SwimmingWorld.com - Online home of the International Swimming Hall of Fame JOIN ISHOF!

Asian Games - Meet Results


12/2/2006 - 12/7/2006   Doha, Qatar
Women's 200m Freestyle Final  - This event is Official
Rank 	Lane 	Name 	NOC 	R.T. 	50m 	100m 	150m 	Time 	Time Behind 	 
1 	5 	PANG Jiaying 	CHN 	0.76 	(4) 28:50
  	(4) 59:34
30:84 	(1) 1:29:77
30:43 	1:59:26
29:49 		
2 	3 	YANG Yu 	CHN 	0.73 	(2) 28:33
  	(2) 59:20
30:87 	(2) 1:30:37
31:17 	2:00:73
30:36 	1:47 	
3 	4 	MITA Maki 	JPN 	0.78 	(5) 28:59
  	(5) 59:40
30:81 	(3) 1:30:46
31:06 	2:00:78
30:32 	1:52 	
4 	7 	URABE Norie 	JPN 	0.74 	(3) 28:38
  	(3) 59:29
30:91 	(3) 1:30:46
31:17 	2:01:61
31:15 	2:35 	
5 	2 	YANG Chin Kuei 	TPE 	0.75 	(1) 28:09
  	(1) 58:88
30:79 	(5) 1:30:48
31:60 	2:02:21
31:73 	2:95 	
6 	6 	LEE Ji Eun 	KOR 	0.87 	(6) 29:00
  	(6) 1:00:32
31:32 	(6) 1:31:54
31:22 	2:02:89
31:35 	3:63 	
7 	1 	PHINYOSOPHON Jiratida 	THA 	0.99 	(7) 29:37
  	(7) 1:00:34
30:97 	(7) 1:32:38
32:04 	2:04:91
32:53 	5:65 	
8 	8 	NIEH Pin Chieh 	TPE 	0.79 	(8) 29:61
  	(8) 1:01:73
32:12 	(8) 1:34:66
32:93 	2:07:35
32:69 	8:09 	

Prelims
Heat 1
Rank  	Lane  	Name  	NOC  	R.T.  	50m  	100m  	150m  	Time  	Time Behind  	 
1 	4 	YANG Yu 	CHN 	0.76 	(1) 28:78
  	(1) 1:00:00
31:22 	(1) 1:31:95
31:95 	2:02:75
30:80 		
2 	5 	LEE Ji Eun 	KOR 	0.84 	(2) 29:25
  	(2) 1:00:75
31:50 	(2) 1:32:44
31:69 	2:03:10
30:66 	0:35 	
3 	3 	NIEH Pin Chieh 	TPE 	0.78 	(3) 29:35
  	(3) 1:01:24
31:89 	(3) 1:33:82
32:58 	2:05:71
31:89 	2:96 	
4 	6 	ONG Ming Xiu 	MAS 	0.78 	(4) 30:10
  	(4) 1:02:54
32:44 	(4) 1:35:60
33:06 	2:08:81
33:21 	6:06 	
5 	2 	GANDIONCO Maria Giorgina 	PHI 	0.81 	(5) 30:61
  	(5) 1:03:16
32:55 	(5) 1:36:54
33:38 	2:09:72
33:18 	6:97 	
6 	7 	FONG Man Wai 	MAC 	0.82 	(6) 31:13
  	(6) 1:05:93
34:80 	(6) 1:41:94
36:01 	2:18:29
36:35 	15:54 	
7 	1 	FAHIM Imara 	SRI 	0.80 	(7) 33:73
  	(7) 1:10:90
37:17 	(7) 1:50:10
39:20 	2:28:89
38:79 	26:14 	

Heat 2
Rank  	Lane  	Name  	NOC  	R.T.  	50m  	100m  	150m  	Time  	Time Behind  	 
1 	4 	MITA Maki 	JPN 	0.80 	(2) 28:68
  	(1) 59:01
30:33 	(1) 1:29:94
30:93 	2:00:44
30:50 		
2 	5 	URABE Norie 	JPN 	0.76 	(3) 28:76
  	(2) 59:99
31:23 	(2) 1:31:68
31:69 	2:03:23
31:55 	2:79 	
3 	6 	QUAH Ting Wen 	SIN 	0.78 	(1) 28:65
  	(3) 1:00:89
32:24 	(3) 1:34:25
33:36 	2:07:51
33:26 	7:07 	
4 	2 	NG Ka Man 	HKG 	0.83 	(4) 30:36
  	(4) 1:02:54
32:18 	(4) 1:35:39
32:85 	2:08:49
33:10 	8:05 	
5 	3 	TOTTEN Erica 	PHI 	0.80 	(5) 30:44
  	(5) 1:03:14
32:70 	(5) 1:36:33
33:19 	2:08:83
32:50 	8:39 	
6 	7 	NAGORNAIA Valentina 	KGZ 	0.92 	(6) 30:67
  	(6) 1:04:76
34:09 	(6) 1:41:91
37:15 	2:22:06
40:15 	21:62 	
7 	1 	KHAN Kiran 	PAK 	0.97 	(7) 31:72
  	(7) 1:08:07
36:35 	(7) 1:46:00
37:93 	2:23:00
37:00 	22:56 	

Heat 3
Rank  	Lane  	Name  	NOC  	R.T.  	50m  	100m  	150m  	Time  	Time Behind  	 
1 	4 	PANG Jiaying 	CHN 	0.77 	(2) 28:67
  	(2) 59:43
30:76 	(1) 1:30:95
31:52 	2:01:60
30:65 		
2 	5 	YANG Chin Kuei 	TPE 	0.78 	(1) 28:36
  	(1) 59:25
30:89 	(2) 1:31:15
31:90 	2:03:22
32:07 	1:62 	
3 	3 	PHINYOSOPHON Jiratida 	THA 	1.00 	(5) 29:41
  	(3) 1:00:36
30:95 	(3) 1:32:53
32:17 	2:05:46
32:93 	3:86 	
4 	2 	ONG Chui Bin 	SIN 	0.70 	(6) 29:73
  	(5) 1:02:02
32:29 	(5) 1:35:17
33:15 	2:08:33
33:16 	6:73 	
5 	6 	JUNKRAJANG Natthanan 	THA 	0.91 	(3) 28:91
  	(4) 1:01:16
32:25 	(4) 1:34:60
33:44 	2:09:12
34:52 	7:52 	
6 	7 	FUNG Wing Yan 	HKG 	0.80 	(4) 29:17
  	(6) 1:02:20
33:03 	(6) 1:36:93
34:73 	2:11:94
35:01 	10:34 	
7 	1 	MAMATKULOVA Ekaterina 	UZB 	0.79 	(7) 32:96
  	(7) 1:11:33
38:37 	(7) 1:50:04
38:71 	2:27:93
37:89 	26:33 	


Men's 400m Individual Medley Final  - This event is Official
Rank 	Lane 	Name 	NOC 	R.T. 	Time 	Time Behind 	 
1 	4 	SANO Hidemasa 	JPN 	0.63 	4:16.18
29.56 		
50m(1) 26.09
  	100m(1) 55.83
29.74 	150m(1) 1:28.63
32.80 	200m(1) 2:01.23
32.60 	250m(1) 2:38.61
37.38 	300m(1) 3:16.08
37.47 	350m(1) 3:46.62
30.54 	  	  	 
2 	5 	TANIGUCHI Shinya 	JPN 	0.90 	4:17.91
28.77 	1.73 	
50m(3) 27.49
  	100m(3) 58.27
30.78 	150m(3) 1:32.66
34.39 	200m(3) 2:06.58
33.92 	250m(3) 2:42.77
36.19 	300m(3) 3:19.30
36.53 	350m(2) 3:49.14
29.84 	  	  	 
3 	3 	HAN Kyu Chul 	KOR 	0.75 	4:21.78
31.47 	5.60 	
50m(2) 26.37
  	100m(2) 56.63
30.26 	150m(2) 1:31.27
34.64 	200m(2) 2:05.79
34.52 	250m(2) 2:42.01
36.22 	300m(2) 3:18.78
36.77 	350m(3) 3:50.31
31.53 	  	  	 
4 	6 	MOLINA Miguel 	PHI 	0.73 	4:28.44
29.80 	12.26 	
50m(7) 29.00
  	100m(6) 1:01.75
32.75 	150m(6) 1:36.33
34.58 	200m(6) 2:11.21
34.88 	250m(5) 2:48.59
37.38 	300m(5) 3:27.06
38.47 	350m(5) 3:58.64
31.58 	  	  	 
5 	7 	PARK Beom Ho 	KOR 	0.73 	4:29.47
29.25 	13.29 	
50m(6) 28.80
  	100m(7) 1:02.09
33.29 	150m(5) 1:35.99
33.90 	200m(4) 2:10.48
34.49 	250m(6) 2:49.50
39.02 	300m(6) 3:28.87
39.37 	350m(6) 4:00.22
31.35 	  	  	 
6 	2 	GORDIYENKO Dmitriy 	KAZ 	0.81 	4:29.77
31.78 	13.59 	
50m(4) 28.04
  	100m(4) 1:00.33
32.29 	150m(4) 1:35.67
35.34 	200m(5) 2:10.62
34.95 	250m(4) 2:47.14
36.52 	300m(4) 3:25.33
38.19 	350m(4) 3:57.99
32.66 	  	  	 
7 	8 	LIM Zhi Cong 	SIN 	0.77 	4:35.56
30.80 	19.38 	
50m(8) 29.49
  	100m(8) 1:03.82
34.33 	150m(8) 1:38.90
35.08 	200m(8) 2:14.04
35.14 	250m(8) 2:53.00
38.96 	300m(8) 3:33.19
40.19 	350m(8) 4:04.76
31.57 	  	  	 
8 	1 	DANILOV Vasiliy 	KGZ 	0.79 	4:35.81
31.59 	19.63 	
50m(5) 28.49
  	100m(5) 1:01.36
32.87 	150m(7) 1:36.89
35.53 	200m(7) 2:12.88
35.99 	250m(7) 2:51.34
38.46 	300m(7) 3:32.00
40.66 	350m(7) 4:04.22
32.22 	  	  	 

Prelims
Heat 1
Rank  	Lane  	Name  	NOC  	R.T.  	Time  	Time Behind  	 
1 	5 	HAN Kyu Chul 	KOR 	0.84 	4:27.33
30.14 		
50m(2) 28.11
  	100m(2) 1:00.52
32.41 	150m(2) 1:36.44
35.92 	200m(3) 2:12.22
35.78 	250m(1) 2:48.89
36.67 	300m(1) 3:25.79
36.90 	350m(1) 3:57.19
31.40 	  	  	 
2 	4 	MOLINA Miguel 	PHI 	0.73 	4:28.99
30.27 	1.66 	
50m(5) 29.29
  	100m(4) 1:01.26
31.97 	150m(3) 1:36.82
35.56 	200m(2) 2:11.96
35.14 	250m(2) 2:49.31
37.35 	300m(2) 3:26.30
36.99 	350m(2) 3:58.72
32.42 	  	  	 
3 	3 	GORDIYENKO Dmitriy 	KAZ 	0.81 	4:32.98
31.84 	5.65 	
50m(3) 28.28
  	100m(3) 1:00.94
32.66 	150m(4) 1:37.16
36.22 	200m(4) 2:12.64
35.48 	250m(3) 2:50.06
37.42 	300m(3) 3:28.77
38.71 	350m(3) 4:01.14
32.37 	  	  	 
4 	6 	ZAHAROV Iurii 	KGZ 	0.86 	4:38.99
32.78 	11.66 	
50m(4) 28.43
  	100m(5) 1:01.47
33.04 	150m(5) 1:37.63
36.16 	200m(5) 2:13.32
35.69 	250m(4) 2:52.48
39.16 	300m(4) 3:33.27
40.79 	350m(4) 4:06.21
32.94 	  	  	 
5 	2 	BARADARAN NAKHJAVANI Shahin 	IRI 	0.80 	4:43.61
32.67 	16.28 	
50m(1) 27.55
  	100m(1) 1:00.08
32.53 	150m(1) 1:36.42
36.34 	200m(1) 2:11.81
35.39 	250m(5) 2:54.80
42.99 	300m(5) 3:38.07
43.27 	350m(5) 4:10.94
32.87 	  	  	 

Heat 2
Rank  	Lane  	Name  	NOC  	R.T.  	Time  	Time Behind  	 
1 	4 	TANIGUCHI Shinya 	JPN 	0.96 	4:25.62
30.09 		
50m(1) 27.66
  	100m(1) 58.44
30.78 	150m(1) 1:33.79
35.35 	200m(1) 2:08.23
34.44 	250m(1) 2:45.72
37.49 	300m(1) 3:23.19
37.47 	350m(1) 3:55.53
32.34 	  	  	 
2 	3 	LIM Zhi Cong 	SIN 	0.79 	4:35.27
31.79 	9.65 	
50m(4) 29.13
  	100m(4) 1:02.95
33.82 	150m(3) 1:37.88
34.93 	200m(3) 2:13.27
35.39 	250m(2) 2:51.67
38.40 	300m(2) 3:31.35
39.68 	350m(2) 4:03.48
32.13 	  	  	 
3 	2 	CHU Kevin Kam Yin 	HKG 	0.88 	4:41.23
30.82 	15.61 	
50m(5) 29.54
  	100m(5) 1:03.56
34.02 	150m(4) 1:39.34
35.78 	200m(4) 2:14.13
34.79 	250m(4) 2:55.33
41.20 	300m(5) 3:38.24
42.91 	350m(3) 4:10.41
32.17 	  	  	 
4 	5 	LIN Yu An 	TPE 	0.64 	4:42.11
31.48 	16.49 	
50m(2) 28.53
  	100m(2) 1:01.93
33.40 	150m(2) 1:37.31
35.38 	200m(2) 2:12.93
35.62 	250m(3) 2:54.50
41.57 	300m(3) 3:37.35
42.85 	350m(4) 4:10.63
33.28 	  	  	 
5 	6 	ALBADER Abdulrahman 	KUW 	0.82 	4:44.14
31.98 	18.52 	
50m(3) 28.94
  	100m(3) 1:02.45
33.51 	150m(5) 1:41.97
39.52 	200m(5) 2:20.83
38.86 	250m(5) 2:58.61
37.78 	300m(4) 3:37.77
39.16 	350m(5) 4:12.16
34.39 	  	  	 
6 	7 	LEI Hong Nam 	MAC 	0.63 	5:08.93
35.99 	43.31 	
50m(6) 30.84
  	100m(6) 1:07.44
36.60 	150m(6) 1:45.85
38.41 	200m(6) 2:24.75
38.90 	250m(6) 3:08.80
44.05 	300m(6) 3:54.62
45.82 	350m(6) 4:32.94
38.32 	  	  	 

Heat 3
Rank  	Lane  	Name  	NOC  	R.T.  	Time  	Time Behind  	 
1 	4 	SANO Hidemasa 	JPN 	0.65 	4:25.21
30.76 		
50m(1) 26.61
  	100m(1) 56.86
30.25 	150m(1) 1:31.32
34.46 	200m(1) 2:05.18
33.86 	250m(1) 2:43.92
38.74 	300m(1) 3:22.69
38.77 	350m(1) 3:54.45
31.76 	  	  	 
2 	6 	PARK Beom Ho 	KOR 	0.73 	4:34.08
30.54 	8.87 	
50m(5) 28.78
  	100m(4) 1:02.08
33.30 	150m(2) 1:36.82
34.74 	200m(2) 2:11.67
34.85 	250m(2) 2:51.48
39.81 	300m(2) 3:31.74
40.26 	350m(2) 4:03.54
31.80 	  	  	 
3 	5 	DANILOV Vasiliy 	KGZ 	0.81 	4:34.79
31.07 	9.58 	
50m(4) 28.64
  	100m(3) 1:02.05
33.41 	150m(3) 1:37.74
35.69 	200m(3) 2:13.22
35.48 	250m(3) 2:52.02
38.80 	300m(3) 3:32.36
40.34 	350m(3) 4:03.72
31.36 	  	  	 
4 	3 	TSAI Kuo Chuan 	TPE 	0.74 	4:39.95
32.33 	14.74 	
50m(3) 28.43
  	100m(6) 1:02.92
34.49 	150m(6) 1:39.55
36.63 	200m(5) 2:14.73
35.18 	250m(4) 2:54.90
40.17 	300m(4) 3:35.10
40.20 	350m(4) 4:07.62
32.52 	  	  	 
5 	2 	PONCHA Rehan 	IND 	1.03 	4:40.69
31.52 	15.48 	
50m(6) 29.38
  	100m(5) 1:02.39
33.01 	150m(4) 1:38.81
36.42 	200m(4) 2:13.91
35.10 	250m(5) 2:55.13
41.22 	300m(5) 3:36.45
41.32 	350m(5) 4:09.17
32.72 	  	  	 
6 	7 	MALEKAE Saeed 	IRI 	0.82 	4:45.13
31.15 	19.92 	
50m(2) 28.35
  	100m(2) 1:01.80
33.45 	150m(5) 1:39.25
37.45 	200m(6) 2:16.68
37.43 	250m(6) 2:59.20
42.52 	300m(6) 3:41.73
42.53 	350m(6) 4:13.98
32.25 	  	  	

Women's 100m Butterfly Final  - This event is Official
Rank 	Lane 	Name 	NOC 	R.T. 	50m 	Time 	Time Behind 	 
1 	5 	ZHOU Yafei 	CHN 	0.80 	(2) 27.51
  	58.39
30.88 		
2 	1 	XU Yanwei 	CHN 	0.72 	(1) 27.38
  	58.73
31.35 	0.34 	
3 	4 	TAO Li 	SIN 	0.73 	(6) 28.35
  	58.96
30.61 	0.57 	
4 	3 	DOI Ayako 	JPN 	0.78 	(3) 27.94
  	59.81
31.87 	1.42 	
5 	6 	NAKANISHI Yuko 	JPN 	0.76 	(4) 28.29
  	59.96
31.67 	1.57 	
6 	7 	SHIN Hae In 	KOR 	0.75 	(4) 28.29
  	1:00.01
31.72 	1.62 	
7 	2 	CHOI Hye Ra 	KOR 	0.85 	(7) 28.38
  	1:00.55
32.17 	2.16 	
8 	8 	YEO Joscelin 	SIN 	0.77 	(8) 28.67
  	1:00.65
31.98 	2.26 	

Prelims
Heat 1
Rank  	Lane  	Name  	NOC  	R.T.  	50m  	Time  	Time Behind  	 
1 	5 	TAO Li 	SIN 	0.76 	(2) 28.83
  	59.53
30.70 		
2 	4 	NAKANISHI Yuko 	JPN 	0.72 	(1) 28.33
  	1:00.54
32.21 	1.01 	
3 	3 	YEO Joscelin 	SIN 	0.75 	(3) 28.89
  	1:00.97
32.08 	1.44 	
4 	6 	MA Cheok Mei 	MAC 	0.82 	(4) 29.45
  	1:05.06
35.61 	5.53 	
5 	2 	TOTTEN Erica 	PHI 	0.76 	(5) 31.84
  	1:08.04
36.20 	8.51 	
6 	7 	SAMARAKOON Miniruwani 	SRI 	0.85 	(6) 33.78
  	1:12.62
38.84 	13.09 	

Heat 2
Rank  	Lane  	Name  	NOC  	R.T.  	50m  	Time  	Time Behind  	 
1 	5 	SHIN Hae In 	KOR 	0.76 	(2) 28.61
  	1:00.60
31.99 		
2 	4 	XU Yanwei 	CHN 	0.72 	(1) 28.33
  	1:00.78
32.45 	0.18 	
3 	3 	WILSON Hannah Jane Arnett 	HKG 	0.77 	(3) 28.62
  	1:01.26
32.64 	0.66 	
4 	6 	PROMMUENWAI Natnapa 	THA 	0.87 	(4) 29.63
  	1:03.86
34.23 	3.26 	
5 	2 	SHLEMOVA Irina 	UZB 	0.81 	(5) 29.69
  	1:04.90
35.21 	4.30 	
6 	7 	DUKHANOVA Galina 	UZB 	0.93 	(6) 31.04
  	1:07.17
36.13 	6.57 	
7 	1 	FAKHRO Ameena 	QAT 	0.84 	(7) 34.73
  	1:17.54
42.81 	16.94 	

Heat 3
Rank  	Lane  	Name  	NOC  	R.T.  	50m  	Time  	Time Behind  	 
1 	4 	ZHOU Yafei 	CHN 	0.80 	(1) 27.94
  	59.74
31.80 		
2 	5 	DOI Ayako 	JPN 	0.74 	(2) 27.96
  	1:00.02
32.06 	0.28 	
3 	3 	CHOI Hye Ra 	KOR 	0.81 	(3) 28.40
  	1:00.56
32.16 	0.82 	
4 	6 	SZE Hang Yu 	HKG 	0.81 	(4) 28.69
  	1:02.96
34.27 	3.22 	
5 	2 	TSAI I Chuan 	TPE 	0.83 	(5) 30.02
  	1:05.93
35.91 	6.19 	
6 	7 	LAM Sin I 	MAC 	0.85 	(6) 32.16
  	1:09.15
36.99 	9.41 	
7 	1 	EL ACHI Nivine 	LIB 	0.94 	(7) 34.03
  	1:16.94
42.91 	17.20 	

Women's 50m Breaststroke Final  - This event is Official
Rank 	Lane 	Name 	NOC 	R.T. 	Time 	Time Behind 	 
1 	4 	JI Liping 	CHN 	0.83 	31.52 		
2 	5 	KITAGAWA Asami 	JPN 	0.81 	32.27 	0.75 	
3 	7 	WANG Qun 	CHN 	0.92 	32.53 	1.01 	
4 	3 	MIWA Yoshimi 	JPN 	0.83 	32.61 	1.09 	
5 	6 	JUNG Seul Ki 	KOR 	0.84 	32.96 	1.44 	
6 	8 	SUEN Ka Yi 	HKG 	0.74 	33.15 	1.63 	
7 	2 	TEO Wei Min 	SIN 	0.77 	33.35 	1.83 	
8 	1 	BACK Su Yeon 	KOR 	0.90 	33.44 	1.92

Prelims
Heat 1
Rank  	Lane  	Name  	NOC  	R.T.  	Time  	Time Behind  	 
1 	4 	WANG Qun 	CHN 	0.95 	33.49 		
2 	5 	SUEN Ka Yi 	HKG 	0.76 	33.98 	0.49 	
3 	3 	HO Ru En 	SIN 	0.68 	34.62 	1.13 	
4 	6 	RAHEEM Mayumi 	SRI 	0.86 	36.14 	2.65 	
5 	2 	LEI Sin Ian 	MAC 	0.82 	36.64 	3.15 	
6 	7 	AL BITAR Sameera 	BRN 	0.77 	39.91 	6.42 	

Heat 2
Rank  	Lane  	Name  	NOC  	R.T.  	Time  	Time Behind  	 
1 	4 	MIWA Yoshimi 	JPN 	0.79 	32.78 		
2 	6 	JUNG Seul Ki 	KOR 	0.85 	33.28 	0.50 	
3 	3 	TEO Wei Min 	SIN 	0.77 	33.33 	0.55 	
4 	5 	BACK Su Yeon 	KOR 	0.91 	33.59 	0.81 	
5 	2 	CORDERO Denjylie 	PHI 	0.77 	36.02 	3.24 	
6 	7 	HEMTHON Vitiny 	CAM 	0.83 	42.60 	9.82 	

Heat 3
Rank  	Lane  	Name  	NOC  	R.T.  	Time  	Time Behind  	 
1 	4 	JI Liping 	CHN 	0.86 	31.80 		
2 	3 	KITAGAWA Asami 	JPN 	0.86 	32.66 	0.86 	
3 	5 	VU Thuy Duong 	VIE 	0.92 	35.12 	3.32 	
4 	6 	YIP Tsz Wa 	HKG 	0.81 	35.17 	3.37 	
5 	2 	LEI On Kei 	MAC 	0.82 	35.49 	3.69 	
6 	7 	DOLI MRS Doli Akter 	BAN 	0.87 	36.99 	5.19 	
7 	1 	KHURELBAATAR Sainzaya 	MGL 	0.92 	41.12 	9.32 	

Men's 200m Butterfly Final  - This event is Official
Rank 	Lane 	Name 	NOC 	R.T. 	50m 	100m 	150m 	Time 	Time Behind 	 
1 	3 	WU Peng 	CHN 	0.76 	(4) 26.16
  	(3) 55.88
29.72 	(3) 1:25.64
29.76 	1:54.91
29.27 		
2 	5 	MATSUDA Takeshi 	JPN 	0.73 	(2) 26.12
  	(2) 55.68
29.56 	(2) 1:25.63
29.95 	1:55.49
29.86 	0.58 	
3 	4 	SHIBATA Ryuichi 	JPN 	0.70 	(5) 26.28
  	(1) 55.35
29.07 	(1) 1:25.04
29.69 	1:56.44
31.40 	1.53 	
4 	6 	CHEN Yin 	CHN 	0.78 	(1) 26.09
  	(4) 56.01
29.92 	(4) 1:26.38
30.37 	1:56.96
30.58 	2.05 	
5 	1 	HSU Chi Chieh 	TPE 	0.69 	(6) 26.52
  	(6) 57.29
30.77 	(6) 1:28.85
31.56 	2:00.27
31.42 	5.36 	
6 	8 	JEONG Doo Hee 	KOR 	0.76 	(3) 26.15
  	(5) 56.90
30.75 	(5) 1:28.61
31.71 	2:00.94
32.33 	6.03 	
7 	2 	BEGO Daniel 	MAS 	0.69 	(7) 27.37
  	(8) 58.66
31.29 	(7) 1:29.31
30.65 	2:01.32
32.01 	6.41 	
8 	7 	WALSH James 	PHI 	0.75 	(8) 27.97
  	(7) 58.39
30.42 	(8) 1:29.63
31.24 	2:01.95
32.32 	7.04 	 	

Prelims
Heat 1
Rank  	Lane  	Name  	NOC  	R.T.  	50m  	100m  	150m  	Time  	Time Behind  	 
1 	4 	MATSUDA Takeshi 	JPN 	0.74 	(1) 26.39
  	(1) 56.25
29.86 	(1) 1:27.07
30.82 	1:57.95
30.88 		
2 	5 	CHEN Yin 	CHN 	0.83 	(2) 26.76
  	(2) 58.02
31.26 	(4) 1:30.31
32.29 	2:00.97
30.66 	3.02 	
3 	3 	BEGO Daniel 	MAS 	0.71 	(4) 27.71
  	(5) 59.04
31.33 	(3) 1:30.15
31.11 	2:01.67
31.52 	3.72 	
4 	6 	WALSH James 	PHI 	0.74 	(5) 28.19
  	(4) 58.75
30.56 	(2) 1:30.06
31.31 	2:01.94
31.88 	3.99 	
5 	2 	WONG Kai Wai David 	HKG 	0.89 	(3) 27.65
  	(3) 58.58
30.93 	(5) 1:31.02
32.44 	2:04.99
33.97 	7.04 	
6 	1 	ANYS Rami 	SYR 	0.75 	(7) 28.52
  	(6) 1:00.68
32.16 	(7) 1:34.69
34.01 	2:09.56
34.87 	11.61 	
7 	7 	DEE Ernest Lorenzo 	PHI 	0.79 	(6) 28.32
  	(7) 1:00.71
32.39 	(6) 1:34.64
33.93 	2:12.57
37.93 	14.62 	

Heat 2
Rank  	Lane  	Name  	NOC  	R.T.  	50m  	100m  	150m  	Time  	Time Behind  	 
1 	4 	SHIBATA Ryuichi 	JPN 	0.67 	(2) 26.68
  	(1) 56.78
30.10 	(1) 1:26.81
30.03 	1:57.65
30.84 		
2 	5 	WU Peng 	CHN 	0.77 	(1) 26.56
  	(2) 57.05
30.49 	(2) 1:27.75
30.70 	1:58.89
31.14 	1.24 	
3 	3 	HSU Chi Chieh 	TPE 	0.71 	(4) 27.40
  	(4) 58.89
31.49 	(4) 1:30.57
31.68 	2:02.00
31.43 	4.35 	
4 	6 	JEONG Doo Hee 	KOR 	0.75 	(3) 26.77
  	(3) 57.62
30.85 	(3) 1:29.58
31.96 	2:02.31
32.73 	4.66 	
5 	2 	MURALIDHARAN Arjun 	IND 	0.85 	(5) 27.95
  	(5) 59.50
31.55 	(5) 1:32.78
33.28 	2:07.96
35.18 	10.31 	
6 	7 	PANKOV Sergey 	UZB 	0.87 	(6) 28.59
  	(6) 1:01.89
33.30 	(6) 1:35.67
33.78 	2:09.39
33.72 	11.74 	
7 	8 	ALI Nasir 	PAK 	0.87 	(7) 28.93
  	(7) 1:01.97
33.04 	(7) 1:36.82
34.85 	2:12.95
36.13 	15.30 	
8 	1 	SALAMOUN Ahmed 	QAT 	0.75 	(8) 29.14
  	(8) 1:02.82
33.68 	(8) 1:38.31
35.49 	2:15.64
37.33 	17.99 	

Women's 4x100m Medley Relay Final  - This event is Official
Rank 	Lane 	NOC 	Name 	R.T. 	50m 	100m 	Time 	Time Behind 	 
1 	1 	CHN 	  	  	  		4:04.22 		
ZHAO Jing 	0.62 	29.71 	1:01.38 	(2) 1:01.38 	  	 
LUO Nan 	0.27 	32.14 	1:08.79 	(2) 2:10.17 	  	 
ZHOU Yafei 	0.38 	26.89 	57.96 	(1) 3:08.13 	  	 
PANG Jiaying 	0.17 	26.98 	56.09 	(1) 4:04.22 	  	 
2 	4 	JPN 	  	  	  		4:05.14 	0.92 	
NAKAMURA Reiko 	0.62 	29.65 	1:01.07 	(1) 1:01.07 	  	 
KITAGAWA Asami 	0.28 	32.00 	1:08.35 	(1) 2:09.42 	  	 
NAKANISHI Yuko 	0.13 	27.78 	59.56 	(2) 3:08.98 	  	 
MITA Maki 	0.19 	27.22 	56.16 	(2) 4:05.14 	  	 
3 	8 	KOR 	  	  	  		4:09.22 	5.00 	
LEE Nam Eun 	0.57 	29.90 	1:02.85 	(4) 1:02.85 	  	 
JUNG Seul Ki 	0.16 	32.52 	1:09.98 	(3) 2:12.83 	  	 
SHIN Hae In 	0.15 	27.81 	59.74 	(3) 3:12.57 	  	 
RYU Yoon Ji 	0.00 	26.51 	56.65 	(3) 4:09.22 	  	 
4 	3 	HKG 	  	  	  		4:14.58 	10.36 	
TSAI Hiu Wai Sherry 	0.60 	30.79 	1:02.74 	(3) 1:02.74 	  	 
SUEN Ka Yi 	0.21 	34.05 	1:13.74 	(4) 2:16.48 	  	 
SZE Hang Yu 	0.37 	27.97 	1:01.58 	(4) 3:18.06 	  	 
WILSON Hannah Jane Arnett 	0.30 	27.04 	56.52 	(4) 4:14.58 	  	 
5 	7 	SIN 	  	  	  		4:16.87 	12.65 	
TAO Li 	0.55 	31.82 	1:04.47 	(5) 1:04.47 	  	 
TEO Wei Min 	0.24 	33.32 	1:12.26 	(5) 2:16.73 	  	 
YEO Joscelin 	0.06 	28.72 	1:01.45 	(5) 3:18.18 	  	 
ONG Chui Bin 	0.18 	27.76 	58.69 	(5) 4:16.87 	  	 
6 	2 	TPE 	  	  	  		4:22.14 	17.92 	
HE Hsu Jung 	0.67 	32.50 	1:06.46 	(6) 1:06.46 	  	 
LIN Man Hsu 	0.19 	34.56 	1:15.13 	(6) 2:21.59 	  	 
YANG Chin Kuei 	0.44 	28.69 	1:03.28 	(6) 3:24.87 	  	 
NIEH Pin Chieh 	0.42 	27.14 	57.27 	(6) 4:22.14 	  	 
7 	5 	MAC 	  	  	  		4:34.50 	30.28 	
KUAN Weng I 	0.70 	33.23 	1:10.45 	(7) 1:10.45 	  	 
LEI On Kei 	0.60 	35.53 	1:16.75 	(7) 2:27.20 	  	 
FONG Man Wai 	0.65 	30.82 	1:08.34 	(7) 3:35.54 	  	 
MA Cheok Mei 	0.59 	28.08 	58.96 	(7) 4:34.50 	  	 
8 	6 	UZB 	  	  	  		4:38.16 	33.94 	
TUHTASINOVA Maftunabonu 	0.83 	34.64 	1:10.84 	(8) 1:10.84 	  	 
GNEDOVSKAYA Olga 	0.52 	36.02 	1:18.92 	(8) 2:29.76 	  	 
DUKHANOVA Galina 	0.44 	30.73 	1:08.64 	(8) 3:38.40 	  	 
SHLEMOVA Irina 	0.31 	28.23 	59.76 	(8) 4:38.16 	  	

Results Link Embed HTML: