SwimmingWorld.com - Online home of the International Swimming Hall of Fame JOIN ISHOF!

Australian Trials - Meet Results


3/27/2008 - 3/27/2008   Sydney, Australia
     

 Swimming Australia Ltd.  - Organization License 
2008 Telstra Australian Swimming Championship - 22/03/2008 to 29/03/
 
 Event 41  Men 50 LC Metre Freestyle
==================================================================
        World: * 21.41  27/03/2008Eamon Sullivan, Australia
 Commonwealth: < 21.41  27/03/2008Eamon Sullivan, Australia
   Australian: ! 21.41  27/03/2008Eamon Sullivan, West Coast
   All Comers: # 21.41  27/03/2008Eamon Sullivan, West Coast
 Title Holder: . 22.00  9/12/2006 Eamon Sullivan, West Coast
 Olympic A QT: A 22.35
 Olympic B QT: B 23.13
    Name            Age Team              Prelims      Semis  FINA       
==================================================================
                       === Semi-Finals ===                        
 
  1 SULLIVAN, EAMON  22 WEST COAST          22.05      21.41* 1067  
  2 CALLUS, ASHLEY   29 REDLA               22.84      22.12A  968  
  3 TARGETT, MATTHE  22 MEV                 22.90      22.42B  929  
  4 NEWTON, JONATHO  27 SYDU                22.46      22.48B  922  
  5 ABOOD, MATTHEW   21 KNGC                23.05      22.54B  915  
  6 PROSSER, CAMERO  23 MEV                 23.10      22.66B  900  
  7 RICHARDSON, KYL  20 COMM                23.35      22.89B  873  
  8 NEUWERT, STEVE   23 WESTERN SPRINT      23.10      22.91B  871  
 -----------------------------------------------------------------
  9 BROOKS, MATTHEW  18 CHAND               23.14      22.93B  869  
 10 BRITS, GRANT (N  20 SOSC                22.95      22.95B  867  
 -----------------------------------------------------------------
 11 MILLER, TOM      21 CRAN                23.34      23.02B  859  
 12 BARRETT, SAM     18 ACACI               23.24      23.07B  853  
 13 TROUVILLE, DAVI  25 CRAN                23.32      23.22   837  
 14 BARRETT, TOM     16 ACACI               23.35      23.24   835  
 15 KUBALA, GENE     19 RUNAW               23.22      23.31   827  
 16 BEASLEY, JAMES   25 MJET                23.30      23.34   824  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 -- PINI (V), RYAN   26 PNG                 23.32                   
 17 LAFOREST, TIM (  24 SYDU                23.37                   
 18 REDMAN, TRENT    20 RUNAW               23.41                   
 19 BYRNE, BRADLEY   19 MARYB               23.42                   
 20 MURPHY, PATRICK  24 MEV                 23.47                   
 21 ROBERTS, JAMES   16 SOMGC               23.60                   
 22 WISE, DAVID      19 SYDU                23.62                   
 23 MCGREGOR, BRUCE  20 MARDO               23.63                   
 24 MONK, KENRICK (  20 SOSC                23.74                   
 25 MEWING, ANDREW   26 YERPK               23.77                   
 26 FFROST, NICHOLA  21 STHPT               23.78                   
 27 TOWNSING, LLOYD  22 MEV                 23.86                   
 28 MCREDMOND, ADAM  20 CAA                 23.90                   
 29 JAMES, SAM       21 YERPK               23.96                   
 30 GRIGGS, JUSTIN   20 MEV                 23.97                   
 31 GOLTSMAN, DAVID  20 UNAN                24.02                   
 32 GEARD, BEN       26 TRL                 24.04                   
 33 WILLIS, GORDON   19 SYDU                24.05                   
 34 ELLIOTT, MICHAE  19 YERPK               24.06                   
 35 BEINKE, SAM      22 LEFEVRE PORTSIDE    24.08                   
 36 KERR, PETER      31 WRAQ                24.09                   
 37 SCHNYDER, JASON  17 UNAN                24.11                   
 38 MCEVOY, HAYDEN   16 MIAMI               24.12                   
 38 D'ORSOGNA, TOMM  17 WEST COAST          24.12                   
 40 RAMSEY, ETHAN    17 CYMS                24.15                   
 41 PALMER, KIRK, (  21 BAQU                24.16                   
 42 DONALDSON, BENJ  19 ALBAN               24.18                   
 43 CAMPBELL, BEN    18 SLCA                24.22                   
 44 STEPHENSON, CAR  19 BAQU                24.24                   
 45 MCCONNELL, SAM   18 WILB                24.25                   
 46 HINCHCLIFFE, LU  21 SMSC                24.29                   
 47 CRAWFORD, KURT   17 BROTH               24.30                   
 48 JOHNSTON, NICK   17 BROTH               24.31                   
 49 SWEENEY, JAMES   16 SOMGC               24.36                   
 50 BISHOP, HARRY    20 WRAQ                24.38                   
 51 ARMFIELD, MATTH  19 NUN                 24.39                   
 52 HADLER, JAYDEN   14 SCROS               24.40                   
 53 STOCK, JEREMY    17 WEST COAST          24.46                   
 53 CURTIS, DYLAN    17 WILB                24.46                   
 55 KELLY, JORDAN    18 SOSC                24.47                   
 56 MAXWELL, TE HAU  13 MLCM                24.51                   
 57 PICKWORTH, NATH  20 SLCA                24.54                   
 58 STARK, MATTHEW   17 BOYNE               24.56                   
 59 GOHARI, ALEX     17 SOSC                24.59                   
 60 THORNHILL, KEEG  20 PRKS                24.61                   
 61 POLKINGHORNE, C  15 LIVP                24.62                   
 62 SCHNABL, DAVID   20 SYDU                24.73                   
 62 HOURIGAN, SAM    18 KNXP                24.73                   
 64 WINSTANLEY, RAY  22 HA                  24.75                   
 65 HOSKING, ADAM    23 YERPK               24.77                   
 66 BEISLER, ADAM    24 HUNT                24.85                   
 67 CARTY, JOSEPH    17 COOLU               25.00                   
 68 BATES, JOHN      37 WRAQ                25.07                   
 69 PAYNE, MISHA     26 SOSC                25.13                   
 70 SIMMONS, BRAD    15 GARDE               25.18                   
 71 SHEA, JOSHUA     15 SLCA                25.41                   
 72 CHAPMAN, RHETT   17 SLCA                25.50                   
 73 SCHMIDT, RILEY   19 UNAV                25.90                   
 -- KAROW (V), CHRI  23 CRAN                24.22         X         
 -- PROBERT (V), CA  32 FIJ                 24.21         X         
 -- LE COUILLIARD (  21 CITY OF PERTH       24.96         X         

     

 Swimming Australia Ltd.  - Organization License 
2008 Telstra Australian Swimming Championship - 22/03/2008 to 29/03/
 
 Event 35  Women 200 LC Metre Breaststroke
==================================================================
        World: * 2:20.54  1/02/2006 Leisel Jones, Australia
 Commonwealth: < 2:20.54  1/02/2006 Leisel Jones, Australia
   Australian: ! 2:20.54  1/02/2006 Leisel Jones, Commercial
   All Comers: # 2:20.54  1/02/2006 Leisel Jones, Commercial
 Title Holder: . 2:21.60  8/12/2006 Leisel Jones, Commercial
 Olympic A QT: A 2:28.21
 Olympic B QT: B 2:33.40
    Name            Age Team                Semis     Finals  FINA       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 JONES, LEISEL (  22 CAA               2:25.00    2:21.34. 1054  
                 31.98      1:08.25 (36.27)
        1:44.82 (36.57)     2:21.34 (36.52)
  2 FOSTER, SALLY,   22 CAQ               2:30.88    2:25.70A  962  
                 33.28      1:10.15 (36.87)
        1:47.75 (37.60)     2:25.70 (37.95)
  3 KATSOULIS, SARA  23 CAA               2:29.51    2:26.72A  942  
                 33.25      1:10.89 (37.64)
        1:49.02 (38.13)     2:26.72 (37.70)
  4 MARSHALL, SAMAN  15 CKPP              2:28.59    2:28.65B  906  
                 33.16      1:11.02 (37.86)
        1:49.85 (38.83)     2:28.65 (38.80)
  5 MORRISON, KRIST  22 CHRD              2:32.95    2:29.60B  889  
                 33.39      1:12.40 (39.01)
        1:50.95 (38.55)     2:29.60 (38.65)
  6 EDMISTONE, JADE  26 COMM              2:30.58    2:30.04B  881  
                 34.26      1:12.29 (38.03)
        1:51.07 (38.78)     2:30.04 (38.97)
  7 JONES, REBECCA   21 YERPK             2:33.26    2:33.79   818  
                 34.54      1:13.29 (38.75)
        1:53.22 (39.93)     2:33.79 (40.57)
  8 EDGAR, MELANIE   20 YERPK             2:35.14    2:36.98   769  
                 35.44      1:14.98 (39.54)
        1:55.78 (40.80)     2:36.98 (41.20)
 
                       === Semi-Finals ===                        
 
  9 PANE, EMMA       17 MEV               2:35.42                   
                 35.48      1:14.61 (39.13)
        1:55.03 (40.42)     2:35.42 (40.39)
 10 WALLACE, TESSA   14 PWCAL             2:35.69                   
                 34.87      1:13.72 (38.85)
        1:54.47 (40.75)     2:35.69 (41.22)
 11 CARPENTER, CHEL  20 NUN               2:35.77                   
                 35.32      1:14.57 (39.25)
        1:55.26 (40.69)     2:35.77 (40.51)
 12 RAMSAY, MEAGAN   16 GIND              2:36.28                   
                 36.00      1:16.25 (40.25)
        1:55.88 (39.63)     2:36.28 (40.40)
 13 MALONE, ERIN     18 SLCA              2:36.56                   
                 35.94      1:15.91 (39.97)
        1:56.41 (40.50)     2:36.56 (40.15)
 14 GIERKE, ASHLEA   17 MARDO             2:37.21                   
                 35.73      1:15.74 (40.01)
        1:55.86 (40.12)     2:37.21 (41.35)
 15 KING, KIA        17 UNAS              2:39.12                   
                 35.58      1:16.23 (40.65)
        1:57.42 (41.19)     2:39.12 (41.70)
 16 KEMP, REBECCA    15 PIONE             2:40.64                   
                 35.60      1:16.46 (40.86)
        1:58.44 (41.98)     2:40.64 (42.20)

     

     

 Swimming Australia Ltd.  - Organization License 
2008 Telstra Australian Swimming Championship - 22/03/2008 to 29/03/
 
 Event 34  Men 200 LC Metre Backstroke
==================================================================
        World: * 1:54.32  30/03/2007Ryan Lochte, USA
 Commonwealth: < 1:56.75  27/03/2008Hayden Stoeckel, Australia
   Australian: ! 1:56.75  27/03/2008Hayden Stoeckel, Norwood
   All Comers: # 1:54.32  30/03/2007Ryan Lochte, USA
 Title Holder: . 2:00.42  8/12/2006 Hayden Stoeckel, Kingscliff
 Olympic A QT: A 1:59.72
 Olympic B QT: B 2:03.91
    Name            Age Team                Semis     Finals  FINA       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 STOECKEL, HAYDE  23 NORWOOD           1:58.51    1:56.75<  998  
                 27.78        56.98 (29.20)
        1:26.87 (29.89)     1:56.75 (29.88)
  2 DELANEY, ASHLEY  21 NUN               1:59.93    1:57.53A  979  
                 27.41        56.24 (28.83)
        1:26.44 (30.20)     1:57.53 (31.09)
  3 HANNANT, EPHRAI  20 MIAMI             2:01.22    1:59.50A  931  
                 27.85        57.73 (29.88)
        1:28.32 (30.59)     1:59.50 (31.18)
  4 HURLEY, ROBERT,  19 WIAQ              2:01.29    2:00.39.  911  
                 27.74        58.09 (30.35)
        1:29.52 (31.43)     2:00.39 (30.87)
  5 ARNAMNART, DANI  18 AQBN              2:03.11    2:00.90B  899  
                 27.82        58.13 (30.31)
        1:29.36 (31.23)     2:00.90 (31.54)
  6 ROLFF, ETHAN (N  25 KNGC              2:01.74    2:01.88B  878  
                 27.77        58.49 (30.72)
        1:30.13 (31.64)     2:01.88 (31.75)
  7 JOVANOVICH, BOB  18 WEST COAST        2:02.71    2:02.18B  871  
                 28.22        59.32 (31.10)
        1:30.53 (31.21)     2:02.18 (31.65)
  8 GOLDTHORPE, JAR  17 BAYS              2:03.49    2:03.40B  846  
                 28.94      1:00.05 (31.11)
        1:31.53 (31.48)     2:03.40 (31.87)
 
                       === Semi-Finals ===                        
 
  9 BYRNE, BRADLEY   19 MARYB             2:04.05                   
                 28.40      1:00.52 (32.12)
        1:32.92 (32.40)     2:04.05 (31.13)
 10 POTTS, DECLAN,   16 NORWOOD           2:04.14                   
                 29.90      1:01.53 (31.63)
        1:33.40 (31.87)     2:04.14 (30.74)
 11 BEINKE, SAM      22 LEFEVRE PORTSIDE  2:04.68                   
                 29.23      1:00.38 (31.15)
        1:32.77 (32.39)     2:04.68 (31.91)
 12 DONALDSON, BENJ  19 ALBAN             2:04.70                   
                 29.06      1:00.93 (31.87)
        1:32.85 (31.92)     2:04.70 (31.85)
 13 JACKSON, MICHAE  22 CITY OF PERTH     2:05.18                   
                 28.51        59.82 (31.31)
        1:32.11 (32.29)     2:05.18 (33.07)
 14 WATSON, JOSH (Q  30 MIAMI             2:05.31                   
                 28.70      1:00.06 (31.36)
        1:32.73 (32.67)     2:05.31 (32.58)
 15 SAKESON, AIKE    16 MEV               2:06.17                   
                 29.95      1:01.66 (31.71)
        1:34.27 (32.61)     2:06.17 (31.90)
 16 CAMM, BRAIDEN    17 REDLA             2:06.70                   
                 29.87      1:01.59 (31.72)
        1:34.13 (32.54)     2:06.70 (32.57)

     

 Swimming Australia Ltd.  - Organization License 
2008 Telstra Australian Swimming Championship - 22/03/2008 to 29/03/
 
 Event 44  Women 200 LC Metre Backstroke
==================================================================
        World: * 2:06.39  16/02/2008Kirsty Coventry, ZIM
 Commonwealth: < 2:08.74  26/07/2003Katy Sexton, ENG
   Australian: ! 2:10.01  27/03/2008Meagen Nay, StPeters Western
   All Comers: # 2:07.16  31/03/2007Margaret Hoelzer, USA
 Title Holder: . 2:11.00  9/12/2006 Frances Adcock, Norwood
 Olympic A QT: A 2:12.73
 Olympic B QT: B 2:17.38
    Name            Age Team              Prelims      Semis  FINA       
==================================================================
                       === Semi-Finals ===                        
 
  1 NAY, MEAGEN (QA  19 STPET             2:12.98    2:10.01!  963  
                 31.20      1:04.72 (33.52)
        1:37.56 (32.84)     2:10.01 (32.45)
  2 SEEBOHM, EMILY   15 BROTH             2:13.89    2:10.51.  952  
                 30.61      1:04.78 (34.17)
        1:38.65 (33.87)     2:10.51 (31.86)
  3 HOCKING, BELIND  17 ALBU              2:11.29    2:10.61.  950  
                 30.91      1:04.65 (33.74)
        1:37.95 (33.30)     2:10.61 (32.66)
  4 ZIMMER, TAYLIAH  22 KNGC              2:11.78    2:12.56A  909  
                 31.30      1:05.14 (33.84)
        1:39.03 (33.89)     2:12.56 (33.53)
  5 EDINGTON, SOPHI  23 KNGC              2:12.87    2:12.83B  903  
                 31.12      1:04.42 (33.30)
        1:38.72 (34.30)     2:12.83 (34.11)
  6 ADCOCK, FRANCES  23 NORWOOD           2:14.30    2:12.85B  903  
                 30.69      1:04.26 (33.57)
        1:38.44 (34.18)     2:12.85 (34.41)
  7 FARGUS, JOANNA   26 COMM              2:17.08    2:13.53B  889  
                 31.33      1:05.26 (33.93)
        1:39.58 (34.32)     2:13.53 (33.95)
  8 KEANE, SIOBHAN   19 STPET             2:16.88    2:14.52B  870  
                 31.74      1:05.31 (33.57)
        1:40.07 (34.76)     2:14.52 (34.45)
 -----------------------------------------------------------------
  9 MORGAN, MELISSA  23 PBAPIRANHAS       2:15.66    2:14.88B  863  
                 32.01      1:05.69 (33.68)
        1:40.42 (34.73)     2:14.88 (34.46)
 10 LEANE, KARINA,   22 PBAPIRANHAS       2:18.38    2:16.06B  840  
                 31.86      1:05.97 (34.11)
        1:40.72 (34.75)     2:16.06 (35.34)
 -----------------------------------------------------------------
 11 NEVELL, BELINDA  24 STPET             2:17.60    2:16.77B  827  
                 31.38      1:05.62 (34.24)
        1:41.15 (35.53)     2:16.77 (35.62)
 12 LUCAS, AMY (WAI  18 WEST COAST        2:17.23    2:17.69   811  
                 32.18      1:06.72 (34.54)
        1:42.32 (35.60)     2:17.69 (35.37)
 13 SINCLAIR, CAITL  15 MLCM              2:19.22    2:17.71   811  
                 31.81      1:06.98 (35.17)
        1:42.78 (35.80)     2:17.71 (34.93)
 14 GOH, RACHEL      21 MEV               2:17.23    2:18.01   805  
                 31.90      1:06.33 (34.43)
        1:41.73 (35.40)     2:18.01 (36.28)
 15 RICE, STEPHANIE  19 STPET             2:16.71    2:18.92   790  
                 32.01      1:06.66 (34.65)
        1:42.72 (36.06)     2:18.92 (36.20)
 16 CARROLL, LARA    21 FREMANTLE PORT    2:17.32    2:20.88   757  
                 32.01      1:07.16 (35.15)
        1:43.12 (35.96)     2:20.88 (37.76)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 FULLERTON, ELLE  15 MIAMI             2:19.26                   
 18 MEERTENS, KIRST  15 THIL              2:19.38                   
 19 STAPLES, JACKIE  19 NORWOOD           2:20.22                   
 20 WHITE, JORDAN    14 SLCA              2:20.29                   
 21 CHIPPERFIELD, H  18 NORWOOD           2:20.73                   
 22 DIELESEN, RHIAN  15 ARENA             2:22.01                   
 23 COOPER, SHANNON  17 WRAQ              2:22.32                   
 24 MASELLI-SHERIDA  13 PBAPIRANHAS       2:22.45                   
 25 PAPAEMANOUIL, T  16 UNAS              2:22.63                   
 26 CONNELL, FIONA   18 BANK              2:22.66                   
 27 RASHLEIGH, KIMB  17 BLKC              2:23.16                   
 28 WOLFF, HAYLEY    16 FAIRH             2:23.32                   
 29 FAY, TAMARA      20 MEV               2:23.45                   
 30 O'NEIL, JENNI    16 PBAPIRANHAS       2:23.76                   
 31 CLARKE, KARA     22 MJET              2:24.87                   
 32 CHATTERTON, REN  18 PBAPIRANHAS       2:24.89                   
 33 BURLEIGH, SHANI  15 RI                2:25.35                   
 34 ETHERINGTON, AL  15 FREMANTLE PORT    2:26.15                   
 35 ETHERINGTON, CL  15 FREMANTLE PORT    2:26.22                   
 36 WALSH, CAITLIN   20 BSIDE             2:26.90                   
 37 MCMASTER, KERYN  14 UNAQ              2:27.05                   
 38 RAY, MELISSA     15 FREMANTLE PORT    2:27.06                   
 39 TAN, MELANIE     15 MLCM              2:27.36                   
 40 DE WITTE, LINDS  14 TELO              2:29.48                   
 41 FRIEND, SARAH    14 WODN              2:29.56                   
 42 BENNET, EMILY    17 CARL              2:29.74                   
 43 JAMES, ELLY      18 TELO              2:33.31                   
 -- FILOVA (V), KAT  18 SVK               2:23.71         X         

     

 Swimming Australia Ltd.  - Organization License 
2008 Telstra Australian Swimming Championship - 22/03/2008 to 29/03/
 
 Event 36  Men 200 LC Metre IM
==================================================================
        World: * 1:54.98  29/03/2007Michael Phelps, USA
 Commonwealth: < 1:55.80  18/08/2004George Bovell, TRI
   Australian: ! 1:59.66  25/07/2003Ian Thorpe, SLC Aquadot
   All Comers: # 1:54.98  29/03/2007Michael Phelps, USA
 Title Holder: . 2:01.19  7/12/2006 Leith Brodie, Albany Creek
 Olympic A QT: A 2:01.40
 Olympic B QT: B 2:05.65
    Name            Age Team                Semis     Finals  FINA       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 BRODIE, LEITH (  21 ALBAN             2:01.10    1:59.90.  972  
                 25.92        56.51 (30.59)
        1:31.51 (35.00)     1:59.90 (28.39)
  2 LUCAS, ADAM (WA  24 WEST COAST        2:04.10    2:01.84B  926  
                 26.74        57.04 (30.30)
        1:32.24 (35.20)     2:01.84 (29.60)
  3 NEDERPELT, TRAV  22 UNAV              2:04.13    2:02.79B  905  
                 26.14        57.77 (31.63)
        1:33.88 (36.11)     2:02.79 (28.91)
  4 PARKES, STEPHEN  19 SLCA              2:05.54    2:02.91B  902  
                 26.26        56.99 (30.73)
        1:32.38 (35.39)     2:02.91 (30.53)
  5 ASHBY, SAM (VIS  19 CAA               2:04.49    2:02.93B  901  
                 26.46        57.84 (31.38)
        1:33.07 (35.23)     2:02.93 (29.86)
  6 BACON, MITCHELL  24 NORWOOD           2:04.78    2:05.03B  857  
                 26.85        57.57 (30.72)
        1:34.27 (36.70)     2:05.03 (30.76)
  7 CORDNER, NICK (  21 IVN               2:05.52    2:06.48   828  
                 26.98        57.86 (30.88)
        1:37.08 (39.22)     2:06.48 (29.40)
  8 KABLE, ADAM      21 BANK              2:06.78    2:07.24   813  
                 26.40        59.12 (32.72)
        1:37.02 (37.90)     2:07.24 (30.22)
 
                       === Semi-Finals ===                        
 
  9 CROSS, SHANE     19 WRAQ              2:06.94                   
                 27.02        58.48 (31.46)
        1:35.92 (37.44)     2:06.94 (31.02)
 10 LESTER, DANIEL   17 ALBAN             2:07.19                   
                 26.96        59.85 (32.89)
        1:37.07 (37.22)     2:07.19 (30.12)
 11 LEWIS, BRAD      18 CMBT              2:07.32                   
                 27.44        59.68 (32.24)
        1:37.12 (37.44)     2:07.32 (30.20)
 12 CALDER, CRAIG,   21 ALBU              2:07.74                   
                 27.81      1:02.22 (34.41)
        1:37.12 (34.90)     2:07.74 (30.62)
 13 ROPER, PIERRE    21 CAA               2:07.81                   
                 26.88        59.99 (33.11)
        1:36.90 (36.91)     2:07.81 (30.91)
 14 FRASER-HOLMES,   16 HUNT              2:08.71                   
                 27.77      1:00.36 (32.59)
        1:39.12 (38.76)     2:08.71 (29.59)
 15 D'ORSOGNA, TOMM  17 WEST COAST        2:09.75                   
                 26.52        59.33 (32.81)
        1:39.35 (40.02)     2:09.75 (30.40)
 16 CASEY, KIERAN    17 MING              2:09.79                   
                 27.77      1:02.17 (34.40)
        1:39.53 (37.36)     2:09.79 (30.26)

     

 Swimming Australia Ltd.  - Organization License 
2008 Telstra Australian Swimming Championship - 22/03/2008 to 29/03/
 
 Event 33  Women 100 LC Metre Freestyle
==================================================================
        World: * 52.88  27/03/2008Lisbeth Trickett, Australia
 Commonwealth: < 52.88  27/03/2008Lisbeth Trickett, Australia
   Australian: ! 52.88  27/03/2008Lisbeth Trickett, Commercial
   All Comers: # 52.88  27/03/2008Lisbeth Trickett, Commercial
 Title Holder: . 53.77  8/12/2006 Lisbeth Lenton, Commercial
 Olympic A QT: A 55.24
 Olympic B QT: B 57.17
    Name            Age Team                Semis     Finals  FINA       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 TRICKETT, LISBE  23 COMM                54.43      52.88* 1065  
                 25.40        52.88 (27.48)
  2 CAMPBELL, CATE   15 INDOO               54.37      53.81A 1011  
                 25.91        53.81 (27.90)
  3 SCHLANGER, MELA  21 COMM                54.76      54.20A  990  
                 26.52        54.20 (27.68)
  4 MILLS, ALICE, (  21 CHAND               54.79      54.28A  985  
                 26.07        54.28 (28.21)
  5 REESE, SHAYNE (  25 CAA                 55.05      54.80A  957  
                 26.24        54.80 (28.56)
  6 BAINBRIDGE, ANG  18 HUNT                55.27      55.01A  946  
                 26.47        55.01 (28.54)
  7 MACKENZIE, LIND  24 MACKA               55.10      55.03A  945  
                 26.84        55.03 (28.19)
  8 BARRATT, BRONTE  19 ALBAN               55.28      55.83B  905  
                 27.16        55.83 (28.67)
 
                       === Semi-Finals ===                        
 
  9 FOSTER, SALLY,   22 CAQ                 55.67                   
                 27.12        55.67 (28.55)
 10 SEEBOHM, EMILY   15 BROTH               55.88                   
                 26.92        55.88 (28.96)
 11 OHLWEIN, REBECC  18 CHAND               56.06                   
                 26.92        56.06 (29.14)
 12 EVATT-DAVEY, AM  17 MIAMI               56.18                   
                 27.38        56.18 (28.80)
 13 DAVENPORT, LARA  24 KNGC                56.33                   
                 27.21        56.33 (29.12)
 14 GUEHRER, MARIEK  22 MEV                 56.65                   
                 26.77        56.65 (29.88)
 15 STUBBINS, KELLY  23 HWL                 56.74                   
                 26.96        56.74 (29.78)
 16 DINGJAN, MERIND  17  SOUTHSIDE          56.75                   
                 27.42        56.75 (29.33)

     

 Swimming Australia Ltd.  - Organization License 
2008 Telstra Australian Swimming Championship - 22/03/2008 to 29/03/
 
 Event 43  Men 100 LC Metre Butterfly
==================================================================
        World: * 50.40  30/07/2005Ian Crocker, USA
 Commonwealth: < 51.81  12/12/1999Michael Klim, Australia
   Australian: ! 51.81  12/12/1999Michael Klim, Southern Bay
   All Comers: # 50.77  31/03/2007Michael Phelps, USA
 Title Holder: . 53.23  9/12/2006 Adam Pine, Yeronga Park
 Olympic A QT: A 52.86
 Olympic B QT: B 54.71
    Name            Age Team              Prelims      Semis  FINA       
==================================================================
                       === Semi-Finals ===                        
 
  1 LAUTERSTEIN, AN  20 STHPT               53.65      52.05A  982  
                 24.34        52.05 (27.71)
  2 PINE, ADAM, (AI  32 GIND                52.44      52.14A  977  
                 25.00        52.14 (27.14)
  3 WRIGHT, CHRISTO  19 COMM                54.84      53.08.  926  
                 24.98        53.08 (28.10)
  4 KATES, GARTH (W  18 WEST COAST          53.89      53.09.  925  
                 24.59        53.09 (28.50)
  5 D'ARCY, NICK (Q  20 MARDO               55.16      53.32B  913  
                 25.18        53.32 (28.14)
  6 PATTERSON, MITC  21 WRAQ                54.32      53.36B  911  
                 24.65        53.36 (28.71)
  7 JAUKOVIC, MATT   22 SYDU                54.06      54.05B  877  
                 25.57        54.05 (28.48)
  8 TARGETT, MATTHE  22 MEV                 54.93      54.21B  869  
                 25.22        54.21 (28.99)
 -----------------------------------------------------------------
  9 KROGH, JOSHUA    25 QUADP               55.89      54.65B  848  
                 26.01        54.65 (28.64)
 10 REDMAN, TRENT    20 RUNAW               54.59      54.93   835  
                 25.14        54.93 (29.79)
 -----------------------------------------------------------------
 11 TAYLOR, KRISTOP  20  SOUTHSIDE          55.35      55.16   825  
                 25.40        55.16 (29.76)
 12 BYRNE, BRADLEY   19 MARYB               55.49      55.21   823  
                 25.82        55.21 (29.39)
 13 DODD, TIMOTHY    24 PITW                55.53      55.67   802  
                 25.94        55.67 (29.73)
 14 KABLE, ADAM      21 BANK                54.93      56.05   786  
                 26.28        56.05 (29.77)
 15 CORDNER, NICK (  21 IVN                 55.70      56.71   759  
                 26.34        56.71 (30.37)
 16 ASHBY, SAM (VIS  19 CAA                 55.60      57.83   716  
                 26.84        57.83 (30.99)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 -- MAZZURANA (V),   19 CAA                 55.35                   
 -- PINI (V), RYAN   26 PNG                 52.35                   
 -- WIBOWO, (V), AN  27 INDONESIA           55.83                   
 17 MEWING, BENJAMI  19 YERPK               55.93                   
 18 COOMBES, ALEXAN  24 MJET                55.99                   
 19 HADLER, JAYDEN   14 SCROS               56.14                   
 20 STAPLES, LACHLA  17 KINS                56.20                   
 21 BELL, ALASTAIR   17 FAIRH               56.25                   
 22 SPRENGER, NICHO  22 STPET               56.27                   
 22 DOYLE, BRETT     18 MEV                 56.27                   
 24 GOHARI, ALEX     17 SOSC                56.28                   
 25 TREFFERS, BENJA  16 BLGR                56.39                   
 25 SPARKS, KIEREN   23 UNAQ                56.39                   
 27 ANTALFY, TIM     20 LCOV                56.46                   
 28 MEWING, STEPHEN  24 YERPK               56.60                   
 29 LESTER, DANIEL   17 ALBAN               56.66                   
 30 ARMFIELD, MATTH  19 NUN                 57.03                   
 31 GRIGGS, JUSTIN   20 MEV                 57.06                   
 32 LE COUILLIARD (  21 CITY OF PERTH       57.16                   
 33 ROPER, PIERRE    21 CAA                 57.17                   
 34 MCINTOSH, SCOTT  26 STPET               57.29                   
 35 D'ORSOGNA, TOMM  17 WEST COAST          57.31                   
 36 ROSS, ALEXANDER  19 CRAN                57.43                   
 37 MCEVOY, HAYDEN   16 MIAMI               57.66                   
 38 SLADDEN, SCOTT   21 CITY OF PERTH       57.79                   
 39 STACK, JAIMIE    15 SLCA                57.84                   
 40 ADAMSON, DAVID   20 BURNSIDE            57.87                   
 41 TIMMS, CALUM     17 SLCA                57.89                   
 42 BISHOP, HARRY    20 WRAQ                58.11                   
 43 WARREN, DANIEL   16 JAWSC               58.18                   
 43 PAULKA, JACK     19 CAA                 58.18                   
 45 LEWIS, BRAD      18 CMBT                58.28                   
 46 STIRTON, LUKE    17 CARL                58.39                   
 46 NOLAN, RYAN      25 MEV                 58.39                   
 48 WYATT, DYLAN     16 BANK                58.44                   
 49 MARSH, HAYDN     18 UNAN                58.51                   
 50 HOEK, JOHNATHAN  18 INDOO               58.55                   
 51 FELL, MICHAEL    15 BLKC                58.62                   
 52 CLARK, JACOB     16 MLC                 58.90                   
 53 CARTY, JOSEPH    17 COOLU               58.97                   
 54 CROSS, SHANE     19 WRAQ                59.02                   
 55 HOURIGAN, SAM    18 KNXP                59.26                   
 56 MACKAY, DEAN     17 GOSF                59.42                   
 -- UTOMO, (V), DON  29 INDONESIA           57.65         X         
 -- MOBARREZ (V), H  27 IRI                 57.72         X         
 -- FRANCIS (V), CO  26 SRI                 57.72         X         
 -- MCCONNELL, SAM   18 WILB                  DQ                    

     

 Swimming Australia Ltd.  - Organization License 
2008 Telstra Australian Swimming Championship - 22/03/2008 to 29/03/
 
 Event 47  Men 50 LC Metre Breaststroke
==================================================================
        World: * 27.18  2/08/2002 Oleg Lisogor, UKR
 Commonwealth: < 27.46  21/07/2003James Gibson, ENG
   Australian: ! 27.80  27/03/2007Brenton Rickard, Carey Aquatic
   All Comers: # 27.49  27/03/2007Cameron Van der Burgh, RSA
 Title Holder: . 28.11  6/12/2006 Brenton Rickard, Carey Aquatic
    Name            Age Team              Prelims      Semis  FINA       
==================================================================
                       === Semi-Finals ===                        
 
  1 RICKARD, BRENTO  24 BROTH               28.78      28.01.  947  
  1 SPRENGER, CHRIS  22 COMM                29.09      28.01.  947  
  3 BEASLEY, JAMES   25 MJET                28.97      29.10   845  
  4 TRICKETT, LUKE   25 STPET               29.56      29.15   841  
  5 STACEY, JAMES (  19 AQBN                29.42      29.19   837  
  6 FARQUHAR, GEORG  20 UNAQ                30.01      29.44   816  
  7 DAVINI, ADRIAN   22 WEST COAST          29.78      29.70   795  
  8 WURZER, KARL     22 HA                  29.23      29.73   792  
 -----------------------------------------------------------------
  9 SMITH, MATTHEW   19 WEST COAST          29.90      29.78   788  
 10 INKLEY, SEAN     20 BAQU                29.85      29.94   776  
 -----------------------------------------------------------------
 11 ABBOTT, SHAUN    18 REVW                29.96      30.05   767  
 12 FINE, ANTHONY    20 SYDU                29.91      30.09   764  
 13 CALDER, CRAIG,   21 ALBU                29.78      30.10   763  
 14 MILLER, JOEL     21 ELM                 29.97      30.24   753  
 15 SEJWAL (V), SAN  19 INDIA               29.91      30.48   735  
 16 ARFIANTO, (V),   24 INDONESIA           29.78      30.54   731  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 -- YUDHIANTO, (V),  25 INDONESIA           30.07                   
 15 WHITE, MATTHEW   18 ROCKC               30.02                   
 16 SHAW, MICHAEL    20 ARENA               30.14                   
 17 GEARD, BEN       26 TRL                 30.16                   
 18 TUCKER, CRAIG    25 CITY OF PERTH       30.23                   
 19 PICKLES, ALISTA  25 SYDU                30.42                   
 20 KERR, PETER      31 WRAQ                30.52                   
 21 MORRISON, BRAD   19 CHRD                30.57                   
 22 CROOK, DANIEL    18 MEV                 30.59                   
 23 TO, KENNETH      15 TRGR                30.67                   
 24 EGAN, MICHAEL    16 MVA                 30.84                   
 25 LEENAERTS, BEN   17 ELM                 30.88                   
 26 TOWNSING, LLOYD  22 MEV                 31.00                   
 27 ASHFORD, LUKE    22 SLCA                31.09                   
 28 GRICE, CASEY     17 KALGOORLIE          31.14                   
 29 FROST, ADAM      17 FOST                31.16                   
 30 SCOTT, JOSHUA    17 USWM                31.20                   
 31 CURTIS, DYLAN    17 WILB                31.24                   
 32 BROADBENT, NATH  17 GOSF                31.27                   
 33 LEWIS, BRAD      18 CMBT                31.33                   
 34 GILLING, LUKE    19 KST                 31.34                   
 35 BROWN, COREY     16 GLAD                31.38                   
 36 GOLDSCHMIDT, SI  34 WRAQ                31.52                   
 37 FINDEISEN, NICH  18 FAS                 31.80                   
 38 DELAHAY, MITCHE  19 SWMW                31.82                   
 39 SHEIN, GREG      19 SYDU                31.84                   
 40 GRANT, NATHAN    15 WIZA                31.90                   
 41 CONDOS, MATTHEW  16 SLCA                32.20                   
 42 MILLER, ANGUS    16 TRGR                32.21                   
 43 ETTER, JAMES     18 SYDU                32.24                   
 44 COLLINS, ALEX    17 MARDO               32.53                   
 45 RHALL, THOMAS    17 KNXP                32.67                   
 46 AJAKA, MICHAEL   16 MLCM                32.71                   
 47 RIGBY, KYLE      16 MARDO               33.13                   
 -- WELSTEAD (V), J  18 GUILDFORD BLUES     31.23         X         
 -- KIM (V), KEVIN   18 CARL                31.80         X         

     

 Swimming Australia Ltd.  - Organization License 
2008 Telstra Australian Swimming Championship - 22/03/2008 to 29/03/
 
 Event 48  Women 50 LC Metre Butterfly
==================================================================
        World: * 25.46  13/06/2007Therese Alshammar, SWE
 Commonwealth: < 26.05  31/03/2007Danni Miatke, Australia
   Australian: ! 26.05  31/03/2007Danni Miatke, Carey Aquatic
   All Comers: # 25.91  31/03/2007Therese Alshammar, SWE
 Title Holder: . 26.30  9/12/2006 Lisbeth Lenton, Commercial
    Name            Age Team              Prelims      Semis  FINA       
==================================================================
                       === Semi-Finals ===                        
 
  1 MIATKE, DANNI (  20 CAA                 27.45      26.78   940  
  2 GALVEZ, FELICIT  23 SOSC                27.36      27.05   912  
  3 GUEHRER, MARIEK  22 MEV                 27.75      27.22   895  
  4 SCHIPPER, JESSI  21 REDLL               27.86      27.25   892  
  5 ZALEWSKI, ELLES  16 MEV                 28.38      27.72   847  
  6 SMITH, AMY       18 STPET               27.84      27.73   846  
  7 WARRENER, TEGAN  14 WARWI               27.94      27.85   835  
  7 PILGRIM, KACEY   15 UNAN                27.79      27.85   835  
 -----------------------------------------------------------------
  9 FLETCHER, CAITL  17 CHAND               28.24      28.29   797  
 10 ASH, JESSICA     17 NORWOOD             28.57      28.41   787  
 -----------------------------------------------------------------
 11 FIDDES, ELISHA   18 SHN                 28.50      28.43   785  
 12 BARTHOLOMEW, RE  20 HUNT                28.16      28.44   785  
 12 EDINGTON, SOPHI  23 KNGC                27.31      28.44   785  
 14 BULLEN, JESSIE   16 BANK                28.59      28.61   771  
 15 TONNET, EMMA-LO  16 GOSF                28.50      28.82   754  
 16 JOHNSON, KATE    20 SYDU                28.52      29.09   733  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 OHLWEIN, REBECC  18 CHAND               28.62                   
 18 TANNER, ALANNA   23 CAA                 28.76                   
 19 HOLZ, AMELIA     17 FAIRY               28.83                   
 20 KIRBY, ASHLEY    20 SYDU                28.91                   
 21 GRAY, EMMA       18 WRAQ                28.94                   
 21 JONES, NADINE,   18 NUN                 28.94                   
 23 HALICEK, OLIVIA  19 FOST                28.97                   
 24 HOWE, EMILY      18 MARDO               29.01                   
 24 LEONE, GIANNA (  16 WEST COAST          29.01                   
 26 MCCLYMONT, LAUR  19 BSIDE               29.04                   
 27 COCKERTON, AMY   21 MEV                 29.13                   
 28 REINHARDT, JESS  14 GATTN               29.18                   
 29 ELLIOTT, KAILAH  16 TRGR                29.25                   
 30 MCLEISH, LORELL  19 MEV                 29.27                   
 31 STAPLES, JACKIE  19 NORWOOD             29.30                   
 32 DENDLE, JO-LENE  20 MARDO               29.38                   
 33 ELMSLIE, BRITTA  13 UNAQ                29.42                   
 34 WOOLFITT, NATAL  23 CITY OF PERTH       29.49                   
 35 ADAMS, JESSICA   14 CYMS                29.51                   
 35 BLAKE, PAIGE     15 WIZA                29.51                   
 37 VORSTER, OLIVIA  17 CITY OF PERTH       29.53                   
 38 FEGAN, NATALIE   15 CHRD                29.55                   
 39 CATER, PHOEBE    16 WRAQ                29.59                   
 40 BURGESS, LAUREN  16 SCROS               29.61                   
 41 ZIVANOVIC, BRIA  17 BANK                29.65                   
 42 CLARKE, SHANNON  17 FOST                29.74                   
 43 PARSLOW, BELIND  20 NUN                 29.75                   
 44 REYNOLDS, RACHE  16 BOMA                29.77                   
 45 RAYNER, LIANA    17 SLCA                29.80                   
 46 DURSO, MELANIE   17 SOMGC               29.82                   
 47 HOUGHTON, KERRY  21 REVW                29.85                   
 48 WOLBERS, MEAGHA  17 SOMGC               29.90                   
 49 DREW, SAMANTHA   15 UNAV                29.96                   
 49 WALSH, CAITLIN   20 BSIDE               29.96                   
 51 HENDERSON, JAIM  15 ALLSA               29.97                   
 52 SEAGER, ALANA    17 THIL                30.53                   
 53 FRICHOT, SOFIE   18 WEST COAST          30.56                   
 54 ASBURY, SAMANTH  20 NUN                 30.57                   
 -- HOLM (V), INA M  17 WEST COAST          29.41         X         

Results Link Embed HTML: