SwimmingWorld.com - Online home of the International Swimming Hall of Fame JOIN ISHOF!

2016 Kansas 6A Boys State High School Championships - Meet Results


2/20/2016 - 2/20/2016  
    Refresh
    Print Result
 Hummer Sports Complex - Site License            2/20/2016 - 6:44 PM
6A Boys State Swimming & Diving Champs-2016 - 2/18/2016 to 2/20/2016
 
 Event 5  Boys 1 mtr Diving
==================================================================
    Name                 Year School              Semis     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Brant Pitcairn         SR Olathe-Northwest   373.85     521.00  
  2 Ryan O'Neil            SR S M-West           310.15     425.00  
  3 Chad Bourdon           JR Law-Free State     307.35     401.70  
  4 Jackson Wells          SR O P-B V-N W        284.20     394.95  
  5 Robert Sniezek         SR S M-East           274.40     381.50  
  6 Connor Cox             JR Washburn Rural     282.80     377.45  
  7 Dylon Miller           JR Wichita-South      268.85     361.55  
  8 Bradley Davis          FR Olathe-Northwest   266.75     355.15  
  9 Carter Nelson          SR Manhattan          264.20     350.75  
 10 Joe Clayclomb          SO Olathe-Northwest   264.70     348.60  
 11 Izaiah Bowie           SR Lawrence           242.50     347.95  
 12 Skylar Eklund          JR Law-Free State     248.10     336.15  
 13 Jaden Karnes           SO S M-Northwest      248.15     332.45  
 14 Kyle Fuhrman           FR Olathe-Northwest   242.25     326.20  
 15 Pete Stanton           FR S M-East           237.00     319.90  
 16 Lawson Smith           JR S M-East           241.85     308.75  
 
                       === Semi-Finals ===                        
 
 11 John Tran              JR O P-B V-N W        255.15             
 18 Zane Kohl              FR Manhattan          235.15             
 19 Brad Mcallister        JR Derby              232.05             
 20 Dominick Jones         SR Wichita-West       231.10                 Refresh
    Print Result
 Hummer Sports Complex - Site License            2/20/2016 - 6:44 PM
6A Boys State Swimming & Diving Champs-2016 - 2/18/2016 to 2/20/2016
 
 Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
====================================================================
    School                              Prelims     Finals        
====================================================================
                         === A - Final ===                          
 
  1 Law-Free State  'A'                 1:39.03    1:36.01  
     1) Evan Eskilson SO              2) Evan Yoder JR                
     3) Jordan Portela JR             4) Carson Ziegler SR            
  2 O P B V-North  'A'                  1:38.14    1:36.77  
     1) Ryan McMonigle SR             2) Jackson Rhodes SO            
     3) Jack Zink SR                  4) Mitch Fisher JR              
  3 S M-East  'A'                       1:38.18    1:38.58  
     1) Evan Root SO                  2) Tom Peters SR                
     3) Ian Longan JR                 4) PJ Spencer FR                
  4 O P-Blue Valley  'A'                1:40.81    1:39.62  
     1) Jack Weber SR                 2) Owen Andersen JR             
     3) Trevor Spraetz SR             4) Tilston Harrelson JR         
  5 Wichita-East  'A'                   1:40.93    1:40.81  
     1) Sam Hutchinson FR             2) Jack Quah SO                 
     3) Matthew Randle JR             4) Hugh McPherson SO            
  6 O P-B V-N W  'A'                    1:43.02    1:42.66  
     1) Jake Willenbring SO           2) Denis Sumarokov SO           
     3) Alex Thill SO                 4) Joey Lambertz SR             
  7 Olathe-South  'A'                   1:44.10    1:43.66  
     1) Alec Sappenfield SO           2) Luke Wardle SR               
     3) Max Stoneking JR              4) Levi Chun JR                 
  8 Wichita-West  'A'                   1:43.57    1:44.31  
     1) John McCullough SR            2) Bailey Chavez SR             
     3) Dominick Jones SR             4) Elijae Draper SR             
 
                         === B - Final ===                          
 
  9 Washburn Rural  'A'                 1:44.75    1:44.11  
     1) Nik Connolly JR               2) Tarrin Fisher SO             
     3) Jacob Gardner SR              4) Jackson Ramshaw SR           
 10 S M-North  'A'                      1:44.38    1:44.55  
     1) Charlie Kaifes SR             2) Julian Rivera SR             
     3) Keighan Miller SR             4) Carter Jacobson JR           
 11 Olathe-Northwest  'A'               1:46.01    1:45.39  
     1) Colden Miller SO              2) Alec Corkill SR              
     3) Steven Grabill SO             4) Nick Kiekbusch SR            
 12 S M-South  'A'                      1:45.94    1:45.78  
     1) Spencer Brown JR              2) Thomas Ott SR                
     3) Josh Buss JR                  4) Joe McAtee SO                
 13 Lawrence  'A'                       1:46.45    1:45.84  
     1) Alex Heckman SO               2) Isaac Springe SO             
     3) Chase Odgers SR               4) Patrick Oblon JR             
 14 Olathe-East  'A'                    1:46.05    1:46.12  
     1) Jake Gartenberg JR            2) Tyler Laflin SR              
     3) Trevor Walters SR             4) Kyle Gabrielson JR           
 15 Topeka  'A'                         1:46.86    1:46.75  
     1) Matthew Mattivi SO            2) Jack Palmer JR               
     3) Matthew Ricks SR              4) Dylan Hall SR                
 16 O P-B V-West  'A'                   1:47.75    1:48.95  
     1) Anthony Albarelli FR          2) Noah Pollock SR              
     3) Mitch DeWalt SO               4) Trevor Baier FR              
 
                       === Preliminaries ===                        
 
 17 Hutchinson  'A'                     1:48.84             
     1) Michael Morey SR              2) Jarod Ferguson S0            
     3) Tracy Geddes FR               4) Grant Sanders SR             
 18 Manhattan  'A'                      1:48.92             
     1) Cole Dudley SO                2) Matt Bandy SR                
     3) Casey Hoffman SR              4) Sam Nelson SR                
 19 Olathe-North  'A'                   1:49.06             
     1) Peter Georgiou SR             2) Derrick Yang FR              
     3) Evan Hiesberger SR            4) Justin Bright SR             
 20 Wichita-South  'A'                  1:50.10             
     1) Isaiah Gough SR               2) Ryan Loesing JR              
     3) Nathan Corn SR                4) Gabriel Enriquez SR          
 21 Wichita-N W  'A'                    1:51.30             
     1) Nic Parker SR                 2) Chris Brown JR               
     3) Owen Barker JR                4) Blaine Siemiller SR          
 22 Haysville-Campus  'A'               1:51.34             
     1) Alex Adamson SR               2) Jon Fleming SR               
     3) Max Shetler JR                4) Jon Greenlee SR              
 23 S M-Northwest  'A'                  1:52.96             
     1) Josh Plagge JR                2) Branden Harrell JR           
     3) Luke Helfrich SR              4) Avery Ragan                  
 24 S M-West  'A'                       1:59.62             
     1) Joe Coleman SR                2) Josh Wells SO                
     3) Spenser Johnson SO            4) James Leighton SR                Refresh
    Print Result
 Hummer Sports Complex - Site License            2/20/2016 - 6:44 PM
6A Boys State Swimming & Diving Champs-2016 - 2/18/2016 to 2/20/2016
 
 Event 2  Boys 200 Yard Freestyle
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Jordan Portela         JR Law-Free State    1:43.59    1:39.94  
  2 Aidan Holbrook         SO S M-East          1:43.80    1:42.50  
  3 Logan McMonigle        FR O P B V-North     1:44.49    1:43.76  
  4 Stephen Johnson        SO Lawrence          1:44.64    1:44.60  
  5 Jonah Park             FR O P-B V-West      1:45.10    1:45.54  
  6 Ian Hulshof            SO O P B V-North     1:45.15    1:46.16  
  7 Sam Bruck              FR S M-East          1:46.56    1:46.22  
  8 Chase Mays             JR Olathe-North      1:47.21    1:47.84  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Tyler Cunnigham        SO S M-East          1:47.93    1:47.80  
 10 Colin Hutton           JR Wichita-East      1:49.10    1:48.61  
 11 John Walpole           SR Law-Free State    1:49.10    1:49.05  
 12 Nik Connolly           JR Washburn Rural    1:51.00    1:49.76  
 13 Bennett Hense          JR S M-East          1:50.05    1:50.56  
 14 John McCullough        SR Wichita-West      1:49.24    1:50.81  
 15 Tyler Maupin           SR O P-Blue Valley   1:53.42    1:52.78  
 16 Chad Coates            JR O P-B V-West      1:53.36    1:53.09  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Kyle Gabrielson        JR Olathe-East       1:54.00             
 18 Will Dvorsky           JR S M-West          1:54.72             
 19 Joey Chapman           SR O P-B V-N W       1:55.18             
 20 Jack Clayton           SR Wichita-East      1:55.36             
 21 Tilston Harrelson      JR O P-Blue Valley   1:55.83             
 22 Kyle Sadosky           JR Law-Free State    1:55.91             
 23 Brett Voth             JR Derby             1:56.63             
 24 Noah Birkel            JR S M-South         1:57.32                 Refresh
    Print Result
 Hummer Sports Complex - Site License            2/20/2016 - 6:44 PM
6A Boys State Swimming & Diving Champs-2016 - 2/18/2016 to 2/20/2016
 
 Event 3  Boys 200 Yard IM
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Will Vance             SR O P B V-North     1:54.68    1:54.53  
  2 Evan Yoder             JR Law-Free State    1:59.31    1:57.43  
  3 Joe McGuire            JR S M-East          2:00.84    2:00.40  
  4 Max Stoneking          JR Olathe-South      2:01.00    2:00.87  
  5 Hugh McPherson         SO Wichita-East      2:01.19    2:01.86  
  6 Jackson Rhodes         SO O P B V-North     2:01.30    2:02.53  
  7 Austin Lee             JR Olathe-East       2:00.62    2:02.70  
  8 Christian Hense        JR S M-East          2:02.42    2:03.53  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Carter Kirkland        SO S M-East          2:02.85    2:02.40  
 10 Matthew Randle         JR Wichita-East      2:03.79    2:03.38  
 11 Jack Quah              SO Wichita-East      2:06.69    2:04.71  
 12 Jack Zink              SR O P B V-North     2:05.98    2:05.22  
 13 Jackson Tilden         JR S M-East          2:05.66    2:06.02  
 14 Luke Wardle            SR Olathe-South      2:05.35    2:06.57  
 15 Earl Hwang             FR Wichita-East      2:05.80    2:07.08  
 16 Jack Palmer            JR Topeka            2:06.98    2:08.25  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Jake Willenbring       SO O P-B V-N W       2:07.01             
 18 Denis Sumarokov        SO O P-B V-N W       2:07.72             
 19 Isaac Springe          SO Lawrence          2:09.05             
 20 Matthew Wilkus         JR Law-Free State    2:10.07             
 21 Noah Thompson          FR Wichita-N W       2:10.69             
 22 Tracy Geddes           FR Hutchinson        2:11.54             
 23 Evan Hiesberger        SR Olathe-North      2:12.02                 Refresh
    Print Result
 Hummer Sports Complex - Site License            2/20/2016 - 6:44 PM
6A Boys State Swimming & Diving Champs-2016 - 2/18/2016 to 2/20/2016
 
 Event 4  Boys 50 Yard Freestyle
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Sam Disette            JR O P B V-North       20.67      20.71  
  2 Jordan Cowen           SR O P-B V-West        21.05      21.25  
  3 Colten Becker          SR O P-B V-N W         21.39      21.54  
  4 Hayden Linscott        JR S M-East            21.55      21.64  
  5 Ian Longan             JR S M-East            21.76      21.77  
  5 Colin Strickland       SR O P-Blue Valley     21.89      21.77  
  7 Mitch Fisher           JR O P B V-North       21.91      21.83  
  8 Alex Thill             SO O P-B V-N W         21.94      22.15  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Kevin Massey           SR O P-B V-N W         22.07      22.08  
 10 PJ Spencer             FR S M-East            22.18      22.19  
 11 Joe Stokes             SR S M-South           22.15      22.25  
 12 Matthew Felsen         SR O P-B V-N W         22.54      22.48  
 13 Carson Ziegler         SR Law-Free State      22.67      22.68  
 14 Mason Witterstaetter   JR O P-B V-West        22.56      22.69  
 15 Owen Stamper           JR O P B V-North       22.42      22.76  
 16 Thomas Dworak          SR Derby               22.70      22.82  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Tom Peters             SR S M-East            22.76             
 18 David Garcia           SO Wichita-West        22.78             
 19 Isaiah Gough           SR Wichita-South       22.79             
 20 Michael Morey          SR Hutchinson          22.82             
 21 Levi Johnson           JR O P B V-North       22.98             
 22 Charlie Kaifes         SR S M-North           23.13             
 23 Noah Williams          SR Wichita-N W         23.18             
 24 Trevor Spraetz         SR O P-Blue Valley     23.37                 Refresh
    Print Result
 Hummer Sports Complex - Site License            2/20/2016 - 6:44 PM
6A Boys State Swimming & Diving Champs-2016 - 2/18/2016 to 2/20/2016
 
 Event 6  Boys 100 Yard Butterfly
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Jordan Portela         JR Law-Free State      50.72      49.44  
  2 Ryan McMonigle         SR O P B V-North       52.92      51.60  
  3 Colten Becker          SR O P-B V-N W         51.66      51.76  
  4 Evan Eskilson          SO Law-Free State      53.00      52.32  
  5 Alex Thill             SO O P-B V-N W         53.15      52.45  
  6 Matthew Ricks          SR Topeka              53.42      52.82  
  7 Jack Weber             SR O P-Blue Valley     53.79      53.38  
  8 Chase Mays             JR Olathe-North        53.75      54.03  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Carter Kirkland        SO S M-East            54.52      53.91  
 10 Tyler Cunnigham        SO S M-East            54.45      54.20  
 11 Christian Hense        JR S M-East            54.40      54.58  
 12 Steven Grabill         SO Olathe-Northwest    55.16      55.30  
 13 Jackson Tilden         JR S M-East            55.26      55.43  
 14 Stefano Pedrazzini     JR O P B V-North       55.44      55.78  
 15 Ethan Kallenberger     SR Law-Free State      56.11      55.88  
 16 Jake Gartenberg        JR Olathe-East         55.95      56.48  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Patrick Hobach         SR Olathe-Northwest    56.24             
 18 Josh Buss              JR S M-South           56.36             
 19 Marshall Wietharn      FR O P B V-North       57.07             
 20 Brett Carey            SR Law-Free State      57.09             
 21 Chad Coates            JR O P-B V-West        57.24             
 22 Drew Whepley           SO Wichita-North       57.30             
 23 Max Shetler            JR Haysville-Campus    57.66             
 24 Thomas Dworak          SR Derby               57.72             
 25 Trevor Spraetz         SR O P-Blue Valley     57.75             
 26 Daniel Dong            SO O P-B V-N W         58.02             
 27 Mitch DeWalt           SO O P-B V-West        58.35             
 28 Brock Robbins          SO O P-B V-N W         58.40             
 29 Nick Choi              SR O P B V-North       58.60             
 30 Bennie Plunkett        SR Wichita-East        59.22             
 31 Cooper May             JR O P-Blue Valley     59.26             
 32 Derrick Yang           FR Olathe-North      1:00.39                 Refresh
    Print Result
 Hummer Sports Complex - Site License            2/20/2016 - 6:44 PM
6A Boys State Swimming & Diving Champs-2016 - 2/18/2016 to 2/20/2016
 
 Event 7  Boys 100 Yard Freestyle
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Sam Disette            JR O P B V-North       46.02      46.41  
  2 Hayden Linscott        JR S M-East            47.32      46.90  
  3 Will Vance             SR O P B V-North       47.20      47.33  
  4 Colin Strickland       SR O P-Blue Valley     47.93      47.64  
  5 Tarrin Fisher          SO Washburn Rural      48.38      48.22  
  6 Joe Stokes             SR S M-South           48.92      48.76  
  7 Evan Root              SO S M-East            48.91      48.77  
  8 Matthew Felsen         SR O P-B V-N W         49.15      49.14  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Kevin Massey           SR O P-B V-N W         49.19      49.57  
 10 Elias Lowland          SO S M-East            50.11      49.77  
 11 Alex Heckman           SO Lawrence            50.18      49.84  
 12 PJ Spencer             FR S M-East            50.90      50.25  
 13 Mason Witterstaetter   JR O P-B V-West        49.68      50.28  
 14 Chase Odgers           SR Lawrence            50.27      50.82  
 15 Noah Harris            SR O P-B V-N W         50.48      50.83  
 16 Noah Williams          SR Wichita-N W         50.73      51.38  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Tyler Maupin           SR O P-Blue Valley     50.96             
 18 Cameron Bohl           SO Olathe-North        51.12             
 19 Bailey Chavez          SR Wichita-West        51.15             
 20 Colin Hutton           JR Wichita-East        51.18             
 21 Carson Ziegler         SR Law-Free State      51.21             
 22 Levi Johnson           JR O P B V-North       51.31             
 23 Zack Rodriguez         JR Olathe-East         51.61             
 24 Justin Bright          SR Olathe-North        52.17                 Refresh
    Print Result
 Hummer Sports Complex - Site License            2/20/2016 - 6:44 PM
6A Boys State Swimming & Diving Champs-2016 - 2/18/2016 to 2/20/2016
 
 Event 8  Boys 500 Yard Freestyle
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Aidan Holbrook         SO S M-East          4:43.84    4:39.63  
  2 Logan McMonigle        FR O P B V-North     4:46.20    4:45.13  
  3 Max Stoneking          JR Olathe-South      4:48.10    4:46.77  
  4 Stephen Johnson        SO Lawrence          4:49.75    4:46.99  
  5 Ian Hulshof            SO O P B V-North     4:48.78    4:48.02  
  6 Jonah Park             FR O P-B V-West      4:46.48    4:48.49  
  7 Sam Bruck              FR S M-East          4:50.44    4:48.88  
  8 Austin Lee             JR Olathe-East       4:50.58    4:54.64  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 John Walpole           SR Law-Free State    4:53.30    4:51.71  
 10 Alec Lebeda            FR Wichita-S E       4:55.65    4:55.98  
 11 Bennett Hense          JR S M-East          5:03.87    5:00.17  
 12 John McCullough        SR Wichita-West      4:57.84    5:00.18  
 13 Nik Connolly           JR Washburn Rural    4:56.47    5:02.97  
 14 Matt Bandy             SR Manhattan         5:02.84    5:03.50  
 15 Brett Carey            SR Law-Free State    5:09.64    5:10.14  
 16 Jack Palmer            JR Topeka            5:08.42    5:11.06  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Tilston Harrelson      JR O P-Blue Valley   5:10.68             
 18 Jack Clayton           SR Wichita-East      5:13.03             
 19 Eric Blomquist         FR S M-East          5:14.16             
 20 Isaac Springe          SO Lawrence          5:14.20             
 21 Tanner Maupin          SR O P-Blue Valley   5:18.22             
 22 Landon Sloan           FR Law-Free State    5:19.35             
 23 Will Dvorsky           JR S M-West          5:19.43             
 24 Ryan Richards          SO O P-Blue Valley   5:21.44                 Refresh
    Print Result
 Hummer Sports Complex - Site License            2/20/2016 - 6:44 PM
6A Boys State Swimming & Diving Champs-2016 - 2/18/2016 to 2/20/2016
 
 Event 9  Boys 200 Yard Freestyle Relay
====================================================================
    School                              Prelims     Finals        
====================================================================
                         === A - Final ===                          
 
  1 O P B V-North  'A'                  1:27.90    1:26.05  
     1) Mitch Fisher JR               2) Owen Stamper JR              
     3) Will Vance SR                 4) Sam Disette JR               
  2 O P-B V-N W  'A'                    1:26.71    1:26.48  
     1) Matthew Felsen SR             2) Alex Thill SO                
     3) Kevin Massey SR               4) Colten Becker SR             
  3 O P-B V-West  'A'                   1:29.32    1:28.59  
     1) Chad Coates JR                2) Jonah Park FR                
     3) Mason Witterstaetter JR       4) Jordan Cowen SR              
  4 S M-East  'A'                       1:29.26    1:29.08  
     1) Aidan Holbrook SO             2) Tom Peters SR                
     3) PJ Spencer FR                 4) Hayden Linscott JR           
  5 Wichita-West  'A'                   1:30.86    1:31.01  
     1) Bailey Chavez SR              2) Elijae Draper SR             
     3) David Garcia SO               4) Dominick Jones SR            
  6 Olathe-South  'A'                   1:32.74    1:32.41  
     1) Brandon Powell FR             2) Levi Chun JR                 
     3) Luke Wardle SR                4) Max Stoneking JR             
  7 Law-Free State  'A'                 1:32.70    1:32.87  
     1) Ethan Kallenberger SR         2) Brandon Bunting SR           
     3) John Walpole SR               4) Carson Ziegler SR            
 -- Olathe-North  'A'                   1:32.16         DQ  
     1) Evan Hiesberger SR            2) Cameron Bohl SO              
     3) Justin Bright SR              4) Chase Mays JR                
 
                         === B - Final ===                          
 
  9 O P-Blue Valley  'A'                1:33.46    1:31.77  
     1) Trevor Spraetz SR             2) Owen Andersen JR             
     3) Tyler Maupin SR               4) Colin Strickland SR          
 10 Lawrence  'A'                       1:32.88    1:32.09  
     1) Chase Odgers SR               2) Patrick Oblon JR             
     3) Alex Heckman SO               4) Stephen Johnson SO           
 11 Olathe-Northwest  'A'               1:33.75    1:32.11  
     1) Chris Kamerer SR              2) Steven Grabill SO            
     3) Alec Corkill SR               4) Nick Kiekbusch SR            
 12 S M-South  'A'                      1:33.92    1:33.53  
     1) Joe McAtee SO                 2) Spencer Brown JR             
     3) Greg Strobel SR               4) Joe Stokes SR                
 13 Wichita-N W  'A'                    1:33.85    1:34.44  
     1) Noah Williams SR              2) Noah Thompson FR             
     3) Duncan Haase JR               4) Blaine Siemiller SR          
 14 Olathe-East  'A'                    1:34.00    1:34.51  
     1) Zack Rodriguez JR             2) Sam Ockerhausen JR           
     3) Kyle Gabrielson JR            4) Austin Lee JR                
 15 Wichita-South  'A'                  1:34.74    1:35.00  
     1) Gabriel Enriquez SR           2) Robert Morrison SR           
     3) Nathan Corn SR                4) Isaiah Gough SR              
 16 S M-North  'A'                      1:34.74    1:35.48  
     1) Keighan Miller SR             2) Julian Rivera SR             
     3) Clayton McMillin SO           4) Carter Jacobson JR           
 
                       === Preliminaries ===                        
 
 17 Derby  'A'                          1:35.71             
     1) Brad Mcallister JR            2) Jack McDaniel FR             
     3) Brett Voth JR                 4) Thomas Dworak SR             
 18 Hutchinson  'A'                     1:35.73             
     1) Michael Morey SR              2) Jarod Ferguson S0            
     3) Tracy Geddes FR               4) Grant Sanders SR             
 19 Wichita-East  'A'                   1:35.91             
     1) Colin Hutton JR               2) Earl Hwang FR                
     3) Jack Quah SO                  4) Bennie Plunkett SR           
 20 Topeka  'A'                         1:36.20             
     1) Matthew Mattivi SO            2) Dylan Hall SR                
     3) Jack Palmer JR                4) Matthew Ricks SR             
 21 Haysville-Campus  'A'               1:36.33             
     1) Jon Fleming SR                2) Daine Crum FR                
     3) Max Shetler JR                4) Jon Greenlee SR              
 22 S M-West  'A'                       1:37.22             
     1) Spenser Johnson SO            2) Grant Turner JR              
     3) James Leighton SR             4) Will Dvorsky JR              
 23 Washburn Rural  'A'                 1:37.46             
     1) Jacob Lee SO                  2) Cooper Ramshaw SO            
     3) Jackson Ramshaw SR            4) Jacob Gardner SR             
 24 Manhattan  'A'                      1:39.59             
     1) Casey Hoffman SR              2) Suman Wang FR                
     3) Trey Hafen JR                 4) Sam Nelson SR                    Refresh
    Print Result
 Hummer Sports Complex - Site License            2/20/2016 - 6:44 PM
6A Boys State Swimming & Diving Champs-2016 - 2/18/2016 to 2/20/2016
 
 Event 10  Boys 100 Yard Backstroke
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Ryan McMonigle         SR O P B V-North       51.03      50.84  
  2 Evan Eskilson          SO Law-Free State      52.78      52.35  
  3 Jack Weber             SR O P-Blue Valley     53.41      52.93  
  4 Ian Longan             JR S M-East            53.40      53.30  
  5 Jake Gartenberg        JR Olathe-East         53.64      53.48  
  6 Evan Root              SO S M-East            54.32      54.16  
  7 Sam Hutchinson         FR Wichita-East        56.03      55.56  
  8 Matthew Randle         JR Wichita-East        56.24      55.80  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Matthew Ricks          SR Topeka              57.57      56.08  
 10 Stefano Pedrazzini     JR O P B V-North       56.75      56.23  
 11 Charlie Kaifes         SR S M-North           56.26      56.86  
 12 Jake Willenbring       SO O P-B V-N W         57.79      58.01  
 13 Cameron Bohl           SO Olathe-North        57.69      58.11  
 14 Brock Robbins          SO O P-B V-N W         59.09      58.26  
 15 Josh Buss              JR S M-South           59.02      58.65  
 16 Ethan Kallenberger     SR Law-Free State      59.46    1:01.06  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Noah Harris            SR O P-B V-N W         59.49             
 18 Adam Bublitz           SR S M-East          1:00.18             
 19 Irfan Ansari           JR Wichita-East      1:00.63             
 20 Alec Sappenfield       SO Olathe-South      1:01.01             
 21 Marshall Wietharn      FR O P B V-North     1:01.06             
 22 Owen Stamper           JR O P B V-North     1:01.08             
 23 Jake Viscomi           FR Law-Free State    1:01.25             
 24 Landon Sloan           FR Law-Free State    1:02.28                 Refresh
    Print Result
 Hummer Sports Complex - Site License            2/20/2016 - 6:44 PM
6A Boys State Swimming & Diving Champs-2016 - 2/18/2016 to 2/20/2016
 
 Event 11  Boys 100 Yard Breaststroke
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Jordan Cowen           SR O P-B V-West        59.13      57.02  
  2 Tarrin Fisher          SO Washburn Rural      59.10      58.84  
  3 Jack Quah              SO Wichita-East      1:00.04      59.00  
  4 Mitch Fisher           JR O P B V-North     1:01.18    1:00.57  
  5 Jackson Rhodes         SO O P B V-North     1:01.25    1:00.81  
  6 Evan Yoder             JR Law-Free State    1:01.70    1:00.85  
  7 Tom Peters             SR S M-East          1:01.54    1:02.17  
  8 Joe McGuire            JR S M-East          1:02.12    1:03.12  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Dominick Jones         SR Wichita-West      1:03.97    1:01.89  
 10 Owen Andersen          JR O P-Blue Valley   1:02.42    1:01.93  
 11 Matt Bandy             SR Manhattan         1:02.86    1:02.42  
 12 Jack Zink              SR O P B V-North     1:03.22    1:02.77  
 13 Luke Wardle            SR Olathe-South      1:02.49    1:02.87  
 14 Hugh McPherson         SO Wichita-East      1:04.28    1:02.98  
 15 Jon Fleming            SR Haysville-Campus  1:03.95    1:04.03  
 16 Noah Thompson          FR Wichita-N W       1:04.84    1:04.81  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Corey Schultz-Bever    JR Law-Free State    1:05.44             
 18 Monty Lyddon           JR S M-East          1:05.46             
 19 Bailey Chavez          SR Wichita-West      1:05.74             
 20 Alec Lebeda            FR Wichita-S E       1:05.79             
 21 Aidan Hense            JR S M-East          1:05.84             
 22 Derrick Yang           FR Olathe-North      1:06.29             
 23 Earl Hwang             FR Wichita-East      1:06.42             
 24 Thomas Ott             SR S M-South         1:06.68                 Refresh
    Print Result
 Hummer Sports Complex - Site License            2/20/2016 - 6:45 PM
6A Boys State Swimming & Diving Champs-2016 - 2/18/2016 to 2/20/2016
 
 Event 12  Boys 400 Yard Freestyle Relay
====================================================================
    School                              Prelims     Finals        
====================================================================
                         === A - Final ===                          
 
  1 O P B V-North  'A'                  3:12.74    3:08.81  
     1) Will Vance SR                 2) Ian Hulshof SO               
     3) Logan McMonigle FR            4) Sam Disette JR               
  2 Law-Free State  'A'                 3:15.11    3:10.21  
     1) Evan Eskilson SO              2) John Walpole SR              
     3) Evan Yoder JR                 4) Jordan Portela JR            
  3 S M-East  'A'                       3:12.42    3:12.86  
     1) Aidan Holbrook SO             2) Ian Longan JR                
     3) Evan Root SO                  4) Hayden Linscott JR           
  4 O P-B V-N W  'A'                    3:17.22    3:15.15  
     1) Noah Harris SR                2) Matthew Felsen SR            
     3) Kevin Massey SR               4) Colten Becker SR             
  5 O P-Blue Valley  'A'                3:19.71    3:16.79  
     1) Tyler Maupin SR               2) Tilston Harrelson JR         
     3) Jack Weber SR                 4) Colin Strickland SR          
  6 O P-B V-West  'A'                   3:18.09    3:17.21  
     1) Jordan Cowen SR               2) Chad Coates JR               
     3) Jonah Park FR                 4) Mason Witterstaetter JR      
  7 Lawrence  'A'                       3:21.52    3:20.26  
     1) Chase Odgers SR               2) Isaac Springe SO             
     3) Alex Heckman SO               4) Stephen Johnson SO           
  8 Wichita-East  'A'                   3:23.76    3:21.33  
     1) Colin Hutton JR               2) Matthew Randle JR            
     3) Sam Hutchinson FR             4) Hugh McPherson SO            
 
                         === B - Final ===                          
 
  9 Olathe-North  'A'                   3:27.08    3:23.44  
     1) Cameron Bohl SO               2) Evan Hiesberger SR           
     3) Justin Bright SR              4) Chase Mays JR                
 10 Washburn Rural  'A'                 3:25.87    3:25.55  
     1) Nik Connolly JR               2) Jacob Lee SO                 
     3) Jacob Gardner SR              4) Tarrin Fisher SO             
 11 S M-South  'A'                      3:28.23    3:25.92  
     1) Noah Birkel JR                2) Joe McAtee SO                
     3) Spencer Brown JR              4) Joe Stokes SR                
 12 Olathe-East  'A'                    3:23.91    3:26.49  
     1) Austin Lee JR                 2) Zack Rodriguez JR            
     3) Sam Ockerhausen JR            4) Jake Gartenberg JR           
 13 Olathe-Northwest  'A'               3:28.33    3:26.96  
     1) Alec Corkill SR               2) Chris Kamerer SR             
     3) Steven Grabill SO             4) Nick Kiekbusch SR            
 14 Wichita-West  'A'                   3:29.25    3:30.35  
     1) David Garcia SO               2) Logan Godsey SR              
     3) Elijae Draper SR              4) John McCullough SR           
 15 Derby  'A'                          3:33.13    3:30.99  
     1) Thomas Dworak SR              2) Brett Voth JR                
     3) Danny Smith SR                4) Jacob Prickett SR            
 -- Wichita-N W  'A'                    3:29.33         DQ  
     1) Noah Williams SR              2) Noah Thompson FR             
     3) Duncan Haase JR               4) Blaine Siemiller SR          
 
                       === Preliminaries ===                        
 
 17 Hutchinson  'A'                     3:33.26             
     1) Tracy Geddes FR               2) Grant Sanders SR             
     3) Jarod Ferguson S0             4) Michael Morey SR             
 18 S M-North  'A'                      3:34.31             
     1) Keighan Miller SR             2) Kaden Venard JR              
     3) Carter Jacobson JR            4) Charlie Kaifes SR            
 19 Olathe-South  'A'                   3:36.48             
     1) Brandon Powell FR             2) Levi Chun JR                 
     3) Bennett Junkins FR            4) Alec Sappenfield SO          
 20 S M-West  'A'                       3:36.54             
     1) Spenser Johnson SO            2) Josh Wells SO                
     3) James Leighton SR             4) Will Dvorsky JR              
 21 Manhattan  'A'                      3:38.06             
     1) Sam Nelson SR                 2) Trey Hafen JR                
     3) Casey Hoffman SR              4) Matt Bandy SR                
 22 Wichita-North  'A'                  3:44.84             
     1) Audric Bolden SO              2) Alec Hughes JR               
     3) Will Setser JR                4) Drew Whepley SO              
 23 Topeka  'A'                         3:49.85             
     1) Dylan Hall SR                 2) Gus Ramirez SR               
     3) David Brennan SR              4) Matthew Mattivi SO           
 -- Wichita-South  'A'                      DQ              
     1) Gabriel Enriquez SR           2) Ryan Loesing JR              
     3) Nathan Corn SR                4) Isaiah Gough SR              

Results Link Embed HTML: