12/12/2013 - 12/12/2013
Annapolis, Maryland, United States
Licensed to U.S. Naval Academy HY-TEK''s MEET MANAGER 5.0 12/12/2013 08:34 PM
Army/Navy 2013 - 12/12/2013
Results
Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Naval Academy-MD ''A'' 1:46.67 1:42.53 11
1) Brooks, Anna C 18 2) Bradford, Ellen M 19
3) Vaughn, Rheanna L 21 4) Thompson, Maddie A 20
25.58 54.52 1:19.37 1:42.53
2 Naval Academy-MD ''B'' NT 1:42.70 4
1) Baguley, Lauren T 21 2) Randolph, Colleen E 21
3) Margroum, Kenzie A 17 4) Morrell, Olivia J 18
25.59 54.87 1:19.85 1:42.70
3 United States Military Academy-MR ''A'' NT 1:42.95 2
1) Hamilton, Kelly 2) Burkett, Jessica
3) Bullard, Ariana 4) Mucciarone, Molly F 18
25.82 55.99 1:20.22 1:42.95
4 Naval Academy-MD ''C'' NT x1:45.01
1) Rist, Konnor E 19 2) Doan, Kristine H 19
3) Cortesio, Catherine M 21 4) Bilunas, Brianna L 20
26.25 56.26 1:21.49 1:45.01
5 United States Military Academy-MR ''B'' NT 1:45.32
1) McNeary, Keeli J 19 2) Barta, Kristen A 18
3) Kim, Rachel 4) Grier, Megan
26.96 56.84 1:21.48 1:45.32
6 Naval Academy-MD ''D'' NT x1:46.55
1) Thach, Amanda K 20 2) Hetzer, Nicole M 18
3) Boughton, Melissa D 20 4) Skaggs, Nicole L 19
27.83 56.90 1:22.69 1:46.55
7 United States Military Academy-MR ''D'' NT x1:50.15
1) McCarty, Carolyn M 18 2) Loomis, Michaela
3) Rebelez, Kelsey L 18 4) Walsh, Allie
28.71 58.83 1:25.75 1:50.15
8 United States Military Academy-MR ''C'' NT x1:50.22
1) Poderski, Karolina 2) Fabrizio, Jessica M 18
3) Ng, Lauren Y 17 4) Grosso, Hannah
27.49 58.05 1:25.39 1:50.22
-- Naval Academy-MD ''E'' NT X1:48.94
1) Macfarlane, Zoe C 19 2) Howard, Megan C 18
3) Gillcrist, Hanna T 18 4) Rutkoske, Paige 17
27.58 58.89 1:31.58 1:48.94
Event 2 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Naval Academy-MD ''A'' NT 1:27.37 11
1) Walsh, Brendan 21 2) Murphy, Sean
3) Debaugh, Jonathan G 19 4) Bomberger, Dain 20
22.18 46.35 1:07.83 1:27.37
2 United States Military Academy-MR ''A'' NT 1:27.80 4
1) Mo, Samuel 18 2) Hart, Dion 18
3) Dustin, Michael A 18 4) Szekely, Christopher L 18
22.58 46.91 1:08.52 1:27.80
3 Naval Academy-MD ''B'' NT 1:28.41 2
1) Lane, Joseph N 19 2) Hoffer, Luke M 21
3) Bailey, Ryan P 19 4) Bowden, Daniel 21
22.49 46.93 1:08.68 1:28.41
4 United States Military Academy-MR ''C'' NT 1:30.85
1) Archambeau, Pierre 18 2) Bergstein, Nick
3) Regan, Sean 4) Sowell, Tyler W 18
23.13 48.90 1:10.41 1:30.85
5 Naval Academy-MD ''C'' NT x1:31.51
1) Golankiewicz, Andrew J 21 2) Grove, Ben T 21
3) McCullagh, Hayes P 18 4) Weber, Riley P 19
23.56 49.05 1:11.52 1:31.51
6 United States Military Academy-MR ''B'' NT x1:32.20
1) Panaccione, Bryan 2) Chung, Joonmo 18
3) Marks, Nicholas 4) Blickle, John G 18
23.57 49.23 1:11.50 1:32.20
7 Naval Academy-MD ''D'' NT x1:32.67
1) Hetzel, Thomas M 19 2) Brutkiewicz, Marlin S 18
3) King, Ethan M 18 4) Sweeney, Brian F 21
23.83 49.39 1:11.86 1:32.67
8 United States Military Academy-MR ''D'' NT x1:32.96
1) McKay, Max 2) Kong, Austin Y 18
3) Mo, Daniel 4) Von Jouanne, Scott
23.66 48.97 1:12.00 1:32.96
-- United States Military Academy-MR ''E'' NT X1:33.05
1) Dempsey, Alex A 21 2) Daniels, Joe
3) Trumbauer, Wesley D 18 4) Treiberg, Nicholas P 18
24.45 50.36 1:12.82 1:33.05
-- Naval Academy-MD ''E'' NT X1:34.41
1) Rusiewski, Dj A 18 2) Collins, Eric T 18
3) Peribonio, Michael 22 4) Guthmann, Joseph H 22
23.39 49.68 1:13.25 1:34.41
Event 3 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dudley, Rachael K 19 Navy-MD 10:35.92 9:55.04 9
26.08 55.23 1:24.84 1:54.67 2:24.63 2:54.50 3:24.29 3:54.26
4:24.25 4:54.44 5:24.36 5:54.25 6:24.27 6:54.42 7:24.71 7:54.95
8:25.21 8:55.41 9:25.62 9:55.04
2 Lopez, Sara M 18 Navy-MD 10:40.16 10:09.80 4
26.07 55.18 1:25.00 1:54.92 2:25.07 2:55.24 3:25.95 3:56.50
4:27.22 4:58.23 5:28.89 5:59.80 6:30.83 7:02.21 7:33.68 8:04.95
8:36.66 9:08.07 9:39.42 10:09.80
3 Nuszkowski, Danielle ARMY-MR NT 10:12.18 3
26.41 55.65 1:25.28 1:55.14 2:25.30 2:55.37 3:26.07 3:56.72
4:27.48 4:58.50 5:29.79 6:01.34 6:32.96 7:04.69 7:36.21 8:07.71
8:39.40 9:10.65 9:41.71 10:12.18
4 Brennan, Sam N 20 Navy-MD 10:40.13 10:16.18 2
27.36 57.06 1:27.16 1:57.70 2:28.27 2:58.94 3:29.84 4:00.76
4:31.92 5:03.29 5:34.81 6:06.39 6:37.66 7:08.94 7:40.23 8:11.48
8:42.69 9:13.99 9:45.42 10:16.18
5 Bliss, Madeline J 18 Navy-MD 10:47.89 x10:18.65
26.90 56.00 1:25.89 1:56.24 2:26.60 2:57.10 3:27.65 3:58.50
4:29.54 5:00.79 5:32.29 6:04.04 6:35.70 7:07.50 7:39.19 8:11.13
8:43.35 9:15.41 9:47.33 10:18.65
6 Antilla, Josette P 18 ARMY-MR NT 10:40.83 1
27.71 58.14 1:29.79 2:01.81 2:33.72 3:05.76 3:37.90 4:09.80
4:42.12 5:14.80 5:47.28 6:20.38 6:53.60 7:26.69 7:59.24 8:32.23
9:04.54 9:37.25 10:09.86 10:40.83
7 Kinley, Kate K 18 ARMY-MR NT 10:41.37
28.22 59.20 1:30.98 2:03.06 2:35.13 3:07.18 3:39.31 4:11.83
4:44.25 5:16.77 5:49.56 6:22.25 6:54.87 7:27.46 8:00.07 8:32.70
9:05.17 9:37.85 10:10.29 10:41.37
8 Clay, Jennifer K 19 ARMY-MR NT x11:00.71
28.22 59.33 1:31.12 2:03.18 2:35.34 3:07.87 3:40.69 4:13.55
4:46.65 5:19.66 5:53.00 6:27.17 7:00.97 7:35.45 8:09.32 8:44.33
9:18.78 9:53.53 10:27.46 11:00.71
-- Nowak, Haley A 21 Navy-MD 10:52.24 X10:19.27
26.89 56.36 1:26.58 1:57.15 2:28.05 2:58.73 3:29.64 4:00.43
4:31.34 5:02.27 5:33.33 6:04.50 6:35.68 7:07.11 7:38.82 8:10.89
8:43.06 9:15.33 9:47.29 10:19.27
Event 4 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Nickell, Alex J 19 Navy-MD NT 9:10.64 9
24.44 51.26 1:18.41 1:45.68 2:13.17 2:40.89 3:08.51 3:36.56
4:04.46 4:32.12 5:00.13 5:28.09 5:56.24 6:24.43 6:52.61 7:20.65
7:48.82 8:16.75 8:44.54 9:10.64
2 Martin, Noah W 19 Navy-MD NT 9:11.17 4
24.30 51.21 1:18.69 1:46.26 2:14.10 2:42.03 3:09.94 3:37.93
4:05.82 4:33.66 5:01.38 5:29.33 5:57.54 6:25.68 6:54.04 7:22.46
7:50.80 8:18.51 8:45.83 9:11.17
3 Woudenberg, Casey S 18 ARMY-MR NT 9:25.25 3
24.72 51.83 1:19.53 1:47.47 2:15.62 2:43.54 3:11.72 3:39.73
4:08.12 4:36.69 5:05.35 5:34.16 6:03.13 6:31.97 7:01.03 7:30.08
7:59.27 8:28.39 8:57.39 9:25.25
4 Condon, Shane P 18 Navy-MD NT 9:29.34 2
24.81 51.99 1:19.68 1:47.33 2:15.25 2:43.37 3:11.60 3:39.77
4:08.17 4:36.60 5:05.25 5:34.12 6:03.41 6:32.77 7:02.30 7:32.18
8:01.70 8:31.26 9:00.76 9:29.34
5 Ciocco, Sam D 19 Navy-MD NT x9:29.78
24.93 52.64 1:20.50 1:48.54 2:16.76 2:45.27 3:13.74 3:42.50
4:11.33 4:40.20 5:09.20 5:38.24 6:07.56 6:37.24 7:06.38 7:35.20
8:04.41 8:33.50 9:02.27 9:29.78
6 Harmon, Clay ARMY-MR NT 9:30.10 1
24.96 52.36 1:20.31 1:48.61 2:16.89 2:45.33 3:13.92 3:42.90
4:11.81 4:40.79 5:09.54 5:38.74 6:07.90 6:37.28 7:06.46 7:35.67
8:04.75 8:33.98 9:02.76 9:30.10
7 Kane, Matthew K 18 ARMY-MR NT 9:35.19
25.48 53.03 1:21.15 1:49.74 2:18.14 2:46.87 3:15.69 3:44.55
4:13.86 4:43.29 5:12.56 5:41.66 6:10.61 6:39.87 7:09.22 7:38.78
8:08.17 8:37.63 9:06.78 9:35.19
8 Xue, Richard 18 ARMY-MR NT x9:40.56
25.40 53.40 1:21.60 1:49.98 2:18.84 2:47.88 3:16.87 3:46.06
4:15.44 4:44.74 5:14.34 5:43.67 6:13.15 6:43.07 7:12.74 7:42.56
8:12.43 8:42.10 9:11.79 9:40.56
9 Ruckman, Daniel B 18 ARMY-MR NT x9:42.70
24.46 51.71 1:19.09 1:46.51 2:14.38 2:42.84 3:11.83 3:40.85
4:10.38 4:40.17 5:10.22 5:41.07 6:11.18 6:41.50 7:11.91 7:42.02
8:12.33 8:42.74 9:13.30 9:42.70
Event 5 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Meyer, Charlotte R 18 Navy-MD 1:55.49 1:49.13 9
25.57 53.41 1:21.53 1:49.13
2 Thompson, Maddie A 20 Navy-MD 1:52.69 1:49.18 4
25.01 52.59 1:20.70 1:49.18
3 Nuszkowski, Danielle ARMY-MR NT 1:50.39 3
25.62 54.15 1:22.76 1:50.39
4 Dilldine, Alyssa N 18 Navy-MD 1:54.64 1:50.63 2
25.97 54.06 1:22.73 1:50.63
5 Grier, Megan ARMY-MR NT 1:51.48 1
25.36 53.54 1:22.46 1:51.48
6 Barta, Kristen A 18 ARMY-MR NT 1:51.55
25.77 53.94 1:22.69 1:51.55
7 Ford, Jessi L 18 Navy-MD 1:53.46 x1:51.84
25.36 53.75 1:22.71 1:51.84
8 Hamilton, Grace A 18 ARMY-MR NT x1:53.37
25.13 53.80 1:23.61 1:53.37
-- Reutzel, Megan L 19 Navy-MD 1:56.62 X1:53.65
25.77 54.40 1:24.31 1:53.65
Event 6 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Davison, Hugh M 21 Navy-MD NT 1:36.00 9
22.07 46.58 1:11.03 1:36.00
2 Mita, Riley N 20 Navy-MD NT 1:36.46 4
22.45 47.00 1:11.91 1:36.46
3 Szekely, Christopher L 18 ARMY-MR NT 1:37.01 3
21.72 46.10 1:11.39 1:37.01
4 Stinson, Nathan R 19 Navy-MD NT 1:38.82 2
23.09 48.44 1:13.66 1:38.82
5 McCall, Devin ARMY-MR NT 1:38.92 1
22.57 47.51 1:13.34 1:38.92
6 Sjoholm, Adam A 19 ARMY-MR NT 1:40.45
22.66 47.48 1:13.79 1:40.45
7 Sowell, Tyler W 18 ARMY-MR NT x1:40.50
22.61 48.04 1:14.07 1:40.50
8 Stoddard, Kevin 20 Navy-MD NT x1:40.57
23.26 48.19 1:14.21 1:40.57
-- Astashinsky, Jonathan ARMY-MR NT X1:43.67
23.08 48.61 1:15.66 1:43.67
-- Guthmann, Joseph H 22 Navy-MD NT X1:46.13
23.39 49.40 1:16.72 1:46.13
Event 7 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Brooks, Anna C 18 Navy-MD 56.09 54.63 9
26.60 54.63
2 Baguley, Lauren T 21 Navy-MD 56.51 54.85 4
26.21 54.85
3 Beale, Natalie L 18 ARMY-MR NT 55.60 3
26.85 55.60
4 Rist, Konnor E 19 Navy-MD 27.80 55.81 2
26.98 55.81
5 Hamilton, Kelly ARMY-MR NT 56.64 1
26.80 56.64
6 McNeary, Keeli J 19 ARMY-MR NT 57.70
28.06 57.70
7 Macfarlane, Zoe C 19 Navy-MD 59.30 x58.40
28.40 58.40
8 Poderski, Karolina ARMY-MR NT x59.57
28.64 59.57
-- Thach, Amanda K 20 Navy-MD 59.73 X58.40
28.45 58.40
-- Walsh, Allie ARMY-MR NT X1:00.57
29.03 1:00.57
Event 8 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walsh, Brendan 21 Navy-MD NT 48.37 9
23.23 48.37
2 Lane, Joseph N 19 Navy-MD NT 48.64 4
23.61 48.64
3 Mo, Samuel 18 ARMY-MR NT 49.71 3
23.63 49.71
4 Campbell, Conor P 21 Navy-MD NT 50.28 2
24.73 50.28
5 Archambeau, Pierre 18 ARMY-MR NT 50.40 1
23.72 50.40
6 Golankiewicz, Andrew J 21 Navy-MD NT x50.66
24.11 50.66
7 Yacynych, Kenneth J 18 ARMY-MR NT 50.73
24.08 50.73
8 Panaccione, Bryan ARMY-MR NT x50.97
24.08 50.97
-- Carlson, David H 19 Navy-MD NT X50.44
23.94 50.44
-- McKay, Max ARMY-MR NT X51.37
24.82 51.37
Event 9 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bradford, Ellen M 19 Navy-MD 1:04.99 1:02.61 9
29.60 1:02.61
2 Randolph, Colleen E 21 Navy-MD 1:06.82 1:04.31 4
30.05 1:04.31
3 Hetzer, Nicole M 18 Navy-MD 1:08.93 1:04.35 3
29.57 1:04.35
4 Doan, Kristine H 19 Navy-MD 1:06.62 x1:05.38
30.61 1:05.38
5 Burkett, Jessica ARMY-MR NT 1:05.57 2
30.89 1:05.57
6 Loomis, Michaela ARMY-MR NT 1:05.60 1
30.37 1:05.60
7 Allen, Samantha M 18 ARMY-MR NT 1:07.35
31.71 1:07.35
8 Fabrizio, Jessica M 18 ARMY-MR NT x1:09.28
31.91 1:09.28
-- Gillcrist, Hanna T 18 Navy-MD NT X1:03.44
29.71 1:03.44
-- McCarty, Carolyn M 18 ARMY-MR NT X1:07.49
31.51 1:07.49
Event 10 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Murphy, Sean Navy-MD NT 52.88 9
24.81 52.88
2 Kanzari, Colin J 18 ARMY-MR NT 55.22 4
25.51 55.22
3 Grove, Ben T 21 Navy-MD NT 55.41 3
25.55 55.41
4 Brutkiewicz, Marlin S 18 Navy-MD NT 55.90 2
25.55 55.90
5 Chung, Joonmo 18 ARMY-MR NT 55.95 1
26.05 55.95
6 De Jong, Morgan 18 Navy-MD NT x56.78
26.44 56.78
7 Daniels, Joe ARMY-MR NT 57.02
26.42 57.02
7 Bergstein, Nick ARMY-MR NT x57.02
26.30 57.02
-- Quay, Benjamin C 18 ARMY-MR NT X56.59
25.85 56.59
-- Collins, Eric T 18 Navy-MD NT X57.51
26.87 57.51
Event 11 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Vaughn, Rheanna L 21 Navy-MD 2:02.25 1:58.43 9
26.08 55.65 1:26.23 1:58.43
2 Bullard, Ariana ARMY-MR NT 1:59.49 4
25.23 54.73 1:25.74 1:59.49
3 Dudley, Rachael K 19 Navy-MD 2:05.82 2:00.89 3
27.66 57.45 1:29.78 2:00.89
4 Margroum, Kenzie A 17 Navy-MD 2:05.28 2:01.76 2
26.36 57.18 1:28.97 2:01.76
5 Rogers, Shannon E 18 ARMY-MR NT 2:03.45 1
26.65 57.84 1:30.15 2:03.45
6 Cortesio, Catherine M 21 Navy-MD 2:14.44 x2:08.38
27.58 1:00.13 1:34.76 2:08.38
7 Rebelez, Kelsey L 18 ARMY-MR NT 2:11.88
28.52 1:01.38 1:35.76 2:11.88
8 Clay, Jennifer K 19 ARMY-MR NT x2:14.03
29.07 1:02.63 1:37.19 2:14.03
Event 12 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Regan, Sean ARMY-MR NT 1:47.12 9
23.64 51.30 1:19.15 1:47.12
2 Debaugh, Jonathan G 19 Navy-MD NT 1:47.61 4
23.45 50.54 1:19.07 1:47.61
3 Viana, William S 19 ARMY-MR NT 1:48.46 3
24.18 51.52 1:19.29 1:48.46
4 Blankenbeker, Zachary D 19 ARMY-MR NT 1:49.16 2
24.20 51.99 1:20.09 1:49.16
5 Marks, Nicholas ARMY-MR NT x1:50.66
22.88 50.73 1:19.91 1:50.66
6 Martin, Noah W 19 Navy-MD NT 1:52.01 1
24.77 52.87 1:22.46 1:52.01
7 McCullagh, Hayes P 18 Navy-MD NT 1:52.30
23.79 52.90 1:21.18 1:52.30
8 Mays, Bryson E 19 Navy-MD NT x1:56.86
24.83 54.80 1:24.77 1:56.86
-- Peribonio, Michael 22 Navy-MD NT X1:58.22
25.31 54.63 1:25.65 1:58.22
Event 13 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Morrell, Olivia J 18 Navy-MD 23.84 23.03 9
2 Mucciarone, Molly F 18 ARMY-MR NT 23.09 4
3 Ford, Jessi L 18 Navy-MD 24.07 23.24 3
4 Hamilton, Grace A 18 ARMY-MR NT 23.25 2
5 Bilunas, Brianna L 20 Navy-MD 24.51 23.39 1
6 Kim, Rachel ARMY-MR NT 23.54
7 Phillips, Haileigh E 18 ARMY-MR NT x23.94
8 Skaggs, Nicole L 19 Navy-MD 24.78 x24.37
-- Rutkoske, Paige 17 Navy-MD 24.93 X24.02
-- Grosso, Hannah ARMY-MR NT X25.91
Event 14 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bomberger, Dain 20 Navy-MD NT 19.75 9
2 Szekely, Christopher L 18 ARMY-MR NT 19.88 4
3 Weber, Riley P 19 Navy-MD NT 19.96 3
4 Bowden, Daniel 21 Navy-MD NT 20.21 2
5 Treiberg, Nicholas P 18 ARMY-MR NT 20.64 1
6 Kong, Austin Y 18 ARMY-MR NT 20.83
7 Blickle, John G 18 ARMY-MR NT x20.98
8 King, Ethan M 18 Navy-MD NT x21.12
-- Sweeney, Brian F 21 Navy-MD NT X20.94
-- Von Jouanne, Scott ARMY-MR NT X21.21
Event 15 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jesse, Julie A 19 Navy-MD 244.90 237.83 9
2 Ullman, Danielle 18 ARMY-MR NP 227.03 4
3 Saitta, Emily M 19 Navy-MD 207.90 221.70 3
4 Snyder, Rita I 17 ARMY-MR NP 217.20 2
5 Churchill, Maggie A 19 ARMY-MR NP 213.00 1
6 Davis, Breawna S 17 ARMY-MR NP x201.38
7 Zerphy, Amanda C 18 Navy-MD 210.90 183.30
Event 16 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Freedman, Benjamin Navy-MD NP 316.50 9
2 Woods, Zachary W 18 ARMY-MR NP 313.20 4
3 Urnezis, Joshua 19 ARMY-MR NP 290.18 3
4 Mayo, Wil Navy-MD NP 287.63 2
5 Principato, David Navy-MD NP 255.08 1
6 Esposito, Joseph Navy-MD NP x228.38
7 Emery, J. ARMY-MR NP 206.78
Event 17 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Morrell, Olivia J 18 Navy-MD 51.39 50.22 9
24.07 50.22
2 Thompson, Maddie A 20 Navy-MD 52.46 50.58 4
24.24 50.58
3 Ford, Jessi L 18 Navy-MD 52.63 50.67 3
24.11 50.67
4 Bilunas, Brianna L 20 Navy-MD 52.55 x51.49
24.30 51.49
5 Hamilton, Grace A 18 ARMY-MR NT 51.64 2
24.59 51.64
6 Kim, Rachel ARMY-MR NT 51.74 1
24.33 51.74
7 Grier, Megan ARMY-MR NT 51.85
24.86 51.85
8 Phillips, Haileigh E 18 ARMY-MR NT x53.18
24.92 53.18
-- Skaggs, Nicole L 19 Navy-MD 54.26 X53.14
24.86 53.14
-- Grosso, Hannah ARMY-MR NT X55.32
26.01 55.32
Event 18 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Davison, Hugh M 21 Navy-MD NT 44.26 9
21.23 44.26
2 Szekely, Christopher L 18 ARMY-MR NT 44.40 4
21.13 44.40
3 Bomberger, Dain 20 Navy-MD NT 45.06 3
21.60 45.06
4 Sowell, Tyler W 18 ARMY-MR NT 45.62 2
21.57 45.62
5 Dustin, Michael A 18 ARMY-MR NT 45.67 1
21.61 45.67
6 Bowden, Daniel 21 Navy-MD NT 45.71
21.68 45.71
7 Weber, Riley P 19 Navy-MD NT x45.86
21.46 45.86
8 Sjoholm, Adam A 19 ARMY-MR NT x45.95
21.98 45.95
-- Astashinsky, Jonathan ARMY-MR NT X46.96
22.23 46.96
-- Guthmann, Joseph H 22 Navy-MD NT X46.97
22.24 46.97
Event 19 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Meyer, Charlotte R 18 Navy-MD 1:59.64 1:58.08 9
27.64 57.15 1:27.75 1:58.08
2 Beale, Natalie L 18 ARMY-MR NT 1:58.64 4
28.17 58.47 1:28.67 1:58.64
3 Baguley, Lauren T 21 Navy-MD 2:05.12 1:59.51 3
27.22 57.54 1:28.73 1:59.51
4 Hamilton, Kelly ARMY-MR NT 2:01.76 2
27.60 58.20 1:29.84 2:01.76
5 McNeary, Keeli J 19 ARMY-MR NT 2:02.81 1
28.89 59.95 1:31.26 2:02.81
6 Rist, Konnor E 19 Navy-MD 2:04.36 2:02.84
28.52 59.76 1:31.22 2:02.84
7 Macfarlane, Zoe C 19 Navy-MD 2:03.62 x2:03.17
28.55 59.07 1:30.79 2:03.17
8 Poderski, Karolina ARMY-MR NT x2:10.30
30.15 1:03.33 1:36.87 2:10.30
-- Thach, Amanda K 20 Navy-MD 2:07.99 X2:07.98
30.06 1:01.83 1:34.56 2:07.98
-- Walsh, Allie ARMY-MR NT X2:13.79
30.22 1:03.25 1:37.90 2:13.79
Event 20 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Campbell, Conor P 21 Navy-MD NT 1:45.81 9
24.43 50.83 1:18.21 1:45.81
2 Lane, Joseph N 19 Navy-MD NT 1:47.86 4
24.96 52.17 1:19.99 1:47.86
3 Dempsey, Alex A 21 ARMY-MR NT 1:50.05 3
25.45 53.26 1:21.08 1:50.05
4 McKay, Max ARMY-MR NT 1:50.76 2
25.50 53.43 1:22.03 1:50.76
5 Mo, Daniel ARMY-MR NT 1:51.00 1
25.23 53.57 1:22.43 1:51.00
6 Viana, William S 19 ARMY-MR NT x1:51.07
26.14 54.24 1:22.47 1:51.07
7 Condon, Shane P 18 Navy-MD NT 1:51.08
26.23 54.16 1:22.85 1:51.08
8 Hetzel, Thomas M 19 Navy-MD NT x1:54.23
26.26 54.50 1:23.82 1:54.23
-- Golankiewicz, Andrew J 21 Navy-MD NT X1:51.26
25.54 53.55 1:22.22 1:51.26
-- Lorton, Brendan J 19 ARMY-MR NT X1:55.07
26.20 54.81 1:24.33 1:55.07
Event 21 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bradford, Ellen M 19 Navy-MD 2:19.60 2:14.43 9
30.13 1:04.04 1:38.79 2:14.43
2 Doan, Kristine H 19 Navy-MD 2:24.87 2:19.69 4
30.21 1:05.25 1:42.10 2:19.69
3 Barta, Kristen A 18 ARMY-MR NT 2:20.27 3
31.17 1:06.45 1:43.02 2:20.27
4 Brooks, Anna C 18 Navy-MD 2:21.83 2:21.47 2
31.34 1:07.66 1:44.42 2:21.47
5 Burkett, Jessica ARMY-MR NT 2:22.94 1
31.92 1:07.85 1:44.99 2:22.94
6 Hetzer, Nicole M 18 Navy-MD 2:26.48 x2:23.18
31.28 1:07.52 1:45.85 2:23.18
7 Loomis, Michaela ARMY-MR NT 2:23.98
31.29 1:07.46 1:45.27 2:23.98
8 Kinley, Kate K 18 ARMY-MR NT x2:25.29
31.89 1:08.65 1:46.86 2:25.29
-- Howard, Megan C 18 Navy-MD 2:30.03 X2:24.43
32.32 1:09.05 1:46.20 2:24.43
-- McCarty, Carolyn M 18 ARMY-MR NT X2:25.12
32.22 1:09.68 1:47.43 2:25.12
Event 22 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hoffer, Luke M 21 Navy-MD NT 1:54.31 9
25.63 54.05 1:23.53 1:54.31
2 Murphy, Sean Navy-MD NT 1:57.99 4
26.24 56.35 1:27.14 1:57.99
3 Kanzari, Colin J 18 ARMY-MR NT 1:59.84 3
26.84 57.42 1:28.62 1:59.84
4 De Jong, Morgan 18 Navy-MD NT 2:01.40 2
27.41 57.79 1:29.24 2:01.40
5 Brutkiewicz, Marlin S 18 Navy-MD NT x2:02.39
27.11 58.37 1:30.54 2:02.39
6 Quay, Benjamin C 18 ARMY-MR NT 2:04.05 1
26.94 58.23 1:30.57 2:04.05
7 Chung, Joonmo 18 ARMY-MR NT 2:04.24
27.16 58.12 1:30.41 2:04.24
8 Daniels, Joe ARMY-MR NT x2:08.47
28.53 1:01.33 1:34.33 2:08.47
-- Bergstein, Nick ARMY-MR NT X2:06.63
27.50 59.03 1:32.13 2:06.63
Event 23 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Nuszkowski, Danielle ARMY-MR NT 4:54.38 9
26.53 56.17 1:26.35 1:56.76 2:27.19 2:57.32 3:27.34 3:57.32
4:26.39 4:54.38
2 Dudley, Rachael K 19 Navy-MD 4:57.28 4:54.55 4
26.17 55.52 1:25.51 1:55.75 2:26.01 2:56.05 3:26.14 3:55.95
4:25.45 4:54.55
3 Dilldine, Alyssa N 18 Navy-MD 5:05.59 4:55.88 3
27.24 57.01 1:26.77 1:56.69 2:26.58 2:56.53 3:26.83 3:57.00
4:27.11 4:55.88
4 Nassif, Morgan E 19 Navy-MD 5:09.10 4:57.52 2
26.51 55.42 1:24.84 1:54.83 2:24.83 2:55.01 3:25.28 3:55.75
4:26.71 4:57.52
5 Lopez, Sara M 18 Navy-MD 4:58.07 x4:57.83
26.56 56.18 1:25.94 1:56.09 2:26.27 2:56.79 3:27.13 3:57.35
4:27.87 4:57.83
6 Rogers, Shannon E 18 ARMY-MR NT 4:59.90 1
26.70 56.28 1:26.44 1:56.97 2:27.49 2:58.13 3:28.79 3:59.47
4:29.87 4:59.90
7 Beale, Natalie L 18 ARMY-MR NT 5:22.43
27.02 57.12 1:28.26 2:00.31 2:32.69 3:06.07 3:39.86 4:13.98
4:48.45 5:22.43
8 Clay, Jennifer K 19 ARMY-MR NT x5:24.38
27.77 58.08 1:29.24 2:02.35 2:35.27 3:09.00 3:43.22 4:17.39
4:51.28 5:24.38
-- Davis, Amy G 18 Navy-MD 5:09.85 X5:01.69
26.54 55.72 1:25.51 1:55.73 2:26.33 2:57.14 3:28.22 3:59.46
4:31.06 5:01.69
-- Antilla, Josette P 18 ARMY-MR NT X5:13.49
28.07 59.13 1:31.07 2:03.07 2:34.90 3:06.65 3:38.40 4:10.64
4:42.08 5:13.49
Event 24 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Duvall, Thomas J 20 Navy-MD NT 4:17.27 9
23.00 48.30 1:14.18 1:40.10 2:06.31 2:32.43 2:58.62 3:25.05
3:51.52 4:17.27
2 Nickell, Alex J 19 Navy-MD NT 4:27.30 4
24.19 50.78 1:17.66 1:44.94 2:12.20 2:39.48 3:06.98 3:34.66
4:01.78 4:27.30
3 Mita, Riley N 20 Navy-MD NT 4:27.34 3
24.44 51.56 1:18.73 1:46.25 2:13.67 2:40.79 3:07.95 3:35.10
4:01.73 4:27.34
4 Martin, Noah W 19 Navy-MD NT x4:31.57
24.63 51.46 1:19.15 1:47.18 2:15.01 2:42.70 3:10.13 3:37.73
4:04.44 4:31.57
5 Woudenberg, Casey S 18 ARMY-MR NT 4:34.64 2
24.58 51.60 1:19.32 1:47.43 2:15.45 2:43.56 3:11.77 3:39.94
4:07.96 4:34.64
6 Ruckman, Daniel B 18 ARMY-MR NT 4:34.95 1
23.91 50.32 1:17.14 1:44.67 2:12.50 2:40.73 3:09.59 3:38.22
4:07.17 4:34.95
7 McCall, Devin ARMY-MR NT 4:36.08
24.02 51.09 1:18.48 1:46.28 2:14.92 2:43.28 3:11.65 3:40.17
4:08.72 4:36.08
8 Harmon, Clay ARMY-MR NT x4:39.35
25.07 52.51 1:20.61 1:48.83 2:17.20 2:45.56 3:14.13 3:42.68
4:11.48 4:39.35
-- Kane, Matthew K 18 ARMY-MR NT X4:39.80
25.05 52.42 1:20.46 1:48.90 2:17.30 2:46.04 3:14.65 3:43.13
4:11.84 4:39.80
Event 25 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bullard, Ariana ARMY-MR NT 53.66 9
24.75 53.66
2 Vaughn, Rheanna L 21 Navy-MD 55.96 54.67 4
25.57 54.67
3 Margroum, Kenzie A 17 Navy-MD 56.92 55.12 3
25.49 55.12
4 Mucciarone, Molly F 18 ARMY-MR NT 56.57 2
25.58 56.57
5 Cortesio, Catherine M 21 Navy-MD 59.81 56.81 1
26.41 56.81
6 Rist, Konnor E 19 Navy-MD 58.64 x56.94
26.55 56.94
7 Rogers, Shannon E 18 ARMY-MR NT 57.75
26.32 57.75
8 Phillips, Haileigh E 18 ARMY-MR NT x58.40
26.93 58.40
-- Boughton, Melissa D 20 Navy-MD 1:00.25 X57.38
27.14 57.38
-- Ng, Lauren Y 17 ARMY-MR NT X1:03.69
27.70 1:03.69
Event 26 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Regan, Sean ARMY-MR NT 48.33 9
22.27 48.33
2 Debaugh, Jonathan G 19 Navy-MD NT 48.35 4
22.58 48.35
3 Dustin, Michael A 18 ARMY-MR NT 48.43 3
22.36 48.43
4 Mo, Samuel 18 ARMY-MR NT 48.58 2
22.32 48.58
5 McCullagh, Hayes P 18 Navy-MD NT 48.90 1
22.37 48.90
6 Bailey, Ryan P 19 Navy-MD NT 49.31
22.15 49.31
7 Yacynych, Kenneth J 18 ARMY-MR NT x49.42
22.86 49.42
8 Walsh, Brendan 21 Navy-MD NT x50.26
22.76 50.26
-- Kong, Austin Y 18 ARMY-MR NT X49.95
22.85 49.95
-- Peribonio, Michael 22 Navy-MD NT X52.56
24.13 52.56
Event 27 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jesse, Julie A 19 Navy-MD 234.50 248.25 9
2 Ullman, Danielle 18 ARMY-MR NP 236.25 4
3 Davis, Breawna S 17 ARMY-MR NP 232.50 3
4 Zerphy, Amanda C 18 Navy-MD 196.50 215.70 2
5 Saitta, Emily M 19 Navy-MD 224.10 211.43 1
6 Churchill, Maggie A 19 ARMY-MR NP 209.48
7 Snyder, Rita I 17 ARMY-MR NP x199.20
Event 28 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Freedman, Benjamin Navy-MD NP 326.55 9
2 Woods, Zachary W 18 ARMY-MR NP 313.28 4
3 Mayo, Wil Navy-MD NP 304.05 3
4 Esposito, Joseph Navy-MD NP 276.68 2
5 Principato, David Navy-MD NP x265.95
6 Urnezis, Josh C 18 ARMY-MR NP 248.03 1
7 Emery, J. ARMY-MR NP 193.28
Event 29 Women 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Meyer, Charlotte R 18 Navy-MD 2:03.16 2:01.80 9
26.60 57.19 1:33.50 2:01.80
2 Brooks, Anna C 18 Navy-MD 2:04.51 2:03.95 4
27.72 58.39 1:35.44 2:03.95
3 Bradford, Ellen M 19 Navy-MD 2:05.54 2:04.31 3
27.22 58.84 1:34.77 2:04.31
4 Bullard, Ariana ARMY-MR NT 2:04.96 2
25.14 56.56 1:34.60 2:04.96
5 Burkett, Jessica ARMY-MR NT 2:04.97 1
27.30 58.96 1:35.84 2:04.97
6 Barta, Kristen A 18 ARMY-MR NT 2:08.32
28.36 1:01.96 1:38.49 2:08.32
7 Allen, Samantha M 18 ARMY-MR NT x2:10.49
28.37 1:01.74 1:39.50 2:10.49
8 Macfarlane, Zoe C 19 Navy-MD 2:09.29 x2:11.25
28.14 1:00.55 1:41.05 2:11.25
-- Howard, Megan C 18 Navy-MD 2:15.32 X2:09.72
28.15 1:01.67 1:39.33 2:09.72
-- Rebelez, Kelsey L 18 ARMY-MR NT X2:13.15
28.06 1:02.81 1:41.94 2:13.15
Event 30 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mo, Samuel 18 ARMY-MR NT 1:50.03 9
24.16 52.23 1:23.86 1:50.03
2 Viana, William S 19 ARMY-MR NT 1:51.50 4
23.82 51.91 1:25.58 1:51.50
3 De Jong, Morgan 18 Navy-MD NT 1:51.74 3
24.39 51.79 1:25.34 1:51.74
4 Grove, Ben T 21 Navy-MD NT 1:52.34 2
23.93 53.88 1:25.30 1:52.34
5 Mo, Daniel ARMY-MR NT 1:54.29 1
23.82 52.69 1:26.78 1:54.29
6 Collins, Eric T 18 Navy-MD NT 1:54.46
24.05 53.61 1:26.63 1:54.46
7 Whitten, Grayson ARMY-MR NT x1:54.90
24.24 55.11 1:27.35 1:54.90
-- Xue, Richard 18 ARMY-MR NT X1:56.07
24.84 54.87 1:28.73 1:56.07
Event 31 Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Naval Academy-MD ''A'' 3:26.17 3:23.08 11
1) Morrell, Olivia J 18 2) Ford, Jessi L 18
3) Margroum, Kenzie A 17 4) Thompson, Maddie A 20
24.12 50.48 1:14.40 1:41.15 2:05.24 2:32.54 2:56.52 3:23.08
2 United States Military Academy-MR ''B'' NT 3:27.98 4
1) Hamilton, Kelly 2) Nuszkowski, Danielle
3) McNeary, Keeli J 19 4) Beale, Natalie L 18
24.49 52.25 1:17.40 1:44.26 2:08.52 2:35.94 3:00.78 3:27.98
3 Naval Academy-MD ''C'' NT 3:29.22 2
1) Dilldine, Alyssa N 18 2) Rutkoske, Paige 17
3) Randolph, Colleen E 21 4) Gillcrist, Hanna T 18
25.14 52.36 1:17.01 1:44.80 2:10.00 2:38.49 3:02.76 3:29.22
4 Naval Academy-MD ''B'' NT x3:29.27
1) Bilunas, Brianna L 20 2) Baguley, Lauren T 21
3) Thach, Amanda K 20 4) Meyer, Charlotte R 18
24.39 51.84 1:16.47 1:44.08 2:08.96 2:37.04 3:01.96 3:29.27
5 United States Military Academy-MR ''A'' NT 3:29.47
1) Grier, Megan 2) Mucciarone, Molly F 18
3) Kim, Rachel 4) Hamilton, Grace A 18
24.74 51.96 1:16.76 1:45.11 2:09.51 2:37.52 3:02.11 3:29.47
6 Naval Academy-MD ''D'' NT x3:30.75
1) Nowak, Haley A 21 2) Davis, Amy G 18
3) Reutzel, Megan L 19 4) Skaggs, Nicole L 19
25.08 52.63 1:17.57 1:44.83 2:10.30 2:38.08 3:02.86 3:30.75
7 United States Military Academy-MR ''C'' NT x3:36.44
1) Phillips, Haileigh E 18 2) Clay, Jennifer K 19
3) Rogers, Shannon E 18 4) Grosso, Hannah
25.31 53.76 1:19.06 1:47.71 2:13.03 2:40.61 3:06.77 3:36.44
Event 32 Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Naval Academy-MD ''A'' NT 2:58.45 11
1) Duvall, Thomas J 20 2) Bowden, Daniel 21
3) Bomberger, Dain 20 4) Davison, Hugh M 21
21.67 44.81 1:06.02 1:29.94 1:50.77 2:14.50 2:35.36 2:58.45
2 United States Military Academy-MR ''A'' NT 3:01.23 4
1) Sowell, Tyler W 18 2) Dustin, Michael A 18
3) Regan, Sean 4) Yacynych, Kenneth J 18
21.22 45.29 1:06.55 1:30.30 1:51.84 2:16.28 2:37.25 3:01.23
3 Naval Academy-MD ''C'' NT 3:03.90 2
1) Mita, Riley N 20 2) Debaugh, Jonathan G 19
3) Guthmann, Joseph H 22 4) King, Ethan M 18
22.09 45.20 1:07.32 1:31.29 1:53.30 2:17.98 2:39.56 3:03.90
4 Naval Academy-MD ''B'' NT x3:04.79
1) Lane, Joseph N 19 2) Golankiewicz, Andrew J 21
3) Weber, Riley P 19 4) Sweeney, Brian F 21
21.88 45.79 1:08.06 1:32.58 1:53.91 2:18.39 2:40.46 3:04.79
5 United States Military Academy-MR ''C'' NT 3:04.86
1) Treiberg, Nicholas P 18 2) Blickle, John G 18
3) Ruckman, Daniel B 18 4) McCall, Devin
21.18 45.45 1:07.07 1:31.92 1:54.22 2:18.78 2:40.51 3:04.86
6 United States Military Academy-MR ''B'' NT x3:04.99
1) Trumbauer, Wesley D 18 2) Sjoholm, Adam A 19
3) Woudenberg, Casey S 18 4) Viana, William S 19
21.93 46.48 1:08.15 1:32.38 1:54.34 2:18.20 2:39.99 3:04.99
7 Naval Academy-MD ''D'' NT x3:07.64
1) Rusiewski, Dj A 18 2) Bundas, Michael J 17
3) Stinson, Nathan R 19 4) Stoddard, Kevin 20
22.36 46.82 1:09.16 1:34.46 1:56.70 2:21.05 2:43.07 3:07.64
8 United States Military Academy-MR ''D'' NT x3:08.78
1) Maddy, Seth 2) Astashinsky, Jonathan
3) Von Jouanne, Scott 4) Panaccione, Bryan
22.13 47.17 1:09.05 1:33.74 1:56.16 2:21.02 2:43.64 3:08.78
-- Naval Academy-MD ''E'' NT X3:11.82
1) Murphy, Sean 2) McCullagh, Hayes P 18
3) Condon, Shane P 18 4) Peribonio, Michael 22
22.64 47.65 1:10.01 1:35.37 1:58.37 2:23.71 2:46.56 3:11.82
-- United States Military Academy-MR ''E'' NT X3:11.99
1) Tatum, Eric 2) Hart, Dion 18
3) Curley, Mark 4) Kong, Austin Y 18
22.44 47.84 1:10.45 1:36.54 1:58.46 2:23.67 2:45.82 3:11.99