8/9/2002 - 8/11/2002
Irvine, CA, USA
2002 SW Zone LCM Championships
UC Irvine, Irvine, CA Aug. 9-11, 2002
Results
Event 23 Women 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Petersen, Fiona 29 Nova-33 5:00.47
32.74 1:09.52 1:47.27 2:25.71 3:05.04 3:44.29 4:23.81 5:00.47
Event 23 Women 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gavigan, Stacey A 32 Uci-33 5:01.48
33.59 1:10.24 1:48.53 2:27.52 3:06.87 3:46.10 4:25.05 5:01.48
2 Kozowyk, Stephanie 33 Uci-33 5:33.43
35.08 1:15.00 1:57.66 2:40.66 3:24.54 4:07.59 4:51.04 5:33.43
3 Clark, Helen 33 Nova-33 5:50.48
39.23 1:22.42 2:07.66 2:53.90 3:39.40 4:24.85 5:09.55 5:50.48
4 Tong, Connie 31 Uci-33 6:06.27
40.24 1:24.77 2:11.23 2:58.06 3:45.41 4:32.52 5:20.39 6:06.27
5 Garland, Allison 30 Nova-33 6:17.79
41.23 1:26.64 2:14.93 3:03.67 3:52.89 4:41.43 5:30.67 6:17.79
6 Jones, Danah M 31 Mission-33 6:52.29
46.78 1:37.57 2:29.98 3:22.72 4:15.95 5:09.34 6:02.73 6:52.29
7 Cooper, Lee 34 Nova-33 6:55.34
47.89 1:40.60 2:33.75 3:25.96 4:18.83 5:12.53 6:05.64 6:55.34
8 Fujimoto, Takako 34 Beach-33 7:59.65
47.17 2:36.00 3:31.11 5:24.33 6:20.81 7:59.65
Event 23 Women 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Coover, Janet 39 San Diego-44 5:14.28
33.99 1:12.16 1:51.80 2:32.00 3:12.81 3:53.63 4:34.14 5:14.28
2 Brooksay, Janice 38 Unat-SPMA-33 5:35.57
37.29 1:18.51 2:00.93 2:43.77 3:26.35 4:09.39 4:52.67 5:35.57
3 Foster, Jeri 36 Uci-33 6:06.44
40.03 1:23.69 2:09.51 2:57.10 3:45.36 4:33.80 5:22.30 6:06.44
4 Estelle, Leclerc 35 San Diego-44 6:09.75
42.02 1:26.73 2:12.95 3:00.05 3:47.66 4:35.77 5:23.13 6:09.75
5 Hodges, Jill 37 Nova-33 7:41.83
49.59 1:44.75 2:45.83 3:45.59 4:46.85 5:46.95 6:45.43 7:41.83
Event 23 Women 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Kubasek, Lynn 44 Uci-33 6:50.84
45.60 1:36.80 2:28.21 3:20.56 4:13.66 5:06.39 6:00.05 6:50.84
2 Staffan, Michelle 44 Nova-33 8:22.72
51.91 1:53.13 2:58.19 4:05.63 5:10.00 6:16.18 7:19.75 8:22.72
Event 23 Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Lumbert Nauful, Kerri 45 Unat-SPMA-33 5:57.87
39.09 1:22.08 2:07.07 2:52.60 3:38.77 4:26.02 5:13.07 5:57.87
2 Jordan, Nina P 46 Nova-33 6:06.27
40.93 1:26.34 2:13.62 3:01.28 3:48.99 4:35.31 5:21.92 6:06.27
3 Deschenes, Elizabeth 49 Nova-33 6:08.61
41.80 1:27.25 2:14.71 3:01.80 3:48.97 4:36.53 5:23.65 6:08.61
Event 23 Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Bloore, Judy A 50 Henderson-33 6:35.33
44.00 1:33.52 2:23.79 3:13.69 4:04.81 4:56.05 5:47.20 6:35.33
2 Peterson, Ellena 53 Nova-33 7:02.58
46.73 1:39.31 2:33.26 3:26.95 4:21.25 5:15.97 6:10.28 7:02.58
3 Miles, Margie 50 Uci-33 7:38.89
46.65 1:41.96 2:41.40 3:41.62 4:42.49 5:42.69 6:42.96 7:38.89
4 Murray, Sandra 51 Nova-33 8:00.48
52.52 1:51.80 2:52.23 3:55.37 4:58.41 6:00.82 7:01.44 8:00.48
Event 23 Women 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Kotzbach, Bonnie 58 Mission-33 6:40.76
47.42 1:38.34 2:29.71 3:21.11 4:11.45 5:01.97 5:52.67 6:40.76
2 Johnson, Lucy 55 Uci-33 7:01.82
46.95 1:39.17 2:33.21 3:27.57 4:21.91 5:16.99 6:10.36 7:01.82
Event 23 Women 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Ramey, Marilyn A 62 HSAM-44 7:13.43
50.89 1:46.91 2:41.92 3:36.89 4:31.17 5:25.72 6:20.83 7:13.43
2 Valderhaug, Marlee 61 HSAM-44 7:18.77
49.85 1:44.50 2:39.59 3:37.02 4:32.69 5:28.80 6:24.80 7:18.77
3 Dyck, Grace 61 Arizona-48 7:47.54
52.65 1:52.13 2:51.44 3:52.57 4:52.06 5:52.64 6:51.57 7:47.54
Event 23 Women 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Altus, Grace 78 Ojai-33 9:26.98
1:07.67 2:17.72 3:28.87 4:41.58 5:52.49 7:04.58 8:16.58 9:26.98
Event 23 Women 80-84 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Simonton, Rita 84 Golden West-33 8:29.78
57.86 2:00.87 3:06.56 4:11.83 5:16.78 6:22.12 7:26.20 8:29.78
2 Kornfeld, Maurine 81 Coast-33 8:47.53
55.47 2:03.42 3:11.90 4:22.45 5:32.05 6:39.64 7:48.21 8:47.53
3 Bowersock, Lousie 80 Coast-33 9:36.20
1:10.55 2:21.16 3:32.23 4:47.56 6:01.79 7:15.49 8:29.04 9:36.20
Event 24 Women 76-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 UC Irvine Masters-33 'A' 2:01.81
1) Showalter, Sara M 21 2) Buhagiar, Kristen 20
3) Gavigan, Stacey A 32 4) Larsson, Kristin 21
30.37 1:02.27 1:33.20 2:01.81
2 Irvine Novaquatics-33 'A' 2:05.56
1) Newell, Christina 23 2) Flahive, Shannon 21
3) Lucas, Megan 23 4) Huszcz, Nicole 21
33.82 1:04.07 1:35.14 2:05.56
Event 24 Women 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-33 'A' 2:01.09
1) Dealva, Danielle 23 2) Lydell, Marianne 23
3) Sugden, Marni 26 4) Hickman, Gabriela 29
28.64 59.93 1:31.16 2:01.09
Event 24 Women 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 UC Irvine Masters-33 'A' 2:11.13
1) Nellen, Valerie 32 2) Alvarez, Phyllis 43
3) Turner, Abril 32 4) Kozowyk, Stephanie 33
32.21 1:06.28 1:38.98 2:11.13
2 Irvine Novaquatics-33 'A' 2:15.37
1) Clark, Helen 33 2) Lastelic, Barbara 36
3) Petersen, Fiona 29 4) Garland, Allison 30
31.79 1:05.18 1:38.39 2:15.37
3 Mission Viejo Nadadores-33 'A' 2:18.73
1) Reilly, Margaret 33 2) Kotzbach, Bonnie 58
3) Jones, Danah M 31 4) Greenfield, Jennifer 28
31.05 1:09.14 1:47.27 2:18.73
Event 24 Women 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-33 'A' 2:31.77
1) Cooper, Lee 34 2) Jordan, Nina P 46
3) Deschenes, Elizabeth 49 4) Leff, Cathryn 40
36.68 1:17.61 1:54.61 2:31.77
2 UC Irvine Masters-33 'A' 2:38.47
1) Kubasek, Lynn 44 2) Tong, Connie 31
3) Miles, Margie 50 4) Foster, Jeri 36
39.56 1:18.45 2:03.06 2:38.47
-- Irvine Novaquatics-33 'B' DQ
1) Staffan, Michelle 44 2) Hodges, Jill 37
3) Smith, Alison D 46 4) Ball, Jennifer 43
51.96 1:36.21
Event 24 Women 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-33 'A' 2:57.20
1) Murray, Sandra 51 2) Peterson, Ellena 53
3) Flahive, Jenny 47 4) Caldwell, Dionne 70
45.37 1:08.12 2:57.20
Event 25 Men 76-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 UC Irvine Masters-33 'A' 1:51.94
1) Adnan, Kareem 20 2) Flores, Enrique 21
3) Trowbridge, Jesse 21 4) Wang, Eric 24
27.58 55.04 1:22.79 1:51.94
Event 25 Men 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 San Diego Swim Masters-44 'A' 1:45.25
1) Hughes, David R 28 2) Neilsen, Eric 37
3) Sweeney, Kyle 19 4) Pentland, Matt 26
26.23 54.87 1:20.22 1:45.25
2 Irvine Novaquatics-33 'A' 1:45.85
1) Kopp, Jim 28 2) Mercier, Steve 30
3) Murphy, Liam 30 4) Phalan, Jim 27
26.78 53.29 1:20.86 1:45.85
3 UC Irvine Masters-33 'A' 1:52.69
1) R/O Wingender, John 23 2) Dober, Tory 28
3) R/O Frederickson, Will 32 4) Yotter, Ethan 25
27.59 53.97 1:24.98 1:52.69
Event 25 Men 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 UC Irvine Masters-33 'A' 1:49.64
1) Bergen, Bert 35 2) Darby, Rich 41
3) R/O Keenan, Patrick 30 4) Jackson, Scott 27
25.30 55.42 1:21.57 1:49.64
2 Mission Viejo Nadadores-33 'A' 1:51.99
1) Hope, Gary 34 2) Alexander, Jason 33
3) DeJesus, Marcial 34 4) Herlihy, Brendan 26
27.60 57.96 1:26.61 1:51.99
3 Irvine Novaquatics-33 'A' 2:03.91
1) Grecco, Paul 41 2) Roddy, Michael 25
3) Collins, Michael 36 4)
29.32 1:05.25 1:33.42 2:03.91
Event 25 Men 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 UC Irvine Masters-33 'A' 1:51.58
1) Burns, Howard 51 2) Templin, John 48
3) Zornig, Scott 43 4) Sullivan, Daniel 42
27.67 55.66 1:24.76 1:51.58
2 Irvine Novaquatics-33 'A' 1:54.50
1) Benner, Tord 43 2) Tongate, Terry 42
3) Wasko, Frank A 42 4) Shumate, Tim 41
31.16 58.54 1:28.65 1:54.50
3 Irvine Novaquatics-33 'B' 2:03.21
1) Bonano, Greg 45 2) Hayward, David 42
3) Schumacher, Dan 42 4) Huszcz, M.J. 55
31.66 1:04.61 1:33.02 2:03.21
Event 25 Men 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 West Hollywood Aquatics-33 'A' 2:07.04
1) Bauer, Jon 50 2) Olson, Jay 53
3) Larson, Charles A 50 4) Figueiredo, Paulo 56
31.09 1:04.20 1:36.85 2:07.04
2 Mission Viejo Nadadores-33 'A' 2:16.42
1) Dahlen, Ed 51 2) Rolph, Robert 71
3) Lindegren, Karl 42 4) Willment, Steve 44
33.20 1:14.02 2:16.42
3 Irvine Novaquatics-33 'A' 2:20.79
1) Bias, Philip H 48 2) Neyenhuis, Dan 58
3) Greenberg, Henry 54 4) Cross, Brook 52
41.51 1:14.70 1:48.74 2:20.79
4 UC Irvine Masters-33 'A' 2:22.54
1) Amr, Med 60 2) Murray, Allen K 58
3) Schlup, Pat L 62 4) Hoops, Alan L 49
34.98 1:07.33 1:49.41 2:22.54
Event 25 Men 320-359 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Coast Masters-33 'A' 3:15.82
1) McFarland, S Wayne 78 2) Campbell, Russell 74
3) Merrick, Bob 82 4) Bowerstock, Woody 89
50.58 1:40.28 2:25.75 3:15.82
Event 26 Women 19-24 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Flahive, Shannon 21 Nova-33 2:53.03
2:07.76 2:53.03
2 Showalter, Sara M 21 Uci-33 2:54.57
2:08.88 2:54.57
Event 26 Women 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Liotta, Brenda 40 Arizona-48 3:28.15
2 Sanderson, Kirsten 41 Unat-SPMA-33 3:51.67
2:51.09 3:51.67
3 Kubasek, Lynn 44 Uci-33 4:03.34
54.64 1:56.72 3:00.99 4:03.34
Event 26 Women 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Melick, Karen 45 Scaq-33 3:06.39
2:19.13 3:06.39
2 Seaton, Jessica 49 WH2O-33 3:31.90
48.49 1:43.13 2:37.71 3:31.90
3 Jordan, Nina P 46 Nova-33 3:34.13
2:38.75 3:34.13
4 Moore, Edna 47 Daland-33 3:42.77
50.33 1:47.79 2:45.63 3:42.77
Event 26 Women 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Pierson, Ginger 56 Multnomah-37 3:34.60
2:37.42 3:34.60
Event 26 Women 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Valderhaug, Marlee 61 HSAM-44 4:25.42
1:02.66 2:10.91 3:19.06 4:25.42
Event 27 Men 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Dober, Tory 28 Uci-33 2:52.85
40.39 1:26.79 2:11.68 2:52.85
Event 27 Men 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Ruffner, Michael 37 Team Tyr-30 2:36.34
35.52 1:15.95 1:55.80 2:36.34
2 Collins, Michael 36 Nova-33 2:54.46
40.51 1:25.91 2:10.85 2:54.46
3 Fitzgerald, Mike 37 Scaq-33 3:02.66
40.49 1:27.22 2:15.05 3:02.66
4 Gardner, Nick 37 Scaq-33 3:10.67
44.04 1:31.46 2:20.67 3:10.67
5 Barbrick, Peter K 39 Nova-33 3:23.61
44.41 1:35.43 2:29.67 3:23.61
Event 27 Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Tongate, Terry 42 Nova-33 3:05.85
43.08 1:27.21 2:16.28 3:05.85
2 Grecco, Paul 41 Nova-33 3:15.81
43.48 1:32.93 2:24.97 3:15.81
Event 27 Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Templin, John 48 Uci-33 2:49.68
39.25 1:22.51 2:06.44 2:49.68
2 Kanzler, Matthew 45 Santa Clara-38 2:52.38
39.80 1:24.50 2:08.91 2:52.38
3 Kraetsch, John 45 Bakersfield Swim-33 2:52.66
40.02 1:23.71 2:08.70 2:52.66
4 Bordovsky, Mauro 46 WH2O-33 2:54.39
39.29 1:23.63 2:08.75 2:54.39
5 Wussler, Mark 47 San Diego-44 3:00.32
41.03 1:27.40 2:13.63 3:00.32
6 Butler, Bill 46 San Diego-44 3:23.22
46.36 1:37.99 2:31.82 3:23.22
Event 27 Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Derr, John M 53 Ventura-33 2:53.71
39.86 1:24.55 2:10.23 2:53.71
2 Liotta, Robert 51 Arizona-48 2:56.59
40.65 1:26.86 2:12.98 2:56.59
3 Burns, Howard 51 Uci-33 3:12.51
42.13 1:30.55 2:21.41 3:12.51
4 Cross, Brook 52 Nova-33 3:19.90
44.60 1:35.58 2:25.65 3:19.90
5 Bauer, Jon 50 WH2O-33 3:23.80
45.93 1:38.78 2:30.91 3:23.80
6 McCauley, Wayne 54 Slugs-33 3:30.69
47.37 1:39.88 2:35.40 3:30.69
7 Olson, Jay 53 WH2O-33 3:31.66
48.26 1:41.70 2:36.81 3:31.66
8 Greenberg, Henry 54 Nova-33 3:47.31
53.66 1:52.77 2:51.15 3:47.31
Event 27 Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Murray, Allen K 58 Uci-33 3:03.86
43.12 1:30.59 2:17.26 3:03.86
Event 27 Men 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Schlup, Pat L 62 Uci-33 3:13.30
43.89 1:33.18 2:22.91 3:13.30
2 Dyck, Mel 61 Arizona-48 3:15.64
45.81 1:36.57 2:26.84 3:15.64
Event 27 Men 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Mitchell, Tom 69 Unat-SPMA-33 4:09.59
55.18 1:59.96 3:05.67 4:09.59
Event 27 Men 75-79 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Piemme, Frank 77 Ojai-33 3:59.92
51.54 1:51.84 2:56.15 3:59.92
2 Lowry, Biff 75 CLVM-33 4:05.42
56.02 1:58.65 3:03.02 4:05.42
Event 28 Women 19-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Dealva, Danielle 23 Nova-33 28.38
2 DeFelice, Heather 23 San Diego-44 28.48
3 Larsson, Kristin 21 Uci-33 29.77
4 Haff, Aletta 21 San Diego-44 30.32
5 Huszcz, Nicole 21 Nova-33 30.64
6 Flahive, Shannon 21 Nova-33 31.19
7 Lydell, Marianne 23 Nova-33 31.30
8 Buhagiar, Kristen 20 Uci-33 32.28
9 Newell, Christina 23 Nova-33 33.83
Event 28 Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hickman, Gabriela 29 Nova-33 29.16
2 McGookin, Alison 27 Team Tyr-30 30.28
3 Sugden, Marni 26 Nova-33 30.75
4 Espino, Jennifer 28 Unat-SPMA-33 30.80
5 Petersen, Fiona 29 Nova-33 30.87
6 Greenfield, Jennifer 28 Mission-33 31.43
Event 28 Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Buys, Jeni 33 Team Tyr-30 28.51
2 Gavigan, Stacey A 32 Uci-33 30.28
3 Reilly, Margaret 33 Mission-33 31.00
4 Turner, Abril 32 Uci-33 32.20
5 Clark, Helen 33 Nova-33 33.91
6 Jones, Danah M 31 Mission-33 38.57
7 Tong, Connie 31 Uci-33 38.67
Event 28 Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Coover, Janet 39 San Diego-44 32.04
2 Lastelic, Barbara 36 Nova-33 34.07
3 Foster, Jeri 36 Uci-33 34.26
4 Hodges, Jill 37 Nova-33 43.12
Event 28 Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Pipes-Neilsen, Karlyn 40 San Diego-44 28.01
2 ** Levine, Kathy 42 Unat-AZ-48 31.58
3 Nemeth, Sally 43 Unat-SPMA-33 33.40
4 Liotta, Brenda 40 Arizona-48 33.43
5 Alvarez, Phyllis 43 Uci-33 34.63
6 Leff, Cathryn 40 Nova-33 36.47
7 Sanderson, Kirsten 41 Unat-SPMA-33 40.28
8 Ball, Jennifer 43 Nova-33 41.95
Event 28 Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Kleine-Spang, Morri 46 WH2O-33 31.34
2 Lumbert Nauful, Kerri 45 Unat-SPMA-33 32.58
3 Kleine-Spang, Lindy 46 WH2O-33 33.67
4 Deschenes, Elizabeth 49 Nova-33 37.06
5 Flahive, Jenny 47 Nova-33 37.85
6 Smith, Alison D 46 Nova-33 55.21
Event 28 Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Swagerty-Hill, Jane 51 Arizona-48 30.02
2 Bradbury, Debbie 51 Unat-SPMA-33 33.12
3 Bloore, Judy A 50 Henderson-33 36.82
4 Peterson, Ellena 53 Nova-33 38.39
5 Miles, Margie 50 Uci-33 42.55
6 Murray, Sandra 51 Nova-33 45.67
Event 28 Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Kotzbach, Bonnie 58 Mission-33 38.55
2 Johnson, Lucy 55 Uci-33 39.87
Event 28 Women 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Caldwell, Dionne 70 Nova-33 47.99
Event 28 Women 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Altus, Grace 78 Ojai-33 52.93
Event 28 Women 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Simonton, Rita 84 Golden West-33 51.98
2 Kornfeld, Maurine 81 Coast-33 54.02
3 Bowersock, Lousie 80 Coast-33 59.74
Event 29 Men 19-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Sweeney, Kyle 19 San Diego-44 25.61
2 Conk, Will 24 Mission-33 25.82
3 Adnan, Kareem 20 Uci-33 27.81
4 Wang, Eric 24 Uci-33 29.12
Event 29 Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Phalan, Jim 27 Nova-33 24.56
2 Pentland, Matt 26 San Diego-44 25.68
3 Hughes, David R 28 San Diego-44 26.46
4 Herlihy, Brendan 26 Mission-33 26.50
5 Kopp, Jim 28 Nova-33 27.37
6 Jackson, Scott 27 Uci-33 29.03
7 Sacks, Nate 26 Uci-33 31.97
Event 29 Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hochstein, Erik 34 Scaq-33 24.96
2 Vetter, Stefan 33 Unat-SDI-44 26.87
3 Mercier, Steve 30 Nova-33 26.93
4 Sekido, Jeff 32 WH2O-33 27.58
5 Murphy, Liam 30 Nova-33 28.34
6 Wen, Patrick 30 Ucla-33 28.91
7 DeJesus, Marcial 34 Mission-33 29.03
8 Alexander, Jason 33 Mission-33 30.00
9 Martin, Johnny 32 Nova-33 30.01
Event 29 Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Bergen, Bert 35 Uci-33 25.29
2 Loren, Gregory J 37 Solana Beach-44 27.16
3 Golden, Spencer J 38 ORCA-33 27.27
4 Neilsen, Eric 37 San Diego-44 29.75
5 Barbrick, Peter K 39 Nova-33 29.79
Event 29 Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Fujimoto, Stanley 42 Unat-SPMA-33 24.71
2 Shumate, Tim 41 Nova-33 26.81
3 Steinbrinck, Scott 42 Unat-SPMA-33 26.83
4 Sullivan, Daniel 42 Uci-33 27.62
5 Englehart, Chris 40 Team Masters-33 28.20
6 Willment, Steve 44 Mission-33 28.91
7 Schumacher, Dan 42 Nova-33 28.96
8 Zornig, Scott 43 Uci-33 29.33
9 Graham, Errol 43 WH2O-33 29.83
10 Hayward, David 42 Nova-33 30.29
11 Darby, Rich 41 Uci-33 31.04
12 Lindegren, Karl 42 Mission-33 34.90
13 Bahamon, Luis E 41 WH2O-33 37.23
Event 29 Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Dozer, Gregory J 45 Arizona-48 27.35
2 Kraetsch, John 45 Bakersfield Swim-33 27.75
3 Wussler, Mark 47 San Diego-44 27.93
4 Djang, Philipp A 48 RIOGR-53 28.82
5 Rabinowitz, Ilan 47 Mission-33 29.90
6 Bonano, Greg 45 Nova-33 32.34
7 Butler, Bill 46 San Diego-44 32.36
Event 29 Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gruber, Glenn 53 Caltech-33 29.16
2 Bauer, Jon 50 WH2O-33 31.47
3 Dahlen, Ed 51 Mission-33 32.20
4 Harvey, Phil 51 Uci-33 42.08
Event 29 Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Watson, George A 55 Team Tyr-30 28.30
2 Neyenhuis, Dan 58 Nova-33 33.00
3 Huszcz, M.J. 55 Nova-33 39.96
Event 29 Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Freshley, Mike 61 San Diego-44 30.24
2 Anderson, Fred W 60 Nova-33 32.72
3 Amr, Med 60 Uci-33 32.93
Event 29 Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Mitchell, Tom 69 Unat-SPMA-33 35.93
Event 29 Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hill, Don 70 Olympic Club-38 29.98
2 Congelliere, Bob 73 Scaq-33 33.90
3 Bartle, Barry 70 Unat-SPMA-33 34.83
4 Kimball, Ken 72 San Diego-44 36.47
5 Rolph, Robert 71 Mission-33 39.56
6 Judson, Graham 74 HSAM-44 48.90
7 Campbell, Russell 74 Coast-33 49.64
Event 29 Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Piemme, Frank 77 Ojai-33 32.79
2 Achée, Emile 75 Coast-33 44.94
3 McFarland, S Wayne 78 Coast-33 50.07
Event 29 Men 85-89 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Bowerstock, Woody 89 Coast-33 38.85
Event 30 Women 19-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Flahive, Shannon 21 Nova-33 1:20.73
37.17 1:20.73
Event 30 Women 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Sugden, Marni 26 Nova-33 1:11.13
33.18 1:11.13
2 McGookin, Alison 27 Team Tyr-30 1:15.61
34.65 1:15.61
3 Petersen, Fiona 29 Nova-33 1:16.51
34.24 1:16.51
Event 30 Women 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Easton, Sandie 33 Arizona-48 1:06.16
31.59 1:06.16
2 Gavigan, Stacey A 32 Uci-33 1:10.13
32.95 1:10.13
Event 30 Women 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Pipes-Neilsen, Karlyn 40 San Diego-44 1:06.01
30.88 1:06.01
Event 30 Women 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Pierson, Ginger 56 Multnomah-37 1:36.63
44.65 1:36.63
Event 30 Women 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Ramey, Marilyn A 62 HSAM-44 2:01.91
58.78 2:01.91
Event 31 Men 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hughes, David R 28 San Diego-44 1:04.34
30.00 1:04.34
2 Yotter, Ethan 25 Uci-33 1:06.00
31.12 1:06.00
Event 31 Men 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hope, Gary 34 Mission-33 1:04.99
30.28 1:04.99
2 Wen, Brendon 33 Strawberrry Cany-24 1:05.44
31.03 1:05.44
3 Mercier, Steve 30 Nova-33 1:07.80
30.29 1:07.80
4 Wen, Patrick 30 Ucla-33 1:18.85
37.23 1:18.85
Event 31 Men 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Pease, Richard 37 TeamVortex - Rmm-32 1:00.58
28.75 1:00.58
2 Loren, Gregory J 37 Solana Beach-44 1:06.33
30.91 1:06.33
3 Neilsen, Eric 37 San Diego-44 1:21.19
39.29 1:21.19
Event 31 Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Sullivan, Daniel 42 Uci-33 1:04.36
30.50 1:04.36
2 Wasko, Frank A 42 Nova-33 1:06.07
29.83 1:06.07
3 Englehart, Chris 40 Team Masters-33 1:12.81
34.23 1:12.81
4 Hayward, David 42 Nova-33 1:19.39
35.92 1:19.39
5 Graham, Errol 43 WH2O-33 1:27.44
38.77 1:27.44
Event 31 Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Carter, Paul V 45 Scaq-33 56.85
26.69 56.85
2 Belardi, Jim 45 Scaq-33 1:00.69
28.59 1:00.69
3 Boyer, Duane 46 WH2O-33 1:08.62
32.33 1:08.62
4 Djang, Philipp A 48 RIOGR-53 1:16.31
37.43 1:16.31
5 Bonano, Greg 45 Nova-33 1:19.69
36.71 1:19.69
6 Hoops, Alan L 49 Uci-33 1:28.98
38.55 1:28.98
Event 31 Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Burns, Howard 51 Uci-33 1:14.96
33.49 1:14.96
2 Greenberg, Henry 54 Nova-33 1:24.57
39.45 1:24.57
3 Larson, Charles A 50 WH2O-33 1:27.64
40.92 1:27.64
Event 31 Men 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Figueiredo, Paulo 56 WH2O-33 1:17.15
36.55 1:17.15
Event 31 Men 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Freshley, Mike 61 San Diego-44 1:26.64
40.10 1:26.64
2 Anderson, Fred W 60 Nova-33 1:43.75
42.41 1:43.75
Event 31 Men 65-69 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Mitchell, Tom 69 Unat-SPMA-33 1:59.97
53.02 1:59.97
Event 32 Women 19-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Dealva, Danielle 23 Nova-33 2:37.45
36.80 1:16.46 1:57.33 2:37.45
2 Haff, Aletta 21 San Diego-44 2:50.77
37.61 1:20.95 2:03.43 2:50.77
Event 32 Women 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Easton, Sandie 33 Arizona-48 2:28.77
35.61 1:13.04 1:51.21 2:28.77
Event 32 Women 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Lastelic, Barbara 36 Nova-33 3:15.59
46.66 1:36.21 2:26.48 3:15.59
2 Hodges, Jill 37 Nova-33 3:45.78
50.97 1:51.38 2:50.15 3:45.78
Event 32 Women 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Kubasek, Lynn 44 Uci-33 3:54.67
56.92 2:59.40 3:54.67
Event 32 Women 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Shigaki, Carol 47 WH2O-33 3:19.89
45.46 1:36.57 2:28.86 3:19.89
Event 32 Women 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Bloore, Judy A 50 Henderson-33 3:41.21
50.90 1:48.42 2:46.66 3:41.21
2 Murray, Sandra 51 Nova-33 4:29.12
1:01.92 2:09.24 3:20.45 4:29.12
Event 32 Women 75-79 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Altus, Grace 78 Ojai-33 5:39.54
1:17.43 2:45.50 4:11.64 5:39.54
Event 32 Women 80-84 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Kornfeld, Maurine 81 Coast-33 5:20.72
1:15.76 2:39.56 4:00.77 5:20.72
Event 33 Men 19-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Sweeney, Kyle 19 San Diego-44 2:23.56
34.67 1:12.12 1:48.80 2:23.56
2 Flores, Enrique 21 Uci-33 3:02.41
43.09 1:29.56 2:16.08 3:02.41
Event 33 Men 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Pentland, Matt 26 San Diego-44 2:25.74
35.54 1:13.21 1:49.92 2:25.74
2 Yotter, Ethan 25 Uci-33 2:32.10
36.00 1:14.55 1:53.81 2:32.10
3 Herlihy, Brendan 26 Mission-33 2:32.86
36.68 1:15.97 1:56.53 2:32.86
Event 33 Men 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Wen, Brendon 33 Strawberrry Cany-24 2:41.38
38.49 1:20.21 2:02.34 2:41.38
Event 33 Men 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Collins, Michael 36 Nova-33 2:51.44
40.62 1:24.57 2:08.19 2:51.44
Event 33 Men 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Shumate, Tim 41 Nova-33 2:40.19
38.72 1:19.43 2:00.39 2:40.19
2 Grecco, Paul 41 Nova-33 2:52.82
40.18 1:22.85 2:07.57 2:52.82
3 Benner, Tord 43 Nova-33 3:01.33
44.53 1:31.53 2:17.39 3:01.33
4 Darby, Rich 41 Uci-33 3:06.70
41.24 1:30.14 2:19.57 3:06.70
Event 33 Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Djang, Philipp A 48 RIOGR-53 2:37.05
36.89 1:16.96 1:57.47 2:37.05
2 Hatton, Bruce R 45 WH2O-33 2:46.43
39.38 1:21.57 2:04.25 2:46.43
Event 33 Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Greenberg, Henry 54 Nova-33 3:45.57
53.46 1:51.32 2:47.56 3:45.57
Event 33 Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Selby, Douglas 57 HSAM-44 3:17.98
48.45 1:38.99 2:29.38 3:17.98
2 Neyenhuis, Dan 58 Nova-33 3:38.92
51.55 1:47.93 2:45.15 3:38.92
Event 33 Men 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Amr, Med 60 Uci-33 3:51.67
1:53.02 2:53.94 3:51.67
2 Kovary, Steven A 61 Soba-38 3:57.23
53.88 1:53.55 2:54.74 3:57.23
Event 33 Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Kimball, Ken 72 San Diego-44 3:50.32
53.19 1:53.41 2:54.79 3:50.32
2 Bartle, Barry 70 Unat-SPMA-33 3:52.39
52.58 1:51.21 2:50.14 3:52.39
Event 33 Men 75-79 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Lowry, Biff 75 CLVM-33 4:08.27
56.86 2:00.77 3:03.79 4:08.27
Event 33 Men 80-84 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Merrick, Bob 82 Coast-33 4:47.37
1:06.54 2:20.90 3:37.45 4:47.37
Event 33 Men 85-89 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Bowerstock, Woody 89 Coast-33 5:00.43
1:08.68 2:25.19 3:43.81 5:00.43
Event 34 Women 19-24 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Showalter, Sara M 21 Uci-33 5:42.35
35.19 1:19.27 2:05.76 2:50.61 3:36.85 4:24.33 5:04.19 5:42.35
Event 34 Women 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Gavigan, Stacey A 32 Uci-33 5:42.18
34.13 1:13.59 2:01.32 2:48.90 3:38.22 4:27.98 5:05.96 5:42.18
Event 34 Women 35-39 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Estelle, Leclerc 35 San Diego-44 7:23.48
46.88 1:42.12 2:43.04 3:40.72 4:45.19 5:49.61 6:38.17 7:23.48
Event 34 Women 40-44 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Pipes-Neilsen, Karlyn 40 San Diego-44 5:15.73
32.31 1:10.16 1:51.81 2:32.17 3:18.48 4:05.57 4:40.89 5:15.73
Event 34 Women 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Seaton, Jessica 49 WH2O-33 7:22.87
48.08 1:46.69 2:48.79 3:51.46 4:46.47 5:42.71 6:36.37 7:22.87
Event 35 Men 19-24 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Flores, Enrique 21 Uci-33 5:55.35
36.32 1:19.17 2:09.10 2:57.21 3:46.53 4:35.81 5:16.03 5:55.35
Event 35 Men 25-29 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Yotter, Ethan 25 Uci-33 5:18.27
31.92 1:08.80 1:49.65 2:29.31 3:17.72 4:07.01 4:42.69 5:18.27
2 Dober, Tory 28 Uci-33 5:33.85
34.67 1:16.19 1:59.40 2:41.18 3:28.88 4:18.42 4:56.83 5:33.85
Event 35 Men 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hope, Gary 34 Mission-33 5:43.17
34.04 1:13.55 2:01.33 2:47.63 3:36.86 4:27.04 5:06.07 5:43.17
Event 35 Men 40-44 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Benner, Tord 43 Nova-33 6:40.54
40.51 1:27.51 2:23.09 3:15.02 4:09.22 5:05.88 5:54.57 6:40.54
Event 35 Men 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Dozer, Gregory J 45 Arizona-48 5:06.78
30.70 1:06.55 1:46.52 2:26.38 3:11.17 3:56.87 4:32.56 5:06.78
2 Kanzler, Matthew 45 Santa Clara-38 5:20.62
32.26 1:09.99 1:54.91 2:38.37 3:23.23 4:09.30 4:45.81 5:20.62
3 Templin, John 48 Uci-33 5:34.94
35.81 1:20.88 2:05.87 2:51.16 3:36.00 4:20.64 4:58.61 5:34.94
4 Hatton, Bruce R 45 WH2O-33 5:39.85
35.49 1:17.39 2:03.07 2:47.41 3:36.70 4:25.60 5:02.92 5:39.85
5 Kraetsch, John 45 Bakersfield Swim-33 5:44.43
34.61 1:18.38 2:08.56 3:43.96 4:30.77 5:08.45 5:44.43
6 Boyer, Duane 46 WH2O-33 5:50.73
36.67 1:17.14 2:02.88 2:48.46 3:38.79 4:29.36 5:10.30 5:50.73
Event 35 Men 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Yost, Hunter 51 Arizona-48 5:39.98
33.78 1:13.34 2:00.48 2:46.32 3:36.25 4:26.97 5:03.66 5:39.98
2 Greenberg, Henry 54 Nova-33 7:10.72
43.20 1:35.23 2:33.31 4:35.75 5:37.37 6:25.98 7:10.72
Event 35 Men 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Figueiredo, Paulo 56 WH2O-33 6:37.36
40.67 1:27.98 2:23.21 3:17.91 4:16.46 5:15.73 5:57.34 6:37.36
Event 35 Men 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Bailey, Douglas 60 RIOGR-53 6:59.03
49.57 2:39.92 3:35.71 4:32.35 5:30.24 6:15.86 6:59.03
2 Kovary, Steven A 61 Soba-38 7:53.76
56.63 2:00.70 3:02.59 4:03.09 5:12.62 6:22.05 7:08.80 7:53.76
-- Schlup, Pat L 62 Uci-33 DQ
46.94 1:40.19 2:33.50 4:15.62 5:06.85 5:54.49
Event 36 Women 76-99 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-33 'A' 4:48.27
1) Newell, Christina 23 2) Flahive, Shannon 21
3) Lydell, Marianne 23 4) Huszcz, Nicole 21
34.68 1:11.95 1:45.34 2:22.20 2:57.24 3:37.53 4:10.33 4:48.27
Event 36 Women 100-119 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-33 'A' 4:27.60
1) Dealva, Danielle 23 2) Lucas, Megan 23
3) Petersen, Fiona 29 4) Hickman, Gabriela 29
32.72 1:08.97 1:41.02 2:16.89 2:49.59 3:25.08 3:54.97 4:27.60
2 UC Irvine Masters-33 'A' 4:34.58
1) Showalter, Sara M 21 2) Gavigan, Stacey A 32
3) Kozowyk, Stephanie 33 4) Larsson, Kristin 21
32.41 1:10.87 1:42.80 2:18.27 2:51.82 3:29.74 4:00.68 4:34.58
Event 36 Women 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-33 'B' 5:26.51
1) Clark, Helen 33 2) Lastelic, Barbara 36
3) Garland, Allison 30 4) Leff, Cathryn 40
35.98 1:13.78 1:51.34 2:32.10 3:12.11 3:56.95 4:40.73 5:26.51
2 UC Irvine Masters-33 'A' 5:28.98
1) Foster, Jeri 36 2) Kubasek, Lynn 44
3) Tong, Connie 31 4) Turner, Abril 32
36.42 1:17.32 2:00.30 2:49.09 3:29.69 4:14.99 4:49.36 5:28.98
Event 36 Women 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-33 'A' 5:59.27
1) Cooper, Lee 34 2) Jordan, Nina P 46
3) Hodges, Jill 37 4) Deschenes, Elizabeth 49
44.69 1:34.88 1:54.37 2:13.83 2:57.51 3:43.05 5:59.27
Event 36 Women 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-33 'A' 6:38.15
1) Murray, Sandra 51 2) Peterson, Ellena 53
3) Flahive, Jenny 47 4) Caldwell, Dionne 70
48.73 1:45.66 2:13.10 2:30.75 5:15.38 5:40.24 6:38.15
Event 36 Men 100-119 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-33 'A' 3:57.66
1) Roddy, Michael 25 2) Kopp, Jim 28
3) Mercier, Steve 30 4) Phalan, Jim 27
26.01 53.69 1:22.99 1:57.64 2:25.50 2:56.47 3:25.04 3:57.66
2 UC Irvine Masters-33 'A' 4:12.56
1) Flores, Enrique 21 2) Dober, Tory 28
3) Yotter, Ethan 25 4)
31.03 1:04.05 1:33.59 2:06.38 2:36.68 3:10.41 3:39.84 4:12.56
Event 36 Men 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 UC Irvine Masters-33 'A' 4:13.92
1) Bergen, Bert 35 2) Darby, Rich 41
3) Wang, Eric 24 4) Adnan, Kareem 20
26.78 56.45 1:27.67 2:05.80 2:35.88 3:14.56 3:43.05 4:13.92
2 Irvine Novaquatics-33 'A' 4:42.47
1) Barbrick, Peter K 39 2) Martin, Johnny 32
3) Grecco, Paul 41 4) Tongate, Terry 42
34.71 1:11.08 1:47.09 2:26.97 2:58.76 3:35.15 4:06.34 4:42.47
Event 36 Men 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-33 'A' 4:05.29
1) Collins, Michael 36 2) Schumacher, Dan 42
3) Wasko, Frank A 42 4) Shumate, Tim 41
29.86 1:01.23 1:30.01 2:01.29 2:31.82 3:05.72 3:33.17 4:05.29
2 UC Irvine Masters-33 'A' 4:11.41
1) Burns, Howard 51 2) Templin, John 48
3) Sullivan, Daniel 42 4) Zornig, Scott 43
31.13 1:05.46 1:34.96 2:08.45 2:38.20 3:10.97 3:39.34 4:11.41
Event 36 Men 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-33 'A' 5:01.69
1) Bias, Philip H 48 2) Neyenhuis, Dan 58
3) Greenberg, Henry 54 4) Hayward, David 42
35.43 1:17.57 1:55.07 2:34.90 3:09.15 3:47.52 4:21.57 5:01.69
2 UC Irvine Masters-33 'A' 5:34.16
1) Hoops, Alan L 49 2) Murray, Allen K 58
3) Schlup, Pat L 62 4) Amr, Med 60
35.72 1:15.57 1:52.93 2:38.19 3:17.17 4:03.03 4:47.62 5:34.16
Event 36 Mixed 100-119 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Mission Viejo Nadadores-33 'A' 4:01.74
1) Conk, Will 24 2) Hope, Gary 34
3) Herlihy, Brendan 26 4) DeJesus, Marcial 34
29.10 59.69 1:28.51 2:00.28 2:28.89 2:58.58 3:27.35 4:01.74
Event 36 Mixed 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Mission Viejo Nadadores-33 'A' 4:41.02
1) Greenfield, Jennifer 28 2) Reilly, Margaret 33
3) Rabinowitz, Ilan 47 4) Alexander, Jason 33
33.89 1:44.27 2:21.90 2:54.90 3:32.90 4:05.80 4:41.02
2 Mission Viejo Nadadores-33 'B' 5:24.38
1) Dahlen, Ed 51 2) Jones, Danah M 31
3) Kotzbach, Bonnie 58 4) Willment, Steve 44
Event 36 Mixed 240-279 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Heartland Swim Association Mas-44 'A' 6:23.75
1) Selby, Douglas 57 2) Valderhaug, Marlee 61
3) Ramey, Marilyn A 62 4) Judson, Graham 74
36.21 1:14.59 1:35.52 2:01.66 2:53.50 3:39.86 6:23.75
Event 36 Mixed 320-359 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Coast Masters-33 'A' 8:34.15
1) Kornfeld, Maurine 81 2) Bowersock, Lousie 80
3) Campbell, Russell 74 4) Bowerstock, Woody 89
58.61 2:06.05 3:07.70 4:28.74 5:20.78 6:32.41 7:27.10 8:34.15
Event 37 Women 19-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 DeFelice, Heather 23 San Diego-44 35.95
2 Flahive, Shannon 21 Nova-33 36.73
3 Showalter, Sara M 21 Uci-33 37.92
4 Buhagiar, Kristen 20 Uci-33 40.33
5 Larsson, Kristin 21 Uci-33 40.84
Event 37 Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hickman, Gabriela 29 Nova-33 38.55
2 Greenfield, Jennifer 28 Mission-33 41.71
Event 37 Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Buys, Jeni 33 Team Tyr-30 41.40
2 Turner, Abril 32 Uci-33 41.41
3 Reilly, Margaret 33 Mission-33 41.61
4 Clark, Helen 33 Nova-33 46.99
5 Tong, Connie 31 Uci-33 54.39
Event 37 Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Coover, Janet 39 San Diego-44 38.77
2 Hodges, Jill 37 Nova-33 1:02.69
Event 37 Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Nemeth, Sally 43 Unat-SPMA-33 42.84
2 ** Levine, Kathy 42 Unat-AZ-48 44.28
3 Sanderson, Kirsten 41 Unat-SPMA-33 49.06
4 Kubasek, Lynn 44 Uci-33 50.48
5 Ball, Jennifer 43 Nova-33 1:00.21
Event 37 Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Melick, Karen 45 Scaq-33 39.23
2 Seaton, Jessica 49 WH2O-33 44.34
3 Jordan, Nina P 46 Nova-33 46.09
4 Kleine-Spang, Lindy 46 WH2O-33 46.71
5 Flahive, Jenny 47 Nova-33 49.50
6 Smith, Alison D 46 Nova-33 1:03.59
Event 37 Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Peterson, Ellena 53 Nova-33 53.23
Event 37 Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Pierson, Ginger 56 Multnomah-37 42.83
Event 37 Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Ramey, Marilyn A 62 HSAM-44 52.54
2 Valderhaug, Marlee 61 HSAM-44 56.85
Event 38 Men 19-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Conk, Will 24 Mission-33 34.06
2 Wang, Eric 24 Uci-33 41.15
Event 38 Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Dober, Tory 28 Uci-33 33.56
2 Kopp, Jim 28 Nova-33 34.62
3 Jackson, Scott 27 Uci-33 38.15
Event 38 Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Murphy, Liam 30 Nova-33 39.28
2 DeJesus, Marcial 34 Mission-33 41.14
3 Alexander, Jason 33 Mission-33 41.68
Event 38 Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Ruffner, Michael 37 Team Tyr-30 31.50
2 Bergen, Bert 35 Uci-33 32.80
3 Fitzgerald, Mike 37 Scaq-33 35.10
4 Collins, Michael 36 Nova-33 37.47
5 Barbrick, Peter K 39 Nova-33 37.61
6 Golden, Spencer J 38 ORCA-33 38.20
7 Gardner, Nick 37 Scaq-33 38.60
8 Neilsen, Eric 37 San Diego-44 38.88
Event 38 Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Ruffner, Steve 41 Team Tyr-30 33.51
2 Tongate, Terry 42 Nova-33 33.65
3 Grecco, Paul 41 Nova-33 38.34
4 Steinbrinck, Scott 42 Unat-SPMA-33 38.42
5 Benner, Tord 43 Nova-33 40.61
6 Darby, Rich 41 Uci-33 43.76
7 Hayward, David 42 Nova-33 50.31
Event 38 Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Dozer, Gregory J 45 Arizona-48 33.97
2 Templin, John 48 Uci-33 34.88
3 Wussler, Mark 47 San Diego-44 34.94
4 Bordovsky, Mauro 46 WH2O-33 36.04
5 Kraetsch, John 45 Bakersfield Swim-33 36.75
6 Butler, Bill 46 San Diego-44 41.45
7 Jackson, Wayne 46 WH2O-33 42.64
Event 38 Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Liotta, Robert 51 Arizona-48 36.13
2 Burns, Howard 51 Uci-33 37.22
3 McCauley, Wayne 54 Slugs-33 39.40
4 Cross, Brook 52 Nova-33 41.31
5 Dahlen, Ed 51 Mission-33 42.67
Event 38 Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Murray, Allen K 58 Uci-33 40.79
2 Neyenhuis, Dan 58 Nova-33 46.62
Event 38 Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Dyck, Mel 61 Arizona-48 40.47
2 Anderson, Fred W 60 Nova-33 48.08
Event 38 Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Campbell, Russell 74 Coast-33 1:07.45
Event 38 Men 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Lowry, Biff 75 CLVM-33 49.67
Event 38 Men 80-84 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Merrick, Bob 82 Coast-33 54.52
Event 39 Women 19-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Larsson, Kristin 21 Uci-33 1:04.75
31.27 1:04.75
2 Huszcz, Nicole 21 Nova-33 1:08.62
33.02 1:08.62
3 Newell, Christina 23 Nova-33 1:16.47
35.73 1:16.47
Event 39 Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hickman, Gabriela 29 Nova-33 1:05.73
31.60 1:05.73
2 Petersen, Fiona 29 Nova-33 1:06.31
32.01 1:06.31
3 McGookin, Alison 27 Team Tyr-30 1:06.71
32.17 1:06.71
Event 39 Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Easton, Sandie 33 Arizona-48 1:01.91
30.48 1:01.91
2 Buys, Jeni 33 Team Tyr-30 1:02.41
30.22 1:02.41
3 Gavigan, Stacey A 32 Uci-33 1:05.99
31.68 1:05.99
4 Clark, Helen 33 Nova-33 1:14.53
36.64 1:14.53
5 Tong, Connie 31 Uci-33 1:21.97
38.80 1:21.97
6 Fujimoto, Takako 34 Beach-33 1:31.43
43.84 1:31.43
7 Cooper, Lee 34 Nova-33 1:35.69
46.37 1:35.69
Event 39 Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Foster, Jeri 36 Uci-33 1:17.08
36.64 1:17.08
2 Lastelic, Barbara 36 Nova-33 1:17.38
37.83 1:17.38
3 Leclerc, Estelle 35 SSHC-33 1:24.94
41.47 1:24.94
4 Hodges, Jill 37 Nova-33 1:39.42
48.19 1:39.42
Event 39 Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 ** Levine, Kathy 42 Unat-AZ-48 1:12.95
33.93 1:12.95
2 Alvarez, Phyllis 43 Uci-33 1:16.31
36.55 1:16.31
3 Nemeth, Sally 43 Unat-SPMA-33 1:16.64
36.30 1:16.64
4 Leff, Cathryn 40 Nova-33 1:28.62
43.18 1:28.62
5 Kubasek, Lynn 44 Uci-33 1:29.52
42.45 1:29.52
6 Sanderson, Kirsten 41 Unat-SPMA-33 1:31.12
43.13 1:31.12
7 Ball, Jennifer 43 Nova-33 1:33.84
45.08 1:33.84
Event 39 Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Kleine-Spang, Morri 46 WH2O-33 1:11.51
34.31 1:11.51
2 Lumbert Nauful, Kerri 45 Unat-SPMA-33 1:13.78
34.73 1:13.78
3 Kleine-Spang, Lindy 46 WH2O-33 1:15.20
36.22 1:15.20
4 Jordan, Nina P 46 Nova-33 1:19.14
37.67 1:19.14
5 Deschenes, Elizabeth 49 Nova-33 1:23.51
41.38 1:23.51
6 Flahive, Jenny 47 Nova-33 1:24.13
40.57 1:24.13
Event 39 Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Bloore, Judy A 50 Henderson-33 1:28.47
40.91 1:28.47
2 Miles, Margie 50 Uci-33 1:40.24
46.23 1:40.24
Event 39 Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Johnson, Lucy 55 Uci-33 1:32.51
43.15 1:32.51
Event 39 Women 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Caldwell, Dionne 70 Nova-33 1:50.40
53.53 1:50.40
Event 39 Women 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Altus, Grace 78 Ojai-33 1:59.17
57.19 1:59.17
Event 39 Women 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Simonton, Rita 84 Golden West-33 1:52.49
50.85 1:52.49
2 Kornfeld, Maurine 81 Coast-33 1:59.69
57.76 1:59.69
3 Bowersock, Lousie 80 Coast-33 2:12.74
1:04.02 2:12.74
Event 40 Men 19-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Conk, Will 24 Mission-33 58.80
28.46 58.80
2 Adnan, Kareem 20 Uci-33 1:00.55
29.47 1:00.55
3 Flores, Enrique 21 Uci-33 1:01.13
4 Trowbridge, Jesse 21 Uci-33 1:03.25
29.70 1:03.25
Event 40 Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Herlihy, Brendan 26 Mission-33 59.23
29.13 59.23
2 Kopp, Jim 28 Nova-33 1:07.71
3 Sacks, Nate 26 Uci-33 1:13.08
34.57 1:13.08
Event 40 Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hochstein, Erik 34 Scaq-33 52.78
25.76 52.78
2 Vetter, Stefan 33 Unat-SDI-44 1:00.22
29.04 1:00.22
3 Mercier, Steve 30 Nova-33 1:00.48
28.98 1:00.48
4 Hope, Gary 34 Mission-33 1:01.11
29.12 1:01.11
5 Menzel, Todd 30 Team Tyr-30 1:01.84
29.47 1:01.84
6 Murphy, Liam 30 Nova-33 1:02.77
29.79 1:02.77
7 Wen, Brendon 33 Strawberrry Cany-24 1:02.90
30.07 1:02.90
8 Martin, Johnny 32 Nova-33 1:05.15
31.53 1:05.15
9 Alexander, Jason 33 Mission-33 1:06.44
31.61 1:06.44
10 DeJesus, Marcial 34 Mission-33 1:07.64
32.72 1:07.64
11 Wen, Patrick 30 Ucla-33 1:07.71
32.10 1:07.71
Event 40 Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Bergen, Bert 35 Uci-33 55.62
26.53 55.62
2 Loren, Gregory J 37 Solana Beach-44 59.34
27.80 59.34
3 Golden, Spencer J 38 ORCA-33 1:01.52
29.23 1:01.52
4 Fitzgerald, Mike 37 Scaq-33 1:02.60
5 Barbrick, Peter K 39 Nova-33 1:09.39
32.57 1:09.39
Event 40 Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Fujimoto, Stanley 42 Unat-SPMA-33 57.66
27.19 57.66
2 Sullivan, Daniel 42 Uci-33 59.13
28.92 59.13
3 Shumate, Tim 41 Nova-33 1:00.00
28.13 1:00.00
4 Steinbrinck, Scott 42 Unat-SPMA-33 1:00.43
28.86 1:00.43
5 Englehart, Chris 40 Team Masters-33 1:03.61
31.00 1:03.61
6 Willment, Steve 44 Mission-33 1:03.66
30.91 1:03.66
7 Schumacher, Dan 42 Nova-33 1:05.98
31.12 1:05.98
8 Graham, Errol 43 WH2O-33 1:10.14
32.92 1:10.14
9 Benner, Tord 43 Nova-33 1:10.17
33.56 1:10.17
10 Darby, Rich 41 Uci-33 1:14.87
34.01 1:14.87
11 Lindegren, Karl 42 Mission-33 1:22.77
38.24 1:22.77
12 Bahamon, Luis E 41 WH2O-33 1:25.58
38.99 1:25.58
Event 40 Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Carter, Paul V 45 Scaq-33 55.35
26.32 55.35
2 Wussler, Mark 47 San Diego-44 1:00.58
3 Buckley, Tim 47 Scaq-33 1:05.15
31.16 1:05.15
4 Bias, Philip H 48 Nova-33 1:08.43
32.31 1:08.43
5 Rabinowitz, Ilan 47 Mission-33 1:08.57
31.35 1:08.57
6 Bonano, Greg 45 Nova-33 1:12.57
34.77 1:12.57
7 Butler, Bill 46 San Diego-44 1:16.29
35.53 1:16.29
Event 40 Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Cross, Brook 52 Nova-33 1:07.93
33.45 1:07.93
2 Fink, Greg 53 Uci-33 1:09.50
33.87 1:09.50
3 Dahlen, Ed 51 Mission-33 1:17.38
35.98 1:17.38
Event 40 Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Watson, George A 55 Team Tyr-30 1:02.52
2 Davis, Don M 58 Mud Sharks-38 1:06.72
30.72 1:06.72
3 Selby, Douglas 57 HSAM-44 1:17.44
36.44 1:17.44
4 Huszcz, M.J. 55 Nova-33 1:33.03
Event 40 Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Amr, Med 60 Uci-33 1:18.56
36.92 1:18.56
2 Kovary, Steven A 61 Soba-38 1:19.07
38.69 1:19.07
3 Anderson, Fred W 60 Nova-33 1:19.21
37.41 1:19.21
Event 40 Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Bartle, Barry 70 Unat-SPMA-33 1:17.98
37.31 1:17.98
2 Kimball, Ken 72 San Diego-44 1:24.08
40.83 1:24.08
3 Rolph, Robert 71 Mission-33 1:38.01
45.91 1:38.01
Event 40 Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Achée, Emile 75 Coast-33 1:50.92
2 Paul, Eugene A 75 Nova-33 2:06.01
56.71 2:06.01
Event 40 Men 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Merrick, Bob 82 Coast-33 1:40.78
46.90 1:40.78
Event 40 Men 85-89 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Bowerstock, Woody 89 Coast-33 1:38.56
47.75 1:38.56
Event 41 Women 76-99 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-33 'A' 4:57.34
1) Dealva, Danielle 23 2) Flahive, Shannon 21
3) Lucas, Megan 23 4) Hickman, Gabriela 29
34.83 1:10.60 1:51.27 2:36.59 3:10.79 3:50.45 4:22.19 4:57.34
2 UC Irvine Masters-33 'A' 5:09.14
1) Buhagiar, Kristen 20 2) Showalter, Sara M 21
3) Gavigan, Stacey A 32 4) Larsson, Kristin 21
44.23 1:28.42 2:06.78 2:55.28 3:25.70 4:03.41 4:34.74 5:09.14
Event 41 Women 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 UC Irvine Masters-33 'A' 5:50.19
1) Turner, Abril 32 2) Tong, Connie 31
3) Kozowyk, Stephanie 33 4) Alvarez, Phyllis 43
46.13 1:32.68 2:13.53 3:03.58 3:39.96 4:25.94 5:05.54 5:50.19
2 Irvine Novaquatics-33 'A' 5:51.58
1) Clark, Helen 33 2) Lastelic, Barbara 36
3) Petersen, Fiona 29 4) Huszcz, Nicole 21
46.44 1:43.99 2:22.86 3:16.50 3:52.62 4:37.04 5:12.23 5:51.58
3 Mission Viejo Nadadores-33 'A' 6:25.13
54.92 1:53.43 2:37.15 3:27.29 4:03.46 4:52.32 6:25.13
Event 41 Women 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 UC Irvine Masters-33 'B' 7:20.40
1) Kubasek, Lynn 44 2) Foster, Jeri 36
3) Johnson, Lucy 55 4) Miles, Margie 50
51.24 1:47.13 2:36.43 3:34.70 4:24.77 5:41.33 6:27.15 7:20.40
Event 41 Men 100-119 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 UC Irvine Masters-33 'A' 5:03.78
1) Flores, Enrique 21 2) Dober, Tory 28
3) Yotter, Ethan 25 4) Jackson, Scott 27
39.70 1:22.79 1:59.24 2:43.00 3:14.28 3:50.57 4:24.33 5:03.78
Event 41 Men 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-33 'A' 4:00.35
1) Shumate, Tim 41 2) Tongate, Terry 42
3) Wasko, Frank A 42 4) Phalan, Jim 27
34.44 1:14.43 1:50.24 2:33.15 3:02.93 3:40.18 4:00.35
2 UC Irvine Masters-33 'A' 5:10.11
1) Darby, Rich 41 2) Bergen, Bert 35
3) Adnan, Kareem 20 4) Fink, Greg 53
41.36 1:25.01 2:07.45 2:56.63 3:26.74 4:00.70 4:34.57 5:10.11
Event 41 Men 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 UC Irvine Masters-33 'A' 4:31.90
1) Burns, Howard 51 2) Templin, John 48
3) Sullivan, Daniel 42 4) Zornig, Scott 43
33.59 1:08.76 1:43.91 2:24.82 2:54.94 3:28.83 3:57.97 4:31.90
Event 41 Men 200-239 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 West Hollywood Aquatics-33 'A' 5:23.44
1) Bordovsky, Mauro 46 2) Bauer, Jon 50
3) Figueiredo, Paulo 56 4) Larson, Charles A 50
36.28 1:17.04 2:01.20 2:51.99 3:28.70 4:11.90 4:46.48 5:23.44
2 UC Irvine Masters-33 'A' 6:25.15
1) Hoops, Alan L 49 2) Murray, Allen K 58
3) Schlup, Pat L 62 4) Amr, Med 60
54.73 1:54.11 2:36.76 3:23.02 4:03.26 4:54.96 5:37.94 6:25.15
Event 41 Mixed 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Mission Viejo Nadadores-33 'A' 4:39.12
1) Herlihy, Brendan 26 2) DeJesus, Marcial 34
3) Conk, Will 24 4) Hope, Gary 34
34.45 1:10.41 1:46.54 2:28.01 2:57.90 3:33.44 4:03.87 4:39.12
2 San Diego Swim Masters-44 'A' 5:25.80
1) Pipes-Neilsen, Karlyn 40 2) Sweeney, Kyle 19
3) Neilsen, Eric 37 4) Estelle, Leclerc 35
33.48 1:09.38 1:49.78 2:35.36 3:14.58 4:00.40 4:42.04 5:25.80
Event 41 Mixed 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Mission Viejo Nadadores-33 'A' 5:59.35
1) Rabinowitz, Ilan 47 2) Lindegren, Karl 42
3) Willment, Steve 44 4) Alexander, Jason 33
44.58 1:31.22 2:25.18 3:26.60 4:02.89 4:48.25 5:59.35
Event 41 Mixed 200-239 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-33 'A' 5:37.63
1) Bias, Philip H 48 2) Greenberg, Henry 54
3) Hayward, David 42 4) Neyenhuis, Dan 58
41.67 1:26.66 2:10.22 2:58.26 3:36.02 4:19.38 4:57.52 5:37.63
Event 41 Mixed 240-279 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Heartland Swim Association Mas-44 'A' 7:29.21
1) Selby, Douglas 57 2) Valderhaug, Marlee 61
3) Ramey, Marilyn A 62 4) Judson, Graham 74
45.38 1:31.38 2:28.75 3:33.75 4:31.04 5:34.75 6:29.18 7:29.21
Event 42 Men 25-29 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Dober, Tory 28 Uci-33 10:35.40
33.60 1:10.81 1:48.78 2:28.27 3:07.86 3:47.74 4:27.60 5:07.74
5:49.20 6:30.54 7:10.54 7:51.28 9:12.86 9:12.86 9:54.25 10:35.40
Event 42 Men 30-34 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Menzel, Todd 30 Team Tyr-30 9:25.71
32.50 1:07.11 1:42.24 2:18.10 2:53.52 3:29.32 4:05.27 4:41.13
5:16.98 5:53.13 6:20.44 7:04.55 8:15.95 8:15.95 8:51.66 9:25.71
2 Murphy, Liam 30 Nova-33 10:46.00
35.71 1:13.84 1:53.89 2:34.91 3:16.10 3:58.01 4:39.57 5:21.40
6:02.56 6:44.20 7:25.54 8:06.96 9:29.48 9:29.48 10:09.19 10:46.00
Event 42 Men 35-39 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Pease, Richard 37 TeamVortex - Rmm-32 9:29.55
33.15 1:09.37 1:45.26 2:21.43 2:57.18 3:33.37 4:09.01 4:44.83
5:20.68 5:56.40 6:32.31 7:08.22 8:19.77 8:19.77 8:55.25 9:29.55
2 Gardner, Nick 37 Scaq-33 11:46.81
37.62 1:22.09 2:05.30 2:49.94 3:34.18 4:19.30 5:04.66 5:50.59
6:36.24 7:21.71 8:07.05 8:51.98 10:21.18 10:21.18 11:04.85 11:46.81
Event 42 Men 40-44 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hayman, Philip 41 WH2O-33 10:22.48
33.95 1:11.90 1:50.70 2:30.72 3:10.48 3:49.96 4:29.43 5:08.83
5:47.62 6:26.99 7:06.08 7:45.74 9:03.27 9:03.27 9:42.66 10:22.48
2 Grecco, Paul 41 Nova-33 11:31.32
39.20 1:20.56 2:02.54 2:44.85 3:28.29 4:12.03 4:56.31 5:40.79
6:26.02 7:11.17 7:55.87 8:40.12 10:08.04 10:08.04 10:50.92 11:31.32
3 Hayward, David 42 Nova-33 12:22.66
1:26.40 3:01.20 4:36.28 6:11.45
7:46.52 9:21.80 10:56.34 10:56.34 12:22.66
Event 42 Men 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Hatton, Bruce R 45 WH2O-33 10:33.53
35.67 1:15.39 1:55.68 2:36.59 3:16.43 3:56.82 4:36.64 5:17.08
5:56.96 6:37.33 7:16.93 7:56.87 9:15.96 9:15.96 9:55.02 10:33.53
2 Bias, Philip H 48 Nova-33 11:06.49
36.75 1:19.01 2:01.44 2:44.29 3:25.64 4:08.46 4:51.19 5:33.32
6:15.15 6:58.49 7:40.95 8:22.44 9:45.74 9:45.74 10:27.07 11:06.49
Event 42 Men 50-54 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Olson, Jay 53 WH2O-33 12:19.42
40.98 1:26.78 2:13.01 3:00.57 3:47.74 4:35.30 5:22.07 6:08.70
6:55.80 7:43.12 8:30.45 9:17.38 10:50.21 10:50.21 11:35.75 12:19.42
Event 42 Men 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Watson, George A 55 Team Tyr-30 9:49.03
32.50 1:08.00 1:44.14 2:20.31 2:56.57 3:33.28 4:10.21 4:47.85
5:25.28 6:03.07 6:40.86 7:19.04 8:35.40 8:35.40 9:13.03 9:49.03
2 Davis, Don M 58 Mud Sharks-38 11:00.95
35.67 1:15.57 1:56.67 2:38.36 3:19.36 4:00.96 4:42.63 5:24.66
6:06.74 6:49.44 7:31.89 8:15.37 9:41.71 9:41.71 10:22.85 11:00.95
3 Selby, Douglas 57 HSAM-44 11:50.74
1:24.35 2:54.37 4:24.26 5:54.89
7:25.42 8:55.70 10:24.66 10:24.66 11:50.74
4 Trapp, Tom 58 Beach-33 14:45.66
48.28 1:41.34 2:35.10 3:30.79 4:25.66 5:22.22 6:17.71 7:13.76
8:09.94 9:06.83 10:03.24 11:01.37 12:54.59 12:54.59 13:50.50 14:45.66
Event 42 Men 60-64 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Bailey, Douglas 60 RIOGR-53 12:26.41
42.10 1:29.69 2:18.11 3:05.91 3:54.16 4:42.18 5:30.08 6:17.61
7:05.32 7:52.30 8:39.75 9:26.20 10:59.22 10:59.22 11:44.84 12:26.41
Event 42 Men 70-74 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 Bartle, Barry 70 Unat-SPMA-33 13:46.79
43.47 1:33.70 2:24.88 4:11.51 5:04.37 5:57.12 6:50.01
7:43.33 8:36.16 9:29.07 10:22.17 12:06.62 12:06.62 13:00.10 13:46.79