11/5/2004 - 11/5/2004
Bloomington, Indiana, USA
Northwestern vs. IU - 11/5/2004
Results
Event 2 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Northwestern 'A' NT 1:29.51 11
1) Grevers, Matt 2) Alexandrov, Mike
3) Bubolz, Kyle 4) Dexter, Ben
11.08 22.29 10.99 24.72 9.70 21.34 10.06 21.16
2 Indiana University 'A' NT 1:29.63 4
1) Hesen, Ben 2) Swander, Kevin
3) Ruth, Kyle 4) Russell, Colin
11.65 23.23 10.84 24.34 9.72 22.00 9.36 20.06
3 Indiana University 'B' NT 1:33.43 2
1) Jones, Mike 2) Clavier, Thomas
3) Halasz, Murph 4) Winck, David
12.24 24.59 11.07 25.60 10.06 22.38 9.85 20.86
4 Northwestern 'B' NT 1:34.32
1) Mercier, Phil 2) Torres, Louis
3) Kormushoff, David 4) Sourbeer, Jimmy
12.61 25.01 11.50 25.63 10.22 22.16 10.34 21.52
5 Indiana University 'C' NT x1:36.49
1) Madison, Niles 2) Baldwin, Hank
3) Tanner, Scott 4) Ossakow, Drew
13.02 25.84 11.54 26.29 10.04 22.60 10.08 21.76
Event 4 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fesenko, Sergiy Indiana NT 9:17.11 9
25.57 28.11 28.49 28.29 27.91 27.81 27.92 27.85
28.13 27.86 27.90 27.80 27.81 28.19 27.93 27.99
28.06 27.95 28.06 27.48
2 Davis, Brian NW NT 9:23.21 4
25.42 28.08 28.53 28.66 28.27 28.01 28.19 28.45
28.09 28.34 28.28 28.48 28.84 28.63 28.57 28.39
28.43 27.88 27.89 27.78
3 Brunfeldt, Alex Indiana NT 9:26.31 3
26.01 28.38 29.00 28.77 28.58 29.03 28.58 28.79
28.60 28.72 28.80 28.32 28.37 28.26 28.23 27.92
27.97 28.04 28.31 27.63
4 Bryant, Richard Indiana NT 9:29.03 2
26.13 28.31 28.76 28.78 28.71 28.71 28.57 28.77
28.74 28.63 28.50 28.41 28.34 28.21 28.91 28.68
28.66 28.80 28.83 27.58
5 McNeill, Ryan Indiana NT x9:42.15
26.60 28.90 28.94 29.02 28.87 28.93 29.02 29.05
29.24 29.15 29.23 29.27 29.21 29.36 29.37 29.67
29.64 29.79 29.79 29.10
6 Walls, Daniel NW NT 9:45.07 1
26.31 28.72 29.17 29.21 29.14 29.42 29.34 29.61
29.46 29.62 29.51 29.49 29.63 29.96 29.36 29.94
29.60 29.95 29.64 27.99
-- Sigfusson, Paul Indiana NT X9:43.95
27.29 29.74 29.92 29.53 29.43 29.55 29.68 29.48
29.23 29.44 29.25 29.39 29.26 29.39 29.25 29.17
28.99 28.89 29.03 28.04
Event 6 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Grevers, Matt NW NT 1:37.50 9
22.39 24.93 25.57 24.61
2 Patrick, Todd Indiana NT 1:38.41 4
23.17 24.80 24.96 25.48
3 Wever, Matt NW NT 1:39.88 3
23.91 25.45 25.58 24.94
4 Russell, Colin Indiana NT 1:40.25 2
23.53 25.46 25.74 25.52
5 Koehler, John Kevin Indiana NT 1:43.51 1
24.05 25.76 26.66 27.04
6 Sourbeer, Jimmy NW NT 1:43.88
24.63 26.67 26.48 26.10
7 Chambers, Jeff Indiana NT x1:48.13
24.87 27.20 28.10 27.96
Event 8 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hesen, Ben Indiana NT 49.92 9
11.71 12.35 13.01 12.85
2 Bubolz, Kyle NW NT 50.82 4
11.86 12.70 13.29 12.97
3 Jones, Mike Indiana NT 52.07 3
12.43 12.89 13.57 13.18
4 Simpson, Eric NW NT 53.74 2
13.16 13.44 13.69 13.45
5 Gustafson, Mike NW NT 53.77 1
12.79 13.42 14.04 13.52
6 Madison, Niles Indiana NT 53.81
13.11 13.52 13.76 13.42
7 Hayden, Alexander NW NT x57.25
13.40 14.43 14.70 14.72
Event 10 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Alexandrov, Mike NW NT 54.27 9
11.64 13.82 14.34 14.47
2 Swander, Kevin Indiana NT 55.30 4
11.94 14.34 14.45 14.57
3 Torres, Louis NW NT 56.59 3
12.36 14.26 14.79 15.18
4 Clavier, Thomas Indiana NT 57.42 2
12.00 14.64 15.14 15.64
5 Baldwin, Hank Indiana NT 59.00 1
12.33 15.03 15.47 16.17
6 Hehn, Ronnie Indiana NT x1:00.63
13.21 15.57 15.84 16.01
7 Lewno, Adam NW NT 1:00.67
13.14 15.12 16.30 16.11
8 Shin, Eric NW NT x1:04.45
13.49 16.79 16.55 17.62
Event 12 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fesenko, Sergiy Indiana NT 1:50.38 9
25.15 28.92 28.05 28.26
2 Halasz, Murph Indiana NT 1:51.89 4
24.90 28.85 28.99 29.15
3 Davis, Brian NW NT 1:51.91 3
25.61 28.64 29.42 28.24
4 Bryant, Richard Indiana NT 1:52.31 2
26.02 28.87 28.83 28.59
5 Jensen, Matt Indiana NT x1:52.75
25.17 28.10 29.47 30.01
6 Chret, Jon NW NT 1:54.81 1
25.66 29.06 29.73 30.36
7 Mercier, Phil NW NT 1:57.65
25.86 29.45 30.62 31.72
-- McNeill, Ryan Indiana NT X1:57.30
26.65 29.79 30.62 30.24
-- Tanner, Scott Indiana NT X1:57.56
25.72 30.16 31.04 30.64
Event 14 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Russell, Colin Indiana NT 20.78 9
10.15 10.63
2 Ruth, Kyle Indiana NT 20.88 4
9.98 10.90
3 Bubolz, Kyle NW NT 20.94 3
10.27 10.67
4 Kormushoff, David NW NT 21.23 2
10.56 10.67
5 Houchin, Lee Indiana NT 21.26 1
10.51 10.75
6 Winck, David Indiana NT x21.47
10.38 11.09
7 Dexter, Ben NW NT 22.01
10.74 11.27
-- Ellsworth, Brian Indiana NT X21.73
10.59 11.14
-- Millard, Ryan Indiana NT X22.14
10.72 11.42
Event 16 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Grevers, Matt NW NT 45.23 9
10.35 11.59 12.00 11.29
2 Patrick, Todd Indiana NT 45.62 4
10.43 11.27 11.90 12.02
3 Kormushoff, David NW NT 46.49 3
4 Houchin, Lee Indiana NT 46.56 2
10.97 11.31 12.24 12.04
5 Winck, David Indiana NT 47.01 1
10.72 11.77 12.35 12.17
6 Ossakow, Drew Indiana NT x47.61
10.73 11.68 12.46 12.74
7 Dexter, Ben NW NT 47.74
10.97 12.06 12.52 12.19
8 Sourbeer, Jimmy NW NT x47.97
11.33 12.06 12.32 12.26
-- Ellsworth, Brian Indiana NT X47.40
10.80 12.00 12.44 12.16
-- Millard, Ryan Indiana NT X48.50
10.97 12.27 12.74 12.52
Event 18 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Grevers, Matt NW NT 1:48.32 9
25.14 27.32 27.67 28.19
2 Hesen, Ben Indiana NT 1:51.59 4
25.42 27.95 28.66 29.56
3 Jones, Mike Indiana NT 1:52.06 3
26.19 28.14 29.11 28.62
4 Jensen, Matt Indiana NT 1:52.66 2
26.55 27.92 28.97 29.22
5 Madison, Niles Indiana NT x1:53.21
27.46 28.51 28.82 28.42
6 Simpson, Eric NW NT 1:54.79 1
27.39 29.31 29.11 28.98
7 Gustafson, Mike NW NT 1:57.81
28.09 30.09 29.36 30.27
8 Hayden, Alexander NW NT x2:06.48
29.07 31.57 33.03 32.81
Event 20 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Alexandrov, Mike NW NT 1:59.32 9
26.68 30.33 31.04 31.27
2 Swander, Kevin Indiana NT 2:02.99 4
27.58 30.72 31.62 33.07
3 Torres, Louis NW NT 2:03.66 3
28.22 31.84 31.88 31.72
4 Baldwin, Hank Indiana NT 2:06.18 2
28.48 32.04 32.38 33.28
5 Lewno, Adam NW NT 2:11.41 1
29.26 33.30 33.85 35.00
6 Halasz, Murph Indiana NT 2:12.38
30.33 34.71 33.87 33.47
7 Hehn, Ronnie Indiana NT x2:13.38
29.55 33.72 34.34 35.77
Event 22 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fesenko, Sergiy Indiana NT 4:31.35 9
25.41 27.56 28.09 27.98 28.02 27.37 27.73 27.36
24.22 27.61
2 Wever, Matt NW NT 4:32.79 4
25.65 27.99 27.98 27.92 27.97 27.74 27.43 27.37
26.65 26.09
3 Davis, Brian NW NT 4:32.87 3
25.10 27.64 27.93 28.20 27.97 27.41 27.79 27.63
27.01 26.19
4 Bryant, Richard Indiana NT 4:34.17 2
25.22 27.91 28.16 28.07 27.97 27.44 27.47 27.69
27.54 26.70
5 Koehler, John Kevin Indiana NT 4:38.43 1
26.65 28.70 28.74 28.19 27.91 27.83 27.81 28.01
27.59 27.00
6 Brunfeldt, Alex Indiana NT x4:39.52
25.76 28.12 28.13 28.46 28.08 28.20 28.27 28.22
28.43 27.85
7 Walls, Daniel NW NT 4:46.49
26.47 28.56 28.87 28.95 28.82 29.16 29.12 29.28
29.17 28.09
-- Sigfusson, Paul Indiana NT X4:41.46
25.90 28.50 28.68 28.35 28.26 28.27 28.15 28.11
28.78 28.46
-- McNeill, Ryan Indiana NT X4:43.45
26.33 28.49 28.76 28.57 28.55 28.42 28.56 28.79
28.65 28.33
-- Chambers, Jeff Indiana NT X4:44.61
25.72 29.21 29.05 28.60 28.41 28.41 28.86 28.84
29.19 28.32
Event 24 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bubolz, Kyle NW NT 49.63 9
10.70 12.35 13.13 13.45
2 Clavier, Thomas Indiana NT 49.68 4
10.57 12.51 13.13 13.47
3 Tanner, Scott Indiana NT 50.81 3
10.84 12.93 13.44 13.60
4 Halasz, Murph Indiana NT 51.26 2
10.99 12.94 13.82 13.51
5 Ehret, Jon NW NT 51.54 1
11.22 12.85 13.69 13.78
6 Hesen, Ben Indiana NT x51.63
10.48 13.05 13.91 14.19
7 Mercier, Phil NW NT 52.72
11.39 13.49 13.79 14.05
Event 26 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Alexandrov, Mike NW NT 1:50.37 9
24.04 29.00 31.36 25.97
2 Patrick, Todd Indiana NT 1:53.91 4
24.20 27.83 33.50 28.38
3 Davis, Brian NW NT 1:54.74 3
25.11 29.43 33.92 26.28
4 Jones, Mike Indiana NT 1:55.11 2
25.47 29.12 34.85 25.67
5 Jensen, Matt Indiana NT 1:55.44 1
24.77 29.40 33.98 27.29
6 Gustafson, Mike NW NT 1:55.96
25.41 30.01 33.81 26.73
-- Madison, Niles Indiana NT X1:55.87
25.79 28.62 34.22 27.24
-- Hehn, Ronnie Indiana NT X2:06.46
27.74 32.93 35.71 30.08
Event 28 Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Indiana University 'A' NT 1:21.96 11
1) Ruth, Kyle 2) Russell, Colin
3) Patrick, Todd 4) Houchin, Lee
9.99 20.95 9.41 19.90 9.57 20.54 9.89 20.57
2 Indiana University 'B' NT 1:24.39 4
1) Winck, David 2) Clavier, Thomas
3) Ellsworth, Brian 4) Ossakow, Drew
10.43 21.48 9.56 20.48 9.92 21.31 10.05 21.12
3 Northwestern 'A' NT 1:24.96 2
1) Kormushoff, David 2) Wever, Matt
3) Dexter, Ben 4) Sourbeer, Jimmy
10.42 21.06 9.99 20.92 10.20 21.55 10.22 21.43
4 Indiana University 'C' NT x1:28.31
1) Millard, Ryan 2) Tanner, Scott
3) Baldwin, Hank 4) Chambers, Jeff
10.83 22.39 10.35 21.84 10.12 21.53 10.82 22.55
5 Indiana University 'D' NT x1:30.94
1) Koehler, John Kevin 2) McNeill, Ryan
3) Brunfeldt, Alex 4) Sigfusson, Paul
11.14 22.63 10.65 22.71 10.97 23.19 10.47 22.41
Event 30 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Carlton, Marc Indiana NT 366.97 9
2 Fagan, Ryan Indiana NT 327.90 4
3 Burns, Alex Indiana NT 297.37 3
4 Roberts, Taylor Indiana NT x296.40
5 McIntosh, Ryan NW NT 221.77 2
6 Oxman, Mike NW NT 189.22 1
-- Legler, David Indiana NT X167.77
-- Bohonyi, Will Indiana NT X168.60
-- Rappaport, Jesse Indiana NT X247.65
-- Metzler, Brian Indiana NT X273.97
Event 32 Men Platform Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Carlton, Marc Indiana NT 460.50 9
2 Fagan, Ryan Indiana NT 336.37 4
3 Oxman, Mike NW NT 331.35 3
4 Burns, Alex Indiana NT 315.15 2
5 McIntosh, Ryan NW NT 302.32 1
-- Bohonyi, Will Indiana NT X270.83
-- Legler, David Indiana NT X279.53
-- Rappaport, Jesse Indiana NT X291.38
--