11/9/2012 - 11/10/2012
Madison, Wisconsin, USA
Licensed to WIAA Championship Meet
HY-TEK''s MEET MANAGER 3.0 11/10/2012 05:45 PM
2012 WIAA Girls Division 1 State Meet
UW Natatorium
Results
Event 1 Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
State D1: R 502.45 2003 Lauren LeRoy, Oshkosh North
Name Year School Semis Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Greysen Hertting SR Neenah 331.65 J470.65 20
2 Beth Dzwierzynski SR Divine Savior 325.30 J454.05 17
3 Hazel Hertting SO Neenah 286.90 J409.45 16
4 Mara Rosenstock JR Madison West 290.55 J397.95 15
5 Cassidy Bose SO Racine Case 284.45 J391.25 14
6 Mel Pearson SR Franklin 263.90 J383.35 13
7 Katrina Voge SO Franklin 263.60 J381.75 12
8 Emily Werve SR Kenosha Tremper 275.30 J380.15 11
9 Kendra Morgan SR Eau Claire Memor 265.30 J378.35 9
10 Claire Coorough SR Arrowhead 269.30 J377.15 7
11 Kelsie Hall JR Cedarburg 262.40 J365.50 6
12 Cassidy Pilo SO MenoFalls/Hamltn 246.65 J358.15 5
13 Bailey Wagner JR West Bend West 259.35 J346.35 4
14 Mollie Patzke SR Neenah 254.25 J343.55 3
15 Kayley Alioto JR Mad. Memorial 246.15 J331.25 2
16 Miranda Severin SO Eau Claire Memor 243.60 J321.55 1
Event 1 Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
State D1: R 502.45 2003 Lauren LeRoy, Oshkosh North
Name Year School Prelims Semis
===============================================================================
Semi-Finals
1 Greysen Hertting SR Neenah 212.30 331.65
2 Beth Dzwierzynski SR Divine Savior 204.40 325.30
3 Mara Rosenstock JR Madison West 182.70 290.55
4 Hazel Hertting SO Neenah 184.40 286.90
5 Cassidy Bose SO Racine Case 180.85 284.45
6 Emily Werve SR Kenosha Tremper 172.55 275.30
7 Claire Coorough SR Arrowhead 169.15 269.30
8 Kendra Morgan SR Eau Claire Memor 166.30 265.30
9 Mel Pearson SR Franklin 162.95 263.90
10 Katrina Voge SO Franklin 160.70 263.60
11 Kelsie Hall JR Cedarburg 163.80 262.40
12 Bailey Wagner JR West Bend West 172.05 259.35
13 Mollie Patzke SR Neenah 158.60 254.25
14 Cassidy Pilo SO MenoFalls/Hamltn 161.55 246.65
15 Kayley Alioto JR Mad. Memorial 153.30 246.15
16 Miranda Severin SO Eau Claire Memor 164.55 243.60
17 Carley Thomas SO Racine Park 161.35 238.90
18 Anna Belson JR Arrowhead 155.85 238.40
19 Becky Procknow JR Oshkosh West 147.70 232.80
20 Kate Haznaw JR MenoFalls/Hamltn 146.85 232.65
Event 1 Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
State D1: R 502.45 2003 Lauren LeRoy, Oshkosh North
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Greysen Hertting SR Neenah NP 212.30
2 Beth Dzwierzynski SR Divine Savior NP 204.40
3 Hazel Hertting SO Neenah NP 184.40
4 Mara Rosenstock JR Madison West NP 182.70
5 Cassidy Bose SO Racine Case NP 180.85
6 Emily Werve SR Kenosha Tremper NP 172.55
7 Bailey Wagner JR West Bend West NP 172.05
8 Claire Coorough SR Arrowhead NP 169.15
9 Kendra Morgan SR Eau Claire Memor NP 166.30
10 Miranda Severin SO Eau Claire Memor NP 164.55
11 Kelsie Hall JR Cedarburg NP 163.80
12 Mel Pearson SR Franklin NP 162.95
13 Cassidy Pilo SO MenoFalls/Hamltn NP 161.55
14 Carley Thomas SO Racine Park NP 161.35
15 Katrina Voge SO Franklin NP 160.70
16 Mollie Patzke SR Neenah NP 158.60
17 Anna Belson JR Arrowhead NP 155.85
18 Kayley Alioto JR Mad. Memorial NP 153.30
19 Becky Procknow JR Oshkosh West NP 147.70
20 Kate Haznaw JR MenoFalls/Hamltn NP 146.85
21 Erin Scholz FR Muskego NP 144.25
22 Maddie Gleed FR Cedarburg NP 140.10
23 Maddi Schifano JR Divine Savior NP 138.30
24 Zoe Rodriguez JR Kenosha Bradford NP 136.95
Event 2 Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
State D1: R 1:42.71 2005 Arrowhead, Arrowhead
A Boritzke, M Zblewski, K Eschenburg, N Landisch
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Arrowhead 1:46.58 1:44.44 40
1) Taylor Teske SR 2) Lindsay Adamski SO
3) Miranda Helbig SR 4) Mary Warren JR
27.57 28.49 25.56 22.82
2 Middleton 1:46.77 1:47.26 34
1) Victoria Lin FR 2) Emma Karbusicky FR
3) Sophie Tallard-Sklare SR 4) Karley Licking JR
27.12 29.92 26.39 23.83
3 Cedarburg 1:48.62 1:47.51 32
1) Jessica Short SO 2) Katie Drabot FR
3) Daniella Peters FR 4) Kathryn Mohr SO
26.89 29.60 26.85 24.17
4 Germantown 1:48.75 1:47.72 30
1) Khia Kurtenbach JR 2) Haley DeGrace SO
3) Samantha Siebenaller FR 4) Rachel Siebenaller JR
27.97 29.75 25.79 24.21
5 Shawano Community/Bonduel 1:48.00 1:48.40 28
1) Mackenzie Buss SR 2) Clare Martell FR
3) Ali Hanson SO 4) Taylor Kroenke FR
26.09 31.08 26.15 25.08
6 Waukesha South/Mukwonago 1:48.38 1:49.35 26
1) Lizzy Baertlein JR 2) Addison Skogman SO
3) Natalie Clausen SO 4) Alicia Beam FR
27.19 31.11 26.11 24.94
7 Verona Area 1:49.92 1:49.54 24
1) Emily Tiedemann SR 2) Bree Parent SR
3) Lindsay Craig JR 4) Shelby Rozeboom SO
28.17 31.78 26.33 23.26
8 Eau Claire Memorial 1:49.50 1:49.98 22
1) Ali Glassbrenner JR 2) Sarah Manz SO
3) Kaia Lund JR 4) Laura Gross SR
27.87 30.80 26.45 24.86
9 Muskego 1:49.89 1:50.41 18
1) Kristen Kaiser SR 2) Kari Balson SO
3) Megan Liebl SR 4) Katie Taylor FR
28.58 30.87 26.66 24.30
10 Appleton North 1:50.62 1:50.88 14
1) Alexia Monty FR 2) Macy Iotte JR
3) Andrea Bryson JR 4) Abbey Greenway FR
27.67 32.85 26.34 24.02
11 Bay Port 1:50.97 1:51.24 12
1) Carly Johnson SR 2) Danielle Marcusen SR
3) Erika Jensen SR 4) Kiera Roubal SR
29.51 31.37 25.50 24.86
12 Madison Memorial 1:51.27 1:51.62 10
1) Tori Horton SO 2) Maya Gomez FR
3) Robin Hartung SR 4) Allison Statz SR
28.07 32.08 26.81 24.66
13 Stevens Point 1:51.54 1:51.85 8
1) Skyelar Volm SO 2) Sara Tainter SR
3) Janna Check SR 4) Natalie Neuwirth SR
29.24 31.95 26.54 24.12
14 Madison West 1:51.45 1:52.05 6
1) Mary First FR 2) Sydney Higgins FR
3) Amelia Barczi SR 4) Katie Feller SO
28.90 31.94 26.94 24.27
15 Waukesha North/Kettle Moraine 1:51.31 1:52.58 4
1) Meagan Horozewski SO 2) Briana Horozewski SR
3) Katie Breger JR 4) Danielle Kudis SO
29.57 31.07 26.48 25.46
16 Wausau East 1:51.93 1:52.59 2
1) Kendra Hilgemann SR 2) Sarah Kane SO
3) Jocelyn Moses SR 4) Bethany Novak-Tveten SO
29.27 30.71 28.26 24.35
17 Sheboygan North 1:52.88 1:52.65
1) Ali Huenink SR 2) Robyn Smith SO
3) Kate Wintheiser SR 4) Logan Gerbitz SO
28.20 32.28 27.07 25.10
18 Divine Savior Holy Angels 1:51.97 1:53.10
1) Renata Schlomann FR 2) Katie Polacheck SR
3) Jessica Chan SR 4) Morgan Fischer SO
28.95 32.12 26.71 25.32
19 Waunakee 1:53.41 1:53.75
1) Allison Pierce SO 2) Rachel Spears JR
3) Elena Patz JR 4) Elissa Hermsen SR
28.49 34.42 26.06 24.78
20 Menomonee Falls/Hamilton 1:53.47 1:53.86
1) Sommer Semanek SR 2) Hannah Mast SR
3) Haley Lucas SR 4) Emmorie Jossie SR
29.10 32.50 25.80 26.46
21 Holmen 1:52.61 1:54.22
1) Vada Williams SO 2) Kelsey Linzmeyer FR
3) Marlee Pronschinske SO 4) Allison Carlisle JR
30.30 31.55 28.30 24.07
22 Brookfield East 1:53.19 1:54.70
1) Jessica Westcott SO 2) Laura Werking SR
3) Lindsay Powell JR 4) Melissa Gustafson SR
29.89 33.03 26.49 25.29
23 Neenah 1:51.44 1:54.73
1) Kate Hugo JR 2) Abby Hollub SO
3) Hannah Sisto SO 4) Emily Morris SO
28.91 32.79 27.18 25.85
24 Franklin 1:56.58 1:58.37
1) Bethany Lefeber JR 2) Elizabeth Herrick JR
3) Jourdan Lepkowski SO 4) Rowan Liederbach JR
31.12 32.91 28.86 25.48
Event 3 Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
State D1: R 1:48.09 2010 Aja Van Hout, Madison East
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Abby Jagdfeld JR WaukS/Mukw 1:48.75 1:47.67R 20
25.64 27.24 27.35 27.44
2 Molly Manchon SO WaukS/Mukw 1:51.86 1:50.07 17
26.07 27.79 28.17 28.04
3 Natalie Neuwirth SR Stevens Point 1:51.76 1:50.46 16
25.66 27.94 28.39 28.47
4 Kaersten Meitz JR WaukS/Mukw 1:50.88 1:50.72 15
26.27 28.14 28.36 27.95
5 Natalie Johnson SR Cedarburg 1:51.69 1:50.90 14
26.27 27.59 28.52 28.52
6 Serena Wanasek SR Bur/CC/ET/Wil/Wa 1:52.79 1:53.52 13
26.16 28.92 29.29 29.15
7 Anna Landgraf SR Middleton 1:54.82 1:54.48 12
26.67 28.81 29.08 29.92
8 Andrea Bryson JR Appleton North 1:55.34 1:54.59 11
26.45 29.25 29.78 29.11
9 Devin Cicha SO Hudson 1:53.27 1:54.63 9
26.43 28.59 29.70 29.91
10 Rachel Siebenaller JR Germantown 1:55.67 1:54.82 6.5
26.95 29.11 29.76 29.00
10 Sarah Laabs FR Arrowhead 1:54.57 1:54.82 6.5
26.45 28.73 29.97 29.67
12 Sara Wanasek JR Bur/CC/ET/Wil/Wa 1:56.56 1:56.13 4.5
26.88 29.67 30.01 29.57
12 Kathryn Mohr SO Cedarburg 1:55.93 1:56.13 4.5
27.40 29.31 29.61 29.81
14 Katharine Tippins SO Oshk N/Lourdes 1:56.50 1:56.19 3
27.14 29.84 29.86 29.35
15 Grace Devine SR MenoFalls/Hamltn 1:56.68 1:56.44 2
26.82 29.06 29.81 30.75
16 Sadie Hornacek FR Mad. Memorial 1:57.31 1:57.00 1
26.98 29.90 30.66 29.46
17 Paige Prestigiacomo SO Middleton 1:55.79 1:57.04
26.69 29.44 30.40 30.51
18 Jaime Kohnke SR Milw. Riverside 1:57.66 1:57.90
27.73 29.74 30.56 29.87
19 Danielle Kudis SO WaukN/Kettle Mor 1:56.45 1:57.94
27.22 29.61 30.73 30.38
20 Rachel Borchardt SR Hartford Union 1:55.28 1:58.40
26.66 29.34 30.73 31.67
21 Carley Stewart SR Brookfield East 1:57.71 1:59.60
27.66 29.84 30.85 31.25
22 Elissa Hermsen SR Waunakee 1:57.34 2:00.26
27.41 29.73 30.81 32.31
23 Kylie Engstrom FR West Bend West 1:56.80 2:00.83
27.42 30.73 31.57 31.11
24 Theresa Woodward SO Watertown 1:56.99 2:01.34
27.70 30.34 31.62 31.68
Event 4 Girls 200 Yard IM
===============================================================================
State D1: R 2:00.06 2009 Aja Van Hout, Madison East
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Katie Drabot FR Cedarburg 2:01.76 2:00.23 20
26.50 29.70 35.48 28.55
2 Anna Brooks SR Badg/BFoot/WiBay 2:05.58 2:04.94 17
27.58 30.70 36.65 30.01
3 Jessica Short SO Cedarburg 2:07.99 2:06.00 16
27.94 30.22 38.29 29.55
4 Ashley Aergeter JR Middleton 2:09.33 2:06.31 15
27.44 32.70 35.70 30.47
5 Kristin Zablocki SR De Pere 2:08.91 2:07.03 14
27.67 31.89 37.43 30.04
6 Natalie Clausen SO WaukS/Mukw 2:07.51 2:07.42 13
27.33 32.07 38.85 29.17
7 Erika Jensen SR Bay Port 2:11.31 2:07.43 12
27.28 32.86 37.83 29.46
8 Lindsay Adamski SO Arrowhead 2:11.19 2:07.49 11
27.42 32.08 36.92 31.07
9 Briana Horozewski SR WaukN/Kettle Mor 2:09.57 2:08.09 9
27.99 31.90 37.48 30.72
10 Erika Guenther SO Hudson 2:08.94 2:08.88 7
27.77 32.10 37.86 31.15
11 Karley Licking JR Middleton 2:09.90 2:09.42 6
27.81 31.32 39.92 30.37
12 Addison Skogman SO WaukS/Mukw 2:09.71 2:09.83 5
29.10 33.63 36.75 30.35
13 Carly O''Brien JR Badg/BFoot/WiBay 2:09.81 2:09.86 4
27.58 32.85 38.79 30.64
14 Maggie Werba SO Oshkosh West 2:11.32 2:10.34 3
27.52 34.91 37.55 30.36
15 Holly Hippen SO Middleton 2:13.05 2:11.18 2
29.03 32.96 39.12 30.07
16 Katie Taylor FR Muskego 2:09.84 2:11.37 1
28.22 31.75 40.95 30.45
17 Lindsay Craig JR Verona 2:11.62 2:11.74
27.27 32.94 39.75 31.78
18 Megan Doty FR Arrowhead 2:12.39 2:12.05
27.88 34.45 40.38 29.34
19 Emma Karbusicky FR Middleton 2:12.60 2:12.31
29.46 33.44 37.22 32.19
20 Sarah Manz SO Eau Claire Memor 2:12.83 2:12.66
28.53 33.31 39.04 31.78
21 Tessa Lindner SR Sun Prairie 2:12.58 2:12.90
27.01 33.41 39.87 32.61
22 Lindsay Powell JR Brookfield East 2:12.45 2:13.24
28.19 34.27 39.26 31.52
23 Claire Eckerle FR Mad. Memorial 2:12.50 2:13.45
29.13 33.25 40.67 30.40
24 Celia Ripple FR Wauwatosa East 2:13.16 2:14.77
29.22 34.81 37.69 33.05
Event 5 Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
State D1: R 23.00 1998 Cortnee Adams, Appleton North
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Beata Nelson FR Verona 22.91 22.97R 20
2 Corrin VanLanen SO Pulaski 23.72 23.31 17
3 Mary Warren JR Arrowhead 23.59 23.42 16
4 Kelly Jacob FR Arrowhead 23.89 23.94 14.5
4 Samantha Siebenaller FR Germantown 24.05 23.94 14.5
6 Shelby Rozeboom SO Verona 24.54 23.95 13
7 Jo Jekel JR Madison West 23.91 24.08 12
8 Amanda Siehs SR MenoFalls/Hamltn 24.41 24.17 11
9 Maddie Martin JR Madison East 24.35 24.18 9
10 Kaarin Quaerna SO Badg/BFoot/WiBay 24.34 24.27 7
11 Abbey Greenway FR Appleton North 24.38 24.46 6
12 Jessi Ford SR Mad. Memorial 24.44 24.48 5
13 McKenzie Goudreau SR Appleton East 24.44 24.52 4
14 Christa Rumbaugh SR Nicolet 24.66 24.53 3
15 Maddie Barta SO Arrowhead 24.53 24.60 2
16 Katelyn DeStarkey SR Pulaski 24.50 24.61 1
17 Alexandra Center FR Mad. Memorial 24.79 24.67
18 Greta Welsch SO Stoughton 24.60 24.69
19 Hannah Cole FR Mad. Memorial 24.81 24.77
20 Allison Carlisle JR Holmen 24.93 24.89
21 Ashley Kroll JR D.C. Everest 24.92 24.98
22 Anna Larson SO Wauwatosa West 24.73 25.02
23 Lillie Fehr JR Waukesha West 24.69 25.06
24 Sydney Higgins FR Madison West 24.95 25.30
Event 6 Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
State D1: R 54.55 1999 Sarah Wanezek, Brookfield East
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Corrin VanLanen SO Pulaski 56.22 55.60 20
26.28 29.32
2 Mackenzie Buss SR Shawano/Bonduel 56.81 56.48 17
26.21 30.27
3 Erika Jensen SR Bay Port 57.97 57.00 16
27.08 29.92
4 Miranda Helbig SR Arrowhead 59.10 57.14 15
26.52 30.62
5 Haley Lucas SR MenoFalls/Hamltn 57.84 57.26 14
26.83 30.43
6 Megan Doty FR Arrowhead 58.38 57.71 13
27.55 30.16
7 Samantha Siebenaller FR Germantown 59.18 57.96 12
27.32 30.64
8 Elena Patz JR Waunakee 58.04 58.10 11
27.27 30.83
9 Elissa Hermsen SR Waunakee 58.56 58.14 9
27.32 30.82
10 Maddie Martin JR Madison East 58.31 58.29 7
27.47 30.82
11 Lindsay Craig JR Verona 58.62 58.36 6
27.48 30.88
12 Megan Liebl SR Muskego 59.24 58.40 5
27.19 31.21
13 Tessa Lindner SR Sun Prairie 58.93 58.64 4
27.58 31.06
14 Katie Breger JR WaukN/Kettle Mor 57.99 58.86 3
27.57 31.29
15 Carly O''Brien JR Badg/BFoot/WiBay 58.47 59.02 2
27.84 31.18
16 Janna Check SR Stevens Point 59.75 59.25 1
27.44 31.81
17 Maggie Lingle JR Brookfield East 58.80 59.53
28.31 31.22
18 Lizzy Baertlein JR WaukS/Mukw 59.31 59.58
27.41 32.17
19 Sophie Tallard-Sklare SR Middleton 59.16 59.87
27.48 32.39
20 Robin Hartung SR Mad. Memorial 59.86 1:00.00
28.03 31.97
21 Nicole Wahlgren SO Brookfield Cent 59.76 1:00.38
28.29 32.09
22 Leah Bolin SR Oshkosh West 59.93 1:00.45
28.68 31.77
23 Hannah Sisto SO Neenah 1:00.42 1:00.70
28.73 31.97
24 Sammy Seymour SO Verona 1:00.05 1:01.21
27.86 33.35
Event 7 Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
State D1: R 49.77 1998 Cortnee Adams, Appleton North
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Abby Jagdfeld JR WaukS/Mukw 51.04 50.54 20
24.69 25.85
2 Molly Manchon SO WaukS/Mukw 52.58 51.66 17
25.09 26.57
3 Mary Warren JR Arrowhead 53.03 51.90 16
24.91 26.99
4 Natalie Neuwirth SR Stevens Point 52.95 52.26 15
25.34 26.92
5 Kelly Jacob FR Arrowhead 51.86 52.46 14
25.11 27.35
6 Amanda Siehs SR MenoFalls/Hamltn 53.24 52.57 13
25.66 26.91
7 Jessi Ford SR Mad. Memorial 52.67 52.61 12
25.08 27.53
8 Jo Jekel JR Madison West 52.55 52.65 11
25.25 27.40
9 Hannah Cole FR Mad. Memorial 53.14 52.80 9
25.41 27.39
10 Christa Rumbaugh SR Nicolet 52.52 52.84 7
25.33 27.51
11 Rachel Siebenaller JR Germantown 52.84 52.98 6
25.85 27.13
12 Kaarin Quaerna SO Badg/BFoot/WiBay 52.64 53.00 5
25.49 27.51
13 McKenzie Goudreau SR Appleton East 52.51 53.19 4
25.25 27.94
14 Anna Landgraf SR Middleton 53.80 53.30 3
25.78 27.52
15 Abbey Greenway FR Appleton North 53.00 53.40 2
25.82 27.58
16 Rachel Borchardt SR Hartford Union 52.94 53.44 1
25.76 27.68
17 Maddy Nelson JR Verona 53.80 53.53
25.81 27.72
18 Paige Prestigiacomo SO Middleton 54.41 53.75
26.02 27.73
19 Katelyn DeStarkey SR Pulaski 53.17 53.87
25.88 27.99
20 Grace Devine SR MenoFalls/Hamltn 54.21 54.37
26.23 28.14
21 Lillie Fehr JR Waukesha West 53.76 54.67
26.34 28.33
22 Anna Larson SO Wauwatosa West 53.57 54.84
26.21 28.63
23 Gianna Callisto SR Madison West 53.89 54.88
25.44 29.44
24 Rosalyn Stoa SO Gbeast/Preble 54.49 55.22
26.92 28.30
Event 8 Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
State D1: R 4:48.60 2008 Aja Van Hout, Madison East
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kaersten Meitz JR WaukS/Mukw 4:53.09 4:52.92 20
27.55 29.04 29.78 29.73 30.01 30.05 29.45 29.47
29.52 28.32
2 Natalie Johnson SR Cedarburg 4:55.78 4:55.64 17
27.25 29.17 29.68 29.87 30.13 30.20 29.91 30.15
29.99 29.29
3 Natalie Clausen SO WaukS/Mukw 4:56.55 4:57.10 16
27.54 29.69 30.09 29.93 30.29 30.15 30.09 30.13
30.05 29.14
4 Karley Licking JR Middleton 5:07.27 5:03.10 15
27.44 29.90 30.44 30.73 30.94 30.80 31.11 30.80
30.72 30.22
5 Serena Wanasek SR Bur/CC/ET/Wil/Wa 5:05.44 5:04.23 14
27.29 30.00 30.54 30.39 30.89 30.87 31.33 31.53
31.63 29.76
6 Addison Skogman SO WaukS/Mukw 5:10.22 5:07.99 13
28.14 30.16 30.88 31.27 31.65 31.40 31.43 31.10
31.27 30.69
7 Sarah Laabs FR Arrowhead 5:02.20 5:08.07 12
27.59 30.08 30.22 30.67 30.84 31.62 31.63 31.93
32.06 31.43
8 Andrea Bryson JR Appleton North 5:12.40 5:09.50 11
27.56 30.57 31.20 31.27 32.03 31.73 31.86 31.71
31.26 30.31
9 Danielle Kudis SO WaukN/Kettle Mor 5:12.83 5:10.02 9
27.76 31.01 31.52 31.21 31.55 30.92 31.01 32.19
32.08 30.77
10 Sydney Hallmark SO Cedarburg 5:10.33 5:10.68 7
27.95 30.51 31.71 31.86 31.84 31.88 32.30 31.14
31.28 30.21
11 Robin Hartung SR Mad. Memorial 5:11.76 5:11.37 6
27.90 29.99 31.03 31.49 31.87 31.70 31.95 32.07
32.17 31.20
12 Kristen Kaiser SR Muskego 5:15.31 5:12.44 5
28.48 31.20 31.75 31.65 31.62 31.83 31.55 32.11
32.00 30.25
13 Sara Wanasek JR Bur/CC/ET/Wil/Wa 5:15.68 5:12.52 4
28.43 31.05 31.68 31.96 32.05 31.79 32.13 31.86
31.60 29.97
14 Katharine Tippins SO Oshk N/Lourdes 5:12.26 5:13.29 3
27.93 30.76 31.54 32.04 32.18 32.04 32.36 31.95
31.64 30.85
15 Ellie Slater SR Middleton 5:08.32 5:13.59 2
27.69 30.44 30.94 31.41 31.98 32.29 32.37 32.59
32.23 31.65
16 Holly Hippen SO Middleton 5:13.01 5:14.03 1
29.15 30.96 31.57 32.00 32.00 31.74 32.13 31.96
31.79 30.73
17 Devin Cicha SO Hudson 5:14.04 5:14.04
28.18 30.87 31.36 31.38 31.60 32.26 32.40 32.34
32.23 31.42
18 Madeline Farrell SR WaukS/Mukw 5:12.46 5:14.49
28.58 31.07 31.68 32.11 31.82 32.04 32.13 32.00
31.99 31.07
19 Carley Stewart SR Brookfield East 5:15.31 5:14.62
28.64 31.09 31.45 31.55 31.74 32.25 32.29 32.49
32.23 30.89
20 Megan Andersen SR WaukS/Mukw 5:15.17 5:16.62
28.56 30.87 31.35 31.88 32.35 32.38 32.07 32.33
32.67 32.16
21 Claire Eckerle FR Mad. Memorial 5:15.02 5:16.70
28.30 31.27 31.45 31.84 31.86 32.39 32.51 32.62
32.70 31.76
22 Sadie Hornacek FR Mad. Memorial 5:15.62 5:18.37
28.79 31.34 32.34 32.65 32.41 32.84 32.54 32.45
32.56 30.45
23 Kylie Engstrom FR West Bend West 5:09.63 5:20.26
28.35 31.72 32.81 32.53 32.61 32.74 32.40 32.51
32.17 32.42
24 Elena Patz JR Waunakee 5:15.03 5:24.63
28.63 31.91 32.26 32.31 32.51 32.95 33.53 33.50
34.08 32.95
Event 9 Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
State D1: R 1:33.63 2008 Madison East, Madison East
R Martin, I Martin, B Soderholm, A Van Hout
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Arrowhead 1:38.17 1:35.35 40
1) Kelly Jacob FR 2) Maddie Barta SO
3) Katie Duranso SR 4) Mary Warren JR
24.20 23.96 24.36 22.83
2 Verona Area 1:37.10 1:35.55 34
1) Shelby Rozeboom SO 2) Julia Ver Voort FR
3) Maddy Nelson JR 4) Beata Nelson FR
24.33 25.03 24.16 22.03
3 Waukesha South/Mukwonago 1:35.80 1:35.97 32
1) Abby Jagdfeld JR 2) Molly Manchon SO
3) Alicia Beam FR 4) Kaersten Meitz JR
23.89 23.79 24.59 23.70
4 Madison West 1:37.90 1:36.58 30
1) Katie Feller SO 2) Sydney Higgins FR
3) Gianna Callisto SR 4) Jo Jekel JR
24.99 24.21 23.87 23.51
5 Madison Memorial 1:38.63 1:37.19 28
1) Hannah Cole FR 2) Maya Gomez FR
3) Alexandra Center FR 4) Jessi Ford SR
24.47 24.90 24.13 23.69
6 Badger/Big Foot/Williams Bay 1:38.02 1:37.64 26
1) Anna Brooks SR 2) Evelyn Edge SR
3) Kaarin Quaerna SO 4) Carly O''Brien JR
23.96 25.36 24.00 24.32
7 Pulaski 1:38.84 1:38.85 24
1) Katelyn DeStarkey SR 2) Mara Danner SO
3) Rachel Slaby FR 4) Corrin VanLanen SO
25.09 25.38 25.34 23.04
8 Middleton 1:38.40 1:39.09 22
1) Anna Landgraf SR 2) Sophie Tallard-Sklare SR
3) Bridget Arnold SR 4) Paige Prestigiacomo SO
24.94 24.61 24.93 24.61
9 Germantown 1:40.86 1:39.18 18
1) Rachel Siebenaller JR 2) Haley DeGrace SO
3) Samantha Siebenaller FR 4) Abby Schabel SR
24.87 25.18 23.64 25.49
10 Menomonee Falls/Hamilton 1:40.54 1:39.43 14
1) Amanda Siehs SR 2) Emmorie Jossie SR
3) Haley Lucas SR 4) Grace Devine SR
24.39 26.27 24.24 24.53
11 Nicolet 1:40.56 1:39.98 12
1) Christa Rumbaugh SR 2) Sarah Zelazoski SO
3) Gwen Worlton FR 4) Jaime Kloehn FR
24.46 25.55 25.52 24.45
12 Hudson 1:39.93 1:40.28 10
1) Erika Guenther SO 2) Emilia Reynolds FR
3) Natalie Wood SO 4) Devin Cicha SO
24.76 25.98 25.29 24.25
13 Cedarburg 1:39.69 1:40.53 8
1) Kathryn Mohr SO 2) Daniella Peters FR
3) Sydney Hallmark SO 4) Natalie Johnson SR
25.04 25.42 25.79 24.28
14 Stevens Point 1:41.56 1:40.55 6
1) Skyelar Volm SO 2) Janna Check SR
3) Sara Tainter SR 4) Natalie Neuwirth SR
26.05 24.54 25.69 24.27
15 Wausau East 1:41.72 1:40.63 4
1) Taylor Moses SO 2) Desiree Revoir SR
3) Kendra Hilgemann SR 4) Bethany Novak-Tveten SO
25.75 25.68 24.90 24.30
16 De Pere 1:41.03 1:40.96 2
1) Dana Kaftan SO 2) Sara Keller SR
3) Katie Bourguignon SR 4) Kristin Zablocki SR
26.24 25.62 24.74 24.36
17 Sheboygan North 1:41.39 1:41.39
1) Logan Gerbitz SO 2) Mary Wiesman SR
3) Ali Huenink SR 4) Laura Wintheiser SO
25.47 25.57 25.16 25.19
18 Eau Claire Memorial 1:41.80 1:41.53
1) Ali Glassbrenner JR 2) Kaia Lund JR
3) Claire Sauerman SR 4) Nikki Martinez SR
25.32 25.40 25.23 25.58
19 Oshkosh West 1:41.73 1:41.60
1) Taylor Ferrere SO 2) Leah Bolin SR
3) Carolyn Patt SR 4) Maggie Werba SO
26.47 25.57 25.41 24.15
20 Bay Port 1:41.50 1:41.61
1) Paige Van Rossum JR 2) MacKenzie Senogles SO
3) Anna Hoffman SO 4) Kiera Roubal SR
25.54 25.84 25.21 25.02
21 Brookfield Central 1:41.23 1:41.74
1) Claire Flatley FR 2) Lauren Flatley SR
3) Erin Locante FR 4) Nicole Wahlgren SO
25.28 25.41 25.43 25.62
22 Muskego 1:40.21 1:41.90
1) Kari Balson SO 2) Jessica Pollack SO
3) Casey Balson SO 4) Sara Biro SO
25.30 25.62 25.88 25.10
23 Hartford Union 1:41.38 1:42.53
1) Rachel Borchardt SR 2) Kayla Nieskes SR
3) Grace Meinberg SR 4) Savannah Schill JR
25.51 26.29 24.97 25.76
24 Wauwatosa West 1:41.36 1:43.32
1) Rachel Stuberg JR 2) Anna Larson SO
3) Kristi Klammer SO 4) Alli Welsh SO
26.34 24.49 26.48 26.01
Event 10 Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
State D1: R 55.25 2011 Mackenzie Buss, Shawano Comm.
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Beata Nelson FR Verona 55.52 53.73R 20
25.87 27.86
2 Mackenzie Buss SR Shawano/Bonduel 55.48 54.52R 17
26.49 28.03
3 Jessica Short SO Cedarburg 57.49 57.06 16
27.80 29.26
4 Maddie Barta SO Arrowhead 57.52 57.29 15
28.26 29.03
5 Erika Guenther SO Hudson 56.86 57.31 14
28.00 29.31
6 Lizzy Baertlein JR WaukS/Mukw 57.37 57.58 13
27.55 30.03
7 Alicia Beam FR WaukS/Mukw 57.44 57.79 12
28.86 28.93
8 Tori Horton SO Mad. Memorial 58.58 58.34 11
28.31 30.03
9 Khia Kurtenbach JR Germantown 59.67 58.50 9
28.22 30.28
10 Taylor Teske SR Arrowhead 58.08 58.60 7
28.81 29.79
11 Maddy Nelson JR Verona 58.39 58.76 6
28.74 30.02
12 Emily Tiedemann SR Verona 58.71 58.91 5
28.57 30.34
13 Alexia Monty FR Appleton North 59.06 58.99 4
28.30 30.69
14 Katie Taylor FR Muskego 58.80 59.03 3
28.93 30.10
15 Ali Glassbrenner JR Eau Claire Memor 58.72 59.08 2
28.62 30.46
16 Victoria Lin FR Middleton 59.04 59.19 1
29.06 30.13
17 Allison Pierce SO Waunakee 59.60 59.36
28.98 30.38
18 Katie Breger JR WaukN/Kettle Mor 59.12 59.53
29.30 30.23
19 Kristin Zablocki SR De Pere 59.83 59.96
29.54 30.42
20 Kate Hugo JR Neenah 59.66 1:00.39
28.93 31.46
21 Olivia Wanasek FR Bur/CC/ET/Wil/Wa 59.98 1:00.79
29.44 31.35
22 Megan Liebl SR Muskego 59.55 1:00.89
29.47 31.42
23 Lindsay Powell JR Brookfield East 1:00.10 1:01.15
29.52 31.63
24 Kristen Kaiser SR Muskego 1:00.18 1:02.04
29.94 32.10
Event 11 Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
State D1: R 1:01.72 2011 Sami Pochowski, Muskego
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lindsay Adamski SO Arrowhead 1:05.59 1:01.98 20
29.24 32.74
2 Katie Drabot FR Cedarburg 1:04.83 1:03.24 17
30.02 33.22
3 Ashley Aergeter JR Middleton 1:06.68 1:04.59 16
30.67 33.92
4 Celia Ripple FR Wauwatosa East 1:06.03 1:04.69 15
30.53 34.16
5 Alexandria Petersen SO Homestead 1:06.27 1:05.10 14
30.64 34.46
6 Haley DeGrace SO Germantown 1:06.33 1:05.63 13
31.10 34.53
7 Emma Karbusicky FR Middleton 1:06.77 1:06.01 12
31.11 34.90
8 Anna Brooks SR Badg/BFoot/WiBay 1:06.09 1:06.05 11
30.64 35.41
9 Maggie Werba SO Oshkosh West 1:07.96 1:06.55 9
31.61 34.94
10 Kari Balson SO Muskego 1:07.69 1:07.30 7
31.93 35.37
11 Clare Martell FR Shawano/Bonduel 1:09.03 1:07.42 6
32.46 34.96
12 Briana Horozewski SR WaukN/Kettle Mor 1:09.46 1:07.96 5
31.92 36.04
13 Kelsey Linzmeyer FR Holmen 1:09.83 1:08.20 4
32.22 35.98
14 Elizabeth Falconer SR Kohler/Elkhart 1:07.61 1:08.34 3
32.19 36.15
15 Cady Gansen JR Janesville Craig 1:08.00 1:08.55 2
31.98 36.57
16 Lauren Glassbrenner FR Eau Claire North 1:08.95 1:08.78 1
31.94 36.84
17 Gwen Worlton FR Nicolet 1:09.91 1:08.83
32.20 36.63
18 Bree Parent SR Verona 1:09.24 1:08.87
32.08 36.79
19 Maya Gomez FR Mad. Memorial 1:08.95 1:09.28
33.07 36.21
19 Leah Lee JR Brookfield Cent 1:08.67 1:09.28
32.52 36.76
21 Tonya Brice SO Bay Port 1:08.47 1:09.46
32.50 36.96
22 Danielle Marcusen SR Bay Port 1:09.68 1:10.02
32.59 37.43
23 Sarah Manz SO Eau Claire Memor 1:07.87 1:10.03
32.09 37.94
-- Sarah Kane SO Wausau East 1:07.22 DQ
32.31 35.41
Event 12 Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
State D1: R 3:24.80 2008 Madison East, Madison East
A Van Hout, I Martin, B Soderholm, R Martin
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Waukesha South/Mukwonago 3:31.11 3:25.38 40
1) Abby Jagdfeld JR 2) Molly Manchon SO
3) Alicia Beam FR 4) Kaersten Meitz JR
24.38 50.53 24.34 50.81 24.92 52.22 25.14 51.82
2 Cedarburg 3:30.43 3:25.90 34
1) Jessica Short SO 2) Natalie Johnson SR
3) Kathryn Mohr SO 4) Katie Drabot FR
25.03 51.80 24.81 51.35 24.82 52.78 24.31 49.97
3 Verona Area 3:31.54 3:29.32 32
1) Maddy Nelson JR 2) Lindsay Craig JR
3) Emily Tiedemann SR 4) Beata Nelson FR
26.00 53.85 25.18 52.87 25.18 53.19 23.21 49.41
4 Madison Memorial 3:33.68 3:31.56 30
1) Claire Eckerle FR 2) Sadie Hornacek FR
3) Hannah Cole FR 4) Jessi Ford SR
25.95 54.10 25.35 53.64 24.73 52.25 24.42 51.57
5 Madison West 3:33.27 3:32.56 28
1) Mary First FR 2) Katie Feller SO
3) Gianna Callisto SR 4) Jo Jekel JR
25.80 53.95 25.63 54.16 24.31 52.06 24.73 52.39
6 Middleton 3:32.98 3:32.73 26
1) Karley Licking JR 2) Anna Landgraf SR
3) Paige Prestigiacomo SO 4) Sophie Tallard-Sklare SR
25.45 53.37 25.12 52.80 25.14 53.14 25.19 53.42
7 Arrowhead 3:35.29 3:33.69 24
1) Kelly Jacob FR 2) Katie Duranso SR
3) Lindsay Adamski SO 4) Maddie Barta SO
24.91 52.67 25.56 54.31 25.75 53.89 24.86 52.82
8 Badger/Big Foot/Williams Bay 3:37.09 3:34.83 22
1) Kaarin Quaerna SO 2) Evelyn Edge SR
3) Carly O''Brien JR 4) Anna Brooks SR
25.39 52.47 26.68 56.01 25.73 54.11 25.25 52.24
9 Menomonee Falls/Hamilton 3:34.51 3:36.10 18
1) Grace Devine SR 2) Sommer Semanek SR
3) Haley Lucas SR 4) Amanda Siehs SR
26.22 54.51 26.27 55.89 25.30 53.33 24.87 52.37
10 Pulaski 3:36.31 3:37.17 14
1) Katelyn DeStarkey SR 2) Mara Danner SO
3) Rachel Slaby FR 4) Corrin VanLanen SO
26.18 54.31 26.35 55.62 26.51 56.44 24.08 50.80
11 Appleton North 3:35.92 3:38.31 12
1) Andrea Bryson JR 2) Mikaela Schwantz SR
3) Alexia Monty FR 4) Abbey Greenway FR
26.11 54.09 26.44 56.99 25.61 54.09 25.61 53.14
12 Shawano Community/Bonduel 3:39.06 3:38.59 10
1) Ali Hanson SO 2) Malory Soper JR
3) Taylor Kroenke FR 4) Mackenzie Buss SR
26.19 54.56 26.42 55.72 26.53 55.94 25.07 52.37
13 Muskego 3:38.71 3:38.69 8
1) Katie Taylor FR 2) Jessica Pollack SO
3) Megan Liebl SR 4) Kristen Kaiser SR
26.38 54.65 26.40 55.52 26.04 54.07 26.24 54.45
14 Neenah 3:39.43 3:40.40 6
1) Emily Setton SR 2) Emily Morris SO
3) Hannah Sisto SO 4) Abby Hollub SO
26.84 55.16 26.34 56.40 25.94 54.41 25.55 54.43
15 Oshkosh West 3:42.00 3:40.45 4
1) Leah Bolin SR 2) Taylor Ferrere SO
3) Michelle Witt SR 4) Maggie Werba SO
26.86 55.97 26.62 56.57 26.60 55.59 25.35 52.32
16 Bay Port 3:41.80 3:40.47 2
1) Erika Jensen SR 2) Carly Johnson SR
3) Anna Hoffman SO 4) Kiera Roubal SR
25.87 53.85 26.36 57.10 26.21 55.31 25.86 54.21
17 Eau Claire Memorial 3:41.75 3:41.29
1) Laura Gross SR 2) Claire Sauerman SR
3) Sarah Manz SO 4) Nikki Martinez SR
26.76 54.99 26.23 55.78 26.29 55.41 26.56 55.11
18 Hudson 3:39.78 3:41.33
1) Abby Duerst JR 2) Natalie Wood SO
3) Erika Guenther SO 4) Devin Cicha SO
27.83 58.27 26.32 55.77 26.15 54.37 25.12 52.92
19 Sheboygan North 3:42.78 3:41.77
1) Logan Gerbitz SO 2) Laura Wintheiser SO
3) Kate Wintheiser SR 4) Gabrielle Tauscheck SO
26.28 56.06 26.47 54.54 26.24 54.91 27.03 56.26
20 Brookfield Central 3:41.23 3:42.93
1) Claire Flatley FR 2) Lauren Flatley SR
3) Erin Locante FR 4) Nicole Wahlgren SO
26.63 56.23 25.87 55.10 26.60 55.96 26.08 55.64
21 Waunakee 3:41.53 3:44.09
1) Elissa Hermsen SR 2) Danielle Amundsen JR
3) Elena Patz JR 4) Allison Pierce SO
25.96 54.61 28.20 59.14 25.93 55.71 26.02 54.63
22 Brookfield East 3:43.39 3:44.12
1) Jessica Westcott SO 2) Maggie Lingle JR
3) Carley Stewart SR 4) Lindsay Powell JR
27.68 57.50 26.97 56.40 26.05 54.93 26.21 55.29
23 Waukesha West 3:43.18 3:45.21
1) Brittany Walenczyk SO 2) Melanie Carlson SO
3) Claire Hietpas JR 4) Lillie Fehr JR
27.00 56.61 26.32 55.53 27.78 58.49 25.79 54.58
24 Germantown 3:40.89 3:45.96
1) Abby Schabel SR 2) Khia Kurtenbach JR
3) Haley DeGrace SO 4) Skye Beckes SO
27.80 57.29 26.57 55.24 26.66 56.07 27.55 57.36
Women - Team Rankings - Through Event 12
1. Waukesha South/Mukwonago 279 2. Arrowhead 273
3. Cedarburg 191.5 4. Middleton 167
5. Verona Area 160 6. Madison Memorial 114
7. Germantown 109 8. Madison West 102
9. Badger/Big Foot/Williams Bay 94 10. Shawano Community/Bonduel 78
11. Menomonee Falls/Hamilton 77 12. Pulaski 76
13. Appleton North 60 14. Muskego 47
15. Stevens Point 46 16. Neenah 45
17. Bay Port 42 18. Hudson 40
19. Burl/CathCent/ETroy/Wilm/Water 35.5 20. Eau Claire Memorial 34
21. Waukesha North/Kettle Moraine 30 22. Franklin 25
23. Nicolet 22 24. Waunakee 20
25. Divine Savior Holy Angels 17 26. Oshkosh West 16
26. De Pere 16 26. Madison East 16
29. Wauwatosa East 15 30. Racine Case 14
30. Homestead 14 32. Kenosha Tremper 11
33. Appleton East 8 34. Wausau East 6
34. Oshkosh North/Lourdes Academy 6 36. Sun Prairie 4
36. Holmen 4 36. West Bend West 4
39. Kohler/Elkhart Lake 3 40. Janesville Craig 2
41. Hartford Union 1 41. Eau Claire North 1
Licensed to WIAA Championship Meet HY-TEK''s MEET MANAGER 3.0 11/9/2012 08:42 PM
2012 WIAA Girls Division 2 State Meet
UW Natatorium
Results
Event 1 Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
State D2: R 480.00 1995 Gina Ketelhohn, Brown Deer
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Rachel Stave SR Whitnall 205.25 J497.30R 20
2 Gina Jacobson SO Edgewood 174.20 J406.15 17
3 Gabby Kraus SO Grafton 163.70 J373.85 16
4 Taylor Knuth JR Plymouth 159.00 J364.45 15
5 Olivia Aarrestad SR Menomonie 154.10 J357.50 14
6 Paige Schommer JR Grafton 159.15 J350.25 13
7 Erica Tennant JR Kenosha IndianTr 155.65 J349.85 12
8 Alex Albrecht SR Pius XI 147.10 J344.35 11
9 Hayley Seitz SR Port Washington 150.05 J342.90 9
10 Kristen Smith JR Port Washington 161.55 J315.60 7
11 Hannah Anderson JR Menomonie 142.15 J303.15 6
12 Elaina Jacobson SO Edgewood 145.85 J299.45 5
13 Emily Vorpagel SR Plymouth 119.45 J271.75 4
14 Haley Olsen JR Plymouth 121.35 J266.10 3
15 Becca Murray FR Port Washington 131.00 J260.70 2
16 Brooke Iserloth JR KielElkhLakeGlen 111.90 J259.40 1
Event 1 Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
State D2: R 480.00 1995 Gina Ketelhohn, Brown Deer
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Rachel Stave SR Whitnall NP 205.25
2 Gina Jacobson SO Edgewood NP 174.20
3 Gabby Kraus SO Grafton NP 163.70
4 Kristen Smith JR Port Washington NP 161.55
5 Paige Schommer JR Grafton NP 159.15
6 Taylor Knuth JR Plymouth NP 159.00
7 Erica Tennant JR Kenosha IndianTr NP 155.65
8 Olivia Aarrestad SR Menomonie NP 154.10
9 Hayley Seitz SR Port Washington NP 150.05
10 Alex Albrecht SR Pius XI NP 147.10
11 Elaina Jacobson SO Edgewood NP 145.85
12 Hannah Anderson JR Menomonie NP 142.15
13 Becca Murray FR Port Washington NP 131.00
14 Haley Olsen JR Plymouth NP 121.35
15 Emily Vorpagel SR Plymouth NP 119.45
16 Brooke Iserloth JR KielElkhLakeGlen NP 111.90
Event 2 Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
State D2: R 1:47.38 2000 Whitnall, Whitnall
K Riebe, E Haeger, S Ciganek, K Haeger
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Grafton 1:51.81 1:48.47 40
1) Stephanie Haebig JR 2) Samantha Senczyszyn SO
3) Rachel Hauer SO 4) Natalie Keshemberg FR
27.69 28.83 26.93 25.02
2 Shorewood 1:52.04 1:48.59 34
1) Melissa Clausen JR 2) Rachel Munson SO
3) Ellen Stello SR 4) Eva Jorn FR
28.64 28.28 26.02 25.65
3 Whitefish Bay 1:51.88 1:49.91 32
1) Foley Van Lie Shout JR 2) Sarah Olver SR
3) Annelise Sprau SR 4) Hannah Pasterski SO
28.88 31.31 25.02 24.70
4 Fort Atkinson 1:51.32 1:50.13 30
1) Meg Wallace FR 2) Emma Bare JR
3) Alexis Kent JR 4) Megan Klubertanz SO
28.90 29.52 26.29 25.42
5 Ashwaubenon 1:53.05 1:51.87 28
1) Becca Teske SO 2) Allison Teske JR
3) Claire O''Connell SO 4) Annie Stone JR
29.24 30.89 26.20 25.54
6 McFarland 1:55.50 1:51.94 26
1) Rina Krupsky FR 2) Sara Hagen FR
3) McKenna Defoer JR 4) Katarina Cady JR
27.15 31.37 27.79 25.63
7 Sturgeon Bay/Sevastopol 1:52.53 1:51.95 24
1) Arica Smith JR 2) Morgan Buckham JR
3) Savanna Townsend SR 4) Marissa Ehlers FR
28.74 31.72 25.62 25.87
8 DeForest 1:52.39 1:52.59 22
1) Ashley McGee JR 2) Emma Blackdeer SO
3) Mikaela Barger FR 4) Megan Pilecky JR
29.05 31.59 26.32 25.63
9 Edgewood 1:53.39 1:52.68 18
1) Alex Fochios SO 2) Ashley Zimdars SR
3) Maggie McNeil FR 4) Katie Bolz SO
29.91 31.59 26.39 24.79
10 Whitewater 1:54.69 1:53.47 14
1) Sarah Schumacher SO 2) Callie Hebert JR
3) Sara Foucault SO 4) Kassie Yeazel JR
30.02 31.52 27.22 24.71
11 Medford Area 1:54.54 1:54.10 12
1) Mara Schumacher SO 2) Katie Homeyer SR
3) Abbie Bergman SO 4) Alyssa Loertscher SO
30.04 31.07 27.54 25.45
12 Plymouth 1:54.31 1:54.42 10
1) Megan Holec SR 2) Sarah Gamoke SR
3) Becca Ebbott SR 4) Delaney Olsen JR
29.95 32.95 26.29 25.23
13 Sauk Prairie 1:55.80 1:55.72 8
1) Renee Ballweg SO 2) Natalie Price SR
3) Jordan Evans SO 4) Zoey Shultz SR
30.22 32.17 28.51 24.82
14 Elkhorn Area 1:55.78 1:56.57 6
1) Lilly Remington JR 2) Savanna Kreiser SR
3) Kady Ruemmele JR 4) Emily Ames JR
29.47 34.32 27.27 25.51
15 River Valley 1:55.09 1:57.28 4
1) Emily Brewer SR 2) Riley Knutson FR
3) Claire Kaukl SO 4) Molly DuCharme SO
30.83 32.79 27.86 25.80
16 Milton 1:52.77 1:57.67 2
1) Hannah Calhoon FR 2) Libby Reuterskiold FR
3) Laura Boudreau FR 4) Meagan Roberts SR
30.23 33.16 27.75 26.53
Event 3 Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
State D2: R 1:49.13 2009 Kelsey Hojan-Clark, Brookfield Acad.
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kristin Malone JR Shorewood 1:52.51 1:48.83R 20
24.72 27.44 28.06 28.61
2 Madison Tew SO New Berlin West 1:55.50 1:52.83 17
25.29 28.10 29.47 29.97
3 Abby Holmquist SR Milton 1:54.34 1:54.98 16
25.77 28.49 30.05 30.67
4 Chelsea Calhoon JR Milton 1:55.35 1:55.58 15
26.20 28.72 30.14 30.52
5 Paige Carter FR New Berlin Eisen 1:56.94 1:56.07 14
26.43 29.39 30.31 29.94
6 Genevieve Hayes SR Shorewood 1:58.01 1:56.16 13
26.50 28.90 30.57 30.19
7 Elizabeth Buchholz SR KielElkhLakeGlen 1:58.06 1:57.64 12
27.44 29.38 30.36 30.46
8 Mary Kate Berens SR CatholicMemorial 1:58.39 1:57.97 11
27.17 29.49 30.65 30.66
9 Kimberly Roos JR BrnDeer/UnivSch 1:58.63 1:59.09 9
28.20 30.22 30.73 29.94
10 Carolyn Kelk SR Lakeland 2:01.00 1:59.63 7
27.10 30.10 31.28 31.15
11 Alyssa Roehr SO Monona Grove 1:58.59 1:59.81 6
28.44 30.31 30.28 30.78
12 Becca Breiter JR DeForest 1:59.11 2:00.58 5
27.63 29.97 31.33 31.65
13 Katie Burgener SO DeForest 1:59.61 2:00.71 4
27.58 30.27 31.43 31.43
14 Lindsey Lentz SR Sauk Prairie 2:00.03 2:01.09 3
27.87 30.13 31.16 31.93
15 Stephanie Haebig JR Grafton 1:59.87 2:02.86 2
28.00 30.48 31.94 32.44
16 Katherine Fay SO McFarland 1:59.90 2:03.39 1
28.11 31.39 32.42 31.47
Event 4 Girls 200 Yard IM
===============================================================================
State D2: R 2:03.89 2002 Lauren Breunig, Sauk Prairie
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bridgette Alexander JR Milton 2:07.61 2:04.54 20
27.24 29.19 38.37 29.74
2 Ellen Stello SR Shorewood 2:09.94 2:05.39 17
28.00 31.82 36.39 29.18
3 Rachel Munson SO Shorewood 2:12.54 2:06.26 16
28.19 32.62 35.02 30.43
4 Allison Teske JR Ashwaubenon 2:12.66 2:06.99 15
28.23 32.44 36.75 29.57
5 Carolyn Jungers FR Greendale 2:11.12 2:08.49 14
27.97 31.79 37.52 31.21
6 Rachel Root SR Monroe 2:13.96 2:12.23 13
28.33 32.00 39.60 32.30
7 Sara Foucault SO Whitewater 2:11.26 2:13.26 12
28.53 33.02 39.27 32.44
8 Claire Fernandez SR Pewaukee 2:12.85 2:13.69 11
28.92 35.17 38.33 31.27
9 Kelly Howell JR Thom_More/StFran 2:14.22 2:13.84 9
29.49 34.68 39.10 30.57
10 Rachel Hauer SO Grafton 2:14.07 2:13.98 7
28.52 35.78 37.65 32.03
11 Emma Blackdeer SO DeForest 2:15.68 2:14.80 6
30.08 35.33 37.89 31.50
12 Kady Ruemmele JR Elkhorn Area 2:15.02 2:15.61 5
29.21 33.73 41.88 30.79
13 Maggie McNeil FR Edgewood 2:15.32 2:15.86 4
29.97 34.79 39.37 31.73
14 Sarah Arteaga SR Whitnall 2:13.83 2:17.85 3
29.52 34.42 40.14 33.77
15 Katherine Bordetskaya FR Grafton 2:15.47 2:18.89 2
29.85 36.45 39.50 33.09
16 Payton Parman FR Berlin/GreenLake 2:14.00 2:19.08 1
29.08 34.97 42.26 32.77
Event 5 Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
State D2: R 23.26 2007 Beckie Thompson, New Berlin West
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Savanna Townsend SR SturBay/Sevast 24.16 23.74 20
2 Samantha Senczyszyn SO Grafton 23.59 23.90 17
3 Katelyn Holmquist SR Milton 24.46 24.22 16
4 Emma Bare JR Fort Atkinson 24.47 24.24 15
5 Maddie Rastall SR Marinette 24.54 24.37 14
6 Claire Friederick SR Plattvl/Lancstr 24.38 24.70 13
7 Annelise Sprau SR Whitefish Bay 24.81 24.74 12
8 Arica Smith JR SturBay/Sevast 24.68 24.88 11
9 Sam Rottel SR New Berlin Eisen 25.06 24.93 9
10 Kayla Rasmussen JR New Berlin West 25.16 24.97 7
11 Jamie Hoelter SR Baraboo 25.32 25.26 6
12 Liz Leist JR Pewaukee 25.25 25.27 5
13 Kaitlyn Hollman SR Fort Atkinson 25.34 25.33 3.5
13 Jamie Fuse JR Lady/Bruce/Flamb 25.53 25.33 3.5
15 Kira Deming JR DeForest 25.34 25.39 2
16 Katie Bolz SO Edgewood 25.39 25.79 1
Event 6 Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
State D2: R 55.94 2010 Alison Meng, Sauk Prairie
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rina Krupsky FR McFarland 58.32 57.01 20
26.91 30.10
2 Savanna Townsend SR SturBay/Sevast 58.15 57.04 17
26.15 30.89
3 Claire O''Connell SO Ashwaubenon 59.57 58.10 16
26.75 31.35
4 Becca Ebbott SR Plymouth 59.06 58.27 15
26.77 31.50
5 Sara Hagen FR McFarland 59.48 58.52 14
27.49 31.03
6 Annelise Sprau SR Whitefish Bay 59.99 58.71 13
26.55 32.16
7 Natalie Keshemberg FR Grafton 59.68 59.54 12
27.67 31.87
8 Nicole Bellford SO New Berlin Eisen 1:01.31 59.86 11
28.37 31.49
9 Alexis Kent JR Fort Atkinson 59.84 1:00.05 9
27.77 32.28
10 Steffi Durley JR New Berlin Eisen 1:01.03 1:00.28 7
28.61 31.67
11 Mikaela Barger FR DeForest 59.74 1:00.72 6
27.95 32.77
12 Ashley McGee JR DeForest 1:01.51 1:01.24 5
28.83 32.41
13 Maggie McNeil FR Edgewood 1:02.30 1:01.77 4
29.23 32.54
14 Jamie Fuse JR Lady/Bruce/Flamb 1:02.39 1:02.64 3
28.30 34.34
15 Payton Parman FR Berlin/GreenLake 1:01.52 1:02.69 2
29.64 33.05
16 Chloe Peterson SR SturBay/Sevast 1:02.23 1:03.40 1
28.67 34.73
Event 7 Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
State D2: R 50.61 2007 Beckie Thompson, New Berlin West
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kristin Malone JR Shorewood 52.07 50.28R 20
23.97 26.31
2 Madison Tew SO New Berlin West 52.74 51.97 17
24.66 27.31
3 Abby Holmquist SR Milton 52.97 52.62 16
25.37 27.25
4 Sam Rottel SR New Berlin Eisen 54.02 53.37 15
25.82 27.55
5 Paige Carter FR New Berlin Eisen 54.28 53.49 14
26.02 27.47
6 Carolyn Kelk SR Lakeland 54.28 53.81 13
25.99 27.82
7 Maddie Rastall SR Marinette 53.83 53.86 12
25.86 28.00
8 Arica Smith JR SturBay/Sevast 54.78 54.25 11
26.18 28.07
9 Anne Blackbourn JR Elkhorn Area 55.22 54.86 9
26.38 28.48
10 Alyssa Roehr SO Monona Grove 54.21 54.91 7
26.52 28.39
11 Jamie Hoelter SR Baraboo 55.23 54.97 6
26.46 28.51
12 Kira Deming JR DeForest 55.04 55.13 5
26.59 28.54
13 Sabrina Raber SR Whitefish Bay 55.37 55.31 4
26.74 28.57
14 Zoey Shultz SR Sauk Prairie 55.43 55.44 3
26.76 28.68
15 Melissa Clausen JR Shorewood 55.39 55.88 2
26.77 29.11
16 Annie Stone JR Ashwaubenon 55.53 56.09 1
26.79 29.30
Event 8 Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
State D2: R 4:48.80 2010 Kelsey Hojan-Clark, Brookfield Acad.
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ellen Stello SR Shorewood 5:05.08 4:58.34 20
27.02 29.14 29.62 29.79 30.17 30.41 30.51 30.72
30.63 30.33
2 Rina Krupsky FR McFarland 5:07.23 5:02.66 17
27.14 29.31 30.31 30.75 30.75 30.87 30.84 31.14
31.27 30.28
3 Genevieve Hayes SR Shorewood 5:25.32 5:07.55 16
27.28 29.09 30.44 31.04 31.86 32.00 31.93 31.58
31.62 30.71
4 Elizabeth Buchholz SR KielElkhLakeGlen 5:11.53 5:10.32 15
28.54 30.36 31.22 31.61 31.64 31.96 31.47 31.79
31.13 30.60
5 Kimberly Roos JR BrnDeer/UnivSch 5:11.83 5:11.88 14
28.71 30.83 31.41 31.52 31.65 31.72 31.70 31.62
31.71 31.01
6 Katie Burgener SO DeForest 5:12.72 5:16.31 13
28.44 30.82 31.46 32.07 31.92 32.26 32.25 32.45
32.60 32.04
7 Claire Fernandez SR Pewaukee 5:14.36 5:16.83 12
29.19 31.28 31.88 32.49 32.24 32.29 32.10 32.27
32.05 31.04
8 Kira Pless SO Ashwaubenon 5:20.45 5:17.94 11
28.09 31.34 32.39 33.01 32.79 32.69 32.18 32.35
32.15 30.95
9 Katherine Fay SO McFarland 5:19.68 5:19.22 9
28.61 31.42 32.53 32.77 32.74 32.97 32.74 32.53
32.64 30.27
10 Mary Kate Berens SR CatholicMemorial 5:14.56 5:21.18 7
28.41 31.72 32.41 32.81 32.96 32.58 33.09 33.17
33.32 30.71
11 Sara Foucault SO Whitewater 5:14.88 5:21.27 6
29.73 31.85 31.58 32.25 32.77 32.39 32.39 32.85
33.15 32.31
12 Jordan Evans SO Sauk Prairie 5:25.12 5:23.07 5
28.39 31.35 32.19 32.65 32.93 33.16 33.20 33.35
33.37 32.48
13 Becca Breiter JR DeForest 5:21.00 5:24.92 4
28.75 31.24 31.82 32.47 32.85 33.21 33.84 33.98
33.79 32.97
14 Becca Teske SO Ashwaubenon 5:27.52 5:25.83 3
29.03 32.15 32.62 32.69 33.23 33.56 33.80 33.41
33.71 31.63
15 Erin Fons SO DeForest 5:22.55 5:25.91 2
28.76 31.34 32.80 33.15 33.35 33.82 34.20 33.55
33.45 31.49
16 Mackenzie West SO DeForest 5:24.83 5:28.01 1
28.79 31.68 32.91 33.42 33.45 33.73 34.08 33.88
33.46 32.61
Event 9 Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
State D2: R 1:36.02 2009 Sturgeon Bay/Sevastopol, SturgeonBay/Seva
Si Townsend, M Rabas, M Trelka, Sa Townsend
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Milton 1:40.10 1:36.69 40
1) Katelyn Holmquist SR 2) Bridgette Alexander JR
3) Chelsea Calhoon JR 4) Abby Holmquist SR
24.06 23.76 24.67 24.20
2 Shorewood 1:41.79 1:38.68 34
1) Rachel Munson SO 2) Eva Jorn FR
3) Genevieve Hayes SR 4) Kristin Malone JR
24.81 25.98 24.98 22.91
3 New Berlin West 1:40.99 1:39.28 32
1) Emily Szydlowski SO 2) Amber Kazinski SR
3) Kayla Rasmussen JR 4) Madison Tew SO
26.29 25.26 24.10 23.63
4 Sturgeon Bay/Sevastopol 1:40.03 1:39.65 30
1) Arica Smith JR 2) Chloe Peterson SR
3) Marissa Ehlers FR 4) Savanna Townsend SR
24.52 26.05 25.75 23.33
5 New Berlin Eisenhower 1:41.47 1:39.96 28
1) Nicole Bellford SO 2) Shayna Putney FR
3) Sam Rottel SR 4) Paige Carter FR
25.30 25.63 24.30 24.73
6 Fort Atkinson 1:40.64 1:40.50 26
1) Megan Klubertanz SO 2) Nicki Smiley SR
3) Carly Wallace SR 4) Kaitlyn Hollman SR
25.90 25.21 24.65 24.74
7 Whitefish Bay 1:42.46 1:40.79 24
1) Anna Lauko SO 2) Sabrina Raber SR
3) Maggie Colton FR 4) Hannah Pasterski SO
25.64 25.54 24.79 24.82
8 Platteville/Lancaster 1:41.24 1:41.17 22
1) Claire Friederick SR 2) Melanie Schaefer SO
3) Elisa Bilderback SR 4) Sarah Loring SR
24.73 25.49 26.36 24.59
9 Plymouth 1:42.85 1:42.04 18
1) Delaney Olsen JR 2) Meghan Roelse JR
3) Maddie Strutz SO 4) Becca Ebbott SR
26.15 25.17 25.44 25.28
10 Monona Grove 1:41.33 1:42.23 14
1) Dano Millin SR 2) Brooke Marten JR
3) Grace Storms FR 4) Alyssa Roehr SO
25.65 25.39 26.44 24.75
11 DeForest 1:41.73 1:42.47 12
1) Kira Deming JR 2) Mikaela Barger FR
3) Megan Pilecky JR 4) Katie Burgener SO
25.38 26.02 25.57 25.50
12 Sauk Prairie 1:42.66 1:42.60 10
1) Zoey Shultz SR 2) Natalie Price SR
3) Renee Ballweg SO 4) Lindsey Lentz SR
25.31 25.48 26.14 25.67
13 Edgewood 1:43.00 1:42.76 8
1) Alex Fochios SO 2) Ashley Zimdars SR
3) Maggie McNeil FR 4) Katie Bolz SO
25.87 26.25 25.51 25.13
14 Ashwaubenon 1:42.24 1:43.36 6
1) Claire O''Connell SO 2) Hannah Van Dalen FR
3) Olivia Steffel SO 4) Annie Stone JR
26.04 25.64 26.11 25.57
15 River Valley 1:42.41 1:43.67 4
1) Claire Kaukl SO 2) Kelli Liegel SO
3) Holly DuCharme FR 4) Molly DuCharme SO
26.65 26.10 25.60 25.32
16 Grafton 1:42.04 1:45.22 2
1) Katelyn Brooks SR 2) Katherine Bordetskaya FR
3) Anna Hauer SR 4) Rachel Hauer SO
26.13 26.62 26.16 26.31
Event 10 Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
State D2: R 55.83 2008 Siri Smits, Berlin/GreenLake
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bridgette Alexander JR Milton 56.33 55.45R 20
27.39 28.06
2 Katelyn Holmquist SR Milton 57.87 56.93 17
27.87 29.06
3 Rachel Root SR Monroe 58.89 58.38 16
28.60 29.78
4 Chelsea Calhoon JR Milton 58.34 58.49 15
28.80 29.69
5 Kady Ruemmele JR Elkhorn Area 59.14 59.52 14
29.02 30.50
6 Natalie Keshemberg FR Grafton 59.88 59.75 13
29.23 30.52
7 Stephanie Haebig JR Grafton 59.20 1:00.02 12
29.20 30.82
8 Lauren Schellin JR Kenosha IndianTr 1:00.65 1:00.35 11
29.04 31.31
9 Melissa Clausen JR Shorewood 1:00.11 1:00.60 9
29.62 30.98
10 Alexis Kent JR Fort Atkinson 1:00.36 1:01.52 7
29.72 31.80
11 Gabrielle Goerlinger SO Clintonville 1:00.68 1:01.67 6
30.06 31.61
12 Kelly Howell JR Thom_More/StFran 1:01.96 1:01.83 4.5
30.20 31.63
12 Dano Millin SR Monona Grove 1:01.32 1:01.83 4.5
30.14 31.69
14 Claire O''Connell SO Ashwaubenon 1:00.81 1:02.65 3
30.28 32.37
15 Liz Leist JR Pewaukee 1:02.42 1:02.96 2
30.15 32.81
16 Nicki Smiley SR Fort Atkinson 1:02.23 1:04.88 1
30.87 34.01
Event 11 Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
State D2: R 1:03.06 2011 Anna Meinholz, Cath. Memorial
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rachel Munson SO Shorewood 1:06.77 1:01.37R 20
29.16 32.21
2 Samantha Senczyszyn SO Grafton 1:04.38 1:03.05R 17
29.48 33.57
3 Emma Bare JR Fort Atkinson 1:04.51 1:04.17 16
30.14 34.03
4 Allison Teske JR Ashwaubenon 1:07.44 1:06.28 15
31.43 34.85
5 Carolyn Jungers FR Greendale 1:08.95 1:06.51 14
31.34 35.17
6 Emma Blackdeer SO DeForest 1:08.00 1:07.40 13
32.19 35.21
7 Sarah Olver SR Whitefish Bay 1:09.62 1:07.73 12
32.42 35.31
8 Rachel Hauer SO Grafton 1:09.31 1:08.21 11
31.98 36.23
9 Sara Hagen FR McFarland 1:09.71 1:08.42 9
32.57 35.85
10 Katie Homeyer SR Medford Area 1:08.70 1:08.55 7
31.88 36.67
11 Callie Hebert JR Whitewater 1:09.72 1:08.76 6
32.66 36.10
12 Erin Fons SO DeForest 1:09.64 1:09.22 5
32.32 36.90
13 Jocelyn Marks JR DeForest 1:09.68 1:10.19 4
33.26 36.93
14 Morgan Seaton JR Edgewood 1:10.43 1:10.49 3
33.26 37.23
15 Morgan Buckham JR SturBay/Sevast 1:09.93 1:10.76 2
33.01 37.75
16 Sarah Arteaga SR Whitnall 1:09.62 1:11.03 1
33.48 37.55
Event 12 Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
State D2: R 3:31.37 1996 Shorewood, Shorewood
J Belfor, A Carollo, K Eschenburg, M Purvis
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Milton 3:38.41 3:29.26R 40
1) Chelsea Calhoon JR 2) Katelyn Holmquist SR
3) Abby Holmquist SR 4) Bridgette Alexander JR
26.15 53.92 24.81 51.67 25.08 52.28 24.48 51.39
2 Shorewood 3:37.82 3:32.18 34
1) Ellen Stello SR 2) Melissa Clausen JR
3) Genevieve Hayes SR 4) Kristin Malone JR
25.57 53.28 26.10 55.14 25.73 53.76 23.60 50.00
3 New Berlin Eisenhower 3:38.60 3:36.60 32
1) Nicole Bellford SO 2) Shayna Putney FR
3) Sam Rottel SR 4) Paige Carter FR
26.64 55.25 26.41 55.77 25.12 52.43 25.36 53.15
4 Grafton 3:38.34 3:39.86 29
1) Natalie Keshemberg FR 2) Samantha Senczyszyn SO
3) Rachel Hauer SO 4) Stephanie Haebig JR
26.80 55.85 24.48 52.15 27.15 56.67 26.15 55.19
4 Whitefish Bay 3:40.95 3:39.86 29
1) Sabrina Raber SR 2) Hannah Pasterski SO
3) Sarah Olver SR 4) Annelise Sprau SR
26.95 55.73 26.27 55.19 26.75 56.35 24.60 52.59
6 Fort Atkinson 3:40.81 3:40.00 26
1) Nicki Smiley SR 2) Kaitlyn Hollman SR
3) Alexis Kent JR 4) Emma Bare JR
27.14 56.48 26.10 55.56 26.16 55.26 25.00 52.70
7 Ashwaubenon 3:44.85 3:40.86 24
1) Becca Teske SO 2) Annie Stone JR
3) Bailey Kohlbeck SR 4) Allison Teske JR
27.08 55.81 26.52 55.75 26.17 56.01 25.34 53.29
8 Platteville/Lancaster 3:47.33 3:42.85 22
1) Claire Friederick SR 2) Melanie Schaefer SO
3) Maddie Kieler JR 4) Sarah Loring SR
25.47 53.61 26.54 56.60 26.78 56.64 26.22 56.00
9 DeForest 3:42.92 3:43.75 18
1) Kira Deming JR 2) Becca Breiter JR
3) Megan Pilecky JR 4) Katie Burgener SO
26.74 55.43 26.92 55.72 26.58 56.56 26.55 56.04
10 McFarland 3:44.25 3:43.96 14
1) Rina Krupsky FR 2) Paige Zagzebski JR
3) Katherine Fay SO 4) Sara Hagen FR
26.04 54.13 26.39 55.78 27.19 58.67 25.94 55.38
11 Plymouth 3:46.13 3:44.26 12
1) Maddie Strutz SO 2) Delaney Olsen JR
3) Meghan Roelse JR 4) Becca Ebbott SR
27.38 56.28 26.69 56.47 25.67 55.96 26.32 55.55
12 Whitewater 3:46.36 3:44.59 10
1) Kassie Yeazel JR 2) Sarah Schumacher SO
3) Callie Hebert JR 4) Sara Foucault SO
26.76 56.41 26.84 57.65 26.47 55.14 26.25 55.39
13 Sauk Prairie 3:44.39 3:45.04 8
1) Zoey Shultz SR 2) Jordan Evans SO
3) Erin Statz SO 4) Lindsey Lentz SR
26.66 55.39 27.01 56.93 26.80 57.01 26.48 55.71
14 Elkhorn Area 3:47.18 3:47.07 6
1) Emma Glogovsky SR 2) Bethany Buikema SO
3) Kady Ruemmele JR 4) Anne Blackbourn JR
28.05 58.50 27.42 58.09 26.73 55.71 25.95 54.77
15 River Valley 3:47.63 3:48.53 4
1) Claire Kaukl SO 2) Kaylee Wickman SO
3) Holly DuCharme FR 4) Molly DuCharme SO
28.11 57.54 26.28 57.83 26.40 56.41 26.09 56.75
16 Monona Grove 3:48.14 3:49.34 2
1) Brooke Marten JR 2) Wendy Pfefferkorn FR
3) Jennifer Keller FR 4) Alyssa Roehr SO
27.15 58.00 26.69 56.38 27.24 59.09 26.64 55.87
Women - Team Rankings - Through Event 12
1. Shorewood 255 2. Milton 217
3. Grafton 193 4. Fort Atkinson 133.5
5. New Berlin Eisenhower 130 6. DeForest 127
7. Whitefish Bay 126 8. Ashwaubenon 122
9. Sturgeon Bay/Sevastopol 116 10. McFarland 110
11. Plymouth 77 12. New Berlin West 73
13. Edgewood 60 14. Platteville/Lancaster 57
15. Whitewater 48 16. Elkhorn Area 40
17. Sauk Prairie 37 18. Monona Grove 33.5
19. Pewaukee 30 20. Monroe 29
21. Greendale 28 21. Kiel/Elkhart Lake-Glenbeulah 28
23. Marinette 26 24. Whitnall 24
25. Kenosha Indian Trail 23 25. Brown Deer/Univ School of Milw 23
27. Lakeland 20 27. Menomonie 20
29. Medford Area 19 30. Catholic Memorial 18
30. Port Washington 18 32. Saint Thomas More/St. Francis 13.5
33. Baraboo 12 33. River Valley 12
35. Pius XI 11 36. Ladysmith/Bruce/Flambeau 6.5
37. Clintonville 6 38. Berlin/Green Lake 3