SwimmingWorld.com - Online home of the International Swimming Hall of Fame JOIN ISHOF!

2015 YMCA Short Course Nationals, Day Four - Meet Results


3/30/2015 - 4/3/2015  
Greensboro Aquatic Center - Site License                4/2/2015 - 5:40 PM
                     2015  National YMCA Short Course                      
                               Greensboro NC                               
 
 Event 401  Women 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
     National: * 1:41.29  4/3/2014  Middle Tyger YMCA, Middle Tyger-SC
                          A Galyer, S Faulconer, J Snover, K Konopka
                 1:51.69  15NA
 Meet Qualifying:  1:51.69
    Team                          Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 Middle Tyger-SC               1:42.29    1:40.99*15NA    40  
     1) Ali Galyer 16                 2) Savanna Faulconer 16         
     3) Jessi Snover 16               4) Katrina Konopka 17           
                 25.72        54.39 (28.67)
        1:18.87 (24.48)     1:40.99 (22.12)
  2 York-PA                       1:43.90    1:41.97 15NA    34  
     1) Kacey Oberlander 17           2) Meghan Small 16              
     3) Courtney Harnish 15           4) Emily Ilgenfritz 17          
                 26.59        54.50 (27.91)
        1:18.40 (23.90)     1:41.97 (23.57)
  3 Phoenixville-PA               1:43.89    1:42.29 15NA    32  
     1) Emma Seiberlich 16            2) Maddie Cooke 16              
     3) Morgan Hansen 16              4) Olivia Giampietro 16         
                 25.80        53.97 (28.17)
        1:18.84 (24.87)     1:42.29 (23.45)
  4 Sarasota-FL                   1:44.36    1:43.58 15NA    30  
     1) Sophie Cattermole 18          2) Nancy Hu 17                  
     3) Madison Jean 17               4) Ellie Berdusco 18            
                 25.36        55.65 (30.29)
        1:20.11 (24.46)     1:43.58 (23.47)
  5 Triangle Area-NC              1:43.86    1:44.09 15NA    28  
     1) Jordan Kohut 15               2) Olivia Ontjes 18             
     3) Haley Bishop 17               4) Christine Kerr 18            
                 26.07        56.09 (30.02)
        1:21.11 (25.02)     1:44.09 (22.98)
  6 LakelandHills-NJ              1:44.97    1:44.28 15NA    26  
                 26.61        56.20 (29.59)
        1:21.33 (25.13)     1:44.28 (22.95)
  7 Springfield-IL                1:45.57    1:45.83 15NA    24  
     1) Kaitlynn Wheeler 14           2) Sarah Helm 18                
     3) Annah Carney 17               4) Michaela Wheeler 16          
                 27.57        56.62 (29.05)
        1:22.15 (25.53)     1:45.83 (23.68)
 -- FanwoodScotch-NJ              1:45.25         DQ        
     1) Darlene Fung 14               2) Rachel Maizes 15             
     3) Monika Burzynski 14           4) Sarah Davis 16               
                 27.49        56.89 (29.40)
        1:21.23 (24.34)          DQ (23.14)
 
                                === B - Final ===                                 
 
  9 SomersetValleyNJ              1:45.67    1:45.07 15NA    18  
     1) Katrina Kuhn 18               2) Jessica Ambrose 18           
     3) Hollie Hopf 17                4) Holly Christensen 18         
                 26.91        56.43 (29.52)
        1:22.49 (26.06)     1:45.07 (22.58)
 10 Wilton-CT                     1:46.65    1:45.29 15NA    14  
     1) Ky-lee Perry 16               2) Emma Holmquist 16            
     3) Elizabeth Sargent 16          4) Samantha Cheruk 18           
                 25.65        55.68 (30.03)
        1:21.57 (25.89)     1:45.29 (23.72)
 11 Red Bank - NJ                 1:45.88    1:45.52 15NA    12  
     1) Abigail Buckley 17            2) Karin Schienvar 17           
     3) Victoria Ireland 13           4) Jackie Van Lew 17            
                 27.02        56.61 (29.59)
        1:22.47 (25.86)     1:45.52 (23.05)
 12 Ocean County-NJ               1:46.55    1:45.71 15NA     9  
     1) Michaela Rankin 14            2) Gabrielle Cabaron 15         
     3) Anna Francisco 16             4) Audra Smires 16              
                 26.17        56.42 (30.25)
        1:22.30 (25.88)     1:45.71 (23.41)
 12 SomersetHills-NJ              1:46.67    1:45.71 15NA     9  
     1) Mary Day 16                   2) Rebecca Morel 15             
     3) Julieyanna Parker 17          4) Kayla Purcell 16             
                 27.52        57.90 (30.38)
        1:22.53 (24.63)     1:45.71 (23.18)
 14 New Canaan-CT                 1:46.04    1:45.78 15NA     6  
     1) Becca Maroney 16              2) Libby O'Hare 17              
     3) Meghan Egan 16                4) Katie Colwell 16             
                 27.45        57.03 (29.58)
        1:22.54 (25.51)     1:45.78 (23.24)
 15 Boyertown-PA                  1:46.26    1:46.01 15NA     4  
     1) Elizabeth Chemey 16           2) Emily Glinecke 17            
     3) Samantha Schlegel 18          4) Kirsten Siwy 17              
                 26.51        55.18 (28.67)
        1:21.81 (26.63)     1:46.01 (24.20)
 16 Reading-PA                    1:46.68    1:46.47 15NA     2  
     1) Sam Marino 17                 2) Elli Machado 16              
     3) MacKenzie Gring 16            4) Autumn Shaffer 16            
                 26.42        57.13 (30.71)
        1:22.73 (25.60)     1:46.47 (23.74)
 
                    Women - Team Rankings - Through Event 401                     
 
  1. Middle Tyger YMCA                 286   2. York And York County YMCA         247
  3. Sarasota YMCA                     177   4. Triangle Area YMCA              141.5
  5. Phoenixville Branch YMCA          124   6. Somerset Valley YMCA              100
  7. Northwest North Carolina YMCA      98   8. Cheshire YMCA                      78
  9. Schroeder YMCA                     64  10. Waynesboro Family YMCA             61
 11. Springfield IL YMCA                60  12. Somerset Hills YMCA                57
 13. Wilton Family YMCA                 54  14. Burlington County YMCA             40
 15. Fanwood-Scotch Plains YMCA         37  16. New Canaan Community YMCA        32.5
 17. Lakeland Hills Family YMCA         32  18. Countryside Ralph Stolle Ymca.     26
 18. Butler YMCA                        26  20. Western North Carolina YMCA        25
 21. Boyertown Area YMCA                22  22. Regional YMCA of Western Conne     19
 22. Edwardsville YMCA                  19  22. Chambersburg Memorial YMCA         19
 25. Downtown Boise Family YMCA         17  26. Bath Area Family YMCA              16
 27. Birmingham Family YMCA             15  28. Oshkosh Community YMCA             14
 29. Harrison Area YMCA                 12  29. Red Bank Branch                    12
 31. Ocean County YMCA                  11  32. Rock Hill Aquatics Center           9
 33. Greensboro YMCA                     7  33. Powel Crosley Jr. YMCA              7
 35. Springfield Family YMCA             6  35. Charleston Family YMCA              6
 37. Hickory Foundation YMCA             4  38. Farmington Family YMCA              3
 38. Randolph YMCA                       3  40. Reading and Berks County YMCA       2
 40. Ridley Area YMCA                    2  42. Kishwaukee Family YMCA              1
 42. Tri-Hampton Family Branch YMCA      1                                           

Event 402  Men 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
     National: * 1:29.86  4/3/2013  Somerset Valley YMCA, SomersetValleyNJ
                          D Sali, Z Warner, D Chung, B Zdroik
                 1:39.99  15NA
 Meet Qualifying:  1:39.99
    Team                          Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 SomersetValleyNJ              1:33.60    1:31.33 15NA    40  
     1) Brad Zdroik 18                2) Winston Chu 17               
     3) Joseph Delbuono 18            4) Samuel Hendrix 17            
                 22.81        48.91 (26.10)
        1:11.12 (22.21)     1:31.33 (20.21)
  2 SomersetHills-NJ              1:32.58    1:31.92 15NA    34  
     1) Jamie Finnegan 18             2) Matthew Critchley 16         
     3) Sebastian Lutz 18             4) David Hua 17                 
                 23.82        49.78 (25.96)
        1:11.04 (21.26)     1:31.92 (20.88)
  3 Cheshire-CT                   1:33.48    1:32.23 15NA    32  
     1) Matthew Traub 18              2) Matthew Dagenais 17          
     3) David May 15                  4) Curtis Maher 18              
                 23.97        49.22 (25.25)
        1:11.75 (22.53)     1:32.23 (20.48)
  4 LakelandHills-NJ              1:32.90    1:32.24 15NA    30  
     1) Kyle Stefanides 17            2) Reid Hensen 18               
     3) Matthew Luciano 16            4) John Om 18                   
                 23.23        48.91 (25.68)
        1:11.45 (22.54)     1:32.24 (20.79)
  5 Middle Tyger-SC               1:33.38    1:32.30 15NA    28  
     1) Michael Manucy 17             2) Nathan Delahunty 17          
     3) Jack Frazier 17               4) John Kelly 17                
                 23.54        49.48 (25.94)
        1:11.59 (22.11)     1:32.30 (20.71)
  6 Hilliard-OH                   1:33.45    1:33.41 15NA    26  
     1) Alex Waldron 17               2) Griffin Jones 18             
     3) Blake Dickmann 18             4) Kalvin Koethke 17            
                 24.14        50.84 (26.70)
        1:13.11 (22.27)     1:33.41 (20.30)
  7 Rock Hill-SC                  1:33.56    1:33.73 15NA    24  
     1) Nathaniel Hartley 16          2) Brandon Keller 17            
     3) Zachary Piedt 18              4) Jacob Kohlhoff 18            
                 24.36        51.42 (27.06)
        1:12.87 (21.45)     1:33.73 (20.86)
  8 Sarasota-FL                   1:33.79    1:34.11 15NA    22  
     1) Matthew Garcia 16             2) Campbell Lee 17              
     3) Gabriele Scicchitani 18       4) Matthew Nutter 15            
                 23.38        49.85 (26.47)
        1:12.56 (22.71)     1:34.11 (21.55)
 
                                === B - Final ===                                 
 
  9 Westport/Weston               1:33.80    1:32.22 15NA    18  
     1) John Whiteside 16             2) Tommy Gannon 18              
     3) Bryce Keblish 18              4) Justin Summers 18            
                 22.82        49.00 (26.18)
        1:10.52 (21.52)     1:32.22 (21.70)
 10 Triangle Area-NC              1:34.17    1:32.90 15NA    14  
     1) Alex Carson 17                2) Brayden Lauffer 18           
     3) Seth Maslowski 18             4) Jon Suits 16                 
                 23.31        49.44 (26.13)
        1:11.99 (22.55)     1:32.90 (20.91)
 11 UpperMainLine-PA              1:34.41    1:33.91 15NA    12  
     1) Brian McKenrick 15            2) Quentin Cody 17              
     3) Eli Avart 18                  4) Sam Hawke 16                 
                 22.88        50.22 (27.34)
        1:12.46 (22.24)     1:33.91 (21.45)
 12 Greensboro-NC                 1:33.90    1:34.10 15NA    10  
     1) Andre Richardson 17           2) Jake Ennis 18                
     3) Alex Strasser 16              4) Gil Cruz 17                  
                 24.28        50.21 (25.93)
        1:12.82 (22.61)     1:34.10 (21.28)
 13 Countryside-OH                1:34.42    1:34.38 15NA     8  
                 23.83        50.49 (26.66)
        1:13.56 (23.07)     1:34.38 (20.82)
 14 Wilton-CT                     1:34.79    1:34.80 15NA     6  
     1) Ed Stolarski 17               2) Stefan Garbee 16             
     3) Oscar Ike 17                  4) Hugo Sykes 16                
                 23.77        50.89 (27.12)
        1:13.75 (22.86)     1:34.80 (21.05)
 15 Reading-PA                    1:35.28    1:35.04 15NA     4  
     1) Kohle Kerchner 16             2) Tyler Christ 16              
     3) Bryce Schaffer 16             4) Vincent Filippini 18         
                 24.23        50.91 (26.68)
        1:14.38 (23.47)     1:35.04 (20.66)
 16 Schroeder-WI                  1:35.05    1:35.14 15NA     2  
     1) Sam Douglass 17               2) Zachary Wiesen 18            
     3) Duke Bednarke 17              4) Ricky Romersi 16             
                 24.47        51.10 (26.63)
        1:14.28 (23.18)     1:35.14 (20.86)
 
                     Men - Team Rankings - Through Event 402                      
 
  1. Sarasota YMCA                     265   2. Somerset Valley YMCA              139
  3. Westport/Weston CT YMCA           129   4. Triangle Area YMCA                118
  5. Rock Hill Aquatics Center         115   6. Middle Tyger YMCA                 114
  7. Cheshire YMCA                     107   8. Countryside Ralph Stolle Ymca.    106
  9. Lakeland Hills Family YMCA        104  10. Wilton Family YMCA               92.5
 11. Somerset Hills YMCA                91  12. Great Miami Valley Ohio YMCA       90
 13. Upper Main Line YMCA               66  14. Kishwaukee Family YMCA             54
 15. Red Bank Branch                    43  16. Eau Claire Wisconsin YMCA          37
 17. Hilliard YMCA                      32  18. Burlington County YMCA             30
 19. Edwardsville YMCA                  28  20. York And York County YMCA          26
 21. Corry YMCA                         24  22. Ridley Area YMCA                   20
 22. B.R. Ryall (Northwestern Dupag     20  24. Ocean County YMCA                  17
 25. Reading and Berks County YMCA      15  25. Door County YMCA                   15
 27. Coffman Family YMCA                14  27. Bath Area Family YMCA              14
 29. Butler YMCA                        13  30. Grand Island Nebraska YMCA         12
 31. Summit Branch YMCA                 11  32. Greensboro YMCA                    10
 33. Rapid Area YMCA - MI                7  34. Schroeder YMCA                      6
 34. Northwest North Carolina YMCA       6  36. Tri-City Area IL YMCA             4.5
 37. South County RI YMCA                4  38. West Shore YMCA - PA                3
 38. Blue Ash Branch YMCA                3  38. Greater Annapolis YMCA              3
 38. Downtown Boise Family YMCA          3  42. Powel Crosley Jr. YMCA              1
 42. Tri-Hampton Family Branch YMCA      1                                           

Event 403  Women 500 Yard Freestyle
=========================================================================
     National: * 4:39.13  4/3/2014  Courtney Harnish, York-PA
                 5:07.69  15NA
                 5:12.69  15TT
 Meet Qualifying:  5:07.69
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Courtney Harnis  15 York-PA           4:45.84    4:40.11 15NA    20  
                 25.97        54.38 (28.41)
        1:22.92 (28.54)     1:51.38 (28.46)
        2:19.94 (28.56)     2:48.50 (28.56)
        3:16.82 (28.32)     3:45.30 (28.48)
        4:13.07 (27.77)     4:40.11 (27.04)
  2 Leah Braswell    14 York-PA           4:46.30    4:43.71 15NA    17  
                 26.63        54.98 (28.35)
        1:23.57 (28.59)     1:52.07 (28.50)
        2:20.69 (28.62)     2:49.43 (28.74)
        3:18.32 (28.89)     3:47.01 (28.69)
        4:15.77 (28.76)     4:43.71 (27.94)
  3 Sophie Cattermo  18 Sarasota-FL       4:47.04    4:46.15 15NA    16  
                 25.83        54.54 (28.71)
        1:23.36 (28.82)     1:52.72 (29.36)
        2:22.09 (29.37)     2:51.15 (29.06)
        3:20.45 (29.30)     3:49.63 (29.18)
        4:18.18 (28.55)     4:46.15 (27.97)
  4 Spence Atkins    17 Sarasota-FL       4:47.89    4:47.29 15NA    15  
                 25.83        54.22 (28.39)
        1:23.18 (28.96)     1:52.45 (29.27)
        2:21.56 (29.11)     2:50.68 (29.12)
        3:19.98 (29.30)     3:49.55 (29.57)
        4:18.87 (29.32)     4:47.29 (28.42)
  5 Cassy Jernberg   17 Schroeder-WI      4:47.04    4:47.71 15NA    14  
                 26.97        55.45 (28.48)
        1:24.26 (28.81)     1:53.20 (28.94)
        2:22.42 (29.22)     2:51.61 (29.19)
        3:20.83 (29.22)     3:49.90 (29.07)
        4:19.06 (29.16)     4:47.71 (28.65)
  6 Ellie Berdusco   18 Sarasota-FL       4:49.59    4:50.06 15NA    13  
                 27.20        56.02 (28.82)
        1:24.97 (28.95)     1:54.03 (29.06)
        2:23.23 (29.20)     2:52.38 (29.15)
        3:21.86 (29.48)     3:51.47 (29.61)
        4:21.01 (29.54)     4:50.06 (29.05)
  7 Abbey Erwin      15 DowntownBoise-ID  4:45.83    4:51.93 15NA    12  
                 26.87        55.77 (28.90)
        1:25.27 (29.50)     1:55.06 (29.79)
        2:24.75 (29.69)     2:54.57 (29.82)
        3:24.21 (29.64)     3:53.90 (29.69)
        4:23.24 (29.34)     4:51.93 (28.69)
  8 Danielle Kudis   18 Schroeder-WI      4:53.18    4:54.06 15NA    11  
                 26.60        55.07 (28.47)
        1:24.54 (29.47)     1:54.50 (29.96)
        2:24.45 (29.95)     2:54.41 (29.96)
        3:24.28 (29.87)     3:54.17 (29.89)
        4:24.37 (30.20)     4:54.06 (29.69)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Emmaline Peters  15 Hickory-NC        4:56.76    4:51.57 15NA     9  
                 26.66        55.12 (28.46)
        1:24.22 (29.10)     1:53.71 (29.49)
        2:23.15 (29.44)     2:52.82 (29.67)
        3:22.63 (29.81)     3:52.44 (29.81)
        4:22.26 (29.82)     4:51.57 (29.31)
 10 Kaitlynn Wheele  14 Springfield-IL    4:55.86    4:53.56 15NA     7  
                 26.49        55.04 (28.55)
        1:24.02 (28.98)     1:53.50 (29.48)
        2:23.33 (29.83)     2:53.30 (29.97)
        3:23.23 (29.93)     3:53.31 (30.08)
        4:23.62 (30.31)     4:53.56 (29.94)
 11 Morgan Tacik     17 Northwest-NC      4:56.98    4:54.37 15NA     6  
                 26.15        54.66 (28.51)
        1:23.87 (29.21)     1:53.58 (29.71)
        2:23.59 (30.01)     2:53.88 (30.29)
        3:24.24 (30.36)     3:54.56 (30.32)
        4:25.10 (30.54)     4:54.37 (29.27)
 12 Lara Hernandez-  15 Sarasota-FL       4:53.75    4:55.07 15NA     5  
                 26.89        55.66 (28.77)
        1:25.18 (29.52)     1:54.97 (29.79)
        2:24.87 (29.90)     2:55.01 (30.14)
        3:25.19 (30.18)     3:55.66 (30.47)
        4:26.05 (30.39)     4:55.07 (29.02)
 13 Jessie Arnold    18 Waynesboro-VA     4:56.03    4:55.35 15NA     4  
                 26.46        55.16 (28.70)
        1:24.17 (29.01)     1:53.78 (29.61)
        2:23.69 (29.91)     2:53.73 (30.04)
        3:24.30 (30.57)     3:55.03 (30.73)
        4:25.63 (30.60)     4:55.35 (29.72)
 14 Norah Hunt       17 Waynesboro-VA     4:56.42    4:57.10 15NA     3  
                 27.33        56.43 (29.10)
        1:26.05 (29.62)     1:55.92 (29.87)
        2:26.03 (30.11)     2:56.28 (30.25)
        3:26.61 (30.33)     3:57.09 (30.48)
        4:27.49 (30.40)     4:57.10 (29.61)
 15 Frances Reswebe  17 Ridley-PA         4:54.01    4:58.19 15NA     2  
                 27.40        56.88 (29.48)
        1:26.56 (29.68)     1:56.99 (30.43)
        2:26.80 (29.81)     2:57.03 (30.23)
        3:27.42 (30.39)     3:57.78 (30.36)
        4:28.36 (30.58)     4:58.19 (29.83)
 16 Hannah Schlegel  16 Boyertown-PA      4:56.66    5:02.80 15NA     1  
                 26.78        56.28 (29.50)
        1:26.75 (30.47)     1:57.61 (30.86)
        2:28.76 (31.15)     3:00.04 (31.28)
        3:31.10 (31.06)     4:02.06 (30.96)
        4:32.96 (30.90)     5:02.80 (29.84)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Sally Clough     16 Countryside-OH    4:57.55    4:52.82 15NA   
                 27.54        57.26 (29.72)
        1:27.38 (30.12)     1:57.24 (29.86)
        2:27.12 (29.88)     2:56.52 (29.40)
        3:25.96 (29.44)     3:55.63 (29.67)
        4:24.43 (28.80)     4:52.82 (28.39)
 18 Meghan Joram     17 Northwest-NC      4:58.21    4:53.62 15NA   
                 26.77        55.82 (29.05)
        1:25.28 (29.46)     1:54.80 (29.52)
        2:24.51 (29.71)     2:54.48 (29.97)
        3:24.42 (29.94)     3:54.75 (30.33)
        4:24.68 (29.93)     4:53.62 (28.94)
 19 Corinne Martin   17 Northwest-NC      4:57.19    4:55.03 15NA   
                 27.00        56.57 (29.57)
        1:26.36 (29.79)     1:56.50 (30.14)
        2:26.46 (29.96)     2:55.93 (29.47)
        3:25.57 (29.64)     3:55.47 (29.90)
        4:25.30 (29.83)     4:55.03 (29.73)
 20 Grace Patrice    16 Sarasota-FL       4:57.81    4:56.80 15NA   
                 27.57        56.74 (29.17)
        1:26.35 (29.61)     1:56.35 (30.00)
        2:26.38 (30.03)     2:56.63 (30.25)
        3:26.90 (30.27)     3:57.11 (30.21)
        4:27.27 (30.16)     4:56.80 (29.53)
 21 Tatiana Prendel  17 SomersetHills-NJ  4:59.01    4:57.43 15NA   
                 26.75        56.32 (29.57)
        1:26.14 (29.82)     1:56.59 (30.45)
        2:27.30 (30.71)     2:57.85 (30.55)
        3:28.28 (30.43)     3:58.61 (30.33)
        4:28.66 (30.05)     4:57.43 (28.77)
 22 Megan Bull       16 SomersetValleyNJ  4:57.47    5:01.56 15NA   
                 26.54        56.25 (29.71)
        1:26.24 (29.99)     1:56.34 (30.10)
        2:26.95 (30.61)     2:57.31 (30.36)
        3:28.36 (31.05)     3:59.76 (31.40)
        4:31.28 (31.52)     5:01.56 (30.28)
 23 Sydney Baker     15 Middle Tyger-SC   4:58.88    5:04.53 15NA   
                 27.61        57.33 (29.72)
        1:27.43 (30.10)     1:58.10 (30.67)
        2:28.53 (30.43)     2:59.59 (31.06)
        3:31.09 (31.50)     4:02.37 (31.28)
        4:33.81 (31.44)     5:04.53 (30.72)
 24 Phoebe Slaughte  16 Darien-CT         4:57.75    5:07.72 15TT   
                 26.81        56.06 (29.25)
        1:26.18 (30.12)     1:56.88 (30.70)
        2:28.33 (31.45)     2:59.76 (31.43)
        3:31.25 (31.49)     4:03.11 (31.86)
        4:35.48 (32.37)     5:07.72 (32.24)
 
                Women - Team Rankings - Through Event 403                
 
  1. Middle Tyger YMCA                 286   2. York And York County YMCA         284
  3. Sarasota YMCA                     226   4. Triangle Area YMCA              141.5
  5. Phoenixville Branch YMCA          124   6. Northwest North Carolina YMCA     104
  7. Somerset Valley YMCA              100   8. Schroeder YMCA                     89
  9. Cheshire YMCA                      78  10. Waynesboro Family YMCA             68
 11. Springfield IL YMCA                67  12. Somerset Hills YMCA                57
 13. Wilton Family YMCA                 54  14. Burlington County YMCA             40
 15. Fanwood-Scotch Plains YMCA         37  16. New Canaan Community YMCA        32.5
 17. Lakeland Hills Family YMCA         32  18. Downtown Boise Family YMCA         29
 19. Butler YMCA                        26  19. Countryside Ralph Stolle Ymca.     26
 21. Western North Carolina YMCA        25  22. Boyertown Area YMCA                23
 23. Regional YMCA of Western Conne     19  23. Edwardsville YMCA                  19
 23. Chambersburg Memorial YMCA         19  26. Bath Area Family YMCA              16
 27. Birmingham Family YMCA             15  28. Oshkosh Community YMCA             14
 29. Hickory Foundation YMCA            13  30. Red Bank Branch                    12
 30. Harrison Area YMCA                 12  32. Ocean County YMCA                  11
 33. Rock Hill Aquatics Center           9  34. Powel Crosley Jr. YMCA              7
 34. Greensboro YMCA                     7  36. Charleston Family YMCA              6
 36. Springfield Family YMCA             6  38. Ridley Area YMCA                    4
 39. Farmington Family YMCA              3  39. Randolph YMCA                       3
 41. Reading and Berks County YMCA       2  42. Tri-Hampton Family Branch YMCA      1
 42. Kishwaukee Family YMCA              1                                           

Event 404  Men 500 Yard Freestyle
=========================================================================
     National: * 4:18.01  4/5/2011  Nicholas Caldwell, Sarasota-FL
                 4:45.49  15NA
                 4:50.49  15TT
 Meet Qualifying:  4:45.49
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Grant House      16 Countryside-OH    4:27.11    4:23.57 15NA    20  
                 24.56        50.98 (26.42)
        1:17.84 (26.86)     1:44.95 (27.11)
        2:11.93 (26.98)     2:39.11 (27.18)
        3:05.77 (26.66)     3:32.36 (26.59)
        3:58.57 (26.21)     4:23.57 (25.00)
  2 Zach Snyder      17 York-PA           4:23.88    4:24.04 15NA    17  
                 24.90        51.59 (26.69)
        1:18.44 (26.85)     1:45.38 (26.94)
        2:12.40 (27.02)     2:39.19 (26.79)
        3:05.65 (26.46)     3:31.23 (25.58)
        3:57.55 (26.32)     4:24.04 (26.49)
  3 Drew Clark       17 Sarasota-FL       4:24.69    4:24.95 15NA    16  
                 24.45        50.71 (26.26)
        1:17.47 (26.76)     1:44.46 (26.99)
        2:11.55 (27.09)     2:38.38 (26.83)
        3:05.36 (26.98)     3:32.28 (26.92)
        3:59.09 (26.81)     4:24.95 (25.86)
  4 Daniel Erlenmey  17 Sarasota-FL       4:22.89    4:25.30 15NA    15  
                 24.31        50.86 (26.55)
        1:17.57 (26.71)     1:44.64 (27.07)
        2:11.78 (27.14)     2:38.92 (27.14)
        3:05.99 (27.07)     3:32.78 (26.79)
        3:59.34 (26.56)     4:25.30 (25.96)
  5 Carter Page      17 Sarasota-FL       4:28.25    4:25.74 15NA    14  
                 24.37        51.02 (26.65)
        1:17.80 (26.78)     1:44.83 (27.03)
        2:11.83 (27.00)     2:38.67 (26.84)
        3:05.56 (26.89)     3:32.34 (26.78)
        3:59.23 (26.89)     4:25.74 (26.51)
  6 Matthew Haigh    17 Ridley-PA         4:27.74    4:26.98 15NA    13  
                 24.28        50.80 (26.52)
        1:17.59 (26.79)     1:44.84 (27.25)
        2:12.17 (27.33)     2:39.08 (26.91)
        3:06.11 (27.03)     3:33.42 (27.31)
        4:00.58 (27.16)     4:26.98 (26.40)
  7 Stephen Holmqui  18 Wilton-CT         4:29.31    4:30.16 15NA    12  
                 25.01        52.03 (27.02)
        1:19.28 (27.25)     1:46.51 (27.23)
        2:13.69 (27.18)     2:41.03 (27.34)
        3:08.53 (27.50)     3:36.03 (27.50)
        4:03.60 (27.57)     4:30.16 (26.56)
  8 Matt Slabe       17 Countryside-OH    4:30.53    4:34.82 15NA    11  
                 24.71        51.65 (26.94)
        1:18.93 (27.28)     1:46.51 (27.58)
        2:14.34 (27.83)     2:42.23 (27.89)
        3:10.36 (28.13)     3:38.51 (28.15)
        4:07.00 (28.49)     4:34.82 (27.82)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Hank Siefert     16 Coffman - OH      4:34.03    4:30.30 15NA     9  
                 24.96        52.66 (27.70)
        1:19.97 (27.31)     1:47.48 (27.51)
        2:15.04 (27.56)     2:42.71 (27.67)
        3:10.03 (27.32)     3:37.63 (27.60)
        4:04.23 (26.60)     4:30.30 (26.07)
 10 Emanuele Rossi   17 Sarasota-FL       4:33.74    4:31.32 15NA     7  
                 24.55        52.41 (27.86)
        1:20.11 (27.70)     1:47.92 (27.81)
        2:15.81 (27.89)     2:43.25 (27.44)
        3:10.76 (27.51)     3:38.32 (27.56)
        4:05.32 (27.00)     4:31.32 (26.00)
 11 Heyward Brown    17 Middle Tyger-SC   4:31.07    4:31.40 15NA     6  
                 25.49        52.53 (27.04)
        1:19.91 (27.38)     1:47.54 (27.63)
        2:15.37 (27.83)     2:43.43 (28.06)
        3:10.79 (27.36)     3:38.50 (27.71)
        4:06.00 (27.50)     4:31.40 (25.40)
 12 Robby Giller     15 Wilton-CT         4:33.11    4:31.42 15NA     5  
                 25.12        52.51 (27.39)
        1:20.10 (27.59)     1:47.86 (27.76)
        2:15.66 (27.80)     2:43.49 (27.83)
        3:11.08 (27.59)     3:38.43 (27.35)
        4:05.58 (27.15)     4:31.42 (25.84)
 13 Tom Gordon       17 Triangle Area-NC  4:33.74    4:31.87 15NA     4  
                 25.19        52.44 (27.25)
        1:19.87 (27.43)     1:47.76 (27.89)
        2:15.35 (27.59)     2:43.26 (27.91)
        3:10.89 (27.63)     3:38.77 (27.88)
        4:06.54 (27.77)     4:31.87 (25.33)
 14 Jacob Kohlhoff   18 Rock Hill-SC      4:34.14    4:34.34 15NA     3  
                 24.74        52.00 (27.26)
        1:19.57 (27.57)     1:47.23 (27.66)
        2:14.85 (27.62)     2:42.92 (28.07)
        3:10.92 (28.00)     3:39.09 (28.17)
        4:06.94 (27.85)     4:34.34 (27.40)
 15 Jonathan Morse   17 Middle Tyger-SC   4:33.69    4:36.50 15NA     2  
                 25.18        52.38 (27.20)
        1:20.07 (27.69)     1:47.87 (27.80)
        2:16.02 (28.15)     2:44.15 (28.13)
        3:12.46 (28.31)     3:41.21 (28.75)
        4:09.33 (28.12)     4:36.50 (27.17)
 16 Brendan Firlie   15 Sarasota-FL       4:31.68    4:36.72 15NA     1  
                 25.30        52.61 (27.31)
        1:19.99 (27.38)     1:47.64 (27.65)
        2:15.78 (28.14)     2:44.30 (28.52)
        3:12.72 (28.42)     3:41.32 (28.60)
        4:09.72 (28.40)     4:36.72 (27.00)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Lexo Walker      16 Wilton-CT         4:35.03    4:31.28 15NA   
                 24.81        52.13 (27.32)
        1:19.40 (27.27)     1:47.01 (27.61)
        2:14.70 (27.69)     2:42.31 (27.61)
        3:10.07 (27.76)     3:37.75 (27.68)
        4:04.97 (27.22)     4:31.28 (26.31)
 18 Karl Bishop      17 Cheshire-CT       4:35.35    4:33.69 15NA   
                 25.21        52.40 (27.19)
        1:19.92 (27.52)     1:47.76 (27.84)
        2:15.48 (27.72)     2:43.35 (27.87)
        3:11.14 (27.79)     3:39.19 (28.05)
        4:06.98 (27.79)     4:33.69 (26.71)
 19 David Sweezer    17 Rock Hill-SC      4:34.32    4:36.34 15NA   
                 25.67        53.21 (27.54)
        1:20.93 (27.72)     1:48.58 (27.65)
        2:16.56 (27.98)     2:44.70 (28.14)
        3:12.36 (27.66)     3:40.20 (27.84)
        4:08.56 (28.36)     4:36.34 (27.78)
 20 Brandon Medins   17 Triangle Area-NC  4:36.50    4:36.85 15NA   
                 25.72        53.20 (27.48)
        1:20.95 (27.75)     1:49.04 (28.09)
        2:17.17 (28.13)     2:45.57 (28.40)
        3:13.71 (28.14)     3:41.96 (28.25)
        4:09.94 (27.98)     4:36.85 (26.91)
 21 Connor Robison   17 Cheshire-CT       4:35.74    4:36.95 15NA   
                 25.42        52.96 (27.54)
        1:20.85 (27.89)     1:48.80 (27.95)
        2:17.01 (28.21)     2:45.32 (28.31)
        3:13.54 (28.22)     3:41.80 (28.26)
        4:09.82 (28.02)     4:36.95 (27.13)
 22 Kyle Worrell     15 Burlington Co-NJ  4:36.04    4:37.37 15NA   
                 24.42        51.22 (26.80)
        1:18.63 (27.41)     1:46.56 (27.93)
        2:14.80 (28.24)     2:43.36 (28.56)
        3:12.12 (28.76)     3:40.97 (28.85)
        4:09.83 (28.86)     4:37.37 (27.54)
 23 Harrison Yi      16 Wyckoff-NJ        4:36.89    4:37.38 15NA   
                 24.67        52.04 (27.37)
        1:19.92 (27.88)     1:48.44 (28.52)
        2:17.44 (29.00)     2:46.15 (28.71)
        3:14.64 (28.49)     3:43.40 (28.76)
        4:11.63 (28.23)     4:37.38 (25.75)
 24 Daniel Williams  17 Westport/Weston   4:35.51    4:38.66 15NA   
                 24.81        52.13 (27.32)
        1:20.05 (27.92)     1:48.48 (28.43)
        2:17.05 (28.57)     2:45.05 (28.00)
        3:13.19 (28.14)     3:41.75 (28.56)
        4:10.74 (28.99)     4:38.66 (27.92)
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 404                 
 
  1. Sarasota YMCA                     318   2. Somerset Valley YMCA              139
  3. Countryside Ralph Stolle Ymca.    137   4. Westport/Weston CT YMCA           129
  5. Middle Tyger YMCA                 122   5. Triangle Area YMCA                122
  7. Rock Hill Aquatics Center         118   8. Wilton Family YMCA              109.5
  9. Cheshire YMCA                     107  10. Lakeland Hills Family YMCA        104
 11. Somerset Hills YMCA                91  12. Great Miami Valley Ohio YMCA       90
 13. Upper Main Line YMCA               66  14. Kishwaukee Family YMCA             54
 15. Red Bank Branch                    43  15. York And York County YMCA          43
 17. Eau Claire Wisconsin YMCA          37  18. Ridley Area YMCA                   33
 19. Hilliard YMCA                      32  20. Burlington County YMCA             30
 21. Edwardsville YMCA                  28  22. Corry YMCA                         24
 23. Coffman Family YMCA                23  24. B.R. Ryall (Northwestern Dupag     20
 25. Ocean County YMCA                  17  26. Door County YMCA                   15
 26. Reading and Berks County YMCA      15  28. Bath Area Family YMCA              14
 29. Butler YMCA                        13  30. Grand Island Nebraska YMCA         12
 31. Summit Branch YMCA                 11  32. Greensboro YMCA                    10
 33. Rapid Area YMCA - MI                7  34. Schroeder YMCA                      6
 34. Northwest North Carolina YMCA       6  36. Tri-City Area IL YMCA             4.5
 37. South County RI YMCA                4  38. West Shore YMCA - PA                3
 38. Blue Ash Branch YMCA                3  38. Greater Annapolis YMCA              3
 38. Downtown Boise Family YMCA          3  42. Tri-Hampton Family Branch YMCA      1
 42. Powel Crosley Jr. YMCA              1                                           

Event 405  Women 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
     National: * 1:01.43  4/10/2010 Leah Pronschinske, Eau Claire-WI
                 1:08.29  15NA
                 1:09.65  15TT
 Meet Qualifying:  1:08.29
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Alyssa Arwood    17 W.North Carolina  1:01.18    1:01.40*15NA    20  
                 28.65      1:01.40 (32.75)
  2 Savanna Faulcon  16 Middle Tyger-SC   1:02.78    1:02.00 15NA    17  
                 29.27      1:02.00 (32.73)
  3 Emily Glinecke   17 Boyertown-PA      1:02.53    1:02.75 15NA    16  
                 29.94      1:02.75 (32.81)
  4 Cha O'Leary      16 Montclair-NJ      1:03.06    1:02.76 15NA    15  
                 29.87      1:02.76 (32.89)
  5 Gwen Worlton     17 Schroeder-WI      1:03.19    1:02.93 15NA    14  
                 29.63      1:02.93 (33.30)
  6 Maddie Cooke     16 Phoenixville-PA   1:03.77    1:03.06 15NA    13  
                 29.15      1:03.06 (33.91)
  7 Ingrid Shu       16 LakelandHills-NJ  1:04.09    1:03.49 15NA    12  
                 30.20      1:03.49 (33.29)
  8 Jessica Ambrose  18 SomersetValleyNJ  1:04.08    1:03.65 15NA    11  
                 30.13      1:03.65 (33.52)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Heather MacCaus  13 Lionville-PA      1:04.29    1:03.19 15NA     9  
                 30.34      1:03.19 (32.85)
 10 Elizabeth Boyer  14 Cheshire-CT       1:04.39    1:03.46 15NA     7  
                 29.90      1:03.46 (33.56)
 11 Shelly Prayson   18 South Family-OH   1:04.42    1:03.56 15NA     6  
                 29.95      1:03.56 (33.61)
 12 Libby O'Hare     17 New Canaan-CT     1:04.42    1:03.81 15NA     5  
                 30.19      1:03.81 (33.62)
 13 Nikolette Nolte  15 Boyertown-PA      1:04.26    1:04.09 15NA     4  
                 30.10      1:04.09 (33.99)
 14 Olivia Ontjes    18 Triangle Area-NC  1:04.41    1:04.67 15NA     3  
                 30.46      1:04.67 (34.21)
 15 Kayla Hunter     17 Triangle Area-NC  1:04.39    1:04.76 15NA     2  
                 30.77      1:04.76 (33.99)
 16 Claire Williams  17 Triangle Area-NC  1:04.46    1:05.51 15NA     1  
                 30.81      1:05.51 (34.70)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Abby Stauffer    17 Chambersburg-PA   1:04.87    1:04.24 15NA   
                 30.20      1:04.24 (34.04)
 18 Lizzy Colwell    15 New Canaan-CT     1:04.72    1:04.45 15NA   
                 30.05      1:04.45 (34.40)
 19 Sarah Helm       18 Springfield-IL    1:04.73    1:04.68 15NA   
                 29.92      1:04.68 (34.76)
 20 Katie King       17 SomersetValleyNJ  1:05.03    1:04.88 15NA   
                 31.26      1:04.88 (33.62)
 21 Karin Schienvar  17 Red Bank - NJ     1:05.10    1:05.14 15NA   
                 30.69      1:05.14 (34.45)
 22 Gabriella Johns  17 Reading-PA        1:05.17    1:05.16 15NA   
                 30.81      1:05.16 (34.35)
 23 Alaina Riordan   16 Middle Tyger-SC   1:05.30    1:05.98 15NA   
                 31.03      1:05.98 (34.95)
 24 Andi Peterson    14 Fargo-Moorehead   1:05.30    1:06.57 15NA   
                 31.32      1:06.57 (35.25)
 
                Women - Team Rankings - Through Event 405                
 
  1. Middle Tyger YMCA                 303   2. York And York County YMCA         284
  3. Sarasota YMCA                     226   4. Triangle Area YMCA              147.5
  5. Phoenixville Branch YMCA          137   6. Somerset Valley YMCA              111
  7. Northwest North Carolina YMCA     104   8. Schroeder YMCA                    103
  9. Cheshire YMCA                      85  10. Waynesboro Family YMCA             68
 11. Springfield IL YMCA                67  12. Somerset Hills YMCA                57
 13. Wilton Family YMCA                 54  14. Western North Carolina YMCA        45
 15. Lakeland Hills Family YMCA         44  16. Boyertown Area YMCA                43
 17. Burlington County YMCA             40  18. New Canaan Community YMCA        37.5
 19. Fanwood-Scotch Plains YMCA         37  20. Downtown Boise Family YMCA         29
 21. Butler YMCA                        26  21. Countryside Ralph Stolle Ymca.     26
 23. Chambersburg Memorial YMCA         19  23. Regional YMCA of Western Conne     19
 23. Edwardsville YMCA                  19  26. Bath Area Family YMCA              16
 27. Montclair YMCA                     15  27. Birmingham Family YMCA             15
 29. Oshkosh Community YMCA             14  30. Hickory Foundation YMCA            13
 31. Red Bank Branch                    12  31. Harrison Area YMCA                 12
 33. Ocean County YMCA                  11  34. Lionville Community YMCA            9
 34. Rock Hill Aquatics Center           9  36. Powel Crosley Jr. YMCA              7
 36. Greensboro YMCA                     7  38. South Family Ymca-Kettering         6
 38. Springfield Family YMCA             6  38. Charleston Family YMCA              6
 41. Ridley Area YMCA                    4  42. Farmington Family YMCA              3
 42. Randolph YMCA                       3  44. Reading and Berks County YMCA       2
 45. Kishwaukee Family YMCA              1  45. Tri-Hampton Family Branch YMCA      1

Event 406  Men 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
     National: * 53.47  4/3/2014  Conner McHugh, Door County-WI
               1:01.09  15NA
               1:02.31  15TT
 Meet Qualifying:  1:01.09
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Max McHugh       15 Door County-WI      55.97      54.89 15NA    20  
                 25.67        54.89 (29.22)
  2 Davion Conley    18 Tri City- IL        56.19      55.43 15NA    17  
                 25.73        55.43 (29.70)
  3 Paul DeLakis     16 Eau Claire-WI       55.87      55.75 15NA    16  
                 26.40        55.75 (29.35)
  4 Matthew Dagenai  17 Cheshire-CT         56.75      56.00 15NA    15  
                 26.21        56.00 (29.79)
  5 Jacob Limaldi    17 Ocean County-NJ     56.21      56.01 15NA    14  
                 26.45        56.01 (29.56)
  6 Reid Hensen      18 LakelandHills-NJ    56.69      56.02 15NA    13  
                 26.36        56.02 (29.66)
  7 Chadd Cummings   17 Butler-PA           56.05      56.11 15NA    12  
                 26.43        56.11 (29.68)
  8 Tavish Boyle     17 Summit Area-NJ      56.83      56.85 15NA    11  
                 26.61        56.85 (30.24)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 John Om          18 LakelandHills-NJ    57.03      56.26 15NA     9  
                 26.60        56.26 (29.66)
 10 Sean Workman     18 Edwardsville-IL     56.85      56.62 15NA     7  
                 26.58        56.62 (30.04)
 11 Bryce Keblish    18 Westport/Weston     56.89      56.86 15NA     6  
                 26.30        56.86 (30.56)
 12 Ivar Iverson     17 Racine-WI           57.63      56.90 15NA     5  
                 26.39        56.90 (30.51)
 13 Winston Chu      17 SomersetValleyNJ    57.41      57.43 15NA     4  
                 27.27        57.43 (30.16)
 14 Kyle Weston      18 Western Br-DE       57.17      57.60 15NA     3  
                 26.70        57.60 (30.90)
 15 Nathan Delahunt  17 Middle Tyger-SC     57.25      57.96 15NA     2  
                 27.50        57.96 (30.46)
 -- Noah Crawford    18 Bloomsburg-PA       57.61         DQ        
                 26.82           DQ (30.23)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Brayden Lauffer  18 Triangle Area-NC    58.28      57.12 15NA   
                 27.08        57.12 (30.04)
 18 Campbell Lee     17 Sarasota-FL         58.06      57.64 15NA   
                 27.04        57.64 (30.60)
 19 Robert Williams  17 Mount Vernon-OH     57.98      57.80 15NA   
                 27.22        57.80 (30.58)
 20 Brandon McKenzi  17 Tri-Hampton-PA      57.72      57.81 15NA   
                 27.23        57.81 (30.58)
 21 North Woods      17 Westport/Weston     58.19      57.92 15NA   
                 27.13        57.92 (30.79)
 22 Tommy Gannon     18 Westport/Weston     57.92      58.03 15NA   
                 27.16        58.03 (30.87)
 23 Dragan Vujovic   17 Burlington Co-NJ    57.80      58.27 15NA   
                 27.38        58.27 (30.89)
 24 Zach Baecker     16 Coffman - OH        57.97      58.52 15NA   
                 27.65        58.52 (30.87)
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 406                 
 
  1. Sarasota YMCA                     318   2. Somerset Valley YMCA              143
  3. Countryside Ralph Stolle Ymca.    137   4. Westport/Weston CT YMCA           135
  5. Lakeland Hills Family YMCA        126   6. Middle Tyger YMCA                 124
  7. Triangle Area YMCA                122   7. Cheshire YMCA                     122
  9. Rock Hill Aquatics Center         118  10. Wilton Family YMCA              109.5
 11. Somerset Hills YMCA                91  12. Great Miami Valley Ohio YMCA       90
 13. Upper Main Line YMCA               66  14. Kishwaukee Family YMCA             54
 15. Eau Claire Wisconsin YMCA          53  16. Red Bank Branch                    43
 16. York And York County YMCA          43  18. Edwardsville YMCA                  35
 18. Door County YMCA                   35  20. Ridley Area YMCA                   33
 21. Hilliard YMCA                      32  22. Ocean County YMCA                  31
 23. Burlington County YMCA             30  24. Butler YMCA                        25
 25. Corry YMCA                         24  26. Coffman Family YMCA                23
 27. Summit Branch YMCA                 22  28. Tri-City Area IL YMCA            21.5
 29. B.R. Ryall (Northwestern Dupag     20  30. Reading and Berks County YMCA      15
 31. Bath Area Family YMCA              14  32. Grand Island Nebraska YMCA         12
 33. Greensboro YMCA                    10  34. Rapid Area YMCA - MI                7
 35. Schroeder YMCA                      6  35. Northwest North Carolina YMCA       6
 37. Racine Family YMCA                  5  38. South County RI YMCA                4
 39. Greater Annapolis YMCA              3  39. West Shore YMCA - PA                3
 39. Downtown Boise Family YMCA          3  39. Western Branch YMCA                 3
 39. Blue Ash Branch YMCA                3  44. Powel Crosley Jr. YMCA              1
 44. Tri-Hampton Family Branch YMCA      1                                           

Event 407  Women 50 Yard Freestyle
=========================================================================
     National: * 22.46  4/1/2014  Katrina Konopka, Middle Tyger-SC
                 24.69  15NA
                 25.18  15TT
 Meet Qualifying:  24.69
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Katrina Konopka  17 Middle Tyger-SC     22.69      22.19*15NA    20  
  2 Ky-lee Perry     16 Wilton-CT           22.60      22.46*15NA    17  
  3 Rachel Brown     17 Northwest-NC        23.05      22.82 15NA    16  
  4 Holly Christens  18 SomersetValleyNJ    23.19      23.03 15NA    15  
  5 Bailey Grinter   15 Edwardsville-IL     23.57      23.11 15NA    14  
  6 Ragen Engel      17 Springfield-OH      23.35      23.16 15NA    13  
  7 Ingrid Shu       16 LakelandHills-NJ    23.48      23.47 15NA    12  
  8 Christine Kerr   18 Triangle Area-NC    23.51      23.61 15NA    11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Maddie Cooke     16 Phoenixville-PA     23.68      23.45 15NA     9  
 10 Jade Knueppel    15 Schroeder-WI        23.66      23.48 15NA     7  
 11 Katrina Kuhn     18 SomersetValleyNJ    23.63      23.50 15NA     5.5
 11 Katie Colwell    16 New Canaan-CT       23.64      23.50 15NA     5.5
 13 Kristin Anderso  16 Buehler-IL          23.64      23.63 15NA     4  
 14 Alexa Fabbri     18 Tri-Hampton-PA      23.66      23.65 15NA     3  
 15 Ally Warnimont   17 Northwest-NC        23.67      23.68 15NA     2  
 16 Haley Bishop     17 Triangle Area-NC    23.65      23.73 15NA     1  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Sarah Grinalds   14 Westport/Weston     23.76      23.24 15NA   
 18 Shoshana Swell   17 Red Bank - NJ       23.85      23.67 15NA   
 18 Nneka Pilgrim    16 West Morris-NJ      23.73      23.67 15NA   
 20 Leila Johnston   17 Mt Desert Island    23.76      23.68 15NA   
 21 Kelsey Lawton    18 Triangle Area-NC    23.86      23.70 15NA   
 22 Samantha Hall    17 Harrison Co.-WV     23.85      23.81 15NA   
 23 Olivia Ontjes    18 Triangle Area-NC    23.85      24.08 15NA   
 24 Kayla Purcell    16 SomersetHills-NJ    23.80      24.50 15NA   
 
                Women - Team Rankings - Through Event 407                
 
  1. Middle Tyger YMCA                 323   2. York And York County YMCA         284
  3. Sarasota YMCA                     226   4. Triangle Area YMCA              159.5
  5. Phoenixville Branch YMCA          146   6. Somerset Valley YMCA            131.5
  7. Northwest North Carolina YMCA     122   8. Schroeder YMCA                    110
  9. Cheshire YMCA                      85  10. Wilton Family YMCA                 71
 11. Waynesboro Family YMCA             68  12. Springfield IL YMCA                67
 13. Somerset Hills YMCA                57  14. Lakeland Hills Family YMCA         56
 15. Western North Carolina YMCA        45  16. Boyertown Area YMCA                43
 16. New Canaan Community YMCA          43  18. Burlington County YMCA             40
 19. Fanwood-Scotch Plains YMCA         37  20. Edwardsville YMCA                  33
 21. Downtown Boise Family YMCA         29  22. Butler YMCA                        26
 22. Countryside Ralph Stolle Ymca.     26  24. Chambersburg Memorial YMCA         19
 24. Regional YMCA of Western Conne     19  24. Springfield Family YMCA            19
 27. Bath Area Family YMCA              16  28. Montclair YMCA                     15
 28. Birmingham Family YMCA             15  30. Oshkosh Community YMCA             14
 31. Hickory Foundation YMCA            13  32. Red Bank Branch                    12
 32. Harrison Area YMCA                 12  34. Ocean County YMCA                  11
 35. Lionville Community YMCA            9  35. Rock Hill Aquatics Center           9
 37. Greensboro YMCA                     7  37. Powel Crosley Jr. YMCA              7
 39. Charleston Family YMCA              6  39. South Family Ymca-Kettering         6
 41. Tri-Hampton Family Branch YMCA      4  41. Buehler YMCA                        4
 41. Ridley Area YMCA                    4  44. Randolph YMCA                       3
 44. Farmington Family YMCA              3  46. Reading and Berks County YMCA       2
 47. Kishwaukee Family YMCA              1                                           

Event 408  Men 50 Yard Freestyle
=========================================================================
     National: * 19.52  4/1/2014  Ryan Held, Springfield-IL
                 22.09  15NA
                 22.53  15TT
 Meet Qualifying:  22.09
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Sebastian Lutz   18 SomersetHills-NJ    20.00      20.08 15NA    20  
  2 Brad Zdroik      18 SomersetValleyNJ    20.60      20.32 15NA    17  
  3 Kalvin Koethke   17 Hilliard-OH         20.32      20.41 15NA    16  
  4 Zachary Piedt    18 Rock Hill-SC        20.85      20.47 15NA    15  
  5 Brent Benedict   18 Corry-PA            20.78      20.68 15NA    14  
  6 Jamie Finnegan   18 SomersetHills-NJ    20.87      20.98 15NA    13  
  7 Quentin Cody     17 UpperMainLine-PA    21.07      20.99 15NA    12  
  8 Seth Maslowski   18 Triangle Area-NC    20.87      21.04 15NA    11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Alex Carson      17 Triangle Area-NC    21.17      20.96 15NA     8  
  9 Davion Conley    18 Tri City- IL        21.10      20.96 15NA     8  
 11 Talor Hamilton   16 Down East-ME        21.13      21.03 15NA     6  
 12 Ricky Romersi    16 Schroeder-WI        21.16      21.08 15NA     5  
 13 Jack German      18 Countryside-OH      21.08      21.10 15NA     4  
 14 Hugo Sykes       16 Wilton-CT           21.10      21.14 15NA     3  
 15 Jay Bell         17 Springfield-OH      21.13      21.21 15NA     2  
 16 Alex Van Der Li  18 J.F. Hurley-NC      21.12      21.33 15NA     1  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Zach Apple       17 Gr. Miami Val-OH    21.19      20.36 15NA   
 18 Samuel Hendrix   17 SomersetValleyNJ    21.25      20.85 15NA   
 19 Patrick Gillool  17 Burlington Co-NJ    21.25      20.94 15NA   
 20 Adam Poe         17 Tri-County-WV       21.27      21.03 15NA   
 21 Calvin Hulse     17 La Crosse-WI        21.32      21.11 15NA   
 22 Tommy Cestare    17 Lionville-PA        21.30      21.30 15NA   
 23 Joshua Williams  17 Pocono-PA           21.32      21.32 15NA   
 24 Trent Groff      17 Reading-PA          21.27      21.48 15NA   
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 408                 
 
  1. Sarasota YMCA                     318   2. Somerset Valley YMCA              160
  3. Triangle Area YMCA                141   3. Countryside Ralph Stolle Ymca.    141
  5. Westport/Weston CT YMCA           135   6. Rock Hill Aquatics Center         133
  7. Lakeland Hills Family YMCA        126   8. Somerset Hills YMCA               124
  8. Middle Tyger YMCA                 124  10. Cheshire YMCA                     122
 11. Wilton Family YMCA              112.5  12. Great Miami Valley Ohio YMCA       90
 13. Upper Main Line YMCA               78  14. Kishwaukee Family YMCA             54
 15. Eau Claire Wisconsin YMCA          53  16. Hilliard YMCA                      48
 17. Red Bank Branch                    43  17. York And York County YMCA          43
 19. Corry YMCA                         38  20. Edwardsville YMCA                  35
 20. Door County YMCA                   35  22. Ridley Area YMCA                   33
 23. Ocean County YMCA                  31  24. Burlington County YMCA             30
 25. Tri-City Area IL YMCA            29.5  26. Butler YMCA                        25
 27. Coffman Family YMCA                23  28. Summit Branch YMCA                 22
 29. B.R. Ryall (Northwestern Dupag     20  30. Reading and Berks County YMCA      15
 31. Bath Area Family YMCA              14  32. Grand Island Nebraska YMCA         12
 33. Schroeder YMCA                     11  34. Greensboro YMCA                    10
 35. Rapid Area YMCA - MI                7  36. Northwest North Carolina YMCA       6
 36. Down East Family YMCA               6  38. Racine Family YMCA                  5
 39. South County RI YMCA                4  40. Downtown Boise Family YMCA          3
 40. West Shore YMCA - PA                3  40. Greater Annapolis YMCA              3
 40. Western Branch YMCA                 3  40. Blue Ash Branch YMCA                3
 45. Springfield Family YMCA             2  46. Powel Crosley Jr. YMCA              1
 46. J.F. Hurley Family YMCA             1  46. Tri-Hampton Family Branch YMCA      1

Event 409  Women 800 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
     National: * 7:10.38  4/3/2014  York And York County YMCA, York-PA
                          L Braswell, N Price, C Harnish, M Small
                 7:48.99  15NA
 Meet Qualifying:  7:48.99
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 York-PA                       7:15.07    7:10.06*15NA    40  
     1) Meghan Small 16               2) Emily Ilgenfritz 17          
     3) Leah Braswell 14              4) Courtney Harnish 15          
                 25.33        52.20 (52.20)
      1:19.03 (1:19.03)   1:45.48 (1:45.48)
        2:10.32 (24.84)     2:38.03 (52.55)
      3:06.57 (1:21.09)   3:35.50 (1:50.02)
        4:00.95 (25.45)     4:28.77 (53.27)
      4:57.06 (1:21.56)   5:24.55 (1:49.05)
        5:48.85 (24.30)     6:15.79 (51.24)
      6:43.32 (1:18.77)   7:10.06 (1:45.51)
  2 Middle Tyger-SC               7:17.07    7:16.23 15NA    34  
     1) Ali Galyer 16                 2) Maegan Rudolph 16            
     3) Meredith Whisenhunt 18        4) Katrina Konopka 17           
                 25.54        52.78 (52.78)
      1:20.41 (1:20.41)   1:48.01 (1:48.01)
        2:13.45 (25.44)     2:41.26 (53.25)
      3:09.86 (1:21.85)   3:38.45 (1:50.44)
        4:03.38 (24.93)     4:31.39 (52.94)
      5:00.60 (1:22.15)   5:29.58 (1:51.13)
        5:54.94 (25.36)     6:21.56 (51.98)
      6:49.15 (1:19.57)   7:16.23 (1:46.65)
  3 Sarasota-FL                   7:20.41    7:19.19 15NA    32  
     1) Sophie Cattermole 18          2) Ellie Berdusco 18            
     3) Spence Atkins 17              4) Madison Jean 17              
                 25.55        52.72 (52.72)
      1:20.47 (1:20.47)   1:48.30 (1:48.30)
        2:13.10 (24.80)     2:40.33 (52.03)
      3:08.71 (1:20.41)   3:37.69 (1:49.39)
        4:02.42 (24.73)     4:29.76 (52.07)
      4:58.21 (1:20.52)   5:26.46 (1:48.77)
        5:51.21 (24.75)     6:19.48 (53.02)
      6:48.98 (1:22.52)   7:19.19 (1:52.73)
  4 Northwest-NC                  7:27.08    7:20.56 15NA    30  
     1) Morgan Tacik 17               2) Corinne Martin 17            
     3) Rachel Brown 17               4) Meghan Joram 17              
                 25.61        53.89 (53.89)
      1:22.86 (1:22.86)   1:51.35 (1:51.35)
        2:17.21 (25.86)     2:45.46 (54.11)
      3:13.15 (1:21.80)   3:41.17 (1:49.82)
        4:05.89 (24.72)     4:33.37 (52.20)
      5:01.89 (1:20.72)   5:29.46 (1:48.29)
        5:54.45 (24.99)     6:22.87 (53.41)
      6:52.01 (1:22.55)   7:20.56 (1:51.10)
  5 Triangle Area-NC              7:23.17    7:22.34 15NA    28  
     1) Jenny Nusbaum 17              2) Haley Bishop 17              
     3) Sam Medlin 15                 4) Christine Kerr 18            
                 25.72        53.38 (53.38)
      1:21.95 (1:21.95)   1:51.13 (1:51.13)
        2:16.55 (25.42)     2:44.40 (53.27)
      3:13.24 (1:22.11)   3:42.84 (1:51.71)
        4:08.01 (25.17)     4:35.50 (52.66)
      5:04.04 (1:21.20)   5:32.72 (1:49.88)
        5:58.47 (25.75)     6:26.41 (53.69)
      6:54.46 (1:21.74)   7:22.34 (1:49.62)
  6 Waynesboro-VA                 7:29.77    7:25.39 15NA    26  
     1) Jessie Arnold 18              2) Norah Hunt 17                
     3) Brazil Rule 16                4) Remedy Rule 18               
                 25.95        54.09 (54.09)
      1:23.13 (1:23.13)   1:52.02 (1:52.02)
        2:17.98 (25.96)     2:46.97 (54.95)
      3:16.23 (1:24.21)   3:45.16 (1:53.14)
        4:11.23 (26.07)     4:39.68 (54.52)
      5:08.77 (1:23.61)   5:38.01 (1:52.85)
        6:02.22 (24.21)     6:29.27 (51.26)
      6:57.17 (1:19.16)   7:25.39 (1:47.38)
  7 Cheshire-CT                   7:30.27    7:26.35 15NA    24  
     1) Brittany Driscoll 18          2) Elizabeth Boyer 14           
     3) Brooke Perrotta 15            4) Tara Tiernan 16              
                 25.77        53.56 (53.56)
      1:22.04 (1:22.04)   1:51.18 (1:51.18)
        2:17.42 (26.24)     2:46.67 (55.49)
      3:16.04 (1:24.86)   3:45.44 (1:54.26)
        4:10.85 (25.41)     4:38.47 (53.03)
      5:07.01 (1:21.57)   5:35.79 (1:50.35)
        6:00.78 (24.99)     6:28.64 (52.85)
      6:57.31 (1:21.52)   7:26.35 (1:50.56)
  8 Springfield-IL                7:25.12    7:27.08 15NA    22  
     1) Michaela Wheeler 16           2) Haley Rivera 15              
     3) Kaitlynn Wheeler 14           4) Annah Carney 17              
                 25.98        53.63 (53.63)
      1:22.10 (1:22.10)   1:51.73 (1:51.73)
        2:18.11 (26.38)     2:46.86 (55.13)
      3:16.31 (1:24.58)   3:46.93 (1:55.20)
        4:12.05 (25.12)     4:40.03 (53.10)
      5:08.42 (1:21.49)   5:37.34 (1:50.41)
        6:02.58 (25.24)     6:30.13 (52.79)
      6:58.48 (1:21.14)   7:27.08 (1:49.74)
  9 Countryside-OH                7:28.99    7:28.26 15NA    18  
     1) Sally Clough 16               2) Rollie Grinder 16            
     3) Nevie Rice 17                 4) Megan Sichterman 16          
                 25.98        54.10 (54.10)
      1:22.15 (1:22.15)   1:50.61 (1:50.61)
        2:08.40 (17.79)     2:44.52 (53.91)
      3:14.35 (1:23.74)   3:45.00 (1:54.39)
        4:10.20 (25.20)     4:38.91 (53.91)
      5:09.11 (1:24.11)   5:39.15 (1:54.15)
        6:03.67 (24.52)     6:31.98 (52.83)
      7:00.54 (1:21.39)   7:28.26 (1:49.11)
 10 SomersetValleyNJ              7:33.21    7:28.62 15NA    14  
     1) Megan Bull 16                 2) Julia Bland 17               
     3) Katrina Kuhn 18               4) Holly Christensen 18         
                 25.21        53.60 (53.60)
      1:22.67 (1:22.67)   1:50.82 (1:50.82)
        2:16.70 (25.88)     2:45.55 (54.73)
      3:15.26 (1:24.44)   3:44.66 (1:53.84)
        4:10.85 (26.19)     4:39.64 (54.98)
      5:08.30 (1:23.64)   5:37.19 (1:52.53)
        6:02.51 (25.32)     6:30.78 (53.59)
      7:00.14 (1:22.95)   7:28.62 (1:51.43)
 11 Wilton-CT                     7:32.45    7:28.73 15NA    12  
     1) Emma Holmquist 16             2) Ky-lee Perry 16              
     3) Samantha Cheruk 18            4) Maggie Kauffeld 17           
                 26.06        54.28 (54.28)
      1:23.01 (1:23.01)   1:51.32 (1:51.32)
        2:16.30 (24.98)     2:44.34 (53.02)
      3:12.63 (1:21.31)   3:41.13 (1:49.81)
        4:07.23 (26.10)     4:35.91 (54.78)
      5:04.96 (1:23.83)   5:34.14 (1:53.01)
        5:59.63 (25.49)     6:28.42 (54.28)
      6:58.41 (1:24.27)   7:28.73 (1:54.59)
 12 Schroeder-WI                  7:27.38    7:31.31 15NA    10  
     1) Danielle Kudis 18             2) Cassy Jernberg 17            
     3) Talia Gottlieb 15             4) Jade Knueppel 15             
                 26.46        55.29 (55.29)
      1:24.53 (1:24.53)   1:53.73 (1:53.73)
        2:19.41 (25.68)     2:47.20 (53.47)
      3:15.38 (1:21.65)   3:43.55 (1:49.82)
        4:09.74 (26.19)     4:38.54 (54.99)
      5:08.06 (1:24.51)   5:37.05 (1:53.50)
        6:02.58 (25.53)     6:30.71 (53.66)
      7:01.37 (1:24.32)   7:31.31 (1:54.26)
 13 SomersetHills-NJ              7:27.86    7:32.78 15NA     8  
     1) Sophia Kudryashova 13         2) Marlise Moesch 15            
     3) Julieyanna Parker 17          4) Tatiana Prendella 17         
                 25.79        54.42 (54.42)
      1:24.26 (1:24.26)   1:54.25 (1:54.25)
        2:19.79 (25.54)     2:48.30 (54.05)
      3:17.27 (1:23.02)   3:46.29 (1:52.04)
        4:12.00 (25.71)     4:40.92 (54.63)
      5:10.51 (1:24.22)   5:39.82 (1:53.53)
        6:05.11 (25.29)     6:33.94 (54.12)
      7:03.43 (1:23.61)   7:32.78 (1:52.96)
 14 Hickory-NC                    7:29.58    7:33.02 15NA     6  
     1) Maria Turcanu 16              2) Anna Durak 15                
     3) Sophia Cherkez 15             4) Emmaline Peterson 15         
                 26.45        54.63 (54.63)
      1:23.56 (1:23.56)   1:52.55 (1:52.55)
        2:18.20 (25.65)     2:46.48 (53.93)
      3:15.60 (1:23.05)   3:44.79 (1:52.24)
        4:10.63 (25.84)     4:39.52 (54.73)
      5:09.06 (1:24.27)   5:38.84 (1:54.05)
        6:04.83 (25.99)     6:33.54 (54.70)
      7:03.40 (1:24.56)   7:33.02 (1:54.18)
 15 Oshkosh-WI                    7:31.99    7:33.91 15NA     4  
     1) Maggie Werba 18               2) Kiki Rice 15                 
     3) Katharine Tippins 17          4) Payton Parman 17             
                 25.52        53.16 (53.16)
      1:21.56 (1:21.56)   1:50.48 (1:50.48)
        2:15.92 (25.44)     2:44.38 (53.90)
      3:13.79 (1:23.31)   3:43.07 (1:52.59)
        4:08.42 (25.35)     4:37.39 (54.32)
      5:07.32 (1:24.25)   5:37.53 (1:54.46)
        6:03.46 (25.93)     6:32.45 (54.92)
      7:02.92 (1:25.39)   7:33.91 (1:56.38)
 16 DowntownBoise-ID              7:37.09    7:35.37 15NA     2  
     1) Abbey Erwin 15                2) Charity Pittard 14           
     3) Emily Bruneel 18              4) Sammie Eyolfson 14           
                 26.52        54.59 (54.59)
      1:23.08 (1:23.08)   1:50.89 (1:50.89)
        2:16.48 (25.59)     2:45.42 (54.53)
      3:15.27 (1:24.38)   3:44.27 (1:53.38)
        4:11.18 (26.91)     4:40.30 (56.03)
      5:09.80 (1:25.53)   5:39.14 (1:54.87)
        6:05.98 (26.84)     6:35.63 (56.49)
      7:05.63 (1:26.49)   7:35.37 (1:56.23)
 17 Burlington Co-NJ              7:32.88    7:35.47 15NA   
     1) Carter Orth 18                2) Sophie Fontaine 17           
     3) Mackenzie O'Connor 14         4) Melissa Manuelli 17          
                 25.73        53.99 (53.99)
      1:23.36 (1:23.36)   1:53.55 (1:53.55)
        2:18.08 (24.53)     2:45.89 (52.34)
      3:14.56 (1:21.01)   3:43.11 (1:49.56)
        4:08.87 (25.76)     4:38.05 (54.94)
      5:08.16 (1:25.05)   5:37.44 (1:54.33)
        6:02.62 (25.18)     6:31.93 (54.49)
      7:03.55 (1:26.11)   7:35.47 (1:58.03)
 18 North Shore-MA                7:41.09    7:35.97 15NA   
     1) Sarah Welch 16                2) Astrid Swensen 17            
     3) Meagan Hathaway 14            4) Eleanor Ronan 15             
                 26.28        55.02 (55.02)
      1:24.74 (1:24.74)   1:53.49 (1:53.49)
        2:19.34 (25.85)     2:47.88 (54.39)
      3:17.33 (1:23.84)   3:46.65 (1:53.16)
        4:13.30 (26.65)     4:43.04 (56.39)
      5:12.58 (1:25.93)   5:41.95 (1:55.30)
        6:07.46 (25.51)     6:36.32 (54.37)
      7:05.92 (1:23.97)   7:35.97 (1:54.02)
 19 Ocean County-NJ               7:45.54    7:40.13 15NA   
     1) Marissa Wagner 17             2) Natalie Brown 16             
     3) Marianne Molloy 16            4) Audra Smires 16              
                 26.38        54.86 (54.86)
      1:24.82 (1:24.82)   1:55.36 (1:55.36)
        2:22.07 (26.71)     2:51.41 (56.05)
      3:21.54 (1:26.18)   3:51.80 (1:56.44)
        4:18.03 (26.23)     4:46.70 (54.90)
      5:16.01 (1:24.21)   5:46.00 (1:54.20)
        6:11.39 (25.39)     6:39.83 (53.83)
      7:09.81 (1:23.81)   7:40.13 (1:54.13)
 20 FanwoodScotch-NJ              7:38.40    7:42.53 15NA   
     1) Julie Stankiewicz 15          2) Sarah Davis 16               
     3) Darlene Fung 14               4) Monika Burzynski 14          
                 26.52        56.10 (56.10)
      1:25.94 (1:25.94)   1:55.76 (1:55.76)
        2:21.49 (25.73)     2:50.33 (54.57)
      3:19.78 (1:24.02)   3:48.80 (1:53.04)
        4:15.85 (27.05)     4:46.57 (57.77)
      5:17.70 (1:28.90)   5:48.40 (1:59.60)
        6:13.93 (25.53)     6:42.58 (54.18)
      7:12.56 (1:24.16)   7:42.53 (1:54.13)
 21 Powel Crosley-OH              7:44.67    7:44.04 15NA   
     1) Payton Keiner 15              2) Frances Leary 16             
     3) Anne Criddle 15               4) Amanda Deller 17             
                 26.75        55.90 (55.90)
      1:25.51 (1:25.51)   1:54.66 (1:54.66)
        2:21.92 (27.26)     2:51.76 (57.10)
      3:22.03 (1:27.37)   3:52.55 (1:57.89)
        4:18.93 (26.38)     4:49.53 (56.98)
      5:20.37 (1:27.82)   5:50.48 (1:57.93)
        6:16.26 (25.78)     6:45.31 (54.83)
      7:14.87 (1:24.39)   7:44.04 (1:53.56)
 22 Red Bank - NJ                 7:39.57    7:44.30 15NA   
     1) Shoshana Swell 17             2) Sidney Marjamaa 15           
     3) Karin Schienvar 17            4) Jackie Van Lew 17            
                 26.88        55.71 (55.71)
      1:26.34 (1:26.34)   1:57.10 (1:57.10)
        2:24.07 (26.97)     2:53.36 (56.26)
      3:24.12 (1:27.02)   3:54.69 (1:57.59)
        4:21.62 (26.93)     4:51.91 (57.22)
      5:23.01 (1:28.32)   5:53.78 (1:59.09)
        6:18.41 (24.63)     6:45.86 (52.08)
      7:14.75 (1:20.97)   7:44.30 (1:50.52)
 23 W.North Carolina              7:42.06    7:45.84 15NA   
     1) Grace Reeder 14               2) Ashleigh Lechner 15          
     3) Emma May 17                   4) Camille Long 16              
                 26.44        55.46 (55.46)
      1:25.57 (1:25.57)   1:55.95 (1:55.95)
        2:22.82 (26.87)     2:52.33 (56.38)
      3:23.03 (1:27.08)   3:53.89 (1:57.94)
        4:20.39 (26.50)     4:49.82 (55.93)
      5:20.03 (1:26.14)   5:50.74 (1:56.85)
        6:17.08 (26.34)     6:46.06 (55.32)
      7:16.24 (1:25.50)   7:45.84 (1:55.10)
 24 Reading-PA                    7:38.60    7:45.99 15NA   
     1) Sidney Evans 17               2) Cameron Gring 13             
     3) Morgan Haines 16              4) Sam Marino 17                
                 27.09        56.22 (56.22)
      1:26.24 (1:26.24)   1:56.12 (1:56.12)
        2:22.88 (26.76)     2:53.11 (56.99)
      3:24.16 (1:28.04)   3:55.18 (1:59.06)
        4:21.37 (26.19)     4:51.21 (56.03)
      5:22.06 (1:26.88)   5:52.77 (1:57.59)
        6:18.29 (25.52)     6:46.28 (53.51)
      7:15.72 (1:22.95)   7:45.99 (1:53.22)
 25 Ridley-PA                     7:41.88    7:46.18 15NA   
     1) Georgia Apostolu 16           2) Emma Atkinson 13             
     3) Katie Willis 18               4) Frances Resweber 17          
                 27.55        58.53 (58.53)
      1:28.38 (1:28.38)   1:58.21 (1:58.21)
        2:24.66 (26.45)     2:54.05 (55.84)
      3:23.85 (1:25.64)   3:53.58 (1:55.37)
        4:19.52 (25.94)     4:50.31 (56.73)
      5:22.32 (1:28.74)   5:51.93 (1:58.35)
        6:18.46 (26.53)     6:48.05 (56.12)
      7:17.27 (1:25.34)   7:46.18 (1:54.25)
 26 LakelandHills-NJ              7:37.15    7:46.43 15NA   
     1) Erin Kiely 17                 2) Ingrid Shu 16                
     3) Sarah Hensal 16               4) Alexis Faria 15              
                                4:15.55 ( )
            7:46.43 ( )                    
 27 Wyckoff-NJ                    7:45.53    7:46.88 15NA   
     1) Cleopatra Lim 14              2) Kim Caccamo 16               
     3) Isabella Biagioli 16          4) Jillian Calocino 16          
                 27.15        56.52 (56.52)
      1:26.19 (1:26.19)   1:55.95 (1:55.95)
        2:22.65 (26.70)     2:53.11 (57.16)
      3:24.20 (1:28.25)   3:54.66 (1:58.71)
        4:21.30 (26.64)     4:51.05 (56.39)
      5:20.80 (1:26.14)   5:50.49 (1:55.83)
        6:16.21 (25.72)     6:46.07 (55.58)
      7:16.86 (1:26.37)   7:46.88 (1:56.39)
 28 Tri-Hampton-PA                7:44.78    7:47.97 15NA   
     1) Alexa Fabbri 18               2) Kate Deitch 16               
     3) Jenna Fox 15                  4) Mary Harrington 17           
                 26.33        55.40 (55.40)
      1:24.97 (1:24.97)   1:53.35 (1:53.35)
        2:20.20 (26.85)     2:50.93 (57.58)
      3:22.61 (1:29.26)   3:54.55 (2:01.20)
        4:21.02 (26.47)     4:50.93 (56.38)
      5:21.87 (1:27.32)   5:51.74 (1:57.19)
        6:18.15 (26.41)     6:48.16 (56.42)
      7:18.18 (1:26.44)   7:47.97 (1:56.23)
 29 Hamilton Area-NJ              7:43.40    7:49.14        
     1) Chelsea Ackerson 16           2) Sophie Thompson 18           
     3) Madeline Horner 17            4) Abbey Berloco 14             
                 27.14        56.65 (56.65)
      1:27.62 (1:27.62)   1:59.26 (1:59.26)
        2:25.97 (26.71)     2:56.07 (56.81)
      3:27.47 (1:28.21)   3:59.70 (2:00.44)
        4:25.51 (25.81)     4:54.48 (54.78)
      5:25.04 (1:25.34)   5:55.86 (1:56.16)
        6:21.15 (25.29)     6:50.36 (54.50)
      7:20.04 (1:24.18)   7:49.14 (1:53.28)
 30 Phoenixville-PA               7:44.61    7:49.73        
     1) Emma Seiberlich 16            2) Morgan Hansen 16             
     3) Aimee Garcia 13               4) Erin Merke 13                
                 25.53        53.17 (53.17)
      1:21.72 (1:21.72)   1:50.18 (1:50.18)
        2:17.17 (26.99)     2:47.32 (57.14)
      3:18.45 (1:28.27)   3:49.47 (1:59.29)
        4:16.92 (27.45)     4:48.24 (58.77)
      5:20.49 (1:31.02)   5:51.99 (2:02.52)
        6:17.46 (25.47)     6:47.39 (55.40)
      7:18.21 (1:26.22)   7:49.73 (1:57.74)
 31 Butler-PA                     7:43.06    7:50.68        
     1) Camryn Forbes 16              2) Laura Goettler 13            
     3) Brooke Zukowski 16            4) Abbie Jones 16               
 32 New Canaan-CT                 7:33.75    7:54.05        
     1) Meghan Egan 16                2) Katie Colwell 16             
     3) Lauren Rutledge 16            4) Isabel Anbar 14              
                 25.99        54.35 (54.35)
      1:24.74 (1:24.74)   1:55.23 (1:55.23)
        2:21.08 (25.85)     2:51.75 (56.52)
      3:24.71 (1:29.48)   3:56.69 (2:01.46)
        4:23.58 (26.89)     4:53.23 (56.54)
      5:23.36 (1:26.67)   5:52.79 (1:56.10)
        6:19.61 (26.82)     6:50.53 (57.74)
      7:22.42 (1:29.63)   7:54.05 (2:01.26)
 33 Gr. Flint-MI                  7:48.86    7:58.17        
     1) Natalie Gallamore 15          2) Emma Curtis 15               
     3) Addison Donahue 16            4) Rebecca Eckblad 18           
                 27.36        56.99 (56.99)
      1:27.42 (1:27.42)   1:57.28 (1:57.28)
        2:24.44 (27.16)     2:55.71 (58.43)
      3:27.84 (1:30.56)   3:59.08 (2:01.80)
        4:26.90 (27.82)     4:57.96 (58.88)
      5:30.19 (1:31.11)   6:02.64 (2:03.56)
        6:28.64 (26.00)     6:58.17 (55.53)
      7:28.52 (1:25.88)   7:58.17 (1:55.53)
 34 Edwardsville-IL               7:39.96    7:58.20        
     1) Bailey Grinter 15             2) Elizabeth McPherson 16       
     3) Caroline Caton 17             4) Kate May 16                  
                 27.31        57.29 (57.29)
      1:28.83 (1:28.83)   2:00.14 (2:00.14)
        2:27.47 (27.33)     2:58.44 (58.30)
      3:30.03 (1:29.89)   4:01.38 (2:01.24)
        4:28.03 (26.65)     4:57.73 (56.35)
      5:29.62 (1:28.24)   6:01.61 (2:00.23)
        6:27.70 (26.09)     6:57.42 (55.81)
      7:27.99 (1:26.38)   7:58.20 (1:56.59)
 35 B R Ryall-IL                  7:48.39    7:59.24        
     1) Paige Lay 18                  2) Amanda Stiegal 17            
     3) Katie Armstrong 16            4) Sydney Green 14              
                 26.91        57.35 (57.35)
      1:27.94 (1:27.94)   1:57.91 (1:57.91)
        2:24.85 (26.94)     2:54.65 (56.74)
      3:24.96 (1:27.05)   3:54.57 (1:56.66)
        4:22.57 (28.00)     4:53.60 (59.03)
      5:25.34 (1:30.77)   5:56.92 (2:02.35)
        6:24.00 (27.08)     6:55.15 (58.23)
      7:27.36 (1:30.44)   7:59.24 (2:02.32)
 36 ME Lyons-OH                   7:47.36    7:59.79        
     1) Jordyn Torrens 14             2) Meredith Moellering 14       
     3) Shelby Whitt 17               4) Kandis Arlinghaus 18         
                 27.69        59.64 (59.64)
      1:32.35 (1:32.35)   2:04.88 (2:04.88)
        2:31.71 (26.83)     3:02.67 (57.79)
      3:33.85 (1:28.97)   4:04.70 (1:59.82)
        4:31.44 (26.74)     5:00.82 (56.12)
      5:31.35 (1:26.65)   6:02.58 (1:57.88)
        6:29.60 (27.02)     6:59.52 (56.94)
      7:29.90 (1:27.32)   7:59.79 (1:57.21)
 37 Greensboro-NC                 7:48.81    8:01.08        
     1) Heather Sigmon 16             2) McKenzie Campbell 13         
     3) Morgan Davis 16               4) Ann Carr 15                  
                 26.41        56.68 (56.68)
      1:26.95 (1:26.95)   1:56.58 (1:56.58)
        2:24.42 (27.84)     2:55.63 (59.05)
      3:27.07 (1:30.49)   3:57.63 (2:01.05)
        4:24.70 (27.07)     4:55.38 (57.75)
      5:27.08 (1:29.45)   5:59.37 (2:01.74)
        6:21.04 (21.67)     6:57.44 (58.07)
      7:29.27 (1:29.90)   8:01.08 (2:01.71)
 38 Western-CT                    7:43.61    8:01.39        
     1) Rachel Brown 16               2) Amy Martinelli 17            
     3) Grace Regan 16                4) Amelia Wootton 15            
                 27.03        57.08 (57.08)
      1:27.47 (1:27.47)   1:57.57 (1:57.57)
        2:25.50 (27.93)     2:56.61 (59.04)
      3:27.88 (1:30.31)   3:59.37 (2:01.80)
        4:27.51 (28.14)     4:58.81 (59.44)
      5:30.45 (1:31.08)   6:01.48 (2:02.11)
        6:28.16 (26.68)     6:57.97 (56.49)
      7:29.64 (1:28.16)   8:01.39 (1:59.91)
 39 Red River-ND                  7:46.74    8:03.02        
     1) Alexis Doherty 14             2) Jordyn Danielson 13          
     3) Haley Roed 17                 4) Alexis Ljunggren 15          
 -- Farmington-MI                 7:48.02         DQ        
     1) Emma Bradley 17               2) Mallory Buha 17              
     3) Hannah Chao 16                4) Emily Brunett 17             
                 26.51        55.26 (55.26)
      1:25.27 (1:25.27)   1:55.52 (1:55.52)
        2:21.04 (25.52)     2:50.19 (54.67)
      3:20.10 (1:24.58)   3:50.12 (1:54.60)
        4:16.47 (26.35)     4:46.52 (56.40)
      5:17.23 (1:27.11)   5:47.43 (1:57.31)
        6:13.39 (25.96)     6:42.46 (55.03)
      7:12.78 (1:25.35)        DQ (1:56.01)
 -- Boyertown-PA                  7:35.79        DFS        
     1) Laura Simpson 17              2) Kirsten Siwy 17              
     3) Hannah Schlegel 16            4) Emily Glinecke 17            
 
                    Women - Team Rankings - Through Event 409                     
 
  1. Middle Tyger YMCA                 357   2. York And York County YMCA         324
  3. Sarasota YMCA                     258   4. Triangle Area YMCA              187.5
  5. Northwest North Carolina YMCA     152   6. Phoenixville Branch YMCA          146
  7. Somerset Valley YMCA            145.5   8. Schroeder YMCA                    120
  9. Cheshire YMCA                     109  10. Waynesboro Family YMCA             94
 11. Springfield IL YMCA                89  12. Wilton Family YMCA                 83
 13. Somerset Hills YMCA                65  14. Lakeland Hills Family YMCA         56
 15. Western North Carolina YMCA        45  16. Countryside Ralph Stolle Ymca.     44
 17. Boyertown Area YMCA                43  17. New Canaan Community YMCA          43
 19. Burlington County YMCA             40  20. Fanwood-Scotch Plains YMCA         37
 21. Edwardsville YMCA                  33  22. Downtown Boise Family YMCA         31
 23. Butler YMCA                        26  24. Springfield Family YMCA            19
 24. Hickory Foundation YMCA            19  24. Regional YMCA of Western Conne     19
 24. Chambersburg Memorial YMCA         19  28. Oshkosh Community YMCA             18
 29. Bath Area Family YMCA              16  30. Birmingham Family YMCA             15
 30. Montclair YMCA                     15  32. Red Bank Branch                    12
 32. Harrison Area YMCA                 12  34. Ocean County YMCA                  11
 35. Lionville Community YMCA            9  35. Rock Hill Aquatics Center           9
 37. Greensboro YMCA                     7  37. Powel Crosley Jr. YMCA              7
 39. South Family Ymca-Kettering         6  39. Charleston Family YMCA              6
 41. Ridley Area YMCA                    4  41. Tri-Hampton Family Branch YMCA      4
 41. Buehler YMCA                        4  44. Farmington Family YMCA              3
 44. Randolph YMCA                       3  46. Reading and Berks County YMCA       2
 47. Kishwaukee Family YMCA              1                                           

Event 410  Men 800 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
     National: * 6:37.11  4/3/2014  Triangle Area YMCA, Triangle Area-NC
                          C Kohut, J Glavich, C Ellington, N Franz
                 7:09.99  15NA
 Meet Qualifying:  7:09.99
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Sarasota-FL                   6:38.27    6:37.01*15NA    40  
     1) Carter Page 17                2) Austin Katz 16               
     3) Daniel Erlenmeyer 17          4) Drew Clark 17                
                 23.35        48.57 (48.57)
      1:14.28 (1:14.28)   1:39.82 (1:39.82)
        2:02.72 (22.90)     2:27.52 (47.70)
      2:53.15 (1:13.33)   3:18.75 (1:38.93)
        3:41.71 (22.96)     4:06.94 (48.19)
      4:32.37 (1:13.62)   4:57.51 (1:38.76)
        5:20.14 (22.63)     5:45.35 (47.84)
      6:11.33 (1:13.82)   6:37.01 (1:39.50)
  2 Countryside-OH                6:45.22    6:38.80 15NA    34  
     1) Grant House 16                2) Kevin George 17              
     3) Matt Slabe 17                 4) Jacob Peloquin 17            
                 22.84        47.28 (47.28)
      1:11.86 (1:11.86)   1:36.52 (1:36.52)
        1:59.14 (22.62)     2:24.32 (47.80)
      2:50.14 (1:13.62)   3:16.63 (1:40.11)
        3:39.71 (23.08)     4:04.95 (48.32)
      4:30.66 (1:14.03)   4:56.67 (1:40.04)
        5:19.03 (22.36)     5:44.18 (47.51)
      6:11.03 (1:14.36)   6:38.80 (1:42.13)
  3 Westport/Weston               6:45.17    6:43.07 15NA    32  
     1) Bryce Keblish 18              2) North Woods 17               
     3) Tommy Gannon 18               4) John Whiteside 16            
                 23.50        48.68 (48.68)
      1:14.34 (1:14.34)   1:39.91 (1:39.91)
        2:03.04 (23.13)     2:28.93 (49.02)
      2:55.71 (1:15.80)   3:22.86 (1:42.95)
        3:45.55 (22.69)     4:11.05 (48.19)
      4:37.99 (1:15.13)   5:05.14 (1:42.28)
        5:27.36 (22.22)     5:52.15 (47.01)
      6:18.01 (1:12.87)   6:43.07 (1:37.93)
  4 Rock Hill-SC                  6:42.11    6:43.69 15NA    30  
     1) Nathaniel Hartley 16          2) Jacob Kohlhoff 18            
     3) David Sweezer 17              4) Zachary Piedt 18             
                 23.50        49.30 (49.30)
      1:15.29 (1:15.29)   1:41.61 (1:41.61)
        2:04.27 (22.66)     2:29.95 (48.34)
      2:56.08 (1:14.47)   3:22.37 (1:40.76)
        3:45.70 (23.33)     4:11.08 (48.71)
      4:38.00 (1:15.63)   5:05.29 (1:42.92)
        5:27.72 (22.43)     5:52.93 (47.64)
      6:18.58 (1:13.29)   6:43.69 (1:38.40)
  5 Triangle Area-NC              6:46.33    6:44.38 15NA    28  
     1) Tom Gordon 17                 2) Chris Kohut 18               
     3) Brandon Medins 17             4) Brayden Lauffer 18           
                 23.74        49.19 (49.19)
      1:15.29 (1:15.29)   1:40.61 (1:40.61)
        2:03.59 (22.98)     2:28.76 (48.15)
      2:54.60 (1:13.99)   3:20.76 (1:40.15)
        3:44.14 (23.38)     4:09.81 (49.05)
      4:36.18 (1:15.42)   5:02.50 (1:41.74)
        5:25.89 (23.39)     5:51.64 (49.14)
      6:17.98 (1:15.48)   6:44.38 (1:41.88)
  6 Gr. Miami Val-OH              6:51.96    6:45.54 15NA    26  
     1) Joshua Rocheleau 17           2) Mitchell Ellis 18            
     3) Zach Apple 17                 4) Mark Andrew 17               
                 23.48        49.63 (49.63)
      1:16.89 (1:16.89)   1:44.11 (1:44.11)
        2:07.82 (23.71)     2:34.92 (50.81)
      3:02.70 (1:18.59)   3:30.14 (1:46.03)
        3:52.50 (22.36)     4:17.78 (47.64)
      4:43.72 (1:13.58)   5:08.90 (1:38.76)
        5:30.60 (21.70)     5:55.28 (46.38)
      6:20.34 (1:11.44)   6:45.54 (1:36.64)
  7 SomersetValleyNJ              6:51.69    6:46.13 15NA    24  
     1) Ryan Waters 15                2) Ryan Morgan 17               
     3) Brad Zdroik 18                4) Samuel Hendrix 17            
                 22.78        48.42 (48.42)
      1:14.94 (1:14.94)   1:42.08 (1:42.08)
        2:05.28 (23.20)     2:31.79 (49.71)
      2:59.12 (1:17.04)   3:26.57 (1:44.49)
        3:48.32 (21.75)     4:12.93 (46.36)
      4:38.52 (1:11.95)   5:03.39 (1:36.82)
        5:26.50 (23.11)     5:53.11 (49.72)
      6:19.85 (1:16.46)   6:46.13 (1:42.74)
  8 Wilton-CT                     6:50.45    6:46.49 15NA    22  
     1) Oscar Ike 17                  2) Hugo Sykes 16                
     3) Lexo Walker 16                4) Stephen Holmquist 18         
                 24.01        50.10 (50.10)
      1:15.88 (1:15.88)   1:42.03 (1:42.03)
        2:05.30 (23.27)     2:30.96 (48.93)
      2:57.10 (1:15.07)   3:23.28 (1:41.25)
        3:46.95 (23.67)     4:12.90 (49.62)
      4:39.18 (1:15.90)   5:05.14 (1:41.86)
        5:28.97 (23.83)     5:54.71 (49.57)
      6:20.83 (1:15.69)   6:46.49 (1:41.35)
  9 Middle Tyger-SC               6:49.57    6:46.51 15NA    18  
     1) Jack Frazier 17               2) Nathan Delahunty 17          
     3) Jonathan Morse 17             4) Heyward Brown 17             
                 24.13        50.17 (50.17)
      1:16.59 (1:16.59)   1:42.57 (1:42.57)
        2:05.59 (23.02)     2:31.36 (48.79)
      2:57.64 (1:15.07)   3:23.79 (1:41.22)
        3:46.72 (22.93)     4:12.45 (48.66)
      4:39.15 (1:15.36)   5:05.51 (1:41.72)
        5:28.86 (23.35)     5:54.72 (49.21)
      6:20.99 (1:15.48)   6:46.51 (1:41.00)
 10 Powel Crosley-OH              6:52.86    6:50.64 15NA    14  
     1) Carson Burt 16                2) Stephen Barrett 18           
     3) Max Chou 18                   4) Grant Carr 18                
                 23.37        49.54 (49.54)
      1:16.06 (1:16.06)   1:42.10 (1:42.10)
        2:06.09 (23.99)     2:32.43 (50.33)
      2:58.92 (1:16.82)   3:25.60 (1:43.50)
        3:48.80 (23.20)     4:14.89 (49.29)
      4:41.91 (1:16.31)   5:09.32 (1:43.72)
        5:32.76 (23.44)     5:57.84 (48.52)
      6:23.59 (1:14.27)   6:50.64 (1:41.32)
 11 York-PA                       6:54.10    6:51.82 15NA    12  
     1) Zach Snyder 17                2) Dylan North 16               
     3) Matthew Kint 16               4) Josh Clarke 18               
                 23.27        48.03 (48.03)
      1:13.11 (1:13.11)   1:38.21 (1:38.21)
        2:02.06 (23.85)     2:28.41 (50.20)
      2:56.04 (1:17.83)   3:23.68 (1:45.47)
        3:47.92 (24.24)     4:14.51 (50.83)
      4:42.42 (1:18.74)   5:10.27 (1:46.59)
        5:33.30 (23.03)     5:59.46 (49.19)
      6:25.67 (1:15.40)   6:51.82 (1:41.55)
 12 Cheshire-CT                   6:50.20    6:52.92 15NA    10  
     1) Curtis Maher 18               2) Jack Doherty 16              
     3) Connor Robison 17             4) Karl Bishop 17               
                 23.88        49.84 (49.84)
      1:16.38 (1:16.38)   1:42.86 (1:42.86)
        2:05.18 (22.32)     2:30.18 (47.32)
      2:56.47 (1:13.61)   3:24.79 (1:41.93)
        3:48.65 (23.86)     4:15.13 (50.34)
      4:42.10 (1:17.31)   5:09.00 (1:44.21)
        5:32.38 (23.38)     5:58.45 (49.45)
      6:25.78 (1:16.78)   6:52.92 (1:43.92)
 13 Burlington Co-NJ              6:52.29    6:53.09 15NA     8  
     1) JD Schurer 18                 2) Connor Davis 17              
     3) Jake McGee 17                 4) Kyle Worrell 15              
                 23.42        48.69 (48.69)
      1:15.01 (1:15.01)   1:42.38 (1:42.38)
        2:05.21 (22.83)     2:30.80 (48.42)
      2:58.62 (1:16.24)   3:25.76 (1:43.38)
        3:49.04 (23.28)     4:15.46 (49.70)
      4:42.89 (1:17.13)   5:10.07 (1:44.31)
        5:32.92 (22.85)     5:59.13 (49.06)
      6:26.16 (1:16.09)   6:53.09 (1:43.02)
 14 SomersetHills-NJ              6:51.79    6:54.47 15NA     6  
     1) Julien Esposito 18            2) Sebastian Lutz 18            
     3) Aaron Schlemovitz 18          4) Jackson Crewe 17             
                 23.59        49.53 (49.53)
      1:17.68 (1:17.68)   1:46.88 (1:46.88)
        2:09.66 (22.78)     2:35.38 (48.50)
      3:02.17 (1:15.29)   3:28.16 (1:41.28)
        3:52.65 (24.49)     4:19.15 (50.99)
      4:46.17 (1:18.01)   5:13.25 (1:45.09)
        5:36.27 (23.02)     6:02.34 (49.09)
      6:28.60 (1:15.35)   6:54.47 (1:41.22)
 15 UpperMainLine-PA              6:56.67    6:55.19 15NA     4  
     1) Sam Hawke 16                  2) Brian McKenrick 15           
     3) Raju Kolluru 19               4) Quentin Cody 17              
                 24.40        50.80 (50.80)
      1:17.47 (1:17.47)   1:44.42 (1:44.42)
        2:07.91 (23.49)     2:33.98 (49.56)
      3:00.64 (1:16.22)   3:26.84 (1:42.42)
        3:50.82 (23.98)     4:17.54 (50.70)
      4:45.77 (1:18.93)   5:13.76 (1:46.92)
        5:36.42 (22.66)     6:01.90 (48.14)
      6:28.54 (1:14.78)   6:55.19 (1:41.43)
 16 Wyckoff-NJ                    6:57.51    6:56.40 15NA     2  
     1) Harrison Yi 16                2) Aidan Steinberg 17           
     3) Tommy Scrivanich 15           4) Francis Biagioli 16          
                 23.54        49.20 (49.20)
      1:15.24 (1:15.24)   1:41.72 (1:41.72)
        2:05.60 (23.88)     2:31.90 (50.18)
      2:59.69 (1:17.97)   3:26.96 (1:45.24)
        3:50.58 (23.62)     4:16.85 (49.89)
      4:44.73 (1:17.77)   5:12.91 (1:45.95)
        5:36.99 (24.08)     6:03.36 (50.45)
      6:30.02 (1:17.11)   6:56.40 (1:43.49)
 17 Ridley-PA                     7:04.16    6:57.88 15NA   
     1) Daniel Rosenberger 17         2) Philip Nawn 18               
     3) Andrew Woerth 18              4) Matthew Haigh 17             
                 24.85        51.56 (51.56)
      1:18.83 (1:18.83)   1:46.02 (1:46.02)
        2:10.44 (24.42)     2:37.46 (51.44)
      3:04.82 (1:18.80)   3:32.39 (1:46.37)
        3:55.77 (23.38)     4:22.77 (50.38)
      4:50.36 (1:17.97)   5:16.80 (1:44.41)
        5:39.60 (22.80)     6:04.81 (48.01)
      6:31.45 (1:14.65)   6:57.88 (1:41.08)
 18 Reading-PA                    7:06.66    6:59.34 15NA   
     1) Trent Groff 17                2) Kyle McElroy 18              
     3) Ryder Fisher 17               4) Vincent Filippini 18         
                 24.12        50.32 (50.32)
      1:17.25 (1:17.25)   1:44.61 (1:44.61)
        2:08.66 (24.05)     2:35.31 (50.70)
      3:03.41 (1:18.80)   3:32.28 (1:47.67)
        3:55.90 (23.62)     4:23.16 (50.88)
      4:51.30 (1:19.02)   5:19.11 (1:46.83)
        5:41.21 (22.10)     6:06.11 (47.00)
      6:32.55 (1:13.44)   6:59.34 (1:40.23)
 19 Schroeder-WI                  7:00.36    6:59.49 15NA   
     1) Michael Mills 17              2) Sam Douglass 17              
     3) Chandler Lewis 19             4) Duke Bednarke 17             
                 24.33        50.97 (50.97)
      1:18.77 (1:18.77)   1:46.15 (1:46.15)
        2:09.08 (22.93)     2:35.14 (48.99)
      3:01.86 (1:15.71)   3:28.57 (1:42.42)
        3:51.90 (23.33)     4:18.01 (49.44)
      4:45.00 (1:16.43)   5:12.25 (1:43.68)
        5:36.45 (24.20)     6:03.70 (51.45)
      6:32.31 (1:20.06)   6:59.49 (1:47.24)
 20 Edwardsville-IL               6:59.50    7:00.13 15NA   
     1) Jacob Gremaud 17              2) Peter Byers 18               
     3) Brian Baggette 16             4) Sean Workman 18              
                 24.45        51.43 (51.43)
      1:18.12 (1:18.12)   1:45.51 (1:45.51)
        2:09.66 (24.15)     2:36.70 (51.19)
      3:04.20 (1:18.69)   3:31.18 (1:45.67)
        3:55.12 (23.94)     4:22.99 (51.81)
      4:51.40 (1:20.22)   5:19.04 (1:47.86)
        5:42.45 (23.41)     6:07.84 (48.80)
      6:33.86 (1:14.82)   7:00.13 (1:41.09)
 21 DowntownBoise-ID              7:07.38    7:00.55 15NA   
     1) Koen Anderson 17              2) Brandon Palmatier 16         
     3) Jackson Cunningham 15         4) Thomas Roark 14              
                 24.90        51.90 (51.90)
      1:18.93 (1:18.93)   1:45.58 (1:45.58)
        2:09.44 (23.86)     2:36.07 (50.49)
      3:03.53 (1:17.95)   3:30.27 (1:44.69)
        3:53.30 (23.03)     4:19.30 (49.03)
      4:46.51 (1:16.24)   5:14.99 (1:44.72)
        5:39.24 (24.25)     6:06.62 (51.63)
      6:34.29 (1:19.30)   7:00.55 (1:45.56)
 22 West Shore-PA                 7:07.88    7:00.69 15NA   
     1) Spencer Hill 16               2) Peter Wheat 17               
     3) Keenan Handley 17             4) Jordan Wyant 16              
                 24.52        50.99 (50.99)
      1:17.40 (1:17.40)   1:43.41 (1:43.41)
        2:07.84 (24.43)     2:35.58 (52.17)
      3:04.22 (1:20.81)   3:31.83 (1:48.42)
        3:56.44 (24.61)     4:22.93 (51.10)
      4:50.22 (1:18.39)   5:17.43 (1:45.60)
        5:40.49 (23.06)     6:06.90 (49.47)
      6:33.90 (1:16.47)   7:00.69 (1:43.26)
 23 Coffman - OH                  7:05.27    7:00.76 15NA   
     1) Zach Baecker 16               2) Alex Rodgers 15              
     3) Alex Matthews 17              4) Hank Siefert 16              
                 24.63        51.74 (51.74)
      1:19.29 (1:19.29)   1:46.93 (1:46.93)
        2:11.15 (24.22)     2:38.24 (51.31)
      3:05.67 (1:18.74)   3:33.18 (1:46.25)
        3:56.85 (23.67)     4:24.01 (50.83)
      4:51.82 (1:18.64)   5:19.42 (1:46.24)
        5:42.18 (22.76)     6:07.86 (48.44)
      6:34.26 (1:14.84)   7:00.76 (1:41.34)
 24 Boyertown-PA                  7:05.95    7:02.26 15NA   
     1) Patrick Lance 16              2) Danny Leskowicz 18           
     3) Kevin Basch 16                4) Eric Dietrich 17             
                 24.11        50.42 (50.42)
      1:17.47 (1:17.47)   1:44.52 (1:44.52)
        2:07.52 (23.00)     2:33.70 (49.18)
      3:01.35 (1:16.83)   3:29.25 (1:44.73)
        3:54.11 (24.86)     4:21.78 (52.53)
      4:50.28 (1:21.03)   5:18.28 (1:49.03)
        5:41.51 (23.23)     6:07.53 (49.25)
      6:34.60 (1:16.32)   7:02.26 (1:43.98)
 25 Northwest-NC                  7:00.71    7:02.88 15NA   
     1) George Vlahos 18              2) Lucas Rhodes 17              
     3) Matt Regan 18                 4) Will Rankin 17               
                 24.63        51.19 (51.19)
      1:18.55 (1:18.55)   1:46.20 (1:46.20)
        2:10.06 (23.86)     2:36.73 (50.53)
      3:03.94 (1:17.74)   3:31.87 (1:45.67)
        3:55.10 (23.23)     4:21.99 (50.12)
      4:49.95 (1:18.08)   5:18.88 (1:47.01)
        5:42.01 (23.13)     6:08.04 (49.16)
      6:34.90 (1:16.02)   7:02.88 (1:44.00)
 26 LakelandHills-NJ              6:59.20    7:03.59 15NA   
     1) Reid Hensen 18                2) John Om 18                   
     3) Matthew Luciano 16            4) Jarrod Schwesinger 17        
                 24.96        52.04 (52.04)
      1:20.11 (1:20.11)   1:47.95 (1:47.95)
        2:11.03 (23.08)     2:37.05 (49.10)
      3:04.12 (1:16.17)   3:31.64 (1:43.69)
        3:55.42 (23.78)     4:22.32 (50.68)
      4:49.90 (1:18.26)   5:17.40 (1:45.76)
        5:40.68 (23.28)     6:07.60 (50.20)
      6:35.71 (1:18.31)   7:03.59 (1:46.19)
 27 Springfield-IL                7:00.70    7:03.83 15NA   
     1) Spencer Hohm 15               2) Michael Patton 14            
     3) Gage Hamill 16                4) Sam Childress 17             
                 24.40        51.47 (51.47)
      1:19.33 (1:19.33)   1:46.94 (1:46.94)
        2:11.37 (24.43)     2:38.59 (51.65)
      3:06.72 (1:19.78)   3:34.67 (1:47.73)
        3:58.18 (23.51)     4:24.45 (49.78)
      4:51.86 (1:17.19)   5:19.15 (1:44.48)
        5:43.04 (23.89)     6:09.12 (49.97)
      6:36.11 (1:16.96)   7:03.83 (1:44.68)
 28 East Hartford-CT              7:04.93    7:04.87 15NA   
     1) Quinn Packer 18               2) Robert Adams-Michaud 17      
     3) Garrett Wlochowski 16         4) Robert Davis 17              
                 24.60        51.19 (51.19)
      1:18.78 (1:18.78)   1:46.29 (1:46.29)
        2:10.36 (24.07)     2:37.26 (50.97)
      3:05.20 (1:18.91)   3:33.23 (1:46.94)
        3:57.02 (23.79)     4:23.84 (50.61)
      4:51.67 (1:18.44)   5:18.73 (1:45.50)
        5:43.20 (24.47)     6:10.03 (51.30)
      6:37.41 (1:18.68)   7:04.87 (1:46.14)
 29 Sunbury-PA                    7:08.10    7:05.78 15NA   
     1) Joseph Malafronte 17          2) Hunter Krum 18               
     3) Drew Wolfe 17                 4) Adon Shapiro 18              
                 24.47        51.71 (51.71)
      1:18.85 (1:18.85)   1:44.53 (1:44.53)
        2:09.62 (25.09)     2:36.94 (52.41)
      3:04.33 (1:19.80)   3:31.64 (1:47.11)
        3:56.23 (24.59)     4:23.50 (51.86)
      4:50.87 (1:19.23)   5:18.82 (1:47.18)
        5:42.92 (24.10)     6:09.82 (51.00)
      6:37.77 (1:18.95)   7:05.78 (1:46.96)
 30 Piedmont-VA                   7:08.18    7:06.01 15NA   
     1) Jack Robbins 17               2) Sam Holstege 17              
     3) Ben Holstege 18               4) Brian Hynes 16               
                 24.90        51.82 (51.82)
      1:18.54 (1:18.54)   1:44.86 (1:44.86)
        2:08.91 (24.05)     2:37.12 (52.26)
      3:05.67 (1:20.81)   3:35.12 (1:50.26)
        3:59.19 (24.07)     4:26.55 (51.43)
      4:54.49 (1:19.37)   5:22.85 (1:47.73)
        5:46.39 (23.54)     6:12.57 (49.72)
      6:39.39 (1:16.54)   7:06.01 (1:43.16)
 31 Birmingham-MI                 7:06.66    7:06.15 15NA   
     1) Maxwell Threlkeld 17          2) Brendan Gatward 17           
     3) Alexander Margherio 14        4) Frank Misra 17               
                 24.90        51.92 (51.92)
      1:19.40 (1:19.40)   1:47.67 (1:47.67)
        2:11.79 (24.12)     2:38.64 (50.97)
      3:06.79 (1:19.12)   3:35.65 (1:47.98)
        3:58.83 (23.18)     4:25.27 (49.62)
      4:53.74 (1:18.09)   5:21.26 (1:45.61)
        5:44.67 (23.41)     6:11.18 (49.92)
      6:38.55 (1:17.29)   7:06.15 (1:44.89)
 32 Rapid Area-MI                 7:08.16    7:06.30 15NA   
     1) Nate Kozycki 18               2) Nick Samra 18                
     3) Karsen Diepholz 17            4) Joey Puglessi 16             
                 24.61        52.56 (52.56)
      1:20.79 (1:20.79)   1:48.74 (1:48.74)
        2:13.34 (24.60)     2:40.82 (52.08)
      3:07.90 (1:19.16)   3:35.04 (1:46.30)
        3:59.45 (24.41)     4:26.52 (51.48)
      4:54.33 (1:19.29)   5:22.32 (1:47.28)
        5:46.06 (23.74)     6:12.18 (49.86)
      6:39.32 (1:17.00)   7:06.30 (1:43.98)
 33 Kishwaukee-IL                 7:05.96    7:06.31 15NA   
     1) Daniel Hein 17                2) Michael Carlson 18           
     3) Austin Bockman 17             4) Jacob Bjork 16               
                 22.63        48.26 (48.26)
      1:14.85 (1:14.85)   1:41.11 (1:41.11)
        2:04.80 (23.69)     2:32.06 (50.95)
      3:00.83 (1:19.72)   3:30.11 (1:49.00)
        3:53.47 (23.36)     4:20.85 (50.74)
      4:49.86 (1:19.75)   5:19.56 (1:49.45)
        5:43.80 (24.24)     6:10.70 (51.14)
      6:38.42 (1:18.86)   7:06.31 (1:46.75)
 34 FanwoodScotch-NJ              7:06.93    7:06.62 15NA   
     1) Josh Cohen 14                 2) Alex Skoog 18                
     3) Eric Chang 16                 4) Nicholas Giardiello 16       
                 24.46        50.77 (50.77)
      1:18.41 (1:18.41)   1:45.94 (1:45.94)
        2:09.06 (23.12)     2:35.12 (49.18)
      3:01.99 (1:16.05)   3:29.04 (1:43.10)
        3:54.16 (25.12)     4:21.39 (52.35)
      4:49.51 (1:20.47)   5:17.61 (1:48.57)
        5:42.43 (24.82)     6:10.11 (52.50)
      6:38.56 (1:20.95)   7:06.62 (1:49.01)
 35 Tri-Hampton-PA                7:08.00    7:07.29 15NA   
     1) Brandon McKenzie 17           2) Anton Shostak 16             
     3) Travis Venables 18            4) Collin Hanlon 16             
                 24.57        51.34 (51.34)
      1:18.60 (1:18.60)   1:45.43 (1:45.43)
        2:09.88 (24.45)     2:37.24 (51.81)
      3:05.48 (1:20.05)   3:33.35 (1:47.92)
        3:56.44 (23.09)     4:23.07 (49.72)
      4:52.70 (1:19.35)   5:22.54 (1:49.19)
        5:45.42 (22.88)     6:11.62 (49.08)
      6:39.75 (1:17.21)   7:07.29 (1:44.75)
 36 South Family-OH               7:09.32    7:08.95 15NA   
     1) Nick Aukerman 16              2) Liam Halpin 15               
     3) Drew Breese 18                4) Ethan Hosford 17             
                 24.95        52.01 (52.01)
      1:19.96 (1:19.96)   1:47.12 (1:47.12)
        2:10.87 (23.75)     2:37.70 (50.58)
      3:05.57 (1:18.45)   3:33.05 (1:45.93)
        3:57.80 (24.75)     4:24.54 (51.49)
      4:51.92 (1:18.87)   5:19.61 (1:46.56)
        5:43.91 (24.30)     6:11.53 (51.92)
      6:40.61 (1:21.00)   7:08.95 (1:49.34)
 37 Brandywine-De                 7:07.11    7:09.00 15NA   
     1) Nick Caponi 18                2) TJ Zlupko 17                 
     3) Corey Manley 17               4) Henry Rogatz 18              
                 24.22        51.05 (51.05)
      1:18.74 (1:18.74)   1:46.46 (1:46.46)
        2:09.95 (23.49)     2:37.08 (50.62)
      3:06.17 (1:19.71)   3:36.47 (1:50.01)
        4:00.33 (23.86)     4:27.87 (51.40)
      4:55.80 (1:19.33)   5:24.43 (1:47.96)
        5:47.28 (22.85)     6:13.44 (49.01)
      6:41.18 (1:16.75)   7:09.00 (1:44.57)
 38 Springfield-OH                7:05.43    7:09.94 15NA   
     1) Justin Crew 17                2) Benton Wright 17             
     3) Aman Ngqakayi 17              4) Seth Seibert 18              
                 23.95        49.47 (49.47)
      1:15.32 (1:15.32)   1:41.06 (1:41.06)
        2:05.84 (24.78)     2:33.48 (52.42)
      3:02.21 (1:21.15)   3:31.99 (1:50.93)
        3:57.32 (25.33)     4:25.51 (53.52)
      4:52.72 (1:20.73)   5:20.26 (1:48.27)
        5:45.23 (24.97)     6:13.41 (53.15)
      6:41.52 (1:21.26)   7:09.94 (1:49.68)
 39 Tri City- IL                  7:08.79    7:10.24        
     1) Cole Akal 15                  2) Matt Daniel 15               
     3) Adam Seger 15                 4) Addison Kaufmann 18          
                 25.12        52.79 (52.79)
      1:21.04 (1:21.04)   1:49.47 (1:49.47)
        2:13.41 (23.94)     2:40.40 (50.93)
      3:08.16 (1:18.69)   3:34.98 (1:45.51)
        3:59.43 (24.45)     4:26.94 (51.96)
      4:55.79 (1:20.81)   5:24.50 (1:49.52)
        5:41.25 (16.75)     6:13.78 (49.28)
      6:41.66 (1:17.16)   7:10.24 (1:45.74)
 40 BrowardCounty-FL              7:09.94    7:11.36        
     1) Eduardo Pineiro-Barros 16     2) Juan Imposimato 16           
     3) Fernando Navarrete 16         4) Mark Burnley 18              
                 24.10        51.99 (51.99)
      1:20.97 (1:20.97)   1:49.96 (1:49.96)
        2:14.57 (24.61)     2:42.03 (52.07)
      3:10.85 (1:20.89)   3:39.34 (1:49.38)
        4:04.33 (24.99)     4:31.83 (52.49)
      5:00.93 (1:21.59)   5:29.18 (1:49.84)
        5:52.66 (23.48)     6:18.22 (49.04)
      6:44.62 (1:15.44)   7:11.36 (1:42.18)
 41 West Morris-NJ                7:09.50    7:12.09        
     1) Diego Gomez 17                2) Thomas Bolland 16            
     3) Josh Decker 17                4) Jack Pietrucha 17            
                 24.27        51.60 (51.60)
      1:20.61 (1:20.61)   1:49.48 (1:49.48)
        2:13.94 (24.46)     2:41.18 (51.70)
      3:09.90 (1:20.42)   3:39.12 (1:49.64)
        4:03.24 (24.12)     4:30.35 (51.23)
      4:58.45 (1:19.33)   5:26.13 (1:47.01)
        5:50.65 (24.52)     6:17.45 (51.32)
      6:44.58 (1:18.45)   7:12.09 (1:45.96)
 42 Gr. Flint-MI                  7:06.67    7:12.40        
     1) Ryan Johnston 16              2) Michael Spears 18            
     3) Bailey Curtis 17              4) David Kirtek 18              
                 24.99        51.94 (51.94)
      1:19.88 (1:19.88)   1:47.72 (1:47.72)
        2:11.58 (23.86)     2:38.64 (50.92)
      3:06.95 (1:19.23)   3:35.36 (1:47.64)
        4:00.32 (24.96)     4:28.08 (52.72)
      4:56.66 (1:21.30)   5:25.62 (1:50.26)
        5:49.41 (23.79)     6:16.19 (50.57)
      6:44.36 (1:18.74)   7:12.40 (1:46.78)
 -- Red Bank - NJ                 6:53.24         DQ        
     1) Tyler Kauth 16                2) Ryan Andresen 18             
     3) Christopher Smith 16          4) Teddy Smith 17               
                 23.60        48.85 (48.85)
      1:15.11 (1:15.11)   1:41.63 (1:41.63)
        2:05.76 (24.13)     2:31.67 (50.04)
      2:58.71 (1:17.08)   3:25.62 (1:43.99)
        3:48.72 (23.10)     4:14.74 (49.12)
      4:40.88 (1:15.26)   5:06.95 (1:41.33)
        5:29.73 (22.78)     5:55.93 (48.98)
      6:22.87 (1:15.92)        DQ (1:42.57)
 
                     Men - Team Rankings - Through Event 410                      
 
  1. Sarasota YMCA                     358   2. Somerset Valley YMCA              184
  3. Countryside Ralph Stolle Ymca.    175   4. Triangle Area YMCA                169
  5. Westport/Weston CT YMCA           167   6. Rock Hill Aquatics Center         163
  7. Middle Tyger YMCA                 142   8. Wilton Family YMCA              134.5
  9. Cheshire YMCA                     132  10. Somerset Hills YMCA               130
 11. Lakeland Hills Family YMCA        126  12. Great Miami Valley Ohio YMCA      116
 13. Upper Main Line YMCA               82  14. York And York County YMCA          55
 15. Kishwaukee Family YMCA             54  16. Eau Claire Wisconsin YMCA          53
 17. Hilliard YMCA                      48  18. Red Bank Branch                    43
 19. Corry YMCA                         38  19. Burlington County YMCA             38
 21. Door County YMCA                   35  21. Edwardsville YMCA                  35
 23. Ridley Area YMCA                   33  24. Ocean County YMCA                  31
 25. Tri-City Area IL YMCA            29.5  26. Butler YMCA                        25
 27. Coffman Family YMCA                23  28. Summit Branch YMCA                 22
 29. B.R. Ryall (Northwestern Dupag     20  30. Reading and Berks County YMCA      15
 30. Powel Crosley Jr. YMCA             15  32. Bath Area Family YMCA              14
 33. Grand Island Nebraska YMCA         12  34. Schroeder YMCA                     11
 35. Greensboro YMCA                    10  36. Rapid Area YMCA - MI                7
 37. Northwest North Carolina YMCA       6  37. Down East Family YMCA               6
 39. Racine Family YMCA                  5  40. South County RI YMCA                4
 41. Greater Annapolis YMCA              3  41. West Shore YMCA - PA                3
 41. Downtown Boise Family YMCA          3  41. Western Branch YMCA                 3
 41. Blue Ash Branch YMCA                3  46. Springfield Family YMCA             2
 46. Wyckoff Family YMCA Inc             2  48. J.F. Hurley Family YMCA             1
 48. Tri-Hampton Family Branch YMCA      1                                           

Results Link Embed HTML: