8/4/2000 - 8/4/2000
Munich, , Germany
VIII FINA World Masters Championships - Munich
event 29: 200m butterfly men
age group 90
1. (10091) Coon, Jesse 1910 Team Texas USA 08:22,48
age group 85
1. (12353) Caputi, Aldo 1915 Circolo Nautico Posillipo ITA 05:51,93
age group 80
1. (10048) Cerer, Anton M. 1916 OHIO Masters USA 04:46,15
2. (10728) Smith, Richard 1920 Walnut Creek Masters USA 05:15,85
3. (10114) Mitsch, Gerhard 1919 TSV Mannheim GER 06:04,87
4. (10659) Brink, Jack 1920 Old Edwardian Master RSA 06:26,63
---
(11219) Bricker, John 1920 Rinconada USA d.n.s.
age group 75
1. (14386) Ziegler, Jan 1925 PVK Brno CZE 03:57,18
2. (16071) Holy, Jaroslav 1925 SKP Kosice SLO 04:30,30
3. (11824) Najera-Contreras, Fernando 1922 YMCA MEX 04:48,38
4. (10834) Kelley, Art 1925 Arizona Masters Swim Club USA 04:49,38
5. (11478) Pfeiffer, Peter 1925 Rheingauer Schwimmclub GER 06:31,22
6. (10226) Strong, Doug 1925 DOC IU Masters Swimming USA 06:38,84
7. (12222) Smiriaguine, Vladimir 1921 Moscow University Swimming RUS 06:51,69
---
(11737) Pfersdorff, Robert 1924 1. SV Blau - Weiß Pirmasens GER d.n.s.
(12354) Jones, Glynn 1925 The Olympic Club USA 05:43,10 disqu.
BfG - Did not touch wall with both hands simultaneously at turn and/or finish.
age group 70
1. (10667) Graja, Brunello 1930 Genova Nuoto ITA 03:56,73
2. (10218) Torsney, Michael 1930 St.Petersburg Masters USA 04:03,66
3. (14606) Salek, Sidney 1930 Durham Light Masters NZL 04:45,88
4. (15021) Hagiwara, Masazumi 1927 Awaji Masters JPN 05:01,19
5. (14023) Drenkard, Jorge Otto Oscar 1928 A.S.N.A.M. Santa Fe-Rep. Argentina ARG 05:10,58
---
(15066) Weber, Valentin 1927 SV Bayreuth GER d.n.s.
age group 65
1. (11769) Müller, Werner 1933 Ludwigshafener Schwimmverein 07 e.V. GER 03:15,67
2. (10928) Müller, Hans-Jürgen 1935 SC Wasserfreunde München GER 03:24,64
3. (11203) Vogel, Siegfried 1934 SV-Gelnhausen GER 03:29,82
4. (11264) Krejci, Josef 1933 Schwimmklub Luzern "SKL" SUI 03:33,27
5. (10768) Banning, Seymour 1933 Heart of England GBR 03:38,26
6. (10651) Birmann, Saul 1934 Fluminense Football Club BRA 03:47,22
7. (12358) Loeliger, Dieter 1933 Adelaide Masters SA (Australia) AUS 03:50,90
8. (11442) Garnham, Robert 1935 Cape Town Masters Swimming Club RSA 03:54,70
9. (13253) Faust, Jörg 1933 SSV Ulm 1846 "old Stars" GER 03:55,46
10. (13550) Kashima, Yoshihisa 1933 Ursawa SR JPN 04:11,32
11. (10190) Kohnken, Charles 1931 St.Petersburg Masters USA 04:18,20
12. (11310) Shannon, Larry R. 1933 Una USA 04:24,29
13. (18131) Wudtke, Donald 1935 Olympic Club USA 04:31,36
---
(10207) Walker, Thomas 1935 City of Chester GBR d.n.s.
age group 60
1. (10787) Schöpke, Günter 1940 TuS Rotenburg e.V. von 1861 GER 02:52,73
2. (10080) Cumming, David Frank 1938 Eastbourne Swimming Club GBR 02:57,43
3. (12475) Wermelskirchen, Peter 1939 TSV Bayer Dormagen GER 03:14,82
4. (13972) Jager, Ernst 1937 SSV Schrobenhausen GER 03:17,62
5. (13675) Lowag, Jürgen 1939 SGS Berlin GER 03:21,43
6. (10198) Daniell, Michael 1940 Bracknell GBR 03:24,35
7. (16885) Raczynski, Marian 1936 K. P. Masters Swidnik POL 03:25,38
8. (11110) Adams, Herbie 1940 Bristol Masters GBR 03:25,86
9. (10772) Grösser, Herbert 1940 MTV Goslar GER 03:34,81
10. (12270) Wingate, Ivan 1938 Atlantis AUSSI Masters Swimming AUS 03:35,21
11. (11492) Fox, Robert A. 1937 The Olympic Club USA 03:47,63
12. (10774) Niggemann, Jürgen 1938 MTV Goslar GER 03:53,79
13. (14385) Brozek, Karel 1936 PVK Brno CZE 03:55,85
14. (15132) Bossert Schwarze, Ingolf 1940 Tenerife Master ESP 03:56,52
15. (15055) Arbel, Reuven 1936 Hap Naharia ISR 03:57,94
16. (13567) Hoshino, Akira 1938 Sporting World Levin Nerima JPN 04:04,50
17. (11827) Aznar Romero, Rodolfo 1940 Acuatica Nelson Vargas MEX 04:05,52
---
(12376) Ingram, Keith 1940 Heart of England GBR d.n.s.
age group 55
1. (17118) Faure, Jean Claude 1945 Alliance-Dijon-Natation FRA 02:45,75
2. (12650) Parr, Derek 1944 Otter Swimming Club GBR 02:49,59
3. (10216) Stockhammer, Peter 1945 Delphin Herzogenaurach GER 03:00,65
4. (11338) Hanou, Rob 1943 Oceanus NED 03:02,35
5. (13472) Gronki, Wolf - Dieter , Dr. 1943 SG Mainz GER 03:02,91
6. (10703) Canepa, Carlos 1943 Peru Masters PER 03:08,78
7. (14001) Hensches, Detlev 1943 Mönchengladbacher SV GER 03:16,19
8. (10653) Osterroth, Klaus 1943 SV Göppingen 04 GER 03:17,48
9. (11691) Kurhajec, Dr., Paul 1941 Schwimmunion Wien AUT 03:20,95
10. (16818) Novitskiy, Yaroslav 1945 V. Belyaevis ´All-Stars`SC RUS 03:25,72
11. (11169) Hillstrom, Josef F.S. 1944 Amakhosi RSA 03:27,22
12. (10417) Shaw, James F. 1941 Rinconada USA 03:28,24
13. (10127) Miller, Rodney 1943 Eastbourne Swimming Club GBR 03:33,95
14. (10783) Stewart, James 1942 Blackfin RSA 03:35,58
15. (11554) Kra´l, Cyril 1943 SG Leonberg-Renningen GER 03:35,97
16. (13450) Heuck jr., Kenneth 1944 Great Ohio Swim Team USA 04:04,10
17. (10727) Juhala, Richard H. 1943 United States Masters Swimming USA 04:20,42
---
(13924) Schröder, Bernd 1943 SC Humboldt - Uni Berlin GER d.n.s.
(13475) König, Wolfgang 1945 Mainzer Schwimmverein 1901 GER 00:00,00 disqu.
GK - Swimmer did not finish.
age group 50
1. (12541) Tanner, Dave 1950 DOC IU Masters Swimming USA 02:28,67
2. (13346) Krawczyk, Jacek 1949 WSP Masters Warszawa POL 02:35,31
3. (12664) Ferreira, Geoffrey 1949 Trinity Masters TRI 02:43,72
4. (11038) Levinson, David 1950 Rinconada USA 02:46,59
5. (13945) Packenius, Josef 1948 SC Humboldt - Uni Berlin GER 02:48,11
6. (15479) Csaba, Gábor 1947 Budapest Senior HUN 02:51,22
7. (10568) Uytenbogaart, Donald 1947 De Dolfyn-Amsterdam NED 02:51,49
8. (14343) Morin, Paul 1950 Longvilliers Club FRA 02:52,46
9. (14641) Morrow, Mike 1950 Calgary Master Swim Club CAN 02:52,61
10. (10674) Koch, Klaus 1946 Algonquin Aquatic Club CAN 02:57,23
11. (11361) Short, Graham 1946 Heart of England GBR 03:00,02
12. (12009) Motta, Paulo Roberto Pierre 1948 Clube Paineiras do Morumby BRA 03:03,73
13. (17282) Heintz, Hubert 1948 Stade Laurentin Natation FRA 03:06,78
14. (13847) Schulze, Karl 1949 PSV Eichstätt GER 03:13,97
15. (11138) Morche, Ulrich-Utz 1946 Schwimm-Club Seevetal GER 03:19,93
16. (13283) Ciupek, Jozef 1946 Masters Opole POL 03:35,26
17. (14685) Wolniewicz, Mieczyslaw 1949 TS Olimpia Poznan POL 03:37,27
18. (10775) Kaiser, Hans-Jürgen 1950 MTV Goslar GER 03:37,33
19. (17117) Piffaretti, Gilbert 1950 Cercle des Nag.Draguignan FRA 03:42,55
20. (12535) Marchetti, Francesco 1949 Polisportiva Sangiulianese ITA 03:43,38
21. (14171) Rojas, Horacio 1950 Valle Arriba Athletic Club VEN 03:53,96
---
(11534) Chen, Niu 1949 Chinese Taipei Swimming Club TPE d.n.s.
(11273) Cooper, Donald 1950 Master Swimming of British Columbia CAN 03:12,69 disqu.
GA - False start.
age group 45
1. (15220) Horner, Bradley 1954 Wisconsin Masters Aquatic Club USA 02:19,42
2. (15658) Vandam, David 1955 Heart of Texas Swim Masters USA 02:25,91
3. (15557) Szczukowski, Detlef 1955 PV-Triathlon-Witter GER 02:29,21
4. (13081) Araldi, Franco 1952 Canottieri Mincio ITA 02:40,50
5. (10384) Howles, John 1954 Pontypool GBR 02:49,17
6. (10654) Ploszynski, Wolfgang 1954 SV Göppingen 04 GER 02:49,90
7. (14762) Weber, Karl Heinz 1952 ATS Kulmbach GER 02:54,26
8. (13139) Chiarolini, Daniele 1953 A.S. Bergamo Nuoto ITA 02:54,98
9. (14404) Dastlik, Petr 1953 SC Plav. Areal Pardubice CZE 02:55,05
10. (12115) Guillemoz, Paul 1954 A.N.Romograntin FRA 03:00,45
11. (10012) Soliman, Farid Fares 1953 Pointe Claire Masters Swim Club CAN 03:03,82
12. (13409) Busche, Günter 1951 SC Barsinghausen GER 03:07,93
13. (11942) Schoch, Wolfgang 1951 Velberter SV 1913 GER 03:09,32
14. (13830) Couillier, Raymond 1953 ZC Maasmechelen BEL 03:17,55
15. (11560) Kasuya, Isao 1954 Big Nanao JPN 03:22,02
16. (12670) Carraglia, Claudio 1955 Erre Nuoto Fidenza ITA 03:22,09
---
(13623) Hauser, Frank-Türk 1952 SGS Berlin GER d.n.s.
(11330) Pearson, Graham 1952 Gateshead & Wickham S.C. GBR 00:00,00 disqu.
GK - Swimmer did not finish.
age group 40
1. (10377) Specht, William 1958 St.Petersburg Masters USA 02:13,83
2. (16312) Podmarev, Timour 1957 Moscow Swimming Club,NEPTUNE RUS 02:23,05
3. (16544) Thomsen, Michael 1960 Helsingor Swommeklub DEN 02:27,45
4. (12173) Christiansen, Glen 1957 SOIK Hellas SWE 02:27,64
5. (13698) Nörrenberg, Thomas 1960 TV Elsenfeld GER 02:32,14
6. (14196) Teixeira Neto, José Francisco 1958 Competition BRA 02:32,23
7. (14407) Pavlicek, Milan 1958 Neptun Praha CZE 02:32,74
8. (17243) Mathias, Regis 1957 Chenôve Natation FRA 02:33,52
9. (16955) Giardino, Massimo 1959 Due Ponti Sporting Club Roma ITA 02:34,66
10. (13108) Röhl, Thomas 1958 TSV 1850 Lindau GER 02:34,73
11. (11400) Kopsicker, Dieter 1959 SG SSF Marl-Hüls GER 02:36,65
12. (11829) Cano, David 1960 Acuatica Nelson Vargas MEX 02:37,11
13. (14940) Dahlinger, Klaus 1957 SV Dachau GER 02:37,96
14. (13050) Krapoth, Ralf 1956 SG Mülheim GER 02:42,38
15. (10934) Holle, Claus-Bernhard 1957 SG Weser-Ems GER 02:43,77
16. (13626) Gottfried, Günter 1956 SGS Berlin GER 02:43,88
17. (12360) Hilbig, Gerhard 1960 ASV Neumarkt GER 02:45,77
18. (11828) Blendl, Gilberto 1959 Acuatica Nelson Vargas MEX 02:46,76
19. (14635) Geidt, Hans Thomas 1959 EOSC Offenbach GER 02:52,94
20. (11503) De Valdes Bachs, Rafael 1957 Club Natacion Mijas ESP 03:00,05
21. (14569) Schäfer, Harald 1958 SG Landau-Offenbach GER 03:04,22
22. (16965) Marzullo, Stefano 1959 Due Ponti Sporting Club Roma ITA 03:04,82
23. (12076) Hunt, Nicholas 1956 Chelmsford Swimming Club GBR 03:06,56
24. (16719) Gabris, Dr., Franz 1956 TSV Schwabmünchen GER 03:49,74
---
(12772) Schnell, Harry 1960 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER d.n.s.
age group 35
1. (13359) Tiberti, Alessandro 1963 Flamingo Sporting Club ITA 02:16,82
2. (16945) Nanetti, Damiano 1962 A. S. Gymnasium Spilimbergo ITA 02:16,90
3. (13487) Clausi Jr., Roberto Mario 1964 Clube Curitibano BRA 02:19,85
4. (11600) Vazhenin, Igor 1964 Troyka Moscow RUS 02:21,95
5. (12533) Rainey, Peter 1965 Malvern Marlins AUS 02:23,80
6. (15722) Salas Michelena, Roberto 1964 Master Venezuela VEN 02:24,59
7. (13257) Gunnar, Persson 1961 Eslovs Simsallshap SWE 02:24,90
8. (13085) Streich, Uwe 1965 VFL Sindelfingen GER 02:25,61
9. (10628) Perez, Arnaldo 1962 Ymca-San Juan PUR 02:25,89
10. (16380) Kasperek, Piotr Jacek 1961 Lublinianka POL 02:28,54
11. (15846) Carvalho, Paulo 1961 Inatel/Por POR 02:28,98
12. (12983) Goosens, Jürgen, J.B.B. 1962 Koninklyke Zwemclub Neptunus Aalst BEL 02:29,01
13. (13980) Kleven, Jeff 1965 Burlington Masters' Swim Club CAN 02:30,39
14. (14509) Urban, Ferenc, Dr. 1964 Debreceni SUK HUN 02:31,07
15. (16139) Peccarisi, Fabrizio 1963 Rovigonuoto ITA 02:32,74
16. (17070) Lemaitre, Thierry 1964 Club Natation Maisons-Alfort FRA 02:35,40
17. (13064) Staebell, William(Bill) 1962 Gold Coast Masters USA 02:38,02
18. (10440) Gristwood, Andrew Thomas 1964 Grimsby Santa Marina GBR 02:38,34
19. (11133) Ribeiro, Custodio 1964 Academia Competition Brasil BRA 02:38,36
20. (10641) Reed, Julian 1965 City of Milton Keynes GBR 02:39,26
21. (16783) Tashkinov, Alexandre 1965 Neva Stars SC RUS 02:39,90
22. (17078) Cartier, Frank 1965 E.N. Caen FRA 02:41,21
23. (10027) Corben, Antony Mark 1962 Fareham Nomads GBR 02:41,83
24. (16901) Zmiejko, Wojciech 1963 Bialostockie Stowarzyszenie Plywackie Masters POL 02:48,30
25. (13412) Struß, Thomas 1963 SC Barsinghausen GER 02:51,84
26. (16980) Lais, Giorgio 1962 Due Ponti Sporting Club Roma ITA 02:52,44
27. (14247) Heinrich, Udo 1965 SV Blau-Weiß Lingen GER 02:52,93
28. (16015) Rodriguez Zamora, Jose Maria 1961 Club Natation Huelva ESP 02:57,60
29. (17050) Joly, Dominique 1964 Nantes ASPTT Natation FRA 03:00,85
---
(16939) Follmann, Markus 1964 Vorspiel SSL Berlin GER d.n.s.
age group 30
1. (16718) Vogel, Mark 1970 Vest Bröndby DEN 02:11,19
2. (11832) Moreno, Alesandro 1968 Acuatica Nelson Vargas MEX 02:15,06
3. (16819) Vozniak, Alexandre 1966 V. Belyaevis ´All-Stars`SC RUS 02:15,77
4. (12642) Hryharau, Sarhei 1966 Volna BLR 02:16,72
5. (12098) Gallet, Olivier 1966 AS Chamalieres-Monferrand FRA 02:18,48
6. (14137) Sorenson, Mike 1968 Alaska Masters Swimming USA 02:18,70
7. (15997) Wrasse, Andrè 1970 SG Region München GER 02:18,86
8. (16202) Ferrara, Davide 1970 Rovigonuoto ITA 02:19,06
9. (16387) Smans, Philip 1970 Nijlense Zwemclub BEL 02:19,84
10. (14547) Siqueira Celidonio, Helio Fernando 1967 Clube de Ragatas Vasco Da Gama BRA 02:21,66
11. (15645) Beck, Jens 1970 Alaska Masters Swimming USA 02:24,32
12. (15946) Tschierske, Jürgen 1970 SC Wasserfreunde München GER 02:25,66
13. (11147) Mielzynski, Daniel 1966 Academia Competition Brasil BRA 02:25,93
14. (14904) Tiedemann, Frank 1969 1. WV Wunstorf GER 02:27,11
15. (17088) Coutanceau, Christophe 1967 C.A. Orsay FRA 02:29,06
16. (14211) Boknecht, Heiko 1968 TSV Quakenbrueck GER 02:29,48
17. (14263) Karolyi, Christian 1967 BSC Robben GER 02:29,94
18. (13316) Vonderstrass, Markus 1969 SG-Regio-Freiburg GER 02:36,85
19. (11825) Lara Poo, Victor 1967 Acuatica Nelson Vargas MEX 02:41,09
20. (15671) Cusano, Mario 1970 N.C. Azzurra 91 ITA 02:41,31
21. (13304) Menendez, Vincent 1966 Mouettes de Paris FRA 02:42,19
22. (17031) Freund, Stefan 1969 1.Koblenzer Schwimmverein 03 GER 02:45,66
23. (11374) Beniquez Lopez, Alberto 1970 Levittown Master Puerto Rico PUR 02:46,51
24. (11287) Van den Heuvel, Paul 1970 Arethusa NED 02:47,72
25. (14794) John, Torsten 1970 Schwimmfreunde Unna GER 02:50,43
26. (12057) Platzhoff, Jens 1966 Heiligenhauser SV GER 02:52,75
27. (11963) Dully, Christian 1968 FSV-Frankenthalerschwimmverein GER 02:54,24
28. (12797) Missel, Peter 1968 SB Delphin Augsburg GER 02:59,46
29. (15878) Forner, José 1969 Universidad Pollitecnica de Valencia ESP 03:00,92
30. (14226) Abmeyer, Cord 1969 TSV Anderten GER 03:05,28
---
(11932) Venier, Roberto 1970 Cuneo Nuoto ITA d.n.s.
age group 25
1. (10060) Steinkötter, Uwe 1975 Schwelmer SC GER 02:11,61
2. (14405) Lipavsky, Jan 1975 SC Plav. Areal Pardubice CZE 02:15,95
3. (12333) Friedrich, Björn 1972 TV Gutheil Billstedt Hamburg GER 02:20,45
4. (16005) Kastner, Herbert 1975 Welser Turnverein 1862 AUT 02:21,80
5. (15325) Thiemann, Henry 1973 Sport-Club Riesa GER 02:23,31
6. (16786) Hasebe, Brant 1974 Alaska Masters Swimming USA 02:23,35
7. (16233) Dieckmann, Michael 1971 SV Nienhagen GER 02:23,48
8. (13901) Koch, Nico 1975 SK Sparta e.V. Konstanz GER 02:23,62
9. (14264) Krex, Harald 1973 BSC Robben GER 02:25,42
10. (16421) Winkelmann, Holger 1974 SV Hagen 94 GER 02:26,99
11. (12661) Zimmer, Michael 1974 Berliner Wasserratten 1889 e.V. GER 02:29,79
12. (16000) Schörkhuber, Karl Werner 1973 Welser Turnverein 1862 AUT 02:30,06
13. (17033) Nispel, Frank 1972 1.Koblenzer Schwimmverein 03 GER 02:30,38
14. (10569) Koning, Berry 1973 Delta steur NED 02:30,46
15. (15222) Cruz, Jonathan 1972 Gibraltar National Team GIB 02:30,56
16. (16504) Hanstein, Michael 1972 ASV Wuppertal GER 02:34,19
17. (16131) Haunstetter, Andreas 1972 TSV 1862 Obergünzburg GER 02:34,35
18. (14626) Gündogan, Serhad 1974 SKV Mörfelden GER 02:35,44
19. (16355) Bischoff, Thorsten 1974 SKG Sprendlingen GER 02:36,64
20. (17128) Jelijs, Michiel 1972 Trivia Groningen NED 02:36,70
21. (11557) Mayer, Steffen 1975 SG Leonberg-Renningen GER 02:37,73
22. (12853) Neumann, Michael 1975 Oldenburger SV GER 02:39,04
23. (15875) Malo Cantarino, Javier 1974 Universidad Pollitecnica de Valencia ESP 02:42,61
24. (11558) Stonies, Ralf 1973 SG Leonberg-Renningen GER 02:44,91
25. (13365) Battermann, Florian 1974 Sport-Club Langenhagen GER 02:54,01
26. (15889) Versari, Matteo 1975 A.S. Nuovo Nuoto ITA 02:54,93
27. (15135) Peter, Dominik 1974 SSG Altena GER 03:07,74
---
(15596) Marcato, Andrea 1974 Centro Nuoto Stra ITA d.n.s.