8/3/2000 - 8/3/2000
Munich, , Germany
VIII FINA World Masters Championships - Munich
event 25: 50m backstroke women
age group 90
1. (13608) Gottschalk, Margarete 1909 SC Delphin Ingolstadt GER 01:23,35
age group 85
1. (10164) Kennedy, Win 1913 St.Petersburg Masters USA 01:10,49
2. (11516) Adams, D.Irene 1915 Dalhousie Masters Club CAN 01:32,61
3. (12849) Lenigk, Margot 1911 San Mateo Master Marlins USA 02:28,45
---
(12160) Ayala de Cordoba, Esther 1915 Asociacion Rosarina de Nadadores Masters ARG 01:22,73 disqu.
GA - False start.
age group 80
1. (10730) Thein, Edith 1918 Hapoel Arad ISR 00:56,54
2. (13197) Thiel, Charlotte 1917 SSG 81 Erlangen GER 00:59,58
3. (11465) Van Rysel, Willy 1916 Spencer Swim Team GBR 01:04,46
4. (14642) Matsumoto, Kinko 1920 Sappro Masters JPN 01:10,03
5. (14894) Messing, Hildegard 1920 SSG Braunschweig GER 01:10,08
6. (16716) Björkman, Karen-Margrethe 1918 Hermes DEN 01:14,88
7. (11996) Olazaval, Olga 1920 Peru Masters PER 01:16,20
8. (10477) Buck, Elaine Mavis 1919 East Coast Masters RSA 01:25,90
9. (14741) Plesnik, Lucie 1920 SSV "Hellas" Emmerich 1921 e.V. GER 01:27,38
10. (13090) Jenssen, Ruth 1920 VFL Sindelfingen GER 01:32,54
11. (14121) Yoshida, Yoneko 1919 Aqlub Chofu JPN 01:32,80
---
(11520) Drake-Brockman, Judith 1920 Claremont Aussi Masters AUS d.n.s.
age group 75
1. (10228) Steadman, Doris Elizabeth 1924 Garden State Masters USA 00:45,62
2. (13341) Monahan, Joan 1925 Roskill Masters Swim Club NZL 00:51,07
3. (10421) Allnutt, Sarah T. 1923 Maryland Masters USA 00:52,80
4. (11072) Keteleer, Virginia 1925 Antwerpse Zwemclub Scaldis BEL 00:55,74
5. (10571) Aukema, Tonny 1921 De Terp NED 00:57,29
6. (12770) Schraub, Liselotte 1925 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 00:57,36
7. (16638) Frits, Lisa 1923 GI40 DEN 00:57,92
8. (15815) Kutti, Nora 1922 U-Club / Talllinn EST 01:03,65
9. (16344) Rochowiak, Ilse 1923 SC Poseidon Berlin GER 01:03,96
10. (14157) Aranjo, Almene Fernandes 1924 Master Nada Mais BRA 01:04,40
11. (11166) Moretti Rodrigues, Dina 1925 Esporte Clube Pinheiros BRA 01:04,92
12. (12552) Fritze, Ingeborg 1921 Düsseldorfer Schwimmclub v. 1898 GER 01:07,92
13. (12435) Tremmel, Ingeborg 1925 Schwimm-Club Hürth 1930 e.V. GER 01:07,98
14. (14640) Narita, Setsuko 1924 Sappro Masters JPN 01:09,89
15. (11337) Stoker-Koopmann, Annie 1923 Old Dutch NED 01:10,85
16. (14059) Yamamoto, Haruko 1923 Jexer Yotsuya JPN 01:13,48
17. (10155) Chammings, Nancye 1922 Spencer Swim Team GBR 01:18,68
18. (11179) Drusinski, Irene Cynthia 1922 Amakhosi RSA 01:22,06
---
(10900) Ramos, Aurea Frattini 1925 ATB-Fitness Center BRA d.n.s.
age group 70
1. (16641) Bendtsen, Karen Margrethe 1930 TIK DEN 00:43,83
2. (11115) Böhm, Edith 1928 BSV München GER 00:46,48
3. (12350) Gjöres, Kerstin 1927 SOIK Hellas SWE 00:46,66
4. (14341) Vymazalova, Ruzena 1926 PVK Brno CZE 00:52,40
5. (14103) Harakawa, Hideko 1929 Shizu Yuu-Kai JPN 00:52,95
6. (12165) Widahl, Eva-Britt 1926 SOIK Hellas SWE 00:53,52
7. (12526) Halter, Susan 1927 Camden Swiss Cottage GBR 00:55,33
8. (14370) Kimura, Etsuko 1929 JSS Izumo JPN 00:56,06
9. (11320) ten Oever, Elly 1929 Old Dutch NED 00:58,58
10. (15002) Ashizawa, Tomoko 1930 FC Wise JPN 01:00,09
11. (13497) Sodré, Dora 1930 Rio Masters BRA 01:00,42
12. (10424) Brenner, Marian 1930 Connecticut Masters USA 01:00,75
13. (15026) Endo, Taiko 1927 Mimi SC JPN 01:02,85
14. (13562) Murayama, Chieko 1930 Central Swim Club Chiba JPN 01:03,10
15. (16520) Jensen, Ulla Vallo 1927 Sporvejne IF DEN 01:04,42
16. (17035) Cayron, Georgette 1927 AS Omni Trappiste NATA FRA 01:04,47
17. (12777) Schied, Johanna 1929 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 01:04,66
18. (10013) Snyder, Hannelore 1930 Illinois Masters USA 01:04,78
19. (14079) Kusaka, Mie 1930 Win Fukushima JPN 01:06,35
20. (15041) Hirata, Toshiko 1929 Fuji SC JPN 01:06,86
21. (13490) Silveira, Iracema Guacya Ba 1927 Rio Masters BRA 01:08,82
22. (16271) Nakamura, Yasuko 1926 Oahu Club Kioicho JPN 01:12,30
23. (13644) Gruender, Jeane 1928 Missouri Valley USA 01:12,58
24. (11117) Rossberger, Sonja 1930 BSV München GER 01:15,49
25. (11940) Baldwin, Taeko 1926 Omaha Masters USA 01:19,95
26. (14678) Yoshizawa, Wakano 1927 NAS Hanahata JPN 01:25,59
27. (15037) Sasaki, Kazuko 1927 Kirin Mimi SC JPN 01:28,17
28. (12152) Mahmud de Krabler, Maria 1928 Asociacion Rosarina de Nadadores Masters ARG 01:51,41
29. (15400) Shimizu, Fujino 1926 My Swimming JPN 02:05,96
---
(11536) Vasconcellos, Maria das neves Meir 1926 Fluminense Football Club BRA d.n.s.
(15521) Nadobna, Izabela 1926 Wroct. Towarz. Ptywacvie Masters POL 01:06,03 disqu.
GA - False start.
age group 65
1. (12587) Johansson, Vivi-Ann 1935 Täby Sim SWE 00:44,75
2. (11506) Waldie, Mae 1935 Pointe Claire Masters Swim Club CAN 00:45,36
3. (11551) Ribeiro, Marcia Borelli 1934 Fluminense Football Club BRA 00:46,73
4. (14570) Hohlfeld, Lieselotte 1935 SC Magdeburg GER 00:48,18
5. (13568) Fujimoto, Keiko 1933 Island Takatsuki JPN 00:48,45
6. (11143) MC Cubbin, Miek 1935 San Mateo Master Marlins USA 00:48,84
7. (10181) Atwood, Barbara 1933 St.Petersburg Masters USA 00:50,64
8. (10684) Morton, Barbara 1933 Darwen A.S.C. Masters GBR 00:51,25
9. (15128) Fernandez de Misa Di, Concepcion 1934 Tenerife Master ESP 00:51,82
10. (14042) Goto, Aiko 1931 Win Fukushima JPN 00:52,29
11. (12102) Yoshinaga, Kimiko 1933 Hakuyo S JPN 00:53,21
12. (13493) Boghossian, Ena 1933 Fluminense Football Club BRA 00:53,63
13. (11523) Chen, Chia-Lu 1933 Chinese Taipei Swimming Club TPE 00:54,80
14. (15017) Oka, Kyoko 1935 Eguzasu Kyobashi JPN 00:54,81
15. (10755) Wolff, Maria Thereza M. 1934 Iate Clube do Rio de Janeiro-I.C.R.J. BRA 00:56,02
16. (10365) Reimer, Irmgard 1932 Sacramento Masters USA 00:56,42
17. (15040) Tanimoto, Tayomi 1931 Itsukaichi SS JPN 00:56,62
18. (16460) Higashi, Keiko 1935 Central Jiyugaoka JPN 00:57,17
19. (14115) Ueda, Teruko 1935 Yokohama SC JPN 01:00,43
20. (14268) Coffani, Ana Velba 1932 Esporte Clube Pinheiros BRA 01:02,17
21. (17272) Bruhn, Ursula 1933 SG HH West GER 01:04,63
22. (15388) Kato, Yukako 1934 CFC Issha JPN 01:05,96
23. (10713) Benavides, Rosa 1931 Peru Masters PER 01:06,17
24. (12104) Miyazaki, Sugiyo 1933 Hakuyo S JPN 01:06,90
25. (16229) Reihs, Elvira 1933 Wasserfreunde Brandenburg e.V. GER 01:07,39
26. (12965) Macedo, Irene De 1934 Amaral Masters BRA 01:08,16
27. (10145) Saito, Yoshiko 1935 Central Fitness Club Yoga JPN 01:10,28
28. (15034) Nakamura, Takako 1932 Mimi SC Kansai JPN 01:14,73
29. (13566) Ide, Motoko 1933 Ueda Masters SC JPN 01:16,22
30. (11495) Meliani, Brigitte 1933 Raja Maroc MAR 01:33,10
31. (15028) Sugimara, Mitsue 1933 Mimi SC JPN 01:36,82
---
(13491) Cerqueira, Mary 1935 Fluminense Football Club BRA d.n.s.
age group 60
1. (10179) Wilding, Margaret 1939 Haywards Heath S.C, GBR 00:37,84
2. (10422) Jordan, Betsy T. 1937 San Diego Swim Masters USA 00:40,38
3. (11489) Kinnaird, Alice 1936 Frankston Peninsula AUS 00:41,95
4. (10208) Walker, Brenda 1938 City of Chester GBR 00:43,57
5. (11470) Kastner, Ursula 1937 1. Paderborner Schwimmverein von 1911 GER 00:44,03
6. (14316) Jarosova, Eva 1936 Bohemians Prague CZE 00:44,81
7. (12553) Lange, Ingrid 1937 Düsseldorfer Schwimmclub v. 1898 GER 00:45,69
8. (16315) Mehnert, Karin 1938 SC Poseidon Berlin GER 00:46,41
9. (11617) Graue, Annelies 1937 Hannoverscher Schwimm-Verein 1892 e.V. GER 00:46,69
10. (11157) Goncalves, Maria Antonietta 1936 Esporte Clube Pinheiros BRA 00:47,91
11. (12644) Kennedy, Judy 1937 Omaha Masters USA 00:48,42
12. (14666) Radl, Rose-Marie 1939 1.FCN Schwimmen e.V. GER 00:48,51
13. (14699) Hirooka, Fusako 1937 ST Masters Kansai JPN 00:48,54
14. (15635) Simon, Eszter 1939 Budapest Senior HUN 00:49,82
15. (14111) Takahashi, Katsuko 1937 Win Fukushima JPN 00:50,14
16. (13377) Hasegawa, Toyoko 1939 Sigma SC JPN 00:50,94
17. (14728) Preston, Vallerie 1936 Kings Cormorants SC. GBR 00:51,05
18. (10518) Klüglein, Haide 1939 Flensburger SK GER 00:51,51
19. (10712) Leon, Vicky 1936 Peru Masters PER 00:51,75
20. (11543) Hsu, Chou Yuen-Yin 1939 Chinese Taipei Swimming Club TPE 00:52,00
21. (10836) Springer, Susan 1938 Stanford Masters USA 00:52,40
22. (14041) Kirihara, Chiyoko 1938 Hakuyo S JPN 00:52,85
23. (12168) Van Dyck, Florentine 1938 Antwerpse Zwemclub Scaldis BEL 00:53,08
24. (12063) Gladosch, Anneliese 1937 WFR Spandau GER 00:53,36
25. (10040) Kulentschenko, Ruth 1939 SSV Blau - Weiß Gersdorf GER 00:53,59
26. (14105) Sasaki, Sachiko 1936 Tokyu Tsukimino JPN 00:53,73
27. (15043) Nishijima, Kazuko 1938 Fuji SC JPN 00:54,03
28. (15390) Koyama, Junko 1937 Itoh SS JPN 00:54,34
29. (11366) Wardell, Ann Dorothy 1938 NOFIO Cymru GBR 00:54,66
30. (14697) Kimura, Kimiyo 1937 SC Renaissance Himeji JPN 00:57,71
31. (14082) Taraoka, Sunao 1939 Noma SS Medaka JPN 00:58,40
32. (14053) Okano, Kiyoko 1940 Tachikawa SK JPN 00:58,70
33. (15042) Seike, Michiko 1939 Fuji SC JPN 00:59,88
34. (14684) Sato, Setsuko 1938 Motoyama SS JPN 01:03,94
35. (15025) Koyama, Kayoko 1938 Mimi SC JPN 01:05,07
36. (13380) Hanaichi, Noriko 1940 Aris JPN 01:05,37
37. (12697) Reitenbach, Margarida 1940 Amaral Masters BRA 01:07,49
---
(11765) Prada, Irvenia L.S. 1939 Esporte Clube Pinheiros BRA d.n.s.
age group 55
1. (11130) Nabuco de Abreu, Silvana 1941 Club Atlhetico Paulistano BRA 00:37,11
2. (12349) Ohlsson, Margit 1945 SOIK Hellas SWE 00:38,31
3. (16373) Balla, Maria, Dr. 1944 Racing Club de France FRA 00:38,42
4. (10429) Bennett, Betty 1943 Illinois Masters USA 00:40,43
5. (15478) Bastek, Renata 1943 Wroct. Towarz. Ptywacvie Masters POL 00:40,52
6. (15632) Egervary, Marta 1943 Budapest Senior HUN 00:41,28
7. (11635) Pollard, Susan 1943 North Shore NZL 00:41,86
8. (10029) Pohlmann, Mary 1945 Illinois Masters USA 00:42,95
9. (11783) Hanke, Margret 1945 SSF Bonn GER 00:43,35
10. (14567) Richter, Marietta 1944 SC Magdeburg GER 00:44,01
11. (10750) Kokott, Willy 1942 Highway Masters Swimming Club RSA 00:45,17
12. (12299) Hewelcke, Petra 1942 SG Neukölln eV Berlin GER 00:45,44
13. (15628) Angyalföldi, Eva 1944 Budapest Senior HUN 00:45,61
14. (11153) Fuldauer-Köberle, Krista 1941 Esporte Clube Pinheiros BRA 00:45,91
15. (10128) Miller, Lynda 1944 Eastbourne Swimming Club GBR 00:46,44
16. (14550) Teich, Gerlinde 1941 WSG Jena-Lobeda GER 00:46,84
17. (13376) Sato, Shigeko 1945 Tokyo Marine JPN 00:46,98
18. (17297) Pérotin, Micheline 1941 Cercle Nageurs Vannes FRA 00:47,05
19. (13095) Gamm, Anita 1942 SG Kornwestheim - Marbach GER 00:47,70
20. (14031) Yamada, Kazuko 1945 Suiei - Kai JPN 00:47,99
21. (16757) Lansing, Frances 1945 Virtus Buonconvento ITA 00:48,34
22. (16434) Monstadt, Waltraud 1943 SV Blau-Weiss Bochum 1896 e.V. GER 00:48,66
23. (13402) Münstermann, Heide 1944 AMTV-Hamburg GER 00:49,56
24. (12344) Lauder, Sue 1943 Spencer Swim Team GBR 00:50,21
25. (14644) Nishida, Nobuko 1941 Sapporo AC JPN 00:51,83
26. (12107) Sato, Fumi 1942 Hakuyo S JPN 00:54,35
27. (13457) Kazuko, Okayama 1941 KSC Senri JPN 00:55,16
28. (10833) Ross, Marie-Jeanne 1943 Swimming Luxembourg LUX 00:57,05
29. (11568) Inoue, Masako 1942 Nittetsu Dainichi JPN 00:59,50
30. (13551) Terai, Hiroko 1941 Miyazaki Sadowara Masters JPN 01:00,07
31. (11051) Palmer, Valerie 1942 NOFIO Cymru GBR 01:00,89
32. (13374) Yoshikawa, Shizuko 1944 MRKH JPN 01:01,14
33. (11572) Ikeda, Izue 1941 KTV Tenroku JPN 01:08,72
---
(14173) Katz, Jane 1943 Empire State Masters USA d.n.s.
age group 50
1. (15031) Kihara, Michiko 1948 Mimi SC JPN 00:36,01
2. (12442) Fellows, Carol 1946 Spencer Swim Team GBR 00:37,42
3. (15335) Kraus, Angelika 1950 Wasserfreunde Wuppertal GER 00:38,01
4. (15518) Patoh, Magdolna 1948 Budapest Senior HUN 00:38,84
5. (15509) Kiszczak, Grazyna 1950 Wroct. Towarz. Ptywacvie Masters POL 00:39,30
6. (11434) Kruger, Sanderina 1949 Cape Town Masters Swimming Club RSA 00:40,05
7. (16293) Knecht, Yanic 1950 Stade Laurentin Natation FRA 00:40,09
8. (13688) Andräs, Petra 1950 OSC Bremerhaven GER 00:40,51
9. (16045) Hausnerova, Maria 1949 SnPDB Slovan Preividza SLO 00:41,41
10. (14076) Imaizumi, Etsuko 1950 Ryoyu JPN 00:41,66
11. (17339) Wolinski, Marina 1949 Kultur- und Sport-Club Straußberg GER 00:42,27
12. (11990) Brown, Jane 1949 Gloucester Masters GBR 00:42,64
13. (12615) Casey, Kathrine J. 1948 Pacific Northwest Aquatics USA 00:42,79
14. (11774) Breslin, Susan 1947 Verulam GBR 00:43,15
15. (11483) Mulsow, Karin 1947 Freier Wassersport Verein Vorwärts Hamburg e.V. GE 00:43,48
16. (10676) Fyfe, Joyce 1947 Coelacanth RSA 00:43,92
17. (14097) Osada, Etsuko 1949 Beau Sirene JPN 00:44,07
18. (16274) Kayamori, Hiroko 1949 Oahu Club Kioicho JPN 00:44,49
19. (14445) Safrankova, Zdenka 1946 Sportovni Plavecky Klub Liberec CZE 00:44,50
20. (14502) Schmich, Christine 1948 SU Salzburg AUT 00:44,66
21. (11820) Eichner, Inge 1949 TSV Mindelheim GER 00:45,11
22. (17018) Zedel, Christine 1947 SG Essen GER 00:46,30
23. (15263) Lindner, Maria 1950 Sport-Club Riesa GER 00:46,76
24. (10125) Mertins, Jutta 1949 VfL Michelstadt GER 00:47,04
25. (11789) Borrmann, Ursel 1949 SSF Bonn GER 00:47,48
26. (17869) Radermacher, Renate 1950 SC Hellweg 1949 Werl e.V: 00:48,27
27. (14681) Hanashima, Miyoko 1948 NAS Hanahata JPN 00:48,43
28. (11249) Pfeifer, Regina 1948 SVV Plauen GER 00:48,59
29. (14654) Lutowicz, Maria 1950 WBK Poznan POL 00:48,65
30. (13465) Hirano, Etsuko 1949 KSC Senri JPN 00:48,99
31. (12231) D`Angelo, Maria Alicia 1949 Asociacion Rosarina de Nadadores Masters ARG 00:51,03
32. (16276) Morita, Yoshimi 1950 Oahu Club Kioicho JPN 00:52,84
32. (13379) Moroishi, Harumi 1950 Sigma SC JPN 00:52,84
34. (10922) Nitta, Nobuko 1947 Island Takatsuki JPN 00:53,85
34. (13373) Ogasawara, Keiko 1946 Sigma SC JPN 00:53,85
36. (11548) Figueiredo, Vera Lucia de 1947 Rio Masters BRA 00:54,31
37. (17317) Zeise, Magdalene 1946 SG HH West GER 00:54,43
37. (11365) Weise, Dietlind 1948 Turngemeinde Kitzingen - TGK GER 00:54,43
39. (11567) Ishibashi, Ryoko 1948 BIG-S Werinton JPN 00:58,54
40. (14081) Fujli, Atsuko 1948 Takaido SC JPN 00:45,09
40. (16255) Minoshima, Toshiko 1946 Oahu Club Kioicho JPN 00:59,90
42. (16583) Eriksson, Judy 1946 Lillerud SK DEN 01:18,22
---
(13259) Wilkins, Bernice 1947 Heart of England GBR d.n.s.
age group 45
1. (17178) Duprez-Bazureau, Bénédicte 1951 ASPTT Paris Natation FRA 00:34,48
2. (10697) Kirkpatrick - Reno, Nancy 1955 Daland Swim School Masters USA 00:34,66
3. (17151) Le Noach-Bozon, Sylvie 1955 Enfants de Neptune de Tours FRA 00:36,13
4. (14284) Stubbe, Barbara 1954 BSC Robben GER 00:36,81
5. (13966) Lowe, Julie 1955 Spencer Swim Team GBR 00:38,16
6. (10430) Moreira, Giovana 1955 Rio Masters BRA 00:38,82
7. (12204) Price, Colette 1955 Arfon Masters GBR 00:38,91
8. (11816) Tunnicliffe, Kathleen 1952 Borough of Wolverhampton GBR 00:39,72
9. (15057) Joffe, Rona 1951 M.G.H.Master Givat Haaim ISR 00:40,25
10. (10690) Malik, Tatiana 1952 TuS Rotenburg e.V. von 1861 GER 00:40,58
11. (16349) Orth, Eva 1954 TSV Mannheim GER 00:40,82
12. (13613) Markus, Martina 1955 SC Delphin Ingolstadt GER 00:41,14
13. (10483) Bailey, Colleen 1954 East Coast Masters RSA 00:41,45
14. (10562) Sato, Junko 1954 Japan Masters Swimming JPN 00:41,48
15. (14400) Strakova, Jana 1953 SC Plav. Areal Pardubice CZE 00:41,52
16. (15327) Dach, Gaby 1951 1. SSV Ingelheim 1966 e.V. GER 00:43,01
17. (11177) Blair, Lynne 1952 Amakhosi RSA 00:43,30
18. (11054) Schwart, Barbara 1952 TSV Hohenhameln GER 00:43,81
19. (11717) Fuentes, Veronica 1951 Master Monterrey MEX 00:43,87
20. (15541) Lang, Ruth 1954 SV 99 München GER 00:43,95
21. (11256) Speirs, Maureen 1953 Highway Masters Swimming Club RSA 00:44,57
21. (16928) Ressel, Anne 1951 Schwimmverein Ergoldinger Haie e.V. GER 00:44,57
23. (13284) Raczynska, Krystyna 1954 Masters Opole POL 00:44,98
24. (16352) Mazura, Christel 1953 TV 1861 Neu Isenburg GER 00:45,02
25. (15581) Schneider, Karin 1952 SV 77 Neufahrn GER 00:45,09
26. (11226) Hofmann, Renate 1952 TSG Schwäbisch Hall GER 00:45,25
27. (16656) Spöer, Hanne 1955 RAP Danmark DEN 00:45,59
28. (10548) Suarez, Yolanda 1953 Ymca-San Juan PUR 00:45,63
29. (11684) Blume, Ilse 1952 SSG Neptun Germering e.V. GER 00:46,89
29. (11171) Mackenzie, Catrina Johanne Mari 1955 Amakhosi RSA 00:46,89
31. (14524) Mello, Fernanda 1953 Fluminense Football Club BRA 00:47,20
32. (16090) Lannoy, Francoise 1955 C.N. Gresivavdan FRA 00:47,32
33. (10121) Sachs - Tils, Ute 1951 Würselener Schwimm-Club e.V. GER 00:47,71
34. (12421) Weinzierl, Brigitte 1952 SV Lohhof e.V. GER 00:48,50
35. (13461) Carter, Karen 1955 Rose Bowl Masters USA 00:48,99
36. (12537) Barham, Ann Margaret 1951 Northland NZL 00:49,68
37. (13555) Yamaguchi, Taeko 1952 Sadowara Kujira Masters JPN 00:54,31
38. (17400) Menezes, Esmeralda 1953 Masters Ceará BRA 01:04,86
39. (12224) Nardone, Angela Victoria 1951 Asociacion Rosarina de Nadadores Masters ARG 01:18,22
---
(15510) Baranyi, Judit 1954 Budapest Senior HUN d.n.s.
age group 40
1. (12861) Martorell, Aroma 1958 Academia 4*1 Fiat Milano BRA 00:33,72
2. (10441) Wilde, Lesley 1959 NOFIO Cymru GBR 00:34,46
3. (10686) Shonkwiler, Cathy 1960 St.Petersburg Masters USA 00:34,58
4. (17148) Beucher-Fezard, Elisabeth 1959 Enfants de Neptune de Tours FRA 00:34,70
5. (13878) Cimdins, Ute 1958 SG Dortmund GER 00:35,30
6. (14318) Kralova, Svatava 1960 KSP KLADNO CZE 00:36,54
7. (11254) Fisher, Angela 1956 Heart of England GBR 00:36,67
8. (12952) Cavanaugh, Debbie 1958 Gold Coast Masters USA 00:37,07
9. (13961) Weedermann, Ilona 1960 Saalfelder Schwimmverein e.V. GER 00:37,21
10. (15918) Roggenbuck, Gabriele 1957 Köpeniker Sportverein Ajax GER 00:37,41
11. (13970) Roas, Petra 1960 FWM München GER 00:37,62
12. (16811) Wang, Yan 1956 Chinese swimming Association CHN 00:38,10
13. (16495) Memmert, Anne 1960 TSV Neustadt GER 00:38,87
14. (17239) Bouckaert, Catherine 1960 Cocktail 14 FRA 00:39,22
15. (12398) Wojciechowski, Ute 1959 Schwimm-Club Dinslaken e.V. GER 00:39,63
16. (12197) Ernstberger, Susanne 1959 Turnerschaft Arzberg GER 00:39,65
17. (11725) Voelmy, Constanze 1960 Köpeniker Sportverein Ajax GER 00:39,69
18. (10722) Caillaux, Caroll 1957 Peru Masters PER 00:39,70
19. (13243) Weiglein-Winkler, Petra 1957 TV Memmingen GER 00:39,85
20. (14254) Crisp, Jane 1956 Canterbury GBR 00:40,04
21. (12736) Ramirez, Roxana 1958 Vetereans Zadar CRO 00:40,35
22. (12390) Tscherny, Ingrid 1960 Schwimm-Club Dinslaken e.V. GER 00:40,45
23. (10583) Van der Molen, Pia 1960 H.Z.&P.C.Heerenveen NED 00:41,00
24. (10272) Sato, Toshimi 1959 PC Sayama JPN 00:41,16
25. (11510) Barraclough, Sandra 1959 Barnet Copthall GBR 00:41,19
26. (10186) Cox, Alison Claire 1960 Y SWIM GBR 00:41,44
27. (16213) Bossen, Petra 1959 TSV Schwerin e.V. GER 00:42,24
28. (10553) Kaiser, Carla 1958 SSV Freiberg 00:42,64
29. (10500) Valenta, Christel 1956 SV 04 Zwickau GER 00:42,68
29. (15568) Menhart, Monika 1959 SV 99 München GER 00:42,68
31. (13129) Roßbach, geb. Hankel, Eva 1956 Post SV GER 00:43,06
32. (15158) Wille, Erika 1956 Schwimmverein Kamen 1891 GER 00:43,10
33. (17073) Passieux, Christine 1957 Club Natation Maisons-Alfort FRA 00:43,14
34. (17019) Vohwinkel, Judith 1960 SG Essen GER 00:43,21
35. (10924) Yonezawa, Mikiko 1956 Island Takatsuki JPN 00:43,63
36. (12748) Wolf, Angelika 1956 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 00:43,68
37. (13291) Czarnecka, Iwona 1956 Masters Opole POL 00:43,99
38. (10835) Grahn, Therese 1959 Swimming Luxembourg LUX 00:44,27
39. (11174) Drusinsky, Sarina Freda, Dr. 1956 Amakhosi RSA 00:44,44
40. (11899) Willgeroth, Gudrun 1960 Harzer Sportverein Wernigerode GER 00:44,59
41. (14319) Stlukova, Lenka 1960 Sportovni Plavecky Klub Liberec CZE 00:44,96
42. (11760) Stella, Karin 1958 SG Oberhausen, DJK GER 00:45,87
43. (10279) Jünemann, Gabriele 1960 S.V.Neptun Herne GER 00:46,05
44. (17289) Pascaud, Geneviene 1958 Bordeaux Etudiants Club FRA 00:52,36
---
(10172) Lippel-Hedderich, Monika 1958 Delmenhorster Schwimmverein 05 GER d.n.s.
age group 35
1. (14276) Buttgereit, Ina 1964 1. Schwimmclub Greiz GER 00:33,35
2. (13150) Lipski, Claudia 1962 SG Wiste GER 00:33,88
3. (14279) Romberg, Ute 1961 BSC Robben GER 00:33,98
4. (12687) Schriger, Joan 1964 The Olympic Club USA 00:34,12
4. (1044) Reinisch, Rica 1965 SC Delphin Eschweiler GER 00:34,12
6. (10701) Villar, Luisa 1962 Peru Masters PER 00:34,55
7. (16111) Saemann, Kirsten 1964 SG Schwimm-Region Karlsruhe GER 00:34,92
8. (11632) Grace, Jacqueline 1962 Heart of England GBR 00:35,31
9. (13124) Peukert, Elke 1963 Post SV GER 00:35,97
10. (15244) Heath, Natalie 1965 Gateshead & Wickham S.C. GBR 00:36,50
11. (10646) Comerford, Belinda 1962 City of Milton Keynes GBR 00:36,59
12. (16467) Kiefner, Jana 1964 SV Gera GER 00:37,10
13. (14897) Gierke, Dorit 1965 1. WV Wunstorf GER 00:37,17
14. (14329) Kudelova, Bronislava 1963 SK Kridla Valachu Vsetin CZE 00:37,38
15. (10647) Strauss, Heike 1963 SC Wiking Herne GER 00:37,45
16. (17228) Larreture, Marie Pierre 1964 Jeunesse Natation Compiegne FRA 00:37,51
16. (14419) Kresalkova, Miroslava 1965 SK Spolchemie Usti/L. CZE 00:37,51
18. (13818) Matula, Gabriele 1964 Schwimmunion Mödling AUT 00:37,52
19. (13853) Recke, Andra 1963 ESV Büchen GER 00:37,57
20. (14863) Arlich, Uschi 1961 SV Würzburg 05 GER 00:37,69
21. (16053) Meyer, Anke 1961 TSV Veffeln GER 00:37,73
22. (13306) Wulf, Andrea 1962 SG Lübeck GER 00:37,93
23. (16432) Brkowski, Gabriele 1961 SV Hagen 94 GER 00:37,94
24. (11460) Burbridge, Jayne 1961 RAF Swimming Association GBR 00:38,17
25. (10781) Howe, Denise 1961 SPONDON GBR 00:38,50
26. (13843) Plogmann, Birgit 1963 SV Halle GER 00:38,66
27. (17356) Macht, Kerstin 1962 ESV Frankfurt/Oder 1948 GER 00:38,83
28. (15685) Tenner, Ute-Christiane 1964 Meissener SV GER 00:38,96
29. (14950) Resech, Christine 1964 SV Dachau GER 00:39,49
30. (14803) Herrmann, Iris 1963 SG Nürnberg GER 00:39,70
31. (12183) Will, Kerstin 1964 TSV Einheit Süd Chemnitz GER 00:39,87
32. (12394) Weber, Sylvia 1962 Schwimm-Club Dinslaken e.V. GER 00:40,35
33. (13122) Wilhelm, Kirsten 1961 Post SV GER 00:40,57
34. (17255) Schulz, Sabine 1965 Berliner Schwimmclub Delphin GER 00:40,60
35. (14242) Ottavi, Laura 1963 A.S. Helios Southlands ITA 00:40,85
36. (12431) Lortz, Susanne 1963 SV Lohhof e.V. GER 00:40,99
37. (11069) Kugel-Meitzner, Synke 1964 SC Siemensstadt Berlin GER 00:42,31
38. (13127) Strecker, Bärbel 1962 SV Senftenberg GER 00:42,66
39. (10118) Dickinson, Kathleen 1962 Ashington ASC GBR 00:42,78
40. (12694) Howells, Cathrin 1963 Maidenhead Amateur Swimming Club GBR 00:43,59
41. (14243) Bannoni, Mari 1961 A.S. Helios Southlands ITA 00:43,81
42. (15356) Essler, Irina 1963 SSV Ostring 93 e.V. GER 00:44,03
43. (12314) Meier, Eveline 1965 SC Thalwil SUI 00:44,18
44. (11252) Taubald, Carola 1964 SVV Plauen GER 00:44,56
45. (17191) Vesselovsky, Kira 1962 Cercle des Nageurs de Marseille FRA 00:44,64
46. (10764) Chappell, Klaudia 1962 Swindon Area Masters(SAMS) GBR 00:45,74
47. (16209) Mursell, Lydia 1963 TSV Schwerin e.V. GER 00:46,38
48. (16175) Guidini Gomez, Marisa Campos 1965 Academia 4*1 Fiat Milano BRA 00:47,06
---
(11766) Prada, Flavia de Santis 1965 Academia 4*1 Fiat Milano BRA d.n.s.
age group 30
1. (15794) Rex, Anett 1969 Berliner TSC e.V. GER 00:32,50
2. (11471) Veale, Katherine 1966 Totnes GBR 00:32,83
3. (10030) Swatton, Joanna 1970 Fareham Nomads GBR 00:32,95
4. (14602) Deuring, Heike 1966 SSF Singen e.V. GER 00:33,17
5. (16687) Raagaard, Gitte 1970 Hvidove DEN 00:33,46
6. (15227) Lindborg, Caroline 1966 Trelleborgs Simsällskap SWE 00:33,62
7. (14357) Schubert, Manuela 1970 Warendorfer SU GER 00:33,63
8. (15996) Koller, Christine 1968 SG Region München GER 00:33,64
9. (13335) Hohmann, Elke 1968 1.SGV Mühlhausen GER 00:33,74
10. (15648) Czifrik, Hajnalka 1966 Budapest Senior HUN 00:34,31
11. (14902) Krietsch, Corinna 1969 1. WV Wunstorf GER 00:34,41
12. (11964) Anikina, Jelena 1967 NENDRE LTU 00:35,25
13. (11241) Zenner, Jaqueline 1969 SVV Plauen GER 00:35,27
14. (16067) Noskova, Slavomira 1968 SVK / SLBO SLO 00:35,47
15. (11230) Schlenker, Claudia 1970 TSG Schwäbisch Hall GER 00:35,98
16. (14371) Fukusumi, Kikune 1967 Excel Toyohashi JPN 00:36,17
16. (12776) Giovanardi, Manuela 1969 Modena Nuoto ITA 00:36,17
16. (17303) Deniziot, Beatrice 1967 Stade Clermontois Natation FRA 00:36,17
19. (10449) Burdich, Veronika 1970 SC Herford GER 00:36,40
20. (17133) Philipsen-Mooijman, Pepita 1966 LZ&PC de Haaien NED 00:36,55
21. (13880) Gilles - Silver, Maike 1966 Schwimmverein Wiking Kiel GER 00:36,66
22. (15598) Mendes Grilo, Anna Paula 1969 A-Dos-Loulos POR 00:36,69
23. (14948) Parker, Yulia 1970 Winchester City Penguins GBR 00:36,82
24. (11250) Uebel, Daniela 1966 SVV Plauen GER 00:37,03
25. (14870) Nickel, Petra 1969 SV Würzburg 05 GER 00:37,07
26. (15056) Varakuta, Alina 1966 M.G.H.Master Givat Haaim ISR 00:37,12
27. (16426) Skoda, Martina 1969 SV Hagen 94 GER 00:37,17
28. (17235) Hagen, Marianne 1969 SG Bochum-Wattenscheid GER 00:37,18
29. (10709) Portocarrero, Sandra 1967 Peru Masters PER 00:37,33
30. (14901) Klie, Anette 1968 1. WV Wunstorf GER 00:37,40
31. (13500) Scarpelli, Raquel 1969 Porto Acao Academia BRA 00:37,43
32. (16261) Biedermann, Iris 1966 SG Kreis Starnberg GER 00:37,74
33. (14359) Schuette, Gabreiele 1969 Warendorfer SU GER 00:37,85
34. (14240) Macci, Roberta 1967 A.S. Helios Southlands ITA 00:37,99
35. (10169) Oustrvchtchikova, Elena 1970 Seversk - Masters RUS 00:38,11
36. (13875) Hierath, Uta 1969 OSC Bremerhaven GER 00:38,14
37. (13274) Kosin, Natascha 1968 SG Wiste GER 00:38,21
38. (15359) Starke, Kerstin 1966 TUS Altwarmbuechen GER 00:38,55
39. (10345) Traveri, Stefania 1970 A.S. Pordenuoto ITA 00:38,62
40. (16897) Piwowarczyk, Elzbieta 1966 Bialostockie Stowarzyszenie Plywackie Masters POL 00:38,63
41. (14110) Iwahashi, Naoko 1968 Hirabari SS JPN 00:38,85
42. (10495) Oelßner, Cathrin 1967 SGS Verden /Dörverden GER 00:39,06
43. (17004) Pappalardo, Stefania 1968 Due Ponti Sporting Club Roma ITA 00:39,68
44. (14498) Hirner, Nicola 1969 SSG Günzburg - Leipheim GER 00:39,87
45. (13693) Weichselbraun, Monika 1967 Charlottenburger Nixe e.V. GER 00:40,37
46. (16736) Palomo Cuevas, Mafer Caridad 1967 Master Venezuela VEN 00:40,48
47. (10380) Niedermeyer, Valery 1969 St.Petersburg Masters USA 00:40,57
48. (17351) Lieske, Andrea 1967 Kultur- und Sport-Club Straußberg GER 00:40,96
49. (14261) Delgado, Marisol 1968 Ymca-San Juan PUR 00:41,03
50. (12196) Pflaum, Ute 1966 Turnerschaft Arzberg GER 00:41,25
51. (12410) Diedrichs, Ina 1968 SG Vahr/Sebaldsbrück Bremen GER 00:41,35
52. (16427) Fischer, Susanne 1967 SV Hagen 94 GER 00:41,79
53. (12186) Schmidt, Bärbel 1967 SG Schorndorf GER 00:41,93
54. (16406) Lehmannn, Doris 1967 SV Blau-Weiss Bochum 1896 e.V. GER 00:43,22
55. (11225) Willwacher, Eva 1969 TSG Schwäbisch Hall GER 00:43,61
56. (13162) Bove, Christina 1969 Dopolavoroferroviario Nuoto Livorno ITA 00:43,72
57. (17007) Narduzzi, Stefania 1967 Due Ponti Sporting Club Roma ITA 00:45,64
---
(15646) Csikány, Csilla 1968 Budapest Senior HUN d.n.s.
age group 25
1. (11847) Eichhorst, Anja 1971 Erster Offenbacher Schwimmclub GER 00:31,60
2. (12566) Kleff, Corinna 1973 SG Lünen GER 00:32,27
3. (14153) Rivera, Maria Carolina 1973 Valle Arriba Athletic Club VEN 00:32,80
4. (11328) Hutteman, Lianneke 1973 De Ysel Deventer NED 00:33,10
5. (12068) Groves, Jill 1974 Heart of England GBR 00:33,40
6. (12234) Bronitskaia, Oxana 1972 Snezinsk Masters RUS 00:33,85
6. (16517) Daube, Dana 1974 SC Neu-Isenburg GER 00:33,85
8. (16981) Macedo Soares Pereir, Cristiane 1973 Formula Academia BRA 00:34,00
9. (12477) Richter, Raphaela 1974 TSV Bayer Dormagen GER 00:34,03
10. (10695) Kleiner, Kriste Lynne 1975 New England Masters USA 00:34,09
11. (10527) Thiessen, Felicitas 1975 Flensburger SK GER 00:34,17
12. (15570) Puhm, Kia 1972 SVB SUI 00:34,19
13. (16358) Brandner, Silke 1973 TSV Katzwang GER 00:34,21
14. (14616) Sievert, Christiane 1972 SVD Tria Essen GER 00:34,47
15. (10670) Goodfellow, Louise 1971 Club Oylmpique de Sevres FRA 00:34,69
16. (14838) Faber, Heike 1974 SSV Trier GER 00:35,67
17. (17346) Schweitzer, Katja 1972 Kultur- und Sport-Club Straußberg GER 00:35,83
18. (11290) Nederkoorn, Wendy 1974 Arethusa NED 00:36,64
18. (16150) DiPascale, Sandra 1972 Cuneo Nuoto ITA 00:36,64
20. (10519) Erdmann, Anke 1971 Flensburger SK GER 00:36,76
21. (16072) Wittmann, Silke 1972 SV Region Stuttgart GER 00:36,87
22. (12942) Ziegler, Katrin 1971 SSG Saar Max Ritter GER 00:36,88
23. (13021) Ulrich, Verena 1974 Bitterfelder Schwimmverein 1990 e.V. GER 00:36,90
24. (14538) Zimmermann, Maren 1975 1.Potsdamer SV GER 00:36,95
25. (14800) Kiefer, Daliah 1973 Schwimmverein Kehl GER 00:36,96
26. (15153) Mathot, Sandrine 1971 Embourg Natation BEL 00:37,05
27. (14839) Gitsels, Claudia 1972 SSV Trier GER 00:37,30
28. (14789) Cawthan, Tracey Amanda 1972 Nottingham SC GBR 00:37,41
28. (13040) Rier, Angela 1972 Langenberger Schwimmverein GER 00:37,41
30. (17342) Pfeffer, Grit 1971 Kultur- und Sport-Club Straußberg GER 00:37,52
31. (17462) Knöppler, Anke 1975 USV TU Dresden GER 00:37,64
32. (17226) Lopes Y Oso, Virginia 1975 Jeunesse Natation Compiegne FRA 00:37,88
33. (14748) Bollogino, Carina 1975 MTV Aalen GER 00:37,90
34. (10838) Andersen-Fischer, Michelle 1974 Swimming Luxembourg LUX 00:38,09
35. (11845) Eichler, Astrid 1972 1. Wassersportverein Selb e.V. GER 00:38,33
36. (11461) Attwood, Jane 1971 RAF Swimming Association GBR 00:38,43
37. (15276) Cicognani, Scilla 1975 AS Rinascita Nuoto UISP ITA 00:38,81
38. (11326) Hutteman, Henriejet 1971 De Ysel Deventer NED 00:39,06
39. (13702) Zagai, Ulrika 1975 Linköpings Allmänna Sim Sällsk SWE 00:39,55
40. (14265) Milanese, Maria 1975 Cuneo Nuoto ITA 00:39,70
41. (10204) Dineva, Iliana 1974 MADD - Quebec CAN 00:39,74
42. (16708) Lindbom, Karin 1972 Täby Sim SWE 00:40,08
43. (10205) Dineva, Zaharinka 1972 MADD - Quebec CAN 00:40,36
44. (16048) Knappkova, Sylvia 1975 Iuventa Bratislava SVK 00:40,66
45. (10266) Pfaff, Anja 1975 S.V.Neptun Herne GER 00:40,76
---
(16713) Christensen, Elise Stanley 1975 Vest Bröndby DEN d.n.s.