE 17 SANTA BARBARA 4:17.10 4:16.14
:30.15 1:02.07 1:34.55 2:07.04
2:39.85 3:12.38 3:44.79 4:16.14
4) SACKETT, MEGHAN 15 NO BALTIMORE MD 4:18.24 4:16.42
:30.00 1:02.00 1:34.56 2:07.06
2:39.73 3:12.27 3:44.94 4:16.42
5) PIPER, CARLY 18 WISCONSIN WI 4:21.05 4:19.00
:30.74 1:03.38 1:36.36 2:09.03
2:41.68 3:14.50 3:47.31 4:19.00
6) EBERWEIN, LORI 20 C WOLVERINE MI 4:21.10 4:20.75
:31.02 1:03.72 1:36.74 2:09.84
2:42.75 3:15.48 3:48.36 4:20.75
7) BOWEN, MAGGIE 22 AUBURN SE 4:19.39 4:23.02
:30.62 1:03.60 1:36.55 2:09.75
2:42.74 3:16.17 3:49.91 4:23.02
8) KEMP, HEATHER 19 AUBURN SE 4:20.91 4:23.99
:30.74 1:03.32 1:36.66 2:10.05
2:43.72 3:17.34 3:51.14 4:23.99
CONSOLATION FINAL
9) DEARY, MELISSA 19 TROJAN 4:21.18 4:19.56
:31.48 1:04.77 1:37.85 2:10.66
2:42.96 3:15.57 3:48.33 4:19.56
10) COTA, STEPHANIE 14 SIERRA MARLIN SN 4:23.35 4:21.46
:31.72 1:05.09 1:38.46 2:11.61
2:44.58 3:17.19 3:49.93 4:21.46
11) THIES, LAUREN 22 SANTA CLARA PC 4:23.28 4:21.68
:30.92 1:03.41 1:36.35 2:09.13
2:42.24 3:15.88 3:49.54 4:21.68
12) DORR, MC CALL 21 ORINDA PC 4:23.15 4:23.46
:31.49 1:04.65 1:38.09 2:11.19
2:44.09 3:17.21 3:50.68 4:23.46
13) BROOKS, ELLEN 15 NO BALTIMORE MD 4:23.68 4:23.58
:31.22 1:04.03 1:37.38 2:10.26
2:43.74 3:17.35 3:50.95 4:23.58
14) KEATING, LIZ 18 CINCINNATI OH 4:23.39 4:24.16
:31.10 1:03.88 1:37.24 2:10.63
2:44.26 3:17.88 3:51.51 4:24.16
15) OWEN, RADA 23 AUBURN SE 4:23.49 4:26.74
:30.49 1:03.94 1:37.42 2:11.10
2:44.92 3:18.81 3:52.87 4:26.74
16) REILLY, ERIN 17 SIERRA MARLIN SN 4:22.32 4:31.69
:32.32 1:06.27 1:39.97 2:13.86
2:47.88 3:22.78 3:57.61 4:31.69
BONUS FINAL
17) COTTON, JESSICA 15 TIGER PC 4:25.56 4:22.30
:31.23 1:04.17 1:37.75 2:11.12
2:44.24 3:17.19 3:50.27 4:22.30
18) DAPHNIS, ARTEMIS 18 FORD AZ 4:23.81 4:22.40
:30.83 1:03.53 1:36.52 2:09.67
2:42.91 3:16.16 3:49.58 4:22.40
19) KELLER, KALYN 17 SUN DEVILS AZ 4:24.63 4:24.43
:30.49 1:02.95 1:36.23 2:10.20
2:44.08 3:18.23 3:52.11 4:24.43
20) FRANCIS, MARY BETH 14 PACIFIC SWIM SI 4:24.68 4:24.44
:30.73 1:03.44 1:36.63 2:09.90
2:43.64 3:17.41 3:51.18 4:24.44
21) HUTCHINSON, CLAIRE 15 NO BALTIMORE MD 4:25.12 4:25.25
:31.17 1:04.33 1:38.16 2:11.85
2:45.74 3:19.30 3:52.89 4:25.25
22) TUKEY, VALERIE 16 NO COAST SI 4:24.72 4:25.63
:31.20 1:04.41 1:37.63 2:11.41
2:45.05 3:19.18 3:53.15 4:25.63
23) COLLINS, ELIZABETH 19 REGINA 4:25.27 4:25.80
:31.53 1:05.14 1:39.31 2:13.44
2:46.51 3:20.16 3:53.39 4:25.80
24) VOLLMOND, LISE 17 NO COAST SI 4:25.33 4:29.22
:31.21 1:04.22 1:37.72 2:11.85
2:46.10 3:20.51 3:55.29 4:29.22
EVENT: 10 MEN's 400 METERS FREESTYLE
WORLD 3:40.17 IAN THORPE AUS 7/22/01
AMERICAN 3:47.00 KLETE KELLER USA 9/16/00
MEET 3:52.62 RYK NEETHLING HILLENBRAND 1999
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS 3:58.69
QUALIFYING FOR NATIONALS 4:02.19
QUALIFYING FOR THIS MEET 4:18.17
FINAL RESULTS
PLACE NAME YEAR TEAM TRIALS FINALS
CHAMPIONSHIP FINAL
1) VENDT, ERIK 21 TROJAN 3:57.31 3:53.37
:27.24 :56.76 1:26.02 1:55.30
2:24.67 2:54.32 3:23.83 3:53.37
2) HAN, KYUCHUL 20 KOREA 3:58.92 3:55.15
:27.50 :57.07 1:27.15 1:57.20
2:26.89 2:56.80 3:26.35 3:55.15
3) JENSEN, LARSEN 16 BAKERSFIELD CC 3:59.51 3:56.29
:29.08 :58.99 1:28.82 1:58.72
2:28.63 2:58.61 3:28.20 3:56.29
4) CHO, SUNG MO 17 KOREA 3:58.99 3:57.38
:27.81 :57.25 1:27.44 1:57.79
2:27.40 2:57.66 3:27.83 3:57.38
4) THOMPSON, CHRIS 23 C WOLVERINE MI 3:57.46 3:57.38
:27.89 :57.59 1:27.82 1:58.34
2:28.32 2:58.84 3:28.91 3:57.38
6) KELLER, KLETE 20 C WOLVERINE MI 3:59.75 3:57.98
:27.80 :57.68 1:27.34 1:57.11
2:26.98 2:57.18 3:27.64 3:57.98
7) KEVORKIAN, ARAM 19 NO COAST SI 3:58.62 3:59.34
:27.26 :56.94 1:27.17 1:57.51
2:28.38 2:58.91 3:29.69 3:59.34
8) KETCHUM, DANIEL 20 CINCINNATI OH 4:00.08 4:03.35
:28.66 :58.58 1:29.14 2:00.16
2:31.61 3:02.58 3:33.98 4:03.35
CONSOLATION FINAL
9) CARVIN, CHAD 28 MISSION VIEJO 4:00.22 3:58.64
:27.46 :57.29 1:27.60 1:58.06
2:28.41 2:58.50 3:28.67 3:58.64
10) MEADOWS, GAVIN 24 SUN DEVILS AZ 4:01.69 3:59.85
:27.84 :57.67 1:27.77 1:58.11
2:28.52 2:59.18 3:29.91 3:59.85
11) DIIULIO, ERIC 19 PALO ALTO PC 4:04.31 4:01.20
:28.78 :59.57 1:30.92 2:01.39
2:31.75 3:01.96 3:31.94 4:01.20
12) LEAN, RYAN 18 NOVA 4:01.69 4:01.62
:28.26 :58.77 1:29.40 2:00.13
2:30.70 3:01.07 3:31.63 4:01.62
13) WAGNER, GARRETT 17 SIERRA MARLIN SN 4:04.06 4:02.08
:28.60 :59.02 1:29.61 2:00.32
2:31.33 3:02.03 3:32.92 4:02.08
14) KWOK, MARK 25 TROJAN 4:03.51 4:04.70
:28.62 :59.40 1:30.59 2:01.60
2:32.63 3:03.61 3:34.61 4:04.70
15) HEWKO, ADAM 16 NOVA 4:03.83 4:06.37
:27.92 :58.47 1:29.92 2:01.32
2:32.80 3:03.97 3:35.49 4:06.37
16) GALLOWAY, JAMES 21 AUBURN SE 4:03.30 4:07.56
:28.42 :59.63 1:31.27 2:03.09
2:34.15 3:05.46 3:36.96 4:07.56
BONUS FINAL
17) DEBERRY, TYLER 18 FORD AZ 4:05.93 4:01.77
:27.95 :57.83 1:28.35 1:59.05
2:30.11 3:01.14 3:31.99 4:01.77
18) MURAD, MICHAEL 21 NO COAST SI 4:05.78 4:02.52
:28.58 :59.11 1:30.27 2:01.32
2:32.62 3:03.42 3:33.60 4:02.52
19) ANDERSON, ZACH 18 SUN DEVILS AZ 4:04.47 4:03.21
:28.89 :59.64 1:30.69 2:01.60
2:32.51 3:03.58 3:34.25 4:03.21
20) KAUFMANN, SCOTT 19 RENO PC 4:05.69 4:03.44
:29.03 :59.97 1:31.25 2:02.73
2:33.57 3:04.28 3:34.48 4:03.44
21) BAER, PETER 15 NOVA 4:05.88 4:06.17
:29.11 :59.90 1:31.64 2:03.16
2:34.71 3:05.68 3:36.96 4:06.17
22) ARMSTRONG, SCOTT 22 NO BALTIMORE MD 4:06.22 4:06.63
:29.59 1:00.62 1:31.96 2:03.58
2:35.21 3:06.32 3:37.24 4:06.63
23) FOSTER, JOHN 15 BOULDER CITY 4:06.34 4:07.26
:28.45 :59.78 1:31.22 2:03.19
2:34.78 3:06.46 3:37.75 4:07.26
24) WOLFE, JIM 19 STARBUCKS PN 4:05.44 4:08.18
:28.48 :58.97 1:29.84 2:01.09
2:32.45 3:04.00 3:36.12 4:08.18
EVENT: 11 WOMEN's 400 METERS FREESTYLE RELAY
WORLD 3:36.61 USA OLYMPIC TEAM USA OLYMPIC TEAM 9/16/00
AMERICAN 3:36.61 USA OLYMPIC TEAM USA OLYMPIC TEAM 9/16/00
QUALIFYING FOR NATIONALS 3:58.39
FINAL RESULTS TIMED FINALS
RANK TEAM TIME
1) NOVA 3:48.65
1) CASHION, COURTNE16 :57.45 3) BRYARLY, MEREDIT23 2:53.05
2) HAYES, JESSICA 19 1:55.38 4) ROSE, GABRIELLE 24 3:48.65
2) CAL PC 3:49.10
1) COUGHLIN, NATALI19 :55.78 3) BECKS, DANIELLE 20 2:50.09
2) COPE, HALEY 23 1:53.03 4) STITTS, STACIANA20 3:49.10
3) NOVA "B" 3:56.98
1) VOLCAN, ERIN 18 :59.65 3) GOODWIN, BETHANY22 2:58.00
2) MOSS, JERI 17 1:59.45 4) TSAI, HUI WAI 18 3:56.98
4) SANTA BARBARA 3:58.05
1) ZEMJANIS, SARMA 14 :59.35 3) TURSICK, EMLYNN 16 2:59.22
2) BINDER, ADRIENNE17 1:58.92 4) FALZONE, LISA 17 3:58.05
5) FORD AZ 3:58.63
1) NYMEYER, LACEY 16 :59.36 3) DAPHNIS, ARTEMIS18 2:59.22
2) BEARD, AMANDA 20 1:58.50 4) LOECHER, BRIANNA19 3:58.63
6) SUN DEVILS AZ 3:58.91
1) HOBAN, LINDSAY 20 1:01.67 3) MAURO, FLORENCE 19 3:00.68
2) TOWNSEND, BROOKE22 2:00.71 4) SZIGETI, FLORENC21 3:58.91
7) AUBURN SE 3:59.71
1) BOWEN, MAGGIE 22 1:00.33 3) OWEN, RADA 23 2:56.93
2) KEMP, HEATHER 19 1:58.59 4) LAWLESS, ALESSAN19 3:59.71
8) NO BALTIMORE MD 4:01.37
1) GOETSCH, EMILY 16 1:01.31 3) DOTSON, TIFFANY 14 3:02.02
2) FRANCIK, COURTNE14 2:01.31 4) SACKETT, MEGHAN 15 4:01.37
9) RENO PC 4:03.19
1) CLENDENIN, ASHLE21 1:00.80 3) HOUSTON, KATY 15 3:02.76
2) HARDT, KATE 18 2:01.37 4) SMITH, MARSHI 18 4:03.19
10) SUN DEVILS "B" 4:03.97
1) FISCHER, SARAH 19 1:01.35 3) STANFORD, MANDY 22 3:02.15
2) KELLER, KALYN 17 2:02.27 4) SHALD, MIRANDA 20 4:03.97
11) ACADEMY IL 4:04.02
1) KRZEMIENSKI, KEL14 1:02.05 3) MC WILLIAMS, KAT19 3:05.31
2) O'NEIL, ERIN 16 2:02.61 4) DESCENZA, MARY 17 4:04.02
12) CINCINNATI OH 4:04.70
1) COOPER, ABBY 15 1:01.47 3) BULLA, MAGGI 18 3:03.97
2) KEATING, CAROLIN17 2:02.84 4) KROEGER, NICOLE 17 4:04.70
13) STARBUCKS PN 4:05.38
1) HARADA, KIM 21 :58.83 3) HINGSBERGEN, EVE21 3:02.19
2) JOHNSON, DESIREE19 1:59.65 4) REICHARDT, BRITT20 4:05.38
14) NO COAST SI 4:09.56
1) MESKILL, ELIZABE24 :59.43 3) ALLEN, BRITANY 16 3:06.83
2) TUKEY, VALERIE 16 2:04.34 4) HAYTER, BLAKE 14 4:09.56
15) SBSC "B" 4:11.39
1) RYS, RACHEL 14 1:04.40 3) BARNETT, COLLEEN20 3:08.91
2) ELLER, ALLISON 18 2:07.15 4) MURRAY, CHELSEA 20 4:11.39
16) SW PASADENA 4:14.51
1) SHERIDAN, ALEXIS19 1:03.70 3) HURLSTON, MACKEN16 3:12.34
2) NICHOLAS, RENEE 16 2:08.55 4) WILEY, ALEXANDRA15 4:14.51
17) CINCINNATI "B" 4:15.54
1) VOGEL, RANDI 18 1:01.92 3) KEATING, CAROLIN17 3:11.16
2) RODRIGUEZ, JACLY17 2:05.90 4) LAMB, TRISHA 18 4:15.54
18) RENO "B" 4:16.98
1) MURPHY, AMY 19 1:01.30 3) RIGDON, CHARLENE19 3:08.65
2) CRAIG, SKYLAR 15 2:04.55 4) HEJNY, BETH 18 4:16.98
19) SW PASA "B" 4:18.08
1) BAN, JESSICA 16 1:05.00 3) MARQUEZ, BIANCA 14 3:14.23
2) ARNOLD, GRACE 13 2:09.36 4) VANDENBERGE, SAM13 4:18.08
20) SW PASA "C" 4:29.44
1) WETZEL, JENNIFER15 1:09.04 3) GENIAN, CHRISSY 15 3:22.63
2) SIRACUSE, MELISS17 2:16.83 4) STODDARD, SHANNO20 4:29.44
TROJAN DISQUAL
1) DEARY, MELISSA 19 1:01.19 3) MILLER, KAMMY 18 2:59.77
2) PARMENTER, JENNY21 1:59.47 4) BENKO, LINDSAY 25 DISQUAL
EVENT: 12 MEN's 400 METERS FREESTYLE RELAY
WORLD 3:13.67 AUS OLYMPIC TEAM AUS OLYMPIC TEAM 9/16/00
AMERICAN 3:13.86 USA OLYMPIC TEAM USA OLYMPIC TEAM 9/16/00
QUALIFYING FOR NATIONALS 3:33.59
FINAL RESULTS TIMED FINALS
RANK TEAM TIME
1) SUN DEVILS AZ 3:26.00
1) ZAABADICK, BOBBY22 :25.54 3) MEADOWS, GAVIN 24 2:08.93
:53.47 2:35.37
2) VONSCHOFF, SCOTT23 1:17.88 4) BRUNELLI, NICK 19 2:59.23
1:44.24 3:26.00
2) NOVA 3:26.20
1) PHALAN, JIM 26 :25.50 3) VENCILL, KICKER 24 2:08.44
:53.51 2:35.77
2) LEZAK, JASON 26 1:17.67 4) TUCKER, SCOTT 27 2:59.44
1:44.01 3:26.20
3) TROJAN 3:31.04
1) LEE, JEFF 21 :25.40 3) STALEY, TRENT 20 2:10.35
:52.36 2:38.41
2) VENDT, ERIK 21 1:17.66 4) HOCHSTEIN, ERIK 33 3:03.53
1:45.47 3:31.04
4) FORD AZ 3:32.35
1) JEFFERS, BYRON 19 :25.25 3) DEBERRY, TYLER 18 2:10.10
:52.13 2:37.92
2) LEASSNER, MAX 19 1:17.36 4) THORNTON, JAMES 22 3:03.80
1:44.63 3:32.35
5) NO BALTIMORE MD 3:32.36
1) PHELPS, MICHAEL 17 :25.68 3) KRAUSE, AARON 20 2:09.67
:51.98 2:38.14
2) KERPELMAN, ADAM 20 1:16.94 4) ARMSTRONG, SCOTT22 3:04.41
1:44.61 3:32.36
6) NOVA "B" 3:32.99
1) AUSTIN, TEA :25.45 3) CHAY, MARK 20 2:12.75
:53.09 2:40.16
2) MULLEN, KURT 22 1:18.39 4) DELGADO, FELIPE 29 3:04.82
1:47.52 3:32.99
7) NO COAST SI 3:33.46
1) MOORE, WILLIAM 26 :25.60 3) KARLSON, RYAN 18 2:12.19
:53.77 2:40.56
2) JAMES, JERROD 22 1:18.56 4) KEVORKIAN, ARAM 19 3:06.08
1:47.22 3:33.46
8) CINCINNATI OH 3:34.83
1) RANSOM, KYLE 17 :26.00 3) THOMPSON, DUSTIN19 2:13.88
:54.79 2:42.82
2) EARHART, RYAN 21 1:20.59 4) KETCHUM, DANIEL 20 3:08.05
1:48.26 3:34.83
9) STARBUCKS PN 3:37.17
1) WOLFE, JIM 19 :26.30 3) JACOBS, RICH 20 2:13.66
:54.31 2:42.45
2) ROSE, DEREK 20 1:19.41 4) EKHOFF, LUKE 20 3:08.11
1:47.84 3:37.17
10) SANTA BARBARA 3:37.33
1) BEAL, DANNY 16 :26.56 3) BOWEN, MICHAEL 15 2:15.94
:54.75 2:44.87
2) ROBINSON, DAVID 21 1:20.37 4) NELSON, ANDERS 21 3:10.22
1:48.61 3:37.33
11) SANTA CLARA PC 3:37.98
1) HASSELBACH, GRAN19 :26.30 3) HESSLER, JOHN 18 2:14.47
:55.28 2:42.43
2) HESSLER, CARL 21 1:20.20 4) TALBOTT, CHRIS 16 3:09.12
1:47.65 3:37.98
12) STANFORD PC 3:38.31
1) YANG, RICK 18 :26.35 3) DAGGETT, JAMES 20 2:12.66
:53.60 2:42.35
2) RANSENBERG, SCOT20 1:18.58 4) CUNNINGHAM, TUCK18 3:09.02
1:46.22 3:38.31
13) FORD "B" 3:43.80
1) PFEIF, DUSTIN 21 :27.01 3) STEVENS, NATE 20 2:18.02
:55.33 2:47.56
2) ROLLINS, DAVE 17 1:21.84 4) TRIMBLE, CHRISTO19 3:14.38
1:51.18 3:43.80
14) RENO PC 3:44.02
1) BRAUN, CHRISTOPH20 :26.43 3) O'MARA, MICHAEL 17 2:18.15
:54.36 2:47.91
2) EVANS, RYAN 16 1:21.43 4) KAUFMANN, SCOTT 19 3:15.05
1:50.74 3:44.02
15) CINCINNATI "B" 3:44.93
1) TANNER, SCOTT 17 :26.97 3) BITTNER, ROSS 16 2:18.41
:55.93 2:47.79
2) GOETTKE, RICH 17 1:22.89 4) HINE, DAVID 18 3:14.61
1:52.23 3:44.93
16) SBSC "B" 3:46.26
1) CARTLEDGE, JONAT20 :27.10 3) KOCH, ERIC 21 2:19.21
:56.10 2:48.49
2) CUKER, AARON 20 1:22.23 4) PRODANAVICH, DAV20 3:16.13
1:51.90 3:46.26
17) SW PASADENA 3:57.02
1) CARPENTER, KENNY21 :27.38 3) DEJONG, JEFF 15 2:26.42
:56.36 2:59.12
2) NGUYEN, ANDREW 13 1:25.09 4) CURTIS, CAMERON 17 3:26.20
1:56.75 3:57.02
18) TM SANTA MONICA 4:01.70
1) CASEY, AARON 13 :29.57 3) ROOS, THOMAS 17 2:29.36
1:00.99 3:00.75
2) SILVESTER, ALEX 17 1:29.47 4) ROOS, ANDREW 17 3:28.20
2:00.94 4:01.70
19) SW PASA "B" 4:17.17
1) MILLER, SEAN 16 :29.57 3) LEE, KEVIN 13 2:37.35
1:02.52 3:11.81
2) WANG, KEVIN 13 1:32.60 4) SCHMALZ, ALEX 14 3:43.44
2:05.99 4:17.17
SUN DEVILS "B" DISQUAL
1) WALLACE, WILEY 20 :25.70 3) TATE, ACE 22 2:11.00
:53.71 2:39.26
2) BERA, RICHARD 30 1:18.63 4) BLUSIEWICZ, AJ 18 3:05.42
1:45.68 DISQUAL
TROJAN "B" DISQUAL
1) ABERCROMBIE, JOH20 :25.59 3) TOLMACHOFF, ERIK21 2:14.26
:53.33 2:42.93
2) RINGE, DAVID 20 1:19.10 4) KWOK, MARK 25 3:08.56
1:48.11 DISQUAL