7/6/2014 - 7/6/2014
Odense, Denmark
Løb 1, 400m Frisvømning Herrer, Indledende
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26
Nordisk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:54.90 2009-07-08
Plac. Navn Født Point FINA 100m 200m 300m Opnået Status
Klub
1 Anton Ørskov Ipsen 1994 736 57.83 1:59.56 3:01.64 4:03.70
Sigma Swim Birkerød
2 Anders Lie 1991 731 59.46 2:02.71 3:04.39 4:04.23
Farum Svømmeklub
3 Frans Johannessen 1992 715 59.00 2:02.50 3:05.02 4:06.06
Esbjerg Svømmeklub
4 Marcus Krøyer Svendsen 1997 714 59.36 2:01.46 3:04.04 4:06.18
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
5 Laust Moesgaard 1996 708 58.59 2:01.21 3:04.45 4:06.81
Herning Svømmeklub
6 Anton Bromer 1995 699 59.67 2:03.42 3:06.51 4:07.92
Agfs Svømmeafdeling
7 Niklas Broch Thielemann 1994 692 59.13 2:02.25 3:05.49 4:08.72
Sigma Swim Birkerød
8 Bo Volf Brøchner 1996 686 59.71 2:03.48 3:06.99 4:09.41
Agfs Svømmeafdeling
9 Gustav Friberg 1997 681 1:00.68 2:03.27 3:06.23 4:10.07 Deltager ikke i finalen
Ringsted Svømme Klub
10 Magnus Sloth Poulsen 1995 674 58.94 2:02.16 3:06.49 4:10.94
Herlev Svømning
11 Christian Røssel 1995 673 59.49 2:03.23 3:07.38 4:11.09
Gentofte Svømme Klub
12 Viktor Holm 1996 672 59.41 2:02.40 3:06.88 4:11.19
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
13 Victor Drevskich 1996 660 1:00.03 2:03.97 3:09.06 4:12.65
VAT Copenhagen-MK31
14 Magnus Lundgren 1996 651 59.88 2:03.13 3:08.45 4:13.83
Køge Svømmeklub
15 Rasmus Härstedt 1994 650 1:00.23 2:05.16 3:10.91 4:14.05 Deltager ikke i finalen
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
16 Magnus Andersen 1995 643 1:00.95 2:05.95 3:10.34 4:14.96
Roskilde Svømning
17 Martin Nielsen 1996 642 1:00.37 2:04.84 3:09.56 4:15.10
Nakskov Svømme Klub
18 Oliver Marcus Meng 1997 640 59.55 2:04.46 3:10.36 4:15.27
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
19 Jakob Kornmaaler 1995 640 1:00.46 2:05.75 3:10.14 4:15.28
Agfs Svømmeafdeling
20 Jens Saugmann 1996 636 1:00.66 2:04.98 3:10.49 4:15.82
Svømmeklubben Syd
21 Frederik Nerving 1997 636 1:00.95 2:05.81 3:10.40 4:15.83
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
22 Marc Bach Nielsen 1994 636 1:00.36 2:05.00 30:11.17 4:15.84
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
23 Mikael Thode Sørensen 1997 636 1:01.67 2:06.31 3:11.16 4:15.86
Aalborg Svømmeklub
24 Thomas Olsen 1992 633 1:00.09 2:05.19 3:11.21 4:16.25
Vest-Brøndby
25 Nikolai Skelsager 1996 628 1:00.74 2:06.03 3:11.83 4:16.94
Slangerup Svømmeklub
26 Casper G. Kristensen 1995 609 1:01.36 2:07.79 3:14.18 4:19.51
Viborg Svømme Klub
27 Hannibal Steenfos 1996 606 1:01.81 2:08.26 3:15.18 4:20.04
Hovedstadens Svømmeklub
28 Mikkel Vølund 1997 602 1:01.42 2:08.12 3:14.98 4:20.58
Berns Swim Team
29 Rasmus Larsen 1997 601 1:02.03 2:08.34 3:14.90 4:20.69
Esbjerg Svømmeklub
30 Martin Nielsen 1997 598 1:00.34 2:06.64 3:14.59 4:21.13
Vest-Brøndby
31 Mikkel Rathschau Sørensen 1996 598 1:01.84 2:08.05 3:14.83 4:21.18
Esbjerg Svømmeklub
32 Andreas Mårtensson 1997 595 1:01.08 2:07.07 3:14.00 4:21.65
JGI Svømning
33 Anders T. Rasmussen 1993 593 1:00.44 2:06.18 3:13.67 4:21.82
Silkeborg Svømmeklub
34 Peter Mandrup Madsen 1997 591 1:01.54 2:08.25 3:14.85 4:22.16
Horsens Svømmeklub
35 Peter Huse Gaarde-Hansen 1996 591 1:01.11 2:08.07 3:15.91 4:22.19
Sigma Swim Allerød
36 Sebastian H. Andersen 1997 590 1:02.73 2:09.65 3:16.65 4:22.24
Kalundborg SK
37 Mads Steen Petersen 1997 585 1:02.03 2:08.32 3:15.69 4:23.00
Helsinge Svømmeklub
38 Magnus Koch Sonnenborg 1997 584 2:08.82 4:23.17 4:23.17
Sigma Swim Allerød
39 Jens N. Nielsen 1997 583 1:02.16 2:09.34 3:17.32 4:23.37
Silkeborg Svømmeklub
40 Peter Birk 1996 583 1:02.64 2:10.25 3:17.30 4:23.40
Thisted Svømmeklub
41 Magnus Høvsgaard 1997 582 2:09.40 4:23.45 4:23.45
Odense Svømme Klub
42 Oliver Jacobsen 1997 581 1:01.66 2:09.08 3:17.29 4:23.66
Hvidovre Svømme Klub
43 Jonas Nervil Kistorp 1997 576 59.58 2:06.79 3:15.21 4:24.38
Lyngby Svømmeklub
44 Simon B. Jeppesen 1997 573 1:03.58 2:11.24 3:18.64 4:24.94
Herning Svømmeklub
45 Steffen Skipper Petersen 1996 558 1:02.41 2:10.84 3:20.47 4:27.16
Svømmeklubben Sønderborg
46 Gustav Emil Lings 1996 558 1:01.56 2:09.61 3:18.70 4:27.23
Agfs Svømmeafdeling
47 Søren Fritzbøger 1996 548 1:01.70 2:09.14 3:19.03 4:28.92
Helsinge Svømmeklub
48 Frederik Elmann 1997 535 2:12.64 4:31.08 4:31.08
Kolding SK
49 Andreas Sehested 1996 531 1:02.83 2:11.49 3:20.97 4:31.76
Vejle Svømmeklub Triton
50 Jonatan Balladone 1997 514 1:04.91 2:14.46 3:24.45 4:34.63
Agfs Svømmeafdeling
- Mads Ottosen 1997 DNS
Holbæk Svømme Klub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 01 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 11:09
Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 01 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 17:46
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 1, 400m Frisvømning Herrer, Finaler
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26
Nordisk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:54.90 2009-07-08
Plac. Navn Født Point FINA 100m 200m 300m Opnået Status
Klub
1 Anton Ørskov Ipsen 1994 838 27.60 57.48 1:27.62 3:53.42
Sigma Swim Birkerød
2 Anders Lie 1991 818 28.03 58.02 1:28.16 3:55.26
Farum Svømmeklub
3 Frans Johannessen 1992 793 27.07 56.94 1:27.51 3:57.67
Esbjerg Svømmeklub
4 Marcus Krøyer Svendsen 1997 726 27.32 57.35 1:28.34 4:04.75
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
5 Niklas Broch Thielemann 1994 714 28.43 59.52 1:30.29 4:06.11
Sigma Swim Birkerød
6 Laust Moesgaard 1996 708 28.41 59.15 1:30.23 4:06.85
Herning Svømmeklub
7 Anton Bromer 1995 694 27.77 57.98 1:29.05 4:08.53
Agfs Svømmeafdeling
8 Bo Volf Brøchner 1996 688 27.90 58.37 1:29.42 4:09.27
Agfs Svømmeafdeling
9 Magnus Sloth Poulsen 1995 704 28.73 59.91 1:31.61 4:07.31
Herlev Svømning
10 Viktor Holm 1996 694 59.41 2:02.63 3:06.22 4:08.49
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
11 Christian Røssel 1995 685 27.73 57.55 1:28.84 4:09.64
Gentofte Svømme Klub
12 Magnus Andersen 1995 664 28.97 1:01.20 1:32.46 4:12.15
Roskilde Svømning
13 Victor Drevskich 1996 653 29.09 1:00.64 1:32.58 4:13.59
VAT Copenhagen-MK31
14 Martin Nielsen 1996 651 29.77 1:01.17 1:33.48 4:13.81
Nakskov Svømme Klub
15 Magnus Lundgren 1996 643 28.93 1:00.28 1:31.93 4:14.94
Køge Svømmeklub
16 Oliver Marcus Meng 1997 621 28.89 1:00.94 1:33.43 4:17.88
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 01 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 17:46
Resultat Løb 2 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 01 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 11:50
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 2, 100m Frisvømning Damer, Indledende
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 52.73 2014-04-13
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23
Plac. Navn Født Point FINA Opnået Status
Klub
1 Julie Levisen 1997 791 56.30
Aalborg Svømmeklub
2 Christina Munkholm 1996 713 58.28 Deltager ikke i finalen
Køge Svømmeklub
3 Amalie Østrup 1997 710 58.36
Agfs Svømmeafdeling
4 Line Jørgensen Bruun 1995 705 58.50
Aalborg Svømmeklub
5 Amanda Højberg 1998 693 58.82
Lyngby Svømmeklub
6 Rikke Dehn 1999 692 58.85
Hovedstadens Svømmeklub
7 Maj Howardsen 1997 689 58.94
Sigma Swim Allerød
8 Megan Forslund Hansen 1997 687 59.01
Svømmeklubben Triton Ballerup
9 Maja Nielsen 1996 682 59.13
Svømmeklubben Triton Ballerup
10 Ida Schütt 1996 681 59.17
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
11 Emma H. Christiansen 1999 674 59.38
Agfs Svømmeafdeling
12 Maria Grandt 1998 666 59.62
Hovedstadens Svømmeklub
13 Anne Huse Gaarde-Hansen 1999 659 59.81
Sigma Swim Allerød
14 Josephine Holm 1999 659 59.83
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
15 Julie Lunau 1995 656 59.92
Lyngby Svømmeklub
15 Matilde Kjeldsen 1999 656 59.92
Agfs Svømmeafdeling
17 Kristina Thomsen 1991 655 59.93 Deltager ikke i finalen
Gladsaxe Idræts Forening
18 Marina Heller Hansen 1994 653 59.99
Sigma Swim Allerød
19 Maria Madsen 1995 650 1:00.10
Herlev Svømning
20 Katrine B. Hansen 1999 647 1:00.20
Svømmeklubben Triton Ballerup
21 Freja Gram 1999 645 1:00.26
Gladsaxe Idræts Forening
21 Line Kjær 1996 645 1:00.26
Gladsaxe Idræts Forening
23 Emily Gantriis 1999 644 1:00.28
Hillerød Svømmeklub
24 Thea Hovmand Larsen 1997 637 1:00.49
Gladsaxe Idræts Forening
25 Klara Reeh 1999 632 1:00.66
Lyngby Svømmeklub
26 Sofia Altoft 1998 630 1:00.72
Hørsholm Svømmeforening
27 Ida Agerbak Trandum 1996 627 1:00.81
Gladsaxe Idræts Forening
28 Lise-Lotte Larsen Bentin 1997 621 1:01.03
Sigma Swim Allerød
29 Sara Fogh Myrup 1997 618 1:01.13
Sigma Swim Birkerød
30 Louise B. Dalgaard 1990 616 1:01.19
Aalborg Svømmeklub
31 Nanna Drewsen 1998 615 1:01.20
Vallensbæk IF Af 1939
31 Rikke Munkholm 1998 615 1:01.20
Swim Team Tåstrup
33 Tenna Jensen 1998 613 1:01.27
Hovedstadens Svømmeklub
34 Anne-Mette Pedersen 1998 611 1:01.35
Thisted Svømmeklub
35 Frederikke Dons 1998 608 1:01.44
Hvidovre Svømme Klub
36 Signe B. Thomasen 1996 606 1:01.53
Horsens Svømmeklub
37 Simone H. Lauridsen 1999 598 1:01.80
Esbjerg Svømmeklub
38 Julie Pavon Friis 1999 594 1:01.91
Agfs Svømmeafdeling
39 Camilla Rask 1999 590 1:02.05
Odense Svømme Klub
40 Freja Hamann Larsen 1999 589 1:02.11
Kolding SK
41 Lisa Steen Duus 1997 582 1:02.35
Sigma Swim Birkerød
42 Astrid Delin 1999 576 1:02.57
Køge Svømmeklub
43 Martha Andersen 1999 574 1:02.63
Vejle Svømmeklub Triton
44 Gitte Sørensen Gosvig 1999 574 1:02.65
Sigma Swim Allerød
45 Stinna Schnabl 1999 572 1:02.72
Hørsholm Svømmeforening
46 Lærke Harksen Nehmdahl 1999 570 1:02.77
Viborg Svømme Klub
47 Cayanne Kjær Knoth 1999 563 1:03.03
Tune I.F. Svømmeafdeling
47 Thea Lund Petersen 1998 563 1:03.03
Nyborg Svømmeklub
49 Shanna Armstrong 1998 558 1:03.21
Esbjerg Svømmeklub
50 Christina F. Eriksen 1999 558 1:03.22
Frederikssund Svømmeklub
51 Amalie Müller Lindemann 1999 556 1:03.32
Svømmeklubben Sønderborg
52 Emilie Buurgaard Westh 1999 555 1:03.34
Farum Svømmeklub
53 Emilie Hørlykke 1998 550 1:03.52
Gentofte Svømme Klub
54 Anne Sofie Jørgensen 1998 539 1:03.96
Ringe Svømme Klub
55 Amalie Gotthard 1999 536 1:04.09
Slagelse Svømmeklub
56 Emma Anne Ljungstrøm 1999 536 1:04.10
Svømmeklubben Triton Ballerup
57 Louise Kronborg Frandsen 1999 517 1:04.84
Esbjerg Svømmeklub
58 Sofie Møller Sørensen 1998 508 1:05.24
Swim Team Neptun
59 Methea Wissing-Thornberg 1999 500 1:05.57
Tune I.F. Svømmeafdeling
60 Celina G Winther 1999 500 1:05.59
Swim Team Neptun
61 Stine Madsen 1999 499 1:05.61
Ringe Svømme Klub
62 Nina Corydon-Petersen 1999 481 1:06.44
Roskilde Svømning
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 01 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 11:50
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 01 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 17:52
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 2, 100m Frisvømning Damer, Finaler
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 52.73 2014-04-13
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23
Plac. Navn Født Point FINA Opnået Status
Klub
1 Julie Levisen 1997 800 56.08
Aalborg Svømmeklub
2 Line Jørgensen Bruun 1995 723 58.01
Aalborg Svømmeklub
3 Amalie Østrup 1997 720 58.07
Agfs Svømmeafdeling
4 Maj Howardsen 1997 700 58.62
Sigma Swim Allerød
5 Rikke Dehn 1999 699 58.65
Hovedstadens Svømmeklub
6 Amanda Højberg 1998 697 58.70
Lyngby Svømmeklub
7 Maja Nielsen 1996 690 58.92
Svømmeklubben Triton Ballerup
8 Megan Forslund Hansen 1997 689 58.93
Svømmeklubben Triton Ballerup
9 Ida Schütt 1996 693 58.83
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
10 Josephine Holm 1999 681 59.18
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
11 Anne Huse Gaarde-Hansen 1999 679 59.22
Sigma Swim Allerød
12 Julie Lunau 1995 669 59.51
Lyngby Svømmeklub
13 Maria Grandt 1998 665 59.63
Hovedstadens Svømmeklub
14 Matilde Kjeldsen 1999 665 59.65
Agfs Svømmeafdeling
15 Emma H. Christiansen 1999 664 59.67
Agfs Svømmeafdeling
16 Marina Heller Hansen 1994 662 59.73
Sigma Swim Allerød
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 01 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 17:52
Resultat Løb 3 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 01 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 11:19
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 3, 50m Brystsvømning Herrer, Indledende
Europarekord Senior: Hendrik Feldwehr (1986) 26.83 2009-07-28
Nordisk Rekord Senior: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30
Dansk Rekord Senior: Mathias Andersen (1991) 28.59 2014-03-27
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 28.73 2012-07-12
Plac. Navn Født Point FINA Opnået Status
Klub
1 Lasse Pittioni 1995 781 28.95
Gladsaxe Idræts Forening
2 Mathias Andersen 1991 778 28.99
Sigma Swim Allerød
3 Kristoffer Moos 1996 754 29.30
Aalborg Svømmeklub
4 Janus Meinert 1995 735 29.54
Aalborg Svømmeklub
5 Jakob Klint Axelsen 1996 727 29.66
Lyngby Svømmeklub
6 Philip Greve 1998 710 29.89
Farum Svømmeklub
7 Niklas Hedegaard 1990 706 29.94
Farum Svømmeklub
8 Magnus Yde 1996 667 30.52
Svømmeklubben S 68
9 Christian Gravgaard 1997 652 30.75
Kolding SK
10 Oliver Mirkovic 1993 631 31.09
Vest-Brøndby
11 Timon Wedekind 1996 625 31.18
Hovedstadens Svømmeklub
12 Jonas Olczyk 1994 624 31.21
Sigma Swim Allerød
13 Esben Norup 1996 619 31.28
VAT Copenhagen-MK31
13 Michael Petersen 1994 619 31.28
Esbjerg Svømmeklub
15 Lasse Kammer 1995 615 31.36
Viborg Svømme Klub
16 Mark H. Østermann 1995 608 31.48
Svømmeklubben Triton Ballerup
17 Marcus Brandborg 1997 605 31.53
Aalborg Svømmeklub
18 Kasper Winther 1995 600 31.62
Silkeborg Svømmeklub
19 David Tørring 1995 598 31.65
Agfs Svømmeafdeling
20 Mads Ingeman Hansen 1997 588 31.82
Næstved IF
21 Mathias Brændholt 1996 586 31.87
Herlev Svømning
22 Stefan Blidarevic 1996 581 31.95
Helsinge Svømmeklub
23 Gøkhan Dagidir 1995 575 32.06
Vest-Brøndby
24 Rasmus B. Larsen 1997 572 32.11
Slagelse Svømmeklub
25 Sebastian Friis 1995 569 32.18
Agfs Svømmeafdeling
26 Emil Andersen 1992 559 32.36
Svømmeklubben Triton Ballerup
27 Sebastian H. Andersen 1997 550 32.55
Kalundborg SK
28 Martin Jungersen 1997 543 32.68
VAT Copenhagen-MK31
29 Michael Kjær 1995 533 32.88
Thisted Svømmeklub
30 Mikkel Strand 1997 529 32.96
Swim Team Neptun
31 Daniel Højme 1997 525 33.05
Hovedstadens Svømmeklub
32 Yannick Rasmussen 1995 522 33.12
Roskilde Svømning
33 Niklas Beyer Hansen 1997 498 33.63
Vest-Brøndby
34 Burak Dagidir 1995 486 33.92
Vest-Brøndby
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 01 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 11:19
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 01 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 18:03
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 3, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler
Europarekord Senior: Hendrik Feldwehr (1986) 26.83 2009-07-28
Nordisk Rekord Senior: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30
Dansk Rekord Senior: Mathias Andersen (1991) 28.59 2014-03-27
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 28.73 2012-07-12
Plac. Navn Født Point FINA Opnået Status
Klub
1 Lasse Pittioni 1995 789 28.86
Gladsaxe Idræts Forening
2 Mathias Andersen 1991 773 29.05
Sigma Swim Allerød
3 Niklas Hedegaard 1990 767 29.13
Farum Svømmeklub
4 Kristoffer Moos 1996 745 29.41
Aalborg Svømmeklub
5 Jakob Klint Axelsen 1996 739 29.49
Lyngby Svømmeklub
6 Janus Meinert 1995 736 29.53
Aalborg Svømmeklub
7 Philip Greve 1998 708 29.91
Farum Svømmeklub
8 Magnus Yde 1996 661 30.61
Svømmeklubben S 68
9 Oliver Mirkovic 1993 644 30.88
Vest-Brøndby
10 Christian Gravgaard 1997 639 30.95
Kolding SK
11 Timon Wedekind 1996 632 31.07
Hovedstadens Svømmeklub
12 Lasse Kammer 1995 625 31.18
Viborg Svømme Klub
13 Jonas Olczyk 1994 621 31.25
Sigma Swim Allerød
14 Mark H. Østermann 1995 590 31.79
Svømmeklubben Triton Ballerup
15 Esben Norup 1996 588 31.83
VAT Copenhagen-MK31
16 Michael Petersen 1994 548 32.59
Esbjerg Svømmeklub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 01 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 18:03
Resultat Løb 4 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 01 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 11:30
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 4, 50m Rygsvømning Damer, Indledende
Europarekord Senior: Daniela Samulski (1984) 27.23 2009-07-30
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 27.76 2014-04-11
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 27.76 2014-04-11
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06
Plac. Navn Født Point FINA Opnået Status
Klub
1 Mie Ø. Nielsen 1996 770 29.52
Aalborg Svømmeklub
2 Yasmin Saud Abdulkadir 1994 722 30.16
Herlev Svømning
3 Isabella K. Sørensen 1994 701 30.45
Aalborg Svømmeklub
4 Amalie Østrup 1997 682 30.74
Agfs Svømmeafdeling
5 Cecilie Høgskilde 1999 677 30.81
Sigma Swim Birkerød
6 Stine Raaby Jensen 1995 669 30.93
Svømmeklubben Triton Ballerup
7 Emilie Falbe-Hansen 1999 665 30.99
Gentofte Svømme Klub
8 Helle Dohn 1998 652 31.20
Holstebro Svømme Club
9 Cecilie Lykke Hansen 1999 651 31.21
Agfs Svømmeafdeling
10 Anna Brandt Nielsen 1998 642 31.36
Lyngby Svømmeklub
11 Hannah Strunge Nissen 1997 641 31.37
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
12 Laura Glerup Jensen 1998 640 31.39
Berns Swim Team
13 Kristina Thomsen 1991 636 31.46 Deltager ikke i finalen
Gladsaxe Idræts Forening
14 Sophie Amalie Schøn 1999 626 31.63
Lyngby Svømmeklub
15 Pernille Rasmussen 1996 621 31.71
Svømmeklubben S 68
16 Julie Oxenvad 1997 619 31.75
Haderslev Svømme Klub
17 Kalinka T. Mogensen 1995 602 32.04
Silkeborg Svømmeklub
18 Stinna Schnabl 1999 601 32.05
Hørsholm Svømmeforening
19 Line Kjær 1996 589 32.27
Gladsaxe Idræts Forening
19 Sabrina Wielsøe 1990 589 32.27
Køge Svømmeklub
21 Helene Grønnegaard 1998 585 32.35
Ringe Svømme Klub
22 Amalie Bach Nielsen 1999 582 32.40
Horsens Svømmeklub
23 Caroline Øhrstrøm 1995 574 32.56
Gladsaxe Idræts Forening
24 Kathrine Barrett 1996 572 32.58
Greve Svømmeklub
25 Matilde Schrøder 1996 570 32.62
O.S.L.F.
26 Emma Maagøe 1999 568 32.66
Hovedstadens Svømmeklub
27 Isabel Mass 1998 566 32.70
Slangerup Svømmeklub
28 Sofie Witthøft 1997 561 32.81
Kalundborg SK
29 Lea Moesgaard 1998 559 32.83
Herning Svømmeklub
30 Caroline Amalie Duus 1998 559 32.84
Svømmeklubben Triton Ballerup
30 Nicoline M. Riisberg 1997 559 32.84
Sigma Swim Allerød
32 Anna Emilie Hansen 1999 555 32.92
Svømmeklubben Tempo
33 Matilde Zaggai 1998 554 32.94
Hovedstadens Svømmeklub
34 Tanja Lylloff 1998 552 32.97
Herlufsholm Svømmeklub
35 Clara Schade Cantby 2000 551 33.00
Slagelse Svømmeklub
36 Frederikke Houen 1998 549 33.03
Helsingør Svømmeklub
37 Stine Johansen 1997 548 33.06
Nyborg Svømmeklub
38 Emma Anne Ljungstrøm 1999 547 33.07
Svømmeklubben Triton Ballerup
39 Mathilde Olsen 1998 545 33.11
Hvidovre Svømme Klub
40 Julie Bingen Jacobsen 1999 542 33.17
VAT Copenhagen-MK31
41 Cecilie Forsberg Adolfsen 1998 536 33.31
Hillerød Svømmeklub
42 Andrea Aagaard 1996 528 33.46
Ringe Svømme Klub
43 Mette Flaskager 1999 527 33.48
Ikast Svømmeklub
44 Emilie Hørlykke 1998 525 33.54
Gentofte Svømme Klub
44 Stine Knudsen 1999 525 33.54
Kolding SK
46 Sarah Sannung 1996 522 33.59
Gladsaxe Idræts Forening
47 Johanne Skovgaard Terp 1999 522 33.60
Odder IGF
48 Sofia Zachariassen 1999 520 33.64
O.S.L.F.
49 Michelle Icka Christensen 1995 518 33.69
Herlev Svømning
50 Maja Østergaard 1998 516 33.72
Svømmeklubben Laksen
51 Sofie Møller Sørensen 1998 514 33.76
Swim Team Neptun
52 Sofie Rasmussen 1999 513 33.79
Svømmeklubben S 68
53 Astrid Ovesen 1999 512 33.81
Slagelse Svømmeklub
54 Emily Brophy 1999 511 33.83
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
55 Rebecca Grønlund 1998 510 33.86
Svømmeklubben Triton Ballerup
56 Maja Jørgensen Bruun 1995 501 34.06
Aalborg Svømmeklub
57 Cecilie Jørgensen 1998 492 34.26
Hillerød Svømmeklub
58 Pernille Nislev 1998 482 34.51
Hillerød Svømmeklub
59 Anna Hertzog 1999 479 34.58
Ringe Svømme Klub
59 Veronika Storm 1998 479 34.58
Gladsaxe Idræts Forening
61 Mia Wennecke 1999 476 34.65
Helsingør Svømmeklub
62 Laura Blendstrup 1999 471 34.76
Swim Team Neptun
63 Emma Hansen 1999 471 34.77
Odense Svømme Klub
64 Katrine Lund Hansen 1999 466 34.88
Agfs Svømmeafdeling
65 Emilia Harlund 1999 452 35.24
Nakskov Svømme Klub
66 Caroline Hauritz Jensen 1999 418 36.19
Aalborg Svømmeklub
67 Helena Kornerup Klejstrup 1999 410 36.42
Lyngby Svømmeklub
68 Trine Guldberg 1999 398 36.78
Herning Svømmeklub
- Sarah Mariner 1998 DNS
VAT Copenhagen-MK31
- Victoria Bierre 2000 DNS
Herlev Svømning
- Sara Krell Refn 1999 DSQ fuld.neddyk.afslutni
Farum Svømmeklub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 01 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 11:30
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 01 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 18:09
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 4, 50m Rygsvømning Damer, Finaler
Europarekord Senior: Daniela Samulski (1984) 27.23 2009-07-30
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 27.76 2014-04-11
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 27.76 2014-04-11
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06
Plac. Navn Født Point FINA Opnået Status
Klub
1 Mie Ø. Nielsen 1996 873 28.31
Aalborg Svømmeklub
2 Yasmin Saud Abdulkadir 1994 730 30.05
Herlev Svømning
3 Amalie Østrup 1997 701 30.45
Agfs Svømmeafdeling
4 Isabella K. Sørensen 1994 699 30.49
Aalborg Svømmeklub
5 Cecilie Høgskilde 1999 686 30.68
Sigma Swim Birkerød
6 Emilie Falbe-Hansen 1999 680 30.76
Gentofte Svømme Klub
7 Helle Dohn 1998 676 30.82
Holstebro Svømme Club
7 Stine Raaby Jensen 1995 676 30.82
Svømmeklubben Triton Ballerup
9 Hannah Strunge Nissen 1997 663 31.03
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
10 Laura Glerup Jensen 1998 652 31.20
Berns Swim Team
11 Anna Brandt Nielsen 1998 647 31.28
Lyngby Svømmeklub
12 Pernille Rasmussen 1996 641 31.38
Svømmeklubben S 68
13 Cecilie Lykke Hansen 1999 634 31.49
Agfs Svømmeafdeling
14 Julie Oxenvad 1997 620 31.72
Haderslev Svømme Klub
15 Kalinka T. Mogensen 1995 618 31.76
Silkeborg Svømmeklub
16 Sophie Amalie Schøn 1999 609 31.92
Lyngby Svømmeklub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 01 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 18:09
Resultat Løb 5 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 01 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 12:13
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 5, 200m Medley Herrer, Indledende
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 1:55.18 2009-07-29
Nordisk Rekord Senior: Simon Sjödin (1986) 1:58.02 2013-07-31
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:01.62 2009-07-29
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 2:03.49 2011-06-28
Plac. Navn Født Point FINA 50m 100m 150m Opnået Status
Klub
1 Anton Ørskov Ipsen 1994 703 27.24 1:00.56 1:37.54 2:08.19
Sigma Swim Birkerød
2 Viktor B. Bromer 1993 694 25.93 1:00.43 1:35.57 2:08.70
Aalborg Svømmeklub
3 Daniel Christian 1998 674 28.62 1:03.31 1:40.15 2:10.02
Farum Svømmeklub
4 Nicolas Blanch 1997 655 27.33 1:01.74 1:40.68 2:11.25
Aalborg Svømmeklub
5 Kasper Schultz 1995 648 28.32 1:00.79 1:40.29 2:11.68
Holstebro Svømme Club
6 Robert Asfeldt 1996 648 27.91 1:02.15 1:40.49 2:11.73
Herning Svømmeklub
7 Jacob M. Jørgensen 1997 646 28.12 1:02.96 1:40.78 2:11.83
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
8 Martin Terp Olesen 1994 646 27.63 1:01.06 1:41.27 2:11.85
Esbjerg Svømmeklub
9 Viktor Christensen 1995 646 28.01 1:03.62 1:40.53 2:11.86
Køge Svømmeklub
10 Jonathan Müller 1997 637 27.96 1:01.83 1:41.17 2:12.46
Svømmeklubben Syd
11 Mads Knoblauch 1993 631 27.63 1:00.01 1:40.21 2:12.91
Odense Svømme Klub
12 Jacob Lercke Skytte 1984 630 27.80 1:01.50 1:40.61 2:12.98 Deltager ikke i finalen
Sigma Swim Birkerød
13 Mikkel Austmann 1991 626 28.59 1:03.05 1:42.13 2:13.20
Herlev Svømning
14 Kristian Weber Larsen 1990 618 27.77 1:03.24 1:42.61 2:13.81 Deltager ikke i finalen
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
15 Jonas Sørensen 1990 604 27.26 1:01.82 1:41.66 2:14.85 Deltager ikke i finalen
Herlev Svømning
16 Niklas Broch Thielemann 1994 598 28.23 1:04.14 1:44.18 2:15.27 Deltager ikke i finalen
Sigma Swim Birkerød
17 Ditlev Balle 1996 594 28.73 1:03.19 1:44.43 2:15.55
Gladsaxe Idræts Forening
18 Andreas Borre Heltborg 1996 588 29.07 1:06.78 1:45.09 2:16.07
Sigma Swim Allerød
19 Morten Børre 1996 586 28.86 1:03.29 1:43.23 2:16.19
Hovedstadens Svømmeklub
20 Jonas Vibsig Berding 1996 585 28.43 1:03.64 1:44.72 2:16.27
Gladsaxe Idræts Forening
21 Jacob Weberg 1997 579 29.59 1:05.82 1:45.47 2:16.71
Sigma Swim Allerød
22 Nicolai Løwenstein 1997 573 28.39 1:04.12 1:46.09 2:17.22
Herlufsholm Svømmeklub
23 Lars Breum Hansen 1997 570 29.17 1:04.41 1:45.89 2:17.43
Helsinge Svømmeklub
24 Magnus Høvsgaard 1997 565 29.28 1:04.07 1:44.94 2:17.84
Odense Svømme Klub
25 Victor Drevskich 1996 564 28.21 1:06.31 1:48.21 2:17.91
VAT Copenhagen-MK31
26 Rasmus Hasemann 1996 545 27.49 1:01.52 1:43.39 2:19.53
Svømmeklubben Triton Ballerup
27 Lasse Kammer 1995 545 29.92 1:08.00 1:47.49 2:19.56
Viborg Svømme Klub
28 Gustav Bækgaard 1997 541 29.15 1:05.42 1:48.86 2:19.86
Herlufsholm Svømmeklub
29 Alexander Wildenschild 1997 540 29.80 1:04.10 1:47.44 2:19.98
Esbjerg Svømmeklub
30 Jesper Frost Thomsen 1997 539 29.37 1:05.06 1:46.54 2:20.04
Hovedstadens Svømmeklub
31 Andreas Levin Pedersen 1995 538 29.54 1:07.94 1:46.90 2:20.16
Holstebro Svømme Club
32 Christian Gravgaard 1997 530 28.97 1:06.77 1:45.76 2:20.79
Kolding SK
33 Frederik H Thomsen 1997 525 30.06 1:05.63 1:48.69 2:21.30
Ringe Svømme Klub
34 Anders Juul Rasmussen 1997 516 30.28 1:06.33 1:49.58 2:22.12
Ringsted Svømme Klub
35 Nicklas Rasmussen 1997 509 28.81 1:05.36 1:50.35 2:22.75
Vejle Svømmeklub Triton
36 Alexander Skov Andersen 1993 506 29.46 1:05.81 1:49.70 2:23.01
Swim Team Tåstrup
36 Henrik Petersen 1994 506 29.98 1:07.78 1:50.69 2:23.01
Bov IF
38 Rasmus Wegener 1997 504 29.97 1:07.69 1:49.83 2:23.21
Slagelse Svømmeklub
39 Oliver Mirkovic 1993 498 29.58 1:07.08 1:48.20 2:23.77
Vest-Brøndby
40 Alexander Duus Jensen 1995 491 28.56 1:06.01 1:49.27 2:24.49
Vordingborg Svømme Klub
41 Marcus Brandborg 1997 489 29.29 1:08.84 1:48.89 2:24.69
Aalborg Svømmeklub
42 Niklas Beyer Hansen 1997 483 30.48 1:08.96 1:51.61 2:25.25
Vest-Brøndby
43 Mikkel H. Andersen 1991 482 29.02 1:09.87 1:53.37 2:25.38
Kalundborg SK
44 Bjørn H. Bremholm Hansen 1996 472 29.63 1:07.95 1:52.44 2:26.36
Herlev Svømning
45 Martin Jungersen 1997 447 30.11 1:11.14 1:53.50 2:28.99
VAT Copenhagen-MK31
46 Anton Holten Lambert 1997 447 30.07 1:09.13 1:55.59 2:29.04
Nyborg Svømmeklub
47 Gustav Palm-Henriksen 1997 443 31.45 1:10.20 1:55.45 2:29.46
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
- Mads Ottosen 1997 DNS
Holbæk Svømme Klub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 01 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 12:13
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 01 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 18:22
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 5, 200m Medley Herrer, Finaler
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 1:55.18 2009-07-29
Nordisk Rekord Senior: Simon Sjödin (1986) 1:58.02 2013-07-31
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:01.62 2009-07-29
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 2:03.49 2011-06-28
Plac. Navn Født Point FINA 50m 100m 150m Opnået Status
Klub
1 Viktor B. Bromer 1993 796 26.10 57.73 1:33.52 2:02.97
Aalborg Svømmeklub
2 Anton Ørskov Ipsen 1994 739 27.43 1:00.71 1:36.65 2:06.07
Sigma Swim Birkerød
3 Daniel Christian 1998 710 28.18 1:01.63 1:37.86 2:07.78
Farum Svømmeklub
4 Martin Terp Olesen 1994 677 27.69 59.74 1:39.57 2:09.78
Esbjerg Svømmeklub
5 Kasper Schultz 1995 663 27.83 1:00.59 1:40.19 2:10.69
Holstebro Svømme Club
6 Nicolas Blanch 1997 659 26.87 1:01.45 1:41.10 2:10.96
Aalborg Svømmeklub
7 Robert Asfeldt 1996 657 27.96 1:01.11 1:39.66 2:11.13
Herning Svømmeklub
8 Jacob M. Jørgensen 1997 624 28.46 1:04.26 1:42.53 2:13.36
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
9 Viktor Christensen 1995 665 28.16 1:03.67 1:39.72 2:10.59
Køge Svømmeklub
10 Mikkel Austmann 1991 662 28.40 1:02.96 1:40.70 2:10.74
Herlev Svømning
11 Jonathan Müller 1997 651 28.10 1:01.68 1:39.96 2:11.49
Svømmeklubben Syd
12 Mads Knoblauch 1993 635 27.80 1:02.20 1:40.78 2:12.63
Odense Svømme Klub
13 Andreas Borre Heltborg 1996 599 28.74 1:05.91 1:44.35 2:15.17
Sigma Swim Allerød
14 Ditlev Balle 1996 596 28.52 1:03.31 1:44.91 2:15.42
Gladsaxe Idræts Forening
15 Morten Børre 1996 593 29.27 1:03.94 1:44.05 2:15.63
Hovedstadens Svømmeklub
16 Jonas Vibsig Berding 1996 590 29.17 1:04.97 1:45.09 2:15.87
Gladsaxe Idræts Forening
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 01 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 18:22
Resultat Løb 6 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 01 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 12:26
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 6, 100m Butterfly Damer, Indledende
Europarekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 57.19 2013-07-28
Dansk Rekord Junior: Christina Munkholm (1996) 1:00.24 2012-07-07
Plac. Navn Født Point FINA 50m Opnået Status
Klub
1 Emilie Beckmann 1997 775 28.38 1:01.02
Tune I.F. Svømmeafdeling
2 Christina Munkholm 1996 744 29.15 1:01.85
Køge Svømmeklub
3 Isabella K. Sørensen 1994 739 29.21 1:01.98
Aalborg Svømmeklub
4 Mathilde Pugholm Hvid 1990 739 29.10 1:01.99
Aalborg Svømmeklub
5 Signe Tolstrup 1995 720 29.45 1:02.53
Silkeborg Svømmeklub
6 Christina Kaas Elmgreen 1996 710 29.61 1:02.83
Lyngby Svømmeklub
7 Amalie Mikkelsen 1997 698 29.38 1:03.18
Hovedstadens Svømmeklub
8 Marie Voigt Lauridsen 1995 670 29.27 1:04.05
Esbjerg Svømmeklub
9 Camilla Dufour 1996 664 29.95 1:04.24
Lyngby Svømmeklub
10 Marina Heller Hansen 1994 637 30.65 1:05.13
Sigma Swim Allerød
11 Pernille Rasmussen 1996 635 30.70 1:05.21
Svømmeklubben S 68
12 Caroline Erichsen 1998 633 30.71 1:05.27
Sigma Swim Birkerød
13 Vera Staun Hansen 1999 626 30.80 1:05.53
Hovedstadens Svømmeklub
14 Emma-Sofie Hestbech 1996 623 30.21 1:05.62
Aalborg Svømmeklub
15 Josephine Holm 1999 609 31.41 1:06.11
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
16 Lisa Schøn 1999 606 31.23 1:06.21
Aalborg Svømmeklub
17 Kristine Barrett 1998 600 30.93 1:06.45
Greve Svømmeklub
18 Julie Lunau 1995 599 30.66 1:06.50
Lyngby Svømmeklub
19 Kalinka T. Mogensen 1995 598 31.05 1:06.51
Silkeborg Svømmeklub
20 Sabrina Wielsøe 1990 595 31.20 1:06.63
Køge Svømmeklub
21 Stinne Sørensen 1999 594 30.73 1:06.66
Herning Svømmeklub
22 Cecilie Ravn Jensen 1994 593 31.32 1:06.70
Holstebro Svømme Club
23 Helle Dohn 1998 593 31.10 1:06.71
Holstebro Svømme Club
24 Cecilie Lykke Hansen 1999 591 30.61 1:06.78
Agfs Svømmeafdeling
25 Ditte Friis 1999 589 30.88 1:06.86
Sigma Swim Birkerød
26 Thea Laurberg Simonsen 1997 584 31.36 1:07.06
Lyngby Svømmeklub
27 Lise-Lotte Larsen Bentin 1997 579 31.68 1:07.26
Sigma Swim Allerød
28 Emma la Cour 1999 578 31.94 1:07.27
Søllerød Svømmeklub
29 Marianne Duijm 1993 577 31.32 1:07.32
Lyngby Svømmeklub
30 Merete Toft Jensen 1999 573 31.94 1:07.46
Holstebro Svømme Club
31 Cecilie F. Jensen 1998 565 31.86 1:07.81
Herlev Svømning
32 Emma Lyngby Larsen 1998 560 32.33 1:07.98
Svømmeklubben Triton Ballerup
33 Anne Huse Gaarde-Hansen 1999 553 31.88 1:08.26
Sigma Swim Allerød
34 Julie Lamberth 1996 546 31.97 1:08.55
Hillerød Svømmeklub
34 Laura Weinreich 1998 546 32.17 1:08.55
Holbæk Svømme Klub
36 Nicoline Reinstrup 1998 545 31.16 1:08.59
Helsingør Svømmeklub
37 Emma Gaardsted Andersen 1998 545 32.44 1:08.61
Frederikssund Svømmeklub
38 Sofie Rasmussen 1999 542 32.42 1:08.73
Svømmeklubben S 68
39 Stine Raaby Jensen 1995 541 32.38 1:08.76
Svømmeklubben Triton Ballerup
40 Hannah Pilgaard 1999 540 31.98 1:08.81
Lyngby Svømmeklub
41 Cecilie Høgskilde 1999 538 32.13 1:08.89
Sigma Swim Birkerød
42 Nanna Sonne 1999 535 31.55 1:09.05
Svømmeklubben Triton Ballerup
43 Sophie Amalie Schøn 1999 528 31.04 1:09.33
Lyngby Svømmeklub
44 Johanne Carr 1999 517 33.08 1:09.84
Korsør Sv & Livr. Klub
45 Mette Flaskager 1999 511 31.09 1:10.09
Ikast Svømmeklub
46 Emilie Buurgaard Westh 1999 511 31.69 1:10.12
Farum Svømmeklub
47 Mille Rask Sander 1999 501 31.93 1:10.58
VAT Copenhagen-MK31
48 Anna Sommer Harrits 1999 497 32.26 1:10.76
Agfs Svømmeafdeling
49 Klara Reeh 1999 489 32.18 1:11.15
Lyngby Svømmeklub
50 Thea Lund Petersen 1998 485 32.99 1:11.32
Nyborg Svømmeklub
51 Laura Holm Junge 1998 479 32.71 1:11.62
Kalundborg SK
52 Christina F. Eriksen 1999 466 33.50 1:12.26
Frederikssund Svømmeklub
53 Lærke Harksen Nehmdahl 1999 465 32.98 1:12.33
Viborg Svømme Klub
54 Emma Maagøe 1999 457 34.07 1:12.78
Hovedstadens Svømmeklub
55 Anne Hjortsøe Pedersen 1999 455 33.83 1:12.87
Holstebro Svømme Club
56 Laura Blendstrup 1999 447 33.79 1:13.29
Swim Team Neptun
57 Clara Franck 1999 445 33.95 1:13.42
Haderslev Svømme Klub
58 Sofia Zachariassen 1999 441 33.88 1:13.60
O.S.L.F.
59 Ida Kusk 1999 420 33.43 1:14.85
Kolding SK
60 Frida Frydendal 1999 412 34.36 1:15.29
Svendborg Svømme Klub
61 Freja Hamann Larsen 1999 350 34.22 1:19.48
Kolding SK
62 Camilla Feldmann 1999 316 33.82 1:22.28
Helsingør Svømmeklub
- Signe Nielsen 1998 DSQ tyvstart
Ringsted Svømme Klub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 01 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 12:26
Resultat Løb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 01 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 18:29
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 6, 100m Butterfly Damer, Finaler
Europarekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 57.19 2013-07-28
Dansk Rekord Junior: Christina Munkholm (1996) 1:00.24 2012-07-07
Plac. Navn Født Point FINA 50m Opnået Status
Klub
1 Emilie Beckmann 1997 800 27.84 1:00.38
Tune I.F. Svømmeafdeling
2 Christina Munkholm 1996 768 28.21 1:01.21
Køge Svømmeklub
3 Mathilde Pugholm Hvid 1990 743 29.08 1:01.88
Aalborg Svømmeklub
4 Signe Tolstrup 1995 731 29.08 1:02.22
Silkeborg Svømmeklub
5 Christina Kaas Elmgreen 1996 726 29.35 1:02.35
Lyngby Svømmeklub
5 Isabella K. Sørensen 1994 726 29.18 1:02.35
Aalborg Svømmeklub
7 Amalie Mikkelsen 1997 693 29.65 1:03.32
Hovedstadens Svømmeklub
8 Marie Voigt Lauridsen 1995 660 29.86 1:04.38
Esbjerg Svømmeklub
9 Marina Heller Hansen 1994 673 30.00 1:03.95
Sigma Swim Allerød
10 Camilla Dufour 1996 667 29.74 1:04.13
Lyngby Svømmeklub
11 Caroline Erichsen 1998 651 30.06 1:04.67
Sigma Swim Birkerød
12 Vera Staun Hansen 1999 637 31.12 1:05.12
Hovedstadens Svømmeklub
13 Lisa Schøn 1999 626 30.77 1:05.50
Aalborg Svømmeklub
14 Pernille Rasmussen 1996 608 30.57 1:06.17
Svømmeklubben S 68
15 Emma-Sofie Hestbech 1996 593 30.69 1:06.69
Aalborg Svømmeklub
16 Josephine Holm 1999 592 31.71 1:06.76
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 01 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 18:29
Resultat Løb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 01 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 11:44
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 7, 4X100m Frisvømning Herrer, Finaler
Europarekord Senior: Frankrig (1900) 3:08.32 2008-08-11
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 3:11.92 2008-08-11
Dansk Rekord Senior: EliteSvøm Esbjerg (1900) 3:23.47 2009-04-07
Dansk Rekord Junior: VAT drenge (1900) 3:29.09 2011-06-25
Plac. Navn Født Point FINA 50m 100m Opnået Status
Klub
1 Aalborg Drenge 1997 686 3:33.38
Aalborg Svømmeklub
Nicolas Blanch 1997 25.79 53.34 53.34
Thomas Birkkjær 1996 25.81 53.92 1:47.26
Kristoffer Moos 1996 25.23 52.70 2:39.96
Jens Bach 1997 25.05 53.42 3:33.38
2 Kvik Junior Drenge 1997 682 3:33.80
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
Johannes E. Mariegaard 1997 26.26 54.53 54.53
Oliver Marcus Meng 1997 26.25 53.82 1:48.35
Marcus Krøyer Svendsen 1997 24.53 51.33 2:39.68
Jacob M. Jørgensen 1997 25.86 54.12 3:33.80
3 Helsinge Herrer 1 1997 640 3:38.32
Helsinge Svømmeklub
Søren Fritzbøger 1996 26.04 53.56 53.56
Sebastian Kempff-Andersen 1996 24.99 54.58 1:48.14
Stefan Blidarevic 1996 25.50 55.24 2:43.38
Lars Breum Hansen 1997 26.28 54.94 3:38.32
4 Vejles Drenge 1997 613 3:41.49
Vejle Svømmeklub Triton
Tom Heilmann 1997 26.39 55.50 55.50
Mathias Kristian Pedersen 1996 25.74 54.11 1:49.61
Andreas Sehested 1996 27.24 55.89 2:45.50
Nicklas Rasmussen 1997 26.59 55.99 3:41.49
5 Hovedstad Herrer Junior 1996 612 3:41.63
Hovedstadens Svømmeklub
Peter Gjerulff 1996 25.94 54.40 54.40
Hannibal Steenfos 1996 27.05 56.05 1:50.45
Morten Børre 1996 25.83 54.52 2:44.97
Jesper Frost Thomsen 1997 26.76 56.66 3:41.63
6 Sigma Drenge 1 1996 591 3:44.24
Sigma Swim
Peter Huse Gaarde-Hansen 1996 26.40 54.98 54.98
Andreas Borre Heltborg 1996 26.41 55.39 1:50.37
Maxemillian Pedersen 1996 26.81 56.91 2:47.28
Jacob Weberg 1997 27.06 56.96 3:44.24
7 Herlev 1 1996 543 3:50.65
Herlev Svømning
Lasse Kølle Jørgensen 1996 26.65 56.49 56.49
Mathias Brændholt 1996 26.99 58.34 1:54.83
Bjørn H. Bremholm Hansen 1996 28.70 1:00.20 2:55.03
Chris Johansen 1996 26.23 55.62 3:50.65
8 Helsinge Herrer 2 1997 495 3:57.85
Helsinge Svømmeklub
Mads Steen Petersen 1997 27.07 56.46 56.46
Tobias M. Jensen 1996 26.84 58.05 1:54.51
Joachim Frimann 1997 27.92 59.03 2:53.54
Peter Forsberg 1997 30.81 1:04.31 3:57.85
- Agf Young Guns 1996 DSQ tyvstart
Agfs Svømmeafdeling
Jesper Jensen 1996 25.98 54.62 54.62
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 01 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 11:44
Resultat Løb 8 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 01 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 12:20
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 8, 1500m Frisvømning Damer, Indledende
Europarekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:38.88 2013-07-30
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:38.88 2013-07-30
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:38.88 2013-07-30
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 16:38.02 2004-07-03
Plac. Navn Født Point FINA 100m 200m 300m 400m Opnået Status
Klub 500m 600m 700m 800m
900m 1000m 1100m 1200m
1300m 1400m
1 Jackie Gade 1998 1:06.64 2:17.99 3:29.71 4:41.98 18:09.47
Aalborg Svømmeklub 5:54.44 7:07.47 8:20.73 9:34.25
10:47.35 12:01.04 13:14.92 14:29.26
15:43.76 16:57.57
2 Shanna Armstrong 1998 1:08.01 2:20.65 3:34.10 4:47.54 18:25.02
Esbjerg Svømmeklub 6:00.64 7:14.62 8:28.76 9:43.08
10:57.97 12:12.56 13:27.60 14:41.81
15:56.59 17:11.48
3 Stine Knudsen 1999 1:10.46 2:24.71 3:39.18 4:53.82 18:51.87
Kolding SK 6:08.90 7:24.31 8:39.77 9:55.94
11:12.09 12:28.46 13:45.21 15:02.21
16:19.51 17:36.65
4 Frederikke Asfeldt 1999 1:14.65 2:34.00 3:51.15 5:08.16 19:13.75
Herning Svømmeklub 6:24.93 7:41.75 8:59.01 10:15.96
11:32.75 12:49.77 14:06.60 15:23.78
16:41.45 17:58.34
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 01 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 12:20
Resultat Løb 8 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 01 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 19:07
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 8, 1500m Frisvømning Damer, Finaler
Europarekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:38.88 2013-07-30
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:38.88 2013-07-30
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:38.88 2013-07-30
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 16:38.02 2004-07-03
Plac. Navn Født Point FINA 100m 200m 300m 400m Opnået Status
Klub 500m 600m 700m 800m
900m 1000m 1100m 1200m
1300m 1400m
1 Maj Howardsen 1997 761 1:06.84 2:16.76 3:26.03 4:35.21 17:12.30
Sigma Swim Allerød 5:44.01 6:53.20 8:02.44 9:10.91
10:19.45 11:28.43 12:37.48 13:46.09
14:55.09 16:04.25
2 Emma Wael 1993 742 1:05.20 2:13.83 3:23.74 4:33.91 17:20.75
Svømmeklubben Kvik, Kastrup 5:44.47 6:53.91 8:03.72 9:13.67
10:24.15 11:34.66 12:44.27 13:54.59
15:04.83 16:14.33
3 Ida Schütt 1996 739 1:05.27 2:14.35 3:23.69 4:33.34 17:22.49
Svømmeklubben Kvik, Kastrup 5:43.18 6:53.28 8:03.82 9:13.89
10:24.11 11:34.68 12:44.71 13:54.34
15:04.39 16:14.03
4 Stephanie Hansen 1996 733 1:05.86 2:14.70 3:24.25 4:34.40 17:24.97
Sigma Swim Allerød 5:44.73 6:54.69 8:04.72 9:14.56
10:24.51 11:34.62 12:44.92 13:55.20
15:05.56 16:15.67
5 Simone Kronborg Riis 1997 720 1:06.48 2:16.30 3:26.75 4:37.02 17:31.40
Sigma Swim Birkerød 5:47.79 6:57.72 8:08.27 9:19.14
10:29.53 11:39.87 12:50.97 14:01.85
15:12.30 16:22.47
6 Jackie Gade 1998 647 1:06.64 2:17.99 3:29.71 4:41.98 18:09.47
Aalborg Svømmeklub 5:54.44 7:07.47 8:20.73 9:34.25
10:47.35 12:01.04 13:14.92 14:29.26
15:43.76 16:57.57
7 Lærke Toft Ruby 1999 640 1:07.82 2:21.87 3:35.55 4:49.44 18:13.49
Svømmeklubben Laksen 6:03.29 7:17.24 8:31.14 9:44.50
10:57.87 12:11.55 13:24.87 14:37.80
15:50.80 17:03.51
8 Merete Toft Jensen 1999 632 1:09.33 2:22.30 3:36.48 4:50.03 18:17.81
Holstebro Svømme Club 6:03.75 7:16.67 8:30.14 9:43.74
10:57.09 12:11.07 13:24.71 14:38.13
15:52.05 17:05.87
9 Martha Andersen 1999 620 1:08.64 2:22.08 3:35.67 4:49.70 18:24.90
Vejle Svømmeklub Triton 6:03.49 7:17.88 8:31.57 9:45.28
10:59.26 12:13.80 13:27.95 14:42.17
15:56.76 17:11.74
10 Shanna Armstrong 1998 620 1:08.01 2:20.65 3:34.10 4:47.54 18:25.02
Esbjerg Svømmeklub 6:00.64 7:14.62 8:28.76 9:43.08
10:57.97 12:12.56 13:27.60 14:41.81
15:56.59 17:11.48
11 Stine Knudsen 1999 577 1:10.46 2:24.71 3:39.18 4:53.82 18:51.87
Kolding SK 6:08.90 7:24.31 8:39.77 9:55.94
11:12.09 12:28.46 13:45.21 15:02.21
16:19.51 17:36.65
12 Frederikke Asfeldt 1999 545 1:14.65 2:34.00 3:51.15 5:08.16 19:13.75
Herning Svømmeklub 6:24.93 7:41.75 8:59.01 10:15.96
11:32.75 12:49.77 14:06.60 15:23.78
16:41.45 17:58.34
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 01 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 19:07
Resultat Løb 9 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 01 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 19:25
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 9, 4X100m Frisvømning Herrer, Finaler
Europarekord Senior: Frankrig (1900) 3:08.32 2008-08-11
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 3:11.92 2008-08-11
Dansk Rekord Senior: EliteSvøm Esbjerg (1900) 3:23.47 2009-04-07
Dansk Rekord Junior: VAT drenge (1900) 3:29.09 2011-06-25
Plac. Navn Født Point FINA 50m 100m Opnået Status
Klub
1 Farum Guns 1990 787 3:23.81
Farum Svømmeklub
Kevin Witt Christensen 1995 24.87 51.34 51.34
Anders Lie 1991 24.29 50.66 1:42.00
Niklas Hedegaard 1990 24.36 51.91 2:33.91
Frederik Siem Pedersen 1991 23.45 49.90 3:23.81
2 Sigma Herrer 1 0 739 3:28.13
Sigma Swim
Magnus Jákupsson 1994 24.72 51.90 51.90
Jacob Lercke Skytte 1984 24.84 52.44 1:44.34
Andreas Schiellerup 1993 24.13 51.50 2:35.84
Anton Ørskov Ipsen 1994 25.01 52.29 3:28.13
3 Kvik Senior Herrer 1995 719 3:30.10
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
Kristian Weber Larsen 1990 25.12 52.70 52.70
Rasmus Härstedt 1994 24.76 52.26 1:44.96
Marcus Krøyer Svendsen 1997 24.44 51.68 2:36.64
Oliver Marcus Meng 1997 25.78 53.46 3:30.10
4 Aalborg Herrer 1 0 688 3:33.23
Aalborg Svømmeklub
Jens Bach 1997 26.18 53.38 53.38
Sebastian Strandberg 1994 26.60 55.10 1:48.48
Kristoffer Moos 1996 25.36 52.86 2:41.34
Viktor B. Bromer 1993 24.74 51.89 3:33.23
5 Agf Herrer 1 0 663 3:35.85
Agfs Svømmeafdeling
Jesper Jensen 1996 26.50 55.39 55.39
Jakob Kornmaaler 1995 25.50 53.93 1:49.32
Bo Volf Brøchner 1996 25.74 54.14 2:43.46
Anton Bromer 1995 25.48 52.39 3:35.85
6 Herlev 2 0 628 3:39.75
Herlev Svømning
Mikkel Austmann 1991 27.71 56.75 56.75
Magnus Sloth Poulsen 1995 25.59 54.15 1:50.90
Marcus Olesen 1995 25.14 54.05 2:44.95
Mikkel Johansen 1994 26.32 54.80 3:39.75
7 Vest Herrer 0 622 3:40.52
Vest-Brøndby
Oliver Mirkovic 1993 27.27 56.88 56.88
Oliver Huban 1996 25.76 54.92 1:51.80
Gøkhan Dagidir 1995 25.79 55.54 2:47.34
Søren Holm 1993 25.19 53.18 3:40.52
8 Silkeborg Herrer 1993 620 3:40.73
Silkeborg Svømmeklub
Kasper Winther 1995 25.16 54.09 54.09
Anders T. Rasmussen 1993 26.65 55.88 1:49.97
Ralf Dalby 1995 25.83 55.29 2:45.26
Mikkel Grønbo 1996 26.25 55.47 3:40.73
9 Vat-Cph Gentlemen 0 602 3:42.90
VAT Copenhagen
Victor Drevskich 1996 27.33 56.67 56.67
Morten Klarskov 1992 25.56 52.98 1:49.65
Alexander Skov Andersen 1993 27.20 57.61 2:47.26
Martin Jungersen 1997 26.19 55.64 3:42.90
10 Kalundborg Herrer 0 598 3:43.40
Kalundborg SK
Mathias Rysgaard 1998 26.02 53.25 53.25
Sebastian H. Andersen 1997 26.10 55.59 1:48.84
Mikkel H. Andersen 1991 26.57 56.92 2:45.76
Danny Corell 1997 27.66 57.64 3:43.40
11 Vs Viborg 0 580 3:45.68
Viborg Svømme Klub
Lasse Kammer 1995 26.93 56.58 56.58
Frederik M. Mortensen 1996 26.80 55.74 1:52.32
Rasmus Jørgensen 1996 26.61 56.89 2:49.21
Casper G. Kristensen 1995 25.72 56.47 3:45.68
12 Agf Herrer 2 0 551 3:49.54
Agfs Svømmeafdeling
Gustav Emil Lings 1996 27.20 57.32 57.32
Sebastian Friis 1995 25.99 56.35 1:53.67
David Tørring 1995 26.62 56.23 2:49.90
Jonatan Balladone 1997 28.17 59.64 3:49.54
- Herlev 1 0 DSQ tyvstart 4. svømmer
Herlev Svømning
Magnus Westermann 1995 24.31 50.66 50.66
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 01 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 19:25
Resultat Løb 10 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 02 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 10:48
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 10, 400m Frisvømning Damer, Indledende
Europarekord Senior: Frederica Pellegrini (1988) 3:59.15 2009-07-26
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 4:14.61 2010-07-15
Plac. Navn Født Point FINA 100m 200m 300m Opnået Status
Klub
1 Maj Howardsen 1997 751 1:04.50 2:12.08 3:18.14 4:23.06
Sigma Swim Allerød
2 Josephine Holm 1999 732 1:04.86 2:12.72 3:19.53 4:25.25
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
3 Amalie Østrup 1997 720 1:03.28 2:11.68 3:19.94 4:26.73 Deltager ikke i finalen
Agfs Svømmeafdeling
4 Line Jørgensen Bruun 1995 702 1:04.27 2:12.69 3:20.74 4:29.08
Aalborg Svømmeklub
5 Simone Kronborg Riis 1997 698 1:05.49 2:13.63 3:22.34 4:29.52
Sigma Swim Birkerød
6 Rikke Dehn 1999 691 1:05.82 2:13.97 3:22.82 4:30.49
Hovedstadens Svømmeklub
7 Ida Schütt 1996 690 1:05.12 2:13.56 3:23.02 4:30.61
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
8 Megan Forslund Hansen 1997 672 1:04.84 2:14.04 3:24.61 4:32.92
Svømmeklubben Triton Ballerup
9 Emma Wael 1993 671 1:04.31 2:13.88 3:23.68 4:33.16
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
10 Lisa Steen Duus 1997 666 1:05.58 2:15.27 3:25.51 4:33.77
Sigma Swim Birkerød
11 Stephanie Hansen 1996 666 1:06.17 2:15.38 3:25.21 4:33.80
Sigma Swim Allerød
12 Freja Gram 1999 665 1:05.98 2:15.59 3:24.84 4:33.85
Gladsaxe Idræts Forening
13 Klara Reeh 1999 661 1:04.87 2:15.23 3:25.65 4:34.53
Lyngby Svømmeklub
14 Stinne Sørensen 1999 656 1:05.46 2:15.43 3:25.90 4:35.19
Herning Svømmeklub
15 Julie Lunau 1995 648 1:05.63 2:14.98 3:25.85 4:36.33
Lyngby Svømmeklub
16 Jackie Gade 1998 645 1:06.79 2:16.32 3:26.54 4:36.69
Aalborg Svømmeklub
17 Sara Fogh Myrup 1997 638 1:04.76 2:16.00 3:27.74 4:37.75
Sigma Swim Birkerød
18 Rikke Munkholm 1998 636 1:06.08 2:16.75 3:28.22 4:37.96
Swim Team Tåstrup
19 Maria Madsen 1995 636 1:06.36 2:16.43 3:27.11 4:38.08
Herlev Svømning
20 Lea Moesgaard 1998 633 1:07.18 2:17.32 3:27.93 4:38.39
Herning Svømmeklub
21 Julie Oxenvad 1997 628 1:05.11 2:15.54 3:27.06 4:39.22 Deltager ikke i finalen
Haderslev Svømme Klub
22 Matilde Kjeldsen 1999 625 1:05.66 2:15.79 3:27.34 4:39.66
Agfs Svømmeafdeling
23 Lisa Schøn 1999 616 1:08.19 2:20.17 3:31.33 4:41.06
Aalborg Svømmeklub
24 Merete Toft Jensen 1999 614 1:07.30 2:18.74 3:31.17 4:41.34
Holstebro Svømme Club
25 Martha Andersen 1999 613 1:06.33 2:17.77 3:30.16 4:41.38
Vejle Svømmeklub Triton
26 Mathilde Christjansen 1999 609 1:07.03 2:18.15 3:30.84 4:42.12
Lyngby Svømmeklub
27 Maria Tanderup Hansen 1998 606 1:06.87 2:18.21 3:30.54 4:42.51
Slagelse Svømmeklub
28 Isabella Drest 1999 603 1:07.41 2:19.54 3:32.36 4:42.93
Odense Svømme Klub
29 Amanda Højberg 1998 600 1:07.38 2:19.53 3:31.43 4:43.41
Lyngby Svømmeklub
30 Lærke Toft Ruby 1999 599 1:06.26 2:18.47 3:31.17 4:43.58
Svømmeklubben Laksen
31 Nanna Drewsen 1998 595 1:08.22 2:19.99 3:32.37 4:44.29
Vallensbæk IF Af 1939
32 Nicoline Pontoppidan 1998 593 1:08.08 2:20.48 3:33.23 4:44.60
Silkeborg Svømmeklub
33 Katrine Hvid 1998 584 1:08.41 2:21.06 3:33.29 4:46.05
Hovedstadens Svømmeklub
34 Stine Knudsen 1999 583 1:07.16 2:19.74 3:33.52 4:46.21
Kolding SK
35 Shanna Armstrong 1998 561 1:06.93 2:20.77 3:35.20 4:49.90
Esbjerg Svømmeklub
36 Amalie Gotthard 1999 560 1:08.70 2:21.66 3:36.09 4:50.01
Slagelse Svømmeklub
37 Astrid Delin 1999 555 1:08.52 2:22.67 3:36.76 4:50.97
Køge Svømmeklub
38 Frederikke Asfeldt 1999 547 1:09.49 2:23.20 3:38.23 4:52.25
Herning Svømmeklub
39 Anne Sofie Gadfelt 1999 536 1:11.40 2:27.13 3:40.19 4:54.36
Farum Svømmeklub
40 Amalie Müller Lindemann 1999 522 1:09.57 2:23.82 3:40.26 4:56.91
Svømmeklubben Sønderborg
41 Cayanne Kjær Knoth 1999 520 1:08.66 2:23.70 3:40.57 4:57.31
Tune I.F. Svømmeafdeling
42 Anna Emilie Hansen 1999 514 1:10.55 2:26.21 3:42.29 4:58.36
Svømmeklubben Tempo
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 02 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 10:48
Resultat Løb 10 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 02 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 17:18
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 10, 400m Frisvømning Damer, Finaler
Europarekord Senior: Frederica Pellegrini (1988) 3:59.15 2009-07-26
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 4:14.61 2010-07-15
Plac. Navn Født Point FINA 100m 200m 300m Opnået Status
Klub
1 Maj Howardsen 1997 784 1:02.92 2:08.98 3:14.96 4:19.34
Sigma Swim Allerød
2 Line Jørgensen Bruun 1995 776 1:02.94 2:09.05 3:15.36 4:20.24
Aalborg Svømmeklub
3 Josephine Holm 1999 765 1:03.73 2:09.96 3:16.14 4:21.44
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
4 Simone Kronborg Riis 1997 716 1:04.29 2:12.16 3:20.46 4:27.26
Sigma Swim Birkerød
5 Ida Schütt 1996 692 1:04.46 2:12.29 3:21.01 4:30.26
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
6 Emma Wael 1993 687 1:04.15 2:12.93 3:22.44 4:30.99
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
7 Megan Forslund Hansen 1997 663 1:05.14 2:15.63 3:25.91 4:34.24
Svømmeklubben Triton Ballerup
8 Rikke Dehn 1999 660 1:04.92 2:13.97 3:23.50 4:34.59
Hovedstadens Svømmeklub
9 Julie Lunau 1995 708 1:03.51 2:11.57 3:19.92 4:28.31
Lyngby Svømmeklub
10 Freja Gram 1999 687 1:05.71 2:14.46 3:23.34 4:31.03
Gladsaxe Idræts Forening
11 Jackie Gade 1998 683 1:04.33 2:13.42 3:23.43 4:31.46
Aalborg Svømmeklub
12 Stephanie Hansen 1996 679 1:04.19 2:13.77 3:23.63 4:32.09
Sigma Swim Allerød
13 Stinne Sørensen 1999 662 1:05.23 2:14.76 3:25.10 4:34.27
Herning Svømmeklub
14 Klara Reeh 1999 650 1:04.70 2:14.93 3:25.60 4:36.02
Lyngby Svømmeklub
15 Lisa Steen Duus 1997 645 1:05.90 2:16.28 3:27.16 4:36.65
Sigma Swim Birkerød
16 Sara Fogh Myrup 1997 645 1:05.94 2:17.04 3:27.86 4:36.76
Sigma Swim Birkerød
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 02 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 17:18
Resultat Løb 11 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 02 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 10:59
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 11, 100m Frisvømning Herrer, Indledende
Europarekord Senior: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 47.12 2009-07-30
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 50.19 2013-07-11
Plac. Navn Født Point FINA 50m Opnået Status
Klub
1 Magnus Westermann 1995 797 24.51 50.58
Herlev Svømning
2 Frans Johannessen 1992 749 24.85 51.64
Esbjerg Svømmeklub
3 Anton Bromer 1995 732 25.26 52.04
Agfs Svømmeafdeling
3 Frederik Siem Pedersen 1991 732 25.06 52.04
Farum Svømmeklub
5 Anders Lie 1991 731 25.66 52.07
Farum Svømmeklub
6 Morten Bak Hansen 1995 694 25.73 52.96
JGI Svømning
7 Kristian Weber Larsen 1990 691 25.38 53.05
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
8 Magnus Yde 1996 689 25.63 53.09
Svømmeklubben S 68
9 Christian V. Rasmussen 1996 683 25.55 53.25
Odense Svømme Klub
10 Jens Bach 1997 671 26.03 53.58
Aalborg Svømmeklub
11 Laust Moesgaard 1996 664 26.14 53.77
Herning Svømmeklub
12 Kasper Winther 1995 663 26.29 53.78
Silkeborg Svømmeklub
13 Philip Greve 1998 656 25.87 53.97
Farum Svømmeklub
14 Anton Ørskov Ipsen 1994 644 26.17 54.32 Deltager ikke i finalen
Sigma Swim Birkerød
15 Oliver Marcus Meng 1997 640 26.25 54.41
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
16 Nicolai Løwenstein 1997 638 26.99 54.48
Herlufsholm Svømmeklub
17 Jesper Jensen 1996 638 54.49 54.49
Agfs Svømmeafdeling
18 Thomas Steenberg 1994 637 26.16 54.51
Herlev Svømning
19 Frederik Dalhøj Paulsen 1998 635 25.96 54.57
Sigma Swim Birkerød
20 Jakob Klint Axelsen 1996 632 26.76 54.66 Deltager ikke i finalen
Lyngby Svømmeklub
21 Johannes E. Mariegaard 1997 630 26.33 54.72
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
22 Peter Huse Gaarde-Hansen 1996 627 26.41 54.80
Sigma Swim Allerød
23 Jonas Vibsig Berding 1996 622 26.32 54.95
Gladsaxe Idræts Forening
24 Gustav Bækgaard 1997 620 26.22 55.01
Herlufsholm Svømmeklub
25 Peter Gjerulff 1996 619 26.16 55.04
Hovedstadens Svømmeklub
25 Sebastian Kempff-Andersen 1996 619 25.99 55.04
Helsinge Svømmeklub
27 Viktor Christensen 1995 614 26.50 55.19
Køge Svømmeklub
28 Thomas Birkkjær 1996 612 27.23 55.25
Aalborg Svømmeklub
29 Mikkel Johansen 1994 611 26.47 55.28
Herlev Svømning
30 Martin Nielsen 1996 607 26.48 55.38
Nakskov Svømme Klub
30 Oliver Huban 1996 607 26.63 55.38
Vest-Brøndby
32 Niels Breum Hansen 1994 607 26.80 55.40
Helsinge Svømmeklub
32 Stefan Blidarevic 1996 607 26.79 55.40
Helsinge Svømmeklub
34 Søren Meier 1994 604 26.19 55.47
Hvidovre Svømme Klub
35 Alexander Duus Jensen 1995 599 26.28 55.64
Vordingborg Svømme Klub
36 Frederik Nerving 1997 596 26.82 55.72
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
37 Ditlev Balle 1996 595 26.88 55.76
Gladsaxe Idræts Forening
38 Andreas Mårtensson 1997 594 26.81 55.78
JGI Svømning
39 Simon B. Jeppesen 1997 593 27.09 55.83
Herning Svømmeklub
40 Lasse Kølle Jørgensen 1996 590 26.53 55.90
Herlev Svømning
40 Marc Nøhr Andersen 1996 590 27.48 55.90
Nyborg Svømmeklub
42 Martin Jungersen 1997 590 26.49 55.93
VAT Copenhagen-MK31
43 Nikolai Skelsager 1996 586 27.06 56.03
Slangerup Svømmeklub
44 Magnus Lundgren 1996 586 27.14 56.05
Køge Svømmeklub
45 Jens N. Nielsen 1997 580 27.36 56.23
Silkeborg Svømmeklub
46 Martin Nielsen 1997 575 27.47 56.38
Vest-Brøndby
47 Mikkel Vølund 1997 575 27.42 56.40
Berns Swim Team
48 Andreas Sehested 1996 572 27.81 56.48
Vejle Svømmeklub Triton
49 Sebastian H. Andersen 1997 570 27.17 56.55
Kalundborg SK
50 Mikkel Grønbo 1996 569 27.01 56.61
Silkeborg Svømmeklub
51 Victor Hardenberg Jensen 1997 565 26.81 56.73
Tune I.F. Svømmeafdeling
52 Oliver Mirkovic 1993 562 27.03 56.82
Vest-Brøndby
53 Anders T. Rasmussen 1993 562 27.27 56.83
Silkeborg Svømmeklub
54 Oliver Berggren Smidt 1997 562 27.26 56.84
Søllerød Svømmeklub
55 Mikkel Strand 1997 560 26.89 56.91
Swim Team Neptun
56 Morten Klarskov 1992 553 25.90 57.13
VAT Copenhagen-MK31
57 Maxemillian Pedersen 1996 544 27.64 57.45
Sigma Swim Allerød
58 Lasse Dall 1997 540 27.32 57.60
Odder IGF
59 Lars Merl 1993 533 26.68 57.83
Køge Svømmeklub
59 Rasmus Christensen 1996 533 27.86 57.83
Bov IF
61 Mikkel Samsøe Borch 1997 530 27.03 57.94
Hvidovre Svømme Klub
62 Magnus Koch Sonnenborg 1997 517 28.46 58.44
Sigma Swim Allerød
63 Steffen Skipper Petersen 1996 501 28.02 59.06
Svømmeklubben Sønderborg
64 Jonatan Balladone 1997 477 28.77 1:00.00
Agfs Svømmeafdeling
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 02 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 10:59
Resultat Løb 11 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 02 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 17:31
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 11, 100m Frisvømning Herrer, Finaler
Europarekord Senior: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 47.12 2009-07-30
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 50.19 2013-07-11
Plac. Navn Født Point FINA 50m Opnået Status
Klub
1 Frederik Siem Pedersen 1991 786 24.34 50.81
Farum Svømmeklub
2 Frans Johannessen 1992 775 24.78 51.06
Esbjerg Svømmeklub
3 Anders Lie 1991 769 25.11 51.20
Farum Svømmeklub
4 Morten Bak Hansen 1995 763 24.64 51.33
JGI Svømning
5 Magnus Westermann 1995 757 24.50 51.45
Herlev Svømning
6 Anton Bromer 1995 722 25.62 52.28
Agfs Svømmeafdeling
7 Kristian Weber Larsen 1990 689 25.86 53.09
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
8 Magnus Yde 1996 661 25.60 53.85
Svømmeklubben S 68
9 Christian V. Rasmussen 1996 706 25.53 52.66
Odense Svømme Klub
10 Laust Moesgaard 1996 687 25.75 53.14
Herning Svømmeklub
11 Jens Bach 1997 674 25.96 53.49
Aalborg Svømmeklub
12 Nicolai Løwenstein 1997 667 26.11 53.67
Herlufsholm Svømmeklub
13 Philip Greve 1998 664 25.98 53.76
Farum Svømmeklub
14 Kasper Winther 1995 660 26.03 53.86
Silkeborg Svømmeklub
15 Oliver Marcus Meng 1997 614 26.79 55.17
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
16 Jesper Jensen 1996 599 26.17 55.64
Agfs Svømmeafdeling
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 02 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 17:31
Resultat Løb 12 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 02 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 11:21
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 12, 50m Brystsvømning Damer, Indledende
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 29.48 2013-08-03
Nordisk Rekord Senior: Jennie Johansson (1988) 30.23 2013-08-04
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 30.57 2013-08-03
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 32.57 2010-07-14
Plac. Navn Født Point FINA Opnået Status
Klub
1 Louise B. Dalgaard 1990 774 32.45
Aalborg Svømmeklub
2 Emma D. Rasmussen 1996 707 33.44
Holstebro Svømme Club
3 Julie D. Hald 1996 703 33.51
Herning Svømmeklub
4 Anna Wermuth 1996 698 33.59
Odense Svømme Klub
5 Anna Puggaard 1996 691 33.70
Svømmeklubben Triton Ballerup
6 Josefine B. Pedersen 1999 681 33.87
VAT Copenhagen-MK31
7 Malene Bang 1999 666 34.11
Slangerup Svømmeklub
8 Maria Grandt 1998 656 34.29
Hovedstadens Svømmeklub
9 Sara Krog Christoffersen 1996 651 34.38
Sigma Swim Birkerød
10 Simone H. Lauridsen 1999 642 34.54
Esbjerg Svømmeklub
11 Anne-Sofie Lindblad 1997 639 34.58
Vallensbæk IF Af 1939
12 Pernille H. Gravgaard 1997 631 34.74
Delta Svøm
13 Freja Englund 1997 630 34.76
Hillerød Svømmeklub
14 Karen Tanderup Hansen 1996 629 34.78
Slagelse Svømmeklub
15 Matilde Schrøder 1996 623 34.88
O.S.L.F.
16 Julie Pavon Friis 1999 618 34.97
Agfs Svømmeafdeling
17 Helena Kornerup Klejstrup 1999 617 35.00
Lyngby Svømmeklub
18 Natasja Simonsen 1995 616 35.01
O.S.L.F.
19 Elina Lynge Wagner 1996 615 35.04
Hvidovre Svømme Klub
20 Simone Friis 1991 602 35.29
Roskilde Svømning
21 Emma-Sofie Hestbech 1996 597 35.39
Aalborg Svømmeklub
22 Tenna Jensen 1998 594 35.44
Hovedstadens Svømmeklub
23 Merle F. V. Christensen 1998 592 35.49
Hovedstadens Svømmeklub
24 Julie Bak 1997 588 35.56
Hvidovre Svømme Klub
25 Julie Leth-Petersen 1997 583 35.66
Hillerød Svømmeklub
26 Signe B. Thomasen 1996 574 35.84
Horsens Svømmeklub
27 Astrid Ovesen 1999 569 35.96
Slagelse Svømmeklub
27 Louise G. Riget 1995 569 35.96
Svømmeklubben Triton Ballerup
29 Pernille Luise Kellmann 1998 566 36.02
Svømmeklubben Sønderborg
30 Lærke Harksen Nehmdahl 1999 562 36.09
Viborg Svømme Klub
31 Sofie Poulsen 1999 560 36.15
Thisted Svømmeklub
32 Amalie H. Falck-Schmith 1989 555 36.26
Hovedstadens Svømmeklub
33 Nikoline Marker-Pedersen 1996 550 36.37
Vest-Brøndby
34 Rikke Mundt Lohse 1996 545 36.47
Hillerød Svømmeklub
35 Isabel Mass 1998 543 36.51
Slangerup Svømmeklub
36 Signe Nielsen 1998 543 36.52
Ringsted Svømme Klub
37 Thea Schulze 1998 542 36.53
Hørsholm Svømmeforening
38 Maria Tanderup Hansen 1998 541 36.56
Slagelse Svømmeklub
39 Mathilde Hansen 1998 541 36.57
Svømmeklubben Tempo
40 Laura Andersen 1997 539 36.60
Køge Svømmeklub
41 Anna Lund Henriksen 1998 534 36.71
O.S.L.F.
42 Anna Brandenborg Jensen 1999 525 36.92
VIK-Skovbakken Svømmeafdeling
43 Silke Meyer 1998 519 37.08
Nyborg Svømmeklub
44 Amanda Glerup Andersen 1998 516 37.13
Slagelse Svømmeklub
44 Laura Weinreich 1998 516 37.13
Holbæk Svømme Klub
46 Laura Cebula 1997 516 37.15
Viborg Svømme Klub
47 Nicoline Pontoppidan 1998 511 37.27
Silkeborg Svømmeklub
48 Maja Sandholm Pedersen 1998 505 37.40
Holstebro Svømme Club
49 Emine Bjarup Thøgersen 1998 501 37.50
Svømmeklubben S 68
50 Camilla Rask 1999 483 37.96
Odense Svømme Klub
51 Katrine Lund Hansen 1999 476 38.15
Agfs Svømmeafdeling
52 Laura Mathilde Elkjær 1998 475 38.17
Svømmeklubben Tempo
53 Marie Eske 1999 454 38.77
Swim Team Neptun
54 Amalie Bonnesen 1999 450 38.88
Næstved IF
55 Anne-Katrine Kiilgaard 1999 447 38.97
Hovedstadens Svømmeklub
56 Maiken Jakobsen 1999 432 39.42
Herlev Svømning
57 Caroline Christensen 1999 428 39.53
Svømmeklubben SMUT Terndrup
- Cecilie Holten 1996 akut syg
Herlev Svømning
- Astrid Delin 1999 DSQ tyvstart
Køge Svømmeklub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 02 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 11:21
Resultat Løb 12 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 02 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 17:38
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 12, 50m Brystsvømning Damer, Finaler
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 29.48 2013-08-03
Nordisk Rekord Senior: Jennie Johansson (1988) 30.23 2013-08-04
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 30.57 2013-08-03
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 32.57 2010-07-14
Plac. Navn Født Point FINA Opnået Status
Klub
1 Louise B. Dalgaard 1990 783 32.32
Aalborg Svømmeklub
2 Emma D. Rasmussen 1996 731 33.07
Holstebro Svømme Club
3 Julie D. Hald 1996 703 33.51
Herning Svømmeklub
4 Anna Puggaard 1996 700 33.56
Svømmeklubben Triton Ballerup
5 Josefine B. Pedersen 1999 677 33.93
VAT Copenhagen-MK31
6 Anna Wermuth 1996 673 33.99
Odense Svømme Klub
7 Maria Grandt 1998 649 34.41
Hovedstadens Svømmeklub
8 Malene Bang 1999 645 34.49
Slangerup Svømmeklub
9 Simone H. Lauridsen 1999 658 34.26
Esbjerg Svømmeklub
10 Matilde Schrøder 1996 655 34.31
O.S.L.F.
11 Karen Tanderup Hansen 1996 654 34.33
Slagelse Svømmeklub
12 Sara Krog Christoffersen 1996 647 34.44
Sigma Swim Birkerød
13 Freja Englund 1997 610 35.13
Hillerød Svømmeklub
14 Pernille H. Gravgaard 1997 608 35.17
Delta Svøm
15 Julie Pavon Friis 1999 597 35.39
Agfs Svømmeafdeling
- Anne-Sofie Lindblad 1997 DSQ flere flyben v start
Vallensbæk IF Af 1939
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 02 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 17:38
Resultat Løb 13 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 02 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 11:21
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 13, 50m Rygsvømning Herrer, Indledende
Europarekord Senior: Liam Tancock (1985) 24.04 2008-08-02
Nordisk Rekord Senior: Lavrans Solli (1992) 25.15 2013-08-03
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09
Plac. Navn Født Point FINA Opnået Status
Klub
1 Andreas Schiellerup 1993 732 26.67
Sigma Swim Birkerød
2 Magnus Jákupsson 1994 693 27.16
Sigma Swim Allerød
3 Kevin Witt Christensen 1995 676 27.39
Farum Svømmeklub
4 Morten Klarskov 1992 670 27.47
VAT Copenhagen-MK31
5 Morten Bak Hansen 1995 667 27.51 Deltager ikke i finalen
JGI Svømning
6 Kasper Schultz 1995 652 27.71
Holstebro Svømme Club
7 Gustav Friberg 1997 639 27.90
Ringsted Svømme Klub
8 Morten Børre 1996 637 27.93
Hovedstadens Svømmeklub
9 Mads Knoblauch 1993 636 27.95
Odense Svømme Klub
10 Jacob Lercke Skytte 1984 630 28.03 Deltager ikke i finalen
Sigma Swim Birkerød
11 Daniel Svane Halkjær 1991 625 28.11
Aalborg Svømmeklub
12 Martin Terp Olesen 1994 624 28.13
Esbjerg Svømmeklub
13 Anders L. Mogensen 1996 605 28.42
Agfs Svømmeafdeling
14 Andreas Gerlach 1995 592 28.62
Hillerød Svømmeklub
15 Jakob Kornmaaler 1995 587 28.70 Deltager ikke i finalen
Agfs Svømmeafdeling
16 Oliver Marcus Meng 1997 560 29.16
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
17 Sebastian Vang 1991 558 29.20
Næstved IF
18 Lars Breum Hansen 1997 546 29.40
Helsinge Svømmeklub
19 Chris Johansen 1996 545 29.43
Herlev Svømning
20 Alexander Wildenschild 1997 537 29.56
Esbjerg Svømmeklub
21 Oliver Berggren Smidt 1997 529 29.71
Søllerød Svømmeklub
22 Magnus Høvsgaard 1997 513 30.02
Odense Svømme Klub
23 Alexander Piihl Hansen 1997 447 31.42
Nakskov Svømme Klub
- Jeppe Krog Poulsen 1997 DSQ afslut.u.vand
Thisted Svømmeklub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 02 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 11:21
Resultat Løb 13 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 02 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 17:52
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 13, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler
Europarekord Senior: Liam Tancock (1985) 24.04 2008-08-02
Nordisk Rekord Senior: Lavrans Solli (1992) 25.15 2013-08-03
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09
Plac. Navn Født Point FINA Opnået Status
Klub
1 Andreas Schiellerup 1993 763 26.30
Sigma Swim Birkerød
1 Magnus Jákupsson 1994 763 26.30
Sigma Swim Allerød
3 Kevin Witt Christensen 1995 701 27.05
Farum Svømmeklub
4 Morten Klarskov 1992 680 27.33
VAT Copenhagen-MK31
5 Kasper Schultz 1995 670 27.47
Holstebro Svømme Club
6 Mads Knoblauch 1993 664 27.55
Odense Svømme Klub
7 Gustav Friberg 1997 648 27.78
Ringsted Svømme Klub
8 Morten Børre 1996 609 28.36
Hovedstadens Svømmeklub
9 Martin Terp Olesen 1994 640 27.89
Esbjerg Svømmeklub
10 Andreas Gerlach 1995 634 27.97
Hillerød Svømmeklub
11 Daniel Svane Halkjær 1991 618 28.22
Aalborg Svømmeklub
12 Anders L. Mogensen 1996 612 28.30
Agfs Svømmeafdeling
13 Sebastian Vang 1991 573 28.93
Næstved IF
14 Oliver Marcus Meng 1997 564 29.08
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
15 Chris Johansen 1996 555 29.25
Herlev Svømning
15 Lars Breum Hansen 1997 555 29.25
Helsinge Svømmeklub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 02 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 17:52
Resultat Løb 14 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 02 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 11:51
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 14, 200m Medley Damer, Indledende
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:07.46 2009-07-27
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 2:18.12 2009-07-11
Plac. Navn Født Point FINA 50m 100m 150m Opnået Status
Klub
1 Mie Ø. Nielsen 1996 716 29.17 1:04.54 1:47.09 2:20.96
Aalborg Svømmeklub
2 Hannah Strunge Nissen 1997 707 30.29 1:04.96 1:47.83 2:21.55
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
3 Maja Nielsen 1996 703 30.15 1:05.23 1:48.73 2:21.87
Svømmeklubben Triton Ballerup
4 Signe Tolstrup 1995 689 30.05 1:07.74 1:49.32 2:22.79
Silkeborg Svømmeklub
5 Isabella K. Sørensen 1994 688 29.74 1:05.58 1:48.75 2:22.88
Aalborg Svømmeklub
6 Christina Kaas Elmgreen 1996 676 30.05 1:07.08 1:50.12 2:23.71
Lyngby Svømmeklub
7 Julie Levisen 1997 672 30.18 1:08.29 1:51.18 2:23.98
Aalborg Svømmeklub
8 Katrine B. Hansen 1999 672 30.92 1:10.62 1:50.36 2:24.00
Svømmeklubben Triton Ballerup
9 Anna Boutrup 1998 672 31.59 1:09.51 1:51.13 2:24.02
Sigma Swim Birkerød
10 Amalie Mikkelsen 1997 659 30.65 1:07.41 1:50.76 2:24.92
Hovedstadens Svømmeklub
11 Ida Schütt 1996 653 31.64 1:10.79 1:52.53 2:25.34
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
12 Asta Blanch 1996 653 31.93 1:09.61 1:51.38 2:25.35
Aalborg Svømmeklub
13 Anna Wermuth 1996 645 31.34 1:11.02 1:50.54 2:25.94 Deltager ikke i finalen
Odense Svømme Klub
14 Sabrina Wielsøe 1990 644 31.91 1:08.58 1:51.10 2:26.05
Køge Svømmeklub
15 Julie Kepp Jensen 2000 641 31.74 1:08.56 1:51.97 2:26.30 Deltager ikke i finalen
JGI Svømning
16 Pernille Rasmussen 1996 640 31.21 1:09.68 1:52.17 2:26.35
Svømmeklubben S 68
17 Maria Grandt 1998 618 31.69 1:13.31 1:53.29 2:28.05
Hovedstadens Svømmeklub
18 Emma F. Nystrøm 1996 618 31.21 1:08.94 1:52.38 2:28.10
Kalundborg SK
19 Cecilie Lykke Hansen 1999 603 31.02 1:10.67 1:53.94 2:29.31
Agfs Svømmeafdeling
20 Helle Dohn 1998 599 31.34 1:09.18 1:53.80 2:29.58 Deltager ikke i finalen
Holstebro Svømme Club
21 Emma Lyngby Larsen 1998 596 32.47 1:12.02 1:54.66 2:29.86
Svømmeklubben Triton Ballerup
22 Cecilie F. Jensen 1998 593 31.65 1:08.44 1:54.15 2:30.12
Herlev Svømning
23 Vera Staun Hansen 1999 588 31.91 1:11.43 1:55.73 2:30.50
Hovedstadens Svømmeklub
24 Lise-Lotte Larsen Bentin 1997 588 31.59 1:09.28 1:55.65 2:30.54
Sigma Swim Allerød
25 Sofie Witthøft 1997 587 33.02 1:09.15 1:54.80 2:30.58
Kalundborg SK
26 Karen Tanderup Hansen 1996 584 36.10 1:14.06 1:54.41 2:30.88
Slagelse Svømmeklub
27 Emilie Falbe-Hansen 1999 583 31.96 1:09.26 1:54.90 2:30.94
Gentofte Svømme Klub
28 Stinne Sørensen 1999 583 31.59 1:11.15 1:56.22 2:30.95
Herning Svømmeklub
29 Emma D. Rasmussen 1996 582 33.18 1:13.88 1:55.45 2:31.05 Deltager ikke i finalen
Holstebro Svømme Club
30 Johanne Carr 1999 578 32.87 1:11.94 1:55.99 2:31.42
Korsør Sv & Livr. Klub
31 Emma H. Christiansen 1999 570 31.82 1:10.76 1:56.90 2:32.11
Agfs Svømmeafdeling
32 Cecilie Høgskilde 1999 567 31.92 1:09.90 1:57.21 2:32.36
Sigma Swim Birkerød
33 Sophie Amalie Schøn 1999 567 30.41 1:08.89 1:56.42 2:32.38
Lyngby Svømmeklub
34 Sofie Rasmussen 1999 567 32.17 1:10.93 1:57.11 2:32.39
Svømmeklubben S 68
35 Emma Nørgaard 1997 563 31.92 1:10.88 1:55.69 2:32.69
Horsens Svømmeklub
36 Gitte Sørensen Gosvig 1999 558 31.47 1:12.40 1:57.74 2:33.20
Sigma Swim Allerød
37 Anna Brandt Nielsen 1998 557 30.75 1:07.85 1:57.06 2:33.30
Lyngby Svømmeklub
38 Rebecca Grønlund 1998 554 32.28 1:13.55 1:58.17 2:33.59
Svømmeklubben Triton Ballerup
39 Signe Nielsen 1998 552 32.54 1:15.26 1:57.26 2:33.70
Ringsted Svømme Klub
40 Tenna Jensen 1998 549 34.50 1:15.79 1:58.66 2:34.05
Hovedstadens Svømmeklub
41 Lærke Harksen Nehmdahl 1999 547 32.23 1:13.47 1:57.19 2:34.19
Viborg Svømme Klub
42 Josefine B. Pedersen 1999 547 33.29 1:14.97 1:56.60 2:34.23
VAT Copenhagen-MK31
43 Emily Brophy 1999 537 33.02 1:09.83 1:58.29 2:35.20
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
44 Caroline Amalie Duus 1998 531 32.73 1:09.81 1:57.03 2:35.78
Svømmeklubben Triton Ballerup
45 Helena Kornerup Klejstrup 1999 528 34.58 1:16.34 1:59.20 2:35.99
Lyngby Svømmeklub
46 Christina F. Eriksen 1999 519 32.92 1:13.40 2:01.62 2:36.95
Frederikssund Svømmeklub
47 Sofia Zachariassen 1999 516 33.75 1:12.20 2:01.20 2:37.22
O.S.L.F.
48 Anne Huse Gaarde-Hansen 1999 513 32.19 1:13.36 2:00.50 2:37.54
Sigma Swim Allerød
49 Amalie Fisker Brøchner 1999 512 33.56 1:15.77 2:00.26 2:37.65
Agfs Svømmeafdeling
50 Emma Sand Majlund 1999 504 33.86 1:14.29 2:01.06 2:38.44
Herning Svømmeklub
51 Trine Guldberg 1999 499 34.32 1:16.03 2:02.79 2:39.04
Herning Svømmeklub
52 Stinna Schnabl 1999 494 32.40 1:12.44 2:01.10 2:39.51
Hørsholm Svømmeforening
53 Nanna Drewsen 1998 493 33.21 1:14.27 2:03.99 2:39.61
Vallensbæk IF Af 1939
54 Nanna Sonne 1999 486 32.98 1:13.08 2:03.40 2:40.36
Svømmeklubben Triton Ballerup
55 Anna Emilie Hansen 1999 479 36.34 1:15.38 2:03.21 2:41.18
Svømmeklubben Tempo
56 Karoline Lehmann 1999 434 36.85 1:21.76 2:08.30 2:46.58
Aalborg Svømmeklub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 02 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 11:51
Resultat Løb 14 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 02 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 18:02
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 14, 200m Medley Damer, Finaler
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:07.46 2009-07-27
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 2:18.12 2009-07-11
Plac. Navn Født Point FINA 50m 100m 150m Opnået Status
Klub
1 Mie Ø. Nielsen 1996 752 28.89 1:03.06 1:45.75 2:18.72
Aalborg Svømmeklub
2 Maja Nielsen 1996 732 30.45 1:05.36 1:47.45 2:19.96
Svømmeklubben Triton Ballerup
3 Hannah Strunge Nissen 1997 714 29.82 1:04.85 1:47.57 2:21.12
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
4 Isabella K. Sørensen 1994 696 29.84 1:05.63 1:48.76 2:22.31
Aalborg Svømmeklub
5 Julie Levisen 1997 693 30.75 1:08.46 1:50.54 2:22.53
Aalborg Svømmeklub
6 Signe Tolstrup 1995 691 30.04 1:07.80 1:49.79 2:22.66
Silkeborg Svømmeklub
7 Katrine B. Hansen 1999 669 30.87 1:10.50 1:50.72 2:24.21
Svømmeklubben Triton Ballerup
8 Christina Kaas Elmgreen 1996 663 29.78 1:07.31 1:51.11 2:24.64
Lyngby Svømmeklub
9 Anna Boutrup 1998 679 31.57 1:09.40 1:51.23 2:23.50
Sigma Swim Birkerød
10 Asta Blanch 1996 665 31.50 1:08.77 1:50.78 2:24.49
Aalborg Svømmeklub
11 Sabrina Wielsøe 1990 654 31.47 1:08.62 1:50.67 2:25.32
Køge Svømmeklub
12 Emma F. Nystrøm 1996 648 31.72 1:10.06 1:52.25 2:25.74
Kalundborg SK
13 Amalie Mikkelsen 1997 647 31.21 1:09.30 1:52.12 2:25.81
Hovedstadens Svømmeklub
14 Pernille Rasmussen 1996 638 30.93 1:08.02 1:52.05 2:26.53
Svømmeklubben S 68
15 Ida Schütt 1996 617 31.34 1:11.12 1:53.82 2:28.17
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
16 Maria Grandt 1998 586 32.54 1:13.48 1:54.72 2:30.67
Hovedstadens Svømmeklub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 02 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 18:02
Resultat Løb 15 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 02 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 12:21
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 15, 100m Butterfly Herrer, Indledende
Europarekord Senior: Milorad Cavic (1984) 49.95 2009-08-01
Nordisk Rekord Senior: Lars Frölander (1974) 52.00 2000-09-22
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 52.09 2009-04-10
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 53.50 2013-07-13
Plac. Navn Født Point FINA 50m Opnået Status
Klub
1 Sebastian Strandberg 1994 739 26.03 55.09
Aalborg Svømmeklub
2 Søren Holm 1993 699 26.53 56.11
Vest-Brøndby
3 Rasmus Härstedt 1994 681 26.34 56.60
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
4 Søren Dahl 1993 665 27.15 57.05
Herlev Svømning
5 Anton Bromer 1995 660 26.91 57.22
Agfs Svømmeafdeling
6 Bo Volf Brøchner 1996 655 26.94 57.35
Agfs Svømmeafdeling
6 Viktor B. Bromer 1993 655 27.58 57.35
Aalborg Svømmeklub
8 Frederik J. Sørensen 1997 653 27.13 57.41
O.S.L.F.
9 Frederik K. Mortensen 1995 651 26.83 57.47
Svømmeklubben Triton Ballerup
10 Magnus Sloth Poulsen 1995 646 26.93 57.62
Herlev Svømning
11 Frederik Nerving 1997 639 26.75 57.82
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
12 Martin Terp Olesen 1994 635 27.36 57.94
Esbjerg Svømmeklub
13 Jonas Nervil Kistorp 1997 626 26.67 58.21
Lyngby Svømmeklub
14 Søren Fritzbøger 1996 624 27.54 58.30
Helsinge Svømmeklub
15 Jonas Sørensen 1990 621 27.58 58.39 Deltager ikke i finalen
Herlev Svømning
16 Claus Hansen 1995 620 26.77 58.41
Ringsted Svømme Klub
17 Jonathan Müller 1997 617 27.56 58.49
Svømmeklubben Syd
18 Ralf Dalby 1995 614 27.41 58.59
Silkeborg Svømmeklub
19 Marcus Olesen 1995 613 26.79 58.62
Herlev Svømning
20 Oliver Huban 1996 606 27.35 58.85
Vest-Brøndby
21 Mathias Kristian Pedersen 1996 606 27.54 58.86
Vejle Svømmeklub Triton
22 Simon B. Jeppesen 1997 603 27.15 58.95
Herning Svømmeklub
23 Magnus Yde 1996 597 26.88 59.14 Deltager ikke i finalen
Svømmeklubben S 68
24 Julian Kressner Læbel 1992 595 27.41 59.20
Vest-Brøndby
25 Alexander Gilberg 1995 581 27.44 59.69
Silkeborg Svømmeklub
26 Christian Røssel 1995 580 28.19 59.73 Deltager ikke i finalen
Gentofte Svømme Klub
27 Lasse Dall 1997 571 28.09 1:00.02
Odder IGF
28 Jacob M. Jørgensen 1997 569 28.05 1:00.10
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
29 Tom Heilmann 1997 558 27.91 1:00.51
Vejle Svømmeklub Triton
30 Jonas Vibsig Berding 1996 552 27.89 1:00.72
Gladsaxe Idræts Forening
31 Thomas Birkkjær 1996 549 28.96 1:00.82
Aalborg Svømmeklub
32 Rasmus Jørgensen 1996 542 28.24 1:01.09
Viborg Svømme Klub
33 Mathias Bech 1996 541 28.10 1:01.11
Vejle Svømmeklub Triton
33 Tobias M. Kristensen 1996 541 28.16 1:01.11
Holstebro Svømme Club
35 Mads Hauge Sørensen 1997 527 28.93 1:01.64
Køge Svømmeklub
36 Danny Corell 1997 526 28.81 1:01.69
Kalundborg SK
37 Kasper Leisted Bertelsen 1997 524 28.84 1:01.79
Hovedstadens Svømmeklub
37 Mads Steen Petersen 1997 524 28.72 1:01.79
Helsinge Svømmeklub
39 Joakim Brønnum 1997 523 28.76 1:01.80
Holbæk Svømme Klub
40 Rune Friis Petersen 1996 513 28.82 1:02.21
Horsens Svømmeklub
41 Alexander Duus Jensen 1995 510 28.74 1:02.34
Vordingborg Svømme Klub
42 Simon Juhl Schmidt 1997 506 28.90 1:02.51
Esbjerg Svømmeklub
43 Mads S. Ljungstrøm 1996 505 29.17 1:02.54
Silkeborg Svømmeklub
44 Henrik Petersen 1994 503 28.79 1:02.63
Bov IF
45 Bjørn H. Bremholm Hansen 1996 493 29.43 1:03.05
Herlev Svømning
46 Mikkel H. Andersen 1991 484 29.65 1:03.41
Kalundborg SK
47 Frederik H Thomsen 1997 483 30.21 1:03.49
Ringe Svømme Klub
48 Anders Frimor Kirk 1996 475 29.67 1:03.83
Thisted Svømmeklub
49 Frederik Elmann 1997 468 29.90 1:04.16
Kolding SK
50 Albert Grann-Frankild 1996 453 28.25 1:04.83
Agfs Svømmeafdeling
51 Burak Dagidir 1995 429 29.94 1:06.03
Vest-Brøndby
52 Martin Jungersen 1997 396 30.30 1:07.84
VAT Copenhagen-MK31
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 02 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 12:21
Resultat Løb 15 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 02 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 18:09
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 15, 100m Butterfly Herrer, Finaler
Europarekord Senior: Milorad Cavic (1984) 49.95 2009-08-01
Nordisk Rekord Senior: Lars Frölander (1974) 52.00 2000-09-22
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 52.09 2009-04-10
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 53.50 2013-07-13
Plac. Navn Født Point FINA 50m Opnået Status
Klub
1 Viktor B. Bromer 1993 810 25.52 53.44
Aalborg Svømmeklub
2 Søren Dahl 1993 765 25.24 54.46
Herlev Svømning
3 Sebastian Strandberg 1994 726 26.08 55.42
Aalborg Svømmeklub
4 Anton Bromer 1995 720 26.13 55.58
Agfs Svømmeafdeling
5 Søren Holm 1993 704 26.12 55.98
Vest-Brøndby
6 Rasmus Härstedt 1994 685 26.45 56.51
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
7 Frederik J. Sørensen 1997 666 26.35 57.04
O.S.L.F.
8 Bo Volf Brøchner 1996 658 26.44 57.25
Agfs Svømmeafdeling
9 Martin Terp Olesen 1994 713 26.02 55.75
Esbjerg Svømmeklub
10 Magnus Sloth Poulsen 1995 701 26.67 56.08
Herlev Svømning
11 Frederik K. Mortensen 1995 658 27.03 57.27
Svømmeklubben Triton Ballerup
12 Frederik Nerving 1997 639 26.61 57.82
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
13 Jonas Nervil Kistorp 1997 629 26.31 58.14
Lyngby Svømmeklub
14 Claus Hansen 1995 617 27.03 58.50
Ringsted Svømme Klub
15 Ralf Dalby 1995 584 27.60 59.58
Silkeborg Svømmeklub
16 Søren Fritzbøger 1996 546 27.65 1:00.93
Helsinge Svømmeklub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 02 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 18:09
Resultat Løb 16 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 02 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 11:29
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 16, 4X100m Frisvømning Damer, Finaler
Europarekord Senior: Holland (1900) 3:31.72 2009-07-26
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 3:35.31 2009-07-26
Dansk Rekord Senior: Sigma NS (1900) 3:45.16 2009-04-11
Dansk Rekord Junior: Køge Piger (1900) 3:54.30 2011-06-26
Plac. Navn Født Point FINA 50m 100m Opnået Status
Klub
1 Agf Junior Piger 1998 678 4:00.95
Agfs Svømmeafdeling
Emma H. Christiansen 1999 28.56 59.55 59.55
Julie Pavon Friis 1999 29.28 1:01.22 2:00.77
Cecilie Lykke Hansen 1999 29.48 1:01.05 3:01.82
Matilde Kjeldsen 1999 27.89 59.13 4:00.95
2 Lyngby Piger 1 1998 678 4:00.99
Lyngby Svømmeklub
Amanda Højberg 1998 28.97 58.91 58.91
Klara Reeh 1999 29.15 1:00.85 1:59.76
Sophie Amalie Schøn 1999 29.30 1:01.72 3:01.48
Anna Brandt Nielsen 1998 28.26 59.51 4:00.99
3 Sigma Piger 1 1998 674 4:01.40
Sigma Swim
Anne Huse Gaarde-Hansen 1999 29.07 59.88 59.88
Cecilie Høgskilde 1999 28.81 1:00.73 2:00.61
Caroline Erichsen 1998 28.86 1:00.39 3:01.00
Anna Boutrup 1998 29.47 1:00.40 4:01.40
4 Hovedstaden Damer Junior 1998 671 4:01.81
Hovedstadens Svømmeklub
Rikke Dehn 1999 29.43 59.45 59.45
Tenna Jensen 1998 28.74 1:00.80 2:00.25
Matilde Zaggai 1998 29.43 1:01.84 3:02.09
Maria Grandt 1998 28.20 59.72 4:01.81
5 Vat-Cph Ladies 1998 611 4:09.40
VAT Copenhagen
Rikke Knudsen 1998 30.33 1:03.37 1:03.37
Rikke Munkholm 1998 28.24 59.69 2:03.06
Nanna Drewsen 1998 29.78 1:02.33 3:05.39
Julie Bingen Jacobsen 1999 30.11 1:04.01 4:09.40
6 Esbjerg Junior Piger 1998 596 4:11.45
Esbjerg Svømmeklub
Anna C. Lange 1998 30.48 1:05.57 1:05.57
Louise Kronborg Frandsen 1999 29.91 1:02.87 2:08.44
Shanna Armstrong 1998 29.65 1:01.37 3:09.81
Simone H. Lauridsen 1999 29.24 1:01.64 4:11.45
7 Triton Piger 1998 595 4:11.70
Svømmeklubben Triton Ballerup
Katrine B. Hansen 1999 29.56 1:00.91 1:00.91
Emma Lyngby Larsen 1998 30.77 1:03.58 2:04.49
Caroline Amalie Duus 1998 30.87 1:03.72 3:08.21
Emma Anne Ljungstrøm 1999 30.34 1:03.49 4:11.70
8 A6 Piger 1998 580 4:13.79
A6
Lærke Toft Ruby 1999 28.84 1:01.08 1:01.08
Malene Bang 1999 30.53 1:03.73 2:04.81
Maja Østergaard 1998 30.39 1:04.95 3:09.76
Isabel Mass 1998 30.27 1:04.03 4:13.79
9 Stv Piger 1998 580 4:13.83
Swim Team Vestsjælland
Maria Tanderup Hansen 1998 30.18 1:03.09 1:03.09
Johanne Carr 1999 30.81 1:03.64 2:06.73
Astrid Ovesen 1999 30.39 1:02.98 3:09.71
Amalie Gotthard 1999 30.83 1:04.12 4:13.83
10 Hils Junior Piger H2 1998 576 4:14.32
Hillerød Svømmeklub
Emily Gantriis 1999 28.49 1:00.78 1:00.78
Cecilie Forsberg Adolfsen 1998 31.15 1:05.72 2:06.50
Cecilie Jørgensen 1998 29.94 1:02.67 3:09.17
Pernille Nislev 1998 30.98 1:05.15 4:14.32
11 Stm Piger 1998 570 4:15.28
Swim Team Midtjylland
Lea Moesgaard 1998 29.74 1:01.50 1:01.50
Frederikke Asfeldt 1999 31.67 1:06.36 2:07.86
Emma Sand Majlund 1999 32.03 1:06.69 3:14.55
Stinne Sørensen 1999 29.28 1:00.73 4:15.28
12 Hørsholm Damer 1998 559 4:16.92
Hørsholm Svømmeforening
Sofia Altoft 1998 29.02 1:00.89 1:00.89
Thea Schulze 1998 31.96 1:08.15 2:09.04
Nicoline Hove 1999 31.70 1:06.48 3:15.52
Stinna Schnabl 1999 29.09 1:01.40 4:16.92
13 Sto Piger 1998 549 4:18.54
Swim Team Odense
Emma Hansen 1999 30.53 1:04.76 1:04.76
Isabella Drest 1999 30.84 1:04.38 2:09.14
Camilla Rask 1999 30.28 1:02.39 3:11.53
Anna Lund Henriksen 1998 32.02 1:07.01 4:18.54
14 Farum Girlsquad 1999 529 4:21.72
Farum Svømmeklub
Emilie Buurgaard Westh 1999 30.17 1:03.47 1:03.47
Sara Krell Refn 1999 30.78 1:05.69 2:09.16
Simone Jørgensen 1999 31.78 1:07.35 3:16.51
Anne Sofie Gadfelt 1999 30.55 1:05.21 4:21.72
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 02 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 11:29
Resultat Løb 17 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 02 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 12:22
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 17, 1500m Frisvømning Herrer, Indledende
Europarekord Senior: Yuriy Prilukov (1984) 14:43.21 2008-08-17
Nordisk Rekord Senior: Pál Joensen (1990) 14:46.33 2011-07-31
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 14:58.55 2009-04-10
Dansk Rekord Junior: Mads Glæsner (1988) 15:27.68 2006-12-16
Plac. Navn Født Point FINA 100m 200m 300m 400m Opnået Status
Klub 500m 600m 700m 800m
900m 1000m 1100m 1200m
1300m 1400m
1 Magnus Andersen 1995 1:02.74 2:09.18 3:16.65 4:24.62 16:41.53
Roskilde Svømning 5:32.08 6:39.10 7:46.92 8:54.48
10:02.02 11:09.81 12:17.01 13:24.48
14:32.40 15:39.44
2 Magnus Lundgren 1996 1:02.88 2:09.32 3:16.51 4:23.99 16:47.76
Køge Svømmeklub 5:31.23 6:39.09 7:46.94 8:54.58
10:02.25 11:09.93 12:17.52 13:25.16
14:32.98 15:40.88
3 Mikael Thode Sørensen 1997 1:02.78 2:09.54 3:16.46 4:23.30 16:53.52
Aalborg Svømmeklub 5:30.35 6:37.51 7:45.26 8:53.52
10:01.61 11:10.57 12:19.01 13:27.55
14:36.52 15:45.11
4 Rasmus Larsen 1997 1:03.14 2:10.35 3:18.44 4:25.39 17:02.85
Esbjerg Svømmeklub 5:33.64 6:42.26 7:50.84 9:00.18
10:09.08 11:17.71 12:26.59 13:36.04
14:45.50 15:55.65
5 Magnus Koch Sonnenborg 1997 1:05.92 2:14.85 3:23.98 4:32.86 17:07.83
Sigma Swim Allerød 5:41.75 6:50.08 7:57.85 9:06.47
10:15.03 11:23.78 12:32.91 13:41.94
14:50.94 16:00.62
6 Martin Nielsen 1997 1:03.95 2:10.97 3:18.71 4:26.74 17:24.80
Vest-Brøndby 5:36.06 6:46.26 7:56.81 9:08.41
10:19.59 11:30.76 12:42.67 13:53.87
15:05.19 16:17.38
7 Nicklas Rasmussen 1997 1:07.21 2:17.80 3:28.34 4:39.18 17:38.93
Vejle Svømmeklub Triton 5:49.77 7:00.47 8:11.70 9:23.52
10:34.55 11:46.10 12:58.23 14:09.98
15:20.71 16:31.38
8 Mikkel Vølund 1997 1:06.22 2:17.19 3:28.35 4:39.63 17:39.08
Berns Swim Team 5:50.78 7:02.46 8:13.97 9:25.44
10:36.36 11:47.57 12:58.42 14:08.98
15:19.67 16:30.34
9 Peter Mandrup Madsen 1997 1:02.81 2:10.71 3:19.32 4:29.20 17:45.69
Horsens Svømmeklub 5:40.58 6:52.13 8:04.99 9:17.86
10:30.86 11:44.49 12:57.31 14:10.67
15:24.04 16:35.05
10 Jonatan Balladone 1997 1:06.27 2:17.12 3:28.33 4:39.51 17:47.93
Agfs Svømmeafdeling 5:50.35 7:01.43 8:12.55 9:23.97
10:35.33 11:46.91 12:58.98 14:11.33
15:23.95 16:36.73
11 Mikkel Rathschau Sørensen 1996 1:04.00 2:12.14 3:21.20 4:31.33 17:53.29
Esbjerg Svømmeklub 5:42.96 6:55.64 8:08.85 9:21.89
10:35.51 11:49.46 13:03.86 14:17.64
15:30.54 16:42.47
12 Anders Juul Rasmussen 1997 1:07.85 2:19.67 3:32.03 4:44.42 18:23.23
Ringsted Svømme Klub 5:57.93 7:12.29 8:27.56 9:42.26
10:57.61 12:12.68 13:28.45 14:42.89
15:57.54 17:11.51
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 02 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 12:22
Resultat Løb 17 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 02 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 18:52
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 17, 1500m Frisvømning Herrer, Finaler
Europarekord Senior: Yuriy Prilukov (1984) 14:43.21 2008-08-17
Nordisk Rekord Senior: Pál Joensen (1990) 14:46.33 2011-07-31
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 14:58.55 2009-04-10
Dansk Rekord Junior: Mads Glæsner (1988) 15:27.68 2006-12-16
Plac. Navn Født Point FINA 100m 200m 300m 400m Opnået Status
Klub 500m 600m 700m 800m
900m 1000m 1100m 1200m
1300m 1400m
1 Anton Ørskov Ipsen 1994 810 1:01.03 2:04.11 3:07.74 4:11.13 15:37.70
Sigma Swim Birkerød 5:14.02 6:17.25 7:20.19 8:23.37
9:26.02 10:28.53 11:31.20 12:33.37
13:35.80 14:37.54
2 Viktor Holm 1996 731 1:00.88 2:04.67 3:08.45 4:12.54 16:10.33
Svømmeklubben Kvik, Kastrup 5:16.74 6:21.38 7:26.83 8:31.77
9:37.18 10:42.62 11:48.05 12:53.58
13:59.51 15:05.32
3 Jens Saugmann 1996 685 1:02.23 2:08.81 3:14.91 4:21.36 16:31.47
Svømmeklubben Syd 5:27.84 6:34.56 7:41.35 8:48.51
9:54.92 11:02.27 12:08.93 13:15.33
14:22.07 15:27.85
4 Niklas Broch Thielemann 1994 683 1:02.54 2:08.98 3:15.52 4:22.53 16:32.59
Sigma Swim Birkerød 5:29.73 6:36.78 7:42.97 8:48.80
9:54.94 11:01.35 12:08.00 13:15.09
14:22.00 15:28.84
5 Victor Drevskich 1996 676 1:02.23 2:09.01 3:15.87 4:23.51 16:35.58
VAT Copenhagen-MK31 5:31.20 6:38.82 7:45.36 8:52.30
9:58.52 11:04.51 12:10.86 13:17.41
14:24.10 15:30.44
6 Magnus Andersen 1995 664 1:02.74 2:09.18 3:16.65 4:24.62 16:41.53
Roskilde Svømning 5:32.08 6:39.10 7:46.92 8:54.48
10:02.02 11:09.81 12:17.01 13:24.48
14:32.40 15:39.44
7 Magnus Lundgren 1996 652 1:02.88 2:09.32 3:16.51 4:23.99 16:47.76
Køge Svømmeklub 5:31.23 6:39.09 7:46.94 8:54.58
10:02.25 11:09.93 12:17.52 13:25.16
14:32.98 15:40.88
8 Martin Nielsen 1996 652 1:02.88 2:09.72 3:16.52 4:23.83 16:47.88
Nakskov Svømme Klub 5:31.36 6:38.04 7:44.91 8:52.22
9:59.36 11:07.38 12:15.98 13:24.76
14:33.84 15:42.32
9 Christian Røssel 1995 646 1:02.50 2:09.25 3:15.75 4:22.51 16:50.99
Gentofte Svømme Klub 5:29.62 6:36.87 7:43.71 8:50.52
9:58.31 11:06.45 12:15.14 13:24.14
14:33.56 15:42.51
10 Mikael Thode Sørensen 1997 641 1:02.78 2:09.54 3:16.46 4:23.30 16:53.52
Aalborg Svømmeklub 5:30.35 6:37.51 7:45.26 8:53.52
10:01.61 11:10.57 12:19.01 13:27.55
14:36.52 15:45.11
11 Jakob Kornmaaler 1995 628 1:02.34 2:09.48 3:16.22 4:22.99 17:00.26
Agfs Svømmeafdeling 5:30.67 6:39.68 7:47.87 8:56.77
10:05.36 11:14.59 12:23.54 13:33.47
14:42.84 15:51.45
12 Rasmus Larsen 1997 624 1:03.14 2:10.35 3:18.44 4:25.39 17:02.85
Esbjerg Svømmeklub 5:33.64 6:42.26 7:50.84 9:00.18
10:09.08 11:17.71 12:26.59 13:36.04
14:45.50 15:55.65
13 Magnus Koch Sonnenborg 1997 615 1:05.92 2:14.85 3:23.98 4:32.86 17:07.83
Sigma Swim Allerød 5:41.75 6:50.08 7:57.85 9:06.47
10:15.03 11:23.78 12:32.91 13:41.94
14:50.94 16:00.62
14 Martin Nielsen 1997 585 1:03.95 2:10.97 3:18.71 4:26.74 17:24.80
Vest-Brøndby 5:36.06 6:46.26 7:56.81 9:08.41
10:19.59 11:30.76 12:42.67 13:53.87
15:05.19 16:17.38
15 Nicklas Rasmussen 1997 562 1:07.21 2:17.80 3:28.34 4:39.18 17:38.93
Vejle Svømmeklub Triton 5:49.77 7:00.47 8:11.70 9:23.52
10:34.55 11:46.10 12:58.23 14:09.98
15:20.71 16:31.38
16 Mikkel Vølund 1997 562 1:06.22 2:17.19 3:28.35 4:39.63 17:39.08
Berns Swim Team 5:50.78 7:02.46 8:13.97 9:25.44
10:36.36 11:47.57 12:58.42 14:08.98
15:19.67 16:30.34
17 Peter Mandrup Madsen 1997 551 1:02.81 2:10.71 3:19.32 4:29.20 17:45.69
Horsens Svømmeklub 5:40.58 6:52.13 8:04.99 9:17.86
10:30.86 11:44.49 12:57.31 14:10.67
15:24.04 16:35.05
18 Jonatan Balladone 1997 548 1:06.27 2:17.12 3:28.33 4:39.51 17:47.93
Agfs Svømmeafdeling 5:50.35 7:01.43 8:12.55 9:23.97
10:35.33 11:46.91 12:58.98 14:11.33
15:23.95 16:36.73
19 Mikkel Rathschau Sørensen 1996 540 1:04.00 2:12.14 3:21.20 4:31.33 17:53.29
Esbjerg Svømmeklub 5:42.96 6:55.64 8:08.85 9:21.89
10:35.51 11:49.46 13:03.86 14:17.64
15:30.54 16:42.47
20 Anders Juul Rasmussen 1997 497 1:07.85 2:19.67 3:32.03 4:44.42 18:23.23
Ringsted Svømme Klub 5:57.93 7:12.29 8:27.56 9:42.26
10:57.61 12:12.68 13:28.45 14:42.89
15:57.54 17:11.51
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 02 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 18:52
Resultat Løb 18 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 02 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 19:08
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 18, 4X100m Frisvømning Damer, Finaler
Europarekord Senior: Holland (1900) 3:31.72 2009-07-26
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 3:35.31 2009-07-26
Dansk Rekord Senior: Sigma NS (1900) 3:45.16 2009-04-11
Dansk Rekord Junior: Køge Piger (1900) 3:54.30 2011-06-26
Plac. Navn Født Point FINA 50m 100m Opnået Status
Klub
1 Aalborg Damer 1 0 805 3:47.56
Aalborg Svømmeklub
Julie Levisen 1997 27.83 56.51 56.51
Mathilde Pugholm Hvid 1990 28.19 58.58 1:55.09
Line Jørgensen Bruun 1995 27.65 57.56 2:52.65
Mie Ø. Nielsen 1996 25.97 54.91 3:47.56
2 Sigma Damer 1 0 726 3:55.53
Sigma Swim
Marina Heller Hansen 1994 28.66 59.55 59.55
Maj Howardsen 1997 28.12 57.87 1:57.42
Lise-Lotte Larsen Bentin 1997 28.44 59.90 2:57.32
Anne Huse Gaarde-Hansen 1999 27.95 58.21 3:55.53
3 Gcs Damer 1991 726 3:55.54
Gladsaxe Idræts Forening
Freja Gram 1999 28.52 59.53 59.53
Thea Hovmand Larsen 1997 28.05 59.67 1:59.20
Line Kjær 1996 27.63 59.36 2:58.56
Kristina Thomsen 1991 26.87 56.98 3:55.54
4 Kvik Senior Damer 1997 711 3:57.13
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
Josephine Holm 1999 28.72 59.42 59.42
Hannah Strunge Nissen 1997 27.94 58.79 1:58.21
Julie Brøndum Petersen 1994 28.52 1:00.20 2:58.41
Ida Schütt 1996 27.86 58.72 3:57.13
5 Agf Damer 1 0 708 3:57.51
Agfs Svømmeafdeling
Emma H. Christiansen 1999 28.22 59.65 59.65
Amalie Østrup 1997 27.61 58.27 1:57.92
Cecilie Lykke Hansen 1999 29.14 1:00.67 2:58.59
Matilde Kjeldsen 1999 27.84 58.92 3:57.51
6 Triton Damer 1995 686 3:59.96
Svømmeklubben Triton Ballerup
Katrine B. Hansen 1999 29.50 1:00.68 1:00.68
Stine Raaby Jensen 1995 29.05 1:01.12 2:01.80
Maja Nielsen 1996 28.88 59.45 3:01.25
Megan Forslund Hansen 1997 27.91 58.71 3:59.96
7 Aalborg Damer 2 0 685 4:00.11
Aalborg Svømmeklub
Emma-Sofie Hestbech 1996 28.52 59.66 59.66
Jackie Gade 1998 29.06 1:01.24 2:00.90
Asta Blanch 1996 29.17 1:00.23 3:01.13
Isabella K. Sørensen 1994 28.62 58.98 4:00.11
8 Hovedstaden Damer Senior 1984 670 4:01.85
Hovedstadens Svømmeklub
Amalie Mikkelsen 1997 29.01 59.85 59.85
Tenna Jensen 1998 28.87 1:01.16 2:01.01
Maria Grandt 1998 28.86 1:00.83 3:01.84
Rikke Dehn 1999 28.34 1:00.01 4:01.85
9 Herlev 1 0 655 4:03.72
Herlev Svømning
Maria Madsen 1995 28.82 59.65 59.65
Yasmin Saud Abdulkadir 1994 28.58 1:00.44 2:00.09
Eliana Jørgensen 1993 29.40 1:01.35 3:01.44
Cecilie F. Jensen 1998 29.48 1:02.28 4:03.72
10 Lyngby Damer 1 0 652 4:04.05
Lyngby Svømmeklub
Julie Lunau 1995 28.46 59.23 59.23
Marianne Duijm 1993 28.86 1:02.46 2:01.69
Camilla Dufour 1996 29.43 1:01.73 3:03.42
Christina Kaas Elmgreen 1996 29.12 1:00.63 4:04.05
11 Gti Damer 0 623 4:07.88
GTI
Emilie Beckmann 1997 27.39 57.30 57.30
Cayanne Kjær Knoth 1999 29.39 1:02.89 2:00.19
Kathrine Barrett 1996 30.13 1:03.66 3:03.85
Methea Wissing-Thornberg 1999 30.51 1:04.03 4:07.88
12 Gcs Damer 2 1991 619 4:08.33
Gladsaxe Idræts Forening
Ida Agerbak Trandum 1996 29.00 1:00.00 1:00.00
Caroline Øhrstrøm 1995 28.35 59.92 1:59.92
Sarah Sannung 1996 29.87 1:03.54 3:03.46
Veronika Storm 1998 30.39 1:04.87 4:08.33
13 Hsc Damer 0 617 4:08.67
Holstebro Svømme Club
Emma D. Rasmussen 1996 29.67 1:01.63 1:01.63
Helle Dohn 1998 28.62 1:00.57 2:02.20
Merete Toft Jensen 1999 30.42 1:03.40 3:05.60
Cecilie Ravn Jensen 1994 30.09 1:03.07 4:08.67
14 Stv Damer 1997 587 4:12.81
Swim Team Vestsjælland
Johanne Carr 1999 30.46 1:03.48 1:03.48
Maria Tanderup Hansen 1998 30.03 1:02.38 2:05.86
Astrid Ovesen 1999 30.28 1:03.08 3:08.94
Amalie Gotthard 1999 30.46 1:03.87 4:12.81
15 Hvidovre Damer 0 571 4:15.06
Hvidovre Svømme Klub
Elina Lynge Wagner 1996 29.44 1:02.06 1:02.06
Mathilde Olsen 1998 31.46 1:06.65 2:08.71
Frederikke Dons 1998 28.51 1:01.00 3:09.71
Julie Bak 1997 30.73 1:05.35 4:15.06
16 Sto 0 560 4:16.73
Swim Team Odense
Anna Wermuth 1996 30.76 1:03.13 1:03.13
Matilde Schrøder 1996 30.65 1:02.96 2:06.09
Sofia Zachariassen 1999 30.73 1:04.81 3:10.90
Natasja Simonsen 1995 30.65 1:05.83 4:16.73
17 Agf Damer 2 0 550 4:18.31
Agfs Svømmeafdeling
Katrine Lund Hansen 1999 30.18 1:03.82 1:03.82
Amalie Fisker Brøchner 1999 30.73 1:05.10 2:08.92
Anna Sommer Harrits 1999 31.13 1:05.68 3:14.60
Julie Pavon Friis 1999 30.89 1:03.71 4:18.31
18 Hils Damer 0 538 4:20.19
Hillerød Svømmeklub
Julie Leth-Petersen 1997 30.88 1:05.27 1:05.27
Rikke Mundt Lohse 1996 30.43 1:03.55 2:08.82
Freja Englund 1997 32.92 1:08.61 3:17.43
Julie Lamberth 1996 29.54 1:02.76 4:20.19
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 02 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 19:08
Resultat Løb 19 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 03 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 10:35
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 19, 400m Medley Herrer, Indledende
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 4:06.16 2008-08-10
Nordisk Rekord Senior: Jani Sievinen (1974) 4:13.29 1994-09-08
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:16.78 2009-09-02
Dansk Rekord Junior: Jacob Carstensen (1978) 4:25.23 1995-07-20
Plac. Navn Født Point FINA 100m 200m 300m Opnået Status
Klub
1 Viktor B. Bromer 1993 716 57.64 2:10.38 3:28.32 4:32.56
Aalborg Svømmeklub
2 Anton Ørskov Ipsen 1994 680 1:03.61 2:14.54 3:33.45 4:37.21
Sigma Swim Birkerød
3 Jonathan Müller 1997 662 1:01.97 2:13.87 3:33.68 4:39.78
Svømmeklubben Syd
4 Robert Asfeldt 1996 638 1:03.65 2:15.81 3:36.38 4:43.23
Herning Svømmeklub
5 Daniel Christian 1998 637 1:05.72 2:21.57 3:39.75 4:43.37
Farum Svømmeklub
6 Mikkel Austmann 1991 637 1:03.50 2:18.38 3:38.13 4:43.39
Herlev Svømning
7 Niklas Broch Thielemann 1994 612 1:05.35 3:02.08 4:47.17 4:47.17
Sigma Swim Birkerød
8 Karim Møller 1994 611 1:05.17 2:16.11 3:41.82 4:47.32
Svømmeklubben Triton Ballerup
9 Victor Drevskich 1996 607 1:04.99 2:23.67 3:48.10 4:47.95
VAT Copenhagen-MK31
10 Jacob Weberg 1997 604 1:05.70 2:18.97 3:43.35 4:48.36
Sigma Swim Allerød
11 Peter Birk 1996 597 1:07.34 2:21.64 3:41.85 4:49.56
Thisted Svømmeklub
12 Ditlev Balle 1996 589 1:04.63 2:17.98 3:45.34 4:50.85
Gladsaxe Idræts Forening
13 Christian Røssel 1995 578 1:02.50 2:21.17 3:45.69 4:52.65
Gentofte Svømme Klub
13 Rasmus Hasemann 1996 578 1:05.15 2:18.90 3:43.45 4:52.65
Svømmeklubben Triton Ballerup
15 Frederik M. Mortensen 1996 569 1:07.66 2:21.95 3:47.27 4:54.15
Viborg Svømme Klub
16 Andreas Mårtensson 1997 561 1:08.27 2:26.39 3:51.73 4:55.49
JGI Svømning
17 Jens Saugmann 1996 559 1:03.87 2:23.21 3:51.12 4:55.85
Svømmeklubben Syd
18 Rasmus Larsen 1997 541 1:07.59 2:23.70 3:51.44 4:59.15
Esbjerg Svømmeklub
19 Alexander Skov Andersen 1993 541 1:04.30 2:23.33 3:51.81 4:59.24
Swim Team Tåstrup
20 Peter Mandrup Madsen 1997 537 1:07.43 2:25.14 3:50.18 4:59.99
Horsens Svømmeklub
21 Jesper Frost Thomsen 1997 527 1:09.91 2:25.70 3:52.36 5:01.84
Hovedstadens Svømmeklub
22 Rasmus Wegener 1997 519 1:06.96 2:26.06 3:53.23 5:03.31
Slagelse Svømmeklub
23 Frederik H Thomsen 1997 502 1:06.38 2:24.09 3:54.45 5:06.74
Ringe Svømme Klub
24 Nicklas Rasmussen 1997 493 1:07.44 2:27.48 3:59.02 5:08.62
Vejle Svømmeklub Triton
- Alexander Ohrt 1997 DSQ dbl bensp v afsl300m
Kolding SK
- Viktor Holm 1996 DSQ afslut ryg maven
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 03 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 10:35
Resultat Løb 19 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 03 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 17:25
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 19, 400m Medley Herrer, Finaler
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 4:06.16 2008-08-10
Nordisk Rekord Senior: Jani Sievinen (1974) 4:13.29 1994-09-08
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:16.78 2009-09-02
Dansk Rekord Junior: Jacob Carstensen (1978) 4:25.23 1995-07-20
Plac. Navn Født Point FINA 100m 200m 300m Opnået Status
Klub
1 Viktor B. Bromer 1993 796 56.90 2:06.28 3:22.22 4:23.01
Aalborg Svømmeklub
2 Anton Ørskov Ipsen 1994 783 1:00.52 2:09.19 3:24.86 4:24.45
Sigma Swim Birkerød
3 Daniel Christian 1998 713 1:02.03 2:13.47 3:29.72 4:32.88
Farum Svømmeklub
4 Jonathan Müller 1997 692 1:01.68 2:13.40 3:31.49 4:35.58
Svømmeklubben Syd
5 Mikkel Austmann 1991 647 1:02.81 2:17.38 3:36.52 4:41.79
Herlev Svømning
6 Robert Asfeldt 1996 633 1:03.23 2:15.33 3:36.36 4:43.90
Herning Svømmeklub
7 Niklas Broch Thielemann 1994 630 1:05.61 2:19.41 3:40.95 4:44.42
Sigma Swim Birkerød
8 Karim Møller 1994 627 1:03.97 2:15.05 3:40.15 4:44.78
Svømmeklubben Triton Ballerup
9 Jacob Weberg 1997 637 1:04.71 2:17.42 3:40.27 4:43.33
Sigma Swim Allerød
10 Ditlev Balle 1996 611 1:03.46 2:15.66 3:42.32 4:47.23
Gladsaxe Idræts Forening
11 Christian Røssel 1995 611 1:01.55 2:18.24 3:42.82 4:47.28
Gentofte Svømme Klub
12 Victor Drevskich 1996 611 1:03.91 2:22.24 3:46.35 4:47.30
VAT Copenhagen-MK31
13 Frederik M. Mortensen 1996 596 1:05.08 2:19.24 3:44.33 4:49.66
Viborg Svømme Klub
14 Peter Birk 1996 588 1:07.63 2:21.38 3:42.98 4:50.90
Thisted Svømmeklub
15 Rasmus Hasemann 1996 577 1:05.33 2:20.04 3:43.84 4:52.84
Svømmeklubben Triton Ballerup
16 Andreas Mårtensson 1997 568 1:07.14 2:24.00 3:49.68 4:54.42
JGI Svømning
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 03 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 17:25
Resultat Løb 20 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 03 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 10:53
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 20, 100m Rygsvømning Damer, Indledende
Europarekord Senior: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.36 2014-04-13
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.36 2014-04-13
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24
Plac. Navn Født Point FINA 50m Opnået Status
Klub
1 Amalie Østrup 1997 731 31.66 1:04.50
Agfs Svømmeafdeling
2 Yasmin Saud Abdulkadir 1994 714 31.85 1:05.00
Herlev Svømning
3 Emilie Beckmann 1997 706 31.85 1:05.26
Tune I.F. Svømmeafdeling
4 Mie Ø. Nielsen 1996 703 33.34 1:05.36
Aalborg Svømmeklub
5 Stine Raaby Jensen 1995 696 31.59 1:05.58
Svømmeklubben Triton Ballerup
6 Hannah Strunge Nissen 1997 694 32.39 1:05.64
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
7 Cecilie Høgskilde 1999 674 32.55 1:06.26
Sigma Swim Birkerød
8 Laura Glerup Jensen 1998 667 32.35 1:06.49
Berns Swim Team
9 Emilie Falbe-Hansen 1999 660 31.87 1:06.75
Gentofte Svømme Klub
10 Helle Dohn 1998 648 33.03 1:07.15
Holstebro Svømme Club
11 Pernille Rasmussen 1996 636 32.56 1:07.55
Svømmeklubben S 68
12 Anna Brandt Nielsen 1998 630 32.75 1:07.77
Lyngby Svømmeklub
13 Maja Nielsen 1996 627 32.96 1:07.89 Deltager ikke i finalen
Svømmeklubben Triton Ballerup
14 Nicoline M. Riisberg 1997 624 33.34 1:07.98
Sigma Swim Allerød
15 Julie Oxenvad 1997 616 33.20 1:08.29
Haderslev Svømme Klub
16 Cecilie Lykke Hansen 1999 615 33.25 1:08.31
Agfs Svømmeafdeling
17 Sophie Amalie Schøn 1999 612 33.38 1:08.42
Lyngby Svømmeklub
18 Sofie Witthøft 1997 607 32.88 1:08.61
Kalundborg SK
19 Caroline Amalie Duus 1998 594 33.63 1:09.11
Svømmeklubben Triton Ballerup
20 Lise-Lotte Larsen Bentin 1997 590 33.59 1:09.28
Sigma Swim Allerød
21 Amalie Bach Nielsen 1999 585 33.93 1:09.48
Horsens Svømmeklub
22 Andrea Aagaard 1996 583 34.25 1:09.57
Ringe Svømme Klub
23 Emma Maagøe 1999 573 33.87 1:09.95
Hovedstadens Svømmeklub
24 Lea Moesgaard 1998 573 34.02 1:09.97
Herning Svømmeklub
25 Caroline Øhrstrøm 1995 572 33.66 1:10.01
Gladsaxe Idræts Forening
26 Helene Grønnegaard 1998 567 33.18 1:10.18
Ringe Svømme Klub
27 Tanja Lylloff 1998 561 34.79 1:10.47
Herlufsholm Svømmeklub
28 Matilde Zaggai 1998 558 34.17 1:10.58
Hovedstadens Svømmeklub
29 Stinne Sørensen 1999 558 33.66 1:10.59
Herning Svømmeklub
30 Julie Lunau 1995 557 33.66 1:10.60
Lyngby Svømmeklub
31 Anna Emilie Hansen 1999 557 33.77 1:10.61
Svømmeklubben Tempo
32 Cecilie Forsberg Adolfsen 1998 555 34.30 1:10.70
Hillerød Svømmeklub
33 Maja Jørgensen Bruun 1995 553 34.82 1:10.77
Aalborg Svømmeklub
34 Stine Johansen 1997 552 34.05 1:10.82
Nyborg Svømmeklub
35 Sarah Sannung 1996 548 33.92 1:10.98
Gladsaxe Idræts Forening
36 Emilie Hørlykke 1998 545 34.97 1:11.14
Gentofte Svømme Klub
37 Sofia Zachariassen 1999 541 34.50 1:11.30
O.S.L.F.
38 Mathilde Olsen 1998 540 34.41 1:11.33
Hvidovre Svømme Klub
39 Isabel Mass 1998 540 34.35 1:11.34
Slangerup Svømmeklub
40 Emily Brophy 1999 536 34.76 1:11.52
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
41 Emma Anne Ljungstrøm 1999 533 34.47 1:11.64
Svømmeklubben Triton Ballerup
42 Frederikke Houen 1998 531 34.54 1:11.73
Helsingør Svømmeklub
43 Julie Bingen Jacobsen 1999 525 34.15 1:12.00
VAT Copenhagen-MK31
44 Sara Krell Refn 1999 516 35.11 1:12.45
Farum Svømmeklub
45 Johanne Skovgaard Terp 1999 512 34.74 1:12.63
Odder IGF
46 Stine Knudsen 1999 510 34.91 1:12.73
Kolding SK
47 Anne Sofie Jørgensen 1998 509 35.34 1:12.75
Ringe Svømme Klub
48 Gitte Sørensen Gosvig 1999 508 35.87 1:12.80
Sigma Swim Allerød
49 Sofie Rasmussen 1999 508 35.31 1:12.82
Svømmeklubben S 68
50 Veronika Storm 1998 508 35.31 1:12.84
Gladsaxe Idræts Forening
51 Cecilie Jørgensen 1998 504 35.79 1:12.99
Hillerød Svømmeklub
52 Emilia Harlund 1999 499 36.01 1:13.24
Nakskov Svømme Klub
53 Emma Hansen 1999 486 35.58 1:13.91
Odense Svømme Klub
54 Mia Wennecke 1999 482 1:14.08 1:14.08
Helsingør Svømmeklub
55 Pernille Nislev 1998 471 35.71 1:14.66
Hillerød Svømmeklub
56 Trine Guldberg 1999 462 36.84 1:15.17
Herning Svømmeklub
57 Louise Kronborg Frandsen 1999 460 36.24 1:15.24
Esbjerg Svømmeklub
58 Anna Hertzog 1999 459 36.38 1:15.33
Ringe Svømme Klub
59 Caroline Christensen 1999 439 37.04 1:16.46
Svømmeklubben SMUT Terndrup
60 Caroline Hauritz Jensen 1999 438 37.00 1:16.48
Aalborg Svømmeklub
- Michelle Icka Christensen 1995 akut syg
Herlev Svømning
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 03 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 10:53
Resultat Løb 20 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 03 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 17:35
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 20, 100m Rygsvømning Damer, Finaler
Europarekord Senior: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.36 2014-04-13
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.36 2014-04-13
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24
Plac. Navn Født Point FINA 50m Opnået Status
Klub
1 Mie Ø. Nielsen 1996 896 29.32 1:00.28
Aalborg Svømmeklub
2 Amalie Østrup 1997 731 31.44 1:04.51
Agfs Svømmeafdeling
3 Yasmin Saud Abdulkadir 1994 730 31.80 1:04.54
Herlev Svømning
4 Emilie Beckmann 1997 727 31.34 1:04.63
Tune I.F. Svømmeafdeling
5 Stine Raaby Jensen 1995 697 31.95 1:05.53
Svømmeklubben Triton Ballerup
6 Hannah Strunge Nissen 1997 669 32.55 1:06.44
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
7 Laura Glerup Jensen 1998 665 32.45 1:06.57
Berns Swim Team
8 Cecilie Høgskilde 1999 664 32.34 1:06.60
Sigma Swim Birkerød
9 Emilie Falbe-Hansen 1999 676 31.81 1:06.21
Gentofte Svømme Klub
10 Helle Dohn 1998 670 32.43 1:06.41
Holstebro Svømme Club
11 Anna Brandt Nielsen 1998 665 32.40 1:06.56
Lyngby Svømmeklub
12 Nicoline M. Riisberg 1997 627 33.06 1:07.88
Sigma Swim Allerød
13 Pernille Rasmussen 1996 618 32.84 1:08.21
Svømmeklubben S 68
14 Cecilie Lykke Hansen 1999 617 33.69 1:08.25
Agfs Svømmeafdeling
14 Julie Oxenvad 1997 617 32.69 1:08.25
Haderslev Svømme Klub
16 Sophie Amalie Schøn 1999 615 33.07 1:08.33
Lyngby Svømmeklub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 03 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 17:35
Resultat Løb 21 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 03 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 11:03
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 21, 50m Butterfly Herrer, Indledende
Europarekord Senior: Rafael Muñoz (1988) 22.43 2009-04-05
Nordisk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 24.25 2013-07-10
Plac. Navn Født Point FINA Opnået Status
Klub
1 Søren Dahl 1993 723 24.98
Herlev Svømning
2 Magnus Jákupsson 1994 696 25.30
Sigma Swim Allerød
3 Morten Klarskov 1992 687 25.42
VAT Copenhagen-MK31
4 Daniel Svane Halkjær 1991 679 25.51
Aalborg Svømmeklub
5 Frederik J. Sørensen 1997 671 25.62
O.S.L.F.
6 Sebastian Strandberg 1994 669 25.64
Aalborg Svømmeklub
7 Rasmus Härstedt 1994 667 25.66
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
8 Martin Terp Olesen 1994 667 25.67
Esbjerg Svømmeklub
9 Andreas Schiellerup 1993 664 25.70
Sigma Swim Birkerød
10 Anton Bromer 1995 664 25.71
Agfs Svømmeafdeling
10 Morten Bak Hansen 1995 664 25.71 Deltager ikke i finalen
JGI Svømning
12 Frederik K. Mortensen 1995 661 25.74
Svømmeklubben Triton Ballerup
13 Claus Lerche Iversen 1977 657 25.80 Deltager ikke i finalen
Sigma Swim Birkerød
14 Marcus Olesen 1995 655 25.82
Herlev Svømning
15 Lasse Dall 1997 645 25.95
Odder IGF
16 Mathias Kristian Pedersen 1996 631 26.14
Vejle Svømmeklub Triton
17 Søren Fritzbøger 1996 631 26.15
Helsinge Svømmeklub
18 Claus Hansen 1995 628 26.19
Ringsted Svømme Klub
19 Jonas Vibsig Berding 1996 621 26.29
Gladsaxe Idræts Forening
20 Mads Knoblauch 1993 613 26.40
Odense Svømme Klub
21 Gustav Friberg 1997 605 26.52
Ringsted Svømme Klub
22 Frederik Nerving 1997 604 26.53
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
23 Jakob Klint Axelsen 1996 602 26.55
Lyngby Svømmeklub
24 Magnus Yde 1996 599 26.60
Svømmeklubben S 68
25 Lars Merl 1993 591 26.72
Køge Svømmeklub
26 Oliver Marcus Meng 1997 589 26.75
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
27 Alexander Gilberg 1995 581 26.88
Silkeborg Svømmeklub
28 Ralf Dalby 1995 580 26.89
Silkeborg Svømmeklub
29 Bo Volf Brøchner 1996 576 26.95 Deltager ikke i finalen
Agfs Svømmeafdeling
29 Rasmus Jørgensen 1996 576 26.95
Viborg Svømme Klub
31 Simon B. Jeppesen 1997 575 26.96
Herning Svømmeklub
32 Oliver Huban 1996 572 27.01
Vest-Brøndby
33 Christian Gravgaard 1997 570 27.04
Kolding SK
34 Tom Heilmann 1997 569 27.06
Vejle Svømmeklub Triton
35 Thomas Birkkjær 1996 558 27.23
Aalborg Svømmeklub
36 Jens Bach 1997 558 27.24
Aalborg Svømmeklub
37 Jonas Olczyk 1994 555 27.28
Sigma Swim Allerød
38 Julian Kressner Læbel 1992 554 27.31
Vest-Brøndby
39 Albert Grann-Frankild 1996 549 27.38
Agfs Svømmeafdeling
40 Søren Meier 1994 548 27.40
Hvidovre Svømme Klub
41 Marcus Brandborg 1997 544 27.46
Aalborg Svømmeklub
42 Mathias Marsengo 1997 540 27.54
Helsingør Svømmeklub
43 Lars Breum Hansen 1997 537 27.58
Helsinge Svømmeklub
44 Joakim Brønnum 1997 536 27.61
Holbæk Svømme Klub
45 Nicolai Løwenstein 1997 531 27.69
Herlufsholm Svømmeklub
46 Rune Friis Petersen 1996 528 27.74
Horsens Svømmeklub
47 Martin Jungersen 1997 522 27.84
VAT Copenhagen-MK31
47 Simon Sønderriis 1997 522 27.84
Lyseng IF
49 Johannes E. Mariegaard 1997 520 27.89
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
50 Danny Corell 1997 510 28.06
Kalundborg SK
51 Mads Steen Petersen 1997 508 28.10
Helsinge Svømmeklub
52 Sebastian Vang 1991 507 28.12
Næstved IF
53 Mads S. Ljungstrøm 1996 506 28.13
Silkeborg Svømmeklub
54 Simon Juhl Schmidt 1997 506 28.14
Esbjerg Svømmeklub
55 Gustav Bækgaard 1997 498 28.29
Herlufsholm Svømmeklub
56 Mads Hauge Sørensen 1997 485 28.53
Køge Svømmeklub
57 Kasper Leisted Bertelsen 1997 481 28.61
Hovedstadens Svømmeklub
58 Mikkel Samsøe Borch 1997 458 29.08
Hvidovre Svømme Klub
59 Kasper Jensen 1997 457 29.11
Ringsted Svømme Klub
60 Anthon Løbner 1997 442 29.43
Lyseng IF
- Anders Frimor Kirk 1996 DSQ tyvstart
Thisted Svømmeklub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 03 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 11:03
Resultat Løb 21 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 03 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 17:36
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 21, 50m Butterfly Herrer, Finaler
Europarekord Senior: Rafael Muñoz (1988) 22.43 2009-04-05
Nordisk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 24.25 2013-07-10
Plac. Navn Født Point FINA Opnået Status
Klub
1 Søren Dahl 1993 743 24.76
Herlev Svømning
2 Magnus Jákupsson 1994 733 24.87
Sigma Swim Allerød
3 Morten Klarskov 1992 730 24.90
VAT Copenhagen-MK31
4 Frederik J. Sørensen 1997 691 25.37
O.S.L.F.
5 Sebastian Strandberg 1994 683 25.46
Aalborg Svømmeklub
6 Daniel Svane Halkjær 1991 678 25.53
Aalborg Svømmeklub
7 Martin Terp Olesen 1994 671 25.61
Esbjerg Svømmeklub
8 Rasmus Härstedt 1994 658 25.78
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
9 Andreas Schiellerup 1993 752 24.66
Sigma Swim Birkerød
10 Anton Bromer 1995 686 25.43
Agfs Svømmeafdeling
11 Lasse Dall 1997 658 25.78
Odder IGF
12 Marcus Olesen 1995 657 25.79
Herlev Svømning
13 Frederik K. Mortensen 1995 653 25.85
Svømmeklubben Triton Ballerup
14 Mathias Kristian Pedersen 1996 637 26.06
Vejle Svømmeklub Triton
15 Søren Fritzbøger 1996 628 26.19
Helsinge Svømmeklub
16 Claus Hansen 1995 612 26.41
Ringsted Svømme Klub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 03 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 17:36
Resultat Løb 22 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 03 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 11:33
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 22, 50m Frisvømning Damer, Indledende
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.54 2013-08-03
Dansk Rekord Junior: Julie Levisen (1997) 25.63 2013-03-29
Plac. Navn Født Point FINA Opnået Status
Klub
1 Julie Levisen 1997 778 25.80
Aalborg Svømmeklub
2 Julie Kepp Jensen 2000 734 26.30
JGI Svømning
3 Kristina Thomsen 1991 715 26.53
Gladsaxe Idræts Forening
4 Marie Voigt Lauridsen 1995 685 26.91
Esbjerg Svømmeklub
5 Emma H. Christiansen 1999 683 26.94
Agfs Svømmeafdeling
6 Amalie Østrup 1997 651 27.37
Agfs Svømmeafdeling
6 Thea Hovmand Larsen 1997 651 27.37
Gladsaxe Idræts Forening
8 Maria Madsen 1995 635 27.60
Herlev Svømning
9 Sofia Altoft 1998 635 27.60
Hørsholm Svømmeforening
10 Maja Nielsen 1996 634 27.61
Svømmeklubben Triton Ballerup
11 Emily Gantriis 1999 633 27.63
Hillerød Svømmeklub
12 Megan Forslund Hansen 1997 632 27.64
Svømmeklubben Triton Ballerup
13 Line Kjær 1996 625 27.74
Gladsaxe Idræts Forening
14 Matilde Kjeldsen 1999 623 27.77
Agfs Svømmeafdeling
15 Caroline Erichsen 1998 618 27.85
Sigma Swim Birkerød
16 Ida Agerbak Trandum 1996 615 27.90
Gladsaxe Idræts Forening
17 Kalinka T. Mogensen 1995 614 27.91
Silkeborg Svømmeklub
18 Anne Huse Gaarde-Hansen 1999 611 27.96
Sigma Swim Allerød
19 Frederikke Dons 1998 605 28.05
Hvidovre Svømme Klub
20 Maria Grandt 1998 604 28.07
Hovedstadens Svømmeklub
21 Emma-Sofie Hestbech 1996 596 28.19
Aalborg Svømmeklub
21 Josephine Holm 1999 596 28.19
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
21 Laura Glerup Jensen 1998 596 28.19 Deltager ikke i finalen
Berns Swim Team
24 Amalie Müller Lindemann 1999 593 28.23
Svømmeklubben Sønderborg
25 Stinna Schnabl 1999 590 28.28
Hørsholm Svømmeforening
26 Elina Lynge Wagner 1996 589 28.30
Hvidovre Svømme Klub
27 Klara Reeh 1999 586 28.35
Lyngby Svømmeklub
28 Emma Nørgaard 1997 582 28.42
Horsens Svømmeklub
29 Freja Hamann Larsen 1999 580 28.45
Kolding SK
30 Anne-Mette Pedersen 1998 578 28.48
Thisted Svømmeklub
31 Julie Pavon Friis 1999 577 28.50
Agfs Svømmeafdeling
32 Eliana Jørgensen 1993 576 28.51
Herlev Svømning
33 Freja Gram 1999 574 28.55
Gladsaxe Idræts Forening
34 Lærke Harksen Nehmdahl 1999 573 28.56
Viborg Svømme Klub
34 Rikke Munkholm 1998 573 28.56
Swim Team Tåstrup
36 Nicoline Reinstrup 1998 571 28.59
Helsingør Svømmeklub
37 Anna Brandt Nielsen 1998 568 28.65
Lyngby Svømmeklub
38 Simone H. Lauridsen 1999 565 28.69
Esbjerg Svømmeklub
39 Pernille H. Gravgaard 1997 562 28.74
Delta Svøm
40 Marianne Duijm 1993 561 28.76
Lyngby Svømmeklub
41 Pernille Rasmussen 1996 559 28.80
Svømmeklubben S 68
42 Simone Friis 1991 557 28.83
Roskilde Svømning
43 Camilla Rask 1999 554 28.88
Odense Svømme Klub
44 Christina F. Eriksen 1999 551 28.94
Frederikssund Svømmeklub
45 Katrine B. Hansen 1999 545 29.04
Svømmeklubben Triton Ballerup
46 Emilie Buurgaard Westh 1999 542 29.10
Farum Svømmeklub
47 Emma Gaardsted Andersen 1998 538 29.17
Frederikssund Svømmeklub
48 Gitte Sørensen Gosvig 1999 537 29.19
Sigma Swim Allerød
48 Nina Corydon-Petersen 1999 537 29.19
Roskilde Svømning
50 Stine Johansen 1997 534 29.24
Nyborg Svømmeklub
51 Astrid Delin 1999 514 29.62
Køge Svømmeklub
52 Kathrine Barrett 1996 501 29.87
Greve Svømmeklub
53 Stine Madsen 1999 491 30.07
Ringe Svømme Klub
54 Celina G Winther 1999 486 30.17
Swim Team Neptun
55 Laura Cebula 1997 484 30.21
Viborg Svømme Klub
56 Frida Frydendal 1999 439 31.21
Svendborg Svømme Klub
57 Pernille Nislev 1998 426 31.52
Hillerød Svømmeklub
- Amanda Højberg 1998 DSQ tyvstart
Lyngby Svømmeklub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 03 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 11:33
Resultat Løb 22 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 03 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 17:41
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 22, 50m Frisvømning Damer, Finaler
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.54 2013-08-03
Dansk Rekord Junior: Julie Levisen (1997) 25.63 2013-03-29
Plac. Navn Født Point FINA Opnået Status
Klub
1 Julie Levisen 1997 798 25.58
Aalborg Svømmeklub
2 Julie Kepp Jensen 2000 731 26.34
JGI Svømning
3 Kristina Thomsen 1991 719 26.48
Gladsaxe Idræts Forening
4 Emma H. Christiansen 1999 675 27.04
Agfs Svømmeafdeling
5 Marie Voigt Lauridsen 1995 672 27.08
Esbjerg Svømmeklub
6 Maria Madsen 1995 643 27.48
Herlev Svømning
7 Thea Hovmand Larsen 1997 625 27.74
Gladsaxe Idræts Forening
8 Amalie Østrup 1997 516 29.57
Agfs Svømmeafdeling
9 Megan Forslund Hansen 1997 644 27.47
Svømmeklubben Triton Ballerup
10 Emily Gantriis 1999 643 27.48
Hillerød Svømmeklub
11 Maja Nielsen 1996 640 27.53
Svømmeklubben Triton Ballerup
12 Sofia Altoft 1998 639 27.54
Hørsholm Svømmeforening
13 Line Kjær 1996 634 27.62
Gladsaxe Idræts Forening
14 Matilde Kjeldsen 1999 623 27.78
Agfs Svømmeafdeling
15 Caroline Erichsen 1998 621 27.80
Sigma Swim Birkerød
16 Ida Agerbak Trandum 1996 610 27.97
Gladsaxe Idræts Forening
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 03 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 17:41
Resultat Løb 23 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 03 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 11:34
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 23, 200m Brystsvømning Herrer, Indledende
Europarekord Senior: Daniel Gyurta (1989) 2:07.23 2013-08-02
Nordisk Rekord Senior: Matti Mattsson (1993) 2:08.95 2013-08-02
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:11.41 2009-07-30
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 2:15.72 2006-07-09
Plac. Navn Født Point FINA 50m 100m 150m Opnået Status
Klub
1 Viktor Christensen 1995 746 31.55 1:06.97 1:44.35 2:20.37
Køge Svømmeklub
2 Niklas Hedegaard 1990 730 31.00 1:06.63 1:43.13 2:21.38
Farum Svømmeklub
3 Kristoffer Moos 1996 723 32.66 1:08.50 1:44.74 2:21.84
Aalborg Svømmeklub
4 Jacob M. Jørgensen 1997 707 32.58 1:09.72 1:46.51 2:22.85
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
5 Timon Wedekind 1996 661 31.87 1:08.66 1:47.04 2:26.14
Hovedstadens Svømmeklub
6 Michael Petersen 1994 631 34.04 1:11.46 1:49.47 2:28.39
Esbjerg Svømmeklub
7 Andreas Borre Heltborg 1996 631 33.93 1:11.84 1:50.04 2:28.42
Sigma Swim Allerød
8 Frans Johannessen 1992 621 31.62 1:10.01 1:48.85 2:29.22
Esbjerg Svømmeklub
9 Janus Meinert 1995 606 33.66 1:11.45 1:50.79 2:30.42
Aalborg Svømmeklub
10 Gøkhan Dagidir 1995 599 33.52 1:11.17 1:50.33 2:30.96
Vest-Brøndby
11 Daniel Højme 1997 586 34.44 1:13.08 1:52.07 2:32.07
Hovedstadens Svømmeklub
12 Mikkel Austmann 1991 580 35.85 1:14.12 1:53.75 2:32.61
Herlev Svømning
13 Esben Norup 1996 577 34.98 1:14.14 1:53.55 2:32.85
VAT Copenhagen-MK31
14 Andreas Levin Pedersen 1995 570 34.65 1:12.93 1:52.62 2:33.51
Holstebro Svømme Club
15 Niklas Broch Thielemann 1994 569 34.57 1:13.28 1:53.25 2:33.62 Deltager ikke i finalen
Sigma Swim Birkerød
16 Gustav Emil Lings 1996 562 33.33 1:10.95 1:51.70 2:34.24
Agfs Svømmeafdeling
17 Peter Birk 1996 557 34.92 1:14.01 1:54.41 2:34.71
Thisted Svømmeklub
18 Michael Kjær 1995 536 35.35 1:14.88 1:55.43 2:36.68
Thisted Svømmeklub
19 Sebastian H. Andersen 1997 533 35.17 1:15.23 1:56.48 2:37.01
Kalundborg SK
20 Magnus Høvsgaard 1997 511 34.61 1:14.44 1:56.19 2:39.15
Odense Svømme Klub
21 Rasmus B. Larsen 1997 509 34.75 1:15.59 1:56.84 2:39.37
Slagelse Svømmeklub
22 Niklas Beyer Hansen 1997 487 34.53 1:14.39 1:57.86 2:41.72
Vest-Brøndby
23 Emil Andersen 1992 474 34.04 1:13.31 1:55.77 2:43.27
Svømmeklubben Triton Ballerup
- David Tørring 1995 DSQ flybensp f armtag
Agfs Svømmeafdeling
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 03 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 11:34
Resultat Løb 23 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 03 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 17:58
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 23, 200m Brystsvømning Herrer, Finaler
Europarekord Senior: Daniel Gyurta (1989) 2:07.23 2013-08-02
Nordisk Rekord Senior: Matti Mattsson (1993) 2:08.95 2013-08-02
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:11.41 2009-07-30
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 2:15.72 2006-07-09
Plac. Navn Født Point FINA 50m 100m 150m Opnået Status
Klub
1 Viktor Christensen 1995 784 31.50 1:06.80 1:42.33 2:18.01
Køge Svømmeklub
2 Niklas Hedegaard 1990 758 31.24 1:06.91 1:42.97 2:19.58
Farum Svømmeklub
3 Kristoffer Moos 1996 725 32.68 1:08.24 1:44.59 2:21.70
Aalborg Svømmeklub
4 Jacob M. Jørgensen 1997 719 32.82 1:08.74 1:45.75 2:22.06
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
5 Frans Johannessen 1992 693 31.73 1:07.61 1:44.74 2:23.86
Esbjerg Svømmeklub
6 Timon Wedekind 1996 673 33.23 1:10.65 1:48.02 2:25.27
Hovedstadens Svømmeklub
7 Michael Petersen 1994 615 33.65 1:11.14 1:49.42 2:29.67
Esbjerg Svømmeklub
8 Andreas Borre Heltborg 1996 598 34.17 1:12.80 1:51.81 2:31.04
Sigma Swim Allerød
9 Janus Meinert 1995 614 33.40 1:11.75 1:50.35 2:29.74
Aalborg Svømmeklub
10 Gøkhan Dagidir 1995 607 34.24 1:12.63 1:51.86 2:30.30
Vest-Brøndby
11 Mikkel Austmann 1991 603 35.04 1:14.22 1:53.24 2:30.62
Herlev Svømning
12 Esben Norup 1996 561 35.64 1:14.68 1:54.40 2:34.33
VAT Copenhagen-MK31
13 Peter Birk 1996 557 35.10 1:14.69 1:54.96 2:34.67
Thisted Svømmeklub
14 Daniel Højme 1997 555 34.42 1:13.78 1:54.20 2:34.87
Hovedstadens Svømmeklub
15 Andreas Levin Pedersen 1995 553 34.76 1:14.52 1:54.25 2:35.09
Holstebro Svømme Club
- Gustav Emil Lings 1996 DSQ aktive flyben
Agfs Svømmeafdeling
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 03 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 17:58
Resultat Løb 24 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 03 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 11:59
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 24, 200m Butterfly Damer, Indledende
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:04.27 2009-07-29
Nordisk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29
Dansk Rekord Junior: Christina Munkholm (1996) 2:15.36 2012-07-10
Plac. Navn Født Point FINA 50m 100m 150m Opnået Status
Klub
1 Isabella K. Sørensen 1994 680 30.33 1:05.04 1:41.67 2:18.47
Aalborg Svømmeklub
2 Christina Munkholm 1996 673 31.58 1:07.58 1:43.10 2:18.94
Køge Svømmeklub
3 Christina Kaas Elmgreen 1996 661 31.09 1:06.59 1:42.48 2:19.81
Lyngby Svømmeklub
4 Mathilde Pugholm Hvid 1990 650 31.42 1:06.76 1:43.11 2:20.58
Aalborg Svømmeklub
5 Signe Tolstrup 1995 621 32.04 1:08.33 1:44.77 2:22.70
Silkeborg Svømmeklub
6 Emma la Cour 1999 616 32.87 1:08.63 1:45.51 2:23.14
Søllerød Svømmeklub
7 Marina Heller Hansen 1994 597 31.20 1:07.39 1:44.29 2:24.66
Sigma Swim Allerød
8 Sabrina Wielsøe 1990 582 32.44 1:09.02 1:46.38 2:25.88
Køge Svømmeklub
9 Amalie Mikkelsen 1997 581 31.81 1:08.01 1:45.80 2:25.93
Hovedstadens Svømmeklub
10 Cecilie Ravn Jensen 1994 580 32.75 1:09.62 1:47.50 2:26.06
Holstebro Svømme Club
11 Camilla Dufour 1996 571 31.90 1:09.28 1:47.76 2:26.79
Lyngby Svømmeklub
12 Asta Blanch 1996 565 32.87 1:10.39 1:48.52 2:27.26
Aalborg Svømmeklub
13 Kristine Barrett 1998 562 31.68 1:09.00 1:47.66 2:27.55
Greve Svømmeklub
14 Laura Holm Junge 1998 544 32.48 1:11.07 1:49.79 2:29.21
Kalundborg SK
15 Merete Toft Jensen 1999 538 33.98 1:11.72 1:51.03 2:29.71
Holstebro Svømme Club
16 Lisa Schøn 1999 533 33.25 1:11.76 1:50.97 2:30.18
Aalborg Svømmeklub
17 Thea Laurberg Simonsen 1997 529 33.11 1:10.82 1:50.26 2:30.57
Lyngby Svømmeklub
18 Hannah Pilgaard 1999 509 33.13 1:10.52 1:50.39 2:32.48
Lyngby Svømmeklub
19 Vera Staun Hansen 1999 507 32.87 1:10.58 1:51.18 2:32.70
Hovedstadens Svømmeklub
20 Cecilie F. Jensen 1998 498 33.00 1:11.00 1:51.16 2:33.61 Deltager ikke i finalen
Herlev Svømning
21 Sofie Rasmussen 1999 483 34.36 1:14.24 1:54.40 2:35.18
Svømmeklubben S 68
22 Thea Lund Petersen 1998 475 34.22 1:13.81 1:55.25 2:36.11
Nyborg Svømmeklub
23 Nanna Sonne 1999 471 33.61 1:12.92 1:53.80 2:36.47
Svømmeklubben Triton Ballerup
24 Maja Østergaard 1998 470 33.06 1:11.21 1:52.97 2:36.61
Svømmeklubben Laksen
25 Caroline Øhrstrøm 1995 466 33.78 1:12.65 1:53.68 2:37.05
Gladsaxe Idræts Forening
26 Anne Hjortsøe Pedersen 1999 440 36.40 1:18.03 1:59.32 2:40.11
Holstebro Svømme Club
27 Katrine Hvid 1998 439 34.57 1:14.84 1:57.18 2:40.18
Hovedstadens Svømmeklub
28 Signe Nielsen 1998 435 33.54 1:12.04 1:54.71 2:40.72
Ringsted Svømme Klub
29 Mille Rask Sander 1999 423 33.28 1:12.36 1:56.44 2:42.16
VAT Copenhagen-MK31
30 Emma Sand Majlund 1999 385 35.59 1:17.48 2:02.09 2:47.39
Herning Svømmeklub
31 Clara Franck 1999 382 35.08 1:18.30 2:02.61 2:47.82
Haderslev Svømme Klub
32 Julie Brosbøl Olsen 1999 362 40.14 1:26.20 2:10.15 2:50.90
Hvidovre Svømme Klub
- Ditte Friis 1999 DNF
Sigma Swim Birkerød
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 03 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 11:59
Resultat Løb 24 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 03 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 18:07
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 24, 200m Butterfly Damer, Finaler
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:04.27 2009-07-29
Nordisk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29
Dansk Rekord Junior: Christina Munkholm (1996) 2:15.36 2012-07-10
Plac. Navn Født Point FINA 50m 100m 150m Opnået Status
Klub
1 Christina Munkholm 1996 732 30.32 1:04.48 1:39.36 2:15.12
Køge Svømmeklub
2 Isabella K. Sørensen 1994 701 30.95 1:05.80 1:40.80 2:17.10
Aalborg Svømmeklub
3 Christina Kaas Elmgreen 1996 696 30.46 1:05.18 1:40.79 2:17.43
Lyngby Svømmeklub
4 Mathilde Pugholm Hvid 1990 676 30.98 1:05.84 1:41.62 2:18.79
Aalborg Svømmeklub
5 Signe Tolstrup 1995 633 31.71 1:06.63 1:43.52 2:21.84
Silkeborg Svømmeklub
6 Marina Heller Hansen 1994 605 32.37 1:08.73 1:45.47 2:23.97
Sigma Swim Allerød
7 Emma la Cour 1999 604 32.59 1:08.37 1:45.68 2:24.05
Søllerød Svømmeklub
8 Sabrina Wielsøe 1990 591 31.82 1:07.79 1:45.39 2:25.11
Køge Svømmeklub
9 Asta Blanch 1996 597 32.79 1:09.86 1:47.25 2:24.62
Aalborg Svømmeklub
10 Camilla Dufour 1996 588 31.74 1:08.07 1:45.59 2:25.34
Lyngby Svømmeklub
11 Cecilie Ravn Jensen 1994 587 32.44 1:09.11 1:47.36 2:25.48
Holstebro Svømme Club
12 Merete Toft Jensen 1999 574 33.80 1:11.55 1:49.82 2:26.54
Holstebro Svømme Club
13 Kristine Barrett 1998 573 32.40 1:09.42 1:48.19 2:26.64
Greve Svømmeklub
14 Amalie Mikkelsen 1997 560 32.37 1:10.63 1:48.09 2:27.70
Hovedstadens Svømmeklub
15 Lisa Schøn 1999 556 33.70 1:12.66 1:50.74 2:28.05
Aalborg Svømmeklub
16 Laura Holm Junge 1998 528 32.73 1:10.83 1:50.34 2:30.69
Kalundborg SK
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 03 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 18:07
Resultat Løb 25 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 03 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 11:29
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 25, 4X200m Frisvømning Herrer, Finaler
Europarekord Senior: Rusland (1900) 6:59.15 2009-07-31
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 7:15.51 1992-07-27
Dansk Rekord Senior: EliteSvøm Esbjerg (1900) 7:25.76 2009-04-09
Dansk Rekord Junior: VAT Drenge (1900) 7:37.66 2011-06-28
Plac. Navn Født Point FINA 100m 200m Opnået Status
Klub
1 Kvik Junior Drenge 1997 715 7:48.02
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
Frederik Nerving 1997 57.23 1:59.01 1:59.01
Oliver Marcus Meng 1997 56.62 1:57.77 3:56.78
Marcus Krøyer Svendsen 1997 54.08 1:53.28 5:50.06
Jacob M. Jørgensen 1997 57.65 1:57.96 7:48.02
2 Aalborg Drenge 1997 699 7:51.46
Aalborg Svømmeklub
Mikael Thode Sørensen 1997 57.53 1:59.15 1:59.15
Nicolas Blanch 1997 54.33 1:53.53 3:52.68
Thomas Birkkjær 1996 58.36 2:00.61 5:53.29
Jens Bach 1997 57.21 1:58.17 7:51.46
3 Hovedstad Herrer Junior 1996 628 8:08.62
Hovedstadens Svømmeklub
Morten Børre 1996 58.29 2:00.93 2:00.93
Hannibal Steenfos 1996 57.90 2:00.32 4:01.25
Peter Gjerulff 1996 56.45 2:02.67 6:03.92
Jesper Frost Thomsen 1997 1:01.01 2:04.70 8:08.62
4 Helsinge Herrer 1 1997 627 8:08.94
Helsinge Svømmeklub
Lars Breum Hansen 1997 58.00 2:01.26 2:01.26
Søren Fritzbøger 1996 58.11 2:00.04 4:01.30
Mads Steen Petersen 1997 58.72 2:02.28 6:03.58
Stefan Blidarevic 1996 58.95 2:05.36 8:08.94
5 Sigma Drenge 1 1996 617 8:11.58
Sigma Swim
Maxemillian Pedersen 1996 59.74 2:04.15 2:04.15
Peter Huse Gaarde-Hansen 1996 58.67 2:00.47 4:04.62
Andreas Borre Heltborg 1996 58.39 2:01.85 6:06.47
Magnus Koch Sonnenborg 1997 1:00.31 2:05.11 8:11.58
6 Agf Junior Drenge 1996 615 8:12.16
Agfs Svømmeafdeling
Bo Volf Brøchner 1996 57.13 1:56.93 1:56.93
Gustav Emil Lings 1996 59.86 2:05.49 4:02.42
Jesper Jensen 1996 57.20 2:03.80 6:06.22
Jonatan Balladone 1997 1:00.56 2:05.94 8:12.16
7 Vejles Drenge 1997 605 8:14.71
Vejle Svømmeklub Triton
Mathias Kristian Pedersen 1996 58.66 2:02.09 2:02.09
Andreas Sehested 1996 1:01.43 2:05.27 4:07.36
Tom Heilmann 1997 58.03 2:04.82 6:12.18
Nicklas Rasmussen 1997 59.46 2:02.53 8:14.71
8 Herlev 1 1996 560 8:27.54
Herlev Svømning
Chris Johansen 1996 58.03 2:02.19 2:02.19
Lasse Kølle Jørgensen 1996 58.74 2:05.69 4:07.88
Mathias Brændholt 1996 1:00.21 2:09.55 6:17.43
Bjørn H. Bremholm Hansen 1996 1:00.96 2:10.11 8:27.54
9 Helsinge Herrer 2 1997 509 8:44.15
Helsinge Svømmeklub
Tobias M. Jensen 1996 1:02.42 2:08.16 2:08.16
Sebastian Kempff-Andersen 1996 59.40 2:05.71 4:13.87
Joachim Frimann 1997 1:01.99 2:09.89 6:23.76
Peter Forsberg 1997 1:07.58 2:20.39 8:44.15
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 03 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 11:29
Resultat Løb 26 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 03 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 12:05
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 26, 800m Frisvømning Damer, Indledende
Europarekord Senior: Rebecca Adlington (1989) 8:14.10 2008-08-16
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 8:41.40 2004-07-16
Plac. Navn Født Point FINA 100m 200m 300m 400m Opnået Status
Klub 500m 600m 700m
1 Louise Møller Jessen 1997 1:06.62 2:16.35 3:26.13 4:36.34 9:19.12
Svømmeklubben Triton Ballerup 5:46.77 6:58.00 8:09.38
2 Megan Forslund Hansen 1997 1:06.92 2:18.19 3:30.18 4:41.69 9:28.45
Svømmeklubben Triton Ballerup 5:53.51 7:05.81 8:17.85
3 Lærke Toft Ruby 1999 1:06.94 2:18.79 3:31.33 4:44.01 9:32.57
Svømmeklubben Laksen 5:57.17 7:10.57 8:23.09
4 Mathilde Christjansen 1999 1:08.71 2:20.74 3:32.93 4:45.09 9:32.62
Lyngby Svømmeklub 5:57.18 7:09.08 8:21.72
5 Matilde Kjeldsen 1999 1:08.04 2:20.77 3:34.13 4:47.73 9:35.32
Agfs Svømmeafdeling 6:00.10 7:12.33 8:24.09
6 Rikke Munkholm 1998 1:07.54 2:19.59 3:32.40 4:46.23 9:41.47
Swim Team Tåstrup 6:00.33 7:14.45 8:28.77
7 Isabella Drest 1999 1:07.75 2:20.88 3:34.43 4:48.44 9:41.59
Odense Svømme Klub 6:02.09 7:16.51 8:30.51
8 Martha Andersen 1999 1:09.47 2:22.97 3:36.96 4:51.29 9:42.11
Vejle Svømmeklub Triton 6:03.92 7:17.03 8:30.14
9 Freja Gram 1999 1:08.08 2:23.02 3:37.79 4:51.82 9:48.04
Gladsaxe Idræts Forening 6:06.30 7:20.34 8:34.89
10 Frederikke Asfeldt 1999 1:10.41 2:24.97 3:40.35 4:55.08 9:53.85
Herning Svømmeklub 6:09.75 7:24.68 8:39.80
11 Sophie Amalie Schøn 1999 1:09.00 2:23.73 3:38.60 4:53.29 9:54.19
Lyngby Svømmeklub 6:08.41 7:23.58 8:39.54
12 Stine Knudsen 1999 1:11.10 2:28.19 3:45.85 5:03.93 10:13.07
Kolding SK 6:21.69 7:39.38 8:56.66
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 03 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 12:05
Resultat Løb 26 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 03 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 18:43
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 26, 800m Frisvømning Damer, Finaler
Europarekord Senior: Rebecca Adlington (1989) 8:14.10 2008-08-16
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 8:41.40 2004-07-16
Plac. Navn Født Point FINA 100m 200m 300m 400m Opnået Status
Klub 500m 600m 700m
1 Maj Howardsen 1997 782 1:04.03 2:11.34 3:18.78 4:26.65 8:56.22
Sigma Swim Allerød 5:34.20 6:41.88 7:50.02
2 Line Jørgensen Bruun 1995 737 1:04.86 2:13.15 3:21.43 4:30.05 9:06.77
Aalborg Svømmeklub 5:39.08 6:47.83 7:56.96
3 Simone Kronborg Riis 1997 729 1:04.98 2:13.85 3:23.45 4:33.11 9:08.90
Sigma Swim Birkerød 5:42.57 6:52.29 8:01.48
4 Emma Wael 1993 715 1:04.79 2:14.08 3:24.05 4:33.98 9:12.43
Svømmeklubben Kvik, Kastrup 5:43.56 6:53.35 8:03.48
5 Stephanie Hansen 1996 704 1:05.00 2:14.43 3:24.48 4:34.75 9:15.36
Sigma Swim Allerød 5:45.27 6:55.61 8:05.84
6 Louise Møller Jessen 1997 690 1:06.62 2:16.35 3:26.13 4:36.34 9:19.12
Svømmeklubben Triton Ballerup 5:46.77 6:58.00 8:09.38
7 Rikke Dehn 1999 687 1:05.01 2:14.86 3:25.15 4:35.96 9:19.73
Hovedstadens Svømmeklub 5:47.02 6:57.84 8:09.44
8 Jackie Gade 1998 673 1:06.29 2:16.00 3:26.82 4:38.19 9:23.74
Aalborg Svømmeklub 5:49.54 7:01.12 8:13.08
9 Megan Forslund Hansen 1997 656 1:06.92 2:18.19 3:30.18 4:41.69 9:28.45
Svømmeklubben Triton Ballerup 5:53.51 7:05.81 8:17.85
10 Klara Reeh 1999 654 1:06.06 2:16.64 3:28.70 4:40.59 9:29.09
Lyngby Svømmeklub 5:52.34 7:04.53 8:17.62
11 Lærke Toft Ruby 1999 642 1:06.94 2:18.79 3:31.33 4:44.01 9:32.57
Svømmeklubben Laksen 5:57.17 7:10.57 8:23.09
12 Mathilde Christjansen 1999 642 1:08.71 2:20.74 3:32.93 4:45.09 9:32.62
Lyngby Svømmeklub 5:57.18 7:09.08 8:21.72
13 Matilde Kjeldsen 1999 633 1:08.04 2:20.77 3:34.13 4:47.73 9:35.32
Agfs Svømmeafdeling 6:00.10 7:12.33 8:24.09
14 Rikke Munkholm 1998 613 1:07.54 2:19.59 3:32.40 4:46.23 9:41.47
Swim Team Tåstrup 6:00.33 7:14.45 8:28.77
15 Isabella Drest 1999 613 1:07.75 2:20.88 3:34.43 4:48.44 9:41.59
Odense Svømme Klub 6:02.09 7:16.51 8:30.51
16 Martha Andersen 1999 611 1:09.47 2:22.97 3:36.96 4:51.29 9:42.11
Vejle Svømmeklub Triton 6:03.92 7:17.03 8:30.14
17 Freja Gram 1999 593 1:08.08 2:23.02 3:37.79 4:51.82 9:48.04
Gladsaxe Idræts Forening 6:06.30 7:20.34 8:34.89
18 Frederikke Asfeldt 1999 575 1:10.41 2:24.97 3:40.35 4:55.08 9:53.85
Herning Svømmeklub 6:09.75 7:24.68 8:39.80
19 Sophie Amalie Schøn 1999 575 1:09.00 2:23.73 3:38.60 4:53.29 9:54.19
Lyngby Svømmeklub 6:08.41 7:23.58 8:39.54
20 Stine Knudsen 1999 523 1:11.10 2:28.19 3:45.85 5:03.93 10:13.07
Kolding SK 6:21.69 7:39.38 8:56.66
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 03 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 18:43
Resultat Løb 27 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 03 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 19:00
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 27, 4X200m Frisvømning Herrer, Finaler
Europarekord Senior: Rusland (1900) 6:59.15 2009-07-31
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 7:15.51 1992-07-27
Dansk Rekord Senior: EliteSvøm Esbjerg (1900) 7:25.76 2009-04-09
Dansk Rekord Junior: VAT Drenge (1900) 7:37.66 2011-06-28
Plac. Navn Født Point FINA 100m 200m Opnået Status
Klub
1 Farum Guns 1990 793 7:32.13
Farum Svømmeklub
Kevin Witt Christensen 1995 56.02 1:55.62 1:55.62
Frederik Siem Pedersen 1991 53.46 1:51.63 3:47.25
Niklas Hedegaard 1990 55.81 1:56.18 5:43.43
Anders Lie 1991 52.45 1:48.70 7:32.13
2 Herlev 1 0 755 7:39.58
Herlev Svømning
Magnus Westermann 1995 55.50 1:54.06 1:54.06
Søren Dahl 1993 55.37 1:53.38 3:47.44
Magnus Sloth Poulsen 1995 54.23 1:55.42 5:42.86
Mikkel Johansen 1994 55.39 1:56.72 7:39.58
3 Kvik Senior Herrer 1995 745 7:41.58
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
Kristian Weber Larsen 1990 56.60 1:56.21 1:56.21
Rasmus Härstedt 1994 55.37 1:55.36 3:51.57
Marcus Krøyer Svendsen 1997 54.24 1:53.58 5:45.15
Marc Bach Nielsen 1994 55.77 1:56.43 7:41.58
4 Sigma Herrer 1 0 745 7:41.60
Sigma Swim
Niklas Broch Thielemann 1994 57.07 1:57.61 1:57.61
Claus Lerche Iversen 1977 56.56 1:55.30 3:52.91
Andreas Schiellerup 1993 56.57 1:57.35 5:50.26
Anton Ørskov Ipsen 1994 54.43 1:51.34 7:41.60
5 Kalundborg Herrer 0 618 8:11.32
Kalundborg SK
Mathias Rysgaard 1998 56.44 1:57.74 1:57.74
Sebastian H. Andersen 1997 58.99 2:01.48 3:59.22
Mikkel H. Andersen 1991 1:00.04 2:05.52 6:04.74
Danny Corell 1997 1:00.76 2:06.58 8:11.32
6 Vs Viborg 0 610 8:13.39
Viborg Svømme Klub
Casper G. Kristensen 1995 59.82 2:03.69 2:03.69
Frederik M. Mortensen 1996 58.10 2:01.68 4:05.37
Lasse Kammer 1995 58.49 2:03.19 6:08.56
Rasmus Jørgensen 1996 59.73 2:04.83 8:13.39
7 Silkeborg Herrer 1993 595 8:17.48
Silkeborg Svømmeklub
Mikkel Grønbo 1996 58.05 2:02.59 2:02.59
Ralf Dalby 1995 1:00.19 2:05.06 4:07.65
Anders T. Rasmussen 1993 59.29 2:05.62 6:13.27
Jens N. Nielsen 1997 59.55 2:04.21 8:17.48
8 Agf Herrer 1 0 517 8:41.39
Agfs Svømmeafdeling
Jakob Kornmaaler 1995 57.22 1:59.05 1:59.05
Jonatan Balladone 1997 1:03.49 2:12.40 4:11.45
Jesper Jensen 1996 1:06.46 2:17.83 6:29.28
Gustav Emil Lings 1996 1:02.48 2:12.11 8:41.39
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 03 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 19:00
Resultat Løb 28 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 04 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 10:51
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 28, 400m Medley Damer, Indledende
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 4:30.31 2009-08-02
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02
Dansk Rekord Junior: Julie Aglund Lauridsen (1996) 4:52.62 2012-07-04
Plac. Navn Født Point FINA 100m 200m 300m Opnået Status
Klub
1 Anna Boutrup 1998 716 1:08.90 2:27.52 3:53.40 5:01.08
Sigma Swim Birkerød
2 Hannah Strunge Nissen 1997 708 1:06.31 2:21.69 3:52.77 5:02.21
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
3 Line Jørgensen Bruun 1995 683 1:09.73 2:28.05 3:54.96 5:05.89
Aalborg Svømmeklub
4 Asta Blanch 1996 682 1:10.56 2:30.58 3:57.63 5:06.11
Aalborg Svømmeklub
5 Ida Schütt 1996 676 1:09.24 2:31.75 3:56.78 5:07.00
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
6 Maja Nielsen 1996 661 1:10.83 2:28.76 3:59.04 5:09.29
Svømmeklubben Triton Ballerup
7 Christina Kaas Elmgreen 1996 658 1:06.88 2:28.01 3:58.93 5:09.70
Lyngby Svømmeklub
8 Emma F. Nystrøm 1996 624 1:10.65 2:33.36 4:02.23 5:15.31
Kalundborg SK
9 Emma Lyngby Larsen 1998 621 1:09.90 2:33.66 4:02.55 5:15.82
Svømmeklubben Triton Ballerup
10 Julie Oxenvad 1997 603 1:11.00 2:32.95 4:06.47 5:18.89
Haderslev Svømme Klub
11 Sofie Witthøft 1997 602 1:13.02 2:31.72 4:04.32 5:19.00
Kalundborg SK
12 Johanne Carr 1999 601 1:13.62 2:34.37 4:04.62 5:19.22
Korsør Sv & Livr. Klub
13 Merete Toft Jensen 1999 594 1:12.06 2:35.90 4:08.89 5:20.39
Holstebro Svømme Club
14 Cecilie Ravn Jensen 1994 583 1:10.99 2:35.35 4:07.77 5:22.42
Holstebro Svømme Club
15 Sofie Rasmussen 1999 580 1:12.87 2:33.73 4:08.91 5:23.05
Svømmeklubben S 68
16 Cecilie F. Jensen 1998 564 1:12.07 2:32.84 4:10.17 5:26.12 Deltager ikke i finalen
Herlev Svømning
17 Hannah Pilgaard 1999 550 1:11.35 2:36.95 4:12.74 5:28.75
Lyngby Svømmeklub
18 Laura Holm Junge 1998 546 1:13.19 2:37.07 4:13.67 5:29.62
Kalundborg SK
19 Sofia Zachariassen 1999 535 1:14.61 2:34.97 4:16.06 5:31.79
O.S.L.F.
20 Frederikke Dons 1998 535 1:13.07 2:40.94 4:18.32 5:31.80
Hvidovre Svømme Klub
21 Gitte Sørensen Gosvig 1999 534 1:18.07 2:44.24 4:18.36 5:32.09
Sigma Swim Allerød
22 Emma Sand Majlund 1999 525 1:17.39 2:43.49 4:18.92 5:33.92
Herning Svømmeklub
23 Anna Emilie Hansen 1999 509 1:18.76 2:44.75 4:19.20 5:37.26
Svømmeklubben Tempo
24 Anne Sofie Gadfelt 1999 498 1:20.20 2:45.82 4:22.76 5:39.77
Farum Svømmeklub
25 Amalie Fisker Brøchner 1999 492 1:15.51 2:46.15 4:22.86 5:41.14
Agfs Svømmeafdeling
26 Stine Knudsen 1999 487 1:21.06 2:45.74 4:25.63 5:42.30
Kolding SK
27 Cayanne Kjær Knoth 1999 487 1:15.78 2:45.76 4:27.71 5:42.45
Tune I.F. Svømmeafdeling
28 Maja Østergaard 1998 484 1:14.49 2:37.57 4:23.86 5:43.00
Svømmeklubben Laksen
29 Karoline Lehmann 1999 448 1:21.30 2:54.31 4:31.53 5:52.12
Aalborg Svømmeklub
- Sabrina Wielsøe 1990 DSQ 2flubensp v 250m
Køge Svømmeklub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 04 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 10:51
Resultat Løb 28 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 04 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 17:24
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 28, 400m Medley Damer, Finaler
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 4:30.31 2009-08-02
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02
Dansk Rekord Junior: Julie Aglund Lauridsen (1996) 4:52.62 2012-07-04
Plac. Navn Født Point FINA 100m 200m 300m Opnået Status
Klub
1 Anna Boutrup 1998 746 1:09.19 2:28.51 3:52.07 4:56.99
Sigma Swim Birkerød
2 Hannah Strunge Nissen 1997 744 1:07.04 2:23.14 3:50.10 4:57.24
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
3 Line Jørgensen Bruun 1995 723 1:10.32 2:28.12 3:53.61 5:00.19
Aalborg Svømmeklub
4 Ida Schütt 1996 719 1:07.60 2:26.66 3:53.42 5:00.70
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
5 Asta Blanch 1996 710 1:08.76 2:27.38 3:53.88 5:01.97
Aalborg Svømmeklub
6 Christina Kaas Elmgreen 1996 675 1:05.33 2:25.91 3:57.61 5:07.16
Lyngby Svømmeklub
7 Maja Nielsen 1996 658 1:10.62 2:27.88 3:59.33 5:09.66
Svømmeklubben Triton Ballerup
8 Emma F. Nystrøm 1996 636 1:10.53 2:32.31 3:59.96 5:13.17
Kalundborg SK
9 Merete Toft Jensen 1999 637 1:11.02 2:33.42 4:03.10 5:13.02
Holstebro Svømme Club
10 Emma Lyngby Larsen 1998 636 1:10.20 2:32.30 4:01.38 5:13.25
Svømmeklubben Triton Ballerup
11 Sofie Witthøft 1997 617 1:13.29 2:31.15 4:02.84 5:16.40
Kalundborg SK
12 Julie Oxenvad 1997 617 1:10.68 2:31.65 4:05.31 5:16.48
Haderslev Svømme Klub
13 Johanne Carr 1999 615 1:13.38 2:34.97 4:04.21 5:16.82
Korsør Sv & Livr. Klub
14 Sofie Rasmussen 1999 599 1:11.17 2:30.61 4:04.51 5:19.61
Svømmeklubben S 68
15 Cecilie Ravn Jensen 1994 594 1:10.46 2:34.24 4:06.84 5:20.43
Holstebro Svømme Club
16 Hannah Pilgaard 1999 556 1:12.98 2:38.59 4:13.12 5:27.68
Lyngby Svømmeklub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 04 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 17:24
Resultat Løb 29 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 04 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 10:53
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 29, 100m Rygsvømning Herrer, Indledende
Europarekord Senior: Camille Lacourt (1985) 52.11 2010-08-10
Nordisk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30
Plac. Navn Født Point FINA 50m Opnået Status
Klub
1 Kevin Witt Christensen 1995 704 28.63 58.38
Farum Svømmeklub
2 Magnus Jákupsson 1994 694 28.65 58.66
Sigma Swim Allerød
3 Kasper Schultz 1995 693 28.62 58.69
Holstebro Svømme Club
4 Andreas Schiellerup 1993 666 28.88 59.47
Sigma Swim Birkerød
5 Mads Knoblauch 1993 662 28.62 59.58
Odense Svømme Klub
6 Gustav Friberg 1997 651 29.06 59.92
Ringsted Svømme Klub
7 Morten Klarskov 1992 641 30.21 1:00.23
VAT Copenhagen-MK31
8 Kristian Weber Larsen 1990 636 29.41 1:00.38
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
9 Martin Terp Olesen 1994 632 29.31 1:00.52
Esbjerg Svømmeklub
10 Jakob Kornmaaler 1995 625 29.17 1:00.74
Agfs Svømmeafdeling
11 Anders L. Mogensen 1996 616 29.77 1:01.03
Agfs Svømmeafdeling
12 Morten Børre 1996 601 29.13 1:01.52
Hovedstadens Svømmeklub
13 Alexander Wildenschild 1997 601 30.07 1:01.54
Esbjerg Svømmeklub
14 Oliver Marcus Meng 1997 595 30.33 1:01.74
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
15 Oliver Berggren Smidt 1997 584 30.52 1:02.11
Søllerød Svømmeklub
16 Lars Breum Hansen 1997 576 30.22 1:02.41
Helsinge Svømmeklub
17 Karim Møller 1994 576 30.14 1:02.42
Svømmeklubben Triton Ballerup
18 Oliver Huban 1996 559 30.11 1:03.02
Vest-Brøndby
19 Andreas Gerlach 1995 557 30.32 1:03.11
Hillerød Svømmeklub
20 Sebastian Vang 1991 555 30.97 1:03.20
Næstved IF
21 Robert Asfeldt 1996 553 30.48 1:03.27
Herning Svømmeklub
22 Daniel Svane Halkjær 1991 552 30.12 1:03.31
Aalborg Svømmeklub
23 Frederik M. Mortensen 1996 543 31.20 1:03.63
Viborg Svømme Klub
24 Jesper Frost Thomsen 1997 536 31.03 1:03.91
Hovedstadens Svømmeklub
25 Chris Johansen 1996 534 30.45 1:03.99
Herlev Svømning
26 Mark H. Østermann 1995 524 30.62 1:04.40
Svømmeklubben Triton Ballerup
27 Magnus Høvsgaard 1997 518 31.02 1:04.65
Odense Svømme Klub
28 Tom Heilmann 1997 518 31.15 1:04.66
Vejle Svømmeklub Triton
29 Jeppe Krog Poulsen 1997 514 31.55 1:04.80
Thisted Svømmeklub
30 Maxemillian Pedersen 1996 510 31.50 1:04.99
Sigma Swim Allerød
31 Alexander Piihl Hansen 1997 473 31.94 1:06.66
Nakskov Svømme Klub
32 Rasmus Christensen 1996 467 32.54 1:06.91
Bov IF
33 Alexander Ohrt 1997 454 32.43 1:07.57
Kolding SK
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 04 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 10:53
Resultat Løb 29 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 04 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 17:26
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 29, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler
Europarekord Senior: Camille Lacourt (1985) 52.11 2010-08-10
Nordisk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30
Plac. Navn Født Point FINA 50m Opnået Status
Klub
1 Kevin Witt Christensen 1995 751 28.19 57.12
Farum Svømmeklub
2 Magnus Jákupsson 1994 744 27.79 57.31
Sigma Swim Allerød
3 Andreas Schiellerup 1993 744 27.97 57.32
Sigma Swim Birkerød
4 Kasper Schultz 1995 697 28.60 58.57
Holstebro Svømme Club
5 Morten Klarskov 1992 682 28.85 58.99
VAT Copenhagen-MK31
6 Mads Knoblauch 1993 679 28.62 59.09
Odense Svømme Klub
7 Gustav Friberg 1997 656 28.80 59.75
Ringsted Svømme Klub
8 Kristian Weber Larsen 1990 625 29.71 1:00.72
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
9 Martin Terp Olesen 1994 642 29.18 1:00.20
Esbjerg Svømmeklub
10 Jakob Kornmaaler 1995 634 29.31 1:00.45
Agfs Svømmeafdeling
11 Oliver Marcus Meng 1997 634 29.73 1:00.46
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
12 Alexander Wildenschild 1997 629 29.73 1:00.61
Esbjerg Svømmeklub
13 Anders L. Mogensen 1996 621 29.67 1:00.85
Agfs Svømmeafdeling
14 Morten Børre 1996 617 29.96 1:00.99
Hovedstadens Svømmeklub
15 Lars Breum Hansen 1997 590 30.12 1:01.91
Helsinge Svømmeklub
16 Oliver Berggren Smidt 1997 588 30.20 1:01.97
Søllerød Svømmeklub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 04 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 17:26
Resultat Løb 30 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 04 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 10:56
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 30, 50m Butterfly Damer, Indledende
Europarekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-31
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-13
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 25.24 2013-08-03
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 27.25 2003-08-03
Plac. Navn Født Point FINA Opnået Status
Klub
1 Emilie Beckmann 1997 806 26.93
Tune I.F. Svømmeafdeling
2 Mie Ø. Nielsen 1996 745 27.65
Aalborg Svømmeklub
3 Julie Kepp Jensen 2000 743 27.67
JGI Svømning
4 Christina Munkholm 1996 704 28.17
Køge Svømmeklub
5 Julie Levisen 1997 699 28.24
Aalborg Svømmeklub
6 Kristina Thomsen 1991 696 28.28
Gladsaxe Idræts Forening
7 Mathilde Pugholm Hvid 1990 691 28.35
Aalborg Svømmeklub
8 Pernille Juel 1994 685 28.43
Tune I.F. Svømmeafdeling
9 Amalie Mikkelsen 1997 677 28.54
Hovedstadens Svømmeklub
10 Marie Voigt Lauridsen 1995 677 28.55
Esbjerg Svømmeklub
11 Signe Tolstrup 1995 663 28.75
Silkeborg Svømmeklub
12 Isabella K. Sørensen 1994 654 28.88
Aalborg Svømmeklub
13 Christina Kaas Elmgreen 1996 648 28.96
Lyngby Svømmeklub
13 Pernille Rasmussen 1996 648 28.96
Svømmeklubben S 68
15 Caroline Erichsen 1998 643 29.04
Sigma Swim Birkerød
16 Cecilie Lykke Hansen 1999 634 29.18
Agfs Svømmeafdeling
17 Kalinka T. Mogensen 1995 620 29.40
Silkeborg Svømmeklub
17 Marianne Duijm 1993 620 29.40
Lyngby Svømmeklub
19 Lisa Schøn 1999 613 29.51
Aalborg Svømmeklub
20 Vera Staun Hansen 1999 611 29.53
Hovedstadens Svømmeklub
21 Helle Dohn 1998 611 29.54
Holstebro Svømme Club
22 Stinne Sørensen 1999 610 29.55
Herning Svømmeklub
23 Emma-Sofie Hestbech 1996 609 29.57
Aalborg Svømmeklub
24 Anna Brandt Nielsen 1998 603 29.66
Lyngby Svømmeklub
24 Elina Lynge Wagner 1996 603 29.66
Hvidovre Svømme Klub
26 Emma Gaardsted Andersen 1998 603 29.67
Frederikssund Svømmeklub
26 Sophie Amalie Schøn 1999 603 29.67
Lyngby Svømmeklub
28 Lise-Lotte Larsen Bentin 1997 596 29.79
Sigma Swim Allerød
29 Ditte Friis 1999 593 29.84
Sigma Swim Birkerød
29 Emma H. Christiansen 1999 593 29.84
Agfs Svømmeafdeling
31 Marina Heller Hansen 1994 592 29.85
Sigma Swim Allerød
32 Josephine Holm 1999 589 29.90
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
33 Camilla Dufour 1996 585 29.96
Lyngby Svømmeklub
34 Kristine Barrett 1998 577 30.11
Greve Svømmeklub
35 Anna C. Lange 1998 572 30.20
Esbjerg Svømmeklub
36 Ida Agerbak Trandum 1996 567 30.28
Gladsaxe Idræts Forening
37 Nicoline Reinstrup 1998 561 30.39
Helsingør Svømmeklub
38 Anne Huse Gaarde-Hansen 1999 560 30.41
Sigma Swim Allerød
39 Stine Raaby Jensen 1995 558 30.45
Svømmeklubben Triton Ballerup
40 Simone Friis 1991 557 30.46
Roskilde Svømning
41 Laura Weinreich 1998 554 30.52
Holbæk Svømme Klub
42 Louise G. Riget 1995 550 30.58
Svømmeklubben Triton Ballerup
43 Emma la Cour 1999 547 30.64
Søllerød Svømmeklub
44 Nanna Sonne 1999 544 30.71
Svømmeklubben Triton Ballerup
45 Amalie Bach Nielsen 1999 539 30.79
Horsens Svømmeklub
46 Emily Gantriis 1999 539 30.80
Hillerød Svømmeklub
47 Freja Gram 1999 537 30.83
Gladsaxe Idræts Forening
48 Frederikke Houen 1998 534 30.89
Helsingør Svømmeklub
49 Emilie Falbe-Hansen 1999 530 30.96
Gentofte Svømme Klub
49 Julie Lamberth 1996 530 30.96
Hillerød Svømmeklub
51 Anna Hertzog 1999 529 30.99
Ringe Svømme Klub
51 Stinna Schnabl 1999 529 30.99
Hørsholm Svømmeforening
53 Anna Sommer Harrits 1999 528 31.01
Agfs Svømmeafdeling
53 Natasja Simonsen 1995 528 31.01
O.S.L.F.
55 Cecilie Høgskilde 1999 524 31.09
Sigma Swim Birkerød
56 Klara Reeh 1999 519 31.18
Lyngby Svømmeklub
57 Emilie Buurgaard Westh 1999 518 31.21
Farum Svømmeklub
58 Mille Rask Sander 1999 516 31.24
VAT Copenhagen-MK31
59 Hannah Pilgaard 1999 512 31.32
Lyngby Svømmeklub
60 Mette Flaskager 1999 509 31.38
Ikast Svømmeklub
61 Methea Wissing-Thornberg 1999 505 31.47
Tune I.F. Svømmeafdeling
62 Thea Lund Petersen 1998 504 31.49
Nyborg Svømmeklub
63 Stine Madsen 1999 503 31.51
Ringe Svømme Klub
64 Astrid Delin 1999 497 31.64
Køge Svømmeklub
65 Kathrine Barrett 1996 496 31.66
Greve Svømmeklub
65 Laura Blendstrup 1999 496 31.66
Swim Team Neptun
67 Emma Anne Ljungstrøm 1999 491 31.77
Svømmeklubben Triton Ballerup
68 Clara Franck 1999 488 31.84
Haderslev Svømme Klub
69 Ida Kusk 1999 487 31.85
Kolding SK
70 Freja Hamann Larsen 1999 480 32.00
Kolding SK
71 Amalie Müller Lindemann 1999 471 32.22
Svømmeklubben Sønderborg
72 Frida Frydendal 1999 436 33.04
Svendborg Svømme Klub
73 Julie Brosbøl Olsen 1999 352 35.49
Hvidovre Svømme Klub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 04 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 10:56
Resultat Løb 30 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 04 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 17:41
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 30, 50m Butterfly Damer, Finaler
Europarekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-31
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-13
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 25.24 2013-08-03
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 27.25 2003-08-03
Plac. Navn Født Point FINA Opnået Status
Klub
1 Emilie Beckmann 1997 818 26.80
Tune I.F. Svømmeafdeling
2 Mie Ø. Nielsen 1996 776 27.28
Aalborg Svømmeklub
3 Julie Kepp Jensen 2000 770 27.35
JGI Svømning
4 Kristina Thomsen 1991 728 27.86
Gladsaxe Idræts Forening
5 Mathilde Pugholm Hvid 1990 724 27.91
Aalborg Svømmeklub
6 Pernille Juel 1994 721 27.95
Tune I.F. Svømmeafdeling
7 Christina Munkholm 1996 713 28.05
Køge Svømmeklub
8 Julie Levisen 1997 696 28.28
Aalborg Svømmeklub
9 Marie Voigt Lauridsen 1995 697 28.27
Esbjerg Svømmeklub
10 Isabella K. Sørensen 1994 690 28.36
Aalborg Svømmeklub
11 Amalie Mikkelsen 1997 687 28.41
Hovedstadens Svømmeklub
12 Caroline Erichsen 1998 682 28.48
Sigma Swim Birkerød
13 Pernille Rasmussen 1996 678 28.53
Svømmeklubben S 68
14 Signe Tolstrup 1995 668 28.67
Silkeborg Svømmeklub
15 Christina Kaas Elmgreen 1996 657 28.83
Lyngby Svømmeklub
16 Cecilie Lykke Hansen 1999 620 29.40
Agfs Svømmeafdeling
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 04 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 17:41
Resultat Løb 31 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 04 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 11:03
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 31, 50m Frisvømning Herrer, Indledende
Europarekord Senior: Frederic Bousquet (1981) 20.94 2009-04-26
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 23.07 2013-03-29
Plac. Navn Født Point FINA Opnået Status
Klub
1 Magnus Westermann 1995 701 23.53
Herlev Svømning
2 Frederik Siem Pedersen 1991 685 23.71
Farum Svømmeklub
3 Magnus Jákupsson 1994 684 23.73
Sigma Swim Allerød
4 Andreas Schiellerup 1993 669 23.90
Sigma Swim Birkerød
5 Magnus Yde 1996 649 24.14
Svømmeklubben S 68
6 Jens Bach 1997 636 24.31
Aalborg Svømmeklub
7 Anton Bromer 1995 634 24.33
Agfs Svømmeafdeling
8 Claus Lerche Iversen 1977 631 24.37
Sigma Swim Birkerød
9 Søren Dahl 1993 625 24.45 Deltager ikke i finalen
Herlev Svømning
10 Frederik Dalhøj Paulsen 1998 605 24.72
Sigma Swim Birkerød
10 Kasper Winther 1995 605 24.72
Silkeborg Svømmeklub
12 Kristian Weber Larsen 1990 600 24.79 Deltager ikke i finalen
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
13 Alexander Duus Jensen 1995 598 24.81 Deltager ikke i finalen
Vordingborg Svømme Klub
14 Jakob Klint Axelsen 1996 590 24.92
Lyngby Svømmeklub
15 Sebastian Kempff-Andersen 1996 589 24.94
Helsinge Svømmeklub
16 Philip Greve 1998 588 24.95
Farum Svømmeklub
17 Nicolai Løwenstein 1997 585 25.00
Herlufsholm Svømmeklub
18 Søren Meier 1994 582 25.04
Hvidovre Svømme Klub
19 Jonas Olczyk 1994 580 25.06
Sigma Swim Allerød
20 Jesper Jensen 1996 579 25.08
Agfs Svømmeafdeling
21 Marcus Olesen 1995 578 25.09
Herlev Svømning
21 Peter Gjerulff 1996 578 25.09
Hovedstadens Svømmeklub
23 Peter Huse Gaarde-Hansen 1996 577 25.11
Sigma Swim Allerød
24 Johannes E. Mariegaard 1997 575 25.14
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
25 Lars Merl 1993 573 25.17
Køge Svømmeklub
25 Mikkel Strand 1997 573 25.17
Swim Team Neptun
27 Gustav Bækgaard 1997 570 25.21
Herlufsholm Svømmeklub
28 Martin Jungersen 1997 564 25.30
VAT Copenhagen-MK31
29 Jonas Vibsig Berding 1996 562 25.33
Gladsaxe Idræts Forening
29 Stefan Blidarevic 1996 562 25.33
Helsinge Svømmeklub
31 Mads Ingeman Hansen 1997 560 25.36
Næstved IF
32 Niels Breum Hansen 1994 559 25.38
Helsinge Svømmeklub
33 Claus Hansen 1995 556 25.42
Ringsted Svømme Klub
33 Lasse Kølle Jørgensen 1996 556 25.42
Herlev Svømning
33 Viktor Christensen 1995 556 25.42
Køge Svømmeklub
36 Victor Hardenberg Jensen 1997 544 25.60
Tune I.F. Svømmeafdeling
37 Sebastian Friis 1995 543 25.62
Agfs Svømmeafdeling
38 Oliver Jacobsen 1997 542 25.64
Hvidovre Svømme Klub
39 Yannick Rasmussen 1995 541 25.66
Roskilde Svømning
40 Thomas Birkkjær 1996 539 25.68
Aalborg Svømmeklub
41 Ralf Dalby 1995 536 25.73
Silkeborg Svømmeklub
42 Mikkel Vølund 1997 536 25.74
Berns Swim Team
43 Simon Sønderriis 1997 534 25.76
Lyseng IF
44 Marc Nøhr Andersen 1996 534 25.77
Nyborg Svømmeklub
44 Tom Heilmann 1997 534 25.77
Vejle Svømmeklub Triton
46 Mathias Marsengo 1997 532 25.79
Helsingør Svømmeklub
47 Kasper Jensen 1997 529 25.84
Ringsted Svømme Klub
48 Alexander Gilberg 1995 527 25.88
Silkeborg Svømmeklub
49 Jens N. Nielsen 1997 524 25.92
Silkeborg Svømmeklub
50 Sebastian H. Andersen 1997 521 25.98
Kalundborg SK
51 Lasse Dall 1997 518 26.03
Odder IGF
52 Mikkel Samsøe Borch 1997 513 26.12
Hvidovre Svømme Klub
53 Rasmus Jørgensen 1996 510 26.17
Viborg Svømme Klub
54 Mikkel Grønbo 1996 504 26.27
Silkeborg Svømmeklub
55 Lars Breum Hansen 1997 499 26.36
Helsinge Svømmeklub
56 Hannibal Steenfos 1996 498 26.37
Hovedstadens Svømmeklub
57 Magnus Koch Sonnenborg 1997 461 27.05
Sigma Swim Allerød
- Joakim Brønnum 1997 DNS
Holbæk Svømme Klub
- Thomas Steenberg 1994 afmeldt
Herlev Svømning
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 04 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 11:03
Resultat Løb 31 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 04 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 17:49
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 31, 50m Frisvømning Herrer, Finaler
Europarekord Senior: Frederic Bousquet (1981) 20.94 2009-04-26
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 23.07 2013-03-29
Plac. Navn Født Point FINA Opnået Status
Klub
1 Frederik Siem Pedersen 1991 770 22.81
Farum Svømmeklub
2 Andreas Schiellerup 1993 739 23.12
Sigma Swim Birkerød
3 Magnus Westermann 1995 713 23.40
Herlev Svømning
4 Jens Bach 1997 669 23.90
Aalborg Svømmeklub
5 Anton Bromer 1995 656 24.06
Agfs Svømmeafdeling
6 Claus Lerche Iversen 1977 653 24.09
Sigma Swim Birkerød
7 Magnus Yde 1996 649 24.14
Svømmeklubben S 68
8 Magnus Jákupsson 1994 550 25.51
Sigma Swim Allerød
9 Kasper Winther 1995 627 24.43
Silkeborg Svømmeklub
10 Sebastian Kempff-Andersen 1996 608 24.67
Helsinge Svømmeklub
11 Søren Meier 1994 600 24.79
Hvidovre Svømme Klub
12 Jakob Klint Axelsen 1996 594 24.87
Lyngby Svømmeklub
13 Frederik Dalhøj Paulsen 1998 593 24.88
Sigma Swim Birkerød
14 Philip Greve 1998 592 24.90
Farum Svømmeklub
15 Jonas Olczyk 1994 583 25.03
Sigma Swim Allerød
16 Nicolai Løwenstein 1997 571 25.20
Herlufsholm Svømmeklub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 04 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 17:49
Resultat Løb 32 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 04 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 11:43
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 32, 200m Brystsvømning Damer, Indledende
Europarekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01
Dansk Rekord Junior: Cecilie Holten (1996) 2:33.79 2011-07-07
Plac. Navn Født Point FINA 50m 100m 150m Opnået Status
Klub
1 Anna Wermuth 1996 724 35.61 1:15.73 1:55.86 2:36.00
Odense Svømme Klub
2 Julie D. Hald 1996 722 34.44 1:13.87 1:54.29 2:36.14
Herning Svømmeklub
3 Louise B. Dalgaard 1990 717 35.07 1:14.79 1:55.12 2:36.53
Aalborg Svømmeklub
4 Karen Tanderup Hansen 1996 680 35.60 1:15.96 1:57.68 2:39.28
Slagelse Svømmeklub
5 Emma D. Rasmussen 1996 668 36.27 1:16.91 1:58.61 2:40.29
Holstebro Svømme Club
6 Anne-Sofie Lindblad 1997 662 36.39 1:17.14 1:58.84 2:40.77
Vallensbæk IF Af 1939
7 Anna Puggaard 1996 660 35.95 1:16.97 1:58.41 2:40.87
Svømmeklubben Triton Ballerup
8 Maria Grandt 1998 657 35.89 1:16.99 1:58.69 2:41.11
Hovedstadens Svømmeklub
9 Josefine B. Pedersen 1999 652 35.62 1:16.11 1:58.41 2:41.55
VAT Copenhagen-MK31
10 Helena Kornerup Klejstrup 1999 623 37.15 1:18.84 2:01.24 2:44.04
Lyngby Svømmeklub
11 Astrid Ovesen 1999 616 36.53 1:17.42 2:00.22 2:44.60
Slagelse Svømmeklub
12 Emma F. Nystrøm 1996 604 37.17 1:19.27 2:02.27 2:45.74 Deltager ikke i finalen
Kalundborg SK
13 Malene Bang 1999 600 37.65 1:22.15 2:05.25 2:46.08
Slangerup Svømmeklub
14 Sofie Poulsen 1999 598 37.90 1:20.33 2:03.19 2:46.31
Thisted Svømmeklub
15 Anna Brandenborg Jensen 1999 592 37.49 1:19.73 2:02.58 2:46.87
VIK-Skovbakken Svømmeafdeling
16 Tenna Jensen 1998 587 37.73 1:19.78 2:03.46 2:47.28
Hovedstadens Svømmeklub
17 Mathilde Hansen 1998 586 37.70 1:19.81 2:03.23 2:47.36
Svømmeklubben Tempo
18 Simone H. Lauridsen 1999 583 36.94 1:19.36 2:03.23 2:47.65
Esbjerg Svømmeklub
19 Signe Nielsen 1998 581 37.02 1:18.78 2:02.87 2:47.87
Ringsted Svømme Klub
20 Thea Schulze 1998 579 38.06 1:20.75 2:04.15 2:48.08
Hørsholm Svømmeforening
21 Maria Tanderup Hansen 1998 571 38.82 1:21.48 2:04.50 2:48.87
Slagelse Svømmeklub
22 Julie Bak 1997 560 37.61 1:19.96 2:05.19 2:49.94
Hvidovre Svømme Klub
23 Emine Bjarup Thøgersen 1998 559 39.56 1:22.28 2:06.47 2:50.05
Svømmeklubben S 68
24 Simone Kronborg Riis 1997 555 38.63 1:22.28 2:07.04 2:50.41
Sigma Swim Birkerød
25 Pernille Luise Kellmann 1998 553 39.11 1:22.71 2:06.40 2:50.69
Svømmeklubben Sønderborg
26 Emma la Cour 1999 549 39.88 1:23.70 2:07.13 2:51.06
Søllerød Svømmeklub
27 Amalie H. Falck-Schmith 1989 546 37.87 1:20.97 2:06.09 2:51.39
Hovedstadens Svømmeklub
28 Nicoline Pontoppidan 1998 545 37.85 1:21.05 2:05.90 2:51.48
Silkeborg Svømmeklub
29 Signe B. Thomasen 1996 543 38.93 1:21.31 2:05.91 2:51.74
Horsens Svømmeklub
30 Freja Englund 1997 533 38.32 1:23.10 2:08.22 2:52.81
Hillerød Svømmeklub
31 Amanda Glerup Andersen 1998 532 39.37 1:23.07 2:07.52 2:52.87
Slagelse Svømmeklub
32 Anna Lund Henriksen 1998 529 39.17 1:23.15 2:08.38 2:53.22
O.S.L.F.
33 Lærke Harksen Nehmdahl 1999 527 38.58 1:22.13 2:07.21 2:53.38
Viborg Svømme Klub
34 Silke Meyer 1998 525 39.40 1:23.81 2:09.03 2:53.59
Nyborg Svømmeklub
35 Anna C. Lange 1998 524 38.64 1:22.10 2:07.47 2:53.73
Esbjerg Svømmeklub
36 Laura Mathilde Elkjær 1998 519 38.44 1:22.54 2:08.10 2:54.32
Svømmeklubben Tempo
37 Rebecca Grønlund 1998 517 39.07 1:22.59 2:07.66 2:54.48
Svømmeklubben Triton Ballerup
38 Julie Leth-Petersen 1997 517 38.29 1:21.91 2:07.70 2:54.52
Hillerød Svømmeklub
39 Maja Sandholm Pedersen 1998 513 39.11 1:23.41 2:08.94 2:54.95
Holstebro Svømme Club
40 Thea Laurberg Simonsen 1997 506 39.28 1:22.82 2:08.95 2:55.74
Lyngby Svømmeklub
41 Katrine Lund Hansen 1999 498 39.33 1:24.71 2:10.10 2:56.77
Agfs Svømmeafdeling
42 Amalie Bonnesen 1999 496 40.37 1:25.67 2:11.74 2:57.00
Næstved IF
43 Anna Emilie Hansen 1999 493 40.91 1:26.53 2:11.13 2:57.32
Svømmeklubben Tempo
44 Laura Weinreich 1998 487 39.72 1:24.93 2:11.71 2:58.03
Holbæk Svømme Klub
45 Marie Eske 1999 481 39.93 1:25.52 2:11.66 2:58.78
Swim Team Neptun
46 Freja Andersen 1998 479 39.64 1:24.88 2:12.19 2:59.06
Herlufsholm Svømmeklub
47 Anne-Katrine Kiilgaard 1999 472 40.92 1:26.11 2:12.48 2:59.91
Hovedstadens Svømmeklub
48 Merle F. V. Christensen 1998 469 39.88 1:25.17 2:12.80 3:00.25
Hovedstadens Svømmeklub
49 Thea Lund Petersen 1998 449 42.27 1:28.73 2:15.74 3:02.96
Nyborg Svømmeklub
50 Anne Hjortsøe Pedersen 1999 447 42.12 1:29.13 2:16.06 3:03.19
Holstebro Svømme Club
51 Maiken Jakobsen 1999 427 41.34 1:28.08 2:16.59 3:06.07
Herlev Svømning
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 04 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 11:43
Resultat Løb 32 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 04 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 18:00
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 32, 200m Brystsvømning Damer, Finaler
Europarekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01
Dansk Rekord Junior: Cecilie Holten (1996) 2:33.79 2011-07-07
Plac. Navn Født Point FINA 50m 100m 150m Opnået Status
Klub
1 Louise B. Dalgaard 1990 753 34.38 1:13.79 1:53.30 2:34.01
Aalborg Svømmeklub
2 Anna Wermuth 1996 745 35.41 1:15.17 1:54.85 2:34.51
Odense Svømme Klub
3 Julie D. Hald 1996 744 34.77 1:14.40 1:54.31 2:34.58
Herning Svømmeklub
4 Emma D. Rasmussen 1996 697 35.50 1:15.60 1:56.58 2:38.03
Holstebro Svømme Club
5 Karen Tanderup Hansen 1996 689 35.69 1:16.01 1:57.51 2:38.60
Slagelse Svømmeklub
6 Anne-Sofie Lindblad 1997 678 35.94 1:16.41 1:58.05 2:39.47
Vallensbæk IF Af 1939
7 Maria Grandt 1998 651 36.15 1:17.33 1:59.14 2:41.60
Hovedstadens Svømmeklub
8 Anna Puggaard 1996 636 36.61 1:17.26 2:00.59 2:42.91
Svømmeklubben Triton Ballerup
9 Josefine B. Pedersen 1999 649 36.98 1:18.10 1:59.98 2:41.77
VAT Copenhagen-MK31
10 Astrid Ovesen 1999 646 36.70 1:17.98 1:59.91 2:42.05
Slagelse Svømmeklub
11 Malene Bang 1999 636 37.36 1:20.07 2:02.59 2:42.87
Slangerup Svømmeklub
12 Helena Kornerup Klejstrup 1999 631 36.88 1:18.13 2:00.77 2:43.31
Lyngby Svømmeklub
13 Anna Brandenborg Jensen 1999 598 37.14 1:19.46 2:02.94 2:46.31
VIK-Skovbakken Svømmeafdeling
14 Sofie Poulsen 1999 589 37.94 1:20.53 2:03.66 2:47.11
Thisted Svømmeklub
15 Tenna Jensen 1998 577 38.20 1:20.29 2:04.30 2:48.30
Hovedstadens Svømmeklub
16 Mathilde Hansen 1998 561 37.91 1:21.06 2:05.27 2:49.87
Svømmeklubben Tempo
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 04 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 18:00
Resultat Løb 33 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 04 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 11:57
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 33, 200m Butterfly Herrer, Indledende
Europarekord Senior: Lazlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13
Nordisk Rekord Senior: Viktor B. Bromer (1993) 1:56.21 2014-07-04
Dansk Rekord Senior: Viktor B. Bromer (1993) 1:56.21 2014-07-04
Dansk Rekord Junior: Viktor B. Bromer (1993) 2:01.35 2009-07-23
Plac. Navn Født Point FINA 50m 100m 150m Opnået Status
Klub
1 Viktor B. Bromer 1993 883 26.61 56.75 1:26.82 1:56.21 Nordisk Rekord - Senior
Aalborg Svømmeklub
2 Sebastian Strandberg 1994 687 27.69 59.59 1:33.33 2:06.37
Aalborg Svømmeklub
3 Rasmus Härstedt 1994 668 28.39 1:01.10 1:33.88 2:07.50
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
4 Magnus Sloth Poulsen 1995 648 28.67 1:01.29 1:34.59 2:08.83
Herlev Svømning
5 Bo Volf Brøchner 1996 646 28.34 1:00.69 1:34.13 2:08.93
Agfs Svømmeafdeling
6 Jonathan Müller 1997 637 29.50 1:02.00 1:35.52 2:09.59
Svømmeklubben Syd
7 Marc Bach Nielsen 1994 619 28.47 1:00.98 1:35.63 2:10.83
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
8 Christian Røssel 1995 615 28.91 1:01.55 1:35.59 2:11.10
Gentofte Svømme Klub
9 Simon B. Jeppesen 1997 614 27.80 1:00.61 1:35.38 2:11.13
Herning Svømmeklub
10 Frederik K. Mortensen 1995 612 28.88 1:01.85 1:35.44 2:11.29
Svømmeklubben Triton Ballerup
11 Anton Ørskov Ipsen 1994 597 29.07 1:02.19 1:36.78 2:12.43 Deltager ikke i finalen
Sigma Swim Birkerød
12 Julian Kressner Læbel 1992 581 28.86 1:01.95 1:37.27 2:13.63
Vest-Brøndby
13 Mads Hauge Sørensen 1997 551 30.06 1:03.49 1:38.87 2:15.94
Køge Svømmeklub
14 Frederik Nerving 1997 543 29.20 1:03.11 1:38.27 2:16.66
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
15 Casper G. Kristensen 1995 540 29.34 1:03.79 1:39.69 2:16.91
Viborg Svømme Klub
16 Andreas Borre Heltborg 1996 537 30.61 1:05.36 1:40.48 2:17.17
Sigma Swim Allerød
17 Thomas Olsen 1992 534 29.26 1:03.32 1:39.75 2:17.40
Vest-Brøndby
18 Frederik H Thomsen 1997 533 30.77 1:05.36 1:40.66 2:17.45
Ringe Svømme Klub
19 Jacob M. Jørgensen 1997 532 29.57 1:04.69 1:41.07 2:17.54
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
20 Tobias M. Kristensen 1996 531 29.91 1:03.56 1:39.49 2:17.68
Holstebro Svømme Club
21 Jacob Weberg 1997 525 30.80 1:05.76 1:42.09 2:18.19
Sigma Swim Allerød
22 Frederik Elmann 1997 512 30.51 1:06.07 1:42.36 2:19.35
Kolding SK
23 Danny Corell 1997 511 29.66 1:03.59 1:40.12 2:19.47
Kalundborg SK
24 Mads Steen Petersen 1997 506 31.36 1:06.84 1:42.90 2:19.85
Helsinge Svømmeklub
25 Anders Frimor Kirk 1996 506 30.95 1:05.94 1:42.61 2:19.86
Thisted Svømmeklub
26 Alexander Skov Andersen 1993 502 30.29 1:04.20 1:40.98 2:20.22
Swim Team Tåstrup
27 Mathias Bech 1996 496 30.64 1:06.09 1:43.15 2:20.86
Vejle Svømmeklub Triton
28 Mathias Kristian Pedersen 1996 495 29.89 1:05.25 1:42.70 2:20.95
Vejle Svømmeklub Triton
29 Simon Juhl Schmidt 1997 479 30.30 1:05.57 1:42.90 2:22.42
Esbjerg Svømmeklub
30 Oliver Jacobsen 1997 479 31.09 1:06.65 1:44.59 2:22.43
Hvidovre Svømme Klub
31 Mikkel H. Andersen 1991 475 31.30 1:08.28 1:45.54 2:22.91
Kalundborg SK
32 Peter Huse Gaarde-Hansen 1996 471 31.89 1:08.32 1:45.74 2:23.27
Sigma Swim Allerød
33 Victor Drevskich 1996 471 30.75 1:07.00 1:44.64 2:23.31
VAT Copenhagen-MK31
34 Henrik Petersen 1994 471 29.76 1:05.69 1:43.32 2:23.32
Bov IF
35 Gustav Palm-Henriksen 1997 451 31.49 1:08.16 1:46.63 2:25.31
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
36 Rune Friis Petersen 1996 448 30.96 1:06.59 1:43.78 2:25.68
Horsens Svømmeklub
37 Kasper Leisted Bertelsen 1997 448 30.84 1:06.31 1:45.30 2:25.72
Hovedstadens Svømmeklub
38 Nicklas Rasmussen 1997 436 30.97 1:08.50 1:47.55 2:26.96
Vejle Svømmeklub Triton
39 Joakim Brønnum 1997 429 31.76 1:08.59 1:47.14 2:27.75
Holbæk Svømme Klub
40 Martin Nielsen 1997 423 31.22 1:08.56 1:47.78 2:28.48
Vest-Brøndby
41 Anthon Løbner 1997 403 31.95 1:08.95 1:49.27 2:30.85
Lyseng IF
42 Mads S. Ljungstrøm 1996 376 32.75 1:09.60 1:49.71 2:34.43
Silkeborg Svømmeklub
- Rasmus Wegener 1997 DSQ tyvstart
Slagelse Svømmeklub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 04 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 11:57
Resultat Løb 33 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 04 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 18:26
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 33, 200m Butterfly Herrer, Finaler
Europarekord Senior: Lazlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13
Nordisk Rekord Senior: Viktor B. Bromer (1993) 1:56.21 2014-07-04
Dansk Rekord Senior: Viktor B. Bromer (1993) 1:56.21 2014-07-04
Dansk Rekord Junior: Viktor B. Bromer (1993) 2:01.35 2009-07-23
Plac. Navn Født Point FINA 50m 100m 150m Opnået Status
Klub
1 Viktor B. Bromer 1993 897 26.56 56.23 1:26.26 1:55.59 Ny nordisk rekord
Aalborg Svømmeklub
2 Sebastian Strandberg 1994 737 27.48 58.48 1:30.58 2:03.41
Aalborg Svømmeklub
3 Magnus Sloth Poulsen 1995 717 28.25 59.95 1:31.54 2:04.55
Herlev Svømning
4 Rasmus Härstedt 1994 693 27.53 59.11 1:31.86 2:05.99
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
5 Jonathan Müller 1997 654 28.52 1:00.75 1:34.21 2:08.43
Svømmeklubben Syd
6 Bo Volf Brøchner 1996 648 28.15 1:00.46 1:34.22 2:08.86
Agfs Svømmeafdeling
7 Marc Bach Nielsen 1994 645 28.28 1:00.58 1:34.50 2:09.00
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
8 Christian Røssel 1995 613 29.22 1:02.05 1:35.97 2:11.22
Gentofte Svømme Klub
9 Frederik K. Mortensen 1995 668 28.58 1:01.11 1:33.80 2:07.53
Svømmeklubben Triton Ballerup
10 Simon B. Jeppesen 1997 616 28.27 1:01.36 1:35.87 2:11.02
Herning Svømmeklub
11 Julian Kressner Læbel 1992 581 29.27 1:02.61 1:37.89 2:13.56
Vest-Brøndby
12 Andreas Borre Heltborg 1996 568 30.52 1:04.75 1:39.68 2:14.61
Sigma Swim Allerød
13 Frederik Nerving 1997 564 29.10 1:02.24 1:36.85 2:14.93
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
14 Mads Hauge Sørensen 1997 553 30.28 1:04.20 1:39.27 2:15.82
Køge Svømmeklub
15 Thomas Olsen 1992 528 29.64 1:04.24 1:40.79 2:17.91
Vest-Brøndby
16 Casper G. Kristensen 1995 526 29.52 1:04.35 1:40.27 2:18.08
Viborg Svømme Klub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 04 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 18:26
Resultat Løb 34 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 04 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 11:42
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 34, 4X200m Frisvømning Damer, Finaler
Europarekord Senior: Storbrittanien (1900) 7:45.51 2009-07-30
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 7:53.83 2008-08-13
Dansk Rekord Senior: Sigma NS (1900) 8:08.65 2009-04-08
Dansk Rekord Junior: Sigma Piger (1900) 8:28.49 2010-03-28
Plac. Navn Født Point FINA 100m 200m Opnået Status
Klub
1 Lyngby Piger 1 1998 689 8:42.94
Lyngby Svømmeklub
Amanda Højberg 1998 1:01.92 2:08.83 2:08.83
Sophie Amalie Schøn 1999 1:04.95 2:12.67 4:21.50
Anna Brandt Nielsen 1998 1:02.84 2:11.26 6:32.76
Klara Reeh 1999 1:01.75 2:10.18 8:42.94
2 Hovedstaden Damer Junior 1998 674 8:46.87
Hovedstadens Svømmeklub
Rikke Dehn 1999 1:02.16 2:08.04 2:08.04
Matilde Zaggai 1998 1:05.10 2:16.08 4:24.12
Tenna Jensen 1998 1:03.75 2:13.90 6:38.02
Maria Grandt 1998 1:02.18 2:08.85 8:46.87
3 Sigma Piger 1 1998 671 8:47.62
Sigma Swim
Anne Huse Gaarde-Hansen 1999 1:03.15 2:12.70 2:12.70
Caroline Erichsen 1998 1:04.98 2:12.99 4:25.69
Anna Boutrup 1998 1:03.60 2:10.50 6:36.19
Cecilie Høgskilde 1999 1:02.47 2:11.43 8:47.62
4 Agf Junior Piger 1998 654 8:52.28
Agfs Svømmeafdeling
Emma H. Christiansen 1999 1:03.03 2:13.59 2:13.59
Julie Pavon Friis 1999 1:04.55 2:16.10 4:29.69
Cecilie Lykke Hansen 1999 1:03.77 2:12.82 6:42.51
Matilde Kjeldsen 1999 1:01.74 2:09.77 8:52.28
5 Vat-Cph Ladies 1998 631 8:58.50
VAT Copenhagen
Rikke Knudsen 1998 1:05.85 2:16.66 2:16.66
Rikke Munkholm 1998 1:01.39 2:09.15 4:25.81
Nanna Drewsen 1998 1:03.36 2:12.58 6:38.39
Mille Rask Sander 1999 1:07.25 2:20.11 8:58.50
6 Triton Piger 1998 624 9:00.74
Svømmeklubben Triton Ballerup
Katrine B. Hansen 1999 1:02.79 2:09.48 2:09.48
Emma Lyngby Larsen 1998 1:06.76 2:17.03 4:26.51
Nanna Sonne 1999 1:05.46 2:17.72 6:44.23
Caroline Amalie Duus 1998 1:05.27 2:16.51 9:00.74
7 Stm Piger 1998 617 9:02.74
Swim Team Midtjylland
Lea Moesgaard 1998 1:04.52 2:11.90 2:11.90
Stinne Sørensen 1999 1:02.86 2:09.41 4:21.31
Emma Sand Majlund 1999 1:07.61 2:19.99 6:41.30
Frederikke Asfeldt 1999 1:08.22 2:21.44 9:02.74
8 Stv Piger 1998 590 9:10.92
Swim Team Vestsjælland
Maria Tanderup Hansen 1998 1:04.76 2:14.30 2:14.30
Johanne Carr 1999 1:06.57 2:17.21 4:31.51
Amalie Gotthard 1999 1:07.00 2:17.89 6:49.40
Astrid Ovesen 1999 1:08.69 2:21.52 9:10.92
9 Hils Junior Piger H2 1998 568 9:17.77
Hillerød Svømmeklub
Emily Gantriis 1999 1:03.73 2:12.59 2:12.59
Cecilie Forsberg Adolfsen 1998 1:08.19 2:23.85 4:36.44
Cecilie Jørgensen 1998 1:05.56 2:16.28 6:52.72
Pernille Nislev 1998 1:09.48 2:25.05 9:17.77
10 Sto Piger 1998 556 9:21.88
Swim Team Odense
Camilla Rask 1999 1:05.73 2:16.94 2:16.94
Isabella Drest 1999 1:04.97 2:15.34 4:32.28
Sofia Zachariassen 1999 1:10.98 2:27.07 6:59.35
Emma Hansen 1999 1:08.08 2:22.53 9:21.88
11 Farum Girlsquad 1999 530 9:30.75
Farum Svømmeklub
Anne Sofie Gadfelt 1999 1:07.42 2:19.81 2:19.81
Sara Krell Refn 1999 1:10.26 2:26.14 4:45.95
Simone Jørgensen 1999 1:12.06 2:28.43 7:14.38
Emilie Buurgaard Westh 1999 1:05.87 2:16.37 9:30.75
12 Hørsholm Damer 1998 529 9:31.15
Hørsholm Svømmeforening
Stinna Schnabl 1999 1:06.00 2:18.16 2:18.16
Nicoline Hove 1999 1:09.58 2:24.90 4:43.06
Thea Schulze 1998 1:11.96 2:30.55 7:13.61
Sofia Altoft 1998 1:04.98 2:17.54 9:31.15
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 04 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 11:42
Resultat Løb 35 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 04 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 12:08
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 35, 800m Frisvømning Herrer, Indledende
Europarekord Senior: Gabrieli Detti (1994) 7:42.74 2014-04-08
Nordisk Rekord Senior: Pál Joensen (1990) 7:45.55 2011-07-26
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 7:52.18 2009-07-28
Dansk Rekord Junior: Anton Ørskov Ipsen (1994) 8:09.67 2012-07-07
Plac. Navn Født Point FINA 100m 200m 300m 400m Opnået Status
Klub 500m 600m 700m
1 Magnus Andersen 1995 59.32 2:05.01 3:11.46 4:18.58 8:44.51
Roskilde Svømning 5:25.85 6:33.48 7:41.11
2 Mikael Thode Sørensen 1997 1:02.37 2:07.56 3:13.30 4:19.43 8:47.15
Aalborg Svømmeklub 5:25.95 6:32.79 7:40.23
3 Ditlev Balle 1996 1:03.33 2:09.15 3:16.00 4:23.27 8:53.84
Gladsaxe Idræts Forening 5:30.93 6:38.88 7:47.08
4 Peter Mandrup Madsen 1997 1:03.04 2:10.83 3:19.65 4:28.62 8:58.41
Horsens Svømmeklub 5:38.21 6:45.28 7:52.24
5 Rasmus Larsen 1997 1:02.70 2:09.63 3:17.10 4:25.06 9:00.55
Esbjerg Svømmeklub 5:33.41 6:42.69 7:52.45
6 Mikkel Rathschau Sørensen 1996 1:02.51 2:08.57 3:15.66 4:23.95 9:10.47
Esbjerg Svømmeklub 5:33.71 6:45.55 7:58.74
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 04 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 12:08
Resultat Løb 35 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 04 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 18:43
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 35, 800m Frisvømning Herrer, Finaler
Europarekord Senior: Gabrieli Detti (1994) 7:42.74 2014-04-08
Nordisk Rekord Senior: Pál Joensen (1990) 7:45.55 2011-07-26
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 7:52.18 2009-07-28
Dansk Rekord Junior: Anton Ørskov Ipsen (1994) 8:09.67 2012-07-07
Plac. Navn Født Point FINA 100m 200m 300m 400m Opnået Status
Klub 500m 600m 700m
1 Anton Ørskov Ipsen 1994 790 58.99 2:00.30 3:01.71 4:03.57 8:09.02
Sigma Swim Birkerød 5:05.21 6:07.07 7:08.66
2 Nicolas Blanch 1997 712 59.94 2:04.12 3:07.49 4:11.30 8:26.20
Aalborg Svømmeklub 5:15.37 6:19.65 7:24.07
3 Viktor Holm 1996 707 1:00.03 2:03.89 3:07.47 4:11.36 8:27.32
Svømmeklubben Kvik, Kastrup 5:15.52 6:19.83 7:23.99
4 Laust Moesgaard 1996 677 1:00.60 2:05.65 3:10.95 4:16.77 8:34.69
Herning Svømmeklub 5:21.87 6:26.83 7:31.73
5 Jens Saugmann 1996 641 1:00.87 2:06.22 3:12.30 4:18.85 8:44.34
Svømmeklubben Syd 5:25.54 6:32.78 7:39.45
6 Magnus Andersen 1995 640 59.32 2:05.01 3:11.46 4:18.58 8:44.51
Roskilde Svømning 5:25.85 6:33.48 7:41.11
7 Martin Nielsen 1996 636 1:02.19 2:07.76 3:14.79 4:21.77 8:45.72
Nakskov Svømme Klub 5:28.79 6:35.59 7:41.76
8 Mikael Thode Sørensen 1997 630 1:02.37 2:07.56 3:13.30 4:19.43 8:47.15
Aalborg Svømmeklub 5:25.95 6:32.79 7:40.23
9 Victor Drevskich 1996 618 1:02.32 2:08.36 3:15.59 4:23.38 8:50.74
VAT Copenhagen-MK31 5:31.57 6:39.39 7:45.58
10 Ditlev Balle 1996 607 1:03.33 2:09.15 3:16.00 4:23.27 8:53.84
Gladsaxe Idræts Forening 5:30.93 6:38.88 7:47.08
11 Andreas Mårtensson 1997 592 1:02.51 2:08.06 3:15.20 4:23.77 8:58.25
JGI Svømning 5:32.66 6:41.48 7:50.41
12 Peter Mandrup Madsen 1997 592 1:03.04 2:10.83 3:19.65 4:28.62 8:58.41
Horsens Svømmeklub 5:38.21 6:45.28 7:52.24
13 Rasmus Larsen 1997 585 1:02.70 2:09.63 3:17.10 4:25.06 9:00.55
Esbjerg Svømmeklub 5:33.41 6:42.69 7:52.45
14 Mikkel Rathschau Sørensen 1996 554 1:02.51 2:08.57 3:15.66 4:23.95 9:10.47
Esbjerg Svømmeklub 5:33.71 6:45.55 7:58.74
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 04 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 18:43
Resultat Løb 36 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 04 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 19:04
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 36, 4X200m Frisvømning Damer, Finaler
Europarekord Senior: Storbrittanien (1900) 7:45.51 2009-07-30
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 7:53.83 2008-08-13
Dansk Rekord Senior: Sigma NS (1900) 8:08.65 2009-04-08
Dansk Rekord Junior: Sigma Piger (1900) 8:28.49 2010-03-28
Plac. Navn Født Point FINA 100m 200m Opnået Status
Klub
1 Aalborg Damer 1 0 800 8:17.69
Aalborg Svømmeklub
Line Jørgensen Bruun 1995 1:01.36 2:04.83 2:04.83
Isabella K. Sørensen 1994 1:02.75 2:08.11 4:12.94
Julie Levisen 1997 59.58 2:04.00 6:16.94
Mie Ø. Nielsen 1996 57.77 2:00.75 8:17.69
2 Sigma Damer 1 0 753 8:27.73
Sigma Swim
Simone Kronborg Riis 1997 1:02.05 2:07.98 2:07.98
Marina Heller Hansen 1994 1:02.03 2:08.07 4:16.05
Maj Howardsen 1997 59.92 2:03.52 6:19.57
Stephanie Hansen 1996 1:01.83 2:08.16 8:27.73
3 Kvik Senior Damer 1997 750 8:28.50
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
Ida Schütt 1996 1:01.82 2:08.56 2:08.56
Josephine Holm 1999 1:00.68 2:04.37 4:12.93
Hannah Strunge Nissen 1997 1:01.18 2:06.94 6:19.87
Emma Wael 1993 1:00.93 2:08.63 8:28.50
4 Aalborg Damer 2 0 711 8:37.57
Aalborg Svømmeklub
Emma-Sofie Hestbech 1996 1:03.19 2:11.52 2:11.52
Asta Blanch 1996 1:02.96 2:09.51 4:21.03
Jackie Gade 1998 1:02.74 2:09.39 6:30.42
Mathilde Pugholm Hvid 1990 1:02.23 2:07.15 8:37.57
5 Triton Damer 1995 703 8:39.47
Svømmeklubben Triton Ballerup
Megan Forslund Hansen 1997 1:01.39 2:08.63 2:08.63
Louise Møller Jessen 1997 1:03.90 2:12.17 4:20.80
Maja Nielsen 1996 1:02.48 2:09.60 6:30.40
Katrine B. Hansen 1999 1:02.36 2:09.07 8:39.47
6 Agf Damer 1 0 654 8:52.09
Agfs Svømmeafdeling
Emma H. Christiansen 1999 1:03.41 2:14.37 2:14.37
Matilde Kjeldsen 1999 1:03.01 2:09.34 4:23.71
Cecilie Lykke Hansen 1999 1:03.90 2:13.27 6:36.98
Julie Pavon Friis 1999 1:04.56 2:15.11 8:52.09
7 Hsc Damer 0 606 9:05.95
Holstebro Svømme Club
Helle Dohn 1998 1:04.13 2:16.77 2:16.77
Emma D. Rasmussen 1996 1:04.32 2:13.95 4:30.72
Merete Toft Jensen 1999 1:05.15 2:14.50 6:45.22
Cecilie Ravn Jensen 1994 1:08.36 2:20.73 9:05.95
8 Gcs Damer 1991 580 9:13.83
Gladsaxe Idræts Forening
Sarah Sannung 1996 1:04.78 2:14.75 2:14.75
Ida Agerbak Trandum 1996 1:04.61 2:14.57 4:29.32
Veronika Storm 1998 1:10.01 2:30.66 6:59.98
Caroline Øhrstrøm 1995 1:03.94 2:13.85 9:13.83
- Lyngby Damer 1 0 DSQ tyvstart 4. svømmer
Lyngby Svømmeklub
Julie Lunau 1995 1:01.02 2:06.73 2:06.73
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 04 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 19:04
Resultat Løb 37 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 05 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 10:37
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 37, 200m Frisvømning Damer, Indledende
Europarekord Senior: Frederica Pelligrini (1988) 1:52.98 2009-07-29
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 1:55.04 2014-04-11
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07
Plac. Navn Født Point FINA 50m 100m 150m Opnået Status
Klub
1 Mie Ø. Nielsen 1996 763 29.51 1:01.58 1:34.35 2:03.63
Aalborg Svømmeklub
2 Maj Howardsen 1997 733 30.07 1:02.27 1:33.70 2:05.27
Sigma Swim Allerød
3 Line Jørgensen Bruun 1995 705 29.60 1:01.49 1:34.23 2:06.92
Aalborg Svømmeklub
4 Christina Munkholm 1996 698 30.53 1:02.98 1:35.00 2:07.31
Køge Svømmeklub
4 Josephine Holm 1999 698 29.63 1:01.95 1:34.96 2:07.31
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
6 Julie Lunau 1995 691 30.08 1:02.51 1:35.21 2:07.79
Lyngby Svømmeklub
7 Julie Levisen 1997 684 29.62 1:02.55 1:35.80 2:08.19
Aalborg Svømmeklub
8 Maja Nielsen 1996 683 30.01 1:03.01 1:36.26 2:08.24
Svømmeklubben Triton Ballerup
9 Christina Kaas Elmgreen 1996 679 30.16 1:02.61 1:35.88 2:08.53
Lyngby Svømmeklub
10 Freja Gram 1999 678 29.79 1:02.22 1:35.41 2:08.57
Gladsaxe Idræts Forening
11 Rikke Dehn 1999 677 30.69 1:03.25 1:36.10 2:08.64
Hovedstadens Svømmeklub
12 Amanda Højberg 1998 672 30.23 1:02.73 1:35.36 2:08.94
Lyngby Svømmeklub
13 Stephanie Hansen 1996 668 30.71 1:03.57 1:36.61 2:09.21
Sigma Swim Allerød
14 Ida Schütt 1996 659 30.39 1:03.33 1:36.38 2:09.79
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
15 Simone Kronborg Riis 1997 658 31.05 1:04.25 1:37.32 2:09.87
Sigma Swim Birkerød
16 Emma F. Nystrøm 1996 650 30.72 1:04.14 1:37.65 2:10.42
Kalundborg SK
17 Matilde Kjeldsen 1999 648 30.82 1:04.09 1:37.18 2:10.50
Agfs Svømmeafdeling
18 Emma Wael 1993 640 30.70 1:03.89 1:37.86 2:11.06
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
19 Jackie Gade 1998 633 30.67 1:03.63 1:37.43 2:11.54
Aalborg Svømmeklub
20 Lisa Schøn 1999 619 31.29 1:05.00 1:39.14 2:12.52
Aalborg Svømmeklub
21 Lærke Toft Ruby 1999 617 29.60 1:02.71 1:37.46 2:12.66
Svømmeklubben Laksen
22 Lisa Steen Duus 1997 612 31.99 1:05.68 1:39.58 2:13.02
Sigma Swim Birkerød
23 Nanna Drewsen 1998 610 30.26 1:03.67 1:38.44 2:13.18
Vallensbæk IF Af 1939
24 Klara Reeh 1999 607 30.59 1:04.30 1:38.92 2:13.43
Lyngby Svømmeklub
25 Marina Heller Hansen 1994 601 31.10 1:04.60 1:38.91 2:13.86
Sigma Swim Allerød
26 Maria Tanderup Hansen 1998 599 31.19 1:04.56 1:39.24 2:14.01
Slagelse Svømmeklub
27 Martha Andersen 1999 590 31.00 1:05.02 1:39.99 2:14.68
Vejle Svømmeklub Triton
28 Sofia Altoft 1998 589 31.14 1:05.22 1:40.83 2:14.75
Hørsholm Svømmeforening
29 Emily Gantriis 1999 586 30.67 1:04.45 1:39.42 2:14.94
Hillerød Svømmeklub
30 Merete Toft Jensen 1999 586 32.01 1:06.78 1:41.28 2:14.96
Holstebro Svømme Club
31 Maria Madsen 1995 586 30.78 1:04.41 1:39.38 2:14.99
Herlev Svømning
32 Isabella Drest 1999 584 31.65 1:05.87 1:40.61 2:15.13
Odense Svømme Klub
33 Louise Møller Jessen 1997 584 32.18 1:06.43 1:41.20 2:15.16
Svømmeklubben Triton Ballerup
34 Astrid Delin 1999 580 31.07 1:04.63 1:39.57 2:15.45
Køge Svømmeklub
35 Shanna Armstrong 1998 578 30.57 1:04.14 1:39.74 2:15.56
Esbjerg Svømmeklub
36 Anne-Mette Pedersen 1998 578 31.68 1:06.34 1:41.17 2:15.59
Thisted Svømmeklub
37 Johanne Carr 1999 573 31.92 1:05.89 1:40.84 2:15.98
Korsør Sv & Livr. Klub
38 Frederikke Dons 1998 573 31.20 1:05.22 1:40.95 2:16.02
Hvidovre Svømme Klub
39 Katrine Hvid 1998 567 31.79 1:06.46 1:41.82 2:16.44
Hovedstadens Svømmeklub
40 Sophie Amalie Schøn 1999 563 31.67 1:06.15 1:41.74 2:16.80
Lyngby Svømmeklub
41 Christina F. Eriksen 1999 562 30.39 1:04.67 1:40.18 2:16.85
Frederikssund Svømmeklub
42 Freja Hamann Larsen 1999 561 30.64 1:04.94 1:41.16 2:16.93
Kolding SK
43 Gitte Sørensen Gosvig 1999 555 32.25 1:07.61 1:43.18 2:17.47
Sigma Swim Allerød
44 Emilie Hørlykke 1998 553 32.30 1:07.77 1:43.40 2:17.64
Gentofte Svømme Klub
45 Amalie Gotthard 1999 551 32.67 1:07.24 1:42.66 2:17.80
Slagelse Svømmeklub
46 Mathilde Christjansen 1999 543 32.08 1:07.33 1:42.91 2:18.47
Lyngby Svømmeklub
47 Nanna Sonne 1999 531 31.73 1:06.93 1:43.05 2:19.52
Svømmeklubben Triton Ballerup
48 Cayanne Kjær Knoth 1999 521 33.02 1:08.98 1:44.93 2:20.32
Tune I.F. Svømmeafdeling
49 Anne Sofie Gadfelt 1999 519 32.51 1:07.74 1:43.86 2:20.54
Farum Svømmeklub
50 Ida Kusk 1999 489 32.52 1:09.11 1:46.69 2:23.34
Kolding SK
51 Emma Hansen 1999 488 32.64 1:08.84 1:46.29 2:23.46
Odense Svømme Klub
52 Julie Brosbøl Olsen 1999 482 33.69 1:10.11 1:47.25 2:24.06
Hvidovre Svømme Klub
53 Laura Glerup Jensen 1998 481 33.71 1:10.88 1:47.96 2:24.16
Berns Swim Team
54 Nina Corydon-Petersen 1999 457 33.47 1:11.56 2:26.63 2:26.63
Roskilde Svømning
55 Karoline Lehmann 1999 449 33.88 1:11.47 1:49.48 2:27.50
Aalborg Svømmeklub
56 Amalie Østrup 1997 412 35.69 1:14.96 1:53.93 2:31.74
Agfs Svømmeafdeling
- Signe Tolstrup 1995 DNS
Silkeborg Svømmeklub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 05 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 10:37
Resultat Løb 37 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 05 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 17:10
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 37, 200m Frisvømning Damer, Finaler
Europarekord Senior: Frederica Pelligrini (1988) 1:52.98 2009-07-29
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 1:55.04 2014-04-11
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07
Plac. Navn Født Point FINA 50m 100m 150m Opnået Status
Klub
1 Mie Ø. Nielsen 1996 796 28.17 59.00 1:30.24 2:01.88
Aalborg Svømmeklub
2 Maj Howardsen 1997 763 29.72 1:01.35 1:32.59 2:03.64
Sigma Swim Allerød
3 Line Jørgensen Bruun 1995 759 29.61 1:00.86 1:32.56 2:03.85
Aalborg Svømmeklub
4 Julie Levisen 1997 748 28.97 1:00.59 1:33.00 2:04.44
Aalborg Svømmeklub
5 Christina Munkholm 1996 727 29.11 1:00.62 1:32.78 2:05.62
Køge Svømmeklub
6 Josephine Holm 1999 724 29.45 1:01.25 1:33.80 2:05.77
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
7 Julie Lunau 1995 705 29.13 1:00.76 1:33.50 2:06.92
Lyngby Svømmeklub
8 Maja Nielsen 1996 682 29.74 1:02.20 1:35.55 2:08.30
Svømmeklubben Triton Ballerup
9 Rikke Dehn 1999 711 30.38 1:02.95 1:34.90 2:06.58
Hovedstadens Svømmeklub
10 Freja Gram 1999 697 29.76 1:01.91 1:34.46 2:07.40
Gladsaxe Idræts Forening
11 Simone Kronborg Riis 1997 690 30.68 1:03.14 1:35.95 2:07.82
Sigma Swim Birkerød
12 Ida Schütt 1996 686 30.29 1:02.38 1:35.37 2:08.05
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
13 Christina Kaas Elmgreen 1996 686 29.40 1:01.58 2:08.09 2:08.09
Lyngby Svømmeklub
14 Stephanie Hansen 1996 669 30.57 1:03.18 1:36.34 2:09.12
Sigma Swim Allerød
15 Emma F. Nystrøm 1996 667 30.53 1:02.89 1:36.30 2:09.26
Kalundborg SK
16 Amanda Højberg 1998 665 29.09 1:00.89 1:34.02 2:09.39
Lyngby Svømmeklub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 05 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 17:10
Resultat Løb 38 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 05 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 11:05
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 38, 200m Frisvømning Herrer, Indledende
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28
Nordisk Rekord Senior: Anders Holmertz (1968) 1:46.76 1992-07-26
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12
Plac. Navn Født Point FINA 50m 100m 150m Opnået Status
Klub
1 Anders Lie 1991 784 26.23 54.07 1:22.21 1:50.61
Farum Svømmeklub
2 Anton Bromer 1995 712 26.84 55.60 1:24.65 1:54.22
Agfs Svømmeafdeling
3 Frans Johannessen 1992 705 25.77 53.47 1:24.29 1:54.57
Esbjerg Svømmeklub
4 Laust Moesgaard 1996 681 27.06 56.35 1:26.25 1:55.92
Herning Svømmeklub
5 Mikkel Johansen 1994 672 26.86 55.74 1:25.70 1:56.42
Herlev Svømning
6 Anton Ørskov Ipsen 1994 670 27.60 56.98 1:27.09 1:56.55
Sigma Swim Birkerød
7 Kristian Weber Larsen 1990 663 26.58 56.60 1:26.93 1:56.92
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
8 Claus Lerche Iversen 1977 653 27.67 57.75 1:27.95 1:57.52 Deltager ikke i finalen
Sigma Swim Birkerød
9 Niklas Broch Thielemann 1994 650 27.57 57.07 1:27.49 1:57.74
Sigma Swim Birkerød
10 Magnus Westermann 1995 648 25.53 54.00 1:25.30 1:57.87 Deltager ikke i finalen
Herlev Svømning
11 Daniel Christian 1998 646 27.53 57.21 1:27.33 1:57.96
Farum Svømmeklub
12 Nicolai Løwenstein 1997 644 27.06 56.56 1:27.04 1:58.06
Herlufsholm Svømmeklub
13 Magnus Sloth Poulsen 1995 642 27.56 57.52 1:28.07 1:58.19
Herlev Svømning
14 Magnus Lundgren 1996 638 27.83 57.36 1:28.32 1:58.45
Køge Svømmeklub
15 Mikael Thode Sørensen 1997 633 28.04 57.86 1:28.30 1:58.74
Aalborg Svømmeklub
16 Jens Bach 1997 628 26.85 56.81 1:27.72 1:59.05
Aalborg Svømmeklub
17 Bo Volf Brøchner 1996 627 26.86 56.52 1:27.36 1:59.11
Agfs Svømmeafdeling
18 Christian Røssel 1995 627 28.14 58.56 1:29.38 1:59.14
Gentofte Svømme Klub
19 Rasmus Härstedt 1994 622 27.15 57.12 1:28.43 1:59.45
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
20 Magnus Andersen 1995 617 28.16 58.10 1:29.19 1:59.81
Roskilde Svømning
21 Marc Bach Nielsen 1994 616 27.80 57.77 1:28.93 1:59.86
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
22 Thomas Olsen 1992 609 27.79 58.37 1:29.41 2:00.32 Deltager ikke i finalen
Vest-Brøndby
23 Frederik Nerving 1997 608 27.77 58.27 1:29.20 2:00.38
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
24 Martin Nielsen 1996 602 28.21 58.79 1:29.78 2:00.79
Nakskov Svømme Klub
25 Viktor Holm 1996 600 27.47 57.41 2:00.88 2:00.88
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
26 Hannibal Steenfos 1996 592 27.96 58.98 1:30.42 2:01.43
Hovedstadens Svømmeklub
27 Johannes E. Mariegaard 1997 591 27.60 57.32 1:29.68 2:01.53
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
28 Andreas Mårtensson 1997 590 28.25 58.66 1:29.96 2:01.56
JGI Svømning
29 Peter Huse Gaarde-Hansen 1996 590 29.57 1:00.37 1:31.37 2:01.58
Sigma Swim Allerød
30 Magnus Yde 1996 587 27.92 59.18 1:30.55 2:01.78
Svømmeklubben S 68
31 Marc Nøhr Andersen 1996 586 27.62 57.76 1:29.53 2:01.83
Nyborg Svømmeklub
32 Thomas Birkkjær 1996 584 28.66 59.58 1:30.47 2:01.97
Aalborg Svømmeklub
33 Nicklas Rasmussen 1997 584 28.56 1:00.23 1:31.36 2:02.00
Vejle Svømmeklub Triton
34 Søren Fritzbøger 1996 581 27.78 58.07 1:30.28 2:02.18
Helsinge Svømmeklub
35 Martin Nielsen 1997 581 28.80 59.85 1:31.46 2:02.20
Vest-Brøndby
36 Jacob Holst 1991 580 27.95 57.40 1:29.25 2:02.26
Nyborg Svømmeklub
37 Mikkel Rathschau Sørensen 1996 580 27.80 58.69 1:30.38 2:02.27
Esbjerg Svømmeklub
38 Anders T. Rasmussen 1993 577 28.14 58.55 1:30.32 2:02.47
Silkeborg Svømmeklub
39 Nikolai Skelsager 1996 577 28.00 58.52 1:30.38 2:02.49
Slangerup Svømmeklub
40 Andreas Sehested 1996 576 28.75 1:00.05 1:31.60 2:02.54
Vejle Svømmeklub Triton
41 Mikkel Vølund 1997 571 27.27 58.19 1:30.58 2:02.92
Berns Swim Team
42 Mikkel Grønbo 1996 569 27.72 58.60 1:30.55 2:03.07
Silkeborg Svømmeklub
43 Jens Saugmann 1996 567 28.05 59.15 1:31.56 2:03.17
Svømmeklubben Syd
44 Jens N. Nielsen 1997 567 28.04 58.81 1:30.78 2:03.21
Silkeborg Svømmeklub
45 Tobias M. Kristensen 1996 562 28.40 59.11 1:30.86 2:03.55
Holstebro Svømme Club
46 Simon B. Jeppesen 1997 562 28.33 1:00.12 1:31.36 2:03.60
Herning Svømmeklub
47 Rasmus Larsen 1997 558 28.60 59.91 1:32.38 2:03.83
Esbjerg Svømmeklub
48 Jacob Weberg 1997 558 29.18 1:00.76 1:32.28 2:03.89
Sigma Swim Allerød
49 Victor Drevskich 1996 557 28.63 59.40 1:31.58 2:03.92
VAT Copenhagen-MK31
50 Gustav Bækgaard 1997 556 28.48 1:00.16 1:31.96 2:04.02
Herlufsholm Svømmeklub
51 Mads Steen Petersen 1997 555 29.41 1:00.66 1:32.64 2:04.07
Helsinge Svømmeklub
52 Oliver Jacobsen 1997 554 28.24 1:00.79 1:32.88 2:04.16
Hvidovre Svømme Klub
53 Simon Sønderriis 1997 545 29.38 1:01.23 1:33.76 2:04.80
Lyseng IF
54 Anders Juul Rasmussen 1997 544 28.98 1:00.86 1:32.91 2:04.89
Ringsted Svømme Klub
55 Lasse Kølle Jørgensen 1996 543 28.39 59.82 1:31.83 2:05.01
Herlev Svømning
56 Casper G. Kristensen 1995 541 29.05 1:01.14 1:33.21 2:05.11
Viborg Svømme Klub
57 Joakim Brønnum 1997 540 28.43 59.94 1:32.34 2:05.18
Holbæk Svømme Klub
58 Frederik H Thomsen 1997 521 29.37 1:00.88 1:33.75 2:06.70
Ringe Svømme Klub
59 Steffen Skipper Petersen 1996 508 28.83 1:01.49 1:35.28 2:07.77
Svømmeklubben Sønderborg
60 Mads Hauge Sørensen 1997 508 29.93 1:02.03 1:35.15 2:07.78
Køge Svømmeklub
61 Jonatan Balladone 1997 506 29.01 1:01.21 1:34.42 2:07.93
Agfs Svømmeafdeling
62 Rasmus Christensen 1996 506 29.02 1:01.17 1:34.41 2:07.99
Bov IF
63 Peter Mandrup Madsen 1997 503 28.32 59.58 1:33.06 2:08.23
Horsens Svømmeklub
64 Anthon Løbner 1997 493 29.87 1:02.53 1:35.61 2:09.07
Lyseng IF
65 Lasse Dall 1997 491 28.61 1:01.32 1:35.48 2:09.26
Odder IGF
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 05 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 11:05
Resultat Løb 38 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 05 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 17:19
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 38, 200m Frisvømning Herrer, Finaler
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28
Nordisk Rekord Senior: Anders Holmertz (1968) 1:46.76 1992-07-26
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12
Plac. Navn Født Point FINA 50m 100m 150m Opnået Status
Klub
1 Frans Johannessen 1992 797 25.49 53.96 1:22.03 1:50.00
Esbjerg Svømmeklub
2 Anders Lie 1991 793 26.09 53.93 1:21.77 1:50.17
Farum Svømmeklub
3 Anton Ørskov Ipsen 1994 745 26.73 55.49 1:24.46 1:52.47
Sigma Swim Birkerød
4 Anton Bromer 1995 737 26.66 55.40 1:24.20 1:52.88
Agfs Svømmeafdeling
5 Laust Moesgaard 1996 680 27.06 56.10 1:26.20 1:55.95
Herning Svømmeklub
6 Kristian Weber Larsen 1990 679 27.06 56.84 1:27.35 1:56.02
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
7 Mikkel Johansen 1994 677 26.75 56.48 1:26.29 1:56.14
Herlev Svømning
8 Niklas Broch Thielemann 1994 661 27.54 57.62 1:27.56 1:57.04
Sigma Swim Birkerød
9 Magnus Sloth Poulsen 1995 680 27.38 56.82 1:26.65 1:55.99
Herlev Svømning
10 Daniel Christian 1998 670 27.21 56.88 1:26.76 1:56.52
Farum Svømmeklub
11 Nicolai Løwenstein 1997 662 27.14 57.15 1:27.05 1:57.02
Herlufsholm Svømmeklub
12 Bo Volf Brøchner 1996 656 28.21 58.20 1:28.05 1:57.37
Agfs Svømmeafdeling
13 Magnus Lundgren 1996 653 27.76 57.81 1:27.63 1:57.51
Køge Svømmeklub
14 Jens Bach 1997 635 28.18 58.86 1:29.61 1:58.66
Aalborg Svømmeklub
15 Christian Røssel 1995 632 27.57 57.21 1:28.46 1:58.85
Gentofte Svømme Klub
16 Mikael Thode Sørensen 1997 627 27.81 57.48 1:28.30 1:59.17
Aalborg Svømmeklub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 05 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 17:19
Resultat Løb 39 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 05 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 11:13
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 39, 100m Brystsvømning Damer, Indledende
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller-Pedersen (1989) 1:05.93 2013-07-30
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:05.93 2013-07-30
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20
Plac. Navn Født Point FINA 50m Opnået Status
Klub
1 Louise B. Dalgaard 1990 753 33.37 1:10.84
Aalborg Svømmeklub
2 Emma D. Rasmussen 1996 678 34.43 1:13.34
Holstebro Svømme Club
3 Karen Tanderup Hansen 1996 669 34.93 1:13.69
Slagelse Svømmeklub
4 Julie D. Hald 1996 660 33.97 1:13.99
Herning Svømmeklub
5 Josefine B. Pedersen 1999 647 34.99 1:14.51
VAT Copenhagen-MK31
6 Matilde Schrøder 1996 646 35.45 1:14.55
O.S.L.F.
7 Anna Wermuth 1996 644 35.27 1:14.61
Odense Svømme Klub
8 Sara Krog Christoffersen 1996 630 35.86 1:15.16
Sigma Swim Birkerød
9 Maria Grandt 1998 629 35.50 1:15.20
Hovedstadens Svømmeklub
10 Anna Puggaard 1996 624 34.96 1:15.42
Svømmeklubben Triton Ballerup
11 Anne-Sofie Lindblad 1997 615 35.58 1:15.77
Vallensbæk IF Af 1939
12 Simone H. Lauridsen 1999 614 36.01 1:15.81
Esbjerg Svømmeklub
13 Malene Bang 1999 613 35.93 1:15.86
Slangerup Svømmeklub
14 Astrid Ovesen 1999 587 36.59 1:16.97
Slagelse Svømmeklub
15 Helena Kornerup Klejstrup 1999 585 35.86 1:17.03
Lyngby Svømmeklub
16 Freja Englund 1997 578 35.82 1:17.37
Hillerød Svømmeklub
17 Tenna Jensen 1998 573 36.29 1:17.56
Hovedstadens Svømmeklub
18 Merle F. V. Christensen 1998 571 35.88 1:17.65
Hovedstadens Svømmeklub
19 Emma F. Nystrøm 1996 565 36.22 1:17.93 Deltager ikke i finalen
Kalundborg SK
20 Julie Bak 1997 564 36.69 1:18.00
Hvidovre Svømme Klub
21 Signe Nielsen 1998 559 36.60 1:18.21
Ringsted Svømme Klub
22 Linda Lund Tietze 1984 558 35.45 1:18.26 Deltager ikke i finalen
Køge Svømmeklub
23 Anna Brandenborg Jensen 1999 557 37.02 1:18.29 Deltager ikke i finalen
VIK-Skovbakken Svømmeafdeling
23 Cecilie Lykke Hansen 1999 557 36.48 1:18.29
Agfs Svømmeafdeling
25 Pernille Luise Kellmann 1998 554 36.49 1:18.45 Deltager ikke i finalen
Svømmeklubben Sønderborg
26 Natasja Simonsen 1995 546 37.45 1:18.81
O.S.L.F.
27 Emma-Sofie Hestbech 1996 532 37.16 1:19.52
Aalborg Svømmeklub
28 Sofie Poulsen 1999 531 37.64 1:19.56
Thisted Svømmeklub
29 Emma la Cour 1999 527 37.89 1:19.79
Søllerød Svømmeklub
30 Mathilde Hansen 1998 526 38.00 1:19.83
Svømmeklubben Tempo
31 Julie Pavon Friis 1999 521 36.99 1:20.07
Agfs Svømmeafdeling
32 Emine Bjarup Thøgersen 1998 517 38.59 1:20.27
Svømmeklubben S 68
33 Louise G. Riget 1995 513 36.99 1:20.46
Svømmeklubben Triton Ballerup
34 Thea Schulze 1998 508 38.03 1:20.75
Hørsholm Svømmeforening
35 Maja Sandholm Pedersen 1998 505 37.84 1:20.89
Holstebro Svømme Club
36 Anna C. Lange 1998 503 37.53 1:20.99
Esbjerg Svømmeklub
37 Emma Nørgaard 1997 503 37.74 1:21.03
Horsens Svømmeklub
38 Julie Leth-Petersen 1997 502 37.42 1:21.07
Hillerød Svømmeklub
39 Amalie Fisker Brøchner 1999 502 37.92 1:21.08
Agfs Svømmeafdeling
40 Silke Meyer 1998 501 38.48 1:21.10
Nyborg Svømmeklub
41 Anna Lund Henriksen 1998 493 37.94 1:21.54
O.S.L.F.
42 Lærke Harksen Nehmdahl 1999 492 38.06 1:21.62
Viborg Svømme Klub
43 Amanda Glerup Andersen 1998 489 38.22 1:21.77
Slagelse Svømmeklub
44 Laura Cebula 1997 489 38.07 1:21.78
Viborg Svømme Klub
45 Katrine Lund Hansen 1999 474 38.83 1:22.64
Agfs Svømmeafdeling
46 Emilie Buurgaard Westh 1999 459 38.91 1:23.50
Farum Svømmeklub
47 Marie Eske 1999 456 39.15 1:23.69
Swim Team Neptun
48 Amalie Bonnesen 1999 450 40.06 1:24.09
Næstved IF
49 Laura Mathilde Elkjær 1998 449 38.95 1:24.15
Svømmeklubben Tempo
50 Anne-Katrine Kiilgaard 1999 440 40.04 1:24.73
Hovedstadens Svømmeklub
51 Anne Hjortsøe Pedersen 1999 427 40.74 1:25.54
Holstebro Svømme Club
52 Caroline Christensen 1999 419 38.56 1:26.08
Svømmeklubben SMUT Terndrup
53 Maiken Jakobsen 1999 414 40.31 1:26.44
Herlev Svømning
- Amalie H. Falck-Schmith 1989 DSQ bensp beg før 1armta
Hovedstadens Svømmeklub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 05 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 11:13
Resultat Løb 39 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 05 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 17:34
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 39, 100m Brystsvømning Damer, Finaler
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller-Pedersen (1989) 1:05.93 2013-07-30
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:05.93 2013-07-30
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20
Plac. Navn Født Point FINA 50m Opnået Status
Klub
1 Louise B. Dalgaard 1990 766 33.12 1:10.43
Aalborg Svømmeklub
2 Emma D. Rasmussen 1996 711 34.17 1:12.18
Holstebro Svømme Club
3 Julie D. Hald 1996 708 34.22 1:12.29
Herning Svømmeklub
4 Anna Wermuth 1996 666 34.24 1:13.79
Odense Svømme Klub
5 Josefine B. Pedersen 1999 661 34.86 1:13.95
VAT Copenhagen-MK31
6 Sara Krog Christoffersen 1996 654 34.96 1:14.23
Sigma Swim Birkerød
7 Matilde Schrøder 1996 652 35.61 1:14.32
O.S.L.F.
8 Simone H. Lauridsen 1999 657 34.67 1:14.12
Esbjerg Svømmeklub
9 Anna Puggaard 1996 636 35.28 1:14.94
Svømmeklubben Triton Ballerup
10 Anne-Sofie Lindblad 1997 629 35.56 1:15.19
Vallensbæk IF Af 1939
11 Malene Bang 1999 617 35.87 1:15.67
Slangerup Svømmeklub
12 Maria Grandt 1998 616 35.42 1:15.72
Hovedstadens Svømmeklub
13 Helena Kornerup Klejstrup 1999 602 35.60 1:16.30
Lyngby Svømmeklub
14 Astrid Ovesen 1999 598 36.46 1:16.46
Slagelse Svømmeklub
15 Freja Englund 1997 560 36.08 1:18.19
Hillerød Svømmeklub
- Karen Tanderup Hansen 1996 DSQ flybensp.e.brystben
Slagelse Svømmeklub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 05 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 17:34
Resultat Løb 40 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 05 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 11:36
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 40, 100m Brystsvømning Herrer, Indledende
Europarekord Senior: Hugues Duboscq (1981) 58.64 2009-07-27
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 58.71 2011-07-25
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:02.41 2009-07-26
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 1:02.76 2012-07-11
Plac. Navn Født Point FINA 50m Opnået Status
Klub
1 Niklas Hedegaard 1990 767 29.97 1:03.99
Farum Svømmeklub
2 Kristoffer Moos 1996 739 30.64 1:04.77
Aalborg Svømmeklub
3 Viktor Christensen 1995 735 30.41 1:04.91
Køge Svømmeklub
4 Janus Meinert 1995 718 30.93 1:05.41
Aalborg Svømmeklub
5 Jacob M. Jørgensen 1997 681 31.84 1:06.58
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
6 Jakob Klint Axelsen 1996 679 31.05 1:06.63
Lyngby Svømmeklub
7 Philip Greve 1998 662 31.44 1:07.21 Deltager ikke i finalen
Farum Svømmeklub
8 Timon Wedekind 1996 650 31.24 1:07.60
Hovedstadens Svømmeklub
9 Andreas Borre Heltborg 1996 645 32.01 1:07.79
Sigma Swim Allerød
10 Gøkhan Dagidir 1995 626 31.70 1:08.47
Vest-Brøndby
11 Christian Gravgaard 1997 614 31.92 1:08.90
Kolding SK
12 Esben Norup 1996 610 32.38 1:09.04
VAT Copenhagen-MK31
13 Robert Asfeldt 1996 609 32.96 1:09.09
Herning Svømmeklub
14 Michael Petersen 1994 608 32.74 1:09.12
Esbjerg Svømmeklub
15 Niklas Broch Thielemann 1994 607 32.40 1:09.15
Sigma Swim Birkerød
16 David Tørring 1995 601 32.55 1:09.38
Agfs Svømmeafdeling
17 Mikkel Austmann 1991 599 32.84 1:09.49
Herlev Svømning
18 Gustav Emil Lings 1996 594 32.88 1:09.68
Agfs Svømmeafdeling
19 Mathias Brændholt 1996 578 32.41 1:10.30
Herlev Svømning
20 Lasse Kammer 1995 576 32.48 1:10.38
Viborg Svømme Klub
21 Mads Ingeman Hansen 1997 564 33.38 1:10.86
Næstved IF
22 Rasmus Hasemann 1996 564 33.45 1:10.88
Svømmeklubben Triton Ballerup
23 Michael Kjær 1995 554 33.23 1:11.30
Thisted Svømmeklub
24 Marcus Brandborg 1997 552 32.42 1:11.39
Aalborg Svømmeklub
25 Mark H. Østermann 1995 550 32.75 1:11.49
Svømmeklubben Triton Ballerup
26 Emil Andersen 1992 549 32.73 1:11.51
Svømmeklubben Triton Ballerup
27 Daniel Højme 1997 548 33.78 1:11.57
Hovedstadens Svømmeklub
28 Sebastian H. Andersen 1997 539 33.38 1:11.98
Kalundborg SK
29 Magnus Høvsgaard 1997 531 33.49 1:12.30
Odense Svømme Klub
30 Rasmus B. Larsen 1997 531 33.45 1:12.33
Slagelse Svømmeklub
31 Stefan Blidarevic 1996 529 32.83 1:12.41
Helsinge Svømmeklub
32 Burak Dagidir 1995 528 33.81 1:12.47
Vest-Brøndby
33 Andreas Levin Pedersen 1995 521 34.12 1:12.80
Holstebro Svømme Club
34 Sebastian Friis 1995 510 33.46 1:13.29
Agfs Svømmeafdeling
35 Mikkel Strand 1997 510 33.88 1:13.30
Swim Team Neptun
36 Niklas Beyer Hansen 1997 508 34.31 1:13.39
Vest-Brøndby
37 Kasper Winther 1995 489 35.28 1:14.32
Silkeborg Svømmeklub
38 Albert Grann-Frankild 1996 484 32.82 1:14.61
Agfs Svømmeafdeling
39 Jesper Andersen 1995 474 33.84 1:15.08
Vordingborg Svømme Klub
40 Anders Juul Rasmussen 1997 422 36.03 1:18.08
Ringsted Svømme Klub
- Yannick Rasmussen 1995 akut syg
Roskilde Svømning
- Mathias Andersen 1991 DSQ dobblt flyben50m
Sigma Swim Allerød
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 05 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 11:36
Resultat Løb 40 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 05 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 17:45
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 40, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler
Europarekord Senior: Hugues Duboscq (1981) 58.64 2009-07-27
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 58.71 2011-07-25
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:02.41 2009-07-26
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 1:02.76 2012-07-11
Plac. Navn Født Point FINA 50m Opnået Status
Klub
1 Kristoffer Moos 1996 767 30.26 1:03.97
Aalborg Svømmeklub
2 Niklas Hedegaard 1990 765 29.75 1:04.04
Farum Svømmeklub
3 Viktor Christensen 1995 735 30.59 1:04.90
Køge Svømmeklub
4 Janus Meinert 1995 720 30.88 1:05.33
Aalborg Svømmeklub
5 Jacob M. Jørgensen 1997 694 31.44 1:06.14
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
6 Jakob Klint Axelsen 1996 692 30.73 1:06.21
Lyngby Svømmeklub
7 Andreas Borre Heltborg 1996 657 31.69 1:07.37
Sigma Swim Allerød
8 Timon Wedekind 1996 642 31.95 1:07.89
Hovedstadens Svømmeklub
9 Christian Gravgaard 1997 637 31.35 1:08.07
Kolding SK
10 Michael Petersen 1994 635 31.70 1:08.14
Esbjerg Svømmeklub
11 Gøkhan Dagidir 1995 629 32.31 1:08.35
Vest-Brøndby
12 Esben Norup 1996 624 33.04 1:08.52
VAT Copenhagen-MK31
13 Mikkel Austmann 1991 618 32.36 1:08.75
Herlev Svømning
14 Robert Asfeldt 1996 606 32.60 1:09.19
Herning Svømmeklub
15 David Tørring 1995 592 32.34 1:09.75
Agfs Svømmeafdeling
- Niklas Broch Thielemann 1994 DSQ ej samt ber. 50 m
Sigma Swim Birkerød
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 05 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 17:45
Resultat Løb 41 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 05 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 12:02
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 41, 200m Rygsvømning Damer, Indledende
Europarekord Senior: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01
Nordisk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.97 2012-03-25
Plac. Navn Født Point FINA 50m 100m 150m Opnået Status
Klub
1 Yasmin Saud Abdulkadir 1994 719 32.47 1:07.18 1:43.29 2:19.30
Herlev Svømning
2 Amalie Østrup 1997 694 33.20 1:09.35 1:45.66 2:20.95
Agfs Svømmeafdeling
3 Emilie Beckmann 1997 681 33.46 1:09.30 1:45.43 2:21.84
Tune I.F. Svømmeafdeling
4 Laura Glerup Jensen 1998 681 33.46 1:09.90 1:46.41 2:21.86
Berns Swim Team
5 Hannah Strunge Nissen 1997 667 33.96 1:09.61 1:46.32 2:22.78
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
6 Cecilie Høgskilde 1999 643 34.04 1:10.88 1:48.05 2:24.57
Sigma Swim Birkerød
7 Helle Dohn 1998 635 34.46 1:11.05 1:48.37 2:25.14
Holstebro Svømme Club
8 Emilie Falbe-Hansen 1999 630 33.01 1:09.33 1:47.50 2:25.52
Gentofte Svømme Klub
9 Nicoline M. Riisberg 1997 629 34.51 1:11.10 1:48.20 2:25.61
Sigma Swim Allerød
10 Sofie Witthøft 1997 626 33.99 1:11.22 1:48.71 2:25.85
Kalundborg SK
11 Anna Brandt Nielsen 1998 626 34.34 1:10.91 1:48.38 2:25.88
Lyngby Svømmeklub
12 Stine Raaby Jensen 1995 620 34.81 1:11.88 1:48.63 2:26.30 Deltager ikke i finalen
Svømmeklubben Triton Ballerup
13 Caroline Amalie Duus 1998 614 34.35 1:12.03 1:49.38 2:26.77
Svømmeklubben Triton Ballerup
14 Sabrina Wielsøe 1990 606 34.87 1:12.19 1:49.57 2:27.46
Køge Svømmeklub
15 Cecilie F. Jensen 1998 603 35.22 1:11.73 1:49.96 2:27.68
Herlev Svømning
16 Maja Jørgensen Bruun 1995 589 36.02 1:13.70 1:51.10 2:28.81
Aalborg Svømmeklub
17 Emma Lyngby Larsen 1998 578 35.39 1:13.38 1:52.37 2:29.79
Svømmeklubben Triton Ballerup
18 Sarah Sannung 1996 568 36.33 1:15.06 1:53.26 2:30.68
Gladsaxe Idræts Forening
19 Anne Sofie Jørgensen 1998 567 35.70 1:13.48 1:52.26 2:30.71
Ringe Svømme Klub
20 Pernille Rasmussen 1996 565 35.39 1:13.71 1:52.54 2:30.95 Deltager ikke i finalen
Svømmeklubben S 68
21 Tanja Lylloff 1998 562 34.62 1:13.35 1:52.80 2:31.20
Herlufsholm Svømmeklub
22 Emma Maagøe 1999 561 34.57 1:12.94 1:52.20 2:31.33
Hovedstadens Svømmeklub
23 Anna Emilie Hansen 1999 557 35.21 1:13.97 1:53.22 2:31.68
Svømmeklubben Tempo
24 Julie Oxenvad 1997 553 35.30 1:13.00 1:52.05 2:31.99 Deltager ikke i finalen
Haderslev Svømme Klub
25 Helene Grønnegaard 1998 552 35.25 1:14.50 1:55.42 2:32.11
Ringe Svømme Klub
26 Maja Østergaard 1998 549 35.70 1:13.72 1:52.87 2:32.38
Svømmeklubben Laksen
27 Sophie Amalie Schøn 1999 548 34.54 1:13.39 1:52.85 2:32.43
Lyngby Svømmeklub
28 Emily Brophy 1999 545 35.89 1:13.72 1:52.91 2:32.73
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
29 Emilia Harlund 1999 544 36.10 1:14.09 1:53.38 2:32.86
Nakskov Svømme Klub
30 Caroline Øhrstrøm 1995 542 35.55 1:13.05 1:53.69 2:33.06
Gladsaxe Idræts Forening
31 Julie Bingen Jacobsen 1999 541 34.80 1:12.97 1:52.95 2:33.11
VAT Copenhagen-MK31
32 Mathilde Olsen 1998 534 34.54 1:12.59 1:53.28 2:33.76
Hvidovre Svømme Klub
33 Stine Knudsen 1999 532 35.32 1:14.24 1:54.38 2:34.02
Kolding SK
34 Matilde Zaggai 1998 531 35.98 1:14.63 1:54.84 2:34.04
Hovedstadens Svømmeklub
35 Cecilie Forsberg Adolfsen 1998 531 35.36 1:14.19 1:53.87 2:34.08
Hillerød Svømmeklub
36 Sofia Zachariassen 1999 529 35.59 1:14.69 1:54.62 2:34.25
O.S.L.F.
37 Sofie Rasmussen 1999 528 36.22 1:14.98 1:54.51 2:34.37
Svømmeklubben S 68
38 Cecilie Jørgensen 1998 514 37.11 1:15.57 1:55.29 2:35.72
Hillerød Svømmeklub
39 Johanne Skovgaard Terp 1999 509 36.60 1:15.75 1:56.28 2:36.24
Odder IGF
40 Sara Krell Refn 1999 489 38.46 1:19.03 1:59.67 2:38.36
Farum Svømmeklub
41 Mia Wennecke 1999 487 37.15 1:17.37 1:58.46 2:38.61
Helsingør Svømmeklub
42 Caroline Hauritz Jensen 1999 473 38.14 1:18.80 1:59.76 2:40.13
Aalborg Svømmeklub
43 Louise Kronborg Frandsen 1999 473 36.59 1:16.70 1:58.57 2:40.18
Esbjerg Svømmeklub
44 Trine Guldberg 1999 464 38.45 1:18.78 2:00.46 2:41.17
Herning Svømmeklub
- Stinne Sørensen 1999 DNS
Herning Svømmeklub
- Isabella K. Sørensen 1994 akut syg
Aalborg Svømmeklub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 05 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 12:02
Resultat Løb 41 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 05 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 18:05
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 41, 200m Rygsvømning Damer, Finaler
Europarekord Senior: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01
Nordisk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.97 2012-03-25
Plac. Navn Født Point FINA 50m 100m 150m Opnået Status
Klub
1 Amalie Østrup 1997 733 32.12 1:07.12 1:42.34 2:18.41
Agfs Svømmeafdeling
2 Yasmin Saud Abdulkadir 1994 728 32.46 1:08.09 1:43.82 2:18.72
Herlev Svømning
3 Emilie Beckmann 1997 699 32.84 1:08.81 1:44.85 2:20.63
Tune I.F. Svømmeafdeling
4 Laura Glerup Jensen 1998 691 33.13 1:08.92 1:45.30 2:21.11
Berns Swim Team
5 Hannah Strunge Nissen 1997 678 33.53 1:08.98 1:45.70 2:22.02
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
6 Helle Dohn 1998 655 33.99 1:10.16 1:47.39 2:23.71
Holstebro Svømme Club
7 Cecilie Høgskilde 1999 654 33.65 1:10.05 1:47.35 2:23.75
Sigma Swim Birkerød
8 Emilie Falbe-Hansen 1999 588 33.88 1:11.02 1:50.09 2:28.90
Gentofte Svømme Klub
9 Sofie Witthøft 1997 671 1:09.68 1:46.28 2:22.53 2:22.53
Kalundborg SK
10 Sabrina Wielsøe 1990 627 1:09.97 1:47.64 2:25.76 2:25.76
Køge Svømmeklub
11 Anna Brandt Nielsen 1998 623 1:09.88 1:48.70 2:26.09 2:26.09
Lyngby Svømmeklub
12 Cecilie F. Jensen 1998 615 1:11.71 1:49.45 2:26.76 2:26.76
Herlev Svømning
13 Nicoline M. Riisberg 1997 595 1:12.47 1:50.31 2:28.36 2:28.36
Sigma Swim Allerød
14 Emma Lyngby Larsen 1998 583 1:13.19 1:52.18 2:29.37 2:29.37
Svømmeklubben Triton Ballerup
15 Caroline Amalie Duus 1998 568 1:13.31 1:51.42 2:30.66 2:30.66
Svømmeklubben Triton Ballerup
- Maja Jørgensen Bruun 1995 DSQ tyvstart
Aalborg Svømmeklub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 05 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 18:05
Resultat Løb 42 (Indledende) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 05 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 12:09
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 42, 200m Rygsvømning Herrer, Indledende
Europarekord Senior: Radoslaw Kawecki (1991) 1:54.24 2013-08-02
Nordisk Rekord Senior: Örn Arnarson (1981) 1:58.37 2001-07-27
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 2:01.37 2011-07-23
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09
Plac. Navn Født Point FINA 50m 100m 150m Opnået Status
Klub
1 Mads Knoblauch 1993 629 30.66 1:04.30 1:37.66 2:10.58
Odense Svømme Klub
2 Oliver Marcus Meng 1997 629 30.99 1:04.21 1:38.01 2:10.60
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
3 Viktor B. Bromer 1993 624 31.64 1:05.28 1:38.20 2:10.94
Aalborg Svømmeklub
4 Alexander Wildenschild 1997 621 30.78 1:03.64 1:37.54 2:11.17
Esbjerg Svømmeklub
5 Kasper Schultz 1995 612 31.43 1:04.60 1:38.55 2:11.81
Holstebro Svømme Club
6 Martin Terp Olesen 1994 605 31.22 1:04.58 1:38.42 2:12.28
Esbjerg Svømmeklub
7 Lars Breum Hansen 1997 599 31.61 1:04.77 1:39.00 2:12.70
Helsinge Svømmeklub
8 Jonathan Müller 1997 599 31.79 1:05.11 1:38.68 2:12.71
Svømmeklubben Syd
9 Karim Møller 1994 584 31.97 1:05.73 1:39.75 2:13.85
Svømmeklubben Triton Ballerup
10 Gustav Friberg 1997 580 31.57 1:05.16 1:39.56 2:14.20 Deltager ikke i finalen
Ringsted Svømme Klub
11 Oliver Berggren Smidt 1997 578 31.59 1:04.99 1:39.18 2:14.35
Søllerød Svømmeklub
12 Jakob Kornmaaler 1995 560 31.30 1:06.14 1:41.06 2:15.73 Deltager ikke i finalen
Agfs Svømmeafdeling
13 Oliver Huban 1996 549 31.21 1:05.32 1:40.87 2:16.66
Vest-Brøndby
14 Frederik M. Mortensen 1996 547 32.35 1:07.01 1:42.34 2:16.79
Viborg Svømme Klub
15 Magnus Andersen 1995 545 31.61 1:07.22 1:42.49 2:16.94
Roskilde Svømning
16 Ditlev Balle 1996 541 32.94 1:07.50 1:42.34 2:17.35
Gladsaxe Idræts Forening
17 Morten Børre 1996 530 31.27 1:04.86 1:40.64 2:18.27
Hovedstadens Svømmeklub
18 Jesper Frost Thomsen 1997 524 32.89 1:08.15 1:43.35 2:18.75
Hovedstadens Svømmeklub
19 Viktor Holm 1996 514 32.98 1:08.36 1:44.52 2:19.68
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
20 Chris Johansen 1996 511 31.91 1:07.05 1:43.83 2:19.93
Herlev Svømning
21 Ralf Dalby 1995 510 32.43 1:07.26 1:43.56 2:20.00
Silkeborg Svømmeklub
22 Mark H. Østermann 1995 500 33.16 1:08.94 1:45.48 2:20.93
Svømmeklubben Triton Ballerup
23 Peter Birk 1996 499 31.26 1:06.06 1:43.71 2:21.08
Thisted Svømmeklub
24 Jeppe Krog Poulsen 1997 492 32.99 1:08.50 1:45.61 2:21.77
Thisted Svømmeklub
25 Alexander Piihl Hansen 1997 482 33.45 1:09.44 1:46.13 2:22.66
Nakskov Svømme Klub
26 Mathias Bech 1996 475 32.75 1:08.65 1:46.18 2:23.39
Vejle Svømmeklub Triton
27 Maxemillian Pedersen 1996 473 33.46 1:09.45 1:46.72 2:23.63
Sigma Swim Allerød
28 Alexander Ohrt 1997 456 33.80 1:11.15 1:49.14 2:25.34
Kolding SK
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 05 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 12:09
Resultat Løb 42 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 05 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 18:06
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 42, 200m Rygsvømning Herrer, Finaler
Europarekord Senior: Radoslaw Kawecki (1991) 1:54.24 2013-08-02
Nordisk Rekord Senior: Örn Arnarson (1981) 1:58.37 2001-07-27
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 2:01.37 2011-07-23
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09
Plac. Navn Født Point FINA 50m 100m 150m Opnået Status
Klub
1 Viktor B. Bromer 1993 700 30.52 1:02.82 1:35.10 2:06.02
Aalborg Svømmeklub
2 Mads Knoblauch 1993 676 29.33 1:01.76 1:34.94 2:07.49
Odense Svømme Klub
3 Kasper Schultz 1995 666 30.29 1:03.01 1:35.97 2:08.14
Holstebro Svømme Club
4 Oliver Marcus Meng 1997 648 30.49 1:03.31 1:37.05 2:09.27
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
5 Alexander Wildenschild 1997 640 30.71 1:03.24 1:36.86 2:09.85
Esbjerg Svømmeklub
6 Martin Terp Olesen 1994 636 30.08 1:03.03 1:36.63 2:10.11
Esbjerg Svømmeklub
7 Jonathan Müller 1997 632 30.79 1:03.26 1:36.96 2:10.39
Svømmeklubben Syd
8 Lars Breum Hansen 1997 593 31.19 1:04.16 1:38.71 2:13.20
Helsinge Svømmeklub
9 Karim Møller 1994 609 31.26 1:05.03 1:38.54 2:12.02
Svømmeklubben Triton Ballerup
10 Magnus Andersen 1995 586 31.85 1:06.29 1:41.13 2:13.69
Roskilde Svømning
11 Morten Børre 1996 575 31.53 1:05.97 1:40.14 2:14.54
Hovedstadens Svømmeklub
12 Ditlev Balle 1996 573 32.23 1:05.71 1:40.30 2:14.73
Gladsaxe Idræts Forening
13 Oliver Berggren Smidt 1997 566 31.62 1:05.54 1:40.23 2:15.27
Søllerød Svømmeklub
14 Frederik M. Mortensen 1996 547 32.30 1:06.88 1:41.92 2:16.83
Viborg Svømme Klub
15 Oliver Huban 1996 541 31.43 1:05.65 1:41.10 2:17.34
Vest-Brøndby
16 Jesper Frost Thomsen 1997 512 33.03 1:07.91 1:43.60 2:19.83
Hovedstadens Svømmeklub
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 05 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 18:06
Resultat Løb 43 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 05 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 11:56
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 43, 4X100m Medley Damer, Finaler
Europarekord Senior: Tyskland (1900) 3:55.79 2009-08-01
Nordisk Rekord Senior: Danmark (1900) 3:57.76 2012-08-04
Dansk Rekord Senior: Aalborg Damer (1900) 4:10.68 2014-03-02
Dansk Rekord Junior: Aalborg Piger (1900) 4:19.28 2011-06-29
Plac. Navn Født Point FINA 50m 100m Opnået Status
Klub
1 Sigma Piger 1 1998 667 4:25.65
Sigma Swim
Cecilie Høgskilde 1999 32.38 1:05.84 1:05.84
Anna Boutrup 1998 36.19 1:16.21 2:22.05
Caroline Erichsen 1998 29.87 1:04.61 3:26.66
Anne Huse Gaarde-Hansen 1999 27.99 58.99 4:25.65
2 Hovedstaden Damer Junior 1998 651 4:27.80
Hovedstadens Svømmeklub
Emma Maagøe 1999 33.66 1:11.00 1:11.00
Maria Grandt 1998 34.64 1:13.83 2:24.83
Vera Staun Hansen 1999 30.72 1:05.05 3:29.88
Rikke Dehn 1999 27.63 57.92 4:27.80
3 Lyngby Piger 1 1998 638 4:29.65
Lyngby Svømmeklub
Anna Brandt Nielsen 1998 32.82 1:07.17 1:07.17
Helena Kornerup Klejstrup 1999 35.07 1:15.75 2:22.92
Hannah Pilgaard 1999 31.42 1:08.23 3:31.15
Amanda Højberg 1998 27.72 58.50 4:29.65
4 Agf Junior Piger 1998 627 4:31.19
Agfs Svømmeafdeling
Emma H. Christiansen 1999 33.67 1:10.38 1:10.38
Julie Pavon Friis 1999 34.96 1:16.85 2:27.23
Cecilie Lykke Hansen 1999 29.27 1:05.27 3:32.50
Matilde Kjeldsen 1999 27.82 58.69 4:31.19
5 Triton Piger 1998 603 4:34.82
Svømmeklubben Triton Ballerup
Caroline Amalie Duus 1998 33.25 1:08.20 1:08.20
Katrine B. Hansen 1999 35.23 1:14.95 2:23.15
Emma Lyngby Larsen 1998 32.02 1:08.08 3:31.23
Emma Anne Ljungstrøm 1999 29.54 1:03.59 4:34.82
6 Vat-Cph Ladies 1998 601 4:35.12
VAT Copenhagen
Julie Bingen Jacobsen 1999 34.49 1:11.27 1:11.27
Josefine B. Pedersen 1999 34.53 1:13.95 2:25.22
Mille Rask Sander 1999 31.51 1:10.49 3:35.71
Rikke Munkholm 1998 28.13 59.41 4:35.12
7 A6 Piger 1998 573 4:39.41
A6
Isabel Mass 1998 33.78 1:10.87 1:10.87
Malene Bang 1999 35.23 1:15.16 2:26.03
Maja Østergaard 1998 32.56 1:13.44 3:39.47
Lærke Toft Ruby 1999 28.21 59.94 4:39.41
8 Esbjerg Junior Piger 1998 557 4:42.08
Esbjerg Svømmeklub
Louise Kronborg Frandsen 1999 36.04 1:14.99 1:14.99
Simone H. Lauridsen 1999 34.77 1:15.45 2:30.44
Anna C. Lange 1998 31.04 1:09.62 3:40.06
Shanna Armstrong 1998 29.31 1:02.02 4:42.08
9 Stm Piger 1998 540 4:45.04
Swim Team Midtjylland
Trine Guldberg 1999 36.24 1:14.93 1:14.93
Emma Sand Majlund 1999 39.90 1:24.13 2:39.06
Stinne Sørensen 1999 29.88 1:05.72 3:44.78
Lea Moesgaard 1998 28.79 1:00.26 4:45.04
10 Hørsholm Damer 1998 477 4:57.03
Hørsholm Svømmeforening
Stinna Schnabl 1999 33.39 1:10.25 1:10.25
Thea Schulze 1998 37.30 1:20.44 2:30.69
Nicoline Hove 1999 35.88 1:26.14 3:56.83
Sofia Altoft 1998 28.93 1:00.20 4:57.03
11 Farum Girlsquad 1999 468 4:59.02
Farum Svømmeklub
Sara Krell Refn 1999 35.30 1:12.62 1:12.62
Anne Sofie Gadfelt 1999 41.06 1:29.77 2:42.39
Emilie Buurgaard Westh 1999 31.61 1:09.81 3:52.20
Simone Jørgensen 1999 32.24 1:06.82 4:59.02
- Stv Piger 1998 DSQ tyvstart 2.svømmer
Swim Team Vestsjælland
Astrid Ovesen 1999 36.42 1:13.39 1:13.39
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 05 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 11:56
Resultat Løb 44 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 05 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 12:07
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 44, 4X100m Medley Herrer, Finaler
Europarekord Senior: Tyskland (1900) 3:28.58 2009-08-02
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 3:35.83 2008-08-15
Dansk Rekord Senior: EliteSvøm Esbjerg (1900) 3:44.77 2009-04-12
Dansk Rekord Junior: A6 Junior Drenge (1995) 3:51.80 2012-07-15
Plac. Navn Født Point FINA 50m 100m Opnået Status
Klub
1 Kvik Junior Drenge 1997 671 3:56.65
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
Oliver Marcus Meng 1997 29.96 1:01.09 1:01.09
Jacob M. Jørgensen 1997 30.71 1:05.17 2:06.26
Frederik Nerving 1997 25.99 57.35 3:03.61
Marcus Krøyer Svendsen 1997 25.30 53.04 3:56.65
2 Agf Junior Drenge 1996 640 4:00.43
Agfs Svømmeafdeling
Anders L. Mogensen 1996 29.54 1:00.67 1:00.67
Gustav Emil Lings 1996 31.64 1:08.08 2:08.75
Bo Volf Brøchner 1996 26.83 57.41 3:06.16
Jesper Jensen 1996 25.44 54.27 4:00.43
3 Hovedstad Herrer Junior 1996 609 4:04.48
Hovedstadens Svømmeklub
Morten Børre 1996 30.25 1:01.52 1:01.52
Timon Wedekind 1996 31.06 1:08.10 2:09.62
Kasper Leisted Bertelsen 1997 28.43 1:00.73 3:10.35
Peter Gjerulff 1996 25.40 54.13 4:04.48
4 Helsinge Herrer 1 1997 598 4:05.91
Helsinge Svømmeklub
Lars Breum Hansen 1997 30.82 1:02.72 1:02.72
Stefan Blidarevic 1996 32.60 1:10.31 2:13.03
Søren Fritzbøger 1996 27.59 58.95 3:11.98
Sebastian Kempff-Andersen 1996 25.26 53.93 4:05.91
5 Sigma Drenge 1 1996 575 4:09.16
Sigma Swim
Maxemillian Pedersen 1996 31.29 1:04.27 1:04.27
Andreas Borre Heltborg 1996 31.21 1:07.27 2:11.54
Jacob Weberg 1997 29.38 1:03.35 3:14.89
Peter Huse Gaarde-Hansen 1996 25.89 54.27 4:09.16
6 Herlev 1 1996 573 4:09.45
Herlev Svømning
Chris Johansen 1996 31.00 1:03.72 1:03.72
Mathias Brændholt 1996 31.93 1:09.15 2:12.87
Bjørn H. Bremholm Hansen 1996 27.83 1:00.35 3:13.22
Lasse Kølle Jørgensen 1996 26.17 56.23 4:09.45
7 Helsinge Herrer 2 1997 438 4:32.78
Helsinge Svømmeklub
Mads Steen Petersen 1997 33.51 1:09.44 1:09.44
Peter Forsberg 1997 36.38 1:18.19 2:27.63
Joachim Frimann 1997 30.26 1:07.14 3:34.77
Tobias M. Jensen 1996 26.88 58.01 4:32.78
- Vejles Drenge 1997 DSQ tyvstart
Vejle Svømmeklub Triton
Mathias Bech 1996 31.48 1:04.65 1:04.65
- Aalborg Drenge 1997 DSQ tyvstart 2svømmer
Aalborg Svømmeklub
Jens Bach 1997 30.91 1:02.71 1:02.71
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 05 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 12:07
Resultat Løb 45 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 05 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 19:22
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 45, 4X100m Medley Damer, Finaler
Europarekord Senior: Tyskland (1900) 3:55.79 2009-08-01
Nordisk Rekord Senior: Danmark (1900) 3:57.76 2012-08-04
Dansk Rekord Senior: Aalborg Damer (1900) 4:10.68 2014-03-02
Dansk Rekord Junior: Aalborg Piger (1900) 4:19.28 2011-06-29
Plac. Navn Født Point FINA 50m 100m Opnået Status
Klub
1 Aalborg Damer 1 0 819 4:08.11 Ny dansk rekord
Aalborg Svømmeklub
Mie Ø. Nielsen 1996 29.57 1:00.77 1:00.77
Louise B. Dalgaard 1990 32.89 1:10.60 2:11.37
Mathilde Pugholm Hvid 1990 28.95 1:01.56 3:12.93
Julie Levisen 1997 26.65 55.18 4:08.11
2 Sigma Damer 1 0 718 4:19.23
Sigma Swim
Cecilie Høgskilde 1999 32.25 1:06.02 1:06.02
Sara Krog Christoffersen 1996 33.60 1:11.61 2:17.63
Marina Heller Hansen 1994 29.19 1:03.23 3:20.86
Maj Howardsen 1997 28.48 58.37 4:19.23
3 Triton Damer 1995 669 4:25.48
Svømmeklubben Triton Ballerup
Stine Raaby Jensen 1995 32.16 1:06.73 1:06.73
Anna Puggaard 1996 35.20 1:15.28 2:22.01
Katrine B. Hansen 1999 30.45 1:05.08 3:27.09
Maja Nielsen 1996 28.06 58.39 4:25.48
4 Kvik Senior Damer 1997 655 4:27.33
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
Hannah Strunge Nissen 1997 32.13 1:05.97 1:05.97
Ida Schütt 1996 35.21 1:15.54 2:21.51
Josephine Holm 1999 30.49 1:05.71 3:27.22
Emma Wael 1993 28.77 1:00.11 4:27.33
5 Hsc Damer 0 632 4:30.54
Holstebro Svømme Club
Helle Dohn 1998 1:08.03 1:08.03
Emma D. Rasmussen 1996 34.24 1:13.93 2:21.96
Cecilie Ravn Jensen 1994 30.68 1:06.31 3:28.27
Merete Toft Jensen 1999 30.19 1:02.27 4:30.54
6 Køge Piger 1990 621 4:32.14
Køge Svømmeklub
Sabrina Wielsøe 1990 33.50 1:07.96 1:07.96
Laura Andersen 1997 36.97 1:20.47 2:28.43
Christina Munkholm 1996 28.85 1:02.49 3:30.92
Astrid Delin 1999 29.21 1:01.22 4:32.14
7 Stm Damer 0 604 4:34.54
Swim Team Midtjylland
Emma Sand Majlund 1999 36.09 1:15.11 1:15.11
Julie D. Hald 1996 33.32 1:12.52 2:27.63
Stinne Sørensen 1999 29.91 1:06.74 3:34.37
Lea Moesgaard 1998 28.92 1:00.17 4:34.54
8 Aalborg Damer 2 0 601 4:35.06
Aalborg Svømmeklub
Maja Jørgensen Bruun 1995 35.38 1:11.61 1:11.61
Emma-Sofie Hestbech 1996 35.38 1:17.60 2:29.21
Lisa Schøn 1999 30.67 1:07.25 3:36.46
Line Jørgensen Bruun 1995 28.32 58.60 4:35.06
9 Hvidovre Damer 0 599 4:35.40
Hvidovre Svømme Klub
Mathilde Olsen 1998 34.10 1:10.52 1:10.52
Julie Bak 1997 35.85 1:17.84 2:28.36
Elina Lynge Wagner 1996 30.11 1:06.36 3:34.72
Frederikke Dons 1998 28.48 1:00.68 4:35.40
10 Sto 0 597 4:35.65
Swim Team Odense
Sofia Zachariassen 1999 34.67 1:11.76 1:11.76
Matilde Schrøder 1996 35.16 1:14.26 2:26.02
Anna Wermuth 1996 30.48 1:07.66 3:33.68
Isabella Drest 1999 29.65 1:01.97 4:35.65
11 Hovedstaden Damer Senior 1984 590 4:36.74
Hovedstadens Svømmeklub
Matilde Zaggai 1998 34.69 1:12.59 1:12.59
Amalie H. Falck-Schmith 1989 35.60 1:18.48 2:31.07
Amalie Mikkelsen 1997 29.43 1:04.50 3:35.57
Tenna Jensen 1998 29.04 1:01.17 4:36.74
12 Gcs Damer 1991 588 4:37.01
Gladsaxe Idræts Forening
Caroline Øhrstrøm 1995 33.67 1:11.17 1:11.17
Line Kjær 1996 38.07 1:21.53 2:32.70
Kristina Thomsen 1991 29.18 1:04.94 3:37.64
Freja Gram 1999 28.28 59.37 4:37.01
13 Lyngby Damer 1 0 587 4:37.26
Lyngby Svømmeklub
Sophie Amalie Schøn 1999 34.23 1:11.87 1:11.87
Marianne Duijm 1993 36.42 1:19.04 2:30.91
Christina Kaas Elmgreen 1996 29.65 1:04.76 3:35.67
Thea Laurberg Simonsen 1997 29.22 1:01.59 4:37.26
14 Hils Damer 0 563 4:41.08
Hillerød Svømmeklub
Cecilie Forsberg Adolfsen 1998 35.15 1:12.96 1:12.96
Freja Englund 1997 35.43 1:17.19 2:30.15
Julie Lamberth 1996 30.50 1:07.52 3:37.67
Rikke Mundt Lohse 1996 30.39 1:03.41 4:41.08
15 Gcs Damer 2 1995 535 4:45.85
Gladsaxe Idræts Forening
Sarah Sannung 1996 33.72 1:09.92 1:09.92
Veronika Storm 1998 40.25 1:27.21 2:37.13
Ida Agerbak Trandum 1996 31.06 1:07.92 3:45.05
Thea Hovmand Larsen 1997 29.18 1:00.80 4:45.85
16 Agf Damer 2 0 530 4:46.79
Agfs Svømmeafdeling
Katrine Lund Hansen 1999 36.09 1:15.41 1:15.41
Amalie Fisker Brøchner 1999 37.91 1:21.16 2:36.57
Anna Sommer Harrits 1999 32.32 1:11.42 3:47.99
Emma H. Christiansen 1999 27.57 58.80 4:46.79
- Agf Damer 1 0 DSQ tyvstart 3. svømmer
Agfs Svømmeafdeling
Amalie Østrup 1997 31.60 1:05.03 1:05.03
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 Udskriftsdato 05 juli 2014
Licens til Odense Svømme Klub Udskriftstidspunkt 19:22
Resultat Løb 46 (Finaler) - Med point og mellemtider
Stævne navn Danmarks Mesterskaber (L) Udskriftsdato 05 juli 2014
Stævne by Odense Udskriftstidspunkt 19:21
Arrangør Dansk Svømmeunion
Bassin 50m
Stævne dato 01 juli 2014
Løb 46, 4X100m Medley Herrer, Finaler
Europarekord Senior: Tyskland (1900) 3:28.58 2009-08-02
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 3:35.83 2008-08-15
Dansk Rekord Senior: EliteSvøm Esbjerg (1900) 3:44.77 2009-04-12
Dansk Rekord Junior: A6 Junior Drenge (1995) 3:51.80 2012-07-15
Plac. Navn Født Point FINA 50m 100m Opnået Status
Klub
1 Sigma Herrer 1 0 779 3:45.26
Sigma Swim
Andreas Schiellerup 1993 27.12 56.30 56.30
Mathias Andersen 1991 28.95 1:03.44 1:59.74
Magnus Jákupsson 1994 24.76 53.94 2:53.68
Claus Lerche Iversen 1977 24.45 51.58 3:45.26
2 Aalborg Herrer 1 0 733 3:49.89
Aalborg Svømmeklub
Viktor B. Bromer 1993 28.97 58.69 58.69
Kristoffer Moos 1996 29.53 1:03.35 2:02.04
Sebastian Strandberg 1994 25.41 55.15 2:57.19
Jens Bach 1997 25.17 52.70 3:49.89
3 Kvik Senior Herrer 1995 688 3:54.72
Svømmeklubben Kvik, Kastrup
Kristian Weber Larsen 1990 29.32 1:00.16 1:00.16
Jacob M. Jørgensen 1997 31.57 1:06.73 2:06.89
Rasmus Härstedt 1994 25.80 56.00 3:02.89
Marcus Krøyer Svendsen 1997 24.63 51.83 3:54.72
4 Agf Herrer 1 0 623 4:02.67
Agfs Svømmeafdeling
Jakob Kornmaaler 1995 29.38 1:01.10 1:01.10
David Tørring 1995 31.77 1:09.11 2:10.21
Bo Volf Brøchner 1996 27.09 58.54 3:08.75
Anton Bromer 1995 25.80 53.92 4:02.67
5 Agf Herrer 2 0 567 4:10.29
Agfs Svømmeafdeling
Anders L. Mogensen 1996 30.77 1:02.37 1:02.37
Gustav Emil Lings 1996 32.20 1:09.81 2:12.18
Albert Grann-Frankild 1996 28.31 1:03.17 3:15.35
Jesper Jensen 1996 26.31 54.94 4:10.29
6 Vs Viborg 0 563 4:10.97
Viborg Svømme Klub
Frederik M. Mortensen 1996 31.13 1:03.97 1:03.97
Lasse Kammer 1995 31.97 1:09.50 2:13.47
Rasmus Jørgensen 1996 27.22 1:00.04 3:13.51
Casper G. Kristensen 1995 26.93 57.46 4:10.97
7 Vat-Cph Gentlemen 0 556 4:11.97
VAT Copenhagen
Alexander Skov Andersen 1993 31.78 1:06.31 1:06.31
Esben Norup 1996 33.07 1:10.00 2:16.31
Victor Drevskich 1996 28.28 1:00.63 3:16.94
Martin Jungersen 1997 25.71 55.03 4:11.97
8 Hovedstad Herrer 1996 540 4:14.52
Hovedstadens Svømmeklub
Jesper Frost Thomsen 1997 31.63 1:05.71 1:05.71
Daniel Højme 1997 32.79 1:10.66 2:16.37
Kasper Leisted Bertelsen 1997 28.45 1:02.33 3:18.70
Hannibal Steenfos 1996 26.60 55.82 4:14.52
- Farum Guns 1990 DSQ ej samt. ber. 150 m
Farum Svømmeklub
Kevin Witt Christensen 1995 27.68 57.14 57.14
- Herlev 1 0 DSQ tyvstart 1. svømmer
Herlev Svømning
- Triton Herrer 1994 DSQ tyvstart 3. svømmer
Svømmeklubben Triton Ballerup
Karim Møller 1994 30.46 1:02.48 1:02.48