4/12/2002 - 4/14/2002
Denver, CO, USA
COMSA Masters State - 4/12/2002 to 4/14/2002
Team Rankings - Through Event 44
Combined Team Scores
Place Team Points
* * * * * * * * L A R G E T E A M S * * * * * * * *
1 Boulder Aquatic Masters BAM 1,332
2 University of Denver DU 1,228
3 Inverness Masters IM 926
4 Durango Masters DUR 737
* * * * * * * * M E D I U M T E A M S * * * * * * * *
5 Dawgs DAWG 631
6 Aurora Masters AM 543
6 Team Vortex VOR 543
8 Thornton Masters TM 339
9 Squid Swim Team SQUID 277
* * * * * * * * S M A L L T E A M S * * * * * * * *
10 South Suburban SS 251
11 Jeffco Aquatic Masters JAM 234.50
12 Evergreen Masters EV 213
13 Highlands Ranch HR 191
14 Summit County SC 186
15 Denver Athletic Club DAC 148
16 Vail Swimming VS 134
17 Greeley Guppies GG 131
18 Rally Rays RR 84
19 Greenwood Athletic Club GAC 72
20 Broomfield Breakers BB 70
21 Boulder Y Masters BY 64
22 Air Force Aquatics Masters AF 60
23 Fort Collins Club FCC 57
24 Total Fitness Swim TOT 55
25 Pueblo Masters PM 53
26 Grand Junction Dolphins GJ 29
27 Montrose Marlins MM 28
28 Csst Masters CSST 25
29 Loveland Masters LOVE 16
30 Thompson River Masters TR 8
COMSA Masters State - 4/12/2002 to 4/14/2002
Results
Event 1 Women 19-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Reynolds, Cate 22 VOR 12:07.55 9
Event 1 Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Adler, September 26 GG 14:46.99 9
Event 1 Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Geil, Kimberly 32 BAM 12:49.40 9
2 Keaton, Heather 32 FCC 14:00.80 7
3 Brieger, Lenore 34 DUR 14:32.66 6
4 Thormalen, Donna 34 DUR 14:32.90 5
5 Sadenwater, Karen 34 DU 14:33.24 4
6 Miller, Susan 31 DU 16:01.70 3
Event 1 Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hagadorn, Heather 37 DU 11:31.44 9
2 Houlihan, Myla 38 BAM 12:09.18 7
3 Heisdorffer, Trish 38 JAM 12:57.45 6
4 Shore, Sarah 38 DAC 13:04.39 5
5 Marian, Michelle 36 IM 14:36.51 4
6 Meets, Patti 37 DAWG 15:08.89 3
Event 1 Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Nelson, Judy 41 HR 11:38.94 9
2 Bendell, Heidi 41 DUR 15:06.88 7
3 Hawkinson, Cindy 41 IM 16:31.92 6
Event 1 Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Brinton, Marjorie 46 DUR 15:11.50 9
Event 1 Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Roche, Carolyn 50 BAM 13:22.17 9
2 Fouts, Susan 51 DU 13:34.44 7
3 Wilson, Debbie 50 DAC 16:00.94 6
4 Nelson, Mary Anne 51 DUR 16:30.84 5
Event 1 Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Lebsack, Linda 55 DU 15:58.00 9
2 Wise, Louise 59 DAWG 16:39.38 7
Event 1 Women 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Buchannan, Peggy 69 EV 20:17.62 9
Event 1 Women 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Holmes, Frances 74 JAM 29:00.75 9
Event 1 Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Ross, Dave 31 DU 11:17.24 9
2 Solheim, Perry 34 DUR 11:54.39 7
3 McKeogh, Larry 33 BAM 12:15.00 6
Event 1 Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Wise, Mike 37 DU 10:27.30 9
2 Thomas, Tommy 38 BAM 12:32.48 7
3 Brieger, Michael 36 DUR 12:44.73 6
4 Hanson, Jim 39 Unattached 13:35.22 5
5 Arnold, Dan 38 CSST 14:19.95 4
Event 1 Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Christie, Bill 44 DAWG 12:30.09 7
-- Moe, Stephen 41 BAM DQ 9
Event 1 Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Mann, Michael 47 DU 11:02.83 9
2 Bynum, Jeffrey 45 IM 11:29.42 7
3 Heggy, Terry 47 DAWG 12:30.45 6
4 Culp, Michael 46 SS 12:46.45 5
5 Lehman, Ron 47 TM 13:03.49 4
Event 1 Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Ellis, Quincy 53 DUR 12:13.44 9
2 Creese, Dennis 53 BAM 16:54.48 7
3 Arrison, Tom 51 SQUID 17:44.08 6
Event 1 Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 McCormick, Paul 55 BAM 11:27.72 9
2 Edwards, Morgan 57 IM 16:18.57 7
Event 1 Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Graham, James 60 DUR 14:28.62 9
2 Reynolds, Bing 61 BAM 20:10.50 7
Event 1 Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 O'Brien, Dennis 66 DUR 13:54.08 9
Event 1 Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Ensign, George 71 IM 24:55.80 9
Event 3 Women 19-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Boatright, Lisa 23 BAM 20:44.59 9
2 Fleming, Sara 23 JAM 24:46.99 7
Event 3 Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Adler, September 26 GG 25:35.43 9
Event 3 Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Deacon, Lori 31 DU 19:21.52 9
2 Leetmae, Erika 31 DU 19:45.00 7
3 Moen, Teri 33 DU 20:27.72 6
4 Prince, Shannon 34 DU 22:19.23 5
5 Czarnecki, Jen 30 DAWG 23:35.00 4
6 Garcia, Christina 30 Unattached 29:47.57 3
7 Enslow, Kedra 31 Unattached 30:30.73 2
Event 3 Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hagadorn, Heather 37 DU 19:18.28 9
2 Shinn, Jennifer 36 BAM 20:24.40 7
3 Vanderpoel, Nicole 37 IM 20:51.56 6
4 Iverson, Jana 36 DAWG 21:22.94 5
5 Rocke, Jennifer 36 BAM 22:21.17 4
6 Lantz, Ann 38 IM 24:20.00 3
7 Morrison, Mary 36 DU 31:23.71 2
8 Wikstrom, Rainey 37 DU 32:45.00 1
Event 3 Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Dullea, Melanie 40 SS 20:37.13 9
Event 3 Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hull, Kathy 45 JAM 22:51.25 9
2 Laney, Judy 49 DU 23:21.37 7
3 Troeger, Susan 48 IM 29:57.00 6
4 Pidcock, Kathy 47 IM 35:11.87 5
5 Neale, Susan 45 IM 35:49.90 4
Event 3 Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Young, Lydia 53 DAWG 27:43.03 9
2 McGrane, Karen 50 IM 35:21.65 7
Event 3 Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Lebsack, Linda 55 DU 25:59.25 9
2 Anziano, Marcia 57 DU 26:53.40 7
Event 3 Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Zentgraf, Karen 60 BY 31:16.01 9
Event 3 Women 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hertzberg, Ruth 69 SC 34:55.33 9
Event 3 Men 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Jones, Ryan 25 IM 18:29.29 9
Event 3 Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Ross, Dave 31 DU 18:56.38 9
2 Snowberg, Eric 31 IM 19:40.33 7
3 Jirssa, William 32 DAWG 20:24.69 6
4 Hoftiezer, Scott 31 DAC 21:03.67 5
5 Glenn, Scott 31 RR 24:52.33 4
Event 3 Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Melansan, Edward 39 DU 17:52.80 9
2 Kelly, Patrick 35 BAM 20:44.50 7
3 Gunn, Frank 39 Unattached 21:17.02 6
4 Heiman, Timothy 35 BAM 21:43.26 5
5 Gedney, John 39 RR 21:48.64 4
6 Giesen, Tim 35 DU 24:27.20 3
7 Srodulski, Eric 39 DU 24:36.49 2
8 Shiver, Chris 39 RR 25:03.79 1
9 Roy, Charlie 37 DU 25:42.72
Event 3 Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Moe, Stephen 41 BAM 18:49.79 9
2 Ellis, Mike 43 BAM 22:58.98 7
3 Wall, Jack 44 TM 30:20.42 6
4 Kane, Francis 43 IM 33:29.26 5
Event 3 Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Heggy, Terry 47 DAWG 21:22.56 9
Event 3 Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Steward, Donald 51 SQUID 27:08.00 9
2 Creese, Dennis 53 BAM 28:35.29 7
Event 3 Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 McCormick, Paul 55 BAM 19:29.05 9
2 Burson, Bill 57 SS 23:46.94 7
3 Blankenship, Jim 57 DUR 24:39.39 6
4 Setzke, Dave 55 BAM 27:46.40 5
5 McDanal, Steve 58 JAM 30:31.28 4
Event 3 Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Chessnoe, Michael 60 DU 25:24.84 9
2 Malone, Mark 63 DAWG 28:13.00 7
Event 5 Mixed 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 University of Denver 'D' 1:56.05 18
1) Gadd-Siegel, Cecila 30 2) Frederiksen, Ellen 22
3) Ross, Dave 31 4) Alden, Jeremy 26
2 Team Vortex 'B' 1:57.29 14
1) Stanback, John 48 2) Sherick, Paul 35
3) Pettitt, Karen 26 4) Reynolds, Cate 22
3 Aurora Masters 'A' 2:00.83 12
1) Valks, Victor 27 2) Cliff-Turtle, Josh 22
3) Southam, Brittany 25 4) Niemann, Catherine 31
Event 5 Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Team Vortex 'A' 1:49.80 18
1) MacEachran, Daniel 25 2) Brown, Erin 26
3) Tuck, Laura 25 4) Hoffman, Aaron 28
2 Boulder Aquatic Masters 'A' 1:50.47 14
1) Smit, Robbert-Paul 33 2) McCormick, Aaron 27
3) Vanslingerlandt, Mica 26 4) Geil, Kimberly 32
3 University of Denver 'A' 1:51.90 12
1) Deacon, Lori 31 2) Champlin, Pete 34
3) Surr, Christy 31 4) Siegel, Joel 30
4 Inverness Masters 'A' 1:52.55 10
1) Jones, Ryan 25 2) Hicks, Stephen 29
3) Garland, Crystal 30 4) Seavall, Kelly 33
5 Thornton Masters 'A' 1:52.78 8
1) Jenkins, Holly 34 2) Drozda, Catherin 43
3) Martin, Troy 33 4) Brodhacker, David 40
6 University of Denver 'B' 1:55.16 6
1) Wise, Mike 37 2) Clodius, Katy 27
3) Melansan, Edward 39 4) Mann, Jon 41
7 Dawgs 'A' 1:59.05 4
1) Jirssa, William 32 2) Christie, Bill 44
3) Potter, Kathryn 36 4) Sappy, Collette 37
8 Inverness Masters 'B' 2:02.59 2
1) Snowberg, Jennifer 28 2) Mundy, Matt 28
3) Nicholls, Michael 30 4) Shultz, Lisa 39
9 Rally Rays 'A' 2:03.57
1) Dahl, Matt 33 2) Hildebrant, Jeff 36
3) Dillner, Kelly 25 4) Moore, Melissa 30
10 Durango Masters 'B' 2:07.49
1) Brieger, Michael 36 2) Brieger, Lenore 34
3) Thormalen, Donna 34 4) Solheim, Perry 34
11 Thornton Masters 'B' 2:14.44
1) Hoyt, Brian 35 2) Trohkimoinen, Kristin 27
3) Curry, Kevin 49 4) Kochis, Tiffany 27
12 Thornton Masters 'C' 2:15.52
1) Gorrell, Robin 30 2) Dretzka, Jennifer 39
3) Maleike, Corinna 41 4) Lehman, Ron 47
13 Jeffco Aquatic Masters 'B' 2:17.70
1) Bennett, Lisa 30 2) Plummer, Charlotte 36
3) McDanal, Steve 58 4) Rodriguez, Andy 39
Event 5 Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Boulder Aquatic Masters 'C' 1:50.55 18
1) Gonzales, Mike 35 2) Gould, Thomas 37
3) Crouch, Kim 40 4) Lee, Sarah 35
2 Boulder Aquatic Masters 'B' 1:58.80 14
1) Rocke, Jennifer 36 2) Knight, Roger 38
3) Thomas, Tommy 38 4) Houlihan, Myla 38
3 Inverness Masters 'C' 2:00.14 12
1) Milberg, Ruthie 41 2) Nolte, Christopher 45
3) Hugo, John 41 4) Garnier, Kathy 41
4 Dawgs 'B' 2:06.21 10
1) Horn, Kris 39 2) Lee, Julie 36
3) Dowd, Arnie 56 4) Radic, Alice 38
5 Durango Masters 'C' 2:06.77 8
1) Metz, Cathy 46 2) Sodini, David 46
3) O'Brien, Michael 40 4) Bussian, Elizabeth 39
6 Jeffco Aquatic Masters 'A' 2:12.37 6
1) Heisdorffer, Trish 38 2) Busch, Linda 51
3) Tveitmoe, Bob 49 4) Carson, Michael 53
7 Aurora Masters 'B' 2:18.65 4
1) Mable, Lori 43 2) Hall, Ted 51
3) Magnuson, Tom 49 4) Rowe, Christine 50
8 South Suburban 'A' 2:18.84 2
1) Blum, Juri 35 2) Slavec, Deborah 48
3) Pyle, Rebecca 46 4) Burson, Bill 57
9 Durango Masters 'D' 2:32.56
1) Brinton, Marjorie 46 2) Bendell, Heidi 41
3) O'Brien, Dennis 66 4) Graham, James 60
Event 5 Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Boulder Aquatic Masters 'D' 2:10.40 18
1) Ghaffari, Manu 45 2) Anderson, Cynthia 45
3) Roche, Carolyn 50 4) Paxton, Norman 53
2 Durango Masters 'A' 2:19.80 14
1) Ellis, Quincy 53 2) Klatt, Trudy 52
3) Dodge, David 55 4) Nelson, Mary Anne 51
3 Dawgs 'C' 2:58.07 12
1) Bernhardt, Mary Ellen 61 2) King, William 62
3) Young, Lydia 53 4) Wise, Louise 59
Event 7 Women 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Cardwell, Karen 23 SC 2:25.97 9
2 Gray, Anne 23 BB 2:52.30 7
Event 7 Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Vanslingerlandt, Mica 26 BAM 2:17.06 9
2 Pettitt, Karen 26 VOR 2:20.10 7
3 Clodius, Katy 27 DU 2:27.95 6
4 Coursey, Heather 28 BB 2:37.67 5
Event 7 Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Deacon, Lori 31 DU 2:16.71 9
2 Leetmae, Erika 31 DU 2:21.02 7
3 Seavall, Kelly 33 IM 2:21.11 6
4 Surr, Christy 31 DU 2:24.20 5
5 Sherick, Kathryn 34 VOR 2:24.78 4
6 Niemann, Catherine 31 AM 2:30.03 3
7 Garland, Crystal 30 IM 2:36.06 2
8 Bennett, Lisa 30 JAM 2:40.71 1
9 Loop, Winifred 31 DAWG 2:44.41
10 Brieger, Lenore 34 DUR 2:53.42
Event 7 Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hagadorn, Heather 37 DU 2:24.84 9
2 Divelbiss, Susanne 36 PM 2:26.17 7
3 Smith, Laura 36 VS 2:28.13 6
4 Houlihan, Myla 38 BAM 2:29.53 5
5 Iverson, Jana 36 DAWG 2:30.73 4
6 Lee, Julie 36 DAWG 2:33.98 3
7 Radic, Alice 38 DAWG 2:39.78 2
8 Heisdorffer, Trish 38 JAM 2:42.43 1
9 Plummer, Charlotte 36 JAM 2:46.81
10 Sauls, Catherine 37 TM 2:55.50
Event 7 Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Crouch, Kim 40 BAM 2:26.71 9
2 Nelson, Judy 41 HR 2:31.13 7
3 Milberg, Ruthie 41 IM 2:33.29 6
4 Dullea, Melanie 40 SS 2:36.03 5
5 Maleike, Corinna 41 TM 2:36.10 4
6 Nolte, Susan 41 IM 2:56.85 3
7 Hawkinson, Cindy 41 IM 3:21.92 2
Event 7 Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Metz, Cathy 46 DUR 2:39.72 9
2 Brinton, Marjorie 46 DUR 3:17.32 7
Event 7 Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Roche, Carolyn 50 BAM 2:49.71 9
2 Young, Lydia 53 DAWG 3:16.31 7
-- Wilson, Debbie 50 DAC DQ
Event 7 Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Lebsack, Linda 55 DU 3:34.58 9
Event 7 Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Buchannan, Peggy 69 EV 4:12.61 9
Event 8 Men 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Cliff-Turtle, Josh 22 AM 2:22.07 9
Event 8 Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Commings, Jeff 28 SQUID 1:57.92 9
2 Hicks, Stephen 29 IM 2:05.91 7
3 McCormick, Aaron 27 BAM 2:14.05 6
4 Turtle, G Paul 25 DU 2:19.60 5
5 Valks, Victor 27 AM 2:27.62 4
Event 8 Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Nasser, Rob 32 HR 2:04.00 9
2 Allison, Mark 34 AM 2:11.40 7
3 Ross, Dave 31 DU 2:12.99 6
4 Haid, James 31 BAM 2:14.85 5
5 Champlin, Pete 34 DU 2:16.40 4
6 Pryor, Keith 31 SQUID 2:25.95 3
7 Nicholls, Michael 30 IM 2:33.15 2
Event 8 Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Jordan, Jamie 39 DU 2:09.09 9
2 Melansan, Edward 39 DU 2:12.31 7
3 Hildebrant, Jeff 36 RR 2:12.38 6
4 Chaiyaroj, Patt 38 SQUID 2:13.83 5
5 Sherick, Paul 35 VOR 2:17.33 4
6 Knight, Roger 38 BAM 2:19.43 3
7 McKissick, Mark 37 DU 2:22.46 2
8 Brieger, Michael 36 DUR 2:27.23 1
9 Fomenko, Alex 38 Unattached 2:28.20
10 Shiver, Chris 39 RR 2:43.75
Event 8 Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Mann, Jon 41 DU 2:11.42 9
2 Nelson, Kurt 42 HR 2:12.08 7
3 Lee, Marshall 43 BAM 2:17.82 6
4 Brodhacker, David 40 TM 2:25.22 5
Event 8 Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Mann, Michael 47 DU 2:07.76 9
2 Nolte, Christopher 45 IM 2:18.08 7
3 Monk, Jim 45 Unattached 2:20.73 6
4 Stanback, John 48 VOR 2:21.39 5
Event 8 Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Fischer, Chuck 50 DU 2:23.34 9
2 Hall, Ted 51 AM 2:27.79 7
3 Ellis, Quincy 53 DUR 2:32.34 6
4 Steward, Donald 51 SQUID 3:29.25 5
5 Pflum, Glenn 52 SQUID 3:36.66 4
6 Arrison, Tom 51 SQUID 3:50.66 3
-- Orendorff, Michael 50 PM DQ
Event 8 Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Abbott, William 55 AM 2:29.26 9
2 Dodge, David 55 DUR 2:34.34 7
3 Griffith, Bill 55 VS 2:36.15 6
4 Burson, Bill 57 SS 2:36.42 5
5 McDanal, Steve 58 JAM 3:15.79 4
6 Edwards, Morgan 57 IM 3:23.97 3
Event 8 Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 King, William 62 DAWG 3:17.79 9
Event 8 Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 O'Brien, Dennis 66 DUR 2:40.86 9
2 Plummer, Mark 65 IM 3:31.88 7
Event 8 Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Myers, John 71 BAM 3:48.16 9
Event 8 Men 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Wrenn, John 81 BAM 4:29.98 9
Event 9 Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Snowberg, Jennifer 28 IM 31.72 9
2 Kochis, Tiffany 27 TM 43.71 7
Event 9 Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Deacon, Lori 31 DU 29.21 9
2 Jenkins, Holly 34 TM 30.56 7
3 Loop, Winifred 31 DAWG 35.56 6
4 Gorrell, Robin 30 TM 38.75 5
Event 9 Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Lee, Sarah 35 BAM 29.62 9
2 Smith, Tori 36 Unattached 29.81 7
3 Lee, Julie 36 DAWG 31.55 6
4 Smith, Laura 36 VS 32.05 5
5 Rocke, Jennifer 36 BAM 34.30 4
6 Golding, Sandy 38 GAC 35.60 3
7 Bussian, Elizabeth 39 DUR 39.27 2
8 Dretzka, Jennifer 39 TM 41.75 1
Event 9 Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Milberg, Ruthie 41 IM 32.12 9
2 Curci, Pam 41 HR 34.68 7
3 Berry, Katie 42 Unattached 37.61 6
Event 9 Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Metz, Cathy 46 DUR 33.93 9
2 Bailey, Nancy 46 GAC 37.62 7
3 Brinton, Marjorie 46 DUR 40.85 6
4 McGarity, Maureen 46 TOT 43.03 5
Event 9 Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Rowe, Christine 50 AM 42.53 9
2 Young, Lydia 53 DAWG 45.35 7
3 England, Nancy 52 TM 51.49 6
Event 9 Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 McKim, Penny 57 TOT 1:04.85 9
Event 9 Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Zentgraf, Karen 60 BY 46.09 9
2 Bernhardt, Mary Ellen 61 DAWG 48.49 7
3 Clapp, Mary 63 AM 57.87 6
Event 9 Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hertzberg, Ruth 69 SC 54.03 9
Event 9 Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Holmes, Frances 74 JAM 1:06.13 9
Event 9 Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gatza, Willie 77 Unattached 1:23.32 9
Event 10 Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Commings, Jeff 28 SQUID 24.92 9
2 Hoffman, Aaron 28 VOR 26.22 7
3 MacEachran, Daniel 25 VOR 26.24 6
4 Valks, Victor 27 AM 30.17 5
Event 10 Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gotto, Tony 30 AM 27.28 9
2 MacEachran, Hugh 30 Unattached 31.75 7
Event 10 Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gonzales, Mike 35 BAM 25.64 9
2 Wise, Mike 37 DU 28.58 7
3 Gregg, David 35 TR 30.67 6
4 Knight, Roger 38 BAM 31.78 5
Event 10 Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Smith, John 40 Unattached 25.09 9
2 Smith, Paul 42 VS 25.84 7
3 Wesson, Jack 41 MM 30.49 6
4 Koehler, Jim 42 RR 31.90 5
5 DeFusco, Russell 43 AF 32.88 4
6 Bolton, Paul 41 SQUID 33.19 3
7 O'Brien, Michael 40 DUR 33.51 2
Event 10 Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hess, Richard 47 GG 28.34 9
2 Lehman, Melvin 48 Unattached 30.54 7
3 Hackett, Ted 47 Unattached 31.28 6
4 Schoenecke, Michael 45 BB 31.52 5
5 Magnuson, Tom 49 AM 32.34 4
6 Ghaffari, Manu 45 BAM 32.45 3
7 Sodini, David 46 DUR 32.77 2
Event 10 Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Wolff, Chuck 50 Unattached 28.01 9
2 Fischer, Chuck 50 DU 30.14 7
3 Kreidler, Lee 54 GJ 42.45 6
4 Pflum, Glenn 52 SQUID 43.60 5
Event 10 Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Dodge, David 55 DUR 34.15 9
2 Griffith, Bill 55 VS 35.71 7
3 Ball, Robert 57 GG 37.70 6
Event 10 Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Platter, Sanford 63 BAM 37.58 9
2 Chessnoe, Michael 60 DU 50.83 7
3 Reynolds, Bing 61 BAM 50.96 6
Event 10 Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hart, James 73 Unattached 46.18 9
Event 10 Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Bigum, William 80 GJ 51.17 9
2 Wood, Richard 80 AM 52.16 7
3 Wrenn, John 81 BAM 52.55 6
Event 10 Men 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Yamamoto, Beans 85 Unattached 45.92 9
Event 11 Women 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Cardwell, Karen 23 SC 59.22 9
2 Gearke, Molly 22 GG 1:01.70 7
3 Reynolds, Cate 22 VOR 1:02.33 6
4 Frederiksen, Ellen 22 DU 1:03.00 5
5 Gray, Anne 23 BB 1:06.93 4
Event 11 Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Bicknell, Becky 26 DAC 54.48 9
2 Vanslingerlandt, Mica 26 BAM 56.44 7
3 Tuck, Laura 25 VOR 57.37 6
4 Trohkimoinen, Kristin 27 TM 1:02.55 5
5 Coursey, Heather 28 BB 1:03.72 4
6 Brown, Erin 26 VOR 1:03.84 3
7 Southam, Brittany 25 AM 1:07.93 2
8 Dillner, Kelly 25 RR 1:10.25 1
9 Chaney, Wendy 26 TM 1:26.37
Event 11 Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gadd-Siegel, Cecila 30 DU 54.90 9
2 Seavall, Kelly 33 IM 57.79 7
3 Batizy-Morley, Julianna 31 GAC 58.20 6
4 Garland, Crystal 30 IM 1:01.01 5
5 Bennett, Lisa 30 JAM 1:04.48 4
6 Thormalen, Donna 34 DUR 1:05.19 3
7 Keaton, Heather 32 FCC 1:06.19 2
8 Brieger, Lenore 34 DUR 1:07.74 1
9 Moore, Melissa 30 RR 1:08.20
10 Pottinger, Erin 31 AM 1:11.80
11 Heiman, Tracy 33 BAM 1:17.17
-- Geil, Kimberly 32 BAM DQ
Event 11 Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Sappy, Collette 37 DAWG 54.28 9
2 Hagadorn, Heather 37 DU 55.77 7
3 Potter, Kathryn 36 DAWG 56.65 6
4 Forbes, Tiffany 35 RR 57.55 5
5 Divelbiss, Susanne 36 PM 57.63 4
6 Houlihan, Myla 38 BAM 58.85 3
7 Shore, Sarah 38 DAC 1:03.16 2
8 Vanderpoel, Nicole 37 IM 1:03.66 1
9 Bussian, Elizabeth 39 DUR 1:04.05
10 Shultz, Lisa 39 IM 1:06.33
11 Plummer, Charlotte 36 JAM 1:06.53
12 Meets, Patti 37 DAWG 1:10.73
Event 11 Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Garnier, Kathy 41 IM 54.92 9
2 Von Evig, Julia 40 DU 55.34 7
3 Drozda, Catherin 43 TM 56.93 6
4 Nelson, Judy 41 HR 58.68 5
5 Crouch, Kim 40 BAM 1:04.74 4
6 Nolte, Susan 41 IM 1:11.03 3
7 Mable, Lori 43 AM 1:12.31 2
8 Bendell, Heidi 41 DUR 1:14.89 1
9 Jackman, Paula 44 IM 1:27.45
Event 11 Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Rosener, Karen 48 FCC 1:01.49 9
2 Bailey, Nancy 46 GAC 1:10.02 7
3 McGarity, Maureen 46 TOT 1:17.80 6
4 Slavec, Deborah 48 SS 1:20.11 5
5 Yoder, Margie 49 DU 1:20.16 4
Event 11 Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Roche, Carolyn 50 BAM 1:05.38 9
2 Busch, Linda 51 JAM 1:09.69 7
3 Klatt, Trudy 52 DUR 1:16.77 6
4 Rowe, Christine 50 AM 1:17.42 5
5 Nelson, Mary Anne 51 DUR 1:18.24 4
6 England, Nancy 52 TM 1:33.51 3
-- Fouts, Susan 51 DU DQ
Event 11 Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Wise, Louise 59 DAWG 1:19.27 9
2 Anziano, Marcia 57 DU 1:20.61 7
Event 11 Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Clapp, Mary 63 AM 2:01.24 9
Event 11 Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Buchannan, Peggy 69 EV 1:41.27 9
Event 11 Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Holmes, Frances 74 JAM 2:15.33 9
Event 11 Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gatza, Willie 77 Unattached 2:31.44 9
Event 12 Men 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Cliff-Turtle, Josh 22 AM 54.86 9
2 Manning, Robert 21 PM 56.03 7
-- Gilbert, Bryan 21 EV DQ
Event 12 Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 MacEachran, Daniel 25 VOR 49.31 9
2 McCormick, Aaron 27 BAM 51.88 7
3 Hoffman, Aaron 28 VOR 52.06 6
4 Adams, David 25 IM 52.44 5
5 Banford, Tery 27 Unattached 54.14 4
6 Alden, Jeremy 26 DU 54.28 3
7 Ivankovich, Zoran 28 AF 55.24 2
8 Mundy, Matt 28 IM 55.31 1
Event 12 Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Smit, Robbert-Paul 33 BAM 48.28 9
2 Nasser, Rob 32 HR 48.61 7
3 Siegel, Joel 30 DU 48.88 6
4 Gotto, Tony 30 AM 50.19 5
5 Glass, Tom 30 VOR 50.53 4
6 Dahl, Matt 33 RR 51.35 3
7 Shaver, Jon 34 SS 51.74 2
8 Parker, Corey 30 SQUID 51.82 1
9 Martin, Troy 33 TM 52.31
10 Haid, James 31 BAM 52.62
11 Solheim, Perry 34 DUR 52.80
12 Schindehette, Rob 34 DU 54.54
13 MacEachran, Hugh 30 Unattached 54.68
14 Reetz, Jay 33 Unattached 54.70
15 Allison, Mark 34 AM 54.84
16 Pazmino, Jorge 32 AM 56.78
17 Wareham, Lee 33 SQUID 1:06.34
Event 12 Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Jordan, Jamie 39 DU 50.90 9
2 Chaiyaroj, Patt 38 SQUID 51.43 7
3 Niemann, Andy 36 AM 52.18 6
4 Wrynn, Patrick 37 AF 52.25 5
5 McKissick, Mark 37 DU 55.87 4
6 Miller, George 37 IM 57.68 3
7 Lane, Chris 35 GAC 58.19 2
8 Blum, Juri 35 SS 59.19 1
9 Knight, Roger 38 BAM 59.23
10 Heiman, Timothy 35 BAM 1:00.64
11 Kelly, Patrick 35 BAM 1:00.80
12 Hoyt, Brian 35 TM 1:01.30
13 Rodriguez, Andy 39 JAM 1:01.80
14 Arnold, Dan 38 CSST 1:01.89
15 Shiver, Chris 39 RR 1:02.13
-- Hanson, Jim 39 Unattached DQ
Event 12 Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Smith, John 40 Unattached 47.96 9
2 Smith, Paul 42 VS 48.26 7
3 Nelson, Kurt 42 HR 51.41 6
4 Wesson, Jack 41 MM 54.60 5
5 Brodhacker, David 40 TM 55.78 4
6 Koehler, Jim 42 RR 56.94 3
7 Erzinger, Martin 44 DU 57.58 2
8 Christie, Bill 44 DAWG 59.05 1
9 DeFusco, Russell 43 AF 1:02.65
10 Houck, Eric 44 LOVE 1:08.64
11 Manhart, Vincent 44 TOT 1:11.87
12 Cattles, Steve 42 GG 1:50.99
Event 12 Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Mann, Michael 47 DU 50.63 9
2 Hess, Richard 47 GG 51.01 7
3 Nolte, Christopher 45 IM 54.08 6
4 Tveitmoe, Bob 49 JAM 55.72 5
5 Monk, Jim 45 Unattached 56.88 4
6 Magnuson, Tom 49 AM 56.99 3
7 Lehman, Ron 47 TM 58.25 2
8 Harper, Larry 47 DU 59.48 1
9 Hackett, Ted 47 Unattached 59.54
10 Curry, Kevin 49 TM 59.76
11 Lehman, Melvin 48 Unattached 1:00.33
12 McElinney, Tom 48 GG 1:02.33
13 alvarado, Ray 45 Unattached 1:03.12
Event 12 Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Paxton, Norman 53 BAM 52.83 9
2 Ellis, Quincy 53 DUR 55.33 7
3 Wolff, Chuck 50 Unattached 55.86 6
4 Carson, Michael 53 JAM 58.57 5
5 Rucker, Keith 50 CSST 1:01.41 4
6 Blodgett, Bob 51 IM 1:03.53 3
7 Orendorff, Michael 50 PM 1:05.44 2
8 Schwenker, Pete 54 BY 1:05.75 1
9 Franchi, Gary 53 PM 1:09.65
10 Rambo, Buddy 54 PM 1:11.00
Event 12 Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Abrahams, Rich 57 AM 52.25 9
2 Selles, Carl 55 DU 54.47 7
3 McCormick, Paul 55 BAM 55.86 6
4 Dowd, Arnie 56 DAWG 56.60 5
5 Abbott, William 55 AM 57.94 4
6 Burson, Bill 57 SS 59.58 3
7 Blankenship, Jim 57 DUR 1:05.13 2
8 Edwards, Morgan 57 IM 1:07.44 1
9 Ball, Robert 57 GG 1:09.75
10 Setzke, Dave 55 BAM 1:22.72
Event 12 Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Graham, James 60 DUR 1:03.19 9
2 King, William 62 DAWG 1:13.60 7
3 Chessnoe, Michael 60 DU 1:21.43 6
4 Reynolds, Bing 61 BAM 1:40.36 5
Event 12 Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Plummer, Mark 65 IM 1:15.34 9
2 Strom, Bengt 69 SS 1:27.16 7
Event 12 Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hart, James 73 Unattached 1:24.15 9
2 Myers, John 71 BAM 1:31.73 7
Event 12 Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Richards, Hugh 81 Unattached 1:23.42 9
2 Wrenn, John 81 BAM 1:36.32 7
3 Wood, Richard 80 AM 1:49.34 6
Event 12 Men 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Yamamoto, Beans 85 Unattached 1:39.29 9
Event 13 Women 19-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Frederiksen, Ellen 22 DU 2:47.64 9
Event 13 Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Clodius, Katy 27 DU 2:28.97 9
Event 13 Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Leetmae, Erika 31 DU 2:18.90 9
2 Surr, Christy 31 DU 2:24.36 7
Event 13 Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Iverson, Jana 36 DAWG 2:35.30 9
Event 13 Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Pyle, Rebecca 46 SS 2:49.38 9
Event 13 Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Young, Lydia 53 DAWG 3:39.84 9
Event 13 Women 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Zentgraf, Karen 60 BY 4:59.07 9
Event 13 Women 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hertzberg, Ruth 69 SC 5:30.11 9
Event 14 Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Jones, Ryan 25 IM 2:19.93 9
Event 14 Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Glass, Tom 30 VOR 2:17.38 9
2 Champlin, Pete 34 DU 2:18.33 7
Event 14 Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Melansan, Edward 39 DU 2:03.56 9
2 Hildebrant, Jeff 36 RR 2:11.76 7
3 Brieger, Michael 36 DUR 2:21.54 6
4 Kelly, Patrick 35 BAM 2:49.00 5
Event 14 Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Mann, Jon 41 DU 2:12.35 9
2 Lee, Marshall 43 BAM 2:26.29 7
Event 14 Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 DiTolla, Bob 47 HR 2:17.85 9
2 Heggy, Terry 47 DAWG 2:39.35 7
Event 14 Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hall, Ted 51 AM 2:48.01 9
Event 14 Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 O'Brien, Dennis 66 DUR 2:52.31 9
Event 15 Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Snowberg, Jennifer 28 IM 2:29.99 9
Event 15 Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Jenkins, Holly 34 TM 2:27.02 9
Event 15 Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Smith, Laura 36 VS 2:20.20 9
2 Hagadorn, Heather 37 DU 2:29.65 7
3 Lee, Julie 36 DAWG 2:32.77 6
4 Heisdorffer, Trish 38 JAM 2:40.77 5
5 Rocke, Jennifer 36 BAM 2:43.19 4
6 Golding, Sandy 38 GAC 3:23.03 3
Event 15 Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Milberg, Ruthie 41 IM 2:31.62 9
2 Curci, Pam 41 HR 2:41.44 7
Event 15 Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Metz, Cathy 46 DUR 2:36.87 9
2 Bailey, Nancy 46 GAC 2:54.92 7
3 Chidester, Victoria 45 Unattached 2:58.27 6
4 Brinton, Marjorie 46 DUR 3:11.64 5
Event 15 Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Young, Lydia 53 DAWG 3:20.48 9
2 Wilson, Debbie 50 DAC 3:35.87 7
Event 15 Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Lebsack, Linda 55 DU 3:45.56 9
Event 15 Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Bernhardt, Mary Ellen 61 DAWG 3:46.13 9
2 Zentgraf, Karen 60 BY 3:47.72 7
Event 15 Women 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gatza, Willie 77 Unattached 6:19.42 9
Event 16 Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Dahl, Matt 33 RR 2:13.94 9
2 Pryor, Keith 31 SQUID 2:35.03 7
Event 16 Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gonzales, Mike 35 BAM 2:05.11 9
2 Wise, Mike 37 DU 2:16.62 7
3 Shiver, Chris 39 RR 2:52.57 6
Event 16 Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Koehler, Jim 42 RR 2:25.91 9
Event 16 Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Stanback, John 48 VOR 2:17.34 9
2 Tveitmoe, Bob 49 JAM 2:27.17 7
3 Lehman, Melvin 48 Unattached 2:42.10 6
Event 16 Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Fischer, Chuck 50 DU 2:25.87 9
2 Ellis, Quincy 53 DUR 2:41.78 7
3 Pflum, Glenn 52 SQUID 3:39.74 6
Event 16 Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Dodge, David 55 DUR 2:50.21 9
2 Tobin, John 59 EV 3:10.34 7
Event 16 Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Reynolds, Bing 61 BAM 4:06.37 9
Event 16 Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hart, James 73 Unattached 3:43.03 9
Event 16 Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Truby, Jack 77 DU 3:35.92 9
Event 16 Men 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Wrenn, John 81 BAM 4:02.81 9
2 Wood, Richard 80 AM 4:09.13 7
Event 17 Women 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Cardwell, Karen 23 SC 1:14.40 9
Event 17 Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Brown, Erin 26 VOR 1:16.40 9
2 Pettitt, Karen 26 VOR 1:18.10 7
3 Clodius, Katy 27 DU 1:18.38 6
Event 17 Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Niemann, Catherine 31 AM 1:15.30 9
2 Heiman, Tracy 33 BAM 1:31.61 7
Event 17 Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Lee, Sarah 35 BAM 1:10.90 9
2 Divelbiss, Susanne 36 PM 1:13.81 7
3 Campbell, Ellen 39 IM 1:15.65 6
4 Radic, Alice 38 DAWG 1:21.53 5
5 Plummer, Charlotte 36 JAM 1:23.96 4
6 Johnson, Deanna 38 HR 1:24.89 3
7 Sauls, Catherine 37 TM 1:25.01 2
8 Dretzka, Jennifer 39 TM 1:28.55 1
Event 17 Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Von Evig, Julia 40 DU 1:12.04 9
2 Crouch, Kim 40 BAM 1:13.18 7
3 Drozda, Catherin 43 TM 1:13.70 6
4 Nolte, Susan 41 IM 1:29.33 5
5 Bendell, Heidi 41 DUR 1:31.13 4
Event 17 Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Anderson, Cynthia 45 BAM 1:26.40 9
2 Brinton, Marjorie 46 DUR 1:31.89 7
3 McGarity, Maureen 46 TOT 1:42.92 6
Event 17 Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Busch, Linda 51 JAM 1:27.81 9
2 Nelson, Mary Anne 51 DUR 1:28.77 7
3 Klatt, Trudy 52 DUR 1:31.88 6
4 Young, Lydia 53 DAWG 1:42.27 5
5 England, Nancy 52 TM 1:54.60 4
Event 17 Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Wise, Louise 59 DAWG 1:39.83 9
2 McKim, Penny 57 TOT 1:58.24 7
Event 17 Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Buchannan, Peggy 69 EV 2:02.24 9
Event 18 Men 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Manning, Robert 21 PM 1:10.83 9
Event 18 Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Commings, Jeff 28 SQUID 58.20 9
2 Hicks, Stephen 29 IM 1:04.75 7
3 McCormick, Aaron 27 BAM 1:06.64 6
4 Turtle, G Paul 25 DU 1:06.85 5
5 Mundy, Matt 28 IM 1:10.85 4
Event 18 Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Allison, Mark 34 AM 1:04.33 9
2 Gotto, Tony 30 AM 1:05.19 7
3 Haid, James 31 BAM 1:05.77 6
4 Schindehette, Rob 34 DU 1:07.06 5
5 Shaver, Jon 34 SS 1:07.69 4
6 Champlin, Pete 34 DU 1:10.72 3
7 Dopp, Paul 33 BAM 1:11.19 2
8 Solheim, Perry 34 DUR 1:13.98 1
9 Nicholls, Michael 30 IM 1:15.11
Event 18 Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Sherick, Paul 35 VOR 1:06.35 9
2 Adams, Scott 37 SQUID 1:07.33 7
3 Gould, Thomas 37 BAM 1:07.43 6
4 Chaiyaroj, Patt 38 SQUID 1:07.52 5
5 Knight, Roger 38 BAM 1:08.39 4
6 Miller, George 37 IM 1:09.02 3
7 McKissick, Mark 37 DU 1:11.91 2
8 Blum, Juri 35 SS 1:13.57 1
9 Heiman, Timothy 35 BAM 1:13.99
10 Harper, Charles 35 SQUID 1:26.74
Event 18 Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Mann, Jon 41 DU 1:08.10 9
2 Vargas, Luis 41 BAM 1:13.30 7
3 DeFusco, Russell 43 AF 1:14.85 6
4 Henderson, Jamie 44 SQUID 1:20.27 5
5 Manhart, Vincent 44 TOT 1:21.60 4
Event 18 Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Mann, Michael 47 DU 1:07.61 9
2 Schoenecke, Michael 45 BB 1:14.51 7
3 Heggy, Terry 47 DAWG 1:16.03 6
4 Ghaffari, Manu 45 BAM 1:16.60 5
5 Curry, Kevin 49 TM 1:18.28 4
6 alvarado, Ray 45 Unattached 1:20.68 3
-- Sodini, David 46 DUR DQ
Event 18 Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Fischer, Chuck 50 DU 1:13.14 9
2 Hall, Ted 51 AM 1:16.39 7
3 Blodgett, Bob 51 IM 1:23.29 6
4 Arrison, Tom 51 SQUID 1:46.27 5
Event 18 Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Griffith, Bill 55 VS 1:11.03 9
2 Abbott, William 55 AM 1:12.65 7
3 Conland, Robert 57 Unattached 1:19.44 6
4 Cunningham, Al 57 Unattached 1:24.51 5
5 McDanal, Steve 58 JAM 1:32.39 4
Event 18 Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Graham, James 60 DUR 1:22.73 9
2 King, William 62 DAWG 1:24.32 7
3 Platter, Sanford 63 BAM 1:28.54 6
Event 18 Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Patten, Bob 67 DAC 1:20.07 9
2 Strom, Bengt 69 SS 1:42.51 7
3 Plummer, Mark 65 IM 1:47.49 6
Event 18 Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Myers, John 71 BAM 1:49.14 9
Event 18 Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Wrenn, John 81 BAM 2:19.83 9
Event 19 Women 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Cardwell, Karen 23 SC 29.58 9
Event 19 Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Bicknell, Becky 26 DAC 27.95 9
2 Tuck, Laura 25 VOR 27.98 7
3 Vanslingerlandt, Mica 26 BAM 28.25 6
4 Coursey, Heather 28 BB 32.11 5
5 Dillner, Kelly 25 RR 36.65 4
Event 19 Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gadd-Siegel, Cecila 30 DU 27.78 9
2 Leetmae, Erika 31 DU 28.53 7
3 Surr, Christy 31 DU 28.95 6
4 Garland, Crystal 30 IM 29.90 5
5 Batizy-Morley, Julianna 31 GAC 30.18 4
6 Jenkins, Holly 34 TM 31.96 3
7 Bennett, Lisa 30 JAM 32.15 2
8 Moore, Melissa 30 RR 33.12 1
9 Loop, Winifred 31 DAWG 33.82
10 Keaton, Heather 32 FCC 34.46
11 Brieger, Lenore 34 DUR 35.86
Event 19 Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Sappy, Collette 37 DAWG 27.36 9
2 Lee, Sarah 35 BAM 28.16 7
3 Potter, Kathryn 36 DAWG 28.63 6
4 Hagadorn, Heather 37 DU 28.68 5
5 Divelbiss, Susanne 36 PM 28.71 4
6 Forbes, Tiffany 35 RR 28.74 3
7 Lee, Julie 36 DAWG 30.10 2
8 Campbell, Ellen 39 IM 30.50 1
9 Smith, Laura 36 VS 31.88
10 Horn, Kris 39 DAWG 32.48
11 Radic, Alice 38 DAWG 32.67
12 Vanderpoel, Nicole 37 IM 33.37
13 Shultz, Lisa 39 IM 35.25
14 Sauls, Catherine 37 TM 35.70
Event 19 Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Von Evig, Julia 40 DU 28.60 9
2 Crouch, Kim 40 BAM 28.94 7
3 Garnier, Kathy 41 IM 29.71 6
4 Milberg, Ruthie 41 IM 29.75 5
5 Curci, Pam 41 HR 33.33 4
6 Berry, Katie 42 Unattached 34.92 3
7 Jackman, Paula 44 IM 44.62 2
Event 19 Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Rosener, Karen 48 FCC 29.45 9
2 Bailey, Nancy 46 GAC 37.66 7
3 Yoder, Margie 49 DU 44.67 6
4 McGarity, Maureen 46 TOT 49.91 5
Event 19 Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Roche, Carolyn 50 BAM 32.66 9
2 Fouts, Susan 51 DU 36.60 7
3 Nelson, Mary Anne 51 DUR 43.03 6
Event 19 Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hertzberg, Ruth 69 SC 1:03.04 9
Event 19 Women 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gatza, Willie 77 Unattached 2:00.73 9
Event 20 Men 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Cliff-Turtle, Josh 22 AM 26.82 9
2 Gilbert, Bryan 21 EV 30.56 7
3 Gilbert, Jason 24 EV 31.97 6
Event 20 Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 MacEachran, Daniel 25 VOR 25.71 9
2 Hicks, Stephen 29 IM 25.90 7
3 Mundy, Matt 28 IM 26.99 6
4 Alden, Jeremy 26 DU 27.51 5
5 Ivankovich, Zoran 28 AF 28.38 4
6 Valks, Victor 27 AM 29.39 3
Event 20 Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Smit, Robbert-Paul 33 BAM 23.39 9
2 Martin, Troy 33 TM 25.23 7
3 Gotto, Tony 30 AM 25.87 6
4 Reetz, Jay 33 Unattached 25.96 5
5 Glass, Tom 30 VOR 26.96 4
6 Solheim, Perry 34 DUR 28.38 3
7 Hoftiezer, Scott 31 DAC 29.73 2
Event 20 Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gonzales, Mike 35 BAM 25.04 9
2 Niemann, Andy 36 AM 25.93 7
3 Chaiyaroj, Patt 38 SQUID 26.43 6
4 Thomas, Tommy 38 BAM 26.65 5
5 Brieger, Michael 36 DUR 26.76 4
6 Knight, Roger 38 BAM 27.34 3
7 Adams, Scott 37 SQUID 27.40 2
8 Fomenko, Alex 38 Unattached 28.22 1
9 Gregg, David 35 TR 28.32
10 Hoyt, Brian 35 TM 28.99
11 Shiver, Chris 39 RR 30.05
12 Blum, Juri 35 SS 30.50
13 Rodriguez, Andy 39 JAM 32.32
Event 20 Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Smith, John 40 Unattached 23.80 9
2 Smith, Paul 42 VS 23.93 7
3 Nelson, Kurt 42 HR 25.39 6
4 Mann, Jon 41 DU 25.97 5
5 Lee, Marshall 43 BAM 26.09 4
6 Erzinger, Martin 44 DU 27.16 3
7 Brodhacker, David 40 TM 27.77 2
8 Wesson, Jack 41 MM 28.07 1
9 Vargas, Luis 41 BAM 29.86
10 O'Brien, Michael 40 DUR 30.18
11 Bolton, Paul 41 SQUID 30.83
Event 20 Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hess, Richard 47 GG 24.71 9
2 Gilbert, Jeff 46 EV 27.11 7
3 DiTolla, Bob 47 HR 27.39 6
4 Nolte, Christopher 45 IM 27.92 5
5 Tveitmoe, Bob 49 JAM 28.11 4
6 Monk, Jim 45 Unattached 28.25 3
7 Schoenecke, Michael 45 BB 28.92 2
8 Hackett, Ted 47 Unattached 29.25 1
9 Heggy, Terry 47 DAWG 29.39
10 Curry, Kevin 49 TM 29.76
11 Lehman, Melvin 48 Unattached 29.94
12 McElinney, Tom 48 GG 32.26
Event 20 Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Paxton, Norman 53 BAM 27.90 9
2 Ellis, Quincy 53 DUR 28.72 7
3 Hall, Ted 51 AM 29.16 6
4 Carson, Michael 53 JAM 29.65 5
5 Orendorff, Michael 50 PM 31.23 4
6 Rambo, Buddy 54 PM 34.59 3
7 Rucker, Keith 50 CSST 35.67 2
8 Arrison, Tom 51 SQUID 47.70 1
Event 20 Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Abrahams, Rich 57 AM 24.54 9
2 Selles, Carl 55 DU 27.76 7
3 McCormick, Paul 55 BAM 28.38 6
4 Dodge, David 55 DUR 29.29 5
5 Tobin, John 59 EV 34.45 4
6 McDanal, Steve 58 JAM 35.93 2.5
6 Cunningham, Al 57 Unattached 35.93 2.5
8 Edwards, Morgan 57 IM 39.04 1
Event 20 Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Platter, Sanford 63 BAM 37.18 9
2 Chessnoe, Michael 60 DU 51.08 7
Event 20 Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 O'Brien, Dennis 66 DUR 30.23 9
2 Patten, Bob 67 DAC 33.83 7
3 Plummer, Mark 65 IM 40.99 6
4 Michie, Jim 69 Unattached 46.91 5
5 Strom, Bengt 69 SS 48.76 4
Event 20 Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Kohl, William 79 Unattached 55.14 9
Event 20 Men 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Richards, Hugh 81 Unattached 47.05 9
Event 21 Women 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Team Vortex 'A' 1:49.53 18
1) Brown, Erin 26 2) Pettitt, Karen 26
3) Tuck, Laura 25 4) Reynolds, Cate 22
2 University of Denver 'B' 2:05.65 14
1) Leetmae, Erika 31 2) Frederiksen, Ellen 22
3) Anziano, Marcia 57 4) Lebsack, Linda 55
Event 21 Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 University of Denver 'A' 1:43.03 18
1) Surr, Christy 31 2) Hagadorn, Heather 37
3) Gadd-Siegel, Cecila 30 4) Clodius, Katy 27
2 Boulder Aquatic Masters 'B' 1:44.49 14
1) Geil, Kimberly 32 2) Vanslingerlandt, Mica 26
3) Crouch, Kim 40 4) Lee, Sarah 35
3 Thornton Masters 'A' 1:50.41 12
1) Drozda, Catherin 43 2) Trohkimoinen, Kristin 27
3) Jenkins, Holly 34 4) Maleike, Corinna 41
4 Jeffco Aquatic Masters 'A' 2:00.56 10
1) Bennett, Lisa 30 2) Plummer, Charlotte 36
3) Heisdorffer, Trish 38 4) Busch, Linda 51
5 Inverness Masters 'A' 2:00.96 8
1) Seavall, Kelly 33 2) Garland, Crystal 30
3) Snowberg, Jennifer 28 4) Vanderpoel, Nicole 37
6 Durango Masters 'A' 2:03.51 6
1) Thormalen, Donna 34 2) Bussian, Elizabeth 39
3) Brieger, Lenore 34 4) Bendell, Heidi 41
7 Aurora Masters 'A' 2:06.93 4
1) Mable, Lori 43 2) Rowe, Christine 50
3) Pottinger, Erin 31 4) Southam, Brittany 25
Event 21 Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Dawgs 'A' 1:46.18 18
1) Potter, Kathryn 36 2) Sappy, Collette 37
3) Lee, Julie 36 4) Horn, Kris 39
2 Inverness Masters 'B' 1:47.53 14
1) Milberg, Ruthie 41 2) Shultz, Lisa 39
3) Campbell, Ellen 39 4) Garnier, Kathy 41
3 Dawgs 'B' 1:53.86 12
1) Young, Lydia 53 2) Wise, Louise 59
3) Bernhardt, Mary Ellen 61 4) Meets, Patti 37
4 Boulder Aquatic Masters 'A' 2:00.04 10
1) Roche, Carolyn 50 2) Anderson, Cynthia 45
3) Rocke, Jennifer 36 4) Houlihan, Myla 38
Event 21 Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Durango Masters 'B' 2:11.32 18
1) Metz, Cathy 46 2) Brinton, Marjorie 46
3) Klatt, Trudy 52 4) Nelson, Mary Anne 51
Event 22 Men 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Evergreen Masters 'A' 1:47.20 18
1) Gilbert, Jeff 46 2) Gilbert, Jason 24
3) Gilbert, Kevin 20 4) Gilbert, Bryan 21
Event 22 Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Boulder Aquatic Masters 'A' 1:31.74 18
1) Smit, Robbert-Paul 33 2) McCormick, Aaron 27
3) Lee, Marshall 43 4) Gonzales, Mike 35
2 University of Denver 'A' 1:31.95 13
1) Siegel, Joel 30 2) Alden, Jeremy 26
3) Mann, Michael 47 4) Wise, Mike 37
2 Team Vortex 'A' 1:31.95 13
1) Hoffman, Aaron 28 2) Glass, Tom 30
3) Sherick, Paul 35 4) MacEachran, Daniel 25
4 Inverness Masters 'A' 1:34.68 10
1) Jones, Ryan 25 2) Hicks, Stephen 29
3) Mundy, Matt 28 4) Adams, David 25
5 Squid Swim Team 'A' 1:34.84 8
1) Parker, Corey 30 2) Chaiyaroj, Patt 38
3) Adams, Scott 37 4) Commings, Jeff 28
6 Aurora Masters 'A' 1:35.90 6
1) Allison, Mark 34 2) Niemann, Andy 36
3) Pazmino, Jorge 32 4) Gotto, Tony 30
7 University of Denver 'B' 1:38.19 4
1) Champlin, Pete 34 2) Melansan, Edward 39
3) Jordan, Jamie 39 4) McKissick, Mark 37
8 Durango Masters 'A' 1:39.18 2
1) Solheim, Perry 34 2) Ellis, Quincy 53
3) Sodini, David 46 4) Brieger, Michael 36
9 Rally Rays 'A' 1:39.97
1) Dahl, Matt 33 2) Koehler, Jim 42
3) Hildebrant, Jeff 36 4) Shiver, Chris 39
10 Thornton Masters 'A' 1:40.68
1) Martin, Troy 33 2) Lehman, Ron 47
3) Hoyt, Brian 35 4) Brodhacker, David 40
11 Dawgs 'A' 1:46.04
1) Jirssa, William 32 2) Christie, Bill 44
3) Dowd, Arnie 56 4) King, William 62
-- South Suburban 'A' DQ
1) Blum, Juri 35 2) Strom, Bengt 69
3) Burson, Bill 57 4) Shaver, Jon 34
Event 22 Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Boulder Aquatic Masters 'B' 1:44.84 18
1) Knight, Roger 38 2) Kelly, Patrick 35
3) Thomas, Tommy 38 4) Heiman, Timothy 35
2 Inverness Masters 'B' 1:45.87 14
1) Nolte, Christopher 45 2) Bynum, Jeffrey 45
3) Hugo, John 41 4) Miller, George 37
3 Jeffco Aquatic Masters 'A' 1:49.09 12
1) Carson, Michael 53 2) McDanal, Steve 58
3) Rodriguez, Andy 39 4) Tveitmoe, Bob 49
4 Greeley Guppies 'A' 1:50.22 10
1) Hess, Richard 47 2) Ball, Robert 57
3) McElinney, Tom 48 4) Cattles, Steve 42
5 Squid Swim Team 'B' 2:08.64 8
1) Pflum, Glenn 52 2) Arrison, Tom 51
3) Henderson, Jamie 44 4) Bolton, Paul 41
Event 22 Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Aurora Masters 'B' 1:39.92 18
1) Magnuson, Tom 49 2) Abbott, William 55
3) Hall, Ted 51 4) Abrahams, Rich 57
2 Boulder Aquatic Masters 'C' 1:48.30 14
1) Paxton, Norman 53 2) McCormick, Paul 55
3) Ghaffari, Manu 45 4) Platter, Sanford 63
Event 22 Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Durango Masters 'B' 1:53.53 18
1) Graham, James 60 2) O'Brien, Dennis 66
3) Dodge, David 55 4) Blankenship, Jim 57
2 Inverness Masters 'C' 2:20.15 14
1) Plummer, Mark 65 2) Edwards, Morgan 57
3) Moody, Bob 58 4) Ensign, George 71
3 Boulder Aquatic Masters 'D' 2:47.54 12
1) Wrenn, John 81 2) Setzke, Dave 55
3) Reynolds, Bing 61 4) Myers, John 71
Event 23 Women 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gearke, Molly 22 GG 6:00.82 9
2 Frederiksen, Ellen 22 DU 6:01.85 7
3 Reynolds, Cate 22 VOR 6:12.02 6
4 Gray, Anne 23 BB 6:58.14 5
Event 23 Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Pettitt, Karen 26 VOR 5:33.52 9
2 Vanslingerlandt, Mica 26 BAM 5:35.30 7
3 Bicknell, Becky 26 DAC 5:38.69 6
4 Kochis, Tiffany 27 TM 8:06.94 5
5 Chaney, Wendy 26 TM 8:49.93 4
Event 23 Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Surr, Christy 31 DU 5:53.54 9
2 Geil, Kimberly 32 BAM 6:06.20 7
3 Czarnecki, Jen 30 DAWG 6:38.49 6
4 Keaton, Heather 32 FCC 6:53.60 5
5 Brieger, Lenore 34 DUR 6:57.01 4
6 Thormalen, Donna 34 DUR 7:05.72 3
7 Gorrell, Robin 30 TM 7:40.32 2
Event 23 Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hagadorn, Heather 37 DU 5:28.92 9
2 Houlihan, Myla 38 BAM 5:45.09 7
3 Vanderpoel, Nicole 37 IM 6:05.34 6
4 Heisdorffer, Trish 38 JAM 6:17.16 5
5 Horn, Kris 39 DAWG 6:34.10 4
6 Bussian, Elizabeth 39 DUR 6:50.57 3
7 Johnson, Deanna 38 HR 7:14.69 2
8 Meets, Patti 37 DAWG 7:17.19 1
9 Dretzka, Jennifer 39 TM 7:32.38
Event 23 Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Nelson, Judy 41 HR 5:35.98 9
2 Dullea, Melanie 40 SS 6:02.95 7
3 Maleike, Corinna 41 TM 6:25.63 6
4 Bendell, Heidi 41 DUR 7:15.11 5
5 Hawkinson, Cindy 41 IM 7:46.26 4
Event 23 Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Pyle, Rebecca 46 SS 6:41.17 9
2 Yoder, Margie 49 DU 7:57.94 7
Event 23 Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Roche, Carolyn 50 BAM 6:27.29 9
2 Fouts, Susan 51 DU 6:42.89 7
3 Klatt, Trudy 52 DUR 7:57.04 6
4 Wilson, Debbie 50 DAC 8:24.10 5
5 Nelson, Mary Anne 51 DUR 8:43.53 4
Event 23 Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Anziano, Marcia 57 DU 7:34.28 9
2 Lebsack, Linda 55 DU 7:34.48 7
3 Wise, Louise 59 DAWG 8:02.46 6
Event 23 Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Buchannan, Peggy 69 EV 10:04.79 9
2 Hertzberg, Ruth 69 SC 10:07.94 7
Event 23 Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gatza, Willie 77 Unattached 16:10.37 9
Event 24 Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Nasser, Rob 32 HR 5:03.25 9
2 Snowberg, Eric 31 IM 5:29.78 7
3 Jirssa, William 32 DAWG 5:34.32 6
4 Ross, Dave 31 DU 5:35.65 5
5 Hoftiezer, Scott 31 DAC 5:57.42 4
Event 24 Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Wise, Mike 37 DU 5:00.99 9
2 Jordan, Jamie 39 DU 5:09.34 7
3 Melansan, Edward 39 DU 5:09.61 6
4 Niemann, Andy 36 AM 5:25.45 5
5 Thomas, Tommy 38 BAM 6:03.10 4
6 Kelly, Patrick 35 BAM 6:03.40 3
7 Hanson, Jim 39 Unattached 6:21.99 2
8 Rodriguez, Andy 39 JAM 6:37.65 1
9 Arnold, Dan 38 CSST 6:39.79
10 Giesen, Tim 35 DU 6:53.59
Event 24 Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Christie, Bill 44 DAWG 5:52.72 9
2 Henderson, Jamie 44 SQUID 6:54.02 7
3 Cattles, Steve 42 GG 11:26.88 6
Event 24 Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Nolte, Christopher 45 IM 5:35.29 9
2 Bynum, Jeffrey 45 IM 5:35.45 7
3 DiTolla, Bob 47 HR 5:39.77 6
4 Stanback, John 48 VOR 5:44.52 5
5 Heggy, Terry 47 DAWG 6:06.08 4
Event 24 Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Ellis, Quincy 53 DUR 5:54.50 9
2 Carson, Michael 53 JAM 6:36.35 7
3 Franchi, Gary 53 PM 7:17.76 6
Event 24 Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 McCormick, Paul 55 BAM 5:31.68 9
2 Selles, Carl 55 DU 5:40.57 7
3 Burson, Bill 57 SS 6:03.33 6
4 Blankenship, Jim 57 DUR 6:48.29 5
5 Edwards, Morgan 57 IM 7:51.13 4
6 Setzke, Dave 55 BAM 7:56.46 3
7 McDanal, Steve 58 JAM 8:24.19 2
Event 24 Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Graham, James 60 DUR 6:53.83 9
2 Chessnoe, Michael 60 DU 7:33.06 7
Event 25 Women 19-24 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Reynolds, Cate 22 VOR 5:35.08 9
2 Fleming, Sara 23 JAM 6:13.75 7
Event 25 Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Clodius, Katy 27 DU 5:13.37 9
Event 25 Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Leetmae, Erika 31 DU 4:55.85 9
2 Deacon, Lori 31 DU 4:56.31 7
3 Sherick, Kathryn 34 VOR 5:09.66 6
4 Niemann, Catherine 31 AM 5:11.30 5
5 Penington, Pam 31 TM 6:00.81 4
Event 25 Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hagadorn, Heather 37 DU 5:12.89 9
2 Smith, Laura 36 VS 5:14.93 7
3 Houlihan, Myla 38 BAM 5:15.37 6
4 Iverson, Jana 36 DAWG 5:24.84 5
Event 25 Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Maleike, Corinna 41 TM 5:44.54 9
Event 25 Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Young, Lydia 53 DAWG 7:08.07 9
Event 25 Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
-- Lebsack, Linda 55 DU DQ
Event 25 Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Zentgraf, Karen 60 BY 8:14.92 9
Event 25 Women 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hertzberg, Ruth 69 SC 9:46.68 9
Event 26 Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Commings, Jeff 28 SQUID 4:21.73 9
2 Hicks, Stephen 29 IM 4:32.43 7
3 Bradac, Michael 29 DU 4:48.44 6
4 Jones, Ryan 25 IM 4:51.30 5
Event 26 Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Champlin, Pete 34 DU 4:56.23 9
2 Pryor, Keith 31 SQUID 5:14.59 7
Event 26 Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Melansan, Edward 39 DU 4:43.39 9
2 Knight, Roger 38 BAM 5:10.15 7
3 Brieger, Michael 36 DUR 5:15.82 6
4 Kelly, Patrick 35 BAM 5:32.84 5
Event 26 Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Bakel, Joe 40 VOR 5:01.90 9
2 Carruthers, Mike 44 BAM 5:03.54 7
3 Murphy, Jim 41 DAWG 5:34.55 6
4 Henderson, Jamie 44 SQUID 6:10.91 5
Event 26 Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Mann, Michael 47 DU 4:34.58 9
2 Stanback, John 48 VOR 5:00.93 7
3 Nolte, Christopher 45 IM 5:04.39 6
4 DiTolla, Bob 47 HR 5:05.41 5
5 Heggy, Terry 47 DAWG 5:32.14 4
6 Culp, Michael 46 SS 5:33.55 3
Event 26 Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hall, Ted 51 AM 5:33.47 9
2 Ellis, Quincy 53 DUR 5:50.75 7
Event 26 Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Edwards, Morgan 57 IM 7:31.87 9
Event 26 Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 O'Brien, Dennis 66 DUR 5:57.11 9
Event 27 Mixed 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Team Vortex 'A' 1:41.60 18
1) Sherick, Kathryn 34 2) Reynolds, Cate 22
3) Pettitt, Karen 26 4) Glass, Tom 30
2 Boulder Aquatic Masters 'E' 1:52.57 14
1) McKeogh, Larry 33 2) Boatright, Lisa 23
3) Shoemaker, Christy 33 4) McKnight, Jordan 25
3 Aurora Masters 'A' 2:03.42 12
1) Cliff-Turtle, Josh 22 2) Benson, Marvin 63
3) DeMarie, Mary-Jeanne 50 4) Pottinger, Erin 31
4 Summit County 'A' 2:24.28 10
1) Bailey, Jamie 34 2) Bennet, Heather 23
3) Hertzberg, Ruth 69 4) Cardwell, Karen 23
Event 27 Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Team Vortex 'B' 1:35.38 18
1) MacEachran, Daniel 25 2) Hoffman, Aaron 28
3) Engelhardt, Katie 25 4) Tuck, Laura 25
2 University of Denver 'A' 1:35.71 14
1) Alden, Jeremy 26 2) Von Evig, Julia 40
3) Siegel, Joel 30 4) Gadd-Siegel, Cecila 30
3 University of Denver 'B' 1:39.08 12
1) Deacon, Lori 31 2) Hagadorn, Heather 37
3) Bradac, Michael 29 4) Mann, Michael 47
4 Inverness Masters 'A' 1:41.06 10
1) Seavall, Kelly 33 2) Garland, Crystal 30
3) Hicks, Stephen 29 4) Jones, Ryan 25
5 University of Denver 'C' 1:43.11 8
1) Surr, Christy 31 2) Clodius, Katy 27
3) Wise, Mike 37 4) Erzinger, Martin 44
6 Inverness Masters 'C' 1:43.51 6
1) Adams, David 25 2) Mundy, Matt 28
3) Vanderpoel, Nicole 37 4) Milberg, Ruthie 41
7 South Suburban 'A' 1:43.66 4
1) Shaver, Jon 34 2) Dullea, Melanie 40
3) Fotopulos, Leslie 35 4) Steppan, Paul 37
8 Durango Masters 'A' 1:50.13 2
1) Solheim, Perry 34 2) Thormalen, Donna 34
3) Brieger, Lenore 34 4) Brieger, Michael 36
9 Thornton Masters 'B' 1:51.26
1) Curry, Kevin 49 2) Hoyt, Brian 35
3) Trohkimoinen, Kristin 27 4) Penington, Pam 31
10 Dawgs 'A' 1:52.43
1) Jirssa, William 32 2) Loop, Winifred 31
3) Horn, Kris 39 4) Murphy, Jim 41
-- Team Vortex 'C' DQ
1) Chalona, Michael 35 2) Brown, Erin 26
3) Sherick, Paul 35 4) MacDonald, Lee 50
-- Boulder Aquatic Masters 'C' DQ
1) McCormick, Aaron 27 2) Geil, Kimberly 32
3) Lipson, Christine 32 4) Haid, James 31
Event 27 Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Boulder Aquatic Masters 'B' 1:39.32 18
1) Lee, Sarah 35 2) Lee, Marshall 43
3) Crouch, Kim 40 4) Gonzales, Mike 35
2 Dawgs 'C' 1:43.13 14
1) Potter, Kathryn 36 2) Lee, Julie 36
3) Christie, Bill 44 4) Dowd, Arnie 56
3 Inverness Masters 'B' 1:43.30 12
1) Garnier, Kathy 41 2) Campbell, Ellen 39
3) Nolte, Christopher 45 4) Hugo, John 41
4 Thornton Masters 'A' 1:43.90 10
1) Brodhacker, David 40 2) Lehman, Ron 47
3) Maleike, Corinna 41 4) Drozda, Catherin 43
5 Durango Masters 'B' 1:48.96 8
1) Sodini, David 46 2) Bussian, Elizabeth 39
3) Metz, Cathy 46 4) O'Brien, Michael 40
6 Boulder Aquatic Masters 'D' 1:51.88 6
1) Kelly, Patrick 35 2) Houlihan, Myla 38
3) Rocke, Jennifer 36 4) Knight, Roger 38
7 Inverness Masters 'D' 1:54.77 4
1) Miller, George 37 2) Blodgett, Bob 51
3) Liska, Laura 42 4) Shultz, Lisa 39
8 Unattached 'A' 1:59.23 2
1) Wick, Barry 55 2) Berry, Katie 42
3) Hanson, Jim 39 4) Walters, Terri 35
9 Durango Masters 'D' 2:03.73
1) Blankenship, Jim 57 2) Dodge, David 55
3) Brinton, Marjorie 46 4) Bendell, Heidi 41
Event 27 Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Boulder Aquatic Masters 'A' 1:52.41 18
1) Paxton, Norman 53 2) McCormick, Paul 55
3) Anderson, Cynthia 45 4) Roche, Carolyn 50
2 South Suburban 'B' 2:00.15 14
1) Culp, Michael 46 2) Slavec, Deborah 48
3) Pyle, Rebecca 46 4) Burson, Bill 57
3 Durango Masters 'C' 2:01.46 12
1) Ellis, Quincy 53 2) Graham, James 60
3) Nelson, Mary Anne 51 4) Klatt, Trudy 52
4 Dawgs 'B' 2:24.22 10
1) Ellesfsen, Karl 46 2) King, William 62
3) Bernhardt, Mary Ellen 61 4) Young, Lydia 53
Event 27 Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Inverness Masters 'F' 2:14.31 18
1) Moody, Bob 58 2) Edwards, Morgan 57
3) Pierce, Victoria 55 4) Nigh, Rosemary 55
Event 29 Women 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Fleming, Sara 23 JAM 1:23.08 9
Event 29 Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Bicknell, Becky 26 DAC 1:02.58 9
2 Tuck, Laura 25 VOR 1:04.15 7
3 Pettitt, Karen 26 VOR 1:05.71 6
4 Clodius, Katy 27 DU 1:08.34 5
Event 29 Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Surr, Christy 31 DU 1:03.33 9
2 Leetmae, Erika 31 DU 1:03.96 7
3 Garland, Crystal 30 IM 1:07.96 6
4 Gonci, Abigail 31 JAM 1:13.46 5
Event 29 Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Lee, Sarah 35 BAM 1:03.99 9
2 Potter, Kathryn 36 DAWG 1:04.69 7
3 Walters, Terri 35 Unattached 1:06.58 6
4 Iverson, Jana 36 DAWG 1:08.21 5
5 Washburn, Lynette 38 TM 1:10.10 4
6 Horn, Kris 39 DAWG 1:11.53 3
7 Plummer, Charlotte 36 JAM 1:14.38 2
Event 29 Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Nelson, Judy 41 HR 1:05.85 9
2 Milberg, Ruthie 41 IM 1:06.26 7
3 Dullea, Melanie 40 SS 1:11.95 6
4 Hawkinson, Cindy 41 IM 1:35.81 5
Event 29 Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Pyle, Rebecca 46 SS 1:14.56 9
2 Yoder, Margie 49 DU 1:42.40 7
Event 29 Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Roche, Carolyn 50 BAM 1:15.83 9
2 Young, Lydia 53 DAWG 1:40.52 7
Event 29 Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Lebsack, Linda 55 DU 1:41.72 9
2 Anziano, Marcia 57 DU 1:49.41 7
Event 29 Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hertzberg, Ruth 69 SC 2:36.55 9
Event 30 Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Ivankovich, Zoran 28 AF 1:07.90 9
Event 30 Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Nasser, Rob 32 HR 54.89 9
2 Martin, Troy 33 TM 58.04 7
3 Dahl, Matt 33 RR 58.30 6
4 Glass, Tom 30 VOR 58.49 5
5 Champlin, Pete 34 DU 59.29 4
6 Hoftiezer, Scott 31 DAC 1:07.66 3
Event 30 Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gonzales, Mike 35 BAM 55.91 9
2 Steppan, Paul 37 SS 56.58 7
3 Melansan, Edward 39 DU 56.67 6
4 Wise, Mike 37 DU 57.44 5
5 Niemann, Andy 36 AM 57.74 4
6 Brieger, Michael 36 DUR 58.68 3
7 Chaiyaroj, Patt 38 SQUID 59.33 2
8 Knight, Roger 38 BAM 1:04.26 1
9 Blum, Juri 35 SS 1:10.10
10 Kelly, Patrick 35 BAM 1:11.73
Event 30 Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Nelson, Kurt 42 HR 57.12 9
2 Mann, Jon 41 DU 57.14 7
3 Lee, Marshall 43 BAM 1:00.10 6
4 Carruthers, Mike 44 BAM 1:00.67 5
5 Brodhacker, David 40 TM 1:04.18 4
6 Bakel, Joe 40 VOR 1:04.53 3
7 Erzinger, Martin 44 DU 1:06.13 2
Event 30 Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hess, Richard 47 GG 55.97 9
2 DiTolla, Bob 47 HR 1:00.87 7
3 Stanback, John 48 VOR 1:03.63 6
4 Nolte, Christopher 45 IM 1:05.93 5
5 Ghaffari, Manu 45 BAM 1:07.42 4
6 McElinney, Tom 48 GG 1:19.75 3
Event 30 Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 MacDonald, Lee 50 VOR 59.47 9
2 Hall, Ted 51 AM 1:07.11 7
3 Ellis, Quincy 53 DUR 1:08.20 6
4 Pflum, Glenn 52 SQUID 1:48.07 5
Event 30 Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Abrahams, Rich 57 AM 55.26 9
2 Abbott, William 55 AM 1:01.84 7
3 Burson, Bill 57 SS 1:17.80 6
4 Tobin, John 59 EV 1:32.85 5
5 Edwards, Morgan 57 IM 1:34.19 4
Event 30 Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 O'Brien, Dennis 66 DUR 1:09.67 9
2 Plummer, Mark 65 IM 1:35.95 7
Event 30 Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Myers, John 71 BAM 1:52.58 9
Event 31 Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Clodius, Katy 27 DU 2:46.12 9
Event 31 Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Penington, Pam 31 TM 3:01.54 9
Event 31 Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Campbell, Ellen 39 IM 2:45.30 9
2 Washburn, Lynette 38 TM 2:52.49 7
3 Radic, Alice 38 DAWG 2:54.63 6
4 Sauls, Catherine 37 TM 3:05.65 5
5 Dretzka, Jennifer 39 TM 3:12.38 4
Event 31 Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Crouch, Kim 40 BAM 2:40.19 9
2 Nolte, Susan 41 IM 3:09.85 7
-- Bendell, Heidi 41 DUR DQ
-- Drozda, Catherin 43 TM DQ
Event 31 Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Anderson, Cynthia 45 BAM 3:10.31 9
2 Brinton, Marjorie 46 DUR 3:24.74 7
Event 31 Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Nelson, Mary Anne 51 DUR 3:19.97 9
2 Young, Lydia 53 DAWG 3:35.70 7
Event 31 Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Wise, Louise 59 DAWG 3:37.82 9
Event 31 Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Buchannan, Peggy 69 EV 4:13.22 9
Event 32 Men 19-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Cliff-Turtle, Josh 22 AM 2:41.88 9
Event 32 Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hicks, Stephen 29 IM 2:24.41 9
Event 32 Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Allison, Mark 34 AM 2:22.77 9
Event 32 Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gould, Thomas 37 BAM 2:35.86 9
2 Miller, George 37 IM 2:36.06 7
3 Knight, Roger 38 BAM 2:38.40 6
Event 32 Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Vargas, Luis 41 BAM 2:39.48 9
2 Reardon, Ken 43 VOR 2:42.12 7
Event 32 Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Heggy, Terry 47 DAWG 2:49.25 9
2 Curry, Kevin 49 TM 2:55.67 7
Event 32 Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Potekhen, George 51 SC 2:51.07 9
2 Parkinson, Bruce 51 Unattached 2:52.40 7
3 Carney, Ken 54 EV 2:52.46 6
4 Blodgett, Bob 51 IM 3:04.51 5
Event 32 Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Griffith, Bill 55 VS 2:42.04 9
2 Conland, Robert 57 Unattached 2:55.35 7
3 Cunningham, Al 57 Unattached 3:12.09 6
Event 32 Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Graham, James 60 DUR 3:09.19 9
2 King, William 62 DAWG 3:17.43 7
Event 32 Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Patten, Bob 67 DAC 2:53.81 9
Event 32 Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Myers, John 71 BAM 3:54.01 9
Event 32 Men 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Wrenn, John 81 BAM 5:09.34 9
Event 33 Women 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Cardwell, Karen 23 SC 27.22 9
2 Boatright, Lisa 23 BAM 28.01 7
3 Gray, Anne 23 BB 30.10 6
4 Bennet, Heather 23 SC 40.53 5
Event 33 Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Bicknell, Becky 26 DAC 24.81 9
2 Tuck, Laura 25 VOR 26.05 7
3 Engelhardt, Katie 25 VOR 28.10 6
4 Brown, Erin 26 VOR 28.19 5
5 Trohkimoinen, Kristin 27 TM 28.38 4
Event 33 Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gadd-Siegel, Cecila 30 DU 25.01 9
2 Seavall, Kelly 33 IM 26.10 7
3 Lipson, Christine 32 BAM 26.32 6
4 Geil, Kimberly 32 BAM 27.16 5
5 Garland, Crystal 30 IM 27.55 4
6 Shoemaker, Christy 33 BAM 29.27 3
7 Thormalen, Donna 34 DUR 29.84 2
8 Gonci, Abigail 31 JAM 29.85 1
9 Bailey, Jamie 34 SC 30.37
10 Brieger, Lenore 34 DUR 30.78
11 Pottinger, Erin 31 AM 31.70
12 Heiman, Tracy 33 BAM 34.28
Event 33 Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hagadorn, Heather 37 DU 26.01 9
2 Smith, Tori 36 Unattached 27.04 7
3 Shore, Sarah 38 DAC 28.66 6
4 Shultz, Lisa 39 IM 29.06 5
5 Bussian, Elizabeth 39 DUR 29.31 4
6 Fotopulos, Leslie 35 SS 29.32 3
7 Rocke, Jennifer 36 BAM 29.65 2
8 Vanderpoel, Nicole 37 IM 29.68 1
9 Golding, Sandy 38 GAC 32.62
Event 33 Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Garnier, Kathy 41 IM 25.00 9
2 Von Evig, Julia 40 DU 25.01 7
3 Nelson, Judy 41 HR 27.01 6
4 Dullea, Melanie 40 SS 27.87 5
5 Berry, Katie 42 Unattached 31.13 4
6 Liska, Laura 42 IM 33.31 3
7 Sather, Karen 41 DU 33.94 2
8 Bendell, Heidi 41 DUR 35.59 1
9 Jackman, Paula 44 IM 37.64
Event 33 Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Rosener, Karen 48 FCC 27.54 9
2 Bailey, Nancy 46 GAC 30.76 7
3 Slavec, Deborah 48 SS 32.40 6
4 Brinton, Marjorie 46 DUR 32.54 5
5 Yoder, Margie 49 DU 36.25 4
Event 33 Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Roche, Carolyn 50 BAM 28.32 9
2 Klatt, Trudy 52 DUR 33.68 7
3 DeMarie, Mary-Jeanne 50 AM 34.27 6
4 England, Nancy 52 TM 39.59 5
Event 33 Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Nigh, Rosemary 55 IM 32.60 9
2 Krichbaum, Barbara 59 DU 42.73 7
3 McKim, Penny 57 TOT 48.20 6
Event 33 Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Bernhardt, Mary Ellen 61 DAWG 36.36 9
2 Clapp, Mary 63 AM 51.25 7
Event 33 Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hertzberg, Ruth 69 SC 47.30 9
Event 33 Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Holmes, Frances 74 JAM 59.48 9
Event 33 Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gatza, Willie 77 Unattached 1:01.85 9
Event 34 Men 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gilbert, Kevin 20 EV 24.20 9
2 Morrissey, Thomas 23 SQUID 27.96 7
Event 34 Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 MacEachran, Daniel 25 VOR 22.69 9
2 McCormick, Aaron 27 BAM 22.97 7
3 Adams, David 25 IM 23.73 6
4 Mundy, Matt 28 IM 24.34 5
5 Valks, Victor 27 AM 25.18 4
6 Ivankovich, Zoran 28 AF 25.21 3
7 McKnight, Jordan 25 BAM 26.09 2
Event 34 Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Siegel, Joel 30 DU 22.03 9
2 Nasser, Rob 32 HR 22.34 7
3 Gotto, Tony 30 AM 22.75 6
4 Glass, Tom 30 VOR 23.19 5
5 Shaver, Jon 34 SS 23.20 4
6 Jirssa, William 32 DAWG 23.41 3
7 Haid, James 31 BAM 23.55 2
8 Parker, Corey 30 SQUID 23.96 1
9 Reetz, Jay 33 Unattached 24.14
10 Martin, Troy 33 TM 24.25
11 Solheim, Perry 34 DUR 24.49
12 McKeogh, Larry 33 BAM 25.05
13 MacEachran, Hugh 30 Unattached 25.34
14 Pryor, Keith 31 SQUID 26.51
Event 34 Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Wrynn, Patrick 37 AF 22.63 9
2 Chaiyaroj, Patt 38 SQUID 23.33 7
3 Steppan, Paul 37 SS 23.40 6
4 Whiteside, Mark 36 LOVE 23.60 5
5 Niemann, Andy 36 AM 24.15 4
6 Sherick, Paul 35 VOR 24.32 3
7 Gregg, David 35 TR 25.01 2
8 Brieger, Michael 36 DUR 25.70 1
9 Lane, Chris 35 GAC 25.86
9 Hoyt, Brian 35 TM 25.86
11 Chalona, Michael 35 VOR 25.91
12 Blum, Juri 35 SS 26.82
13 Kelly, Patrick 35 BAM 27.93
14 Hanson, Jim 39 Unattached 28.00
15 Arnold, Dan 38 CSST 28.30
16 Starr, Robert 37 SQUID 32.83
Event 34 Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Smith, John 40 Unattached 21.65 9
2 Smith, Paul 42 VS 21.99 7
3 Wesson, Jack 41 MM 24.33 6
4 Erzinger, Martin 44 DU 24.75 5
5 Brodhacker, David 40 TM 25.33 4
6 O'Brien, Michael 40 DUR 26.37 3
7 DeFusco, Russell 43 AF 27.22 2
Event 34 Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hess, Richard 47 GG 22.94 9
2 Gilbert, Jeff 46 EV 24.90 7
3 Magnuson, Tom 49 AM 25.09 6
4 Schoenecke, Michael 45 BB 26.06 5
5 Lehman, Ron 47 TM 26.28 4
6 Badesch, David 45 IM 27.23 3
7 Sodini, David 46 DUR 28.77 2
8 Baugh, Thomas 48 SQUID 31.83 1
9 Ellesfsen, Karl 46 DAWG 35.38
-- Harper, Larry 47 DU DQ
Event 34 Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 MacDonald, Lee 50 VOR 24.19 9
2 Ellis, Quincy 53 DUR 25.21 7
3 Blodgett, Bob 51 IM 26.21 6
4 Rucker, Keith 50 CSST 27.01 5
5 Potekhen, George 51 SC 30.37 4
6 Kreidler, Lee 54 GJ 34.00 3
7 Arrison, Tom 51 SQUID 36.29 2
Event 34 Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Abrahams, Rich 57 AM 22.63 9
2 McCormick, Paul 55 BAM 24.96 7
3 Dowd, Arnie 56 DAWG 25.03 6
4 Abbott, William 55 AM 25.32 5
5 Dodge, David 55 DUR 27.23 4
6 Edwards, Morgan 57 IM 28.56 3
7 Cunningham, Al 57 Unattached 30.11 2
8 Blankenship, Jim 57 DUR 30.27 1
9 Wick, Barry 55 Unattached 31.38
10 Moody, Bob 58 IM 32.77
11 Johnson, David 59 SQUID 36.71
Event 34 Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Graham, James 60 DUR 28.06 9
2 Benson, Marvin 63 AM 33.69 7
3 Malone, Mark 63 DAWG 34.21 6
4 Reynolds, Bing 61 BAM 43.37 5
Event 34 Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Michie, Jim 69 Unattached 33.01 9
2 Plummer, Mark 65 IM 34.27 7
Event 34 Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hart, James 73 Unattached 33.91 9
Event 34 Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Truby, Jack 77 DU 33.66 9
2 Kohl, William 79 Unattached 39.67 7
Event 34 Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Richards, Hugh 81 Unattached 34.60 9
2 Bigum, William 80 GJ 37.59 7
3 Wood, Richard 80 AM 45.64 6
Event 34 Men 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Yamamoto, Beans 85 Unattached 39.79 9
Event 35 Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Engelhardt, Katie 25 VOR 1:05.76 9
2 Snowberg, Jennifer 28 IM 1:08.53 7
Event 35 Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Jenkins, Holly 34 TM 1:04.27 9
2 Loop, Winifred 31 DAWG 1:15.63 7
3 Gorrell, Robin 30 TM 1:26.52 6
Event 35 Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Smith, Laura 36 VS 1:05.88 9
2 Lee, Julie 36 DAWG 1:08.40 7
3 Walters, Terri 35 Unattached 1:08.42 6
4 Hagadorn, Heather 37 DU 1:10.62 5
5 Rocke, Jennifer 36 BAM 1:14.73 4
6 Golding, Sandy 38 GAC 1:21.50 3
Event 35 Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Milberg, Ruthie 41 IM 1:09.66 9
Event 35 Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Metz, Cathy 46 DUR 1:10.90 9
2 Chidester, Victoria 45 Unattached 1:19.13 7
3 Bailey, Nancy 46 GAC 1:20.56 6
4 Brinton, Marjorie 46 DUR 1:27.37 5
Event 35 Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Young, Lydia 53 DAWG 1:35.29 9
2 Wilson, Debbie 50 DAC 1:41.22 7
Event 35 Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Zentgraf, Karen 60 BY 1:41.47 9
Event 35 Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Holmes, Frances 74 JAM 2:28.21 9
Event 35 Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gatza, Willie 77 Unattached 2:55.97 9
Event 36 Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Commings, Jeff 28 SQUID 52.57 9
2 MacEachran, Daniel 25 VOR 55.86 7
3 Hoffman, Aaron 28 VOR 57.09 6
4 Valks, Victor 27 AM 1:02.79 5
Event 36 Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Haid, James 31 BAM 1:01.46 9
2 Jirssa, William 32 DAWG 1:02.66 7
Event 36 Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gonzales, Mike 35 BAM 55.18 9
2 Whiteside, Mark 36 LOVE 58.78 7
3 Wise, Mike 37 DU 59.66 6
4 Melansan, Edward 39 DU 1:02.67 5
5 Chaiyaroj, Patt 38 SQUID 1:03.12 4
6 Chalona, Michael 35 VOR 1:10.23 3
Event 36 Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Carruthers, Mike 44 BAM 1:03.08 9
2 Bakel, Joe 40 VOR 1:06.65 7
3 Murphy, Jim 41 DAWG 1:08.18 6
4 DeFusco, Russell 43 AF 1:12.51 5
Event 36 Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Stanback, John 48 VOR 1:02.22 9
2 Culp, Michael 46 SS 1:09.12 7
3 Lee, Wayne 48 SQUID 1:20.67 6
4 Ellesfsen, Karl 46 DAWG 1:25.61 5
Event 36 Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Wolff, Chuck 50 Unattached 1:00.56 9
2 Carney, Ken 54 EV 1:13.63 7
3 Pflum, Glenn 52 SQUID 1:33.54 6
Event 36 Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Dodge, David 55 DUR 1:13.21 9
2 Tobin, John 59 EV 1:28.19 7
Event 36 Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Reynolds, Bing 61 BAM 1:56.29 9
Event 36 Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hart, James 73 Unattached 1:42.24 9
Event 36 Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Wood, Richard 80 AM 1:54.48 9
2 Wrenn, John 81 BAM 1:58.51 7
Event 36 Men 85-89 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Yamamoto, Beans 85 Unattached 1:48.77 9
Event 37 Women 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Cardwell, Karen 23 SC 1:07.21 9
2 Gearke, Molly 22 GG 1:14.87 7
Event 37 Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Snowberg, Jennifer 28 IM 1:16.12 9
2 Kochis, Tiffany 27 TM 1:35.92 7
Event 37 Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Leetmae, Erika 31 DU 1:05.00 9
2 Seavall, Kelly 33 IM 1:05.27 7
3 Surr, Christy 31 DU 1:05.99 6
4 Sherick, Kathryn 34 VOR 1:07.87 5
5 Garland, Crystal 30 IM 1:09.15 4
6 Lipson, Christine 32 BAM 1:10.25 3
7 Geil, Kimberly 32 BAM 1:11.15 2
8 Jenkins, Holly 34 TM 1:13.11 1
9 Gonci, Abigail 31 JAM 1:16.16
10 Shoemaker, Christy 33 BAM 1:16.66
11 Brieger, Lenore 34 DUR 1:17.00
12 Loop, Winifred 31 DAWG 1:17.91
13 Thormalen, Donna 34 DUR 1:19.26
14 Pottinger, Erin 31 AM 1:26.39
Event 37 Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Lee, Sarah 35 BAM 1:03.27 9
2 Hagadorn, Heather 37 DU 1:06.25 7
3 Smith, Tori 36 Unattached 1:06.69 6
4 Potter, Kathryn 36 DAWG 1:06.84 5
5 Campbell, Ellen 39 IM 1:08.87 4
6 Walters, Terri 35 Unattached 1:09.37 3
7 Horn, Kris 39 DAWG 1:11.55 2
8 Washburn, Lynette 38 TM 1:12.57 1
9 Radic, Alice 38 DAWG 1:13.70
10 Plummer, Charlotte 36 JAM 1:16.25
11 Fotopulos, Leslie 35 SS 1:16.68
12 Shultz, Lisa 39 IM 1:17.52
13 Sauls, Catherine 37 TM 1:17.85
14 Dretzka, Jennifer 39 TM 1:24.77
Event 37 Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Drozda, Catherin 43 TM 1:04.56 9
2 Crouch, Kim 40 BAM 1:06.78 7
3 Garnier, Kathy 41 IM 1:09.31 6
4 Milberg, Ruthie 41 IM 1:10.43 5
5 Berry, Katie 42 Unattached 1:17.36 4
6 Nolte, Susan 41 IM 1:20.69 3
7 Liska, Laura 42 IM 1:23.12 2
8 Bendell, Heidi 41 DUR 1:29.80 1
9 Jackman, Paula 44 IM 1:35.40
Event 37 Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Metz, Cathy 46 DUR 1:11.49 9
2 Rosener, Karen 48 FCC 1:14.30 7
3 Yoder, Margie 49 DU 1:37.78 6
Event 37 Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Roche, Carolyn 50 BAM 1:15.83 9
2 Busch, Linda 51 JAM 1:20.11 7
3 Nelson, Mary Anne 51 DUR 1:27.57 6
4 DeMarie, Mary-Jeanne 50 AM 1:30.71 5
5 Klatt, Trudy 52 DUR 1:31.24 4
6 Wilson, Debbie 50 DAC 1:34.43 3
7 England, Nancy 52 TM 1:45.63 2
Event 37 Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Nigh, Rosemary 55 IM 1:27.96 9
2 Wise, Louise 59 DAWG 1:33.37 7
Event 37 Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Bernhardt, Mary Ellen 61 DAWG 1:44.36 9
Event 37 Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Buchannan, Peggy 69 EV 1:54.32 9
2 Hertzberg, Ruth 69 SC 2:07.31 7
Event 37 Women 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
-- Gatza, Willie 77 Unattached DQ
Event 38 Men 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gilbert, Kevin 20 EV 1:03.47 9
2 Cliff-Turtle, Josh 22 AM 1:05.45 7
3 Gilbert, Bryan 21 EV 1:10.16 6
4 Gilbert, Jason 24 EV 1:16.70 5
Event 38 Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Commings, Jeff 28 SQUID 53.41 9
2 Hicks, Stephen 29 IM 57.85 7
3 McCormick, Aaron 27 BAM 59.05 6
4 Mundy, Matt 28 IM 1:01.83 5
5 Valks, Victor 27 AM 1:04.76 4
Event 38 Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gotto, Tony 30 AM 57.49 9
2 Dahl, Matt 33 RR 58.97 7
3 Allison, Mark 34 AM 59.99 6
4 Martin, Troy 33 TM 1:01.24 5
5 Reetz, Jay 33 Unattached 1:02.05 4
6 Solheim, Perry 34 DUR 1:06.08 3
7 McKeogh, Larry 33 BAM 1:07.79 2
Event 38 Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gonzales, Mike 35 BAM 59.21 9
2 Chaiyaroj, Patt 38 SQUID 1:00.04 7
3 Steppan, Paul 37 SS 1:00.84 6
4 Wrynn, Patrick 37 AF 1:01.06 5
5 Knight, Roger 38 BAM 1:03.09 4
6 Brieger, Michael 36 DUR 1:03.99 3
7 Fomenko, Alex 38 Unattached 1:04.85 2
8 Miller, George 37 IM 1:05.34 1
9 Gregg, David 35 TR 1:05.75
10 Chalona, Michael 35 VOR 1:06.59
11 Heiman, Timothy 35 BAM 1:06.78
12 Hoyt, Brian 35 TM 1:09.72
13 Thomas, Tommy 38 BAM 1:11.15
-- Jordan, Jamie 39 DU DQ
Event 38 Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Smith, John 40 Unattached 53.94 9
2 Smith, Paul 42 VS 56.73 7
3 Mann, Jon 41 DU 59.60 6
4 Lee, Marshall 43 BAM 1:00.73 5
5 Hugo, John 41 IM 1:02.66 4
6 Wesson, Jack 41 MM 1:04.24 3
7 Bakel, Joe 40 VOR 1:05.55 2
8 Brodhacker, David 40 TM 1:05.60 1
9 Reardon, Ken 43 VOR 1:06.64
10 DeFusco, Russell 43 AF 1:09.34
11 Vargas, Luis 41 BAM 1:10.12
12 O'Brien, Michael 40 DUR 1:10.34
13 Erzinger, Martin 44 DU 1:11.52
14 Bolton, Paul 41 SQUID 1:11.57
15 Henderson, Jamie 44 SQUID 1:15.04
-- Nelson, Kurt 42 HR DQ
Event 38 Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hess, Richard 47 GG 58.83 8
1 Mann, Michael 47 DU 58.83 8
3 Gilbert, Jeff 46 EV 1:02.16 6
4 Ghaffari, Manu 45 BAM 1:06.48 5
5 Magnuson, Tom 49 AM 1:06.68 4
6 Schoenecke, Michael 45 BB 1:07.29 3
7 Sodini, David 46 DUR 1:09.05 2
8 Harper, Larry 47 DU 1:09.63 1
9 Curry, Kevin 49 TM 1:11.27
10 alvarado, Ray 45 Unattached 1:11.84
11 McElinney, Tom 48 GG 1:18.56
12 Lee, Wayne 48 SQUID 1:27.78
Event 38 Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 MacDonald, Lee 50 VOR 1:01.32 9
2 Fischer, Chuck 50 DU 1:06.73 7
3 Hall, Ted 51 AM 1:07.44 6
4 Ellis, Quincy 53 DUR 1:08.58 5
5 Parkinson, Bruce 51 Unattached 1:12.19 4
6 Rucker, Keith 50 CSST 1:14.89 3
7 Schwenker, Pete 54 BY 1:17.89 2
-- Arrison, Tom 51 SQUID DQ
Event 38 Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Griffith, Bill 55 VS 1:10.21 9
2 Dodge, David 55 DUR 1:12.51 7
3 Wick, Barry 55 Unattached 1:37.57 6
4 Johnson, David 59 SQUID 1:52.85 5
-- Cunningham, Al 57 Unattached DQ
Event 38 Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Graham, James 60 DUR 1:15.72 9
2 King, William 62 DAWG 1:24.69 7
-- Platter, Sanford 63 BAM DQ
Event 38 Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 O'Brien, Dennis 66 DUR 1:13.35 9
2 Patten, Bob 67 DAC 1:19.84 7
3 Plummer, Mark 65 IM 1:34.49 6
4 Strom, Bengt 69 SS 1:37.35 5
Event 38 Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Ensign, George 71 IM 2:01.49 9
Event 38 Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Wrenn, John 81 BAM 1:59.03 9
2 Wood, Richard 80 AM 2:15.31 7
-- Richards, Hugh 81 Unattached DQ
Event 39 Women 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Reynolds, Cate 22 VOR 2:14.05 9
2 Boatright, Lisa 23 BAM 2:14.36 7
3 Gearke, Molly 22 GG 2:15.22 6
4 Gray, Anne 23 BB 2:29.40 5
Event 39 Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Bicknell, Becky 26 DAC 2:01.25 9
2 Pettitt, Karen 26 VOR 2:05.78 7
3 Engelhardt, Katie 25 VOR 2:11.23 6
4 Kochis, Tiffany 27 TM 2:54.54 5
5 Chaney, Wendy 26 TM 3:09.48 4
Event 39 Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gadd-Siegel, Cecila 30 DU 2:01.19 9
2 Seavall, Kelly 33 IM 2:06.14 7
3 Geil, Kimberly 32 BAM 2:11.15 6
4 Penington, Pam 31 TM 2:28.13 5
5 Thormalen, Donna 34 DUR 2:30.53 4
6 Bailey, Jamie 34 SC 2:42.55 3
7 Gorrell, Robin 30 TM 2:43.88 2
Event 39 Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hagadorn, Heather 37 DU 2:00.31 9
2 Smith, Laura 36 VS 2:06.85 7
3 Potter, Kathryn 36 DAWG 2:07.41 6
4 Houlihan, Myla 38 BAM 2:08.20 5
5 Iverson, Jana 36 DAWG 2:14.77 4
6 Lee, Julie 36 DAWG 2:16.17 3
7 Vanderpoel, Nicole 37 IM 2:17.01 2
8 Shore, Sarah 38 DAC 2:21.02 1
9 Bussian, Elizabeth 39 DUR 2:25.47
10 Meets, Patti 37 DAWG 2:40.27
Event 39 Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Garnier, Kathy 41 IM 2:04.41 9
2 Nelson, Judy 41 HR 2:04.49 7
3 Dullea, Melanie 40 SS 2:11.04 6
4 Maleike, Corinna 41 TM 2:16.28 5
5 Bendell, Heidi 41 DUR 2:43.63 4
6 Hawkinson, Cindy 41 IM 2:52.03 3
7 Sather, Karen 41 DU 2:54.14 2
Event 39 Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Pyle, Rebecca 46 SS 2:26.63 9
2 Bailey, Nancy 46 GAC 2:35.51 7
Event 39 Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Roche, Carolyn 50 BAM 2:27.58 9
Event 39 Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Lebsack, Linda 55 DU 2:52.66 9
2 Anziano, Marcia 57 DU 2:54.97 7
Event 39 Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Buchannan, Peggy 69 EV 3:42.77 9
Event 39 Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Holmes, Frances 74 JAM 5:10.77 9
Event 39 Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gatza, Willie 77 Unattached 5:37.40 9
Event 40 Men 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Cliff-Turtle, Josh 22 AM 2:02.16 9
2 Morrissey, Thomas 23 SQUID 2:31.27 7
Event 40 Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Bradac, Michael 29 DU 1:59.56 9
2 Adams, David 25 IM 2:00.05 7
3 McKnight, Jordan 25 BAM 2:05.00 6
Event 40 Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Siegel, Joel 30 DU 1:48.26 9
2 Nasser, Rob 32 HR 1:48.32 7
3 Smit, Robbert-Paul 33 BAM 1:50.74 6
4 Glass, Tom 30 VOR 1:53.04 5
5 Jirssa, William 32 DAWG 1:57.44 4
6 Snowberg, Eric 31 IM 1:58.89 3
7 Ross, Dave 31 DU 2:01.15 2
8 MacEachran, Hugh 30 Unattached 2:04.19 1
9 Pazmino, Jorge 32 AM 2:08.98
10 Hoftiezer, Scott 31 DAC 2:12.64
11 McKeogh, Larry 33 BAM 2:14.13
12 Nicholls, Michael 30 IM 2:16.84
13 Rapinz, Paul 32 BAM 2:18.78
Event 40 Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Wise, Mike 37 DU 1:50.94 9
2 Jordan, Jamie 39 DU 1:53.04 7
3 Niemann, Andy 36 AM 1:54.42 6
4 Melansan, Edward 39 DU 1:57.22 5
5 Whiteside, Mark 36 LOVE 1:58.43 4
6 Lane, Chris 35 GAC 2:12.52 3
7 Arnold, Dan 38 CSST 2:20.80 2
Event 40 Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Bakel, Joe 40 VOR 2:05.21 9
2 Murphy, Jim 41 DAWG 2:28.46 7
Event 40 Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Nolte, Christopher 45 IM 2:02.20 9
2 DiTolla, Bob 47 HR 2:03.09 7
3 Heggy, Terry 47 DAWG 2:09.11 6
4 Lehman, Ron 47 TM 2:11.11 5
5 Culp, Michael 46 SS 2:11.96 4
6 Baugh, Thomas 48 SQUID 2:49.17 3
Event 40 Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Ellis, Quincy 53 DUR 2:05.44 9
2 Carney, Ken 54 EV 2:27.81 7
3 Potekhen, George 51 SC 2:28.50 6
4 Arrison, Tom 51 SQUID 3:09.60 5
Event 40 Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 McCormick, Paul 55 BAM 2:01.18 9
2 Abrahams, Rich 57 AM 2:02.44 7
3 Burson, Bill 57 SS 2:10.55 6
4 Blankenship, Jim 57 DUR 2:29.59 5
5 Edwards, Morgan 57 IM 2:42.85 4
6 Moody, Bob 58 IM 2:44.61 3
7 Wick, Barry 55 Unattached 2:54.12 2
8 Johnson, David 59 SQUID 3:17.86 1
Event 40 Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Malone, Mark 63 DAWG 2:56.86 9
2 Reynolds, Bing 61 BAM 4:02.45 7
Event 40 Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 O'Brien, Dennis 66 DUR 2:23.87 9
Event 40 Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Myers, John 71 BAM 3:21.40 9
Event 41 Women 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Cardwell, Karen 23 SC 33.71 9
Event 41 Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Brown, Erin 26 VOR 34.44 9
2 Trohkimoinen, Kristin 27 TM 38.30 7
Event 41 Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Seavall, Kelly 33 IM 33.99 9
2 Garland, Crystal 30 IM 36.81 7
3 Shoemaker, Christy 33 BAM 38.55 6
4 Thormalen, Donna 34 DUR 39.03 5
5 Brieger, Lenore 34 DUR 41.29 4
6 Bailey, Jamie 34 SC 42.01 3
7 Heiman, Tracy 33 BAM 42.28 2
Event 41 Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Lee, Sarah 35 BAM 32.63 9
2 Washburn, Lynette 38 TM 34.29 7
3 Campbell, Ellen 39 IM 34.80 6
4 Radic, Alice 38 DAWG 36.97 5
5 Plummer, Charlotte 36 JAM 40.36 4
6 Dretzka, Jennifer 39 TM 40.66 3
Event 41 Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Von Evig, Julia 40 DU 33.56 9
2 Crouch, Kim 40 BAM 34.33 7
3 Berry, Katie 42 Unattached 40.07 6
4 Nolte, Susan 41 IM 41.13 5
5 Liska, Laura 42 IM 41.24 4
6 Bendell, Heidi 41 DUR 42.53 3
Event 41 Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Rosener, Karen 48 FCC 37.83 9
2 Anderson, Cynthia 45 BAM 38.04 7
3 Brinton, Marjorie 46 DUR 41.92 6
4 Slavec, Deborah 48 SS 44.12 5
Event 41 Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Nelson, Mary Anne 51 DUR 40.28 9
2 Busch, Linda 51 JAM 41.55 7
3 Klatt, Trudy 52 DUR 42.88 6
4 DeMarie, Mary-Jeanne 50 AM 45.24 5
5 Young, Lydia 53 DAWG 50.34 4
6 England, Nancy 52 TM 51.41 3
Event 41 Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Krichbaum, Barbara 59 DU 45.60 9
2 McKim, Penny 57 TOT 53.41 7
Event 41 Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Zentgraf, Karen 60 BY 51.63 9
Event 41 Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gatza, Willie 77 Unattached 2:24.54 9
Event 42 Men 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Cliff-Turtle, Josh 22 AM 35.47 9
Event 42 Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hicks, Stephen 29 IM 29.74 9
2 McCormick, Aaron 27 BAM 29.86 7
3 Hoffman, Aaron 28 VOR 30.78 6
4 Mundy, Matt 28 IM 32.27 5
5 Ivankovich, Zoran 28 AF 34.82 4
Event 42 Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gotto, Tony 30 AM 28.76 9
2 Allison, Mark 34 AM 29.46 7
3 Shaver, Jon 34 SS 30.37 6
4 Dopp, Paul 33 BAM 31.76 5
5 MacEachran, Hugh 30 Unattached 33.85 4
6 Solheim, Perry 34 DUR 33.90 3
7 Rapinz, Paul 32 BAM 37.19 2
Event 42 Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Sherick, Paul 35 VOR 30.12 9
2 Gould, Thomas 37 BAM 30.36 7
3 Knight, Roger 38 BAM 30.75 6
4 Miller, George 37 IM 31.16 5
5 Heiman, Timothy 35 BAM 32.77 4
6 Blum, Juri 35 SS 34.90 3
7 Starr, Robert 37 SQUID 41.51 2
Event 42 Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Smith, Paul 42 VS 30.01 9
2 Wesson, Jack 41 MM 31.98 7
3 Lee, Marshall 43 BAM 32.14 6
4 Hugo, John 41 IM 32.96 5
5 Vargas, Luis 41 BAM 33.40 4
6 Reardon, Ken 43 VOR 33.53 3
7 DeFusco, Russell 43 AF 33.74 2
8 O'Brien, Michael 40 DUR 34.37 1
9 Henderson, Jamie 44 SQUID 36.31
Event 42 Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Sodini, David 46 DUR 30.72 9
2 Schoenecke, Michael 45 BB 33.26 7
3 Heggy, Terry 47 DAWG 33.48 6
4 Curry, Kevin 49 TM 35.13 5
5 Ellesfsen, Karl 46 DAWG 42.81 4
Event 42 Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 MacDonald, Lee 50 VOR 30.53 9
2 Blodgett, Bob 51 IM 35.44 7
3 Potekhen, George 51 SC 35.52 6
4 Rucker, Keith 50 CSST 37.80 5
5 Kreidler, Lee 54 GJ 42.07 4
-- Parkinson, Bruce 51 Unattached DQ
Event 42 Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Abbott, William 55 AM 31.63 9
2 Griffith, Bill 55 VS 32.15 7
3 Conland, Robert 57 Unattached 36.64 6
4 Cunningham, Al 57 Unattached 38.39 5
5 Johnson, David 59 SQUID 46.70 4
Event 42 Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 King, William 62 DAWG 36.91 9
2 Graham, James 60 DUR 37.74 7
3 Malone, Mark 63 DAWG 43.70 6
Event 42 Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Patten, Bob 67 DAC 36.69 9
2 Strom, Bengt 69 SS 42.62 7
3 Plummer, Mark 65 IM 49.43 6
Event 42 Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hart, James 73 Unattached 45.32 9
Event 42 Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
-- Kohl, William 79 Unattached DQ
Event 42 Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Wrenn, John 81 BAM 59.41 9
-- Bigum, William 80 GJ DQ
Event 43 Women 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Boulder Aquatic Masters 'B' 2:09.09 18
1) Rocke, Jennifer 36 2) Geil, Kimberly 32
3) Boatright, Lisa 23 4) Lipson, Christine 32
Event 43 Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 University of Denver 'A' 1:54.83 18
1) Deacon, Lori 31 2) Von Evig, Julia 40
3) Gadd-Siegel, Cecila 30 4) Hagadorn, Heather 37
2 Thornton Masters 'A' 1:59.09 14
1) Jenkins, Holly 34 2) Washburn, Lynette 38
3) Drozda, Catherin 43 4) Maleike, Corinna 41
3 Team Vortex 'A' 2:01.55 12
1) Engelhardt, Katie 25 2) Brown, Erin 26
3) Tuck, Laura 25 4) Pettitt, Karen 26
4 Inverness Masters 'A' 2:04.40 10
1) Snowberg, Jennifer 28 2) Seavall, Kelly 33
3) Garland, Crystal 30 4) Vanderpoel, Nicole 37
5 University of Denver 'B' 2:07.66 8
1) Surr, Christy 31 2) Clodius, Katy 27
3) Leetmae, Erika 31 4) Sather, Karen 41
6 Thornton Masters 'B' 2:19.82 6
1) Gorrell, Robin 30 2) Sauls, Catherine 37
3) Penington, Pam 31 4) Trohkimoinen, Kristin 27
7 Durango Masters 'A' 2:26.70 4
1) Bussian, Elizabeth 39 2) Bendell, Heidi 41
3) Brieger, Lenore 34 4) Thormalen, Donna 34
8 Dawgs 'B' 2:31.06 2
1) Loop, Winifred 31 2) Young, Lydia 53
3) Wise, Louise 59 4) Radic, Alice 38
-- Thornton Masters 'C' DQ
1) England, Nancy 52 2) Dretzka, Jennifer 39
3) Kochis, Tiffany 27 4) Chaney, Wendy 26
Event 43 Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Boulder Aquatic Masters 'A' 2:03.04 18
1) Lee, Sarah 35 2) Crouch, Kim 40
3) Roche, Carolyn 50 4) Houlihan, Myla 38
2 South Suburban 'A' 2:20.55 14
1) Fotopulos, Leslie 35 2) Slavec, Deborah 48
3) Pyle, Rebecca 46 4) Dullea, Melanie 40
3 Dawgs 'A' 2:25.30 12
1) Lee, Julie 36 2) Iverson, Jana 36
3) Potter, Kathryn 36 4) Horn, Kris 39
4 Inverness Masters 'C' 2:37.90 10
1) Nolte, Susan 41 2) Liska, Laura 42
3) Hawkinson, Cindy 41 4) Jackman, Paula 44
5 Inverness Masters 'B' 3:00.11 8
1) Milberg, Ruthie 41 2) Campbell, Ellen 39
3) Garnier, Kathy 41 4) Shultz, Lisa 39
Event 43 Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Durango Masters 'B' 2:24.39 18
1) Brinton, Marjorie 46 2) Klatt, Trudy 52
3) Metz, Cathy 46 4) Nelson, Mary Anne 51
Event 44 Men 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Evergreen Masters 'A' 2:02.34 18
1) Gilbert, Bryan 21 2) Gilbert, Jason 24
3) Gilbert, Jeff 46 4) Gilbert, Kevin 20
-- Squid Swim Team 'C' DQ
1) Hayden, John 29 2) Starr, Robert 37
3) Bolton, Paul 41 4) Morrissey, Thomas 23
Event 44 Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Boulder Aquatic Masters 'A' 1:41.08 18
1) Gonzales, Mike 35 2) Haid, James 31
3) Smit, Robbert-Paul 33 4) McCormick, Aaron 27
2 Team Vortex 'A' 1:43.57 14
1) Hoffman, Aaron 28 2) Sherick, Paul 35
3) MacEachran, Daniel 25 4) Glass, Tom 30
3 Squid Swim Team 'A' 1:46.43 12
1) Chaiyaroj, Patt 38 2) Commings, Jeff 28
3) Pryor, Keith 31 4) Parker, Corey 30
4 University of Denver 'A' 1:47.26 10
1) Melansan, Edward 39 2) Mann, Michael 47
3) Bradac, Michael 29 4) Siegel, Joel 30
5 Inverness Masters 'A' 1:47.56 8
1) Jones, Ryan 25 2) Hicks, Stephen 29
3) Mundy, Matt 28 4) Adams, David 25
6 Aurora Masters 'A' 1:47.64 6
1) Gotto, Tony 30 2) Allison, Mark 34
3) Niemann, Andy 36 4) Pazmino, Jorge 32
7 University of Denver 'B' 1:53.37 4
1) Fischer, Chuck 50 2) Ross, Dave 31
3) Erzinger, Martin 44 4) Wise, Mike 37
8 South Suburban 'A' 1:53.71 2
1) Culp, Michael 46 2) Shaver, Jon 34
3) Steppan, Paul 37 4) Blum, Juri 35
9 Dawgs 'A' 1:56.96
1) Murphy, Jim 41 2) Jirssa, William 32
3) Christie, Bill 44 4) Dowd, Arnie 56
10 Boulder Aquatic Masters 'C' 1:58.82
1) Vargas, Luis 41 2) Dopp, Paul 33
3) McKeogh, Larry 33 4) McKnight, Jordan 25
-- Thornton Masters 'A' DQ
1) Hoyt, Brian 35 2) Curry, Kevin 49
3) Martin, Troy 33 4) Brodhacker, David 40
Event 44 Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Boulder Aquatic Masters 'B' 1:51.41 18
1) Lee, Marshall 43 2) Gould, Thomas 37
3) Knight, Roger 38 4) Heiman, Timothy 35
2 Inverness Masters 'B' 1:53.45 14
1) Bynum, Jeffrey 45 2) Nolte, Christopher 45
3) Miller, George 37 4) Hugo, John 41
3 Team Vortex 'B' 1:54.04 12
1) Chalona, Michael 35 2) MacDonald, Lee 50
3) Stanback, John 48 4) Bakel, Joe 40
4 Durango Masters 'A' 1:57.09 10
1) O'Brien, Michael 40 2) Sodini, David 46
3) Brieger, Michael 36 4) Ellis, Quincy 53
5 Greeley Guppies 'A' 2:02.56 8
1) Hess, Richard 47 2) McElinney, Tom 48
3) Cattles, Steve 42 4) Ball, Robert 57
6 Squid Swim Team 'B' 2:30.94 6
1) Lee, Wayne 48 2) Johnson, David 59
3) Henderson, Jamie 44 4) Arrison, Tom 51
Event 44 Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
-- Aurora Masters 'B' DQ
1) Abrahams, Rich 57 2) Abbott, William 55
3) Hall, Ted 51 4) Magnuson, Tom 49
Event 44 Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Inverness Masters 'C' 2:56.74 18
1) Plummer, Mark 65 2) Edwards, Morgan 57
3) Ensign, George 71 4) Moody, Bob 58
-- Durango Masters 'B' DQ
1) Dodge, David 55 2) Graham, James 60
3) O'Brien, Dennis 66 4) Blankenship, Jim 57