1/29/2005 - 1/29/2005
Gainesville, Florida, USA
Licensed to University of Florida Hy-Tek's Meet Manager 1/29/2005 03:39 PM
Florida vs. Tennessee - 1/29/2005
Results
Event 1 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tarantino, Jevon Tennessee NT 325.57 9
2 Wilcox, Zach SR UF NT 322.95 4
3 Assuncao, Vitor SO UF NT 306.45 3
4 Schmidt, Justin SO UF NT 275.02 2
5 Venditti, John Tennessee NT 268.20 1
-- Comfort, Chris JR UF NT X262.42
Event 2 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bolt, Nicole SR UF NT 286.34 9
2 LeRoy, Lauren FR Tennessee NT 254.92 4
3 Fulmer, Brittany SO Tennessee NT 224.54 3
4 Ellerby, Sarah FR UF NT 196.64 2
Event 3 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
1:26.72 A
1:29.32 B
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tennessee Volunteers 'A' NT 1:29.93 11
1) Fulton, Josh 2) Huston, Kiel
3) Engle, Andrew 4) Alesi, Octavio
23.78 25.25 21.12 19.78
2 Florida Gators 'C' NT 1:29.99 4
1) Lochte, Ryan JR 2) Mrazek, Bill SO
3) Borreca, Nick JR 4) Penniman, Daniel FR
21.97 25.71 22.03 20.28
3 Florida Gators 'B' NT 1:30.47 2
1) Mangabeira, Gabriel 2) Ratliff, Will SR
3) Sioui, Adam SR 4) Townsend, Darian FR
23.03 25.31 21.71 20.42
4 Tennessee Volunteers 'B' NT 1:33.84
1) Wolfe, Michael 2) Dauw, Casey
3) Wright, Travis 4) Duryea, Bradley
23.73 27.44 22.19 20.48
-- Florida Gators 'D' NT X1:34.83
1) Wiezorek, Grant FR 2) Welch, Corey SR
3) Walsh, J.B. FR 4) Bernard, Chris FR
24.36 25.40 23.07 22.00
-- Florida Gators 'A' NT X1:35.23
1) Greener, Andrew JR 2) De Matteis, Luca
3) Meena, Elliot JR 4) Hughes, Tim FR
24.11 26.68 23.42 21.02
Event 4 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
1:39.90 A
1:42.89 B
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Florida Gators 'B' NT 1:42.25 B 11
1) Vanderbilt, Samantha FR 2) Bernhardt, Vipa JR
3) Weiman, Candace SO 4) Farrell, Maureen SR
26.51 28.43 24.31 23.00
2 Tennessee Lady Vols 'A' NT 1:43.56 4
1) Fessel, Jaque JR 2) Clay, Tiffany SO
3) Magnuson, Christine FR 4) Tomes, Megan SO
26.52 29.66 24.54 22.84
3 Florida Gators 'A' NT 1:48.56 2
1) McCann, Katie SR 2) Huff, Mandy JR
3) Healy, Colleen FR 4) Pike, Natalie FR
28.08 30.81 25.36 24.31
4 Tennessee Lady Vols 'B' NT 1:48.89
1) Christy, Elizabeth SO 2) Hartman, Sallye FR
3) Athayde, Tatiana JR 4) Blevins, Jessica SR
28.01 30.84 26.19 23.85
5 Tennessee Lady Vols 'C' NT x1:53.84
1) Vincent, Danyelle FR 2) Breece-Rodriguez, Graciela JR
3) Lutz, Julia SO 4) Fehrman, Laura FR
28.91 33.48 26.90 24.55
-- Florida Gators 'D' NT X1:50.51
1) Harris, Kristen SO 2) Kennedy, Katie SR
3) Carusone, Ashley SO 4) Moreau, Laurie SO
27.99 30.66 26.77 25.09
-- Florida Gators 'C' NT DQ
1) Reid, Jamie SO 2) Hartley, Amanda FR
3) Harper, Rebecca SR 4) Woodruff, Christine SR
27.23 30.03 26.00 24.62
Event 5 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Friedlander, Steve SR UF NT 9:14.74 9
26.25 27.74 28.14 28.04 27.98 28.05 27.89 28.04
28.22 28.13 27.92 28.16 27.96 27.82 27.98 27.77
27.56 27.44 27.42 26.23
2 Kaufmann, Scott SR UF NT 9:19.35 4
25.94 28.42 28.71 28.75 28.45 28.34 28.14 28.16
28.30 28.41 28.04 27.93 28.06 28.01 27.96 27.77
27.64 27.51 27.71 27.10
3 Jaben, Max FR UF NT 9:32.33 3
26.57 28.55 28.57 28.59 28.65 28.38 28.45 28.51
28.64 28.53 28.31 28.50 28.75 29.24 28.73 29.22
29.37 29.34 29.00 28.43
4 Franklin, Chris Tennessee NT 9:56.12 2
26.27 28.54 28.97 29.04 29.07 29.22 29.57 29.96
30.17 30.30 30.46 30.44 30.60 30.55 30.63 30.82
30.78 31.08 30.14 29.51
-- Millen, Chris FR UF NT X9:40.33
26.89 28.90 29.17 29.13 29.26 28.80 29.21 28.99
28.99 29.19 29.06 29.33 29.02 29.33 29.34 29.15
29.36 29.18 29.12 28.91
Event 6 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Stowers, Julia SR Tennessee NT 9:50.19 9
27.53 29.24 29.79 29.98 29.85 29.83 29.68 29.54
29.36 29.57 29.56 29.35 29.55 29.52 29.60 29.73
29.67 29.87 29.73 29.24
2 Retrum, Leah SO UF NT 9:55.10 4
28.77 29.99 30.12 30.08 30.10 29.77 30.06 29.99
29.97 29.68 29.63 29.61 29.68 29.86 29.92 29.86
29.76 29.60 29.47 29.18
3 Gilliam, Kristin SO UF NT 10:21.96 3
29.08 30.54 30.71 30.96 30.95 30.97 31.10 31.14
31.22 31.49 31.07 31.28 31.39 31.71 31.69 31.26
31.72 31.24 31.16 31.28
4 Yeager, Ashley SO Tennessee NT 10:47.59 2
29.70 32.06 32.48 32.65 32.71 32.67 32.56 32.39
32.70 32.25 32.57 32.73 32.86 32.74 32.51 32.53
32.41 32.64 32.58 31.85
-- Allfrey, Nicole SO UF NT X10:33.08
29.04 31.08 31.84 32.07 31.75 31.86 32.08 31.95
31.95 32.08 31.68 31.61 31.63 31.77 31.48 31.84
32.16 32.15 32.23 30.83
Event 7 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
1:36.19 A
1:39.07 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hartley, Brian JR UF NT 1:38.50 B 9
23.85 24.82 25.21 24.62
2 Wiebeck, Kris SR UF NT 1:38.61 B 4
23.52 25.06 24.99 25.04
3 Thomas, Jason Tennessee NT 1:39.37 3
23.98 25.34 24.90 25.15
4 Gustafson, Tyler Tennessee NT 1:40.07 2
23.05 25.63 25.92 25.47
5 Wiezorek, Grant FR UF NT 1:40.71 1
24.13 25.76 25.48 25.34
6 Townsend, Darian FR UF NT x1:40.90
23.85 25.87 25.58 25.60
7 Goldberg, Bryan Tennessee NT 1:40.91
23.38 25.00 25.78 26.75
8 Boswell, Bradley Tennessee NT x1:43.51
24.00 26.14 26.27 27.10
Event 8 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
1:47.61 A
1:50.83 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Magnuson, Christin FR Tennessee NT 1:49.10 B 9
26.12 28.46 27.87 26.65
2 Burckle, Caroline FR UF NT 1:49.29 B 4
25.88 27.60 28.11 27.70
3 Stowers, Julia SR Tennessee NT 1:50.53 B 3
25.95 28.16 28.48 27.94
4 Larson, Kim FR UF NT 1:53.06 2
27.13 28.74 28.33 28.86
5 Maranhao, Joanna FR Tennessee NT 1:53.39 1
27.02 28.71 28.93 28.73
6 Reid, Jamie SO UF NT 1:53.69
27.23 28.85 29.17 28.44
7 Fehrman, Laura FR Tennessee NT 1:56.99
27.27 29.44 30.18 30.10
8 Ridgway, Sarah SO Tennessee NT x2:02.07
27.71 30.28 31.64 32.44
Event 9 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
19.74 A
20.33 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Penniman, Daniel FR UF NT 20.73 9
2 Mangabeira, Gabrie UF NT 20.96 4
3 Alesi, Octavio Tennessee NT 20.99 3
4 Engle, Andrew Tennessee NT 21.28 2
5 Duryea, Bradley Tennessee NT 21.52 1
6 Greener, Andrew JR UF NT 21.63
7 Wary, Chris Tennessee NT x22.32
-- Johnson, Grant FR UF NT X22.09
Event 10 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
22.88 A
23.56 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Woodruff, Christin SR UF NT 23.88 9
2 Farrell, Maureen SR UF NT 23.93 4
3 Blevins, Jessica SR Tennessee NT 24.41 3
4 Terveer, Abbi JR Tennessee NT 24.45 2
5 Pike, Natalie FR UF NT 24.55 1
6 Vanderbilt, Samant FR UF NT x24.59
7 Athayde, Tatiana JR Tennessee NT 24.85
8 Hartman, Sallye FR Tennessee NT x25.11
Event 11 Men 200 Yard IM
===============================================================================
1:46.69 A
1:49.89 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dauw, Casey Tennessee NT 1:51.62 9
24.46 28.04 33.28 25.84
2 Borreca, Nick JR UF NT 1:51.82 4
24.17 28.87 33.28 25.50
3 McLarty, Dustin FR UF NT 1:53.65 3
25.26 28.07 34.14 26.18
4 Wolfe, Michael Tennessee NT 1:54.13 2
24.98 27.48 34.84 26.83
5 Mrazek, Bill SO UF NT 1:54.66 1
25.45 29.84 32.10 27.27
6 Ratliff, Will SR UF NT x1:56.31
25.18 30.68 32.59 27.86
7 Huston, Kiel Tennessee NT 1:56.52
25.23 30.83 32.83 27.63
-- Welch, Corey SR UF NT X1:55.65
26.00 29.55 32.44 27.66
Event 12 Women 200 Yard IM
===============================================================================
2:00.67 A
2:04.29 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bernhardt, Vipa JR UF NT 2:01.27 B 9
26.75 31.89 33.84 28.79
2 Tomes, Megan SO Tennessee NT 2:01.49 B 4
26.68 30.42 35.38 29.01
3 Weiman, Candace SO UF NT 2:02.89 B 3
26.83 31.04 35.73 29.29
4 Kennedy, Katie SR UF NT 2:05.25 2
27.96 32.38 36.05 28.86
5 Harper, Rebecca SR UF NT x2:08.40
27.68 32.03 39.01 29.68
6 Christy, Elizabeth SO Tennessee NT 2:10.06 1
28.35 32.91 38.09 30.71
7 Clay, Tiffany SO Tennessee NT 2:11.75
28.81 35.44 35.79 31.71
Event 13 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wilcox, Zach SR UF NT 360.45 9
2 Schmidt, Justin SO UF NT 326.40 4
3 Tarantino, Jevon Tennessee NT 319.27 3
4 Assuncao, Vitor SO UF NT 305.85 2
5 Venditti, John Tennessee NT 264.44 1
-- Comfort, Chris JR UF NT X300.65
Event 14 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
1:44.93 A
1:48.07 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sioui, Adam SR UF NT 1:50.31 9
25.48 28.47 28.57 27.79
2 Friedlander, Steve SR UF NT 1:51.15 4
25.20 28.28 28.94 28.73
3 Dauw, Casey Tennessee NT 1:51.74 3
25.54 27.89 28.89 29.42
4 Meena, Elliot JR UF NT 1:51.98 2
25.22 28.82 29.07 28.87
5 Wright, Travis Tennessee NT 1:53.66 1
24.87 28.54 29.84 30.41
Event 15 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
1:58.11 A
2:01.65 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Retrum, Leah SO UF NT 2:01.31 B 9
28.33 31.20 30.81 30.97
2 Carusone, Ashley SO UF NT 2:02.65 4
28.77 31.04 31.57 31.27
3 Green, Meredith SR UF NT 2:04.43 3
28.71 31.22 32.05 32.45
4 Healy, Colleen FR UF NT x2:07.23
28.24 31.96 32.99 34.04
5 Lutz, Julia SO Tennessee NT 2:10.85 2
29.11 32.82 33.91 35.01
6 Wueste, Elizabeth SR Tennessee NT 2:12.97 1
29.60 32.92 34.72 35.73
Event 16 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
43.53 A
44.83 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Gustafson, Tyler Tennessee NT 45.19 9
21.81 23.38
2 Borreca, Nick JR UF NT 45.46 4
22.23 23.23
3 Goldberg, Bryan Tennessee NT 46.16 3
22.28 23.88
4 Wiebeck, Kris SR UF NT 46.32 2
22.52 23.80
5 Duryea, Bradley Tennessee NT 47.03 1
22.43 24.60
6 Wiezorek, Grant FR UF NT 47.34
22.74 24.60
7 Wary, Chris Tennessee NT x48.28
23.20 25.08
-- Wolfgarten, Jan SR UF NT X47.71
23.19 24.52
Event 17 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
49.78 A
51.27 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Burckle, Caroline FR UF NT 50.96 B 9
24.83 26.13
2 Tomes, Megan SO Tennessee NT 50.97 B 4
25.11 25.86
3 Farrell, Maureen SR UF NT 51.13 B 3
24.80 26.33
4 Magnuson, Christin FR Tennessee NT 51.23 B 2
24.81 26.42
5 Woodruff, Christin SR UF NT 51.76 1
24.95 26.81
6 Terveer, Abbi JR Tennessee NT 53.31
25.68 27.63
7 McGrath, Kristin SR Tennessee NT x1:01.30
29.05 32.25
-- Moreau, Laurie SO UF NT X54.63
26.18 28.45
Event 18 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
1:44.02 A
1:47.14 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Greener, Andrew JR UF NT 1:47.85 9
26.45 27.34 27.08 26.98
2 Wolfe, Michael Tennessee NT 1:48.01 4
25.41 27.20 27.84 27.56
3 Zumsteg, Justin SR UF NT 1:50.62 3
26.32 28.26 28.62 27.42
4 Franklin, Chris Tennessee NT 1:51.52 2
26.59 27.99 28.69 28.25
-- Medrano, Albert FR UF NT X1:50.42
26.77 28.16 27.89 27.60
-- Fischetti, Robbie SO UF NT X1:55.83
27.98 29.47 29.34 29.04
Event 19 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
1:58.24 A
2:01.78 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Reid, Jamie SO UF NT 1:59.34 B 9
29.03 29.75 30.40 30.16
2 Fessel, Jaque JR Tennessee NT 1:59.80 B 4
28.54 30.25 30.67 30.34
3 Vanderbilt, Samant FR UF NT 2:03.21 3
28.96 30.69 31.66 31.90
4 McCann, Katie SR UF NT 2:03.25 2
29.29 31.05 31.64 31.27
5 Harris, Kristen SO UF NT x2:05.37
30.05 31.92 31.85 31.55
6 Yeager, Ashley SO Tennessee NT 2:08.73 1
30.58 32.41 32.78 32.96
7 Breece-Rodriguez, JR Tennessee NT 2:09.20
30.39 32.11 33.34 33.36
8 Vincent, Danyelle FR Tennessee NT x2:11.88
31.31 32.97 33.38 34.22
Event 20 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
4:19.63 A
4:27.41 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Work, Tobias FR UF NT 4:28.48 9
24.84 26.86 26.58 27.19 26.92 27.47 27.12 27.46
27.53 26.51
2 McLarty, Dustin FR UF NT 4:31.49 4
25.28 27.18 27.44 27.49 27.62 27.74 27.80 27.53
27.11 26.30
3 Coan, Matt SO UF NT 4:31.55 3
25.30 27.34 27.16 27.15 27.17 27.57 27.50 28.26
27.35 26.75
4 Thomas, Jason Tennessee NT 4:36.12 2
25.58 27.46 27.62 27.77 27.78 27.90 28.07 27.99
27.63 28.32
5 Boswell, Bradley Tennessee NT 4:52.79 1
25.66 27.94 28.74 29.47 30.12 29.90 30.03 30.99
30.25 29.69
-- Berger, Michael JR UF NT X4:38.07
26.28 28.24 28.10 28.16 28.38 27.86 27.96 27.92
28.00 27.17
-- Jaben, Max FR UF NT X4:38.18
25.20 27.03 26.98 27.42 27.76 28.33 29.15 29.09
29.19 28.03
-- Bernard, Chris FR UF NT X4:39.91
25.80 27.82 28.76 28.37 28.71 28.15 28.77 28.44
28.09 27.00
Event 21 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
4:45.46 A
4:54.02 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Stowers, Julia SR Tennessee NT 4:50.04 B 9
27.45 29.02 29.50 29.52 29.47 29.36 29.29 28.95
29.26 28.22
2 Ball, Katie SO UF NT 4:50.91 B 4
27.59 28.90 29.23 29.32 29.27 29.29 29.38 29.48
29.43 29.02
3 Uhle, Mary JR UF NT 4:53.85 B 3
27.38 29.44 29.48 29.73 29.66 29.77 29.23 29.69
29.79 29.68
4 Maranhao, Joanna FR Tennessee NT 4:59.71 2
28.06 29.66 30.02 30.21 30.46 30.42 30.58 30.31
30.44 29.55
5 Gilliam, Kristin SO UF NT 5:02.02 1
28.24 29.80 29.97 30.17 30.32 30.54 30.76 30.81
30.89 30.52
6 Lutz, Julia SO Tennessee NT 5:27.00
30.38 32.66 33.01 32.88 33.20 32.81 32.86 33.58
33.08 32.54
Event 22 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bolt, Nicole SR UF NT 302.47 9
2 LeRoy, Lauren FR Tennessee NT 228.52 4
3 Ellerby, Sarah FR UF NT 223.87 3
4 Fulmer, Brittany SO Tennessee NT 221.17 2
Event 23 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:57.35 A
2:00.87 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lochte, Ryan JR UF NT 2:03.62 9
28.28 32.30 31.52 31.52
2 Welch, Corey SR UF NT 2:06.51 4
29.43 32.29 32.09 32.70
3 Huston, Kiel Tennessee NT 2:07.07 3
28.73 32.37 32.65 33.32
-- De Matteis, Luca UF NT X2:03.34
27.89 31.18 31.71 32.56
-- Fischetti, Robbie SO UF NT X2:07.27
29.30 32.34 32.57 33.06
-- Mullervy, Scott SO UF NT X2:10.90
29.29 33.04 34.12 34.45
Event 24 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
2:14.25 A
2:18.27 B
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kennedy, Katie SR UF NT 2:20.31 9
32.90 35.68 35.79 35.94
2 Clay, Tiffany SO Tennessee NT 2:20.54 4
32.09 35.92 35.79 36.74
3 Huff, Mandy JR UF NT 2:21.77 3
32.16 35.85 36.62 37.14
4 Hartley, Amanda FR UF NT 2:23.46 2
32.60 36.10 36.93 37.83
5 Hartman, Sallye FR Tennessee NT 2:33.39 1
33.90 38.87 39.53 41.09
Event 25 Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
1:18.47 A
1:20.82 B
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tennessee Volunteers 'A' NT 1:23.95 11
1) Alesi, Octavio 2) Engle, Andrew
3) Fulton, Josh 4) Gustafson, Tyler
21.44 21.39 20.64 20.48
2 Tennessee Volunteers 'B' NT 1:25.91 4
1) Goldberg, Bryan 2) Farnham, Adam
3) Wright, Travis 4) Wary, Chris
21.65 21.07 21.27 21.92
-- Florida Gators 'B' NT X1:22.47
1) Lochte, Ryan JR 2) Townsend, Darian FR
3) Mangabeira, Gabriel 4) Penniman, Daniel FR
20.76 20.32 20.99 20.40
-- Florida Gators 'C' NT X1:24.14
1) Coan, Matt SO 2) Wiebeck, Kris SR
3) Wiezorek, Grant FR 4) Sioui, Adam SR
21.57 20.86 21.19 20.52
-- Florida Gators 'A' NT X1:27.29
1) Ratliff, Will SR 2) Zumsteg, Justin SR
3) Friedlander, Steve SR 4) Wolfgarten, Jan SR
22.23 21.05 22.04 21.97
Event 26 Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
1:31.01 A
1:33.74 B
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tennessee Lady Vols 'B' NT 1:35.66 11
1) Terveer, Abbi JR 2) Christy, Elizabeth SO
3) Blevins, Jessica SR 4) Fessel, Jaque JR
24.28 23.72 23.81 23.85
2 Tennessee Lady Vols 'A' NT 1:38.99 4
1) Fehrman, Laura FR 2) Athayde, Tatiana JR
3) Vincent, Danyelle FR 4) Yeager, Ashley SO
24.97 23.74 24.85 25.43
-- Florida Gators 'A' NT X1:35.10
1) Farrell, Maureen SR 2) Weiman, Candace SO
3) Uhle, Mary JR 4) Burckle, Caroline FR
24.45 23.31 23.86 23.48
-- Florida Gators 'B' NT X1:35.53
1) Woodruff, Christine SR 2) Pike, Natalie FR
3) Retrum, Leah SO 4) Healy, Colleen FR
24.10 23.78 24.29 23.36
-- Florida Gators 'C' NT X1:41.12
1) Gilliam, Kristin SO 2) Allfrey, Nicole SO
3) Moreau, Laurie SO 4) Ball, Katie SO
25.07 25.16 25.57 25.32
Event 27 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
-- Alesi, Octavio Tennessee NT X49.70
-- Mangabeira, Gabrie UF NT X49.81
-- Engle, Andrew Tennessee NT X49.95
-- Fulton, Josh Tennessee NT X50.32
-- Hughes, Tim FR UF NT X50.58
-- Walsh, J.B. FR UF NT X50.91
-- Farnham, Adam Tennessee NT X51.82
-- Kaufmann, Scott SR UF NT X53.87