SwimmingWorld.com - Online home of the International Swimming Hall of Fame JOIN ISHOF!

2016 French Open Swimming Championships: Day 1 - Meet Results


3/29/2016 - 4/2/2016  
1500 Nage Libre Messieurs - Séries (Mardi 29 Mars 2016 - 18h15)
1.	JOLY Damien	1992	FRA	CN ANTIBES	14:59.42	+0.69		1362 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - ANTIBES
2.	D'ORIANO Nicolas	1997	FRA	DAUPHINS TOULOUSE OEC	15:06.31	+0.71		1346 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - CREPS TOULOUSE
3.	GYURTA Gergely	1991	HUN	 HONGRIE	15:07.26	+0.67		1344 pts		
4.	PANNIER Anthony	1988	FRA	AAS SARCELLES NATATION 95	15:15.94	+0.78		1324 pts		
5.	BOUCHAUT Joris	1995	FRA	DAUPHINS TOULOUSE OEC	15:22.38	+0.68		1309 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - CREPS TOULOUSE
6.	BARASCUD Paul	1996	FRA	CN MARSEILLE	15:22.95	+0.65		1308 pts		
7.	CACHEUX Théo	1997	FRA	MULHOUSE ON	15:24.31	+0.71		1305 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - MULHOUSE
8.	CASTERA Mathis	1996	FRA	DAUPHINS TOULOUSE OEC	15:25.86	+0.71		1301 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - CREPS TOULOUSE
9.	BRANTU Benjamin	1995	FRA	C VIKINGS DE ROUEN	15:27.69	+0.74		1297 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - ROUEN
10.	FONTAINE Logan	1999	FRA	C VIKINGS DE ROUEN	15:35.96	+0.72		1279 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - ROUEN
11.	REYMOND Axel	1994	FRA	CSM CLAMART	15:36.81	+0.71		1277 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - PARIS (INSEP)
12.	BERAUD Romain	1988	FRA	GRENOBLE NATATION	15:42.39	+0.76		1264 pts		
13.	CHENITI Anis	1999	FRA	CN POISSY	15:43.82	+0.66		1261 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - PARIS (INSEP)
14.	ZITOUNI Fares	1999	FRA	AMIENS METROPOLE NAT.	15:48.02	+0.71		1252 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - AMIENS
15.	BATTE Clement	2000	FRA	C.N DE VALLEE DE SEINE	15:49.99	+0.80		1247 pts		
16.	BOSCHER Guillaume	1993	FRA	STADE CLERMONT NATATION	15:55.59	+0.79		1235 pts		
17.	CHIOTTI Enzo	1998	FRA	SO MILLAU N	15:55.63	+0.65		1235 pts		
18.	PHEDOL Swan	1996	FRA	MULHOUSE ON	15:57.02	+0.71		1232 pts		
19.	GUILLOT Remy	1998	FRA	LAGNY-SUR-MARNE NATATION	16:00.22	+0.70		1225 pts		
20.	BEAUGRAND Paul	2000	FRA	CN ANTIBES	16:01.81	+0.73		1221 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - ANTIBES
21.	POURANTRU Pierre-Julian	1994	FRA	EMS BRON	16:01.82	+0.73		1221 pts		
22.	MAETZ Maxime	1998	FRA	CSM CLAMART	16:03.25	+0.70		1218 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - PARIS (INSEP)
23.	AUBRY David	1996	FRA	MONTPELLIER METROPOLE NATATION	16:04.41	+0.73		1216 pts		
24.	ROLDAN MUNOZ Enzo	1999	FRA	DAUPHINS ROMANAIS PÉAGEOIS	16:05.34	+0.75		1214 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - PARIS (INSEP)
25.	SIOU Anthony	1998	FRA	CN BREST	16:06.45	+0.71		1211 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - BREST
26.	COLMANT Baptiste	1998	FRA	ASPTT GRAND TOULOUSE	16:06.91	+0.67		1210 pts		
27.	AUBRY Yohann	1993	FRA	MONTPELLIER METROPOLE NATATION	16:12.95	+0.69		1197 pts		
28.	VANNIER Léo	1997	FRA	ALLIANCE NATATION BESANCON	16:14.41	+0.73		1194 pts		
29.	CAVAILLE Alexandre	2000	FRA	CN CÉVENNES ALÈS	16:15.40	+0.67		1192 pts		
30.	DUREUX Sébastien	2000	FRA	DUNKERQUE NATATION	16:15.59	+0.71		1191 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - DUNKERQUE
31.	CORBEL Yann	1995	FRA	ANGERS NATATION	16:15.88	+0.73		1191 pts		
32.	AGILI Mehdi	1997	TUN	SO MILLAU N	16:16.94	+0.69		1188 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - LIMOGES
33.	CHOPINEAU Hugo	1998	FRA	SN VERSAILLES	16:16.96	+0.66		1188 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - ROUEN
34.	TORIS Hugo	2000	FRA	CANET 66 NATATION	16:18.22	+0.70		1186 pts		
35.	WAGUET Fabien	2000	FRA	CN ANTIBES	16:18.34	+0.68		1185 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - ANTIBES
36.	ODENT Sebastien	2000	FRA	OLYMPIC NICE NATATION	16:22.99	+0.64		1175 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - NICE
37.	MOKHFI Naim	2000	FRA	ES MASSY NATATION	16:23.06	+0.83		1175 pts		
38.	COCCORDANO Aubin	2001	FRA	US ST-ANDRÉ	16:24.11	+0.80		1173 pts		
39.	CLUSMAN Jean-Baptiste	2001	FRA	US ST-ANDRÉ	16:24.39	+0.64		1172 pts		
40.	RACZYNSKI Stanislas	1996	FRA	CN MELUN VAL DE SEINE	16:29.44	+0.69		1161 pts		
41.	MATTENET Emilien	2000	FRA	CHARLEVILLE-MÉZIÈRES NATATION	16:29.91	+0.80		1160 pts		
42.	PLAZA Swann	2001	FRA	DAUPHINS AIXE-SUR-VIENNE	16:31.32	+0.76		1157 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - LIMOGES
43.	CAILLE Dany	2000	FRA	CLUB AQUATIQUE CHOLETAIS	16:31.88	+0.68		1156 pts		
44.	GUY Alexis	1998	FRA	AQUATIC CLUB BOURGES	16:32.77	+0.85		1154 pts		
45.	AUBAN Alexandre	1997	FRA	ASPTT GRAND TOULOUSE	16:34.38	+0.77		1151 pts		
46.	PAZDUR Maxence	2000	FRA	SC THIONVILLE	16:36.45	+0.69		1146 pts		
47.	VANDEVELDE Alexis	2001	FRA	SN VERSAILLES	16:44.58	+0.66		1129 pts		
48.	FURST Stephane	2000	FRA	ERSTEIN AQUATIC CLUB	16:44.81	+0.55		1129 pts		
49.	SAUDA Enzo	2001	FRA	ANGERS NATATION	16:45.95	+0.71		1126 pts		
50.	SAGNES Hugo	2001	FRA	AC HYÈRES	16:48.03	+0.69		1122 pts		
51.	GIBOT Florian	2000	FRA	JN COMPIÈGNE	16:48.77	+0.74		1120 pts		
52.	FARGEOT Thomas	2001	FRA	DAUPHINS TOULOUSE OEC	16:56.63	+0.68		1104 pts		
POLE ESPOIRS NATATION COURSE - TOULOUSE
53.	DESSOIT Maxence	2001	FRA	US ST-ANDRÉ	16:57.63	+0.79		1102 pts		
54.	GOUEZEC Corentin	2000	FRA	AQUATIC CLUB BOURGES	17:04.73	+0.76		1087 pts		
55.	MERLE Matys	2000	FRA	DAUPHINS ROMANAIS PÉAGEOIS	17:13.14	+0.74		1070 pts		
56.	PUISSANT Mathis	2000	FRA	NOGENT NATATION 94	17:15.13	+0.80		1066 pts		
57.	HOUOT Jeremy	1999	FRA	JN COMPIÈGNE	17:21.35	+0.73		1053 pts		
58.	TRINEZ Corentin	2002	FRA	CN POSSESSION	17:24.64	+0.68		1046 pts		


400 4 Nages Dames - Finale A (Mardi 29 Mars 2016 - 18h38)
1.	GRANGEON Lara	1991	FRA	CN CALÉDONIENS	4:36.61	+0.64		1414 pts		RF
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - FONT-ROMEU
2.	LESAFFRE Fantine	1994	FRA	MULHOUSE ON	4:39.73	+0.79		1389 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - MULHOUSE
3.	CODEVELLE Coralie	1992	FRA	AAS SARCELLES NATATION 95	4:47.75	+0.79		1325 pts		
4.	DUHAMEL Cyrielle	2000	FRA	STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB	4:47.78	+0.70		1325 pts		MPF16
5.	GADEA Claudia	2001	ROU	 ROUMANIE	4:58.61	+0.74		1241 pts		
6.	ROTHON Morgane	1994	FRA	ALLIANCE DIJON NATATION	4:58.66	+0.72		1240 pts		
7.	SAUREL Alexia	1999	FRA	NANTES NATATION	4:59.99	+0.72		1230 pts		
8.	AUBRY Alice	1997	FRA	SN METZ	5:00.35	+0.75		1228 pts		
400 4 Nages Dames - Finale B (Mardi 29 Mars 2016 - 18h32)
1.	PERMATAHANI Azzahra	2002	INA	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE	4:57.81	+0.65		1247 pts		
2.	CORMIER Alexane	1999	FRA	AQUATIC CLUB BOURGES	4:58.10	+0.70		1245 pts		
3.	BIEHLMANN Emeline	1998	FRA	CANET 66 NATATION	4:59.98	+0.68		1230 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - FONT-ROMEU
4.	DEVILLARD Alessandra	2000	FRA	CANET 66 NATATION	5:00.81	+0.70		1224 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - FONT-ROMEU
5.	CLERC Celia	1997	FRA	CERGY PONTOISE NATATION	5:05.10	+0.76		1192 pts		
6.	LARZUL Gwladys	1998	FRA	DAUPHINS TOULOUSE OEC	5:05.72	+0.69		1187 pts		
POLE ESPOIRS NATATION COURSE - TOULOUSE
7.	HITA Orlane	1999	FRA	CN BREST	5:06.22	+0.67		1183 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - BREST
8.	CHANAVAT GILLET Alicia	1999	FRA	CN CHALON-SUR-SAONE	5:06.89	+0.74		1178 pts		
400 4 Nages Dames - Séries (Mardi 29 Mars 2016 - 09h00)
1.	GRANGEON Lara	1991	FRA	CN CALÉDONIENS	4:42.59			1366 pts	QFA	
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - FONT-ROMEU
2.	LESAFFRE Fantine	1994	FRA	MULHOUSE ON	4:46.85	+0.82		1332 pts	QFA	
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - MULHOUSE
3.	DUHAMEL Cyrielle	2000	FRA	STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB	4:48.60			1318 pts	QFA	MPF16
4.	CODEVELLE Coralie	1992	FRA	AAS SARCELLES NATATION 95	4:54.84			1270 pts	QFA	
5.	GADEA Claudia	2001	ROU	 ROUMANIE	4:57.35	+0.75		1250 pts	QFA	
6.	AUBRY Alice	1997	FRA	SN METZ	4:58.19	+0.77		1244 pts	QFA	
7.	BERTHIER Julie	1994	FRA	MULHOUSE ON	4:58.89			1239 pts	QFA	
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - MULHOUSE
8.	PERMATAHANI Azzahra	2002	INA	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE	4:59.52			1234 pts	QFB	
9.	SAUREL Alexia	1999	FRA	NANTES NATATION	5:00.07			1230 pts	QFA	
10.	ROTHON Morgane	1994	FRA	ALLIANCE DIJON NATATION	5:00.35	+0.69		1228 pts	QFB	
11.	BIEHLMANN Emeline	1998	FRA	CANET 66 NATATION	5:03.05	+0.71		1207 pts	QFB	
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - FONT-ROMEU
11.	CORMIER Alexane	1999	FRA	AQUATIC CLUB BOURGES	5:03.05	+0.73		1207 pts	QFB	
13.	CHANAVAT GILLET Alicia	1999	FRA	CN CHALON-SUR-SAONE	5:03.74	+0.72		1202 pts	QFB	
14.	HITA Orlane	1999	FRA	CN BREST	5:03.90	+0.66		1201 pts	QFB	
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - BREST
15.	CLERC Celia	1997	FRA	CERGY PONTOISE NATATION	5:05.08	+0.76		1192 pts	QFB	
16.	LARZUL Gwladys	1998	FRA	DAUPHINS TOULOUSE OEC	5:05.45	+0.70		1189 pts	QFB	
POLE ESPOIRS NATATION COURSE - TOULOUSE
17.	DEVILLARD Alessandra	2000	FRA	CANET 66 NATATION	5:05.77	+0.69		1187 pts	QFC	
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - FONT-ROMEU
18.	LACOMBE Zoé	1999	FRA	CN ANTIBES	5:06.76	+0.76		1179 pts	QFC	
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - ANTIBES
19.	SECRESTAT Charlyne	1998	FRA	CSM CLAMART	5:07.06	+0.79		1177 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - PARIS (INSEP)
20.	CACHOT Margot	2002	FRA	DAUPHINS TOULOUSE OEC	5:07.44	+0.67		1174 pts	QFC	
21.	SIMON Charlotte	1998	FRA	CN CHALON-SUR-SAONE	5:07.93	+0.75		1171 pts		
22.	BOURSE Claire	1998	FRA	CN BREST	5:08.12			1169 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - BREST
23.	MANSOURI Donia	1998	FRA	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE	5:09.15	+0.72		1162 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - PARIS (INSEP)
24.	BERNARD Margaux	1999	FRA	MULHOUSE ON	5:09.34	+0.78		1160 pts	QFC	
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - MULHOUSE
25.	PIERRON Marie	2001	FRA	TCN CHAMPIGNEULLES	5:09.69	+0.76		1158 pts	QFC	
26.	AUBAN Sara	1998	FRA	ASPTT GRAND TOULOUSE	5:09.70	+0.79		1158 pts		
27.	LAGANIER Amandine	1999	FRA	ASPTT MONTPELLIER	5:09.89	+0.70		1156 pts	QFC	
28.	DORNIC Morgane	1998	FRA	CN MORLAIX	5:10.04	+0.73		1155 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - BREST
29.	BORTUZZO Lola	1998	FRA	SO MILLAU N	5:10.74			1150 pts		
30.	BORGOGNO Alizée	2001	FRA	OLYMPIC NICE NATATION	5:11.42	+0.71		1145 pts	QFC	
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - NICE
31.	MATRAT Clotilde	1997	FRA	FOS-SUR-MER NATATION	5:12.05			1140 pts		
32.	SIMONETTI Romane	1999	FRA	STADE DE VANVES	5:12.34	+0.68		1138 pts	QFC	
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - PARIS (INSEP)
33.	PESEUX Clothilde	1998	FRA	ALLIANCE NATATION BESANCON	5:12.73			1135 pts		
34.	BIHAN Morgane	2000	FRA	CSN GUYANCOURT	5:14.55	+0.77		1122 pts	QFC	
35.	CALATAYUD Levanna	2001	FRA	CN CANNES	5:15.22	+0.69		1117 pts	QFC	
36.	MOREAU Sarah	2001	FRA	EN TOURS	5:15.60	+0.77		1115 pts		
37.	SIRLONGE Eva	2002	FRA	ALLIANCE DIJON NATATION	5:15.63	+0.70		1114 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - DIJON
38.	CABON Lean	2002	FRA	CN BREST	5:15.86	+0.72		1113 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - BREST
39.	IDIER Inès	2000	FRA	SPN POITIERS	5:16.90	+0.77		1105 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - LIMOGES
40.	RAGONNEAU Axelle	2001	FRA	MONTAUBAN NATATION	5:17.34	+0.71		1102 pts		
41.	LAHONTAN Margot	1999	FRA	CN CHALON-SUR-SAONE	5:17.96	+0.64		1098 pts		
42.	HESSE Carla	2002	FRA	AC HYÈRES	5:18.77	+0.81		1092 pts		
43.	D'AGOSTINO Léa	1998	FRA	CN SARREGUEMINES	5:18.84	+0.80		1091 pts		
44.	BEAUVILLIERS Leana	2001	FRA	CNS ST-ESTÈVE	5:19.50	+0.71		1087 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - FONT-ROMEU
45.	REMY Elora	2000	FRA	CHARLEVILLE-MÉZIÈRES NATATION	5:19.58	+0.74		1086 pts		
46.	BAZY Camille	1999	FRA	CN VIRY-CHÂTILLON	5:20.20	+0.71		1082 pts		
47.	ANGLADE Raphaëlle	2002	FRA	DAUPHINS TOULOUSE OEC	5:21.15	+0.81		1075 pts		
48.	HORTER Naome	2002	FRA	MULHOUSE ON	5:21.56	+0.63		1072 pts		
49.	KUNTZMANN Marie	1999	FRA	CN CHALON-SUR-SAONE	5:22.03	+0.69		1069 pts		
50.	DREVET Juliette	2002	FRA	CHAMALIERES-MONTFERRAND N	5:22.66	+0.77		1064 pts		
51.	FIOUX Lucie	2002	FRA	CHAMALIERES-MONTFERRAND N	5:24.11	+0.63		1054 pts		
52.	COSTANTINI Diane-Grace	2002	FRA	AS MONACO NATATION	5:26.00	+0.77		1041 pts		
53.	SECRESTAT Jessica	2001	FRA	CSM CLAMART	5:26.15	+0.78		1040 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - PARIS (INSEP)
54.	LAGARDERE Manon	1999	FRA	LA ROCHE-SUR-YON NATATION	5:27.43	+0.78		1031 pts		
55.	PILORGE Louise	1998	FRA	JN COMPIÈGNE	5:27.67	+0.72		1029 pts		
56.	RODRIGUES Chloé	2003	FRA	ES MASSY NATATION	5:28.53	+0.94		1023 pts		
57.	WITTMER Lisa	2002	FRA	C.N DE VALLEE DE SEINE	5:31.43	+0.84		1003 pts		
58.	LACOMME Lucile	2000	FRA	SPN POITIERS	5:33.63	+0.72		988 pts		
59.	ASTOUL Amelia	2002	FRA	CN VILLEFRANCHE-DE-ROUERGUE	5:42.07	+0.61		932 pts	


200 4 Nages Messieurs - Finale A (Mardi 29 Mars 2016 - 18h58)
1.	PEDURAND Ganesh	1992	FRA	DAUPHINS TOULOUSE OEC	2:00.52	+0.56		1358 pts		
2.	CHATRON Cyril	1995	FRA	EMS BRON	2:03.05	+0.63		1316 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - FONT-ROMEU
3.	LAURE Guillaume	1996	FRA	CN ANTIBES	2:04.05	+0.63		1299 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - ANTIBES
4.	M'RABET Taki	1989	TUN	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE	2:04.25	+0.68		1296 pts		
5.	PETIT Ambroise	1995	FRA	OLYMPIC NICE NATATION	2:04.55	+0.64		1291 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - NICE
6.	RENARD Geoffrey	1997	FRA	DAUPHINS TOULOUSE OEC	2:05.30	+0.65		1279 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - CREPS TOULOUSE
7.	LESPARRE Tanguy	1999	FRA	CN CANNES	2:05.66	+0.65		1273 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - PARIS (INSEP)
8.	GWIZDZ Damien	1995	FRA	CANET 66 NATATION	2:06.24	+0.66		1263 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - FONT-ROMEU
200 4 Nages Messieurs - Finale B (Mardi 29 Mars 2016 - 18h54)
1.	DESPLANCHES Jeremy	1994	SUI	OLYMPIC NICE NATATION	2:03.66	+0.64		1306 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - NICE
2.	CHATELAIN Yannick	1994	FRA	NAUTIC CLUB NÎMES	2:04.75	+0.66		1288 pts		
3.	LASSERRE Kévin	1998	FRA	CN ANTIBES	2:06.35	+0.65		1262 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - ANTIBES
4.	HELMBACHER Samy	1998	FRA	DAUPHINS OBERNAI	2:06.51	+0.72		1259 pts		
5.	CALLAIS Quentin	1996	FRA	CANET 66 NATATION	2:07.16	+0.65		1249 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - FONT-ROMEU
6.	RIHOUX Charles	1998	FRA	CHARLEVILLE-MÉZIÈRES NATATION	2:07.39	+0.69		1245 pts		
7.	DIEUDONNE Louis	1997	FRA	SETE NATATION E.D.D	2:09.12	+0.69		1217 pts		
8.	BATTALIER Samuel	2000	FRA	FOS-SUR-MER NATATION	2:09.28	+0.66		1215 pts		
200 4 Nages Messieurs - Séries (Mardi 29 Mars 2016 - 09h12)
1.	PEDURAND Ganesh	1992	FRA	DAUPHINS TOULOUSE OEC	2:02.90	+0.58		1318 pts	QFA	
2.	M'RABET Taki	1989	TUN	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE	2:03.52	+0.65		1308 pts	QFA	
3.	RENARD Geoffrey	1997	FRA	DAUPHINS TOULOUSE OEC	2:04.38	+0.66		1294 pts	QFA	
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - CREPS TOULOUSE
4.	DESPLANCHES Jeremy	1994	SUI	OLYMPIC NICE NATATION	2:04.44	+0.62		1293 pts	QFB	
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - NICE
5.	PETIT Ambroise	1995	FRA	OLYMPIC NICE NATATION	2:04.80	+0.64		1287 pts	QFA	
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - NICE
6.	MATHLOUTHI Ahmed	1989	TUN	AAS SARCELLES NATATION 95	2:05.09	+0.68		1282 pts		
7.	CHATRON Cyril	1995	FRA	EMS BRON	2:05.19	+0.65		1280 pts	QFA	
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - FONT-ROMEU
8.	COTON Quentin	1991	FRA	CN ANTIBES	2:05.40	+0.63		1277 pts	QFA	
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - ANTIBES
9.	GWIZDZ Damien	1995	FRA	CANET 66 NATATION	2:05.60	+0.64		1274 pts	QFA	
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - FONT-ROMEU
10.	LAURE Guillaume	1996	FRA	CN ANTIBES	2:05.64	+0.65		1273 pts	QFA	
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - ANTIBES
11.	LESPARRE Tanguy	1999	FRA	CN CANNES	2:05.82	+0.69		1270 pts	QFB	
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - PARIS (INSEP)
12.	STRAVIUS Jérémy	1988	FRA	AMIENS METROPOLE NAT.	2:06.00	+0.67		1267 pts	QFB	
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - AMIENS
13.	LASSERRE Kévin	1998	FRA	CN ANTIBES	2:06.77	+0.68		1255 pts	QFB	
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - ANTIBES
14.	CHATELAIN Yannick	1994	FRA	NAUTIC CLUB NÎMES	2:07.29	+0.67		1246 pts	QFB	
15.	HELMBACHER Samy	1998	FRA	DAUPHINS OBERNAI	2:07.69	+0.73		1240 pts	QFB	
16.	CALLAIS Quentin	1996	FRA	CANET 66 NATATION	2:08.01	+0.64		1235 pts	QFB	
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - FONT-ROMEU
17.	DIEUDONNE Louis	1997	FRA	SETE NATATION E.D.D	2:08.21	+0.70		1232 pts	QFB	
18.	BATTALIER Samuel	2000	FRA	FOS-SUR-MER NATATION	2:08.31	+0.67		1230 pts	QFC	
19.	HUILLE Stanislas	1999	FRA	SN VERSAILLES	2:08.65	+0.62		1225 pts	QFC	
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - PARIS (INSEP)
20.	RIHOUX Charles	1998	FRA	CHARLEVILLE-MÉZIÈRES NATATION	2:08.72	+0.67		1223 pts	QFC	
21.	BOURSAC CERVERA LORTET Thomas	1999	FRA	STADE DE VANVES	2:08.74	+0.66		1223 pts	QFC	
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - PARIS (INSEP)
22.	VAN WYNSBERGHE François	1995	FRA	STADE CLERMONT NATATION	2:08.89	+0.73		1221 pts		
23.	ROUBIOL Titouan	1997	FRA	CN MELUN VAL DE SEINE	2:09.07	+0.70		1218 pts		
24.	DUVAL Antoine	1995	FRA	MONTPELLIER METROPOLE NATATION	2:09.20	+0.69		1216 pts		
25.	PLATAUX Robin	1997	FRA	NOGENT NATATION 94	2:09.33	+0.70		1214 pts		
26.	VETTER Pierre	1987	FRA	SB BORDEAUX BASTIDE	2:09.39	+0.72		1213 pts		
27.	BRUN Christophe	1998	FRA	DAUPHINS TOULOUSE OEC	2:09.40	+0.63		1213 pts	QFC	
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - CREPS TOULOUSE
28.	KOUMA Sébastien	1997	MLI	ALLIANCE DIJON NATATION	2:09.52	+0.71		1211 pts		
29.	BROGGIO Joël	1989	FRA	ASPTT NANCY	2:09.75	+0.74		1207 pts		
30.	CHOUMILOFF Sacha	1999	FRA	CANET 66 NATATION	2:09.83	+0.62		1206 pts	QFC	
31.	HERLEM Antoine	1999	FRA	CN ANTIBES	2:09.88	+0.71		1205 pts	QFC	
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - ANTIBES
32.	CACHOT Arthur	2000	FRA	DAUPHINS TOULOUSE OEC	2:09.96	+0.63		1204 pts	QFC	
POLE ESPOIRS NATATION COURSE - TOULOUSE
33.	ROUAULT Pierre	1995	FRA	DAUPHINS TOULOUSE OEC	2:10.19	+0.72		1200 pts		
34.	COIFFARD Adrien	1997	FRA	DAUPHINS TOULOUSE OEC	2:10.30	+0.67		1198 pts		
35.	RENARD Remi	1999	FRA	DAUPHINS TOULOUSE OEC	2:10.41	+0.66		1197 pts	QFC	
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - CREPS TOULOUSE
35.	CHARRADE Théo	1998	FRA	AAS SARCELLES NATATION 95	2:10.41	+0.65		1197 pts	QFC	
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - PARIS (INSEP)
37.	SYOUD Jaouad	1999	FRA	CN CHALON-SUR-SAONE	2:10.43	+0.72		1196 pts		
38.	LEGER Baptiste	1999	FRA	ES MASSY NATATION	2:10.57	+0.72		1194 pts		
39.	BOULIER Romain	1998	FRA	AQUATIC CLUB BOURGES	2:10.64	+0.72		1193 pts		
40.	RENOUVIN Lorenzo	1998	FRA	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE	2:10.65	+0.72		1193 pts		
41.	MARMIER Mathieu	1999	FRA	STADE CLERMONT NATATION	2:10.88	+0.78		1189 pts		
42.	SAMOKINE Yann	1997	FRA	CN MELUN VAL DE SEINE	2:11.01	+0.63		1187 pts		
43.	VLAOVIC Milan	2000	FRA	MONTPELLIER PAILLADE NATATION	2:11.04	+0.68		1187 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - FONT-ROMEU
44.	FUCHS Théo	1993	FRA	AMIENS METROPOLE NAT.	2:11.11	+0.67		1186 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - AMIENS
45.	LE LAY Antoine	1998	FRA	CN BREST	2:11.12	+0.71		1185 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - BREST
46.	JULIO Raphaël	1993	FRA	NAUTIC CLUB ALP'38	2:11.17	+0.64		1185 pts		
47.	PHILIPPE Baptiste	1997	FRA	CN CHALON-SUR-SAONE	2:11.24	+0.66		1184 pts		
48.	MARC Antoine	2000	FRA	MULHOUSE ON	2:11.28	+0.69		1183 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - MULHOUSE
49.	DUICAN Radu	1997	ROU	CN MARSEILLE	2:11.53	+0.68		1179 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - MARSEILLE
50.	SALCZER Ladislas	2000	FRA	ES MASSY NATATION	2:11.81	+0.67		1175 pts		
51.	BIDARD Clément	2001	FRA	TEAM STRASBOURG SNS-ASPTT	2:11.84	+0.75		1174 pts		
52.	SIRVENT Benjamin	1997	FRA	ENFANTS DU RHÔNE VALENCE	2:11.89	+0.67		1173 pts		
53.	USCLAT Marc	1998	FRA	ST-ETIENNE NATATION	2:11.92	+0.63		1173 pts		
54.	EVEN William	1996	FRA	CNP LOUDÉAC	2:11.93	+0.69		1173 pts		
55.	CHATTI Souhaiel	2000	FRA	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE	2:12.00	+0.69		1172 pts		
56.	PICARD Anthony	1999	FRA	SC THIONVILLE	2:12.01	+0.69		1172 pts		
57.	MATHIEU Geoffroy	1997	FRA	STADE CLERMONT NATATION	2:12.06	+0.72		1171 pts		
58.	CONTRINO Gianni	1998	FRA	ST-ETIENNE NATATION	2:12.10	+0.66		1170 pts		
59.	NDOYE BROUARD Yohann	2000	FRA	DAUPHINS D'ANNECY	2:12.12	+0.72		1170 pts		
60.	JEAN Hugo	1997	FRA	LYON NATATION	2:12.13	+0.64		1170 pts		
61.	CASASREALES Tom	2001	FRA	CN CHALON-SUR-SAONE	2:12.14	+0.78		1169 pts		
62.	YOKOYAMA Kentaro	2000	FRA	REIMS CHAMPAGNE NATATION	2:12.20	+0.69		1169 pts		
63.	GUILLERAULT Maxime	1999	FRA	MARTIGUES NATATION	2:12.29	+0.66		1167 pts		
64.	BURBAN Corentin	1998	FRA	PAYS DE GEX NATATION	2:12.49	+0.74		1164 pts		
65.	BEJI Adnan	1999	TUN	LA ROCHE-SUR-YON NATATION	2:13.09	+0.69		1155 pts		
66.	SARAZIN Théo	2000	FRA	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE	2:13.12	+0.70		1154 pts		
67.	FASSIH Karim	1998	FRA	AMIENS METROPOLE NAT.	2:13.25	+0.70		1152 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - AMIENS
68.	GROMADA Sébastien	1999	FRA	AMIENS METROPOLE NAT.	2:13.29	+0.69		1152 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - AMIENS
68.	GAYANT Brice	1995	FRA	U.S CRETEIL NATATION	2:13.29	+0.72		1152 pts		
68.	ADAM Quentin	2001	FRA	MONTPELLIER METROPOLE NATATION	2:13.29	+0.64		1152 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - FONT-ROMEU
71.	ROTHON Mathieu	2000	FRA	ALLIANCE DIJON NATATION	2:13.39	+0.72		1150 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - DIJON
72.	JACQUOT Raphael	1998	FRA	ASPTT NANCY	2:13.64	+0.73		1146 pts		
73.	GOASGUEN Loïc	1998	FRA	NAUTIC CLUB NÎMES	2:13.68	+0.63		1146 pts		
74.	LAHRICHI Driss	1997	MAR	ASPTT GRAND TOULOUSE	2:13.84	+0.75		1143 pts		
75.	GRANDJEAN Hugo	2000	FRA	AQUATIC CLUB BOURGES	2:13.86	+0.58		1143 pts		
75.	DEVILLIER Kélian	1999	FRA	VAL DE GRAY NATATION	2:13.86	+0.69		1143 pts		
77.	TESIC Enzo	2000	FRA	C.N OZOIR-LA-FERRIERE	2:14.39	+0.66		1135 pts		
78.	GIRARDET Mateo	2001	FRA	MULHOUSE ON	2:14.40	+0.58		1134 pts		
79.	GINESTA Teo	2000	FRA	CN ANTIBES	2:14.77	+0.72		1129 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - ANTIBES
80.	HENRY Clément	2000	FRA	ES VITRY	2:14.79	+0.61		1129 pts		
81.	LAPOUS Simon	1998	FRA	UN ARLES	2:15.23	+0.67		1122 pts		
82.	TOMAC Mewen	2001	FRA	EN CAEN	2:15.34	+0.73		1120 pts		
83.	DURIEUX Damien	1999	BEL	ASPTT NANCY	2:15.48	+0.75		1118 pts		
84.	GORJAO MOREIRA Martin	1999	FRA	NOGENT NATATION 94	2:15.65	+0.82		1115 pts		
85.	KOINDREDI Goroco	1999	FRA	CANET 66 NATATION	2:15.75	+0.65		1114 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - FONT-ROMEU
86.	DUFAYARD Lucas	1998	FRA	STADE OLYMPIQUE CHAMBÉRY	2:15.94	+0.73		1111 pts		
87.	FORTIER Mickael	2000	FRA	DAUPHINS OBERNAI	2:15.95	+0.74		1111 pts		
88.	BOUCHON Pierre	1999	FRA	C REDON NATATION	2:16.17	+0.64		1107 pts		
89.	JODIN Matéo	2001	FRA	NANTES NATATION	2:16.19	+0.65		1107 pts		
90.	BONEL Antonyn	2001	FRA	CN ST-MICHEL-SUR-ORGE	2:16.25	+0.54		1106 pts		
91.	ASSFELD Arthur	1999	FRA	US TOUL	2:16.40	+0.59		1104 pts		
92.	PEREZ Sebastien	2000	FRA	FOS-SUR-MER NATATION	2:16.56	+0.77		1102 pts		
93.	LECHEVALIER Thomas	2000	FRA	GRENOBLE NATATION	2:16.57	+0.66		1101 pts		
94.	PALFRAY Léo	2001	FRA	AC MOLSHEIM MUTZIG	2:16.68	+0.55		1100 pts		
95.	BUSSIERE Theo	1995	FRA	CN MARSEILLE	2:16.80	+0.67		1098 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - MARSEILLE
96.	CATTIN Léo	2000	FRA	ALLIANCE NATATION BESANCON	2:16.81	+0.66		1098 pts		
97.	FRECHET Alexis	2001	FRA	NAUTIC CLUB NÎMES	2:16.97	+0.59		1095 pts		
98.	BAEZ Nikita	2000	FRA	EMS BRON	2:17.07	+0.69		1094 pts		
99.	ROSSILLON Virgile	2000	FRA	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE	2:17.32	+0.75		1090 pts		
100.	GRANDJEAN Etienne	2001	FRA	RACING CLUB DE FRANCE WP	2:17.33	+0.71		1090 pts		
101.	AITKACI Carl	2001	FRA	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE	2:17.89	+0.64		1081 pts		
102.	CASSAGNE Mathis	2001	FRA	NANTES NATATION	2:18.05	+0.66		1079 pts		
103.	NICOLAS Yohan	2001	FRA	AS MONACO NATATION	2:18.13	+0.68		1078 pts		
104.	RIYAHI Corentin	2002	FRA	CN MARSEILLE	2:18.30	+0.68		1075 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - MARSEILLE
105.	LAMORISSE Jean	2000	FRA	DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT	2:18.53	+0.73		1072 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - MARSEILLE
106.	RIBEYRE Adrien	2000	FRA	CHAMALIERES-MONTFERRAND N	2:18.57	+0.68		1071 pts		
107.	PALMIE Hubert	2001	FRA	MONTAUBAN NATATION	2:18.63	+0.62		1070 pts		
108.	AVETAND Thomas	1995	FRA	BEAUVAISIS AQUATIC CLUB	2:18.81	+0.65		1068 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - AMIENS
109.	MUSART Adrien	2002	FRA	JN COMPIÈGNE	2:18.84	+0.61		1067 pts		
110.	RODRIGUES Adrien	2000	FRA	ES MASSY NATATION	2:18.85	+0.71		1067 pts		
111.	DREHER Etienne	2001	FRA	CN BREST	2:18.92	+0.66		1066 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - BREST
112.	FOURMY Matéo	2000	FRA	ES MASSY NATATION	2:19.04	+0.69		1064 pts		
113.	MARIE Valerian	2001	FRA	ESPADON GRAND-QUEVILLY	2:19.26	+0.63		1061 pts		
114.	EGGIMANN Rudy	2001	FRA	MONTIGNY NATATION	2:19.30	+0.80		1060 pts		
115.	FRIZZAS Ewan	2001	FRA	MARTIGUES NATATION	2:19.38	+0.73		1059 pts		
116.	HERVIEU Lucas	2000	FRA	C VIKINGS DE ROUEN	2:19.41	+0.62		1059 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - ROUEN
117.	AMARA Othman	2001	FRA	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE	2:19.57	+0.69		1056 pts		
118.	RIO Thomas	2001	FRA	CN CANNES	2:19.59	+0.65		1056 pts		
119.	ROUX Romain	2001	FRA	ALLIANCE DIJON NATATION	2:20.42	+0.74		1044 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - DIJON
120.	FERRAOUN Charef	2001	FRA	SPN POITIERS	2:20.50	+0.70		1043 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - LIMOGES
121.	BERNARDOT Maxence	1999	FRA	TROYES ON	2:20.51	+0.70		1043 pts		
122.	REBAUDO Alessandro	2001	ITA	AS MONACO NATATION	2:20.62	+0.57		1041 pts		
123.	SOULARD Nathanael	2001	FRA	ST-NAZAIRE ATLANTIQUE NATATION	2:21.10	+0.83		1034 pts		
124.	KLEIN Hugo	2002	FRA	CHARLEVILLE-MÉZIÈRES NATATION	2:22.25	+0.73		1017 pts		
125.	SAINTON Marcus	2002	FRA	AS MONACO NATATION	2:22.41	+0.76		1015 pts		
126.	PICOCHE Louis	2002	FRA	CN BREST	2:22.47	+0.62		1014 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - BREST
127.	MATUSZAK Leo	2001	FRA	STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB	2:22.70	+0.65		1010 pts		
128.	RAKOTONDRAMANGA Eliot-Tahina	2002	FRA	ES MASSY NATATION	2:22.74	+0.80		1010 pts		
129.	REICHEL Alexandre	2002	FRA	MULHOUSE ON	2:22.89	+0.65		1008 pts		
130.	GILBERT Mathias	2001	FRA	ALLIANCE NATATION BESANCON	2:22.94	+0.61		1007 pts		
131.	MASSOT Joan	2002	FRA	MONTAUBAN NATATION	2:23.59	+0.64		998 pts		
132.	VALOUR Julien	2001	FRA	ST-ETIENNE NATATION	2:23.90	+0.70		993 pts		
133.	LATRECHE Adam	2001	FRA	CERGY PONTOISE NATATION	2:24.08	+0.70		991 pts		
134.	GUILLAMIN Tom	2002	FRA	CN DOLE & REG	2:25.26	+0.67		974 pts		
135.	MONTIGNY Morgan	2002	FRA	CN ST-FLORENT-SUR-CHER	2:26.75	+0.73		953 pts		
136.	BUGLER Enzo	2001	FRA	TREMBLAY AC	2:28.72	+0.63		925 pts		
137.	GUIOUBLY Yannis	2001	FRA	AC BOULOGNE-BILLANCOURT	2:34.10	+0.70		852 pts		
---	DELICES Jean-Marc	2000	FRA	CN CAYENNE	DSQ Vi			---		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - FONT-ROMEU
---	MATTENET Emilien	2000	FRA	CHARLEVILLE-MÉZIÈRES NATATION	DNS dec			---	

100 Papillon Dames - Finale A (Mardi 29 Mars 2016 - 19h04)
1.	WORRELL Kelsi	1994	USA	 ETATS-UNIS	57.52	+0.62		1422 pts		
2.	WATTEL Marie	1997	FRA	OLYMPIC NICE NATATION	58.38	+0.66		1394 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - NICE
3.	GASTALDELLO Béryl	1995	FRA	CN MARSEILLE	58.48	+0.66		1391 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - MARSEILLE
4.	BRUNO Justine	1994	FRA	BEAUVAISIS AQUATIC CLUB	59.91	+0.72		1346 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - AMIENS
5.	DEL'HOMME Laurine	1997	FRA	CLUB DES NAGEURS DE PARIS	1:00.11	+0.67		1340 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - PARIS (INSEP)
6.	ARLANDIS Anais	1997	FRA	OLYMPIC NICE NATATION	1:01.25	+0.65		1304 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - NICE
7.	COLLET Enora	1998	FRA	C PAUL-BERT RENNES	1:01.93	+0.70		1283 pts		
8.	FABRE Margaux	1992	FRA	AQUALOVE SAUVETAGE MONTPELLIER	1:02.94	+0.70		1253 pts		
100 Papillon Dames - Finale B (Mardi 29 Mars 2016 - 19h02)
1.	MABBOUX Isabelle	1992	FRA	AC BOULOGNE-BILLANCOURT	1:01.96	+0.68		1282 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - NICE
2.	PICAULT Solweig	2000	FRA	CANET 66 NATATION	1:01.99	+0.72		1282 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - FONT-ROMEU
3.	MOREL Emma	1996	FRA	LES DAUPHINS ST-LOUIS	1:02.01	+0.73		1281 pts		
4.	WISHAUPT Camille	1998	FRA	MULHOUSE ON	1:02.31	+0.67		1272 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - MULHOUSE
5.	PETIT Cassandra	1995	FRA	CN ANTIBES	1:02.58	+0.68		1264 pts		
6.	MARTIN Anouchka	1993	FRA	CN MARSEILLE	1:03.09	+0.68		1248 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - MARSEILLE
7.	GAMER Rose-alexia	1999	FRA	CN MELUN VAL DE SEINE	1:03.59	+0.69		1233 pts		
8.	DUMUR Armony	1991	FRA	CN FOURMIES	1:04.17	+0.70		1216 pts		
100 Papillon Dames - Séries (Mardi 29 Mars 2016 - 09h22)
1.	WORRELL Kelsi	1994	USA	 ETATS-UNIS	57.80	+0.64		1413 pts	QFA	
2.	WATTEL Marie	1997	FRA	OLYMPIC NICE NATATION	58.71	+0.74		1384 pts	QFA	
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - NICE
3.	GASTALDELLO Béryl	1995	FRA	CN MARSEILLE	59.78	+0.66		1350 pts	QFA	
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - MARSEILLE
4.	BRUNO Justine	1994	FRA	BEAUVAISIS AQUATIC CLUB	1:00.96	+0.71		1313 pts	QFA	
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - AMIENS
5.	FABRE Margaux	1992	FRA	AQUALOVE SAUVETAGE MONTPELLIER	1:01.02	+0.71		1311 pts	QFA	
6.	DEL'HOMME Laurine	1997	FRA	CLUB DES NAGEURS DE PARIS	1:01.25	+0.68		1304 pts	QFA	
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - PARIS (INSEP)
7.	COLLET Enora	1998	FRA	C PAUL-BERT RENNES	1:01.72	+0.72		1290 pts	QFA	
8.	ARLANDIS Anais	1997	FRA	OLYMPIC NICE NATATION	1:01.74	+0.64		1289 pts	QFA	
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - NICE
9.	DE RONCHI TURBAN Sophie	1985	FRA	CNS VALLAURIS	1:01.97	+0.72		1282 pts	QFB	
10.	MOREL Emma	1996	FRA	LES DAUPHINS ST-LOUIS	1:02.00	+0.75		1281 pts	QFB	
11.	MABBOUX Isabelle	1992	FRA	AC BOULOGNE-BILLANCOURT	1:02.03	+0.72		1280 pts	QFB	
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - NICE
12.	WISHAUPT Camille	1998	FRA	MULHOUSE ON	1:02.34	+0.67		1271 pts	QFB	
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - MULHOUSE
13.	DUMUR Armony	1991	FRA	CN FOURMIES	1:02.46	+0.69		1267 pts	QFB	
14.	PETIT Cassandra	1995	FRA	CN ANTIBES	1:02.75	+0.68		1258 pts	QFB	
15.	PICAULT Solweig	2000	FRA	CANET 66 NATATION	1:03.17	+0.73		1246 pts	QFB	
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - FONT-ROMEU
16.	MARTIN Anouchka	1993	FRA	CN MARSEILLE	1:03.20	+0.69		1245 pts	Bfb	
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - MARSEILLE
16.	GAMER Rose-alexia	1999	FRA	CN MELUN VAL DE SEINE	1:03.20	+0.73		1245 pts	Bfb	
18.	BRISFER Clara	1997	FRA	AMIENS METROPOLE NAT.	1:03.22	+0.75		1244 pts		
19.	SZCZEPIAK Margaux	1999	FRA	SC THIONVILLE	1:03.30	+0.75		1242 pts	QFC	
20.	COUSSON Bertille	2002	FRA	THOUROTTE NATATION	1:03.49	+0.69		1236 pts	QFC	
21.	DATTLER Lucie	1998	FRA	CANET 66 NATATION	1:03.58	+0.75		1234 pts		
22.	MONGES Clara	1998	FRA	TOULON VAR NATATION	1:03.59	+0.68		1233 pts		
23.	LARZUL Gwladys	1998	FRA	DAUPHINS TOULOUSE OEC	1:03.60	+0.70		1233 pts		
POLE ESPOIRS NATATION COURSE - TOULOUSE
24.	SANTAMANS Anna	1993	FRA	OLYMPIC NICE NATATION	1:03.92	+0.60		1223 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - NICE
25.	FILIPPI Morgane	1997	FRA	ASPTT MONTPELLIER	1:03.93	+0.68		1223 pts		
26.	HACHE Cloé	1997	FRA	OLYMPIC NICE NATATION	1:04.04	+0.64		1220 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - NICE
27.	VIGUIER Manon	1998	FRA	OLYMPIC NICE NATATION	1:04.14	+0.76		1217 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - NICE
28.	LETANG Maria-Eléna	1993	FRA	CLUB DES NAGEURS DE PARIS	1:04.24	+0.65		1214 pts		
29.	CELINI Lesy	1999	FRA	ES MASSY NATATION	1:04.29	+0.72		1212 pts	QFC	
30.	LONG WAH Ludivine	2000	FRA	CNP DE SAINT-LO	1:04.35	+0.69		1211 pts	QFC	
31.	BARDOT Lou	1998	FRA	OLYMPIC NICE NATATION	1:04.67	+0.69		1201 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - NICE
32.	DA CONCEICAO Emma	2000	FRA	DAUPHINS D'ANNECY	1:04.83	+0.67		1196 pts	QFC	
33.	PACOURET Charlotte	1996	FRA	NOGENT NATATION 94	1:04.84	+0.72		1196 pts		
34.	DESCAMPS Mathilde	2001	FRA	MOREUIL NATATION	1:04.92	+0.69		1194 pts	QFC	
35.	EYMARD Florence	1997	FRA	STADE CLERMONT NATATION	1:04.95	+0.83		1193 pts		
36.	CACHOT Margot	2002	FRA	DAUPHINS TOULOUSE OEC	1:05.05	+0.69		1190 pts	QFC	
37.	BOUQUEREL Blandine	2001	FRA	AMIENS METROPOLE NAT.	1:05.09	+0.64		1189 pts	QFC	
38.	DESNOYERS Chloé	2001	FRA	JEANNE D'ARC DRANCY	1:05.10	+0.67		1188 pts	QFC	
39.	CARTIER Julie	1986	FRA	CN GAP	1:05.15	+0.74		1187 pts		
40.	LUTIGNIER Sarah	1998	FRA	AQUATIC CLUB BOURGES	1:05.16	+0.81		1187 pts		
41.	ROGEON Axelle	1999	FRA	CLUB DAUPHINS COGNAC	1:05.29	+0.61		1183 pts	QFC	
42.	CHARLET Camille	1999	FRA	AVAN VILLENEUVE-D'ASCQ	1:05.33	+0.66		1182 pts		
43.	GUIRADO Lou	2002	FRA	ASPTT NICE	1:05.34	+0.79		1181 pts		
44.	PHILOMENE-ALEXANDRINE Melody	2001	FRA	AAS SARCELLES NATATION 95	1:05.35	+0.75		1181 pts		
45.	TRUJILLO Anne-Sophie	1996	FRA	OLYMPIC NICE NATATION	1:05.38	+0.71		1180 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - NICE
46.	TOVEN May	2002	BEL	DUMBEA NATATION	1:05.42	+0.73		1179 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - NOUVELLE-CALEDONIE
47.	DANET Fanny	1995	FRA	C PAUL-BERT RENNES	1:05.46	+0.71		1178 pts		
48.	ROSATO Marine	1999	FRA	OLYMPIC NICE NATATION	1:05.48	+0.70		1177 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - NICE
49.	SIMOËNS Jeanne	2000	FRA	CLUB DES NAGEURS DE PARIS	1:05.54	+0.64		1176 pts		
50.	JEAN Mathilde	2000	FRA	CN DE BAIE-MAHAULT	1:05.59	+0.69		1174 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - ANTILLES-GUYANE
51.	HAAG Lauriane	1994	FRA	DAUPHINS TOULOUSE OEC	1:05.66	+0.67		1172 pts		
PÔLE FRANCE NATATION COURSE - CREPS TOULOUSE
52.	BIDEAU Thaïs	2002	FRA	C PAUL-BERT RENNES	1:05.70	+0.72		1171 pts		
53.	SIEGEL Tamara	2001	FRA	STADE ST-LAURENT-DU-VAR NAT	1:05.71	+0.65		1171 pts		
54.	DORLIN Shellen	2002	FRA	CLUB DES NAGEURS DE PARIS	1:05.72	+0.73		1170 pts		
55.	LIAUD Clemence	1998	FRA	NAUTIC CLUB ALP'38	1:05.78	+0.81		1169 pts		
56.	COUSSON Clothilde	1998	FRA	MULHOUSE ON	1:05.79	+0.63		1168 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - MULHOUSE
57.	SGARAMELLA Clara	2001	FRA	DAUPHINS D'ANNECY	1:05.81	+0.62		1168 pts		
58.	LEBLOND Tiphaine	1996	FRA	NOGENT NATATION 94	1:05.98	+0.73		1163 pts		
58.	RAYNERT Maud	1998	FRA	ES MASSY NATATION	1:05.98	+0.65		1163 pts		
60.	DA COSTA Chloe	1999	FRA	ERSTEIN AQUATIC CLUB	1:06.00	+0.71		1162 pts		
61.	MAILLE Ilona	2001	FRA	ES MASSY NATATION	1:06.28	+0.70		1154 pts		
62.	COSTE Julie	1998	FRA	DAUPHINS TOULOUSE OEC	1:06.35	+0.67		1152 pts		
POLE ESPOIRS NATATION COURSE - TOULOUSE
63.	FROUIN Meghan	2001	FRA	CLUB AQUATIQUE CHOLETAIS	1:06.58	+0.70		1145 pts		
64.	PARKER Lena	2001	FRA	RACING CLUB DE FRANCE WP	1:06.62	+0.70		1144 pts		
65.	SCHNEPF Emma	2002	FRA	ERSTEIN AQUATIC CLUB	1:06.74	+0.70		1141 pts		
66.	COSTES Loriane	2000	FRA	NOGENT NATATION 94	1:06.76	+0.77		1140 pts		
67.	VAQUETTE Mathilde	1999	FRA	CANET 66 NATATION	1:06.78	+0.67		1140 pts		
68.	LANGLAIS Lila	2000	FRA	ES MASSY NATATION	1:06.80	+0.72		1139 pts		
69.	RODRIGUEZ Ilona	2001	FRA	CN DIGNE-LES-BAINS	1:06.87	+0.81		1137 pts		
70.	BOISRENOULT Emilie	2002	FRA	U.S CRETEIL NATATION	1:06.94	+0.83		1135 pts		
71.	BOREL Carol-Ann	1999	FRA	AMSL FRÉJUS	1:07.08	+0.73		1131 pts		
72.	RENNER Miranda	2001	USA	RACING CLUB DE FRANCE WP	1:07.12	+0.70		1130 pts		
73.	TOVEN Anaïs	2001	BEL	CN CALÉDONIENS	1:07.15	+0.74		1129 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - NOUVELLE-CALEDONIE
74.	COURDIER Anais	2001	FRA	CN DOLE & REG	1:07.22	+0.69		1127 pts		
75.	MAYOT Axelle	2002	FRA	CS MELLE	1:07.25	+0.74		1126 pts		
76.	ALMEIDA Léana	2001	FRA	ES MASSY NATATION	1:07.34	+0.68		1124 pts		
77.	ANGLADE Raphaëlle	2002	FRA	DAUPHINS TOULOUSE OEC	1:07.37	+0.80		1123 pts		
78.	DESBONNES Leha	2002	FRA	ES MASSY NATATION	1:07.74	+0.69		1112 pts		
79.	ARAVANTINOU Athéna	2000	GRE	AC BOULOGNE-BILLANCOURT	1:08.08	+0.75		1103 pts		
80.	LEFEBVRE Louise	2003	FRA	MULHOUSE ON	1:08.18	+0.77		1100 pts		
81.	DUBARRY Chiara	2001	FRA	CN MARSEILLE	1:08.37	+0.77		1094 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - MARSEILLE
82.	UNNA Juliette	1999	FRA	DAUPHINS OBERNAI	1:08.48	+0.70		1091 pts		
83.	RAMON Mae	2000	FRA	MONTPELLIER METROPOLE NATATION	1:08.72	+0.55		1084 pts		
84.	REMBERT Eléonore	2001	FRA	CHARTRES METROPOLE NAT	1:08.74	+0.71		1084 pts		
85.	ADAM Malvina	2002	FRA	TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO	1:09.07	+0.70		1075 pts		
86.	GILOT Eva	2002	FRA	SPN POITIERS	1:09.34	+0.73		1067 pts		
87.	YAX Bénédicte	1998	FRA	CN SARREGUEMINES	1:09.36	+0.64		1067 pts		
88.	LEBEAUPIN NIVAGGIOLI Laurine	2002	FRA	G.F.C AJACCIO	1:09.44	+0.71		1064 pts		
89.	CABO Amelie	2001	FRA	RACING CLUB ARRAS	1:09.95	+0.67		1050 pts		
90.	ASTOUL Amelia	2002	FRA	CN VILLEFRANCHE-DE-ROUERGUE	1:10.36	+0.58		1039 pts		
91.	MARZOLINO Laurie	2001	FRA	NAUTIC CLUB ALP'38	1:10.47	+0.72		1036 pts		
92.	LE GUEN Ilona	2001	FRA	CN BREST	1:10.68	+0.68		1030 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - BREST
93.	TABET Lyna	2002	FRA	CN ANTIBES	1:10.86	+0.69		1025 pts		
PÔLE ESPOIRS NATATION COURSE - ANTIBES
94.	MOINE PICARD Emilie	2000	FRA	STADE OLYMPIQUE CHAMBÉRY	1:11.26	+0.74		1014 pts		
95.	BATAL Coline	2002	FRA	OPTIMAX TRAINING NATATION 78	1:11.31	+0.69		1013 pts		
96.	BELBACHIR Aliya	2002	FRA	AS BONDY	1:11.70	+0.80		1002 pts		
97.	STAUFFER Zélie	2000	SUI	ALLIANCE NATATION BESANCON	1:12.02	+0.73		994 pts		
98.	COLLOT Lilou	2002	FRA	P.V GRANDVILLIERS NATATION	1:13.20	+0.74		962 pts		
99.	BOUSQUIN Lena	1995	FRA	SB BORDEAUX BASTIDE	1:13.95	+0.73		943 pts		
100.	HENRAS-MAROUF Alix	2001	FRA	ASPTT GRAND TOULOUSE	1:14.68	+0.73		924 pts	

Results Link Embed HTML: