12/14/2006 - 12/16/2006
Livorno, Italy
Morning Session
women's 50 Butterfly
1 Elena GEMO 1987 Circolo Canottieri Aniene 27.20 13.00
2 Cristina MACCAGNOLA 1985 DDS srl 27.36 11.00
3 Ambra MIGLIORI 1984 Circolo Canottieri Aniene 28.07 10.00
4 Caterina GIACCHETTI 1988 Circolo Canottieri Aniene 28.23 9.00
5 Silvia DI PIETRO 1993 Aurelia Nuoto 28.26 8.00
6 Camilla BUIZZA 1990 Leonessa Nuoto e Pn 28.38 7.00
7 Chiara MAZZONI 1982 Forum Sport Center 28.69 6.00
8 Delfina PINTO 1987 Salaria Nuoto 28.73 5.00
9 Carla Elena STAMPFLI 1984 DDS srl 28.92 3.50
Gigliola TECCHIO 1988 Leosport SC 28.92 3.50
11 Luana MOLINARI 1987 Nuoto MGM Sport 28.99 2.00
12 Valentina ZONNO 1989 Larus Nuoto 29.19 0.50
Elisa BASSI 1988 Nuoto Club 91 Parma 29.19 0.50
14 Federica Maria BIONDI 1987 Aurelia Nuoto 29.20
15 Emanuela ALBENZI 1990 Larus Nuoto 29.22
Luisa STRIANI 1978 Larus Nuoto 29.22
17 Daniela MARINO 1986 Nuotatori Milanesi 29.23
18 Ilaria MAROSO 1988 Rari Nantes Marostica 29.28
19 Claudia PROIETTI 1989 Aurelia Nuoto 29.40
20 Camilla DAOLIO 1990 Ispra Nuoto 29.41
21 Greta SPONZA 1991 Leosport SC 29.50
22 Lara VENERI 1990 Ist.Com. M.Bentegodi 29.59
23 Elisa CAPPELLOTTO 1991 Plain Team Veneto 29.61
24 Giulia DI GIOACCHINO 1988 Aurelia Nuoto 29.73
25 Jessica ANDREINI 1990 Gymnasium Pordenone 29.75
26 Laura ZAMBERLAN 1988 Leosport SC 29.81
27 Martina FERRINI 1991 Pol Comunale Riccione 29.85
28 Giulia CECCHINELLO 1989 Rovigo Nuoto 29.90
29 Annathea Ben. ACCORNERO 1990 DDS srl 29.94
30 Valentina LONGO 1989 Icos Sporting Club 30.23
31 Giulia TOMIELLO 1988 Schio Nuoto 30.26
Men's 50 Backstroke
1 Enrico CATALANO 1983 LaPresse Nuoto Torino 26.08 13.00
2 Mirco DI TORA 1986 GS Fiamme Oro Roma 26.30 11.00
3 Simone MANNI 1987 Larus Nuoto 26.44 10.00
4 Damiano LESTINGI 1989 Circolo Canottieri Aniene 26.59 9.00
5 Marco MALINVERNO 1987 Ispra Nuoto 26.69 8.00
6 Sebastiano RANFAGNI 1985 LaPresse Nuoto Torino 27.16 7.00
7 Cesare PIZZIRANI 1981 GS Fiamme Oro Roma 27.29 6.00
8 Maurizio TERSAR 1976 Marina Militare CS Nuoto 27.32 5.00
9 Niccolo' BENI 1986 Fiorentina Nuoto 27.34 4.00
10 Luca CORAZZI 1988 Forum Sport Center 27.46 3.00
11 Leonardo TUMIOTTO 1983 LaPresse Nuoto Torino 27.56 2.00
12 Leonardo FEDERICI 1981 Ispra Nuoto 27.57 1.00
13 Matteo GIORDANO 1989 Delphinia Sp.Club Napoli 27.68
14 Andrea RUSCIO 1984 Larus Nuoto 27.75
15 Matteo MILLI 1989 Asd New Green Hill 27.76
16 Nicolo' DELL'ANDREA 1978 Canottieri Garda Salo' 27.77
17 Gabriele Ant. COSENTINO 1990 Gestisport Coop 27.97
18 Piero CODIA 1989 US Triestina Nuoto 27.98
19 Marco FANTONI 1988 Fiorentina Nuoto 28.08
20 Mario SCARABELLO 1988 DDS srl 28.13
21 Alessio CHIRICO 1988 Racing Stelle Marine 28.24
22 Fulvio Paolo MACIEJAK 1985 Aurelia Nuoto 28.51
23 Federico SECCHI 1988 Nuoto Livorno 28.78
24 Emiliano DI CHIO 1987 Aurelia Nuoto 28.93
NP Alessandro ANIBI 1988 Nuoto MGM Sport NP
NP Michele GROSSI 1989 Centro Nuoto Montecatini NP
NP Simone DRUSIAN 1987 Usd Hydros NP
Women's 200 IM
1 Francesca SEGAT 1983 Gr.Nuoto Fiamme Gialle 29.22 1'04.06 1'45.64 2'17.41 13.00
2 Veronica MASSARI 1978 GS Fiamme Azzurre 29.78 1'05.01 1'46.74 2'18.60 11.00
3 Caterina BRIGHI 1992 VVF Modena M.Menegola 30.77 1'05.69 1'47.70 2'19.17 10.00
4 Giorgia GRAMILLANO 1980 GS Fiamme Azzurre 29.79 1'05.70 1'46.47 2'20.49 9.00
5 Erica BURATTO 1984 LaPresse Nuoto Torino 30.54 1'08.46 1'48.61 2'21.45 8.00
6 Serenella PARRI 1981 DDS srl 31.06 1'06.82 1'47.71 2'21.79 7.00
7 Andreana CIMMARUSTI 1985 GS Fiamme Azzurre 30.33 1'06.24 1'48.63 2'22.72 6.00
8 Livia TRAVAGLINI 1990 Nuoto Club Azzurra 91 30.68 1'06.83 1'48.67 2'22.86 5.00
9 Silvia LUCARINI 1981 Salaria Nuoto 30.88 1'08.56 1'51.10 2'23.62 4.00
10 Alice NESTI 1989 Nuotatori Pistoiesi 31.43 1'08.26 1'50.69 2'24.35 3.00
11 Elisa PASINI 1981 LaPresse Nuoto Torino 31.42 1'07.53 1'50.55 2'24.59 2.00
12 Alice FRANCO 1989 Asti Nuoto 31.40 1'09.23 1'50.83 2'24.63 1.00
13 Ilaria BATTISTINI 1990 Asd New Green Hill 31.36 1'09.59 1'51.18 2'24.74
Irene VILLANOVA 1987 Schio Nuoto 31.70 1'09.16 1'50.22 2'24.74
15 Margherita POZZI 1989 Ispra Nuoto 31.91 1'09.10 1'51.56 2'24.78
16 Valentina POMPILI 1988 Life Sport Center - Roma 31.18 1'08.79 1'49.94 2'24.95
17 Angelica ARMELLINI 1992 Ist.Com. M.Bentegodi 32.39 1'09.02 1'52.57 2'26.05
18 Laura MALTESE 1991 Olimpic Nuoto Villongo 32.54 1'08.02 1'52.32 2'26.07
19 Maura PIARDI 1988 Circolo Canottieri Aniene 31.63 1'08.77 1'51.63 2'26.14
20 Valentina CORAN 1988 Gymnasium Pordenone 30.31 1'08.36 1'51.59 2'26.49
21 Arianna GARGIONI 1989 Nuotatori Milanesi 32.33 1'10.11 1'52.95 2'26.55
22 Lisa BOSCHETTI 1991 Usd Hydros 31.38 1'09.37 1'53.49 2'26.77
23 Alessia REGLI 1984 Centro Nuoto Torino 30.31 1'07.24 1'50.55 2'26.97
24 Valentina LUCCONI 1992 Vela Nuoto Iece - Ancona 32.20 1'08.46 1'53.27 2'26.99
25 Giorgia AURELI 1989 Circolo Canottieri Aniene 33.88 1'10.28 1'55.07 2'28.09
26 Susanna NEGRI 1990 Canottieri Lecco 31.79 1'10.76 1'54.68 2'28.36
NP Micaela BERNI 1986 Plain Team Veneto NP
NP Alessia FILIPPI 1987 Gr.Nuoto Fiamme Gialle NP
Men's 400 IM
1 Luca MARIN
LaPresse Nuoto Torino 1986 28.50 1'00.28 1'31.85 2'02.97 2'39.39 3'16.79 3'48.15 4'17.74 13.00
2 Alessio BOGGIATTO
Circolo Canottieri Aniene 1981 28.52 1'00.62 1'33.89 2'07.18 2'44.01 3'20.71 3'52.04 4'20.23 11.00
3 Federico TURRINI
Centro Sportivo Esercito 1987 28.70 1'00.52 1'33.54 2'06.61 2'43.78 3'21.06 3'51.34 4'20.25 10.00
4 Vanni MANGONI
Nuotatori Pistoiesi 1985 28.16 1'00.48 1'34.81 2'08.14 2'45.23 3'22.68 3'54.22 4'24.24 9.00
5 Giacomo MUNGAI
LaPresse Nuoto Torino 1984 29.28 1'01.01 1'35.42 2'08.85 2'46.23 3'23.70 3'55.43 4'26.11 8.00
6 Luca Angelo DIOLI
GEAS Nuoto 1988 30.03 1'02.74 1'38.07 2'12.60 2'51.08 3'30.18 4'02.26 4'31.75 7.00
7 Stefano ROSSA
Rari Nantes Torino 1991 29.89 1'02.65 1'38.58 2'14.37 2'52.55 3'30.46 4'02.25 4'32.20 6.00
8 Marco BURCHERI
GEAS Nuoto 1986 28.22 1'00.45 1'34.22 2'07.92 2'47.07 3'27.28 3'59.75 4'32.52 5.00
9 Giorgio BATTISTELLA
Ispra Nuoto 1989 29.36 1'02.07 1'38.19 2'13.55 2'52.91 3'31.67 4'03.42 4'33.12 4.00
10 Marco CASTELLINI
Nuoto Livorno 1989 28.87 1'02.25 1'38.21 2'14.73 2'54.21 3'33.24 4'04.15 4'34.09 3.00
11 Giorgio PAOLETTI
Nuoto Livorno 1984 29.42 1'02.35 1'38.17 2'13.14 2'50.78 3'29.65 4'02.45 4'34.37 2.00
12 Lorenzo IACCARINO
Olimpic Nuoto Napoli 1986 29.68 1'04.37 1'39.26 2'12.78 2'52.46 3'32.68 4'05.07 4'35.16 1.00
13 Federico VISCUSI
CN UISP Bologna 1988 29.20 1'02.83 1'38.59 2'13.99 2'53.46 3'32.95 4'05.65 4'37.18
14 Pasquale BOMBACE
Olimpic Nuoto Napoli 1987 29.46 1'02.72 1'38.78 2'15.19 2'54.40 3'33.85 4'06.43 4'37.74
15 Matteo MILLI
Asd New Green Hill 1989 29.14 1'01.64 1'37.25 2'12.50 2'53.84 3'35.53 4'08.25 4'37.80
16 Federico ABIS
Sport Full Time Sassari 1986 29.66 1'03.55 1'39.61 2'14.24 2'53.91 3'33.94 4'06.87 4'38.35
17 Marco PUCCI
Ispra Nuoto 1987 30.23 1'04.13 1'41.17 2'18.51 2'56.39 3'36.27 4'08.40 4'39.14
18 Claudio BRUNI
Salaria Nuoto 1980 28.58 1'00.88 1'38.24 2'14.58 2'55.89 3'37.19 4'10.34 4'41.47
19 Antonio TESSAROTTO
Mirano Noale Swim 1989 28.79 1'02.22 1'38.87 2'15.10 2'56.82 3'39.19 4'12.93 4'44.61
20 Filippo GRAPPI
Nuotoromagna 1978 28.70 1'01.91 1'39.72 2'16.66 2'57.56 3'38.63 4'12.39 4'45.42
NP Simone RUFFINI
Pesaro Nuoto 1989 NP
NP Leonardo TUMIOTTO
LaPresse Nuoto Torino 1983 NP
Women's 50 Breaststroke
1 Roberta PANARA 1984 DDS srl 31.96 13.00
2 Chiara BOGGIATTO 1986 LaPresse Nuoto Torino 32.54 11.00
3 Ombretta PLOS 1981 Forum Sport Center 32.64 10.00
4 Veronica DEMOZZI 1987 Centro Sportivo Esercito 32.65 9.00
5 Noemi DIRENZO 1986 Circolo Canottieri Aniene 32.71 8.00
6 Miriam CORSINI 1989 DDS srl 32.99 7.00
7 Erica DONADON 1991 Nottoli Nuoto 74 33.02 6.00
8 Serenella PARRI 1981 DDS srl 33.04 5.00
9 Silvia ROSSI 1988 CN UISP Bologna 33.09 4.00
10 Sara FARINA 1978 GS Fiamme Oro Roma 33.21 3.00
11 Giulia FABBRI 1987 GS Fiamme Azzurre 33.44 2.00
12 Giulia CANOLLA 1990 Umbria Nuoto 33.47 1.00
13 Eleonora MINO' 1988 LaPresse Nuoto Torino 33.51
14 Chiara MASCETTI 1981 Nuotatori Milanesi 33.52
15 Caterina PARISI 1985 Salaria Nuoto 33.56
16 Elena PRELLE 1979 Ispra Nuoto 33.62
17 Giulia LORENZETTI 1987 Circolo Canottieri Aniene 34.21
18 Chiara MAZZONI 1982 Forum Sport Center 34.37
19 Nicol VALENTINI 1989 Salaria Nuoto 34.53
20 Sara DAMIANI 1989 Forum Sport Center 34.54
Valeria LOMBARDI 1983 Salaria Nuoto 34.54
22 Margherita BONETTI 1988 Nuoto Club Azzurra 91 34.71
23 Federica BERTACCHI 1988 Barchemicals Modena Nuoto 34.93
24 Marta BABUIN 1991 UISP Nuoto Cordenons 34.94
25 Maddalena TOIA 1989 Busto Nuoto 34.95
26 Vera LOSI 1991 Soncino Sporting Club 35.00
27 Sara FANTINEL 1991 Nuoto Club 91 Parma 35.21
28 Maris CHIARTANO 1992 Lib Dino Rora Nuoto 35.60
29 Samantha NEGRONI 1987 Ispra Nuoto 35.64
Men's 50 Freestyle
1 Filippo MAGNINI 1982 Larus Nuoto 22.93 12.00
Federico BOCCHIA 1986 Centro Sportivo Esercito 22.93 12.00
3 Michele SCARICA 1982 LaPresse Nuoto Torino 22.98 9.50
Giovanni ROSSI 1983 Nuoto Club 91 Parma 22.98 9.50
5 Lorenzo VISMARA 1975 Gr.Nuoto Fiamme Gialle 22.99 8.00
6 Fabrizio ADDAMIANO 1985 Centro Sportivo Esercito 23.33 7.00
7 Giacomo VASSANELLI 1983 Centro Sp.vo Carabinieri 23.34 6.00
8 Alessandro CALVI 1983 Centro Sp.vo Carabinieri 23.50 5.00
9 Andrea ROLLA 1983 Ispra Nuoto 23.51 4.00
10 Andrea SAVINO 1984 Rari Nantes Torino 23.53 3.00
11 Stefano GARZONIO 1980 Ispra Nuoto 23.55 1.50
Alessandro CHINELLATO 1986 Gr.Nuoto Fiamme Gialle 23.55 1.50
13 Mauro GALLO 1979 Centro Sp.vo Carabinieri 23.58
14 Matteo SALOMONI 1985 DDS srl 23.65
15 Paolo FACCHINELLI 1987 Imolanuoto 23.69
16 Patrizio BARBINI 1983 Forum Sport Center 23.70
Matteo MONTESI 1986 DDS srl 23.70
18 Vittorio DINIA 1986 Aurelia Nuoto 23.74
19 Luca PASTERIS 1983 LaPresse Nuoto Torino 23.82
20 Riccardo D'ACQUISTO 1988 Usd Hydros 23.92
Marco ORSI 1990 CN UISP Bologna 23.92
22 Alessandro SPOLETI 1984 Nuoto Livorno 23.96
23 Fabio GALLO 1983 Centro Sportivo Esercito 23.99
24 Klaus LANZARINI 1977 Gr.Nuoto Fiamme Gialle 24.00
25 Lorenzo MILETI NARDO 1988 Busto Nuoto 24.14
26 Michele SANTUCCI 1989 DDS srl 24.16
27 Alberto MONTIBELLER 1987 Leosport SC 24.17
28 Alessandro ROSSI 1985 Mirano Noale Swim 24.22
29 Matteo MUSSINO 1980 LaPresse Nuoto Torino 24.24
30 Diego STATUTI 1986 Aurelia Nuoto 24.27
31 Matteo CIARDULLO 1985 Salaria Nuoto 24.37
32 Luca LAVEZZARI 1989 Nuoto MGM Sport 24.47
33 Luca DIONISI 1989 Circolo Canottieri Aniene 24.97
NP Simone CIANCARINI 1979 Circolo Canottieri Aniene NP
NP Christian GALENDA 1982 Gr.Nuoto Fiamme Gialle NP
Women's 400 Freestyle
1 Federica PELLEGRINI
Circolo Canottieri Aniene 1988 29.60 1'00.36 1'31.53 2'03.14 2'34.95 3'06.86 3'38.39 4'09.32 13.00
2 Flavia ZOCCARI
Aurelia Nuoto 1986 29.89 1'01.73 1'33.85 2'06.07 2'38.62 3'10.90 3'43.43 4'15.98 11.00
3 Renata Fabiola SPAGNOLO
Plain Team Veneto 1989 30.04 1'01.72 1'34.10 2'06.97 2'39.95 3'13.18 3'46.42 4'18.64 10.00
4 Roberta IOPPI
LaPresse Nuoto Torino 1985 30.32 1'02.45 1'34.80 2'07.52 2'40.50 3'13.73 3'46.89 4'19.65 9.00
5 Wendy LANCELLOTTI
Avantgarda Desenzano 1989 31.15 1'04.22 1'37.45 2'11.18 2'44.56 3'17.74 3'50.24 4'20.94 8.00
6 Martina CUPPONE
Larus Nuoto 1988 31.02 1'04.21 1'37.81 2'11.12 2'44.18 3'17.33 3'49.69 4'21.65 7.00
7 Sara TALLINI
GEAS Nuoto 1988 30.56 1'04.00 1'37.63 2'11.48 2'44.78 3'18.29 3'51.11 4'23.50 6.00
8 Carolina BIANCHETTO
Plain Team Veneto 1990 30.54 1'03.88 1'37.42 2'11.33 2'44.97 3'18.49 3'51.77 4'23.73 5.00
9 Irene DE BIASI
Plain Team Veneto 1990 30.21 1'02.61 1'35.90 2'09.65 2'43.47 3'17.93 3'51.66 4'24.58 4.00
10 Laura BORGHETTI
Circolo Canottieri Aniene 1990 30.22 1'02.82 1'36.13 2'09.60 2'43.49 3'17.59 3'51.79 4'25.12 3.00
11 Jasmin AGNOLETTO
Veneto Banca Montebelluna 1991 31.46 1'04.94 1'38.50 2'12.16 2'45.95 3'19.72 3'53.35 4'25.89 2.00
12 Giulia BOLGIANI
Leonessa Nuoto e Pn 1990 30.56 1'03.50 1'36.94 2'11.01 2'44.91 3'19.03 3'53.19 4'27.04 1.00
13 Marina COGLIANO
Nuotatori Milanesi 1990 30.91 1'04.04 1'37.67 2'11.73 2'45.68 3'20.05 3'54.00 4'27.98
14 Francesca TITTONE
Aurelia Nuoto 1988 1'03.83 2'10.73 3'18.81 3'53.51 4'28.31
15 Silvia FLORIO
Centro Sportivo Esercito 1986 31.84 1'05.05 1'39.24 2'12.92 2'46.58 3'21.04 3'55.73 4'29.36
16 Benedetta PRATI
Reggiana Nuoto 1990 30.23 1'02.83 1'37.17 2'12.12 2'47.55 3'23.15 3'58.85 4'34.13
17 Giovanna TERZI
Olimpic Nuoto Villongo 1991 31.79 1'05.56 1'40.58 2'16.37 2'52.05 3'28.41 4'04.79 4'39.71
18 Dorianna PIROZZI
Circolo Canottieri Napoli 1988 32.08 1'05.48 1'40.01 2'15.58 2'52.15 3'28.65 4'05.09 4'40.61
NP Sara BALLARINI
Pesaro Nuoto 1988 NP
NP Nadine PERRETTI
Rari Nantes Torino 1990 NP
NP Elisa PASINI
LaPresse Nuoto Torino 1981 NP
NP Alessia FILIPPI
Gr.Nuoto Fiamme Gialle 1987 NP
Men's 800 Freestyle
1 Gabriele ZANCANARO
Rovigo Nuoto 1987 28.70 59.38 2'01.21 3'03.26 4'05.17 5'06.29 6'06.92 7'06.60 8'05.60 13.00
2 Luca FERRETTI
Marina Militare CS Nuoto 1984 28.47 58.97 2'00.64 3'02.59 4'04.50 5'06.09 6'07.58 7'08.95 8'07.87 11.00
3 Davide SITTI
Barchemicals Modena Nuoto 1989 28.39 59.33 2'01.45 3'03.73 4'06.07 5'08.74 6'11.24 7'13.39 8'14.41 10.00
4 Christian MINOTTI
Circolo Canottieri Aniene 1980 28.74 59.08 2'00.96 3'03.28 4'05.98 5'08.60 6'11.75 7'15.08 8'16.80 9.00
5 Luca PUCE
Rapallo Nuoto 1985 28.44 58.85 2'00.75 3'03.57 4'06.45 5'09.48 6'12.34 7'15.20 8'17.26 8.00
6 Nicola BOLZONELLO
Centro Sp.vo Carabinieri 1987 30.50 1'02.37 2'05.43 3'07.80 4'10.60 5'12.88 6'14.79 7'17.16 8'18.39 7.00
7 Nicola SELLERI
GS Fiamme Oro Roma 1980 29.93 1'01.31 2'04.60 3'08.12 4'12.13 5'15.85 6'19.76 7'22.14 8'21.71 6.00
8 Samuel PIZZETTI
Centro Sp.vo Carabinieri 1986 28.61 59.53 2'02.77 3'05.30 4'08.51 5'12.44 6'16.51 7'21.05 8'23.86 4.50
Matteo MONTANARI
Leonessa Nuoto e Pn 1989 29.56 1'00.64 2'03.40 3'06.66 4'10.22 5'14.06 6'18.02 7'22.31 8'23.86 4.50
10 Simone RUFFINI
Pesaro Nuoto 1989 29.84 1'01.13 2'04.72 3'08.37 4'12.15 5'16.17 6'20.23 7'23.45 8'25.21 3.00
Afternoon Session
Women's 100 Backstroke
1 Elena GEMO 1987 Circolo Canottieri Aniene 30.64 1'02.53 13.00
2 Caterina BRIGHI 1992 VVF Modena M.Menegola 31.32 1'04.02 11.00
3 Romina ARMELLINI 1984 Circolo Canottieri Aniene 31.44 1'04.13 10.00
4 Federica VOTO 1988 Rari Nantes Torino 31.15 1'04.51 9.00
5 Roberta IOPPI 1985 LaPresse Nuoto Torino 32.01 1'04.66 8.00
6 Roberta SERRAPEDE 1984 Salaria Nuoto 31.43 1'04.78 7.00
7 Veronica NERI 1992 Nuoto Livorno 31.62 1'05.29 6.00
8 Elisa APOSTOLI 1989 Canottieri Garda Salo' 31.87 1'05.61 5.00
9 Rubina CARRADORE 1989 Plain Team Veneto 32.14 1'05.66 4.00
10 Alice PARISI 1987 Aurelia Nuoto 31.91 1'05.78 3.00
11 Valentina BATTAGLIA 1988 Nuotatori Milanesi 32.42 1'06.53 2.00
12 Federica SORRISO 1990 Salaria Nuoto 32.27 1'06.59 1.00
13 Alice FERRI 1983 Forum Sport Center 32.67 1'06.68
14 Greta CECCARINI 1990 Circolo Canottieri Aniene 32.36 1'06.72
15 Arianna BARBIERI 1989 Plain Team Veneto 32.71 1'06.87
16 Valentina D'INTINO 1988 Asd Teate Splashing 32.79 1'06.98
17 Martina DE MEMME 1991 Nuoto Livorno 32.93 1'07.01
18 Michela BORRO 1989 Aurelia Nuoto 33.26 1'07.20
Chiara BELLINI 1992 Nuoto Valdinievole 32.85 1'07.20
20 Martina MANTOVANI 1987 CN UISP Bologna 32.24 1'07.21
21 Pasqualina MARINO 1990 Circolo Canottieri Aniene 32.62 1'07.26
22 Amanda SOLFRINI 1990 CN UISP Bologna 32.61 1'07.28
23 Carla Elena STAMPFLI 1984 DDS srl 32.96 1'07.34
24 Sara CORSI 1992 Avantgarda Desenzano 33.09 1'07.84
25 Luisa BOVO 1987 Ist.Com. M.Bentegodi 33.30 1'08.74
26 Paola BALORDI 1984 DDS srl 33.66 1'09.10
27 Giorgia BIANO 1988 LaPresse Nuoto Torino 33.71 1'09.15
Men's 100 Butterfly
1 Mattia NALESSO 1981 Centro Sp.vo Carabinieri 25.33 53.69 13.00
2 Rudy GOLDIN 1984 Centro Sportivo Esercito 25.20 53.71 11.00
3 Matteo SALOMONI 1985 DDS srl 25.37 54.47 10.00
4 Paolo VILLA 1981 Centro Sportivo Esercito 25.60 54.48 9.00
5 Michele COSENTINO 1986 Ispra Nuoto 25.64 54.54 8.00
6 Simone CIANCARINI 1979 Circolo Canottieri Aniene 25.52 54.58 7.00
7 Matteo CASENGHI 1988 Forum Sport Center 25.88 54.65 6.00
8 Joseph Davide NATULLO 1988 Circolo Canottieri Napoli 25.92 54.76 5.00
9 Filippo FURLAN 1986 Veneto Banca Montebelluna 25.80 55.26 4.00
10 Marco MACCIANTI 1981 Fiorentina Nuoto 25.93 55.44 3.00
11 Luca MAZZURANA 1988 Bolzano Nuoto 25.85 55.47 2.00
12 Alessandro DEFENDI 1985 Plain Team Veneto 25.69 55.59 1.00
13 Marco PELLIZZON 1989 Veneto Banca Montebelluna 26.23 55.73
14 Luca GARDONIO 1979 GS Fiamme Oro Roma 26.25 55.79
15 Sandro SARTINI 1989 Nuoto Livorno 26.50 55.83
16 Fabio CANTAVENNA 1989 LaPresse Nuoto Torino 26.62 55.86
Stefano IACOBONE 1987 Ispra Nuoto 26.15 55.86
18 Stefano GEMELLI 1989 Ispra Nuoto 26.30 56.01
19 Erik CAPPA 1984 Forum Sport Center 25.75 56.03
20 Dario ROMEO 1983 Salaria Nuoto 26.33 56.20
21 Denny FERRONI 1988 Reggiana Nuoto 25.96 56.50
22 Gabriele LANDINI 1990 Fiorentina Nuoto 26.66 56.55
23 Alessandro RESCH 1980 Imolanuoto 26.56 56.57
24 Niccolo' BENI 1986 Fiorentina Nuoto 26.45 56.84
25 Gianluca MAIELLO 1988 Olimpic Nuoto Napoli 26.57 57.03
26 Massimo MARCHI 1983 Imolanuoto 26.64 57.43
27 Davide CRISPINO 1989 Olimpic Nuoto Napoli 26.98 57.58
Women's 200 Butterfly
1 Caterina GIACCHETTI 1988 Circolo Canottieri Aniene 30.03 1'02.98 1'36.46 2'10.20 13.00
2 Paola CAVALLINO 1977 Andrea Doria 30.67 1'04.16 1'38.29 2'12.14 11.00
3 Alessia FILIPPI 1987 Gr.Nuoto Fiamme Gialle 30.74 1'04.47 1'39.31 2'14.32 10.00
4 Ambra MIGLIORI 1984 Circolo Canottieri Aniene 29.86 1'03.57 1'38.46 2'14.46 9.00
5 Luana MOLINARI 1987 Nuoto MGM Sport 30.78 1'04.64 1'39.91 2'15.84 8.00
6 Veronica RODA' 1982 Ispra Nuoto 31.07 1'04.51 1'39.98 2'16.42 7.00
7 Sabina MUSSI 1987 Circolo Canottieri Aniene 30.97 1'05.09 1'40.53 2'16.96 6.00
8 Emanuela ALBENZI 1990 Larus Nuoto 30.90 1'05.19 1'40.80 2'17.17 5.00
9 Chiara MAZZONI 1982 Forum Sport Center 31.11 1'06.48 1'42.54 2'18.63 4.00
10 Valentina POMPILI 1988 Life Sport Center - Roma 32.10 1'07.17 1'43.06 2'18.83 3.00
11 Giulia TOMIELLO 1988 Schio Nuoto 30.56 1'05.52 1'41.92 2'18.84 2.00
12 Elisa CAVAZZUTI 1989 VVF Modena M.Menegola 31.42 1'06.03 1'42.02 2'19.33 1.00
13 Danila VECCHIO 1992 Aquos Meridiana Piscine 32.59 1'07.67 1'43.59 2'19.77
14 Martina GHILLANI 1988 Coopernuoto 31.24 1'06.42 1'42.45 2'20.08
15 Martina FERRINI 1991 Pol Comunale Riccione 31.94 1'07.75 1'44.32 2'20.12
16 Paola AURUCCI 1985 Nuotatori Milanesi 31.47 1'07.05 1'43.02 2'20.42
17 Silvia LUCARINI 1981 Salaria Nuoto 31.19 1'06.87 1'43.49 2'20.73
18 Jessica ANDREINI 1990 Gymnasium Pordenone 31.33 1'07.31 1'43.81 2'21.38
19 Nadine PERRETTI 1990 Rari Nantes Torino 32.21 1'08.00 1'44.68 2'21.79
20 Giulia VIANELLO 1991 Usd Hydros 31.28 1'06.97 1'44.64 2'22.91
21 Lara VENERI 1990 Ist.Com. M.Bentegodi 31.37 1'07.43 1'45.62 2'25.31
NP Beatrice RESTORI 1991 Nuoto Club 91 Parma NP
NP Valentina CORAN 1988 Gymnasium Pordenone NP
NP Valentina LONGO 1989 Icos Sporting Club NP
Men's 200 Backstroke
1 Mattia AVERSA 1986 Circolo Canottieri Aniene 28.71 59.14 1'29.47 2'00.06 13.00
2 Sebastiano RANFAGNI 1985 LaPresse Nuoto Torino 28.78 59.40 1'29.66 2'00.23 11.00
3 Luca MARIN 1986 LaPresse Nuoto Torino 29.66 1'00.53 1'31.40 2'01.59 10.00
4 Simone MANNI 1987 Larus Nuoto 28.73 59.80 1'31.28 2'02.40 9.00
5 Federico TURRINI 1987 Centro Sportivo Esercito 29.54 1'00.51 1'32.03 2'02.92 8.00
6 Damiano LESTINGI 1989 Circolo Canottieri Aniene 28.61 59.60 1'31.57 2'03.45 7.00
7 Mirko MAZZARI 1975 Centro Sp.vo Carabinieri 29.74 1'00.95 1'33.19 2'04.85 6.00
8 Lorenzo IACCARINO 1986 Olimpic Nuoto Napoli 30.60 1'03.08 1'35.26 2'05.88 5.00
9 Maurizio TERSAR 1976 Marina Militare CS Nuoto 29.66 1'01.67 1'34.27 2'05.90 4.00
10 Luca CORAZZI 1988 Forum Sport Center 29.64 1'01.19 1'33.53 2'06.06 3.00
11 Matteo MILLI 1989 Asd New Green Hill 30.14 1'01.82 1'34.46 2'06.97 2.00
12 Emiliano DI CHIO 1987 Aurelia Nuoto 30.26 1'01.97 1'34.25 2'07.43 1.00
13 Simone DRUSIAN 1987 Usd Hydros 30.34 1'02.54 1'35.54 2'07.88
14 Matteo GIORDANO 1989 Delphinia Sp.Club Napoli 30.39 1'02.50 1'35.38 2'08.15
15 Federico SECCHI 1988 Nuoto Livorno 30.65 1'02.82 1'35.38 2'08.82
16 Luca BARBERINI 1987 Nuoto Club Azzurra 91 31.16 1'03.56 1'36.31 2'09.39
17 Vanni MANGONI 1985 Nuotatori Pistoiesi 30.26 1'02.61 1'35.77 2'09.53
18 Luca SAVERGNINI 1986 Nuotatori Milanesi 30.34 1'03.90 1'37.24 2'10.11
19 Thomas GALLETTI 1982 DDS srl 30.44 1'02.93 1'36.44 2'10.25
20 Matteo MONTANARI 1989 Leonessa Nuoto e Pn 32.01 1'05.04 1'38.31 2'10.80
21 Gabriele Ant. COSENTINO 1990 Gestisport Coop 30.09 1'04.06 1'37.91 2'11.17
22 Luca LAVEZZARI 1989 Nuoto MGM Sport 30.75 1'04.00 1'38.68 2'12.41
RIT Enrico CATALANO 1983 LaPresse Nuoto Torino 27.00 55.92 RIT
Women's 200 Breaststroke
1 Chiara BOGGIATTO 1986 LaPresse Nuoto Torino 34.22 1'11.63 1'50.30 2'30.19 13.00
2 Eleonora MINO' 1988 LaPresse Nuoto Torino 35.45 1'13.81 1'52.53 2'32.21 11.00
3 Silvia ROSSI 1988 CN UISP Bologna 35.53 1'14.49 1'53.45 2'33.81 10.00
4 Elisa CELLI 1990 Pol Comunale Riccione 35.56 1'14.26 1'53.91 2'34.02 9.00
5 Veronica DEMOZZI 1987 Centro Sportivo Esercito 34.43 1'13.46 1'53.13 2'34.40 8.00
6 Sara FARINA 1978 GS Fiamme Oro Roma 35.94 1'15.55 1'55.31 2'35.08 7.00
7 Giulia FABBRI 1987 GS Fiamme Azzurre 34.68 1'13.82 1'54.15 2'36.51 6.00
8 Michela GUZZETTI 1992 Mozzate Sport 35.41 1'16.17 1'56.75 2'36.54 5.00
9 Desiree FERRO 1986 Larus Nuoto 35.64 1'15.01 1'55.48 2'36.82 4.00
10 Irene BONORA 1987 Ispra Nuoto 35.95 1'15.70 1'56.10 2'37.76 3.00
11 Federica BERTACCHI 1988 Barchemicals Modena Nuoto 36.35 1'16.69 1'57.30 2'38.42 2.00
12 Giovanna SALERNO 1990 Ispra Nuoto 36.17 1'16.24 1'57.17 2'38.59 1.00
13 Erica DONADON 1991 Nottoli Nuoto 74 35.28 1'15.74 1'56.47 2'39.56
14 Nicol VALENTINI 1989 Salaria Nuoto 35.76 1'15.51 1'56.96 2'39.57
15 Maris CHIARTANO 1992 Lib Dino Rora Nuoto 36.28 1'16.71 1'58.31 2'39.63
16 Beatrice CAVALLI 1991 Pol Comunale Riccione 36.96 1'17.79 1'59.21 2'40.54
17 Giulia LORENZETTI 1987 Circolo Canottieri Aniene 36.15 1'16.86 1'58.82 2'41.56
18 Margherita BONETTI 1988 Nuoto Club Azzurra 91 36.21 1'16.19 1'57.61 2'42.20
19 Samantha NEGRONI 1987 Ispra Nuoto 37.82 1'19.82 2'02.16 2'44.48
20 Elita PARISI 1989 Forum Sport Center 37.51 1'18.10 2'00.40 2'44.71
21 Marta BABUIN 1991 UISP Nuoto Cordenons 37.14 1'19.10 2'02.01 2'44.79
Men's 100 Breaststroke
1 Edoardo GIORGETTI 1989 Circolo Canottieri Aniene 29.38 1'01.37 13.00
2 Mattia PESCE 1989 Mirano Noale Swim 29.10 1'01.88 11.00
3 Michele VANCINI 1981 Centro Sp.vo Carabinieri 29.38 1'02.36 10.00
4 Marco SOMMARIPA 1984 Centro Sportivo Esercito 29.64 1'02.70 9.00
5 Davide CASSOL 1980 GS Fiamme Oro Roma 29.82 1'02.83 8.00
6 Loris FACCI 1983 Rari Nantes Torino 29.67 1'03.05 7.00
7 Luca PIZZINI 1989 Ist.Com. M.Bentegodi 29.71 1'03.06 6.00
8 Luca Jacopo ROSSONI 1986 Ispra Nuoto 30.30 1'03.71 5.00
9 Federico FRANCIOLINI 1988 Nuoto Livorno 30.40 1'03.89 4.00
10 Luca DE MATTEIS 1984 Circolo Canottieri Napoli 30.42 1'04.02 3.00
11 Fernando MAZZOTTA 1987 Larus Nuoto 30.44 1'04.21 2.00
12 Andrea TONIATO 1991 Plain Team Veneto 29.68 1'04.32 1.00
13 Nicola XELLA 1986 Imolanuoto 30.18 1'04.38
14 Riccardo ROTA 1980 Ispra Nuoto 30.32 1'04.83
15 Luca SIGHINOLFI 1981 Barchemicals Modena Nuoto 30.35 1'05.08
16 Enrico ROSSI 1987 CN UISP Bologna 30.60 1'05.09
17 Mirko GEMO 1986 Plain Team Veneto 29.87 1'05.35
18 Maurizio CAPONE 1980 GS Fiamme Oro Roma 30.73 1'05.57
19 Dario ZUCCARINO 1985 CN UISP Bologna 30.14 1'05.58
20 Alessandro AZZARRI 1984 Esseci Nuoto 30.61 1'05.61
21 Giacomo CHIAVALIN 1988 Rari Nantes Venezia 30.80 1'05.69
22 Valerio FLETCHER 1980 Salaria Nuoto 31.42 1'05.78
23 Alberto LANTIERI 1986 Gymnasium Pordenone 30.49 1'05.82
24 Fabio CANTAVENNA 1989 LaPresse Nuoto Torino 31.59 1'06.58
25 Luca RESIDORI 1987 Ist.Com. M.Bentegodi 31.53 1'07.43
26 Emanuele CESTI 1989 DDS srl 32.21 1'08.28
NP Stefano ANCARANI 1990 Imolanuoto NP
NP Stefano ORNAGHI 1984 Nuotatori Milanesi NP
NP Fabio SCOZZOLI 1988 Imolanuoto NP
Women's 100 Freestyle
1 Cristina CHIUSO 1973 Aurelia Nuoto 26.59 55.30 13.00
2 Marialaura SIMONETTO 1987 Plain Team Veneto 27.80 56.99 11.00
3 Roberta PANARA 1984 DDS srl 27.74 57.20 10.00
4 Alice GIANESINI 1986 LaPresse Nuoto Torino 27.60 57.21 9.00
5 Flavia ZOCCARI 1986 Aurelia Nuoto 27.84 57.39 7.50
Francesca SEGAT 1983 Gr.Nuoto Fiamme Gialle 28.19 57.39 7.50
7 Giulia FURLAN 1988 Usd Hydros 27.99 57.54 6.00
8 Silvia COPETTA 1988 Plain Team Veneto 28.16 57.56 5.00
9 Sara GOFFI 1981 GS Fiamme Azzurre 27.95 57.58 4.00
10 Erika FERRAIOLI 1986 Forum Sport Center 28.06 57.83 2.50
Giorgia MANCIN 1984 DDS srl 27.92 57.83 2.50
12 Maria Vitt. GARAVAGLIA 1987 DDS srl 28.56 57.86 1.00
13 Laura LETRARI 1989 SSV Brixen 28.43 58.05
14 Jessica YELVERTON 1987 Busto Nuoto 27.95 58.19
15 Gigliola TECCHIO 1988 Leosport SC 28.43 58.20
16 Silvia DI PIETRO 1993 Aurelia Nuoto 28.44 58.24
17 Cristina LEANZA 1988 Rari Nantes Torino 27.77 58.28
18 Martina CUPPONE 1988 Larus Nuoto 28.29 58.38
19 Anna GRESELIN 1990 Schio Nuoto 28.57 58.44
20 Caterina BRIGHI 1992 VVF Modena M.Menegola 28.33 58.54
21 Sara TALLINI 1988 GEAS Nuoto 28.72 58.59
22 Alice CARPANESE 1987 Plain Team Veneto 28.43 58.60
23 Eleonora CELADA 1989 DDS srl 28.30 58.65
24 Alessandra BIONDI 1986 Aurelia Nuoto 28.01 58.71
25 Livia TRAVAGLINI 1990 Nuoto Club Azzurra 91 28.13 58.76
Luisa STRIANI 1978 Larus Nuoto 28.59 58.76
27 Angelika FISCHNALLER 1982 SSV Bozen 28.59 58.80
28 Silvia FLORIO 1986 Centro Sportivo Esercito 28.60 59.04
29 Lara CONSOLANDI 1982 Centro Sportivo Esercito 28.51 59.08
30 Carolina BIANCHETTO 1990 Plain Team Veneto 28.42 59.09
31 Delfina PINTO 1987 Salaria Nuoto 28.82 59.11
32 Laura SPAGGIARI 1990 Reggiana Nuoto 28.77 59.13
33 Camilla BUIZZA 1990 Leonessa Nuoto e Pn 28.76 59.22
34 Roberta DE IORIO 1986 Circolo Canottieri Napoli 28.59 59.36
35 Camilla DAOLIO 1990 Ispra Nuoto 28.02 59.48
36 Alessandra MOROTTI 1985 Circolo Canottieri Aniene 28.72 59.83
37 Greta SPONZA 1991 Leosport SC 28.68 59.89
38 Diana LUISE 1989 Plain Team Veneto 28.15 1'00.44
39 Giovanna TERZI 1991 Olimpic Nuoto Villongo 29.99 1'01.44
NP Renata Fabiola SPAGNOLO 1989 Plain Team Veneto NP
SQ Veronica NERI 1992 Nuoto Livorno 28.95 SQ
Men's 200 Freestyle
1 Filippo MAGNINI 1982 Larus Nuoto 26.32 53.87 1'21.24 1'48.21 13.00
2 Massimiliano ROSOLINO 1978 Larus Nuoto 26.05 53.31 1'21.15 1'48.83 11.00
3 Andrea BUSATO 1987 Gr.Nuoto Fiamme Gialle 26.39 54.33 1'22.10 1'49.78 10.00
4 Christian GALENDA 1982 Gr.Nuoto Fiamme Gialle 24.96 53.16 1'21.40 1'50.24 9.00
5 Nicola CASSIO 1985 Circolo Canottieri Aniene 26.35 54.03 1'21.82 1'50.37 8.00
6 Federico CAPPELLAZZO 1980 Centro Sp.vo Carabinieri 26.11 53.84 1'21.99 1'50.53 7.00
7 Matteo PELLICIARI 1979 DDS srl 26.61 54.71 1'23.06 1'50.63 6.00
8 Nicola FEBBRARO 1981 GS Fiamme Oro Roma 26.92 54.91 1'23.15 1'51.05 5.00
9 Andrea GIAVI 1980 Veneto Banca Montebelluna 26.07 54.17 1'22.74 1'51.22 4.00
10 Federico COLBERTALDO 1988 Veneto Banca Montebelluna 26.40 54.10 1'22.50 1'51.38 3.00
11 Andrea FROVI 1982 Ispra Nuoto 26.99 55.29 1'23.59 1'51.43 2.00
12 Cesare SCIOCCHETTI 1989 Gymnasium Pordenone 26.68 55.56 1'23.86 1'51.61 1.00
13 Filippo TON 1986 Usd Hydros 26.50 55.07 1'23.61 1'51.77
14 Marco BELOTTI 1988 Circolo Canottieri Aniene 26.48 55.67 1'24.09 1'51.86
15 Alessandro CALVI 1983 Centro Sp.vo Carabinieri 25.87 54.09 1'23.57 1'52.15
16 Diego STATUTI 1986 Aurelia Nuoto 26.04 54.16 1'22.96 1'52.27
17 Alessio TROIANI 1982 Forum Sport Center 27.11 55.73 1'24.26 1'52.48
18 Luca PUCE 1985 Rapallo Nuoto 26.66 55.13 1'24.25 1'52.88
19 Michele COSENTINO 1986 Ispra Nuoto 27.05 56.36 1'25.19 1'53.01
20 Gianfranco MESCHINI 1983 Circolo Canottieri Aniene 26.27 54.51 1'23.77 1'53.18
21 Filippo BARBACINI 1990 Reggiana Nuoto 27.02 55.75 1'24.78 1'53.57
22 Michele SANTUCCI 1989 DDS srl 27.53 56.63 1'25.20 1'53.85
23 Samuel PIZZETTI 1986 Centro Sp.vo Carabinieri 26.83 55.66 1'24.53 1'53.90
24 Alex DI GIORGIO 1990 Circolo Canottieri Aniene 27.33 56.21 1'25.65 1'54.14
25 Francesco VESPE 1983 Centro Sp.vo Carabinieri 27.28 56.68 1'25.89 1'54.23
26 Giorgio BATTISTELLA 1989 Ispra Nuoto 27.89 56.68 1'25.78 1'54.26
27 Marco CASTELLINI 1989 Nuoto Livorno 27.66 56.51 1'25.56 1'54.38
28 Antonio FILOSI 1986 Larus Nuoto 27.39 56.11 1'25.23 1'54.52
29 Andrea BECCARI 1978 Ispra Nuoto 26.78 55.89 1'25.89 1'54.71
30 Gianluca ERMETI 1982 Centro Sportivo Esercito 26.24 54.39 1'24.01 1'54.89
31 Luca PASTERIS 1983 LaPresse Nuoto Torino 27.03 56.18 1'25.88 1'54.93
32 Riccardo D'ACQUISTO 1988 Usd Hydros 26.50 54.74 1'25.00 1'55.23
33 Marco PELLIZZON 1989 Veneto Banca Montebelluna 27.41 57.43 1'27.20 1'56.29
34 Nicola SELLERI 1980 GS Fiamme Oro Roma 27.62 57.50 1'27.35 1'56.98
35 Francesco ZUCCARO 1983 Forum Sport Center 26.40 54.50 1'25.15 1'57.32
36 Francesco SECCHIAROLI 1985 Circolo Canottieri Aniene 26.65 55.41 1'26.12 1'57.85
37 Luca MECHINI 1989 Fiorentina Nuoto 27.24 57.29 1'27.90 1'58.12
38 Lorenzo NUSCIS 1990 Nuoto MGM Sport 26.25 55.72 1'27.57 1'58.43
NP Leonardo TUMIOTTO 1983 LaPresse Nuoto Torino NP