SwimmingWorld.com - Online home of the International Swimming Hall of Fame JOIN ISHOF!

2017 Speedo Sectionals: Lincoln - Meet Results


7/19/2017 - 7/22/2017  
Lincoln Select Swimming                         7/20/2017 - 5:04 PM
    2017 Region VIII Summer Sectionals - 7/19/2017 to 7/22/2017     
                   Sanction #:  MW17031/ 17031TT                    
 
 Event 7  Women 800 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Howell, Liberty A      17 SwimTulsa-OK      9:04.89    9:05.20  
  2 Flatt, Kaylyn J        20 Club Huskers-MW   8:59.76    9:08.15  
  3 Uerling, Josephine E   17 SwimTulsa-OK      9:25.77    9:22.55  
  4 Giovannetti, Emily G   17 Splash Club, Inc  9:21.59    9:22.91  
  5 Marks, Madeline S      17 Razorback Aquati  9:34.80    9:24.60  
  6 Johnson, Olivia G      16 Arkansas Dolphin  9:34.14    9:30.43  
  7 Livingston, Berkeley   16 Lincoln Select S  9:24.03    9:30.72  
  8 Prophater, Cayla M     14 Empire KC Swim C  9:32.83    9:35.45  
  9 Stevens, Elizabeth M   16 Razorback Aquati  9:32.13    9:36.62  
 10 Garner, Hannah P       15 Manhattan Marlin  9:38.74    9:37.47  
 11 Fell, Tyler R          18 River City Aquat  9:36.12    9:42.25  
 12 Callahan, Catherine A  17 King Marlin Swim  9:26.62    9:43.44  
 13 Stonehocker, Katie L   15 Lincoln Select S 10:44.67Y   9:47.46  
 14 Johnson, Cabrini J     15 Springfield Aqua  9:36.84    9:47.51  

Lincoln Select Swimming                         7/20/2017 - 5:04 PM
    2017 Region VIII Summer Sectionals - 7/19/2017 to 7/22/2017     
                   Sanction #:  MW17031/ 17031TT                    
 
 Event 8  Men 800 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Bresette, William K    18 Empire KC Swim C  8:25.07    8:39.30  
  2 Denison, Hunter S      16 American Energy-  8:53.24    8:39.31  
  3 Seabaugh, Daniel D     15 River City Aquat  9:42.44Y   8:41.55  
  4 Fell, Caleb R          16 River City Aquat  9:00.01    8:45.28  
  5 Wolfe, Austin D        17 Club North Swimm  8:59.12    8:51.29  
  6 Venner, Damon R        17 Sioux Falls Swim  9:04.19    8:53.92  
  7 Jaworski, Vincent L    16 Arkansas Dolphin  8:53.76    8:54.86  
  8 Potts, Joseph F        15 Arkansas Dolphin  8:54.78    8:59.01  
  9 Yanchunas, Alexander   16 Jenks Trojan Swi 10:05.40Y   8:59.28  
 10 Murphy, Cameron A      16 Tsunami Swim Tea  8:47.02    9:01.63  
 11 Harvey, Tait R         15 Club North Swimm 10:00.51Y   9:04.68  
 12 Downey, Thomas W       20 Splash Club, Inc  8:59.46    9:06.20  
 13 Heye, Nicholas L       15 Arkansas Dolphin 10:05.99Y   9:24.39  
 14 Morgan, Ian T          20 Cool Swim Team-M  9:01.22    9:25.09  
 15 Smith, Cole M          16 Springfield Aqua 10:05.99Y   9:32.35  

Lincoln Select Swimming                         7/20/2017 - 5:04 PM
    2017 Region VIII Summer Sectionals - 7/19/2017 to 7/22/2017     
                   Sanction #:  MW17031/ 17031TT                    
 
 Event 1  Women 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Palmer, Alana I        16 Lincoln Select S    58.28      57.85  
  2 Dilsaver, Dannie B     18 Greater Nebraska    58.93      58.19  
  3 Calegan, Olivia M      17 Greater Nebraska    59.78      58.23  
  4 Gonzalez, Carla        19 Club Huskers-MW     59.05      58.42  
  5 Helferich, Lindsay K   20 Club Huskers-MW     59.10      58.59  
  6 Howell, Liberty A      17 SwimTulsa-OK        59.45      59.89  
  7 Hadford, Naeleah C     18 Inspire Swim Tea    59.84    1:00.06  
  8 Flatt, Kaylyn J        20 Club Huskers-MW     59.73    1:00.46  
 
                    === Consolation Final ===                     
 
  9 Sickle, Katarina J     23 Club Huskers-MW   1:00.07      59.58  
 10 Posthuma, Dana M       20 Club Huskers-MW   1:00.27      59.67  
 11 Ke, Angelina A         14 Arkansas Dolphin    59.86    1:00.01  
 12 Harris, Courtney E     15 Rec Plex Sharks-  1:00.38    1:00.42  
 13 Amelung, Hannah N      16 River City Aquat  1:00.74    1:00.69  
 14 Welsh, Wainani E       17 Tsunami Swim Tea  1:01.07    1:00.83  
 15 Looney, Autumn M       16 Rec Plex Sharks-  1:00.95    1:01.27  
 16 Garner, Hannah P       15 Manhattan Marlin  1:01.13    1:01.82  
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Bloser, Alyssa J       14 Arkansas Dolphin  1:01.22      59.96  
 18 Harris, June V         16 Splash Club, Inc  1:01.17    1:00.46  
 19 Wehrmann, Elise G      15 Rec Plex Sharks-  1:01.41    1:00.51  
 20 Heinrich, Anna J       16 Lincoln Select S  1:01.14    1:00.59  
 21 Tate, Olivia R         17 Swim Omaha-MW     1:01.49    1:00.61  
 22 Uerling, Josephine E   17 SwimTulsa-OK      1:01.55    1:01.60  
 23 Riekhof, Paige C       17 Tsunami Swim Tea  1:01.45    1:01.78  
 24 Prophater, Cayla M     14 Empire KC Swim C  1:01.57    1:02.73  
 
                        === D - Final ===                         
 
 25 Moses, Casaundra A     13 Springfield Aqua  1:01.91    1:01.06  
 26 Olsen, Greta M         17 Splash Club, Inc  1:01.76    1:01.24  
 27 Pawloski, Zoe J        16 Council Bluffs S  1:02.01    1:01.46  
 28 Meng, Kexin            15 Razorback Aquati  1:01.76    1:01.57  
 29 Fischer, Kellie D      17 American Energy-  1:01.80    1:01.62  
 30 Walstad, Martha A      14 Heartland Aquati  1:01.98    1:01.80  
 31 Blose, Dewi T          17 American Energy-  1:02.01    1:01.97  
 32 Kottke, Delaney M      17 Greater Omaha Aq  1:01.76    1:02.55  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 25 Miksch, Laura C        21 Greater Omaha Aq  1:01.74             
 34 Barth, Savanna N       17 King Marlin Swim  1:02.11             
 35 Hedgecock, Loren G     17 Razorback Aquati  1:02.14             
 36 Pardy, Katie J         15 Sioux Falls Swim  1:02.20             
 37 Fox, Kamryn S          18 Greater Omaha Aq  1:02.33             
 38 Cathcart, Reagan R     15 Rec Plex Sharks-  1:02.34             
 39 Rollen, Olivia G       15 American Energy-  1:02.36             
 40 Peters, Megan L        18 River City Aquat  1:02.37             
 41 Mayo, Lauren E         15 Aquatic Club of-  1:02.90             
 42 Baker, Morgan C        15 Greater Nebraska  1:02.93             
 43 Jenkins, Gabrielle C   15 Arkansas Dolphin  1:03.17             
 44 O'Connell, Karlie M    20 Greater Nebraska  1:03.19             
 45 Lunzmann, Ally E       17 Greater Nebraska  1:03.34             
 46 Mlinek, Lanyon M       14 Nebraska Aquatic  1:03.36             
 47 Swigert, Makayla B     15 Northland United  1:03.45             
 48 Becker, Allison N      17 Lincoln Select S  1:03.46             
 49 Olson, Holly C         16 Sarpy County Swi  1:03.64             
 50 Janzen, Kate E         14 King Marlin Swim  1:03.70             
 51 Packard, Isabelle      16 Jenks Trojan Swi  1:03.73             
 52 Capoun, Anna E         19 Greater Omaha Aq  1:03.87             
 53 Schubert, Johanna E    16 Heartland Aquati  1:03.89             
 54 Hopson, Holly R        19 Millard Aquatic-  1:04.01             
 55 Bayles, Laina J        16 Swim Omaha-MW     1:04.52             
 56 Bottger, Jessica M     15 Trident Aquatics  1:04.75             
 57 Hosick, Madeleine N    18 Empire KC Swim C  1:05.04             
 58 Sipp, Esme E           15 Lincoln Select S  1:05.11             
 59 Ertz, Abby M           15 Greater Nebraska  1:06.28             
 60 Hailu, Elisabeth A     16 Greater Omaha Aq  1:06.76             
 -- Cothern, Isabella G    15 Dart Frog Aquati      DQ              
 -- Brabham, Emma G        17 Rec Plex Sharks-      DQ              

Lincoln Select Swimming                         7/20/2017 - 5:04 PM
    2017 Region VIII Summer Sectionals - 7/19/2017 to 7/22/2017     
                   Sanction #:  MW17031/ 17031TT                    
 
 Event 2  Men 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Allmon, Jackson S      17 Council Bluffs S    53.48      52.74  
  2 Bresette, William K    18 Empire KC Swim C    53.39      53.02  
  3 Davis, Brogan C        17 River City Aquat    53.74      53.13  
  4 Husband, Ryan A        15 Northwest Arkans    53.98      53.48  
  5 Mischo, Trent W        18 Millard Aquatic-    55.02      54.55  
  6 Ragsdale, Reagan L     18 River City Aquat    54.70      54.71  
  7 Witzki, Noah S         16 Tsunami Swim Tea    54.96      55.26  
  8 Soltys, Nicholas J     18 Greater Omaha Aq    55.23      55.39  
 
                    === Consolation Final ===                     
 
  9 Wolfe, Austin D        17 Club North Swimm    55.34      54.69  
 10 Baleka, Siphiwe        46 Unattached-MV       55.45      54.96  
 11 Carney, Cameron J      18 Norfolk YMCA Aqu    55.42      55.09  
 12 Ware, Alexander S      15 Arkansas Dolphin    55.62      55.20  
 13 Johnson, Stephen J     17 Ad Astra Area Aq    55.34      55.36  
 14 Callan, Christopher J  16 Trident Aquatics    55.63      55.41  
 15 Quinones, Javier I     17 Sarpy County Swi    55.42      55.72  
 16 Stewart, Jonathan J    21 Enid YMCA-OK        55.65      56.18  
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Bening, Jacob D        15 River City Aquat    55.75      54.79  
 18 Godard, Lance J        14 Empire KC Swim C    56.03      55.35  
 19 Bergmann, Ethan K      17 Springfield Aqua    55.98      55.69  
 20 Musser, Caleb A        14 Empire KC Swim C    55.84      55.70  
 21 Ingram, William D      15 American Energy-    55.77      56.00  
 22 Kokott, Warren N       18 Bixby Bandits-OK    56.00      56.24  
 23 Grimm, Adam L          17 Rec Plex Sharks-    56.06      56.40  
 24 Higgerson, Paxton L    17 Saluki Swim Club    55.99      57.85  
 
                        === D - Final ===                         
 
 25 Lafave, Colin E        17 Greater Omaha Aq    56.34      56.27  
 26 Glover, George W       14 Una Aesc-OK         56.21      56.31  
 27 McCullough, Kayden T   16 Greater Omaha Aq    56.79      56.39  
 28 Faulk, Leon K          18 Splash Club, Inc    56.84      56.44  
 29 Stikeleather, Reece M  16 Empire KC Swim C    56.27      56.58  
 30 Thies, Timothy B       18 Hastings Y Aquat    57.26      57.14  
 31 Potts, Joseph F        15 Arkansas Dolphin    56.84      57.74  
 32 Patterson, Ryan J      17 Aquatic Club of-    56.70      57.98  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Irvin, Michael G       50 Heartland Aquati    55.72             
 24 Iseman, Andrew J       19 Empire KC Swim C    56.02             
 34 Keller, Braly J        19 Club Huskers-MW     56.88             
 35 Cavanaugh, Jeffrey T   21 Sarpy County Swi    57.17             
 37 Searcy, Chase N        19 Heartland Aquati    57.28             
 38 Gouger, Jonathan P     17 Swim Omaha-MW       57.41             
 39 Jaworski, Vincent L    16 Arkansas Dolphin    57.58             
 40 Holt, Evan H           16 Club North Swimm    57.67             
 41 Determan, Gray M       19 Mitchell Aquatic    57.77             
 42 Talley, Joel C         17 Rec Plex Sharks-    57.94             
 43 Amato-Hanner, Stephen  17 Greater Omaha Aq    58.16             
 44 Coffey, Jordan P       16 Greater Nebraska    58.27             
 45 Tucker, Aspen-jade C   20 Millard Aquatic-    58.31             
 46 Stewart, Samuel        23 Enid YMCA-OK        58.48             
 47 Bell, Austin F         18 Northland United    58.69             
 48 Olson, Riley J         19 Sarpy County Swi    58.90             
 49 Thorell, Evan J        17 Greater Omaha Aq    58.91             
 50 Johnson, Grant D       15 Greater Nebraska    58.98             
 51 Carney, Kellen P       15 Norfolk YMCA Aqu    59.02             
 -- Hezel, Lukas J         18 Swim Omaha-MW         DQ              

Lincoln Select Swimming                         7/20/2017 - 5:04 PM
    2017 Region VIII Summer Sectionals - 7/19/2017 to 7/22/2017     
                   Sanction #:  MW17031/ 17031TT                    
 
 Event 3  Women 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Ehly, Jordan M         21 Club Huskers-MW   2:34.82    2:30.97  
  2 Downey, Haley F        19 Splash Club, Inc  2:43.71    2:38.09  
  3 Theil, Caroline T      17 Greater Nebraska  2:39.17    2:38.44  
  4 Worlton, Gwendolyn J   19 Club Huskers-MW   2:39.47    2:39.55  
  5 Steward, Katherine A   17 Splash Club, Inc  2:43.53    2:42.14  
  6 Heinrich, Anna J       16 Lincoln Select S  2:46.19    2:43.97  
  7 Johnson, Cabrini J     15 Springfield Aqua  2:46.48    2:49.18  
 -- Beeler, Victoria K     19 Club Huskers-MW   2:36.57         DQ  
 
                    === Consolation Final ===                     
 
  9 Huggins, Madeline E    14 Saluki Swim Club  2:47.16    2:44.17  
 10 Stonehocker, Katie L   15 Lincoln Select S  2:46.70    2:44.46  
 11 Randby, Jocelyn M      14 Greater Omaha Aq  2:49.30    2:44.89  
 12 Keith, Olivia B        17 Razorback Aquati  2:50.09    2:48.01  
 13 Hunt, Paige K          14 Aquatic Club of-  2:49.76    2:49.52  
 14 Dendinger, Olivia B    13 Sarpy County Swi  2:51.91    2:50.40  
 15 Mitchell, Abigail L    15 Lincoln Select S  2:52.42    2:50.50  
 16 Ather, Marusha         15 Lincoln Select S  2:49.20    2:53.95  
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Montanaro, Rachel A    15 North Central Ar  2:52.90    2:48.81  
 18 Selph, Alyssa J        13 American Energy-  2:52.73    2:49.02  
 19 Barnes, Addison A      14 Cool Swim Team-M  2:52.46    2:50.26  
 20 Fenton, Laney          14 Jenks Trojan Swi  2:54.89    2:51.35  
 21 Kemper, Vienne E       14 Aquatic Club of-  2:53.13    2:51.93  
 22 Bongfeldt, Jessica N   14 North Central Ar  2:53.76    2:53.28  
 23 Frear, Peyton M        14 Sioux Falls Swim  2:54.10    2:53.42  
 24 Bradley, Klair I       13 SwimTulsa-OK      2:53.58    2:57.50  
 
                        === D - Final ===                         
 
 25 Myers, Chloe D         13 Northland United  2:56.07    2:52.39  
 26 Hall, Payton E         16 Greater Omaha Aq  2:57.18    2:54.69  
 27 Jacobs, Joslyn R       13 Norfolk YMCA Aqu  2:57.34    2:55.94  
 28 Fell, Tyler R          18 River City Aquat  2:58.07    2:56.58  
 29 Armit, Grace K         17 Rec Plex Sharks-  2:58.01    2:57.19  
 30 Dohrman, Joanna M      15 Rec Plex Sharks-  2:58.63    2:57.33  
 31 Bloser, Alyssa J       14 Arkansas Dolphin  2:58.64    2:59.21  
 32 Rogers, Andrea L       17 Rec Plex Sharks-  2:57.69    2:59.76  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 33 Grundy, Elizabeth C    18 Jenks Trojan Swi  2:58.91             
 34 Welsh, Wainani E       17 Tsunami Swim Tea  2:59.07             
 35 Wichmann, Kelly R      18 Manhattan Marlin  3:02.45             
 36 Zuercher, Hannah L     19 Heartland Aquati  3:03.67             
 37 Rossi, Angelina G      14 King Marlin Swim  3:04.40             
 38 Nelson, Natalya M      17 Greater Nebraska  3:11.68             
 -- Zhang, Rachel          15 Arkansas Dolphin      DQ              
 -- Bolling, Megan E       16 Homewood Flossmo     DFS              
 -- Brabham, Emma G        17 Rec Plex Sharks-                      
 -- Calegan, Olivia M      17 Greater Nebraska                      
 -- Cothern, Isabella G    15 Dart Frog Aquati     DFS              

Lincoln Select Swimming                         7/20/2017 - 5:04 PM
    2017 Region VIII Summer Sectionals - 7/19/2017 to 7/22/2017     
                   Sanction #:  MW17031/ 17031TT                    
 
 Event 4  Men 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Culjat, Lance W        18 Omaha Swim Feder  2:24.13    2:22.67  
  2 Drew, Samuel D         18 Empire KC Swim C  2:24.03    2:22.91  
  3 Huffman, Thomas A      17 Empire KC Swim C  2:23.89    2:22.92  
  4 Funke, Conner D        17 Greater Omaha Aq  2:27.22    2:23.10  
  5 Cadotte, Garrett M     21 Swim Omaha-MW     2:26.86    2:24.74  
  6 Steward, Spencer P     18 Club North Swimm  2:27.84    2:25.71  
  7 Barr, Noah B           18 Sarpy County Swi  2:27.02    2:26.93  
  8 Penney, Tyler J        18 Council Bluffs S  2:28.83    2:27.78  
 
                    === Consolation Final ===                     
 
  9 Worth, Daniel F        14 Empire KC Swim C  2:29.50    2:27.39  
 10 Petty, Alexander J     16 Lincoln Select S  2:28.99    2:28.84  
 11 Troup, Barrett W       16 Arkansas Dolphin  2:30.22    2:30.16  
 12 Rohrer, Joshua J       19 Una Cns-MV        2:31.16    2:30.91  
 13 Lewis, Levi R          17 Arkansas Dolphin  2:31.25    2:31.99  
 14 Hahs, Samuel T         17 River City Aquat  2:29.95    2:32.27  
 15 Bright, Nathan D       15 Arkansas Dolphin  2:32.34    2:34.05  
 16 Downey, Thomas W       20 Splash Club, Inc  2:31.84    2:35.23  
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Stewart, Asa M         16 Enid YMCA-OK      2:34.98    2:32.09  
 18 Silva, Rafael C        17 King Marlin Swim  2:36.26    2:34.90  
 19 Barr, Luke D           14 Sarpy County Swi  2:34.15    2:34.94  
 20 Nolte, Charles S       16 Heartland Aquati  2:34.22    2:36.35  
 21 Heye, Ian M            17 Arkansas Dolphin  2:36.08    2:37.59  
 22 Fell, Caleb R          16 River City Aquat  2:36.26    2:38.70  
 23 Layman, Alexander J    15 North Central Ar  2:36.58    2:39.05  
 24 Stanton, Grayson K     17 Sarpy County Swi  2:35.70    2:40.50  
 
                        === D - Final ===                         
 
 25 Johnson, Grant D       15 Greater Nebraska  2:38.06    2:32.33  
 26 Amrein, John T         14 Empire KC Swim C  2:37.45    2:35.41  
 27 Labeau, Elliot C       14 Arkansas Dolphin  2:36.81    2:35.55  
 28 McCarty, Zachary Q     18 Swim Omaha-MW     2:38.60    2:36.33  
 29 Holst, Grant J         17 Greater Omaha Aq  2:38.89    2:38.89  
 30 Theiss, Landon P       16 Unattached-OZ     2:38.25    2:39.07  
 31 Olmer, Mason E         14 Norfolk YMCA Aqu  2:38.78    2:40.01  
 32 Martin, Austin T       18 Rec Plex Sharks-  2:39.14    2:40.81  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 29 Tucker, River-sage C   18 Millard Aquatic-  2:38.29             
 33 Husband, Ryan A        15 Northwest Arkans  2:39.06             
 35 Durham, Pruitt R       15 Jenks Trojan Swi  2:39.68             
 36 Adkins, Ross M         17 Swim Omaha-MW     2:40.20             
 37 States, Matthew P      16 Rec Plex Sharks-  2:40.26             
 38 Berrick, Joseph G      18 Club Huskers-MW   2:40.29             
 39 McNew, Christopher S   17 Springfield Aqua  2:40.48             
 40 Newland, Ethan D       15 Greater Nebraska  2:40.84             
 41 Bell, Austin F         18 Northland United  2:41.01             
 42 Damico, Dominick G     13 Empire KC Swim C  2:41.58             
 43 Chiu, Val Andre S      16 Arkansas Dolphin  2:41.61             
 44 Sutej, Jacob D         18 Swim Omaha-MW     2:42.42             
 44 Kelly, Samuel H        15 Swim Omaha-MW     2:42.42             
 46 Ayars, Michael J       17 Lincoln Select S  2:42.69             
 47 Reed, Ethan R          17 King Marlin Swim  2:43.23             
 48 Higgerson, Paxton L    17 Saluki Swim Club  2:44.13             
 49 Bongfeldt, Jason L     15 North Central Ar  2:44.34             
 50 Flynn, Owen P          13 American Energy-  2:45.18             
 51 Greenlee, Brandon T    17 Razorback Aquati  2:45.66             
 52 Hammack, Seth D        16 Empire KC Swim C  2:45.75             
 53 Amato-Hanner, Stephen  17 Greater Omaha Aq  2:47.87             
 54 Bick, Austin R         15 Jenks Trojan Swi  2:47.96             
 55 Kaup, Blaine K         16 Greater Omaha Aq  2:49.92             
 56 Mendoza, Marcos L      14 Jenks Trojan Swi  2:51.78             
 57 Lapointe, Brandon M    18 Heartland Aquati  2:51.83             
 -- Bowen, Tristen E       16 North Central Ar                      

Lincoln Select Swimming                         7/20/2017 - 5:04 PM
    2017 Region VIII Summer Sectionals - 7/19/2017 to 7/22/2017     
                   Sanction #:  MW17031/ 17031TT                    
 
 Event 5  Women 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Jeschke, Jacqueline M  19 Club Huskers-MW   2:22.14    2:18.86  
  2 McCafferty, Morgan C   19 Club Huskers-MW   2:21.06    2:21.41  
  3 McDonald, Anna L       20 Club Huskers-MW   2:21.25    2:21.69  
  4 Helferich, Lindsay K   20 Club Huskers-MW   2:21.84    2:22.39  
  5 Gonzalez, Carla        19 Club Huskers-MW   2:23.90    2:22.66  
  5 Rogers, Allie N        15 Arkansas Dolphin  2:23.65    2:22.66  
  7 Palmer, Alana I        16 Lincoln Select S  2:22.35    2:23.91  
  8 Amato-Hanner, Elizabe  19 Swim Omaha-MW     2:22.18    2:24.07  
 
                    === Consolation Final ===                     
 
  9 Stalheim, Lindsey T    19 Club Huskers-MW   2:25.16    2:22.53  
 10 Hathaway, Alexandra P  13 Lincoln Select S  2:24.18    2:22.60  
 11 Shipman, Sarah D       17 Splash Club, Inc  2:25.73    2:24.05  
 12 McCarville, Kate E     14 Springfield Aqua  2:24.96    2:25.25  
 13 Harris, June V         16 Splash Club, Inc  2:27.56    2:25.70  
 14 Kopas, Allison M       18 Una Husk-MW       2:26.62    2:26.52  
 15 Hailu, Hannah A        13 Greater Omaha Aq  2:27.83    2:27.88  
 16 Blose, Dewi T          17 American Energy-  2:27.52    2:28.34  
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Janzen, Kate E         14 King Marlin Swim  2:29.78    2:27.57  
 18 Anderson, Lucie E      17 Mitchell Aquatic  2:29.15    2:28.01  
 19 Pantano, Isabella L    15 Greater Omaha Aq  2:28.77    2:28.24  
 20 Henderson, Kayley R    15 Bixby Bandits-OK  2:29.94    2:28.48  
 21 Jenkins, Gabrielle C   15 Arkansas Dolphin  2:28.22    2:28.93  
 22 Speed, Deven L         17 King Marlin Swim  2:29.23    2:28.98  
 23 Fischer, Kellie D      17 American Energy-  2:30.37    2:30.30  
 24 Ke, Angelina A         14 Arkansas Dolphin  2:30.89    2:30.72  
 
                        === D - Final ===                         
 
 25 Cole, Sydney S         14 Aquatic Club of-  2:31.16    2:26.13  
 26 Karl, Abigail G        14 Empire KC Swim C  2:32.48    2:27.95  
 27 Keith, Olivia B        17 Razorback Aquati  2:31.50    2:30.96  
 28 Richardson, Elizabeth  16 Greater Omaha Aq  2:31.72    2:31.08  
 29 Theil, Olivia R        15 Greater Nebraska  2:31.59    2:31.18  
 30 Moses, Casaundra A     13 Springfield Aqua  2:32.66    2:31.30  
 31 Harthoorn, Annika J    14 Norfolk YMCA Aqu  2:31.79    2:31.94  
 32 Harris, Courtney E     15 Rec Plex Sharks-  2:31.95    2:32.96  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 24 Holland, Carly F       20 Razorback Aquati  2:30.58             
 34 Kramer, Ann K          16 Bixby Bandits-OK  2:32.94             
 35 Barth, Savanna N       17 King Marlin Swim  2:33.04             
 36 Moore, Maeson M        15 Arkansas Dolphin  2:33.23             
 37 Sipp, Esme E           15 Lincoln Select S  2:33.56             
 38 Jaworski, Anna K       16 Arkansas Dolphin  2:33.76             
 39 Duncan, Madeleine G    17 Springfield Aqua  2:33.85             
 40 Marks, Madeline S      17 Razorback Aquati  2:33.87             
 41 Hopson, Holly R        19 Millard Aquatic-  2:35.03             
 42 Miller, Hannah L       17 Aquatic Club of-  2:35.63             
 43 Schubert, Johanna E    16 Heartland Aquati  2:35.67             
 44 Pardy, Katie J         15 Sioux Falls Swim  2:36.01             
 45 Boulden, Delaney J     13 Empire KC Swim C  2:36.04             
 46 Tobias, Sydney A       17 Bearsharktopus-I  2:36.30             
 47 Kircher, Kadisyn J     17 Empire KC Swim C  2:37.11             
 48 Spaans, Elizabeth J    16 Sioux Falls Swim  2:37.19             
 49 Kramer, Rachel M       14 Bixby Bandits-OK  2:38.04             
 50 Mitchell, Abigail L    15 Lincoln Select S  2:39.41             
 51 Hall, Payton E         16 Greater Omaha Aq  2:39.60             
 52 Capoun, Anna E         19 Greater Omaha Aq  2:40.33             

Lincoln Select Swimming                         7/20/2017 - 5:04 PM
    2017 Region VIII Summer Sectionals - 7/19/2017 to 7/22/2017     
                   Sanction #:  MW17031/ 17031TT                    
 
 Event 6  Men 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Walton, Alex D         21 U. of Missouri-M  2:09.06    2:06.16  
  2 Schaetzle, Griffin C   20 U. of Missouri-M  2:09.14    2:06.84  
  3 Hein, Daniel W         19 U. of Missouri-M  2:10.16    2:08.18  
  4 Bening, Jacob D        15 River City Aquat  2:10.81    2:08.32  
  5 Heye, Thomas E         19 Arkansas Dolphin  2:11.76    2:12.30  
  6 Patterson, Ryan J      17 Aquatic Club of-  2:13.63    2:12.41  
  7 Iseman, Andrew J       19 Empire KC Swim C  2:13.03    2:12.83  
  8 Grimm, Adam L          17 Rec Plex Sharks-  2:12.90    2:13.07  
 
                    === Consolation Final ===                     
 
  9 Knoch, Kade R          17 King Marlin Swim  2:14.46    2:11.12  
 10 Carney, Cameron J      18 Norfolk YMCA Aqu  2:15.31    2:14.05  
 11 Theiss, Logan P        18 Unattached-OZ     2:14.38    2:14.39  
 12 Pryor, Matthew J       16 Splash Club, Inc  2:15.61    2:15.65  
 13 Musser, Caleb A        14 Empire KC Swim C  2:17.90    2:16.51  
 14 Witzki, Noah S         16 Tsunami Swim Tea  2:17.26    2:16.58  
 15 Godard, Lance J        14 Empire KC Swim C  2:18.07    2:17.45  
 16 Bowen, Tristen E       16 North Central Ar  2:15.94    2:17.94  
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Coffey, Jordan P       16 Greater Nebraska  2:18.89    2:16.20  
 18 Mooney, Simon C        17 Northwest Arkans  2:19.68    2:17.13  
 19 Clancy, Noah B         15 Tri-city Area Ym  2:18.16    2:18.27  
 20 Talley, Joel C         17 Rec Plex Sharks-  2:21.40    2:18.78  
 21 Clark, Rush M          15 Greater Omaha Aq  2:18.89    2:18.83  
 22 Cavanaugh, Mark J      16 Sarpy County Swi  2:20.10    2:19.27  
 23 Godard, Grant M        17 Empire KC Swim C  2:19.64    2:19.56  
 24 Rogers, Andrew N       13 Arkansas Dolphin  2:19.77    2:21.73  
 
                        === D - Final ===                         
 
 25 Peery, Jacob M         16 Arkansas Dolphin  2:21.41    2:19.13  
 26 Gouger, Jonathan P     17 Swim Omaha-MW     2:21.42    2:20.04  
 27 Miceli, Mateo S        14 Millard Aquatic-  2:21.97    2:20.84  
 28 Soltys, Nicholas J     18 Greater Omaha Aq  2:21.67    2:20.97  
 29 Lewis, Levi R          17 Arkansas Dolphin  2:22.24    2:21.77  
 30 Cook, John R           16 King Marlin Swim  2:22.46    2:22.06  
 31 Carney, Kellen P       15 Norfolk YMCA Aqu  2:21.49    2:22.09  
 32 Norton, Dawson T       16 Trident Aquatics  2:21.97    2:23.76  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 24 Fossum, Christian S    19 Mitchell Aquatic  2:21.05             
 34 Ayars, Michael J       17 Lincoln Select S  2:23.42             
 35 Faulk, Leon K          18 Splash Club, Inc  2:23.49             
 36 Smithson, Hunter S     16 Greater Omaha Aq  2:23.71             
 37 Hill, Robbie C         15 Una Cns-MV        2:24.08             
 38 McCullough, Kayden T   16 Greater Omaha Aq  2:24.39             
 39 Searcy, Chase N        19 Heartland Aquati  2:24.49             
 40 Harvey, Tait R         15 Club North Swimm  2:25.14             
 41 Williams, Quinn S      16 Greater Omaha Aq  2:25.77             
 42 Cronin, Raymond J      17 Greater Omaha Aq  2:26.76             
 43 Smith, Cole M          16 Springfield Aqua  2:26.93             
 -- Hezel, Lukas J         18 Swim Omaha-MW                         

Results Link Embed HTML: