SwimmingWorld.com - Online home of the International Swimming Hall of Fame JOIN ISHOF!
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---

USA National Age Group - Short Course Yards
Last Updated: January 24, 2002

Questions, Corrections or Results
Send e-mail to Larry Herr

Girls's Top 16 Times - Short Course Yards

Boy's Top 16 Times - Short Course Yards

Legend for Best Times list:
* = USA National Age Group Record

Girls


Girl's 10-and-under 50 Freestyle
  *25.47 G. Cornelius, MA (1983)
  26.38	Sierra Burton, PCSVA
  26.51	Kate Riefenstahl, MATSC
  26.52	Morgan Ribar, PVCUBU
  26.67	Chelsea Franklin, FLGCST
  26.75	Seika Setoguchi, MRAGUA
  26.75	Erika Roddy, PCKYSC
  26.80	Alexis Schauer, CASEAL
  26.86	Sarah Bateman, FLHIGH
  26.89	Julianne Smith, NCRSA
  27.11	Kristen DeGrazia, MRTS
  27.11	Karlee Bispo, PCSOSS
  27.16	Siobhan Lawler, ILHFSC
  27.16	Sarah Cox, AZSAC
  27.34	Ashley Danner, PVVSC
  27.36	Jessica Lau, HIBOWS
  27.36	Jessica Rodriquez, COMACS

Girl's 10-and-under 100 Freestyle
  *55.23 Chelsea Nauta, FL (1999)
  56.40	Sierra Burton, PCSVA
  57.38	Kate Riefenstahl, MATSC
  57.57	Seika Setoguchi, MRAGUA
  58.08	Alexis Schauer, CASEAL
  58.19	Karissa Kruszewski, CAAZOT
  58.29	Chelsea Franklin, FLGCST
  58.33	Jessica Rodriquez, COMACS
  58.54	Sarah Cox, AZSAC
  59.01	Courtney Kalisz, MDNBAC
  59.05	Kristen DeGrazia, MRTS
  59.10	Erika Roddy, PCKYSC
  59.13	Tamara Lelli, AZSAC 
  59.16	Morgan Ribar, PVCUBU
  59.24	Brittney Moore, IESAS
  59.39	Alyssa Kuras, INMAC
  59.44	Angela Duckworth, AZSAC

Girl's 10-and-under 200 Freestyle
*1:59.22 L. Gathings, SE (1990)
2:01.98	Sierra Burton, PCSVA
2:02.31	Chelsea Franklin, FLGCST
2:03.33	Kate Riefenstahl, MATSC
2:05.14	Courtney Kalisz, MDNBAC
2:05.99	Angela Duckworth, AZSAC
2:06.00	Karissa Kruszewski, CAAZOT
2:06.06	Alexis Schauer, CASEAL
2:06.40	Lindsey Dombroski, AMPHD
2:06.94	Jessica Rodriquez, COMACS
2:07.28	Kelsey Amundsen, GUTWST
2:07.29	Alyssa Kuras, INMAC
2:07.53	Sarah Cox, AZSAC
2:07.69	Kristen DeGrazia, MRTS
2:08.09	Seika Setoguchi, MRAGUA
2:08.25	Tamara Lelli, AZSAC
2:08.44	Amanda McClelland, GUTWST

Girl's 10-and-under 500 Freestyle
*5:23.34 Chelsea Franklin, FL (2001)
5:23.34	Chelsea Franklin, FLGCST
5:31.14	Angela Duckworth, AZSAC
5:34.52	Kristen DeGrazia, MRTS
5:38.05	Seika Setoguchi, MRAGUA
5:38.42	Susan Smiddy, FGMACM
5:38.44	Kirsten Groome, SEGPAC
5:39.09	Courntey Kalisz, MDNBAC
5:40.12	Jill Kearns, NESAC
5:41.61	Jessica Rodriquez, COMACS
5:42.21	Alyssa Hand, MADAWG
5:43.12	Kelly Dowling, FLYTO
5:43.85	Lindsey Olson, SCSMRT
5:44.81	Hannah Caron, NCNCAC
5:44.99	Karissa Kruszewski, CAAZOT
5:45.02	Joanne Perry, NCMAC

Girl's 10-and-under 50 BackStroke
  *28.72 Beth Botsford, MD (1992)
  29.42	Kate Riefenstahl, MATSC
  29.78	Morgan Ribar, PVCUBU
  29.94	Sarah Bateman, FLHIGH
  30.77	Alexis Schauer, CASEAL
  30.87	Bryeanne Ravettine, NJBB
  30.89	Siobhan Lawler, ILHFSC
  31.02	Annika Games, CABREA
  31.04	Seika Setoguchi, MRAGUA
  31.07	Lindsey Martinez, CAUN
  31.18	Kassie Beseau, AKCACW
  31.24	Erika Roddy, PCKYSC
  31.35	Sasha Stephens, NTASR
  31.36	Veronica Feltrin, NJSAC
  31.40	Sarah Cox, AZSAC
  31.41	Rachel Mason, LACRAW
 31.42	Jessica Rodriquez, COMACS

Girl's 10-and-under 100 BackStroke
81:01.71 Bet Botsford, MD (1992)
1:03.17	Kate Riefenstahl, MATSC
1:04.42	Alexis Schauer, CASEAL
1:05.84	Annika Games, CABREA
1:06.28	Jessica Rodriquez, COMACS
1:06.41	Morgan Ribar, PVCUBU
1:06.83	Sasha Stephens, NTASR
1:06.84	Karlee Bispo, PCSOSS
1:06.94	Jessica Feldish, MANDCY
1:06.96	Sarah Cox, AZSAC
1:07.10	Bryeanne Ravettine, NJBB
1:07.22	Erika Roddy, PCKYSC
1:07.23	Jennie Smith, MVKCB
1:07.53	Sarah Bateman, FLHIGH
1:07.63	Allison Beckenstein, VACYAC
1:07.69	Seika Setoguchi, MRAGUA
1:08.02	Lauren Lassiter, GUFCST

Girl's 10-and-under 50 Breaststroke
  *32.66 Jilen Siroky, FL (1993)
  33.04 Karissa Kruszewski, CAAZOT
  33.24	Julianne Smith, NCRSA
  33.65	Lindsey Buchbinder, CASEAL
  34.26	Micah Lawrence, STGOLD
  34.30	Athena Liao, ILCCMY
  34.31	Annie Tsay, SNGST
  34.32	Jennifer Aronoff, LELESD
  34.35	Shannon Landers, PVAVST
  34.37	Kelly Flynn, GUTWST
  34.37	Spindrift Beck, NTDM
  34.37	Paige Ayres, SEPACK
  34.44	Ashley Woods, CATCC
  34.48	Kaylen Baker, HIAUL
  34.66	Janet Scognamiglio, NJBB
  34.82	Margaret Fish, OHCM
  34.88	Kristin Lewis, INWTSC

Girl's 10-and-under 100 Breaststroke
*1:10.37 Laura Davis, PC (1995)
1:11.82	Karissa Kruszewski, CAAZOT
1:13.05	Lindsey Buchbinder, CASEAL
1:13.71	Athena Liao, ILCCMY
1:13.96	Micah Lawrence, STGOLD
1:14.36	Kaylen Baker, HIAUL
1:15.04	Janet Scognamiglio, NJBB
1:15.05	Kelly Flynn, GUTWST
1:15.22	Jessica Rodriquez, COMACS
1:15.32	Jessica Schmitt, SINCA
1:15.36	Jennifer Aronoff, LELESD
1:15.39	Alyssa Kuras, INMAC
1:15.54	Ashley Danner, PVVSC
1:15.56	Ashley Woods, CATCC
1:15.62	Megan Rappa, CTWYW
1:15.62	Morgan Hammond, MDNBAC
1:15.72	Julianne Smith, NCRSA

Girl's 10-and-under 50 Butterfly
  *27.91 Katie Kochman, GA (1992)
  28.63	Karissa Kruszewski, CAAZOT
  28.86	Seika Setoguchi, MRAGUA
  29.27	Audrea Stanton, GUBTA
  29.34	Kelly Bunster, MRCSC
  29.42	Kate Riefenstahl, MATSC
  29.43	Siobhan Lawler, ILHFSC
  29.72	Erika Roddy, PCKYSC
  29.79	Elaine Wilkinson, ILWEST
  29.80	Jordan King, ORTHSC
  29.81	Jennie Smith, MVKCB
  29.88	Sarah Cox, AZSAC
  29.90	Leonora Culp, SEMBSC
  29.99	Caitlin Perry, RCSJA
  30.00	Alyssa Stranz, SEXCEL
  30.02	Sarah Bateman, FLHIGH
  30.04	Erin Kiernan, MRBSC

Girl's 10-and-under 100 Breaststroke
*1:01.61 Amanda Sims, PC (2000)
1:02.71	Karissa Kruszewski, CAAZOT
1:03.53	Seika Setoguchi, MRAGUA
1:03.64	Alexis Schauer, CASEAL
1:04.64	Chelsea Franklin, FLGCST
1:05.10	Kate Riefenstahl, MATSC
1:05.41	Kelly Bunster, MRCSC
1:05.62	Susan Smiddy, FGMACM
1:05.64	Kelsey Amundsen, GUTWST
1:05.85	Jordan King, ORTHSC
1:06.86	Audrea Stanton, GUBTA
1:06.07	Sasha Stephens, NTASR
1:06.10	Kirsten Groome, SEGPAC
1:06.28	Jessica Bloom, SENAC
1:06.43	Jessica Rodriquez, COMACS
1:06.69	Alyssa Kuras, INMAC
1:06.75	Stephanie Barker, FLGTSA

Girl's 10-and-under 100 Individual Medley
*1:02.89 Lesley Meade, OH (1994)
1:03.63	Kate Riefenstahl, MATSC
1:04.69	Karissa Kruszewski, CAAZOT
1:06.55	Sarah Bateman, FLHIGH
1:06.93	Seika Setoguchi, MRAGUA
1:07.09	Erin Kiernan, MRBSC
1:07.54	Kirsten Groome, SEGPAC
1:07.64	Sarah Cox, AZSAC
1:07.73	Erika Roddy, PCKYSC
1:07.78	Janet Scognamiglio, NJBB
1:07.85	Paige Ayres, SEPACK
1:07.86	Sorell Cardello, MEBGRY
1:07.99	Sasha Stephens, NTASR
1:08.01	Katelyn Moyer, MAHAC
1:08.04	Emily Barton, AZSDA
1:08.07	Elizabeth Riska, GUFCST
1:08.19	Susan Smiddy, FGMACM

Girl's 10-and-under 200 individual Medley
*2:16.76 Lesley Meade, OH (1994)
2:18.24	Kate Riefenstahl, MATSC
2:18.84	Karissa Kruszewski, CAAZOT
2:21.61	Jessica Rodriquez, COMACS
2:22.92	Kirsten Groome, SEGPAC
2:23.14	Chelsea Franklin, FLGCST
2:23.26	Jennifer Aronoff, LELESD
2:23.47	Alyssa Kuras, INMAC
2:23.92	Kelsey Amundsen, GUTWST
2:23.98	Seika Setoguchi, MRAGU
2:23.99	Elizabeth Riska, GUFCST
2:24.15	Angela Duckworth, AZSAC
2:24.58	Lindsey Dombroski, AMPHD
2:24.59	Susan Smiddy, FGMACM
2:25.15	Sasha Stephens, NTASR
2:25.48	Katelyn Moyer, MAHAC
2:25.49	Amanda McClelland, GUTWST

Girl's 11-12 50 Freestyle
  *23.15 Amanda Weir, GA (1999)
  23.97	Hannah Whistler, NISHAQ
  24.07	Sarah Peterson, SENAC
  24.22	Christy Grcevich, INMAC
  24.51	Ashley Evans, NJBAC
  24.57	Rachael Foe, MIRAYS
  24.58	Samantha Elbert, AZSDA
  24.58	Kcolleen Law, PVCUBU
  24.59	Elizabeth Kemp, PVCUBU
  24.63	Margaret Bardin, NCNSAC
  24.69	Tara Thomas, CASCAL
  24.71	Anna Sirmon, SECMSA
  24.72	Katie White, MITCSC
  24.74	Brenna Gallagher, AMGPAC
  24.82	Sarma Zemjanis, CASBSC
  24.83	Kelly Krzemienski, ILEST
  24.94	Kaitlin Arntz, MWSO

Girl's 11-12 100 Freestyle
  *50.89 G. Cornelius, MA (1985)
  52.21	Sarah Peterson, SENAC
  52.75	Christy Grcevich, INMAC
  52.79	Ashley Evans, NJBAC
  53.21	Samantha Elbert, AZSDA
  53.36	Elizabeth Kemp, PVCUBU
  53.47	Sarma Zemjanis, CASBSC
  53.51	Jennifer Forster, OHWTRC
  53.52	Martha Culp, SEMBST
  53.74	Margaret Bardin, NCNSAC
  53.80	Brenna Gallagher, AMGPAC
  53.94	Amanda Cokee, FLCOLA
  54.00	Tara Thomas, CASCAL
  54.00	Anna Sirmon, SECMSA
  54.03	Morgan Scroggy, ORLOSC
  54.07	Colleen Law, PVCUBU
  54.08	Devon Callaghan, KYLAK

Girl's 11-12 200 Freestyle
*1:50.40 M. Richardson, SE (1982)
1:53.43	Ashley Evans, NJBAC
1:53.49	Sarah Peterson, SENAC
1:54.30	Jennifer Forster, OHWTRC
1:55.77	Chelsea Nauta, FLGTSC
1:55.81	Amanda Cokee, FLCOLA
1:56.41	Jamie Martinez, PCDACA
1:56.56	Brenna Gallagher, AMGPAC
1:56.72	Kelly DeMarrais, NJSHY
1:56.97	Jill Lockhart, INYSC
1:57.02	Leigh Psaris, PVSNOW
1:57.12	Danielle Hildebrandt, PCUN
1:57.17	Kelsey Swokowski, MNNLA
1:57.21	Martha Culp, SEMBST
1:57.34	Christy Grcevich, INMAC
1:57.47	Devon Callaghan, KYLAK
1:57.58	Anna Sirmon, SECMSA

Girl's 11-12 500 Freestyle
*4:49.51 C. Woodhead, CA (1977)
4:59.74	Jennifer Forster, OHWTRC
5:05.51	Jamie Martinez, PCDACA
5:07.13	Sarah Peterson, SENAC
5:07.17	Beatrice Ghitelman, MRYMID
5:07.38	Martha Culp, SEMBST
5:07.70	Devon Callaghan, KYLAK
5:08.98	Brenna Gallagher, AMGPAC
5:10.13	Ashley Evans, NJBAC
5:10.41	Kelsey Swokowski, MNNLA
5:10.48	Jennifer Kocsis, MWOSAC
5:10.99	Jennifer Narum, PCPLS
5:11.77	Mary Francis, SIPS
5:11.87	Morgan Scroggy, ORLOSC
5:12.35	Nilasha Ghosh, PVRMSC
5:12.76	Alyssa Carroll, FLBSTC
5:12.83	Samantha Elbert, AZSDA

Girl's 11-12 1000 Freestyle
*10:16.62 Kristen Frost, CT (2000)
10:31.68 Jennifer Kocsis, MWOSAC
10:32.73 Alyssa Carroll, FLBSTC
10:33.46 Brenna Gallagher, AMGPAC
10:35.04 Jamie Martinez, PCDACA
10:36.62 Jennifer Forster, OHWTRC
10:43.70 Jane Kim, CADWNY
10:43.85 Taylor Flynn, SEMTAC
10:44.27 Kelly Coomer, FLGCST
10:45.22 Priscilla Modrov, MRTS
10:45.70 Erin Brackens, SEMTAC
10:45.96 Beatrice Ghitelman, MRYMID
10:46.09 Martha Culp, SEMBST
10:48.43 Anna Gleyzer, GALINS
10:49.27 Kelly DeMarrais, NJSHY
10:52.80 Laura Pacheco, FLSWIM
10:53.07 Alex Dockstader, NISHAQ

Girl's 11-12 1650 Freestyle
*17:03.08 Kristen Frost, CT (2000)
17:26.70 Jennifer Forster, OHWTRC
17:39.12 Alysa Carroll, FLBSTC
17:45.35 Jennifer Kocsis, MWOSAC
17:51.08 Morgan Scroggy, ORLOSC
17:51.70 Beatrice Ghitelman, MRYMID
17:52.00 Ashley Evans, NJBAC
17:55.79 Emily Christy, MABYNS
18:03.45 Meredith Banks, GADYNA
18:06.43 Anna Gleyzer, GALINS
18:07.28 M. Rodriguez-Lapman, CTSOCO
18:07.84 Kelsey Swokowski, MNNLA
18:09.70 Jennifer Narum, PCPLS
18:10.30 Priscilla Modrov, MRTS
18:12.58 Julie Richards, GABYST
18:15.92 Jamie Martinez, PCDACA
18:19.94 Christine Conrad, AZDTAC

Girl's 11-12 50 Backstroke
  *26.31 Diana MacManus, SN (1999)
  27.46	Sarah Peterson, SENAC
  27.49	Christy Grcevich, INMAC
  27.58	Anne Marie Botek, MDNBAC
  27.88	Jenna Brick, VABASS
  28.17	Elizabeth Kemp, PVCUBU
  28.19	Erica Meissner, NEABF
  28.20	Meredith Ayres, SEPACK
  28.23	Mei Christensen, PVFISH
  28.36	Kasey Carpenter, OHCM
  28.38	Chelsea Nauta, FLGTSC
  28.42	Carolyn Beaudreau, COROCK
  28.51	Michelle Liu, PCDACA
  28.56	Rachael Foe, MIRAYS
  28.58	Katie Suhr, GADYNA
  28.58	Maggie Behrens, INMUN
  28.58	Ashley Jones, ILJETS

Girl's 11-12 100 Backstroke
  *56.23 Beth Botsford, MD (1994)
  58.51	Jennifer Forster, OHWTRC
  58.63	Sarah Peterson, SENAC
  59.17	Kasey Carpenter, OHCM
  59.32	Erica Meissner, NEABF
  59.41	Anne Marie Botek, MDNBAC
  59.41	Christy Grcevich, INMAC
  59.71	Michelle Liu, PCDACA
  59.78	Elizabeth Kemp, PVCUBU
  59.81	Alyssa Rosinko, INCSC
1:00.02	Jenna Brick, VABASS
1:00.10	Jill Lockhart, INYSC
1:00.13	Katie Suhr, GADYNA
1:00.33	Mei Christensen, PVFISH
1:00.58	Meredith Ayres, SEPACK
1:00.60	Laura Mozdzen, AZRIO
1:00.88	Kelly DeMarrais, NJSHY

Girl's 11-12 200 Backstroke
*2:03.19 Madeleine Stanton, TX (2000)
2:03.38	Jennifer Forster, OHWTRC
2:07.04	Michelle Liu, PCDACA
2:07.62	Kasey Carpenter, OHCM
2:07.74	Kelly DeMarrais, NJSHY
2:09.34	Laura Mozdzen, AZRIO
2:09.39	Molly Houlton, NMDUKE
2:10.12	Nilasha Ghoshi, PVRMSC
2:10.21	Heather White, PCOAPB
2:10.28	Katie Suhr, GADYNA
2:11.29	Jane Kim, CADWNY
2:11.45	Erica Meissner, NEABF
2:11.67	Carolyn Beaudreau, COROCK
2:11.70	Chelsea Nauta, FLGTSC
2:12.20	Allison Angle, LAPKWY
2:12.58	Janice Leung, PCOSC
2:12.88	Ashley Jones, ILJETS

Girl's 11-12 50 Breaststroke
  *30.38 Ashley Evans, NJBAC
  30.53	Sarah Nowell, NCRSA
  31.53	Sarah Cespedes, STTXA
  31.55	Rachel Wallace, ADALBS
  31.56	K. Heddleston, SDSFX
  31.57	Margaret Zblewski, WILAKE
  31.66	Stephanie Hall, KYCST
  31.74	Barbara Thomas, FGPST
  31.74	Laura Smith, AKAST
  31.75	Maggie Behrens, INMUN
  31.79	Devon Callaghan, KYLAK
  31.80	Bryttany Curran, NCRSA
  31.80	Lindsay Schonborn, PCOAPB
  31.84	Alexandra Ellis, SIBFST
  31.90	Megan Evans, COFAST
  31.90	Kaitlin Arntz, MWSO
  31.91	Kerry Kraemer, MNBUR

Girl's 11-12 100 Breaststroke
*1:03.56 Jody Hillock, SN (1995)
1:05.54	Ashley Evans, NJBAC
1:07.38	Sarah Nowell, NCRSA
1:08.19	Alexandra Ellis, SIBFST
1:08.23	Devon Callaghan, KYLAK
1:08.52	Margaret Zblewski, WILAKE
1:08.65	Kathleen Stratton, ILBRRY
1:08.68	Devonie Migues, CAMVN
1:08.76	Lindsey Buchbinder, CASEAL
1:08.87	Katie Hoff, VAUNAT
1:08.88	Barbara Thomas, FGPST
1:08.89	K. Heddelston, SDSFX
1:09.00	Joanna Rakoczy, MRYMID
1:09.00	Mallory Dietrich, AMGPAC
1:09.00	Annie Norton, NCMAC
1:09.02	Julie Wells, GARAYS
1:09.05	Courtney Egan, GUUN

Girl's 11-12 200 Breaststroke
*2:20.66 Kerri McIlvain, MA (2000)
2:24.56	Alexandra Ellis, SIBFST
2:26.69	Annie Norton, NCMAC
2:28.07	Alison Clemens, MRBASC
2:28.19	Bryttany Curran, NCRSA
2:28.64	Priscilla Modrov, MRTS
2:29.43	Megan Evans, COFAST
2:29.51	Ashley Evans, NJBAC
2:29.57	Devonie Migues, CAMVN
2:29.91	Brenda Gannon, OZRPLX
2:29.97	Heather White, PCOAPB
2:30.34	Sarah Nowell, NCRSA
2:30.44	Rebekah Bleyl, GUTWST
3:31.04	Lesley Young, SNCVA
2:31.06	Bailey Cartwright, GASCAT
2:31.17	Meredith Banks, GADYNA
2:31.37	Melanie Tansuwan, PCSCRA

Girl's 11-12 50 Butterfly
  *25.50 Dana Vollmer, NT (2000)
  26.20	Christy Grcevich, INMAC
  26.25	Elaine Breeden, KYWA
  26.44	Stacy Congdon, FLHIGH
  26.50	Tara Thomas, CASCAL
  26.54	Erica Meissner, NEABF
  26.55	Gina Nicotera, MASSC
  26.77	Amanda Sims, PCSRN
  26.89	Andrea Lehner, NIUN
  26.90	Devon Callaghan, KYLAK
  26.92	Jennifer Forster, OHWTRC
  26.94	Rachel Rys, CASBSC
  26.95	Nilasha Ghosh, PVRMSC
  27.03	Anna Sirmon, SECMSA
  27.11	Stephanie Napier, SEGCAC
  27.17	Priscilla Modrov, MRTS
  27.21	Anne Marie Botek, MDNBAC

Girl's 11-12 100 Butterfly
  *55.68 Whitney Phelps, MD (1993)
  58.00	Grace Lee, CADWNY
  58.29	Christy Grcevich, INMAC
  58.46	Elaine Breeden, KYWA
  58.71	Amanda Sims, PCSRN
  58.74	Stacy Congdon, FLHIGH
  58.77	Devon Callaghan, KYLAK
  58.79	Tara Thomas, CASCAL
  58.91	Laura Mozdzen, AZRIO
  59.28	Kellyn Kuhlke, NTCOPS
  59.39	Amanda Sims, PCSRN
  59.51	Jennifer Forster, OHWTRC
  59.52	Anna Sirmon, SECMSA
  59.59	Andrea Lehner, NIUN
  59.64	Jamie Martinez, PCDACA
  59.65	Lyndsey Smith, MDGTAC
  59.90	Ashley Knapik, MDMD
  59.90	Laura Imus, SNAH

Girl's 11-12 200 Butterfly
*2:07.19 Grace Lee, CA (2001)
2:07.19	Grace Lee, CADWNY
2:09.51	Jamie Martinez, PCDACA
2:10.18	Anna Gleyzer, GALINS
2:11.26	Priscilla Modrov, MRTS
2:11.88	Stacy Congdon, FLHIGH
2:12.37	Devon Moran, CTWYW
2:12.50	Amanda Sims, PCSRN
2:12.82	Laura Mozdzen, AZRIO
2:13.00	Elaine Breeden, KYWA
2:13.29	Jane Kim, CAUNAT
2:13.39	Nicole Golen, GASA
2:13.82	Taina Pinto, FGNMST
2:14.05	Leah Giancarli, LEFAST
2:14.46	Jennifer Forster, OHWTRC
2:15.21	Emily Christy, MABYNS
2:15.25	Rachel Rys, CASBSC

Girl's 11-12 100 Individual Medley
  *58.18 Darby Chang, VA (1989)
  59.69	Jennifer Forster, OHWTRC
1:00.37	Ashley Evans, NJBAC
1:00.47	Sarah Peterson, SENAC
1:01.09	Grace Lee, CADWNY
1:01.13	Meredith Ayres, SEPACK
1:01.37	Christy Grcevich, INMAC
1:01.49	Kaitlin Arntz, MWSO
1:01.49	Nilasha Ghosh, PVRMSC
1:01.56	Jamie Martinez, PCDACA
1:01.64	Jenna Brick, VABASS
1:01.75	Erica Meissner, NEABF
1:02.05	Anne Marie Botek, MDNBAC
1:02.05	Heather White, PCOAPB
1:02.08	Kelly Krzemienski, ILEST
1:02.10	Kathleen Stratton, ILBRRY
1:02.11	Lyndsey Smith, MDGTAC

Girl's 11-12 200 Individual Medley
*2:04.99 Carly Geehr, CA (1998)
2:06.00	Jennifer Forster, OHWTRC
2:09.90	Katie Hoff, VAPSDN
2:10.02	Nilasha Ghosh, PVRMSC
2:10.57	Jamie Martinez, PCDACA
2:10.77	Devon Callaghan, KYLAK
2:10.90	Meredith Ayres, SEPACK
2:11.34	Kathleen Stratton, ILBRRY
2:11.90	Grace Lee, CADWNY
2:11.99	Mei Christensen, PVFISH
2:12.01	Devonie Migues, CAMVN
2:12.18	Erica Meissner, NEABF
2:12.26	Heather White, PCOAPB
2:12.45	D. Hildebrandt, PCUN
2:12.70	Carolyn Beaudreau, COROCK
2:12.80	Priscilla Modrov, MRTS
2:12.92	Jill Lockhart, INYSC

Girl's 11-12 400 Individual Medley
*4:20.04 Jennifer Forster, OH (2001)
4:20.04	Jennifer Forster, OHWTRC
4:33.98	Jamie Martinez, PCDACA
4:36.15	Julia Smit, MRTVSC
4:38.22	Jane Kim, CAUNAT
4:39.37	Nilasha Ghosh, PVRMSC
4:39.45	Priscilla Modrov, MRTS
4:41.25	Lyndsey Smith, MDGTAC
4:41.44	Alexandra Ellis, SIBFST
4:42.54	Meredith Banks, GADYNA
4:42.61	Heather White, PCOAPB
4:43.16	D. Hildebrandt, PCUN
4:43.39	Carolyn Beaudreau, COROCK
4:43.82	Emily Hanson, ILBNY
4:44.19	Erica Meissner, NEABF
4:44.65	Caitlin Reynolds, GADYNA
4:44.94	Morgan Scroggy, ORLOSC

Girl's 13-14 50 Freestyle
  *22.44 Dara Torres, CA (1982)
  22.96	Amanda Weir, GASA
  23.35	Rhiannon Jeffrey, FGAQUA
  23.47	Candace Blackman, NTDM
  23.57	Jessica Lewis, MAPAAC
  23.64	Lindsey Kelly, ILLFSC
  23.66	Kara Denby, CACSA
  23.68	Jenae Gill, INSARG
  23.68	Taylor Baughman, INCSC
  23.74	Dana Vollmer, NTFAST
  23.74	Brooke Bishop, PCSCRA
  23.75	Roxane Akradi, MNDAT
  23.77	Emile Ewing, KYPAC
  23.77	Kelly Freeburn, VATAC
  23.79	Jackie Vavrek, ILWCS
  23.83	Hayley McGregory, GUHSC
  23.84	Abbie King, MELRSC

Girl's 13-14 100 Freestyle
  *49.53 Amanda Weir, GASA (2001)
  49.53	Amanda Weir, GASA
  50.36	Rhiannon Jeffrey, FGAQUA
  51.17	Codie Hansen, NTDM
  51.20	Jessica Lewis, MAPAAC
  51.49	Kelly Freeburn, VATAC
  51.51	Candace Blackman, NTDM
  51.52	Clare Wooddall, VARVSI
  51.59	Hayley McGregory, GUHSC
  51.69	Kara Denby, CACSA
  51.79	Elizabeth Durot, GADYNA
  51.88	Lindsey Brown, MISYS
  52.03	Emile Ewing, KYPAC
  52.04	Jennifer Illescas, MRAGUA
  52.05	Dana Vollmer, NTFAST
  52.05	Michelle Stabler, GUTWST
  52.07	Lindsey Kelly, ILLFSC

Girl's 13-14 200 Freestyle
*1:45.91 Stephanie Elkins, FL (1978)
1:49.75	Amanda Weir, GASA
1:49.80	Codie Hansen, NTDM
1:50.63	Andrea Axtell, STCCS
1:50.77	Natalie Pike, FGPC
1:51.19	Ellis Schieman, LESHSH
1:51.36	Candace Blackman, NTDM
1:51.65	Kelly Freeburn, VATAC
1:51.71	Kathleen Roberts, NTGCAT
1:51.73	Hayley McGregory, GUHSC
1:51.91	Elizabeth Durot, GADYNA
1:52.01	Macie Garrett, SENAC
1:52.09	Jessica Cotton, PCTIGR
1:52.12	Kimi Kelly, MRBSC
1:52.34	Leslie Swinley, PVCUBU
1:52.35	Christine Marshall, VASEVA
1:52.38	Dana Benedict, CASAND
1:52.38	Kathryn Bland, NCRSAN

Girl's 13-14 500 Freestyle
*4:39.94 C. Woodhead, CA (1978)
4:51.43	Kim Kelly, MRBSC
4:52.91	Meghan Sackett, MDNBAC
4:53.59	Stephanie Carr, FLBSS
4:54.52	Jessica Witt, CAFAST
4:54.88	Jessica Cotton, PCTIGR
4:55.62	Kristen Hastrup, CCCLOV
4:55.70	Mallory Deighan, FLBSS
4:55.78	Whitney Hentzen, CAIHAC
4:55.97	Elizabeth Durot, GADYNA
4:56.13	Macie Garrett, SENAC
4:56.60	Ellis Schieman, LESHSH
4:56.83	Alyssa Kiel, LELESD
4:56.96	Kathleen Roberts, NTGCAT
4:56.98	Rachel Ridgeway, ILLFSC
4:57.29	Ellen Brooks, MDNBAC
4:57.34	Erin Ketchum, CAMVN

Girl's 13-14 1000 Freestyle
 *9:33.39 M. Richardson, FL (1984)
 9:51.41 Kim Kelly, MRBSC
 9:54.10 Jessica Cotton, PCTIGR
 9:58.03 Meghan Sackett, MDNBAC
 9:59.15 Alyssa Kiel, LELESD
10:00.68 Stephanie Carr, FLBSS
10:03.48 Macie Garrett, SENAC
10:03.68 Ellen Brooks, MDNBAC
10:06.34 Dana Benedict, CASAND
10:06.35 Erin Ketchum, CAMVN
10:08.30 Whitney Hentzen, CAIHAC
10:09.78 Elizabeth Durot, GADYNA
10:10.23 Mallory Deighan, FLBSS
10:11.17 Codie Hansen, NTDM
10:11.31 Caroline Burckle, KYLAK
10:11.52 Chelsea Haser, MDGTAC
10:12.08 Lindsay McIlvain, SENAC

Girl's 13-14 1650 Freestyle
*15:54.86 Tiffany Cohen, CA (1981)
16:23.13 Kim Kelly, MRBSC
16:35.98 Stephanie Carr, FLBSS
16:39.14 Meghan Sackett, MDNBAC
16:45.46 Mallory Deighan, FLBSS
16:45.58 Macie Garrett, SENAC
16:46.21 Jessica Cotton, PCTIGR
16:49.72 Erin Ketchum, CAMVN
16:51.64 Claire Hutchinson, MDNBAC
16:51.98 Whitney Hentzen, CAIHAC
16:52.20 Ellen Brooks, MDNBAC
16:55.05 Alyssa Kiel, LELESD
16:56.50 Leslie Swinley, PVCUBU
17:01.44 Codie Hansen, NTDM
17:04.24 Chelsea Haser, MDGTAC
17:04.31 Lindsay McIlvain, SENAC
17:05.94 Lauren Shue, FLSWIM

Girl's 13-14 100 Backstroke
  *54.78 Beth Botsford, MD (1996)
  55.22	Diana MacManus, CANOVA
  55.83	Hayley McGregory, GUHSC
  56.32	Brooke Bishop, PCSCRA
  56.82	Roxane Akradi, MNDAT
  56.84	Emile Ewing, KYPAC
  56.88	Margo McCawley, SEMTAC
  57.15	Erin Forster, OHWTRC
  57.17	Andrea Axtell, STCCS
  57.45	Jenae Gill, INSARG
  57.46	Mary Patterson, ORTHSC
  57.69	Caroline Bruce, MVWSC
  57.73	Kaitlyn Ferguson, MRYMID
  57.90	Madeleine Stanton, GUBTA
  57.90	Michelle Stabler, GUTWST
  57.94	Katharine Fritsch, NEBGSC
  58.03	Karly Brooks, ADSCHE

Girl's 13-14 200 Backstroke
*1:57.36 Beth Botsford, MD (1996)
1:58.75	Diana MacManus, CANOVA
2:00.28	Hayley McGreogry, GUHSC
2:02.20	Erin Forster, OHWTRC
2:02.42	Andrea Axtell, STCCS
2:02.85	Karly Brooks, ADSCHE
2:03.53	Madeleine Staonton, GUBTA
2:03.55	Brooke Bishop, PCSCRA
2:03.61	Emile Ewing, KYPAC
2:03.73	Lisa Hamming, ILLFSC
2:03.74	Margo McCawley, SEMTAC
2:03.75	Emlynn Tursick, CASBSC
2:03.85	Julia Smit, MRTVSC
2:04.06	Brett Shiflett, CACCAT
2:04.16	Erin Craft, CACCAT
2:04.19	Beverly Walker, GADYNA
2:04.22	Caroline Bruce, MVWSC

Girl's 13-14 100 Breaststroke
*1:01.63 Caroline Bruce, MV (2001)
1:01.63	Caroline Bruce, MVWSC
1:02.81	Erica Liu, PCDACA
1:03.31	Julie Stupp, OZRSCA
1:03.48	Genna Patterson, ORTHSC
1:03.50	Felicia Castaneda, ORMHST
1:03.51	Sarah McCall, SEPACK
1:03.90	Jessica Bailis, MWMAC
1:04.39	Alexandra Spann, STCCA
1:04.64	Leann Chang, PVRMSC
1:04.65	Kerri McIlvain, MAGAAC
1:05.17	Abby Hoisington, MVKCB
1:05.36	Jennifer Basel, PVAVST
1:05.38	Michelle Hanson, GASA
1:05.38	Caroline Burckle, KYLAK
1:05.41	Rebecca Soni, NJSAC
1:05.44	Maryann Boosalis, CAROSE

Girl's 13-14 200 Breaststroke
*2:12.54 Anita Nall, MD (1991)
2:14.29	Caroline Bruce, MVWSC
2:15.04	Alexandra Spann, STCCA
2:16.16	Julie Stupp, OZRSCA
2:16.42	Erica Liu, PCDACA
2:17.16	Leann Chang, PVRMSC
2:17.48	Kerri McIlvain, MAGAAC
2:17.49	Sarah McCall, SEPACK
2:17.79	Brittany Sacco, NTCOPS
2:17.88	Genna Patterson, ORTHSC
2:18.75	Samantha Heath, PCSRVL
2:19.66	Rebecca Soni, NJSAC
2:20.28	Ashley Alamillo, CACCAT
2:20.47	Jaclyn Pangilinan, MRYMID
2:20.79	Leslie Ajari, SNTTST
2:20.99	Katie Hopkins, MDNBAC
2:21.31	Tiffany Dotson, MDNBAC

Girl's 13-14 100 Butterfly
  *53.99 G. Cornelius, MA (1987)
  54.38	Andrea Axtell, STCCS
  54.79	Dana Vollmer, NTFAST
  55.48	Amanda Weir, GASA
  55.54	Brooke Bishop, PCSCRA
  56.21	Kristen Hastrup, CCCLOV
  56.22	Courtney Eads, CAUNAT
  56.41	Julie Galloway, GUCFSC
  56.42	Bridget O'Connor, MRBSC
  56.53	Margo McCawley, SEMTAC
  56.59	Carlyn Lee, CAUNAT
  56.66	Candace Blackman, NTDM
  56.75	Lindsey Marck, MASPIR
  56.77	Kara Nelson, ORTHSC
  56.85	Christy Williams, MADST
  56.95	Kailey Morris, MABAY
  57.17	Elena Ramirez, ILCCMY

Girl's 13-14 200 Butterfly
*1:56.58 M.T. Meagher, KY (1979)
2:00.05	Andrea Axtell, STCCS
2:02.33	Kristen Hastrup, CCCLOV
2:02.78	Julie Galloway, GUCFSC
2:02.89	Kim Kelly, MRBSC
2:03.71	Kailey Morris, MABAY
2:04.02	Dana Benedict, CASAND
2:04.33	Lindsay Kenney, NTCOPS
2:04.70	Christy Williams, MADST
2:05.04	Courtney Eads, CATCC
2:05.40	Danielle LeClair, VANOVA
2:05.40	Elena Ramirez, ILCCMY
2:05.47	Caitlin Summers, ORTHSC
2:05.56	Rachel Ridgeway, ILLFSC
2:05.57	Bridget O'Connor, MRBSC
2:05.60	Vanessa Duenas, FGMAC
2:06.12	Candace Blackman, NTDM

Girl's 13-14 200 Individual Medley
*1:59.83 Natalie Coughlin, PC (1998)
2:02.80	Caroline Bruce, MVWSC
2:04.96	Leann Chang, PVRMSC
2:05.01	Caitlin Summers, ORTHSC
2:05.41	Andrea Axtell, STCCS
2:05.91	Emlynn Tursick, CASBSC
2:06.06	Erica Liu, PCDACA
2:06.14	Lisa Hamming, ILLFSC
2:06.25	Dana Benedict, CASAND
2:06.29	Julie Galloway, GUCFSC
2:06.43	Ally Wyatt, MIW
2:06.49	Kara Denby, CACSA
2:06.54	Karly Brooks, ADSCHE
2:06.66	Katy Houston, PCRENO
2:06.79	Genna Patterson, ORTHSC
2:06.83	Kaitlin Roach, OHDR
2:06.84	Molly Fenn, CRWRAT
2:06.84	Erin Forster, OHWTRC

Girl's 13-14 400 Individual Medley
*4:14.08 Natalie Coughlin, PC (1998)
4:21.95	Caroline Bruce, MVWSC
4:22.48	Julie Galloway, GUCFSC
4:22.71	Dana Benedict, CASAND
4:22.91	Jessica Witt, CAFAST
4:23.23	Kaitlin Roach, OHDR
4:23.80	Caitlin Summers, ORTHSC
4:24.33	Jessica Cotton, PCTIGR
4:25.91	Summer Morgan, IESAS
4:26.54	Julia Smit, MRTVSC
4:26.75	Leann Chang, PVRMSC
4:26.76	Lindsay Voyles, STTXA
4:27.19	Erin Forster, OHWTRC
4:27.41	Sarah McCall, SEPACK
4:27.41	Vanessa Duenas, FGMAC
4:27.75	Karly Brooks, ADSCHE
4:27.85	Emlynn Tursick, CASBSC

Girl's 15-16 50 Freestyle
  *22.54 Kara Denby, CA (2001)
  22.62	Christina Swindle, FGMS
  23.14	Katherine Robinson, INSDST
  23.21	Jordan Wallace, AMTPIT
  23.24	Candace Blackman, NTDM
  23.25	Whitney Rockwell, MECMA
  23.32	Kathleen Carroll, OHGTAC
  23.33	Laura Hotaling, ADBFIN
  23.42	Jennifer Robbins, GASA
  23.44	Roxane Akradi, MNDAT
  23.44	Marshi Smith, PVPM
  23.44	Caitlin Connealy, AZAFOX
  23.49	Emily Silver, PNBISC
  23.50	Abby Seskevics, MIWMS
  23.51	Jaclyn Faulkner, LAES
  23.55	Elan Ghazal, CCCLOV
  23.56	Amy Thurman, PCOAPB

Girl's 15-16 100 Freestyle
  *49.03 Tracy Caulkins, SE (1979)
  49.33	Christina Swindle, FGMS
  50.12	Jordan Wallace, AMTPIT
  50.22	Courtney Cashion, CAUNAT
  50.24	Candace Blackman, NTDM
  50.29	Connie Brown, NEMVP
  50.56	K. Robinson, INSDST
  50.57	Susan Hentschel, INWTSC
  50.86	Abby Seskevics, MIWMS
  50.87	Whitney Myers, OHCM
  50.97	Caitlin Connealy, AZAFOX
  51.02	Marshi Smith, PVPM
  51.04	Rachel Ridgeway, ILLFSC
  51.07	Jaclyn Faulkner, LAES
  51.09	Amanda Larence, SENAC
  51.11	Jennifer Robbins, GASA
  51.12	Amy Thurman, PCOAPB

Girl's 15-16 200 Freestyle
*1:44.10 C. Woodhead, CA (1979)
1:48.66	Mary Descenza, ILACAD
1:48.86	Jordan Wallace, AMTPIT
1:48.90	Candace Blackman, NTDM
1:48.94	Elizabeth Hill, GADYNA
1:48.96	Rachel Ridgeway, ILLFSC
1:49.08	Ashley Chandler, AZSDA
1:49.11	Caitlin Connealy, AZAFOX
1:49.15	Katie Willis, PNKING
1:49.29	Kalyn Keller, AZSDA
1:49.29	Jackie Goldman, ILLFSC
1:49.38	Celeste Rogers, STAAAA
1:49.41	Susan Hentschel, INWTSC
1:49.42	Carly Geehr, CAUNAT
1:49.47	Whitney Myers, OHCM
1:49.55	Brittany Johnson, NCWSY
1:49.78	Kristen Caverly, CAAZOT

Girl's 15-16 500 Freestyle
*4:36.25 Tracy Caulkins, SE (1979)
4:44.04	Adrienne Binder, CAUNAT
4:44.78	Kalyn Keller, AZSDA
4:49.58	Elizabeth Hill, GADYNA
4:49.86	Leah Retrum, INDON
4:49.90	Becky Kreutzjans, SIBFST
4:50.05	Katherine Boland, MAGAAC
4:50.12	Ashley Chandler, AZSDA
4:50.45	Susan Gilliam, FLBSS
4:50.48	Kristen Caverly, CAAZOT
4:50.72	Sarah Daly, MRLIAC
4:51.46	Sharon Olson, SNRAD
4:51.59	Whitney Myers, OHCM
4:51.69	Jamie Tannhauser, PNSBAY
4:51.82	Dana Kirk, PNTSC
4:51.94	Katie Nelson, CASPPY
4:52.01	Anna Vanha, COBLDR

Girl's 15-16 1000 Freestyle
 *9:30.35 Jane Skillman, NJ (1990)
 9:45.69 Kalyn Keller, AZSDA
 9:51.73 Elizabeth Hill, GADYNA
 9:52.27 Becky Kreutzjans, SIBFST
 9:52.33 Adrienne Binder, CASBSC
 9:54.43 Katherine Boland, MAGAAC
 9:54.86 Hayley Peirsol, CANOVA
 9:56.40 Sarah Stein, COBLDR
 9:57.63 Sarah Daly, MRLIAC
 9:57.71 Erin Morris, INFWA
 9:58.83 Lauren Costella, PCCARS
 9:59.37 Jamie Tannhauser, PNSBAY
 9:59.50 L. Vollmond-Carstens, SINCA
 9:59.61 Susan Gilliam, FLBSS
 9:59.74 Rebecca Johansson, FLBSS
 9:59.98 Anna Vanha, COBLDR
10:01.01 Amanda Burke, PVCUBU

Girl's 15-16 1650 Freestyle
*16:46.54 Tiffany Cohen, CA (1983)
16:19.71 Adrienne Binder, CASBSC
16:24.15 Kalyn Keller, AZSDA
16:29.45 Sarah Stein, COBLDR
16:34.42 Jamie Tannhauser, PNSBAY
16:34.52 Lauren Costella, PCCARS
16:35.62 Hayley Peirsol, CANOVA
16:37.06 Katie Nelson, CASPPY
16:37.37 Amanda Burke, PVCUBU
16:41.14 Sarah Daly, MRLIAC
16:41.47 Becky Kreutzjans, SIBFST
16:42.09 Susan Gilliam, FLBSS
16:43.90 Sarah Fischer, COBLDR
16:45.21 Rachel Walker, PNSBAY
16:45.98 Jane Imagane, CAIHAC
16:46.85 Anna Vanha, COBLDR
16:47.80 Rebecca Johansson, FLBSS

Girl's 15-16 100 Backstroke
  *52.55 Natalie Coughlin, PC (1999)
  54.55 Hayley McGregory, GUHSC
  54.98 Lauren Gettel, NTCOPS
  55.08 Marshi Smith, PVPM
  55.26 Nicole Mackey, CAAZOT
  56.02 Erin Forster, OHWTRC
  56.02 Helen Silver, PNBISC
  56.10 Jordan Wallace, AMTPIT
  56.11 Mary Descenza, ILACAD
  56.21 Caroline Rodriguez, OZRSCA
  56.21 Jaclyn Soladay, NCMAC
  56.22 Erin Morris, INFWA
  56.32 Brooke Bishop, PCSCRA
  56.37 Carmen Retrum, INDON
  56.39 Katharine Arnold, PCOAPB
  56.39 Elan Ghazal, CCCLOV
  56.41 Connie Brown, NEMVP

Girl's 15-16 200 Backstroke
*1:53.45 Natalie Coughlin, PC (1999)
1:57.33	Hayley McGregory, GUHSC
1:59.44	Lauren Gettel, NTCOPS
1:59.47	Kristen Caverly, CAAZOT
2:00.00	Anastacia Vazhenin, SEGA
2:00.02	Corey Berg, MRMSC
2:00.43	Kalyn Keller, AZSDA
2:00.83	Chelsea Hastings, STCCS
2:00.99	Brittany Sasser, NEBGSC
2:01.03	Meghan Nystrand, SEPACK
2:01.12	Michelle Bright, NJPAA
2:01.23	Erin Forster, OHWTRC
2:01.36	Nicole Mackey, AZOT
2:01.52	Rebecca Grove, MRBGNW
2:01.55	Marshi Smith, PVPM
2:01.58	Jaclyn Soladay, NCMAC
2:01.70	Moria McCloskey, MAAPEX

Girl's 15-16 100 Breaststroke
  *59.80 Megan Quann, PN (2000)
1:01.67	Kristen Caverly, CAUNAT
1:01.89	Erin Sieper, CAUNAT
1:02.19	Melissa Klein, GADYNA
1:02.43	Laura Davis, PCTERA
1:02.60	Leah Avilla, PCSRVL
1:02.73	Lauren Duerk, FLBSS
1:03.05	Annie Babicz, FLSYS
1:03.14	Katie Willis, PNKING
1:03.17	Aubrei Smallwood, CALLF
1:03.26	Megan Hollar, SEPACK
1:03.60	Elizabeth Bruce, MVWSC
1:03.68	Kammy Miller, MIPA
1:03.71	Ashley Daly, GADYNA
1:03.71	Eileen Seissen, GADYNA
1:03.93	Caitlyn Shorty, ORMHST
1:03.96	Lauren Hill, PNBC

Girl's 15-16 200 Breaststroke
*2:09.06 M.E. Blanchard, GA (1989)
2:12.67	Melissa Klein, GADYNA
2:13.32	Kristen Caverly, CAAZOT
2:13.64	Leah Avilla, PCSRVL
2:13.81	Laura Davis, PCTERA
2:14.55	Erin Sieper, CASTOP
2:14.76	Aubrie Smallwood, CALLF
2:14.80	Katie Willis, PNKING
2:15.97	Megan Hollar, SEPACK
2:16.79	Amy Wheatley, SEMYB
2:17.39	Kammy Miller, MIPA
2:17.40	Jenna Barbary, NESSA
2:17.46	Brielle Bovee, FLHIGH
2:17.96	Ashley Daly, GADYNA
2:18.11	Shannon Daly, MRTS
2:18.26	Caitlyn Shortt, ORMHST
2:18.38	Melinda Hochart, NEGMSC

Girl's 15-16 100 Butterfly
  *52.91 Natalie Coughlin, PC (1998)
  52.92 Dana Kirk, PNTSC
  53.70 Laura Davis, PCTERA
  54.54 Elan Ghazal, CCCLOV
  54.56 Kristen Kilroy, ORTHSC
  54.59 Mary Descenza, ILACAD
  54.82 Amberle Biedermann, COAFAF
  55.01 Katherine Robinson, FLBSS
  55.42 Flora Kong, CAUNAT
  55.48 Candace Blackman, NTDM
  55.61 Rachel Ridgeway, ILLFSC
  55.62 Lisa Pursley, COAFAF
  55.67 Connie Brown, NEMVP
  55.71 Annie Babicz, FLSYS
  55.76 Amy Thurman, PCOAPB
  55.79 Emily Doetsch, MDNBAC
  55.80 Kathleen Carroll, OHGTAC

Girl's 15-16 200 Butterfly
*1:52.99 M.T. Meagher, KY (1981)
1:58.91	Laura Davis, PCTERA
1:59.00	Dana Kirk, PNTSC
1:59.38	Mary Descenza, ILACAD
1:59.62	Amberle Biedermann, COAFAF
1:59.98	Kalyn Keller, AZSDA
2:00.72	Elan Ghazal, CCCLOV
2:01.40	Ashley Chandler, AZSDA
2:01.80	Elizabeth Hill, GADYNA
2:01.86	Katherine Boland, MAGAAC
2:02.27	Rachel Ridgeway, ILLFSC
2:02.30	Whitney Myers, OHCM
2:02.42	Ashley Razo, PVOCCS
2:02.44	Brittany Johnson, NCWSY
2:02.48	Denise Bear, FLTPA
2:02.68	Lisa Pursley, COAFAF
2:02.69	Tawnie Bethune, SEHSA

Girl's 15-16 200 Individual Medley
*1:57.86 Tracy Caulkins, SE (1979)
1:59.32	Laura Davis, PCTERA
2:01.44	Melissa Klein, GADYNA
2:01.55	Nicole Mackey, CAAZOT
2:01.57	Kristen Caverly, CAAZOT
2:01.75	Brittany Johnson, NCWSY
2:02.07	Jeana Fuccillo, OZRSCA
2:02.41	Katie Willis, PNKING
2:02.44	Emily Kukors, PNKING
2:02.49	Dana Kirk, PNTSC
2:02.86	Lauren Hill, PNBC
2:03.10	Anna Trinidad, COCSST
2:03.12	Elaine Ferrito, OHUASC
2:03.38	Carly Geehr, CAUNAT
2:03.47	Erin Corgan, GASA
2:03.50	Carmen Retrum, INDON
2:03.59	Connie Brown, NEMVP

Girl's 15-16 400 Individual Medley
*4:08.09 Tracy Caulkins, SE (1979)
4:13.89	Kristen Caverly, CAAZOT
4:14.21	Melissa Klein, GADYNA
4:15.24	Laura Davis, PCTERA
4:17.45	Nicole Mackey, CAAZOT
4:17.76	Brittany Johnson, NCWSY
4:19.71	Erin Corgan, GASA
4:19.72	Carmen Retrum, INDON
4:20.08	Becky Kreutzjans, SIBFST
4:20.24	Ashley Carusone, FLNCFY
4:20.37	Emily Kukors, PNKING
4:20.43	Whitney Myers, OHCM
4:20.88	Katie Willis, PNKING
4:21.30	Katherine Boland, MAGAAC
4:21.51	Dana Kirk, PNTSC
4:21.61	Sarah Stein, COBLDR
4:22.03	Adrienne Binder, CASBSC

Girl's 17-18 50 Freestyle
  *22.46 Jenna Johnson, CA (1986)
  22.75 Kelly Bennett, PCSTAN
  22.82 Sara Platzer, PNWAKO
  22.95 Becky Short, SEMTS
  23.04 Sarah Jones, CAUNAT
  23.12 Meghan Peart, MAGAAC
  23.14 Yvonne Laaper, INNSC
  23.14 Sarah Wanezek, WIEBSC
  23.20 Katie Eckholt, MWSO
  23.21 Neka Mabry, ARLRAC
  23.26 Kim Vandenberg, PCOAPB
  23.29 Andrea Georoff, FLHIGH
  23.30 Kaela Humphries, MNFOXJ
  23.42 Tracy Egnatuk, MIALB
  23.45 Caroline Ellis, FLBSTC
  23.45 Paige Kearns, FLBSA
  23.56 Kammy Miller, MIPA

Girl's 17-18 100 Freestyle
  *48.45 Nicole Haislett, FL (1991)
  49.00 Maritza Correia, FLBSTC
  49.36 Sara Platzer, PNWAKO
  49.77 Lacey Boutwell, INNOB
  49.90 Tami Ransom, OHCM
  49.94 Becky Short, SEMTS
  50.10 Kim Vandenberg, PCOAPB
  50.43 Katie Eckholt, MWSO
  50.43 Danielle Becks, PCCAL
  50.45 Sarah Jones, CAUNAT
  50.62 Caroline Ellis, FLBSTC
  50.65 Jessica Hayes, CAUNAT
  50.71 Sarah Waanezek, WIEBSC
  50.74 Kristin Siminski, INPPSC
  50.76 Paige Kearns, FLBSA
  50.78 Meghan Peart, MAGAAC
  50.90 Laura Davis, PCTERA

Girl's 17-18 200 Freestyle
*1:45.06 Nicole Haislett, FL (1991)
1:45.65	Natalie Coughlin, PCTERA
1:46.72	Janelle Atkinson, FLUF
1:46.78	Sachiko Yamada, CAMVN
1:46.93	Maritza Correia, FLBSTC
1:48.14	Kim Vandenberg, PCOAPB
1:48.23	Jessica Hayes, CAUNAT
1:49.35	Paige Kearns, FLBSA
1:48.42	Tricia Harm, MASPIR
1:48.60	S. Caetano, PCTERA
1:48.62	Sara Platzer, PNWAKO
1:48.76	Melissa Deary, CAUSC
1:48.85	Kaela Humphries, MNFOXJ
1:48.87	Jessica Schrock, FLWFLA
1:49.14	Lacey Boutwell, INNOB
1:49.17	Amanda Larence, SENAC
1:492.4	Kaitlin Sandeno, CANGSV

Girl's 17-18 500 Freestyle
*4:34.39 Janet Evans, PC (1990)
4:39.07	Sachiko Yamada, CAMVN
4:39.09	Kaitlin Sandeno, CANGSV
4:39.44	Janelle Atkinson, FLUF
4:44.03	Sara McLarty, FLDBS
4:45.13	Rachael Burke, PVCUBU
4:46.59	Melissa Deary, CAUSC
4:47.97	Jackie Lobdell, PNTSC
4:48.04	Maritza Correia, FLBSTC
4:48.93	Jamie Tannhauser, PNSBAY
4:49.37	S. Caetano, PCTERA
4:49.39	Jean Lee, NEOSS
4:49.65	Caroline Burns, GADYNA
4:49.76	Evins Cameron, SENAC
4:50.18	Jennifer Windstein, MALAC
4:50.99	Joy Galloway, GUCFSC
4:51.47	Emily Mason, AZSAC

Girl's 17-18 1000 Freestyle
 *9:25.49 Janet Evans, CA (1989)
 9:35.89 Kaitlin Sandeno, CANGSV
 9:40.04 Sachiko Yamada, CAMVN
 9:42.39 Rachael Burke, PVCUBU
 9:48.18 Meredith Green, NCNCAC
 9:49.20 Caroline Burns, GADYNA
 9:51.24 Sara McLarty, FLDBS
 9:54.23 Jamie Tannhauser, PNSBAY
 9:54.29 Jamie Reid, PNPAC
 9:55.41 Jennifer Windstein, MALAC
 9:57.00 Evins Cameron, SENAC
 9:59.19 Elizabeth Lavell, MDNAAC
10:00.25 Katie McWilliams, CTAJSC
10:01.42 Shannon Van Curen, SENAC
10:01.44 Kathryn Hennessy, MVKCB
10:01.56 Elizabeth Hoffman, GUCFSC
10:02.27 Ali Williams, GASA

Girl's 17-18 1650 Freestyle
*15:39.14 Janet Evans, PC (1990)
15:49.27 Kaitlin Sandeno, CANGSV
16:00.83 Sachiko Yamada, CAMVN
16:04.42 Janelle Atkinson, FLUF
16:19.25 Sara McLarty, FLDBS
16:22.85 Meredith Green, NCNCAC
16:27.90 Diana Munz, LELESD
16:28.00 Erica Rose, LELESD
16:28.70 Jamie Ellis, GUTWST
16:30.31 Rachael Burke, PVCUBU
16:31.53 Jamie Tannhauser, PNSBAY
16:32.30 Marie Labosky, MAGAAC
16:33.53 Melissa Deary, CAUSC
16:34.05 Ali Williams, GASA
16:34.76 Jean Lee, NEOSS
16:35.31 Alyson Noble, CAUNAT
16:35.50 Kelli Barton, AZSSDA\

Girl's 17-18 100 Backstroke
  *51.23 Natalie Coughlin, PC (2001)
  51.23 Natalie Coughlin, PCTERA
  54.13 Taylor Spivey, GASA
  54.84 Neka Mabry, ARLRAC
  55.06 Maureen Farrell, CAUNAT
  55.19 Jamie Reid, PNPAC
  55.19 Kimberly Bercen, STTXA
  55.31 Amy Wagner, AZDTAC
  55.38 Haley Champion, PCUNAT
  55.86 Sarah Wanezek, WIEBSC
  55.93 Sarah Marshall, SNWOOD
  55.96 Sarah Haupt, MACYAA
  56.08 Katherine Paglini, ILCLSC
  56.08 Jessica Hayes, CANOVA
  56.20 Margaret Hoelzer, SEMBST
  56.22 Lindsay Staak, GADYNA
  56.28 Kathryn Rollins, AZHOT
  56.28 Jaime Ellis, GUTWST

Girl's 17-18 200 Backstroke
*1:51.02 Natalie Coughlin, PC (2001)
1:51.02	Natalie Coughlin, PCTERA
1:57.20	Taylor Spivey, GASA
1:57.73	Kaitlin Sandeno, CANGSV
1:58.13	Chelsea Hastings, STCCS
1:58.44	Jamie Reid, PNPAC
1:58.72	Erin Volcan, CAAZOT
1:58.79	Christina Thompson, GASA
1:58.82	Jaime Ellis, GUTWST
1:59.88	Jessica Hayes, CANOVA
2:00.03	Katherine Paglini, ILCLSC
2:00.21	Sachiko Yamada, CAMVN
2:00.45	Sara Shepherd, MAATAC
2:00.48	Maureen Farrell, CACANY
2:00.56	Lindsay Dalonzo, PCTIGR
2:00.72	Erin Mulshenock, MADAWG
2:00.84	Katherine Gordon, FLTPA

Girl's 17-18 100 Breaststroke
  *59.18 Tara Kirk, PC (2001)
  59.18	Tara Kirk, PCSTAN
  59.77	Kristen Woodring, AZRIO
  59.89	Megan Quann, PNPAC
1:02.39	Courtney Stanchock, MABAY
1:02.73	Lindsey Ertter, PVCUBU
1:02.84	Laura Davis, PCTERA
1:02.85	Heidi Schmidt, PCDACA
1:02.90	Brielle Bovee, FLHIGH
1:02.98	Amanda Larence, SENAC
1:02.99	Tricia Rye, OHABLY
1:03.31	Candace Weiman, PCPLS
1:03.58	Lola Woodworth, PNBC
1:03.66	Gina Merlone, PCPASC
1:03.72	Kelsey Savage, GAKTW
1:03.77	Emily Carter, AMBPR
1:03.80	Erin Calder, CAIHAC
1:03.80	Kelly Jones, OHKEY

Girl's 17-18 200 Breaststroke
*2:09.18 Tara Kirk, PC (2001)
2:09.18	Tara Kirk, PCSTAN
2:10.75	Megan Quann, PNPAC
2:13.03	Kristen Wodring, AZRIO
2:13.19	Tricia Rye, OHABLY
2:13.41	Laura Davis, PCTERA
2:14.49	Sarah Chandler, NTSMU
2:15.78	Emily Carter, AMBPR
2:15.97	Katherine Yevak, MVKCB
2:16.30	Heidi Schmidt, PCDACA
2:16.56	Lindsey Ertter, PVCUBU
2:16.72	Courtney Stanchock, MABAY
2:16.91	Catherine Coler, PCPLS
2:17.24	Lindsey Prather, MDRAC
2:17.27	Erin Calder, CAIHAC
2:17.47	Kelsey Savage, GAKTW
2:17.50	Alice Orr, CAUNAT

Girl's 17-18 100 Butterfly
  *51.18 Natalie Coughlin, PC (2001)
  51.18	Natalie Coughlin, PCTERA
  53.62	Kaitlin Sandeno, CAUNAT
  54.06	Corrie Clark, MAUMLY
  54.50	Laura Davis, PCTERA
  54.96	Katherine Yevak, MVKCB
  54.98	Lisa D'Olier, INIA
  55.14	Candace Weiman, PCPLS
  55.16	Laura Ullrich, PVCUBU
  55.27	Melissa Greene, ORTHSC
  55.30	Kim Vandenberg, PCOAPB
  55.32	Sarah Marshall, SNWOOD
  55.38	Rebecca Harper, VANOVA
  55.52	Cynthia Roller, PVCUBU
  55.54	Christy Olin, ILBRRY
  55.56	Juleen Rodakowski, NEMBM
  55.57	A. Lawless, GASA
  55.57	Heather Skaggs, FLSPA

Girl's 17-18 200 Butterfly
*1:53.37 M.T. Meagher, KY (1982)
1:55.93	Natalie Coughlin, PCTERA
1:56.92	Kaitlin Sandeno, CANGSV
1:58.98	Katherine Yevak, MVKCB
1:59.19	Rebecca Wolfe, GUTWST
1:59.50	Rebecca Harper, VANOVA
1:59.58	Kim Vandenberg, PCOAPB
1:59.88	Noelle Bassi, NJBAC
2:00.24	Emily Mason, AZSAC
2:00.36	Carlie Dykehouse, FLTPA
2:00.37	Melissa Miller, CAIHAC
2:00.62	Melissa Greene, ORTHSC
2:00.92	Paige Nath, MVWSC
2:01.12	Ali Williams, GASA
2:01.43	Sara McLarty, FLDBS
2:01.70	Jamie Reid, PNPAC
2:01.98	Cassandra Seland, FLPA

Girl's 17-18 200 Individual Medley
*1:57.02 Summer Sanders, SN (1991)
1:58.13	Natalie Coughlin, PCTERA
1:58.78	Tami Ransom, OHCM
1:59.22	Jaime Ellis, GUTWST
2:01.49	Katherine Yevak, MVKCB
2:01.54	Emily Pisula, WIWA
2:01.64	Amanda Larence, SENAC
2:01.65	Kim Vandenberg, PCOAPB
2:01.74	Marie Labosky, MAGAAC
2:01.84	Kris Willey, SNLODI
2:02.59	Megan Quann, PNPAC
2:02.62	Brooke Winkler, PCDACA
2:02.69	Candace Weiman, PCPLS
2:02.92	Amy Ng, PCSRVL
2:03.23	Catherine Coler, PCPLS
2:03.34	Tricia Harm, MASPIR
2:03.39	Erin Swenson, OZCSPS

Girl's 17-18 400 Individual Medley
*4:04.63 Tracy Caulkins, SE (1981)
4:09.54	Kaitlin Sandeno, CANGSV
4:11.38	Jaime Ellis, GUTWST
4:12.95	Sara McLarty, FLDBS
4:13.69	Amy Baly, VAUVA
4:14.91	Katherine Yevak, MVKCB
4:15.20	Emily Pisula, WIWA
4:16.94	Marie Labosky, MAGAAC
4:18.26	Tricia Rye, OHABLY
4:18.44	Brooke Winkler, PCDACA
4:18.87	Bethany Pendleton, WIWA
4:18.92	Emily Mason, AZSAC
4:19.24	Artemis Daphnis, PCUNAT
4:19.85	Amy Ng, PCSRVL
4:20.27	Esrica Rose, LELESD
4:20.55	Kris Willey, SNLODI
4:20.90	Kelli Barton, AZSDA



Back to Top

Boy's



Boys's 10-and-under 50 Freestyle
  *24.76 Alex Forbes, FL (1998)
  26.03 Daniel Coakley, HIHSC
  26.39 Tyler Shedron, SEXCEL
  26.42 Chris Housden, SEXCEL
  26.51 Kevin Nielsen, CACCAT
  26.61 John McGinley, MAUN
  26.69 Jason Lou, ORUN
  26.71 Steven Wright, FLYTO
  26.76 Ryan Garcia, PCWEST
  26.79 Kevin Munsch, PNKING
  26.98 Kevin Halverson, FLPA
  27.03 Sam Weinstein, AZSAC
  27.06 J. Woodall-Gainey, VAGATR
  27.08 Eric Ress, CTLEHY
  27.12 Matthew McLean, CTOMNI
  27.12 Sean Stewart, PVRMSC
  27.18 Drake Uu, SNAH

Boys's 10-and-under 100 Freestyle
  *54.74 Chas Morton, SE (1982)
  56.15	Chris Housden, SEXCEL
  57.11	Steven Wright, FLYTO
  57.44	Kevin Nielsen, CACCAT
  57.57	Tyler Shedron, SEXCEL
  57.62	Ryan Garcia, PCWEST
  57.68	Rikiya Yano, CAAZOT
  58.35	Matthew McLean, CTOMNI
  58.39	K. Flores-Maxfield, PCSSF
  58.53	J. Woodall-Gainey, VAGATR
  58.62	Sam Weinstein, AZSAC
  58.76	Eric Caron, NCNCAC
  58.82	Matt Thompson, NTROCI
  58.88	John McGinley, MAUN
  58.90	Kevin Munsch, PNKING
  59.00	Sean Stewart, PVRMSC
  59.22	Timothy Simo, CANOVA

Boys's 10-and-under 200 Freestyle
*1:58.60 Brian Fiske (2000?)
2:02.05	Steven Wright, FLYTO
2:03.88	Kevin Nielsen, CACCAT
2:04.66	Chris Housden, SEXCEL
2:05.01	Ryan Garcia, PCWEST
2:05.03	Eric Caron, NCNCAC
2:05.15	Ian Mirisola, CAPASA
2:06.09	Kevin Halverson, FLPA
2:07.24	Ricardo Duran, FLYTO
2:07.35	Tyler Shedron, SEXCEL
2:07.41	J. Woodall-Gainey, VAGATR
2:07.60	Rikiya Yano, CAAZOT
2:07.75	M. DePasqualie, NCHPSC
2:07.99	Brandon Carr, VABAC
2:08.03	Peter O'Brien, GUHEAT
2:08.12	Devon Judge, AZSAC
2:08.36	D.J. Taylor, NTATAC

Boys's 10-and-under 500 Freestyle
*5:29.18 Steven Wright, FL (2001)
5:29.18	Steven Wright, FLYTO
5:31.73	Eric Caron, NCNCAC
5:35.86	Ricardo Duran, FLYTO
5:37.05	Kevin Nielsen, CACCAT
5:37.44	Ryan Garcia, PCWEST
5:39.09	M. DePasqualie, NCHPSC
5:40.37	Logan Dodds, FLBSA
5:40.67	Hayes Johnson, KYCST
5:41.36	Tyler Shedron, SEXCEL
5:41.36	Chris Housden, SEXCEL

Boys's 10-and-under 50 Backstroke
(no record shown)
  29.95	Max Murphy, MNNLA
  30.05	Eric Ress, CTLEHY
  30.16	Ryan Garcia, PCWEST
  30.23	Charley Wang, NJLHY
  30.27	Brendon Andrews, FGLLL
  30.49	Nolan Koon, CACSA
  30.56	Eric Anderson, MAATAC
  30.58	Chris Housden, SEXXCEL
  30.59	Matthew Thompson, NTROCK
  30.62	Ian Mirisola, CAPASA
  30.66	Gregory Pelton, CTWYW
  30.74	Hayes Johnson, KYCST
  30.78	Jeo Ziegler, SEXCEL
  30.93	Adam O'Neill, OZHEAT
  31.04	Andrew Peck, IABLST
  31.05	Kyle Diedrich, GADYNA

Boys's 10-and-under 100 Backstroke
*1:01.35 Rick Hancock, SC (1996)
1:03.91	Ian Mirisola, CAPASA
1:04.86	Chris Housden, SEXCEL
1:05.04	Eric Ress, CTLEHY
1:05.65	Ryan Garcia, PCWEST
1:05.69	Chris Skoda, NJSHY
1:06.04	Matthew Thompson, NTROCK
1:06.30	Charley Wang, NJLHY
1:06.52	Joe Ziegler, SEXCEL
1:06.60	Max Murphy, MNNLA
1:06.70	Justin Brown, MAPDR
1:06.79	Hayes Johnson, KYCST
1:06.95	Chet Dols, NCUN
1:06.95	Brandon Carr, VABAC
1:07.06	R. Schleicher, AZPST
1:07.18	Kevin Nielsen, CACCAT
1:07.34	Gregory Pelton, CTWYW

Boys's 10-and-under 50 Breaststroke
  *32.16 Jordan Rantz, IN (1999)
  33.47	Alan Forbes, FLUN
  34.00	Kevin Munsch, PNKING
  34.01	Austin Hoover, SEGST
  34.49	Robert Eyckmans, MRYMID
  34.57	Yuki Takano, CANOVA
  34.57	Ryan Ploetz, INNSC
  34.62	Evan Wollman, MDASC
  34.82	Michael Fortune, PCPASC
  34.86	Charlie Rimkus, CAUNAT
  34.91	Jared Heston, IECAST
  35.07	Conor Swanson, NEABF
  35.08	Wesley Smith, GUHEAT
  35.16	Alex Navarro, PCPASC
  35.18	Aidan Considine, MDCAA
  35.29	Zachary Lopez, GASA
  35.39	K. Flores-Maxfield, PCSSF

Boys's 10-and-under 100 Breaststroke
*1:10.06 Scott Spann, ST (1999)
1:13.43	Kevin Munsch, PNKING
1:14.03	Alan Forbes, FLUN
1:14.71	Evan Wollman, MDASC
1:14.78	Stephen Lee, CAAZOT
1:14.97	Jared Heston, IECAST
1:15.05	Ian Mirisola, CAPASA
1:15.18	Ben Baldwin, CAMVN
1:15.87	J. Christensen, PVFISH
1:15.94	Charlie Rimkus, CAUNAT
1:16.03	Conor Swanson, NEABF
1:16.15	Ryan Ploetz, INNSC
1:16.53	Alex Navarro, PCPASC
1:16.56	Brian Winchester, PVAAC
1:16.75	Michael Fortune, PCPASC
1:17.07	Walter Gault, PCPET
1:17.22	Wesley Smith, GUHEAT

Boys's 10-and-under 50 Butterfly
  (No record shown)
  28.33 Douglas Dietrich, AMGPAC
  28.82	Ryan Garcia, PCWEST
  29.01	Mason Wilcox, VACGBD
  29.03	Matthew McLean, CTOMNI
  29.05	K. Flores-Maxfield, PCSSF
  29.10	Tyler Shedron, SEXCEL
  29.15	Eric Ress, CTLEHY
  29.29	Brendon Andrews, FGLLL
  29.30	Conor Swanson, NEABF
  29.37	Sam Weinstein, AZSAC
  29.38	Jay Giddens, SINCA
  29.58	Matthew Baumler, VAWAC
  29.68	Ryan Hartman, VASEVA
  29.76	Tim Nam, MRM
  29.76	Daniel Coakley, HIHSC
  29.79	Sean Stewart, PVRMSC

Boys's 10-and-under 100 Butterfly
  *59.97 Zachary Ferguson, IA (1992)
1:03.01	Douglas Dietrich, AMGPAC
1:04.08	Tyler Shedron, SEXCEL
1:04.34	Victor LeClere, WILAKE
1:04.35	Matthew McLean, CTOMNI
1:04.67	Mason Wilcox, VACGBD
1:04.83	Brendon Andrews, FGLLL
1:04.97	Kevin Nielsen, CACCAT
1:05.36	Jose Crescimbeni, FLCAT
1:05.60	Ryan Garcia, PCWEST
1:05.60	K. Flores-Maxfield, PCSSF
1:05.81	Michael Aitken, NCBULL
1:05.92	Matthew Baumler, VAWAC
1:06.22	Eric Ress, CTLEHY
1:06.30	Alan Forbes, FLUN
1:06.47	Reed Taylor, INCSC
1:06.63	Conor Swanson, NEABF

Boys's 10-and-under 100 Individual Medley
*1:02.47 Collin Gladys, CA (2000)
1:05.39	Kevin Nielsen, CACCAT
1:05.55	Ian Mirisola, CAPASA
1:06.44	K. Flores-Maxfield, PCSSF
1:06.58	Kevin Munsch, PNKING
1:06.62	Brendon Andrews, FGLLL
1:06.73	Alan Forbes, FLUN
1:07.06	Rikiya Yano, CAAZOT
1:07.19	Ryan Garcia, PCWEST
1:07.24	Hayes Johnson, KYCST
1:07.32	Conor Swanson, NEABF
1:07.79	Charlie Rimkus, CAUN
1:07.89	Chris Housden, SEXCEL
1:08.20	Steven Wright, FLYTO
1:08.22	Sean Stewart, PVRMSC
1:08.29	Sam Weinstein, AZSAC
1:08.32	Ryan Hartman, VASEVA

Boys's 10-and-under 200 Individual Medley
*2:12.29 Chas Morton, SE (1982)
2:19.15	Ian Mirisola, CAPASA
2:20.11	Kevin Munsch, PNKING
2:22.19	Kevin Nielsen, CACCAT
2:22.49	Ryan Garcia, PCWEST
2:23.36	Ryan Ploetz, INNSC
2:2.356	Charlie Rimkus, CAUN
2:23.72	Eric Caron, NCNCAC
2:24.06	K. Flores-Maxfield, PCSSF
2:24.87	Steven Wright, FLYTO
2:24.98	Hayes Johnson, KYCST
2:25.57	Michael Aitken, NCBULL
2:25.65	Peter O'Brien, GUHEAT
2:25.94	Brett Nagle, ORPRSC
2:26.06	Conor Swanson, NEABF
2:26.33	Brendon Andrews, FGLLL
2:26.68	Jens Von Edler, CABCH

Boys's 11-12 50 Freestyle
*22.54 Alex Forbes, FL (2000)
22.54 Alex Forbes, FLSLA
22.71 Lee Robertson, VASMAC
23.14 Scott Schauer, CASEAL
23.36 Robert Padgett, NCGSA
23.78 Jordan Wacker, GASA
23.91 G. Stevens-Palmer, PVFISH
23.93 Shane Tusup, MRTS
23.95 Andrew Wang, STTXA
23.99 J. LaRocque, MICUDA
24.01 Dexter Barnard, PNSS
24.18 Michael McKellar, SEACAC
24.19 John Moore, MSLSAM
24.19 Alexander Yee, GUUN
24.20 Michael Wang, PCSUNN
24.21 Michael O'Connell, MDGTAC
24.22 Bryce Roberson, GASST

Boys's 11-12 100 Freestyle
*48.90 Grant Wieczorek, IN (1999)
49.77 Scott Schauer, CASEAL
49.86 Alex Forbes, FLSLA
50.35 Robert Padgett, NCGSA
50.49 Jordan Wacker, GASA
51.18 Lee Robertson, VASMAC
51.46 Joshua Renegar, SEHSA
51.66 G. Stevens-Palmer, PVFISH
51.97 Larry Kuklinski, CALKWD
52.13 Michael Wang, PCSUNN
52.13 David Shih, PCDDST
52.22 Shane Tusup, MRTS
52.25 J. LaRocque, MICUDA
52.29 Nick Zech, SIPS
52.44 S. Cousins, INCSSC
52.55 Andrew Wang, STTXA
52.62 Jordan Rantz, INWAWA

Boys's 11-12 200 Freestyle
*1:47.38 M. Smalley, GU (2000)
1:47.93	Scott Schauer, CASEAL
1:50.15	Jordan Wacker, GASA
1:50.56	Robert Padgett, NCGSA
1:51.27	Geoffrey Lydick, NMDUKE
1:51.43	Andrew Deters, CATCC
1:52.44	Alex Forbes, FLSLA
1:52.69	Joshua Renegar, SEHSA
1:52.76	Ricky Berens, FLBSA
1:52.95	G. Stevens-Palmer, PVFISH
1:53.06	Lee Robertson, VASMAC
1:53.53	Charles Hessler, OHCM
1:53.63	Shane Tusup, MRTS
1:53.89	Daniel McMahon, GADYNA
1:53.92	S. Cousins, INCSC
1:54.07	Kenneth Reade, GUTWST
1:54.17	Jeremy Gregory, PNTSC

Boys's 11-12 500 Freestyle
*4:47.65 Robert Margalis,, FL (1995)
4:54.63	Andrew Deters, CATCC
4:55.38	Daniel McMahon, GADYNA
4:56.33	Richard Bullock, FLWFLA
4:56.44	Ricky Berens, FLBSA
4:56.78	Jordan Wacker, GASA
4:56.90	Jeremy Gregory, PNTSC
4:57.47	Geoffrey Lydick, NMDUKE
4:57.50	Walter Stovall, SEMTS
4:59.38	Robert Padgett, NCGSA
5:00.72	G. Stevens-Palmer, PVFISH
5:01.20	Hunter Barrett, PNBC
5:01.27	Joshua Renegar, SEHSA
5:01.91	Scott Schauer, CASEAL
5:02.40	Charles Peterson, NCCCS
5:03.21	Kenneth Reade, GUTWST
5:03.88	Charles Hessler, OHCM

Boys's 11-12 1000 Freestyle
*10:07.52 Jeremy Gregory, PN (2001)
10:07.52 Jeremy Gregory, PNTSC
10:08.44 Andrew Deters, CATCC
10:11.23 Geoffrey Lydick, NMDUKE
10:12.34 Richard Bullock, FLWFLA
10:20.53 Charles Peterson, NCCCS
10:21.90 Jordan Wacker, GASA
10:24.97 Brooks Stovall, SEMTS
10:28.68 G. Stevens-Palmer, PVFISH
10:29.68 Alex Anderson, PVFISH
10:31.44 Matthew Minikus, NCWAVE
10:32.49 Clark Burckle, KYLAK
10:43.52 Patrick O'Malley, FLTPA
10:44.24 Ee Seng Yap, CAPVAC
10:44.68 Joshua Renegar, SEHSA
10:48.26 J.J. Helms, GUCATS
10:48.64 James Graves, WIBAC

Boys's 11-12 1650 Freestyle
*16:51.94 Jeremy Gregory, PN (2001)
16:51.94 Jeremy Gregory, PNTSC
17:03.38 Geoffrey Lydick, NMDUKE
17:06.42 Charles Peterson, NCCCS
17:07.80 Andrew Deters, CATCC
17:19.44 Jordan Wacker, GASA
17:27.09 G. Stevens-Palmer, PVFISH
17:39.84 Richard Bullock, FLWFLA
17:41.97 Joshua Renegar, SEHSA
17:42.79 Alex Anderson, PVFISH
17:50.34 Charles Hessler, OHCM
17:50.41 Charles Houchin, NCCY
17:52.12 Joshua Helms, GUCATS
17:53.25 Ee Seng Yap, CAPVAC
17:56.36 Fred Hwang, PCWV
17:58.62 Garth Summers, ORTHSC
17:59.88 Andy Osterland, NTATAC

Boys's 11-12 50 Backstroke
*25.32 David Chan, CC (1992)
26.63 Joshua Hafkin, PVRMSC
26.70 Shane Tusup, MRTS
27.12 Daniel McMahon, GADYNA
27.34 Jeffrey Zhou, NIUBAM
27.36 Lee Robertson, VASMAC
27.43 Gabriel Strickler, MICUDA
27.49 Zachary Schiavo, MAJW
27.71 Alex Forbes, FLSLA
27.74 J. Barnett-Woods, CAAZOT
27.80 Scott Wong, PCSCSC
27.81 Adam Taft, CTWYW
27.93 Jesse Krompier, PCWCAB
27.93 Craig Deputy, MADAWG
27.96 Nicholas Lloyd, VARAYS
27.97 Alex Elrod, NTATAC
28.00 Taylor Goodwin, NECUDA

Boys's 11-12 100 Backstroke
  *54.79 David Chan, CC (1993)
  56.22	Shane Tusup, MRTS
  57.95	Daniel McMahon, GADYNA
  58.40	Lee Robertson, VASMAC
  58.58	Eric Olesen, GUBTA
  58.61	Joshua Hafkin, PVRMSC
  58.99	Michael O'Connell, MDGTAC
  59.01	Gabriel Strickler, MICUDA
  59.12	Andrew Deters, CATCC 
  59.23	Jeffrey Zhou, NIUBAM
  59.31	Andrew Wang, STTXA
  59.47	J. Barnett-Woods, CAAZOT
  59.49	Chris Thompson, GARAYS
  59.65	Nicholas Lloyd, VARAYS
  59.68	Scott Wong, PCSCSC
  59.71	Craig Deputy, MADAWG
  59.74	Philip Heyboer, MIWMS

Boys's 11-12 200 Backstroke
*2:02.68 Richard Bullock, FL (2001)
2:02.68	Richard Bullock, FLWFLA
2:04.01	Daniel McMahon, GADYNA
2:05.52	Shane Tusup, MRTS
2:06.46	Andrew Deters, CATCC
2:06.97	Robert Padgett, NCSSA
2:07.20	Jeremy Gregory, PNTSC
2:07.40	Jordan Wacker, GASA
2:07.60	Charles Hessler, OHCM
2:08.63	D. Huguenard, KYLAK
2:08.98	Bryan O'Connor, NCRSA
2:10.08	Jason Chatlosh, SCFAST

Boys's 11-12 50 Breaststroke
*28.24 Chris Miller, MR (1994)
28.87 Jordan Rantz, INWAWA
29.13 Corey Swanson, NEABF
29.62 Nick Zech, SIPS
29.75 Sean Mahoney, PCTERA
29.94 Scott Spann, STCCS
30.07 Gerald Merritt, MWNA
30.32 Andrew Seo, CACCAT
30.34 Matthew Ison, SEMYB
30.40 Scott Wong, PCSCSC
30.45 James Boutwell, SEMYB
30.52 Will Richards, MDMD
30.54 Robert Padgett, NCGSA
30.58 James McLaughlin, PCMP
30.80 Bryan Moorefield, VANOVA
30.72 J LaRocque, MICUDA
30.84 Jack Dash, NCWAVE

Boys's 11-12 100 Breaststroke
*1:00.84 Chris Miller, MR (1994)
1:03.27	Nick Zech, SIPS
1:03.71	Jordan Rantz, INWAWA
1:03.89	Andrew Seo, CACCAT
1:03.93	Scott Wong, PCSCSC
1:04.12	Maverick Smalley, GUTWST
1:04.14	Sean Mahoney, PCTERA
1:04.25	Corey Swanson, NEABF
1:04.35	Scott Spann, STCCS
1:05.27	James Boutwell, SEMYB
1:05.33	Matthew Ison, SEMYB
1:05.38	Will Richards, MDMD
1:05.99	Adam Heinz, CAAZOT
1:06.06	Gerald Merritt, MWNA
1:06.18	Brice Grunert, WIMFSC
1:06.23	Peter Lo, PCUN
1:06.41	Jordan Kobb, MDNBAC

Boys's 11-12 200 Breaststroke
*2:18.03 Sean Mahoney, PC (2001)
2:18.03	Sean Mahoney, PCTERA
2:20.69	Jeremy Gregory, PNTSC
2:21.21	Scott Wong, PCSCSC
2:24.09	Andrew Seo, CACCAT
2:24.58	Corey Swanson, NEABF
2:24.81	Scott Spann, STCCS
2:25.19	Jordan Rantz, INWAWA
2:25.65	Peter Lo, PCUN
2:25.80	Kevin Capps, OZCSPS
2:25.99	Bryson Chiu, NTCOR
2:26.19	Clark Burckle, KYLAK

Boys's 11-12 50 Butterfly
*24.26 Matt Zimmerman, NC (1996)
24.29 Alex Forbes, FLSLA
25.53 Joshua Hafkin, PVRMSC
25.62 Matthew Ison, SEMYB
25.71 Corey Swanson, NEABF
25.72 Robert Padgett, NCGSA
25.72 Scott Schauer, CASEAL
25.77 Shane Tusup, MRTS
25.91 Michael Wang, PCSUNN
26.06 D. Huguenard, KYLAK
26.07 Brian Wilson, NJSAY
26.10 Michael McKellar, SEACAC
26.10 Ricky Berens, FLBSA
26.15 Eric Olesen, GUBTA
26.16 Mark Dylla, COTOPS
26.17 Corey Chandler, VAGATR
26.24 Chris Brady, MAMA

Boys's 11-12 100 Butterfly
*51.85 Chas Morton, SE (1984)
54.28 Scott Schauer, CASEAL
54.79 Alex Forbes, FLSLA
56.28 Ricky Berens, FLBSA
56.50 Shane Tusup, MRTS
56.87 Robert Padgett, NCGSA
57.17 Brian Wilson, NJSAY
57.18 Corey Chandler, VAGATR
57.34 Michael McKellar, SEACAC
57.35 Lee Robertson, VASMAC
57.55 Mark Dylla, COTOPS
57.57 Chris Brady, MAMA
57.57 Joshua Renegar, SEHSA
57.69 Chris Gallagher, MATSC
57.81 Eric Olesen, GUBTA
57.88 Y. Shimogawara, CTGYD
57.94 Jordan Wacker, GASA

Boys's 11-12 200 Butterfly
*2:01.88 Ricky Berens, FL (2001)
2:01.88	Ricky Berens, FLBSA
2:05.92	Richard Bullock, FLWFLA
2:06.45	Jordan Wacker, GASA
2:06.59	Scott Schauer, CASEAL
2:07.89	Clark Burckle, KYLAK
2:08.00	Joshua Renegar, SEHSA
2:08.41	Jeremy Gregory, PNTSC
2:10.58	Corey Chandler, VAGATR
2:10.78	Alex Padilla, GUHEAT
2:10.82	Andrew Deters, CATCC
2:11.43	Garth Summers, ORTHSC
2:11.60	J.J. Helms, GUCATS
2:11.85	Bryan O'Connor, NCRSA
2:12.08	Casey McCartin, CADA
2:12.30	Michael McKellar, SEACAC
2:12.33	D. Huguenard, KYLAK

Boys's 11-12 100 Individual Medley
  *55.78 Jason Hwang, CA (1998)
  57.03	Scott Schauer, CASEAL
  57.74	Robert Padgett, NCGSA
  57.95	Nick Zech, SIPS
  58.33	Corey Swanson, NEABF
  58.64	Alex Yee, GUUN
  58.92	Michael Wang, PCSUNN
  59.17	Matthew Ison, SEMYB
  59.37	Y. Shimogawara, CTGYWD
  59.44	Alex Forbes, FLSLA
  59.44	Scott Wong, PCSSC
  59.80	G. Stevens-Palmer, PVFISH
  59.85	Jordan Wacker, GASA
  59.88	Charles Hessler, OHCM
1:00.12	Shane Tusup, MRTS
1:00.15	J. LaRocque, MICUDA
1:00.27	Michael O'Connell, MDGTAC

Boys's 11-12 200 Individual Medley
*1:56.61 Chas Morton, SE (1984)
2:02.11	Robert Padgett, NCGSA
2:03.00	Scott Schauer, CASEAL
2:06.28	Corey Swanson, NEABF
2:06.29	Shane Tusup, MRTS
2:06.74	Andrew Deters, CATCC
2:06.97	Jeremy Gregory, PNTSC
2:06.99	Hunter Barrett, PNBC
2:07.25	Y. Shimogawara, CTGWYD
2:07.42	Alex Forbes, FLSLA
2:07.59	Alex Yee, GUUN
2:07.79	Scott Wong, PCSCSC
2:08.96	Matthew Ison, SEMYB
2:09.37	S. Cousins, INCSC
2:03.39	Nick Zech, SIPS
2:09.49	Joshua Renegar, SEHSA
2:09.80	G. Stevens-Palmer, PVFISH

Boys's 11-12 400 Individual Medley
*4:22.57 Jeremy Gregory, PN (2001)
4:22.57	Jeremy Gregory, PNTSC
4:28.70	Andrew Deters, CATCC
4:30.36	Scott Wong, PCSCSC
4:31.38	Joshua Renegar, SEHSA
4:31.90	Jordan Wacker, GASA
4:33.20	Nick Zech, SIPS
4:33.42	Ricky Berens, FLBSA
4:33.44	Clark Burckle, KYLAK
4:33.53	Brice Grunert, WIMFSC
4:34.15	Scott Schauer, CASEAL
4:34.52	Garth Summers, ORTHSC
4:34.68	Daniel McMahon, GADYNA
4:35.21	Robert Padgett, NCGSA
4:36.38	D. Huguenard, KYLAK
4:36.58	Hunter Barrett, PNBC
4:36.60	Charles Peterson, NCCCS

Boys's 13-14 50 Freestyle
  *20.79 Kyle Bubolz, WI (2001)
  20.79	Kyle Bubolz, WIWEST
  21.59	John Mullen, OHWTRC
  21.70	Jason Timmer, MNSTC
  21.77	Shaun Armstrong, MRTVSC
  21.81	Grant Wieczorek, INCSC
  21.92	John Kreitler, PVPM
  21.93	M. El-Amin, GACAD
  21.98	Alex Forbes, FLSLA
  22.09	Daniel Priestley, MIBBD
  22.24	Adam Papendick, NJLHY
  22.24	Jay Carpenter, FLCAT
  22.27	David Guernsey, CTCAT
  22.27	Jason Burton, NCGSA
  22.27	John Sands, OHNASC
  22.28	Dash Rothberg, PCWCAB
  22.29	Robert Wicklund, BDSWAT

Boys's 13-14 100 Freestyle
  *45.49 Kyle Bubolz, WI (2001)
  45.49	Kyle Bubolz, WIWEST
  47.00	Jason Timmer, MNSTC
  47.57	Grant Wieczorek, INCSC
  47.58	John Mullen, OHWTRC
  47.65	Alex Forbes, FLSLA
  48.02	Jay Carpenter, FLCAT
  48.16	John Kreitler, PVPM
  48.16	Noa Sakamoto, HIPAQ
  48.16	Andrew Bergren, FLBSS
  48.33	Jason Burton, NCGSA
  48.34	Shaun Armstrong, MRTVSC
  48.37	Robert Wicklund, BDSWAT
  48.42	Bartosz Mebel, NJMETX
  48.60	Ken Waldthaler, SNFAC
  48.61	Lance Bowman, KYPST
  48.64	Thuy Nguyen, PCWCAB

Boys's 13-14 200 Freestyle
*1:39.20 Ian Crocker, ME (1997)
1:42.70	Grant Wieczorek, INCSC
1:43.57	Michael Swanson, MATSC
1:43.60	Noa Sakamoto, HIPAW
1:43.71	Kyle Bubolz, WIWEST
1:43.71	Mark Eckert, HIIOL
1:43.80	John Foster, CADSS
1:43.96	Chris Schenck, ILBRRY
1:44.30	Jay Carpenter, FLCAT
1:44.53	T. Southmayd, MASSC
1:44.86	Greg Stahl, GUTWST
1:44.93	Andrew Thorn, MALAC
1:45.08	William Antisdale, PNBC
1:45.31	D. Vitagliano, CTHNHS
1:45.52	Max Jaben, MVKCB
1:45.55	Christian Robledo, MRLIAC
1:45.58	Sean Davis, OHABLY

Boys's 13-14 500 Freestyle
*4:26.79 Michael Phelps, MD (2000)
4:34.89	Michael Swanson, MATSC
4:37.27	Cory Knopp, MDNBAC
4:38.86	John Foster, CADSS
4:39.18	Matthew Biel, PCTERA
4:39.84	William Antisdale, PNBC
4:39.99	T. Southmayd, MASSC
4:40.14	Chris Talbott, PCSCSC
4:40.54	Jens Anderson, MTBOZ
4:40.67	Greg Stahl, GUTWST
4:41.03	Kyle Edens, WTCOM
4:41.11	Andrew Thorn, MALAC
4:41.41	John Becker, OHABLY
4:41.91	Noa Sakamoto, HIPAQ
4:42.30	Steven Bowling, MIFLY
4:42.82	Ken Waldthaler, SNFAC
4:43.08	John Koehler, OHDR

Boys's 13-14 1000 Freestyle
*9:10.10 Jeremy Kane, SE (1993)
9:30.84	Cory Knopp, MDNBAC
9:34.65	T. Southmayd, MASSC
9:37.60	Jens Anderson, MTBOZ
9:38.20	Scott Spansail, CAAZOT
9:39.41	John Foster, CADSS
9:41.03	Michael Swanson, MATSC
9:42.39	Matthew Biel, PCTERA
9:43.04	James Hard, GUTWST
9:43.86	Noa Sakamoto, HIPAQ
8:45.63	Robert Griest, GADYNA
9:45.99	John Koehler, OHDR
9:47.47	Kyle Edens, WTCOM
9:49.03	Dustin McLArty, FLDBS
9:49.11	Larry Rosa, NJEEX
9:49.68	Ken Waldthaler, SNFAC
9:49.84	K. Tannhauser, PNSBAY

Boys's 13-14 1650 Freestyle
*15:28.92 Paul Budd, SE (1980)
15:54.76 Matthew Biel, PCTERA
15:58.39 Cory Knopp, MDNBAC
15:59.83 Greg Stahl, GUTWST
16:00.06 T. Southmayd, MASSC
16:01.56 Michael Swanson, MATSC
16:02.53 Kyle Edens, WTCOM
16:03.38 William Antisdale, PNBC
16:08.21 John Koehler, OHDR
16:10.42 Jens Anderson, MTBOZ
16:12.41 Noa Sakamoto, HIPAQ
16:12.78 Scott Spansail, CAAZOT
16:14.31 John Foster, CADSS
16:15.17 Timothy Parent, PNPAC
16:15.51 James Hard, GUTWST
16:16.25 J. Buchanan, OHDR
16:17.00 Mark Eckert, HIIOL

Boys's 13-14 100 Backstroke
  *50.31 Dan Westcott, GU (1995)
  51.99	Mark Eckert, HIIOL
  52.13	Kyle Bubolz, WIWEST
  52.46	Chris Seitz, OHCLPR
  52.77	Nathan Moore, MRNBS
  53.13	Brian Fiske, NEMVP
  53.14	Robert Wicklund, BDSWAT
  53.16	Donald Goodrich, AZASG
  53.30	Jay Carpenter, FLCAT
  53.38	Shaun Armstrong, MRTVSC
  53.66	Robert Padgett, NCGSA
  53.77	Dash Rothberg, PCWCAB
  53.96	Kevin Cargill, GADYNA
  54.01	Eddie Erazo, SIBFST
  54.03	Eric Mai, GUBTA
  54.06	Pat Mellors, AMJCCS
  54.08	Ian Lentz, PCQUIK

Boys's 13-14 200 Backstroke
*1:49.08 Matt Grevers, IL (2000)
1:49.99	Mark Eckert, HIIOL
1:52.57	Brian Fiske, NEMVP
1:53.64	Nathan Moore, MRNBS
1:53.83	Eddie Erazo, SIBFST
1:54.65	Kevin Cargill, GADYNA
1:55.22	Scott Lathrope, PCOAPB
1:55.50	Robert Wicklund, BDSWAT
1:56.04	Jay Carpenter, FLCAT
1:56.48	Jason Johnson, GADYNA
1:56.54	Robert Padgett, NCGSA
1:56.80	Robert Nitto, SCUS
1:56.88	Scott Spansail, CAAZOT
1:56.97	Chris Seitz, OHCLPR
1:57.35	Donald Goodrich, AZASG
1:57.37	Sergio Ruiz, BDDSSC
1:57.50	Daniel Mizelle, VANOVA

Boys's 13-14 100 Breaststroke
  *57.01 John Moffet, PC (1979)
  58.57	Shaun Armstrong, MRTVSC
  59.18	Jon Roberts, NIGRRR
  59.68	Andrew Bergren, FLBSS
  59.72	George Grcevich, INMAC
  59.99	Jason Timmer, MNSTC
1:00.49	Steven Park, CAUN
1:00.50	Jay Cormier, SECLUB
1:00.50	Brian Fiske, NEMVP
1:00.69	Paul Hughes, AKGSC
1:00.71	Eric Swenson, NJFSPY
1:00.74	Manuel Sanchez, CACOMM
1:00.92	Jason Brisson, VANOVA
1:00.94	Bradley Ally, FGFLST
1:01.09	C.J. Nuess, IESAS
1:01.11	Sheylan Patel, FLHIGH
1:01.12	Paul Sullivan, NEABF

Boys's 13-14 20 Breaststroke
*2:03.89 John Moffet, PC (1979)
2:08.44	P.J. Sullivan, NEABF
2:10.50	Manuel Sanchez, CACOMM
2:10.81	Maverick Smalley, GUTWST
2:10.97	Steven Park, CACANY
2:11.18	Evan Pham, CAAZOT
2:11.21	Paul Kornfeld, GUBTA
2:11.30	Bradley Ally, FGFLST
2:11.79	Andres Buitrago, GUBTA
2:12.12	Russell Taylor, PCHCA
2:12.34	Jon Roberts, NIGRRR

Boys's 13-14 100 Butterfly
*49.44 Kyle Bubolz, WI (2001)
49.44 Kyle Bubolz, WIWEST
51.61 M. El-Amin, GACAD
51.75 Mark Eckert, HIIOL
52.15 Jonn Mullen, OHWTRC
52.20 Joseph Redmon, GASCAT
52.34 Eddie Erazo, SIBFST
52.43 Robert Fischetti, VAPSDN
52.72 James Walsh, VATAC
52.73 Alex Forbes, FLSLA
52.78 William Stovall, SEMTS
52.84 J. Baxter, KYSUSS
52.90 Chris Seitz, OHCLPR
53.10 Shaun Armstrong, MRTVSC
53.34 Robert Wicklund, BDSWAT
53.35 Grant Wieczorek, INCSC
53.37 D. Woodberry, GACAD
53.37 Eric Thomasson, MDSPY
53.37 Gregory St. Cyr, GUDADS

Boys's 13-14 200 Butterfly
*1:49.97 Michael Phelps, MD (2000)
1:50.61	Eddie Erazo, SIBFST
1:52.71	Shaun Wo, MRAGUA
1:53.00	T. Shimogawara, CTGYWD
1:55.55	Robert Wicklund, BDSWAT
1:56.23	James Walsh, VATAC
1:56.38	Kyle Bubolz, WIWEST
1:56.62	William Stovall, SEMTS
1:56.67	Gregory St. Cyr, GUDADS
1:56.83	Noa Sakamoto, HIPAQ
1:57.15	William Antisdale, PNBC
1:57.28	Max Jaben, MVKCB
1:57.36	Greg Stahl, GUTWST
1:57.41	Timothy Parent, PNPAC
1:57.58	Jonathan Baxter, KYSUSS
1:57.80	Jonathan Ehret, AZPSC
1:57.83	C. Schenck, ILBRRY

Boys's 13-14 200 Individual Medley
*1:51.92 Michael Phelps, MD (2000)
1:54.52	Mark Eckert, HIIOL
1:56.95	Brian Fiske, NEMVP
1:57.16	Timothy Parent, PNPAC
1:57.56	Andrew Bergren, FLBSS
1:57.77	Maverick Smalley, GUTWST
1:57.94	Pat Mellors, AMJCCS
1:58.08	Bradley Ally, FGFLST
1:58.27	Robert Wicklund, BDSWAT
1:58.32	M. El-Amin, GACAD
1:58.37	Andres Buitrago, GUBTA
1:58.48	C.J. Nuess, IESAS
1:58.52	Jon Roberts, NIGRRR
1:58.76	Steven Park, CACANY
1:58.85	Ian Lentz, PCQUIK
1:58.95	Michael Bowen, CAUN
1:58.99	Jay Cormier, SECLUB

Boys's 13-14 400 Individual Medley
*3:56.80 Michael Phelps, MD (2000)
4:07.25	Timothy Parent, PNPAC
4:08.79	Andres Buitrago, GUBTA
4:09.47	T. Southmayd, MASSC
4:09.72	Bradley Ally, FGFLSC
4:09.87	Larry Rosa, NJEEX
4:10.40	Mark Eckert, HIIOL
4:10.72	Michael Bowen, CASBSC
4:10.78	T. Southmayd, MASSC
4:11.03	Brian Fiske, NEMVP
4:11.15	Greg Stahl, GUTWST
4:11.45	Pat Mellors, AMJCCS
4:11.47	Grant Wieczorek, INCSC
4:11.52	C.J. Nuess, IESAS
4:11.55	Andrew Berggren, FLBSS
4:11.94	Maverick Smalley, GUTWST
4:14.20	Jay Cormier, SECLUB

Boys's 15-16 50 Freestyle
  *20.20 Michael Cavic, CA (2001)
  20.20	Michael Cavic, CANOVA
  20.78	Matthew Grevers, ILLFSC
  20.89	Gregor Greiner, WTYMCA
  20.91	Kiel Ochalek, MIMSC
  20.93	C. Hollinger, MALAC
  20.94	Doug Van Wie, NCATOM
  21.03	Joel Roycik, FLHIGH
  21.03	Tim Randolph, INMAC
  21.04	B. Wildman-Tobriner, PCGOF
  21.07	Chris Hagedorn, WVHEAT
  21.08	Adam Barton, BDDSSC
  21.11	Davis Tarwater, SEPACK
  21.14	William Reinhardt, PCPASC
  21.16	Gary Grant, NJLHY
  21.25	Ross Hebert, LAES
  21.26	Larry Chong, CAUN

Boys's 15-16 100 Freestyle
  *43.83 Joe Hudepohl, OH (1990)
  44.43	Michael Cavic, CANOVA
  45.14	Matthew Grevers, ILLFSC
  45.71	Gregor Greiner, WTYMCA
  45.71	B. Wildman-Tobriner, PCFOG
  45.80	C. Hollinger, MALAC
  45.82	Andrew Van Meter, IACIA
  45.87	Doug Van Wie, NCATOM
  45.96	Sean Sussex, PNBC
  46.01	Walter Newmann, NTSWAT
  46.01	Kiel Ochalek, MIMSC
  48.13	Ryan Lochte, FLDBS
  49.21	Bryce Clough, FGFLST
  49.25	Gary Grant, NJLHY
  46.26	Bobby Rudd, GADYNA
  46.27	Paul Ridgeway, ILLFSC
  46.31	Davis Tarwater, SEPACK

Boys's 15-16 200 Freestyle
*1:36.19 Eric Diehl, CA (1990)
1:37.70	Michael Phelps, MDNBAC
1:38.40	Matthew Grevers, ILLFSC
1:38.62	Davis Tarwater, SEPACK
1:38.70	Francis Crippen, MAGAAC
1:39.12	C. Hollinger, MALAC
1:39.29	Doug Van Wie, STATOM
1:39.32	Chris DeJong, MIWMS
1:39.49	Bobby Rudd, GADYNA
1:39.62	Grant Wieczorek, IINCSC
1:39.79	Ryan Lochte, FLDBS
1:39.97	Wade Kelley, GARAYS
1:40.30	R. Connell, MATD
1:40.43	Max Jaben, MVKCB
1:40.56	Shaun Phillips, SEXCEL
1:40.59	Tyler DeBerry, AZFORD
1:40.68	Michael McLean, CTOMNI

Boys's 15-16 500 Freestyle
*4:19.13 Jeff Kostoff, CA 91982)
4:20.18	Francis Crippen, MAGAAC
4:24.22	Michael Phelps, MDNBAC
4:25.62	Ryan Lochte, FLDBS
4:26.67	Ryan Lean, CANOVA
4:27.66	Davis Tarwater, SEPACK
4:27.72	Bradley Boswell, ILRMSC
4:29.19	Adam Hewko, CAUN
4:29.96	Max Jaben, MVKCB
4:30.56	Shaun Phillips, SEXCEL
4:30.56	John Millen, GADYNA
4:30.75	Grant Wieczorek, INCSC
4:30.98	Doug Van Wie, NCATOM
4:31.08	Michael McLean, CTOMNI
4:31.53	Louis Vayo, CAFAST
4:31.76	Mathew Owen, AZSAC
4:31.84	David Ashley, ILLFSC

Boys's 15-16 1000 Freestyle
*8:49.97 Jeff Kostoff, CA (1982)
9:02.00	Michael Phelps, MDNBAC
9:12.79	Ryan Lochte, FLDBS
9:13.74	John Millen, GADYNA
9:14.20	Casey Dauw, ILSCST
9:14.95	Daniel Slocki, NCMAC
9:16.53	Mathew Owen, AZSAC
9:17.80	Steve Roof, LECCS
9:17.87	Bradley Boswell, ILRMSC
9:19.22	Dvid Ashley, ILLFSC
9:20.44	Davis Tarwater, SEPACK
9:20.72	Ryan Lean, CANOVA
9:21.01	Adam Hewko, CAAZOT
9:21.45	Cole Taylor, VANOVA
9:21.53	Shaun Phillips, SEXCEL
9:21.79	Max Jaben, MVKCB
9:23.77	Edward Switaj, PNBC

Boys's 15-16 1650 Freestyle
*14:52.39 Jeff Kostoff, CA (1982)
15:23.33 Davis Tarwater, SEPACK
15:25.41 John Millen, GADYNA
15:30.86 Ryan Lean, CANOVA
15:36.28 David Ashley, ILLFSC
15:36.58 Adam Hewko, CAAZOT
15:37.53 Michael McLean, CTOMNI
15:39.94 Max Jaben, MVKCB
15:40.05 Zach Monsees, PCSCSC
15:40.98 Daniel Slocki, NCMAC
15:42.20 Bradley Boswell, ILRMSC
15:43.06 Ryan Bullock, ARFSTR
15:44.67 N. McCutcheon, AMKSA
15:45.35 Peter Vanderkaay, MIOLY
15:46.11 Casey Dauw, ILSCST
15:47.89 Steve Roof, LECCS
15:47.96 William Antisdale, PNBC

Boys's 15-16 100 Backstroke
  *48.76 Jayme Cramer, OH (1999)
  49.34	Hong Zhe Sun, HIIOL
  49.58	David Plummer, OKOAA
  49.63	Michael Phelps, MDNBAC
  49.71	Andrew Van Meter, IACIA
  49.72	Matthew Grevers, ILLFSC
  49.88	David Cromwell, MTMAC
  50.06	Samuel Masson, SRBY
  50.23	Doug Van Wie, NCATOM
  50.28	David Rollins, AZFORD
  50.38	Chris DeJong, MIWMS
  50.72	Patrick Ota, CCRCA
  50.73	Michael Cavic, CANOVA
  50.94	Chris Gibson, PVCUBU
  50.95	Timothy Christian, NTATAC
  51.03	John Patterson, GUCFSC
  51.06	Rick Hancock, SCTG

Boys's 15-16 200 Backstroke
*1:45.37 Aaron Peirsol, CA (2000)
1:46.10	Doug Van Wie, NCATOM
1:48.15	Hong Zhe Sun, HIIOL
1:47.19	Matthew Grevers, ILLFSC
1:47.72	Michael Phelps, MDNBAC
1:48.60	Chris Gibson, PVCUBU
1:48.92	S. Shomberger, PVCUBU
1:49.37	David Plummer, OKOAA
1:49.79	David Cromwell, MTMAC
1:50.03	Louis Vayo, CAFAST
1:50.03	John Patterson, GUCFSC
1:50.08	Samuel Masson, SRBY
1:50.11	Wade Baccich, NCMAC
1:50.14	Ian Clark, MAUMLY
1:50.26	Will Thorburn, GASA
1:50.39	Davis Tarwater, SEPACK
1:50.56	Dan Rule, SEPACK

Boys's 15-16 100 Breaststroke
  *54.70 Brendan Hansen, MA (1998)
  55.90	Richard Eddy, PVCUBU
  56.00	Michael Russo, GASA
  56.03	Kiel Huston, IACIA
  56.45	Paul Ridgeway, ILLFSC
  56.54	Seok Jun Lee, CTOMNI
  56.57	Graham Lentz, PCQUIK
  56.64	Matthew Molnar, SEAUB
  56.68	David Rollins, AZFORD
  56.98	William Mrazek, FLATAC
  57.01	Joon Youm, PNKING
  57.03	Zack Zucker, PCPLS
  57.11	Chris Lichtenberg, AZDTAC
  57.48	Andy Amyot, NINI
  57.64	John Miranda, COTOPS
  57.79	Robert Fischetti, VAPSDN
  57.82	Michael Phelps, MDNBAC

Boys's 15-16 200 Breaststroke
*1:59.33 John Moffet, CA (1981)
2:01.22	William Mrazek, FLATAC
2:01.91	Seok Jun Lee, CTOMNI
2:02.21	Michael Russo, GASA
2:03.88	Michael Phelps, MDNBAC
2:03.94	Kiel Huston, IACIA
2:04.05	Alejandro Jacobo, CAMVN
2:04.40	Chris Ippoliti, MAUMLY
2:04.70	Andy Storm, MABAY
2:04.83	Paul Ridgeway, ILLFSC
2:04.85	James Kibbe, NTATAC
2:05.29	David Rollins, AZFORD
2:05.32	Graham Lentz, PCQUIK
2:05.48	Ryan Hurley, PVCUBU
2:05.57	Sang Youm, PNKING
2:05.99	James Lutkus, INMM
2:06.00	V. Polyakov, FGCSSC

Boys's 15-16 100 Butterfly
  *47.10 Michael Cavic, CA (2001)
  47.10	Michael Cavic, CANOVA
  47.89	Michael Phelps, MDNBAC
  48.83	Andrew Van Meter, IACIA
  49.73	Peter Verhoef, VACGBD
  49.98	Gary Grant, NJLHY
  50.01	Peter Davis, PCPASC
  50.11 Chris Gibson, PVCUBU
  50.16	Tim Kegelman, VACGBD
  50.19	Hong Zhe Sun, HIIOL
  50.19	Doug Van Wie, NCATOM
  50.23	Chris Fowler, FGMCA
  50.42	Bryce Clough, FLFLST
  50.50	Wei Gan, AMKSA
  50.57	Nick Harley, MIUN
  50.57	Mark Johnson, WILAKE
  50.68	Joel Roycik, FLHIGH

Boys's 15-16 200 Butterfly
*1:45.50 Michael Phelps, MD (2001)
1:45.50	Michael Phelps, MDNBAC
1:49.43	R. Connell, MATD
1:49.53	Doug Van Wie, NCATOM
1:50.22	Mark Barham, ARLRAD
1:50.62	D. Delamare, NJSHY
1:51.10	Eric Brumberg, MAGCIT
1:51.13	Wei Gan, AMKSA
1:51.29	Tristan Davidson, SCCCST
1:51.51	Patrick Maloney, NJSAC
1:51.64	Tyler Clark, CACANY
1:51.68	Travis Knop, ADCLIN
1:51.74	Brian Shue, FLSWIM
1:51.75	Hong Zhe Sun, HIIOL
1:51.79	Ryan Rimmele, NCRSA
1:51.81	Mark Johnson, WILAKE
1:51.98	Peter Davis, PCPASC

Boys's 15-16 200 Individual Medley
*1:47.11 David Wharton, MA (1986)
1:47.36	Michael Phelps, MDNBAC
1:51.22	Paul Ridgeway, ILLFSC
1:51.37	Doug Van Wie, NCATOM
1:51.48	Hong Zhe Sun, HIIOL
1:52.39	Sean Biedermann, COAFAF
1:52.49	Casey Dauw, ILSCST
1:52.59	Jordan Raynovich, FLSPA
1:52.81	Graham Lentz, PCQUIK
1:52.90	Ian Clark, MAUMLY
1:52.95	David Rollins, AZFORD
1:52.99	Tristan Davidson, SCCCST
1:53.11	Ryan Berg, NEBGSC
1:53.15	Joon Youm, PNKING
1:53.17	Tristan Davidson, SCCCST
1:53.34	Cliff Robbins, NTATAC
1:53.36	Ethan McCoy, ORMSC

Boys's 15-16 400 Individual Medley
*3:48.56 David Wharton, MA (1986)
3:50.20	Michael Phelps, MDNBAC
3:52.71	Francis Crippen, MAGAAC
3:54.93	Doug Van Wie, NCATOM
3:57.82	John Patterson, GUCFSC
3:58.11	Ian Clark, MAUMLY
3:58.26	Casey Dawu, ILSCST
3:58.34	Wade Kelley, GARAYS
3:59.94	Tyler Storie, ORCAT
3:59.50	Adam Hewko, CAAZOT
4:00.01	Ryan Lochte, FLDBS
4:00.03	James Lutkus, INMM
4:00.07	Eric Brumberg, MAGCIT
4:00.53	Zach Monsees, PCSCSC
4:00.70	Hong Zhe Sun, HIIOL
4:00.78	Jeffrey Thorburn, GASA
4:00.95	Robert Fischetti, VAPSDN

Boys's 17-18 50 Freestyle
  *19.43 Anthony Ervin, AZ (2000)
  19.70	Ian Crocker, STUT
  20.26	Dale Rogers, SNCAJ
  20.42	John Stoller, INMM
  20.47	James Jenkins, CAUN
  20.52	Cleveland Brown, LELESD
  20.66	Rainer Kendrick, SEMBST
  20.87	Tim Patrick, OZRSCA
  20.87	Daniel Blanchard, OKJTSC
  20.87	Brad Burns, ARLRAD
  20.68	Gregor Greiner, WTYMCA
  20.68	Clay Kirkland, FLBSS
  20.72	Ryan Wochomurka, INDON
  20.74	Zachary Heaton, PNBC
  20.80	Scott Weir, MIRAYS
  20.82	Chris Hagedorn, WVHEAT
  20.82	Chris Dwyer, MAPDR

Boys's 17-18 100 Freestyle
  *42.82 Anthony Ervin, AZ (2000)
  43.07	Ian Crocker, STUT
  43.68	Andrew Schnell, PCSTAN
  44.23	Dale Rogers, SNCAJ
  44.25	Todd Minnier, MAPSU
  44.27	Clay Kirkland, FLBSS
  44.36	Ryan Wochomurka, INDON
  44.44	Richard Long, SEAU
  44.65	James Jenkins, CAUN
  44.70	Peter Marshall, PCUN
  44.71	Rainer Kendrick, SEMBST
  44.89	Shamus Crosby, GUUN
  44.99	Terry Silkaitis, ILWSO
  45.15	Vince Martinez, PCPLS
  45.17	William Leassner, OHCM
  45.21	John Abercrombie, CAUSC
  45.46	Bryan Goldberg, FGFLST

Boys's 17-18 200 Freestyle
*1:33.28 Troy Dalbey, PC (1987)
1:34.99	Klete Keller, CAUSC
1:35.81	Clay Kirkland, FLBSS
1:35.90	Ian Crocker, STUT
1:36.42	Daniel Trupin, ILCCMY
1:36.63	Richard Long, SEAU
1:36.71	Ian Prichard, FLTPA
1:37.62	Rainer Kendrick, SEMBST
1:37.62	Andrew Schnell, PCSTAN
1:37.72	Kleyton Franca, FGCSSC
1:37.78	William Leassner, OHCM
1:37.91	Damian Alleyne, FLBSS
1:37.92	Bryan Goldberg, FGFLST
1:38.03	Jayme Cramer, OHABLY
1:38.60	Ryan Hinz, WIMFSC
1:38.62	Aaron Peirsol, CAUN
1:38.83	George Bovell, FLBSS

Boys's 17-18 500 Freestyle
*4:16.25 Dan Jorgensen, CA (1987)
4:16.32	Ian Prichard, FLTPA
4:16.65	Klete Keller, CAUSC
4:17.18	Justin Mortimer, NEMBM
4:19.56	John Cole, NEUN
4:22.26	Yuri Suguiyama, PVCUBU
4:22.86	Aaron Peirsol, CANOVA
4:23.21	Andrew Mahaney, MAATAC
4:23.30	Michael Kauffman, GADYNA
4:23.36	Aram Kevorkian, SINCA
4:24.53	Scott Kaufman, PCRENO
4:24.76	Brandon Cover, FLBSS
4:25.98	John Dorr, PCSRVL
4:25.99	Damian Alleyne, FLBSS
4:26.84	Brendan Neligan, MRLIAC
4:27.13	Bryan Goldberg, FGFLST
4:27.43	Clay Kirkland, FLBSS

Boys's 17-18 1000 Freestyle
*8:48.57 Jeff Kostoff, CA (1983)
8:54.92	John Cole, NEUN
8:56.60	Robert Margalis, FLSPA
9:04.92	Michael Kauffman, GADYNA
9:06.10	Klete Keller, CAUSC
9:06.12	Brendan Neligan, MRLIAC
9:10.08	Aram Kevorkian, SINCA
9:12.72	John Jones, MSSUNS
9:12.85	Nathan Knopf, KYLAK
9:15.33	Tyler DeBerry, AZFORD
9:16.06	Peter Vanderkaay, MIOLY
9:16.50	Brian Hartley, INWTSC
9:16.84	Eric DiIulio, PCPASC
9:16.86	Scott Kaufmann, PCRENO
9:17.56	Chris Trimble, AZFORD
9:17.71	Jason Thomas, MAGAAC
9:17.98	Tyler Storie, ORCAT

Boys's 17-18 1650 Freestyle
*14:38.22 Jeff Kostoff, CA (1984)
14:47.82 Justin Mortimer, NEMBM
14:49.48 John Cole, NEUN
14:51.70 Ian Prichard, FLTPA
15:01.39 Klete Keller, CAUSC
15:08.96 Scott Davison, CAUN
15:09.80 Michael Kauffman, GADYNA
15:16.51 Yuri Suguiyama, PVCUBU
15:16.85 Brendan Neligan, MRLIAC
15:19.21 Nathan Knopf, KYLAK
15:19.67 Andrew Mahaney, MAATAC
15:25.52 T. Yamabe, CAMVN
15:26.83 Aram Kevorkian, SINCA
15:27.91 Brian Hartley, INWTSC
15:28.70 Paul Kirk, LELESD
15:29.11 John Jones, MSSUNS
15:29.15 Tyler DeBerry, AZFORD

Boys's 17-18 100 Backstroke
*46.83 Markus Rogan, PC (2001)
46.83 Markus Rogan, PCSTAN
47.73 Jayme Cramer, OHABLY
47.96 Peter Marshall, PCUN
48.08 Raymond Hunt, SEAUB
48.47 Aaron Peirsol, CANOVA
49.04 Robert Davidson, SEXCEL
40.63 Chad Barlow, VATPHN
49.77 Matthew Spicer, FLIRCC
49.90 Ned Stainthorpe, NJPAA
49.95 Matthew McDonald, INSSC
49.95 Scott Weir, MIRAYS
49.97 Scott Young, COGTS
49.97 Eric Hadley, AZUN
50.02 Joshua Fulton, VATPHN
50.12 Colin Gaffney, AZUN
50.23 Nicholas Eggen, AZAZM
50.23 Gonny Shimura, CAAZOT

Boys's 17-18 200 Backstroke
*1:42.41 Brad Bridgewater, FL (1992)
1:42.58	Markus Rogan, PCSTAN
1:43.17	Raymond Hunt, SEAUB
1:43.47	Peter Marshall, PCUN
1:44.26	Aaron Peirsol, CANOVA
1:44.94	Tony Swanson, MNNLA
1:46.42	Chad Barlow, VATPHN
1:46.62	Jayme Cramer, OHABLY
1:46.83	Robert Davidson, SEXCEL
1:48.86	Chris Greenwood, VANOVA
1:47.08	Matthew Spicer, FLIRCC
1:47.19	Kenny Shelhorse, PVWARD
1:47.36	Matthew Figh, SEMYB
1:47.36	Gary Tan, UTBYU
1:47.38	Nicholas Eggen, AZAZM
1:74.48	N. O'Brien, PNBC
1:47.54	Colin Gaffney, AZAZM

Boys's 17-18 100 Breaststroke
  *52.68 Patrick Calhoun, SE (2000)
  54.06	Mark Gangloff, SEAUB
  54.37	George Bruce, MVWSC
  54.90	Wilson Brandt, SEGCAC
  55.42	Nicholas Tobler, AZRIO
  55.72	Cheyne Bloch, HIUH
  55.93	Kevin Furlong, PVCUBU
  56.11	Alfredo Jacobo, CAMVN
  56.23	Evan Delaney, GADYNA
  56.29	Mark Zucca, LEFAST
  56.40	Joshua Gemmell, AKSSS
  56.50	Russell MacDonald, KYLAK
  56.52	Adam Farber, MISC
  56.62	Will Ratliff, KYCOLA
  56.82	Rob Kauscher, OHABLY
  56.86	Chris Lichtenberg, AZDTAC
  56.96	Kellette Wade, GAABT

Boys's 17-18 200 Breaststroke
*1:56.59 George Bruce, MV (2001)
1:56.59	George Bruce, MVWSC
1:58.40	Mark Gangloff, SEAUB
2:00.12	Evan Delaney, GADYNA
2:00.75	Nicolas Tobler, AZRIO
2:01.26	Luke Ekhoff, ORMAC
2:01.36	Wilson Brandt, SEGCAC
2:01.67	Cheyne Bloch, HIUH
2:01.93	Alfredo Jacobo, CAMVN
2:01.93	Brian Jacobs, PCCAB
2:02.06	David Kahn, MRTS
2:02.23	V. Polyakov, FGCSSC
2:02.61	Eric Shanteau, GASA
2:02.65	Scott Mueller, WIMAST
2:02.76	Daniel Velez, PVRMSC
2:02.81	Thomas Brown, PCRENO
2:03.00	Nicholas Wolfe, ORCAT

Boys's 17-18 100 Butterfly
  *45.96 Ian Crocker, ST (2001)
  45.96	Ian Crocker, STUT
  47.54	Jayme Cramer, OHABLY
  47.58	Peter Marshall, PCUN
  47.88	Tpdd Minnier, LESHSH
  47.95	Nicholas Rees, OHOSU
  48.18	Matthew McDonald, INSSC
  48.69	Daniel Trupin, ILCCMY
  48.72	Lyle Babcock, VASEVA
  48.75	Robert Davidson, SEXCEL
  48.89	Joshua Fulton, VATPHN
  48.89	Rainer Kendrick, SEMBST
  49.13	Ryan Smith, MAGAAC
  49.13	Daniel DiToro, AZAFOX
  49.18	Michael Raab, PVRMSC
  49.30	Matthew Marshall, WIWA
  49.36	Alex Boyce, GUKATY

Boys's 17-18 200 Butterfly
*1:44.00 Steve Brown, PC (1998)
1:45.48	Randy Lam, MIOLY
1:45.58	Jayme Cramer, OHABLY
1:4610	Andrew Mahaney, MAATAC
1:46.65	Todd Minnier, LESHSH
1:47.18	Michael Raab, PVRMSC
1:47.21	Rainer Kendrick, SEMBST
1:47.35	Brandon Cover, FLBSS
1:48.40	Chirs Greenwood, VANOVA
1:48.54	Michael Raab, PVRMSC
1:48.78	Michael Day, OHCLPR
1:48.82	Andrew Davidson, SEXCEL
1:48.96	Scott Halasz, VANOVA
1:48.98	Aaron Peirsol, CANOVA
1:49.00	Chris Coble, CAUSC
1:49.00	Brendan Neligan, MRLIAC
1:49.05	Nicholas Rees, OHOSU

Boys's 17-18 200 Individual Medley
*1:44.57 Markus Rogan, PC(2001)
1:44.57	Markus Rogan, PCSTAN
1:47.10	Daniel Trupin, ILCCMY
1:47.60	Mark Gangloff, SEAUB
1:48.29	David Kahn, MRTS
1:48.34	Randy Lam, MIOLY
1:48.94	George Bruce, MVWSC
1:49.04	Eric Shanteau, GASA
1:49.13	Chris Kellam, SENAC
1:49.49	Luke Ekhoff, ORMAC
1:49.79	George Bovell, FLBSS
1:49.81	Rainer Kendrick, SEMBST
1:49.89	Chris Greenwood, VANOVA
1:50.13	Scott Mueller, WIMAST
1:50.43	Paul Fahey, PNBC
1:50.57	Andrew Davidson, SEXCEL
1:50.60	John Abercrombie, CAUSC

Boys's 17-18 400 Individual Medley
*3:42.23 David Wharton, MA (1988)
3:49.43	Randy Lam, MIOLY
3:50.04	Chris Greenwood, VANOVA
3:51.11	Robert Margalis, FLSPA
3:51.62	Brandon Cover, FLBSS
3:52.52	David Kahn, MRTS
3:53.23	Markus Rogan, PCSTAN
3:53.43	Daniel Trupin, ILCCMY
3:53.50	Eric DiIulio, PCPASC
3:54.32	Eric Shanteau, GASA
3:54.97	Ryan Donaldson, CCCLOV
3:55.58	Michael Raab, PVRMSC
3:55.60	Chris Greenwood, VANOVA
3:55.71	Scott Mueller, WIMAST
3:55.83	Brendan Neligan, MRLIAC
3:55.92	John Dorr, PCSRVL
3:56.09	Mike Kauffman, GADYNA



Back to Top

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT