6/11/2005 - 6/13/2005
Indianapolis, Indiana, USA
Event 11 Women 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
Classic: C 2:11.31 2004 Elaine Breeden
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Breeden, Elaine S 16 WA-KY 2:18.40 2:13.45 26
2 Schieman, Ellis L 18 Silver Dolphins- 2:19.31 2:14.97 23
3 Bassi, Noelle 21 BAC-NJ 2:18.62 2:16.61 22
4 Ridgeway, Rachel E 19 CAL-PC 2:22.04 2:18.85 21
5 Franklin, Chelsea L 14 Gcst-FL 2:20.91 2:19.55 20
6 Van Welie, Liz J 25 HAR 2:21.86 2:20.36 19
7 Gaither, Marisa T 16 Lake Forest-IL 2:23.05 2:21.76 18
8 Gingrich, Leah N 15 Wsy Swimming-MA 2:23.21 2:23.97 17
=== B - Final ===
9 Carroll, Katie M 20 CW-MI 2:23.25 2:18.51 15
10 Degenstein, Ann B 21 TWST-GU 2:23.76 2:19.62 13
11 Young, Alex E 15 CSC-IN 2:24.97 2:22.02 12
12 Beck, Anita K 16 ABLY-OH 2:23.36 2:22.24 11
13 Chamberlin, Marjorie 17 UN-1-FL 2:24.99 2:23.41 10
14 Letendre, Claire A 19 PKWY-OZ 2:24.48 2:25.50 9
15 Ness, Katie D 21 WOR-OH 2:24.55 2:25.91 8
16 Gliga, Louise A 15 Silver Dolphins- 2:23.94 2:26.35 7
=== C - Final ===
17 Weaner, Tricia E 16 Wsy Swimming-MA 2:25.31 2:22.98 5
18 Congdon, Stacy X 17 HIGH-FL 2:25.50 2:23.22 3
19 Mueller, Justine L 18 CW-MI 2:26.11 2:23.75 2
20 Lockhart, Jill E 17 Ysc-IN 2:27.38 2:24.43 1
21 Lehtonen, Eva J 14 Oly-MI 2:25.53 2:25.14
22 Golden, Brooke M 15 GTAC-MD 2:27.32 2:27.62
23 Helman, Rachael N 19 SWAC-IN 2:25.44 2:27.68
24 Keating, Caroline M 20 BGSC-OH 2:27.03 2:27.83
Event 12 Men 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
Classic: C 1:57.16 2004 Tom Malchow
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Phelps, Michael F 19 CW-MI 2:01.13 1:56.28C 26
2 Tarwater, Davis E 21 CW-MI 2:06.00 1:59.32 23
3 Vanderkaay, Alex R 18 CW-MI 2:07.16 2:05.28 22
4 Mcneill, Ryan A 20 FAST!-CA 2:07.60 2:06.29 21
5 Szabo, Geza 22 Rac-MD 2:06.11 2:06.99 20
6 Sease, Drew B 17 Wash. Twp. Wave- 2:08.58 2:08.36 19
7 Colley, Joseph E 19 SWAC-IN 2:08.45 2:09.48 18
8 Jensen, Matt R 20 CANY-CA 2:09.15 2:14.29 17
=== B - Final ===
9 Smith, Justin R 20 BAC-NJ 2:09.61 2:07.00 15
10 Juarez, Raul L 17 DM 2:09.48 2:07.03 13
11 Robson, Scott A 19 RedHawks-OH 2:09.36 2:08.79 12
12 Haley, Alec W 20 IST-IN 2:10.18 2:09.21 11
13 Wilcher, Sam R 16 AA-IL 2:09.65 2:09.44 10
14 Grunert, Brice K 17 NSSC-WI 2:11.49 2:11.08 9
15 Lennox, Doug C 18 Lake Forest-IL 2:11.21 2:12.32 8
-- Langenfeld, Andrew J 18 Saluki-OZ 2:10.52 DQ
=== C - Final ===
17 Juarez, Ramiro R 14 DM 2:12.26 2:10.84 5
18 Dukatz, Chris E 16 Oly-MI 2:12.24 2:11.39 3
19 Edens, Kyle D 19 COM-WT 2:11.89 2:11.92 2
20 Wieczorek, Grant M 19 Wash. Twp. Wave- 2:13.17 2:12.32 1
21 Moore, Ross E 16 Storm-IL 2:15.31 2:12.38
22 Toomey, Ray Q 16 Jcc Sailfish-AM 2:14.25 2:14.16
23 Peterson, Kyle W 19 LRS-KY 2:15.60 2:14.67
24 Lullo, Brett R 16 MAVS-IL 2:14.34 2:18.93
Event 13 Women 50 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Classic: C 25.32 2004 Jenny Thompson
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Smith, Lindsey B 20 CW-MI 27.16 26.49 26
2 Romano, Megan R 14 SPA-FL 27.03 26.61 23
3 Silver, Emily S 19 CAL-PC 26.84 26.62 22
4 Babicz, Annie M 19 CAL-PC 27.18 26.63 21
5 Hentschel, Susan E 20 Wash. Twp. Wave- 27.43 26.80 20
6 Vaziri, Leila 20 Coral Springs-FG 27.14 26.93 19
7 Powers, Brie C 16 GLA-MI 27.39 27.13 18
8 Lofstedt, Annica 23 IST-IN 27.35 27.17 17
=== B - Final ===
9 Reilly, Erin P 20 CAL-PC 27.51 26.65 15
10 Breeden, Elaine S 16 WA-KY 27.63 27.32 13
11 Nauta, Chelsea B 16 TBAY-FL 27.54 27.48 12
12 Tsai, Sherry H 21 CAL-PC 27.60 27.50 11
13 McCawley, Margo F 18 Memphis Thunder- 27.51 27.55 10
14 Martin, Katie L 21 Central Iowa-IA 27.64 27.69 9
15 Dorenkott, Sarah D 17 Silver Dolphins- 27.65 27.82 8
16 O'Donnell-McCarthy, F 18 Silver Dolphins- 27.66 28.14 7
=== C - Final ===
17 Rosinko, Alyssa A 17 Wash. Twp. Wave- 27.85 27.46 5
18 Hernandez, Sarah M 20 Wisconsin Aquati 27.76 27.66 3
19 Flederbach, Kait R 13 Cia-IN 27.72 27.67 2
20 Marion, Ashley 17 LAC-1 27.83 27.76 1
21 Sindall, Lauren K 17 LAC-MA 27.84 27.82
22 Geary, Caitlin M 15 HIGH-FL 27.70 27.89
23 Vogel, Kimbre L 20 BA-IN 27.77 27.93
24 Wentworth, Clarissa L 19 IST-IN 27.76 28.22
Event 14 Men 50 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Classic: C 22.69 2004 Nick Brunelli
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Grevers, Matt C 20 NU-IL 23.89 23.04 26
2 Patrick, Tim C 22 WA-KY 23.09 23.20 23
3 Busquets, Ricardo 31 PUR 24.08 23.39 22
4 Farnham, Daniel W 21 WA-KY 23.79 23.48 21
5 Dejong, Chris H 21 CW-MI 23.95 23.75 20
6 Hollinger, Cameron S 20 LAC-MA 23.99 23.88 18.5
6 Payne, Mike A 23 Sey-IN 23.85 23.88 18.5
8 Patrick, Todd W 19 IST-IN 24.24 24.02 17
=== B - Final ===
9 Michaelson, Ben H 23 CW-MI 24.61 23.89 15
10 Martinez, Raul 17 PUR 24.34 24.33 13
11 Etherington, Chris D 18 PA-IN 24.33 24.35 12
12 Dolgov, Alex V 20 UN-OH 24.45 24.49 11
13 Houchin, Lee A 20 NAC-SE 24.61 24.54 10
14 Doyle, Joe G 20 Ohio State-OH 24.51 24.67 9
15 Walkotten, Nick J 19 EGRA-MI 24.74 24.97 8
16 Kleiner, Marcel 22 BearCats-OH 24.72 25.10 7
=== C - Final ===
17 Joyce, Kevin P 21 CW-MI 24.88 24.65 5
18 Mullen, John G 19 BA-IN 24.92 24.94 3
19 Ossakow, Drew M 20 IST-IN 25.18 24.98 2
20 Kenney, Eddie E 19 Cia-IN 25.06 25.02 1
21 King, Adam S 22 BA-IN 25.15 25.04
22 Ackermann, Stephan R 22 Saluki-OZ 24.81 25.05
23 Smith, Trey T 20 BA-IN 25.14 25.20
24 Langenfeld, Andrew J 18 Saluki-OZ 24.92 25.46
Event 15 Women 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
Classic: C 1:02.16 2004 Courtney Shealy
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Coughlin, Natalie A 22 CAL-PC 1:05.41 1:01.12C 26
2 McCawley, Margo F 18 Memphis Thunder- 1:05.34 1:03.77 23
3 Romano, Megan R 14 SPA-FL 1:05.09 1:03.79 22
4 Tsai, Sherry H 21 CAL-PC 1:04.84 1:03.92 21
5 Silver, Hellen E 21 CAL-PC 1:05.44 1:04.08 20
6 Weaner, Tricia E 16 Wsy Swimming-MA 1:04.83 1:04.55 19
7 Andrews, Lauren D 20 CAL-PC 1:06.20 1:04.98 18
8 Marik, Melissa A 16 UN-IL 1:05.70 1:06.20 17
=== B - Final ===
9 Vaziri, Leila 20 Coral Springs-FG 1:06.24 1:04.93 15
10 Marshall, Penelope M 15 HAR 1:06.30 1:06.47 13
11 Rosinko, Alyssa A 17 Wash. Twp. Wave- 1:07.01 1:07.03 12
12 Moss, Maggie L 21 Wash. Twp. Wave- 1:06.30 1:07.59 11
13 Johnson, Susan E 20 Unat - Wisconsin 1:07.19 1:07.83 10
14 Clayton, Shannon J 19 HAR 1:06.41 1:07.88 9
15 Rogers, Lindsay K 15 SSC-IN 1:07.66 1:08.56 8
16 Gschwend, Alison L 18 Aquachiefs-IL 1:07.25 1:08.65 7
=== C - Final ===
17 Beck, Katie M 16 USC-LE 1:07.78 1:06.20 5
18 Fisher, Stephanie E 16 Phoenix-WI 1:08.23 1:07.17 3
19 O'Donnell-McCarthy, F 18 Silver Dolphins- 1:07.75 1:07.18 2
20 Johnson, Payton C 17 Aquachiefs-IL 1:08.39 1:07.67 1
21 Meyer, Maggie J 16 Nsac-MN 1:08.33 1:08.23
22 Hammes, Jessie L 14 CSC-IN 1:09.02 1:08.30
23 Strumbel, Brittany L 15 Silver Dolphins- 1:08.20 1:08.83
24 Eschenburg, Katie J 15 Phoenix-WI 1:08.53 1:09.15
Event 16 Men 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
Classic: C 55.10 2004 Lenny Krayzelburg
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Grevers, Matt C 20 NU-IL 58.31 55.32 26
2 Dejong, Chris H 21 CW-MI 56.93 55.47 23
3 Walkotten, Nick J 19 EGRA-MI 58.93 57.18 22
4 Patrick, Todd W 19 IST-IN 59.60 58.97 21
5 Stovall, Brooks B 17 Memphis Thunder- 58.99 59.16 20
6 Oliver, Jorge 24 PUR 59.42 59.64 19
7 Jones, Mike D 21 IST-IN 1:00.00 59.85 18
8 Grenda, Dane R 18 CW-MI 1:00.06 1:00.07 17
=== B - Final ===
9 Tarwater, Davis E 21 CW-MI 1:00.35 59.29 15
10 Evans, Sean D 15 USC-LE 1:00.32 1:00.12 13
11 Christy, Michael S 17 Wash. Twp. Wave- 1:01.74 1:00.67 12
12 Colley, Joseph E 19 SWAC-IN 1:00.63 1:01.06 11
13 Miller, Art J 18 NASA-IN 1:01.55 1:01.20 10
14 Stacy, Pete K 14 Great Wolf-MN 1:02.14 1:01.67 9
15 Houchin, Lee A 20 NAC-SE 1:01.18 1:02.42 8
16 Moody, Adam A 18 SPA-FL 1:01.97 1:02.68 7
=== C - Final ===
17 Robles, Miguel 17 Tiburones 1:02.22 1:01.52 5
18 McGill, Tyler T 17 Storm-IL 1:02.40 1:02.49 3
19 Diggs, Keith E 17 SDS-PV 1:02.31 1:02.54 2
20 Wyher, Tommy J 16 TBAY-FL 1:02.38 1:02.55 1
21 Browning, Hank J 18 ABLY-OH 1:03.39 1:02.63
22 Diekema, Jordan H 16 WMS-MI 1:02.56 1:02.75
23 Greene, Kyle A 17 ABLY-OH 1:03.29 1:03.21
24 Happ, Kevin R 16 USC-LE 1:03.41 1:04.22
Event 17 Women 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
Classic: C 2:27.87 2004 Tara Kirk
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Finn, Alisa M 14 NTSC-IL 2:39.31 2:34.28 26
2 Wanland, Ashley P 15 Patriot Aquatics 2:39.52 2:35.75 23
3 Larson, Elsa M 21 CW-MI 2:41.34 2:39.15 22
4 Rich, Whitney 17 LAC-1 2:43.08 2:41.36 21
5 Gelb, Sam R 14 Rac-MD 2:41.56 2:41.84 20
6 McNICHOLS, Kelly N 17 MAVS-IL 2:43.81 2:42.25 19
7 Piranian, Lexi M 13 Naperville-IL 2:44.11 2:45.44 18
8 Liao, Athena S 15 Aquachiefs-IL 2:44.13 2:47.30 17
=== B - Final ===
9 Doss, Brittany N 16 Academy Bullets- 2:44.90 2:41.98 15
10 Porteous, Emily A 17 Wash. Twp. Wave- 2:44.62 2:44.06 13
11 Bradley, Kristen A 21 IST-IN 2:44.99 2:44.26 12
12 Rorer, Tracy H 14 SPA-FL 2:45.21 2:44.41 11
13 McLaughlin, Ashley R 18 CW-MI 2:46.02 2:45.59 10
14 Kiel, Alyssa M 18 Silver Dolphins- 2:45.03 2:45.66 9
15 Van Allen, Clara R 15 Wash. Twp. Wave- 2:46.01 2:46.88 8
16 Smith, Lyndsey M 17 GTAC-MD 2:44.54 2:47.69 7
=== C - Final ===
17 Mueller, Justine L 18 CW-MI 2:46.02 2:41.67 5
18 Rogers, Lindsay K 15 SSC-IN 2:50.28 2:42.45 3
19 Patterson, Genevieve 19 CAL-PC 2:47.58 2:46.43 2
20 McLellan, Whitney E 17 NAAC-OH 2:49.30 2:48.53 1
21 Hurst, Emily R 17 Wash. Twp. Wave- 2:49.11 2:49.39
22 McDonnell, Katherine 16 SDS-PV 2:47.54 2:50.90
-- Milov, Joelle A 18 HIGH-FL 2:48.53 DQ
-- Hackman, Whitney L 18 NASA-IN 2:50.08 DQ
Event 18 Men 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
Classic: C 2:16.62 2004 Andrew Bree
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Pogioli, Giordan S 21 BA-IN 2:21.86 2:19.30 26
2 Swander, Kevin A 21 IST-IN 2:28.59 2:23.30 23
3 Haley, Alec W 20 IST-IN 2:27.31 2:25.92 22
4 Jones, Bryn 18 LAC-1 2:28.63 2:27.94 21
5 Varanda, Brenno R 19 SPA-FL 2:30.00 2:28.30 20
6 Lee, Dominic N 19 Rac-MD 2:30.78 2:30.84 18
7 Stalnecker, Colin C 19 Wash. Twp. Wave- 2:30.70 2:31.56 17
-- Burtch, Grant M 19 CW-MI 2:29.86 DQ 19
=== B - Final ===
9 Marshall, Griffin H 19 RedHawks-OH 2:32.28 2:30.10 15
10 Miller, Art J 18 NASA-IN 2:31.75 2:30.14 13
11 Wolfred, Mark B 21 BA-IN 2:32.99 2:31.36 12
12 Grunert, Brice K 17 NSSC-WI 2:31.97 2:32.14 11
13 O'Connor, Michael B 17 LRS-KY 2:33.90 2:33.72 10
14 Tinajero, Christian O 21 Saluki-OZ 2:33.84 2:34.41 9
15 Boulden, Tyler P 18 Wash. Twp. Wave- 2:35.33 2:36.50 8
16 Rook, Dane P 19 CW-MI 2:34.92 2:37.21 7
=== C - Final ===
17 Ridgeway, James P 16 Lake Forest-IL 2:35.60 2:32.94 5
18 Linsley, Kevin D 16 NSSC-WI 2:37.43 2:34.32 3
19 Graves, Nick B 17 WA-KY 2:36.35 2:35.46 2
20 Moore, Ross E 16 Storm-IL 2:37.25 2:36.63 1
21 Chiu, Bryson B 17 CSC-IN 2:38.44 2:36.97
22 Graft, Harold R 16 LRS-KY 2:39.52 2:37.29
23 Considine, Aidan F 14 Rac-MD 2:39.14 2:38.94
24 Brady, Jeremy S 19 Central Iowa-IA 2:38.70 2:41.65
Event 19 Women 400 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Classic: C 4:12.19 2004 Lindsay Benko
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Komisarz, Rachel E 28 LAK-KY 4:18.45 4:14.79 26
2 Kiel, Alyssa M 18 Silver Dolphins- 4:19.43 4:17.50 23
3 Munz, Diana M 22 Silver Dolphins- 4:21.86 4:18.85 22
4 Drake, Monica J 14 Waves-IL 4:24.39 4:19.61 21
5 Reilly, Erin P 20 CAL-PC 4:24.87 4:22.87 20
6 Gingrich, Leah N 15 Wsy Swimming-MA 4:23.60 4:23.94 19
7 Piper, Carly N 21 Unat - Wisconsin 4:23.76 4:24.15 18
8 Nauta, Chelsea B 16 TBAY-FL 4:24.27 4:27.17 17
=== B - Final ===
9 Chandler, Ashley 21 CAL-PC 4:25.95 4:15.80 15
10 Clayton, Shannon J 19 HAR 4:25.86 4:22.50 13
11 Franklin, Chelsea L 14 Gcst-FL 4:26.66 4:22.76 12
12 Schieman, Ellis L 18 Silver Dolphins- 4:26.49 4:25.35 11
13 Hamilton, Caitlin G 14 Waves-IL 4:25.96 4:25.66 10
14 Bradley, Kristen A 21 IST-IN 4:26.49 4:25.71 9
15 Hanson, Emily A 17 Waves-IL 4:26.94 4:26.17 8
16 Case, Kimberly E 17 SDS-PV 4:26.84 4:29.62 7
=== C - Final ===
17 Colgin, Doherty D 20 IST-IN 4:30.87 4:24.81 5
18 Brackens, Lindsey N 15 Memphis Thunder- 4:28.86 4:27.22 3
19 Legal, Brittany A 16 Silver Dolphins- 4:28.06 4:28.07 2
20 Eytalis, Lauren E 14 Waves-IL 4:31.37 4:30.57 1
21 Brunemann, Emily A 18 ABLY-OH 4:27.41 4:31.00
22 Torpey, Lauren M 21 IST-IN 4:31.30 4:31.86
23 Carpenter, Emily E 21 Wisconsin Aquati 4:31.32 4:32.20
24 Mankus, Christine L 15 GTAC-MD 4:30.42 4:36.99
Event 20 Men 400 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Classic: C 3:50.38 2004 Klete Keller
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Phelps, Michael F 19 CW-MI 4:01.24 3:51.92 26
2 Margalis, Robert J 23 SPA-FL 4:02.04 3:55.88 23
3 Keller, Klete D 23 CW-MI 4:05.78 4:00.79 22
4 Collins, Bryan R 17 GTAC-MD 4:06.71 4:05.42 21
5 Mellors, Pat W 19 Jcc Sailfish-AM 4:05.62 4:05.61 20
6 Koucheravy, Thomas M 20 SDS-PV 4:06.30 4:08.32 19
7 Stovall, Brooks B 17 Memphis Thunder- 4:04.28 4:08.35 18
8 Wieczorek, Grant M 19 Wash. Twp. Wave- 4:06.00 4:09.91 17
=== B - Final ===
9 Vanderkaay, Peter W 21 CW-MI 4:07.31 3:55.46 15
10 Koehler, JK K 19 DR-OH 4:08.12 4:04.77 13
11 Vanderkaay, Alex R 18 CW-MI 4:11.81 4:05.53 12
12 Browning, Hank J 18 ABLY-OH 4:09.92 4:06.62 11
13 Swanson, Mike J 19 Wisconsin Aquati 4:09.00 4:08.75 10
14 Galbreath, Justin M 17 Kettering-OH 4:11.56 4:10.38 9
15 Mcneill, Ryan A 20 FAST!-CA 4:08.66 4:10.44 8
16 Sease, Drew B 17 Wash. Twp. Wave- 4:12.26 4:14.45 7
=== C - Final ===
17 Austermann, Johnny F 18 CW-MI 4:12.83 4:08.65 5
18 Davis, Sean T 18 ABLY-OH 4:13.60 4:10.60 3
19 Smith, Justin R 20 BAC-NJ 4:13.57 4:10.86 2
20 Robertson-Phillips, Z 16 GTAC-MD 4:14.25 4:11.04 1
21 Kinderwater, Josef H 16 Trident-MA 4:13.37 4:11.54
22 Ward, Colby C 16 Oly-MI 4:14.12 4:13.16
23 Karrer, Ryan T 20 UN-RA-MD 4:13.86 4:13.92
24 Stacy, Pete K 14 Great Wolf-MN 4:13.24 4:21.91
Event 21 Women 400 LC Meter Medley Relay
================================================================================
Team Seed Finals Points
================================================================================
=== Timed Finals ===
1 CAL-PC 'A' 4:18.00 4:22.30 40
1) Silver, Hellen E 21 2) Patterson, Genevieve M 19
3) Ridgeway, Rachel E 19 4) Silver, Emily S 19
2 HAR 'A' 4:21.60 4:26.24 34
1) Marshall, Penelope M 15 2) Van Welie, Liz J 25
3) Banks, Emma L 18 4) Cochrane, Kendall K 15
3 Wash. Twp. Wave-IN 'A' 4:22.87 4:28.14 32
1) Moss, Maggie L 21 2) Porteous, Emily A 17
3) Rosinko, Alyssa A 17 4) Hentschel, Susan E 20
4 Phoenix-WI 'A' 4:31.49 4:30.69 30
1) Fisher, Stephanie E 16 2) Nahin, Allison M 16
3) Landisch, Nicole T 15 4) Grimes, Kylsie M 16
5 Silver Dolphins-LE 'A' 4:28.21 4:31.99 28
1) O'Donnell-McCarthy, Fiona M 2) Kiel, Alyssa M 18
3) Schieman, Ellis L 18 4) Preyss, Lauren B 20
6 SSC-IN 'A' 4:25.77 4:33.19 26
1) Paul, Erika J 18 2) Rogers, Lindsay K 15
3) Retrum, Becky J 16 4) Kelley, Erin J 14
7 Silver Dolphins-LE 'B' 4:34.23 4:34.01 24
1) Strumbel, Brittany L 15 2) Aronoff, Jennifer T 15
3) Gliga, Louise A 15 4) Dorenkott, Sarah D 17
8 ABLY-OH 'A' 4:31.56 4:34.17 22
1) Tomes, Laura L 17 2) Miller, Ashley L 16
3) Beck, Anita K 16 4) Brunemann, Emily A 18
9 HIGH-FL 'A' 4:36.00 4:35.79 18
1) McIntosh, Kristan L 18 2) Milov, Joelle A 18
3) Congdon, Stacy X 17 4) Geary, Caitlin M 15
10 EGRA-MI 'A' 4:27.60 4:39.09 14
1) Schlatter, Emily K 17 2) White, Katie M 17
3) Foe, Rachael D 17 4) Kosmak, Sarah J 15
11 Wash. Twp. Wave-IN 'B' 4:28.93 4:41.43 12
1) Osborne, Katie M 17 2) Van Allen, Clara R 15
3) Shehorn, Christine N 18 4) Christy, Elizabeth S 20
12 BA-IN 'A' 4:36.39 4:42.41 10
1) Vogel, Kimbre L 20 2) Pogioli, Lia E 19
3) Hyman, Lauren E 19 4) Lapinskas, Christina L 19
13 BAC-NJ 'A' 4:32.55 4:44.81 8
1) Altenburger, Erin M 17 2) Walsh, Blake L 18
3) Bassi, Noelle 21 4) Kane, Katelyn E 19
Event 22 Men 400 LC Meter Medley Relay
================================================================================
Team Seed Finals Points
================================================================================
=== Timed Finals ===
1 PUR 'A' 3:55.86 3:56.31 40
1) Oliver, Jorge 24 2) Lopez, Arsenio 26
3) Serrano, Juan 16 4) Martinez, Raul 17
2 BA-IN 'A' 4:01.19 4:00.62 34
1) Smith, Trey T 20 2) Pogioli, Giordan S 21
3) Mullen, John G 19 4) Pereira, Andre C 22
3 Wash. Twp. Wave-IN 'A' 3:54.20 4:06.77 32
1) Christy, Michael S 17 2) Stalnecker, Colin C 19
3) Sease, Drew B 17 4) Wieczorek, Grant M 19
4 LRS-KY 'A' 4:10.90 4:13.70 30
1) Graft, Harold R 16 2) O'Connor, Michael B 17
3) Peterson, Kyle W 19 4) Kaufman, Jimmy S 17
5 Wash. Twp. Wave-IN 'B' 4:02.49 4:15.61 28
1) Boulden, Riley W 17 2) Boulden, Tyler P 18
3) Minturn, Ken R 18 4) Van Allen, Ross W 14
-- USC-LE 'A' 4:04.37 DQ
1) Evans, Sean D 15 2) Inwood, Tommy W 15
3) Misich, Andrew J 16 4) Happ, Kevin R 16
-- SWAC-IN 'A' 4:01.25 DQ
1) Colley, Joseph E 19 2) Dent, Bob J 17
3) Ranochak, Jonathon E 19 4) O'Hara, Brendan C 17
-- RedHawks-OH 'A' 3:59.46 DQ
1) Amyot, Andrew G 18 2) Marshall, Griffin H 19
3) Ricard, Paul B 19 4) Robson, Scott A 19
-- SSC-IN 'A' 4:04.76 DQ
1) Beyerl, Jason E 16 2) Walter, Dan M 20
3) Mudd, Austin T 15 4) Robinson, Drew A 17
-- SSC-IN 'B' 3:58.94 DQ
1) Valentine, Patrick L 19 2) Paul, Derek S 15
3) Hughes, Blake T 17 4) Woods, Chad P 16