8/14/2004 - 8/21/2004
Athens, Greece
2004 Olympic Games
Athens, Greece
Olympic Aquatic Centre
August 14-21, 2004
50 meter pool
RESULTS
DAY SEVEN Semifinals and FINALS: August 20, 2004
Women 200m Backstroke Finals
Record Splits Name NOC Location Date
WR 2:06.62 30.55 1:02.34 1:34.79 EGERSZEGI Krisztina HUN Athens (GRE) 25 AUG 1991
OR 2:07.06 30.43 1:02.39 1:35.10 EGERSZEGI Krisztina HUN Barcelona (ESP) 31 JUL 1992
Event No: 28
Rank Lane Name NOC R.T. 50m 100m 150m Time Time
Behind
1 5 COVENTRY Kirsty ZIM 0.72 (1) 30.81 (1) 1:03.22
32.41 (1) 1:36.23
33.01 2:09.19
32.96 AF
2 4 KOMAROVA Stanislava RUS 0.81 (8) 31.54 (5) 1:04.03
32.49 (5) 1:36.96
32.93 2:09.72
32.76 0.53
3 3 NAKAMURA Reiko JPN 0.62 (3) 30.94 (3) 1:03.70
32.76 (4) 1:36.89
33.19 2:09.88
32.99 0.69
3 6 BUSCHSCHULTE Antje GER 0.62 (2) 30.82 (2) 1:03.30
32.48 (2) 1:36.28
32.98 2:09.88
33.60 0.69
5 2 HOELZER Margaret USA 0.69 (4) 31.20 (4) 1:03.93
32.73 (3) 1:36.88
32.95 2:10.70
33.82 1.51
6 7 OERNSTEDT Louise DEN 0.71 (5) 31.25 (6) 1:04.36
33.11 (6) 1:38.25
33.89 2:11.15
32.90 1.96
7 8 SEXTON Katy GBR 0.76 (7) 31.44 (7) 1:05.11
33.67 (8) 1:38.92
33.81 2:12.11
33.19 2.92
8 1 TERAKAWA Aya JPN 0.61 (6) 31.40 (8) 1:05.20
33.80 (7) 1:38.69
33.49 2:12.90
34.21 3.71
Men 100m Butterfly Finals
Record Split Name NOC Location Date
WR 50.76 23.62
CROCKER Ian USA Long Beach (USA) 13 JUL 2004
OR 51.61 24.66
PHELPS Michael USA Athens (GRE) 19 AUG 2004
Event No: 27
Rank Lane Name NOC R.T. 50m Time Time
Behind
1 4 PHELPS Michael USA 0.76 (5) 24.36 51.25
26.89 OR
2 3 CROCKER Ian USA 0.74 (1) 23.59 51.29
27.70 0.04
3 5 SERDINOV Andriy UKR 0.82 (4) 24.30 51.36
27.06 0.11 EU
4 1 RUPPRATH Thomas GER 0.77 (3) 24.22 52.27
28.05 1.02
5 6 MARCHENKO Igor RUS 0.82 (8) 24.67 52.32
27.65 1.07
6 2 MANGABEIRA Gabriel BRA 0.65 (6) 24.58 52.34
27.76 1.09
7 8 DRAGANJA Duje CRO 0.75 (2) 24.15 52.46
28.31 1.21
8 7 HUEGILL Geoffrey AUS 0.72 (7) 24.60 52.56
27.96 1.31
Women 800 meter Freestyle Final
Record Splits Name NOC Location Date
WR 8:16.22 EVANS Janet USA Tokyo (JPN) 20 AUG 1989
OR 8:19.67 BENNETT Brooke USA Sydney (AUS) 22 SEP 2000
Event No: 26
1 SHIBATA Ai JPN 8:24.54
29.39
50m(2) 29.56
100m(2) 1:00.57
31.01 150m(2) 1:32.04
31.47 200m(2) 2:03.87
31.83 250m(2) 2:35.79
31.92 300m(2) 3:07.80
32.01 350m(2) 3:39.95
32.15 400m(2) 4:12.02
32.07
450m(2) 4:44.50
32.48 500m(2) 5:16.29
31.79 550m(2) 5:48.06
31.77 600m(2) 6:19.93
31.87 650m(2) 6:51.73
31.80 700m(2) 7:23.65
31.92 750m(1) 7:55.15
31.50
2 MANAUDOU Laure FRA 8:24.96
29.75 0.42
50m(1) 28.68
100m(1) 59.34
30.66 150m(1) 1:30.76
31.42 200m(1) 2:02.15
31.39 250m(1) 2:33.96
31.81 300m(1) 3:05.78
31.82 350m(1) 3:37.66
31.88 400m(1) 4:09.77
32.11
450m(1) 4:41.94
32.17 500m(1) 5:14.18
32.24 550m(1) 5:46.28
32.10 600m(1) 6:18.39
32.11 650m(1) 6:50.75
32.36 700m(1) 7:23.20
32.45 750m(2) 7:55.21
32.01
3 MUNZ Diana USA 8:26.61
29.86 2.07
50m(3) 29.66
100m(=3) 1:01.05
31.39 150m(3) 1:33.01
31.96 200m(3) 2:04.75
31.74 250m(3) 2:36.62
31.87 300m(3) 3:08.64
32.02 350m(3) 3:40.72
32.08 400m(3) 4:12.96
32.24
450m(3) 4:45.13
32.17 500m(4) 5:17.47
32.34 550m(4) 5:49.51
32.04 600m(4) 6:21.70
32.19 650m(4) 6:53.60
31.90 700m(4) 7:25.56
31.96 750m(4) 7:56.75
31.19
4 KELLER Kalyn USA 8:26.97
30.95 2.43
50m(=7) 30.08
100m(7) 1:01.87
31.79 150m(8) 1:33.97
32.10 200m(7) 2:05.75
31.78 250m(6) 2:37.51
31.76 300m(4) 3:09.35
31.84 350m(4) 3:41.41
32.06 400m(4) 4:13.35
31.94
450m(4) 4:45.16
31.81 500m(3) 5:17.09
31.93 550m(3) 5:48.91
31.82 600m(3) 6:20.64
31.73 650m(3) 6:52.32
31.68 700m(3) 7:24.12
31.80 750m(3) 7:56.02
31.90
5 VILLAECIJA Erika ESP 8:29.04
30.34 4.50
50m(=4) 29.76
100m(5) 1:01.27
31.51 150m(5) 1:33.28
32.01 200m(4) 2:05.22
31.94 250m(4) 2:37.30
32.08 300m(5) 3:09.46
32.16 350m(5) 3:41.81
32.35 400m(5) 4:13.95
32.14
450m(6) 4:46.21
32.26 500m(6) 5:18.30
32.09 550m(6) 5:50.56
32.26 600m(6) 6:22.44
31.88 650m(6) 6:54.69
32.25 700m(6) 7:26.87
32.18 750m(6) 7:58.70
31.83
6 COOKE Rebecca GBR 8:29.37
30.94 4.83
50m(=4) 29.76
100m(=3) 1:01.05
31.29 150m(4) 1:33.20
32.15 200m(5) 2:05.28
32.08 250m(5) 2:37.42
32.14 300m(6) 3:09.51
32.09 350m(6) 3:41.85
32.34 400m(6) 4:14.00
32.15
450m(5) 4:46.04
32.04 500m(5) 5:18.17
32.13 550m(5) 5:50.11
31.94 600m(5) 6:22.31
32.20 650m(5) 6:54.34
32.03 700m(5) 7:26.35
32.01 750m(5) 7:58.43
32.08
7 HENKE Jana GER 8:33.95
31.26 9.41
50m(=7) 30.08
100m(8) 1:01.90
31.82 150m(7) 1:33.94
32.04 200m(8) 2:06.18
32.24 250m(8) 2:38.51
32.33 300m(8) 3:10.81
32.30 350m(8) 3:43.32
32.51 400m(8) 4:15.68
32.36
450m(8) 4:47.97
32.29 500m(8) 5:20.47
32.50 550m(8) 5:52.84
32.37 600m(8) 6:25.33
32.49 650m(7) 6:57.66
32.33 700m(7) 7:30.32
32.66 750m(7) 8:02.69
32.37
8 PADURARU Simona ROM 8:37.02
32.41 12.48
50m(6) 29.84
100m(6) 1:01.56
31.72 150m(6) 1:33.43
31.87 200m(6) 2:05.43
32.00 250m(7) 2:37.53
32.10 300m(7) 3:09.72
32.19 350m(7) 3:42.03
32.31 400m(7) 4:14.40
32.37
450m(7) 4:46.71
32.31 500m(7) 5:19.43
32.72 550m(7) 5:52.12
32.69 600m(7) 6:24.90
32.78 650m(8) 6:57.96
33.06 700m(8) 7:31.09
33.13 750m(8) 8:04.61
33.52
Men 50m Freestyle Finals
Record Name NOC Location Date
WR 21.64 POPOV Alexander RUS Moscow 16 JUN 2000
OR 21.91 POPOV Alexander RUS Barcelona 30 JUL 1992
Event No: 25
1 HALL Gary USA 0.71 21.93
2 DRAGANJA Duje CRO 0.69 21.94
3 SCHOEMAN Roland Mark RSA 0.62 22.02
4 NYSTRAND Stefan SWE 0.70 22.08
5 LEZAK Jason USA 0.63 22.11
6 HAWKE Brett AUS 0.71 22.18
7 VOLYNETS Oleksandr UKR 0.83 22.26
8 ILES Salim ALG 0.65 22.37
Women 50m Freestyle Semifinals
Record Name NOC Location Date
WR 24.13 de BRUIJN Inge NED Sydney (AUS) 22 SEP 2000
OR 24.13 de BRUIJN Inge NED Sydney (AUS) 22 SEP 2000
Event No: 29
Rank Heat Lane Name NOC R.T. Time Time
Behind
1 2 4 de BRUIJN Inge NED 0.72 24.56
2 2 6 LENTON Lisbeth AUS 0.76 24.90
0.34
3 2 5 METELLA Malia FRA 0.78 24.99
0.43
4 1 4 JOYCE Kara Lynn USA 0.75 25.06
0.50
5 2 3 ENGELSMAN Michelle AUS 0.71 25.13
0.57
6 1 2 ALSHAMMAR Therese SWE 0.78 25.15
0.59
7 2 7 THOMPSON Jenny USA 0.75 25.17
0.61
7 2 2 CAZZIOLATO Flavia BRA 0.73 25.17
0.61
9 1 3 VELDHUIS Marleen NED 0.84 25.27
0.71
9 2 1 NIANGKOUARA Nery Mantey GRE 0.75 25.27
0.71
11 1 1 GUSMAO Rebeca BRA 0.67 25.31
0.75
12 1 6 SHEPPARD Alison GBR 0.79 25.36
0.80
13 1 8 CHIUSO Cristina ITA 0.77 25.37
0.81
13 1 7 COPARROPA ALEMAN Eileen Marie PAN 0.75 25.37
0.81
15 1 5 KHAKHLOVA Sviatlana BLR 0.82 25.47
0.91
16 2 8 BRANDT Dorothea GER 0.80 25.83
1.27