3/5/2010 - 3/5/2010
Annapolis, United States
Licensed to NBAC HY-TEK''s MEET MANAGER 3.0 3/5/2010 08:38 PM
2010 MD SWIMMING CHAMPIONSHIP MEET - 3/4/2010 to 3/7/2010
Results
Event 9 Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Pelton, Mary 12 North Baltimore-MD 2:10.01 2:08.51 20
2 Treuth, Alice 12 MDY-MD 2:11.76 2:10.52 17
3 Murphy, Kasey 12 Coastal Aquatics-MD 2:19.67 2:16.21 16
4 Kiessling, Madison 12 North Baltimore-MD 2:19.58 2:18.56 15
5 Hansen, Grace 12 North Baltimore-MD 2:20.89 2:19.17 14
6 Wall, Natalie 12 Eagles-MD 2:21.72 2:19.79 13
7 Chabbott, Amanda 12 Eagles-MD 2:22.22 2:21.39 12
8 Way, Andi 12 LBA-MD 2:21.42 2:21.65 11
Event 10 Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Ewart, Jason 12 North Baltimore-MD 2:06.78 2:06.04 20
2 Musselman, Luke 12 LBA-MD 2:16.25 2:16.52 17
3 Cadigan, Billy 12 North Baltimore-MD 2:18.89 2:17.64 16
4 Todd, Adam 12 BMAC-MD 2:22.14 2:17.89 15
5 Becket, Max 12 North Baltimore-MD 2:17.02 2:18.42 14
6 Ewart, Alex 12 GBSA-MD 2:19.77 2:19.46 13
7 Fitzgerald, John 12 North Baltimore-MD 2:20.04 2:20.38 12
8 Baldinazzo, Taye 11 Clippers-MD 2:22.42 2:22.50 11
Event 11 Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Haglund, Karie 22 Eagles-MD 1:03.64 1:03.49 20
2 Slear, Cara 16 Naval Academy-MD 1:05.32 1:04.82 17
3 Randolph, Colleen 18 Naval Academy-MD 1:06.03 1:06.86 16
4 Kylliainen, Tanja 17 LBA-MD 1:07.30 1:07.35 15
5 Provenza, Nicole 16 Spy-Md-MD 1:07.98 1:07.74 14
6 Farnham, Kendall 17 Spy-Md-MD 1:08.97 1:08.22 13
7 Weyand, Kim 17 Spy-Md-MD 1:08.57 1:08.40 12
8 Egan, Lauren 15 Eagles-MD 1:08.62 1:08.57 11
B - Final
9 Koch, Katie 16 LBA-MD 1:09.19 1:09.16 9
10 Raab, Brooke 16 North Baltimore-MD 1:09.71 1:09.22 7
11 Lucas, Melissa 17 CBAC-MD 1:09.02 1:09.53 6
12 Zhang, Jennifer 15 Eagles-MD 1:09.56 1:09.67 5
13 Wasserman, Kiki 18 Naval Academy-MD 1:10.04 1:09.71 3.5
13 Kolodgie, Kaia 15 North Baltimore-MD 1:10.25 1:09.71 3.5
15 Zetlmeisl, Sarah 16 Eagles-MD 1:10.39 1:10.06 2
16 Lackey, Tori 16 B*A*A*C-MD 1:10.31 1:10.63 1
Event 12 Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Stang, Colin 18 Retrievers-MD 58.86 56.76 20
2 Sovero, Andrew 15 Eagles-MD 59.19 58.29 17
3 Gorman, Eric 18 Cardinal Swimmin-MD 59.65 58.67 16
4 Kalisz, Chase 15 North Baltimore-MD 59.57 58.72 15
5 Bland, TJ 16 GBSA-MD 59.17 59.16 14
6 Bremer, Jack 15 Spy-Md-MD 1:00.40 59.32 13
7 Tomlin, Josh 18 BMAC-MD 1:00.72 59.84 12
8 Butt, Austin 15 Eagles-MD 1:00.88 1:00.35 11
B - Final
9 Reed, Christopher 24 ASC-MD 1:01.23 1:00.41 9
10 Gillespie, Brian 17 FAST-MD 1:02.47 1:00.49 7
11 Widdowson, Neal 15 Coastal Aquatics-MD 1:01.42 1:00.67 6
12 Brother, Chas 16 UN-MD 1:01.31 1:00.98 5
13 Taylor, Austin 16 Eagles-MD 1:02.44 1:01.54 4
14 Williams, Thomas 16 SPRC-MD 1:01.35 1:01.59 3
15 Tilghman, John 16 Coastal Aquatics-MD 1:02.02 1:02.55 2
16 Sasse, Willie 16 FAST-MD 1:02.93 1:03.36 1
Event 13 Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Manning, Margot 14 Monocacy-MD 1:07.14 1:06.15 20
2 James, Lauren 13 UN-MD 1:07.73 1:06.85 17
3 Enoch, Geordie 14 Eagles-MD 1:08.21 1:07.06 16
4 Runk, Julianna 13 North Baltimore-MD 1:09.46 1:08.88 15
5 Seidenberger, Megu 14 CBAC-MD 1:09.50 1:09.40 14
6 Brusnighan, Petra 14 Spy-Md-MD 1:09.69 1:09.80 13
7 Dukes, Carrie 14 ACA-MD 1:10.08 1:09.91 12
8 Paltell, KC 14 North Baltimore-MD 1:09.99 1:10.34 11
B - Final
9 Parker, Katherine 14 Spy-Md-MD 1:10.79 1:09.47 9
10 Armstrong, Rachel 13 Naval Academy-MD 1:10.64 1:09.75 7
11 Rosenberg, Kate 13 North Baltimore-MD 1:11.15 1:10.57 6
12 Ranjbar, Jessica 14 North Baltimore-MD 1:10.14 1:10.67 5
13 Jordan, Cassie 14 Eagles-MD 1:10.89 1:11.02 4
14 Patton, Meghan 14 Clippers-MD 1:11.63 1:11.47 3
15 Vargas, Kristen 13 Eagles-MD 1:11.14 1:11.82 2
16 Hunter, Elizabeth 14 Retrievers-MD 1:10.82 1:13.19 1
Event 14 Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Blum, Kevin 14 LBA-MD 1:01.55 1:00.98 20
2 Bechtold, Leander 14 North Baltimore-MD 1:04.01 1:01.80 17
3 Hudhud, Muhammad 14 North Baltimore-MD 1:03.80 1:02.86 16
4 Murray, Grant 14 Spy-Md-MD 1:05.11 1:03.38 15
5 Seaberg, Michael 14 Naval Academy-MD 1:05.19 1:03.49 14
6 Arbaugh, Jon 14 Clippers-MD 1:05.11 1:04.41 13
7 Bracken, David 14 GBSA-MD 1:05.56 1:04.89 12
8 Gregorzak, Gabriel 14 North Baltimore-MD 1:05.31 1:05.03 11
B - Final
9 Lott, Tarik 13 Eagles-MD 1:05.85 1:04.70 9
10 Galen, Brady 14 CATS-MD 1:05.71 1:05.03 7
11 Martir, Matthan 14 Retrievers-MD 1:06.43 1:05.15 6
12 Chin, Bobby 14 Eagles-MD 1:07.46 1:06.59 5
13 Vance, Jared 13 Ccy Piranhas-MD 1:07.24 1:06.86 4
14 Heath, Lincoln 14 Eagles-MD 1:06.48 1:07.48 3
15 Williams, Mitch 13 North Baltimore-MD 1:09.88 1:08.40 2
16 Shang, Aaron 13 Eagles-MD 1:08.92 1:09.07 1
Event 15 Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Pelton, Mary 12 North Baltimore-MD 31.94 31.12 20
2 Griffin, Brindi 12 ASC-MD 33.83 32.90 17
3 Burnett, Julianna 12 Ccy Piranhas-MD 33.61 33.24 16
4 Clancy, MaryKate 12 LBA-MD 33.85 33.60 15
5 Manning, Eliza 11 Monocacy-MD 33.45 33.67 14
6 Updegraff, Molly 12 North Baltimore-MD 34.10 34.05 13
7 Nelson, Jenna 12 Clippers-MD 34.58 34.08 12
8 Down, Caitlin 12 LBA-MD 34.21 34.62 11
Event 16 Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Giuliano, Jonah 12 North Baltimore-MD 31.56 31.19 20
2 Tomsuden, Timmy 12 North Baltimore-MD 32.42 31.98 17
3 Pierce, Jack 12 MDY-MD 32.07 32.34 16
4 Franklin, Ryan 12 FAST-MD 34.31 33.84 15
5 Ganley, Connor 12 GBSA-MD 33.77 33.87 14
6 Gregg, Thomas 12 Eagles-MD 34.13 34.05 13
7 Fitzgerald, Justin 12 Merritt Swimming-MD 34.69 34.26 12
8 Nguyen, Andrew 11 Raiders-MD 34.78 34.63 11
Event 17 Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Vance, Erin 10 Eagles-MD 35.83 36.60 20
2 Evans, Chelsea 10 Merritt Swimming-MD 39.77 38.45 17
3 Wittich, Diana 10 LBA-MD 38.98 39.21 16
4 Kolodgie, Lexi 10 North Baltimore-MD 40.26 40.41 15
5 Roche, Caitlin 9 North Baltimore-MD 41.04 40.92 14
6 Evans, Cassidy 10 Merritt Swimming-MD 41.55 41.48 13
7 Thompson, Lydia 10 North Baltimore-MD 41.56 42.42 12
-- Ewart, Lauren 10 North Baltimore-MD 37.43 DQ
Event 18 Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Blair, Alex 10 LBA-MD 38.18 38.02 20
2 Gilbert, Grayson 9 Naval Academy-MD 39.39 38.52 17
3 Pelton, William 9 North Baltimore-MD 38.63 38.82 16
4 Eisenberg, Calvin 10 North Baltimore-MD 39.59 38.85 15
5 Hudhud, Hamed 10 North Baltimore-MD 38.61 39.07 14
6 Elshafei, Adam 10 Clippers-MD 39.71 39.29 13
7 Kim, Tyler 10 SPRC-MD 39.27 39.60 12
8 Twomey, Sean 10 ASC-MD 39.74 40.76 11
Event 19 Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Pelton, Elizabeth 16 North Baltimore-MD 1:47.81 1:45.14 20
2 Lee, Felicia 17 North Baltimore-MD 1:49.39 1:46.22 17
3 Wang, Willa 15 North Baltimore-MD 1:50.48 1:48.46 16
4 Beale, Natalie 16 North Baltimore-MD 1:50.71 1:49.73 15
5 Surhoff, Kendall 16 North Baltimore-MD 1:52.47 1:51.62 14
6 Borgersen, Hanne 15 Monocacy-MD 1:53.23 1:52.02 13
7 Schaffer, Rachael 17 North Baltimore-MD 1:52.48 1:52.21 12
8 Lloyd, Emily 17 Spy-Md-MD 1:52.38 1:52.50 11
B - Final
9 Burke, Kaitlin 17 LBA-MD 1:54.37 1:53.54 9
10 Kylliainen, Tanja 17 LBA-MD 1:54.76 1:54.28 7
11 O''Toole, Stephanie 15 North Baltimore-MD 1:54.68 1:54.29 6
12 Hine, Lauren 15 North Baltimore-MD 1:56.52 1:55.05 5
13 Donald, Elena 17 Retrievers-MD 1:57.37 1:55.29 4
14 Yeh, Joanna 18 Monocacy-MD 1:55.93 1:55.91 3
15 Keshishian, Sarah 16 B*A*A*C-MD 1:56.74 1:56.69 2
16 Rossick, Katelyn 18 Monocacy-MD 1:57.50 1:57.44 1
Event 20 Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Patrick, Todd 24 North Baltimore-MD 1:37.96 1:35.64 20
2 Miller, Ellis 18 North Baltimore-MD 1:41.29 1:39.76 17
3 Stephens, Jes 17 North Baltimore-MD 1:42.16 1:41.54 16
4 Gabel, Brooks 18 Retrievers-MD 1:42.20 1:41.83 15
5 Thomas, Mike 18 North Baltimore-MD 1:43.50 1:42.06 14
6 Yang, William 15 Eagles-MD 1:44.71 1:42.08 13
7 Helms, JJ 21 UN-MD 1:44.31 1:42.13 12
8 Melesh, Charlie 17 Naval Academy-MD 1:43.71 1:42.60 11
B - Final
9 Fentress, Rodney 16 Coastal Aquatics-MD 1:44.85 1:43.33 9
10 Widdowson, Neal 15 Coastal Aquatics-MD 1:45.37 1:43.92 7
11 Fitzenreiter, Matthew 17 Retrievers-MD 1:45.68 1:45.35 6
12 Kundrat, John 17 Retrievers-MD 1:44.89 1:45.67 5
13 Pollack, Jack 15 North Baltimore-MD 1:45.81 1:45.79 4
14 Chen, Dennis 16 Eagles-MD 1:45.98 1:46.15 3
15 Lussi, Hunter 16 North Baltimore-MD 1:46.16 1:46.57 2
16 Haufler, Eric 16 CATS-MD 1:46.01 1:46.73 1
Event 21 Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Manning, Margot 14 Monocacy-MD 1:56.20 1:53.48 20
2 Runk, Gabrielle 14 North Baltimore-MD 1:57.06 1:55.03 17
3 Enoch, Geordie 14 Eagles-MD 1:57.46 1:56.53 16
4 Miller, Makenzie 13 Retrievers-MD 1:58.23 1:57.19 15
5 Potis, Dani 13 North Baltimore-MD 1:58.02 1:58.41 14
6 Beale, Miranda 13 North Baltimore-MD 1:57.97 1:59.25 13
7 Waters, Carly 14 ASC-MD 1:59.14 1:59.79 12
8 Ling, Alissa 13 Retrievers-MD 1:57.12 2:01.15 11
B - Final
9 Salvatori, Nana 14 North Baltimore-MD 1:59.95 1:58.57 9
10 Simpson, Korby 13 North Baltimore-MD 2:00.38 1:59.02 7
11 Clift, Summer 13 Coastal Aquatics-MD 2:01.97 2:00.22 6
12 Pollack, Margaret 13 North Baltimore-MD 2:02.16 2:00.61 5
13 Treusdell, Kerry 14 North Baltimore-MD 1:59.99 2:00.79 4
14 Purnell, Elizabeth 14 Eagles-MD 1:59.39 2:00.96 3
15 Krumenacker, Kendall 13 LBA-MD 2:01.07 2:01.07 2
16 Quesinberry, Rachel 14 Eagles-MD 2:02.44 2:01.32 1
Event 22 Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Hudhud, Muhammad 14 North Baltimore-MD 1:51.48 1:47.60 20
2 Silverman, Ian 14 North Baltimore-MD 1:49.15 1:48.90 17
3 Blum, Kevin 14 LBA-MD 1:50.33 1:49.45 16
4 Ratliff, Christopher 14 Eagles-MD 1:50.15 1:50.97 15
5 Simmons, Keegan 14 FAST-MD 1:51.80 1:51.21 14
6 Hoelting, Zachary 13 LBA-MD 1:51.66 1:51.58 13
7 Merryman, Aidan 13 UN-MD 1:52.11 1:52.06 12
8 Chin, Bobby 14 Eagles-MD 1:52.59 1:52.58 11
B - Final
9 Stephens, Henry 14 North Baltimore-MD 1:53.38 1:51.86 9
10 Colley, Gavin 13 Naval Academy-MD 1:53.16 1:52.70 7
11 Hine, Trevor 14 North Baltimore-MD 1:55.09 1:53.15 6
12 Breschi, Dominic 14 LBA-MD 1:55.05 1:53.60 5
13 Walchuck, Matt 14 FAST-MD 1:54.31 1:55.03 4
14 Lackey, Gabe 14 B*A*A*C-MD 1:54.53 1:55.29 3
15 Moreno, Dan 14 CATS-MD 1:53.73 1:55.37 2
16 Burton-Prateley, Josh 14 North Baltimore-MD 1:55.68 1:56.13 1
Event 23 Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Kiessling, Madison 12 North Baltimore-MD 57.16 57.07 20
2 Nelson, Jenna 12 Clippers-MD 58.14 57.32 17
3 Treuth, Alice 12 MDY-MD 57.95 57.88 16
4 Chabbott, Amanda 12 Eagles-MD 58.57 57.97 15
5 Kim, Hope 12 SPRC-MD 58.80 58.08 14
6 Manning, Eliza 11 Monocacy-MD 58.15 58.10 13
7 Parsons, Kasandra 12 ASC-MD 58.63 58.97 12
8 Zohorsky, Eileen 12 Eagles-MD 58.72 59.24 11
Event 24 Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Turner, Collin 12 North Baltimore-MD 50.57 50.44 20
2 O''Connell, Sean 11 Monocacy-MD 52.86 52.29 17
3 Cranford, Tommy 12 Naval Academy-MD 55.83 54.61 16
4 Zgorski Jr., Kevin 12 LBA-MD 55.92 55.15 15
5 Askins, Travis 12 CBAC-MD 56.03 55.75 14
6 Franklin, Ryan 12 FAST-MD 56.07 56.26 13
7 Randolph, Kane 12 Naval Academy-MD 57.09 57.04 12
8 Ewart, Alex 12 GBSA-MD 57.26 58.15 11
Event 25 Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Jacobson, Nastya 10 Naval Academy-MD 1:02.88 1:01.40 20
2 Zhu, Angela 10 Retrievers-MD 1:03.29 1:01.86 17
3 Snyder, Kayla 10 North Baltimore-MD 1:02.37 1:01.97 16
4 Tilghman, Rachel 10 Coastal Aquatics-MD 1:03.83 1:03.23 15
5 Daugherty, Erin 10 Naval Academy-MD 1:05.01 1:04.03 14
6 Greco, Gabby 10 FAST-MD 1:05.13 1:04.23 13
7 Brown, Elizabeth 9 LBA-MD 1:05.29 1:04.67 12
8 DeMonte, Daisy 10 UN-MD 1:05.24 1:06.00 11
Event 26 Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Dean, Zach 10 B*A*A*C-MD 1:00.84 1:00.25 20
2 Blair, Alex 10 LBA-MD 1:02.24 1:01.09 17
3 Roberts, Will 10 Naval Academy-MD 1:01.90 1:01.67 16
4 Althoff, Zach 10 FAST-MD 1:01.92 1:02.21 15
5 Woodson, JJ 10 Clippers-MD 1:03.81 1:03.34 14
6 Twomey, Sean 10 ASC-MD 1:04.76 1:04.69 13
7 Hudhud, Hamed 10 North Baltimore-MD 1:04.87 1:04.91 12
8 Eisenberg, Calvin 10 North Baltimore-MD 1:04.83 1:07.27 11
Event 27 Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Surhoff, Kendall 16 North Baltimore-MD 56.19 55.74 20
2 Morris, Camryne 15 North Baltimore-MD 56.59 55.79 17
3 Yang, Kelley 15 Eagles-MD 56.63 56.09 16
4 Schaffer, Rachael 17 North Baltimore-MD 57.39 56.84 15
5 Kylliainen, Tanja 17 LBA-MD 56.67 57.26 14
6 Farnham, Kendall 17 Spy-Md-MD 57.05 57.50 13
7 Koch, Katie 16 LBA-MD 57.87 57.91 12
8 Slear, Cara 16 Naval Academy-MD 58.21 58.34 11
B - Final
9 Surhoff, Jordan 15 North Baltimore-MD 59.19 57.67 9
10 Offutt, Kelly 16 North Baltimore-MD 58.52 58.28 7
11 Yeh, Joanna 18 Monocacy-MD 59.02 58.49 6
12 Donald, Elena 17 Retrievers-MD 59.84 58.65 5
13 Borgersen, Hanne 15 Monocacy-MD 59.56 59.18 4
14 Zhang, Jennifer 15 Eagles-MD 59.18 59.73 3
15 Crompton, Georgie 15 Eagles-MD 59.70 1:00.45 2
16 Burke, Kaitlin 17 LBA-MD 59.28 1:00.81 1
Event 28 Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Miller, Ellis 18 North Baltimore-MD 50.13 49.03 20
2 Murphy, Patrick 18 North Baltimore-MD 50.31 49.53 17
3 Gabel, Brooks 18 Retrievers-MD 51.17 50.62 16
4 Lazris, Michael 17 Clippers-MD 51.46 51.04 15
5 Stang, Colin 18 Retrievers-MD 51.86 51.07 14
6 Tomlin, Josh 18 BMAC-MD 51.51 51.18 13
7 McKenney, Matthew 16 Naval Academy-MD 52.33 51.45 12
8 Bryant, Coy 19 UN-MD 52.05 51.63 11
B - Final
9 Bremer, Jack 15 Spy-Md-MD 52.63 51.64 9
10 Melesh, Charlie 17 Naval Academy-MD 53.16 52.14 7
11 Aselton, John 18 UN-MD 52.80 52.58 6
12 Girani, Joey 19 UN-MD 53.30 53.11 5
13 Cosgarea, Alec 15 North Baltimore-MD 53.86 53.13 4
14 Gregory, Trey 19 UN-MD 53.31 53.39 3
15 Immink, Ben 17 CATS-MD 53.58 53.45 2
16 Kolovich, Evan 15 Monocacy-MD 53.42 53.47 1
Event 29 Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Dukes, Carrie 14 ACA-MD 59.76 58.92 20
2 West, Casey 14 GBSA-MD 59.17 59.36 17
3 Hamilton, Caroline 14 North Baltimore-MD 59.02 59.38 16
4 Bernstein, Ariana 14 Retrievers-MD 1:00.61 59.62 15
5 Simpson, Korby 13 North Baltimore-MD 1:00.82 59.70 14
6 Filippelli, Caroline 14 Retrievers-MD 1:01.28 1:00.51 13
7 Krumenacker, Kendall 13 LBA-MD 1:01.62 1:01.71 12
8 Beall, Kiley 13 CBAC-MD 1:01.31 1:01.86 11
B - Final
9 McGrath, Savanah 14 Naval Academy-MD 1:02.71 1:00.89 9
10 Paltell, KC 14 North Baltimore-MD 1:01.66 1:00.94 7
11 LeBuhn, Hanna 13 North Baltimore-MD 1:02.02 1:01.42 6
12 Pollack, Margaret 13 North Baltimore-MD 1:01.81 1:01.68 5
13 Upton, Kristen 14 North Baltimore-MD 1:02.32 1:01.73 4
14 Kostecki, Karisa 14 Monocacy-MD 1:02.03 1:01.89 3
15 Lankford, Katie 13 North Baltimore-MD 1:02.21 1:02.30 2
16 Rossi, Juliann 14 Eagles-MD 1:02.35 1:02.62 1
Event 30 Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Hudhud, Muhammad 14 North Baltimore-MD 54.39 53.86 20
2 Pritchard, Noah 14 Clippers-MD 56.75 54.83 17
3 Brennan, Tommy 14 LBA-MD 56.44 55.24 16
4 Clancy, JP 14 LBA-MD 57.18 56.18 15
5 Seaberg, Michael 14 Naval Academy-MD 58.01 57.07 14
6 Tomsuden, Matthew 13 North Baltimore-MD 58.05 57.40 13
7 Martir, Matthan 14 Retrievers-MD 57.28 57.48 12
8 Simmons, Keegan 14 FAST-MD 58.05 57.62 11
B - Final
9 Kogut, Dougie 13 Spy-Md-MD 58.42 56.62 9
10 Arbaugh, Jon 14 Clippers-MD 58.62 57.86 7
11 Silverman, Ian 14 North Baltimore-MD 58.19 57.91 6
12 Lott, Tarik 13 Eagles-MD 58.94 58.26 5
13 Adejumo, Philip 13 Retrievers-MD 58.34 58.43 4
14 Hine, Trevor 14 North Baltimore-MD 59.48 58.53 3
15 Witol, Dennis 14 Retrievers-MD 1:00.05 59.25 2
16 Heath, Lincoln 14 Eagles-MD 1:00.30 1:02.17 1
Event 31 Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Clancy, MaryKate 12 LBA-MD 28.14 28.17 20
2 Manning, Eliza 11 Monocacy-MD 29.10 28.64 17
3 Griffin, Brindi 12 ASC-MD 29.70 28.91 16
4 McElrath, Isabella 12 Merritt Swimming-MD 29.01 28.97 15
5 Gouger, Hannah 12 LBA-MD 30.02 29.30 14
6 Updegraff, Molly 12 North Baltimore-MD 29.76 29.90 13
7 Huckenpoehler, Grace 12 UN-MD 29.74 29.97 12
8 Kiessling, Madison 12 North Baltimore-MD 30.36 30.00 11
Event 32 Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Turner, Collin 12 North Baltimore-MD 26.81 25.89 20
2 Ewart, Jason 12 North Baltimore-MD 26.68 26.52 17
3 Pierce, Jack 12 MDY-MD 28.09 27.75 16
4 Cranford, Tommy 12 Naval Academy-MD 28.58 27.81 15
5 Musselman, Luke 12 LBA-MD 28.06 27.94 14
6 Ewart, Alex 12 GBSA-MD 28.57 28.32 13
7 Saunderson, Jack 12 Clippers-MD 28.36 28.38 12
8 Tomsuden, Timmy 12 North Baltimore-MD 28.26 28.44 11
Event 33 Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Zhu, Angela 10 Retrievers-MD 29.67 29.85 20
2 Prentice, Casey 10 Naval Academy-MD 33.16 31.60 17
3 Bodnar, Allie 10 Spy-Md-MD 32.51 31.77 16
4 Nielson, Alayna 9 Merritt Swimming-MD 32.46 31.83 15
5 Chang, Shanna 10 FAST-MD 32.88 31.94 14
6 Evans, Cassidy 10 Merritt Swimming-MD 33.54 32.43 13
7 Vance, Erin 10 Eagles-MD 33.12 33.78 12
8 Simpson, Charlotte 10 North Baltimore-MD 33.62 33.82 11
Event 34 Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Dean, Zach 10 B*A*A*C-MD 31.22 29.97 20
2 Pelton, William 9 North Baltimore-MD 31.18 30.72 16.5
2 Roberts, Will 10 Naval Academy-MD 30.89 30.72 16.5
4 Nguyen, Anthony 8 Raiders-MD 31.62 31.29 15
5 Whalen, Kevin 10 BMAC-MD 33.22 31.74 14
6 Miller, Jacob 9 Raiders-MD 33.36 32.84 13
7 Kim, Tyler 10 SPRC-MD 32.09 33.02 12
8 Parker, Daniel 10 SPRC-MD 33.66 33.26 11
Event 35 Girls 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Lee, Felicia 17 North Baltimore-MD 4:17.96 4:12.49 20
2 Morris, Camryne 15 North Baltimore-MD 4:23.54 4:17.47 17
3 Krebs, Jessie 17 North Baltimore-MD 4:29.38 4:23.56 16
4 O''Toole, Stephanie 15 North Baltimore-MD 4:23.58 4:25.09 15
5 Offutt, Kelly 16 North Baltimore-MD 4:28.86 4:26.41 14
6 Haglund, Karie 22 Eagles-MD 4:25.31 4:28.84 13
7 Surhoff, Jordan 15 North Baltimore-MD 4:32.74 4:29.00 12
8 Randolph, Colleen 18 Naval Academy-MD 4:31.85 4:35.23 11
B - Final
9 Hammond, Christine 16 North Baltimore-MD 4:37.00 4:30.90 9
10 Hallberg, Patty 17 Retrievers-MD 4:35.31 4:34.63 7
11 Zhang, Jennifer 15 Eagles-MD 4:35.10 4:35.04 6
12 Rossick, Katelyn 18 Monocacy-MD 4:40.49 4:35.91 5
13 Hine, Lauren 15 North Baltimore-MD 4:41.85 4:36.23 4
14 Viohl, Megan 15 Naval Academy-MD 4:36.93 4:39.43 3
15 Raab, Brooke 16 North Baltimore-MD 4:40.67 4:42.81 2
16 Egan, Lauren 15 Eagles-MD 4:41.59 4:45.49 1
Event 36 Boys 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Phelps, Michael 24 North Baltimore-MD 3:43.86 3:39.01 20
2 Patrick, Todd 24 North Baltimore-MD 3:48.26 3:44.25 17
3 Cosgarea, Drew 17 North Baltimore-MD 3:56.44 3:51.52 16
4 Veltman, Patrick 21 UN-MD 3:59.08 3:55.01 15
5 Kalisz, Chase 15 North Baltimore-MD 4:00.66 3:56.34 14
6 Lazris, Michael 17 Clippers-MD 4:06.71 4:06.12 13
7 Immink, Ben 17 CATS-MD 4:09.97 4:08.80 12
8 Fentress, Rodney 16 Coastal Aquatics-MD 4:11.53 4:10.68 11
B - Final
9 Tilghman, John 16 Coastal Aquatics-MD 4:12.15 4:10.03 9
10 Robichaud, James 17 Naval Academy-MD 4:14.71 4:10.44 7
11 Davis, Dylan 17 Naval Academy-MD 4:11.62 4:10.75 6
12 Ratliff, Brad 18 North Baltimore-MD 4:18.07 4:13.04 5
13 McKenney, Matthew 16 Naval Academy-MD 4:14.05 4:13.07 4
14 Morrow, Mike 16 North Baltimore-MD 4:17.04 4:15.08 3
15 Elias, Alex 16 North Baltimore-MD 4:17.69 4:16.71 2
-- Haufler, Alex 16 CATS-MD 4:18.55 DQ
Event 37 Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Enoch, Geordie 14 Eagles-MD 4:32.46 4:28.23 20
2 Hamilton, Caroline 14 North Baltimore-MD 4:33.73 4:33.65 17
3 James, Lauren 13 UN-MD 4:37.39 4:37.12 16
4 Potis, Dani 13 North Baltimore-MD 4:40.80 4:39.66 15
5 Clift, Summer 13 Coastal Aquatics-MD 4:44.45 4:41.31 14
6 Armstrong, Rachel 13 Naval Academy-MD 4:44.48 4:43.28 13
7 Seidenberger, Megu 14 CBAC-MD 4:45.71 4:46.79 12
8 Krumenacker, Kendall 13 LBA-MD 4:45.98 4:50.00 11
B - Final
9 Williams, Sydney 13 Monocacy-MD 4:48.60 4:42.49 9
10 Beale, Miranda 13 North Baltimore-MD 4:51.75 4:44.60 7
11 Waters, Carly 14 ASC-MD 4:49.04 4:46.66 6
12 Ling, Alissa 13 Retrievers-MD 4:48.89 4:48.15 5
13 Rossi, Juliann 14 Eagles-MD 4:47.17 4:49.46 4
14 Treusdell, Kerry 14 North Baltimore-MD 4:51.72 4:51.49 3
15 LeBuhn, Hanna 13 North Baltimore-MD 4:54.54 4:51.58 2
16 Runk, Julianna 13 North Baltimore-MD 4:52.79 4:52.36 1
Event 38 Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Blum, Kevin 14 LBA-MD 4:21.09 4:16.79 20
2 Bechtold, Leander 14 North Baltimore-MD 4:25.00 4:18.12 17
3 Colley, Gavin 13 Naval Academy-MD 4:25.68 4:20.08 16
4 Pritchard, Noah 14 Clippers-MD 4:29.82 4:22.96 15
5 Brennan, Tommy 14 LBA-MD 4:30.31 4:27.68 14
6 Chin, Bobby 14 Eagles-MD 4:28.84 4:29.19 13
7 Seaberg, Michael 14 Naval Academy-MD 4:29.92 4:30.94 12
8 Hine, Trevor 14 North Baltimore-MD 4:30.27 4:31.24 11
B - Final
9 Hoelting, Zachary 13 LBA-MD 4:31.71 4:27.56 9
10 McKissick, Andrew 14 Retrievers-MD 4:35.25 4:32.05 7
11 Gross, David 13 ACA-MD 4:34.23 4:32.88 6
12 Burton-Prateley, Josh 14 North Baltimore-MD 4:34.73 4:34.13 5
13 Tomsuden, Matthew 13 North Baltimore-MD 4:30.49 4:35.63 4
14 Breschi, Dominic 14 LBA-MD 4:36.31 4:36.06 3
15 Kalisz, Connor 13 North Baltimore-MD 4:38.05 4:40.72 2
16 Merryman, Aidan 13 UN-MD 4:37.16 4:41.10 1
Event 39 Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Pelton, Mary 12 North Baltimore-MD 2:13.15 2:12.39 20
2 Nelson, Jenna 12 Clippers-MD 2:21.26 2:18.33 17
3 Treuth, Alice 12 MDY-MD 2:19.96 2:20.24 16
4 Griffin, Brindi 12 ASC-MD 2:22.98 2:20.79 15
5 Kylliainen, Kata 12 LBA-MD 2:25.47 2:22.70 14
6 Hobbs, Maggie 12 Coastal Aquatics-MD 2:25.69 2:24.21 13
7 Zohorsky, Eileen 12 Eagles-MD 2:24.08 2:24.75 12
8 Updegraff, Molly 12 North Baltimore-MD 2:24.03 2:25.23 11
Event 40 Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Turner, Collin 12 North Baltimore-MD 2:07.02 2:07.13 20
2 O''Connell, Sean 11 Monocacy-MD 2:11.84 2:11.67 17
3 Ewart, Jason 12 North Baltimore-MD 2:11.28 2:12.82 16
4 Pierce, Jack 12 MDY-MD 2:14.54 2:14.39 15
5 Cranford, Tommy 12 Naval Academy-MD 2:15.47 2:14.99 14
6 Giuliano, Jonah 12 North Baltimore-MD 2:19.97 2:16.37 13
7 Musselman, Luke 12 LBA-MD 2:18.09 2:16.92 12
8 Ganley, Connor 12 GBSA-MD 2:19.80 2:22.26 11
Event 41 Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Snyder, Kayla 10 North Baltimore-MD 2:29.28 2:29.47 20
2 Daugherty, Erin 10 Naval Academy-MD 2:32.85 2:31.46 17
3 Zhu, Angela 10 Retrievers-MD 2:35.17 2:32.43 16
4 Ewart, Lauren 10 North Baltimore-MD 2:34.15 2:34.77 15
5 Tilghman, Rachel 10 Coastal Aquatics-MD 2:38.34 2:35.56 14
6 Brown, Elizabeth 9 LBA-MD 2:39.68 2:36.84 13
7 Lodanski, Rach 10 ACA-MD 2:40.72 2:38.86 12
8 DeMonte, Daisy 10 UN-MD 2:40.09 2:44.34 11
Event 42 Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Dean, Zach 10 B*A*A*C-MD 2:30.12 2:28.75 20
2 Blair, Alex 10 LBA-MD 2:30.66 2:30.26 17
3 Pelton, William 9 North Baltimore-MD 2:33.76 2:30.40 16
4 Twomey, Sean 10 ASC-MD 2:36.83 2:35.85 15
5 Roberts, Will 10 Naval Academy-MD 2:35.79 2:37.84 14
6 Nguyen, Anthony 8 Raiders-MD 2:42.51 2:42.82 13
7 Kim, Tyler 10 SPRC-MD 2:42.80 2:43.51 12
8 Hudhud, Hamed 10 North Baltimore-MD 2:42.72 2:45.00 11
Event 43 Girls 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 North Baltimore Aquatic Club-MD ''A'' 3:39.87 40
1) Pelton, Elizabeth 16 2) Schaffer, Rachael 17
3) Lee, Felicia 17 4) Beale, Natalie 16
2 Loyola Blakefield Aquatic-MD ''A'' 3:58.77 34
1) Krumenacker, Kendall 13 2) Kylliainen, Tanja 17
3) Koch, Katie 16 4) Burke, Kaitlin 17
3 Naval Academy Aquatic Club-MD ''A'' 4:00.01 32
1) Viohl, Megan 15 2) Randolph, Colleen 18
3) Slear, Cara 16 4) Avery, Kristen 16
4 Retriever Aquatic Club-MD ''A'' 4:00.82 30
1) Donald, Elena 17 2) Hollingsworth, Taylor 15
3) Frediani, Catherine 15 4) Brown, Diane 15
5 Eagle Swim Team-MD ''A'' 4:04.59 28
1) Shyu, DoRonne 16 2) Zetlmeisl, Sarah 16
3) Yang, Kelley 15 4) Kligys, Syd 15
6 Monocacy Aquatic Club-MD ''A'' 4:05.80 26
1) Santis, Alexa 15 2) Sorna, Cassie 17
3) Yeh, Joanna 18 4) Borgersen, Hanne 15
7 Greater Baltimore Swim Assoc.-MD ''A'' 4:13.26 24
1) Hulbert, Lillian 15 2) Kennedy, Mandi 16
3) West, Casey 14 4) Shea, Erin 17
8 Columbia Aquatics Association-MD ''A'' 4:13.98 22
1) Foster, Stephanie 15 2) LaPointe, Jacqueline 15
3) Widstrom, Michelle 15 4) Frey, Alicia 15
9 Potomac Raiders Swim Club-MD ''A'' 4:17.98 18
1) McMillen, Kendall 16 2) Olup, McKenzie 14
3) Miller, Leann 15 4) Wells, Anna 17
10 Coastal Aquatics Swim Team-MD ''A'' 4:19.52 14
1) Murphy, Kasey 12 2) Clift, Summer 13
3) Murphy, Kelley 16 4) Hobbs, Maggie 12
-- Sprc Stingrays-MD ''A'' DQ
1) Koenig, Erika 17 2) Dunn, Danielle 17
3) Radolec, Megan 15 4) Ferwerda, Ashley 16
Event 44 Boys 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 North Baltimore Aquatic Club-MD ''A'' 3:25.17 40
1) Murphy, Patrick 18 2) Kalisz, Chase 15
3) Miller, Ellis 18 4) Cosgarea, Drew 17
2 Retriever Aquatic Club-MD ''A'' 3:29.24 34
1) Fitzenreiter, Matthew 17 2) Stang, Colin 18
3) Gabel, Brooks 18 4) Kundrat, John 17
3 Eagle Swim Team-MD ''A'' 3:32.88 32
1) Xu, Ben 15 2) Sovero, Andrew 15
3) Yang, William 15 4) Sweeney, Brian 17
4 Naval Academy Aquatic Club-MD ''A'' 3:37.19 30
1) Davis, Dylan 17 2) Smith, Taylor 18
3) McKenney, Matthew 16 4) Melesh, Charlie 17
5 Carroll Aquatics Tiger Sharks-MD ''A'' 3:37.76 28
1) Haufler, Alex 16 2) Rogers, Nick 16
3) Immink, Ben 17 4) Haufler, Eric 16
6 Coastal Aquatics Swim Team-MD ''A'' 3:42.01 26
1) Tilghman, John 16 2) Widdowson, Neal 15
3) Fentress, Rodney 16 4) Leszczynski, Rob 17
7 Frederick Area Swim Team-MD ''A'' 3:43.75 24
1) Romanchuk, Josh 17 2) Sasse, Willie 16
3) Gillespie, Brian 17 4) Parker, Will 17
8 Monocacy Aquatic Club-MD ''A'' 3:45.42 22
1) Carlsen, Jake 15 2) Southern, Kent 16
3) Kolovich, Evan 15 4) Ciocco, Sam 15
9 Annapolis Swim Club-MD ''A'' 3:45.72 18
1) Hurtt, James 15 2) Norfolk, Jacob 18
3) Knipschild, Chad 17 4) Cranford, Chris 17
10 Columbia Aquatics Association-MD ''A'' 3:46.06 14
1) Lazris, Michael 17 2) Deboissiere, Kevin 15
3) Nakagama, Matthew 16 4) Jongeneel, Patch 17
11 Greater Baltimore Swim Assoc.-MD ''A'' 3:46.76 12
1) Brocenos, Nathan 17 2) Bland, TJ 16
3) Dean, Ben 15 4) Ault, Colin 15
12 Sprc Stingrays-MD ''A'' 3:52.23 10
1) Solace, Colin 17 2) Williams, Thomas 16
3) Ratlief, Phillip 17 4) Solace, Mark 15
13 Potomac Raiders Swim Club-MD ''A'' 4:37.32 8
1) Pate, Grant 15 2) Chung, Alexander 16
3) Roth, Harley 15 4) Payne, Zach 16
Event 45 Girls 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 North Baltimore Aquatic Club-MD ''A'' 4:03.44 40
1) Runk, Gabrielle 14 2) Runk, Julianna 13
3) Hamilton, Caroline 14 4) Salvatori, Nana 14
2 Monocacy Aquatic Club-MD ''A'' 4:06.42 34
1) Icard, Jacy 14 2) Hyrkas, Christina 14
3) Kostecki, Karisa 14 4) Manning, Margot 14
3 Retriever Aquatic Club-MD ''A'' 4:08.18 32
1) Bernstein, Ariana 14 2) Hunter, Elizabeth 14
3) Filippelli, Caroline 14 4) Miller, Makenzie 13
4 Eagle Swim Team-MD ''A'' 4:10.13 30
1) Enoch, Geordie 14 2) Jordan, Cassie 14
3) Rossi, Juliann 14 4) Purnell, Elizabeth 14
5 Chesapeake Bay Aquatic Club-MD ''A'' 4:13.95 28
1) Beall, Kiley 13 2) Seidenberger, Megu 14
3) Branaman, Mairyn 13 4) Hartigan, Kiley 13
6 Naval Academy Aquatic Club-MD ''A'' 4:15.86 26
1) Armstrong, Rachel 13 2) McGrath, Savanah 14
3) Gill, Taylor 13 4) Wasserman, Hope 13
7 Annapolis Swim Club-MD ''A'' 4:16.10 24
1) Kirby, Maggie 14 2) Norfolk, Rachel 13
3) Cyphers, Zoe 14 4) Waters, Carly 14
8 Columbia Aquatics Association-MD ''A'' 4:24.52 22
1) Baldinazzo, Bizu 13 2) Patton, Meghan 14
3) Solomotis, Sam 14 4) McDonald, Kellen 13
9 Health Unlimited Hurricanes-MD ''A'' 4:36.05 18
1) Dytrt, Laura 13 2) Posey, Shannon 13
3) Guay, Claudia 14 4) Schuman, Ciara 14
10 Potomac Raiders Swim Club-MD ''A'' 4:44.09 14
1) Quartuccio, Elyse 14 2) Coe, Rachel 13
3) Miller, Kourtney 13 4) Belote, Abby 14
Event 46 Boys 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 North Baltimore Aquatic Club-MD ''A'' 3:43.66 40
1) Hine, Trevor 14 2) Bechtold, Leander 14
3) Hudhud, Muhammad 14 4) Silverman, Ian 14
2 Loyola Blakefield Aquatic-MD ''A'' 3:46.86 34
1) Brennan, Tommy 14 2) Blum, Kevin 14
3) Clancy, JP 14 4) Hoelting, Zachary 13
3 Eagle Swim Team-MD ''A'' 3:47.79 32
1) Chin, Bobby 14 2) Lott, Tarik 13
3) Bloom, Kyle 14 4) Ratliff, Christopher 14
4 Retriever Aquatic Club-MD ''A'' 3:57.45 30
1) Martir, Matthan 14 2) McKissick, Andrew 14
3) Adejumo, Philip 13 4) Wolter, Drew 14
5 Columbia Aquatics Association-MD ''A'' 3:58.47 28
1) Pritchard, Noah 14 2) Costello, Ben 13
3) Arbaugh, Jon 14 4) Jongeneel, Kevin 14
6 Naval Academy Aquatic Club-MD ''A'' 4:00.52 26
1) Foss, Justin 13 2) Seaberg, Michael 14
3) Colley, Gavin 13 4) Jacobson, Vadim 13
7 Frederick Area Swim Team-MD ''A'' 4:10.10 24
1) Skinner, Grant 14 2) Walchuck, Matt 14
3) Franklin, Jonathan 14 4) Simmons, Keegan 14
8 Monocacy Aquatic Club-MD ''A'' 4:14.14 22
1) Hegazi, Ahmed 14 2) Femiano, Andrew 13
3) Reynolds, Mitch 13 4) Krajewski, Timmy 13
Event 47 Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 North Baltimore Aquatic Club-MD ''A'' 1:57.25 40
1) Pelton, Mary 12 2) Updegraff, Molly 12
3) Pollack, Catherine 12 4) Kiessling, Madison 12
2 Loyola Blakefield Aquatic-MD ''A'' 1:59.38 34
1) Gouger, Hannah 12 2) Down, Caitlin 12
3) Clancy, MaryKate 12 4) Way, Andi 12
3 Annapolis Swim Club-MD ''A'' 2:02.00 32
1) Elkhoga, Sarah 12 2) Griffin, Brindi 12
3) Parsons, Kasandra 12 4) Pearson, Kasey 12
4 Monocacy Aquatic Club-MD ''A'' 2:02.85 30
1) Kostecki, Julia 12 2) Dinterman, Jennifer 12
3) Coffey, Holly 12 4) Manning, Eliza 11
5 Columbia Aquatics Association-MD ''A'' 2:03.01 28
1) McGillicuddy, Kelly 12 2) Nelson, Jenna 12
3) Watt, Melanie 12 4) Strutz, Amber 12
6 Eagle Swim Team-MD ''A'' 2:04.33 26
1) Chabbott, Amanda 12 2) Wall, Natalie 12
3) Zohorsky, Eileen 12 4) Resar, Alyssa 12
7 Naval Academy Aquatic Club-MD ''A'' 2:06.68 24
1) Speciale, Amanda 12 2) Jojic, Kiki 12
3) Hakun, Marcella 12 4) Dougherty, Erin 12
8 Sprc Stingrays-MD ''A'' 2:09.57 22
1) Barbieri, Corinne 12 2) Hamlin, Kendall 12
3) Allan, Jessie 12 4) Kim, Hope 12
9 Potomac Raiders Swim Club-MD ''A'' 2:10.30 18
1) Arquero, Noemi 12 2) Leath, Kiara 12
3) Roth, Madison 12 4) Hagadorn, Hannah 11
10 Bel Air Aquatic Club-MD ''A'' 2:11.15 14
1) Merriman, Abigail 11 2) Young, Hillary 12
3) Cowan, Megan 11 4) Kirkwood, Katie 12
Event 48 Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 North Baltimore Aquatic Club-MD ''A'' 1:49.23 40
1) Ewart, Jason 12 2) Giuliano, Jonah 12
3) Tomsuden, Timmy 12 4) Turner, Collin 12
2 Loyola Blakefield Aquatic-MD ''A'' 2:01.25 34
1) Musselman, Luke 12 2) Silverman, Schuyler 12
3) Godwin, Jeff 12 4) Zgorski Jr., Kevin 12
3 Naval Academy Aquatic Club-MD ''A'' 2:01.64 32
1) Dougherty, Will 12 2) Randolph, Kane 12
3) Rice, Robert 12 4) Cranford, Tommy 12
4 Greater Baltimore Swim Assoc.-MD ''A'' 2:02.23 30
1) Ewart, Alex 12 2) Ganley, Connor 12
3) Brady, Matt 12 4) Brady, Michael 11
5 Columbia Aquatics Association-MD ''A'' 2:05.06 28
1) Costello, Kevin 11 2) Mentle, Richard 12
3) Saunderson, Jack 12 4) Brown, Tom 11
6 Monocacy Aquatic Club-MD ''A'' 2:08.38 26
1) KaChenChai, Daniel 12 2) O''Connell, Sean 11
3) Santis, Garrett 12 4) Beiter, Hank 11
7 Eagle Swim Team-MD ''A'' 2:11.81 24
1) Amponsah, Roman 11 2) Gregg, Thomas 12
3) Obrecht, Wolfie 11 4) Skopic, Ben 11
8 Carroll Aquatics Tiger Sharks-MD ''A'' 2:14.62 22
1) Moreno, Gabe 11 2) Eichler, Gunnar 12
3) Buckley, Ryan 12 4) Moreno, Nick 12
9 Potomac Raiders Swim Club-MD ''A'' 2:14.76 18
1) McMillen, Kyle 12 2) Nguyen, Andrew 11
3) Fisher, Christian 11 4) Chung, Ethan 11
-- Retriever Aquatic Club-MD ''A'' DQ
1) Hunter, Robert 12 2) Hu, Kevin 12
3) Lowe, Brandon 12 4) Walls, Jacob 12
Event 49 Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Naval Academy Aquatic Club-MD ''A'' 2:13.99 40
1) Jacobson, Nastya 10 2) Anderson, Alexa 9
3) Daugherty, Erin 10 4) Prentice, Casey 10
2 North Baltimore Aquatic Club-MD ''A'' 2:15.26 34
1) Thompson, Lydia 10 2) Ewart, Lauren 10
3) Snyder, Kayla 10 4) Simpson, Charlotte 10
3 Merritt Athletic Swimming-MD ''A'' 2:18.11 32
1) Nielson, Alayna 9 2) Evans, Chelsea 10
3) Evans, Cassidy 10 4) Milano, Katie 10
4 Loyola Blakefield Aquatic-MD ''A'' 2:20.42 30
1) Brown, Elizabeth 9 2) Wittich, Diana 10
3) Hudson, Lucy 10 4) Ball, Julia 10
5 Sprc Stingrays-MD ''A'' 2:26.08 28
1) VanNetta, Ally 10 2) DeMaio, Sarah 9
3) Poole, Lauren 9 4) Sweeney, Gracie 10
6 Coastal Aquatics Swim Team-MD ''A'' 2:26.53 26
1) Tilghman, Rachel 10 2) Siegmund, Ali 10
3) Dickson, Kaylee 9 4) Porter, Ryane 9
7 Eagle Swim Team-MD ''A'' 2:28.00 24
1) Villanueva, Yanna 10 2) Vance, Erin 10
3) Gillin, Ryan 10 4) Bloom, Lindsey 10
8 Potomac Raiders Swim Club-MD ''A'' 2:28.18 22
1) Behnke, Maria 10 2) Martinez, Katalina 9
3) Arquero, Carla 10 4) LaFontant, Lisette 10
9 Annapolis Swim Club-MD ''A'' 2:29.39 18
1) Farmer, Abigail 10 2) Krucoff, Anna 9
3) Parsons, Aspen 10 4) Cumm, Sarah 10
10 Monocacy Aquatic Club-MD ''A'' 2:29.97 14
1) Boughn, Melanie 10 2) Ryczko, Morgan 10
3) Pellet, Bella 10 4) Greeves, Jackie 9
11 Health Unlimited Hurricanes-MD ''A'' 2:38.56 12
1) Posey, Raechel 8 2) O''Byrne, Kaitlyn 10
3) Kucsan, Natalie 9 4) Gilmer, Coryn 10
12 Columbia Aquatics Association-MD ''A'' 2:40.85 10
1) Liberto, Morgan 9 2) Yang, Renee 10
3) Spillman, Taylor 9 4) Woodson, Gracie 9
Event 50 Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Naval Academy Aquatic Club-MD ''A'' 2:12.34 40
1) McClure, Devin 9 2) Gilbert, Grayson 9
3) Roberts, Will 10 4) Randolph, Cole 9
2 Columbia Aquatics Association-MD ''A'' 2:16.68 34
1) Woodson, JJ 10 2) Elshafei, Adam 10
3) Costello, Greg 9 4) Liu, Trevor 10
3 North Baltimore Aquatic Club-MD ''A'' 2:18.64 32
1) Pelton, William 9 2) Hudhud, Hamed 10
3) Clark, Joey 10 4) Eisenberg, Calvin 10
4 Sprc Stingrays-MD ''A'' 2:20.67 30
1) VanNetta, Timmy 8 2) Kim, Tyler 10
3) Parker, Daniel 10 4) Collier, Trevor 10
5 Bel Air Aquatic Club-MD ''A'' 2:24.76 28
1) Dean, Zach 10 2) Merriman, Andrew 9
3) Feurer, Alec 10 4) Clark, Matt 9
6 Annapolis Swim Club-MD ''A'' 2:27.64 26
1) Johnson, Daniel 10 2) Falsone, Andrew 9
3) Shiels, Matthew 9 4) Twomey, Sean 10
7 Potomac Raiders Swim Club-MD ''A'' 2:33.73 24
1) Miller, Jacob 9 2) Nguyen, Anthony 8
3) Melendez, Abe 10 4) Tidwell, Edward 9
8 Eagle Swim Team-MD ''A'' 2:35.02 22
1) Bitz, Connor 9 2) Valladares, Lucas 10
3) Hird, Matthew 10 4) Difurio, Peter 10
B - Final
9 Monocacy Aquatic Club-MD ''A'' 2:30.46 18
1) Santis, Jake 9 2) Zhang, Richard 9
3) Nedwick, Robbie 10 4) Landon, Ben 9