SwimmingWorld.com - Online home of the International Swimming Hall of Fame JOIN ISHOF!

2016 Massachusetts Girls Division 2 State High School Championships - Meet Results


2/20/2016 - 2/20/2016  
                     2016 Winter Girls' State Division Two                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Marblehead-NE                                               1:48.31  
     1) Ellie Ronan JR                  2) Amanda Wager FR                
     3) Meagan Hathaway SO              4) Kylie Cronin                   
  2 Duxbury                                                     1:48.83  
     1) Sydney Rangulong SR             2) Mary Buckley SO                
     3) Grace Ali SO                    4) Rachel Melampy                 
  3 Weston                                                      1:49.62  
     1) Caroline Bryson SR              2) Anna Tseng JR                  
     3) Cristina Chiocca JR             4) Katrina Angelucci JR           
  4 Bishop Stang                                                1:52.16  
     1) Jeannette King SO               2) Sienna Lapalme SR              
     3) Angela Brillantes SO            4) Allison Leary                  
  5 Bishop Fenwick                                              1:53.69  
     1) Catherine Christuk FR           2) Sophia Lumino FR               
     3) Emily Ambeliotis SR             4) Sarah Long                     
  6 Norwell                                                     1:54.44  
     1) Meaghan Barros SR               2) Victoria Krivitsky JR          
     3) Catherine Spillane JR           4) Morgen Gallagher SR            
  7 Cohasset                                                    1:56.02  
     1) Julia Klier SR                  2) Lena Welch                     
     3) Nicole Tolosko JR               4) Callihan O'Neill               
  8 Nantucket                                                   1:56.29  
     1) Claudia Hofford SO              2) Frances Steadman SR            
     3) Isabelle Roberts JR             4) Dakota Dragon                  
  9 Northampton                                                 1:57.06  
     1) Eva Gerstle SO                  2) Erica Dean SR                  
     3) Maggie Miller JR                4) Lilly Etlinger JR              
 10 Wayland-DA                                                  1:57.16  
     1) Callie Junkin JR                2) Rosie Kiefer FR                
     3) Emma Blahut JR                  4) Kirsten Grazewski JR           
 11 Austin Prep                                                 1:58.52  
     1) Olivia Lloyd SR                 2) Lauren Kass SR                 
     3) Meghan Bodette SR               4) Abigail Walsh                  
 12 Mystic Valley Reg. Charter                                  1:58.84  
     1) Samantha Dagle                  2) Sofia Antonucci SO             
     3) Jessica Lieu                    4) Caroline Williams SR           
 13 Belchertown                                                 1:58.91  
     1) Audra Hale JR                   2) Nicole Oberg                   
     3) Haley Synan JR                  4) Aubrey Endress SO              
 14 Ashland                                                     2:00.03  
     1) Beverly Brion                   2) Jenna Moscaritolo              
     3) Anastasia Galpernia             4) Katie Landry                   
 15 East Longmeadow-NE                                          2:00.68  
     1) Ariel Vernadakis                2) Lena Iacobucci                 
     3) Alexandra Estanislau SR         4) Carley Piemonte                
 16 Scituate                                                    2:00.69  
     1) Maddie Ryan                     2) Olivia Carle FR                
     3) Hannah Carle FR                 4) Julia Gates                    
 17 Longmeadow                                                  2:01.45  
     1) Lauren Fernandes                2) Emily Dash                     
     3) Casey Barrett FR                4) Nicole Pechulis                
 18 Westwood                                                    2:01.49  
     1) Shauna Curran                   2) Bridget Pickard FR             
     3) Georgia Lucas                   4) Casey Rideout SR               
 19 Pope Francis                                                2:01.66  
     1) Christine Winberg               2) Victoria Bieniasz              
     3) Kristyn Popowski SR             4) Sarah Heavren                  
 20 Dover-Sherborn                                              2:01.68  
     1) Claire Milne                    2) Mary Kate Charron              
     3) Chelsea Zhang SO                4) Riley Correll                  
 21 Apponequet                                                  2:02.87  
     1) Brienna Harrison SR             2) Julia Garland                  
     3) Sarah White SR                  4) Mackenzie Coogan JR            
 22 South Hadley                                                2:03.32  
     1) Jayde Thomas JR                 2) Allison Bergeron               
     3) Eilis Hellyar SO                4) Shannon Mitchell               
 23 Norton-NE                                                   2:03.91  
     1) Allison Hunt JR                 2) Emma Viglas FR                 
     3) Renee Sanford                   4) Cassie Phillips                
 24 Hanover                                                     2:04.10  
     1) Danielle Taft                   2) Calley Madison SR              
     3) Jodie O'Connor JR               4) Jillian Patten                 
 25 Seekonk                                                     2:04.28  
     1) Lauren Shanahan                 2) Jocelyn Fournier               
     3) Lindsey Scott                   4) Maddy Paine JR                 
 26 Canton                                                      2:04.49  
     1) Tiffany Ha SR                   2) Briana Murphy                  
     3) Maddie Nourse                   4) Dassol Lee                     
 27 Bedford                                                     2:04.52  
     1) Julia Doucet                    2) Savannah En                    
     3) Brittany Frazier JR             4) Taylor Anderson                
 28 Nauset                                                      2:04.87  
     1) Nika Dadoly JR                  2) Brooke Linnell                 
     3) Gabby Dadoly                    4) Katie Walters                  
 29 Medfield                                                    2:06.09  
     1) Olivia Tom SR                   2) Kayla Scott                    
     3) Jordan Wilson                   4) Jasmin Chan                    
 30 Westborough                                                 2:06.41  
     1) Emma Kudej                      2) Jordan Connolly FR             
     3) Hailey Limoges                  4) Alissa Hall                    
 31 Foxborough                                                  2:06.79  
     1) Sydney Garrabrant               2) Lexi Nelson                    
     3) Emma Bridges SO                 4) Lindsey Nelson                 
 32 Matignon                                                    2:06.85  
     1) Lissy Angotti                   2) Theresa Sandbrook              
     3) Jackie Joyce                    4) Gracie O'Callaghan             
 33 Bromfield School                                            2:08.02  
     1) Jessica Russell                 2) Kayla Lem                      
     3) Emily Brown                     4) Caroline Noyes                 
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Jerrica Li                SR Longmeadow                     1:50.95  
  2 Meagan Hathaway           SO Marblehead-NE                  1:54.76  
  3 Sydney Joyce              SO Longmeadow                     1:56.23  
  4 Cambria Cloutier          JR Danvers                        1:58.57  
  5 Catherine Christuk        FR Bishop Fenwick                 1:58.67  
  6 Hannah Johnson            SR Nauset                         1:59.16  
  7 Haley Synan               JR Belchertown                    1:59.42  
  8 Maddy Paine               JR Seekonk                        1:59.63  
  9 Sadie Logan               SR Amherst-Pelham                 1:59.89  
 10 Amanda Wager              FR Marblehead-NE                  2:00.00  
 11 Catherine Spillane        JR Norwell                        2:00.70  
 12 Abi Betancourt            SR Wayland-DA                     2:01.22  
 13 Betsy Powers              SR Hamilton-Wenham                2:02.68  
 14 Lauren D'Entremont        JR Greater Lawrence               2:03.40  
 15 Alyson Codner             SR Bromfield School               2:03.70  
 16 Meg Peacher               JR Weston                         2:03.81  
 17 Kate Moynihan             SO East Longmeadow-NE             2:04.55  
 18 Bella DiPietro            JR Weston                         2:04.71  
 19 Jacqueline Bouvier        SR Ipswich                        2:06.64  
 20 Nicole Miller                Archbishop Willi               2:06.71  
 21 Rachel Shufflebarger      JR Westborough                    2:07.84  
 22 Amanda Moriarty           JR Norton-NE                      2:08.18  
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Julia Klier               SR Cohasset                       2:05.83  
  2 Grace Maguire             SO Marblehead-NE                  2:07.90  
  3 Mary Buckley              SO Duxbury                        2:08.70  
  4 Caroline Bryson           SR Weston                         2:13.05  
  5 Isabelle Roberts          JR Nantucket                      2:13.69  
  6 Sophia Lumino             FR Bishop Fenwick                 2:13.97  
  7 Stephanie Jordan          SR Northampton                    2:14.09  
  8 Elizabeth Athanas            Manchester Essex               2:14.92  
  9 Alexandra Estanislau      SR East Longmeadow-NE             2:15.65  
 10 Chelsea Zhang             SO Dover-Sherborn                 2:16.02  
 11 Emma Bridges              SO Foxborough                     2:17.02  
 12 Victoria Krivitsky        JR Norwell                        2:17.09  
 13 Maddie Katz               FR Hamilton-Wenham                2:18.14  
 14 Casey Barrett             FR Longmeadow                     2:18.85  
 15 Calley Madison            SR Hanover                        2:20.64  
 16 Meghan Bodette            SR Austin Prep                    2:21.15  
 17 Maggie Thibault           FR Amherst-Pelham                 2:21.68  
 18 Eve Smith                 JR Saint Mary's (Ly               2:23.03  
 19 Emery Dutton              SO Wayland-DA                     2:23.86  
 20 Renee Goodale             JR Marthas Vineyard-NE            2:23.99  
 21 Audra Hale                JR Belchertown                    2:24.45  
 22 Regan Thibault            JR Amherst-Pelham                 2:24.50  
 23 Olivia Lloyd              SR Austin Prep                    2:24.70  
 24 Yana Deeley               SO Wayland-DA                     2:25.68  
 25 Jordan Connolly           FR Westborough                    2:26.45  
 26 Emma Viglas               FR Norton-NE                      2:29.78  
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Kylie Cronin              SR Marblehead-NE                    24.05  
  2 Jeannette King            SO Bishop Stang                     24.42  
  3 Katrina Angelucci         JR Weston                           24.71  
  4 Catherine Cooper          JR Bromfield School                 24.94  
  5 Sydney Rangulong          SR Duxbury                          24.95  
  6 Monika Nowak              SO Longmeadow                       25.05  
  7 Katerina Georgakopoulos   JR Weston                           25.28  
  8 Sabrina Foster            JR Easthampton                      25.34  
  9 Tessa Diaz                JR Swampscott                       25.69  
 10 Lilly Etlinger            JR Northampton                      25.74  
 10 Michelle Grasberger       FR Ashland                          25.74  
 10 Nicole Tolosko            JR Cohasset                         25.74  
 13 Marisa Papagelis          SO Westborough                      25.79  
 14 Claudia Hofford           SO Nantucket                        25.80  
 14 Jodie O'Connor            JR Hanover                          25.80  
 16 Laura List                SR Bedford                          25.85  
 17 Nedha Khadjenoori         SO Wayland-DA                       25.87  
 18 Shannon Gallagher         SO Norwell                          25.90  
 19 Jackie Joseph             SR Weston                           25.99  
 20 Molly Harrington          SR Shawsheen Valley-NE              26.00  
 21 Morgen Gallagher          SR Norwell                          26.41  
 22 Elise Morley              FR Norton-NE                        32.22  
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                 Semis     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Sabrina Bunar             SO Lynnfield             410.70     558.70  
  2 Elizabeth Miller          SR Wayland-DA            389.60     540.90  
  3 Marina Wilkins            SO East Longmeadow-NE    347.60     487.85  
  4 Katie Walker              JR Marblehead-NE         364.85     483.25  
  5 Megan Demeo               SO Bedford               356.80     471.50  
  6 Megan Forrester           SR Sandwich              311.80     458.30  
  7 Abby Stoller              JR Wayland-DA            322.95     456.40  
  8 Jessica Henderson         SR Wayland-DA            321.55     405.10  
  9 Allison Echeverria        SR Longmeadow            307.40     404.05  
 10 Casey Allaire             SR Bishop Stang          293.75     401.20  
 11 Elizabeth Cahill          JR Ashland               289.65     392.55  
 12 Mary Catherine Carroll    JR Longmeadow            286.10     392.10  
 13 Kayla Dvorchak            SR Monson                287.75     376.20  
 14 Emilia Schwallie          FR Weston                280.95     371.95  
 15 Ryann Driscoll            SO Marblehead-NE         276.55     370.50  
 16 Danielle Barenholtz       SR Weston                297.05     357.00  
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims      Semis        
===============================================================================
Semi-Finals
  1 Sabrina Bunar             SO Lynnfield             255.85     410.70  
  2 Elizabeth Miller          SR Wayland-DA            252.45     389.60  
  3 Katie Walker              JR Marblehead-NE         231.10     364.85  
  4 Megan Demeo               SO Bedford               228.30     356.80  
  5 Marina Wilkins            SO East Longmeadow-NE    222.00     347.60  
  6 Abby Stoller              JR Wayland-DA            217.20     322.95  
  7 Jessica Henderson         SR Wayland-DA            211.10     321.55  
  8 Megan Forrester           SR Sandwich              192.35     311.80  
  9 Allison Echeverria        SR Longmeadow            188.35     307.40  
 10 Danielle Barenholtz       SR Weston                191.90     297.05  
 11 Casey Allaire             SR Bishop Stang          181.15     293.75  
 12 Elizabeth Cahill          JR Ashland               187.45     289.65  
 13 Kayla Dvorchak            SR Monson                186.85     287.75  
 14 Mary Catherine Carroll    JR Longmeadow            172.75     286.10  
 15 Emilia Schwallie          FR Weston                174.70     280.95  
 16 Ryann Driscoll            SO Marblehead-NE         197.25     276.55  
 17 Emilie Ginovker           FR Weston                188.95     274.75  
 18 Lily Duff                 FR Scituate              180.35     272.25  
 19 Emma Henshaw              JR Longmeadow            179.35     270.25  
 20 Erika Glowik              JR Lynnfield             172.05     265.65  
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sabrina Bunar             SO Lynnfield                        255.85  
  2 Elizabeth Miller          SR Wayland-DA                       252.45  
  3 Katie Walker              JR Marblehead-NE                    231.10  
  4 Megan Demeo               SO Bedford                          228.30  
  5 Marina Wilkins            SO East Longmeadow-NE               222.00  
  6 Abby Stoller              JR Wayland-DA                       217.20  
  7 Jessica Henderson         SR Wayland-DA                       211.10  
  8 Ryann Driscoll            SO Marblehead-NE                    197.25  
  9 Megan Forrester           SR Sandwich                         192.35  
 10 Danielle Barenholtz       SR Weston                           191.90  
 11 Emilie Ginovker           FR Weston                           188.95  
 12 Allison Echeverria        SR Longmeadow                       188.35  
 13 Elizabeth Cahill          JR Ashland                          187.45  
 14 Kayla Dvorchak            SR Monson                           186.85  
 15 Casey Allaire             SR Bishop Stang                     181.15  
 16 Lily Duff                 FR Scituate                         180.35  
 17 Emma Henshaw              JR Longmeadow                       179.35  
 18 Emilia Schwallie          FR Weston                           174.70  
 19 Mary Catherine Carroll    JR Longmeadow                       172.75  
 20 Erika Glowik              JR Lynnfield                        172.05  
 21 Victoria Miller              NHAMP                            167.40  
 22 Marin Clarke              FR Greater Lowell T                 166.80  
 23 Megan MacLean             SR Wayland-DA                       165.10  
 24 Hannah Wegner             SR Weston                           161.10  
 25 Katherine Barrette        JR Medfield                          89.05  
 26 Jordyn Vandergrift        FR Northampton                       86.45  
 27 Katie Cox                 SR Bishop Stang                      85.35  
 28 Cashman Murphy            SO Westwood                          85.10  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Kylie Cronin              SR Marblehead-NE                    55.57  
  2 Grace Ali                 SO Duxbury                          55.92  
  3 Cristina Chiocca          JR Weston                           59.97  
  4 Chelsea Zhang             SO Dover-Sherborn                 1:00.17  
  5 Kristyn Popowski          SR Pope Francis                   1:00.28  
  6 Alexandra Estanislau      SR East Longmeadow-NE             1:00.36  
  7 Catherine Spillane        JR Norwell                        1:00.77  
  8 Sadie Logan               SR Amherst-Pelham                 1:01.00  
  9 Angela Brillantes         SO Bishop Stang                   1:01.04  
 10 Stephanie Jordan          SR Northampton                    1:01.83  
 11 Vy Doan                   JR Archbishop Willi               1:01.92  
 12 Meghan Bodette            SR Austin Prep                    1:02.01  
 13 Betsy Powers              SR Hamilton-Wenham                1:02.67  
 14 Sarah White               SR Apponequet                     1:02.74  
 15 Kerry Bresnahan           SO St. John Paul II               1:03.48  
 16 Emma Bridges              SO Foxborough                     1:03.52  
 17 Aubrey Endress            SO Belchertown                    1:03.76  
 18 Casey Barrett             FR Longmeadow                     1:04.16  
 19 Calley Madison            SR Hanover                        1:04.36  
 20 Emily Ambeliotis          SR Bishop Fenwick                 1:04.65  
 21 Brittany Frazier          JR Bedford                        1:04.85  
 22 Kaitlyn Scott             SR Sandwich                       1:05.07  
 23 Yana Deeley               SO Wayland-DA                     1:05.27  
 24 Emma Blahut               JR Wayland-DA                     1:05.57  
 25 Caroline Williams         SR Mystic Valley Re               1:06.05  
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Jerrica Li                SR Longmeadow                       50.27  
  2 Grace Ali                 SO Duxbury                          52.71  
  3 Ellie Ronan               JR Marblehead-NE                    53.50  
  3 Victoria Austin           JR Norwell                          53.50  
  5 Maddy Paine               JR Seekonk                          54.44  
  6 Monika Nowak              SO Longmeadow                       54.92  
  7 Catherine Cooper          JR Bromfield School                 55.13  
  8 Sabrina Foster            JR Easthampton                      55.18  
  9 Laura List                SR Bedford                          55.35  
 10 Michelle Grasberger       FR Ashland                          55.36  
 11 Sydney Rangulong          SR Duxbury                          55.37  
 12 Katrina Angelucci         JR Weston                           55.52  
 13 Marisa Papagelis          SO Westborough                      55.74  
 14 Tiffany Ha                SR Canton                           56.23  
 15 Lauren D'Entremont        JR Greater Lawrence                 56.57  
 15 Kirsten Grazewski         JR Wayland-DA                       56.57  
 17 Jodie O'Connor            JR Hanover                          56.67  
 18 Katerina Georgakopoulos   JR Weston                           56.90  
 19 Emma Viglas               FR Norton-NE                        57.16  
 19 Meg Peacher               JR Weston                           57.16  
 21 Molly Harrington          SR Shawsheen Valley-NE              57.21  
 22 Lilly Etlinger            JR Northampton                      57.34  
 23 Nicole Tolosko            JR Cohasset                         57.51  
 24 Casey Rideout             SR Westwood                         57.56  
 25 Katherine Pittman         SO Nantucket                        57.57  
 26 Claudia Hofford           SO Nantucket                        57.67  
 27 Maggie Miller             JR Northampton                      57.99  
 28 Tessa Diaz                JR Swampscott                       58.09  
 29 Allison Hunt              JR Norton-NE                        58.25  
 30 Jayde Thomas              JR South Hadley                     58.64  
 31 Caroline Williams         SR Mystic Valley Re               1:07.84  
 32 Elise Morley              FR Norton-NE                      1:12.09  
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Meagan Hathaway           SO Marblehead-NE                  5:05.18  
  2 Sydney Joyce              SO Longmeadow                     5:07.50  
  3 Kristyn Popowski          SR Pope Francis                   5:14.27  
  4 Grace Maguire             SO Marblehead-NE                  5:17.13  
  5 Haley Synan               JR Belchertown                    5:17.58  
  6 Kate Moynihan             SO East Longmeadow-NE             5:23.66  
  7 Eva Gerstle               SO Northampton                    5:24.12  
  8 Erica Dean                SR Northampton                    5:25.18  
  9 Maddie Katz               FR Hamilton-Wenham                5:26.13  
 10 Jacqueline Bouvier        SR Ipswich                        5:29.47  
 11 Alyson Codner             SR Bromfield School               5:29.59  
 12 Abi Betancourt            SR Wayland-DA                     5:29.91  
 13 Bella Rangulong           FR Duxbury                        5:34.37  
 14 Kelly Boisjolie           SR Easthampton                    5:34.68  
 15 Bella DiPietro            JR Weston                         5:36.16  
 16 Olivia Horgan             JR Hamilton-Wenham                5:36.17  
 17 Mackenzie Coogan          JR Apponequet                     5:36.89  
 18 Jordan Connolly           FR Westborough                    5:37.26  
 19 Emery Dutton              SO Wayland-DA                     5:38.01  
 20 Nicole Miller                Archbishop Willi               5:38.79  
 21 Sarah Roach               JR Danvers                        5:40.85  
 22 Lori Cliff                SR Wayland-DA                     5:40.91  
 23 Amanda Moriarty           JR Norton-NE                      5:43.50  
 24 Maddie Carvalho              Manchester Essex               5:43.55  
 25 Izzy Achab                FR Austin Prep                    5:44.51  
 26 Eve Smith                 JR Saint Mary's (Ly               5:44.63  
 27 Maggie Thibault           FR Amherst-Pelham                 5:47.38  
 28 Carolyn Johnson           SR Duxbury                        5:48.73  
 29 Liliya Shayan             FR Wayland-DA                     5:50.02  
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Longmeadow                                                  1:39.28  
     1) Jerrica Li SR                   2) Casey Barrett FR               
     3) Sydney Joyce SO                 4) Monika Nowak SO                
  2 Weston                                                      1:39.33  
     1) Katrina Angelucci JR            2) Katerina Georgakopoulos JR     
     3) Jackie Joseph SR                4) Meg Peacher JR                 
  3 Norwell                                                     1:43.59  
     1) Victoria Austin JR              2) Alison Moore                   
     3) Shannon Gallagher SO            4) Morgen Gallagher SR            
  4 Northampton                                                 1:44.08  
     1) Maggie Miller JR                2) Tori LaVerdiere                
     3) Stephanie Jordan SR             4) Lilly Etlinger JR              
  5 Bishop Stang                                                1:44.61  
     1) Angela Brillantes SO            2) Emma Flanagan                  
     3) Allison Leary                   4) Sienna Lapalme SR              
  6 Westborough                                                 1:45.00  
     1) Emma Kudej                      2) Hailey Limoges                 
     3) Rachel Shufflebarger JR         4) Marisa Papagelis SO            
  7 Ashland                                                     1:45.42  
     1) Lauren Mangiratti JR            2) Katie Landry                   
     3) Beverly Brion                   4) Michelle Grasberger FR         
  8 Wayland-DA                                                  1:45.54  
     1) Nedha Khadjenoori SO            2) Emma Blahut JR                 
     3) Abi Betancourt SR               4) Kirsten Grazewski JR           
  9 Duxbury                                                     1:45.85  
     1) Rebecca Melampy                 2) Carolyn Johnson SR             
     3) Lissie Coghlan                  4) Rachel Melampy                 
 10 Bromfield School                                            1:45.93  
     1) Alyson Codner SR                2) Caroline Noyes                 
     3) Emily Brown                     4) Catherine Cooper JR            
 11 South Hadley                                                1:46.53  
     1) Shannon Mitchell                2) Eilis Hellyar SO               
     3) Allison Bergeron                4) Jayde Thomas JR                
 12 Marblehead-NE                                               1:46.56  
     1) Amanda Wager FR                 2) Mae Caldwell                   
     3) Hannah Walker                   4) Grace Maguire SO               
 13 Dover-Sherborn                                              1:46.60  
     1) Chelsea Zhang SO                2) Riley Correll                  
     3) Mary Kate Charron               4) Claire Milne                   
 14 Nantucket                                                   1:46.86  
     1) Dakota Dragon                   2) Frances Steadman SR            
     3) Katherine Pittman SO            4) Nicole Gottlieb                
 15 Westwood                                                    1:46.99  
     1) Georgia Lucas                   2) Mary Cote                      
     3) Kate Burkart                    4) Casey Rideout SR               
 16 Nauset                                                      1:48.00  
     1) Katie Walters                   2) Lauren Schiffenhaus            
     3) Brooke Linnell                  4) Hannah Johnson SR              
 17 East Longmeadow-NE                                          1:48.04  
     1) Lena Iacobucci                  2) Carley Piemonte                
     3) Kate Moynihan SO                4) Alexandra Estanislau SR        
 18 Shawsheen Valley Tech-NE                                    1:48.21  
     1) Kendra Swift                    2) Molly Harrington SR            
     3) Nicole Kopacz                   4) Lauren Barletta                
 19 Hamilton-Wenham                                             1:48.31  
     1) Jenn Casey                      2) Olivia Horgan JR               
     3) Betsy Powers SR                 4) Maddie Katz FR                 
 20 Bedford                                                     1:48.48  
     1) Taylor Anderson                 2) Julia Doucet                   
     3) Savannah En                     4) Laura List SR                  
 21 Hanover                                                     1:48.61  
     1) Danielle Taft                   2) Anna McCarthy                  
     3) Jodie O'Connor JR               4) Calley Madison SR              
 22 Mystic Valley Reg. Charter                                  1:48.76  
     1) Sofia Antonucci SO              2) Elizabeth Callahan             
     3) Jessica Lieu                    4) Caroline Williams SR           
 23 Apponequet                                                  1:48.78  
     1) Victoria Ashley                 2) Jillian Stanton                
     3) Jordyn Maxim                    4) Mackenzie Coogan JR            
 24 Amherst-Pelham                                              1:49.14  
     1) Sadie Logan SR                  2) Regan Thibault JR              
     3) Anya Benson                     4) Maggie Thibault FR             
 25 North Reading                                               1:49.25  
     1) Molly Feffer                    2) Anna Jones                     
     3) Kimberly Bockley                4) Nicole Shedd                   
 26 Norton-NE                                                   1:49.36  
     1) Allison Hunt JR                 2) Cassie Phillips                
     3) Renee Sanford                   4) Amanda Moriarty JR             
 27 Easthampton                                                 1:49.84  
     1) Abigail Tobin                   2) Brielle Bergeron               
     3) Kelly Boisjolie SR              4) Sabrina Foster JR              
 28 Austin Prep                                                 1:49.98  
     1) Lauren Kass SR                  2) Erin Kiley                     
     3) Abigail Walsh                   4) Izzy Achab FR                  
 29 Scituate                                                    1:50.98  
     1) Julia Gates                     2) Olivia Carle FR                
     3) Maddie Ryan                     4) Hannah Carle FR                
 30 Medfield                                                    1:51.56  
     1) Kayla Scott                     2) Jordan Wilson                  
     3) Olivia Tom SR                   4) Jasmin Chan                    
 31 Cohasset                                                    1:51.95  
     1) Madeline Littlejohn             2) Hanna Burnett                  
     3) Lena Welch                      4) Callihan O'Neill               
 32 Bishop Fenwick                                              2:01.35  
     1) Sarah Long                      2) Sydney Topel                   
     3) Sarah Arnold                    4) Joie Dillon                    
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Ellie Ronan               JR Marblehead-NE                    57.60  
  2 Julia Klier               SR Cohasset                         57.79  
  3 Caroline Bryson           SR Weston                           58.37  
  4 Cambria Cloutier          JR Danvers                          59.19  
  5 Hannah Johnson            SR Nauset                           59.70  
  6 Jeannette King            SO Bishop Stang                   1:00.45  
  7 Tiffany Ha                SR Canton                         1:00.54  
  8 Emily Ambeliotis          SR Bishop Fenwick                 1:02.28  
  9 Sarah White               SR Apponequet                     1:02.62  
 10 Audra Hale                JR Belchertown                    1:02.75  
 11 Meaghan Barros            SR Norwell                        1:02.90  
 12 Eva Gerstle               SO Northampton                    1:03.02  
 13 Olivia Lloyd              SR Austin Prep                    1:03.68  
 14 Regan Thibault            JR Amherst-Pelham                 1:03.94  
 15 Jackie Joseph             SR Weston                         1:04.14  
 16 Olivia Tom                SR Medfield                       1:04.60  
 17 Nika Dadoly               JR Nauset                         1:04.91  
 18 Brienna Harrison          SR Apponequet                     1:05.46  
 19 Callie Junkin             JR Wayland-DA                     1:05.86  
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Mary Buckley              SO Duxbury                        1:03.81  
  2 Victoria Austin           JR Norwell                        1:06.42  
  3 Sienna Lapalme            SR Bishop Stang                   1:07.47  
  4 Victoria Krivitsky        JR Norwell                        1:07.48  
  5 Sophia Lumino             FR Bishop Fenwick                 1:07.53  
  6 Amanda Wager              FR Marblehead-NE                  1:07.76  
  7 Isabelle Roberts          JR Nantucket                      1:07.94  
  8 Catherine Christuk        FR Bishop Fenwick                 1:08.05  
  9 Cristina Chiocca          JR Weston                         1:10.31  
 10 Elizabeth Athanas            Manchester Essex               1:10.40  
 11 Frances Steadman          SR Nantucket                      1:10.94  
 12 Lauren Mangiratti         JR Ashland                        1:11.57  
 13 Anna Tseng                JR Weston                         1:11.65  
 14 Sofia Antonucci           SO Mystic Valley Re               1:11.68  
 15 Kaitlyn Scott             SR Sandwich                       1:12.08  
 16 Remy Larocque             FR Weston                         1:12.21  
 17 Rosie Kiefer              FR Wayland-DA                     1:12.32  
 18 Bridget Pickard           FR Westwood                       1:12.40  
 19 Hannah Carle              FR Scituate                       1:12.83  
 20 Olivia Carle              FR Scituate                       1:13.29  
 21 Renee Goodale             JR Marthas Vineyard-NE            1:13.32  
 22 Paige Holman              JR Weston                         1:13.44  
 23 Eilis Hellyar             SO South Hadley                   1:13.65  
 24 Lauren Kass               SR Austin Prep                    1:13.66  
 25 Erica Dean                SR Northampton                    1:15.17  
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Marblehead-NE                                               3:34.81  
     1) Ellie Ronan JR                  2) Grace Maguire SO               
     3) Meagan Hathaway SO              4) Kylie Cronin                   
  2 Duxbury                                                     3:38.69  
     1) Mary Buckley SO                 2) Sydney Rangulong SR            
     3) Rachel Melampy                  4) Grace Ali SO                   
  3 Longmeadow                                                  3:39.68  
     1) Jerrica Li SR                   2) Sydney Joyce SO                
     3) Sarah Coyle                     4) Monika Nowak SO                
  4 Weston                                                      3:42.78  
     1) Katerina Georgakopoulos JR      2) Jackie Joseph SR               
     3) Meg Peacher JR                  4) Caroline Bryson SR             
  5 Bishop Stang                                                3:45.73  
     1) Angela Brillantes SO            2) Emma Flanagan                  
     3) Sienna Lapalme SR               4) Jeannette King SO              
  6 Norwell                                                     3:47.66  
     1) Meaghan Barros SR               2) Catherine Spillane JR          
     3) Victoria Krivitsky JR           4) Victoria Austin JR             
  7 Nantucket                                                   3:47.69  
     1) Dakota Dragon                   2) Claudia Hofford SO             
     3) Katherine Pittman SO            4) Isabelle Roberts JR            
  8 Westborough                                                 3:49.55  
     1) Marisa Papagelis SO             2) Rachel Shufflebarger JR        
     3) Jordan Connolly FR              4) Emma Kudej                     
  9 Bishop Fenwick                                              3:50.31  
     1) Sarah Long                      2) Sophia Lumino FR               
     3) Catherine Christuk FR           4) Emily Ambeliotis SR            
 10 Belchertown                                                 3:50.76  
     1) Audra Hale JR                   2) Aubrey Endress SO              
     3) Nicole Oberg                    4) Haley Synan JR                 
 11 Northampton                                                 3:52.62  
     1) Eva Gerstle SO                  2) Tori LaVerdiere                
     3) Erica Dean SR                   4) Stephanie Jordan SR            
 12 Bromfield School                                            3:52.70  
     1) Alyson Codner SR                2) Caroline Noyes                 
     3) Emily Brown                     4) Catherine Cooper JR            
 13 Apponequet                                                  3:53.00  
     1) Brienna Harrison SR             2) Victoria Ashley                
     3) Mackenzie Coogan JR             4) Sarah White SR                 
 14 Wayland-DA                                                  3:53.79  
     1) Nedha Khadjenoori SO            2) Yana Deeley SO                 
     3) Abi Betancourt SR               4) Kirsten Grazewski JR           
 15 Ashland                                                     3:54.05  
     1) Beverly Brion                   2) Anastasia Galpernia            
     3) Lauren Mangiratti JR            4) Michelle Grasberger FR         
 16 Nauset                                                      3:55.97  
     1) Brooke Linnell                  2) Nika Dadoly JR                 
     3) Molly Rudman                    4) Hannah Johnson SR              
 17 Hamilton-Wenham                                             3:56.05  
     1) Jenn Casey                      2) Olivia Horgan JR               
     3) Betsy Powers SR                 4) Maddie Katz FR                 
 18 Bedford                                                     3:56.33  
     1) Taylor Anderson                 2) Brittany Frazier JR            
     3) Savannah En                     4) Laura List SR                  
 19 Norton-NE                                                   3:57.31  
     1) Allison Hunt JR                 2) Renee Sanford                  
     3) Emma Viglas FR                  4) Amanda Moriarty JR             
 19 Westwood                                                    3:57.31  
     1) Georgia Lucas                   2) Mary Cote                      
     3) Kate Burkart                    4) Casey Rideout SR               
 21 Amherst-Pelham                                              3:57.42  
     1) Sadie Logan SR                  2) Regan Thibault JR              
     3) Anya Benson                     4) Maggie Thibault FR             
 22 Pope Francis                                                3:57.78  
     1) Sarah Heavren                   2) Victoria Bieniasz              
     3) Christine Winberg               4) Kristyn Popowski SR            
 23 Austin Prep                                                 3:58.00  
     1) Joy Mastrocola                  2) Olivia Lloyd SR                
     3) Meghan Bodette SR               4) Izzy Achab FR                  
 24 Cohasset                                                    3:58.32  
     1) Nicole Tolosko JR               2) Callihan O'Neill               
     3) Lena Welch                      4) Julia Klier SR                 
 25 Seekonk                                                     3:59.88  
     1) Maddy Paine JR                  2) Lindsey Scott                  
     3) Sara Houle                      4) Lauren Shanahan                
 26 Easthampton                                                 4:02.36  
     1) Abigail Tobin                   2) Morgan Bates                   
     3) Kelly Boisjolie SR              4) Sabrina Foster JR              
 27 Dover-Sherborn                                              4:06.85  
     1) Marissa Badeau                  2) Mary Kate Charron              
     3) Riley Correll                   4) Claire Milne                   
 28 Medfield                                                    4:10.22  
     1) Katherine Barrette JR           2) Jordan Wilson                  
     3) Jasmin Chan                     4) Olivia Tom SR                  
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 12                    
 
  1. Marblehead                        271.5   2. Weston                              199
  3. Longmeadow                          188   4. Duxbury                             180
  5. Norwell                           160.5   6. Bishop Stang                        148
  7. Northampton                         113   8. Bishop Fenwick                      109
  9. Wayland                            93.5  10. Nantucket                          86.5
 11. Cohasset                             67  12. Bromfield School                     59
 13. Ashland                              58  14. Westborough                          56
 15. East Longmeadow                      55  15. Belchertown                          55
 17. Nauset                               31  18. Danvers                              30
 18. Dover-Sherborn                       30  18. Pope Francis                         30
 21. Seekonk                              25  21. Easthampton                          25
 23. Bedford                              24  24. Amherst-Pelham                       23
 25. Austin Prep                          22  25. Hamilton-Wenham                      22
 27. Apponequet                           20  27. Lynnfield                            20
 29. Manchester Essex                     18  30. Sandwich                             15
 30. Canton                               15  32. Mystic Valley Reg. Charter           13
 33. South Hadley                         12  34. Swampscott                            9
 35. Foxborough                            7  35. Ipswich                               7
 37. Archbishop Williams                   6  38. Hanover                             4.5
 38. Greater Lawrence Tech               4.5  40. Westwood                              4
 40. Monson                                4  42. St. John Paul II                      2
 42. Scituate                              2  44. Medfield                              1

Results Link Embed HTML: