7/19/2018 - 7/22/2018
Event 9 Women 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Pool Record: P 2:00.80 6/21/2014 Abby Jagdfeld, Waukesha Express
Meet Record: M 1:59.25 7/16/2015 Katherine G Drabot, Ozaukee Aquatics
2:01.79 NATL Nationals
2:04.29 JNAT Junior Nationals
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Finals ===
1 O'Leary, Bridge 16 Barrington Swim- 2:05.97 2:05.17 20
r:+0.76 28.86 1:00.32 (31.46)
1:32.82 (32.50) 2:05.17 (32.35)
2 Tavierne, Anne 17 Saint Charles Aq 2:05.84 2:05.41 17
r:+0.79 28.82 1:00.44 (31.62)
1:32.57 (32.13) 2:05.41 (32.84)
3 Soudakova, Kati 16 Riptide Swim Tea 2:06.77 2:05.56 16
r:+0.62 29.88 1:01.44 (31.56)
1:33.71 (32.27) 2:05.56 (31.85)
4 Gaines, Riley M 18 Una Kya-KY 2:05.65 2:05.58 15
r:+0.69 29.04 1:00.65 (31.61)
1:33.02 (32.37) 2:05.58 (32.56)
5 Guyett, Audrey 19 Saint Charles Aq 2:07.12 2:05.64 14
r:+0.81 29.24 1:00.93 (31.69)
1:33.39 (32.46) 2:05.64 (32.25)
6 Grobe, Kaia J 21 Minnesota-MN 2:06.55 2:06.85 13
r:+0.68 29.06 1:00.91 (31.85)
1:33.89 (32.98) 2:06.85 (32.96)
7 Handley, Bryn C 21 Lakeside Swim Te 2:06.60 2:07.53 12
r:+0.83 30.18 1:02.27 (32.09)
1:34.88 (32.61) 2:07.53 (32.65)
8 Dunn, Callahan 16 Lyons Aquatics-I 2:07.39 2:08.14 11
r:+0.68 29.56 1:01.66 (32.10)
1:35.05 (33.39) 2:08.14 (33.09)
=== Consolation Finals ===
9 Han, Malorie M 19 Nasa Wildcat Aqu 2:07.96 2:05.08 9
r:+0.77 28.74 1:00.46 (31.72)
1:32.84 (32.38) 2:05.08 (32.24)
10 Neff, Payton B 18 Kentucky Aquatic 2:08.28 2:06.99 7
r:+0.79 30.03 1:01.98 (31.95)
1:34.61 (32.63) 2:06.99 (32.38)
11 Roghair, Aurora 15 IFLY-IA 2:07.62 2:07.23 6
r:+0.85 29.58 1:01.67 (32.09)
1:34.58 (32.91) 2:07.23 (32.65)
12 Martin, Scarlet 14 Eastern Iowa Swi 2:08.37 2:07.54 5
r:+0.75 29.44 1:01.52 (32.08)
1:34.71 (33.19) 2:07.54 (32.83)
13 Licari, Linda K 17 Saint Charles Aq 2:08.09 2:07.87 4
r:+0.81 29.56 1:01.51 (31.95)
1:34.88 (33.37) 2:07.87 (32.99)
14 Tew, Madison T 20 Wisconsin Aquati 2:08.56 2:08.28 3
r:+0.69 29.67 1:02.06 (32.39)
1:34.87 (32.81) 2:08.28 (33.41)
15 Nelson, Alexand 19 Kentucky Aquatic 2:08.29 2:09.23 2
r:+0.82 29.87 1:02.44 (32.57)
1:35.62 (33.18) 2:09.23 (33.61)
16 Aegerter, Hanna 17 Madison Aquatic- 2:08.61 2:09.42 1
r:+0.76 29.98 1:02.97 (32.99)
1:36.63 (33.66) 2:09.42 (32.79)
=== Bonus Finals ===
17 Stone, Mckenna 15 Fox Valley Swim- 2:09.13 2:06.60
r:+0.69 28.90 1:00.67 (31.77)
1:33.97 (33.30) 2:06.60 (32.63)
18 Ljunggren, Alex 18 Red River Valley 2:09.34 2:07.03
r:+0.80 29.32 1:01.13 (31.81)
1:34.26 (33.13) 2:07.03 (32.77)
19 Manchon, Molly 21 Wisconsin Aquati 2:08.89 2:07.11
r:+0.79 29.94 1:02.13 (32.19)
1:34.65 (32.52) 2:07.11 (32.46)
20 Stalkfleet, Hei 14 IFLY-IA 2:09.25 2:07.34
r:+0.81 29.50 1:01.97 (32.47)
1:34.82 (32.85) 2:07.34 (32.52)
21 Rizzo, Lucia R 18 Riptide Swim Tea 2:09.39 2:08.09
r:+0.76 29.73 1:02.11 (32.38)
1:35.25 (33.14) 2:08.09 (32.84)
22 Lindsey, Hannah 20 Wisconsin Aquati 2:08.64 2:08.35
r:+0.82 29.69 1:02.03 (32.34)
1:35.02 (32.99) 2:08.35 (33.33)
23 Bucaro, Emily L 14 Barrington Swim- 2:09.43 2:08.94
r:+0.72 29.40 1:01.36 (31.96)
1:35.00 (33.64) 2:08.94 (33.94)
24 Franckowiak, Ka 15 Maverick Swim Cl 2:09.02 2:09.29
r:+0.71 29.75 1:02.26 (32.51)
1:35.66 (33.40) 2:09.29 (33.63)
=== D - Final ===
25 Rink, Macy I 17 Bloomington Norm 2:09.71 2:07.17
r:+0.72 29.21 1:01.36 (32.15)
1:34.61 (33.25) 2:07.17 (32.56)
26 Gustafson, Gwen 18 Elmbrook Swim Cl 2:09.63 2:08.18
r:+0.73 29.20 1:01.94 (32.74)
1:35.05 (33.11) 2:08.18 (33.13)
27 Smith, Jane S 16 Barrington Swim- 2:09.78 2:08.49
r:+0.73 29.79 1:02.38 (32.59)
1:35.73 (33.35) 2:08.49 (32.76)
28 Burg, Nicole M 16 Riptide Swim Tea 2:09.91 2:09.00
r:+0.81 29.16 1:01.69 (32.53)
1:35.26 (33.57) 2:09.00 (33.74)
29 Davis, Jessica 16 Delta Aquatics-I 2:10.00 2:09.01
r:+0.75 28.43 1:00.85 (32.42)
1:34.16 (33.31) 2:09.01 (34.85)
30 Tunney, Leah J 17 Ozaukee Aquatics 2:10.04 2:09.27
r:+0.77 30.48 1:03.13 (32.65)
1:36.61 (33.48) 2:09.27 (32.66)
31 Stoll, Holly K 18 Elmbrook Swim Cl 2:09.97 2:09.60
r:+0.72 30.23 1:03.15 (32.92)
1:36.88 (33.73) 2:09.60 (32.72)
32 Randall, Kather 14 Riptide Swim Tea 2:09.67 2:11.11
r:+0.77 30.52 1:03.88 (33.36)
1:37.60 (33.72) 2:11.11 (33.51)
=== Preliminaries ===
25 Hogg, Molly M 19 Aberdeen Swim Cl 2:09.45
30.21 1:03.19 (32.98)
1:36.85 (33.66) 2:09.45 (32.60)
29 Denham, Lauren 19 Kentucky Aquatic 2:09.77
30.31 1:03.22 (32.91)
1:36.61 (33.39) 2:09.77 (33.16)
31 Hartley, Taylor 19 Ames Cyclone Aqu 2:09.82
30.29 1:02.57 (32.28)
1:35.81 (33.24) 2:09.82 (34.01)
36 Chapman, Tara L 19 Minnesota-MN 2:10.11
30.02 1:03.76 (33.74)
1:37.58 (33.82) 2:10.11 (32.53)
37 Stupar, Julia C 18 Stevens Point Ar 2:10.27
29.51 1:01.95 (32.44)
1:36.01 (34.06) 2:10.27 (34.26)
38 Tokarz, Jennife 15 Barrington Swim- 2:10.29
30.39 1:03.38 (32.99)
1:37.20 (33.82) 2:10.29 (33.09)
39 Ruehle, Emma M 20 Iowa State Unive 2:10.30
30.40 1:03.41 (33.01)
1:36.98 (33.57) 2:10.30 (33.32)
40 Smith, Kendall 20 Wisconsin Aquati 2:10.37
30.34 1:03.35 (33.01)
1:36.54 (33.19) 2:10.37 (33.83)
41 Covello, Kriste 19 Wyoming Aquatics 2:10.52
30.20 1:02.89 (32.69)
1:36.74 (33.85) 2:10.52 (33.78)
42 Loheide, Sarah 20 Kentucky Aquatic 2:10.81
30.73 1:04.22 (33.49)
1:38.06 (33.84) 2:10.81 (32.75)
43 Farber, Alivia 17 Schroeder YMCA S 2:11.02
30.41 1:03.44 (33.03)
1:37.16 (33.72) 2:11.02 (33.86)
44 Armstrong, Mega 16 Saint Charles Aq 2:11.12
30.40 1:03.38 (32.98)
1:37.35 (33.97) 2:11.12 (33.77)
45 Farrell, Hailey 14 High Tides Swim- 2:11.20
30.79 1:03.83 (33.04)
1:37.62 (33.79) 2:11.20 (33.58)
46 Bennin, Grace R 17 Madison Aquatic- 2:11.21
30.82 1:05.32 (34.50)
1:39.85 (34.53) 2:11.21 (31.36)
47 Roper, Grace V 17 Barrington Swim- 2:11.48
31.55 1:04.91 (33.36)
1:38.29 (33.38) 2:11.48 (33.19)
48 Huffman, Olivia 19 Kentucky Aquatic 2:11.86
30.05 1:02.98 (32.93)
1:37.19 (34.21) 2:11.86 (34.67)
49 Staver, Olivia 17 Piranhas Swim Cl 2:11.99
30.61 1:03.36 (32.75)
1:37.47 (34.11) 2:11.99 (34.52)
50 Dulaney, Ryan M 19 Fox Valley Swim- 2:12.04
30.12 1:03.14 (33.02)
1:38.07 (34.93) 2:12.04 (33.97)
51 Reader, Lilian 13 Barrington Swim- 2:12.06
30.45 1:04.02 (33.57)
1:38.09 (34.07) 2:12.06 (33.97)
52 Neal, Misha G 19 Unattached-IL 2:12.22
31.00 1:04.19 (33.19)
1:38.18 (33.99) 2:12.22 (34.04)
53 Stege, Rachel G 15 Fox Valley Swim- 2:12.24
30.32 1:03.17 (32.85)
1:37.88 (34.71) 2:12.24 (34.36)
54 Galovich, Rebec 16 Barrington Swim- 2:12.36
30.51 1:03.96 (33.45)
1:38.09 (34.13) 2:12.36 (34.27)
55 Kucera, Lexi J 16 High Tides Swim- 2:12.42
30.38 1:04.08 (33.70)
1:38.46 (34.38) 2:12.42 (33.96)
56 Gruvberger, Ann 16 West Swim Club-I 2:12.46
30.55 1:03.85 (33.30)
1:37.81 (33.96) 2:12.46 (34.65)
57 Tierney, Keely 17 Riptide Swim Tea 2:12.53
30.69 1:03.70 (33.01)
1:38.25 (34.55) 2:12.53 (34.28)
58 Remington, Erik 16 Mid Wisconsin Wa 2:12.58
30.61 1:04.15 (33.54)
1:38.39 (34.24) 2:12.58 (34.19)
59 Hayes, Kellynn 17 Delta Aquatics-I 2:12.69
30.42 1:03.83 (33.41)
1:38.35 (34.52) 2:12.69 (34.34)
60 Bosse, Morgan N 19 Unattached-IL 2:13.01
30.35 1:03.87 (33.52)
1:38.20 (34.33) 2:13.01 (34.81)
60 Woods, Zoe K 17 Elmbrook Swim Cl 2:13.01
30.77 1:04.35 (33.58)
1:38.55 (34.20) 2:13.01 (34.46)
62 Soellner, Keely 20 Iowa State Unive 2:13.26
30.47 1:04.04 (33.57)
1:38.62 (34.58) 2:13.26 (34.64)
63 Jones, Mary K 20 Iowa State Unive 2:13.31
30.83 1:04.14 (33.31)
1:38.48 (34.34) 2:13.31 (34.83)
64 Guyett, Monica 20 Saint Charles Aq 2:14.00
30.42 1:04.60 (34.18)
1:39.65 (35.05) 2:14.00 (34.35)
65 Licking, Makenn 16 Madison Aquatic- 2:14.06
31.01 1:05.18 (34.17)
1:40.00 (34.82) 2:14.06 (34.06)
66 Graves, Alyssa 16 Lake Country Swi 2:14.37
30.96 1:05.09 (34.13)
1:39.67 (34.58) 2:14.37 (34.70)
67 Giles, Emily H 17 Delta Aquatics-I 2:14.49
31.16 1:05.63 (34.47)
1:40.31 (34.68) 2:14.49 (34.18)
68 Bludgen, Laurel 16 Maverick Swim Cl 2:15.23
31.73 1:05.10 (33.37)
1:39.89 (34.79) 2:15.23 (35.34)
69 Shynkarenko, Po 20 Iowa State Unive 2:16.69
31.71 1:06.09 (34.38)
1:41.26 (35.17) 2:16.69 (35.43)
-- Cichocki, Lesli 29 West Swim Club-I DQ
-- Milstroh, Kasey 19 Unattached-MN DFS
Combined Team Scores - Through Event 9
1. University of Minnesota 167 2. Kentucky Aquatics 153
3. Barrington Swim Club 97 4. Hawkeye Swim Club 96
5. St Charles Swim Team 78 5. Wisconsin Aquatics 78
7. Riptide 75 8. Elmbrook Swim Club 67
9. Fox Valley Swim Team 56 10. Unattached Kya 50
11. West Swim Club 40 12. Badger Aquatics Club 29
13. Lakeside Swim Team 28 14. Nasa Wildcat Aquatics 26
15. Wildkit Swimming Organization 21 16. Lyons Aquatics 20
16. Unattached 20 16. Madison Aquatic Club 20
19. Green Bay Swim Club, Inc 17 19. Unattached Kya 17
21. Delta Aquatics 16 22. Wyoming Aquatics 15
22. Unattached-Clovis 15 24. Ames Cyclone Aquatics Club 14
25. Unattached 13 25. Alligator Aquatics 13
25. Hickory Willow Swim Assoc 13 25. South Metro Storm 13
29. Unattached Hawk 12 29. Dubuque Area Swimmin' Hurrican 12
31. Ozaukee Aquatics 11 32. Linn-Mar Swim Team 9
33. Eastern Iowa Swim Federation 8 34. Ywca Flying Fish 7
34. Unattached 7 36. Iowa Flyers Swim Club 6
36. Red Aquatics 6 36. Cats Aquatic Team 6
39. Maverick Swim Club 5 40. Red River Valley 3
41. Lane Four Aquatics 2
Event 10 Men 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Pool Record: P 1:49.87 7/18/2014 Michael T Weiss, Wisconsin Aquat
Meet Record: M 1:49.76 7/16/2015 Matthew T Hutchins, Wisconsin Aquati
1:51.39 NATL Nationals
1:54.29 JNAT Junior Nationals
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Finals ===
1 Tysoe, Cameron 22 Wisconsin Aquati 1:53.28 1:50.64 20
r:+0.72 25.80 53.73 (27.93)
1:22.09 (28.36) 1:50.64 (28.55)
2 Mitchell, John 20 Kentucky Aquatic 1:53.73 1:51.06 17
r:+0.71 26.01 54.05 (28.04)
1:22.32 (28.27) 1:51.06 (28.74)
3 Head, Jason A 21 Kentucky Aquatic 1:51.08 1:52.08 16
r:+0.67 25.57 53.65 (28.08)
1:22.84 (29.19) 1:52.08 (29.24)
4 Smith, Nicholas 19 Kentucky Aquatic 1:52.95 1:52.15 15
r:+0.68 25.87 54.12 (28.25)
1:23.38 (29.26) 1:52.15 (28.77)
5 Colin, Benjamin 21 Dubuque Area Swi 1:53.93 1:53.06 14
r:+0.82 26.33 54.64 (28.31)
1:23.76 (29.12) 1:53.06 (29.30)
6 McDade, Bennett 18 Badger Aquatics- 1:54.29 1:53.80 13
r:+0.66 26.96 55.69 (28.73)
1:24.90 (29.21) 1:53.80 (28.90)
7 Kelley, Cameron 19 Linn-Mar Swim Te 1:54.17 1:55.17 12
r:+0.81 26.74 55.56 (28.82)
1:25.32 (29.76) 1:55.17 (29.85)
8 Anderson, Shane 21 Kentucky Aquatic 1:53.94 1:55.34 11
r:+0.68 26.27 54.66 (28.39)
1:24.25 (29.59) 1:55.34 (31.09)
=== Consolation Finals ===
9 Linnihan, Micha 16 Elmbrook Swim Cl 1:54.82 1:54.21 9
r:+0.73 26.11 54.96 (28.85)
1:25.10 (30.14) 1:54.21 (29.11)
10 Dwyer, Sean J 17 South Metro Stor 1:54.97 1:54.27 7
r:+0.73 26.98 55.53 (28.55)
1:25.50 (29.97) 1:54.27 (28.77)
11 Stines, Niko S 20 Wisconsin Aquati 1:54.42 1:54.80 6
r:+0.72 26.45 55.39 (28.94)
1:24.95 (29.56) 1:54.80 (29.85)
12 Plachinski, Nic 21 Minnesota-MN 1:54.72 1:54.90 5
r:+0.75 27.02 55.98 (28.96)
1:25.63 (29.65) 1:54.90 (29.27)
13 Farley, Aidan J 19 Hickory Willow S 1:54.89 1:55.60 4
r:+0.76 26.19 55.80 (29.61)
1:25.94 (30.14) 1:55.60 (29.66)
14 Fiolic, Stjepan 21 Hawkeye Swim Clu 1:55.81 1:55.89 3
r:+0.73 26.86 56.21 (29.35)
1:26.60 (30.39) 1:55.89 (29.29)
15 Braun, Kevin 20 Wisconsin Aquati 1:54.55 1:56.78 2
r:+0.80 26.40 55.38 (28.98)
1:25.53 (30.15) 1:56.78 (31.25)
16 Lezer, Maxwell 19 Minnesota-MN 1:55.69 1:56.87 1
r:+0.68 27.45 56.81 (29.36)
1:26.80 (29.99) 1:56.87 (30.07)
=== Bonus Finals ===
17 Wetzlar, Peter 21 Kentucky Aquatic 1:56.44 1:54.95
r:+0.66 26.32 55.10 (28.78)
1:24.91 (29.81) 1:54.95 (30.04)
18 Rumpit, Connor 19 Elmbrook Swim Cl 1:56.07 1:55.47
r:+0.54 26.71 55.69 (28.98)
1:25.45 (29.76) 1:55.47 (30.02)
19 Brenner, Trever 18 Sioux Falls Swim 1:56.39 1:55.72
r:+0.74 26.64 55.72 (29.08)
1:26.08 (30.36) 1:55.72 (29.64)
20 Deshpande, Aayu 16 Fox Valley Swim- 1:57.60 1:56.22
r:+0.76 26.58 56.09 (29.51)
1:26.02 (29.93) 1:56.22 (30.20)
21 Schoof, Mason L 18 Elmbrook Swim Cl 1:56.96 1:56.27
r:+0.65 27.02 56.42 (29.40)
1:26.57 (30.15) 1:56.27 (29.70)
22 Horton, Drake E 19 Badger Aquatics- 1:57.49 1:56.34
r:+0.73 27.12 56.56 (29.44)
1:26.86 (30.30) 1:56.34 (29.48)
23 Lakes, Trent T 18 Una Kya-KY 1:57.84 1:57.83
r:+0.71 27.48 57.41 (29.93)
1:28.15 (30.74) 1:57.83 (29.68)
24 Wolner, Griffin 18 Winona Swim Club 1:57.60 1:58.13
r:+0.66 27.00 56.51 (29.51)
1:27.48 (30.97) 1:58.13 (30.65)
=== D - Final ===
25 Balcerak, Micha 18 Alligator Aquati 1:58.61 1:55.54
r:+0.77 26.79 56.41 (29.62)
1:27.08 (30.67) 1:55.54 (28.46)
26 Lahmann, Donova 17 West Swim Club-I 1:57.88 1:56.03
r:+0.74 26.62 56.16 (29.54)
1:26.24 (30.08) 1:56.03 (29.79)
27 Parlette, Graft 15 Rochester Swim C 1:58.69 1:57.59
r:+0.75 27.68 58.15 (30.47)
1:28.24 (30.09) 1:57.59 (29.35)
28 Guerrero, Xande 17 Swift Aquatics-I 1:58.12 1:58.57
r:+0.75 27.56 57.89 (30.33)
1:28.28 (30.39) 1:58.57 (30.29)
29 Rizzo, Timothy 17 Riptide Swim Tea 1:58.80 1:58.93
r:+0.73 27.88 57.72 (29.84)
1:28.63 (30.91) 1:58.93 (30.30)
30 Conrads, Lucas 15 Fox Valley Swim- 1:57.90 1:59.08
r:+0.67 27.30 56.88 (29.58)
1:27.89 (31.01) 1:59.08 (31.19)
31 Dillon, Aidan J 18 Ywca Flying Fish 1:58.83 1:59.70
r:+0.77 28.09 57.91 (29.82)
1:28.39 (30.48) 1:59.70 (31.31)
32 Petro, Michael 18 Alligator Aquati 1:58.92 2:00.41
r:+0.71 26.98 56.62 (29.64)
1:28.00 (31.38) 2:00.41 (32.41)
=== Preliminaries ===
28 Cunningham, Jac 19 Fox Valley Swim- 1:58.31
27.34 57.00 (29.66)
1:28.28 (31.28) 1:58.31 (30.03)
29 Lefebvre, Peter 21 Unattached-MN 1:58.49
26.97 56.55 (29.58)
1:27.01 (30.46) 1:58.49 (31.48)
34 Troy, William E 21 Unattached-IL 1:58.86
28.51 59.37 (30.86)
1:29.21 (29.84) 1:58.86 (29.65)
36 Bergerson, Liam 17 Blackline Aquati 1:59.07
27.93 57.37 (29.44)
1:27.78 (30.41) 1:59.07 (31.29)
37 Niziolek, Frank 18 Saint Charles Aq 1:59.17
27.71 57.97 (30.26)
1:28.81 (30.84) 1:59.17 (30.36)
38 Hiss, Jack W 17 Fox Valley Swim- 1:59.46
27.28 57.21 (29.93)
1:27.80 (30.59) 1:59.46 (31.66)
39 Myhre, William 17 Saint Charles Aq 1:59.57
27.72 58.73 (31.01)
1:30.46 (31.73) 1:59.57 (29.11)
40 Koto, Nicholas- 21 Unattached-IL 1:59.64
28.72 59.14 (30.42)
1:29.64 (30.50) 1:59.64 (30.00)
41 Puczko, Daniel 18 Swift Aquatics-I 1:59.65
27.54 57.70 (30.16)
1:28.43 (30.73) 1:59.65 (31.22)
42 Williams, Richa 16 Saint Charles Aq 1:59.71
27.35 57.25 (29.90)
1:28.81 (31.56) 1:59.71 (30.90)
43 Wagner, Brendan 17 York High School 1:59.89
27.90 58.77 (30.87)
1:29.66 (30.89) 1:59.89 (30.23)
44 Ng, Daniel K 18 Cats Aquatic Tea 1:59.94
26.75 56.84 (30.09)
1:28.23 (31.39) 1:59.94 (31.71)
45 Wicklander, Gav 18 Blackline Aquati 2:00.12
27.95 58.08 (30.13)
1:28.87 (30.79) 2:00.12 (31.25)
46 Boyle, Connor I 15 Fox Valley Swim- 2:00.21
27.77 57.78 (30.01)
1:28.78 (31.00) 2:00.21 (31.43)
47 Sullivan, Micha 21 Wisconsin Aquati 2:00.24
26.85 56.57 (29.72)
1:28.00 (31.43) 2:00.24 (32.24)
48 White, Patrick 17 West Chicago Sha 2:00.32
27.50 57.54 (30.04)
1:29.00 (31.46) 2:00.32 (31.32)
49 Venner, Damon R 18 Sioux Falls Swim 2:00.41
28.07 58.44 (30.37)
1:29.31 (30.87) 2:00.41 (31.10)
50 Linnihan, Ryan 17 Elmbrook Swim Cl 2:00.63
26.44 56.95 (30.51)
1:29.23 (32.28) 2:00.63 (31.40)
51 Smolecki, Sebas 16 Hickory Willow S 2:00.65
28.12 58.33 (30.21)
1:29.70 (31.37) 2:00.65 (30.95)
52 Dellorto, Joshu 18 Reach Aquatics-I 2:01.13
26.88 57.10 (30.22)
1:28.49 (31.39) 2:01.13 (32.64)
53 Cochlan, Cullen 16 West Swim Club-I 2:01.26
27.18 57.82 (30.64)
1:29.69 (31.87) 2:01.26 (31.57)
54 Hawkins, Keegan 17 Saint Charles Aq 2:01.36
28.95 1:00.28 (31.33)
1:30.73 (30.45) 2:01.36 (30.63)
54 Hackley, Thomas 18 Ywca Flying Fish 2:01.36
27.95 58.11 (30.16)
1:29.86 (31.75) 2:01.36 (31.50)
56 Kim, Nathan J 16 Badger Aquatics- 2:02.25
28.21 59.58 (31.37)
1:30.88 (31.30) 2:02.25 (31.37)
57 Williams, Colin 21 Reach Aquatics-I 2:02.61
28.09 58.71 (30.62)
1:30.58 (31.87) 2:02.61 (32.03)
58 Kay, Daryl G 17 Barrington Swim- 2:02.73
28.12 58.58 (30.46)
1:30.69 (32.11) 2:02.73 (32.04)
59 Bunn, Charles R 16 Lane Four Aquati 2:02.83
28.02 59.52 (31.50)
1:31.26 (31.74) 2:02.83 (31.57)
60 Phillips, Chris 20 Lyons Aquatics-I 2:03.00
28.04 58.52 (30.48)
1:30.60 (32.08) 2:03.00 (32.40)
61 Ziolkowski, Eva 19 Ywca Flying Fish 2:03.31
28.84 1:00.02 (31.18)
1:31.41 (31.39) 2:03.31 (31.90)
62 Ramminger, Ryan 19 Una MAC-WI 2:04.73
27.64 58.24 (30.60)
1:30.74 (32.50) 2:04.73 (33.99)
63 Taylor, Alexand 20 Kentucky Aquatic 2:22.17
24.86 52.63 (27.77)
1:41.58 (48.95) 2:22.17 (40.59)
Combined Team Scores - Through Event 10
1. Kentucky Aquatics 212 2. University of Minnesota 173
3. Wisconsin Aquatics 106 4. Hawkeye Swim Club 99
5. Barrington Swim Club 97 6. St Charles Swim Team 78
7. Elmbrook Swim Club 76 8. Riptide 75
9. Fox Valley Swim Team 56 10. Unattached Kya 50
11. Badger Aquatics Club 42 12. West Swim Club 40
13. Lakeside Swim Team 28 14. Nasa Wildcat Aquatics 26
14. Dubuque Area Swimmin' Hurrican 26 16. Wildkit Swimming Organization 21
16. Linn-Mar Swim Team 21 18. Lyons Aquatics 20
18. South Metro Storm 20 18. Madison Aquatic Club 20
18. Unattached 20 22. Unattached Kya 17
22. Hickory Willow Swim Assoc 17 22. Green Bay Swim Club, Inc 17
25. Delta Aquatics 16 26. Wyoming Aquatics 15
26. Unattached-Clovis 15 28. Ames Cyclone Aquatics Club 14
29. Alligator Aquatics 13 29. Unattached 13
31. Unattached Hawk 12 32. Ozaukee Aquatics 11
33. Eastern Iowa Swim Federation 8 34. Ywca Flying Fish 7
34. Unattached 7 36. Iowa Flyers Swim Club 6
36. Red Aquatics 6 36. Cats Aquatic Team 6
39. Maverick Swim Club 5 40. Red River Valley 3
41. Lane Four Aquatics 2
Event 11 Women 400 LC Meter IM
=========================================================================
Pool Record: P 4:51.28 7/20/2012 Monika J Stitski, Wisconsin Aquati
Meet Record: M 4:50.12 7/16/2015 Katherine G Drabot, Ozaukee Aquatics
4:53.19 NATL Nationals
4:57.29 JNAT Junior Nationals
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Finals ===
1 Erwin, Abbey K 19 Minnesota-MN 5:01.48 4:55.92 20
r:+0.83 31.50 1:05.32 (33.82)
1:44.14 (38.82) 2:21.72 (37.58)
3:05.52 (43.80) 3:50.66 (45.14)
4:23.27 (32.61) 4:55.92 (32.65)
2 Lasecki, Emma R 16 Green Bay Swim C 5:04.25 4:56.54 17
r:+0.75 31.05 1:06.63 (35.58)
1:44.02 (37.39) 2:21.49 (37.47)
3:04.68 (43.19) 3:48.64 (43.96)
4:23.33 (34.69) 4:56.54 (33.21)
3 Dunn, Callahan 16 Lyons Aquatics-I 4:59.59 4:57.77 16
r:+0.70 30.96 1:06.45 (35.49)
1:44.96 (38.51) 2:23.88 (38.92)
3:05.79 (41.91) 3:49.09 (43.30)
4:24.13 (35.04) 4:57.77 (33.64)
4 Schoof, Kaylyn 16 Elmbrook Swim Cl 5:00.47 4:58.68 15
r:+0.80 30.72 1:06.11 (35.39)
1:44.40 (38.29) 2:21.59 (37.19)
3:06.33 (44.74) 3:51.12 (44.79)
4:25.47 (34.35) 4:58.68 (33.21)
5 Johnston, Olivi 21 Minnesota-MN 5:01.91 4:59.55 14
r:+0.77 32.24 1:08.70 (36.46)
1:49.68 (40.98) 2:28.91 (39.23)
3:09.59 (40.68) 3:50.94 (41.35)
4:26.13 (35.19) 4:59.55 (33.42)
6 Herrmann, Vanes 18 AquaStorm-ND 5:05.71 5:03.37 13
r:+0.69 31.70 1:08.46 (36.76)
1:49.66 (41.20) 2:29.14 (39.48)
3:11.39 (42.25) 3:53.77 (42.38)
4:29.43 (35.66) 5:03.37 (33.94)
7 Rizzo, Lucia R 18 Riptide Swim Tea 5:04.70 5:03.80 12
r:+0.75 31.37 1:08.16 (36.79)
1:48.60 (40.44) 2:28.44 (39.84)
3:11.65 (43.21) 3:56.46 (44.81)
4:31.09 (34.63) 5:03.80 (32.71)
8 Lakes, Morgan A 20 Kentucky Aquatic 5:03.87 5:04.52 11
r:+0.71 31.22 1:07.17 (35.95)
1:46.45 (39.28) 2:25.15 (38.70)
3:09.40 (44.25) 3:55.03 (45.63)
4:30.03 (35.00) 5:04.52 (34.49)
=== Consolation Finals ===
9 Brault, Elyssa 15 Saint Charles Aq 5:06.40 5:04.45 9
r:+0.76 32.18 1:09.07 (36.89)
1:47.95 (38.88) 2:27.12 (39.17)
3:10.76 (43.64) 3:54.63 (43.87)
4:29.96 (35.33) 5:04.45 (34.49)
10 Freeman, Sandra 19 Nasa Wildcat Aqu 5:06.46 5:04.90 7
r:+0.79 31.33 1:07.35 (36.02)
1:45.67 (38.32) 2:24.24 (38.57)
3:10.38 (46.14) 3:56.27 (45.89)
4:31.28 (35.01) 5:04.90 (33.62)
11 Jump, Mallory K 17 Saint Charles Aq 5:09.41 5:05.74 6
r:+0.74 31.77 1:08.60 (36.83)
1:47.87 (39.27) 2:26.38 (38.51)
3:10.71 (44.33) 3:55.26 (44.55)
4:31.18 (35.92) 5:05.74 (34.56)
12 Merriman, Eliza 19 Kentucky Aquatic 5:11.17 5:07.56 5
r:+0.70 31.67 1:09.51 (37.84)
1:50.40 (40.89) 2:28.85 (38.45)
3:12.89 (44.04) 3:57.47 (44.58)
4:33.77 (36.30) 5:07.56 (33.79)
13 Jania, Mary C 16 Saint Charles Aq 5:09.88 5:07.95 4
r:+0.83 32.74 1:09.72 (36.98)
1:50.73 (41.01) 2:30.80 (40.07)
3:14.17 (43.37) 3:57.24 (43.07)
4:33.94 (36.70) 5:07.95 (34.01)
14 Parkinson, Maxi 16 Delta Aquatics-I 5:07.93 5:08.12 3
r:+0.71 30.98 1:06.70 (35.72)
1:46.73 (40.03) 2:26.60 (39.87)
3:11.22 (44.62) 3:56.33 (45.11)
4:32.52 (36.19) 5:08.12 (35.60)
15 Quass, Berit E 15 Greater Des Moin 5:09.69 5:10.27 2
r:+0.80 30.90 1:07.00 (36.10)
1:44.90 (37.90) 2:23.22 (38.32)
3:10.55 (47.33) 4:00.29 (49.74)
4:35.42 (35.13) 5:10.27 (34.85)
16 Dressel, Sydnee 18 Elmbrook Swim Cl 5:11.12 5:10.99 1
r:+0.82 31.15 1:08.41 (37.26)
1:46.20 (37.79) 2:25.87 (39.67)
3:11.49 (45.62) 3:59.82 (48.33)
4:36.19 (36.37) 5:10.99 (34.80)
=== Bonus Finals ===
17 Neff, Payton B 18 Kentucky Aquatic 5:12.82 5:05.13
r:+0.76 32.30 1:09.30 (37.00)
1:50.46 (41.16) 2:31.74 (41.28)
3:13.96 (42.22) 3:57.62 (43.66)
4:31.78 (34.16) 5:05.13 (33.35)
18 Gwidt, Brigid E 15 Ozaukee Aquatics 5:13.92 5:09.31
r:+0.79 32.59 1:09.42 (36.83)
1:50.01 (40.59) 2:29.63 (39.62)
3:13.53 (43.90) 3:57.90 (44.37)
4:33.97 (36.07) 5:09.31 (35.34)
19 Hruby, Emma R 19 Nasa Wildcat Aqu 5:12.55 5:09.36
r:+0.81 33.98 1:13.65 (39.67)
1:54.61 (40.96) 2:34.67 (40.06)
3:16.72 (42.05) 3:59.12 (42.40)
4:35.34 (36.22) 5:09.36 (34.02)
20 Stalkfleet, Hei 14 IFLY-IA 5:14.24 5:10.07
r:+0.81 32.08 1:09.50 (37.42)
1:49.65 (40.15) 2:29.30 (39.65)
3:15.81 (46.51) 4:02.76 (46.95)
4:36.59 (33.83) 5:10.07 (33.48)
21 Heymans, Emily 17 Riptide Swim Tea 5:11.82 5:11.60
r:+0.79 32.23 1:08.86 (36.63)
1:49.79 (40.93) 2:30.78 (40.99)
3:14.03 (43.25) 3:59.45 (45.42)
4:36.07 (36.62) 5:11.60 (35.53)
22 Niziolek, Megha 16 Saint Charles Aq 5:15.00 5:13.15
r:+0.83 32.65 1:09.97 (37.32)
1:50.06 (40.09) 2:28.72 (38.66)
3:15.08 (46.36) 4:01.12 (46.04)
4:37.89 (36.77) 5:13.15 (35.26)
23 Culp, Lillian M 16 Bloomington Norm 5:15.97 5:15.06
r:+0.81 32.07 1:10.85 (38.78)
1:51.09 (40.24) 2:32.15 (41.06)
3:17.47 (45.32) 4:03.24 (45.77)
4:38.77 (35.53) 5:15.06 (36.29)
24 Kobylak, Sylvia 16 West Swim Club-I 5:17.54 5:20.49
r:+0.78 31.52 1:08.45 (36.93)
1:51.75 (43.30) 2:33.62 (41.87)
3:16.59 (42.97) 4:00.15 (43.56)
4:40.42 (40.27) 5:20.49 (40.07)
=== D - Final ===
25 Donfris, Addisy 14 Barrington Swim- 5:17.93 5:09.33
r:+0.77 32.41 1:08.91 (36.50)
1:48.99 (40.08) 2:28.34 (39.35)
3:15.07 (46.73) 4:02.31 (47.24)
4:36.19 (33.88) 5:09.33 (33.14)
26 Salafatinos, At 17 Maverick Swim Cl 5:19.26 5:10.13
r:+0.81 31.76 1:09.89 (38.13)
1:50.05 (40.16) 2:30.15 (40.10)
3:13.94 (43.79) 3:59.97 (46.03)
4:35.68 (35.71) 5:10.13 (34.45)
27 Lewis, Lauren M 16 Riptide Swim Tea 5:18.58 5:13.49
r:+0.81 32.45 1:09.47 (37.02)
1:49.51 (40.04) 2:29.16 (39.65)
3:15.31 (46.15) 4:02.12 (46.81)
4:37.97 (35.85) 5:13.49 (35.52)
28 Szadorski, Abig 15 Delta Aquatics-I 5:21.68 5:18.06
r:+0.80 32.78 1:11.17 (38.39)
1:52.71 (41.54) 2:33.81 (41.10)
3:17.96 (44.15) 4:03.88 (45.92)
4:41.88 (38.00) 5:18.06 (36.18)
29 O'Connor, Colle 17 Delta Aquatics-I 5:19.57 5:18.53
r:+0.73 32.08 1:09.62 (37.54)
1:51.31 (41.69) 2:32.02 (40.71)
3:18.93 (46.91) 4:05.43 (46.50)
4:42.74 (37.31) 5:18.53 (35.79)
30 Stephenson, Jul 15 Riptide Swim Tea 5:18.26 5:18.60
r:+0.81 33.63 1:13.30 (39.67)
1:54.43 (41.13) 2:35.41 (40.98)
3:20.86 (45.45) 4:05.91 (45.05)
4:42.85 (36.94) 5:18.60 (35.75)
31 Randall, Kather 14 Riptide Swim Tea 5:18.24 5:20.27
r:+0.82 33.78 1:11.38 (37.60)
1:53.04 (41.66) 2:33.29 (40.25)
3:21.14 (47.85) 4:09.22 (48.08)
4:45.43 (36.21) 5:20.27 (34.84)
32 Staver, Olivia 17 Piranhas Swim Cl 5:22.04 5:21.66
r:+0.76 32.29 1:09.68 (37.39)
1:53.45 (43.77) 2:35.83 (42.38)
3:22.98 (47.15) 4:10.92 (47.94)
4:46.94 (36.02) 5:21.66 (34.72)
=== Preliminaries ===
23 Keck, Jensen S 20 Red Aquatics-IL 5:15.31
32.00 1:09.30 (37.30)
1:53.01 (43.71) 2:36.37 (43.36)
3:19.51 (43.14) 4:03.60 (44.09)
4:40.03 (36.43) 5:15.31 (35.28)
27 Stone, Mckenna 15 Fox Valley Swim- 5:17.96
31.31 1:07.76 (36.45)
1:51.08 (43.32) 2:33.82 (42.74)
3:18.51 (44.69) 4:05.67 (47.16)
4:43.26 (37.59) 5:17.96 (34.70)
30 Hartley, Taylor 19 Ames Cyclone Aqu 5:18.46
34.68 1:13.72 (39.04)
1:54.21 (40.49) 2:32.88 (38.67)
3:20.24 (47.36) 4:08.75 (48.51)
4:44.18 (35.43) 5:18.46 (34.28)
34 Horner, Lexi R 19 Greater Des Moin 5:20.23
31.81 1:09.92 (38.11)
1:51.69 (41.77) 2:35.62 (43.93)
3:18.30 (42.68) 4:04.54 (46.24)
4:44.14 (39.60) 5:20.23 (36.09)
35 Rizzo, Linnea M 21 Riptide Swim Tea 5:20.37
33.68 1:12.40 (38.72)
1:54.47 (42.07) 2:36.07 (41.60)
3:22.03 (45.96) 4:09.31 (47.28)
4:45.47 (36.16) 5:20.37 (34.90)
38 Jones, Kayla L 18 Saint Charles Aq 5:22.07
33.43 1:12.17 (38.74)
1:54.48 (42.31) 2:36.00 (41.52)
3:21.14 (45.14) 4:05.87 (44.73)
4:44.45 (38.58) 5:22.07 (37.62)
39 Ratzburg, Baile 13 Madison Aquatic- 5:24.53
34.78 1:15.16 (40.38)
1:56.41 (41.25) 2:36.46 (40.05)
3:24.02 (47.56) 4:11.89 (47.87)
4:49.29 (37.40) 5:24.53 (35.24)
40 Pritchett, Mari 17 Barrington Swim- 5:24.69
33.31 1:10.45 (37.14)
1:51.44 (40.99) 2:31.63 (40.19)
3:20.21 (48.58) 4:10.68 (50.47)
4:48.40 (37.72) 5:24.69 (36.29)
41 Farrell, Hailey 14 High Tides Swim- 5:43.97
35.03 1:14.93 (39.90)
1:57.37 (42.44) 2:40.03 (42.66)
3:32.15 (52.12) 4:26.24 (54.09)
5:05.29 (39.05) 5:43.97 (38.68)
-- Marcus, Kaela F 21 Minnesota-MN DFS
Combined Team Scores - Through Event 11
1. Kentucky Aquatics 228 2. University of Minnesota 207
3. Wisconsin Aquatics 106 4. Hawkeye Swim Club 99
5. St Charles Swim Team 97 5. Barrington Swim Club 97
7. Elmbrook Swim Club 92 8. Riptide 87
9. Fox Valley Swim Team 56 10. Unattached Kya 50
11. Badger Aquatics Club 42 12. West Swim Club 40
13. Lyons Aquatics 36 14. Green Bay Swim Club, Inc 34
15. Nasa Wildcat Aquatics 33 16. Lakeside Swim Team 28
17. Dubuque Area Swimmin' Hurrican 26 18. Wildkit Swimming Organization 21
18. Linn-Mar Swim Team 21 20. Madison Aquatic Club 20
20. South Metro Storm 20 20. Unattached 20
23. Delta Aquatics 19 24. Unattached Kya 17
24. Hickory Willow Swim Assoc 17 26. Wyoming Aquatics 15
26. Unattached-Clovis 15 28. Ames Cyclone Aquatics Club 14
29. Unattached 13 29. Alligator Aquatics 13
29. AquaStorm 13 32. Unattached Hawk 12
33. Ozaukee Aquatics 11 34. Eastern Iowa Swim Federation 8
35. Ywca Flying Fish 7 35. Unattached 7
37. Red Aquatics 6 37. Iowa Flyers Swim Club 6
37. Cats Aquatic Team 6 40. Maverick Swim Club 5
41. Red River Valley 3 42. Greater Des Moines YMCA 2
42. Lane Four Aquatics 2
Event 12 Men 400 LC Meter IM
=========================================================================
Pool Record: P 4:22.76 7/20/2012 Michael T Weiss, Wisconsin Aquati
Meet Record: M 4:22.76 7/20/2012 Michael T Weiss, Wisconsin Aquati
4:26.89 NATL Nationals
4:33.09 JNAT Junior Nationals
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Finals ===
1 Orcutt, Daniel 19 Kentucky Aquatic 4:28.76 4:25.43 20
r:+0.73 28.11 59.54 (31.43)
1:34.23 (34.69) 2:08.95 (34.72)
2:45.97 (37.02) 3:23.24 (37.27)
3:55.27 (32.03) 4:25.43 (30.16)
2 Barker, Kyle W 18 Una Kya-KY 4:34.85 4:29.49 17
r:+0.66 28.70 1:01.57 (32.87)
1:37.70 (36.13) 2:12.74 (35.04)
2:50.62 (37.88) 3:27.89 (37.27)
3:59.47 (31.58) 4:29.49 (30.02)
3 Hedman, Matthew 21 Unattached-MN 4:30.85 4:30.44 16
r:+0.79 28.56 1:01.09 (32.53)
1:36.98 (35.89) 2:12.64 (35.66)
2:51.33 (38.69) 3:30.53 (39.20)
4:01.07 (30.54) 4:30.44 (29.37)
4 Smith, Nicholas 19 Kentucky Aquatic 4:30.34 4:30.61 15
r:+0.75 28.36 1:00.99 (32.63)
1:37.32 (36.33) 2:12.63 (35.31)
2:50.21 (37.58) 3:29.14 (38.93)
4:00.75 (31.61) 4:30.61 (29.86)
5 McDade, Bennett 18 Badger Aquatics- 4:32.95 4:30.71 14
r:+0.70 29.33 1:02.71 (33.38)
1:37.88 (35.17) 2:13.39 (35.51)
2:51.98 (38.59) 3:31.77 (39.79)
4:01.88 (30.11) 4:30.71 (28.83)
6 Smiarowski, Luc 19 Hickory Willow S 4:35.81 4:35.02 13
r:+0.67 28.56 1:01.96 (33.40)
1:38.41 (36.45) 2:14.02 (35.61)
2:50.94 (36.92) 3:29.77 (38.83)
4:03.02 (33.25) 4:35.02 (32.00)
7 Hayes, Benjamin 18 Ozaukee Aquatics 4:32.65 4:37.03 12
r:+0.76 29.03 1:01.45 (32.42)
1:38.06 (36.61) 2:14.61 (36.55)
2:53.47 (38.86) 3:32.79 (39.32)
4:04.87 (32.08) 4:37.03 (32.16)
8 Gibson, Joseph 20 Wildkit Swimming 4:38.44 4:44.74 11
r:+0.73 29.42 1:02.41 (32.99)
1:40.46 (38.05) 2:17.02 (36.56)
2:58.66 (41.64) 3:40.78 (42.12)
4:13.53 (32.75) 4:44.74 (31.21)
=== Consolation Finals ===
9 Hawkins, Keegan 17 Saint Charles Aq 4:42.48 4:36.90 9
r:+0.74 28.58 1:02.07 (33.49)
1:40.54 (38.47) 2:17.34 (36.80)
2:55.64 (38.30) 3:34.08 (38.44)
4:06.09 (32.01) 4:36.90 (30.81)
10 Niziolek, Frank 18 Saint Charles Aq 4:44.67 4:38.75 7
r:+0.71 28.53 1:01.50 (32.97)
1:37.94 (36.44) 2:15.03 (37.09)
2:54.50 (39.47) 3:35.98 (41.48)
4:08.03 (32.05) 4:38.75 (30.72)
11 Lewarchick, Kyl 18 Saint Charles Aq 4:40.75 4:40.14 6
r:+0.72 29.44 1:02.87 (33.43)
1:39.32 (36.45) 2:16.10 (36.78)
2:55.59 (39.49) 3:35.58 (39.99)
4:08.65 (33.07) 4:40.14 (31.49)
12 Hohm, Spencer A 18 Springfield YMCA 4:43.46 4:40.57 5
r:+0.49 28.82 1:02.31 (33.49)
1:38.23 (35.92) 2:13.51 (35.28)
2:54.40 (40.89) 3:36.08 (41.68)
4:08.82 (32.74) 4:40.57 (31.75)
13 Rizzo, Timothy 17 Riptide Swim Tea 4:43.86 4:42.46 4
r:+0.76 29.01 1:02.52 (33.51)
1:38.85 (36.33) 2:15.15 (36.30)
2:57.09 (41.94) 3:40.20 (43.11)
4:12.02 (31.82) 4:42.46 (30.44)
14 Rumpit, Connor 19 Elmbrook Swim Cl 4:42.88 4:44.38 3
r:+0.78 29.79 1:03.93 (34.14)
1:42.16 (38.23) 2:19.57 (37.41)
3:01.35 (41.78) 3:43.51 (42.16)
4:14.30 (30.79) 4:44.38 (30.08)
15 Cabel, Austin T 17 Saint Charles Aq 4:44.11 4:46.65 2
r:+0.68 29.96 1:04.33 (34.37)
1:43.22 (38.89) 2:21.23 (38.01)
3:01.52 (40.29) 3:42.64 (41.12)
4:15.55 (32.91) 4:46.65 (31.10)
16 Torres, Justin 20 Minnesota-MN 4:44.71 4:47.13 1
r:+0.65 29.52 1:03.26 (33.74)
1:42.28 (39.02) 2:20.64 (38.36)
3:01.83 (41.19) 3:43.37 (41.54)
4:15.91 (32.54) 4:47.13 (31.22)
=== Bonus Finals ===
17 Vitek, Jeffrey 18 West Swim Club-I 4:46.78 4:40.79
r:+0.77 28.05 1:00.24 (32.19)
1:38.00 (37.76) 2:14.40 (36.40)
2:56.38 (41.98) 3:37.32 (40.94)
4:10.34 (33.02) 4:40.79 (30.45)
18 Hiss, Jack W 17 Fox Valley Swim- 4:48.40 4:44.74
r:+0.68 27.80 1:00.97 (33.17)
1:37.32 (36.35) 2:14.85 (37.53)
2:56.28 (41.43) 3:39.42 (43.14)
4:12.08 (32.66) 4:44.74 (32.66)
19 Auger, Mark A 18 Wildkit Swimming 4:47.64 4:46.75
r:+0.78 28.86 1:01.69 (32.83)
1:40.91 (39.22) 2:18.27 (37.36)
3:00.50 (42.23) 3:42.45 (41.95)
4:15.17 (32.72) 4:46.75 (31.58)
20 Nelson, Zachary 17 Riptide Swim Tea 4:48.36 4:47.31
r:+0.73 29.41 1:02.26 (32.85)
1:40.56 (38.30) 2:17.67 (37.11)
2:59.99 (42.32) 3:42.22 (42.23)
4:15.91 (33.69) 4:47.31 (31.40)
21 Wike, Jack S 16 Sterling Stingra 4:48.60 4:48.44
r:+0.70 30.14 1:05.82 (35.68)
1:43.15 (37.33) 2:19.23 (36.08)
3:02.15 (42.92) 3:44.80 (42.65)
4:16.93 (32.13) 4:48.44 (31.51)
22 Harris, Drew M 16 Stevens Point Ar 4:48.25 4:48.68
r:+0.71 29.12 1:02.75 (33.63)
1:38.55 (35.80) 2:14.49 (35.94)
2:58.13 (43.64) 3:42.99 (44.86)
4:16.04 (33.05) 4:48.68 (32.64)
23 Conrads, Lucas 15 Fox Valley Swim- 4:47.02 4:50.58
r:+0.73 30.37 1:05.56 (35.19)
1:42.39 (36.83) 2:19.26 (36.87)
3:01.99 (42.73) 3:45.37 (43.38)
4:18.47 (33.10) 4:50.58 (32.11)
-- Steffen, Quento 18 Riptide Swim Tea 4:45.60 DQ
r:+0.83
=== D - Final ===
25 Baxter, Nathani 16 Saint Charles Aq 4:52.47 4:45.56
r:+0.70 29.21 1:02.83 (33.62)
1:41.49 (38.66) 2:20.08 (38.59)
3:00.23 (40.15) 3:41.40 (41.17)
4:14.14 (32.74) 4:45.56 (31.42)
25 Benington, Mich 16 Ultimate Swimmin 4:50.26 4:45.56
r:+0.71 31.55 1:08.80 (37.25)
1:45.19 (36.39) 2:20.23 (35.04)
3:01.15 (40.92) 3:41.59 (40.44)
4:14.31 (32.72) 4:45.56 (31.25)
27 Jensen, Jay P 16 West Swim Club-I 4:48.83 4:46.48
r:+0.72 29.39 1:03.13 (33.74)
1:41.64 (38.51) 2:19.59 (37.95)
2:59.96 (40.37) 3:41.40 (41.44)
4:15.18 (33.78) 4:46.48 (31.30)
28 Martin, Andrew 17 Badger Aquatics- 4:51.51 4:49.08
r:+0.77 29.21 1:03.88 (34.67)
1:41.16 (37.28) 2:17.15 (35.99)
3:01.16 (44.01) 3:45.36 (44.20)
4:17.91 (32.55) 4:49.08 (31.17)
29 Chen, Kyri 17 Fox Valley Swim- 4:52.50 4:50.80
r:+0.73 30.12 1:05.06 (34.94)
1:42.86 (37.80) 2:20.59 (37.73)
3:03.53 (42.94) 3:46.17 (42.64)
4:18.96 (32.79) 4:50.80 (31.84)
30 Shue, Aidan W 16 Rochester Swim C 4:51.50 4:51.55
r:+0.73 29.96 1:04.52 (34.56)
1:40.72 (36.20) 2:18.00 (37.28)
2:59.89 (41.89) 3:43.41 (43.52)
4:17.55 (34.14) 4:51.55 (34.00)
31 Prybell, Garret 17 Saint Charles Aq 4:52.73 4:52.97
r:+0.82 30.01 1:05.22 (35.21)
1:44.31 (39.09) 2:22.79 (38.48)
3:03.60 (40.81) 3:44.71 (41.11)
4:19.28 (34.57) 4:52.97 (33.69)
32 Williams, Richa 16 Saint Charles Aq 4:52.65 4:57.11
r:+0.62 30.06 1:05.29 (35.23)
1:44.61 (39.32) 2:23.50 (38.89)
3:06.89 (43.39) 3:51.20 (44.31)
4:24.94 (33.74) 4:57.11 (32.17)
=== Preliminaries ===
8 Aman, Caleb R 18 Lane Four Aquati 4:37.28
28.52 1:01.44 (32.92)
1:37.05 (35.61) 2:13.25 (36.20)
2:51.77 (38.52) 3:31.74 (39.97)
4:04.75 (33.01) 4:37.28 (32.53)
10 Wills, Chris A 21 Wisconsin Aquati 4:40.21
28.61 1:02.60 (33.99)
1:38.99 (36.39) 2:15.08 (36.09)
2:53.24 (38.16) 3:32.48 (39.24)
4:06.31 (33.83) 4:40.21 (33.90)
19 Simpson, Jared 18 Fox Valley Swim- 4:44.92
29.81 1:03.99 (34.18)
1:41.96 (37.97) 2:17.96 (36.00)
2:59.07 (41.11) 3:39.42 (40.35)
4:13.33 (33.91) 4:44.92 (31.59)
20 Attenberger, Be 19 Wisconsin Aquati 4:45.03
29.55 1:03.78 (34.23)
1:42.41 (38.63) 2:20.03 (37.62)
2:58.05 (38.02) 3:36.61 (38.56)
4:11.61 (35.00) 4:45.03 (33.42)
21 Deshpande, Aayu 16 Fox Valley Swim- 4:45.33
29.27 1:02.99 (33.72)
1:40.90 (37.91) 2:17.32 (36.42)
3:00.01 (42.69) 3:43.25 (43.24)
4:15.00 (31.75) 4:45.33 (30.33)
31 Robrock, Craig 20 South Metro Stor 4:49.46
28.89 1:01.93 (33.04)
1:38.13 (36.20) 2:14.17 (36.04)
2:57.57 (43.40) 3:41.31 (43.74)
4:15.89 (34.58) 4:49.46 (33.57)
39 Langlois, Danie 15 Barrington Swim- 4:53.32
30.64 1:05.58 (34.94)
1:42.76 (37.18) 2:20.25 (37.49)
3:02.86 (42.61) 3:45.38 (42.52)
4:19.48 (34.10) 4:53.32 (33.84)
40 Ritsema, Andy J 16 Bloomington Norm 4:53.92
29.40 1:03.19 (33.79)
1:40.23 (37.04) 2:15.84 (35.61)
3:00.11 (44.27) 3:44.71 (44.60)
4:19.84 (35.13) 4:53.92 (34.08)
41 Kim, Nathan J 16 Badger Aquatics- 4:54.38
29.70 1:05.03 (35.33)
1:42.44 (37.41) 2:18.52 (36.08)
3:02.20 (43.68) 3:45.89 (43.69)
4:20.33 (34.44) 4:54.38 (34.05)
42 Weng, Elmer D 15 Fox Valley Swim- 4:54.43
30.38 1:05.16 (34.78)
1:44.43 (39.27) 2:24.02 (39.59)
3:03.77 (39.75) 3:44.57 (40.80)
4:19.40 (34.83) 4:54.43 (35.03)
43 Harris, Cameron 17 Delta Aquatics-I 4:55.85
30.12 1:06.28 (36.16)
1:44.26 (37.98) 2:22.41 (38.15)
3:04.56 (42.15) 3:48.26 (43.70)
4:22.18 (33.92) 4:55.85 (33.67)
44 Starr, Nicholas 17 Ozaukee Aquatics 4:56.77
30.09 1:05.54 (35.45)
1:44.95 (39.41) 2:23.49 (38.54)
3:06.02 (42.53) 3:48.65 (42.63)
4:23.38 (34.73) 4:56.77 (33.39)
45 Affeldt, Zach H 15 South Metro Stor 4:56.97
31.23 1:06.82 (35.59)
1:45.28 (38.46) 2:22.58 (37.30)
3:03.85 (41.27) 3:46.49 (42.64)
4:22.27 (35.78) 4:56.97 (34.70)
46 Boehnlein, Maxw 19 Fox Valley Wave- 4:57.44
30.16 1:06.18 (36.02)
1:46.58 (40.40) 2:26.04 (39.46)
3:05.57 (39.53) 3:46.83 (41.26)
4:22.82 (35.99) 4:57.44 (34.62)
47 Emary, Daniel R 16 Barrington Swim- 4:58.01
30.99 1:05.63 (34.64)
1:42.27 (36.64) 2:18.86 (36.59)
3:05.19 (46.33) 3:51.80 (46.61)
4:25.69 (33.89) 4:58.01 (32.32)
48 Rak, David G 19 Lyons Aquatics-I 4:58.26
30.39 1:05.22 (34.83)
1:45.70 (40.48) 2:24.70 (39.00)
3:07.84 (43.14) 3:50.31 (42.47)
4:25.17 (34.86) 4:58.26 (33.09)
49 Puczko, Daniel 18 Swift Aquatics-I 4:59.31
31.46 1:08.75 (37.29)
1:47.06 (38.31) 2:25.05 (37.99)
3:09.59 (44.54) 3:54.92 (45.33)
4:27.35 (32.43) 4:59.31 (31.96)
50 Venner, Damon R 18 Sioux Falls Swim 4:59.47
31.05 1:06.95 (35.90)
1:47.30 (40.35) 2:27.34 (40.04)
3:10.77 (43.43) 3:55.65 (44.88)
4:27.87 (32.22) 4:59.47 (31.60)
51 Hajek, Izaak S 16 IFLY-IA 5:02.13
29.12 1:03.60 (34.48)
1:42.95 (39.35) 2:22.53 (39.58)
3:06.42 (43.89) 3:52.62 (46.20)
4:27.66 (35.04) 5:02.13 (34.47)
52 Lomaglio, Colby 15 1978-IL 5:02.24
30.71 1:06.50 (35.79)
1:47.01 (40.51) 2:26.55 (39.54)
3:09.32 (42.77) 3:52.25 (42.93)
4:27.89 (35.64) 5:02.24 (34.35)
53 Darlinger, Jaco 17 Fox Valley Swim- 5:03.00
28.53 1:01.70 (33.17)
1:41.11 (39.41) 2:20.46 (39.35)
3:05.64 (45.18) 3:52.26 (46.62)
4:28.08 (35.82) 5:03.00 (34.92)
-- Farley, Aidan J 19 Hickory Willow S DQ
29.28 1:04.54 (35.26)
1:42.91 (38.37) 2:20.60 (37.69)
3:00.43 (39.83) 3:41.22 (40.79)
4:13.10 (31.88) DQ (29.67)
-- Wolner, Griffin 18 Winona Swim Club DQ
29.91 1:04.39 (34.48)
1:43.98 (39.59) 2:24.01 (40.03)
3:04.54 (40.53) 3:47.78 (43.24)
4:18.98 (31.20) DQ (31.20)
-- Subramanian, Sa 17 Fox Valley Swim- DQ
29.32 1:04.31 (34.99)
1:44.99 (40.68) 2:24.92 (39.93)
3:07.41 (42.49) 3:51.08 (43.67)
4:28.05 (36.97) DQ (36.19)
-- Messner, Michae 21 Unattached-MN DFS
-- Schoof, Mason L 18 Elmbrook Swim Cl DFS
Combined Team Scores - Through Event 12
1. Kentucky Aquatics 263 2. University of Minnesota 208
3. St Charles Swim Team 121 4. Wisconsin Aquatics 106
5. Hawkeye Swim Club 99 6. Barrington Swim Club 97
7. Elmbrook Swim Club 95 8. Riptide 91
9. Fox Valley Swim Team 56 9. Badger Aquatics Club 56
11. Unattached Kya 50 12. West Swim Club 40
13. Lyons Aquatics 36 14. Unattached Kya 34
14. Green Bay Swim Club, Inc 34 16. Nasa Wildcat Aquatics 33
17. Wildkit Swimming Organization 32 18. Hickory Willow Swim Assoc 30
19. Unattached 29 20. Lakeside Swim Team 28
21. Dubuque Area Swimmin' Hurrican 26 22. Ozaukee Aquatics 23
23. Linn-Mar Swim Team 21 24. South Metro Storm 20
24. Madison Aquatic Club 20 24. Unattached 20
27. Delta Aquatics 19 28. Wyoming Aquatics 15
28. Unattached-Clovis 15 30. Ames Cyclone Aquatics Club 14
31. Alligator Aquatics 13 31. AquaStorm 13
33. Unattached Hawk 12 34. Eastern Iowa Swim Federation 8
35. Unattached 7 35. Ywca Flying Fish 7
37. Red Aquatics 6 37. Cats Aquatic Team 6
37. Iowa Flyers Swim Club 6 40. Springfield YMCA Swim Team 5
40. Maverick Swim Club 5 42. Red River Valley 3
43. Lane Four Aquatics 2 43. Greater Des Moines YMCA 2
Event 13 Women 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
Pool Record: P 1:02.26 6/24/2018 Abby Kapeller, AQJT-MN
Meet Record: M 1:00.96 7/20/2017 Tevyn Waddell, Univ Minnesota-M
1:02.99 NATL Nationals
1:04.39 JNAT Junior Nationals
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Finals ===
1 Sheridan, Calyp 18 Nasa Wildcat Aqu 1:02.64 1:02.00P 20
29.94 1:02.00 (32.06)
2 Sorenson, Sophi 18 Ames Cyclone Aqu 1:03.23 1:02.73 17
30.34 1:02.73 (32.39)
3 Kochevar, Abiga 20 Wisconsin Aquati 1:03.14 1:03.12 16
30.44 1:03.12 (32.68)
4 Guyett, Audrey 19 Saint Charles Aq 1:03.95 1:03.73 15
31.20 1:03.73 (32.53)
5 Kolar, Jamie S 19 West Swim Club-I 1:04.53 1:04.11 14
30.99 1:04.11 (33.12)
6 Nelson, Alexand 19 Kentucky Aquatic 1:04.73 1:04.46 13
31.59 1:04.46 (32.87)
7 Tiltmann, Reill 14 Elmbrook Swim Cl 1:04.98 1:04.59 12
31.67 1:04.59 (32.92)
8 Lindsey, Hannah 20 Wisconsin Aquati 1:04.74 1:04.83 11
31.07 1:04.83 (33.76)
=== Consolation Finals ===
9 Armstrong, Mega 16 Saint Charles Aq 1:05.09 1:04.28 9
31.16 1:04.28 (33.12)
10 Marty, Katrina 17 Madison Aquatic- 1:05.11 1:04.78 7
31.47 1:04.78 (33.31)
11 Hogg, Molly M 19 Aberdeen Swim Cl 1:05.11 1:04.80 6
31.32 1:04.80 (33.48)
12 Schoof, Kaylyn 16 Elmbrook Swim Cl 1:05.00 1:04.87 5
31.43 1:04.87 (33.44)
13 Aarts, Nicole B 20 Nasa Wildcat Aqu 1:05.40 1:05.07 4
31.93 1:05.07 (33.14)
14 Silvestri, Jenn 17 Madison Aquatic- 1:05.45 1:05.82 3
31.60 1:05.82 (34.22)
15 Licari, Linda K 17 Saint Charles Aq 1:05.33 1:05.92 2
31.86 1:05.92 (34.06)
16 Stoll, Holly K 18 Elmbrook Swim Cl 1:05.58 1:06.24 1
32.37 1:06.24 (33.87)
=== Bonus Finals ===
17 Johnson, Peyton 17 Green Bay Swim C 1:05.74 1:05.34
31.64 1:05.34 (33.70)
18 Jump, Mallory K 17 Saint Charles Aq 1:05.77 1:05.35
31.71 1:05.35 (33.64)
19 Johnson, Lisa A 17 Maverick Swim Cl 1:06.27 1:05.64
31.66 1:05.64 (33.98)
20 Woods, Zoe K 17 Elmbrook Swim Cl 1:06.14 1:05.83
31.56 1:05.83 (34.27)
21 Dressel, Paige 16 Elmbrook Swim Cl 1:06.51 1:06.02
32.09 1:06.02 (33.93)
22 Huffman, Olivia 19 Kentucky Aquatic 1:06.22 1:06.13
31.71 1:06.13 (34.42)
23 Horne, Sydnie L 18 Schroeder YMCA S 1:06.30 1:06.23
31.81 1:06.23 (34.42)
24 Tavierne, Anne 17 Saint Charles Aq 1:06.00 1:06.38
32.60 1:06.38 (33.78)
=== D - Final ===
25 Evans, Riley L 17 Delta Aquatics-I 1:06.99 1:05.89
32.23 1:05.89 (33.66)
26 Ruan, Tiffanie 15 Fox Valley Swim- 1:06.62 1:06.26
31.46 1:06.26 (34.80)
27 Giles, Emily H 17 Delta Aquatics-I 1:06.74 1:06.49
32.43 1:06.49 (34.06)
28 Shepard, Arabel 17 Uss Destroyer-IA 1:06.93 1:06.72
32.56 1:06.72 (34.16)
29 Cramer, Daniell 16 J-Hawk Aquatic C 1:07.24 1:07.03
32.64 1:07.03 (34.39)
30 Horras, Jazlyn 18 Iowa State Unive 1:07.02 1:07.31
32.43 1:07.31 (34.88)
31 Hartlieb, Megan 15 Schroeder YMCA S 1:06.93 1:07.49
32.85 1:07.49 (34.64)
32 Roghair, Aurora 15 IFLY-IA 1:06.59 1:07.80
33.07 1:07.80 (34.73)
=== Preliminaries ===
20 Quass, Berit E 15 Greater Des Moin 1:06.14
32.37 1:06.14 (33.77)
33 Ruehle, Emma M 20 Iowa State Unive 1:07.16
32.40 1:07.16 (34.76)
35 Kolar, Julie M 18 West Swim Club-I 1:07.29
32.83 1:07.29 (34.46)
36 Van De Wiele, E 17 Lane Four Aquati 1:07.58
32.85 1:07.58 (34.73)
37 Burg, Nicole M 16 Riptide Swim Tea 1:07.60
32.04 1:07.60 (35.56)
38 Lewis, Lauren M 16 Riptide Swim Tea 1:07.67
33.32 1:07.67 (34.35)
39 Snyder, Grace E 19 Unattached-MN 1:07.69
32.42 1:07.69 (35.27)
40 Long, Anna S 15 Cats Aquatic Tea 1:07.75
32.72 1:07.75 (35.03)
41 Puccini, Alexa 16 Maverick Swim Cl 1:07.77
32.37 1:07.77 (35.40)
42 Weigel, Charlot 16 IFLY-IA 1:07.80
33.04 1:07.80 (34.76)
43 Olsen, Hannah L 20 Unattached-IL 1:07.82
32.79 1:07.82 (35.03)
44 Salafatinos, At 17 Maverick Swim Cl 1:07.92
33.39 1:07.92 (34.53)
45 Tunney, Leah J 17 Ozaukee Aquatics 1:08.09
33.28 1:08.09 (34.81)
46 Bennin, Grace R 17 Madison Aquatic- 1:08.16
32.85 1:08.16 (35.31)
47 Pritchett, Emma 15 Barrington Swim- 1:08.18
32.93 1:08.18 (35.25)
48 Freeman, Sandra 19 Nasa Wildcat Aqu 1:08.19
33.13 1:08.19 (35.06)
49 Drumm, Katie J 15 West Swim Club-I 1:08.20
33.11 1:08.20 (35.09)
50 Olsen, Hailey L 16 Unattached-IL 1:08.21
32.84 1:08.21 (35.37)
51 Hettinger, Oliv 14 West Fargo Flyer 1:08.27
32.79 1:08.27 (35.48)
52 Hepper, Emma G 19 Minnesota-MN 1:08.37
32.95 1:08.37 (35.42)
53 Barnett, Emma C 21 Alligator Aquati 1:08.38
33.13 1:08.38 (35.25)
54 Willhite, Kelli 16 Maverick Swim Cl 1:08.51
32.79 1:08.51 (35.72)
55 McMeen, Eleanor 15 Lyons Aquatics-I 1:08.66
33.14 1:08.66 (35.52)
56 Brostowitz, Vic 13 Schroeder YMCA S 1:08.70
33.05 1:08.70 (35.65)
57 Streblow, Grays 15 Ozaukee Aquatics 1:09.15
33.88 1:09.15 (35.27)
58 Dressel, Sydnee 18 Elmbrook Swim Cl 1:09.16
33.67 1:09.16 (35.49)
59 Erlechman, Wyli 19 Iowa State Unive 1:09.39
32.40 1:09.39 (36.99)
60 Haas, Martha E 19 Iowa State Unive 1:09.71
33.54 1:09.71 (36.17)
61 Andersen, Anna 20 Iowa State Unive 1:09.72
34.07 1:09.72 (35.65)
62 Leonard, Kelly 19 Riptide Swim Tea 1:09.91
33.64 1:09.91 (36.27)
63 Brackett, Molli 16 Fox Valley Wave- 1:10.28
33.42 1:10.28 (36.86)
64 Barth, Kaitlyn 17 Madison Aquatic- 1:10.73
34.30 1:10.73 (36.43)
65 Horner, Lexi R 19 Greater Des Moin 1:10.78
33.35 1:10.78 (37.43)
66 Ciezczak, Megan 15 Fox Valley Swim- 1:11.20
33.64 1:11.20 (37.56)
67 Culp, Lillian M 16 Bloomington Norm 1:11.41
34.07 1:11.41 (37.34)
68 Meyer, Ariana N 15 Schroeder YMCA S 1:11.71
34.21 1:11.71 (37.50)
69 Cichocki, Lesli 29 West Swim Club-I 1:16.96
36.41 1:16.96 (40.55)
Combined Team Scores - Through Event 13
1. Kentucky Aquatics 276 2. University of Minnesota 208
3. St Charles Swim Team 147 4. Wisconsin Aquatics 133
5. Elmbrook Swim Club 113 6. Hawkeye Swim Club 99
7. Barrington Swim Club 97 8. Riptide 91
9. Nasa Wildcat Aquatics 57 10. Badger Aquatics Club 56
10. Fox Valley Swim Team 56 12. West Swim Club 54
13. Unattached Kya 50 14. Lyons Aquatics 36
15. Green Bay Swim Club, Inc 34 15. Unattached Kya 34
17. Wildkit Swimming Organization 32 18. Ames Cyclone Aquatics Club 31
19. Madison Aquatic Club 30 19. Hickory Willow Swim Assoc 30
21. Unattached 29 22. Lakeside Swim Team 28
23. Dubuque Area Swimmin' Hurrican 26 24. Ozaukee Aquatics 23
25. Linn-Mar Swim Team 21 26. Unattached 20
26. South Metro Storm 20 28. Delta Aquatics 19
29. Unattached-Clovis 15 29. Wyoming Aquatics 15
31. Alligator Aquatics 13 31. AquaStorm 13
33. Unattached Hawk 12 34. Eastern Iowa Swim Federation 8
35. Ywca Flying Fish 7 35. Unattached 7
37. Iowa Flyers Swim Club 6 37. Red Aquatics 6
37. Aberdeen Swim Club 6 37. Cats Aquatic Team 6
41. Springfield YMCA Swim Team 5 41. Maverick Swim Club 5
43. Red River Valley 3 44. Lane Four Aquatics 2
44. Greater Des Moines YMCA 2
Event 14 Men 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
Pool Record: P 53.97 7/18/2014 David E Plummer, NYAC-MR
Meet Record: M 53.97 7/18/2014 David E Plummer, NYAC-MR
56.79 NATL Nationals
58.79 JNAT Junior Nationals
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Finals ===
1 Tysoe, Cameron 22 Wisconsin Aquati 55.84 55.40 20
26.69 55.40 (28.71)
2 Sullivan, Coley 20 Lakeside Swim Te 56.49 56.21 17
27.44 56.21 (28.77)
3 Temprano, Justi 20 Wisconsin Aquati 57.35 56.83 16
27.66 56.83 (29.17)
4 Swart, Joshua D 21 Kentucky Aquatic 56.98 56.92 15
27.36 56.92 (29.56)
5 Taylor, Alexand 20 Kentucky Aquatic 57.53 57.23 14
27.29 57.23 (29.94)
6 O'Leary, Griffi 14 Barrington Swim- 58.73 58.60 13
28.40 58.60 (30.20)
7 Calkins, Sean M 20 Wyoming Aquatics 58.77 59.18 12
28.64 59.18 (30.54)
8 Sivak, Daniel J 20 Unattached-IL 58.89 59.23 11
28.41 59.23 (30.82)
=== Consolation Finals ===
9 Simpson, Jared 18 Fox Valley Swim- 59.44 57.77 9
28.15 57.77 (29.62)
10 Schwers, Michae 19 Fox Valley Swim- 59.09 58.53 7
28.39 58.53 (30.14)
11 Jekel, Wesley B 17 Badger Aquatics- 59.52 58.80 6
28.23 58.80 (30.57)
12 Schuster, Colli 16 Dubuque Area Swi 59.05 58.90 5
27.81 58.90 (31.09)
13 Boden, Stephen 21 Wisconsin Aquati 59.21 59.06 4
28.50 59.06 (30.56)
14 Kuhlers, Jackso 20 Hawkeye Swim Clu 59.31 59.85 3
29.18 59.85 (30.67)
15 Dellorto, Joshu 18 Reach Aquatics-I 59.62 59.90 2
29.08 59.90 (30.82)
16 Lefebvre, Peter 21 Unattached-MN 59.46 59.97 1
28.94 59.97 (31.03)
=== Bonus Finals ===
17 Wang, Robert B 19 Fox Valley Swim- 1:00.15 59.03
28.68 59.03 (30.35)
18 Schoof, Mason L 18 Elmbrook Swim Cl 59.65 59.31
29.03 59.31 (30.28)
19 Bergerson, Liam 17 Blackline Aquati 59.77 59.81
28.95 59.81 (30.86)
20 Francis, Nolan 17 Woodson Y Northe 1:00.40 1:00.02
29.50 1:00.02 (30.52)
21 Harris, Drew M 16 Stevens Point Ar 1:00.69 1:00.28
29.30 1:00.28 (30.98)
22 Lakes, Trent T 18 Una Kya-KY 59.86 1:00.41
29.46 1:00.41 (30.95)
23 Thorell, Jack E 16 West Swim Club-I 1:00.53 1:00.93
29.06 1:00.93 (31.87)
24 Spires, Brett W 18 Bloomington Norm 59.83 1:01.76
29.05 1:01.76 (32.71)
=== D - Final ===
25 Ritsema, Andy J 16 Bloomington Norm 1:00.80 59.70
28.78 59.70 (30.92)
25 Linnihan, Ryan 17 Elmbrook Swim Cl 1:01.11 59.70
28.79 59.70 (30.91)
27 Saleem, Ziyad M 15 Schroeder YMCA S 1:01.14 59.87
29.27 59.87 (30.60)
28 Windle, Calvin 15 Saint Charles Aq 1:01.16 1:00.33
29.18 1:00.33 (31.15)
29 Chen, Kyri 17 Fox Valley Swim- 1:00.93 1:01.07
29.59 1:01.07 (31.48)
30 Errichiello, Fr 18 Una West-IL 1:01.02 1:01.51
29.77 1:01.51 (31.74)
31 Conati, Marco C 18 Unattached-MN 1:01.76 1:01.57
29.25 1:01.57 (32.32)
32 Grosshans, Cole 18 West Swim Club-I 1:01.13 1:03.00
30.30 1:03.00 (32.70)
=== Preliminaries ===
25 Hover, Hans D 19 Blackline Aquati 1:00.70
29.88 1:00.70 (30.82)
34 Dwyer, Sean J 17 South Metro Stor 1:01.86
29.43 1:01.86 (32.43)
35 Tidd, James T 21 Minnesota-MN 1:01.94
29.11 1:01.94 (32.83)
36 Ng, Daniel K 18 Cats Aquatic Tea 1:01.95
29.88 1:01.95 (32.07)
37 Parlette, Graft 15 Rochester Swim C 1:02.11
30.49 1:02.11 (31.62)
38 Braunschweig, A 15 Lake Country Swi 1:02.21
30.06 1:02.21 (32.15)
39 Ramminger, Benj 16 Madison Aquatic- 1:02.27
30.10 1:02.27 (32.17)
40 Bochenski, Gran 15 Maverick Swim Cl 1:02.48
30.17 1:02.48 (32.31)
41 Metzsch, Liam C 21 Wyoming Aquatics 1:02.66
29.93 1:02.66 (32.73)
42 Cochlan, Cullen 16 West Swim Club-I 1:02.91
30.43 1:02.91 (32.48)
43 Kosanovich, Bra 16 West Swim Club-I 1:02.94
30.24 1:02.94 (32.70)
44 Ruan, John R 18 Fox Valley Swim- 1:03.05
29.62 1:03.05 (33.43)
45 Shannon, Liam M 15 West Swim Club-I 1:03.06
29.26 1:03.06 (33.80)
46 Gamilla, Jansse 18 Maverick Swim Cl 1:03.11
29.83 1:03.11 (33.28)
47 Cavanah, Nick M 16 Linn-Mar Swim Te 1:03.13
31.06 1:03.13 (32.07)
48 Petro, Michael 18 Alligator Aquati 1:03.19
29.96 1:03.19 (33.23)
49 Guerrero, Xande 17 Swift Aquatics-I 1:03.64
30.40 1:03.64 (33.24)
50 Wenszell, Josep 19 Schroeder YMCA S 1:03.72
30.62 1:03.72 (33.10)
51 Wicklander, Gav 18 Blackline Aquati 1:03.79
31.73 1:03.79 (32.06)
52 Tate, Ryan T 21 Nasa Wildcat Aqu 1:03.95
30.68 1:03.95 (33.27)
53 Smolecki, Sebas 16 Hickory Willow S 1:04.11
30.28 1:04.11 (33.83)
54 Bunn, Charles R 16 Lane Four Aquati 1:04.96
31.16 1:04.96 (33.80)
55 Aman, Caleb R 18 Lane Four Aquati 1:08.23
33.26 1:08.23 (34.97)
Combined Team Scores - Through Event 14
1. Kentucky Aquatics 305 2. University of Minnesota 208
3. Wisconsin Aquatics 173 4. St Charles Swim Team 147
5. Elmbrook Swim Club 113 6. Barrington Swim Club 110
7. Hawkeye Swim Club 102 8. Riptide 91
9. Fox Valley Swim Team 72 10. Badger Aquatics Club 62
11. Nasa Wildcat Aquatics 57 12. West Swim Club 54
13. Unattached Kya 50 14. Lakeside Swim Team 45
15. Lyons Aquatics 36 16. Green Bay Swim Club, Inc 34
16. Unattached Kya 34 18. Wildkit Swimming Organization 32
19. Ames Cyclone Aquatics Club 31 19. Dubuque Area Swimmin' Hurrican 31
21. Hickory Willow Swim Assoc 30 21. Madison Aquatic Club 30
23. Unattached 29 24. Wyoming Aquatics 27
25. Ozaukee Aquatics 23 26. Linn-Mar Swim Team 21
27. South Metro Storm 20 27. Unattached 20
29. Delta Aquatics 19 30. Unattached-Clovis 15
31. AquaStorm 13 31. Alligator Aquatics 13
33. Unattached Hawk 12 34. Unattached 11
35. Eastern Iowa Swim Federation 8 36. Ywca Flying Fish 7
36. Unattached 7 38. Red Aquatics 6
38. Cats Aquatic Team 6 38. Aberdeen Swim Club 6
38. Iowa Flyers Swim Club 6 42. Maverick Swim Club 5
42. Springfield YMCA Swim Team 5 44. Red River Valley 3
45. Reach Aquatics Swim Club 2 45. Greater Des Moines YMCA 2
45. Lane Four Aquatics 2 48. Unattached 1
Event 15 Women 400 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
Pool Record: P 3:47.16 7/18/2014 Wisconsin Aquatics
C Kinney, A Van Hout, I Martin, A Tamblyn
Meet Record: M 3:47.14 7/16/2015 Ozaukee Aquatics
S Fore, K Drabot, M Fox, A Siehs
3:52.69 NATL Nationals
3:56.49 JNAT Junior Nationals
Team Seed Finals Points
==================================================================================
1 Elmbrook Swim Cl-WI 'A' 3:58.55 3:53.34 40
1) Tiltmann, Reilly A 14 2) r:+0.17 Gustafson, Gwen 18
3) r:+0.37 Stoll, Holly 18 4) r:+0.26 Schoof, Kaylyn 16
r:+0.84 27.96 57.63 (57.63)
1:24.81 (27.18) 1:55.20 (57.57)
2:23.98 (28.78) 2:55.20 (1:00.00)
3:22.47 (27.27) 3:53.34 (58.14)
2 Fox Valley Swim-IL 'A' 3:56.62 3:55.92 34
1) Stege, Kristen M 17 2) r:+0.14 Ruan, Tiffanie 15
3) r:+0.30 Stege, Rachel 15 4) r:+0.28 Stone, Mckenna 15
r:+0.78 28.67 1:01.22 (1:01.22)
2:00.28 (59.06)
2:28.05 (27.77) 2:59.40 (59.12)
3:26.23 (26.83) 3:55.92 (56.52)
3 Saint Charles Aq-IL 'A' 3:53.85 3:56.35 32
1) Armstrong, Megan E 16 2) r:+0.40 Tavierne, Annearet 17
3) r:+0.44 Licari, Linda 17 4) r:+0.34 Guyett, Audrey 19
r:+0.74 28.47 59.62 (59.62)
1:58.10 (58.48)
2:26.80 (28.70) 2:57.66 (59.56)
3:25.58 (27.92) 3:56.35 (58.69)
4 Barrington Swim-IL 'A' 4:00.87 3:57.59 30
1) O'Leary, Bridget C 16 2) r:+0.27 Bucaro, Emily 14
3) r:+0.23 Smith, Jane 16 4) r:+0.39 Reader, Lilian 13
r:+0.78 28.53 59.43 (59.43)
1:27.87 (28.44) 1:59.13 (59.70)
2:27.67 (28.54) 2:59.00 (59.87)
3:27.16 (28.16) 3:57.59 (58.59)
5 Schroeder YMCA S-WI 'A' 3:54.86 3:57.61 28
1) Farber, Alivia S 17 2) r:+0.12 Bjornstad, Lindsey 17
3) r:+0.28 Hartlieb, Megan 15 4) r:+0.33 Horne, Sydnie 18
r:+0.72 28.42 59.46 (59.46)
1:27.23 (27.77) 1:58.27 (58.81)
2:26.46 (28.19) 2:57.47 (59.20)
3:26.07 (28.60) 3:57.61 (1:00.14)
6 Wisconsin Aquati-WI 'A' 3:44.56 3:57.96 26
1) Carlson, Savanna M 19 2) r:+0.28 Kochevar, Abigail 20
3) r:+0.21 Smith, Kendall 20 4) r:+0.44 Lindsey, Hannah 20
r:+0.71 28.04 59.58 (59.58)
1:59.75 (1:00.17)
2:27.53 (27.78) 2:58.23 (58.48)
3:26.60 (28.37) 3:57.96 (59.73)
7 Madison Aquatic-WI 'A' 3:59.34 3:59.30 24
1) Aegerter, Hannah S 17 2) r:+0.36 Marty, Katrina 17
3) r:+0.20 Barth, Kaitlyn 17 4) r:+0.30 Bennin, Grace 17
r:+0.79 28.46 59.24 (59.24)
1:27.86 (28.62) 1:59.60 (1:00.36)
2:27.77 (28.17) 3:00.18 (1:00.58)
3:28.27 (28.09) 3:59.30 (59.12)
8 Riptide Swim Tea-MN 'A' 3:59.33 4:00.82 22
1) Burg, Nicole M 16 2) r:+0.36 Soudakova, Katia 16
3) r:+0.31 Craig, Winter 16 4) r:+0.23 Rizzo, Lucia 18
r:+0.79 28.55 1:00.07 (1:00.07)
1:28.80 (28.73) 1:59.99 (59.92)
2:29.16 (29.17) 3:01.12 (1:01.13)
3:29.80 (28.68) 4:00.82 (59.70)
9 West Swim Club-IL 'A' 4:00.75 4:01.98 18
1) Gruvberger, Anna L 16 2) r:+0.27 Kolar, Julie 18
3) r:+0.11 Quinones, Melanie 15 4) r:-0.01 Kolar, Jamie 19
r:+0.68 28.07 58.83 (58.83)
1:27.67 (28.84) 2:00.08 (1:01.25)
2:28.20 (28.12) 3:00.84 (1:00.76)
3:29.63 (28.79) 4:01.98 (1:01.14)
10 Barrington Swim-IL 'B' 4:05.93 4:02.42 14
1) Tokarz, Jennifer M 15 2) r:+0.41 Galovich, Rebecca 16
3) r:+0.27 Roper, Grace 17 4) r:+0.19 Donfris, Addisyn 14
r:+0.78 29.49 1:00.98 (1:00.98)
1:30.35 (29.37) 2:02.50 (1:01.52)
2:31.22 (28.72) 3:02.54 (1:00.04)
3:31.18 (28.64) 4:02.42 (59.88)
11 Madison Aquatic-WI 'B' 4:02.03 4:03.05 12
1) Silvestri, Jenna A 17 2) r:+0.37 Ratzburg, Bailey 13
3) r:+0.42 Laursen, Evelyn 14 4) r:+0.43 Licking, Makenna 16
r:+0.71 29.31 1:00.70 (1:00.70)
1:29.83 (29.13) 2:02.01 (1:01.31)
2:30.84 (28.83) 3:02.74 (1:00.73)
3:31.60 (28.86) 4:03.05 (1:00.31)
12 Maverick Swim Cl-IL 'A' 4:05.48 4:03.17 10
1) Bludgen, Laurel J 16 2) r:+0.27 Puccini, Alexa 16
3) r:+0.45 Salafatinos, Ahena 17 4) r:+0.52 Franckowiak, Kali 15
r:+0.72 28.50 1:00.52 (1:00.52)
1:29.31 (28.79) 2:01.66 (1:01.14)
2:30.88 (29.22) 3:02.68 (1:01.02)
3:31.04 (28.36) 4:03.17 (1:00.49)
13 Fox Valley Swim-IL 'B' 4:05.27 4:03.37 8
1) Lee, Lauren E 16 2) r:+0.19 Dulaney, Ryan 19
3) r:+0.05 Ciezczak, Megan 15 4) r:+0.55 Firnett, Sabrina 18
r:+0.77 29.09 1:01.84 (1:01.84)
1:30.26 (28.42) 2:02.11 (1:00.27)
2:29.73 (27.62) 3:01.96 (59.85)
3:30.84 (28.88) 4:03.37 (1:01.41)
14 Ozaukee Aquatics-WI 'A' 4:09.57 4:03.66 6
1) Tunney, Leah J 17 2) r:+0.42 Gwidt, Brigid 15
3) r:+0.00 Streblow, Graysen 15 4) r:+0.46 Novack, Maya 16
r:+0.80 29.43 1:01.34 (1:01.34)
1:30.22 (28.88) 2:02.27 (1:00.93)
2:31.43 (29.16) 3:04.01 (1:01.74)
3:32.57 (28.56) 4:03.66 (59.65)
15 Saint Charles Aq-IL 'B' 4:00.51 4:06.39 4
1) Jump, Mallory K 17 2) r:+0.36 Brault, Elyssa 15
3) r:+0.06 Niziolek, Meghan 16 4) r:+0.22 Jania, Mary 16
r:+0.73 29.13 1:01.63 (1:01.63)
1:31.20 (29.57) 2:03.82 (1:02.19)
2:32.78 (28.96) 3:04.80 (1:00.98)
3:34.34 (29.54) 4:06.39 (1:01.59)
16 Maverick Swim Cl-IL 'B' 4:13.77 4:06.93 2
1) Johnson, Lisa A 17 2) r:+0.35 Stone, Rylee 17
3) r:+0.45 Collins, Paige 15 4) r:+0.33 Willhite, Kellie 16
r:+0.65 29.20 1:01.40 (1:01.40)
1:30.10 (28.70) 2:03.40 (1:02.00)
2:33.11 (29.71) 3:06.30 (1:02.90)
3:35.03 (28.73) 4:06.93 (1:00.63)
17 Riptide Swim Tea-MN 'B' 4:09.79 4:07.16
1) Lewis, Lauren M 16 2) r:+0.21 Randall, Katherine 14
3) r:+0.34 Tierney, Keely 17 4) r:+0.34 Heymans, Emily 17
r:+0.78 29.85 1:01.29 (1:01.29)
1:30.79 (29.50) 2:02.73 (1:01.44)
2:32.89 (30.16) 3:05.14 (1:02.41)
3:34.93 (29.79) 4:07.16 (1:02.02)
18 J-Hawk Aquatic C-WI 'A' 4:12.68 4:07.42
1) De Moya-Cotter, Gabriela T 16 2) r:+0.25 Houwers, Elizabeth 15
3) r:+0.37 Schieldt, Ruby 14 4) r:+0.43 Cramer, Danielle 16
r:+0.76 29.17 1:01.80 (1:01.80)
1:30.57 (28.77) 2:03.23 (1:01.43)
2:32.96 (29.73) 3:06.48 (1:03.25)
3:35.41 (28.93) 4:07.42 (1:00.94)
19 Elmbrook Swim Cl-WI 'B' 4:06.46 4:08.09
1) Dressel, Sydnee P 18 2) r:+0.30 Woods, Zoe 17
3) r:+0.25 Dressel, Paige 16 4) r:+0.25 Teng, Maggie 16
r:+0.79 29.39 1:01.18 (1:01.18)
1:30.98 (29.80) 2:02.88 (1:01.70)
2:32.38 (29.50) 3:05.41 (1:02.53)
3:35.88 (30.47) 4:08.09 (1:02.68)
20 West Swim Club-IL 'B' 4:10.59 4:09.51
1) Drumm, Katie J 15 2) r:+0.36 Lynch, Mariclaire 17
3) r:+0.25 Fuechtman, Rachel 17 4) r:+0.44 Leinart, Annie 17
r:+0.67 29.88 1:02.09 (1:02.09)
1:31.39 (29.30) 2:04.29 (1:02.20)
2:33.53 (29.24) 3:07.23 (1:02.94)
3:36.86 (29.63) 4:09.51 (1:02.28)
21 Hurricanes Swim-MN 'A' 4:13.05 4:13.13
1) Anderson, Sara L 17 2) r:+0.49 Hall, Alison 16
3) r:+0.17 Stone, Claudia 17 4) r:+0.34 Haupt, Antoni 16
r:+0.82 29.66 1:02.10 (1:02.10)
1:32.64 (30.54) 2:06.14 (1:04.04)
2:36.19 (30.05) 3:10.58 (1:04.44)
3:40.81 (30.23) 4:13.13 (1:02.55)
Combined Team Scores - Through Event 15
1. Kentucky Aquatics 305 2. University of Minnesota 208
3. Wisconsin Aquatics 199 4. St Charles Swim Team 183
5. Barrington Swim Club 154 6. Elmbrook Swim Club 153
7. Fox Valley Swim Team 114 8. Riptide 113
9. Hawkeye Swim Club 102 10. West Swim Club 72
11. Madison Aquatic Club 66 12. Badger Aquatics Club 62
13. Nasa Wildcat Aquatics 57 14. Unattached Kya 50
15. Lakeside Swim Team 45 16. Lyons Aquatics 36
17. Green Bay Swim Club, Inc 34 17. Unattached Kya 34
19. Wildkit Swimming Organization 32 20. Dubuque Area Swimmin' Hurrican 31
20. Ames Cyclone Aquatics Club 31 22. Hickory Willow Swim Assoc 30
23. Unattached 29 23. Ozaukee Aquatics 29
25. Schroeder YMCA Swim Team 28 26. Wyoming Aquatics 27
27. Linn-Mar Swim Team 21 28. Unattached 20
28. South Metro Storm 20 30. Delta Aquatics 19
31. Maverick Swim Club 17 32. Unattached-Clovis 15
33. AquaStorm 13 33. Alligator Aquatics 13
35. Unattached Hawk 12 36. Unattached 11
37. Eastern Iowa Swim Federation 8 38. Ywca Flying Fish 7
38. Unattached 7 40. Red Aquatics 6
40. Aberdeen Swim Club 6 40. Cats Aquatic Team 6
40. Iowa Flyers Swim Club 6 44. Springfield YMCA Swim Team 5
45. Red River Valley 3 46. Greater Des Moines YMCA 2
46. Lane Four Aquatics 2 46. Reach Aquatics Swim Club 2
49. Unattached 1
Event 16 Men 400 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
Pool Record: P 3:25.27 7/20/2012 Minnesota Aquatics
K Van Swol, D Toomey, B Griggs, D Brebrick
Meet Record: M 3:22.13 7/23/2009 Minnesota Aquatics
M Richards, C Carlson, S Miller, A Wold
3:29.29 NATL Nationals
3:34.89 JNAT Junior Nationals
Team Seed Finals Points
==================================================================================
1 Wisconsin Aquati-WI 'A' 3:23.59 3:27.11 40
1) Braun, Kevin 20 2) r:+0.40 Zelen, Tyler 20
3) r:+0.32 Stines, Niko 20 4) r:+0.26 Tysoe, Cameron 22
r:+0.77 24.40 51.74 (51.74)
1:16.11 (24.37) 1:43.14 (51.40)
2:07.90 (24.76) 2:35.89 (52.75)
3:00.15 (24.26) 3:27.11 (51.22)
2 Hawkeye Swim Clu-IA 'A' 3:26.19 3:27.16 34
1) Scott, William S 20 2) r:+0.34 Fiolic, Stjepan 21
3) r:-0.04 Kamin, Matthew 21 4) r:+0.31 Myhre, Joseph 20
r:+0.71 24.56 52.44 (52.44)
1:16.85 (24.41) 1:43.91 (51.47)
2:08.32 (24.41) 2:36.11 (52.20)
2:59.94 (23.83) 3:27.16 (51.05)
3 Elmbrook Swim Cl-WI 'A' 3:33.28 3:30.89 32
1) Linnihan, Ryan O 17 2) r:+0.34 Rumpit, Connor 19
3) r:+0.22 Schoof, Mason 18 4) r:+0.28 Linnihan, Michael 16
r:+0.73 25.10 52.99 (52.99)
1:18.56 (25.57) 1:46.44 (53.45)
2:11.22 (24.78) 2:38.65 (52.21)
3:03.09 (24.44) 3:30.89 (52.24)
4 Fox Valley Swim-IL 'A' 3:34.32 3:31.07 30
1) Deshpande, Aayush A 16 2) r:+0.46 Boyle, Connor 15
3) r:+0.26 Wang, Robert 19 4) r:+0.24 Chen, Kyri 17
r:+0.75 25.34 53.80 (53.80)
1:18.38 (24.58) 1:45.99 (52.19)
2:11.04 (25.05) 2:37.99 (52.00)
3:02.92 (24.93) 3:31.07 (53.08)
5 Fox Valley Swim-IL 'B' 3:35.91 3:34.27 28
1) Cunningham, Jacob 19 2) r:+0.22 Schwers, Michael 19
3) r:+0.43 Simpson, Jared 18 4) r:+0.18 Ruan, John 18
r:+0.67 25.14 53.47 (53.47)
1:18.83 (25.36) 1:46.65 (53.18)
2:12.80 (26.15) 2:40.47 (53.82)
3:05.54 (25.07) 3:34.27 (53.80)
6 Badger Aquatics-WI 'A' 3:38.41 3:34.35 26
1) McDade, Bennett J 18 2) r:-0.15 Jekel, Wesley 17
3) r:+0.05 Kim, Nathan 16 4) r:+0.43 Horton, Drake 19
r:+0.62 25.80 53.74 (53.74)
1:18.92 (25.18) 1:47.52 (53.78)
2:13.21 (25.69) 2:42.04 (54.52)
3:07.34 (25.30) 3:34.35 (52.31)
7 West Swim Club-IL 'A' 3:36.35 3:34.72 24
1) Lahmann, Donovan P 17 2) r:+0.27 Cochlan, Cullen 16
3) r:+0.25 Vitek, Jeffrey 18 4) r:+0.37 Grosshans, Cole 18
r:+0.72 24.97 52.87 (52.87)
1:18.14 (25.27) 1:46.88 (54.01)
2:12.45 (25.57) 2:40.69 (53.81)
3:05.83 (25.14) 3:34.72 (54.03)
8 Wyoming Aquatics-WY 'A' 3:26.43 3:34.85 22
1) Metzsch, Liam C 21 2) r:+0.39 Hovis, Mitchell 19
3) r:+0.02 Calkins, Sean 20 4) r:+0.27 Murphy, David 20
r:+0.75 25.48 54.41 (54.41)
1:19.62 (25.21) 1:47.92 (53.51)
2:13.54 (25.62) 2:42.40 (54.48)
3:34.85 (52.45)
9 Saint Charles Aq-IL 'A' 3:41.27 3:36.44 18
1) Hawkins, Keegan M 17 2) r:+0.39 Myhre, William 17
3) r:+0.19 Lewarchick, Kyle 18 4) r:+0.18 Niziolek, Frank 18
r:+0.71 26.80 55.24 (55.24)
1:20.12 (24.88) 1:47.53 (52.29)
2:13.57 (26.04) 2:42.19 (54.66)
3:07.96 (25.77) 3:36.44 (54.25)
10 Alligator Aquati-IL 'A' 3:38.44 3:36.59 14
1) Andrew, Benjamin H 20 2) r:+0.47 Verdico, Daniel 17
3) r:+0.38 Petro, Michael 18 4) r:+0.37 Balcerak, Michael 18
r:+0.64 25.85 53.85 (53.85)
1:20.14 (26.29) 1:49.90 (56.05)
2:15.26 (25.36) 2:43.79 (53.89)
3:08.59 (24.80) 3:36.59 (52.80)
11 Blackline Aquati-MN 'A' 3:41.26 3:37.49 12
1) Wicklander, Gavin R 18 2) r:-0.17 Gorter, Brandon 17
3) r:+0.33 Bergerson, Liam 17 4) r:+0.28 Hover, Hans 19
r:+0.78 26.49 54.69 (54.69)
1:19.79 (25.10) 1:49.40 (54.71)
2:15.34 (25.94) 2:43.41 (54.01)
3:09.00 (25.59) 3:37.49 (54.08)
12 Reach Aquatics-IL 'A' 3:44.35 3:39.88 10
1) Chiappetta, Vince C 15 2) r:+0.31 Haage, Bryan 21
3) r:+0.16 Williams, Colin 21 4) r:+0.10 Dellorto, Joshua 18
r:+0.74 27.85 58.33 (58.33)
1:24.18 (25.85) 1:52.52 (54.19)
2:18.38 (25.86) 2:46.56 (54.04)
3:12.21 (25.65) 3:39.88 (53.32)
13 West Swim Club-IL 'B' 3:43.48 3:39.95 8
1) Ganzer, Owen K 17 2) r:+0.29 Kosanovich, Branko 16
3) r:+0.29 McCarthy, Connor 15 4) r:+0.28 Thorell, Jack 16
r:+0.71 25.97 54.62 (54.62)
1:20.46 (25.84) 1:49.40 (54.78)
2:15.69 (26.29) 2:45.65 (56.25)
3:10.73 (25.08) 3:39.95 (54.30)
14 Hickory Willow S-IL 'A' 3:41.53 3:40.33 6
1) Lee, Brendan 17 2) r:+0.37 Smolecki, Sebatian 16
3) r:+0.20 Smiarowski, Lucas 19 4) r:+0.36 Farley, Aidan 19
r:+0.76 26.90 56.71 (56.71)
1:22.93 (26.22) 1:51.86 (55.15)
2:18.27 (26.41) 2:47.16 (55.30)
3:11.98 (24.82) 3:40.33 (53.17)
15 Schroeder YMCA S-WI 'A' 3:36.97 3:40.80 4
1) Frank, Christian J 16 2) r:+0.19 Wenszell, Joseph 19
3) r:+0.30 Meulemans, Ben 15 4) r:-0.01 Saleem, Ziyad 15
r:+0.73 25.54 53.21 (53.21)
1:18.75 (25.54) 1:47.92 (54.71)
2:14.38 (26.46) 2:44.31 (56.39)
3:10.57 (26.26) 3:40.80 (56.49)
16 Saint Charles Aq-IL 'B' 3:41.78 3:41.30 2
1) Prybell, Garrett R 17 2) r:+0.13 Baxter, Nathaniel 16
3) r:+0.12 Cabel, Austin 17 4) r:+0.06 Williams, Richard 16
r:+0.79 26.67 55.26 (55.26)
1:22.35 (27.09) 1:52.14 (56.88)
2:18.45 (26.31) 2:47.14 (55.00)
3:12.84 (25.70) 3:41.30 (54.16)
17 Swift Aquatics-IL 'A' 3:44.82 3:42.43
1) Guerrero, Xander L 17 2) r:+0.33 Ostrowski, Alender 16
3) r:+0.47 Puczko, Daniel 18 4) r:+0.10 Brown, Jared 18
r:+0.75 26.76 55.22 (55.22)
1:21.97 (26.75) 1:52.33 (57.11)
2:19.15 (26.82) 2:48.35 (56.02)
3:13.71 (25.36) 3:42.43 (54.08)
18 Sioux Falls Swim-SD 'A' 3:44.66 3:43.39
1) Johnson, Samuel D 16 2) r:+0.45 Venner, Damon 18
3) r:+0.33 Iverson, Andrew 17 4) r:+0.54 Brenner, Trever 18
r:+0.83 26.52 55.51 (55.51)
1:22.56 (27.05) 1:51.95 (56.44)
2:19.69 (27.74) 2:50.59 (58.64)
3:15.88 (25.29) 3:43.39 (52.80)
19 Ywca Flying Fish-IL 'A' 3:50.35 3:44.84
1) Dillon, Aidan J 18 2) r:+0.39 Ziolkowski, Evan 19
3) r:+0.53 Gibson, Matthew 14 4) r:+0.17 Hackley, Thomas 18
r:+0.78 27.39 56.39 (56.39)
1:22.58 (26.19) 1:50.61 (54.22)
2:18.10 (27.49) 2:49.55 (58.94)
3:16.05 (26.50) 3:44.84 (55.29)
20 Maverick Swim Cl-IL 'A' 3:44.90 3:45.27
1) Bochenski, Grant R 15 2) r:+0.40 Avery, Marc 15
3) r:+0.36 Gamilla, Janssen 18 4) r:+0.25 Dvorak, Alexander 15
r:+0.68 27.85 58.21 (58.21)
1:25.05 (26.84) 1:54.44 (56.23)
2:21.23 (26.79) 2:51.08 (56.64)
3:16.62 (25.54) 3:45.27 (54.19)
21 Sterling Stingra-IL 'A' 3:49.00 3:45.91
1) Sandefer, Calvin D 16 2) r:+0.28 Austin, Reiley 14
3) r:+0.45 Faley, Carson 14 4) r:+0.13 Wike, Jack 16
r:+0.73 25.94 55.50 (55.50)
1:22.54 (27.04) 1:53.06 (57.56)
2:20.45 (27.39) 2:51.15 (58.09)
3:16.81 (25.66) 3:45.91 (54.76)
22 Barrington Swim-IL 'A' 3:49.01 3:46.94
1) Hoppe, Jack R 16 2) r:+0.48 O'Leary, Griffin 14
3) r:+0.28 Langlois, Daniel 15 4) r:+0.33 Kay, Daryl 17
r:+0.73 27.55 57.05 (57.05)
1:24.16 (27.11) 1:53.87 (56.82)
2:21.42 (27.55) 2:50.96 (57.09)
3:17.52 (26.56) 3:46.94 (55.98)
23 Riptide Swim Tea-MN 'A' 3:41.74 3:47.74
1) Rizzo, Timothy R 17 2) r:+0.21 Poppitz, Jack 19
3) r:-0.06 Nelson, Zachary 17 4) r:+0.13 Henning, Keegan 16
r:+0.75 27.00 55.71 (55.71)
1:21.93 (26.22) 1:53.43 (57.72)
2:20.14 (26.71) 2:50.01 (56.58)
3:17.69 (27.68) 3:47.74 (57.73)
24 Sheridan Swim Te-IL 'A' 3:50.79 3:52.89
1) Bergmann, Gavin A 15 2) r:+0.27 Pfeiferling, Dane 15
3) r:+0.44 Jones, Dylan 16 4) r:+0.18 McIntyre, Craiiles 15
r:+0.69 27.87 58.24 (58.24)
1:25.93 (27.69) 1:56.17 (57.93)
2:23.36 (27.19) 2:54.21 (58.04)
3:21.61 (27.40) 3:52.89 (58.68)
Combined Team Scores - Through Event 16
1. Kentucky Aquatics 305 2. Wisconsin Aquatics 239
3. University of Minnesota 208 4. St Charles Swim Team 203
5. Elmbrook Swim Club 185 6. Fox Valley Swim Team 172
7. Barrington Swim Club 154 8. Hawkeye Swim Club 136
9. Riptide 113 10. West Swim Club 104
11. Badger Aquatics Club 88 12. Madison Aquatic Club 66
13. Nasa Wildcat Aquatics 57 14. Unattached Kya 50
15. Wyoming Aquatics 49 16. Lakeside Swim Team 45
17. Hickory Willow Swim Assoc 36 17. Lyons Aquatics 36
19. Green Bay Swim Club, Inc 34 19. Unattached Kya 34
21. Wildkit Swimming Organization 32 21. Schroeder YMCA Swim Team 32
23. Ames Cyclone Aquatics Club 31 23. Dubuque Area Swimmin' Hurrican 31
25. Unattached 29 25. Ozaukee Aquatics 29
27. Alligator Aquatics 27 28. Linn-Mar Swim Team 21
29. South Metro Storm 20 29. Unattached 20
31. Delta Aquatics 19 32. Maverick Swim Club 17
33. Unattached-Clovis 15 34. AquaStorm 13
35. Reach Aquatics Swim Club 12 35. Unattached Hawk 12
35. Blackline Aquatics 12 38. Unattached 11
39. Eastern Iowa Swim Federation 8 40. Unattached 7
40. Ywca Flying Fish 7 42. Aberdeen Swim Club 6
42. Cats Aquatic Team 6 42. Iowa Flyers Swim Club 6
42. Red Aquatics 6 46. Springfield YMCA Swim Team 5
47. Red River Valley 3 48. Lane Four Aquatics 2
48. Greater Des Moines YMCA 2 50. Unattached 1