French International Meet - Meet Results


2/28/2009 - 2/28/2009   Saint Raphael, France
Women''s 400 IM
400 4 Nages Dames Finale
1. 	GRANGEON Lara 	1991 	FRA 	CN CALEDONIENS 	4:47.57 	+0.82 	1326 pts 	
2. 	DELETANG Karine 	1987 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	4:51.39 	+0.83 	1296 pts 	
3. 	MARTIN Adeline 	1992 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	4:52.18 	+0.75 	1290 pts 	
4. 	MABBOUX Isabelle 	1992 	FRA 	ANNEMASSE NATATION 	5:01.77 	+0.73 	1217 pts 	
5. 	DESFONTAINES Roxane 	1992 	FRA 	LA ROCHE-SUR-YON NATATION 	5:03.76 	+0.86 	1202 pts 	
6. 	BONNET Charlotte 	1995 	FRA 	CN BREST 	5:04.05 	+0.93 	1200 pts 	
7. 	BECHAR Amit 	1990 	ISR 	ISRAEL 	5:05.53 	+0.73 	1189 pts 	
8. 	AMARDEILH Camille 	1995 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	5:09.50 	+0.56 	1159 pts 	
400 4 Nages Dames Séries
1. 	GRANGEON Lara 	1991 	FRA 	CN CALEDONIENS 	4:54.68 	+0.84 	1271 pts 	
2. 	MARTIN Adeline 	1992 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	4:55.31 	+0.76 	1266 pts 	
3. 	DELETANG Karine 	1987 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	4:55.43 	+0.82 	1265 pts 	
4. 	DE RONCHI Sophie 	1985 	FRA 	ES MASSY NATATION 	5:02.21 	+0.84 	1214 pts 	
5. 	MABBOUX Isabelle 	1992 	FRA 	ANNEMASSE NATATION 	5:03.38 	+0.74 	1205 pts 	
6. 	DESFONTAINES Roxane 	1992 	FRA 	LA ROCHE-SUR-YON NATATION 	5:06.86 	+0.83 	1179 pts 	
7. 	BONNET Charlotte 	1995 	FRA 	CN BREST 	5:08.85 	+0.94 	1164 pts 	
8. 	BECHAR Amit 	1990 	ISR 	ISRAEL 	5:10.13 	+0.75 	1155 pts 	
9. 	CHIBOUST Christel 	1990 	FRA 	CS CLICHY 92 	5:10.61 	+0.94 	1151 pts 	
10. 	DIGUET Madeleine 	1989 	FRA 	ES MASSY NATATION 	5:13.80 	+0.76 	1128 pts 	
11. 	AMARDEILH Camille 	1995 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	5:14.69 	+0.44 	1121 pts 	
12. 	BERTHIER Julie 	1994 	FRA 	DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT 	5:15.07 	+0.78 	1118 pts 	
13. 	BACCHETTA Marine 	1991 	FRA 	ES MASSY NATATION 	5:15.20 	+0.80 	1118 pts 	

Men''s 400 IM
400 4 Nages Messieurs Finale
1. 	PANNIER Anthony 	1988 	FRA 	CN BRAUD ST-LOUIS 	4:22.75 	+0.83 	1295 pts 	
2. 	STROHMEYER Guillaume 	1985 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	4:25.62 	+0.73 	1272 pts 	
3. 	RONDAN Arnaud 	1988 	FRA 	NAUTIC CLUB NIMES 	4:30.47 	+0.73 	1233 pts 	
4. 	COTON Quentin 	1991 	FRA 	MOUETTES DE PARIS 	4:34.09 	+0.70 	1204 pts 	
5. 	QUILLIEC Benjamin 	1988 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	4:38.26 	+0.87 	1172 pts 	
6. 	BRANDA Loïc 	1983 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	4:39.19 	+0.75 	1165 pts 	
7. 	QUILLIEC Clément 	1993 	FRA 	CN BREST 	4:42.17 	+0.76 	1142 pts 	
8. 	COURTEILLE Emeric 	1987 	FRA 	ES MASSY NATATION 	4:47.31 	+0.80 	1103 pts 	
400 4 Nages Messieurs Finale B
1. 	CECILIOT Clément 	1986 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	4:43.93 	+0.92 	1128 pts 	
2. 	JUDES Guillaume 	1988 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	4:47.81 	+0.89 	1099 pts 	
3. 	APPERT Amory 	1992 	FRA 	NAUTIC CLUB NIMES 	4:49.71 	+0.86 	1085 pts 	
4. 	BAROIS Quentin 	1992 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	4:50.44 	+0.85 	1079 pts 	
--. 	DUROT Benjamin 	1992 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	DNS Nd 			
400 4 Nages Messieurs Séries
1. 	PANNIER Anthony 	1988 	FRA 	CN BRAUD ST-LOUIS 	4:28.86 	+0.81 	1246 pts 	
2. 	STROHMEYER Guillaume 	1985 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	4:33.68 	+0.78 	1208 pts 	
3. 	RONDAN Arnaud 	1988 	FRA 	NAUTIC CLUB NIMES 	4:39.14 	+0.72 	1165 pts 	
4. 	MIGEON Victor 	1990 	FRA 	ASPTT TOULOUSE 	4:40.87 	+0.79 	1152 pts 	
5. 	COTON Quentin 	1991 	FRA 	MOUETTES DE PARIS 	4:42.78 	+0.71 	1137 pts 	
6. 	COURTEILLE Emeric 	1987 	FRA 	ES MASSY NATATION 	4:43.31 	+0.80 	1133 pts 	
7. 	QUILLIEC Benjamin 	1988 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	4:45.49 	+0.87 	1116 pts 	
8. 	QUILLIEC Clément 	1993 	FRA 	CN BREST 	4:47.48 	+0.77 	1101 pts 	
9. 	BRANDA Loïc 	1983 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	4:48.04 	+0.76 	1097 pts 	
10. 	APPERT Amory 	1992 	FRA 	NAUTIC CLUB NIMES 	4:48.82 	+0.86 	1091 pts 	
11. 	DUROT Benjamin 	1992 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	4:51.93 	+0.71 	1068 pts 	
12. 	JUDES Guillaume 	1988 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	4:52.13 	+0.85 	1067 pts 	
13. 	BAROIS Quentin 	1992 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	4:53.90 	+0.85 	1053 pts 	
14. 	CECILIOT Clément 	1986 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	5:00.24 	+0.96 	1007 pts 	
--. 	CANTRELLE Gilles 	1990 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	DNS Nd 	

Women''s 200 fly
200 Papillon Dames Finale
1. 	MONGEL Aurore 	1982 	FRA 	MULHOUSE ON 	2:09.51 	+0.84 	1382 pts 	
2. 	GIRAUDON Léa 	1989 	FRA 	CN 95 EZANVILLE 	2:12.73 	+0.85 	1330 pts 	
3. 	VAN ROUWENDAAL Sharon 	1993 	NED 	CN BRAUD ST-LOUIS 	2:15.11 	+0.88 	1292 pts 	
4. 	MAUZ Natacha 	1990 	FRA 	GRENOBLE MEYLAN.U.C 	2:21.00 	+0.81 	1202 pts 	
5. 	PSZCZOLINSKI Audrey 	1992 	FRA 	CN VAL DE FENSCH SEREMANGE 	2:23.65 	+0.89 	1162 pts 	
6. 	CHIBOUST Christel 	1990 	FRA 	CS CLICHY 92 	2:23.77 	+0.92 	1160 pts 	
7. 	DELARBRE Malaguie 	1991 	FRA 	CN BRAUD ST-LOUIS 	2:26.13 	+0.85 	1125 pts 	
8. 	RADOU Camille 	1993 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	2:33.05 	+0.74 	1026 pts 	
200 Papillon Dames Finale B
1. 	TSYPIN Alisa 	1993 	ISR 	ISRAEL 	2:18.41 	+0.64 	1241 pts 	
2. 	LAVERGNE DE CERVAL Camille 	1994 	FRA 	CNS ST-ESTEVE 	2:29.92 	+0.83 	1071 pts 	
200 Papillon Dames Séries
1. 	MONGEL Aurore 	1982 	FRA 	MULHOUSE ON 	2:11.98 	+0.82 	1342 pts 	
2. 	GIRAUDON Léa 	1989 	FRA 	CN 95 EZANVILLE 	2:15.86 	+0.86 	1281 pts 	
3. 	VAN ROUWENDAAL Sharon 	1993 	NED 	CN BRAUD ST-LOUIS 	2:16.43 	+0.84 	1272 pts 	
4. 	TSYPIN Alisa 	1993 	ISR 	ISRAEL 	2:17.44 	+0.69 	1256 pts 	
5. 	MAUZ Natacha 	1990 	FRA 	GRENOBLE MEYLAN.U.C 	2:20.64 	+0.83 	1207 pts 	
6. 	CHIBOUST Christel 	1990 	FRA 	CS CLICHY 92 	2:26.30 	+0.96 	1123 pts 	
7. 	PSZCZOLINSKI Audrey 	1992 	FRA 	CN VAL DE FENSCH SEREMANGE 	2:26.39 	+0.86 	1122 pts 	
8. 	SERE Camille 	1989 	FRA 	CANET 66 NATATION 	2:26.78 	+0.88 	1116 pts 	
9. 	DELARBRE Malaguie 	1991 	FRA 	CN BRAUD ST-LOUIS 	2:29.50 	+0.89 	1077 pts 	
10. 	RADOU Camille 	1993 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	2:31.98 	+0.77 	1041 pts 	
11. 	LAVERGNE DE CERVAL Camille 	1994 	FRA 	CNS ST-ESTEVE 	2:34.61 	+0.80 	1005 pts 	
--. 	RAMOND HANNANE Sherazade 	1990 	FRA 	CS MEAUX NATATION 	DNS Nd

Men''s 200 fly
200 Papillon Messieurs Finale
1. 	LEFERT Clément 	1987 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	1:58.55 	+0.67 	1341 pts 	
2. 	LEBON Christophe 	1982 	FRA 	CN ANTIBES 	1:59.29 	+0.85 	1329 pts 	
3. 	HEERSBRANDT Francois 	1989 	BEL 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:00.07 	+0.72 	1316 pts 	
4. 	SASSOT Romain 	1986 	FRA 	LYON NATATION 	2:00.54 	+0.74 	1309 pts 	
5. 	MORIN Alexandre 	1990 	FRA 	CN ANTIBES 	2:04.08 	+0.82 	1253 pts 	
6. 	COELHO Jordan 	1992 	FRA 	ETAMPES NATATION 	2:04.23 	+0.83 	1250 pts 	
7. 	COSTE Camille 	1989 	FRA 	TOULOUSE OLYMPIQUE AERO 	2:08.61 	+0.83 	1183 pts 	
8. 	VALLAT Lionel 	1983 	FRA 	CS CLICHY 92 	2:12.70 	+0.88 	1121 pts 	
200 Papillon Messieurs Finale B
1. 	GOLDBERGER Ohad 	1991 	ISR 	ISRAEL 	2:10.29 	+0.78 	1157 pts 	
2. 	DJENDOUCI Ryad 	1988 	ALG 	ANTONY NATATION 	2:10.58 	+0.67 	1153 pts 	
3. 	DELAFONT Vincent 	1988 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:11.47 	+0.78 	1140 pts 	
4. 	JACQUOTOT Kevin 	1992 	FRA 	SO ROSNY 	2:12.10 	+0.79 	1130 pts 	
5. 	BOUCHUT Charly 	1992 	FRA 	ASPTT TOULOUSE 	2:12.33 	+0.79 	1127 pts 	
--. 	ARBEL Amir 	1989 	ISR 	ISRAEL 	DNS Nd 			
200 Papillon Messieurs Séries
1. 	LEBON Christophe 	1982 	FRA 	CN ANTIBES 	2:00.43 	+0.82 	1311 pts 	
2. 	HEERSBRANDT Francois 	1989 	BEL 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:02.75 	+0.69 	1274 pts 	
3. 	SASSOT Romain 	1986 	FRA 	LYON NATATION 	2:04.00 	+0.76 	1254 pts 	
4. 	MORIN Alexandre 	1990 	FRA 	CN ANTIBES 	2:05.13 	+0.83 	1236 pts 	
5. 	COELHO Jordan 	1992 	FRA 	ETAMPES NATATION 	2:05.50 	+0.77 	1231 pts 	
6. 	LEFERT Clément 	1987 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:06.41 	+0.71 	1217 pts 	
7. 	COSTE Camille 	1989 	FRA 	TOULOUSE OLYMPIQUE AERO 	2:08.76 	+0.85 	1181 pts 	
8. 	GOLDBERGER Ohad 	1991 	ISR 	ISRAEL 	2:09.65 	+0.77 	1167 pts 	
9. 	VALLAT Lionel 	1983 	FRA 	CS CLICHY 92 	2:10.67 	+0.85 	1152 pts 	
10. 	ARBEL Amir 	1989 	ISR 	ISRAEL 	2:10.95 	+0.78 	1148 pts 	
11. 	DJENDOUCI Ryad 	1988 	ALG 	ANTONY NATATION 	2:11.32 	+0.70 	1142 pts 	
12. 	BOUCHUT Charly 	1992 	FRA 	ASPTT TOULOUSE 	2:12.71 	+0.76 	1121 pts 	
13. 	JACQUOTOT Kevin 	1992 	FRA 	SO ROSNY 	2:14.67 	+0.75 	1092 pts 	
14. 	DELAFONT Vincent 	1988 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:15.19 	+0.81 	1085 pts 	
--. 	MAISONNEUVE Marvin 	1991 	FRA 	L''AVENIR SAINTOIS 	DNS Nd 	

Women''s 200 back
200 Dos Dames Finale
1. 	CASTEL Alexianne 	1990 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:11.50 	+0.79 	1362 pts 	
2. 	MUFFAT Camille 	1989 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:14.14 	+0.74 	1322 pts 	
3. 	BARON Esther 	1987 	FRA 	CN MARSEILLE 	2:14.21 	+0.73 	1321 pts 	
4. 	ETIENNE Ophélie Cyrielle 	1990 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:18.14 	+0.81 	1262 pts 	
5. 	JUGNET Marie 	1993 	FRA 	CNS VALLAURIS 	2:18.55 	+0.77 	1256 pts 	
6. 	VOLCHKOV Anna 	1992 	ISR 	ISRAEL 	2:19.13 	+0.70 	1247 pts 	
7. 	PSZCZOLINSKI Audrey 	1992 	FRA 	CN VAL DE FENSCH SEREMANGE 	2:23.24 	+0.74 	1187 pts 	
8. 	DEL''HOMME Solène 	1994 	FRA 	LAGARDERE PARIS RACING 	2:24.22 	+0.80 	1173 pts 	
200 Dos Dames Finale B
1. 	SHAHAF Dekel 	1989 	ISR 	ISRAEL 	2:22.86 	+0.68 	1193 pts 	
2. 	BECHAR Noam 	1990 	ISR 	ISRAEL 	2:24.82 	+0.67 	1164 pts 	
3. 	CARQUET Elsa 	1991 	FRA 	ST-ETIENNE NATATION 	2:25.84 	+0.70 	1150 pts 	
4. 	DE GERIN RICARD Maud 	1990 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:26.57 	+0.74 	1140 pts 	
5. 	DELCOURT Lucia 	1994 	FRA 	CN AVIGNON 	2:27.75 	+0.69 	1123 pts 	
6. 	HAR IAVAN Shani 	1992 	ISR 	ISRAEL 	2:33.44 	+0.75 	1045 pts 	
200 Dos Dames Séries
1. 	CASTEL Alexianne 	1990 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:15.67 	+0.75 	1299 pts 	
2. 	MUFFAT Camille 	1989 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:18.71 	+0.79 	1253 pts 	
3. 	BARON Esther 	1987 	FRA 	CN MARSEILLE 	2:19.04 	+0.75 	1248 pts 	
4. 	VOLCHKOV Anna 	1992 	ISR 	ISRAEL 	2:20.00 	+0.74 	1234 pts 	
5. 	ETIENNE Ophélie Cyrielle 	1990 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:21.39 	+0.85 	1214 pts 	
6. 	JUGNET Marie 	1993 	FRA 	CNS VALLAURIS 	2:21.75 	+0.78 	1209 pts 	
7. 	PSZCZOLINSKI Audrey 	1992 	FRA 	CN VAL DE FENSCH SEREMANGE 	2:23.93 	+0.71 	1177 pts 	
8. 	DEL''HOMME Solène 	1994 	FRA 	LAGARDERE PARIS RACING 	2:25.06 	+0.77 	1161 pts 	
9. 	SHAHAF Dekel 	1989 	ISR 	ISRAEL 	2:25.80 	+0.68 	1151 pts 	
10. 	DELCOURT Lucia 	1994 	FRA 	CN AVIGNON 	2:27.14 	+0.70 	1132 pts 	
11. 	BECHAR Noam 	1990 	ISR 	ISRAEL 	2:27.96 	+0.70 	1120 pts 	
12. 	CARQUET Elsa 	1991 	FRA 	ST-ETIENNE NATATION 	2:28.07 	+0.73 	1119 pts 	
13. 	DE GERIN RICARD Maud 	1990 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:31.96 	+0.70 	1065 pts 	
14. 	HAR IAVAN Shani 	1992 	ISR 	ISRAEL 	2:35.03 	+0.74 	1023 pts 	
--. 	FABRE Mathilde 	1994 	FRA 	CANET 66 NATATION 	DNS Nd 	

Men''s 200 back
200 Dos Messieurs Finale
1. 	ZURABLOV Yakov Yan 	1992 	ISR 	ISRAEL 	2:03.30 	+0.81 	1288 pts 	
2. 	BECQ Clément 	1990 	FRA 	DAUPHINS CRETEIL 	2:06.11 	+0.64 	1244 pts 	
3. 	LANDRY Romain 	1989 	FRA 	NANTES NATATION 	2:06.85 	+0.72 	1233 pts 	
4. 	MIGEON Victor 	1990 	FRA 	ASPTT TOULOUSE 	2:07.58 	+0.71 	1222 pts 	
5. 	JOLY Florian 	1991 	FRA 	CS CHAMONIX 	2:08.20 	+0.77 	1212 pts 	
6. 	CABROL Alexis 	1991 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:08.95 	+0.70 	1201 pts 	
7. 	BAILLIARD Fabien 	1989 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:09.48 	+0.74 	1193 pts 	
8. 	NABONNE Arnaud 	1989 	FRA 	AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY 	2:10.02 	+0.71 	1185 pts 	
200 Dos Messieurs Finale B
1. 	CECILIOT Clément 	1986 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	2:09.27 	+0.77 	1196 pts 	
2. 	GANDIN Dorian 	1991 	FRA 	CN ANTIBES 	2:10.07 	+0.83 	1184 pts 	
3. 	AROT Cyril 	1989 	FRA 	SN VERSAILLES 	2:11.40 	+0.69 	1164 pts 	
4. 	DUGRENIL Florian 	1989 	FRA 	EP MANOSQUE 	2:12.38 	+0.79 	1150 pts 	
5. 	JOUVION Matthieu 	1988 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:12.96 	+0.76 	1141 pts 	
6. 	COZIGOU Killian 	1992 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	2:22.22 	+0.73 	1009 pts 	
7. 	SABATYA Or 	1994 	ISR 	ISRAEL 	2:24.27 	+0.71 	981 pts 	
200 Dos Messieurs Séries
1. 	ZURABLOV Yakov Yan 	1992 	ISR 	ISRAEL 	2:05.02 	+0.82 	1261 pts 	
2. 	JOLY Florian 	1991 	FRA 	CS CHAMONIX 	2:08.77 	+0.78 	1204 pts 	
3. 	BECQ Clément 	1990 	FRA 	DAUPHINS CRETEIL 	2:09.91 	+0.63 	1186 pts 	
4. 	NABONNE Arnaud 	1989 	FRA 	AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY 	2:10.20 	+0.72 	1182 pts 	
5. 	LANDRY Romain 	1989 	FRA 	NANTES NATATION 	2:10.28 	+0.72 	1181 pts 	
6. 	BAILLIARD Fabien 	1989 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:11.02 	+0.83 	1170 pts 	
7. 	MIGEON Victor 	1990 	FRA 	ASPTT TOULOUSE 	2:11.05 	+0.75 	1169 pts 	
8. 	CABROL Alexis 	1991 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:11.13 	+0.75 	1168 pts 	
9. 	DUGRENIL Florian 	1989 	FRA 	EP MANOSQUE 	2:12.22 	+0.78 	1152 pts 	
10. 	JOUVION Matthieu 	1988 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:13.09 	+0.76 	1139 pts 	
11. 	CECILIOT Clément 	1986 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	2:13.26 	+0.78 	1137 pts 	
12. 	GANDIN Dorian 	1991 	FRA 	CN ANTIBES 	2:13.64 	+0.86 	1131 pts 	
13. 	AROT Cyril 	1989 	FRA 	SN VERSAILLES 	2:14.97 	+0.66 	1112 pts 	
14. 	COURTEILLE Emeric 	1987 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:17.68 	+0.70 	1073 pts 	
15. 	COZIGOU Killian 	1992 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	2:19.74 	+0.71 	1043 pts 	
16. 	SABATYA Or 	1994 	ISR 	ISRAEL 	2:26.32 	+0.61 	953 pts 	
--. 	LACOURT Camille 	1985 	FRA 	CN MARSEILLE 	DNS Nd 	

Women''s 200 breast
200 Brasse Dames Finale
1. 	DE RONCHI Sophie 	1985 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:29.31 	+0.76 	1349 pts 	
2. 	BANACH Yuliya 	1992 	ISR 	ISRAEL 	2:30.56 	+0.86 	1332 pts 	
3. 	PUJOL Julie 	1990 	FRA 	CN ANTIBES 	2:31.72 	+0.88 	1317 pts 	
4. 	BABOU Fanny 	1989 	FRA 	CNS ST-ESTEVE 	2:34.35 	+0.87 	1283 pts 	
5. 	MARTIN Adeline 	1992 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	2:34.60 	+0.78 	1279 pts 	
6. 	DELARBRE Mélissia 	1988 	FRA 	CN BRAUD ST-LOUIS 	2:39.25 	+0.73 	1220 pts 	
7. 	GRANGEON Lara 	1991 	FRA 	CN CALEDONIENS 	2:44.44 	+0.80 	1155 pts 	
8. 	PLANCHARD Caroline 	1993 	FRA 	CN BREST 	2:46.01 	+0.80 	1136 pts 	
200 Brasse Dames Finale B
1. 	EL BEKRI Sara 	1987 	MAR 	LYON NATATION 	2:34.84 	+0.93 	1276 pts 	
2. 	FOUGERON Elisabeth 	1991 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:48.20 	+0.88 	1109 pts 	
3. 	GAVRIEL Saar 	1992 	ISR 	ISRAEL 	2:48.60 	+0.83 	1104 pts 	
200 Brasse Dames Séries
1. 	BANACH Yuliya 	1992 	ISR 	ISRAEL 	2:33.49 	+0.89 	1294 pts 	
2. 	EL BEKRI Sara 	1987 	MAR 	LYON NATATION 	2:35.06 	+0.88 	1274 pts 	
3. 	PUJOL Julie 	1990 	FRA 	CN ANTIBES 	2:35.69 	+0.93 	1265 pts 	
4. 	BABOU Fanny 	1989 	FRA 	CNS ST-ESTEVE 	2:37.24 	+0.86 	1245 pts 	
5. 	DE RONCHI Sophie 	1985 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:37.39 	+0.80 	1244 pts 	
6. 	MARTIN Adeline 	1992 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	2:40.05 	+0.75 	1210 pts 	
7. 	GRANGEON Lara 	1991 	FRA 	CN CALEDONIENS 	2:40.73 	+0.84 	1201 pts 	
8. 	DELARBRE Mélissia 	1988 	FRA 	CN BRAUD ST-LOUIS 	2:41.20 	+0.73 	1195 pts 	
9. 	PLANCHARD Caroline 	1993 	FRA 	CN BREST 	2:45.25 	+0.83 	1145 pts 	
10. 	GAVRIEL Saar 	1992 	ISR 	ISRAEL 	2:51.95 	+0.88 	1064 pts 	
11. 	FOUGERON Elisabeth 	1991 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:52.67 	+0.87 	1056 pts 	
--. 	THIEL Claire 	1993 	FRA 	CERGY PONTOISE NATATION 	DNS Nd 			
--. 	AMARDEILH Camille 	1995 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	DNS Nd 	

Men''s 200 breast
200 Brasse Messieurs Finale
1. 	DE PELLEGRINI Tony 	1982 	FRA 	BAYONNE-AVIRON BAYONNAIS 	2:15.89 	+0.83 	1280 pts 	
2. 	HORTH Fabien 	1985 	FRA 	AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY 	2:15.92 	+0.67 	1279 pts 	
3. 	PEREZ DORTONA Giacomo 	1989 	FRA 	CN MARSEILLE 	2:17.27 	+0.75 	1260 pts 	
4. 	NICOLARDOT Julien 	1981 	FRA 	MULHOUSE ON 	2:17.45 	+0.79 	1258 pts 	
5. 	ZAHRA Salah 	1988 	TUN 	TUNISIE 	2:20.67 	+0.83 	1213 pts 	
6. 	RABEISEN Thomas 	1992 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	2:21.39 	+0.77 	1203 pts 	
7. 	GILLET Maxime 	1986 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:21.46 	+0.75 	1202 pts 	
8. 	DAHLIA Thomas 	1990 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:22.31 	+0.69 	1190 pts 	
200 Brasse Messieurs Finale B
1. 	CHANAL Nicholas 	1992 	FRA 	VICHY VAL D''ALLIER NATATION 	2:26.53 	+0.70 	1133 pts 	
2. 	BAROIS Quentin 	1992 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	2:26.99 	+0.80 	1127 pts 	
3. 	SHAHAF Yahav 	1993 	ISR 	ISRAEL 	2:27.26 	+0.65 	1123 pts 	
4. 	GANIEL Imri 	1992 	ISR 	ISRAEL 	2:27.59 	+0.90 	1119 pts 	
5. 	COTON Quentin 	1991 	FRA 	MOUETTES DE PARIS 	2:29.35 	+0.75 	1096 pts 	
--. 	DUROT Benjamin 	1992 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	DNS Nd 			
200 Brasse Messieurs Séries
1. 	HORTH Fabien 	1985 	FRA 	AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY 	2:17.20 	+0.68 	1261 pts 	
2. 	PEREZ DORTONA Giacomo 	1989 	FRA 	CN MARSEILLE 	2:20.67 	+0.77 	1213 pts 	
3. 	DE PELLEGRINI Tony 	1982 	FRA 	BAYONNE-AVIRON BAYONNAIS 	2:20.75 	+0.84 	1212 pts 	
4. 	NICOLARDOT Julien 	1981 	FRA 	MULHOUSE ON 	2:20.86 	+0.82 	1210 pts 	
5. 	GILLET Maxime 	1986 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:20.98 	+0.78 	1209 pts 	
6. 	ZAHRA Salah 	1988 	TUN 	TUNISIE 	2:21.06 	+0.82 	1207 pts 	
7. 	DAHLIA Thomas 	1990 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:24.01 	+0.66 	1167 pts 	
8. 	RABEISEN Thomas 	1992 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	2:26.79 	+0.79 	1130 pts 	
9. 	CHANAL Nicholas 	1992 	FRA 	VICHY VAL D''ALLIER NATATION 	2:27.09 	+0.68 	1126 pts 	
10. 	BAROIS Quentin 	1992 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	2:27.52 	+0.85 	1120 pts 	
11. 	COTON Quentin 	1991 	FRA 	MOUETTES DE PARIS 	2:30.10 	+0.70 	1086 pts 	
12. 	SHAHAF Yahav 	1993 	ISR 	ISRAEL 	2:32.23 	+0.65 	1058 pts 	
13. 	GANIEL Imri 	1992 	ISR 	ISRAEL 	2:32.93 	+0.90 	1049 pts 	
14. 	DUROT Benjamin 	1992 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	2:33.04 	+0.77 	1048 pts 	
--. 	BUSSIERE Maxime 	1987 	FRA 	CN MARSEILLE 	DSQ 	+0.77 	

Women''s 200 free
200 Nage Libre Dames Finale
1. 	BALMY Coralie 	1987 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:58.15 	+0.84 	1358 pts 	
2. 	MUFFAT Camille 	1989 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	1:59.90 	+0.74 	1328 pts 	
3. 	LAZARE Mylène 	1987 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	2:00.31 	+0.81 	1321 pts 	
4. 	MONGEL Aurore 	1982 	FRA 	MULHOUSE ON 	2:01.29 	+0.84 	1305 pts 	
5. 	ETIENNE Ophélie Cyrielle 	1990 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:01.56 	+0.87 	1300 pts 	
6. 	VAN ROUWENDAAL Sharon 	1993 	NED 	CN BRAUD ST-LOUIS 	2:03.32 	+0.83 	1271 pts 	
7. 	SERE Camille 	1989 	FRA 	CANET 66 NATATION 	2:04.04 	+0.86 	1259 pts 	
8. 	DELETANG Karine 	1987 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:07.67 	+0.85 	1199 pts 	
200 Nage Libre Dames Finale B
1. 	CASTELLE Marie Sophie 	1992 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:03.68 	+0.76 	1265 pts 	
2. 	BOIDE Vanessa 	1987 	FRA 	NAUTIC CLUB NIMES 	2:06.29 	+0.82 	1222 pts 	
3. 	CASTEL Alexianne 	1990 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:06.68 	+0.92 	1215 pts 	
4. 	BONNET Charlotte 	1995 	FRA 	CN BREST 	2:07.11 	+0.89 	1208 pts 	
5. 	HUBERT Hélène 	1990 	BEL 	EN CAEN 	2:07.15 	+0.92 	1208 pts 	
6. 	ASPORD Ophélie 	1991 	FRA 	BAYONNE-AVIRON BAYONNAIS 	2:08.24 	+0.92 	1190 pts 	
7. 	DESFONTAINES Roxane 	1992 	FRA 	LA ROCHE-SUR-YON NATATION 	2:08.59 	+0.84 	1185 pts 	
8. 	ABRAHAM Bérengère 	1986 	FRA 	AC BOULOGNE-BILLANCOURT 	2:10.45 	+0.80 	1155 pts 	
200 Nage Libre Dames Séries
1. 	BALMY Coralie 	1987 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:01.30 	+0.85 	1305 pts 	
2. 	MUFFAT Camille 	1989 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:02.11 	+0.81 	1291 pts 	
3. 	ETIENNE Ophélie Cyrielle 	1990 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:02.21 	+0.86 	1289 pts 	
4. 	MONGEL Aurore 	1982 	FRA 	MULHOUSE ON 	2:03.74 	+0.82 	1264 pts 	
5. 	VAN ROUWENDAAL Sharon 	1993 	NED 	CN BRAUD ST-LOUIS 	2:04.19 	+0.84 	1256 pts 	
6. 	LAZARE Mylène 	1987 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	2:05.30 	+0.81 	1238 pts 	
7. 	SERE Camille 	1989 	FRA 	CANET 66 NATATION 	2:05.91 	+0.86 	1228 pts 	
8. 	DELETANG Karine 	1987 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:06.92 	+0.85 	1212 pts 	
9. 	CASTELLE Marie Sophie 	1992 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:06.99 	+0.79 	1210 pts 	
10. 	CASTEL Alexianne 	1990 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:07.08 	+0.94 	1209 pts 	
11. 	BONNET Charlotte 	1995 	FRA 	CN BREST 	2:07.23 	+0.90 	1206 pts 	
12. 	HUBERT Hélène 	1990 	BEL 	EN CAEN 	2:07.25 	+0.88 	1206 pts 	
13. 	DESFONTAINES Roxane 	1992 	FRA 	LA ROCHE-SUR-YON NATATION 	2:08.32 	+0.83 	1189 pts 	
14. 	ASPORD Ophélie 	1991 	FRA 	BAYONNE-AVIRON BAYONNAIS 	2:08.57 	+0.90 	1185 pts 	
15. 	BOIDE Vanessa 	1987 	FRA 	NAUTIC CLUB NIMES 	2:08.89 	+0.82 	1180 pts 	
16. 	BACCHETTA Marine 	1991 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:09.61 	+0.80 	1168 pts 	
17. 	DIGUET Madeleine 	1989 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:09.65 	+0.77 	1168 pts 	
18. 	ABRAHAM Bérengère 	1986 	FRA 	AC BOULOGNE-BILLANCOURT 	2:09.75 	+0.81 	1166 pts 	
19. 	DELARBRE Malaguie 	1991 	FRA 	CN BRAUD ST-LOUIS 	2:09.79 	+0.82 	1165 pts 	
20. 	RADOU Camille 	1993 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	2:09.83 	+0.76 	1165 pts 	
21. 	BLANC Charlotte 	1992 	FRA 	AC BOULOGNE-BILLANCOURT 	2:09.90 	+0.99 	1164 pts 	
22. 	WAHART Juliette 	1993 	FRA 	REIMS NATATION 89 	2:10.00 	+0.83 	1162 pts 	
23. 	JUGNET Marie 	1993 	FRA 	CNS VALLAURIS 	2:10.96 	+0.82 	1147 pts 	
24. 	CINI Mathilde 	1994 	FRA 	ENFANTS DU RHONE VALENCE 	2:11.07 	+0.70 	1145 pts 	
25. 	SOULE Lise 	1990 	FRA 	CN ANTIBES 	2:11.34 	+0.80 	1141 pts 	
26. 	BRIOT Olivia 	1992 	FRA 	GIRONDINS BORDEAUX 	2:11.75 	+0.90 	1134 pts 	
27. 	SAMOUILHAN Elodie 	1990 	FRA 	TOULOUSE OLYMPIQUE AERO 	2:11.76 	+0.99 	1134 pts 	
28. 	CARQUET Elsa 	1991 	FRA 	ST-ETIENNE NATATION 	2:11.77 	+0.77 	1134 pts 	
29. 	CARIOU BERTIN Mathilde 	1993 	FRA 	CHAMALIERES-MONTFERRAND N 	2:12.45 	+0.75 	1123 pts 	
30. 	BERTHIER Julie 	1994 	FRA 	DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT 	2:13.18 	+0.76 	1112 pts 	
31. 	SERRAND BRIXTEL Alicia 	1994 	FRA 	EN CAEN 	2:13.27 	+0.86 	1110 pts 	
32. 	CHIANESE Perrine 	1990 	FRA 	CN MARSEILLE 	2:14.11 	+0.81 	1097 pts 	
33. 	LETANG Maria Eléna 	1993 	FRA 	MOUETTES DE PARIS 	2:14.87 	+0.83 	1086 pts 	
34. 	BECHAR Noam 	1990 	ISR 	ISRAEL 	2:14.97 	+0.73 	1084 pts 	
35. 	FOUGERON Elisabeth 	1991 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:15.30 	+0.88 	1079 pts 	
36. 	GAVRIEL Raam 	1991 	ISR 	ISRAEL 	2:15.97 	+0.88 	1069 pts 	
37. 	HAR IAVAN Shani 	1992 	ISR 	ISRAEL 	2:20.95 	+0.94 	994 pts 	
--. 	FABRE Mathilde 	1994 	FRA 	CANET 66 NATATION 	DNS Nd 	

Men''s 200 free
200 Nage Libre Messieurs Finale
1. 	BERNARD Alain 	1983 	FRA 	CN ANTIBES 	1:48.07 	+0.73 	1333 pts 	
2. 	LEFERT Clément 	1987 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	1:48.47 	+0.70 	1325 pts 	
3. 	MALLET Grégory 	1984 	FRA 	CN MARSEILLE 	1:49.39 	+0.90 	1308 pts 	
4. 	GILOT Fabien 	1984 	FRA 	CN MARSEILLE 	1:51.58 	+0.82 	1268 pts 	
5. 	TRANNOY Kevin 	1987 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	1:51.70 	+0.81 	1266 pts 	
6. 	HARAMBOURE Antton 	1991 	FRA 	BAYONNE-AVIRON BAYONNAIS 	1:52.32 	+0.82 	1255 pts 	
7. 	STROHMEYER Guillaume 	1985 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	1:53.88 	+0.78 	1227 pts 	
8. 	FRAYSSE Sébastien 	1986 	FRA 	SN VERSAILLES 	1:55.60 	+0.88 	1197 pts 	
200 Nage Libre Messieurs Finale B
1. 	KEBBAB Nabil 	1983 	ALG 	CN MARSEILLE 	1:50.69 	+0.82 	1285 pts 	
2. 	BORDERAS Sébastien 	1988 	FRA 	ASPTT TOULOUSE 	1:52.95 	+0.79 	1244 pts 	
3. 	SOULIER Christophe 	1984 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	1:53.33 	+0.74 	1237 pts 	
4. 	DEBAST Benoît 	1989 	FRA 	CN ANTIBES 	1:53.62 	+0.83 	1232 pts 	
5. 	BLANCHARD Robin 	1990 	FRA 	LYON NATATION 	1:54.57 	+0.86 	1215 pts 	
6. 	BOURELLY Lorys 	1992 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:55.75 	+0.73 	1194 pts 	
7. 	PERISSER Patrick 	1992 	FRA 	DAUPHINS PALOIS 	1:55.95 	+0.79 	1191 pts 	
8. 	SAUVAGE Julien 	1985 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:58.21 	+0.84 	1152 pts 	
200 Nage Libre Messieurs Séries
1. 	LEFERT Clément 	1987 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	1:51.41 	+0.71 	1272 pts 	
2. 	GILOT Fabien 	1984 	FRA 	CN MARSEILLE 	1:51.60 	+0.85 	1268 pts 	
3. 	TRANNOY Kevin 	1987 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	1:52.46 	+0.83 	1253 pts 	
4. 	STROHMEYER Guillaume 	1985 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	1:52.48 	+0.78 	1252 pts 	
5. 	BERNARD Alain 	1983 	FRA 	CN ANTIBES 	1:52.90 	+0.74 	1245 pts 	
6. 	MALLET Grégory 	1984 	FRA 	CN MARSEILLE 	1:52.93 	+0.96 	1244 pts 	
7. 	FRAYSSE Sébastien 	1986 	FRA 	SN VERSAILLES 	1:53.17 	+0.84 	1240 pts 	
8. 	HARAMBOURE Antton 	1991 	FRA 	BAYONNE-AVIRON BAYONNAIS 	1:53.26 	+0.81 	1238 pts 	
9. 	KEBBAB Nabil 	1983 	ALG 	CN MARSEILLE 	1:53.37 	+0.81 	1236 pts 	
10. 	DEBAST Benoît 	1989 	FRA 	CN ANTIBES 	1:53.39 	+0.89 	1236 pts 	
11. 	ROMANINI Pierre Yves 	1985 	BEL 	CS CLICHY 92 	1:53.40 	+0.74 	1236 pts 	
12. 	BORDERAS Sébastien 	1988 	FRA 	ASPTT TOULOUSE 	1:53.70 	+0.81 	1230 pts 	
13. 	GRANDJEAN Yoris 	1989 	BEL 	CN ANTIBES 	1:53.96 	+0.76 	1226 pts 	
14. 	DJENDOUCI Badis 	1988 	ALG 	ANTONY NATATION 	1:54.33 	+0.81 	1219 pts 	
15. 	BLANCHARD Robin 	1990 	FRA 	LYON NATATION 	1:54.44 	+0.88 	1217 pts 	
16. 	MADELAINE Matthieu 	1983 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	1:54.49 	+0.92 	1216 pts 	
17. 	SAUVAGE Julien 	1985 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:54.54 	+0.88 	1216 pts 	
18. 	SOULIER Christophe 	1984 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	1:55.19 	+0.85 	1204 pts 	
19. 	BOURELLY Lorys 	1992 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:55.40 	+0.71 	1200 pts 	
20. 	PERISSER Patrick 	1992 	FRA 	DAUPHINS PALOIS 	1:55.63 	+0.82 	1196 pts 	
21. 	STEIMETZ Boris 	1987 	FRA 	CN ANTIBES 	1:55.76 	+0.74 	1194 pts 	
22. 	SCHMITT Andy 	1988 	FRA 	CN MARSEILLE 	1:55.90 	+0.71 	1192 pts 	
23. 	DEHANDSCHOEWERCKER Clément 	1991 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	1:56.18 	+0.74 	1187 pts 	
24. 	TURBAN François 	1985 	FRA 	ES MASSY NATATION 	1:56.34 	+0.81 	1184 pts 	
25. 	LANDRY Romain 	1989 	FRA 	NANTES NATATION 	1:56.63 	+0.68 	1179 pts 	
26. 	GANDIN Dorian 	1991 	FRA 	CN ANTIBES 	1:56.64 	+0.77 	1179 pts 	
27. 	PANNIER Anthony 	1988 	FRA 	CN BRAUD ST-LOUIS 	1:56.99 	+0.79 	1173 pts 	
28. 	MUTTI Charles 	1992 	FRA 	CN ANTIBES 	1:57.15 	+0.85 	1170 pts 	
29. 	CUIGNET Charlie 	1990 	FRA 	CA CHOLET 	1:57.22 	+0.82 	1169 pts 	
30. 	SERIO Gwenaël 	1992 	FRA 	CN CEVENNES ALES 	1:57.35 	+0.83 	1166 pts 	
31. 	JOUVION Matthieu 	1988 	FRA 	ES MASSY NATATION 	1:57.48 	+0.81 	1164 pts 	
32. 	KOPELEV Jonatan 	1991 	ISR 	ISRAEL 	1:57.61 	+0.87 	1162 pts 	
33. 	NABONNE Arnaud 	1989 	FRA 	AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY 	1:57.83 	+0.71 	1158 pts 	
34. 	PAQUOT François Xavier 	1983 	FRA 	AS MONACO NATATION 	1:57.99 	+0.83 	1155 pts 	
35. 	JUDES Guillaume 	1988 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	1:59.49 	+0.82 	1130 pts 	
36. 	VALLAT Lionel 	1983 	FRA 	CS CLICHY 92 	1:59.71 	+0.87 	1126 pts 	
37. 	LAGET Adrien 	1988 	FRA 	CN AVIGNON 	1:59.94 	+0.83 	1122 pts 	
38. 	DANJOUX Cédric 	1992 	FRA 	ST-ETIENNE NATATION 	2:00.07 	+0.70 	1120 pts 	
39. 	PUJADES Anthony 	1991 	FRA 	EP MANOSQUE 	2:00.20 	+0.76 	1118 pts 	
40. 	GOLDBERGER Ohad 	1991 	ISR 	ISRAEL 	2:01.23 	+0.75 	1100 pts 	
41. 	RONDAN Arnaud 	1988 	FRA 	NAUTIC CLUB NIMES 	2:01.32 	+0.70 	1099 pts 	
42. 	ARBEL Amir 	1989 	ISR 	ISRAEL 	2:01.47 	+0.80 	1096 pts 	
43. 	MURZILLI Enzo 	1991 	FRA 	CN AVIGNON 	2:01.49 	+0.88 	1096 pts 	
44. 	CANTRELLE Gilles 	1990 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	2:02.35 	+0.79 	1081 pts 	
45. 	COZIGOU Killian 	1992 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	2:02.37 	+0.79 	1081 pts 	
46. 	SABATYA Or 	1994 	ISR 	ISRAEL 	2:11.05 	+0.74 	941 pts 	
--. 	DJENDOUCI Ryad 	1988 	ALG 	ANTONY NATATION 	DNS Nd 			
--. 	LACOURT Camille 	1985 	FRA 	CN MARSEILLE 	DNS Nd 			
--. 	ROSTOUCHER Nicolas 	1981 	FRA 	CS CLICHY 92 	DNS Nd 			
--. 	MAISONNEUVE Marvin 	1991 	FRA 	L''AVENIR SAINTOIS 	DNS Nd 	

Results Link Embed HTML: